PDA

View Full Version : Hrana za kad se doselite - alternative dok se ne snadjete

Zana
30.10.2008, 10:02
Par korisnih stvarcica dok se ne snadjete u novoj sredini i ne pronadjete nase radnjice (ili poljske, bugarske i slicno), znaci za prvi mesec dok ne isprobate sve i svasta iz ogromnih nam radnji. Pa ako ste pri kuvanju, evo malog spiska cisto da ne promasite pa se razocarate (a i cene su povoljne):

1. President Crumble Feta cheese 24 oz (680 grama) mrvljeni feta sir dobar za gibanice i cicvaru, moze se naci u Costco za $7.36

2. Helena Feta Cheese u kantici od 3 lb (1.3 kg) obicno je oko $12 zavisno gde ga kupujete (Costco, Jons, Albertson) – ne mojte da kupujete mala pakovanja u deli specialty sekciji jer su jako skupa (oko $5 a nije dovoljno za jednu osobu). Dobro i za gibanice i za meze. Moze da stoji dosta dugo jer je u surutki (u mom selu se to tako zove :naughty:).

3. Pegasus Bourek Dough 24 oz – obicno oko 12 kora sto je sasvim dovoljno za pitu sa mesom (po cetiri pa izmedju fil), prave deblje kore za pite i gibanice (mnogo bolje neko klasican fillo cudnih dimenzija koji je dobar za baklava). Moze da se nadje za $2.5 zavisno od radnje (ne znam ko su distributeri van LA ali mogu da se pozovu na 888.345.5636 pa ce vam reci gde moze da se nadje kod vas u gradu)

4. Karaj Smoked Boneless Pork Loin (smesno zvuci zar ne lol) super prsuta za meze, proizvodjac je Bende Inc, pogledajte na sajtu sta sve nude. Uglavnom sve super “za seckanje” uz viljamovku kad nam dodje drustvo… pound (453 garma) je oko $5 zavisno od radnje (Jons etc). Oni su locirani u IL moze da se naruci telefonom ili preko sajta, a mozete ih i pozvati za listu distributera na 847.913.0306. Imaju naravno i slaninu, suva rebra, kolenice, kobasice susene i sveze etc. Dobro za slave, zurke i proslave Nove Godine.

5. Kruegermann Pickles and Sauerkraut – po meni imaju najbolju tursiju i sitno iseckani kupus za podvarak lol najslicnije onom sto smo se navikli kod “kuce”. Za radnje pozvati 323.662.9313. Obicno je tegla normalne velicine (1kg) oko $3.

6. Lifeway Organic Kefir – najpribliznije nasem ponomasnom jogurtu, ja ga obozavam lol obicno je jedno pakovanje oko $3 moze da se nadje u skoro svim radnjama…

ima jos ali moram na spavanje :grin: pa nastavicemo spisak...

mvp977
30.10.2008, 13:00
Da nije feta malo prejaka za cicvaru i gibanicu ? Koliko kosta cottage cheese ?
A ribice , npr. grooper , mahi-mahi , pastrmka ? Uh , sto volim hranu. Otvoricu neki slow food restoran , :drool:
Drzi li Dan Tana jos uvijek restoran u LA ?

steficacvek
30.10.2008, 13:03
e svaka cast Zana, sta ti sve padne napamet! Moze li jos spisak prodavnica onako generalno, koja je najbolja i najpovoljnija za sta

dreamerns
30.10.2008, 16:46
Ocigledno se te velike prodavnice razlikuju od drzave do drzave. Ja za ove koje je Zana nabrojala nisam ni cuo (ok...nisam jos dovoljno dugo ovde). U Chicago-u ti uglavnom preovladavaju Jewels i sl.

Zana
30.10.2008, 18:04
@mvp977 Cottage cheese moze da se nadje u svakoj radnji, od raznih proizvodjaca i po raznim cenama. Ja ga jedem sa seckanim vocem ili Horizon sa dzemom od neceg i pola begel-a... ne koristim ga ni zasta drugo jer mi je slab - neslan i kind of vodenast sto ja nikako ne volim kao osobinu u mojoj gibanici. Od ljudi koje ja znam ovde, svi koji su na dijeti (zdravstvenoj ili za mrsavljenje) jedu low fat cottage cheese umesto drugih sireva. Iskreno - s obzirom da ja iznad svega cenim taste (imam ubrzan metabolizam - hvala mama! nemam problema sa pritiskom, holesterolom ili viskom kilograma te jos uvek mogu kako hocu). Sve je stvar ukusa i nacina pripreme - svako moze da koristi u kuvanju sto god pozeli.

Riba - ja jedem samo bele ribe: oslic (hake, whitning, white fish), halibut... nemam pojma za ostalo i ne gledam - od salmon se najezim kad ga vidim, kao uostalom i od svake jarko narandzaste hrane :grin:

Dan Tana - da, cula sam za neki restoran ali neznam gde je - ja jedem kod kuce jer dobro kuvam (ah ah ha) a i ne mogu da se zamaram sa da li neko koristi americki sladak sos, ili stavlja secer ili med u jelo... vise sam dosadna samoj sebi sa pitanjem - jel ima nesto slatko unutra pa onda oni trce u kuhinju da pitaju... Dakle, mozda covek jos uvek drzi restoran - ne znam, ja kad izlazim sa prijateljicama na rucak to je obicno Coral Tree Cafe, Jerry's Famous Deli i slicno. Za pljeskavice i cevape idem u bosanski restoran Aroma (nekako uvek uzmem za to go). Sve ostalo spremam kod kuce zato sto sam matoro zakeralo :grin: i sve mi nesto smeta u restoranskoj hrani (uvek narucim samo neku salatu valjda je tu malo verovatno da ce da "nakrkaju" nesto sladunjavo ha ha)

@steficacvek da nije problem, mogu da napisem spisak gde ja sta kupujem (samo nemoj posle neko da kaze da sam control freak jer imam utvrdjene spiskove i radnje vec godinama - ne zato sto sam dfghh%^$ nego da brze zavrsim kupovinu i pametno potrosim novac mada moj suprug misli da je ipak ono prvo u pitanju). Inace ja sam gore navela telefone jer nekad moram da pozovem da vidim gde da odem da kupim nesto. Meni je uzelo godine da pronadjem svez kvasac u LA (ne volim da koristim suvi, a u LA se nesto slabo mese strudle jel'te) ali kad sam nasla sve je sad ok - pozovem Surfas (specijalizovana radnja za restorane), narucim, pokupim kvasac kad me pozovu, uz put uzmem i organic/belo/unbleached brasno sa glutenom koje je fenomenalno za mesenje - ukljucim moj kitchen aid i gojim muza samo tako :grin:

Da ne zaboravim - jednom mi u restoranu zamirise sarma - ja pogledam ono stvarno: izgleda isto, pise Old Fashion cabbage rolls... mila majko, kad sam ja to dobila - unutra seckana junetina, mogo pirinca, suvo grozdje, orasi i nesto slatko - i jos nesto opasno kiselo a nije od kupusa... bllahhhh!!! I sta da vam kazem, onda ja utrosim vreme, kupim tuzlanski celu glavicu u kesi pa motaj... dok ima kupusa. Nesto skuvam, sve ostalo u zamrzivac. Pa cet'r sata na skraj sporeta sto bi rekla moja nana lol i svi srecni... i pare u dzepu... i sarme koliko neces lol

Veronika
30.10.2008, 19:04
Slazem se sa tobom Zana , dok sam bila tamo , ak sam jela vani jela sam sushi ,koji volim ,a sve drugo sam rade ja kuhala .
Meni je tamo odlicno to sto tjekom cijele godine imas svjeze voce , zimi - J.Amerika , a ljeti imaju svoje ...

mvp977
30.10.2008, 20:19
Ja generalno uopste ne jedem tzv 'nasu' hranu (smucila mi se) , a ovdje je kao sto znamo izbor neceg drugog katastrofalan , tako da ne mogu da docekam da dodjem (bio sam znam sta ima). Naravno nije kao u Italiji ili Fr. ali opet imam da biram vise od 4 vrste punomasnog sira npr.

mvp977
30.10.2008, 20:33
Kad sam bio prije 3 god. razlika u cijeni organske hrane i obicne je bila nekih 10-15% , da li je jos uvijek tako ?
A , da sto se tice spiskova , svaka cast , to znaci da nisi podlegla potrosackom mentalitetu gomile.

Zana
30.10.2008, 20:37
Ma ima svega sta ti dusa iste :grin: sto bi rekao dreamer jedna od mojih omiljenih je Mongolian BBQ (izvestila se mala na elektricnom voku), Tai food (opet ako nije slatko) ali zaista ima svega... Moj dragi maksimalno koristi cari velike raznovrsne ponude... ja sam prvih par meseci isprobavala svasta nesto, iskristalisala sta mi se svidja i prilagodila sebi i svom ukusu - ne mogu da kazem da mnogo eksperimentisem, sta cu - kao sto vec rekoh matoro sam zakeralo :grin: i u Srbiji je moja familija imala problem sa mojim nacinom ishrane jer je uvek nesto bilo spremljeno na nacin na koji ja ne zelim da jedem :grin: jednom kad me ne izbacise sa Slave jer ne volim da jedem crveni sos a niko nije napravio od mirodjije :naughty: Tako i naucila da kuvam - svi me izprotestvovali jednog dana i morala, sta cu :grin: no, ono sto ja htedoh da kazem - ja mogu da jedem sve ali zasto bih? Nemam nijedan jedini razlog, jedem samo ono sto volim. Ako kupim nesto sto mi se ne svidja - pouka za drugi put, leti u djubre, ako imam neotvoreno pakovanje stavim u kontejnere za homeless people i "teram dalje" - drugo je bilo dole, sto ti kazes smucila ti se hrana - true, ljudi kuvaju od cega imaju da kuvaju... Previse je tamo skupo da se tokom zime kupuje sveze povrce i slicno (da ne nagadjamo sad odakle je uvoz) ali jedna od stvari koje ja volim ovde je da vecina ljudi moze da nadje sto god voli da jede, ogroman izbor i sto je najbitnije - sve prodje kontrole i dobrog je kvaliteta... restorana koliko neces - sve moguce nacionalne kuhinje... nije ni cudo sto svi kazu da smo "punacki" :grin:

mvp977
30.10.2008, 20:45
lol tacno . Ja sam hvala bogu kuvar , a kad vidim velik izbor upiskim se od srece.

Zana
30.10.2008, 20:53
Vidis za organic - ja ne primecujem razliku u ceni izmedju onog u radnji u koju ja idem i normalnog povrca na primer u Ralph's. Kad udjes u Ralph's ili Albertson ili sta ja znam Whole Foods ja bih rekla da prave razliku oko 20% a paprika i krastavci i vise. However, ja idem na farmers market za organic jagode i cvece (ono iz baste sto lepo mirise :grin:) ali sve pre nadjem u jednoj manjoj radnji (manjoj u odnosu na Ralph's) koja je co-op i mi smo kao neki akcionari (platimo membership pa onda u februaru dobijamo dividende, biramo Board jednom godisnje, raspravljamo o nekim promenama i programima za predavace za zdravu iskranu etc. Proslog vikenda su organizovali piknik i bilo je super); povrce i voce donose lokalni farmeri. Cene su zaista ok - kao sto rekoh uopste ne vidim razliku u ceni sa normalnim povrcem u drugim radnjima. Jagode jesu skupe i zato to kupujem na pijaci. I pacja jaja kad lik koji ima farmu donese :grin: E sad digresija, taj farmer od kojeg kupujem "drugacija jaja" od kokosjih ima i jaja od "srecnih kalifornijskih koka" koje nisu samo free range nego jedu samo nesto posebno... ja se ubila od smeha kad mi je rekao ali ajde da probam iako je stavio ekstra cenu (6 komada oko $7). Pazi kad su jaja stvarno drugacija i ekstra - ali bas mi se ne daje toliko para. Pacja su obicno dolar each (organic). Inace, ja se spremam kad mi dodje svekrva da odemo na neku od obliznjih plantaza - platis jednodnevni ulaz, doneses svoje sudje i beres/kupis voce po nekoj mizernoj ceni (ali stvarno mizerna)... tako da cu da je iskoristim da nam skuva neko slatko i dzem. Nije da nema da se kupi - ali da je zanimam malo :grin: kad se vrati kuci pravice se vazna mesecima da je deci kuvala slatko :grin:

mvp977
30.10.2008, 21:13
Ako! Za sta svekrva sluzi. Nek napravi i ajvar. :obrva:
Bas ti hvala za ovu informaciju za taj coop fazon , super stvar.
Razvukosmo mi , SRDJEVICU KAD CE CHAT ???

mvp977
30.10.2008, 21:15
Ja sam inace glup za pisanje vise od dvije-tri recenice , al' zato mogu pricatiiiiiiii

Zana
30.10.2008, 21:28
Neeeeee chat - ja vise volim ovako :grin: bar samoj sebi da se smejem kasnije :naughty: chat mi je vise za ej, gde si, sta radis... Inace treba da dodam neke grizove i jafe (zamene) ali sam se tako zbunila sinoc - da nisam mogla da se setim ko je proizvodjac pa moram do radnje da odem da vidim - i ovako je vreme da se kupe neki slatkisi i prave supa sa knedlama!!!!

mvp977
30.10.2008, 21:48
Moj deda kaze gnegle . Kralj!
Ja imam gomilu ideja od kojih ako ostvarim samo jednu bice super. Mislim na hranu naravno.

Zana
01.11.2008, 06:44
1. Chicken Bologna – Pileci Parizer 16 oz (453 grama) Foster Farms, moze da se vrlo cesto nadje u Ralphs za 3/$5
2. Cream of Wheat Instant 2 ½ minutes red box or yellow box 10 minutes, 12 oz (340 grama) – Griz, B&G, nalazi se u sekciji sa Cereal, cena je oko $3
3. LU PiM’s Orange – nas Jaffa keks (malo bolji po mom ukusu) 5.20 oz (150 grama), cena je oko $2.5
4. (Bay) Laurel Leaves – Lovorov (Lorberov) list, ima u svakoj radnji da se nadje, obicno u sekciji sa susenim zacinima, vrlo je jeftin oko $1 kesa
5. Peanut Butter Corn Puffs (Cereal) – Smoki - nije toliko slan i dobar kao nas ;-)
6. Springfield Kidney Beans – Crveni pasulj u konzervi 1lb 14 oz (850 grama) – jedini koji sam ja nasal da ima samo jedan gram secera, super je za “brzi pasulj” (skuva se suvo meso, ocisti od kostiju, pomesa sa pasuljem iz konzerve – sa sve sokom, kad provri doda zaprska i zacini – ih, ko da ga nana krckala na sporetu par sati lol) ja ga nadjem za $1.29 po konzervi

Gde ja kupujem i sta (ovo je zaista individualno – moja kombinacija dobro radi za LA sto ne znaci da iste radnje u drugom gradu imaju povoljnije cene nego ostale… ja naravno racunam i vreme provedeno na commute tako da ako je nesto jeftinije na drugom mestu za $0.10 ne isplati mi se da se vozikam naokolo i gubim moje dragoceno vreme koje sam ja obracunala na $30 na sat)

Costco (obrati paznju da ne mogu svega da se setim, mesecno dobijam kupone):
* Arrowhead water dva kontejnera od po 2.5 galona svaki (za kuvanje i za kafu) $4.59
* Arrowhead water pakovanje od 24 flase od po pola litre $6.99
* Perrier mineralna voda pakovanje od 24 flase od po pola litre $15.99 (nekad ima kupon $3.5 off)
* Mega Bounty paper towel, 12 velikih rolni (papirni pekiri za jednokratnu upotrebu) $16.49 (cesto imam kupon $2.00 off)
* Cascade Gel za masinu za sudove 3.54 kg $7.99
* Rotisserie Chicken – cello ispeceno pile (mora malo da se dopece u rerni ali je super zacinjeno) $5.49 po komadu, bez obzira na velicinu
* Organic pasta, 6 pakovanja $7.79
* Kitchen Sponges Scotch Brite heavy duty – sundjeri 18 komada $10.49 (cesto imam kupon $2.5 off)
* Charmin toilet paper (6x3 double) – toilet papir 18 rolni $17.99
* Canola Oil 1.5 galona $9.49
* Newman’s Organic K-cup 80 komada $30 (ima raznih kafi po povolnim cenama, ja imam k-kup pa zato kupujem ovu)
* Osim ovoga u Costco kupujem i foliju, najlon za uvijanje jela koje stavljam u frizider, zip lock kese, aluminijumske plehove za pecenje, meso (file mignon, mleveno organic junece – 3 pakovanja od po pola kilograma $11), jumbo sampinjone, cigarette (American spirit $38), DVDs, prasak za ves GAIN 9 kg $22 etc. etc.

Co-op sve organic:
* zelena babura lb $1.39
* Ljubicasta babura lb $3.59 (strava za mesane salate)
* Butter lettuce each $1.79
* Tomatos $1.79 (up to $4.00 zavisno od vrste)
* Breskve $3.19
* Banane zute lb $1.09
* Banana crvene $1.39 (dobre i za jelo i za kubanska jela)
* Sargarepa veza $1.59
* Krastavci lb $2.19
* Limun lb $2.29
* Chino large eggs organic free range dozen $4.79
* Krompir (beli, crveni) lb $1.69
* Kupus lb $1.59
* I naravno sve ostalo povrce i pirinac/cereal/kukuruzno brasno na merenje etc.

Trader Joe’s:
- Brie sir oko $4 pakovanje
- Cvece (10 lala na primer $3.49)
- Tortilla burrito size
- Organic chicken and beef broth 1 litra (supa, samo zakuvam rezanca ili knedle, prepolovim sa vodom) each $1.29
- Ham steak $5.59
- Pita bread $1.29

I tako – ima tu jos sto sta ovo je samo da vam da ideju koje su otprilike cene…. Ja nekad skoknem i do Targeta za vlazne maramice i rebrandt paste za zube (iako ima u Costco 6 komada za male novce ja ovu vise volim), Listerin, kozmetiku i ostale potrepstine…. Dakle ja imam par radnji koje koristim i vez imam kruznu rutu tako da maksimalno ustedim vreme (u kupovinu idem jednom nedeljno obicno subotom ujutro) i kao sto se da videti moje radnje su/sa prosecnim nedeljnim troskom Costco $100, Co-Op $30, Trader Joe’s jednom mesecno oko $40, Ralph’s zavisno od potrebe, Jons jednom mesecno oko $40, Target periodicno…

stizeljeto
01.11.2008, 14:29
Zana primjecujem da nisi spomenula Walmart. ja cula da je tamo najjeftinije,pa me zanima jel stvarno tako. Imas ti neki razlog zasto ne kupujes tamo. ja sam si osobno nasla hrpu kucanskih potrepstina, posteljine itd. tamo. Hranu nisam gledala. kako walmart kotira tamo medu rajom?

Lucky
01.11.2008, 14:34
6. Lifeway Organic Kefir – najpribliznije nasem ponomasnom jogurtu, ja ga obozavam lol obicno je jedno pakovanje oko $3 moze da se nadje u skoro svim radnjama…
.

Lifeway Kefir mmmmmmmm:drool:

Zana
01.11.2008, 21:39
@ stizeljeto

Da, u pravu si – Walgreen i Walmart imaju dobre cene. Ali ja ne idem tamo, evo i zasto.

Nekad niska cena ne moze da offset kvalitet. Postoje brandovi proizvoda za koje ja i mnogi drugi willing da plate vecu cenu. I postoje oni za koje ja ne vidim poentu da trosim mnogo novca te kad mi se napuni moj spisak okacen na frizideru ja uletim u Ross i izadjem odatle sva srecna (na svu zalost mog supruga koji uglavnom prevrce oci setajuci izmedju posteljina, peskira, prekrivaca i ostalih stvari i posle par sati je toliko exhausted da mora jadan da tresne jednu domacu da se pov’rne). Ipak postoje i one koje strogo kupujem u Bed, Bath and Beyond (kad obracunam kupone doje mi jeftinije nego na drugim mestima). Neki ljudi zaista nemaju vremena da idu naokolo i traze nize cene (long hours, imaju dovoljno novca da pokriju razliku u ceni kako bi svoje vreme proveli na drugi nacin – sa porodicom, prijateljima ili jednostavno u odmoru).

