PDA

View Full Version : Social Security Number & Green Card

Stranice : [1] 2 3 4

asmiki
28.04.2008, 06:15
Mozda bi bilo dobro reci neku rec oko dobijanja SSN-a posto smo zena i ja imali mali problem sa istim iako je to poprilicno "straight forward" proces.

Sta se desava..iako smo, koliko se secam, potpisali na obrascima da hocemo da automatski dobijemo SSN po dolasku ovde, kada smo usli u USA i predali koverte u Department of Homeland Security (DHS) sluzbenik nam je rekao da oni ne salju zahtev za SSN vec da moramo mi sami da odemo u Social Securiti Administration (SSA) office i da tamo na osnovu vize i pecata iz DHS zatrazimo broj.

Mi smo tako i uradili. U nedelju smo stigli u USA, u ponedeljak smo bili u najblizem SSA office-u da zatrazimo broj. Lepo smo dosli sa popunjenim zahtevom i sa pasosima kod sluzbenice (malo starija gospodja) koja nam je pogledala pasose, iscukala nesto na racunaru, vratila obrasce i rekla da cemo dobiti SSN kroz mesec dana. Pitam je jel sigurna da ce to biti tek za mesec dana. Kaze jeste zajedno sa zelenom kartom. Posto smo verovali da zena koja 8 sati dnevno svaki dan radi na istoj stvari zna svoj posao, iako mi je tu dosta bilo sumnjivo sve, pokupili smo se, otisli i posle jedno dve nedelje svaki dan gledali postu da vidimo neko obavestenje za SSN.

Posle blizu 4 nedelje cekanja i misljenja "danas ce, sutra ce" odem ja lepo u office da vidim da li mogu da pogledaju dokle je to stiglo. Zadesim se na salteru kod jedne fine crnkinje (fina manirima, ne bas izgledom :) ) i ona mi kaze nema te nigde u evidenciji. Ja joj kazem da sam bio pre skoro mesec dana i ona kaze pokazi mi "receipt" koji si dobio kao potvrdu da si predao zahtev. Posto nisam nista dobio tada, niti mi je ona gospodja :mad: uzela obrasce, dodjemo do zakljucka da tada apsolutno nista nije pokrenuto. Poludeo sam. Lepo ona meni odradi aplikaciju, da mi "receipt" i kaze mi da dodje i Jelena da odradi i za nju. Kaze ona, kad se preda zahtev, sistem preko noci dodeljuje broj...znaci da teoretski kad dodjete u USA vec sutradan mozete da znate svoj broj i da dodjete u SSA office da trazite potvrdu na kojoj pise koji vam je broj dodeljen.

Zavrsimo sve tako. Sutradan preko reda odemo po te potvrde na kojima je pisalo koji nam je SSN i posle toga za jedno 10-ak dana su nam stigle SSN kartice na adresu.

Znaci sta je bitno? Obavezno morate dobiti potvrdu da ste predali zahtev kad prvi put posetite SSA i broj dobijate najvise za dve nedelje.

Srecno !!! :)

V777
28.04.2008, 22:44
Evo mojih informacija sto se tice iskustva o Zelenoj karti i SSN broju. Zelena karta dolazi odvojeno od SSN broja, jer dolazi od dva razlicite institucije. Iseljenicka viza koji imas u pasosu MENJA zelenu kartu dok ista ne dodje na kucnu adresu. Trajnost vize koja menja zelenu kartu je jedna godina. U tom periodu trebalo bi da dodje i zelena karta. Ukoliko nakon nekog vremena ne dodje, dobro je pozvati nadleznu instituciju i raspitati se za slucaj.

Kad udjes u USA, na aerodromu postoji Imigraciona sluzba, koja ti svojim pecatom OVERAVA vizu, kojom ti i naznacava DATUM od kada si usao u USA. Takodje dobijas i parce papira kojim se sve to potvrdjuje.

U mom slucaju, Department of Homelend Scurity nije slao moj imigracioni fajl u Social Security Department, tako da sam isla sama u isti i Prijavila svoj dolazak, popunila formular na licu mesta, predala kopiju prve strane pasosa i vize i pecata pored vize i papira kojim se objasnjava cekanje zelenog kartona (administraciji je sve to poznato, celokupna procedura)i potpisala istinitost datih podataka. Od SS Sluzbe dobila sam zvanicno pismeno OBAVESTENJE da sam se prijavila za SSN, da ce mi isti biti dodeljen kad se pregleda moj imigracioni fajl (koji je u to vreme jos uvek bio u Imigracionoj sluzbi na aerodromu), u pismo mi je bilo naznaceno da cu dobiti SSN u roku od 8 nedelja, gospodja na salteru mi je rekla da cu ga dobiti za 6 nedelja, ali mi je u pismu naznaceno da, obzirom da imam zelenu kartu (tj. vizu u pasosu) i obzirom da sam predala dokumentaciju za SSN, MOGU DA POCNEM DA TRAZIM POSAO I MOGU DA RADIM - UKOLIKO NADJEM POSAO, iako jos uvek nemam broj. Inace, na moje zadovoljstvo i radost, SSN mi je stigao nakon DVE NEDELJE (racunajuci i praznike!) Zelena karta mi jos uvek nije stigla, ali obzirom da imam imigracionu vizu i SSN, nema nikakvih problema.

To je moje iskustvo iz Texasa.

Evo i objasnjenja u ORIGINALNIM dokumentima:

PECAT PORED VIZE U PASOSU:
EXPLANATION OF PERMANENT RESIDENCE STAMP

This stamp in your passport is your evidence of residence in the United States. This stamp is temporary: it is good for one year. You should receive your card by mail at the address, on your visa. If you do not receive your card within one year, you need to go to the immigration office nearest you to obtain another stamp and to investigate what happened to your card. This stamp is like your card. It is good for travel, work, to obtain your social security number and to enroll in school.

MISLIM DA OVO GOVORI DOVOLJNO STO SE TICE ZELENE KARTE, PECATA I MOGUCNOSTI RADA.

Evo pisma koje se dobija kad se predaju dokumenta za SSN, a PRE DOBIJANJA ISTOG:

SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION - IMPORTANT INFORMATION

This is acknowledge that you applied for a Social Security number on....

Before we can issue your a Social Security number card, we must verify the documents your gave us to show your citizenship or alien status with the Federal, State or local office in the United States that issued the documents.THIS MAY TAKE UP TO EIGHT WEEKS.

If that office verifies the authenticity of your documents we will mail you a Social Security number card. If that office does not verify your documents, your are not eligible for a Social Security number card and we will inform your of this in writing.

If you are not a U.S. citizen and your are applying for a Social Security number card for employment purposes and your immigration status allows you to work, YOU MAY LEGALLY BEGIN EMPLOYMENT WHILE YOU AWAIT ISSUANCE OF A SOCIAL SECURITY CARD. You cannot work if your immigration status does not authorize you to do so. ...

Mislim da je i ovaj dokument jasan. Naravno, ovde se radi o generalnom pismu, obzirom da se SSN moze dobiti na vise razlicitih nacna, ne samo putem zelene karte. Vazne delove pisma koji se odnose na NOSIOCE ZELENE KARTE - koji su autorizovani da rade u USA, namerno sam ispisala VELIKIM SLOVIMA, da se neko ne bi zabunio u tumacenju istog.

Mislim da sam sada razjasnila situaciju! U svakom slucaju, kad odlucis da krenes, srecan put i sve najlepse!!!

Puno pozdrava!:)

Marijana Todorovic
21.07.2008, 12:06
Pozdrav :)
Moram priznati da se na ovom forumu moze naci zaista puno korisnih informacija, sjajno je!
Ja sam ponosna dobitnica zelene karte na lutriji, gotovo sasvim slucajno, ali kada me je vec ta prilika pogodila kao grom iz vedra neba, resila sam da je iskoristim :)
Moj prvi ulazak u US sa zelenom kartom bice za mesec dana (pre toga sam bila ne letnjem programu na fakultetu, stipendija je bila u pitanju).

Plan je da budem u Americi dve nedelje, pozvrsavam papire i vratim se na par meseci i zavrsim (citaj: zakljucim :) svoj zivot u Srbiji, bar na neko vreme...
Iz vasih postova zakljucujem da dve nedelje moze ali i ne mora biti dovoljno...
U slucaju da SSN ne stigne za dve nedelje, mogu li moji prijatelji, Amerkanci, da pokupe dokumenta za mene i posalji mi ih postom?

asmiki
28.07.2008, 07:00
Ja bih rekao da ne moras ni dve nedelje da provedes ovde...treba samo da udjes u zemlju prvi put da ti lupe pecat na pasos sa datumom ulaska...prvi dan u USA vec mozes da odes u SSA office i da zatrazis broj, sto moras licno da uradis, i sa tim se tvoje aktivnosti u tom pogledu zavrsavaju. Posle toga ti SSN i zelena karta stizu na adresu pretpostavljam kod tih prijatelja koji ti sve to mogu poslati postom ili po nekom odavde. Jedino ako oko SSN krene nesto naopako, kao kod nas, u tom slucaju bi trebalo opet licno da odes u SSA office, ali ako dobijes potvrdu da si predala zahtev za izdavanje broja, skoro sigurno ce kartica sa brojem stici u dve nedelje.

Srecno

Olivera
29.07.2008, 00:08
U prvoj koverti koja nam je stigla bio je deo gde se popunjava:
1. Adresa gde ce te odsesti u prvo vreme
2. Adresa gde zelite da vam posalju GC (a ukoliko je ista kao i prva da se ne popunjava)

Dali ukoliko se plan promeni (znaci ako u prvo vreme odsedam na adresu razlicitu od one koje sam navela u formulere) moze da se koregira adresa gde zelimo da nam posalju GC i dali o tome treba da obavestimo sluzbenike u lokalnoj ambasadi ili
nakon ulsaka u USA da se obaveste sluzbe Department of Homelend Scurity-a?

srdjevic
29.07.2008, 02:19
Olivera, u zavisnosti od toga kada ti se desila promena, možeš da biraš kako ćeš da im javiš. U principu, možeš mu reći tu na granici kad mu budeš davala kovertu za imigraciju. Oni i tako ne mogu ništa dok ti ne prođeš port of entry, tj. dok ne sletiš negde (pa uđeš tu u sistem). Ako ti kažu da ne mogu oni da ti promene, posle par dana (kad te uvedu u sistem, meni je imigracija davala invalid number prva 4 dana, verovatno je to bilo u pitanju) zoveš lepo imigraciju i promeniš adresu kod njih. To sam ja radio (čisto da se prijavim, jer moraš po zakonu) kad sam se posle preselio da živim solo (tad sam već dobio sve papire, ali znaš da moraju da znaju di si, samo se javi adresa, ništa više)...

Lili
01.09.2008, 14:34
Imam slican slucaj kao Marijana, dolazim US samo na dve nedelje pa se vracam da uzmem diplomu (kada vec sam prikraju studija, steta sve da napustim), ali me brine da li stvarno mogu da se vratim odmah posle SAMO dve nedelje? Da li treba nekome da se prijavim da cu da ostanem kratko i da li treba da donesem neko uverenje ( o studiranju)zasto se vracam tako brzo? Ne bih volela da posle imam problema!

Ko zna nesto vise o tome molim da mi brzo odgovori! Unapred hvala! :)

landlord
01.09.2008, 14:41
Pazi ti mozes uci u zemlju i odmah izaci to nije nikakav problem..
Trebas imati samo nekoga.. ko ce ti poslati green card ako ti ne dodje u te dviej sedmice..

poz.

srdjevic
02.09.2008, 06:15
Pa ne znam... Ako im tamo piše da ti je "izdat" green card (otišao na adresu), onda možda ta viza u pasošu ne važi iako piše da je na godinu dana....

Ja bih sačekao da stigne zelena, jer ipak stiže jako brzo (osim ako baš pucaš na ispitni rok koji ne smeš da promašiš). Posle toga si stvarno voljno. Niko neće te pita.

Kao prvo, ima zilion ljudi koji čekaju papire duuuuugo, i čim im se izdaju (redni broj i datum frižak k'o jutarnji 'lebac) furaju kući videti svoje. Ništa to njima čudno nije. Pogotovo ako si se stvarno vratila samo da daš ispit (znači neki razumni rok, a ne da se vratiš na 6 meseci), samo teraj, nećeš apsolutno nikakvih problema imati. Ti si rezident, neće ti niko ništa. :cool:

tanik
21.05.2009, 19:10
E ljudi pazite sad ovo.... Prve tri nedelje po sletanju u Ameriku bicu u Orlandu, a potom idem u NY. Za GC cu dati adresu u NY, a za SSN hocu da predam zahtev u Orlandu (da ne gubim vreme), a da dam adresu u NY. Da li je to moguce s obzirom da su to dve razlicite drzave?
Ko ovo bude znao svaka mu cast! :grin:

Sloba_Kg
23.05.2009, 02:27
E ljudi pazite sad ovo.... Prve tri nedelje po sletanju u Ameriku bicu u Orlandu, a potom idem u NY. Za GC cu dati adresu u NY, a za SSN hocu da predam zahtev u Orlandu (da ne gubim vreme), a da dam adresu u NY. Da li je to moguce s obzirom da su to dve razlicite drzave?
Ko ovo bude znao svaka mu cast! :grin:

Pa to nije komplikovano, na POE dajes adresu za GC, ako je razlicita nego u pismu iz ambasade, a u SS Office dajes adresu gde ces da ti stigne SSN. To je odvojeno.
Meni je SSN 2005-e putovao ravno 2 meseca mada su to od tada ubrzali i posle toga stizu za 2-3 nedelje.
Samo trebas imati nekoga da ti pokupi SSN iz sanduceta tu u Orlandu

Zivkovic_NIS
23.05.2009, 06:14
Mi cekali, posle ulaska u USA, mesec dana, ono po protokolu GC, i nije stigao...Pa se malo ufrkisali zasto kako , pa presli na plan 'b', otisli po SSN, podneli prijavu, sluzbenik nam je rekao , da je aplikacija , zapoceta, bilo nas je u kompijuteru, ali nije dovrsena, i tako oni to dovrse, i za nedelju dana , nakon prijave, doso SSN !

Posle toga, negde oko 10 Maja, stiglo pismo dobrodoslice, i pislo, da ce GC stici za 30 dana, ako ne stigne kontaktirati ih, imamo fore jos , desetak dana, pa ih cimamo.... I tako, pozdrav svima, i puno srece novim dobitnicima...

Gringo
31.05.2009, 19:17
Info sa sajta USCIS-a. Lande, Stefi i ostali koji cekate i ili cete u narednih nekoliko sedmica cekati GC, obratite paznju:

Permanent Resident Card Production Delays

USCIS is announcing that applicants may experience up to an eight week delay in the delivery of their permanent resident card while we are in the process of upgrading our card production equipment. USCIS Field Offices will be issuing temporary evidence of permanent residence in the form of an I-551 stamp to applicants approved for permanent residence at the time of their interview. You will need to take your passport to your appointment. If you do not have a passport, you must bring a passport style photo and government issued photo identification to receive temporary evidence of permanent residence.

If the application is approved subsequent to your interview or by a Service Center or the National Benefit Center, the applicant should bring the above documents to an INFOPASS appointment to be issued temporary evidence of permanent residence in the form of an I-551 stamp.

Last updated:05/29/2009

steficacvek
05.06.2009, 21:39
Hvala Gringo, super si.

Evo da i ja prijavim, danas sam isla u SSN Office, stigla u pravo vrijeme poslije rucka i uopste nije bilo guzve. Rekla da sam dosla predati aplikaciju za SSN broj, prvi put, tu sam odnedavno, cikica uzeo moj pasos i sve bez rijeci odradio. Samo sam mu napisala grad, imena roditelja i adresu na koju ce mi poslati. Rekao je da me zbog necega nema u kompjuteru, ali vec do ponedjeljka bi se to trebalo rjesiti. AKo bude neki problem, poslace mi pismo sta dalje da radim. A Social Security Card da ocekujem kroz deset radnih dana. Nadam se da nece biti nekih komplikacija. Sve obavljeno u 10 minuta, uz smjesak i vrhunski profesionalizam.

Vidis Gringo, meni je sluzbenik na aerodromu rekao da ocekujem GC tek za 3 mjeseca da stigne na adresu, sto me bas iznenadilo. Ali vjerovatno je to to. Ma dobro, sa vizom u pasosu gdje imamo A number i SSN brojem, GC i nije toliko hitan u ovom momentu.

steficacvek
16.06.2009, 06:43
Mali update - danas je stigao SSN, 6 dana nakon sto sam aplicirala. Lande, kako stvari stoje kod vas?

landlord
17.06.2009, 02:18
Kod nas jos niej stigao. Uzas. Samo nam je dosao welcome letter.
Blago tebi. Mi aplicirali mislim 2. juna, ali jos nista. Isao sam juce u SS Office i gledali su u bazi, ali jos ne vide moj broj. Tako da ga ne ocekuje do kraja ove sedmice.

Inace, sutra pocinjem da radim. Doduse radit cu samo 50 sati, na nekom projektu unosa podataka u bazu. Dakle, totalno jednostavan posao, ali super placen.

Dida
18.06.2009, 00:02
evo da se i mi oglasimo...
isto kao i kod stefice nama su rekli GC za 3 mjeseca...

SSN smo odradili jucer...tj. predali, i sve je bilo ok, i kao doci ce za 2 sedmice, samo moramo da se potrudimo da nase ime bude na mailboxu...

za sada furamo strogi turizam i ophodnju znamenitosti... a po dobijanju tih famoznih brojeva idemo u bitku za posao...

od srca cestitam gore postiranim sto su poentrirali prije nas :)

landlord
19.06.2009, 02:46
evo nama danas opet stigla oba pisma dobrodoslice, a jos nigdje SSN broja.

Hvala svima na cestitkama. Divno je opet poceti raditi. Jest da je samo privremeno, ali nema veze.

Dida
26.06.2009, 07:28
Mi smo dobili SSN, cini mi se da nije proslo ni 10 dana od kako smo aplicirali.
Mr.Dida je vec bio na jednom razgovoru za part-time* posao, gdje ne ocekujemo previse ali se ipak radujemo jer je ako nista drugo dobio jako pozitivne reakcije i savjet za buduce akcije...

*craigs list

landlord
26.06.2009, 16:28
ja sam dobio prosli petak obavijest da za 2 sedmice cu dobiti SSN.
Jos uvijek ga nema. U USA sam vec mjesec i tri dana.

landlord
28.06.2009, 16:57
evo konacno smo dobili SSN. Mislim da smo aplicirali 2.6. i suprugin je stigao 27.6, a moj 26.6.

landlord
30.06.2009, 06:05
Danas su stigle i zelene karte.

Sloba_Kg
01.07.2009, 04:03
I nama su danas stigle zelene karte.
Posle nesto vise od mesec i po od datima ulaska.
Sad smo kompletirali dokumentaciju :D
Inace nama su u razmaku od 7 dana stigla dva identicna pisma dobrodoslice :)
Ameri kad rade oni rade!!

steficacvek
01.07.2009, 06:14
I meni su stigla 2 pisma dobrodoslice, poslije SSN-a
GC jos cekam, nadam se da ce uskoro.
Pozdrav svima!

Zvezda
22.07.2009, 18:07
Zdravo ljudi,
Evo i mog iskustva oko dobijanja SSN i Green Card-e. Odmah drugog dana posle dolaska smo otisli u Social Security Administarion gde smo popunili formulare. Cerka mi je dobila za 5 dana SSN, supruga za 10 dana dok ja cekam evo vec 37 dana! Bio sam dva put u Njihov S.S. office da se raspitam dali je mozda SSN izgubljen u "Mailing system-u" , prvo mi je jedan neljubazni stariji sluzbenik rekao "nema te u kompjuteru da ti je slucaj verifikovan", dok sam prekjuce opet bio gde sam imao srecu sa jednom pozitivnom sluzbenicom sto mi je rekla "bas jutros su ti poslali broj preko poste". "Trebao bi dobiti SSN za 7 dana", dok u njenom pismu pise da bi trebao dobiti SSN za 2 nedelje. Inace najbrze sam dobio pismo dobrodoslice iz Texas-a zajedno sa cerkinim pismom, a supruga tek juce i to svi dobili duplo-po 2 pisma? Isto tako sa njima su nam stigle 2 Green Karte za mene i cerkicu, dok ce suruga malo da priceka {haha,kao ja za SSN} tako da sam poceo malo lakse da disem..

steficacvek
22.07.2009, 20:04
Ja zaboravih da dam update, prosle sedmice je stigao i Green Card, nakon mjesec i po cekanja.
Zvezda, sretno i sve najbolje u novom pocetku!

