PDA

View Full Version : Zvanicne instrukcije za DV2010

xeg
30.09.2008, 20:26
Instructions for the 2010 Diversity Immigrant Visa Program (DV-2010) (http://federalregister.gov/OFRUpload/OFRData/2008-22994_PI.pdf)

Ima nekih promena a najbitnija, koliko sam ja video, je mogucnost uvida u rezultate izvlacenja
16. WILL ENTRANTS WHO ARE NOT SELECTED BE INFORMED?
Starting with DV-2010, all entrants, including those NOT selected, will be able to check the status of their entry through the E-DV website and find out if their entry was or was not selected. Entrants should keep their own confirmation page information from the time of their entry (October 2, 2008 to December 1, 2008) until they may check the status of their entry online. Status information for DV-2010 will be available online from July 1, 2009 until June 30, 2010. All notification letters are sent within five to seven months from the end of the application period to the address indicated on the entry.

landlord
30.09.2008, 23:26
Ovo je jako zanimljivo i interesantno..

U jednom postu neko je apisao da mu je USAFIS javio da za tu godinu nije izvucen, i to je cini mi se bilo prilicno rano.. tipa april.. Kako su oni tada imali tu informaciju?

Interesuje me takodjer da li USAFIS javi svom clanu kada posalju aplikaciju za njega..?

beli1991
01.10.2008, 00:53
ljudi trebat ce mi pomoc oko prijave pa da li se iko dobrovoljno javlja da mi pomogne???imam i par pitanja!javite se

beli1991
01.10.2008, 01:46
16. WILL ENTRANTS WHO ARE NOT SELECTED BE INFORMED?
Starting with DV-2010, all entrants, including those NOT selected, will be able to check the status of their entry through the E-DV website and find out if their entry was or was not selected. Entrants should keep their own confirmation page information from the time of their entry (October 2, 2008 to December 1, 2008) until they may check the status of their entry online. Status information for DV-2010 will be available online from July 1, 2009 until June 30, 2010. All notification letters are sent within five to seven months from the end of the application period to the address indicated on the entry.

Nisam ovo bas dobro shvatio bil mi neko mogao prevesti??hvala!

xeg
01.10.2008, 07:46
16. Hoce li ucesnici koji nisu izabrani biti obavesteni?
Pocevsi od DV-2010, svi ucesnici, ukljucujuci i one koji NISU izabrani, bice u mogucnosti da provere status svojih prijava preko E-DV sajta i saznaju da li je njihova prijava izabrana ili ne. Ucesnici trebaju cuvati svoje potvrdne aplikacione stranice od vremena prijavljivanja (2. oktobar 2008. - 1. decembar 2008.) pa dok ne budu bili u mogucnosti da provere status svoje prijave na internetu. (To se misli na podatke sa stranice koja se pojavi kao potvrda da ste popunili aplikaciju.) Statusne informacije za DV-2010 bice dostupne na internetu od 1. jula 2009. do 30. juna 2010. Prve koverte (obavestenja potencijalnim dobitnicima) bice poslate u roku od 5-7 meseci nakon aplikacionog perioda na adrese navedene u aplikaciji.

Ovo je prevod pre dorucka i kafe i nadam se da je svima sada razumljivo:D

Edited:
Tek sada shvatih da sam sa ovom temom promasio podforum:o, aj' Srdjevicu kad budes prolazio ovuda prebaci je please u Prijava na lutriju

landlord
01.10.2008, 08:31
ljudi trebat ce mi pomoc oko prijave pa da li se iko dobrovoljno javlja da mi pomogne???imam i par pitanja!javite se

Naravno da cemo ti pomoci.. sta god bude trebalo slobodno se javi..

beli1991
01.10.2008, 13:08
landlord hvala ti puno i odmah da te pitam kako cu znati da je moja slika ispravnog formata cuo sam da ima neka stranica i provjeri se velicina slike!jel mi mozes pomoci oko toga?i jos jedno jako vazno pitanje ovako ja hocu da prijavim preko mame svi da idemo znaci mama.tata,brat i ja!eh sad ja sam 1991 godiste i imam 17 godina a imam brata koji je rodjen 1987 godine i njemu ce sad 21 godina!eh sad je pitanje dali da ja njega stavim u aplikaciju kad budem prijavljivao ili ne??

landlord
01.10.2008, 13:29
landlord hvala ti puno i odmah da te pitam kako cu znati da je moja slika ispravnog formata cuo sam da ima neka stranica i provjeri se velicina slike!jel mi mozes pomoci oko toga?i jos jedno jako vazno pitanje ovako ja hocu da prijavim preko mame svi da idemo znaci mama.tata,brat i ja!eh sad ja sam 1991 godiste i imam 17 godina a imam brata koji je rodjen 1987 godine i njemu ce sad 21 godina!eh sad je pitanje dali da ja njega stavim u aplikaciju kad budem prijavljivao ili ne??

