PDA

View Full Version : Schools

Olivera
21.08.2008, 00:38
Ovo je jedan po meni veoma dobar sajt o skolama.
http://www.greatschools.net/
Za sve vas koji imate decu osnovce ili sredjnoskolce. Moze se naci najbliza skola, uporediti se sa ostalima, ima i rates sa strane sajta, roditelja, dece i nastavnike zasebno.
Statistike o zastupljanosti etnickih grupa u procentima, Parent Community...

wingreen
21.08.2008, 09:59
Da li ima sta za obdanista? Pokusavala sam nesto da nadjem ali nista....

wingreen
21.08.2008, 10:00
Evo i jednog zanimljivog za College, koga zanima, rasporedjnih po drzavama

http://allcollege.org/

landlord
21.08.2008, 10:03
hehehe kako sam znao da ces prva se javiti na ovu temu..:)

wingreen
21.08.2008, 10:05
Pa hajde Landlord red je da mi negde na netu pronadjes to famozno obdaniste;)

landlord
21.08.2008, 10:14
Mozda je najjaca fora da otvoris svoj vrtic kada odes u USA, i pored svojih klinaca cuvas jos par njih...
Koliko sam upratio jako su skupa obdanista, a kada dodjes tamo ako budes radila za minimalac ili nesto malo jacu satnicu da ti se vise isplati ostati doma i cuvati djecu a jaca polovina da radi..
Mada o ovome bolje da kazu oni koji su vec preko bare, ako jos neko osim Milosha posjecuje forum a da je preko bare..

landlord
21.08.2008, 10:24
http://www.savvysource.com/

Evo nesto za vrtice.. Ima za razne gradove ocjene i sl.

Mozda je najbolje da to pitanje postavis na onom forumu, city-data..
Jel ti ono planiras da ides za Chicago?

wingreen
21.08.2008, 10:28
Da znas da sam isto razmisljala o tome da otvorim vrtic:p
A sto se tice Chikaga nesto mi se cini da bi tu bilo ok a sta ce biti do samog kraja se ne zna jer kako rekoh tamo nemamo nikoga pa cemo videti....
Hvala za sajt!;)

Olivera
03.10.2008, 10:27
Ajte hackeri, surferi... pomagajte.
Trazim hig school na FL (Dade County, Broward County, and Palm Beach County) koji kao athletics imaju fencing http://www.smileys.me.uk/smileys/Fighting/fighting0074.gif ili skatebording http://cache.hyves-static.net/images/smilies/default/smiley_skater.gif posto moj sin ta dva sporta trenira paralelno.
Macevanje mi je prioritet, ako se vec nesto nadje... :D

xeg
03.10.2008, 11:40
Mozda bi mogla da kontaktiras nekoga od sledecih:

Florida Fencing Academy (http://www.floridafencingacademy.com)

Miami Fencing Club (http://www.miamifencingclub.com/)

Palm Beach Fencing Club (http://home.earthlink.net/~alan.one/fencing/)

Orlando Fencing (http://www.orlandofencing.com/)

Florida Musketeers (http://www.floridamusketeers.com/)

South Florida Fencing (http://www.southfloridafencing.com/)

Oni bi trebali da imaju info u kojim skolama je fencing u athletics.
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/fencing.gif

moni
05.10.2008, 19:02
Olivera,
ono sto sam ja saznala od naseg teachera( pre 5 godina se doselio u srbiju iz USA) jako je vazno da u skoli imaju i program ESL - da je engleski drugi jezik. To je pogodno za strance dok ne dodju u fazu da potpuno mogu da prate nastavu:book:. Takodje je bitno da prevedes i svedocanstvo sa ocenama kako bih mogli da vide sta je sin ucio.Naravno ici ce tamo i na test da vide u koji razred da ga ubace.