PaulGarrett
26.09.2009, 00:50
Ja sam danas dobio SSN. Popunio sam prijavu u SSA Office pre 7 dana.

Welcome Letter sam dobio pre 3 dana.

na aerodromu, Dulles, su zaboravili da mi udare pecat, tako da sam pecat dobio posle 7 dana samo su stavili stari datum

Case Status na https://egov.uscis.gov/cris/Dashboard/CaseStatus.do
je Post-Decision Activity

u USA sam tri nedelje

PaulGarrett
26.09.2009, 19:56
Dobio sam juce i Green Card !
:woohoo:

Welcome Letter 22.09.09.
SSN 25.09.09. (7 dana posle apliciranja)
Green Card 25.09.2009.

u USA sam od 03.09.2009.

moni
21.10.2009, 21:51
Ako neko moze da pomogne.Nasa situacija se razvija ovako: U USA usli 19.08.2009.Sutradan 20.08.2009.bili u SSA da podnesemo zahtev za SSN.Sluzbenica rekla da je podnet zahtev u Washingtonu.Nakon nekog vremena odemo da proverimo, drugi sluzbenik kaze da nije i uradi aplikaciju 31.08.2009.,za 6 dana Neky i suprug dobijaju SSN, ja opet ne, ponovo u SSA kao meni napravili gresku, ispravili gresku.18.10. konacno meni stize SSN.Danas odemo za vozacki , prodjemo test, ali u mojoj aplikaciji za SSN pogresili godinu rodjenja,te ne mogu da mi izdaju drive licence .Odemo ponovo u SSA, kao nemoze sad dodji u petak.Za svo troje uopste nije procesuirano za green card.Te niko i ne moze da dobije dozvolu i ko zna na cega cemo jos naici.Koji je office za aplikaciju to niko nije mogao da nam kaze.
Ako neko mozda zna sta i kako unapred hvala.

Zana
21.10.2009, 22:22
Jao Moni, kod vas je to bas potrajalo! Nama su stigle GC za 10 dana, a SSN nekoliko dana kasnije (ili obrnuto, vise sam i zaboravila). Za SSN smo isto se prijavili, a CG su stigle bez ikakve intervencije.

Ono sto meni se cini da bi trebalo da uradis je da prvo odes do USCIS (provericu jos da li su oni za to nadlezni ali ja bih rekla da jesu). Odes prvo na InfoPass (https://infopass.uscis.gov/info_en.php) da zakazes appointment i odes i objasnis kako stoje stvari. Verujem da ce brzo da ti pomognu. Za SSN probaj pozovi 800 broj – samo treba lepo da im se sve objasni. Ako niste dobri sa terminologijom, mozes da imas nekog pored ko jeste i da samo das ovlascenje da prica u tvoje ime. To isto mozes da uradis i na Conference call. Njihov broj je 800.772.1213. Rade od 7 do 7 (mislim po lokalnom vremenu jer se pozivi verujem preusmeravaju na lokalnu administraciju.

moni
22.10.2009, 05:14
Mi smo izgleda veliki baksuzi. Nemamo ni Alien Number (A-number), ni Receipt Number.Jednostavno ne mozemo da popunimo appointment :no:

Zana
22.10.2009, 05:28
Moni, pa upisali su ti A # u pasos? Ili ne? Cek da nadjem moj (ko zna gde je) pa da bas proverim.

steficacvek
22.10.2009, 05:29
A number imas na vizi koju su ti dali u ambasadi. Meni je bas na aerodromu receno da je to broj pod kojim mogu aplicirati i traziti GC ako negdje zapne

Zana
22.10.2009, 05:31
Evo - u pasosu mi je. Ima pecat kad sam usla, pise prvo datum, pa onda clasa (DV-2) i A# odmah ispod su dopisali ime moje; onda je dole nastavak pecata i pise da je taj pecat validan do istog dana iduce godine kao evidencija da sam legalna i da mogu da radim. I pise processed for I-551. Ajde proveri pa javi.

p.s.
Probaj da submit bez receipt (kad pronadjes A# u pasosu. Ako ne ide, onda pozovi broj sa prethodne strane (1.800.375.5283). Super da ima bas ta opcija koja ti treba (You are a new Permanent Resident and have not yet received your Permanent Resident Card)).

moni
22.10.2009, 06:09
Sad smo bili kod Taji, ona je pre nedelju dana stigla i ima 2 pecata, na jednom pise DV-1 i ima broj. Mi imamo samo jedan bez broja. Dokumenti su ostali u Washingtonu. Sta sad?

steficacvek
22.10.2009, 06:18
Moni i ja imam samo pecat da sam usla, a na vizi imam registration number, odmah ispod case number. Tacno se sjecam da mi je sluzbenik na aerodromu rekao da je to A# ako mi zatreba.

P.S.
evo sad sam provjerila na welcome letter, tu je bas taj broj, samo ispred pise A0 i onda tih 8 brojeva tj. registration number

moni
22.10.2009, 06:36
Niko jos nije dobio welcome letter, dobili smo samo knjizicu welcome to the united states bez ikakvog pisma u koverti od uscis eastern forms center. I to smo dobili samo na muza, a on nije nosilac aplikacije.

Zana
22.10.2009, 07:05
Moni, pozovi onda onaj broj i sve lepo objasni isto kao sto si i nama. Oni moraju nesto da urade a pronacice vas u sistemu na osnovu SSN (pa makar i pogresnog kao sto je tvoj - samo nemoj da zaboravis da im kazes da je SSN pogresan. Da ne bude posle da ti izdaju GC na pogresan datum rodjena pa kad poslodavac hoce da te proveri jos da pomisle da si ilegalna).

Ja takodje imam dva pecata u pasosu. Ta velika koverta je ostala kod njih a nedostatak pecata je ocigledno razlog sto je doslo do problema. Ali, kako ste onda bez tog broja predali za SSN? Koje podatke su oni uneli u sistem? Nemoj da mislis da hocu da te razocaram ali ovakva situacija sa njima ume da uzme i par meseci za resavanje.... najgore od svega sto je taj pecat koji vam fali ujedno i autorizacija za rad.

duskica
22.10.2009, 15:45
Izgleda da je dobro negde zapisati taj A broj,nama to pise na velikoj koverti.Mene interesuje da li se moze konkurisati za posao bez SSN broja i GC,da krenemo sa slanjem CV pre toga ili je ipak neophodan bar SSN?Moni nadam se da ce se uskoro sve srediti!

Zana
22.10.2009, 15:58
samo nemoj da zaboravis da im kazes da je SSN pogresan. Da ne bude posle da ti izdaju GC na pogresan datum rodjena pa kad poslodavac hoce da te proveri jos da pomisle da si ilegalna.

Samo da pojasnim :) nisam htela da kazem "pogresan SSN" nego da im kazes da su ti u administraciji pogresili godinu rodjenja pri izdavanju SSN i da i to moras da podnosis "change request" da naprave korekcije.

kaneolopa
22.10.2009, 16:05
Moni nemoj da brines za A# ni meni ga nisu lupili... u pasosu to sve zavisi od ulaza do ulaza neki ga lupaju neki ne u krajnjem slucaju mozes nazvati i americku ambasadu u srbiji i pitati za broj jer su ga oni izdali :D Trebalo bi da ti je stojao na belom papiru priheftanom za zutu kovertu.

moni
24.10.2009, 20:32
Hvala svima na pomoci i odgovorima.

Sta smo uradili:
1. U SSA su ispravili godinu rodjenja(dobili smo i potvrdu)
2.Otisli u drugi grad u DMV da nas provere da li smo ilegalci,nisu nista rekli, ali smo dobili dozvolu da polazemo voznju i dobicemo privremene vozacke dok ne donesemo green card, onda cemo dobiti dozvole na 5 godina.

Sledeci korak je da se sami prijavimo za green card.Sastanak ne mozemo da zakazemo on-line jer nemamo receipt number, te moramo pozvati da se zakazemo.
Poslala sam e-mail u BG ambasadu,cekam odgovor.

to be continued

Gringo
20.11.2009, 04:28
Kaad sam vec na forumu da prijavim da sam SSN dobio sedam dana nakon sto sam aplicirao, a supruga tri dana poslije mene (aplicirali smo zajedno). Zelene karte su nam stigle tacno mjesec dana nakon sto smo stigli u USA. I jedno i drugo je bez ikakvih gresaka.

tamacharly
19.04.2010, 05:16
eto i nas vec od 25.3. u chicagu. sve je proslo super, let ,ulazak u USA. sve na carini i imigration smo obavili za 10 min( nas cetvero), sa klincima isli u SSA i oni za 7 dana dobili SSN, krenuli u skolu sve ok.juce smo dobili GC a iduce sedmice bi trebao SSN stici i nama.polako se uhodavamo.:papa:

moni
25.04.2010, 16:55
Da zavrsim konacno pricu oko dobijanja GC. Jos davno u Oktobru smo pozvali prvi put imigraciono, razresili "typing" gresku. Suprug i ja posle toga za nekih 10 dana dobili GC.Za Neky-ja smo zvali jos nekoliko puta svaki put dobije kovertu sa obavestenjem da smo zvali i da ce u okviru 4 nedelje stici i GC.Nista nije urodilo plodom. Zakazemo sastanak imigracionom u Denveru za 20. April , a 23. i Neky konacno dobi GC.

pekka
25.04.2010, 18:09
Da zavrsim konacno pricu oko dobijanja GC. Jos davno u Oktobru smo pozvali prvi put imigraciono, razresili "typing" gresku. Suprug i ja posle toga za nekih 10 dana dobili GC.Za Neky-ja smo zvali jos nekoliko puta svaki put dobije kovertu sa obavestenjem da smo zvali i da ce u okviru 4 nedelje stici i GC.Nista nije urodilo plodom. Zakazemo sastanak imigracionom u Denveru za 20. April , a 23. i Neky konacno dobi GC.

Umalo da prodje citava godina, koliko traje viza u pasosu koja menja GC. Sta bi se desilo da je istekla viza, a da niste dobili GC? :blink:

dreadnot
26.04.2010, 09:05
Kad smo vec kod toga, da postavim jedno pitanjce - kad udjemo zena, klinja i ja, svo troje se prijavimo za SSN, a da li i klincu od 4.5 godina sleduje GC, gde je starosna granica (ako je uopste ima)? Posto deca brzo rastu, da li ima kraci rok trajanja i mora brze da se menja novom?

Taji
26.04.2010, 17:28
dreadnot,
Svaki clan porodice dobija GC i za svakog GC traje 10 godina (datum se racuna od momenta ulaska u USA). Ako u medjuvremenu ne uzmes drzavljanstvo iz ovog ili onog razloga, GC se nakon 10 godina obnovi i opet traje narednih 10 godina...i tako moze da se obnavlja svako desetljece bez ikakvih pitanja od strane drzave zasto nisi uzeo drzavljanstvo u medjuvremenu. To njih ne zanima jer imas pravo izbora kakav status zelis da imas u USA.

steficacvek
26.04.2010, 21:35
Al nemoj da zaboravis da ako napravis neko sranje u tih 10 godina, mogu da odbiju da ti produze GC ili cak da ti daju drzavljanstvo. Pamet u glavu :grin:

dreamerns
27.04.2010, 15:48
Al nemoj da zaboravis da ako napravis neko sranje u tih 10 godina, mogu da odbiju da ti produze GC ili cak da ti daju drzavljanstvo. Pamet u glavu :grin:

To da...ali to cak i ako dobijes drzavljanstvo. Ako nisi rodjen u USA ti ces uvek biti naturalizovan, tako da mogu da ti ga oduzmu.

Taji
27.04.2010, 16:04
Dobro je stefice da si to spomenula i potpuno si u pravu. Meni nije palo na pamet da to spomenem ali ipak treba, nek' se zna.

Igrom slucaja poznajem jedan nas bracni par ciji je sin ucestvovao u jednoj velikoj pljacki kasina prije dvije godine. Imao je drzavljanstvo vec vise od 5 godina kad se to desilo. Ulovili su ga, dobio je (navodno) 10 godina robije i kad izadje vani (navodno) postoji velika sansa da ga vrate nazad na Balkan. E sad, da li je to tacno ili su to fabrikovali nasi ljudi koji zive u istom mjestu kao i on, ne znam.

Ako nadjem vremena potrazit cu ako ima negdje nesto u vezi takvih incidenata (sa srzavljanstvom) pa ako nadjem, zakacit cu ga ovdje.

Ali u svakom slucaju, za sve nas mora da vazi - pamet u glavu, drzati se zakona, reda, rada i discipline i cijela Amerika je nasa a sa njom i cijeli svijet, zar ne :grin:

Taji
27.04.2010, 16:09
To da...ali to cak i ako dobijes drzavljanstvo. Ako nisi rodjen u USA ti ces uvek biti naturalizovan, tako da mogu da ti ga oduzmu.

E ti si bas supersonican, dreamers-u. :grin:Dok ja iskucah svoj post da se dodam na steficu ti vec odgovorio. E pa super, tvoj post je i potvrda na moj da je to ipak tacno.

dreadnot
28.04.2010, 08:26
E. je.. ga, a ja bas mislio da se bacim na organizovani kriminal ako mi ne krene sa klosarskim poslovima... Salu na stranu, hvala na odgovoru, znaci svi smo zeleni dok ne promenimo pasose za 5 godina...

nocturno
25.05.2010, 18:45
Zdravo ljudi!

Imam jedno pitanje.
Gledao sam po forumu, ali nisam bas siguran da sam video da je bilo reci o tome.

Ja putujem 10.06. u USA.
Prvi odlazak kako bih aktivirao status, aplicirao za SSN i td.

Interesuje me sledece:

Da li GC i SSN urucuju licno pa je obavezno da budete kod kuce da biste primili ili ostavljaju u postansko sanduce?
Da li ih moze primiti neko drugi ko se nalazi na adresi u tom trenutku, odnosno dok je primalac odsutan?
Da li postoji mogucnost iznajmljivanja P.O. Box-a gde ce to biti dostavljeno?
Da li morate biti u stanu kod nekoga, kupiti, iznajmiti ili biste cak mogli biti u hotelu ili hostelu?

Sve ovo me interesuje iz razloga sto bih mozda promenio adresu po dolasku, pa me interesuju solucije.
U tom slucaju bih iznajmio stan/studio ili cak sobu ili hostel/hotel.

Cilj mi je da ostanem mesec i po dana pa da se vratim u Srbiju, dovrsim preostale stvari, pa da se onda potom vratim u USA za stalno.

Zbog toga mi u tom prvom periodu i nije vazno da li cu biti u iznajmljenom stanu, sobi ili hotelu.

Jedno me samo interesuje, ukoliko bih iznajmljivao sobu, da li su potrebne odredjene mere predostroznosti kako se ne bi dogodilo da neko drugi umesto mene primi postu tj GC i SSN.

Hvala vam svima na sugestijama ;-)

Pozdrav!!!

steficacvek
25.05.2010, 19:02
I SSN i GC ce da stignu obicnom postom, znaci postar ce da ostavi koverte u sanduce, na adresi koju si upisao jos kad si imao intervju u ambasadi. Jos ce te carinik na ulasku u USA pitati da li ces da ostavis tu adresu ili da upises neku novu. Ako nisi stavio nikakvu adresu, odmah kad dodjes idi direktno u SSN office i tamo reci na koju adresu da ti posalju (zapravo mislim da ces to svakako trebati uraditi, svejedno jesi li dao adresu ili ne).

nocturno
25.05.2010, 19:14
Stefice, hvala ti na pojasnjenju. Znaci, ako sam ispravno razumeo, stize kao najobicnija posta i ne moras biti prisutan kad postar dodje?

zed
25.05.2010, 20:11
Jos ce te carinik na ulasku u USA pitati da li ces da ostavis tu adresu ili da upises neku novu.

Pazljivo sa ovim, i ja sam to ocekivao jer sam tako procitao na forumu. Carinik me nije nista pitao. Ja sam kulturno cekao i cekao.. i pri kraju procesa sam pitao u fazonu: "Ja sam zeleo da promenim adresu. Zar nije trebalo da me pitate?" .. :D Na sta je on prilicno neljubazno odgovorio: "Ne moram ja nista da te pitam, STO NISI ODMA REKAO?" :grin: pa mi je onda na papirce napisao web sajt USCIS-a i rekao da mogu i sam kasnije.

Posle nekoliko mukotrpnih telefonskih poziva uspeli smo u USCIS-u da promenimo adresu ali su GC ipak stigle na prvobitno datu adresu.. srecom to nije bio problem..

steficacvek
25.05.2010, 23:57
Najobicnijom mogucom postom stize. Mislim da Ameri ne misle da je to nesto posebno vazan dokument :grin:

Zed, super da si se javio. Mene je zaista pitao carinik 3 puta jesam li sigurna da necu promjeniti adresu i je li to adresa na koju zelim da mi stignu SSN i GC. Nocturno ako imas nekoga od bliskih ljudi u gradu u koji ides, mozda je najbolje da das njihovu adresu ako ne misle da se sele bas taj mjesec.

nocturno
08.06.2010, 00:42
Ljudi,

Sta je sve potrebno da se dobije SSN?
Da li se placa prilikom apliciranja i koliko?
Da li moze u bilo kom office-u ili je pozeljno da bude u onom kojem pripada podrucje gde vam je adresa?

Hvala mnogo!!!

Pozdrav!

tamacharly
08.06.2010, 06:09
rodni list, pasos sa vizom i ispunjeni formular. neplaca se i mislim da moze u bilo kom SSA

pekka
08.06.2010, 07:46
rodni list, pasos sa vizom i ispunjeni formular. neplaca se i mislim da moze u bilo kom SSA

Kakav rodni list ?:blink:

mitar
08.06.2010, 13:06
I ja pitam kakav rodni list? Ako treba da vadim pre nego podjem. Ako stvarno treba pretpostavljam internacionalni treba?

pekka
08.06.2010, 16:04
I ja pitam kakav rodni list? Ako treba da vadim pre nego podjem. Ako stvarno treba pretpostavljam internacionalni treba?

Ma samo opusteno, jer ce ti viza biti odobrena tek 20010. godine.:1060:

Zana
08.06.2010, 16:27
To apply for a Social Security number:

Complete an Application For A Social Security Card (Form SS-5); and
Show us documents proving:
Immigration status;
Work eligibility;
Age; and
Identity.
Take your completed application and original documents to your local Social Security office.

To prove your U.S. immigration status, you must show us the current U.S. immigration document, I-94, Arrival/Departure Record, issued to you when you arrived in the United States.

Work eligibility - For most foreign workers, we only need to see an I-94, Arrival/Departure Record.

You must present your birth certificate if you have it or can easily obtain it. If not, we can consider other documents, such as a passport or a document issued by DHS, to prove your age.

Identity - Social Security will ask to see a current DHS document. Acceptable documents include:

Form I-551 (includes machine-readable immigrant visa with your unexpired foreign passport);
I-94 with your unexpired foreign passport; or
Work permit card from the Department of Homeland Security (I-766 or I-688B).
We may use one document for two purposes. For example, we may use a DHS work permit as proof of both work eligibility and identity. However, you must provide at least two separate documents.

Source: http://www.socialsecurity.gov

Sto bi se reklo - pasos i aplikacija, a za "age" mu treba izgleda rodni list (iliti izvod iz maticne knjige rodjenih) ali se ja nesto ne secam da su mi to trazili...

Inace, i ovo mu dodje bitno:

If your employee applied for an SSN but does not yet have it, indicate Applied For directly on the employee's Form W-2. When the employee receives the number, file a Form W-2c, Corrected Wage and Tax Statement.

