PDA

View Full Version : Pronalaženje prvog posla u Americi

Stranice : [1] 2

stizeljeto
13.10.2008, 08:41
Ovdje bi mogli ostavljati licne primjere kako ste krenuli u potragu za poslom kad ste dosli u Ameriku. Jeste li krenuli u oglasnike, trazili preko interneta prije dolaska, isli preko neke agencije??

Ja se trgam ovih dana da pronadem nesto preko interneta i jako je tesko. Za sve aplikacije te trazi SSN i adresa u Americi. Potrebno je objasnjavat ponekad sve o zelenoj karti jer neki ni neznaju da to postoji u Americi.
Zelim svu srecu svima koji se suocavaju sa ovim zivotnim pitanjem.:pozz:

srdjevic
13.10.2008, 08:46
Upravo zbog toga oko SSN i objašnjavanja (a i zato što sam imao gde za prvu priliku) ja sam tražio posao tek kad sam došao, plus 3-4 nedelje... a onda samo online, jer sve što je u novinama, ima i online. dakle chicagotribune.com, chicago.craigslist.org, monster.com, itd...

Zana
18.10.2008, 00:22
Ja sam poslednji posao pronasla preko agencije - uradila testove i razgovor sa njima, rekla im sta otprilike trazim i za kolike novce i nasli su mi posao posle dva dana. Pre toga, nesto preko interneta a za prvo vreme su mi pomogli nasi ljudi koji su vec bili ovde... to bas nisu bila nesto sjajna resenja ali je pomoglo da se prezivi to prvo vreme.

tamacharly
13.10.2009, 10:33
kako mi se cini iz predhodnih iskustava najbolje je sacekati ssn pa onda u akciju trazenja posla??! ako neko ima neko drugo iskustvo trazenja posla prije odlaska neka ga podijeli sa nama jer sam u dilemi kao trebalo bi se nesto traziti a opet sta bez ssn! totalno zbunjena:nene:

TheNenad
14.10.2009, 01:01
Joj da... Kada god gledam neke poslove na Craigslist, često se desi da ima napomena "local workers only" i sl. Te preporuke tipa "nađi posao prvo, pa onda idi" ne piju vodu.

Iako je mnogo lakše naći posao sa SSN-om i zelenom kartom kada si već tamo, ceo proces zahteva učestvovanje u DV lutriji koja, ako ne da rezultat, dodaje još jednu godinu mučenja :no: (zato je i zovu lutrija, 'bem mu 'lebarnik)

Lično bih voleo da skontam neku EB3 vizu (http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1323.html), ali to traje nekih 5 godina koliko vidim na Wikipediji, a i treba naći način kako nagovoriti poslodavca da popuni potrebne formulare, ili jednostavno poznavati nekoga preko bare koji ti veruje i zna da bi mu dobro došao kao radnik. Razmišljam o H1B, to ide brže, pa da igram lutriju odatle za GC, ali i to je sve popunjeno do daske od strane hindusa i kineza, pa su šanse za dobijanje toga isto tako male :(

Ja nisam siguran da li imam snage i fin. sredstava da idem u NS ili BG pa da nastavim da studiram još 2-3 godine za masters degree (što bi mi *možda* omogućilo da se kvalifikujem za EB2 vizu), ali bi radije iskoristio priliku da nešto uradim "tamo" nego "odi" čim rešim civilku...

Ima neko još ideja? :)

abdulazizsarajevo
18.11.2009, 15:52
za zivot u usa sa univerzitetskom diplomom computer science...kakve su sanse za posao...

mislim ovdje covjek sve gleda kroz nalazenje posla na balkanu koji je jako tesko naci...

da li preporucujete neki vid dodatnog skolovanja ili trazenja posal odmah...
ako mogu dobiti licne primjere

hvala

forum je za 10!

dreadnot
20.11.2009, 10:40
Za pocetak, dok ti se ne jave kompjuterasi kojih ima vec dosta preko bare, probaj preko neta da izlistas oglase za posao za struku koja te zanima. Ima ih na monsteru, craigslist, jobbank i sl. sajtovima, a mislim da ces se prijatno iznenaditi kad budes video da svakodnevno ima masa oglasa... E sad, koliko su valjani i kakva je sansa da dobijes neki od tih poslova, to je druga prica, ali mene raduje sto barem ima ponude, a ne ko kod nas ovde...

dreamerns
20.11.2009, 17:37
za zivot u usa sa univerzitetskom diplomom computer science...kakve su sanse za posao...

Ako ne znas posao.....slabe.
Diploma ti znaci da si nesto zavrsio. To je lepo, ali je bitno sta znas da radis i koliko ti je radno iskustvo. Computer science je toliko velika oblast, da ti na osnovu ovog tvog pitanja niko ne moze ama bas nista reci. Plate su od 8$ na sat do 100$ na sat.

mislim ovdje covjek sve gleda kroz nalazenje posla na balkanu koji je jako tesko naci...

Ako kao programer ili admin ne mozes naci posao na balkanu, gde se sve trenutno outsource-uje....i gde covek poznaje ljude (sto sa faksa, sto ovako).....ovde ce ti biti daleeeeko teze.

da li preporucujete neki vid dodatnog skolovanja ili trazenja posal odmah...
ako mogu dobiti licne primjere

Zavisi sta hoces. Ako hoces dodatno da se skolujes (sertifikati i sl) onda to bolje uradi tamo, em zato sto je jeftinije, em zato sto kada dodjes ovde (osim ako nemas neki zesci kesh u dzepu), moraces da trazis posao da bi preziveo.

abdulazizsarajevo
03.12.2009, 12:21
nimalo vesela prica...

http://www.youtube.com/user/gettyimages

pa ne znam ni sam...

dragance
03.12.2009, 13:56
nimalo vesela prica...

http://www.youtube.com/user/gettyimages

pa ne znam ni sam...
takodje http://www.city-data.com/forum/los-angeles/830767-11-000-applicants-400-positions-hotel.html

dreamerns
03.12.2009, 23:10
Ja sam nasao posao jos u Srbiji. Tada je taman kompanija u koju sam pregovarao da predjem kupila americku kompaniju i pojavila se sansa da mi ponude posao ovde ukoliko dobijem zelenu kartu (nisam jos bio na intervju kada sam prelazio u novu firmu). Tako se i desilo i dobio sam posao u Chicago.

konislav
04.12.2009, 01:23
Kako sad nema posla? Pa razbili ste se ovde objasnjavajuci da nije nikakav problem pronaci posao. Objasnjavali ste da treba mesec dva po dolasku i pronalazi se posao. Kolko mogu primetiti malo ste duze tamo, a jos vas muci pronalazenje posla. U cemu je problem, dali to prodajete demagogiju? Dali ste poceli birati poslove? Pa takodje ste objasnjavali nadugo i nasiroko da samo idioti biraju poslove, a da vama nije problem raditi bilo kakav posao. Dali su vam kriterijumi drugaciji kad ste vi u pitanju, a drugaciji kad se radi o nekom drugom?
Dali ste dvolicni ili pokusavate da prodajete muda za bubrege?

abdulazizsarajevo
04.12.2009, 08:33
ja sam u sarajevu nisam u USA...i onako sam postavio jedan video...
nema potrebe da se uzbudjujes...ovdje smo da djelimo iskustva a ne provociramo..i da probamo jedni drugima pomoci...sto je i admin uradio pokretanjem ovog foruma...

opusti se..ako mozes pomozi ako ne daj podrsku..:))

pozdrav tebi K.

konislav
04.12.2009, 09:11
Moj zadnji komentar je namenjen svima koji su me danima ubedjivali da nije nikakav problem pronaci posao u USA. Ako ti nisi u toj grupi ne znam zasto si se osetio prozvanim?
Neznam kako nisi premitio celu armiju blefera i demagoga, koji samo prodaju pricu kako je u Americi sve med i mleko, kako samo treba da dodjes i za mesec dva nalazis posao, kako se zivi super i pare se ne trebaju donositi. A cim ih upitas bilo sta konkretno, odmah pocinju kukati, zapomagati i grebati. Pocinu se pozivati na nekakva prava da zive kako im je drago, a da niko od njih ne kaze ko to pravo uzurpira. Ja samo zelim da stvari nazovemo pravim imenom i da lepo kazemo sta je istina. Ma koliko to bilo bolno!
Tako da ja celo vreme ponavljam (neznam kako nisi shvatio) da ja samo zelim pomoci. Ajde da te nesto pitam konkretno.
Ti rece da si u Sarajevu, planiras da ides u USA. Neznam dali si vec bio, ali da pretpostavimo da nisi i neznas skoro nista o zivotu tamo. Onda dolazis na ovaj forum i nadas se pronaci nekakve informacije, koje bi tebi valjale. E sad ovde naletis na dva suprostavljenja misljenja. Jedno misljenje koje zastupaju vecina blefera i demagoga, a to je kako je tamo sve super, kako ti netrebaju pare kad dolazis, kako te odmah ceka posao. Imas drugu filozofiju, koju zastupam ja i mozda jos nekoliko diskutanata. Da nije uopste lako na pocetku, da je bolje poneti sto je moguce vise novca, da se dobar posao trazi malo duze. Da je ciscenje wc-a klosarski posao i da takvih poslova mozda i ima, ali nevaljaju kurcu. Da je zdravstvena zastita skupa, da su skole skupe i da si bez para niko i nista. Onda jednog dana ti dodjes ovde, nisi poneo nesto para, nadas se dobrom poslu odmah. Nisi popravio zube pre dolaska, vec moras u staru da potrsis 500-1000$ za zubara. Verovao si da ces se odma snaci i uklopiti, pa si mozda poveo i trudnu zenu. E onda ces videti moj druze, ko ti je mislio dobro. Ko je hteo da ti pomogne.
Pa zar ne citas debilne komentare, da je ciscenje wc-a dobar posao. Pa zar nisi procitao sta kazu kad ih pitas kolko je kafa, a kolko izlazak u restoran. Na svako pitanje o necemu sto oni sebi ne mogu priustiti, pocinju zapomagati ko da si poceo zive da ih deres.
A onda se pojavljuje nekakav lik (iz one grupe kojima je tamo sve ko u raju) koji je tamo vec duze vremena i postavlja pitanje trazenja prvog posla i konstatuje kako to i ne ide bas lako.

dragance
04.12.2009, 15:47
Konislave, ovde te podrzavam osim ovoga za ciscenje wc-a.Da objasnim.Inace sam programer po struci, imam finu platu ovde i u neku ruku sam zadovoljan zivotom u Srbiji.Ali ne vidim potrebu da istices kako je ciscenje wc-a los posao.Ljudi koji su na ovom forumu govorili da bi i to cak radili da bi preziveli samo govori koliko im je lose ovde.Naravno da je los posao, i da se slabo placa, ali ne razumem sta ako ne bude covek u mogucnosti da dobije na pocetku bilo kakav posao a racuni se gomilaju.Po tvojim postovima sam skontao da je tebi lepo ovde, da si obezbedjen i sve.Vecina nije.Nemaju novca koliko i ti.Nemaju vestine koje imas ti da im donesu brzo posao i lepe pare, ali zele da odu jer su sigurni i veruju da moze i bolje od ovoga.

dreamerns
04.12.2009, 17:57
Dajte ljudi, ostavite se vise tog WC-a.
Nekoliko puta sam bio rekao, sto sebe odmah osudjujete da je to sve sto mozete. Ja sam eto dobio posao pre nego sto sam dosao, ima jos 2-3 takvih na forumu. Neki su ubrzo nakon dolaska nasli posao u struci. Moja zena iako je radila za americku firmu....trebalo joj je 9 meseci da nadje posao prodavacice, a jos je u potrazi za normalnim poslom. Svakog ceka drugacija sreca i ne moze niko da kaze kako ce ti biti. Niti moze neko da kaze da li ima poslova za ovu ili onu struku. Sve zavisi i od osobe i od srece koja ga ovde ceka. Da je kocka...kocka je, ali sa ipak malko sracunatijim rizikom. Fakat je da covek, ako nema nikoga ovde za pomoc i sl. i nema posao, treba da racuna da dolazi ovde da proba. U smislu, novac koji nosis namerio si da potrosis u potrazi za boljom buducnoscu. Da li ces ga potrositi i vratiti se nazad, ili ces uspeti da se snadjes, ili ces cak uspeti naci dobar posao vec kroz mesec dana i ubrzo to povratiti.....niko takve informacije ne moze da ti da.
Juce sam bas bio na jednom predavanju o trazenju investitora za privatni biznis. Tu nam je covek prikazivao razne grafofe kako sve otislo po K ove i prosle godine. Ali isto tako je napomenuo da su predvidjanja da ce sledeca biti veliki bum kakav jos do sada nije vidjen. Da li ce biti tako ili ne.... ne znam. Ali se moze desiti da vec iduca godina bude zlatna po pitanju trazenja poslova. Oni sajmovi sa snimaka izgledaju sada tako, moja zena to moze da potvrdi. Opet...to ne znaci da ce sutra biti tako.
U svakom slucaju, moj savet je traziti posao u onome u cemu si strucnjak. Velike su sanse da ces taj posao naci mnogo pre nego ciscenje WC-a. Nije ni to ciscenje WC-a jednom belcu posao koji se lako nalazi. I amer gleda da zaposli nekoga ko ce mu za 4$ na sat biti tu sledecih 10 godina, a ne neko ko ce da mu kidne cim se pronadje bolja prilika.

dreamerns
04.12.2009, 18:05
By the way, dodatak na gornji post. Do sada ni u jednom restoranu ili baru (a posetio sam ih mnogo) nisam video da je baba sera belac. Uvek je bio muskarac, crnac. I koliko mi je poznato radi za tip (ne znam da li i koliko je dodatno placen). Znaci, kada operes ruke on ti doda peskir i sl, a ti ako hoces ubacis mu koji dolar u ciniju.

stizeljeto
04.12.2009, 22:29
A onda se pojavljuje nekakav lik (iz one grupe kojima je tamo sve ko u raju) koji je tamo vec duze vremena i postavlja pitanje trazenja prvog posla i konstatuje kako to i ne ide bas lako.

Voljela bih znati na koga to mislis? Ako znas da citas, vidjet ces da pitanje postavljeno prije nego je ''nekakav lik'' dosao u Ameriku. Ja ti preporucam da se spustis na zemlju, spustis nos, prestanes pretpostavljati da nitko osim tebe ne daje postene i nelicemjerne savjete i komentare. Shvatili smo tvoju poruku, nisi rekao nista sto vec nismo vise od godinu, dvije prodiskutirali i sami. Normalno da je preporucljivo ponijeti kolko god mozes para, normalno je da ce ljudi pokusati naci sto bolji posao, ali je normalno i da cemo srecu i zadovoljstvo u zivotu naci u stvarima koje se ne mogu kupiti novcem. Pare ti samo pomazu da si mozes priustiti vise stvari u zivotu, ali sto kad ih nestane. Ako ti sva sreca svijeta ovisi o debljini novcanika, velicini kuce ili ti je svo zadovoljstvo u tome da potrosis sto vise para, onda ce to biti bijedan i jadan zivot kad tih para nestane. Pare su privid, mnogi su imali vise nego trebaju i kad je nestao nisu znali kud da se okrenu, nego uze za vrat. Hvala, ali takav mi zivot ne treba, ko ne zna da uziva bez para taj je kao covjek koji ne zna da se veseli bez alkohola. Jad i bijeda i da je daleko od svakog od nas.

moni
05.12.2009, 03:36
Ajde, jos jednom wc da pomenemo.Poslovi baba sera i ciscenja su rezervisani zaista samo za meksikance i crnce.
U svakom slucaju dolazak u USA za onog ko je imao malo bolji standard na balkanu je svakako pad,ne kazem da nekom ne moze da se posreci,ali takvi su retki.Mi smo konkretno u USA dosli sa pozicija menadzera,losim engleskim (izuzev Neky-ja) na posao team member overnight.Znaci veliki pad.
Osiguranje u Srbiji da + jeftini privatni doktori ako ti se ne ceka u drzavnom.osiguranje u USA ne, hello kod doktora bar$150 + pregled.Da je lako nije.Koliko god da poneses para to se brzo potrosi.Sto vise ih poneses bices opsteniji, vise ces trositi.Odmah po dolasku u USA koliko ja znam se ne mozes osigurati, pa bojim se da ne daj boze u takvim situacijama ni $60,000 nije dovoljno.Nisam primetila da je neko dosao u USA sa trudnom zenom, a za taj slucaj bi morao poneti extra bar $40,000 (carski rez).
Svi mi na ovom forumu imamo svoje razloge dolaska, ne moraju biti samo ekonomski, a to sto je neko radio za americku kompaniju ne garantuje bolji posao.Eto Kanelopa nam je primer.Ovde uglavnom preporuka zaposljava.Ako zelis nastaviti posao za istu agenciju za koju si radio sa bakana,odavde moras biti drzavljanin.... Ako zelis raditi CCNA ili sl. moras imati od 3-5 godina iskustva u USA u toj bransi...
Kvalitet zivota bilo gde pa i u USA ne cine samo pare, zivot treba znati ziveti i sa i bez para.Nekom je dovoljno par sendvica na pikniku za lep provod ,a nekom ni 1000 restorana taj uzitak ne moze nadomestiti....

barajevo31
05.12.2009, 15:09
Dobar dan svima,

redovno pratim poslove na craiglisti, careerbuilder i slično za:

1. web developer (front end)
2. net developer (asp.net/c#)
3. technical support (help desk)

Cilj mi je da se zaposlim kao NET programer ali u startu bih radio i technical support ako nista drugo. No, problem je u tome što svugde traže nekoliko godina iskustva, min 2-3 god za programera a isto tako i za technical support. Ja ovde i nemam iskustva osim domaćih projekata jer je posao vrlo teško naći u Srbiji a i da imam ono ne znači ništa kod njih pa me zanima kako se zaposliti kao programer bez iskustva i da li je to uopšte moguće?

Čak traže radno iskustvo za posao na help desku, što uglavnom rade indijci koliko je meni poznato. :papa:

dragance
05.12.2009, 18:46
Kako pratim dosta foruma gde se mogu procitati iskustva ljudi u trazenju posla u IT, mislim da je skoro pa nemoguce naci posao programera bez iskustva.Nista te ne kosta da saljes CV za poslove na monsteru pa ces i sam videti, ne moras nagadjati.Sto se tice posla u Srbiji, i nije tako tesko pronaci posao za programera(pricam za php).Koliko vidim svakodnevno izlaze oglasi gde se traze programeri, i ti ako imas dovoljno znanja svakako ces naci posao, ako ne, sedi i uci.U svakom slucaju uvek imas freelance sajtove gde se moze dosta dobro zaraditi i ako ne mozes naci posao ovde to je samo zbog tebe jer nemas sta da ponudis poslodavcu.

milimelo
06.12.2009, 02:58
Ajde, jos jednom wc da pomenemo.Poslovi baba sera i ciscenja su rezervisani zaista samo za meksikance i crnce.
U svakom slucaju dolazak u USA za onog ko je imao malo bolji standard na balkanu je svakako pad,ne kazem da nekom ne moze da se posreci,ali takvi su retki.Mi smo konkretno u USA dosli sa pozicija menadzera,losim engleskim (izuzev Neky-ja) na posao team member overnight.Znaci veliki pad.
Osiguranje u Srbiji da + jeftini privatni doktori ako ti se ne ceka u drzavnom.osiguranje u USA ne, hello kod doktora bar$150 + pregled.Da je lako nije.Koliko god da poneses para to se brzo potrosi.Sto vise ih poneses bices opsteniji, vise ces trositi.Odmah po dolasku u USA koliko ja znam se ne mozes osigurati, pa bojim se da ne daj boze u takvim situacijama ni $60,000 nije dovoljno.Nisam primetila da je neko dosao u USA sa trudnom zenom, a za taj slucaj bi morao poneti extra bar $40,000 (carski rez).
Svi mi na ovom forumu imamo svoje razloge dolaska, ne moraju biti samo ekonomski, a to sto je neko radio za americku kompaniju ne garantuje bolji posao.Eto Kanelopa nam je primer.Ovde uglavnom preporuka zaposljava.Ako zelis nastaviti posao za istu agenciju za koju si radio sa bakana,odavde moras biti drzavljanin.... Ako zelis raditi CCNA ili sl. moras imati od 3-5 godina iskustva u USA u toj bransi...
Kvalitet zivota bilo gde pa i u USA ne cine samo pare, zivot treba znati ziveti i sa i bez para.Nekom je dovoljno par sendvica na pikniku za lep provod ,a nekom ni 1000 restorana taj uzitak ne moze nadomestiti....

Ja samo da kazem vezano za trudnice - emergency medicaid pod sta spada i hitni odlazak u bolnicu (hitna dok se stanje ne stabilizira) i porod je nesto sto je dostupno svima, bez obzira koliko dugo ste u zemlji - bar prema informacijama koje silne filipinke trudnice dobivaju kad ulaze na vjerenicke vize (znaci u to doba jos nemaju ni zelenu kartu).

Druga opcija je ici u univerzitetsku bolnicu prije poroda (tokom trudnoce) i dogovoriti sliding scale placanje - prema dohotku - pokriva i prenatalne preglede a onda se moze dogovoriti obrocno placanje .

U US je legalno roditi i kod kuce pa se moze naci i obrazovana i licencirana babica za oko $400 ako ko zeli tako da rodi.

barajevo31
08.12.2009, 00:27
Hvala na odgovoru. Koliko je meni poznato, pod iskustvo se smatra staž obavljen u US a sve što je vani se ne broji. Znači kako ja da dobijem iskustvo kada ne mogu da se zaposlim, a zaposliti se ne mogu bez iskustva? Začaran krug.

dreamerns
08.12.2009, 00:35
Nije to bas tako. Za programere ti se ovde pisu funkcionalni rezimei. Sto znaci da ces napisati firmu koja ce ovdasnjem poslodavcu biti nepoznata, ali takodje napises i sve sta si radio u toj firmi. Znaci tim od toliko i toliko ljudi, pravili ste to i to, koristili ste te i te tehnologije....

Ako bas hoces americko iskustvo..... imas outsourcing kompanija u nasem regionu koliko hoces...

barajevo31
08.12.2009, 19:45
A tako znači, nisam znao. Hvala najlepše! :beer:

vbarlov
14.12.2009, 21:10
Zanima me dali je problem pronaci posao za osobe bez ikakvog radnog iskustva,ili bolje da kazem,dali je veliki problem:nene:Posto ja studiram,i ako (daj Boze)budem izvucen,ne verujem da cu na vreme stici da zavrsim fax,tako da...a i mislim da mi fax tamo ne znaci mnogo,vec znanje,a koje ja nemam,jer necu imati ni zavrsen fax..ko razume,shvatio je:grin:help pls

dreamerns
14.12.2009, 23:21
Zanima me dali je problem pronaci posao za osobe bez ikakvog radnog iskustva,ili bolje da kazem,dali je veliki problem:nene:Posto ja studiram,i ako (daj Boze)budem izvucen,ne verujem da cu na vreme stici da zavrsim fax,tako da...a i mislim da mi fax tamo ne znaci mnogo,vec znanje,a koje ja nemam,jer necu imati ni zavrsen fax..ko razume,shvatio je:grin:help pls

Nisi napisao cime se bavis, odnosno sta studiras. Tesko da ces tako dobiti posao u struci, bilo sta da studiras. Nemas znanje, nemas faks....naravno da je problem.

Nemanjank
05.01.2010, 02:54

E ovo i mene zanima. Ove godine upisujem fakultet, i prvi put cu se prijaviti na lutriji pa me zanima sta sa onima koji nemaju radnog iskustva ili ga imaju vrlo malo (radio sam kao novinar godinu dana, i nesto kao trgovac)? Sto se srednje skole tice, zavrsavam smer masinski tehnicar za kompjutersko konstruisanje, i dosta se razumem u racunare, programiranje i masinstvo.

I sta vi mislite da li treba da sacekam jos koju godinu pre nego sto se prijavim, da steknem neko radno iskustvo, ili je bolje da se prijavim vec ove godine?

Nemanjank
28.02.2010, 01:09
I bas niko nema odgovor na moje pitanje?

dreamerns
28.02.2010, 02:47
I bas niko nema odgovor na moje pitanje?

Stvarno ne znam sta ocekujes? Ne moze ti niko reci sta ti tacno treba da radis. Ako hoces da studiras i voleo bih da studiras u americi, onda moras krenuti u tom pravcu da razmisljas. Ako zelis da dodjes u Ameriku da radis...onda kao mlad mozes nalaziti razne studentske poslove, za nesto ozbiljnije moras sam da se specijaliziras. Da sam na tvom mestu ja bih jos malo sacekao i u medjuvremenu se specijalizirao za neku konkretno struku. Ali to je ono sto bih ja uradio, ne znaci da je to pravi put.

Zana
28.02.2010, 04:50
Iskreno, ja sam tek sad i videla pitanje :grin: U pravu je Dreamer - svako tu ima drugacije misljenje, a ti bi trebalo da odlucujes na osnovu svoje licne situacije i mogucnosti. Meni je licno zao sto mogucnost da se uselim ovde nisam dobila u tvojim godinama. Znaci, moje misljenje je - sto pre to bolje. Evo i zasto: ako dodjes u tim godinama nece ti biti problem da delis stan sa jos nekoliko studenata, odnosno osoba tvojih godina. Troskovi su ti daleko manji. Ako odmah nastavis da studiras i konkurises za finansijsku pomoc za studiranje, dobices sigurno bespovratne kredite koji ce ti pokriti troskove studiranja i neophodnih zivotnih troskova. Mozes da zivis u dorm-u (studentskom domu) i dobijes posao u skoli u kojoj studiras (knjizara, tutor, skolski studentski servisi). Tu ti dozvoljavaju da radis do 24 sata nedeljno (placanje je oko $10 na sat, znaci dobices oko $800 mesecno. Kad se skinu takse, ostace ti oko $600) i uklapaju ti smene sa predavanjima. Kao studentu, ovo ce da ti bude sasvim dovoljno za garderobu i izlaske. Mozes da nadjes i dodatni posao preko vikenda, ali nema potrebe jer ti treba i vremena da ucis, a novac koji dobijes kao financial aid za skolarinu, knjige i stan moze i da pretekne zavisno na kom fakultetu studiras. Na kraju godine ce ti drzava vratiti sav novac od poreza zbog malih prihoda. Zbog malih prihoda se kvalifikujes i za ostale drzavne programe kao sto je besplatno drzavno osiguranje (mada ces to da dobijes i preko univerziteta).

Opisana situacija nije laka - ali veruj mi: daleko lakse pada nekom ko ima 18 godina nego starijim imigrantima. S obzirom da ce ti u startu biti pokriveno skolovanje, upisujes odmah BA ili BS program i za tri godine si gotov. Dobro bi bilo da ne pocnes odmah da radis, vec da upises Master studije pod istim uslovima. I decko - nakon 5 godina ti si: americki drzavljanin sa americkom diplomom, bez dugova i kredita (ako pametno radis i budes skroman), spreman da pravi velike novce :)

Veruj mi, ako pocnes odmah da radis (sto je nemivno kad si stariji, u braku i imas dece) ugasio si ga za bespovratnu finansijsku pomoc za studiranje... to ti pricam iz licnog iskustva.