Zana
05.10.2008, 20:16
Wingreen - da se vratim u real life lol mozes da uklopis dobro i korisno ako se prikljucis nekoj agenciji i radis kao nanny u svom stanu za 1-2 deteta, zato budes placena po satu i u isto vreme cuvas svoje dete. O otvaranju obdanista ne razmisljaj prvih par godina - moras da stvoris uslove, prostor i kapital za to - i pre svega klijantelu. To mozes da uradis kad ocenis da imas dovoljno ljudi koji bi sklopili ugovore sa tobom da bi ti se investicija isplatila. Plus moras da dobijes sve dozvole. S druge strane, bices gurnuta samo na pojedine srpske porodice. Ja licno ne bih dala da mi neko ko ne prica aktivno engleski jezik cuva dete. Zivim ovde, i prvi jezik mog deteta bice engleski, a drugi srpski (kasnije). Ne mislim da sam jedina koja ima stav. Meni je prosto muka kad vidim neke imigrante, deca im imaju po 4-5 godina i ni da beknu na engleskom - mozes da zamislis koliko losih stvari napravis detetu sa tim kad krene u skolu... Dakle, kad budes dosla, povezes se sa nasim ljudima, sigurno ce se naci par porodica kojima treba nanny bar par puta nedeljno - pa naplacuj $10 na sat i napravices neke novce u samom startu sto ce ti biti super za pocetak. Po mom misljenju, ja nikad ne bih bila stay home mom - jer mogu da zaradim sigurno 3 puta vise nego sto me kosta day care. To je moje misljenje ali procenices sama kad dodjes ovde... Ja ne bih da "ubijem" planove lol samo pokusavam da keep it real - btw, nisam odustala od postovanja lol nego me ubise ovi ispiti ne dizem glavu od knjige, ali proveram postove na sajtu cesto... Pozdrav

D$D
05.10.2008, 20:37
Misljenje br 2.
Ja se ne slazem sa ovom konstatacijom da mom detetu prvi jezik koji ce da progovori bude Engleski.
Dete je okruzeno sa Engleskim jezikom i to nece biti problem za decu da nauce Engleski pa makar imali i 6-7 godina kada pocnu da uce Engleski.
Dete treba sacuvati od Engleskog na pocetku, prvo treba da nauci svoj jezik Srpski, Hrvatski ili kako vec god ga zvali.
Da li mislis da ce tvoje dete dobiti nekada bolji posao zato sto je od pocetka znalo Engleski jezik da prica tecno,da li ce tvoje dete znati da prica Srpski jezik kada mu dodju baba i deda ili kada ode u Srbiju.
Ja se grozim od nasih imigranata cija deca neznaju svoj maternji jezik a ima ih dosta ovde.
Drugo ko ce da cuva nasu decu nego bebisiterke koje pricaju Srpski, Spanski i ostale jezike jer one koje znaju da pricaju Engleski tecno su dosta skuplje od ovih koje sam prve naveo.
Ako se vratimo na druge nacije primera Indijce koji neznaju nikako da pricaju Engleski ili je njihov Engleski da te bog mili sacuva, videcete da oni cuvaju svoju decu od Engleskog jezika takodje i Meksikanci, samo izgleda da mi zelimo da se totalno asimiliziramo ovde na ovaj jezik.
Srpska emigracija ima problem ovde sto nam deca ne znaju jezik a ko smo ako ne znamo svoj jezik.
Za Amere mi ce mo da budemo uvek Fuckin' Alien, i kada dobijemo drzavljanstvo USA.
Odricemo se neceg sto je nase a oni kod kojih smo nikada nas nece prihvatiti kao ravnopravne.
Poznajem porodice cija deca pricaju tecno Engleski a od Srpskog znaju samo da masu glavom.
To je veca sramota nego li da mi dete ne zna Engleski.
Dete kad krene u skolu od 1 razreda ovde pa do kraja skolovanja pricace Engleski isto kao i Ameri, a do tada moze da savlada Srpski.
Ko si ako izgubis svoj jezik.