E sad, kao sto pomenuh u nekoliko prethodnih postova ja sam prilicno politicki “nakrivljena” i kao takvoj Walmart i Walgreen su na mojoj ‘boycott” listi zbog nepostovanja prava radnika i ne verujem da ce to skoro da se promeni. Ne kazem da Ross mnogo placa radnike ali im bar placa pristojno osiguranje i ne ukida odmor i pauze. Znaci, radi se o principu.

Druga stvar – jednom udjem u Walgreen koji je iza ugla od firme gde ja radim i uzmem neke zvake i cigare kako bi uzela $20 cash back jer smo se na poslu kladili ko ce da pobedi u American Idol te je trebalo da platim “ulog”. Dodjem kuci i doceka me poruka od Wells Fargo na telefonu. S obzirom da nisam naivna, odmah se ulogujem u bankovni racun i u isto vreme pocnem da ih zovem – sa mog checking skinuto $500, sa saving $500. I odlepim. I zbog para i sto ne mogu da razumem zasto je nekim kretenima lakse da kradu nego da nadju descent job.

To je bilo negde pretposlednji dan u mesecu, tacno pred kiriju – uh, moze da bude opasan problem. Banka ne vrati novac odmah – to uzme neko vreme. Morala sam da zovem menadzment, da idem u banku i povlacim cash kako bi kupila Cashier check, da idem na sve service provider i skidam kartice i racun sa profila za placanje i kad sam dobila nove da menjam na nove i zovem i obavestavam. Morala sam banci da kazem sta je moj trosak da bi odobrili placanje (sto kod mene nije bio problem jer ja radim reconcile svakog dana ali neki ljudi ne rade.) I onda da cekam par dana za karticu i checkove.

Sutra dan jos dvoje kolega step up sa istim problemom. Kolega nije imao novac za kiriju pa je gazda resavao probleme i mi svi ostali koliko smo mogli da pomognemo. Sednemo svi zajedno i napravimo spisak radnji u koje smo isli tih dana. Zajednicki cinilac – Walgreen. Nas, lokalni. Pozovemo svi nase banke i objasnimo nasa zapazanja. Posle posla se svi skupimo i podjemo tamo – ispred policija, sve masine za kartice zablokirane za debit koriscenje. Niko od nas 50 vise ne ide tamo. Zasto bi smo razmisljali koje potencijalne prevarante zaposljavaju za male novce i bez benefits i jos im daju necije kartice u ruke? Inace devojka koja je kupila kartice je sve tako pametna uradila nista drugo nego otisla u BoA da podigne cash na automatu (sto samo odrazava nivo njene inteligencije).

Dakle, ne kazem da nemaju dobre cene – naprotiv. Ja samo imam neke drugacije razloge zasto ih ne koristim.

Dodatak: svesna sam da bilo gde mogu da maznu kartice ali bas izbegavam da idem tamo gde je visoko rizicno. I prestala sam skoro uopste da koristim PIN sem u banci. Svuda ostalo cak i da koristim debit karticu izaberem opciju credit i potpisem.

V777
01.11.2008, 23:07
Evo I ja da se nadovezem na ove Zanine misli, koje apsolutno sve podrzavam, te da dodam neka svoja zapazanja iz Hamilton countia, ovde u Indiani. Ja imam srecu da mi je I posao I stan u istom countiu, doduse 10 milja u jednom pravcu, sto je za Indianu, koja je veoma razvuceni state, apsolutno nista. Bas zbog te razvucenosti, apsolutnog nedostatka vremena, ja takodje imam neke svoje principe gde I sta hocu da kupim I koliko za sta da platim…

Obzirom da radim u Kroger companiji, (www.kroger.com) koja je ista ova sto je kod Zane Ralfs, I to u hipermarketu, gde imam dosta popusta, pocevsi od onog preko kartice, kao I svi kupci, preko popusta dodatnog od 10% za zaposlene u companiji, do sada 20% popusta na gorivo na Krogerovim pumpama (10% sa karticom + 10% za zaposlene), te do stalnih nedeljnih extra pojeftinjenja pojedinih artikala (ukljucujuci I organic proizvode)…sve me to dovodi do glavne kupovine u Krogeru. O detaljnim cenama pojedinih artikala, u narednim danima, kad pokupim cene…
Ovde moram da napomenem da, sve ove velike Companije, tipa Ralfs, Kroger, Marsh…u okviru svojih hipermarketa imaju I svoje benzinske pumpe, svoju farmaciju u marketu, (gde se lekovi I ostale stvari mogu naci I po jeftinijim cenama nego u Wallgreensu I CVS’u, te samim tim I iskljucuju ove prodavnice), imaju I svoje banke etc…

Wallmart: ja sam mozda za svo ovo vreme jednom ili dva puta kupila nesto od hrane tamo, I to kad nisam stigla na drugom mestu (opet zbog zurbe), a zatekla sam se vec tamo, te mogu da kazem da je asortiman robe sto se tice hrane veoma skucen ( I to pricam o Wallmart super centru, ne o obicnom malom Wallmart storu), cene su manje – vise iste kao I u Krogeru, te smatram da Wallmart I nije represent za kupovinu hrane. Wallmart je dobar za kupovinu stvari za kucu, (opet sigurno kad se uporedi sa Bed - Bath-and-Beyond http://www.bedbathandbeyond.com/default.asp?order_num=-1& kvalitet proizvoda u Wallmartu je mnogo slabiji), ali za pocetak mislim da je OK (na kraju opet sve su ovo samo saveti, teorija I nasa zapazanja ovde, a kad dodjete, opet vi cete sami videti sta vam se svidja I sta ne, te koliko para zelite da potrosite za koji artikal – evo male price: u porodici u kojoj sam zivela u Houstonu, koja je inace veoma bogata, igrom slucaja, izlomila sam poklopac na kanti za djubre – ha ha ha, te se kanta nasla beskorisna bez automatskog poklopca…elem, ja resih da idem da kupim novu, kad vec ovu sredih, odoh da nadjem istu u Bed-Bath-and-Beyond, kad ono kanta kosta preko 100 dollara!!! Ali sta ces, kupi pa gledaj sledeci put kako je zatvaras!!! Ha ha ha! A secam se da je skoro neko pisao na forumu da ne zeli da kupi kantu za djubre za ne znam 20 dollara!!! OK! Ja sam moju sadasnju kantu u stanu platila u Wallmartu oko 15 dollara, ali mi vrsi posao I ja sam prezadovoljna!!! Znaci to je sve individualna stvar oko cene ko koliko zeli da plati).

Trader Joes – prodavnica zdrave hrane koju je Zana ovde pomenula takodje nalazi se meni od stana oko sat vremena voznje, ima dobre stvari, ali je I dosta skupa, te mi se onda vise I isplati da kupim opet kod mene I malo skuplju, ali istu stvar. Morate znati da pored vremena koje morate da provedete u autu da bi kupili stvari koje zelite, pitajte se I gde je gorivo koje ode dok se ode I dodje iz prodavnica, gde je amortizacija auta etc…zato svi mi I imamo neke svoje prodavnice, gde mozda I kupimo skuplje, ali zavrsimo posao pre…moja logika je, ako vec putujem 10 milja na relaciji kuca – posao, gde mogu, pored mog posla gde ja radim, da jos nadjem nesto sto bi mi odgovaralo I po kvalitetu I po ceni da kupim. Imam jos jedan Kroger na tom potezu, koji cu ovih dana da proverim, cula sam da ima prelep medjunarodni deo.
Napomena: prodavnice zdrave hrane, nalaze se u delovima sa bogatim stanovnistvom, gde je I finansijska moc potrosaca veca, samim tim je I briga potrosaca o zdravlju mnogo vise izrazena (primer Indiane – Hamilton county gde ja zivim, smatra se najboljim u celoj Indiani, tj. u isto vreme I najskupljim za zivot…nije uopste slucajno da se obe prodavnice Trader Joes’a za ovo podrucje nalaze upravo u ovom countiu. Postoje prodavnice sa dosta jeftinijom hranom, npr. Save a lot prodavnica koja ima super niske cene, cak jeftinije I od Aldija, ali se nalazi u Getou, ni jedne nema u mom countiu…kako je to moguce, sta mislite…a ja ne smem da idem u getto uopste, cak ni mnoge moje drugarice koje su rodjene ovde ne smeju tamo da idu, pogotovo ne same..o cemu pricamo mi onda tu…to isto moze biti cinjenica zivota ovde – sigurnost se placa, ne samo preko rente, nego I preko hrane I svega ostalog…)

Organska hrana – koliko smo mi navikli da jedemo zdravo ili ne u nasoj zemlji, to je sve individualno; ovde mislim da postoji mnogo veci izbor, ali I mnogo pristupacnije cene. Svesnost Amerikanaca o zdravoj hrani u prakticnom smislu cini mi se da jos uvek ne postoji; jos uvek se jede kompletan junk food, koji je veoma jeftin I dostupan, dok se zdrava hrana (ako se malo bolje pogleda, mnogi artikli organski I prirodni su mozda cak I ista cena kao I oni koji nisu organski ili samo malo skuplji, veoma mali broj je veoma mnogo skuplji od neorganskih artikala), zdrava hrana se retko kupuje, cini mi se da vise stranci obracaju paznju sta jedu nego Amerikanci. Mozda je to I posledica cinjenice da se zdrava hrana cesto vezuje za vegetarijansku I za hranu Azije, Indije etc…Cini mi se da nikad vise u Americi nije bilo propagiranja o zdravom nacinu zivota, s jedne strane, bilo putem tv-a, radija, reklama, besplatnih casopisa o zdravoj ishrani (mi imamo mesecnik o organskoj hrani koji se deli besplatno, plus mesecnike besplatne o zdravom zivotu ispred apoteke), a da s druge strane Amerikanci nikad nisu bili vise gojazni …veoma mali broj ljudi kupuje organsku hranu, cak I kad ima mogucnosti … jos uvek dosta ljudi nema svest o tome sta je to zdrava ishrana I koliko je ona znacajna…Jer zdravlje je ono jedino sto ne mozemo da zamenimo…elem, da se ja vratim na topic, da bi sacuvali zdravlje, treba da pazimo sta jedemo I sta koristimo u kuci generalno, a onda treba I da znamo da su kvalitetnije stvari malo skuplje, ali nemerljive po nase zdravlje…

Ponovo Wallmart: kad sam kupovala osnovne stvari za stan, kupila sam I medju ostalim stvarima, komplet posudja, cini im se jedan mali tiganj, dve serpe osrednje velicine s poklopcem I jednu vecu s poklopcem, bilo je neko pojeftinjenje I to je kostalo sve ukupno 16 dollara…nista extra kvalitet, ali radi posao…medjutim prijedu se meni one nase velike palacinke, a ovaj mali tiganj mi ne vrsi posao uopste, te ja kod mene kupim najkvalitetniji tiganj veliki koji sam nasla, I on sam kostao je 30 dollara, ali kvalitet nije mogao da se upredi s ovim posudjem uopste…e to je ono o cemu se prica…zavisi sta ko hoce I koliko za sta zeli da potrosi novac…

Evo toliko od mene za sada s mojim iskustvima u kupovini, s cenama uskoro…

Pozdrav!

Lucky
02.11.2008, 00:20
Imam nesto drugacije misljenje...

Mi najcese kupujemo u Walmartu. Ovde nema Krogera ili Ralphsa, postoji Publix supermarket koji izgleda mnogo lepse nego Walmartu iznutra pa se ljudi navade i kupuju u njemu. Ja se rukovodim prostom racunicom: Svaki taj (potpuno isti) proizvod kosta od 50c-nekoliko dolara manje u Walmartu tako da idem tamo. Plus sto im je frekvencija kupaca znatno veca tako da je npr meso uvek sveze.
Naravno, mrzim da provodim sate u kupovini pa kad sam vec tamo dok zena razgleda hranu ja kupim po neki deo za auto ako treba, papir za stampac i slicno i opet sve je jeftinije nego u drugim prodavnicama.
Postoje i prodavnice "zdrave" hrane ali su cene nenormalno visoke i kad bi covek kupovao samo organic i po tim prodavnicama ne bi ga okrpilo ni $1000 mesecno.

Mleko i jaja kupujemo uvek organic, ostalo kako-kad.
Uostalom ko zna cime se sve prskaju jabuke koje se prodaju po srpskim pijacama?

Sto se tice toga kako menadzment Walmarta tretira svoje radnike, to me ne interesuje jer ako bi tako gledali onda ne treba nositi ni Nike patike zbog uslova tamo neke fabrike u Indoneziji koja eksploatise klince od 12 godina.

Zana
02.11.2008, 01:35
Pa sad da ne sirimo dezinformacije :no: hraniti se zdravo znaci ne jesti premasnu hranu, ne jesti hranu sa previse aditiva, ne konzumirati previse procesovanu hranu, imati balansiranu ishranu (koliko je moguce slediti najnoviju piramidu). To ne znaci “kupovati u prodavnici zdrave hrane". Neznam koliko je to neminovno vezano za odredjene prodavnice. Moja porodica se zdravo hrani i ja ne potrosim na hranu vise od $500 mesecno i ne stedim na hrani i to sve u LA gde su cene kao po pravilu vise nego u drugim gradovima. Znaci, mozes da se hranis i “nezdravo” i da potrosis vise od $1000.

Drugo sa cime ne mogu da se usaglasim – sto se tice Indonezije i Nike, Indonezija je ta koja treba da regulise svoje zakone i to kako ce kompanije da se ponasaju. Naravno i Nike i Gap be mogli vise da se potrude – ali drzava je ta koja to regulise. Ovde se radi o ljudima koji ovde zive i ovoj zemlji placaju porez, o mojim komsijama i sugradjanima – radi se o korporacijama koje su svake godine tuzene i imaju settlement sa drzavama. Znaci da im je lakse da novac daju na kazne nego da svojim radnicima daju pauze za odmor koje su propisane zakonom i da budu tuzeni nego da radnicima plate ono za sta rade. Istina u ovoj zemlji nije obavezno da se plati osiguranje – i za to se bore unije.

Ali uslovi za rad su u ovoj zemlji regulisani zakonom i Walmart i Walgreen ih svesno krse. Sto se tice drugih zemalja, niko im ne brani da regulisu zakone. Ja prvenstveno brinem o zemlji u kojoj zivim. Ne verujem da bi tako pricao da ti ili tvoja supruga, ili tvoj clan porodice radi u nekoj od pomenutih radnji. No, svejedno – taj deo sam ubacila samo da bih objasnila sebe a ne da bih pokretala novu politicku ili/i socijalnu temu o postovanju zakona.

Moja namera je bila da malo diskutujemo o ishrani i kupovini u prvih mesec dana boravka ovde dok se ljudi jos snalaze i navikavaju na drugaciji zivot – nakon toga svako pronadje najbolji model za sebe i svoju porodicu. Ali nemam nista protiv da poskocimo levo ili desno - naprotiv tako je interesantnije :grin: Nije ova tema od zivotnog znacaja pa da ne mozemo malo i da se opustimo i argumentujemo. So, go for it Lucky :grin:

Zana
02.11.2008, 01:56
A i ima na ovom forumu i buducih advokata :grin: koji ce mozda pro bono da zastupaju nekog od tih radnika, zar ne :grin: ajd javi se sam/a... hi hi hi!!!!!

mvp977
02.11.2008, 10:23
U vecinu Americkih supermarkete ce u 2009. godini biti uvedene nuval skale tj. skale opsteg kvaliteta hranjljivosti koja ocjenjuje hranu od 1 do 100.

Evo nekih :

Fruits and vegetables (zakon)

Apricots 100
Asparagus 100
Beans (yellow and green) 100
Blueberries 100
Broccoli 100
Cabbage 100
Cauliflower 100
Kiwi 100
Lettuce (Green Leaf, Red Leaf & Romaine) 100
Mustard Greens 100
Okra 100
Orange 100
Spinach 100
Strawberries 100
Turnip 100
Carrots 99
Grapefruit 99
Pineapple 99
Plums 99
Mango 93
Potatoes 93
Red Onions 93
Tangerines 93
Bananas 91
Corn 91
Grapes 91
Honeydew Melon 91
Rhubarb 91
Iceberg Lettuce 82
Bok Choy 81
Passion Fruit 78
Coconut 24

mvp977
02.11.2008, 10:26
Ovo hvala bogu ne jedem :grin:

Turkey Breast (skinless) 48
Chicken Breast (boneless) 39
Pork Tenderloin 35
Bottom Round Roast (Beef) 34
Flank Steak (Beef) 34
Turkey Breast 31
Veal Chop 31
Veal Leg Cutlet 31
Beef Tenderloin 30
Chicken Drumstick 30
Ground Sirloin (Beef – 90/10) 30
Pork Chop (boneless center cut) 28
Chicken Wings 28
Ground Round (Beef - 85/15) 28
Lamb Chops (loin) 28
Leg of Lamb 28
Ham (whole) 27
Ground Chuck (Beef – 80/20) 26
Pork Ribs, Country Style 25
Beef Spareribs 24
Pork Baby Back Ribs 24

mvp977
02.11.2008, 10:27
Moze prodje ali rijetko

Atlantic Salmon Fillet 87
Atlantic Halibut Fillet 82
Catfish Fillet 82
Cod Fillet 82
Tilapia Fillet 82
Oysters 81
Swordfish Steak 81
Prawns 75
Shrimp 75
Clams 71
Monkfish Fillet 64
Bay Scallops 51
Turbot Fillet 51
Lobster 36

mvp977
02.11.2008, 10:29
www.nuval.com

Zana
02.11.2008, 11:12
Ju tesko mene!!!! :grin: zar da zivim na asparagus i crveni luk???!!!!! :belj: Salu na stranu - skupa je to varijanta da se odradi, cisto sumnjam... nikad cula ni za system, a ni za ta dva lanca Price Chopper and Hy-Vee - ili ih nema na west side ili sam ja prolupala :grin:

dreamerns
02.11.2008, 18:17
Ja sam jednom bio u wallmartu i jedva izvukao zivu glavu odatle. U Chicago-u je prvi wallmart otvoren u jednoj od najopasnijih cetvrti. Ako imas kola, nije frka, ali ako nemas... Ostali wallmart-i se nalaze u predgradjima...a posto ja jos nemam kola, ni ne isplati mi se ici. Moram priznati da je jako dobar kada tek stignes. Kvalitet nije nesto, ali je jeftino. Mi smo tamo kuhinju opremili (cak sam uzeo i dosta dobar i velik tiganj :)). Generalno, slazem se sa Zanom da treba wallmart i wallgreen izbegavati zbog toga sto rade (ko nije gledao zeitgeist prvi i drugi deo neka to obavezno uradi). E sada, sta bi jos trebalo izbegavati (ali ja ne verujem da cu u startu to uspeti) su Bank of America, Chase i Citibank. To su banke koje drze federalne rezerve. One su odgovorne za mnoga zlodela u Americi i svetu.

steficacvek
02.11.2008, 19:54
Hehe, dreamerns citala sam to na tvom blogu. Prvi dan i odmah ides geto istrazivat :D
Svako iskustvo sa pozitivnim ishodom je dobrodoslo :D

Lucky
02.11.2008, 20:13
E sada, sta bi jos trebalo izbegavati (ali ja ne verujem da cu u startu to uspeti) su Bank of America, Chase i Citibank. To su banke koje drze federalne rezerve. One su odgovorne za mnoga zlodela u Americi i svetu.

