PDA

View Full Version : Pomozite

neverovatnojeto
06.05.2012, 22:34
Vec sam pitao ali niko ne odgovara, posto sam isao u dve osnove skole i dva fakulteta studirao interesuje me da li je bitno da se navedu adrese skole posto nemam mesta gde da ih upisem jer ima samo 5 kolone i da li tamo gde treba da pisem diploma za ovu prvu skolu iz koje sam preso u drugu samo ostavim praznu kolonu, isto i za prvi faks. Odgovorite mi molim vas sto pre, posto sutra treba da posaljem. poz

mikiSA
06.05.2012, 22:39
Vec sam pitao ali niko ne odgovara, posto sam isao u dve osnove skole i dva fakulteta studirao interesuje me da li je bitno da se navedu adrese skole posto nemam mesta gde da ih upisem jer ima samo 5 kolone i da li tamo gde treba da pisem diploma za ovu prvu skolu iz koje sam preso u drugu samo ostavim praznu kolonu, isto i za prvi faks. Odgovorite mi molim vas sto pre, posto sutra treba da posaljem. poz

Osnovne skole se ne pisu, samo od srednje navise. Sve fakultete navedi.

neverovatnojeto
06.05.2012, 22:49
Brate pisus se skole jer mora da bude zbir 12 godina skolovanja i onda kad navedem sve ne ostaje mi mesta za odrase osim za zadjni fakultet... na prve tri skole i prvi faks sam pisao samo grad i drzava ...jel to ne pravi neki problem

neverovatnojeto
06.05.2012, 22:53
I najveca fora sto ne znam posto sam studirao faks od 2006 - 2011 ali nikakva diploma nista jel samo da ostavim prazno ili nesto drugo, posto sam naveo da mi je high school diploma najvece obrazovanje

Milosdv
06.05.2012, 23:27

Od osnovne škole u kojoj si na kraju dobio svedočanstvo videćeš da je napisano kao da si u nju išao od prvog razreda pa do osmog, pišeš tu školu. i pišeš Diploma.

Ako si naveo da ti je srednja najviši nivo, napišeš za srednju Diploma.
Za fakultet napišeš datume od kada do kada si tamo bio.. ali napišeš da nisi završio, npr Unfinished

Aj pozdrav

neverovatnojeto
06.05.2012, 23:34
pa da samo sto je naveca fora nemam pojma gde su mi ta svedocanstva, iz srednje su na faksu a za ovo pojma nemam, ajde snaci cu se nekako...hvala.

mikiSA
07.05.2012, 00:42
Od osnovne škole u kojoj si na kraju dobio svedočanstvo videćeš da je napisano kao da si u nju išao od prvog razreda pa do osmog, pišeš tu školu. i pišeš Diploma.

Ako si naveo da ti je srednja najviši nivo, napišeš za srednju Diploma.
Za fakultet napišeš datume od kada do kada si tamo bio.. ali napišeš da nisi završio, npr Unfinished

Aj pozdrav

Milosdv, : valjda ako navedes srednju skolu podrazumijeva se da si zavrsio osnovnu (ne bi se mogao upisati u srednju bez zavrsene osnovne, ta logika).
Sad sam pogledala svoju kopiju formulara: navela od srednje pa nadalje, nigdje se osnovna ne spominje.
A ako pogledas bolje pitanje: Names and Addresses of all Schools, Colleges, and Universities Attended (Include Trade and Vocational Schools): Ovdje nigdje ne pise primary/elementary school? Nemojte komplikovati stvari, dovoljno je da imate papire od srednje skole (4 razreda) i to je to.

Maruko
08.05.2012, 00:10
Pise ALL schools. Takodje stoji i sledece "If there is insufficient room on the form, answer on separate sheet using the same numbers that appear on the form. Attach any additional sheets to the form."

Da sam na tvom mestu, ja bih na dodatnom listu lepo pod rednim brojem pitanja za skole, naveo sve skole koje sam pohadjao, i taj list zakacio za obrazac ds 230. Bas kao sto pise u uputstvu za popunjavanje.

ivanmilosavljevic
08.05.2012, 15:25
Cao ljudi,umrecu oko ove aplikacije jer ne mogu da najdem odgovore na sva pitanja...Te molim da mi neko pomogne.
1.Moj rodjak je drzavljanin SAD.Kod pitanja DS-230 PART I,da li mi je plus ako upisem njegovu adresu,ime i ostale informacije?
2.Kod pitanja Occupation,posto radim(prodavac) a i studiram,da li mogu da napisem STUDENT AND SALLER?
3.I kod pitanja kojim poslom bih voleo da se bavim,da li mogu da napisem dva zanimanja,HR MANAGER AND KARATE COACH???

