PDA

View Full Version : Najjeftinije države i gradovi za život u USA

zanesena
07.02.2015, 20:58
Trenutno zivim u LA I ne zelim ovde da ostajem na duzi rok jer je skup za zivot kao i kirije....ovde nikad necu biti u stanju da kupim nekretninu...
Npr za kiriju na Santa Monici sestra placa 1750$ mesecno plus troskovi...I naravno takse...

Zanima me koja drzave su medju jeftinijima za zivot po pitanju kirija, cene nekretnina, hrane, poreza...
Takodje ne patim za metropolama, vise mi odgovoraju manji gradovi, mirni, za porodican zivot...
Takodje ljubitelj sam prirode...
Imam 31 godinu u u USA sam 2 meseca i zelela bih da se preselim na neku pristupacniju lokaciju i skrasim na jednom mestu....
Sektor u kom planiram da ostanem je bankrastvo....

Magelan
07.02.2015, 21:11
Trenutno zivim u LA I ne zelim ovde da ostajem na duzi rok jer je skup za zivot kao i kirije....ovde nikad necu biti u stanju da kupim nekretninu...
Npr za kiriju na Santa Monici sestra placa 1750$ mesecno plus troskovi...I naravno takse...

Zanima me koja drzave su medju jeftinijima za zivot po pitanju kirija, cene nekretnina, hrane, poreza...
Takodje ne patim za metropolama, vise mi odgovoraju manji gradovi, mirni, za porodican zivot...
Takodje ljubitelj sam prirode...
Imam 31 godinu u u USA sam 2 meseca i zelela bih da se preselim na neku pristupacniju lokaciju i skrasim na jednom mestu....
Sektor u kom planiram da ostanem je bankrastvo....

NEVADA: Nema state tax, prilicno nizak sales tax, nekretnine poprilicno dostupne. Las Vegas je na 4 sata od LA i SD, Reno na 4 sata od SF. Ukoliko ti ne smeta pustinjska klima, Nevada je super.

TEXAS: Nema state tax, a sto se nekretnina tice, to vec zavisi od grada do grada.

Moji favoriti: North Carolina, South Carolina & Virginia. Cene nekretnina cak i po vecim gradovima su sasvim pristupacne - Charlotte, NC npr. Ekonomija se jos uvek drzi, klima ok... Kazem favoriti jer volim istocnu obalu. Ali po mojim istrazivanjima Nevada je ipak najpovoljnija za zivot.

Srecno :)

NS2015
07.02.2015, 22:33
Tema je super i drago mi je da jw otvorena. E sad moje pitanje da li je najbolje sto je najjeftinije ili treba ipak da se gleda odnos prihoda i rashoda? Boleo bi u tom svetlu neko da da neko misljenje ili iskustvo.

Magelan
08.02.2015, 00:53
Tema je super i drago mi je da jw otvorena. E sad moje pitanje da li je najbolje sto je najjeftinije ili treba ipak da se gleda odnos prihoda i rashoda? Boleo bi u tom svetlu neko da da neko misljenje ili iskustvo.

Zavisi sta radis tj. sta ti je zanimanje.

Moje istrazivanje o gore navedenim drzavama je bas i zasnovano na odnosu plata u zdravstvu i rashoda. I ne samo tome vec i kvalitetu zivota koje mozes imati u pomenutim drzavama.

NS2015
08.02.2015, 01:15
Magelan hvala ti na informacijama . Meni onda nije jasno zasto je u Kaliforniji skup zivot a plate ne prate te cene. A opet koliko cujem dosta ljudi koji su i u Americi i ovde na Balkanu mastaju da zive upravo u toj drzavi.

Magelan
08.02.2015, 02:06
Magelan hvala ti na informacijama . Meni onda nije jasno zasto je u Kaliforniji skup zivot a plate ne prate te cene. A opet koliko cujem dosta ljudi koji su i u Americi i ovde na Balkanu mastaju da zive upravo u toj drzavi.

