PDA

View Full Version : Carina

dreamerns
01.09.2008, 10:05
Imamo opisana razna iskustva u detalje na sajtu (lekarski, intervju i sl.). Ono sto mene trenutno interesuje (moj sledeci korak :)) su iskustva sa carine kada stignete tamo. Kao prvo, gde ulazite (jer ima posebno imigraciono, ili ...). Sta sve gledaju? Kada kasnije sa zelenom kartom idete iz amerike, pa se vracate..jer ulazite u drzavu na mestu za US citizens ili zemlje treceg sveta? :)

landlord
01.09.2008, 10:14
Imamo opisana razna iskustva u detalje na sajtu (lekarski, intervju i sl.). Ono sto mene trenutno interesuje (moj sledeci korak :)) su iskustva sa carine kada stignete tamo. Kao prvo, gde ulazite (jer ima posebno imigraciono, ili ...). Sta sve gledaju? Kada kasnije sa zelenom kartom idete iz amerike, pa se vracate..jer ulazite u drzavu na mestu za US citizens ili zemlje treceg sveta? :)

Koliko sam do sada saznao, imas neke aerodrome na koje moras uci. Procedura traje 5-10 minuta. Predas zapecacenu kovertu cariniku das otiske prstiju i on ti zazeli dobrodoslicu.. i to je otprilike to..

Kad kasnije budes ponovo ulazio, kada dobijes GC, ulazis na mjestu za US citizens.

srdjevic
02.09.2008, 07:10
Na Chicago O'Hare situacija je sledeća:

Postoje redovi za 1) tourist visits 2) citizens and residents (baš tim rečima). Ja sam uočio još jedan šalter skroz desno na kome je pisalo "first time residents" ali je bio zatvoren kada sam dolazio prvi put, tako da sam tada, kao i svaki idući put znao da treba ići u red za citizens and residents.

*to se tiče kontrole, ne nosite hranu (nikome!) :-). Imaju kučiće koji su dresirani da nađu voće, pa vas cimaju da prtljag ide na dodatni skener ministarstva hrane i poljoprivrede (food and agriculture).

stizeljeto
10.09.2008, 10:52
Ajd da ne otvaram drugu temu, pa cu pitat ovdje sto me zanima. Naime, odnosi se isto na dolazak na americki aerodrom.

Dali ce nam trebati neka sica za npr. ta kolica i slicno. Procitala sam negdje da cim izades iz aviona moras placat razne stvari. Dal ce nam za to trebat dolari u kovanicama i slicno. Ako se mozete sjetit vi koji ste nedavno putovali podijelite neka iskustva sa nama, da ne bauljamo po aerodromu, trazeci mjenjacnice ili banke.

landlord
10.09.2008, 10:59
Pa u banci i neces naci kovanice.. (ovo mislim na ex yu banke..) dolarske..

tako da.. ponesi dolarcice..svakako

srdjevic
10.09.2008, 16:32
Ponesite evre za evropske aerodrome i dolare za ovde. Ako imate kreditnu (koju ste sigurni da radi), nosite i to.

Kolica se ja mislim plaćaju tako što ubacite novčić u kolica i onda možete da ih odvojite od gomile. Kad završite (tj ako ste stipsa pa idete da ih vratite umesto da ostavite na gate :D), vratite ih na mesto i iz kolica ispadne vaš novčić nazad...

Mada, kako se stvari čekiraju u BG/ZG/gdegod, računajte da nosarate po aerodromima samo ručni prtljag... a i sedećete valjda negde blizu gate-a za idući let, tako da nije strašno...

Recimo u Chicago, kolica su besplatna, i možete ih izneti sve do voza/ulice/parkinga...

cinderella_man
10.09.2008, 18:21
Na JFC aerodromu (NY) kolica se placaju 3 dolara.

srdjevic
10.09.2008, 18:35
ijuuuu, koje lopovčineeeeeeee!!!! :eek:

ti vrate bar kintu kad ih vratiš (ili je ulažu u "bezbednost")? :rolleyes:

neky
05.10.2008, 22:57
Imam kompjuter koji sam puno platio, pa me interesuje da li bih mogao da ga prenesem preko granice rasklopljenog u komponentama?
I da li gledaju da li je originalan software?

xeg
05.10.2008, 23:44
:nene:To ti je totalno neisplativo. Koliko god ti to ovde platio u USA je mnooogo jeftinije a s' obzirom na to da ces ici za par meseci tek tada nece imati smisla. To ti garantujem jer sam u toj sferi.