Ako ste na ulazu u USA vec aplicirali i za GC i SSN, mislim da nema potrebe da se aplicira ponovo u SS office (jedino ako ne stigne u dogledno vreme).

mitar
08.06.2010, 17:16
Ma samo opusteno, jer ce ti viza biti odobrena tek 20010. godine.:1060:

HAHA, pazi stvarno, sto li se pa ja brinem!!!:bravo:

imarkovic
08.06.2010, 23:00
Mi smo stigli u Texas 12.maja. Posto nam je na aerodromu immigration officer rekao da moramo otici i sami se prijaviti za ssn (na krajnjem odredistu), iako smo na formularima zaokruzili da zelimo ssn, to smo i uradili. Na ulasku u ss office smo popunili obrazac, koji smo predali zajedno sa pasosima. Nista vise nam nisu trazili od dokumenata. Ssn je stigao za oboje u roku od 7 dana, obicnom postom. Tako je za one koji su izvuceni na lutriji, ne znam kako je za ljude koji su na drugi nacin otisli u USA.

tamacharly
09.06.2010, 04:54
nama su trazili rodni list(prevod ili medunarodni) samo za potvrdu majcinog djevojackog prezimena.

Zabica
13.06.2010, 12:54
Evo i naseg iskustva: Trazili smo da nam se posalje automatski, covek na imigracionom nam nije rekao apsolutno nista. Mi smo naravno kao i svi novopridosli nestrpljivo vec sutradan otisli u ssn office, i pre nego da stanemo u red pitali smo gospodju koja tamo radi za savet, ona je rekla da ako smo trazili automatski da onda treba da cekamo da nam stigne, do 21 dan. Ukoliko ne stigne, da dodjemo.
I tako smo cekali 10-ak dana, otisli ipak i sacekali red, a onda je teta rekla da nas nema u sistemu. Onda smo se najnormalnije prijavili i stiglo je za par dana...
Zakljucak: automatski ili ne, napravite se blesavi i prijavite se, ne moze da skodi...

Ivan33
08.08.2010, 01:20
Zdravo svima....Evo i nas troje (supruga, dete i ja) smo stigli u LA 30.07. (petak)...otisli u SSN Office u ponedeljak (iako smo naveli da nam SSN i GC stignu automatski) i ove jutros posle sest dana nam za svo troje stigli SSN-s. Znaci, kao sto su mnogi vec napomenuli, obavezno ici u SSN Office po dolasku. O nekim drugim detaljima, naravno bice ih, na postovima predvidjenim za to....pozdrav!

Taji
08.08.2010, 03:58
Zdravo svima....Evo i nas troje (supruga, dete i ja) smo stigli u LA 30.07. (petak)...otisli u SSN Office u ponedeljak (iako smo naveli da nam SSN i GC stignu automatski) i ove jutros posle sest dana nam za svo troje stigli SSN-s. Znaci, kao sto su mnogi vec napomenuli, obavezno ici u SSN Office po dolasku. O nekim drugim detaljima, naravno bice ih, na postovima predvidjenim za to....pozdrav!

Dobro nam dosli na ovu stranu bare:beer: i neka vam je srecan novi pocetak:1081:

Ivan33
14.08.2010, 07:52
Hvala Taji.....evo da prijavim da su nam danas 13-tog dana od dolaska stigle za svo troje i GC-s, prosto nisam mogao da verujem, raznoraznih iskustava sam se nacitao na forumu pa sam pomalo bio skeptik...ali evo posle nedelju dana SSN a posle dve GC. Jedino mi cudno sto nam kao zemlja pise Serbia and Montenegro a ne Serbia, ali valjda i oni vise ne mogu da pohavtaju sta smo....bitno je da su svi podaci tacni.

Magelan
14.08.2010, 11:53
Svaka cast! :bravo: To je ultra ekspresno jer ne znam nikog kome je GC stigao pre isteka prvog meseca od ulaska.

A to za zemlju rodjenja jos uvek svima ispisuju Serbia&Montenegro pa budite bez brige.

Good luck & enjoy the Golden State!

mitar
14.08.2010, 21:30
I meni je SSN stigao posle nedelju dana a GC mi je stigao jutros posle tacno 6 nedelja. Obavezno otici u SSN Office po dolasku u USA iako ste naveli da vam automatski stigne SSN.
@ Ivan33 jel mislis na zemlju rodjenja, posto kod mene pise Montenegro jer sam tamo rodjen a inace ziveo sam u Srbiju ceo zivot i aplicirao sam iz Srbije.

ego
25.08.2010, 14:18
U oktobru sa suprugom dolazim u Čikago. Pošto imamo poznanike u NYC, interesuje me da li postoji mogućnost da mi SSN i GC stignu u NYC, a ja da ih preuzmem iz Čikaga, ili moram da imam sigurnu adresu u gradu u koji planiramo dolazak.

Magelan
25.08.2010, 14:52
Za SSN je neophodno ponovo prijaviti se jer iz nekog razloga Imigraciono i SSA ne komuniciraju i nikome SSN nije stigao automatski. U SSA ne moras da das adresu koju si ostavio prilikom popunjavanja papirologije za GC, a kada stignes u CHGO vec ces znati gde si odseo pa tu adresu i stavi u prijavi za SSN. Na tu adresu ce ti stici GC, a onda ti poznanici mogu da ti to posalju ili kako vec.

jovan bg
10.10.2010, 18:47
Oni koji znaju kad se popunjava SSN formular pod Citizenships,jel markiramo Legal Alien Allowed To Work ili US Citizen

wrath:of:the:lich:king
11.10.2010, 04:54
Oni koji znaju kad se popunjava SSN formular pod Citizenships,jel markiramo Legal Alien Allowed To Work ili US Citizen

Legal Alien allowed to work. Valjda znas da nisi citizen jos :drool:

jovan bg
11.10.2010, 18:01
Znam da nisam drzavljanin,mislio sam mozda misle gradjanin,sta znam kako oni to ,za svaki slucaj pitam.Hvala

Score
15.01.2011, 16:02
Ljudi, jel ima neko da je skoro stigao u Kaliforniju i prijavio se za SSN i GC?

E, to me zanima, koliko se ceka?
U ambasadi tip me je malo uplasio, kaze na West Coast nevidjena navala i ceka se po 7-8 meseci da dodju dokumenta??! Pa nije valjda?
A na East Coast dodje za nedelju dana rece isto...
Kako cu ja prvi put kad budem isao ostati samo mesec dana, bas bih violeo da mogu da pokupim dokumenta pre nego se vratim u Jevropu pa ako neko ima blizu informaciju bio bih mu/joj (moram da se navikavam da budem politicki korektan):suure: zahvalan.

blisk
15.01.2011, 18:34
Moje iskustvo je drugacije:

SSN: cekao sam 6 (sest) dana od dana prijave do prijema SSN kartice. Jedini problem je bio sto sam prilikom prvog posjeta SSA poslusao sluzbenicu i otisao kuci i cekao, 'ako ne dodje SSN za x nedjelja, dodjite i popunite ovaj upitnik'. Nakon 10 dana cekanja otisao sam opet i samo se prijavio. Dakle ne cekajte, samo se prijavite.

GC: 23 dana, po nekim datumima izgleda da je trebalo 10 dana dok me nisu evidentirali i zapoceli proces.

ID: cim dobijete SSN mozete traziti ID.

Vozacka: Mora se polagati ponovo, testovi i voznja. Testovi se mogu odmah polagati, nema cekanja (osim u redu). Datum za polaganje voznje je najteze dobiti i cesto se ceka i vise mjesec dana. Odlazak u neki manji DMV bi mogao pomoci.

ID/Vozacka: dolaze postom za otprilike 3 sedmice.

Zana
15.01.2011, 18:51
California DMV je poceo za izdavanjem novih (http://www.dmv.ca.gov/pubs/newsrel/newsrel10/2010_36.htm) vozackih dozvola. Meni dozvola istice sutra :) Vec sam uplatila sve (na zalost nije moglo online jer sam se selila, a kad je promena adrese mora da se salje regularnom postom), proces sada traje 8-10 nedelja (konstantno se produzava). Za dragog smo predali sve polovinom novembra, dozvola je stigla pre otprilike nedelju dana. Ja se i ne nadam da je dobijem pre Marta. Eto, tako sada stoje stvari...

Sto se tice SSN i CG, ne verujem da se toliko ceka...

AntaresNS
15.01.2011, 19:21
California DMV je poceo za izdavanjem novih (http://www.dmv.ca.gov/pubs/newsrel/newsrel10/2010_36.htm) vozackih dozvola. Meni dozvola istice sutra :) Vec sam uplatila sve (na zalost nije moglo online jer sam se selila, a kad je promena adrese mora da se salje regularnom postom), proces sada traje 8-10 nedelja (konstantno se produzava). Za dragog smo predali sve polovinom novembra, dozvola je stigla pre otprilike nedelju dana. Ja se i ne nadam da je dobijem pre Marta. Eto, tako sada stoje stvari...

Sto se tice SSN i CG, ne verujem da se toliko ceka...

Da li to znaci sledece (?): preselis se u CA, dok ne polozis za vozacku pa dok ti vozacka ne stigne...pa dok ne kupis auto...prodje par meseci a usput kako traziti posao ako nemas auto itd. sve se nekako vrti u krug! Score, sta da ti kazem...ponesi ti jos nesto love, izgleda da ce ti trebati...

Zana
15.01.2011, 19:46
Da li to znaci sledece (?): preselis se u CA, dok ne polozis za vozacku pa dok ti vozacka ne stigne...pa dok ne kupis auto...prodje par meseci a usput kako traziti posao ako nemas auto itd. sve se nekako vrti u krug! Score, sta da ti kazem...ponesi ti jos nesto love, izgleda da ce ti trebati...

Ne :) Kad polozis testove, dobijes "papirce" koje kaze da mozes da vozis ukoliko neko sa dozvolom vozi sa tobom. Kad polozis voznju, uzmes potvrdu iz DMV, ali posto to nema sliku onda moras da nosis pasos sa sobom.

Kad se zaposlis, treba ti dve identifikacije sa slikom plus SSN - jedino to moze da bude problem sa poslodavcem ako su malo...ono - ako ne kapiraju kako stvari funkcionisu.

Ja sa sobom od sutra nosim "cancelled check" koji je DMV naplatio (image se nalazi na sajtu banke), tako da ako me policija zaustavi imam dokaz da sam produzila dozvolu. E sad, problem moze da bude kad vam traze ID u radnjama ili banci koja nije vasa....

Dakle, kad sletite odmah otvorite racun u banci i narucite checks, jer placanjem check-ovima je jedini nacin da pouzdano dokazete da ste obavili neku transakciju. Nakon sto se check naplati, na sajtu vase banke je link sa slikom obe strane. Sve bitne transakcije koje placate, moj je savet da to uradite na ovaj nacin (desi se da zabrljaju naravno, accounting posting of credit card receipt se daleko teze locira - to vam pricam kao racunovodja). Kada je check u pitanju, a dodje do ovakvih problema - dovoljno je da se faksira kopija "cancelled check" i sve je reseno. Naravno, to je i neoboriv dokaz kod mnogih spornih situacija (koje se verujte mi neminovno kad-tad dese)...

Primer - bivsi landlord je tvrdio da nisam platila gate remote kad sam se uselila, sto je tacno - ali sam ga narucila par godina kasnije. Oni su i dalje tvrdili da nisam i trazili da dokazem inace nece da mi vrate novac. Jedan upit banci i emailom je stigao image od check-a naplacenog pre 5 godina. znam da odoh od teme, ali na check-u obavezno popunite objasnjenje za sta je check (u delu "for"). Na primer, pisete check za DMV, na toj liniji napisite komentar "Driving License renewal", ili za stan "February '11 rent", i tako dalje.

Uf... ako takodje uplacujete check sa cijim se objasnjenjem ili iznosom ne slazete, na toj liniji treba da napisete "under protest". Ukoliko zavrsite na "small claim court" ako ova note ne stoji, tretira se kao da ste se slozili sa iznosom (izuzetak je ako onaj ko placa ne stavi endorsment "final, as agreed" onda ne treba da se uplati u banku). Eh sad odoh da ne kazem gde sa pisanijama :grin::grin::grin: ako uletite u nepriliku u CA sa landlordom, racunajte na moju pomoc - spakovala sam ih ko malo dete u kolica ahahah, toliko da su sve pare i to sa kamatom vratili i jos se zahvaljivali (od na pocetku najavljenog da ce da nam skinu vise od $300 od deposita za razne gluposti). Samo treba dobro znati pravila i zakon... Sad dosta vise, verovatno ce pola ovog posta da ode u drugu temu...:grin:

AntaresNS
15.01.2011, 20:24
Zana-nepresusni izvor informacija :;D: Nema veze sto si otisla sa teme, sve to je dobro znati (u ovom slucaju sjajno!) jer se nigde ne spominje to o check-ovima...nekom ce sigurno dobro doci.

Score
15.01.2011, 20:56
E puno vam hvala na odgovorima!

A bas sam se pitao zasto za ime Boga Ameri jos uvek koriste zaboravljene cekove koje ovde nisam video jos od....uopste? Sad mi je jasno, i ima smisla. Oni verovatno zato nemaju uplatnice kojima bih ja ladno mogao da se posluzim ovde ko tapetama....

Nego, rizikujuci da ispadnem totalno zelen (pan intended, he, he...) nikako ne kapiram o kakvom je ID-ju rec? Imate SSN, GC, Driving Licence i... ID? :blink:

U Aprilu kad budem stigao, uzecu rent-a-car, kad vec pricamo o vozackoj, mogu valjda da vozim sa svojom dozvolom? Uz ugovor o rentiranju ti daju sva moguca i ne moguca osiguranja, valjda je to ok onda (deal je za US residents, ja se pod takve racunam, cim dodjem, ili treba da cekam na zvanicnu potvrdu?)?
Ovo je ukljuceno u cenu:
* Insurance ( - Collision Damage Waiver - Theft Protection - 3rd Party Liability - Supplementary Liability Insurance - Uninsured Motorist Protection )
* Local Taxes
* Airport Surcharge
* Premium location fee
* Initial Tank of Fuel
* Additional Drivers (aged 25 years or over)
* Homeland Security Fee (??)

Score
15.01.2011, 21:41
E puno vam hvala na odgovorima!

A bas sam se pitao zasto za ime Boga Ameri jos uvek koriste zaboravljene cekove koje ovde nisam video jos od....uopste? Sad mi je jasno, i ima smisla. Oni verovatno zato nemaju uplatnice kojima bih ja ladno mogao da se posluzim ovde ko tapetama....

Nego, rizikujuci da ispadnem totalno zelen (pan intended, he, he...) nikako ne kapiram o kakvom je ID-ju rec? Imate SSN, GC, Driving Licence i... ID? :blink:

U Aprilu kad budem stigao, uzecu rent-a-car, kad vec pricamo o vozackoj, mogu valjda da vozim sa svojom dozvolom? Uz ugovor o rentiranju ti daju sva moguca i ne moguca osiguranja, valjda je to ok onda (deal je za US residents, ja se pod takve racunam, cim dodjem, ili treba da cekam na zvanicnu potvrdu?)?
Ovo je ukljuceno u cenu:
* Insurance ( - Collision Damage Waiver - Theft Protection - 3rd Party Liability - Supplementary Liability Insurance - Uninsured Motorist Protection )
* Local Taxes
* Airport Surcharge
* Premium location fee
* Initial Tank of Fuel
* Additional Drivers (aged 25 years or over)
* Homeland Security Fee (??)

ok, ukapirao sam, vozacka je u isto vreme ID (ne mora da bude vozacka, al je uvek ID, right?)

Zana
15.01.2011, 21:45

ID se definise na dva nacina - kao identifikacija in general (kad ti kazu daj nam dva ID sa slikom to su na primer vozacka i pasos, ili GC), ili bukvalno kao ID koji izgleda isto kao dozvola ali ima samo svrhu licne karte (za nevozace, invalide kojima je zabranjeno da voze i tako dalje). Ako imas dozvolu ne treba ti ID (isti je broj sve jedno), ali ako ne vozis onda moras da vadis state ID.

Score, nije problem da rentas auto sa madjarskom dozvolom. CA priznaje dozvole svih zemalja, ali ne priznaje medjunarodne dozvole.

Kao turista mozes da koristis dozvolu zemlje iz koje dolazis - na zalost, kao imigrant-resident ne mozes (ovo vazi i za one koji se dosele iz druge US drzave. U ovom slucaju imas samo 10 dana (http://dmv.ca.gov/dl/dl_info.htm) - i nas su poterali odmah sutradan da odemo da se prijavimo za polaganje.

botexag
15.01.2011, 21:56
@ Žana,

kada menješ US državu, da li se menja i broj vozačke i ID (nevozači)?
ili samo ti promene adresu? Kao što u naprednoj Srbiji imamo čipovane LK?

AntaresNS
15.01.2011, 22:01
Da, nazalost, i ja sam cuo za to. Cim se zvanicno prijavis na adresu u CA moras na polaganje. Ono sto ti pricas je u slucaju da dodjes kao turista (ali ti to nisi jer si emigrant). Samo mi je malo bezveze to sa drugim US drzavama...to znaci da ako npr. neko iz NJ odluci da se preseli u CA morace ponovo da polaze vozacki? Mislim, ista je zemlja, cemu to?

Score
15.01.2011, 22:05
ID se definise na dva nacina - kao identifikacija in general (kad ti kazu daj nam dva ID sa slikom to su na primer vozacka i pasos, ili GC), ili bukvalno kao ID koji izgleda isto kao dozvola ali ima samo svrhu licne karte (za nevozace, invalide kojima je zabranjeno da voze i tako dalje). Ako imas dozvolu ne treba ti ID (isti je broj sve jedno), ali ako ne vozis onda moras da vadis state ID.

Score, nije problem da rentas auto sa madjarskom dozvolom. CA priznaje dozvole svih zemalja, ali ne priznaje medjunarodne dozvole.

Kao turista mozes da koristis dozvolu zemlje iz koje dolazis - na zalost, kao imigrant-resident ne mozes (ovo vazi i za one koji se dosele iz druge US drzave. U ovom slucaju imas samo 10 dana (http://dmv.ca.gov/dl/dl_info.htm) - i nas su poterali odmah sutradan da odemo da se prijavimo za polaganje.

Auuu...pa to onda znaci da ja ne mogu da koristim taj iznajmljeni auto mesec dana kao sto sam nameravao, nego moram da u prvih deset dana polozim bar teoriju i...ili...? Onda ce mi uzeti moju staru vozacku, verovatno, i onda sta, kako da nastavim da koristim auto (koji sam dobio kao US resident - bolji deal)? Ili da trazim kola kao turista, platim malo vise i onda ako dobijem papir da sam polozio lokalni vozacki (teoriju), mislim...onda nisam vise turist...a iskreno receno nisam ni bio?

Ovo je malciceo, onako J... lud zbunjenog, jelda?
Ako ti znas resenje ovoga daj molim te, meni se nekako vrti u krug?

Ne stvarno, sto jednostavno, kad moze komplikovano...

Pade mi na pamet, sta ako ja potencijalnom policajcu koji me zaustavi dok vozim pokazem samo madjarsku dozvolu i madjarski ID? Mislice da sam turista ili ce da zahteva pasos? Ocajniciki trazim privremeno resenje...

Zana
15.01.2011, 22:21
@ Žana,

kada menješ US državu, da li se menja i broj vozačke i ID (nevozači)?
ili samo ti promene adresu? Kao što u naprednoj Srbiji imamo čipovane LK?

Verujem da da - format broja je totalno drugaciji u CA i IL na primer, a dozvola izgleda skroz drugacije. To ce moci DreamerNS da nam objasni iz prve ruke kada bude odradio. Kad se selis sa jedne na drugu adresu, onda se to odradi online i oni ti posalju "papirce" koje nosis sa dozvolom (meni se poklopilo sa isticanjem dozvole pa vadim novu). Sada i CA ima ta cudesa... neke cipove i ostala cudesa....

Da, nazalost, i ja sam cuo za to. Cim se zvanicno prijavis na adresu u CA moras na polaganje. Ono sto ti pricas je u slucaju da dodjes kao turista (ali ti to nisi jer si emigrant). Samo mi je malo bezveze to sa drugim US drzavama...to znaci da ako npr. neko iz NJ odluci da se preseli u CA morace ponovo da polaze vozacki? Mislim, ista je zemlja, cemu to?

Ne polaze se voznja ponovo (osim u nekim slucajevima), ali se testovi pismeni polazu.

Auuu...pa to onda znaci da ja ne mogu da koristim taj iznajmljeni auto mesec dana kao sto sam nameravao, nego moram da u prvih deset dana polozim bar teoriju i...ili...? Onda ce mi uzeti moju staru vozacku, verovatno, i onda sta, kako da nastavim da koristim auto (koji sam dobio kao US resident - bolji deal)? Ili da trazim kola kao turista, platim malo vise i onda ako dobijem papir da sam polozio lokalni vozacki (teoriju), mislim...onda nisam vise turist...a iskreno receno nisam ni bio?

