PDA

View Full Version : Los Angeles, California

asmiki
28.04.2008, 06:48
Jelena i ja smo se smestili u jednom mestu koje je deo Los Angeles County, oko 25 min udaljeni od LA downtown-a. Mesto se zove Torrance, lezi na okeanu i u principu je pozeljno mesto za zivot. Posto imamo bliske prijatelje ovde, kod kojih smo i bili prvih mesec dana, odlucili smo se da bas ovde zapocnemo nas zivot u USA. Ovde je stvarno prelepo, ali i preskupo, i moje je misljenje da nije bas najlaksi odabir za emigrante. Ipak ne uzimajte ovo za sada zdravo za gotovo, jer cu verovatno imati neko bolje vidjenje stvari tek za par meseci. Neki ljudi koji su vec duze u ovom kraju sele se u neke jeftinije krajeve, drzave, kako bi sebi mogli da priuste neku nekretninu, jer je ovde otkidanje po usima...svakih 10 metara prema plazi 1K$ skuplji stan :)

Mi placamo 1 bedroom stan $1275. Jeste sve ukljuceno u cenu (gas za grejanje, voda, trash, cooking gas), jeste da imamo bazen, spa, teretanu, mesto za praking,...ali je cena isto dobra. Jedna digresija. Jos nismo krenuli sa nikakvim poslom pa mozete da zamislite koliko nas kosta mesec dana ovde :) Zato i kazem da cu imati neko bolje vidjenje na sve ovde tek kad uletim u sljaku. Za sad nam je svaki dolar mnogo skup i boli kad trosimo.

Najbolja stvar ovde je SUNCE svaki dan. Koliko to dobro utice na raspolozenje to je haos. Plaze su super, zive, vikendom bukvalno buknu, to je zezanje svuda i non-stop. Jos jedna dobra strana ovog dela Kalifornije je sto toliko mnogo ima mesta za videti i za posecivati koja su relativno blizu. Vegas je 4 sata odavde, Diznilend na pola sata, Holywood, Beverly Hills u blizini, dugacka obala sa raznolikim plazama, planine za skijanje od 1 do 4 sata udaljene (zavisi ko sta voli), jos nisam istrazio mesta, ali sam cuo da je super i za pecanje kad se zadje malo u planine, ko voli surf ima nekoliko plaza koje su fantasticne, golf i teniskih terena koliko volis. Bukvalno ima svega, ali sve i kosta.

Mozda sam malo konfuzno napisao post ,posto sam samo pisao kako mi sta pada na pamet, a ima toliko toga da se pise o utiscima odavde.

Pa izvol'te pitajte sve sto vas zanima :)

V777
29.04.2008, 01:56
Post je odlican, slobodno nam napisi vise o tom delu USA, jer nisam primetila mnogo nasih da su u tom delu USA, a da se javljaju po forumima. Utoliko vise te ohrabrujemo da nastavis sa svojim utiscima, savetima i iskustvima. Kazi mi, koliko dugo ste vi vec u USA, te da li je tacno da je taj deo USA, kao i uopste cela Kalifornija, sa cestim zemljotresima?

Pozdrav i svako dobro!:)

Lucky
29.04.2008, 05:23
wooow $1275 za jednosoban stan!

Pa koliko su zarade tamo? Mozes li navesti neke primere zanimanja i satnice.Da li je tacno da je temperatura prolecna cele godine i da nema mnogo vlage?

Koliko je opasno? Jedan lik koji je radi samnom kaze da u neke krajeve LA ne bi smeo da zadje ni u sred bela dana. A on je crnac.

asmiki
29.04.2008, 08:20
Ovde ima dosta nasih ljudi, kazu da ima oko 130 000 ljudi u LA county-ju iz bivse "Juge", mada to i nije previse procentualno kako je u nekim drugim krajevima USA. Mi smo upoznali jedan krug ljudi koji zivi u Torrance-u, a to je 10-ak porodica uglavnom ljudi koji su bar po 5-10 godina ovde i cija su deca bliza godinama Jeleni i meni nego oni sami. Ali su svi super ljudi i bas su nam dosta pomogli. Da ne pricam o ovim prijateljima kod kojih smo mesec dana imali sve privilegije gosta i sve slobode domacih :)

Zemljotresa nije bilo od kad smo dosli, a dosli smo 1. marta. Bude pozara, ali i oni su uvek na brdima i u mestima koja se granice sa tim nekim velikim zelenim povrsinama. Tako da nema opasnosti neke. Temperatura je cele godine u rasponu izmedju 10-35 stepeni. Kazu da svega 10ak dana leti bude iznad 35, a isto tako svega 10ak dana zimi ispod 10. I to za vlagu sam cuo iz price, verovatno je to bitan faktor kod visokih temperatura. Posto jos nije bilo prevruce, ja nisam nista osetio.

Bezbednost. Znam da je LA downtown uzasno opasan i da uvece nema sanse tamo da prodjes pesaka da ne naletis nekog da te isprebija. Koliko sam cuo skoro su Dzim Kerija isprebijali tamo negde. Ovaj deo juzne Kalifornije pored obale je bezbedan i uvece i nocu mozes da prodjes svuda i opusteno. Naravno uvek ima budala kojih se treba kloniti ali je generalno bezbedno. Sam ovaj kraj gde smo mi je ok, ali na 10ak milja odavde prema istoku ima krajeva koji su prepuni kriminala, pucnjave i slicnog. Tamo moze 1 bedroom da se iznajmi i za 800$

Za zarade ne mogu puno da vam kazem. Ja pokusavam da se uvalim na neki posao koji je placen od 60-70 000 dolara pa navise godisnje. Vec imam nekog radnog iskustva u programiranju koje je ovde ok placeno. Medjutim, malo to teze ide, posto nemam radnu istoriju u USA. Sa tom platom i da Jelena radi nesto part time mislim da bismo mogli sasvim dobro da zivimo. Ali o tom, potom. Objavicu ovde kad dobijem posao :) Tri agenta mi jure neki dobar posao. Ako neko vreme ne uspem da se zaposlim u struci, sigurno cu krenuti da radim bilo sta samo da premostimo zbog troskova pa cu znati kako se krecu satnice.

Kako nam je rekao jedan prijatelj odavde. Mi smo dosli ovde kao zamrznuto meso i treba vremena da se odledimo, to ne moze na silu. Posebno sto je nama ovo prvo iskustvo ovakve vrste. Rodjeni smo u BG i nismo se selili nigde 20 i kusur godina.

Ne bih da pisem vise o iskustvima, jer ih prakticno nemamo...za iskustva treba vremena, mogu da vam samo kazem konkretne stvari npr. gorivo je 3.83 $/G :)

Sve u svemu prezadovoljni smo utiscima odavde, lepo nam je, videcemo dokle....

Pozdrav

Darko
10.05.2008, 01:38
Putopis Los Angelesa, okoline i Californie uopsteno...

http://www.jeftinaputovanja.net/html/2007/los%20andjeles.html

Darko
28.05.2008, 19:59
Turisticki osvrt na LA od strane jednog naseg coveka, mozda nekog zanima...

Sve može da se obidje sto vi hocete i autobusom, dnevna karata je 3 dolara, i ona vazi od severa do juga od istoka do zapada, znaci skoro 50 milja u jednom pravcu.
Za onoga koji je tek dosao u Kaliforniju da upozna Los anegeles preko freeway i da tapka u mestu satima ne bih nikome pozeleo pa ni najvecem neprijatelju.
Muzeji prvo Pol Getijev Muzej (ulaz uvek besplatan zahvaljujuci filantropiji Pola Getija):(Srednje vekovno slikarstvo, Vajarstvo, Renesansa, pseban osvrt na Nemacko slikarstvo, Holandsko i Belgijsko) lepo bus ide broj 14 Blue Santa Monica Bus (1. 25 u jednom pravcu od planine do mora) sa kojim može da se kombinuje i da se poveze da se poseti prelepa Santa Monika-Promenade za mladje.
Prema istoku grada je i Muzej naučnih dostignuca kod stadiona USC oko sat vremena od LAX.

Do Beverly Hilsa idu svi autobusi Metro autobusi (i ekspresni i lokalni koji staju pored svake zute zgrade) koji idu po Wilshire od Centra grada (Downtown-pa sve prema Santa Monici), odatle se može po Beverly Hilsu i ROdeo Drive peske i bilo koji od restorana je preskup i pruza super usluge)
Ima i autobus koji ide kroz Holivud, a odatle se može i podzemnom zeleznicom do Universal Studija, a odatle u kombinaciji sa dva prigrdska voza Green Line i Blue Line i autobusom i direktno do Diznilanda. Ja sam svojevremeno putovao na posao tim kombinacijom i do 30 milja u jednom pravcu presedanjem i video na hiljade turista ( u peroidu od 3. 5 godine) koji od LAX idu za Diznilend tom varijantom i treba im oko 2 i po sata, kao se ide autom stigne se za sat manje ali se u putu izgube nervi od jurcanja automobila i guzve.

Ako ste svojevremeno gledali Dzems Dina (za one koji su stariji do 35 godina se secaju filma Buntovnik Bez Razloga) on je sniman na Vidikovcu Griffit Park Observatory do koga se takođe može doći autobusom iz Holivuda za manje od 45 minuta a odatle laganim pesacenjem uz brdo (preporucujeum svakome ko želi da upozna L. A. da prođe tim putem pogled je predivan.

�*to se tiče restorana preporucujem u Santa Monici jedan koji izgleda kao brod i nalazi se kod samog znaka Santa Monica ako volite riblje specijalitete.
Valentino-Italijanski stari sarm, na Pico Bulevard, cuvena linija 7 koja ide prema Santa Monici.
Ne treba propustiti ni Farmers market u Holivudu na Farfax i 3 (dva bloka iznad Wilshire, gde ima fenomenalni Brazilski gde vam spremaju hranu ispred vas, kao i jedna od klasicnih Grckih restorana koji podseca na tipicne male restorane pored Egejskog Mora i Peloponeza.

Kad ste već tu uzmite i mali turisticki tramvaj-trolejbus da s eoseti sarm Kalifoirnijske Evrope-mali San Francisko, jedan od najlepsih biskopa AMC pored predivnog jezera gde sviraju klasicne melodije uz vatromet na savaki sat (pogotovo pred praznike).

inače parkiranje je ponekad umetnost naročito pored turistickih objekata, tako da kruzni put oko Slavije je decja igra, kružiš dok ti saputnici ne prokljucaju od besa i na kraju im kažeš da da ćete se sacekati za 5-10 minuta, naravni sve se može izbeci ako papreno platite negde vam racunaju sat parkiranja i po 8 dolara, ili samo 25 centi za 10 minuta ako vam je to jeftinije. naravno ako potrosite na stotine dolara u okolnoj prodavnici onda će vam dati popust od 50% za parkiranje.

Čak i do prelepog Srpskog hrama Svetog Stefana u Alhambri pored Pasadene se može doći autobusom broj 70 koji se uhvati u centru grada kod Zeleznicke Stanice ili zgrade Los Angeles Times a dotle se stigne autobusom 33 ili 333 koji ide iz Santa Monike koji vam preporucio kao jedan od hotela na cuvenom Ocean Bulevard ili neki blize aerodromu: Marriot jedno 25 minuta autobusom Blue Line broj 3 do Santa Monike.
Uvece posle 7 sati autobus 33 ili 333 je prepun turista sto mladih zanesenjaka sto i starijih koji mogu da vam budu rodtelji.
Nemojte da se brinete, oni su vrlo bezbedni sve do negde 12 sati nocu. Ja sam prosao sa porodicom i posle ponoci ali to ne bih svakome preporucio, izgledaju kao nasi autobusi 16 za Zeleni venac posle ponoci, razliciti karakteri, puse cigarete krisom pricaju naglas itd.
Ako ipak i pored svega želite da iznajmite auto makar za posetu nasem hramu Svetom Stefanu gde su najveci Srpski bogatasi 2 ili 3 generacije koji i ne pricaju Srpski uopste, ali se busaju da su veci Pravoslavci od Pavla, onda se može zinjamiti u Enterprise za oko 30 dolara na dan plus benzin galon (3. 8 litara sada oko 3. 5 dolara, and counting, sto kažu u Dzmes Bond filmovima), ako uzmete manji auto tipa Toyota Corrola ili Honda Accord onda se mozete voziti za 20 dolara jedan vikend, ako uzmete veci auto onda 20 dolara ode za jedan dan plus iznjmljivanje oko 30, to znači da se potrosili 50 dolara samo sto ste seli u auto bez parkinga i ostalih zanimacija.

U svakom od autobusa Bleu Line ima i velika mapa sa linijama i zanamenitostima kao i sa povezivanjem na Metro Line-obično crveno-zuti autobusi kao i Green Line (seleni autobusi koji idu od LAX i okolnih hotela Crown Plaza prelepi)hotel koji koriste obično poslovni ili putnici iz Australije i Nemacke), Marriot, Rennesance (skoro renovirani hotel) do UCLA cuvenog univerziteta koji pomalo arhitektonski podseca na Engleske fakultete.
ako želite da vam ostavim još informacija ostavite e-mail pa ću vam se javiti da ne zamaram druge o lepotama Los Angelesa ili pak postavite konkretna pitanja pa ću odgovoriti koliko znam i umem.

Kada se već nalazite u blizini USC Muzej nauke i Tehnike već opisan ne treba propustiti Rose Garden, ili predivnu bastu sa cvecem iz celog sveta gde mladi parovi se zaricu na vernost u jednoj od pagoda koje okruzuju taj ogroman park. Prelepa ideja kada je sunce upalilo.
O Holivudu ne bih previse pisao već je dosta receno, samo za ljubitelje starih fimova da se ne zaboravi da se mogu kupiti originalni plakati Prohujalo sa Vihorom, Bal na Vodi, Filmovi Dzems Dina, i to u blizini Hollywood i Highland par blokova od muzeja vostanih figura ala Madam Tiso u minijaturi.
Osobe zeljne provoda i nekadasnjih disko klubova ne treba da propuste ulicu Santa Monika i to negde od preseka sa La Brea prema plazi gde se i nalazi cuvena DanTana (omiljeno sastajaliste producenata i starih filmskih glumaca).

Zivopisna arhitektura grada Los Angelesa je najviše uocljiva kada se ide Pico Bulevard. Pre toga ne propustiti malenu crvenu zgradu od cigle ispred Francuskog Liceja odmah posle Overlanda a preko puta velikog golf terena Rancho Park, kucu gde je živeo i stvarao cuveni kontraverzni psihoanaliticar Jung. Od Robertsona (kroz Jevrejski kraj-mali Izrael, prema centru grada na Normandie (deo grckog starog dela i prelepa Grcka Crkva), zatim oko Hoovera pocinje Korejanski deo, da bi se kod Alverada pretvorio u Srednju i Juznu Ameriku i Mc Artur Park sa Jezerom (u koji je preporucljivo proćisamo do ranih popodnevnih casova).

Veliki je kontrast videti nebodere u okolini Main i Figueroa koji vrve ljudima do negde 6 sati popodne a onda pocinje mrtav grad, samo nekoliko blokova dalje na 8 ulici i Flower je mondenski deo grada sa cuvenom Operom i najmodernijim hotelima. ne propustite cuveni jermenski zlatarki bazar koji pomalo podseca na Njujork 47 ulicu, kao i nadaleko cuvene korejanske trgovine na veliko gde se obavlja 30% prometa kozne galanterije Los Angelesa. Cuvena linija Blue Bus broj 10 vodi gradjane koji žive na Zapadnom delu u Finanskijki Centar i prolazi delom kroz Autoput Freeway 10 sve do Staples Centra-LA Lakers potom i broj autobusa.

Negde iznad vijuga i Sunset Bulevard od Maliba pa do BelAira(nešto oko 50 milja, oko 75 km u koji se rođeni Los Angeles kuju da se pored Zida u Kini jedini vidi sa Meseca ili iz Svemira.

Ko pak želi da vidi Mansion onda je ulica Los Feliz Bulevard koja se nalazi ispred Griffit Parka i podseca po terenu kao i po vilama na Kosutnjak ili Dedinje.

Za ljubitelje starih zgrada je Pasadena do koje se može doći ili Foothill Autobusima ili pak brzim progrdskim vozom Yellow Line od Zeleznicke Stanice na kraju linije 10. Tu vas ocekuje iznenadjenje prelepe opstinske zgrade iz 19 veka i sarm tihe Pasadene ne propustite da se osvezite u Mc Cormik restoranu koji se usadio u podnosju palate. Odatle par minuta voznje je cuveni Rose Garden Parada Cveca koja je upravo proslavila 101 godisnjicu postojanja i gde se ne propusta biti u toku noćiizmeđu 1 i 2 janura.

Wilshire koja je iznad Pica Blvd, Santa Monice je prica za sebe, najlepsi deo pocinje od Westwood (okoline UCLA) pa onda vijuga iznad Beverli Hilsa gde su cuveni hoteli Hilton Beverly Hills, ko voli da pesaci i da uziva u kontrastu predivnih arhitektonskih stvaralastva i da vidi hramove najvecih svetskih religija pored luksuznih apartmana pent-house neće pozaliti.

xeg
15.07.2008, 12:49
Od kada je nasao posao asmiki je zaboravio na nas:p
Kada budes imao vremena pusti jos neki info za LA. U cemu se najvise ogleda ta njegova generalna skupoca ili je to samo na prvi pogled dok se covek ne uhoda?
Kakav je za stanovanje/posao/uzivanje:)/prezivljavanje:( potez Santa Monica-Downtown?
Mozda jos neko moze da na bilo koji nacin opise ovaj deo Kalifornije, prednosti i mane, myth-truth ...

asmiki
16.07.2008, 07:06
Ma nisam zaboravio, voajerisem konstantno, ali iskreno bas nemam vremena da sednem da pisem. Sad kad je tu posao, doslo malo i para pa onda gledamo da kvalitetno utrosimo slobodno vreme koga je dosta manje nego ranije.

Pisacu....obecavam...

...ali ne danas :)

xeg
16.08.2008, 12:40
Hajde bar jednom mesecno da ponovim pitanje;)
Interesuje me LA county, na nevidjeno mi se najvise svidja potez westside-southbay. Koji su vasi saveti za biti blizu LA, okeana i najinteresantnijeg dela Ca a opet ne u centralnoj ludnici:)

xeg
26.08.2008, 22:44
Vise me ne interesuje.

wingreen
27.08.2008, 06:44
Sto si se naljutio?;)

xeg
27.08.2008, 07:23
Hehehe ma neee samo da se odjavim iz ovog threda, da se ne desi da mi neko nesto odgovori a ja posle kazem da me vise ne interesujehttp://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/bye.gif

Zana
18.11.2008, 08:02
1. Mayor Antonio R. Villaraigosa

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=10&pictureid=97

Nas gradonacelnik je januarsko dete (jedan od “mojih” i to mu je poseban plus), demokrata i veliki zavodnik (e i ovo mu dodje kao veliki plus). Iza sebe ima izvanredne rezulate i to je verovatno i razlog sto mu Angelidas oprastaju ljubavne izlete, kao sto to uostalom uvek i cine kada jedan politicar ima iza sebe dobre rezultate u ekonomiji, skolstvu i suzbijanju kriminala (Kennedy, Clinton etc). Tony je prvi Latino mayor izabran nakon 1872, kada za gradonacelnika izglasan Cristobal Aguilar. Njegove propositions za izgradnju novih stanova, posebna izdvajanja za prevenciju kriminala i dodatne taxes za skolstvo i transportation su prosle na izborima bez ikakvih problema – ne zato sto je on omiljeni lik vec su predlozi zaista dobri. Uvek je na licu mesta kada se nesto desi, ne libi se da ode u Belu Kucu i pravim recima objasni kako stvari stoje… ako se pokrene akcija da se cisti grad on je prvi u redu, ako se hrane beskucnici on je tamo, kad izbije pozar sa sve kacigom je medju vatrogascima.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=10&pictureid=99

E zato ja ne sumnjam da cemo mi njega i za guvernera ako treba, pa da nam zameni Arnija (koji nam je isto tako omiljeni lik iako je Republikanac). E sad Arnie je prilicno liberalan zbog cega ga se McCain kind of odrekao na ovim izborima, ali ne treba zaboraviti da je covek ozenjen sa jednom od Kennedy’s a i da smo svi mi malo u CA zavrnuti (te White House posteno nezna sta da ocekuje od nas pa bili republikanci ili demokrate – sto se dalo videti i po Reagan, Arnie i nekad davno meni posebno srcu dragom Chief Justice Earl Warren koji je ukinuo segregaciju u Americi i napravio opstu pometnju u Brown vs Board of Education davne 1954 i naterao Eisenhower da se pojede od muke sto ga je postavio u Supreme Court – no o tome mogu nasiroko drugom prilikom ako i ko god zeli da sazna koji je to silni Angelidas bio…ovo je cisto da vam docaram kakvi smo mi fellas).

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=10&pictureid=98

Elem, nas Tony je rodjen sa prezimenom Villar pa kad se zenio sa drugom mu po redu zenom dodao je njeno prezime svojem i tako postao Villaraigosa… i sve je bilo ok dok nije sreo koleginicu sa Telemundo – sta da vam kazem, mi novinarcici bas umemo da pravimo cudesa kad hocemo nesto je li, pa ne pitamo posto kosta – i on, takav temperamentan – popustio… I dobro sad, nju urednik prvo suspendovao pa otpustio (nije zbog afere, nego se govorkalo da on vara dragu a ona je izvestavala – ko da je trebalo da prizna da je ona ta, neznam i njen urednik sta je ocekivao; te ti oni tu navedose neki kodeks… i gotovo). Njegova zena predala za razvod i tako nam Tony sad placa alimentaciju za…cetvoro dece… i dalje je single, mislim da ga nijedna nece prevariti tako lako treci put.

