PDA

View Full Version : Sss

ld3d
11.09.2012, 12:06
Postovani,
Molim Vas za odgovor....mozda to ima negdje na forumu ali ja se unaprijed izvinjavam ako dupliram pitanje.

Naime, pitanje je jednostavno za iskusne koji su prosli proceduru:

Imam zavrsenu trogodisnju srednju skolu ALI poslije toga sam upisao tehnicki fakultet i zavrsio ga. Sada radim u drzavnoj upravi, vec 4 godine.

Kada sam citao uslove prijave za DIV, procitao sam da je uslov cetverogodisnja srednja skola!? E sada, da li oni na interview-u gledaju samo to ili ih ne interesuje taj podatak ako si stekao zvanje VSS poslije trogodisnjeg skolovanja i da li je to eliminaciono????

Unaprijed zahvalan na odgovoru (koji me muci vec neko vrijeme)

Zelim svima srecu u Oktobru!!!

mijan
11.09.2012, 15:42
Dobro je sto si pokrenuo to pitanje. O tome do sada nije bilo govora na forumu. :grin:

jovke
12.09.2012, 21:31
Ima dosta ljudi koje muci to pitanje i koji se nalaze u slicnoj poziciji sa trogodisnjom srednjom skolom. Teoretski po pretpostavkama ne bi trebalo biti problema i eliminacije zbog toga ali takav slucaj jos nismo imali na forumu pa nema odgovora iz prve ruke. Cekamo prvog forumasa koji ce na razgovor sa trogodisnjom srednjom skolom a nakon toga i sa stecenom visom ili visokom strucnom spremom.
Ako vec otvaras novu temu zasto samo "sss" kao naziv teme?! Naslov treba da ima nekog smisla i neku jasnost da bi bio koristan i tebi i drugima, a ovako i sam mozes ostati uskracen za odgovor zbog "glupog naziva" teme.

ld3d
12.09.2012, 22:40
U svakom slucaju hvala na odgovorima.

Citao sam forum, iskoro da niko nije imao ovo iskustvo, zato i jesam otvorio novu temu koja mozda ima naziv koji ne zapada za oko ali sto je tu je.

Nadam se da ce se javiti jos neko ko ima slicno pitanje ili interesovanje....

Unaprijed zahvalan

noki
13.09.2012, 05:18
Ima dosta ljudi koje muci to pitanje i koji se nalaze u slicnoj poziciji sa trogodisnjom srednjom skolom. Teoretski po pretpostavkama ne bi trebalo biti problema i eliminacije zbog toga ali takav slucaj jos nismo imali na forumu pa nema odgovora iz prve ruke. Cekamo prvog forumasa koji ce na razgovor sa trogodisnjom srednjom skolom a nakon toga i sa stecenom visom ili visokom strucnom spremom.
Ako vec otvaras novu temu zasto samo "sss" kao naziv teme?! Naslov treba da ima nekog smisla i neku jasnost da bi bio koristan i tebi i drugima, a ovako i sam mozes ostati uskracen za odgovor zbog "glupog naziva" teme.

Koliko sto vidim "sss" verovatno stoji za srednja strucna sprema.Kako i da je ne secam se vise imena svih clanova,ali znam da sam pre neke dve godine napamet znala ceo forum i imalo je takvih slucajeva,ljudi sa 3 godine srednje skole,i posle toga zavrsena visa skola,ili fakultet.I tu nema nikakvog problema.Trazi se najveca diploma,ako vec imas diplomu sa vise skole,ili fakulteta das nju,a ne onu iz srednje skole i nema tu nikakvog problema.Problem nastane ako nemas 4 godine srednje skole,t.j ukupno 12 godina uzastopnog skolovanja,ili radno iskustvo iz odredjene grupe niz koje mozes da se kvalifikujes.Neka me isprave drugi clanovi koji su bolje upoznati sa ovom problematikom,ali mislim da cim imas vecu diplomu od one iz srednje skole nema da ima problema.