Ovo je malciceo, onako J... lud zbunjenog, jelda?
Ako ti znas resenje ovoga daj molim te, meni se nekako vrti u krug?

Ne stvarno, sto jednostavno, kad moze komplikovano...

Mislim da je dovoljno da odes da uplatis i zakazes testiranje - mislim da to treba da udje u 10 dana. Znaci uplata za DL i testiranje. Nakon polozenog pismenog testa dobices temporary license - s obzirom da si vec vozac, polaganje ne bi trebalo da ti bude problem. Ovde nije obavezno da uzimas casove, jedino je bitno da je auto u kojem dolazis na polaganje ispravan i osiguran. Treba samo pohvatati nekolko CA fazona oko voznje (all stops, uslovno zeleno, skretanje na levo dozvoljeno od-do sto je bitno na "next left", da dobro gledas u retrovizore - tu ga namestis malo cudno da moras da izdignes glavu kad gledas da bi oni primetili, smanjena brzina za vreme skole, obavezno te odvedu na neki bulevar gde je ogranicenje vece - 40 ili 45 da vide da li ubrzavas, i obavezno te teraju skretanje u desno na ulicu koja ima biciklisticku - ne smes u tu traku, ili radove na putu - upola ogranicenje ...)

Madjarska dozvola ti ostaje. Sto bi je uzeli, treba ti tvoja dozvola kad ides u Madjarsku... i da, policajac ce da ti trazi pasos jer si obavezan da ga nosis sa sobom po zakonu kad si turista - a u pasosu se naravno vidi imigrantski pecat...

botexag
15.01.2011, 22:31
..a ako se menjaju brojevi tj dobijaš potpuno nove identifikacije, šta se dešava na primer sa kreditnim karticama ili na pr. nekim ugovorima gde si identifikovan pri potpisivanju svojom lk?
sad sve to treba da menjaš?

Zana
15.01.2011, 23:03
..a ako se menjaju brojevi tj dobijaš potpuno nove identifikacije, šta se dešava na primer sa kreditnim karticama ili na pr. nekim ugovorima gde si identifikovan pri potpisivanju svojom lk?
sad sve to treba da menjaš?

Ne vidim sta bi tu bio problem? Pozoves ih i promenis adresu, pri sklapanju ugovora se trazi ID da bi se uverili ko si i sta si, ID/DL broj ne stoji u profilu vec samo SSN, koji ti se ne menja celog zivota... Nama je sve povuceno sa jednog mesta (1099 je sa jednog mesta bez ikakvog obavestenja i meni i suprugu stigla na korektnu adresu, Pay Pal je automatski izmenio adrese onog trenutka kad smo u svojoj banci prijavili promenu, osiguranje je povuklo iz DMV). Kako god da okrenes, nema nikakvih problema oko toga, Veliki Brat zna gde si u svakom trenutku :grin:

AntaresNS
16.01.2011, 00:47
Opet ja da se nadovezem (mozemo ovako do sutra :grin:)...Rekla si da se mora doci ispravnim i osiguranim automobilom, sto znaci da sam moras da nadjes taj famozni automobil? Predpostavljam ili ces nekog pitati da ti ga pozajmi (nekog koga dobro znas) ili ces otici u auto skolu ali tada ce ti (isto predpostavljam) traziti da platis casove voznje pre toga...Ne znam da li se moze rentirati auto za tu svrhu ili ne moze jer nemas polozeno... Kako se to uglavnom resava?

Bode
29.01.2011, 19:39
Proslog cetvrtka sam stigao u Chicago. Imigraciono i kontrolu prosao za manje od 10 minuta i izasao sa aerodroma. Adresu sam napisao onu koju mi je drug poslao i tako upisao na aerodromu. Kad smo stigli kod njega tek sam onda primetio da sam upisao 704, a on stanuje u 604. Poludeo sam. Ispostavilo se da mi je on jos pre par meseci greskom napisao taj broj a ispravku mi nije poslao. Ja dok sam bio u Srbiji nisam ni proveravao podatak tako da nisam ni znao da sam pogresio.
Sutradan po dolasku pozvao sam odmah USCIS da prijavim pogresnu adresu na koju stize GC. Procedura je sledeca: oni salju welcome letter i GC na datu adresu i kako ja ne zivim tamo to se automatski vraca. Sve to traje mesec dana i onda moram opet da zovem i da dam pravu adresu na koju da posalju. A posto imam SSN ali sa pecatom da mogu da radim samo sa INS odobrenjem, mogu da dobijem novu karticu tek kad dodjem sa GC i vide da je sve Ok. Posto se meni zurilo da uzmem njihovu dozvolu da bih krenuo u skolu za kamion morao sam da resavam drugacije dokaz o zivljenju na datoj adresi. O tome sam pisao u temi http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=29&page=15 tako da kome treba neka procita.
Sad u nove pobede, sa njihovom ID, a GC kad stigne, stigne.
:clap:

spectra
29.01.2011, 19:58
Bode, otvaras znaci sezonu 2011! :) :bravo:

Zelim ti sve najbolje, puno srece, i mnogo uspjeha u novoj sredini! :1081:

Bode
29.01.2011, 20:11
Hvala Spectra....:1081:

:beer:

:bravo:

lanas
30.01.2011, 10:49
Sve najbolje i zelim ti srecan novi pocetak. Hvala za sve informacije, sigurno ce nekome koristiti.:grin:

libertas222
30.01.2011, 12:06
Sretno Bode :beer:

evo ti link sa krstarice ( ako ga vec nisi vidio) http://forum.krstarica.com/showthread.php/438961-Potrebni-vozaci-kamiona-%28USA%29

31.01.2011, 08:22
sretno Bode... :1081:
uvijek mi je drago kad vidim da je netko s ovog foruma ošo preko bare...

svako dobro i sretno u "novom" životu... :grin:

Bode
31.01.2011, 14:06
Libertas222, hvala za link u svakom slucaju....:beer:

Hvala svima na lepim zeljama pa da nam se svi vi uskoro pridruzite ovamo...
:1081::1081::1081:

Magelan
31.01.2011, 15:11
E pa Bode, dobrodosao :bravo:

Tek sad videh da si pristigao za CHGO :;D:

Srecno!

coconut
31.01.2011, 22:16
E pa Bode, nek ti je sa srecom! Puno uspeha u novom zivotu tebi i tvojoj porodici, da se brzo snadjete i uklopite! :bravo:
Bas mi je drago da vidim da generacija 2011 polako sredjuje vize i leti preko :baloni:

Score
31.01.2011, 22:34
Bode, jedni kazu sretan put (pridruzujem se), drugi dobro nam dosao, bas smo ko jedna porodica...
A cujem na CNN-u dolazi katastrofa vreme, sneg do pojasa se spusta od Bostona ka Chicago-u, valjda ste poneli tople stvari. Jel stvarno zafijukalo? Nije mu bas neka dobrodislica...

Bode
01.02.2011, 01:26
Najavljuju nevreme za sutra posle podne i sredu. Kazu da ce biti najvece u istoriji. Sedecu kod kuce i cekati da prodje pa onda dalje u ispunjavanje radnih zadataka. :beer:

Score hvala i nadam se da se vidimo uskoro
Magelan mi se vidimo cim mi stigne porodica juna...(znas o cemu se radi) :;D:

Bode
27.02.2011, 01:33
E ljudi, danas je konacno stigla i ZELENA KARTICA. :bravo:

Bez obzira sto sam greskom napisao pogresan broj zgrade, cika postar je zazvonio i doneo na pravu adresu.
Hvala USPS-u na tome :ludak: inace bih cekao jos mesec dana.

:1081:

miroslav chicago
10.04.2011, 09:53
Proslog cetvrtka sam stigao u Chicago. Imigraciono i kontrolu prosao za manje od 10 minuta i izasao sa aerodroma. Adresu sam napisao onu koju mi je drug poslao i tako upisao na aerodromu. Kad smo stigli kod njega tek sam onda primetio da sam upisao 704, a on stanuje u 604. Poludeo sam. Ispostavilo se da mi je on jos pre par meseci greskom napisao taj broj a ispravku mi nije poslao. Ja dok sam bio u Srbiji nisam ni proveravao podatak tako da nisam ni znao da sam pogresio.
Sutradan po dolasku pozvao sam odmah USCIS da prijavim pogresnu adresu na koju stize GC. Procedura je sledeca: oni salju welcome letter i GC na datu adresu i kako ja ne zivim tamo to se automatski vraca. Sve to traje mesec dana i onda moram opet da zovem i da dam pravu adresu na koju da posalju. A posto imam SSN ali sa pecatom da mogu da radim samo sa INS odobrenjem, mogu da dobijem novu karticu tek kad dodjem sa GC i vide da je sve Ok. Posto se meni zurilo da uzmem njihovu dozvolu da bih krenuo u skolu za kamion morao sam da resavam drugacije dokaz o zivljenju na datoj adresi. O tome sam pisao u temi http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=29&page=15 tako da kome treba neka procita.

Ja sam stigao u Chicago 15.03 2011. na aerodromu su mi uzeli otiske prstiju i poslali na poseban salter gde su mi uzeli zuti koverat, i dao ponovo sam otisak prsta i potpisao se (sve dva puta). Vratili mi pasos i pustili da izadjem sa aerodroma. U SSA ofisu su mi rekli da dodjem kod njih kad dobijem GC. A ja sam prekjuce dobio dva pisma na kojima je adresa 01,04 da je primnjena moja dokumentacija i da su cekati jos mesec dana . Da li je ovo normalna procedura ili treba da se ponovo vratim u SS-ofis i tarazim da mi izdaju SSN na osnovu pecata u pasosu a GC kad stigne stigla je. ??

noki
10.04.2011, 15:06
Ja sam sa porodicom stigla u Nju York,na 09.03,prosli smo pasosku kontrolu i sve,normalno ponovo su nam uzeli otiske prstiju,i proverili biometriske podatke.Takva pisma kao sto kazes ti su nam stigla deset dana posle pristizanja u USA na adresu moje sestre,samo dan,dva posle toga(iako u pismu pise da moze da traje i do 30 dana )smo dobili nase green karte,t.j dobili smo ih tacno dve nedelje od pristizanja ovde,sutradan smo otisli u kancelariju za SSN,i rekli su nam da je rano da podnesemo dokumnente za SSN broj,i sluzbenica se cudila kako je moguce toliko brzo da dobijemo green karte,i da treba da cekamo da se napune 3 nedelje za da podnesemo za SSN.To smo i uradili,ovog ponedeljka smo bili ponovo tamo,uzela nam je sluzbenica podatke,i rekla nam da cu ja kao nosilac dobiti SSN broj za 10-tak dana,a moj muz i deca posle toga.Za moju srecu broj mi je stigao postom 4 dana posle posete u kancelariju,a sad od sutra ce verovatno doci i ostali brojevi.I sad konacno mogu da radim puno radno vreme:naughty:

dejancic
10.04.2011, 19:27
Ja sam stigao u Chicago 15.03 2011. na aerodromu su mi uzeli otiske prstiju i poslali na poseban salter gde su mi uzeli zuti koverat, i dao ponovo sam otisak prsta i potpisao se (sve dva puta). Vratili mi pasos i pustili da izadjem sa aerodroma. U SSA ofisu su mi rekli da dodjem kod njih kad dobijem GC. A ja sam prekjuce dobio dva pisma na kojima je adresa 01,04 da je primnjena moja dokumentacija i da su cekati jos mesec dana . Da li je ovo normalna procedura ili treba da se ponovo vratim u SS-ofis i tarazim da mi izdaju SSN na osnovu pecata u pasosu a GC kad stigne stigla je. ??

Tebe niko ne tera da izvadis SSN sto pre, ali bez njega ces tesko naci posao. Mislim da je dosta ljudi, a medju njima sam i ja isla u kancelariju SSA-a posle nekoliko dana boravka. Posto sam procitao da ljudima nije stizao SSN automatski vec su posle nekog vremena cekanja opet morali da odu sami da se prijave ja sam otisao i prijavio se sam odmah.

Score
10.04.2011, 19:32
Tebe niko ne tera da izvadis SSN sto pre, ali bez njega ces tesko naci posao. Mislim da je dosta ljudi, a medju njima sam i ja isla u kancelariju SSA-a posle nekoliko dana boravka. Posto sam procitao da ljudima nije stizao SSN automatski vec su posle nekog vremena cekanja opet morali da odu sami da se prijave ja sam otisao i prijavio se sam odmah.

Jel tebi nisu pametovali u tom office-u za SSN da je prerano, da dodjes kasnije kao sto su nekima? Meni treba SSN sto pre jer ostajem oko tri nedelje i mislio sam da sredim i vozacki dok sam tamo al izgleda slaba vajda jer bez SSN-a ne mogu da ga prijavim (vozacki) :ohman: a ako mi jos budu popovali da sam dosao prerano ima bas da se iznerviram..:blink:

dejancic
10.04.2011, 20:58
Jel tebi nisu pametovali u tom office-u za SSN da je prerano, da dodjes kasnije kao sto su nekima? Meni treba SSN sto pre jer ostajem oko tri nedelje i mislio sam da sredim i vozacki dok sam tamo al izgleda slaba vajda jer bez SSN-a ne mogu da ga prijavim (vozacki) :ohman: a ako mi jos budu popovali da sam dosao prerano ima bas da se iznerviram..:blink:

Nista mi nisu rekli da sam dosao prerano. Pojavio sam se tamo sa svim dokumentima koje su trazili i rekao da sam dosao da se prijavio za SSN. Najnormalnije su odradili celu proceduru. Dan posle prve posete sam otisao da mi izdaju dokument sa mojim brojem da ne bih morao da cekam SSN karticu za prijavljivanje za posao.
Ne sumnjam ja da su ljudi imali drugacija iskustva i da su neke vratili sa saltera sa recima da su dosli prerano. Ali velika je verovatnoca da ce vecina emigranata imati mnogoooo slobodnog vremena prvih nekoliko nedelja pa je tako jedno, mozda uzalud, utroseno prepodne po meni vredno rizika...

Mirko86
10.04.2011, 21:04
Nista mi nisu rekli da sam dosao prerano. Pojavio sam se tamo sa svim dokumentima koje su trazili i rekao da sam dosao da se prijavio za SSN. Najnormalnije su odradili celu proceduru. Dan posle prve posete sam otisao da mi izdaju dokument sa mojim brojem da ne bih morao da cekam SSN karticu za prijavljivanje za posao.
Ne sumnjam ja da su ljudi imali drugacija iskustva i da su neke vratili sa saltera sa recima da su dosli prerano. Ali velika je verovatnoca da ce vecina emigranata imati mnogoooo slobodnog vremena prvih nekoliko nedelja pa je tako jedno, mozda uzalud, utroseno prepodne po meni vredno rizika...
I bukvalno si sa tim dokumentom posle toga mogao da radis full time posao bez problema ?

dejancic
10.04.2011, 22:09
I bukvalno si sa tim dokumentom posle toga mogao da radis full time posao bez problema ?

U momentu kada sam dobio prvi posao sam imao SSN karticu, ali mi je za prijavu za neke poslove trebao broj i u tom slucaju ti znaci papir koji SSA kancelarija moze da izda 24h posle prijave. Dakle, ti lepo izvadis potvrdu, tu ti pise koji je tvoj broj i ti se lepo dve nedelje pre dobijanja kartice mozes poceti prijavljivati za sve poslove, a ako neki urodi plodom od poslodavca zavisi da li ce ti verovati na rec kada im kazes da za dve nedelje plus minus dobijas SSN karticu.

Mirko86
10.04.2011, 22:13
U momentu kada sam dobio prvi posao sam imao SSN karticu, ali mi je za prijavu za neke poslove trebao broj i u tom slucaju ti znaci papir koji SSA kancelarija moze da izda 24h posle prijave. Dakle, ti lepo izvadis potvrdu, tu ti pise koji je tvoj broj i ti se lepo dve nedelje pre dobijanja kartice mozes poceti prijavljivati za sve poslove, a ako neki urodi plodom od poslodavca zavisi da li ce ti verovati na rec kada im kazes da za dve nedelje plus minus dobijas SSN karticu.
OK, hvala.
-----------------------------------------------------

coconut
11.04.2011, 20:46
Ja koliko sam razumeo DHS izdaje green cards, a SSA dodeljuje SS brojeve.
Na aerodromu se prijavljujemo imigracionom sluzbeniku i tada se pokrece procedura za izdavanje i slanje zelenih karti a takodje se stiklira i da li da se automatski posalje zahtev SSA za izdavanje i slanje SS kartice. Iz skoro svih primera ovde naverenih, proizilazi da DHS, nekog razloga, ne odradi deo vezan za SSN, pa kad ljudi odu licno u SSA da pokrenu proceduru, sluzbenici iz SSA i vrate jer oni "u sistemu" vide da je zahtev pokrenut na aerodromu, pa zato i vracaju ljude da sacekaju jos par nedelja.
Jel moze onda varijanta: na aerodromu ne stiklirati tu opciju da se procedura za SSN automatski pokrene, vec sacekati nekoliko dana pa licno otici u SSA i pokrenuti proceduru.
U teoriji bi trebalo tako, u praksi, pa jel ima neko da nije stiklirao tu opciju vec samo licno pokrenuo proceduru za SSN ili obrnuti slucaj - neko da mu je stigla SS card a da nije isao licno u SSA?
Pozdrav

dejancic
11.04.2011, 22:32
Ja koliko sam razumeo DHS izdaje green cards, a SSA dodeljuje SS brojeve.
Na aerodromu se prijavljujemo imigracionom sluzbeniku i tada se pokrece procedura za izdavanje i slanje zelenih karti a takodje se stiklira i da li da se automatski posalje zahtev SSA za izdavanje i slanje SS kartice. Iz skoro svih primera ovde naverenih, proizilazi da DHS, nekog razloga, ne odradi deo vezan za SSN, pa kad ljudi odu licno u SSA da pokrenu proceduru, sluzbenici iz SSA i vrate jer oni "u sistemu" vide da je zahtev pokrenut na aerodromu, pa zato i vracaju ljude da sacekaju jos par nedelja.
Jel moze onda varijanta: na aerodromu ne stiklirati tu opciju da se procedura za SSN automatski pokrene, vec sacekati nekoliko dana pa licno otici u SSA i pokrenuti proceduru.
U teoriji bi trebalo tako, u praksi, pa jel ima neko da nije stiklirao tu opciju vec samo licno pokrenuo proceduru za SSN ili obrnuti slucaj - neko da mu je stigla SS card a da nije isao licno u SSA?
Pozdrav

Neko me slobodno neko ispravi ukoliko gresim, ali ne vidim nista nelegalno u varijanti da stikliras da hoces da ti automatski posalju SSN na adresu koju si naveo, a da onda odes sam u SSA kancelariju i prijavis se samostalno. Ako ti kazu ne moze, OK nema ljutnje cekas da ti je sami posalju. Ako kazu moze, odlicno super, hvala lepo, hvala najlepse, opet dobijas SSN kartu na kucnu adresu. Po meni si time zastitio sebe od opcije da ti je oni navodno automatski salju, a to ne urade pa posle nekog vremena cekanja shvatis da moras da odes sam da se prijavis.

coconut
11.04.2011, 23:04
Mozda se nisam najpreciznije "odrazio" :) : Ako se nekom zuri za SSN, na aerodromu ne stiklira opciju da mu automatski dodele SSN, vec za par dana ode licno u SSA da licno podnese zahtev, tamo ga sluzbenica nece vratiti pod izgovorom da je njegov zahtev vec pokrenut na aerodromu i nece mu reci da ~saceka par nedelja da mu SSN stigne na kucnu adresu i da ako mu ne stigne da tek onda dodje i licno podnese zatev~.
Samo sam izneo predlog za nekog kome se zuri, i pitanje jel moze to tako?
A svako neka radi kako misli da je najbolje.
Pozdrav

Orange
11.04.2011, 23:36

Nama su u San Diegu pametovali. Otisli smo odmah prvi ili drugi dan. Rekli su da procedura obicno traje oko 4 nedelje i da tek ako do tada ne dobijemo SSN da dodjemo da nam oni ucvrkaju u racunar. Ponovo otisli posle dvadeset dana i neka druga cica na salteru nam odradi to bez pitanja i da nam papir sa nasim brojevima. Posle desetak-petnaest dana smo dobili i postom SSN. Ja bih ti preporucila da ako ti ne upali iz prve odes vise puta, i izvezbas sto vise razlicitih salterusa :grin:.

