PDA

View Full Version : III Stepen Strucne spreme

alen.su
14.02.2012, 20:03
Pozdravljam Drustvo.

Imam zavrsenu Srednju elektro tehnicku skolu smer Elektro mehanicar za masine i opremu 3 stepen strucne spreme zanci trogodisnja. Imam preko 10 god radnog iskustva kao elektricar imam 32 god. Nisam osudjivan niti bilo sta slicno.
Bio sam u USA sa H2B vizom i radio 6 meseci. Imam Americku vozacku dozvolu doduse istekla je i imam social security number i brdo sertifikata o uspesno zavrsenim kursevima za bezbednu voznju koje sam polozio u firmi u kojoj sam radio.
Prijavio sam se za green card lottery i sada me jako muci pitanje da dali sam ja pogodan zbog trogodisnje skole ?
Please help !

Riknio bih od muke ako bi me jednog dana odbili zbog skole !

mikiSA
14.02.2012, 21:17
Pozdrav alene,

Vidi, po onim kvlaifikacijama, treba da imas zavrsenu srednju sklu od 4 razreda (total 12 godina skole) ILI da imas dvije godine od zadnjih 5 godina u zanimanju koje se kvalifikuje na ovoj njihovoj stranici, moras imati posao u Zoni 4 ili 5, i SVP range 7 ili vise.

Evo ti njihova stranica pa vidi: http://www.onetonline.org/

Successful DV entrants must be eligible to receive a visa by qualifying based on education, work, and other requirements. The law and regulations require that every DV entrant must have at least:

A high school education or its equivalent; or
Two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years' training or experience.

What Occupations will Qualify for the Diversity Visa Program (eDV)?

The Department of Labor (DOL) O*Net Online database groups job experience into five "job zones". While many occupations are listed on the DOL website, only certain specified occupations qualify for the Diversity Visa Program. To qualify for a Diversity Visa on the basis of your work experience, you must, within the past five years, have two years of experience in an occupation that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) range of 7.0 or higher.

E sad, ti rece da si radio kao electrician, kad se to ukuca u ovu gore navedenu stranicu, ispadne da je to zona 4, SVP range 6<7.
http://www.onetonline.org/link/summary/47-2111.00

Ne bih da te razocaram, ali po ovim njihovim propozicijama moras imati posao u visoj zoni od ove.

mikiSA
15.02.2012, 15:00
Pozdrav alene,

Vidi, po onim kvlaifikacijama, treba da imas zavrsenu srednju sklu od 4 razreda (total 12 godina skole) ILI da imas dvije godine od zadnjih 5 godina u zanimanju koje se kvalifikuje na ovoj njihovoj stranici, moras imati posao u Zoni 4 ili 5, i SVP range 7 ili vise.

Evo ti njihova stranica pa vidi: http://www.onetonline.org/

E sad, ti rece da si radio kao electrician, kad se to ukuca u ovu gore navedenu stranicu, ispadne da je to zona 3, SVP range 6<7.
http://www.onetonline.org/link/summary/47-2111.00

Ne bih da te razocaram, ali po ovim njihovim propozicijama moras imati posao u visoj zoni od ove.

Ispravila sam zonu, napisala sam da je zona 4, kad je ustvari electrician zona 3.

noki
18.02.2012, 14:06
Malo je ironicno to sto se trazi 4 stepen,a ovde ima more ljudi koji nemaju diplomu iz srednje skole:naughty:

mijan
18.02.2012, 14:31
Ne samo da je apsurd ova prica sa nemogucnoscu ucesca sa 3. stepenom srednje skole na lutriji nego po meni i gubitak za Ameriku kao drzavu. Mnogi ljudi sa zanatskim trogodisnjim skolovanjem i radnim iskustvom su korisniji Americi od diplomaca sa raznih svetskih banana fakulteta bez znanja i radnog iskustva. Zamislite majstore koji imaju posao elektricara, vodoinstalatera, varioca itd. u malom prstu i koji bi bez problema sami sebe brzo obezbedili u Americi bez socijale, i takvi ne mogu na lutriju da se prijave, a mogu ljudi sa banana fakulteta koji nemaju nikakvo znanje. Velika greska drzave, time je samo izgubila.

