PDA

View Full Version : Priznavanje strucne spreme u US

dele506
23.11.2008, 08:09
Pozdrav svima,otvorio sam ovu temu kako bi razmjenili informacije.
Mene zanima na koji nacin nostrificirati diplomu kad dodemo u US,da li je to netko napravio i ako je da posalje upute.
Pozdrav svima i hvala.

V777
23.11.2008, 15:01
Pozdrav svima,otvorio sam ovu temu kako bi razmjenili informacije.
Mene zanima na koji nacin nostrificirati diplomu kad dodemo u US,da li je to netko napravio i ako je da posalje upute.
Pozdrav svima i hvala.

O diplomi koje skole se radi, da li je u pitanju srednja, visa, fakultet, magistratura, doktorat...Sta se planira studirati dalje? Svaki fakultet ima svoja pravila, svako trazi nostrifikaciju iz druge agencije...pojasni nam malo..

Pozdrav!

dele506
23.11.2008, 19:03
Radi se o faksu.Ekonomski fakultet u Osijeku,Sveuciliste JJSttrossmayera.
Nama su sad po Bologni u Hrvatskoj dali akademske titule sa diplomiranih ekonomista promjena je bila magistar ekonomije.

Posto mi(dipl oec iliti sad mag oec) u USA imamo vise od Bachelor a sigurno nam nece priznati magisterij,u koju skupinu mi spadamo i kako da se predstavimo kad trazimo posao.
Ako je netko bio u takvoj situaciji,bio bih zahvalan kad bi napisao kako je to rijesio i sta bi bilo najbolje napraviti.
Sto se tice diplome zanima me da li moramo raditi nostrifikaciju diplome kad udemo u US ili samo trazimo posao i predstavimo se kako je sad.

Hvala

Zana
23.11.2008, 20:50
Nemoj sad pogresno da me razumes ali - ja sam taj primer imala na poslu. Bivsa koleginica je pokusavala da zakaze razgovor sa HR Manager da bi razgovarala o Master koju je trebalo da dobije iz Zagreba i do razgovora nikad nije doslo. Evo ukratko sta je meni sefica rekla o tome: ne interesuje ih usaglasavanje bilo kakvih diploma - ni iz Hrvatske (ni uskoro iz Srbije). Po njenim recima ne radi se o diplomi vec o stecenom znanju u okviru Master programa. Inace, moja prijateljica je uradila evaluaciju diplome Ekonomskog Fakulteta u Novom Sadu, i sa tom diplomom radi pa pitacu je jos jednom za proceduru (svi predmeti su se poklopili, koliko sam ja razumela). Ja licno ne znam kako to sve ide jer studiram ovde, ali mogu da se raspitam. Sto se tice usaglasenih Master diploma (ne govorim o regularnim), nisam toliko optimisticna sto se toga tice ali mozemo jos da se raspitamo. Ako neko ima iskustva sa tim neka postuje.

dele506
23.11.2008, 20:59
Pozdrav Zana

Slazem se apsolutno sa tobom.
Ja sam dipl.oec. sad kao mag.oec.To je ustvari dipl oec izmedu njihovog Bachelour i Mastera.
Ajde raspitaj se ako ti nije problem.
Pitanje,kad trazim posao u Americi kako da se predstavim?To je ono sto mi nije jasno.Naravno najbitnije je sto si od predmeta prosao,s tim se slazem ali sta kad stave natjecaj da traze osobu sa tom i tom strucnom spremom?Kojoj struci i strucnoj spremi mi u Americi pripadamo?

Sloba_Kg
24.11.2008, 03:03
Cao svima, evo jednog primera iz Atlante, GA a odnosi se na Fakulter fizicke kulture iliti krace receno DIF.
Naime moj kolega je otisao (ko i mi svi difovci sto smo isli u USA) ozenio se (iz ljubavi) sa curom iz Sarajeva i ona posto je znala proceduru (u njegovo ime) je uradila sledece:
Trazili su program studija sa DIF-a iz Nisa(tamo smo studirali) onda su to preveli na english(bitno je koliko sati kog predmeta je odrzano ili tako nesto)
onda su to poslali u Department of Education drzave GA, platili neke takse i posle mislim manje od 3 meseca dobio je odgovor da mu je SVE PRIZNATO i da ima pravo da radi 2 godine do sledeceg update-a svog zvanja - PE teacher.
Pera(kolega) mi je takodje rekao da su jednoj curi iz Poljske sa istim faxom, priznali 2 i po godine!!! Pa sad vi procenite DIF iz Nisa :obrva:

E sad da se razumemo, to zavisi od drzave do drzave. I ja sam to pokusao u PA ali su mi u Filadelfiji rekli "vi posaljite pa cemo vam mi reci koliko jos treba da dostudirate"
Znaci ne da li treba, nego koliko jos. Onda nisam ni pokusavao.

Eto nadam se da ce nekome ovo pomoci a svakako kontaktirajte Department of Education drzave gde zelite ici pa zasto ne i posaljite pa ce vam oni vec odgovoriti.
__________________________________________________ _______
2009EU11XXX

Zana
24.11.2008, 06:12
Ne bih ja da procenjujem DIF iz Nisa :grin: nego mozes ti da dobijes dozvolu da radis svasta, pitanje je da li ce neko da te zaposli….

California:
- Foreign Transcript Evaluation
- California Subject Examinations for Teachers (CSET) for Physical Education (http://www.cset.nesinc.com/PDFs/CS_PE_geninfo.pdf):
1. Growth, Motor Development, and Motor Learning 20 questions, 1 short (focused) essay and The Science of Human Movement 20 questions, 1 short (focused) essay
2. The Sociology and Psychology of Human Movement 10 questions, 1 short (focused) essay and Movement Concepts and Forms 24 questions, 1 short (focused) essay and Assessment and Evaluation Principles 6 questions
3. Professional Foundations 16 questions and Integration of Concepts 24 questions, 1 extended essay
- Pass the Reading Instruction Competence Assessment (RICA (http://www.rica.nesinc.com/)).
- Pass an examination in the Provisions and Principles of the U.S. Constitution given by a regionally accredited college or university – sto bi se reklo da polazes Ustav
- Complete a Commission-approved Professional Teacher Induction (http://newteachercenter.org/ti_induction_model.php) Program. Verification of training in cardiopulmonary resuscitation (CPR) that covers infant, child, and adult CPR skills is also required.

I onda radis kao substitute teacher u Public School – znaci zamenjujes po potrebi. Plata nije negotiable, evo ga schedule (http://www.teachinla.com/Research/documents/salarytables/subtable.pdf):

Daily Base Rate $173.04
Base Hourly Rate (6-hour day) $28.83942
Daily Incentive Plan Rate $233.52
Base Hourly Rate (6-hour day) $38.92002
Day-to-Day Substitute, Extended Rate $233.52
Base Hourly Rate (6-hour day) $38.92002

Pa onda kad zavrsis skolicu za teachers, onda pocnes da radis kao jedan – full time. Pa zavrsis Masters, pa radis kao coach… i tako. Razlikuje se od drzave do drzave, ali ne nesto narocito….

I sad, drugarici od drugarice koja je zavrsila DIF u BG sve ovo je uzelo neko vreme (mereno u godinama cini mi se), ali vise i nije bitno, vratili su se nazad…

@dele506 - raspitacu se oko tvog problema. Uostalom, nekako smo u istoj struci, pa najkasnije u januaru imam konsultacije na univerzitetu u finance department - pitacu ih da li i kako moze da se odradi upgrade of Master iz Hrvatske i Srbije. Bez ozbira na to, accounting mozes da radis samo sa evaluacijom svoje BS diplome, i sa njom mozes da se spremis za CPA exam... i onda pravis novce... ja za par godina trebam partner in business :grin: so there you go :1081: :1081:

Pozdrav!!!!

dele506
24.11.2008, 08:09
Dogovoreno Zana

xeg
24.11.2008, 10:45
Kao prvo - ovu temu moramo premestiti u Vodic za emigrante.
Paralelno sa ekonomistima i difovcima pokrenucu pricu o dipl. pravnicima. Ja to nisam ali zivim sa jednim:1072:
Naime zelja mi je da moja draga u States uradi neko strucno doskolavanje i iskoristi silne godine truda i ucenjem:book: stecenu diplomu dipl. pravnika ali nemamo mi vremena za sve od pocetka.

Ja ne volim da krijem od drugih ono sto saznam a moze biti nekome korisno, samim tim ocekujem i od svih vas koji mozete nekako pomoci (informacije, kontakti, primeri...) da isto to ucinite:suure:

Pravo (LLB, dipl. pravnik) se studira 3 godine, ali tek nakon sto se prethodno zavrsi neki drugi fakultet (filozofija, istorija, biznis, ...). Nakon 3 godine i polozenog advokatskog ispita mogu raditi kao advokati/pomocnici a mogu i nastaviti (odmah ili kasnije) master studije (LLM, traju najcesce 1 godinu). Na doktorske studije (JDS) obicno retko idu, posto one traju najmanje jos 3 godine i mnogo kostaju a advokat LLB i LLM najcesce zaradjuje par stotina hiljada USD godisnje.
Diplomirani pravnici sa nasih prostora jedinu sansu za kakvo-takvo priznavanje diplome imaju u Californiji i drzavi New York ali to sto uspeju tamo mogu samo u ove 2 drzave i koristiti. Put do advokata za strance u US najcesce vodi preko master studija (LLM) koje traju 1 godinu i to na prestiznim univerzitetima (prvih 10-15). Nakon toga se prijavljuje advokatski ispit (znam podatak da ta priprema na Duke University traje cca 4 meseca i kosta ~$4k). U drugim americkim drzavama za sve ovo je potrebno drzavljanstvo a u Ca i NY advokatski ispit mogu da polazu i nerezidenti.
E sada, osim tog uslova da se bar nesto zavrsi u Ca ili NY (npr. master - LLM koji sam gore spomenuo) postoji i jedna potvrda koja ce u USA biti potrebna. Tu informaciju od mene dobijate gratis a za neku godinu ce je moja draga opako naplacivati u $$$$:grin:
Znaci ovako - svi koji ste zavrsili pravni fakultet i idete za USA uzmite potvrdu iz svoje advokatske komore da nemate zapreke da u maticnoj zemlji postanete advokat. Drugim recima potvrdu o potrebnom (ne dovoljnom) uslovu da u nasem slucaju u Srbiji budete advokat. To je kod nas samo zavrsen Pravni fakultet (ne mora i par godina prakse kod advokata sto se trazi u Srbiji i polozen pravosudni ispit).

Jos nemam informaciju dal' ima razlike izmedju drzavnih fakulteta i nedrzavnih akademija/univerziteta.
Aj' sada ko ima neki info neka me ispravi, dopuni, doda nesto...
Zana, na tebe polazem veeelike nade jer si dobro informisana, snalazljiva i u jednoj si od navedenih drzava:grin: (da te ne hvalim previse... uobrazices se jos vise:belj:):;D:

Zana
24.11.2008, 11:12
Jaoooo, zar ne vidis da vec rastem kao krofna hihihihi :1060: Ce se raspitamo, ne brini!!!! Mora da padne povezivanje sa V777 jer na njoj vec radimo... tj. radimo da je osposobimo da nas pravno zastupa zlu ne trebalo :no:

Zana
24.11.2008, 16:11
Jao ja ne mogu vise da tupim jedno te isto - a mozda sam i uneravnotezena jer zagibosmo na forumu last night do sitnih sati ali NE MERI SE DIPLOMA U USA PO SEMESTRIMA jer neko moze da studira part time a neko i full, nego po units koji su razliciti od predmeta do predmeta i razliciti majors imaju drugacije requirements za potreban broj units za diplomiranje... i programi su drugaciji jer ovde recimo postoji pre law, pre med, pre dental i ostale stvari a tamo ne... Isto tako ako im knjiga nije u spisku iz koje ste polagili i program profesora ne odgovara njihovom nece vam priznati ispit... Pa se onda vidi koliko units imate of lower division a koliko od upper i sve se to izracuna...ali da ja vise ne duzim, lepo se diploma posalje na evaluation u akreditovane agencije - i oni vam lepo sve uporede i izracunaju bodove na osnovu programa koji ste zavrsili... Postoje programi koji oni priznaju i koji su istovetni ovde i tamo i postoje oni koji su dijametralno razliciti - kako onda tu mogu da se racunaju semestri... A i kakve veze ima Bologna process i US?

Dodatak
Oooops - ovaj post je bio kao odgovor na predhodni post koji je obrisan... e tek sad kad neko ovo procita ima da kaze da sam odlepila nacisto - sad sve izgubi smisao hihihihi

dele506
24.11.2008, 16:25
Zana ajd napisi kako se zovu te agencije.Ako imas link jos bolje.

xeg
24.11.2008, 20:31
Nisam Zana al' evo ti jednog linka dok ona ne sakupi snagu da ti odgovori:;D:
Nece to biti skoro... dernecila je sinoc do jutros:grin:
Josef Silny & Associates (http://www.jsilny.com/)

xeg
24.11.2008, 20:46
Nasao sam jos jedan tekst iz 2005. koji potkrepljuje u potpunosti pricu koju sam naveo za naseg dipl. pravnika u USA, mora da tu ima necega :suure:
Mozda ce nekog sa prava ovo interesovati:

Diploma pravnog fakulteta Beogradskog Univerziteta moze da se nostrifikuje samo u dve drzave u SAD: Njujork i Kalifornija. Dakle, da bi mogao da postane clan advokatske komore u drzavi Njujork ili drzavi Kalifornija, odnosno da bi u jednoj od te dve drzave radio kao advokat, diplomirani pravnik BU mora da uradi sledece:

1. Da upise magistarske studije (LLM) na bilo kom pravnom fakultetu u SAD (znaci u bilo kojoj americkoj drzavi). One traju samo jednu godinu. U Njujorku, magisterijum iz prava nude sledeci univerziteti: New York University; Columbia University; Fordham University. U Kaliforniji, LLM se moze steci na Stanford University. Svaki od ovih univerziteta ima sopstvenu Internet prezentaciju, tako da za podrobnije informacije o ceni obrazovanja na njima i sl. mozete potraziti tamo. Na zalost, nijedan od ovih univerziteta ne nudi stipendije za magistarske studije, a skolarina je u proseku $30,000 i vise (plus troskovi zivota). Slicno je i sa drugim univerzitetima sirom Amerike koji imaju magistarske studije iz prava.

2. Nakon sticanja LLM diplome, potrebno je poloziti Bar Exam (pravosudni ispit) u drzavi Njujork ili drzavi Kalifornija (u svim ostalim americkim drzavama glavni uslov za polaganje ispita je diploma osnovnih studija prava, JD, iz SAD). Nakon uspesnog polaganja ispita postajete zvanicno clan advokatske komore, te trazite zaposlenje u nekoj od advokatskih firmi u drzavi Njujork ili Kalifornija.

Vazno je naglasiti da je konkurencija za posao jako velika, te da se zato preporucuje da ponovo zavrsite osnovne studije prava u Americi (JD) ukoliko zelite da znacajno povecate sansu da dobijete dobar posao.

Informacije su preuzete sa sajta: www.ossi.org
Source: elitesecurity (http://www.elitesecurity.org/t135222-Kako-postati-advokat-Americi-sa-diplomom-Beogra)

Zana
25.11.2008, 02:38
He He, evo malo sam se povratila :grin: taman da nastavim sa zakeranjem hahaha:woohoo:

Stanford kazes a? First - good luck with application, moze da se prsne za 0.00007 boda kolika je konkurencija... e ako to uspe, onda ja obecavam organizujem dobrotvorno vece za sakupljanje para za skolarinu... pa ako se svaki aktivni clan ucipi sa po 800 bucks onda mozemo nasu Sunshine da pratimo u skolicu :1072: :1072: a ovi programeri bi mogli i sa malo vise hihihihi

E sad ozbiljno - onda se odluci na koju ces stranu... i daj bar 2 months notice da se organizujemo u ovoj osuncanoj state... i da skupim kintu za zeleni tepih :grin: da, ovo je bas bilo ozbiljno... kind of se jos nisam povratila od last night! :grin:

xeg
25.11.2008, 08:30
Eeeee... da mozemo na Stanford...
Nije u tome fora nego dal' to stvarno moze? A sta ako godinu dana boravimo u Ca ili NY pa dobijemo povoljniju cenu skolarine (ili se varam?), a za tih godinu dana nadjemo solidne poslove pa sakupimo $$$$$ i mozda neki mali kreditcic pa nam ne bude sve tako nerealno kao sada? Vidim da je godina oko $30K ali ako je samo to ono sto moze dosta vislje da je odbaci onda se isplati. Ako je to samo jedna godina i onda par meseci sprema onaj advokatski... a ako posle toga moze da bije par stotina $ godisnje... pa isplati se:bravo:
Ja sam ti optimista i stvarno se nadam lepim stvarima:1072:

Veronika
25.11.2008, 09:24
I sama sam optimist i to je dobro al sam i realana ,a neki buduci emigranti bas i nisu, pa bolje da se spuste na zemlju,sto prije ,tako kad se tamo dode da spustanje ne bude prebolno.
Nije to bas tako sa pravnicima koji nisu skolovani u Usa (isto kao ni sa lijecnicima) ,pitala sam malo frendicu ,amerikanku i odvjetnicu ,koja je skupo platila svoje skolovanje i odlicna je odvjetnica pa ne mlati $ samo tako i jos se bori za svoj polozaj , a konkurencija je bolno jaka i nemilosrdna ...

xeg
25.11.2008, 09:54
Naravno, realnost je nekada bolna...
A znas li ti koje su nam sanse bile pre godinu dana da dobijemo GC za USA - sigurno oko 1:10.000.000!!! Zar ne? A sada su mnogooo vece, ali o tom potom. Koje su nam sada sanse za skupo skolovanje u USA - skoro nikakve, a za godinu dana? E to cu vam reci tada.
Ako tvoja prijateljica ne mlati $ onda ona, moram ti reci, nije bas odlican advokat ili joj je takav splet okolnosti pa je u slaboj firmi, ili su joj merila vrednosti porasla pa joj prihod od par stotina K/yearly nije neki ili... whatever, to je njena prica. Neka ode negde drugde jer valjda zna da su advokati skolovani u Americi svuda u svetu jos placeniji nego u States.