Mi smo za sve to vreme vozili na medjunarodnu. Doduse ne znam sta bi bilo da su nas negde zaustavili. Ali znam za jednog lika iz Engleske koji ovde radi vise od godinu dana i nije polagao voznju nije znao da treba :grin:, panduri su ga jednom zaustavili nije napravio nikakv prekrsaj pojma nemam da li je bila samo neka kontrola, uglavnom on im da englesku dozvolu, oni su duze vreme vecali kao da ne znaju sta da rade - tako je bar njemu delovalo, vec se oladio da ce da ga u(h)apse :grin:, medjutim samo su mu rekli vozi misko... Uglavnom ako uspes brzo da dobijes SSN imas sanse za voznju i to ako uspes brzo da zakazes polaganje jer su cesto velike guzve pa nema mesta ni za narednih mesec dana - za to su vece sanse u manjim mestima, i trebace ti sigurna adresa na koju posle moze da ti stigne postom vozacka.

miroslav chicago
12.04.2011, 01:34

Evo da Vas sad obavestim da mije juce stigla GC (u nedelju). Jupiii. Danas sam hteo da se prijavim za dobijanje SSN-a, ali sam zakasnio :no: jer rade do 16 pm, pa cu sutra da poranim.
Da li je sad potrebno vaditi i ID ? i kako ta procedura izgleda?

miroslav chicago
12.04.2011, 22:21
Kada sam u petak 09.04.2011. otisao da se prijavim za SSN broj, (jer vise nisam hteo da cekam da ga dobijem automatski, ) crnac na salteru nije znao sta treba da radi, pa je pitao kolegu do njega nekog zutaca, koji je posle malo premisljanja rekao da sacekam da dobijem GC. Odmah sam video da su to rekli onako napamet, jer im je to sigurnije i nece napraviti veliku stetu. Dobro . OK . Ja sam se spremao da ponovo odem u ponedeljak i da ponovim proceduru, da bih utvrdio da je to zaista tako kako oni kazu. (Moj je savet da se oko ovakvih situacija uvek postavi pitanje vise puta da bi ste bili sto sigurniji u tacnost odgovora koje dobijate, jer ipak su to i ovde samo salterski radnici koji nisu sveznajuci). U medjuvremenu mi je stigla GC (u nedelju !?) pa sam danas otisao ponovo do SS-office-a i obavio prijavu bez problema. Tako da nisam uspeo da saznam da li se SSN moze izvaditi pre dobijene GC. Takvo je moje iskustvo u Chicago-u.

kaneolopa
13.04.2011, 00:08
Evo da Vas sad obavestim da mije juce stigla GC (u nedelju). Jupiii. Danas sam hteo da se prijavim za dobijanje SSN-a, ali sam zakasnio :no: jer rade do 16 pm, pa cu sutra da poranim.
Da li je sad potrebno vaditi i ID ? i kako ta procedura izgleda?

Odes u najblizi DMV koji izdaje ID-ove poneses potrebna dokumenta (dva racuna ili pisma sa doticne adrese, ssn i pasos... GC nije na odmet) poneses dovoljno kesa jer ne primaju kartice, a ID na licu mesta i istog dana dobijes. Vise o tome na sledecim linkovima ovde (http://www.cyberdriveillinois.com/departments/drivers/drivers_license/acceptable_id.html) l ovde (http://www.cyberdriveillinois.com/departments/drivers/idcards.html)

miroslav chicago
13.04.2011, 00:35
Hvala na brzom i sazetom odgovoru. Izvinjavam se za sve eventualne slovne greske. tastaturu mi je ostavio u nasledje Tutankamon.:obrva:

Score
13.04.2011, 09:22
Hvala na brzom i sazetom odgovoru. Izvinjavam se za sve eventualne slovne greske. tastaturu mi je ostavio u nasledje Tutankamon.:obrva:

Hey, nisam znao da mogu da citam hijeroglife??!

Salu na stranu, miroslav chicago, "...ponesi dovoljno kesa..", sta ovo znaci, koliko cash-a? 10, 50, 100 US$?

Magelan
13.04.2011, 16:43
DMV - State of Illinois:

Driver's License - $30
State ID - $20

http://www.cyberdriveillinois.com/departments/vehicles/basicfees.html

coconut
13.04.2011, 22:32
Score, ako ces vec vaditi vozacku ne treba ti i ID card, ID card je za nevozace. Miroslave, ti verovatno pitas za ID jer planiras da koristis gradski prevoz u Cikagu, je li? U suprotnom i za tebe vazi.
U svakom slucaju ne trebaju ti obe kartice, a u nekim drzavama je cak i zabranjeno posedovati oba dokumenta istovremeno.

Score
13.04.2011, 22:36
Score, ako ces vec vaditi vozacku ne treba ti i ID card, ID card je za nevozace. Miroslave, ti verovatno pitas za ID jer planiras da koristis gradski prevoz u Cikagu, je li? U suprotnom i za tebe vazi.
U svakom slucaju ne trebaju ti obe kartice, a u nekim drzavama je cak i zabranjeno posedovati oba dokumenta istovremeno.

Kapiram ja to, nego mi je samo bilo malo cudno ono ponesi dosta kesa? Sta je dosta? Dosta zvuci mnogo, zato sam pitao, poznat mi je koncept vozacke kao ID-a i da kosta 30 dolara.
Al' hvala na savetu i brizi prijatelju u svakom slucaju....:suure:

Magelan
13.04.2011, 22:43
U CHGO niko ti ne brani da izvadis oba dokumenta niti je zakonom propisano da jedan iskljucuje drugi...

Cak je i savet da se izvade oba jer ako dodje do gubitka jednog od ta dva mnogo je manje komplikovana procedura za vadjenje duplikata ako pokazes onaj drugi dokument.

Ja imam oba, s tim sto state ID stoji kuci, za ne daj Boze ako izgubim novcanik.

coconut
13.04.2011, 22:53
Score, ma nema na cemu, da ne placas nepotrebno za id ako vec planiras da polazes voznju. Ili jos gore, da izvadis id i par nedelja kasnije kad odes da izvadis vozacku oni ti traze da predas id. Zavisi od drzave do drzave.

Magelan
13.04.2011, 22:58
Ovde definitivno ne traze da predas nazad jer im je u interesu ocito da uzmu sto vise novca. U Indijani je ista prica kao i ovde, a za ostale drzave ne znam zaista.

Ovde isto kad platis izlazak na vozacki - tih $30 imas pravo da 3x izadjes na ispit u slucaju da padnes, a ne vise od 2 puta u toku istog dana.

coconut
13.04.2011, 22:59
Eto, bas zanimljivo. Ja sam npr nasao ovo za Kanzas:

I have a valid ID card. When I went in to renew my driver’s license I was told I had to surrender my ID. Why?
During the 2003 Legislative Session, Kansas lawmakers passed a bill, requiring that an individual could hold either a valid Kansas driver’s license or a valid Kansas ID card, but not both. This law became effective July 1, 2003.

A slicno sam nasao da vazi i za Oregon i Nevadu. Bilo bi zanimljivo da cujemo i ostale clanove iz razlicitih drzava, kako je kod njih.
(Mada bolje da admin prebaci ovo u temu o vozackim dozvolama)

miroslav chicago
14.04.2011, 23:46

Ja vec koristim gradski prevoz(kupujem sedmicnu karticu, namam povlasticu a ne znam mogu li je uopste dobiti?), ali sam hteo da kompletiram svu dokumentaciju koju treba da imam ukljucujuci i ID. Vozacki takodje planiram da polazem, a vec sam izvadio VIZA karticu u TCF banci samo sa pasosem. Tj rekli su mi da donesem SSN kad ga dobijem. Uh. Na kraju ce mi trebati i dozvola za nosenje dozvola:blink: he,he.

Zoxy
15.04.2011, 11:36
Blago tebi...Vec si zaboravio kako je u ovde.Novi pasos i LK.Nove tablice,saobracajna i nalepnica - vise od $30.Do 2014 nova vozacka koja NE VAZI u inostranstvu.Uskoro ce polaganje za vozacki da traje duze od nekog zanata i da kosta vise od dobrog polovnog auta.

Jedva cekam da i ja imam te probleme oko Americkih dokumenata :).

katarina
15.04.2011, 14:35
Dobro da neko pise i o ovome licne karte i dozvole. Ako uzmem novu vozacku ne secam se da sam negde procitala koliko vazi ili zavisi od mesta u koje ides.Mozda je lakse polagati kad dodjes vozacki, negde sam procitala da je lako ali je informacija cini mi se od pre tri godine pa nisam sigurna da je i sada tako.Bilo bi lepo da neko da neku noviju informaciju.

Score
15.04.2011, 15:41
e, a pazi sad, vi koji ste vec izvukli vozacke recite mi, molim vas, jel obavezno da imam ko sto neki tvrde, SSN kod prijavljivanja vozackog? Ili opet, kao i sve ostalo zavisi od mesta do mesta?

dreadnot
15.04.2011, 17:38
e, a pazi sad, vi koji ste vec izvukli vozacke recite mi, molim vas, jel obavezno da imam ko sto neki tvrde, SSN kod prijavljivanja vozackog? Ili opet, kao i sve ostalo zavisi od mesta do mesta?

Koliko ja znam i kapiram, obavezno je da imas SSN (sto i nije problem, relativno brzo stize, meni za 7 dana), jer ti je vozacka jedini dokumetn kojim se identifikujes malte ne svuda. Obratite paznju - samo kada vadite, produzavate ili menjate vozacku, morate da pokazete i zelenu kartu, dakle u DMV-u vam treba zelena za vozacku, a svuda drugo vozacka. Znam sigurno za Wisconsin da vam treba dokaz da ste rezident da biste uopste mogli da polazete vozacki, a to znaci utilities na vase ime, bankovni racun koji je aktivan barem mesec dana i sl. Bankovni racun ne mozete da otvorite bez SSN-a, kao ni da prebacite utilities na svoje ime. Dakle dok se to ne resi, tj. dok ne stigne SSN, ne postojite. Onda pocnete polako da postojite, ali jos uvek ne dovoljno. Kad stigne prvi izvestaj iz banke da ste mesec dana raspolagali sredstvima ili platite prvi racun za struju i sl., paravac u DMV na polaganje i dokazivanje da ste rezident (naravno, uz pasos i zelenu kartu). Tek tada postajete ziva osoba u sistemu :-)))
Mi smo imali dosta petljancija dok sve nije doslo na svioje mesto, sistem relativno dobro funkcionise za njihove pojmove i slucajeve, ali kad dodje neko sa strane i treba da upadne u sistem po prvi put, obicno niko od najnizih sluzbenika na salterima ne zna tacnu proceduru i napravi barem neku gresku koju kasnije treba ispravljati... a to znaci dodatno odlaganje i cekanje.
Ja sam vozio dobra dva meseca na staru vozacku, cak me je jednom legitimisao pandur i preporucio da sto pre polozim, ali je sve proslo OK kada sam mu objasnio da cekam rezidency da bih mogao da polazem.

dreadnot
15.04.2011, 17:41
Eto, bas zanimljivo. Ja sam npr nasao ovo za Kanzas:

I have a valid ID card. When I went in to renew my driver’s license I was told I had to surrender my ID. Why?
During the 2003 Legislative Session, Kansas lawmakers passed a bill, requiring that an individual could hold either a valid Kansas driver’s license or a valid Kansas ID card, but not both. This law became effective July 1, 2003.

A slicno sam nasao da vazi i za Oregon i Nevadu. Bilo bi zanimljivo da cujemo i ostale clanove iz razlicitih drzava, kako je kod njih.
(Mada bolje da admin prebaci ovo u temu o vozackim dozvolama)

Ako se ne varam i u Wisconsinu je ista prica, mozes da imas samo jedan vazeci identifikacioni dokument.

Score
15.04.2011, 18:48
Koliko ja znam i kapiram, obavezno je da imas SSN (sto i nije problem, relativno brzo stize, meni za 7 dana), jer ti je vozacka jedini dokumetn kojim se identifikujes malte ne svuda. Obratite paznju - samo kada vadite, produzavate ili menjate vozacku, morate da pokazete i zelenu kartu, dakle u DMV-u vam treba zelena za vozacku, a svuda drugo vozacka. Znam sigurno za Wisconsin da vam treba dokaz da ste rezident da biste uopste mogli da polazete vozacki, a to znaci utilities na vase ime, bankovni racun koji je aktivan barem mesec dana i sl. Bankovni racun ne mozete da otvorite bez SSN-a, kao ni da prebacite utilities na svoje ime. Dakle dok se to ne resi, tj. dok ne stigne SSN, ne postojite. Onda pocnete polako da postojite, ali jos uvek ne dovoljno. Kad stigne prvi izvestaj iz banke da ste mesec dana raspolagali sredstvima ili platite prvi racun za struju i sl., paravac u DMV na polaganje i dokazivanje da ste rezident (naravno, uz pasos i zelenu kartu). Tek tada postajete ziva osoba u sistemu :-)))
Mi smo imali dosta petljancija dok sve nije doslo na svioje mesto, sistem relativno dobro funkcionise za njihove pojmove i slucajeve, ali kad dodje neko sa strane i treba da upadne u sistem po prvi put, obicno niko od najnizih sluzbenika na salterima ne zna tacnu proceduru i napravi barem neku gresku koju kasnije treba ispravljati... a to znaci dodatno odlaganje i cekanje.
Ja sam vozio dobra dva meseca na staru vozacku, cak me je jednom legitimisao pandur i preporucio da sto pre polozim, ali je sve proslo OK kada sam mu objasnio da cekam rezidency da bih mogao da polazem.

Hvala puno na odgovoru!
Dakle nema sanse da izvedem neku mahinaciju u toku mesec dana koliko cu prvo ostati u CA. Znaci ostaje za kad se vratim....negde u Avgustu-Septembru, pre pocetka skolske godine. Ma nema veze, vozicu kao sto si i ti, sto sam ja bolji od tebe? :obrva:

batiša
15.04.2011, 20:38

Zanima me dali si dva meseca vozio sa našom (srpskom) dozvolom ili si izvadio međunarodnu pre polazka u ameriku?

Magelan
15.04.2011, 20:49
Wow, taj Wisconsin ispada bas zapetljan. U drzavi Illinois bez SSN mozes da otvoris racun u banci bez ikakvih peripetija (Chase, Bank of America i Citi provereno) i isto tako moguce je prijaviti se za internet kod AT&T ili Comcast sto se tretira kao utility bill... Ali, potpisana kartica socijalnog broja je neophodna za DL i ID.

Social Security Administration pruza mogucnost da koliko sutradan od momenta podnosenja zahteva za izdavanje socijalnog broja aplikant moze da dobije printout - potvrdu na kojoj je prkazan generisani socijalni broj. Iako je taj printout potpisan i pecatiran u SSA, nije moguce u DMV sa tim pokrenuti proceduru za izdavanje dokumenata jer traze na uvid potpisanu karticu.

Isto tako ovde, za razliku od Wisconsina, za produzetak (jos uvek neistekle) vozacke dozvole je potrebna samo stara i utility bill (ili jos neki od dokumenata iz grupe D - Lease agreement, official mail from the state, county, city or a Federal Government agency). U prevodu, kad se jednom docepas vozacke dozvole, mozes dozivotno da je produzujes i bez zelene karte i sa isteklim legalnim statusom u USA. U suprotnom bi se populacija Chicagoland-a prepolovila preko noci. Isto tako, nasi koji zive na istocnoj obali i iz raznoraznih razloga nisu u mogucnosti da u tamosnjim drzavama izvade dokumenta, dolaze ovamo, to odrade i onda se vracaju nazad. Sto moze u Chgo - ne moze vise nigde.

Ono sto je takodje zapanjujuce jeste da su sluzbenici u pojedinim DMV ispostavama toliko lezerni da umesto utility bill-a (grupa D) traze samo "peace of mail" i tu prolazi i ono sto ste sami sebi poslali par dana pre toga. Znam ljude koje su onako propisno iscimali u DMV na Elstonu (Chicago North), a u Thompson Center DMV (100 West Randolph Street Chicago, Illinois 60601) su sve zavrsili za 5 min. Ja sam isto tako prosao po "skracenoj" proceduri - bez pola dokumenata u Chicago South DMV (neka ljubazna crnkinja k'o s marsa pala mi nista od onih silnih racuna i ostale hrpe papira nije trazila).

http://www.cyberdriveillinois.com/departments/drivers/drivers_license/acceptable_id.html
http://www.cyberdriveillinois.com/publications/pdf_publications/dsd_x173.pdf

Magelan
15.04.2011, 20:54
@Score

Koliko vidim, i u Kaliforniji je SSN must:

"Social security number (SSN) requirement

The Social Security Act allows any state to use the SSN to establish the identification of an individual. The California Vehicle Code requires the collection of the social security number.

All applicants must submit to DMV their social security number. Evidence of your social security number is required only on applications for an original commercial driver license and any request to correct a SSN that is already on the driver record data base, regardless of the class. The SSN is considered confidential and will not appear on the photo license or be encoded on the magnetic stripe. Any documents that the department is authorized to release to the public will have the SSN masked. The SSN is electronically verified with Social Security Administration while you are in the DMV office for all DL/ID card transactions, if it has not already been verified.

The only documents acceptable for SSN verification are originals of the following:
Social Security Card (cannot be laminated)
Medicare card
U.S. Armed Forces Identification Cards:
Active-DD 2
Retired-DD 2
Reserved-DD 2
Dependent-DD 173
Military separation document-DD 214

Exception to the SSN requirement:

If you are legally present in the US, but ineligible for an SSN, you are exempt from SSN requirements. However, you must still provide an acceptable birth date/legal presence document for any DL/ID card application OR provide a valid SSN."

http://dmv.ca.gov/dl/dl_info.htm#SSN

Kao sto rece dreadnot, SSN stize za 7 dana tako da neces dugo cekati da posetis DMV u suncanoj Kaliforniji :) Samo obavezno, poseti lokalni SSA office koliko sutradan kad stignes jer iz nekog razloga kartica SSN-a ne stize po automatizmu cak i ako to ponovo cekiraju na aerodromu. Ako se u SSA dogodi da ti neki sluzbenik koji ne zna svoj posao (a ima ih kol'ko da viknes) kaze da treba da cekas, da procedura traje xy nedelja, da to samo stize, drzi se price da su ti rekli u ambasadi da je neophodno da posetis socijalno (iako verovatno nisu ali to tamo ne znaju kao sto su im dobitnici na lutriji isto tako spansko selo). Ljudi su tako gubili po mesec i vise jer su ih Mice ubice setale tako u nedogled.

Koliko vidim po potpisu, jos malo pa nam se pridruzujes ovamo preko bare :) Duboko udahni i sve najbolje u novoj zivotnoj avanturi ;)

kaneolopa
16.04.2011, 06:59
Mislim da se za razliku od Wiskonsena i ostalih manjih sredina ceka i krace vreme na taj SSN, u Chicago-u je meni trebalo 2 nedelje, nazalost mislim da sto je veca populacija to je duze vreme cekanja na SSN, ali takodje i od drzave do drzave i county-ja do okruga zavisi za koje vreme ces dobiti SSN. Definitivno je da ne mozes dobiti vozacku bes istoga, ali mislim da je manje vise univerzalno po svim drzavama da otvorish racun bez istog.

miroslav chicago
20.04.2011, 00:47
Mislim da se za razliku od Wiskonsena i ostalih manjih sredina ceka i krace vreme na taj SSN, u Chicago-u je meni trebalo 2 nedelje, nazalost mislim da sto je veca populacija to je duze vreme cekanja na SSN, ali takodje i od drzave do drzave i county-ja do okruga zavisi za koje vreme ces dobiti SSN. Definitivno je da ne mozes dobiti vozacku bes istoga, ali mislim da je manje vise univerzalno po svim drzavama da otvorish racun bez istog.