zeleni1122
18.02.2012, 17:40
Ne samo da je apsurd ova prica sa nemogucnoscu ucesca sa 3. stepenom srednje skole na lutriji nego po meni i gubitak za Ameriku kao drzavu. Mnogi ljudi sa zanatskim trogodisnjim skolovanjem i radnim iskustvom su korisniji Americi od diplomaca sa raznih svetskih banana fakulteta bez znanja i radnog iskustva. Zamislite majstore koji imaju posao elektricara, vodoinstalatera, varioca itd. u malom prstu i koji bi bez problema sami sebe brzo obezbedili u Americi bez socijale, i takvi ne mogu na lutriju da se prijave, a mogu ljudi sa banana fakulteta koji nemaju nikakvo znanje. Velika greska drzave, time je samo izgubila.

mia iz hrvatske je bez problema dobila vizu premda je kao nosioc imala trogodisnju plus cetvrti stupanj vanredno.

mnogi ovdje su sa velikom sigurnoscu tvrdili da je nemoguce tako dobit vizu!!!

mia svaka cast....

ZeljkoUSA
19.02.2012, 02:48
mia iz hrvatske je bez problema dobila vizu premda je kao nosioc imala trogodisnju plus cetvrti stupanj vanredno.

mnogi ovdje su sa velikom sigurnoscu tvrdili da je nemoguce tako dobit vizu!!!

mia svaka cast....

Svaka cast Mii, naravno :bravo: Ovde niko nije tvrdio zato sto tako misli vec zato sto tako kazu propozicije.

Na ovogodisnjoj prezentaciji u Beogradu covek iz US Embassy je takodje to potvrdio. Ocigledno je ona slucaj koji ne potvrdjuje pravilo. Ne znam ni sam, tako pise i tako su rekli ljudi iz njihove ambasade.

Ilija89
26.03.2013, 17:53
ljudi, moze li jedna pomoc.. ja imam sss, e sad dali mogu da se prijavim sa trogodisnjom skolom i ako me izvuku u menjuvremenu da upisem fax (razliku predmeta da odradim) i da im prilozim da sam upisao fax... ??

Mirko86
26.03.2013, 18:40
ljudi, moze li jedna pomoc.. ja imam sss, e sad dali mogu da se prijavim sa trogodisnjom skolom i ako me izvuku u menjuvremenu da upisem fax (razliku predmeta da odradim) i da im prilozim da sam upisao fax... ??
Ne mozes.U trenutku prijave moras imati zavrsenu visoku skolu/faks, ili cetvrogodisnju.
Tehnicki se mozes prijaviti, ali i da te izvuku vizu neces dobiti.Ima od skoro primer na forumu gde su coveka odbili sa vanrednom cetvorogodisnjoms skolom, tako da jedino da upises visoku skolu i kada zavrsis prijavis se.

alek
15.05.2013, 23:01
jas sum od makedonija i sakam da prasam imam zavrseno dve sredni ucilista megutoa dvete se so tret stepen i toa za kuvar i rudar imam raboteno kako kuvar 10 godini megutoa toa ne se poslednive 5 godini, a sega rabotam kako rudar dali ima nekoj vakvo iskustvo ili znae bilo sto okollu ova neka mi pisi
vi blagodaram

oskark
16.05.2013, 03:43
Ne razumem tacno sta si sve napisao, ali pokusacu da ti odgovorim mozda razumes :)

Moras da imas najmanje 12 godina kontinuiranog skolovanja. Da li se dve srednje racunaju mislim da ne. Da si upisao kao fakultet ili neku visu sutanovu to bi pomoglo. Ali ovo mislim da je samo srednja skola.

