PDA

View Full Version : H1B viza - pojašnjenje

snowflake
07.02.2012, 00:11
Molim za informaciju...

Posto H1B apliciranje pocinje od 1. aprila, a mogucnost da se ode je naranije od pocetka oktobra, molio bih nekoga kome su ove stvari jasnije da mi odgovori:

Ako ce firma u USA aplicirati za nas trojicu krajem marta pocetkom aprila da li to znaci da oni apliciraju za 3 coveka koja planiraju da zaposle (NN lica), a tek posto im vlada da odoborenje onda se aplicira sa konkretnim podacima te trojice i njihovih porodica, ili se to mozda radi odmah na pocetku?

Ova informacija mi je veoma bitna zbog (ne)azurnosti podataka u pasosima clanova porodice.

Hvala unapred.

vuxanne
07.02.2012, 01:55
Meni licno su prvo pitali Departmant of Labor jesam li ja bas najbolja za taj posao a ne neko kome ne treba viza. Kad su ovi odobrili, onda su slali zvanicnu prijavu za I797 za USCIS i to cela porodica zajedno odjednom. Za DOL ide samo glavni podnosilac za vizu (zaposlen-i/a).

A za prvi april ne znam, ne radim u kompaniji. Mene su samu prijavili nezavisno od rokova (akademija).

A na kakve neazurnosti mislis konkretno?

snowflake
07.02.2012, 12:11
Meni licno su prvo pitali Departmant of Labor jesam li ja bas najbolja za taj posao a ne neko kome ne treba viza. Kad su ovi odobrili, onda su slali zvanicnu prijavu za I797 za USCIS i to cela porodica zajedno odjednom. Za DOL ide samo glavni podnosilac za vizu (zaposlen-i/a).

A za prvi april ne znam, ne radim u kompaniji. Mene su samu prijavili nezavisno od rokova (akademija).

A na kakve neazurnosti mislis konkretno?

Hvala ti puno na odgovoru!!!

Konkretno sam mislio na promenu pasosa supruge (zbog promene prezimena).
Ali prema ovom tvom za pocetak je bitan samo moj pasos, pa ako sta i bude od svega stici ce i njen pasos.

Thx.

vuxanne
07.02.2012, 15:13
Hvala ti puno na odgovoru!!!

Konkretno sam mislio na promenu pasosa supruge (zbog promene prezimena).
Ali prema ovom tvom za pocetak je bitan samo moj pasos, pa ako sta i bude od svega stici ce i njen pasos.

Thx.

Ma nema ti promena prezimena nikakve veze. U Americi se razvode i ponovo vencavaju non stop a najcesce zene uzimaju prezime muza kao kod nas. Bitno je samo da ima ona vazeci pasos i da imate internacionalni izvod iz maticne knjige vencanih da prilozis uz aplikaciju da potvrdis na osnovu ceka trazis H4 vizu za nju na osnovu tvoje H1B.

Rapido
25.02.2012, 18:41
Postoje li agencije u Srbiji ili SAD-u koje se bave posredovanjem pri dobijanju H1B vize, uz odredjenu nadoknadu? Radim za americku firmu u Bosni, engleski govorim tecno i imam VII stepen strucne spreme. Ako imate ikakvu informaciju, proslijedite. :)

vuxanne
26.02.2012, 00:45
Postoje li agencije u Srbiji ili SAD-u koje se bave posredovanjem pri dobijanju H1B vize, uz odredjenu nadoknadu? Radim za americku firmu u Bosni, engleski govorim tecno i imam VII stepen strucne spreme. Ako imate ikakvu informaciju, proslijedite. :)

Ja mislim da ti firma radi sve - celu aplikaciju. Da papire dostavljas HR-u u svojoj frimi a oni onda dalje salju svom advokatu.

Rapido
26.02.2012, 16:49
Ma, sve je to cool. Moja firma to ne radi. To je program americke vlade u Bosni i ne mogu preko te firme da ganjam papire. Trazim agencije po SAD-u ili kod nas koje to rade. Znaci, nadju firmu kojoj treba moj profil radnika, i uz odredjenu nadoknadu ili procenat od plate sve mi to odrade. Hvala za info, u svakom slucaju. :)

vuxanne
26.02.2012, 18:12
Ma, sve je to cool. Moja firma to ne radi. To je program americke vlade u Bosni i ne mogu preko te firme da ganjam papire. Trazim agencije po SAD-u ili kod nas koje to rade. Znaci, nadju firmu kojoj treba moj profil radnika, i uz odredjenu nadoknadu ili procenat od plate sve mi to odrade. Hvala za info, u svakom slucaju. :)

Ako saznas, kako javi da zaposlim muza :grin: Ja sam ovde skoro 6 godina ali nisam jos cula da je neko to uradio osim jednog decka koga ja zaposlio stric u jednoj firmi i napravio mu H1B vizu da dodje. A mislim da je postupak slican, mora da se objasni njihovom ministarstvu za rad da si bolji od svih lokalaca za taj posao (ovaj ima dipl.ing-master diplomu).

vuxanne
12.06.2012, 20:27
Molim za informaciju...

Posto H1B apliciranje pocinje od 1. aprila, a mogucnost da se ode je naranije od pocetka oktobra, molio bih nekoga kome su ove stvari jasnije da mi odgovori:

Ako ce firma u USA aplicirati za nas trojicu krajem marta pocetkom aprila da li to znaci da oni apliciraju za 3 coveka koja planiraju da zaposle (NN lica), a tek posto im vlada da odoborenje onda se aplicira sa konkretnim podacima te trojice i njihovih porodica, ili se to mozda radi odmah na pocetku?

Ova informacija mi je veoma bitna zbog (ne)azurnosti podataka u pasosima clanova porodice.

Hvala unapred.

I, jesi li dobio vizu? Evo proslo je 2 meseca od tada cini mi se...

snowflake
23.06.2012, 15:22
I, jesi li dobio vizu? Evo proslo je 2 meseca od tada cini mi se...

Dug je to put... Ali mrda se polako, trenutno smo u fazi:

"On June 21, 2012, this I129 PETITION FOR A NONIMMIGRANT WORKER was approved"

Inace ove godine je regularna (a i ona Master) kvota ispucana strasno brzo - u prvoj polovini juna. Ovi nasi su nekako uskocili pred kraj, a onda na nasu sugestiju su nam digli nivo na 'premium' tako da je ovo trenutno stanje...

To be continued...

Mislio sam da te pitam jos par stvari, ne znam jeli bolje na private!?

Recimo da li si se odjavljivala ovde u SUPU?

Hocu da kazem ovo je ipak 'non immigrant' za razliku od vecine ovde koji su dobili na lutriji.

vuxanne
23.06.2012, 16:10
Dug je to put... Ali mrda se polako, trenutno smo u fazi:

"On June 21, 2012, this I129 PETITION FOR A NONIMMIGRANT WORKER was approved"

Inace ove godine je regularna (a i ona Master) kvota ispucana strasno brzo - u prvoj polovini juna. Ovi nasi su nekako uskocili pred kraj, a onda na nasu sugestiju su nam digli nivo na 'premium' tako da je ovo trenutno stanje...

To be continued...

Mislio sam da te pitam jos par stvari, ne znam jeli bolje na private!?

Recimo da li si se odjavljivala ovde u SUPU?

Hocu da kazem ovo je ipak 'non immigrant' za razliku od vecine ovde koji su dobili na lutriji.

Cestitam :1081: Ma to je to, sad je sve formalnost u ambasadi. Drzim ti fige.

Ja dok ne dobijem drzavljanstvo SAD sam regularni drzavljanin Srbije, nista se nigde nisam odjavljivala. H1B je radna viza (privremena na 3 godine, sa mogucnoscu produzivanja na jos 3). Jeste da posle mogu da za tebe podnesu zelenu kartu ali i ne moraju. Tako da do tada - drzavljanstvo za mene - Republika Srbija. Nemam doduse jos novu licnu kartu, ali imam novi pasos.

Ako ti daju otkaz, moras odmah da napustis zemlju, plate ti povratnu kartu u jednom pravcu. Tako da mislim da nema svrhe odjavljivati se.

Photographer
23.06.2012, 19:07
Moras da se odjavis ako nisi u zemlji duze od 3 meseca.

http://www.mup.rs/cms_lat/dokumenta.nsf/boraviste.h

Prijava boravka u inostranstvu dužeg od 90 dana i povratka iz inostranstva

Građani koji odlaze u inostranstvo na period duži od 90 dana, dužni su da pre odlaska prijave privremeni boravak u inostranstvu, kao i da prijave povratak u zemlju, u roku od osam dana od dana povratka u mesto prebivališta.

Građani su dužni da prijave i maloletnu decu ukoliko ona putuju sa njima.

Zana
23.06.2012, 19:26

Vidis, to nismo ni znali a roditelji ce nam biti duze od 90 dana ovde... mada u principu ne znam koje posledice po njih mogu da budu kada se vrate nazad? Nevezano sa ovim ali ima veze sa boravkom u inostranstvu - kada smo proveravali bankarski zakon, gradjani Srbije ne smeju da poseduju inostrane racune ukoliko nisu rezidenti te zemlje. Mi smo njima jos pre nekoliko godina otvorili racune i kartice koriste u Srbiji da podignu novac. Nikada im niko u banci nije pravio problem. Sto se tice isto boravka, mi se nikada nismo odjavili iz Srbije, a redovno nam stizu pozivi za glasanje (nisu ovog puta jer su nam istekla sva dokumenta iz Srbije). Oduvek smo se pitali odakle Ambasadi nasa tacna adresa ovde i ostali podaci.

Da se vratim na H1B vizu, nisam preterano upucena, ali svojevremeno sam predavala dokumentaciju za koleginicu koja je sa Tajlanda. Nije bio otkaz njoj u pitanju, nego je ona dala otkaz. Secam se da je pravilnik bio u to vreme da moze bez problema da promeni firmu ali nova firma je morala da prilozi dokumentaciju i plati taksu od $500. Citav postupak je isao preko advokata, mada ja iskreno nisam videla svrhu toga jer uopste nije bio komplikovan proces.

vuxanne
23.06.2012, 19:39

Ja se ne secam da li sam to radila, mislim da nisam (2006-te).

Sa H1B: ako ti daju otkaz duzni su da ti plate kartu. Ako sam das otkaz nista ti nisu duzni. Firma u koju prelazis mora da preda prijavu za novu H1B momentalno. Nakon prestanka zaposlenja za jednu firmu, H1B je od tog momenta nevezeca viza a osoba se racuna da je "out of status" i trebalo bi da napusti zemlju. Ne postoji neki "grace period" kao npr. nakon F1 sto ima 2 meseca. Dovoljan je "receipt" da je nova firma podnela zahtev za novu H1B vizu od USCIS-a da pocne da se radi za novu firmu. Ne mora da se dobije odobren zahtev, samo da su primili. A u slucaju da neka osoba da otkaz bez toga da ima drugi posao i ostane u SAD - ulazi u tkz. "sivu zonu" sto bi neki rekli ili nema pravo da boravi u SAD. Ako je neki radnik sutra koji razmatra prijavu za zelenu kartu toliko azuran da proverava bankovni racun i uplate iz firmi da vidi da li je bilo prekida plate (tkz. payroll), moze da bude problema oko dobijanja zelene karte.

Ranije su je zvali " indentured servant visa" jer u slucaju da menjas firme, prethodna bi znala da menjas posao i pre nego sto zelis da im kazes i bilo je nekih zavrzlama vezanih za radnike koji su na H1B a cekaju da im se odobri zelena karta (to moze nekima da traje godinama, zavisi odakle su). Sad ne mora. U principu sad mozes da se prijavis za novu H1B a da ti trenutni poslodavac nema pojma (ovo je promenila Obamina administracija skoro). Sad mozes recimo ovako: pdpbre ti novu H1B i ti das ovima otkaz i lepo predjes na drugo radno mesto bez ikakve frke.