Eto, to je moje licno misljenje ali ovi situaciju ne moze bas svako da izdrzi. U principu, mozes ti da nesto naucis tamo sto ti moze a i ne mora pomoci da nadjes posao ovde. Ili, mozes da se zrtvujes nekoliko godina i posle ubiras plodove svoga rada. To znaci - moras da ucis a ne da se provodis i zezas, moras da polozis minimum 10 ispita godisnje ili vise i to vecinu sa B+ ili vecom ocenom kako bi se kvalifikovao za scholarships...

Sto god da odlucis, neka ti je sa srecom.

pekka
28.02.2010, 11:01
Ako si bio strpljiv sa cekanjem odgovora, a vidim da jesi, bolji i pametniji savet nisi mogao dobiti od ovog Zaninog. Ja bih ti savetovao da ides sto pre, odnosno da apliciras uporno i uzastopno. Nema potrebe da ti objasnjavam zasto tako mislim jer je Zana to elaborirala na idealan nacin, obzirom da je ona upucena i u nasu ovdasnju situaciju (zivela ovde) kao i u situaciju u USA (zivi tamo i skolovala se tamo). Mogu samo da dodam nesto iz licnog iskustva. Nakon zavrsene prve godine studija sam kao nagradu od roditelja dobio avionsku kartu i dzeparac za putovanje u EU. Proveo sam se fenomenalno toga leta (drugari su mislili da lazem kada sam im pricao o dogodovstinama). Bio sam kod brata koji je ziveo dugo preko i on mi je tada predlozio da ostanem kod njega. Ja sam se izbecio pitajuci ga jel zna da ja studiram i kako on to zamislja? On mi je potpuno opusteno odgovorio da bih mogao da radim kod njega, naucim jezik i sledece godine upisem taj isti fax. Ukratko ja sam u potpunosti ignorisao tu ponudjenu opciju, vratio se u domovinu u kojoj je ubrzo poceo rat i sve ostalo sto je islo u paketu. E onda je pocelo da mi zvoni u glavi sve to sto mi je brat predlagao, ali je bilo kasno. Zavrsio sam fakultet, radim u struci, svoj sam gazda . . . i svaki dan razmisljam kada cu da odem odavde, vec 15 godina. U maju prosle godine sam dobio "veliku belu kovertu" i od toga dana i sanjam kada cu da odem odavde. :da:
Dakle, ovakav savet koji ti je dala Zana ( a ja se samo pridruzujem ) mozes eventualno da dobijes od roditelja, ali svakako pre od iskrenog prijatelja. Srecno.

dejancic
28.02.2010, 20:06
Ako odmah nastavis da studiras i konkurises za finansijsku pomoc za studiranje, dobices sigurno bespovratne kredite koji ce ti pokriti troskove studiranja i neophodnih zivotnih troskova.

Veruj mi, ako pocnes odmah da radis (sto je nemivno kad si stariji, u braku i imas dece) ugasio si ga za bespovratnu finansijsku pomoc za studiranje... to ti pricam iz licnog iskustva.

Meni nesto nikako nije jasno. Na vecina sajtova koledza i univerziteta, na kojima bih ja poceo iz pocetka ili nastavio studiranje, postoji uslov da moras biti resident da bi se mogao upisati. Da bi postao resident moras biti u drzavi od sest meseci do godinu dana. To znaci da ne mozes odmah po dolasku da nastavis studiranje. Zar ne?
Ako je tako onda se okrecem finansijskom aspektu. Ja iskren da budem nemam dovoljno novca da bih sebe izdrzavao godinu dana. To znaci da moram da pocnem da radim. Samim tim posle godinu dana na osnovu zarade ne mogu da konkurisem za bespovratni kredit. A onda kada se napokon upisem, nemam kredit pa moram da nastavim da radim da bih placao sebi skolovanje. To znaci uporedo rad i studiranje. A onda kako naci firmu koja ce da me trpi takvog?

Potencijalna resenja, slobodno me ispravite ako gresim:
A) Naci posao u struci u dovoljno velikoj firmi kojoj cu mozda kroz par godina trebati kao strucan kadar, pa istolerise moje studije i izostanke sa posla.
B) Raditi najneplaceniji posao u drzavi tako da ne predjem granicu minimalne zarade, jedva sastavljati kraj s' krajem godinu dana, ali onda konkurisati za bespovratni kredit i nastaviti studiranje samo kao student.

Da li ove solucije piju vodu?

steelers
28.02.2010, 21:36
Ja priznajem da nista nisam razumeo ovo oko faksa, ali zvuci korisno, kao i sve sto pise Zana.

Zana
28.02.2010, 22:20
Malko brkamo loncice ovde :wacko:

Biti resident je USLOV za IN-STATE TUITION, ne za pocetak studiranja.

Uslov za State Financial Aid je, bar u Kaliforniji, da budes resident odnosno dodeljuje se tek u drugoj godini.

U formularu za FAFSA (Federal Aid) se ne spominje resident status.

Ako je useljenje u julu mesecu, u prihode za obracunavanju finansijske pomoci ulazi samo ono sto je zaradjeno do kraja te godine (za skolsku godinu od septembra naredne godine do juna dve godine kasnije).

Mnogi studenti prve godine placaju OUT-OF-STATE tuition, nije to nista neuobicajeno. I dok se to desava, taj semestar ne studiraju full-time. Neki studenti sve vreme placaju nepovoljniju cenu jer ne mogu da dokazu da postoji drugi razlog zivljenja ovde osim studiranja (cest slucaj na relaciji NY-LA, UCLA je posebno rigorozan sto se toga tice).

Znaci, nisam rekla da je lako - niti samo studiranje, niti raditi i studirati. Finansijsko pokrivanje prvog semestra je posebno tesko, jer obicno finansijska pomoc retroaktivno pokrije troskove. Ali je izvodljivo. Jos jednom - kako sve to funkcionise tesko je razumeti dok se ne zivi ovde. Isto tako, nema potrebe razmisljati i planirati 20 koraka unapred, jer milion stvari moze da se desi u medjuvremenu. Studenti koriste razne vidove finansijske pomoci koja im je na raspolaganju zavisno od licne situacije i polja studiranja.

Ako nista drugo, resenje je i drzavni Stafford kredit, koji nije baziran na kreditnoj istoriji (maksimalni iznos $31,000 za sve godine studiranja za undergraduate, $138,000 za graduate ili professional). Onda se radi kombinacija bespovratnih grantova, work-study i kredita... Ili slican Federal Perkins. Za privatne kredite je neophodna keditna istorija, odnosno radije se daje roditeljima i studentima koji imaju stabilan posao.

Bespovratni Pell Grant maksimalno $4,731 godisnje;
Bespovratni FSEOG od $100 do $4,000 godisnje;
Bespovratni TEACH grant do $4,000 godisnje, maksimalno $16,000;
Bespovratni SMART grant do $4,000 godisnje, za trecu i cetvrtu godinu studiranja;

Naravno, uvek postoji opcija da se prve dve godina studira na College, i da se radi transfer - ali, kao sto rekoh, tu dodje do situacije da se zbog zarade u medjuvremenu umanji mogucnost za dobijanje federalne pomoci...

Znaci - mnogo preciznog preracunavanja je neophodno za ovakve planove...

Ne savetujem previse razmisljanja na tu temu pre nego sto se doselite - ali ako postoji interesovanje (?) obradicemo ga u crevca... Otvorite novu temu, pa nije problem :da:

Zana
28.02.2010, 22:29
Potencijalna resenja, slobodno me ispravite ako gresim:
A) Naci posao u struci u dovoljno velikoj firmi kojoj cu mozda kroz par godina trebati kao strucan kadar, pa istolerise moje studije i izostanke sa posla.
B) Raditi najneplaceniji posao u drzavi tako da ne predjem granicu minimalne zarade, jedva sastavljati kraj s' krajem godinu dana, ali onda konkurisati za bespovratni kredit i nastaviti studiranje samo kao student.

Da li ove solucije piju vodu?

Vecina univerziteta nema vecernje casove prve dve godine, bar ne za sve predmete. Vecina koledza ima vecernje casove, prilagodjene studentima koji imaju posao. Neki univerziteti, kao sto je recimo CSU Northridge, imaju executive program (PACE), koji je ubrzan i namenjen je onima koji rade. Skoro nijedna firma ne tolerise izostajanje svojih regularnih radnika, osim u ponekim situacijama (oni insistiraju na skolovanju ili recimo ako radis za UCLA i resis da studiras kod njih, onda dobijes i 70% popust i mogucnost da izadjes kad hoces, zavisno od predavanja; ili na primer, ako radis za City onda isto nije problem). Ja navodim skolske ustanove ovde, jer za njih sam obavestena. Za ostale gradove i drzave ne znam, jer i nema potrebe da znam :da:

Solucija B je (na zalost) vrlo prihvatljiva. Sve trazi zrtvu, zar ne?

dejancic
28.02.2010, 23:41
Solucija B je (na zalost) vrlo prihvatljiva. Sve trazi zrtvu, zar ne?

Apsolutno je prihvatljiva. Za godinu dana, cak i sa ogranicenim finansijskim resursima, svasta moze da se unapredi, a samim tim i olaksati sebi pocetak studiranja.
Prvo zrtva, posle zetva...

dejancic
01.03.2010, 00:05
Malko brkamo loncice ovde :wacko:

Jos na loncice dodaj i pokoji tiganj i dzezvu i shvatices situaciju u mojoj glavi :wacko:

Isto tako, nema potrebe razmisljati i planirati 20 koraka unapred, jer milion stvari moze da se desi u medjuvremenu.

Veruj mi, ja bih prvi najvise voleo da me neko ovako :budalo: zvizne po glavi kada krenem da razmisljam mnogo unapred, ali situacija je takva da se mora razmisljati.
Dilema:
Da li otici u drzavu (citaj Florida) koja je po informacijama koje ja imam mrtva za sve poslove, a za moju struku pogotovo ( citaj: j.... ti drzavu koja ima tv stanica manje od Beograda) zato sto imas par kontakata i zato sto je jeftina za zivot, a pritom se na duze staze oprostiti od nastavka skolovanja, jer nemaju jedan jedini koledz ili univerzitet sa smerom koji mene interesuje.

Ili otici u drzavu u kojoj nemas nikoga, ali mozda odmah ili u buducnosti ima mogucnosti za posao plus fakultet koji volis.

I kako sada ne planirati unapred, kad pogresna odluka moze da nas uspori za nekoliko godina.
PS: Ne ocekujem da bilo ko moze da odluci umesto mene, samo razmisljam naglas :)

Otvorite novu temu, pa nije problem :da:

Ne bih jos da otvaram novu temu, ali imam pitanje koje do sada nisam video da je negde obradjeno. Kako je regulisan nastavak skolovanja, ako zelimo da za nijansu promenimo smer. Dakle, posle diplomiranja na visoj skoli u Srbiji, da li je uopste moguce preskociti koledz, a ako je moguce da li je izvodljivo pritom i promeniti smer? Da li moze los prosek diplomiranja (citaj 8,0) da nas kosta da nemamo univerzitet koji bi nas primio ili pare sve mogu da zavrse?

milena_ns
01.03.2010, 00:34
Kako je regulisan nastavak skolovanja, ako zelimo da za nijansu promenimo smer. Dakle, posle diplomiranja na visoj skoli u Srbiji, da li je uopste moguce preskociti koledz, a ako je moguce da li je izvodljivo pritom i promeniti smer? Da li moze los prosek diplomiranja (citaj 8,0) da nas kosta da nemamo univerzitet koji bi nas primio ili pare sve mogu da zavrse?

Isto ovo i mene zanima.
Bilo bi korisno da se otvori nova tema o nastavku skolovanja u USA sa detaljnijim informacijama.

Zana
01.03.2010, 01:17
Ne bih jos da otvaram novu temu, ali imam pitanje koje do sada nisam video da je negde obradjeno. Kako je regulisan nastavak skolovanja, ako zelimo da za nijansu promenimo smer. Dakle, posle diplomiranja na visoj skoli u Srbiji, da li je uopste moguce preskociti koledz, a ako je moguce da li je izvodljivo pritom i promeniti smer? Da li moze los prosek diplomiranja (citaj 8,0) da nas kosta da nemamo univerzitet koji bi nas primio ili pare sve mogu da zavrse?

Isto ovo i mene zanima.
Bilo bi korisno da se otvori nova tema o nastavku skolovanja u USA sa detaljnijim informacijama.

Mislim da postoji vec takva tema, provericu kasnije pa moze cela ova diskusija da se prebaci tamo.

Diploma iz Srbije (i bilo koje druge zemlje) treba da se prijavi, bez obzira da li je u pitanju AA ili BA/BS. Koledz apsolutno nije neophodan korak ka studiranju. Za koledz se odlucuju studenti zbog materijalne situacije i ako recimo nisu sigurni da ce biti u situaciji da kontinuirano studiraju godinu za godinom. Neki univerziteti ne primaju kandidate za "2nd degree", neki imaju specijalne uslove. Koledzi obicno imaju malo "labavija" pravila ali u principu nisu mnogo na strani kandidata koji "ponovo" studiraju na istom nivou. Razlog ovome sada je ekonomska situacija, jer su mnogi javni univerziteti prebacili dosta studenata na koledze jer je drzava umanjila finansijska sredstva (to se desilo prosle godine sa UCLA/SMC te je SMC dobio naknadnih vise hiljada studenata). U takvoj situaciji studenti koji se nikada do tada nisu skolovali imaju prednost, a ostalima se savetuje da verifikuju diplome. Ovo pravilo ne vazi ako se uzmu dve razlicite AA diplome u isto vreme (ja sam to uradila, double major).

Ovo je za sve dobra varijanta trenutno jer javne skolske ustanove u istom regionu imaju medjusobne sporazume o studiranju, a prve dve godine opsteg obrazovanja i nizi nivo strucnog obrazovanja se poklapaju. Univerziteti garantovano priznaju polozene ispite. S druge strane, cena predavanja je drasticno razlicita. Pri ovakvoj kombinaciji, studiranje se produzava za godinu dana, ali svi ustede mnogo para.

Sto se tice proseka 8.0, to je ovde 2.0 i prognoze nisu dobre. Recimo da je prosek primljenih na UCLA Finance School 3.85. UCLA navodim kao primer jer je "public" ($10,000 skolarina i knjige plus troskovi zivljenja, sve skupa oko $25,000 godisnje), o privatnim ne govorim jer tesko da ce neko imati dovoljno sredstava za upis (USC na primer, skolarina i knjige godisnje $26,000, sa ostalim troskovima ukupno $46,000). Resenje za takvu situaciju je 4.0 prosek (10.00 tamosnjih) i da je student perspektivni "leader".

Promena struke nije nikakav problem, samo je malo komplikovanije objasniti sve detalje.

Dejancicu, sto se tice filmske i TV industrije i BA diplome u ovom polju, opisacu ti samo pocetnu situaciju na UCLA: ne mozes odmah da izaberes filmsku struku. Nakon polaganja svih opstih predmeta, 6 ispita polazes kao pripremanje (da bi usao u izbor za tu struku) i na osnovu portfolija, razgovora, eseja i ocena oni biraju srecnih 25-oro od vise stotina ili hiljada prijavljenih. Skolarina za film je duplo skuplja plus ti za projekat treba $10,000.Ti sad vidi koje su ti sanse, za diplomu koja ti apsolutno ne garantuje bolji pocetak u industriji od onih koji nemaju tu diplomu. Pomaze neminovno da se snadjes, ali posao dobijas strogo na osnovu svog znanja a ne diplome. Da preciziram, mnogo znaci kasnije u poslu ali neces biti apsolutno u boljoj starnoj poziciji od onih koji nemaju diplomu. Ja radije savetujem kurseve koji ce ti pomoci da "razbijes" intervju za posao prvo, pa pretpostavljam da ces nakon toga i sam videti da je bolje da editing/producing/writing ucis kroz praksu a diplomu razvijas u drugom smeru - kao recimo Finance/TV producing option ili slicno... bar sam ja takav zakljucak dobila. Ovo je naravno savet za starije od 25, jer prosek studenata na skoli filma je 20 :smrc: I isto toliki zaposlenih na setovima za production/editing assistants i slicno :no: Ko ce drugi inace da im radi za 50 dolara na dan (od 12 do 15 sati) Veruj mi, okretala sam ovu situaciju milion puta u glavi... I danima plakala jer sam odbila i Warner Bros i Fox Films zbog $7 na sat - za imigrante ta opcija tesko da je prihvatljiva jer moras da platis i stan i racune. Tuga, ali uvek postoji i drugi put. Mnogo je sve ovo lakse prebroditi kad si 18.

dreamerns
01.03.2010, 17:40
Hehe....znaci ako nisi strebercina u Srbiji, nista od studiranja. Moje misljenje je da je studiranje u Srbiji uzaludno bacanje para, zivaca i vremena. Naravno, nismo svi mogli da biramo gde cemo studirati...pa smo uzeli ono sto smo mogli. Medjutim, ono sto treba napomenuti je da se ovde podjednako boduje bilo koji univerzitet u srbiji. Pa ne vidim razloga zasto ici u npr Prirodno Matematicki ili Elektro (govorim za IT struku) gde ce se odredjena kolicina profesora izivljavati na tebi godinama, tesko nabijes prosek kakav ti treba (doduse, sada su 5x olaksali studiranje zbog bolonje), a nauciti svakako neces nista. Ako covek planira da ide "napolje", moj savet je lepo upisati neku visu poslovnu, ili tehnicki u Zrenjaninu, ili pak neki privatni faks (doduse, to je skupo) i lepo oladiti to skolovanje na miru, uz veselje i igru, a ako se stvarno potrudis, onda mozes nabiti prosek o kojem Zana gore prica da ti je potreban ovde. Kada se ovde verifikuje diploma, bice svejedno...
Naravno, ako covek moze da eskivira Srbiju i odmah pocne ovde da studira....ekstra. Ucis ono sto volis, a samim tim faksovi su 1000x laksi. I ono sto je najbitnije...priznaje se.
Postoji i varijanta za sportiste...ovde ti najbolje prodju za stipendije. Upoznao sam jednog lika koji igra tenis i slao je snimke kako igra svim univerzitetima u americi i jedan ga je primio. Takodje, ako je neko ooogroman (mislim visok bar 1.90 i ekstra debeo), moze da konkurise za centar u fudbalskom timu. Oni su ovde ekstra cenjeni kao sportisti.

lala
01.03.2010, 20:44
studiranje je svugde manje vise isto,mada za licni uspeh naj vise je zasluzena snalazljivost,nije sve ni u srbiji tako tuzno i crno,ne mora da znaci da je u srbiji ne moguce zaraditi nesto i skuciti se. :) :)

dreamerns
01.03.2010, 22:52
studiranje je svugde manje vise isto...

Kompletno netacno...

mada za licni uspeh naj vise je zasluzena snalazljivost,nije sve ni u srbiji tako tuzno i crno

Ako je gledajuci moj faks....danas je daleko lakse ga zavrsiti, ali su nazalost izbacili i ono malo stvari sto je bilo dobro...tako da dobijes jos manje znanja i jos mi vise deluje uzaludan.

ne mora da znaci da je u srbiji ne moguce zaraditi nesto i skuciti se. :) :)

Ko to uopste i spominje? Ja govorim o studiranju...

lala
01.03.2010, 23:53
kompletno netacno-zasto?

uvek je naj teze dok studiras i uvek je drugom lakse nego tebi :)

barajevo31
02.03.2010, 11:37
dreamerns, treba da vidiš kakvi su programi na fakultetima u EU gde je bolonjski sistem primenjen već niz godina. Kada porediš njihove evropske škole i naše balkanske, srećan si što si mogao da se školuješ u Srbiji. Tek tamo vidiš šta oni sve (ne)uče ali i to dolazi nama polako. A naši fakulteti su cenjeni u svetu, imamo x kvalitetnih ljudi što potiču sa srpskih univerziteta, a i dosta stranaca studira u Srbiji.

Oxford, Princeton, Harvard, MIT... su nešto drugo. Na kraju se opet sve svodi na to šta i kako dobro znaš da radiš a ne gde si završio školu jer sa današnjim tempom života i brzinom napredka ono što si učio pre 10 godina se danas verovatno ne primenjuje više tako da moraš konstantno da se školuješ a i da se usavršavaš u drugim branžama, ne samo u svojoj.

Ja lično mislim da ne treba mnogo obraćati pažnju koji fakultet pohadjaš i u kojoj državi jer diploma je danas samo papir, legalna osnova koja je potrebna poslodavcu da te zaposli na neko radno mesto, a u IT-u nekada ni to ne važi, nego se treba usavršavati i raditi kao konj da bi se postigao zavidan nivo znanja i iskustva zbog kojeg će te neko primiti na posao.

dreamerns
02.03.2010, 18:32
Nemojte mi pocinjati sa tim kako su nasi ljudi cenjeni svuda u svetu i fakulteti. To su ciste gluposti. Nasi pojedinci su cenjeni u svetu...i to je tacno...ali ne zato sto su zavrsavali fakultet kod nas, nego zato sto su svojim radom i trudom to stekli. Fakultet moze imati ekstra dobar program, ali ako nema ko da ga predaje...sta ti vredi? Na mom faksu je 50% ljudi izaslo koji nisu znali ni e-mail da procitaju. Pogotovo najbolji studenti sa sve desetkama, uglavnom su bili najgori sto se prakticnog znanja tice (cast izuzecima...jednom u 2 generacije). Umesto da nauce nesto sto ce im trebati, studenti su bili mrcvareni godinama da uce kompletne budalastine. Oni koje je interesovalo to su ucili sa strane ono sto ih interesuje i tako stekli svoje znanje (sto naravno prouzrokuje da ces tesko biti ekstra dobar student na faksu). Kada je stigla ta bolonja, program je bio daaaleko bolji, ali jednostavno nema ko to da predaje. Profesori jednostavno nemaju dovoljno znanja, a neki od njih su preuzeli tonu predmeta da predaju (ne mozes biti strucnjak za 100 stvari). Uopste ne zelim da zalazim u detalje, ali je tuzno i jadno (cak gore nego pre 10 godina, iako je sam program bolji). E sada, da se taj faks lako zavrsava...bilo bi ok. NIsi nista naucio, nisi se ni namucio. Medjutim, to je daleko od istine...bubacenje teorema i dokaza napamet (na sta mi se ovde svi cude) i trosnje vremena, zivaca i novaca na gluposti...toga ima na pretek. Da se izadje na ispit i da od 140 studenata polozi 2-3 je bila redovna pojava. Sada su zbog Bolonje morali da zestoko smanje kriterijume, ali u moje vreme je jednostavno bilo tako. Jedino sto je stvarno dobro bilo na tom faksu je da su se ucile neke osnove, koje priuceni programeri uglavnom preskoce. Onog koga je interesovalo, mogao je iz toga nesto korisno da izvuce.
Gledao sam program na osrednjim faksovima u Americi (ne MIT, ali nije ni neki subi-dubi ko nas BK ili jos gore Sajam u Kamenici. U pitanju je IIT i UIC. Program je bajka u odnosu na bilo sta sto mi imamo. Mozes se usmeravati kako hoces. Imas jedno 300 predmeta da biras. Mozes biti specijalizovan game developer, ili pak IT admin (npr. kod nas na computer science se mreze ni ne pominju). Ono sto je bitno je da ti profesori iza sebe imaju redovne naucne radove i dostignuca. Da itekako znaju tematiku o kojoj pricaju. Grupe su daleko manje itd itd. Da ne govorim o tome da postoji i praksa i na kom je ona nivou u nekoj npr Motoroli ili u Srbiji kod pera soft-a.
Ja se u potpunosti slazem da je opste obrazovanje na koje smo mi navikli (pogotovo ono iz osnovne skole) daleko slabije u USA. Doduse, oni su vise okrenuti kreativnosti. Koliko ljudi je u osnovnoj naucilo da svira neki insturment kod nas? Ovde svaki amer kojeg znam svira nesto. Tako da...Amer iz neke ok osnovne kada izadje svira gitaru, Srbin zna koliko ima ovaca u Australiji. Sta je u zivotu bitnije...stvar prioriteta. Medjutim, fakulteti u uska specijalizacija....e tu su stvarno daleko ispred nas. A na faksu me zabole za sociologiju i opste price....dosao sam da ucim nauku koja me interesuje.

lala
02.03.2010, 23:26
gde god zavrsio fakultet da bi bio cenjen to moras da postignes svojim trudom i radom,slazem se sa konstatacijom da se uce i nepotrebne stvari,a to sto neki ne znaju da otvore ni email mozes naci svugde po fakuletitma,ne samo kod nas.
kad zavrsis fakultet bilo gde po sopstvenim rezultatima ces videti jel si dovljno naucio i jel si se dovljno obrazovao ako nastavis karijeru u smeru za sta si se specijalizirao.

lenhi
03.03.2010, 14:56
Dreameru ima tu niz okolnosti koje se moraju uzeti u obzir!
Slažem se sa tobom ali nisu mladi krivi što moraju kroz to proći! Kako da ti profesor prenese znanje kad živi u državi u kojoj se i ne primjenjuje to čemu te uči jer u toj državi nema privrede?! I on sam nema gdje da napreduje.
Drugo, ti sutra kad završiš nemaš gdje raditi jer je pukla privreda pa nemaš gdje ni naučiti nešto (na fakultetu nisi naučio ništa). Šta možeš osim papira ponuditi nekom kod koga treba da radiš?
Znači nije studiranje samo za sebe. Ima veze i sa zaposlenjem, nije tačno da nema. To treba da bude jedan zaokružen sistem. Hoću da kažem da ne žive svi u većoj sredini kao BG ili NS pa da imaju veće mogućnosti za preusmjeravanje, samostalno napredovanje... Naše školstvo je nula jer ti ne nudi ništa sa čim možeš sutra na tržište rada izaći, jer ništa nisi naučio! Ali svako želi nešto završiti i biti obrazovan to je neosporno, i svako na to ima pravo!
Pozdrav!

dreamerns
03.03.2010, 16:48
Dreameru ima tu niz okolnosti koje se moraju uzeti u obzir!
Slažem se sa tobom ali nisu mladi krivi što moraju kroz to proći! Kako da ti profesor prenese znanje kad živi u državi u kojoj se i ne primjenjuje to čemu te uči jer u toj državi nema privrede?! I on sam nema gdje da napreduje.

Ne bih se slozio. Na faksu na kojem sam bio, imao sam priliku (nazalost mali broj predmeta) da ucim od profesora koji su itekako umeli da prenesu znanje. Ni oni nisu imali ne znam kakve uslove za rad, ali su voleli to sto rade i znali. Veliki broj profesora koji su bili najgori, su itekako imali svoje prilike osamdesetih godina i radili po inostranstvu itd. Razlog zasto su bili najgori je neki komunisticki kriterijum koji su zadrzali, a to je bahacenje kako im se hoce...mucenje studenata na gluposti itd. Ja priznajem da je coveku sto je stariji, to je teze da ostane u korak sa tehnologijom. Medjutim, onome kome je to posao...jednostavno mora to da radi. Ne mozes predavati na IT departmanu i tretirati razvoj kao da je 1972 godina.

