PDA

View Full Version : Njujork

cinderella_man
19.06.2008, 23:36
Da zapocnem temu na ovaj nacin o mozda najuzbudljivijem gradu na svetu Njujorku, sa ovim interesantnim clankom u dnevnom listu Blic.

http://www.blic.co.yu/reportaza.php?id=45600

E sad jedno je turisticki soping a drugo je zapocinjanje novog emigrantskog zivota u ovoj "dzungli na asfaltu".
Imali li diskutanata koji su zivot u Njujorku vec iskusili i koji su vec stanovnici ovog grada? Voleo bih da cujem Vas komentar i na clanak i na pitanje sta je realnost? Koliko je testo ili lako ziveti u Njujorku?
Za krpice,tehnicku robu i ostale kerefeke znam da je jeftinije nego u Bg!
Bas me cudi kako si Nike patike u Delta City skuplje 8x? :)

Pozdrav drugari!

cinderella_man
20.10.2008, 23:34
Au :(,

0 odgovora za cetiri meseca o New York-u.Tema mi je najgora od sve dece.
Ja ipak dosao ovde.Ne lazu za soping.Pozdrav iz NYC! :pozz:

Seekimo
20.10.2008, 23:58
E,pa to smo i cekali.Da dodjes i da nam pricas,a ne ti nas da zapitkujes sta mislimo,sta mi imamo da mislimo ovde o New Yorku tamo.Dakle pisi kako je prosla procedura na JFK pa sve dalje...,cekamo sa nestrpljenjem.:pozz:

srdjevic
21.10.2008, 00:17
Srecno, cinderella!!! :pozz:

cinderella_man
21.10.2008, 01:49
Srecno, cinderella!!! :pozz:

Hvala Srdjevicu!

Trebace nam sreca!
Za pocetak nije krenulo sjajno.Punih mesec i po dana cekao sam SSN.
Umesto za tri nedelje stize za sest.
Objasnjenje:izgubilo se negde usput.
Morao sam dva puta da apliciram.

Pozdrav!

xeg
21.10.2008, 08:08
Ehej cinderella!!!
Bas sam se pitao sta bi sa tobom i tvojim New York-om:grin:
Sinoc gledali NYC guide i pricali draga i ja o njemu. Sad imamo i informatora sa lica mesta:naughty:

Srecno i pusti po neki info:)

Olivera
21.10.2008, 11:59
Eheeejjj, sad se svi raspricali kad je covek dosao u jabuku. :grin:
Svejedno, neka ti je sretno u dzungli na asfaltu.

...I pozdravi Sarah Jessica Parker. :papa:

Seekimo
21.10.2008, 14:38
Pa daj malo vise detalja,sto si škrt na recima.A,za koliko ti je stigla green card?Koliko je trajala procedura na JFK?

wingreen
21.10.2008, 16:00
Srecno Cindrella man,
blago tebi u New Yorku si... Uzivaj!
:pozz:

xeg
21.10.2008, 16:20
Sad kad premotam... $3 kolica na JFK, ikone i carina, vise od $10k... pa ti pepeljugu otisao odavno a mi nismo provalili!
Nikad nije kasno:grin:

cinderella_man
21.10.2008, 20:51
Pa daj malo vise detalja,sto si škrt na recima.A,za koliko ti je stigla green card?Koliko je trajala procedura na JFK?

Green card mi je stigao za mesec dana.SSN mi se zagubio pa sam morao da intervenisem i stigao je posle 6 nedelja.
JFK je bio krcat, neverovatna guzva. Zahvaljujuci bebi prosli smo preko reda inace bi cekali vise od 2 sata sigurno.
Za ostalo pisacu kasnije, u velikoj sam guzvi, treba puno stvari da se odradi.
Pozdrav :pozz:

cinderella_man
21.10.2008, 20:55
Ehej cinderella!!!
Bas sam se pitao sta bi sa tobom i tvojim New York-om:grin:
Sinoc gledali NYC guide i pricali draga i ja o njemu. Sad imamo i informatora sa lica mesta:naughty:

Srecno i pusti po neki info:)

Heg nisam video taj NYC guide.Gde da ga narucujem? :estudian:

srdjevic
21.10.2008, 22:18
Sad sam proverio, ona tema Travel Guides (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=210) koju imamo 'ladno nema NYC... mada, sad kad xeg to vidi, ne sumnjam da će se to uskoro promeniti. :grin:

Inače, ona tema 'ladno nije bila sticky, tako da sam je stavio na vrh foruma, čisto da ljudi lakše nađu.... :;D:

xeg
21.10.2008, 22:38
Nisam stavio link tamo jer sam pokusavao da nadjem New York State Guide ali bezuspesno.
U medjuvremenu su mi stigla 2 NYC guide-a koje sam porucio na nycvisit.com (http://nycvisit.com/content/index.cfm?pagePkey=11)
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Avatar/liberty.gif

Inside@22
23.10.2008, 02:32
big apple!
Super...

Sretno i sve najbolje...

4thman
23.10.2008, 02:36
John F Kennedy International Airport
za one koji ne znaju sta je JFK...:)
http://www.newyorktransportation.com/images/jfk_map2.gif

Lucky
23.10.2008, 03:47
Srebrni Cadillac pretiche sve
aerodrom Kennedy cheka me,
aerodrom Kennedy cheeeka meeee:harmonik::tubac::clap:

ja polozio finalni ispit, pa se malo raspevao :)

Inace ovu pesmu znaju svi gastarbajteri, imigranti i ostali ovde hehe

xeg
23.10.2008, 08:18
Bravo za finalni:ziveli2:
Cega?

Lucky
23.10.2008, 14:37
Oracle database administration

:rubikt4i:

srdjevic
23.10.2008, 15:50
bravo care!
:clap:

xeg
17.11.2008, 10:54
Zasto su se nasi Njujorcani ucutali!? Cinderella_man, Kolja i ostali drugari kojih sigurno ima sto ste takvi, pa pustite neki info!
Ne mozete da me ubedite da nemate sta da kazete:nene:

*singing:
I like New York in June, how about you?
I like a Gershwin tune, how about you?
...

steficacvek
17.11.2008, 10:57
slazem se ... ajmo ljudi, aktivirajte se ...
svi se uspavali u gradu koji ne spava ... :D

nelson
29.01.2009, 14:28
DakleM :naughty:...Ja cekao na neki info ali nista.....ali ajde ja nesto da kazem-ne iz mog iskustva nego iz iskustva ortaka koji je sada tamo (u NYC) i radi kao programer (RoR). Znaci njemu je extra, zivi u Queensu i radi na Manhattan-u i to ni manje ni vise nego centar centra :drool:. On je prezadovoljan (iako je kriza) ima extra platu,mnogo dobre mogucnosti... Inace posao je trazio citavih 10-ak dana.

steficacvek
29.01.2009, 15:10
pa misa mu ima li u toj Americi posla za nekog ko nije programer ... :smrc:
svi koji rade/dobro zive su programeri cini mi se :no:

nelson
29.01.2009, 15:20
Ma ima posla, ali sfera koja mene zanima tj. moja struka je computer science (dalje CS) u globalu tako da se informisem samo za to. Ali cinjenica je da posla za CS ima mnoooogoo vise i lakse se nalazi u odnosu na ostale struke. Samo je naravno bitno i da se opredelis da neku oblast znas mnogo bolje i da si strucan u tome 10000% nego da sve znas povrsno i eto ti dobro placenog posla.:wee:

dreamerns
29.01.2009, 16:24
pa misa mu ima li u toj Americi posla za nekog ko nije programer ... :smrc:
svi koji rade/dobro zive su programeri cini mi se :no:

Mogu ti reci da ce se i ovo promeniti. Svaki dan se cuje kako je neka ni manje ni vise nego IT kompanija otpustila par hiljada ljudi. Svaki dan se najjaci programeri na svetu nadju na ulici. Ne brinem se ja za njih, naci ce oni posao, ali ce tebi biti konkurencija kada trazis isti. Pa kada ti uleti neki baja ispred tebe sa referencama iz Siemens, Motorola, Cisco i sl. kompanija....najebo si.

Leona
03.03.2009, 12:09
http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/video-masovne-selidbe-iz-new-yorka.html

ocekivano, rekla bih.

malasestra
03.03.2009, 12:33
Čitam po forumima svi kukaju kako je NYC skup i da, ako se ovako nastavi, će otići u predgradja ili u neki drugi grad ali nisam znao da to rade tako masovno. 150,000/godinu je ogromno, čak i za ovako veliki grad.

Pošto je NYC centar sveta normalno da je skup za život ali ako ti ne smeta da živiš 50km van menhetna onda može da bude sasvim povoljan.

dreamerns
03.03.2009, 16:02
Ako ces da zivis 50 km, racunaj da ce ti trebati svaki dan oko 2-3 sata u jednom pravcu da dodjes na posao. U ovim velikim gradovima je 20 kilometara kao u srbiji 200.

Leona
03.03.2009, 17:38
@malasestra
ne bih se bas slozila sa tobom, zivot u Nyc-u je jako skup, narocito jer su state NY i CA koliko sam upoznata najskuplje.
A uzmi i obzir ovo sto je rekao dreamer, skupo je to, jako skupo.
Nyc je dobar za one koji imaju para, a i za njih u ovim vremenima je potesko.

Nyc izgleda divno, sjajno, bajno, krasno, divlje, ali kada zagrebes ispod povrsine vidis da je to jako skup grad i da nikako nije za nekoga ko tek dolazi u SAD narocito sada.

Ja se uopste ne cudim masovnim odlascima iz Nyc-a, to je bilo neminovno, pa covjece u njemu su cijene dva puta vise od nacionalnog prosjeka.

duskica
21.03.2010, 19:26
Evo malo svezih informacija iz NYC:).Put je prosao super,pasoska kontrola extra,sve je brzo islo,isli smo u red za posetioce(tako nas uputili),uzeli otiske,prosledili kod kolega,oni nesto popunili,uzeli prtljag,potrazili taxi(35$-50$).Za 10 dana smo i suprug i ja dobili SSN,G.C. jos cekamo(na aerodromu su nam rekli da nam viza u pasosu vazi 1 god.,cak i ako G.C nesto zaskripi.Kancelariju za SSN nasli preko interneta gde je najbliza i prijavili se dan posle dolaska.Iznajmili smo stan,cene su za garsonjeru oko 900-1100,jednosobni 1200-1350,dvosobni nadalje...(ovo vazi za van Menhetna).Nasli smo stan preko agenta,traze credit h.,cosignera,ali moze da se nadje i da ne traze nista( vrlo retko,zavisi od vlasnika zgrade),agentima se daje (uglavnom) jedna mesecna kirijia.Vecina zgrada ima bube(mada se moze naci i bez,stvar srece),podovi su jakoo skriputavi,ali su cesto stanovi renovirani,pa dobijete novu kuhinju i kupatilo,sa tek okrecenim zidovima(ponekad i novim parketom).Otvaranje racuna u banci za sami pocetak mislim da najlakse ide u Bank of America,po nasem iskustvu(potreban je SSN,a druge traze i dokaz o mestu stanovanja,sto je racun za struju i gas,ili racun za mobilni(postoji tkz.flexi paket bez ugovora za nekih 50 $ ,racun vam stize mesecno na adresu,pa sa tim u banku(mozete se prebaciti na drugi paket ili prestati da koristite ovaj kada god hocete,poenta je tog racuna na kome je upisana vasa adresa).Prevoz je odlican,svi trce na metro,a voz stize svaka 2 min.:).Prosjaci su veoma bucni kada udju u voz da traze pare,za mene je to bilo zastrasujuce(ali to im je samo nacin skretanja paznje i nisu nasilni,iako sam prvi put mislila da ce redom da nas mlate:).Mape sa prevozom dobijate besplatno na svakoj stanici,samo ih trazite kod coveka koji prodaje metro karte(mesecna 89$ i vazi za sve prevoze sem za expres buseve).Nase hrane ima u prodavnicama po Astoriji.Za zene ,trake za depilaciju se jako tesko nalaze,kao i higijenska vata ,ovde postoji samo ona za skidanje sminke u komadicima ,bar ja jos drugu nisam nasla.Jedna od stvari koja mi je neverovatna je da beli ves peru na 60 stepen ,to je najveca temp. koja postoji u landromatima,i to traje oko 20 ak min,pa na susenje(to birate vreme).Cena od 1.75-2.70$ po masini plus susenje za 8 min.-25 centi .Namestaj i sitnice za kucu smo uglavnom kupovali u Ikei,najpovoljnije je,samo smo dusek u privatnoj radnji,oko 480$.Na internetu imate Ikein katalog sa cenama,pa koga interesuje moze da se informise.Cesto se desava da krenete sa spiskom stvari,a onda shvatite da morate opet doci jer taj dan nemaju sve,ali bice sutra,i ne moze sve preko interneta da se poruci,i ako placate kesom da vam stvari donesu kuci,onda tu uslugu placate odmah na kasi (oko 100$ i sutra dobijate na kucnu adresu-vazi za lokalnu kupovinu,ne on line,ta stize iz Merilenda pa se ceka duze).Sve u svemu za pocetak smo zadovoljni,nostalgija me ponekad uhvati,isplacem se kao magare,ali to sam i ocekivala,mislim da ce mi biti lakse kada bolje naucim jezik i malo se osamostalim.Eto bas sam se raspisala,ako nekoga jos nesto konkretno interesuje,pitajte,za sada toliko. Veliki poz iz VELIKE JABUKE:)!

steficacvek
22.03.2010, 01:48
:bravo:
Dobrodosli na ovu stranu bare. Super da ponovo imamo nekoga iz NY! Duskica, sa srecom vam i pisi o daljnjim desavanjima!

Marko3
22.03.2010, 12:07
Ma samo piši sve nas zanima!Ako ikad i dobijem na toj lutriji i ja ću u NYC pa neznam koliko skup da bio...ako je duplo skuplji duplo više ćemo se i trudit....hehe....a možda možeš i neki blog pisati..lakše je...pogledaj blog od dreamerns ..i ostale ekipe tu s foruma......super su!

lenhi
22.03.2010, 15:42
Zanima nas sve kao što neko reče! Recimo kakva je situacija sa zaposlenjem (ponuda, satnice na poslu...) ?

barajevo31
23.03.2010, 12:48
To i mene zanima za NYC. Kažu da je veoma loše.

dragonn
23.03.2010, 14:16
Dobrodosli sa ove strane okeana...pazi kad i ja mogu sad to da kazem :).

duskica
23.03.2010, 14:47
Hvala svima na dobrodoslici,sada cu i ja to moci drugima da kazem:)!Sto se tice posla,ne mogu bas objektivno da sagledam stvari,a evo i zasto-moj suprug je za 15 ak dana nasao posao(radi sa kompjuterima,naravno),ali sa tom firmom je vec ranije imao neke razgovore(tada nije imao radne papire,pa nista nije ni bilo od toga),i preporucio ga je dobar prijatelj koji tu vec radi(sto je ovde jako bitno).Poznajem ljude koji konobarisu,krenuli su od slabo placenih poslova(citaj gde je nikakav baksis),pa su se dokazivali i sada vec mogu da zive od jedne plate(opet citaj baksisa),a ne da rade po tri posla.Ono sto je sigurno,u poslu gde imate kontakt sa ljudima,traze dobro poznavanje engleskog,a u mojoj struci(medicinskoj) cesto i spanskog .Generalno i poslovi mogu kao i stanovi da se gledaju na craiglisti.Ko dobro govori engleski trebao bi vec 20 ak dana pred put da salje svoje cv-jeve,ako je posao takav da se to moze uraditi.

duskica
23.03.2010, 15:18
Nastavak:)...Njujork je divan grad,mnogo mi je bolji utisak nego dok sam slusala o njemu,ali definitivno se ne bih usudila doci ovde ,a da nemate nekoga kod koga bi bili dok se ne snadjete.Kao sto znate zdravstvo je jako skupo,odlazak u hitnu bar 1000$ bez zdr.osiguranja.Sto se tice cena hrane, hleb je skup u odnosu na nas,npr 1 hleb,12 organic jaja ili oko 2l organic mleka isto kostaju tj.oko 3.5 $.Voce i povrce je slicnih cena,meso se prodaje na pola kg(prevedeno po naski)tj.nekih 480gr(tako nesto dodje taj pound:).Vecera u srednje skupom restoranu sa porcijama za bar dve osobe(ako sta ostane nosite kuci-opcija) za 5 osoba sa picem,i kafom i ponekim desertom oko 170$ plus baksis oko 15%.Ja ovako sve' s brda s dola ',kako mi sta pada na pamet.Za satnice mozete izguglati ,u Njujorku su generalno vece nego u drugim drzavama,zavisi dosta i od iskustva,mislim da mozete za svaki posao naci salary od do,pa racunajte oko 30% manje ,plus manje za zdravstveno (zavisi koliko od firme) i to vam je plata .Za sada toliko,ucite jezik,cuvajte zivce i uzivajte:beer:!

