PDA

View Full Version : Mogućnost za dobijanje papira za suprugu nosioca zelene karte

paok32
18.10.2008, 07:14
Zelenu kartu sam dobio na lutriji i do sada sam odrzavao status samo godisnjim dolaskom u USA. Sada, tj. posle 4god. sam stigao u CA, vencali smo se, i zanima nas da li ona moze dobiti na osnovu moje Zelene karte pravo na legalan boravak ovde, posto je ona na turistickoj vizi.
Zapravo da li na osnovu moje zelene karte, tj. jer je moja supruga moze dobiti socijalni broj i dozvolu za rad? Odgovori koje smo dobili od advokata, naseg prijatelja, su dosta obeshrabljujuci, navodno ona nema nikakva prava sve dok ja ne postanem drzavljanin. Pa me u vezi i sa tim zanima kakva je procedura za dobijanje drzavljanstva, kad moze da se konkurise, i posle koliko vremena bi ona dobila papire?
Ako je iko bio u slicnoj situaciji ili ima nekoga ko zna nesto, svaka informacija bi nam dobro dosla.

Zana
18.10.2008, 07:40
Tesko, ali s obzirom na to da niko od nas ovde nije imigracioni advokat najbolje bi bilo da pitas istog ili da pozoves USCIS direktno. Ono sto ja zasigurno znam jeste da ti nemas status residenta iako imas zelenu kartu a da bi konkurisao za drzavljanstvo treba da budes resident 5 godina s tim da imas pravo da podneses aplikaciju za drzavljanstvo nakon 4 godine i 9 meseci.

Oni imaju i neko pravilo oko toga koliko mozes da budes van zemlje, odnosno to nije samo 5 godina nego odredjeni broj dana - s obzirom da sam ja samo jednom izasla iz zemlje u 5 godina ja iskreno nisam na to obracala paznju previse tako i da neznam detalje. Sto se tice njenog boravka ovde, mozda postoje nacini da dobije boravisnu vizu na ime spajanja porodice, nisam sigurna za radnu i socijalni broj.

Da, pretpostavlljam da su advokati sa kojima si pricao u pravu... nece ti US dati zelenu kartu i beneficije koje ista nosi za dzabe, nisu ni oni toliko naivni. Ako ne placas porez i setas se iz jedne zemlje u drugu to nosi i odredjene konsekvence u ovdasnjem zakonu i imigracionoj regulaciji.

U svakom slucaju zelim vam srecu... ako zelis, postavi jos detalja o svom statusu pa mozemo da potrazimo na internetu slicne situacije.

Pozdrav
Zana

V777
18.10.2008, 18:57
Zelenu kartu sam dobio na lutriji i do sada sam odrzavao status samo godisnjim dolaskom u USA. Sada, tj. posle 4god. sam stigao u CA, vencali smo se, i zanima nas da li ona moze dobiti na osnovu moje Zelene karte pravo na legalan boravak ovde, posto je ona na turistickoj vizi.
Zapravo da li na osnovu moje zelene karte, tj. jer je moja supruga moze dobiti socijalni broj i dozvolu za rad? Odgovori koje smo dobili od advokata, naseg prijatelja, su dosta obeshrabljujuci, navodno ona nema nikakva prava sve dok ja ne postanem drzavljanin. Pa me u vezi i sa tim zanima kakva je procedura za dobijanje drzavljanstva, kad moze da se konkurise, i posle koliko vremena bi ona dobila papire?
Ako je iko bio u slicnoj situaciji ili ima nekoga ko zna nesto, svaka informacija bi nam dobro dosla.

Ja sam o tome vec pisala ranije, sada sa svim promenama imigracinog zakona nedavno, ovaj deo je ostao isti. Meni nije jasno iz tvog posta koliko si ti dugo ukupno u te 4 godine bio fizicki prisutan u US?

Na sajtu http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=ce2b2cd1f7e9e010VgnVCM1000000ecd190aRCR D&vgnextchannel=96719c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1 RCRD
Imas osnovne podatke o naturalizaciji. U rubrici s desne strane imas Related links I prvi je Guide for naturalization. Tu ti je Pdf aplikacija u kojoj imas SVE o naturalizaciji, svaki detalj, sta koji pojmovi znace, koje uslove moras da ispunis da bi dobio drzavljanstvo. Da ne bih previse opterecivala temu, ukoliko bilo koga interesuje, moze da pogleda temu - http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf . Ako treba, postavicemo najvaznije detalje na sajt, bilo na posebni topic ili vec kako se dogovorimo.
U svakom slucaju, dok ti ne dobijes drzavljanstvo, nema vajde zena da dobije nikakve papire na tebe, a da moze da sedi legalno I da ceka zelenu kartu. Postoje raznorazne varijante da ona sedi tu, pocevsi od studiranja, ali to nije vezano za tvoje papire uopste…Znam slucajeve gde su ljudi ostajali posle zenidbe za GC, menjali status I dozvoljeno im je da ostaju I cekaju GC, ali je to veoma retko I desavalo se odavno; trenutno cekanje GC traje I po nekoliko godina , evo proveri na viza bulletinu, http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_4371.html , tvoja zena bi bila 2A grupa, znaci obradjuju se sad papiri koji su stigli pre 08. Februara 2004. Znaci pre 4,5 godina…ukoliko vi podnesete papire za njenu zelenu kartu kad ti dobijes drzavljanstvo, ona bi trebalo da dobije GC uslovnu za par meseci, jer nema red cekanja, onda je u prvom redu prioriteta, ne ceka broj, samo da se odradi procedura…

Ja ne znam kad ces ti da dobijes drzavljanstvo, jer ne znam koliko si dugo ziveo u US (treba ti min 30 meseci fizicke prisutnosti, ali kontinuitet je vazan, znaci nisi smeo da izlazis vise od 6 meseci godisnje); dokumentaciju treba da podneses u USCIS onog stata gde si ziveo najmanje zadnja tri meseca, plus mozes da podenses dokumentaciju tri meseca pre isteka 5 godina (sto Zana rece, 4 god. 9 meseci).

Puno pozdrava I puno srece.:pozz::pozz::pozz:

Seekimo
18.10.2008, 22:59
Nesto mi ovde nije naj jasnije,kako to da covek nije rezident ako poseduje Permanent resident card,(valjda je to pun naziv za green card)dakle,, sam naziv govori da je rezident.E sad,to sto mora da provede godisnje 6 mes.+ 1dan da bi mu ta godina bila priznata za drzavljanstvo to je nesto drugo.To su dakle ,,uslovi za drzavljanstvo,,,i to neodredjuje da li je rezident,on je svakako rezident pa makar provodio i 10 dana godisnje u USA,a sto se tice adrese pa ima i nju ,to je ona koju je prvobitno i naveo u aplikaciji i na koju mu je stigla green card.A i te adrese su jaca fora u Americi,doneses pismo sa svojim imenom i adresom i eto ti adrese,ja sam tako polagao voznju i prijavio adresu i dan danas imam tu vozacku sa tom adresom iako mi se drugar odavno odselio sa te adrese.Prema tome covek je rezident ali nema uslove za drzavljanstvo.
Ali evo nije lose navesti,ko je to prosao,sa cime se sve dokazuje da je neko boravio toliko i toliko vremena u US,sta su vam trazili kada ste isli po drzavljanstvo?

Zana
19.10.2008, 02:46
Ok, ja sam mislila da se razumemo o cemu mi ovde pricamo - da, green card ti kaze da si permanent resident. Postoje razni nacini utvrdjivanja residency za razno razne namene. Na primer da bi dokazao state residency u vecini drzava moras da zivis u istoj godinu i jedan dan i to dokazujes sa rent lease (ne vazi se ako zivis kod rodjaka) ili racunima zajedno sa ID gde ti je adresa ovde. Kad sam se ja upisivala na college, da bih dokazala da zivim u CA, moj pasos sa pecatom nije bio dovoljan, niti green card sam po sebi. Morala sam da dostavim bank statement i druge stvari da bih dokazala da zivim ovde i da ne moram da placam vecu skolarinu kao non-resident. Znaci iako sam imala green card to ne podrazumeva automatski i da imam state resident status. Dalje, za tax purposes, resident alien je definisan po IRS kao osoba koja ima green card i boravi u USA minimum 31 dan u toku godine ili 183 dana za tri godine. Za izborne aktivnosti mislim da se residency uspostavlja za 3 meseca. Dakle, postoje razne definicije zavisno o cemu je rec... Ja sam pitala vise detalja zbog uslova USCIS da se bude 30 meseci u USA pa su uz to potrebna i druga dokumenta koja neznam da li covek ima - da li je placao taksu, da li je iznajmljivao stan, radio ovde etc. Ali i pored toga, ja i dalje mislim da sva nasa razmisljanja o ovoj specificnoj situaciji ne treba da budu uzeta neminovno kao tacna ili da budu prihvacena kao bilo kakav merodavan savet - najbolje je da se konsultuje advokat.