ld3d
13.09.2012, 08:30
Koliko sto vidim "sss" verovatno stoji za srednja strucna sprema.Kako i da je ne secam se vise imena svih clanova,ali znam da sam pre neke dve godine napamet znala ceo forum i imalo je takvih slucajeva,ljudi sa 3 godine srednje skole,i posle toga zavrsena visa skola,ili fakultet.I tu nema nikakvog problema.Trazi se najveca diploma,ako vec imas diplomu sa vise skole,ili fakulteta das nju,a ne onu iz srednje skole i nema tu nikakvog problema.Problem nastane ako nemas 4 godine srednje skole,t.j ukupno 12 godina uzastopnog skolovanja,ili radno iskustvo iz odredjene grupe niz koje mozes da se kvalifikujes.Neka me isprave drugi clanovi koji su bolje upoznati sa ovom problematikom,ali mislim da cim imas vecu diplomu od one iz srednje skole nema da ima problema.

Svakako me raduje ovakvo misljenje. U principu, i ja smatram da se vrijednuju poslednja zvanja koja steknes u svom skolovanju. Barem se nadam da je tako....

Dao Bog pa da i vidimo da je tako.

No nadam se da ce se javiti jos neko ko ima ovakvo iskustvo.

Opet hvala na odgovorima.

P.S. 2005 ili 2006 sam bio u Strugi, na jednoj od elektrijada.....to je bio jedan brilijantan boravak u, mogu je komotno nazvati, "Sunshine State" Makedonija!!!! Ohridsko jezero je biser!!!

Pozz

dreadnot
13.09.2012, 16:53
Kao sto rekose, glweda se najvisa strucna sprema koju imas. Zasto bi uiopste pominjao srednju skolu ako imas diplomu fakulteta. Ne ides kao svrseni srednjoskolac nego kao diplomirani inzenjer (ili sta ti je vec na diplomi). Prijavi tako i ne brini.

vuxanne
13.09.2012, 17:31
I ja kontam da je cetvorogodisnja srednja neki minimum.

ld3d
13.09.2012, 17:46
Kao sto rekose, glweda se najvisa strucna sprema koju imas. Zasto bi uiopste pominjao srednju skolu ako imas diplomu fakulteta. Ne ides kao svrseni srednjoskolac nego kao diplomirani inzenjer (ili sta ti je vec na diplomi). Prijavi tako i ne brini.

Ok, jasno je meni da je diploma faxa " starija " od sss-a ali sta znam sta pitaju na intervju. Ameri su poprilicno ustrojeni u ono sto pishe....

Svakako hvala na ogdovoru.

mijan
13.09.2012, 18:34
Ameri jasno u instrukcijama traze 12 godina kontinuiranog skolovanja, a fakultet se moze upisati i 5 godina posle srednje skole, moze se i kupiti nakon 10 godina radnog iskustva itd. To nije kontinuitet od 12 godina skolovanja. On moze pokazati najjacu strucnu spremu u ambasadi ali u obrascima koje ce poslati u Kentaki kada ga izvuku mora navesti trogodisnju srednju skolu sto ce oni videti. Slazem se da bi trebao dobiti vizu i on i svi drugi u toj poziciji ali ne bi bio tako samouveren u razmisljanjima da ce to proci bez cimanja tako lagano. Ko zna sta sve sluzbenik moze da umisli i lose da proceni situaciju, a njegovo je diskreciono pravo da li ce odobriti vizu. Prijavi se pa ako te izvuku videces na razgovoru da li ce se te pustiti, od pretpostavki nema sigurnog odgovora.

ld3d
13.09.2012, 20:10
Ameri jasno u instrukcijama traze 12 godina kontinuiranog skolovanja, a fakultet se moze upisati i 5 godina posle srednje skole, moze se i kupiti nakon 10 godina radnog iskustva itd. To nije kontinuitet od 12 godina skolovanja. On moze pokazati najjacu strucnu spremu u ambasadi ali u obrascima koje ce poslati u Kentaki kada ga izvuku mora navesti trogodisnju srednju skolu sto ce oni videti. Slazem se da bi trebao dobiti vizu i on i svi drugi u toj poziciji ali ne bi bio tako samouveren u razmisljanjima da ce to proci bez cimanja tako lagano. Ko zna sta sve sluzbenik moze da umisli i lose da proceni situaciju, a njegovo je diskreciono pravo da li ce odobriti vizu. Prijavi se pa ako te izvuku videces na razgovoru da li ce se te pustiti, od pretpostavki nema sigurnog odgovora.