Caos,
evo idemo redom.. ako citava porodica zeli da ide.. u USA, mozete uraditi dvije stvari.. da mama podnese jednu aplikaciju i ona je na toj aplikaciji Principal Applicant i ukljuci sve vas kao clanove porodice..
Drugu aplikaciju salje vas tata i na toj aplikaciji je on principal.. a vas ostale ukljuci u aplikaciju..

E sad, postoji mogucnost da i tvoj brat posalje aplikaciju.. ali u prvom momentu sa njim niko drugi ne bi mogao ici.. i mislim da je ovo najnepovoljnije.. rjesenje..

Eh, sad ti si ok sa godinama.. za brata cemo morati da prosurfamo malo pa da ti odgovorimo.. jer ima >= 21 godinu...
Postoji par opcija kada se on smatra.. "maloljetnim jos uvijek".. Mozda neko da ti javi ko se vise razumije od mene...

Na redu je.. provjera slike.. Kada pocne lutrija na njihovoj stranici ces imati photo validator.. samo uploadujes sliku.. i on ti kaze jel ok velicina i rezolucija.. odmah u jednom koraku provjeri sve 4 slike..

ako je to ok pocnes sa prijavom..

pitaj dalje..

beli1991
01.10.2008, 13:33
eh hava ti puno za ove informacije!i ako nesto nadjes ovo sa godinama javi mi molim te!

landlord
01.10.2008, 13:42
Evo sada sam procitao da tvoji roditelji ne mogu ukljuciti tvog brata na aplikaciju..
dakle imate samo dvije aplikacije.. + tvoj brat ako zeli samo za sebe da aplicira..

Your entry will be disqualified if all required photographs are not submitted. Recent photographs of the following people must be submitted electronically with the Electronic Diversity Visa Entry Form:
you
your spouse
each unmarried child under 21 years of age, including all natural children as well as all legally-adopted children and stepchildren, even if a child no longer resides with you or you do not intend for a child to immigrate under the DV program

beli1991
01.10.2008, 13:56
aha znaci da ga nestavljamo na prijavu!posebno on posebno mi!a ako bi ga stavili znaci bili bi diskvalifikovani kako sam ja shvatio??

xeg
01.10.2008, 13:58
Ja sam tek sada ukapirao da, u stvari, imam ~70 licnih postova a onih 200 sam morao da idem za landlord-om i da ga ispravljam:p

Moram i sada:
...each unmarried child under 21 years of age at the time of your electronic entry...

Znaci - popunjavaj prijave pre nego brat napuni 21.

steficacvek
01.10.2008, 14:06
Ja sam tek sada ukapirao da, u stvari, imam ~70 licnih postova a onih 200 sam morao da idem za landlord-om i da ga ispravljam:p

hehehehehe :D

beli, valjda bratu nije sutra rodjendan. odmah sutra za kompjuter i bacite se na ispunjavanje aplikacija!

sretno!

landlord
01.10.2008, 14:08

hahahahhaha

ne nego neces da odgovaras na post.. dok ja ne odgovorim i onda se kacis za svaku gramaticku greskicu koju napravim, svaki krivi zarez.. i onda ispravlajs..:)

xeg
01.10.2008, 14:23
hahaha

Zbog tog tvog krivog zareza zamalo bata da ne ode u Ameriku:D

beli1991
01.10.2008, 14:49
eh ovako tacnije moj brat je rodjen 3.11.1987 godine znaci ipak ga mogu staviti na popis?ili??

landlord
01.10.2008, 14:53
Ako ga prijavis prije tog datuma mozete ga staviti na popis..