Zakon ponude i potraznje diktira situaciju. Cali je state "na ceni" pa su samim tim i cene zivota visoke. Cali je ok ako direkt dodjes u Cali pa naviknes da na stanarinu puknes 2-3 (ili cak i vise) puta i naviknes da ti na porez ide ohoho vise nego npr. u CHGO. Iako su plate znacajno vise u Cali, u mom slucaju to ne bi vise bio kvalitet zivota koji bih recimo imao u Las Vegas, NV, Charlotte, NC ili Chicago, IL sa neuporedivo manjom platom. Prosto sam navikao da na stanarinu izdvojim $900 i sve preko toga mi je nepojmljivo. Da sam startovao u SF verovatno bi mi taj "psiholoski" dozivljaj visokih stanarina bio totalno drugaciji.

Da se razumemo, ima gradova u Cali gde je zivot jeftiniji kao npr. Palm Springs. E sad, pitanje da li neko zeli u Palm Springs ili LA.

I naravno, svi smo razliciti. Nekome je bitna lokacija. Nekome da ima svoju kucu. Nekome da je blizu okeana. Nekome je imperativ Manhattan. Neko voli da mu je toplo cele godine... Dobra stvar u USA je sto sve to ima negde. Pitanje je koliko smo spremni na kompromise i sta su nam prioriteti :)

NS2015
08.02.2015, 03:13
Zakon ponude i potraznje diktira situaciju. Cali je state "na ceni" pa su samim tim i cene zivota visoke. Cali je ok ako direkt dodjes u Cali pa naviknes da na stanarinu puknes 2-3 (ili cak i vise) puta i naviknes da ti na porez ide ohoho vise nego npr. u CHGO. Iako su plate znacajno vise u Cali, u mom slucaju to ne bi vise bio kvalitet zivota koji bih recimo imao u Las Vegas, NV, Charlotte, NC ili Chicago, IL sa neuporedivo manjom platom. Prosto sam navikao da na stanarinu izdvojim $900 i sve preko toga mi je nepojmljivo. Da sam startovao u SF verovatno bi mi taj "psiholoski" dozivljaj visokih stanarina bio totalno drugaciji.

Da se razumemo, ima gradova u Cali gde je zivot jeftiniji kao npr. Palm Springs. E sad, pitanje da li neko zeli u Palm Springs ili LA.

I naravno, svi smo razliciti. Nekome je bitna lokacija. Nekome da ima svoju kucu. Nekome da je blizu okeana. Nekome je imperativ Manhattan. Neko voli da mu je toplo cele godine... Dobra stvar u USA je sto sve to ima negde. Pitanje je koliko smo spremni na kompromise i sta su nam prioriteti :)
Puno ti hvala na objasnjenju. Moj zivotni san je da zivim na obali mora i ako je moguce da postoji i neka rafinerija u kojoj bi radio. Inace sam procesni inzenjer sa rafinerijskim iskustvom. Opste nemam predstavu kakve su sanse rada u rafineriji napr u Kaliforniji a kakve u drugim drzavama. Naftne platforme su mi poslednja solucija jer ipak rafinerije su uglavnom pored ili u samim gradovima.

Magelan
08.02.2015, 03:33
Puno ti hvala na objasnjenju. Moj zivotni san je da zivim na obali mora i ako je moguce da postoji i neka rafinerija u kojoj bi radio. Inace sam procesni inzenjer sa rafinerijskim iskustvom. Opste nemam predstavu kakve su sanse rada u rafineriji napr u Kaliforniji a kakve u drugim drzavama. Naftne platforme su mi poslednja solucija jer ipak rafinerije su uglavnom pored ili u samim gradovima.