A meni su u SSA u Chicago-u na lokaciji Lawrence&Damen, trazili da prvo sacekam da dobijem GC pa tek onda da dodjem kod njih. Kada sam dobio GC, posle 20-tak dana, otisao sam u SSA i popunio obrazac, pokazao Pasos i GC i tek onda su me procesuirali. Posle sedam dana sam dobio i SSN. Imam utisak da se i u samom Chicago-u razlikuje, od mesta do mesta (SSA) kako ce se sluzbenici u administraciji postaviti prema vama. Moguce je da se pokusa sledece: ako se nekome zaista zuri da dobije SSN i sto pre pocne da radi (a tu nas je vecina) treba da odmah po dolasku u Chicago , koliko sutradan, podje u najblizi SSA (Social Security Administration - ofise) i pokusa da se prijavi samo sa Pasosem i vizom u njemu. Ako to ne uspe u tom ofice-u(kancelariji) treba pokusati u sledecem i tako redom. Ako svugde dobije isti odgovor, tj. da treba da saceka da dobije GC (Green card-Zelenu kartu) pa tek onda da dodje kod njih - onda to tako treba i uraditi.
Sad bi trebalo i vozacku da vadim.
Kako je najbrze?
Zna li neko?

kaneolopa
20.04.2011, 02:01
Ja nisam bila vozac u Srbiji, te sam prvo uzela i polozila testove uplatila casove i polaganje kod privatne agencije jer nisam ni automobil imala te sam sa 10 sati voznje i nekih mesec dana po polaganju testova dobila i vozacku. Takodje ne mozes na svim mestima dobiti DL moras pogledati koji tacno izdaje DL za vozace koji polazu vozacki po prvi put.

NadjaM
26.04.2011, 20:22

Interesuje me ta skola za kamione(ustvari mog supruga).
Konkretno:koliko kosta i koliko traje skola?Da li svako ko ima vozacku dozvolu moze da polaze za kamion?Da li nesto znaci vozacka dozvola za kamione iz Srbije?
Da li se lako nalazi posao kao kamiondzija u USA,da li su potrebne preporuke ili ponzanstva,narocito ako nemas iskustva?Koliko se placa i kakvo je radno vreme(tj. koliko se odsustvuje od kuce)?
Kakva su tvoja licna iskustva?
Unapred hvala puno na odgovorima i puno srece u "novom" zivotu!:pozz:

dreadnot
26.04.2011, 21:24
@ Batisa
Vozio sam sa nasom roze, sva ofucana, nisam se ni trudio da vadim medjunarodnu jer je i ova dvojezicna... e sad, to sto ovde panduri ne znaju francuski, pa ne mogu ja o svemu da brinem :-))))

Slazem se sa natpisima da odmah treba otici u pripadajuce socijalno da bi se zatrazio SSN, nikako ne treba cekati i nadati se da vas je neko prijavio, jer najverovatnije nije i nece vam stici SSN ako sami ne pogurate. Mi smo to uradili odmah prvog radnog dana po prispecu, za svo troje istovremeno. Meni je stigao SSN za sedam dana, a mojoj zeni i klincu za jedno mesec dana, tako da sve teorije o malom vs. velikom mestu, danu predaje, razlicitim sluzbenicima i sl. padaju u vodu. Ovde nije bilo nikakvih razlika u pocetnim parametrima, pa je ipak vreme cekanja bilo drasticno duze za njih dvoje... kao da su znali da cu ja prvi da pocnem da sljakam, vozim i sl. Cudo je Amerika :-)

NadjaM
27.04.2011, 07:41
Interesuje me ta skola za kamione(ustvari mog supruga).
...............................................
Unapred hvala puno na odgovorima i puno srece u "novom" zivotu!:pozz:

Izvinjavam se,moram da dodam posto nisam editovala na vreme.

Admin neka prebaci ovo na prigodnu temu posto sam pitala na ovoj temi automatski jer je Bode spomenuo ono sto me je zanimalo.

Izvinite na off topiku.

Ivana MS
05.05.2011, 19:01
Zdravo svima,

Stigli smo u Cikago pre 3 nedelje i za sada su nam stigle po dve koverte u kojima nas obavestavaju da smo u procesu za green card i da nam pozele dobrodoslicu.Za dete nije nista stiglo.
Za SSN su nam jos na aerodromu predlozili da se sami prijavimo ,sto smo i uradili nedelju dana po dolasku...niko nam nista na salteru nije rekao ,dobili neku potvrdu i rekli da bi u roku od mesec dana,najkasnije trebalo da stigne.
I to je to ...sada cekamo...svi su nam rekli da je potrebno najcesce mesec dana po dolasku da stigne GC(ali da treba uzeti u obzir i praznike,oni mogu odloziti takve stvari i za nedelju dana) ...videcemo vec...javljam.

Orange
05.05.2011, 21:06
Zdravo svima,

Stigli smo u Cikago pre 3 nedelje i za sada su nam stigle po dve koverte u kojima nas obavestavaju da smo u procesu za green card i da nam pozele dobrodoslicu.Za dete nije nista stiglo.
Za SSN su nam jos na aerodromu predlozili da se sami prijavimo ,sto smo i uradili nedelju dana po dolasku...niko nam nista na salteru nije rekao ,dobili neku potvrdu i rekli da bi u roku od mesec dana,najkasnije trebalo da stigne.
I to je to ...sada cekamo...svi su nam rekli da je potrebno najcesce mesec dana po dolasku da stigne GC(ali da treba uzeti u obzir i praznike,oni mogu odloziti takve stvari i za nedelju dana) ...videcemo vec...javljam.

Ako je od tada proslo 2 nedelje ja bih se sa tom potvrdom prosetala do njih zato sto ce oni u jednom momentu imati vec u svom sistemu vase SSN brojeve pre nego sto vama stignu postom. Nama su tako posle neke tri nedelje od kako smo dosli odstampali na obicnom papiru nase brojeve i lupili pecat - i to smo odmah mogli da koristimo. A naknadno su nam stigle kartice postom. Da probas, nikad se ne zna...:beer:

Dobrodosli sa ove strane!

miroslav chicago
06.05.2011, 00:28
Zdravo svima,

Na kojoj adresi se nalazi ta kancelarija (office) gde ste se prijavili za SSN? Meni je SSN stigao tacno nedelju dana od prijavljaivanja, ali sam cekao da prvo dobijem GC (oko dve nedelje) pa tek onda odem u SSN office. Nisu mi dali da se prijavim bez GC.

Ivana MS
06.05.2011, 17:54
Na kojoj adresi se nalazi ta kancelarija (office) gde ste se prijavili za SSN? Meni je SSN stigao tacno nedelju dana od prijavljaivanja, ali sam cekao da prvo dobijem GC (oko dve nedelje) pa tek onda odem u SSN office. Nisu mi dali da se prijavim bez GC.

Kancelarija je na Jefferson parku.I nisu pravili nikakav problem,na protiv,ona zena za salerom je odreagovala kao da radimo sasvim logicnu stvar....Ne znam zasto ti nisu dopustili da se prijavis ,kada ti vec imas privremenu GC u pasosu.

Ivana MS
06.05.2011, 17:58
Orange,hvala na dobrodoslici :)
Sacekacemo do kraja nedelje ,pa ako nam nista ne stigne,otici cemo da zavrsimo taj problem na vas nacin.

nemili
07.05.2011, 05:01
Kancelarija je na Jefferson parku.I nisu pravili nikakav problem,na protiv,ona zena za salerom je odreagovala kao da radimo sasvim logicnu stvar....Ne znam zasto ti nisu dopustili da se prijavis ,kada ti vec imas privremenu GC u pasosu.

Meni je jedna ogromna sluzbenica bas tu na Jefferson Parku trazila pecat iz imigracionog na drugom I-20 formularu iz skole, koji se inace dobija samo na prvom i to na ulasku na aerodromu. I lepo su mi posle rekli da polovina njih nema veze sta radi, nego izmislja neke svoje uslove. Sutradan sam otisao na meni blizu SSA na Lawrence i sve zavrsio za 15 min.

mira
10.05.2011, 16:53
da li neko zna gde se nalazi SSA office u Bostonu i da li neko ima iskustva vezana za proceduru dobijanja SS i GC u Bostonu:;D:

Gugly
11.05.2011, 00:39
Ja sam sa porodicom stigla u Nju York,na 09.03,prosli smo pasosku kontrolu i sve,normalno ponovo su nam uzeli otiske prstiju,i proverili biometriske podatke.Takva pisma kao sto kazes ti su nam stigla deset dana posle pristizanja u USA na adresu moje sestre,samo dan,dva posle toga(iako u pismu pise da moze da traje i do 30 dana )smo dobili nase green karte,t.j dobili smo ih tacno dve nedelje od pristizanja ovde,sutradan smo otisli u kancelariju za SSN,i rekli su nam da je rano da podnesemo dokumnente za SSN broj,i sluzbenica se cudila kako je moguce toliko brzo da dobijemo green karte,i da treba da cekamo da se napune 3 nedelje za da podnesemo za SSN.To smo i uradili,ovog ponedeljka smo bili ponovo tamo,uzela nam je sluzbenica podatke,i rekla nam da cu ja kao nosilac dobiti SSN broj za 10-tak dana,a moj muz i deca posle toga.Za moju srecu broj mi je stigao postom 4 dana posle posete u kancelariju,a sad od sutra ce verovatno doci i ostali brojevi.I sad konacno mogu da radim puno radno vreme:naughty:

Hmm, ja npr. planiram da odem u NY negde 10ak dana pre isteka vazenja vize, tj. druga polovina septembra..Sto bi u stvari znacilo da ce (ukoliko cekam te 3 nedelje) meni do apliciranja za SSN definitivno isteci rok oznacen na iseljenickoj vizi..
A iz ranijih postova, s' pocetka teme, sam zakljucio da apliciranje treba obaviti dok ti je na snazi viza?! -Malo mi to nelogicno, jer na vizi lepo pise da vazi god. dana po ulasku umesto same GC. (A datum je valjda samo vezan za ulazak u US, tj. za aktivaciju vize, do koje bi trebalo da dodje pecatiranjem u imigracionoj sluzbi na aerodromu)
U suprotnom bi trebalo da cekam da mi prvo stigne GC (sto moze i da potraje vise od mesec dana), pa tek onda razmisljao o nalazenju nekog posla.. :/

Magelan
11.05.2011, 00:52
@Gugly

Pazi, ne bi trebalo da bude ikakvih problema jer kad udjes ta viza vrsi funkciju GC dok ne stigne plasticna varijanta.

Ono sto je iskustvo nas nekoliko ovde u CHGO (Nemili, ja, jos par poznanika) je da to iskljucivo zavisi od sluzbenika u SSA na kog naletis. 90% njih nema predstavu o procedurama koje vaze za imigrante i onda im je najlakse da te o'lade brzinski jer ne mogu da se smaraju. Svi smo imali sistem da na sajtu SSA pokupimo nekoliko adresa i onda krenes da obijas jedan po jedan prag pa ce negde da prodje :grin: Dakle, budes uporan dok ne naletis na nekog ko je raspolozen da izadje u susret :)

Gugly
11.05.2011, 12:26
@Magelan

Hehe, hvala druze..It makes sense :)

Neko je, kao sto rekoh, tu ranije napisao da dobijanje SSN-a mora da se obavi u roku vazenja te ulazne vize..Ali to definitivno nije logicno..:) hvala na potvrdi!

steficacvek
07.09.2011, 06:29
Pitanje nije vezano za Lutriju direktno, ali kontam mozda neko zna ili ima informaciju. Situacija je sljedeca, prijatelj koji je legal resident vec 10 godina izgubio zelenu kartu. Sad posto je po godinama prebivalista kvalifikovan za aplikciranje za drzavljanstvo, to bi bila bolja opcija. Zna li neko da li moras imati zelenu kartu (fizicki dokaz) da bi aplicirao za drzavljanstvo?

Gugly
07.09.2011, 12:53
Pitanje nije vezano za Lutriju direktno, ali kontam mozda neko zna ili ima informaciju. Situacija je sljedeca, prijatelj koji je legal resident vec 10 godina izgubio zelenu kartu. Sad posto je po godinama prebivalista kvalifikovan za aplikciranje za drzavljanstvo, to bi bila bolja opcija. Zna li neko da li moras imati zelenu kartu (fizicki dokaz) da bi aplicirao za drzavljanstvo?

Kako, mislim zasto je izgubio zelenu kartu?!?!? Nije dovoljno boravio u Americi mozda?

steficacvek
07.09.2011, 16:40
Ma ne, izgubio novcanik a u novcaniku zelena karta. Nije izgubio pravo na legal residency, samo fizicki dokaz, tj.zelenu kartu.

Zana
07.09.2011, 20:05
Mislim da mora prvo da uradi replacement (moguce i renewal ako je vec blizu deset godina) pa tek onda da aplicira za drzavljanstvo. Mi smo morali da predamo Zelene Karte nazad kad smo dobili drzavljanstvo. Nije provereno 100% ali raspitacu se pa javljam.

kaneolopa
18.09.2011, 12:04
Ja se nesto kao kroz maglu secam da kada dobijes zelenu moras da cuvas papir iz tog pisma u slucaju tih stvari, jer se tu takodje nalazi taj A broj, Ako imas taj papir bice ti lakse da dokazes da si imao i zelenu kartu, U ostalom imaju oni negde i tvoj otisak prsta... pa dokazivanje da si ti taj ne bi trebalo biti toliko tesko.

mijan
29.10.2011, 21:03
Da li se pri prvom ulasku u SAD na aerodromu popunjavaju obrasci za izdavanje
Green card http://www.uscis.gov/files/form/i-485.pdf
i SSN http://www.ssa.gov/online/ss-5.pdf ?
Ako se ne popunjavaju ti obrasci sta se onda popunjava pri prvom ulasku od obrazaca jer se pitam na osnovu cega oni izvuku podatke od dobitnika i posalju mu na kucnu adresu gotov GC i SSN?
Uglavnom ste pominjali samo otiske prstiju, slikanje i da to sve ide brzo.

noki
30.10.2011, 01:46
Na aerodromu su nam uzeli biometriske podatke.Zatim su nas pitali osnovne stvari,datume rodjenja,adresa gde hocemo da nam stigne grin karta i slicno.Posle jedne nedelje smo otisli u centar za SSN ali su nas vratili sa izgovorom da treba da sacekamo da nam dodju grin karte.Imali smo srece da su nam grin karte dosle posle 10-ak dana posle ulaza u Ameriku,tako da smo ponovo otisli u centar za SSN i ovoga puta smo dobili SSN brojeve u roku od nekoliko dana na kucnu adresu.

caca
13.04.2012, 02:40
Pozdrav forumasi!
Evo Caca je vec 3 nedelje u Chicagu!
Danas je tacno 3 nedelje odkako sam se prijavila za ssn i danas su mi dali potvrdu sa brojem. Kartica ce naknadno stici...
Izgleda da su imali neke izmene u proceduri dodele ssn, jer meni nisu ni 2 nedelje od prijave mogli da kazu koji je broj dodeljen jer kazu ima neki Clearance koji vrsi DHS, pa kad oni zavrse onda na scenu stupa SSA. Taj Clearance kao traje 10-15 dana.
Sto se tice imigracionog na aerodromu, nije bilo nikakvog intervjua, samo je sluzbenik pokupio koverat iz ambasade i odneo u jednu sobu, meni je rekao sedi tu i cekaj.
Kad se vratio, samo rece pogledaj u kameru, i pticica...potpisi ovde...otisci...ja sam samo insistirala da adresu potvrdim...i gotovo...
Eto toliko...:grin:

highvoltage84
15.04.2012, 13:18
Ja sam SSN dobio pre desetak dana za sve nas troje,sad samo cekam green card,ID i tu jos neke sitnice.

caca
16.04.2012, 04:57
Ja sam SSN dobio pre desetak dana za sve nas troje,sad samo cekam green card,ID i tu jos neke sitnice.

Vidiš, to je dobro poređenje, s obzirom da sam usla u SAD 21og marta, a vi 20tog.
A opet ste dobili kartice mnogo pre...mislim 10 dana nekad bude jako dugo...:no:
Uglavnom, ne žalim se...samo neka kotraljaju točkovi...sa srećom društvo!

highvoltage84
04.05.2012, 13:20
Ja sam konacno dobio sto sam i zadnje cekao a to je green cards, jos sto moram da uradim je da im javim da sam promenio adresu prebivalista jer sam se osamostalio,poceo da rentam house i konacno krenuo sam sa svojom porodicom u novi zivot,takodje sam poceo da radim, glupi Orientation proso i sve ide punom parom.

ivanmilosavljevic
04.05.2012, 23:36
Cao svima,posto sam ja jedan od ovogodisnjih dobitnika.Ja vec imam SSN,jer sam isao ranije kao J1.Da li je taj moj SSN i dalje vazi,to jest.ne treba mi nov?Hvala

vuxanne
04.05.2012, 23:38
Cao svima,posto sam ja jedan od ovogodisnjih dobitnika.Ja vec imam SSN,jer sam isao ranije kao J1.Da li je taj moj SSN i dalje vazi,to jest.ne treba mi nov?Hvala

Ne treba ti nov, vazi ti.

Jesi i ti bio na Aljasci?

ales.arundo
05.05.2012, 11:09
Pošto na ssn koji se dobije prilikom w&t programa (tj. dok si na J-1 vizi) piše "Valid for work only with DHS authorization" mislim da će ipak biti najbolje da traži novi ssn, kako ne bi morao svaki put da prilaze gc na uvid.

mikiSA
05.05.2012, 11:40
Pošto na ssn koji se dobije prilikom w&t programa (tj. dok si na J-1 vizi) piše "Valid for work only with DHS authorization" mislim da će ipak biti najbolje da traži novi ssn, kako ne bi morao svaki put da prilaze gc na uvid.

Imam i ja to na SSN, rijetko kad se daje novi SSN kad se dobije imigrantska viza. Koliko sam ja skontala, ode se u SSA i pokaze na uvid zelena karta i onda se izda isti SSN ali sad bez tog famoznog:" Valid for work only with DHS authorization".

ales.arundo
05.05.2012, 11:48
Imam i ja to na SSN, rijetko kad se daje novi SSN kad se dobije imigrantska viza. Koliko sam ja skontala, ode se u SSA i pokaze na uvid zelena karta i onda se izda isti SSN ali sad bez tog famoznog:" Valid for work only with DHS authorization".
Upravo tako. Kad potvrde status - dobiješ isti broj, samo bez komentara.

ivanmilosavljevic
05.05.2012, 15:43
Ne treba ti nov, vazi ti.

Jesi i ti bio na Aljasci?

Da,i ja sam bio na Aljasci.I odusevljen sam,ako dobijem vizu mozda se odselim u Anchorage...

vuxanne
05.05.2012, 20:10
Da,i ja sam bio na Aljasci.I odusevljen sam,ako dobijem vizu mozda se odselim u Anchorage...

I moja seka prosle godine. Ekuk fisheries... kaze da je predivna priroda

ivanmilosavljevic
09.05.2012, 12:38
Ljudi treba mi pomoc,posto ja vec imam SSN,tamo gde upisujem broj SSN,sta trebam da stavim na sledeca dva odgovora 43a i 43b???Hvala svima

Renata
10.05.2012, 09:24
U 43a gdje te pita: Have you ever applied for a Social Security Number (SSN)? označavaš YES i na liniju pišeš SSN broj koji imaš.

Na pitanje: Would you like to receive a replacement card? (You must answer YES to question 43b. to receive a card.): stavljaš NO osim ako ne želiš novu karticu s brojem ali što će ti kad već imaš SSN.

Ako si ovako odgovorio na 43b stavljaš YES.

Ja sam ovako prošle godine popunila i sve je bilo super

ivanmilosavljevic
10.05.2012, 11:28
Ljudi treba mi pomoc,posto ja vec imam SSN,tamo gde upisujem broj SSN,sta trebam da stavim na sledeca dva odgovora 43a i 43b???Hvala svima

Pa ja sam stavio ispod YES,odnosno cuo sam da mi trebamo da dobijemo nov SSN.Gde ne pise autorihzed....Da li je velika frka jer sam stavio YES???

petar.world
10.05.2012, 12:53
Da razjasnimo. Pocecu iz pocetka i stavicu sve na jednom mjestu.

Social Security Administration izdaje Social Security Number (SSN skraceno) Amerikancima, rezidentima i strancima da bi radili, prijavljivali poreze, i obavljali mnoge druge administrativne stvari. Nesto kao maticni broj u EX-YU.
Izdaje je samo jedan SSN, znaci jedna osoba ima isti broj cijelog zivota, dok Social Security Card na kojima pise SSN mogu da se mijenjaju (ako se izgubi predhodna, dodje do promjene imena ili imigracionog statusa).

