PDA

View Full Version : Iskustva u vezi obrazovanja dece (vrtić, škola),

curlika
10.04.2012, 11:18
Nisam naišao ni na kakav podatak o navedenoj temi...Da li možda zato što još niko od forumaša koji su otišli nemaju toliko veliku decu? Dakle, da li se i koliko plaća vrtić (zabavište, obdanište) kao i škola kad klinci krenu. Kakve su im obaveze tokom pohađanja škole, koliko je udaljena škola, ko ih prati u školu ako oba roditelja rade, šta se uči. Da li je slično našem obrazovanju...ili...ni nalik? Koliko brzo se deca prilagođavaju na jezik, kako ih (decu) prihvata sredina, i uopšte...sve u vezi dece i njihovog života (dok se roditelji pate tražeći poslove).

vuxanne
10.04.2012, 13:32
Nisam naišao ni na kakav podatak o navedenoj temi...Da li možda zato što još niko od forumaša koji su otišli nemaju toliko veliku decu? Dakle, da li se i koliko plaća vrtić (zabavište, obdanište) kao i škola kad klinci krenu. Kakve su im obaveze tokom pohađanja škole, koliko je udaljena škola, ko ih prati u školu ako oba roditelja rade, šta se uči. Da li je slično našem obrazovanju...ili...ni nalik? Koliko brzo se deca prilagođavaju na jezik, kako ih (decu) prihvata sredina, i uopšte...sve u vezi dece i njihovog života (dok se roditelji pate tražeći poslove).

U mom mestu vrtic je oko 450 dolara a videla sam u drugom jednom 900 dolara (mesecno).

Osnovne skole imas javne (public) i privatne (a tu cene mogu da budu i vece od fakultetskih skolarina). Javne su valjda dzabe.

Decu u skolu voze autobusima. Obicno odu u 8 ujutru i budu do 15 i 30 h. A ako ce negde duze da ostanu, to valjda moras da platis.

Ako hoces da dete ide u skolu, moras da zivis u odredjenom komsiluku i najcesce ide dobra skola = visa kirija. Moras u tacno odredjenu skolu koja je za tvoj komsiluk.

curlika
10.04.2012, 13:55
U mom mestu vrtic je oko 450 dolara a videla sam u drugom jednom 900 dolara (mesecno).

Osnovne skole imas javne (public) i privatne (a tu cene mogu da budu i vece od fakultetskih skolarina). Javne su valjda dzabe.

Decu u skolu voze autobusima. Obicno odu u 8 ujutru i budu do 15 i 30 h. A ako ce negde duze da ostanu, to valjda moras da platis.

Ako hoces da dete ide u skolu, moras da zivis u odredjenom komsiluku i najcesce ide dobra skola = visa kirija. Moras u tacno odredjenu skolu koja je za tvoj komsiluk.

Pa zar te troškove niko ne uzima tj. spominje? Ili...ko što rekoh...nema niko već malo veću decu? Škola ili vrtić ko stanovanje! Alaj im ćufte! Pa to je cirka pola plate...A uvoze nase fakultetlije koji kompletno školovanje završavaju za dž. (osnovna besplatna, srednja besplatna, fax u budžetu). To nisam kalkulisao ali znatno povećava troškove.

Photographer
10.04.2012, 14:16
Pa i u USA su osnovna i srednja besplatni ako su public. Nema razlike. Ima i u Srbiji privatnih vrtica i srednjih skola koji kostaju ko 2 kirije.

vuxanne
10.04.2012, 16:43
Pa zar te troškove niko ne uzima tj. spominje? Ili...ko što rekoh...nema niko već malo veću decu? Škola ili vrtić ko stanovanje! Alaj im ćufte! Pa to je cirka pola plate...A uvoze nase fakultetlije koji kompletno školovanje završavaju za dž. (osnovna besplatna, srednja besplatna, fax u budžetu). To nisam kalkulisao ali znatno povećava troškove.

Vecina nema decu godista za vrtic, ja imam pa znam cene za vrtic. A za skole, ovi sa starijom decom bi ti znali tacnije reci.

Vrtic, obdaniste, predskolsko i faks placas svakako.

Naravno da ih uzimamo u obzir, pa pogledaj samo koliko ljudi na forumu uopste i nema decu.

Deca su ovde skupa, jedan mi je covek racunao jedno dete ce te kostati odokativno 250 000 hiljada dolara (seo covek i izracunao otprilike troskove dok odskolujes jedno dete - sa fakultetom) - inzenjerska deformacija - sve mozes da preracunas otprilike...

Photographer
10.04.2012, 17:33
PRE-K ima free u nekim drzavama. Faks svuda placas, to sto u Srbiji ljudi misle da je free je posledica zablude jer se taj free faks (za one na budzetu) placa iz jelte budzeta koji se puni porezima i doprinosima koji su skoro 60% bruto plate. Dakle moze da se podigne dete do kraja srednje skole bez nekih vecih troskova od onih koje bi imali za iste uslove u Srbiji. Na faks mogu da se upisu ako su pametni i sposobni bez novca (stipendije, studentski krediti, pomoci...itd). Posle ce dete da vraca samo taj kredit kad se zaposli.... Nema tu roditelj neke obaveze previse, e sad to sto je kod nas to postalo pravilo (da roditelji finansiraju decu do 30. godine) to je neka druga prica...

dreamerns
10.04.2012, 18:18

Bagatela :-) Ovde ja mislim da nema nista ispod 1200$ :-)

dreadnot
10.04.2012, 19:21
Ne znam za preK uzrast, moj klinja je krenuo prosle godine u K4, sto po uzrastu odgovara starijoj grupi u nasem obdanistu. Ove godine je K5, ili predskolac. Ide u javnu skolu i sve je besplatno (osim upisnine od $95 i stalnih cimanja za rukav da se da po neki dobrotvorni prilog za skolu, tu su potpuno bez blama da traze). Posto moramo da ga isporucimo pre pocetka casova jer idemo na posao, srecom imamo daily care u dvoristu skole, oni ga cuvaju jedno 45 minuta do pocetka nastave, sto nas izadje oko 200 dolara mesecno. Moguca je i varijanta za cuvanje posle skole, ako oba roditelja arde duze, ali se posebno placa. Takodje, imaju varijantu cuvanja dece onim danima kada skola ne radi (a skole slave svaki bozji praznik, pa i neki dan pride), za sta opet ide posebna tarifa. U jednom pristojnom daily care objektu kod mog posla, sa sve klopom (tri obroka), mesecno je oko $850. Sto se tice prevoza, nas skolski distrikt je mali, sve je tzv. walking distance pa skola nema razloga da iznajmljuje buseve. Za petnaestak minuta maksimum si iz bilo koje tacke do skole peske. Sto se tice kvaliteta, i to jako zavisi od dela grada do dela grada, a mi smo birali najbolje, tako da sada kada se cujemo sa prijateljima u Beogradu i kazemo im sta klinja uci u predskolskom, njima blago opadne donja vilica. Pre neki dan mi je u kolima pricao da u gmizavce spadaju zmije, gusteri i krokodili, da se mali misevi, koji spadaju u sisare, radjaju slepi i bez dlake, pa za pet dana progledaju i pocne da im raste krzno i sl. Tek me je iznenadio kada je poceo da mi prica kako ribe ne mogu da disu na vazduhu jer imaju skrge, a delfini i kitovi moraju da izrone jer su sisari i imaju pluca. I svew to kroz pricice i filmice, naucio je a da ni ne zna da je ucio. Tek toliko da napomenem svim kriticarima americkog obrazovnog sistema... ima i dobrih skola, gde deca zaista mogu da nauce puno toga. Takodje, kada jednom dogura do srednje skole, ako je dobar, moze da slusa neke predmete na fakultetskom nivou, skola to organizuje sa lokalnim koledzom, pa mu se ocena iz srednje skole vazi na koledzu, kao da je vec odslusao i polozio taj ispit. Pre 14 meseci je krenuo u skolu bez ikakvog znanja engleskog, a sada je jedan od najboljih u razredu. Veca muka nam je kako da mu odrzimo i razvijemo srpski, da ga ne zaboravi, a za engleski nema problema, vec bolje razume ljude na ulici od nas, gleda filmove bez muke i sl.

