PDA

View Full Version : Godisnji odmori

dreamerns
04.08.2008, 09:46
Citajuci ovaj forum, vidim da dosta vas cesto dolazi nazad u Srbiju u posetu. Posto sam cuo da ameri daju jako malo godisnjeg odmora (12 dana), interesuje me kako vi to rasporedjujete. Da li uspevate da otputujete malo na neko letovanje i sl. ili se sve svodi na rad u americi i godisnji u srbiji. Razlog zasto ovo pitam je taj da sam cuo da vecina amera cak ni tih tricavih 12 dana ne iskoristi, a citajuci ovaj forum deluje mi kao da ljudi imaju vise dana godisnjeg :)

wingreen
22.08.2008, 07:48
I mene zanima prethodno pitanje, pa ako ima neko voljan da odgovori....:)

landlord
22.08.2008, 09:00
Moja komsinica radi u istoj firmi vec 10 godina, u Chicagu i ima 4 sedmice godisnjeg. Tako da tih 12 dana zavisi od firme do firme... i godina staza naravno..

Poz.

Lucky
22.08.2008, 17:58
Kod mene u firmi dobijes pravo na godisnji odmor cim se zaposlis i to je 10 radnih dana osim toga imam pravo i na 4 dana po svom izboru takozvani-personal hollidays. Ako si dobar sa menadzmentom mogu da ti to spoje pa prakticno imas 3 nedelje
Nakon 5 godina u firmi imam pravo na 15 radnih dana a nakon 10 na citavih 20 dana (kalendarskih mesec dana). Neki stresniji i odgovorniji poslovi(menadzerski) imaju i do mesec dana u startu.

srdjevic
02.09.2008, 06:54
Meni je svake godine povećano za 5 dana (1 nedelju). Prve godine sam imao jednu, sad u trećoj tri... Sumnjam da će mi povećavati još... Mislim da mi je dao veći godišnji da me zadovolji jer zna da volem da odem u otadžbinu. :D

Mada, to je privatnik...

vuxanne
13.04.2012, 04:38
Ja radim jos malo - do 3 maja i onda livada do avgusta. Jedva cekam...:bravo:

Ja radim od 22 avgusta do 10 decembra sa nedelju dana pauze u oktobru. Zatim ne radim do 11 januara. Zatim radim od 11 januara do 5 maja. I tako u krug.

Godisnje ne radim 107 radnih dana (nisam brojala vikende jer vikendom ne radim nikad), evo prebrojala sam.

zvercica
13.04.2012, 21:32
Ja radim jos malo - do 3 maja i onda livada do avgusta. Jedva cekam...:bravo:

Ja radim od 22 avgusta do 10 decembra sa nedelju dana pauze u oktobru. Zatim ne radim do 11 januara. Zatim radim od 11 januara do 5 maja. I tako u krug.

Godisnje ne radim 107 radnih dana (nisam brojala vikende jer vikendom ne radim nikad), evo prebrojala sam.

A šta to, zivota ti, radiš? I koliko primaš ovih meseci kada ne radiš, ako nije tajna? Ne mislim da kažeš punu cifru, već u procentima od pune plate?

Negde sam pročitala da imaš supruga i dete i da samo ti radiš, i da fino živite od toga. Zvuči fenomenalno :)

vuxanne
13.04.2012, 21:43
A šta to, zivota ti, radiš? I koliko primaš ovih meseci kada ne radiš, ako nije tajna? Ne mislim da kažeš punu cifru, već u procentima od pune plate?

