PDA

View Full Version : Potvrda iz policije

landlord
14.09.2008, 12:21
Eh ovako,

napravio sam sudar prije par godina, proklizao u jednoj okuci, bio je led i udario u drugo auto. Dosla je bila policija, napravila zapisnik i sa suda mi je dosla obavijest da platim kaznu. To sam i uradio.

Interesuje me da li ovakva kazna utice na dobijanje potvrde iz policije?

Moje misljenje je da ne utice, ali sam na jednom forumu procitao da kao muz i zena dobili odbijenicu za Kanadu posto je covjek na uslovnoj zbog neke saobracajne nesrece.. Sad, mi nista nije jasno.. Ako moze neko da prokomentarise ovo bio bih zahvalan..

kolja
14.09.2008, 20:21
tesko ovde u Srbiji da se to desi -ovde policija ne daje takve podatke -tj. USA ambasada nema nacina da proveri recimo policijsku potvdu o nekaznjavanju (treba da se ide preko suda itd . ako se vec u startu ministar pravosudja ne umesa pa odobri naknadno nesto -sto se ovde nece desiti ni u ludilu -vec smo dosta sa Amerima zategli ovde u Srbiji -to bi bio razlog da se neko proglasi "izdajnikom Slpskog naloda"prvo doticni ministar pa ministar policije -licno ne mogu da zamislim I.DACICA da Amerima daje nesto sto traze )sad u Bosni je medjunarodna uprava pa mozda ce izaci u susret ali to je proces od recimo mesec dana najmanje -MUP Srbije recimo na direktan zahtev Kanadske vlade ili Australijske za proveru doticnih potvrda o nekaznjavanju (posto se kod njih sva procedura za emigraciju obavlja u centrima koji se nalaze u tim respektivnim zemljama ) odugovlaci sa odogovorom i po 1 -1. 1/2 dana ;tu neka blic provera nema sansi -taj je covek (u Bosni)to verovatno naveo u formularu pa je i bio obijen-znaci info je potekao od njega samog

steficacvek
14.09.2008, 21:01
ma dobro, saobracajni udes u kom nema stradalih nije tako stasna stvar. skoro svi imaju to u svom vozackom iskustvu.
ako je neko na uslovnoj zbog saobracajke, znaci da se nesto ozbiljno lose desilo, mozda je skrivio neku nesrecu, neko poginuo ... ne znam.
u svakom slucaju mislim da nemas uopste razloga da brines!

Macedonia Ohrid
14.09.2008, 21:04
Eh ovako,

napravio sam sudar prije par godina, proklizao u jednoj okuci, bio je led i udario u drugo auto. Dosla je bila policija, napravila zapisnik i sa suda mi je dosla obavijest da platim kaznu. To sam i uradio.

Interesuje me da li ovakva kazna utice na dobijanje potvrde iz policije?

Moje misljenje je da ne utice, ali sam na jednom forumu procitao da kao muz i zena dobili odbijenicu za Kanadu posto je covjek na uslovnoj zbog neke saobracajne nesrece.. Sad, mi nista nije jasno.. Ako moze neko da prokomentarise ovo bio bih zahvalan..

Ja mislim da nece biti nikakvih problema oko tog udesa.Sestra moje sopruge imala je slican udes i proslo je sve ok (ona je isto dobila na lutriji pre 4 godina i sad je u USA). Bitno je da nisi osuduvan za velike prestape, odnosno da nisi bio u zatvoru:eek: Pozz

Zana
14.09.2008, 21:13
Hej, zaista ne verujem da to ima bilo kakve veze. Udesi se i ovde desavaju svakodnevno (na zalost i ja sam vrlo brzo dobila to nezeljeno iskustvo) i to je nesto sto ovde ima veze sa osiguranjem i driving record a ne sa policijom. Drugi je slucaj, kao sto je vec receno, ako je neko poginuo ili imas record od DUI sto ja mislim i tamo stoji u dosijeu jer su u pitanju criminal charges. Nisam zaista obavestena kako je to regulisano tamo. Uostalom ako ti je kazna bila jedina posledica, to je maltene isto kao da si prosao kroz crveno - dobijes ticket zbog greske a ne zbog toga sto si uradio kriminalno delo.
Poz Zana

kzs
28.06.2009, 22:18
Da li znate mozda dal ce mi uticati,jedno vece smo privedeni u nekoj tuci,ja nisam ucestvovo al sam bio tu,pa mi se sudi,al necu dobiti nista,sad dal to nesto utice posto je neki decko izboden a naravno ja nemam veze stim i to naravno se dokazalo i sve,i dal zavrsen faks poboljsava sanse da se dobije zelena karta na bilo koji nacin???

PaulGarrett
29.06.2009, 07:20
... dal zavrsen faks poboljsava sanse da se dobije zelena karta na bilo koji nacin???

mislim da ne, ovo je lutrija. da ima uticaja stepen strucne spreme onda bi to bilo naglaseno, napisano, verovatno bi postojao neki USA Highly Skilled Migrants Points Calculator kao sto ima za Kanadu, UK, Australiju ... i bodovali bi MSc - 25 Points, BSc. - 22, highschool - 5 ili nesto slicno ...

http://www.workpermit.com/canada/points_calculator.htm

kzs
29.06.2009, 11:46
A ovo prvo,vezano za sudjenje???

moni
29.06.2009, 12:04
Moj savet ti je da probas sada da izvadis te potvrde i proveris da li ti nesto pise , da li si u postupku sudjenja. Sto se tice policije mislim da ti je to vezano za to da li si bio u zatvoru.
Obe potvrde ne bih trebale da kostaju vise od 1000 din, ako si iz Srbije.Potvrde inace vaze 6 meseci, ako ti je mali broj mozes da ih iskoristis za interviju.

dreadnot
29.06.2009, 13:24
Nisam pravnik, ali mislim da i kod njih kao i kod nas postoji razlika izmedju prekrsaja i krivicnih dela. Koliko se razumem i koliko mi se cini, pitaju samo za krivicna dela, a prekrsaji su toliko redovna stvar, posebno za vozace, da to nikoga i nije rpevise briga.
Nek me ispravi neki pravnik, ako ih ima, ali za prekrsaj obicno platis kaznu (ako nemas para - u zatvor), a za krivicna dela su ugl. predvidjene kazne zatvora.

petar.world
29.06.2009, 15:23
Inace u Americi postoji tzv Misdemeanor, pod cime se podrazumijevaju kazne koje idu i do 1 god. zatvora, mada uglavnom ide novcana kazna i one se ne smatraju toliko ozbiljnim prestupom i evo nasao sam na netu sta sta potpada pod Misdemeanor: petty theft, prostitution, public intoxication, simple assault, disorderly conduct, trespass, vandalism, drug possession . . . opet nije isto kad te optuze za tucu i kad te optuze za koriscenje droge.
hope this helps :suure:

imarkovic
04.01.2010, 21:26
Zna li neko koliko se ceka potvrda policije u Beogradu u SUPu na Paliluli? U Valjevu je gotovo istog dana.

mitar
04.01.2010, 22:56
@ imarkovic
trebalo bi istog dana ili sutra, ako si rodjen u nekom drugom gradu onda je malo duze jer sve provere idu od mesta rodjenja, ja sam cekao mesec dana jer sam rodjen u niksic a zivim ceo zivot u nis

imarkovic
05.01.2010, 15:52
Hvala, Mitre, onda nema brige. Ja sam ceo zivot prijavljena u istom gradu.

imarkovic
13.01.2010, 17:57
Potvrda iz policije u Beogradu se ceka malo duze. Meni su rekli da zovem za 5 do 8 dana, a jedna gospodja na lekarskom mi je rekla da to nekad bude i 15 dana. U svakom slucaju ne treba ostavljati za poslednji trenutak.
Pozdrav!

dreadnot
14.01.2010, 08:27
Zna li neko koliko se ceka potvrda policije u Beogradu u SUPu na Paliluli? U Valjevu je gotovo istog dana.

moja gospodja je cekala 10 radnih dana dok joj nisu rekli da je potvrda gotova (MUP N. Beograd), a onda je na njoj videla da je bila uradjena tri dana nakon predaje zahteva... pa sad vidi...

sasa.usa
26.07.2010, 14:37
da li neko zna pouzdano da mi kaze, a sta ako iza sebe imam odlezanu zatvorsku kaznu od 6 meseci? da li to umanjuje sanse za prolazak na intervijuu ili potpuno odstranjuje mogucnost dobijanja vize? Nigde nije receno da je to obavezan preduslov, da li onda konzul na licu mesta odlucuje o tome ili odmah otkace coveka?

dejancic
26.07.2010, 16:33
da li neko zna pouzdano da mi kaze, a sta ako iza sebe imam odlezanu zatvorsku kaznu od 6 meseci? da li to umanjuje sanse za prolazak na intervijuu ili potpuno odstranjuje mogucnost dobijanja vize? Nigde nije receno da je to obavezan preduslov, da li onda konzul na licu mesta odlucuje o tome ili odmah otkace coveka?

Obavezan preduslov je da na intervju poneses potvrdu iz sup-a i/ili suda. Ako je svejedno da li se potvrda izdaje da nisi ili da si osudjivan koja je onda poenta vadjenja iste?
Koliko ja znam potvrda se izdaje da nisi osudjivan, a to tebe nazalost eliminise. Ako im ne doneses potvrdu, odlozice ti intervju na neko vreme da bi doneo potvrdu. Tako da opet nazalost koliko ja znam nema nacina da izbegnes donosenje potvrde.
PS: Bez obzira da li ces naci detaljno objasnjenje svih pravila, koliko se secam prilikom internet prijave je bilo pitanje/a koja su se odnosila na krsenje zakona. Raspitaj se dobro sta ces da kliknes, jer ako kliknes da nisi osudjivan, a posle doneses potvrdu da jesi, lagao si. A ako kliknes da jesi osudjivan, da li je to automatska diskvalifikacija i pre pocetka lutrije?

Vuvuzela
26.07.2010, 17:35

Mislim da postoji nešto kao rehabilitacijski period ili tako nešto. Naime, osoba koja je osuđivana može dobiti potvrdu da nije nakon isteka tog perioda. U Hrvatskoj je on, cini mi se dva puta duljina izrečene kazne! Raspitaj se na sudu! Pozz!

braniska3
26.07.2010, 19:29
Ma ne brini ako nisi robijao.

dezareo
27.07.2010, 10:48
Postoji razlika izmedju prekrsajnog i krivicnog dela. Prekrsajno delo je se kvalifikuje kao delo manje drustvene opasnosti. Ako ste napravili saobracajni prekrsaj i za to ste platili kaznu tu se cela prica zavrsava. Ako ste izazvali tezu povredu zakona, npr. izazvali ste udes u kome je stradalo lice, i za to ste lezali u zatvoru, to sigurno ostaje zapisano u vasoj Kaznenoj evidenciji koja se nalazi u Policijskoj upravi mesta na kome vam se nalazi prebivaliste(npr. Policijska Uprava Bor ima kaznenu evidenciju lica koja imaju prebivaliste u Majdanpeku (btw. ja sam iz Majdanpeka)). Ako ste odsuzili kaznu zatvora to sigurno ostaje zapisano u podacima iz kaznene evidencije gde se tacno navodi od kada do kada ste sluzili kaznu, u kojoj kaznenoj ustanovi i za koje krivicno delo. U sudu (osnovnom ili visem, ranije opstinski i okruzni sud), dobijate samo potvrde da se protiv vas ne vode postupci pred ovim sudovima i da protiv vas nije podignuta optuznica.
Ja radim na poslovima promene licnog imena u opstinskoj upravi Majdanpek pa mi je ova potvrda koju izdaje Kaznena evidencije iz mesta rodjenja stranaka koje menjaju licno ime ili deo licnog imena poznata.

sasa.usa
27.07.2010, 14:38
Ma, sve to mi je jasno, mene samo zanima da li to sto za sobom imam 6 meseci zatvora mene apsolutno diskvalifikuje iz trke za Green Card ili imam i dalje sansu ali umanjenu (jer bih morao u ambasadi da dokazujem da od tada nisam ponovio delo, da sam oduzio dug drzavi itd... pa kako konzul odluci).
znaci, pitanje je da li imam osnovu za prijavu ili ne? ili na primer, sta ako bi moja supruga bila izvucena kao dobitnik? da li to znaci da ja ne bih mogao da idem sa njom??? to bi vec bila diskriminacija! da li iko zna pouzdane odgovore na ova pitanja?

Hvala unapred!

Score
27.07.2010, 16:05
Ma, sve to mi je jasno, mene samo zanima da li to sto za sobom imam 6 meseci zatvora mene apsolutno diskvalifikuje iz trke za Green Card ili imam i dalje sansu ali umanjenu (jer bih morao u ambasadi da dokazujem da od tada nisam ponovio delo, da sam oduzio dug drzavi itd... pa kako konzul odluci).
znaci, pitanje je da li imam osnovu za prijavu ili ne? ili na primer, sta ako bi moja supruga bila izvucena kao dobitnik? da li to znaci da ja ne bih mogao da idem sa njom??? to bi vec bila diskriminacija! da li iko zna pouzdane odgovore na ova pitanja?

Hvala unapred!