Drugo, ti sutra kad završiš nemaš gdje raditi jer je pukla privreda pa nemaš gdje ni naučiti nešto (na fakultetu nisi naučio ništa). Šta možeš osim papira ponuditi nekom kod koga treba da radiš?

Ovo se u potpunosti slazem...zato je bitno kod nas uciti sa strane. Tu dolazi i ono sto sam gore napomenuo da nasi koji su se probili u svetu, nisu strucnjaci iz razloga sto su nasi fakulteti dobri, nego zato sto su sami se trudili da to nauce.

Znači nije studiranje samo za sebe. Ima veze i sa zaposlenjem, nije tačno da nema. To treba da bude jedan zaokružen sistem. Hoću da kažem da ne žive svi u većoj sredini kao BG ili NS pa da imaju veće mogućnosti za preusmjeravanje, samostalno napredovanje... Naše školstvo je nula jer ti ne nudi ništa sa čim možeš sutra na tržište rada izaći, jer ništa nisi naučio! Ali svako želi nešto završiti i biti obrazovan to je neosporno, i svako na to ima pravo!
Pozdrav!

Mislim da to nema mnogo veze sa sredinom u kojoj zivis. Doduse, kada dodje vreme za trazenje posla, uvek ga ima vise u vecim gradovima...ali je i veca konkurencija.

Ja ne znam da li su me svi razumeli kako treba, ali moj zakljucak jeste da u Srbiji treba sto pre otaljati fakultet. Odnosno, kada zavrsis bilo koji i zelis napolje...onom u stranoj zemlji bice svejedno kakvu diplomu cita. Zato je recimo bolje upisati neki faks gde ces provesti 20% vremena uceci, dobiti dobre ocene, a ostalo vreme mozes i raditi i odmah sticati radno iskustvo koje se svuda ceni. Druga opcija je trositi 100% vremena i zivaca na faks i izaci bez iskustva i nazalost, bez mnogo vise znanja.

Nemanjank
04.03.2010, 10:01
Hvala svima koji su odgovorili! Nista, odlucio sam da se prijavim ove godine za green card, cak i ako upisem fakultet. Pa sta bude, nek bude. :)

Jos jednom hvala svima, posebno Zani :D

dreadnot
04.03.2010, 10:28
To sto ces da upises fakultet je normalna odluka, doslo vreme i to treba da se radi. Ako te izvuku, lakop ces da odlucis da li zelis i dalje da studiras ili cesw da palis preko i da tamo pokusas da zavrsis. Sedeti i cekati da te izvuku je malo glupavo...

dejancic
04.03.2010, 10:32
Hvala svima koji su odgovorili! Nista, odlucio sam da se prijavim ove godine za green card, cak i ako upisem fakultet. Pa sta bude, nek bude. :)

Jedini savet koji imam da ti dam je da ako planiras jednog dana da odes u inostranstvo na racun nastavka studiranja ili ako mislis da nastavis fakultet kada se docepas inostranstva, probas da izguras sto veci prosek. Ja sa svojim bednim 8.0 prosekom mogu da se pozdravim sa nastavkom studija, vec udri Dejana is pocetka...

dreamerns
04.03.2010, 17:32
Jedini savet koji imam da ti dam je da ako planiras jednog dana da odes u inostranstvo na racun nastavka studiranja ili ako mislis da nastavis fakultet kada se docepas inostranstva, probas da izguras sto veci prosek. Ja sa svojim bednim 8.0 prosekom mogu da se pozdravim sa nastavkom studija, vec udri Dejana is pocetka...

Upravo zato i treba upisati Fabus ili neki od tih "platis i dobijes diplomu" fakulteta :-)

pekka
04.03.2010, 19:15
Nemoj biti tako okrutan prema Sega-Mega-Fabus visokim skolama. Ja sam cuo da ipak to ne ide tako lako. Moras da, pre svakog ispita, kupis neku tzv. knjigu koju je napisao tamo neki tzv. profesor na doticnoj skoli i tek tada imas obezbedjenu ocenu 6, a ako kojim slucajem procitas tu knjigu i o njoj prodiskutujes sa autorom onda se moze ocekivati i visoka ocena. I tako knjiga po knjiga, ispit po ispit, stigose nam novi direktori banaka, javnih preduzeca, nacelnici sluzbi u organima uprave (kako lokalne, tako i drzavne). Prvo radno mesto pa direktor (ali obavezno kadrovi sa Sega-Mega-Fabusa sa pazljivo odabranim clanstvom u nekoj partiji). Ma divota od drzave.:no:

pekka
04.03.2010, 19:17
Izgleda sam bas prolupao. Zreo sam za dizanje sidra odavde - prezreo.:==D:

dejancic
04.03.2010, 19:30
Izgleda sam bas prolupao. Zreo sam za dizanje sidra odavde - prezreo.:==D:

I ja takodje. Danas sam otvorio Press i toliko se iznervirao, zamalo srcka da me drmne. Nije pomoglo ni glasno psovanje, ni javno pljuvanje po doticnoj, a ne bi ni unistavanje novina...
Znam ja da doticna, ciji sam intervju citao, nije kriva. Ona samo koristi sansu koja joj se pruzila, ali ne mogu vise da gledam one, koji ne samo da kradu, nego se jos i javno toliko naivno pravdaju da svako sa iole mozga shvati da tu nisu cista posla.
Vreme je...

dreadnot
05.03.2010, 09:53
Kad pocnes da radis u drzavnoj upravi uvidis koliko je lako i gotovo potpuno normalno dograbiti neke privilegije koje ti stoje na dohvat ruke. Samo zavisi da li si blizu glavnog koji odlucuje i da li je njegova dobra volja da ti to da. Sluzbena kola sa placenim gorivom, nepotrebni putevi u inostranstvo na kojekakve skupove i sl., sa placenim dnevnicama, prekovremeni rad koji te nije ni video, ali kapne neka crkavica i sl., samo su deo mogucnosti. S obzirom na to da svi kukaju na malu platu, normalno je da ces da iskoristis sve sto mozes. Zasto da se lomatas busom, ako sofer moze da te odveze? A narod to sve placa kroz poreze... Mada, ne mislim da je samo ovde tako, privilegije su svuda prisutne, a fin su nacin da zadovoljis radnika ne povecavajuci mu platu... dokle god neko drugi placa to zadovoljstvo...

pekka
05.03.2010, 10:38
Meni se blago receno povraca od svega toga. Ja nikada u zivotu nisam primio platu jer sam oduvek bio slobodan umetnik i za svoje angazovanje sam dobijao honorare, iskljucivo od privatnih investitora (sa drzavom nikada nisam imao posla). Sve ovo bi trebalo da znaci da sam svaki dinar posteno zaradio. Upravo zbog toga mi se i povraca od svih tih varijanti, a pogotovo kada vidim kakvi likovi se tu sve muvaju i trose novac koji posten svet uplacuje na ime poreza. Zao mi je svakog dinara koji uplatim jer znam da ode na cevape, vozikanje nekoga i necije dece (ono malo do fakulteta u BG ili NS itd.), razne namestene tendere, raskalasne reprezentacije i ko zna sta sve jos. Jedino me tesi sto od ovoga leta vise necu finansirati svu tu stoku.:grin:

lala
05.03.2010, 16:54
ne morate imati toliku netrpeljivost prema privatnim faklutetima,neki cak imaju i dobar program a kako se prolazi ispit zavisi od profesora do profesora,ti si platio pa ako hoces nesto da znas ti uci,a sto se tice ljudi na direktorskim mestima ili slicno oni su tamo jer su snalazljivi,nemojte da budete kivni na tudji uspeh,jer kao i uvek nije bitno ko je sta zavrsio vec kako se snasao. :naughty:

Zana
05.03.2010, 17:17
ne morate imati toliku netrpeljivost prema privatnim faklutetima,neki cak imaju i dobar program a kako se prolazi ispit zavisi od profesora do profesora,ti si platio pa ako hoces nesto da znas ti uci,a sto se tice ljudi na direktorskim mestima ili slicno oni su tamo jer su snalazljivi,nemojte da budete kivni na tudji uspeh,jer kao i uvek nije bitno ko je sta zavrsio vec kako se snasao. :naughty:

Shvatam da se ti u neku ruku osecas prozvanim, ali....

Posto vec imas iskustva sa jednim od privatnih fakulteta, ako mozes da pojasnis sledece: privatni fakulteti u USA upisuju studente na osnovu proseka sa prethodnog skolovanja, eseja, vizije o tome kako zele da iskoriste znanje koje ce dobiti tokom skolovanja i intervjua sa komisijom; ako je novac problem, fakultet ima svoje fondove za talentovane studente a postoje i drzavni fondovi (o cemu smo vec pisali); e sada - koji su parametri bili na BK fakultetu?

Koliko je bodova imao/la student prvi na listi kada si se ti upisivao?
Da li je postojao prijemni ispit i iz kojih predmeta?
Koliko je studenata koji su finansijski bili sposobni za upis odbijeno zbog (ne)uspeha u prethodnom skolovanju?
Koliko je studenata ostalo "ispod crte"?
Da li je iko ko je imao dovoljno novca bio odbijen?
Da li je BK fakultet finansirao neke od studenata?
Kolika je prolaznost na ispitima?
Koji je odnos upisanih/diplomiranih?

Za drugi deo tvoje tvrdnje - dosta nas je moglo i bilo sposobno da se snadje, samo da uslov za "snalazenje" nije bio clanstvo u tada aktuelnim politickim strankama, kao i od ujaka, striceva i druge rodbine - a jos ako se ne cuti kad treba, e onda nije bilo dobro... tako da Lalo, ne radi se o zavidnosti, vec o ogorcenosti. Kako mi se cini, tu se nista drasticno nije izmenilo za sve ove godine...

Meni je bitno ko je sta zavrsio... i ovde je bitno. Nije isto da li je neko diplomirao na NYU, UCLA ili Phoenix...

I ne treba da bude.

pekka
05.03.2010, 17:19

Ja ne mogu biti "kivan" na neciji uspeh kada sam sasvim zadovoljan sopstvenim, niti sam pisao o tome. Nije mi jasno kako niste shvatili poentu kada je ona tako ocigledna. Nisam ja netrpeljiv prema privatnim fakultetima, nego sam kivan zbog negativne selekcije koja nikada nije bila gora.
Sto se tice direktorovanja, tu sam se odlicno snasao te sam direktor sopstvene firme i nemam problema sa nekim "tudjim uspesima", ali tu ste takodje promasili temu u potpunosti.
I samo da se osvrnem na meni potpuno stran nacin razmisljanja (ovde odomacen), direktor ne treba da bude "snalazljiv" da bi postao direktor, nego treba da se pokaze i dokaze, pa da tako postane direktor. Nije neka tamo firma reality show, pa da se vrednuje snalazljivost. Ako je blizu pameti da nekome prvo radno mesto bude direktorsko, onda se mi uopste ne razumemo.

lala
05.03.2010, 17:52
@zana,nisam se osecao dirktno prozvanim jer ne hajem za komentare drugih. :)
a sto se tice tih rodbinskih veza i slicno iz nekih vasih postova sam video da nije ni u americi nije nista bolja situacija,svima nam je pruzena sansa zvana zivot e sada je na nama kako cemo to iskoristiti. :)

@pekka,slazem se sa tim da treba da se pokaze i dokaze,to dolazi i kod nas jer nestaje drustveni kapital gde su ljudi dolzili na mesta po snalazljivosti.

pekka
05.03.2010, 19:52
@pekka,slazem se sa tim da treba da se pokaze i dokaze,to dolazi i kod nas jer nestaje drustveni kapital gde su ljudi dolzili na mesta po snalazljivosti.[/QUOTE]

Ali to ce jos dugo da traje. Ja sam najvise mislio na javna preduzeca, lokalnu upravu itd. Oni jedu budzet nenormalno i nikome ne polazu racune. Onda se osecas kao budala kada placas sve uredno i na vreme (mislim i na poreze i na racune). Tu se direktori i nacelnici biraju na osnovu partijske pripadnosti a nemaju blage veze sa poslom koji navodno rade. Onda zaposle jos njih milion koji su kao strucnjaci i koji treba kao stavrno da rade, a i oni su se tu nasli pre svega na osnovu politickih ili burazerskih veza. Pa kad se u takvim pomijama slucajno zadesi neko cestito stvorenje, koje stvarno zna svoj posao i hoce posteno da radi, biva ismevano od gore pomenute bratije. Onda slede dva putica. Ili se bezi glavom bez obzira ili bude po onoj narodnoj - pomesas se s'pomijama, pojedu te svinje.:no:

Good Spirit
06.03.2010, 14:12
Shvatam da se ti u neku ruku osecas prozvanim, ali....

Posto vec imas iskustva sa jednim od privatnih fakulteta, ako mozes da pojasnis sledece: privatni fakulteti u USA upisuju studente na osnovu proseka sa prethodnog skolovanja, eseja, vizije o tome kako zele da iskoriste znanje koje ce dobiti tokom skolovanja i intervjua sa komisijom; ako je novac problem, fakultet ima svoje fondove za talentovane studente a postoje i drzavni fondovi (o cemu smo vec pisali); e sada - koji su parametri bili na BK fakultetu?

Koliko je studenata koji su finansijski bili sposobni za upis odbijeno zbog (ne)uspeha u prethodnom skolovanju?

Za drugi deo tvoje tvrdnje - dosta nas je moglo i bilo sposobno da se snadje, samo da uslov za "snalazenje" nije bio clanstvo u tada aktuelnim politickim strankama, kao i od ujaka, striceva i druge rodbine - a jos ako se ne cuti kad treba, e onda nije bilo dobro... tako da Lalo, ne radi se o zavidnosti, vec o ogorcenosti. Kako mi se cini, tu se nista drasticno nije izmenilo za sve ove godine...

Meni je bitno ko je sta zavrsio... i ovde je bitno. Nije isto da li je neko diplomirao na NYU, UCLA ili Phoenix...

I ne treba da bude.

Evo ja se osećam u neku ruku prozvanim (na baš od tebe Žana, jer koliko vidim pričate o BK, ali si postavila dobra pitanja a drugi su prozvali generalno "privatnike"), jer sam student na privatnom fakultetu (nije BK, ali mislim da ne menja suštinu): fakultet za međunarodnu ekonomiju, Megatrend univerziteta.

Stvar koji mi smeta je generalizacija, svi privatni su loši a državni su super.

I odgovoriću iz mog iskustva i moje lične perspektive kako je:

Ne sećam se tačno, ali na mom fakultetu je 2004. kada sam upisivao primano 320 studenata i otprilike prvih 20-ak je imalo maksimalan broj bodva (prethodni uspeh + prijemni)

Postoji prijemni i biraš dva od dole navedenih predmeta, ja sam polagao Geografiju i informatiku. Sam prijemni je lak i to je jedna stvar koja mi najviše smeta, jer se ne pravi strožija selekcija na samom početku, ali sa druge strane kapiram takva je politika univerziteta, da čak i lošim kandidatima uzmu pare za prvu godinu.

Osnovni ekonomije
Sociologija
Geografija
Istorija
Engleski jezik
Matematika
Uvod u informatiku

Na spisku na kome sam ja bio, ostalo je dosta ljudi ispod 320, da li se nešto sa njima deslio naknadno ne znam.

Ne znam, ali ih je bilo.

Što se tiče mog fakulteta, postoji jedna stvar koja se generalizuje, ako je neko na privatnom faksu onda je pun para. To bar što se mene tiče nije istina a i moj fakultet ne zahteva neke velike finansije za studiranje. Školarina koju ja plaćam je manja nego na srodnim državnim. Moja školarina je 900evra. Po toj školarini sam upisao i po toj ću da završim, čak i kada sam upisao školarina je bila manja nego na FON-u, ne znam za ekonomski. Za FON znam jer sam se dvoumio između njega i mog trenutnog faksa.

Za BK ne znam, ali Megatrend daje automatski pune stipendije svima sa prosekom 9.25 za sledeću godinu. Takođe ne znam tačno koji su uslovi, ali znam da postoji stipendija i za prvu godinu za brucoše sa dobrim ocenama iz srednje.

Uglavnom nije sjajna, ali da napomenem to nije uglavnom zbog nekog nenormalnog kriterijuma već zbog loše selekcije studenata. Moj stav je da kriterijum mora da bude veći ali takođe sam video da se kriterijum i povećavao godinu za godinom.

Evo jedne činjenice, nas je 2004. upisano 320, u II godinu je uspelo redovno da se upiše 30% !!! Ovo je pokazatelj da se na mom fakultetu ne prolazi na ispitima samo ako kupiš knjigu kako je neko napisao iznad. Takođe ovo ne oslikava težinu faksa već kao što sam rekao lošu selekciju studenata, zbog samog imidža faksa kao i lakim prijemnim ispitom. Loš imidž univerziteta dovodi uglavnom studente koji ne uspeju da se upišu na državne i koji srećom otpadnu u prve dve godine i na Megatrendu ali verujem da u proseku daju bar dve školarine, pa kapiram da je to bio reper upravi (nažalost).

Ja sam trenutno 4. godina (apsolvent) na smeru "severna Amerika" i ima nas 15-ak i to čini mi se sasvim pristojnih budućih diplomaca, tako da me raduje činjenica da se vremenom isfiltrira kadar.

Zaista ne znam, ali mislim da odnos nije za pohvalu, iako bi neko rekao da je bolje da taj odnos bude što veći, ja se ne slažem. Treba naći optimalan odnos, jer previše drastičan govore da nešto nije u redu, ili su studenti loši, ili kriterijum ili profesori ...

Slažem se, ali mislim da to ima veću težinu u uređenim sistemima obrazovanja, gde diploma sa neke institucije garantuje određeno znanje, dok kod nas u srbiji siguran sam da to ne može da se garantuje ni za jednu.

Takođe dodao bih da lošem imidžu privatnih univerziteta doprinosimo mi sami najviše, jer ta loša selekcija studenata postaje najbučnija kada shvati da se ne prolazi samo sa kupovinom knjige i plaćanjem školarine i onda kreće pljuvačina. A to samo govori o njima, ja nikada ne bih potrošio 4-5 goina negde gde nisam zadovoljan

Do sada sam promenio nekoliko firmi (i nikada nisam tražio posao dugo) i nisam se susreo da me neko odbije zbog mog izbora faksa (bar da sam ja svestan toga).

Bottom line: Privatni univerziteti (mogu da garantujem samo za moj faks) pružaju ogromne mogućnosti, ja imam kvalitetne profesore, koju su dostupni za mentorski rad, kvalitetnu literaturu i sjajne uslove. Ali za to moraš da pokažeš želju i inicijativu da te mogućnosti iskoristiš, jer kriterijumi prolaska na ispitu ti to ne zahtevaju. Tako da ko se zadovoljava prosekom, tako će i završiti.

pekka
06.03.2010, 18:01
Potpuno se slazem sa svim sto si ovde elaborirao. Mogu samo da ti cestitam na zrelom razmisljanju i da kazem da sigurno nisam imao na umu studente kao sto si ti. Ali ni ti izgleda neces ostati ovde kada zavrsis fax, jer si drugaciji. To je bila moja poenta, a ako sam se malo zaneo u pljuvanju privatnih fakulteta to je zato sto sam ja ipak studiorau u proslom veku. Omatorilo se, sta da se radi. I mnogo sam razocaran zbog cele situacije ovde. Valda zato sto mi je stalo.:no:

Zana
06.03.2010, 19:22
@ Good Spirit

Hvala na odgovoru.

Ako se "generalizacija" odnosila na mene - postavila sam pitanja jer nisam upoznata sa situacijom tamo. Znaci, nisam komentarisala nego sam postavila pitanja na osnovu tudjih komentara. Vec deceniju nemam susret sa tamosnjim sistemom (i po svemu sudeci tu nista nece da se promeni u skorije vreme). Moram da priznam da sam imala "zastitnicki stav" prema privatnim univerzitetima u Srbiji (jer sam mislila da su komentari losi samo zbog "nenaviknosti" ljudi na iste), a onda sam zbog nekih postova na ovom forumu promenila misljenje (sto se tice BK). Iskreno, ovo se desilo zato sto su prikazani stavovi i nedoumice (koliko se secam) bili u konfliktu sa stecenim obrazovanjem.

Situacija koju si ti opisao je poenta dobrog skolovanja: znanje i primena u praksi. Drago mi je da si zadovoljan.

Nevezano za ovo, slozila bih se sa Pekkom da su neke stvari tamo izgleda postavljene na pogresno mesto, jer znam da su neki ljudi odmah nakon skolovanja postali direktori, clanovi upravnih odbora, clanovi izvrsnih odbora u opstinama, itd. Takodje mislim da ove pozicije treba da zavise od iskustva i predjasnjih rezultata, tako da mi nije jasno koji su parametri bili korisceni pri izborima. A ovo su izgleda idealni primeri za temu "posao bez iskustva" :)

pekka
06.03.2010, 20:24
Nevezano za ovo, slozila bih se sa Pekkom da su neke stvari tamo izgleda postavljene na pogresno mesto, jer znam da su neki ljudi odmah nakon skolovanja postali direktori, clanovi upravnih odbora, clanovi izvrsnih odbora u opstinama, itd. Takodje mislim da ove pozicije treba da zavise od iskustva i predjasnjih rezultata, tako da mi nije jasno koji su parametri bili korisceni pri izborima. A ovo su izgleda idealni primeri za temu "posao bez iskustva" :)

Upravo tako. Zato sam i zapenio.

Good Spirit
06.03.2010, 21:30
@Žana - Nije se na tebe odnosilo kao što sam i napisao, tebe sam citirao samo zato što si "ubola" prava pitanja ;)

@pekka Hvala! Takođe se slažem sa tvojom konstatacijom kao i Žaninom.

lala
06.03.2010, 21:59
@zana znam da se ti postovi odnose na mene :)

eto mozda nemam neko veliko znanje,ali sam izgleda uspeo da ono malo znanja ne trune u meni vec sam od njega napravio neku prasku i sa 23 godine postigao sasvim dovljno i to uz tako malo znanja koje sam pokupio na tom bk univerzitetu :)

voleo bih da vidim sta si ti do sada postigla u svom zivotu i sa pmf ili nekom drugom ozbiljnom visoko skolskom ustanovom? :naughty:

steelers
06.03.2010, 22:43
fakultet za međunarodnu ekonomiju, Megatrend univerziteta.

Meni se jako svidjao taj fakultet, ali su mi rekli, "za vas dzibere iz provincije, nema". :;D:

Zana
06.03.2010, 23:08
@ Lala

Nisu se odnosili na tebe (kad si vec "potegao" to pitanje - ne mislis valjda da si jedini BK diplomac ovde), ali izgleda da ti bas ide od ruke dokazivanje svega izrecenog. Opet - ako hoces da se odnose na tebe, meni je totalno sve jedno. Ne mogu da se setim imena coveka a i mrsko mi je da trazim. Imam i pametnija posla, iskreno.

Sto se tice pitanja - niti padam na te fore, niti imam potrebu da ti polazem racune o svom zivotu, niti me interesuje tvoj zivot, niti su skolske ustanove ovde "poredive" sa onim tamo (zasto bi bile). Diploma ti stvara mogucnosti a ne garancije. Postoje milioneri ovde koji nikad nisu dobili diplomu. Uspeh svako meri na drugaciji nacin, te ne zelim da ulazim u rasprave gde je svako i niko u pravu (zavisno sa cije tacke gledista se analizira). Pored toga - ponavljam - mogu da dajem savete i ako neko zatrazi misljenja o zivotu ovde; u Srbiji ne bas, iz vise razloga. Da sam zelela da igram po tamosnjim pravilima, ne bih bila ovde. Moji saveti nekom ko zivi tamo ne bi doneli nista dobro - to svi znamo, zar ne? Jos uvek su neki principi neprimenljivi.

Tebi ako je tamo dobro i gradis uspesnu karijeru - srecno. Onima koji su ovde, takodje. Svako ima drugaciji put - ono sto je isto za svakog od nas koji zivimo ovde je porez koji mora da plati, nacin na koji se iznajmljuje stan, leci kod lekara, otvara racun, skoluje... o tome mogu da komentarisem, dakle o propisima i pravilima koje svako od nas treba da postuje. Individualne odluke treba da ostanu (po meni) upravo to - privatne i licne (izuzetak su prijatelji, ili ako osoba otvoreno zatrazi misljenje drugih o svom licnom problemu/situaciji).

Ako ti je cilj da prikupis informacije o zivotu ovde u slucaju da se doselis, mislim da imas dosta materijala za citanje. Nadam se da si zbog tih informacija ovde, a ne neceg drugog.

lala
06.03.2010, 23:55
@zana

ne sumnjam da imas pametnijih poslova.
tvoji saveti su korisni moram da priznam.
volis da se pravis pametna(pozitivan kompliment). :)

ne svidja mi se sto neki ljudi ovde gledaju na srbiju kao da je pakao na zemlji i kao da je u njoj sve lose.

pekka
07.03.2010, 11:00
Ne postoji na ovome svetu nista sto je samo lose ili samo dobro. Ni slika na starim TV aparatima nije bila crno-bela, imala je citavu paletu sivih tonova, ali lepo izbalansiranu i dosta prijatnu za gledanje. Problem je kada se negde taj balans poremeti, pa onda kada se jos i bitno poremeti. To moze da dovede do situacije da slika postane mnogo tamna pa se opasno menja percepcija. To opet ne znaci da na toj slici nece biti svetlih detalja, lepo vidljivih i citljivih. Malo je samo problem sto je ipak previse sve u senci i sto ona preti da proguta i ono malo sto je van nje.

lanas
10.05.2010, 09:51
Zdravo,

Da li neko sa ovog foruma zna kako prolaze računovodje što se posla tiče?

Radila sam u ugostiteljstvu, banci, sekretaske poslove, a sada kao računovodja. Završila sam Beogradsku poslovnu školu, a kasnije i Beogradsku bankarsku akademiju. Sada na Singidunumu dajem deiferencijalne ispite za treću, a ostaje mi i četvrta godina(uslov da bi upisala MBA). S obzirim da nemam novca za dalje školovanje u inostranstvu, odlučila sam da upišem Lincoln university i Singidunum(MBA) i na taj način dobijem američku diplomu. Proverila sam na sajtu Američke Vlade(spisak akreditovanih agencija) i diploma je važeća. Nadam se da će mi priznati, ako budem tražila posao.

Hvala unapred!

Zana
10.05.2010, 10:33
Zdravo,

Da li neko sa ovog foruma zna kako prolaze računovodje što se posla tiče?

Radila sam u ugostiteljstvu, banci, sekretaske poslove, a sada kao računovodja. Završila sam Beogradsku poslovnu školu, a kasnije i Beogradsku bankarsku akademiju. Sada na Singidunumu dajem deiferencijalne ispite za treću, a ostaje mi i četvrta godina(uslov da bi upisala MBA). S obzirim da nemam novca za dalje školovanje u inostranstvu, odlučila sam da upišem Lincoln university i Singidunum(MBA) i na taj način dobijem američku diplomu. Proverila sam na sajtu Američke Vlade(spisak akreditovanih agencija) i diploma je važeća. Nadam se da će mi priznati, ako budem tražila posao.

Hvala unapred!