2. Sunset Boulevard

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=10&pictureid=102

Sunset je dugacak oko 35 kilometara ali je najpoznatiji njegov deo u West Hollywood, takozvani Sunset Strip – srediste nocnog zivota u LA. Prva stanica je za mene Arclight (https://www.arclightcinemas.com/ArcLight/faces/Home.jsp), po svim merilima najbolji bioskop u okolini, toliko dobar da mu za sada ni IMAX ne moze nista… Tu je inace i moj Prix studio (http://www.prixbodypiercing.com/), iliti moj piercing and tattoo buddy (covek lekar po profesiji, ukazuje mom dragom prvu pomoc kad god odem na procedures – sva sreca da je lekar inace bi mnoge cice ostale udovice koja je reakcija muzeva na igle i ostale stvari; lik inace ima najlepsu spider web na left arm koju sam ja u zivotu videla). Tu su naravno Comedy Store (http://www.thecomedystore.com/home.html), gde vrlo cesto gostuje Jay Leno, Bill Cosby, Dave Chappele… Odmah blizu House of Blues (http://hob.com/) – oba navedena se ne propustaju, bar jednom u dva meseca (zdravo je za dusu i srce, a i cesto se pojave likovi kao Keanu Reeves ili Johnny Depp na poneku session…). Najbolje pancakes i dorucak posle provoda je u Griddle Café (http://www.thegriddlecafe.com/menu.html) (ceka se u redu iza ugla)… U neka mesta se upada samo na VIP karticu ali zato je i gomila onih gde vam je potrebna samo volja za dobrim provodom i dobro drustvo: Polo Lounge, Sky Bar…. E sad, parking je $20 flat, na meter je quarter svakih 5 minuta… prosek potreban za provod za dve osobe $250. Moje preporuke: Catalina Jazz Pub (http://www.catalinajazzclub.com/), The Viper Room (http://www.viperroom.com/)…

3. Zuma Beach

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=10&pictureid=101

Ovo je jedna od najpopularnijih plaza – i veoma poznata, ponajvise zbog surfing… pronaci parking je umetnost ali se cekanje isplati… najlepsa plaza (sa sitnim peskom), podeljena je na dva dela – za plivace i surfere. Nalazi se na Malibu… i ovde su ceste tuce izmedju celebrities i paparazzi… cak je u toku i izglasavanje uredbe po kojoj mali fotografi moraju da plate licencu da bi slikali na pristojnoj udaljenosti od posetilaca (i zabrana slikanja dece…). Please note 2 important facts: najlepsi safeguards ubedljivo i zabranjeno koriscenje duseka za plivanje iliti plutanje po vodi…. Nego da ne tupim, slike govore bolje od reci…

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=10&pictureid=100

4. Hollywood

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=10&pictureid=103

Ne kao deo geografski pojam vec kao: Birth of Nation, Samuel Goldwyn, Carl Laemmle, Adolph Zukor, Louis B. Mayer, and the Warner Brothers (Harry, Albert, Samuel, and Jack); Humphrey Bogart, Snow White and the Seven Dwarfs, Gone with the Wind, Citizen Kane, Orson Welles, Howard Hawks, Alfred and Frank Capra; The Wizard of Oz, Mr. Smith Goes to Washington, Casablanca, It's a Wonderful Life, It Happened One Night, King Kong, Mutiny on the Bounty, City Lights, Red River and Top Hat. Ne kao geografski pojam – vec kao zlatne godine jednog stoleca.

5. Hotel California, 1670 Ocean Avenue (the Real one)
“You can check out anytime you like, but you can never leave”

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=10&pictureid=96

On a dark desert highway, cool wind in my hair
Warm smell of colitas, rising up through the air
Up ahead in the distance, I saw a shimmering light
My head grew heavy and my sight grew dim
I had to stop for the night
There she stood in the doorway;
I heard the mission bell
And I was thinking to myself,
“This could be heaven or this could be hell”
Then she lit up a candle and she showed me the way
There were voices down the corridor,
I thought I heard them say...

Welcome to the hotel California
Such a lovely place
Such a lovely face
Plenty of room at the hotel California
Any time of year, you can find it here

Her mind is tiffany-twisted, she got the Mercedes bends
She got a lot of pretty, pretty boys, that she calls friends
How they dance in the courtyard, sweet summer sweat.
Some dance to remember, some dance to forget

So I called up the captain,
“Please bring me my wine”
He said, “we haven’t had that spirit here since nineteen sixty nine”
And still those voices are calling from far away,
Wake you up in the middle of the night
Just to hear them say...

xeg
18.11.2008, 10:48
Auuu Zana:ajojoj:... PRODATO!!!:ludak:
Od ovoga moze da se rikne... American Dream...my dream...:drool:
Bicu slobodan da sa svoje strane prokomentarisem tvoj post, po tackama:

1. Sigurno je divno kada si zadovoljna politicarima na lokalnim funkcijama ma kojoj struji oni pripadali, ne znam kakav je to osecaj ali zelim da politiku, poslanike, gradonacelnike, premijere... i ostalu brojnu bratiju zaboravim na duze vreme... ZA UVEK:grin:

2. Da,da,da, Sunset Boulevard - po meni Amerika u malom. Sve sto ja volim u vezi Amerike (a naravno mnogi mrze:belj:) nalazi se bas OVDE! Pozdravi svog Prix drugara, stize mu jos jedan odlikas:1081:

3. Ocean, surf and sun - nadam se da cu nekada surfovati... makar sa 50 http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/surfing.gif

4. E pa meni je to za sada samo pojam, sledeci korak je geografski pojam a posle toga... reci cu posle toga.

5. Slucajno ili namerno Hotel California, Eagles mi je najdraza pesma. Moguce da sam ja od davnina autosugestivno prisvajao i obozavao sve sto ima veze sa USA. E sad to moje obozavanje nema veze sa pravim znacenjem pesme jer Hotel California (the real one iz pesme) ne postoji tj. to je ustanova za lecenje zavisnosti a ja sam oduvek drugs free:1081:
Whatever... da nastavimo
...

Mirrors on the ceiling, the pink champagne on ice
And she said - We are all just prisoners here of our own device
And in the master's chambers, they gathered for the feast
They stab it with their steely knives but they just can't kill the beast

Last thing I remember I was running for the door
I had to find the passage back to the place I was before
Relax, said the nightman, We are programmed to receive
You can check out anytime you like but you can never leave

Divan post Zana, hvala:suure:

Zana
18.11.2008, 17:16
:rofl: pazi kad mi se "vidjalo" da ce u srce da te ubode :lool:

Da, Hotel California.... slicica gore je od pravog (po imenu)koji je lociran u Santa Monica... cisto da zna ko naidje na ovu stranu... hotel sa albuma je Beverly Hills Hotel... a iz pesme... eh ko zna...

I nisi jedini kojeg song obori na knees...
Z

wingreen
18.11.2008, 19:51
A gde je Dan Tana's restoran? Da li si tamo bila?

Leona
18.11.2008, 21:55
ah L.A.:grin:
ja imam par pitanja koja su postavljena na prethodnoj strani ali nisu bas odgovorena pa evo.
Koliko i da li se isplati odmah recimo po dobitku g.c. doci u L.A.?
Kakvo je stanje sa cijenama, da li je pretjerano skupo, skuplji nego ostatak SAD-a? Tj. CA opcenito.
Bez obzira koliko L.A. zvuci primamljivo, da li neko ko dodje u SAD sa recimo 10,000$ koje traze, moze zivjeti neko vrijeme dok ne nadje posao itd...
Zatim silni pozari koji haraju svako malo pa cak evo i u zimskim danima, pa zemljotresi posto CA jeste jedno od najtrusnijih podrucja.
Da li postoji neka velika opasnost od svega toga?

Jer ja sam planirala ako dobijem ako Bog da ici ili u NYC ili L.A., pa mozda i Chicago za pocetak, ali da se prvo raspitam :)

Zana
18.11.2008, 23:23
Cao Leona,

"...a imam par pitanja koja su postavljena na prethodnoj strani ali nisu bas odgovorena pa evo....”

Pa pazi, na neka pitanja definitivno ne mogu da se daju odgovori. Prvo sto je misljenje o zivotu u nekom gradu vrlo subjektivno jer nemamo svi mi isto vrednovanje uslova koji isti pruza. Da bih ja licno nekome rekla “Hej, Los Angeles je pravi izbor za tebe” pre svega moram da poznajem tu osobu pa da ocenim. A da bih to uradila, treba da postoji i iskustvo zivota u drugim gradovima koje ja na zalost (ili srecu) nemam.

“Koliko i da li se isplati odmah recimo po dobitku g.c. doci u L.A.?”

Ovde sad ne znam na sta mislis? Please define “isplati”... Ako volis velike, visenacionalne, liberalne gradove u kojem je vecito prolece sa povremenim naletima strasne vrucine... i ako si zainteresovana za filmsku industriju... i ako zelis da zivis u najbogatijoj state u USA i ovde stvaras karijeru i porodicu... onda se isplati. Ako dolazis sa namerom da stekas neke novce i kupujes sebi gajbu u prvih 5 godina zivota ovde, i imas nameru i da saljes novce familiji i pomazes ih... e onda se ne isplati.

“Kakvo je stanje sa cijenama, da li je pretjerano skupo, skuplji nego ostatak SAD-a? Tj. CA opcenito.”

Housing je skuplji nego u drugim gradovima i drzavama, ali opet jeftiniji nego u NYC ili SF... sve ostalo je na nivou drugih vecih gradova...

“Bez obzira koliko L.A. zvuci primamljivo, da li neko ko dodje u SAD sa recimo 10,000$ koje traze, moze zivjeti neko vrijeme dok ne nadje posao itd...”

Ja sam dosla sa $2000. Zavisi od snalazljivosti i skills koje imas. Bez obzira sa koliko novca dolazis, posao treba da nadjes u roku od mesec, dva... Meni je uzelo 3 dana... Zavisno od rashoda koje imas – neke porodice sa ovim novcem zive 5 meseci neke ne mogu da prezive ni jedan. S obzirom da kad budes dosla, neces imati nikakve kredite/otplate sa 10k mozes u LA da zivis oko 2 meseca ako placas stan ne vise od $1300 (u ovo uracunato da moras da das deposit u visini jedne rente kad iznajmis stan i da za sve rezije moras da uplatis security deposit).

“Zatim silni pozari koji haraju svako malo pa cak evo i u zimskim danima...”

Hvala Bogu retko ko pogine u pozarima, osnovni zadatak vatrogasaca je da spasavaju zivote. Kad se doselis neces moci sebi da priustis da zivis na Hills gde se pomenuti i desavaju (visemilionske kuce sa velikim imanjem, nekima od njih nije lako prici sa opremom za gasenje) tako da to ne treba ni da te brine. Da smo mi svi zivi i zdravi... sazidace se kuce opet. Pozari se javljaju kada je kao ovih dana vlaznost vazduha ispod 5%, duva Santa Ana vetar, a idioti pale naokolo vatre za rostilj, bacaju pikavce ili bolesnici namerno podmecu vatre...

“...pa zemljotresi posto CA jeste jedno od najtrusnijih podrucja.”

Zemljotresi su svakodnevni, vecina njih se i ne oseti... ili sam se ja navikla. Znas kako, mozes da odes i u kupatilo da peres zube i da ti padne plafon na glavu i to bez zemljotresa. Ovde niko ne panici, inace ljudi ovde ne bi ni ziveli. Ako se desi... sta da se radi. Dokumenta su nam spakovana sva u “koferce” sav namestaj je zasticen da ne pada levo, desno, lampe i protivpozarni aparati su na mestu... procedures naucene... Ovo nije Kina – sve zgrade su zidane po code za trusna podrucja...sta da ti kazem – svuda ima nesto... i nije ipak najtrusnije podrucje, koliko je meni poznato.

“Da li postoji neka velika opasnost od svega toga?”

Ne.

“Jer ja sam planirala ako dobijem ako Bog da ici ili u NYC ili L.A., pa mozda i Chicago za pocetak, ali da se prvo raspitam.”

Ako dobijes - Dobro nam dosla! :grin:

Leona
19.11.2008, 11:02
Da, da shvatam subjektivnost :)

Pod "isplati" sam mislila znaci bas to sto si navela otprilike.
O stekanju novca i slanju familiji, ako bi i bilo na dnevnom redu moralo bi cekati jedno duzeee vrijeme:grin:

Uglavnom, znaci L.A. ima kao i svaki grad i prednosti i mane, ali dobro je cuti da nema vecih opasnosti od prirodnih nepogoda:grin:

I nisam znala da su cijene housinga vece u NYC-u :-_-;: Bas sam mislila da je obrnuto.

Inace velika utjeha je znati da se moze doci tamo sa 2000$ i prezivjeti :)
Jer sam mislila da ne mozes uci u States ako nemas bar 10000$, tako sam procitala na drugom forumu.

Hvala na odgovorima :):bigkiss:

Svakako ne vrijedi sada razmisljati o nicemu posebno, tek ako dobijem onda cu se baciti u razmisljanje i planiranje :==D:

Zana
19.11.2008, 15:01
:grin: Pazi, da ne shvatis pogresno - doci sa $2000 je ravno ludilu :grin::grin::grin:

Leona
19.11.2008, 22:54
:grin: Pazi, da ne shvatis pogresno - doci sa $2000 je ravno ludilu :grin::grin::grin:
hahahah ok:grin:
ali cisto sumnjam da bilo ko, ko dodje u SAD ce doci sa nekim basnoslovnim ciframa jer budimo iskreni, vecina i ide zbog novca tamo, a i zna se da su nase drzave poprilicno siromasne, tako da meni iskreno 10000$ zvuci wayyyy to much jer u BiH covjek sa prosjecnom platom koliko ona trenutno iznosi, mora raditi 2 godine da skupi 10000$, a sigurna sam da situacija nije puno bolja ni u okolnim drzavama.
Ali, naci ce se vec nesto :==D:

dejancic
20.11.2008, 01:39
@ Zana ::grin: Pazi, da ne shvatis pogresno - doci sa $2000 je ravno ludilu :grin::grin::grin:

A, ako dodjem sa 2100:udri:

Solja 150 maraka, cev 30 maraka, penzija 35 maraka, ako se pristedi za jedno 8 meseci ima da 'odem u Ameriku' ko covek gospodski:aa:

Zana
20.11.2008, 06:39
Vozis na 101 i vidis veoma jasnu liniju gde smog pocinje i gde se zavrsava.

Zaglavis u sobracaju najmanje sat vremena u bilo koje doba dana.

Odes na plazu i vidis da pravi lifeguards zaista izgledaju kao lifeguards iz Baywatch.

Pocnes da lazes svoje prijatelje gde si (na primer "Yeah I'm like 20 minutes away") a znas da u stvari ti treba minimum sat vremena da stignes do tamo.

Jedes drugaciju ethnic food za svaki obrok.

Napravis svesni izbor da gledas Jay Leno a ne David Letterman.

Znas da je najbolje da nisi na 405 u 4:05 pm.

Stici bilo gde, od tacke A do tacke B, bez obzira koja je razdaljina, uzme otprilike 20 minuta.

Nenamerno si naucio da pricas Spanski.

Tokom “zime”, mozes da ides na plazu i na skijanje na Big Bear istog dana.

Naleteo si na filmsku zvezdu u El Pollo Loco.

Znas sta "sigalert", "PCH", i "the five" znace.

Tvoj pizza delivery guy je u isto vreme zaposlen u Warner Bros.

Ako je destinacija gde ides udaljena vise od 5 minuta hoda, definitivno vozis do tamo.

Imas gym membership zato sto je “mandatory”.

Tvoj omiljeni TV show je iznenada prekinut sa “police chase”.

Ne mozes da zaspis bez zvuka policijskog helikoptera iznad tvoje zgrade.

Kad te turisti pitaju gde da kupe suvenire ti ih posaljes na Venice Beach.

Znas nekog ko se zove Freedom, Rainbow, Persephone ili Destiny.

Bar si jednom uleteo na privatno imanje da bi stigao do "Hollywood" znaka.

Ne zaustavis se na STOP znak, umesto toga radis California Roll.

Izgubio si auto na parkingu od Century City Shopping Center.

Mislis da je Venice plaza.

Vozis pored Rolls Roys i uopste ne primetis.

Pocnes da prelazis ulicu i vratis se nazad kada znak DON'T WALK pocne da trepce.

Imas svoj omiljeni Tai restoran.

Mislis da je Manhattan plaza.

Jedes ananas na pizzi.

Bio si vise puta u Disneyland nego u LA Downtown.

Kada dajes direkcije za voznju obavezno koristis frazu "With/Without traffic."

Razdvajas ljude koje upoznas po Area Code; 818 nikada nema date sa 562, i svako sa 323 i 213 je getto/druga klasa. Najbolji je 310 :grin:

Dok vozis, u ogledalu vidis policiju koja juri nekog… ne panicis vec zoves prijatelje da im kazes da te gledaju na TV.

Znas da u 2 milje u bilo kojem pravcu obavezno naletis na McDonald's ili Starbucks.

Nikad ne ulazis u vodu na plazi. Izbegavas i da stanes na pesak.

Svako kojeg znas ima najmanje 3 broja telefona.

Sasvim je normalno da konobarica ima kosu ofarbano u zeleno, da ima dragon tattoo i piercing na jeziku.

Probudi te jak zemljotres u sred noci. Tvoja reakcija: "That ain't even a 5-pointer" i nastavis da spavas.

Zivis 10 milja od posla. Treba ti 60 minuta da stignes kuci.

Kad izlazis iz Jamba Juice, vidis da se snima film preko puta.

Ides u Las Vegas na weekend getaway i ceo put te kosta $50.

Licno znas najmanje 5-ro ljudi koji imaju svog agenta.

Licno znas najmanje 3-je ljudi koji su se pojavili u TV Show ili nekom filmu.

Znas sta je In N Out i zao ti je ljudi iz drugih drzava jer nemaju nijedan.

Znas da nije svako ko zivi na Beverly Hills milioner.

Dobijes parking ticket ispred svog stana.

Tip u Starbucks sa baseball kapom i naocarima koji izgleda kao George Clooney JESTE George Clooney.

Nikad nisi dovoljno bogat ili mrsav.

Radni dan pocinje u 10 am… ili kad god ti se zavrsi therapy session.

Nikad do sada nisi sreo konobara koji ujedno nije i glumac.

Nikad ne ides u coffee house bez scenarija – bilo kakvog scenarija u rukama.

Pada kisica i na svim televizijama je report “STORM WATCH”.

Pozoves 911 i oni te stave na HOLD.

Medicinska sestra te mrtva ozbiljna pita "you don’t drink or smoke, right?"

Konobarica te pita da li hoces “kalorije” u svom obroku.

Bars card. For real.

xeg
20.11.2008, 09:52
Hahaha:RRofl:
Kako je to ludo i realno:bravo:
Me..me..meeeeeee:w00t:

Zana
25.11.2008, 06:35
http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=116

Vece je u DownTown Los Angeles i trotoari su prepuni nasmejanih i lepih ljudi koji setaju. Gotovo svi moderno obuceni, zaviruju u lokalne galerije pijuckajuci vino iz plasticnih casa… Najzad – it’s happening.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=128

Porodica u DownTown Los Angeles. Posle zalaska sunca. E, to je vest.
Do skoro, veci deo DowTown LA je nocu izgledao kao production set za niskobudzetni zombie film: prazan i zastrasujuci.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=109

Sirom LA zive ljudi koji nikada nisu bili u DownTown posle zalaska sunca, osim ako je u pitanju Lakers utakmica, opera ili balet. DownTown je godinama povezivan samo sa sudjenjima (Supreme Court je tamo lociran, Homeland Security etc) i nikako sa izlascima…

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=111

Sada je totalno drugacija situacija…. DownTown je postao cool za zivljenje, izlaske i kulturna desavanja. Samo nekoliko godina ranije, pizza nije isporucivana u DownTown posle 8 uvece. Mogao si da kupis narkotike na svakom uglu i bilo je tesko u nekim delovima pronaci prodavnicu u kojoj mozes da kupis mleko i hleb.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=129

Sada se u tim istim ulicama nalaze fancy restorani i underground dance clubs u koje ne moze da udje neko ko nije obucen po “dress code” i nije na listi rezervacija… Sad je totalno cool sedeti u Warung Café u Old Bank District, koji je godinama bio omiljeno mesto narkomana, homeless-a, i lokalnih dealers…Sad je totalno cool otici tamo kad god dobijete zelju da se preselite u New York (kazu oni koji su ziveli na istocnoj obali da je feeling neverovatno slican).

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=106

Novopridoslice su privucene govorkanjima o dobrom provodu… vole DownTown jer je unique… kad ih pitas zasto oni ti kazu: “I like how it feels…” sve je hip, cool i urban… I to prepoznas po cigaretama (American Spirit), manu obavezno ima black kale (vrsta kupusa), art graffiti – to su prvi signali da ste na pravom mestu… Ali i bez ovih clues, jednostavno osetis da si na pravom mestu…

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=120

Tu su Little Tokyo, Chinatown, original Mexican pueblo…

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=108

Shopping Districts za nakit, igracke, garderobu… tu su City Hall, Courts, Staple Center, Cathedral of Our Lady of the Angels i Walt Disney Concert Hall.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=118

Zana
25.11.2008, 06:40
Tokom dana, preko 400 hiljada ljudi dolazi u DownTown na posao. U pet su nekada odlazili svojim kucama. U poslednje vreme – sve vise njih se odlucuje za zivot u ovom delu grada.

Od 1999 do danas, izglasano je na desetine uredbi i zakona koji su omogucili da se napustene zgrade pretvore u stanove: 9300 je adaptirano u poslednjih nekoliko godina. 8000 je u toku izgradnje. Skoro su zavrseni planovi za jos 8500. Sve ovo jos vise dobija na jacini kada se zna da je tamo Skid Raw,

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=121

gde se 13000 zavisnika, beskucnika, mentalno obolelih samo spusti na trotoar i pokrije kartonom.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=122

I to je jos uvek challenge…

Ali grad se trudi – otvaraju se shelters, izdvaja se dodatni novac – ulaze se se u razboj privrede i ovih ljudi na ulicama je sve manje i manje…policija je postala daleko aktivnija nego ranije. Ljudi otvaraju radnje nadajuci se boljoj buducnosti u ovom delu grada, Ralphs je skoro otvorio svoju prvu mega prodavnicu tamo…ever! Nizu knjizare i galerije…nekada je ovde bio zapadni Wall Street… i centar filma pre Hollywood-a… sada se sve razvija i ovaj deo grada polako vraca svoj stari sjaj. It’s happening. Najsmesnije je sto se neki starosedeoc nekako osecaju nostalgiju, jer se promene suvise brzo desavaju… like evolution: from poor to edgy and arty, to funky, to established…

Ulice istorijskog dela DownTown su mesto rodjenja modernog Los Angeles i dele se na National Register, Broadway Theater District i Spring Street Financial District.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=105

Na krajnjem zapadu, na Broadway, nekada je radilo 12 bioskopa i od 1890 do 1930 ovo je bio entertainment centar grada. Ovde se nalazila filmska industrija i odrzavale premijere i parade…

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=113

ovaj deo grada ima prepoznatljivu arhitekturu i kulturna obelezja.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=111

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=115

Jos uvek se u ovom delu grada oseca duh starih vremena, jos uvek su tu street performers koji docaravaju umetnicku kreativnost i mastovitost DownTown-a.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=123

Jos uvek je moguce pogledati predstave u pozoristima koja imaju originalnu scenu i rasvetu sa pocetka proslog veka.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=119

Downtown Los Angeles je svakako nesto sto treba da se vidi – i to ne samo jednom, jer je nemoguce obice sve za samo jedan dan. Mozda je dobro poceti sa Watercourt u California Plaza, parkom sa fontanama i zabavnim programom. Pogotovo sto je ovo mesto sigurno vecini poznato iz filmova (Independence Day, Heat etc.)

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=11&pictureid=126

asmiki
14.12.2008, 03:23
od lanlorda iz druge teme....

Asmiki.. nigdje nisam naletio na tvoj post.. koji si jos davno obecao kad si tek dosao.. da ces napisati vise o mjestu u kojem zivis.. cijenama.. da li vam jos uvijek sve izgleda skupo? Kako je za posao i sl?