vuxanne
10.04.2012, 20:17
Bagatela :-) Ovde ja mislim da nema nista ispod 1200$ :-)

Ako je vezano za neku "crkvu" tipa pentakostalce i Jehovine svedoke onda je bagatela. Ako je "state" tj religiozno neutralan cena skace svugde... Brainwash od malena...

Ja kontam da mozes da racunas da kosta kao kirija najcesce... Mislim priblizno... Obicno mozda 80 % od kirije za dvosoban stan.

curlika
10.04.2012, 20:43
Ma da. Jasno. Kao i sve drugo zavisi sve od države do države, od mesta do mesta, od dela mesta do dela mesta...Meni nije cilj da odvučem familiju pa da sve što zaradimo i potrošimo, nego da nešto i skupimo - za crne dane (ne bilo ih). Jednostavan recept za resenje je: Da oboje rade i da su stalno u potrazi za boljim poslovima. I biće svega ( i za slamaricu) :)

dreadnot
10.04.2012, 21:06
Ma da. Jasno. Kao i sve drugo zavisi sve od države do države, od mesta do mesta, od dela mesta do dela mesta...Meni nije cilj da odvučem familiju pa da sve što zaradimo i potrošimo, nego da nešto i skupimo - za crne dane (ne bilo ih). Jednostavan recept za resenje je: Da oboje rade i da su stalno u potrazi za boljim poslovima. I biće svega ( i za slamaricu) :)

Pazi, ako samo jedno radi i pristojno zaradjuje, onda otpisi troskove za vrtic i sl., jer drugi roditelj cuva decu, voda ih gde treba i sl. Tu valja napraviti racunicu ako jedno od vas dvoje radi part time i ne zaradjuje bas neku kintu, da li mu se vise ispalti da sedi kod kuce i smanji neke druge troskove...

vuxanne
10.04.2012, 22:11
Pazi, ako samo jedno radi i pristojno zaradjuje, onda otpisi troskove za vrtic i sl., jer drugi roditelj cuva decu, voda ih gde treba i sl. Tu valja napraviti racunicu ako jedno od vas dvoje radi part time i ne zaradjuje bas neku kintu, da li mu se vise ispalti da sedi kod kuce i smanji neke druge troskove...

Jeste pogotovu sto je na n dece trosak za vrtic n x cena_po_jednom_detetu koja je funkcija od uzrasta... Ko ima vise dece nekad bude jeftinije da samo jedna osoba radi u tom periodu.

ZeljkoUSA
11.04.2012, 01:40
Ja kontam da mozes da racunas da kosta kao kirija najcesce... Mislim priblizno... Obicno mozda 80 % od kirije za dvosoban stan.

Opet pristupacnije nego ovde. Moje dete ide u privatan vrtic i cena identicna kiriji za jednosoban stan. Jedino su tu vece cifre u igri pa deluje skuplje.

vuxanne
11.04.2012, 01:47
Opet pristupacnije nego ovde. Moje dete ide u privatan vrtic i cena identicna kiriji za jednosoban stan. Jedino su tu vece cifre u igri pa deluje skuplje.

Pristupacniji privatni. Ali ovde ne postoji drustveni. Tu je pristupacnije generalno da dete ide u vrtic. U drzavnima su cene mnogo manje nego cene stanova za iznajmljivanje. A ovde retko ima jednosobnih stanova za iznajmljivanje. Slicne cene budu dvosobnim. Bez troskova. Ako dva roditelja rade a imaju dvoje male dece, cesto jedna plata ide samo na vrtic. Cena zavisi od starosti deteta. Sto manje - skuplje. A porodiljsko im je samo 6 nedelja za prirodan a 8 za carski.

Ti ako u Srbiji imas da priustis da platis detetu vrtic za cenu jednosobnog stana (a jel imas jedno ili vise dece?), dobro sasvim zaradjujes.

Ovde je luksuz imati decu. Pocev od odrzavanja trudnoce, porodjaja, troskova vezanih za hranu, odecu, zdravstvo (posto ono ne pokriva sve), kasnije skolovanje... A najvise za mali broj slobodnih dana koje roditelji moraju da uzmu kad je dete bolesno. Nece cesto da prime bolesno dete u obdaniste pa roditelj mora da uzima neplacen slobodan dan.

vuxanne
11.04.2012, 03:38
PRE-K ima free u nekim drzavama. Faks svuda placas, to sto u Srbiji ljudi misle da je free je posledica zablude jer se taj free faks (za one na budzetu) placa iz jelte budzeta koji se puni porezima i doprinosima koji su skoro 60% bruto plate. Dakle moze da se podigne dete do kraja srednje skole bez nekih vecih troskova od onih koje bi imali za iste uslove u Srbiji. Na faks mogu da se upisu ako su pametni i sposobni bez novca (stipendije, studentski krediti, pomoci...itd). Posle ce dete da vraca samo taj kredit kad se zaposli.... Nema tu roditelj neke obaveze previse, e sad to sto je kod nas to postalo pravilo (da roditelji finansiraju decu do 30. godine) to je neka druga prica...

Fora je sto ovde faks zavrsi 33 % zena i 26 % muskaraca a ne kao kod nas 4.9 %. U SAD oko 6 % ljudi ima magistraturu (M.S.). Mnogo vise ljudi studira, a stipendije dobijaju samo najbolji, top u drzavi, deca palih boraca, nacionalne manjine i sl. Vecina placa svoje skolovanje. Postoji dosta privatnih fakulteta, dosta dobrih i tu su skoro svi studenti samofinansirajuci.

Ovde sa srednjom skolom godisnje pre poreza i dazbina mozes d azaradis oko 20 000 dolara u proseku. Nisu neki bajni poslovi pa rade cesto i dva tri. Npr. moja sekretarica (administrative secretary) radi sa srednjom skolom i to dva posla. 8 h dnevno ovde kod nas a od 17 h ide na drugi posao. Nema kao kod nas masa ok placenih zanimanja sa srednjom (npr salterski sluzbenik u banci ima kod nas ok platu). Za masu majstorskih i zanatskih poslova moraju da se doskoluju. Medicina i pravo su poslediplomske diplome.

Ameri cesto rade dok studiraju ali je to sto zaradjuju jako malo posto rade obicno po 10 h nedeljno za minimalac. To im bude dovoljno za dzeparac, za kredit za mobilni, ratu za polovna kola i sl. Ne placaju njima roditelji sve kao sto je kod nas nego cesto pocinju da rade sa 14 u MC Donalldsu i slicnim mestima.