Takodjer.. on moze neovisno o vama poslati za sebe aplikaciju..
ali ako on dobije na svojoj aplikaciji..nece Vas ostale moci voditi sa sobom..

beli1991
01.10.2008, 15:06
hej raja hvala vam puno tako ste svi od pomoci puno vam hvala!a imat cu ja jos pitanja kasnije!za sad hvala

landlord
01.10.2008, 15:09
e nista, samo pozuri sa pitanjima.. posto ja radim do pola 5... :)

xeg
01.10.2008, 15:36
Evo i sredjene verzije na vladinom site-u pod nazivom DV-2010bulletin (http://www.travel.state.gov/pdf/T1026V-DV-2010bulletin.pdf)

Ne mesajte ovo sa Visa Bulletin-om;)

beli1991
01.10.2008, 16:45
jedno pitanje je ali ja mislm da sam negdje vec cetao ali hajde nije na odmet da mi ponovite ako dobijemo zelenu kartu znaci mama,tata,brat i ja jel svi moramo da idemo na intervju??evo primjeramama i ja sami hocemo da idemo jel oni moraju i oni ici s nama ili??

wingreen
01.10.2008, 16:58
Svi moraju na intervju.

moni
01.10.2008, 17:49
:eek: Ko sad ide u Ameriku? Svi ili samo vas dvoje?
Ako idete samo vas dvoje onda samo za vas dvoje aplicirajte.

xeg
01.10.2008, 17:53
Joj zajebane igre!
Ja vise nista ne kontamhttp://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/blink.gif

beli1991
01.10.2008, 18:19
hahahha!ma idemo svi ali pitam et u slucaju da odlucimo samo nas dvoje da idemo!znaci nista nije komplikovano SVI IDEMO!hahaha!ej jos jedno pitanje hocli se veceras u 00.00 moci prijaviti na lutriju

landlord
01.10.2008, 18:51
ne naravno da nece...

ko veceras u 00:00 puni 21 godinu?

moni
01.10.2008, 20:20
Gde idemo na rodjus?

http://media.bigoo.ws/content/gif/smiles/smiles_435.gif

landlord
02.10.2008, 22:35
Interesuje me takodjer da li USAFIS javi svom clanu kada posalju aplikaciju za njega..?

Zasto meni niko ne odgovori kad ja postavim pitanje????
SMRC..

srdjevic
03.10.2008, 07:29
@landlord:
Pa kanda nema USAFIS-ovaca trenutno na vezi... zar smo svi ovde tekući sa zvaničnog sajta? (ja mislim da nam trebaju sponzori za taj podforum pod hitno...) :D

@beli1991:
Roditelji moraju da se prijave pre trećeg novembra, i da pod broj dece uračunaju i brata
Brat može da se prijavi samostalno kad god hoć[email protected]: sredženo. (kako li si samo to uspeo?... ti, stari lisac.... cccc....) :p

zoran80
08.10.2008, 09:14
Milose mislim da konacno treba da objavis popunjenu aplikaciju (ako imas vremena) sa kojom se pojedinac prijavljuje za ucesce u lutriji, i da priblizis to tekstovima i pojasnjenjima, jer evo vec proslo je vise od 7 dana od pocetka prijave, a mnogi cekaju tvoj primer da bi popunili prijavu.
pozdrav svima.

landlord
08.10.2008, 09:16
Ma ni slucajno koristiti njegov primjer..
ja sam koristio kada sam vracao prvu kovertu i diskvalifikovali me...
kazu vec je jedan takav prosao
:)

suki.healer
08.10.2008, 10:54
Evo i ja da kazem par reci :)
Naime roditelji mog decka su izvuceni preko GC jos pre 4 godina, a on je te godine napunio 21 god, tako da on nije mogao da ode sa njima, vec je ostao ovde u Srbiji, i jos uvek je...
Ne moze da dobije ni turisticku vizu da ih poseti, jer mu ameri ne daju, tj nema dovoljno jake dokaze da ce se vratiti.
Mi smo igrali prosle i ove godine GC pa se nadamo da ce nas izvuci.
Puno pozdrava svima i srecno!

beli1991
08.10.2008, 13:15
Tvog decka sada ja mislim mogu da sponzorisu roditelji i da on ode tamo bez ikakvih problema i naravno automatski dobije zelenu kartu!