Najjednostavniji i najpouzdaniji nacin da dobijes odgovor na takvo pitanje bi bio da pozoves ambasadu i pitas njih o tome. Takodje je jako bitno sta si napisao u prijavi. Nisam shvatio da li si vec dobio prvo pismo ili tek nameravas da se prijavis, u svakom slucaju moras biti konzistentan sa svojim izjavama sve vreme ili neces stici nikuda zbog prikrivanja ili davanja (laznih) informacija koje nemozes potkrepiti trazenim dokumentima.
Ukratko mislim da im moras reci o cemu se radi i racunati na njihovo razumevanje i - srecu? Mislim da u tom smislu nema razlike da li su izvukli tebe ili tvoju suprugu jer taj dokument ce traziti od tebe u svakom slucaju.

sasa.usa
28.07.2010, 08:53
Hvala, tako nesto sam i sam mislio. Nisam jos aplicirao, a sto ti kazes, nema tu ni mnogo pameti. Moram da im kazem sta je i kako, pa da vidim sta ce biti. Ipak, ako neko ima slicno iskustvo, molim da mi javi. Ovo za suprugu se ne slazem. Ako je vec ona srecni dobitnik, ne bi smelo da tu utice nesto sa moje strane. Jebiga, kako glupost iz mladosti moze da ti unisti buducnost...
A zna li neko u prijavnim formularima u kom obliku se trazi izjasnjavanje o tome? Mislim, kakvo je konkretno pitanje koje je postavljeno?
Ambasada mi se ne zove bas da ih pitam za takvu stvar...

dare_ns
28.07.2010, 10:33
a kada si to odlezao? ako je davno, verovatno je vec i obrisano iz evidencije, mada njima sve treba na tacni odneti... tako da ako je to davno bilo, tj. prosao je period za brisanje, idi u sud i prvo proveri kod referenta da li je obrisano iz KE, ako nije, a prosao je period, onda ih zamolis da obrisu, oni to srede i ti ides dalje cist sa potvrdom.

Score
28.07.2010, 10:57
a kada si to odlezao? ako je davno, verovatno je vec i obrisano iz evidencije, mada njima sve treba na tacni odneti... tako da ako je to davno bilo, tj. prosao je period za brisanje, idi u sud i prvo proveri kod referenta da li je obrisano iz KE, ako nije, a prosao je period, onda ih zamolis da obrisu, oni to srede i ti ides dalje cist sa potvrdom.

E, to je savet a ne kao ja...:blink:

sasa.usa
28.07.2010, 11:46
uh, hvala dobri ljudi, ali plasim se da to nece pomoci... potvrda iz suda kazuje da li se protiv mene (bilo koga) vodi trenutno neki postupak. potvrda iz policije kazuje da li sam krivicno gonjen i procesuiran. bar tako mislim. ovo iz suda je ok jer se nikakav postupak ne vodi protiv mene, tako da bi to i stajalo u potvrdi, ali problem je potvrda iz policije, a tu mislim da nema zastarevanja. by the way, odlezah to prosle godine, a delo je od pre...odavno. jbg, desi se coveku. stvarno ne znam da li se to ikad brise iz evidencije, bilo na zahtev ili automatski. zna ili neko da mi kaze sta mi je ciniti...?

Score
28.07.2010, 11:57
Ok, pozovi ovaj broj u policiji (stari "29. Novembar", ne znam kako se danas zove...?) oni izdaju te potvrde , i meni ce trebati, i pitaj njih kakva je situacija radije nego da nagadjamo. 306-3126. E da, predpostavljam da si u Beogradu? I javi nam, da ne brinemo....:;D:

Zana
28.07.2010, 16:15
Jesam li ja to dobro razumela - ovo je "sta bi bilo kad bi bilo" diskusija?!

Evo kako: pozoves policiju i kazes im da se spremas da apliciras u novembru ove godine i da moze da se desi da devojku izvuku, pa ako ona ne nadje drugog momka u medjuvremenu i resi da se uda za tebe, trebalo bi da vadis potvrdu pa te interesuje sta ce tu da pise. Onda lepo pozoves US ambasadu u BG (platis PIN i sve ostalo), pa sve ponovis. Onda ce oni da ti daju uputstvo za lutriju (sve isto kako pise na sajtu) i reci da konzul ima pravo na diskrecione odluke o dodeli viza. Samo ti iskreno objasni detalje na onom polju "Da li ste privodjeni, hapseni, ili osudjivani? Ako da, objasnite" i nema problema :bravo: :bravo: :bravo: Nemoj da zaboravis da ih pitas da li je ista situacija ako tebe izvuku a ne devojku. U medjuvremenu, pocni da vadis sve potvrde za intervju - nikad nije dovoljno rano, da te ne doceka nespremnog :grin:

Btw - vrlo je lako na sajtu imigracionog videti za koja dela ucinjena ne dozvoljavaju ulaz u zemlju, slicna su i pitanja na formularu za obicnu vizu...

P.S. Cesto ne razmisljamo o posledicama dela koje cinimo... nikad ne znas kad ce da se vrati kao bumerang...

lenhi
26.08.2010, 14:16
Pozdrav svim forumašima!
Malo da se i ja oglasim i da vas sve pozdravim posle sezone odmora. Bliži se polako Oktobar i prijavljivanje, što znači nova tura-nova avantura!
Dreadnot, želim ti srećan put i puno uspjeha vidim da se bliži polako dan odlaska!
Postavio bih pitanjce iskusnim forumašima koje može biti od koristi i drugima.
Za razgovor u ambasadi vidim da je potrebno dostaviti "Court records" i "Police records". E sad zanima me šta se tačno traži u tim evidencijama iz suda i policije?! Pretpostavljam da su to "uverenja o nekažnjavanju, potvrda da se ne vodi krivični postupak...".
Koji papir treba tražiti u sudu a koji u policiji?
Zanima me takođe da li se oba papira traže u mjestu trenutnog prebivališta ili u mjestu rođenja?
Kod mene je slučaj da sam do 25. godine živio u mjestu rođenja, a od 25.god. u drugoj opštini imam prebivalište, takođe u BiH.
Druga stvar u mom slučaju je ta da sam kao student iz BiH boravio 5 godina u Beogradu, i za to vrijeme sam živio nešto u domu, nešto u privatnom smještaju, ali nigdje nisam prijavljivao nikakav boravak, kao u ostalom i druge moje kolege iz unutrašnjosti Srbije (Bor, Kraljevo,Loznica,...). To je tada za Srbe iz BiH bilo političko pitanje, jer i da su htjeli nisu mogli prijavljivati prebivalište jer je tada tako Miloševićeva politika diktirala.
Ako ima sličnih slučajeva na studentskim relacijama iz jedne EX-YU države u drugu, neka kažu da li su morali dostaviti neke dokaze iz policije i suda i iz druge države u kojoj su studirali?
Jasno je svakom pa i onima u ambasadi da studenti koji su daleko 200km od Beograda sigurno nisu putovali, i da su boravili u BG!
Kako bih ja recimo sutra tražio neki dokaz iz policije i suda u BG o nekažnjavanju kad nisam nigdje bio prijavljen? A onog u ambasadi interesuju dokazi i potvrde, baš ga zaboli za studentski život, političke odnose, raspad SFRJ...
Svako dobro svima! :beer:

Vuvuzela
26.08.2010, 16:48
Druga stvar u mom slučaju je ta da sam kao student iz BiH boravio 5 godina u Beogradu, i za to vrijeme sam živio nešto u domu, nešto u privatnom smještaju, ali nigdje nisam prijavljivao nikakav boravak, kao u ostalom i druge moje kolege iz unutrašnjosti Srbije (Bor, Kraljevo,Loznica,...). To je tada za Srbe iz BiH bilo političko pitanje, jer i da su htjeli nisu mogli prijavljivati prebivalište jer je tada tako Miloševićeva politika diktirala.
Ako ima sličnih slučajeva na studentskim relacijama iz jedne EX-YU države u drugu, neka kažu da li su morali dostaviti neke dokaze iz policije i suda i iz druge države u kojoj su studirali?

Pa ako se nisi prijavio onda službeno nisi niti bio tamo tako da nema osnova po kojem bi te tražili potvrdu iz Srbije!

lenhi
26.08.2010, 17:39
A šta kad vidi diplomu stečenu u drugoj državi? Jasno je da nisam putovao 150km par godina na predavanja! Može da me pita za boravak tokom školovanja i da to protumači kao nelegalan boravak u drugoj državi i da me diskvalifikuje!

Score
26.08.2010, 19:35
A šta kad vidi diplomu stečenu u drugoj državi? Jasno je da nisam putovao 150km par godina na predavanja! Može da me pita za boravak tokom školovanja i da to protumači kao nelegalan boravak u drugoj državi i da me diskvalifikuje!

Ne, to nece biti "nelegalan boravak" u drugoj drzavi diskvalifikacija, nego "lagao si nas" diskvalifikacija. Ocigledno je da si boravio u Srbiji par godina. Gde god da si bio posle 16-e godine duze od sest meseci (a ne mozes da sa sigurnoscu sakrijes) moras im prijaviti i traziti od policije iz tog mesta potvrdu iz kaznjene evidencije, a to nije nikakav problem jer te tamo nece naci (valjda?) i lako se dobija. Ne verujem da ce te srbi pitati jesi li prijavio boravak dok si bio na fakultetu...

Vuvuzela
26.08.2010, 20:48
Ne znam lenhi, sve mi to nema smisla. Potvrdu u BG nemaš na osnovu čega tražiti jer nisi nikada ni živio tamo (službeno). S druge strane zašto im ne bi mogao objasniti kakva je situacija bila u to vrijeme i da je to tako funkcioniralo. Malo doradiš story u smislu da si bio par dana tamo par ovamo jer je to tako išlo i gotovo. Iskreno ne vjerujem da bi zbog toga pravili probleme. Ako neko iskusniji misli drugačije, ili ima konkretne informacije o tome siguran sam da će ti napisati.

Score
26.08.2010, 21:27
Ne znam lenhi, sve mi to nema smisla. Potvrdu u BG nemaš na osnovu čega tražiti jer nisi nikada ni živio tamo (službeno). S druge strane zašto im ne bi mogao objasniti kakva je situacija bila u to vrijeme i da je to tako funkcioniralo. Malo doradiš story u smislu da si bio par dana tamo par ovamo jer je to tako išlo i gotovo. Iskreno ne vjerujem da bi zbog toga pravili probleme. Ako neko iskusniji misli drugačije, ili ima konkretne informacije o tome siguran sam da će ti napisati.

vuvuzela, u zatvor mozes da odes u bilo kojoj zemlji bez obzira sto u njoj nemas pravo boravka zar ne? Moja zena je zivela sa mnom u Beogradu (madjarica) oko godinu dana, negde 2003-e, jer sam ja radio lokalno na nekom projectu i nigde nije bila prijavljena, a eto ipak cu dobiti potvrdu iz policije, beogradske, iz kaznene evidencije da je tamo nema, razgovarao sam njima i to su mi rekli. Mislim da je to prilicno jednostavna stvar...

Vuvuzela
26.08.2010, 22:19
Bravo Score, ako je tako onda je sve jasno. Uzme se potvrda i u BG i sve je rješeno - bolje spriječiti nego liječiti, zar ne?

Zabica
05.09.2010, 08:39
Malo sam kasno videla, ali da kazem svoje iskustvo.
Ja sam na intervju otisla bez potvrde iz policije iz Svajcarske, gde sam studirala 3 godine. Ne pitajte me zasto, neodgovornost :belj: I na intervjuu se upravo to desilo - aha, vidim zavrsili ste poslediplomske u Svajcarskoj (valjda sam to negde napisala u delu o skolovanju, ni ne secam se), lepo....a potvrda iz policije?
Onda su mi odlozili izdavanje vize dok ne donesem potvrdu. Na svu srecu Svajcarci su Svajcarci pa sam je dobila u roku od 3 dana, na kucnu adresu :bravo:
Dakle, pravac BG policija i izvadi potvrdu, moj ti je savet.

Vuvuzela
05.09.2010, 22:36
Cijelo vrijeme se priča o potvrdi iz policije, a nije precizno objašnjeno što je to. Postoje, naime, dvije potvrde: 1. Potvrda da se protiv nas ne vodi nikakav postupak i da nema nepravomoćnih presuda protiv nas u tom trenutku (svi završeni postupci i pravomoćne presude ne navode se u toj potvrdi) i 2. Izvadak iz kaznene (krivične) evidencije koji, u biti, i služi i može se i dobiti jedino za potrebe zapošljavanja u drugoj državi ili za izdavanje viza. U tom izvatku bit će evidentirana sva kaznena (krivična) djela za koja smo pravomoćno osuđeni, osim onih za koja je prošao rehabilitacijski period. Dužina rehabilitacijskog ovisi o težini djela, odnosno o dužini kazne. U RH za izrečene novčane kazne ili kazne zatvora do pet godina rehabilitacijski period je tri godine. Nako proteka tog perioda kazneno djelo briše se iz evidencije i nije navedeno ni u kakvim potvrdama više. E sad još nek netko tko je prošao razgovor u ambasadi napiše da li traže obje potvrde ili samo jednu i koju!?