Negde sam pročitala da imaš supruga i dete i da samo ti radiš, i da fino živite od toga. Zvuči fenomenalno :)

Profesor na faksu. Primam svakog meseca istu platu i kad radim i kad sam na raspustu. Ovde ima samo 2 ispitna roka, nakon zavrsetka svakog semestra pa ima vise neradnih dana. A semestri traju drugacije 22 avgust - 10 decembar je zimski a od 10 januara do 5 maja je prolecni.

vrhunski
13.04.2012, 22:12
tamo gde ja idem je slicno ko u Srbiji :D

- 21 dan je godisnji odmor
- 12 dana godisnje (PETAK) je neradni tj Furlough days (http://www.youtube.com/watch?v=vWfOl33Rd3I&feature=related)
- 14 dana godisnje su praznici

Evo primer kako izgleda oglas za posao (http://agency.governmentjobs.com/honolulu/default.cfm?action=viewJob&jobID=421305&hit_count=yes&headerFooter=1&promo=0&transfer=0&WDDXJobSearchParams=%3CwddxPacket%20version%3D%271 .0%27%3E%3Cheader%2F%3E%3Cdata%3E%3Cstruct%3E%3Cva r%20name%3D%27CATEGORYID%27%3E%3Cstring%3E-1%3C%2Fstring%3E%3C%2Fvar%3E%3Cvar%20name%3D%27PRO MOTIONALJOBS%27%3E%3Cstring%3E0%3C%2Fstring%3E%3C% 2Fvar%3E%3Cvar%20name%3D%27TRANSFER%27%3E%3Cstring %3E0%3C%2Fstring%3E%3C%2Fvar%3E%3Cvar%20name%3D%27 FIND_KEYWORD%27%3E%3Cstring%3E%3C%2Fstring%3E%3C%2 Fvar%3E%3C%2Fstruct%3E%3C%2Fdata%3E%3C%2FwddxPacke t%3E)

Inace placaju skoro svuda zdravstveno, penziono i zivotno osiguranje...
jedini nedostatak je sto ako si na bolovanju placaju samo do 21 dan a posle toga ....:wtf:

landlord
14.04.2012, 17:26
Profesor na faksu. Primam svakog meseca istu platu i kad radim i kad sam na raspustu. Ovde ima samo 2 ispitna roka, nakon zavrsetka svakog semestra pa ima vise neradnih dana. A semestri traju drugacije 22 avgust - 10 decembar je zimski a od 10 januara do 5 maja je prolecni.

Zvuci super. Svaka cast za poziciju. Na kojem si predmetu profesor? Jel i ovde vazi kao kod nas da moras svakih nekoliko objavljivati naucne radove i sl.?

landlord
14.04.2012, 17:30
tamo gde ja idem je slicno ko u Srbiji :D

- 21 dan je godisnji odmor
- 12 dana godisnje (PETAK) je neradni tj Furlough days (http://www.youtube.com/watch?v=vWfOl33Rd3I&feature=related)
- 14 dana godisnje su praznici

Evo primer kako izgleda oglas za

Inace placaju skoro svuda zdravstveno, penziono i zivotno osiguranje...
jedini nedostatak je sto ako si na bolovanju placaju samo do 21 dan a posle toga ....:wtf:

Ja bih sutra otisao na Hawaje sto se tice klime i sl. Ali cuo sma da je nenormalno skupo. Nadam se da si uradio domacu zadacu i pogledao troskove zivota.

Sretno u svakom slucaju.

vuxanne
14.04.2012, 17:37
Zvuci super. Svaka cast za poziciju. Na kojem si predmetu profesor? Jel i ovde vazi kao kod nas da moras svakih nekoliko objavljivati naucne radove i sl.?

Zavisi jesi li na "teaching" ili "research" faksu. Ja trenutno ne moram (mada imam vec 2 rada ove godine) jer sam na ovom prvom. Predajem svasta... U toku svog dosadasnjeg zivota 20 predmeta, na ovoj ovde poziciji za sada 7 - 5 na BS (inzenjerija) i 2 na MS (international studies) studijama.

Molloh
19.04.2012, 03:44
Uf, covece, prosto mi je lepo kad vidim i cujem da neko ima ovako super posao :) Svaka cast Vuxanne !!! U potpunosti ostvaren american dream :) Pohvale za poziciju, samo napred :)

vrhunski
19.04.2012, 04:28
Ja bih sutra otisao na Hawaje sto se tice klime i sl. Ali cuo sma da je nenormalno skupo. Nadam se da si uradio domacu zadacu i pogledao troskove zivota.

Sretno u svakom slucaju.