Sto se tice radnog iskustva, vec je pominjano da moras da imas 2 godine radnog iskustva na poljima gde se trazi dve godine prakse ili pripreme. A struke koje vaze mozes da nadjes ovde. To su JOB ZONE 4 (http://www.onetonline.org/find/zone?z=4&g=Go) i JOB ZONE 5 (http://www.onetonline.org/find/zone?z=5&g=Go)

alek
16.05.2013, 11:42
eve pokusaco malo o srpskom mozda nije bas ali nadam se da ces me razumeti jos jedno pitanje :) dal je bitno da to radno iskustvo bude u poslednih pet goduina zato sto ja imam radno iskustvo o struci koje sam ucio ali to je od 1991 do 1998 godina i dal je itno na mestyo na koje si radio da budes osiguran ili moze toa biti honorarno

oskark
16.05.2013, 12:25
Nije bitno kako, samo je vazno da mozes da dokazes da si radio poslove iz grupe, dve godine u poslednjih 5 godina. Znaci ne iz tvoje struke, nego iz struke koje spadaju pod one dve grupe koje sam pomenuo malo pre. Slobodno mozes da kliknes na grupe pa da pregledas. Ne znam tacno gde spada rudarstvo, ali kuvarstvo nije u tim grupama.

emilijamak33
16.05.2013, 16:17
Zdravo svima muce me jedno pitanje, ja sam izvucena za green card lottery i imam 4 godisno sredno obrazovanje ali moj prolem je muz sto ima sredna strucna sprema od tri godine i radno iskustvo koje ne spada u kategoriji 4 i 5 zone, recite mi dali je vazno da dobitnik odnosno izvucen za green card ispunuje te kategorije od sredno obrazovanje od 4 god ili i njegov partner????

mikiSA
16.05.2013, 18:07
Zdravo svima muce me jedno pitanje, ja sam izvucena za green card lottery i imam 4 godisno sredno obrazovanje ali moj prolem je muz sto ima sredna strucna sprema od tri godine i radno iskustvo koje ne spada u kategoriji 4 i 5 zone, recite mi dali je vazno da dobitnik odnosno izvucen za green card ispunuje te kategorije od sredno obrazovanje od 4 god ili i njegov partner????

Samo onaj koji je dobio na lutriji treba da ispunjava zahtjeve, znaci ako si ti dobila odlicno.

C B
16.05.2013, 23:14
Drugari, moj iskren savet, ko je zavrsio treci stepen, barem sada ima gomila privatnih srednjih skola koje rade dokvalifikaciju.
Upisite negde cetvrti stepen, po mogucstvu u skoli koju ste zavrsili nekada. To je smesna procedura, gleda se kroz prste najcesce i najbitnije, imacete legitimnu diplomu, jer ste zaista proveli u skoli trazenih 11 godina plus tu jednu vanrednu.

Ovako, ko ima sve cetiri vanredne, zavrsene za godinu i po, naravno da nikome ne treba!

vrhunski
16.05.2013, 23:41
Drugari, moj iskren savet, ko je zavrsio treci stepen, barem sada ima gomila privatnih srednjih skola koje rade dokvalifikaciju.
Upisite negde cetvrti stepen, po mogucstvu u skoli koju ste zavrsili nekada. To je smesna procedura, gleda se kroz prste najcesce i najbitnije, imacete legitimnu diplomu, jer ste zaista proveli u skoli trazenih 11 godina plus tu jednu vanrednu.

Ovako, ko ima sve cetiri vanredne, zavrsene za godinu i po, naravno da nikome ne treba!