Ja ne planiram ni notebook da nosim vec da unapred nadjem sta cu kupiti tamo i gde kako bi sto pre (po mogucstvu istog dana) bili online.

Ako si bas sentimentalno vezan za neke komponente mozes ih odneti, OS ti niko ne gleda a ako je rasklopljeno onda ga fakticki i nema.

landlord
05.10.2008, 23:46
Sto se tice CD-ova, dvd-ova i sl..
niko nista ne gleda.. i ne provjerava..

neky
05.10.2008, 23:52
Jel bi ti kupio polovan komp za 1500 Eur?
I nisam planirao da formatiram Hard ako ne moram.

xeg
05.10.2008, 23:56
Pa ponesi HDD sa svim bitnim na njemu. Po meni je data najbitnija.
Ako vredi 3.000 uvek ces naci kupca za 1.500:naughty:

srdjevic
06.10.2008, 01:26
Ja ne planiram ni notebook da nosim vec da unapred nadjem sta cu kupiti tamo i gde kako bi sto pre (po mogucstvu istog dana) bili online.

Da ne misliš da je to malo extremno? Pa ne vidim zašto ne nositi laptop, laptop ne ulazi ni u check-in ni u carry-on prtljag, to nosiš i niko ništa ne pita, kao i za CD/DVD-ove, uostalom... Znaš koliko (poslovnih) ljudi putuje avionima, a 80% njih nosi laptopove...

Za HDD ne znam, ali pretpostavljam da nije problem.

D$D
06.10.2008, 04:05
Slazem se sa Srdjevicem po pitanju laptop-a, najbolja opcija, poneses sa sobom cene su ovde i u Srbiji skoro pa indenticne.
Ovde kad dodjes moras na pocetku da ga kupis za kes isto ko i u Srbiji, kvalitet je isti jer i ovde je sve iz Kine( laptopovi i sve ostalo).
U svakom slucaju to ti niko nece proveravati ovde ( mislim na laptop).
Evo sada sam gledao Tosiba laptop sa 4 gb ram, 250 hard, 15.4 inca ekran, procesor 2,0GHZ kosta 580$.
Ja planiram da uzmem jedan ali cekam da uzmem to oko bozica kada budu velike rasprodaje.

srdjevic
06.10.2008, 05:39
Ma kakva kupovina, sve na laptop, i vozi (leti?)! :;D:

xeg
06.10.2008, 08:38
Da ne misliš da je to malo extremno?

Dobro, to je bilo malo uopsteno, moja je poenta da je data ono sto je najbitnije i nije je tesko preneti na medijima. Hardware je mnogo jeftiniji i ako neko planira da ide glupo bi bilo da kupuje nesto ovde da bi nosio tamo ili da vuce laptop koji je npr star 2 godine i na bateriju radi do boot screena vec neka ga lepo pokloni nekom iz familije koji to nema a pomoci ce mu u komunikaciji sa istim (cyber bakica:woohoo:)
just my 2c:pozz:

Evo sada sam gledao Tosiba laptop sa 4 gb ram, 250 hard, 15.4 inca ekran, procesor 2,0GHZ kosta 580$.

