PDA

View Full Version : brate...ma neznam kako ovo da nazovem

Siberian
08.11.2008, 07:49
Gde vodi ovaj zivot kuda ide, dosao sam u inostranstvo da bih nesto stvorio...nije kako sam ocekivao, crno je i belo...imam mozda vecu platu ali SLOBODA, sloboda ...kako to zvuci kao neki izvor bogastva.
i opet da se vratim kuci isto bi bilo sve po starom nista novo bez prosperiteta i buducnosti samo sto bi me ovoga puta jos vise ljudi blatili...katastrofa, kao "po cim se vratio iz inostrasnstva nema od n jega nista" ili tako nesto, koji zivot, koja radost...ali jedan je zivot...kao price decaka iz male sobe , snovi brate...kako to zvuci, sve je iskrivljeno u ovom svetu....ponovo sam u bolu u nedacu u...sta i ja stalno kukam zivim kako moram, ali niko nas netera da zivimo tako to je opet nasa odluka...brate sve je ovo jedna diskoteka ili ringispil,,,kad se ugase svetla sve ce to da se zatvori,i zakljuca pod kljucem, kao zakljucani snovi koji venu brate... brate zivot kako to izgleda,ponekad- pitam se da li se ljudi razlikuju mnogo od zivotinja, ovde brate, u inostranstvu, ovde brate, bez svojih...i koji k**** svi se sada smeju, u inostranstvu i nedacu, nisam srecan brate, nisam, nisam radostan, nema smeska, toplih osecaja, ma brate ni dosada nije ista kad mi verujes...spotaknem se par puta i onda pomislim kako mi je bilo tamo, tamo, kuci ... imao sam manje al je vise vredelo brate, kakve stvari brate radost, sreca, sloboda...tri stvari brate samo tri, ali bilo je i crnih dana....nije brate ... nije isto, sve je to jedna diskoteka....i sta se ljudi smeju, ovima ovde je sve smesno, neznam kako mogu da jedu tu hranu, da koriste te kezove na licima sto prestavljaju osmeh....cudo brate, cudo jedno...da mi je neko reko ne bih mu verovao, brate...e moj brate.

steficacvek
08.11.2008, 07:57
Uh ... tebi je bas drzi zuta minuta. Nisam tamo, ne znam kako je i necu da pricam o tome. Ali jedino je vazno kako se ti osjecas! I ako zaista nedostaju stvari koje ovdje imas, a gore nemas, pa vracaj se! Ne znaci da ovdje ne mozes imati dobar zivot. Istina, moras da se izolujes od mnogih gluposti, ali sta bi. Moj savjet ti je da ozbiljno razmislis, jer ne drzi te to raspolozenje od juce! Napravi cilj, pokusaj ustediti nesto novca, u medjuvremenu se povezi sa rodbinom i izorganiziraj i vracaj se ako ti je toliko stalo. I sumnjam da ce bas puno biti reakcija kakve si spomenuo, jer sve je vise i vise ljudi koji se vracaju i vjeruj razumiju ljudi zbog cega!

Drzi se!

Zana
08.11.2008, 08:04
Siberian, dugo te nije bilo na forumu... bas smo se pitali sta se sa tom desava...
A i pomislih par puta na tebe jer ove politicke kampanje malo malo pa kod tebe tamo iako niko od nas nije cuo za mesto u kojem zivis....
Ajde ne bilo ti tesko, objasni nam tvoj status ako nije tajna, i kazi nam koji ti je deal sa brakom ako nije problem...
Jesi nasao posao vec ili jos uvek nisi?
Da li se desilo nesto konkretno sto te je bacilo u bedak?

Veronika
08.11.2008, 10:49
Upravo ovo sta je Zana rekla ,napisi sta je bilo .
Nije lako ,znam iz iskustav kad sam bila al kad se organizira zivot lakse je.
I puno pomogne kad se vratis na tjedan ,dva kuci ,pa kad vidis da je tamo sve isti, mozda promjenis misljenje.
Znam po rodacima ,plakala ,plakala ,kad je dosla na dva tjedna kuci ,rekla si je "zasto ja placem " i kad se vratila sve je bilo puno bolje.Sad je odlicno i ona i njezina obitelj.Zato razmisli , poslije kise ,uvijek dolazi sunce.:)

wingreen
08.11.2008, 11:03
Kao sto si i sam rekao - jedan je zivot, ako si toliko nesrecan tu onda je najbolje da se vratis ili odes negde gde mislis da ce ti biti bolje. Nema smisla da sedis tu gde si i ne vratis se jer ce ljudi ne znam ni ja sta reci...nisi ni prvi ni poslednji koji se vratio.
Zelim ti od srca sva najbolje!