To prilicno zavisi do toga na kojoj poziciji pronadjes posao i sta ti je specijalnost. Diploma te ubacuje u izbor za posao jer ispunjavas kvalifikacije, ako ne znas posao ne pomaze ti nikakva diploma - onda kreces od entry level gde te ocekuje training. Na primer - MBA plus 5 godina iskustva te kvalifikuje za posao CFO u nekoj od boljih korporacija. Ne znam te i ne bih da sudim - ali mislis li da je realno da dobijes takav posao? S druge strane, ako konkurises za posao Accounting Assistant da ispeces zanat a prijavis da imas MBA, niko te nece primiti na posao. Ne znam sta da ti kazem... racunovodstveni sistem u Srbiji je mnogo drugaciji od ovog ovde. Sto se bankarstva tice, mislim da je prilicno slicno sto se tice osnovnih checking, savings, credit accounts... investments i retirement ne verujem. Sta ti je option na BSBA - finance, accounting ili bankarstvo?

P.S. Imaj u vidu da je skola od koje ces da dobijes diplomu (a koja je ovde u CA) ima akreditaciju, ali te diplome ne priznaje ni jedan University u USA, niti je i jedan ispit transferable. Ako budes pozelela dalje ili da prenes ispite pa uzmes ovde diplomu - nijedan ti se ispit nece priznati. Nadam se da ti to dovoljno govori. Mislim da ces bolju prodju ovde da imas sa bilo kojim drzavnim fakultetom u Srbiji, nego sa tom na kojoj radis.

Srecno, Zana

P.S. 2 - zaboravih, Lincoln upisuje samo strane studente.

lanas
10.05.2010, 11:08
Hvala Žana,

Znači tvoja je preporuka da ne "bacam pare" na taj Univerzitet(MBA). Možda je bolje da završim četvrtu godunu, kada sam već platila. Interesuje me ako završim privatni fakultet kakve su mi šanse da nastavim nešto u USA? Nije mi jasno, zašto nijedan Univerzitet u USA ne priznaje Lincoln-ovu diplomu?

Što se posla tiče, trenutno sam u Srbiji na srednjoj poziciji, ali mi ne predstavlja nikakav problem da počnem iz početka i da upišem neki kurs ili školu, (ako tako nešto ima) za računovodstvo. Radila bih i bankarske poslove, potpuno mi je svejedno, samo da sve naučim što mi je neophodno.

Nikolica014
10.05.2010, 11:41
Od svojih 27 godina, 20 godina se bavim racunovodstvom, tako da cu tamo radije raditi i kao janitor, nego kao racunovodja :grin::grin::grin:

lanas
10.05.2010, 12:30
Sasvim slučajo sam se našla u ovom sektoru, što ne znači da nisam sprema na promenu zanimanja. Kompletan sektor finansija je za mene veoma interesantan.
Ako imaš neke informacije, koje mene interesuju, molim te piši.

Giorgos90
10.05.2010, 19:24
nasao sam odlican sajt za proveru trazenosti poslova, pogledaj:
http://www.payscale.com/

lanas
10.05.2010, 23:58
Hvala za informaciju. Ovaj sajt je super.

Cezar1
20.05.2010, 20:10
Kao i na Balkanu, i u USA dobar posao mozes dobiti ako imas dobar VIP ( veze i poznanstva). Sama diploma cesto vrlo malo znaci, ako ti je konkurencija za poziciju, tatin sin, menadzerov rodjak, kcerka sefa finansija itd.

Iz iskustva znam da samo slanje CV iliti biografije, je gotovo uzaludan posao, bolje se bacaj na trazenje nekakve veze.

Npr. zavrsio sam Ekonomski faks u glavnom gradu, imam licencu ovlascenog racunovodje i revizora, imam iskustva iz svih ekonomskih oblasti, ali samo veza, veza...

Razni Singidunumi, Megatrendovi, MBA i razne Bankarske akademije su za 1. studenta - produzetak nezaposlenosti, posmatrano sa aspekta drzave, tj. bolje nek studiraju nego demonstriraju 2. za roditelje ogroman trosak, zadnji dinar iz dzepa 3. za vlasnika Megatrenda, prodaja diploma- super biznis.

Ko moze neka brise van, ovdje od zarade slaba kupovina. pozz svim zelenasima, koji su dobili GC ili se nadaju.:drool:

ego
16.06.2010, 20:45
Interesuje me kakve su mogućnosti za posao za mašinkog inženjera? Radim kao projektant termotehničkih instalacija (HVAC).
Vidim da se programeri dobro snalaze, a kakva su iskustva mašinaca?

tataprase
18.06.2010, 18:37
eee,gospodo moja draga....a da li eko moze da mi kaze kako prolazi pekar u Americi,ima li za takve posla????Lako je baba ili deda sera biti,a nije ni tolika sramota...Boja koze,najmanje bitna,ako ti treba peskiric da dodas...zavisi sve kako koo prihvati ono sta radi...Jeste li radili na baustelu kod zidara,na mesalici ili da li ste kopali rupe za lozu u vinogradima za 1200 dnevno???Mslim da niste...jer i dodavanje peskirica nekom za 5$ na sat...nije toliko tesko...pa bar kicma ne trpi lomove...Pozdravljam vas sve koji bi napustili ovaj monopolni sistem u drzavi i naravno sillnu korupciju........Tamo bar za posao ne treba nikakva veza,nego batice ako si sposoban samo napred,udarnicki...:clap:

dreamerns
18.06.2010, 20:25
eee,gospodo moja draga....a da li eko moze da mi kaze kako prolazi pekar u Americi,ima li za takve posla????Lako je baba ili deda sera biti,a nije ni tolika sramota...Boja koze,najmanje bitna,ako ti treba peskiric da dodas...zavisi sve kako koo prihvati ono sta radi...Jeste li radili na baustelu kod zidara,na mesalici ili da li ste kopali rupe za lozu u vinogradima za 1200 dnevno???Mslim da niste...jer i dodavanje peskirica nekom za 5$ na sat...nije toliko tesko...pa bar kicma ne trpi lomove...Pozdravljam vas sve koji bi napustili ovaj monopolni sistem u drzavi i naravno sillnu korupciju........Tamo bar za posao ne treba nikakva veza,nego batice ako si sposoban samo napred,udarnicki...:clap:

Nije problem dodavati peskiric, problem je u sledecem:

1. Da li ti stvarno mislis da se od toga moze ziveti, placati racune i ostalo?
2. Nije ovo drzava gde su svi ekstra strucnjaci i niko nece da radi posao baba sere, pa ga ima koliko hoces.
3. Boja koze mozda tebi i meni nije bitna, ali nazalost jeste onom ko zaposljava baba/deda seru.
4. Nije bas da ne treba nikakva veza. Zavisi kakav posao trazis i koliko srece imas.

tataprase
18.06.2010, 21:00
ne radi se o tome da li se moze ziveti nego nije smak sveta i da se takav posao obavlja...Elem,da li si mozda upoznat u vezi pekara?Nece niko da mi odgovori...ima li tamao pekara,hahaha...hvala opet unapred.

celestine
18.06.2010, 21:53
ne radi se o tome da li se moze ziveti nego nije smak sveta i da se takav posao obavlja...Elem,da li si mozda upoznat u vezi pekara?Nece niko da mi odgovori...ima li tamao pekara,hahaha...hvala opet unapred.

Pekara, pa pekara....al' si zapeo. Ako odes u USA radis sta bilo za pocetak pa vidis. Ja sam profesor engleskog pa cu raditit tamo sta god za prvo vreme. I traziti nesto bolje i konkretnije. Ti bi odmah da budes policajac a zena da ti bude pekar kao sto ste i ovde u Srbiji. Znam inzenjere koji voze kamione i autobuse, doktore koji rade kao medicinsko osoblje itd. Izmedju ostalog istrazi malo po netu. craiglist je dobra baza poslova po drzavama i gradovima.

tataprase
18.06.2010, 23:15
hvala za savete...samo sam pitao,da se znam ravnati,za buducnost.Mi smo oboje svesni da u pocetku moras raditi svasta,nismo jedini i posla se ne plasimo.Hvala ti jos jednom.

Taji
19.06.2010, 00:43
hvala za savete...samo sam pitao,da se znam ravnati,za buducnost.Mi smo oboje svesni da u pocetku moras raditi svasta,nismo jedini i posla se ne plasimo.Hvala ti jos jednom.

Evo link za posao pekara pa da vidite kako izgleda jedan prosjecan oglas i sta se sve trazi:

https://starwood.taleo.net/careersection/10020/jobdetail.ftl?job=652956&src=JB-10680

Isto tako, evo link i za posao policajca:

http://retirementjobs.retiredbrains.com/c/job.cfm?str=101&max=100&site%5Fid=9182&long=1&jb=6882112&utm_source=Indeed&utm_medium=organic&utm_campaign=Indeed

Posto na posao policajca moras da cekas da postanes drzavljani evo ti jos jedan link za posao obezbjedjenja gdje moze da se radi i sa zelenom kartom pa pogledaj malo:

https://whelansecurity.tms.hrdepartment.com/cgi-bin/a/highlightjob.cgi?jobid=61&lcid=en-US

Srecno! :)
Srecno!

dina
09.07.2010, 01:05
Diplomirani sam pravnik sa polozenim pravosudnim ispitom, desetogodisnjim radnim iskustvom, planiram da odem iz Srbije, pa me interesuju iskustva kolega koji su u Americi. Naime planiram dalje skolovanje u Americi (master), i naravno za pocetak nemam nikakvih iluzija o poslu u struci.

Marko3
09.07.2010, 14:09
I mene zanima isto!Pravnik ali novopečeni,znači bez tolikog iskustva kao kolega u prethodnom postu pa ako netko zna nešto više neka napiše.

duskica
09.07.2010, 17:57
Evo dok vam se ne javi neko sa konkretnijim informacijama,ja sam pre pola god. cula da nasi pravnici mogu biti maticari u USA,ali ovo nije provereno.Znam da najteze priznaju medicinskku struku i pravo jer je ovde pravo zasnovano na drugim principima i zakonima.

Zana
09.07.2010, 18:04
Evo dok vam se ne javi neko sa konkretnijim informacijama,ja sam pre pola god. cula da nasi pravnici mogu biti maticari u USA,ali ovo nije provereno.Znam da najteze priznaju medicinskku struku i pravo jer je ovde pravo zasnovano na drugim principima i zakonima.

Medicinska struka je 100% priznata - to sto nas narod izjednacava licencu za rad za "ne-priznatoscu" je druga prica.

Zana
09.07.2010, 19:01
Diplomirani sam pravnik sa polozenim pravosudnim ispitom, desetogodisnjim radnim iskustvom, planiram da odem iz Srbije, pa me interesuju iskustva kolega koji su u Americi. Naime planiram dalje skolovanje u Americi (master), i naravno za pocetak nemam nikakvih iluzija o poslu u struci.

Da li moze pojasnjenje "bold" teksta?

Takodje, ovo (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=6929&postcount=26) je za pogledati....

dina
09.07.2010, 23:17
Zana puno hvala. Jedino sam sigurna da sa diplomom Pravnog fakulteta novosadskog Univerziteta u Americi ne mogu nista, moram upisati master, kako bih jednog dana mogla raditi u struci, ukoliko budem to zelela u Americi. Interesuje me krivicno pravo, pa sam tako nesto i gledala na netu - master studije (Criminal law). Planiram ove godine prvi put da apliciram za GC pa cemo videti.

dezareo
09.07.2010, 23:27
Nema leba od prava u Americi, ne gajite prevelike iluzije da cete tamo uspeti kao pravnici. Kolege anglosaksonsko pravo i ovo nase srpsko "kontinentalno" su kao > _upe i oko, nadam se da ste svesni te cinjenice. Iskren da budem, nisam nigde na netu nasao da je neko postao advokat, sudija ili bilo koje drugo zanimanje u vezi prava da a da je pravnik odavde i da je uspeo u Americi ili bilo kojoj drugoj zemlji anglosaksonskog govornog podrucja i prava.

dina
09.07.2010, 23:37
Ima jedna koleginica koja je zavrsila ovaj fakultet i radi u Kanadi kao sudija za prekrsaje (davno je otisla tamo sa zavrsenim pravnim fakultetom). Samo za nju se zna, ali se nismo vise ni raspitivali. Pravo se ne vezuje samo za advokaturu, sudstvo, tuzilastvo.

dina
09.07.2010, 23:53
Duskice i Vama puno hvala na odgovoru. Provericemo.

duskica
10.07.2010, 01:08
Nema na cemu Dina,zao mi sto ne mogu nesto vise da pomognem.A sto se tice medicinske struke ,mozda se nisam dobro izrazila,nisam rekla ne priznata,vec da se tesko priznaju,pod cime sam mislila neophodan nastavak skolovanja,a to u npr.stomatologiji znaci skoro pa sve "jovo na novo",jer se priznaje samo jedna godina od njihove cetiri(za Njujork provereno).Naravno ko ima para i zivaca sve moze,pa ce mu se i medicina priznati,kao i stomatologija,i ostale medicinske struke,nego to je vec druga tema.

celestine
14.07.2010, 16:24
Ti si ocigledno neki filozof ili clan neke stranke tipa radikala/domacina.
Ili se samo poklapa misao.
Ako ti nije bolje zasto zelis da ides, ne kapiram. Ostani menjaj srbiju tu gde ti je super i jepo a tetke i ujne posecuj kad mozes, ionako ne verujem da to kosta puno.
Sto se zivota u Americi tice, svako ima neki svoj vid i pogled. Ja se ne slazem sa tobom da ne bih nikad vozio kamione ali bih dozvolio da me izrabljuje gazda koji placa 200e +malo vise ako uspes da mu ukrades ili te casti da doruckujes.
Moj prijatelj vozi vec godinu i po, zena(nevencana mu je u sumadiji, sad je dobila vizu, doci ce da se vide posle dugo vremena. Onda ce on svoju firmu da vodi malo iz sumadije malo iz chi a drugi ce da voze.
To je sve uradio za 3 godine. Mnogo truda je ulozio ali je mnogo para i zaradio. Njih dvoje su verovatno jedinstveni ali su isterali svoj cilj.
E sad ti imas 25 i obisao si ceo svet a oni cerkicu od 11 koja treba ici kako neko rece na sve vannastavne akrtivnosti koje kostaju boga oca u srbiji.
By the way ona je nastavnik u srbiji(njegova zena).
Tako da ako ti se ne svidja nemoj da dolazis.
Kazes pokusavas da se pravis da si italijan ili ko god. Da li se to stidis sto si srbin?
Izvini na tonu ali ovaj forum odavno nije imao takvog nekog sa negativnim nabojem prema usa kao sto ga ti imas
Pozdrav

Slobo, kad smo vec kod voznje kamiona, da li mozda znas, obzirom da rece da je to tvoj poznanik radio, koji su uslovi da se nadje taj posao u USA, ili bas u Atlanti konkretno posto cemo tamo ici (ako dobijemo GC)? Da li je obavezno neko prethodno ozbiljno kamiondzijsko iskustvo? Ako bilo sta znas u vezi sa tim bila bih ti zahvalna da napises koju rec.

Magelan
14.07.2010, 18:03
Za voznju kamiona ti ne treba iskustvo. U Cikagu je dobijanje te CDL dozvole nesto manje od $3.000 sto se vec u prvom mesecu voznje otplati.

Posla ima, bar u CHGO, a placaju uglavnom po milji - 35-40 centi. Mesecno racunaj okvirno $4.000 uz stalno odsustvo od kuce...

celestine
16.07.2010, 23:05
Bila bih veoma zavhvalna svakome ko ima bilo kakve info u vezi sa poslom voznje kamiona. Sta se trazi? Da li se dozvola iz Srbije priznaje ili ne? Ukoliko je odgovor ne da li znate kako se dozvola (za kamione) dobija u USA i koliko kosta? Kaoliko je lako naci takav posao? Hvala

dreamerns
16.07.2010, 23:31
Bila bih veoma zavhvalna svakome ko ima bilo kakve info u vezi sa poslom voznje kamiona. Sta se trazi? Da li se dozvola iz Srbije priznaje ili ne? Ukoliko je odgovor ne da li znate kako se dozvola (za kamione) dobija u USA i koliko kosta? Kaoliko je lako naci takav posao? Hvala

Probaj da procesljas malo forum. Znam sigurno da se o ovome nedavno dosta diskutovalo. Cak mislim pre par dana je neko pominjao koliko sve to kosta...

Sloba_Kg
17.07.2010, 05:35
Slobo, kad smo vec kod voznje kamiona, da li mozda znas, obzirom da rece da je to tvoj poznanik radio, koji su uslovi da se nadje taj posao u USA, ili bas u Atlanti konkretno posto cemo tamo ici (ako dobijemo GC)? Da li je obavezno neko prethodno ozbiljno kamiondzijsko iskustvo? Ako bilo sta znas u vezi sa tim bila bih ti zahvalna da napises koju rec.

E ja ne znam puno ali mogu da pitam.
Sve kami(j)ondzijije drugari su naravno u Chicago-u.
Tamo rade a voze svuda, svasta im se desavalo (pojedincima) ali neki (koji znaju sta je cilj) su prosli ili jos bolje da kazem prolaze jako fino. Koliko je tesko i kako je njima ne znam bas da objasnim, to treba oni da kazu.

Sto se Atlante tice, siguran sam da moze da se nadje jer ovde ima dosta takvih firmi. Mislim da i bez iskustva moze da se nadje posao, ali ne tvrdim.
Samo vi prvo dobijte GC pa cete onda sve lakse da planirate.

@Dreadnoth,
bas mi je drago da ste se snasli gde cete. Ja sam bas nesto juce pricao sa nekim likom iz neke vet klinike i setih se...
Aj pa sa srecom !!

Sloba_Kg
17.07.2010, 05:59

Vec napisah na drugoj temi ali evo jos nesto.
Sigurno znam da u CHI postoji skola za CDL i kosta ko sto neko rece priblizno 3000$
Vlasnik je nas covek (odakle tacno veze nemam) i bas se trudi da nauci polaznike, kaze on je padao vise puta pa ne dozvoljava da se izadje na polaganje bez da se sve prodje pred njim.
2007-e sam proveo nekih 20ak dana u CHI i svi drugari su tada uveliko ucili testove i inspection i sta ne vec.
Evo 3 god kasnije mnogi voze, neki nisu ni zapoceli, a dozvola iz Srbije...tesko ali mozda neko zna bolje. Uglavnom (za ove obicne za kola) zavisi od Sate ali za kamion jos nisam cuo da vazi.
Nadam se da sam makar malo pomogao

celestine
17.07.2010, 11:31
[QUOTE=Sloba_Kg;17243]E ja ne znam puno ali mogu da pitam.
Sve kami(j)ondzijije drugari su naravno u Chicago-u.
Tamo rade a voze svuda, svasta im se desavalo (pojedincima) ali neki (koji znaju sta je cilj) su prosli ili jos bolje da kazem prolaze jako fino. Koliko je tesko i kako je njima ne znam bas da objasnim, to treba oni da kazu.

Sto se Atlante tice, siguran sam da moze da se nadje jer ovde ima dosta takvih firmi. Mislim da i bez iskustva moze da se nadje posao, ali ne tvrdim.
Samo vi prvo dobijte GC pa cete onda sve lakse da planirate.

Hvala Slobo, i u pravu si. Da se mi dokopamo te Atlante pa cemo videti...:;D:

Bode
17.07.2010, 11:35
Sto se tice voznje kamiona dobio sam neke informacije pre par dana. Naime moj drug to radi zadnjih par godina u Chicago-u. On je polagao kod nekog naseg coveka koji drzi auto skolu. Tada je platio oko 2500$, a video sam po drugim skolama da se cene krecu od 2500-3000$ (mesec dana obuke). Imas i skuplje varijante, 6 nedelja, 8 nedelja obuke, ali koliko znam uglavnom svi zavrsavaju ovu obuku od 4 nedelja.
Nasa dozvola za kamione se ne priznaje tako da mora to tamo sve da se zavrsi. Sto se tice dozvole za auto ja sam koristio medjunarodnu par meseci dok sam boravio tamo.
To je uglavnom to oko CDL-a. Skola ima koliko hoces tako da samo treba odabrati onu varijantu koja odgovara.

Score
17.07.2010, 17:59

Samo sto se dozvole tice, da dodam nesto. Ja zivim vec deceniju ipo u Budimpesti (nje bitno...) i moj kum koji je isto toliko vremena ovde, Belgijanac, dobio "prekomandu" od fime u kojoj je ovde bio generalni (i za koga sam i ja radio...) da ide u D.C., iznajmili mu kucu od 600 kvadrata, kupili mu Audi S5, plata da se smrznes, i sad je i tamo opet neko veliko jaje ...ali to nije point, nego da je imao EU vozacku i morao je iznova da polaze. Eto, samo sam to hteo da kazem, al se razvuklo...:==D: Ako EU vozacka ne vazi, slabe su sanse da ce nasa da vazi...A ne mozes da vozis uopste ako nemas posebno placeno osiguranje od odgovornosti, koje vazi na osobu a ne na kola, a cena toga zavisi od milion stvari..koliko godina vozis, koliko si imao saobracajki, kreditna sposobnost....

celestine
17.07.2010, 19:49
E hvala vam svima.

barajevo31
17.07.2010, 20:39
http://money.cnn.com/2010/06/09/news/economy/truck_driver_shortage/index.htm?hpt=T3

barajevo31
18.07.2010, 14:48
http://www.saskimmigrationcanada.ca/trucker :1081:

mira
19.07.2010, 12:04
da li neko zna kakav posao moze da radi kozni lekar bez nostifikacije dipoma? za nostrifikaciju osnovnih studija treba min. 2 god. a do tada se mora ziveti.
da li se priznaju diplome specijalizacija? kakva je tu procedura?
pozdrav

Zana
19.07.2010, 17:01
da li neko zna kakav posao moze da radi kozni lekar bez nostifikacije dipoma? za nostrifikaciju osnovnih studija treba min. 2 god. a do tada se mora ziveti.
da li se priznaju diplome specijalizacija? kakva je tu procedura?
pozdrav

Nostrifikacija osnovnih studija ne traje dve godine. Svi Medicinski fakulteti iz Srbije su na spisku priznatih fakulteta. Pretpostavljam da govoris o licenci i residency?

http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=7023&postcount=32

Sto se tice poslova u medicinskoj struci, poslova ima koliko neces...

Magelan
19.07.2010, 17:29
U medicinskoj struci bez nostrifikacije mozda nadjes posao kao medical assistant ako imas srece.

Diploma je priznata ali treba odraditi drzavni. Nostrifikacija u USA = polaganje drzavnog ispita (USMLE Test) koji ima 3 dela - 3 steps.

RESIDENCY - u isto vreme i staz i specijalizacija.

USMLE treba poloziti kako bi krenuo na residency koji ti bude placen (nije ispod 2.000 mesecno mada ne racunaj ni vise od 5k). Residency traje 3 god osim za family medicine i u tom slucaju traje 2. U zavisnosti od state do state da bi se krenulo na residency treba imati polozeno ili 2 ili sva tri stepa USMLE ispita.

Ono sto je jako dobro jeste da se prva dva mogu poloziti i u Zagrebu tako da mozes odmah po dolasku da krenes na residency u nekoj od drzava koje zahtevaju dva koraka za pocetak residency-ja (izgugluj samo koje drzave traze 2 dela za pocetak, Illinois npr. trazi 2 stepa a New York State sva 3 da bi se pocelo sa residecy-jem).

U Zagrebu te ta polaganja nece izaci vise od $1.000 po step-u (u USA je $800 svaki step).

Najbolje knjige za pripremu ima Kaplan (vidi na amazon.com cene, ja sam preko njih narucivao te knjige za nostrifikaciju).

P.S. Imaj u vidu da je dermatologija medju top 5 specijalnostima i jako se tesko dobija (potreban je jako visok skor na USMLE i dosta srece).

Bockyman
20.07.2010, 09:00
Замолио бих dreamerns-а или kanelopа-у,ако није проблем,да детаљније опишу проблем проналаска посла у Чикагу. Пошто ћемо ја и девојка ићи у Чикаго,веома ме занимају ти подаци.
Да напоменем да редовно пратим блог,и да сам схватио да 9 месеци није могла да нађе посао,негде прочитах да је преко 2.000 пута конкурисала (преко интернета и сл.)... Верујем да је у почетку тражила неки посао у струци,али да је после тражила било шта и није било посла.
Морам да признам да мене та сазнања,благо речено ужасавају. Ја не бих имао ни могућности,а вероватно ни воље да толико будем упоран.
Знам да је сада (ваљда) све ОК,али је требало преживети тих 9 месеци.
Надам се да нисам превише индискретан...

mira
21.07.2010, 11:56
Žana, da li si mislila posla ima koliko hoćeš?
ovaj proces dobijanja licence zvuči mnogo komplikovano i dugotrajno.
da li bih ja sa mojim diplomama mogla da radim u nekoj laboratoriji bez kontakta sa ljudima?
a kao medicinska sestra, odmah ili i tu mora neko licenciranje? kolika je plata med. sestre?
za Magelana
koji je tačno posao medical asistenta?
unapred hvala

barajevo31
21.07.2010, 16:21
Žana, da li si mislila posla ima koliko hoćeš?
ovaj proces dobijanja licence zvuči mnogo komplikovano i dugotrajno.
da li bih ja sa mojim diplomama mogla da radim u nekoj laboratoriji bez kontakta sa ljudima?
a kao medicinska sestra, odmah ili i tu mora neko licenciranje? kolika je plata med. sestre?
za Magelana
koji je tačno posao medical asistenta?
unapred hvala

Plate zavise od posla i lokacije. Tamo nije kao kod nas gde medicinske sestre mogu da rade gde hoće, tamo se specijalizuju za svako odeljenje. Zaradjuju negde od 45k - 65k, naravno zavisi od iskustva. Licenciranje naravno postoji, bez toga ne možeš da radiš, a zove se NCLEX-RN (nije baš tako ni jednostavan). Ne znam da li trebam da napominjem ali srednja med. škola se ne priznaje tamo nego isključivo post secondary što znači visoka škola ili dipl. med. sestra = RN. Na Jugu je potražnja RN veća pa zato imaju tamo veće plate. U Džordžiji je prosečna plata RN cca 75k dok je u NY 65k. Informacije o licencuri potraži kod nursing board u tvojoj državi. Svaka savezna država ima svoj nursing board pa njima pošalji email. A možeš da prelistaš i www.ncsbn.org (national council of state boards of nursing).

Medical assistant rade to što kod nas radi svako po malo. To znači sve od prijema pacijenta, uzimanje uzorka krvi, ultrazvuk, EKG, krvni pritisak, težina, visina, davanje inekcija...pa sve do birokratije (kontakt sa insurance companies, telefon, faks, narudžba materijala...). Kurs ili škola traje godinu dana do dve (zavisi od koledža i full time ili part time studiranja), a plate su cca 25k - 35k.

Možeš još da radiš i kao LPN (2god kurs, nešto kao kod nas srednja med. sestra, plata cca 35k) i CNA (2mes kurs, bolničar, plata cca 25k).