To "pametni i sposobni" je jedan mali deo ukupne populacije studenata. Mnogo manji nego kod nas. I ti sto studiraju javne univerzitete placaju, npr. oko $6,397 godisnje za skolarinu nasuprot studenata na privatnom faksu sto placaju $21,324 (samo skolarina, posebno ide smestaj, hrana, zdravstvo i ostalo). Roditelji im obicno plate prve dve godine studija a za poslednje dve se oni zaduze pa vracaju kad pocnu da rade. U zavisnosti od struke imaju i dugove i broj godina kad ga vracaju.

Svaki student na mom faksu (privatni faks) placa godisnje 26 700 dolara samo skolarinu, znaci treba im preko 100 000 dolara a i vise samo za skolarinu (ne zavrsavaju svi u roku) da diplomiraju. A ne zavrse svi. Neki imaju stipendije koje im pokrivaju deo skolarine. Na mom faksu studentu treba $42,430 godisnje za skolarinu, smestaj i hranu.

Na mom prethodnom drzavnom faksu cena ako si iz ove drzave ukupnih obaveznih troskova je $22,748 a ako si van drzave (misli se van Indijane ne SAD) $40,916. Sama skolarina za ove iz drzave je $9,478 a van drzave je $27,646. Sve i da ti drzava pokrije 100 % skolarine, trebaju ti pare za smestaj i hranu. To je oko $13 000 godisnje.

Znaci zajam ako student zavrsi a 4 godine (retki to uspeju) je od 88 000 do 160 000 dolara. E sad da li stvarno verujete da bi im banke dale tolike pare? Ne zato sto ne zavrsavaju svi. A oni sa srednjom zaradjuju opet da pomenem oko 20 000 plafon. Naravno da im roditelji pomazu pri tim troskovima. Oni plate deo. Njima banke hoce da pozajme vece pare jer imaju duzu kreditnu istoriju. A mnogi pocnu da stede za detetov fakultet cim se dete rodi.

Skolarina na godisnjem nivou (bez doma i menze), nivo B.S diploma:
Javni - nacionalni prosek: $6,397
Privatni - nacionalni prosek: $21,324

Evo vam zvanican sajt vezan za statistiku koja se odnosi na obrazovanje klikni (http://nces.ed.gov/datatools/index.asp)
Evo vam koliko kostaju skolarine na fakultetima, opet sa zvanicnog sajta klikni (http://collegecost.ed.gov/catc/Default.aspx#)
Gledajte podatke vezane za konkretne fakultete ovde klikni (http://nces.ed.gov/collegenavigator/)

curlika
11.04.2012, 11:42
Sve što je navedeno čini se surovo i skupo ali pre svega, cene se i štite oni koji nešto postignu. Zato im je takav i standard. Jel ko čuo da je neki Amerikanac emigrirao negde gde mu je bolje nego u USA? Ja nisam. Stvar je samo navikavanja na nešto sasvim drugačije nego kod nas a opet je prisutna ona poznata: "Koliko para toliko i muzike" tj. prevedeno...koliko jedno domaćinstvo zarađuje - tako će im i biti. Za sada me zanima predškolsko i školsko obrazovanje pošto mi je dete 4 god. U svakom slučaju shvatio sam dosta iz postova a ako nekog ima, neka napiše i neko svoje iskustvo. (mada koliko vidim samo nekolicina ima decu).

vuxanne
11.04.2012, 15:52
Sve što je navedeno čini se surovo i skupo ali pre svega, cene se i štite oni koji nešto postignu. Zato im je takav i standard. Jel ko čuo da je neki Amerikanac emigrirao negde gde mu je bolje nego u USA? Ja nisam. Stvar je samo navikavanja na nešto sasvim drugačije nego kod nas a opet je prisutna ona poznata: "Koliko para toliko i muzike" tj. prevedeno...koliko jedno domaćinstvo zarađuje - tako će im i biti. Za sada me zanima predškolsko i školsko obrazovanje pošto mi je dete 4 god. U svakom slučaju shvatio sam dosta iz postova a ako nekog ima, neka napiše i neko svoje iskustvo. (mada koliko vidim samo nekolicina ima decu).

Surovo za nas koji smo navikli da roditelji sve placaju dok studiramo. Kod nas u Srbiji retko ko radi dok studira, pa im je slatko da izlaze, zezaju se. Studira stvarno jako mali procenat ljudi. Samo 4.9% populacije ima fakultetsku diplomu. A isto toliko trenutno studira. Masa studenata ide na fakultet (seli se u drugi grad) vise radi provoda i studentskog zivota, manje zbog stvarnog ucenja i diplome. Ali ovde je sistem "plati pa se klati" na fakultetima i "koliko para toliko i muzike". Samo fakultetsko obrazovanje vise mozda lici na sistem u srednjoj skoli kod nas - obavezna prisutstva nastavi, gomila domacih i projekata (svake nedelje nesto da se radi kuci). Imas foru samo jednom da izadjes na polaganje ispita. Ako padnes, vidimo se u sledecem semestru. Nema kao kod nas - ispitni rok svakog meseca pa izlazis onako sportski da vidis pitanja. I tako u nedogled.

Prosecan Amer koji zavrsi faks ima samopouzdanja i sebe i svoje znanje vise nego nas prosecan diplomac. Da samo vidite te biografije. Masa vez izmenjala poslova i praksi, volontrirala na brdo mesta, ukljucena u nekim studentskim organizacijama (npr. moj faks u NS je imao 2 studentske organizacije, ja dok sam studirala samo jednu, a prvi faks u SAD 284!). Kod nas masa ljudi vlada informacijama, dobri smo u znanjima koje je u sustini nesto sto naucis, sto razumevanjem, sto napamet. Ali smo slabi u kreativnosti i kritickom misljenju. Nasa deca su maltene na poslednjim mestima na tim nekim svetskim testiranjima vezanim za znjanja na najvisim nivoima (puka reprodukcija na kojoj se insistira u nasim skolama je najnizi nivo).

Ovde u osnovnoj skoli cesto rade po nekim "Signapurskim metodama". To je sad ovde hit jer su ta deca top na tim testiranjima. I obicno razvaljuju matematiku i kompleksnije nauke. Kao i iz nekih drugih Azijskih zemalja.

Ameri koji emigriraju su veoma retki. Mnogo cesci su oni koji idu da zive nekoliko godina u raznim delovima sveta. Neki preko crkve da sire svoju veru, na tkz. "misije", mnogi preko posla ili sa roditeljima vezano za njihov posao.

A posto zive u monohromaticnom poimanju vremena, za njih je zivot u drugacijoj kulturi na duze staze veliki stres a i retko im idu strani jezici dobro jer ne forsiraju to toliko u skoli. Imaju 50 drzava ovde (kao mini kontinent u principu) pa putuju unutar zemlje. Mnogi ne putuju maltene osim poslovno.

dejancic
12.04.2012, 03:22
Sve što je navedeno čini se surovo i skupo ali pre svega, cene se i štite oni koji nešto postignu. Zato im je takav i standard. Jel ko čuo da je neki Amerikanac emigrirao negde gde mu je bolje nego u USA? Ja nisam.