Onda treba izbegavati i Ameriku zbog toga sto je bombardovala Srbiju pre 9 godina.....Bez uvrede, mislim da su ovakva misljenja-borba protiv vetrenjaca.
Ja bi najradije isto izbegavao sve lance i kupovao u Mom's and Pop's stores ali je to u ovoj zemlji nemoguce pa se i ne trudim

D$D
02.11.2008, 20:13
Sto se tice hrane i nacina kako da prodjete najjeftinije to je tema o kojoj bi se moglo pricati danima.
Svakako Walmart je jedna od boljih kombinacija ali po meni i mom licnom ukusu to je najodvratnija prodavnica koju sam sreo ovde.
E sada postavlja se ono stalno prisutno pitanje gde je bolje ziveti u predgradju ili u gradu.
Vidite ja glasam definitivnio za predgradja jer je ovde zivot mnogo jeftiniji, takse i sve ostalo, samim tim i hrana.
Drugo lanac velikih marketa je ovde uglavnom najvise skoncentrisan,walmart ,aldi itd.
Definitivno najbolje cene ima Aldi, lanac trgovina koji vam nudi npr curecu sunku po ceni od 2.70 $/lbs, naravno i ovo sve zavisi od kraja i takse u kojem zivite, negde je vise negde malo manje ali to je to, ja definitivno glasam za Aldi za kupovinu osnovnih zivotnih namirnica, jer evo vam jedan primer mi kao troclana porodica potrosimo u Aldiju nedeljno izmedju 50-100$ na hranu, naravno u nasem kraju.
Voce i povrce to imate niz radnji ovde za to, jedan savet u prodavnicama za voce i povrce obratite paznju, samo kupujte voce i povrce jer ove ostale namirnice su mnogo skuplje nego li u drugim radnjama. Jedna od the best u nasem kraju je Caputos, lanac italijanskih marketa, Vali itd.
Na kraju sve vi probate vidite i vratite se na nasu hranu, u nasim prodavnicama koji hvala bogu ovde u regiji Chicaga ima koliko hoces.Tu kupite nasu cajnu, sunku, sir itd po jako povoljnim cenama ( bar kod mene ovde).
Meso, vec sam pricao jedan put Indijana je zakon za to, najnize cena svezeg mesa, npr Svinjski but ceo oko 10 kg po nasim merama kosta oko 17$,sada krece sezona susenog mesa pa ce mo da vidimo malo pecenice i sunke da kupimo.
Naravno tamo se potrosi oko 100-200$ ali si miran bar 2-3 meseca sa mesom.

Naravno ovo je za sve one koji dolaze u regiju Chicago.

D$D
02.11.2008, 20:25
Onda treba izbegavati i Ameriku zbog toga sto je bombardovala Srbiju pre 9 godina.....Bez uvrede, mislim da su ovakva misljenja-borba protiv vetrenjaca.
Ja bi najradije isto izbegavao sve lance i kupovao u Mom's and Pop's stores ali je to u ovoj zemlji nemoguce pa se i ne trudim

Ne ulazeci u globanu politiku, mislim da su ove tri banke svakako najgore tri banke koje su ovde prisutne, mislim u odnosu prema klijentu itd.
Imaju tako neka blesava pravila (mislim na Bank of America)koja nikom normalnom nisu prihvatljiva ali sta ces veliki su moze im se.
Naravno ne moramo mi svi da idemo u te banke bar toga ovde ima koliko hoces, za sada nemam nekih potreba za velikim kreditima tako da i ne razmisljam nesto puno o tome.

dreamerns
02.11.2008, 22:28

Ne mislim da treba izbegavati ameriku, ali jednostavno neke korporacije su gore od ostalih. Ja se trudim da izbegavam takve korporacije. Nazalost, ne razmisljamo svi isto, niti cemo ikada, tako da ce te korporacije uvek postojati dokle god je sveta i veka.

xeg
02.11.2008, 22:36
Mislim da nema svrhe opterecivati se takvim stvarima i ulaziti u teorije zavere. Mnogo je vaznije sto tu covek ima veeeliki izbor pa moze da se ne osvrce na ono sto ga nervira.
Sta da radi npr. u Srbiji onaj ko resi da bojkotuje Miskovica?
Pa taj za godinu dana max ne bi imao gde hleb da kupi. Da je ovaj forum na srpskom serveru sigurno bi bio Miskovicev:grin:
Znam da u svakom cuci bar mali Moore ali da od njegove realnosti samo boli glava... nego man'te politiku i mir u svetu, koje cokolade su najbolje u Ameriki?

Zana
03.11.2008, 02:01
Nijedna :grin: Ak' hoces dobru cokoladu, biraj uvoz!!!!! Milka rules!!!!!

srdjevic
03.11.2008, 06:33
Da je ovaj forum na srpskom serveru sigurno bi bio Miskovicev:grin:

Ti si bre špijun bre neki, života mi! Ko ti dojavio ovu informaciju?! Kupoprodajni pregovori koje smo vodili su poverljivi!!!

Sad opet mora packe supermodovima da delim što pričaju naokolo... :smil42d3:

:1097:

chicagopn
03.11.2008, 11:33
evo i ja cu pokusati da budem nekom od pomoci uvezi kupovine sta gde
recimo ja kad sam tamo ,a budem cesto po 3-4 meseci kod mojih i naravno onu su sa stazom od 40 godina u Americi kako nebi znali svaku i najmanju prodavnicu konkretno pricam za Chicago
Znam da nije povoljno uci u JEWEL-OSCO i pazariti sve od kucnih potrebstina zato oni Jewel koriste samo za kupovinu tako tih sokova limenki imaju cesto 4 kartona za 10$ to su 96 limenke soka za 620din i ja tamo obavezno pazarim ceo program od little debbie cakes&cokies ko nije probao neka odmah trci u jewel i kupi:naughty: ,sledece kao po meni najveci izbor voca i povrca je
Pete's fresh store sa povoljnim cenama ,a imaju i najbolji hleb za kupiti iz svoje pekare,sledece ,meso je najpovoljnije naci negde na periferiji ukoliko je veca kolicina u pitanju od privatnih kasapnica ,ukoliko vam je potrebno za 1-2kg najbolje je to potraziti kod mexikanaca u manjim njihovim prodavnicama,naravno tu je i ALDI koji takodje obidjite nacicete sve po nizim cenama,dalje, walgreens izbegavajte osim sada za novu godinu imaju predivne cestitke ili eventualno za neke lekove ne daj boze ,sledece,ne slazem se uopste za WALL-MART to je extra prodavnica,imaju microwave popcorn po extra ceni 15 kesa za 2,5$ eh da nam je jedan ovde u Srbiji:naughty:,ostale moje omiljene prodavnice A.J.Wright tu kupujem razne gluposti ,ukrase,donji ves,carape po extra cenama .Inace je to prodavnica naklonjena for niga's ali nema veze proverite,sledeca,T.J.Maxx tu ima extra stvari povoljne i dobre kupio sam puma patike za 35$ koje jos uvek nema na nasem trzistu kao i nike ,adidas majce za po 6-7$.Ukoliko je neko sa dubljim dzepovima neka poseti Nordstrom ili Masy's.Ja volim da odem i do discount village,to je neki second hand shop ogroman pa mozda nekom i to zatreba mozete obuci celu familiju za 30$ sad u zimskom periodu:naughty: tamo ima cesto neke gluposti koje su meni zanimljive recimo primer kupio sam nove rolere za 2,5$ 45 broj prodao na ebay za 15$
Za kucne potrebstine (hardware)po meni izbor i cena je je u Menards
I naravno na kraju garage sale, ima da se nadje sve i svasta po smesnim cenama ja sam kupio sto za kompjuter za 5$ potrazite na netu ima se naci spisak gde i kad se odrzavaju ti yard selovi.

dreamerns
03.11.2008, 16:57
E chicagopn, ovi saveti mi trebaju :)
Nazalost, presli smo na ideje i predloge za nekoga ko je vec duze tu, ne nekoga ko je tek stigao. Taj koji je tek stigao "NEMA KOLA", u prevodu "jos je invalid" :) Moram priznati da se covek bez kola tako ovde oseca (cak i u Chicago-u koji je poznat po dobrom javnom prevozu). Samim tim, garage sales otpada, wall-mart, k-mart i sl otpadaju (bar ovde u gradu)...ostaje Wallgreens, Jewel Osco, CVS i sl. kojih ima na sve strane.
Moram priznati da su voce i povrce tu dosta skupi (meso isto, ali ne bas toliko ako uporedimo sa srbijom), tako da cu pogledati predlog od chicagopn ako su mi te radnje negde u blizini. Ono sto je interesantno je cinjenica da su stvari koje se proizvode u USA i koje bi trebale biti povoljne...uzasno skupe. Recimo da pasulj u konzervi ima ok cenu (npr 1.75$ za 850 grama), ali obican pasulj...onaj ko sto mi kupujemo na pijaci je 1 lbs (oko 430 grama) 2.5$. O kukuruzu da ne pricam (3 klipa oko 3.5$). Ananas i ostale egzotike su cena kao u srbiji.
Stvar koja mi je isto bila ovde interesantna je da za razliku od srbije, ovde su cesto limenke sokova na rasprodaji i daleko su jeftinije nego da kupujes plastiku od 2l (upravo cene o kojima je chicagopn govorio).

Nego...jel postoji ovde pijaca ili nesto tome slicno? Da li neko zna gde se mogu kupiti zacini po jeftinijoj ceni od zlata (posto u jewels's i ostalim gore navedenim, kari kosta 6$ najmanja bocica..mislim da je to 5 grama, treba ti 200$ da kupis osnovni set zacina)?

srdjevic
03.11.2008, 17:12
Nema pijaca... Ovde su ti pijace upravo ti TJ Maxx, Walmart, K-mart, Target i ekipa... :grin:

Zana
03.11.2008, 17:18
Da imas pijace obicno jednom nedeljno, verovatno negde blizu tvog stana - obicno se zatvori kvart ili dva za tezge i ostalo... na pijaci (farmers market) mozes da kupis i zacine na merenje i ostalo. Uloguj se na sajt tvog grada (ili community) i tamo je obicno spisak. To ti je kao otprilike ovo ovde (http://www.smgov.net/farmers_market/) samo pronadji za tvoju lokaciju.

srdjevic
03.11.2008, 17:25
Evo, sad me Zana ispravila... kanda ima pijace... :grin:
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=farmers+market,+chicago,+il&sll=42.054699,-87.838091&sspn=0.009544,0.022659&g=8500+W+Golf+Rd,+Niles,+IL+60714&ie=UTF8&ll=41.975317,-87.674332&spn=0.305773,0.725098&z=11&iwloc=A

chicagopn
03.11.2008, 19:53
e, i ja neznam za pijace po Chicagu bar nisam imao ponudu od ovih mojih za neku pijacu da idem ,a upravo sto se zacina tice dreamers obidji ovaj pete's fresh market tamo sam video te zacine za pun sleper.Neznam u kom si kraju grada da bih ti dao priblizne kordinate ali mislim da ce ti ovo pomoci http://www.petesfresh.com/locations.html
ja konkretno cesto idem u ovom na 118th street i mogu ti reci nasih ima kao u maxi diskontu .Meni je mnogo zanimljivo kad pazarim u nekoj radnji i onda naletim na nase srbende muz i zena se raspravljaju onako na srpskom oko kupovine :bravo: nemoj i na tebe da naletim :)

dobro razmisli kad kupujes kore za GIBANICU kako se zovu:book: ja sam prvi put se tu nasao u mat poziciji da nisam znao kako se kaze na engleskom :bravo:a i drugacije je pakovanje onda mi je uskocio u pomoc jedan turcin kad je cuo da hocu nesto for burek:;D:

Zana
03.11.2008, 20:11
fillo :naughty: navedeno je gore koje su kore dobre za gibanicu :;D:

dreamerns
03.11.2008, 20:18
e, i ja neznam za pijace po Chicagu bar nisam imao ponudu od ovih mojih za neku pijacu da idem ,a upravo sto se zacina tice dreamers obidji ovaj pete's fresh market tamo sam video te zacine za pun sleper.Neznam u kom si kraju grada da bih ti dao priblizne kordinate ali mislim da ce ti ovo pomoci http://www.petesfresh.com/locations.html
ja konkretno cesto idem u ovom na 118th street i mogu ti reci nasih ima kao u maxi diskontu...

Koliko vidim...nista blizu mene. Sve je na jugu ili jugozapadu. To mi je ko do nisa da idem (a sa gradskim prevozom se bojim da idem na jug...jednom sam se zeznuo, a isao sam samo na zapad...).
Kanda ce morati kola da padnu mnogo brze nego sto sam planirao

chicagopn
03.11.2008, 20:21
a da,kad smo kod auta jeste da nije lako bez njih ja se sluzim autom moje bake kad budem tamo ali to samo za neke duge relacije za suburb .Po meni nema nista bolje od CTA za 5$ 24h obidjes ceo grad. Ja tako radim i mirna mi glava .Isto cu napomenuti u vezi BANAKA veliki broj nasih ljudi su u CHASE BANK. neznam 80-tih godina kako se bese zvala ta banka ali je bila najbolja tada u to vreme e posle su se menjali vlasnici a racuni su ostajali u tim bankama ,znam da je bila jedno vreme BANK 1 pa sad CHASE i tako se vlasnici menjaju a klijentela ostaje ista.

chicagopn
03.11.2008, 20:35
@dreamerns

pa bolje ti je ici na jugu nego na zapadu , sto se mene tice ja sam isao svuda i to bez problema.Pazi samo izbegavaj u prvo vreme jakne,majce,dzempere sa obelezjima tipa CUBS,BEARS,BULS,WHITE SOX ,jer ces naleteti na budalu iz gluposti ,a i mozda sefa na poslu nerviras tim obelezjima jer neznas za koga navija:;D:

xeg
03.11.2008, 20:50
...Pazi samo izbegavaj u prvo vreme jakne,majce,dzempere sa obelezjima tipa CUBS,BEARS,BULS,WHITE SOX...

Strasno dobar savet!
Osecam da bih se zaleteo kao pravi seljak na neki club logo odmah na prvom cosku, tek toliko da me zelja mine:blink:

Zana
03.11.2008, 20:52
A jel' se to jede? :smrc:

chicagopn
03.11.2008, 22:09
ne jede se cubs & bears nego sam razvezo pricu:grin: naravno mislio sam kad covek krene u kupovinu a u javnom saobracaju

xeg
03.11.2008, 22:10
Pa ovo je Zana direktno u vezi sa zdravom kupovinom, zamisli da u majci Cubs-a dodjes na red kod lokalnog mesara koji navija za LA Dodgers-e i jos ga pitas jel' ima svinjsku glavu!!! Pa ja mislim da bi poletele satare, nozevi pa i butkice:grin:
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Avatar/Butcher.jpg

Zana
03.11.2008, 22:14
:udri::ludak::lool:

4thman
04.11.2008, 18:53
ja sam gladan sada, bas vam hvala...

slazem se sa onim sto je Zana rekla, sto da jedem ono sto necu...

ali nisam izbirljive prirode...

btw, kupovao sam u Costcu..kad cu da se vec vratim na obale US..

dreamerns
04.11.2008, 20:25
ajd da malo skrenem sa teme, kada smo vec kod automobila. Ovde jesi invalid bez automobila, pogotovo ako nemas posao. 90% firmi koje zovu moju zenu na intervju se nalazi u nekom predgradju. Neke od njih odmah pitaju "jel imate svoj auto?"...ako kazes ne, dobijes odgovor tipa "Hvala vam na interesovanju, mi nemamo organizovan prevoz, dovidjenja", tj. u prevodu "Nosi se u k***c, nemas cak ni auto...kakav si ti luzer". One malo finije firme ti izadju u susret (ko veli, tvoj problem sto nemas kola). E sada, amerika je takva da je 1000 km nista za njih...dobri autoputevi i sl, ali je zato 50 km kao nama 400km. Da bi presao 50 km do nekog predgradja, moras promenuti 2 linije L-a, dva autobusa i jos par kilometara peske.

srdjevic
04.11.2008, 22:07
...pa kad je svih 50km grad... a to znaci raskrsnice, semafori, stop znaci, itd itd... :grin:

Zana
04.11.2008, 23:03
Pitanje auta kad se doselis ti je kao "sta je starije kokoska ili jaje": dok cekas da nadjes posao da bi kupio auto, shvatis da ne mozes da nadjes posao ako nemas auto... s druge strane, ici u nabavku je neverovatno - jer ispada da svaki dan treba da kupujes po malo, jer nemozes sve da preneses autobusom. Neznam sta da ti kazem... auto je zaista neophodan ovde.

chicagopn
05.11.2008, 00:48
@dreamerns

a sta je problem uvezi auta?dozvola ?ili nesto drugo nisi napisao

dreamerns
06.11.2008, 02:39
Pa pazi...ima dosta problema. Kao prvo, zivim u kraju u kojem je stvarno super i lepo je povezan...ima samo jedan problem...parking. Cak i ako uspes da ga nadjes, kosta 150-200$ mesecno. Sto se polaganja tice, moras imati svoja kola. Moja zena u zivotu vozila nije, a ja sam pre 12 godina polozio i od tada mozda 2-3 puta vozio auto. Znaci, morali bismo prvo na casove itd. Ne znam koliko to kosta (raspitacu se), ali poznavajuci ameriku...ovde se ljudski rad debelo naplacuje. Trenutno ne zelim da spucamo svu ustedjevinu na auto, casove voznje i sl. nego da ipak sacekamo da se i ona zaposli i koji mesec da malo "usparamo"...pa onda na kreditnu istoriju da ga kupim :)

srdjevic
06.11.2008, 07:41
Nikola, zivis u kraju u kome je stvarno tesko imati (i odrzavati) auto jer je tako prometan - devojka mi zivi blizu vas, i znam da stalno pizdim zbog parkinga... garant bi te neko i chuknuo every now and then, tako da... ne znam... kasnije mozda, da, ali za sad mislim da nema potrebe.

Danica bi trebala da nadje neki posao bez presedanja (1 linija do posla) i da sedi dok ne nadje nesto blizu (jer tvoja plata to sigurno moze da pokrije za pocetak, morate se malo stisnuti za pocetak).

Svima koji misle da dodju a nemaju auto preporucivao sam da polazu tamo, bar da znaju da okrenu auto i da voze u saobracaju. Onda ovde kad dodju samo treba opet da poloze, nista vise... Ameri su retardirani (usporeni) vozaci, ovde nas pocetnik ne bi trebao da ima nikakvih problema... u nekom malkice mirnijem kraju od vaseg.

Ako planiras da ides dogodine nazad (kao i svi sto su), predlazem ti da tamo odradis nekoliko casova kad odes ili sa nekim nasim (jer tamo vec imas dozvolu i ne cimaju oko osiguranja)... Ovde bi mogao da vozis po parkingu neciji auto, ali voziti u saobracaju bez dozvole (i naravno osiguranja) je felony, tako da bi bilo problema ohohoj da vozis recimo sa mnom. Ovde se ne isplati da dajes kintu skoli (i da sa njima vezbas legalno po gradu), po mom misljenju... :nene:

Naravno, za polaganje cemo se dogovoriti: dodjes ovamo kod mene (blag saobracaj), odemo zajedno, odradis to na mom autu u mom DMV-u ovde na 2min od mene - nije problem, cim navezbas malo. :grin: Ali da se navezbas, ovde ces da platis mnogo vise nego tamo... zato kontam mozda da sacekate, pa posle 1god da polozis, uzmes auto, preselite se negde mirnije mozda, pa polako... :;D:

chicagopn
08.11.2008, 14:20
da se vratim ja na hranu zaboravio sam dva dobra marketa u Chicagu prvi je

Jerry's Fruit & Garden
7901 N Milwaukee Ave
Niles, IL 60714

e sad nekom je blize nekom dalje ali treba je posetiti :drool:

i naravno

DEVON MARKET
1440 W Devon Ave
Chicago, IL 60660

ovo je prodavnica za ljude koji su se uzeleli nasih stvarcica:;D:

Zana
28.11.2008, 08:09
Dakle danas je bio day off! Ko zna koliko curki je ubijeno, i deo jedne od njih je zaglavio kod mene u supi sa junetinom i povrcem. Tacnije, jedan karabatak... zavidnih dimenzija...

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=12&pictureid=130

Tako je to izgledalo u tanjiru posle cetiri sata kuvanja na laganoj vatri... e sad ovo na dnu je krupno isecen persun, jer pojedini vojvodjani ne vole to da jedu ali vole da ubace u zenin tanjir...:grin:

E sad, ono iz supe sto bi vojvodjani zvali Riendfleish ili rinflajs (a sto izgleda u glavnom gradu zemlje u kojoj smo rodjeni ne znaju sta je - i taman kad sam mislila da nista vise ne moze da me iznenadi...eto desilo se...) - e to ide sa sosom od mirodjije...

