PDA

View Full Version : Pravila nosenja stvari u avion

stizeljeto
05.09.2008, 17:03
Hoce neko od vas nositi nesto drugo osim rucne prtljage u avion (slike, djecja kolica, lap top itd.)

Ja planiram nositi umjetnicke slike i zanima me je zna neko nesto o tome. Pokusala sam naci na stranicama od avio kompanija ali nisam uspjela.

Takoder dobro je znati da je za prekooceanske letove dozvoljeno dolje u avion (ne gore) nositi po dva kofera (svaki do 23 kg), dimenzija: sve tri strane do 158 cm. Ako sam dobro shvatila kad se zbroji sirina, duzina, visina kofera zbroj ne smije preci 158 cm)

srdjevic
05.09.2008, 17:22
Moj matori kad je dolazio u posetu nosio je neke goblene bratu... Sećam se da je nosio to kao prtljag (ne znam da li je bio pored 2 kofera ili umesto jednog, ne sećam se).

Slike su bile u kartonskoj kutiji oblepljenoj sa svih strana debelim selotejpom.

Ćale mi je na putu nekom (uvek), tako da ne mogu sad da ga pitam za detalje. Da ga pitam kad budem imao prilike? :)

stizeljeto
05.09.2008, 17:49
Aj pitaj ga ak ti nije tesko. I ako jos neko zna neka kaze. ja nosim kolica gore i to se racuna kao kofer. Znaci sve skupa cemo moc nosit dolje 5 kofera jer se ta kolica, iako su gore racunaju kao prtljaga. Gore jos mislimo nosit lap top i hard drive'ove (hehhe), nadam se da to nece bit problem, kamere i ostalu tehniku.

A gdje da pitam sluzbeno dali se i slike onda racunaju kao i kolica kao prtljaga?

asmiki
05.09.2008, 19:53
...

Ja planiram nositi umjetnicke slike i zanima me je zna neko nesto o tome. Pokusala sam naci na stranicama od avio kompanija ali nisam uspjela.

...

Vodi racuna da nasa carina moze da pravi problem za umetnicke slike..posto moze da smatra da su to predmeti kulturnog dobra nase zemlje i koja ne trebaju da se iznose van. Da biste bili sigurni da necete imati problema sa tim treba da uzmete potvrdu koju izdaju zajednicki Zavod za zastitu spomenika i Ministrastvo kuture...odnosno Zavod ti da odobrenje a Ministarstvo izda potvrdu da te umetnicke slike mozes izneti iz zemlje.

Vise na sajtu Zavoda (http://www.heritage.gov.rs/sr_cir/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=101)

Mi smo nosili dve ikone i uzeli smo potvrdu da ne bismo imali problema.

srdjevic
05.09.2008, 20:59
iju, koja komplikacija... :(

asmiki
05.09.2008, 22:09
iju, koja komplikacija... :(
pa jeste ako neces da krsis pravila...mada...ma verovatno bi proslo i bez toga

...pitao sam ikonopisca koji mi je radio ikone...kaze on ljudi nose i bez potvrde ali ako hoces da budes siguran ipak je izvadi

Olivera
06.09.2008, 14:26
Znaci bez potvrde od zavoda za zastitu kulturnog nasledza morate znati da je moguce da cete imati problema.
Ljudi nose i bez potvrde ali to je rizik, jer na carini moze biti zaposlen koji sledi pravila i propise i onda slike nema sanse da se ukrcaju na avion.
Pa sad ti vidi koliko ti znace te slike x rizik da ih uzmes ili ostavis. ;)

cinderella_man
10.09.2008, 18:24
Preneli smo ikone u nasem prtljagu.Nismo imali potvrdu iz zavoda,niti nam je neko trazio :)

stizeljeto
10.09.2008, 18:26
Mislim da cu skinut staklo sa slika i stavit ih medu odjecu u kofer. Bolje to nego da me tamo nekko zadrzava radi dvije umjetnicke slike.

wrath:of:the:lich:king
27.11.2008, 18:22
Sta spakovati u kofer???? Ono, pod obavezno?? Orlovi rano lete :lool: ?

Koliko tona smemo da unesemo, ima li neke veze sto ermigiramo :lool:
Drugarica koja vec dve godine ide preko work & travel mi kaze da moze 40+10 kg po osobi, a neki mi kazu 20+10?

xeg
27.11.2008, 19:02
Koliko tona smemo da unesemo...
... max. dimenzije za handbaggage su 56x45x25 cm i ne mogu da stanu u kaseti za rucni prtljag u avionu.
Ali....(uvek kod nas imate ono ali... i uvek smo mi u pravu :rolleyes:) racunajte n ovo:
Free baggage allowance (ne onaj rucni nego koferi koji idu dole u avionu) za USA je 2komada od po 23kg. Znaci ne smete da nosite vise od 2 komada svaki putnik sa kartom i ne sme jedan komad da bude vise od 23kg...
I emigranti i svi ostali isto se tretiraju sto se prtljaga tice. Olivera je nas visokoletac pa moze dodatno da razjasni jos nesto ako je potrebno.
:pozz:

steficacvek
27.11.2008, 20:36
ja koliko znam, moze 2 kofera po 20kg, znaci 40+10. bar tako bi kad je dragi dolazio ...