landlord
08.10.2008, 13:23
Tesko... da mogu da ga sponzorisu dok ne dobiju drzavljanstvo..

xeg
08.10.2008, 13:32
Nema sanse beli, samo ako dobije na lutriji to moze da mu pomogne.

srdjevic
08.10.2008, 16:30
Milose mislim da konacno treba da objavis popunjenu aplikaciju (ako imas vremena) sa kojom se pojedinac prijavljuje za ucesce u lutriji, i da priblizis to tekstovima i pojasnjenjima, jer evo vec proslo je vise od 7 dana od pocetka prijave, a mnogi cekaju tvoj primer da bi popunili prijavu.
pozdrav svima.

Pa ja sam prijavio lika i postavio komplet popunjenu aplikaciju ovde (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=9), samo mi teško ide piskaranje objašnjenja... ali biće i to. Do tada, imate forum pa pitajte šta nije jasno. :;D:

Tvog decka sada ja mislim mogu da sponzorisu roditelji i da on ode tamo bez ikakvih problema i naravno automatski dobije zelenu kartu!

To traje 8+ godina (waiting list), a i treba da si amer... Dakle, mogu da započnu proceduru tek za 5 godina... :(

suki.healer
09.10.2008, 09:30
Sledece godine kada njegovi dobiju drzavljanstvo, on ulazi u proceduru za GC kao prikljucenje porodici, s tim sto ne sme da se ozeni ovde, tj ne sme da ima svoju "novu" porodicu, vec da je i dalje clan njihove porodice.:-_-;:
A ta procedura moze da traje godinama...

jelenche
09.10.2008, 10:57
sta popuniti u 8. pitanju
adress line 1
adress line 2
da li su to dve adrese na koje stize koverta
1. adresa je moja gde zivim i stanujem sa svojom porodicom
- gde cekam koverat
2. adresa je mozda alernativna npr. kod roditelja
da li treba da se popuni ako ja zivim zadnjih 20 godina na istoj adresi i planiram da tu i ostanem
dok ne krenem u usa nadam seda li moze da ova linija ostane prazna
da li je obavezan postanski broj opstine posto je u pitanju beograd
(svaka opstina ima svoj poseban broj)
i da li je to ,,postal code,,

steficacvek
09.10.2008, 11:26
line 2 moze da ostane prazna, stavi n/a. to ti je u slucaju da imas neku dugu adresu, provinciju, drzavu koju moras da navedes. za nas je to non aplicable.

srdjevic
09.10.2008, 16:16
Nisi u pravu... Druga linija sluzi za dodatnu odrednicu adrese.

Dakle, tamo:
A1: ulica Milosa Srdjevica 4B
A2: stan II/69

Ovde:
A1: 12345 N Streetname Ave
A2: Apt 2B (ili Ste 1234) /skraceno od suite/

Naravno, u 99% slucajeva vam ne treba. TA LINIJA JE ZA VASEG POSTARA!

Evo i izvora: https://egrants.cns.gov/espan/webhelp/!SSL!/WebHelp/Street_Address_2_Field.htm

EDIT:
Kao sto rekoh, adresa je tu iskljucivo zbog vaseg postara da zna gde da isporuci tu famoznu kovertu. Postanski broj sam ja uvek, ali uvek pisao 11000 Beograd gde god da sam slao... Nasi postari znaju to, i prosledjuju kako treba, nema tu nikakvih problema...

landlord
09.10.2008, 16:25
Nisi u pravu... Druga linija sluzi za dodatnu odrednicu adrese.

Dakle, tamo:
A1: ulica Milosa Srdjevica 4B
A2: stan II/69

Nisi ni ti u pravu... Kod nas se pise Ulica sa velikim U... :)

xeg
09.10.2008, 16:54
Naravno, u 99% slucajeva vam ne treba. TA LINIJA JE ZA VASEG POSTARA!