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=12&pictureid=131

Mi naravno dalje od ovog nismo stigli... ono parce od sirote curke je zaglavilo u frizideru, i ceka pilav u subotu... pecenica marinirana sa belim lukom nije stigla na red ali nema veze, ostace za sutra... i naravno, a lot of :beer:

I ja sam zahvalna za sve sto mi se trenutno desava (cak i za iskusenja koja mora da nesto dobro znace), malo ne znam kakve sve to veze ima sa curkama ali bar je jedna pomilovana u Beloj Kuci danas...

So, today I'm giving thanks to all people I love - for loving me back without any conditions and for being with me when I'm happy and when I'm sad (thank you for making all my ups and downs so important); to my one and only niece for being so wonderful and unique and for being so much like me (I love you no matter what); to my boss for fighting so badly to get me a bonus this year; to my ex-roommate who told me she’s divorcing trough a Facebook note (thank you for making a very difficult time in my life so special and not only that but actually making it the best time ever); to my maid of honor for putting all our memories on a dvd and for being my friend for all these years; to a special person for...just being special and a sweet little secret of mine :bigkiss: and to my aunt and uncle for making me who I am today… I love you guys!!!!

To all turkeys - I'm sorry!

E sad, da prodje ponoc pa pocinje Black Friday ludilo i cica krece u shopovanje!!!!
I nije zbog sirotih curki ali Zana je danas prestala da smoking! :bravo: There you go!

Happy thanksgiving!

landlord
28.11.2008, 09:00
I nije zbog sirotih curki ali Zana je danas prestala da smoking! :bravo: There you go!

Happy thanksgiving!

Prestala da pusi? auuuu sada cemo jedno vrijeme imati jednog jako nervoznog super administratora... Ala ce da se zakljucavaju teme.. Baniraju korisnici.. itd..

Zana
28.11.2008, 09:11
Ahahaha :1081::1081: Mislis? Ma gde ja... nervozna...:grin:

xeg
28.11.2008, 09:28
I nije zbog sirotih curki ali Zana je danas prestala da smoking! :bravo:!
hahaha... tu si Lande potpuno u pravu! Sad smo ga najeb... vidis da se prvo sama sa sobom posvadjala - govori o sebi u trecem licu:blink:

dreamerns
04.02.2009, 22:27
Sto se mene tice bitno je da ima burek i jogurt i jagnjetina a za zalfiju me malo ....:==D:

Leba ti....gde ti nadje ovde jogurt. Nisam ni burek video (ali to jos kontam da bi mogao negde naci)....ali gde ima jogurta? Meni to fali najstrasnije, naisao sam na neki kobajagi kefir...kada sam probao, a ono ni K od kefira.

Sloba_Kg
04.02.2009, 22:50
Leba ti....gde ti nadje ovde jogurt. Nisam ni burek video (ali to jos kontam da bi mogao negde naci)....ali gde ima jogurta? Meni to fali najstrasnije, naisao sam na neki kobajagi kefir...kada sam probao, a ono ni K od kefira.

Mi smo svaki dan jeli burek i pili jogurt kod bosanca a kad nas je vide uzmemo par pounda jagnjetine i razvalimo se kuci.
Videcu da nadjem tacnu adresu ali sam siguran da toga ima na internetu a 1000% u serbian yellow pages
Imas jednu nasu radnju u Irving park ulici ali tamo kad se krene van grada (gde ima mnogo bugara i poljaka)

xeg
04.02.2009, 23:15
Burek to Go in Chicago

Deta answers the phone as if she’s not answering it at her own restaurant. In her characteristically smoky voice and her thick Eastern European accent, she barks—as if being interrupted—the word “Hello.” It’s not so much a greeting as an exclamation of annoyed surprise, as if she can’t imagine why anybody would ever call her at this number.

“Any burek?” I ask her.

“When you coming in?”

I take that as a yes. I call Deta before heading over to her café because sometimes she takes off for weeks at a time, sometimes she doesn’t have anything made (and everything takes a good half-hour to bake), but most of all, to prepare her for an outsider’s arrival. Her business may technically be open to the public, but it feels more like a social club in which I don’t have membership. The dining room is always full of a group of people--they may or may not be her relatives, but if not, they’re close enough—sitting around drinking coffee and sucking on cigarettes (the smoking ban be damned). And they’re not the warmest bunch; I’ve nodded to them once or twice, only to receive vaguely aggressive and thoroughly confused stares in return.

In other words, there’s no way in hell I’d feel comfortable enough to stick around and eat. But at the same time, a group of unfriendly regulars isn’t about to keep me from Deta’s burek. The savory pastries come in the shape of an elaborate snail’s shell, the golden, flaky dough wrapping around itself into a spiral that begs to be pulled apart immediately. Inside there’s spiced beef, or spinach and cheese, or potato and onion. But it’s really the bread that matters. True, the minute Deta slides the burek into a paper bag, hot grease marks instantaneously start to form. But this is rarely, if ever, a problem. Because although I always take my burek to go, they’re out of the bag and in my lap the second I get into the car. And they never stand a chance of making it all the way home.

Deta’s Café 7555 N. Ridge Ave, Chicago, IL, 773-973-1505

Source: Gourmet (http://www.gourmet.com/travel/2008/02/burek)

A evo gorepomenute teta Dete kako pravi original Sarajevski burek: Deta makes burek (http://www.youtube.com/watch?v=VZKCzxLU7gM):pekarka:

dejancic
04.02.2009, 23:19
cak mi je neko pomogao i da nadjem Milford cajeve (moje omiljene) iako im Lipton ne da da se probiju na ovom trzistu. Eto, i da ne budem vise mirodjija.....ajd' zdr'o.
E, kad neces ti da budes mirodjija neko mora:grin:
Milford je i meni bio omiljeni do otkrica Teekanne, varijacije vrsta, ali i mesavina ukusa, moja preporuka Winter time i tzv. bakin od verovala ili ne sljiva:;D:
Ako ih ima u budjavom Tempu u Srbiji valjda se mogu naci i u Kaliforniji.

landlord
05.02.2009, 08:43
E, kad neces ti da budes mirodjija neko mora:grin:
Milford je i meni bio omiljeni do otkrica Teekanne, varijacije vrsta, ali i mesavina ukusa, moja preporuka Winter time i tzv. bakin od verovala ili ne sljiva:;D:
Ako ih ima u budjavom Tempu u Srbiji valjda se mogu naci i u Kaliforniji.

Uh i meni je Teekanne do jaja.. i to pogotovo Winter time..

wrath:of:the:lich:king
05.02.2009, 15:32
Nema JOGURTA? Gotovo, odustajem od Amerike... kakav je to zivot bez tekuceg jogurta? Zasto, o zastooo :smrc:

dreamerns
05.02.2009, 16:12
Ma generalno nema jogurta nigde van balkana....nemas ga ni u evropi. Ono sto oni zovu jogurt, vise podseca na kiselo mleko...ali nije cak ni to.

dreamerns
05.02.2009, 16:20
Mi smo svaki dan jeli burek i pili jogurt kod bosanca a kad nas je vide uzmemo par pounda jagnjetine i razvalimo se kuci.
Videcu da nadjem tacnu adresu ali sam siguran da toga ima na internetu a 1000% u serbian yellow pages
Imas jednu nasu radnju u Irving park ulici ali tamo kad se krene van grada (gde ima mnogo bugara i poljaka)

Kao sto je i Xeg dao link, ti nasi ljudi sa tim burecima i jogurtima....to slobodno mozete zaboraviti ako cete ziveti u gradu.Generalno u Chicago koliko vidim (evo cak je i Xeg dao jednu takvu adresu), svi ti nasi restorani su na 15-ak kilometara od grada. To vam je ovde razdaljina kao 150km u Srbiji. Cisto da dam neko poredjenje, posto je zena pre 2 nedelje isla da pokupi nesto u ikei...to je nekih 20 km od nas. Krenula je oko podneva, vratila se kuci u 19h. Pri tome se nigde zadrzavala nije (cak i u Ikea je bila svega 2 min da to pokupi...nije ni isla dalje po radnji, jer je zurila na bus nazad..da ne propusti).
Hocu da kazem...nije to nesto neostvarivo, ali nije da svaki dan jedes burek i jogurt. Pogotovo, ako imas kola, onda mozes eventualno jednom nedeljno otici. Druga varijanta je da se preselite blize nasima, ali onda ako je posao u gradu...kuku lele....4 sata izgubis na commute.

Sloba_Kg
05.02.2009, 16:58
Kao sto je i Xeg dao link, ti nasi ljudi sa tim burecima i jogurtima....to slobodno mozete zaboraviti ako cete ziveti u gradu.Generalno u Chicago koliko vidim (evo cak je i Xeg dao jednu takvu adresu), svi ti nasi restorani su na 15-ak kilometara od grada. To vam je ovde razdaljina kao 150km u Srbiji. Cisto da dam neko poredjenje, posto je zena pre 2 nedelje isla da pokupi nesto u ikei...to je nekih 20 km od nas. Krenula je oko podneva, vratila se kuci u 19h. Pri tome se nigde zadrzavala nije (cak i u Ikea je bila svega 2 min da to pokupi...nije ni isla dalje po radnji, jer je zurila na bus nazad..da ne propusti).
Hocu da kazem...nije to nesto neostvarivo, ali nije da svaki dan jedes burek i jogurt. Pogotovo, ako imas kola, onda mozes eventualno jednom nedeljno otici. Druga varijanta je da se preselite blize nasima, ali onda ako je posao u gradu...kuku lele....4 sata izgubis na commute.

Evo obecavam da cu vam naci adresu. Nije centar centra ali nije ni 15 km od grada. To mesto gde ima jogurta u CHI :)

05.02.2009, 18:35
:smrc: a gde da nadjem jogurt u state of Ohio?? mogu da zivim bez svega, ali bez jogurta...moracu da gajim krave i pravim sama :naughty:

ex-usa
05.02.2009, 22:40
:smrc: a gde da nadjem jogurt u state of Ohio?? mogu da zivim bez svega, ali bez jogurta...moracu da gajim krave i pravim sama :naughty:

sto se jogurta tice............onog klasicnog srpskog, tecnog jogurta nema! odnosno ima na pojedinim, retkim mestima....ali najverovatnije ga necete naci. zato, mozete uzeti u svakom supermarketu obican Plain Yogurt, znaci ne vocni koje oni preferiraju, i posto je gust ko nase kiselo mleko, staviti ga u blender i dodati 1/4 vode i izmiksovati......bude skoro ko nas! ostaju cak i one pruge (strije) u casi kad se isprazni, znaci viskozitet, tekstura i ukus mu bude malte ne isti ko Imlekova "kravica". preporucujem "traditional Pavel's Yogurt". to je ruski.

Sloba_Kg
05.02.2009, 23:08
Slobo, ako znas neki blize.....daj adresu molim te.... :-)

Ziveo jogurt!!!!!

Evo obecao sam ali ne mogu da navatam cimera(onog sto šiša a ne zakupljuje stolice). Cim se pojavi negde pustam adresu i ime radnje. I sms sam mu poslao! Nadam se da cete uskoro piti jogurt (bar vi sto ste u CHI)

Pozdrav

Sloba_Kg
06.02.2009, 10:00
Ma generalno nema jogurta nigde van balkana....nemas ga ni u evropi. Ono sto oni zovu jogurt, vise podseca na kiselo mleko...ali nije cak ni to.

1527 W Lawrence Ave
Chicago IL 60640

ovo mi je Milos poslao pa proverite.

chicagopn
26.02.2009, 00:13
pozdrav ljudi,evo mene posle duzeg vremena da vidim sta se desava,a posebno zbog ove adrese sto je slobakg napisao neznam u kom kontekstu je upisana ali ja tu zivim preko puta,nema nista toliko za jelo ovde osim jedne hardware prodavnice mislim da je crafty beaver i jedne pekarice (bar je bila) u koju ja nikad nisam usao.Vidim ima novih clanova koji odlaze lagano za USA.dreamens kako si se ti snasao sta ima novo,ima li klopa dobra u chicagu,jesi li polozio?

Sloba_Kg
26.02.2009, 13:54
pozdrav ljudi,evo mene posle duzeg vremena da vidim sta se desava,a posebno zbog ove adrese sto je slobakg napisao neznam u kom kontekstu je upisana ali ja tu zivim preko puta,nema nista toliko za jelo ovde osim jedne hardware prodavnice mislim da je crafty beaver i jedne pekarice (bar je bila) u koju ja nikad nisam usao.Vidim ima novih clanova koji odlaze lagano za USA.dreamens kako si se ti snasao sta ima novo,ima li klopa dobra u chicagu,jesi li polozio?

Adresu koju sam dao je mesto gde ima bureka i jogurta u CHI. Ja sam tamo bio pre godinu i po, mozda se promenili ali je info.od pre 20-ak dana. Dakle ako moji drugari i dalje jedu tamo onda je to ta pekarica...

dreamerns
26.02.2009, 15:04
dreamens kako si se ti snasao sta ima novo,ima li klopa dobra u chicagu,jesi li polozio?

Evo dobro je, hvala na pitanju :-) Nisam jos polozio za auto...ne znam sta da ti kazem, ali valjda sto je za neke normalno, drugima je komplikovano....

V777
10.03.2009, 20:01
Sto se tice jogurta, u svakom malo boljem supermarketu/supercentru, u nutrition/organic sekciji, imate u friziderima, tzv. Probiotic yogurt, ili ti Kefir, i to kako Plain (koji je po meni apsolutno isti kao i nas domaci, ali onaj bas kvalitetan), tako i sladak s raznim vocem (koji mi se cak i jos vise svidja). Cena mu je negde oko 4 dollara, evo nadjoh sad na jednom sajtu ruskom taj jogurt http://www.russiantable.com/store/product.asp?dept_id=134&pf_id=4168 (od iste firme Safeway, doduse ja sam ovde kod mene nalazila s celokupnom etiketom na Engleskom, ne na ruskom, no to je taj proizvod). Ako pogledate sajt companije Safeway http://www.safeway.com/ videcete da oni imaju dostavu i na kucnu adresu (Dreamers, mozda ti to bude resenje za kupovinu nekih stvari, da ti stvari dodju na kucnu adresu), njihova sestrinska firma, koja je vezana za IL je Dominic's, tako da ako nemate neki blizu vas, a vi mozete da narucite on line, http://shop.safeway.com/superstore/default.asp?brandid=1&page=corphome (ja sam ovde za store locator stavila moj zip code, a vi kad stavite vas, mozda vam izadje favourite store i nesto blize od ovih adresa).

Online kupovina hrane i ostalih potrepstina je sasvim normalna stvar, pogotovo ako se radi o medjunarodnim proizvodima. Iz sopstvenog iskustva, toplo preporucujem sajt http://www.eurofoodmart.com/index.html gde sam vise puta narucivala neke stvari, apsolutno sam zadovoljna njima, veoma su dobro organizovani, sve se prati preko racunara, kad vam posalju robu, preko mejla vam posalju racun, robu pratite preko koda on line, tacno znate kada da ocekujete dostavu, ako pazarite za vise od 100 dollara, postarina vam je besplatna, ako pazarite za manje, postarina je 10 dollara. Lista proizvoda je iz cele Evrope, sire se i na Midle East proizvode, i posto stalno updatuju listu novih proizvoda, dobro je da se sajt posecuje cesto. Dostava je u celoj US, narucivanje 7 dana u nedelji.

Sad kad posmatram ove specials u Dominic's, moram da priznam da su neke cene jeftinije nego kod nas u Indiani...npr. ove sveze donuts, kod nas ne mogu da se nadju za ove novce uopste (inace veoma su ukusne, najvise volim ove sa cokoladnim prelivom i kremom unutra, ali da su sveze - http://dominicks.inserts2online.com/I2O_MainFrame.jsp?pageNumber=1&drpStoreID=1130&adId=19639&adPath=SafewayDominicks03052009Dominicks), zatim ovaj sladoled - obavezno da se proba (naravno svi sladoledi u nutrition/organic sekciji su super stvarno, ali su i dosta skupi), po meni, odmah posle njih idu Breyers Ice Cream - ima ih mali milion vrsta, licno preporucujem Snickers i Rocky road, http://dominicks.inserts2online.com/I2O_MainFrame.jsp?pageNumber=1&drpStoreID=1130&adId=19639&adPath=SafewayDominicks03052009Dominicks ... eto toliko za sada..

Pozdrav!

dreamerns
10.03.2009, 21:19
Kada smo vec kod tog organic. Svi su mi uvek govorili da organic je jedna cena, neorganic druga i da imas te posebne sekcije. Ja otkada sam ovde, bio sam u raznim marketima (jedino jos od poznatih nisam posetio whole foods), ja u zivotu nisam video tu sekciju "organic"...ili pak da imas 2-3 vrste npr. paradajza koji jeste organic ili nije organic....imas jednu vrstu paradajza...sada da li je organic ili ne..pitaj boga. Jedino jaja i mleko uvek vidim koji je sta...ali su svi u svojoj sekciji, jaja su medju jajima, mleko medju mlekom....nema sekcije organic posebno. Barem je tako ovde u svim tim vecim marketima (osim u whole foods, gde nisam bio i ne znam kako je).

Sloba_Kg
10.03.2009, 22:59
[COLOR="Navy"]
ove sveze donuts, najvise volim ove sa cokoladnim prelivom i kremom unutra, ali da su sveze

Mmmmmmm, ja koliko sam upucen te donuts se zovu Boston Cream.

Mmmmmm DONUTS ! :drool:

kaneolopa
10.03.2009, 23:10
Kada smo vec kod tog organic. Svi su mi uvek govorili da organic je jedna cena, neorganic druga i da imas te posebne sekcije. Ja otkada sam ovde, bio sam u raznim marketima (jedino jos od poznatih nisam posetio whole foods), ja u zivotu nisam video tu sekciju "organic"...ili pak da imas 2-3 vrste npr. paradajza koji jeste organic ili nije organic....imas jednu vrstu paradajza...sada da li je organic ili ne..pitaj boga. Jedino jaja i mleko uvek vidim koji je sta...ali su svi u svojoj sekciji, jaja su medju jajima, mleko medju mlekom....nema sekcije organic posebno. Barem je tako ovde u svim tim vecim marketima (osim u whole foods, gde nisam bio i ne znam kako je).
Imash u Jewelu celu jednu sekciju koja je posvecena organic vocu i povrcu :D i naravno imas celu jednu ili dve ako se ne varam gondole u prodavnici hrani koja potpada pod "organic" (svaki put tu kupis one nude sa kikirikijem)

xeg
11.03.2009, 00:08
... (svaki put tu kupis one nude sa kikirikijem)

Htedoh jos ranije da pitam... osoba A (kaneolopa) da li licno poznajete osobu B (dreamerns)?
:blink:

V777
11.03.2009, 01:38
Mmmmmmm, ja koliko sam upucen te donuts se zovu Boston Cream.

