PDA

View Full Version : Život na Balkanu

hope
13.05.2012, 14:57
Pravim ovu temu jer su mi obrisali prethodnih par postova, ne znam iz kog razloga..... A kao ima slobode govora.

Ovde možemo da pišemo šta nam sve smeta na brdovitom balkanu, zašto želimo da napustimo našu zemlju i odemo u USA.

hope
13.05.2012, 15:27
evo napisaću prvu poruku u ovoj temi.

ljudi su mi brisali postove. samo sam pisao kakav je život u Srbiji. kako je neuređeno, divlje i trulo društvo, ali to nekim ljudima nije odgovaralo. neću ponavljati to što sam pre pisao, nego ću navesti najnoviji primer iz života u matici Srbiji.

živim trenutno u jednom gradiću na severu vojvodine. to je drugi najveći grad posle Novog Sada. bio sam sa drugaricom u bioskopu u petak uveče. kad smo se oprostili svako je krenuo svojim putem. i bio sam u najstrožijem centru grada. gradska kuća. nešto posle 23h. i neki momci, ili kako ovde zovu taj demographics "huligani" su počeli da viču na mene i da mi prete. dotrčali su do mene, unosili su mi se u lice, pitali me "Šta je?". krenuli su da me šamaraju. kad su me šutnuli u koleno (koje sam operisao pre 10 godina) pao sam dole. onda su me šutali i dalje. nekako sam ustao, nisam bio svestan ni šta se dešava. onda me je ponovo ošamario, toliko da sam pao ponovo na beton. ustao sam ponovo i potrčao, al su me posle 10m sustigli i udarali još malo. onda su pobegli uz uzvikivanje pretnji, vređanje nacionalnih manjina i nacionalističke parole.

bilo je malo ljudi tada na trgu i ulicama. a i ta mala količina ljudi, kad su ovi počeli da me tuku, su pobegli ko najveće kukavice. ostalo je par momaka na 50 metara, ali su samo kuckali poruke na mobu.

ustao sam. prestravio sam se. pozivao sam u pomoć, ali niko mi nije hteo ni pomoći, ni prići, ni pozvati policiju. nekako sam se uspeo pribrati i pozvati policiju. oni su došli posle 18 min. peške su došli u najlaganijem hodu koji sam ikada video. ja sam se tresao od straha dok oni nisu stigli. pitali su me da li kriziram. objasnio sam im šta se desilo. oni su mi rekli da to nije ništa strašno. dao sam izjavu, opisao huligane. rekli su da će me nazvati ako nešto saznaju (znači nikada). samo su proverili da li padam u nesvest i da li mogu hodati pravo i rekli su da sam ok manje više. otrčao sam do taxija i došao kući. tek kad sam ušao u kuću mi je prestao strah i drhtanje.

od fiziških povreda imam: oguljenu kožu na 1 kolenu; oba kolena u modricama i bolovima; modrice po rukama, nogama i licu; popucali kapilari na licu; ugruvan lakat; razderana gornja usna; boli me desna strana tela od pada.

eto tako izgleda jedan izlazak iz kuće u Srbiji. slično mi se desilo i pre godinu dana (samo tada u autobusu i bile su ozbiljnije povrede; isto nisam ništa izazvao, nego je lik bio pijan). jako sam razočaran da se često dešavaju ovakve stvari, a policiju to uopšte ne zanima. da se desilo 5 metara u bilo kod pravcu ohvatile bi kamere, ovako nisu. niko od prolaznika nije hteo ni na koji način da pritekne u pomoć. ne može čovek ni da se prošeta, dešava se ovom u mom gradu i danju u strogom centru. nemam auto, moram ići peške. suzavac se ne sme nositi, ali i ne znam dal bi omao vremena da ga primenim. a pištolj se tek ne sme nositi. ima nekoliko nerešenih ubistava, čak i tinejdžera, u ovom gradu poslednih par godina. javna je tajna da su ubistva zataškana jer su počinitelji uticajne osobe.

ne znam dal možemo niže da padnemo od ovog.

vuxanne
13.05.2012, 16:13
Kakva nocna mora. Ja nisam dozivela nista tako ekstremno ali su cesto ljudi znali da mi dobacuju nesto na ulici sto me je jako nerviralo.

Ako ovde sta ne postoji a to je nacionalna manjina. Kad dobijes drzavljanstvo Amer si, cesto i vise volis SAD od rodjenih Amera. Mada ima u popisu, koji jezik pricas u kuci i slicno. I popisuju sve, i Amere i strance, svi popunjavaju papire.. Jesu WASP velika vecina, ali ima ljudi sa svake tacke ove planete. Nekulturno je pricati o religiji, politici, mogu da te pitaju odakle si poreklom ali vec tvoje dete rodjeno u Americi ce da to poreklo zove "herritage". Evo sad im je glavni kandidat ispred republikanaca mormon. I to ce da progutaju svi republikanski evandjelisti. To je ono sto mi se svidja u ovom drustvu. Pripadnost necemu ne mora da te odredjuje kao osobu, tvoje sanse u zivotu. Sustina Americkog sna je da svi mogu da uspeju samo ako se dovoljno trude. Pa evo i prvi put u istoriji covek druge boje koze im je predsednik. I ne samo to, pre svega dete rodjeno od Amerikanke i oca stranca. Znaci ispunjenje snova je moguce. Svaki stranac u SAD sad moze da kaze, eto i moje dete ima istu sansu. Ako bude vredno i imalo srece, i ono moze biti sutra predsednik, a kamoli nesto drugo.