Ovo ce proci jer na diplomi IV stepena ne pise da li je redovna ili ne samo sto je to 'varanje'.
Jedino sto ambasada trazi "12 godina skolovanja u kontinuitetu" tj odjednom a ne sa prekidima.

cape011
17.05.2013, 00:59
Ne verujem, pise datum kad je diplomirao. Lako utvrde da li je u kontinuitetu.

vrhunski
17.05.2013, 04:28
pa ti dobijes samo jednu diplomu IV stepena na kojoj ne pise da li je redovno. Lako bi se dalo utvrditi kada bi trazili svedocanstva ali ne traze vec veruju na rec.

cape011
17.05.2013, 07:36
Pa da, al ako neko ima skoro 30 god napr, a juce diplomirao,onda bas i nije u kontinuitetu posle osnovne zavrsio srednju. To moze neko sa 18-19 godina.

aspirin
17.05.2013, 10:05
Upravo tako. Ne mora da pise vanredno zavrseno na diplomi. Dovoljno je da vidi datum na diplomi kada je zavrsena skola (taj cetvrti razred) i ukapira da je to ustvari zavrseno tek u 25. ili 30. godini vaseg zivota. Ko jos ide u srednju skolu 10-15 godina (zna se da je moras upisati sa 15 godina starosti)?! Tu onda nema kontinuiteta. Na tu foru nece proci. Ovo je vec prezvakana tema i prica koja samo ide u krug od novog do novog clana sa trogodisnjom skolom, tako da je besmisleno vise nekome objasnjavati da se ne prijavljuje sa trogodisnjom skolom. Sa dodatnim skolovanjem (cetvrti razred) neka pokusa ko zeli pa nek ide na rizik, sigurnog odgovora nema.

via
17.05.2013, 13:19
Obzirom da smo i sami imali razne nedoumice oko ovog famoznog vanrednog 4.stepena, mogu da sumiram ono što sam istražila proteklih dana.

Dakle, 3. stepen + viša škola, provjereno je ok, član sa foruma Oskar je dobio vizu.

3. stepen + 4. stepen vanredno + viša škola + razlika predmeta pa fakultet, provjereno je ok, član sa foruma wingreen je dobila vizu (ovo je i naš slučaj, tj. mog supruga :grin:)

3. stepen + 4. stepen vanredno, moram priznati da nisam našla konkretan podatak da je netko dobio vizu na bazi ovakvog školovanja. Ne kažem da je nemoguće, svatko ima pravo da pokuša.

A u nastavku je i link koji je jedan član postavio na drugoj temi, ne mogu sad tražiti gdje, ali link sam sačuvala. odgovor na 1. pitanje je upravo ono o čemu govorimo.

http://www.bbsnetting.com/dvlottery/General/US-Embassy_Belgrade_official.php

alek
17.05.2013, 13:28
ali ja sam, vec izvucen za zelenoj karti ima li sanse da me sega odbacu sto nema 4 stepene skolovanja nego ima dve srednje skole sa 3 stepen izvinjavam se zbog moj srbski ali iz makedonija sam :)

zvercica
17.05.2013, 22:01
3. stepen redovno + 4 vanredno - imamo člana koji je ove godine odbijen mislim da je nick tropfouzik (tako nešto)

Cosmo
15.09.2013, 01:30
Imam pitanje u vezi IV stepena, pa ukoliko neko zna, molim da odgovori.

Supruga od prijatelja je u BiH 1992. zavrsila 3. godinu srednje, u ratu ta skola nije radila a odmah iza rata je zavrsila 4. razred u toj istoj skoli. Apliciranje na osnovu radnog iskustva joj je klimavo, a zeljela bi i ona da aplicira uz supruga.

Nisam znao sta da joj odgovorim. Jasno mi je da se trazi 12 godina u kontinuitetu, ali ovo je nesto kao 'visa sila'.

Zna li neko takav slucaj da je to uzeto u obzir i da se smatralo kao srednja skola zavrsena u kontinuitetu?

Irena72
02.10.2013, 01:51
Pa nije bas izgubila. Ti koji su zavrsili fakultete mogu da nauce da rade kao fizicki radnici.

snoww
02.10.2013, 12:44
molim vas imam zavrsenu srednju masinsku masinski tehnicar cetvrti stepen,je li to strucna skola ili srednja sa cetvrtim stepenom?