Smith6000
26.03.2010, 11:22
@duskica, konačno neki pozitivan komentar iz NYCa! :book: Pošto idemo tamo, da pročitam nešto pozitivno o tom gradu ovde. :==D:

Marko3
26.03.2010, 21:49
Nisam stavio link tamo jer sam pokusavao da nadjem New York State Guide ali bezuspesno.
U medjuvremenu su mi stigla 2 NYC guide-a koje sam porucio na nycvisit.com (http://nycvisit.com/content/index.cfm?pagePkey=11)
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Avatar/liberty.gif

Ti guidovi su besplatni odnosno plaća se samo poštarina?

Marko3
26.03.2010, 22:07
Srebrni Cadillac pretiche sve
aerodrom Kennedy cheka me,
aerodrom Kennedy cheeeka meeee:harmonik::tubac::clap:

ja polozio finalni ispit, pa se malo raspevao :)

Inace ovu pesmu znaju svi gastarbajteri, imigranti i ostali ovde hehe

E ja neznam :nene: Tko pjeva i kak se zovepjesma...?

Hvala!

dare_ns
26.03.2010, 22:35
Nervozni Postar - Jugo, Jugo, kuco moja jedina

http://www.youtube.com/watch?v=PZo9qNSbzUA

:)

Marko3
27.03.2010, 14:21
Nervozni Postar - Jugo, Jugo, kuco moja jedina

http://www.youtube.com/watch?v=PZo9qNSbzUA

Hvala!!

:punk:

mariags
29.03.2010, 07:33
Za satnice mozete izguglati ,u Njujorku su generalno vece nego u drugim drzavama,zavisi dosta i od iskustva,mislim da mozete za svaki posao naci salary od do,pa racunajte oko 30% manje ,plus manje za zdravstveno (zavisi koliko od firme) i to vam je plata .Za sada toliko,ucite jezik,cuvajte zivce i uzivajte:beer:!

satnice u ny jesu vece ali su vece i cene stanova i hrane nego u drugim drzavama gde je satnica niza i drugi troskovi manji pa samim tim se dodje na isto....

pekka
29.03.2010, 16:40
satnice u ny jesu vece ali su vece i cene stanova i hrane nego u drugim drzavama gde je satnica niza i drugi troskovi manji pa samim tim se dodje na isto....

Mariags, nije te bilo dugo na forumu. Napisi neki komentar o situaciji u USA iz tvog ugla, ako nije problem.:bravo:

lenhi
29.03.2010, 19:14
Kad pomenuste prije neki dan srebrni kadilak i Nervozni poštar uz Njujork, evo još jedne pjesme maloprije mi jedan drugar poslao na fejsbuk ovaj spot! Ljudi ovo još nisam vidio u životu, ovaj lik je car, koji talenat grada Njujorka! Udri brate :trubac::harmonik:
http://www.youtube.com/watch?v=MgNkJfTfHa4

dragonn
29.03.2010, 21:12
Auuu, znaci ja ne mogu da verujem, pa znaci umro sam od smeha. Ubica je, hehe :D

Marko3
29.03.2010, 21:39
Kad pomenuste prije neki dan srebrni kadilak i Nervozni poštar uz Njujork, evo još jedne pjesme maloprije mi jedan drugar poslao na fejsbuk ovaj spot! Ljudi ovo još nisam vidio u životu, ovaj lik je car, koji talenat grada Njujorka! Udri brate :trubac::harmonik:

Predobrooo...samo izostavio je jedan dio...važan dio...birtiju!!:beer:

lenhi
29.03.2010, 21:52
Znači dobio je prelaznu ocjenu, nisam ga džaba postavio na naš ugledni forum he he! Ja se i dalje ovom liku smijem, ovo je van svih muzičkih normi!
Rekoše mi da je crnogorac iz Plava, malo sam odahnuo jer sam se bio prepao da nije moj zemljak bosanac da me ne bruka :grin: :rofl::pucpuc2:

steelers
29.03.2010, 22:08
U jbt. od ovoga moze da se rikne.

Milosdv
29.03.2010, 23:43
pekka
Mariags, nije te bilo dugo na forumu. Napisi neki komentar o situaciji u USA iz tvog ugla, ako nije problem.

I ja bih da cujem neke nove informacije od Mariags, posto je ovo NY moze u onoj temi Florida ...:grin:

Neverhood
31.03.2010, 00:08

Ovaj je bas super teska...

Zabica
14.05.2010, 00:13
Cao svima!
Evo Zabice i supruga joj u NYCu! :==D: Frishko, od juce!
Za prvo vreme smo ovde kod familije, a uskoro idemo nesto juznije na konacnu destinaciju.
Eto samo da se javimo.
Za sada sve ide po planu, uspeli smo cak da otvorimo racun u banci bez ssn-a!
Ssn smo prijavili da nam stigne automatski ali smo za svaki slucaj danas bili i u officu, ali su nam rekli da moramo da cekamo 21 dan, do tad bi trebalo da stigne, ako ga nema onda da dodjemo opet...dakle, poznata prica.
Pozzz svima i srecno!

dare_ns
14.05.2010, 00:16
Pa neka je sa srećom :)
A šta ako ''slučajno'' nađete i posao u NYC? ;)

duskica
28.06.2010, 04:53
U Njujorku je trenutno skoro 23h i 33 stepena C,a subjektivni osecaj kao da je 40 C.Ovde je jako sparno,znam da su i u Bg leta gadna,ali meni je ovo mnogo gore,nadam se da cemo se polako navici .Prevoz je klimatizovan i to stvarno mnogo znaci,ali evo sada smo se vratili sa vecere ,sedeli u basti i jedva smo cekali da idemo kuci gde radi klima:grin:.

Marko3
28.06.2010, 14:30
U Njujorku je trenutno skoro 23h i 33 stepena C,a subjektivni osecaj kao da je 40 C.Ovde je jako sparno,znam da su i u Bg leta gadna,ali meni je ovo mnogo gore,nadam se da cemo se polako navici .Prevoz je klimatizovan i to stvarno mnogo znaci,ali evo sada smo se vratili sa vecere ,sedeli u basti i jedva smo cekali da idemo kuci gde radi klima:grin:.

Konačno i NYC se javio!
Osim klime koju vidim još probavljate,kako vam je?Jeste se prilagodili?Radite li?U kojem dijelu imate stan,koliko vas je koštao?Pročitao sam davno za vaš post u kojem ste opisali i cijene stanova pa rekoh možda se štogod promjenilo u međuvremenu!?

duskica
28.06.2010, 19:22
Generalno sad smo se vec malo bolje navikli na sam grad(znamo gde je sta jeftinije,u kojoj pekari da kupujemo hleb-a da nije pun corn sirupa,meni metro vise nije tako spetljan,koje stvari mozete videti za dzaba-voznja ferijem ne sme da se propusti).I dalje smo u Astoriji,cene stanova i dalje iste(jednosobni-dnevni +soba oko 1300,moze i malo jeftinije ali budu mnogo gori,dvosobni drugarica mi rece pre neki dan oko 1800,a ja znam neke koji ga iznajmljuju jeftinije(1400-1600),valjda zavisi kako nabasas,pa ako si zadnji sprat,a nemas lift mozda mozes malo da spustis cenu i tako.Meni je Astorija super,blizu Menhetna,a jeftinija od istog.Prepuna je prodavnica,kafica,restorana,piljara...pogotovo deo oko Ditmarsa i Brodveja.Muz i dalje radi,ja treba da krenem nesto mozda u septembru(pricacu ako nesto bude od toga;).Moj savet za sve koji tek dolaze,kupite mape grada,trazite po googlu sve sto vas interesuje,npr. najbolje sam saznala za prodavnice i mesta sa dobrom klopom i pristojnim cenama sa interneta.Inace rasprodaje su stalno u toku,pogotovo oko nekih praznika(npr. 4 jul).Cula sam da postoje neki jeftini autobusi koji krecu iz kineske cetvrti i voze za Boston,Vasington..,ali to jos nismo probali.Za Atlantic City gde je i ogromni trzni centar povratna karta kosta oko 35$ i onda imate pravo da se kockate -valjda na osnovu karte daju vam zetone u vrednosti 20$,pa ljudi ceto vrate pare koje su dali za kartu.Ovde nekako sve koje znam (nase)su se snasli i zive od onoga sto zarade,za posao dosta znaci preporuka-ne nekakva posebna veza,vec samo da neko kaze da te poznaje i da si ok,to poslodavcima dosta znaci.Uskoro planiram da izvadim i non driver ID,pa u pisati kakva je procedura oko toga.Pozz!

lanas
28.06.2010, 20:13
Duškice,

Hvala to mnogo što si napisala ove korisne informacije. Pretpostavljam da će drugima, koji planiraju da odu u New York, ovo mnogo značiti.:aa:

mitar
28.06.2010, 22:44
Duskice hvala ti, ja u subotu krecem za New York i dosta mi znace ove informacije.

duskica
28.06.2010, 23:55
Super Mitre! Nadam se da cete se dobro snaci i da ce vam se svideti Njujork! Ne znam da li vas iko ceka na aerodromu,ali ima taxista koji cekaju,cene su od 35-50$ do bilo kog dela,ima i javni prevoz ali mislim da za prvi put ipak vredi dati pare za taxi(ne ocekujte da na autu pise tabla Taxi).Bas me interesuje tvoj prvi utisak,jedva cekam da se javis odavde:),mozda cu i ja pokupiti neki koristan savet;).U kom delu grada ces biti?

mitar
29.06.2010, 00:13
Imacu docek na aerodrom, inace bicu u Great Neck na Long Island.

duskica
29.06.2010, 02:36
Znam gde je paralelno sa Astorijom ,pa na desno:),ali nikada nisam bila,taman da nam preneses utiske i iz tog dela.

jovan bg
29.06.2010, 11:57
Imacu docek na aerodrom, inace bicu u Great Neck na Long Island.

Mitre sretan ti pocetak novog zivota u Americi

lanas
29.06.2010, 12:24
I ja ti zelim sve najbolje. :==D:

Marko3
29.06.2010, 14:26
Također i ja ti želim sve najoblje i da se što prije snađeš1I ja ću put NY ako ikada dobijem GC!

Marko3
29.06.2010, 14:38
Cula sam da postoje neki jeftini autobusi koji krecu iz kineske cetvrti i voze za Boston,Vasington..,ali to jos nismo probali.

Evo pa si pogledaj:
http://www.gotobus.com/chinatownbus/

http://www.greyhound.com/home/

http://us.megabus.com/

mitar
29.06.2010, 14:39
Hvala svima na lepim zeljama!!!

duskica
29.06.2010, 15:41
E Marko hvala za linkove,ja sam mislila na ovaj prvi link,mozda zatreba bas za sledecu subotu :)!

Marko3
30.06.2010, 12:46
E Marko hvala za linkove,ja sam mislila na ovaj prvi link,mozda zatreba bas za sledecu subotu :)!

Lijep provod ti želim.

duskica
01.07.2010, 00:21
Hvala,valjda cemo otici negde(sem ako nas vreme pokoleba).Nego danas sam predala zahtev za non driver ID,zgrada blizu Macy's-a,liftom do zadnjeg sprata,a onda pratite red ,dodjete na salter kazete da hocete da aplicirate za non driver ID,dobijete obrazac da popunite(sreca preracunah ranije svoju visinu u ft i inc,ostalo je bilo lako,osnovni podaci,a imate na netu kako izgleda obrazac),onda opet u red za slikanje,traze vam Green C.,SSN(morate poneti karticu ,ne vredi ako znate ssn napamet),i dokaz o mestu prebivalista(racun za struju u mom slucaju),ponela sam i pasos(nisu ga ni pogledali).Posle toga idete opet u red za placanje,gde vas pitaju na koliko godina hocete,4 ili 8,ja trazila 8 i platila oko 14$.Eto to vam je ukratko.Pozz!

mitar
14.07.2010, 23:26
E i ja da se javim posle 11 dana od kako sam doso. Jos sam u nekoj frci, smestio sam se kod rodjaka, danas mi je stigo SSN posle nedelju dana od prijave za isti. Inace zamisljao sam grad ovako, znao sam da je sve veliko i udaljeno jedno od drugog, ali ovo je stvarno veliko. Nisam znao za ovu vlagu, mene je docekala na aerodrom i evo jos sam u nekoj fazi prilagodjavanja.

Bockyman
15.07.2010, 00:17
e i ja da se javim posle 11 dana od kako sam doso. Jos sam u nekoj frci, smestio sam se kod rodjaka, danas mi je stigo ssn posle nedelju dana od prijave za isti. Inace zamisljao sam grad ovako, znao sam da je sve veliko i udaljeno jedno od drugog, ali ovo je stvarno veliko. Nisam znao za ovu vlagu, mene je docekala na aerodrom i evo jos sam u nekoj fazi prilagodjavanja.

све најбоље желим у великој јабуци!!!

lanas
15.07.2010, 11:23
E i ja da se javim posle 11 dana od kako sam doso. Jos sam u nekoj frci, smestio sam se kod rodjaka, danas mi je stigo SSN posle nedelju dana od prijave za isti. Inace zamisljao sam grad ovako, znao sam da je sve veliko i udaljeno jedno od drugog, ali ovo je stvarno veliko. Nisam znao za ovu vlagu, mene je docekala na aerodrom i evo jos sam u nekoj fazi prilagodjavanja.

Sve najbolje i piši nam kada se smestiš i malo stabilizuješ(posao,...):==D:

Smith6000
20.07.2010, 11:49
Konačno da ima nekog u NYCu! Mi idemo sredinom septembra u Brooklyn :D

dragonn
20.07.2010, 17:06

Takodje sve najbolje i od mene :).

cile
20.07.2010, 21:24
Ehej,bas lepo od tebe sto si nam se javio!Pocetak je dobar,pa da cestitamo - brzo je stigao SSN!Srecno i pisi nam opet!:grin:

milelj
25.12.2010, 19:48
Nisam nasao bolju temu, hteo bih da opisem dosadasnjih 9 meseci zivota u NYC-u u kojoj bi objedinio sve sto se desavalo do sada.

NYC je stvarno ogroman grad :) Najbolja stvar je sto prevoz stvarno radi 24 sata, ali tu budite oprezni. Nocu su ceste izmene linija, preskakanje odredjenih stanica, i dosta dugi vremenski razmaci izmedju vozova. Preko dana, ukoliko neko ne povuce emergency brake, obicno nema vecih problema. Ovo pricam za linije koje ja koristim :)

Delovi grada su krajnje raznoliki... I moze svasta da se nadje. Prijatelj mi radi kao arhitekta za jednu NYC firmu i kaze da im direktor firme trazi da projektuju sto manje stanove, cak i bez prozora, jer ce se na kraju i to izdati. Znaci, ako hocete da zivite u NYC-u za sto manje para, moze vam se desiti da nadjete nesto finansijski pristupacno, ali da budete spremni da nece biti puno (ili u opste) dnevnog svetla, kada ce mozda biti smestena u kuhinji, itd.

Ja sam slucajno zavrsio u Astoriji. Svideo mi se deo oko central parka, a Astorija je bila najbliza tome sto sam mogao da priustim. Srecnim okolnostima, vecina klijenata moje firme se nalazi tu negde, tako da mi sada treba bukvalno 30 minuta do posla, sto je za NYC jako kratak commuting. Astorija je meni OK. Ima puno naseg sveta (mada se sa njima i ne druzim), ima nasih prodavnica tako da moze da se nadje plazma, jafa, linolada, eva sardine i ostale nase poslastice. Sa druge strane, ti proizvodi su jako skupi. Pa ko ce da nam dere kozu, ako nece neko nas. Takodje, Astorija (kao i vecina NYC-a) je dosta prljava... Prljave prodavnice, kafici izgledaju kao iz 60-tih, mada ima i stvarno lepih mesta. Da me ljudi pogresno ne razumeju, meni se Astorija jako svidja, samo kazem ono sto bi mozda nekom moglo da smeta. Ostali gradovi koje sam video po USA su dosta cistiji, prodavnice dosta cistije, sve u svemu: cistiji!

Posao sam nasao za 3 nedelje, jednostavno, nisam puno trazio. U istoj sam firmi od kako sam dosao, resavam sebi neke druge stvari, pa cemo onda videti da li moze i posao da se popravi i za koliko. U NYC i ima i nema posla. Sve zavisi cime se bavis.

