PDA

View Full Version : Koliko smem da razvlacim odsustvo van USA?

Enter
03.06.2008, 11:34
Cao! Procitavsi ovo
"...Dalje, kazu da imas prava da sa tom vizom udjes u Ameriku u roku od 6 meseci, ali da kada udjes u USA, ne smes da boravis van nje duze od godinu dana (bez posebne dozvole), jer ti onda istice viza. Takodje, ako 'immigration officer' skonta da koristis vizu samo da bi je odrzavao dolazeci jednom godisnje (na godisnji odmor), ima pravo da ti je oduzme."
u rubrici Zelena lutrija - Retro autora Srdjevica upitao sam se da li neko moze da potvrdi ove navode ili doda jos neku informaciju, iskustvo itd.
Zapravo, interesuje me:
1. Koliko najduze moram da boravim u USA po prvom dolasku (kada dobijem GC) da bih stekao pravo da se vratim kuci da npr vidim svoje, a da ne izazovem negativne posledice? Da li je to uopste limitirano?
2. Koliko najduze smem da boravim kuci pa da se vratim u USA?
Jednostavno, koliki su ti rasponi boravak u USA - kuci?
Hvala.

srdjevic
03.06.2008, 17:57
1. Nisam siguran da je limitirano, ali ne znam da li mozes da se vratis samo sa pasosem (u kome je viza). Ti kad udjes u USA, oni te uvedu u sistem, a za mesec dana ti stize zelena karta. Do tada, viza u pasosu sluzi kao temporary proof of residency (malo o tome imas u temi Birokratija (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=86)), sto znaci da bi teoretski mogao da se setas samo sa pasosom.
Predlog: vidi da se vrces tek posle dobijanja zelene, da te ne cimaju za razloge i ostalo (ako uopste budu)... Mada ne bi trebalo. Oni intervenisu samo ako radis ono: 6 meseci kuci, 5 dana u USA, pa tako u krug.... :cool:

2. Kuci mozes da ides kad god hoces. Jedini uslov: ako ides na duze od 6 meseci, moras da im se javis (popunis re-entry permit). Mozes da se setas koliko cesto hoces. Samo, sto si duze kuci, kasnije dobijas drzavljanstvo (imaju neku foru da ti racunaju 5 godina boravka na 3 meseca blokove, znaci ako si cesto kuci, onda ti vise treba da skupis taj broj meseci da apliciras za drzavljanstvo... treba se raspitati...)

I da, kad jednom udjes u masinu, nema teorije da ides kuci cesce nego jednom godisnje... :(

Nadam se da neko nema drugacije iskustvo... :rolleyes:

*Ranije je ogranicenje bilo 1god van USA, ali je promenjeno na 6 meseci!

V777
04.06.2008, 05:01
Na sajtu http://www.welcometousa.gov/, postoji sa leve strane baner sa nazivom A guide to Naturalization...tu se nalaze obavestenja o proceduri za dobijanje us pasosa, kao i o uslovima koji treba da budu ispunjeni sto se tice proteka vremena http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=652d04e2d331e010VgnVCM1000000ecd190aRCR D&vgnextchannel=96719c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1 RCRD (sve je veoma lepo i tabelarno prikazano, tako da ne moze da bude nikakve zabune...).

Pozdrav!

markoni
27.11.2016, 14:58
2. Kuci mozes da ides kad god hoces. Jedini uslov: ako ides na duze od 6 meseci, moras da im se javis (popunis re-entry permit). Mozes da se setas koliko cesto hoces. Samo, sto si duze kuci, kasnije dobijas drzavljanstvo (imaju neku foru da ti racunaju 5 godina boravka na 3 meseca blokove, znaci ako si cesto kuci, onda ti vise treba da skupis taj broj meseci da apliciras za drzavljanstvo... treba se raspitati...)

I da, kad jednom udjes u masinu, nema teorije da ides kuci cesce nego jednom godisnje... :(

Nadam se da neko nema drugacije iskustvo... :rolleyes:

*Ranije je ogranicenje bilo 1god van USA, ali je promenjeno na 6 meseci!