Postovani, jako cijenim Vase misljenje po pitanju ove teme ali neke stvari mi opet nisu jasne. Kazete da Ameri jasno traze kontinuirano skolovanje od 12 godina.... to u njihovim instrukcijama za DV Lottery nije navedeno

QUOTE: To enter the DV program, you must meet either the education or work experience requirement of the DV program: You must have either a high school education or its equivalent, defined as successful completion of a 12-year course of elementary and secondary education; OR two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience to perform.

E sada postujem da mozda slijede druga pravila u trenutku KADA Vas izvuku!

Nije mi bas jasno da ce odbiti kadar koji je NPR radi braka, djece, vojske, sto vec, napravio pauzu par godina izmedju trogodisnje skole i upisa na fax pa onda NPR magistrirao i poslije doktorirao a oni gledali kontinuitet u skolovanju, mada to nisam nigdje procitao do sada....

Iskreno cijenim i zahvaljujem se na misljenjima i odgovorima te se nadam da ce se javiti neko ko je imao konkretno iskustvo!!!

Tema se nastavlja nadam se....

Zana
13.09.2012, 20:52

Izvini, ali nisi u pravu. Kao prvo, nigde ne pise kontinuirano (FAQ 13). Problem je u tome sto je vanredno zavrsen cetvrti stepen u Srbiji u stvari samo izlazak na ispite bez predavanja (ili sa vrlo malim brojem sati pripreme) i kao takav se tretira kao GED. Ne postoji razlog da ako neko pauzira godinu dana ili vise i vrati se redovno u cetvrtu godinu ne ispunjava uslov (to je ovde nemoguce jer spada u adult education ali nisam sigurna za Srbiju)

Kao drugo - kada se u engleskom jeziku kaze "at least" onda se podrazumeva da osoba nema nista drugo sem toga i da je to minimum. Ukoliko postoji univerzitetska diploma, tu se "at least" kvalifikacije ne primenjuju (pogotovo jer u Americi srednja skola nije uslov za studiranje).

Nema nikakvih teorija zavere niti mozda i ako: ako su Amerikanci u necemu spretni, to je da rasclane sve do detalja i da se gotovo slepo drze procedura (sve dok neko ko ima dovoljno visok rang - kao konzul na primer - ne odobri drugacije). To sto mi u svemu trazimo neki "rep" je drugi problem.

Izvor 1: visegodisnje iskustvo sa americkim zakonima, propisima i sistemom skolovanja.

Izvor 2: nisam sigurna za ostale clanove, ali Wingreen je koliko se secam bila u toj situaciji i nije imala nikakvih problema da dobije vizu.

O ovome je toliko puta pricano, ne znam odakle sad ista nedomica koju smo razjasnili jos pre nekoliko godina.

Mr.Remba
14.09.2012, 20:31
Pozdrav svima, evo i mene jako zanima šta je s onima koji imaju samo trogodišnju školu. E sad isto što me zanima je dali kod njih išta znači diploma sa tečaja??

edinze
15.09.2012, 00:50
Veliki pozdrav za sve iskusne forumase....mnogo citam,ucim od iskusnijih...od velike ste pomoci...nama koji o toj prici jako malo znamo...moje pitanje odnosi se na slijedece....moja zena ima zavrsenu medicinsku skolu,zavrsen volenterski rad sa volenterskom knjizicom i odjelima na kojima je imala praksu,te polozen drzavni ispit za medicinsku sestru. Meddjutim ona taj posao ne radi nego je vec jedanaest godina zaposlena u mupu u zenici...statistika...kakve su joj sanse tamo ukoliko bismo dosli obzirom da cemo se ove god prijaviti na lutriju...i kakve su meni sanse za zaposlenje imam zavrsenu gimnaziju,ali oko cetri godine sam u trgovini,sto kao trgovac,sto kao poslovodja poslovnih jedinica....unaprijed zahvalan na bilo kojem komentaru i odgovoru...veeliki pozz

edinze
25.09.2012, 00:25
Molim Zanu, Vuxanne i Dreadnot da mi na upi iz prethodnog naila odgovore...bio bih bas tahvalan....