Jedna od stvari koje bi se dotakao je zdravstveno osiguranje. Nemojte se ustrucavati da zovete zdravstveno osiguranje i pitate sve sto vam nije jasno! Bajke o tome da je sve objasnjeno u polisi, da imate deset osiguranja pa da mozete da birate itd. u mom slucaju nisu tacne. Firma ima samo jedno osiguranje, i ti mozes da uzmes ili ostavis (PPO plan). Takodje, dobio sam brosuru u koje pise sta je sve pokriveno, pa mi je opet stigao racun za neke stvari koje jesu pokrivene. Onda sam zvao lekara, rekao mi da mu osiguranje nije platilo iako sam ja na sajtu video da jeste. Zatim sam mu poslao te racune nazad sa potvrdom da je nesto od toga vec placeno, sa objasnjenjem da je on u mojom mrezi koja pokriva 100% ovakve procedure i da mi vise ne salje racune. Kako mi je advokat objasnio, kada imas PPO i odes kod lekara koji se nalazi u mrezi tvog osiguranja, osiguranje i lekar potpisuju ugovor i ako osiguranje kaze da je nesto pokriveno 100% (recimo lecenje upale grla) koju lekar hoce da naplati 300 dolara, ali tvoje osiguranje misli da to ne bi trebalo da kosta vise od 200, osiguranje ce platiti 200 lekaru i lekan NEMA PRAVO da trazi ostatak para od tebe. To znaci biti u "mrezi". Ako je van mreze, onda moze da trazi :( Opet, to je objasnjenje mog advokata, za sada to funkcionise ok, pa ako nesto ne bude ovako kako sam napisao, poslacu update :)

Sto se tice kupovine, u NYC-u to bar nije problem :) Tehniku, knjige, aparate za pokucstvo i slicno kupujem online. Vecina prodavnica za neku normalnu cifru (oko 50 usd) ima besplatan delivery, tako da uz neke kupone ako ih imam, ne mogu jeftinije da prodjem. Sav namestaj smo kupili u IKEI, nije neki kvalitet, ali nisu ni neke cene, pa na kraju dodje onako... Nije skupo, nije ruzno, nije ni toliko nekvalitetno, sto se mene tice, dobra kupovina.

Odecu, JCPenny u NYC, ima outleta u Atlantic City (leti prelep grad, preko 200 km od NYC-a) i vudberi (organizovane sopping ture, 80km od NYC-a), trzni centar Jersey Garden (20 minuta od NYC-a, blizu NEWARK aerodroma, polasci sa PABT). Za one koji imaju dublji dzepic: Macy's, Steve Madden, itd...

Jos neke stvari...

Recimo, troskovi zdravstvenog osiguranja i putovanja do posla mogu da ti budu oslobodjeni poreza... znaci, prvo ti firma odbije pare za zdravstveno+metro karticu pa tek onda porez na ono sto ostane. Do ove godine limit za neporezovani transport je bio 230 dolara (tako da je moglo dvoje da koristi metro karticu cija je cifra 89usd), ali od sledece godine bice smanjeno na 110 dolara. Kod mene u firmi postoje cak 3 oblika commuting kartica: jedan je da dobijes kreditnu karticu sa Pay Passom i mozes da putujes gde hoces i koliko hoces, na kraju meseca ti odbiju od plate troskove putovanja pre racunanja poreza i to je to. Drugi tip je da svakog meseca dobijes novu metro karticu postom. Treci tip (koji sam ja uzeo) je da imas jednu metro karticu koja se mesecno produzava.

Toliko za sada

dragance
25.12.2010, 20:26
Čitam na jednom forumu, ne preporučuju dolazak u New York bez fakultetske diplome i dobrog radnog iskustva jer nema posla iliti teško je doći do istog.Koliko je po tebi to istina Milelj ?

milelj
25.12.2010, 22:43
Uh... rekao bih da ovo jeste dosta istina...

Nemoj me pogresno shvatiti, ja nemam fakultetsku diplomu, ali sam imao dosta dobro iskustvo i posao sam nasao za 3 nedelje od kako sam sleteo u NYC, ali ja sam stvarno imao dosta srece.

NYC je finansijski grad, jako skup grad, tako da su ljudi bojazljivi kada nude posao. Kada traze ljude koji ce raditi u finansijskim firmama, jedan agent moze da zezne firmu za par stotina miliona. Takodje, ako si recimo IT (kao ja) za svaki sat kada im nesto ne radi oni gube stotine hiljada ili milione dolara... Renta ostaje ista, plate ostaju iste, tvoji troskovi su isti i ako ne mozes to da pokrijes zaradom iz ovog ili onog razloga, ode firma! Tako da moras stalno da budes na vrhovima prstiju, stalno dodajes nove redudanse, testiras stare, spreman si da te zovu u pola dana ili pola noci, itd.

Recimo, covek koji je zavrsio masinstvo, ne znam sta bi mogao da radi u NYC, ako hoce time da se bavi... Vecina ljudi koje ja znam, ili radi u IT-u ili radi po kaficima, restoranima i prodavnicama... Finansije i ugostiteljstvo dobro radi, za ovo ostalo stvarno nemam pojma... Znam ljude koji imaju fakultet a ovde cuvaju decu i to ono u fazonu, ajde dodji za sat vremena. Nemas radno vreme, ne mozes da izracunas koliko ces para primiti itd. Opet, znam ljude koji nemaju faks, pa opet su relativno brzo nasli posao i dobro se snasli u njemu.

Zavisi kakav posao trazis, ako hoces da se zaposlis da radis sa finansijama, moras stvarno biti vrhunski strucan (fax + iskustvo), mislim da bi nasi bankari i te zezancije solidno prosli.

Opet, tipa neki masinac, tehnolog ili sta ja znam, nisam siguran da bi mogao tako dobro da prodje...

Jbg, nadam se da sam pomogao... Reci cime se bavis i sta bi radio, pa mozda mogu biti precizniji

dragance
25.12.2010, 23:16
Hvala na odgovoru.Ja sam u IT-u, sa višom, bez nekog značajnog radnog iskustva(oko 1 god za sada).Razumem da je u NYC jako velika konkurencija i za sada kako stvari stoje ne bih imao šta da ponudim u odnosu na druge kandidate tako da mi ostaje samo da što više radim na sebi i stičem iskustvo, a kad me izvuku, izvuku :)

milelj
25.12.2010, 23:24
Hvala na odgovoru.Ja sam u IT-u, sa višom, bez nekog značajnog radnog iskustva(oko 1 god za sada).Razumem da je u NYC jako velika konkurencija i za sada kako stvari stoje ne bih imao šta da ponudim u odnosu na druge kandidate tako da mi ostaje samo da što više radim na sebi i stičem iskustvo, a kad me izvuku, izvuku :)

IT je prica za sebe... Ja mislim da 80% H1B viza se upravo daje IT ljudima... Vecina stvari vezana za IT, ako si stvarno dobar, moci ces naci posao.

Znaci:
Odrzavanje servera, virtuelizacija, Windows server (domen, exchange, IIS, IAS...), Data centri, racunarske mreze i IP telefonija (Cisco, Avaya....).

Programiranje: iskren da budem, mislim da ovo nije toliko zanimljivo mesto za programere... Vecina razvoja softvera i hardvera je u kaliforniji, ali opet, sigurno ima firmi koji se i time bave, tako da bi i sa tim verovatno mogao da prodjes (naravno Java, C# i ostali siroko primeljnivi jezici).

Vezbaj, uci i stici iskustvo i preporuke. Ako se osetis dovoljno sigurnim u svoj posao, informisi se vise oko H1B vize i nacina kako da je dobijes, pa ne mora lutrija da ti bude jedini nacin da dodjes u USA.

dragance
26.12.2010, 10:18
OK, hvala na savetima i piši nam o New York-u što češće :)

mijan
26.12.2010, 15:23
Vecina ljudi koje ja znam, ili radi u IT-u ili radi po kaficima, restoranima i prodavnicama... Finansije i ugostiteljstvo dobro radi, za ovo ostalo stvarno nemam pojma... Znam ljude koji imaju fakultet a ovde cuvaju decu i to ono u fazonu, ajde dodji za sat vremena. Nemas radno vreme, ne mozes da izracunas koliko ces para primiti itd. Opet, znam ljude koji nemaju faks, pa opet su relativno brzo nasli posao i dobro se snasli u njemu.

Zavisi kakav posao trazis, ako hoces da se zaposlis da radis sa finansijama, moras stvarno biti vrhunski strucan (fax + iskustvo), mislim da bi nasi bankari i te zezancije solidno prosli.

Opet, tipa neki masinac, tehnolog ili sta ja znam, nisam siguran da bi mogao tako dobro da prodje...

S obzirom da sve informacije govore da je stanovanje u NYC jako skupo, kako porodicni ljudi koji imaju dete i koji rade u restoranima i prodavnicama uspeju da zarade toliki novac? Koliko znam na forumu su kruzile informacije da je rad u prodavnicama jedan od najjeftinijih. Koliko je iz nekog tvog ugla potrebno mesecno novca jednoj porodici sa detetom da plati stan i priusti neki prosecan zivot? Svi govore kako je zivot u NYC jako skup, pa kako onda ljudi prezive ako nisu neki ekstra u svojoj profesiji i ne zaradjuju mnogo?!
Pitao bih te da li poznajes nekog od nasih ili ne mora biti nas a da radi nesto kao nas "domar" u zgradi u kojoj i zivi? Cuo sam da to nije lose placeno s obzirom da ne placas stan i li ga placas manje nego onaj ko redovno stanuje u njoj.
Koliko je isplativo ziveti van samog grada a putovati tj. raditi u njemu? Realno ili ne?

milelj
02.01.2011, 08:15
S obzirom da sve informacije govore da je stanovanje u NYC jako skupo, kako porodicni ljudi koji imaju dete i koji rade u restoranima i prodavnicama uspeju da zarade toliki novac?

Moja predpostavka je da porodica sa decom mora biti iznad 100-115K godisnje (i to dok deca ne krenu u skolu). Mislim da je su to neke realne pare sa kojom jedna porodica moze da zivi u NYC-u i da ne oskudeva (mada nece ziveti ni nesto besno). Iskren da budem, nasih ljudi koji imaju decu ne znam, vecina nasih zivi ili sa cimerima, cak i po nekoliko njih, niko od njih jos nema dece. Od ljudi koje znam, a imaju dece, to su vec pravi Ameri i u NYC-u vec nekoliko godina (vise od 10). Za to vreme, ljudi se snadju sto se tice plata i svega ostalog, tako da oni mogu sebi obezbediti normalan zivot.

Koliko znam na forumu su kruzile informacije da je rad u prodavnicama jedan od najjeftinijih. Koliko je iz nekog tvog ugla potrebno mesecno novca jednoj porodici sa detetom da plati stan i priusti neki prosecan zivot? Svi govore kako je zivot u NYC jako skup, pa kako onda ljudi prezive ako nisu neki ekstra u svojoj profesiji i ne zaradjuju mnogo?!

Stanovanje je jako skupo! Hrana, odeca, tehnika i sve ostalo ima manje-vise iste cene kao ostatak USA. Jednosoban stan u Queens-u ti ide oko 1500-1700 USD mesecno, Brooklyn je 1700-1900... Pazi, sve cene su odokativne i predpostavljam da su cene za dobre stanove u u finijim krajevima. Mozes da odes na gomilu mesta u Queensu i Brooklynu i da nadjes stanove za manje para, koji mogu biti u losem kraju, problemi sa bubama, vlagom, pacovima, itd.

E sad... Cetvoroclana porodica: odmah ti treba barem dvosoban stan, kablovska, telefoni, gas+struja, prevoz... Znaci, bez hrane, zdravstvenog osiguranja ti treba barem 2200-2500 dolara mesecno (minimum).

Pitao bih te da li poznajes nekog od nasih ili ne mora biti nas a da radi nesto kao nas "domar" u zgradi u kojoj i zivi? Cuo sam da to nije lose placeno s obzirom da ne placas stan i li ga placas manje nego onaj ko redovno stanuje u njoj.

Domari uglavnom zive za dz. E sad, imas par "vrsta" domara... jedni rade bukvalno 24h za vlasnike zgrada (obicno vise od jedne zgrade), sredjivanje stanova, krecenje, menjanje podova i sve ostale radove. Oni nemaju drugi posao, nego prakticno rade na odrzavanju nekoliko zgrada.
Drugi su domari u zgradi, ako puknu cevi ili neka druga havarija se desi, oni to moraju da srede, ali pored toga, ukoliko su potrebni neki veci radovi, pozivaju drugu firmu koja te radove izvodi. Ti ljudi najcesce imaju samo besplatno stanovanje, tako da obicno moraju da imaju jos neki posao.

Koliko je isplativo ziveti van samog grada a putovati tj. raditi u njemu? Realno ili ne?

Sve zavisi od posla i dela grada... Ima ljudi koji putuju po 2 i po sata u jednom pravcu do posla... Moje radno vreme je 9 sati dnevno, ako bih putovao jos 5 mogao bih da dodjem kuci i odmah legnem da spavam. Sto se mene tice, ta kombinacija mi nije isplativa, opet, moze se naci i nesto sto je satak vremena udaljeno, sto bi moglo da ti ustedi mozda nekih 200-300 dolara mesecno. Sad, ako za 20 radnih dana potrosis 30 sati za putovanje vise nego da zivis negde blizu, da li je to isplativo (ispadne 7-10 dolara po satu)? nekom mozda jeste, nekom nije...

I opet, sve zavisi gde ides na posao... Primera radi, Long Island City je udaljen 15 minuta od Times Square-a, 25 od Central Parka, 35 od Wall Street-a, 45+ od Brooklyna... Tako, da ako imas srece da radis blizu Penn Station (koja je zeleznicka stanica) mozes biti udaljen 45 minuta vozom od NYC-a, placati stan dosta manje (30-40%), a imati isti commuting kao osoba koja zivi na LIC a radi u Brooklynu

Nadam se da sam pomogao.

dare_ns
08.04.2011, 13:53
moram da pitam Njujorčane, a mogu da posavetuju i ostali koji su imali iskustva.

Potreban mi je smeštaj u NYC od 25. Maja do 30. Maja. Gledam razne hostele po internetu i našao sam jedan u Brooklyn-u gde me izađe $135 za tih 5 noći. Do Times Square ima jedno 40 minuta vožnje vozom.
http://www.hostelbookers.com/property/index.cfm?fuseaction=propertydynamic.overview&intpropertyid=62782

Da li imate neki savet, preporuku za neki hostel koji je sličan po ceni, a možda bliži centru?

Hvala :)

dreamerns
08.04.2011, 18:47
Za ovaj sam cuo da je dobar http://www.414hotel.com/

U svakom slucaju, moj savet ti je....sta god radio...nikako, ali nikako nemoj da odsednes u Pensilvanija hotelu. To je ubedljivo najskuplji i najgori hotel u kom sam bio u zivotu.

dare_ns
08.04.2011, 23:01
deluje ok. Ali ako dam $1000 dolara za 5 nocjenja u NYC, nishta od mog DSLR-a bar mesec dana :D

Hvala ti u svakom sluchaju ;) Do kraja sledecje nedelje moram rezervisati, vecjina hostela su vecj popunjeni u periodu koji meni treba, pa ako se neko seti, slobodno neka kazhe.

Dolazi u obzir i ako znate neku bakicu, dekicu, druga/drugaricu koji imaju sobu ili bar kauch, i hteli bi da iznajme na 5 nocji...

milelj
25.04.2011, 00:54
Izvini, nisam dolazio na forum, pa nisam ranije video poruku...

Ima jedan hostel na Upper West Side-u

http://maps.google.com/maps/place?cid=8356346064791081133&q=lollipop+hostel+new+york&gl=us&sll=40.784708,-73.974208&sspn=0.006295,0.006295&hl=&ie=UTF8&ll=40.785422,-73.975309&spn=0,0&z=19

Hostel je inace rupa, ali je super kraj, jako blizu centra i bio je dosta jeftin.

Njihov broj je:

Sky Hostel New York
106 West 83rd Street, West new York, NJ NY 10024 (212) 799-5299 ‎

Jedan moj drugar je proveo tu 5 dana pre dve godine, kaze da je bilo OK, u fazonu, nema buba, pacova i ostalo, jedno kupatilo na spratu, i da su cu cimeri bili ok. Zaboravio sam cenu, ali sto se tice lokacije i centra, sigurno je bolje nego u Bruklinu.

Pozdrav

kaneolopa
25.04.2011, 04:42
S obzirom da sve informacije govore da je stanovanje u NYC jako skupo, kako porodicni ljudi koji imaju dete i koji rade u restoranima i prodavnicama uspeju da zarade toliki novac? Koliko znam na forumu su kruzile informacije da je rad u prodavnicama jedan od najjeftinijih. Koliko je iz nekog tvog ugla potrebno mesecno novca jednoj porodici sa detetom da plati stan i priusti neki prosecan zivot? Svi govore kako je zivot u NYC jako skup, pa kako onda ljudi prezive ako nisu neki ekstra u svojoj profesiji i ne zaradjuju mnogo?!