Citam ovaj stari post, pa se pitam, da li se mora traziti re-entry permit ako nosilac zelene karte boravi van USA 10-11 meseci u jednom (prvom) izlasku iz Amerike?... u ovom postu pise za svaki izlazak preko 6 meseci mora re entry permit, a ja se pitam da li je to i sada tako obzirom da je ovo post star vise godina... a i cini mi se da sam na drugom mestu procitao da je mozda malo drukcije to pravilo

Magelan
27.11.2016, 16:46
Citam ovaj stari post, pa se pitam, da li se mora traziti re-entry permit ako nosilac zelene karte boravi van USA 10-11 meseci u jednom (prvom) izlasku iz Amerike?... u ovom postu pise za svaki izlazak preko 6 meseci mora re entry permit, a ja se pitam da li je to i sada tako obzirom da je ovo post star vise godina... a i cini mi se da sam na drugom mestu procitao da je mozda malo drukcije to pravilo

Problem je sto "pravilo" na ulasku u zemlju sluzbenici tumace po nekom svom nahodjenju tako da nije zgoreg uzeti Re-Entry Permit.

Meni je pre godinu dana jedan napravio scenu zato sto sam bio napolju 4 meseca i provukao kroz kontekst kako moja situacija zahteva taj "neki" dokument. Nije ni znao kako se zove "taj dokument" dok ja nisam upitao posle 30 sekundi da li on u stvari misli na Re-Entry permit. "DA!" - na sta sam ja rekao da nikada nisam bio duze od 6 meseci van US i da sam napolju zbog skole i to ne u domovini nego na totalno desetom mestu. Pustio me je nakon kraceg natezanja, ali svakako nije bila prijatna situacija. To neko vidjenje i poimanje ostatka sveta medju velikim brojem Amerikanaca ocito ide u smeru da je Amerika najbolja zemlja na svetu, da niko ko moze da zivi u Americi nema potrebe da provodi van zemlje duze od par nedelja koliko mozda moze da traje odmor, neka hitna situacija ili poslovni put. Svako ko se zadrzi van zemlje duze je vecini njih "sumnjivo lice" i onda krece propitivanje i maltretiranje...

Ima ljudi koji bez permita udju i posle 11 meseci... Bukvalno na koga naletis...

markoni
13.12.2016, 17:39
nikada nisam bio duze od 6 meseci van US i da sam napolju zbog skole i to ne u domovini nego na totalno desetom mestu. Pustio me je nakon kraceg natezanja, ali svakako nije bila prijatna situacija

Gledajuci ovu stranu (ako je to pravi link gde pise pravilo...) https://www.uscis.gov/sites/default/files/USCIS/Resources/B5en.pdf

stekao sam utisak da je pravilo u prvoj tacki (izvukao sam nize dve tacke) da treba imati re entry permit, u slucaju ako smo izvan amerike punih 12 meseci ili vise, a da za odsustvo krace od godinu dana izvan amerike nije neophodan re entry permit, pa mi nije jasno kakvu ulogu ima Vas odgovor tom sluzbeniku da ste van amerike bili manje od 6 meseci, obzirom da se u pravilu nigde ne spominje 6 meseci... ako je po pravilu sa ovog linka, granica od koje treba imati taj dokument je punih 12 meseci van amerike, gresim li?

Ali mi nije bas jasno znacenje ove druge tacke, koja navodi odsustvo krace od 1 godine ako "if you take up residence in another country." sta se pod tim podrazumeva...

• Your Permanent Resident Card becomes technically invalid for
reentry into the United States if you are absent from the United
States for 1 year or more.
• Your U.S. permanent residence may be considered as abandoned
for absences shorter than 1 year if you take up residence in
another country.

kuki
12.02.2018, 22:27
Kog datuma najkasnije nosilac GC treba da udje u USA da mu se ne bi prekidalo brojanje za drzavljanstvo, ako je iz USA izasao 3-eg septembra 2017, a u Srbiju usao 4-og septembra 2017. godine?