Zana: Mozda konzulat ima vasu adresu. Meni uopste ne salju te pozive. A mozda ne zato sto nisam prijavljivala boravista dok sam zivela van zemlje.

Photographer
23.06.2012, 20:11
Ne proverava se striktno ali ako hoces da ostvaris neka prava kao drzavljanin Srbije sa boravkom u inostranstvu onda moze biti problema. Primer je voznja kola sa stranim tablicama, ako vas zaustavi policajac i vi imate prijavljen boravak u Srbiji moze da vam oduzme tablice jer pravite carinski prekrsaj (auto ne moze da se koristi dok se ne plati kazna)...

vuxanne
23.06.2012, 22:09
Ja necu za sada ici tamo tako da necu imati ni licnu kartu tu najnoviju a kamoli da cu voziti kola sa stranom registracijom. Bas me zanima kakve su posledice ako se ne prijavis...

snowflake
27.06.2012, 19:42
Sa H1B: ako ti daju otkaz duzni su da ti plate kartu. Ako sam das otkaz nista ti nisu duzni. Firma u koju prelazis mora da preda prijavu za novu H1B momentalno. Nakon prestanka zaposlenja za jednu firmu, H1B je od tog momenta nevezeca viza a osoba se racuna da je "out of status" i trebalo bi da napusti zemlju. Ne postoji neki "grace period" kao npr. nakon F1 sto ima 2 meseca. Dovoljan je "receipt" da je nova firma podnela zahtev za novu H1B vizu od USCIS-a da pocne da se radi za novu firmu. Ne mora da se dobije odobren zahtev, samo da su primili. A u slucaju da neka osoba da otkaz bez toga da ima drugi posao i ostane u SAD - ulazi u tkz. "sivu zonu" sto bi neki rekli ili nema pravo da boravi u SAD. Ako je neki radnik sutra koji razmatra prijavu za zelenu kartu toliko azuran da proverava bankovni racun i uplate iz firmi da vidi da li je bilo prekida plate (tkz. payroll), moze da bude problema oko dobijanja zelene karte.

Ranije su je zvali " indentured servant visa" jer u slucaju da menjas firme, prethodna bi znala da menjas posao i pre nego sto zelis da im kazes i bilo je nekih zavrzlama vezanih za radnike koji su na H1B a cekaju da im se odobri zelena karta (to moze nekima da traje godinama, zavisi odakle su). Sad ne mora. U principu sad mozes da se prijavis za novu H1B a da ti trenutni poslodavac nema pojma (ovo je promenila Obamina administracija skoro). Sad mozes recimo ovako: pdpbre ti novu H1B i ti das ovima otkaz i lepo predjes na drugo radno mesto bez ikakve frke.

Hmmm interesantne informacije u vezi promene...

Inace nas su "obradovali" sa smanjenjem "annual salary" za $5000 u poredjenju sa onim sto je bilo u 'offer letter', sada su u 'I-129' stavili manju cifru, elem to je cifra jos uvek respektabilna, ali ono sto nas sad brine i sto sam ih pitao u emailu su 'benefits'.

Nadam se da oni idu kao plus na ovu godisnju platu a da nisu sadrzani u godisnjoj plati.

Poslao sam im email da nam kazu sta je i kako sa benefits-ima, jer ako kontaju da nas tu nesto zavrcu neka im je sa srecom!

Inicijalno su rekli:
As a regular full-time employee, you will be eligible to participate
in the Company’s standard benefits, which currently include paid
vacation (accrued monthly) and paid holidays and paid sick time
per year, medical, dental and vision coverage, life and AD&D
coverage, short and long term disability insurance, medical/
dependent care flexible spending accounts, a 401(k) plan, tuition
reimbursement, and an employee referral bonus program. It is
important to note your eligibility for the above benefits, with the
exception of the 401(k) plan, begins on your first day of
employment provided you enroll in the benefit programs within
thirty (30) days from your date of hire. Eligibility for the 401(k)
plan begins on the first of the month following the completion of
one month of employment.

Mada sto se tice ovog gore sto ti navodis kao opcije o promeni posla evo sta su nama inicijalno rekli o tome:

"Recovery In the event that you voluntarily leave the Company for any reason prior to the end of two (2) years of employment from the date of your
relocation, any and all Relocation Expenses and Temporary
Housing Expenses (collectively, “Moving Costs”)which have been
paid by the Company on your behalf shall be a debt owed by you
to the Company (which debt may be evidenced by a promissory
note to the Company), and you shall be required to repay the
Company for any and all such Moving Costs, prorated for each
completed year of service during the two (2) year period. You
agree that any such repayment shall be made in full within thirty
(30) days following your termination of employment with the
Company. In addition, you agree that the Company may apply
any and all monies which may become payable to you, including
but not limited to, wages, commissions or bonuses, to recover
any such Moving Costs."

Ne zvuci mi da je bas tako jednostavno otici.

Izgleda da su oni navikli da posluju sa Indijcima kojima je to prvi susret sa civilizacijom pa ga onda razvlaci kako hoces, uopste nemam nameru da se lamatam preko okeana pa da me neko tamo z... za zdravstveno itd...

snowflake
29.06.2012, 13:37
Jos jedno pitanje u vezi H1B...

Kako stoji stvar sa produzavanjem vize, prema onom sto vidim na netu izgleda da ako imas srpski pasos moras da je produzavas svake godine i to pretpostavljam u Srbiji???

Da li to znaci da moras svake godine da dolazis i iznova placas taksu, iako je na formularu receno da ce viza trajati 3 godine?

minimaxus
16.11.2012, 23:18
U potrazi za Vauxanne naletih na ovu temu :). Stvari stoje ovako, drzavljanin sam BiH imam VSS, IT struka. Na osnovu poznanstva, imam ponudu za posao van struke sto moram naglasiti. Plan je da prihvatim taj posao i da u medjuvremenu trazim zaposlenje u struci. Posto H2B vize nisu dostupne u BiH, jedina sa kojom mogu legalno da se zaposlim (da dobijem SSN, samo mi o tome trube) je H1B viza. Sto se tice strucne spreme, ispunjavam uslove ali me zbunjuju druge stvari (procitao sam stotine stranica zvanicnih dokumenata i vise nista ne znam).

Koliki se broj tih viza odobrava? Rekose mi iz USA da se za H1B moze konkurisati tek u oktobru 2013. godine? Da li je to tacno ili je prijatelj neupucen? Posao koji se meni nudi nije sa VSS, da li to znaci da nemam mogucnosti da je dobijem, odnosno da li poslodavac moze da navede drugo radno mjesto, a u stvarnosti da radim drugi posao? Koliko se ceka na obradu papira i da li prvo americki poslodavac popunjava dokumentaciju pa je salje u ambasadu, pa ja nakon toga saljem dokumenta i ostalo?

I da, postoji li bilo kakva druga varijanta za odlazak osim turisticki a da je legalna, odnosno da sa mogu zaposliti i dobiti, vec cuveni SSN. Da li me poslodavac moze, recimo, pozvati preko J1 trening vize? Koliko je ta opcija realna?

Miliona pitanja, a malo odgovora :). Pozdrav

snowflake
17.11.2012, 00:59
U potrazi za Vauxanne naletih na ovu temu :). Stvari stoje ovako, drzavljanin sam BiH imam VSS, IT struka. Na osnovu poznanstva, imam ponudu za posao van struke sto moram naglasiti. Plan je da prihvatim taj posao i da u medjuvremenu trazim zaposlenje u struci. Posto H2B vize nisu dostupne u BiH, jedina sa kojom mogu legalno da se zaposlim (da dobijem SSN, samo mi o tome trube) je H1B viza. Sto se tice strucne spreme, ispunjavam uslove ali me zbunjuju druge stvari (procitao sam stotine stranica zvanicnih dokumenata i vise nista ne znam).

Koliki se broj tih viza odobrava? Rekose mi iz USA da se za H1B moze konkurisati tek u oktobru 2013. godine? Da li je to tacno ili je prijatelj neupucen? Posao koji se meni nudi nije sa VSS, da li to znaci da nemam mogucnosti da je dobijem, odnosno da li poslodavac moze da navede drugo radno mjesto, a u stvarnosti da radim drugi posao? Koliko se ceka na obradu papira i da li prvo americki poslodavac popunjava dokumentaciju pa je salje u ambasadu, pa ja nakon toga saljem dokumenta i ostalo?

I da, postoji li bilo kakva druga varijanta za odlazak osim turisticki a da je legalna, odnosno da sa mogu zaposliti i dobiti, vec cuveni SSN. Da li me poslodavac moze, recimo, pozvati preko J1 trening vize? Koliko je ta opcija realna?

Miliona pitanja, a malo odgovora :). Pozdrav

Uh, sto se tice datuma, mogucnost apliciranje pocinje ja mislim od 1. aprila (to je njihov pocetak fiskalne godine).
A 1. oktobar je prvi dan od koga mozes legalno da pocnes da radis. Za broj ne znam tacno ali svaka godina ima svoju dinamiku, nekad se otegne do kraja godine, a nekad (kao sto je bilo ove godine) sve prsne do kraja maja - juna (http://redbus2us.com/h1b-visa-2013-cap-count-updates-by-uscis/). Inace 90% ljudi su Indijci, i mislim da je to mahom IT.

Sto se tice procedure prvo se tvoj poslodavac, tj. advokatska kancelarija u njegovo ime, obraca "vladi" da za tebe odobri navedenu vizu (H1B petition). Kad oni dobiju odobrenje oni ti salju to i sa tim ides u ambasadu i zvanicno dobijes vizu u pasosu sto je formalnost.

Za kombinatoriku o kojoj pricas nemam pojma ali mislim da je sve moguce ako imas one koji zele da ti pomognu i advokate, elem prvenstvena namena ove vize je uvoz deficitarne radne snage u ameriku. Napominjem da ce poslodavca viza kostati par hiljada dolara mislim (nemoj me drzati za rec).

Pored navedene vize ima jos jedna bolja a to je L1, medjutim da bi je dobio moras raditi odredjeni broj godina u filijali neke od firmi koje imaju filijalu u SAD i onda te prakticno ta firma "povuce" da dodjes. Npr. radio si u "Siemensu" u Sarajevu, onda "Siemens" iz Minneapolisa hoce da te preuzme, dobijes vizu bez problema i to je to.

Sa H1B mozes da dovedes porodicu (zena, deca), medjutim zena ima H4 vizu i NE MOZE LEGALNO da radi, niti da dobije SSN.

Pozdrav i srecno!

vuxanne
17.11.2012, 10:39
Jos jedno pitanje u vezi H1B...

Kako stoji stvar sa produzavanjem vize, prema onom sto vidim na netu izgleda da ako imas srpski pasos moras da je produzavas svake godine i to pretpostavljam u Srbiji???

Da li to znaci da moras svake godine da dolazis i iznova placas taksu, iako je na formularu receno da ce viza trajati 3 godine?
Jedna H1B obicno traje 3 godine. Mozes da je imas 2 x. Znaci 2 x po 3 godine. Ja sam je dobila kao promenu statusa (Adjustment of status) sa druge vize F1 i svo vreme nisam napustala zemlju. Imas neki zvanicni formular I797, uz njega ti daju I94 formular. Broj I94 sa kartona koji si popunio u avionu sa kojim si usao u zemlju se ne menja, samo ga prepisuju. Ja sam licno ovde u H1B statusu a u pasosu imam F1 vizu sa kojom sam usla ovde poslednji put juna 2010. Od tada nisam izlazila iz SAD. Ne moras da imas vizu kao vizu - papir koji se zalepi u pasos. Bitno je da imas taj drugi dokument od USCIS-a na kome pise tvoj status. I ako predjes sa jedne H1B na drugu H1B (sto sam ja upravo uradila), taj broj I94 ostaje isti.

minimaxus: Ja koliko znam (a mozda sam u krivu) H1B ti je viza koja se dobija obicno za posao u struci. I moraju da dokazu njihovom Ministarstvu za rad (Department of Labor) da si bas ti ta osoba za taj posao i da nemaju lokalaca koji su bas kao ti pa da tebi daju taj posao. Ja koliko znam ljude oko sebe, znam sa magistarskim i doktoratom da su na toj vizi. Naravno da sigurno postoje i drugi slucajevi ali ja ne poznajem te druge price. Koliko sam cula od ljudi ovako usput moze i sa B.S. diplomom.