Ako pricamo o NYC i zivotu na Menhetnu tu zive ili izrazito siromasni ili izrazito bogati. Fora je da sa zelenom ti bas i ne mozes da primas nekakve beneficije pa samim time i ne mozes za konkurises za smestaj za socijalne slucajeve, ili ako uspes da nadjes posao koji je preko 150k i ti i zena, onda mozes o takvim stvarima da razmisljas.

milelj
25.04.2011, 05:55
Ako pricamo o NYC i zivotu na Menhetnu tu zive ili izrazito siromasni ili izrazito bogati. Fora je da sa zelenom ti bas i ne mozes da primas nekakve beneficije pa samim time i ne mozes za konkurises za smestaj za socijalne slucajeve, ili ako uspes da nadjes posao koji je preko 150k i ti i zena, onda mozes o takvim stvarima da razmisljas.

NYC cini Bronks, Bruklin, Menhetn, Stetn Ajlend i Kvins. Naravno, kada neko kaze NYC to je u stvari Menhetn. Daleko od toga da na Menhetnu zive samo bogati i socijalni slucajevi. Zive razni ljudi i to u razlicitim rezijama :) Licno znam dva nasa momka koja zive oko Times Square-a u jednom dosta malom stanu sa kadom u kuhinji. Njih dvojica imaju sasvim prosecne plate i mislim da obojica zajedno zaradjuju manje od 120K (znaci ni 60k pojedinacno). Imas delove istocnog Menhetna koji su stvarno ocajni stanovi, u pola zgrada u Kineskoj cetvrti ti je jedno ili dva kupatila po spratu, vecina stanara su tu upravo Kinezi i niko od njih niti je bogat niti je socijalni slucaj. Svaki od tih stanova ima cenu, koju neko moze i hoce da plati. Znaci, na Menhetnu mogu da se nadju i "stanovi" za 700 dolara mesecno, bez ijednog prozora i sa jednim kupatilom na citavom spratu, do 3000-4000 za lepe stanove na finim lokacijama, do preko 5000 za stvarno lepe stanove na stvarno lepim lokacijama.

Ja licno ne verujem da bih ikada ziveo na Menhetnu, iz prostog razloga sto meni lepi stanovi na lepom mestu ne vrede toliko kolike su im cene. Naravno, ima kome vrede, pa onda njima i izdaju :) Ja sam jako zadovoljan Long Island City-em, za manje od 10 minuta sam na Menhetnu, za normalne pare mozes dobiti jako lep stan, dosta prodavnica, itd.

Naravno, postoje jos povoljnije lokacije koje mogu doci u razmatranje, jedna od njih je Sunnyside, malo jeste pusto, zato je valjda i jeftinije, ali zato imas liniju 7 koja je jedna od najboljih u NYC i koja te vodi do Grand Cetrala i Times Square-a za 17-20 minuta.

Sve ukupno, u sirem smislu NYC-a ima toliko stanova i cena za njih da uvek mozes naci nesto za novac koji imas. Neko ce platiti 2000 dolara za malu garsonjeru na Menhetnu, a neko ce platiti nesto manje para za dvosoban stan u Kvinsu.

Pozdrav

dare_ns
25.04.2011, 11:26
Izvini, nisam dolazio na forum, pa nisam ranije video poruku...

Ima jedan hostel na Upper West Side-u

http://maps.google.com/maps/place?cid=8356346064791081133&q=lollipop+hostel+new+york&gl=us&sll=40.784708,-73.974208&sspn=0.006295,0.006295&hl=&ie=UTF8&ll=40.785422,-73.975309&spn=0,0&z=19

Hostel je inace rupa, ali je super kraj, jako blizu centra i bio je dosta jeftin.

Njihov broj je:

Sky Hostel New York
106 West 83rd Street, West new York, NJ NY 10024 (212) 799-5299 ‎

Jedan moj drugar je proveo tu 5 dana pre dve godine, kaze da je bilo OK, u fazonu, nema buba, pacova i ostalo, jedno kupatilo na spratu, i da su cu cimeri bili ok. Zaboravio sam cenu, ali sto se tice lokacije i centra, sigurno je bolje nego u Bruklinu.

Pozdrav

Hvala, ali uspeo sam da nadjem smeshtaj za dzhaba preko Couch Surfing. Nashao sam u East Elmhurst, NY (Queens). 40-45 minuta linijom 7 od Times Square.

Smith6000
01.05.2011, 19:55
Jednosoban stan u Queens-u ti ide oko 1500-1700 USD mesecno, Brooklyn je 1700-1900... Pazi, sve cene su odokativne i predpostavljam da su cene za dobre stanove u u finijim krajevima. Mozes da odes na gomilu mesta u Queensu i Brooklynu i da nadjes stanove za manje para, koji mogu biti u losem kraju, problemi sa bubama, vlagom, pacovima, itd.

...naravno da ovo nije tacno! Naravno da moze naci jednosoban u Bruklinu, u super sigurnoj cetvrti, bez miseva, pacova i bubasvaba.
Ne znam puno o Kvinsu, ali znam o Bruklinu. Cene stanove ovde zavise o udaljenosti od metroa i Menhetna, ne toliko koliko je siguran kraj i da li ima buda i miseva, samo lokacija. 5 meseci sam ziveo u Bushwicku, sto je neki produzetak Williamsburga, koji je po meni raspad sistema, ali je skup, zato sto si na 15 min od Union Squarea.

Sve sto je jednu/dve stanice od Menhetna, tu su cene iste kao i na Menhetnu. Mozes naci dvosoban stan za 1200$, ali negde na Coney Islandu, sto je oko 45min od Union Squarea. U mom kraju, Midwood, cene jednosobnih stanova su oko 1100$, a super je siguran kraj (posto je Zidovski kraj), a do Union Squarea je potrebno pola sata.

Mada za pocetak, cimerovanje je najbolji nacin da smanjis troskove, i da ustedis neke pare za pocetak.

I opet, sve zavisi gde ides na posao... Primera radi, Long Island City je udaljen 15 minuta od Times Square-a, 25 od Central Parka, 35 od Wall Street-a, 45+ od Brooklyna... Tako, da ako imas srece da radis blizu Penn Station (koja je zeleznicka stanica) mozes biti udaljen 45 minuta vozom od NYC-a, placati stan dosta manje (30-40%), a imati isti commuting kao osoba koja zivi na LIC a radi u Brooklynu

Nadam se da sam pomogao.

Ako vec hoces da zivis sto blize poslu, onda je Bruklin dobar ako radis u Downtownu, a Queens ako si u Midtownu. Normalni delovi Bronxa su toliko daleko, da nikome ne preporucujem to cimanje.

milelj
02.05.2011, 01:13
...naravno da ovo nije tacno! Naravno da moze naci jednosoban u Bruklinu, u super sigurnoj cetvrti, bez miseva, pacova i bubasvaba.

Kada sam napisao "los kraj" nisam samo mislio na bezbednost, nego i na sve ostalo: udaljenost od menhetna, metro, autobusi, prodavnice, itd.

Gugly
07.09.2011, 14:14
Eto i mene u NY od 13. sept., pa sta bude nek bude...
Valjda ne grune opet neki armagedon..
God help me!

Gugly
07.10.2011, 08:32
Ovaj NY je bas zanimljiv grad..Kakva raznovrsnost u svemu!
Ja se gajbim frendici na 6-oj aveniji, na 2 coska od C.Parka.. Fenomenalno!
..Ali moji turisticki dani su lagano odbrojani, i sad treba traziti sljaku, kao i gajbu.. ..Sad krece problematika:)

Gugly
07.10.2011, 08:48
Btw. green card stigla za 2 nedelje od ulaska u zemlju a SSN nedelju dana nakon apliciranja..Bas sam se iznenadio brzinom..

E Njujorkeri, gde je najpovoljnije otvoriti bank account? Onaj prvi..debitna kartica ili kako vec...
Vise ljudi mi je preporucilo TD Bank..kao najmanje klepaju od svih..:)

mikiSA
07.10.2011, 17:39
Ovaj NY je bas zanimljiv grad..Kakva raznovrsnost u svemu!
Ja se gajbim frendici na 6-oj aveniji, na 2 coska od C.Parka.. Fenomenalno!
..Ali moji turisticki dani su lagano odbrojani, i sad treba traziti sljaku, kao i gajbu.. ..Sad krece problematika:)

Puno srece Gugly, ako mogu ponuditi par linkova za koje smatram da ti mogu pomoci:
http://www.nypl.org/help/getting-oriented/for-job-seekers
Ovo je za job seekers , pomoci ce ti u pisanju rezimea (CV po nasem), a i uputiti te na kojim stranicama mozes gledati mogucnost zaposlenja. Inace, biblioteka je besplatna, a uvijek i nude casove ELS (English as a Second Language), pa iskoristi i to.

http://www.newyorkjobs.com/

http://nyjobsource.com/

Eto, pa se javi nekad, da cujemo kako ti ide...

Puno srece jos jednom i samo naprijed!!!

Gugly
08.10.2011, 07:51
Hvala puno na lepim zeljama, savetima i korisnim linkovima MikiSA! :)
Vazi druze, sve najbolje i tebi..

noki
08.10.2011, 17:51
Ja sam sve kartice izvadila preko PNC banke,do sada sam mnogo zadovoljna,moja sestra ,t.e njena kompanija izdaje cekove preko TD banke,ali ona nije uopste zadovoljna,traze ti neke limite da imas minimum na banci i sl.Probaj PNC neces zazaliti.

Gugly
10.10.2011, 11:16
PNC? ja ladno nisam video to jos, niti cuo..Svi pominju da je TD kao Ok..Chase navodno deru..Bank of America, Citi Bank..za njih nemam pojma..:)

Gugly
09.11.2011, 06:02
E, narode, ako neko zna nekoga ko renta sobu u Astoriji ili hitno trazi cimera, nek mi se javi as soon as possible..

spectra
09.11.2011, 06:34
E, narode, ako neko zna nekoga ko renta sobu u Astoriji ili hitno trazi cimera, nek mi se javi as soon as possible..

Izgleda da si propustio temu http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=402&page=5 - pogledaj na www.airbnb.com

fetus
09.11.2011, 10:36
ili ovde

http://newyork.craigslist.org/search/sub/que?query=astoria&srchType=A&minAsk=&maxAsk=&bedrooms=

Gugly
14.11.2011, 04:04
Nisam propustio nikakvu temu..propustio sam gajbu..:)
2 meseca sam free u Midtown-u na najjacoj mogucoj lokaciji..pa sad doslo vreme da se kupim odavde, al' mi propopala jedna opcija za stan..tako da sada sledi - snalazenje!:) God help me!:)

P.S.
naravno..Craig's list..nocima blenem u nju..:)

Zelenka
26.11.2011, 10:03
Gugly, baci pogled i ovdje: (vrijedi i za ostale)
http://www.padmapper.com/

spectra
26.11.2011, 20:37
Gugly, baci pogled i ovdje: (vrijedi i za ostale)
http://www.padmapper.com/

Super sajt :suure: - i ja upravo trazim stan preko njega!

Zelenka
27.11.2011, 15:42
Nemoj onda zaboraviti i na ovaj.. ime sve govori
http://bedbugregistry.com/

:==D:

misica
05.12.2011, 14:36
da li neko zna nesto o Baltimoru,ja i moj muz smo odlucili da odemo tamo za pocetak:woohoo:

vuxanne
05.12.2011, 15:25
da li neko zna nesto o Baltimoru,ja i moj muz smo odlucili da odemo tamo za pocetak:woohoo:

Evo ti nekih informacija o Baltimoru:
Baltimore City Data (http://www.city-data.com/city/Baltimore-Maryland.html)

fetus
06.12.2011, 09:22
Nisam propustio nikakvu temu..propustio sam gajbu..:)
2 meseca sam free u Midtown-u na najjacoj mogucoj lokaciji..pa sad doslo vreme da se kupim odavde, al' mi propopala jedna opcija za stan..tako da sada sledi - snalazenje!:) God help me!:)

P.S.
naravno..Craig's list..nocima blenem u nju..:)

jesi li se snasao?
sta ima po ny?
ja sam bio pre 6,5 godina turisticki i jos ne mogu da se otrgnem utiscima.

mira
19.02.2012, 20:03
Planiram boravak u maju ove godine pa želim da zamolim sve na forumu , ako neko zna nekoga ko renta sobu u NYC ili hitno trazi cimera, nek mi se javi as soon as possible..
Pozdrav.....

Score
13.05.2012, 06:41
E, ljudi, Njujorcani, kakva je situacija sa delom Njujorka koji zovu Meatpacking District? Treba tamo da provedem par dana, pa rekoh na sta da se spremam?
A samo sto sam dosao iz Floride, jedva utekoh onolikim aligatorima...Kakve zivotinjke tamo gamizu?
Hvala na info-u! :papa:

Pedjat87
13.05.2012, 11:39
Kakve zivotinjke tamo gamizu?
Hvala na info-u! :papa:

Trandze i slicno :)......................................

Score
14.05.2012, 07:33
Trandze i slicno :)......................................

Hey, thanks for nuttin' bro!......................................... :ohman:

Mr.Marzik
14.05.2012, 21:51
Pretpostavljam da će ti bolje odgovoriti neko ko je u NY.
Iz perspektive dvostrukog turiste na licu mesta mogu ti reći da sam stekao utisak da je to deo grada nekada ne veoma glamurozan (i ime mu to govori), a sada pretvoren u šminkeraj. Gomila skladišta je pretvorena u predrkane galerije. Na svakom koraku je neko "dešavanje" među kojima ima za svakoga po nešto. Samim tim - preko dana tamo uglavnom gamižu životinjke iz reda homo artisticus. Noću (sudeći prema onome što može da se nauči iz Sex and the city) zaista ima dosta onih koje je je Lou Reed opisao sa "...and then he was she". Izlaz na reku je lepo sređen. Okolne ulice/avenije još uvek imaju šmek radničkog kraja. Sve u svemu delovalo je kao veoma zanimljiva kombinacija i ja sam se prijatno osećao tamo.
Uživaj!

vuxanne
14.05.2012, 22:35
Sto bi rekli d*** uza zid i neces imati problema :obrva:

ivanmilosavljevic
14.05.2012, 22:50
Pretpostavljam da će ti bolje odgovoriti neko ko je u NY.
Iz perspektive dvostrukog turiste na licu mesta mogu ti reći da sam stekao utisak da je to deo grada nekada ne veoma glamurozan (i ime mu to govori), a sada pretvoren u šminkeraj. Gomila skladišta je pretvorena u predrkane galerije. Na svakom koraku je neko "dešavanje" među kojima ima za svakoga po nešto. Samim tim - preko dana tamo uglavnom gamižu životinjke iz reda homo artisticus. Noću (sudeći prema onome što može da se nauči iz Sex and the city) zaista ima dosta onih koje je je Lou Reed opisao sa "...and then he was she". Izlaz na reku je lepo sređen. Okolne ulice/avenije još uvek imaju šmek radničkog kraja. Sve u svemu delovalo je kao veoma zanimljiva kombinacija i ja sam se prijatno osećao tamo.
Uživaj!
Meni se nabicavala trandza u Subway-u E.hahahah
Ima ih dosta.

Score
15.05.2012, 03:45
Ima ih dosta.

UU, 'bem ti krs!? :blink: Valjda cu i od njih da pobegnem nekako...pa nisu gori od aligatora...

kaneolopa
15.05.2012, 04:37
Ima ih dosta.

Ne bi ti se trandza nikako nabacivao da ga nisi zagledao ;)

sonofamom
15.05.2012, 20:02
Ne bi ti se trandza nikako nabacivao da ga nisi zagledao ;)

a mozda je bila i zenska koja je izgledala muskobanjasto. ima i toga. postoji samo jedan nacin da se zasigurno utvrdi.... :)

landlord
06.06.2012, 16:54
Planiramo da posjetimo NYC za ove prazniek 4 jula. Ima li neko prijedlog za ok hotel, a koji nije pretjerano skup u downtownu.

Hvala.

MarkoS
06.06.2012, 17:02
St James. Nije neki luksuz, ali je zato 3 min hoda od Times Square.
Kada sam ja bio cena za noc je bila oko $200.

dreamerns
06.06.2012, 23:25
Znam samo da ni pod razno nemoj u Pensilvaniju. Na super je lokaciji, ali ne zelis tamo da ides...veruj mi :-)

dejancic
06.06.2012, 23:57
Srce mi stalo na momenat i suza se pojavi u oku. Tek sam iz drugog citanja ukapirao da ne pricas o drzavi vec hotelu. :grin:

mikiSA
07.06.2012, 00:54
Planiramo da posjetimo NYC za ove prazniek 4 jula. Ima li neko prijedlog za ok hotel, a koji nije pretjerano skup u downtownu.

Hvala.