Postoji na netu neki projekat o genetskim haplgrupama u Evropi. klikni (http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml). Ono sto se meni cini proucavanjem je da smo mi sa nasih prostora svi mesavina raznih naroda koji su nekad ziveli tui doseljavali se i kretali. Kao da je to bitno kakva je cija nacionalna pripadnost. Jel to treba da mene ili bilo koga drugog definise kao osobu? Ja mislim da ne.

A jel poznajes licno nekog od te bagre? Jel bi mogao da ih identifikujes?

Pedjat87
13.05.2012, 16:41
Zao mi je cuti da ti se to desilo, slicne stvari se svakodnevno desavaju u CG takodje.

Ono sto je u ovome interesantno od ovih sto pljuju po americi je da ''kad neko padne na ulici i treba mu pomoc- niko mu nece prici, ni osvrnuti se na tu osobu''. Dok su kod nas sve dusebriznici i da ce ti ovdje svako pomoci sto god ti treba. To je jedan od prvih argumenata kad se pomene Balkan-amerika tema. A daleko je od istine, makar u vezi nas.

Kao sto rece Vuxanne, amerika daje tu sansu, ako si vrijedan imas sanse da uspijes, niko ne garantuje, ali makar imas sansu. Ovdje kod nas si u startu osudjen na propast, tako da je bolje da ne pokusavas. Ja sam diplomirao prije pola godine i sad treba da nadjem pripravnicki da radim godinu dana. To je i prije jadno bilo placeno - oko 200 eura, a od sad se vise i ne placa, nego se potpisuje ugovor o volontiranju. Nasa divna Vlada nema para u budzetu za zaposljavanje mladih ljudi, a kada treba naci 20-30 miliona da se vrati kredit za neke ruske tajkune jer su dali garanciju za njihov kredit- onda se automatski nadju pare i zaduzenje. Sramota, ja sam odavno otpisao buducnost ovdje, gledam sto god mogu da ugrabih da pobjegnem odavde i da se ne osvrnem za sobom.

hope
13.05.2012, 17:31
nisu mene napali na nacionalnoj osnovi. napali su eto jednog prolaznika. hteli su nekog da biju.
dok su bežali uzvikivali su pogrdne stvari o Mađarima. a ja nisam Mađar. sve pokazuje da su napali nekog random.
znači poenta texta nije da je nacionalnoj osnovi, nego u tome kako tinejdžeri napadaju i tuku ljude na ulicama, i u centru grada, eto tako da bi se zabavili. nisu mi uzeli ni pare ni telefon.

ne poznajem nikog od njih. mislim da bi mogao da ih identifikujem, ili bar glavnog. ali ne verujem da će biti išta od toga. policija tu jede sladoled, šeta se, gleda izloge.

ivanmilosavljevic
13.05.2012, 18:06
Meni dlaka s' glave nije falila,u cuvenom Harlemu 3am...A ovde ne smem da izadjem,jer je i moje koleno oprisano(acl)...Sve u svemu,sve sto bih imao da kazem.Platio bih svakom Srbinu izlet,da na 7 dana obidje Svajcarsku,Dansku I SAD...I posle tog procesa,papir i glasacki listic,cisto da vidimo sta je sa mozgom....:wtf:

oskark
13.05.2012, 19:23
Platio bih svakom Srbinu izlet,da na 7 dana obidje Svajcarsku,Dansku I SAD...I posle tog procesa,papir i glasacki listic,cisto da vidimo sta je sa mozgom....:wtf:

Slazem se...Mada neizmerno mi je drago sto cu nadam se imati prilike da pobegnem od ove nase politike...ne mozes da se okrenes ni na jednu stranu a da se ne govori o politickim strankama...Muka mi je od podjebavanja zbog strnackih pripadnosti, a moras biti u nekoj stranci jer drugacije ne moze..:gun:

A sto se tice toga sto je Hope rekao, to se desilo jednom mom drugaru. Pretukli ga(izubijali bolje da kazem) samo zato sto je isao istom stranom ulice kao i neke dve budale. Maltene se jedva izvukao, a povrh svega mu ostale posledice za ceo zivot...:no:

Muka mi je tih budala, a i bogami onih koji traze neku pravdu za Urosa. Ovde kod nas je nacionalni heroj neko ko ubije nekog. Sto vise pravis nereda vise si cenjen medju ljudima...A da ne pricam o ostalim nasim dragim herojima.

A da izadjes jedan vikend a da to protekne bez i jedne tuce ili racije, mislim da bi to bilo najvece cudo ovih prostora ikada..:blink:

NightSky
13.05.2012, 20:19
Hope, užasno mi je žao zbog toga što ti se dogodilo :( Ne smijem ni pomisliti šta si proživljavao... Nadam se da će te nasilnike stići ruka pravde na ovaj ili onaj način! A tebi da će biti dodatna motivacija da se iščupaš iz ove balkanske žabokrečine.

I ja eskalaciju nasilja u Sarajevu gledam jako, jako često. Nekad mi se čini da postajem paranoična, ali, na žalost, onda se uvjerim da ipak nije do mene...
Skoro svaki dan ili svjedočim nekom incidentu ili slušam na vijestima o njemu. Ako se zateknem na licu mjesta, uvijek pozovem policiju (primjetila sam da većina ljudi stoji i gleda, skoro niko se ne hvata za mobitel), ali džaba što ih policija hapsi, kad ih sud pušta na slobodu nakon dan-dva i onda slobodno šetaju gradom, bilo da su u pitanju džeparoši ili ubice.
O nacionalnoj netrpeljivosti da i ne govorim, a sve puno multi-kulti priče.