Fora je da oni te prijave za H1B podnose 1. aprila. I postoji broj viza koje daju za B.S. nivo obrazovanja, broj za M.S. i broj za PhD. I svi koji se prijave sa B.S. i M.S. diplomama idu na lutriju. Tako da ako dobijes neki broj tamo u redu za cekanje, ne znaci da ce odobriti H1B vizu. Obicno profesorima i radnicima u naucnim institutima ne ide na lutriju, ali radnicima u kompanijama da. Jako puno ima Indijaca i Kineza koji cekaju H1B vizu jer rade za Americke firme u maticnim drzavama (pogotovu Indijci). Ako se dobro secam cifre su bile nesto kao 30 000 ukupnih viza za B.S. nivo, ako iz google-as nesto kao H1B cap trebalo bi da dobijes sajtove koji pisu o tome.

Cekanje:
1. DOL certification - moze da traje od min 2, 3 meseca pa i vise, zavisi od slucaja do slucaja (Ministarstvo za rad)
2. USCIS - imigracija - ako platis ekstra 1250 dolara rese ti slucaj za dve nedelje (premium processing). Ako ne platis to ekstra, min dva meseca i vise

J1 je viza vezana za sisteme razmene. Tipa Work & Study, Fulbrajt i slicno. Obicno studenti kod nas imaju pravo na nju. Ali neko ko je zavrsio vec neku skolu, nisam cula.

Jeste,s a H4 smes da boravis ovde, da dobijes vozacku, da dobijes kreditne kartice i pravo da trosis pare (naravno o muzevljevom/zeninom trosku). A ne smes da radis.

minimaxus
19.11.2012, 16:13
To definitivno nije ono sto je meni/njima prihvatljivo. To mi je bila (izgleda) jedina solucija da se legalno zaposlim u SAD. Ljudi mi hoce izaci u susret, ali ne na nacin da za mene uplacuju par hiljada dolara, angazuju advokate i sl.

Sto se tice J1 u pravu si, to su tzv. "studentske" vize ili vize za razmjenu. U okviru tih viza postoji "Training/Internship" program za svrsene studente.

Ako se za ovaj program obratite agencijama i uzmete "full" aranzman, oni vas vode tamo na period od 6 do 18 mjeseci, nalaze posao u struci za nadoknadu od 4 do 5 hiljada dolara sto nije malo u svakom slucaju.

Ostaje mi da se raspitam da li na ovaj nacin mogu otici kod vec pomenutog poslodavca, odnosno da odradim neku "self" varijantu.

Ima li neko mozda slicno iskustvo?

Tamara85
19.11.2012, 19:54
Sto se tice self programa mozes sigurno, to je ujedno manje vise i jedini nacin da uradis taj internship jer ako nije oblast turizma u pitanju te nase agencije ti nikad i ne bi nasle posao u USA za internship... :no:

Inace ti programi kostaju max 3000$, a self verujem da je dosta jeftinije.

A ne znam kakav ti je engleski, da batalis nase agencije i kontaktiras USA sponzorske agencije koje rade te programe? Evo link http://j1visa.state.gov/participants/how-to-apply/sponsor-search/?program=Intern
Npr interexchange agencija radi bas to, ti nadjes poslodavca oni ti odrade papire :)

minimaxus
19.11.2012, 22:45
Bas zato sam i pisao o J1, cini mi se kao pristoja alternativa za H1B. Moja struka je IT i prethodna iskustva govore da su domace agencije nemocne kada je ona u pitanju. Najvise pozitivnih iskustava je, kako i sama kazes, iz oblasti turizma i ugostiteljstva.

Dozu optimizma mi uliva i cinjenica da je osoba koja radi na mom odlasku Amerikanac. Covjek se i do sada aktivirao, pa mi ostaje da vjerujem da ce uspjeti da uradi nesto konkretno. Plan je da on pronadje adekvatnu IT firmu i da mi ona na osnovu sponzorstva obezbjedi odlazak. Ni on, a ni ja ne znamo da li je to izvodivo, odnosno koje su procedure da firma "x" posalje zahtjev sponzorskoj agenciji za moj dolazak?

Ako i ovo nije realno, onda stvarno ne znam sta i kako dalje? Ako sam dobro shvatio, Interexchange agencija prihvata eventualnog poslodavca koga ti pronadjes bez obzira iz koje je savezne drzave, samo naplacuje obradu papira i to direktno meni? Ima li poslodavac neke obaveze prema njima, prvenstveno mislim na finansijske (to je ono sto ih odbija na H1B)? Ja sam svjestan da moram snositi troskove obrade.

Imas li licno iskustvo :)?

Edit: Odustao sam od, kako sam ja zamislio privremenog posla, jer se za J1 i H1B zahtjevaju poslovi iz struke. Uslovi su propisani bas na sajtu koji si mi ostavila.

vuxanne
20.11.2012, 16:30
Bas zato sam i pisao o J1, cini mi se kao pristoja alternativa za H1B. Moja struka je IT i prethodna iskustva govore da su domace agencije nemocne kada je ona u pitanju. Najvise pozitivnih iskustava je, kako i sama kazes, iz oblasti turizma i ugostiteljstva.

Dozu optimizma mi uliva i cinjenica da je osoba koja radi na mom odlasku Amerikanac. Covjek se i do sada aktivirao, pa mi ostaje da vjerujem da ce uspjeti da uradi nesto konkretno. Plan je da on pronadje adekvatnu IT firmu i da mi ona na osnovu sponzorstva obezbjedi odlazak. Ni on, a ni ja ne znamo da li je to izvodivo, odnosno koje su procedure da firma "x" posalje zahtjev sponzorskoj agenciji za moj dolazak?

Ako i ovo nije realno, onda stvarno ne znam sta i kako dalje? Ako sam dobro shvatio, Interexchange agencija prihvata eventualnog poslodavca koga ti pronadjes bez obzira iz koje je savezne drzave, samo naplacuje obradu papira i to direktno meni? Ima li poslodavac neke obaveze prema njima, prvenstveno mislim na finansijske (to je ono sto ih odbija na H1B)? Ja sam svjestan da moram snositi troskove obrade.

Edit: Odustao sam od, kako sam ja zamislio privremenog posla, jer se za J1 i H1B zahtjevaju poslovi iz struke. Uslovi su propisani bas na sajtu koji si mi ostavila.

A sta preciznije vezano za IT? Imas li kakvu diplomu, sertifikat?

Tamara85
21.11.2012, 03:08

Pa ako je ovaj podvuceni deo ikako izvodljiv onda imas odlicne uslove. Uslov za internship program je da si student ili zavrsio fax (ne duze od godinu dana) iz te oblasti u kojoj si nasao posao, a za trening program je uslov da si zavrsio taj fax i imas bar godinu radnog iskustva u toj oblasti (nebitno koliko davno si zavrsio fax) ILI 3-5 godina (zavisi od agencije do agencije) radnog iskustva iz te oblasti u kojoj si nasao posao u USA (nebitno koji si fax zavrsio u ovom slucaju).
Ako imas ovde nekog ko hoce zaista da ti pomogne ja mislim da nije tesko naci posao. Isto tako ako zaista poznajes i radis u IT oblasti nije neizvodljivo naci internship i sam ova agencija ga radi http://www.icls.com/ pokusaj da ih kontaktiras

minimaxus
21.11.2012, 21:21
Pisao sam o tome na drugoj temi, VSS, racunarstvo i informatika. Nisam se bavio programiranje, dakle administracija i moglo bi se reci edukacija u IT.

Mogu konkurisati za oba programa, jos nekih pola godine za prvi. Ponovicu pitanje u vezi firme jer to je ono sto me najvise zbunjuje. Dakle, moze li on da mi pronadje informaticku firmu koja bi me dovela (bila mi sponzor) na train/inter i kakva je procedura za njih? Moraju li ispunjavati neke posebne uslove?

Iskreno, to je u mom slucaju najrealnija opcija. Da se prijavljujem preko sponzorskih agencija iz USA mi ne zvuci bas realno. Ako bi mi on pronasao posao, vjerovatno bih platio nekoj domacoj agenciji za papirologiju. Razmislicu sto se tice direktnog kontakta, potrudicu se da prije toga skupim sto vise informacija.

vuxanne
22.11.2012, 05:50
Pisao sam o tome na drugoj temi, VSS, racunarstvo i informatika. Nisam se bavio programiranje, dakle administracija i moglo bi se reci edukacija u IT.

Mogu konkurisati za oba programa, jos nekih pola godine za prvi. Ponovicu pitanje u vezi firme jer to je ono sto me najvise zbunjuje. Dakle, moze li on da mi pronadje informaticku firmu koja bi me dovela (bila mi sponzor) na train/inter i kakva je procedura za njih? Moraju li ispunjavati neke posebne uslove?

Iskreno, to je u mom slucaju najrealnija opcija. Da se prijavljujem preko sponzorskih agencija iz USA mi ne zvuci bas realno. Ako bi mi on pronasao posao, vjerovatno bih platio nekoj domacoj agenciji za papirologiju. Razmislicu sto se tice direktnog kontakta, potrudicu se da prije toga skupim sto vise informacija.

Probaj kao ja - upisi neke poslediplomske. :naughty: npr klikni (http://www.tech.purdue.edu/cit/academics/graduate/index.cfm)F1 se jako lako dobija samo ako te neko primi. Naravno nesto za pare.

A kao IT support mozes raditi gde god, npr na svakom faksu imaju centers of learning technologies (tako se kod mene zove) pa ih ima dosta koji imaju BS IT.

minimaxus
22.11.2012, 20:18
To mi nije prihvatljivo, naravno zbog novca. Postdiplomske su primamljive, ako imas uslove, naravno :).

Tamara85
22.11.2012, 22:09
Ja se sad bas dvoumim izmedju doktorskih tu (u USA) ili da trazim isto te internship ili trening programe.... Kako god okrenem ja dajem pare, jer mi je internship uglavnom neplacen za moju struku ili doktorske pa opet da placam... A ne znam ni sta bih vise volela :) Plasi me studiranje tu, ne znam kako bih se uklopila a dajem tolike pare, mada opet.... A oblast bi bila ili medjunarodni odnosi (sto bih jako volela) ili medjunarodne finansije...
A iz oba u H1B :)

vuxanne
23.11.2012, 04:42
To mi nije prihvatljivo, naravno zbog novca. Postdiplomske su primamljive, ako imas uslove, naravno :).

Klikni na linko gore na vrhu desno: assistantships. Prijavis se da radis na faksu dok studiras kao asistent. Meni su oni platili skolovanje i davali stipendiju. Stvori uslove izbunari stipendiju.

minimaxus
15.02.2013, 18:53
Klikni na linko gore na vrhu desno: assistantships. Prijavis se da radis na faksu dok studiras kao asistent. Meni su oni platili skolovanje i davali stipendiju. Stvori uslove izbunari stipendiju.

Poslije milion godina vidim ovaj odgovor, ne znam kako mi je ovo promaklo. Da li mislis na posao asistenta u nastavi? Cestitke, ali slucajeva kao ti je jako malo, pogotovo na ovako poznatim univerzitetima, sansi gotovo i da nema.

vuxanne
15.02.2013, 21:17
Poslije milion godina vidim ovaj odgovor, ne znam kako mi je ovo promaklo. Da li mislis na posao asistenta u nastavi? Cestitke, ali slucajeva kao ti je jako malo, pogotovo na ovako poznatim univerzitetima, sansi gotovo i da nema.