Imas na Orbitz ja mislim ono "Name your price" Sestra uspjela dobiti hotel u D.C. za $68 (Inace je bilo oko $300) pa pogledaj malo. Prvo pogledas koji te hoteli zanimaju, onda odes na to i ukucas svoju cijenu. Kad je prihvate dobijes ime hotela...

natural
14.06.2012, 21:59
Ima li ko svjezih informacija o New York-u,kao naprimjer
-Mjesto gdje zive koliko stanovi kostaju
-Gorivo
-Hrana(dati neki primjer za kruh,mlijeko,meso,jaja itd..)
-Dali se moze zivjeti bez auta(koliko je gradski promet razvijen)
-Kolike su prosječne satnice tj.mjesečne plaće ako nije tajna
-itd ako vam nesto pada na pamet..
HVALA

natural
14.06.2012, 22:05
I da mozete jos staviti linove nekih trgovackih centara,i nekih trgovina sa prehranom mislim da mi mnoge to zanimalo

landlord
15.06.2012, 05:56
Evo ti dvije vece prodavnice. Ima ih u dosta drzava, nisam siguran ima li ih u New Yorku.

http://www.dominicks.com/IFL/Grocery/Home

http://www.jewelosco.com/

Evo nesto za povrce i voce (ovo je u Chicago area):

http://caputomarkets.com/

http://www.valleyproducemarket.com/

Costco - Ovde mozes da kupujes na veliko (tipa 5 kg secera, 20 kila brasna, 2 velike Nutelle za 8 dollara :))
http://www.costco.com/
ili Walmartova varijanta prodavnice istog tipa:

http://www.samsclub.com/sams/

vuxanne
15.06.2012, 10:06
ili Walmartova varijanta prodavnice istog tipa:

http://www.samsclub.com/sams/

Da kupujes ovde treba da si clan Sam's club=a. A da izbegnes placanje clanarine mozes u walmartu da kupis gift card (http://samsclubanswercenter.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/193/~/accepted-payment-methods) koji mozes da trosis tamo pa da zaobidjes clanarinu...

natural
15.06.2012, 10:54
hvala vama za linkove,ali ovdje ne mogu vidjeti cijenu pa ako bi netko mogao napisati cijene nekih namirnica koje koristi (kruh,jaja,mlijeko,meso,eurokrem,jabuke i td.)Hvala Vam

dare_ns
15.06.2012, 13:50
Ima li ko svjezih informacija o New York-u,kao naprimjer
-Hrana(dati neki primjer za kruh,mlijeko,meso,jaja itd..)
-Dali se moze zivjeti bez auta(koliko je gradski promet razvijen)

Hrana, sećam se da sam 3 lepinje plaćao $1, nasečena salama oko 200gr - $2, nasečen tvrdi sir oko 200gr - $3. Samo jednom sam kupio vodu i ne sećam se koliko je koštala, pošto je NYC voda odlična za piće :) Mleko sam pio samo u kafi, pa se ne sećam koliko košta...

Ako planiraš konkretno u NYC, mreža metroa (subway, kako god ko voli) je odlično razvijena. U špicevima bukvalno svaki minut imaš voz. A unutra milina, klimatizovano, imaš signal na mobilnom 4 sprata ispod zemlje... :D
Sedmodnevna MetroCard je koštala $29 i sa njom se vozaš neograničeno za tih sedam dana. Što je odlično, jer u početku se svakom desi da upadne slučajno u brzi voz koji staje samo na nekoliko stanica umesto u "lokalni" koji staje na svakoj.
Što će reći - nema potrebe za kolima u NYC. Čovek kod kog sam spavao, živi u Queens-u, 74 godine je bez auta, po potrebi kada nešto veće kupuje ili putuje negde, iznajmi auto/kamionče.

ZeljkoUSA
15.06.2012, 14:08

Hvala.

Da razmislis mozda o varijanti da nije Manhattan. Ja sam nasao vrlo pristojan hotel, mnogostruko jeftiniji u Long Island City-ju. Cim se predje Queensboro Bridge u visini 59-te ulice, DVE stanice do Manhattan-a. Hotel sagradjen par meseci pre moje posete, CIST (sto je ovamo luksuz), sa vrlo ljubaznim osobljem...

Zavisi gde sletis, sa La Guardia mi izasao taxi - 20$. Dobro je pozicionirano i za JFK, jedino je Newark dalje.

Samo predlazem :book:

landlord
15.06.2012, 14:27
Zeljko,

mozes li napisati ime hotela?

Hvala.

i dopuna od 50 karaktera...

ZeljkoUSA
15.06.2012, 14:58
Quality Inn Long Island City
30-03 40th Avenue, Long Island City, NY 11101

Na TripAdvisor-u imas samo 20-ak hotela u Long Island City-ju pa mozes pogledati i neke druge. Od ovog je metro stanica 50-100 metara.

Slobodno pitaj jos nesto sto te zanima..., uzivaj u NYC :==D:

Tamara85
09.08.2012, 23:00
Ako neko izdaje sobu ili stan u NYC ili zna nekog ko izdaje, molim vas da mi javite, dolazimo pocetkom septembra pa bi nam puno znacilo kad bi uspeli dok smo jos ovde da organizujemo bar smestaj :)

Hertzog
25.10.2012, 16:41
Ja sam prosle godine bio u NYC... Uh kako blesav grad, ali opet ja sam bio smesten na Manhattanu, pa je neralno pricati o zivotu kada si tamo... Zivot je poprilicno skup pa je bolje neko okolno naselje... Troskovi mesecni za odrzavanje stana su oko 1000$, plus sto je pranje vesa 1.75$ i susenje istog 1.75$ u masini u podrumu zgrade... Nakupi se toga... Klopa... Hmmm ima toga koliko hoces, najcesce sam uzimao gotovu klopu u velikim marketima, gde su za rucak znali davati 50% popusta pa se za 5$ moze najesti 2-3 ljudi... Supe su im odvratne, kao da je neko noge oprao u vodi i to posluzio, mada se i to moze naci kao OKi, ali moras setati po blokovima...

Odjeca i obuca jeste jeftinija, ali ako kupujes domace marke, evropske su skupe, ali dobro, imas CK Hilfiger i sl, koje su povoljne... Dobar je 21st century, robna kuca sa brendiranom odecom koja je poprilicno jeftina...

U svakom slucaju nije to toliko jeftino kao sto smo/sam zamisljao... Verovatno ljudi imaju retku priliku da odu, pa ili su puni para ili kroz price zamisljaju da je to kao pre 20-30 godina...

Eto onako u par crta moje iskustvo sa velikom jabukom :D

dreamerns
26.10.2012, 17:47
NYC nije jeftin grad. Odeca je daleko jeftinija van gradskih zona u premium outlets i sl. Takodje, imas te prodavnice tipa TJMaxx, Marshals i sl...ali tu treba kopati da se nadje nesto sto ti se svidja, a da ti pri tom i velicina odgovara. Jako je tesko kao turista otkriti sve te stvari, jedino ako imas nekog ko zivi tamo da ti pokaze.

Mr.Marzik
28.10.2012, 08:31
Ćao svima.
Ja se odavno nisam javljao...meseci su već prošli. Uglavnom je bio paklen tempo otkad smo došli u NYC.
U svakom slučaju tu smo i ok smo (makar do ponedeljka dok nas ne poseti Sandy ;) ).
Iznajmili smo stan u Queens-u. Zdravi smo i za sada zadovoljni...Još da makar jedno od nas dvoje nađe posao i sve je na mestu. Istina, ja sam posle mesec i po dana bio počeo da radim u struci (IT revizija), ali sam posle jednog meseca rada dao otkaz (rećićete verovatno da sam lud, al nije baš tako...nadam se) i sada tražim drugi posao ili da se vraćam na programiranje...videćemo.
Nadam se da ću biti češće na forumu, pa ću preneti svoje utiske i potruditi se da odgovorim na pitanja - koga šta interesuje. So...shoot :) !

nives1103
28.10.2012, 10:13
Ne znam ako će kome pomoći, ali evo blog jedne žene iz Čakovca koja je otišla kao au-pair u New York prije 15 godina, tamo je i završila faks i izgradila si život... http://newyorcanka.com/

strale016
28.10.2012, 11:08
A kakva je situacija trenutno u Njujorku zbog ovog uragana? Gledam earthcam i ljudi na ulici ne deluju zabrinuto ili nama u Srbiji pogresno prenose?

caipirinha
28.10.2012, 15:49
Uh, pusti sada uragan :-) Ako krenemo da razmisljamo sta sve moze da se desi...da li ce Jelouston da grune ili ce zapadna obala da sklizne u more...
Mene vise plasi kako odmah po dolasku naci stan, a da covek nema nikog svog tamo. Koliko sam se raspitao - oni za sve zivo, tj bar za posao i stan , traze preporuke... Kako da im nadjem preporuku za prvi stan i prvi posao? Da li ista vredi da prevodim ovdasnje preporuke sa posla ili ugovor sa ovdasnjim poslodavcem...? Molim za necije iskustvo po tom pitanju.
P.S. cuo sam da nije dovoljno ni imati novac na racunu, ako nemas preporuku, nema sanse da se uselis u iole pristojnu zgradu!

natural
28.10.2012, 16:27
http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/na-udaru-60-milijuna-ljudi-ne-potcjenjujte-ovu-oluju-pripremite-se-za-najgore.html

Nove vijesti

Hertzog
28.10.2012, 17:47
Uh, pusti sada uragan :-) Ako krenemo da razmisljamo sta sve moze da se desi...da li ce Jelouston da grune ili ce zapadna obala da sklizne u more...
Mene vise plasi kako odmah po dolasku naci stan, a da covek nema nikog svog tamo. Koliko sam se raspitao - oni za sve zivo, tj bar za posao i stan , traze preporuke... Kako da im nadjem preporuku za prvi stan i prvi posao? Da li ista vredi da prevodim ovdasnje preporuke sa posla ili ugovor sa ovdasnjim poslodavcem...? Molim za necije iskustvo po tom pitanju.
P.S. cuo sam da nije dovoljno ni imati novac na racunu, ako nemas preporuku, nema sanse da se uselis u iole pristojnu zgradu!

Sve zavisi, naravno da mozes naci stan i bez preporuke samo zavisi gde je lokacija istog, uslovi zivota u njemu i sl... Moje prijatelj je prosle godine izdao stan... Prvo mu je agent nasao neku studenticu iz SF-a, koja je kao super izgledala za zakupca, ali su joj malo pre useljenja nasli da u prijasnjem stanu nije platila kiriju, jednu ili tako nesto i odmah su odustali od nje... Naravno ja govorim o stanu na menhetnu, , Kvins, Bruklin i druga naselja nisu toliko rigorozna po tom pitanju.....

Hertzog
28.10.2012, 18:20
Ćao svima.
Ja se odavno nisam javljao...meseci su već prošli. Uglavnom je bio paklen tempo otkad smo došli u NYC.
U svakom slučaju tu smo i ok smo (makar do ponedeljka dok nas ne poseti Sandy ;) ).
Iznajmili smo stan u Queens-u. Zdravi smo i za sada zadovoljni...Još da makar jedno od nas dvoje nađe posao i sve je na mestu. Istina, ja sam posle mesec i po dana bio počeo da radim u struci (IT revizija), ali sam posle jednog meseca rada dao otkaz (rećićete verovatno da sam lud, al nije baš tako...nadam se) i sada tražim drugi posao ili da se vraćam na programiranje...videćemo.
Nadam se da ću biti češće na forumu, pa ću preneti svoje utiske i potruditi se da odgovorim na pitanja - koga šta interesuje. So...shoot :) !

Ako nije tajna kolia je cena stana u Kvinsu cca...? Kolike su rezije mesecne na isti?

Mr.Marzik
01.11.2012, 06:01
Ako nije tajna kolia je cena stana u Kvinsu cca...? Kolike su rezije mesecne na isti?
Načelno u Q ima svega i svačega - zavisi od pozicije, od veličine stana, od gomile nekih drugih faktora...sve to kreira cenu. Bolje od ostalog se kotiraju Forest Hills, Astoria, možda i Rego Park.
Ja ću ti reći svoj primer. Iznajmljujemo jednosoban stan u Jackson Heights, skroz blizu Elmhurst i Woodside. Pristojan kraj, lep stan, dobra zgrada. Stan je oko 70m2 i u stanarinu su uključeni voda i grejanje. Mesečna renta nam je 1625$. Osim toga plaćamo još struju 40tak $, gas 15tak $ i internet - standard paket oko 35$.
Da li smo mogli bolje da prođemo - nemamo pojma. Namera nam je bila da ne plaćamo preko 1500$. Ljudi kažu da to može da se nađe, pa i niže. Međutim mi kad smo došli stanova gotovo da nije ni bilo u ponudi, a da iole izgledaju pristojno. Tražili smo svuda...preorali sajtove od Craigslist do agencija, ali ćorak. Agenti su nam pričali da se ne sećaju perioda da stanovi tako planu, a da se maltene ni ne pojave na tržištu. I ovaj naš smo našli pukom srećom, a već nam se bližio trenutak kad smo morali da se selimo iz privremenog smeštaja. Uzeli smo ga bukvalno pre nego što su drugi ljudi imali priliku regularno da ga vide (da ne ulazim u detalje sad...).
Poenta je da ti je potreban malo veći uzorak da bi došao do pravog zaključka. Ja prenosim sopstveno iskustvo.

Mr.Marzik
01.11.2012, 06:11
Preporuke za posao iz matične države ti mogu pomoći. Prikupi ih obavezno.
Od stanodavca teško.
Ovde se gleda kreditna istorija. Na Manhattan-u je gotovo obavezna. U drugim delovima grada ne, što ne isključuje mogućnost da ti je neko traži. Nama su za neke stanove recimo davali mogućnost da platimo unapred godinu dana ili da ostavimo depozit za 7 meseci. Osim toga postoji i agencija koja se zove Insurent, a pojedini stanodavci je prihvataju. Agencija radi po principu - naplatim ti 1.25 mesečnih kirija, a budem ti garantor/osiguranje da iznajmiš stan. Mnogim ljudima to rešava problem.

Hertzog
01.11.2012, 21:54
Načelno u Q ima svega i svačega - zavisi od pozicije, od veličine stana, od gomile nekih drugih faktora...sve to kreira cenu. Bolje od ostalog se kotiraju Forest Hills, Astoria, možda i Rego Park.
Ja ću ti reći svoj primer. Iznajmljujemo jednosoban stan u Jackson Heights, skroz blizu Elmhurst i Woodside. Pristojan kraj, lep stan, dobra zgrada. Stan je oko 70m2 i u stanarinu su uključeni voda i grejanje. Mesečna renta nam je 1625$. Osim toga plaćamo još struju 40tak $, gas 15tak $ i internet - standard paket oko 35$.
Da li smo mogli bolje da prođemo - nemamo pojma. Namera nam je bila da ne plaćamo preko 1500$. Ljudi kažu da to može da se nađe, pa i niže. Međutim mi kad smo došli stanova gotovo da nije ni bilo u ponudi, a da iole izgledaju pristojno. Tražili smo svuda...preorali sajtove od Craigslist do agencija, ali ćorak. Agenti su nam pričali da se ne sećaju perioda da stanovi tako planu, a da se maltene ni ne pojave na tržištu. I ovaj naš smo našli pukom srećom, a već nam se bližio trenutak kad smo morali da se selimo iz privremenog smeštaja. Uzeli smo ga bukvalno pre nego što su drugi ljudi imali priliku regularno da ga vide (da ne ulazim u detalje sad...).
Poenta je da ti je potreban malo veći uzorak da bi došao do pravog zaključka. Ja prenosim sopstveno iskustvo.

Hvala, to je to... Tako sam i zamisljao da se krecu cene s obzirom na kvadraturu koju imas... Cenim da se mesecno moze zaraditi preko 2000$, pa kada dvoje radi onda se moze sastaviti kraj sa krajem :D

Jos da mi je znati kako da prevedem diplomu, tj da li uopste postoji mogucnost da radim u struci, srednju sam zavrsio medicinsku, kao laboratorijski tehnicar, a sada zavrsavam stomatologiju...Videcemo sta ce biti, kada dodje do te faze pocecu da istrazujem za diplomu, mada mi nije problem da radim bilo sta i van struke (ja pricam kao da sam dobio na lutriji :D )...

Hvala za informacije :D

Mr.Marzik
03.11.2012, 07:43
Nema na čemu :)
Evo ti još jedne: sa 4000 može da se živi vrlo skromno, ali samo bez dece...just in case.
Čuvanje dece je jako skup sport ovde.
...ili da imaš nekog (babe, tetke, strine...) ko bi ih čuvao za dž.

Hertzog
03.11.2012, 10:18
Ma znam da je 4000$ malo, zato i napisah da krpis kraj sa krajem... Ja bih imao stan, to mi je mala prednost, ali i u njemu ima 800$ mesecnih troskova...