IgorMAD
02.10.2013, 12:46
Moras da imas 12 godina u kontinuitetu.
Znaci 8 godina osnovne skole i 4 godina srednje skole. Znaci, bez ikakve pauze ili vanrednog zavrsavanja.

EKA
02.10.2013, 19:15
Nov sam na forumu prijavio sam roditelje na zelenu lutriju 2015 u odeljku za skolu sam stavio High School degree oni imaju trogodisnje zanate i radnog iskustva preko dve godine hoce li to biti problem ako ih izvucu

mijan
02.10.2013, 20:00
Nov sam na forumu prijavio sam roditelje na zelenu lutriju 2015 u odeljku za skolu sam stavio High School degree oni imaju trogodisnje zanate i radnog iskustva preko dve godine hoce li to biti problem ako ih izvucu

Proveri u kojoj kategoriji su im ta radna iskustva u zanatima.

two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience to perform. The U.S. Department of Labor’s O*Net Online http://www.onetonline.org/ database will be used to determine qualifying work experience.

Mogu da budu eksperti u svom poslu sa 20 godina iskustva ako ne prolaze na listi, dzaba si ih prijavio sa trogodisnjom skolom. Koliko sam pratio do sada ta lista je smisljena tako da niko sa foruma do sada sa trogodisnjom skolom ko je bio upucen da proveri sebe tamo, nije sebe pronasao na toj listi da moze proci na tu opciju. Lakse je zavrsiti fakultet nego ispuniti uslove sa te liste.

Ilija89
02.10.2013, 21:40
od 01. oktobra do 02. novembra 2013. godine. Otvara se mogućnost za one sa diplomom srednje škole ili radnim iskustvom koje je ekvivalentno diplomi srednje škole da “osvoje zeleni karton” u godišnjem izvlačenju lutrije... pa nije navedeno da treba cetvrti stepen....

IgorMAD
02.10.2013, 22:37
Ne znam sta to citiras ali procitaj uputstvo na travel.state.gov i videces da pise da moras da imas 12 godina u kontinuitetu. To znaci 8 osnovne + 4 razreda srednje skole, nista vanredno, sve redovno.
Moze da prodje i ako je samo trogodisnja srednja skola zavrsena ali posle toga visa skola ili fakultet.

aspirin
02.10.2013, 22:55
Otvara se mogućnost za one sa diplomom srednje škole ili radnim iskustvom koje je ekvivalentno diplomi srednje škole

To sto si ti procitao je samo banalan prevod. Moras da shvatis da sve zvanicne informacije koje su vezane za lutriju su napisane u Americi po americkim pravilima i zakonima. Ne prilagodjavaju se oni ni Evropi, ni Africi, Kini, a posebno ne tamo nekim balkancima. Prolaze ona radna iskustva kako su ih oni klasifikovali prema tabeli, makar kod nas bio ekspert za neku oblast mozda to kod njih ne prolazi. Dalje vezano za skolu. U Americi ne postoji trogodisnja srednja skola, pa tako to sto si ti procitao diploma srednje skole, to automatski znaci cetvorogodisnja srednja skola ali po njihovom obrazovnom sistemu. Kad u upustvu procitas da upises slovo ć, ti pises c, jer on ne zna za tvoj jezik, osim nije naglaseno da napises na svom jeziku. Sve informacije su napisane ocima i standadrima onog ko organizuje ovu lutriju. Da li je sve po tebi ili meni fer ili regularno gledajuci srpskim ocima, zabole amere djoka.

