PDA

View Full Version : Google Project Fi - Mobilna Telefonija

milosx
30.03.2016, 16:47
Project Fi nije vise invitation only vec je sad dostupan svima.
https://fi.google.com
Fora je da ako ste zakaceni za svoj ili neki otvoreni WiFi obavlja pozive preko njega, ali ako niste onda koristi T-Mobile ili Sprint mreze, tako da bi trebalo da ima maksimalnu pokrivenost cak i ako ste u nekom podrumu gde ima samo wifi (ili u metrou, ili u avionu). Prebacivanje izmedju mreza je bez prekidanja konekcije i uvek koristi onu sa najboljim signalom.

Ima unlimited talk and text. Primanje i slanje poruka sa inostranstvom je besplatno. Taj osnovni paket se placa $20.
LTE internet se placa $10 po GB. Ja mobilni net koristim jako malo pa cu mesecno placati $30. Na kraju meseca vracaju razliku - ono sto niste potrosili. Sto znaci ako potrosim samo 500MB vratice mi $5.

Pozivi u Roaming-u su $0.20, i izgleda da ce raditi i kad odete u Srbiju/Bosnu/Hr. Tacne cene su na sajtu
https://fi.google.com/about/rates/?country=BA
Pozvigi iz US prema inostranstvu su od 10-30c po minuti, zavisno od toga ga li zovete fiksni ili mobilni tel.

Za sada su dostupna samo 3 telefona, jer telefon mora da podrzava GSM, CDMA, WiFi calling, ali su dobri. Ja sam narucio Nexus 5X (5.1inch screen, 4K video, camera back 12.3MP/5MP Front camera...). Kosta $199 sa 16GB ili $250 sa 32GB. Nema ugovor pa ga mozete i samo 1mesec koristiti pre odjave.

Nije jos stigao i nisam 100% siguran za sve sto sam gore napisao pa ako vam cena odgovara istrazite malo detaljnije. Meni je dovoljno sto cu apgrejdovati nexus4 koji je odavno poceo da steka, i sto cu placati $10 manje, i sto nisam pod nikakvim ugovorom...

SimpleMobile sam koristio poslednje 3.5 godine i placao $40 mesec za 4GB. Prebacivanje broja ce me kostati $20 ali mozete uzeti novi broj.

Kad stigne i uverim se u kvalitet mreze javljam detalje.

Bockyman
31.03.2016, 19:03
Хммм... све ово звучи интересантно... али, питање је како ће све то радити у пракси... делује баш обећавајуће, али понављам, не зна се како ће то радити у пракси. Ако сам добро разумео, а и тако је и логично, када си на wi-fi-ју не трошиш онај интернет који се плаћа... мада, ја сам већ дуго на Simple Mobile $40 плану... сада је то са 4 GB на 4G, и никада нисам платио ни цент пореза, дакле никада нисам платио више од $40 за месец а често сам плаћао и мање од $40. Тако да не знам да ли би ми ово одговарало, јер не знам колико бих трошио интернета у тој варијанти, плус ту иде и такса. А морао бих и да купујем нови телефон, а овај који сада имам је стар тек око 6 месеци..
Али, све делује интересантно и само треба чути како то изгледа у пракси и да ли ће бити проблема са коришћењем, бар у почетку...

milosx
31.03.2016, 21:58
Kolega sa posla je nedavno uzeo Fi i koristi ga za sad paralelno sa starijim telefonom na T-Mobile. Pre neki dan u restoranu mu je Fi povremeno padao na 3G, dok je stariji drzao LTE sve vreme.

Ako si vec na SimpleMobile kao ja a trosis vise od 2GB onda se ne isplati. Suprugi je i 4GB na Simple malo pa bi njoj izaslo minimum $60 plus porez.

Ja sam ga uzeo samo zato sto moram da menjam telefon a ispod $300 bez robijanja 2 godine na mrezi nisam nasao ni jedan telefon da valja.

Dragan
06.04.2016, 11:14
Znam da je topic Google fi project koji sam zapazio prosle godine ali se nisam odlucio na taj korak da predjem jer nisam nasao utiske korisnika a i dok mi traje moj Nexus 5 ne kupujem novi telefon koji bi podrzavao Google Fi project. Takodje ni ja nisam zaljubljenik dvogodisnjih vezivanja za mobilnog provajdera. Prvo sam koristio str8 talk (~$53), zatim Simple Mobile ($40) i na kraju Ptel ($30) - uz koriscenje Pinzoo sajta za kupovinu dopuna. Na zalost, Ptel je zatvoren ali se ukazala nova prilika pa sam presao na Ultra mobile (ultra.me).