Ma da ja zavrsim fakultet i verifikujem doktorsku diplomu, pa da mlatim paru popravljajuci zube holivudskim glumcima, do tada zivi na minimalcu :==D::==D::==D:

wladinho
03.11.2012, 17:14
Bez neke namere da protivrecim onima koji su tamo i koji bolje znaju situaciju nego mi odavde, ali mislim da se malo preteruje sa dovoljnom kolicinom para za zivot. A to kazem zato sto je moj prijatelj dugogodisnji, ziveo i radio u New Yorku od 2004-2009 godine, pa su za njega i zenu troskovi mesecnog normalnog zivota (stan u New Jersey-u, gorivo, komunalije, hrana) iznosili oko 1500 dolara a on je zaradjivao oko 2500 dolara, a zena oko 1500. Pored svih tih troskova i izlazaka, putovanja i slicno uspeli da kupe stan od 38000 eura ovde kada su se vratili.

redovnica
03.11.2012, 18:48
Bez neke namere da protivrecim onima koji su tamo i koji bolje znaju situaciju nego mi odavde, ali mislim da se malo preteruje sa dovoljnom kolicinom para za zivot. A to kazem zato sto je moj prijatelj dugogodisnji, ziveo i radio u New Yorku od 2004-2009 godine, pa su za njega i zenu troskovi mesecnog normalnog zivota (stan u New Jersey-u, gorivo, komunalije, hrana) iznosili oko 1500 dolara a on je zaradjivao oko 2500 dolara, a zena oko 1500. Pored svih tih troskova i izlazaka, putovanja i slicno uspeli da kupe stan od 38000 eura ovde kada su se vratili.

Zasto se vratio? ...............................................

wladinho
03.11.2012, 19:30
Pisao sam mislim negde. Covek je stariji (58 god ima sada), inace je profi muzicar koji nije uspeo tamo da se snadje u muzici skroz (iako je ovde vazio za jako dobrog i cenjenog), pa je radio kao nosac namestaja. U medjuvremenu je ovde dobio unucice pa se vratio da sinu i snaji pomogne koliko moze, a sada mu se ne vraca jer bi morao da ponovo nosi namestaj (a vise nije mlad), a ovde se ponovo vratio muzici totalno sto je mnogo lakse.
Inace uvek kad pricamo o tome, posto volim da slusam te price, on se rado seca tog perioda.

Hertzog
03.11.2012, 21:04
Zavisi gde zivis, sta kupujes i gde... Uz to 2009 i sada ni blizu po pitanju cena... A sa tim parama koliko su oni zaradjivali je sigurno minimalac za zivot, ali zavisno kako trosis mozes nesto i sacuvati

Uz to, covek se jos prilagodjava, nema pojma gde je povoljnije za kupovanje, logicno da mu sada treba npr 50$ dnevno za hranu, a da ce mu za godinu dve trebati 20$ kada se uhoda

milosx
04.11.2012, 05:07
Nema na čemu :)
Evo ti još jedne: sa 4000 može da se živi vrlo skromno, ali samo bez dece...just in case.
Čuvanje dece je jako skup sport ovde.
...ili da imaš nekog (babe, tetke, strine...) ko bi ih čuvao za dž.

Mislim da malo preterujes. Mi smo isto u NY (Woodside, komsije :) ) i do sad nam je samo ovaj mesec presao $2500 troskova jer smo kupovali namestaj i razne sitnice i gluposti. Skromno je relativan pojam, imamo za sve, ne gledamo svaku paru, kupujemo sto bi smo kupovali i da imam 3 puta vecu platu, jedemo cesto napolju, a namirujemo i hirove.

Svako ima drugaciju pricu... kad smo dolazili culi smo od ljudi ovde da nam treba 50K za normalan zivot, neki su isli i do 80K, ali po mojoj nedavnoj racunici, ovde je dovoljna bruto plata od 38000 (ukupno) za dvoje da zive sasvim normalno.

1200 stan
100 net, struja, kablovska
1000+ hrana, odeca, prevoz, telefon, tehnika
Zdravstveno i zubno osiguranje
x12 + 25% porez

Mr.Marzik
04.11.2012, 06:37
Mislim da malo preterujes. Mi smo isto u NY (Woodside, komsije :) ) i do sad nam je samo ovaj mesec presao $2500 troskova jer smo kupovali namestaj i razne sitnice i gluposti. Skromno je relativan pojam, imamo za sve, ne gledamo svaku paru, kupujemo sto bi smo kupovali i da imam 3 puta vecu platu, jedemo cesto napolju, a namirujemo i hirove.

Svako ima drugaciju pricu... kad smo dolazili culi smo od ljudi ovde da nam treba 50K za normalan zivot, neki su isli i do 80K, ali po mojoj nedavnoj racunici, ovde je dovoljna bruto plata od 38000 (ukupno) za dvoje da zive sasvim normalno.

1200 stan
100 net, struja, kablovska
1000+ hrana, odeca, prevoz, telefon, tehnika
Zdravstveno i zubno osiguranje
x12 + 25% porez

Ne...u pravu ste. Ima ljudi koji žive i sa manje novca. Moguće je. Samo je pitanje kako želiš da živiš.
Život u NJ nije život u NY. U bližim delovima NJ su cene rentiranja malo niže nego na Manhattan-u. Wladinho, živo me interesuje gde je to i u kakvom smeštaju živeo tvoj prijatelj i šta je jeo kada su njih dvoje mesečno imali ukupne troškove 1500$. Malo mi je teško da u to poverujem.
Ja sam dao komentar za našu situaciju, a i obrazložiću:
Mi smo par sa malim detetom. Nama je potreban bar jednosoban stan.
1625$ nam je mesečna renta
210$ metro karte
120$ prepaid telefoni
40$ struja
15$ gas
35$ internet
40$ pranje i sušenje veša
Ovo su samo standardni mesečni izdaci (nemamo kablovsku i ne uplaćujemo zdravstveno ili zubno za sada, a to je svakako neophodno) koji dođu blizu 2100$.
Hranu, standardne potrepštine za dete (pelene, maramice, papice...), kozmetiku, hemiju i sl. plaćamo 1000+$ mesečno, pri čemu se trudimo da kupujemo robu koja je na akciji, gde god ima jeftinije i sl (Trade Fair, Target, Trader Joe's...). Ne jedemo često napolju (jednom nedeljno odemo u Chipotle i potrošimo oko 20$, pojedemo ponekad parče pizze za 1$ kod Bryant parka, ne naručujemo klopu...) i ne ispunjavamo sebi hirove.
Dakle ovo je 3100-3200$ mesečno.
Nepredviđeni troškovi se događaju s vremena na vreme (pre dva dana su nam recimo ugradili detektor za ugljen monoksid kod spavaće sobe - čini mi se da će nam naplatiti 25$).
Dodaj sada na to da imamo malo dete kojem je svako malo potrebno kupiti komade garderobe, igračku, ili neku drugu nestandardnu potrepštinu.
Ako misliš sebi kupiti neku neophodnu stvar - komad garderobe, obuće, knjigu ili bilo šta slično (a svaki mesec ti treba bar dva-tri takva komada), platiti šišanje, lek, komad za kuću... onda ćeš uvideti da ni ovaj ostatak do 4000$ "nije teško potrošiti".
I to je sve bez zdravstvenog i zubnog osiguranja, kablovske televizije, kafića, restorana... O putovanjima ili štednji para u okviru tih 4000$ ni ne pomišljamo. Tehniku (TV recimo još uvek nemamo. Računare, kameru i foto aparat, Ipod-ove, telefone smo doneli sa sobom i to nam nije predstavljalo trošak) nisam računao u troškove, kao ni nameštaj, pokućstvo i slično.
Ovo kako mi trenutno živimo je za mene skroman život.
Ja mislim da nisam preterao - samo je pitanje perspektive.

[email protected]
05.11.2012, 12:36
Ja prijavila sebe za green card a decka nisam a sta ako ja dobijem kako da podje i on sa mnom?Sta uradeti necu da ga ostavim:wtf::inlove:

strale016
05.11.2012, 12:44
Ja prijavila sebe za green card a decka nisam a sta ako ja dobijem kako da podje i on sa mnom?Sta uradeti necu da ga ostavim:wtf::inlove:

Ima na forumu vec pisano o tome. Pa ako ga toliko volis onda se vencate pre odlaska na interviju ponesete dokaz (izvod,zajednicke slike..itd) i on dobija automatski.

vuxanne
05.11.2012, 14:37
Ma to ne mozes generalizovati, koliko kome treba. Neko voli da izlazi i da potrosi malo novca na to, neko voli skupe krpice, neko voli sta vec... Neko zna da se stisce, da kuva i da jede kuci, da se oblaci skromnije. Koliko ljudi, toliko i razlicitih finansijskih prica. To nema sanse da se moze da se utvrdi.

Elem, gledam juce sta je ovaj uragan Sendi napravio u Njujorku, majko moja mila. Potop. Pogotovu elektricnih instalacija. Masa ljudi je i dalje bez struje a nije bas toplo vreme. Nadam se da ce im se to regulisati sto pre. Ja sam nesto juznije, nisam imala struju 8 h a kontam bas kako bi da je to vise dana, nemam pojma. Stvarno uzas.

vuxanne
05.11.2012, 14:39
Ne...u pravu ste. Ima ljudi koji žive i sa manje novca. Moguće je. Samo je pitanje kako želiš da živiš.
Život u NJ nije život u NY. U bližim delovima NJ su cene rentiranja malo niže nego na Manhattan-u. Wladinho, živo me interesuje gde je to i u kakvom smeštaju živeo tvoj prijatelj i šta je jeo kada su njih dvoje mesečno imali ukupne troškove 1500$. Malo mi je teško da u to poverujem.
210$ metro karte
120$ prepaid telefoni
40$ struja
15$ gas
35$ internet
Ovo su samo standardni mesečni izdaci (nemamo kablovsku i ne uplaćujemo zdravstveno ili zubno za sada, a to je svakako neophodno) koji dođu blizu 2100$.
Hranu, standardne potrepštine za dete (pelene, maramice, papice...), kozmetiku, hemiju i sl. plaćamo 1000+$ mesečno, pri čemu se trudimo da kupujemo robu koja je na akciji, gde god ima jeftinije i sl (Trade Fair, Target, Trader Joe's...). Ne jedemo često napolju (jednom nedeljno odemo u Chipotle i potrošimo oko 20$, pojedemo ponekad parče pizze za 1$ kod Bryant parka, ne naručujemo klopu...) i ne ispunjavamo sebi hirove.
Dakle ovo je 3100-3200$ mesečno.
Nepredviđeni troškovi se događaju s vremena na vreme (pre dva dana su nam recimo ugradili detektor za ugljen monoksid kod spavaće sobe - čini mi se da će nam naplatiti 25$).
Dodaj sada na to da imamo malo dete kojem je svako malo potrebno kupiti komade garderobe, igračku, ili neku drugu nestandardnu potrepštinu.
Ako misliš sebi kupiti neku neophodnu stvar - komad garderobe, obuće, knjigu ili bilo šta slično (a svaki mesec ti treba bar dva-tri takva komada), platiti šišanje, lek, komad za kuću... onda ćeš uvideti da ni ovaj ostatak do 4000$ "nije teško potrošiti".
I to je sve bez zdravstvenog i zubnog osiguranja, kablovske televizije, kafića, restorana... O putovanjima ili štednji para u okviru tih 4000$ ni ne pomišljamo. Tehniku (TV recimo još uvek nemamo. Računare, kameru i foto aparat, Ipod-ove, telefone smo doneli sa sobom i to nam nije predstavljalo trošak) nisam računao u troškove, kao ni nameštaj, pokućstvo i slično.
Ovo kako mi trenutno živimo je za mene skroman život.
Ja mislim da nisam preterao - samo je pitanje perspektive.

Meni su slicni troskovi. Nisam u Njujorku. Imam kablovsku, netflix. Otplacujem nova kola pa imam to umesto metroa kod vas. Ali isto nas je troje i to je otprilike to. A nekad odes kod lekara pa upadne trosak od 200 do 500 dolara ili te neko udari na parkingu pa 200, uvek ima neka nepredvidjena situacija.

landlord
05.11.2012, 16:38
Mr. Marzik - preselite u Chicago. Za te pare ima da zivis u svojoj kuci. :)

milosx
05.11.2012, 18:25
210$ metro karte
120$ prepaid telefoni
40$ struja
15$ gas
35$ internet

Vi onda ovo osnovno mnogo vise placate, a jos ste malo dalje od menhetna nego mi. -Nama je 1200 za stan zajedno sa gasom (Dnevna+spavaca soba, pa kako racunate, za mene je to dvosoban stan). Taman za tu razliku svaki mesec mozete po 40" TV kupiti :)
-Telefone placamo 40(Simplemobile unlimited)+30(T-Mobile 1500Min paket),
-Internet 25MB sa basic kablovskom za $39 preko RCN, i jos 8 za Netflix
-Metro nam izadje manje jer suprugi se vise isplati da placa po voznji jer ne ide svaki dan do grada
-Tu vam je blizu Aldi u Rego Parku, meni i suprugi je najukusnija hrana odatle, a i najjeftinija je. I Costco je tu, i 21Century, sve najjeftinije u gradu.
Za troskove oko deteta vec razumem.

milosx
08.11.2012, 01:52
Stanovi u komsiluku
http://i49.tinypic.com/2h6bssm.jpg

u Elmhurts :)

dinna3008
08.11.2012, 06:49
Vi onda ovo osnovno mnogo vise placate, a jos ste malo dalje od menhetna nego mi. -Nama je 1200 za stan zajedno sa gasom (Dnevna+spavaca soba, pa kako racunate, za mene je to dvosoban stan). Taman za tu razliku svaki mesec mozete po 40" TV kupiti :)
-Telefone placamo 40(Simplemobile unlimited)+30(T-Mobile 1500Min paket),
-Internet 25MB sa basic kablovskom za $39 preko RCN, i jos 8 za Netflix
-Metro nam izadje manje jer suprugi se vise isplati da placa po voznji jer ne ide svaki dan do grada
-Tu vam je blizu Aldi u Rego Parku, meni i suprugi je najukusnija hrana odatle, a i najjeftinija je. I Costco je tu, i 21Century, sve najjeftinije u gradu.
Za troskove oko deteta vec razumem.

Kad vidjeh da ste u New yorku morala sam da vas pitam kako ste pošli sa olujom Sandy i sad sa ovim nevremenom, nadam se da ste dobro živi i zdravi i veseli

dare_ns
08.11.2012, 10:51
u Elmhurts :)

A dobro, dešava se... typo :)

A ti si se smestio u Elmhurst? Meni je to skroz simpatičan kraj. Latinosi, Mexoši, Belci, Crnci, Košarkaški tereni... Junk food kod Elmhurst Av i 90th st... Nedostaje mi ;( Sednem na sedmicu i na Times Sq sam za 15-20 minuta.

milelj
08.11.2012, 15:34
A dobro, dešava se... typo :)

A ti si se smestio u Elmhurst? Meni je to skroz simpatičan kraj. Latinosi, Mexoši, Belci, Crnci, Košarkaški tereni... Junk food kod Elmhurst Av i 90th st... Nedostaje mi ;( Sednem na sedmicu i na Times Sq sam za 15-20 minuta.

Tesko iz Elmhursta to Times Square-a za 15 minuta, ali ajde...

milosx
08.11.2012, 16:45
Bili smo u Elmhurstu pa smo se preselili u Woodside. Lepo je i tamo, oko nas su bili samo kinezi i latinosi, potpuno miran kraj. Pa, nama je R vozom trebalo oko 35 sa ukljucenim hodanjem. Kako sam navikao u Novom Sadu da je sve na 5 minuta autom, ovo mi je bas daleko.
O sendi sam napisao dosadan post na blogu (u potpisu). U sustini oko nas nije bilo uragana, ali neki delovi nisu bas tako dobro prosli (http://gizmodo.com/5958416/hurricane-sandy-the-craziest-before-and-after-shots)
Uskoro kad kupim neki bolji telefon pocecu i slike slati na blog i cesce pisati.

dare_ns
08.11.2012, 23:50
Tesko iz Elmhursta to Times Square-a za 15 minuta, ali ajde...

Možda mi sada deluje tako, nikada nisam merio, ali mi je nekako brzo prolazilo vreme u tom vozu. Napolju pakao, unutra radi klima, internet, novine... Ni ne skontaš, a već je poslednja stanica :)

Mr.Marzik
30.12.2012, 09:28
Mr. Marzik - preselite u Chicago. Za te pare ima da zivis u svojoj kuci. :)

Neka nas još neko vreme ovde, pa ćemo videti :) .

snowflake
13.03.2013, 22:00
Da li neko zna za neki jeftiniji hotel a da je ok u NY?

Planiramo posetu od par dana krajem maja...