Ne znas dok ne probas da dobijes. Nije ovde kao tu na Balkanu da te neko odabere nego se sam nekom ubacis u pricu.

minimaxus
15.02.2013, 21:23
Ne znas dok ne probas da dobijes. Nije ovde kao tu na Balkanu da te neko odabere nego se sam nekom ubacis u pricu.

Molio bih te da mi odgovoris na pitanje iz prvog dijela recenice :). Bas cu poslati upit, ne kosta nista...

vuxanne
16.02.2013, 06:15
Molio bih te da mi odgovoris na pitanje iz prvog dijela recenice :). Bas cu poslati upit, ne kosta nista...

Imas posao asistenta u nastavi i asistenta u istrazivanju. Evo ti tema pa prouci (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1026)

Leki9
15.03.2013, 14:42
Moze jos neko pitanje na ovu temu:

Elem, cekajuci rezultate GC-a po drugi put, u medjuvremenu sam se preorjentisala na h1b (MS ETF) i trenutno sam u fazi prihvatanja ponude od kompanije koja je voljna da me za istu sponzorise. Posto je 1.april veoma blizu, moracu ekspresno da skupljam potrebnu dokumentaciju.
Da li neko zna konkretno koja dokumenta ce traziti od mene da posaljem?
Takodje, da li je problem sto je moja diploma na devojacko prezime ili je dovoljno da prilozim vencani list?

Hvala unapred na odgovorima!

vuxanne
16.03.2013, 05:40

Elem, cekajuci rezultate GC-a po drugi put, u medjuvremenu sam se preorjentisala na h1b (MS ETF) i trenutno sam u fazi prihvatanja ponude od kompanije koja je voljna da me za istu sponzorise. Posto je 1.april veoma blizu, moracu ekspresno da skupljam potrebnu dokumentaciju.
Takodje, da li je problem sto je moja diploma na devojacko prezime ili je dovoljno da prilozim vencani list?

Leki9, nadji u mojim prijateljima snowflake-a, on je ETF-ovac i dosao je ovde preko H1B pa ce ti reci tacno.

Ja sam ostavila devojacko ali sam ovde primetila da posto se ovde masa njih zeni i udaje po vise puta vece cudo sam im ja koja sam ostavila devojacko. Samo stavi u Cv-u devojacko prezime i podeli rezime ako ima negde da se naglasi da si sa tim prezimenom dobila diplomu ili sta vec i no frks. Pa nece nam svaki put kad se udajemo vaditi nove diplome, nigde se to ne radi. Ne brini se dzabe, vecina zena menja prezime i ovde i obicno se udaju nakon zavrsene skole one sto studiraju.

A hoce li ti muz ici na H4 ili i on ima neku semu? Ako ce na H4, razmisli molim te o bilo kakvom skolovanju da ode na F1 bar, H4 i muskarac kuci... Ufff.... Veruj mi znam sta pricam...

- nadjoh link vidi ovde (http://www.h1base.com/visa/work/H1B%20Documents%20Required%20for%20Filing%20an%20H 1B%20visa/ref/1269/)
- i ovde (http://redbus2us.com/documents-needed-for-applying-for-h1b-visa-how-much-does-it-really-cost-what-should-you-not-give/)

snowflake
17.03.2013, 01:11

Ne treba da se sekiras oko papirologije, nema je puno:

1. skeniran pasos sa vizama u njemu
2. skenirana diploma (originalna, moja je na cirilici :-))
3. Resume
4. popunjen H1B questionnaire, a njemu su tvoji licni podaci, prethodni poslodavci, porodica, obrazovanje, sve u svemu nista zahtevno...

Sto se tice devojackog prezima i diplome - nemam pojma - mi smo svi bili muski :-), ali naravno imas vencani list.

Ako bas hoces mozes da izvadis i medjunarodni vencani list (mislim da je jedno 2000 din), ali ne kazem da ti treba.

Sve u svemu 'no sikiriki'.

Kod nas je mozda vise bilo 'tricky' da stalno pitamo za to i guramo tamo da vidimo sta se desava jer birokratija je cudo, pogotovo sto smo mi radili za njih i u Srbiji tako da je posao uvek bio prioritetnija tema.

A prosle godine kvota je popunjena: June 11th 2012.

Firma u koju ides ce angazovati neku advokatsku kancelariju koja ce ti poslati 'questionnaire' ti ces joj vratiti, onda oni apliciraju za vizu, kad im odobre salju ti nekoliko papira s kojima ides u ambasadu gde ti udare vizu.

I eto te...

Pozdrav i srecno.

Leki9
20.03.2013, 11:54
Vuxanne, Snowflake - veliko hvala, divni ste!

Evo, stigla je i meni lista od poslodavca sta treba poslati (cisto ako nekoga bude zanimalo):

Information from H-1 Beneficiary:
•Family Name:
•Given Name:
•Date of birth:
•Place of birth:
•Address:
•Country of Birth
•Citizen of:
•Contact information:
•Email address:
•Telephone:
•Location of American Consulate where you wish to apply for visa issuance:

DOCUMENTS (PHOTOCOPIES) FROM BENEFICIARY (*Saved as PDF file)
•Passport (I.D. pages, expiration date page and US visas only)
•Education documents(diplomas, marksheets/official transcript)
•Resume

Ja cu jos da pridodam medjunarodni vencani list za svaki slucaj (BTW, moj suprug ga juce izvadio na Starom gradu - nista mu nisu naplatili. On pitao vise puta u cudu da plati, dok sluzbenica nije dreknula "NISTA NE TREBA" - zesci zbun)

Inace, Vuxanne, moj muz i klinci idu na H4 nazalost - sve je ovo bilo iznenada, nemamo nikakvu kombinaciju za njega...

Snowflake, da li mozda znas kako ide akreditecija naseg faksa tamo (ETF)?
Mislim, kako se kod njih racuna nas petogodisnji po starom programu (sada master ekvivalent)?

Ove godine neke predikcije su da ce kvota biti mnogo ranije popunjena, cak mozda i pocetkom aprila. Al ajde, nada uvek postoji - a tu je i prvi maj :;D:

vuxanne
20.03.2013, 12:43
A meni trazili potvrdu za muza o sluzenju vojnog roka...

Srecno ti bilo. Ja u svojoj biografiji pisem dipl.ing.-M.S. pa kud puklo da puklo za tu moju diplomu sa faksa. Ili napisem MEng.

Pogle ovo Education in the US (http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_the_United_States)

Ako ti treba termin, to je Intergrated master degree:

Integrated master's degree (MEng, MMath, MSci) is an undergraduate degree combined with an extra master's year. The first three years of study are often the same as a bachelor's degree, followed by an additional year of study at a master's degree level. The degree is only conferred at the end of study as a full master's - an intermediate bachelor's degree is not awarded. Integrated master's are most common in scientific disciplines. izvor (http://en.wikipedia.org/wiki/Master%27s_degree)

A vidi za nas aka Engineer's degree (http://en.wikipedia.org/wiki/Engineer's_degree)
In Europe, the engineer degree is ranked at the same academic level as a master's degree, and is often known literally as an "engineer diploma" (abbreviated Dipl.-Ing. or DI).

A sto se tice ovde diversity - zena inzenjera ima jako malo u USA (kao i svugde). Ako imas iste kvalifikacije kao neko muskog pola, slican rezime i iskustvo - primaju tebe ako su firma koja ima regulisan taj diversity sistem. Ako se prijavila crnkinja sa slicnim kvalifikacijama kao vas dvoje, ona je bolja od tebe jer je double minority.

Positive Vibe
08.04.2013, 23:57
Da li neko zna nešto o ovome?

http://www.blic.rs/m/Vesti/Svet/376502/SAD-otvaraju-lutriju-za-dodelu-viza-H1-B

Zana
09.04.2013, 00:12
Da li neko zna nešto o ovome?

http://www.blic.rs/m/Vesti/Svet/376502/SAD-otvaraju-lutriju-za-dodelu-viza-H1-B

Prijavilo se mnogo ljudi (odnosno predato je previse aplikacija) pa lutrijom sada popunjavaju kvote.

Magelan
09.04.2013, 07:03
U prevodu - ekonomija nam se ohoho oporavila :bravo:

Positive Vibe
09.04.2013, 14:37
Ako sam dobro razumeo, sada i ako imaš ono što im treba moraš da ideš na lutriju? :kisa:

Jedino da nabacimo hindu akcenat. :blink:

Leki9
09.04.2013, 14:51
Dobro si razumeo :)

Ja pokusala da izbegnem neizvesnost GC lutrije, i posle svog stresa i cimanja oko H1B, odusevljenja kad su se sve kockice konacno sklopile - ledeni tus.
Sad se nerviram i cekam opet rezultate neke lutrije... Naravno, uglavnom zahvaljujuci "indijancima" - sto iz Indije, sto iz US administracije

Positive Vibe
09.04.2013, 23:38
Dobro si razumeo :)

Ja pokusala da izbegnem neizvesnost GC lutrije, i posle svog stresa i cimanja oko H1B, odusevljenja kad su se sve kockice konacno sklopile - ledeni tus.
Sad se nerviram i cekam opet rezultate neke lutrije... Naravno, uglavnom zahvaljujuci "indijancima" - sto iz Indije, sto iz US administracije

Lepo si ovo objasnila. :bravo:

Nadam se da ce biti lepih vesti za tebe uskoro. :beer:

minimaxus
10.05.2013, 14:11
Meni su rekli da cekam oktobar 2013. da bi mi eventualno aplicirali za H1B (valjda slobodnih nema do tad). Sad treba da ima kazem platicete toliko i toliko pa onda vase pare u bubanj, ako prodje prodje - mislim, strasno :(. Koliko bi sve bilo jednostavnije da postoji radna viza za gradjane BiH, ovako gola voda.

chicagopn
10.05.2013, 21:15
Meni su rekli da cekam oktobar 2013. da bi mi eventualno aplicirali za H1B (valjda slobodnih nema do tad). Sad treba da ima kazem platicete toliko i toliko pa onda vase pare u bubanj, ako prodje prodje - mislim, strasno :(. Koliko bi sve bilo jednostavnije da postoji radna viza za gradjane BiH, ovako gola voda.

Evo link pa mozda nekom bude od pomoci ja neznam nista uvezi H1B i ostalim vizama ali znam ko je profesionalac i kom je to posao svakog dana.
Radi se o nasem decku odnosno coveku Ray Mitic koji radi na H1B pravo ime Radomir ,inace decko je moj rodjak radi u down town Chicagu ,rodjeni je Amerikanac u poseti Srbiji je bio samo jednom skolovan je kako u Americi tako i u inostranstvu ,uostalom pogledajte i javi te mu se za pomoc

http://www.linkedin.com/in/raymitic

mali-zeleni
04.06.2014, 20:35
Da malo aktiviram ovu temu.
U Hrvatskoj sam i radim za US firmu već 3 godine. Već neko vrijeme pričamo da me povuku tamo i vjerojatnost za to je sve veća. Nije mi ovdje loše sa US plaćom, ali ako postoji prilika, rado bih se okušao.

Ima VŠS ovdje, znači da spadam pod BS grupu za H1B vizu. E sad... sa mnom bi, naravno, išla i supruga, i ona bi preko mene dobila H4 vizu. Kakva su iskustva sa supružnicima na H4 vizi, pošto to ne omogućuje rad? Kolike su realne šanse prebacivanja na neku drugu vizu koja bi omogućila rad kasnije?

Pošto niti ove H1B aplikacije nisu sigurne, polažemo nade i u lutriju ove godine (u 10. mjesecu), pa možda neće biti trebati biti govora o ovim kombinacijama.

Hvala

snowflake
09.06.2014, 13:42
Da malo aktiviram ovu temu.
Kakva su iskustva sa supružnicima na H4 vizi, pošto to ne omogućuje rad? Kolike su realne šanse prebacivanja na neku drugu vizu koja bi omogućila rad kasnije?