Ovakvo stanje odgovara vladajućim strukturama, po sistemu "zavadi pa vladaj". Moglo bi se puno o ovome pričati, ali sve je to samo šuplja priča od koje sam preumorna. Niti se šta mijenja, niti je to ovima što nam rade o glavi u interesu da se bilo šta promjeni.

Ja iskreno apsolutno ne vidim kako i kada bi ovdje stvari mogle krenuti na bolje. Ovdje ne pale ni izbori, ni protesti, narod k'o ovce, žive po filozofiji "dobro je dok se ne puca i dok ima za kafe i cigara". Ovo, po mom mišljenju, zahtjeva potpuni reset sistema, a možda i formatiranje. A pošto se to neće desiti, jedini izlaz za one koji žele ostati normalni je otići odavde.

dejancic
13.05.2012, 21:44
Huligana imas svugde. Da li zaista mislis da se takve stvari ovde ne desavaju? Mozes ziveti u najbezbednijem kraju gradu, a da ti to ne bude nikakva garancija. Celo vreme mog boravka u Chicago-u sam ziveo u delu grada Bucktown. Jako lep deo grada, veoma bezbedan. Ali isto tako znam da su par meseci pre mog dolaska novine na sav glas pisale o dve studentkinje koje su pretucene i opljackane od strane neka dva idiota na sred ulice kojom sam ja prolazio par puta dnevno. Sta sam ja trebao da uradim, da se ne selim u Chicago zbog toga? Nemoj molim te pogresno da me shvatis. Vecina nas je dosla ovde jer smo zeleli da promenimo neke stvari. Mozda je tebi jedina zelja da zivis u zemlji gde ljudi imaju drugaciji mentalitet. Ako dodjes ovde to ces i dobiti. Ali to, po mom skromnom misljenju, nikako ne znaci da ce sve biti ruzicasto i da neces imati i poneku neprijatnu situaciju.

NightSky
13.05.2012, 22:03
Huligana imas svugde. Da li zaista mislis da se takve stvari ovde ne desavaju? Mozes ziveti u najbezbednijem kraju gradu, a da ti to ne bude nikakva garancija. Celo vreme mog boravka u Chicago-u sam ziveo u delu grada Bucktown. Jako lep deo grada, veoma bezbedan. Ali isto tako znam da su par meseci pre mog dolaska novine na sav glas pisale o dve studentkinje koje su pretucene i opljackane od strane neka dva idiota na sred ulice kojom sam ja prolazio par puta dnevno. Sta sam ja trebao da uradim, da se ne selim u Chicago zbog toga? Nemoj molim te pogresno da me shvatis. Vecina nas je dosla ovde jer smo zeleli da promenimo neke stvari. Mozda je tebi jedina zelja da zivis u zemlji gde ljudi imaju drugaciji mentalitet. Ako dodjes ovde to ces i dobiti. Ali to, po mom skromnom misljenju, nikako ne znaci da ce sve biti ruzicasto i da neces imati i poneku neprijatnu situaciju.

Kakva će kazna biti tim huliganima iz Chicaga kada ih policija uhvati? Hoće li ih istog dana pustiti da slobodno šetaju po gradu?

Znaš kakva je kazna u BiH (Federaciji)? NIKAKVA! To je razlika konkretno između USA i BiH. I koja je poruka delikventima u BiH? Radite slobodno to što ste i do sada radili, jer kazne nema!

Znaš šta je onaj maloljetni idiot, što je nožem ubio pokojnog Denisa Mrnjavca u tramvaju u Sarajevu, rekao policiji kad su ga hapsili? Rekao je: "Ne možete mi ništa!" Znaš li da konkretno po Sarajevu hoda slobodno na desetine registriranih kriminalaca, narkomana i ubica, što punoljetnih, što maloljetnih?

Ovo sve pišem za BiH. Za druge balkanske države se ograđujem, možda tamo tužilaštvo i sudstvo radi svoj posao bolje nego ovdje.

Ne govorim ovo konkretno tebi, dejancicu, nego svima koji kažu da se takve stvari dešavaju svugdje. Istina, dešavaju se, ali negdje se za ubistvo dobije smrtna kazna, negdje 20 godina, a negdje ništa, a poruke koje se na taj način šalju kriminalcima su jasne. Eto, samo u tome je razlika.

ivanmilosavljevic
13.05.2012, 22:08
Ako zelite da se sacuvate,imate besplatan kurs Karate od mene!!! Inace sam majstor Karate-a od 16 god...I aktivan i dan danas.heheh

NightSky
13.05.2012, 22:15
Ako zelite da se sacuvate,imate besplatan kurs Karate od mene!!! Inace sam majstor Karate-a od 16 god...I aktivan i dan danas.heheh

Mogu ti reći da je to na današnjem vremenu i na našim prostorima najbolja moguća investicija. Ja sam nekada davno, prije rata, počela trenirati karate, ali bi šta bi, prekinuh i žao mi je što nikada nisam nastavila.

Btw, je li ima neka dobna granica nakon koje se ne može početi trenirati karate?

ivanmilosavljevic
13.05.2012, 22:23
Sve zavisi koji Karate,mislim kako ga dozivljavas.Postoji takmicarski karate i postoji ona pravi shotokan.Sve u svemu ne postoji granica,samo jaka volja.Prosle godine je devojka iz Mexica 39god osvojilo prvenstvo sveta,do 60kg.

http://www.youtube.com/watch?v=twEJEupjr_w
http://www.youtube.com/watch?v=EoQjW_lieac
Evo tako ja bijem.

dejancic
13.05.2012, 22:30
Kakva će kazna biti tim huliganima iz Chicaga kada ih policija uhvati? Hoće li ih istog dana pustiti da slobodno šetaju po gradu?