Thx.

shljivovica
01.08.2013, 00:29
Evo da dignem malo temu, ima koga u Astoriji? :) Napisah na drugoj temi, dvoumimo se izmedu Bostona i NY, ako bi bili u NY onda najvjerojatnije Astorija...

dd983
01.08.2013, 19:11
Evo da dignem malo temu, ima koga u Astoriji? :) Napisah na drugoj temi, dvoumimo se izmedu Bostona i NY, ako bi bili u NY onda najvjerojatnije Astorija...
Iskreno u Bostonu sam bio bukvalno u prolazu, a u Astoriji evo vec neko vreme, pa evo da napisem nesto.

Astorija je deo New York City, tacnije Queens-a i nalazi se u severo-zapadnom delu. Ogranicena je rekom East River i Long Island City(oko toga gde prestaje Astoria i pocinje LIC i obrnuto generalno vlada konfuzija medju ljudima ali i postama i service kompanijama) na zapadu(prema Manhattan), Sunnyside prema jugu i Woodside prema istoku i Long Island-u.
Ovaj deo grada naseljava oko 155,000 ljudi iz raznih etnickih zajednica. Po mom vidjenju najvise ima Grka i Italijana, mada su tu tradicionalno i Irci i Holandjani koji su ujedno i prvi doseljenici. Ljudi sa nasih prostora takodje ima "na svakom uglu" i svi se uglavnom lepo slazu i funkcionisu.
Sa rasnog stanovista rekao bih da najvise ima belaca, mada je sve tako uklopljeno da pojedine delove vecinski naseljavaju odredjene grupe(Arapi, Azijati, Afroamerikanci-da budem politicki korektan).
Sto se tice klasnog raslojavanja, ovo je deo grada gde uglavnom zive ljudi iz srednjeg sloja, tako da preskupih kuca i automobila, ali s druge strane i prosjaka nema previse, da ne kazem da ih skoro pa nema uopste.
Takodje ovo je nekada bilo naselje koje se oslanjalo na zanatlije i male preduzetnike. Do danas se nije mnogo promenilo pa se ovde moze naci brdo malih i srednjih trgovina, sa doduse neizbeznim kineskim radnjama kao i radnjama iz dijapazona velikih lanaca brze hrane, prodavnica odece i apoteka(MCD, KFC, Starbucks, TacoBell, Footlocker, Gap, Modell's, Victoria's secret, Duane Reade, CVS, Costco, Bestbuy, Home depot...).
Sve je to zacinjeno i velikim brojem restorana i barova. Tu su grcki, meksicki, italijanskih, brazilski, indijski, kineski, bosanski, itd i skoro svi rade i kucnu dostavu. Velike zgrade kao sa razglednica iz NY necete ovde naci jer imaju po najvise 5-6 spratova i bez liftova su. Naravno ima izuzetaka ali jako retko.
Javni prevoz je veoma dobro organizovan i skoro da nema dela odakle je stanica metroa ili autobusa dalje od 10 min pesaka, te stoga nema ni potrebe za posedovanjem automobila. Do Manhattan-a vozom iz najudaljenije tacke Astorije (rekao bih Ditmars) treba najvise 20-25min, do aerodroma(LGA) isto toliko, s tim sto nema vozova nego autobusa. Taxi vozi svuda po Astoriji za najvise $8-$10 i ima ih bukvalno na svakom uglu i stalno patroliraju prometnijim ulicama(31 st, 30Av, Steinway, Broadway..).
Centar za umetnicko-kulturne i zabavne sadrzaje svakako cini par blokova gde se nalaze Kaufman Astoria Studios(gde se snima veliki broj filmova i serija - Sesame street npr). Tu se, pored samog studija, nalazi i sportski centar (http://ascsports1.com/), bioskop sa nekih 10 sala, muzej pokretne slike (http://www.movingimage.us/)..
Popularnije oblasti su i:
- Steinway ulica -proteze se u pravcu jugozapad - severoistok, prepuna raznih radnji za odecu, pokucstvo, restorana, barova.. Deo izmedju 28av i Astoria blvd. mestani zovu i "Little Morocco" zbog velikog broja stanovnika iz ove zemlje ali i brojnih arapskih restorana gde u letnjim danima svi izbace baste i ume da bude jako prijatno(ima pusenje nargile neki poseban smek).
-Ditmars blvd - udara normalno na Steinway i nalazi se u severnom delu Astorije. Veliki broj grckih restorana i ostalih trgovina, poslednja stanica na N i Q linijama.
-Astoria park - nalazi se na obali East River izmedju Hoyt ave i Ditmars blvd i jednim delom je ispod cuvenog Hell Gate Bridge, ima veliki otvoreni bazen, stazu za trcanje, teniske terene, igralista za decu i leti je otvoren i nocu sto je retkost.
-Moram da spomenem i Bohemian Hall - beer garden koji je ujedno i najstariji u NY. Cesko pivo i autenticna atmosfera u basti uz neretke kulturne sadrzaje, ali i organizovana pracenja aktuelnih sportskih desavanja(svetsko prvenstvo u fudbalu :))na velikim LCD televizorima..)
- U blizini je i LIC, gde vredi da se obidje Gantry's Plaza State Park zbog prelepog pogleda na Manhattan u visini zgrade UN, a usput obavezno obici i "5 Pointz (http://5ptz.com/)" - jedinstvenu grafitima ocrtanu zgradu na Hunter's Pointu.
-Rooswelt Island je takodje blizu i vredi ga obici pogotovo u letnjem periodu zbog prelepe prirode i pogleda i obavezno se "spustiti" gondolom do Manhattan-a.

E a sad malo onih stvari koje zivot znace.
Rente stanova u Astoriji su pocele da skacu pre godinu-dve i to brzim tempom. Market je veoma veliki zbog sve vece migracije ljudi srednje klase sa Manhattan-a ali i drugih delova grada i drzave. Astorija dobija na popularnosti u poslednje vreme sto zbog malo mirnijeg nacina zivota sto zbog toga sto je jedan od najpristupacnijih delova grada.
Zbog svega toga trenutno naci 1BR ispod $1500 je prava umetnost, naravno na nekoj normalnoj lokaciji i da ne bude neki totalni krs. 2BR su vec od $1800+, a za vece i bolje stanove u novijim zgradama ili kucama treba razmisljati o cifri od $2500+.
Sto se tice bezbednosti, vecina delova Astorije je bezbedna, cak i za setnju u sred noci(sa par izuzetaka, ceo potez izmedju 36av, Vernon blvd, Crecent street, i Astoria blvd se meni cini onako, najgori).
Skola i vrtica ima, znam da ima i dobrih, ali buduci da jos nismo u tim vodama evo nekih linkova koji mogu biti od koristi:
http://www.neighborhoodscout.com/ny/queens/schools/
http://www.greatschools.org/new-york/astoria/

Toliko za sad, ako sam nesto propustio(a mnogo toga sigurno jesam) izvolite pa dopunite ili pitajte pa cu ja pomoci, koliko mogu.

johnny_nyc
02.08.2013, 10:17
svaka čast na prekorisnim informacijama, doduše nekako mi žao što skaču cijene rente :)

dd983
02.08.2013, 16:55
Pa to je sve zbog property tax i njihovog konstantnog rasta, ali to ce ti bolje objasniti neko upuceniji ako te uopste zanima:)
Elem, ovo sto sam naveo u postu su "najnovije cene" renti tako da ne verujem da ce da skacu bar jos 6 meseci do godinu dana(idu paralelno sa annual rastom property tax).
Koga bas interesuje nesto na ovu temu moze malo da istrazuje pa sklopi kockice:

http://www.propertyshark.com/
http://www.tax.ny.gov/pit/property/learn/proptaxcalc.htm

Smith6000
03.08.2013, 06:17
Nema to veze do poreza. Amerika funkcionira na sistemu ponude i potraznje. U njujorku je velika potraznja, i mala ponuda. Sto si blize gradu to je skuplje, i sto si blize metrou, to je skuplje. Astorija je super kraj, ali je u zadnjih dve godine postala preskupa, zato sto je blizu grada. Losiji delovi grada u kojima je jedina prednost sto je blizu grada ili stanica expresnog metroa i cena odma skace, i kako vreme prolazi, cene polako ide gore.

Pre 2 meseca sam gledao stanove po gradu, ... OMG! Stvarno sam se svacega nagledao. od malog 1BR stana, naprave 2BR, i slicnih majstorija. Jedna brokerica mi kaze, fee: 15% od god kirije + credit check $50 + background check $50 + $200 fee za skidanje stana sa trzista. Naci stan bez fee-a je previse dobro da bi bilo istinito. Fee je u glavnom jedna kirija.

shljivovica
03.08.2013, 13:48
Hvala puno na iscrpnom odgovoru! :)

Vecu tih stvari znam otprije, prosla sam kroz Astoriju ali sam se najvise zadrzavala na Manhattnu, a sada kako se selim bas tamo me najvise zanimalo iz prve ruke o sigurnosti i naravno-renti.

Sto bi vi preporucili kao najbolji nacin za pronalazak stana? Svi mi kazu neka ne vjerujem oglasima a brokerima vjerujem jos manje (s time da bas i nemam zelju pored svega placati i njihov fee-sami znate da u startu vec treba dosta para za samu selidbu pa samim time zelim skresati sto vise troskova).

Procitala sam blog od Milosa, pa eto, ako ima jos koji od vas iz Astorije, bila bih vam zahvalna da bacite link :)

I da, kako vam izgleda onako tipican dan/tjedan? Cime se bavite, imate li slobodnog vremena (posto citam da ljudi dosta rade), sto radite navecer? Imate neke rituale kao sto je npr prije/poslije posla na kavu/pivu..?

Mi smo za nekih mjesec dana otprilike tamo pa ako netko bude za cugu nek javi :)

milosx
03.08.2013, 21:22
Nasi drugari su preko agencije uzeli stan nedavno i pregledali su preko 100 stanova. Mislim da su agenciji dali ukupno jednu kiriju. Mi da ponovo trazimo stan odredili bi par dana za trazenje preko padmappera pa ako nista nebi nasli isli bi do agencije. Treca varijanta je da idete po kraju koji vam se svidja i da ulazite u svaku zgradu, trazite supera i pitate ima li sta da se renta. Znam za slucaj da su tako nasli stan.
Padmapper https://www.padmapper.com/ sakuplja linkove sa craigslista i reda ih na mapu i tako olaksava trazenje i planiranje obliazaka.

shljivovica
05.08.2013, 18:23
Hvala Milose! :beer:

Pogledati cu malo taj link, za pocetak makar uzeti neki sublet,temporary ili share pa fino od zgrade do zgrade koja mi se svida.... :blink:
Nekako bi bas htjeli izbjeci te agencije, nije malo u startu dati cca $1500 pored prve i zadnje rente... :nene:
Koliko vi placate stan ako nije tajna? Citam da je Astoria zadnje vrijeme postala popularna zbog relativno niske rente a dobar je kvart+blizu Manhattna.. U kojim okvirima bi se dalo naci nesto ok za nas dvoje (par), onako da nije neka rupa a ne trazimo sad ni neki luksuz (iako ne bi imala nista protiv :inlove: :D )

dd983
05.08.2013, 18:43
Hvala puno na iscrpnom odgovoru! :)

Vecu tih stvari znam otprije, prosla sam kroz Astoriju ali sam se najvise zadrzavala na Manhattnu, a sada kako se selim bas tamo me najvise zanimalo iz prve ruke o sigurnosti i naravno-renti.

Sto bi vi preporucili kao najbolji nacin za pronalazak stana? Svi mi kazu neka ne vjerujem oglasima a brokerima vjerujem jos manje (s time da bas i nemam zelju pored svega placati i njihov fee-sami znate da u startu vec treba dosta para za samu selidbu pa samim time zelim skresati sto vise troskova).

Procitala sam blog od Milosa, pa eto, ako ima jos koji od vas iz Astorije, bila bih vam zahvalna da bacite link :)

I da, kako vam izgleda onako tipican dan/tjedan? Cime se bavite, imate li slobodnog vremena (posto citam da ljudi dosta rade), sto radite navecer? Imate neke rituale kao sto je npr prije/poslije posla na kavu/pivu..?

Mi smo za nekih mjesec dana otprilike tamo pa ako netko bude za cugu nek javi :)

Najsigurniji nacin za pronalazenje stana je definitivno preko agenta. Vecina njih je korektna, razumeju situaciju kad im se lepo objasni i voljni su da izadju u susret. Fee u visini jedne rente tako moze "sporazumno" biti podeljen u 2 mesecne rate (nekad cak i 3), samo budite sigurni da dobijete priznanicu o uplati.
Potraga za stanom u sopstvenoj reziji moze biti veoma teska i demoralisati coveka totalno. Vecina tih landlordova traze popunjavanje aplikacija da bi uopste i konkurisali(credit history, zaposlenje, prethodni lease, a neki cak traze i pisanu preporuku bivseg landlorda). Posto vi (verovatno) nemate vecinu tih stvari za sad jedina opcija bi bila da nadjete nekog co-signera(ziranta) koji je voljan da vam izadje u susret ali opet ponavljam da ako za isti stan budete konkurisali vi i neko ko ima sve od pomenutog - izbor je ocigledan.
Naravno ne osporavam ni onaj "momenat srece" ali to je lepo kad se desi, nije nesto na sta se covek moze osloniti. Tako ja isto znam neke ljude koji su nalazili sasvim solidne stanove sto bi se reklo "na prvu", neki cak i extra sredjene stanove po manhattan-u kao sublet stanari. Potrebno je biti spreman na najgori moguci scenario, bar nece biti razocarenja.

Sto se tice tipicnog dana/nedelje, to vec zavisi od osobe. Vreme za kaficu i picence se uvek nadje - preko nedelje posle (ili cak za vreme) posla, vikendom kad god, a praznicima all-day varijante :) Ako se napravi dobra ekipa onda se to vrlo lako prilagodi svakoj prilici.

shljivovica
05.08.2013, 19:46
Cek, ispada da ako idem preko agenta mi nece traziti history i sve to? :wtf: mislim, ako da-super, isplati se dati paru. Probat cu malo na svoju ruku dok imam viska vremena,a ako nista ne nadem tako onda svakako agenta.

Koliko je povezana nasa balkanska druzina u Astoriji? Imaju onako naviku da se nalaze ili pomalo poprimaju onaj mentalitet da se distanciraju od svega i vode svoj zivot?

dd983
05.08.2013, 20:42
Cek, ispada da ako idem preko agenta mi nece traziti history i sve to? :wtf: mislim, ako da-super, isplati se dati paru. Probat cu malo na svoju ruku dok imam viska vremena,a ako nista ne nadem tako onda svakako agenta.

Koliko je povezana nasa balkanska druzina u Astoriji? Imaju onako naviku da se nalaze ili pomalo poprimaju onaj mentalitet da se distanciraju od svega i vode svoj zivot?

Pa kao sto rekoh iznad ..razumeju situaciju kad im se lepo objasni i voljni su da izadju u susret.
Znaju oni da ti ovde nisi ilegalac i da imas sve papire, i mogu te uputiti na neke stanodavce za koje znaju da bi prihvatili da te puste pod datim uslovima. S druge strane, mozda se nismo razumeli, ali ako imas gde da boravis mesec-dva svakako probaj da nadjes nesto "na svoju ruku" u medjuvremenu, mozda ti se posreci ipak je to dosta vremena.

Sto se tice "balkanske druzine", stvarno ne bih mogao da generalizujem, kao sto rekoh - zavisi od osobe. Ima ovde ljudi koji svesno "beze" od svega i svakoga ko je sa Balkana jer hoce neku ne znam ni ja kakvu promenu. Naravno ima nas i "normalnih" :) , mada ja imam utisak da ipak ovde i dalje kod nekih preovladava onaj mentalitet "da komsiji crkne krava" iako mozda to na prvu i ne provalis. Konkretno jako puno "nasih" ljudi ovde ce ti zavideti na papirima i "lakom" putu do dobijanja legalnog statusa, ali da te sad ne opterecujem time, nije ovde mesto takvim diskusijama..

shljivovica
05.08.2013, 21:15
Ma da, toga se i bojim, tih-da crkne krava.. :-_-;:

Sad, koliko lako do papira-hm.. Nismo dobili na lutriji, otvaramo firmu, tj muz dogovara s gazdom da otvore podruznicu,pa nama L1 i L2 viza. Vidjet cemo kako ce to ici, posto sam ja nezaposlena, mislila sam na b1/2 ili f1 tamo, za pocetak kao sustanar nekome ili temorary, pa za to vrijeme da sredim otvaranje firme, ugovaranje poslovnog prostora (za pocetak najvjerojatnije samo onaj radni stol sa tel brojem), naci neki smjestaj za duzi period itd.