Znaci: Dragi cika postare, molim te zvoni duze, baba slabo cuje!:grin:

srdjevic
09.10.2008, 16:55
Nisi ni ti u pravu... Kod nas se pise Ulica sa velikim U... :)

E nek' si mi rek'o! :srbinsti:

steficacvek
09.10.2008, 17:41
racunajuci da kod nas broj ide zajedno sa adresom, mislim da smo svi u aplikacijama tako stavili i proslo je. zato rekoh da je n/a sasvim prihvatljivo ...

srdjevic
09.10.2008, 18:18
naravno.... u principu, znam da dosta ljudi stavlja "II sprat, stan 123" u drugu liniju, jer je onda prva linija ogromna.... mada to nema veze, nasi postari sve znaju (pa i da otvore kovertu/paket).:grin:

Kad sam rekao da nisi u pravu, samo sam hteo da objasnim da nije u pitanju druga adresa, nego druga linija za adresu. :)

steficacvek
09.10.2008, 19:01
Kad sam rekao da nisi u pravu, samo sam hteo da objasnim da nije u pitanju druga adresa, nego druga linija za adresu. :)

ali nisam rekla druga, nego duga :grin:

i zapravo i jedno i drugo smo isto rekli :lool:

jelenche
10.10.2008, 09:52
:inlove:

dragi moji, ja se slikah sa familijom kod fotografa i uradili mi slike 600*600 pix
medjutim napravili mi velicinu 60 kb pa je slika malo razlivena jer je mala rezolucija.
validator je prihvatio.
da li da idem da mi malo povecaju rezoluciju ili moze ovako?
pitanje za milosa> da li je potrebno imati neki poseban program na kompu za popunjavanje prijave, jer je za popunjavanje aplikacije npr. za turisticku vizu USA potreban neki poseban program, cini mi se Acrobat reader 9.0 ( neka mi ne zamere programeri ako sam pogresila) i to neka najnovija varijanta, i isto se prijavljuje on line, i stampa se prijava u papirnatoj formi? molim milosa da proveri i da mi odgovori, da ne pocinjem sa prijavom jer nemam taj program.
ako to nije slucaj, moze da se popuni sa obicnog kucnog kompjutera, bez nekih posebnih programa - al su komplikovani ovi ameri, ali zato redovno uvoze nasu pamet ( mislim na takve kao nas no.1 - milosh)
hvala vam ljudi,
nek nam je sa srecom,
pisite

jelenche
10.10.2008, 10:01
ops, zaboravih,
sto rece neki lik pre mene....
Milose mislim da konacno treba da objavis popunjenu aplikaciju (ako imas vremena) sa kojom se pojedinac prijavljuje za ucesce u lutriji, i da priblizis to tekstovima i pojasnjenjima, jer evo vec proslo je vise od 7 dana od pocetka prijave, a mnogi cekaju tvoj primer da bi popunili prijavu.pozdrav svima.

landlord
10.10.2008, 10:04
Mogo sam ti i ja odgovoriti.. na to pitanje..
ali posto si trazila ekskluzivu onda.. sacekaj...

stizeljeto
10.10.2008, 11:03
ops, zaboravih,
sto rece neki lik pre mene....
Milose mislim da konacno treba da objavis popunjenu aplikaciju (ako imas vremena) sa kojom se pojedinac prijavljuje za ucesce u lutriji, i da priblizis to tekstovima i pojasnjenjima, jer evo vec proslo je vise od 7 dana od pocetka prijave, a mnogi cekaju tvoj primer da bi popunili prijavu.pozdrav svima.

Jelenche, vrlo je jednostavno ispunit aplikaciju. Pitaj ako ti nije jasno nesto u vezi pojedinacnog pitanja. Sto se tice slika, muz, beba i ja smo se slikali sami i na Photoshopu izrezali sliku da bude prema potrebnom formatu. Znaci bijeli zid (nasa spavaca) i slikate se sami. Proucili smo slike koje su na oficijalnog web stranici za lutriju i napravili sve kako pise i izgleda.

Ukoliko ste vec to napravili u foto studiju, pisem ovo za druge jer zaista nema potrebe da idete u studio i placate vec ako se mozete sami slikati i napraviti sliku onako kako treba. Neki od nasih na forumu su se i ponudili da vam je pregledaju ili vam moze neko i napraviti onako kako treba. Evo i ja se nudim, moj muz zna to napraviti. Posaljite nam sliku i on ce vam sredit kako treba i poslat nazad. nase je proslo bez problema (cak i sa pokrivenim usima - imam klempice i nisam ih htjela pokazivat, hahaha)

Pitaj ako te sta zanima....

jelenche
10.10.2008, 13:48
lendlord,
mozes i ti da mi odgovoris naravno, ako znas,
nije pitanje iskljucivo za milosa...
pozdrav
jelenche

srdjevic
10.10.2008, 16:45
e pa kasno sad, jelenče, Miloš se probudio (i dalje mi nije jasno kako)... :grin:

Kao što navedoh već, već sam ostavio slike kako izgleda popunjena aplikacija (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=9)... OK, propratni text malo kasni, to stoji, ali mislim da i ovo što je već tu može sasvim dovoljno da pomogne bilo kome (ko ima bar malo znanje engleskog)...