Ilija89
02.10.2013, 23:11
ljudi to pise na sajtu americke ambasade... nisam ja nista izmislio samo pitam jesu li tim htjeli da kazu da se pruza prilika i ljudima sa trogodisnjom skolom...???

mijan
02.10.2013, 23:47
Mogu zamisliti kako se masovno prijavljuju ljudi sa trogodisnjom skolom ne znajuci pravila, tako sto se sami prijave ili zbog slabog znanja rada na racunaru to za njih ucine njihova maloletna deca ili prijatelji. Sve po sistemu dobar sam ja majstor znam svasta raditi, te cu se dobro snaci u USA kada me izvuku. Zeznu sami sebe a najgore zeznu druge igrace jer ih verujem veliki broj neinformisanih ucesnika zavrsi u bubnju sa trogodisnjom skolom.

Zana
02.10.2013, 23:56
Mogu zamisliti kako se masovno prijavljuju ljudi sa trogodisnjom skolom ne znajuci pravila, tako sto se sami prijave ili zbog slabog znanja rada na racunaru to za njih ucine njihova maloletna deca ili prijatelji. Sve po sistemu dobar sam ja majstor znam svasta raditi, te cu se dobro snaci u USA kada me izvuku. Zeznu sami sebe a najgore zeznu druge igrace jer ih verujem veliki broj neinformisanih ucesnika zavrsi u bubnju sa trogodisnjom skolom.

To mu dodje nesto kao kolateralna steta - jedan u nizu razloga sto su ove godine izvukli skoro tri puta vise aplikanata nego sto imaju raspolozivih viza.

shanzy
03.10.2013, 01:02
ljudi to pise na sajtu americke ambasade... nisam ja nista izmislio samo pitam jesu li tim htjeli da kazu da se pruza prilika i ljudima sa trogodisnjom skolom...???

evo ti zvanicno uputstvo sa sajta ambasade, ovaj put prevedeno na srpski, lepo pise - dvanaestogodisnje skolovanje - uslov#2, već na drugoj strani.

http://photos.state.gov/libraries/serbia/19452/public/DV2015%20instructions%20bezFAQ.pdf

aspirin
03.10.2013, 09:32

Budu u oktobru prezentacije o lutriji u americkom kutku, pa odes tamo na prezentaciju i postavis koje pitanje ako ti je malo informacija sa foruma. Nek ti kazu ljudi koji su do sada isli koje su vezare sluzbenici iz ambasade i kako na svako teze pitanje gledaju u tebe kao tele u sarena vrata. :==D:

free
03.10.2013, 10:02
Budu u oktobru prezentacije o lutriji u americkom kutku, pa odes tamo na prezentaciju i postavis koje pitanje ako ti je malo informacija sa foruma. Nek ti kazu ljudi koji su do sada isli koje su vezare sluzbenici iz ambasade i kako na svako teze pitanje gledaju u tebe kao tele u sarena vrata. :==D:

To ko je reko taj je lupio i ostao ziv. Ja sam dva puta isao na te prezentacije i na svako ali bas svako pitanje su odgovorili, a veruj mi ja sam bas bio naporan :D, i svakom savetujem ko ima bilo kakve nedoumice nek ide tamo dosta stvari ce mu biti kasnije jasnije.

Irvassss
05.10.2013, 17:50
Ljudi ,nisam dobro razumio,ako imas 12 godina skolovanja, osnovna skola i IV godine srednje onda mozes da apliciras ? A sta je za iskustvo , jer ima dosta ljudi koji zavrse srednju skolu ali nikad ne dobiju priliku da rade u toj struki ?

NinaPetra:)
05.10.2013, 18:57
Ljudi ,nisam dobro razumio,ako imas 12 godina skolovanja, osnovna skola i IV godine srednje onda mozes da apliciras ? A sta je za iskustvo , jer ima dosta ljudi koji zavrse srednju skolu ali nikad ne dobiju priliku da rade u toj struki ?

Da. Mozes da apliciras sa osnovnom i srednjom cetvorogodisnjom skolom, znaci 12 godina kontinuiranog skolovanja. Ove zackoljice su za ljude sa trogodisnjom skolom, plus radno iskustvo, za odredjena zanimanja.