landlord
25.09.2012, 04:58
Veliki pozdrav za sve iskusne forumase....mnogo citam,ucim od iskusnijih...od velike ste pomoci...nama koji o toj prici jako malo znamo...moje pitanje odnosi se na slijedece....moja zena ima zavrsenu medicinsku skolu,zavrsen volenterski rad sa volenterskom knjizicom i odjelima na kojima je imala praksu,te polozen drzavni ispit za medicinsku sestru. Meddjutim ona taj posao ne radi nego je vec jedanaest godina zaposlena u mupu u zenici...statistika...kakve su joj sanse tamo ukoliko bismo dosli obzirom da cemo se ove god prijaviti na lutriju...i kakve su meni sanse za zaposlenje imam zavrsenu gimnaziju,ali oko cetri godine sam u trgovini,sto kao trgovac,sto kao poslovodja poslovnih jedinica....unaprijed zahvalan na bilo kojem komentaru i odgovoru...veeliki pozz

Pozdrav edinze

s obzirom da ti supruga ima toliko iskustva (11 godina) mislim da joj nece biti problem da ovde zavrsi skolu za policajca.
Te skole su jako zahtjevne i nije lako upasti u jednu od njih. Plate su odlicne.
Jedino sto to nije bas preporucljiv posao za zenu, pogotovo ne u Detoritu, gdje vidim po lokaiji da zelite da idete.
Mozete pogledati vise na ovom linku: http://www.policehow.com/

edinze
25.09.2012, 12:09
Landlord hvala puno na odgovoru,iako moram priznati da nemam opet bas konkretno odgovor na prvobitan mail. Zena svakako radi u mupu...ali u statistici,kancelarijski posao...tako da sa policijom ima toliko veze samo sto za njih radi statistiku...preciznije receno nije na ulici kao policajka...nas je vise interesovao podatak kakve su sanse da se zaposli kao med. sestra obzirom da je tu skolu zavrsila i una polozen drzavni ispit,kai i odradjen volonterski sestomjesecni rad...te kajve su sanse za posao za mene koji sam tavrsio gimnaziju...eto bio bih ti zahvalan za odgovor ukliko bih ga dobio jer me to zanima iz vise razloga.veeliki pooz

vuxanne
25.09.2012, 15:21

Sanse za izvlacenje su vam oboma iste, faktor puke srece. A oboje imate cetvorogodisnju skolu, mislim da nema zime. Tvoja gimnazija je kao njihova srednja, npr moja sekretarica ima zavrsenu srednju, gomila nekih poslova ima samo to u zahtevu. Ali medicinske sestre ovde imaju fakultet tako da ako sam ja dobro upucena ona nece moci da radi u struci dok ne zavrsi neko doskolovavanje. A statistike ovde ima gde hoces, mozda joj se pre to iskustvo isplati.

Ovde masa ljudi radi nesto za sta nema skolu, mislim bas tu srednju. Strucne su im programi prakse (apprentship kako se vec pise) ili vocational technical schools ili neki segrtski kursevi tipa beauty academy (frizeraj i slicno).

A trgovina im je koliko mi se cini najveci biznis tako da tu nema zime. Samo sto se to poslovodja poslovnih jedinica ovde zove manager...

Samo se prijavite, nemate problem oko min obrazovanja...

vuxanne
25.09.2012, 15:28
edinze, ovde je medicina zesce tehno i parcelisana. Nije ono kao kod nas medicinska sestra/brat ili doktori. Ima jako puno nekih zanimanja, npr jedna skola su oni sto cekiraju ljude i npr mere pritisak i temepraturu, sestre cesto imaju i magistarske, lekari zavrse prvo jedan fakultet pa onda medicnu kao durgi fakultet pa specijalizaciju... Ima dosta lokalnih visih skola (community college) koji imaju programe za medicinske sestre (nursing). Mnoge nase zene sa zelenim kartama rade po hotelima, ugostiteljskim objektima a uz to pokusavaju da zavrse neku od ovih visih skola da bi dobile posle bolje placen posao. Tipa od plata oko u nekom delu zemlje 20 000 za te ugostiteljske do preko 45 000 za medicinske sestre ako zavrse pravu visu - ima tu brdo nekih usmerenja... Obicno uzmu max 2 kursa po semestru jer ne mogu vise d astignu jer rade.