Ja sam se totalno nalozio na taj dio USA-a zbog klime.. pa me sve zivo interesuje..:)

Na sva pitanja verovatno mogu da odgovorim, ali je bas nezahvalno pisati o tome, posto je jako relativna stvar. Prvo sto nemam sa cime da uporedim, a drugo svaciji dozivljaj je drugaciji.

Ipak...

Torrance je mesto nalik mnogim u Los Angelesu i mislim da smo i Zana i ja dosta pisali (bilo je i slika) kako sve to izgleda ovde. Ovde (http://en.wikipedia.org/wiki/Torrance,_California) imas detaljnije o Torrance-u, a mozda je najpoznatiji po jednom od najvecih molova u USA. U zavisnosti od postupka merenja, mol je izmedju drugog i cetvrtog mesta po velicini u USA.

Na cene smo se navikli...jos uvek mi haos skupe izgledaju usluge, dok su proizvodi jako pristupacni i mislim da tu nema velike razlike sirom USA (veci gradovi)

Za posao definitivno ima puno mogucnosti ovde...ali je za dobijanje zeljenog verovatno potrebno da ti se poklopi puno stvari ukljucujuci dosta i srecu.

stizeljeto
15.12.2008, 05:41
Zana, sta znas o Pasadeni? Jel previse ''spanish speaking'', dali je siguran i dobar za obitelji s malom djecom, kolko trebas godisnju placu da zivis u sigurnom i ljepsem dijelu grada?

Postoji mala sansa da se tamo preselimo, mozda je neki poslic na pomolu pa da gibamo iz Colorado Springsa. Ovdje jos nikako da nademo neki poslic. Meni se bas ne ide jer je jos dalje od Evrope, ali kad pogledam zapravo se brze stize jer ima manje presjedanja.

Ajd pisi sta znas.

Zana
16.12.2008, 08:28
:==D: Pa pravo da ti kazem ne znam nista osim onog sto sam procitala na Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Pasadena,_California)-i i videla na filmu "Rumor has it" :==D: Bila sam tamo na Muzickoj Akademiji jednom kad su svirali Vlatko Stefanovski i Mladen Tadic i to je to. Planirala sam jednom da odem na Rose Parade ali nisam jer mi je bilo mrsko da cekam celu noc da zauzmem dobro mesto. Dakle, kako cujem fino je mesto, ima dosta dobrih krajeva a ima i onih losih kao i svuda. Hej, pa da - tamo se snimala Dinasty u Panicevoj kuci :rofl:

¿No entiendo ¿qué quieres decir con "Jel previse 'spanish speaking''? Todo el mundo habla español en California! :w00t: Dakle, spanski jezik je drugi jezik ovde, tvoja deca ce ga sigurno pricati a za izvesno vreme poceces i sama - gledaj mene samo :RRofl: pati mi se koleginica svaki dan sa mnom i mojim spanskim :RRofl: To ne bi trebalo da ti smeta, jer i nikome drugom ovde ne smeta sto ces ti da pricas hrvatski/srpski/bosanski/makedonski/slovenacki/albanski etc (izuzev u situacijama kada si u grupi pa je to zaista rude).

Pasadena je dakle ok mesto za zivljenje kao i mnoga druga mesta u USA, google it, verujem da ces pronaci dosta podataka....

Zana
30.12.2008, 06:51
Elem, evo malo novih sličica :naughty: moja cica i ja se danas švrćkale po "gradu"... što bi se reklo, gde bi drugde nego po čuvenom Rodeo Drive...

151 152 153 154 155

i nastavak sledi :bravo:

Zana
30.12.2008, 06:58
I jos malo sličica iz predivne šetnje....

156 157 158 161 162

Zana
30.12.2008, 07:10
I sad malo, naravno, Kodak i zvezdice i sav ostali Hollywood sjaj...

163 164 165 166 167

Zana
30.12.2008, 07:16
I jos sličica...

168 170 171 172 173

Zana
30.12.2008, 07:49
I sad malo Santa Monica i Ocean naravno... da, to je bilo ovih dana :naughty: lepo i toplo... tipičan kalifornijski Božić...

174 175 176 177 178

Zana
30.12.2008, 07:54
Decembar u Santa Monici....

179 180 181 182 183

Zana
30.12.2008, 08:04
I decembarski zalazak sunca u Santa Monici....

184 185 186 187

Zana
30.12.2008, 08:10
I za kraj naravno...

188 189

landlord
30.12.2008, 09:29
Žana, veliki naklon na slikama..

Zasto ste svi onako toplo obuceni..??? a sta cete u demecbru?

Sad kazem rumenki sta si uradila od mog zimskog kaputa.. ko da ima letnji kaput..

Uh sto vise citam i gledam slike iz LA-a sve me vise i vise privlaci..:)

Zana
30.12.2008, 09:42
Eh.... šta da ti kažem Landlord - topla odeća jer od podne do uveče 20 stepeni razlika... to ti je jedina mana kad živiš blizu okeana :grin:

xeg
30.12.2008, 10:54
...Uh sto vise citam i gledam slike iz LA-a sve me vise i vise privlaci..:)

Pa Lande druze... hocemo li? :obrva:

landlord
30.12.2008, 12:10
Ma druze .. nije to za mene.. gdje bih ja sa svojim pivskim stomakom.. tamo medju taj fini svijet.. :)

wingreen
03.01.2009, 10:30
Slike su predivne! Kako se vas dve cice dobro provodite!:bravo:

Zana
04.01.2009, 06:56
Dakle, mi smo sve lepo isplanirali.... da se pojavimo na određenom mestu u određeno vreme... i kako to obično biva - dogodile su se i neke nepredviđene i neplanirane situacije...

190 191 192 193 194

Zana
04.01.2009, 07:05
Jedno od pravila u LA: ne parkirati auto ispred hidranta na New Year's Eve (a ni ostalim danima)...

195 196 197 198 199

Zana
04.01.2009, 07:19
Na svu sreću, sve se to završilo taman na vreme da stignemo gde smo naumili...

200 201 202 203 204

Zana
04.01.2009, 07:38
I taman što smo zakoračili na City Walk...

205 206 207 208 209

Zana
04.01.2009, 07:56
I tako - nije baš bilo kako je planirano ali je ipak bilo fantastično. Glavni akteri priče (Jazz, Jeca, Žana, Miki i Zoki) nastavili su provod kod kuće... i ono klasika: meze, domaća, ćirilica... kako god da okreneš, amerikanizacija nam nikako ne ide od ruke oko Novih godina, slava i rođendana :ziveli2::pekarka::icon_coo::tubac:

210 211 212

Zana
18.01.2009, 03:33
Reših da ukratko napišem svoje iskustvo od danas, k’o velim možda nekome i pomogne – nikad ne znaš. Dakle, ja uvek imam neki feeling da kako odem da radim nešto za auto, da će neminovno krenuti da me ubeđuju u sve i svašta, pa kad počnem da postavljam razno razna pitanjca onda se malo smire... Situacija je inače – pukla guma na freeway-u pa pomislih kako je baš sjajno kad najzad otplatiš auto pa sve nešto onda krene da se kači. E sad savet (i muškima) ali ženama pogotovo: ne stavljaj pomoćni točak na freeway-u bez obzira koliko ti se čini da imaš dovoljno mesta, jer nikad ne znaš koje budale sedaju za volan i da li će pokušati da obiđu nekog sporijeg vozača sa desne strane preko shoulder... Ako se ovako nešto desi preko dana, u LA, a verujem i u celoj Californiji, za maksimum 10 minuta staće Freeway Service Patrol (http://www.metro.net/projects_programs/fsp/fsp.htm)(zajednička služba MTA, Caltrans i CHP). Ništa ne naplaćuju i ne primaju tip. Jedino ako treba da se šlepa auto oni to rade samo do odredjenih destinacija koje imaju u spisku. Ja inače plaćam taj service mojoj insurance company ($7 po policy period od 6 meseci) pa ako treba do majstora ili nisam na freeway, onda mogu da pozovem njih (oni isto besplatno otključavaju i auto ako zaboravite ključeve unutra i koje kakve druge stvari). AAA je najbolji u svemu tome ali su mi i daleko skuplji pa sam se ja ipak odlučila da taj service plaćam Progressive-u. Nazad na Patrol – ako je slučajno noć pa ih ima manje, možete da ih dobijete sa bilo kojeg cell na 399. Isto pomažu i ako ostanete bez gasa ili se pregreje motor i tako dalje. Dakle, to je free service na CA freeways i mislim da je dobro da se zna.

E sad, oni će vam staviti pomoćni točak koji može privremeno da služi dok ne zamenite gumu. Inače, taj točak mnogo je smešan i mali. Ne znam da li isti propisi važe za celu USA, ali ovde ne možete da zamenite samo jednu gumu ukoliko je druga izlizana više od propisanog, tako da ako su gume stare računajte na dodatan trošak. Plaća se i disposal (mislim da je $3.5). I ovde će vam isto kao i tamo izrotirati točkove, s tim da naravno uz sve to ide i wheel alignment ako je potreban, a uglavnom jeste jer treba da se radi jednom godišnje. Tu ne mogu da vas slažu, tako da nema problema. Ja sam kupila nove gume u Just Tires (http://www.justtires.com/) – dve u decembru 2006 i dve u januaru 2007. Uzela sam Good Year Assurance Tripletred za Nissan Altima (jeste da je ovde suvo, ali ako se ide na Big Bear treba imati dobre gume za sneg i kišu). One su bile nešto više od $150 each (Just Tires je imao najbolji deal) i uz to sam doplatila po $15 insurance, tako da su mi sada zamenili gumu za džabe (doplatila novo insurance znači $15). Insurance pokriva zamenu uglavnom za svakakve situacije osim ako se guma skroz istroši a to se valjda ne desi pre predjenih 40,000 milja (piše na specifikaciji da je guma dobra za 50,000 milja). Naravno, alignment je bio potreban ali su mi dali popust tako da je to izašlo dodatnih $69 (regularna cena $79.95) ali se ne žalim jer nisam radila dve godine a i ono što sam se žalila (na subjektivno/objektivno temi) da je počelo da mi se čuje kod prednjeg desnog točka se više ne čuje – tu je kompjuter i pokazao da je wheel off.

Eto tako – ja sad znam da se muški verovatno razumeju u sve ovo, ali ja baš nisam stručnjak, a verujem ni dosta drugih cica kojima ovo može da se desi dok su same. Ja znam da zamenim točak, ali ne bih da se šalim sa svojim životom na freeway gde se vozi preko 65 milja na sat.

Isto, to sad nema veze sa ovim ali da napomenem (pade mi na pamet): ja ulje menjam u Jiffy Lube (http://www.jiffylube.com/). Oni vam stave nalepnicu kad sledeći put treba da se menja međutim ne treba baš tako često kao što oni kažu, jer svi stručnjaci kažu da nije problem i ređe. Ali ne treba ni da se totalno zaboravi. E sad, ako prođe dosta vremena probaće da vam prodaju ispiranje motora i oko toga je nastala čitava afera ovde. Ja sam se upecala, mada sam se mrštila i na samu pomisao. I mada uvek proverim to sto mi neko kaže, nekako mi je zvučalo da to make sense. Tad sam sređivala air i menjala ulje. Elem, NBC krene undercovered u akciju - iako oni kažu da proizvođači to preporučuju, tačno je upravo opposite. Od toga može da crkne motor (što se desilo nebrojeno puta, a u tom slučaju se poništava warranty). O tome možete da pročitate više ovde (http://www.nbclosangeles.com/news/local/flushservices.html). Na kraju ovog report-a imate linkove ka zvaničnim saopštenjima proizvođača i drugi deo report-a. Dakle, pažljivo sa svim tim ponudama za extra service. Meni na sreću se ništa negativno nakon toga nije desilo, ali što god da mi preporuče ja im kažem da sačekaju 10 minuta pa preko cell na internet pa proveravanje.

Uh, ovo baš i nije bilo ukratko :grin:. Ja se izvinjavam ako pišem o nečemu što ljudi dobro znaju ali pomislih da ima i onih koji ne znaju pa eto... Neće valjda da smeta! :1081:

V777
19.01.2009, 15:20
Da se i ja nadovezem na Zanine misli: obzirom da je auto u US zamena i za noge i ruke i da se mora imati za apsolutno sve (barem u vecini statova), ja sam misljenja da se auto mora veoma dobro cuvati, negovati, jer em ce bolje nama da sluzi dok ga imamo, a i lakse cemo ga prodati kad mu dodje vreme.

Ja menjam ulje u Wallmartu, jer imaju veliki promet u todu dana, te su dosta jeftiniji od privathih manjih firmi. Moj auto je kupljen polovan od private sellera, te sam tom prilikom pri odabiru auta, pored cene, gledala i sve racune koje je gospodja od koje sam kupila auto imala, medju kojima su na prvom mestu bili racuni za zamenu ulja, kao i za sve popravke koje su vrsene na autu. Ja sam stvarno imala srece s kupovinom auta, jer sam uzela auto koji sam volela, a i u odlicnom stanju i sa super predjenom miljazom. Kad gledate carfax report za auto na netu (koji inace platite cini mi se jedna od opcija je i 30 dollara na netu za mesec dana da pregledate koji god hocete auto u US, http://www.carfax.com/), izaci ce vam celokupan listing koji je vezan za zeljeni auto, ukljucujuci i svaki datum kad ste menjali ulje, antifriz, kupovali nove gume, vrsili prepravke...apsolutno sve....jer se svi podaci vode preko vaseg VIN broja centralizovano.. na tom stickeru (nalepnici) uvek dobijate datum kad trebate da menjate ulje ponovo ili ako dostignete odredjenu miljazu...sta prvo dodje...na Wallmartovom stickteru dobijete i ime ulja koje treba da se stavi sledeci put (uvek se stavlja ista vrsta ulja koja je stavljana od samog pocetka), naravno obicno se s promenom ulja vrsi i promena filtera za ulje, a pri tim redovnim pregledima auta se vrsi jos i niz sitnih malih pregleda, koji idu u taj listing redovnih pregleda...mene je to sve kostalo oko 20-30 dollara, tako da mislim da s te strane to nije neki veliki trosak...Ono sto Wallmart ne radi, a sto se mora dobro paziti da vam neki od privatnih malih firmici ne uhvati da obradjuje pa da odradi, jeste zamena antifriza u autu. Naime, antifriz se radi jednom u dve godine, kosta oko 100 dollara, ali se ne radi naravno na svaka tri meseca, s zamenom ulja.. ali ako to ne znate, sigurno kad odete kod majstora, on nece da vam kaze, nego ce jos i pare da uzme da samo pogleda u kakvom je stanju antifriz...znaci antifriz na svake dve godine. Gume idu na odredjenu kilometrazu, kao sto rece Zana, i meni se cini na predjenih 50.000 milja....znaci trebale bi da budu dobre za par godina, jos ako su kupljene kvalitetne od samog pocetka, nema sta da se brine. Naravno zaboravih da napomenem, ali se odnosi na onaj redovan pregled koji se radi svaka tri meseca, pri tom pregledu se meri i dubina sare na gumama, te se time odredjuje da li treba da se menjaju gume ili ne. Posto ja zivim u Indiani, gde je cesto kisa, zatim sad u ovom vremenskom periodu sneg, ali mnogo vise led, pa kisa, pa veliki minusi etc..dobre gume zlata vrede, kao i celokupan auto u dobrom stanju. Jos jedan predlog, pogotovo za sve vas koji zivite u podrucjima sa hladnijom klimom, cestim ledovima, oscilacijama u temperaturi, pogotovo u ovom periodu - obavezno uzmite tecnost za prozorska stakla na automobilima s antifrizom...imate u svakom malom boljem marketu i jeste da je ta tecnost skuplja i po 2-3 puta od obicne tecnosti za ciscenje stakla, ali ce vam se isplatiti mnogostruko...antifriz u toj tecnosti ce odmrznuti zaledjena stakla mnogo brze neko obicna tecnost, dalje ukoliko je veoma mnogo hladno, tecnost moze da se zamrzne u automobilu, te je beskorisna, da ne pominjem da moze i da se rasiri na hladnoci i da plastcni kontejner pod haubom koji se nalazi u autu pukne od hladnoce...mislim da vam to ne treba, pogotovo ne u sred hladnoce, kada zurite na posao...lol...ova tecnost na svojoj nalepnici ima i natpis do koliko stepeni farenhajta moze da se ne zaledi, sto je jako korisno, posebno pri ovom talasu hladnoce koji je bio proteklih dana...

Naravno da ukoliko auto ne mozete da perete tamo gde zivite, (kao sto je slucaj u mom apartmantskom naselju), a zivite u sredini gde su kise, snegovi, led, koji za sobom povlace veliku prljavstinu, prljave kise, veoma velika kolicina soli, rizle i svakakvih otrova koji se bacaju da bi se omogucila prohodnost na putu, onda je naravno veoma vazno da se auto redovno pere. Ja koristim usluge Mike's Express Carwash koji su ovde u Indiani, zatim Ohio etc...http://www.mikesexpress.com/default.aspx i uslugu tzv. the works, koja je inace najskuplja, kosta 15 dollara, ali postoje mogucnosti ustede, prvo preko kupona koji stizu postom, ( 2 kupona mesecno od po 5 dollara), a postoji i mogucnost kupovine knjige s uslugama koje su jeftinije od normalne cene kostanja etc...ono sto hocu da kazem da sve ima svoju cenu, ali da su to neke stvari koje mora da se odrade, da ne bi razmisljali o posledicama kad nam nisu potrebne. Jos jedan savet koji sam dobila od brata, a odnosi se na auto: kad se lepo opere, onda se na stakla, prednja i zadnja, kao i na farove, naprska ista ona tecnost koja ide u kontejner za ciscenje stakla, jer ta tecnost sadrzi u sebi alkohol, te nece da dozvoli da se sneg mnogo nakuplja, a sto je jos vaznije, nece da dozvoli da se staklo zaledi veoma mnogo, nego ce lakse da se razledi kasnije...i naravno, brisaci da se podignu obavezno kad je sad ovo vreme ovakvo hladno, jer veoma lako moze guma s brisaca da se zalepi za hladno staklo, te kad vi pokusate da pokrenete brisace, a oni se polome i ostanu na prednjem/zadnjem delu automobila...sta ce vam to...

Jeste Progressive je odlicna kompanija, koju i ja koristim za osiguranje vozila, ima super ponude cena i osiguranja a i obuhvata vec AAA u sebi, tako da vam ne treba posebna firma za vucu i pomoc na putu, ako imate Progressive...sve najbolje o njima.https://www.progressive.com/online-customer-service.aspx ja cak preko njih imam i renters insurance, stvarno su super.

I kao sto i Zana rece, mozda to vi sve znate, ali ja nisam znala mnogo od ovoga, te sam mislia da one sto znaju, podsetim, a one sto ne znaju da informisem.

Puno pozdrava i sigurna voznja.

Marky
20.03.2009, 12:49
Zanima me da li netko ima nekih informacija o Sherman Oaksu, prijatelj nam je preporucio i kaze da su stanovi dosta povoljni te da skole nisu lose. Pogledao sam po internetu ali se nista ne moze konkretno zakljuciti.
BTW prije tri godine sam proveo pola godine s bivsom firmom u Los Angelesu i moram reci da je bilo zakon, jedini sto sad cemo tesko zivjet u starom kvartu (Westwood).
Primam prijedloge za neke dobre kvatove s povoljnim cijenama stanova (da se moze prosetat na vecer i da imaju djecija igralista).

Taji
26.05.2009, 07:09
Majku mu, gledam slicice od LA i sto ga vise gledam sve mi se vise dopada i jako je privlacan i atraktivan grad:grin:
Hm, valja mi razmisliti o ovom gradu kao mogucoj soluciji :punk::ludak:

orozinho
29.08.2010, 12:18
ajde da ozivim ovaj grad na forumu :D
Posto ako ja dobijem GC ne postoji drugo mjestu u USA osim LA u koji idem mene takodjer zanimaju cijene stanova tamo. Da je neki pristojan dio. Jel ima takovih i kakve su cijene?
Jedno pitanje za nase u LA. Jeste se okusali u filmskoj industriji? :D
Ko zna mozda nekto od vas bude nasljednik Rade Serbedzije :D

Mina123koki
07.09.2010, 20:53
ajde da ozivim ovaj grad na forumu :D
Posto ako ja dobijem GC ne postoji drugo mjestu u USA osim LA u koji idem mene takodjer zanimaju cijene stanova tamo. Da je neki pristojan dio. Jel ima takovih i kakve su cijene?
Jedno pitanje za nase u LA. Jeste se okusali u filmskoj industriji? :D
Ko zna mozda nekto od vas bude nasljednik Rade Serbedzije :D

Hajde da ti pomognem da ozivis temu! i MI ideeeeeemo u LA!!!! Jos samo da sredimo papire,haha.... molila bih nekoga da mi pomogne oko linka bilo koje agencije za zaposljavanje. i koje su opcije za rad u nocnom zivotu,klubovima,barovima. Bilo sta sto je vezano za ugostiteljstvo,i koliko se placa! Hvala !

Ivan33
22.09.2010, 08:19
Bili u LA mesec dana, zavrsili papire (dobili GC, SSN), vratili se da klinac ove godine završi prvi razred (nauči da piše i čita.....) pa se u aprilu-maju vraćamo. Inače, grad je fenomenalan, klima, ljudi....nama se sve svidelo i vidimo sebe tamo, tj. potpuno nam odgovara način života. Ono što nas je fasciniralo (pored Disneylanda u koji smo išli 3 dana, Sea Worlda, San Diego Zoo-a, Universal Studio-a, ......) je da bukvalno nismo videli debele ljude niti decu, svi vode računa o zdravlju, ishrani (sa izuzetkom mexican people), svi trče, voze bicikle, rolere....možda na to ima uticaj i samo okruženje (non stop lepo vreme, plaže.....možda i skupo zdravstveno). Po pitanju pristojnih delova grada, stanova, zaposlenja,visine plata, o tome je već dosta pisano i nalazi se na forumu pa ne bih ponavljao. Naravno, tu sam ako nekim odgovorom mogu da otklonim Vaše nedoumice...

abdulazizsarajevo
22.09.2010, 14:31
Ivan cime se bavite i kakva je situacija za posao..ako nije previse intimno pitanje cime namjeravate da se bavite..i mislite li da cete moci naci posao..

steelers
22.09.2010, 14:38
svi vode računa o zdravlju, ishrani (sa izuzetkom mexican people)

Dont fuck up with Mexicans :==D:

Ivan33
23.09.2010, 22:00
Ivan cime se bavite i kakva je situacija za posao..ako nije previse intimno pitanje cime namjeravate da se bavite..i mislite li da cete moci naci posao..