Nekretnine su "nenormalno" skupe ali stvarno. Ispod 500.000$ nema nista pristojno a za 1200$ rent mesecno dobijes jedva neki studio na pristojnoj lokaciji. Kuca nema normalna ispod milion$ :) tj ima ali u nekoj zabiti ili neke krs lokacije.

Mada opet porez na imovinu je dosta nizi nego npr u Kaliforniji. Sve ostalo je u sustini super :)

@vuxanne svaka cast :)

kaneolopa
22.04.2012, 00:48
Citajuci ovaj forum, vidim da dosta vas cesto dolazi nazad u Srbiju u posetu. Posto sam cuo da ameri daju jako malo godisnjeg odmora (12 dana), interesuje me kako vi to rasporedjujete. Da li uspevate da otputujete malo na neko letovanje i sl. ili se sve svodi na rad u americi i godisnji u srbiji. Razlog zasto ovo pitam je taj da sam cuo da vecina amera cak ni tih tricavih 12 dana ne iskoristi, a citajuci ovaj forum deluje mi kao da ljudi imaju vise dana godisnjeg :)

Ja imam 3 nedelje godisnjeg odmora od samoga starta i to mogu da iskoristim kad god. Pored te tri nedelje godisnjeg imam i 6 licnih praznika( tkz. quasi holydays) . Moj total odmora cini 4 radne nedelje + 1 dan.

U Srbiju smo bili prosle godine po prvi put nako 3 godine zivota u US, ove godine nam dolazi gomila ljudi u posetu iz Srbije do Australije, nadam se da cemo stici do Tahitija ili Bora Bore, ako ne onda barem Nekih 10-ak dana na Karibima.
Kolicina godisnjeg odmora je dosta solidna kod nas, nakon prve 3 godine se kolicina godisnjeg povecava na 4 nedelje, nakon 5 godina na 6 nedelja i mislim da je to maximum godisnjeg... to jos moram da pogledam. Nakon 20 godina rada za moju kompaniju pored silnog odmora mozes da uzmes dodatno 1 mesec off koji ti je full placen, navodno mozes da dobijes i put na havaje od firme nako odredjenog broja godina - ovo mi je jos tesko da poverujem.

U mojoj firmi vecina ljudi ima po mesec dana i vise godisnjeg nakupljeno, uglavnom uzimaju prodjuzene vikende ili licne praznike, duze godishnje cuvaju za putosestvija po svetu (istrazivanje Azije, Afrike i Evrope).

Ne zelim da svoj godisnji odmor u potpunosti trosim na odlaske u Srbiju, daleko mi je daraze kada ljudi dodju ovde i vide malo sveta, a ja bi rado da kao ostatak moje firme istrazujem te egzoticne predele.

vuxanne
22.04.2012, 05:51
Cula sam vise puta da masa Amera nikad ni ne potrosi te dane predvidjene za odmor iz raznoraznih razloga... Mozda ne mogu da se izkombinuju sa zenama, muzevima, decom itd... Ja sam ih dosta upoznala kojima je odmor da odu da posete roditelje i obicno trose te dane oko njihovih praznika.. Bozica, Dana Zahvalnosti itd.

ZeljkoUSA
23.04.2012, 13:34
Moj prijatelj se zaposlio u Monistarstvu ekonomije u CHGO. Jos uvek je na part time (procedure) i ima 3 nedelje. Kad krene da radi full time u startu ima 4 nedelje, nakon 3 god. ima 6 nedelja. Tu se dodaju i ti dani koji se dodaju uz vikend,...

Lepo je u tu u drzavnoj sluzbi :-)

vrhunski
23.04.2012, 14:00
ma da zavisi kako kome "upadne" mada sa malo ili edukacije ili srece dobro se prolazi :)

dreamerns
23.04.2012, 22:28
Kod mene je 3 nedelje doveka....odnosno nakon odredjenog broja godina ( u IT industriji retko ko ostane toliko dugo na jednom mestu) se poveca na 4-5 godina. U svakom slucaju, covek moze racunati na 3 nedleje....jer cak i da dozivi tih famoznih 4-5 nedelja, promena firme resetuje sve.

zvercica
29.04.2012, 21:37
Kanelope, šta znači lični praznik? Kažeš da imaš 6 ličnih praznika, da li su to državni praznici?