Sve to možeš bez nostrifikacije ali ćeš morati da pohađaš te kurseve odnosno škole jer bez nostrifikacije kao medicinski radnik možeš da radiš gde i ja, programer. Znači nigde. Diploma se sigurno priznaje ali ćeš morati da položiš neke ispite/testove i to ume da traje. Tako je svugde u svetu i u ni jednoj državi taj proces nije skraćen tako da ako hoćeš da radiš kao doktor medicine moraćeš malo da se pomučiš. Sa diplomom med. fakulteta tamo ne možeš da radiš kao med. sestra, ni kao običan bolničar jer jednostavno za svaku poziciju postoji škola. Da skratim, ako misliš da možeš sa tvojom diplomom da radiš negde u zdravstvu, neće moći nažalost. Ili nostrifikacija ili polaganje kurseva za neki drugi naziv.

Magelan
21.07.2010, 16:30
Uopste nije komplikovano koliko se na prvu loptu cini. Da si stomatolog, morala bi uz sve ovo jos dve godine ponovo na fakultet da odradis vezbe iz klinickih predmeta i da platis skolarinu oko 150k.
Uzmi u obzir da bi kao lekar zaradjivala minimalno 250k godisnje, tako da je cela procedura smesna kada se pogleda cifra.

Medical assistant = med. sestra koja radi u domu zdravlja (ne uposljavaju ih po bolnicima). Takvo neko mesto mozes dobiti samo ako imas neku zestoku preporuku pa da te puste da radis bez licence. Plata mesecno nikako veca od 2.5k.

Ono sto bi eventualno doslo u obzir jeste rad na klinickim istrazivanjima, mada i tu ce te belo gledati ako nemas iskustva na tom polju.

Dakle, za nas zdravstvene radnike pocetak je jako nezgodan, ali se u nekoj instanci svakako isplati cimatanje oko cele nostrifikacije.

Posao med. sestre zaboravi (pa ni u Srbiji te niko ne bi zaposlio na mesto sestre iako si lekar, osim ako nemas srednju medicinsku skolu pre faksa). Sestre imaju dobru platu, u proseku oko 60k godisnje, mada i tu zavisi da li si LPN/LVN (kao nasa srednja sestra) ili RN (registered nurse = visa med. sestra). Ja sam po dolasku u USA odradio kurs za CNA (sto mu dodje sestrinski pomocnik odnosno bolnicar u Srbiji). Kurs je trajao 4 nedelje, $630 je kostao i nakon toga se izlazi na State Exam (dakle skoro nista bez licence u USA) i sa tim mozes da radis po bolnicama (za max $14 na sat sto je jako malo) ili kao CareGiver (i jedno i drugo porazavajuce za nekog ko dolazi kao lekar ali sta je tu je). Kao CareGiver moze se zaraditi do 3k mesecno...
LPN kurs traje 10-11 meseci, u CHGO kosta minimum 15k, a kao LPN je plata do max 40k godisnje.

Najtopliji savet: nabavi knjige za USMLE preko neta, dok si jos u Srbiji pripremi prva dva dela USMLE i ispolazi ih u Zagrebu (zaista nije toliko strasno kao sto se cini, i imaj u vidu da ima kolega koji su ceo proces pocinjali posle 45-te godine i uspesno ga odradili) i onda kada dodjes u USA mozes odmah zapoceti residency i sebe lisiti ovih "najnizih" poslova u zdravstvu. Cak i ako nemas Green Card, dosta je bolnica koje su voljne da te sponzorisu za H1B radnu vizu nakon polaganja USMLE.

dreamerns
21.07.2010, 17:28
Замолио бих dreamerns-а или kanelopа-у,ако није проблем,да детаљније опишу проблем проналаска посла у Чикагу. Пошто ћемо ја и девојка ићи у Чикаго,веома ме занимају ти подаци.
Да напоменем да редовно пратим блог,и да сам схватио да 9 месеци није могла да нађе посао,негде прочитах да је преко 2.000 пута конкурисала (преко интернета и сл.)... Верујем да је у почетку тражила неки посао у струци,али да је после тражила било шта и није било посла.
Морам да признам да мене та сазнања,благо речено ужасавају. Ја не бих имао ни могућности,а вероватно ни воље да толико будем упоран.
Знам да је сада (ваљда) све ОК,али је требало преживети тих 9 месеци.
Надам се да нисам превише индискретан...

Na forumu sam vec nekoliko puta pisao na ovu temu i generalno nemam sta da dodam. Tudja iskustva nemaju veze sa onim kako ces ti proci. Ona nije nasla ni dan danas posao ni priblizno struci. Bilo koji posao se moze lakse naci, od bilo kog posla ne moze da se zivi u Chicago. Gledaj to ovako, plata za bilo koji posao je svuda ista. Radio ti u centru Chicago ili u nekoj vukojebini 150 milja odavde. Svuda ces dobiti isto, a to je minimalac. Razlika je sto su u gradu 3x skuplji stanovi, sve je skuplje, takse su vece itd. Ako dvoje rade bilo koji posao, onda se moze preziveti. Problem kod "bilo kog" posla je sto ti ne mozes nakupiti sate. Nikada ti ne daju preko 30 sati nedeljno. A retko kada ces dobiti uopste 30 sati. Razlog je namenska rupa u zakonu kako radnik ne bi imao nikakva prava i kako poslodavac ne mora nikada da ti placa beneficije....mozes raditi i 50 godina za njega, on zakonski jednostavno nije duzan. Ako bi ti dao preko 35 sati, morao bi. Medjutim, ne postoji zakon koji ga obavezuje da ti da preko 35 sati nakon izvesnog vremena.
E sada, ja sam ovde video razlicite sudbine, i ako sam ista zakljucio od toga je da mozes slusati tudje savete, ali se nemoj obazirati na njihovu sudbinu. Mozes sutra sleteti u Chicago i usput na letu od Londona da sednes pored nekog lika i da se sa njim izdivanis i da te posao ceka pre nego sto si sleteo i to bas u struci. Mozes otici u radnju ili na prvi dorucak i upoznati jednu ali vrednu osobu koja ce ti obezbediti dobar posao. Mozes se javiti na prvi oglas koji nadjes i dobiti posao. A mozes se javiti na 2000 i nista....samo prevaranti. Ovde postoji jedno glavno pravilo "Nije bitno sta znas, nego koga znas". To je izuzetno tacno. Ja znam mnogo ljudi, ali jbg....nijedan od njih nije u poziciji da joj sredi posao. Da je Solaris/Unix/Linux administrator....imala bi vec odavno. Pronalazenje prvog posla ovde je 80% sreca (to zato sto sam optimistican....realnost verovatno varira 90-95%, zavisno od struke). Svi veliki gradovi u Americi imaju svoje prednosti i mane i svaki ima zilion nezaposlenih itd. Kao sto i svaki ima gomilu milionera. Isto tako, 90% ljudi koje znam ovde su posao nasli tako sto znaju nekog, neko zna nekog, upoznali nekog i sl. Bar oni koji rade koliko-toliko dobre poslove.

Bockyman
21.07.2010, 20:21
хвала на одговору...
ма схватам ја све то,али кад немам своје искуство,туђа искуства ми ипак значе. колико ја схватам,нико није имао проблем са језиком (као ја нпр. што ми додатно компликује ситуацију),већ га већина говори као да им је матерњи.
ми (ако дефинитивно решимо да идемо),за почетак имамо добру пријатељицу у чикагу,али главно је наћи посао,јер без посла нема опстанка у америци.
и ја сам оптимиста,али и даље пратим и овај форум,и све блогове са сличном тематиком.
још једном,хвала на одговору!

dreamerns
21.07.2010, 20:35
хвала на одговору...
ма схватам ја све то,али кад немам своје искуство,туђа искуства ми ипак значе. колико ја схватам,нико није имао проблем са језиком (као ја нпр. што ми додатно компликује ситуацију),већ га већина говори као да им је матерњи.
ми (ако дефинитивно решимо да идемо),за почетак имамо добру пријатељицу у чикагу,али главно је наћи посао,јер без посла нема опстанка у америци.
и ја сам оптимиста,али и даље пратим и овај форум,и све блогове са сличном тематиком.

Pa da....vecina je znala engleski. Ako ne znas, onda je malo teze. Medjutim, ima i tu poslova. Mozes biti taksista....ne treba ti neko znanje engleskog, a plata je ok.

Score
21.07.2010, 20:49
хвала на одговору...

Druze, ja ti zavidim na hrabrosti ako kreces u "veliku avanturu" a ne znas jezik! Ne kazem da ce biti nemoguce, ali sve su sanse da ce ti biti vraski tesko naci neki "normalan" posao. Bez ljutnje, ali mozda bi za pocetak mogao da pocnes da se navikavas na latinicu? Pa kazem, bez ljutnje... :obrva:
Pozdrav

lanas
21.07.2010, 21:33
Nisam nasla na forumu, a mozda mi je promaklo. Zanima me, kakva je situacija sa uplatom penzionog osiguranja? Pretpostavljam da se plata prima u bruto iznosu, a radnik sam uplacuje poreze i doprinose.
U Srbiji to izgleda ovako: Poslodavac i zaposleni dogovaraju neto platu(ono sto ide na ruke), a poslodavac placa porez 12%, penziono 11%,zdravstveno (oko 6%), doprnos za slucaj nezaposlenosti (oko 0,75%). Mada poslodavci kada dogovaraju neto u startu odbiju poreze, tako da dodje isto(bruto ili neto, to je samo stvar obracuna).

Koji su doprinosi obavezni po zakonu i koliko iznose? Mozda je malo nezahvalno pitanje, ali ne znam kako drugacije da ga definisem.

Zana
21.07.2010, 23:03
Nisam nasla na forumu, a mozda mi je promaklo. Zanima me, kakva je situacija sa uplatom penzionog osiguranja? Pretpostavljam da se plata prima u bruto iznosu, a radnik sam uplacuje poreze i doprinose.
U Srbiji to izgleda ovako: Poslodavac i zaposleni dogovaraju neto platu(ono sto ide na ruke), a poslodavac placa porez 12%, penziono 11%,zdravstveno (oko 6%), doprnos za slucaj nezaposlenosti (oko 0,75%). Mada poslodavci kada dogovaraju neto u startu odbiju poreze, tako da dodje isto(bruto ili neto, to je samo stvar obracuna).

Koji su doprinosi obavezni po zakonu i koliko iznose? Mozda je malo nezahvalno pitanje, ali ne znam kako drugacije da ga definisem.

http://www.zelenalutrija.com/imigracija/porez.php

mira
22.07.2010, 09:46
hvala svima na odgovorima
magelan, koliko sam shvatila, ti si završio nostrifikaciju, koliko vremena ti je trebalo za prva dva dela?
nisam se snašla na amazonu oko knjiga. Htela sam da te zamolim za precizniji link. da li knjige izlaze svake godine? možda mogu da se kupe ovde?
ja čekam drugu kovertu. koliko je sigurno da ću otići?
u koju državu otići?
da li doći odmah sa detetom?
unapred hvala

lanas
22.07.2010, 10:27
http://www.zelenalutrija.com/imigracija/porez.php

Zana, mnogo hvala! Uvek izlazis u susret. Hvala jos jednom

Zelenka
22.07.2010, 13:18
Lijep pozdrav miri.

Procedura oko nostrifikacije tj. samo polaganje stepova nije "bas smijesna" kako pise forumas Magelan, naravno moze se, ali se treba i dobrano namuciti. A i pamcenje vas vise nece sluziti kao u mladjim danima. :D .. O znanju engleskog da ne govorimo.. Step 1 je najtezi, a vi za pocetak sto prije nabavite FIRST AID, tj http://www.amazon.com/First-Aid-USMLE-Step-2010/dp/0071633405 i procackajte po usmle forumima.

Mozete pogledati i ovaj blog (http://amerikanac.blog.hr/).

Sretno!

tataprase
22.07.2010, 15:27
zna li neko koliko izadju troskovi zivota,odnosno koliko ostane kad se plati prosecan stan,pa redom sve rezije?A ako se radi za neki tkz prosek od 10$ na sat.:wtf:

Magelan
22.07.2010, 15:39
Izvini, ali ja ne znam da li sam negde upotrebio rec "smesno" u celom opisu procedure.

Ukoliko je neko bio sposoban da zavrsi medicinski fakultet na exYU prostorima, onda je svakako sposoban da polozi i USMLE (pa tolika armija Indusa ga polaze, imaju sve provaljene varijante i banke pitanja po internetu).

Za Miru: Moja situacija je malo komplikovanija jer ja sam stomatolog i u USA sam na studentskoj vizi - dakle nemam ni GC ni citizenship. U drzavi Illinois u kojoj trenutno obitavam procedura za stomatologe je takva da moras imati minimum GC da bi uopste krenuo u program nostrifikacije na UIC (University of Illinois at Chicago) koji je jedini akreditovan u CHGO za taj program za strance koji traje dve godine. Ja prvo idem na to da zavrsim papire kao medicinski tehnicar (zavrsio CNA i sada se spremam za LPN) pa tek onda krecem u stomatolosku nostrifikaciju. Ova cela prica za USMLE je odatle sto u USA zivim sa bratom od tetke koji je lekar, ima GC i vec je u celom procesu nostrifikacije. Polozio je USMLE Step I i sada sprema Step II. Za prvi deo mu je trebalo 6 meseci, mada je to moglo i za manje vremena da nije radio. Imao je nameru da celu pricu pokrene u Zagrebu prosle godine, ali usled cele trke oko preseljenja USMLE je ostao za USA.

Link za knjigu ti je prethodna forumasica vec ostavila. Ako ponovo bude nejasnoca, ti pisi :mobile:

Bockyman
22.07.2010, 18:46
Druze, ja ti zavidim na hrabrosti ako kreces u "veliku avanturu" a ne znas jezik! Ne kazem da ce biti nemoguce, ali sve su sanse da ce ti biti vraski tesko naci neki "normalan" posao. Bez ljutnje, ali mozda bi za pocetak mogao da pocnes da se navikavas na latinicu? Pa kazem, bez ljutnje... :obrva:
Pozdrav
Ма ко каже да сам храбар! :smrc:Нисам уопште... Али... Не знам шта да кажем...
А што се тиче латинице,знам је одлично :naughty:,ја се уствари од скора привикавам на ћирилицу,некако ми је лепше,јер је мали број људи користи...
Не љутим се,таман посла! :beer:

Vuvuzela
23.07.2010, 02:21
Zna li netko kakva je situacija s prometnim inžinjerima u Americi?? Mi u Hrvatskoj koji smo završili prometni fakultet (dipl. ing.) možemo zatražiti izjednačavanje akademskog naziva s magistar inžinjer prometa (mag. ing. traff.) po Bolonjskom procesu. Prizna li se to tamo pod master degree ili ne??
S obzirom da sam nov na ovom forumu sve čestitke organizatorima i moderatorima jer je ovo mjesto koje ne možeš i ne smiješ mimoići ako je u pitanju DV lottery!! Bravo! Samo tako dalje!!:bravo:

Lucky
23.07.2010, 18:12
Pozdrav kolega (ja sam takodje saobracajni ing).

Ovde ti diploma ne vredi mnogo ako nemas iskustvo jer te niko nece angazovati na osnovu iskustva iz Evrope (osim ako si radio za neku od americkih kompanija).

Saobracajnih inzenjera nema (to su ostaci iz komunistickih sistema) ovde su to kombinacije nekoliko zvanja ali ti ta diploma omogucava nastavak postdiplomskih studija pa kad dobijes njihovo zvanje (npr MBA) sve je dosta lakse.

Vuvuzela
23.07.2010, 20:05
Hvala na odgovoru Lucky, ali na oglasima za posao vidim da se traže traffic engineer i transportation engineer. Zar nije to ekvivalent našem dipl. ing. prometa?

Vuvuzela
26.07.2010, 02:33
Reci Lucky radis li u struci i je li ti pomogla diploma saobracajnog inzenjera ili ne? imaš li višu ili visoku završenu (inž. ili dipl. inž)?

Lucky
26.07.2010, 03:29
Ne radim u struci imam saobracajni fakultet smer telekomunikacije, doduse nije po Bolonji ali mogu da dobijem i tu verifikaciju. Nisam ni ganjao nesto posao u struci (telekomunikacije) ali moja zena jeste (ona je zavrsila drugi faks) i ne da nije nasla posao nego nisu nikad ni zvali nazad.

Ogradicu se da je ovo nase iskustvo ali takodje ne znam nikog ko je ovde dosao sa nekim od nasih fakulteta i dobio posao tek tako. Mozda nakon par godina rada u nekoj firmi uspes nesto napraviti ali potrebno je da imas nekog da stoji iza tebe (neki menadzer koji te gotivi) i da se pokazes kao 3 put bolji radnik od Amera koji ima iste kvalifikacije i konkurise na istu poziciju

landlord
26.07.2010, 05:29
@Lucky - ovo se ne odnosi bas na IT struku, ima nas na forumu par koji smo sa nasim faksom dobili posao u struci a neki i bez zavrsenog faksa.

Vuvuzela
26.07.2010, 13:06
Ajde da vidimo mišljenje iskusnih forumaša koji su USA o mom slučaju i mojim opcijama. Supruga i ja imamo ovdje autoškolu. Čitav život sam u osposobljavanju vozača. diploma mag. ing. traff. ogromno iskustvo (20 g.), na jesen upisujem posdiplomski doktorski studij. S obzirom da u USA praktički svi voze i nema baš nekog sustava osposobljavanja (bar ne za automobile), ali autoškole ipak postoje zanima me kakve su mi opcije, a imam i nekoliko pitanja:
1. mogu li green card holders raditi za državu s obzirom da je većina poslova iz ovog područja pod državnim patronatom, mogu li raditi za gradske tvrtke koje su zadužene za pitanje prometa?
2. autoškolu mogu otvoriti (ako ispunim propisane uvjete) to znam, ali kakva je to opcija? Rade li autoškole dobro tamo i može li se od toga pristojno živjeti?
3. kakva je situacija s diplomom dr.sc. - prizna li se doktorat ili treba nostrifikacija ili nešto?
4. kakva je situacija želim li raditi na nekom univerzitetu ili nekom institutu? Ima li tu šanse za zaposlenje za naše znanstvenike?
5. Postoje li još kakve opcije za ovakav profil osobe?
Izrazito cijenim vaša mišljenja pa s nestrpljenjem očekujem odgovore. Unaprijed vam hvala!:bravo:

dejancic
26.07.2010, 17:53
1. mogu li green card holders raditi za državu s obzirom da je većina poslova iz ovog područja pod državnim patronatom, mogu li raditi za gradske tvrtke koje su zadužene za pitanje prometa?

Po mom skromnom iskustvu trazenja posla postoje gradski/drzavni/vladini poslovi gde je uslov da si drzavljanin, a naleteo sam i na oglase gde pise da mogu da se prijave i nosioci zelene karte.

5. Postoje li još kakve opcije za ovakav profil osobe?

Osoba ovakvog profila ima mnogo opcija, pitanje je samo koliko i na koliko je spremna da zaboravi svoj profil, ako ne bude imala totalno pripremljenu situaciju po dolasku...

Vuvuzela
26.07.2010, 18:27
Osoba ovakvog profila ima mnogo opcija, pitanje je samo koliko i na koliko je spremna da zaboravi svoj profil, ako ne bude imala totalno pripremljenu situaciju po dolasku...

Pa koliko je potrebno, ne gajim ja nikakve iluzije niti živim u oblacima! Spreman sam na sve (samo nek je pošteno i na pošten način). Kod nas je, na žalost tako nemoguće ...

tamacharly
10.10.2010, 08:57
eto da i ja podijelim nase iskustvo sa vama. kao sto mnogi prije rekose, za trazenje posla, sve je pitanje srece i veza i nema jednog odgovora. mi smo u chicagu vez 6mj. ja radim u zubarskoj ordinaciji vec 5-ti mjesec, zaposlena bez ikakvog iskustva( po zanimanju inzinjer masinstva i dizajner interijera) preko poznanstva normalno.a moj suprug inzenjer elektronike, 17 god radnog iskustva,CCN zavrsen , ima preporuke regijonalnog adriatic menadzera PANDUITA, i vec 6mj popunjava aplikacije ide na razgovore i nista, za neke je prekvalifikovan za neke ja slabo kvalifikovan, vec neznamo ni broj prijava koliko je popunio. aplicirao je i za rad po trgovinama elektronike, t-mobile,itd. ali nista vecina odgovora je vase kvalifikacije su nevjerovatno dobre ALI mi smo nasli boljeg kandidata. tako on popunjava i dalje i tjesimo se da statisticki i on mora doci nekad na red ili upoznamo nekoga pa veza proradi.
klinci su nam u srednjoj skoli, uklopili su se nevjerovatno dobro,sretni su sto nam je i najvaznije jer zbog njih smo i dosli. za sve one koji se sa klincima spremaju na put, trazite odmah stan u sto boljem kvartu jer skole kad dodete upisujete po mjestu stanovanja a u vecim gradovima kao chicago ogromne su razlike.
ako vas zanimaju cijene zubarskih usluga pitajte, imam informacije iz prve ruke:;D: , ako neko ima ideju kako zaposliti muza slusam pozorno.
:papa:

lanas
10.10.2010, 19:28
Hvala tamacharly na informacijama, verovatno ce nekome pomoci tvoje iskustvo.

abdulazizsarajevo
11.10.2010, 08:58
@tamar...

pa zar je tako lose??? bas nista ne moze da nadje kako vidim bas i ne birate posao..nadam se da cete uspjeti..javi nam bit ce nam drago..pozzz

emilfaltron
24.10.2010, 06:04
Kakve su šanse pronaći prvi posao sa diplomom mastera strojarskog fakulteta.
Na Balkanu je bilo jako teško naći posao, pa sam krenuo na doktorat u Kanadu.
Sada sam ovdje, pa gledam gdje je bolje u Kanadi ili u USA. Za oboje imam trajno boravište.

Molim ako mogu dobiti lične primjere...

Sajt je super!

Zana
24.10.2010, 06:12
Ja se izvinjavam (malo smo se vokabularno udaljili tokom poslednjih godina :() - u pitanju je masinstvo? Ili nesto jos specificnije (posto vidim da Zagrebacko Sveuciliste ima brodostrojarski smer)? Moram da pitam da ne bih pocela da pricam nesto sto nema veze s' tvojom strukom :) Ko pita, ne skita ;)

emilfaltron
24.10.2010, 06:25
Jest da, radi se o masinstvu.
Zapravo smo u Kanadi supruga i ja, gde je ona vec završila doktorat iz elektrotehnike i MBA.

Hvala!

Zana
24.10.2010, 06:43
Perspektiva vam je oboma velika u Americi - pretpostavljam i u Kanadi. Nije tesko povezati se sa americkim rekruterima i iz Kanade i videti kakvo je trenutno trziste. Sve zavisi i od toga koja vam je specijalnost, ali verujem da je perspektiva velika pre svega u drzavnim poslovima - ja to preporucujem jer imate jako dobro obrazovanje, idealno je za pocetak radi sigurnosti, beneficija i perspektive - a kasnije nakon uspostavljanja kontakata mozete preci i u privatan sektor (mozda cak i poceti svoj business). Maritime, Navy industrije i Air Force placu za strucnjacima takvog kova, te mozete pogledati sta trenutno traze. Ja nemam iskustva u tome, ali eto - ovo je cisto da vam iskazem podrsku ;) Javite ako su vam potrebni neki korisni linkovi ili druge informacije gde konkretno mozete da trazite poslove.

emilfaltron
24.10.2010, 06:55
Hvala Žana!
Otkako smo izvčeni za zelenu kartu počeli smo ozbiljnije "kopati" po forumima i tražiti iskustva drugih, pa nas je malo udeprimirala priča velike većine forumaša jer manje više smo stekli dojam da do posla teško dođeš ako ne poznaš nekog nedgje. :(

Kakvo je tvoje iskustvo po tom pitanju? Osim ovog što predlažeš za državne poslove, army i slično (o čemu smo i razmišljali), da li savetuješ da tražimo posao preko rekrutera ili samostalno?
Svakako bi nam pomoglo ako imas pri ruci neke linkove gdje možemo da potražimo poslove, mi smo nešto pokušavali preko google-a naći ali nijem baš urodilo plodom...

Hvala unaprijed za informacije! :)

Zana
24.10.2010, 07:26
Cestitam na dobitku Zelene karte - ako vam nije mrsko, mogli bi ste podeliti iskustva sa nasim clanovima oko celog procesa na drugim temama.

Ja bih za vecinu drzavnih poslova trazila preko drzavnog centra za poslove, za Navy takodje direktno a za Army bih isla preko recruter (kao i za privatne kompanije koje imaju ugovore sa government).

Evo nekoliko korisnih linkova:

USaJobs.com (http://www.usajobs.gov/) - mozete prema lokaciji koja vas interesuje najvise ili ako vam je nebitna destinacija u USA idite na browse jobs, za vecinu pozicija traze drzavljanstvo ali ima i dosta onih za koje je dovoljna Zelena Karta

Ovo izgleda interesantno: NAVSEA (http://www.navsea.navy.mil/nswc/carderock/default.aspx) mozete birati lokacije

Za privatni sektor moram malo da istrazim... :)

Za Army, mozete pitati recruter (http://www.goarmy.com/content/goarmy/locate-a-recruiter.html) za pozicije koje su na americkom tlu (koje nisu na drugim kontinentima i koje su civilian).

emilfaltron
24.10.2010, 08:11
Hvala još jednom!
Pročešljat ćemo sve te sajtove i probati kontaktirati rekrutera za Army. Vidjeli smo na stranicama da ima i opcija chatanja s recruiterom, verovatno cemo tako dobiti direktnu informaciju.
Svakako cemo podijeliti nase iskustvo na drugim forumima, jos smo novi ovdje... :)

blok64
27.10.2010, 23:04
Da li neko zna:

1. kako se kotiraju arhitekte i 3d modelari koji dolaze iz Srbije sa 5-godisnjim iskustvom? Pitam zbog trenutne recesije - da li je potraznja za tom profesijom opala ili i dalje postoji?

2. kako se prevodi (i da li je to neophodno) i uvazava 'stara' 5-godisnja diploma (dipl. ing. arh.) i da li je neophodno upisivanje dodatnih casova na faxu? Cula sam da se ta stara (moja) diploma racuna kao Bachelor pa bi u tom slucaju trebala da upisem samo master studije.

Pitanje za Zanu (ne mogu jos na pp): Ti si, koliko sam videla na forumu, zavrsila BK (nesto vezano za film)? Zasto si onda opet upisivala fax i to ispocetka? Zar nisi mogla da nostrifikujes diplomu i nastavis na nekoj godini? Hvala unapred :)

Zana
28.10.2010, 01:01
Daleko bilo :) BK i ja - nikad bila i nece da bude kombinacija :) Sem nekoliko privatnih univerziteta (svetskih) na kojima bih radosno studirala, ja strogo cenim public education... i tamo, i ovamo. U Srbiji ima jos dosta vode da protece dok se ti privatni univerziteti ne dokazu i postanu cenjeni. Koliko ja cujem, a ne zelim nikog da vredjam - privatne upisu uglavnom oni koji su ispod crte na drzavnim. Iskreno, to je vazilo i za mnoge Vise skole - upisuju oni koji nisu primljeni na Univerzitete ili su padali godine... ja se izvinjavam ponovo, ali tako vecina ljudi i poslodavaca misli (ko i ovde kad cuju za University of Phoenix diplome).