I supruga i ja smo zavrsili ekonomski fak (svi znamo koliko to tamo (ne)znaci), s obzirom da ovde radim u banci jurim tamo neki posao u svojoj struci a bas ima dosta banaka, cak i branch-eva mnogih evropskih banaka sa kojim radim(documentary bussines (letter of credits, guarantees....).....ali za prvo vreme cemo konobarisanje, neki market..dok ne usavrsimo jezik......ma ima posla za onoga ko hoce da radi.....ne sekiraj se.

spectra
24.09.2010, 21:15
Bili u LA mesec dana, zavrsili papire (dobili GC, SSN), vratili se da klinac ove godine završi prvi razred (nauči da piše i čita.....) pa se u aprilu-maju vraćamo. Inače, grad je fenomenalan, klima, ljudi....nama se sve svidelo i vidimo sebe tamo, tj. potpuno nam odgovara način života. Ono što nas je fasciniralo (pored Disneylanda u koji smo išli 3 dana, Sea Worlda, San Diego Zoo-a, Universal Studio-a, ......) je da bukvalno nismo videli debele ljude niti decu, svi vode računa o zdravlju, ishrani (sa izuzetkom mexican people), svi trče, voze bicikle, rolere....možda na to ima uticaj i samo okruženje (non stop lepo vreme, plaže.....možda i skupo zdravstveno). Po pitanju pristojnih delova grada, stanova, zaposlenja,visine plata, o tome je već dosta pisano i nalazi se na forumu pa ne bih ponavljao. Naravno, tu sam ako nekim odgovorom mogu da otklonim Vaše nedoumice...

Milo mi procitati ovakve postove.. :) jer i mi planiramo to negdje oko LA :1072:

steelers
03.11.2010, 19:40
Zana, jel prosla marihuana? :D :D (moram li uvek da kucam najmanje 50 znakova?)

steficacvek
03.11.2010, 19:51
Zana, jel prosla marihuana? :D :D (moram li uvek da kucam najmanje 50 znakova?)

Nije ... :no: Ali kazu da ne odustaju, za 2 godine opet ce da biraju. Valjda ce se ameri opametiti do tad ... mada sumnjam

steelers
03.11.2010, 20:03
Hvala Stefice pravi si drug :D :D Kako je kod vas?

Zana
03.11.2010, 20:30
Nije prosla 19... ja sam htela da glasam protiv jer proizvodnja i regulativa nije dobra... a i ovako nam federalci pripretili - pa se onda mislim ajde de, da ne cepidlacim... mislim da nije proslo samo zato sto su bili nejasni oko regulacije (ostavili otvoreno i prebacili odgovornost na gradove). Da su lepo uredili i proizvodnju i ko taksira i kako se uklopa sa federalnom drug-free workplace policy, pa da su zastitili i uradili exception za firme koje imaju government ugovore - to bi onda bila druga prica. Ovako mnogo truda ni oko cega - bezveze su to uradili. Nije to samo ej hocu nesto, nego treba i detalji da se razrade. Ako to promene do sledeceg puta, mozda i uspe.

Ja licno nemam nista protiv, ali hocu striktno slovo zakona da se odradi (DUI, posao, medical, distribucija etc. - slicno kao za proizvodnju i distribuciju alkohola). Ovako je sve to samo prazno slovo na papiru. Neozbiljno vrlo.

steficacvek
03.11.2010, 23:45
Hvala Stefice pravi si drug :D :D Kako je kod vas?

A kako ce bit, arizonci su zadrti konzervativci i republikanci. Da vidis guvernerke koja je dobila 2nd term i da je cujes 5 minuta kako prica ne bi ni sam vjerovao koliko ovi ljudi mgu da budu glupi. Aj mogu podnijeti da je gop odnio pobjedu, i nije toliko iznenadjujuce za ovu drzavu, ali sa par konkretnih primjera (Brewer, Quale :wtf:...) nikako ne mogu da se pomirim.
Ubi me sto nisam drzavljanin i ne mogu glasat :grin:
Al barem je prosla medicinska marihuana :;D:

Luna
22.11.2010, 07:41
Interesuje me Burbank. Da li neko zna kakav su skole i koliko je kraj dobar za decu?

dragonn
30.01.2011, 19:18
Mislim da je ovde ok mesto da postavim pitanje :P

Elem posto relativno cesto, jednom u dve nedelje zavrsim poslom u L.A. i imam jedan dan slobodan, ajte vi sto ste iz L.A.-a recite mi sta bih mogao da obidjem u jednom danu, zadnji put bio do Malibu plaze, i malo po Beverly Hillsu, ali mislim da ce mi biti lakse ako me neko uputi na nesto sto recimo ne treba propustiti a bio sam tamo.

Hvala unapred na odgovorima svima :).

kaneolopa
31.01.2011, 16:51
Nisam iz LA ali smo cesto isli u turizam tamo pa ono...
Universal Studios Hollywood definitivno... oticeti jedan ceo dan na to,
Bulevar zvazda sve zajedno sa kodak teatrom, otiscima prstiju raznoraznih glumaca i lov na zvezdice po plocniku. (napomena nemoj obilaziti to nocu)
Voznja mulholland dr. obavezno obaviti preko noci ;) imas prelepa stajalista usput gde je panoramski pogled LA,
Santa Monica pier (kraj rute 66)
Rodeo dr. preko dana za shoping i sl....
Ako hoces da se slikas bas kod hollywood znaka to je zasebna tura...
U principu svaka od ovoih stavki je ono celodnevna aktivnost manje vise... jer ti ili toliko treba da obidzes ili ti toliko treba da dodjes do toga....

dragonn
31.01.2011, 20:29
Hvala puno na odgovoru, potrudicu se da polako jedno po jedno obidjem sve :).

nikica_os
06.02.2011, 20:36
Pozdrav svima na forumu,

bio sam prosle godine cijelo ljeto, 4 mjeseca zivio i radio u los angelesu, tocnije santa monica ..

procitao ovih par stranica, te postove od ljudi, vidim ima raznih misljenja, pa evo da i ja napisem svoje, nesto ukratko, mozda nekom pomogne ili da neku sliku o los angelesu.

Vecina turista, koji ce obici LA na par dana ce vjerojatno reci da je to jedan od gradova gdje se nema sta za vidjeti, bez veze manje-vise.
Ali zivjeti u tom gradu je nesto totalno drukcije, jer onda tek pocinjes upoznavati sve njegove najbolje osobine, te ljude koji tamo zive, najbolja mjesta za night life, te sve ostalo sto dolazi s vremenom ... o klimi da ni ne govorim, svaki dan sunce sija, ali ni tijekom ljeta nije jako vruce, jer cijelo vrijeme manje vise piri vjetar, klima je savrsena za mene.

Dalje, hollywood ulica slavnih(ona gdje su zvijezdice na podu :P) je za mene lazni sjaj, ja sam dosao tamo hodao ulicom, koja je izuzetno prljava, s nazalost puno beskucnika .. tako da se nisam bas odusevio, osim sto sam se slikao s par omiljenih zvijezda i to je manje vise bilo to.

Sto se tice velikih guzvi, i to se da relativno izbjeci, ako si nadjete stan blizu posla, znaci meni je prioritet bio da mi je mjesto gdje zivim blizu posla, tako da sam jedan dio isao busom, a javni prijevoz je inace katastrofa u LA-u i svi ga mrze i svi imaju aute ... ali ja sam ipak bio samo 4 mjeseca pa nisam kupovao auto, nego kao sto kazem kombinirao sam bus+bicikl po promenadi uz ocean, svaki dan, uzivancija :) na autobusu imate nosac, pa objesite bicikl na njega, i onda kad silazite dolje, uzmete si bicikl i nastavite svojim putem :D

mozda netko moze staviti i sliku kako to izgleda, ugl. vrlo prakticno..

taxi je extremno skup, sto mi nije jasno, za tako veliki grad, vidit cete svaki dan milijun taxista koji se voze okolo nadajuci se da ce pokupiti nekoga, ali cijene su abnormalne, npr. kada sam isao u pasadenu zvao sam i pitao za cijenu, od santa monice, oko 55 dolara je bila cijena u jednom smjeru?!?! wtf. ne hvala, ipak sam isao busom, tj. promjenio sam 3 autobusa kako bi dosao do tamo, a nazad sam moram metro-om dio + 2 autobusa mijenjat, 2:35 minuta mi je trebalo u prosjeku u jednom smjeru. autom cca 20 min. mozda i manje, ponavljam, gradski prijevoz je uzas.

plaze, zdravi zivot, odlicna klima, nocni izlasci, je najbolji dio LA koji ja poznajem ..

kad se stavi na papir sve dobro i lose, mogu slobodno reci, da bi se htio vratiti zivit u taj grad :)

pozz svima,
te ako ima nekih pitanja .. tu sam .. blizu :P

milan78
15.12.2011, 00:24
jel ima nekog jos iz LA da napise nesto vise planiram se tamo preseliti ..please bas su mi bitni vasi utisci

bora
20.12.2011, 06:58
ja sam bio u LA 2010..nista narocito..nisma bio odusevljen nimalo..bilo je bas tesko za posao..na kraju nisam ni radio nista ..placanje na sat je bilo bedno za vecinu poslova
grad je veliki ali realno nemas potrebe da ides u 98% LA-ja ...ne bih bas preporucio nekome ko se tek doseljava u USA da ide u LA ..osim ako nemas nekoga tamo da te podrzi ili sredi posao..treba ti auto +veze+dosta love za pocetak (oko 10 000+ dolara za oko 6 meseci)..

curlika
14.03.2012, 12:17
Ja bih priupitao ljude koji su bili u L.A. kakav je nocni (muzicki) zivot tamo? Zana mi je svojevremeno pisala za Austin da je dosta bogat ali niko, bas apsolutno niko ne pise o muzici u klubovima, hotelima...itd. Kakvi band-ovi sviraju, veliki il mali orkestri, koja vrsta muzike, koji istrumenti...a ako jos neko zna (u sta sumnjam) kako se i honorari krecu, bilo bi savrseno. To pitam iz razloga sto sam (muzicar-klarinetista, saksofonista) - negde sam se vec predstavio pa da ne pisem opet. Na Craig's list vidim da se dosta traze muzicari svih fela...za gde tj. gde sviraju. Hajde molim vas....svetski ljudi...javite se i pisite :)

pedjaas
27.05.2012, 10:46
Pozdrav svima na forumu,

plaze, zdravi zivot, odlicna klima, nocni izlasci, je najbolji dio LA koji ja poznajem ..

kad se stavi na papir sve dobro i lose, mogu slobodno reci, da bi se htio vratiti zivit u taj grad :)

pozz svima,
te ako ima nekih pitanja .. tu sam .. blizu :P

Ovo je bilo lepo za pročitati :) Mi planiramo Kaliforniju, San Diego ili Santa Moniku. Minus je, što gledajući cene svega, stvarno je mnogo skuplje, ali je zato tu i veliki plus - Kalifornija bejbe.

Vodimo se tim da dok smo još mladi (relativno) i ludi (definitivno) idemo na full experience! :)

Mislim da je sada već vreme da se ožive malo teme o gradovima... drugi krug se bliži, destinacije se planiraju....

Ako ima naših u ovom kraju Amerike, molio bih za malo objektivnih razloga ZA i PROTIV.

nives1103
03.10.2012, 21:04
Pozzz:grin:

Ima li tko preporuku gdje pogledati za poslove, stanove, dječje vrtiće online?
Većina postova je iz 2008./2009./2010., kakav je život u LA-u danas, koliko je recesija utjecala na pronalazak posla?

Hvala :skviz:

bora
05.10.2012, 23:12
Pozzz:grin:

Ima li tko preporuku gdje pogledati za poslove, stanove, dječje vrtiće online?
Većina postova je iz 2008./2009./2010., kakav je život u LA-u danas, koliko je recesija utjecala na pronalazak posla?

Hvala :skviz:

nocni zivot je skoncentrisan oko sunset blv
imas jedan dobar klub zove se BOULEVARD 3 -potrazi ga na karti ili izguglaj
dosta ljudi idu na gay mesta /klubove jer je tu najbolja muzika
VIPER ROOM/HUSE OF BLUES /WHISKEY/CHATEAU MARMONT/SKYBAR/PURPLE LOUNGE itd su ti svi jako blizu jedan drugoga na sunsetu...nemoj da se iznenadis velicinim tih mesta -vecina je tipa dvosobnog stana u koji se nagura 1000 ljudi - after party ti je glavna zabava - jer se sve zatvara u 3 posle ponoci ali vec oko 2 ljudi beze kuci ili na afterparty -tokom nedelje je sve mrtvo ..znaci samo subota uvece ili evntualno petak ali je i to pod znakom pitanja...e sad muzika i zabava kad udjes u klub ..ameri su rezervisani -veoma povrsan kontakt sa njima ako uopste i bude - uglavnom najbolje ide sa strancima/turistima u LA-ju -upoznavanje ili nesto vise ...muzika ti je tipa disco iz 70-tih i 80 -tih godina nesto roka iz 90-tih (american idol gluposti)
pice papreno skupo /ulaz isto svuda deru pa otkidaju...rekoh vec par puta opsti utisak o nocnom zovotu u amricikim gradovima je totalno bezveze -bez sadrzaja i ideje -
posao zavisi- par profesija se drze dok ih ne otakce (na primer IT- sad ce da me pljuju It-evci zbog ovog )ostalo cimanje isto kao u Hrvatskoj -plate beda uglavnom osim ako nemas neku semu za ekstra sa strane -baksis ili ''ugradnja ''-imas neke druge profesije za koje treba americka skola -navodno medecinskom osoblje se dobro placa premda sam upoznao tone medicinarki koje jedva orezivljavaju u la-ju..sve ti zavisi od srece izgleda -nista znanje i jos maje diploma ovde neznace --upoznah jednu spanjolku u LA koja nije imala ni vize ni znanja engleskog ali je dobila posao i sponzorstvo od jedne turisticke agencije i ok platu -isto nekog like iz beograda koji radi neki biznis sa nekretninama ( nije agent )-ide mu bas dobro - tu kombinaciju cuvam za sebe kad budem opet isao u LA pa i ja da radim isto

nives1103
06.10.2012, 13:34
Hvala Bora! :==D:

Budući da ja planiram povesti u LA dvoje djece, može li mi tko reći ako je imao iskustva sa vrtićima i školama u LAu?

nives1103
20.10.2012, 16:33
Budući da ja planiram povesti u LA dvoje djece, može li mi tko reći ako je imao iskustva sa vrtićima i školama u LAu?

I dalje u potrazi za odgovorom na postavljeno pitanje :==D:
Isto tako, ako mi tko može reći koji je najbolji dio L.A. za živjeti s djecom, a ujedno da nije daleko od recimo Universal studios i sličnih? Hvala :skviz:

bora
20.10.2012, 19:43
ja koliko znam svi pokusavaju dase uguraju u west LA -prema santa monici
vrtici su problem -skupi su ako se nevaram nisam nesto verziran oko toga informacije oko vrtica i skola sam pokupio ''usput'' ...west LA nekako najbezbedniji za zivot

dmi
12.11.2012, 22:31
I dalje u potrazi za odgovorom na postavljeno pitanje :==D:
Isto tako, ako mi tko može reći koji je najbolji dio L.A. za živjeti s djecom, a ujedno da nije daleko od recimo Universal studios i sličnih? Hvala :skviz:

vrtici su $1000+ mesecno, za drugo dete dobijes popust cini mi se 10-15% nikad me nije interesovalo posebno pa se nisam udubljivala jer imam jedno dete.
montesori vrtici su odlicni.
svaki grad ima dobre i lose delove a to se ogleda u tome koliko su dobre skole. dobre skole imaju rejting 8-10 i ti delovi grada su skuplji sa sanovima.
u mom kraju postoje odlicne tri skole sve tri imaju rejting 10. cena stanova u nasem kraju je trenutno za 1bd od $1650+ do 1800+ za 2bd.
kad imas decu onda mesto stanovanja trazis po tome kakva je skola a ne koje su atrakcije u tom delu grada :;D:
Stanovi na santa monici su recimo od $2500+ za 2bd.
vrlo cesto se desava da menadzeri zgrada nece da izdaju 1bd stan porodici sa dvoje dece jer se smatra da to nisu zadovoljavajuci uslovi za decu, bez obzira sto za nas mozda jesu.
u LA ti za cetvoroclanu porodicu treba minimum $6000 mesecno (stan, rezije, klopa,gorivo, skola(boravak)/vrtic za decu,rata za auto, osiguranje za auto, zdravstveno osiguranje).

ASSI
12.11.2012, 22:59
Jel ima negde na netu da se vidi rejting svih skola, ne samo u LA?

EDIT: eh najlakse je na prvu pitati, a gugl ima odgovore na sve :) jel ovde to? http://www.greatschools.org/ nisam zalazio jer me jos ne interesuju lokacije, ali ono cisto da memorisem sajt pa kad (ako) zatreba...

nives1103
13.11.2012, 22:06
vrtici su $1000+ mesecno, za drugo dete dobijes popust cini mi se 10-15% nikad me nije interesovalo posebno pa se nisam udubljivala jer imam jedno dete.
montesori vrtici su odlicni.
svaki grad ima dobre i lose delove a to se ogleda u tome koliko su dobre skole. dobre skole imaju rejting 8-10 i ti delovi grada su skuplji sa sanovima.
u mom kraju postoje odlicne tri skole sve tri imaju rejting 10. cena stanova u nasem kraju je trenutno za 1bd od $1650+ do 1800+ za 2bd.
kad imas decu onda mesto stanovanja trazis po tome kakva je skola a ne koje su atrakcije u tom delu grada :;D:
Stanovi na santa monici su recimo od $2500+ za 2bd.
vrlo cesto se desava da menadzeri zgrada nece da izdaju 1bd stan porodici sa dvoje dece jer se smatra da to nisu zadovoljavajuci uslovi za decu, bez obzira sto za nas mozda jesu.
u LA ti za cetvoroclanu porodicu treba minimum $6000 mesecno (stan, rezije, klopa,gorivo, skola(boravak)/vrtic za decu,rata za auto, osiguranje za auto, zdravstveno osiguranje).

Jedno veeeeeeeeliko hvala dmi za ovaj post :skviz::skviz::skviz: stvarno mi je puno pomoglo :inlove: hvala ti

Zana
29.11.2012, 22:09
Evo lepih vesti za praznike: Megabus (http://us.megabus.com/Default.aspx) is back!!!! Karta $1, pa ko voli nek izvoli: LA, SF, SD i LV :) Stigne za isto vreme kao i mi kolima, WiFi, picence, zurka :wee:

Zana

C B
09.05.2013, 01:57
Pozdrav svima na forumu,

............................

taxi je extremno skup, sto mi nije jasno, za tako veliki grad, vidit cete svaki dan milijun taxista koji se voze okolo nadajuci se da ce pokupiti nekoga, ali cijene su abnormalne, npr. kada sam isao u pasadenu zvao sam i pitao za cijenu, od santa monice, oko 55 dolara je bila cijena u jednom smjeru?!?! wtf. ne hvala, ipak sam isao busom, tj. promjenio sam 3 autobusa kako bi dosao do tamo, a nazad sam moram metro-om dio + 2 autobusa mijenjat, 2:35 minuta mi je trebalo u prosjeku u jednom smjeru. autom cca 20 min. mozda i manje, ponavljam, gradski prijevoz je uzas.
...............................

Izvini, ali ovde te moram demantovati :)

od LA do Pasadene po "gugletu" ima oko 40 km.

U BG bi takva voznja kostala oko 35 dolara. I nije neka razlika ako uporedimo plate koje su svakako barem 6-7 puta nize nego u LA!

E sada, posto je to kao recimo od Sremcice pa recimo do Panceva, takvu voznju bi BG taksisti, lopine, naplatili po 3 tarifi, u kom slucaju bi sve to izaslo oko 60$ :)

Sta sam hteo da kazem...

Ako dolazite sa Balkana, a na ovom forumu su, koliko sam video, vecinom ex-yugovici...

Znam da nije lako, ali ako vec trazite drugu sansu i idete u USA, moj savet vam je, jurite najbolje. A to su Velika jabuka ili California.

Ako se i ne snadjete bas 100% kako ste zamisljali, deca ce vam biti zahvalna. Obezbedicete im sansu u najboljim gradovima na svetu!

Ja znam za stotine "nasih" ljudi koji su napravili ozbiljne karijere u CA tj. Orange County-ju.

CA nije dzaba raj na zemlji i jedno od najpozeljnijih mesta za zivot!

Ako pocinjete od nule, udrite "zver" u glavu! Uostalom, pobegli ste iz jedne rupe, nemojte ici u drugu, vec pucajte visoko!

Mozda u tim nastojanjima rukama necete dodirnuti zvezde, ali necete sigurno ostati u blatu :)

pedjaas
09.05.2013, 02:37
Izvini, ali ovde te moram demantovati :)

Znam da nije lako, ali ako vec trazite drugu sansu i idete u USA, moj savet vam je, jurite najbolje. A to su Velika jabuka ili California.

CA nije dzaba raj na zemlji i jedno od najpozeljnijih mesta za zivot!

Ako pocinjete od nule, udrite "zver" u glavu! Uostalom, pobegli ste iz jedne rupe, nemojte ici u drugu, vec pucajte visoko!

Mozda u tim nastojanjima rukama necete dodirnuti zvezde, ali necete sigurno ostati u blatu :)

Potpis na sve ovo :) Kada dobijete lutriju to je veliki, divni, zeleni znak. Pratite ga...

vrhunski
09.05.2013, 22:34
I ja ovo mogu isto da potvrdim samo sto ako ste iz IT-ija ili imate barem malo veze sa time mnogo je bolje da se ide u North California nego juznije dole ali svakako da je LA i Orange County "lepsi" tako da ono neki balans treba naci izmedju zelja i mogucnosti :)

Uglavnom ako vam je do toga da zaradite i ustedite neku kintu onda Kalifornija definitivno.

C B
09.05.2013, 23:46
Naravno, legendarni centri informaticke industrije: San Jose, San Francisco, Palo Alto, Sacramento, Fresno, Mountain View, Menlo Park...

Najveca koncentracija obrazovanih i bogatih ljudi na jednom mestu!

dmi
25.07.2013, 08:43
Jedno veeeeeeeeliko hvala dmi za ovaj post :skviz::skviz::skviz: stvarno mi je puno pomoglo :inlove: hvala ti

pozz nives, jeste li vec dosli u la?i jesi li uspela nesto da pronadjes preko neta?

iVlada
01.12.2013, 14:22
Drugari, zena i ja smo dobili green card :)
Dolazimo pocetkom maja 2014. u LA. Inace smo iz Beograda i zelimo odavde da pobegnemo sto pre, znamo svi i zbog cega. A i ovakva prilika se ne propusta za zivota, pogotovo sto imamo 27, 28 godina.
Kakva je situacija? Bacite neke info vezano za zivot i usputne stvari.
Mi imamo tu podrsku u smislu sto nam je porodicna prijateljica vec 20 godina tu i jedna porodica bliskih rodjaka :)
Cekam odgovore :)

Tamara85
03.01.2014, 00:56
Preko GC ili na svoju ruku idete? :)

Nek je sa srecom kako god, LA je predivan :1072:

MilenaLA
12.01.2014, 16:08
Zdravo svima,
Htela sam da postavim par pitanja, kako bi mi mnoge stvari bile jasnije. Moj muz i ja, dobili smo green card i 6og maja selimo se za Los Angeles, Beverly Hills ili okolinu, jos trazimo stan. Jos uvek je rano da iznajmljujemo, ali priblizava se i to vreme. Gledam oglase po raznim sajtovima, cene su vrlo zanimljive, ali to je cena takvog mesta...
Zanima me:
*Sta treba da se prevede od dokumenata pre odlaska?
*Sta je sve potrebno da bi nasao stan, tj pod kojim uslovima se iznajmljuje?
*Gde traziti kola? (posto bez njih se ne moze, i super je sto se polaze brzo)
* Ako neko ima neki savet za pocetak?
Hvala i pozdrav
MilenaLA

Makovi
12.01.2014, 20:41
Draga MilenaLA!