Score
05.09.2010, 22:51
Cijelo vrijeme se priča o potvrdi iz policije, a nije precizno objašnjeno što je to. Postoje, naime, dvije potvrde: 1. Potvrda da se protiv nas ne vodi nikakav postupak i da nema nepravomoćnih presuda protiv nas u tom trenutku (svi završeni postupci i pravomoćne presude ne navode se u toj potvrdi) i 2. Izvadak iz kaznene (krivične) evidencije koji, u biti, i služi i može se i dobiti jedino za potrebe zapošljavanja u drugoj državi ili za izdavanje viza. U tom izvatku bit će evidentirana sva kaznena (krivična) djela za koja smo pravomoćno osuđeni, osim onih za koja je prošao rehabilitacijski period. Dužina rehabilitacijskog ovisi o težini djela, odnosno o dužini kazne. U RH za izrečene novčane kazne ili kazne zatvora do pet godina rehabilitacijski period je tri godine. Nako proteka tog perioda kazneno djelo briše se iz evidencije i nije navedeno ni u kakvim potvrdama više. E sad još nek netko tko je prošao razgovor u ambasadi napiše da li traže obje potvrde ili samo jednu i koju!?

"Applicants who have been convicted of a crime must obtain a certified copy of each court record and any prison record, regardless of the fact that he or she may have subsequently benefited from an amnesty, pardon or other act of clemency. Submit to the U.S. Embassy or Consulate at your interview. Court records should include:

* Complete information regarding the circumstance surrounding the crime of which the applicant was convicted:
* The disposition of the case, including sentence or other penalty or fine imposed."

Znaci ako ste bili osudjivani morate im doneti i sudsku i zatvorsku potvrdu. Ukoliko niste, to ce se videti iz policijske potvrde (izvod iz kaznjene evidencije) koja ce u tom slucaju biti prazna pa vam sudska potvrda ne treba. Logicno, zar ne?

Vuvuzela
06.09.2010, 10:23
"Applicants who have been convicted of a crime must obtain a certified copy of each court record and any prison record, regardless of the fact that he or she may have subsequently benefited from an amnesty, pardon or other act of clemency. Submit to the U.S. Embassy or Consulate at your interview. Court records should include:

* Complete information regarding the circumstance surrounding the crime of which the applicant was convicted:
* The disposition of the case, including sentence or other penalty or fine imposed."

Znaci ako ste bili osudjivani morate im doneti i sudsku i zatvorsku potvrdu. Ukoliko niste, to ce se videti iz policijske potvrde (izvod iz kaznjene evidencije) koja ce u tom slucaju biti prazna pa vam sudska potvrda ne treba. Logicno, zar ne?

A ako je osoba osuđivana ali je prošao rehabilitacijski period i brisano je iz kaznene evidencije? Onda, pretpostavljam, osoba može tvrditi da nije osuđivana jer je kaznena evidencija čista i ne mora ništa niti spominjati o tom kaznenom djelu?

Score
06.09.2010, 10:34
Vuvuzela, trazi potvrdu od policije, izvod iz kaznjene evidencije i ako tamo stvarno nema nista, onda ti potvrda suda nije ni potrebna. Ali ako tamo pise da je nesto bilo, iaoko teoretski oprosteno i "zaboravljeno" ipak ces morati da ides u sud (i zatvor ako ga je bilo ) po potvrdu jer ameri jasno kazu u ovom delu "...Applicants who have been convicted of a crime must obtain a certified copy of each court record and any prison record, regardless of the fact that he or she may have subsequently benefited from an amnesty, pardon or other act of clemency...." 'bes ga..

Vuvuzela
06.09.2010, 10:52
Pitanje je, u stvari, da li nakon perioda rehabilitacije ostaje kakva zabilješka u kaznenoj evidenciji ili ne. Po svemu sudeći ne ostaje, jer ako je propisano da se nešto briše onda se briše i toga više nema. Ako bi ostala kakva bilješka o tome onda sama rehabilitacija gubi smisao. Oni naravno traže da im se ne prešuti ništa, ali ako su potvrde čiste onda je sve jasno - nije se niti dogodilo.

Score
06.09.2010, 10:57
Pitanje je, u stvari, da li nakon perioda rehabilitacije ostaje kakva zabilješka u kaznenoj evidenciji ili ne. Po svemu sudeći ne ostaje, jer ako je propisano da se nešto briše onda se briše i toga više nema. Ako bi ostala kakva bilješka o tome onda sama rehabilitacija gubi smisao. Oni naravno traže da im se ne prešuti ništa, ali ako su potvrde čiste onda je sve jasno - nije se niti dogodilo.

Tacno tako...srecno sa potvrdom!

martinwerdel
14.09.2010, 13:29

Mislim da ste oba u velikoj zabludi...Bez razlike sto je osuda izbrisana iz kaznene evidencije, vi MORATE to da prijavite u DS-230 i da prilozite sudske papire...Svako prikrivanje istine (a to bi se desilo ukoliko neko ne prijavi da je bio osudjen) znaci permanent ban to USA...
Nadam se da ce ovo biti od koristi mnogim iducim imigrantima...

spectra
14.09.2010, 16:17
Mislim da ste oba u velikoj zabludi...Bez razlike sto je osuda izbrisana iz kaznene evidencije, vi MORATE to da prijavite u DS-230 i da prilozite sudske papire...Svako prikrivanje istine (a to bi se desilo ukoliko neko ne prijavi da je bio osudjen) znaci permanent ban to USA...

I ja mislim da je, nazalost tako...

Iako je ovo sto cu navesti ekstreman primjer, ipak je vijest od prije mjesec dana: http://otvoreno.ba/vijesti/crna-kronika/9021--zeljko-boskovi-slagao-da-nije-ucestvovao-u-ratu-u-bih

Vuvuzela
14.09.2010, 22:12
Ne razumijem, osoba navede da nije osuđivana, to potkrijepi izvodom iz kaznene evidencije i potvrdom da se protiv nje ne vodi nikakav kazneni postupak - and where's the problem???

dare_ns
14.09.2010, 22:22

ne znam iz koje si ti drzhave, ali u Srbiji ako ti sud izda potvrdu da si čist, to obično znači to isto. I niko ne vidi da si ti imao neki prekršaj, osim ako hoćeš da se zaposliš u državnoj službi (policiji, vojsci) gde oni ipak gledaju i između redova.

Moj slučaj: imao sam saobraćajku gde sam priznao krivicu da se ne cimam i da skratim trajanje postupka. Nisu bitni detalji nego ono što sam pitao sudiju: ''Ako je kazna novčana, da li se to vidi u evidenciji?''. Na šta je sudija odgovorila: ''Ne, a to ti treba naravno za inostranstvo?''. Kasnije sam isto pitanje postavio i referentkinji suda, kada sam išao da mi kaznu podeli u rate (student sam... mali džeparac), i rekla je da mi već sa datumom rešenja ništa nije pisalo u evidenciji.

Ako je neko ležao zatvorsku kaznu, mora da sačeka da prođe onaj period posle odležane kazne i sam da zatraži brisanje iz evidencije, zato što sistem ne briše sam, a službenici se ne trzaju da proveravaju.

martinwerdel
15.09.2010, 00:01
ne znam iz koje si ti drzhave, ali u Srbiji ako ti sud izda potvrdu da si čist, to obično znači to isto. I niko ne vidi da si ti imao neki prekršaj, osim ako hoćeš da se zaposliš u državnoj službi (policiji, vojsci) gde oni ipak gledaju i između redova.

Moj slučaj: imao sam saobraćajku gde sam priznao krivicu da se ne cimam i da skratim trajanje postupka. Nisu bitni detalji nego ono što sam pitao sudiju: ''Ako je kazna novčana, da li se to vidi u evidenciji?''. Na šta je sudija odgovorila: ''Ne, a to ti treba naravno za inostranstvo?''. Kasnije sam isto pitanje postavio i referentkinji suda, kada sam išao da mi kaznu podeli u rate (student sam... mali džeparac), i rekla je da mi već sa datumom rešenja ništa nije pisalo u evidenciji.

Ako je neko ležao zatvorsku kaznu, mora da sačeka da prođe onaj period posle odležane kazne i sam da zatraži brisanje iz evidencije, zato što sistem ne briše sam, a službenici se ne trzaju da proveravaju.
Moj dragi prjatelju...Prvo, ja sam iz Makedonije...Ali i da sam iz Kambodje, Somalije, Kanade ili Srbije, pravila su ista...
E sad, ukoliko zelis da odes u USA i da svaki dan zivis u grcu da te USCIS ne otkrije (da si zapravo lagao), onda je to u redu...Ali, ako te otkruju, onda je to "prava zurka"...
Recimo da te ne otkriju...Nakon 5 godina, ti fino-lepo dostavis zahtev za naturalizaciju (ukoliko zelis, naravno)...Treba da popunis N-400 form koji ima vise strana...Dvije strane su samo dokazivanje da ti imas "good moral character"...E tada, nemoze niko da prikrije nista...USCIS sve to provjerava, tako da ce vidjeti da je netko osudjen (nije bitno dali je zatvorska kazna ili je to uvjetna osuda)...E onda............prvi avion i povratak u svojoj lepoj domovini....
Stoga, ukoliko je neko osudjen to treba i da prijavi u DS-230 form-u...Nije bitno dali se kriminal desio 1974 ili 2009 godine i nije bitno dali je kazna zatvora otsluzena ili je samo bila odgodjena na odredjeno vreme...Svaka osuda (bilo da je izbrisana iz evidencije, ili je osudjenik pomilovan) je osuda u oci Americkog imigracionog zakona....
I pitanje u DS-230 je: "Have you EVER been arrested or convicted.......?" Pa vi sad odlucite sta cete da odgovorite.....
Zato, mili moji forumasi, ovo pravilo je veoma bitno za one koji su uradili nesto
ruzno u svojoj proslosti.....Ali, sta je, tu je....
I za kraj, znam da ce me neki forumasi mrzeti zbog ovog posta, ali, drugovi, to je prava istina.....

Vuvuzela
15.09.2010, 01:26
Prvo, htio bih naglasiti i da je Georg W. Bush Jr. uhvaćen i optužen za jedan joint marihuane, koliko ja znam. Za svako kazneno djelo postoji rehabilitacija kao što sam već pisao, a u RH to izgleda ovako:

Rehabilitacija

Èlanak 85.

(1) Nakon izdržane, oproštene ili zastarjele kazne zatvora, kazne dugotrajnog zatvora ili kazne maloljetnièkog zatvora osuðene osobe imaju sva prava graðanina utvrðena Ustavom, zakonom ili drugim propisima, te mogu stjecati sva prava osim onih koja su im ogranièena sigurnosnom mjerom ili nastupanjem pravne posljedice osude.

(2) Odredba stavka 1. ovoga èlanka odnosi se i na poèinitelja kaznenog djela prema kojem je primjenjena mjera upozorenja ili ga je sud oslobdio kazne.

(3) Odredba iz stavka 1. ovoga èlanka odnosi se i na osobe na uvjetnom otpustu ukoliko njihova prava nisu ogranièena posebnim propisima o uvjetnom otpustu s izdržavanja kazne zatvora.

(4) Protekom rokova odreðenih u stavku 5. ovoga èlanka poèinitelj kaznenog djela smatra se neosuðivanim i svaka uporaba podataka o graðaninu kao poèinitelju kaznenog djela zabranjena je, a u sluèaju uporabe nema pravni uèinak. Rehabilitirani graðanin ima pravo nijekati prijašnju osuðivanost i zbog toga ne može biti pozvan na odgovornost niti može imati bilo kakve pravne posljedice.

(5) Pod uvjetom da poèinitelj kaznenog djela nije ponovno osuðen zbog novoga kaznenog djela rehabilitacija nastupa po sili zakona kad proteknu ovi rokovi:

- petnaest godina od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu dugotrajnog zatvora,

- deset godina od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu zatvora od deset godina ili težu kaznu,

- pet godina od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu zatvora od pet godina ili težu kaznu,

- tri godine od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu zatvora do pet godina, kaznu maloljetnièkog zatvora i novèanu kaznu, od isteka roka provjeravanja kod uvjetne osude i od pravomoænosti odluke o sudskoj opomeni ili osloboðenju od kazne.

Podaci iz kaznene evidencije

Èlanak 86.

(1) Podaci iz kaznene evidencije mogu se dati samo sudovima i državnim odvjetništvima kad se radi o kaznenom postupku protiv osobe za koju se traže podaci ili kad je u tijeku postupak za njezino pomilovanje.

(2) Podaci iz kaznene evidencije mogu se iznimno dati državnim tijelima na njihov obrazloženi zahtjev kad se radi o povjeravanju odreðenih poslova i zadataka u državnoj službi osobi za koju se traže ti podaci.

(3) Kaznenom evidencijom mogu se u okviru svoje zakonske ovlasti koristiti i tijela unutarnjih poslova radi otkrivanja poèinitelja kaznenog djela. Navedeni podaci smatraju se profesionalnom tajnom.

(4) Nitko nema pravo zahtijevati od graðana da podnesu dokaze o svojoj osuðivanosti ili neosuðivanosti.

(5) Graðanin ima pravo tražiti podatke iz kaznene evidencije za sebe samo ako dokaže da su mu ti podaci potrebni radi ostvarivanja prava u stranoj državi.

I nadalje izvadak iz pravilnika:

VOĐENJE KAZNENE EVIDENCIJE

Članak 5.

(1) Kaznena evidencija se vodi u sustavu za elektroničku obradu podataka (u daljnjem tekstu: EOP) i u sustavu odvojene kartoteke.

(2) EOP sadrži podatke iz članka 3. ovog Pravilnika, a odvojena kartoteka sadrži karton osuđene osobe, omot s kaznenim listovima, pravomoćnim sudskim odlukama i drugim aktima na temelju kojih se upisuju podaci u kaznenu evidenciju.

UPIS PODATAKA U KAZNENU EVIDENCIJU

Članak 6.