Prenecu ti jednu anegdotu koju sam skoro cuo a strasno je poucna:
Dolazi advokat-sin sa rasprave kuci i kaze advokatu-ocu da je uspesno okoncao neki spor koji traje vec godinama, a kojeg je nasledio od oca.
Odgovara advokat-otac: Tako se ne radi! Na tom predmetu sam iskolovao i tebe i sestru!
:papa:

Leona
25.11.2008, 11:06
@xeg-hvala na ovim informacijama za pravnike:grin:
Trenutno sam druga godina, i ako me izvuku znaci otici cu tamo sa zavrsene dvije godine, znal neko imal sanse da se to ista prizna?
A i ako ne izvuku sada, onda bih cekala da zavrsim fakultet pa isla kao diplomirani pravnik.
Jako sam obradovana vijescu da se u NY i CA priznaju koliko-toliko diplome sa nasih prostora:grin:
A vidim da treba jos dosta truda da se postane advokat u USA:book::book::book::book: :==D:

srdjevic
25.11.2008, 15:18
@xeg: sumnjam da biste uopste mogli da izvadite kredit od 30k$ (po godini) posle prve godine..... jel zna neko ovo za sigurno?

Mislim, s obzirom da studentarija ovde nema isto kreditnu istoriju kad krece na fax....ali verovatno roditelji garantuju... A nama? Ko bi nama? Mi sami? :(

Veronika
25.11.2008, 17:12
Naravno, realnost je nekada bolna...
A znas li ti koje su nam sanse bile pre godinu dana da dobijemo GC za USA - sigurno oko 1:10.000.000!!! Zar ne? A sada su mnogooo vece, ali o tom potom. Koje su nam sada sanse za skupo skolovanje u USA - skoro nikakve, a za godinu dana? E to cu vam reci tada.
Ako tvoja prijateljica ne mlati $ onda ona, moram ti reci, nije bas odlican advokat ili joj je takav splet okolnosti pa je u slaboj firmi, ili su joj merila vrednosti porasla pa joj prihod od par stotina K/yearly nije neki ili... whatever, to je njena prica. Neka ode negde drugde jer valjda zna da su advokati skolovani u Americi svuda u svetu jos placeniji nego u States.

Prenecu ti jednu anegdotu koju sam skoro cuo a strasno je poucna:
Dolazi advokat-sin sa rasprave kuci i kaze advokatu-ocu da je uspesno okoncao neki spor koji traje vec godinama, a kojeg je nasledio od oca.
Odgovara advokat-otac: Tako se ne radi! Na tom predmetu sam iskolovao i tebe i sestru!
:papa:
Ma daj sredi se malo ,otkud tebi pravo da govoris da zenska ide negdje drugdje ,kao prvo ja u svom postu nisam tebe spomenula vec sam rekla opcenito kakve su sanse za lijecnike i pravnike!(ukratko lose) Stvarno se vidi da se nisi maknuo iz svog rada gdje sad zivis...
Kao prvo da mi frendica nije odlicna pravnica nebi bila najmladi suradnik bijele kuce i nebi se trazili njezini intervijui. ,svjeti itd...I ima love koje je svojim trudom (koji je velik) i zasluzila ,poanta je bila da $ ne padaju s neba ...kako se nekima cini ...i da u tim zvanjima emigrantima nije lako...

srdjevic
25.11.2008, 18:05
Veronika, ne vidim razloga za ovakvu poruku, stvarno... Jeste, xeg je mozda upotrebio rec "neka ode" umesto "mozda da ode", ali opet... meni je njegova konstatacija na mestu, jer advokat ne zaradjuje malo, moze da zaradjuje samo manje od ostalih advokata... u tom slucaju ovo (tj. deo toga) sto xeg kaze stoji. advokati ovde obrcu veliku kintu, to je cinjenica. niko ne osporava njihov trud, da se razumemo. ubedjen sam da se xeg slaze sa ovim...

ajde, ovaj deo "neka ode" je mozda malo prejak, ako zelis tako da ga rastumacis.... :smrc: u pravu si i ti, ne treba izletati se sa izjavama tipa "ja cu ti kazem sta ti treba da radis", pogotovo ako se ne zna situacija, i savet nije trazen....

ali ovo tvoje pominjanje grada meni nije bas najjasnije, te bih te molio da pojasnis vezu izmedju xeg-ove izjave i tvoje konstatacije, ako nije problem... :blink:

zokipoki76
25.11.2008, 18:06
zdravo zana moja sopruga je zavrsila fakultet za odbranu na filozofskom fakultetu u skoplje kao profesor po odbranu zelim te ptati jeli ta diploma uopste nesto znaci u usa i dali moze da se nostrifikuje ?pozdrav zoki skopje

xeg
25.11.2008, 18:42
...kao prvo ja u svom postu nisam tebe spomenula...
Ako nisi na mene mislila pod ono neki ovde:I sama sam optimist i to je dobro al sam i realana ,a neki buduci emigranti bas i nisu, pa bolje da se spuste na zemlju...
onda ne znam zasto si se uopste ukljucivala u temu:blink:

...otkud tebi pravo da govoris da zenska ide negdje drugdje...
Tuzi me:grin:

...odlicna je odvjetnica pa ne mlati $ samo tako...
ili
...da mi frendica nije odlicna pravnica nebi bila najmladi suradnik bijele kuce i nebi se trazili njezini intervijui. ,svjeti itd...
Jel' to govoris o istoj osobi??? Ja sam cuo da je ekonomska kriza u USA ali nisam znao da je tolika! Onda je tamo stvarno zajebana situacija! A da ti razmislis jos jednom... mozda da ipak ostanes tu gde jesi, kakva Amerika!

...Stvarno se vidi da se nisi maknuo iz svog rada gdje sad zivis...
Ma kako nisam Veronika? Pa obisao sam sva sela u regionu, cak sam i u tvom bio:1097:

Samo jedno malo podsecanje... juna meseca si se prijavila na ovaj forum i postavila pitanje tako sto si ga upisala u svoj potpis i bez ikakvog postovanja danima cekala da ti neko odgovori. Ja sam to video slucajno kada sam gledao profile i poslao ti PM dobrodoslice i objasnjenje kako se na forumu postuje. Drago mi je da si savladala tu lekciju jer vidim da sada postujes i sta treba i sta ne treba. Posto te je krenulo evo jos jednog hinta - idi u kontrolnu tablu pa edituj Ignore List i upisi x-e-g jer cu i ja tebe tu da stavim ako zelis da nastavljas raspravu. U suprotnom, sto se mene tice, mozemo da zaboravimo sve i nastavimo normalno.
:pozz:

Zana
25.11.2008, 18:43
Ako smem samo nesto da dodam :blink:

- Samo dva radna mesta su neophodna SVAKOJ kompaniji i kolika god da je kriza ova dva radna mesta (bilo po contract ili full time) NIKADA nece biti ukinuta:
1. RACUNOVODJA
2. ADVOKAT
Toliko o tome neka bude receno, ja se nadam da se razumemo...

DOKTORI - oni koji poloze za licencu (ispit iz 4 dela koju nasi lekari polazu na zavrsnoj godini, dakle nije to nista ekstra "samo za imigrante" kao sto neki pokusavaju da prikazu nakon sto ne poloze...hmmmm sta li je problem, etika ili dijagnostika?????? :blink:) dobijaju posao odmah, minimum 100k... nego mojoj jetrvi pedijatru nikako da ocistim glavu od ovih sto pobegose glavom bez obzira od "ovog uzasnog health sistema ovde", gde ih izmaltretirase, teraju ih da imaju po 50 pacijenata na dan :smrc:, ucenjuju ih da rade u nekim zabacenim sumama, bedne plate, "sta da ti kazem uzas"... a pokusavam da je razuverim evo 3-ca godina...

E pa stvarno dokle vise... da li ja zivim u zemlji o kojoj se prica? Mora da sam pala sa tresnje...

@ZokiPoki - ne verujem da nesto sa tim moze da se uradi... Sorry!!!!

srdjevic
25.11.2008, 19:15
Tuzi me:grin:

gledaj da izbacis ovakve izjave kad predjes baru.... ovde ljudima (a o advokatima da ne pricamo) od toga ide voda na usta.... hihihihi :grin:

zokipoki76
25.11.2008, 21:45
hvala ti zana mnogo
nema zasto sorry to je to pozdrav tebi,reci mi sta je sa masinski tehnicari dali se ta profesija trazi i kako je placena

landlord
25.11.2008, 23:29
Zoki poki znam za jednog lika koji je u Kanadi i radi kao masinski tehnicar.. tj. naravno zavrsio je dodatne certifikate.. i radi kao auto cad crtac (nadam se da se to ovako kaze)
i imao jako pristojan posao.. Ako znas auto cad usavrsi ga prije dolaska svaako..
poz.

landlord
25.11.2008, 23:34
kao prvo ja u svom postu nisam tebe spomenula vec sam rekla opcenito kakve su sanse za lijecnike i pravnike!(ukratko lose) Stvarno se vidi da se nisi maknuo iz svog rada gdje sad zivis...

Ja sam turisticki obisao dosta gradova u Evropi.. Bio sam cak i u Dali-jevom muzeu, pikasovom, onog sto je odsjekao svoje uho Van gogo.. u jednom amsterdamskom kofi šopu duvao marihuanu.. Jeo baklavu u Istambulu..itd.. Dakle iz prilozenog se vidi da sam napustao svoje selo koje ima i trolejbus..
ali nisam uspio shvatiti kakve su sanse za lijecnike i pravnike u tim drzavama.. a koji nisu iz tih drzava..
sorry

Koja je poenta?

Zana
25.11.2008, 23:59
Hey Landlord - da, to je dobra ideja za AutoCAD... mi placamo za office furniture interior design $45 na sat po contract... Nisam sigurna za salary people, ali na contract prave lepe novce pogotovu sad oko Bozica zato sto sve velike kompanije placaju dosta (budget i taxation thing, ako probiju limit za income za odredjeni procenat da vise placaju tax onda daju novce na improvement i to se odbija). Vecina njih radi od kuce, nas senior designer sedi kod kuce sa detetom i radi, pojavljuje se jednom nedeljno... E sad, ovde kad dodjes, i dobijes posao u firmi oni ce ti platiti license za kucni kompjuter - u suprotnom to moras sam.... a nije jeftino veruj mi, ja sad uplatila renewal za design department za 2009. Skupoooooooooo.... ali i isplativo!

landlord
26.11.2008, 09:22
Veronika, ne vidim razloga za ovakvu poruku, stvarno... Jeste, xeg je mozda upotrebio rec "neka ode" umesto "mozda da ode", ali opet... meni je njegova konstatacija na mestu, jer advokat ne zaradjuje malo, moze da zaradjuje samo manje od ostalih advokata... u tom slucaju ovo (tj. deo toga) sto xeg kaze stoji. advokati ovde obrcu veliku kintu, to je cinjenica. niko ne osporava njihov trud, da se razumemo. ubedjen sam da se xeg slaze sa ovim...

ajde, ovaj deo "neka ode" je mozda malo prejak, ako zelis tako da ga rastumacis.... :smrc: u pravu si i ti, ne treba izletati se sa izjavama tipa "ja cu ti kazem sta ti treba da radis", pogotovo ako se ne zna situacija, i savet nije trazen....

ali ovo tvoje pominjanje grada meni nije bas najjasnije, te bih te molio da pojasnis vezu izmedju xeg-ove izjave i tvoje konstatacije, ako nije problem... :blink:

Uh sto se zakuha na ovoj temi.. ja odavde navijam Jerry, Jerry... Springer show... Oyeaaahhh babe...

Veronika
26.11.2008, 09:30
Ne ni meni se ne raspravlja jer mi se neda gubit vrijeme na to...Priznajem pretjerla sam .Javno se ispricavam xeg .Sorry:pozz:

xeg
26.11.2008, 09:36
Izvinjenje prihvaceno i ja se izvinjavam tebi Veronika za ono sto je tebe pogodilo:)
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/beerchug.gif
Not now Jerry, not now:grin:

Zana
26.11.2008, 10:59
Hmmm, kome li ja sad pisem ovaj post? To Xeg or ArtistFormerlyKnownAsXeg?
No, da mi ovde naravimo financial plan kako se ispunjava a dream…

I have a dream that one day every valley shall be exalted, every hill and mountain shall be made low, the rough places will be made plain, and the crooked places will be made straight, and the glory of the Lord shall be revealed, and all flesh shall see it together.

Vidis, ja truly believe da postoji reason zasto je svako od nas dobio chance za novi pocetak… Neko ga vidi i uhvati sansu, neko ne… ja znam da cu je uhvatiti cim se pojavi u videokrugu i zato drzim oketa sirom otvorena (ili bar ovo jedno sto cika Doca kaze da mu ne treba remont). Da li sam ovde da nekom spasem zivot, pomognem da zivot mnogih postane bolji, napravim svoju iscasenu porodicu proud, pronadjem novi smisao zivota, napravim veliki novac, pronadjem soulmate – ja jos uvek ne znam, a verujem ni ti i Sunshine… A ti vidi sad sta ces sa ovim, jer evo ti timeline i opcije – a da ne generalisem mnogo pa da moram da stavljam granicnike na razlicitosti u sistemu – ja ti dajem UCLA a ti posle trazi dalje….

I pre nego sto pocnem: community service, community service… and again: community service… Ask not what your country can do for you, but what you can do for your country! U zivotu mozes da budes veliki ili mali covek. Veliki su svesni da prvo moraju da plate their dues – pitaj Obamu koliko je tesko kad maxiras credit kartu da bi platio put i smestaj i stigao na konvenciju, ostavis zenu i dvoje dece sa $20 u novcaniku… i najvise vremena provedes u community service – i posle 8 godina udjes u istoriju. Dakle – budes veliki ili budes mali, nema izmedju. There is more to this life than just living. Sad, neko sve ovo nece moci da shvati ali sta da se radi, i ne bi bilo interesantno kad bi smo svi isto razmisljali…

Nego…
Michelle Dubois: Listen very carefully, I shall say this only once.
René: Well, in that case, could you please speak slowly?
Hahahah

The Master of Laws (LL.M.) Program je jednogodisnji program za studente iz US i strane studente. Program nudi specijalizacije u Business Law, Entertainment and Media Law and Policy, International and Comparative Law, a moguce je i dizajnirati specijalizaciju po sopstvenim potrebama.
LL.M. studenti studiraju full time tokom 9 meseci u toku godine. Program pocinje polovinom avgusta i traje 15 nedelja. Pocinje se nedelju dana ranije sa predavanjem Introduction to American Law zbog studenata koji su se skolovali izvan US. Testiranje je u decembru i predavanja se nastavljaju u januaru. To je jos dodatnih 15 nedelja do sredine maja, i nakon toga je program zavrsen.

Potrebno je sakupiti 22 units da bi se dobila LL.M diploma. Moze da se studira i part time sto produzava vreme studiranja ali i pomaze da se bolje raspodeli budzet i isto tako pomaze ukoliko postoji problem sa jezikom pa je sporiji tempo prihvatljiviji. Minimum je 8 units po semestru.

Studenti sami prave raspored, i uzimaju ih zajedno sa studentima koji su upisali JD program. Pri pravljenju rasporeda ispita, treba imati u vidu da se neki kursevi ne nude svakog semestra. Postoji i mogucnost specijalizacije tokom LL.M studija:
1. Entertainment and Media Law and Policy
2. International and Comparative Law
3. Four separate Business-related tracks:
a. Bankruptcy
b. Business Law
c. Securities Regulation
d. Tax

Krajnji rok da se preda aplikacija za program je February 1st. Potrebna dokumenta:

1. $75.00 Application Fee

2. Current Résumé or Curriculum Vitae: standardni resume koji navodi kvalifikacije i radon iskustvo. Moze da bude i detaljniji od standardnog.

3. Personal Statement: ovo je najvazniji deo aplikacije na UCLA. Treba da se opisu zivotni planovi i ciljevi, i da se objasne razlozi zasto je kandidat prava osoba za ovaj program i kako se vidi sopstveni uspeh u zakonodavstvu… takodje treba objasniti i svoja interesovanja, iskustva u community services. Statement ne treba da bude duzi od 3 strane, dupli razmak, velicina slova 12.

4. Official Transcripts: svedocanstva koja dokazuju zavrseno studiranje u drugoj zemlji. Takodje i za ostale diplome ili kurseve koji nisu povezani sa studiranjem prava. U dokumentu treba da budu navedeni svi ispiti i testovi. Svedocanstva moraju biti prevedena na engleski jezik. Prihvatljivo je svedocanstvo na engleskom jeziku izdato od strane skole ili prevedeno i overeno kod ovlascenog prevodioca.

5. Two Letters of Recommendation: preporuke treba da budu od osoba koje se bave zakonodavstvom i koje su upoznate sa kvalifikacijama i sposobnostima studenta. Preporuke su za Graduate Studies Committee, koji odlucuje o prihvatanju ili ne prihvatanju studenta u program. Pozeljno je da bar jedna preporuka bude od univerzitetskog profesora. Prihvatljiva je i preporuka od poslodavca ali akademska preporka nosi vise bodova tokom razmatranja aplikacije.

6. Official TOEFL or LSAT Score: test treba da se odradi na vreme kako bi rezultati bili dostupni pre February 1st kada je krajnji rok za podnosenje aplikacije. Imati u vidu da je za rezultate nekad potrebno cekati nekoliko nedelja ili meseci. Na testu se navodi School Code 4837 i Department Code 03 kako bi rezultati bili poslani direktno u UCLA. Za informacije za TOEFL ici na sajt http://www.ets.org ili pozvati 609.921.9000. Aplikanti koji su zavrsili skolovanje u US ne polazu TOEFL vec treba da daju na uvid LSAT rezultate.

I sada dolazi na red zasto ja ne preporucujem ovaj program vec JD.
Ukupna skolarina za LL.M program je $41,500 i naravno preracun je da je potrebno dodatnih $19,725 za zivljenje, plus knjige i sve drugo sto je neophodno za studiranje. Takodje, i dodatan iznos je potreban i za one “ne-neophodne” stvari u zivotu bez kojih bi ljudi totalno odlepili… Polovina ovog iznosa se placa na pocetku prvog semestra i ostatak na pocetku drugog semestra. Ne postoji razlika u ceni za non-resident i resident.

Finansijska pomoc je veoma limitirana. Tokom godine dodeljuje se nekoliko Dean's Tuition Fellowship awards. Ne postoji posebna aplikacija, nego se odlucuje na osnovu aplikacije za upis. Moguce je uneti i dodatne podatke u Finance section u aplikaciji koje mogu da pomognu da komisija donese odluku da dodeli ovu pomoc. Ipak, sanse su male ukoliko resume nije odlican i zaista postoji velika financial need. Kao vid pomoci je moguce i dobiti zaposlenje u Law Library na poziciji Research Assistant. Maksimalni broj sati je 15 nedeljno i placa se $15 na sat.