D$D
19.10.2008, 15:46
Jedan covek je ovde doveo suprugu isto nije mogao da sredi papire dok nije postao drzavljanin Usa.
Sto se tice tvoje prijave za drzavljanstvo to ne znam ali oni mogu da provere koliko si bio u Usa a koliko van.
Ovo sto kaze Zana za bank statement je tacno jer taj moj prijatelj je imao isti problem provalili su ga da je prijavljen u dve drzave u Usa i morao je da dokazuje na kojoj adresi boravi svi su mu dokumenti bili suspendovani mislim vozacka dozvola i trazili su mu izvestaje iz banke kao dokaz boravka na adresi.
Mislim ( nisam siguran, nisam advokat),da to sto si odrzavao Green card samo sto si dolazio turisticki u Usa ti nece mnogo pomoci oko dobijanja drzavljanstva,zato sto za drzavljanstvo koliko sam ja cuo treba da imas neprekidno 5 godina boravka( nikakvih 6 meseci + jedan dan vec cela godina) da bi stekao uslov za apliciranje, e sada ako si ti izlazio iz USA i to stalno radio trebalo bi da ti se dodaje na tvoj boravak vreme koje si proveo izvan USA.
Znaci tebi od tih 5 godina koliko imas gc trebalo bi da ti se prizna samo vreme provedeno u Usa ( nisam siguran ispravite me ako gresim).
Postoji mogucnost i da ti oduzmu gc ako te provale da to radis samo da bi odrzavao status permanent rezident.
U svakom slucaju puno srece sta god da radis.

paok32
20.10.2008, 05:20
Hvala svima na informacijama.
Da samo jos malo pojasnim situaciju, ja sam dobio GC 2004. od tada sam ovde dolazio samo preko leta na mesec - dva, dok nisam zavrsio fakultet. Znaci svega ukupno nekih 6-7 meseci.
Mislili smo da ce i moja supruga dolaskom imati pravo bar na boravak ovde, medjutim izgleda da nije tako. I advokat nam je rekao da postoji varijanta za njen prelazak sa turisticke vize na studentsku, ali da to sada retko odobravaju? Tako da se sada nalazimo u dilemi, da li pokusati upisati neku skolu, koju treba placati tolike godine ili jednostavno boraviti ilegalno? I da li ce ako nema socijalni broj uopste moci da bude zdravstveno osigurana? Bilo bi samo dobro ako je neko prosao kroz proceduru dobijanja drzavljanstva da napise kako to izgleda.
Culi smo i za jedan slucaj gde je odredjeni bracni par u USA dosao tako sto je on imao zelenu kartu a ona tur.vizu ali su zatim dobili dete i njoj je odobren boravak na osnovu deteta. Da li je to mozda taj zakon o spajanju porodice?
Pozdav svima i ako ima jos pametnih saveta hvala...

D$D
20.10.2008, 05:36
upravo to sto si naveo uradio je covek kojeg zanm.
Deca su mu se rodila ovde oni su dobili medical i papire a supruga nije.
Supruga je boravila ilegalno 3.5 godine tako, cak se i porodila ovde bez osiguranja, naravno on je sve to platio i to su ogromni novci
kada je on dobio drzavljanstvo supruga mu je dobila Gc za 3 meseca.
Ako sam dobro razumeo ti si u Usa boravio samo 6-7 meseci od 2004.
Ako je tako onda bi trebao da imas jos 4 godine i 5 meseci boravka do sticanja uslova za drzavljanstvo.
Ipak posavetuj se sa advokatom oko svega, imigracija je cudna stvar.

Zana
20.10.2008, 08:56
Uh, evo sta pise na Wikipedia, i nije bas sjajno...pazi kad ispada da nece hteti tvojoj supruzi da izdaju ni turisticku... ako je ovo tacno, a pravo da ti kazem ne cudi me ni da jeste! Ja ne mislim da je to fer at all - ali mozda nije ni losa ideja da pises peticiju svakako: ja se sve nadam da ako pobedi plavo na izborima, mozda padne neka amnestija, pa se i ostali zahtevi ubrzaju bar za par godina...

Green card holders and nuclear families
Green card holders married to non-U.S. citizens are unable to legally bring their spouses (or families) to join them in the USA. The foreign spouse of a green card holder must wait for approval of an 'immigrant visa' from the State Department before entering the United States. Due to a backlog in processing, such visas can take up to five years to be approved. In the interim, due to immigration intent, the spouse cannot enter the United States on any other visas not even as a visitor. This puts LPRs in a uniquely disadvantaged situation:

- visitors and non-immigrants coming to the USA on temporary visas for work, business, or study (including H1, L1, B, and F1 visas) can sponsor their dependent spouses to travel with them;

- U.S. citizens can sponsor their spouses to come to the USA in non-immigrant status; the spouse can then convert to an immigrant status under the Legal Immigration and Family Equity Act of 2000 (the "LIFE Act").

The issue of LPRs separated from their families for years is not a new problem. A mechanism to unite families of LPRs was created by the LIFE Act by the introduction of a 'V visa,' signed into law by President Bush. It effectively expired and is no longer available. Bills HR1823 and HR4448 are in the U.S. Congress. The proposal for reviving the V visa is based on something that has little controversy — family unity — but passing such a bill into law is not a small matter.

Source: Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Permanent_Resident_Card)

Seekimo
20.10.2008, 13:43
Daklem...sta reci,D$D ti pricas sve u fazonu ,cuo sam... rekao mi prijatelj od prijatelja,..procitao sam u Kupusnom listu,..cuo na Radio Pegli isl...!!!!
[B]If you leave the United States for more than 6 monts,but less than 1 year,you have broken or disrupted your continuous residence[B],dakle iz ovog proizlazi ono sto sam napisao,ako si odsutan iz US vise od 6 mes.prekida se kontinuirani boravak,ali ako si odsutan manje od 6 mes,a to automatski znaci da si prisutan u US bar 6mes+1 dan onda se neprekida kontinuirani boravak.Sve se ovo odnosi na kalendarsku godinu.Nema sabiranja dana kao sto ti kazes,neznam u 2006 je recimo bio 20 dana pa u 2007.,opet 20 dana pa je tako recimo nakupio 40 dana,to se neuzima u obzir.

V777
20.10.2008, 15:27
A sto ti ne odes u USCIS da vidis sta ce da ti kazu? Jer ako ti imas samo nekoliko meseci fizickog prisustva u US, ne znam bas da ce da ti daju citizenship samo tako...idi ti pitaj prvo gde si ti sa tvojim papirima in real...a sto se tice supruge, jeste, najgora je situacija sredjivanja papira za bracnog druga kad nosilac ima GC, apsolutno najgora, to svi priznaju, te tu realno imate dve situacije: ili da ti predas papire za njeno dobijanje GC, koje moze da traje ko zna koliko godina (vec sam ti o tome pisala u prethodnom postu, ceka se cini mi se oko 4 godina, ali se vreme racuna OD MOMENTA KADA SU PREDATA KOMPLETNA DOKUMENTA I UZETA U PROCEDURU OBRADE); druga solucija je da cekate da ti dobijes citizenship, te da se onda sredjuju njeni papiri, tada bi trebala da dobije uslovnu GC za nekoliko meseci (i o tome sam ti pisala). Ova V visa, kao sto ti je Zana napisala, vise i ne vazi, jer je to bilo za vreme kad su se dokumenta predavala pre 21. 12. 2000. sto je bilo jako jako davno, te da se cekalo 3 godine, a nisu se dobili papiri dotle...to vise nikome nije interesanto...