I sam se sa ženom i djetetom spremam tjedan prije Uskrsa za LA.

Neki danas sam baš pokrenuo novu temu i postavio pitanje i dobio sam izvrsne odgovore iz prve ruke vezano za (skupe) stanove u LA. Ne znam kako se postavlja link pa idi ovim redoslijedom da pronađeš temu:

Život u USA-> Vodič za emigrante -> Kod rođaka ili u LA...

Možda da pogledaš Airbnb koji tamo spominjem. Dobio sam s tog sitea dosta zanimljive ponude. Primit će te na mjesec dana za cca 1000$. Za to vrijeme pokušaš naci svoj stan. Pedjaas je u San Diegu našao bez ugovorne obaveze za 1200 ali to se stvarno rijetko nađe. Obično je onako kako je u toj mojoj temi navela Taji. Koliko sam shvatio svi traže neki ugovor. Nadam se da ćemo i mi biti te sreće. Uglavnom obeshrabriti će vas sa cijenama i uvjetima. Ali ne dajte se. Jedan je član foruma napisao da ako si već dobio na lutriji treba to iskoristiti i uhvatiti "Zver za glavu" kako je napisao- i probati u LA ili NY. U početku je teze, ali djeca će nam biti zahvalna.

Što se tiče letova, sve agencije ovdje u Zagrebu nude mi Zagreb-London i poslije London- LA s Virgin Atlantic. Cijena jednosmjerne oko 1300€ za dvoje odraslih i dijete (karta za dijete je samo malo jeftinija).

Pišite malo ako što zanimljivo saznate u vezi LA.

Sretno!

Loperamid
29.01.2014, 04:36
Stigoh i ja konačno u Los Anđeles, tačnije u North Hollywood pa da se zapljunem ovde :-)

Inače dva meseca pre dolaska ovde su bila paklen tempo, škola pakovanje, ludilo. Uspeo sam da diplomiram u sredu, a u subotu se zaputih preko okeana, tako da sam Srbiju napustio završena posla i čista obraza kao dipl. ing.

Za sada neki prvi utisci su da je sve ogromno, od grada u celini do pakovanja proizvoda po radnjama. Meni je to fascinantno i za sada mi sve deluje zanimljivo i novo, kao da sam došao iz pustinje u civilizaciju.
Za ova dva dana videh Santa Monicu, Hollywood, i predivni Griffith park.
Odmah sam primetio nedostatke gradskog prevoza. Izgubili smo pola dana na odlazak do social security administration office u Burbank.

Toliko za sada, sa novim informacijama se javljam za koji dan, čim malo uđem u sistem, prve nedelje smo rešili da smo samo turisti. :-)

vuxanne
29.01.2014, 07:00
Loperamid cesitamo diplomiranje? Koje si branse ako nije tajna?

Loperamid
29.01.2014, 07:23
Hvala lepo. Naravno da nije tajna. Fon, informacioni sistemi.

Hurricane
29.01.2014, 08:11
Svaka cast! Cestitam.:bravo: Jedva cekam nov post! Pozz.

RenatoS
29.01.2014, 15:12
Cestitam Loperamid, ili tocnije ing. Loperamid.
Vidi se čelična volja za uspijehom i boljim zivotom. Svaka cast...

Taji
29.01.2014, 18:57
Loperamid, duplo cestitam, kako za diplomu tako i za dolazak u USA.
Sad samo polako i uzivaj u svakom koraku...zasluzio si :grin:

MIRO
29.01.2014, 21:46
Stigoh i ja konačno u Los Anđeles, tačnije u North Hollywood pa da se zapljunem ovde :-)

Inače dva meseca pre dolaska ovde su bila paklen tempo, škola pakovanje, ludilo. Uspeo sam da diplomiram u sredu, a u subotu se zaputih preko okeana, tako da sam Srbiju napustio završena posla i čista obraza kao dipl. ing.

Za sada neki prvi utisci su da je sve ogromno, od grada u celini do pakovanja proizvoda po radnjama. Meni je to fascinantno i za sada mi sve deluje zanimljivo i novo, kao da sam došao iz pustinje u civilizaciju.
Za ova dva dana videh Santa Monicu, Hollywood, i predivni Griffith park.
Odmah sam primetio nedostatke gradskog prevoza. Izgubili smo pola dana na odlazak do social security administration office u Burbank.

Toliko za sada, sa novim informacijama se javljam za koji dan, čim malo uđem u sistem, prve nedelje smo rešili da smo samo turisti. :-)

Čestitam i na diplomi i odlasku, pričaj nam o pučetku u LA, kakvi su uslovi za prvi start, da li si sam ili ne, imaš li koga da te dočeka odnosno kako ide snalaženje...

vuxanne
30.01.2014, 04:27
Hvala lepo. Naravno da nije tajna. Fon, informacioni sistemi.

Super, srecno sa nalazenjem posla. Radila sam pet godina bila za jednog profu sa FON-a, doduse u Novom Sadu na drugom faksu. Jesi li video sta je uradio onaj Boris Delibasic, sad mu je naslednik (tom mom bivsem sefu). klikni (http://inserbia.info/news/2013/09/following-romanian-magazine-exposure-serbian-universities-begin-clean-up) Shiz

Diploma u pravi momenat, znaci radis dobro pod pritiskom sto ce ti ovde super doci.

Makovi
05.02.2014, 16:04
Loperamid što prije molim svježe dojmove iz LA jer namjeravamo tamo sredinom 4. mjeseca. Jako nam se sviđa santa Monica. Napisi malo kako je tamo i ako možeš na private prve troškove, one glavne otprilike te kako ti e proslo s vozačkim i autom, bankom i ID. Sretno!!

cape011
05.02.2014, 18:00
Slobodno može i ovde da napiše prve troškove, da imamo i mi ostali predstavu o tome i iskustvima :)

cape011
05.02.2014, 18:04
Slobodno može i ovde da napiše prve troškove , da i mi ostali imamo predstavu kolko šta košta :)

Makovi
08.02.2014, 10:17
S obzirom da smo ipak odlucili da cemo u LA molim vas, ako netko ima za preporuciti motel bilo gdje u okolici da zna da je koliko toliko ok. Bilo kakav savjet dobro je dosao! Dapace, ako netko zna nekog tko zna nekog da ima nekakav smjestaj molim neka mi se javi na private. Radi se o tjedan dana samo dok se ne snademo za svoj rentirani stan.

Hvala puno!

Loperamid
18.03.2014, 08:39
Uvek sam se "nervirao" kad neko sa foruma zapali za SAD i nema ga da napiše nešto na forumu po dva meseca, a evo krenuh i ja tim stopama. Sad sam se odlučio da pišem jer uskoro završavamo poglavlje u LA i krećemo ka jugu.

Elem, prvo što ljude najviše zanima, pretpostavljam, papiri, administracija...

SSN - išli smo u ssn administration office dva puta za prve tri nedelje (Burbank i Hollywood) da bi nam rekli da mora da prođe tri nedelje od ulaska pa ako ne stigne da se javimo. Pošto naravno nisu stigli, otišli smo opet i dobili ssn 5 nedelja po ulasku u zemlju.

GC je stigao u NJ kod drugarice kod koje smo zvanično trebali da idemo, posle 6 nedelja.

Testove za vožnju smo položili čim smo dobili ssn, račun i kreditne u BofA, 300$, pisano je o tome dosta. Ja sam uspeo da padnem vožnju prošle (dmv Hollywood) nedelje jer šta ja imam da stajem na Stop u pustoj ulici. Dijagnoza - disobey traffic sign :-)

Pre desetak dana smo kupili kola. E sad ide zezanje. Kola sam registrovao na moje ime, to može. Vozim sa našom dozvolom,
to isto može ako sam turista. Vozim bez osiguranja, e to ne može. A osiguranje ne mogu da uzmem bez njihove dozvole. A da polažem za dozvolu ne smem na neosiguranim kolima. Zezanje uglavnom. U međuvremenu vozim normalno, dok me ne zaustave. Posle ću da mislim :-) U sredu ću opet od drugara da uzmem kola da polažem (u Van Nuys ) pa ću da stajem na stop.

Telefoni - moto g kod Verizona 100$ telefon + 45$/month prepaid. Korektno.

Prošle nedelje sam imao dva telefonska intervjua u jednoj firmi iz Newport Beacha i danas me zovu i You got the job :-) Od 1 . aprila. Imamo dve nedelje da nađemo stan negde u OC, ja mislim da će to biti Anaheim, deluje korektno što se tiče cena i okruženja. Ako neko ima odatle, svaka informacija bi dobro došla.

Jutros zemljotres - počeše da vrište ljudi po zgradi. 4,4 rihtera u Encino-u, to je 10 milja od nas. Lepo smo se razdrmali, mada je meni onaj u Kraljevu koji sam doživeo na petom spratu u beogradu bio mnogo gore iskustvo. Supruga se malo više potresla :-)

Sutra pišem dalje, mnogo mi se spava.

chupacabra
18.03.2014, 09:20
Ja sam inace iz Kraljeva i mogu ti reci da mi je taj zemljotres u Kraljevu uspeo da obori ogroman TV od 30 kg na zemlju.

Elem, nemoj raditi nista protiv zakona jer moze dobro da ti se obije o glavu. Ako treba autobus par nedelja dok ne polozis onda cepaj autobus. Sve ce doci na vreme samo ne smes da zuris sa nekim stvarima ako su mimo zakona. :)

RBSMC
18.03.2014, 19:32
@ Loperamid

Čestitam na poslu! Ako sve bude kako treba za jedno mesec i po eto i mene u OC. Tačnije u Costa Mesa jer tamo imam rođake. I ja se nadam poslu u jednoj firmi u Newport Beach-u, ali to je za sad pod "skoro pa možda" :).
Dosta dugo ste čekali SSN. Da li ste pokušali da tražite da vam ga daju "na cedulji" (čitao sam negde ranije da su neki tražili da se u ofisu proveri da li je ssn u proceduri pa ako jeste onda traže da im se izdiktira broj jer npr u dmv-u nije neophodna kartica već samo ssn broj)

Loperamid
18.03.2014, 22:01
Ja sam inace iz Kraljeva i mogu ti reci da mi je taj zemljotres u Kraljevu uspeo da obori ogroman TV od 30 kg na zemlju.

Elem, nemoj raditi nista protiv zakona jer moze dobro da ti se obije o glavu. Ako treba autobus par nedelja dok ne polozis onda cepaj autobus. Sve ce doci na vreme samo ne smes da zuris sa nekim stvarima ako su mimo zakona. :)

Ti se nisi vozio autobusom u LA? :-)
I prodavnice su taman toliko daleko da moraš da pališ kola :-)

@ Loperamid

Čestitam na poslu! Ako sve bude kako treba za jedno mesec i po eto i mene u OC. Tačnije u Costa Mesa jer tamo imam rođake. I ja se nadam poslu u jednoj firmi u Newport Beach-u, ali to je za sad pod "skoro pa možda" :).
Dosta dugo ste čekali SSN. Da li ste pokušali da tražite da vam ga daju "na cedulji" (čitao sam negde ranije da su neki tražili da se u ofisu proveri da li je ssn u proceduri pa ako jeste onda traže da im se izdiktira broj jer npr u dmv-u nije neophodna kartica već samo ssn broj)

Hvala. I ja merkam i Costa Mesu, ali ne izgleda mi da možemo da priuštimo, za početak mi plata neće biti dovoljna za sve. Imamo još kinte u šteku, ali brzo se to topi. Što se ssn tiče prva dva puta sam hteo to da saznam, ali su me ubeđivali da pre isteka tri nedelje apsolutno nikako ne mogu da provere ništa. Treći put kad smo otišli posle te famozne tri nedelje, popunili smo aplikaciju i ssn je stigao posle 10 dana otprilike, ukupno malo manje od 5 nedelja.

Drago mi je da će biti neko u kraju, javi se kad dođeš :-)

*ako me je neko sa foruma dodavao na Skype-u, a ja to odbio, izvinjavam se, skroz sam zaboravio da sam ovde na forumu ostavio kontakt. Napišite da ste sa foruma i sve će biti u redu*

E ajde sad malo da pišem o LA i Hollywoodu. Ukratko jedna džungla.
Hollywood - pa ne znam šta da kažem, ogromna koncentracije ludaka na jednom mestu. Govorim o turistučkom delu, walk of fame I okolini. Moderni prosjaci na sve strane, svi hoće neki tips, glume neko ludilo, prodavnice suvenira i smoke shopovi dominiraju. Cene haos, za bogate japanske turiste. Prošli smo jednom u toku dana posle posete ssn u holivudu. Tamo je 75% ljudi bilo za ozbiljnu dijagnozu. Ne preterujem. Subota uveče u Holivudu je haos, sa mnogo ludaka. Meni fascinantno što u pola dva gase sve I teraju napolje, pa onda marva divlja po ulici. Oko jedan se stvore matore meksikanke sa mobilnim grilovima i peku hot dog koji mnogo smrdi. Ceo Hollywood Boulevard smrdi na to. Jaknu sedam dana nisam mogao da izvetrim.

Downtown LA nije ništa specijalno, bili jednom do Disney hall, videli one zgradurine i to je to. Gomila homelessa.

Sad lepe stvari :-)

Retko šta ima da je super i da je besplatno. Getty Center je po mom skromnom mišljenju najbolja stvar u LA. Idealno mesto da se provede dan u kulturi i prirodi. Arhitektura, pejzažna arhitektura, kolekcije, pogled na LA, jednostavno uživanje koje je apsolutno besplatno. Čak su i cene hrane i pića skroz prihvatljive.

Lacma ima prihvatljivu cenu i ok je.

Pasadena - ubedljivo najlepši deo Los Anđelesa, nekako ima dušu, arhitekturu, jednostavno priča za sebe. City hall koji je stara španska vila sa unutrašnjim dvorištem, baš lepo i relaksirajuće. Šteta što u Pasadeni nema posla u IT inače bismo tu pustili korenje :-)

Bili smo jedan dan do San Diega i samo da uporedim. San Diego je prelep. Ljudi su mnogo lepši, kulturniji, opušteniji. Zaljubili smo se u grad. Konkurisao sam za neke poslove u sd, ali nisu me hteli. San Diego nam ostaje cilj za neku budućnost, pa krećemo ka njemu polako. Prvo Orange County :-)

Dosta toga smo obišli, ne mogu trenutno da se setim još stvari, ali biće još informacija. Za sad toliko.

Makovi
19.03.2014, 09:26
Loperamid, ovo je zbilja korisno. Mi letimo 15 april u la la land također. Imam intervju za posao u West Hollywood. Kakav je tak dio grada (osim što ima mnogo gay populacije kako sam čuo)?

Samo mi molim te reci, jeste li bili kod nekog poznatog kad ste sletjeli, jeste li odmah rentali auto i je li Anaheim realno jako daleko od npr west Hollywooda? Bi li se moglo na toj relaciji putovati na posao po nekom američkom standardu?

Inače što se tiče ssn rekli su nam u hr ambasadi da nama dolazi automatski, ali da za dijete moramo tražiti u office - u pa da usput izvršimo pritisak da se i nama izda što je prije moguće.

Sretno, navijamo za vas!

Loperamid
19.03.2014, 16:11
Hvala! West Hollywood - prošao sam nekoliko puta i ok je kraj, ali je dominantno gej. Na svakom koraku ti neki gej detalj bode oči i stavlja ti do znanja gde si. Ovo je jedini deo grada gde ćeš videti parove na ulici da se drže za ruke i razmenjuju nežnosti. Ljubav dominira, homoseksualna, ali ipak ljubav :-)

Da, mi smo kod mog drugara i nikako da mu se skinemo sa gajbe. On nas je čekao, a nismo rentali auto uopšte. Uživali smo u čarima gradskog prevoza.
Anaheim je prilično daleko od West Hollywooda za odlazak na posao svaki dan. Dosta vremena bi gubio u saobraćaju. Gužve su ogromne, ako bi radio ono standardno vreme. Ako već dobiješ posao, mogu da ti preporučim da stan tražite preko brda u Valley - ju takozvanom, North Hollywood. Valley Village gde smo trenutno je baš fin kraj, OK su cene i prilično je mirno. Kako pređeš brdo I ideš ka severu više je latino onako i manje mi se sviđa.

I ja sam za ssn to pokušavao, ali bez uspeha. Ubeđivao sam se sa njima da mi makar kažu da li smo u procesu, ali avaj.

Makovi
26.03.2014, 22:37
Hvala! West Hollywood - prošao sam nekoliko puta i ok je kraj, ali je dominantno gej. Na svakom koraku ti neki gej detalj bode oči i stavlja ti do znanja gde si. Ovo je jedini deo grada gde ćeš videti parove na ulici da se drže za ruke i razmenjuju nežnosti. Ljubav dominira, homoseksualna, ali ipak ljubav :-)

Da, mi smo kod mog drugara i nikako da mu se skinemo sa gajbe. On nas je čekao, a nismo rentali auto uopšte. Uživali smo u čarima gradskog prevoza.
Anaheim je prilično daleko od West Hollywooda za odlazak na posao svaki dan. Dosta vremena bi gubio u saobraćaju. Gužve su ogromne, ako bi radio ono standardno vreme. Ako već dobiješ posao, mogu da ti preporučim da stan tražite preko brda u Valley - ju takozvanom, North Hollywood. Valley Village gde smo trenutno je baš fin kraj, OK su cene i prilično je mirno. Kako pređeš brdo I ideš ka severu više je latino onako i manje mi se sviđa.

I ja sam za ssn to pokušavao, ali bez uspeha. Ubeđivao sam se sa njima da mi makar kažu da li smo u procesu, ali avaj.

Hvala jos jednom. Molim te ako mozes na private da mi napises kako je tejkla procedura na LAXu i koliko vam je trebalo da rijestie immigration' Najvise me zanima u koji red se treba stati (ima li posebno new immigrant red ili se stane u US citizens, kako to ide?) Mi slijecemo na terminal 2 a cujem da ima neki posebni gdje je immigration i da te doprate do njega?

Inace, uzeli smo AIRBNB smjestaj kod krasnog mladog para u Lakewood-u. Nije jako blizu, ali smo culi od domacina da je jako sigurno, one tipicne kuce u nizu i blizu rijeke i prirode. A ni plaza nije predaleko.

Jesi li bio mozda tamo?

Nadam se da cemo se susresti u suncanoj Kaliforniji!

RBSMC
26.03.2014, 23:30
Hvala jos jednom. Molim te ako mozes na private da mi napises kako je tejkla procedura na LAXu i koliko vam je trebalo da rijestie immigration' Najvise me zanima u koji red se treba stati (ima li posebno new immigrant red ili se stane u US citizens, kako to ide?)

Zašto na private? Ima nas još koje to interesuje. Ovo je prava tema za to.

Makovi
27.03.2014, 08:04
Zašto na private? Ima nas još koje to interesuje. Ovo je prava tema za to.

Pa nisam bio siguran je li prava tema. Evo laže mi Pedjaas na LOS ANGELES forumu da treba oko 2 sata +/- koji sat!!

Makovi
08.04.2014, 21:04
Sad vidim da je glupi iPhone ispravio "kaže" u "laže". Ala je glup. Nadam se da nisam nikoga uvrijedio. Pedjaas ne laže, sigurno!

RBSMC
08.04.2014, 21:56
Shvatio sam onako kako je trebalo :).
Što se Pedje tiče njegov kredibilitet nesporan ... još iz vremena kada je najavljivao dobre žurke :;D:

MIRO
12.04.2014, 21:50
Pa nisam bio siguran je li prava tema. Evo laže mi Pedjaas na LOS ANGELES forumu da treba oko 2 sata +/- koji sat!!

E sad je malo jasnije, ali opet se razumemo :argue:

Loperamid
14.04.2014, 06:30
Evo da napišem da se i mi konačno skrasismo u OC-ju, Mission Viejo je naš novi dom :-)
Sušta suprotnost od LA, mirno, prelepa priroda, buđenje uz cvrkut ptica, lepi ljudi, ali i prilično skuplje za život. Oseća se malo i neki elitizam, ali ništa strašno. Inače prezadovoljni smo ovim mestom. Posao mi je na 20min, Laguna Beach i okean na 15 minuta, LA i San Diego na po sat vremena, a parkovi, kanjoni, priroda na dohvat ruke.
Samo još supruga da nađe posao u nekoj besnoj firmi i možemo da kupimo krevet :-D

vuxanne
15.04.2014, 01:07
Samo još supruga da nađe posao u nekoj besnoj firmi i možemo da kupimo krevet :-D

A do tada? Dusek? :rubikt4i: Ja sam uzela nas u SEARS-u na beskamatni kredit (na 2 godine), ne znam da li bi vam dali kreditnu karticu da trazite...

Loperamid
15.04.2014, 04:54
A do tada? Dusek? :rubikt4i: Ja sam uzela nas u SEARS-u na beskamatni kredit (na 2 godine), ne znam da li bi vam dali kreditnu karticu da trazite...

Dušek nego šta! Ali na naduvavanje, baš juče sam ga krpio pošto smo se probudili na patosu :-)
Ne verujem da bi nam dali kreditnu, još mi ni prva plata nije legla. Za neki mesec kad oboje budemo radili onda ćemo da se zanimamo oko nameštaja. Za sad samo najnužnije.

vuxanne
15.04.2014, 05:13
Dušek nego šta! Ali na naduvavanje, baš juče sam ga krpio pošto smo se probudili na patosu :-)
Ne verujem da bi nam dali kreditnu, još mi ni prva plata nije legla. Za neki mesec kad oboje budemo radili onda ćemo da se zanimamo oko nameštaja. Za sad samo najnužnije.

Romantika, kao na kampovanju. Mi smo tako secam se prva dva a boga mi i tri meseca. Dusek na naduvavanje, poljski sto i stolice :) Imam taj sto i dan danas, nikako da ga se ratosiljam, evo bas sam za njim...

Loperamid
15.04.2014, 05:27
Romantika, kao na kampovanju. Mi smo tako secam se prva dva a boga mi i tri meseca. Dusek na naduvavanje, poljski sto i stolice :) Imam taj sto i dan danas, nikako da ga se ratosiljam, evo bas sam za njim...