Nisam imala diplomu univerziteta, zato sam pocela iz pocetka (to ti se sve jedno desi ako planiras "da nastavis" skolovanje - predmeti se ne poklapaju sve jedno, tako da priznaju mozda jedan ili dva ispita - imala sam neke ispite ali nisam ni pokusavala da mi priznaju bilo sta). Znaci ili imas diplomu, ili je nemas. Nema izmedju. E sad, i kad imas diplomu - sto se tice nekih struka, kao da je nemas (sistemi se toliko razlikuju da ispadne da nista ne znas :( primeri: pravo, finansije, etc)

lover
28.10.2010, 01:14
Daleko bilo :) BK i ja - nikad bila i nece da bude kombinacija :) Sem nekoliko privatnih univerziteta (svetskih) na kojima bih radosno studirala, ja strogo cenim public education... i tamo, i ovamo. U Srbiji ima jos dosta vode da protece dok se ti privatni univerziteti ne dokazu i postanu cenjeni. Koliko ja cujem, a ne zelim nikog da vredjam - privatne upisu uglavnom oni koji su ispod crte na drzavnim. Iskreno, to je vazilo i za mnoge Vise skole - upisuju oni koji nisu primljeni na Univerzitete ili su padali godine... ja se izvinjavam ponovo, ali tako vecina ljudi i poslodavaca misli (ko i ovde kad cuju za University of Phoenix diplome).

Nisam imala diplomu univerziteta, zato sam pocela iz pocetka (to ti se sve jedno desi ako planiras "da nastavis" skolovanje - predmeti se ne poklapaju sve jedno, tako da priznaju mozda jedan ili dva ispita - imala sam neke ispite ali nisam ni pokusavala da mi priznaju bilo sta). Znaci ili imas diplomu, ili je nemas. Nema izmedju. E sad, i kad imas diplomu - sto se tice nekih struka, kao da je nemas (sistemi se toliko razlikuju da ispadne da nista ne znas :( primeri: pravo, finansije, etc)

Kakva je situacija sa priznavanjem dipl. poljoprivrednog inzenjera u LA, posto i sama znas da oko LA ima dosta vinograda (to mi je uza specijalnost) i uopste u Ca?:wtf: Poznajes li ikoga sa ovih prostora sa tom diplomom, a da je se snasao u svojoj struci? Pozzz

blok64
28.10.2010, 07:38
@ Zana

da li ti mozda znas kako se kotiraju arhitekte i 3d modelari koji dolaze iz Srbije sa 5-godisnjim iskustvom? Pitam zbog trenutne recesije - da li je potraznja za tom profesijom opala ili i dalje postoji?

I sta to ne valja kod University of Phoenix diplome? Jel to varijanta nasih privatnih fakulteta?

Magelan
28.10.2010, 16:49
University of Phoenix ti je najpoznatiji univerzitet za online programe. Nude sve i svasta sto je moguce zavrsiti online tako da se online moze stici bukvalno do master-a. Licno, ne bih bacao novac ni na kakav program koji pomenuti Univerzitet nudi.

dreamerns
28.10.2010, 17:44
University of Phoenix ti je najpoznatiji univerzitet za online programe. Nude sve i svasta sto je moguce zavrsiti online tako da se online moze stici bukvalno do master-a. Licno, ne bih bacao novac ni na kakav program koji pomenuti Univerzitet nudi.

I da jos na to dodam, da su poznati spameri. Ako se nekome desi da slucajno objavi podatke na Monster i Career Builder, velike su sanse da krenu ovi majmuni da vas zovu i nude "edukaciju".

City Lights
31.10.2010, 18:07
http://www.cbsnews.com/video/watch/?id=6987699n

Unemployment Benefits: The 99ers

October 24, 2010 5:00 PM

Even after an extension of unemployment benefits to 99 weeks, many of those about to go off the program are in a quandary. Scott Pelley talks to some of them in Silicon Valley.

Sloba_Kg
31.10.2010, 23:45
Kao i na Balkanu, i u USA dobar posao mozes dobiti ako imas dobar VIP ( veze i poznanstva). Sama diploma cesto vrlo malo znaci, ako ti je konkurencija za poziciju, tatin sin, menadzerov rodjak, kcerka sefa finansija itd.

Iz iskustva znam da samo slanje CV iliti biografije, je gotovo uzaludan posao, bolje se bacaj na trazenje nekakve veze.

Npr. zavrsio sam Ekonomski faks u glavnom gradu, imam licencu ovlascenog racunovodje i revizora, imam iskustva iz svih ekonomskih oblasti, ali samo veza, veza...

Razni Singidunumi, Megatrendovi, MBA i razne Bankarske akademije su za 1. studenta - produzetak nezaposlenosti, posmatrano sa aspekta drzave, tj. bolje nek studiraju nego demonstriraju 2. za roditelje ogroman trosak, zadnji dinar iz dzepa 3. za vlasnika Megatrenda, prodaja diploma- super biznis.

Ko moze neka brise van, ovdje od zarade slaba kupovina. pozz svim zelenasima, koji su dobili GC ili se nadaju.:drool:

Sto se tice Srbije slazem se, sto se tice USA ne kazem da nije tako ali moje iskustvo govori drugacije.
Postoje ljudi koji u stvari gledaju aplikacije i koji u stvari odgovaraju na mailove i prave intervjue i sami biraju saradnike.
Znam nekoliko njih i bio sam prisutan kad su gledali dokumentaciju o svakom kandidatu.
Naravno, selekcija postoji tako da svi ne budu pozvani (ako se prijavi npr 1000 ljudi za 1 mesto) ali ovde VIP moze a ne mora da znaci.
Po meni je vise koliko si informisan i da li zaista ispunjavas kriterijume za zaposlenje.
P.S. i taj vlasnik Megatrenda ima neku zaledjinu...a da je biznis - jeste

blok64
01.11.2010, 00:20
[QUOTE=City Lights;19396]http://www.cbsnews.com/video/watch/?id=6987699n
[I]

Covece... Ako je zaista tako zasto onda amerikanci i dalje daju zelenu kartu kad ne mogu ni svoje ljude da pozaposljavaju!?!

Zana
01.11.2010, 01:20
Znam unapred da cu sigurno da "popijem" ponovo kritike mnogo puta izrecene... ali mora neko, zar ne :) nisam odgledala do kraja jer sam mnogo slicnih tekstova procitala, slicnih izvestaja gledala i znam kuda prica vodi. Takodje necu da sklapam citav esej, jer znam i da ko hoce moze sve ove "nezavisne" recenice da shvati tacno kako treba (a ko nece, ne vredi ni esej sa footnotes).

Od ljudi koji su govorili (do pola priloga) nisam cula da ijedan ima strani akcenat. To je cinjenica - 99ers su u vecini slucajeva amerikanci. Radili su za preko 100k. Mesecni troskovi su im bili cak i preko te plate. Mesecna nadoknada od EDD je $1,800. Ratu za kucu, auto i kreditne kartice ne placa molba Bogu da se nadje posao koji ce isto tako da se placa 100k.

Ko nije odmah:

aktivirao program u bankama u slucaju unemployment gde je placanje i kamata zamrznuto na 6 meseci ili ako to nema odmah zvao banku da zaustavi aktivnost na karticama i napravi payment plan
pozvao mortgage kompaniju ukoliko sa EDD parama ne moze da pokrije ratu i probao da pregovara refinance i pozvao brokera da stavi kucu na prodaju
poceo da juri dva ili tri posla za manji novac koji mogu da pomognu da se izvuce iz krize

o cemu mi onda pricamo? Imigranti (pogotovo oni svezi) ovo sebi ne mogu da priuste i ne mogu da gledaju u zvezde nadajuci se da ce nesto da bude bolje - zato US i dalje "deli" zelene karte (ne pricam o ilegalcima koji iscedise socijalno do zadnjeg dolara valjda). Svezi imigranti nemaju prava odmah na EDD benefits a i ako imaju to je toliko malo da sa tim ne mogu da prezive. Oni nadju posao. Ne cekaju kao amerikanci sa master diplomama da im se pruzi posao na tanjiru. Doticna iz priloga ni manje ni vise kuka kako se na 4 pozicije "county clerk " prijavilo 2 hiljade ljudi?! Naravno, puca zena na platu preko 60k i sa punim benefits... zar nema privatna kompanija koja bi je platila $20 na sat? To je opet vise od max $450 nedeljano od EDD. Ali Boze moj - ako prihvati temp job na 5 dana cak i za $25 na sat to znaci da ce EDD da vrati redovne cekove tek posle 3 nedelje, a ona to (verovatno) ne moze i nece da ceka. Onda je bolje da ne radi nista i da svake nedelje prima zagarantovane pare (99 nedelja), zar ne?

Sa sve znanjem da ce da izgubi kucu jer je ne placa, ne pada joj napamet da se seli u neku drugu drzavu i neko mesto u pizdincima - sto bi? Hoce da zivi u "silikonskoj dolini"... da menja karijeru? Sto bi?

Btw, moj muz je bio na EDD ni punih 26 nedelja. U medjuvremenu uzeo jos neke poslove (temp) i prosao kroz nenormalnu EDD proceduru gde ti novac kasni skoro mesec dana. Skroz promenio karijeru i najzad radi ono sto hoce u zivotu (sa boljim beneficijama i platom nego sto je ranije imao na mng poziciji). Nijedan od nasih prijatelja imigranata nije bio 99 nedelja nezaposlen, a svi su izgubili posao u ovom ili onom trenutku recesije. Ja nisam izgubila posao ali sam u jednom trenutku bila na 3 radna dana nedeljno - sve to covek progura kad zivi "within means" i kad se ne pruza vise nego sto moze (kupovina kuce ili kirije koja se ne uklapa u pomenuti iznos koji EDD placa u slucaju gubitka posla, napucane desetine hiljada dolara na kreditnim karticama, besna kola na kredit i tako dalje).

Iskreno, zao mi je mnogih ljudi ali ne ovih sto su poceli da ih prikazuju - zao mi je samohranih majki sto skoluju decu da ne bi imali malo placene poslove kao one, zao mi je ljudi koji su izmanipulisani od strane banaka i firmi za koje rade. Ali ljudi koji nece da odustanu od komfora makar privremeno i onda zbog neplacanja izgube sve... ne mogu da tvrdim isto.

I opet - u zgradi imam amerikance koji ne rade vise od dve godine, ali nijednog imigranta. Svi imigranti rade i placaju troskove (ponovo mislim na "legalne"). Opet - znam i gomilu amerikanaca koji su sve uradili sto treba kad su izgubili posao - i snasli se opet. I oni isto tako ne razumeju sta se desava sa nekim ljudima - posla ima manje ali ko nije fleksibilan ne moze da se izvuce. Covek nije drvo - nema korene i mora da se pomera...

dreamerns
01.11.2010, 01:28
[QUOTE=City Lights;19396]http://www.cbsnews.com/video/watch/?id=6987699n
[I]

Covece... Ako je zaista tako zasto onda amerikanci i dalje daju zelenu kartu kad ne mogu ni svoje ljude da pozaposljavaju!?!

Zato sto ovi nece da rade za 8$ za sat sa masters diplomom, dok emigranti hoce.

dreamerns
01.11.2010, 01:32
Eh....Zana i ja u isto vreme odgovorismo, ali ona je to detaljno lepo objasnila :-)

lanas
01.11.2010, 06:10
Zana,

Ljudi svuda, u svakoj zemlji ljudi ne vole da znaju za realnost. Tako je svuda. Potpuno se slazem sa tobom. Kod mene na poslu svi pricaju da bi radili bilo sta, a sada kada se dele otkazi, svi kukaju kako nema posla. Kazem da na Infostudu ima losijih poslova, da cu da ih radim dok ne nadjem nesto bolje, a oni meni kazu da ce njima pomoci mama, tata.... i da oni nikad nisu bili u situaciji da rade bilo sta.
Jednostavno, ljudi ne vole da rade i svi hoce samo komfor, lagodnost i da trose mnogo novca. Sve je to lepo, ali to nije realan zivot za nekoga ko nije rodjen bogat.

blok64
01.11.2010, 08:19
Znaci ti 99-ers (ugl. ljudi sa fakultetom) su se nasli u poziciji kao mi pocetkom '90-ih kada je skolovana osoba morala da valja cigarete (ili neki drugi posao ispod casti i diplome) na ulici da bi prezivela.

Sta je EED i kakva im je to 'nenormalna procedura'?

City Lights
01.11.2010, 13:05
Slažem se s vama. Ono što vidim zajedničko ljudima u ovom prilogu jest -svi su stariji (preko 50 godina) i prije otkaza su živjeli skupim lifestyleom, a nakon otkaza ne pristaju raditi ništa ispod razine do koje su stigli... Ne vjerujem da je situacija ista s mladim ljudima, posebno imigrantima.

Magelan
01.11.2010, 17:31
Verovatno cu samo drugim recima ponoviti ono sto su Zana i dreamer pomeuli u par prethodnih posotva.

USA je zemlja koja je nastala od imigranata jer su imigranti ti koji pokrecu ekonomiju i rade poslove koje amerikanci ne rade... Zato i postoji program za zelene karte. Prosecan amer ce pre da sedi i sve izgubi nego da ne daj Boze promeni karijeru ili radi posao za $8.25. Da se ne lazemo, takvih poslova uvek ima, samo sto niko ne zeli da ih radi i to na kraju pokrivaju imigranti koji su tek dosli sa svezim zelenim kartama i nemaju izbor (tj. mogu da se vrate nazad :grin: )

Dacu sopstveni primer. Ja radim trenutno na dva posla za $10 na sat. Ni na jednom od tih poslova nemam kolegu koji je rodjeni amerikanac jer amerikanci ne zele da rade "prljave poslove". To su sve filipinci, africki crnci i pokoji imigrant iz istocne Evrope. Imam nedeljno 64 radna sata i to sve zato sto zelim sebi da priustim placanje dodatnih skola sa kojima bi finansijska situacija za nekih godinu ipo dana trebala znatnije da se popravi i napravim nesto ovde (nijedan rodjeni Amerikanac se ne bi upustao u tako nesto jer je njima sve predugo i pretesko i nema sanse da se odreknu svojih zivotnih zadovoljstava zarad placanja neke skole ili da trose vreme na isto). Dzaba meni sto sam ja u Srbiji bio dr kad od toga nema 'leba. Ja sam zaista jedan od onih koji je krenuo preko da radi bilo sta nego da u Srbiji sedi besposlen i place nad sopstvenim grobom. 99% mojih kolega kojima kazem sta i koliko trenutno radim kazu da sam lud i da ni u ludilu ne bi radili tako nesto (da se jedan dr spusta na nivo medicinskog tehnicara?!) ali zato kukaju kako nema posla i kako jedva prezivljavaju, a svi bi u nekoj perspektivi preko bare?!

blok64
01.11.2010, 19:41
@ Magelan

I u mojoj (arhitektonskoj) bransi je to tu negde. Brdo mojih kolega koji trenutno nemaju posao nema sanse da prihvate posao koji nije u struci i to za min platu od ~700,800e/mesecno. Sve drugo sem arch im je ispod casti.

Cini mi se da je cela ta prica oko zelene lutrije 'najisplativija' ljudima bez faxa jer nemaju (psiholoski) problem sa izborom prvog posla. Ovako, ako si zavrsio fax i jos si radio u struci, a posebno ako volis svoj posao nije svejedno napustiti to i otici da radis bilo sta za 8$/h. Naravno, tu ne racunam ljude kojima je odlazak u USA lajt motiv.

TheNenad
01.11.2010, 21:55
Cini mi se da je cela ta prica oko zelene lutrije 'najisplativija' ljudima bez faxa jer nemaju (psiholoski) problem sa izborom prvog posla.
Završio sam fax (samo još da završim diplomski), ali opet sam išao da radim mnogo prljave poslove u Srbiji jer mi se pružila prilika (kombinacija informatike, mreža i veoma prljavih i opasnih lokacija). Postavio sam sebi cilj da makar mesec dana "rintam" kako bi se tih dana setio dok budem sedeo u nekoj toploj kancelariji. Zvuči šašavo, ali deluje :)

Ukoliko bude bilo potrebe, uvek se iz kancelarijske stolice mogu prebaciti na lopatu, i nije mi bedak, naročito ako uspem da platim sve račune.

lanas
02.11.2010, 11:31
Zavrsila sam visu skoli, fax jedan i ucim drugi, pricam tri strana jezika. radim od 19-te godine i ucim. Radila sam razne poslove preko omladinskih zadruga, u restoranima, pekarama, poslasticarnicama, administrativne poslove u banci, sekretarske poslove, a sada u struci. Zaista nemam psiholoski problem da pocnem iz pocetka, bilo koji posao. Ovde sa prosecnom platom ne moze da se uzme stan na kredit i nema mnogo mogucnosti, sto se izbora tice.

dreamerns
02.11.2010, 17:54
Zavrsila sam visu skoli, fax jedan i ucim drugi, pricam tri strana jezika. radim od 19-te godine i ucim. Radila sam razne poslove preko omladinskih zadruga, u restoranima, pekarama, poslasticarnicama, administrativne poslove u banci, sekretarske poslove, a sada u struci. Zaista nemam psiholoski problem da pocnem iz pocetka, bilo koji posao. Ovde sa prosecnom platom ne moze da se uzme stan na kredit i nema mnogo mogucnosti, sto se izbora tice.

Slazem se. U srbiji ne moze da se sa prosecnom platom uzme prosecan stan. U americi ne moze sa jakom platom da se uzme prosecan stan :-) Naravno, zavisi gde hoces da kupujes stan.
Takodje, ja ne znam koliko ljudi ovde ima toliko para da moze sebi da prisuti studiranje 3x.
Upravo si navela dve stvari koje se u Srbiji mogu lakse priustiti nego u USA :-)

lanas
03.11.2010, 14:21
Sto se studiranja tice, potpuno si u pravu, ali diplome u 99% slucajeva nista ne vrede. Meni su do ove godine, priznavali samo srednju skolu, a sasvim slucajno su trazli od Nove godine fakultet, jer im je trebalo za sistematizaciju. To rade, da bismo imali sto manju platu.

Sto se stana tice, veoma je tesko i znam vrlo malo ljudi koji su kupili stan od oko 50 kvadrata negde na periferiji i to su obicno bracni parovi, koji sastave platu, koja iznosi oko 1000 eur. Ako zelim da kupim stan za sebe i da zivim sama, nema sanse, na zalost ni na periferiji Beograda. Moram da cekam jos nekoliko godina, dok ne postanem sef racunovodstva i da "jurim" firmu koja ce mi dati platu 1000 eur.

Sta da radim, ostaje mi da radim i da se borim za bolje. Sefica mi rece da ce mi se u zivotu vratiti. Ako se budem nadala, mozda i hoce.:==D:

P.S. Medju 900.000 nezaposlenih u Srbiji, najvise je mladih do 35 godine(nece niko da ih zaposli bez iskustava (ja sam jedva uspela da steknem iskustvo, bas iz ovog razloga)) i starijih od 50 godina.
Ovih dana treba da se izglasa zakon u skupstini po kome se u penziju odlazi sa 67 godina i penzije ce biti smanjene, da ne kazem socijalna pomoc.

dejancic
06.11.2010, 07:19
Prosecan amer ce pre da sedi i sve izgubi nego da ne daj Boze promeni karijeru ili radi posao za $8.25. Da se ne lazemo, takvih poslova uvek ima, samo sto niko ne zeli da ih radi i to na kraju pokrivaju imigranti koji su tek dosli sa svezim zelenim kartama i nemaju izbor (tj. mogu da se vrate nazad :grin: )

Slazem se, takvih poslova ima, ali ljudi moraju da budu svesni pre dolaska ovamo da iako takvih poslova ima novi emigranti ih tesko dobijaju bez veze. Nemam objasnjenje za to, ali je tako. Jedan sam od mnogih koji se prijavljivao na oglase za minimalno placene poslove tipa McDonalds, Starbucks, Target, Dunkin donuts... Nisu se udostojili ni da mi napisu hvala lepo, izabrali smo nekog drugog...
Reci su suvisne, moj savet naoruzajte se strpljenjem i sve ce doci na svoje mesto...

dreamerns
06.11.2010, 23:07
Slazem se, takvih poslova ima, ali ljudi moraju da budu svesni pre dolaska ovamo da iako takvih poslova ima novi emigranti ih tesko dobijaju bez veze. Nemam objasnjenje za to, ali je tako. Jedan sam od mnogih koji se prijavljivao na oglase za minimalno placene poslove tipa McDonalds, Starbucks, Target, Dunkin donuts... Nisu se udostojili ni da mi napisu hvala lepo, izabrali smo nekog drugog...
Reci su suvisne, moj savet naoruzajte se strpljenjem i sve ce doci na svoje mesto...

Vecina ljudi ti nikada ne odgovori. To je americka nekultura, i o tome ne zelim ni da raspravljam.
Sto se oglasa za gore navedenu vrstu poslova tice, oni su uglavnom konstantni. Te firme stalno traze ljude, em zato sto se sire, em zato sto vecina ljudi tu koja radi ili je na part time, ili jedva ceka da pobegne odatle....tako da se osoblje stalno menja. Najbolji nacin je nakon slanja rezimea otici direktno u prodavnicu. Oni primaju milion tih rezimea i uglavnom ih niko ne cita (zato ni nemas odgovor). Kada dodjes tamo licno, onda te izvuku....iskreno....bole ih bre uvo.

dragance
07.11.2010, 02:39
Američka nekultura ? Hmm ja sam zaista slao CV na ogroman broj adresa u EU prilikom apliciranja za posao i niko nikad mi nije odgovorio osim jednom i to neka Češka kompanija..tako da iako ne živim u US, a nisam ni bio nikad tamo, ne bih to nazvao američkom nekulturom kad ni u EU nikom nije stalo da odgovori kanididatu za kojeg nisu zainteresovani.

dreamerns
07.11.2010, 03:46
E ne znam sta onda reci....kanda su to svi pokupili.
Mislim da je to krajnje nekulturno.

libertas222
10.11.2010, 14:51
Evo surfajući naletih na ovaj link, možda nekome pomogne...
http://www.greencardbase.com/store.asp

VonTuzni
10.11.2010, 15:38
Unaprijed cu se ispricati ako je vec netko nesto napisao sto cu ja sada, ali mi se neda citati prijasnje postove. :drool:
Mislim za prvi posao (ako ste musko) da ces lako naci na gradevini na crno jer i u americi rade nasi na gradevini. Razlika izmedu Njemacke i USA u tom biznisu je sto u Njem rade poljaci, bugari,..., a u USA meksikanci, afrikaci i sl. Nasih ima svugdje tako da se za prvi posao mislim ne treba previse brinuti. Najbitnije je se snaci za pocetak pa kad naleti bolje prilika lako je otici.

spectra
10.11.2010, 17:14
Mislim za prvi posao (ako ste musko) da ces lako naci na gradevini na crno ...

Ne kontam zasto bi uopste neko s green card radio na crno i rizikovao dozvolu legalanog boravka i rada? :wtf:

VonTuzni
10.11.2010, 17:26
Ne kontam zasto bi uopste neko s green card radio na crno i rizikovao dozvolu legalanog boravka i rada? :wtf:

Tu si potpuno u pravu, ali znas kako to kod nas vec ide. Mislim da bi dosta ljudi to ovako napravilo kao sto sam ja napisao. Vjerojatno je bolje placen posao a ne moras ni porez platiti.

Score
10.11.2010, 21:21
Tu si potpuno u pravu, ali znas kako to kod nas vec ide. Mislim da bi dosta ljudi to ovako napravilo kao sto sam ja napisao. Vjerojatno je bolje placen posao a ne moras ni porez platiti.

Druze moj, totalno ti je pogresan taj nas "balkanski rezon". Sa njim ces samo doci u velike neprilike kad budes "preko bare". USA ti je totalno drugacije drustvo, ne da se uporediti sa Europom i savet ti je da se sa njima nikako ne igras, kao sa Nemcima, mnogo su gadniji, a posebno ako stvarno nema potrebe da to radis (nisi ilegalan), nego zbog "few dollars more"...totalno se ne isplati zbog ogromnog rizika, a skoro nikakve dobiti...:nene:

VonTuzni
10.11.2010, 22:08
Druze moj, totalno ti je pogresan taj nas "balkanski rezon". Sa njim ces samo doci u velike neprilike kad budes "preko bare". USA ti je totalno drugacije drustvo, ne da se uporediti sa Europom i savet ti je da se sa njima nikako ne igras, kao sa Nemcima, mnogo su gadniji, a posebno ako stvarno nema potrebe da to radis (nisi ilegalan), nego zbog "few dollars more"...totalno se ne isplati zbog ogromnog rizika, a skoro nikakve dobiti...:nene:

Znam da je tako, nego sam mislio samo na taj bas BALKANSKI REZON. Kod nas su ljudi drugaciji pa mislim da im treba neko vrijeme da se priviknu. A sto se tice toga da nisi ilegalno tamo pa ne treba ni ilegalno raditi, to je 100% u pravu. Ne isplati se zaraditi koji dolar vise pa dobiti izgon a i kaznu. Ako dobijem green card nadam se da necu morati raditi svoj prvi posao na crno. Vjerojatno tko nema nema izbora mora raditi takav posao dok nesto drugo ne nade. Sigurno je da takvi slucajevi postoje, a s obzirom na nasu kulturu i mentalitet, lakse bi prihvatili rad na crno nego neki nijemac ili sl. Mislim da ces se s tim sloziti.

dreamerns
10.11.2010, 22:40
Znam da je tako, nego sam mislio samo na taj bas BALKANSKI REZON. Kod nas su ljudi drugaciji pa mislim da im treba neko vrijeme da se priviknu. A sto se tice toga da nisi ilegalno tamo pa ne treba ni ilegalno raditi, to je 100% u pravu. Ne isplati se zaraditi koji dolar vise pa dobiti izgon a i kaznu. Ako dobijem green card nadam se da necu morati raditi svoj prvi posao na crno. Vjerojatno tko nema nema izbora mora raditi takav posao dok nesto drugo ne nade. Sigurno je da takvi slucajevi postoje, a s obzirom na nasu kulturu i mentalitet, lakse bi prihvatili rad na crno nego neki nijemac ili sl. Mislim da ces se s tim sloziti.