chicagopn
08.11.2008, 12:26
@siberian

jesi li ti procitao sta sam ja pisao za Zajecarca?I ti pod hitno da novce koje imas sakrijes negde od sebe ne bi li kupio kartu za nazad.Nesmes tako da razmisljas covece.Citao sam sve tvoje postove nema ih mnogo,pa ti od kad si dosao ,ti si u kostac sa Amerikom i nikako da se pomirite da jedan drugom pruzite ruku.Ja cu ti samo reci da promenis tu sredinu da te vise ne ubija ta klimatska razlika jer bi svako tu popi...o,meni cak chicago ne odgovara sto ima samo tu cestu vlagu a inace je slican sa Srbijom.
Samo cu ti reci da ti moras biti taj koji ce popustiti nece Amerika menjati svoj ukus hrane zbog tebe i da se pomiris sa time sto si u Americi i da shvatis da si ti jedan srecnik sto uopste imas te mogucnosti.
NIKAD NEMOJ UPOREDJIVATI AMERIKU I SRBIJU nemoj vuci paralele jer se tu uglavnom ljudi razocaravaju,Srbija je tvoja zemlja rodjenja a Amerika neka ti bude tvoj novi dom koji te nece razocarati VERUJ MI,samo joj ti pruzi ruku pomirenja i ona ce naci mesto za tebe, videces.
Ukoliko se budes vratio ceka te ,RTS toma nikolic ispao iz vlade,kostunica bleji,dinkic laze,jat se prodaje,struja poskupela,gorivo CE pojeftiniti za 1din a poskupetu sutra za 2din itd.Znam da ces se mozda malo i obradovati kad ovo citas jer ces reci "pa to je ono gde ja zivim"nasta si navikao ,ja cu ti reci da to vise nikad i ne cujes u svom zivotu a kamoli da te interesuje.
A to si u pravu tvoji ce ti reci eto i tamo nisi nista uradio koji si ti covek ,pa tek onda kad bi dosao ti bi povlacio paralele i tad bi shvatio da ti ustvari nisi za nigde i tek bi se tad gorko kajao .Ja kad sletim na aerodromu N.Tesla odmah me prvo pocinju nervirati nasi carinici koji se ponasaju kao kauboji pa onda oni taxisti jel treba,jel treba,voznja hvataju ti se za kofer,mene to odmah pocinje iritirati,pocinju dlanovi da mi se znoje,i onda sve po redu besni automobili sa registracijom malom koji preticu sa sve strane,omladina ne radi nista sede po kaficima,svi prate modu u sve se razumeju a u dzepu 300din.
To tako jednostavno nemoze da funkcionise i ne vodi nicemu to nije realno i nije normalno.Zato moj ti predlog da ipak pokusas da se malo opustis SVAKI POCETAK JE TEZAK to mislim da znas,ja sam drugara ozenio preko neta otisao je na floridu ali je brzo kasnije otisao u Ohio ,eto ga vec tamo 3 pune godine. Sad je tek ukapirao da nikad nece i ne zeli doci ovamo, a do prosle godine je jedva izdrzavao nego spaslo ga sto je on cekao na permanent residents koji je dobio tek sad inace bi davno bio ovde.
Zato pamet u glavu ! ! !

Lucky
08.11.2008, 16:42
au komsija, tebe ovaj bedak bas dugo drzi....ne znam sta da ti kazem. Ochigledno se uopste ne nalazis ovde, sve vreme mislis o Srbiji. Vrlo zajebano.

dreamerns
08.11.2008, 17:05
@chicagopn
Nas sve na ovom forumu vezuje Amerika (vecina je dobila green card na lutriji), ali to ne znaci da smo svi isti, niti da imamo istu percepciju i ocekivanja od Amerike. Ono sto si ti pomenuo gore za Srbiju je nekome drago i blisko srcu, a nekoga nenormalno nervira i od toga je pobegao. Drugo, nije Srbija samo RTS i sl...ima tamo ipak dosta stvari koje mogu da vezu coveka.

Meni je tata jos kao malom rekao "Domovina je tamo gde ti je lepo". Nekome je to Srbija, nekome je to Amerika, nekome je to Nemacka, nekome Azerbejdzan itd. Isto tako, nema svako istu okolinu kada se vrati u Srbiju, nekome ce familija i prijatelji reci "Kakav si ti covek kada nisi ni tamo nista uradio", a drugi ce reci "Samo kad si se ti nama vratio". U svakom slucaju, bilo kakve komentare ljudi koji nisu bili ovde i iskusili ovo, treba ignorisati. Najvise su me iritirali ljudi koji kada sam dolazio ovde su govorili "A sta ces ti tamo? Tamo je jako lose, losi su ljudi, sve je lose...evo, svi se vracaju... itd." Naravno, pri tom svi ti koji su to govorili nisu u zivotu makli iz Srbije (ili pak ex. yu). Ti uvek znaju najbolje :-) I uvek kada im to spomenem kazu "pa ljudi mi pricaju". Tako da Siberian, dobro odluci sta zelis i to uradi, uostalom, ako imas zelenu kartu...pa brate mozes se vratiti nazad.
Inace, imam jednog druga ovde u Chicago-u koji je bio dosta na floridi (u Majamiju). On licno ne bi tamo ni za zivu glavu ziveo. Kada mi je bio krenuo opisivati ljude i stvari...moram priznati da bi se i meni smucilo. A eto, coveku je ovde u Chicago-u jako lepo. Tako da je i Amerika drugacija iz kraja u kraj, pa bi mozda mogao razmisliti da odes iz tog mesta gde si u neke malo severnije krajeve, mozda ti se ovde vise svidi. To sto pricas da se ljudi stalno keze, ja to ovde nisam recimo primetio. Cak, moram priznati, nisam cuo ovde ljude (npr na poslu) da se onako od srca nasmeju i to mi malo nedostaje.

Lucky
08.11.2008, 17:39
U svakom slucaju, bilo kakve komentare ljudi koji nisu bili ovde i iskusili ovo, treba ignorisati....
I uvek kada im to spomenem kazu "pa ljudi mi pricaju"...