Rafinerije na obali mora - Corpus Christi, Texas :)

Izgugluj pa vidi kako ti se cini. Nisam siguran kakvo je zagadjenje, jer rafinerija u tom gradu ima puno.

mikagrubinen
08.02.2015, 05:55
O Kaliforniji (Bay Area).
Znam ljude koji zive i sa 10-15$ na sat...u najskupljoj zemlji u USA. Ne kazem da zive lepo, vec da zive, mada se i ne zale mnogo. :) Ak si u IT industriji tad vec mozes da se nadas lepom zivotu. Rentiras stan u lepom kraju, kupis dobra kola, obilazis prirodne lepote Kalifornije, odes negde dalje (do Balkana) jednom godisnje.
A sto se tice kupovine kuce..e to je vec malo teze.

zanesena
08.02.2015, 18:15
Kakva je situacija sa zemljama u unutrasnjosti, cula sam da su kirije 600$ sto mi zvuci neverovatno....
Ja licno ne volim da placam visoku kiriju...dusa me boli od toga...

Magelan
08.02.2015, 18:31
Kakva je situacija sa zemljama u unutrasnjosti, cula sam da su kirije 600$ sto mi zvuci neverovatno....
Ja licno ne volim da placam visoku kiriju...dusa me boli od toga...

Pristojne stanove mozes da rentas i za $700 po Chicago, IL, Austin, TX, Charlotte, NC, Las Vegas, NV, Atlanta, GA... Svi navedeni gradovi imaju poprilicno jak bankarski sektor.

Na koje to konkretno drzave u "unutrasnjosti" ciljas?
Dosta banaka ima sedista po Fargo, ND, Sioux Falls, SD i Omaha, NE. Ako na njih ciljas stoji da su stanarine niske, ali... :)

snowflake
09.02.2015, 01:07
Raleigh, NC.

Imas planine (Great Smoky Mountains) - doduse malo podalje 5h.
Imas plaze - Wilmington 2.5h.
Imas DC na 4-5h.
Imas State Tax :-(.
Imas dobre univerzitete: NCSU, Duke, UNC Chapel Hill.
Imas fine prirode.
Blage zime i mozda malo previse vlazna leta (ali sasvim podnosljiva).
Imas Myrtal Beach, SC 3h
Imas Charlestone SC 4h
Stanarine 650 - 1300
Puno IT firmi.
Sve je razbacano - ne mozes bez kola, puno zelenila - "Oak City".
Bezbednost - onako, Cary je bio 4. najbezbedniji grad u US, Durham je postao previse opasan. Raleigh - uglavnom ok. mada, sve zavisi od dela grada.

zanesena
09.02.2015, 01:17
Divni ste svi sto ucestvujete u diskusiji...
Zivela sam u L.Vegasu 3 meseca kad sam bila prosli put I nisam odusevljena gradom....ali svidja mi se cena kirija i drugi niski troskovi zivota...
Iskreno da Vam kazem iz mog iskustva (a zivela sam tada u luksuznom apartmanu koji je bio ogradjen, sa bazenom, teretanom itd...) Las Vegas nije po meni grad za porodican zivot....bila sam 2006.god mozda se nesto promenilo od tad...
ko hoce mozemo se povezati na fb, da delimo iskustva...

kreta
09.02.2015, 10:27
Ja sam svojevremeno vidjala/razmatrala neke gradove i tamo gde mi se svidela cena nije bilo bas bezbedno. Nema pravila za to, ali u vecini slucajeva je tako. E, sad zavisi i koliki su prihodi, koliko neko moze da se "opruzi", da li bi neko pristao na cimera-ku...

zanesena
09.02.2015, 20:52
Da li su rente na Floridi jeftinije od renti na istocnoj severnijoj obali?
Gledala sam da se moze naci za 900$ na Floridisasvim pristojan apartman za 2 osobe...

Magelan
10.02.2015, 05:51
Da li su rente na Floridi jeftinije od renti na istocnoj severnijoj obali?
Gledala sam da se moze naci za 900$ na Floridisasvim pristojan apartman za 2 osobe...

Ono sto na Floridi valja nije bas jeftino. Odozgo sto je berza poslova na Floridi poprilicno losa, a plate nikakve. Znanje spanskog dole je "must".

MirkoJ
14.10.2016, 11:04
Vidim da se slabije priča o manjim gradovima Severne amerike? Recimo potez oko Bostona, gradovi u PA i slično?