A inace smo opusteni, volimo se vikendima zabaviti uz gitaru i pivo pa me zanima malo kakvi su ti nasi ljudi tamo. :)
Imam osjecaj da se ovi nasi "bogatiji" generalno vise distanciraju, manje su spremni uletiti jedni drugima itd... To je samo neko moje iskustvo, koje ne mora biti pravilo, pa zato i pitam.. :)

dd983
06.08.2013, 19:36
Ma da, toga se i bojim, tih-da crkne krava.. :-_-;:

Sad, koliko lako do papira-hm.. Nismo dobili na lutriji, otvaramo firmu, tj muz dogovara s gazdom da otvore podruznicu,pa nama L1 i L2 viza. Vidjet cemo kako ce to ici, posto sam ja nezaposlena, mislila sam na b1/2 ili f1 tamo, za pocetak kao sustanar nekome ili temorary, pa za to vrijeme da sredim otvaranje firme, ugovaranje poslovnog prostora (za pocetak najvjerojatnije samo onaj radni stol sa tel brojem), naci neki smjestaj za duzi period itd.

A inace smo opusteni, volimo se vikendima zabaviti uz gitaru i pivo pa me zanima malo kakvi su ti nasi ljudi tamo. :)
Imam osjecaj da se ovi nasi "bogatiji" generalno vise distanciraju, manje su spremni uletiti jedni drugima itd... To je samo neko moje iskustvo, koje ne mora biti pravilo, pa zato i pitam.. :)

Zar ti ne dobijas automatski L-2 ako on dobije L-1, cemu onda b1/2 f1..? Sa tom vizom posle ovde mozes potpuno legalno traziti posao.

Mislim da to "distanciranje" ne zavisi od toga ko koliko novca ima, prosto od karaktera coveka i to u onom aspektu koliko voli taj novac. Ima ljudi koji stvarno imaju mnogo a ne ponasaju se tako, a tu je i obrnutih slucajeva. Ima svega i svacega ali svako na kraju nadje kakva mu sredina odgovara i tu se polako uklapa(e sad veliku mudrost rekoh :p )

shljivovica
06.08.2013, 21:05
Da da, dobijam, ali moramo prvo otvoriti firmu tamo. Znaci ja bi trebala na B vizu u ny, otvoriti firmu, naci prostor za ured (telefon itd), onda sve to dam advokatu da aplicira njemu za L1,kad on dobije, ako se ne varam, ispunim obrazac, uzmem njegov pasos i potvrdu da smo vjencani i tek onda dobijam svoju L2.

Caka je sta ako cu ostati u NY (a ne isplati mi se ici vamo-tamo) moram imati kakav-takav legalan status za raditi,meni bi osobno bilo bolje da se sto prije pocnem osjecati korisno+vjezbam jezik. Imam SSN jos od W&T, doduse ima onu napomenu da je za ograniceni rad, mogla bi se par mjeseci presvercati na to,ali se nekako bojim da ne zaj** nesto pa da izgubimo i taj L. Da ne govorim da zelim sto prije poceti zaradivati jer sve to kosta,a i imala bi vise vremena za naci neki dobar stan.

Sto se ljudi tice, zato sam i rekla kako je to moje osobno misljenje, imam dosta poznanika od tamo i nekako mi se cini da su ovi koji kubure nekako normalniji, ima doduse jedna osoba koju znam da stvano dobro radi i zivi ali on je nazalost vise izuzetak.

Ono sto mi je bas zao je da se nasi ljudi ne drze skupa, koliko cujem, cak ni nasa crkva u dijaspori nije od neke pomoci, dok se recimo albanci, azijati ... (opet moje skromno misljenje+iskustvo) drze skupa, po principu-svi za jednoga jedan za sve. Zato mi je ovaj forum osvjezenje, imam osjecaj da je nekako najopusteniji i najdobrocudniji od svih na koje sam nabasala... :beer: :beer:

babes
04.09.2013, 20:16
Ćao Njujorcani :) Interesuje me šta mislite o Yonkers-u kao opciji za pronalaženje stana? Koliko je "safe neighborhood"? Rekla bih da Manhattan nije mnogo daleko odatle? Šta vi kažete? :) hvala

Magelan
05.09.2013, 00:59
Yonkers je vec "suburb" koji MTA ne pokriva... Ono sto NYC cini jedinstvenim je taj Subway (MTA) koji radi 24/7, a Yonkers je malo izvan granica tog sistema - drugim recima oslonjen si na commuter-e koji ne idu tako cesto...

Ako dodje momenat selidbe u NYC, to ce biti jedan od belackih delova Bronx-a - Riverdale (line 1) ili Woodlawn (line 4). Te delove grada sam odmerio vec par puta, i meni se svidjaju. Stanarine su pristupacnije nego na Menhetnu, a subway ide u oba kraja :)

shljivovica
07.09.2013, 16:45
Kalendar besplatnih ulaza u muzeje :)

http://www.museumfreedays.com/calendar/2013-09/?city=New%20York%20City&keys=ew%20York%20City&keys=

sova
12.09.2013, 02:47
kakva je situacija trenutno u njujorku? koliko je dovoljno za dvoje da zarađuju mesečno i pokriju troškove svega i žive normalno?

MIRO
12.09.2013, 21:11
Da nije loše osvežiti temu, kako je za posao, smeštaj i ostali troškovi života u NY?

dd983
11.10.2013, 22:39
Da nije loše osvežiti temu, kako je za posao, smeštaj i ostali troškovi života u NY?

bilo je dosta pisanja ovde o tome pre samo par meseci. Nisu se promenile stvari toliko za taj kratak period, a ja ne bih da se ponavljam. ako te interesuje nesto konkretno to je vec druga prica

pvmont
12.10.2013, 22:49
Jeli moguce naci posao kao security i kakjo su placena ta zanimanja?

elefteros
05.05.2014, 19:52
Ovo je mnogo sadržajnija tema od one koja se nalazi na prvoj stranici. Ovim mojim postom želim da je vratim nazad :)

Ranije se pisalo o autobusima koji voze za 1 dolar za Boston. U pitanju je bila Lucky Star kompanija, koja je vozila iz China town-a za glavnu autobusku u Bostonu. Ona više ne radi! Megabus je sledeća jeftina opcija za to koga zanima.

Čitajući prethodne odgovore u temi, stekao sam utisak da je Astorija bolje rešenje za početak, nego Bruklin. Gledao sam dosta stanova preko Craigliste i svačega ima, ali za Astoriju slabo..

Dok sam radio kao spasilac, poučen svojim iskustvom ali i iskustvima svojih bližih drugova, oslanjanje na pomoć naših ljudi u Americi je promašaj u pokušaju. I to mi je baš žao.

Sećam se nekoliko dečaka iz Mongolije koji su trebali da rade isti posao kao i ja, ali ih je kompanija nešto zezala; međutim, našli su jako brzo nekog njihovog (ne rođaka, već zemljaka) koji im je odmah završio smeštaj, posao kod njega i dodatni posao u selidbama i sl. Moja cimerka iz Moldavije je posle godinu i po dana došla nazad u Ameriku jer je dobila GC, radila kratko u Orlandu, a kasnije se povezala sa Moldavskom zajednicom u Bruklinu i eno ih žive dobro.

To nisu jedini primeri, ali su mi najsvežiji u smislu kako se drugi između sebe pomažu, a da ne moraju da budu rodbina..

Ne bih o tome razglabao jer nema potrebe za tim.

Nadam se najboljem, i zada razmišljam o NY kao opciji.. Imam neke prijatelje, pa ću nakon što budem znao svoj status, početi da se informišem više i pisaću sve što budem znao ;)

elefteros
06.05.2014, 00:07
Nisam na forumu do sada primetio da je bilo priče o nekim poslićima poput fotografije ili recimo pravljenja kolača, poput mafina, kapkejkova i sl.

Da li je neko imao iskustva sa ovim?

johnny_nyc
12.05.2014, 08:56
pošto se mi spremamo za nyc 21.8. pomalo već gledamo stanove, gledao sam na craigslist, zillow, trulia itd. e sada u rangu do cca 1200$ može se naći lijepi 1bdr apt u kvartu koji je ok (mislim na kriminal http://maps.nyc.gov/crime/ ), pošto mi je sestra tamo već dugo ali stanove nije tražila bar jedno 15 god. molim vas preporuku ima li još koji web, oglasnik ili što drugo za pretragu stanova?

elefteros
12.05.2014, 13:02
Poslao pitanje drugaru koji je tamo, pa šaljem odgovor :)

Pre ovog tvog pitanja i ponuđenih sajtova, ja sam gledao samo Craiglist i Bruklin. Moram da priznam da sam iznenađen cenama na ovim sajtovima, jer na Craiglisti ništa pristojno nisam uspeo da nađem.

johnny_nyc
12.05.2014, 13:09
Poslao pitanje drugaru koji je tamo, pa šaljem odgovor :)

Pre ovog tvog pitanja i ponuđenih sajtova, ja sam gledao samo Craiglist i Bruklin. Moram da priznam da sam iznenađen cenama na ovim sajtovima, jer na Craiglisti ništa pristojno nisam uspeo da nađem.

ajd super, hvala ti. ja sam gledao Washington heights i tamo se da naći lijepi stan za ok novac, crime rate mu je nizak tako da kvart je ok, ali vidjeti ćemo još gdje ćemo. Razmišljali smo i o westchester county ali od tamo treba svaki dan putovati sa metro north ako je posao u gradu, za sada nam je nekako najizglednija opcija da idemo u queens.

dd983
12.05.2014, 15:46
ajd super, hvala ti. ja sam gledao Washington heights i tamo se da naći lijepi stan za ok novac, crime rate mu je nizak tako da kvart je ok, ali vidjeti ćemo još gdje ćemo. Razmišljali smo i o westchester county ali od tamo treba svaki dan putovati sa metro north ako je posao u gradu, za sada nam je nekako najizglednija opcija da idemo u queens.

zillov i trulia malo "nabijaju" cene ali to je u sustini to. Imas jos puno neizlistanih stanova na craigslist i toga si vec i sam svestan obzirom da si trazio. Najvecu i najaktuelniju ponudu stanova ces u stvari dobiti kod lokalnih real-estate agencija koje su najvise up-to-date iz ociglednih razloga. S druge strane moraces da platis fee ako koristis njihove usluge ali oni ce zato moci da "srede" da uzmes stan bez ikakve kreditne istorije. Ako zelis mogu ti poslati par brojeva agencija iz astorije koje sam ja posecivao.
Pozdrav i srecno! :)

johnny_nyc
12.05.2014, 19:19
zillov i trulia malo "nabijaju" cene ali to je u sustini to. Imas jos puno neizlistanih stanova na craigslist i toga si vec i sam svestan obzirom da si trazio. Najvecu i najaktuelniju ponudu stanova ces u stvari dobiti kod lokalnih real-estate agencija koje su najvise up-to-date iz ociglednih razloga. S druge strane moraces da platis fee ako koristis njihove usluge ali oni ce zato moci da "srede" da uzmes stan bez ikakve kreditne istorije. Ako zelis mogu ti poslati par brojeva agencija iz astorije koje sam ja posecivao.
Pozdrav i srecno! :)

pa vidio sam da zillow i trulia imaju "jače" cijene od recimo craigslista, gledao sam i real estate agencije za sada čisto informativno pošto idemo tek za 3 mjeseca ali eto da znamo šta možemo očekivati.

milosx
13.05.2014, 00:32
Koliko sam ja video trulia sakuplja oglase sa craigslist i samo ih locira na mapi. Kada klikneš na bubble i ideš na detalje svakako ti otvori taj oglas na craigslistu.

milosx
13.05.2014, 01:00
Prešao sam se u prethodnom postu... Mislio sam na http://padmapper.com

dd983
13.05.2014, 17:08
Prešao sam se u prethodnom postu... Mislio sam na http://padmapper.com

od skoro ta opcija(mapa) postoji i na cl, olaksava pretragu dosta mada adresa nije uvek 100% tacna jer u pojedinim slucajevima nije napisana mozda u pravom formatu.

elefteros
15.05.2014, 17:33
Stigli odgovori:

1. Naked Apartments (http://www.nakedapartments.com/)

2. Street Easy (https://streeteasy.com)

elefteros
15.05.2014, 22:43
Edit onog gore (kada već nema druge :D)

Proverio oba sajta i nijedne nekretnine nema u cenovnom rangu koje sam uspevao da pronađem na Zilou i onom drugom.

ebzvz.

elefteros
16.05.2014, 00:17
Na Naked Apartments sam pronašao zanimljiv vodič kako tražiti nekretninu u Njujorku, na šta obratiti pažnju, koliko bi trebalo imati para (tj. zarađivati godišnje) za različite cenovne rangove rente itd.

Nadam se da vam neće tražiti registraciju za čitanje ovoga:

http://www.nakedapartments.com/guides/nyc/beginning-your-search/the-basics-of-apartment-hunting

johnny_nyc
16.05.2014, 09:24
Na Naked Apartments sam pronašao zanimljiv vodič kako tražiti nekretninu u Njujorku, na šta obratiti pažnju, koliko bi trebalo imati para (tj. zarađivati godišnje) za različite cenovne rangove rente itd.

Nadam se da vam neće tražiti registraciju za čitanje ovoga:

http://www.nakedapartments.com/guides/nyc/beginning-your-search/the-basics-of-apartment-hunting

ovaj dio sam pročitao i super je vodič i uvid kako stvari stoje odnosno šta je bitno pri rentanju stanova, sve mi se čini da ću trebati cosignera :)

milosx
07.07.2014, 04:31
Iznajmljuje se jednosoban stan za avgust i septembar u Elmhurst-u (queens, 9 stanica od Menhetna ili 25 min Central Park-a). Javite se na PM pa cu proslediti kontakt

johnny_nyc
22.08.2014, 04:16
Evo ljudi napokon pozdrave saljem iz USA, stigli smo prije par sati i nakadno cu napisati nase iskustvo as imigracije. Pozdrav svima :1081:

via
23.08.2014, 03:57
Evo ljudi napokon pozdrave saljem iz USA, stigli smo prije par sati i nakadno cu napisati nase iskustvo as imigracije. Pozdrav svima :1081:

Dobro nam došli sa ove strane bare :bravo::bravo::bravo:
Dobro se odmorite i onda u nove pobjede...:) :)

johnny_nyc
23.08.2014, 14:35
Dobro nam došli sa ove strane bare :bravo::bravo::bravo:
Dobro se odmorite i onda u nove pobjede...:) :)

Hvala ti puno via :) nekako još uvijek ne vjerujemo da smo ovdje i sada će nam stvarno trebati malo vremena da se poslozimo i onda pomalo idemo naprijed.

E sada evo naše iskustvo sa JFK imigracije, sletili smo negdje oko oko 16,20 i 10 min kasnije već bili u redu. Ljudi sa JFK su prozivali tko ima us putovnicu i green Card ide u fast lane, mi smo rekli da imamo imigracijsku vizu i rekli su nam da idemo u red za visitore. Poslije smo pitali još jednom dali mi zaista idemo u red za visitore i rekli su nam naravno, poslije sat i pol smo došli na red i rekli nam da mi nismo trebali tu čekati :drool: i poslali nas gdje treba, savjet: ne pitajte ništa samo odmah izvadite kuvertu iz ambasade i kada to vide onda vas upućuju tamo gdje treba. Kada smo jednom došli do te sobe tamo smo bili gotovi za 15 min, službenik nam je rekao da moramo sami na Social security office i da nam on neće doći automatski, tako da za par dana idemo na sso. Za sada je to to, kako se kaže i'll keep you posted :)

NS2015
23.08.2014, 16:24
Hvala ti puno via :) nekako još uvijek ne vjerujemo da smo ovdje i sada će nam stvarno trebati malo vremena da se poslozimo i onda pomalo idemo naprijed.

E sada evo naše iskustvo sa JFK imigracije, sletili smo negdje oko oko 16,20 i 10 min kasnije već bili u redu. Ljudi sa JFK su prozivali tko ima us putovnicu i green Card ide u fast lane, mi smo rekli da imamo imigracijsku vizu i rekli su nam da idemo u red za visitore. Poslije smo pitali još jednom dali mi zaista idemo u red za visitore i rekli su nam naravno, poslije sat i pol smo došli na red i rekli nam da mi nismo trebali tu čekati :drool: i poslali nas gdje treba, savjet: ne pitajte ništa samo odmah izvadite kuvertu iz ambasade i kada to vide onda vas upućuju tamo gdje treba. Kada smo jednom došli do te sobe tamo smo bili gotovi za 15 min, službenik nam je rekao da moramo sami na Social security office i da nam on neće doći automatski, tako da za par dana idemo na sso. Za sada je to to, kako se kaže i'll keep you posted :)

Informacije koje delite sa nama na forumu su super i puno ce nam znaciti kada budemo dobili vizu. Pisite nam sve kako vam se desva da bi svi ostali mogli lakse da se spreme za dolazak preko bare. hvala jos jednom na nesebicnom pisanju.