Mmmmmm DONUTS ! :drool:

Nisam se toliko koncentrisala na sam naziv krofnica, kojih ima i u razlicitim oblicima i sa razlicitim filovima i prelivima etc...ali da su dobre, moras da priznas da jesu.....:1072:

V777
11.03.2009, 03:39
Evo, posto je osoba A (Kanelopa), objasnila osobi B (Dreamernsu) gde kupuje nude sa kikirikijem, da ja jos nesto kazem sto se tice hrane. Postoji najjeftinija hrana (recimo pileceg mesa), koja je ona obicna s farme (npr. pileci bataci, cisto da bi znali o cemu pricamo). To su oni obicni bataci, od obicne zivine, koja jede svasta i zivi svugde i to je to. Zatim imamo tzv. natural kombinaciju, koja podrazumeva da je zivotinja zivela u prirodnim uslovima, da nije hranjena steroidima, hormonima etc, (postoji odredjeni pravilnik o svemu tome i to stoji obavezno na etiketi proizvoda) i to je recimo srednja cena, zatim imamo organic kombinaciju pilecih bataka, koji su obicno manji, naravno skuplji, imaju oznaku USDA Organic - http://www.ams.usda.gov/AMSv1.0/ams.fetchTemplateData.do?template=TemplateA&navID=NationalOrganicProgram&leftNav=NationalOrganicProgram&page=NOPNationalOrganicProgramHome&acct=nop. Ove tri vrste pilecih bataka mogu da se nadju sve u istom frizideru regularnog dela supermraketa (tzv. Meat department). Odvojeni su i lakse se primete, ukoliko se prati firma koja ih proizvodi. Obicno su tako i sredjeni proizvodi npr. u tom delu, tako da se nalaze proizvodi od istog proizvodjaca (npr. u nasem slucaju razliciti proizvodi od zivine, pocevsi od pilece dzigerice, bataka, mlevenog mesa, krila, celih pilica, trtice, konfekcije celog pileta etc). Ili drugi primer: obicna farmerska jaja mogu da se nadju po celom supermarketu, jos i ako je specijalni popust, ima ih i u posebnim odeljcima, obicno u friziderima u centralnim delovima s specijalnim natpisima; ukoliko prodavnica nema specijalno odvoje organic/nutrition deo, onda se i organska jaja i natural jaja drze zajedno s ostalim obicnim jajima, (tako sam videla npr. u Walmartu), dok u nekim drugim prodavnicama, koja imaju odvojene organic delove, mogu da se nadju u posebnim friziderima, zajedno s ostalim tzv. Dairy proizvodima (sira, jogurt, mleko etc) i ta jaja. Cena se naravno razlikuje, ova farmerska mogu da budu i oko 1dollar za dozen, dok natural idu (posto i njih ima raznih varijanata) 2, 3, 3,5 dollara, dok su organska negde izmedju 4 i 5 dollara za dozen...organski delovi supermarketa/supercentara cesto u sebi ne sadrze samo i iskljucivo orgnaske proizvode, vec i tzv. natural proizvode, te se zato i zovu nutrition/organic odseci (departments). Takva je podela i sa svim ostalim namirnicama, cak i sa licnom higijenom, toaletnim priborom, deterdzentima za pranje etc...tu se onda nalaze i ekoloski proizvodi, te sve to predstavlja jednu veoma zdravu sredinu za shoping, naravno kad shvatite da vas sve iz tog odelja kosta jedno dva do tri puta vise nego isto to u ostalom delu prodavnice...

Naravno sve je ovo vezano za prodavnice koje prodaju mesovitu robu, a ukoliko sada pogledamo specijalizovane prodavnice koje su uglavnom s organskom i prirodnom hranom, tu problema nema. Tipican primer je Trader Joes. Jeste da su malo skuplji, ali imate izvanredan izbor i ko ima finansijskih mogucnosti, moze tamo da se iskljucivo snabdeva svime sto mu treba...ovo je samo jedna u nizu, a ima dosta ovakvih prodavnica...evo i linka s lokacijama http://www.traderjoes.com/Attachments/MW_loc.pdf

Da se vratim na obican supermarket/supercentar - u okviru svih departmenta, nalazi se organska hrana, samo je treba traziti...cak u nekim odeljcima, moze da se nadje organska hrana i otprilike s istom cenom ili veoma malo razlike od po nekoliko centi u odnosu na ovu obicnu (obicno iz razloga sto je organski proizvod nov i jos uvek se kupci nisu dovoljno navikli na njega). Npr. u okviru departmenta u kome se nalazi konzervirano voce i povrce, zajedno s obicnim konzervama, mogu da se nadju i orgnaske, i to jedne pored drugih. Zatim u zamrzivacima, gde se prodaju smrznuti proizvodi, mogu da se nadju pojedini proizvodi organskog porekla, ili cak i cele grupe proizvoda organskog porekla. Postoje i companije koje proizvode samo organske proizvode, koji mogu da se prepoznaju po ambalazi, npr. Morning star je poznata firma za proizvodnju smrzutih proizvoda organskog porekla, pakovanja su im obicno zelene boje, veoma lako uocljiva. Private selection, vec sam ih negde ranije pominjala, izvanredno kvalitetna kompanija, koja veoma mnogo daje na izgled svojih proizvoda, prelepim pakovanjima, a i izvanrednim kvalitetom proizvoda, specijalizovana je za proizvode i organskog i neorganskog porekla. Licno mislim da je inkorporacija organskih proizvoda medju neorganske proizvode izvanredna ideja, jer podize nivo svesti obicnih potrosaca o kvalitetu ishrane. Ukoliko se organska hrana zadrzava samo u okviru odredjenih sekcija u prodavnicama, vecina potrosaca nece ni da zaviri tamo, jer ce poci od predpostavke o svemu da je mnogo skuplje, sto jeste ali i ne mora da bude, nije isto za svaki proizvod...

Ne znam bas da li ovde da napomenem, ali sto da ne, ipak se radi o hrani, a moze da se odnosi i na sve ostale stvari koje se kupuju u supermarketima/supercentrima: uvek obratite paznju na pojeftinjenja u prodavnicama, mozete se iznenditi sta sve moze da se nadje na snizenju...znaci closeout items, rollback, clearence, sve su to natpisi na koje treba obratiti paznju. Prodavnice imaju cesto tzv. reset, tj. dolazi nova roba, a prodavnica nema mesta da instalira nove rafove, te mora da se nova roba stavi na mesto stare; stara se nije prodala u celokupnom iznosu, te da bi se barem kakav novac izvukao, a da se roba ne bi bacila, onda dolazi do snizenja cene proizvoda od 50 do 75%, za proizvod koji je do juce bio s cenom od 100%. Ukoliko se roba bilo koliko osteti, povlaci se iz prodaje, dolazi do markdown-a, tj. managers specials, i ostavlja se na posebne police i posebne delove u prodavnicama, gde se prodaje po veoma niskoj ceni, da bi se koliko-toliko dobilo na njoj.

Eto toliko za ovaj put. Pozdrav!

kaneolopa
11.03.2009, 15:01
Htedoh jos ranije da pitam... osoba A (kaneolopa) da li licno poznajete osobu B (dreamerns)?
:blink:
Da citam ja vas ljudi duze vreme samo me mrzelo da se registrujem... osoba A i B su zivotni saputnici
@V777
Nudle a ne nude... type-O

xeg
11.03.2009, 15:14
Da citam ja vas ljudi duze vreme samo me mrzelo da se registrujem... osoba A i B su zivotni saputnici

You missed the point, hehehe:grin: znam ja to, pa blogujemo se medjusobno, nego mi je interesantno kad ga ispravis u nekoj tvrdnji pa izgleda kao da kucate sa razlicitih meridijana:;D:

dreamerns
11.03.2009, 15:32
Ma fora je da ta sekcija u jewels koju ona pominje je uvozna hrana (meksicka, italijanska i sl)... Nema jewels bas odvojenu organic sekciju. Ima sireve na 2 odvojena kraja i sl. stvari...ali ne bas ono organic i ne organic sekcije. Ma uostalom, nije ni bitno....mene je vise interesovalo povrce koje je organic ili ne....ovo ostalo se lako proepozna, jer ako je organic...onda to pise VELIKIM SLOVIMA :-)
E sada, u jewels jer jedna crvena paprika (bukvalno jedan komad, ne kilo, ne lib) 1$ kada je na ultra popustu, inace je 2$. Ja ne znam da li je to organic ili ne (posto povrce postoji samo jedno...i ne pise da je organic), ali znam da u USA moras biti milioner da bi pravio ajvar :-) Odredjeno povrce im je stvarno abnormalno skupo (a paprika i kukuruz su vredniji od zlata).

kaneolopa
11.03.2009, 15:36
You missed the point, hehehe:grin: znam ja to, pa blogujemo se medjusobno, nego mi je interesantno kad ga ispravis u nekoj tvrdnji pa izgleda kao da kucate sa razlicitih meridijana:;D:
Opste je poznato da su muskarci sa marsa :D svi mi gledamo drugacije

kaneolopa
11.03.2009, 15:42
Ma fora je da ta sekcija u jewels koju ona pominje je uvozna hrana (meksicka, italijanska i sl)... Nema jewels bas odvojenu organic sekciju. Ima sireve na 2 odvojena kraja i sl. stvari...ali ne bas ono organic i ne organic sekcije. Ma uostalom, nije ni bitno....mene je vise interesovalo povrce koje je organic ili ne....ovo ostalo se lako proepozna, jer ako je organic...onda to pise VELIKIM SLOVIMA :-)
E sada, u jewels jer jedna crvena paprika (bukvalno jedan komad, ne kilo, ne lib) 1$ kada je na ultra popustu, inace je 2$. Ja ne znam da li je to organic ili ne (posto povrce postoji samo jedno...i ne pise da je organic), ali znam da u USA moras biti milioner da bi pravio ajvar :-) Odredjeno povrce im je stvarno abnormalno skupo (a paprika i kukuruz su vredniji od zlata).
Prvi deo te gondole je sa uvoznom i kosher hranom ... drugi deo ka kasama je organic... ukljucujuci i glutein free klopu koja se tu nalazi. Sto se tice povrca ima jedan mali odeljak i obicno su to zelenishi koji su pod etiketom organic... tipa arugula zelena salata i sl... kontam da te to ne zanima pa zato nisi ni obracao paznju. Imas odvojeno i luk organski i ne organski... ali i uvozni... slatki argentinski je dosta dobar ali kao shto rece glavica izadje $1.

Sloba_Kg
11.03.2009, 17:17
znam da u USA moras biti milioner da bi pravio ajvar :-) Odredjeno povrce im je stvarno abnormalno skupo (a paprika i kukuruz su vredniji od zlata).

Pa bar u CHI imas gde da kupis AJVAR (mljac) a koliko se secam kukuruz se prodavao 12 komada za 1 $
Tako je bar negde u avgustu bilo u PA.
Zar nema neke farme oko CHI gde mozete uzeti jeftinije i kvalitetnije od onog vestackog voca i povrca po supermarketima?

"NIKADA NE BIH MOGAO DA SE OZENIM DEVOJKOM CIJI RODITELJI JEDU PLASTICNO VOCE!!"

kaneolopa
11.03.2009, 18:30
Pa bar u CHI imas gde da kupis AJVAR (mljac) a koliko se secam kukuruz se prodavao 12 komada za 1 $
Tako je bar negde u avgustu bilo u PA.
Zar nema neke farme oko CHI gde mozete uzeti jeftinije i kvalitetnije od onog vestackog voca i povrca po supermarketima?

"NIKADA NE BIH MOGAO DA SE OZENIM DEVOJKOM CIJI RODITELJI JEDU PLASTICNO VOCE!!"

Vracamo se na onu staru.... za to sve treba auto :D

Zana
11.03.2009, 19:15
Zergut ajvar (http://www.amazon.com/Zergut-Ajvar-Mild-EuropeanGarden-zergut-24oz/dp/B000LRKR1E/ref=sr_1_14?ie=UTF8&s=hpc&qid=1236791507&sr=8-14)

Podravka ajvar (http://www.amazon.com/Podravka-Ajvar-Hot-podravka-690g/dp/B000LRKQYC/ref=sr_1_10?ie=UTF8&s=hpc&qid=1236791507&sr=8-10)

:1081:

kaneolopa
11.03.2009, 19:47
Zergut ajvar (http://www.amazon.com/Zergut-Ajvar-Mild-EuropeanGarden-zergut-24oz/dp/B000LRKR1E/ref=sr_1_14?ie=UTF8&s=hpc&qid=1236791507&sr=8-14)

Podravka ajvar (http://www.amazon.com/Podravka-Ajvar-Hot-podravka-690g/dp/B000LRKQYC/ref=sr_1_10?ie=UTF8&s=hpc&qid=1236791507&sr=8-10)

:1081:

:1072: neverovatno da se i to moze poruciti... josh da sarma moze... ij gde bi nam bio kraj

V777
11.03.2009, 20:24
@V777
Nudle a ne nude... type-O

Ma znam i ja da ste zivotni saputnici, nego mi je interesantno kad medjusobno razgovarate, a i rekla bih da su u pitanju bile nudle...pozdrav!

V777
11.03.2009, 20:34

Internacionalna hrana nema veze s Organic sekcijom i nikad i ne stoji zajedno. Medjunarodna sekcija obicno stoji apsolutno odvojeno (doduse sve zavisi od prodavnice do prodavnice) ili moze biti inkorporirana u neki od redova. Obicno internacionalna hrana i nema nista organskog, barem ne u prosecnim supermarketima (samo americka organska), jer bi naravno ubijala cenu. I naravno, kad se uporede cene pojedinih artikala (apsolutno istih) koji mogu da se nadju u tim medjunarodnim rafovima u prodavnicama, i istih artikala koji mogu da se kupe on line, cena je neuporedivo niza kad se kupuju online.

V777
11.03.2009, 20:51
:1072: neverovatno da se i to moze poruciti... josh da sarma moze... ij gde bi nam bio kraj

Pa napisah li ja juce negde na ovom topicu, sajt s online kupovinom ... ajd evo opet ... www.eurofoodmart.com a evo i ajvara.. http://www.eurofoodmart.com/index.php?target=products&mode=search&subcats=Y&type=extended&avail=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&q=ajvar&cid=0&x=0&y=0&page=1

Kukuruz: da li zelite da bude svez, zamrznut, klip, okrunjen, onaj mali baby kukuruz, koji oblik? Ako pricamo o onom svezem s klipom, njega bi trebalo da ima, i to negde cini mi se da bude oko 20,25 centi po klipu, ali ga sada trenutno nema...verovatno ce uskoro da pocne...zato ga ima u klipu zamrznutog u frozen sekciji, ima ga okrunjenog na milion nacina, bilo u frozen sekciji, bilo u konzervama etc, ovaj baby corn ima ga i u sekciji voca i porvrca - konzerve, ima ga i international hrani, cini mi se da je azijska hrana u pitanju, ali ga ima i u mexickoj etc...

Sarma: da li se radi o sarmi gotovoj, vec napravljenoj ili samo listovima kupusa ukiseljenim, pa vi sami zavijate, i da li se radi o sarmi od kupusa ili od vinove loze? Sto se tice gotovih sarmi od kupusa, raspitacu se pa javljam, a znam da je pre par godina u CHI bilo dosta nasih zena koje su pravile sarme i prodavale; ukoliko se radi o listovima ukiseljenim od kupusa, tu postoje dve varijante: procesljajte ovaj sajt Eurofoodmart.com sto sam dala, da li tu ima listova od sarmi ukiseljenih, negde sam to videla on line, ali ne znam da li je taj sajt ili neki drugi, a sledeca varijanta je, a po meni i najbolja, da sami ukiselite kupus (ja sam tako zimus pravila sama sarme i bile su super, kupus se ukiseli za jedan-dva dana, a i sami pravite pa znate sta stavljate unutra, ako treba recept stavljam ga ovde i vec za nekoliko dana eto su sarme na stolu..) Ako se radi o sarmicama od vinove loze (koje ja licno smatram da su neuporedivo lepse od ovih s kupusom, da ne pominjem i da se mnogo lakse prave, hahaha, ali dobro, ukusi su razliciti), evo na Eurofoodmartu sam nasla link za gotove sarmice s vinovom lozom http://www.eurofoodmart.com/index.html?target=products&mode=search&subcats=Y&type=extended&avail=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&q=dolmas&cid=0&x=0&y=0 , a ako trazite samo listove, ima ih u medjunarodnoj sekciji supermarketa i to i arapskih i grckih ili italijanskih ne mogu da se setim najbolje...

Pozdrav!:1081:

dreamerns
11.03.2009, 21:38
Ma znam ja za ajvar i kupujem podravkin redovno....ali svi ti ajvari su 0 naspram domaceg....nisam generalno nameravao u skorije vreme da pravim ajvar, ali sam samo dao poredjenje....za par tegli pravog ajvara (ne onog gde se gura paradajz i sta ti ja znam) ti treba oko dzak paprika.
Kukuruz ima na hiljadu i jedan nacin, generalno sam govorio o klipu svezeg kukuruza...onog za kuvanje...a i kokicar. Kokicar je 20x skuplji u odnosu na srbiju, a ni ovaj nije mnogo jeftiniji. Klip kukuruza se krece razlicito (zavisi koliko je nabudzeno upakovan). Ja sam najeftinije video za dolar-dva (stvarno ne mogu da se setim) tri klipa....uglavom je skoro dolar klip....sto je ekstra skupo.
Ljudi koji ovde duze zive ne znaju kako stvari stoje u srbiji i davno su prestali da porede cene....evo cak i ja sve slabije to radim, a tek sam pet meseci ovde. Tako da njima je ono dolar-dva...sta je to...to je jeftino... Onom ko dolazi iz srbije je jaaaako skupo da da dolar za jednu papriku ili par baka za kukuruz. U srbiji za manje od 2$ kupis kilo paprika...ili tuce kako ovi ameri govore :naughty:
Recimo indijski orah je ovde upola jeftiniji nego u srbiji, ali zato na kolace sa obicnim orasima zaboravite...bar za pocetak. 300 grama oraha je skoro 10$.....o da...moze da se nadje jeftinije, ima u costco (gde se placa clanarina), ili na popustu ovaj onaj trader....ali to sve nakon par meseci, kada kupite auto i uklavirite neke stvari (ili nadjete nekog dobronamernog da vas voza kada i on ide u kupovinu, sto je nas trenutni slucaj). Upravo je tako i ova tema, alternativa dok se ne snadjete....znaci jeftino meso sa neke farme, ili pak kukuruz sa farme, ili cak costco je varijanta kada su se ljudi debelo snasli :-) Na pocetku ce najverovatnije ici u jewels (jer ga ima dosta i nalazi se u gradovima, ne van istih)....eventualno u aldi ako zive u losijem kraju ili u suburbs...i neki lokalni market koji je uglavnom skuplji od gore navedenih.

V777
11.03.2009, 21:59
Ma razumem ja tebe odlicno sve to sto pricas...i ja kad sam zivela u Atini, gde imas i zelenu pijacu svakog dana, pa su cene, npr. paprika, bile bas visoke, tako da ti dodju skupe i za punjenje a ne za ajvar...a jeste, za onaj domaci ajvar, bez dodataka, treba jedan dobar dzak paprika onih nasih domacih...ja sam studirala u Nisu svojevremeno, gde su se paprike prodavale, kad im je bilo vreme (naravno paprikarski kraj hahaha), po trotoarima, koliko ih je bilo, jer ljudi nisu imali mesta na tezgama po pijaci, sve je bilo prepuno, i bile su gotovo dodzaba...ahhhhhh kad se samo setim....a kad sam u Atini zelela ajvar, onda smo od prijatelja iz Nisa narucivali da nam donesu kad dolaze u posetu, jer i na auto-putu od Nisa prema Grckoj (ako je neko primetio), se prodaju paprike, beli luk, suve paprike etc (zavisno od doba godine)...

Vama onda ne preostaje nista nego ili na online varijantu, a bas cu da se raspitam za ovaj obican kukuruz, kad treba da pocne da dolazi, jer smo ga mi ovde imali po samoposlugama u velikim kutijama, pa ti skines onu kosuljicu, i stavljas u kesu koliko hoces, kao kod nas na pijaci...i cini mi se da je bilo negde oko 20 do 25 centi po komadu...

I nemoj da uporedjujes cene u Srbiji i ovde, veruj mi, samo ce da te boli glava zabadava...ali ako smo vec kod poredjenja, Srbija je u zadnje vreme sve skuplja i skuplja s prehrambenim proizvodima, recimo ja sam uporedjivala pilece meso, nema veze s ovim cenama ovde, u Srbiji je mnogo skuplje...Ovde imas mnogo veci izbor, zato i cene moraju da idu nize, jer je konkurencija velika, a u Srbiji je monopol i manja ponuda. Doduse, vama jeste tu veliki problem sto ste teritorijalno ograniceni zbog nedostatka prevoza (i to znam odlicno kako izgleda), ali eto, online varijanta mozda ipak nije losa, bar dok nesto drugo ne smislite...

ljiljadule
12.03.2009, 08:39
Nikako nemojte uporedjivati cene.Kilogram snicli,mislim da je preko 500,00 din.Zar je to jeftino?Piletina sigurna sam da je jeftinija tu.(kako je V777 rekla,veca je ponuda pa je i cena niza).Znam sigurno jer imam prijatelje koji zivi u LA-u i sa njima kad razgovaram konstatujemo da su u Srbiji vise cene i to dosta proizvoda je skuplje,a i mesa takodje.Naravno pogotovo u poredjenju sa platama i standardom u Srbiji i USA.Sad zamislite coveka kojim zaradjuje 15.000,00 din.a takvih je dosta,da li je njemu skupo taj kilogram mesa?

steficacvek
12.03.2009, 09:53
Ne znam kako je u Srbiji, ali u Bosni su cijene zivotnih namirnica nenormalno porasle. Sa zivotnim standardom kakav je ovdje, ako poredimo, sve je jefrinije u USA, i hrana, i tehnika, i namjestaj, i odjeca ... Kad malo bolje razmislim, mi smo zaista madjionicari balansirajuci izmedju plata i troskova ...

ljiljadule
12.03.2009, 10:40
U potpunosti se slazem.O odeci i da ne pricamo.Kad pricam sa prijateljima koje sam vec pomenula(zive u LA)da kod njih na nekim snizenjima mozes naci patike za 20$,30$(recimo Nike)a kod nas najmanje patike kostaju 50,60EUR.(pricam o malo kvalitetnijim).Recimo trenutno u Metrou mogu se naci Nike patike za oko 3.600,00-4.600,00,ali nista posebno.Znaci,za nas standard to je grozno.