Social Security Administration izdaje dva tipa kartica, unrestricted card i rescricted card. Restricted card osim tvoj imena i SSN ima i pecat koji kaze "valid for work only with DHS authorization" ili "not valid for employment" i one se izdaju stranicma (na ne-imigrantskim vizama) jer su njima prava zaposlenja ogranicena, dok unrestricted card ima samo tvoje ime i SSN i one se daju Americkim drzavljanima i osobama sa Green Card.
Razlika je sto ako imas unrestricted card imas (logicno) unrestricted rights to employment i kada hoces da se zaposlis poslodavcu dajes samo Social Security Card i Government ID (drivers licence, ID etc.). Ako imas restricted card, ti osim Social Security Card i Government ID moras da prilozis i dokumentaciju da ti je dozvoljen rad u SAD (to moze da bude radna viza, employment authorization i naravno Green Card).

Da kazemo da je neko prije isao na Work and Travel i tamo dobio SSN na restricted card. Sada ako je ta ista osoba dobila green card, bolje je da aplicira za novu karticu jer ce sada kao Green Card holder dobiti unrestricted card. Cijela poetna je da kada imas unrestricted card prilazes manje dokumentacije pri zaposlenju, samo SSN i Government ID. Ako ipak hoces da zadrzis tvoju sadasnju karticu koja je restricted, moraces poslodavcu da pokazujes i Green Card.

Zao mi je sto sam oduzio, ali nadam se da sada ljudi imaju sve informacije na jednom mjestu i da ce lakse da shvate americki sistem.

ivanmilosavljevic
10.05.2012, 12:59
Hvala puno,imam utisak da si ambasador koliko znas.hhehe
Koliko sam shvatio to nije greska jer sam stavio Yes,tacnije da zahtevam novu karticu...Ne moze da me osteti,odnosno da mi odbiju aplikaciju zbog toga...

wolf
11.05.2012, 09:20
Sta se desava da u slucaju GC ne stane ili ne stigne na kucnu adresu? Cisto informativno me interesuje.

vuxanne
11.05.2012, 12:55
Ja sam jednom pricala sa vise stranaca i Amera i debatovali smo o tome da li brojevi nesto znace.

AAA-GG-SSSS

Prva tri broja (AAA) su vezana za zip code mesta gde je predata originalna prijava za SSN.
GG su broj grupe za koji postoje mitovi da oznacavaju pripadnost nekoj rasi ili grupaciji klikni (http://www.ssa.gov/history/ssnmyth.html)
SSSS - serijski broj

Bas me zanima da li je stvarno "random" (GG i SSSS)

Ja (F1) i moja cerka Amerikanka (rodjena u istom mestu gde sam se ja prijavila za SSN) nemamo ista ta prva tri broja...

curlika
11.05.2012, 15:15
Kad je vec rec o SSN i radnim dozvolama, moje pitanje je sledece: Kako da dobijem radnu vizu i SSN u USA ako tamo odem posredstvom pasosa drzave Evropske Unije? Znaci, nemam problem da odem u USA, vec da tamo budem legalan i dobijem sto treba. Pitao sam jednog amerikanca-muzicara iz L.A. a on rece da ne mogu bez GC. E pa ne verujem da samo tako moze, mora postojati drugi nacin.

vuxanne
11.05.2012, 15:19
Kad je vec rec o SSN i radnim dozvolama, moje pitanje je sledece: Kako da dobijem radnu vizu i SSN u USA ako tamo odem posredstvom pasosa drzave Evropske Unije? Znaci, nemam problem da odem u USA, vec da tamo budem legalan i dobijem sto treba. Pitao sam jednog amerikanca-muzicara iz L.A. a on rece da ne mogu bez GC. E pa ne verujem da samo tako moze, mora postojati drugi nacin.

Ja poznajem dosta njih iz EU koji rade ovde. Ista prica kao za sve ostale, iste vrste viza. Mozda im pre dozvole, moze biti. Ali ne razlikuju se nista. Turisticka poseta i radna nije isto. Kao i nama sad za EU. Da bi radio u nekoj od njihovih drzava treba ti radna viza. Smemo da udjemo u bilo koju drzavu ali smemo da ostanemo samo cini mi se 3 meseca i to jednom u roku od sest meseci. Znaci mogu da boravim tri meseca, odem kuci na tri meseca pa dodjem opet i tako u krug.

curlika
11.05.2012, 15:43
Ja poznajem dosta njih iz EU koji rade ovde. Ista prica kao za sve ostale, iste vrste viza. Mozda im pre dozvole, moze biti. Ali ne razlikuju se nista. Turisticka poseta i radna nije isto. Kao i nama sad za EU. Da bi radio u nekoj od njihovih drzava treba ti radna viza. Smemo da udjemo u bilo koju drzavu ali smemo da ostanemo samo cini mi se 3 meseca i to jednom u roku od sest meseci. Znaci mogu da boravim tri meseca, odem kuci na tri meseca pa dodjem opet i tako u krug.

Da, to je recimo za nas (srbijanski) pasos. Koliko znam sa recimo madjarskim pasosem mogu da idem u bilo koju evropsku zemlju koja je clanica i da radim bez radne vize...samo boravisnu izvadim kad nadjem gde cu stanovati. E sad za USA stvarno ne znam. Pogotovo kao i to, da li muzicari koji sviraju po nastupima ili lokalima u USA moraju biti negde zavedeni (kao kod nas kad je nekad davno bilo Udruzenje Estradnih Umetnika), ili onako sviraju ko gde pogodi (kao kod nas momentalno-mada ne verujem).

vuxanne
11.05.2012, 16:42
Da, to je recimo za nas (srbijanski) pasos. Koliko znam sa recimo madjarskim pasosem mogu da idem u bilo koju evropsku zemlju koja je clanica i da radim bez radne vize...samo boravisnu izvadim kad nadjem gde cu stanovati. E sad za USA stvarno ne znam. Pogotovo kao i to, da li muzicari koji sviraju po nastupima ili lokalima u USA moraju biti negde zavedeni (kao kod nas kad je nekad davno bilo Udruzenje Estradnih Umetnika), ili onako sviraju ko gde pogodi (kao kod nas momentalno-mada ne verujem).

Mi za EU smo isto kao i ljudi iz EU za Ameriku. Tu paralelu sam zelela da napravim. Kao sto mi sad smemo bez vize u EU, smeju i ti iz EU bez vize da dodju u SAD. Ali to vazi samo za turizam ali ne i za posao.

A za muzicare ne znam, imam jednog poznanika sto svira u Ribljoj Corbi, znam da svako malo dolaze ovde na turneju po mestima tipa Cikago i sl. Ako hoces mogu da ga pitam...

ivanmilosavljevic
11.05.2012, 21:42
Posto ja vec imam SSN,i stavio sam 43a YES i broj SSN.E sada,43b sam takodje odgovorio YES.Koliko vidim,ja sam pogresio...Da li je to veliki problem,sta da radim?Da zovem Kentaki,da posaljem drugu aplikacu???Plasim se da me odbiju zbog toga

curlika
11.05.2012, 23:31
Mi za EU smo isto kao i ljudi iz EU za Ameriku. Tu paralelu sam zelela da napravim. Kao sto mi sad smemo bez vize u EU, smeju i ti iz EU bez vize da dodju u SAD. Ali to vazi samo za turizam ali ne i za posao.

A za muzicare ne znam, imam jednog poznanika sto svira u Ribljoj Corbi, znam da svako malo dolaze ovde na turneju po mestima tipa Cikago i sl. Ako hoces mogu da ga pitam...

Otprilike sam i ja to pretpostavljao sto kazes i kapiram sta hoces reci. Mene samo zanima dali ako nadjem neki band (ili oformim band), mogu na neki nacin legalno svirati tj. raditi u toj struci. Da predajem kao nastavnik ili "teacher" verujem da je tesko, to mi kazu i profesori na akademiji. Kod njih poseban smer ima za teachere (bilo kojeg usmerenja), koji traje 2 godine i ne moze ko u Srbiji svaka susa sa zavrsenom akad. (bilo koji smer), predavati bilo sta sto ima veze sa muzikom. Instrumentalisti (kao ja) mogu svirati u orkestrima ili samostalno nastupati ili predavati svoj istrument, a teoreticari (teoretski smer) mogu predavati (posto u sklopu predmeta koje su polagali imaju i metodiku solfedja ili neceg drugog), kao sto ja imam metodiku svog istrumenta. Pa ako ti nije veliko cimanje, pitaj na koji nacin oni rade u USA, bicu ti zahvalan, a svakako bih trebao nazvati i am. ambasadu pa iz prve ruke saznati.

vrhunski
12.05.2012, 06:24

a zamisli otkazes sprpsko drzavljanstvo a ovi ti oduzmu US ? :) koji bi to show bio.

mikiSA
12.05.2012, 09:14
Posto ja vec imam SSN,i stavio sam 43a YES i broj SSN.E sada,43b sam takodje odgovorio YES.Koliko vidim,ja sam pogresio...Da li je to veliki problem,sta da radim?Da zovem Kentaki,da posaljem drugu aplikacu???Plasim se da me odbiju zbog toga

Nisi pogrijesio, isto sam uradila (isti slucaj, imam SSN od ranije, sad cu samo otici u SSA da mi promijene karticu na onu nerestriktivnu) Veoma male sanse su da ces dobiti novi SSN na ulasku u zemlju, jer vec ga imas. Uglavnom javim ti u junu detaljnije:)

ZeljkoUSA
12.05.2012, 12:23
Otprilike sam i ja to pretpostavljao sto kazes i kapiram sta hoces reci. Mene samo zanima dali ako nadjem neki band (ili oformim band), mogu na neki nacin legalno svirati tj. raditi u toj struci. Da predajem kao nastavnik ili "teacher" verujem da je tesko, to mi kazu i profesori na akademiji. Kod njih poseban smer ima za teachere (bilo kojeg usmerenja), koji traje 2 godine i ne moze ko u Srbiji svaka susa sa zavrsenom akad. (bilo koji smer), predavati bilo sta sto ima veze sa muzikom. Instrumentalisti (kao ja) mogu svirati u orkestrima ili samostalno nastupati ili predavati svoj istrument, a teoreticari (teoretski smer) mogu predavati (posto u sklopu predmeta koje su polagali imaju i metodiku solfedja ili neceg drugog), kao sto ja imam metodiku svog istrumenta. Pa ako ti nije veliko cimanje, pitaj na koji nacin oni rade u USA, bicu ti zahvalan, a svakako bih trebao nazvati i am. ambasadu pa iz prve ruke saznati.

Moj kum prati jednog naseg muzicara i cesto svira u USA. Svi oni dobijaju privremene radne dozvole koje im obezbedi firma registrovana u USA koja se time bavi (organizacija turneja). Sa tom vizom i privremenom radnom dozvolom oni nakon navedenog datuma ne mogu ostati da rade dalje. Svake godine vade novu (privremenu) radnu vizu.

mijan
12.05.2012, 16:22
Moj kum prati jednog naseg muzicara i cesto svira u USA. Svi oni dobijaju privremene radne dozvole koje im obezbedi firma registrovana u USA koja se time bavi (organizacija turneja). Sa tom vizom i privremenom radnom dozvolom oni nakon navedenog datuma ne mogu ostati da rade dalje. Svake godine vade novu (privremenu) radnu vizu.

Ako sam shvatio prosto receno, sa EU pasosem mozes boraviti u USA ono odredjeno kao i mi u EU, ali bez radne dozvole ti moras napustiti zemlju kad dodje vreme. Sve preko toga da ostanes tretira ti se kao ilegalan boravak, i kad jednom posle toga napustis USA, znaci svako sledece predavanje za bilo koju vizu je unapred osudjeno na propast. Za njih si ilegalno boravio u USA i nema vise viza, pa ni one na lutriji ako dobijes zbog ranijeg ilegalnog boravka.
Koja je prednost EU pasos osim sto nemas zezancije oko vize ako imas love i ides turisticki?! Bezveze...

vrhunski
12.05.2012, 17:30
Ako sam shvatio prosto receno, sa EU pasosem mozes boraviti u USA ono odredjeno kao i mi u EU, ali bez radne dozvole ti moras napustiti zemlju kad dodje vreme. Sve preko toga da ostanes tretira ti se kao ilegalan boravak, i kad jednom posle toga napustis USA, znaci svako sledece predavanje za bilo koju vizu je unapred osudjeno na propast. Za njih si ilegalno boravio u USA i nema vise viza, pa ni one na lutriji ako dobijes zbog ranijeg ilegalnog boravka.
Koja je prednost EU pasos osim sto nemas zezancije oko vize ako imas love i ides turisticki?! Bezveze...

Cak sta vise mnogo je bolja situacija za nas nego za nekoga iz EU. Jer oni na ulazu dobiju da mogu da ostanu 3 meseca a mi dobijamo ulaz 6 meseci. Doduse kod nas mora da se izvadi b1/b2 viza a oni ne moraju mada kada kod nas izvadis vizu dobijes je na 10 godina.

EU pasos je po meni u dosta nepovoljnijoj poziciji od nase situacije. Tako da je bolje da nam ne ukidaju vize :)

curlika
12.05.2012, 17:32
ZeljkoUsa: To verovatno sto pises vazi za srpske pasose, mora da ima prednosti EU pasos...no videcu kad za to dodje vreme.

Mijan: Ne znam, ali mislim da nije ogranicen boravak EU gradjaninu u USA. A za dalje,,,videcemo. Sigurno da necu biti ilegalac, ne gori mi bas toliko pod nogama. :)

vrhunski
12.05.2012, 17:33
Mijan: Ne znam, ali mislim da nije ogranicen boravak EU gradjaninu u USA. A za dalje,,,videcemo. Sigurno da necu biti ilegalac, ne gori mi bas toliko pod nogama. :)

Ma da nije ograniceni su na 3 meseca. A mi dobijamo 6 meseci :)

Milosdv
18.11.2012, 02:46
GC stigla danas :grin::grin: ekspresno za samo 17 dana. Legende iz Texasa...

SSN

Otišli smo drugi dan po sletanju sa dokumentacijom ALI nema sile da su hteli da nam izdaju SSN.
Kažu sačekajte 10 dana, trebalo bi da vam stigne pa ako ne stigne onda da dođemo. Inače 2 SSA blizu nas su skoro zatvorena a ovaj je u pm.

Sačekamo tih 10 dana odemo opet kad ono, treba da sačekate 21 dan a ne 10 dana...
Mi sad digli frku zvali tu neke nadređene ovo ono...
Izvinjavaju se službenica napravila grešku kao skoro je počela da radi.
Odemo nakon ovog zezanja da probamo u još dva SSA tamo ista priča za 21 dan...

dejancic
18.11.2012, 21:56
U momentu kada sam ja cekao svoj SSN bilo je moguce 24 sata posle pokretanja postupka dobiti papir kao potvrdu tvoje aplikacije koji je sadrzao tvoj SSN broj. I onda pravac na trazenje posla...

vrhunski
19.11.2012, 03:32
Moj savet je da sto pre predate za capital one secured credit card (posle dolaska u US) da ne gubite vreme ja sam bezveze izgubio 10tak dana. :)

Milosdv
30.11.2012, 04:23
Stigao SSN tačno mesec dana od ulaska, sada još vozačka....:grin:

slavek
30.11.2012, 08:56
Stigao SSN tačno mesec dana od ulaska, sada još vozačka....:grin:

Da li si isao u SSA kao mnogi nakon prvog ulaska da pokusas samostalno da se prijavis za SSN ili ne?

peja
30.11.2012, 09:47
Da li si isao u SSA kao mnogi nakon prvog ulaska da pokusas samostalno da se prijavis za SSN ili ne?

SSN

Otišli smo drugi dan po sletanju sa dokumentacijom ALI nema sile da su hteli da nam izdaju SSN.
Kažu sačekajte 10 dana, trebalo bi da vam stigne pa ako ne stigne onda da dođemo. Inače 2 SSA blizu nas su skoro zatvorena a ovaj je u pm.

Sačekamo tih 10 dana odemo opet kad ono, treba da sačekate 21 dan a ne 10 dana...
Mi sad digli frku zvali tu neke nadređene ovo ono...
Izvinjavaju se službenica napravila grešku kao skoro je počela da radi.
Odemo nakon ovog zezanja da probamo u još dva SSA tamo ista priča za 21 dan...

slavek samo par postova iznad se nalazi odgovor na tvoje pitanje :==D:

Maximus123
25.01.2013, 16:35
Dosao sam pre tri dana u Maryland i otisao da prijavim juce u SSA za ssn ali rece mi ona zena ako ne stigne za tri nedelje da se javim. Kolike su sanse da to stigne na vreme ili ce isto da mi se desi da idem da lutam i opet se prijavljujem? btw kad sam na aerodromu predao onaj obrazac iz aviona i polje gde se popunjava adresa napisao sam sledece " adresa sve isto kao iz ambasade, ali tamo gde pise city napisao sam Vashington a za state Maryland, da li moze to da napravi problem posto sam pogresio jbg ali adresa je sve do broja tacna, ulica, zgrada itd tako da se vodim logikom da ce videti gde se nalazi ulica i ko u njoj zivi tj u ovom slucaju moj ortak i da ce lepo poslati Hvala.

Maximus123
25.01.2013, 16:54
tako da se vodim logikom da ce videti gde se nalazi ulica i ko u njoj zivi tj u ovom slucaju moj ortak

tj da vide da nisam u vasingtonu nego u merilendu.

pexula
11.03.2013, 15:26
Pozdrav svima, zanima me da li po potvrde mogu otici sam ili cu morati sa suprugom? Hvala.

Pedja_1003
29.03.2013, 13:50
Izgubio sam SSN a trebam uskoro u ambasadu, idem preko J-1 programa, sreca pa imam stari pay check na kome pise SSN, mogu da popunim aplikaciju za vizu, polje gde se trazi SSN. Ali sta kad odem tamo? Hocu li moci bez problem da odem u SS office i trazim novi SSN?

Magelan
29.03.2013, 15:30
Izgubio sam SSN a trebam uskoro u ambasadu, idem preko J-1 programa, sreca pa imam stari pay check na kome pise SSN, mogu da popunim aplikaciju za vizu, polje gde se trazi SSN. Ali sta kad odem tamo? Hocu li moci bez problem da odem u SS office i trazim novi SSN?

Da. Ponesi pasos u SSA, popuni tamo prijavu, navesces da si izgubio staru karticu i da ti je potrebna nova.

Imas pravo da 3 puta u toku kalendarske godine zahtevas reizdavanje nove kartice i ne vise od 10 puta u toku zivota :)

Pedja_1003
30.03.2013, 16:28
Imam gomilu papira koji mi nikad u zivotu nece trebati, a SSN ga nigde nema, ko zna gde je nestao :) Hvala ti na odgovoru :)

vuxanne
30.03.2013, 16:51
Imam gomilu papira koji mi nikad u zivotu nece trebati, a SSN ga nigde nema, ko zna gde je nestao :) Hvala ti na odgovoru :)
Ja posto sam neko vreme zivela u Indijani imala sam jedan "tornado ranac" gde su mi svi vazni dokumenti. Uvek su u njemu. Sve zivo. Pa ako je stani-pani, to na rame i strafta... Mozda mozes da izdvojis vazne stvari u neku torbicu i da ti stalno u njoj stoje. Meni je to sad "uragan ranac".

vuxanne
30.03.2013, 16:53

Get or REPLACE a ssn card (http://www.ssa.gov/ssnumber/) - klikni ovde pa vidi sta ti treba od dokumenata...

pedjaas
25.04.2013, 06:39
San Diego, California

10 dana nakon dolaska, otišli smo da proverimo da li treba da se prijavljujemo za SSN ili jednostavno da čekamo da stigne.

Službenica proverila da li smo u sistemu, videla da nismo, i rekla nam da se aplikacija MORA popuniti. Ništa automatski ne stiže.

Bukvalno kad smo se vratili kući, u poštanskom sandučetu zatekli pismo u kom nas obaveštavaju da nemaju neophodne dokumente za izdavanje SSN-a i da treba da se javimo u kancelariju i popunimo aplikaciju. Odmah ih pozvao telefonom, rekao da smo upravo popunili, rekli da je sad sve ok i da će nam SSN stići za 7 dana.

Takođe, dobili smo i "Welcome to America" pismo u kom nas obaveštavaju da treba da očekujemo da nam stigne zelena karta. Ima i broj za online praćenje aplikacije.

Prema njemu, zelena karta nam stiže sutra. 15 dana od ulaska u USA.