Zana
05.10.2008, 21:20
Uvek postoji razlika u misljenju i to je sasvim ok. Ja se ne osecam kao Fuckin' Alien niti me bilo ko tretira tako. Ja sam bogami ulozila hard work da stvari budu takve. Ja sebe ne definisem kroz jezik koji pricam. Moj maternji jezik je srpski jer sam rodjena tamo. Ja nisam Srpkinja u Americi, vec sam Amerikanka srpskog porekla. Nisam se niceg odrekla i nisam zaboravila ko sam. To ko sam ja ni u kom pogledu nije povezano sa nacionalnom pripadnoscu, vec sa mojim nacinom razmisljanja, postupcima, odlukama... Maternji jezik mog deteta bice Engleski - jer ce dete biti rodjeno ovde. Imace priliku da nauci Srpski, Spanski i Francuski (kao drugi i treci jezik u skoli). Ja nemam nameru da dete pravim necim sto nije zato sto sam ja rodjena na drugom mestu. Slavice Bozic kad i svi slave, i zivece zivot kakav zive i druga deca rodjena ovde. Imace susret i sa drugom zemljom - nemam nameru da detetu punim glavu sa imigrantskim idejama jer moje dete nece biti imigrant ni po kakvoj definiciji. Ja sam se doselila ovde sa namerom da zivim normalan zivot, ne odricem se niceg "naseg" jer neznam ni sta je to. Moje je ono sto ja napravim svojim. To sam ja. Ja nemogu sebe da nateram da promovisem ideje protiv kojih sam bila i dok sam zivela tamo. I u Srbiji sam birala ljude sa kojima sam se druzila - to radim i ovde. Ne druzim se neminovno zato sto je neko iz iste zemlje gde sam rodjena. Zivela sam u Vojvodini i bilo mi je muka kad cujem da neko ko je rodjen tamo ne razume sta ga pitam. Bices prihvacen ovde onda kad razumes ideje ove zemlje - niko nece da tolerise da te primi u svoj dom a ti da pokusavas da ga ucis kako treba i sta da radi u svojoj kuci. Ja nisam dosla ovde da radim kao gastarbajter i ne ponasam se tako. Ucestvujem u sastancima lokalne zajednice, volontiram u akcijama grada, i uzivam u normalnom zivotu. Onakvom kakav sam zelela od samog pocetka jednom davno kad sam postala sposobna da shvatim sta se desavalo u Srbiji. Skolovala sam se ovde i to iskistvo ne bih menjala ni za sta u zivotu. Dakle - ako nesto cenim u ovoj zemlji to je sloboda misljenja i razlicitosti. I ja praktikujem tu povoljnost vrlo cesto, ne moramo da se usaglasimo oko toga i to je sasvim ok svako najbolje zna kako se oseca - dakle, meni nijedna vrata od samog pocetka nisu bila zatvorena (osim malo kod prvog posla gde sam radila u srpskom restoranu), nikad nisam ni u najmanjoj dozi osetila da me neko tretira drugacije... mozda to ima veze sa tim kako razmisljam i postupam, a mozda sam i imala dovoljno srece. Ko zna. Ja samo znam da sam ok i to mi je jedino bitno. Ne vidim da postoji razlog da se raspravljamo oko toga... svi mi zivimo zivot onako kako smo ga napravili. Odluka je na svakom ponaosob. Ja to niti kritikujem, niti negodujem, niti opravdavam. Dajem svoje misljenje jer neko moze da se pronadje u tome, a i ne mora. Samo dajem svoje misljenje o temam koje neko zapocne, jer sam mislila da je to osnovna ideja. Ja se izvinjavam ako sam pogresno razumela. Simple as that. Pozdrav!

wingreen
05.10.2008, 21:53
Zana i D$D, hvala puno na odgovorima:)
Oba misljenja su interesantna, verovatno je razlika u tome sto je D$D jos uvek pocetnik dok je Zana vec 6-7 godina tamo i vec se u potpunosti prilagodila. Svidja mi se to sto si rekla da se ne ponasas kao gastarbajter, mislim da je u tome i poenta:;D:

Volela bih kad nadjes vremena da nesto napises o skolovanju u Americi, mozes da otvoris posebnu temu...
:pozz:

D$D
05.10.2008, 23:09
Misljenje se mora postovati.
Postujem ja tvoje misljenje i ne mislim da ti radis nista lose, zeleo bih samo da me ne razumes pogresno.
Pripadnost jednom narodu naciji se ogleda upravo u jeziku koji govoris.
Amerika je slobodna zemlja sa velikim procentom imigrantskog stanovnistva.
Ja kao pripadnik srpskog naroda imam neotudivo pravo da promovisem svoju kulturu,jezik i da pravim lepsu sliku o nasem narodu nego sto li je prestavljena iz moje maticne zemlje proteklih godina.