Ja jesam, i cuo i upoznao takve. I mislim da ce ih biti sve vise, ne zato sto je negde drugde bolje vec zato sto su oni sve nezadovoljniji kvalitetom svog zivota u Americi.

mijan
12.04.2012, 07:32
Kada pominjete visoku cenu skolovanja pa i lecenja nemojte govoriti u Srbiji ili Bosni je to besplatno za razliku od SAD. Ovde sve sto je besplatno to i ne vredi vise.
Zdravstvo besplatno.
Jsste besplatno da odete da primite injekciju, da izvadite krv ili nesto na tom nivou. Ako imate ozbiljan zdravstveni problem, besplatno je samo sto ce te lezati dzaba u bolnici, ali se niko nece ozbiljno pozabaviti vasim operacijom, izlecenjem, dijagnozom ili prepisivanjem adekvatnih lekova ako niste doneli mito i stavili ga doktoru u dzep. Znaci nemate nikakav status u toj bolnici dok ne stavite novac u dzep recimo od 100 evra pa i mnogo vise (zavisi od bolesti) na prosecnu platu koja je od 200-300 evra. Pa vi vidite da li je besplatno?!

Obrazovanje besplatno.
Sta znaci biti obrazovan?! Neko je obrazovan i sa time sto znaci kulturno reci dobar dan ili pomnoziti 2x2. Obrazovanje mlade osobe nije samo ponos i zelja roditelja i moranje nego da bi se od toga zivelo jednog dana. Zavrsis besplatno (citaj na racun drzave) osnovnu, srednju, fakultet i onda nemas nikakav prostor da od te skole zivis, tj. da zivis od rada koji bi trebalo da ti obrazovanje donese. Retko te hoce poslodavci posle skole i dzaba primiti da radis volonterski da bar nesto naucis. Obrazovanje kod nas = besplatno = neupotrebljivo.

Uvek postoje uspesni pojedinacni slucajevi i u obrazovanju i u zdravstvu, ali generalno ovo je nacin zivota kod nas za vecinu gradjana. Jedno je ono sto pise na papiru kao prava i obaveze a drugo je nasa zivotna realnost. Hteo sam reci nemojte te price u Americi je skupo (sto verovatno tako i jeste) a tamo kod nas je to dzaba. Kod nas to sto je dzaba vise i ne vredi, samo sami sebe lazemo kako smo to nasledili iz proslog sistema i kako je nazovi dzaba. Nema ni ovde vise lecenja niti obrazovanja bez novca, koji nemas gde da zaradis. Moze se reci da je nesto drugacije u samom Beogradu jer su tu kvalitetnije zdravstvene i obrazovne ustanove, ali Srbija nije samo Beograd.

Barbosa
12.04.2012, 09:07
Kada pominjete visoku cenu skolovanja pa i lecenja nemojte govoriti u Srbiji ili Bosni je to besplatno za razliku od SAD. Ovde sve sto je besplatno to i ne vredi vise.
Zdravstvo besplatno.
Jsste besplatno da odete da primite injekciju, da izvadite krv ili nesto na tom nivou. Ako imate ozbiljan zdravstveni problem, besplatno je samo sto ce te lezati dzaba u bolnici, ali se niko nece ozbiljno pozabaviti vasim operacijom, izlecenjem, dijagnozom ili prepisivanjem adekvatnih lekova ako niste doneli mito i stavili ga doktoru u dzep. Znaci nemate nikakav status u toj bolnici dok ne stavite novac u dzep recimo od 100 evra pa i mnogo vise (zavisi od bolesti) na prosecnu platu koja je od 200-300 evra. Pa vi vidite da li je besplatno?!

Obrazovanje besplatno.
Sta znaci biti obrazovan?! Neko je obrazovan i sa time sto znaci kulturno reci dobar dan ili pomnoziti 2x2. Obrazovanje mlade osobe nije samo ponos i zelja roditelja i moranje nego da bi se od toga zivelo jednog dana. Zavrsis besplatno (citaj na racun drzave) osnovnu, srednju, fakultet i onda nemas nikakav prostor da od te skole zivis, tj. da zivis od rada koji bi trebalo da ti obrazovanje donese. Retko te hoce poslodavci posle skole i dzaba primiti da radis volonterski da bar nesto naucis. Obrazovanje kod nas = besplatno = neupotrebljivo.

Uvek postoje uspesni pojedinacni slucajevi i u obrazovanju i u zdravstvu, ali generalno ovo je nacin zivota kod nas za vecinu gradjana. Jedno je ono sto pise na papiru kao prava i obaveze a drugo je nasa zivotna realnost. Hteo sam reci nemojte te price u Americi je skupo (sto verovatno tako i jeste) a tamo kod nas je to dzaba. Kod nas to sto je dzaba vise i ne vredi, samo sami sebe lazemo kako smo to nasledili iz proslog sistema i kako je nazovi dzaba. Nema ni ovde vise lecenja niti obrazovanja bez novca, koji nemas gde da zaradis. Moze se reci da je nesto drugacije u samom Beogradu jer su tu kvalitetnije zdravstvene i obrazovne ustanove, ali Srbija nije samo Beograd.+1
Potpisujem sve ovo,ali recimo fakulteti tipa ETF nisu bezvredni i cene se ili se varam.

Photographer
12.04.2012, 10:44
Ne znam odakle zabluda da je studiranje u Srbiji besplatno? Oni koji su na budzetu su finansirani od strane poreskih obveznika dakle ako radite placate nekome da studira. Ostali placaju dosta, srednja cena je oko 1000e godina sto je u odnosu na prosecnu platu vise od godine na nekom drzavnom US univerzitetu. U US ne placas 60% od plate razne budzetske korisnike i slicne gluposti, nemas PDV od 18% (Sales tax je u vecini drzava dosta manji od naseg PDV-a) i jos milion drugih stvari. Skolovanje u US je mnogo jeftinije u odnosu na Srbiju ako se u obzir uzme prosecna plata.

vuxanne
12.04.2012, 17:30
Zdravstvo besplatno.

Obrazovanje besplatno.

Uvek postoje uspesni pojedinacni slucajevi i u obrazovanju i u zdravstvu, ali generalno ovo je nacin zivota kod nas za vecinu gradjana. Jedno je ono sto pise na papiru kao prava i obaveze a drugo je nasa zivotna realnost. Hteo sam reci nemojte te price u Americi je skupo (sto verovatno tako i jeste) a tamo kod nas je to dzaba. Kod nas to sto je dzaba vise i ne vredi, samo sami sebe lazemo kako smo to nasledili iz proslog sistema i kako je nazovi dzaba. Nema ni ovde vise lecenja niti obrazovanja bez novca, koji nemas gde da zaradis. Moze se reci da je nesto drugacije u samom Beogradu jer su tu kvalitetnije zdravstvene i obrazovne ustanove, ali Srbija nije samo Beograd.

Ja ne znam zasto bi sad ubacivali tezu gde je sta pristupacnije gde nije? A takodje na kapiram zasto je nama koji smo u SAD dosli sa Balkana potrebno pojasnjavati kako stvari tu stoje. Naravno da znamo. Pa vecina nas se tu rodila, zivela, isla u skolu, i pobegla odatle.

Ja licno ne bih mogla da dodjem ovde da mi nije tog tu obrazovanja (dosla sam preko akademskih kanala). Tu sam zavrsila 4 nivoa a peti ovde (ovi su mi platili tako da je za mene sve bilo maltene za dz). U Srbiji sam svo vreme bila redovan student na drzavnom fakultetu (inzenjerija u pitanju) a overa semestra je bila neka mala cifra, tipa 20 evra. Nije bilo NULA. Naravno kostalo je placati stan, kupovati hranu i ziveti ali to ne spada u placanje skolarine. Magistarske su mi bile dzabe jer sam radila na faksu. Doktorske su mi bile dzabe ovde jer sam radila na faksu.