Opcija je i konkurisanje za privatne loans, koji se daleko teze dobijaju nego federal. Svaki univerzitet ima spisak finansijskih ustanova kod kojih mozete da aplicirate.

I jos jedan razlog – ujedno i najbitniji: ovo je sa njihove zvanicne FAQ strane:

Will I get a job in the U.S. after earning my LL.M. degree?
Our foreign applicants should be aware that the LL.M. degree, obtained through a one-year Master's program, does not serve as a substitute for the three-year American J.D. on the U.S. job market. If you are committed to finding long-term employment as a lawyer in the U.S., you might consider a J.D. program. Throughout the U.S., most LL.M. students are unable to find permanent employment in the country after graduation. Many more find internships, pursue positions at home, or find employment in a third country. That said, we offer our foreign and American LL.M. students outstanding services designed to improve your success in pursuing the career path you choose.

I sad - ovo je sve trebalo da bude ubaceno kao pdf doc i odmah posle toga jos jedan ali o JD programu... ali zahvaljujuci onom kojeg necu da prozivam u ovo doba - na to mora da se ceka...
Pa kad ja to budem sve lepo sredila onda cu da udarim jedan edit...

Sloba_Kg
27.11.2008, 09:11
Zana ti si genije!!!:bravo:

Dida
23.02.2009, 20:24
U vezi s onim što je Žana rekla:"I pre nego sto pocnem: community service, community service… and again: community service… [B][I]..."

Da li je iko imao iskustva s community service? Ma koliko to suludo izgledalo, Mr. Dida i ja, bismo najradije (ukoliko ne nađemo posao odmah - a po svoj prilici nećemo :) ) za početak ganjali nešto tako...čini nam se kao dobar način integracije u društvo... i ostvarivanje inicijalnih kontakata sa "domorocima"... Zanima nas ustvari da li mi kao "zeleni" možemo učestvovati u takvim programima/aktivnostima?

greenboy
23.02.2009, 22:49
Da se razumemo, nije da mastam da postanem policajac ili vatrogasac ali zlu ne trebalo da se ja ipak malo raspitam kave su sanse za jednog Srbina sa Greenom.
Posto vidim da je kriza i bla, bla, bla... da ne davim o tome, a s obzirom da je drzavni posao najbolji posao ( bar je tako u Srbiji i cvrsto stojim iza toga), a da je plata jednog USA policajca oko 45000 $, da li mi uopste mozemo da pozavrsavamo te njihove akademije (koliko sam video za police officera akademija traje od 12 nedelja pa do nekoliko meseci) i da li postoje neke realne sanse da stranac odnosno naturalizovani Amerikanac sa sve naglaskom napreduje u sluzbi.
Ako nista drugo, hvala vam sto ste barem procitali moje pitanje! :grin:

Zana
23.02.2009, 23:09
Ne znam za druge gradove, ali ovo (http://www.joinlapd.com/qualifications.html) ti je za LA. Ovo ce biti prebaceno u drugu temu....najverovatnije u vezi sa Government jobs.
Zeleni decace, dobrodosao na Forum :)

Pozdrav, Z

V777
24.02.2009, 00:17
Ne znam sto se tice iskljucivo policajaca, ali mislim da se to odnosi i na njih i na sve ostale poslove u samoj policiji, mora da se ima drzavljanstvo, jer je i aplikacija za posao takva da se naglasava da mora da se ima drzavljanstvo, u suprotnom, nece ni da prihvate prijavu. Na sajmovima poslova, standovi Policije, Marinaca, Vojske, uvek su veoma dobro poseceni, odlicno su organizovani, uvek imaju puno ponuda poslova, ali znam da sam bas pricala s jednom od njihovih HR, te da mi je receno da sa GC ne mogu da radim kod njih. S GC moze da se aplicira za rad u biblioteci i u posti. U biblioteci je entry level pozicija veoma slabo placena (malo preko minimalca), ali je posao laganeza i moze da se napreduje, da ne pominjem da su biblioteke kao svemirski centri opremljeni. Posta je dobra, ali se tesko ulazi, cak i na entry level poziciju, mora da se rade dodatni testovi, koji se opet polazu samo nekoliko puta godisnje etc, da ne gnjavim tim ako te ne interesuje, ima dosta agencija koje vrbuju za pomoc pri pripremi testova, etc....sve je to teorija uglavnom, jer s ovom krizom, praksa je sasvim drugacija sada nego sto je bila... I da, sto ti pomenu vatrogasce, e sorry, za njih se nisam raspitivala...lol...

Sve plate mogu da se provere na sajtu www.salary.com.

Pozdrav!

greenboy
24.02.2009, 00:28
Zana, hvala na ultra brzom odgovoru, a i na dobrodoslici.
Vec neko vreme sam na sajtu ali nisam imao sta da pitam, pa rekoh da se ne mesam :-) a i jos uvek nisam izvucen za Green card ali ima vremena, tek mi je 20 i neka. :;D: Bitno je da sam aplicirao.

greenboy
24.02.2009, 00:39
Ne znam sto se tice iskljucivo policajaca, ali mislim da se to odnosi i na njih i na sve ostale poslove u samoj policiji, mora da se ima drzavljanstvo

Sada sam procitao i kako sam razumeo ne mora da se ima drzavljanstvo ali mora da si usao u proces dobijanja istog pa ako pocnes da radis u LAPD-u u roku od tri godine moras da im pokazes da si prosao proces naturalizacije i da si zvanicno postao njihov zemljak ili...

Vidis, nikad nisam razmisljao da radim u biblioteci, mada volim da citam... :book: ali mislim da to ipak nije za mene. :grin:

xeg
24.02.2009, 09:28
"Bad boys, bad boys what you gonna do,
what you gonna do when they come for you..."
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/cop.gif

Sve u svemu ideja je fina ali je dosta tesko upasti tamo, najmanje prvih godinu dana ne mozes ni da im pridjes jer nisi ni 1god resident tu gde bi aplicirao. U svakom slucaju ako ides negde ponesi prevedene potvrde iz policije i suda jer se to trazi za takve pozicije.

Welcome zeleni i srecno.

greenboy
24.02.2009, 09:51
Znaci morao bih nesto drugo da radim u Americi prvih godinu, dve, nema problema, ici cu da pecam krabe na Aljasci, a kazu da je kinta skroz pristijna, naravno ako se u medjuvremenu ne utopis u ledenom moru..... ali je ne volim da razmisljam o posledicama. :a014:

steficacvek
24.02.2009, 10:30
E cula sam da su pare ooooooodlicne u hvatanju krabi. Ali i tu ti je zestoka konkurencija, a i inicijacija. Plus, danima/mjesecima zarobljen na ledenom moru ... Sretno! :grin:

xeg
24.02.2009, 10:52
Znaci morao bih nesto drugo da radim u Americi prvih godinu, dve...

Morao bi da budes resident u county-ju u kom zelis da apliciras za police i sl. gov poslove.

kaneolopa
24.02.2009, 13:02
Znaci morao bih nesto drugo da radim u Americi prvih godinu, dve, nema problema, ici cu da pecam krabe na Aljasci, a kazu da je kinta skroz pristijna, naravno ako se u medjuvremenu ne utopis u ledenom moru..... ali je ne volim da razmisljam o posledicama. :a014:

Pozuri sa prijavom ... sada je u toku prijavljivanje za rad kako na turistickim brodovima, i kruzerima tako i za polove na Aljasci jer su oni uvek sezonski, ali dosta dobro placeni. Uzmi u obzir samo jos jednu stvar da je na Aljasci sve zivo dosta dosta skuplje zato sto se sve uvozi iz drzava malko juznije.

landlord
24.02.2009, 13:05
Htio sam bas pokrenuti ovu pricu oko sezonskih poslova, poslova na cruiserima.. i sl.
Mozda bi i MVP977 mogao malo vise da kaze o tim brodovima.
Meni bi bilo super, raditi tako nesto za pocetak. Dok ne dovedem engleski do jako dobrog nivoa, a i odmah imas bilo kakav posao.

lp
Ogi

dreamerns
24.02.2009, 14:07
Ja znam dosta ljudi koji rade po tim cruzerima. Sve koje znam su otisli tamo iz Srbije (dobili su radnu vizu, nisu imali zeleni karton i sl)....ne bi me cudilo da su ti poslovi opet "rezervisani" za poseban status i kategoriju...

kaneolopa
24.02.2009, 14:31
Fora je sa krstaricama da ako radis na jednoj takvoj... a zivis u US tebi taj novac nije bas neki velik prihod, a u suprotnom slucaju dok zivis u Srbiji taj novac je znacajnija suma. Fora je da ti se ne isplati da iznajmnjujesh stran kada ne zivis u nejmu... mozes npr da uzmesh storage space pa da u njemu drzis stvari, a kada se vratish sa krstarice.. vijash se sa stanovima i svime po redu da bi iznajmio nesto na 2-3 meseca i ponovo na brod nazad. Ovo je super stvar za one koji su sami, za porodicne ljude je ovo jako jako tezak posao. Za sve one koji su zainteresovani evo linkova
http://www.alaskajobfinder.com/
http://www.cruiselinesjobs.com/
Ima i drugih linkova ali mnogi traze da se uplati odredjena suma novca da bi pristupio listi poslova.

dreamerns
24.02.2009, 15:47
To si u pravu...lose su to placeni poslovi. Generalno se zaradi oko 800$ ako konobarises, sa tip-om uspeju da napucaju 1200-1500$....sto je nista za ameriku. E sada, nasi odlaze na po 9 meseci...pa ne trosi mnogo na krstaricu, jer ima hranu i smestaj...pa skupi.

tanik
24.02.2009, 20:00
Evo moja drugarica radi u shopu na brodu, prodaju sve i svasta, roba od 5 do 55000 $ ali plata joj je smesna 1200-1300 $. I tako vec dve godine i slabo da je sta ustedela. A kaze da se radi... uh, mnogo se radi, a dani su dani mrmota ali se nije pokajala sto je usla u tu pricu, pa ko voli nek' izvoli, nemate sta da izgubite. A kako ona kaze moze brzo da se napreduje, prvo asistent menadzer (posle vec drugog 6-mesecnog ugovora, ako znas sa ljudima), pa menadzer (posle 4,5 godina)... i tako posle nekih 10-ak godina mozes da postanes menadzer sa kopna, zivis u Tampi i radis u office-u.

I da, uopste ne mora da se zuri sa prijavama jer su smene radnika redovne (na 6 meseci, pa kome kad istekne), a sezona je cele godine, barem ona radi cele godine.

Sloba_Kg
02.03.2009, 13:54
evo nasao sam nesto zanimljivo na ovu temu:

education credential evaluators!!

SERBIA AND MONTENEGRO

At any time during the evaluation process, ECE reserves the right to request the following: Original documents; documents to be sent directly to ECE by issuing institutions; and/or a plan of studies that includes the units, credits, or number of hours of instruction for each subject.
• Photocopies of all official educational credentials issued in the official language of the country, beginning with the final year of secondary school. Send all those which apply to your educational history: If you are submitting documents from a postsecondary program, please include the Индекс (Study Book), and Уверение (Certificate of Record). These documents must list all courses, hours of study, and grades. If you have completed the postsecondary program, please submit the final Диплома (Diploma); If you are submitting Albanian-language documents from a postsecondary program in Kosovo, please include the Certifikatë (Certificate) listing all courses, hours of study, and grades. If you have completed the postsecondary program, please submit the final Diplomë (Diploma) and Diploma Supplement.
• Photocopies of English translations. You may prepare the translations yourself, as long as they are complete, literal, word-for-word, and in the same format as the original document. No English translations will be returned.
• Subject Analysis, Catalog Match, and Health Professions Licensure reports require a syllabus or other type of course descriptions to be submitted for all postsecondary academic subjects.
• Please check with the institution(s) to which you plan to submit our evaluation report for any additional documentation they might require. Some institutions require that we base our evaluation reports on original documents. If you plan to submit our evaluation report to one of them, you must submit original educational documents to us.
• If you submit insufficient documentation, we will contact you. We will keep your application active for six months, but you may request an extension. If we do not hear from you within six months or by the end of the extension, we will inactivate your application. A $60 re-activation fee is required if you want us to resume our evaluation after that date. If another six months passes without us hearing from you, we will discard all documentation. If you contact us after your documents have been discarded, a new application form, evaluation fee, and all documentation will be required.
• ECE will return original documentation sent in response to the instructions in Required Documentation, and any other original documentation specifically requested by ECE. You may request courier delivery for their return. If you do not request courier delivery, we will return your original documents via regular mail. All non-original documents, documents issued directly to us by academic institutions, original curricula and syllabi, and all photocopies become ECE's property and will not be returned.

landlord
20.03.2009, 14:14
Pozdrav,

jedna jako divna djevojka koja mi je puno pomogla u nekim pitanjima vaznim za dolazak i snalazenje u USA mi je dala i slijedeci info vezan za nostrfikaciju diplome.
CITIRAM:

Sto se nostrifikacije tice, ja sam poslala svoje transkripte na evaluaciju (samo ocjene, ne i opise predmeta) ECE http://www.ece.org/
Dobila papir na kojem pise da je moja diploma ekvivalentna BA in English i to je to. Poslodavac je nikada nije trazio.
Upozorenje za ove ECE - odmah ce ti preporuciti (nakon sto im posaljes sve papire) da ides na skuplju opciju procesa pa da im jos saljes opise predmeta (a kod nas su to bili opisi na tri strane) - meni rekli kao univerzitet tako trazi (jer sam htjela na jedan postdiplomski program) -- kontaktiram univerzitet a oni kazu ne, samo osnovno nam treba - posaljem ovima iz ECE da nista vise od zahtjevanog i placenog ne dopustam da rade i onda su popustili.

Imas jos i WES http://www.wes.org/ isto rade.

ZAVRSEN CITAT. :)

Dakle, ponesite obavezno ocjene i prevod istih i diplomu i prevod iste.

dmi
20.03.2009, 17:06
http://www.ece.org/
ovaj link ne radi iz nekog razloga

Sloba_Kg
20.03.2009, 17:22
http://www.ece.org/
ovaj link ne radi iz nekog razloga

Probaj u google educational credential evaluators

dmi
20.03.2009, 19:25
Probaj u google educational credential evaluators

hvala
pozz

marton
27.10.2011, 09:52
Pozdrav svima,

trebao bi pomoc oko priznavanje diplome u US.
Dakle, zavrsio sam visu skolu (smjer telekomunikacije) po starom programu u trajanju od 2,5 god (5 sem.) koja je izjednacena sa 3 god ili 180ECTS i zvanjem Bachelor's degree.
Nakon toga sam nastavio dodatni studij po Bologna sistemu na specijalistickom diplomskom studiju (smjer informatika) u trajanju od dodatne 2 god (4 sem) - 120ECTS.

Sa ovim sam postigao ukupno 300ECTS bodova, po sistemu 3+2 godine cime mi pripada zvanje Master's degree.

Kolika je mogucnost da mi se u US takodjer prizna Master's degree?

adojca
06.11.2011, 22:54
Imam i ja jedno pitanje :)
Video sam da je ovde bilo reči o priznavanju naše diplome u US, a i o tome da li postoji ili ne mogućnost da se neko sa GC-om zaposli u policiji.
Naime, konkurisao sam ove godine prvi put, i planiram da to činim dok me ne izvuku :)
E sad, studiram na Kriminalističko-policijskoj akademiji u BG-u, to je državni fakultet, i kad diplomiram imaću 240espb poena. Zanima me, da li postoji mogućnost da mi ovaj faks priznaju tamo, posle određenog vremena naravno, koje se javlja uopšte kao uslov za zaposlenje u policiji..?
Ako neko ima bilo kakvu informaciju, ili nagađenje, pretpostavku, dobro bi mi došla, čisto da znam da l' će mi faks biti vrednovan tamo, ili ne :)
Pozdrav svima ;)

ZeljkoUSA
06.11.2011, 23:34
Video sam da je ovde bilo reči o priznavanju naše diplome u US, a i o tome da li postoji ili ne mogućnost da se neko sa GC-om zaposli u policiji.
Naime, konkurisao sam ove godine prvi put, i planiram da to činim dok me ne izvuku :)
E sad, studiram na Kriminalističko-policijskoj akademiji u BG-u, to je državni fakultet, i kad diplomiram imaću 240espb poena. Zanima me, da li postoji mogućnost da mi ovaj faks priznaju tamo, posle određenog vremena naravno, koje se javlja uopšte kao uslov za zaposlenje u policiji..?
Ako neko ima bilo kakvu informaciju, ili nagađenje, pretpostavku, dobro bi mi došla, čisto da znam da l' će mi faks biti vrednovan tamo, ili ne :)
Pozdrav svima ;)

Koliko sam ja upucen bilo kakav rad u drzavnoj sluzbi zahteva drzavljanstvo...

Zana
07.11.2011, 01:12
Pozdrav svima ;)

Za LAPD officer job treba da si drzavljanin, odnosno da si u vreme aplikacije za posao "eligible and in process" za dobijanje drzavljanstva ukoliko si Green Card holder. Nakon 4 godine na ulici kao officer (akademija je placena) mozes da budes promovisan u detektiva ili drugu poziciju koja je otvorena. Bez obzira na skolovanje, u istom si kosu sa kandidatima koji imaju srednju skolu ili GED. U boljoj poziciji si kad dodje do promotion. Benefits su great.

Za ostale kriminalisticke poslove pretpostavljam da su ista pravila (criminalist na primer ali se ne trazi Policijska Akademija vec druge diplome).

Sve mozes da proveris vrlo lako na sajtu bilo kojeg PD. Meni je policijska stanica u istom bloku :grin: likovi su sjajni, kapetan (ili kako li se to vec sada kaze - kapetanjkinja mozda :grin:) je zaista cool lik - saradjujemo odlicno na nivou "komsijskog" udruzenja :) To protect and serve :)

adojca
07.11.2011, 21:04
Hvala na odgovorima @ZeljkoUSA, @Zana.
@Zana, tebi svaka čast na svemu do sad napisanom u cilju informisanja nas neinformisanih, još jednom, respect ;)

NightSky
16.01.2012, 17:18
Ima li arhitekata na forumu?