Isti slučaj, kupili smo u valmartu sto i četiri stolice za 60$ i to je to od nameštaja.

johnny_nyc
15.04.2014, 07:17
Clan Makovi danas putuje za LA u svoj american dream, druze zelim ti sve najbolje i da se sto prije snadjete, srecu ti necu pozeljeti jer kazu da sreca prati hrabre a ti to jesi (kao i svi prije tebe koji su otisli i oni koji tek odlaze) :)

RBSMC
15.04.2014, 10:44

:) E baš si me nasmejao. Odličan post ... i mnogo rečeno u jednoj rečenici ;)

RBSMC
15.04.2014, 10:50
Makovima srećan put i da se što pre jave sa prvim utiscima

Makovi
15.04.2014, 13:39
Clan Makovi danas putuje za LA u svoj american dream, druze zelim ti sve najbolje i da se sto prije snadjete, srecu ti necu pozeljeti jer kazu da sreca prati hrabre a ti to jesi (kao i svi prije tebe koji su otisli i oni koji tek odlaze) :)

Hvala ti Johnny, frende! Eto nas na Heathrowu u Londonu. Za sat vremena ukrcavanje za LA. Moje drage cure odradile svoj prvi let avionom. Izvrsno je proslo! Rastanci su grozni, mislim da treba više pripreme za to nego za sam odlazak. Imam osjećaj da se vraćam za tjedan najvise dva. Eto vidjeli neka djeca skaču po avionu pa pustili mali da se s njima igra. Kad tamo lete i oni u LA, nas čovjek koji će deset godina tamo živi, naših godina. Već imam vizitku jednu! Kaže dođite k nama kad god. Tako da ovo sa srećom i hrabrosti se već ostvaruje. Ja bih dodao da nije to puka sreća nego božji prst. Kad se ti prepustis, onda te i On malo pomakne...

MIRO
15.04.2014, 19:17
Hvala ti Johnny, frende! Eto nas na Heathrowu u Londonu. Za sat vremena ukrcavanje za LA. Moje drage cure odradile svoj prvi let avionom. Izvrsno je proslo! Rastanci su grozni, mislim da treba više pripreme za to nego za sam odlazak. Imam osjećaj da se vraćam za tjedan najvise dva. Eto vidjeli neka djeca skaču po avionu pa pustili mali da se s njima igra. Kad tamo lete i oni u LA, nas čovjek koji će deset godina tamo živi, naših godina. Već imam vizitku jednu! Kaže dođite k nama kad god. Tako da ovo sa srećom i hrabrosti se već ostvaruje. Ja bih dodao da nije to puka sreća nego božji prst. Kad se ti prepustis, onda te i On malo pomakne...

Kada stignete i sredite se javite nam prve utiske, od leta do smeštaja i šta planirate dalje, srećno..

MIRO
15.04.2014, 19:22
Isti slučaj, kupili smo u valmartu sto i četiri stolice za 60$ i to je to od nameštaja.

Polako svaki početak je težak, ali upornost i volja sve pobeđuju. Leći će sve na svoje mesto vremenom pa će te kroz šalu pričati o dušeku što ste nekada krpili :lool:

johnny_nyc
16.04.2014, 17:50

eto vidiš da je dobro krenulo a još nisi do amerike došao (doduše u ovom trenutku si već LPR) :) lijepo se sada smjestite i malo dođite k sebi od jet lega i emocija pa na upijanje pozitivne energije, to nama tek slijedi. javi kako je sve prošlo! pozdrav iz ri-rh

Makovi
18.04.2014, 00:17
eto vidiš da je dobro krenulo a još nisi do amerike došao (doduše u ovom trenutku si već LPR) :) lijepo se sada smjestite i malo dođite k sebi od jet lega i emocija pa na upijanje pozitivne energije, to nama tek slijedi. javi kako je sve prošlo! pozdrav iz ri-rh

Dragi prijatelji!

Evo napokon da ulovim malo vremena od ovih silnih uzbuđenja da vam sve opišem kako je teklo.

U Zagrebu prtljaga - Croatia Airlines dopušta 8kg ručne, 23 kg predane prtljage. Mi smo sigurno imali 24-25 sva tri kofera, ali ako naglasite da se selite nećete imati problema. Ručnu niti ne važu tako da natrpajte tamo ako imate kakvih težih stvari, bitno je samo da dimenzijama odgovara vašem prijevozniku (mora stati u overhead compartement).

Let Zagreb-London odličan, čekanje u Londonu pet sati. Moja supruga i mala prvi put letjele i obje odlično podnijele. Ako netko putuje s djecom neka svakako ponese kiki ili neke druge karamele onako što se teško žvaču jer se bubnjići uvuku pa uši bole. Od žvakanja bude djeci lakše-stvarno dobar trik.

U Londonu 5 sati čekanja - na aerdoromu se jako lako snaći, čak i unatoč tome što te od terminala 3 na koji sletiuš do terminala 2 gdje smo nastavljali vozi autobus. Heathrow ima samo 45 minuta besplatni wifi, ali ako se prije polaska besplatno učlanite u Heathrow rewards club dobijete duplo vrijeme (sat i pol). Tako smo supruga i ja imali 3 sata interneta da se svima odmah javimo. Kupite i malo kredita na Skypeu (najmanji iznos pet dolara) pa možete zvati svoje da se ne troši roaming ako nemate wifi u tom trenutku. Na Heathroeu bila akcija djeca jedu besplatno pa smo s ručkom prošli jako jeftino.

Nastavak putovanja odličan, airbus A340-600, Virgin Atlantic. Sjedišta 2-4-2. Vrlo blage prekooceanske turbulencije u jednom trenutku kao da se voziš u autobusu pa malo vibrira - ništa više od toga. Ali brate 11 sati, a cijelim putem sunce. Već svi hodaju po avionu i tako smo se i susreli s našim ljudima s djecom koji tamo žive već desetak godina-dogovor je već pao da se vidimo oko Uskrsa (katoličkog:-)

Virgin ima fantastični entertainement u avionu, daljinski upravljač žicom povezan s tv-om sa nekoliko desetaka filmova, igara, dokumentaraca, serija... sto čuda! dobili nekoliko obroka, grickalice, čak i pizzu nekakvu iz mikrovalne bog sačuvaj. Onda engleski čaj ili kava... vrlo zgodno.

E sad.

Stigli u LA i prije vremena - zahvaljujuci forumu odmah sam znao da ne idemo na visitors nego da moramo na US CITIZENS/LEGAL RESIDENTS. Zapamtite da ste po dobitku LEGAL RESIDENTS. Tamo je naravno manji red bio, ali su nas zato tražili da idemo u posebnu prostoriju gdje su već čekala dva-tri hispanca. Kaže moraju nam još uzeti fingerprints. I stvarno je bilo tako, dali fingerprints, a sad nas je trebalo unijeti u kompjuter, ali njima se tamo nije jako žurilo to napraviti. Zaista je trajalo dva sata, od 19-21. Tek je na kraju službenik poslao drugoga i rekao mu nešto kao "ovo je familija, imaju dijete, odi ih upisati da ne čekaju". U međuvremenu vidim vrte se naši koferi- dobra vijest - stigla sva tri, loša-ne možemo do njih. Pitam što sa prtljagom, kaže donijet će je predstavnik Virgina. I stvarno, prvo je u imigracijskom išao provjeriti čije je to, a ja sam se već bio razmaho da je naše.

Inace, sa pecatom smo na ulazu dobili papir sljedeceg sadrzaja:

dobro dosli u Ameriku, vasa pecatirana viza vrijedi kao zelena karta godinu dana od datuma ili sve dok pravu zelenu kartu ne dobijete u posti. S njom mozete nesmetano ulaziti/izlaziti iz zemlje i traziti posao (!)

Htio sam našoj domaćinki s aribnba javiti nekako da smo sletjeli ali nisam mogao-nema signala jer je nekako "pod krovom", nema wifi signala, a čim primiš mobitel, dođe jedan pa viče "gledaj znak" - zabranjena uporaba mobitela. Sav sam se preznojio da nećemo stići, još razmišljam kako će strpati sve te kofere u auto, letimo van iz imigracijskog kad su nam pečatirali vize, brzo lovim wifi s namjerom da pošaljem ženi skype da smo tamo, kad eto nje ispred mene... s najvećim kolima koje sam ikada vidio. Neki pick-up chevrolet escalade, ali ima iza krov. Mogla je ponijeti još i omanjeg slona s našom prtljagom.

Savjet: nemojte rentati na aerodromu. Ova osluka da rentamo auto drugi dan pokazala se izvrsnom. Aerodorm je vec bio poluprazan, sve rentacar kompanije zatvorene i ne samo to, nego sve i da je radilo naplatili bi skuplje jer se na aerodromima naplaćuje neki poseban fee. Zaista ne bi stigli pokupiti auto da smo ga rezervirali, sve i da je netko radio tamo.

I kako je to dobro prošlo, od tada sve ide nabolje.

Jučer, drugi dan-ssa office. Javlja se domaćinka dajte da vas povezem, kazem-izvrsno. Ona radi od kuce i ima vremena, kaze. Tamo dobili broj i ispunili aplikaciju i kad smo nakon 20ak minuta dosli na red, kaze nam "ne mozete dobiti ssn dok ne porde 10 dana od pecata na vasoj vizi-prijavili su vas oni na aerodromu i ako vas sad prijavim i ja doci ce do sudaranja u sistemu i jos biste mogli imati i problema."

Tako da su sve price o cekanju istinite, cini se, ali svakako odite u ssn prva stvar, nemojte cekati da dode postom. Cisto da izvidite.

Domacinka nas je tada odvela u shoppping, prisjetio sam se 1996 kad sam bio u Americi i nasao sve one fine stvari kojih kod nas nema... EGGO vafli za dorucak smrznuti sto se stave u toster pa se jedu s putrom i javorovim sirupom, vodenasto nemasno mlijeko na galone.... ali nasli smo i Nuttelu i nescaffe... jedino nema od vanilije sto voli moja zena, ali imaju druge marke.

Poslije smo isli rentirati auto u ENTERPRISE koji se nalazi bas ovdje u Lakewoodu.

Opet je pomogao forum-zaista nisu htjeli drugu karticu primiti nego American Express. Netko je lijepo i saljivo napisao: "ne mogu biti ona tiskana slova tvog imena nego mora da budu ISPUPČENA na kartici"

I jos nesto: na forumu sam na vise mjesta nasao da ne treba medunarodna vozacka, ali meni su je trazili, cak su savjetovali zenu moju da ne vozi s obzirom da samo ja imam medunarodnu. Uzeli smo na tjedan dana i po savjetu mog ujaka koji mnogo poslovno putuje u Americi trebalo je kostati oko 300 dolara za tjedan.

Dovezla nas nasa domacinka (kakva izvrsna domacinka!) i isla s nama vidjeti auto. Odmah smo vidjeli da ce biti toyota yaris jer su ostali bili sve neki mercedesi na parkingu. KAze on: 80 dolara na dan :wtf:

Kaze domacinka pa kako to, ja u talanti rentam za 30, odem na internet i nadem jeftinije

Kaze on s onim svojim americkim osmijehom od uha do uha "eto onda moze za 45"

:wtf:

Kaze domacinka ja sam clan americkog autokluba, moze li popust? Moze, kaze 5%.

I jos nam je zena poklonila autosjedalicu (onu samo ispod guze) za malu!!!

e sad, s obzirom da niti jedan imigrant nema nikakvo americko osiguranje, morate na to nadoplatiti. Ima jeftinija varijanta gdje enterprise placa ako je drugi vozac kriv i druga 80$ skuplja gdje placa bez obzira tko je kriv (plca stetu i na drugom automobilu). Tako da nas je sa skupljim izaslo nekih 400$. Skupo, ali samo radi tih 80ak dolara vise. Ali ne mogu se igrati. Tu je promet grozan, automatski mijenjač (je lakše, ali mi nismo navikli), imam dijete u autu...

I sad imam tjedan dana da nabavim auto.

Uzeli odmah auto i do prvog walmarta- straight talk o kojem sam pricao na drugoj temi zaista odlicno radi, kupi se starter kit 65 dolara u kojem se dobiju sim kartice (dobije se at&t gsm, at&t cdma i tmobile gsm i tmobile cdma)-ako izaberete gsm radit će s otključanim iphonom. Da li radi moze se provjeriti na straighttalk.com prema serijskom broju uredaja.

Kupio sam najprije jedan samo da provjerim pa ako radi meni kupit cu i zeni. Kad ono...nema usluge pise. Ja pitam sto je sad, oni kazu, morate se registrirati online. I stvarno. Vratimo se kuci, spojim se preko kucne mreze, slijedim upute, resetiram telefon i sve radi! Vratio sam se u ducan i aktivirao i zeni. To se moze nabaviti samo u walmartu (ima na svakom cosku) i mora se nadoplacivati 45$ mjesecno da bi broj ostao aktivan, ali zato ne treba nikakva ugovor, nista!

Sad kad imam telefon i auto morao sam brzo iskoristiti da u tom tjednu rijesim razgovore za poslove koje sam ugovorio preko maila jos u Zagrebu-javio sam se putem maila da sam available za razgovore, da sam u LA-u i da imam novi broj- gotovo odmah stogao mail "mozete li sutra ako vam nije prebrzo"- asto ne bi moglo!!

I odmah stigla i sms poruka od drugog poslodavca- moze u subotu!

Tako da sutra i prekosutra ima razgovor za posao!

Eto nisu tri dana prosla.

Da proslavimo otisli danas na Long Beach vidjeti ocean. Nitko se bas ne kupa ali smo vidjeli delfine!

Sjedim na terasi kratkih rukava, bilo je danas nekih 23 stupnja celzijusa (ne mogu nikako na milje i farnhajte se naviknuti - imamo i GPS iz Zagreba, nabavili od jednog naseg karte amerike, sve radi odlicno! Svakako se raspitajte i nabavite neki jeftini garmin ili nesto sa kartama amerike- jako dobro dode i sigurno radi!)

Sta da vam pricam!

Mene California mazi!

Sve je toliko drugacije, ali vec se za ovakva iskustva stvarno isplati!

Zelim vam svima svu srecu i pitajte BILO STO, ovdje sam!!

Makovi
18.04.2014, 00:20
E da. Jos nesto. Pitao sam u Enterpriseu da li bi mi dali polagati na njohovom autu. Zvao mi je manager-a jer jos nisu imali takav upit- covjek kaze nema problema, dobije se potvrda da enterprise pristaje i da je auto osiguran i eto rjesenja za one koji nemaju prijatelja da im posudi za polaganje!

Jedino treba imati tu famoznu credit card, nekakav american si nabavite!

Taj podatak isto ne bih znao da nisam na forumu procitao i sad sam odlucio provjeriti. Netko je pisao da enterprise pristaje na to, ali da nije mogao to uciniti jer nije imao kreditnu.

loreley
18.04.2014, 02:31
Divan iscrpan izvestaj! Hvala!

Super sto se sve odvija tako dobro i samo neka se nastavi u tom pravcu. Fingers crossed za razgovore za posao!

vuxanne
18.04.2014, 03:06
Kako ti dete reaguje na sve novo? Srecno na razgovoru!

johnny_nyc
18.04.2014, 08:19
@ makovi: pa zar bi moglo biti drugačije? jako mi je drago da vam je za sada krenulo tako dobro...i lijepo neka nastavi tako, s guštom sam pročitao tvoj report :) sretno na razgovorima!

Nikolaniko
18.04.2014, 08:58
Makovi, nek vam je sa srecom! Zelim vam puno puno puno srece, vetar u jedra i mirno more :bravo:

Andrija89
18.04.2014, 10:40
Makovi, svako dobro u novom zivotu... :bravo::bravo::bravo::bravo:

Morning Star
18.04.2014, 14:03
Svaka cast na temeljitom postu...Puno srece u zivotu i neka vam se ostvari sve sto zelite...Pozdrav iz Slavonije...

MIRO
19.04.2014, 21:07
Hvala na iscrpnom objašnjenju I neka Vas I dalje služi sreća, piši te o daljim doživljajima...

West
25.04.2014, 11:53
Vidim da vas ima na ovoj temi koji ste vec iskusili LA za zivot,pa me zanima sljedece...da li je moguce ovako "jeftino" rentati app. molim vas pogledajte:

MARK ROYALE APT
Bill
Managed by:
Bill

Address:
6536 La Mirada Ave
Los Angeles, CA 90038

Print out detailed apartment information Print Friendly
Phone: 213-464-1840
Number of Units: 22 Built: 1970

Lease Terms:
12 month
Notice: 30 days

Office Hours:
M-F 9-5
Apartment Description:
Clean building. Los Feliz area.
MARK ROYALE APT Type & Pricing:

Beds Baths Price Deposit Type Sq. Ft.
0 1 $450-$500 N/A Studio N/A
1 1 $550-$600 N/A N/A
2 2 $750-$800 N/A N/A

Custom Features:
Bus Line, Stucco Exterior
Directions to MARK ROYALE APT:
101 exit Santa Monica Blvd, W to Wilcox, 2blks, N.

Ili vam je lakse da pogledate na linku, cisto zbog mape, a kazu da je jedno od mirnijih podrucja na drugim forumima...
http://www.apartmentcities.com/Los-Angeles-Apartments/los_angeles/mark_royale_apt_CA/24571/

vuxanne
25.04.2014, 17:10
Gledam na ovom sajtu koliko je bilo kriminalnih aktivnosti PO DANU. Ali sad koliko je to bezbedno ili ne u odnosu na okolnu oblast,ne znam. klikni (http://maps.latimes.com/neighborhoods/neighborhood/hollywood/crime/?q=6536+La+Mirada+Avenue%2C+Los+Angeles%2C+CA+9003 8%2C+USA&lat=34.093179&lng=-118.332408&g=Geocodify)

Po prilicno zivahnoj kriminalnoj aktivnosti u toj oblasti ja bih rekla da je sasvim moguce da su cene upravo takve.

Evo cena iz okoline klikni (http://www.zillow.com/homes/for_sale/Los-Angeles-CA-90038/96019_rid/days_sort/34.100825,-118.310394,34.086129,-118.333118_rect/15_zm/1_fr/)

Evo ti neki komentari - stanovi u Zapadnom Holivudu klikni (http://www.yelp.com/search?cflt=apartments&find_loc=West+Hollywood%2C+Los+Angeles%2C+CA)

Loperamid
25.04.2014, 18:00
Po ceni i po lokaciji bih rekao da ne želiš tu da živiš. Ti delovi Hollywooda, malo izvan turističkih zona su užas. Pogledaj samo Street view i sve će ti biti jasno. Ova zgrada izgleda katastrofa. Bubašvabe su ti zagarantovane. Zgrada izgrađena 70te I ne izgleda kao da je od tada nešto ulagano.

West
26.04.2014, 09:50
Hvala vam puno na savjetima...i bilo je malo cudno, tako niske cijene....kako covjek moze napraviti gresku.
Ali zato ste vi divni, puni ste podrske i razumijevanja, hvala jos jednom.

Makovi
28.04.2014, 16:44
Dragi svi!

Svima pozdrav iz Starbucksa, West Hollywood. Posao koji sam cini mi se već ovdje spominjao prerastao je iz prvog u drugi intervju i upravo čekam 9 ujutro nakon 1h15 vožnje od Lakewooda do West Hollywooda. Nije ono stani-kreni nego kao polako gmižeš prema odredištu.

Pa evo tu bih dao i prvi savjet što mi je pomogao i Loperamid s kojim se čujem ovdje u LA: use google maps! Ako ih imate na smartphoneu zaista su korisne. Ja bio uzeo Garmin i sve super radi, ali Google maps još bilježe i promet pa nekako čovjek zna čemu da se nada. Ne znam je li ovo sreća sići za 1.15 jer su mi ovi s posla spominjali i 2-3 sata. U svakom slučaju, moram se buditi u 6.

Što smo napravili u ovih 10ak dana:

-prvi dan otišli po ssn. Rečeno nam je da se vratimo za 10 dana jer kako su nas odmah po dolasku prijavili na aerodromu za ssn, tako drugi dan ona nije mogla prijaviti ponovno jer bi bio "glitch in the system", tukle bi se prijave. I tako je nastao vakuum- ne može se nista bez ssn

- krenuli u potragu za autom, naišao na odličnog mehaničara na Yelp stranici/aplikaciji. Ona je ovdje zaista obavezna, ne samo da pronalazi dobra mjesta i ispisuje adrese, nego po komentarima drugih odmah znaš kakvo je mjesto. I tako ja našao mehaničara i shvatio da bi mi bilo najbolje da aute tražim bliže njemu i mom mjestu stanovanja da ga odmah mogu odvući na servis. Prvi Lexus iz 1996 koji se prodavao za cca $2500 (znak $ se obično pise ispred broja, to sam isto naučio) mi je čovjek pogledao i kaže "Hajdemo u vožnju" i kaže mi u autu "je velik i lijep ali nemoj kupovati". Inače pregled je $70 a nije mi naplatio. Dobar neki čovjek. Drugi dan nađem Nissan Sentru iz 1999, automatik, klima, 1.6 motor i kaže on "Odličan!" Ima 185000 milja, izgrebanu boju i malo nakrivljenu antenu, ali ide kao gluha svinja. Doma sam vozio 1.2. Cijena $1800, prijenos $170. Kod traženja auta pazite da se prije plaćanja napravi smog check kao nas eko test koji je ovdje jako strog ali ga može raditi baba neka u svojoj garaži samo ako ima certifikat na zidu. Treba pogledati i na stranici kalifornijskog dmv-a da li je ikad pao na testu ako je, možda će i opet pasti.... Gadna stvar to s autom. E, onda je i mene zateklo ono što je pričao Loperamid. Možeš ga kupiti, preneses ga na sebe, platiš prijenos, ali ga je ilegalno voziti bez osiguranja. Uzeo sam neko acces osiguranje i to tako da sam našao agenciju, kao nase putničke, koja u moru osiguranja nađe najpovoljnije. To dobro i naplate, ali zato mogu nazvati agenticu u vezi bilo čega, a naročito ako se desi neka nezgoda.

Vratili se u ssn za deset dana i kaže ja dobio mala dobila, a žena nije. Zna se desiti, kaže, nista strašno. A to "dobili" znači da on vidi nas ssn u konpjuteru, ali službena kartica će tek doći. I sad. S obzirom da smo mi dobili, stiže nam na rodakovu adresu u susjednu Arizonu (adresa koju smo prijavili kod prijave za lutriju), a ženi će preusmjeriti na našu (još uvijek airbnb privremenu) kalifornijsku adresu.

I javlja se rođak nakon sat vremena "stigle kartice u pošti"

A čovjek u uredu nam je napisao ssn na komad papira i dao nam neku potvrdu. Ipak, to je bilo dovoljno da otvorimo racune u banci. S obzirom da je Chase najbolja banka ovdje i ima najvise bankomata išao sam k njima. Jedina je caka što oni nemaju famozni secured credit card s kojom se gradi credit history. Pa sam otvorio u Chase tekuci (debit) i SAVINGS (štednja), a u wells fargo secured credit. Gdje god sam gledao minimalni polog je $300. Onda se troši do 20% toga i brzo se gradi historija.