Na koliko vremena je zena dobila turisticku vizu, moze da se preda za produzenje te turisticke vize, ako hoce da joj odobre, te da dobije jos neki mesec, da budete jos malo zajedno i vidite sta cete i kako cete...upisivanje skole i nije toliko losa stvar, menja se status, a sad sto mora da se placa, pa brate, mora, sta da se radi...ako hocete da idete na studentsku posle turisticke, nemoj da predajete za promenu statusa na zelenu kartu, jer ne moze da se skace s jedne na drugu vizu, pogotovo ne s neimigrantske na imigrantsku...situacija nije sjajna, ali morate da se borite, da vidite sta vam najvise odgovara (ja imam istu situaciju, moj verenik zato i nije sa mnom, doduse on je imigrant u drugoj zemlji, te eto tako sedimo razdvojeni, sto nije interesantno, ali sta da se radi, mi smo to tako prihvatili, borimo se nekako)...

Gde ste vi u US, ti rece u CA? Da li bi mogli negde drugde da se preselite, ukoliko supruga nadje neku skolu da se prebaci (citala sam postove cure s Internet krstarice, misilm da je nick bio RedSonia, koja je pomagala svojim postovima o skolovanju na faksu koja je ona zavrsila u jednom od statova ovde u US, znam da je mnogo nasih iz Srbije doslo na taj faks, da su bili prezadovoljni, polagali testove on line iz Srbije, imala je cini mi se i stipendija...ako vas interesuje nesto vise na tu temu, mogu da vidim ponovo na Krstarici, a pogledajte i vi)...

Za ostajanje ilegalno u US, to ne znam, ja to svom vereniku sigurno ne bih predlozila, pogotovo sto ne zelis kasnije da imate probleme, bez potrebe...morate da imate dokumenta, ne samo SSN, nego i vozacku i puno sto sta...za sve to treba da je i ona legalno... ne znam sta da vam kazem...

Promene u imigracionoj politici postoje, bilo je nekih menjanja skoro (kao npr. da citizen moze da sponzorise bracu i sestre za dobijanje GC, sto do sada nije bilo moguce), ali nazalost nema novina za GC holdere, nadamo se da sa promenom stanja ovde u narednom periodu, i imigraciona politika ce biti mnogo bolja...

Toliko za sada...

Pozdrav i sve najbolje!

D$D
20.10.2008, 22:32
Daklem...sta reci,D$D ti pricas sve u fazonu ,cuo sam... rekao mi prijatelj od prijatelja,..procitao sam u Kupusnom listu,..cuo na Radio Pegli isl...!!!!
[B]If you leave the United States for more than 6 monts,but less than 1 year,you have broken or disrupted your continuous residence[B],dakle iz ovog proizlazi ono sto sam napisao,ako si odsutan iz US vise od 6 mes.prekida se kontinuirani boravak,ali ako si odsutan manje od 6 mes,a to automatski znaci da si prisutan u US bar 6mes+1 dan onda se neprekida kontinuirani boravak.Sve se ovo odnosi na kalendarsku godinu.Nema sabiranja dana kao sto ti kazes,neznam u 2006 je recimo bio 20 dana pa u 2007.,opet 20 dana pa je tako recimo nakupio 40 dana,to se neuzima u obzir.
Ja nisam advokat , niti se bavim imigracionom politikom USA,Navodim primer koji covek moze da procita i da vidi ako nesto moze korisno da nadje u tome.

Mozda si ti advokat pa mu bolje objasni, i onako nasi ljudi ovde samo sto ne znaju sta Dzordz Bus radi u Americi, sve pametnjakovic do pametnajkovica, spolja gladac unutra jadac.Po nekim pravilima koja sam ja citao, trebalo bi da je coveku ukinuta zelena karta jer je odrazavao zelenu kartu samo za turisticki boravak u USA, ali covek jos ima dokumenat kod sebe sto znaci da 2+2 nisu 4 bas uvek.

Kako ti objasnjavas da je covek zadrzao Gc 4 godine dolazeci samo na godisnji ovde u USA.
Da li zakon kaze i to da bi mu trebala biti oduzeta zelena karta, za postupak koji je napravio u protekle 4 godine.

Znaci to su sve pravnicki trikovi na koje ja i ti ne mozemo i ne treba da trosimo reci.
Drugo ja ovaj forum dozivljavam kao kamaru informacija koje treba da se provere a ne da se uzimaju u obzir bukvalno.

Seekimo
20.10.2008, 22:51
Moj stav je da treba davati sto tacnije informacije a ono sto neznas ogradis se i to je uredu,a ne pisati ''kamaru stvari,, kako ti kazes, pa onda onaj kome su iformacije potrebne neka to sve lepo proverava.To jednostavno nema smisla jer na taj nacin nisi nikome pomogao,a ja forume smatram ,,pomoc onome kome je potrebna,,.Takodje reci nekome,otidji kod advokata pa pitaj ako neznas,je potpuno bez veze,pa niko nije ovde zato sto mu treba profesionalna pomoc,vec samo ,,koliko toliko tacna informacija,.

Zana
20.10.2008, 23:43
Hajde da spustimo malo strasti ovde – savetovati nekom da se obrati za profesionalnu pomoc na pravom mestu je najbolji savet koji mozes da das nekome ako mu tvoja pomoc ne donosi “peace of mind”. Toliko smo valjda naucili u ovoj zemlji: prost primer, ja umalo da platim neznam koliko za poreze ovde da sam dopustila H&R strucnjaku da zavrsi income return.

Nisam – pozvala sam IRS direktno i sama zavrsila takse, ljudi su nesebicno proveli sa mnom na telefonu neznam koliko vremena kako bi mi sve objasnili. Od tada nikada ne placam nikoga da mi radi takse – ako nesto neznam pozovem IRS, dokumentujem podatke sa kim pricam i dobijem sve sto mi treba – za dzabe.

Dakle, ja mogu neciji savet da uzmem into consideration ali ipak pitam tamo gde treba. Da dam jos primera: kada mi je Progressive ubacio 3 points jer je moj suprug imao illegal left turn, ja sam pozvala government agency da pitam zasto se njihovo bodovanje toliko razlikuje od zvanicnog u DMV. Uz put sam saznala da mi Progressive nije smanjio rate koji je obecao nakon settlement sa state-om. Ja sam prvi podatak mogla da saznam od svoje prijateljice ali ovaj drugi nikako. Znaci – sto rece D&D, ako covek nije radio re-entry permit (a mozda i jeste nego zaboravio da nam kaze) njemu je dosad trebalo da GC bude oduzeta (kao sto se ispred mene desilo pevacu grupe Ruz, ako se neko njih jos seca, zaboravih da li se covek zove Vuk ili slicno ali raspravljao se u ambasadi kada sam ja imala interview).

Ja licno mogu da posavetujem najbolje sto mogu i trudim se da budem maksimalno objektivna – ali u ovim Ujedinjenim Drzavama kada dodje do poreza ili legalno/nelegalnog statusa ja ne mogu da savetujem nikome ono sto ja sama ne bih uradila – a to je konsultovala profesionalce.

Zato momci – mir na forumu! :bigkiss: Pokretac teme ako zeli moze da ostavi jos detaljnije podatke – evo ja uzimam na sebe da pozovem immigration – ali ne verujem da ce odgovor biti drugaciji od onog sto smo vec obrazlozili. “Mlada” moze da upise skolu ako zeli i bice legalno ovde dok prolazi vreme ako mogu to materijalno da izdrze.
Mozda immigracioni advokati znaju za jos poneku foru we are not aware of.