Imaju razlicite planove ali meni je bio zanimljiv plan od $29 koji kada se uzme na godinu dana kosta $228 tako da u prvoj godini ispadne da kosta $19 mesecno. Sta daju u tom planu?
- 1GB data
- Unlimited talk and text
- Unlimited International Calling To the USA and 60 Destinations
- 1,000 Free Minutes to Over 15 More Destinations
- $2.50 Call Anywhere Credit
- Unlimited Global SMS

Zvanje Kanade i Meksika (landlines & mobile) radi bez problema i ukljuceno je u cenu. Zvanje Srbije se placa ali se moze koristiti kredit od $2.5 koji dobijete svakog meseca, medjutim pozivi znaju biti ocajni. Iz ko zna kakvog razloga razgovor sa osobom iz Srbije krene da se ponavlja... Kada mi se to prvi put desilo, pricao sam sa kevom i na trenutak sam pomislio da je zena odlepila jer je ponavlja iste recenice...

Konekcija varira, nekada se gubi LTE... U svakom slucaju, vredi baciti pogled ako jos nemate telefon koji podrzaja Google Fi...

milosx
09.04.2016, 01:11
Upravo sam prebacio broj

Racun odmah stize jer se placa unapred, pa na kraju meseca vracaju na racun sto ne potrosite od neta.
Na simple nisam imao takse a ovde su $6.11

Taxes & government surcharges
State Sales Tax
$0.90
County Sales Tax
$1.02
County Local Sales Tax
$0.08
State 911 Tax
$1.20
Local 911 Surcharge
$0.30
Other fees
New York MTA Surcharge on Excise Tax
$0.16
State Excise Tax
$0.64
Local Gross Receipts Tax
$0.41
Federal Universal Service Fund
$1.28
Federal Regulatory Assessment Fee
$0.12

Transfer broja nije uspeo odmah vec sam zvao podrsku. Ako ne uspe recite da ukucaju za adressu "dummy" jer je to default adresa kod Simple mobile. Iako sam je promenio na simplemobile sajtu izgleda da bi trebalo par dana da prodje kroz sistem.

Prvi utisak i nije neki. Zvao sam suprugu u drugoj sobi i oboje imamo oko sekunde delay. Mislim da nije tako bilo kad sam bio na simple, ali ipak, ne secam se da sam nekad pricao preko telefona pricao sa nekim ko je u istoj sobi.

Ako ne bude valjao, mogu otkazati za mesec dana i zadrzati telefon za $300, sto je opet manje nego nov.

Javljam ako se nesto promeni.

elefteros
09.04.2016, 07:06
Nedavno sam podelio ovu vest na mojoj grupi koja se bavi work and travel programom, i naišla je na relativno dobar odziv. Stalno tražim nove informacije kako da klincima koji dolaze na kratko u Ameriku, pronađem najpovoljnije rešenje za američki broj i mrežu...

Od najave prošle godine za ovaj projekat pratim šta se dešava, i jedino što me smara je uslovljeni prelazak na Nexus, ali big :bravo: za još jednu alternativu na američkoj komunikacionoj sceni :)

milosx
10.04.2016, 01:03
Meni je najveci plus to sto je sa Nexus telefonima, jer uvek imaju cisti android i odmah dobiju najnoviju verziju Androida. Da nije bilo ovoga izdrzao bih jos malo sa Nexusom4 i posle presao na Windows Phone. Jedino sto smara kod nexus telefona je sto nemaju SD karticu.
Jos jedan plus, dobijete Google Play Music 3 meseca free trial... ali i tu ima catch:
Drugaciji je osecaj kad nemate neogranicen net. Danas izadjem, pustim muziku preko Play Music i razmisljam da i on koristi LTE $10/GB a samim tim trosi i par centi po pesmi.

elefteros
10.04.2016, 06:41
Damn it, zašto sam uzeo da učim swift!? :D

Hajd onda, ko bude bio aktivan na Fiju, javljajte utiske.

Digresija jedna - drugar mi je javio sinoć da je uspeo da preko Google Voice rezerviše broj telefona koji mu se dopada. Nisam istraživao ranije da li postoji mogućnost da se izabere broj, kao što postoji kod nas, ali eto, on me je pretekao... Kaže da posle ima neka fora kako da ga za $3 prebaciš na operatera...

milosx
11.04.2016, 18:42
Uh, Swift :no:

Utisci posle par dana: Ako vam treba novi tel, onda mozda, inace ne. Los je kvalitet zvuka, a trebao bi kao da koristi najbolji signal raspoloziv.
Trebace mi u Junu kad budem putovao su Srb/Bih, ali otkazujem ga kad se vratim (ako izdrzim do tada).

milosx
11.07.2016, 16:00
Evo update posle malo putovanja. Sa talefonom sa bio u Holandiji, Italiji, Srbiji, BiH i Hr. U svakoj od tih drzava sam imao mobilnu mrezu i internet. Cena je ista za LTE od $10/GB a pozivi 20c po minuti.

Za 24h u italiji sam potrosio 49c i mnogo mi je znacilo za navigaciju. SMS poruke su svuda bile besplatne ali desilo se da mi je hitna poruka u srbiji stigla za danom zakasnjenja, tako da bi bilo bolje da sam komunicirao preko Skype-a ili Viber-a.

355

Racun za ovaj mesec me je izasao $28.40

Kvalitet zvuka je i dalje jako los