/Nastavak slijedi.../

johnny_nyc
28.04.2014, 17:19
Dragi svi!

Svima pozdrav iz Starbucksa, West Hollywood. Posao koji sam cini mi se već ovdje spominjao prerastao je iz prvog u drugi intervju i upravo čekam 9 ujutro nakon 1h15 vožnje od Lakewooda do West Hollywooda. Nije ono stani-kreni nego kao polako gmižeš prema odredištu.

Pa evo tu bih dao i prvi savjet što mi je pomogao i Loperamid s kojim se čujem ovdje u LA: use google maps! Ako ih imate na smartphoneu zaista su korisne. Ja bio uzeo Garmin i sve super radi, ali Google maps još bilježe i promet pa nekako čovjek zna čemu da se nada. Ne znam je li ovo sreća sići za 1.15 jer su mi ovi s posla spominjali i 2-3 sata. U svakom slučaju, moram se buditi u 6.

Što smo napravili u ovih 10ak dana:

-prvi dan otišli po ssn. Rečeno nam je da se vratimo za 10 dana jer kako su nas odmah po dolasku prijavili na aerodromu za ssn, tako drugi dan ona nije mogla prijaviti ponovno jer bi bio "glitch in the system", tukle bi se prijave. I tako je nastao vakuum- ne može se nista bez ssn

- krenuli u potragu za autom, naišao na odličnog mehaničara na Yelp stranici/aplikaciji. Ona je ovdje zaista obavezna, ne samo da pronalazi dobra mjesta i ispisuje adrese, nego po komentarima drugih odmah znaš kakvo je mjesto. I tako ja našao mehaničara i shvatio da bi mi bilo najbolje da aute tražim bliže njemu i mom mjestu stanovanja da ga odmah mogu odvući na servis. Prvi Lexus iz 1996 koji se prodavao za cca $2500 (znak $ se obično pise ispred broja, to sam isto naučio) mi je čovjek pogledao i kaže "Hajdemo u vožnju" i kaže mi u autu "je velik i lijep ali nemoj kupovati". Inače pregled je $70 a nije mi naplatio. Dobar neki čovjek. Drugi dan nađem Nissan Sentru iz 1999, automatik, klima, 1.6 motor i kaže on "Odličan!" Ima 185000 milja, izgrebanu boju i malo nakrivljenu antenu, ali ide kao gluha svinja. Doma sam vozio 1.2. Cijena $1800, prijenos $170. Kod traženja auta pazite da se prije plaćanja napravi smog check kao nas eko test koji je ovdje jako strog ali ga može raditi baba neka u svojoj garaži samo ako ima certifikat na zidu. Treba pogledati i na stranici kalifornijskog dmv-a da li je ikad pao na testu ako je, možda će i opet pasti.... Gadna stvar to s autom. E, onda je i mene zateklo ono što je pričao Loperamid. Možeš ga kupiti, preneses ga na sebe, platiš prijenos, ali ga je ilegalno voziti bez osiguranja. Uzeo sam neko acces osiguranje i to tako da sam našao agenciju, kao nase putničke, koja u moru osiguranja nađe najpovoljnije. To dobro i naplate, ali zato mogu nazvati agenticu u vezi bilo čega, a naročito ako se desi neka nezgoda.

Vratili se u ssn za deset dana i kaže ja dobio mala dobila, a žena nije. Zna se desiti, kaže, nista strašno. A to "dobili" znači da on vidi nas ssn u konpjuteru, ali službena kartica će tek doći. I sad. S obzirom da smo mi dobili, stiže nam na rodakovu adresu u susjednu Arizonu (adresa koju smo prijavili kod prijave za lutriju), a ženi će preusmjeriti na našu (još uvijek airbnb privremenu) kalifornijsku adresu.

I javlja se rođak nakon sat vremena "stigle kartice u pošti"

A čovjek u uredu nam je napisao ssn na komad papira i dao nam neku potvrdu. Ipak, to je bilo dovoljno da otvorimo racune u banci. S obzirom da je Chase najbolja banka ovdje i ima najvise bankomata išao sam k njima. Jedina je caka što oni nemaju famozni secured credit card s kojom se gradi credit history. Pa sam otvorio u Chase tekuci (debit) i SAVINGS (štednja), a u wells fargo secured credit. Gdje god sam gledao minimalni polog je $300. Onda se troši do 20% toga i brzo se gradi historija.

/Nastavak slijedi.../

druže jako mi je drago čuti da preko bare sve ide po planu. s guštom sam pročitao ovaj report i jedva čekam nastavak :)

Makovi
29.04.2014, 01:10
Evo vratio se s posla- stavili me na probni rok pa ću možda sljedeći tjedan početi raditi. Čekaju još da im pošaljem ssn karticu skeniranu i upravo sam saznao da je u pošti. Poštar će doći oko 16, tako mi domaćini kažu da uvijek dolazi. Posao je neki part time. Ukratko radit ću 3 dana i zarađivati isti novac kao doma Full time. Samo to ovdje nije dovoljno. Mislim, cca 1000$ je pristojan smjestaj. Kad kažem pristojan mislim da nije jedan od onih kvartova gdje se ne odlazi. Prošao sam autom kroz neke. Razlika je samo i tome što ovaj nas "fini" ima fino pokošenu travu o uredne okućnice. Ne vidi se to toliko na van, osim što na glavnim avenijama u lošim kvartovima postoje ti neki 99centa dućani i dućani s alkoholom "liquor" i puno motela, jedan do drugoga. Zato naročito oprez ako planirate prvo vrijeme provesti u motelu. Mi smo sasvim slucajno odabrali grad (smatra se gradom za sebe, ali sve je to jos uvijek LA county, u downtownu jos nisam ni bio!!!) za koji se ispostavilo da je br1 najdosadniji grad u Kaliforniji jer su samo obiteljske kuće srednje radničke klase s djecom. I to nam savršeno odgovara u ovom jako delikatnom trenutku. Oko pola love se istopilo i sada treba brzo naci bilo kakav prihod. Najvise love otišlo na rentacar- tu bih upozorio na jednu stvar. Naime, najprije smo odlučili da ne rentamo na aerodromu-MUDRO. Sve poslovnice u trenutku našeg dolaska bile su zatvorene i ionako nas me bi imao tko usluziti, a osim toga na aerodromima se plaća posebna taksa jer je aerodrom. Bacanje novca. Zato smo drugi dan otišli u lokalni rent a car ured (tu u US su posvuda) i uzeli auto na tjedan dana BEZ PREHODNE REZERVACIJE. Tih tjedan dana ispalo je 40 po danu i to nas je samo naša ljubazna domaćica/domaćinka spasila. Naime, agent je najprije tražio 80 na dan, ona se izvikala na njega i on odmah "ok za vas 40". Kad nakon tjedan dana još uvijek nisam imao auto, otišao sam pitati za produženje, a prije toga sam na stranici Expedia.com našao istu agenciju na istoj lokaciji- cijena 23 po danu!!!

Dan prije isteka ovog tjednog renta donesem im tu cijenu i oni kažu: toliko jeftino vam ne možemo dati, osim ako se prijavite preko stranice gdje ste našli. I stvarno. Prijavim se s adresom na kojoj trenutno jesmo, besplatno, dobijem neki broj potvrde i sutradan me čeka u njihovom kompjuteru upravo ta ponuda na moje ime! Mogao sam i produziti ovu staru ali onda bi nastavio plaćati 80 na dan. Još je vazno spomenuti da je cijena na Expedia bez osiguranja. Amerikanci imaju ili svoje autoosiguranje koje im vrijedi za bilo koji auto koji voze ili im skoro svaka Visa kreditna kartica omogućava osiguranje rentanih auta. Onda oni na to ne misle, ali mi nismo mogli riskirati i odmah smo uzeli ful osiguranje, čak i u slučaju da se namjerno zaletim u drvo- rentacar firma plaća štetu. Cijena 24$ po danu. U Enterpriseu je štos i u tome da postoji tarifa za sat, nešto niža za dan, još niza za tjedan i za mjesec još niža. Tako da možete rezervirati mjesec dana pa ispadne oko 600-700 dolara po ovoj mojoj tarifi, ali s osiguranjem ispadne 1300... Ovih 24 dnevno, naime, ostaje uvijek fiksno bez obzira na trajanje. Još su mi objasnili da ako želim polagati na njihovom autu- nema problema, ali su mi u DMV potvrdili da se može ali samo onaj na čije ime glasi najam i samo ako je FUL OSIGURAN. Isto Enterprise nije htio primiti moju hrv Visa karticu nego samo American Express. To sam uzeo dodatnu na staroga jer su mi u Americanu rekli da može. Onda stari dobije doma račun a ja ću mu prebaciti pare. Uzeo sam ju jer je netko na forumu napisao da "ne može da budu ona s tiskanim slovima, mora da budu ispupčena!!! HA!!! Kad stvarno! Hoće samo american! I tako smo vratili auto u rent, rezerviran na mjesec, a platili samo tjedan. Uvijek se može ranije vratiti i manje platiti.

Zaboravio sam reci za Chase banku gdje sam otvorio račun- to je jedina banka gdje na licu mjesta dobijete Visa debit karticu sa vašim imenom. Ispupčena slova, naravno!!

Ako održavate stanje 1500$ onda ne plaćate nikakvo održavanje računa. Ili ako imate manje, ali vam poslodavac direktno uplaćuje bilo kakvu placu veću od 500$ na račun i onda je račun besplatan.

Evo ako vas još što zanima PITAJTE!!!

Pozdrav svima!

besplatan!

igor79
29.04.2014, 02:30
Svaka cast Makovi na hronoloski detaljnom opisu onoga sto sve nas ocekuje ako budemo izvuceni. Nadamo se da ce nam vase iskustvo znatno pomoci kao i iskustva drugih forumasa koji su nastavili da se javljaju nakon odlaska u USA. Samo tako pozitivno nastavite i puno srece u novom zivotu i novoj domovini. Veliki pozdrav iz Nisa.

Salec
29.04.2014, 19:59
Svaka cast Makovi na snalazenju i podugackom postu!

Kakav posao je u pitanju? Sta si ti po struci?

Makovi
03.05.2014, 05:56
Ja sam muzičar i posao je jako teško dobiti. Traže da sviraš više instrumenata, orkestri su većinom zauzeti i svi drže mizernu satnicu. Krenulo je dobro ali traženje posla je zaista težak korak ako nisi ekonomista ili informatičar...

RBSMC
13.05.2014, 02:59
Evo da se i ja zapljunem.
Stigao sam u LA 04.05. (Beograd-Dizeldorf-LA). Kartu mi je kupila sestra preko cheapoair-a za $680. Ovde sam u Costa Mesi kod brata i on mi je od ogromne pomoci posto me vozika svuda i zastupa pred raznim sluzbenicima :).
Prvi dan smo bili u SSA kancelariji i podneli zahtev za SSN. Dva dana posle toga otisao sam po broj (printout, ne karticu). Sesti dan od dolaska stigao je i pravi SSN postom.
Sestra mi je uzela karticu kod at&t i dodala me je na neki njihov porodicni plan. Kartica radi na telefonu koji sam poneo iz Srbije ali samo u GSM modu tj. 2G.
Danas sam bio do DMV da se prijavim za ID i vozacku. Polozio sam testove i zakazali smo voznju za nedelju dana. Posle toga smo bili do Bank of America da otvorim racune i uzmem secured kreditnu karticu. Sve smo odradili i rekli su nam da ce debitna kartica stici za 5-7 radnih dana, a kreditna nesto kasnije.
Nakon sto smo i to zavrsili bacio sam se u potragu za nekim obicnim android telefonom u rangu $100-120 koji ce mi raditi na mojoj mrezi i ispade da je to najveca problematika - ili su contract ili namenjeni za odredjenog operatera ili ako ne to onda su skupi, mada imam jednog favorita pa cemo jos videti.
Sada mi preostaje najvazniji zadatak tj. pronalazenje posla.
Od znamenitosti sam video autoput :), navedene kancelarije, dva supermarketa i jednom me je zet odveo do okeana .... svuda samo autom. E da i sa burazerom sam bio u jednom restoranu i jednom pabu. Nedostaju mi ljudi koji setaju ulicom i ulice po kojima je moguce setati, roditelji koji guraju kolica i klinci na biciklovima, limanski park, dunavski kej, bulevar - toga ovde nema.

vuxanne
13.05.2014, 03:08
Nedostaju mi ljudi koji setaju ulicom i ulice po kojima je moguce setati, roditelji koji guraju kolica i klinci na biciklovima...

Dodji u moj komsiluk, samo kolica, roditelji i deca (zivim izmedju dve osnovne skole).

Ima tu garant u nekim predgradjima...

Loperamid
13.05.2014, 20:27
Welcome to Southern California :-)

Ti si nas sve zajebao sa brzinom dobijanja ssn-a, otkrij nam svoju tajnu! :-D

Samir Javorovac
13.05.2014, 21:01
pozz molim vas kazi te mi kako da vidim dali sam izvucen prvi put apliciram za Cikagoo tamo imam familiju ali neznam da vidim dali sam izvucen kako da vidim ... Hvala unaprjed :)

RBSMC
13.05.2014, 22:32
Welcome to Southern California :-)

Ti si nas sve zajebao sa brzinom dobijanja ssn-a, otkrij nam svoju tajnu! :-D

Hvala na dobrodoslici :)
Sto se SSN-a tice mislim da je presudno sto sam se pravio blesav i precutao onaj papir iz ambasade gde pise da ne treba ici u office. Rekao sam da sam juce stigao u USA i da mi treba SSN, dali mi prijavu, ja popunio i predao. Kosooka G-dja na salteru je na kraju unosa promrmljala nesto kao "It's already cleared", ali sam ja i dalje cutao :).
Loperamid posalji PM, gde ste, mozemo se cuti ili videti ako ste blizu?

SRBghost
14.05.2014, 09:26
pozz molim vas kazi te mi kako da vidim dali sam izvucen prvi put apliciram za Cikagoo tamo imam familiju ali neznam da vidim dali sam izvucen kako da vidim ... Hvala unaprjed :)

To je obradjeno na drugom mestu, ali hajde jos jednom. Dakle, klikn ina link:

https://www.dvlottery.state.gov/ESC/(S(hibzwvmqumswewc5fbjfncd5))/Secure/StatusCheck.aspx

I tamo unesi podatke koje ti traze, klikneš na dugme Submit - i to je to. Srecno.

P.S. Nadam se da imas confirmation number.

sneskic
14.03.2015, 13:30
Evo da se i ja zapljunem.
Stigao sam u LA 04.05. (Beograd-Dizeldorf-LA). Kartu mi je kupila sestra preko cheapoair-a za $680. Ovde sam u Costa Mesi kod brata i on mi je od ogromne pomoci posto me vozika svuda i zastupa pred raznim sluzbenicima :).
Prvi dan smo bili u SSA kancelariji i podneli zahtev za SSN. Dva dana posle toga otisao sam po broj (printout, ne karticu). Sesti dan od dolaska stigao je i pravi SSN postom.
Sestra mi je uzela karticu kod at&t i dodala me je na neki njihov porodicni plan. Kartica radi na telefonu koji sam poneo iz Srbije ali samo u GSM modu tj. 2G.
Danas sam bio do DMV da se prijavim za ID i vozacku. Polozio sam testove i zakazali smo voznju za nedelju dana. Posle toga smo bili do Bank of America da otvorim racune i uzmem secured kreditnu karticu. Sve smo odradili i rekli su nam da ce debitna kartica stici za 5-7 radnih dana, a kreditna nesto kasnije.
Nakon sto smo i to zavrsili bacio sam se u potragu za nekim obicnim android telefonom u rangu $100-120 koji ce mi raditi na mojoj mrezi i ispade da je to najveca problematika - ili su contract ili namenjeni za odredjenog operatera ili ako ne to onda su skupi, mada imam jednog favorita pa cemo jos videti.
Sada mi preostaje najvazniji zadatak tj. pronalazenje posla.
Od znamenitosti sam video autoput :), navedene kancelarije, dva supermarketa i jednom me je zet odveo do okeana .... svuda samo autom. E da i sa burazerom sam bio u jednom restoranu i jednom pabu. Nedostaju mi ljudi koji setaju ulicom i ulice po kojima je moguce setati, roditelji koji guraju kolica i klinci na biciklovima, limanski park, dunavski kej, bulevar - toga ovde nema.

Imam par pitanja jer i ja planiram u LA pa ako ti nije problrm da mi pomognes. Kada si isao za SSN da li si nosio sta od dokumentacije? Meni su na papiru kojo su mi poslali sa kovertom za imigraciono napisali da mi treba izvod iz maticne knjige rođenih. Na ovom forumu sam procitala da ne treba jer je to svakako u onoj koverti koju predajemo imigracionom.
Ja krajem mjeseca dolazim u LA. Trenutno sam u potrazi sa stanom a za prvi posao sam mislila da apliciram preko agencija. Inace dugo godina radim u hotelijerstvu (sales,marmeting,guest relation) a znam i njihov "opera" hotelski sistem i tecno znanje engleskog. Da li mozda imas neki savjet ili preporuku za agenciju i sl?
Unaprijed zahvalna :) :)

RBSMC
15.03.2015, 07:00
Stvarno ne mogu da sa sigurnoscu tvrdim, ali cini mi se da sem pasosa nista nisam nosio. Ako ti pise tu sta da poneses ti ponesi, od viska glava ne boli.
To sto znas jezik i sto imas iskustva u poslu je veliki plus.
Sto se tice agencija, koliko sam shvatio one su cesto specijalizovane za odredjene profile, tako da zaista ne bih znao da ti kazem neku koja radi sa hotelima.
Za pocetak nabilduj rezime, ako nemas otvori linkedin profil i otvori naloge na glasdoor.com i indeed.com. Meni su preko glasdoora stizali dosta dobri oglasi za posao. Kompanije uglavnom imaju na svojim sajtovima careers stranicu pa mozes probati i direktno da saljes.
Nemoj da te obeshrabri sto mozda posle 50 poslatih emailova niko ne odgovori cak ni da te odbije, to je normalno.

sneskic
15.03.2015, 13:10
E za ta dva nijesam cula i napravicu profil i tamo. LinkedIn imam dugi niz godina i dosta mi je ponuda stizalo preko njega ali nazalost mreza mi nije rasirena tamo. Moracu na tome sa poradim. A za izvod cu provjeriti i izvaditi na međunarodnom obrascu. Hvala na informacijama :)

RBSMC
15.03.2015, 22:58
samo mala ispravka ... tacno ime sajta je glassdoor.com

Stromae
05.09.2015, 20:47
Cao... Rekoh da malo osvezimo temu. Kako planiramo da idemo u LA pocetkom godine i da nam tamo bude prebivaliste da li mozete da preporucite koji kraj je ok. Culi smo da downtown izbegnemo, ali nemamo sliku sta je ok... Posao bi trazili tu gde se nastanimo za pocetak. Hvala svima koji imaju predloge iz prve ruke :grin:

RBSMC
06.09.2015, 06:13
Hm...to bas i nije lako pitanje.
Za pocetak pregledajte gradove preko sledeceg linka (http://www.city-data.com/crime/crime-Los-Angeles-California.html). Mozete pogletati i druge gradove.
Mi smo u Orange County-u i generalno mi se vise svidja od LA CT ali ukusi su razliciti. Za OC bih mogao da predlozim gradove dok za LA mogu da kazem zaobidji sve izmedju autoputeva 110 i 710 i neposrednu blizinu mada ima i drugih delova koji nisu sjajni.
Cesto autom prolazim kroz razne delove LA i za sad nemam nista da mi se bas jako svidelo (ne racunam tu one krajeve koji su nam nedostupni tipa Beverly Hillsa, Bel Air-a i sl.).

Stromae
06.09.2015, 11:09
Hm...to bas i nije lako pitanje.
Za pocetak pregledajte gradove preko sledeceg linka (http://www.city-data.com/crime/crime-Los-Angeles-California.html). Mozete pogletati i druge gradove.
Mi smo u Orange County-u i generalno mi se vise svidja od LA CT ali ukusi su razliciti. Za OC bih mogao da predlozim gradove dok za LA mogu da kazem zaobidji sve izmedju autoputeva 110 i 710 i neposrednu blizinu mada ima i drugih delova koji nisu sjajni.
Cesto autom prolazim kroz razne delove LA i za sad nemam nista da mi se bas jako svidelo (ne racunam tu one krajeve koji su nam nedostupni tipa Beverly Hillsa, Bel Air-a i sl.).

Pogledali link, hvala puno dosta je korisnih informacija tu. Mi cemo najvetovatnije biti u OC kod rodjake dok ne nadjemo stan i posao. Mislili smo da je OC skuplji i tezi za posao, pa smo zbog toga gledali LA.. Mi jos ne znamo kako i gde cemo naci posao... Znacilo bi da cujemo i za OC. :suure:

Malibuboy :)
11.03.2016, 18:27
Magično mesto koje je svima poznato iz serije dva i po muškarca :)
Interesuje me sve o ovom mestu...cuo sam da pored svetski poznatih zveda može da se nađe i po neki naš balkanac ;)
nazalost nisam našao nikakva iskustva naših ljudi o ovom mestu(čak i na ovom forumu,ako već postoji tema slična ovoj izvinjavam se)...
znam samo da je mesto raj na zemlji,da u njemu živi mnogo poznatih ličnosti i tako to :)
Nadam se da će se javiti neko koji je malo bolje upoznat(ili koji možda čak živi u ovom raju,ko zna)da nam malo približi sve to i da nadu da možda tamo može da imigriramo i mi obični smrtici ;)
veliki pozdrav

13.03.2016, 14:40
Da li će se javiti barem neko iz grada andjela(Los Angeles),pošto je to ipak "bliža" okolina??? :)

vuxanne
13.03.2016, 15:35
Ti mora da si pun kao brod kad hoces tamo da zivis. Pogledaj majke ti koliko kosta mesecno da iznajmis bilo sta da tamo zivis ($4,000 - $40,000 mesecno). klikni (http://www.zillow.com/homes/malibu_rb/)
Svaka cast ako mozes da priustis, skidam kapu. Trenutno je ovo najjeftinije cini mi se, cijena prava sitnica, samo $4,000 mesecno. klikni (http://www.zillow.com/homes/for_rent/Malibu-CA/house,condo,apartment_duplex,mobile,townhouse_type/2101495334_zpid/12520_rid/any_days/34.21606,-118.512612,33.928263,-119.123726_rect/10_zm/)

13.03.2016, 15:42
Hvala na linkovima.
Ne, nisam toliko imucan da bih se preselio tamo :)
Ali ko zna, nikad ne reci nikad... :)
Mozda bi mogla varijanta za pocetak los angeles pa u daljoj buducnosti i ovaj luksuzni raj.
Ako imas jos informacija molim te da ih napises.
Veliki pozdrav :)

dantesoprano
13.03.2016, 16:27
Zavedes neku bogatasicu sto zivi tu u Malibu...:wtf:

13.03.2016, 17:03
Da da ta ideja zvuci privlacno :)
Ma eventualno da se zaposlim kao spasilac na plazi, pa da pokazem svoje zmijsko telo :)
Mislim da bih imao realne sanse lol

Magelan
13.03.2016, 22:44
Tema Malibu prebacena u temu o Los Andjelesu. Nismo imali clanove koji su prijavljivali tu lokaciju kao mesto stanovanja.