Nemojte da terate ovu tetu (alias moderator-od-nedelju-dana) da u prvim danima pravi mir medju decom... :lool:

Seekimo
21.10.2008, 14:02
OuKej,mir,mir,mir niko nije kriv....,a i taj brate,navalio da se zeni pa da se zeni,i eto sada nama problema.:kap:

paok32
22.10.2008, 06:07
Da samo razjasnim,
normalno da je najbolje obratiti se profesionalcu, sto smo prvo i uradili, ali smo hteli da cujemo i iskustva ljudi koji su mozda bili u slicnoj situaciji. Normalno kada prvi put dodjes u zemlju sigurno nemas advokata na svakom koraku kojeg ljubazno mozes da pitas sta da radis.
Zato je svaki savet i iskustvo dobrodosao.
Takodje ideja mi je bila da vidim da li je neko prolazio kroz proceduru dobijanja drzavljanstva i da vidim kako to izgleda?
Zana, sto se tice nekih podata koje bih mogao jos da ostavim, mislim da sam sve napisao sem da je devojka dosla na multiplaj vizu, ali da su joj dozvolili boravak samo na tri meseca, tj u decembru joj istice rok. Multiplaj joj istice u maju 2009. Za taj re-entry permit ne znam ni sta je. Prosle godine sam imao malo problema na ulasku jer sam bio van zemlje 10 meseci, i tacno je da zbog toga zezaju, ali kada sam im rekao da zavrsavam skolu u mojoj zemlji njima je to bilo OK.
V777, rekla si da postoji varijanta o produzivanju vize, zanima me koliko to mora da se uradi pre isteka legalnog boravka, dal znas kako ide procedura?
Ili je bolje ici na studentsku odmah. Od jednog advokata smo culi da se one tesko sad dobijaju. I da li je to potrebno raditi preko advokata? Takodje ti ne savetujes nikome da bude ilegalno?
Svaka savet i pomoc je dobrodosao, zato nema razloga za prebacivanje, i hvala svima na savetima do sad.

Zana
22.10.2008, 06:28
Molim te pre nego sto izadjes iz zemlje, apliciraj za re-entry permit sa kojom mozes da ostanes van zemlje duze od godinu dana ako planiras a da ti ne prave probleme kad sledeci put dolazis. Mozda su ti progledali kroz prste zbog studiranja, ali rizikujes mnogo.

Par mojih poznanika koji su ovde dosli sa turistickom su par dana pre isteka boravisne aplicirali za produzetak iste slusajuci savete da su legalni dokle kod cekaju odgovor (sto je istina). However, zahtevi su odbijeni, nakon toga su nekoliko puta aplicirali da dodju ponovo, svakog puta su odbijeni. Vodi racuna sta radis.

Kazi mi gde si u Kaliforniji - postoje skole koje tvoja supruga moze da upise (nakon sto se vrati nazad da aplicira za novu vizu u ovom slucaju studentsku) i da bude ovde legalno dok ceka da ostvari pravo da dobije zelenu kartu na osnovu tebe, bilo preko peticije ili tvog drzavljanstva (mozes da uradis prvo peticiju i da cekas pa ako se nista ne desi 5 godina onda idi preko drzavljanstva - jedno ne iskljucuje drugo). Ako sve to, naravno, mozes materijalno da pokrijes.

xeg
24.10.2008, 07:27
...Zapravo da li na osnovu moje zelene karte, tj. jer je moja supruga moze dobiti socijalni broj i dozvolu za rad? Odgovori koje smo dobili od advokata, naseg prijatelja, su dosta obeshrabljujuci, navodno ona nema nikakva prava sve dok ja ne postanem drzavljanin...

U vezi naslova teme i podatka koji ste dobili od advokata - sponzor moze biti i lawful permanent resident i on moze da sponzorise supruznika ili dete bez obzira na starost pod uslovom da je single. USCIS tako kaze ovde:
Immigration through a Family Member (http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=0775667706f7d010VgnVCM10000048f3d6a1RCR D&vgnextchannel=4f719c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1 RCRD)
Evo izdvojio sam iz celokupnog teksta deo koji najvise govori:
Eligibility
In order for a relative to sponsor you to immigrate to the United States, they must meet the following criteria:

---They must be a citizen or lawful permanent resident of the U.S. and be able to provide documentation providing that status.
---They must prove that they can support you at 125% above the mandated poverty line, by filling out an Affidavit of Support
The relatives which may be sponsored as an immigrant vary depending on whether the sponsor is a U.S. Citizen or a lawful permanent resident.

-If the sponsor is a U.S. Citizen, they may petition for the following foreign national relatives to immigrate to the U.S:
---Husband or wife
---Unmarried child under 21 years of age
---Unmarried son or daughter over 21
---Married son or daughter of any age
---Brother or sister, if the sponsor is at least 21 years old, or
---Parent, if the sponsor is at least 21 years old.

-If the sponsor is a lawful permanent resident, they may petition for the following foreign national relatives to immigrate to the U.S.:
---Husband or wife, or
---Unmarried son or daughter of any age.
In any case, the sponsor must be able to provide proof of the relationship.

Bez obzira na status sponzora ceo taj proces moze jako dugo da traje, sudeci po Visa Bulletin oni i dalje procesuiraju zahteve iz 2004. To vas nikako ne sprecava da dokle god se status i zahtev resavaju produzavate boravisnu vizu supruge na koji god nacin mozete, turisticki, skolovanje...
Naravno, morao bi da se zaposlis i da ispunis finansijske zahteve u prvom delu obavestenja.
:pozz:

paok32
24.10.2008, 08:33
Zana,
da mi smo u Californiji, u Stocktonu ako znas gde je to, nekih pola sata od Sacramenta. Ako imas nekih dobrih predloga za skole nije lose da ih napises. Mi smo vec gledali nesto ovde, i najpovoljniji je neki koledz, sto se tice para. I koliko smo razumeli ako bi konkurisala tu, dobila bi neku M studentsku vizu. Tj vizu za koledze valjda, e sad frka je sto taj koledz traje 2 godine, pitanje je sta bi posle jer navodno sa te vize ne moze na F akademsku vizu. To je problem jer
ce nam do mog konkurisanja za drzavljanstvo sigurno trebati jos vremena. Ali dobro to otom potom.
Nisam samo razumeo da li ti kazes da treba izaci iz zemlje i konkurisati u svojoj zemlji za studentsku vizu? Mi mislimo da to uradimo odavde, pa ti ako imas neke predloge za skole ovde i ako znas nesto o skolarinama ti napisi. Na ovom koledzu mislim da je semestar $1800. I ako sam se dobro informisao ona treba da dokaze da ima pare za skolu, i ima pravo da radi ali samo u okviru kampusa?
A sto se tice ovoga sto je napisao xeg da to su informacije koje smo i dobili od advokata. I upravo zbog duzine trajanja svega toga njegov predlog je i nas plan, da cekamo moje drzavljanstvo. Samo mi je ostalo nejasno da li kada se pokrene taj proces ona moze da bude u zemlji, ili mora da konkurise za druge vize kao sto je xeg napomenuo?

xeg
24.10.2008, 08:53
Moze da konkurise za bilo koji tip vize dok je u tom procesu. Bitno je samo da uvek bude legalna i ni u svojoj ni u drugoj zemlji ne pravi prkrsaje koji je mogu spreciti u dobijanju GC. Znaci moze da bude u USA na skolovanju, turisticki... legalan boravak po bilo kom osnovu je samo plus u procesu dobijanja GC jer ako je vec u States znaci da mnoge uslove vec zadovoljava.

Zana
25.10.2008, 08:38
Ne znam sta ti znaci to "neki college' :naughty: M visa je za vacational school (u to verovatno spada kozmeticki kurs i slicno, koji postoje pri colleges). Ako upise regularan program za AA degree dobija F vizu. U svakom slucaju, status ne moze da se menja dok je ovde, znaci za svaku promenu (sa turisticke vize na studentsku) mora da se vrati za interview nazad. Na college moze da studira oko 3 godine, uzimajuci u obzir da mora da ima 24 units godisnje, i da treba da zavrsi neke ESL (ili kompletan intesive ESL program koji je jedan semestar full time samo engleski - malo je teze ali dobro dodje i to ako ne zeli da polaze TOEFL/waived ako se upise intensive).

Za dve godine college moze da zavrsi student koji je veoma advanced i upadne na akademski level engleskog, matematike i nauke i ne radi ispite za transfer na BA program. Neke struke imaju vise units za major nego ostale (accounting na primer). Znaci ESL plus major, plus GE, plus transfer kursevi - oko 3 godine. Imaj u vidu da su mnogi kursevi za BA jeftiniji ako se zavrse na college i to mnogi studenti koriste. Posle college dobija pravo da radi 6 meseci (bar je tako kod mene) a ako zavrsi BA onda godinu dana. Znaci racunaj to je vec oko 4 godine legalnog boravka, koliko je i cekanje za peticiju. Ako se svidi poslodavcu moze da joj radi radnu vizu (nije uopste tesko ja sam radila forme nekoliko puta kod mene na poslu i poslodavci nisu doliko protiv ovog kao sto se prica).