edinze
25.09.2012, 22:33
Vuxanne,hvala ti na detaljnom i iscrpnom objasnjenju na moj upit oko posla za pomenute dvije skole...prijavljujemo se svakako,i nadam se da ce biti srece,one pocetnicke.. :-) bas nam je zelja odlazak iz perspektivnih pobuda prvenstveno se bazirajuci na nasu kcer...jos jednom hvala...i budem li izvucen javim se obavezno...

rhodes
03.10.2012, 23:05
Drugari interesuje me ovo :)

Zavrsila sam vanredno 4 stepen , sto znaci da nije postojao kontinuitet od 12 god redovnog obrazovanja, dakle 3 god u nizu i 4 step. vanredno . Prilozila bi tu zadnju diplomu ukoliko bi me izvukli na lutriji . Radnog iskustva imam ali ne zabelezenog jer me niko do sada nije prijavio kao stalno zaposleno lice ..ipak zna se gde zivimo i kakvi su nam poslodavci . Da li ja zadovoljavam uslovemo obzirom na to da sam zavrsila 4 stepen dakle tu jednu godinu vanredno . Hvala unapred na odgovoru , znam da ste pisali o tome ali nista konkretno nisam pronasla tipa DA , diploma je diploma i niko nece postavljati pitanja da li je zavrsena skola u nizu ili u razmaku od par godina .

Pedja_1003
04.10.2012, 13:56
Imam i ja jedno pitanje sto se tice SSS-a. Bio sam u Americi 2011 godine preko J-1 vize i izvadio SSS, ici cu ponovo Aprila 2013. Da li mi vazi ovaj SSS koji imam i koja je procedura uopste oko toga, da li mora da se produzava ili sta vec? :blink:

oskark
04.10.2012, 18:28
Drugari interesuje me ovo :)

Zavrsila sam vanredno 4 stepen , sto znaci da nije postojao kontinuitet od 12 god redovnog obrazovanja, dakle 3 god u nizu i 4 step. vanredno . Prilozila bi tu zadnju diplomu ukoliko bi me izvukli na lutriji . Radnog iskustva imam ali ne zabelezenog jer me niko do sada nije prijavio kao stalno zaposleno lice ..ipak zna se gde zivimo i kakvi su nam poslodavci . Da li ja zadovoljavam uslovemo obzirom na to da sam zavrsila 4 stepen dakle tu jednu godinu vanredno . Hvala unapred na odgovoru , znam da ste pisali o tome ali nista konkretno nisam pronasla tipa DA , diploma je diploma i niko nece postavljati pitanja da li je zavrsena skola u nizu ili u razmaku od par godina .

Pa niko ti ni nece dati konkretan odgovor sa da ili ne kad niko ne zna odgovor na to pitanje, a da na to jos i da potpise i lupi pecat.
Mozemo samo da ti kazemo da je bilo vec slucaja da je prosla i diploma sa vanrednom zavrsenim 4 stepenom. Jedino ostaje na tebi da odlucis dal ces se prijavljivati i kako. Ako ti ne pise na diplomi da ti je to vanredno zavrseno mozda moze i da prodje. Niko ne moze da odluci umesto tebe. Na tebi je. Zvanicno se kaze da moras imati zavrsenu srednju skolu sa ukupno 12 godina skolovanja. I to je ono cega se konzul drzi. A to sto ce da predvidi ili namerno da progleda kroz prste to je vec sasvim druga prica, i to zavisi od trenutnog raspolozenja njegovog.:suure:
Ti si slobodna da probas, ako zelis, niko ti to ne brani. mozda te i prati neka sreca...:grin:

oskark
04.10.2012, 18:29
Imam i ja jedno pitanje sto se tice SSS-a. Bio sam u Americi 2011 godine preko J-1 vize i izvadio SSS, ici cu ponovo Aprila 2013. Da li mi vazi ovaj SSS koji imam i koja je procedura uopste oko toga, da li mora da se produzava ili sta vec? :blink:

Al samo objasni sta podrazumevas pod SSS?
Da bar znamo kako da ti odgovorimo.:grin:

Pedja_1003
04.10.2012, 19:00
Ouuuu moja greska, prebacio sam se na SSN (social security number) :grin:
U svakom slucaju, pozeljn je odgovor :grin:
I da li mi SSN vazi na teritoriji cele Amerike (Izdat u Virginiji idem u Chicago)?
Hvala i izvinjavam se na nepaznji :;D:

tobi
04.10.2012, 22:18
Ja imam 3 godosinju skolu i kako cu sada aplicirati?I sta trebam uciniti kako bi aplicirao??

oskark
04.10.2012, 23:32
Ouuuu moja greska, prebacio sam se na SSN (social security number) :grin:
U svakom slucaju, pozeljn je odgovor :grin:
I da li mi SSN vazi na teritoriji cele Amerike (Izdat u Virginiji idem u Chicago)?
Hvala i izvinjavam se na nepaznji :;D:

Koliko se ja razumem u sve to ne treba da vadis opet SSN. Jednom kada izvadis ostaje ti uvek isto. tako si i tamo zaveden. Kao kod nas sa JMBG fazonom.
Ako gresim neka me neko ispravi.

oskark
04.10.2012, 23:35
Ja imam 3 godosinju skolu i kako cu sada aplicirati?I sta trebam uciniti kako bi aplicirao??

Treba ti 4 godisnja skola. ili dve godine iskustva u zanimanjima koja su uglavnom fakultetska ili sa visom...Sve ti pise u uputstvu.

rhodes
04.10.2012, 23:46
Pa niko ti ni nece dati konkretan odgovor sa da ili ne kad niko ne zna odgovor na to pitanje, a da na to jos i da potpise i lupi pecat.
Mozemo samo da ti kazemo da je bilo vec slucaja da je prosla i diploma sa vanrednom zavrsenim 4 stepenom. Jedino ostaje na tebi da odlucis dal ces se prijavljivati i kako. Ako ti ne pise na diplomi da ti je to vanredno zavrseno mozda moze i da prodje. Niko ne moze da odluci umesto tebe. Na tebi je. Zvanicno se kaze da moras imati zavrsenu srednju skolu sa ukupno 12 godina skolovanja. I to je ono cega se konzul drzi. A to sto ce da predvidi ili namerno da progleda kroz prste to je vec sasvim druga prica, i to zavisi od trenutnog raspolozenja njegovog.:suure:
Ti si slobodna da probas, ako zelis, niko ti to ne brani. mozda te i prati neka sreca...:grin:

Raspitala sam se 12 god skolovanja u nizu ili vanredno mu dodje isto :) Bitna je diploma ;) yee

mijan
04.10.2012, 23:55
Raspitala sam se 12 god skolovanja u nizu ili vanredno mu dodje isto :) Bitna je diploma ;) yee
Da li ti je to potvrdjeno iz ambasade ili mozda iz necijeg licnog iskustva nekoga ko je bio na razgovoru u ambasadi?

rhodes
10.10.2012, 21:45
Da li ti je to potvrdjeno iz ambasade ili mozda iz necijeg licnog iskustva nekoga ko je bio na razgovoru u ambasadi?

Od drugarice koja zivi u Kanadi i dobro vlada terminima iz Engl . jezika . Procitala je sadrzaj zahteva i rekla da je to to. Bez potrebe sam paranoisala , znanje je znanje kao i diploma ne bitno je kada ste zavrsili skolu ,fax, bitno je da ste zavrsili i da imate dokaz o skolovanju :)

slronhill
19.10.2012, 00:46
Treba ti 4 godisnja skola. ili dve godine iskustva u zanimanjima koja su uglavnom fakultetska ili sa visom...Sve ti pise u uputstvu.

ali u aplication form imas samo radiobuttone koji ti nude da odaberes.....nemozes nigdje navesti koje su to godine iskustva (5,10,15) i koje zanimanje....jel to onda po svojoj slobodnoj procjeni biras nesto drugo od high school degree ako imas npr 7 god iskustva u...npr IT-u?

kod radnih viza osim skolovanja navedes profesiju i god iskustva...ovdje toga nema.......ili se ja varam?

http://imageshack.us/a/img651/2833/72939999.jpg