Moj suprug radi i u banci i kaže da skoro svakog meseca dobija obaveštenje da je u Americi taj-i-taj dan neradan zbog nekakvog praznika i da ce transakcije biti odložene.... Naša rodbina u Kanadi kaže da oni imaju 3 ili 4 nedelje odmora, ali svako malo imaju produžen vikend zbog raznoraznih praznika, i to im omogućava da često negde otputuju.... odmore se... Da li je to isto?

vuxanne
29.04.2012, 23:35
Mozda je taj licni praznik kad npr. ja kazem da necu da radim 7. januara jer slavim Bozic ni npr. kad mi je slava. Jel ta fora? Lupam, nemam pojma...

Ja imam pravo da se dva dana godisnje ne pojavim na poslu i da me niko ne pita ni zasto ni kako. Kod nas to zovu "personal days off". Npr. ides na intervju za drugi posao pa smugnes sa posla. Ili mnogi to spoje sa nekim praznicima pa duze praznice. I placaju te taj dan kao da radis.

kaneolopa
01.05.2012, 02:33
Kanelope, šta znači lični praznik? Kažeš da imaš 6 ličnih praznika, da li su to državni praznici?

Moj suprug radi i u banci i kaže da skoro svakog meseca dobija obaveštenje da je u Americi taj-i-taj dan neradan zbog nekakvog praznika i da ce transakcije biti odložene.... Naša rodbina u Kanadi kaže da oni imaju 3 ili 4 nedelje odmora, ali svako malo imaju produžen vikend zbog raznoraznih praznika, i to im omogućava da često negde otputuju.... odmore se... Da li je to isto?

To mogu biti i licni, ali i religijski. Npr: kineska nova godina, hanuka i sl, a moze biti i rodjendani godisnjice a mogu se vezati i za praznike koji su u toku godine pa uzeti prodjuzeni vikend npr. sa proslavom dana rada, sinko de majo itd. uzedi josh jedan dan da napravim prodjuzeni vikend.

Da napomenem ne mozete porediti firme iz privatnog sektora, drzavne institucije i nastavnike / profesore. Drzavne firme imaju sve moguce praznike, kao i vecina skoli. Privatne firme nisu duzne da ti daju ni jedan praznik osim bozica, 4 jula, i dana zahvalnosti.

MIA
01.06.2012, 05:06
Tocno. Ja radim u privatnoj firmi i pravo na citavih 5 slobodnih dana (to je za cijelu godinu) se ostvaruje nakon 90 dana od zaposlenja. Sve ostalo je neplaceni godisnji. Svaki dan bolovanja, sto zbog djece, sto osobno, se odbija od place...Inace, ja sam na FL - Tampa.

jovke
01.06.2012, 15:31
Mogu li forumasi ovde ili u nekoj drugoj temi uz duzinu godisnjeg odmora navesti koliko vi ili vasi prijatelji dnevno ili sedmicno vremenski radite u USA, sto regularno sto prekovremeno? Mislim da mnoge od nas na forumu to zanima.
Stalno se vrti ta prica u Srbiji ili BiH svejedno gde, radi se i subotom, nedeljom, od jutra do mraka, itd. Opet onda dodju poznanici iz Nemacke, Austrije pocinje prica, kod svabe se radi mnogo, samo pidzama i radno odijelo i tome slicno.
Koliko ste u Americi posveceni poslu i koliko provodite vremena na poslu?
Pozdrav svima!

mijan
01.06.2012, 15:35
Ja radim u privatnoj firmi i pravo na citavih 5 slobodnih dana (to je za cijelu godinu) se ostvaruje nakon 90 dana od zaposlenja. Sve ostalo je neplaceni godisnji.