Koliko je meni poznato, na tebi je odgovornost da prijavis porez...

morison_tz
19.11.2010, 13:42
sto se tice ove teme za pronalazenje prvog zaposlenja, uredu je to za pocetak raditi bilo kakav posao dok ti ne ispadne prilika za bolje, ali raditi na crno i rizikovati, neznam bas. Ako si vec legalno dosao pa legalno i radi. Ja licno i ovde sam radio svakakve poslove, od proizvodnje, gradjevine... mene zanima ako ima neko da zna kako je tamo naci posao sa dip. defektolog-oligofrenolog, kolike su satnice i tako to. Bilo kakve inf su dobrodosle. hvala unaprijed

bora
01.12.2010, 22:01
mozda ce nekome koristiti moje iskustvo iz majamija
bio sam u Americi oko 5 meseci turisticki od toga 4.5 u Majamiju
posao sam nasao veoma lako vec posle 2 dana ,imam Francuski i Srpski pasos i koristio sam Francuski ,Engleski slabo pricam pa sam uglavnom radio u restoranima koje drze Francuzi ,palta je bila simbolicna ali je bilo i nesto baksisa pa je sve ukupno izlazilo na oko 1100-1300 $ mesecno zavisno od prometa .Radio sam punu radnu nedelju od 6 radnih dana po 8 sati
poslednii posao sam nasao u hotelu kao parking atendant -za taj posao sam morao da platim menadzeru postotak (potplatio) da bi me zaposlio ali se isplatilo vec posle prve nedelje inace nisam imao radnu dozvolu ni pravo rada ali sam video da je par ljudi koje sam upoznao ovde (iz EU) radi bez problema na crno ,neki snalazljiviji su zaradili dosta para na ''obrnutom baksisu" -to se dosta radi ovde pa moze da se i na taj nacin ustedi kad se kupuje nesto a kad se radi za nekog onda se i zaradi cela plata preko pa i vise .
cini mi se da je cak lakse naci posao bez papira nego za papirima .mozda gresim ali tako je ispalo

mijan
21.12.2010, 18:16
Nako dolaska sa decom u USA da li postoji posao koji je rasprostranjen ili vi forumasi znate neki predlog koji moze zena sa jednim ili dva deteta za pocetak da radi u stanu?
Svakako ne da zaradi neki veliki novac ali da ipak pomogne nekim prihodima budzetu svoje porodice radi lakseg funkcionisanja u pocetku.

Aj Jovo nanovo
23.12.2010, 18:02
Pozdrav svima!

Detaljno sam procitao prethodnih 15-tak stranica, bile su veoma informativne i hvala svima na detaljnom prenosenju licnih iskustava i poznatih informacija. Posebno bih zeleo da u tom smislu pohvalim Zanu, mislim da bi svi trebali da izdvojimo neki procenat buducih zarada kao znak zahvalnosti na opsirnim postovima :grin:

Ajd, pokusacu kratko da izlozim svoju situaciju i voleo bih da dobijem neki konstruktivan savet od ljudi koji vec zive u USA. Znaci, manje - vise, Srpski standard, zavrsio gimnaziju, upisao faks, studirao 2 godine, otisao u VJ, batalio studije po povratku, radio 2 godine kod privatnika, otvorio sopstvenu firmu, uspesno poslovao 3 godine, propao, opet radio godinu i po u privatnoj kompaniji, pre mesec dana se iznervirao nacisto kada sam skontao da u 29 - oj i dalje tapkam u mestu, dao otkaz i resio se da emigriram. Obzirom da (kako cujem od drugara sa lica mesta) po Jevropi i nije bas najsjajnija situacija, kao jedino logicko resenje se javlja USA. Nemam zivaca da cekam da me neko mozda izvuce, a mozda i ne, pa sam stogao nasao drugu kombinaciju kako da se dokopam vize (usavrsavanje engleskog jezika) ali je cinjenicno stanje da je prvensteni motiv odlaska novac i mogucnosti da se isti zaradi. Iskreno, alav sam i grizem, ne umem drugacije i uopste nisam probirljiv u izboru posla ili poslova, bitno je samo da se ili mnogo zaradjuje ili neka se i zivi kranje sirotinjski samo da postoji perspektiva i svetlo na kraju tunela. Veoma bih voleo kada bih mogao da pored rada, upisem i neki koledz i da postepeno zavrsavam neke strukovne studije, da li je to realno znacu tek kada pristignem pa + 5-6 meseci.

Bio bih vam veoma zahvalan za komentare ovih mojih zamisli od onih koji su ove moje muke prebrodili, a i takodje za preporuke gde (koja drzava, grad, mesto), sta i kako ;-) , verujte da mi vasa iskustva mnogo znace, a dosta sam toga i naucio citajuci vase postove, hvala vam unapred!

TheNenad
24.12.2010, 10:01
Ja sam završio svoje studije donedavno u Srbiji, i želim samo da kažem da ako se ikad nađeš tamo, o studijama razmišljaj tek kasnije (osim ako nisi na studentskoj vizi) tj. kada se smestiš i snađeš u svom novom okruženju. To može biti za 2 meseca, a može i za 2 godine. Jednostavno, cilj studiranja jeste i da nešto naučiš, a da bi to uradio, treba ti čista i bistra glava koja neće razmišljati o novcu, hrani i načinu transporta svakih 5 minuta.

Naravno, načina finansiranja školovanja ima mnogo o tome ti ne mogu puno reći jer nemam iskustva sa time, ali naravno da će ti uvek trebati neki "štek" sa strane. Ima par tema ovde o školovanju u USA, prostudiraj ih, a verujem i da će se ovde neko naći da ti napiše nešto više o tome. Ono što će te sigurno ohrabriti jeste činjenica da, za razliku od nas, studirati u USA je normalna stvar bez obzira na starost studenta. :book:

Magelan
25.12.2010, 07:11
Pozdrav svima!
Obzirom da (kako cujem od drugara sa lica mesta) po Jevropi i nije bas najsjajnija situacija, kao jedino logicko resenje se javlja USA. Nemam zivaca da cekam da me neko mozda izvuce, a mozda i ne, pa sam stogao nasao drugu kombinaciju kako da se dokopam vize (usavrsavanje engleskog jezika) ali je cinjenicno stanje da je prvensteni motiv odlaska novac i mogucnosti da se isti zaradi. Iskreno, alav sam i grizem, ne umem drugacije i uopste nisam probirljiv u izboru posla ili poslova, bitno je samo da se ili mnogo zaradjuje ili neka se i zivi kranje sirotinjski samo da postoji perspektiva i svetlo na kraju tunela.

Dakle F1 :grin:

Ukoliko sam pogodio, onda ti je Chicago najbolje resenje za pocetak (okreni obrni Chgo)

Razradili smo temu o dolasku bez GC na vise mesta. Sume sumarum, preveliko cimanje uz previse stresa kako bi se opstalo u legalnom statusu i u nekoj krajnjoj instanci sredili papiri...

Elem, i sanse za dobijanje studentske vize su polovicne. Treba ti zesca "zvaka", dobra priprema za razgovor i gomila dokumentacije...

Srecno u pohodu :;D:

Aj Jovo nanovo
04.01.2011, 04:46
Zvaka je najmanji problem (radio sam kao komercijalista na terenu u Neltu, prodao bih i sneg Eskimima :grin: ) sredicu i papire nekako i garanciju, samo se jednoga plasim, a to je da odem i da nesto neocekivno iskrsne, nesto sto nisam mogao da predvidim iz sadasnje poziciji i da budem primoran d se posle par meseci vratim sa te ekskurzije, a kuci me nista osim dugova i racuna ne bi sacekalo ;-) .... Racunam da ce mi 4 - 5 000 eura biti dovoljno za tu akciju i za ne daj boze da ne mogu da iskukam SSN iz prve, da ne nadjem posao mesec - dva ...

Yossarian
27.02.2011, 13:30
Ja sam poslednji posao pronasla preko agencije - uradila testove i razgovor sa njima, rekla im sta otprilike trazim i za kolike novce i nasli su mi posao posle dva dana. Pre toga, nesto preko interneta a za prvo vreme su mi pomogli nasi ljudi koji su vec bili ovde... to bas nisu bila nesto sjajna resenja ali je pomoglo da se prezivi to prvo vreme.

Interesira me kakve su to agencije (agencije za zapošljavanje, logično, međutim kakav im je naziv u USA?), kako ih mogu potražiti preko interneta da se informiram o njihovom radu?
Hvala!

wrath:of:the:lich:king
01.03.2011, 02:54
Interesira me kakve su to agencije (agencije za zapošljavanje, logično, međutim kakav im je naziv u USA?), kako ih mogu potražiti preko interneta da se informiram o njihovom radu?
Hvala!

Trazi staffing agency ili employment agency prema gradu koji te zanima.. I mi smo tako dobili nekoliko poslova, nije lose za prvu pomoc.

batiša
23.04.2011, 10:09
Kakvo je trenutno stanje građevine u Americi (nadam se da nije kao u Srbiji) i kakve su šanse jednom Srpskom građevincu za pronalaženje posla u struci?

noki
29.04.2011, 03:34
Kakvo je trenutno stanje građevine u Americi (nadam se da nije kao u Srbiji) i kakve su šanse jednom Srpskom građevincu za pronalaženje posla u struci?

Sve zavisi od toga gde u Americi.Na primer mi smo ovde od 9 Marta,znaci skoro 2 meseca,moj muz je majstor gradjevinac i nismo nasli nista po toj struci obadvoje radimo u restoranu gde je moja sestra menadzer.Inace mi smo trenutno u Edisonu 28 milja od Nju York-a.Ali to je u nasem kraju.Za gradjevinu kazu da je dobro da odes u Clifton ili Garfild,tamo su nasi zemljaci i Gradjevinske firme.A ako neko zna vise moze i nama da kaze.

Mirko86
29.04.2011, 06:48
Sve zavisi od toga gde u Americi.Na primer mi smo ovde od 9 Marta,znaci skoro 2 meseca,moj muz je majstor gradjevinac i nismo nasli nista po toj struci obadvoje radimo u restoranu gde je moja sestra menadzer.Inace mi smo trenutno u Edisonu 28 milja od Nju York-a.Ali to je u nasem kraju.Za gradjevinu kazu da je dobro da odes u Clifton ili Garfild,tamo su nasi zemljaci i Gradjevinske firme.A ako neko zna vise moze i nama da kaze.
Znaci i tamo isto mora preko veze? Ja znam da ovde ljudi kukaju kako za poslove treba veza i da jedva cekaju da odu tamo "preko" i sve ce se samo od sebe resiti :nene:.

Orange
29.04.2011, 08:41
Jeste, potrebna je veza isto kao i tamo. To je razlog zasto je tesko naci prvi posao. Postoje izuzeci i oni koji imaju mnogo srece, kao i oni koji rade u internacionalnim firmama pa su im i preporuke takve - ali sve ovo vazi i za Srbiju. Sto se veza i preporuka tice ne vidim bas nikakvu razliku u odnosu na Srbiju; razlika je u tome da je ovo vece trziste i funkcionise, ima neuporedivo vise mogucnosti pa samim tim i sansi da se i bez veze nesto uradi. Ali za sam pocetak idealno je imati nekoga ovde ko ce da vas ubaci negde, da se ne gubi vreme (tj. novac) i sansa da se uopste ostane ovde, a posle toga za svaki sledeci posao sve vise "postojimo" pa bi trebalo da bude jednostavnije, bar se ja nadam da je tako :1081:. Ali sigurno je da se samo od sebe, samim dolaskom ovde, ne dobija bolji zivot. Cesto se ne dobija ni uz tezak rad. Od mnogo faktora sve to zavisi ali ovo svakako nije idealno drustvo i jako je bitno biti realan u ocekivanjima.

noki
29.04.2011, 15:15
Uopste nije tako,ovde cak i da udjes preko veze ako nisi dobar radnik dobices nogu isti dan,pa cak da ti je i otac direktor.To sto treba da imas nekog za da udjes na poso je zato sto se ovde trazi rezime i preporuke.Sve ono sto si radio u svojoj zemlji ovde ne vazi uopste,tako sto ovde ti pocinjes od nule,ako nemas nekog sto ce da garantuje za tebe da si doverljiva osoba tesko neko da te zaposli,zatoa sam i spomenula da ja imam srecu sto nas je sestra preporucila,tako i da trazim sad drugi poso,treba ce mi preporuke iz njene firme,a te pise covek iznad nje tako da ako se ne pokazes sve ode u vodu.Tako stoje ovde stvari a ne ko kod nas na Balkanu valjas ne valjas ako imas pozadinu imas i poso.:belj:

milelj
29.04.2011, 18:09
Znaci i tamo isto mora preko veze? Ja znam da ovde ljudi kukaju kako za poslove treba veza i da jedva cekaju da odu tamo "preko" i sve ce se samo od sebe resiti :nene:.

Odlazak preko retko kome je resio sve samo od sebe...

Ali daleko od toga da je isto u Srbiji i ovde. Evo ti mog primera: mene je po dolasku preporucio dobar drug sa kojim sam ranije radio u Srbiji. On se zaposlio u toj firmi 2 godine pre nego sto sam ja dosao, i kada je cuo da dolazim, pitao jel im neko treba, oni rekli da treba, i onda sam prosao kroz 3-4 rundi razgovora sa svim inzenjerima i svojim buducim menadzerima da se uvere da im mogu biti koristan radnik.

Godinu dana kasnije, dolazi covek na preporuku mog menadzera, znaci on poznaje mog menadzera i kaze da trazi posao, ja obavim intervju, covek je generalno jako los kandidat i ja mu kazem da mislim da ne odgovara za poziciju koju mi imamo. I ne prime ga. Stvar je jako prosta, svaki menadzer ovde radi iskljucivo za sebe i najbitnije mu je da na kraju godine sve bude OK i dobije dobar bonus. Ako zaposli nekog prijatelja, rodjaka, poznanika ili sta vec i taj ne zaradi ni svoju platu ili jos gore ako nesto zezne, nece samo leteti taj radnik, nego ce se steta odbiti od bonusa tog menadzera.

Pazi, normalno je ti kad dolazis sa strane da ti treba preporuka... Naravno, da je moja firma i da dobijem preporuku za nekog radnika od nekog koga poznajem i postujem, sigurno bih obratio paznju na njega, ali ga ne bih zaposlio ako ne moze da radi ono sto meni treba.

Pozz

Orange
30.04.2011, 02:58
Da objasnim malo, mozda ne zvuci tako ali ovo sto sam pisala da je isto kao u Srbiji gde ti treba veza se odnosi na prvi posao ovde - ako znas da radis, imas iskustvo, preporuke iz Srbije i dobar si radnik to ti ovde ne predstavlja ulaznicu, vec ti je ulaznica neko odavde ko ce da te preporuci - ja tu vidim slicnost a ne u tome da onda mozes da se baskaris i ne znas da radis ali ti je posao osiguran. Kada dobijes posao sva slicnost prestaje, vrednuje se rad i ako si dobar radnik sam gradis svoje preporuke za ubuduce i tu vec sve zavisi od tebe. I sigurno da niko nece da ti drzi ledja ako si neradnik i da ti da dobre preporuke ako ih nisi opravdao. To jeste velika razlika u odnosu na Balkan koju ja cenim i sansa za sve koji dolaze ovde da uzmu stvari u svoje ruke :-).

I ovo za prvi posao nije pravilo, ali ima prilicno primera ljudi koji su kvalitetni, imaju i iskustvo i fakultete i preporuke iz Srbije pa nisu mesecima uspeli da nadju posao. Neki su se cak i vratili zbog toga. Da su imali nekoga da im nadje bilo kakav posao, preporuku tj.vezu, ne bi bili vise nevidljivi i dobili bi priliku da se pokazu. Kad kazem da je dobro imati nekoga da vas ubaci ovde na neki posao ne mislim nista lose, to je samo prva pomoc a sve ostalo je na vama (nama).

noki
30.04.2011, 05:02
Da objasnim malo, mozda ne zvuci tako ali ovo sto sam pisala da je isto kao u Srbiji gde ti treba veza se odnosi na prvi posao ovde - ako znas da radis, imas iskustvo, preporuke iz Srbije i dobar si radnik to ti ovde ne predstavlja ulaznicu, vec ti je ulaznica neko odavde ko ce da te preporuci - ja tu vidim slicnost a ne u tome da onda mozes da se baskaris i ne znas da radis ali ti je posao osiguran. Kada dobijes posao sva slicnost prestaje, vrednuje se rad i ako si dobar radnik sam gradis svoje preporuke za ubuduce i tu vec sve zavisi od tebe. I sigurno da niko nece da ti drzi ledja ako si neradnik i da ti da dobre preporuke ako ih nisi opravdao. To jeste velika razlika u odnosu na Balkan koju ja cenim i sansa za sve koji dolaze ovde da uzmu stvari u svoje ruke :-).

I ovo za prvi posao nije pravilo, ali ima prilicno primera ljudi koji su kvalitetni, imaju i iskustvo i fakultete i preporuke iz Srbije pa nisu mesecima uspeli da nadju posao. Neki su se cak i vratili zbog toga. Da su imali nekoga da im nadje bilo kakav posao, preporuku tj.vezu, ne bi bili vise nevidljivi i dobili bi priliku da se pokazu. Kad kazem da je dobro imati nekoga da vas ubaci ovde na neki posao ne mislim nista lose, to je samo prva pomoc a sve ostalo je na vama (nama).

Tacno tako i ja se potpuno slazem sa tobom,i ne samo u pitanju posla vec i za prvi stan ili upisivanje deteta u skolu zahteva da imas nekoga sto ce da te uputi.Ko ce da ti izda stan ako nemas grin kartu ili slicno,a to se ne dobija odmah.Barem ja licno za sebe pisem da nisam imala nikog ovde ne bi ni krenula u ovu avanturu,barem ne sada kada imam dvoje dece-drugacije je kad si sam...

Orange
30.04.2011, 08:09
A da je sve ovo velika avantura ( verujem posebno sa klincima) - stvarno jeste :).

mirella86
03.07.2011, 05:03
Ako neko planira u skorije veme da ide za NY neka mi pusti e-mail [email protected]

oligoce
04.07.2011, 01:15
negde na ovu temu sam videla ovu stranu http://www.greencardbase.com/storechoices.asp?id=49 ima li neko iskustvo s ovim? hvala unapred

oligoce
04.07.2011, 01:17
Ako neko planira u skorije veme da ide za NY neka mi pusti e-mail [email protected]

mi planiramo ( ja i spurug) idemo 21 avgusta..pisacemo [email protected] ako te nesto zanima pozz iz Makedonije

mijan
14.07.2011, 16:55
Moje pitanje nije direktno vezano samo za prvi posao ali ga postavljam ovde. Moj posao bi se mogao nazvati posao elektricara, a inace imam zavrsenu i Visu skolu. Cuo sam da elektricari u SAD sa licencom imaju i po 25 dolara satnicu. Za pocetak ako me izvuku radio bih za minimalac bilo sta,ali bih gledao da se aktivno doskolujem u nekom pocetnom periodu po dolasku u SAD logicno u nekom poslu koji poznajem. Moze li mi neko reci sta je najbolji put za doskolovati se u SAD za posao elektricara ili neke srodne struke? Da li se pohadja neka skola u trajanju 6 meseci, godinu dana ili vise od toga?

noki
15.07.2011, 06:37
To sve zavisi od razlicitih faktora,od kompanije isto tako.Ima dosta tih kurseva,u trajanju 3,6 ili 12 meseci,ali isto tako postoje i kompanije koje same nude trening u samom pocetku kad se zaposlis kod njih.Na primer u samom oglasu ti stoji trazi se elektricar za ovakav ili onakav poso',trening obezbedjen za kandidate voljne da uce,i sl.

mijan
18.07.2011, 20:41
To sve zavisi od razlicitih faktora,od kompanije isto tako.Ima dosta tih kurseva,u trajanju 3,6 ili 12 meseci,ali isto tako postoje i kompanije koje same nude trening u samom pocetku kad se zaposlis kod njih.Na primer u samom oglasu ti stoji trazi se elektricar za ovakav ili onakav poso',trening obezbedjen za kandidate voljne da uce,i sl.
Zahvaljujem na odgovoru.Da li se iz vaseg iskustva do oglasa za posao i navedene treninge obezbedjene za kandidate lakse dolazi preko interneta ili iz lokalnih oglasa preko stampe odnosno lokalnih novina?

dejancic
19.07.2011, 00:55
Zahvaljujem na odgovoru.Da li se iz vaseg iskustva do oglasa za posao i navedene treninge obezbedjene za kandidate lakse dolazi preko interneta ili iz lokalnih oglasa preko stampe odnosno lokalnih novina?

Cini mi se da to dosta zavisi od firme do firme. Neka zanimanja, kao na primer poslovi obezbedjenje, imaju skoro stalno raspisan oglas za posao tako da nemaju racunicu da svake nedelje postavljaju oglas u novinama. Ako ne gresim, na jednoj od tema posvecenih Kanadi je medjutim spomenuto da je dosta oglasa upravo novinskog tipa. Mozda ti dosta zavisi i od sredine i grada u koji odlucis da odes.

noki
19.07.2011, 03:07
Ja i moj suprug smo obadvoje nasli poso' preko interneta.I to mogu da kazem da se meni bas posrecilo,posto poso koi sto sam ja nasla je u neprofitnoj organizaciji(YMCA & JCC Comunity center),nije kozna koliko placen,startna plata mi je 9 dolara na sat,plus beneficije,plus besplatna clanarina za celu porodicu u koju spada kupanje u bazenu,sauna,dzakuzi,sportska sala teretana i sl.A najbolje od svega je sto u sklopu centra imaju letnji kamp i day care za decu,pa uzimam sa mnom oba moja decaka za smesnu cenu od 50 dolara nedeljno(sto je ovde jako malo sa obzirom da su decaci sa mnom od ujutro u 8 sati pa idemo zajedno kuci u 4 popodne.Sto se tice drugih poslova kao sto sam spomenula postoje firme koje placaju trening za svoje izabrane kandidate,ali isto tako mozete da popunite online aplikaciju za bilo koju vecu kompaniju,pa ako ispunjavate kriterijume pozvace vas na intervju.(To bukvalno mislim otvoris na internet veb stranicu na primer za walmart,shoprite ili neznam koja vec kompanija odes na mesto na veb strani gde pise carriers,popunis sa svojim licnim podatcima i cekas da ti se jave).Na kraju ako vec ide teze sa pronalazenjem posla,stalno se nesto nadje u food court-u (mek donalds,burger king i sl.)tako sam i ja radila prvog meseca kad sam stigla ovde,pa bolje ista nego nista dok se ne nadje nesto placenije.

dejancic
19.07.2011, 05:18
Na kraju ako vec ide teze sa pronalazenjem posla,stalno se nesto nadje u food court-u (mek donalds,burger king i sl.)tako sam i ja radila prvog meseca kad sam stigla ovde,pa bolje ista nego nista dok se ne nadje nesto placenije.

Jel mozes, ako nije tajna, malo detaljnije da opises kako si nasla taj posao? Moje iskustvo je da nema, skoro pa teoretske, sanse da nadjes posao u prehrambenim lancima koje si navela, a ne zelim da ljudi dodju u Ameriku sa zabludom, kao i ja, da u McDonalds-u kad god hoces mozes da nadjes posao. Hvala unapred...

noki
20.07.2011, 00:33
Jel mozes, ako nije tajna, malo detaljnije da opises kako si nasla taj posao? Moje iskustvo je da nema, skoro pa teoretske, sanse da nadjes posao u prehrambenim lancima koje si navela, a ne zelim da ljudi dodju u Ameriku sa zabludom, kao i ja, da u McDonalds-u kad god hoces mozes da nadjes posao. Hvala unapred...

Kad sam bila ovde u USA prvi put,u trgovskom gde smo isli u soping se nalazila(i jos uvek se nalazi) "Nathan's" fest food specijalizovan za hot dog.Usla sam unutra zatrazila menadzera i rekla mu da sam zainteresovana za poso,dao mi je formular -aplikaciju da popunim i reko mi je da ce mi se javiti ako mu e potreban radnik mojih kvalifikacija.Sutradan me pozvao i reko mi da mu trenutno treba decko ili devojka za brisanje stolova i pranje posudja,ja sam odma prihvatila za 2-3 nedelje sam naucila i kasu.I jednog dana jedna od devojka sa kase se nije pojavila ,ja sam se odma prijavila da mogu da radim i to.Posle toga sam radila na kasi sledecih dva meseca pa sam se vratila kuci u Makedoniju.Sad posle deset godina,cim sam dobila SSN otisla sam ovde u obliznji trgovski,usla u Sbarro piceriju i potrazila poso,popunila aplikaciju,imala kratki intervju i dobila poso.Jedini problem je bio sto ti ne daju vise od 15-20 sati nedeljno,a to nije dovoljno da platis rentu,pa sam isla tamo na poso a u medjuvremenu sam trazila nesto bolje i full time.I kao sto sam i prethodno napisala imala sam srece i nasla poso' koji sad trenutno radim.I plus subotama idem jos uvek u piceriju da odradim koji sat.Tako da mislim ako je neko voljan da radi bilo sta(samo da je zakonito)naci ce posla.Sa druge strane imam poznanicu koja je ovde u Americi skoro 10 godina i nikad nije radila posto je cekala da joj verifikuju fakultet i trazi nesto sto ce raditi po struci.Ja evo dali je sreca ili nesto drugo u pitanju do sada nisam bila bez posla,a uvek moze i nesto bolje da izadje,ko zna??!!:obrva:

Score
20.07.2011, 00:57
Kad sam bila ovde u USA prvi put,u trgovskom gde smo isli u soping se nalazila(i jos uvek se nalazi) "Nathan's" fest food specijalizovan za hot dog.Usla sam unutra zatrazila menadzera i rekla mu da sam zainteresovana za poso,dao mi je formular -aplikaciju da popunim i reko mi je da ce mi se javiti ako mu e potreban radnik mojih kvalifikacija.Sutradan me pozvao i reko mi da mu trenutno treba decko ili devojka za brisanje stolova i pranje posudja,ja sam odma prihvatila za 2-3 nedelje sam naucila i kasu.I jednog dana jedna od devojka sa kase se nije pojavila ,ja sam se odma prijavila da mogu da radim i to.Posle toga sam radila na kasi sledecih dva meseca pa sam se vratila kuci u Makedoniju.Sad posle deset godina,cim sam dobila SSN otisla sam ovde u obliznji trgovski,usla u Sbarro piceriju i potrazila poso,popunila aplikaciju,imala kratki intervju i dobila poso.Jedini problem je bio sto ti ne daju vise od 15-20 sati nedeljno,a to nije dovoljno da platis rentu,pa sam isla tamo na poso a u medjuvremenu sam trazila nesto bolje i full time.I kao sto sam i prethodno napisala imala sam srece i nasla poso' koji sad trenutno radim.I plus subotama idem jos uvek u piceriju da odradim koji sat.Tako da mislim ako je neko voljan da radi bilo sta(samo da je zakonito)naci ce posla.Sa druge strane imam poznanicu koja je ovde u Americi skoro 10 godina i nikad nije radila posto je cekala da joj verifikuju fakultet i trazi nesto sto ce raditi po struci.Ja evo dali je sreca ili nesto drugo u pitanju do sada nisam bila bez posla,a uvek moze i nesto bolje da izadje,ko zna??!!:obrva:

Ovde gde sam ja, u Mountain View/Palo Alto, ako trazite takav posao, mogu da vam kazem da svaka druga radnja ima u izlogu HELP WANTED pocevsi od prodavnica namestaja, preko restorana i slicnih prodavnica. Gomila...? I cena na sad ide oko 10 dolara.

dejancic
20.07.2011, 04:06
Evo i blizu mene na Milwaukee Aveniji ima prodavnica namestaja pise GRAND OPENING. I to vec godinu i po dana...
Hvala Noki na pojasnjenju. :) Nazalost, nisam cuo mnogo primera slicnih tvom. I to je jedino cega bih voleo da novi emigranti budu svesni. U danasnje vreme po meni zaista nije lako naci prvi posao iako po oglasima i konkursima ima bezbroj ponuda za posao.