Kako je sa priznavanjem VSS arhitektonski fakultet, petogodišnji studij, prema starom programu (prije Bolonje)? Kod nas je po Bolonji sad to master, a po starom programu je diplomirani inženjer arhitekture.

I kakve su šanse za zapošljavanje? Radite li kao arhitekti, kao tehničari/crtači ili nešto skroz deseto?

zdravko80
16.01.2012, 18:41
Ima li arhitekata na forumu?

Kako je sa priznavanjem VSS arhitektonski fakultet, petogodišnji studij, prema starom programu (prije Bolonje)? Kod nas je po Bolonji sad to master, a po starom programu je diplomirani inženjer arhitekture.

I kakve su šanse za zapošljavanje? Radite li kao arhitekti, kao tehničari/crtači ili nešto skroz deseto?

Koliko sam ja informisan naše diplome nisu baš preterano merodovne ( pričao sa više njih koji su tamo vec više godina)... Znam samo da najbolje prolaze ljudi iz medicine pa i oni imaju trnovit put ... Da bi tamo radio kao arhitekta moraš bukvalno da kreneš od nule jer kao arhitekta teško da ćeš početi... Moj jedan drugar je građevinski inženjer koji je imao iskustva i sa tim iskustvom je otišao u Ameriku... Tamo je prve dve godine radio kao majstor iako je imao duplo bolje znanje od njegovog šefa... sad radi kao građevinski tehničar ... U ovoj godini očekuje da će biti neki pomoćnik inženjera a u toj firmi radi punih 5 godina...Meni je rekao da bukvalno moraš da imaš duplo bolje znanje od njihovih da bi uopšte i imao šanse za neku ozbiljniju poziciju... U svakom slučaju ne odustaj i samo napred... Svaki trud se isplati pre ili kasnije :) On je prezadovoljan. Najbitnije je da tamo se dobija šansa da napreduješ što tebi i odgovara :)

NightSky
17.01.2012, 08:05
zadravko80, hvala na odgovoru! Meni to uopće ne zvuči loše. Treba se prilagoditi novom načinu rada, drugim standardima, mjernim jedinicama, materijalima, načinima gradnje i logično mi je početi od niske pozicije (ne odmah projektovati novi WTC :;D:). Super je stvar što tamo ipak napreduješ. Sjetih se onog lika Pantića iz "Tesne kože" što je penziju dočekao kao "mlađi referent" :==D:

zdravko80
17.01.2012, 21:20
Apsolutno se slažem. Oni imaju neki svoj princip rada koji funkcioniše jako dugo i siguran sam da ga se nece odreci. Znaci krenes od pocetka i ucis po njihovom šablonu. Tek kasnije tvoje znanje će biti plus više. Kod njih nije sistem da svako radi sve i svašta... Znači ako si arhitekta oni te tamo upoznaju sa svojim principima rada i kroz određen period pripremaju te za mesto inženjera arhitekture...Još jednom svako dobro i da pozelenimo :)))

dreadnot
17.01.2012, 23:11
Ja imam par arhitekata u okruzenju, do skora su svi srecno radili, ali od kada je udarila kriza, a posebno u gradjevinskom sektoru, neke firme su otisle pod led, neke smanjile broj zaposlenih, pa su ljudi ostali bez posla. Kao i u svemu, i ovde je bitno da li imas srece, pa firma uspeva da nabavlja dobre poslove. Ocekuj da za pocetak budes tehnicki crtac, dug je put do arhitekte...

zdravko80
17.01.2012, 23:28
Ja imam par arhitekata u okruzenju, do skora su svi srecno radili, ali od kada je udarila kriza, a posebno u gradjevinskom sektoru, neke firme su otisle pod led, neke smanjile broj zaposlenih, pa su ljudi ostali bez posla. Kao i u svemu, i ovde je bitno da li imas srece, pa firma uspeva da nabavlja dobre poslove. Ocekuj da za pocetak budes tehnicki crtac, dug je put do arhitekte...

Svakako da je i tu kriza ucinila svoje... reci mi molim te jel imaš nekog od tvojih poznanika koji rade u mašinstvu i kakva je potražnja za mašinskim inženjerima. Svestan sam svega i ako bih uspeo da odem za početak morao bih da krenem od znatno manje pozicije ali kako je tu situacija sa mašinstvom? Hvala :)

vuxanne
21.01.2012, 23:09
Svakako da je i tu kriza ucinila svoje... reci mi molim te jel imaš nekog od tvojih poznanika koji rade u mašinstvu i kakva je potražnja za mašinskim inženjerima. Svestan sam svega i ako bih uspeo da odem za početak morao bih da krenem od znatno manje pozicije ali kako je tu situacija sa mašinstvom? Hvala :)

Konacno neko od moje fele! E pa dragi zdravko, ja licno mislim da za masince posla ima sve je stvar nauciti kako da nabudzis biografiju po americki i kako da naucis da se ponasas na intervjuima po americki (sto telefonskim sto onima uzivo). Koji si smer, znas li neke CAD/CAM/CAE i FEA softvere? Ako znas FEA, takve traze na jako puno mesta.

Jedina frka na pocetku moze biti oko ovih blesavih imperijalnih jedinica ali vremenom se naviknes i na ince i blesave standarde. Sve ostalo je isto i ovde i tu (mislim sto se na samu struku tice), zupcanik je zupcanik, proces je proces. Za razliku od arhitekture i gradjevine gde nije isto praviti kuce od blokova i cigli i ove ovde drvene ili one od metala i stakla.

A medicina je ovde poslediplomska skola (kao i pravo) i kad kazu za njih da su doktori (MD) stvarno jesu zavrsili dva fakulteta i odradili brdo praksi i ispita. Zato im, izmedju ostalog) ne priznaju diplome i moraju da polazu brdo tih ispita i da rade specijalizacije.

A ako si dipl.ing.mas ovde si M.S. u ME tako da imas i vise nego sto treba za masinca (za razliku od nasih lekara).

E da dodam jos i ovo: za prvi posao ti ne treba licenca ali kad jednom dobijes posao mozes da polazes ispit koji se zove FE exam (fundamentals of engineering exam) klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/Fundamentals_of_Engineering_exam) a nakon tri godine rada u struci mozes da polazes za inzenjersku licencu PE (professional engineer).

Moj ti je savet pucaj na radna mesta i prijave u firme ali mozda da imas za neku rezervnu varijantu da radis kao asistent na faksu (da se prijavis na neku poslediplomsku skolu gde finansiraju studije ) jer tako mozes da upadnes u neki bolji sistem za trazenje posla (skolu ne moras da zavrsis ako neces, mozes da napustis cim skontas neki posao, ovo ce samo da te ubaci u pricu, da ti da brze kreditne kartice, kreditnu istoriju, racun u banci i pristup firmama).

zdravko80
22.01.2012, 01:36
Konacno neko od moje fele! E pa dragi zdravko, ja licno mislim da za masince posla ima sve je stvar nauciti kako da nabudzis biografiju po americki i kako da naucis da se ponasas na intervjuima po americki (sto telefonskim sto onima uzivo). Koji si smer, znas li neke CAD/CAM/CAE i FEA softvere? Ako znas FEA, takve traze na jako puno mesta.

Jedina frka na pocetku moze biti oko ovih blesavih imperijalnih jedinica ali vremenom se naviknes i na ince i blesave standarde. Sve ostalo je isto i ovde i tu (mislim sto se na samu struku tice), zupcanik je zupcanik, proces je proces. Za razliku od arhitekture i gradjevine gde nije isto praviti kuce od blokova i cigli i ove ovde drvene ili one od metala i stakla.

A medicina je ovde poslediplomska skola (kao i pravo) i kad kazu za njih da su doktori (MD) stvarno jesu zavrsili dva fakulteta i odradili brdo praksi i ispita. Zato im, izmedju ostalog) ne priznaju diplome i moraju da polazu brdo tih ispita i da rade specijalizacije.

A ako si dipl.ing.mas ovde si M.S. u ME tako da imas i vise nego sto treba za masinca (za razliku od nasih lekara).

E da dodam jos i ovo: za prvi posao ti ne treba licenca ali kad jednom dobijes posao mozes da polazes ispit koji se zove FE exam (fundamentals of engineering exam) klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/Fundamentals_of_Engineering_exam) a nakon tri godine rada u struci mozes da polazes za inzenjersku licencu PE (professional engineer).

Moj ti je savet pucaj na radna mesta i prijave u firme ali mozda da imas za neku rezervnu varijantu da radis kao asistent na faksu (da se prijavis na neku poslediplomsku skolu gde finansiraju studije ) jer tako mozes da upadnes u neki bolji sistem za trazenje posla (skolu ne moras da zavrsis ako neces, mozes da napustis cim skontas neki posao, ovo ce samo da te ubaci u pricu, da ti da brze kreditne kartice, kreditnu istoriju, racun u banci i pristup firmama).

Hvala puno na veoma kvalitetnom odgovoru i dobrom savetu :) Ja sam inženjer procesnog mašinstva i imam stepen 6-1 ( znači tri godine traje). Mada imam iskustva i u proizvodnom mašinstvu. Od programa najviše koristim CAD, a što se tiče 3D koristim Pro Engeneer. Nisam imao prilike da razgovaram sa nekim ko ima iskustva u Americi,samo ono što načujem od drugih a i to je sve površinski. Koliko sam ja shvatio oni tamo striktno imaju podeljene smerove i ne idu previše u širinu za razliku od nas. Znam da je tamo drugi sistem i da bih se na početku morao prilagoditi njihovom sistemu rada...da budem iskren neće mi to biti problem... nisam planirao da nastavim školovanje mada nikakd ne reci nikad... Svakako i sam način razgovora sa njima je drukčiji. Od prilike nije mi problem ostati duže na poslu ako je to potrebno itd.... Čekam prvi maj pa videću... za sad mi je to najbitnije ... Veliki pozdrav i ako imaš još neku informaciju bio bih ti veoma zahvalan... Pozzz :)

spectra
22.01.2012, 04:42

Plz, mozes li dati link za neku od tih poslediplomskih skola gde finansiraju studije? Ja to prvi put cujem, a stvarno bi me interesovalo? Da li je to zaista skola ili ipak fakultet?
Tnx!

vuxanne
23.01.2012, 13:50
Hvala puno na veoma kvalitetnom odgovoru i dobrom savetu :) Ja sam inženjer procesnog mašinstva i imam stepen 6-1 ( znači tri godine traje). Mada imam iskustva i u proizvodnom mašinstvu. Od programa najviše koristim CAD, a što se tiče 3D koristim Pro Engeneer. Nisam imao prilike da razgovaram sa nekim ko ima iskustva u Americi,samo ono što načujem od drugih a i to je sve površinski. Koliko sam ja shvatio oni tamo striktno imaju podeljene smerove i ne idu previše u širinu za razliku od nas. Znam da je tamo drugi sistem i da bih se na početku morao prilagoditi njihovom sistemu rada...da budem iskren neće mi to biti problem... nisam planirao da nastavim školovanje mada nikakd ne reci nikad... Svakako i sam način razgovora sa njima je drukčiji. Od prilike nije mi problem ostati duže na poslu ako je to potrebno itd.... Čekam prvi maj pa videću... za sad mi je to najbitnije ... Veliki pozdrav i ako imaš još neku informaciju bio bih ti veoma zahvalan... Pozzz :)

Te tvoje trogodisnje mogu ovde da budu i Associate (A.S.) ili Bachelor (B.S.), zavisi od nostrifikacije i spiska predmeta. Oni imaju mnogo vise sto zovu Social Studies and Hummanities - recimo i oko 20 predmeta u svom B.S. manje tehnickih nego sto je kod nas. U Engleskoj ima jako puno inzenjerskih skola koje imaju trogodisnje injenjerske skole nakon kojih dobijes B.S. Naravno sve zavisi od tvojih odslusanih ispita da li bi ti priznali A.S. ili B.S. Mada znam coveka u Kanadi koga su zezali za nostrifikaciju petogodisnje dipl.ing elektro diplome sa nasih prostora jer nije imao dovoljno tih drustvenih predmeta (ja sam npr. imala samo Sociologiju i Engleski jezik).

Pa znas kako obicne B.S. studije masinstva su ti npr vise priblizne prve 3 godine masinstvu kod nas gde su predmeti opsti - tipa mehanike, fluidi, termo, i ostali. A ono sto je kod nas na zadnje 2 godine - ono vise specijalistickije - kod njih je drugacije - obicno je na poslediplomskim to dalje produbljivanje jednog smera. Njihov B.S. je univerzalniji, mozes da radis i termo, i fluide, i procese, i dizajn i sta god sa tim B.S. ME. Oni takodje ovde imaju podelu na Engineering i Technology koja je nesto drugacija nego kod nas. Ja big rekla da je Mechanical Engineering (ME) kod njihe vise toplotna, fluidi, mehanika i sl. a Mechanical Engineering Technology (MET) vise proizvodno masinstvo i mala automatizacija.

Procesno inzenjerstvo ovde cesto moze i da spada u rang ne samo masinstva vec i Chemical Engineering ali bolje se poslovi traze sa pretragom za "Process Engineer" a ne da probavas sa "Mechanical Engineer" samo.

vuxanne
23.01.2012, 13:59
Plz, mozes li dati link za neku od tih poslediplomskih skola gde finansiraju studije? Ja to prvi put cujem, a stvarno bi me interesovalo? Da li je to zaista skola ili ipak fakultet?
Tnx!

Da li je skola i fakultet? Pa zavisi koju terminologiju koristis. Ako koristis Serb-English varijantu koju sam ja i mnogi na ovom forumu pocela da koristim mesajuci nas i ovaj ovde jezik, pravi odgovor bi bio - univerzitet a ni skola ni fakultet. Isto kao kad bi ja tebe pitala sta ti znaci "plz" i "tnx" u tvojoj poruci :)

Evo ti link za pretragu 19,079 MS and PhD programa na 2240 univerziteta (zavisi koja te oblast zanima):

Search 19,079 Master's and PhD programs at 2,240 US universities (http://graduate-school.phds.org/find/field)

Primer: A za kolegu masinca, evo Boston Univerzitet koji mislim da ima njveci broj internacionalnih studenata:

klikni ovde (http://graduate-school.phds.org/university/bu/program/support/mechanical-engineering/3783) idi na "Support" pa "Type of Financial Support" pa ces da vidis da li imaju stipendije za asistente. 44 % su RA (research assistant), 20 % su TA (teaching assistant)

A sto se tice terminologije u Americi:

- Faculty - ovde ti znaci ne fakultet nego zaposleni na fakultetu
- School ili College - na srpskom skola je cesto naziv School of Engineering = College of Engineering ili School of Liberal Arts = College of Liberal Arts sto je u srpskoj terminologiji skup vise fakulteta u jednoj organizacionoj jedinici.
- Department of ________ (sta god) - ono sto bi kod nas bio pojedinacni fakultet ili insitut

Mene su placali da radim svoje poslediplomske studije. Isto kao sto su i u Srbiji - bila sam asistent (ovde sam imala nazive "Graduate Research Assistant", "Graduate Teaching Assistant", "Graduate Instructor" i "Graduate Fellow" - kako koje godine, sve u zavisnosti od metode finansiranja i sta sam radila). Samo sto u Americi se vodi da radis 20 sati nedeljno (ako si na F1 vizi, za one sa zelenom kartom mislim da smeju i vise da rade - nisam sigurna), oni ti pokriju troskove skolarine i plus dobijes mesecnu stipendiju. Imas jako mnogo takvih univerziteta u Americi. Zavisi u kojoj drzavi zivis...

Evo ti vise o tome kako se finansiraju studije poslediplomcima u Americi:

Sve sto ste oduvek zeleli da znate o studijama u Americi a niste smeli da pitate: (http://people.df.uns.ac.rs/~prodanvc/studije_u_americi.html)

Finansije

Kada budete popunjavali prijavu verovatno cete primetiti da u jednom delu traze od vas da im prilozite potvrdu o finansijama u kojoj im dokazujete da imate nekih 30,000 $ koliko ce vam trebati godisnje dok ste tamo (skolarina+zivot). Postedecu vas padanja u nesvest i reci da to nije problem. Fora je u tome da vecina katedri nudi neku vrstu finansijske pomoci. Kazem vecina jer mnogi privatni univerziteti i oni drzavni koji su najprestizniji znaju da ce bez obzira na sve uvek imati studenata koji ce se slomiti da budu primljeni i biti spremni da plate skolarinu i sami se izdrzavaju. Ostali fakulteti (katedre) u zavisnosti od toga koliki im je budzet nude neku od sledecih finansijskih pomoci:
1.) TA (teaching assinstantship)
- to je posao asistenta i to je najverovatnije da cete dobiti ako trazite. Kada ste asistent, znaci zaposleni na univerzitetu, skolarinu automatski ne placate, a u isto vreme dobijate i platu od koje se izdrzavate.
2.) RA (research assistantship)
- to je posao asistenta nekom profesoru gde mu pomazete u njegovom istrazivanju i to je super jer u principu sami odaberete profesora i onda u isto vreme i radite to sto volite, ucite, sticete iskustvo, a jos ste i placeni za to. Medjutim, obicno je mala verovatnoca da cete to dobiti u prvoj godini posto niko od tih profesora jos uvek ne zna koliko ste sposobni a ni vi mozda sami jos uvek ne znate s kim biste voleli da radite.
3.) fellowship
- to je stipendija. Znaci ne placate skolarinu, dobijate svakog meseca pare od kojih se izdrzavate a ne morate nista sem svojih studija i onoga sto zelite da radite. Postoje dva nacina da dobijete stipendiju- ako zasluzite, tj. ako budu impresionirani vasim rezultatima na testovima i prosekom, ili ako jednostavno zele da vas prime ali vec imaju suvise asistenata (ili mozda imaju mesta za asistente ali vase znanje engleskog nije dovoljno dobro da bi vas pustili da drzite vezbe njihovim studentima) i onih koji predaju i onih koji rade sa profesorima.
4.) tuition waiver
- ovo je nagora varijanta finansijske pomoci posto obuhvata samo to da ne morate da platite skolarinu a za zivot (stan, racuni, klopa, knjige...) morate sami da se snadjete.
Znaci, kad budete popunjavali prijavu popunite deo gde vas pitaju da li vam treba finansijska pomoc i rangirajte bas ovako ponudjene opcije, a uz onaj papir gde vam traze dokaz da imate 30,000$ nakacite jos jedan papir na kom im lepo napisite da je finansijska situacija u Srbiji takva i takva i da vi ako ne dobijete neku finansijsku pomoc ni necete moci da dodjete i to bi trebalo da resi stvar. No, dobro je da i pored te izjave koju cete nakaciti prvo kontaktirate nekog od njih ko je zaduzen za kontakte sa potencijalnim studentima i njemu objasnite situaciju.