Ne znam o kom modelu se radi a nije ni bitno jer sam hteo samo da ti dokazem da gresis u vezi razlike u ceni, mali primer:
Toshiba Satelitte L300-17L 15.4" Dual-Core 1.86GHz,2Gb,250Gb (http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=9015061) kosta danas 580EURA a ima 2GB rama manje od tog tvog, slabiji CPU a sigurno i grafiku. A sigurno se secas koje pravilo vazi na brdovitom Balkanu, ne cekaj Bozic - tada ga ili nece biti ili ce biti skuplji.:nene:
Pravilo za cene u USA sto se tice IT hardware-a: koliko kod vas kosta u $ kod nas je toliko u Eurima + PDV. Plasticna racunica ali slozicete se da je uglavnom tako.

landlord
06.10.2008, 09:09
Ja sam zimus dobio laptop iz USA-a.. i jasno da cu da ga nosim..
Pa necu davati 800 $ na nesto sto mogu poniejti odavde..
Novac ce se tamo topiti velikom brzinom.. a i ko mi garantuje da ce prvi posao odmah da uleti..

Pogotovo ljudi koji ce odmah placati smjestaj..

xeg
06.10.2008, 09:37
I ja sam prosle nedelje dobio mnogo dobar Protest sweatshirt hood i sigurno cu da ga nosim u USA:belj:

Salu na stranu, moramo stvarno napraviti dobre planove ustede bar u startu. Ja kad bih mogao i TV bih poneo odavde:grin:
Sve je to individualno i sasvim je razumljivo da svako drugacije razmislja. Sreca nasa da je ogranicena tezina prtljaga. Evo moja draga je skoro izjavila:
Ove duboke cizme obozavam i nosim ih i ako idemo u Kaliforniju ili Floridu!:inlove:

Sad' sam naj..ao zbog ovoga... DA DRAGAAA:baloni:

landlord
06.10.2008, 09:53
Ma Xeg ti jesi u pravu treba nositi sto manje.. tehnicke opreme..
sto manje garderobe.. jer je ovo dosta jeftinije u USA.

Ja cu ponijeti samo sezonsku odjecu za godisnje doba u kojem budem isao...
ali mi je beze ne poniejti laptop koji je sasvim OK.

xeg
06.10.2008, 09:59
Naravno, a znas li sta ce biti zajebano - kada se dodje do nekih stvari za koje si sentimentalno vezan i koje mozda nemaju bas nikakvu trzisnu vrednost ali nekome neizmerno mnogo znace. Svi to imaju, bar po nesto. Bice tu, "ma ponecemo ovo prvi sledeci put kad dolazimo:smrc:"

stizeljeto
06.10.2008, 10:07
Jeste sigurni za to da je se laptop ne broji u rucni prtljag? Mi planiramo nositi lap top torbu koja ce uz lap top nositi i sve nase dokumente, i onu famoznu kovertu. Mislila sam da uz to vise nista ne moze gore. (jedna osoba mislim) ??????

dreamerns
06.10.2008, 10:08
Ma meni je najgore sta cu sa krevetom :)
Ne mogu to da nosim za USA, pa cu morati da spavam na podu/parketu. E sada...mnogi pricaju ovde o nekim garage sales i sl...ali za to ti trebaju kola i samim tim nije opcija za start...nego sve novo iz prodavnice koja ima free delivery :) Pojma nemam koliko ce to sve da me kosta (bar te osnovne stvari..futon, sto, sudje i sl).

Nego da se vratim na temu....drago mi je da cujem da ne proveravaju software. Ja sam kupio mali hard od 160GB i kontam na njega sve da natrpam...da se ne zezam. Imao sam razne planove kako da sakrijem podatke (ne mogu nigde bez svojim mp3-eva :)), ali mi je drago da cujem da necu morati to da radim...mada bolje biti siguran :)

landlord
06.10.2008, 10:08
Ma znas sta? Mozda nije losa ideja da se nadje par ljudi koji idu uskoro.. i da se dogovore i zakupe kontejner na brodu... Mozes ponijeti cudo jedno stvari..
a u jedan kontejner mozda uspiju potrpati stvari do 4 porodice..
cijena je oko 1500 dolara od Kardeljeva do istocne obale USA-a
Ujedno ustedite i na sopstvenom prevozu.. I vi se potrpate u kontejner :)

Jedna poznanica koja je otisla u Canadu.. koristila je ovu opciju.. Cak su ljudi dosli do Sarajeva natovarili njene stvari i dovukli iste na adresu... u Kanadi koju je ona dala.. Ne znam koliko ju je ovo kostalo..

landlord
06.10.2008, 10:10
Ma meni je najgore sta cu sa krevetom :)
Ne mogu to da nosim za USA, pa cu morati da spavam na podu/parketu. E sada...mnogi pricaju ovde o nekim garage sales i sl...ali za to ti trebaju kola i samim tim nije opcija za start...nego sve novo iz prodavnice koja ima free delivery :) Pojma nemam koliko ce to sve da me kosta (bar te osnovne stvari..futon, sto, sudje i sl).