(1) Upis podataka u kaznenu evidenciju obavlja se na temelju podataka iz pravomoćnih sudskih odluka i drugih akata.

(2) Svi podaci uneseni u EOP moraju imati dvije sigurnosne kopije. Sigurnosne kopije se pripremaju najmanje jedanput dnevno.

Članak 7.

(1) Sudovi dostavljaju bez odlaganja elektroničkim putem podatke Odjelu za kaznene evidencije Ministarstva, a ako za takvu dostavu nisu ostvareni tehnički uvjeti dostavljaju ih u roku od 8 dana od dana kada je nastala činjenica koja se kao podatak upisuje u kaznenu evidenciju ili od dana kada primitka obavijesti o njoj.

(2) Podatke iz osuđujuće pravomoćne presude sudovi dostavljaju na Kaznenom listu koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

(3) Kaznionice, zatvori i Odjel za pomilovanja Ministarstva dostavljaju obavijesti o podacima propisanim ovim Pravilnikom Odjelu za kaznene evidencije Ministarstva u roku od 8 dana od dana kada je nastala činjenica koja se kao podatak upisuje u evidenciju ili od dana kada su o njoj obaviješteni.

DAVANJE PODATAKA IZ KAZNENE EVIDENCIJE

Članak 8.

Podaci iz kaznene evidencije su službena tajna, a daju se sukladno članku 86. Kaznenog zakona.

Članak 9.

(1) Sudovi, tijela i ustanove koje su zakonom ovlaštene za dobivanje podataka iz kaznene evidencije moraju navesti svrhu i zakonsko ovlaštenje za dobivanje takvih podataka, a zahtjev podnose na Obrascu I koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

(2) Osoba koja zatraži podatke iz kaznene evidencije radi ostvarivanja prava u stranoj državi mora dokazati koja prava želi ostvariti, a zahtjev podnosi na Obrascu II koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

Članak 10.

(1) Ako Ministarstvo utvrdi da je zahtjev iz članka 9. ovog Pravilnika nejasan ili nepotpun, pozvat će podnositelja da u roku od 15 dana zahtjev objasni ili nadopuni.

(2) Ako podnositelj ne postupi u skladu s pozivom iz stavka 1. ovoga članka, smatrat će se da zahtjev nije niti podnesen.

Članak 11.

Ministarstvo će osigurati sudovima i državnim odvjetništvima neposredan uvid u kaznenu evidenciju putem računalnog sustava.

BRISANJE OSUDE IZ EVIDENCIJE

Članak 12.

(1) Brisanje osude iz kaznene evidencije vrši se na temelju:

1. rješenja o rehabilitaciji tijela nadležnog za vođenje kaznene evidencije;

2. pravomoćne sudske odluke o rehabilitaciji;

3. odluke tijela nadležnog za davanje amnestije ili pomilovanja kojom se daje prijevremena rehabilitacija.

(2) Brisanje osude iz evidencije vrši se potpunim brisanjem podataka iz članka 4. ovog Pravilnika iz EOP-a na način da ne ostaje trag o istima, a u kartoteci se karton i kazneni listovi izdvajaju.

(3) Rješenje o rehabilitaciji sadrži podatke iz članka 4. ovog Pravilnika.

PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 13.

(1) Ministarstvo će najkasnije do 1. siječnja 2012. prestati voditi kaznenu evidenciju u sustavu kartoteke osim za presude stranih sudova.

(2) Ministarstvo će najkasnije do 1. siječnja 2012. godine osigurati uvjete za potpunu provedbu članka 11. ovoga Pravilnika.

Članak 14.

(1) Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

(2) Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o kaznenoj evidenciji (»Narodne novine« 25/00, 42/03 i 92/04).

Klasa: 703-01/09-01/83

Urbroj: 514-05-02-01/09-13

Zagreb: 21. srpnja 2009.

S obzirom na sve, rehabilitacija znači brisanje iz kaznene evidencije. Da li imaju neke dodatne mehanizme da saznaju za neka stvarno teška djela (ubojstva, terorizam isl), ne znam, ali jedan joint ili neka sitna krađa sigurno da nema težinu teškog djela, pogotovo ako se , recimo, dogodilo prije 8-12 godina.

Zana
15.09.2010, 03:25
Vrlo je bitno da kod svake polemike imamo jedno u vidu - vasi odgovori na pitanja sluzbenika ambasade se analiziraju u svetlu zakona i pravila u USA, a ne obrnuto. S tim u vezi, moram da se slozim sa obrazlozenjem koje je dao MartinWelder.

Ja nisam sigurna da li sam vec odgovarala na ovo pitanje, ili sam samo citala razna dokumenta i na kraju odustala ali je pitanje na obrascu zaista jasno: Have you ever been charged, arrested OR convicted of any offense or crime? Ne spominje se ni amnestija ni rehabilitacija. Svesni su oni da svaka zemlja ima razlicite zakone - u Srbiji maloletna devojka ostane trudna i nikom nista (volela se deca pa sta sad). U USA za isto delo "tata" dobije u evidenciji "statutory rape" i to dozivotno, pa ne moze vise da radi u mnogim ustanovama. U Srbiji malo zakines za porez, pa onda platis ili ne platis, pa opet nikom nista. U USA za isto robijas. Ono sto ja pokusavam da kazem je da se njih malo tice kakav je zakon u zemlji iz koje dolazite. Jeste - u pitanju je i moralnost. Za rodjene Amerikance ne - ali za nas je bitno. Cak ce i drzavljanstvo da oduzmu ako otkriju da ste slagali na aplikaciji - AKO otkriju. Mozda hoce a mozda i nece. Ko sme da rizikuje neka izvoli - ali svi mi znamo kako su cudni putevi Gospodnji i kako nekad mozemo da izgubimo veliku sansu zbog nepromisljane gluposti iz proslosti.

E sad o brisanju - ako je iz kaznene evidencije izbrisana osuda, da li je i sve drugo izbrisano? Kao na primer privodjenje, hapsenje ili sta vec... Drugo, ne brise se odmah - jer iako je steceno pravo za brisanje, ceka se odredjeni period da se vidi da li ce se delo ponoviti. Mnoge "obrisane" stvari i ovde "isplivaju" kad treba. Sto se Srbije tice:

Krivični zakonik Republike Srbije reguliše brisanje iz kaznene evidencije (članovi 97-102). Prema Krivičnom zakoniku, postoje dve vrste rehabilitacije - zakonska i sudska. Zakonska rehabilitacija nastupa po zakonu i daje se samo licima koja pre osude nisu bila osuđivana ili koja su se po zakonu smatrala neosuđivanim. U suprotnom, postojala bi mogućnost za eventualnu sudsku rehabilitaciju, odnosno rehabilitaciju na osnovu sudske odluke. Dakle, brisanje iz kaznene evidencije zavisi od konkretnog slučaja. Ukoliko je reč o uslovnoj osudi i ukoliko ne postoji bilo koja druga presuda ili mera izrečena u odnosu na to lice, onda nastupa rehabilitacija po sili zakona i samim tim se podatak o osuđivanosti briše iz kaznene evidencije. Kako stoji u Zakoniku (čl. 98), kada je nekom licu izrečena uslovna osuda u odnosu na to lice, zakonska rehabilitacija nastaje ukoliko lice u vreme proveravanja i u roku od godinu dana po isteku roka proveravanja nije učinilo novo krivično delo. U pogledu uvida u kaznenu evidenciju, svaki građanin može podneti zahtev za podatke o (svojoj) neosuđivanosti ili osuđivanosti. Ovo je predviđeno i Krivičnim zakonikom, kao i Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti. Sam postupak za donošenje odluke o rehabilitaciji uređen je Zakonikom o krivičnom postupku (čl. 523 - 525). Ukoliko je u pitanju zakonska rehabilitacija, onda rešenje o rehabilitaciji donosi po službenoj dužnosti organ koji je nadležan za vođenje kaznene evidencije, uz prethodne provere. Ukoliko to organ ne učini, onda lice može da traži od organa da se utvrdi da je nastupila rehabilitacija. Ako je reč o uslovnoj osudi, a uslovna osuda ne bude opozvana ni posle jedne godine od dana prestanka vremena proveravanja, sud koji je u prvom stepenu sudio doneće rešenje o rehabilitaciji. Ovo rešenje dostaviće se osuđenom, javnom tužiocu i organu nadležnom za vođenje kaznene evidencije. Citat: Nevena Ružić, šefica kabineta poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Moje pitanje: sta biva sa odlukom o rehabilitaciji? Da li je spale, pocepaju ili sta? Ne, zavedu je u spise. Moja poenta - uvek postoji trag o tome sta se desilo. U suprotnom, ne bi sad u Srbiji navirala dokumenta sa raznih strana o pogubljenjima i zakopavanjima od pre vise decenija (ko prati politicke strane, zna o cemu govorim).

Na svakom je da odluci sta i kako ce da odgovori - pravilno bi bilo ne precutati jer je pitanje tako formulisano. Na pocetnom intervjuu ne verujem da ima bilo kakvih tezih posledica ako se ne odgovori iskreno - ali taj neiskreni odgovor moze mnogo da kosta jednom kad se nadjete na ovom tlu. Primer je zena koju su uhapsili na intervjuu za drzavljanstvo jer je slagala na aplikaciji za prvu izdatu vizu. Nije ih interesovalo dete rodjeno ovde niti muz drzavljanin USA.

Za vise informacija i pojasnjenja procitati INA (Immigration and Nationality Act). Ja jesam i mnoge stvari su mi jasnije. Jos jednom, ako imate nedoumica kako ce USA vlasti tumaciti nesto, onda citajte njihov zakon a ne zakone drugih zemalja.

martinwerdel
15.09.2010, 10:09
S obzirom na sve, rehabilitacija znači brisanje iz kaznene evidencije. Da li imaju neke dodatne mehanizme da saznaju za neka stvarno teška djela (ubojstva, terorizam isl), ne znam, ali jedan joint ili neka sitna krađa sigurno da nema težinu teškog djela, pogotovo ako se , recimo, dogodilo prije 8-12 godina.

Moram da kazem da imaju mehanizma da saznaju za SVE osude...Ali, to zahtjeva mnogo vremena, pa samim stim cesto i ne provjeravaju...Ali, upamti: na primjer, sitna kradja smatra se kao "Crime involving moral turpitude"...Za krivicna dijela koje sadrze "moral turpitude" vazi pravilo da je potencijalni imigrant nepodoban za green card...Naravno, ima i neka otstupanja........
A to, da se dogodilo prije 8-12 godina nema nikakve veze...Aplikant (ukoliko je osudjen) je osudjen u oci Americkog Imigracionog zakona bez obzira dali je osuda izbrisana, kazna smanjena ili je osudjenik pomilovan...E sad, ukoliko neko ima ovakav problem, najbolje je da pronadje i detaljno prouci "Immigration and Nationality ACT".....
Sto se tice Zaninog pitanja:
"Sta biva sa odlukom o rehabilitaciji? Da li je spale, pocepaju ili sta? Ne, zavedu je u spise" i "E sad o brisanju - ako je iz kaznene evidencije izbrisana osuda, da li je i sve drugo izbrisano?", mogu da kazem sledece:
Sud podnosi odluku za rehabilitaciju do nadleznog ministarstva (u slucaju unutrasnjih poslova) i ta se osuda izbrise iz kriminalne evidencije...Ali, ovo je veoma bitno...Izbrise se samo iz elektronske datoteke...Ista ova osuda ostaje u Sudu koji je nadlezan za to podrucje...Ali se podatci ne daju nikome osim Javnim Tuzilastvom ukoliko osidjenik je ponovo ucinio neko krivicno dijelo...
E sad, mislite li da ukoliko Americka ambasada zeli da provjeri to, to i nemoze da uradi???? Naravno da moze....
Zato je bitno da covjek bude iskren i sve to navede u DS-230...
Ukoliko to aplikant sakrije, a kasnije bude otkriven onda to je "misrepresenting a fact" i slijedi deportacija....Bez razlike dali je aplikant u USA 3, 5, 10 ili 35 godina, i nije bitno dali ima samo green card ili je postao drzavljanin Amerike.......U svako vreme ako se otkrije laz slijedi odlika "GREEN CARD REVOKED" ili "CITIZENSHIP REVOKED" i cao djaci............
Ne zelim da budem krivo shvacen vec zelim da pomognem onima koji su ucinili manji kriminal da to prijave, jer ukoliko to prijave veoma je moguce da nece imati problema (ako je kriminal manji) a ako to ne prijave onda je "haos" i odbijanja zahtjeva za vizu...Odbijanje ce se desiti ne zbog kriminala vec zbog davanja laznih informacija u DS-230....
Nadam se da sam bio jasan i zelim srece svima koji planiraju da idu u SAD...