U Srbiji kad si na budzetu ne placas ti nego svi poreski obveznici to jeste. I ako nemas dece, finansiras tudju decu da studiraju. I to jeste. Ali ako odes tamo nakon zavrsene srednje skole i ako imas faks u svom rodnom gradu, ne trebas da das za skolarinu godisnju platu svojih roditelja => dakle mozes da studiras skoro za dzabe.

Skoro besplatno = nacin finansiranja akademskih radnika u Srbiji je iz budzeta RS. Nacin finansiranja akademskih gradjanina u SAD je na javnim fakultetima delimicno iz budzeta ali ovde kad si profesor vise si biznismen, moras da sam nalazis pare (grant-ove) i da obezbedis lovu za svoje poslediplomce. Na privatnim placaju te direktno studenti od skolarine. Nije uopste slican sistem. Tu je po socijalistickom sistemu ovde vise po trzisnom principu.

mijan
13.04.2012, 19:59
Kakvo je stanje na Balkanu i da li je pristupacnije obrazovanje i zivot ovde citiracu samo reci jednog svrsenog diplomca iz Sarajeva koji prodaje diplomu na internetu (ostavicu i link ako nekom znaci) jer kaze da mu je bezvredna u zemlji u kojoj se rodio i zivi.
Tako je to na brdovitom Balkanu. Besplatan je jedino rad obicnog coveka a sve ostalo se placa i zdravstvo i obrazovanje. U Americi imas bar nesto da racunas i da pokusas, a ovde nemas ni cilj ni pravac u zivotu. Tek toliko da idu dani. Srecan volonterski rad svim Balkancima.

Citiram njegovi reci:
"Posao ne mogu naći iz više razloga. Prvi je 'štela' ili veza. Bez toga neće niko ni da čuje za vas. Drugi je taj što za svaki posao traže iskustvo, radno iskustvo od godinu dana, a opet niko neće da primi pripravnike niti imaju konkurse za pripravnike.
Novi zakon prema kojem se volonterski rad priznaje kao pripravnički nije trebalo usvajati, jer u zemlji u kojoj imate 500.000 nezaposlenih, sve siromašniju populaciju i ljude kojima računi dolaze, a oni nemaju primanja, tjerati ljude da rade besplatno je krajnje perverzno! Kažem 'tjerati' jer svaki poslodavac će radije uzeti nekoga da mu posao obavlja bez naknade nego da plaća radnika za isti taj posao. Time ćemo biti prisiljeni da radimo besplatno".
http://etrafika.net/index.php/vijesti/bih/3781-prodaje-fakultetsku-diplomu-u-oglasima-jer-mu-nita-ne-vrijedi.html

vuxanne
13.04.2012, 20:30
Jedno je pricati o sebi i svojoj perspektivi a drugo o svojoj deci i njihovom obrazovanju. A opet kazem - vecina nas na forumu (mislim 100 % nas) smo sa Balkana i verujte mi znamo kako je tu. Ili otvorite neku novu temu vezano za kukanje na Balkan pa da pocnemo da pisemo zalopojke i kako nema perspektive i sve je gore da grdje ne moze biti. Ja licno ne vidim poentu. Ako hoces da emigriras, nadji nacin i idi odatle. Zar nas stav nije jasan sto se toga tice - vise nismo tu?

Porediti babe i zabe je apsolutno uzaludno i besmisleno. A ako sve znate kako je ovde, zasto mi da trosimo vreme da pisemo ista kako je ovde? Cemu onda tek to? Ukljucite google i surfujte...

Ja pisem o tome kako fakulteti funkcionisu tu i ovde jer imam iskustvo vezano za te tu i ove ovde iz studentske perspektive i perspektive asistenta/profesora. A ako vam takve informacije ne trebaju, kao sto vidim sve vec znate ili tako bar meni zvucite... onda mogu da se povucem pa vi nama pisite kako je ovde... Ja zivim od toga sta studenti placaju i sto se mene licno tice, nek im je sto skuplje => meni bolje. A posto radim na faksu, moje dete ce moci besplatno da studira i ovde tako da mene to stvarno preterano ne tangira.

NadjaM
15.04.2012, 08:52
Fora je sto ovde faks zavrsi 33 % zena i 26 % muskaraca a ne kao kod nas 4.9 %. U SAD oko 6 % ljudi ima magistraturu (M.S.). Mnogo vise ljudi studira, a stipendije dobijaju samo najbolji, top u drzavi, deca palih boraca, nacionalne manjine i sl. Vecina placa svoje skolovanje. Postoji dosta privatnih fakulteta, dosta dobrih i tu su skoro svi studenti samofinansirajuci.

Ovde sa srednjom skolom godisnje pre poreza i dazbina mozes d azaradis oko 20 000 dolara u proseku. Nisu neki bajni poslovi pa rade cesto i dva tri. Npr. moja sekretarica (administrative secretary) radi sa srednjom skolom i to dva posla. 8 h dnevno ovde kod nas a od 17 h ide na drugi posao. Nema kao kod nas masa ok placenih zanimanja sa srednjom (npr salterski sluzbenik u banci ima kod nas ok platu). Za masu majstorskih i zanatskih poslova moraju da se doskoluju. Medicina i pravo su poslediplomske diplome.

Ameri cesto rade dok studiraju ali je to sto zaradjuju jako malo posto rade obicno po 10 h nedeljno za minimalac. To im bude dovoljno za dzeparac, za kredit za mobilni, ratu za polovna kola i sl. Ne placaju njima roditelji sve kao sto je kod nas nego cesto pocinju da rade sa 14 u MC Donalldsu i slicnim mestima.

To "pametni i sposobni" je jedan mali deo ukupne populacije studenata. Mnogo manji nego kod nas. I ti sto studiraju javne univerzitete placaju, npr. oko $6,397 godisnje za skolarinu nasuprot studenata na privatnom faksu sto placaju $21,324 (samo skolarina, posebno ide smestaj, hrana, zdravstvo i ostalo). Roditelji im obicno plate prve dve godine studija a za poslednje dve se oni zaduze pa vracaju kad pocnu da rade. U zavisnosti od struke imaju i dugove i broj godina kad ga vracaju.

Svaki student na mom faksu (privatni faks) placa godisnje 26 700 dolara samo skolarinu, znaci treba im preko 100 000 dolara a i vise samo za skolarinu (ne zavrsavaju svi u roku) da diplomiraju. A ne zavrse svi. Neki imaju stipendije koje im pokrivaju deo skolarine. Na mom faksu studentu treba $42,430 godisnje za skolarinu, smestaj i hranu.

Na mom prethodnom drzavnom faksu cena ako si iz ove drzave ukupnih obaveznih troskova je $22,748 a ako si van drzave (misli se van Indijane ne SAD) $40,916. Sama skolarina za ove iz drzave je $9,478 a van drzave je $27,646. Sve i da ti drzava pokrije 100 % skolarine, trebaju ti pare za smestaj i hranu. To je oko $13 000 godisnje.

Znaci zajam ako student zavrsi a 4 godine (retki to uspeju) je od 88 000 do 160 000 dolara. E sad da li stvarno verujete da bi im banke dale tolike pare? Ne zato sto ne zavrsavaju svi. A oni sa srednjom zaradjuju opet da pomenem oko 20 000 plafon. Naravno da im roditelji pomazu pri tim troskovima. Oni plate deo. Njima banke hoce da pozajme vece pare jer imaju duzu kreditnu istoriju. A mnogi pocnu da stede za detetov fakultet cim se dete rodi.