Obicno kazu "H4 visa -a curse", H4 visa bila je i razlog za povratak kuci dosta parova. Rekao bih da sanse postoje, isto kao sto i ti imas sansu ima je i ona, naravno mora imati super znanje jezika i kompaniju koja bi joj bila sponzor. Na internetu postoji grupa koja pokusava da se izbori za dozvolu za rad H4 supruznika barem nakon sto se pokrene proces za zelenu kartu (koji je dugogodisnji i mukotrpan).

Pretpostavljam da kompanija za koju radis nije multinacionalna, jer u tom slucaju ima puno bolja opcija L1 vize koja omogucava i supruznicima da rade.

Ona sa H4 moze da studira (ako imate para za to), onda bi mozda mogla da se prebaci na F1 (studentsku), pa onda da nakon godinu dana stekne pravo da radi van kampusa (to sam citao na ovom forumu).

vuxanne
10.06.2014, 02:46
Obicno kazu "H4 visa -a curse", H4 visa bila je i razlog za povratak kuci dosta parova. Rekao bih da sanse postoje, isto kao sto i ti imas sansu ima je i ona, naravno mora imati super znanje jezika i kompaniju koja bi joj bila sponzor. Na internetu postoji grupa koja pokusava da se izbori za dozvolu za rad H4 supruznika barem nakon sto se pokrene proces za zelenu kartu (koji je dugogodisnji i mukotrpan).

Pretpostavljam da kompanija za koju radis nije multinacionalna, jer u tom slucaju ima puno bolja opcija L1 vize koja omogucava i supruznicima da rade.

Ona sa H4 moze da studira (ako imate para za to), onda bi mozda mogla da se prebaci na F1 (studentsku), pa onda da nakon godinu dana stekne pravo da radi van kampusa (to sam citao na ovom forumu).

U subotu se konacno ratosiljah H4 vize iz kuce i H1B. Nek ste nam posluzile, ali lepse je dobiti dozvolu stalnog boravka. A one jesu mnogima put to nje.

mali-zeleni
10.06.2014, 14:02
Čestitam :)
Koliko dugo je trajala cijela priča, od ulaska u zemlju?

vuxanne
11.06.2014, 01:13
Bila sam ovde u nekoj drugoj prici dok nisam doktorirala. A nakon sto su mi poceli proces izrade zelene karte trajao je taj proces godinu dana u Department of Labor i 5 meseci kod USCIS.

kreta
11.07.2014, 09:13
Postovani,
Da li bi ipak neko mogao da mi odgovori da li je moguce dobiti h1b vizu za posao prodavca u robnoj kuci? Ili neka druga viza?
Hvala.

johnny_nyc
12.07.2014, 08:08
Postovani,
Da li bi ipak neko mogao da mi odgovori da li je moguce dobiti h1b vizu za posao prodavca u robnoj kuci? Ili neka druga viza?
Hvala.

Koliko ja znam ne postoji opcija da na osnovu tog posla dobijes bilo koju vrstu vize.

kreta
12.07.2014, 13:37
Hvala. Videla sam na sajtovima da traze fakultet iz 5 - 6 struka i na kraju "Sales" struka, pa nisam bila sigurna sta to konkretno podrazumeva. Na nekoj drugoj temi jedan kolega je napisao da je njega i njegovu porodicu tako pozvao njihov rodjak da rade u nekom mini-marketu. Ne znam sta su uradili. Ovo sto sam ja htela, je da se vratim u tu robnu kucu, u kojoj sam radila pre nekoliko godina. Nisam ih jos pitala, ali sam htela da znam kakve su mi sanse. Da li mozda jos neko zna? Da li je mozda nekom poznato koje robne kuce pristaju da budu sponzori?
Pozdrav.

wakalu
20.11.2014, 18:45
pozdrav,pretpostavljam da sam naletio na pravu temu. Ima li tko ko zna koje firme u americi zapošljavaju emigrante i osiguravaju im H1b vize bez obzira na vrstu posla?

vuxanne
21.11.2014, 11:30
pozdrav,pretpostavljam da sam naletio na pravu temu. Ima li tko ko zna koje firme u americi zapošljavaju emigrante i osiguravaju im H1b vize bez obzira na vrstu posla?

Eh, da neko zna, ne bi ovoliko ljudi se pojavljivalo na forumu non stop debatujuci o potenicjalnim nacinima da se dodje.

Mislim da znam odgovor na tvoje pitanje - mislim da im vojska daje poslove i odgovarajucu vizu za one koji bi da ratuju...

wakalu
21.11.2014, 11:53
Eh, da neko zna, ne bi ovoliko ljudi se pojavljivalo na forumu non stop debatujuci o potenicjalnim nacinima da se dodje.

Mislim da znam odgovor na tvoje pitanje - mislim da im vojska daje poslove i odgovarajucu vizu za one koji bi da ratuju...

Ima li šta bolje od toga?bilo kakva kompanija,firma? to nebi,hvala :==D: Nikad se nezna kad mogu poginut.

edinze
13.04.2015, 13:22
Zna li neko odgovor na moje pitanje...prije 8 mjeseci prijateljica kod koje sam zivio u mom pokusaju studiranja u Mostaru, iz Turske gdje se udala, preselila se u Ameriku, u Atlantu tacnije, jer joj je muz naslijedio neke dionice firme od oca koji je vecinski vlasnik.Oni su za da mi pmognu da dodjem, ali ja nemam fakuletsku diplomu nego nasu gimnaziju,sto za ovaj tip vize nije dobro doslo...eh sad trazili smo razne varijante...firma se bavi prodajom i uvozom perzijskih tepiha iz turske u usa...obzirom da kao obicni prodavac necu sigurno dobiti ovu vizu, da li bi pomoglo ako bi on trazio trgovca sa znanjem turskog i italijanskog zbog specificnosti musterija(za te jezike mogu dobiti certifikat da ih znam) ili nesto kao prevodioca, ali opet naglasavam koji svoje znanje dokazuje diplomama zavrsenih kurseva, ne fakultetskih...I njima je sve ovo nejasno i ne znaju bas najbolji put za rjesavanje mog slucaja...hvala unaprijed na odgovoru...

edinze
19.04.2015, 08:43
Nije valjda da niko od ovih starih iskusnih forumasa nema odgovor na moje pitanje iz prethodnog posta....vuxane,zana,dreadnot,molio bih za odgovor,ako ga znate,bas bi mi bilo od koristi...

johnywalker
19.04.2015, 11:42
Teško pa skoro nemoguće da ćeš moći otići tj. dobiti vizu jer po onome sto pišeš ti bi bio trgovac a takvih ima dovoljno i u americi. Osim toga rok za prijavu za h1b vizu za ovu godinu je bio 1.4.

Pogledaj ovdje, piše ti sve. Imaš pojašnjenja i za druge veste viza.

http://www.uscis.gov/eir/visa-guide/h-1b-specialty-occupation/understanding-h-1b-requirements

edinze
19.04.2015, 14:47
Johnywalker ali sta ako navede da trazi trgovca koji govori bosanski,turski i engleski zbog specificnosti musterija...a ja prilozim certifikate sudski ovjerene da pricam te jezike...bi li to pomoglo...jer to zaista jeste specificna roba,pezijski tepisi...sta mislis o tome...

edinze
19.04.2015, 14:54
Johnywalker ali sta ako navede da trazi trgovca koji govori bosanski,turski i engleski zbog specificnosti musterija...a ja prilozim certifikate sudski ovjerene da pricam te jezike...bi li to pomoglo...jer to zaista jeste specificna roba,pezijski tepisi...sta mislis o tome...

johnywalker
19.04.2015, 16:01
za h1b nema nikakve šanse, barem po onome što ja znam. Čak i da napišu da traže 100 jezika. Pogledaj malo po internetu članke na temu h1b viza pa ćeš vidjeti koje su poteškoće pri dobivanju te vize i koja je navala na tu vrstu vize.

edinze
19.04.2015, 17:43
Johnywalker a kakva je praksa i prica sa h2b vizom i kolike su sanse dobijanja green carda sa tom vizom tj dovodjenja porodice tamo. Kakve su sanse mjenjanja poslodavca i poslova sa pomenutom vizom i da li osoba bez green carda ima pravo ici na obuku za nurse asistent pa se u istom sektoru i zaposliti...i ima li h2b viza rok prijave u tekucoj godini

johnywalker
19.04.2015, 18:02
h2b viza isto nije opcija u tvom slučaju jer je h2b viza samo radna dozvola za privremeni rad tj. kratkoročni, ne na duži period. Možeš sa njom raditi u nekom zabavnom parku npr. i drugi neki sezonski poslovi.

Inače teško je bez fakulteta dobiti radnu dozvolu jer je navala na radne vize ogromna. Drugi problem sa kojim se suočavaju i oni koji imaju npr. h1a vizu jeste da porodica može doći ali ne može ništa raditi. Ukratko rečeno može kod kuće sjediti i trošiti pare ali ne može zarađivati. Proces prelaska sa radne dozvole na zelenu kartu je isto komplikovan i traje dugo što je isto tako jedna od glavnih kritika američkog imigracionog sistema.

Ukoliko si zainteresovan za taj bolničarski posao onda ti je puno lakše/bliže ići u Njemačku. Evo baš sada sam gledao na tv-u dokumentarnu emisiju na tu temu. Njemački zavod za zapošljavanje dolazi u BiH i Srbiju i traži radnike. oni ti plate i kurs njemačkog i ostale troškove za početak dok se ne snađeš. Naravno ono što traže jeste da imaš završenu odgovarajuću stručnu spremu. Ja poznajem mnoge u BiH koji ide pa vanredno polažu srednju medicinsku i onda idu masovno za Njemačku. Pa eto, razmisli i o tome. Posla sigurno ima i traženo je. Evo ova jedna cura, 22 godine iz Beograda dobila je posao u Frankfurtu, kaže plata joj 1400€ netto. I nije tako loše.

Više informacija o radnim dozvolama za ameriku možeš naći ovdje. Sve ti je detaljno objašnjeno, treba samo malo odvojiti vremena i pregledati sve to.

http://www.uscis.gov/working-united-states/temporary-workers/h-2b-non-agricultural-workers/h-2b-temporary-non-agricultural-workers

http://www.uscis.gov/working-united-states/working-us

http://www.uscis.gov/green-card/green-card-through-job

edinze
19.04.2015, 19:51
Hvala mnogo na decidnom odgovoru i odvojenom vremenu jonywalker

johnywalker
19.04.2015, 20:19
usput, za h2b Bosna i Hercegovina svakako nije na listi zemalja koje se kvalifikuju za tu vizu.

http://www.uscis.gov/news/alerts/uscis-announces-63-countries-eligible-participate-h-2a-and-h-2b-visa-programs

vuxanne
21.04.2015, 02:53
Nije valjda da niko od ovih starih iskusnih forumasa nema odgovor na moje pitanje iz prethodnog posta....vuxane,zana,dreadnot,molio bih za odgovor,ako ga znate,bas bi mi bilo od koristi...

Ne razumem se u tu tematiku zato nista ne odgovaram. Mozda ce neko znati da ti da kakav komentar na to.

snowflake
21.04.2015, 21:05
http://www.uscis.gov/eir/visa-guide/h-1b-specialty-occupation/understanding-h-1b-requirements

dmihalj
17.05.2015, 18:50
Pozdrav forumashi,

Jedno pitanje vezano za H1B vizu... Naime, izvucen sam ove godine za H1, medjutim posto firma nije uplatila premium processing jos nisam dobio approval notice... Malo pre toga sam dobio i L1 vizu, posto je firma aplicirala za obe vize u slucaju da mi jedna od njih ne bude odobrena. Posto bi firma volela da sto pre krenem za USA, moje pitanje je sledece: U slucaju da odem za USA na L1 vizu, a u medjuvremenu dobijem approval za H1, da li postoji neki vremenski rok do kada mi vazi taj approval, tj. do kada bih morao da apliciram i dobijem H1 vizu?