Kad se radi o finansijama jako bitan faktor jer razlika izmedju zivota u malim i velikim gradovima. Dok veci gradovi, metropole, pruzaju zanimljiviji kulturni i nocni zivot, stanovati u njima je veoma tesko sto se tice finansijske strane jer i najruznija, najmanja soba koju mozete da iznajmite kosta vise nego citav dvosoban (napomena: kad se ovde kaze dvosoban misli se na dve spavace sobe, posto se dnevna soba podrazumeva) stan u nekom manjem univerzitetskom mestu. To ne bi bio problem da plata koju vam nude u velikim mestima naspram malih mesta proporcionalno raste, ali na zalost nije tako. S te strane, iako su neki od najboljih univerziteta smesteni bas u najvecim gradovima, tom izboru treba prici pazljivo bas iz ovog razloga.

rolovani
24.01.2012, 22:30
Da li neko mozda ima neke informacije, ili josh bolje iskustva, kako stoje stvari kod priznavanja diplome Tehnolosko metalurskog fakulteta iz Beograda (TMF)? U pitanju je odsek chemical engineering. Chuo sam da je jako teshko ako ne i nemoguce za posao? Unapred hvala.

vuxanne
24.01.2012, 22:37
Da li neko mozda ima neke informacije, ili josh bolje iskustva, kako stoje stvari kod priznavanja diplome Tehnolosko metalurskog fakulteta iz Beograda (TMF)? U pitanju je odsek chemical engineering. Chuo sam da je jako teshko ako ne i nemoguce za posao? Unapred hvala.

Ja sam clan American Foundry Society i dosta puta su mi slali neke ponude za posao u livnicama. Metalurski bi ti pre bio ovde Material Science Engineering. A ako si hemijskog smera vezano za metalurgiju, ja ti toplo preporucujem da se uclanis u ovo Americko drustvo livaca, imaju jako dobru berzu poslova pa probaj da se prijavljujes tu.

Samo nemoj da stavljas u rezime kad si rodjen, sliku, jel si u braku i slicne podatke koji su ubicajeni za rezimee na nasim prostorima. Probaj da pronadjes kakav format ovde koriste.

klikni ovde za AFS (http://www.afsinc.org/)

Ovde ti je da se registrujes kao novi korisnik (https://webportal.afsinc.org/Profile/CreateNewUser.aspx?ReturnPage=/MemberDR/MembershipApplicationType.aspx)

Placa se ali vredi da uspostavis kontakte jer poslodavci cesto pretrazuju ovo i mogu da te kontaktiraju. Mene su kontaktirale tri livnice a da se nisam ni prijavljivala. Jedna u Cikagu a druge dve isto na Midwest-u.

Oni organizuju svake godine negde na jesen ogromnu konferenciju u Drake Hotelu u Cikagu gde dodje masa kompanija i trazi kandidate. Moje iskustvo je da ovi americki studenti ne zude nesto preterano da rade u livnicama i da posla ima. To nije bas neko radno mesto iz snova mnogim ljudima a dobro placaju. Ako imas fakultet neces raditi na proizvodnoj traci nego u kancelariji za kompjuterom. Ja sam bas moje studente vodila u jednu livnicu i niko izgleda nema zelju da radi u nekoj kad zavrsi. Tako da moj licni utisak je da ima posla u livnicama ako ti to odgovara.

A za samo priznavanje diploma - ako napises u rezimeu sta si po zanimanju i objasnis u propratnom pismu, dostavis prevod ispita - nece te niko ni pitati za nostrifikaciju. Bar ja mislim. Cula sam od mnogih ljudi iz AFS-a da cene ljude obrazovane u istocnoj Evropi obrazovane vezano za metalurgiju. Ovde livenje najcesce imaju samo kao deo predmeta, ne kao posebno i mnogi rade to na poslediplomskim. Neki od vodecih strucnjaka u toj oblasti su iz naseg dela sveta, tipa Rumuni i sl.

rolovani
25.01.2012, 00:16
Hvala puno na iscrpnom odgovoru :1072:, medjutim ja sa metalurgijom imam jako malo veze. Moj smer je hemijsko inzenjerstvo :sleeping:, i po prirodi smera najprirodnija odrednica bi bila neka hemijska industrija, energetika (nafta itd.), farmacija i tako to.

vuxanne
25.01.2012, 02:42
Hvala puno na iscrpnom odgovoru :1072:, medjutim ja sa metalurgijom imam jako malo veze. Moj smer je hemijsko inzenjerstvo :sleeping:, i po prirodi smera najprirodnija odrednica bi bila neka hemijska industrija, energetika (nafta itd.), farmacija i tako to.

E pa imas American Society of Chemical Engineers klikni (http://www.aiche.org/). Kosta te ukljucenje 79 dolara ako se sa Balkana registrujes. I oni imaju bazu za pretragu usko strucnih poslova klikni ovde (http://careerengineer.aiche.org/c/search.cfm?site_id=1932) - mozes je pretrazivati i bez placanja clanarine. Evo ja sam probala pretragu sa "Process Eng/Design & Development" i iskocila su mi 22 posla. Probaj. Pregledaj sajt i vidi kako se zove kakvo zanimanje unutar struke posto hemijski inzenjer moze da radi jako puno poslova. Oglasi za posao im obicno ne sadrze ime diplome kao kod nas vec opis posla. Tipa "Plant management" ili "Process engineeer".

A u livnicama imaju zaposlene hemicare koji se staraju da je hemijski sastav legura sto liju odgovarajuci i prate procese. Ovdasnje livnice su totalno automatizovane, SCADA-e i cuda. A pominjem ti ih ne kao idealan posao nego kao sektor za koji mi se cini da ima problema da nadje ljudi. Sto bi rekli Idoli "Plamene zore, bude me iz sna, la la la la". Ali opet kazem, pare su pare, mozda bolje to nego kasa u Walmart-u.

A sto se nafte tice - gde drugo nego u Teksas.

Srecno!

rolovani
25.01.2012, 03:07
U pravu si, hemijski inzenjeri su stvarno nesto sto, sto bi rekla jedna domaca reklama, 'u sve (se) mesa'. :D To je i dobro i loshe. Voleo bih da nadjem bilo kakav posao - da je u struci, nemam nishta protiv metalurgije. Krecem put Chicago-a krajem marta, pa shta mi Bog da. :bravo:

Znachi sveukupno mislish da mi nije potrebno posebno doshkolovavanje/nostrifikacija?

vuxanne
25.01.2012, 03:33
U pravu si, hemijski inzenjeri su stvarno nesto sto, sto bi rekla jedna domaca reklama, 'u sve (se) mesa'. :D To je i dobro i loshe. Voleo bih da nadjem bilo kakav posao - da je u struci, nemam nishta protiv metalurgije. Krecem put Chicago-a krajem marta, pa shta mi Bog da. :bravo:

Znachi sveukupno mislish da mi nije potrebno posebno doshkolovavanje/nostrifikacija?

Koliko si godina studirao? Ovde B.S. traje 4. Obicno svi nasi inzenjerski programi nemaju problema cini mi se da budu priznati. Bitno da imas sve prevedeno na Engleski i overeno kod nekog sudskog tumaca.

A ako stvarno hoce neki papir da ti izvri evaluaciju, google-aj "foreign degree evaluation usa" i vidi imas razlicite sajtove sa razlicitim cenama. Evo ti primer jednog cenovnika klikni (http://www.foreigndegrees.com/pricelist.html)

Moja dipl.ing iz Srbije se ovde racuna kao M.S. (master diploma). I imam drugaricu iz Rusije kojoj su isto uradili ekvivalenciju preko agencije i isto je petogodisnja inzenjerska diploma prevedena u njihov master. Upisala je sa njom doktorske studije.

rolovani
25.01.2012, 20:06
Koliko si godina studirao? Ovde B.S. traje 4. Obicno svi nasi inzenjerski programi nemaju problema cini mi se da budu priznati. Bitno da imas sve prevedeno na Engleski i overeno kod nekog sudskog tumaca.

A ako stvarno hoce neki papir da ti izvri evaluaciju, google-aj "foreign degree evaluation usa" i vidi imas razlicite sajtove sa razlicitim cenama. Evo ti primer jednog cenovnika klikni (http://www.foreigndegrees.com/pricelist.html)

Moja dipl.ing iz Srbije se ovde racuna kao M.S. (master diploma). I imam drugaricu iz Rusije kojoj su isto uradili ekvivalenciju preko agencije i isto je petogodisnja inzenjerska diploma prevedena u njihov master. Upisala je sa njom doktorske studije.

Pazi kod nas studije traju 10 semestara, znachi pet godina. Ima nekih 34 ispita. Ja sam dobio titulu 'diplomirani inzenjer tehnologije' , ali fakticki je jednostavnije reci hemijski inzenjer. Sada po novom programu dobijaja se master diploma, koja je kao izjednachena sa 'diplomiranim', ali ne predstavlja magistraturu, shto je ustvari master u USA ako sam dobro shvatio.

vuxanne
25.01.2012, 21:49
Pazi kod nas studije traju 10 semestara, znachi pet godina. Ima nekih 34 ispita. Ja sam dobio titulu 'diplomirani inzenjer tehnologije' , ali fakticki je jednostavnije reci hemijski inzenjer. Sada po novom programu dobijaja se master diploma, koja je kao izjednachena sa 'diplomiranim', ali ne predstavlja magistraturu, shto je ustvari master u USA ako sam dobro shvatio.

Mojih 10 semestara iz Srbije je M.S. ovde. U skladu sa tim najverovatnije i tvojih (ovo najverovatnije kazem jer nisam telo koje vrsi ekvivalenciju). :grin:

dipl.ing = graduated engineer

Cim radis diplomski to se racuna u thesis ili directed project kako nekad kazu za zavrsni radu u M.Eng.

Za B.S. oni imaju samo zavrsni grupni projekat u poslednjem, osmom semestru.

antoniomk
03.02.2012, 03:16
U principu tehnicke struke (bez razlike sredno ili fakulteti) nemaju problem za posao ukoliko imas soodvetno radno iskustvo koje baraju na samom oglasu. O da translade diplome nije potrebno!!! Good Luck

dejancic
03.02.2012, 12:25
U principu tehnicke struke (bez razlike sredno ili fakulteti) nemaju problem za posao ukoliko imas soodvetno radno iskustvo koje baraju na samom oglasu. O da translade diplome nije potrebno!!! Good Luck

U zavisnosti koja je tehnicka struka itekako se gleda da li imas samo srednju ili fakultet. Pogotovo sto za USA nije toliko cesto da neko ima usko tehnicko opredeljenje posle zavrsene samo srednje skole, kao sto je slucaj u Srbiji. Na kraju krajeva, pogledajte oglase. Poslodavci po mom iskustvu iz elektrotehnike ili traze odredjene sertifikate koje mi novopridoslice nemamo ili traze zvanje i diplomu koju daje fakultetsko obrazovanje. To je sto se tice ispunjavanja uslova konkursa.

Ukoliko taj deo prezivis onda se slazem sa tobom. Dugogodisnje radno iskustvo iz odredjene strucne oblasti definitivno moze da pomogne u dobijanju posla, ali i pored te cinjenice ja se ne bih usudio da napisem da ljudi iz tehnicke struke bez problema nalaze posao u Americi. Tehnicki direktori posle one famozne recesije imaju na raspolaganju prilican broj starijih i iskusnih inzenjera koji se ocajnicki bore da nadju posao.

vuxanne
03.02.2012, 16:11
Jeste tako sto se tice srednjih tehnickih skola.

Oni pre imaju ovako nesto:
- Tehnicke vise skole - Technical Community Colleges - gde dobijes neki A.S. sto je dvogodisnja diploma, nesto se krace studira od nase vise skole - dve godine traje. (klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/Community_colleges_in_the_United_States))
- Majstorske skole - Vocational Schools - gde dobijes neke sertifikate (lici na nase trogodisnje zanatske skole u Srbiji). (klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/Vocational_school) i klikni za ovakve skole u SAD (http://en.wikipedia.org/wiki/Vocational_education_in_the_United_States)). Ovaj termin koriste kad pominju tehnicke skole iz Istocne Evrope - razumeju o cemu se radi.

Lista Community Collega u SAD: klikni (http://www.utexas.edu/world/comcol/state/)

Postoji tema na forumu o studiranju za A.S. (struka nije tehnicka ali slicno izgleda) klikni (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=277)

Markoo
24.04.2012, 11:28
Pozdrav svima,da li u Americi vazi nasa brokerska licenca ili moram tamo da polazem za njihovu da bih bio na berzi?

misica
24.04.2012, 15:16
da li neko zna jel postoje poslovi koji mogi da se rade u Americi,ali bez srednje skole i cula sam da postoje odredjeni kursevi koji mogu da se zavrse za takve slucajeve...ustvari osoba planira da se prijavi na lutriju sledece godine,odnosno njen muz posto vec znamo da je uslov srednja skola..u slucaju da izvuku muza,posto nju sigurno nece da li bi njoj pravili neki problem zbog skole..thanks:no:

Siberian
25.04.2012, 03:33
Tesko mada ima mogucnosti kako kazu ameri al sad dal ce da je iskoristi moze da zavrsi takav nekakav kurs bilo sta lupam sad elektricar kompijuterski tehnicar neki vecom privatnih tih skolica netraze srednju al je zato skolarina za tako nesto veca nego npr u cc racinaj da treba za kursda izdvoji od 2 do pet somica

misica
25.04.2012, 07:50
aaaa to je velika suma novca ali kad nije na vreme razmisljala...da li oni uopste gledaju ljude malo nize bez skole ili nije bitno ako zavrsi nesto,moze da radi normalan posao...

Vangelistexas
04.05.2012, 20:50
Evo i ja se javljam. Nadam se da cu sve uspeti da uradim kako treba, ali ono sto niko nije naveo jeste cena nostrifikacije diplome. Ove godine sam dobio green card, i diplomirani sam profesor engleskog jezika i knjizevnosti, i reklo bi se da je moja ambicija da predajem u srednjoj skoli kod njih. Da li znate, da li je potreban master za tako nesto ili se moze predavati sa BA? Neverovatno koliko pitanja ljudi mogu da imaju kad odlaze tamo :)

landlord
04.05.2012, 21:22
Imaju dvije agencije koje rade nostrifikaciju diploma. Mislim da je moja supruga platila za nostrifikaciju nesto manje od 100 dollara.

Da bi predavao u srednjoj skoli mislim da ces morati uzeti neke dodatne casove.

Evo ti link za jedan od skolskih distrikta u chicago suburbs:

http://www.generalasp.com/d203/onlineapp/default.aspx?Category=High+School+Teaching&all=cat

vuxanne
04.05.2012, 21:34
Evo i ja se javljam. Nadam se da cu sve uspeti da uradim kako treba, ali ono sto niko nije naveo jeste cena nostrifikacije diplome. Ove godine sam dobio green card, i diplomirani sam profesor engleskog jezika i knjizevnosti, i reklo bi se da je moja ambicija da predajem u srednjoj skoli kod njih. Da li znate, da li je potreban master za tako nesto ili se moze predavati sa BA? Neverovatno koliko pitanja ljudi mogu da imaju kad odlaze tamo :)

Ja mislim i da mozes da predajes u ESL pogramima gde god ih ima. Engleski za strejndzere... iliti elijense

acacrni
06.05.2012, 02:14
Pozdrav, da li je neko upoznat kako ide priznavanje za saobracajne skole i fakultete. Zavrsavam trenutno Visoku inzenjersku skolu smer Drumski i gradski saobracaj ( ne znam ni kako bi se to prevelo tamo ), krenuo sam da razmisljam o ovoj lutriji ( vidjao sam lutriju pre godinu dve, cak i bio na onom vladinom sajtu, ali sam mislio da je prevara neka :D ), pa cisto da se informisem sta sa skolom i kako. Inace nakon zavrsetka skole trebalo bi da mogu da nadjem posao vezano za ovo sve.

Након завршетка студија на Студијском програму Друмски и градски саобраћај, студент је овладао стручним знањима која за основу имају добро разумевање појава и процеса из делатности друмског и градског саобраћаја.

На основу интегралног знања студент је оспособљен да самостално користи стручну литературу, да усваја знања и достигнућа из науке, саобраћаја и технике и компентентно их примењује за обављање следећих послова: организација саобраћаја и транспорта; менаџмент у саобраћајним и транспортним предузећима; послови одржавања и техничког прегледа средстава транспорта; унутрашњи транспорт; процена штете на средствима транспорта и послови осигурања; пословни надзора са становишта спровођења законских прописа у друмском саобраћају; извођење наставе и провера знања у аутошколама; унутрашња контрола безбедности саобраћаја у саобраћајним и транспортним организацијама и сл.

vuxanne
06.05.2012, 12:22
Pozdrav, da li je neko upoznat kako ide priznavanje za saobracajne skole i fakultete. Zavrsavam trenutno Visoku inzenjersku skolu smer Drumski i gradski saobracaj ( ne znam ni kako bi se to prevelo tamo ), krenuo sam da razmisljam o ovoj lutriji ( vidjao sam lutriju pre godinu dve, cak i bio na onom vladinom sajtu, ali sam mislio da je prevara neka :D ), pa cisto da se informisem sta sa skolom i kako. Inace nakon zavrsetka skole trebalo bi da mogu da nadjem posao vezano za ovo sve.

Kod mene na faksu ovde saobracajni je u okviru "Civil engineering" - a u okviru njega "Transportation engineering" kao usmerenje. klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/Civil_engineering). Imaju specificnije poslove kao "highway engineer", "traffic engineer". Visa skola = Associate of Science (A.S.)

Ja bi to tvoje ovako nazvala u rezimeu: A.S. Civil Engineering - Transportation Engineering

Pogledaj poslove, samo skontaj sta je za A.S. a ne za B.S. (Pogledaj primer jednog pretrazivanja poslova, samo skontaj sta je za A.S. a ne za B.S.)