Inace, imam jednog druga ovde u Chicago-u koji je bio dosta na floridi (u Majamiju). On licno ne bi tamo ni za zivu glavu ziveo. Kada mi je bio krenuo opisivati ljude i stvari...moram priznati da bi se i meni smucilo.

eto vidis upravo si i ti upao u zamku zvanu "pa ljudi mi pricaju" :obrva:

Macedonia Ohrid
08.11.2008, 19:02
Gde vodi ovaj zivot kuda ide? brate...e moj brate.
Brate, ja sam srecan tu u Makedoniju. Imam sjajan posao, zena ima super posao,moja kcer ide u vrtic, imam stan u Ohridu, imam kucu u predgradju,imam zemlju u selo, imam vinograd, imam auto, imam motocikl, jednom godisnjo idemo na letovanje na moru (jer Ohridsko Jezero mi je uvek tu) i jednom na zimovanje, imam puno prijatelja , vozim bicikl u planinu, volim fotografiju (crno-bjelu), izlazimo u kafice i diskoteke, imam nesto novca u banku, imam slobodu, zdravi smo, imamo kucnu slavu na 22 novembar, -+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+
Dolazi pitanje: Koji vrag ja trazim u inostranstvu!?
Evo odgovora: The secret of happy living is not to do what you want , but you want what you do.
Ja sam aplicirao za Dv lotarry, posto sam hteo to da uradim! Sa mojom porodicom svugde bi mi bilo ok. Hocemo vidjeti svet!
Samo napred i budi jak!
P.S Samo hrabre sreca prati

D$D
08.11.2008, 21:01
Nije sramota reci ono sto ti lezi na srcu.
Ovaj zivot ovde mozes da prihvatis ili ne.
Ovaj covek je docarao jednu situaciju koja verujem sve nas prati manje ili vise a to je da smo mi razliciti po svemu od ovoga ovde.
Razumem ja tebe potpuno i tvoje osecaje i svako ko kaze da nije imao taj osecaj ili da nema laze.
Drugo sta te bre briga sta ce ko da kaze kad se tamo vratis.
Da li ti zivis za sebe ili za druge.
Ako mislis da ce ti biti tamo bolje pa nazad brate slobodno.
Ja znam samo da nije ni malo lako ovde i da treba dosta vremena za sve.
Nismo svi ziveli iste zivote ni u zemljama odakle dolazimo, nako je stajao bolje, neko losije.
Nije problem kad si stajao lose pa dosao ovamo onda ti ovo deluje ok, ali brate ako si dobro stajao a dosao ovamo pa te jos po nesreci uhvatilo da radis los posao onda se stvarno tesko pomiriti sa tim.
Ja jednom rekoh za sebe da sam imao svoj stan i posao koji sam radio tamo tesko da bi mene videla Amerika.
Ovo se ne moze opisati dok se ne oseti, ali treba razbiti zablude o Americi bar iz mog ugla
ovo nije obecana zemlja( ako takva i postoji),ali i moja prethodna zemlja bila je pre sve drugo nego li obecana.
Pomiri se sa tim i izadji iz tog bedaka vec jednom na jedan ili drugi nacin da bi ti bilo lakse
Pozdrav i puno srece

chicagopn
09.11.2008, 00:28
Narodi su se vekovima selili gotovo uvek iz istog razloga-odrzavanja u zivotu.Mozda je to volja Bozija,mozda se zato ratuje,mozda zato postoje nemastine i mozda zato Srbija nije,kroz vekove,uvek tamo gde na kartama jos uvek pise da jeste.Nije problem emigrirati,vec je problem u teretu koji emigranti nose u svojim glavama pa sve pripisuju novoj sredini.Moze li covek uopste biti stranac na zemlji?

@siberian
kad rece sloboda,u pravu si negde nema vece nego kod nas>radi ko sta hoce<
veceras sam odveo dete sa zenom kod lekara imao je temperaturu 39,i tako stigli mi tamo ...guzva dva deteta ispred nas i jedno je vec unutra s obzirom da se vidi sta se unutra desava kod doktorke znamo sta se radi. Pregleda ona ono dete i onda krece u neki razgovor od 15 minuta sa mamom...ok ulazi sledece dete sa roditeljima isto tako cao maco kako si, zavrsava se pregled krece se sa izmenom par hiljada reci,ja za to vreme drzim dete koje ima neznam ni sam vise koliku temperaturu , ulazi jedna starija devojka sa mamom pregleda je doktorka i posalje je preko puta na inhalaciju...mi cekamo ,ova prica sa mamom ...zavrsava devojka inhalaciju i pocinju razgovor od nekih 15 minuta sa doktorkom uz neko smejanje i tralala,tralala....osecam da sam dobio temperaturu u momentu,pazi situacija je nezgodna da pravis scene, dete ti nece biti adekvatno pregledano,a da gledas sta se ono radi i cekas vise kao debil mozes samo uz neki bromazepam od 3mg.Tako da ti kazem da je sloboda na najvisem nivou kod nas.E mene ovakve stvari izludjuju.To je za mene duhovna beda koja je sve veca i veca jer su kod nas pomereni kriterijumi vrednosti sto je najgore ne zivi se zivotom dostojnim coveka.

dreamerns
09.11.2008, 03:13
eto vidis upravo si i ti upao u zamku zvanu "pa ljudi mi pricaju" :obrva:

Nisam upao u zamku, tj. nisam davao svoj zakljucak o floridi gde nisam ni bio...samo sam rekao da imam druga kome se florida uopste nije svidela, a ovde mu je ok i zivi u Chicago-u vec 6 godina. Generalno, ako samo pogledas i u Srbiji je razlicit mentalitet u npr. Leskovcu i Subotici totalno. Zasto bi Amerika koja je neuporedivo veca bila drugacija? Pa ako mu se tamo ne svidja...moze probati negde drugde, pre nego sto otpali za Srbiju (mislim da mu je vec neko takav savet davao u proslem post-u).