Nego da se vratim na temu....drago mi je da cujem da ne proveravaju software. Ja sam kupio mali hard od 160GB i kontam na njega sve da natrpam...da se ne zezam. Imao sam razne planove kako da sakrijem podatke (ne mogu nigde bez svojim mp3-eva :)), ali mi je drago da cujem da necu morati to da radim...mada bolje biti siguran :)

Ti mozes kopirati sta god hoces.. sve dok imas origigi stvar.. kod sebe..
Takos i ti napravio backup filmova pjesama i sl.. da ti se original ne osteti.. a original je ostao naravno kod kuce..:)

I eto reseeeeenjaaa...

srdjevic
06.10.2008, 16:28
Naravno, a znas li sta ce biti zajebano - kada se dodje do nekih stvari za koje si sentimentalno vezan i koje mozda nemaju bas nikakvu trzisnu vrednost ali nekome neizmerno mnogo znace. Svi to imaju, bar po nesto. Bice tu, "ma ponecemo ovo prvi sledeci put kad dolazimo:smrc:"

Ja i dalje prenosim stvari od kuće, ništa to čudno nije. Ubeđen sam da ću ih nosarati tamo-'vamo do kraja života, uvek će se naći nešto... :smrc:
Došao ovde sa 2 kufera, u njima 6DVD-ova, komplet backup-i, ceo život.... Sreća moja da se ne bavim nekomvideo produkcijom, pa da sam morao da nosim kontejner podataka...

Jeste sigurni za to da je se laptop ne broji u rucni prtljag? Mi planiramo nositi lap top torbu koja ce uz lap top nositi i sve nase dokumente, i onu famoznu kovertu. Mislila sam da uz to vise nista ne moze gore. (jedna osoba mislim) ??????

100%

Ma znas sta? Mozda nije losa ideja da se nadje par ljudi koji idu uskoro.. i da se dogovore i zakupe kontejner na brodu... Mozes ponijeti cudo jedno stvari..
a u jedan kontejner mozda uspiju potrpati stvari do 4 porodice..
cijena je oko 1500 dolara od Kardeljeva do istocne obale USA-a
Ujedno ustedite i na sopstvenom prevozu.. I vi se potrpate u kontejner :)

Jedna poznanica koja je otisla u Canadu.. koristila je ovu opciju.. Cak su ljudi dosli do Sarajeva natovarili njene stvari i dovukli iste na adresu... u Kanadi koju je ona dala.. Ne znam koliko ju je ovo kostalo..

Nije dobra ideja ako ne znate odredišnu adresu. Rođaci moji (u penziji) su skoro slali nešto, mislim da se transport meri mesecima.... Tako da nije baš da ide odmah za vama... Ako ne znate gde idete, bilo bi veselo.

Evo vam vrlo odlične (da, vrlo odlične) ideje za početak:
- amazon.com (http://www.amazon.com/) je uvek jeftiniji od prodavnica, u rangu je walmarta (najjeftinijih prodavnica)
- amazon.com nudi Amazon Prime - godišnji nalog za 75$ pomoću koga vam sve sa amazona ima besplatnu dostavu (free shipping) u roku od 2 dana, iliti overnight (dobiješ sutra u toku dana ako naručiš pre 18h) za nekih 4$. ubedljivo najbolja investicija, sve stiže UPS/USPS/FedEx-om provereno
- preko amazona ne plaćate sales tax (iliti porez) od 10.5% (Chicago)

Dakle, amazon.com nalog je besplatan, Amazon Prime pretplata je 75. Isplati se višestruko, uštedite u kupovini, tako da ovih 75 ni ne osetite. Definitivno odličan izbor ako nemate auto u početku.