Magelan
19.10.2016, 16:34
Postovi clana Albeli pomereni u temu "Salt Lake City, Utah"

Moderator

Magelan
19.10.2016, 17:21
Vidim da se slabije priča o manjim gradovima Severne amerike? Recimo potez oko Bostona, gradovi u PA i slično?

Sto blize Bostonu - to skuplje. Cak i ti manji gradovi po Mass koji gravitiraju Bostonu.

Western Mass, tipa Springfield i okolina je osetno jeftiniji. Idilican krajolik. Ni to u principu nije ne znam koliko daleko od Bostona, mada commute Western Mass - Boston moze da bude nocna mora jer je New England poznat po velikim saobracajnim guzvama.

Pennsylvania... Sirok pojam. Philadelphia je sto se tice troskova zivota najjeftiniji veliki grad na potezu Boston - Washington, DC. Pittsburgh je totalno druga strana drzave, poprilicno pristupacan sa cenama. O ostatku drzave ne znam sta bih rekao. Jako puno manjih industrijskih gradova (Scranton, Wilkes-Barre, Harrisburg, Allentown, Altoona, Erie...) gde su, ako nista drugo, rente jeftine. Cela drzava jako podseca na planinske krajeve Jugozapadne Srbije, BiH, Crnu Goru. Jako puno oblacnih dana i kise u toku cele godine (depresivno, bar za moj ukus). Ko voli pejzaze tog tipa, ovaj state je odlicno mesto za njega.

Ono sto iz licnog primera znam je da Upstate South Carolina (Greenville-Spartanburg area) pruza poprilicno dobar odnos izmedju plata i zivotnih troskova. Klima odlicna, zime blage...

Isto se odnosi i na gradove u North Carolina & Virginia (Charlotte, NC; Raleigh-Durham, NC; Greensboro, NC; Winston-Salem, NC; Roanoke, VA; Charlottesville, VA). Texas generalno ima dobar odnos plata:troskovi takodje. Salt Lake City i drzava Utah pokazuju stalni privredni rast i isto tako jako pristojne zivotne troskove.

Pitanje je sta ko zeli i ocekuje. Imajte u vidu da manji gradovi jako cesto mogu da budu monotoni za nekog ko dolazi sa exYU prostora sto mnogima ume da zesce zasmeta...

R_I_B
10.11.2016, 20:53
Ima nekoj da napise nesto za State of Conneticut?
Za Hartford county za new london, new heaven itn ???

MirkoJ
11.11.2016, 08:21
Ima nekoj da napise nesto za State of Conneticut?
Za Hartford county za new london, new heaven itn ???

Imam sestru u Danbury Connecticut, rente su nesto vece (oko 1000+ za 2Br ako trazis pristojan smestaj), troskovi zivota nesto viši ali i plate to sve prate tako da se može normalno živeti.

R_I_B
11.11.2016, 15:53
Imam sestru u Danbury Connecticut, rente su nesto vece (oko 1000+ za 2Br ako trazis pristojan smestaj), troskovi zivota nesto viši ali i plate to sve prate tako da se može normalno živeti.

Fala mnogu na odgovorot, znam deka im povisok standard na zivot i toa bas mi se dopagja.

Ako nekoj znae uste nekoi iformacii za zdravstvenoto vo Conneticut i kako e so rabotnite mesta bi vi bila mnogu blagodarna

POZDRAV

kuki
16.10.2017, 00:27
Ima li neko mesto ili grad ili drzava u US gde svaki stanovnik dobija neku novcanu pomoc ili sl. samo zato sto tu zivi?

Nacuo sam neke takve price vezane za Alaska i Hawai, ali ne znam detalje.... pa ako neko zna, molim da podeli sa ostalima

bojan1981
18.10.2017, 08:13
Ima li neko mesto ili grad ili drzava u US gde svaki stanovnik dobija neku novcanu pomoc ili sl. samo zato sto tu zivi?