Hvala puno svima

NightSky
08.05.2012, 16:29
Cao ljudi,umrecu oko ove aplikacije jer ne mogu da najdem odgovore na sva pitanja...Te molim da mi neko pomogne.
1.Moj rodjak je drzavljanin SAD.Kod pitanja DS-230 PART I,da li mi je plus ako upisem njegovu adresu,ime i ostale informacije?
2.Kod pitanja Occupation,posto radim(prodavac) a i studiram,da li mogu da napisem STUDENT AND SALLER?
3.I kod pitanja kojim poslom bih voleo da se bavim,da li mogu da napisem dva zanimanja,HR MANAGER AND KARATE COACH???

Hvala puno svima

Samo da upozorim na nešto izuzetno važno; bila je negdje tema da je momak odbijen za useljeničku vizu jer je rekao da radi, ali da nije prijavljen, tj. da radi na crno. Zato svi dobro pazite i ne spominjite nikakve poslove na kojima niste prijavljeni onako kako zakon propisuje.

ivanmilosavljevic
08.05.2012, 16:35
Samo da upozorim na nešto izuzetno važno; bila je negdje tema da je momak odbijen za useljeničku vizu jer je rekao da radi, ali da nije prijavljen, tj. da radi na crno. Zato svi dobro pazite i ne spominjite nikakve poslove na kojima niste prijavljeni onako kako zakon propisuje.

Meni ide staz,placa mi se socijalno i belezi u radnoj knjizici sve.

oskark
08.05.2012, 19:18
Meni ide staz,placa mi se socijalno i belezi u radnoj knjizici sve.

Onda slobodno pisi to sto radis...
I kao sto NightSky rece, jesu odbili momka zato sto je rekao da radi na crno i da nije prijavljen. Oni to odmah shvataju kao upozorenje. Jer kako konzul da ocekuje da ces tamo raditi legalno kada u svojoj zemlji radis na crno...
Samo kad bi se malo prosetali van ambasade, videli bi da vise od 30% ljudi u ovoj zemlji radi na crno. A to sto isti procenat ljudi radi bez plate, to nista...cccc:drool:

landlord
08.05.2012, 20:21
Stvarno ne mogu da vjerujem da je neko na intervjuu rekao da radi na crno i da su ga za to odbili. Mozda taj nije imao zavrsenu redovnu 4-godisnju skolu pa pokusao istu da nadomjesti radnim iskustvom?

Mene na intervjuu niko nije pitao dal radim ili ne. Bitno je da imate zavrsenu redovno 4-godisnju srednju skolu.

oskark
08.05.2012, 23:36
Stvarno ne mogu da vjerujem da je neko na intervjuu rekao da radi na crno i da su ga za to odbili. Mozda taj nije imao zavrsenu redovnu 4-godisnju skolu pa pokusao istu da nadomjesti radnim iskustvom?

Mene na intervjuu niko nije pitao dal radim ili ne. Bitno je da imate zavrsenu redovno 4-godisnju srednju skolu.

Pa ima nas raznih. Ima tu na forumu u jednoj temi ali ne znam gde, kad me ne bude toliko mrzelo nacicu :grin:

Koliko se ja secam, nije imao zavrsenu skolu nego je rekao da ima staz, ali nema upisan u knjizicu, pa su mu trazili potvrdu koju nije mogao da dobije, a na kraju mu trazili da ima dovoljno sredstava, sto je potrajalo....

a bas cu sad da nadjem gde je to...

oskark
08.05.2012, 23:44
Evo ga, nasao sam

http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=15653&postcount=18

a evo i cela tema http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=669

Vangelistexas
09.05.2012, 19:14
Ne znam ono, ja sam napisao u zagradama da radim part-time, mada ne verujem da to moze da bude bilo kakva prepreka u dobijanju vize, uopste mi ne zvuci logicno :)

Vangelistexas
09.05.2012, 19:18
evo upravo gledam sta je ovaj momak napisao koga je quote-ovao oskar: ovo koliko vidim nema veze sa vezom - sve dok im ne kazes na intervjuu da radis na crno, sto ne bi smeo prakticno NIKOME da kazes :D nekako mi zvuci kako treba da navedes gde radis ali da ipak navedes status posla bla bla bla

NightSky
10.05.2012, 09:27
ovo koliko vidim nema veze sa vezom - sve dok im ne kazes na intervjuu da radis na crno, sto ne bi smeo prakticno NIKOME da kazes :D

Mi smo se već navikli da nam je nenormalno normalno, pa kad ovdje nekome kažeš da radiš na crno, obično ti taj neko odgovori: "Hajd' nek' se radi!"