Macedonia Ohrid
09.11.2008, 04:56
Nemojte se svi zavaravati. Ako nisi uspeo u svojoj domovini postati neko (pun samopouzdanja, workoholic, snalazljiv, obrazovan, kulturan i sl.) nemojte se nadati da ce Amerika ili bilo koja druga zemlja od vas napraviti coveka. Ili ce te biti ili nikad! Pa bilo gde da si...

Zana
09.11.2008, 05:20
So true!!!! Ditto that!!!!

dreamerns
09.11.2008, 06:12
Nemojte se svi zavaravati. Ako nisi uspeo u svojoj domovini postati neko (pun samopouzdanja, workoholic, snalazljiv, obrazovan, kulturan i sl.) nemojte se nadati da ce Amerika ili bilo koja druga zemlja od vas napraviti coveka. Ili ce te biti ili nikad! Pa bilo gde da si...
Ja se u potpunosti sa ovim slazem i hteo bih da dodam da je Amerika posebno zahtevna po tom pitanju. Jedino sto ovde imas vise sansi i vise mogucnosti, kao i mogucnosti da nadogradis svoje znanje...ali je naravno na tebi da to uradis ;-)

wingreen
09.11.2008, 08:08
Potpuno si u pravu Macedonia Ohrid, Amerika samo takve i hoce. Ja koga god znam da je otisao, to su bili sve neki super ljudi, uspesni, originalni, koje ovde u Srbiji ljudi nisu razumeli a tamo su se ostvarili. Ne znaci da njima ne nedostaje Srbija i ovo ovde sto su ostavili, ali ovde uvek mogu da se vrate.

Zana
09.11.2008, 08:55
Imigracija je proces koji je veoma cesto povezan sa osecajima gubitka. Ovaj osecaj se javlja podjednako kod raseljenih i izbeglih lica, i onih koji svojevoljno odluce da napuste zemlju u kojoj su rodjeni kako bi istrazili nove mogucnosti. Nakon dolaska u novu zemlju, mnogi imigranti shvate koliko im nedostaje njihov raniji nacin zivota – nedostaje im porodica i prijatelji, tradicija i poznato okruzenje na koje su navikli.

Ovi osecaji gubitka su cesto otpraceni frustracijom i razocaranjem u nove okolnosti sa kojima se imigranti susrecu. Mnogi se susrecu sa predrasudama i diskriminacijom. Neki shvate da njihovo obrazovanje steceno u drugoj zemlji nije priznato u novoj. Drugi opet ne mogu da se socijalno uklope u novo okruzenje.

Suoceni sa ovim osecajem gubitka, mnogi imigranti se suocavaju i sa procesom zaljenja i pokajanja. Ovaj process ima 5 nivoa: denial, anger, bargaining, depression i acceptance – poznatiji u psihologiji kao grief cycle.

U toku prve faze – denial (odbijanje) – osobe nisu sposobne da private realnost svog gubitka. Minimiziranjem gubitka se izbegavaju osecaji i razmisljanja povezanih sa situacijom. Rezultat ovoga je da se osobe osecaju detached (izolovani) od svoje okoline i bezosecajno. Ove osobe spavaju duze, postaju opsednute sa mislima koje nisu povezane sa osecajem gubitka i ponasaju se neuroticno.

U toku druge faze – anger (bes) – osobe dobijaju osecaj agresivnosti i antipatije, koji mogu podjednako biti upuceni prema sebi ili drugima. Osobe dozivljavaju nove okolnosti kao nepravedne i cesto postavljaju pitanja “Zasto ja” i “Cime sam ja ovo zasluzio/la”. Takodje se desavaju i iznenadne eksplozije besa u situacijama koje nemaju nikakve veze sa situacijom u kojoj se ove osobe nalaze.

U toku trece faze – bargaining (dogovaranje) – osobe pregovaraju sa sobom ili visom silom u pokusaju da sprece osecaj gubitka. Naprimer, mogu obecati sebi da vise nikad nece biti ljuti samo ako se ova situacija promeni (ako Bog da etc). Tipicno ovaj nivo se brzo prevazidje, zato sto osobe vrlo brzo shvate da ovaj postupak uopste ne pomaze u resavanju problema.

U toku cetvrte faze – depression (depresija) – osobe dozivljavaju neverovatan osecaj bespomocnosti, nepostojanja bilo kakve nade i tuge. Cesto placu, sazaljevaju sebe i vrlo cesto imaju samoubilacke misli. Neke osobe dozivljavaju kontinuiranu letargiju i slabost, nemogucnost koncentracije, gubitak apetita i nesanice.

U toku pete faze – acceptance (prihvatanje) – osobe najzad private promenjene okolnosti. Konstatuju svoje gubitke i postaju sposobni da private i istrazuju nove mogucnosti. Njihova ocekivanja se menjaju. Povrate kontrolu nad svojim zivotima i dobijaju nadu u buducnost.