Ja bih predložio da se slikate opet, i da (ako idete kod fotografa) tražite veliku sliku, sredićemo vam je mi, nije problem...

I na kraju odgovor na pitanje:

DA, potreban je poseban program. Moraš koristiti jedan od ponuđenih:
- Internet Explorer
- Firefox
- Safari
- Opera
itd.... :grin:

Isti program kojim ovo čitaš, prijaviće te i na lutriju, ne treba ti Acrobat, formular je dostupan online. Srećno! :;D:

jelenche
11.10.2008, 13:08
ok. kada popunim celu prijavu, posto ja imam i drugu stranu, kako cu znati da je prihvaceno, i kada je kraj, valjda ce mi se samo ponuditi da treba da odstampam prijavu.
predpostavljam da ce izaci neki bar kod, kao sto izadje kod aplikacije-on line za vizu USA?
da li je novina da cemo moci da na osnovu tog broja proverimo da li je nas broj prihvacen ili odbijen? zasto traze mail, mozda ce nam poslati odgovor mailom.
neka mi neko kaze da li je broj telefona obavezan-na uputstvu kaze da nije obavezan. da li znaci da ce me ako posaljem pozvati i telefonom da nesto provere?
milose javi mi se mailom da ti posaljem slike za obradu.
unapred hvala

xeg
11.10.2008, 13:48
...kada popunim celu prijavu, posto ja imam i drugu stranu, kako cu znati da je prihvaceno, i kada je kraj...

Kraj je kada dodjes do ove (http://www.zelenalutrija.com/prijava-na-lutriju/confirmation.jpg) strane.

...da li je novina da cemo moci da na osnovu tog broja proverimo da li je nas broj prihvacen ili odbijen?...
Da.

...zasto traze mail...
Cisto informativno.

...mozda ce nam poslati odgovor mailom...
Ne.

...neka mi neko kaze da li je broj telefona obavezan...
Ne.

...da li znaci da ce me ako posaljem pozvati i telefonom da nesto provere?...
Ne.

:pozz:

Visitors
12.10.2008, 03:23
Ja bih da kazem nesto zanimljivo vezano za photo validator.

Prosle godine sam cisto zanimacije radi testirao praznu sliku 300x300 formata (tada se slala slika tog formata) i photo validator je potvrdio da je ispravna.

Ostatak je na vama, odnosno da se slikate ispravno, pozicioniranje glave, pogled, ostrina slike, bela pozadina, starost do 6 meseci i sl...

jelenche
12.10.2008, 20:52
hvala ti stari vuce,
javi kad budes ishao u ambasadu, kako je bilo na razgovoru sve redom.
citajuci ovaj forum mislim da je to samo formalnost, pa u vezi sa tim spremaj lovu.
uzgred, koliko kosta ove godine razgovor u ambasadi po osobi da li se to nesto menjalo, u odnosu na proslu godinu.
ljudi kad pocnete da idete u ambasadu, molimo vas pisite iskustva, pitanja i drugo zanimljivo...
pozdrav.:inlove:

jelenche
12.10.2008, 20:59
pitajte u ambasadi da li je potrebno imati nove pasose,za pecatiranje i put
ili mogu i stari koji vaze, i to ono > minimalno sest meseci duze od roka za ulazak u zemlju.
pre neki dan nas ministar policije-mislim na srbiju:inlove:, rekao da nece moci da se dobije viza za EU ako je stari pasos, pa mozda to uvedu i za USA

srdjevic
13.10.2008, 07:21
jelenche, koliko ja pratim vesti odavde, naši samo guslaju da se sa starim pasošima mora vaditi viza, dok će jedino novi pasoši moći da dobiju bezvizni režim sa EU.... neka me neko ispravi ako nisam u pravu.