Da li to znaci da bez posledica po radno mesto mozes i vise vremena dobiti za odmor samo sto ti nije placeno?

landlord
01.06.2012, 15:55
Ja imam 19 dana odmora + bolovanje koje je neograniceno i koje koristis na fair osnovi. Mada meni kad se ne ide na posao radim od kuce. Ovo ne mogu bas cesto da praktikujem. Radno vrijeme je 40 sati sedmicno, ali na ovo dodati sat vremena pauze koju stvarno mrzim i prije nisam ni koristio. Sad je koristim odlaskom u teretanu ili bazen. U ovoj firmi nemam prekovremene sate, tako da u 5 furam kuci.

U prosloj firmi sam imao prvu godinu 5 dana godisnjeg i nakon godinu dana se to povecalo na 10 dana. Mada su meni dali dodatnu sedmicu jer sam isao u Bosnu. U toj firmi sam radio prekovremene sate koji nisu bili placeni. Ovi prekovremeni su ukljucivali podrsku 24/7, kad nosis taj mobilni na koji te zovu iz svih podruznica kad imaju neki problem. Imali smo podruznice od australije, preko Amerike do Evrope. Tako da je ta sedmica kad imas telefon bila bas zeznuta. Cesto u sred noci imas pozive.

dreamerns
01.06.2012, 17:32
Kod mene u firmi imas 15 dana godisnjeg + 2 dana za fleksibilne praznike (ovo mozes kada hoces da koristis). Takodje imamo 2 nedelje sick leave. Ovo sluzi da samo javis da si bolestan, ne oduzima ti se od plate i ne ide ti bolovanje....vise ono kada te jedan dan boli stomak ili ti je dete bolesno i sl. Moze da se radi od kuce, ali koliko cesto zavisi od tima do tima. Ja gledam bar jedan dan nedeljno da radim od kuce (skratim vreme na putovanju). Radi se oko 40 sati nedeljno. Kazem oko, jer ti niko to ne prati. Nemamo neku odredjenu pauzu koliko treba da traje za rucak, niti koliko tacno moras da si na poslu. Desi se kada radis manje od 8 sati, desi se kada ostanes prekovremeno. Kada te krene koncentracija, neces prekinuti na pola....nego dovrsis sta imas.
Moje licno misljenje je da u Americi najveci problem predstavlja vreme provedeno u putovanju do posla i nazad. Ovde nepotrebno izgubis bar sat vremena (a mislim da u proseku ljudi gube i do dva sata). Oni koji imaju vise od jednog posla, cesto gube jos vise. Takodje, bitno je i u kom sektoru radis. Ako pokusavas nesto privatno da radis, ili radis u maloj firmici koja se tek probija....naravno da ces daleko vise da radis (za manje para).

Good Spirit
02.06.2012, 03:09
Ja radim u IT firmi, koja je spada u manje bar što se tiče zaposlenih (10 stalno zaposlenih + dosta na ugovor).

Kod mene je sve stvar dogovora, jer smo mala firma u kojoj su svi ljudi sjajni pa nema potrebe za nekom kontrolom.

Zvanično imam 2 nedelje plaćenog odmora + praznici + kada sam bolestan samo javim da neću doći. Mogu da radim od kuće skoro kada god hoću, mada praktikujemo svi da budemo ponedeljak i petak kući a ostatak nedelje u kancelariji. Ja srećom ne gubim vreme na put do posla, pošto živim na 10min kolima.

Radim uglavnom oko 50 sati nedeljeno i to samo zato što ja tako hoću. Oko 9 stignem na posao i oko 6 odem, pauzu za ručak mogu da iskoristim kako hoću i niko mi ne gleda na sat kada ću da idem i koliko ću da ostanem.

Gotovo svaki vikend od kuće uradim nešto za posao iako se to od mene ne očekuje, ali ja jednostavno kada vidim da imam neki "task" ili email za mene želim što pre da rešim.

Ceo posao se zasniva na poverenju i završenim zadacima, dokle god ih odrađujem ne zanima ih puno kada radim.

Evo baš prošlog meseca sam neplanirano morao da odem za Srbiju, par dana pred put sam im rekao da treba da idem, rekli su mi nema problema, ali pošto nam je bila frka sa jednim projektom u kome ja učestvujem ja sam iz srbije svaki dan koliko sam stigao (obično 2-3 sata) radio.