Ova podela na pet faza koje cine ovaj grief cycle je veoma korisna u pokusaju da se analizira reagovanje imigranata na osecaj gubitka. Ali je bitno da nemaju sve osobe isti raspored ovih nivoa, odnosno ne desavaju se po istom redosledu. Neke osobe mogu da preskoce neku od faza a neke osobe mogu po nekoliko puta da dozive istu fazu.

Upoznatost sa ovim simptomima – fazama mogu pomoci imigrantima u njihovom prilagodjavanju i dati im novu zivotnu perspektivu – perspektivu koja im moze dati dodatnu snagu i obogacuje njihovo iskustvo.

Intercepts from Sunaina Assanand, completed her Ph.D. in cross-cultural psychology at the University of British Columbia and currently works as a private consultant

P.S. Ja se izvinjavam, nisam imala dovoljno vremena za prilagodjavanje prevoda, mozda neke recenice zvuce cudno po konstrukciji ali se nadam da je dovoljno dobro prevedeno kako bi analiza bila razumljiva.

Olivera
09.11.2008, 14:09

Kratko, jasno i 100% istinito.

Mozda patnja za svojom domovinom i nepomirenje sa Amerikom kod ovakvih ljudi se budi zato sto u svojoj domovini uvek imaju nekog drugog (roditelji, braca, sestre.....) za koga bih se uhvatili i koji bi ih izvukao na sigurno uvek kada oni to zazele.
Poznata ljudska vezanost koja postoji na ovim nasim prostorima je upravo to sto u USA nema. I ko nemoze bez toga bolje i da ne pokusava.

Meni je upravo to i razlog zbog kojeg odlazim odavde. :suure:

Ja imam stan, auto i posao, ali nemam slobodu da radim i upravljam sve to sama bez osecaja krivice ako ne pitam za savet ili ne upletem u svoj zivot nekoga ko mi je u proslosti pomogao da do toga dodjem (u mom slucaju roditelji). To mi uzasno smeta u zadnje vreme i bezim od toga.
Dosta je!

dejancic
09.11.2008, 14:17
@dreamerns
Meni je tata jos kao malom rekao "Domovina je tamo gde ti je lepo". Nekome je to Srbija, nekome je to Amerika, nekome je to Nemacka, nekome Azerbejdzan itd.
Ovo cu zapamtiti!:bravo:

Veronika
09.11.2008, 14:35
Istina nije vazno gdje zivis vec kako zivis !!!
Normalno je i ljudski da upadas u krizicu ,ma gdje bio...
A ovo sta drugi kazu , pustit treba , nikad nemozes svima ugoditi .

Lucky
09.11.2008, 16:48
Nisam upao u zamku, tj. nisam davao svoj zakljucak o floridi gde nisam ni bio...samo sam rekao da imam druga kome se florida uopste nije svidela, a ovde mu je ok i zivi u Chicago-u vec 6 godina.

Samo kazem da se Miami ne moze uzeti kao reper jer je Miami prica za sebe, pun je Kubanaca oko 34% i ostalih latinosa tako da je gotovo zvanicni jezik spanski. Tako da imas osecaj kao da si u Juznoj Americi. Dobar za provod, ali ne i za boravak duzi od 7 dana. Osim ako nisi u showbiz-u.
S druge strane ovo gde Siberian zivi je selo i po tome se ne razlikuje od bilo kakve selendre bilo gde u Americi. Mrtvilo. Tako da ga razumem jer je covek dosao iz Bg-a. Nebo i zemlja.

Siberian
09.11.2008, 18:00

this is so not true, ja sam u srbiji isao u neku budjavu srednju i jedva sam prolazio ovde sam dosao i zavrsio GED za 4 meseca, ajde da kazemo lakse je ok?(imao sam druga koji je zavrsio eknomski fakultet i na kursu za racunare ja sam ga ucio!!!)imao sam druga koji je zavrsio gimnaziju i imao iz engleskog 5, a smojim drugaricom na engleskom nije znao da bekne a sta da kazem onda za koledz ovde takvog napretka i prosperiteta sto se tice obrazovanja moja diploma "fine art" je teska imas svake nedelje po 5-6 projekata domaceg samo za jedan cas a da nepricam engleski matematiku puuu, ja u srbiji u Beogradu sam bio malte ne niko i nista al sam uvek sve imao svoju gajbu(otplacenu) posao, i uvek su svi isli preko veze, ovde sam tek sto se kaze "explore myself" ali druge stvari nemogu da hvalim.... a to sto kazes je takva neistina da nemas pojma ....

Siberian
09.11.2008, 18:05
Imigracija je proces koji je veoma cesto povezan sa osecajima gubitka. Ovaj osecaj se javlja podjednako kod raseljenih i izbeglih lica, i onih koji svojevoljno odluce da napuste zemlju u kojoj su rodjeni kako bi istrazili nove mogucnosti. Nakon dolaska u novu zemlju, mnogi imigranti shvate koliko im nedostaje njihov raniji nacin zivota – nedostaje im porodica i prijatelji, tradicija i poznato okruzenje na koje su navikli.

Ovi osecaji gubitka su cesto otpraceni frustracijom i razocaranjem u nove okolnosti sa kojima se imigranti susrecu. Mnogi se susrecu sa predrasudama i diskriminacijom. Neki shvate da njihovo obrazovanje steceno u drugoj zemlji nije priznato u novoj. Drugi opet ne mogu da se socijalno uklope u novo okruzenje.