Hvala!

teki
18.05.2015, 11:34
dmihalj, jesi li molim te to izvucen i za zeleni karton i za h1b i odobrena L1 viza? ti trebas loto uplatit onda..ja sam imala srece samo kod H1B :)
sto se zelis prebacivati sa L1 na h1B idi samo na L1 to ti je isto jedina razlika kod ove dvije vize je sto ti supruznik sa L1 moze raditi pa je po tome i bolja opcija ko ima surpuznika.Ja bi u tvom slucaju isla na L1, a ovu zanemarila ne bi se prebacivala a rok ti inace do oktobra ja mislim jer od tada pocinje da vazi H1B

bilic101
18.05.2015, 11:43
Stanite malo...

Treba mi jedan info vezan za te vize. Da li se sada moze prijaviti direktno na vize tipa H1B ili L1? Koji su nacin? Da li trebaju biti neki preduslovi, itd.
Ujedno, gdje se aplicira?

Hvala mnogo unaprijed.

dmihalj
18.05.2015, 12:27
Da teki bas tako. :) Prvo mi je odobrena L1, zatim sam izvucen i za H1, a ubrzo nakon toga i za GC :). Loto uplacujem cim pre odem u USA :), posto mi sitne pare za ovaj nas :D.
Inace to je tacno da sa L1 supruznik moze da radi, ali problem sa L1 je sto si vezan za firmu koja ti je sponzorisala L1 i tako ti je dokle god traje viza (3+2 god), dok sa H1 mozes da menjas firme... Takodje H viza traje duze i u nekim slucajevima moze u nedogled da se produzava. Tako da mi H viza nekako sigurnija varijanta... E sad moj plan je bio, posto me firma malko pritiska da dodjem sto pre, da ipak udjem sa L, i sacekam do intervjua za GC (koji bi trebao da bude ako sve bude kako treba negde u februaru) i ako mi odobre GC onda batalim skroz pricu sa H vizom, a u slucaju za ne daj boze apliciram i prebacim se na H....

Kakva kombinatorika :grin:

dmihalj
18.05.2015, 12:31
bilic101 ukratko za L1 vizu postoji uslov da si minimum godinu dana vec radio za USA firmu, negde van USA, i onda oni dokazuju zasto si bitan i hitan za njih tamo i onda ti oni prakticno odobravaju interni transfer u okviru firme, kako bi radio u USA, za nju moze da se aplicira u svakom trenutku. Za H1 se obicno aplicira pocetkom aprila, i to je da kazem klasicna radna viza, s'tim da se i za nju ljudi izvlace na lutriju posto na odobrenih 65000, ove godine je apliciralo oko 220000. U oba slucaja ti je potrebna firma kao sponzor.

teki
19.05.2015, 11:41
dmihalj,
ti si covjece pravo nevjerovatno sretan svaka cast. nisam znala da si sa L1 vizom vezan za tu firmu to je zeznuto, znam da sa h1b lako uraditi transfer u drugu firmu plati se 500 dolara podnese zahtjev i to je to kako sam shvatila. ma idi sa L1 od kada mozes uci u zemlju s tom vizom? svkako ces dobiti uskoro gc pa te onda nije briga vise neovisan si.da li ides sa familijom ili sam?

dmihalj
20.05.2015, 08:53
Sa L1 mogu uci odmah, ona nije vezana za datum kao H1. L1 je bukvalno interni transfer u okviru firme, bar kako sam ja skontao :). Stoji sve to da sam izvucen za GC ali nekako, dok ne prodjem intervju i ne zavrsi se ceo proces i dalje sam malko rezervisan. Inace za pocetak cu krenuti sam, dok se ne snadjem tamo...

teki
20.05.2015, 10:52
dmihalj, molim te znas li koju advokatsku firmu ti je korititila companija za dobivanje L1 vize jer kod mene je i muz u slicnoj situaciji. nije prosao na lutriji za h1b pa sad druge opcije gledamo

dmihalj
21.05.2015, 11:51
To angazuje firma, konkretno meni je radila Minsky, McCormick & Hallagan (http://www.mmhpc.com/).

teki
21.05.2015, 13:38
hvala na infu, znam da to firma sve odradi vec nismo sigurni u sposobnost trenutno angazovane advokature

manca
17.06.2015, 13:13
Pozdrav forumashi,

Jedno pitanje vezano za H1B vizu... Naime, izvucen sam ove godine za H1, medjutim posto firma nije uplatila premium processing jos nisam dobio approval notice... Malo pre toga sam dobio i L1 vizu, posto je firma aplicirala za obe vize u slucaju da mi jedna od njih ne bude odobrena. Posto bi firma volela da sto pre krenem za USA, moje pitanje je sledece: U slucaju da odem za USA na L1 vizu, a u medjuvremenu dobijem approval za H1, da li postoji neki vremenski rok do kada mi vazi taj approval, tj. do kada bih morao da apliciram i dobijem H1 vizu?

Hvala!

Svaka cast na sreci za H1B i GC, retko kome to podje za rukom :) Moja firma je u prethodne dve godine aplicirala za H1B i oba puta nismo prosli, tako da smo prosle godine isli i na L1, i konacno je dobili pre mesec dana.

Ja planiram da idem tamo krajem avgusta (iako mogu i odmah). Znam da je malo zeznuto sto si vezan samo za tu firmu, ali s obzirom da si izvucen i za GC, onda ja ne bi brinuo o tome uopste. Uostalom moze i firma da uradi GC (doduse to je dug proces, ali opet). A sto se tice H1B, mislim da mozes da uradis Change of Status kad ti i zvanicno bude odobrena H1B peticija. Za COS bi morao da budes u USA.

Za sada moj ti je savet (i nikako nije pravni - samo moje misljenje) je da odes na L1 sto pre i da krenes da zivis i radis tamo u fullu, a onda sacekas GC. Kad dobijes GC, onda si na konju. Mislim da nema potrebe da gubis vreme na COS i ostale stvari - valjda ides tamo da bi i radio za tvoju firmu, a ne odmah da se prebacis u drugu :)

Pozdrav i sve najbolje!

dmihalj
23.06.2015, 12:01
Da naravno, u potpunosti se slazem sa tobom. Samo ja sam hteo da idem na varijantu 100% sigurica :). Znas da sa L1 si vezan za tu firmu, i naravno da ne planiram odmah da je menjam :), to mi cak ne bi ni odgovaralno, jer ce mi lakse biti ovako da se uklopim u pocetku, ali ja reko' za svaki slucaj, da mi se nesto ne iskomplikuje slucajno sa GC (posto sam nesto paranoican u poslednje vreme), da ja zavrsim i tu H1, kad sam vec izvucen, da u slucaju ne daj boze, kasnije bi mi dosta znacila, pre svega zbog prednosti koje ima u odnosu na L1.

Ali svakako hvala na misljenju i savetu!

dmihalj
23.06.2015, 13:03
E da, i mislim da ne moze da se radi COS naknadno, vec mora da se aplicira za H1 u tom smislu i tek onda mozes da radis COS. Ali posto smo mi za H1 i L1 aplicirali istovremeno, tj nismo bili sigurni da cemo dobiti L1, aplicirali smo za H1 "regularno", tako da moram da dodjem u Srbiju na visa stamping za H1 :).

manca
23.06.2015, 14:19
Super. Kad planiras da ides, i gde? Koja firma je u pitanju?

teki
23.06.2015, 22:03
Je li iikome od vas odobrena H1B i ja sam izvucena ali jos mi nije odobreno ono nema promjene, ima li iko info do kada bi trebalo to da bude?

manca
24.06.2015, 13:03
teki, pogledaj ovde: https://egov.uscis.gov/cris/processTimesDisplayInit.do

Izaberi svoj service centar i vidi dokle su stigli sa procesiranjem.

Mislim da je prosek oko 2-3 meseca od kad ti je stigao receipt.

teki
25.06.2015, 21:39
Kod mene je california servise centar i evo proslo mi je vise od 2 mj, tamo pise 2 mjeseca... Meni se cini da su nesto pravo spori i padao im je sistem u zadnje vrijeme.

vuxanne
26.06.2015, 14:32
Kod mene je california servise centar i evo proslo mi je vise od 2 mj, tamo pise 2 mjeseca... Meni se cini da su nesto pravo spori i padao im je sistem u zadnje vrijeme.

Ja sam jednom cekala 4.5 meseca, samo strpljivo...

teki
26.06.2015, 21:00
E ok onda jer sam se zabrinula sta je to zapelo toliko prica je bila ko do kraja 6 mjeseca bi trebalo biti...hvala

dmihalj
29.06.2015, 11:52
@teki Procesiranje dokumenata ume da traje, postoji mogucnost da firma plati Premium Processing (mislim da je fee oko $1200) i onda ti je zagarantovan odgovor u roku od 15 dana. I nace imas stranicu https://egov.uscis.gov/casestatus/landing.do gde mozes po svom receipt number-u da pratis svoj slucaj, tj. njegov status...

@manca Pa planiram da idem negde u Avgustu, prvobitno sam mislio da ako budem isao sa H1 idem pocetkom oktobra, a kako cu na kraju ipak ici na L1 (naravno ako u ambasadi prodje sve kako treba:) ) to ce verovatno biti u Avgustu, zeleo sam leto da provedem ovde, da odem na neki odmor u Julu i da onda polako krenem...

teki
29.06.2015, 14:17
da znam to provjeravam status, nema nikakve promjene vec 2 mjeseca, a po nekim forumima sam citala do kraja juna ko trebalo bi to da bude ali izgleda da nije tanco..

dmihalj
29.06.2015, 14:40
Koliko ja znam kada si zaveden pod regular processing onda nema zagarantovanog vremena "odgovora", obicno traje proces 2-3 meseca (u zavisnosti od centra gde ti je dokumentacija), ali ne mora da znaci, tj. nema zagarantovanog timeframe-a za odgovor, tako da ne mora uopste da bude do kraja juna. Evo npr. ja jos nisam dobio approval za H1 a selektovan sam, dokumenta su predata za Vermont centar, a tamo je po onoj tabeli occekivano vreme obrade 2 meseca, a proslo je vise od 2 meseca i jos nisam dobio approval...

mali-zeleni
20.09.2015, 17:59
Pozdrav svima,

Aplicirali smo prošle godine za Green Card lottery, nismo izvučeni, probat ćemo i ove godine. Ali i pokušavam nešto drugo.

Već skoro 5 godina radim za jednu Američku IT firmu. Ovdje, u Hrvatskoj, imam obrt i izdajem im račun svaki mjesec, tako da sam kod njih trenutno klasificiran kao ugovorni vanjski suradnjik. Poslujem samo s njima i sa svog obrta nisam nikad nikome drugome izdao račun ili primio uplatu, tako da mislim da bi to bio dovoljno dobar dokaz. Radim na mid level management poziciji, sa timom od cca 100 ljudi.

E sad, s njima sam već neko vrijeme pričao o odlasku preko bare, čak je u jednom trenutu i bila neka ponuda na stolu, ali zbog raznih raloga nisam u tom trenutu se mogao odlučiti. Kad sam se odlučio je bilo kasno za taj puta.

Postoji mogućnost napredovanja i kandidirao bih za Executive deputy poziciju, koja bi zapravo bila prvi korak prema velikim dečkima. Ali, ljudi na jako visokim pozicijama ne žele na to mjesto postaviti nekoga tko se ne nalazi u Americi i radi remote. Dodatni problem je u tome što sada postoje problemi sa financiranjem H1B1 vize s njihove strane, pošto je cijeli proces poprilično skup.

E sa, zanima me da li netko zna za koju bih još vizu mogao aplicirati. Oni tamo istražuju, ali pošto smo mi dio puno veće firme, ne znam koliko ozbiljno istražuju te mogućnosti, tako da i ja malo istražujem. Ako netko zna išta, bio bih zahvalan.

Ako ništa drugo, možda nas izvuku na godinu :)

mali-zeleni
20.09.2015, 22:54
Ne mogu editirati post pa odgovaram.
Isprike za otvaranje u pogrešnoj temi. Stvar je u tome da se raspitujem da li netko zna neku drugu vizu koja bi palila osim H1B. Istražujem i nisam pametan nikak, pa bi neki savjet dobro došao.