Ne zelim ja nikoga da ucim u njegovoj kuci sta je dobro ili ne.
Sto se tice kulture i jezika kao osnovnih merila pripadnosti jednom narodu smatram da nasi ljudi koji su ziveli na ovim terenima pre nas su ucinili jako puno na ocuvanju naseg indentiteta i oni su bili Amerikanci Srpskog porekla kao sto ti rece u postu gore navedenom.
Ne znam da li si bila u ovim krajevima ovde ali indentitet i kultura naseg naroda je ovde ocuvana, ja sam iznenadjen na kako visokom nivou je to uradjeno.
Postoje manastiri Srpski ovde,bogoslovija,prelepe srpske crkve.
To su radila pokolenja unazad pocev od imigracije koja je dosla posle II svetkog rata pa na ovamo.
Njihova deca su nastavila tradiciju svojih oceva i majki ovde i jos je unapredili.
Da ih ocevi i majke nisu ucili o kulturi svog naroda nista od toga ne bi bilo
Svakako nisu uspeli u potpunosti da ocuvaju svoj jezik da ga pricaju jednako kao i Engleski ali se trude imaju kinder garden u crkvama gde mozete da dovedete svoje dete da uci o kulturi, tradiciji i jeziku naseg naroda.
Mnogi nasi uspesni ljudi ovde su Amerikanci u svakom smislu reci ali neguju svoju tradiciju i jezik.
Ne mislim ja nista lose o tome sto si ti navela za jezik, svako upravlja svojim zivotom i postupa onako kako misli da je najbolje.
Navescu ti samo jedan jos primer moje sestre koja se sada udaje za Amerikanca odavde.
Izvesni gospodin je 100% Amer ali poreklo mu je sa nasih terena.
Ne zna Srpski nista ( trudi se da nauci) i njegova je prica jako tuzna.
Deda mu je dosao ovde u proslom veku i isto tako da bi se sto pre asimilirao na novi nacin zivota promenuo je svoje ime i prezime.
Sada unuk njegov traga za svojim indentitetom, trazi slavu koja mu je,gde su ziveli i sve ostalo.To deluje jako tuzno kad vidis da to radi covek koji ima 35 godina rodjen je ovde zivi ovde skolovao se ovde.
Ko je njega terao da to trazi,niko.
Jednostavno, indentitet se mogao ocuvati ali nije i on kaze da ne bi trebali da dozvolimo da se to nasoj deci desi.
Mislim da gledamo isto na stvari samo sa razlicitih strana gledano bar ja tako mislim ispravi me ako gresim.
Na kraju odosmo daleko od teme.
Pozdrav

tamacharly
28.06.2009, 23:45
e ljudi super ste svasta sam naucila u ovih zadnjih mjesec dana.mislim da sam sve procitala samo ako se nevaram nigdje nisam nasla koja je procedura sa prebacivanjem klinaca u skolu . ja imam dvoje srednjoskolaca pa ako neko ima iskustva da mi objasni sistem. hvala

moni
29.06.2009, 09:50
tamacharly,
I ja imam srednjoskolca(Neky).Zapravo niko na forumu nema tako veliku decu sem Olivere, tebe i mene. Koliko smo mi saznali... Prevesti svedocanstva, zamoliti u skoli da zapecate originale u kovertu.Obavezno poneti karton vakcina, izvod iz MK rodjenih( prevod ili medjunarodni obrazac).Tamo kazu svakako testiraju decu, kako bih znali u koji razred da ih stave. Obicno ta deca idu u zavisnosti od nivoa znanja jezika u ESL odeljenje, te ih kasnije prebace u obican razred.Obavezno je skolovanje do 18 godina.Ide se u najblizu skolu. U zavisnosti u koji grad idete i koju skolu ce deca pohadjati skolska godina razlicito pocinje. Recimo u Detroit gde smo prvobitno trebali da idemo pocinje 02.09., u CO-Springs gde idemo ( kod Stizeljeto) 18.08. Mi cemo svakako kasniti, za skolu.Nas teacher kod koga idemo na engleski (amerikanac) kaze da svakako moraju primiti tu decu.Neky danas salje e-mail u CO-springs skolu u vezi sa upisom, ako nesto saznamo javljamo.
Kad prodjemo proceduru oko upisa pisem sta je bilo.
Pozz