Prekovremeno mi nije plaćeno zato što ga ja ne prijavljujemm ali isto tako često kada odem ranije sa posla jer mi se ne radi ili mi koncentracija loša niko ne kaže ništa.

Meni za sada odgovara ovakav sistem i mala kompanija, za ubuduće ćemo da vidimo.

dejancic
02.06.2012, 18:24
U prvoj firmi sam imao 10 radnih dana godisnjeg i cini mi se 8 dana bolovanja plus 8 placenih praznika. Radno vreme je bilo od 10 do 19h racunajuci i neplacenu pauzu za rucak od sat vremena. Prekovremeno nije postojalo osim u slucaju da nesto od uredjaja otkaze. Morao sam uvek da budem dostupan putem telefona, a svaki odlazak iz grada sam morao da planiram unapred i prijavljujem na vreme da bi menadzer imao inzenjera na rezervi.

U sadasnjoj firmi imam isto 10 radnih dana godisnjeg, ali imam po 2 dana vise praznika i dana za bolovanje. Radno vreme trenutno nemam, sve je stvar dogovora. Bitno je da na kraju nedelje imam 40 sati sve ukupno. Prekovremenog imam kada god ima posla. Nekada se podrazumeva da ostajem duze, jer neki projekat mora da se zavrsi, a nekada je na dobrovoljnoj bazi i uglavnom ih ne interesuje da li cu ostati sat, dva ili duze.

dejancic
02.06.2012, 18:24
U prvoj firmi sam imao 10 radnih dana godisnjeg i cini mi se 8 dana bolovanja plus 8 placenih praznika. Radno vreme je bilo od 10 do 19h racunajuci i neplacenu pauzu za rucak od sat vremena. Prekovremeno nije postojalo osim u slucaju da nesto od uredjaja otkaze. Morao sam uvek da budem dostupan putem telefona, a svaki odlazak iz grada sam morao da planiram unapred i prijavljujem na vreme da bi menadzer imao inzenjera na rezervi.

U sadasnjoj firmi imam isto 10 radnih dana godisnjeg, ali imam po 2 dana vise praznika i dana za bolovanje. Radno vreme trenutno nemam, sve je stvar dogovora. Bitno je da na kraju nedelje imam 40 sati sve ukupno. Prekovremenog imam kada god ima posla. Nekada se podrazumeva da ostajem duze, jer neki projekat mora da se zavrsi, a nekada je na dobrovoljnoj bazi i uglavnom ih ne interesuje da li cu ostati sat, dva ili duze.

vuxanne
08.06.2012, 00:54
Da napomenem ne mozete porediti firme iz privatnog sektora, drzavne institucije i nastavnike / profesore. Drzavne firme imaju sve moguce praznike, kao i vecina skoli. Privatne firme nisu duzne da ti daju ni jedan praznik osim bozica, 4 jula, i dana zahvalnosti.

Jeste. Ja radim na privatnom faksu ali za one koji nisu profesori vaze sasvim druga pravila.

Ostali zaposleni (sefovi odseka, sekretarice, biblioteka, administracija, HR, informacione sluzbe itd):

Vacation is earned each pay period according to the following schedule:
Date of hire to first anniversary: 40 hrs (5 radnih dana)
First anniversary to fourth anniversary: 80 hrs. (10 radnih dana)
Fifth to fourteenth anniversary: 120 hrs (15 radnih dana)
Fifteenth anniversary: 160 hrs. (20 radnih dana)

Pa sve zavisi koliko radis u firmi...

MarkoS
08.06.2012, 09:35
Wow, to izgleda bas surovo. Posle 25 dana godisnjeg (koliko je valjda normalno u EU) bilo bi bas nezgodno naviknuti se na samo 5-10 dana odmora.

vuxanne
08.06.2012, 13:51
Wow, to izgleda bas surovo. Posle 25 dana godisnjeg (koliko je valjda normalno u EU) bilo bi bas nezgodno naviknuti se na samo 5-10 dana odmora.