Pogledaj malo sajtove udruzenja vezanih za tu struku, svaka inzenjerska disciplina ovde ima svoje udruzenje. Najcesce imaju nesto sto se zove "job board" pa mozes da trazis direktno strucne poslove. Institute of Transportation Engineers - poslovi (http://jobs.ite.org/) i njihov sajt (http://www.ite.org/). Pregledaj taj sajt vidi kako zovu sta.

acacrni
06.05.2012, 12:54
Hvala puno na odgovoru, evo upravo gledam ove sajtove. Ako bih mogao da te zamolim za link do stranice tvog fakulteta da pogledam spisak predmeta i opis smerova, ako ti nije tesko, moze i na pm.

vuxanne
06.05.2012, 13:23
Hvala puno na odgovoru, evo upravo gledam ove sajtove. Ako bih mogao da te zamolim za link do stranice tvog fakulteta da pogledam spisak predmeta i opis smerova, ako ti nije tesko, moze i na pm.

klikni (https://engineering.purdue.edu/CE/Academics/Groups/Transportation) Ovde ne postoji fiksan spisak predmeta, postoji dosta izbornih predmeta. Ovde se tako nesto zove "plan of study" ili "curriculum requirements". link 1 (https://engineering.purdue.edu/CE/Academics/Undergraduate/PlanStudy) i link 2 (https://engineering.purdue.edu/CE/Academics/Undergraduate/PlanStudy/Curriculum-Flowchart-Basic.pdf)

Ali bolje da probas sa pretragom po "community college"-ima jer oni skoluju dvogodisnje diplome A.S. Npr. klikni (http://www.msbcollege.edu/degree-programs/business/transportation-business/associate-degree/). Evo ti opis posla transportation manager (http://www.onetonline.org/link/summary/11-3071.01) - u toj bazi podataka mozes da vidis kakve stvari se ocekuju od kog naziva konkretnog zaposlenja pa da vidis sta bi mogao da radis i kako da formiras rezime. Vidi i ovo: klikni (http://education-portal.com/transportation_degree.html)

Nasla sam ovaj neki community college u floridi gde ima to: opis kurseva (http://floridastatecollegecatalog.fscj.edu/content.php?filter%5B27%5D=TRA&filter%5B29%5D=&filter%5Bcourse_type%5D=-1&filter%5Bkeyword%5D=&filter%5B32%5D=1&filter%5Bcpage%5D=1&cur_cat_oid=25&expand=&catoid=25&navoid=3186&search_database=Filter&filter%5Bexact_match%5D=1) gde imaju nesto vezano za automobile klikni (http://floridastatecollegecatalog.fscj.edu/preview_program.php?catoid=25&poid=4373&returnto=3189)

A sad znas te kljucne reci za pretragu pa dalje nastavi sam. Dakle "A.S." i "transportation engineering". Srecno. Ja nisam te struke tako da sta god da nadjem, ti se ipak bolje razumes sta si zavrsio. Samo nemoj da se iznenadis kad nadjes neke programe za majstore pod A.S. Ovde nemaju strucne srednje skole pa zato. A.S. zanimanje ovde cesto bude nesto sto kod nas moze da radi neko sa adekvatnom srednjom skolom. Drugaciji im je obrazovni sistem od naseg.

acacrni
07.05.2012, 00:00
Hvala jos jednom, pogledao sam sve, ceo dan sam se zezao oko toga :) Moj posao je bas ovo sto si pronasla. Ovo sa community college-a bas i nije. Za sad sam resio ovo, sad samo da sacekam da se prijavljujem za lutriju. :D

vuxanne
07.05.2012, 00:31
Hvala jos jednom, pogledao sam sve, ceo dan sam se zezao oko toga :) Moj posao je bas ovo sto si pronasla. Ovo sa community college-a bas i nije. Za sad sam resio ovo, sad samo da sacekam da se prijavljujem za lutriju. :D

Njima na BS studijama npr 22 ispita budu "Electives - hummanities, liberal arts - nesto tipa sociologija, jezici, ispiti sa drugih smerova) a 22 budu strucni ispiti. Tako da sasvim moguce da imas sve strucno sto ima u BS ovde.

A ja u rezimeu za nas petogodisnji faks stavim dipl.ing-master a mozes i ti da stavis ing (engineer) jer u sustini ti nemas ni associate ni bachelor, nas skolski sistem je drugaciji) i oni to znaju. U Britaniji imas dosta programa gde je BS trogodisnja skola, pogotovu u inzenjerstvu. Jesi li ti po dvogodisnjem pogramu, 5 semestara ili 6 ukupno?

acacrni
07.05.2012, 00:55
Tri godine, 6 semestara. Ja sam kao po novom programu. Ja sam i ovde samo ing. Ustvari, nisam ni to jos, jos par ispita. :)

vuxanne
07.05.2012, 01:50
Tri godine, 6 semestara. Ja sam kao po novom programu. Ja sam i ovde samo ing. Ustvari, nisam ni to jos, jos par ispita. :)

Pisi 'ladno B.S. onda. Imam druga iz Velike Britanije koji je zavrsio trogodisnji inzenjerski program i to mu je B.S. Mislim i da je na mom faksu sad trogodisnji B.S.

Pogledaj ove plave zemlje imaju trogodisnji B.S.:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/BS_time.png

klikni za izvor (http://en.wikipedia.org/wiki/Bachelor_of_Science)

acacrni
07.05.2012, 02:33
Sad sam bas proveo jedno pola sata citajuci o tome, po vikipediji Serbia (three, four or five years), totalni haos :) In Serbia, the implementation of the Bologna Process started in some schools in 2005. The existing academic degree granted with a diploma was transformed into a baccalaureus and the programmes last for 4 or, in some cases, 3 years. Opet treba dodatna razasnjenja, tako da cu staviti B.S. pa cemo videti sta je u stvarnosti to.

TheNenad
07.05.2012, 13:34
Slušaj, bez fantaziranja, 3god VISOKE (ne više) škole je BS. Nisi još dobio diplomu (nisam ni ja zvaničnu), ali na njoj znam da piše "Bachelor". A vrlo mnogo sumnjam da bi iko dozvolio Srbiji da bilo kome izdaje diplome sa hologramom na kojima piše "Bachelor", da da on to nije. Najbolji sistem da utvrđivanje da li si BS/BA jeste po broju ESPB (eng. ECTS) bodova, koji mora biti 180 pa naviše.

Primer: http://www.fb06.uni-mainz.de/deutsch/529.php (dobro, ovo je BA, Bachelor of Arts, ali isti princip je i za BS, Bahcelor of Science).

4 godine za Bachelor uglavnom zahtevaju medicinske oblasti i pravne oblasti, koliko sam uspeo da saznam, ali u nekim zemljama je Bachelor i 2 godine, ali oni uglavnom nisu u Bolonjskom sistemu.

NightSky
07.05.2012, 14:14
Mene su ove Bachelor i Master titule i njihove varijacije potpuno sludile! :blink:

Ja sam završila Arhitektonski fakultet i stekla zavanje diplomirani inženjer arhitekture - dipl.ing.arh. Studij mi je trajao 5 godina, tj. 10 semestara i položila sam za to vrijeme 45 ispita + odbrana diplomskog rada.

Nakon uvođenja Bolonjskog procesa, studenti na mom fakultetu poslije 5 godina dobivaju titulu Master arhitekture.

U velikoj sam trilemi :grin: kako adekvatno prevesti svoju tutulu na engleski, a da se pri tome ne predstvaim lažno. Što više Google-am, to me više glava boli. :wacko:

Wikipedia kaže:

The degree is earned through several possible paths of study, depending on both a particular program's construction, and the candidate's previous academic experience and degrees. M.Arch degrees vary in kind, so they are frequently given names such as "M.Arch I" and "M.Arch II" to distinguish them.

It is worth noting that there is another route to becoming an architect: the continuous 5 year professional degree program. In such a program, after five years of study, students are awarded with a professional degree in architecture. Depending on the school and course of study, this could be either a Bachelor of Architecture (B.Arch) or an M.Arch. In the U.S., it is typically a 5-year B.Arch.

Može li mi neko pomoći, kako da prevedem svoju titulu? Možda kao 5-year B.Arch? Nemam nikakvih ESPB/ECTS bodova/kredita, nije toga bilo u moje vrijeme! :grin:

E, da, ovo mi je bitno i za područje US i Kanade.

vuxanne
07.05.2012, 14:30
NightSky, ti lepo napisi dipl.ing arch. Imas ovde ove neke firme za evaluaciju kvalfikacija ako treba. Znaju ovde dobro sta je dipl.ing. i to nije B.S. diploma. Ja lepo stavim dipl.ing-M.S ili graduated engineer da se vidi da je graduate degree sto bi ovi rekli. Nemojte se nista cuditi, moji studenti sede na faksu u skolskoj klupi 18 h u proseku. Ja sam imala nastavu minimum 6 h dnevno (min 30 h nedeljno). 3 h vezbi + 3 h predavanja minimum cak i za neke predmete i vise. Ovde nije to uvek slucaj. Cesto imaju samo 3 h predavanja, vezbe i nemaju to rade u okviru tih 3 h. Tako da nije isto 4 godine dva semestra 10-12 predmeta po 3 h nastave i ono sto je bilo kod nas u tom starom sistemu pre Bolonje. Ono cesto nisi mogao postici da zavrsis u predvidjenom roku, retki su uspevali. Masa mojih dodiplomskih predmeta jeste ovde na poslediplomskom nivou. A moj faks je to lepo resio, platis malo i daju ti diplomu po Bolonji. Jeste da ti izbrisu masu ispita koji vis ene postoje kao da ih nije bilo ali bar pise da je master diploma. A magistarska diploma nije jos PhD, visi negde izmedju svetova. U Rusiji magistar zovu PhD.

A opet da ponovim - pola im je social sciences, liberal arts, cuda neka van struke. Mom drugu u Kanadi nisu mogli da priznaju diplomu dipl ing elektrotehnike iz Hrvatske jer nije imao dovoljno tih social sciences. Moj student moze da uzme kurseve npr Art Appreciation, Music Appreciation, Movie Appreciation, Istorija SAD, ovi mi prvi padaju napamet. Znaci fora je da ne budu fah idijoti nego da imaju neku sirinu. I zato imaju manje tih strucnih ispita nego mi i to traje 4 godine. U Evropskim skolama obicno moze i 3 jer nemaju toliko ovih izbornih sa strane "electives"-a.

NightSky
07.05.2012, 15:00
Hvala na savjetu, vuxanne! :)

Šta misliš o varijanti: dip.ing.arch. - Graduated Architectural Engineer?
Ili je možda bolje Graduated Architect?
Znam da se u engleskom engineer uglavnom veže za "civil" ili "mechanical", za "architectural" ne baš.

Na mom faksu odbijaju izdati uvjerenje po Bolonji (da, svojevoljno odbijaju :ohman:), tako da ta varijanta otpada.

vuxanne
07.05.2012, 15:13
Hvala na savjetu, vuxanne! :)

Šta misliš o varijanti: dip.ing.arch. - Graduated Architectural Engineer?
Ili je možda bolje Graduated Architect?
Znam da se u engleskom engineer uglavnom veže za "civil" ili "mechanical", za "architectural" ne baš.

Na mom faksu odbijaju izdati uvjerenje po Bolonji (da, svojevoljno odbijaju :ohman:), tako da ta varijanta otpada.

Vidi po oglasima u Monster.com i slicno kako oni zovu. Mozda bolje npr Masters in Architecture (dipl.ing.arch). Nemaju ti na faksu smisao za biznis kao oni na mom. Lepo platis, njima kosta sta da nesto potpisu i ponovo odstampaju, eventualno neki prevod...

Pazi samo da ne stavis nesto da ne lici na architect u softverskom smislu, imaju tako neki posao ko se bavi arhitekturom softvera.

Ma naci ces nesto, ako nista za pocetak neko AutoCAD crtanje, toga ima svugde.

maja82
08.05.2012, 19:25
Pozdrav svima! Zanima me kakva je situacija sa Defektološkim fakultetom, apsolvent sam logopedije, još 3 ispita do kraja i interesuje me da li je moguće nostrifikovati diplomu, polaže se verovatno neka razlika ispita?

vuxanne
08.05.2012, 19:43
Pozdrav svima! Zanima me kakva je situacija sa Defektološkim fakultetom, apsolvent sam logopedije, još 3 ispita do kraja i interesuje me da li je moguće nostrifikovati diplomu, polaže se verovatno neka razlika ispita?

Na onom mom univerzitetu se taj smer zvao "Speech, language and hearing science".

maja82
08.05.2012, 20:05
Hvala vuxanne, moracu da istrazim detaljnije. Da li mozda znas da li se priznaje nasa diploma odavde ili moram pocinjati od nule?

vuxanne
08.05.2012, 20:18
Hvala vuxanne, moracu da istrazim detaljnije. Da li mozda znas da li se priznaje nasa diploma odavde ili moram pocinjati od nule?

Ja mislim da se priznaje. Moja drugarica iz Zagreba je ovde na PhD studijama a zavrsila je Defektoloski fakulet u Zagrebu. Mislim da se taj njihvo program u Hrvatskoj jako ceni ovde. A ne znam stvarno tacno, vise se razumem u inzenjerske discipline.

maja82
08.05.2012, 20:41
Hvala puno na informacijama. :) Naravno, ukoliko neko zna nešto više o ovome, neka napiše, stvarno bi mi koristile informacije iz prve ruke. Inače, sajt je super!

milos0809
10.05.2012, 00:54
Evo pošto poznaješ inženjerske struke da i ja priupitam znaš li nešto bliže kako stoji Inženjerski menadžment,smer Investicioni menadžment sa FTN? Mislim,nije neka inženjerija ali se bar tako zove a vidim da sigurno znaš o čemu se radi. :pozz:

vuxanne
10.05.2012, 01:26
Evo pošto poznaješ inženjerske struke da i ja priupitam znaš li nešto bliže kako stoji Inženjerski menadžment,smer Investicioni menadžment sa FTN? Mislim,nije neka inženjerija ali se bar tako zove a vidim da sigurno znaš o čemu se radi. :pozz:

Dragi Milose, pozdrav od bivseg asistenta profesora Cosica. Drzala bih ti mozda tu da sam ostala npr: Teoriju odlucivanja (ako si imao ovo, ja sam ta cetvrta na udzbeniku a jedina na njoj sa FTN-a), Osnovi teorije industrijskih sistema i slicno hehe

Ne znam za bas taj podsmer, ali imas ovde na forumu koleginicu, doduse drugo usmerenje, jako se lepo snasla ovde. Ja sam zavrsila Industrijsko inzenjerstvo, smer Mehatornika, robotika i automatizacija. Kao sto vidis priznali su mi FTN diplomu naravno.

dmi
10.05.2012, 06:49

evo sta pise na mom dokumentu nostrifikacije diplome
BA in English Language, Literature and History, University of Belgrade, Republic of Serbia , Faculty of Philology, 2002
IERF Inc, equivalency report issued on March 26, 2010 states that the degree is considered equivalent in level and purpose to the Bachelor of Arts in English Language and Literature, and the teaching thereof, awarded by regionally accredited colleges and universities in the United States.

Ne mogu da se setim tacno ali mislim da me je nstrifikacija kostala nesto oko $180. Kad budes znao gde ides tj u koju drzavu,onda ces da vidis skolske distrikte i koji su im uslovi. Ja nemam afiniteta da predajem ali znam da se u LAUSD jako desko ulazi u skole.
Kad sam zimus upisala master nisu mi trazili nikakvo dodatno polaganje ispita kao nekome ko je zavrsio fakultet u stranoj zemlji cak nisam morala ni da polazem ni TOFEL samo sam pisala waiver i trazila da me oslobode zbog prirode fakulteta koji sam zavrsila. i to su mi uvazli.
svako dobro!

vuxanne
10.05.2012, 11:49
Kad sam zimus upisala master nisu mi trazili nikakvo dodatno polaganje ispita kao nekome ko je zavrsio fakultet u stranoj zemlji cak nisam morala ni da polazem ni TOFEL samo sam pisala waiver i trazila da me oslobode zbog prirode fakulteta koji sam zavrsila. i to su mi uvazli.
svako dobro!

E bas mi bio pish da si morala da polazes TOEFL kao profesor Engleskog ... Meni nisu trazili ni nostraifikaciju, samo prevod na Engleski. Ali mislim kad se prijavljujes na poslediplomske da generalno ne treba jer znaju ti sto rade u prijemnim odeljenjima (admissions) sta kako gde. Imaju neki sajt koji koriste, uloguju se tamo, selektuju drzavu i kaze im se. Videla sam jednu zenu kako to radi.

milos0809
10.05.2012, 12:40
Nisam imao taj ispit ali mi je predavao prof Cosic Teoriju industrijskih sistema,stvarno fin covek. Ja sam ustvari zavrsio DIF u Novom Sadu pa samo master studije upisao na FTN i evo jos jedan ispit i master rad imam da zavrsim. Tako da ja trebam da nostrifikujem dve diplome pa se i tu malo dvoumim sta mi je isplativije za pocetak. Znam da za DIF treba TOEFL,drzavni i jos neki ispit da bih mogao da radim u skoli i to kao Bachelor,koliko sam razumeo. Ne znas kako se zove ta devojka koju pominjes? Mozes i na linkedin ako ne zelis ovde da je pominjes. :grin:
Takodje pozdrav za zamalo mog asistenta. :pozz:

vuxanne
10.05.2012, 13:10
Nisam imao taj ispit ali mi je predavao prof Cosic Teoriju industrijskih sistema,stvarno fin covek. Ja sam ustvari zavrsio DIF u Novom Sadu pa samo master studije upisao na FTN i evo jos jedan ispit i master rad imam da zavrsim. Tako da ja trebam da nostrifikujem dve diplome pa se i tu malo dvoumim sta mi je isplativije za pocetak. Znam da za DIF treba TOEFL,drzavni i jos neki ispit da bih mogao da radim u skoli i to kao Bachelor,koliko sam razumeo. Ne znas kako se zove ta devojka koju pominjes? Mozes i na linkedin ako ne zelis ovde da je pominjes. :grin:
Takodje pozdrav za zamalo mog asistenta. :pozz:

Ona je zavrsila petogodisnji dipl ing kod nas, nije bas ista prica. Nema veze. Inace ja mislim posto ovde ima jako jako puno gojaznih da ces sa DIF-om naci pre posao u svakom gradu. Imaju teretane na svakom cosku i te sportsko-rekreativne centre. Mozda gresim, ali ovde ti je za to trziste ooggrrooommnnnoo. Plus ima poslova za trenere valjda, sto po fakultetima, sto ovako, samo ne znam kako se upada u koji sport.