Tj. kog datuma najkasnije da hvata let iz Beograda, jer datum kada udjemo u avion u Beogradu, tamo stizemo istog tog kalendarskog dana...

ikac89
12.02.2018, 23:06
Nekom najprostijom računicom (6 meseci minus 1 dan), 02. marta, ali ja ne bih rizikovao, već bi otišao nekoliko dana pre tog roka.

kuki
13.02.2018, 12:31
Nekom najprostijom računicom (6 meseci minus 1 dan), 02. marta, ali ja ne bih rizikovao, već bi otišao nekoliko dana pre tog roka.

182+183=365 dana
Ako se racuna po danima, znaci maksimalno 182 dana van US tokom 365 dana, to bi bio koji dan nakon 2-og marta...

E sad je pitanje, obzirom da martu prethodi februar (28 dana), da li se za drzavljanstvo racuna po danima (npr. najvise 182 dana van US a npr. najmanje 183 unutar US, od 365 dana, to bi bilo dan vise u USA nego van USA)

Ili se gleda grublje, kao sto je Ikac89 pretpostavio (pretpostavka na prvi pogled... tj. po datumima)

Pitam jer razmatram kartu za 3-ci mart, jer mi ta karta najvise odgovara, pa se raspitujem, dal bi mi ako sam US napustio 3-eg septembra 2017 a ako ponovo udjem u US 3-eg marta 2018 bilo prekinuto brojanje za drzavljanstvo ili ne... ponavljam... ulazak za 3-ci mart bi bilo ne vise od 182 dana provedenih van Amerike po mom shvatanju... gresim li, ili se ipak gleda po datumima grublje?

misternice
13.02.2018, 14:35
182+183=365 dana
Ako se racuna po danima, znaci maksimalno 182 dana van US tokom 365 dana, to bi bio koji dan nakon 2-og marta...

E sad je pitanje, obzirom da martu prethodi februar (28 dana), da li se za drzavljanstvo racuna po danima (npr. najvise 182 dana van US a npr. najmanje 183 unutar US, od 365 dana, to bi bilo dan vise u USA nego van USA)

Ili se gleda grublje, kao sto je Ikac89 pretpostavio (pretpostavka na prvi pogled... tj. po datumima)

Pitam jer razmatram kartu za 3-ci mart, jer mi ta karta najvise odgovara, pa se raspitujem, dal bi mi ako sam US napustio 3-eg septembra 2017 a ako ponovo udjem u US 3-eg marta 2018 bilo prekinuto brojanje za drzavljanstvo ili ne... ponavljam... ulazak za 3-ci mart bi bilo ne vise od 182 dana provedenih van Amerike po mom shvatanju... gresim li, ili se ipak gleda po datumima grublje?

U svakoj godini morate imati minimum sest meseci plus jedan dan UKUPNO boravka u SAD. Neka me neko obavesteniji ispravi ako gresim, ali vama se nista iz prethodne godine ne racuna jer niste tamo boravili vise od 6 meseci... Tako da je 2018 ponovo nova godina za sebe, dakle sad mozete uci kad god zelite (tj.bar do kraja juna ako cete ostajati do kraja godine u US) a da imate ukupno 6 meseci u kalendarskoj godini.
Konkretnije: nemojte ni posmatrati proslu godinu, ako ste bili samo jedan dan nista se ne racuna.

Magelan
13.02.2018, 16:00
U svakoj godini morate imati minimum sest meseci plus jedan dan UKUPNO boravka u SAD. Neka me neko obavesteniji ispravi ako gresim, ali vama se nista iz prethodne godine ne racuna jer niste tamo boravili vise od 6 meseci... Tako da je 2018 ponovo nova godina za sebe, dakle sad mozete uci kad god zelite (tj.bar do kraja juna ako cete ostajati do kraja godine u US) a da imate ukupno 6 meseci u kalendarskoj godini.
Konkretnije: nemojte ni posmatrati proslu godinu, ako ste bili samo jedan dan nista se ne racuna.