Nacuo sam neke takve price vezane za Alaska i Hawai, ali ne znam detalje.... pa ako neko zna, molim da podeli sa ostalima
Prema mojim saznanjima to mogu da dobijaju samo urodjenici ali ne i doseljenici (belci i svi drugi). Dakle Indijanci, "eskimi"... I opet mislim da zavisi od drzave do drzave. Aljaska je bas specificna i urodjenici dobijaju odredjene benefite i kintu jer im USA vlada crpi prirodne resurse, na prvom mestu naftu. Oni su ih izvacarili na foru "sta ako se desi prirodna katastrofa, sta ce biti sa nasim zivotima koji zavise od prirode?". I onda im vlada da kintu pa se oni kao primirise. Nemoj mi skroz verovati.

I odmah da ti kazem. Zaboravi na finansisku pomoc u ovoj zemlji, da je ima svi bi se nabili u par drzava koje ih daju. Logicno zar ne?
Ne zaboravi da je ovde surovi kapitalizam!!!!

Katleja Liki
18.10.2017, 08:57
Sto se tice Aljaske, njeni gradjani svake godine dobijaju novac na osnovu petogodisnjeg prometa nafte sa Aljaske na svjetskom trzistu. Oni zapravo dobijaju dividendu na prodatu naftu. Ta dividenda se isplacuje jednom godisnje i obicno varira izmedju 300$ i 2000$.

Vani
23.10.2017, 21:27

Megalan, posto vidim da si u Americi da li bi mogao da predlozis koje je mesto kao najbolje adekvatnije za nekog ko dolazi sam ? Bitno mi je da radim ... nije bitno sta iskreno :), imam diplomu ali polako sa tim, zelim da radim i zivim, ap sat bi predlozio.... i da ako si placao ono 220 dolara za izradu gc kad si uplatio ? :) i kako ? hvala unapred

BetterFuture
23.10.2017, 21:52
.... i da ako si placao ono 220 dolara za izradu gc kad si uplatio ? :) i kako ?
Molim da ne postavljate isto pitanje na razlicitim temama. Vec Vam je odogovreno u ovom (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=69199&postcount=159)postu. Srecno u USA!

Millie
25.10.2017, 18:18
Toplo preporucujem North i South Carolina.
Priroda je fenomenalna, ljubaznost ljudi, klima priblizna nasoj, okean na 2 sata, jeftino, i recimo u Raleigh, NC veoma sigurno (minimalno kriminala).

tile83
27.10.2017, 11:47
Ja preporučujem Virginia-u takodje zbog klime koja je kao nasa, blizine okeana oko 3-4h, ali I stanovnistva koje je opet nekako probrano zbog D.C.-a, dakle Va okolina D.C.-a. Npr. Reston je grad poput nekog naseg manjeg sa klasicnim centrom sa šetalištem (zimi klizalište), puni kafici I restorani, Metro do DC-a, a sve novo I divno... ah, dace Bog!

vuxanne
01.01.2018, 08:39
Ja preporučujem Virginia-u takodje zbog klime koja je kao nasa, blizine okeana oko 3-4h, ali I stanovnistva koje je opet nekako probrano zbog D.C.-a, dakle Va okolina D.C.-a. Npr. Reston je grad poput nekog naseg manjeg sa klasicnim centrom sa šetalištem (zimi klizalište), puni kafici I restorani, Metro do DC-a, a sve novo I divno... ah, dace Bog!

Nije ni lose kod nas ovde na okeanu (od mene je na 30 min). Prednost je sto je vecina stanovnika ovde prolazno zbog velikih centara za obuku pa se ne osecas kao Marsovac. Masa oko tebe su stranci, mnogi su u prolazu pa je lakse da se uklopis (blend in).

NYCB
02.01.2018, 06:42
Razmisli i o NJ. NYC je blizu, sto znaci da je lakse za posao, porezi manji nego u NY, stanovi veci i jeftiniji...