Madzar
18.08.2018, 10:58
Pozdrav, vidim da je tema poprilicno stara, ali mislim da nema smisla otvarati novu.

Zanima me da li ima ljudi sa Balkana koji su u zadnjih godinu, dve uspeli da dobiju H1B vizu, i da li medju njima ima masinskih inzenjera?

vuxanne
18.08.2018, 23:20
Pozdrav, vidim da je tema poprilicno stara, ali mislim da nema smisla otvarati novu.

Zanima me da li ima ljudi sa Balkana koji su u zadnjih godinu, dve uspeli da dobiju H1B vizu, i da li medju njima ima masinskih inzenjera?

Da li radis vec za Americku firmu, imas li ponudu posla? Ovu vizu obicno dobijas uz posao koji vec imas u saci...

Madzar
19.08.2018, 10:59
Da li radis vec za Americku firmu, imas li ponudu posla? Ovu vizu obicno dobijas uz posao koji vec imas u saci...

Jasno mi je kako se dobija viza, nazalost niti radim u Americkoj firmi, niti trenutno imam ponudu za posao.

Zato sam i hteo da vidim da li je neko uspeo u skorije vreme da pronadje sponzora, a pogotovo iz masinske struke, posto sam i ja masinac.

vuxanne
20.08.2018, 17:22
Jasno mi je kako se dobija viza, nazalost niti radim u Americkoj firmi, niti trenutno imam ponudu za posao.

Zato sam i hteo da vidim da li je neko uspeo u skorije vreme da pronadje sponzora, a pogotovo iz masinske struke, posto sam i ja masinac.

Probaj kao i ja, dodji ovde na poslediplomske. Domaci nece da idu na poslediplomske u nasoj struci jer lepo zaradjuju i sa cetvorogodisnjim fakultetom. Ja sam ovde dosla preko doktorata. Moras da polozis TOEFL i GRE i da nadjes gde imaju GRA ili GTA pozicije za poslediplomske.

A sto se tice da neko dobije ponudu posla i dodje tako ovde odmah na H1B u masinskoj struci, jos uvek nisam cula. Bez da npr. radi za neku ovdasnju firmu u Srbiji.

Madzar
12.09.2018, 08:07
Probaj kao i ja, dodji ovde na poslediplomske. Domaci nece da idu na poslediplomske u nasoj struci jer lepo zaradjuju i sa cetvorogodisnjim fakultetom. Ja sam ovde dosla preko doktorata. Moras da polozis TOEFL i GRE i da nadjes gde imaju GRA ili GTA pozicije za poslediplomske.

A sto se tice da neko dobije ponudu posla i dodje tako ovde odmah na H1B u masinskoj struci, jos uvek nisam cula. Bez da npr. radi za neku ovdasnju firmu u Srbiji.

Hvala na odgovorima, upoznat sam sa procesom za master i doktorske studije, ali to nije validna opcija za mene. Onda ostaje zelena lutrija. :;D:

uran
05.10.2018, 20:33
sto se tice generalno H1B vize ja sam misljenja da ono H stoji za Hell.

Ulazne kvote po godini su cini se 65000 za industriju i oko 35000 za akademiju i one se uglavnom lakse dobijaju tj dovoljan je poziv nekog Universiteta da radite kao post doc, a mesta uvek ima jer se kvote ne ispune.

Za onih 65000 u industriji stojite u redu za potenicjalnih 3 milijarde Kineza i Indusa, a prijavi se oko 300000, dakle 5 na jedno mesto.

Jedina sansa da ovaj sistem prodise za nas Evropljane bio bi da Amerikanci ukinu du vizu za Kineze i induse kao sto su ih odj za DV i E vizu. Inace...

Ako i dobijete H1B vizu:

- ona vazi samo za tu firmu koja vas je sponzorisala
- popijete li otkaz bye bye America
- da promenite firmu to netje moci
- supruznik vam je na H4 vizi i nemoze da radi
- posle 3 godine imate pravo da dobijete jos 3 godine, ali kod iste firme
- posle 6 godina ne mozete vise ostati u H1B statusu i morate smisliti sta dalje

retke dobre stvari, ako ih ima oko ove vize je sto je neimigrantska ali dual-intent i mozete slobodno igrati DV, aplicirati za druge H1B vize, vasa zena moze ganjati svoj H1B ili caki GC.

U principu ova viza je za samca koji je spreman da pogine na poslu i strucnom usavrsavanju.:obrva:

vuxanne
08.10.2018, 12:59
Mozes da predjes na drugi posao ali naravno moraju da ti naprave novu H1B. Fala bogu predjoh posle nje na ovu zelenu...

uran
08.10.2018, 16:57
Mozes da predjes na drugi posao ali naravno moraju da ti naprave novu H1B. Fala bogu predjoh posle nje na ovu zelenu...

da rekao sam: aplicirati za druge H1B vize, vasa zena moze ganjati svoj H1B ili cak i GC.

moje postovanje za trud i podvig. Da li si ti posle bila sponzorisana od poslodavca za EB ?

vuxanne
08.10.2018, 18:55
da rekao sam: [B]. Da li si ti posle bila sponzorisana od poslodavca za EB ?

Da, EB2 (https://www.uscis.gov/working-united-states/permanent-workers/employment-based-immigration-second-preference-eb-2). Imam Ph.D. i radim kao istrazivac.

uran
08.10.2018, 19:42
Da, EB2 (https://www.uscis.gov/working-united-states/permanent-workers/employment-based-immigration-second-preference-eb-2). Imam Ph.D. i radim kao istrazivac.

a tenure position ?

ako je tako molio bih te da mi kaes ako nije tajna koliko je trajao proces sponzorisanja od strane univerziteta ili vec instituta gde radis ?

jos jednom: respect !

vuxanne
16.03.2019, 14:58
Imam citavu temu o tome nesto kao "Zelena karta preko posla"

SoonInUS
29.03.2019, 17:41
Pozdrav, da li ima jos neko za koga se firma prijavljuje za H1B vizu? Ako ima, srecno svima :).
Meni su iz firme rekli da nije to bas u potpunosti lutrija nego da se gleda i kvalitet prijave, ali pretpostavljam da je to tek posle lutrije.
Ako ne dobijem sada vizu razmisljam da odem na postdoc (ta viza se dobija relativno lako jer nema cap-a), pa me interesuje, ako neko zna, da li moze da se prebaci sa postdoc H1B na industrijsku bez lutrije?

uran
29.03.2019, 23:57
Pozdrav, da li ima jos neko za koga se firma prijavljuje za H1B vizu? Ako ima, srecno svima :).
Meni su iz firme rekli da nije to bas u potpunosti lutrija nego da se gleda i kvalitet prijave, ali pretpostavljam da je to tek posle lutrije.
Ako ne dobijem sada vizu razmisljam da odem na postdoc (ta viza se dobija relativno lako jer nema cap-a), pa me interesuje, ako neko zna, da li moze da se prebaci sa postdoc H1B na industrijsku bez lutrije?

Amerikanci su rezervisali nekih 20,000 H1B viza za akademiju. Posto vecina postdoc-ova dolazi na J1 oni taj CAP skoro nikad ne popune tako kao da ga i nema i moze se traziti bilo kad u godini.

Mozes se prebaciti na industrijski H1B, ali moras konkurisati za industrijski H1B kao i da nemas ovaj akademski H1B. Dakle to nije automatski...

uran
29.03.2019, 23:59
stavise H1B je vezan ISKLJUCIVO I SAMO za poslodavca koji ti je dao.

Menjas poslodavca ili dobijes otkaz moras sve iznova kao da nikad ni nisi imao H1B ! ! !

Imam prijatelja koji je ziveo na H1B u Americi tacno 5 godina sto je limit za tu vizu. i posto nije uspeo da sredi zelenu kartu vratio se iz Amerike.

vuxanne
30.03.2019, 05:24
Limit za H1B je 3 godine. Mogu da ti je naprave 2 x po 3 godine. I ako ti ne pokrenu papirologiju za zelenu kartu, bye bye. Znam neke sto su se tako vratili odakle su vec bili dosli. I ako te firma sponzorise, nije ti 100 % garancija da ces je dobiti, imaju ogranicen broj.

SoonInUS
30.03.2019, 15:55
@Uran tih 20000 rezervisanih nije za akademiju nego je cap za one koji imaju master ili doktorat, a posao ne mora da bude vezan za akademiju. Postdoc-ovi uglavnom ne upadaju u cap od 20000 cak i na H1B (znam ih par koji su tako odlazili).
Inace H1B moze da se prebaci (transfer) na drugog poslodavca bez lutrije ako si jednom bio izvucen na lutriji. Pri tome, govorim o lutriji za H1B.
Moje pitanje je bilo vezano ako dobijem H1B za postdoc, dakle bez cap-a da li mogu da se prebacim na "industrijski" bez lutrije: H1B tj da uradim isti transfer kao da idem iz industrije.
U sustini mislim da nije moguce (i ne bi bilo logike da je moguce), tako da je moje pitanje vise bilo zelja :) (wishfull thinking).

@vuxanne taj deo mi je jasan, i znam da nije 100% da cu dobiti H1B. Takodje, sa ovima iz firme sam se nacelno dogovorio da se prijave za green card sto pre (ako uspemo), bar da bi moja zena dobija dozvolu za rad (H4 AED, dok Trump ne ukine to). Mene vise interesuje ako se sam prijavljujem za green card kao naucnik (u sustini cu ostati u research/scientist vodama) koji radi u industriji koliko mi treba radova, citiranja i ostalog da bih mogao da pokrenem postupak? Znam da ne postoji limit, ali bilo bi mi korisno da neko prenese svoja iskustva u tome (video sam i temu o tome, ali malo se tema izgubila u raspravi:) ). Ako sve bude OK, u skorije vreme cu imati 10ak radova i slican broj ucesca na konferencijama (dve oral prezentacije), radim kao peer-reviewer.

uran
30.03.2019, 19:09
ne vredi da sad razbijas mnogo glavu dok ti ne prodje H1B.

U medjuvremenu sto ne probas da izvuces neki J1 za neki postdoc ? Sa J1 zena moze da dobije EAD i radi dok si ti na J1.

SoonInUS
30.03.2019, 21:23
ne vredi da sad razbijas mnogo glavu dok ti ne prodje H1B.

U medjuvremenu sto ne probas da izvuces neki J1 za neki postdoc ? Sa J1 zena moze da dobije EAD i radi dok si ti na J1.

Apsolutno se slazem da mi ne vredi da razmisljam o green cardu dok ne prodje H1B. Cisto razmatram opcije, jer ako je ukupno losije nego sto imamo gde smo sada, mozda nesto drugacije uradimo i isplaniramo. Na primer, ako bih mogao relativno brzo da se prijavim za green card, onda bi to bila velika prednost.

Imam ponudu za postdoc, ali ne bih da se puno selimo zbog skole za dete (recimo zbog J1). Dodatno, postdoc je veoma slabo placen imajuci u vidu da bih dosao sa porodicom u CA. Cak su i druge pozicije u akademiji, popust Project Scientista lose (losije) placene.

To je ukratko to, ali dobar je predlog i hvala.

uran
30.03.2019, 22:42
Apsolutno se slazem da mi ne vredi da razmisljam o green cardu dok ne prodje H1B. Cisto razmatram opcije, jer ako je ukupno losije nego sto imamo gde smo sada, mozda nesto drugacije uradimo i isplaniramo. Na primer, ako bih mogao relativno brzo da se prijavim za green card, onda bi to bila velika prednost.

Imam ponudu za postdoc, ali ne bih da se puno selimo zbog skole za dete (recimo zbog J1). Dodatno, postdoc je veoma slabo placen imajuci u vidu da bih dosao sa porodicom u CA. Cak su i druge pozicije u akademiji, popust Project Scientista lose (losije) placene.