A finansije su vecina banki prebacila na onlajn sistem, a u bankama im rade Indijci i Indijke (outsoursing). Kad god okrenem banku da nesto pitam javi mi se neka Indijka. Ima i film o tome "Outsoursing". Opet, ne znaci da sam u pravu, mozda ces naci nekog sa boljim odgovorom. I realno ne razumem se bas gde sve rade oni sa tvojim smerom. Prvo mi padnu na pamet banke a sigurno da ima mnogo drugih opcija.

milos0809
10.05.2012, 13:25
Tako sam nesto i ja razmisljao. Vidis da vec razmisljam kao pravi iseljenik. :naughty:
U svakom slucaju hvala na brzim odgovorima koleginice. Ako sta treba sa starog fakulteta slobodno javi.

Dimitar
10.05.2012, 23:14
Zdravo ja sam iz makedonije pa jer bi mogle. Moju zenu su izvukle za gc pa sad me zanima jer je njena skola prinajena u americi. Ovako i pishe u diplomu Graduate professional physiotherapist, NQF VI B a to je sa 3 godine

Vladimir82
26.10.2012, 12:06
Interesuje me da li znas koliko bi trajala nostrifikacija DIF-a Universiteta u Beogradu, konkretno u New York-u?Da li je moguca uopste?
Hvala unapred!

milos0809
26.10.2012, 19:30
Interesuje me da li znas koliko bi trajala nostrifikacija DIF-a Universiteta u Beogradu, konkretno u New York-u?Da li je moguca uopste?
Hvala unapred!

Nadam se da je pitanje upuceno meni. :-)
Ne znam da ti kazem tacno koliko vremena traje posto koga god znam da je zavrsio DIF radi neki drugi posao i svi nesto odlazu tu nostrifikaciju. Uglavnom kazu da nije problem ali ih valjda nesto ne motivise dovoljno da odrade to (citaj solidno zaradjuju pa ih mrzi da se cimaju). Kontam i da je prica oko zaposljavanja ne bas jednostavna.

Fitz
18.11.2012, 17:45
Pozdrav. Da li veliku ulogu igra broj sati po odslušanom predmetu ili sam predmet? Pitam iz razloga jer sam kao vanredni student imao 25% sati od redovnih, ali sve isti predmeti. Razlika je jedino u tome što ostalih 75% praktički moraš sam napraviti. Koliko bi to moglo zakomplicirati stvar? Ispričavam se ako je već bila ova tema, mora da mi je promaklo. Hvala unaprijed na odgovorima.

Danero
26.11.2012, 22:28
Da li neko ima informaciju kakve su šanse diplomiranom ekonomisti, smjer Menadžment i marketing i desetogodišnjim radnim iskustvom u medijima (dakle, nije u struci) pokušati usmjeriti karijeru u pravcu računovodstva? Ukoliko se desi da me izvuku na lutriji, želja mi je prekvalifikovati se i raditi kao knjigovođa ili takvo nešto.....Postoje li neki dobri i priznati kursevi, programi u nekoj od zemalja s kojima bi se moglo takvo šta raditi ili je opcija upisati koledž?

Irena72
08.10.2013, 21:19
Ja sam diplomirani defektolog (sada po novom specijalni educator i rehabilitator). Da li neko ima iskustva sa nostrifikacijom diplome defektoloskog fakulteta u u USA?

p.s Fakultet je, pre dve-tri godine, promenio ime u Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.

vuxanne
09.10.2013, 12:36
Ja sam diplomirani defektolog (sada po novom specijalni educator i rehabilitator). Da li neko ima iskustva sa nostrifikacijom diplome defektoloskog fakulteta u u USA?

p.s Fakultet je, pre dve-tri godine, promenio ime u Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.

Ja koliko znam ovde nasi feketolozi idu na Speech and Hearing Sciences. Pogledaj ovo klikni (http://www.asha.org/certification/)
A za nostrifikaciju bilo koje diplome, imas agencije, platis i oni ti to urade. Ima ih dosta. Ja licno nisam to radila jer sam dosla ovde na studije a to nisam morala da radim za prethodne diplome.

vuxanne
09.10.2013, 12:43
Da li neko ima informaciju kakve su šanse diplomiranom ekonomisti, smjer Menadžment i marketing i desetogodišnjim radnim iskustvom u medijima (dakle, nije u struci) pokušati usmjeriti karijeru u pravcu računovodstva? Ukoliko se desi da me izvuku na lutriji, želja mi je prekvalifikovati se i raditi kao knjigovođa ili takvo nešto.....Postoje li neki dobri i priznati kursevi, programi u nekoj od zemalja s kojima bi se moglo takvo šta raditi ili je opcija upisati koledž?

Poznajem dvoje Kineza cije su zene dok jos uvek nisu na radnoj vizi ili zelenoj karti polagale ispite vezano za dobijanje sertifikata "Charteredfinancial analyst (CFA)". To je omiljena varijanta Kineskinja ili Kineza koji dodju ovde uz muza/zenu posto svi obicno ma sta zavrsili od fakulteta razbijaju matematiku. E sad, nisam te struke tako o tome ne znam nista osim sto mi dr google kaze a google-ati mozes i sam/sama pa probaj na tu temu. Evo za pocetak klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/Chartered_Financial_Analyst)

klikni za neke test nivoe izgleda ima 4 (http://www.schweser.com/cfa/)

neki CFA institut i rokovi za polaganje (http://www.cfainstitute.org/programs/cfaprogram/register/Pages/index.aspx?WPID=Programs&PageName=Homepage)

Ali opet neko ko je iz te struke bi sigurno znao bolje da te uputi. Ovo je nesto samo sto sam cula usput, kako sta tacno, ne znam (ovo mu dodje kao disclaimer).

Branimir Djuric
09.10.2013, 13:53
Pozdrav svima,
Zanima me da li neko ima informaciju da li je u Americi priznat Prirodno-matematicki fakultet, skraceno PMF, a smer Turizmologija i Geografija, posto sam zavrsio i jedan i drugi i master sam.
Veliki pozdrav za sve

vuxanne
09.10.2013, 15:13
Pozdrav svima,
Zanima me da li neko ima informaciju da li je u Americi priznat Prirodno-matematicki fakultet, skraceno PMF, a smer Turizmologija i Geografija, posto sam zavrsio i jedan i drugi i master sam.
Veliki pozdrav za sve

Ja iz-google-ah ovo BS in Hotel and Tourism Mngmt (http://www.scps.nyu.edu/academics/departments/tisch/academic-offerings/undergraduate/bs-hotel-tourism-management.html) i http://www.sti.edu/programs_tourism_hospitality_details.asp?local_pro code=17

Trenutno im ne rade vladini sajtovi ali postoji jedan College Navigator koji je oficijalni sajt njihove vlade za trazenje edukativnih programa. Koja zvanicna zanimanja imaju mozete potraziti ovde ili na Departmant of Labor onecareerstop sajtu. Ne rade trenutno pa vam ne mogu proslediti linkove.

College navigator je bio pre http://nces.ed.gov/collegenavigator/ ali ne znam posto ne radi kako je tacno sad.

A to sta priznaju a sta ne, sve zavisi od licne srece i gde se prijavi. Znam da ne priznaju pravo i medicinu jer su to ovde poslediplomske studije a ove ostale mogu samo da nagadjam. A mislim da je veoma relativno jer oni imaju toliko razlicitih programa i univerziteta, nije onako sve drzavno kao kod nas i fiksirano. I sve je od drzave do drzave. Srbija je kao npr. Mejn tako da je tesko ukapirati da su ovo ipad SJEDINJENE Americke DRZAVE a ne jedna ista totalno drzava svuda, ima razlika od drzave do drzave.

Emiiuki
10.10.2013, 14:34
Poznajem dvoje Kineza cije su zene dok jos uvek nisu na radnoj vizi ili zelenoj karti polagale ispite vezano za dobijanje sertifikata "Charteredfinancial analyst (CFA)". To je omiljena varijanta Kineskinja ili Kineza koji dodju ovde uz muza/zenu posto svi obicno ma sta zavrsili od fakulteta razbijaju matematiku. E sad, nisam te struke tako o tome ne znam nista osim sto mi dr google kaze a google-ati mozes i sam/sama pa probaj na tu temu. Evo za pocetak klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/Chartered_Financial_Analyst)

klikni za neke test nivoe izgleda ima 4 (http://www.schweser.com/cfa/)

neki CFA institut i rokovi za polaganje (http://www.cfainstitute.org/programs/cfaprogram/register/Pages/index.aspx?WPID=Programs&PageName=Homepage)
Ali opet neko ko je iz te struke bi sigurno znao bolje da te uputi. Ovo je nesto samo sto sam cula usput, kako sta tacno, ne znam (ovo mu dodje kao disclaimer).

CFA možeš polagati i kod nas. To je ranije organizovala Komisija za hartije od vrednosti po CFA programu i partijski profesori su se lepo nafatirali putem cene kursa i polaganja ispita. To se zvalo kurs za portfolio menadžera (teži kurs) i za investicionog savetnika (malo lakša varijanta). Po dobijanju licence si mogao da radiš u investicionim i penzionim fondovima kao menadžer/analitičar. Osim položenog kursa si morao da imaš nekoliko (zaboravila sam koliko tačno) godina iskustva na brokerskim ili investicionim poslovima da bi ti izdali licencu. Znam da je taj ispit mogao da se polaže i u Budimpešti, mislim da postoji nekoliko nivoa, a ta licenca je bila međunarodna. Oni koji su polagali oba kažu da su ovi međunarodni bili mnogo lakši i imali veću prolaznost (bar ti niži nivoi).
Sve u svemu, mislim da to nije ono što ti tražiš. Pretpostavljam da je za računovođu potrebno položiti neki kurs za licencu ali, naravno, moraš imati neko predznanje. Znam da si se raspitivala za Kanadu (pošto mene to najviše zanima) i tamo se polažu ispiti, s' tim da kod njih knjigovođe nisu svaštari kao ovde, imaš posebne knjigovođe za potraživanja, za dugovanja, za svaku stavku. Ono što je meni delovalo prilično primamljivo je zanimanje payroll clerk/officer (znam da ga ima i u USA pod tim nazivom), to bi bio neki obračun plata kod nas. Nema toliko puno knjigovodstva (pošto mi to nikada nije bila jača strana), relativno dobro je plaćeno i solidno se traži. Polaže se za licencu i plačaš članarinu godišnje. Prilikom spremanja licence moraš proći puno njihovih propisa i zakona što mislim da je za početnika teško zbog pravne terminologije. Ja sam spremala CFA ispite i sva literatura (osam velikih, debelih knjižurina) je bila na engleskom pri čemu sam samo par reči morala da potražim u rečniku. A kada uzmem bilo koji zakon na srpskom moram svaku rečenicu da pročitam bar pet puta (ako ne zaspim u međuvremenu)...

Irena72
11.10.2013, 20:48
Ja koliko znam ovde nasi feketolozi idu na Speech and Hearing Sciences. Pogledaj ovo klikni (http://www.asha.org/certification/)
A za nostrifikaciju bilo koje diplome, imas agencije, platis i oni ti to urade. Ima ih dosta. Ja licno nisam to radila jer sam dosla ovde na studije a to nisam morala da radim za prethodne diplome.
Hvala. Znas li mozda kako se nalaze agencije? Ja prvi put cujem za to.

vuxanne
12.10.2013, 05:05
Hvala. Znas li mozda kako se nalaze agencije? Ja prvi put cujem za to.

Na internetu klikni ovde (https://www.google.com/search?q=foreign+degree+evaluation&oq=foreign+degre&aqs=chrome.1.69i57j0l5.5932j0j7&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=93&ie=UTF-8)

Npr. selektuj svoju drzavu (http://www.wes.org/immigrants/preliminary.asp)

Koliko kosta klikni (http://www.wes.org/fees/schedule.asp)

Cula sam od jedne Ruskinje da je to radila kad je upisivala PhD (ima dpl.ing iz Rusije). Vise od toga ne znam jer to nisam radila.

mytweety.com
27.12.2013, 14:14
Zdravo,jas sam od Makedonija, bi sakala nekoj od iskustvo da mi kaze dali vo Amerika se priznava diploma za zavrsen magistar po MBA i magistar po Agroekonomija i kakvi se sansite za vrabotuvanje. Pozdrav i fala

Zana
15.01.2014, 23:02
Pozdrav svima,
Veliki pozdrav za sve

Branimire, druze?! Koja od ove dve diplome je podigla Srbiju (http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/434471/Odrekao-se-diplome-preko-novina-zbog-partijskog-zaposljavanja) na noge juce :) Pretpostavljam Turizmologija... Znaci, od mene :beer: kad pristignes ovamo, a ovi sto lupaju one negativne komentare mogu da ti pljunu pod prozor (jos to kratko vreme dok si tamo). Diplome donesi ovde, kad vec tamo nema ko da ih ceni - na osnovu njih ces i dobiti posao, a ne na osnovu partijske clanske karte.

vuxanne
16.01.2014, 00:13
Branimire, druze?! Koja od ove dve diplome je podigla Srbiju (http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/434471/Odrekao-se-diplome-preko-novina-zbog-partijskog-zaposljavanja) na noge juce :) Pretpostavljam Turizmologija... Znaci, od mene :beer: kad pristignes ovamo, a ovi sto lupaju one negativne komentare mogu da ti pljunu pod prozor (jos to kratko vreme dok si tamo). Diplome donesi ovde, kad vec tamo nema ko da ih ceni - na osnovu njih ces i dobiti posao, a ne na osnovu partijske clanske karte.

Tuzno... Ja kad citam statistike iz rodnog grada smrznem se. klikni (http://www.youtube.com/watch?v=Y3UtcifYdKE) 30 % nezaposlenih, od cega trecina mladi do 30 godina. U toj grupaciji 75 % nezaposlenih su zene, 25 % muskarci. I onda se pitaju ko im projektuje tu belu kugu... Sad nemaju ni vodu ta piju, tako da ce trend biti sve vise i vise odlazenja...

IgorMAD
16.01.2014, 00:17
I ja hocu da dam podrsku Branimiru. Procitao sam clanak u Blicu i sve one negativne komentare, ima ih i dosta, ali na srecu vise je onih koji znaju sta je decko hteo da kaze.
Zbog ovih negativnih nam je zemlja kakva jeste, zato i svi bezimo iz nje. Stalno neko omalovazavanje i vredjanje drugih ljudi.

Jednostavno se ne zna ko je od koga pametniji, naravno amerikanci su uvek jako glup narod i sve ih ubacuju u isti kos. Mi smo po defaultu svi najpametniji. Cim se pomene Tesla, svi smo mi Tesle i najpametniji jer smo Srbi. Pa naravno, kako drugacije, svi nas mrze jer smo izuzetno pametni i sve novo sto se smisli je Tesla smislio, odnosno MI. :D

Cim se pojavi neko novo saznanje vezano za bilo koju zivotnu oblast, a to je pronasao neki istrazivacki tim u kom se nalazi neki nas covek, odmah se svi identifikuju sa njim, jer bez njega sigurno to nije moglo (mozda i nije), ali da nije nas ne bi bilo ni tog pronalaska! :D

Branimir dolazi da vozi kamion u Chicago, ni jedan taj pametan lik koji zna da prica negativno o njemu ne bi to radio, jer su svi dovoljno lenji, nesposobni ali imaju vezu da rade u Telekomu ili EPS-u.

Sutra kad covek nesto napravi u zivotu, svi ti koji su ga pljuvali (iz njegovog okruzenja ili neki koje nepoznaje) ce mu se javiti da mu kazu kako su uvek bas oni verovali u njega.

Branimire, prvi ja castim pivo :)

sile2302
04.05.2014, 10:39
Pozdrav svima!

Završio sam arhitekturu u Sarajevu, po starom nastavnom planu i programu i imam zvanje diplomirani inženjer arhitekture, što je po novom planu i programu (Bolonji) Master, odnosno magistar diplomirani inženejr arhitekture.
Imam i 6 godina radnog staža, od toga oko 4 godine u projektovanju i 2 godine kao građevinski inspektor.

Ove godine smo izvučeni na lutriji i interesuje me šta mogu da očekujem sa ovom diplomom i njenim priznavanjem, odnosno sa nalaženjem posla u svojoj struci, pa makar to bilo i kao arhitektonski tehničar (pošto odlično radim u mnogim programima AutoCAD, ArchiCAD, ARtlantis i sl.) prvih nekoliko godina.

Što se tiče diplome, vjerovatno bih trebao da izvadim na fakultetu u Sarajevu kompletan spisak predmeta sa planom i programom rada i da to prevedem kod ovlaštenog sudskog tumača i kada dođem tamo da sa tim papirima apliciram za nostrifikaciju, gdje bi mi trebali poriznati ako ne sve bar jedan dio ispita, a taj dio što mi ne priznaju bih vjerovatno mogao ponovo da polažem. Ovo se neke moje pretpostavke, pa bih molio nekog koje možda prošao kroz sve to ili zna kompletnu proceduru da mi napiše nešto o tome!

Znam da se za odlazak u Australiju šalje mailom diploma, radni staž, naravno sve prevedeno i ovjereno, plati se oko 1200 AUD i za mjesec dana dobiješ nostrifikovani diplomu (ovo znam konkretno da je slučaj sa priznavanjem diplome arhitekture) i znam ljude koji su uspješno odradili tu nostrifikaciju, pa me interesuje da li postoji nešto slično i za USA, tako da dok čekam na intervju mogu taj dio da odradim!? Ili čak da uradim nostrifikaciju u Australiji, ne znam da li bi mi to bilo više priznato u odnosu na BiH diplomu?!

Hvala svima unaprijed na svim informacijama i savjetima!

hope
09.05.2014, 21:52
moj drug je arhitekta. završio je fax i odma zapalio za Kanadu u Toronto. bio je pun nade da će da se zaposli tamo i da će da ga cene.
radi već godinu dana u Walmart.

Magelan
09.05.2014, 22:08
Pozdrav svima,
Veliki pozdrav za sve

Evo nam forumasa i u Blic-u (http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/463622/U-Srbiji-bacio-diplomu-u-Cikagu-se-zaposlio).

karadjordje
09.05.2014, 22:36
Da i ja nesto spomenem, za inzenjerske struke:
http://ncees.org/credentials-evaluations/
NCEES radi pri inzenjerskoj komori i oni samo uporedjuju nasu "diplomu" (na osnovu predmeta i fonda casova) sa njihovim standardima i na osnovu toga dobijate kredite sa kojima se vidi da li ste "kompatibilni" sa njihovim sistemom skolstva.