Znaš kakva je kazna u BiH (Federaciji)? NIKAKVA! To je razlika konkretno između USA i BiH. I koja je poruka delikventima u BiH? Radite slobodno to što ste i do sada radili, jer kazne nema!

Znaš šta je onaj maloljetni idiot, što je nožem ubio pokojnog Denisa Mrnjavca u tramvaju u Sarajevu, rekao policiji kad su ga hapsili? Rekao je: "Ne možete mi ništa!" Znaš li da konkretno po Sarajevu hoda slobodno na desetine registriranih kriminalaca, narkomana i ubica, što punoljetnih, što maloljetnih?

Ovo sve pišem za BiH. Za druge balkanske države se ograđujem, možda tamo tužilaštvo i sudstvo radi svoj posao bolje nego ovdje.

Ne govorim ovo konkretno tebi, dejancicu, nego svima koji kažu da se takve stvari dešavaju svugdje. Istina, dešavaju se, ali negdje se za ubistvo dobije smrtna kazna, negdje 20 godina, a negdje ništa, a poruke koje se na taj način šalju kriminalcima su jasne. Eto, samo u tome je razlika.

Izvrsioci tog zlocina su uhvaceni. Ako me pamcenje dobro sluzi koristili su jednu od ukradenih kreditnih kartica i tako su uhvaceni. Da li ce oni dobiti kaznu i koliku ne znam. Ono sto znam je da odluke pravosudnog sistema ni u jednoj zemlji nisu crno bele. Ima tu mnogo nijansi sive. Mala greska advokata ili tuzioca moze uticati na konacnu odluku koja nazalost moze rezultirati da neki sljam opet slobodno seta po ulici. Mozda americki pravosudni sistem nije toliko korumpiran, ali to ga opet ne cini savrsenim.

Ocigledno ja posmatram stvari drugacije. Zamislimo da dodje taj momenat da ti dolazis u Ameriku. I dodje onaj zao cas kada razmisljas o svemu i svacemu, kada vagas sve i donosis odluku sta dalje. Da li zaista hoces da mi kazes da ces u tom momentu ti uporedjivati pravosudni sistem Amerike i BIH? Da li ces u tom momentu razmisljati o nepravdama koje su mozda pogodile tebe ili neke tebi znane? Cisto sumnjam. A to onda ide u prilog mojoj tvrdnji da apsolutno prisutne nepravde uglavnom nisu razlog koji nas vuce da se selimo u druge zemlje.

NightSky
13.05.2012, 22:42
Mozda americki pravosudni sistem nije toliko korumpiran, ali to ga opet ne cini savrsenim.

Ocigledno ja posmatram stvari drugacije. Zamislimo da dodje taj momenat da ti dolazis u Ameriku. I dodje onaj zao cas kada razmisljas o svemu i svacemu, kada vagas sve i donosis odluku sta dalje. Da li zaista hoces da mi kazes da ces u tom momentu ti uporedjivati pravosudni sistem Amerike i BIH? Da li ces u tom momentu razmisljati o nepravdama koje su mozda pogodile tebe ili neke tebi znane? Cisto sumnjam. A to onda ide u prilog mojoj tvrdnji da apsolutno prisutne nepravde uglavnom nisu razlog koji nas vuce da se selimo u druge zemlje.

Nisam ni rekla da je američki sistem savršen, takvog na svijetu nema. Tačno, i kriminalci greškom budu pušteni i nevini greškom smaknuti, ali svako ko pomisli na krivično djelo unaprijed zna koja ga kazna čeka, pa se možda i predomisli (ili ako je u BiH ohrabri).

I da, jedan od presudnih faktora zašto hoću da idem odavde, pored mentaliteta, je upravo pravosudni sistem u BiH i što skoro svaki dan čujem priču kakva je Hope-ova. Preživjela bih ja besparicu i to što nemam fensi stvari, i što ne idem na fensi putovanja, ali to što nikad ne znaš iza kojeg ćoška vreba budala s nožem koja će napasti bez provokacije i po ko zna koji put proći nekažnjeno - to je za mene neprihvatljivo!

Ne tražim od života previše, tražim osnovna ljudska prava (sve preko toga je dodatni bonus) ali ovdje ne mogu dobiti ni onaj ljudski minimum.

Ja sam već sve izvagala. Ne bih igrala lutriju i možda zauzela nekome mjesto da odluka već nije donesena.

dejancic
13.05.2012, 23:05
Nisam ni rekla da je američki sistem savršen, takvog na svijetu nema. Tačno, i kriminalci greškom budu pušteni i nevini greškom smaknuti, ali svako ko pomisli na krivično djelo unaprijed zna koja ga kazna čeka, pa se možda i predomisli (ili ako je u BiH ohrabri).

I da, jedan od presudnih faktora zašto hoću da idem odavde, pored mentaliteta, je upravo pravosudni sistem u BiH i što skoro svaki dan čujem priču kakva je Hope-ova. Preživjela bih ja besparicu i to što nemam fensi stvari, i što ne idem na fensi putovanja, ali to što nikad ne znaš iza kojeg ćoška vreba budala s nožem koja će napasti bez provokacije i po ko zna koji put proći nekažnjeno - to je za mene previše!

Ne tražim od života previše, tražim osnovna ljudska prava (sve preko toga je dodatni bonus) ali ovdje ne mogu dobiti ni onaj ljudski minimum.

Ja sam već sve izvagala. Ne bih igrala lutriju i možda zauzela nekome mjesto da odluka već nije donesena.