A masa njih menja poslove non stop, svake 2 godine pa ti se nesto odmora ni nenagledaju. Ko ima decu sve to obicno potrosi na cuvanje kad su neke bolesti kad ispucaju one dane sto im sleduju. Ja poznajem masu Amera koji rade na tim nekim pozicijama sa srednjom skolom koji otprilike nisu nikad ni isli na godisnji odmor kakav mi zamisljamo (more/planina). Obisno posecuju familiju i jako puno njih ako zivi u jednom delu zemlje one druge nije ni video. Svi stranci koje sam upoznala u proseku mnogo vise proputuju Amerikom neko domaci.

mijan
08.06.2012, 15:00
I vikend odmor je neki odmor. Postavlja se pitanje moze li se zaraditi novac za odmor?! I odlazak na vikend negde u dobru prirodu, more (ko je blizi Floridi, Kaliforniji) i slicno je neki odmor, ako se ima slobodan vikend. U Srbiji je problem uopste i zaraditi neke pare za odmor, a onda i kad zaradis za neki vikend-odmor nemas slobodan dan jer se radi i subotom i nedeljom. Klasican odmor i ne mora uvek znaciti 15 slobodnih dana pa trci na avion u Srbiju. Nekad je verovatno dovoljno i manje novca i par dana za solidan odmor organizma i porodicno uzivanje.

MarkoS
08.06.2012, 15:14
A masa njih menja poslove non stop, svake 2 godine pa ti se nesto odmora ni nenagledaju. Ko ima decu sve to obicno potrosi na cuvanje kad su neke bolesti kad ispucaju one dane sto im sleduju. Ja poznajem masu Amera koji rade na tim nekim pozicijama sa srednjom skolom koji otprilike nisu nikad ni isli na godisnji odmor kakav mi zamisljamo (more/planina). Obisno posecuju familiju i jako puno njih ako zivi u jednom delu zemlje one druge nije ni video. Svi stranci koje sam upoznala u proseku mnogo vise proputuju Amerikom neko domaci.

Da, zato i kazem. Potogovu u IT, provesti negde 10 god je bas onako dugacak period.
Da li i IT kompanije imaju ovakav raspored godisnjeg odmora? Koliko je moguce izboksovati tih 20-tak dana od samog pocetka? Izgleda da i nije tako lose biti u EU za sada :)

@mijan - Ako ne mozes da zaradis pare i plus nemas slobodne dane, onda mislim da nema nikakve svrhe ni ici tamo? Ne?

landlord
08.06.2012, 23:50
Godisnji odmor je jedna od stavki koje za koje se pregovara na razgovoru za posao. Zelim da naglasim, ako vam je posao za koji nisu potrebne neke specijalne kvalifikacije, onda tesko da mozete pregovarati o ovome

dreamerns
11.06.2012, 18:54
Ameri cesto (oni koji mogu da priuste) prave mini odmore. Jako retko sam cuo da neko ide 10 dana u grcku :-) Uglavnom su to neki produzeni vikendi i slicno i ljudi su u stanju da putuju na karibe (5 sati letenja) za samo 4 dana. Iz moje perspektive (kao osobe koja ovako u zadnje vreme provodi odmore), to su vise mini avanture, nego pravi odmor. Nemam nista protiv, ali je fakat da coveku sto je stariji treba vise da ode negde 10 dana i ne misli. Problem nas imigranata je sto to cesto potrosimo na odlazak u Srbiju (time sam i zapoceo ovu temu davne 2008). Sto se IT industrije tice, tu sam primetio da ljudi cesto u dvadesetim i ranim tridesetim (pre dece i sl) rade, zarade pare...daju otkaz....putuju. Umeju da sljakaju po godinu dve, i onda putuju isto toliko (ili bar 3-4 meseca). Recimo, ja sam jedina osoba u mom timu koja nije proputovala svet. Ko sto rekoh, nas problem je sto dolazimo iz gologuzije (i tek krecemo ovde da gradimo karijeru) i drugi problem je ta nit sto nas spaja sa Balkanom...a za pare koje potrosis da odes u Srbiju (i vreme)...mogao bi toliko drugih stvari uraditi.