tamacharly
29.06.2009, 10:40
hvala moni! i ja sam cula da otprilike tako ide procedura. a jos su mi rekli da klince upisuju po godinama u razred u koji bi trebali ici a testiraju ih samo da vide level u koji ce ih staviti.
hvala ti jos jednom i javi kad saznas nesto jos

stizeljeto
29.06.2009, 17:07
Moni kojoj skoli je pisao Neky? Kao sto sam ti vec rekla, ako zivite tu u nasem naselju Neky ce morati pohadati District 11. Ovdje je District 20 najbolji district. Medutim, one skole koje sam ti navela su samo malo manje dobre od skola u District 20. Doherty High school je malo manje ocijenjena dijelom radi svoje prenatrpanosti, razmjer ucenika i nastavnika je malo losiji upravo zbog tolikog broja ucenika, ali zapravo i nije neka velika razlika sa ostalima. Po meni je vaznije da skola zadovoljava ostale parametre koje cine neku skolu odlicnom skolom.

stizeljeto
29.06.2009, 17:10
Ko zna gdje je Olivera. Cini mi se da je planirala sama ici prvo, pa bi joj se nakon nekog vremena i sin pridruzio. Oliverce, ako si tu negdje, javi se da cujemo dali si vec u Americi, gdje i koji su ti planovi.

moni
30.06.2009, 00:14
Neky je poslao mail Doherty high school.E sad videcemo da li ce dobiti odgovor, posto kaze da je kontaktirao neke skole u Detroitu i nikad mu nisu odgovorili.

moni
03.09.2009, 19:24
E sad licni primer upisa u srednju skolu Colorado Sprigs.U svemu pa i u ovome su nam pomogli Stizeljeto i njen suprug.Bez njih bi nam sve ovo bilo mnogo teze.Nemam dovoljno reci kako da im zahvalm.
Odmah prvi dan po dolasku su nas doveli do distrkta za skolu gde smo popunili aplikaciju za skolu.Za aplikaciju su nam bila potrebna dokumenta kojom se dokazuje mesto prebivalista(ugovor za stan u nasem slucaju), karton vakcinacija.Sutradan smo bili konaktirani od srane savetnice koja je zaduzena za Neky -ja.U skoli je uradio test znanja engleskog.Bez obzira sto je imao dobar score, njihova preporuka je ipak bila ESL .Mislim da je ipak to dobro. Ne moze se jedan imigrant meriti sa amerikancem koji je tu rodjen.U okviru ESL se sa imigrantima uci engleski i americka istorija i geografija.Ostali predmeti se slusaju zajedno sa amerima.Obavezan predmet je ustav i zakon( iteresantno je da amerikanci ne znaju koiko traje predsednicki mandat).Ostali se predmeti uglavnom biraju.Sve se boduje sa 1 ili 2 boda po semestru.Prihvatili su na rec pre nego sto smo im dali dokumenta od skole da Neky ide 3 razred.Sad kako ce bodovati predmete iz Srbije to ne znamo jer po bodovanju koje oni imaju on ima vise nego potrebno da bi zavrsio srednu skolu(mi racunali oni nam nista nisu rekli).Ne bi nam ni odgovaralo, jer college treba odmah placati.
Knjige se dobijaju na koriscenje,ako izgubis ili unistis placas.Za svaki predmet treba nesto dodatno od pribora.Samo za math i physics treba graficki calculator (nema ispod $100 :no:)...
E ovakva informacija bi meni bila zlata vredna.Mozda ce nekom zatrebati.

tamacharly
03.09.2009, 20:54
:bravo:svaka cast mony, hvala puno ovo sam cekala da neko napise osobno iskustvo.
uglavnom sam to sve znala ali kada neko to licno prode i napise to je druga stvar.jos jednom hvala puno a vjerovatno cu se jos javljati sa novim pitanjima kad se sjetim. sretno sa novim pocetkom.:bravo:

tamacharly
08.09.2009, 08:22
eto mene sa pitanjima. u kom obliku si nosila karton vakcinacija i jel treba od skole plan i program da se vidi koliko casova po predmetu je odslusano. malo mi je frka jer cemo mi upasti u sredini drugog polugodista pa neznam kako ce to ici. hvala ti puno na podjeli iskustva.