Skolarina na godisnjem nivou (bez doma i menze), nivo B.S diploma:
Javni - nacionalni prosek: $6,397
Privatni - nacionalni prosek: $21,324

Evo vam zvanican sajt vezan za statistiku koja se odnosi na obrazovanje klikni (http://nces.ed.gov/datatools/index.asp)
Evo vam koliko kostaju skolarine na fakultetima, opet sa zvanicnog sajta klikni (http://collegecost.ed.gov/catc/Default.aspx#)
Gledajte podatke vezane za konkretne fakultete ovde klikni (http://nces.ed.gov/collegenavigator/)

Posto je nasa situacija takva,da ako odemo u USA sledece godine moja deca bi bila 1. i 3. godina srednje skole.Znam da su srednje public skole besplatne,ali kakve bi sanse bile mojoj deci da studiraju.Po ovome sto citam,skoro nikakve.Jer bi mi bili emigranti koji su tek tek dosli,sa srednjom skolom bi imali male plate,kratku kreditnu istoriju.Da uzmemo npr. da bi tu zavrsili srednju kao solidni djaci (ovde su odlicni,ali stvarno ne znam kako bi se tu snasli),da li bi mogli da racunaju na neke popuste za skolarine.Pretpostavljam da bi bilo mnogo jeftinije da apliciraju na univerzitete u svom gradu,jer ne bi morali da placaju smestaj i hranu u campusu,ali sta ako ne budu primljeni tu,nego u nekom drugom gradu?
Ako bi recimo i uspeli da isfinansiramo prvo,kako za 2 godine da platimo drugom detetu?
Po ovome sto citam,to je skoro SF.Sta rade siromasni Amerikanci?Kako skoluju npr. troje-cetvoro dece?Da li su zbog loseg standarda ta deca osudjena da ne studiraju iako su recimo dobri djaci (mozda ne bas najbolji koji dobijaju full stipendije)?
Zanima me tvoje misljenje,a i svih drugih koji ga imaju.
Hvala

Jos jedno pitanje.Cula sam da su americke srednje skole dosta lose i da deca ne odlaze na fakultete sa nekim predznanjem.Da li bi bilo bolje zavrsiti srednju u Srbiji pa upisati fax tamo?Da li je to zabluda ili predrasuda ili istina?

ZeljkoUSA
15.04.2012, 09:30
Nisam ispratio celu temu samo zelim da dodam da je prijatelj, takodje emigrant (dobitnik na lutriji) otisao sa fakultetom (ekonomskim), a u CHGO je upisao i zavrsio M.S., magistraturu.

Vazniji deo price ja da je dobio kredit od drzave (ne znam kako) sa grejs periodom dok ne padne prvi ispit ili godinu dana. Posle te prve godine su vec poceli da zuje po fakultetu tako da se dosta njih (boljih) zaposlilo i pocelo da vraca kredit od plate.

Univerzitet je jako tezak i vrlo ozbiljan (DePaul University), ko zivi u CHGO je cuo sigurno.

Zelim da kazem da ipak ima nade cak i da se ode na jak univerzitet bez pocetnog kapitala..

vrhunski
15.04.2012, 10:25
Da dodam i ja na ovo Zeljkovo sto je rekao da je tacno ima raznih primera. Licno znam nekoliko primera gde nije trebao bukvalno nikakav novac za studiranje (osim aplikacije 100$) samo je potrebno da nekoliko sati radi na fakultetu a oni placaju sve +1500$-2000$ mesecno.

Poslovi su recimo (pomocnik profesoru, pomazu prilikom upisa novih studenata itd). Ono sto traze je odredjeni TOEFL score mada cak i kada to traze ako neko nema oni porazgovaraju sa njim da vide nivo engleskog pa u sustini ako je zadovoljavajuce onda prodju.

curlika
15.04.2012, 11:58
Pozdrav svima, nije me bilo par dana iz "opravdanih" razloga pa sad vidim da se teme malo zaostrava malo smiruje. Da podsetim, tema je obrazovanje u USA i dobro Vuxanne kaze da ne trebamo ovde pisati zalopojke o tome kako je kod nas. Ako cemo pravo i ja znam nekoliko jako sposobnih ljudi koji zivotinjare sa svojim diplomama i govorim im da nesto preduzmu, urade, odu gde im bolje...ali dzaba. Uvek imaju neko opravdanje. Dakle ljudi, ko zavrsi nesto, dobro prica neki jezik, (ako ne prica neka krene na kurs pa proprica), neka pali negde gde mu moze biti dobro a ne da sedi i ceka da mu padne "pecena seva" s neba. Ali to je ono sto malo ko ima a to se vulgarno zove po naski "muda". Elem nema svako to da bi pokrenuo dupe negde.
Evo jednog primera...Sad u januaru - februaru, dobar prijatelj i jako dobar basista-profesionalac, bio sa porodicom u USA mesec dana turisticki. (Ujak sve finansirao koji je tamo). Posto sam i ja muzicar i cesto smo svirali zajedno naravno da me zanimalo kakav je muz. zivot u mestima koje je obisao. Kad se vratio, pun price...svirao sa ovim onim, snimali ga, crnci mu tapsali...al kad je rekao: Mogao sam da ostanem 6 meseci da sviram. Pitam: Pa zasto nisi? Ma ne mogu kaze, znas deca, zena. Ja sam mu samo rekao...Ma daj...ti nemas "muda" druze. Zena ti ima stalno zaposlenje, deca (2) zavrsavaju osnovnu skolu...sta je problem da si ostao zaradio lepe pare i "nahranio" dusu?
E to je to i sa diplomama ...i bez njih. Ko zaista nesto hoce i odvazi se...postici ce...ko kuka kako je kod nas uzasna situacija, politicari, kurs, nezaooslenost i sl. makar imao 5 diploma ne vredi ni za sta. Malo grubo ali istinito. Izvinite, sad sam ja sisao sa teme malo, trudicu se da se ne ponovi. :)

vuxanne
15.04.2012, 14:43
Da dodam i ja na ovo Zeljkovo sto je rekao da je tacno ima raznih primera. Licno znam nekoliko primera gde nije trebao bukvalno nikakav novac za studiranje (osim aplikacije 100$) samo je potrebno da nekoliko sati radi na fakultetu a oni placaju sve +1500$-2000$ mesecno.

Poslovi su recimo (pomocnik profesoru, pomazu prilikom upisa novih studenata itd). Ono sto traze je odredjeni TOEFL score mada cak i kada to traze ako neko nema oni porazgovaraju sa njim da vide nivo engleskog pa u sustini ako je zadovoljavajuce onda prodju.