Ovdje i na birou za zapošljavanje potiču ljude da rade makar i neprijavljeni. Kad sam jedne prilike, na radionici koju je organizirao biro, rekla da to nije u redu, još me napadoše, kao kako ja to u ovakvoj situaciji biram.
A kad sam jedne prilike otišla na redovno javljanje, tip mi ovjerava knjižicu i kad je potpisao i uradio pečat, pita me radim li šta.

Tako da kod nas je vrlo lako pobrkati šta je legalno, a šta ne, odavno smo mi izgubili kompas. :no:
Zato napominjem...

Uglavnom, NO NO spominjati Amerima rad na crno! :grin:

oskark
10.05.2012, 21:46
Mi smo se već navikli da nam je nenormalno normalno, pa kad ovdje nekome kažeš da radiš na crno, obično ti taj neko odgovori: "Hajd' nek' se radi!"

Ovdje i na birou za zapošljavanje potiču ljude da rade makar i neprijavljeni. Kad sam jedne prilike, na radionici koju je organizirao biro, rekla da to nije u redu, još me napadoše, kao kako ja to u ovakvoj situaciji biram.
A kad sam jedne prilike otišla na redovno javljanje, tip mi ovjerava knjižicu i kad je potpisao i uradio pečat, pita me radim li šta.

Tako da kod nas je vrlo lako pobrkati šta je legalno, a šta ne, odavno smo mi izgubili kompas. :no:
Zato napominjem...

Uglavnom, NO NO spominjati Amerima rad na crno! :grin:

Da u to se slazem potpuno...To im je jako bolna tacka...Opet bolje reci trenutno nista ne radis, nego i da radis na crno.

Cosmo
13.04.2013, 11:54
Moze li mi neko dati pouzdan odgovor kako u aplikacijama pisati zvanje dipl. pravnika po nasem starom programu od 240 ETSC (ne Bolonji), s obzirom da nije ni Bachelor ni Master.

dinna3008
13.04.2013, 14:11
Moze li mi neko dati pouzdan odgovor kako u aplikacijama pisati zvanje dipl. pravnika po nasem starom programu od 240 ETSC (ne Bolonji), s obzirom da nije ni Bachelor ni Master.

Napiši kako ti piše u diplomi "diplomirani pravnik" i mi smo isto tako pisali, ne možeš ti ništa izmišljati i pisati nešto drugo što nije tačno, tako kako ti piše na diplomi samo prepiši imaš dokaz i diplomu na uvid ako ti ko bude tražio, a diplomu kad prevedeš na engleski jezik, sudski tumač će ti isto prevesti diplomirani pravnik neće dodati ni bachelor ni master.

Vangelistexas
13.04.2013, 14:48
Kako nije Bachelor? :) Bachelor (baccalaureate) se izdaje nakon 180 ECTS ili 240 ECTS stecenih na visokoobrazovnoj ustanovi. Izmedju Bachelor i Master zvanja nema nista :)

Ivy
13.04.2013, 15:35
U Hrvatskoj se stari diplomirani XY smatraju masterima po novom. Lose je izvedeno, ali je tako. Ako odes na Pravni fakultet mislim da mozes dobiti i nove papire.

mikiSA
13.04.2013, 18:33
Samo da dodam da diploma pravnog fakulteta ovdje nije priznata jer se radi o dva totalno drugacija sistema zakonodavstva. Mozda priznaju par opstih predmeta, ali to je to. Pravni fax je ovdje na graduate nivou, i kosta boli glava.

ivanmilosavljevic
13.04.2013, 19:17
Samo da dodam da diploma pravnog fakulteta ovdje nije priznata jer se radi o dva totalno drugacija sistema zakonodavstva. Mozda priznaju par opstih predmeta, ali to je to. Pravni fax je ovdje na graduate nivou, i kosta boli glava.
Isto tako je i sa mojim fakultetom Bezbednosti,slican program kao sam Pravnim faxom...

Cosmo
13.04.2013, 21:00
Kako nije Bachelor? :) Bachelor (baccalaureate) se izdaje nakon 180 ECTS ili 240 ECTS stecenih na visokoobrazovnoj ustanovi. Izmedju Bachelor i Master zvanja nema nista :)

Da, znam, ali je to dodiplomski studij i htio da napisem bar Bachelor with Honours ako je to rang tih 240 ECTS bodova.

Zana
13.04.2013, 21:20
Da, znam, ali je to dodiplomski studij i htio da napisem bar Bachelor with Honours ako je to rang tih 240 ECTS bodova.