Dva pravila sto se brojanja dana za drzavljanstvo tice:

1. Boravak ne duzi od 6 meseci van US
2. Vise od polovine dana provedenih u US u vremenskom periodu od 5 godina koji pocinje od dana aktivacije zelene karte.

Ne gleda se na godisnjem nivou vec na nivou celog perioda.

Npr: Neko samo udje i aktivira GC, provede par nedelja i vrati se nazad na 4-5 meseci, udje opet na par nedelja pa se vrati za tri meseca itd itd. Toj osobi se ne resetuje "sat" ali kada dodje onih 5 godina neophodno je da u zbiru broj dana bude vise od polovine (okvirno barem 30 meseci).

Kako se broje dani: Dan ulaska i izlaska iz US se racunaju kao dani provedeni u US. Npr: Izlazak iz US 2.feb i povratak u US 18. feb. - 2. i 18. feb se racunaju kao dani provedeni u US i konkretno u ovom primeru racunate 15 dana (NE 16, NE 17 - vec 15).

kuki
14.02.2018, 04:42
Dva pravila sto se brojanja dana za drzavljanstvo tice:

1. Boravak ne duzi od 6 meseci van US
2. Vise od polovine dana provedenih u US u vremenskom periodu od 5 godina koji pocinje od dana aktivacije zelene karte.

Ne gleda se na godisnjem nivou vec na nivou celog perioda.

Npr: Neko samo udje i aktivira GC, provede par nedelja i vrati se nazad na 4-5 meseci, udje opet na par nedelja pa se vrati za tri meseca itd itd. Toj osobi se ne resetuje "sat" ali kada dodje onih 5 godina neophodno je da u zbiru broj dana bude vise od polovine (okvirno barem 30 meseci).

Kako se broje dani: Dan ulaska i izlaska iz US se racunaju kao dani provedeni u US. Npr: Izlazak iz US 2.feb i povratak u US 18. feb. - 2. i 18. feb se racunaju kao dani provedeni u US i konkretno u ovom primeru racunate 15 dana (NE 16, NE 17 - vec 15).

Po tome bi znacilo da ako sam izasao iz US tokom 3-eg septembra 2017 (nebitno u koliko sati), a udjem u US u toku 3-eg marta 2018 po Americkom brojanju vremena-sata, makar minut pred njihovu ponoc (tj. pre 4-tog marta), nebitno koliko sati-minuta tokom ta dva dana provedem u US, odnosno van US (znaci 3-ci septebar i 3-ci mart bi se racunali kao da sam ih u celosti proveo u Americi, cak i iako sam ih samo delimicno proveo u USA... ?)

Po tom proracunu, brojeci dane u kalendaru zakljucujem da bi moj broj dana van Amerike tada bio 26 nedelja minus 2 dana...

26x7-2=182-2=180 dana van US

obzirom da je to manje nego pola od 365 (jer je 180+185=365)

znaci li to da cak i ako bih usao 4-tog marta (recimo stignem pred ponoc 3-eg marta, a zadrze me na ulasku pa predjem u 4-ti mart), to bi se racunalo kao 181 dan van US ??? (181+184=365, pa je opet 181 manje nego 184, zar ne???) cak i u slucaju ulaska u US 4-og marta, ja sam manje od polovine od 365 dana bio van USA?

Dal ima neki kalkulator gde mogu da ubacim datume i proverim dal sam u pravu ili ne?

Dal mogu hladne glave da uzmem kartu sa kojom bih usao u US u toku 3-eg marta 2018 godine, a da mi se brojanje za drzavljanstvo ne prekida... ako sam US napustio tokom 3-eg septembra 2017...