Gringo
12.03.2009, 11:48
Sto se tice cijena ovdje i tamo, prije nekoliko godina jedan prijatelj otisao u NY pa nam pise kako su neke stvari jeftinije pa kaze u mailu:

"...Nike majica 4-5$, Reebok patike 20$, Adidas duksevi 10ak$...Dakle, pogodite sta cete dobiti kad se vratim- dobicete da me gledate u firmiranoj garderobi!":grin:

xeg
12.03.2009, 12:29
"...Nike majica 4-5$, Reebok patike 20$, Adidas duksevi 10ak$...Dakle, pogodite sta cete dobiti kad se vratim- dobicete da me gledate u firmiranoj garderobi!":grin::RRofl:

Kako dobra fora:bravo:

Leona
12.03.2009, 13:24
Ne znam kako je u Srbiji, ali u Bosni su cijene zivotnih namirnica nenormalno porasle. Sa zivotnim standardom kakav je ovdje, ako poredimo, sve je jefrinije u USA, i hrana, i tehnika, i namjestaj, i odjeca ... Kad malo bolje razmislim, mi smo zaista madjionicari balansirajuci izmedju plata i troskova ...
I ja nam se divim.
Mlijeko megle nekidan sam vidjela da kosta 2,80 KM, sto dodje oko 1,35 €:smrc:

Btw kada spomenuh miljeko, interesuje me imal u SAD-u da se kupi mlijeko kao kod nas u "kartonu", jer na filmovima sam do sada samo vidjela da se mlijeko i djus nalaze u plasticnim flasama

landlord
12.03.2009, 13:26
I ja nam se divim.

Gdje ovo? Da nije neka greska? ja koliko se sjecam oko 1,60 do 1,70 za litar..

steficacvek
12.03.2009, 13:34
I meni je nesto nemoguce da je skoro 3 KM ...
Strahota ...

kaneolopa
12.03.2009, 14:29
I ja nam se divim.

Btw kada spomenuh miljeko, interesuje me imal u SAD-u da se kupi mlijeko kao kod nas u "kartonu", jer na filmovima sam do sada samo vidjela da se mlijeko i djus nalaze u plasticnim flasama

Imas mleko u kartonu ... uglavnom organsko i sojino, neki proizvodjaci daju cak i u staklenim bocama ali je to bahosnosno skupo. Obicno se nalazi u plasticnim flasama standardna boce je 1 galon ~ 3,78l. Djus doduse mozes mnogo cesce naci u kartonu, ali da se razumemo retko se ovde mogu naci ono gusti sokovi pa ovakvi pa onakvi shto se tice tih ne gaziranih. Mogu neke debilana kombinacije... ali kada mi se pije sok od vishnje 100% toga nema ovde.

dreamerns
12.03.2009, 15:32
Generalno, ko dolazi kod momka, rodjaka i dobrog prijatelja...njemu ce mozda sve biti ok u startu, medjutim ako dolazite ovde sami....i ne ceka vas ovde auto...necete u pocetku moci da nalazite najjeftinije. Ja sam se tako bio utripovao, jer su mi ovde na forumu rekli kako je wallmart najjeftiniji i onda sam drugi dan jedva zivu glavu izvukao iz najokorelijeg dela grada. Generalno, wallmart grade u predgradju ili dosta losem kvartu. Dobar kvart ne zeli da ima wallmart...to je cisto upozorenje.
Ovde nije kao u Srbiji da u nekoj idea su cene 10% manje nego u Merkatoru...pa ono kao.."iju kakav popust"....ovde cene mogu biti i 3x manje. Cesto to nema veze sa radnjom, pa recimo pecurke ja kupujem u jednoj dosta skupoj radnji, koja eto...ima najjeftinije pecurke u gradu. Cena je duplo manja nego kod konkurencije, a isti je proizvodjac. Cena ovih pecuraka je jeftinija nego u srbiji, dok recimo iste te pecurke u nekom Jewels i sl. je skuplja nego u srbiji. Ne mozete to znati kada sletite u Ameriku....budite realni. Web je super varijanta, jer ne zahteva kola i ima povoljnih stvari.
Ajde da vidimo zacine....cena malog pakovanja (5 gr) muskatnog oraha je 10$, isto toliko pakovanje karija 6$ itd. To su cene u Jewels, Dominics i svim tim super marketima. Generalno, ja u gradu Chicago nisam nasao jeftinije, dok me jedni prijatelji nisu odveli bogu iza tregera u poljsku radnju, gde sam za 4$ kupio oooogromnu teglu karija, za 2$ ogromnu teglu muskatnog oraha. Ja volim da kuvam i itekako sam se raspitivao kod prijatelja za zacine...i kod kolega sa posla koji su "born and raised in Chicago" i niko pojma nije imao. Generalno, mozda zato sto amerikanci uopste ne kuvaju, pa ne znaju, ili zato sto vole da se razbacuju sa parama...ne znam, nisam zalazio u detalje...jedino sto znam je da osim ako nisi lude srece da je ta radnja pored tebe, trebace ti vremena da to iskopas. E sada...moguce da web pomogne.

kaneolopa
12.03.2009, 15:39
Ajde da vidimo zacine....cena malog pakovanja (5 gr) muskatnog oraha je 10$, isto toliko pakovanje karija 6$ itd. To su cene u Jewels, Dominics i svim tim super marketima. Generalno, ja u gradu Chicago nisam nasao jeftinije, dok me jedni prijatelji nisu odveli bogu iza tregera u poljsku radnju, gde sam za 4$ kupio oooogromnu teglu karija, za 2$ ogromnu teglu muskatnog oraha. Ja volim da kuvam i itekako sam se raspitivao kod prijatelja za zacine...i kod kolega sa posla koji su "born and raised in Chicago" i niko pojma nije imao. Generalno, mozda zato sto amerikanci uopste ne kuvaju, pa ne znaju, ili zato sto vole da se razbacuju sa parama...ne znam, nisam zalazio u detalje...jedino sto znam je da osim ako nisi lude srece da je ta radnja pored tebe, trebace ti vremena da to iskopas. E sada...moguce da web pomogne.
I ja sam postavljala amerima pitanja zasto su zacini skupi? Odvor je sleddeci:
"Because we don't grow them here, we import them."
Hindusi su mi odgovorili da njihovi rodjaci, mame, babe ili kogod vec idu jednom godisnje za indiju i vracaju se sa punim koferom zacina i da ih ovde nikako ne kupuju.

Dida
12.03.2009, 16:14
Ja sam se, zbog emigracije i odsustva lako pristupačnih maminih jela, naložila na kuhanje "domaćih specijaliteta", razvijanje jufki za pitu i baklavu, punjenje dolmi, savijanje sarmi i ostalih poslastica s ovog podneblja... prvo u kofer stavljam oklagiju :grin: pa sve ostalo

Zana
12.03.2009, 18:16
Generalno, ko dolazi kod momka, rodjaka i dobrog prijatelja...njemu ce mozda sve biti ok u startu, medjutim ako dolazite ovde sami....i ne ceka vas ovde auto...necete u pocetku moci da nalazite najjeftinije. Ja sam se tako bio utripovao, jer su mi ovde na forumu rekli kako je wallmart najjeftiniji i onda sam drugi dan jedva zivu glavu izvukao iz najokorelijeg dela grada. Generalno, wallmart grade u predgradju ili dosta losem kvartu. Dobar kvart ne zeli da ima wallmart...to je cisto upozorenje.
Ovde nije kao u Srbiji da u nekoj idea su cene 10% manje nego u Merkatoru...pa ono kao.."iju kakav popust"....ovde cene mogu biti i 3x manje. Cesto to nema veze sa radnjom, pa recimo pecurke ja kupujem u jednoj dosta skupoj radnji, koja eto...ima najjeftinije pecurke u gradu. Cena je duplo manja nego kod konkurencije, a isti je proizvodjac. Cena ovih pecuraka je jeftinija nego u srbiji, dok recimo iste te pecurke u nekom Jewels i sl. je skuplja nego u srbiji. Ne mozete to znati kada sletite u Ameriku....budite realni. Web je super varijanta, jer ne zahteva kola i ima povoljnih stvari.

:) Skupo u odnosu na na sta :) Koliko minuta radis za tu teglu :) Americka plata - americka cena, navikavaj se polako... Kad budes poceo da vozis, videces da placas gorivo ne manje nego svi u Novom Sadu, nego manje od skoro cele Evrope... da hranu skoro svu placas daleko manje nego u Srbiji - oni jeftinije placaju papriku ali zato i ne mogu da kupe dragon ili passion fruit koji ti odradis za par minuta :) posmatraj sve to sa vedrije strane :) bice ti daleko lakse i prijatnije kad prestanes da poredis - ovde zivis, ovde radis: kakve veze ima koliki je odnos cena u drugim zemljama... nacices sve sto ti treba i po cenama koje ti odgovaraju kad krenes da vozikas naokolo... za sad - sta je tu je :grin:

dreamerns
12.03.2009, 20:20
:) Skupo u odnosu na na sta :) Koliko minuta radis za tu teglu :) Americka plata - americka cena, navikavaj se polako... Kad budes poceo da vozis, videces da placas gorivo ne manje nego svi u Novom Sadu, nego manje od skoro cele Evrope... da hranu skoro svu placas daleko manje nego u Srbiji - oni jeftinije placaju papriku ali zato i ne mogu da kupe dragon ili passion fruit koji ti odradis za par minuta :) posmatraj sve to sa vedrije strane :) bice ti daleko lakse i prijatnije kad prestanes da poredis - ovde zivis, ovde radis: kakve veze ima koliki je odnos cena u drugim zemljama... nacices sve sto ti treba i po cenama koje ti odgovaraju kad krenes da vozikas naokolo... za sad - sta je tu je :grin:

Hmm...pa ja sam poredio cene u razlicitim radnjama. Mislim, koliko god radio za teglu...mislim da se isplati kupiti jeftinije ako ima...tj zasto bih dao 6$ za 5gr karija, kada mogu celu teglu da kupim za 4$? Generalno, covek se moze razbacivati i kupovati u najskupljim radnjama, ali ne vidim poentu u tome.
Ono sto sam ja hteo reci (a primecujem da me niko ne razume, pa cu pokusati jos jednom da objasnim) je to da kada neko dodje ovamo nece moci odmah najjeftinije da prodje, jer se nije jos "snasao". Dao sam poredjenje cena zacina, jer je to bas ekstrem, cisto da se vidi koliko neke stvari mogu da budu skupe/jeftine.
Ja sam odavno prestao da poredim cene u Srbiji (bar kod nekih stvari), ali sam ovde pravio poredjenje, jer koliko sam shvatio naziv teme je "alternative dok se ne snadjete", sto znaci da je namenjena ljudima koji tek stignu, a vecina njih ce itekako da poredi cene. Oni ce doci sa ustedjenim parama u Srbiji/Bosni/Hrvatskoj/Makedoniji, koje ovde nisu mnogo velike, a nece znati cake i varijante, jer jos ne zna gde mu dupe, a gde glava....i onda "sta oni trabunjaju po forumu, pa ovde su stvari 10x skuplje od onog sta su mi pricali" :-)
Sto se cena u Srbiji i minutaze rada tice, sve zavisi. Stvari koje su 2x skuplje nego u Srbiji je ok....ovde je takav standard, dok stvari koje su 10x skuplje...jbg...to jeste skupo. Nesto je jeftinije, nesto skuplje...da se naviknuti. Cak i neke skuplje stvari se kasnije mogu naci povoljnije...ali trebaju kola i sl. Nije sve jeftinije nego u Srbiji, vecina stvari je skuplja. Garderoba, tehnika, kola i benzin jesu jeftiniji....ali po meni tu negde ta prica i staje. Gradski prevoz placam 86$, u srbiji je mesecna karta 15$.....meni plata bas i nije 5x veca. Hocu da kazem da se za neke stvari dozivi pocetni sok....
Neki sport da trenirate....pa to jeste skupo i za americki standard. Sve sto ukljucuje ruke je uzasno skupo. Za ta gore kola koja jesu jeftinija i benzin jeste jeftiniji, moraces da placas parking koji je 10x skuplji (ako moras, neko ne mora), osiguranje koje je isto skuplje, ljudi kada stignu ne mogu dobiti kredit za nova kola, pa ce kupiti matora kola za par hiljada dolara....kada ta kola stanu, automehanicar ce za ruke da ti uzme vise nego sto auto kosta...a ako ne promenis deo, ne mozes ga registrovati itd....da ne duzim.
Mozda moje izjave deluju negativno, nije ni bitno....ali sam rekao, cisto kada neko sleti ovde i vidi da kafa kosta 4$ ne padne u trans...:-)

dreamerns
12.03.2009, 20:39
Ufff...umalo da zaboravim da pitam. Jer zna neko gde se ovde moze naci veci izbor sireva, a i da ima jeftinijh. Posto trenutno ono sam video kao izbor u Jewels, Dominics i sl. marketima (ukljucujuci i meksicke, poljske i srpske markete), izbor ne moze sve ukupno ni da primirise nekom Merkatoru u Novom Sadu....kada bolje razmislim, ne moze ni da primirise bilo kojoj vecoj radnji u Srbiji. Da ne govorim o astronomskim cenama, malo parcence za 2-3 sendvica nemas ispod 4-5$...ajd da je bar neki kvalitetan sir...nego, nista posebno. Jel ima ovde alternativa nasem podlivenom siru ili svapskom? cisto ono za testo sa sirom...da me ne izadje 30$ :-)

Zana
12.03.2009, 20:42
Ne deluju izjave negativno :grin: opusti se... svaki sistem ima prednosti i mane a i mi svi razlicito jedemo i imamo razlicita htenja... nemati auto je kao biti disabled u ovoj zemlji a da pritom ne govorim o prevozu do posla... vec o nabavkama, planiranju vremena i sve drugo.... svako ima svoju racunicu - nekom vise vredi pola sata "necega" od pola sata voznje da se ustedi par dolara i ja to razumem iako ja radim drugacije.... na zalost ne mogu da komentarisem situaciju tamo a niti cene u radnjama jer iste ne postoje ovde :(

Sto se tice prvog vremena ovde - svako mora da prodje svoju skolu sa savetima ili bez... tako je bilo kod svakog od nas...

I meni je jako skupo da dajem za hleb $3.99 po vekni ali necu da jedem americko zasladjeno dubre od $1 od koje kakvih krompira, sireva, oraha - zivot je kratak, necu da se mrstim dok jedem zbog par dolara... Svako na osnovu situacije svoje donosi odluke kako trosi novac, tako ce i svako od vas koji ste tek stigli... ono sto je prioritet meni, nije tebi i obrnuto... za vrlo kratko vreme imacete i svoje radnje i svoje racunice, i razloge zasto tako...

Ono sto ja volim ovde je da postoji vrlo jasna crta izmedju cena stvari koje su neophodne za zivot i onih koje nisu - tako da sto god "nije tako neophodno" je skuplje... ali hrana nije zaista, bar meni nije....ili su "moje" dobre radnje, nemam pojma...

kaneolopa
12.03.2009, 22:04
I meni je jako skupo da dajem za hleb $3.99 po vekni ali necu da jedem americko zasladjeno dubre od $1 od koje kakvih krompira, sireva, oraha - zivot je kratak, necu da se mrstim dok jedem zbog par dolara.
O kamo lepe srece da mogu da nadjem jeftinije... barem u nasem kraju... hleb je toliko 3.99 pa navise... mozda da krenem da mesim.. sto bi rekala moja bolja polovina
Sta da ti kazem kada sam jednom dala 7 dolara da isprobam kakav je to hleb.

dreamerns
12.03.2009, 22:29
I meni je jako skupo da dajem za hleb $3.99 po vekni ali necu da jedem americko zasladjeno dubre od $1 od koje kakvih krompira, sireva, oraha - zivot je kratak, necu da se mrstim dok jedem zbog par dolara...

Hahaha....imas da kupis i hleb od 1$ koji nema te gluposti, ali je grooozan :) Generalno, ispod 3$ je tesko naci dobar hleb. U svakom slucaju, kada smo se vec dotakli ovog....americka kuhinja mi je generalno ok, ali imaju neke stvari...koje su stvarno odvratne. Pre koji dan gledam reklamu za one sireve za tost sendvice. I onda naprave tost sendvic i taj sendvic umacu u supu od paradajza....uzas :-) Ima isto i reklama za cambell supu od paradajza, gde klinja to isto radi: http://www.youtube.com/watch?v=sP8Ju2As3pQ

kaneolopa
12.03.2009, 22:30
1527 W Lawrence Ave
Chicago IL 60640

ovo mi je Milos poslao pa proverite.
Oprobano najbolji cevapi sa kajmakom (onim pravim) i velikim porcijama, 5077 N. Lincoln Chicago IL (dozvoljeno je pusenje, samo zamolite za pikslu)

Sloba_Kg
13.03.2009, 00:00
Oprobano najbolji cevapi sa kajmakom (onim pravim) i velikim porcijama, 5077 N. Lincoln Chicago IL (dozvoljeno je pusenje, samo zamolite za pikslu)

E bas mi je drago da ste lepo ruckili!!!

:beer: ziveli!

Leona
13.03.2009, 14:36
Gdje ovo? Da nije neka greska? ja koliko se sjecam oko 1,60 do 1,70 za litar..
greska, zabunila se dok sam kucala.
1.80, ali je opet previse, lagano i tiho nam cijene dizu a mi i ne primjecujemo

@kaneolopa-hvala na pojasnjenju oko mlijeka i djusa :)
ne mogu da vjerujem da nemaju guste sokove 100%:blink:

kaneolopa
13.03.2009, 14:41
@kaneolopa-hvala na pojasnjenju oko mlijeka i djusa :)
ne mogu da vjerujem da nemaju guste sokove 100%:blink:
Pazi ja sam od "gustih" sokova do sada samo nasla klasican orange juice sa pulupom i to je najbilize shto sam nashla... ovo se ostalo je...strasno npr V8 mango/breskva sok koji je samo onako ... ko boja i veshtacki ukus.