Svaki dan cujes pricu kao sto je Hope-ova? Gde zivis ti, ako nije tajna? Kada procitam ovako nesto ja se zamislim da li treba da odem na oftalmoloski pregled, jer sam ljude sa nozevima vidjao samo u kuhinji. Da rezimiramo, ako odem u BIH treba da ocekujem na svakom cosku budalu sa nozem koja ce me ubiti, a da ne trepne, jer zna da pravosudni sistem radi i postoji da bi svi zlocinci zavrsili na slobodi? Uz svo duzno postovanje, mozda si malo preuvelicala, zar ne?

A po pitanju vaganja :-) Ovo sada pisem kao osoba koja je isto tako razmisljala i veruj mi bez ikakve namere da te uvredim, vec da ti ukazem da postoje stvari koje ne mozes objektivno posmatrati dok ne dodjes ovamo. Znas sta si ti izvagala. Jedno veliko nista :grin: Kada dodjes ovde i provedes neko vreme, e onda ces tek poceti da vagas. A onda cemo ti i ja sesti, popiti kafu i popricati ko je bio blizi istini. Sve najbolje!

NightSky
13.05.2012, 23:41
Svaki dan cujes pricu kao sto je Hope-ova? Gde zivis ti, ako nije tajna? Kada procitam ovako nesto ja se zamislim da li treba da odem na oftalmoloski pregled, jer sam ljude sa nozevima vidjao samo u kuhinji. Da rezimiramo, ako odem u BIH treba da ocekujem na svakom cosku budalu sa nozem koja ce me ubiti, a da ne trepne, jer zna da pravosudni sistem radi i postoji da bi svi zlocinci zavrsili na slobodi? Uz svo duzno postovanje, mozda si malo preuvelicala, zar ne?

A po pitanju vaganja :-) Ovo sada pisem kao osoba koja je isto tako razmisljala i veruj mi bez ikakve namere da te uvredim, vec da ti ukazem da postoje stvari koje ne mozes objektivno posmatrati dok ne dodjes ovamo. Znas sta si ti izvagala. Jedno veliko nista :grin: Kada dodjes ovde i provedes neko vreme, e onda ces tek poceti da vagas. A onda cemo ti i ja sesti, popiti kafu i popricati ko je bio blizi istini. Sve najbolje!

Nije tajna gdje živim, piše mi Ex Yu lokacija Sarajevo.

Nemam namjeru da se ubjeđujem niti da bilo kome šta dokazujem, ali kako ti meni možeš iz USA objašnjavati gdje ja živim i kakva mi je sigurnosna situacija u gradu? Ti si tamo, ja sam ovdje, držimo se toga.

Ako te znaima sarajevska crna hronika, pogledaj ovo:
http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika/ubistvo-u-sarajevskom-naselju-bistrik-uhapsene-dvije-osobe/120505006#
http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika/sarajevo-u-tramvaju-na-stupu-zboden-muskarac/120505062
http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika/sarajevo-17-godisnjak-izboden-u-tuci-tokom-slavlja/120507008

Banja Luka:
http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika/banjalucka-policija-uhapsila-bracu-koja-su-napala-vozaca-autobusa/120513084

A nadam se da iskreno ću u skorijoj budućnosti ponovo doći u Chicago, pošto sam bila jako davno.
I tebi sve najbolje!

mikiSA
13.05.2012, 23:45

nightsky nije ni sekunde pretjerala u svom opisu, bar sto se tice Sarajeva. Ovako je zadnjih godina, a svakim danom je sve gore. I da, ovdje stalno moras biti na oprezu da te neko ne bi napao, bez ikakvog razloga. Druga opcija je izbjegavati opasna mjesta i po danu, a narocito po noci. Zakon nam je takav da cak i kad bi se branio i u tome uspio da se odbranis od napadaca ( a njega povrijedis) da TI ides u zatvor a njega pustaju, uz naravno dodatnu prijavu za tebe od 500KM. Pa ti vidi gdje zivimo.

dejancic
14.05.2012, 00:06
Nije tajna gdje živim, piše mi Ex Yu lokacija Sarajevo.

Nemam namjeru da se ubjeđujem niti da bilo kome šta dokazujem, ali kako ti meni možeš iz USA objašnjavati gdje ja živim i kakva mi je sigurnosna situacija u gradu? Ti si tamo, ja sam ovdje, držimo se toga.

Ako te znaima sarajevska crna hronika, pogledaj ovo:
http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika/ubistvo-u-sarajevskom-naselju-bistrik-uhapsene-dvije-osobe/120505006#
http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika/sarajevo-u-tramvaju-na-stupu-zboden-muskarac/120505062
http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika/sarajevo-17-godisnjak-izboden-u-tuci-tokom-slavlja/120507008

Banja Luka:
http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika/banjalucka-policija-uhapsila-bracu-koja-su-napala-vozaca-autobusa/120513084

A nadam se da iskreno ću u skorijoj budućnosti ponovo doći u Chicago, pošto sam bila jako davno.
I tebi sve najbolje!

Ako tebe zaista opterecuju desavanja iz crne hronike onda bolje nemoj ni u Chicago da dolazis.

http://www.chicagotribune.com/news/local/breaking/chi-woman-dead-inside-ransacked-woodlawn-apartment-20120513,0,3323308.story

http://www.chicagotribune.com/news/local/breaking/chi-man-shot-in-gresham-neighborhood-20120512,0,6639757.story

Slazem se sa konstatacijom da ja ne znam kakvo je realno stanje zivota u Sarajevu, ali mi je zaista tesko da poverujem da ce me izbosti nozem cim krocim na ulicu. Lose stvari mogu da se dese svakome i svugde. Ukoliko se ti plasis za sopstveni zivot, onda nema potrebe za cekas zelenu kartu, azil uvek postoji kao opcija.

vuxanne
14.05.2012, 02:48
Avgust 2006, muz i ja letimo za Cikago. Odem ja u toalet a njemu ce covek sto sedi do njega (rodom sa Krka, odavno Amer) u poverenju: "Znas, u Americi neces smeti da podignes ruku na zenu. To se tamo ne moze, odmah policija..." Onako muski u poverenju. Ko da to mom muzu ista znaci (nije me lemao nikad).