U medjuvremenu mozda stigne na red za peticiju a ako ne moze za toliko da se vrati nazad dok ne dobijete drzavljanstvo (ako ne sredi za radnu vizu). Mozda dobije i na lutriji. Kao international student nema pravo na novcanu pomoc ali moze da dobije work-study i da radi na college part time (od 24 do 32 sata, zavisno od obaveza koliko joj odobre - prilicno su flexible za ispite pri pravljenju rasporeda za posao). Zdravstveno osiguranje ce morati da plati na college kao i svi international students, ali bice pokrivena. Skolarina se razlikuje, znam da je kod mene $2460 po semestru (prilicno povoljna cena). Student mora da pokaze $19000 na racunu da bi dokazao da ima za expenses ali mislim da u njenom slucaju to ne vazi jer si ti resident. Skolarine mozes da nadjes na sajtovima pod tuition and fees/non-residents. pitaj jos sta ti nije jasno. Ja nisam upoznata sa requirements za M vizu, mozda sa tim ne mora da studira full time - raspitaj se u nasoj ambasadi u BG ili na sajtu. Ako je neko familiar sa time - neka se izjasni.

paok32
25.10.2008, 11:16
Zana, hvala puno na informacijama. Verovatno si to upravu sto se tice tipa vize
izgleda da to nismo bas dobro videli. Zanima me samo otkud ti to da ne moze odavde da se konkurise za promenu vize, posto nam je advokat rekao da je to izvodljivo tj. da mu se javimo posle dva meseca od njenog ulaska u zemlju?

Lili
13.04.2010, 11:57
cao svima u forumu i molim vas za savet.
Naime,imam zelunu kartu vec dve godine a vencala sam se pre godinu i po dana.
Suprug je u vreme vencanja imao C1 D visu i B1B2(na 3 godine) .Pre par dana otisao je u ambasadu da produzi C1 D vizu i pitao moze li produziti i B1B2 vizu jer istice za godinu dana.On je pomorac pa bi nakon sledeceg ugovora odmor hteo provesti samnom u Americi.Sluzbenik je razumeo da on zahteva B1b2 vizu i rekao mu je da da moze dobiti samo produzenje C1D vize i vratio mu je pasos.Moj suprug mu je rekao da on vec ia B1B2 vizu i da istice za godinu dana,i da je zeli produziti kako bi nakon sledecveg ugovora odmor proveo samnom u Americi i vratio se ponovo na brod.Sluzbenik ga je pitao dali je vec koristio turisticku vizu i on je rekao da je vec jedan odmor proveo samnom u americi.zatim ga je pitao da li je turisticka viza izdata pre ili posle naseg vencanja i on je rekao pre.Zatim je sluzbenik rekao da ce morati da ponisti turisticku vizu CANCELLED WITHOUT PREJUDICE(bila je validna jos godinu dana) i da moram da apliciram za drugi tip vize.Suprug mu je rekao da on zaista treba tu vizu jer nakon sledeceg ugovora zeli da samnom podigne kredit od banke za stan i da imamo zajednicki racun u Bank of America.
Sluzbenik je samo rekao Thank you and goodbye.
Molim vas da ako ste imali slicna iskustva ili ako ste informisani za savet.Za koju vizu da aplicira i moze li opet dobiti turisticku s obzirom da mu je ova ponistena.C1D vizu je produzio.
Hvala svima u napred

Good Spirit
13.04.2010, 14:21
Zana, hvala puno na informacijama. Verovatno si to upravu sto se tice tipa vize
izgleda da to nismo bas dobro videli. Zanima me samo otkud ti to da ne moze odavde da se konkurise za promenu vize, posto nam je advokat rekao da je to izvodljivo tj. da mu se javimo posle dva meseca od njenog ulaska u zemlju?

Koliko ja znam, ti u USA ne možeš da promeniš vizu, jer vize se idaju samo u ambasadama i viza tebi treba samo za ulazak u zemlju, naravno uz vizu ide i odgovarajući status.

Ono što je tebi advokat verovatno spomenuo je promena STATUSA. Tipa u USA si za vizom B (turistička) i imaš status turiste a ti apliciraš onda nekom "ministarstvu" u uSA da ti promene status u neki drugi.

Pre par godina sam bio prisutan na tribini povodom studentskih programa razmene i gost tribine je bila konzul USA ambasade. Postavio sam joj pitanje: "Šta ako ja promenim status tamo u studentski".

Ona mi je rekla da ja time ne kršim nikakav zakon, ali da narušavam poverenje ambasade i faktički kaže da sam ih prevario jer sam na intervju rekao da idem u USA kao student razmene, J1 viza i da najverovatnije kada se nekada vratim u Srbiju i odem u ambasadu da mi novu vizu neće dati.

Ona me je savetovala da se vratim u Srbiju i apliciram onda za F vizu i da ću 99% dobiti jer sam bio u USA i vratio se, nisam pravio probleme, itd .. u principu sve se bazira na nekom poverenju, građenju tvoje istorije.

milimelo
20.04.2010, 21:34
cao svima u forumu i molim vas za savet.
Naime,imam zelunu kartu vec dve godine a vencala sam se pre godinu i po dana.
Suprug je u vreme vencanja imao C1 D visu i B1B2(na 3 godine) .Pre par dana otisao je u ambasadu da produzi C1 D vizu i pitao moze li produziti i B1B2 vizu jer istice za godinu dana.On je pomorac pa bi nakon sledeceg ugovora odmor hteo provesti samnom u Americi.Sluzbenik je razumeo da on zahteva B1b2 vizu i rekao mu je da da moze dobiti samo produzenje C1D vize i vratio mu je pasos.Moj suprug mu je rekao da on vec ia B1B2 vizu i da istice za godinu dana,i da je zeli produziti kako bi nakon sledecveg ugovora odmor proveo samnom u Americi i vratio se ponovo na brod.Sluzbenik ga je pitao dali je vec koristio turisticku vizu i on je rekao da je vec jedan odmor proveo samnom u americi.zatim ga je pitao da li je turisticka viza izdata pre ili posle naseg vencanja i on je rekao pre.Zatim je sluzbenik rekao da ce morati da ponisti turisticku vizu CANCELLED WITHOUT PREJUDICE(bila je validna jos godinu dana) i da moram da apliciram za drugi tip vize.Suprug mu je rekao da on zaista treba tu vizu jer nakon sledeceg ugovora zeli da samnom podigne kredit od banke za stan i da imamo zajednicki racun u Bank of America.
Sluzbenik je samo rekao Thank you and goodbye.
Molim vas da ako ste imali slicna iskustva ili ako ste informisani za savet.Za koju vizu da aplicira i moze li opet dobiti turisticku s obzirom da mu je ova ponistena.C1D vizu je produzio.
Hvala svima u napred

Turisticka je ukinuta zbog vjencanja sa LPR jer sumnjaju da ce ostati u USA (bas zato sto je rekao za kredit i racun u banci).

Neka ponovo preda za turisticku i pokaze dokaze da nece pokusati da emigrira u USA.

Konkretno: posalji I-130 peticiju za njega i onda kada postanes drzavljanin samo nazovi USCIS da upgrade peticiju (posaljes im kopiju svog certifikata naturalizacije) a muzu posalji NOA1 (tj I-797C Notice of Action) od I-130 peticije (obicno dodje u roku 15 dana od dana slanja ako je sve uredu) da pokaze da radite stvari legalno i da nece ostati na turistickoj vizi jer ceka na svoju imigrantsku. Normalno uobicajeni ostali papiri mu trebaju - posao, ako ima kredit, nekretnine...

tothemoon
23.01.2016, 15:07
Pozdrav svima.

Devojka je dobila zelenu kartu prosle godine, pa me interesuje koliko dugo moze da traje proces da preko braka dobijem i ja?
Procitao sam negde da je u proseku 5 godina. Da li je to tacno, i da li je neko ovde tako uspeo da dobije zelenu kartu i koliko ste cekali?