Vuvuzela
15.09.2010, 16:26
Ma sve ja to razumijem i slažem se da nije dobro prešutjeti ništa, međutim, ruku na srce, kolike su šanse da će odobriti GC nekome ko je uhvaćen s drogom ili u nekakvoj krađi ili slično? U takvoj konkurenciji gdje izvuku duplo više osoba nego što djele viza mislim da su šanse nikakve! Pa zato i izvlače duplo više ljudi - kako bi mogli birati! Mislim da osobe s nekom mrljom u prošlosti baš i nemaju neke šanse dobiti GC - ako to spomenu. Ako to ne spomenu - opet sr***! Kako god okreneš - ne valja!

dare_ns
15.09.2010, 22:35
kontam ja sve to da USA gleda po njihovom zakonu... ali onda i nije logično da mi donosimo potvrdu da nismo osuđivani, a popunjavamo da jesmo. Malo je kontradiktorno. Smatram da treba napisati šta se desilo i kako se završilo. Ali ja nemam ništa više da im kažem od toga da sam prihvatio krivicu, osuđen krivim i platio novčanu kaznu u visini $250 za saobraćajku... Na šta će me verovatno pitati ''And how is your new bumper?''. A papir iz suda i policije čist o_O.

spectra
15.09.2010, 23:28
Evo ovdje nesto o dokumentaciji potrebnoj za vize, i gdje se koji dokument moze dobiti..Ima par recenica i o Police Record i zastarijevanju slucaja..
http://www.travel.state.gov/visa/fees/fees_4881.html?cid=3664

vrhunski
24.12.2010, 05:17

Nisi u pravu.

postoje dve stvari jedno je "sluzbena beleska" to je ono kada te policija zaustavi na ulici (ili na granici) pa te pita da li si osudjivan. U toj sluzbenoj belesci stvari ostaju zabelezene zauvek i koliko ja znam nema nacina da se obrise (i ako nas Zakon kaze drugacije).

Izvod koji se trazi za Green Card iz policije je sasvim druga stvar. Tu ce biti zabelezeno samo ako si bio osudjivan npr pre godinu dana za zatvorsku kaznu od 6 meseci nakon toga se brise i trebalo bi da dobijes cist papir.

Vuvuzela
24.12.2010, 16:04
Vrhunski, pročitaj sve postove bit će ti jasnije! Postoji potvrda od policije - to je potvrda da se protiv tebe ne vodi nikakav kazneni postupak i postoji izvod iz kaznene (krivične) evidencije koji pokazuje da li si ikad napravio neko kazneno djelo. Za većinu kaznenih djela postoji period rehabilitacije nakon kojeg se to djelo briše iz te evidencije (ako osoba nije ponovila to ili slično djelo). Interna policijska evidencija i njihove operativne zabilješke uistinu ostaju zauvijek i nikada se ne brišu, ali to se za GC ne traži i ne provjerava.
Pitanje na koje treba odgovoriti je sljdeće: ako je osoba skrivila neko kazneno djelo, dobila recimo uvjetnu kaznu zatvora, što će pisati u izvodu iz kaznene evidencije nako što je prošao period rehabilitacije ?!

vrhunski
25.12.2010, 03:31
pa to sam i odgovorio. Evo da napisem sta pouzdano znam.

Da li trebaju potvrde iz policije i iz suda za vize tipa B1/B2, F1?
Za ne-useljenicke vize ne treba nikakva potvrda o osudjivanosti ili ne i tu se ne vrsi nikakva posebna provera. Ukoliko ste osudjivani oni ce to saznati onog trenutka kada polozite prste kod njih u ambasadi i moze se dogoditi da Vam izdaju vizu na kraci period od 10 godina. Za 10tak godina Srbiji ce US ukinuti vize (Hrvatskoj za godinu-dve) ali to nece znaciti da vi mozete da ostanete koliko zelite vec na ulazu ce Vam lupiti pecat da mozete da ostanete 6 meseci u toku jedne godine. Vize ce se dobijati online ali za one koji su osudjivani morace samo da odu licno u ambasadu po vizu.

Dakle vize b1/b2, F1 i slicno (sve vize koje sluze za privremeni boravak) ne treba potvrda o osudjivanosti.

Izvukli su me na Green Card ili hocu da apliciram za useljenicku vizu?
Za useljenicke vize + GC Lottery je potrebna potvrda o osudjivanosti (jedna iz suda a jedna iz policije)

Evo kako te potvrde izgledaju:
SUD: http://www.2shared.com/photo/e14QK354/sud_ispravljeno.html
POLICIJA: http://jump.fm/WFAMD

Gde se i kako vadi potvrda iz policije?
Dokument se vadi u lokalnoj policijskoj stanici. Dakle tamo gde si prijavljen. Ode se u policiju (tamo gde se predaje za licne karte pa vrata pored) i pita se gde mogu izvaditi dokument o kaznjavanju i osudjivanosti. Vadjenje tog dokumenta u centralnim beogradskim opstinama traje i po 15 dana. Nije lose to obaviti ranije. (placa se neka taksa). Uglavnom na tom dokumentu ce pisati sve sto treba da pise i znacete odmah svakom slucaju kome nije jasno neka izvadi te dokumente i odmah ce resiti sve nedoumice.

Bez obzira sto potvrdu dobijete (kao sto je moja gore) to ne mora da znaci da je Vas dosije cist vec samo da ste rehabilitovani sto se tice drzave.

Gde se i kako vadi potvrda iz suda?
U sudu se ta potvrda izdaje u palati pravde u Savskoj ulici. Dobija se odmah (5 minuta zavisi od duzine reda). Ako Vam pise na potvrdi da se vodi neki proces protiv Vas koji je u toku onda morate prvo da resite taj proces koji se vodi. U svakom slucaju cim Vas 'osude' odmah ce te dobiti da je to 'pravosnazno' sto znaci 'reseno' i mozete odmah dobiti cistu potvrdu.

Hoce li me proveravati dodatno?
Bez obzira sta Vi predali u ambasadi ukoliko Vas izvuku za GC FBI ce uraditi 'background check' na Vama tako sto ce sluzbenim putem na relaciji ambasada-BIA zatraziti podatke o Vama koji se ticu svega. Bukvalno sve (krediti, minusi na tekucim racunima, sudari, prekrsaji, kazne, skola, imovina itd..) tako da realno nije resenje da lazete nesto. Vas dosije od barem 500+ strana ce im biti dostavljen. Tu se vidi ali bukvalno sve.

Devojku su izvukli za GC a ja imam crime dosije?
Ok. Ukoliko je devojka izvucena za GC Lottery a ona cistu istoriju a vi ste pravili probleme mnogo je bolje da je pustite da ona sama ode i zatrazi GC jer tako cete biti 101% sigurni da Vas nece odbiti. Vi za to vreme mozete biti na studentskoj F1 vizi sa njom u US. Kada ona dobije GC moracete da sacekate jos 5 godina da dobije drzavljanstvo i tada ona moze (udajom) da aplicira za Vas da i vi dobijete GC. Moze i odmah cim dobije GC ali se isto ceka oko 4-5 god. Dodatna stvar za tih 5 god bicete rehabilitovani u svakom slucaju tako da je moja preporuka da sacekate.

mijan
25.12.2010, 06:43
Gde se i kako vadi potvrda iz policije?
Dokument se vadi u lokalnoj policijskoj stanici. Dakle tamo gde si prijavljen.
Potvrda iz policije se vadi po mestu rodjenja, a ne po mestu prebivalista. Potvrda iz suda se vadi u mestu poslednjeg prebivalista. Ako prebivaiste imas u mestu rodjenja kao recimo Beograd, onda je jasno.

vrhunski
26.12.2010, 00:15
Potvrda iz policije se vadi po mestu rodjenja, a ne po mestu prebivalista. Potvrda iz suda se vadi u mestu poslednjeg prebivalista. Ako prebivaiste imas u mestu rodjenja kao recimo Beograd, onda je jasno.

ok meni je jedno isto mesto bilo oduvek pa mi je zato to isto.

Milosdv
27.12.2010, 01:41
Ukoliko ste osudjivani oni ce to saznati onog trenutka kada polozite prste kod njih u ambasadi...

[B]Hoce li me proveravati dodatno?
Bez obzira sta Vi predali u ambasadi ukoliko Vas izvuku za GC FBI ce uraditi 'background check' na Vama tako sto ce sluzbenim putem na relaciji ambasada-BIA zatraziti podatke o Vama koji se ticu svega. Bukvalno sve (krediti, minusi na tekucim racunima, sudari, prekrsaji, kazne, skola, imovina itd..) tako da realno nije resenje da lazete nesto. Vas dosije od barem 500+ strana ce im biti dostavljen. Tu se vidi ali bukvalno sve.

Devojku su izvukli za GC a ja imam crime dosije?Ok. Ukoliko je devojka izvucena....

1. Ovo nije tačno oni nisu vezani na našu bazu, mogu oni da dobiju i za sat vremena informaciju, ali "osoba" koja traži studentsku ide normalnom procedurom ili uopšte ne ide na dalju proveru, to oni odluče.

2. Ambasada ne traži od BIA već od manje instance pa ako tu ne prođete dalje sigurno ne idete u proceduru.
Da li će FBI da traži "background check" od BIA za vas ako prođete ovaj prvi deo?
Možda ako ste im nešto sumljivi, ali BIA sigurno neće da dostavlja njima gluposti na "500+" strana i "bukvalno sve" nego će opet proveriti Vašu "krimi" prošlost i dostaviti na jednom papiru možda i dva.

Inače ako je neko bio osuđen i odležo je kaznu nakon 5 godina imam prava da traži brisanje, samo što mu se sve gleda da li je bio "čist" tih 5 godina i težina kazne. Za uslovne kazne "lakše" prirode brisanje ide bez problema.

3.Ovo za devojku kao nosioca i partnera koji ima krimi dosije je diskutabilno i zavisi kakav krimi dosije ima neko itd. Svako treba za sebe da proveri šta može i kako može a ne odma da odustane...

Ništa nije pouzdano, bar ne u Srbiji.
Pozdrav:grin:

vrhunski
27.12.2010, 03:49
1. Ovo nije tačno oni nisu vezani na našu bazu, mogu oni da dobiju i za sat vremena informaciju, ali "osoba" koja traži studentsku ide normalnom procedurom ili uopšte ne ide na dalju proveru, to oni odluče.

Svako ko preda za F1 vizu (ako ispostuje ostale procedure) bi trebalo da dobije tu vizu. Osim ako niste terorista :) Naravno da rade neku proveru ali to je verovatno provera da li ste na poternici ili tako nesto.

2. Ambasada ne traži od BIA već od manje instance pa ako tu ne prođete dalje sigurno ne idete u proceduru.
Da li će FBI da traži "background check" od BIA za vas ako prođete ovaj prvi deo?
Možda ako ste im nešto sumljivi, ali BIA sigurno neće da dostavlja njima gluposti na "500+" strana i "bukvalno sve" nego će opet proveriti Vašu "krimi" prošlost i dostaviti na jednom papiru možda i dva.

ovo sigurno nije tacno. Svaka zemlja ukljucujuci dominikansku republiku a kamoli US trazice ceo Vas dosije kako bi mogli tamo negde da ga zavedu. Niko danas ne daje drzavljanstvo tek tako. (u ovom slucaju green card). 100% sam siguran da ce izvrsiti bukvalno sve provere. Ukljucujuci i provere da li ste platili porez i slicno. Pouzdano znam nekoga kome su trazili (i na kraju ga odbili) za drzavljanstvo Paname bas zbog toga. (imao par uslovnih kazni).

Inače ako je neko bio osuđen i odležo je kaznu nakon 5 godina imam prava da traži brisanje, samo što mu se sve gleda da li je bio "čist" tih 5 godina i težina kazne. Za uslovne kazne "lakše" prirode brisanje ide bez problema.

Ima prava po Zakonu ali to ne znaci da ce stvarno
da ga izbrisu iz svih sistema. Koliko znam po automatizmu ide brisanje iz osnovnih (kompjutera) i slicno ali iz policijske evidencije ne.

3.Ovo za devojku kao nosioca i partnera koji ima krimi dosije je diskutabilno i zavisi kakav krimi dosije ima neko itd. Svako treba za sebe da proveri šta može i kako može a ne odma da odustane...

pazi nisam rekao da odustane vec da pusti devojku da dobije green card a onda kasnije (kad ona dobije) treba da se prijavi. (znaci dobice i on green card sa zakasnjenjem od 5 godina) ali barem ce jedno od njih sigurno imati green card pa ce partner moci da pokusava vise puta.

Milosdv
27.12.2010, 18:08
Ima prava po Zakonu ali to ne znaci da ce stvarno
da ga izbrisu iz svih sistema. Koliko znam po automatizmu ide brisanje iz osnovnih (kompjutera) i slicno ali iz policijske evidencije ne.

ovo sigurno nije tacno. Svaka zemlja ukljucujuci dominikansku republiku a kamoli US trazice ceo Vas dosije kako bi mogli tamo negde da ga zavedu. Niko danas ne daje drzavljanstvo tek tako. (u ovom slucaju green card). 100% sam siguran da ce izvrsiti bukvalno sve provere.Ukljucujuci i provere da li ste platili porez i slicno. Pouzdano znam nekoga kome su trazili (i na kraju ga odbili) za drzavljanstvo Paname bas zbog toga. (imao par uslovnih kazni).

"Ima pravo...osnovni kompjuteri..."
Kako ti znaš kako funkcioniše mup, i koji su to osnovni kompjueri a koji glavni, sporedni ili već...

"Svaka zemlja ukljucujuci dominikansku republiku ..."
Šta fali dominikani ...:grin:

"US trazice ceo Vas dosije kako bi mogli tamo negde da ga zavedu"
Koji i kakav dosije ??? Pa nismo mi u Severnoj Koreji ili nekoj sličnoj zemlji da ne idemo kroz istoriju sad...

"Niko danas ne daje drzavljanstvo tek tako"
A kad je neko odobravao državljanstvo tek tako jedino ako to nije politički, ekonomski i sl...

"100% sam siguran da ce izvrsiti bukvalno sve provere. Ukljucujuci i provere da li ste platili porez i slicno."