Ja sam tako - treba GRE i TOEFL da se polaze ili GMAT ako je ekonomija ili menadzment. Platila sam 65 dolara prijavu i 830 $ (out of state student i internacionalni prava cena je bila mnogo mnogo vise) po semestru (ovo sam imala od plate koju su mi placali). Pre dolaska ovde radila sam 5 godina na jednom nasem faksu gde sam i magistrirala. Ima o tome jos u jednoj temi

Ali ona pita za dodiplomce (ovo sto vi kazete su poslediplomske opcije). Moje licno misljenje je da je ta varijanta mnogo teza i skuplja. Poznajem devojku sa drzavljanstvom SAD (zivi ovde od svoje 14-te godine) koju su roditelji poslali u BG da zavrsi faks. Postoje stipendije od vlade ali se za njih kvalifikuju samo drzavljani. Dozvola stalnog boravka nije dovoljna, dovoljna je samo za to da se placa "in state" tuition. Na mom faksu ima stranih dodiplomaca ali to su obicno burzujska deca, roditelji im placaju skolarinu ili ako su iz Saudijske Arabije pokriva im vlada pa je njima dzabe. Mada postoje stipendije za aktivne sportiste, imam drugaricu koja je bila vrhunska odbojkasica kod nas i odlikas u gimnaziji. Otisla je u SAD da zavrsi cetvrtu godinu srednje i onda nasla faks i sportsku stipendiju.

A za te sto zivotare sa diplomom - bar je za njih lako, nek poloze TOEFL i GRE, i nek pocnu da se prijavljuju na poslediplomske. Dodjes sa F1 vizom ali bar odmah imas platu, kreditnu, SSN itd. Izdrzis 2 godine na tom minimalcu i posle je puno lakse traziti posao kad im udjes u sistem. Em sto imas njihovu diplomu, em sto usavrsis Engleski, em sto imas pristup mnogo vise oglasa za posao i sajama zaposljavanja. klikni ovde za drugu temu o poslediplomskim studijama u SAD (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1026)

NadjaM
15.04.2012, 19:20
Ali ona pita za dodiplomce (ovo sto vi kazete su poslediplomske opcije). Moje licno misljenje je da je ta varijanta mnogo teza i skuplja. Poznajem devojku sa drzavljanstvom SAD (zivi ovde od svoje 14-te godine) koju su roditelji poslali u BG da zavrsi faks. Postoje stipendije od vlade ali se za njih kvalifikuju samo drzavljani. Dozvola stalnog boravka nije dovoljna, dovoljna je samo za to da se placa "in state" tuition. Na mom faksu ima stranih dodiplomaca ali to su obicno burzujska deca, roditelji im placaju skolarinu ili ako su iz Saudijske Arabije pokriva im vlada pa je njima dzabe. Mada postoje stipendije za aktivne sportiste, imam drugaricu koja je bila vrhunska odbojkasica kod nas i odlikas u gimnaziji. Otisla je u SAD da zavrsi cetvrtu godinu srednje i onda nasla faks i sportsku stipendiju.
[/URL]

Ne bih da smaram,ali moram da jasnije shvatim neke stvari.
Ovo znaci da bi za moju decu bila jedina opcija za studiranje da se plati puna "in state" tuition i to bi za njih bila jedina moguca povoljnost koju bi dobili.Da li bi uopste imali pravo na neke popuste na osnovu ocena iz srednje skole,na osnovu finansija porodice itd.Ne znam da li si procitala moj post u celosti,ali ja imam neka konkretna pitanja u vezi srednje skole,kao i da li mi uopste kao svezi emigranti mozemo da se nadamo da bi dobili kredit za skolovanje dece i koja bi to realna primanja morala biti da bismo mogli da placamo studije za dva studenta?
Ovi tvoji primeri su OK,ali ja stvarno ne bih da emigriram u USA,pa da saljem decu da studiraju u Srbiji,pa da ja budem gasterbajterka koja zaradjuje da bi izdrzavala decu.Radije bih onda ostala ovde i zivela normalan zivot sa svojom decom.Drugo,moja deca ovde treniraju neke sportove,ali nisu vrhunski sportisti i sigurno ne bi na osnovu toga mogli da se nadaju stipendiji.
Jos nesto...
Da li je dobra opcija recimo da zavrse college,pa da zatim predju na universitet.Da li je to jeftinija opcija i da li ima nekih mana u odnosu na odlazak na universitet direktno?
Ako imas strpljenja odgovori na ove moje nedoumice.

landlord
15.04.2012, 20:24
Nadja, na dosta tovjih pitanja je vec odgovoreno. Pogledaj temu koju je Zana pisala i bit ce ti dosta stvari jasnije.

Lokalni koledz se uzima za opste predmete i neke strucne. On ti je kao neka visa skola. Dakle, na njemu mogu da poloze opste predmete i neke strucne i koji ce im biti priznati na univerzitetu. O ovome je Zana detaljno pisala po pogledaj njene postove. Da se ne ponavljamo.

Sto se tice kredita, djeca ce dobiti kredit za studiranje, i taj kredit pocinju vracati kad se zaposle. Naravno da ces im ti kao roditelj pokusati pomoci da se sto manje zaduze. Jer ovo je ljudima veliko opterecenje kad zavrse faks. Pogotovo kad zavrse za neka zanimanja za koja ne mogu naci posao ili koja nisu dovoljno placena.

Na nasem lokalnom koledzu se placa izmedju 300-550 dollara po predmetu za semestar. Cijena zavisi od predmeta i vjerovatno od broja sati sedmicno. Uveli su i online neke predmete i oni su nesto skuplji od casova koje uzimas u ucionici. Na ovu cijenu moras dodati i knjige koje nisu ni malo jjeftine. Po predmetu te moze doci i do 200 dollara (Knjiga, radni list i sl.) Ali knjige se mogu kupiti i polovne i rentati u biblioteci.

Ako ti dobijes zelenu kartu svakako dodji i pokusajte. Ja ne znam puno ljudi koji su na dodiplomskim studijama, ali one koje znam uglavnom imaju neki posao part time kojim placaju knjige i imaju za dzeparac.

Srecno.

NadjaM
15.04.2012, 20:58
landlord,hvala na odgovoru i lepim zeljama.
Procitala sam sta je Zana pisala o skolovanju,ali sam htela da cujem i misljenje vuxanne posto je ona profesor na faxu,pa smatram da je kompetentna da odgovori a i interesuju me razlicita misljenja i iskustva.
Znam da su studije u Americi skupe,ali se nadam da nisu i nedostizne.
I tebi sve najbolje.

vuxanne
16.04.2012, 01:03
.Sta rade siromasni Amerikanci?Kako skoluju npr. troje-cetvoro dece?Da li su zbog loseg standarda ta deca osudjena da ne studiraju iako su recimo dobri djaci (mozda ne bas najbolji koji dobijaju full stipendije)?

Obicno siromasni roditelji = siromasna deca. Osim ako nisu neki mali geniji pa dobiju stipendiju ili se obogate (American Dream princip). Ili crnci, Indijanci, neka manjina za koje postoje posebne stipendije. Ili deca palih boraca - oni mogu u svojoj drzavi da studiraju maltene za dz. Placaju smestaj naravno, za to nema stipendija. Postoje sajtovi da to vidis za svaku drzavu gde su dobre srednje skole. Ja bi licno rekla da je to mit. Kod nas deca dosta uce reproduktivnog znanja a slabo se snadju kad im das nesto sto nikad nisu videli. Radila sam na faksu i tu i ovde i ono sto vidim je da ovi ovde imaju mnogo jace radne navike.

Vecinom zavrse srednju pa sljakaju sta mogu. A polako mogu da studiraju na visim skolama (tkz. community college-ima) dvogodisnje programe. Samo im se to otegne godinama posto obicno rade i studiraju (nesto kao vecernja skola obicno). A kad to zavrse dobiju diplomu A.S. (Associate of Science) i postoje koledzi (obicno drzavni) na kojima kasnije mogu da nastave cetvorogodisnje skolovanje. Samo sto to sve potraje godinama. Obicno svaki grad ima neki taj "community college" - ko nasa visa skola. Ovde se to zove "life long learning" i nije blam studirati ni sa 50. Niti traziti posao sa svezom diplomom a vise godina...