Suoceni sa ovim osecajem gubitka, mnogi imigranti se suocavaju i sa procesom zaljenja i pokajanja. Ovaj process ima 5 nivoa: denial, anger, bargaining, depression i acceptance – poznatiji u psihologiji kao grief cycle.

U toku prve faze – denial (odbijanje) – osobe nisu sposobne da private realnost svog gubitka. Minimiziranjem gubitka se izbegavaju osecaji i razmisljanja povezanih sa situacijom. Rezultat ovoga je da se osobe osecaju detached (izolovani) od svoje okoline i bezosecajno. Ove osobe spavaju duze, postaju opsednute sa mislima koje nisu povezane sa osecajem gubitka i ponasaju se neuroticno.

U toku druge faze – anger (bes) – osobe dobijaju osecaj agresivnosti i antipatije, koji mogu podjednako biti upuceni prema sebi ili drugima. Osobe dozivljavaju nove okolnosti kao nepravedne i cesto postavljaju pitanja “Zasto ja” i “Cime sam ja ovo zasluzio/la”. Takodje se desavaju i iznenadne eksplozije besa u situacijama koje nemaju nikakve veze sa situacijom u kojoj se ove osobe nalaze.

U toku trece faze – bargaining (dogovaranje) – osobe pregovaraju sa sobom ili visom silom u pokusaju da sprece osecaj gubitka. Naprimer, mogu obecati sebi da vise nikad nece biti ljuti samo ako se ova situacija promeni (ako Bog da etc). Tipicno ovaj nivo se brzo prevazidje, zato sto osobe vrlo brzo shvate da ovaj postupak uopste ne pomaze u resavanju problema.

U toku cetvrte faze – depression (depresija) – osobe dozivljavaju neverovatan osecaj bespomocnosti, nepostojanja bilo kakve nade i tuge. Cesto placu, sazaljevaju sebe i vrlo cesto imaju samoubilacke misli. Neke osobe dozivljavaju kontinuiranu letargiju i slabost, nemogucnost koncentracije, gubitak apetita i nesanice.

U toku pete faze – acceptance (prihvatanje) – osobe najzad private promenjene okolnosti. Konstatuju svoje gubitke i postaju sposobni da private i istrazuju nove mogucnosti. Njihova ocekivanja se menjaju. Povrate kontrolu nad svojim zivotima i dobijaju nadu u buducnost.

Ova podela na pet faza koje cine ovaj grief cycle je veoma korisna u pokusaju da se analizira reagovanje imigranata na osecaj gubitka. Ali je bitno da nemaju sve osobe isti raspored ovih nivoa, odnosno ne desavaju se po istom redosledu. Neke osobe mogu da preskoce neku od faza a neke osobe mogu po nekoliko puta da dozive istu fazu.

Upoznatost sa ovim simptomima – fazama mogu pomoci imigrantima u njihovom prilagodjavanju i dati im novu zivotnu perspektivu – perspektivu koja im moze dati dodatnu snagu i obogacuje njihovo iskustvo.

Intercepts from Sunaina Assanand, completed her Ph.D. in cross-cultural psychology at the University of British Columbia and currently works as a private consultant

P.S. Ja se izvinjavam, nisam imala dovoljno vremena za prilagodjavanje prevoda, mozda neke recenice zvuce cudno po konstrukciji ali se nadam da je dovoljno dobro prevedeno kako bi analiza bila razumljiva.

pa sta je ovo zana online psiho terapija?:drool:

Macedonia Ohrid
09.11.2008, 18:24
ja sam u srbiji isao u neku budjavu srednju i jedva sam prolazio , ja u srbiji u Beogradu sam bio malte ne niko i nista al sam uvek sve imao svoju gajbu(otplacenu) posao, i uvek su svi isli preko veze, ovde sam tek sto se kaze "explore myself" ali druge stvari nemogu da hvalim.... a to sto kazes je takva neistina da nemas pojma ....
Mozda Ja stvarno nemam pojma, sudeci po tome da jos nisam bio u Americi, a sto se tice o tebi ne znam (sam kazes da si u Srbiju , Beogradu bio niko i nista) mozda si sad tamo neko i nesta!?!?!?!?!Pokazace vrijeme...http://www.websmileys.com/sm/dressed/bek202.gif

Olivera
09.11.2008, 18:43
pa sta je ovo zana online psiho terapija?:drool:

Nemoj tako brate siberian.
Pa ti si taj koji je pokrenuo ovu temu, koji si ispricao tvoja osecanja i svoja intimna razmisljanja.
Svi smo ovde mislili da kad vec pokreces temu i izlazes svoja razmisljanja i stanje u kojem se nalazis u vezi zivljenja u USA da ocekujes i neke savete u vezi toga.
Zana je samo htela da pomogne.
Dali si ti ocekivao samo podrsku tvom razmisljanju kad si pokrenuo thread ili zelis cuti i suprotna misljenja?

Zana ima dugacko iskustvo ivljenja u stranoj drzavi i od predhodnih tema gde sam je citala, vidim da je vec prosla sva ta stanja kroz koja i ti sad prolazis.
Mozes da se slozis sa njom ili ne, ali fakt je da ti je ova devojka kao i svi ostali ovde pokusala dati svoj najbolji savet i pokazati da nisi jedini kome se to desava.