Kako si ti to siguran? Na osnovu čega ? Jel ti to struka? Ili je ona stara "ja znam" tako je sto posto ...

"Ukljucujuci i provere da li ste platili porez i slicno."
Ja ti rekoh izvršiće "krimi" provere i složiću se ovde sa tobom da će možda proveriti porez što je normalno.
Ali ti si pominjao komunikaciju ambasada-fbi-bia, "500+ strana" (pa bia ne bi imala vremena od usa ambasade da radi bilo šta drugo...a gde su druge zemlje i sl...) i "bukvalno sve" "krediti, minusi na tekućim računima, sudari, prekrsaji, kazne, skola, imovina itd.."
Opet dolazimo do Severne Koreje. Pa pola ovoga im sam dostaviš kada obavljaš intervju.

To što ti "pouzdano znaš" i "što si 100% siguran" mani se toga.
Daj neke konkretne činjenice na osnovu čega sve ovo tvrdiš, nemoj to ja znam, moja je najmudrija...
Biće ti mnogo lakše i više ćete ceniti u životu kad direktno sa nekim razgovaraš (licem u lice).
Forum jeste za razmenu mišljenja i za još po nešto, ali natezanje oko praznih priča nema svrhe.

Pozdrav

vrhunski
27.12.2010, 23:51
razgovarao sam sa pouzdanim ljudima oko takvog jednog slucaja (ne mogu ovde da navodim imena) ali ti kazem da su informacije pouzdane. Ako imas neko delo zavedeno u "K"a onda su ti sanse umanjene za dobijanje GC-a.

Bilo bi dobro kada bi se javio neko ko je imao neko krivicno 'delo' a dobio GC.

martinwerdel
28.12.2010, 11:50
razgovarao sam sa pouzdanim ljudima oko takvog jednog slucaja (ne mogu ovde da navodim imena) ali ti kazem da su informacije pouzdane. Ako imas neko delo zavedeno u "K"a onda su ti sanse umanjene za dobijanje GC-a.

Bilo bi dobro kada bi se javio neko ko je imao neko krivicno 'delo' a dobio GC.

Zdravo svima,

E sad ovako, da razgranicimo sve...

Po Americkom imigraciskom zakonu, Aplikant koji ima neko krivicno delo moze dobiti GREEN CARD...Ali, ovo je veoma bitno, ovo se odnosi samo na "laksa" krivicna dela...
To se u zakonu zove "petty offense exception" INA 212(a)(2)(A)(ii)(II)
Za da aplikant bide kvalifikovan pod "petty offense exception" potrebni su 3 uslova:
1. Da aplikant ima SAMO 1 krivicno delo tokom celog zivota;
2. Da kazna koju je dobio aplikant ne nadmasuje period od 6 meseci zatvora (bilo to aktivna ili usovna zatvorska kazna);
3. Da maksimalna predvidjena kazna za to krivicno delo ne nadmasuje period od vise od godinu dana zatvora.

Nadam se da je sada malo vise jasno:smrc:

Veliki pozdrav,

vrhunski
29.12.2010, 13:19
Zdravo svima,

E sad ovako, da razgranicimo sve...

Po Americkom imigraciskom zakonu, Aplikant koji ima neko krivicno delo moze dobiti GREEN CARD...Ali, ovo je veoma bitno, ovo se odnosi samo na "laksa" krivicna dela...
To se u zakonu zove "petty offense exception" INA 212(a)(2)(A)(ii)(II)
Za da aplikant bide kvalifikovan pod "petty offense exception" potrebni su 3 uslova:
1. Da aplikant ima SAMO 1 krivicno delo tokom celog zivota;
2. Da kazna koju je dobio aplikant ne nadmasuje period od 6 meseci zatvora (bilo to aktivna ili usovna zatvorska kazna);
3. Da maksimalna predvidjena kazna za to krivicno delo ne nadmasuje period od vise od godinu dana zatvora.

Nadam se da je sada malo vise jasno:smrc:

Veliki pozdrav,

Hvala. Konacno si to razresio. Evo jos jedan URL za tu temu.
http://www.americanlaw.com/exclude3.html

Verujem da izmedju ostalog pise da ako nisi ucinio nikakvo delo u zadnjih 5 godina onda nema veze.

nenad84
06.01.2011, 15:43
Hvala. Konacno si to razresio. Evo jos jedan URL za tu temu.
http://www.americanlaw.com/exclude3.html

Verujem da izmedju ostalog pise da ako nisi ucinio nikakvo delo u zadnjih 5 godina onda nema veze.
Imao sam krivicno delo protiv bezbednosti u saobracaju, krivicna prijava podneta , dogovorio se sa ostecenim i na kraju tuzilac odbaci prijavu. Kad budem (AKO ME IZVUKU NA LUTRIJI) uzimao potvrdu is suda i iz policiji bicu cist. Da li postoji sanse da zbog toga budem nepodoban za dobijanje GC?

TheNenad
06.01.2011, 16:14
Krivično delo ili prekršaj?
Ako je tužilac odbacio prijavu i nisi bio u ćorci, ne verujem da ćeš imati problema...

nenad84
06.01.2011, 17:02
Krivično delo ili prekršaj?
Ako je tužilac odbacio prijavu i nisi bio u ćorci, ne verujem da ćeš imati problema...

Krivicno delo, nanosenje lakih telesnih povreda. Platio 30000 din ostecenim i javni tuzilac odbacio krivicnu prijavu..

vrhunski
07.01.2011, 16:27
neces imati problema 100%. Niti ce te ko pitati za to.

Andy Capp
20.01.2011, 11:27
Ух, ух, ух...

Врхунски, нема потребе да пишеш са толиком дозом сигурности ствари за које ниси сигуран јер тиме уносиш пометњу међу неупућене чланове. Ово што ћу написати је проверено у пракси у мом блиском окружењу.
Дакле:

ПОТВРДА ИЗ СУДА И ПОЛИЦИЈЕ СЕ ТРАЖИ И ЗА НЕУСЕЉЕНИЧКЕ ВИЗЕ (Х2Б, Ј1) За остале типове неусељеничких виза нисам сигуран, али за ова два јесам.

ПРОВЕРА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ВРШИ НА ТАЈ НАЧИН КОЈИ СИ ТИ НАПИСАО (БИА, 500+ страна?!?) Прво, нико па ни БИА нема податке о свим грађанима земље, па сад на нечији захтев они извуку из фиоке 500 страна(?!?). Подаци се прикупљају оперативним радом, тако да здрава логика каже да би за потребе издавања виза, што усељеничких,што неусељеничких Државна безбедност требала да ради само на прикупљању података за разне амбасаде (САД, Велика Британија, Канада, Аустралија...) Друго, ни једна државна институција није у ОБАВЕЗИ да пружи податке другој држави о својим држављанима већ се то ради на основу индивидуалне процене. Треће, размисли колико би требало времена да се физички испроверава свако ко аплицира за визу на начин који си ти поменуо. Опет напомињем оних 500 поменутих страна (и даље не могу да се начудим да си тако нешто написао). И на крају, да се поступак изводи на тај начин,потврда из полиције и суда не би ни била тражена, јер чему би служио тај папир ако амбасада има приступ поменутим подацима.

Поента свега је, будите искрени, донесите потврде које се траже и уколико спадате под категорију коју је martinwerdel написао не би требали да имате проблема.

Поздрав и свако добро.

botexag
20.01.2011, 13:36
potvrda o kažnjavanju-nekažnjavanju se vadi u SUPu na opštini gde stanujete.
dobija se za 7 dana i plaća se neka taksa...ja sam vadio u decembru 2010. ali sam zaboravio iznos, recimo oko 2000 din...stvarno sam zaboravio od silnih taksi koje sam poplaćao tada:=)
ne treba iz suda, ne morate tražiti osim ako specifirano traže obe potvrde.

stoga...koga brine koji je njegov status, najlakše je otići do policije, izvaditi povrdu da zna čovek na čemu je pre nego ode u ambasadu!
mislim da je važnost potvrde 3 meseca

celestine
20.01.2011, 14:01
Mi smo izvod iz kaznene evidencije vadili sad u novembru i platili taksu 580 din za jedan izvod. Ja sam dobila brzo jer sam rodjena u BG a muz je malo duze cekao - oko 15ak dana.
Nisam znala da da je vaznost samo 3 meseca....... :(

botexag
20.01.2011, 15:29
Mi smo izvod iz kaznene evidencije vadili sad u novembru i platili taksu 580 din za jedan izvod. Ja sam dobila brzo jer sam rodjena u BG a muz je malo duze cekao - oko 15ak dana.
Nisam znala da da je vaznost samo 3 meseca....... :(

vrlo moguce da je 580 din...
ja sam zaista zaboravio iznos, pa sam se ogradio gornjim iznosom...

na samoj potvrdi ne piše njena dužina ‚‚trajanja‚‚ to zavisi od institucije koja tu potvrdu zahteva.
meni je u dokumentu dobijenom od ambasade pisalo da ne bude starija od 3 meseca

s obzirom da nije skupa i relativno se brzo vadi, ne bi trebala da bude nikakava prepreka Č=

coconut
20.01.2011, 21:09
meni je u dokumentu dobijenom od ambasade pisalo da ne bude starija od 3 meseca

Mislis li ovde na drugu kovertu iz Kentakija? Ja sam bio ubedjen da potvrda ne treba da bude starija od 6 meseci. Jel mozes molim te da proveris u papirima vezano za tu potvrdu?
Inace, kad ti je intervju? pozdrav.

Dincha
20.01.2011, 23:10
Potvrda ne sme biti starija od 3 meseca, taksa je 580 dinara kao sto je vec napisano i dobija se za par dana, mislim da za strane drzavljane se ceka oko 15 dana.

Emir87
03.03.2011, 03:05
Imam i ja slicno pitanje u vezi sa potvrdama iz policije...

Naime, sa 16 godina sam se vracao kuci sa prosalave nove god... i na ulici video kako se decko i djevojka svadjaju... on je maltretirao, samarao... ja pridjem da pomognem, zastitim djevojku... odgurnem lika na zemlju... tu naidje policija, i podnese prijave protiv SVE TROJE. Ne mogu da se sjetim tacno kako se zvalo krivicno djelo, uglavnom nesto kao nasilnicko ponasanje.... e njih 2 su se u medjuvremenu pomirili, tako da djevojka na sudu nije htjela da isprica sta se zaista dogodilo, i ja budala sto sam izigravo viteza, dobijem vaspitnu meru "pojacan nadzor organa starateljstva"
nazalost tad je moja porodica bila vrlo slabog materijalnog stanja, tako da nismo imali para za zalbe (mada mi je vise advokata reklo da sam se zalio visem sudu, zalba bi prosla 101%). ta mjera nije ni primijenjivana, tako da je ukinuta.

uglavnom, od tada je proslo jedno 8-9 godina, ja bez problema vadim izvod iz kaznene evidencije gde pise da sam neosudjivan, izvod iz suda gde takodje pise da sam neosudjivan... (kad mi je izrecena vaspitna mjera nije pisalo "OSUDJUJE SE", nego "Resenje o izricanju vaspitne mjere"), putovao sam u medjuvremenu u V. Britaniju, Francusku... nisam imao nikakvih problema, cak ni prekrsajnih od tad...

I zanima me, da li ce mi to predstavljati problem?

botexag
03.03.2011, 08:00
@emir87

imas potvrdu iz sup i suda da si neosudjivan?
cemu onda ovaj mail?:wtf:

o kakvim ti problemima pricas, izvini ali gledas mnogo krimi filmova?
sve sto ti u ambasadi traze su te potvrde...

Emir87
03.03.2011, 18:04
Imam potrvrdu iz sup-a da ne prolazim kroz evidenciju osudjivanih i prekrsajno kaznjavanih lica...
Imam potvrdu iz osnovnog i viseg suda da se protiv mene ne vode krivicni (ni bilo koji drugi) postupak...

Ali neko spomenu, da oni gledaju bas sve... i da im BIA dostavlja sve o nama... pa kontam, sta ako iskopaju tu moju vaspitnu meru dok sam bio maloletnik, da li to moze da bude problem?

To mi je i inace jedna od najvecih boljki u zivotu... jer zavrsavam prava, legalista sam, volim zakon... i glupo mi je da sad neko tamo ima evidenciju o meni kako sam "nasilnik", a zapravo sam miran i povucen decko...

botexag
03.03.2011, 18:15
ne tripuj se....
potvrda je i vise nego dovoljna...

za koju vizu ti apliciras?

Emir87
03.03.2011, 18:40
Pa, otkud znam... posle tog negativnog iskustva sa organima "reda", ne bi me cudilo da stranim ambasadama dostavljaju sve svoje policijske evidencije... a glupo bi mi bilo da me odbiju za vizu jer u internoj policijskoj evidenciji pise da sam "nasilnik", a u stvari me 99% poznanika i prijatelja znaju kao dushu od choveka. A dobro svi znamo da birokrate (u celom svetu, ne samo kod nas) ne zanima sustina, nego ono sto pise na papiru.

Inace, u pitanju je useljenicka viza preko uzeg clana porodice (stariji brat je drzavljanin USA).

botexag
03.03.2011, 18:49
oni traze kao dokaz da nisi kaznjavan potvrdu iz mupa ne stariju od 90 dana...
i to je za njih vazeci dokument

drugo cim mozes dobiti tu potvrdu, ona ti govori da nisi krivicno osudjivan, i da taj tvoj prekrsaj ili sta god nema pravnu vaznost te tezine

kakvi crni dosijei i ostalo...