Moderator

13.03.2016, 23:51
Zahvaljujem moderatoru :)
Interesuje me da li bi Malibu ipak mogao da bude destinacija za nekog ko dolazi sam?
Trazio bih posao u It-oblasti mada bih radio i bilo koji drugi posao kada bih morao... :)
Znam da su cene stanovanja astrononske, ali se nadam da to nije slucaj i sa ostalim zivotnim '' troskovima''.
Znaci dosao bih solo, pa se nadam da su troskovi poprilicno manji ili se varam? (nisam previse '' zahtevan'').
Nadam se da ce mi neko dati nadu da je ovo barem u teoriji izvodljivo... Bas sam zapeo za taj Malibu(pored toliko lepih mesta), ali zivot u tom raju bi mi dosao kao ostvarenje nekog sna :)
Veliki pozdrav, hvala na odgovorima i strpljenju

vuxanne
14.03.2016, 04:13
Imas ovo za $2195 klikni (http://www.zillow.com/homes/for_rent/Malibu-CA/house,condo,apartment_duplex,mobile,townhouse_type/2104825176_zpid/12520_rid/552060-828090_price/2000-3000_mp/any_days/34.250405,-118.503685,33.893787,-119.132653_rect/10_zm/) i ovaj za $2300 klikni (http://www.zillow.com/homes/for_rent/Malibu-CA/house,condo,apartment_duplex,mobile,townhouse_type/16493961_zpid/12520_rid/552060-828090_price/2000-3000_mp/any_days/34.250405,-118.503685,33.893787,-119.132653_rect/10_zm/)

Pa ko voli nek izvoli. Ima ovde gde ja zivim apartmana koji toliko kostaju u mom komsiluku. Doduse obicno dvosobih nisu jednosobni. Ovo zvuci manje strasno.

14.03.2016, 08:10
E ovo je vec prihvatljivija cena, izgleda da je ipak izvodljivo(samo treba naci dobar posao i poneti malo vecu ustedjevinu)... :)
Spomenula si tvoj kraj, u kojem kraju zivis?
Hvala na odgovoru
:)

Bockyman
16.03.2016, 01:09
ti mora da si pun kao brod kad hoces tamo da zivis. Pogledaj majke ti koliko kosta mesecno da iznajmis bilo sta da tamo zivis ($4,000 - $40,000 mesecno). klikni (http://www.zillow.com/homes/malibu_rb/)
svaka cast ako mozes da priustis, skidam kapu. Trenutno je ovo najjeftinije cini mi se, cijena prava sitnica, samo $4,000 mesecno. klikni (http://www.zillow.com/homes/for_rent/malibu-ca/house,condo,apartment_duplex,mobile,townhouse_type/2101495334_zpid/12520_rid/any_days/34.21606,-118.512612,33.928263,-119.123726_rect/10_zm/)

смањили цену на $2.200 месечно... дакле, добра прилика...

Daynight
16.03.2016, 22:01
E ovo je vec prihvatljivija cena, izgleda da je ipak izvodljivo(samo treba naci dobar posao i poneti malo vecu ustedjevinu)... :)
Spomenula si tvoj kraj, u kojem kraju zivis?
Hvala na odgovoru
:)

Prvo nadji posao, pa ces lako ziveti tamo ako radis u IT struci. za pocetak nadji nesto afordable.

vuxanne
17.03.2016, 06:07
смањили цену на $2.200 месечно... дакле, добра прилика...

Bagatela, nema sta. Cijena prava sitnica... Za carlija Shina....

BB11
25.04.2016, 19:54
Pozdrav svima!

Nedavno sam konačno dobio vizu i spremam se u slijedećih par mjeseci odletiti za Kaliforniju. Ima li još nekog tko se sprema uskoro za LA?

sneskic
08.05.2016, 06:04
Sve nekako zaboravim da ispisem svije iskustvo iz suncane KAlifornije. NAime,ovamo sam skoro 14 mjeseci,u LA. Prvo da kazem da jeste bitno gdje zivis u LA .Zavisi gdje planiras da radis,cime da se bavis,da li dolazis sa porodicom pa hoces negdje gdje ima boljih skola. Grad je veoma ogroman i rastrkan. sa jednog kraja do drugog ti treba vjecnost,da ne spominjem guzve. Ali,ali je ipak LA. grad koji je zaista prelijep sa izvanrednom klimom,totalno opustenom atmosferom. Svi ti prelijepi zalasci sunca,pogled na okean koji tako smiruje. San Francisco je ljepsi ali i zato veoma skuplji. Vidjela sam da je neko spomenuo Malibu,zaista je lijep ali i dosta skup. Mislim da jedino pristivo zivjeti tamo ako se ima veoma ali bas veoma dobar posao. Jer iako se dobro zaradjuje zivot je dosta skup u CA. Bez auta se naravno ne moze funkcionisati u ovom gradu. jedino ako imate srecu da zivite blizu posla a opet ni to nista ne znaci jer morate bar do marketa poci ili gdje vec. Grad je u blizini u Big Bear planine ako se uzelite snijega,na svega 2 sata. A tu je i Vegas u blizini na svega 45min avionom sa jeftinim kartama. E sad,cijena smjestaja varira u kojem ste dijelu grada itd itd. A to je sve licno gdje ko zeli da se ,,nastani'' . Sto se tice posla,pisala sam vec na tu temu. Meni je trebalo 4 mjeseca da nadjem u svojoj struci a vjerujte da sam aplicirala dan-noc. Poslala sam stotine aplikacija jer je sve online ali bila sam samo jedna od stotine kandidata koja dolazi iz zemalja koje oni vjeovatno nijesu ni culi. i nije bio problem da dobijem posao,problem je bio da me niko nije zvao na intervju!!! I kad sam dobila svoj prvi intervju (HR direktor je poljakinja) odmah sam imala dva intervjua i u roku od 40min sam imala ponudjen posao tako da sam mogla sam konacno da odahnem. Background provjera je trajala dan i po. ISkreno,bas sam pocela da se nerviram. Dobila sam posao u lancu hotela. I sad planiram da se prebacim u drugi ali to vec ide lakse. sve ide lakse nakog prvog posla i iskustva. Ljudi su kao i svugdje,raznih ima. moze covjek lako da se uklopi ali nema ispijanja kafa po cijeli dan kao kod nas hahahah. radi se i moze se lagano prezivjeti sa jednim poslom . a kad covjek ima vikend slobodan moze da se opusti i uziva i trosi. ne pada mi na pamet sta jos da pisem pa ako nekog nesto zanima pisite. i welcome to California :grin::grin::grin:

drmili
16.09.2016, 02:35
Dobar dan, imam par pitanja. Ako možete da mi pomognete na bilo koji način bio bih vam duboko zahvalan!
Došao sam u Los Angles kao internacionalni student na srednoškolskoj razmeni sa ciljem da ostanem i nađem posao. Imam F-1 vizu,koja zabranjuje rad. Znam da postoji opcija da upišem koledž. Bavim se fotografijom i filmom. Da li je moguće da me neko bude sponzor odmah nakon srednje škole? Da li znate neki način na koji mogu da dobijem radnu vizu ili da li poznajete nekog ko bi možda mogao da mi da odogovor na ovo pitanje ili pomogne? Ako imate bilo koji savet ili bilo šta da znate u vezi ostanka, slobodno mi recite. Hvala vam unapred od srca na izdvojenom vremenu!

johnywalker
16.09.2016, 08:20
Dobar dan, imam par pitanja. Ako možete da mi pomognete na bilo koji način bio bih vam duboko zahvalan!
Došao sam u Los Angles kao internacionalni student na srednoškolskoj razmeni sa ciljem da ostanem i nađem posao. Imam F-1 vizu,koja zabranjuje rad. Znam da postoji opcija da upišem koledž. Bavim se fotografijom i filmom. Da li je moguće da me neko bude sponzor odmah nakon srednje škole? Da li znate neki način na koji mogu da dobijem radnu vizu ili da li poznajete nekog ko bi možda mogao da mi da odogovor na ovo pitanje ili pomogne? Ako imate bilo koji savet ili bilo šta da znate u vezi ostanka, slobodno mi recite. Hvala vam unapred od srca na izdvojenom vremenu!

Za GC lutriju se ne možeš prijaviti jer u trenutku prijave moraš imati završenu srednju školu koju ti još nemaš. Da će neko zaposliti srednjoškolca i peglati se oko ionako komplikovane papirologije je isto skoro pa ravno nuli.

Ja bih ti preporučio da iskoristiš vrijeme koje si tu i počneš se pripremati da upišeš neki fakultet. Kada si već tu, počni slati prijave za stipendije. Imaš ih barem u Americi na stotine preko kojih možeš stvarno da pokriješ sve troškove školarine. Znam nekoliko prijatelja koji su tako preko "scholarships" financirali cijeli studiji. Kakvo je vrijeme došlo, s obzirom na ogromnu konkurenciju, teško je naći dobar posao sa fakultetom a kamo li sa srednjom školom.

Evo imaš ovdje par informacija, možda budu od koristi:

http://www.internationalstudent.com/study_usa/graduation/visa-options/

Iosono
04.10.2016, 20:21
@sneskic: Kao prvo, hvala na opsirnom postu. Ukoliko se domognem Amerike, prva stanica bi mi bila upravo LA, California (prijatelji/poznanici), pa me zanima i tvoje misljenje konkretno o delovima grada, onako iz prve ruke :) Recimo gde si ti, odnosno koji su delovi grada po tebi ok za zivot, a da naravno nisu preskupi?

Hvala

Zana
27.10.2016, 06:30
@sneskic: Kao prvo, hvala na opsirnom postu. Ukoliko se domognem Amerike, prva stanica bi mi bila upravo LA, California (prijatelji/poznanici), pa me zanima i tvoje misljenje konkretno o delovima grada, onako iz prve ruke :) Recimo gde si ti, odnosno koji su delovi grada po tebi ok za zivot, a da naravno nisu preskupi?

Hvala

Los Angeles, OK za život i nije preskupo - ne turati u istu rečenicu :grin: to ti je savet ovog veterana ovde :grin: Sve je manje više pristojno za život osim skid row, South L.A. i neki tamo delovi (industrijalizovani) u North L.A. Al' dok se ti dokopaš Amerike i to mož' da ode u propas' sa visinom kirije. Na Venice, Santa Monica, Pacific Palisades i dobar deo West L.A. i ne pomišljaj odmah po dolasku sa početničkom platom - izuzev ako nisi neki neviđeni materijal (a to da jesi, ti bi već živeo gde poželiš na svetu)...

Iosono
30.10.2016, 02:09
@Zana: Hvala na odgovoru i naravno da o tim "filmskim" lokacijama ne razmisljam... :)

subman
13.05.2017, 21:18
kolike su plate?
koji posao moze da se nadje za pocetak?
da li je moguce s privatnim nasim fakultetom naci neki pristojniji posao u banci?

elefteros
13.01.2018, 13:14
Moja 2 centa na ovu temu :)

Treći put boravim u gradu. Prvi put sam bio kao student turistički, 2010.; drugi put 2015. na dve nedelje kod prijatelja i treći put takođe kod prijatelja sad za oba Božića i doček Nove godine u Univerzal Studiju :)

Za mene kao posmatrača sa strane, razlika je ozbiljno primetna, posebno što se tiče Downtown-a, a vidim u temi da je već bilo reči o tome. Pozitivan utisak što se tiče klope, negativan što se tiče "zalutalih" ljudi i života, mada bih izveo zaključak da je toga daleko manje nego što je bilo pre.

Imao sam preko 50 vožnji koristeći servise Lift i Uber i sa kim god sam mogao da vodim normalne razgovore, uvek bih pitao koji je kraj po njima lep za život.

Veliki broj njih je pomenuo Glandale (video, prošao, mogu da se složim); West Hollywood i Hollywood generalno (deo blizu Larchmont ulice, video, prošao, mogu da se složim); "Dolinu" koja obuhvata deo oko Severnog Holivuda - Van Nuys (izgovara se Venajs, jako brzo, pa može da zbuni jer zvuči kao Venice); Burbank i td.; Šerman Oaks; i već pominjani Malibu i Santa Monika; jedan vozač je pomenuo čak i Korea Town što u nekim blokovima i ulicama zaista i jeste - izgrađene su moderne zgrade, odnosno apartmanski kompleksi i izgledaju jako lepo.

Oni drugi sa kojima nisam mogao da vodim normalne razgovore, nisu ni pričali engleski :D Jedna tajlanđanka me je pitala da li sam vlažan (are you wet), misleći na to da li sam pokisao taj dan (padala jaka kiša), a kako sam joj ispričao kako sam neslavno prošao i kako su potoci tekli ulicama, ona je odgovorila sa - yeah, I know, very nice! :D

Pozitivna strana grada, čak i u decembru - predivno vreme!

Negativna - saobraćaj!

Nekoliko puta sam izlazio rano ujutru da trčim oko Larchmonta i taj osećaj dok oko tebe prolaze ljudi koji šetaju kučiće i nose prvu jutarnju kafu, osmehuju se i žele dobro jutro iako te prvi put vide - neopisiv! Prosto da poželiš da se trajno usadiš u tu sredinu i nikada ne odeš odatle!

Iz susreta sa našim ljudima, zaključio sam da se za neki početak fine parice prave isključivo u uslužnim delatnostima, poput rada keteringa za brojne Jevrejske porodice po brdima, do serverskih poslova u restoranima na Beverli Hilsu. Primer zarade za nepuno radno vreme za samo jedan dan radeći ketering - 400 usd, i to je prijateljica bila nezadovoljna!

U poslovima vezanim za zdravstvo (medicinske sestre, i menadžerske pozicije u vezi sa ovim) - deficit radne snage. Početne plate su oko 15 dolara po satu, na višim pozicijama od 30 pa na dalje.

Uber i Lift se rade kao dodatni poslovi i od njih ne može da se živi osim ako ne provodite ceo dan u kolima. Cene prevoza koristeći ove servise su značajno više u poređenju sa 2015. godinom, i to za neke destinacije u gradu gotovo duplo skuplje.

Ono što mene zanima, a to je posao pilota, takođe spada u deficitarna zanimanja u Americi. Početna godišnja plata u jednoj regionalnoj kompaniji (koja radi kao partnerska firma za Deltu) je 40k plus bonus od 17k plus plaćena sva osiguranja i penziono. Rekao bih da za LA to nije dovoljno, ali je dobro za početak i sticanje iskustva jer već posle recimo dve godine postoji mogućnost da se pređe u neku veću kompaniju, gde početne plate idu od 80k pa na više.

Prema rečima dečka koji završava obuku u Vun Nuys-u, njegov prvi komšija u LA-u (dugogodišnje iskustvo, radi za Deltu) ima godišnju platu od 300k.

Što se tiče klope, u LA ima jedan gotivan fazon fast fudova koji se zove Poke. Pre tog "Poke" obično stoji makar jedna reč tipa "Sweet Poke". U pitanju je sirova riba (losos, tuna, albakor tuna, začinjena tuna itd) koja se priprema u činijama sa raznim dodacima i sosevima i jedna takva porcija košta oko 20 dolara, ali je nešto zaista drugačije i preporučujem da se proba.

Moj životni saputnik i zavisnik od šećera i zanimljive klope je otkrila restoran koji se zove Barton G. Garantujem da prvi ko pokrene sličnu stvar u Beogradu (ili Zagrebu, Ljubljani), ima čudo da napravi. Jedno posebno i drugačije iskustvo.

Fatamorgana sladoledi - nešto najbliže Beogradskoj Crnoj Ovci, samo sa 2x više kombinacija. Moje omiljeno mesto za sladolede u gradu.

Gruv (The Grove) - omiljena lokacija u gradu. Postoji i veća varijanta u Glendejlu, gde se nalazi i Americana šoping centar. Kažu, najposećeniji u LA-u.
U Gruv se doselio čuveni Dominik Ansel, zbog čijih kronatsa (kombinacija krofne i kroasana) su u Njujorku umeli da se prave redovi od ranog jutra, a preko Craigsliste su se ljudi nudili da čekaju u redu i da za 100usd donesu kronatse na bilo koju adresu na Menhetnu. U ovom u Gruvu nema gužve, nema čekanja i obično se tek oko 15h prodaju svi kronatsi za taj dan. Svakog meseca su drugi ukusi, a za mesec januar je ukus Čeri Blossom (odličan!).

U Gruvu ima i fin bioskop u kojem je "naš običaj" da kupimo jednu kartu za najraniju projekciju, velike kokice i koka kolu za koje kasnije ima besplatan refil, i da nakon odgledanog prvog filma, samo proverimo koji je sledeći u okolnim salama i jednostavno pređemo. Rekord za sada su četiri odgledana filma iz 2015. godine. Ove godine, 2x po 3.

Pre neki dan smo videli i Sergeja Trifunovića, gledao je onaj novi film koji donekle opisuje ličnost gospodina Getija koga svi smatraju velikim filantropom, dok film priča nešto drugačije...

U Glendejlu na brdima ima jedan sportski kompleks sa teniskim i golf terenima, i tu me je vodio prijatelj da se malo istrčimo i prinesemo žrtvu u ime povratka Novaka na teren :grin: Izgleda da nam je pošlo za rukom :D

Ko voli da igra golf, sa tih terena se pruža predivan pogled prema LA Downtown-u.

Možda nisam "primetio Rolls Rojsa", kako je Zana u jednom od prvih postova u ovoj temi napisala, ali zato nisam skidao pogled sa Tesli, posebno S modela džipova.

Upravo sam inače slagao - šetajući Melrose bulevarom, ugledao sam jedan Rojs koji je imao tablice na kojima piše - BTCOIN! :D Taj dan je vrednost Bitkoina prešla 20k!?

Napravili smo krug Mulholand Drajvom, i to pred zalazak i to započevši put iz Beverli Hilsa. Ko bude ovim redom to uradio, neka prenese utiske :) Moji su... huh...

Priča se da po Beverli Hilsu nekretnine kupuju Arapi i Kinezi...

Priča se da se sve više naših doseljava ili planira da pređe u skorijoj budućnosti u grad...

Priča se svašta, a ovo je za sada kraj mojih 2 centa na ovu temu :)

U mislima sam već prešao da živim, a u realnosti da prvo uzmem preostale dozvole koji mi fale pa da krenem u realizaciju planova... iako volim Boston (ko je pratio temu na forumu, zna), za sada je LA favorit br. 1!

Dzeremija
21.03.2018, 15:46
Kolega elefteros, na kojoj si temi pisao o Bostonu, živo me zanima? :)
Detaljan si a i zanimljivo pišeš, a zanima me i oko života u Bostonu. :)

LxAxKxI
22.03.2018, 00:13
Kolega elefteros, na kojoj si temi pisao o Bostonu, živo me zanima? :)
Detaljan si a i zanimljivo pišeš, a zanima me i oko života u Bostonu. :)

Kliknes na usera i izaberes sve njegove postove...
evo Boston by Elefteros (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=67249#post67249)

Daka
27.06.2018, 03:38
Zdravo, iz Crne Gore sam trenutno u Americi, nov na forumu i potrebna mi je mala pomoć. Naime dolazim u LA izmedju 15-og i 25-og Jula na razgovor za posao. Potreban mi je smještaj u tom periodu, lokacija mi ne predstavlja mnogo jer ću tek kada stignem znati lokaciju intervjua. Šta mi predlažete, AirBnB sam pretraživao i to što se nudi uglavnom je jako skupo. Postoji mogućnost da se i zadržim ukoliko budu tražili da počnem već kroz par dana.

Ivan__T
28.09.2018, 23:22
Isao sam u LA turisticki, imam dobru drugaricu tamo, pa sam imao prilike da malo upoznam grad. Za zivot bih uvek izabrao Glendale. Pristupacniji, cist, miran, neizostavna Americana at brand*, relativno u sredini svega, Burbank na par minuta voznje, Griffithova opservatorija takodje, La Brea blizu, Beverly Hills malo jace od pola sata, do downtowna nekih pola sata, uglavnom je sve na 30-ak minuta udaljeno /osim plaza, Anaheima i Six Flagsa/

*inace je identicna The Groveu u La Brei, samo novija.

iriedread
30.12.2018, 08:06
Aj sad kad sam resio da budem ponovo aktivan na ovom forumu... Znam da ima dosta nasih u LA, ali eto ja sam god i po vec u OC, pa rekoh da vidim - ima li neko nas i u ovom kraju :D ?
Od kako sam se doselio, 2 puta sam cuo da neko prica Srpski. Prvi put u prolazu neka gospodja koju sam tad video i nikad vise, i jednom u Diznilendu na par koraka od mene u istom redu, dve gospodje koje su dosle turisticki haha.

RBSMC
27.03.2019, 06:19
Gde si u Irvine? Ima nas jos ovde.
Imali smo cak i Serbian Fest u novembru.

Svenson
28.03.2019, 04:52
Bas me interesuje da li ima gradskih autobusa u LA? Ne samo u centru, vec i malo dalje.
Ako ima, o'ma se selim u Kaliforniju.

uran
28.03.2019, 07:05
Bas me interesuje da li ima gradskih autobusa u LA? Ne samo u centru, vec i malo dalje.
Ako ima, o'ma se selim u Kaliforniju.

jednom sam gledao neku reportazu i poredili su NYC vs LA i dole na komentarima svi su govorili daje ogromna mana LA velike guzve u saobracaju za razliku od NYC.

Svenson
29.03.2019, 01:42
jednom sam gledao neku reportazu i poredili su NYC vs LA i dole na komentarima svi su govorili daje ogromna mana LA velike guzve u saobracaju za razliku od NYC.

Ako je veca guzva nego u NYC, onda mora da voze jedni preko drugih. :grin: Salu na stranu. Posle ovog sto sam video u Hjustonu, Beograd mi lici na savrseno uredjen grad. :blink:
A kazu da ovde i nije neka guzva :punk:

iriedread
09.04.2019, 09:08
Gde si u Irvine? Ima nas jos ovde.
Imali smo cak i Serbian Fest u novembru.

Haha, vise nisam. Dobio posao u Kingston Technology pa radim u Fountain Valley, a zivim u Garden Grove-u. I dalje sam blizu haha.

Joj videh na stranici nekoj na fejsu da je bio taj fest, ali nisam uspeo da dodjem, a pravo da ti kazem i trulo mi bilo jer jos nisam upoznao nikoga od nasih ovde haha. Ako si za neko pivo nekad, sibni mi poruku pa se lako dogovorimo :==D:

jo98
29.04.2019, 16:47
Je l ima neko naš da živi u Long Beach-u?
Pretraživao sam dosta ali ne mogu ništa konkretno da nađem.
Ukoliko neko ima nek napiše koju rečenicu o životu u Long Beach-u. :)

Migelos
15.05.2019, 19:38
Ima li nekoga da dolazi u skorije vrijeme da zivi u LA?