A meni je bilo neobicno sto me nikad ne zaustavlja policija ni na ulici ni kad vozim. Nijedom odkad sam ovde (jos malo pa sest godina). A tamo kod nas svako malo. Mada ovde ako se napijes i bauljas ulicom, moze da se desi da ides u aps da malo oladis glavu pa te puste sutra.

dejancic
14.05.2012, 03:16
A meni je bilo neobicno sto me nikad ne zaustavlja policija ni na ulici ni kad vozim. Nijedom odkad sam ovde (jos malo pa sest godina). A tamo kod nas svako malo. Mada ovde ako se napijes i bauljas ulicom, moze da se desi da ides u aps da malo oladis glavu pa te puste sutra.

Uporedjivanje policije u Americi i u Srbiji je po meni nemoguce. Koliko ja znam u pojedinim drzavama nemaju pravo da ti traze ID osim u odredjenim situacijama, ukoliko na primer tvoja odeca odgovara opisu nekog koga u tom momentu traze ili ako misle da radis nesto sumnjivo. Iz te perspektive bilo bi cisto gubljenje vremena da te bez povoda zaustavljaju na ulici.

vuxanne
14.05.2012, 03:29
Uporedjivanje policije u Americi i u Srbiji je po meni nemoguce. Koliko ja znam u pojedinim drzavama nemaju pravo da ti traze ID osim u odredjenim situacijama, ukoliko na primer tvoja odeca odgovara opisu nekog koga u tom momentu traze ili ako misle da radis nesto sumnjivo. Iz te perspektive bilo bi cisto gubljenje vremena da te bez povoda zaustavljaju na ulici.

Ja ih poredim kao kontrast. U SAD me niko nije zaustavio od saobracajaca ikad da mi gleda vozacku i osiguranje. A ni u Srbiji mi nisu nikad trazili licnu. Ovde ti ID treba da udjes u kafic, ni za sta drugo.

Ovde te panduri zaustave samo ako krivudas dok vozis ili ako vozis prebrzo (kako mi se cini). Mene su u Srbiji zaustavljali veoma cesto. Nicim izazvano. Nisam nikad dobila kaznu za prekoracenje brzine niti ista drugo. Trebalo mi je neko vreme da se naviknem da se ne strecam na pandurska kola (ne znam sto mi je to kuci uvek bila frka, valjda sto sam vozila krseve a oni uvodili uvek neku novu opremu).

Znam jako puno mladica koje su panduri u Srbiji zaustavljali i preslisavali, gde si posao ti student... zasto imas tu cupavu kosu i slicno...

oskark
14.05.2012, 09:40
Ja ih poredim kao kontrast. U SAD me niko nije zaustavio od saobracajaca ikad da mi gleda vozacku i osiguranje. A ni u Srbiji mi nisu nikad trazili licnu. Ovde ti ID treba da udjes u kafic, ni za sta drugo.

Ovde te panduri zaustave samo ako krivudas dok vozis ili ako vozis prebrzo (kako mi se cini). Mene su u Srbiji zaustavljali veoma cesto. Nicim izazvano. Nisam nikad dobila kaznu za prekoracenje brzine niti ista drugo. Trebalo mi je neko vreme da se naviknem da se ne strecam na pandurska kola (ne znam sto mi je to kuci uvek bila frka, valjda sto sam vozila krseve a oni uvodili uvek neku novu opremu).

Znam jako puno mladica koje su panduri u Srbiji zaustavljali i preslisavali, gde si posao ti student... zasto imas tu cupavu kosu i slicno...

E na ovo bih dodao jos i ja, jednom prilikom kad sam isao na ispit cini mi se prosle godine. Vozim se putem iz ZR za NS i zaustavi me cuvena zabaljska policija.
Dobar dan, dobar dan, dokumenta molim i tako te stvari. Kaze da me radar uhvatio kako prebrzo vozim. Ja kazem nije istina, on meni jeste. ja trazim snimak, on meni ma nemoj :blink:. ja kazem ako me za nesto teretite hocu da vidim na osnovu cega. Pokazu oni meni snimak, a ja vozio ko penzioner 82 km/h. Pa mu tom prilikom kazem da se koliko ja znam tolerise tih 2 k/m
Na kaju su videli da sam ja u pravu, e onda je pocelo zaje..vanje...precesljao mi je ceo auto od gepeka do haube. Na kraju me je terao da mu otpakujem prvu pomoc i tu smo se pokacili. Ja mu kazem, on po zakonu ne sme da mi to trazi, jer cim otpakujes postaje neupotrebljiv. Na kraju me je poceo podjebavati sta ja umisljam da sam, sta studiram...ja mu kazem pravo i upravo idem na diplomski :lool:, on se tu malo nasmeja, iako vidis da mu se menja boja lica :lool::lool: ni danas ne znam kako ja uspevam da smislim gluposti u poslednjem momentu...