Kompjuterska oprema se ne kupuje u BestBuy/CircuitCity i ostalima, za to se uglavnom ide na newegg.com (http://www.newegg.com/)

wrath:of:the:lich:king
10.02.2009, 12:56
Da li zna neko moze li biti problema ako nosimo neke reprodukcije (na canvasu ali stampa je u pitanju) Save Sumanovica, Edgara Dega, i slicno?

Taji
10.02.2009, 14:08
Bitno vam je i kojom avio-kompanijom letite...svaka ima svoja pravila (koja su prilicno slicna) o prtljagu i sta se smije nositi a sta ne..sta moze da ide "gore" u avion u rucnu prtljagu, a sta mora "dole" u avion,...kolika je kilaza i za jedno i drugo...
Izaberite jednostavno let kojim zelite ici na ovom linku dole jer je po meni najbolji

http://www.expedia.com

Kad vam se otvori ponuda kliknite na leti i avio-kompaniju sa kojom zelite da letite kliknuvsi na Choose this flight - (jer i cijene su razlicite) i onda ce vam se otvoriti svi detalji leta.

U gornjem desnom uglu tek onda izaberite Customer Support i naci cete sve u vezi prtljaga sto vas zanima (nadam se):)

10.02.2009, 14:19
Ma interesuje me da li neko ima informacije iz prve ruke (citaj nosio je)..

Sloba_Kg
10.02.2009, 23:02
Ma interesuje me da li neko ima informacije iz prve ruke (citaj nosio je)..

Pa bas za umetnicka dela ne znam ali pretpostavljam da ces morati da ih upakujes pa onda uvijes u onaj najlon i da trazis natpis FRAGILE
mada iz mog iskustva ne gledaju to mnogo (bar US Airways ne)

Sto se broja prtljaga i sl.tice meni se desila jedna interesting thing 2007.god

Naime na povratku za Srbiju a isao sam British Aiways-om iz NYC rekli su mi da moram imati samo JEDAN KOMAD rucnog prtljaga u Londonu i zena me napala da predam ili laptop torbu, ili ranac. I naravno htela je to ljudski da naplati 150$ uz opasku da ce u Londonu to da me kosta 100 funti.
Medjutim ja sam to odbio i reko nema frke platicu tamo ali probacu da se izvucem na polomljenu ruku i gips koji sam tada imao (i snimke ruke i svasta jos nesto)
Stizemo mi u London kad tamo tacno kako je rekla ONE PEACE moze da ide u avion. Ja zastao ni gips ne pomaze. Ja pitam koliko to kosta kaze FREE.
Ja joj kazem sta su mi rekli u NYC na aerodromu ona me pita da ne znas mozda ime sluzbenice da je prijavimo. Ja sam reko da ne znam (a i nisam znao) i tako moj ranac stigne u Bg normalno sa ostalim mojim torbama.
Dakle ne verujte u sve sto pise na sajtovima aviokompanija...

Zana
10.02.2009, 23:46
O umetnickim slikama imate vise u ovom (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=3328&postcount=4) Asmikijevom postu, i uopste u toj temi (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=222).

11.02.2009, 11:43
Ovo nije umetnicko delo, vec u stampariji odstampana reprodukcija...

xeg
11.02.2009, 16:30
Neces imati nikakvih problema niti pitanja u vezi toga. Zna se sta moze da bude umetnicko delo, posteri sigurno nisu sumnjivi. Ako nosis platna onda mogu da budu zajebancije ali ne uvek.

12.02.2009, 12:22
zvali smo zavod i kazu stampane reprodukcije nisu umetnicka dela znacajna Srbiji, nos'te ih! uputio nas je na clan 192, stav 1, tacka 8 carinskog zakona... A svaki carinik bez dioptrije vidi da je to izaslo iz stamparije, ako bas budu s.ali- bacicemo ih u smece :)