Zana
28.11.2008, 01:40
Naravno da moze vise od dva kofera... Limit zavisi od kompanije: Lufthansa je 20 kg, Virgin Atlantic je 23kg. E sad, sa Virgin ako nosis dodatan prtljag placas $165 po dodatnom koferu a ako je kofer tezi do 15 kilograma iznad 23 onda placas $75 - to sam ja radila sa mojim gostima. Prosta racunica. Ako za kofer platis $165 za 23 kilograma, i minimum 4 kg ti ode na sam kofer znaci ostaje ti available 19 kilograma. Onda ja napakujem ova dva do daske i dobijem prekoracenje od 30 kg za $150... Inace sam se doselila sa pola kofera - slike, omiljena jakna, telefonski imenik, omiljene farmerke, omiljeni dzemper i moj nezamenljivi peskir za susenje kose... sve ostalo sam kupila ovde... Ross je bio i ostao zakon za poklone za familiju i markiranu garderobu kad si na budget na pocetku :grin: i kad se useljavas, pa sve sudje i stvari za stan kupis tamo za $200...:grin:

28.11.2008, 11:28
JOOOOJ, pola kofera :eek:
Samo slika imam za pola :==D:
Za garderobu mi rekose, ne nosi nista, sve ces kupiti, ali kako da idem gola i bosa hehe :blink:
Jest malo strasno kad pomislis da treba da spakujes 23 godine zivota u 2 kofera, weeeeeee

Sloba_Kg
28.11.2008, 13:17
Ja mislim da je limit 23 za Lufthansu ali takodje mislim da se i isplati platiti prekoracenje. Proverite british arways jer mislim da je kod njih bilo 26 kg, mozda i gresim.
Ja licno ne razmisljam o tome.
P.S.slike uvek mozes spakovati na par DVD-a i eto resenja. Oslobodila si pola kofera haha

asmiki
14.12.2008, 03:30
Interesuje me, a nadam se da ce interesovati jos neke sa istim hobijem, koja je varijanta da se ponesu skije iz Srbije kao prtljag?

Problem je sto one ne mogu uci u standradne dimenzije za kofer pa ne znam kako se takav prtljag racuna.

Razmisljam sta ce vise da mi se isplati...da na taj nacin prenesem Jelenine i moje skije, ili da tamo cimam nekog da ih prodaje i da kupujem opet ovde. Problem je sto skije koje sam vozio i koje bih vozio, nisu bas jeftine pa se i tamo teze prodaju i ovde nisu jeftine da se kupe, pa sam spreman da platim taj fee ako to nije nesto bas premnogo.

Zana
14.12.2008, 04:20
Evo ti za LAX - mislim da se racuna kao poseban piece ali ih okreni...
http://www.tsa.gov/travelers/airtravel/assistant/editorial_1038.shtm

17.12.2008, 13:32
Tecnosti idu u plasticnu kesu, gde se ta moze naci (kupiti?), do 1l, nista vece od 100 ml. Je l tako ide? Da li smeju parfemi da se nose, u staklenoj bocici? Smrc, sta cu sa njima...

landlord
17.12.2008, 14:27
pa ne smije u rucnu prtljagu
stavi je u kofer i sve ok
ali ti opet
ide ta plasticna vrecica

xeg
17.12.2008, 14:30
.. Smrc, sta cu sa njima...

Ostavi ih nekome ovde, u USA su parfemi jeftiniji nego kod nasih sanera:)

xeg
18.12.2008, 11:12
Pricali smo o dimenzijama avio prtljaga pa evo finog linka za dimenzije rucnog prtljaga tj. cabin baggage za neke avio kompanije na jednom mestu
American Tourister (http://www.americantourister.eu/travelerGuide.htm)

Za plasticne kese, tecnosti i sl. pogledajte attachment

Sloba_Kg
18.12.2008, 21:17
Tecnosti idu u plasticnu kesu, gde se ta moze naci (kupiti?), do 1l, nista vece od 100 ml. Je l tako ide? Da li smeju parfemi da se nose, u staklenoj bocici? Smrc, sta cu sa njima...

Plasticne kesice dobijas pri ulasku u avion ili cekiranju, zaboravio sam, slobodno stavi parfeme u torbe koje ne idu s tobom i nije u frci. Ili ih potrosi ovde pa tamo kupuj nove...