...Rising...
11.04.2010, 17:05
U avgustu punim 16 godina, i pre nekoliko dana sam saznala da sam finalista A SMYLE programa desetomesečne razmene učenika u SAD, što znači da ću provesti deset meseci u američkoj porodici, školi, bez roditelja.
Razlog mog obraćanja vama je situacija u kojoj smo trenutno moj dečko i ja.
Naime, mi smo zajedno oko devet meseci, i planiramo da ostanemo zajedno.
On će napuniti 18 godina za nedelju dana.
Činjenica jeste, da je moja želja da, ako odem u Ameriku, tamo i ostanem... Na bilo koji način.
Najbolja alternativa za mene i njega je da mi se on pridruži tamo. On je veoma voljan da ostanemo zajedno, kao i ja, i pokušavamo da pronađemo bilo kakav način za to.
Po planu, ja bi trebalo da otputujem krajem avgusta; ali, ja ne znam u koju državu putujem, čak ni u koji deo Amerike, i vrlo je verovatno da ću to saznati tek nekih mesec dana pred put, možda malo ranije ili kasnije.
Napominjem da je on veoma uspešan – ima godine i godine iskustva rada u volonterskim organizacijama, pohađa dva smera u svojoj srednjoj školi, sarađivao je sa velikim brojem omladinskih i nevladinih organizacija... Učestvovao je u realizaciji desetak međunarodnih manifestacija; učestvovao je u realizaciji oko 450 manjih akcija na razne teme vezane prvenstveno za ekologiju, volonterizam, aktivizam mladih, razne tipove edukacije i reformatističke propagande... Konstituent je biološke sekcije i debatnog kluba u svojoj školi i aktivan član učeničkog parlamenta. Polaznik je seminara biologije IS Petnica drugu godinu za redom... Mogla bih da navodim još toga, ali shvatate...
Poenta je da, po mom skromnom mišljenju, on zaista ima na osnovu čega da traži bilo kakvu stipendiju u Americi, a, ja planiram da tamo ostanem, na neki način...
Trenutno se on i ja nalazimo u velikom problemu, jer nismo sigurni na koji način i od koga bismo zapravo mogli da tražimo pomoć; kome da se obratimo...
Da li bilo ko ima nekakav savet, kako da brzo, veoma brzo ’sredimo’ da on dođe da završi četvrtu godinu negde u mojoj okolini?
Situacija sama po sebi zvuči prilično beznadežno, ali ja vas molim za kreativnost. (:
Trenutno mi ne pada na pamet bilo kakva druga korisna informacija koju bih mogla da vam dam u vezi ove situacije, ali verovatno da postoji, tako da – feel free to ask. ((:

dare_ns
11.04.2010, 17:48
100% moze da zavrsi 4. godinu srednje skole u tvojoj okolini, ali to kosta poprilicno mnogo. A nisam cuo da je neko, bar od ljudi koje znam da su isli u inostranstvo da zavrse 4. godinu, dobio stipendiju za to. Uglavnom roditelji dignu kredit... prodaju kravu... auto...

...Rising...
11.04.2010, 17:52
Mislim da ipak imaju na osnovu čega da mu daju stipendiju...
Ipak, bilo bi utešno znati da je to nekome već pošlo za rukom... :)

dare_ns
12.04.2010, 00:11
Pozitivno je što misliš da ima, ali su stipendije uglavnom za sportiste.

pogledaj ovde: http://www.lzsport.com/index.php

To je ujedno i sve što znam, osim još par sajtova za ''Work & Travel'' i završnu godinu u USA. Srećno.

dreamerns
13.04.2010, 16:46
Da...nazalost. Sport je lova, a lova je jedino bitna. Uglavnom sve te stipendije pokupe sportisti. Mozes biti nano fizicar, nije bitno da znas fiziku....samo dok imas 150 kila i mozes da zadrzis istog takvog ispred sebe 10 sekundi, kako bi ovaj mogao da pukne loptu :-)