Prelistavao sam forum, ali nisam uspeo da nadjem informaciju u vezi sa ovim.

Znacio bi mi odogovor.
Hvala.

Magelan
24.01.2016, 00:12
Post pomeren u postojecu temu vezanu za proces moguceg dobijanja zelene karte preko supruznika koji jos uvek nije drzavljanin.

Moderator

mikiSA
24.01.2016, 15:48
Pozdrav svima.

Devojka je dobila zelenu kartu prosle godine, pa me interesuje koliko dugo moze da traje proces da preko braka dobijem i ja?
Procitao sam negde da je u proseku 5 godina. Da li je to tacno, i da li je neko ovde tako uspeo da dobije zelenu kartu i koliko ste cekali?

Prelistavao sam forum, ali nisam uspeo da nadjem informaciju u vezi sa ovim.

Znacio bi mi odogovor.
Hvala.
Preko braka sa LPR treba oko 2 godine. Sto prije se vjencate i prije ona preda aplikaciju za tebe, krace cete cekati.
Vise na ovoj zvanicnoj stranici: https://www.uscis.gov/family/family-us-citizens/spouse/bringing-spouses-live-united-states-permanent-residents

tothemoon
25.01.2016, 10:06
Preko braka sa LPR treba oko 2 godine. Sto prije se vjencate i prije ona preda aplikaciju za tebe, krace cete cekati.
Vise na ovoj zvanicnoj stranici: https://www.uscis.gov/family/family-us-citizens/spouse/bringing-spouses-live-united-states-permanent-residents

MikiSA, hvala ti. Ne znas koliko mi znaci odgovor.

Ako moze jos jedno pitanje.

Ona je trenutno u USA. Ima GreenCard, ne drzavljanstvo. Ako bi se vencali, ona treba da dodje ovde, i nakon toga se podnosi aplikacija i period cekanja je 2 godine?

Mnogo me brine jer sam procitao negde da je period cekanje 5 godina, a za to vreme jako je tesko izdrzati.

Molim Vas ljudi, ukoliko neko ima slicna iskustva, mnogo bi mi znacilo ako mi mozete pomoci.

mikiSA
25.01.2016, 14:02
MikiSA, hvala ti. Ne znas koliko mi znaci odgovor.

Ako moze jos jedno pitanje.

Ona je trenutno u USA. Ima GreenCard, ne drzavljanstvo. Ako bi se vencali, ona treba da dodje ovde, i nakon toga se podnosi aplikacija i period cekanja je 2 godine?

Mnogo me brine jer sam procitao negde da je period cekanje 5 godina, a za to vreme jako je tesko izdrzati.

Molim Vas ljudi, ukoliko neko ima slicna iskustva, mnogo bi mi znacilo ako mi mozete pomoci.

Preko koje vise je ona dobila LPR? Pitam, jer tih 5 godina sto ti spominjes je najcesce vezano za nas koji smo dobili preko lutrije, i tek nakon 5 godina mozemo predati za drzavljanstvo.
Ovo ti sigurno govorim, neka djevojka dodje, vjencate se, slike i to, vjencani list (sa prevodom) i kad se vrati onda neka preda aplikaciju za tebe.
Evo ti link za trenutni visa bulletin, gledaj u family base preference, F2A je ta viza koju bi ona predala za tebe (kad se vjencate): https://travel.state.gov/content/visas/en/law-and-policy/bulletin/2016/visa-bulletin-for-january-2016.html Trenutno obradjuju aplikacije iz 01AUG14. Kad dobijes vizu zovem za mustuluk :)

tothemoon
25.01.2016, 14:23
Ona je na lutriji dobila vizu.

Ali znam da se moze dobiti viza za supriznika preko zelene karte ako se vencamo.

Daj Boze da je 2 godine u proseku, ali na nekom sajtu sam procitao da proces moze trajati do 5 godina, pa zato pitam.

Hvala ti puno, ako imas jos neki savet, molim te pomozi :)

mikiSA
25.01.2016, 15:50
tothemoon sve sam ti rekla, trebate se vjencati, i tek nakon toga krece proces. Bez vjencanja ne moze pokrenuti proces. Nista ti drugo ne mogu reci osim toga. Sad je do vas i vasih planova za vjencanje...

tothemoon
25.01.2016, 17:19
Ok, hvala na svemu.
Ako nije problem jos jedno pitanje.
Posto je ona dobila zelenu kartu preko majke koja je izvucena na lutriji, dakle majka je nosilac, da li to menja nesto ili ne?

mikiSA
25.01.2016, 20:34
Ok, hvala na svemu.
Ako nije problem jos jedno pitanje.
Posto je ona dobila zelenu kartu preko majke koja je izvucena na lutriji, dakle majka je nosilac, da li to menja nesto ili ne?

Nista ne mijenja, ako je djevojka punoljetna (18+ godina) to je to.

tothemoon
25.01.2016, 22:04
Nista ne mijenja, ako je djevojka punoljetna (18+ godina) to je to.

Jeste, punoletna je. Hvala puno na pomoci, gledacemo da sto pre krenemo sa procesom.

Hvala jos jednom.

kuki
19.06.2016, 13:49
Da li osoba koja ode u Ameriku da bi aktivirala svoju zelenu kartu dobijenu na lutriji, moze za par meseci na par meseci da se vrati u Srbiju sa zelenom kartom i da tek tada ovde sklopi brak sa drzavljaninom Srbije (svojom devojkom), tj. promeni svoj bracni status, a da nema problem zbog tog braka sklopljenog nakon dobijanja zelene karte?

Moze li se dovesti u pitanje status nosioca zelene karte i sam povratak u Ameriku, brakom sa ne Americkim drzavljaninom (Srpskim drzavljaninom) izvan Amerike (u Srbiji), koji se sklopi nakon dobijanja zelene karte?

Da li to na neki nacin moze dovesti u pitanje put ka drzavljanstvu dobitnika zelene karte ili cak posedovanje same zelene karte?

Pretpostavljam da bi devojka u tom slucaju imala pravo da podnese za useljenicku vizu, a da li bi mogla da trazi turisticku istovremeno?

Zna li neko neku slicnu situaciju......

kuki
20.06.2016, 22:18
Da li osoba koja ode u Ameriku da bi aktivirala svoju zelenu kartu dobijenu na lutriji, moze za par meseci na par meseci da se vrati u Srbiju sa zelenom kartom i da tek tada ovde sklopi brak sa drzavljaninom Srbije (svojom devojkom), tj. promeni svoj bracni status, a da nema problem zbog tog braka sklopljenog nakon dobijanja zelene karte?

Moze li se dovesti u pitanje status nosioca zelene karte i sam povratak u Ameriku, brakom sa ne Americkim drzavljaninom (Srpskim drzavljaninom) izvan Amerike (u Srbiji), koji se sklopi nakon dobijanja zelene karte?

Da li to na neki nacin moze dovesti u pitanje put ka drzavljanstvu dobitnika zelene karte ili cak posedovanje same zelene karte?

Pretpostavljam da bi devojka u tom slucaju imala pravo da podnese za useljenicku vizu, a da li bi mogla da trazi turisticku istovremeno?

Zna li neko neku slicnu situaciju......

Zna li neko nesto o ovome ili je cuo nesto iz tudjih iskustava...

JelenaX
21.06.2016, 05:57
Mozete to da uradite, ali je procedura da vam buduca zena u tom slucaju dobije zelenu kartu komplikovanija, duza i skuplja. Ako ste vec zajedno, bolje je da se vencate pre intervjua u ambasadi, pa da odmah dobijete oboje.
A sto se tice apliciranja za turisticku i useljenicku vizu, po mom misljenju, neko ko aplicira za useljenicku vizu nema mnogo sanse da dobije turisticku jer predstavlja rizik da ce ostati u zemlji po isteku vize.

BetterFuture
21.06.2016, 10:24
Ukoliko bi se vencali pre isteka fiskalne godine, vezane za lutriju, mozda, ali samo mozda bi tehnicki i mogli da joj obezbedite vizu ali je to pod velikim znakom pitanja. Ne secam se da je neko to uradio, jer kao sto JelenaX i kaze, ako vec imate nameru da se vencate uradite to makar pre intervjua. Jedino ako zivotne okolnosti to ne dozvoljavaju, onda pozovite ambasadu pa im iskreno sve objasnite i pitajte za savet.