TheRealRocknRolla
04.03.2011, 17:05
Kad svi pitaju,sta treba da se kaze u policiji tj za koju svrhu treba potvrda,kad sam zadnji put "vadio" za posao stajalo je ....... istu izdaje u svrhu zaposlenja i za drugo se nemoze upotrebiti, sta treba da stoji kao svrha u slucaju kad se to radi za GC.

botexag
04.03.2011, 19:44
uvek te obavezno pitaju zasta ti je potvda potrebna i ti im kazes za potrebe izdavanja vize
tako ce ti i napisati

spectra
06.03.2011, 17:24
Pozdrav svim forumašima!
......
Postavio bih pitanjce iskusnim forumašima koje može biti od koristi i drugima.
Za razgovor u ambasadi vidim da je potrebno dostaviti "Court records" i "Police records". E sad zanima me šta se tačno traži u tim evidencijama iz suda i policije?! Pretpostavljam da su to "uverenja o nekažnjavanju, potvrda da se ne vodi krivični postupak...".
Koji papir treba tražiti u sudu a koji u policiji?
Zanima me takođe da li se oba papira traže u mjestu trenutnog prebivališta ili u mjestu rođenja?
Kod mene je slučaj da sam do 25. godine živio u mjestu rođenja, a od 25.god. u drugoj opštini imam prebivalište, takođe u BiH.
....
Lenhi, gdje se na kraju vade ova dva dokumenta (Uvjerenje iz SUP-a i Uvjerenje iz suda),
da li u mjestu prebivalista ili u mjestu rodjenja? (i kod mene je slicna situacija kao kod tebe, razliciti su mjesto rodjenja i prebivalista)
Molila bih, ako ima jos neko iz BiH da zna odgovor? Hvala..:srbinsti:

lenhi
06.03.2011, 19:20
Lenhi, gdje se na kraju vade ova dva dokumenta (Uvjerenje iz SUP-a i Uvjerenje iz suda),
da li u mjestu prebivalista ili u mjestu rodjenja? (i kod mene je slicna situacija kao kod tebe, razliciti su mjesto rodjenja i prebivalista)
Molila bih, ako ima jos neko iz BiH da zna odgovor? Hvala..:srbinsti:

Uvjerenje o nekažnjavanju dobija se kod policije u mjestu rođenja, bez obzira gdje si trenutno sa prebivalištem. To mjesto riođenja može biti i u inostranstvu li tamo moraš po to uvjerenje. Moj drugar je rođen u Beogradu a živi u BiH i svaki put kad mu treba to uvjerenje o nekažnjavanju ide u Beograd.
Uvjerenje da se ne vodi krivični postupak dobija se u sudu u mjestu stalnog prebivališta u trenutku kad vadiš to uvjerenje.

Gugly
06.03.2011, 23:31
Uvjerenje o nekažnjavanju dobija se kod policije u mjestu rođenja, bez obzira gdje si trenutno sa prebivalištem. To mjesto riođenja može biti i u inostranstvu li tamo moraš po to uvjerenje. Moj drugar je rođen u Beogradu a živi u BiH i svaki put kad mu treba to uvjerenje o nekažnjavanju ide u Beograd.
Uvjerenje da se ne vodi krivični postupak dobija se u sudu u mjestu stalnog prebivališta u trenutku kad vadiš to uvjerenje.

Za Srbiju: Ja sam tzv. 'izvod iz kaznene evidencije' izvadio u gradu gde zivim..A rodjen sam u drugom gradu..

spectra
07.03.2011, 16:06
Za Srbiju: Ja sam tzv. 'izvod iz kaznene evidencije' izvadio u gradu gde zivim..A rodjen sam u drugom gradu..

A pretpostavljam sad da je to neki treci dokument?!?!:nene:

Kolko znam trebaju:
Uvjerenje o nekaznjavanju - Policija (Ministarstvo unutrasnjih poslova)
Uvjerenje o nevodjenju krivicnog postupka - Sud (Opcinski sud)

Zar treba i taj izvod??

Johnny
07.03.2011, 21:55
spectra,

Pa to je to isto što ti misliš jer 'Uvjerenje o Nekažnjavanju' (ili kažnjavanju) predstavlja 'Izvod iz Kaznene Evidencije'.

P.S. kad ti je interview za vizu? Nadam se da ćeš ubrzo završiti sa svim tim mukama i nedoumicama oko čitavog tog procesa pošto znam da si isto strepela da li su u redu oni formulari koje sam ja sređivao za popunjavanje. Sa srećom i sve najbolje, biće to sve u redu!

spectra
07.03.2011, 22:20
spectra,

Pa to je to isto što ti misliš jer 'Uvjerenje o Nekažnjavanju' (ili kažnjavanju) predstavlja 'Izvod iz Kaznene Evidencije'.

P.S. kad ti je interview za vizu? Nadam se da ćeš ubrzo završiti sa svim tim mukama i nedoumicama oko čitavog tog procesa pošto znam da si isto strepela da li su u redu oni formulari koje sam ja sređivao za popunjavanje. Sa srećom i sve najbolje, biće to sve u redu!

:udri: joj mene, ko da sam tek dosla na forum...ali nakon svih iscitavanja, neko to zove onako, neko ovako.. sve mi se zbrkalo...
Hvala ti Johnny. Btw, inteview mi je 01. aprila! :woohoo:

Gugly
08.03.2011, 10:49

Tacnije u lokalnom SUP-u sam podneo zahtev.. a dokument mi je stigao postom jedno nedelju kasnije..
I taj izvod iz kaznene evidencije je upravo ono sto Ameri traze! Vidi: http://www.travel.state.gov/visa/fees/fees_4881.html?cid=3664
A ovo iz suda uopste ne pise na sajtu, to ljudi sami nose, iz meni nepoznatog razloga.. Pise doslovce:

"This certificate should not be confused with the certificates issued by courts (Sudsko uverenje) that cover only the period of the past six months and indicate the absence of any investigation, charge or conviction in that period."

Kao i drzavljanstvo..Neka mi neko pokaze link gde to traze. Mislim da nema smisla nositi nesto sto nije na spisku neophodne dokumentacije.

batiša
08.03.2011, 12:59
Tacnije u lokalnom SUP-u sam podneo zahtev.. a dokument mi je stigao postom jedno nedelju kasnije..
I taj izvod iz kaznene evidencije je upravo ono sto Ameri traze! Vidi: http://www.travel.state.gov/visa/fees/fees_4881.html?cid=3664
A ovo iz suda uopste ne pise na sajtu, to ljudi sami nose, iz meni nepoznatog razloga.. Pise doslovce:

"This certificate should not be confused with the certificates issued by courts (Sudsko uverenje) that cover only the period of the past six months and indicate the absence of any investigation, charge or conviction in that period."

Kao i drzavljanstvo..Neka mi neko pokaze link gde to traze. Mislim da nema smisla nositi nesto sto nije na spisku neophodne dokumentacije.

Ja sam poneo potvrdu iz Policije (da nisam pod istragom) i potvrdu iz Suda (da nisam osuđivan),ako poneseš nešto od dokumenata što nije potrebno oni ta dokumenta neće uzeti....kao na primer fotografije ,fotografije su mi vratili a potvrdu iz suda nisu.....
http://www.travel.state.gov/visa/visa_4760.html
Requirements......stavka rb:3.Court and Prison Records....piše da ako si osuđivan za neko krivično delo treba da doneseš "court record" ,ali ne piše da ako nisi osuđivan da ne treba da donosiš "court record"....možda ti ne traže a možda se baš uhvate za tu potvrdu iz suda :udri:
Moje mišljenje i moj savet je...... izvadi potvrdu iz suda košta par stotina dinara i dobija se odmah (beograd-palata pravde) i nemaš razloga za brigu :beer:

Gugly
08.03.2011, 15:05
Ja sam poneo potvrdu iz Policije (da nisam pod istragom) i potvrdu iz Suda (da nisam osuđivan),ako poneseš nešto od dokumenata što nije potrebno oni ta dokumenta neće uzeti....kao na primer fotografije ,fotografije su mi vratili a potvrdu iz suda nisu.....
http://www.travel.state.gov/visa/visa_4760.html
Requirements......stavka rb:3.Court and Prison Records....piše da ako si osuđivan za neko krivično delo treba da doneseš "court record" ,ali ne piše da ako nisi osuđivan da ne treba da donosiš "court record"....možda ti ne traže a možda se baš uhvate za tu potvrdu iz suda :udri:
Moje mišljenje i moj savet je...... izvadi potvrdu iz suda košta par stotina dinara i dobija se odmah (beograd-palata pravde) i nemaš razloga za brigu :beer:

Ma ok, planirao sam ja da to izvadim svakako..Mada mi ta logika 'ne pise da ne treba' malo ne pije vodu..:) Vodjen tim geslom mozes da doneses jos 3 tone papira, i potrosis jos nekol'ko 'iljada na izdavanje istih.. ;)

Inside@22
09.03.2011, 14:49
Neznam dal ima, ali evo za ekipu iz Hrvatske gdje i kako izvaditi Potvrda o nekaznjavanju i Izvod iz kaznene evidencije.

Potvrda o nekaznjavanju - se vadi na Općinskom sudu - konkretno za ljude iz Zagreba u Ilici 207, a ostali u svojim općinskim sudovima - http://sudovi.pravosudje.hr/oksz/index.php?linkID=49
Ovo su linkovi obrazaca koje morate ispuniti za potvrdu:
http://sudovi.pravosudje.hr/oksz/img/File/uvjerenje.pdf
https://sudovi.pravosudje.hr/oksz/img/File/molba.pdf

Izvod iz kaznene evidencije - se vadi u Ministarstvu pravosuđa - Savska cesta 41, 25. kat, Zagreb, odjel za kaznenu evidenciju – telefon 01-6321-777
mislim da je ovo link od obrazca Potvrde o nekažnjavanju - http://ca.mfa.hr/Portals/CA/Obrasci/Potvrda_o_nekaznjavanju.pdf

Eto, nadam se da će pomoći...

Pozdrav! :;D:

Inside@22
10.03.2011, 11:15
Evo pravog linka za Izvod iz kaznene evidencije - http://www.antikorupcija.hr/Default.aspx?sec=236
A ovo je izgleda pravi obrazac za popuniti - http://www.antikorupcija.hr/lgs.axd?t=16&id=657

Mileta
31.03.2011, 19:21
Ljudi, ovako. Ja sam kao maloletnik imao neke prijave (1 krivicna i 1 prekrsajna)... ali nikad nisu bile kazne zatvorom (bilo upucivanje... bilo uslovno...)... i da napomenem, nije se radilo o drogi, pljackama, i sl. kriminalnim stvarima...
I naravno, komotno zadnjih godina vadim izvod iz krivicne/prekrsajne evidencije, gde pise da se tamo ne vodim...

E sad, da li treba ja njima u ambasadi da otkrijem tu informaciju vezanu za kazne kad sam bio maloletnik?

I jos nesto... posto sam zavrsio Fax bezbezdnosti, i posle 3-4 godine u US planiram da zavrsim Phd studije (za ovo sam vec nasao shemu gde i kako) i da se zaposlim u law enforcement (policija, FBI, Homeland security), zanima me da li ce te moje kazne koje sam dobio kao maloletnik predstavljati problem? Odnosno... cak i ako ne otkrijem tu informaciju da sam kao maloletnik dobijao neke besmisleno glupe kazne... da li ce npr. njihov FBI i nas MUP/BIA da razmenjuju informacije o meni?

Hvala!

ZeljkoUSA
01.04.2011, 11:35
I naravno, komotno zadnjih godina vadim izvod iz krivicne/prekrsajne evidencije, gde pise da se tamo ne vodim...

E sad, da li treba ja njima u ambasadi da otkrijem tu informaciju vezanu za kazne kad sam bio maloletnik?

Ukoliko vadis izvode bez ikakvih problema mislim da nema potrebe da to pominjes..., ako te niko ne pita, naravno. Ako pitaju, obavezno reci...

I jos nesto... posto sam zavrsio Fax bezbezdnosti, i posle 3-4 godine u US planiram da zavrsim Phd studije (za ovo sam vec nasao shemu gde i kako) i da se zaposlim u law enforcement (policija, FBI, Homeland security), zanima me da li ce te moje kazne koje sam dobio kao maloletnik predstavljati problem? Odnosno... cak i ako ne otkrijem tu informaciju da sam kao maloletnik dobijao neke besmisleno glupe kazne... da li ce npr. njihov FBI i nas MUP/BIA da razmenjuju informacije o meni?

Hvala!
Sto se ovog dela tice mogu samo da iznesem svoje misljenje: Ne verujem da bi to bio problem posto si ovde vec zavrsio bezbednost, mislim da se podrazumeva da si "cist"...

Vuvuzela
01.04.2011, 12:21
Da, ali za takve službe često se ide na poligraf tako da laganje i zatajivanje nije dobra opcija sigurno!

Danco
02.05.2011, 21:56
Jel' mi neko od ovih koji su dobili Zelenu, mogu da kažu koliko novca su poneli ? :confused:

magic
02.05.2011, 22:01
Pozdrav ljudi.

Sve sam pročitao na ovih 10 stranica ali nigde ne videh da li se potvrda iz policije i/ili suda nosi u ambasadu na intervju samo u originalu na srpskom ili se i potvrde moraju prevesti na engleski?