Mikac7
08.11.2018, 17:03
Meni je smešno što niko ne pominje Aljasku kao moguću destianciju za život. Zar je moguće da se tamo nikome ne sviđa. Anchorage je lep grad, porezi jedni od najnižih, stanovi jeftini, a satnice su solidne. Jedino ako ljudi ne vole te hladnije države i velike promene u smislu long night zimi, and long days leti (20h traje obdanica). Od poslova imate sve bukvalno, pa počevši od prostog obezbeđenja koje mogu plaćati i od 20-25$ (npr. ako ste security u psihijatriskoj ustanovi, kojih ima mnogo).
Grad nije extra veliki, nema ni pola miliona stanovnika, a čak je moguće i peške i sa biciklom i lokalnim prevozom putovati po gradu, bez potrebe za kupovinom automobila.
Po meni ovo je jedna od najboljih država ZA POČETAK ŽIVOTA (moram naglasiti), a Anchorage jedan od najboljih gradova ako nemaju nikoga već u USA, jer može da se uštedi novac i sa minimalcem, jer bukvalno nema se gde trošiti novac..
Kasnije, kada se već upoznate sa samim životom u USA, možete se odlučiti i za neko toplije ili "popularnije" mesto. Šta znam, ja GL doživljavam nešto kao W&T program, jer je bukvalno prva godina ista, mučenje i samo rad.

superkikoslav
09.11.2018, 01:08
Sto se tice troskova preporucio bi New Hampshire. Nema state income tax niti sales tax. Namirnice u prodavnicama su pristupacne.

Mikac7
09.11.2018, 12:41
Sto se tice troskova preporucio bi New Hampshire. Nema state income tax niti sales tax. Namirnice u prodavnicama su pristupacne.

Moj drugar je bio u New Hampshire i nije prošao sada nešto Bog zna šta. Prvenstveno razlog za to je teško nalaženje posla, na kraju je završio kao Basser, a devojka kao sobarica, jer nije mogla da nađe drugi posao. Ali znam da mi je pomenuo da su ljudi odlični tamo, da su mu pomagali svi živi + to što nema taxi.

superkikoslav
09.11.2018, 13:48
za ove slabije placene poslove ima prilika na svakom koraku, na svakom drugom objektu pise now hiring. ali za nesto ozbiljnije malo teze. recimo za platu od 10$ moze se odmah poceti raditi, to nije problem

Mikac7
09.11.2018, 15:19
za ove slabije placene poslove ima prilika na svakom koraku, na svakom drugom objektu pise now hiring. ali za nesto ozbiljnije malo teze. recimo za platu od 10$ moze se odmah poceti raditi, to nije problem

Naravno, ali kao što ste i rekli, poprilično je teško naći "nešto ozbiljnije", jer npr. ja, koji završavam Policijsku akademiju, nemam tamo šta da radim sa mojim fakultetom, jer nije uopšte priznat, tako da..

A što je najjače, na svakom drugom postu vidim kako ljudi pišu, šta ćeš raditi za minimalac, zaobiđi te poslove, pa nije mi samo jasno kako ja to pa da uspem naći odmah neki "ozbiljniji" posao, sa pristojnom satnicom. Jes da je to USA, ali sa High School, ide to jako teško.

Dukeduki
09.11.2018, 16:53
lepo je sto ljudi pisu iskustva, svakako sve treba uzeti u ibzir ali opet svakako sve se svodi kako se sami snadjete tamo gde odlucite da pokusate.Izaberite opciju koja cama zvuci najprivlacnije jer ipak tudje iskustvo moze ali je mora uopste da se ispostavi kaoo dobro i za vas.Ja sam dosao u Cikago i da budem iskren evo planiram za Kaliforniju iako svi govore o vecim taksama i slicno i slazem se da ima istone ali na kraju ce se sve svesti na to koliko sam sposoban tamo da se snadjem.Znam da mi ovde recimo klima ne prija i da je ovo poslednja zima koju sam spreman da istrpim a i kad vec ne zivim gde sam rodjen onda zelim tamo gde je toplo i barem za moj pojam lepo.Na zalost nase diplome nisu ovde na nekoj ceni, osim nekih pojedinacnih steuka pa na zalost to je realnost ali ne treba odustajati nikad od svojih snova o boljem zivotu.

Jorda
09.11.2018, 18:28
Hahaha, onda San Diego je grad za tebe. :)
TOPLO preporucujem :)