"Graduating with Honors" (American spelling) se odnosi na prosek ocena a ne na ukupni broj bodova.

Ivy
13.04.2013, 22:14
with honors je kod nas (pricam za HR jer samo to znam) "cum laude" (s pohvalama)

cum laude - najniza cum laude
magna cum laude - srednja
summa cum laude - najvisa

dinna3008
14.04.2013, 01:44

Sve to stoji i tačno je ali iz ličnog iskustva znam da pravni fakultet u sarajevu ima strani plan i program još uvijek i oni dobijaju zvanje diplomirani pravnik, i imaju novi odnosno bolonju i oni nakon završene 4godine dobijaju zvanje bachelor prava, a ako hoće da bude master onda ide 4+1 godina.
Iz ličnog iskustva također znam da postoji veliki problem oko izjednjačavanja ove dvije diplome (diplomirani pravnik i bschelor prava) jer nije isti plan i program itd....da ne dužim

dinna3008
14.04.2013, 01:46

ja ti ne bi savjetovala da išta pišeš što nije tačno, pravnik si i trebalo bi da znaš kako se šta vrednuje, ti sini bachelor prava već diplomirani pravnik po starom sistemu prema tome nemoj ništa izmišljati prevedi diplomu i ponesei je takvu kakva jeste. I tačno je da se naš fakultet prava ne prizna u cjelosti već samo neki predmeti koji su nam kao zajednički jer ovdje je pravo sasvim drugačije od našeg prava.

Emiiuki
16.04.2013, 13:11
I mene, kao diplomiranog ekonomistu, muči ovo pitanje. Planiram da predam aplikaciju za kanadsku emigraciju a određeni bodovi se dobijaju na stepen obrazovanja. Dakle, nije im bitno koji fakultet je u pitanju.
Kada je uvedena bolonja bilo je priče da će se studenti koji su diplomirali po starijim programima voditi kao masteri ali se dalje nisam raspitivala pošto mi to u Srbiji apsolutno ništa ne znači.

Cosmo
16.04.2013, 20:29
ja ti ne bi savjetovala da išta pišeš što nije tačno, pravnik si i trebalo bi da znaš kako se šta vrednuje, ti sini bachelor prava već diplomirani pravnik po starom sistemu prema tome nemoj ništa izmišljati prevedi diplomu i ponesei je takvu kakva jeste. I tačno je da se naš fakultet prava ne prizna u cjelosti već samo neki predmeti koji su nam kao zajednički jer ovdje je pravo sasvim drugačije od našeg prava.

Slazem se u potpunosti. Medjutim, gdje god u formularu zatraze da napises stepen obrazovanja nemas nista izmedju bachelor i master. Ovo po starom programu nije ni jedno ni drugo i dolazis u situaciju da napises nizi stepen ili da neko pomisli da lazes.

Znam i da velika vecina ispita ne bi bila priznata ali u prepisci sa nekoliko unverziteta u USA, saznao sam da neki od njih uzimaju u obzir odredjeni broj ispita, 10+ godina radnog iskustva na odredjenim poslovima (uz dobar dokaz), in-service trainings koji su u vezi s tim poslom (uz certifikate), itd i onda zasjeda board koji ti da odredjeni broj bodova i kaze ti koliko ti i sta jos treba za odredjeni stepen obrazovanja. Ima li neko iskustva u vezi s tim?

elpibe288
22.05.2013, 15:45
@MikiSA Kako da stupim sa tobom u kontakt? Vidim da si prosao AoS pa me interesuje mnogo stvari oko toga. Ne mogu da ti posaljem private poruku u inbox pa ako vidis ovo posalji mi poruku ili neki kontakt... Hvala ti.

mikiSA
23.05.2013, 02:34
@MikiSA Kako da stupim sa tobom u kontakt? Vidim da si prosao AoS pa me interesuje mnogo stvari oko toga. Ne mogu da ti posaljem private poruku u inbox pa ako vidis ovo posalji mi poruku ili neki kontakt... Hvala ti.
Nisam prosLA AOS ja sam radila konzularni u Sarajevu, ali slobodno ovdje postavi pitanje pa cu probati da ti odgovorim... a poruke mozes slati clanovima foruma samo kad nabijes 10 postova ...

ZukotheCat
15.07.2013, 11:15
Bolje je napisati dipl. pravnik, ali ako neko ipak napiše Bachelor of Law (a to je ustaljeni termin kod ovih prevodilaca ovdje u Bosni već 30-ak godina) niko vam neće glavu otkinuti znaju oni sve to...