Mi ostali koji jos nismo dosli tamo mozemo samo da izlazemo svoje stavove na osnovi slike koje imamo o USA, sto je daleko manje relevantno od Zaninog i ostalima koji vec zive tamo.

Daj sve od sebe da drustveni zivot u USA napravis slican onome kojim si imao u Bg, a dijametralno razlican u odnosu na rad, zaradu i licno profesionalno napredovanje.
Mislim da sa malo vise upornosti ces to i da postignes, sudeci po tvojoj sposobnosti da analiziras u pravis dobre uporedbe, na kraju ces i izvagati ono sto je najperspektivnije za tebe i tvoju dragu.

Daj sebi jos malo vremena. :;D:

Zana
09.11.2008, 19:28
Ma nije problem.... denial se ne zove za dzabe denial... i ljudi koji su u depresiji vrlo cesto odbijaju da urade nesto u vezi sa tim....

Ne radim online terapiju, nisam strucna - naprotiv, ja slabo ubedjujem bilo koga da ostane ako mu se nece. Ali, ako neko toliko prokuka da nezna sta da radi - ko velim, ajde da kazem da je u nekim slucajevima to normalno. Ja nisam imala vremena da kroz sve to prolazim (eh, grdna jesam sebi jednom uzalud obecavala da cu da ostavim pusenje ako dobijem na loto he he). Depresija - jesam bila kad sam bila izmedju poslova, kind of, malo... pa me dragi protresao i povratio. zato sluzi bracni drug, ne?

Siberian - neznam sta ce ti GED ukoliko si zavrsio srednju skolu u BGD. A i ako nisi, public college moze da se zavrsi cak i ako nemas High School tako da ne vidim poentu.

Tebi je vec predugo celi svet kriv i sve je odvratno. Pa ponekad, brate zastani pa vidi da li si ti taj u stvari koji ne radis stvari kako treba.... ovde nije sramota da zatrazis strucnu pomoc ako je potrebna. Ovde to rade ljudi i kad se razvedu, i kad im umre neko, i kad su bez posla... Sta da ti kazem - ni prosli put ni sad nisam znala sta je dobro da ti kazem. Kao neko ko od 18-te zivi sam i zaradjuje bez icije podrske (i za razliku od tebe koji imas "otplacen stan" - ja imam i kucu, i vikendicu na Srebrnom jezeru i jos par placeva na Srebrnom Jezeru, i sto bi rekao moj pokojni deda "po par salasa za svako dete iz familiju" i sta sad sa tim da radim? Jel' se to jede mozda?) - ja iskreno nemam pojma o cemu ti pricas. Meni to sve deluje jako razmazeno.

Ja licno se ne vezujem za kuce i drvece... neznam kako je sa tobom. Tebi ocigledno jedno jutro kukanje i urlanje, a drugo jutro druga prica zavisno od mood-a u kojem si. Ili sto bi ova profesorka rekla, zavisi koja te faza "opali".

Nego ja idem da kuvam supu - dolaze mi gosti grdnoj, nas lutrijas Asmiki sa suprugom mu pa da se ne obrukam grdna hehehehe

A ti Siberian - nek ti je sa srecom i sto god da odlucis zelim ti da se ne pokajes. Ako resis da ides nazad - pozovi moju agenticu, dace ti dobru cenu za kartu....

Pozdrav
Z

P.S.
E, moj dragi nema nalog, ali hteo da se oglasi... umesto posta, podsecanje na nama svma dragi film:

-Prolazim kroz pakao Niki! Dva puta sam sebi pokusala da oduzmem zivot, osecam da ce treci put biti fatalan po mene.
-Sta trebam da ucinim?
-Uzmi me za zenu!
-Ucini to... sto bezbolnije!

Sala mala, nema ljutnje lol ha ha

Siberian
10.11.2008, 04:40
@zana:wtf:

ovako,

Nit sam razmazen nit sam ziveo kao razmazeno derle, cak naprotiv tome...svaki deo beograda je sam u sebi Ghetto , ja neznam gde si ti zivela i kom delu srbije Beograda, jer je vec neko spominjao ovde na forumu leskovac, novi sad -Nis nije isto, ljudi zive drugacije, kao npr za beograd, svijiceva-kalishi ili medak sve se to razlikuje...ljudi se razlikuju, neznam mozda znas o cemu pricam...
A kakve veze vikendica na Srebrnom jezeru ima sa Gajbom u centru,(pa imam i ja dva placa i selo i vikendicu), mislim da su to dve razlicite stvari, zavisi kakav si iznutra ne koliko godina imas, pa svako gde mu bolje godi...

drugo,
sto se tice GED ja koliko znam, morash da imas srednju skolu ili GED da bih upisao, ja sam srednju u Beogradu zavrsio...ali koliko jesam toliko bolje i da nisam, meni je to bilo prezivljavanje, a kao i vecini toj generaciji...GED sam upisao tako da bih se podsetio, engleskog, matisha i da bih se fakticki pripremio za koledz bolje, jer sam srednju skolu zavrsio pre nekih 5godina...i sve je to bilo sljam edukacija...a u kaliforniji mozes da upises i bez GED, i bez srednje eh pa to je california:) ali to vazi samo za Kaliforniju, pa tamo mozes i go po ulici da setas, dobro sada to je stvar ukusa:naughty:mislim da se razlikuje mnogo, ovde nije tako a da nepricam za NY ili NJ po pitanju pravila...

tako da:papa:

Zana
10.11.2008, 07:48
Zavrsavanje srednje skole - prezivljavanje? Sljam edukacija?
Setanje po CA - goli?
GED za podsecanje?
O cemu ti pricas? Ja neznam da li se ti salis ili pokusavas neka paljenja ovde...
Ja cu ipak sada da poverujem nekim clanovima koji misle da nas palis, cisto zanimacije radi :grin: ali nije problem... zabavi nikad kraja. Ajd u zdravlje...