Leona
13.03.2009, 14:43
Pazi ja sam od "gustih" sokova do sada samo nasla klasican orange juice sa pulupom i to je najbilize shto sam nashla... ovo se ostalo je...strasno npr V8 mango/breskva sok koji je samo onako ... ko boja i veshtacki ukus.
Vjerujem ti.
Imam osjecaj da je tamo poprilicno tesko se zdravo koliko-toliko hraniti, sve je manje vise puno aditiva, zasicenih masnoca, vjestackog ovog i onog.
Ako hoces zdravo to je onda skupo poprilicno meni se cini

kaneolopa
13.03.2009, 14:47
Jos jedna jako jako bitna stvar.. sve namirnice imaju nesto sto se zove Nutrition Facts i to onako velikim slovima napisano tu je navedeno koliko ima masti, soli, karbonata i ostalog odredjena namirnica... ali to je po serving size npr jedna casa soka :( ili 13 chipsova... i tek posle toga imate onako sitnim sitnim solima Ingredients e tu treba da pecate da li ima neshto shto je modified shto uglavnom ukazuje na genetsku modifikaciju nekog deala proizvoda . Kada pogledate malko bolje ustanovicete da 90% proizvoda ima corn sirup koji je jedan od glavnih razloga zashto su ljudi ovde nakazno debeli i navucheni na slatkishe i glrickalice i sve po redu. Molim majke da obrate paznju kada uzimaju deci slatkise da gledaju da shto manje ima tog corn sirupa.

dreamerns
13.03.2009, 14:54
Generalno, sigurno postoji nacin zdrave ishrane ovde. Recimo, ja sam ubedljivo najdeblji muskarac u mom kvartu. Uopste se ne salim, ali ja u Lincoln Park i Lakeview nisam video deblje ljude. Tacnije, vecina su po meni neuhranjeni...tj...previse mrsavi. Pored toga sam drugi po redu sto se debljine tice u firmi. I gledam te svoje kolege, niko od njih ne kuva, jedu stalno po restoranima neke hamburgere i sendvice...i lepo su mrsavi. Naravno, vecina njih ide na trcanje, mada opet...ja da tako jedem i trcim, opet bih bio debeo.
Stvarno sam dobio komplekse debljine ovde u Americi. Chicago je navodno grad najdebljih ljudi, a svi mrsavi....osim crnaca, oni umeju da budu onako bas nagojeni ko u filmovima. Mozda se zbog njih taj prosek digao, ne znam.....ali su belci mrsavi.

kaneolopa
13.03.2009, 16:18
Generalno, sigurno postoji nacin zdrave ishrane ovde. Recimo, ja sam ubedljivo najdeblji muskarac u mom kvartu. nije tacno imamo onog jednog gay-a koji je deblji od tebe :D Uopste se ne salim, ali ja u Lincoln Park i Lakeview nisam video deblje ljude. Tacnije, vecina su po meni neuhranjeni...tj...previse mrsavi.
Stvarno sam dobio komplekse debljine ovde u Americi. Chicago je navodno grad najdebljih ljudi, a svi mrsavi....osim crnaca, oni umeju da budu onako bas nagojeni ko u filmovima. Mozda se zbog njih taj prosek digao, ne znam.....ali su belci mrsavi.

Naravno kada zivimo u gay kraju sta drugo da ti kazem, opste je poznato da oni vode malko vishe racuna o svom izgledu ;)
evo nesto da te nasmeje http://www.youtube.com/watch?v=HTN6Du3MCgI

Sloba_Kg
14.03.2009, 01:03
Sto se sokova tice oni jeftiniji (oko 1$ za kutiju) su pravo djubre.
Mi smo pili neki passion fruit i placali smo 2.50$ kutiju od pola galona(ne secam se proizvodjaca) i bio je vrh.

Sto se corn sirupa tice tacno je da je glavni sastojak skoro svega, a sto se mene tice njihovi slatkisi i nisu nesto (osim M&M's...mljac)

Jedna interesantna situacija se desila kada sam u NYC u Astoriji nabasao u nekom brazilskom supermarketu koji nam je bio preko puta na sirup proizvodjaca GRADINA - Krusevac. Bio je sok od maline u pitanju. Naravno cena je bila u skladu sa uvoznim artiklom...
Bilo je tu i jos par proizvoda... :)

Leona
14.03.2009, 01:38
Vala ja sam mislila da u Americi mozes imati komplex od svega osim debljine:grin:

corn sirup jeste bas kao sto kazete u skoro svim stvarima, cula sam da ga stavljaju i u coca colu.
I opet se vracam na problem, da sve sto je zdravo tj.bez silnih aditiva, je vjerovatno skuplje.
Cini se da je Evropa za Ameriku po tom pitanju raj

kaneolopa
14.03.2009, 02:00
Sto se sokova tice oni jeftiniji (oko 1$ za kutiju) su pravo djubre.
Mi smo pili neki passion fruit i placali smo 2.50$ kutiju od pola galona(ne secam se proizvodjaca) i bio je vrh.

Sto se corn sirupa tice tacno je da je glavni sastojak skoro svega, a sto se mene tice njihovi slatkisi i nisu nesto (osim M&M's...mljac)

Jedna interesantna situacija se desila kada sam u NYC u Astoriji nabasao u nekom brazilskom supermarketu koji nam je bio preko puta na sirup proizvodjaca GRADINA - Krusevac. Bio je sok od maline u pitanju. Naravno cena je bila u skladu sa uvoznim artiklom...
Bilo je tu i jos par proizvoda... :)
Zadnje sta sam uzela je taj V8 koji je nesto manje od dve litre i kosta 3,87 u Jewlu inace je oko 4 u mojoj mi lokalnoj prodavnici jedan od shto bi se reklo "boljih" sokova pa i dalje to cudo ima Corn Sirup u pm.. O tim za 1 $ sokovima ja ni ne pricam.
Fora je da eto svega zivoga mozes pronaci ja u mojoj maloj prodavnici na uglu imam cak i napolitanke iz krasha.. nekeda zaluta eurokrem i euro blok... naravno oko 2.5 dolara je pakovanje ali shta da radim.
Shto se tice slatkisha pa brale nisi ti otkrio glavne njihove slatkishe... imaju oni da se unezverish toga... o slanishima da i ne pricam.
Naravno ja se ne mogu navici na to da nema mars cokoladica... to je jedino shta nemaju a imaju mars fabrike. Samo jedno malo upozorenje... snickers cokoladice su proglashene najozloglasenijim cokoladicama koje se trenutno pro u US upravo zbog kolicine kalorija koje sadrze a na strani pishe Nutrition fact za dva zalogaja a ne za celokupno chudovishte.

Zana
14.03.2009, 05:04
Aaaaaaaaa sokovi? Ne znam, ja nisam odavde..... :grin::grin::grin: nemam problem da nadjem bilo koji... na kraju krajeva, za sica novca moze da se nadje sokovnik koji onako za par sekundi napravi sto god hocete (to used, moze i novo za malo vece novce, ili u Targetu stari model za manje novce ili....whatever :) ) Ako imate mesta u kuhinji i imate vremena - eto resenja... a ako nemate vremena i dovoljno room i mrsko vam je da cistite sokovnik non stop onda - radnja... ne znam stvarno za te vase radnje, pocinjem da se brinem :nene: ima od cega neces sokova ovde u bilo kojoj radnji... V8 prave od povrca inace - super su sokici a isto tako ima ovde svuda i organic od sargarepe, mnogi ga kupuju za decu a ko ne voli cistu, mesa sa drugim vocem i povrcem...moze i da se doda u jelo bez problema... i usput, nikad ne kupujem u tetrapaku sok vec u plasticnim bocama od galona, sveze cedjeni. Jesu skuplji ali ono... ne da ce da bankrotiramo sad. Mi to casu ujutro... u LA mora sto vise vode, pa onda sve ostalo (zbog klime, ako se zamenjuje sa sokovima moze debelo da se dehidrira). Ja ne znam stvarno da li se sve toliko razlikuje od grada do grada, ali ja ne mogu da se setim ama bas niceg sto ne mogu da nadjem ovde (to od namirnica - in general ne mogu da nadjem dezodoranse koji nisu anti-perspirant te mi se donose iz Evrope, ali kako cujem i tamo ih je sve teze naci). Ostalo - vise i ne znam sta da trazim da mi se donese kad mi neko dolazi jer sve imam ovde...

Inace - Mars cokoladice: ako trazite one bele, one su discontinued pre 6 godina na zalost... i meni su bile omiljene ali je bila neka kerefeka oko njih...kao i oko apple cinnamon tost (njam njam).... ali sta da se radi :grin:

Sloba_Kg
14.03.2009, 14:19
Shto se tice slatkisha pa brale nisi ti otkrio glavne njihove slatkishe... imaju oni da se unezverish toga... o slanishima da i ne pricam.

Meni se generalno ne svidjaju slatkisi, osim nestle cokolada (koje nisu kao ovde) brownies-a (valjda sam lepo napisao), M&M's-a i naravno Krofni.
Ostalo mi je ono nekako nedovoljno slatko...
Mada ko zna na sta se sve moze naici...Npr lepi su i oni kolacici u Starbucks-u i tako

frequency
14.11.2010, 04:48
Aaaaaaaaa sokovi? Ne znam, ja nisam odavde..... :grin::grin::grin: nemam problem da nadjem bilo koji... na kraju krajeva, za sica novca moze da se nadje sokovnik koji onako za par sekundi napravi sto god hocete (to used, moze i novo za malo vece novce, ili u Targetu stari model za manje novce ili....whatever :) ) Ako imate mesta u kuhinji i imate vremena - eto resenja... a ako nemate vremena i dovoljno room i mrsko vam je da cistite sokovnik non stop onda - radnja... ne znam stvarno za te vase radnje, pocinjem da se brinem :nene: ima od cega neces sokova ovde u bilo kojoj radnji... V8 prave od povrca inace - super su sokici a isto tako ima ovde svuda i organic od sargarepe, mnogi ga kupuju za decu a ko ne voli cistu, mesa sa drugim vocem i povrcem...moze i da se doda u jelo bez problema... i usput, nikad ne kupujem u tetrapaku sok vec u plasticnim bocama od galona, sveze cedjeni. Jesu skuplji ali ono... ne da ce da bankrotiramo sad. Mi to casu ujutro... u LA mora sto vise vode, pa onda sve ostalo (zbog klime, ako se zamenjuje sa sokovima moze debelo da se dehidrira). Ja ne znam stvarno da li se sve toliko razlikuje od grada do grada, ali ja ne mogu da se setim ama bas niceg sto ne mogu da nadjem ovde (to od namirnica - in general ne mogu da nadjem dezodoranse koji nisu anti-perspirant te mi se donose iz Evrope, ali kako cujem i tamo ih je sve teze naci). Ostalo - vise i ne znam sta da trazim da mi se donese kad mi neko dolazi jer sve imam ovde...

Inace - Mars cokoladice: ako trazite one bele, one su discontinued pre 6 godina na zalost... i meni su bile omiljene ali je bila neka kerefeka oko njih...kao i oko apple cinnamon tost (njam njam).... ali sta da se radi :grin:

Ima Crystal Essence mineral deodorant (roll-on ili sprej), ne sadrzi aluminum chlorohydrae i nema parabene. Kupujem u Walgreens-u, a naravno ima i da se naruci preko Amazona i ostalih on-line prodavnica. Ne sprecava znojenje, samo neutralise miris znoja.

frequency
14.11.2010, 04:56
Posto sam celu temu iscitala, sad se ne secam svih interesantnih postova i pitanja. Ali oko zacina, u Devon ulici, pored vec pominjanog Devon MArketa, ima zapadnije dosta velikih indijslih marketa, tu mogu da se nadju zacini (kari na primer) za smesne pare. Ili u meksickim prodavnicama, ili cak u 'World market', imaju deo mali za hranuiz uvoza i to je obicno skupolje malo, ali zacini nisu skupi, pogledajte.

Takodje kod njih ima lepih crnih cokolada ko voli sa cudnim ukusima (ljute tj sa nekim meksickim ljutim papricicama, i slane koje ja obozavam - imaju zrnca morske soli umesto na primer lesnika :grin: ali je kombinacija superP.

frequency
14.11.2010, 05:18
I da dodam, Eurokrem, plazma keks, nas neki domaci dzem napolitanke, povremeno vegeta - sve to nalazim u lokalnoj prodavnici. Ali Devon Market ima veci izbor (nasa vina, suhomesnato, neki kao kajmak - to nisam probala, dzemove razne, neke sokove bugarske, domaci hleb (ko je na dijeti bolje da ne uzima), supe u kesicama, tomi majonez i neki nas u kesici, kiseli krastavcici, ajvar - ima i podravkin al je meni mnogo bolji makedonski domaci, kupus za sarmu itd itd, razne nase cokolade, nasa sam par puta i kinder jaja sa sve igrackicama unutra, a da i one male cokoladice zivotinjsko carstvo ako se neko seca toga... eurokrem je jeftiniji nego kod mene u kraju.

P.S. Htela sam da dodam u prethodni post ali je isteklo petnaest minuta. Ne znam jel na ovom forumu Ok pisati vise postova uzastopno. Nego ponele me emocije pa nisam mogla da se zaustavim u nabrajanju :grin:

15.11.2010, 02:02
Ima Crystal Essence mineral deodorant (roll-on ili sprej), ne sadrzi aluminum chlorohydrae i nema parabene. Kupujem u Walgreens-u, a naravno ima i da se naruci preko Amazona i ostalih on-line prodavnica. Ne sprecava znojenje, samo neutralise miris znoja.

E, i ja koristim isti, i stvarno je dobar! Od silnog antiperspiranta mi se osusio pazuh... bacila se malo na citanje, i prosvetlila se. Moja preporuka: lavender & white tea. Ima ih i u Rite Aid-u.

VonTuzni
15.11.2010, 21:52
Ljudi, ja mislim da ne mozete fulat sa CEVAPIMA!!! Cevap ovdje i cevap tamo----prva klasa!!! :naughty: A bogme i grah iz konzerve se moze malo skuhat, zagrijat i sl..
Valjda je tamo koji ZEMO otvorio koju BUREKDZINICU ili CEVAPARU.... hehhe
Dobar tek!

Smith6000
16.11.2010, 06:58
...ima ovde bureka i ćevap. Danas sam koji blok od mene video albanski burek. To moram da probam :==D:

VonTuzni
16.11.2010, 09:39
...ima ovde bureka i ćevap. Danas sam koji blok od mene video albanski burek. To moram da probam :==D:

Eto vidite, bilo kuda burek i cevap svuda! :bravo::bravo::bravo:

spectra
03.03.2011, 11:37
Prosurfah po cijelom forumu, al ne nadjoh.. da li se u USA pije striktno flasirana voda ili je i "cesmovaca" pitka?

Et, samo da znam sta me ceka.. hvala :) :beer:

TheNenad
03.03.2011, 14:48
U većini gradova je voda sasvim ispravna za piće, ali se ipak koristi flaširana voda jer ljudi misle da je ta voda čistija (i kod nas bi bilo drugačije da imamo toliko para za flaširanu vodu).

Zbog toga sve češće dolazi do ovakvih akcija:
http://www.youtube.com/watch?v=Se12y9hSOM0

Score
03.03.2011, 16:41
Prosurfah po cijelom forumu, al ne nadjoh.. da li se u USA pije striktno flasirana voda ili je i "cesmovaca" pitka?

Et, samo da znam sta me ceka.. hvala :) :beer:

E brate moj, to ti je prica...

NE PIJE se cesmovaca a evo ti link pa citaj.
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/01/26/whole-house-water-filtration.aspx :nene::no:
a i ovaj posle toga
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/02/05/breaking-news-us-finally-admits-too-much-fluoride-in-the-water.aspx :no:

ko moze - izbegavaj!!

TheNenad
03.03.2011, 18:45
A onda imate ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=XfPAjUvvnIc

Score
03.03.2011, 19:36
A onda imate ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=XfPAjUvvnIc

Nenad je totalno u pravu, pola ili vise od ukupnog broja flasiranih voda je zapravo pakovana cesmovaca koja je kao takva jos gora nego cesmovaca...?! Procitajte zasto prateci moj link dole.. Pa sta je onda resenje??!

E, evo ga link, pa citajte...

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/01/21/best-and-worst-bottled-water-brands.aspx

spectra
03.03.2011, 22:11
U većini gradova je voda sasvim ispravna za piće, ali se ipak koristi flaširana voda jer ljudi misle da je ta voda čistija (i kod nas bi bilo drugačije da imamo toliko para za flaširanu vodu).

Zbog toga sve češće dolazi do ovakvih akcija:
http://www.youtube.com/watch?v=Se12y9hSOM0

TheNenad, hvala ti do neba za ovaj link! :1081:
Pomocu njega nadjoh video iz iste serije za kojim odavno tragam, a koji sam gledala jos 2009 na nekom sajtu, i poslije ga nikako nisam mogla naci...

(koga zanima :), radi se o http://www.youtube.com/watch?v=9GorqroigqM&feature=relmfu) :book:

Positive Vibe
04.03.2011, 01:01
Uglavnom u onim drzavama u kojima sam bio se pije flasirana voda. :da:
Samo u nekim delovima Pennsylvania-e ljudi su pricali da piju i cesmovacu.
Vecina flasiranih voda koje sam pio bile su sasvim zadovoljavajuceg ukusa, ali cesmovacu sam izbegavao. :nene:
Postoji mnostvo voda za svaciji ukus.
Da li su te vode zdravije ili ne od nase cesmovace, zaista ne znam. :no:

Siberian
04.03.2011, 18:08
Neke flasirane vode u americi su dobre ali neke ne, npr, uzmimo u obzir coca-colinu vodu ona je preradjena, cak i kao takva sto oni zovu state of the art filtretion system, je veoma ognavog ukusa, ali Zephyrhills moze se kupiti pakovanje ili preradjene ili ciste izvorske sa floride, e to je velika razlika,e sad ima jos nesto, svaka plastika sadrzi hemiski sastojak B..something koji prouzrukuje stetne posledice na zivotinje,(jos uvek se nezna kakvog uticaja ima na ljude, ali su sumnjivi povodom tog pitanja) sad su skoro istrazivali da moraju da prave plastiku na drugaciji nacin da bi izbegli to.
Sto se tice cesmovace, ako se kupuje flasirana koja je filtrirana, to je onda skoro isto, E sad ako kupis cistu izvorsku, sto bi rekli from Natural Springs e to je veoma velika razlika.

dreamerns
04.03.2011, 18:49
U nekim gradovima voda moze da se pije iz cesme, negde ne moze. U Chicago moze i skroz je ok kvalitet. U Bay Area gde sada zivim zavisi od sela do sela. Kada sam bio kod doktora, video sam neki spisak gde je voda florisana, gde nije. Koliko ja pamtim, to u Srbiji uopste nije ni radjeno. Takodje, postoje razne teorije o tome koliko je to uopste i zdravo.

Score
04.03.2011, 19:31
jedan malo duzi post, ali pun informacija koje se odnose na temu i odgovara na pitanja, zasto ne cesmovaca, i zasto ne ni vecina flasiranih voda - pa sta onda?

The Environmental Working Group analyzed the company websites and product labels of over 170 varieties of bottled water to see if the companies disclosed information on where water came from, how the water was treated, and whether the results of tests to ensure purity were revealed.

The researchers also called the bottled water companies to see if they would willingly give information to consumers.

More than half of the bottled water products failed the transparency test. Almost 20 percent didn't say where their water comes from, and an additional 32 percent did not disclose any information on treatment or purity of water.

According to Yahoo Green:

"Only three brands earned the highest possible ... Gerber Pure Purified Water, Nestle Pure Life Purified Water, and Penta Ultra-Purified Water ...

[S]ix brands got the worst marks in EWG's report ... Whole Foods Italian Still Mineral Water, Vintage Natural Spring Water, Sahara Premium Drinking Water, O Water Sport Electrolyte Enhanced Purified Drinking Water, Market Basket Natural Spring Water, and Cumby's Spring Water."

Again, the Environmental Working Group (EWG) steps up to the plate and delivers the actual facts about what's going on.

When you pay up to 1,900 times more for something, you expect it to be worth it, but when it comes to bottled water most of the benefits are pure fantasy. What's worse, most bottled water companies hide the truth about their product in order to keep this profitable scheme going.

Majority of Companies Refuse to Divulge What's Really in Their Bottles

The EWG set out to find the answers to three simple, basic questions about bottled water that consumers have a right to know:

Where does the water come from?
Is it purified, and if so, how?
Is the water tested, and what, if any, contaminants have been found?
Interestingly, many bottled water companies will not supply you with the answers to these questions. According to the EWG, nine out of the top ten best-selling brands fail to provide answers to all three. Only one of the 173 bottled water products surveyed—Nestlé's Pure Life Purified Water—discloses this information right on the label, and provides information for requesting a water quality test report.

In all, only three bottled water products received a good rating for transparency from the EWG:

Nestlé's Pure Life Purified Water
Gerber Pure Purified Water
Penta Ultra-Purified Water
For the least transparent of the bunch, please see the EWG report. All in all, 18 percent of bottled waters do not tell you where their water comes from, and 32 percent do not disclose anything about the treatment or the purity of the water.

Why is this?

Could it be because the truth doesn't justify the exorbitant price tag? After all, why would anyone knowingly pay a premium for something that is in many cases indistinguishable from regular tap water!