To je ukratko to, ali dobar je predlog i hvala.

samo,

ako dodjes na H1B najblaze receno racunaj da su ti jaja u njihovoj saci. Da, oni ti sad govore ma dodji sredicemo, medjutim jednom kad stignes oni mogu da se izgovaraju da ovo da ono, jer oni moraju da te sponzorisu za EB. Nije to da ti ces da podneses "Sto pre" jer to podnose oni, kad ONI HOCE.

Takodje na H1B mogu da te sutnu odmah. A zena ne moze da radi na H4...

ja tu vizu zovem Hell i nikada ne bih otisao ni kao samac na nju. :no:

SoonInUS
31.03.2019, 22:36
samo,

ako dodjes na H1B najblaze receno racunaj da su ti jaja u njihovoj saci. Da, oni ti sad govore ma dodji sredicemo, medjutim jednom kad stignes oni mogu da se izgovaraju da ovo da ono, jer oni moraju da te sponzorisu za EB. Nije to da ti ces da podneses "Sto pre" jer to podnose oni, kad ONI HOCE.

Takodje na H1B mogu da te sutnu odmah. A zena ne moze da radi na H4...

ja tu vizu zovem Hell i nikada ne bih otisao ni kao samac na nju. :no:

Uopste ne gledam tako na stvari. Da mislim da ce me tako tretirati ne bih ni isao niti bih radio u firmi koja tako funkcionise. Ako bude takva situacija (mada cisto sumnjam jer znam ljude jer sam saradjivao sa njima) onda cu jednostavno da se vratim ili da nadjem drugi posao tamo. Sa tim sto se njima ne isplati da se ja vratim jer imaju rokove koje moraju da ispostuju, izmedju ostalog zbog investitora, i izgubice mnogo vise u tom slucaju.

Slazem se da H1B nije sjajna varijanta, a sada je jos i losija jer ocigledno idu ka tome da ukinu H4 AED i to u skorije vreme (https://economictimes.indiatimes.com/nri/visa-and-immigration/ead-uncertainty-has-desi-families-looking-for-plan-b/articleshow/68626139.cms) U tom slucaju mi je iskreno svejedno da li ce me odmah prijaviti za GC, mozda cu ja da se prijavim kao naucnik jer deluje da se to brze resava.

uran
01.04.2019, 06:08
Uopste ne gledam tako na stvari. Da mislim da ce me tako tretirati ne bih ni isao niti bih radio u firmi koja tako funkcionise. Ako bude takva situacija (mada cisto sumnjam jer znam ljude jer sam saradjivao sa njima) onda cu jednostavno da se vratim ili da nadjem drugi posao tamo. Sa tim sto se njima ne isplati da se ja vratim jer imaju rokove koje moraju da ispostuju, izmedju ostalog zbog investitora, i izgubice mnogo vise u tom slucaju.

Slazem se da H1B nije sjajna varijanta, a sada je jos i losija jer ocigledno idu ka tome da ukinu H4 AED i to u skorije vreme (https://economictimes.indiatimes.com/nri/visa-and-immigration/ead-uncertainty-has-desi-families-looking-for-plan-b/articleshow/68626139.cms) U tom slucaju mi je iskreno svejedno da li ce me odmah prijaviti za GC, mozda cu ja da se prijavim kao naucnik jer deluje da se to brze resava.

ako je tako onda ok. Piči, srecan ti put i pisi kad stignes. :papa:

vuxanne
01.04.2019, 20:30
@vuxanne taj deo mi je jasan, i znam da nije 100% da cu dobiti H1B. Takodje, sa ovima iz firme sam se nacelno dogovorio da se prijave za green card sto pre (ako uspemo), bar da bi moja zena dobija dozvolu za rad (H4 AED, dok Trump ne ukine to). Mene vise interesuje ako se sam prijavljujem za green card kao naucnik (u sustini cu ostati u research/scientist vodama) koji radi u industriji koliko mi treba radova, citiranja i ostalog da bih mogao da pokrenem postupak? Znam da ne postoji limit, ali bilo bi mi korisno da neko prenese svoja iskustva u tome (video sam i temu o tome, ali malo se tema izgubila u raspravi:) ). Ako sve bude OK, u skorije vreme cu imati 10ak radova i slican broj ucesca na konferencijama (dve oral prezentacije), radim kao peer-reviewer.

Treba ti jakih 8 pisama referenci. Neko ko ce da potvrdi da si izuzetan istrazivac jer ako sam sebe podrzavas to je EB1 kategorija. Moj jedan kolega je upravo dobio tako.

uran
01.04.2019, 22:12
Treba ti jakih 8 pisama referenci. Neko ko ce da potvrdi da si izuzetan istrazivac jer ako sam sebe podrzavas to je EB1 kategorija. Moj jedan kolega je upravo dobio tako.

nevezano za prethodni razgovor, meni se cini da ne bi trebao biti problem otici i iz J1 na EB1.

vuxanne
02.04.2019, 02:14
Ne sa svake J1. J1 je viza napravljena za razmene. Cesto u svojim uslovima postoji zahtev da se vratis u zemlju za koju je taj exchange program i da budes npr.2 godine. Imam drugaricu koja je morala da se vrati u svoju maticnu zemlju jer joj J1 viza nije dozvoljavala da joj rade zelenu kartu nakon sto joj je istekao OPT. Morala je da boravi pune 2 godine nakon sto joj je istekla J1 i OPT u svojoj drzavi. Nema iste uslove J1 Work and Study kao J1 studentska ili post doc viza a i nisu stalno isti uslovi. Neke zemlje hoce da naprave "waiver" neke nece. Znam jednu porodicu sto je morala da ostane ovde tek nakon sto je platila nazad drzavi ogromnu svotu koji je drzava dala njima da zavrse studije ovde. I tek im je onda dala taj "waiver".

Ono sto treba da znate da su se pravila veoma poostrila za vreme nove administracije i zbog reformi procesa dosta stvari je drugacije nego sto je bilo ranije. Menjaju se pravila iz godine u godinu. Evo trenutnih pravila klikni (https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/study/exchange/waiver-of-the-exchange-visitor.html)

uran
02.04.2019, 03:23
Ne sa svake J1. J1 je viza napravljena za razmene. Cesto u svojim uslovima postoji zahtev da se vratis u zemlju za koju je taj exchange program i da budes npr.2 godine. Imam drugaricu koja je morala da se vrati u svoju maticnu zemlju jer joj J1 viza nije dozvoljavala da joj rade zelenu kartu nakon sto joj je istekao OPT. Morala je da boravi pune 2 godine nakon sto joj je istekla J1 i OPT u svojoj drzavi. Nema iste uslove J1 Work and Study kao J1 studentska ili post doc viza a i nisu stalno isti uslovi. Neke zemlje hoce da naprave "waiver" neke nece. Znam jednu porodicu sto je morala da ostane ovde tek nakon sto je platila nazad drzavi ogromnu svotu koji je drzava dala njima da zavrse studije ovde. I tek im je onda dala taj "waiver".

Ono sto treba da znate da su se pravila veoma poostrila za vreme nove administracije i zbog reformi procesa dosta stvari je drugacije nego sto je bilo ranije. Menjaju se pravila iz godine u godinu. Evo trenutnih pravila klikni (https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/study/exchange/waiver-of-the-exchange-visitor.html)

znam.

ali ne postoji ogranicenje da iz J1 statusa podneses zahtev za EB1 IAKO imas two year home residency rule 2YHR. Stavise EB1 ti moze biti i odobren ali ne mozes dobiti GC dok ne dobijes waiver na 2YHR ili ga i odradis na kraju krajeva.

Centralno pitanje je koliko je izgledno dobiti waiver za 2YHR, ali misljenja sam da nije problem jer EB1 je jako jako velika stvar i ne verujem da ce imigraciono blokirati. Ne bi trebalo.

SoonInUS
06.04.2019, 09:01

E takva informacija mi je potrebna :), hvala.
Nigde u sustini nisam procitao da treba 8 pisama, to je odlicna informacija. Da li mozda znas jel' te reference moraju da budu od nekog ko me ne zna ili moze prakticno i neko sa kime sam saradjivao?
Ako to ukljucuje i naucnike sa kojima sam saradjivao onda ne bi trebalo da predstavlja problem. Ja nisam (puno) iskusan istrazivac sa puno radova visokim h-indexom pa da mislim da sam izuzetan istrazivac (za razliku od referenci, uostalom profesor koji me je zvao i za koga cu raditi ima h-index > 140) ali citao sam da su ljudi sa slicnim iskustvom kao i ja uspevali da dobiju GC na taj nacin.

Inace cap je naravno dostignut. (https://www.uscis.gov/news/alerts/uscis-reaches-fy-2020-h-1b-regular-cap)

vuxanne
07.04.2019, 12:45
Pogledaj ovde (http://www.greencardapply.com/ea/extraordinaryability-referenceletters.htm) Extraordinary Ability

pogledaj ovde (http://www.greencardapply.com/or/outstanding-researcher-referenceletter.htm) Outstanding Researcher Professor

uran
07.04.2019, 19:26
Pogledaj ovde (http://www.greencardapply.com/ea/extraordinaryability-referenceletters.htm) Extraordinary Ability

pogledaj ovde (http://www.greencardapply.com/or/outstanding-researcher-referenceletter.htm) Outstanding Researcher Professor

fantasticni linkovi. :bravo:

pretpostavljam da neko ko se kvalifikuje z EB1 narocito pod NIW da ne bi bio nikakav problem ni prelazak sa J1 2YHR tj dobijanja waivera posto su kriterijumi za EB1 puno puno veci nego za waiver.

Po toj mojoj logici nije neophodno dolaziti kao scholar na H1B i muciti se. Kao sto vidimo 90% postdocova i je ste na J1 vizi.

vuxanne
08.04.2019, 04:21
Waiver najpre zavisi od drzave koja ga daje. Npr. Rusije, Turske. Nekoj drzavi je vise nekoj manje stalo da zadrzi svoje gradjane. Ako ti zemlja ne da taj dokument onda klikni ovde (https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/study/exchange/waiver-of-the-exchange-visitor/exchange-waiver-faqs.html)

gula3004
22.05.2019, 11:08
Evo vec sam tri godine u proceduri za dobijanje H1B vize prosle godine sam izvucen na lutriji i nista se nije desavalo do neki dan kad su me obavjestili da je ready-approved. Da li neko moze da mi pojasni sta to znaci i kakva je dalja procedura.
Hvala!

gula3004
27.05.2019, 12:53
Ima li koga da me posavetuje sta da radim dobio sam approval notice za H1B vizu treba da zakazem razgovor u ambasadi. Da li neko zna kako izgleda taj razgovor i da li bi trebao da se vjencam pre razgovora da bi mi i cura dobila onu H4 vizu ili je bolje posle. :wtf:

vuxanne
30.05.2019, 04:40
Ima li koga da me posavetuje sta da radim dobio sam approval notice za H1B vizu treba da zakazem razgovor u ambasadi. Da li neko zna kako izgleda taj razgovor i da li bi trebao da se vjencam pre razgovora da bi mi i cura dobila onu H4 vizu ili je bolje posle. :wtf:

Vencavaj se odmah. Kako ces posle da placas avion da se vencavate jednom kad udjes u zemlju?

SoonInUS
04.09.2019, 22:58
Cisto da se javim da nisam imao srece sa H1B prijavom i lutrijom za H1B, pa necu toliko "Soon" biti "InUS" :).
Sada cemo razmatrati EB1/EB2 (u najgorem slucaju ce biti jos jedna H1B prijava sledece godine).

uran
06.09.2019, 01:10
Cisto da se javim da nisam imao srece sa H1B prijavom i lutrijom za H1B, pa necu toliko "Soon" biti "InUS" :).
Sada cemo razmatrati EB1/EB2 (u najgorem slucaju ce biti jos jedna H1B prijava sledece godine).

nisi prosao H1B pa ces da razmislis EB ?!

:bravo:

treba uvek misliti +