Magelan
14.02.2018, 11:27
Po tome bi znacilo da ako sam izasao iz US tokom 3-eg septembra 2017 (nebitno u koliko sati), a udjem u US u toku 3-eg marta 2018 po Americkom brojanju vremena-sata, makar minut pred njihovu ponoc (tj. pre 4-tog marta), nebitno koliko sati-minuta tokom ta dva dana provedem u US, odnosno van US (znaci 3-ci septebar i 3-ci mart bi se racunali kao da sam ih u celosti proveo u Americi, cak i iako sam ih samo delimicno proveo u USA... ?)

Po tom proracunu, brojeci dane u kalendaru zakljucujem da bi moj broj dana van Amerike tada bio 26 nedelja minus 2 dana...

26x7-2=182-2=180 dana van US

obzirom da je to manje nego pola od 365 (jer je 180+185=365)

znaci li to da cak i ako bih usao 4-tog marta (recimo stignem pred ponoc 3-eg marta, a zadrze me na ulasku pa predjem u 4-ti mart), to bi se racunalo kao 181 dan van US ??? (181+184=365, pa je opet 181 manje nego 184, zar ne???) cak i u slucaju ulaska u US 4-og marta, ja sam manje od polovine od 365 dana bio van USA?

Dal ima neki kalkulator gde mogu da ubacim datume i proverim dal sam u pravu ili ne?

Dal mogu hladne glave da uzmem kartu sa kojom bih usao u US u toku 3-eg marta 2018 godine, a da mi se brojanje za drzavljanstvo ne prekida... ako sam US napustio tokom 3-eg septembra 2017...

Ukratko: previse matematike ni oko cega.

“Hladne glave” da cepidlacis dane - licno nije moj stil. Moj stil bi bio 5-5.5 meseci, nikako knapiranje po sistemu da se bukira avion koji slece u 23.59 tamo nekog dana koji sam izracunao. Nece u exYU nista da izgori za dve nedelje a meni bi bila mirna glava. Da li je 180 ili 182 - ne d’o ti Bog da krenes oko toga da se na aerodromu raspravljas sa nekim nezainteresovanim imigracionim sluzbenikom koji iza tebe ima citav red naroda I samo ceka tebe da kalkulise I nateze se k’o sto se mi ovde natezemo. Moze glatko da ti oduzme GC I posalje te kod imigracionog sudije pa se ti na sudu dokazuj da li si I sto si ostajao toliko dugo, a tu vec mogu I da ti traze one takse koje nisi uradio kao dokaz o vezama sa US.

Ukoliko zelis da potencijalno upadnes u problem, samo napred.

P.S. Objasnjeno je sve I zamolicu te da ne postavljas dalja pitanja na ovu temu.

Moderator

kuki
15.02.2018, 14:04
Ukratko: previse matematike ni oko cega.

“Hladne glave” da cepidlacis dane - licno nije moj stil. Moj stil bi bio 5-5.5 meseci, nikako knapiranje po sistemu da se bukira avion koji slece u 23.59 tamo nekog dana koji sam izracunao. Nece u exYU nista da izgori za dve nedelje a meni bi bila mirna glava. Da li je 180 ili 182 - ne d’o ti Bog da krenes oko toga da se na aerodromu raspravljas sa nekim nezainteresovanim imigracionim sluzbenikom koji iza tebe ima citav red naroda I samo ceka tebe da kalkulise I nateze se k’o sto se mi ovde natezemo. Moze glatko da ti oduzme GC I posalje te kod imigracionog sudije pa se ti na sudu dokazuj da li si I sto si ostajao toliko dugo, a tu vec mogu I da ti traze one takse koje nisi uradio kao dokaz o vezama sa US.

Ukoliko zelis da potencijalno upadnes u problem, samo napred.

P.S. Objasnjeno je sve I zamolicu te da ne postavljas dalja pitanja na ovu temu.

Moderator

Ok, moje je pitanje bilo dal se resetuje brojanje za 182 cela dana van US, ili ne, samo se ne uzbudjujte...

kako sam shvatio, svaki je izlazak rizik u statusu nosioca GC, bilo to na par dana, 2-3 meseca, nepunih 6 meseci ili 364 dana... (ili 365, ako je prestupna godina...)