Bottled Water is No Guarantee of Purity

Yes, about 40 percent of bottled water IS regular tap water, which may or may not have received any additional treatment. In fact, most municipal tap water must adhere to stricter purity standards than the bottled water industry. The EPA requires large public water suppliers to test for contaminants as often as several times a day, but the FDA requires private bottlers to test for contaminants only once a week, once a year, or once every four years, depending on the contaminant.

Another independent test performed by the Environmental Working Group in 2009 revealed 38 low-level contaminants in bottled water, with each of the 10 tested brands containing an average of eight chemicals, including:

Disinfection byproducts (DBPs)
Caffeine
Tylenol
Nitrate
Industrial chemicals
Arsenic
Bacteria
Another health hazard that can be found in both tap- and bottled water is fluoride. Many make the mistake of thinking bottled water is un-flouridated, but that's not the case at all. Some bottled waters even make a point of adding fluoride, so the only way to ensure the water you're drinking is fluoride-free is to have access to the water quality test results. However, bottled water has yet another significant drawback.

Aside from the fact that many of them are little more than tap water of questionable purity (since most companies refuse to provide the necessary information to determine water quality), the bottle itself is extremely detrimental to the environment, and can further contaminate the water inside it.

Drinking from Plastic Bottles Poses Health Risks

The plastic often used to make water bottles contains a variety of health-harming chemicals that can easily leach out and contaminate the water, such as:

Cancer-causing PFOAs
PBDEs (flame retardant chemicals), which have been linked to reproductive problems and altered thyroid levels
The reproductive toxins, phthalates
BPA, which disrupts the endocrine system by mimicking the female hormone estrogen
If you leave your water bottle in a hot car, or reuse it, your exposure is magnified because heat and stress increase the amount of chemicals that leach out of the plastic. So the container your water comes in needs to receive just as much attention as the water itself, and plastic is simply not a wise choice from a health perspective … not to mention the extreme amounts of toxic waste produced!

Ditched Water Bottles are Destroying the Environment

Bottled water is perhaps one of the most environmentally unfriendly industries there is. Americans consume about half a billion bottles of water every week! The environmental ramifications of this practice are enormous. The video below, The Story of Bottled Water, brought to you by the folks who created the wildly successful video The Story of Stuff, does an excellent job of illustrating the truth about bottled water.

First of all, the bottle manufacturing process itself releases toxic compounds like nickel, ethylbenzene, ethylene oxide and benzene, and the amount of oil used to make plastic water bottles could fuel a million cars annually.

Then you have the transportation of these bottles, back and forth across the globe. A lot of miles have been covered by the time you pick up that bottle from the store shelf and haul it back to your house. But their travels don't end there. As explained in the video above, many of our non-recycled water bottles are AGAIN shipped overseas to be dumped as waste in less affluent nations…

According to the most recent report by The Association of Postconsumer Plastic Recyclers, only 28 percent of water bottles are currently recycled in the US. What happens to the rest of them?

They end up in:

Landfills, where they can remain for thousands of years, leaching toxins into the ground
Incinerators, where the chemicals are released into the air
Oceans, where they slowly disintegrate into tiny particles, turning portions of our waters into a plastic stew. In this way plastic also enters the food chain, and kills wildlife
Why Pay 1,900 Times More for... Nothing?

In light of the fact that you really don't get anything "more" for your money when you splurge on bottled water, why would you continue buying it?

The bottled water industry vehemently denies the claims that they've "manufactured demand," stating they're simply giving consumers what they want. But honestly, unless people were convinced that tap water was unfit to drink and that bottled water was pure, that consumer demand would surely vanish. The Environmental Working Group ends their report with the recommendation to drink filtered tap water.

The caveat though is to make sure you filter your tap water. I've written a large number of articles on the hazards of tap water, from fluoride to dangerous chemicals and drugs, to toxic disinfection byproducts and heavy metals, so having a good filtration system in place is more of a necessity than a luxury in most areas. Another option to consider is to bottle your own water from a gravity-fed spring.

There's a great website called FindaSpring.com where you can find natural springs in your area. This is a great way to get back to nature and teach your children about health and the sources of clean water. The best part is that most of these spring water sources are free!

Remember to bring either clear polyethylene or glass containers to collect the water so no unsafe chemicals can contaminate your water on the way home. If you choose to use glass bottles, be sure to wrap them in towels to keep them from breaking in the car.

Your Best Water Filtration Options

A whole house water filter is your best bet, as it will remove harsh chlorine byproducts from your whole house. These toxins pose a health hazard not only in your drinking water, but also in your shower and appliances.

The best option for your home's drinking water is to filter at the point of use with an NSF certified water filter. This addresses all of the chemicals found in well water or an urban water supply, along with any lead that might leach into the water if you have old plumbing.

Ideally, you'll want to consider both a whole house filter and a point of use filter on your kitchen tap. This covers all the bases for protecting your appliances from harsh chlorine and chlorine byproducts, protecting your lungs from airborne water contaminants that come from the shower, and protecting your tap water from all contaminants that both arrive at your house and are added by your own plumbing.

Unfortunately, adding both of these filters may be cost prohibitive for some families. In that case, you may actually want to consider limiting the duration of your shower, as a seven-minute hot shower will expose your body (through your lungs and skin absorption) to more toxins than drinking a gallon of unfiltered tap water!

That said, ensuring a safe, pure, supply of drinking water for your family should be at the very top of your list.
:book::book::book:

Izvinjavam se za duzinu ali je zaista informativno!

Score
04.03.2011, 21:45
U nekim gradovima voda moze da se pije iz cesme, negde ne moze. U Chicago moze i skroz je ok kvalitet. U Bay Area gde sada zivim zavisi od sela do sela. Kada sam bio kod doktora, video sam neki spisak gde je voda florisana, gde nije. Koliko ja pamtim, to u Srbiji uopste nije ni radjeno. Takodje, postoje razne teorije o tome koliko je to uopste i zdravo.

A, da, evo i o fluoridu:

Fluoridating drinking water for dental health is a swindle of massive proportions.

As award-winning journalist, Christopher Bryson details in his book, The Fluoride Deception, fluoridating water began in the mid 1940’s as a solution to fluoride pollution, generated by the Atomic Bomb Program, and the aluminum industry.

Starting it off with a simple truth, that a natural form of fluoride is part of the composition of your teeth (organic calcium phosphate), they were able to pull the wool over everyone’s eyes, and convince everyone that drinking toxic chemical fluoride compounds – the waste materials from these fluoride-polluting industries – would be good for children’s teeth. It was sheer genius!

Start with a grain of truth, and end up with a lie the size of the Sahara.

Instead of risking increasing lawsuits from farmers whose crops and cattle were dying downwind, or having to spend enormous amounts of money to dispose of these chemicals safely, they were now able to SELL their waste material as a “health” product! Amazing!

And the cover-up continues to this day. Did you even know that when scientists study fluoride’s toxicity to humans, they study pharmaceutical grade fluoride (same stuff used in antidepressant drugs), but NOT the fluoride compounds actually USED for water fluoridation – the even more toxic waste materials now generated from Florida’s fertilizer industry?

So, in essence, their already detrimental results may in fact be FAR GREATER than currently perceived. Which is already bad enough, considering that basic sodium fluoride, (which is a far simpler toxin than the fluoride compounds used for most water fluoridation) is also used for:

Rat and cockroach poisons
Anesthetics
Hypnotics
Military nerve gas (sarin)

Zana
04.03.2011, 23:40
Mi koristimo Arrowhead Mountain Spring i Perrier Mineral water za pice (Arrowhead i za kuvanje). Taj nam ukus najvise odgovara, a ja na poslu uzimam i Evian i ponekad Penta posle rucka - kako se koja zalomi. Na poslu se za radnike isto uzima Arrowhead.

Procitali smo rating te smo na poslu narucili Nestle Pure Life - nema osobe u firmi koja nije rekla da je ukus nesto najodvratnije sto smo pili. Moze ta voda da dobije ne znam kakvu hemijsku ocenu, mi to vise ne pijemo.

Mi smo uradili research o vodi, zgrada u kojoj smo ima filter te je i voda kojom se tusiramo prociscena. Mi cemo najverovatnije uskoro da narucimo ovo (http://www.amazon.com/Watts-Premier-RO-Pure-4-Stage-Reverse/dp/B0035KLEFM/ref=sr_1_2?s=hi&ie=UTF8&qid=1299277608&sr=1-2). O ovom sistemu razmisljamo ne samo zvog kvaliteta (jos ne znamo sa koliko stages), vec i sto je "green" (zbog ambalaze). Ne bih previse o tome, koga god zanima moze da look up Reverse Water Osmosis za vise informacija.

Score
04.03.2011, 23:59
Mi koristimo Arrowhead Mountain Spring i Perrier Mineral water za pice (Arrowhead i za kuvanje). Taj nam ukus najvise odgovara, a ja na poslu uzimam i Evian i ponekad Penta posle rucka - kako se koja zalomi. Na poslu se za radnike isto uzima Arrowhead.

Procitali smo rating te smo na poslu narucili Nestle Pure Life - nema osobe u firmi koja nije rekla da je ukus nesto najodvratnije sto smo pili. Moze ta voda da dobije ne znam kakvu hemijsku ocenu, mi to vise ne pijemo.

Mi smo uradili research o vodi, zgrada u kojoj smo ima filter te je i voda kojom se tusiramo prociscena. Mi cemo najverovatnije uskoro da narucimo ovo (http://www.amazon.com/Watts-Premier-RO-Pure-4-Stage-Reverse/dp/B0035KLEFM/ref=sr_1_2?s=hi&ie=UTF8&qid=1299277608&sr=1-2). O ovom sistemu razmisljamo ne samo zvog kvaliteta (jos ne znamo sa koliko stages), vec i sto je "green" (zbog ambalaze). Ne bih previse o tome, koga god zanima moze da look up Reverse Water Osmosis za vise informacija.

Nisam probao nijednu od tih voda, ali ja definitivno nabavljam taj reverse osmosis filter cim pronadjem gde cu da ga instaliram, tj. kucu gde cu da stanujem. Bas ti hvala za link! Prava stvar!

TheNenad
05.03.2011, 00:46
Natrijum: http://www.youtube.com/watch?v=JD85OUkEKKw
Hlor: http://www.youtube.com/watch?v=BXCfBl4rmh0
Povezivanje ta dva: http://www.youtube.com/watch?v=Mx5JJWI2aaw

...i dobijete kuhinjsku so. Dakle, dva totalno opasna elementa se povežu i dobijete nešto bez čega ne možete ni živeti. I još, u razvijenim zemljama, a i šire, kuhinjska so se jodira kako bi se sprečila deficijencija joda u organizmu (koja inače izaziva teške bolesti, npr. gušavost). Pirinač i neke druge žitarice se prskaju Vitaminom B i gvožđem. A, eto, i voda može da se obogati Fluorom, a vi vidite koliko je ljudi crklo od tog fluora jer ne verujem da svi piju flaširanu vodu... U prevodu, možda i nije baš nešto korisno, ali nije ni otrovno.

Čuvajte se preterane demineralizacije, jer telu su potrebni minerali iz vode (zbog toga ne pijemo destilovanu vodu naravno) i kupujte proverene filtere vode. Jednoj babi u okolini kod mene je jedan prodavac došao i ubacio 2 šipke u vodu iz česme, te izvršio elektrolizu. Pošto je voda bila bogata mineralima, provodljivost struje je bila veća i došlo je do rastapanja materijala sa sondi i spajanja sa svime u vodi, pa je postala mutna i prljava. Kada je filtrirao vodu sa svojim "filterom", bilo je mnogo manje minerala u vodi, mnogo manja provodljivost i sonde se nisu tako lako počele rastapati, potvrđujući da je voda "čista". Naravno, baba kupila proizvod i sad pije vodu koja je manje zdravija od one iz česme.

Lično, ako mi se ukus vode ne sviđa, 1 dan provede voda u frižideru u staklenoj boci, i problem je rešen.

dreamerns
05.03.2011, 02:59
Ja isto pijem arrowhead (Illinoisu se zove drugacije ali je ista stvar). No, u firmi ovde nemamo flasiranu vodu, nego isto neki od tih preciscivaca (koji ujedno ladi i greje...pa biras). Ovde u Kaliforniji su sada skroz u fazonu ekologije, tako da te flasirane vode polako izbacuju iz upotrebe u firmama (kako bi sacuvali okolinu).
Sto se fluora tice, on ujedno sprecava degradaciju zuba....pa je zbog toga navodno dobar, ali ko sto rekoh...neki ga smatraju otrovnim. U principu tih teroija sta je otrovno, a sta zdravo toliko ima....da ne bi trebalo nista ni jesti ni piti....a ni to onda ne bi bilo zdravo, jer bi umrli. Treba naci u svemu neku umerenost.
Da se vratim na temu hrane. Ovde u bay area koliko sam ja video do sada sve je u fazonu organic, a cene hrane su duplo vece nego u ostatku USA (osim mozda NYC...za njega ne znam). Izbor je velik, ali ja jos ovde otkrivam stvari....tako da kada nadjem nesto povoljnije, javljam :-)

dejancic
05.03.2011, 03:37
Za one koji zele da ustede ne kupujuci flasirane vode i preciscivace imam kontakt u Ekvadoru:))))

Salu na stranu, glavni inzenjer mi se penzionisao pre dva meseca i kao svoju krajnju destinaciju za penziju izabrao Ekvador. Trenutno razmatra kupovinu zemlje u selu Vilcabamba. Kaze mi da ljudi tamo zive po 100 godinu zbog planinske vode koja ima ne znam ni sam sta.

Ko nece da ceka zelenu kartu, a hoce da zivi sto godina, pravac Ekvador :grin:

AntaresNS
05.03.2011, 13:56
Sto se fluora tice, on ujedno sprecava degradaciju zuba....pa je zbog toga navodno dobar, ali ko sto rekoh...neki ga smatraju otrovnim.

Samo mala ispravka, fluor ne sprecava degradaciju zuba nego je atom (jon) fluora slicnih dimenzija kao atom (jon) kalcijuma pa kod zacetka karijesa moze da se ugradi u kristalnu resetku umesto kalcijuma. On jeste koristan zbog gore pomenutih stvari (zato se koristi kao dodatak pastama za zube) ali je stetan u vecoj kolicini kada se unosi u organizam

Zana
24.12.2011, 07:13
Ha, davno nisam pisala nista na ovoj temi :grin: slobodna nekoliko dana pa da podelim iskustvo.

Meni je malo pripala muka od jurenja kajmaka po Amerikama, pogotovo sto se to uglavnom svede na kupovinu mesavine putera i sira. Jednom smo kupili dobar kajmak u hrvatskoj radnji u San Pedro - sledeci put kad smo uzeli istu vrstu bio je ocajan. Pre neki dan saznam da se ta radnja zatvara, tako da ni od toga nema nista.

Pre nekoliko meseci sam napravila sama - u galon Top Cream Milk is Trader Joe's sam dosipala raw cream i sakupljala kajmak ali je sve to mnogo truda za ipak malu kolicinu (pogotovo imajuci u vidu da raw cream papreno kosta, jako mala kolicina je oko $10).

Posto nema sanse da praznike provedem bez kajmaka, morala sam da smislim nesto novo - na muci se poznaju junaci :bravo: Posto je varijanta uspela, evo sta sam uradila...

Costco prodaje burrata sir po jako dobroj ceni - burrata je mladi mozzarella sir koji je obavijen oko kajmaka. Kontejner od cetiri "loptice" je oko $7 u Costco. Ja sam kupila cetiri kontejnera, prepolovila svaki i izvukla kajmak. Onda sam pridodala kajmak sa dva galona od onog Trader Joe's mleka. To je to - kajmak. Necu vise da jurim distributore naokolo za nesto sto nema veze sa kajmakom. Inace, burrata je uglavnom skupa svuda sem u Costco - pristojna cena za uvozni proizvod.

Danas smo kupili samo taj cream (kajmak) sto ide u burrata sir, ali to se jako tesko nadje. Nije izlozeno za prodaju i da nisam pitala ne bih ni znala da ljudi prodaju. Usli smo u jedan italijanski restoran u Santa Monici i ukapiramo da je gazda italijan. Ja ga pitala da li mozda zna gde mogu da nadjem samo cream iz burrata da kupim i on kaze da ima zato sto ga koristi za jednu vrstu panini-ja u restoranu. Tad mi je i rekao da oni kajmak zovu Stracciatella (sa "a" na kraju obavezno jer sa "e" je vrsta supe). Cream/kajmak mladi koji je redji i koristi se za kolace je panna cream.

Eto, jos jedna alternativa nasim proizvodima, nadam se da moze da vam posluzi, valjda nisam ja jedina koja juri kajmak naokolo :suure:

Srecni praznici svima!

frequency
25.12.2011, 08:14
Interesantno Zana, bas cu da potrazim taj italijanski kajmak. Vidjam inace neka pakovanja kajmaka po prodavnicama sto drze nasu hranu ovde u Chicagu, ali nisam probala do sad pa ne znam jel to lici na pravi kajmak ili ne. Tako da bih mogla i to da probam najzad.
Inace vec neko vreme ima da se kupi sir Mlekare Sabac u lokalnoj prodavnici u kraju. Cini mi se da ja mic po mic sama pokupujem sve zalihe sto nabave :)
Jos kad bih negde nasla i mlad beli sir to bi bilo fenomenalno.

Magelan
25.12.2011, 08:30
@frequency

Ako nema ni u jednoj od "nasih" prodavnica (City Fresh, Beograd itd...) mozda ima u nekom od poljskih marketa.

Ja kupujem u poljskom "Shop and Save" na 8847 S Harlem Ave, Bridgeview IL. Imaju celu gondolu sa proizvodima iz exYU republika i to po mnogo povoljnijim cenama nego po CityFresh-u ili Beogradu...

frequency
25.12.2011, 18:10
Hvala :) To mi je uvek na umu ali nikako da odem bas u neku poljsku prodavnicu.

vuxanne
26.12.2011, 02:53
Za one koji nemaju internacionalne prodavnice u blizini i ako su negde u blizini Viskonsina: online prodavnica (http://parthenonfoods.com/-c-8_13.html?osCsid=9f287c56be98edb863cc444979daaa42)

vuxanne
23.07.2012, 02:29
Ja licno volim ove proizvode sto mi lice na nase domace:

- Ajvar - Biljana, Makedonija (isti kao moja mama sto je pravila, sa plavim patlidzanom) - samo ja volim "mild" verziju, ova je "hot" na slici - cena je 3.99 dolara klikni gde ima da se kupi (http://parthenonfoods.com/ajvar-mild-makedonsko-670g-p-3333.html)
http://www.bende.com/images/ajver_hot.jpg

- Ovciji bugarski sir - dobar za kacamak, projanice i slicno - ima ga cesto i u Indijskim, bliskoistocnim i ostalim internacionalim radnjama:
http://parthenonfoods.com/images/BulgarianFetaPlastic7kg.jpg

- Simply Juice - orange juice high pulp (not from a concentrate)
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTL-ZjRXY8LCOjj3EAPs5DmmyLFidb9QP5qSo9NLAYgtJV-qt9jTR54wq1GWw

- Kefir Lifeway Plain klikni (http://lifeway.net/Products/Kefir/OriginalKefir/Original.aspx)
http://ecx.images-amazon.com/images/I/31RU0hKx0mL._SL500_AA300_.jpg

A burek sam kupovala Berix burek, prave ga u St Luisu klikni za online link za narudzbu (http://www.hranasabalkana.com/PITE.html)
http://www.hranasabalkana.com/images/berix-burek.jpg

Taji
04.08.2012, 00:34
I ovdje se mogu naruciti nasi proizvodi....Vegeta, konzerve, suhomesnati proizvodi, slaktkisi.......stigne za 3-5 dana:grin:

http://balkanbuy.com/shop/

vuxanne
04.08.2012, 13:31
I ovdje se mogu naruciti nasi proizvodi....Vegeta, konzerve, suhomesnati proizvodi, slaktkisi.......stigne za 3-5 dana:grin:

http://balkanbuy.com/shop/

Super, hvala. Ti su mi blizi sad, broj telefona im je Essex Junction, Vermont, a sad da li su tamo ne znam...