PS: Nadam se da ovaj put komentar zvuci manje maliciozno, a vise sarkasticno ;)

noki
20.07.2011, 06:13
Pa to je stvarno tako,ekonomija i ovde u Americi nije kao sto je bila.Poenta mi je bila da je bolje bilo sta za pocetak,nego da sanjas da ces preko noci postati naftas ili neznam sta.Ja imam realna ocekivanja,i znam da je ovde ipak bolje nego nazad kod kuce,za ovih 4 meseci,placamo sebi stan,evo pre mesec dana smo si kupili polovna kola,malo tehnike i namestaja-pa to nisam u Makedoniji mogla da kupim za poslednjih 10 godina,iako smo obadvoje radili i muz i ja....:nene:

Score
21.07.2011, 06:27
Ljudi ne znam sta da vam kazem...evo, do danas nisam zvao nikoga za posao, rekoh ajde se malo aklimatizujem, probudim od jet-lega, i to....dobro malo je potrajalo (tri nedelje, he, he, he..sta cu kad se tesko budim, padne mi pritisak ujutro k'o Surdi...:suure:)

Elem, odvazim se ja danas i pozovem MD-ja u prvoj kompaniji koja mi je u struci (Real Estate) i kazem taka i taka stvar...kaze posalji cv.
Posaljem ja, i posle jedno, brat bratu, pa jedno dva sata, eto ga MD zove nazad, kaze aj se vidimo i zakaze mi sastanak za interview??

Pa sad dal je tesko da se nadje posao..mozda...al meni nekako ne izgleda tako...ili sam to samo ja?

Ne, bez zezanja...:blink:

dmi
22.07.2011, 12:55
Ljudi ne znam sta da vam kazem...evo, do danas nisam zvao nikoga za posao, rekoh ajde se malo aklimatizujem, probudim od jet-lega, i to....dobro malo je potrajalo (tri nedelje, he, he, he..sta cu kad se tesko budim, padne mi pritisak ujutro k'o Surdi...:suure:)

Elem, odvazim se ja danas i pozovem MD-ja u prvoj kompaniji koja mi je u struci (Real Estate) i kazem taka i taka stvar...kaze posalji cv.
Posaljem ja, i posle jedno, brat bratu, pa jedno dva sata, eto ga MD zove nazad, kaze aj se vidimo i zakaze mi sastanak za interview??

Pa sad dal je tesko da se nadje posao..mozda...al meni nekako ne izgleda tako...ili sam to samo ja?

Ne, bez zezanja...:blink:
consider urself quite lucky :==D:
srecno na intervjuu

Bockyman
27.09.2011, 02:51
Da se pohvalim.... U Chicago sam sleteo u petak oko 16 sati (23.septembra 2011.), a danas (26.septembar 2011.) u 9:00 sam poceo da radim.
Znaci od prvog koraka na americkom tlu do prvog radnog sata je proslo oko 65 sati!
Naravno, posao je za minimalac (za koji ja jos ne znam tacno koliki je, izmedju 7,5 i 8,5$, znacu vise one tamo srede za 9 dana kada primim prvi cek), ali je za mene pravi posao jer radim u srpskoj radnji gde se govori srpski jezik (bar meni nadredjeni menadzeri i vlasnici) a s obzirom da ne znam engleski jezik, to je za mene odlicno za pocetak. I moja zena treba da pocne da radi na istom mestu za par dana.

Kao sto je vise forumasa ovde pominjalo (dreamerns) glavna stvar za nalazenje posla je preporuka. Desilo se da su se oslobodila neka radna mesta i da nas je prijateljica preporucila, tako da smo jos pre poletanja za USA znali da nas ceka posao (ja nisam mogao da verujem, i dalje ne verujem iako sam danas odradio prvih 8 sati). Za prvu nedelju sam rasporedjen za 50 sati.
Ne predstavlja problem ni to sto jos uvek nemamo SSN, samo sam menadzerki dao pasos sa vizom i pecatom udarenim na aerodromu...

Naravno, vecina ne bi prihvatila posao za minimalac, ali posto sam
ja svestan svojih ogranicenja zbog neznanja jezika, nemam zamerke...tako da ako sve bude u redu, uskoro cemo uzeti neki stan, mada nas prijateljica uopste ne pozuruje, a kako cemo raditi u razlicitim smenama i necemo se mnogo sretati u stanu...
Sto neko od forumasa skoro napisa, imao sam vise srece nego pameti...

ZeljkoUSA
27.09.2011, 10:19
Pricao sam ti ja da ce sve biti ok... Samo gurajte ljudi, bas mi je drago. Puno pozdrava!!!
Svaki pocetak je tezak, ali uz posao, je puno lakse :-)

dejancic
27.09.2011, 18:18
Cestitam! Najbitniju brigu ste jako jako brzo prebrinuli. Jedino sto bih ti ja preporucio je da ne dozvolis sebi da se sada opustis vec gledaj da nadjes jos neki posao bar na pola radnog vremena gde ces biti okruzen sa Amerikancima da bi sto pre krenuo da ucis jezik.

Positive Vibe
27.09.2011, 20:15
Da se pohvalim.... U Chicago sam sleteo u petak oko 16 sati (23.septembra 2011.), a danas (26.septembar 2011.) u 9:00 sam poceo da radim.
Znaci od prvog koraka na americkom tlu do prvog radnog sata je proslo oko 65 sati!
Naravno, posao je za minimalac (za koji ja jos ne znam tacno koliki je, izmedju 7,5 i 8,5$, znacu vise one tamo srede za 9 dana kada primim prvi cek), ali je za mene pravi posao jer radim u srpskoj radnji gde se govori srpski jezik (bar meni nadredjeni menadzeri i vlasnici) a s obzirom da ne znam engleski jezik, to je za mene odlicno za pocetak. I moja zena treba da pocne da radi na istom mestu za par dana.

Kao sto je vise forumasa ovde pominjalo (dreamerns) glavna stvar za nalazenje posla je preporuka. Desilo se da su se oslobodila neka radna mesta i da nas je prijateljica preporucila, tako da smo jos pre poletanja za USA znali da nas ceka posao (ja nisam mogao da verujem, i dalje ne verujem iako sam danas odradio prvih 8 sati). Za prvu nedelju sam rasporedjen za 50 sati.
Ne predstavlja problem ni to sto jos uvek nemamo SSN, samo sam menadzerki dao pasos sa vizom i pecatom udarenim na aerodromu...

Naravno, vecina ne bi prihvatila posao za minimalac, ali posto sam
ja svestan svojih ogranicenja zbog neznanja jezika, nemam zamerke...tako da ako sve bude u redu, uskoro cemo uzeti neki stan, mada nas prijateljica uopste ne pozuruje, a kako cemo raditi u razlicitim smenama i necemo se mnogo sretati u stanu...
Sto neko od forumasa skoro napisa, imao sam vise srece nego pameti...

To su sjajne vesti! :bravo:
Ubrzo ce i jezik postajati sve manji problem. :;D:
Veoma bitna stvar je resena i sada nastavite hrabro dalje u nove pobede.

baso1980
28.09.2011, 03:36
Cestitke od mene i sve najbolje na dalje.
Ja sam u Chicago dosao dva dana poslije tebe 25.09.

Bockyman
28.09.2011, 06:39
хвала свима! надамо се најбољем... а за језик планирам да упишем курс на труман универзитету. не размишљам,бар за сада о парт-тајм послу јер нисам сигуран да то физички могу да издржим... ипак сам ја човек у годинама...

Bode
08.10.2011, 06:57
Neka Vam je sa srecom novi pocetak ovde :))):bravo:

mijan
24.10.2011, 20:55
Ima li posla u USA za nekog ko je ovde kvalitetan serviser mobilnih telefona? Moze li to zanimanje i znanje upotrebiti i naplatiti negde u americkom sistemu?

noki
29.10.2011, 05:23
Ima li posla u USA za nekog ko je ovde kvalitetan serviser mobilnih telefona? Moze li to zanimanje i znanje upotrebiti i naplatiti negde u americkom sistemu?

Prema meni,ovde najvise posla ima bas za takve struke,PC,Mobilni telefoni,Softver za PC i Mobilne telefone,instaleri za satelitske cinije(kablovske televizije sad instaliraju male satelitske cinije,i resiver),i ja sama posto sam elektro-tehnicka struka planiram da uzmem neki kurs(zbog sertifikata)i da se probam u navedenim oblastima.:naughty:
I da jedino sto sam zaboravila da dodam je da dobro vladas engleski,pa ces fino lepo da trazis posao u vecim kompanijama,verizon na pr,barem u mojoj okolini stalno zaposljava..

mijan
29.10.2011, 13:18
Prema meni,ovde najvise posla ima bas za takve struke,PC,Mobilni telefoni,Softver za PC i Mobilne telefone,instaleri za satelitske cinije(kablovske televizije sad instaliraju male satelitske cinije,i resiver),i ja sama posto sam elektro-tehnicka struka planiram da uzmem neki kurs(zbog sertifikata)i da se probam u navedenim oblastima.:naughty:
I da jedino sto sam zaboravila da dodam je da dobro vladas engleski,pa ces fino lepo da trazis posao u vecim kompanijama,verizon na pr,barem u mojoj okolini stalno zaposljava..

Kad kazes da se ide na neki kurs, da li mislis na firme koje obucavaju radnike (PC, Mobilni telefoni) i ostavljaju ih kod sebe da rade, ili mislis na neke vrste skoli i ustanova koje izvode takve kurseve? Voleo bih kad bih mogao da vidim neki plan i program na tim kursevima ako znas i zelis neki link da podelis oko tih kurseva.

noki
29.10.2011, 17:14
Sve to zavisi gde planiras da zivis kad dodjes ovamo,prva zgrada do mog radnog mesta je Lincoln tech univerzitet - oni daju kurseve trajanjem od 3 meseca pa do redovnih casova trajanjem 3-4 godine.Najtrazenije zanimanje trenutno je medical billing,i kompjuterske struke.Cena kursa sto ja hocu da uzmem je oko 3000 dolara,ali to planiram da platim na rate(mozes da placas i 3 godine-znaci oko 50-60 dolara mesecno).Neke kolege sa mog posla su mi rekli da imas mogucnost da ucis i uzmes sertifikat i online,isto tako da potoje drzavne agencije i biblioteke sto ti daju neke od tih kurseva besplatno.Zato jos uvek nisam preuzela nisto htela sam da proverim i takve opcije.Da postoje i firme sto nude trening,ali ti placaju minimalnu satnicu za tvoj trud.Kad smo dobili vize u pasosima,u ambasadi su nam dali ovu stranu,kao prirucnik za zivot u Americi,i tu mozes da nadjes korisne stvari
:http://www.welcometousa.gov/

mikiSA
29.10.2011, 18:13
Community college ti je mjesto da pogledas, za biblioteku znam da ne daju bas takve kurseve, vise daju besplatne casove Engleskog jezika, story telling za mladje, mozda pomoc za zadacu. Ono sto sigurno biblioteka moze pomoci je da vam pomogne u strategijama trazenja posla, pisanja rezimea i cover letter-a, da vas uputi gdje ima agencija za trazenje posla... mislim da sam nekom vec poslala link za NY Public library, pa pogledajte i vi svoje lokalne biblioteke, one su besplatne jer se financiraju od vasih poreza.
Eto nadam se da ce nekome pomoci ovo, puno srece zelim!

dejancic
29.10.2011, 19:54

I u Chicago-u kompanije kao sto su AT&T i Verizon stalno imaju raspisane konkurse za posao. I mozda sam ja malo nepoverljiv prema oglasima za posao :grin:, ali moje iskustvo je da treba napraviti razliku izmedju kompanije koja ima stalno raspisan oglas za posao i kompanije koja zaista stalno zaposljava. Primera radi Apple je u Chicago-u nedavno otvorio novu prodavnicu i trenutno ima raspisan konkurs za dosta pozicija. Za mene koji posmatram sa strane to moze delovati kao super sansa, nova lokacija, traze mnogo ljudi, zasto se ne bih prijavio, sve deluje da imam velike sanse da dodjem do posla. Ali, realnost je sasvim drugacija. Realnost je da je na toj lokaciji menadzer bivsi menadzer iz Starbucks-a i da posao dobija mnogo ljudi iz istoimene kompanije koji stavljaju njegovo ime kao preporuku. Pri tome Starbucks kakvo god ljudi misljenje o njemu imali, vazi za kompaniju koja dosta polaze na odnos sa kupcima i Starbucks-ovi radnici na racun toga vaze za ljudi koji itekako imaju iskustva sa korisnicima razlicite narave.
Nego da se vratim na temu :grin:, moje skromno dosadasnje iskustvo kaze da treba biti veoma obazriv u koji kurs cete uloziti svoj novac i vreme. Znam da zvuci sasavo, ali ponekad je bolje pokusati preko neke vrste kontakta uci na mala vrata u firmu, a onda menjati poziciju na racun usavrsavanja i dodatnih kurseva.
Poz

mijan
29.10.2011, 19:59
Sve to zavisi gde planiras da zivis kad dodjes ovamo,prva zgrada do mog radnog mesta je Lincoln tech univerzitet - oni daju kurseve trajanjem od 3 meseca pa do redovnih casova trajanjem 3-4 godine.Najtrazenije zanimanje trenutno je medical billing,i kompjuterske struke.Cena kursa sto ja hocu da uzmem je oko 3000 dolara,ali to planiram da platim na rate(mozes da placas i 3 godine-znaci oko 50-60 dolara mesecno).Neke kolege sa mog posla su mi rekli da imas mogucnost da ucis i uzmes sertifikat i online,isto tako da potoje drzavne agencije i biblioteke sto ti daju neke od tih kurseva besplatno.Zato jos uvek nisam preuzela nisto htela sam da proverim i takve opcije.Da postoje i firme sto nude trening,ali ti placaju minimalnu satnicu za tvoj trud.Kad smo dobili vize u pasosima,u ambasadi su nam dali ovu stranu,kao prirucnik za zivot u Americi,i tu mozes da nadjes korisne stvari
:http://www.welcometousa.gov/
Hvala na odgovoru. Gledao sam sad ukratko katalog za Lincoln. Ono sto mi nije jasno za course description navedeno je recimo za jedan od programa sledece:
DAY/EVENING PROGRAMS
day . . . approximately 62 weeks (including holidays and scheduled breaks), 1350 instructional hours, 69.5 total credits*
eve . . . approximately 59 weeks (including holidays and scheduled breaks), 1350 instructional hours, 69.5 total credits*
Nigde ne pise kojim intenzitetom odnosno koliko cesto ide ta nastava i da li je moguce recimo preko dana raditi a uvece pohadjati sve to?! Ne vidim nigde cene za neki od programa? Na sta se odnose ovi total credits?

goranco
15.10.2012, 15:39
Ovdje bi mogli ostavljati licne primjere kako ste krenuli u potragu za poslom kad ste dosli u Ameriku. Jeste li krenuli u oglasnike, trazili preko interneta prije dolaska, isli preko neke agencije??

Ja se trgam ovih dana da pronadem nesto preko interneta i jako je tesko. Za sve aplikacije te trazi SSN i adresa u Americi. Potrebno je objasnjavat ponekad sve o zelenoj karti jer neki ni neznaju da to postoji u Americi.
Zelim svu srecu svima koji se suocavaju sa ovim zivotnim pitanjem.:pozz:
zelim pitate posle izvlacenja jel te neko ceka u americi dali je karta plakjena gde zelis mozes ikji u americi pozdrav goran iz makedonije

landlord
15.10.2012, 17:25
Pa naravno da je placena karta i jos mozes birati hoces li u prvu klasu ili biznis.
Sto se tice doceka limeni orkestar sve sa crvenim tepihom. Onda je tu limuzina koja te vozi u hotel A kategorije koji ce ti biti placen prvih 6 mjeseci dok ti ne nadju posao. E onda polako selis u svoj stan koji ti naravno oni opreme sa svim stvarima.

lafayette
15.10.2012, 18:52
Onda je tu limuzina koja te vozi u hotel A kategorije koji ce ti biti placen prvih 6 mjeseci dok ti ne nadju posao.

:w00t: :lool: :udri:

E onda polako selis u svoj stan koji ti naravno oni opreme sa svim stvarima.

A da li ti oni kupe i stan, ili sam moraš da ga platiš :ludak:

landlord
15.10.2012, 20:14
A da li ti oni kupe i stan, ili sam moraš da ga platiš :ludak:

E pa dobro necemo sad pretjerivati.. morat ces nesto i da platis.. :)

noki
15.10.2012, 23:41
zelim pitate posle izvlacenja jel te neko ceka u americi dali je karta plakjena gde zelis mozes ikji u americi pozdrav goran iz makedonije

Eto isto ovo su me pitali ljudi iz naseg kraja kad smo bili sad letos na odmoru u Makedoniji.Tamo vlada zabluda da sve to ide u paketu.Karta,smestaj poso i neznam sta.Pa su mi celo vreme postavljali ista takva pitanja.
Pa evo ja da odgovorim nista ti nije placeno,ako te izvuku,pogotovo ako ides familijarno,spremi minimum 10.000 dolara.Treba da platis za medicinski pregled,ambasadu,avionske karte,smestaj i sikjuriti depozit ovde,i normalno da napunis dobro frizider dok ne nadjes poso.

noki
15.10.2012, 23:45
Eto isto ovo su me pitali ljudi iz naseg kraja kad smo bili sad letos na odmoru u Makedoniji.Tamo vlada zabluda da sve to ide u paketu.Karta,smestaj poso i neznam sta.Pa su mi celo vreme postavljali ista takva pitanja.
Pa evo ja da odgovorim nista ti nije placeno,ako te izvuku,pogotovo ako ides familijarno,spremi minimum 10.000 dolara.Treba da platis za medicinski pregled,ambasadu,avionske karte,smestaj i sikjuriti depozit ovde,i normalno da napunis dobro frizider dok ne nadjes poso.

I da da dodam biti izvucen na lutriji nema veze sa novcanim nagradama,to je privilegija koju dobijas da se uselis u Ameriku na legalan nacin,i mislim jedan od najbrzih nacina emigracije ako imas takvu srecu da te izvuku.

oskark
16.10.2012, 00:52
I da da dodam biti izvucen na lutriji nema veze sa novcanim nagradama,to je privilegija koju dobijas da se uselis u Ameriku na legalan nacin,i mislim jedan od najbrzih nacina emigracije ako imas takvu srecu da te izvuku.

Samo sto to na zalost mnogi ne shavataju ozbiljno, niti shavataju sta znaci biti izvucen na ovoj lutriji. I to sto kazes najbrzi nacin emigracije, al nekome i najlaksi a mozda cak i jedini.
I kod mene je uvek ista reakcija. Kome god da kazem da sam izvucen, moram od pocetka do kraja pricati da bi me razumeli(mislim). Uglavnom prica, bole te uve odes na par meseci zaradis i pun si kesa...a dokle moras da se vratis? Gde su ti dali da ides?:blink:
A upravo zbog svih tih novinara, laznih e mailova i dalje. Svi misle da dobijas sve u paketu(cak sam se i kladio, cekam da mi isplate opkladu:grin:), nadju ti posao a sto mi je najbolje svi misle da moras ici u odredjeni grad, tj gde ti odrede. A mnogi ne mogu da izbiju iz glave varijante da odu preko zarade kesa i zive u Srbiji kao kraljevi...:no:

strale016
16.10.2012, 00:53
Mislim i da ti svako vece daju 200 dolara za izlazak (nisam siguran mozda i vise) ali u svakom slucaju ako potrosis vise cuvaj racune pa ce ti refundirati na kraju meseca bez problema :drool:

american muscle
16.10.2012, 04:16
Mislim i da ti svako vece daju 200 dolara za izlazak (nisam siguran mozda i vise)

ne, ne, svota ovisi o lokalu u koji ideš, samo se trebaš najavit ranije!

jovantrajkovic
28.12.2012, 02:02
Trebalo mi je malo duže da pročitam sve što se nalazi u ovoj temi što se tiče informacija o dobijanju prvog posla ili inače procedure. Moj poznanik je skoro objavio tekst na jednom blogu, koji je meni pomogao, a možda će još nekima pomoći. Nadam se da će moderatori imati obzira, jer je tekst malo duži ne bih da spamujem temu ovde, postaviću link.

Na sledećem linku možete pročitati tekst:

http://www.zoranstojanovic.com/posao-u-americi-iskustvo-iz-nantucketa/

cukoni
28.12.2012, 03:12
kakav je to sikjuriti depozit,jel to obavezno,ako moze nesto vise o tome?

Magelan
28.12.2012, 05:16
Trebalo mi je malo duže da pročitam sve što se nalazi u ovoj temi što se tiče informacija o dobijanju prvog posla ili inače procedure. Moj poznanik je skoro objavio tekst na jednom blogu, koji je meni pomogao, a možda će još nekima pomoći. Nadam se da će moderatori imati obzira, jer je tekst malo duži ne bih da spamujem temu ovde, postaviću link.

Na sledećem linku možete pročitati tekst:

http://www.zoranstojanovic.com/posao-u-americi-iskustvo-iz-nantucketa/

Ovo jeste super za sezonske radnike. Ceo taj koncept J1 programa je zesca zamka za vecinu ljudi koji posle toga dobiju GC. Nose se mislju da ce posao u gradu u kom se stalno nastane (a to nazalost nikad nije neko letovaliste) naci isto tako lako kao sto su nalazili ranije sezonske poslove. Razlika je kao nebo i zemlja. Sezonski posao je sezonski, sta cemo kad prodje sezona i u letovalistu ostane 5 stalnih stanovnika tog mesta...

noki
28.12.2012, 05:20
Pod sekjuriti depozit sam mislila na pare sto treba da ih ulozis kad iznajmljujes stan.Vecinom stanodavaca traze da pokraj para za kiriju,das i sikjuriti depozit.Na primer mene je cena stana za mesec dana kostala 1030 dolara,a morala sam da dam gazdi jos 1500 dolara kao sikjuriti depozit,tako u slucaju da ostetimo nesto u stanu ili da ne platimo za stan na vreme,on ima pravo da zadrzi te pare.

vrhunski
28.12.2012, 10:52
Pod sekjuriti depozit sam mislila na pare sto treba da ih ulozis kad iznajmljujes stan.Vecinom stanodavaca traze da pokraj para za kiriju,das i sikjuriti depozit.Na primer mene je cena stana za mesec dana kostala 1030 dolara,a morala sam da dam gazdi jos 1500 dolara kao sikjuriti depozit,tako u slucaju da ostetimo nesto u stanu ili da ne platimo za stan na vreme,on ima pravo da zadrzi te pare.

Ja kad dam te pare za depozit uglavnom se pozdravim sa tim parama a to mozes naci i ako pretrazis na internetu da su iskustva uglavnom takva :(
Moj depozit ovde je bio 2700$ Sto je uzas realno.

cukoni
28.12.2012, 14:07
Ja kad dam te pare za depozit uglavnom se pozdravim sa tim parama a to mozes naci i ako pretrazis na internetu da su iskustva uglavnom takva :(

pametni su sa tim depozitom,da te zakinu za koju hiljadu nije na odmet.

vuxanne
28.12.2012, 14:44

Pa vrate ti to kad se preselis ako pricate o stanovima.

bubamarica
07.01.2013, 13:48
Da li neko zna kakvo je stanje sto se tice posla u Americi za arhitekte, ili mozda AutoCad crtače?
Prelistavala sam forum i nasla samo jedan primer, ali se odnosio na Kanadu.
Da li ima posla, da li priznaju diplomu i sl.
Gledala sam neke oglase, ali uglavnom su trazili senior arhitekte sa vise godina iskustva.

vrhunski
07.01.2013, 18:21
Pa vrate ti to kad se preselis ako pricate o stanovima.

pa ne vrate uvek. Barem ne ovde. Lepo ti kazu i na pocetku ti kad izadjes mi moramo da okrecimo, moramo da ocistimo carpet i jos nesto. Naglase ti da ce to biti oduzeto oko 40% od depozita ali ja se uvek pozdravim sa celim depozitom na samom pocetku cisto da se posle ne nerviram.
Doduse jednom kad kupis svoju nekretninu nema vise nerviranja :)

vuxanne
08.01.2013, 00:14
pa ne vrate uvek. Barem ne ovde. Lepo ti kazu i na pocetku ti kad izadjes mi moramo da okrecimo, moramo da ocistimo carpet i jos nesto. Naglase ti da ce to biti oduzeto oko 40% od depozita ali ja se uvek pozdravim sa celim depozitom na samom pocetku cisto da se posle ne nerviram.
Doduse jednom kad kupis svoju nekretninu nema vise nerviranja :)

Ja sam pre ovog zivela u 4 stana, vratili su mi svaki dolar. Sve zavisi od slucaja do slucaja. Ali jesmo oribali kao da se useljavamo, svako nam se zahvaljivao.

vrhunski
08.01.2013, 09:01
Ja sam pre ovog zivela u 4 stana, vratili su mi svaki dolar. Sve zavisi od slucaja do slucaja. Ali jesmo oribali kao da se useljavamo, svako nam se zahvaljivao.

Znas sta je tu mozda fora sto u ovoj oblasti nema mnogo fizickih lica da ti izdaju stanove nego je 95% rentiranih stanova od nekih firmi i koorporacija poput ovih.
http://www.rental-living.com/Communities/The-Cypress/

Oni ne vracaju pare :-)

dreadnot
08.01.2013, 17:21
Da li neko zna kakvo je stanje sto se tice posla u Americi za arhitekte, ili mozda AutoCad crtače?
Prelistavala sam forum i nasla samo jedan primer, ali se odnosio na Kanadu.
Da li ima posla, da li priznaju diplomu i sl.
Gledala sam neke oglase, ali uglavnom su trazili senior arhitekte sa vise godina iskustva.

Koliko znam gradjevinski sektor je prilicno pogodjen krizom, mnogo manje se gradi, pa za arhitekte i nema bas posla. Oni koje znam ovde, u Milvokiju, ili rade kao crtaci ili nemaju posla. Da bi radila kao arhitekta treba ti licenca, koliko sam shvatio nije bas lako doci do nje. Ovde je nekoliko firmi koje su do skora dobro poslovale otiuslo pod led jer nije bilo investicija i nisu imali sta da grade i projektuju, a troskovi su uvek visoki. Upravo se senior arhitekte traze , jer se podrazumeva da imaju licencu, znaju da vide ceo projekat, imaju veze i sl.

vuxanne
08.01.2013, 19:18
Znas sta je tu mozda fora sto u ovoj oblasti nema mnogo fizickih lica da ti izdaju stanove nego je 95% rentiranih stanova od nekih firmi i koorporacija poput ovih.
http://www.rental-living.com/Communities/The-Cypress/

Oni ne vracaju pare :-)

Nemam pojma. Mislim da ipak zavisi. Moja prva tri stana su bila te firme, poslednja dva su privatna lica. To uvek imas u ugovoru, sta planiraju da vracaju sta ne. Recimo ciscenje tepiha i sl uvek pise.

dare_ns
23.02.2013, 21:30
Setio sam se http://www.workaway.info/

Sajt okuplja "poslodavce" kojima su potrebni volonteri. U suštini je volontiranje za smeštaj i hranu. Koliko sam video, ne radi se puno, tako da neko ko ide sa jako malo novaca, u startu ima pomoć u vidu smeštaja i hrane dok se ne snađe za posao.