Uvek smo na slobodnoj volji salterskog sluzbenika... koliko god da je trajalo odsustvo...

kuki
19.02.2018, 02:17
Na koje nacine se pravdati na ulazu u US, ako dolazimo 2-3 meseca godisnje par godina za redom, posle koliko vreena postaje rizicno?

Da li nosilac zelene karte koji izvadi novi pasos dok je u Srbiji, treba da kupi avio kartu za Ameriku pre ili tek posle vadjenja tog novog pasosa?

Da li pasoska kontrola u USA ima uvid na osnovu zelene karte i novog pasosa (u kom nema starih jajolikih pecata i imigracione vize koja vise ni nije vazeca vec duze vreme) koliko je osoba provela vremena u US, a koliko van US pre vadjenja novog pasosa? Ako nema, onda pretpostavljam da to delimicno moze da zataska odsustvo u njihovim ocima.

Dal se s novim pasosem i GC moze imati problem vec prilikom ukrcavanja u avion (bez starog pasosa gde je viza)?

(koliko se realno moze ovako rizikovati, "odrzavati" status, dok se naravno ne resi da se trajno nastani u USA)

misternice
19.02.2018, 07:44
Na koje nacine se pravdati na ulazu u US, ako dolazimo 2-3 meseca godisnje par godina za redom, posle koliko vreena postaje rizicno?

Da li nosilac zelene karte koji izvadi novi pasos dok je u Srbiji, treba da kupi avio kartu za Ameriku pre ili tek posle vadjenja tog novog pasosa?

Da li pasoska kontrola u USA ima uvid na osnovu zelene karte i novog pasosa (u kom nema starih jajolikih pecata i imigracione vize koja vise ni nije vazeca vec duze vreme) koliko je osoba provela vremena u US, a koliko van US pre vadjenja novog pasosa? Ako nema, onda pretpostavljam da to delimicno moze da zataska odsustvo u njihovim ocima.

Dal se s novim pasosem i GC moze imati problem vec prilikom ukrcavanja u avion (bez starog pasosa gde je viza)?

(koliko se realno moze ovako rizikovati, "odrzavati" status, dok se naravno ne resi da se trajno nastani u USA)

Na sva ova pitanja vec postoje odgovori na forumu...

19.02.2018, 19:21

Dovoljno da vam se oduzme Zeleni karton. Jedno pitanje za vas,jel vama uopste bitan zeleni karton? Po postovima vidim da nije :wtf:
Inace ne bi postavljali ista pitanja samo u razlicitom kontekstu. Moderator vam je sve lepo objasnio.

kuki
20.02.2018, 04:04
Dovoljno da vam se oduzme Zeleni karton. Jedno pitanje za vas,jel vama uopste bitan zeleni karton? Po postovima vidim da nije :wtf:
Inace ne bi postavljali ista pitanja samo u razlicitom kontekstu. Moderator vam je sve lepo objasnio.

Dobro pitanje,

Dok nisam imao GC, mislio sam da bi mi to bila jedna od najboljih stvari.

Odobrenje useljenicke vize mi je bio jedan od najradosnijih dana u zivotu.

Zelena karta je zgodan dobitak, ali i veliki gubitak! mora se odreci mnogih jako vaznih stvari u zivotu, najdrazih osoba i otadzbine, raskrstiti sa prethodnim zivotom se jednostavno mora pre nego sto se pocne novi zivot, a to trazi vremena i nije jednostavno, nekom vise nekom manje treba vremena... meni Amerika nije ni draga ni prijatna za zivot ali je uredjena drzava, Srbija mi jeste i draga i jako prijatna za zivot npr, ali je neuredjena drzava.

Dal mi nesto znaci zelena karta, osim sanse da imam dobru platu (ali i ogromne troskove zivota koji idu uz dobru platu i zdravstvenu, socijalnu nesigurnost) nista vise mi ne znaci.