Naravoučenije: Obavezno idite da proverite za SSN, i ne dozvolite da vam kažu da sačekate 2 ili 3 nedelje. Insistirajte da provere da li ste u sistemu.

nikolateo
25.04.2013, 09:24
Zdravo,

imao sam intervju pre nedelju dana, sve proslo ok, dobio vizu i planiram negde u avgustu da krenem... Imam jedno pitanje, na intervju sam doneo mail od prijatelja koji zivi i radi u Chicagu, on je rekao da ce mi pomoci u pocetku i ostalo, ali ja sam nasao zaposlenje u Njujorku (firma vezana za selidbe) i da li bi ja na ulasku u zemlju, odnosno na aerodromu, mogao da promenim adresu za GC i da bude adresa mog buduceg sefa... Nece da prave probleme za GC?

Unapred zahvalan

ivanmilosavljevic
25.04.2013, 10:44
Zdravo,

imao sam intervju pre nedelju dana, sve proslo ok, dobio vizu i planiram negde u avgustu da krenem... Imam jedno pitanje, na intervju sam doneo mail od prijatelja koji zivi i radi u Chicagu, on je rekao da ce mi pomoci u pocetku i ostalo, ali ja sam nasao zaposlenje u Njujorku (firma vezana za selidbe) i da li bi ja na ulasku u zemlju, odnosno na aerodromu, mogao da promenim adresu za GC i da bude adresa mog buduceg sefa... Nece da prave probleme za GC?

Unapred zahvalan
Kad budes ulazio u U.S,na entrant pointu daj svoju novu adresu. I naglasi im to,nekoliko puta. Nije nikakav problem jer vecina menja adresu. Ako se desi da ipak posalju u Chicago GC I SSN,posalje ti prijatelj....

nikolateo
25.04.2013, 12:38
Nije problem za slanje ako stigne u Chicago, nego sam samo mislio da mi nece valjda praviti problem zbog promene adrese...

Hvala jos jednom ;)

blueman
11.05.2013, 08:40
Evo i ja da prenesem svoja iskustva sa dobijanjem SSN i GC….
SSN je stigao bukvalno posle 4 dana nakon podnosenja zahteva u lokalnom SSA u Las Vegasu. Zahtev sam podneo dva dana od ulaska u zemlju jer sam promenio prvobitnu adresu sa intervjua u Beogradu i nisam zeleo da razmisljam da li ce oni poslati tamo gde treba ili nece. U lokalnom SSA-u su odradili sve za 10 minuta i niko mi nije nista rekao da treba da cekam 3 nedelje pre podnosenja zahteva….
Sto se tice Zelene karte ona je stigla za tacno 16 dana. Na aerodromu sam im nekoliko puta napomenuo novu adresu, cak sam i gledao lika kad je zapisivao adresu da nesto ne pogresi. Na moje pitanje kad stize GC on rece 7 meseci, vidim da su bas dobro obavesteni (karta stigla za 16 dana).
Nego na GC pise za Country of Birth: Serbia & Montenegro sad ne znam da li je to normalno ili je greska. Voleo bi da cujem druge forumase sta njima pise kao zemlja rodjenja. pozzz

vrhunski
11.05.2013, 10:56
I meni pise "Serbia and Montenegro" .

oskark
21.05.2013, 08:34
Ako vas interesuje ja jos nisam dobio ni ssn ni gc. Danas mi je doslo postom iz USCIS-a da su primili moju aplikaciju ali je fee in suspension(sta god im to znacilo). Fakticki, zbog tog novog placanja od $165 ceka se dve nedelje duze nego inace radi provere da li ste zaista platili. Tako da budete pripremljeni, jer ako nesto ne ubrzaju za GC sigurno cete cekati mesec dana.

A SSN je potpuna druga prica....tako ti je to kad kinezi rade u sluzbi:udri::pucpuc2:danas je po treci put podnosen zahtev za moj SSN:smrc::tot:

nikolateo
21.05.2013, 10:52
Pozdrav,

Interesuje me, posto sam uzeo kartu za Njujork za petak, da li ce raditi taj salter na aerodromu za GC. Verovatno je mozda malo glupo pitanje, ali interesuje me za svaki slucaj. :)

Unapred zahvalan

petrojka1980
21.05.2013, 14:23
Pozdrav,

Interesuje me, posto sam uzeo kartu za Njujork za petak, da li ce raditi taj salter na aerodromu za GC. Verovatno je mozda malo glupo pitanje, ali interesuje me za svaki slucaj. :)

Unapred zahvalan

Nikola, rade oni svakog dana - ne sekiraj se! Srecan put i pusti obecani mail!
Pozz i vidimo se preko bare :)

ivanmilosavljevic
01.06.2013, 18:14
Evo da opisem svoje iskustvo sa SSN....
Prva stvar ako vec imate SSN onda blago vama,ja sam ga dobio preko J1 vize onda treba samo da se odradi replaciment SSN tacnije da se skine ogranicenje.SSN ostaje isti!!! Dobio sam za 5 dana,posao sam poceo da trazim sa onim starim i sa imigrantskom vizom.Juce sam izvadio personal ID. Za to mi je bila potrebna viza iz pasosa,dokaz da zivim na tu adresu(poneo sam papir iz SSA),i 25$.
Zavrsio sam sve za 20 ak minuta.
Danas je 10ti dan kako sam ovde,obavio sam vec 2 intervjua(u Majamiju odmah pitaju zustrijijim tonom da li si legalan ili ne).
Moj savet je da cim se smestite u U.S odmah odete u SSA i da podnesete zahtev za SSN,jer moj cimer a nas drugar sa foruma Maruko mislio da to podnose na ulaz u Ameriku pa je izgubio skoro 3 nedelje.Njemu je stigao GC,ali sa njim moze da se slika jer nema SSN.Podneo je zahtev pa ce dobiti ovih dana.

oskark
04.06.2013, 01:46
A ja sam ti dokaz da iako odes u SSA office mozes da ostans bez SSN kao sto sam ja prosao. Bio sam danas u SSA da vidim gde zapelo, kad ono kaze moj case je na pendingu. :wtf::blink:
Ja kazem kakv pending cak sam i zeleni karton dobio i welcome letter(koji je stigao posle GC-a 10 dana). Kaze ona meni to joj treba. uzme meni GC ukuca brojeve sa kartice i kaze mi da sam sada approved i da mi stize ssn kartica u roku od najvise 10 dana. A za sutra imam zakazn appointment da mi da print out mog SSN.

Green2014
29.08.2013, 22:44
Molim neke novije imigrante da podele iskustvo sa dobijanjem ssn i DL. Kolikomje trajalo i sta god oni misle da je korisno

Taty2
12.09.2013, 18:10
Imam rođake tamo nisu baš od jučer emigranti, ali...
SSN: Dakle, za SSN može se otići (šta više preporučljivo je) u Social Security Administration, odmah ili nakon 3 dana i sl po slijetanju i u tom office-u aplicirati za SSN bez obzira na to to što se iščekuje da kartica sa SSN brojem stigne na poštansku adresu.
To može biti bilo koji SSA office, a ne samo onaj koji je najbliži adresi stanovanja. Treba ponijeti pasoš sa pečatom I-551, može i kopija prve strane pasoša i pečata.

U SSA može se desiti da službenik obavijesti da niste još u sistemu, čak i nakon pa dana. Ako vam službenik kaže da jeste u sistemu, zamolite da vam izdiktira vaš broj ikoji e nalazi u kompjuteru. Zapišete taj broj sebi na papirić i pitate kad će stići kartica. Nedostatak SSN je velika kočnica za sve moguće aktivnosti i zaista je ključan.
Ako vam kaže da jeste u sistemu, ali da još nema broja onda SVAVAKO I OBAVEZNO popunite aplikaciju čime ste ponovo inicirali i 150 % osigurali SSN. Popunjavanje obrasca za SSN traje nešto više od 10-15 minuta za jednu osobu. Može se desiti da vam vam isprintaju papir za svaku osobu u kojem stoji informacija da ste u sistemu, ali da nema još broja za vas, jer će procesirati u roku od 12-24 sata. Onda sutradan opet odete sa tim papirom kojeg vam onda zamijene sa papirom u kojem piše vaš SSN. Druga moguća situacija je da odmah dobijete isprintani papir u kojem piše SSN.

Sve varira od države do države, a ispunjavanje aplikacije za soicial security number u SSA nikad nije suštinski na odmet.

dzimrija
13.09.2013, 19:57
Evo i mog iskustva vezanog za Njujork. Kako je i navedeno u prethodnim postovima, prva stvar koja mora da se uradi kada se kroci na tlo Amerike je podnosenje zahteva za SSN broj. Posto sam se obreo u Astoriji koja je deo Kvinsa, zahtev mi nisu prihvatili u lokalnoj kancelariji vec sam morao da idem u SSA koja se nalazi na Jamajka aveniji. Teta koja radi na salteru mi je rekla da zahtev uopste ne postoji u sistemu, te sam odmah podneo novi i dobio potvrdu.
Podneo sam ga petog septembra a broj je stigao jedanaestog, lepo iznenadjenje.
:naughty:

Green2014
31.10.2013, 08:24
Zanima me da li je potreban birth certificate za nesto? Ako ga treba nositi, da li treba vaditi medjunarodni ili prevoditi domaci kod sudskog tumaca? Hvala unapred na odgovoru :)

IgorMAD
31.10.2013, 11:16
I mene zanima sta mi je sve od prevoda potrebno kad odem tamo? Izvod iz maticne knjige rodjenih, vencanih...?

petrojka1980
01.11.2013, 19:06
Ono sto znam da je potrebno je izvod iz maticne knjige rodjenih (mozda i vencanih, ali sa time nemam iskustva jer san single). Ja sam kod sebe imala medjunarodni - isti onaj koji sam nosila na intervju. Trazili su kad sam podnosila zahtev za SSN posto naravno da proces nije automatski pokrenut :). Ako je medjunarodni onda prevod nije potreban. Inace SSN mi je stigao tacno nedelju dana nakon podnosenja zahteva (u pitanju je Chicago area).

IgorMAD
01.11.2013, 20:01
E hvala na informaciji :)
I mi idemo u Chicago area tako da nam ova informacija mnogo znaci :)
Reci mi samo kad si placala onaj $165 fee? Pre nego sto si ostisla ili kada si stigla tamo? I na koji nacin si platila (kojom karticom)?

petrojka1980
03.11.2013, 01:08
E hvala na informaciji :)
I mi idemo u Chicago area tako da nam ova informacija mnogo znaci :)
Reci mi samo kad si placala onaj $165 fee? Pre nego sto si ostisla ili kada si stigla tamo? I na koji nacin si platila (kojom karticom)?

Fee sam platila 10-ak dana pred put i preko onog elis sistema i sve je proteklo kako treba. Platila sam sa oceve VISA kartice. Ako neko ima neku drugu savetujem da se za online placanja u $ ne koristi VISA jer oni sve obracunavaju u eur tako da ima konverzije i uvek ispadne malo vise od stvarne sume.

wladinho
03.11.2013, 11:06
Samo da se nadovežem na plaćanje karticom. Nema veze da li je VISA ili MASTER, bitno je kako banka obračunava plaćanje u stranoj valuti. Ja konkretno imam VISA karticu od Komercijalne banke koja ti sve skida u dinarama po gornjem kursu banke. Da li ja platio u eurima, dolarima ili pezosima, to je jedina konverzija, strana valuta u dinare.

IgorMAD
03.11.2013, 11:47
Ja imam neku internet karticu pored master i maestro kartice. Mislim da mogu na nju da uplatim dolare i onda da placam. Mada nisam siguran.

holmes
02.12.2013, 16:39
Danas sam platio imigrantsku taksu za nas. Sve OK, i dobio sam email sa potvrdom da sam platio. Za one koje interesuje, platio sam VISA electron internet prepaid karticom, koju sam kupio samo za ovu namjenu. Uplata je u domacoj valuti, banka uzima svoj fee, a kurs se obracunava prema VISA kursnoj listi: http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx

Provjerim tu na kalkulatoru koliko izadje 660 USA i pogledam koliko mi je banka svukla i vidim da su me kratili za 25 maraka (13 evra). Eto, tako je to...

IgorMAD
02.12.2013, 17:46
I ja upravo ovog trenutka platio immigrant fee. Bas trazim na forumu temu gde da napisem kad ono holmes vec pronasao :)

Isto placeno VISA Internet karticom (Banca Intesa), bez ikakvih problema je sve proslo. Platio sam na istom nalogu za oboje ($330). Banka mi je skinula 347,5 dolara (nisam znao da toliko bas skidaju ali ajde :().

U svakom slucaju, definitivno moze iz Srbije da se uplati fee, bez obzira sto mi je sluzbenik u ambasadi rekao da verovatno nece moci i da mozemo da platimo iz USA onda.

IgorMAD
02.12.2013, 17:51
Danas sam platio imigrantsku taksu za nas. Sve OK, i dobio sam email sa potvrdom da sam platio. Za one koje interesuje, platio sam VISA electron internet prepaid karticom, koju sam kupio samo za ovu namjenu. Uplata je u domacoj valuti, banka uzima svoj fee, a kurs se obracunava prema VISA kursnoj listi: http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx

Provjerim tu na kalkulatoru koliko izadje 660 USA i pogledam koliko mi je banka svukla i vidim da su me kratili za 25 maraka (13 evra). Eto, tako je to...

A kakav si e-mail dobio kao potvrdu? Meni su poslali samo e-mail da odem da proverim nalog, desio se neki update :)
Tamo je samo stajalo da je "submitted" uplata i to je to :)

holmes
02.12.2013, 18:09
Dobio sam 2 maila Igore. Prvi je Payment Confirmation a drugi Case Update Notification. Da li je moguce da si nekako uplatio a da nisi kreirao profil, eto to mi pade na pamet dok pisem, mada i nema mnogo smisla kad bolje razmislim...

IgorMAD
02.12.2013, 18:47
Meni je prvi E-mail Confirmaton Notification, a drugi mail je Case Update Notification.
Kreiran je nalog, mogu da udjem na njega i tu pise ono submitted.

Sad mi je izbacio poruku da mi je zakljucan nalog i da moram da ih pozovem. Nemam pojma o cemu se radi, ali nikad ne mogu nista bez problema da zavrsim :)

free
02.12.2013, 19:55
Sacekaj malo do sutra npr pa probaj ponovo to se i meni desilo dok sam proveravao u kom delu procesa je GC, pa sam sutradan probao i sve je bilo ok i saznao da su GC bile gotove i da su u putu :)

via
02.12.2013, 20:36
Nemam pojma o cemu se radi, ali nikad ne mogu nista bez problema da zavrsim :)

hahahahahaha, ovako i mi razmišljamo :grin::grin:

IgorMAD
02.12.2013, 20:57
hahahahahaha, ovako i mi razmišljamo :grin::grin:

Ma tako svi razmisljaju :) Ali da sve ide bez muke ne bi bilo zanimljivo :)

@free E ali ja jos uvek nisam u USA, videcu sutra da li se u nalogu onaj "pending" promenio.

jovanlv
23.12.2013, 21:33
Dali neko zna kako se produzava vazenje Green Card ako ne zelite americko drzavljanstvo ili nema te uslove da ga steknete.Kako produziti vazenje green card

IgorMAD
23.12.2013, 23:31
Nema nikakvog produzavanja, dobio si ga do kraja zivota :)

free
23.12.2013, 23:45
Samo svake 10 godine imas obnavljanje, a vaziti dozovotno.

jovanlv
24.12.2013, 20:41
Pa to sam hteo da znam kako posle 10 godina obnoviti.Hvala vam

RBSMC
21.04.2014, 00:56
Da li ste svi vi dobili pismo u ambasadi prilikom preuzimanja viza u kom stoji da ne treba ići u SSA jer će SSN po automatizmu stići tri nedelje po ulasku.
Pročitao sam celu temu i čudno mi je da niko to nije pomenuo. Da li je to novina?

IgorMAD
21.04.2014, 01:41
To svima kazu, ali niko ne ceka. Ako budes cekao, stici ce ti za mesec dana, a mozda i ne stigne nikad dok ne odes sam u SS Office i prijavis se.
Ne prepustaj nista slucaju jer im je administracija nekad kao i nasa :)

mikiSA
21.04.2014, 18:18
Pa to sam hteo da znam kako posle 10 godina obnoviti.Hvala vam
evo jovanlv link na kojem ti pise sta i kako: http://www.uscis.gov/green-card/after-green-card-granted/renew-green-card
Znaci treba predati za produzenje 6 mjeseci prije nego ti trenutna karta istekne. Ovo placas $450.

Bostonka
22.04.2014, 09:40
I ja upravo ovog trenutka platio immigrant fee. Bas trazim na forumu temu gde da napisem kad ono holmes vec pronasao :)

Isto placeno VISA Internet karticom (Banca Intesa), bez ikakvih problema je sve proslo. Platio sam na istom nalogu za oboje ($330). Banka mi je skinula 347,5 dolara (nisam znao da toliko bas skidaju ali ajde :().

U svakom slucaju, definitivno moze iz Srbije da se uplati fee, bez obzira sto mi je sluzbenik u ambasadi rekao da verovatno nece moci i da mozemo da platimo iz USA onda.

Molim vas, da li neko moze da mi pojasni ovo vezano za placanje imigrant fee? Toliko sam citala forum, ali mi je ovo potpuno nepoznato... Suprug i ja smo platili u ambasadi cini mi se po 330€ kada smo imali intervju...ali nam niko nije rekao da treba nesto opet da se placa?? I da li se nesto placa prilikom ulaska u USA na aerodromu, cini mi se da sam negde naisla na tu info.
Unapred beskrajno zahvalna na odgovoru....

IgorMAD
22.04.2014, 10:06
Pa zar vam nisu u ambasadi dali papir na kome pise nacin placanja i cena?

goblini
22.05.2014, 15:41
To svima kazu, ali niko ne ceka. Ako budes cekao, stici ce ti za mesec dana, a mozda i ne stigne nikad dok ne odes sam u SS Office i prijavis se.
Ne prepustaj nista slucaju jer im je administracija nekad kao i nasa :)

Igore, koliko je proslo pre nego sto si otisao u SS Office i sta si tacno predao tamo za prijavu? Mi smo otisli sutradan po sletanju u Miami i rekli su nam da smo poranili i da cekamo da nam stigne na adresu jer smo u formularima koje smo slali u KCC naveli da ce nam tako stici na adresu, pa ako nam ne stigne posle 21 dana da onda dodjemo. To mi se cini nekako daleko s obzirom da ne mozemo da izvadimo ni jedan dokument niti da bilo sta uradimo ovde bez SSN-a.

noki
22.05.2014, 17:31
Mi smo platili u ambasadi u to vreme 840 dolara za svakog pojedinacno,ukupno 3360 dolara(ja,suprug i dvoje dece).Kad smo stigli u Nju Jork na aerodrom,tamo nam pregledali vize,pasose i proverili biometriske podatke,uzeli adresu u USA gde planiramo da odsednemo i poslali nam Grin karte za jednu nedelju,sa Grin kartama smo otisli u SS Office i podneli sve potrebne dokumente da bi nam dali kartice. SSN kartice nismo dobili istog dana,vec su nam ih poslali postom posle 10 dana - znaci nista dodatno nismo platili.

IgorMAD
22.05.2014, 21:50
@goblini

Idite opet, svaki dan ako treba i trazite...
Mi smo u petak stigli a u ponedeljak smo vec predali zahtev. Mislim da je proslo 5 radnih dana i dobili smo SSN.
Samo dosadjujte, ne mozete SSN da cekate mesec dana. Zelena karta vam nije bitna jer je imate u pasosu ali SSN vam je jako vazna stvar bez koje nista ne mozete.

goblini
22.05.2014, 23:19
@goblini

Idite opet, svaki dan ako treba i trazite...
Mi smo u petak stigli a u ponedeljak smo vec predali zahtev. Mislim da je proslo 5 radnih dana i dobili smo SSN.
Samo dosadjujte, ne mozete SSN da cekate mesec dana. Zelena karta vam nije bitna jer je imate u pasosu ali SSN vam je jako vazna stvar bez koje nista ne mozete.

Hvala IgorMAD, idemo onda ponovo u ponedeljak, taman smo im dali nedelju dana fore. Kazi mi, kako izgleda taj zahtev? Jel to tamo nesto popunjavam ili to ide online?