Ukoliko se vencate nakon 30. septembra, onda cete cekati oko 2 godine da i supruga dobije vizu.

Sto se tice turiticke vize, da, moze da aplicira ali je opet na konzulu da li ce joj i dodeliti vizu. Trebalo bi da ponese sto vise dokaza da ce se vratiti nazad.

kuki
21.06.2016, 15:58
Ukoliko bi se vencali pre isteka fiskalne godine, vezane za lutriju, mozda, ali samo mozda bi tehnicki i mogli da joj obezbedite vizu ali je to pod velikim znakom pitanja. Ne secam se da je neko to uradio
.............
Ukoliko se vencate nakon 30. septembra, onda cete cekati oko 2 godine da i supruga dobije vizu.

Znaci ako iako jedno vec ima immigrant vizu a drugo ne (prosao je intervju), mislite da ako bi se vencali pre 30. septembra (dok se mogu deliti zelene karte za ovu godinu) da bi i drugi mogao da dobije za ovu godinu, takodje zelenu kartu ove godine, tj kao da su zajedno izasli na intervju?

BetterFuture
21.06.2016, 21:50
Znaci ako iako jedno vec ima immigrant vizu a drugo ne (prosao je intervju), mislite da ako bi se vencali pre 30. septembra (dok se mogu deliti zelene karte za ovu godinu) da bi i drugi mogao da dobije za ovu godinu, takodje zelenu kartu ove godine, tj kao da su zajedno izasli na intervju?

Da, mislim da bi mozda i moglo tako, ali to je vise u domenu teorije, zato sam i napisao da bi trebalo da se konsultujete sa ambasadom. Sigurno ce biti rezervisani i sumljicavi u iskrenost veze jer se svi koji su u ozbiljnoj vezi vencavaju pre intervjua. Predpostavljam da bi trebalo da imate veoma ozbiljan razlog i objasnjenje da bi vam poverovali.

Dukeduki
08.07.2016, 22:23
pozdrav svima na forumu..izvucen sam na g card lutriji ove godine, tada sam jos bio singl, u maju sam saznao da sam izvucen a u junu sam se vencao sa devojkom i cekamo dete u avgustu da dodje...ovih dana sam hteo da popunim formular, manje vise sve mi je jasno sta treba i za suprugu i za sebe da popunim ali me interesuje sledece.Oni ce mi zakazati neki datum za intervju i tada ce mi se zena poroditi, ja sad dok se ne porodi u aplikaciji ne mogu navesti da tek treba dete da dobijem pa me interesuje kako kasnije da to naknadno uradim da bi sve proslo ok.
unapred hvala svima :)

BetterFuture
09.07.2016, 08:14
pozdrav svima na forumu..izvucen sam na g card lutriji ove godine, tada sam jos bio singl, u maju sam saznao da sam izvucen a u junu sam se vencao sa devojkom i cekamo dete u avgustu da dodje...ovih dana sam hteo da popunim formular, manje vise sve mi je jasno sta treba i za suprugu i za sebe da popunim ali me interesuje sledece.Oni ce mi zakazati neki datum za intervju i tada ce mi se zena poroditi, ja sad dok se ne porodi u aplikaciji ne mogu navesti da tek treba dete da dobijem pa me interesuje kako kasnije da to naknadno uradim da bi sve proslo ok.
unapred hvala svima :)

Ukoliko se supruga porodi posle 2NL (posle dobijanja datuma intervjua) onda zovete ambasadu da otkljucaju ds260 bi uneli promene. U suprotnom, morate kontaktirati KCC za isto. Pisano je vec o ovome vise puta.

draganp
31.08.2016, 20:15
Zdravo svima,
zanima me, ako osoba dobije turisticku vizu, pa se kasnije vjenca za nosioca green carda i pokrene se procedura za njeno useljenje, da li moze u periodu cekanja ulaziti/izlaziti u SAD kao turista?

Da li ima veze je li turisticka viza dobijena prije ili posle vjencanja? Kontam zbog promjene prezimena....

BetterFuture
31.08.2016, 21:08
Zdravo svima,
zanima me, ako osoba dobije turisticku vizu, pa se kasnije vjenca za nosioca green carda i pokrene se procedura za njeno useljenje, da li moze u periodu cekanja ulaziti/izlaziti u SAD kao turista?

Da li ima veze je li turisticka viza dobijena prije ili posle vjencanja? Kontam zbog promjene prezimena....
Iako do sada nisam nista citao o tome ipak mislim da moze. Treba kontaktirati ambasadu jer ce u svakom slucaju zboh promene prezimena menjati i pasos a samim tim i u novom pasosu mora da ima vizu. Ionako je dug proces za useljenje... Nekoliko godina...

Magelan
31.08.2016, 23:05
Zdravo svima,

Ukoliko udjes u US i pokrenes proces promene statusa, turisticka viza, iako fizicki i dalje prisutna u pasosu, na sistemu vise ne vazi. Stranac moze imati samo jedan status, stoga iniciranje promene statusa ponistava status turiste. Na zalost, dok se proces ne zavrsi, nema putovanja. Cekanje ume da se oduzi do te mere da se pre savetuje da GC holder saceka drzavljanstvo i tek onda pokrene proces za supruznika. U tom slucaju turisticka viza vazi dok se ceka na drzavljanstvo, a nakon dobijanja drzavljantsva relativno brzo supruznik dobija GC i onda nema peripetija oko ulazenja i izlazenja iz zemlje.

draganp
01.09.2016, 00:56
Ukoliko udjes u US i pokrenes proces promene statusa, turisticka viza, iako fizicki i dalje prisutna u pasosu, na sistemu vise ne vazi. Stranac moze imati samo jedan status, stoga iniciranje promene statusa ponistava status turiste. Na zalost, dok se proces ne zavrsi, nema putovanja. Cekanje ume da se oduzi do te mere da se pre savetuje da GC holder saceka drzavljanstvo i tek onda pokrene proces za supruznika. U tom slucaju turisticka viza vazi dok se ceka na drzavljanstvo, a nakon dobijanja drzavljantsva relativno brzo supruznik dobija GC i onda nema peripetija oko ulazenja i izlazenja iz zemlje.

Hvala puno na odgovoru. Citao sam dosta foruma, negdje pise da se moze koristiti turisticka viza ako se dobije prije pokretanja procesa...Mada je logicno da je osoba u sistemu i da se tacno zna njen status, bez obzira kad viza dobijena....
Onda je definitivno bolja opcija turisticka viza i mogucnost da se ulazi/izlazi kao turista, a da se proces pokrene nakon dobijanja drzavljanstva.

misternice
18.12.2017, 10:16

Pozdrav Magelan,

Da li mozda znas odgovor na sledece: Ukoliko se ja kao nosilac GC vencam sa osobom kojoj ne treba viza za US (drzavljanstvo EU), da li isto tako moze ostati u US onoliko koliko joj to dozvoljavaju propisi (mislim za drzavljane EU kojima ne treba viza do 90 dana u cugu). I da li njen novi status kao osobe vencane za GC nosioca nesto menja u svemu tome ili ne (Da li joj se ogranicavaju neka prava u smislu boravka ili putovanja u US)?
Takodje, da li bi to moglo na bilo koji nacin da ugrozi moju aplikaciju za drzavljanstvo kasnije?

Hvala

Magelan
21.12.2017, 16:18
Pozdrav Magelan,

Da li mozda znas odgovor na sledece: Ukoliko se ja kao nosilac GC vencam sa osobom kojoj ne treba viza za US (drzavljanstvo EU), da li isto tako moze ostati u US onoliko koliko joj to dozvoljavaju propisi (mislim za drzavljane EU kojima ne treba viza do 90 dana u cugu). I da li njen novi status kao osobe vencane za GC nosioca nesto menja u svemu tome ili ne (Da li joj se ogranicavaju neka prava u smislu boravka ili putovanja u US)?
Takodje, da li bi to moglo na bilo koji nacin da ugrozi moju aplikaciju za drzavljanstvo kasnije?

Hvala

Nema nikakvih razlika. U braku ili van njega, ona ce i dalje moci u US da provodi onoliko koliko je propisano za drzavljane EU.