Siberian
10.11.2008, 08:26
Zavrsavanje srednje skole - prezivljavanje? Sljam edukacija?
Setanje po CA - goli?
GED za podsecanje?
O cemu ti pricas? Ja neznam da li se ti salis ili pokusavas neka paljenja ovde...
Ja cu ipak sada da poverujem nekim clanovima koji misle da nas palis, cisto zanimacije radi :grin: ali nije problem... zabavi nikad kraja. Ajd u zdravlje...

neznam stvarno sto nekazes iz kod si dela srbije/beograda pa bi onda mogla da mi malo pojasnis tvoju nedoumicu... malo sam glup...

Siberian
10.11.2008, 19:39
u stvari nije nikakav problem nemoras nista da mi objasnjavas sve mi je jasno...hvala na savetima i zdravo.

Siberian
20.05.2009, 23:44
Zeleo bih da kazem da 27 maja idem za beograd i otajem tamo mesec dana, nadam se da ce mi biti lepo, i ici cu na neki kurs usput, ovde sam se vec malo nekako privikao, ovo imanje na kojem zivimo je jako lepo i svidjami se, voleo bih da ga kupim jednog dana:) Posto mi samo iznajmljujemo, ali je strasno skupo.

Nekako sam se vec privikao na hranu i adaptirao na kulturu, imam vec drugove i drugarice, uglavnom ne nasi ljudi.
Neznam zasto.

Evo sada kad citam ovaj moj post prvi kako kukam, neznam zasto sam tako potreseno pisao, verovatno sam se tako zaista osecao ali nisam hteo da priznam.

Hvala svima vama koji ste hteli da mi izadjete u susret i pomognete, zaista.

Zana izvini.

Zana
21.05.2009, 00:26
:) nije problem, svi razlicito reagujemo na pocetak zivota ovde i drugaciji nam je proces prilagodjavanja. Taj novi pocetak nam na zalost ne daje mogucnost da predjasnja iskustva izbrisemo i prihvatimo sve novo bez poredjenja i otpora. Bitno je da si prevazisao tu fazu :)

Lepo se provedi u BG.

landlord
21.05.2009, 08:04
Siberian, lafe i meni je drago da si prosao tu prvu fazu i uspio je izgurati..

samo naprijed.

stizeljeto
01.06.2009, 16:54
Siberian, mene je totalno rastuzio onaj tvoj prvi post ii nekako si mislim odma, joj kako da mu se pomogne, kako da ga se upozna sa pravim ljudima pa da mu bude lakse. Ali, evo sad sam procitala tvoj zadnji post i jako sam sretna da je krenulo na bolje. Nazalost neki se nisu snasli, nisu im se pogodile okolnosti i vratili su se, ali uvijek je bolje procitati da je nekom krenulo na bolje. Prijatelji se ovdje malo teze nalaze, ja sam shvatila da to ovdje lakse ide kad si vec clan nekog ''kluba'', neke aktivnosti i onda kad vidis iste ljude vise puta lakse im je prici, zapoceti razgovor ili oni s tobom i tako pocinju poznanstva i prijateljstva.

To je moje iskustvo ovdje, i puno je lakse uz prijatelje. Sa ovima s kojima smo se upoznali imamo super iskustva, cak se mogu naci i ljudi koji ce odvojiti dosta vremena za priajtelja, kao kod nas na balkanu, neces se morat dogovarat tjedan, dva prije da se nadete na veceri, pa onda opet za mjesec dana. To sam mislila da cu teze naci, ali evo, tako se pogodilo i nasli smo ekipu koja uz to sto su uspjesni i rade i naravno imaju svoje obaveze kao i svi ovdje, nalaze vremena da se cesto nalazimo i radimo stvari zajedno, bilo to neki day trip ili kuglanje ili najjednostavnije vecera kod nekog doma.

Nadam se da cemo cuti jos pozitivnih iskustava od tebe. Sretno! :)

Siberian
08.07.2009, 01:55
Pa evo jos jednog mog odgovora:)

Bio sam u Srbiji U beogradu na mesec dana.

Mnogo utisaka, velika razlika. Sasvim sam siguran da sam se vratio za stalno pokajao bih se:grin:

Drugovi, Familija, svi su mi nedostajali i sviuh sam se nekako uzeleo, posle izvesnog vremena sam se "navukao" na taj lezecki zivot, nesto volim u srbiji nemogu da opisem sta, pa valjda sam tamo rodjen i odrastao, ali dobro, posle 10tog dana su mi se smucile neke stvari, mentalitet tih ljudi valjda se jos uvek nije promenio od 90tih. Tamo i dalje baje, vlada ko je jaci,nafurane ribe koje neznaju gde im dupe a de glava, beda po ulici, roditelji prijatelja bolesni sami i bez pomoci, tuzne price, stanje drustva BOLEST dijagnoza nepoznata.

Zaista jedan drugi svet.