Sve u svemu napisao mi je kaznu za prljavu tablicu za auto koji je pre 20 min izasao iz perionice.I naravno da nisam potpisao.
Posle nekog vremena mi dosla prava koverta i poziv za prekrsajno.
Odem ti ja tamo, naravno tamo svi na strani kolega. kad me pitala jel imam nekog dokaza, ja se setih da u torbici uvek cuvam te glupave racune i pokazem da sam taj dan pre 20 min bio na pranju, i rekoh da mi tablica nije mogla biti prljava...i to je bilo dovoljno.

e to ti je jedna od mnogih prica:no:

NightSky
14.05.2012, 10:51
Slazem se sa konstatacijom da ja ne znam kakvo je realno stanje zivota u Sarajevu, ali mi je zaista tesko da poverujem da ce me izbosti nozem cim krocim na ulicu. Lose stvari mogu da se dese svakome i svugde. Ukoliko se ti plasis za sopstveni zivot, onda nema potrebe za cekas zelenu kartu, azil uvek postoji kao opcija.

Nisam rekla da će te neko izbosti čim izađeš na ulicu, nego da je grad pun budala koje znaju da će proći nekažnjeno ako nekoga napadnu.

Vidiš džeparoše kako "operišu" na glavnom šetalištu, odeš u policiju, prijaviš, opišeš ih, a policajac ti kaže: "Znamo mi za njih, privodimo mi njih svakih nekoliko dana, ali ih sudija pusti."

Ovdje je članak iz 2009. godine u kojem je izjava predsjednika Općinskog suda u Sarajevu u kojoj kaže da Sarajevom hoda 415 osuđenika koji bi trebali biti u zatvoru. http://www.mojevijesti.ba/novost/10195/
Evo šta kaže isti predsjednik Općinskog suda 2 godine kasnije, 2011: http://www.sutra.ba/novost/27929/Gradom-hoda-400-opasnih-ljudi

Moje sugrađanke i sugrađani na žalost jako dobro znaju o čemu govorim, a drugi ni ne očekujem da shvate, sit gladnom ne vjeruje. I meni da je neko pričao prije 10 godina da će biti ovako, ne bih mu vjerovala.

curlika
14.05.2012, 12:22
Da rezimiramo, ako odem u BIH treba da ocekujem na svakom cosku budalu sa nozem koja ce me ubiti, a da ne trepne, jer zna da pravosudni sistem radi i postoji da bi svi zlocinci zavrsili na slobodi?

Dejancicu...ne branim BiH (iz Srbije sam i tek 4 godine u B.L.) ali sta reci za cinjenicu da pune 4 godine svaki vikend sviram po lokalima, svadbama, krstenjima i da se nije desila ni jedna svadja, tuca a ne nesto gore? (u jednom lokalu gde ne mozes iglu baciti koliko je puno, sam svaki vikend vec godinu i po dana). Pred fajront se svi lepo razidju sem mozda po nekad neko gnjavi da jos sviramo ali tu gazda sredi stvar pa sve bude ok. Svako jutro slusam jutarnje vesti i retko kada se i spomene nesto kriminalno da se desilo sem nekih manjih kradja i sl. U drugim gradovima ne znam kako je ali kazem, iskustvo sa mojim podrucjem je pozitivno i za pohvalu. (Naravno, nece me ni to spreciti da odmaglim odavde kad bude sansa). :) Eto, i neka pohvala!

vuxanne
14.05.2012, 17:30
Uz duzno postovanje svih na forumu i te bivse Jugoslavije i svih nasih dogadjanja. Moje licno misljenje je - ko zivi u Sarajevu pretpostavljam da je preziveo rat i sve te stvari o kojima sam ja recimo slusala i citala (nisam ih dozivela licno) - njemu je mala maca i Detroit (mada u nekim delovima podseca na slike iz nase ruzne proslosti).

Zbog prirode kreditnih kartica, ja odkad sam dosla u SAD nikad nisam bila totalno bez para za osnovne potrepstine (hrana, mleko, voce, povrce), struje nije nestajalo, vode ima uvek itd. Ko je preziveo 90-te i u oblastima ex Yu van ratnih podrucja, samom onom krizom je spreman da prezivi neke ekstremne situacije. A iz ratnih tek da ne pricam. Mozda opet lupam gluposti, ne znam, ovo mi je samo moj licni utisak. A 90-tih bilo je cesto u mnogim kucama - 'leba i krompira, zar ne?

Jedan od mojih prvih utisaka kad sam stigla ovde je bio kako ljudi vecinom voze dobra kola. Bas su mi bila nekako velika, mahom nova. Oko mene tamo su vecinom bili jugici i neke kante. Kad sam 2010 bila u Srbiji videla sam da polako pocinju i tu krediti za kola (iz EU mahom sa ogromnom kilometrazom koja spolja izgledaju bolje od Jugica)... Nakon ovoliko vremena ovde, to vise ne gledam istim ocima. Sad ih delim na mnogo vise kategorija u svojoj glavi ne samo na vidi kako su velika i nova naspram nasih kanti. Kazem samo, vremenom se covek ovde prilagodjava i upadnu polako u glavu drugi arshini.

TRANCEMoDe
18.05.2012, 00:07
Nisam rekla da će te neko izbosti čim izađeš na ulicu, nego da je grad pun budala koje znaju da će proći nekažnjeno ako nekoga napadnu.

Vidiš džeparoše kako "operišu" na glavnom šetalištu, odeš u policiju, prijaviš, opišeš ih, a policajac ti kaže: "Znamo mi za njih, privodimo mi njih svakih nekoliko dana, ali ih sudija pusti."