Bockyman
02.05.2011, 22:02
Jel' mi neko od ovih koji su dobili Zelenu, mogu da kažu koliko novca su poneli ? :confused:

Мислиш у УСА? Јеси ли сигуран да си поставио питање на правом месту?

Ево ти приближан одговор: људи носе од 1.000 до 100.000$. Надам се да је довољно прецизно! :grin:

Danco
02.05.2011, 22:07
Мислиш у УСА? Јеси ли сигуран да си поставио питање на правом месту?

Ево ти приближан одговор: људи носе од 1.000 до 100.000$. Надам се да је довољно прецизно! :grin:
Aha uredu. Valjda ću negde naći koliko je to u €. Hvala !

ZeljkoUSA
02.05.2011, 22:12
Aha uredu. Valjda ću negde naći koliko je to u €. Hvala !

Jel moguce da ocekujes drugi odgovor na takvo pitanje... :wtf:

Npr: Da li ides sam ili sa porodicom, koliko clana, u koji grad, koja ti je struka, da li vozis,..... i mnooooga druga pitanja zavise da bi ti neko dao odgovor...

Nema potreba za ironijom sa "zahvaljivanjem", sta covek da ti kaze!?!?!?!?!?

magic
03.05.2011, 00:15
Nisam bio lenj, pa sam opet pročitao sve na zvaničnom sajtu oko prevoda uverenja iz policije pa ću sam sebi da odgovorim na pitanje (ali i onima koji nisu znali):

Translation Requirements

All documents not in English, or in the official language of the country in which application for a visa is being made, must be accompanied by certified translations. The translation must include a statement signed by the translator that states that the:

* Translation is accurate, and,
* Translator is competent to translate.

Dakle, SVI dokumenti koji su izdani u Srbiji (izvod iz matične knjige rođenih, diploma, uverenje od policije, vojnog odseka i suda) ne trebaju da se prevode jer je srpski službeni jezik u zemlji u kojoj se viza pribavlja. Dovoljno je poneti samo po kopiju svega a originale na uvid s tim što će uverenja zadržati sigurno. Još jednu dilemu smo razrešili. Hajmo dalje. :drool:

batiša
03.05.2011, 05:44
Pozdrav ljudi.

Sve sam pročitao na ovih 10 stranica ali nigde ne videh da li se potvrda iz policije i/ili suda nosi u ambasadu na intervju samo u originalu na srpskom ili se i potvrde moraju prevesti na engleski?

Ništa se ne prevodi (potvrda iz suda, potvrda iz policije, izvod iz matične knjige rođenih, diploma..............)

magic
03.05.2011, 19:19
@batiša

A kako znaš tačan datum kad prvu kovertu prime u KCC? Jave mailom ili...?

Šta ako mi pošalju drugu kovertu i komšinice mi koverat izvuku iz sandučeta? Dakle šta ako ne dobijem koverat i ako su mi ga poslali? Do kad bi trebao da čekam a da ne reagujem? Ima li neko ideju? Teorijski je to moguće jer sam već imao takvo iskustvo sa komšilukom sa poštom iz Australije.

MrDax
06.05.2011, 15:53
Pozdrav svima na Forumu.

Pregledao sam par tema ovde kao i upustvo (link) koje sam dobio sa prvom kovertom.
Posto nisam trenutno u Srbiji za svu dokumentaciju moram ici za Srbiju i dobro isplanirati vreme , novac. Zbog toga mi je jako vazno da cujem od nekoga ko je vec bio koja dokumenta su mu uzeli na intervjuu (sem lekarskog za koji znam da mora).

- Birth and Marriage certificate ( Izvod iz kjnige rodjenih , vencanih)
- Police record (Izvod iz kaznjene evidencije) , koji se vadi u SUP-u
- Sudsko uverenje , posto nisam dobio drugu kovertu ne znam da li treba , vidim da su neki nosili
-Military records (pise da su nedostupna za Srbiju na linku koji sam dobio) i onako sam bio u tzv. civilnoj
Ovde i pise :
Military Records
Persons who have served in the military forces of any country must obtain a copy of their military record. Submit documentation to the U.S. Embassy or Consulate at your interview.

Note: Military records from certain countries are unavailable. More specific information is available online on our Reciprocity by Country webpage.

- Passport + slike
- uverenje o primljenim vakcinama za lekarski ?

Da li je neko primetio da je nesto bilo visak kada je predavao ili cak manjak?

Hvala unapred na pomoci!
Pozdrav svima

MrDax
06.05.2011, 15:56
@batiša

Šta ako mi pošalju drugu kovertu i komšinice mi koverat izvuku iz sandučeta? Dakle šta ako ne dobijem koverat i ako su mi ga poslali? Do kad bi trebao da čekam a da ne reagujem? Ima li neko ideju? Teorijski je to moguće jer sam već imao takvo iskustvo sa komšilukom sa poštom iz Australije.

Posaljes ili DHL-om ili Fedex-om ili UPS-om ili bilo kojom firmom koja ti kada das paket da racun na kojem pise uglavnom 10-cifreni broj. Zatim odes na internet i na njihov sajt i kliknes na "tracking" , zatim ukucas taj broj i izadje ti pregled gde je paket sada ili ako je stigao , izlista ti sva mesta gde je paket bio, gde je "prenocio" i kad je dosao na odrediste.
Naravno, zato su ove kurirske sluzbe skupe.
Kako na drugi nacin da se proveri ne znam.
Pozdrav

batiša
06.05.2011, 19:46
@batiša

Eto već me preduhitrio @MR DAX......znači šalji DHL-om,FEDEX-om ili nekom sličnom poštom koja ima online praćenje pošiljki (ja sam slao DHL-om)
Što se tiče druge koverte (ako sumnjaš u komšiluk) za mesec dva pošalji mail u KCC da proveriš da li su dobili tvoja dokumenta i da li ti je određen termin za interviju, tu temu imaš već obrađenu na forumu (primer mail-a i sl)

vrhunski
16.07.2011, 06:06
Evo koga zanima ovde ima detaljno objasnjeno sta i kako FBI i USCIS proveravaju one koji apliciraju za green card ili za neku imigracionu vizu.
http://www.uscis.gov/files/pressrelease/security_checks_42506.pdf
http://www.fbi.gov/stats-services/name-checks/name-checks-faqs

vrhunski
17.07.2011, 21:05
sta sad bi nema nikog da prokomentarise ove linkove jel to priznajte da sam bio u pravu ? :)

MrDax
27.07.2011, 00:30
Planiram da u Novom Sadu izvadim "Izvod iz kaznene evidencije".

Da li neko mozda zna koliko kosta taj izvod i koliko se ceka na njega?
Da li ste ga vadili u suprotnom mestu od mesta rodjenja (u mestu prebivalista)?
Koliko meseci je validan taj izvod kada ga dobijete? Da li mora da je izvadjen u okviru od nekoliko meseci pre intervjua?
Da li mora licno da se preda zahtev?

Vidim da su neki vadili "Izvod iz kaznene evidencije" u mestu u kojem im je prebivaliste a ne u mestu u kojem su rodjeni.

Citizens of Serbia may obtain police certificates (Izvod iz kaznjene evidencije) from the Ministry for Internal Affairs (MUP - Ministarstvo unutrasnjih poslova); that is, the police authority, at a person's permanent residence. People who reside in the same district where they were born will have the fastest service, as all civil records are maintained at the citizen's place of birth. For citizens born in a different district from where they reside, the police authority will request information from the person's town of birth, and the response time will vary. Based on input from the place of birth, police at the place of residence will issue the final official version of the certificate.

Da li ima neko ko nije vadio izvod iz Suda o tome da se ne vodi trenutno postupak ? Da li je izvod iz suda neophodan?
This certificate should not be confused with the certificates issued by courts (Sudsko uverenje) that cover only the period of the past six months and indicate the absence of any investigation, charge or conviction in that period.

Hvala na pomoci

MrDax
27.07.2011, 14:04
Proverio danas sa MUP-om koji je u Novom Sadu u Bulevar Kralja Petra.
Moze da preda zahtev za "Izvod iz kaznene evidencije" tj, da niste kaznjavani ko god hoce za vas ako ima vasu licnu kartu.Tamo gde vam je mesto prebivalista se vadi.

Takodje iz Suda u Sutjeskoj 3 se trazi uverenje od Suda da niste pod istragom trenutno ili da se vodi postupak. Uplati se 290 dinara na opstu uplatnicu i resi se sve za 10 dana.Receno mi je da takodje ne mora licno da se preda zahtev.

Dakle ostalo je ovo da isprobam u praksi pa cu potvrditi da li je tako.

vrhunski
13.08.2011, 20:22
Evo ovde sam slucajno naleteo gde pise da je to za zadnjih 10 godina i da je to dovoljno. http://www.travel.state.gov/visa/fees/fees_5455.html?cid=9729

snowflake
24.01.2014, 01:58
Citizens of Serbia may obtain police certificates (Izvod iz kaznjene evidencije) from the Ministry for Internal Affairs (MUP - Ministarstvo unutrasnjih poslova); that is, the police authority, at a person's permanent residence. People who reside in the same district where they were born will have the fastest service, as all civil records are maintained at the citizen's place of birth. For citizens born in a different district from where they reside, the police authority will request information from the person's town of birth, and the response time will vary. Based on input from the place of birth, police at the place of residence will issue the final official version of the certificate.

Da li ovo vazi i ako si rodjen u drugoj drzavi (ex yu republici). Konkretno rodjen u Hrvatskoj, od '91 u Srbiji.

Da li je NS MUP jedino mesto gde trazim potvrdu o nekaznjavanju?

cape011
24.01.2014, 09:54
Imam jedno pitanje vezano za uverenje od suda. Jasno mi je da se iz policije dobija uverenje da nismo osudjivani, a iz suda da se ne vodi postupak.
Al sta ako neko ko nikad nije imao ni najsitniji prekrsaj, a tuzen je od strane naprimer rodbine vezano za nasldatvo, u smislu da nije resena parnica vezana za ostavinu, takv svari mogu dugo da traju. Da li to moze da predstavlja problem na intervjuu. U ostalom da li sud izdaje uverenje drugacijeg znacebja u smislu da lice nije pod istragom zbog krivicnog dela a ne zbog gradjanske tuzbe.

via
24.01.2014, 11:26
Da li ovo vazi i ako si rodjen u drugoj drzavi (ex yu republici). Konkretno rodjen u Hrvatskoj, od '91 u Srbiji.

Da li je NS MUP jedino mesto gde trazim potvrdu o nekaznjavanju?

snowflake, ne znam koliko imaš godina, ali ako si iz HR otišao/la prije navršene 16. godine, onda potvrdu vadiš samo u mjestu stalnog prebivališta, odnosno gdje trenutno živiš. Ako si živio/la u HR i nakon navršene 16. godine (duže od 12mj), onda ćeš morati tražiti istu potvrdu i od tamo.

Ja sam primjerice, rođena u HR, napustila je sa 12 god. i od tad živim u B.Luci. U našem MUP-u si mi objasnili da kad je mjesto rođenja druga država onda potvrdu tražim u mjestu stalnog prebivališta. Ako je mjesto rođenja druga opština/grad unutar iste države onda se potvrda mora tražiti u mjestu rođenja.

IgorMAD
24.01.2014, 15:18
Imam jedno pitanje vezano za uverenje od suda. Jasno mi je da se iz policije dobija uverenje da nismo osudjivani, a iz suda da se ne vodi postupak.
Al sta ako neko ko nikad nije imao ni najsitniji prekrsaj, a tuzen je od strane naprimer rodbine vezano za nasldatvo, u smislu da nije resena parnica vezana za ostavinu, takv svari mogu dugo da traju. Da li to moze da predstavlja problem na intervjuu. U ostalom da li sud izdaje uverenje drugacijeg znacebja u smislu da lice nije pod istragom zbog krivicnog dela a ne zbog gradjanske tuzbe.

Samo ako si krivicno gonjen, parnica oko nasledstva nema nikakve veze sa USA :)

snowflake
24.01.2014, 15:33
snowflake, ne znam koliko imaš godina, ali ako si iz HR otišao/la prije navršene 16. godine, onda potvrdu vadiš samo u mjestu stalnog prebivališta, odnosno gdje trenutno živiš. Ako si živio/la u HR i nakon navršene 16. godine (duže od 12mj), onda ćeš morati tražiti istu potvrdu i od tamo.

Ja sam primjerice, rođena u HR, napustila je sa 12 god. i od tad živim u B.Luci. U našem MUP-u si mi objasnili da kad je mjesto rođenja druga država onda potvrdu tražim u mjestu stalnog prebivališta. Ako je mjesto rođenja druga opština/grad unutar iste države onda se potvrda mora tražiti u mjestu rođenja.

Da, zivio sam do 18.te godine u Hr, medjutim nekako sam imao utisak da ovi iz NS policije kontaktiraju njih tamo, pa da zato procedura duze traje, a da oni to odrade.

Sto se tice te potvrde iz suda, da li je neophodna? Posto vidim neko kaze jeste, neko nije...

via
26.01.2014, 19:50
hm, snowflake, nekako sam se nadala da si otišao prije 16.:grin:, pa da ti je slučaj identičan kao moj i onda ti sa sigurnošću mogu reći da ti treba samo potvrda iz N.Sada. Ovako mislim da će ti ipak trebati i potvrda iz HR, neka me ispravi netko ako griješim.

Što se tiče potvrde iz suda, polemisali smo već o tom na forumu, i da, treba ti sigurno.