Tako da, ako mi je oduzmu, ok, gledao bih da se ovde pametnije organizujem a od zelene karte vise ne bih imao glavobolju i gledao bih da uzivam u mnogo kvalitetnijem zivotu nego tamo sto se zivi (po meni bitnim kriterijumima koje imaju uticaja na kvalitet zivota).

Ako mi je pak ne oduzmu, nakon nekog vremena cu biti reseniji i spremniji za zivot tamo.

Zato se raspitujem o iskustvima ljudi koji dolaze 2-3 meseca godisnje na letnji odmor, koliko puta (godina) im je to poslo za rukom i koje su razloge navodili ako ih je neko nesto pitao na ulasku.

Izvinjavam se moderatoru i ostalima ako sam malo dosadio.

Ggaga
20.02.2018, 11:26
Dobro pitanje,

Dok nisam imao GC, mislio sam da bi mi to bila jedna od najboljih stvari.

Odobrenje useljenicke vize mi je bio jedan od najradosnijih dana u zivotu.

Zelena karta je zgodan dobitak, ali i veliki gubitak! mora se odreci mnogih jako vaznih stvari u zivotu, najdrazih osoba i otadzbine, raskrstiti sa prethodnim zivotom se jednostavno mora pre nego sto se pocne novi zivot, a to trazi vremena i nije jednostavno, nekom vise nekom manje treba vremena... meni Amerika nije ni draga ni prijatna za zivot ali je uredjena drzava, Srbija mi jeste i draga i jako prijatna za zivot npr, ali je neuredjena drzava.

Dal mi nesto znaci zelena karta, osim sanse da imam dobru platu (ali i ogromne troskove zivota koji idu uz dobru platu i zdravstvenu, socijalnu nesigurnost) nista vise mi ne znaci.

Tako da, ako mi je oduzmu, ok, gledao bih da se ovde pametnije organizujem a od zelene karte vise ne bih imao glavobolju i gledao bih da uzivam u mnogo kvalitetnijem zivotu nego tamo sto se zivi (po meni bitnim kriterijumima koje imaju uticaja na kvalitet zivota).

Ako mi je pak ne oduzmu, nakon nekog vremena cu biti reseniji i spremniji za zivot tamo.

Zato se raspitujem o iskustvima ljudi koji dolaze 2-3 meseca godisnje na letnji odmor, koliko puta (godina) im je to poslo za rukom i koje su razloge navodili ako ih je neko nesto pitao na ulasku.

Izvinjavam se moderatoru i ostalima ako sam malo dosadio.

Kuki teoretski je moguce odrzavati GC ali pitanje je koliko i svaki "nedovoljno opravdan" ostanak van USA daje motiv carinskim sluzbenicima koji na to imaju pravo da vam je oduzmu. Takodje sa toliko boravka godisnje nikada necete dobiti drzavljanstvo koje niko ne moze da vam oduzme. Koliko sam ja imala prilike da se upoznam opravdani razlozi bi bili skolovanje i sl ali to je sve privremenog karaktera tako da ako odlucite da eksperimentisete sa odlascima vracanjima napisite nam vase iskustvo jer cini mi se niko na forumu to nije radio. Mislim da treba preseci i doneti odluku. Evo npr mi napustamo finansijski veoma uredjen zivot u Srbiji jer nam nije nimalo prijatan zivot u tako neuredjenom sistemu.Usa ima svoje mane ali nemamo sta da izgubimo cak i da posle nekog vremena shvatimo da smo pogresili. Samo cemo imati iskustvo vise u zivotu, nauciti dobro jezik, steci nove vidike. U Srbiji vreme stoji i nista se nece promeniti jos dugo vremena.
Sve najbolje pozdrav!PS. da li ste vi uopste ziveli tamo imalo?