Ovdje je članak iz 2009. godine u kojem je izjava predsjednika Općinskog suda u Sarajevu u kojoj kaže da Sarajevom hoda 415 osuđenika koji bi trebali biti u zatvoru. http://www.mojevijesti.ba/novost/10195/
Evo šta kaže isti predsjednik Općinskog suda 2 godine kasnije, 2011: http://www.sutra.ba/novost/27929/Gradom-hoda-400-opasnih-ljudi

Moje sugrađanke i sugrađani na žalost jako dobro znaju o čemu govorim, a drugi ni ne očekujem da shvate, sit gladnom ne vjeruje. I meni da je neko pričao prije 10 godina da će biti ovako, ne bih mu vjerovala.

Sarajevo jeste trenutno najgori grad što se tiče sigurnosti u ex-Yu. Međutim, stvar je u tome što je tebi kriminal uzrok za odlazak odavde. Meni je to samo posljedica drugih stvari, prvenstveno tranzicije i ekonomske stagnacije od 2008. godine.
Nezaposlenost je u čitavoj Europi trenutno jedino veća na Kosovu. Sve je veća razlika između bogatih i siromašnih i kao posljedicu toga imamo južnoamerički sindrom ljudi koji imaju sve i onih koji nemaju hljeba da jedu, jer ne mogu naći posao. Dobri poslovi po kojekakvim ministarstvima i telekomima se dobijaju ne znanjem i stručnošću, već preko veza, mita i članstva u strankama. Na kraju onaj što otme nekome mobitel na ulici razmišlja "ko mu hebe mater, ja nemam marke u džepu, a on nosi najnoviji mobitel od preko 1000 KM koji je zaradio uvalivši se preko veze na dobar posao."
Što se tiče ostalih država, nigdje ulice nisu sigurne. Za imigrante pogotovo. Evo jedan klip o napadima na imigrante u Britaniji gdje se reporteri preruše u bulu i Pakistanca i snimaju skrivenim kamerama:
http://youtu.be/MWrvjtAet2c
Gledajući ovo, mi smo za njih pojam kulture. Ovdje u Sa im niko nikada ne bi riječ rekao zbog rase, vjere, izgleda ili bilo čega sličnog, ali bi ih zato rasčerupali kad bi izvadili najnoviji iphone :==D:

NightSky
18.05.2012, 13:02
Sarajevo jeste trenutno najgori grad što se tiče sigurnosti u ex-Yu. Međutim, stvar je u tome što je tebi kriminal uzrok za odlazak odavde. Meni je to samo posljedica drugih stvari, prvenstveno tranzicije i ekonomske stagnacije od 2008. godine.
Nezaposlenost je u čitavoj Europi trenutno jedino veća na Kosovu. Sve je veća razlika između bogatih i siromašnih i kao posljedicu toga imamo južnoamerički sindrom ljudi koji imaju sve i onih koji nemaju hljeba da jedu, jer ne mogu naći posao. Dobri poslovi po kojekakvim ministarstvima i telekomima se dobijaju ne znanjem i stručnošću, već preko veza, mita i članstva u strankama. Na kraju onaj što otme nekome mobitel na ulici razmišlja "ko mu hebe mater, ja nemam marke u džepu, a on nosi najnoviji mobitel od preko 1000 KM koji je zaradio uvalivši se preko veze na dobar posao."
Što se tiče ostalih država, nigdje ulice nisu sigurne. Za imigrante pogotovo. Evo jedan klip o napadima na imigrante u Britaniji gdje se reporteri preruše u bulu i Pakistanca i snimaju skrivenim kamerama:
http://youtu.be/MWrvjtAet2c
Gledajući ovo, mi smo za njih pojam kulture. Ovdje u Sa im niko nikada ne bi riječ rekao zbog rase, vjere, izgleda ili bilo čega sličnog, ali bi ih zato rasčerupali kad bi izvadili najnoviji iphone :==D:

Ja zbilja ne znam iz čega se dalo zaključiti da želim živjeti u USA samo zato što je sigurnosna situacija u Sarajevu loša (niti mi je jasno zašto se iko na ovom forumu osjeća pozvanim da sudi o mojim razlozima za odlazak). Jeste kriminal ona "kap" koja je prelila čašu, ali nije jedini razlog. Da je samo to u pitanju, Zg ili Bg su puno bliži i jeftiniji za otići i doći, a u boljem položaju od Sarajeva. Na kraju krajeva, Beč je najsigurniji grad za život u Europi, a nije tako daleko.

Jesam se na ovoj temi najviše bazirala na sigurnosnu situaciju, zato jer je pokretač teme iznio svoje iskustvo kroz koje ocjenjuje život na Balkanu, ali kriminal dolazi u mnogim oblicima, a njegov pokazatelj nije samo situacija na ulicama. Evo, sam kažeš da se dobri poslovi dobivaju preko veza, mita i članstva u strankama - to je također kriminal. Na nekoj drugoj temi sam već napisala da smo mi odavno izgubili pojam i jasnu granicu između legalnog i ilegalnog. Rad na crno, kupovina radnog mjesta ili dobijanje istog putem rodbinskih veza, zloupotreba položaja, korištenje piratskog software, kupoprodaja piratskog software-a na pijaci - to su samo neke od kriminalnih aktivnosti koje, ne samo da su prisutne, nego su i "normalne". "Normalno" je kupiti radno mjesto za 5000-10 000 Eura i pričati okolo o tome, "normalno" je raditi na crno i biti sretan zbog toga, "normalno" je da ti plata kasni 4-5 mjeseci (a poslodavac vozi bjesan auto i izigrava gospodina) i šutiti, "normalno" je dati/primiti mito, "normalno" je ako uhvatiš provalnika u svojoj kući i prebiješ ga da te provalnik tuži...

E, pa, izvinjavam se svima, ali meni nije normalno. Kompletan način razmišljanja ovdje nije normalan, sistem vrijednosti nije normalan, ili bar nije po mojoj mjeri.