Brak ne bi trebalo da ugrozi aplikaciju za drzavljanstvo kada za to dodje vreme.

mveruovic
04.01.2018, 12:49
Pozdrav Magelan,

Hvala

Moze da se desi da ima problem prilikom ulaska u US a dok je u proceduri za imigraciju kada podneses zahtev za nju. Ja nisam imao taj problem, nisu me cimali, idem opet za par dana pa cu javiti kakva je situacija sada. (mada i ja i supruga zivimo ovde)
Kazem moze da se desi jer ljudi to navode na forumu visajourney, isto tako da oni koji udju u postupak i nakon toga apliciraju za turisticku da u 90% slucajeva ih odbijaju.

Dozvoljeno vam je da se vencate u US (nisam skapirao da vec imas GC ili tek treba da je dobijes) ali nije dozvoljeno da menjate status tamo, da se vencate i da ona ostane dok se ne resi status, vec mora da izadje iz zemlje pa onda da ceka odluku. (Kazem zabranjeno ali to ljudi rade kao promenu statusa i em sto je skupa procedura, em je rizicno da l ce sve biti ok, milion peripetija)

Milan91le
15.01.2018, 06:33
Zdravo svima. Ne bih da spamujem pa sam ovde postavio pitanje. Uputili su me sa drugog foruma ovde.

Ako moze pomoc kome je poznat slucaj kao moj. Jer bi mi zaista znacio svaki vid saveta, pomoci.

Vencao sam se sa svojom dugogodisnjom devojkom koja ima zeleni karton i trenutno zivi u USA sa roditeljima. Otac njen je njihov drzevljanin. Dosla je u srb ovde za vreme praznika i odradili smo to.
Sad me zanima ako neko zna tok procesa za supruznika nosioca zelene karte? Koliko traje, sta je potrebeno, da li je izvodljivo uopste?
Naravno mi cemo sve to odraditi sa advokatom, koji je vec imao takva 3-4 slucaja i uspeo je u tome. Ali ipak i neki drugi savet je dobrodosao sto se tice papirologije i nekog saveta, da nas ne bi zavlacio i kao sto je slucaj kod nas uvek fali jedan papir..
I da li vredeti sad pokusati odavde sa nekom vizom da odem tamo? Mada nema sanse da me puste Jednom sam odbijen za radnu, jednom za turisticku. Ali to je bilo pre nego da se vencamo.
Hvala unapred!

mikiSA
17.01.2018, 00:44
Zdravo svima. Ne bih da spamujem pa sam ovde postavio pitanje. Uputili su me sa drugog foruma ovde.

Ako moze pomoc kome je poznat slucaj kao moj. Jer bi mi zaista znacio svaki vid saveta, pomoci.

Vencao sam se sa svojom dugogodisnjom devojkom koja ima zeleni karton i trenutno zivi u USA sa roditeljima. Otac njen je njihov drzevljanin. Dosla je u srb ovde za vreme praznika i odradili smo to.
Sad me zanima ako neko zna tok procesa za supruznika nosioca zelene karte? Koliko traje, sta je potrebeno, da li je izvodljivo uopste?
Naravno mi cemo sve to odraditi sa advokatom, koji je vec imao takva 3-4 slucaja i uspeo je u tome. Ali ipak i neki drugi savet je dobrodosao sto se tice papirologije i nekog saveta, da nas ne bi zavlacio i kao sto je slucaj kod nas uvek fali jedan papir..
I da li vredeti sad pokusati odavde sa nekom vizom da odem tamo? Mada nema sanse da me puste Jednom sam odbijen za radnu, jednom za turisticku. Ali to je bilo pre nego da se vencamo.
Hvala unapred!

Ako djevojka ima samo zeleni karton ceka vas nekih 2 godine cekanje da dodjes na red za supruznicku vizu: Da je drzavljanka bilo bi manje, nekih 10-12 mjeseci. Advokat vam ne treba, popuniti formular I-130 (zajedno sa cekom iz US banke na $535), form I-130A, i G-1145 formularom; zajedno sa vjencanim listom (prevedenim ako nije internacionalni) i ostalim trazenim kopijama dokumenata i slati za Lock box: Evo uputstvo kako se popunjava I-130: https://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/i-130instr.pdf ,
sama aplikacija je ovdje: (i ove gore navedene) https://www.uscis.gov/i-130
Sretno i polako. (imas i visajourney . com forum gdje su najcesce bas ove family vize) na Zelenoj lutriji su u 99% slucajeva samo DV slucajevi.

Milan91le
18.01.2018, 15:33
Ako djevojka ima samo zeleni karton ceka vas nekih 2 godine cekanje da dodjes na red za supruznicku vizu: Da je drzavljanka bilo bi manje, nekih 10-12 mjeseci. Advokat vam ne treba, popuniti formular I-130 (zajedno sa cekom iz US banke na $535), form I-130A, i G-1145 formularom; zajedno sa vjencanim listom (prevedenim ako nije internacionalni) i ostalim trazenim kopijama dokumenata i slati za Lock box: Evo uputstvo kako se popunjava I-130: https://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/i-130instr.pdf ,
sama aplikacija je ovdje: (i ove gore navedene) https://www.uscis.gov/i-130
Sretno i polako. (imas i visajourney . com forum gdje su najcesce bas ove family vize) na Zelenoj lutriji su u 99% slucajeva samo DV slucajevi.

Hvala ti druze puno na informaciji. A da li je potreban apostil pecat na vencanom listu?

mveruovic
25.01.2018, 15:07
Nije potrebno.
U poslednjih godinu dana su oduzili proces i za supruznike US drzavljana, skoro sve salju u Nebrasku gde se ceka 10 meseci samo na prvi korak.

dragana93
25.11.2018, 14:04
Zdravo svima,

Da li moze neko malo vise da mi objasni oko procesa za dobijanje supruznicke vize? Decko je nosilac GC i ako se nas dvoje vencamo da li ja mogu dobiti vizu na osnovu njega? Koliko je otprilike potrebno vremena da bih ja otisla u USA? Tokom procesa da li imam pravo da apliciram za neku drugu vizu? Za sada pokusavamo da ja nadjem neku praksu i da preko nje dodjem tamo. Da li neko ima neki savet gde bih mogla jos da trazim praksu osim na indeed.com?

Hvala unapred! :)

mikiSA
26.11.2018, 01:38
dragana93 sve ti gore pise.
Ocekuj 2 godine cekanja NAKON sto se vjencate i muz preda papire.

mveruovic
26.11.2018, 10:24
Zdravo svima,

Da li moze neko malo vise da mi objasni oko procesa za dobijanje supruznicke vize? Decko je nosilac GC i ako se nas dvoje vencamo da li ja mogu dobiti vizu na osnovu njega? Koliko je otprilike potrebno vremena da bih ja otisla u USA? Tokom procesa da li imam pravo da apliciram za neku drugu vizu? Za sada pokusavamo da ja nadjem neku praksu i da preko nje dodjem tamo. Da li neko ima neki savet gde bih mogla jos da trazim praksu osim na indeed.com?

Hvala unapred! :)

Mozes da apliciras za turisticku vizu ali 99% je neces dobiti ako si u procesu za imigracionu. Ako je vec posedujes, nije nikakav problem da ides u Ameriku, ja sam bio dva pua za nekoliko meseci dok sam bio u procesu.

Da li je tvoj decko dobio zelenu kartu preko lutrije pa tek treba da ide, ili je vec tamo?

dragana93
26.11.2018, 15:10
Mozes da apliciras za turisticku vizu ali 99% je neces dobiti ako si u procesu za imigracionu. Ako je vec posedujes, nije nikakav problem da ides u Ameriku, ja sam bio dva pua za nekoliko meseci dok sam bio u procesu.

Da li je tvoj decko dobio zelenu kartu preko lutrije pa tek treba da ide, ili je vec tamo?

Dobio je preko lutrije, ali je prosle godine otisao. :)

mveruovic
26.11.2018, 23:23
Znaci vencanje onda ovde, pa aplikacija. . .

Jamive
27.11.2018, 07:11
Jel zna neko koliko je sad aplikacija za turisticku?

Jamive
27.11.2018, 07:19
Ja sad ne umem da obrisem post, a postavila sam pitanje i tamo na temi o turistickoj.