kuki
20.02.2018, 22:47
Kuki teoretski je moguce odrzavati GC ali pitanje je koliko i svaki "nedovoljno opravdan" ostanak van USA daje motiv carinskim sluzbenicima koji na to imaju pravo da vam je oduzmu. Takodje sa toliko boravka godisnje nikada necete dobiti drzavljanstvo koje niko ne moze da vam oduzme. Koliko sam ja imala prilike da se upoznam opravdani razlozi bi bili skolovanje i sl ali to je sve privremenog karaktera tako da ako odlucite da eksperimentisete sa odlascima vracanjima napisite nam vase iskustvo jer cini mi se niko na forumu to nije radio. Mislim da treba preseci i doneti odluku. Evo npr mi napustamo finansijski veoma uredjen zivot u Srbiji jer nam nije nimalo prijatan zivot u tako neuredjenom sistemu.Usa ima svoje mane ali nemamo sta da izgubimo cak i da posle nekog vremena shvatimo da smo pogresili. Samo cemo imati iskustvo vise u zivotu, nauciti dobro jezik, steci nove vidike. U Srbiji vreme stoji i nista se nece promeniti jos dugo vremena.
Sve najbolje pozdrav!PS. da li ste vi uopste ziveli tamo imalo?

Pravilo za nas nije jasno definisano, vec oni sebi daju za pravo da budu neljubazni i da nas cak i deportuju i za odsustvo od samo 4 meseca npr... a isto tako nakon 11 meseci da nas puste u USA sa osmehom na licu, po ovom pitanju smo kao guske u magli... osim ako nismo cvrsto reseni da odemo i ostanemo u prvih 365 dana statusa.

Mislim da i drzavljanstvo moze da se izgubi ako je dobijeno naturalizacijom, cini mi se da sam negde procitao ako se 5 godina boravi van US. Uz to, ima ljudi koji decenijama zive tamo, a nisu uzeli drzavljanstvo, zive kao LPR... drzavljanstvo pred penziju mora da se uzme.

Proveo sam tamo ukupno 4-5 meseci iz dva idenja, radio nekoliko poslova... sada, iz licnog iskustva mi je jasno zasto su najgojaznija i najbolesnija nacija na planeti.

Jedan clan elefteros mislim da se zove je pisao svoje iskustvo sa ulascima i izlascima tamo... ali je naravno dobrodoslo jos drugih iskustava... u smislu, kako se proslo na ulasku na godisnji odmor (nakon 10 meseci odsustva izvan USA), kako nakon drugi put ucinjenog istog tog od 10 tak meseci van Amerike... ima li neko da je to i treci put ucinio itd...

mikiSA
21.02.2018, 01:12
Mislim da i drzavljanstvo moze da se izgubi ako je dobijeno naturalizacijom, cini mi se da sam negde procitao ako se 5 godina boravi van US.
Izvini Kuki, ali bas ga lupas, ovo gore definitivno nije tacno!
Sa drzavljanstvom USA mozes cim dobijes pasos da odes i nikad se ne vratis u Ameriku i da zauvijek budes njihov drzavljanin. Niko nema pravo da namece drzavljaninu USA gdje ce da zivi i koliko dugo.

Mislim da je vecina ljudi na ovom forumu ovdje jer zele da ZIVE ovdje u USA, a ne da budu takoreci na dvije stolice. Presjeci brate i odluci se vec jednom, zelena karta ce biti ti valjana sve dok jednom ne bude. A onda ce ti biti zao.

toske10
23.02.2018, 01:08
Pozdrav. Dok imaš zelenu kartu, ako ti se ne boravi u USA, odradi neke sezonske poslove, budi šest i po meseci godišnje u USA pa nazad za Srbiju i uživaj u pošteno zarađenom novcu. Kada dobiješ pasoš - dođi kada god želiš, koliko god ti je dovoljno vremena i novca. Niko ti neće pasoš oduzeti zato što dolaziš dva-tri meseca godišnje da zaradiš. Sve ostalo ti je šta bi bilo kad bi bilo, može a i ne mora biti, opterećivanje itd. Svako dobro želim.