Jos jedno pitanje.Cula sam da su americke srednje skole dosta lose i da deca ne odlaze na fakultete sa nekim predznanjem.Da li bi bilo bolje zavrsiti srednju u Srbiji pa upisati fax tamo?Da li je to zabluda ili predrasuda ili istina?

Kako koje. Ako su javne obicno da. Postoji da se na internetu nadje koji im je prosek polaganja ispita tipa SAT (nesto kao nasa matura sto se koristi za upisivanje na faks). Imas skola gde zavrsi npr. samo 20 % djaka redovno, obicno u nekim getoima. Ovde ti je princip da moras da ides u srednju skolu koja vazi za oblast u kojoj zivis (komsiluk). Dakle ide obicno dobra skola = skuplja kirija. Nisu sve skole katastrofa. Ima i dobrih. Imas privatnih skola koje upisuju deca burzuja, buduci direktori, politicari, njihov krem-de-la-krem. Na njima skolarina moze da kosta vise nego skolarina za faks. Evo sad cu da nadjem jednu takvu koju je zavrsila npr. glumica Natali Portman. klikni - skola za pametnu decu bogatih Jevreja (http://www.cesjds.org/page.cfm?p=376)

Imas dosta sajtova vezanih za rangiranje srednjih skola npr. probaj pretragu sa "best public hich school rankings" npr. klikni (http://www.psk12.com/rating/index.php) ili ovaj klikni (http://education.usnews.rankingsandreviews.com/best-high-schools)

NadjaM
16.04.2012, 01:22
vuxanne,hvala na odgovorima

Samo jos nesto.Da li su duzni u nekoj srednjoj skoli da prime dete koje zivi u tom kraju ili mogu da ga odbiju i upute na neku drugu skolu u blizini?

vuxanne
16.04.2012, 14:18
vuxanne,hvala na odgovorima

Samo jos nesto.Da li su duzni u nekoj srednjoj skoli da prime dete koje zivi u tom kraju ili mogu da ga odbiju i upute na neku drugu skolu u blizini?

Raspitacu se od ljudi koji imaju decu u srednjoj skoli pa cu ti javiti. Ja mislim da ne mogu, ali opet to je samo sta mislim, bolje ce znati neko drugi.

E, Nadja, a ti sto imaju 3, 4 dece pre ce oni da posalju decu na faks nego oni sa jednim. Ima nesto sto se zove FAFSA ( Free Application for Federal Student Aid) klikni za zvanican sajt (http://www.fafsa.ed.gov/) a vise o tome: klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/FAFSA) Imam kolegu koji ima sestoro dece i na osnovu broja dece i njegovog primanja po detetu (kao u Srbiji kad racunaju slican fazon) on se kvalifikuje da mu dete za dz studira najbolji faks u okolini ako se naravno kvalifikuje svojim SAT rezultatom. Trenutno mu dva najstarija deteta studiraju, on placa samo smestaj i hranu, a FAFSA skolarinu.

NadjaM
16.04.2012, 14:49
vuxanne,hvala puno na trudu i strpljenju
mnogo mi znaci

joka08
28.11.2012, 06:38
Pozdrav svima..
Imam jedan probem koji me muci danima,, Dobila sam turisticku vizu prosle godine u ovo vreme na 8 meseci i ulazak na 6 meseci, ja sam tamo ostala 3 i po meseca i vratila se u srbiju, sto znaci da sam ispostovala sve. Studnet sam i po povratku iz amerike redovno sam davala ispite. Naravno viza mi je istekla i ja bih zelela ponovo da apliciram za vizu, ali ja sam apsolvent i ostalo mi je jos 6 ispita do kraja. Da li ima bilo kakve veze da me odbiju samo zato sto sam obnovila 3 godinu.. i da li je tacno da moras da das ispit tri meseca pre nego sto apliciras za vizu??? Imam tetku tamo koja ima para svoju firmu i 20 godina zivi tamo. Mene samo zanima kolike su sanse da mi daju opet turisticku vizu i da li postoji sansa da me odbiju? (Elem, imam sve papire sa fakulteta uverenje o polozenim ispitima, indeks, potvdru da sam student, racun u banci i novac na njemu, i svu ostalu dokumentaciju koju sam predavala i prsli put.)Ako neko nesto zna o ovome, ja bih mu bila mnogo zahvalna da mi odgovori. JER JE JAKO HITNO! Hvala Vam unapred!

joka08
28.11.2012, 06:39
Pozdrav svima..
Imam jedan probem koji me muci danima,, Dobila sam turisticku vizu prosle godine u ovo vreme na 8 meseci i ulazak na 6 meseci, ja sam tamo ostala 3 i po meseca i vratila se u srbiju, sto znaci da sam ispostovala sve. Studnet sam i po povratku iz amerike redovno sam davala ispite. Naravno viza mi je istekla i ja bih zelela ponovo da apliciram za vizu, ali ja sam apsolvent i ostalo mi je jos 6 ispita do kraja. Da li ima bilo kakve veze da me odbiju samo zato sto sam obnovila 3 godinu.. i da li je tacno da moras da das ispit tri meseca pre nego sto apliciras za vizu??? Imam tetku tamo koja ima para svoju firmu i 20 godina zivi tamo. Mene samo zanima kolike su sanse da mi daju opet turisticku vizu i da li postoji sansa da me odbiju? (Elem, imam sve papire sa fakulteta uverenje o polozenim ispitima, indeks, potvdru da sam student, racun u banci i novac na njemu, i svu ostalu dokumentaciju koju sam predavala i prsli put.)Ako neko nesto zna o ovome, ja bih mu bila mnogo zahvalna da mi odgovori. JER JE JAKO HITNO! Hvala Vam unapred!

Zana
28.11.2012, 09:04
Pozdrav svima..

Pozdrav svima..

?

Sta je hitno? Da ti daju turisticku vizu da upises dete u vrtic? Upisivanje u vrtic je olaksano ako das ispit 3 meseca pre upisa :gun:

Ja se izvinjavam, pade mi mrak :grin: i od postovanja na pogresnom mestu i Joko - uz duzno postovanje - od "pomracina" pitanja. Kao prvo, sta koga u ambasadi briga da li si obnavljala godinu (btw, imam u familiji jednog koji je ocenjivao na osnovu pitanja studenata)? Naravno da ima sanse da te odbiju, tvoja tetka i njene pare nemaju veze sa procenom da li si ti turista ili potencijalni imigrant, ali te sanse ne moze da ti proceni niko sa ovog foruma. Pise ti na sajtu Ambasade sve - dokazi im da imas veze sa zemljom i dobices vizu. Sve isto kao i prvi put kad si aplicirala. Ne razumem otkud tolika zabuna kad si vec prolazila kroz intervju. Ovo za 3 meseca i ispit, ne znam ni sta da kazem na to :)

ASSI
28.11.2012, 15:44
Ako te odbiju odbice te zato sto si apsolvent, a ne zato sto si obnavljala trecu godinu.

vuxanne
28.11.2012, 16:52
Pozdrav svima..

Lepo ti to zavrsi pa upisi poslediplomske.

Ja znam neke koji su preko work and study dolazili kao apsolventi.