- A. 32 college semester credit hours of higher mathematics and basic sciences (uglavnom smo tu isti)
- B. 16 college semester credit hours in a general education component that complements the technical content of the curriculum (mislim da ovo ne zadovoljavamo)
- C. 48 college semester credit hours of engineering science and engineering design Courses (skoro duplo vise imamo)

Rezultati se salju state board-u (u drzavi u kojoj se nalazite) i oni odlucuju da li mozete da polazete za FE (osnove inzenjerstva) koji inace svi njihovi studenti polazu, ako polozite, za par godina FS pa za par god. za PE (profesionalnu inzenjersku licencu).

Gore navedeni testovi: FE,PS,PE vaze samo za onu drzavu u kojoj se nalazite (u kojoj ste polagali za iste) ako se preselite u drugu moracete ponovo da polazete.

nesto vise o tome na:
http://www.gradnis.net/obrazovanje/evaluacija-diplome-u-usa/

Sale2322
11.05.2014, 00:24
Pozdav,

Zanima me da li neko zna bilo sta oko priznavanja diplome sa Ekonomskog fakulteta, Univerzitet u Beogradu, smer Marketing.

Inace, izvucen sam na lutriji, ocekujem intervju sledece godine, a takodje treba i fakultet da zavrsim do sledeceg leta, pa me zanima da li mogu da nostrifikujem diplomu, da nadjem posao ili da nastavim studije...?

Hvala.

vuxanne
11.05.2014, 02:20
Da i ja nesto spomenem, za inzenjerske struke:
http://ncees.org/credentials-evaluations/
NCEES radi pri inzenjerskoj komori i oni samo uporedjuju nasu "diplomu" (na osnovu predmeta i fonda casova) sa njihovim standardima i na osnovu toga dobijate kredite sa kojima se vidi da li ste "kompatibilni" sa njihovim sistemom skolstva.

- A. 32 college semester credit hours of higher mathematics and basic sciences (uglavnom smo tu isti)
- B. 16 college semester credit hours in a general education component that complements the technical content of the curriculum (mislim da ovo ne zadovoljavamo)
- C. 48 college semester credit hours of engineering science and engineering design Courses (skoro duplo vise imamo)

Rezultati se salju state board-u (u drzavi u kojoj se nalazite) i oni odlucuju da li mozete da polazete za FE (osnove inzenjerstva) koji inace svi njihovi studenti polazu, ako polozite, za par godina FS pa za par god. za PE (profesionalnu inzenjersku licencu).

Gore navedeni testovi: FE,PS,PE vaze samo za onu drzavu u kojoj se nalazite (u kojoj ste polagali za iste) ako se preselite u drugu moracete ponovo da polazete.

nesto vise o tome na:
http://www.gradnis.net/obrazovanje/evaluacija-diplome-u-usa/

Bas sam gledala na NSEEC sajtu skoro imaju nase univerzitete na spiskovima u bazi. Probaj da napravis profile koji ti treba da bi se ragistrovao/la za FE ispit, ja sam moj maticni univerzitet nasla (Univerzitet u Novom Sadu).

AmarM
19.05.2016, 19:58
Pozdrav svima,zelio bih da pitam da li je diploma iz kriminalistike dobivena u Sarajevu priznata u SAD?Hvala

BetterFuture
21.05.2016, 22:52
Pozdrav svima,zelio bih da pitam da li je diploma iz kriminalistike dobivena u Sarajevu priznata u SAD?Hvala

S obzirom da za sada nema nikoga ko bi ti odgovorio precizno, evo jedno pitanje i Zanin odgovor iz 2011 (post #60 sa ove teme:) ) :"
Citat:
Prvobitno poslao korisnik adojca http://www.zelenalutrija.com/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=26048#post26048)
Pozdrav svima ;)

Za LAPD officer job treba da si drzavljanin, odnosno da si u vreme aplikacije za posao "eligible and in process" za dobijanje drzavljanstva ukoliko si Green Card holder. Nakon 4 godine na ulici kao officer (akademija je placena) mozes da budes promovisan u detektiva ili drugu poziciju koja je otvorena. Bez obzira na skolovanje, u istom si kosu sa kandidatima koji imaju srednju skolu ili GED. U boljoj poziciji si kad dodje do promotion. Benefits su great.

Za ostale kriminalisticke poslove pretpostavljam da su ista pravila (criminalist na primer ali se ne trazi Policijska Akademija vec druge diplome).

Sve mozes da proveris vrlo lako na sajtu bilo kojeg PD. Meni je policijska stanica u istom bloku :grin: likovi su sjajni, kapetan (ili kako li se to vec sada kaze - kapetanjkinja mozda :grin:) je zaista cool lik - saradjujemo odlicno na nivou "komsijskog" udruzenja :) To protect and serve :) "

Koristi pretragu na forumu, sigurno ces naci jos korisnih informacija.

AmarM
22.05.2016, 08:39
S obzirom da za sada nema nikoga ko bi ti odgovorio precizno, evo jedno pitanje i Zanin odgovor iz 2011 (post #60 sa ove teme:) ) :"
Citat:
Prvobitno poslao korisnik adojca http://www.zelenalutrija.com/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=26048#post26048)
Pozdrav svima

Sve mozes da proveris vrlo lako na sajtu bilo kojeg PD. Meni je policijska stanica u istom bloku :grin: likovi su sjajni, kapetan (ili kako li se to vec sada kaze - kapetanjkinja mozda :grin:) je zaista cool lik - saradjujemo odlicno na nivou "komsijskog" udruzenja To protect and serve :) "

Koristi pretragu na forumu, sigurno ces naci jos korisnih informacija.
Hvala vam na odgovoru,ali nažalost niste shvatili moje pitanje.Pitao sam da li mi je priznat fakultet ili moram da radim nostrifikaciju.Posao u policiji ne mora da bude zagarantovan,samo zelim da znam da li ce mi vrjednovati da imam Bachelors Degree :) Hvala ipak

slucajni_prolaznik
22.05.2016, 09:01
Hvala vam na odgovoru,ali nažalost niste shvatili moje pitanje.Pitao sam da li mi je priznat fakultet ili moram da radim nostrifikaciju.Posao u policiji ne mora da bude zagarantovan,samo zelim da znam da li ce mi vrjednovati da imam Bachelors Degree :) Hvala ipak

Pretpostavljam da ce to tesko znati iko ukoliko nije bio u potpuno istoj situaciji (ista skola, isti zeljeni posao/skolovanje). Mozda da nekako pitas neku policijsku administrativu direktno, to jest da ti neko sa foruma pomogne oko toga koga bi trebalo direktno da pitas.

Kuguar
22.05.2016, 10:07

Ovo je forum ipak za lutriju, a nekako, ako te zanima uskostručno, mogao si da potražiš preko neta milion puta. Ipak, nema svako istu školu pa da znamo.
Moraš nečega da budeš svestan, retko koji fakultet ili viša škola se odavde priznaju. A lepo su ti napisali, moraš da budeš državljanin, da bi radio posao u toj struci...

AmarM
22.05.2016, 15:50
Postavio sam pitanje u nadi da ce neko vidjeti ko je zavrsio takav fakultet.Izgleda da vecina ovdje misli da je kriminalistika usko vezana za policijsku struku.

Magelan
22.05.2016, 19:23
Postavio sam pitanje u nadi da ce neko vidjeti ko je zavrsio takav fakultet.Izgleda da vecina ovdje misli da je kriminalistika usko vezana za policijsku struku.

Postovani,

Ljudi su odlicno shvatili vase pitanje, odgovorili na vase pitanje, dali vam smernice gde van ovog foruma da potrazite detaljnije informacije, medjutim vi ocito ocekujete da vam neko odgovori ono sto biste vi zeleli da cujete. Niti imamo clanove koji su se na forumu javno izjasnili kao osobe koje su zavrsile/bave se kriminalistikom, glumom ili hortikulturom, niti je ovaj forum usko specijalizovan za tematiku te vrste.

Mastarenje i sanjarenje po forumu je ok, dok ne predje u domen trolovanja, a vi ste vec tu negde. Zamolicu vas za socijalno odgovorno ponasanje na forumu.

Unapred zahvalan,
Moderator

AmarM
22.05.2016, 21:31
Ja samo istrazujem mogucnosti ali su nazalost svi toksicni

cilimcilim
06.06.2016, 02:02
Ima li nekih novosti o specijalnoj edukaciji?
Jel postoje neki sajtovi gde mozes da pronadjes full scholarship za ovakve programe?

vuxanne
11.06.2016, 03:47
Ima li nekih novosti o specijalnoj edukaciji?
Jel postoje neki sajtovi gde mozes da pronadjes full scholarship za ovakve programe?

Ima sigurno, u to ne sumljam. Srecno sa trazenjem, ovde nekako najcesce koriste google i najvazniji su dobre kljucne reci. U tvom slucaju preporucujem ove reci: "special education programs scholarships" i dodaj koji nivo obrazovanja te zanima. Ako te mrzi da kucas evo kopiracu ti i link klikni (https://www.google.com/search?q=rachel+shoeder&ie=utf-8&oe=utf-8#q=special+education+programs+scholarships)

mengel
19.12.2016, 14:27
Da li iko zna da li se u Americi priznaje diploma za policajca i koja je procedura predati zahtev za prijem u policiji USA?

johnywalker
19.12.2016, 18:54
Da bi radio u policiji moras biti americki drzavljanin. Oni imaju svoju obuku koju moras proci. Ta diploma ti eventualno moze biti od koristi poslije, kako se napreduje u policijakoj karijeri, pa da bude kao plus.

cirapfc
20.12.2016, 03:00
Neke drzave dozvoljavaju i ljudima sa green cardom da se zaposle kao policajci... To sam vec cuo negde, a malo sam i izguglao: http://www.usatoday.com/story/news/nation/2015/03/21/immigrant-police-officers/70236828/

Ggaga
22.05.2017, 14:30
Da li moze da se evaluira nezavrsen fakultet: naime muzu je ostalo jos 3 isipta na masinskom fakultetu. Da li moze da se posalje spisak polozenih ispita sa opisom bez diplome ( jer je ne poseduej) i da dobije bilo kakvu evaluaciju?
Hvala

LJ75
22.05.2017, 15:43
Ovi bi trebali da budu mjerodavni, pa mozda da provjerite sa njima. Inace, primarno se bave nostrifikacijom (kompletiranih) diploma i sl., ali nece skoditi da ih direktno kontaktirate.

http://www.wes.org/evaluations/preliminary.asp

SEEUSAIC
22.05.2017, 16:44
Da li moze da se evaluira nezavrsen fakultet: naime muzu je ostalo jos 3 isipta na masinskom fakultetu. Da li moze da se posalje spisak polozenih ispita sa opisom bez diplome ( jer je ne poseduej) i da dobije bilo kakvu evaluaciju?
Hvala

Molimo vas da ne postavljate isto pitanje na vise tema. Copy/paste postova nije dozvoljen.

Sup.Mod.

Ggaga
22.05.2017, 22:01
Molimo vas da ne postavljate isto pitanje na vise tema. Copy/paste postova nije dozvoljen.

Sup.Mod.

ok hvala pardon nije mi bilo jasno posto ima vise tema sa istom predmetom koja je najaktuelnija/najaktivnija

markoni
08.06.2017, 01:38
Zna li neko nekog ovlascenog prevodioca nasih diploma na engleski u Beogradu sa okolinom, prvenstveno nekog koji ovo radi?

Zanima me takodje koliko traje taj postupak prevodjenja diplome i sta sve treba uraditi u tom procesu, kao i da li nasa diploma moze nesto da znaci u americi ako nije prevedena kod ovlascenog prevodioca, nego ako je na srpskom jeziku.

Magelan
08.06.2017, 04:51
Zna li neko nekog ovlascenog prevodioca nasih diploma na engleski u Beogradu sa okolinom, prvenstveno nekog koji ovo radi?

Zanima me takodje koliko traje taj postupak prevodjenja diplome i sta sve treba uraditi u tom procesu, kao i da li nasa diploma moze nesto da znaci u americi ako nije prevedena kod ovlascenog prevodioca, nego ako je na srpskom jeziku.

Ukoliko je u pitanju diploma vise ili visoke strucne spreme, mnogo vise vredi evaluacija diplome nego sam prevod. Postoji vise agencija u US usko specijalizovanih za evaluaciju stranih diploma kao su ECE (https://ece.org) i gore pomenuti WES.

Po dolasku u US 2010. sam odradio evaluaciju preko ECE-a i imam dokumentaciju o broju kredita i stecenom zvanju (transcript). Ono sto je potrebno poslati u ECE jeste kopija originala diplome i prevod iste. Prevod za ECE moze, ali NE MORA da bude izvresen od strane prevodioca - moze i licni prevod podnosioca zahteva ukoliko je sposoban da ga sam prevede. Sto se tice kredita po pojedinim predmetima, za to sam dodatno prilozio kopiju indeksa (sve strane) sa prevodom. Ovo je konkretno bila "Course by Course" evaluacija koja kosta $160.

Za WES nemam informacije iz prve ruke.

slucajni_prolaznik
08.06.2017, 05:01
Ukoliko je u pitanju diploma vise ili visoke strucne spreme, mnogo vise vredi evaluacija diplome nego sam prevod. Postoji vise agencija u US usko specijalizovanih za evaluaciju stranih diploma kao su ECE (https://ece.org) i gore pomenuti WES.

Po dolasku u US 2010. sam odradio evaluaciju preko ECE-a i imam dokumentaciju o broju kredita i stecenom zvanju (transcript). Ono sto je potrebno poslati u ECE jeste kopija originala diplome i prevod iste. Prevod za ECE moze, ali NE MORA da bude izvresen od strane prevodioca - moze i licni prevod podnosioca zahteva ukoliko je sposoban da ga sam prevede. Sto se tice kredita po pojedinim predmetima, za to sam dodatno prilozio kopiju indeksa (sve strane) sa prevodom. Ovo je konkretno bila "Course by Course" evaluacija koja kosta $160.

Nisam jos stigao da pregledam ceo pomenuti sajt, pa bih vas pitao da li ste prevod strana u indeksu isto sami uradili? Da li umesto prevoda indeksa moze da se koristi spisak polozenih ispita i da li i on moze samostalno da se prevede? Hvala.

Magelan
08.06.2017, 05:06
Nisam jos stigao da pregledam ceo pomenuti sajt, pa bih vas pitao da li ste prevod strana u indeksu isto sami uradili? Da li umesto prevoda indeksa moze da se koristi spisak polozenih ispita i da li i on moze samostalno da se prevede? Hvala.

Sve sam preveo sam. Poslao sam bio i prevod onog spiska sa predmetima i brojem sati koji sam bio dobio kao dodatak diplomi prilikom diplomiranja.

Koliko vidim na njihovom sajtu pise "uverenje ili indeks" tako da pretpostavljam da je moguce odraditi evaluaciju samo sa diplomom i uverenjem sa spiskom polozenih ispita (dodatak diplomi se to zvalo na mom fakultetu). Najbolje bi bilo da ih kontaktiras i proveris.

ejpril88
09.06.2017, 15:58
Meni je diplome i transkripte ocena prevodila zena koja radi kao prevodilac na mom fakultetu. Master rad mi je prevodila neka agencija, Oxford nesto... ne secam se naziva ali znam da su u Beogradskoj i odradili su OCAJAN prevod, vracala sam im da isprave greske. Mnogo bih bolje prosla da sam sama prevodila, nego ja reko' ajde da bude profi posto mi je trebalo da konkurisem za PhD. Katastrofa su, nikako ne idite kod njih.

markoni
09.06.2017, 17:18
Razumem, znaci prevod diplome ne znaci koliko evaluacija.

a evaluacija se vrsi u US, uz prevod koji cak i ja sam mogu da uradim jer ne mora da bude uradjen od strane ovlascenog prevodioca.

znaci valja da original diplome bude pri ruci, makar i ne prevedene diplome :)

markoni
11.06.2017, 15:40

Da li je fotokopija vase diplome bila overena u Srbiji ili u US (znaci li to da original diplome nije ni bio neophodan za ECE, tj. original diploma moze da ostane cak i u Srbiji)?

Pretpostavljam da ni overavanje prevoda diplome nije bilo neophodno?

da li umesto kopije indeksa moze kopija dodatka diplomi (na njemu takodje stoji spisak ispita), pretpostavljam da se i to prevodi, ali da takodje ne mora biti overen prevod...

ejpril88
12.06.2017, 14:32
Za dodatak diplomi dobro proverite, meni je npr. bilo navedeno da traze transkripte (spiskove polozenih ispita sa ocenama) ali su mi na mom faksu rekli da mogu i dodatak diplomi da odnesem jer "sto bih bacala pare na jos jedan prevod". Od 7 univerziteta gde sam konkurisala, njih 6 mi je zaista prihvatilo dodatak diplomi, ali je jedan izricito trazio transkript, iako sve sto pise u transkriptu pise i u tom dodatku.

Magelan
12.06.2017, 16:40
Da li je fotokopija vase diplome bila overena u Srbiji ili u US (znaci li to da original diplome nije ni bio neophodan za ECE, tj. original diploma moze da ostane cak i u Srbiji)?

Fotokopije nisu bile overavane, ni u Srbiji, ni u USA.
Kako je evaluacija radjena pre 7 godina, postoji velika mogucnost da su pojedini detalji u proceduri izmenjeni i postoji mogucnost da vam traze da prilozite originale na uvid. Stoga ponesite originale sa sobom i svakako proverite sta je trenutno potrebno priloziti od dokumentacije.

Pretpostavljam da ni overavanje prevoda diplome nije bilo neophodno?

2010. nije bilo potrebno. Proverite trenutnu proceduru i listu potrebnih dokumenata na zvanicnom sajtu ece.org

da li umesto kopije indeksa moze kopija dodatka diplomi (na njemu takodje stoji spisak ispita), pretpostavljam da se i to prevodi, ali da takodje ne mora biti overen prevod...

Nisam siguran. I za ovo pitanje je najbolje da konsultujete ece.org

markoni
17.06.2017, 12:38
Fotokopije nisu bile overavane, ni u Srbiji, ni u USA.
Kako je evaluacija radjena pre 7 godina, postoji velika mogucnost da su pojedini detalji u proceduri izmenjeni i postoji mogucnost da vam traze da prilozite originale na uvid. Stoga ponesite originale sa sobom i svakako proverite sta je trenutno potrebno priloziti od dokumentacije.

2010. nije bilo potrebno. Proverite trenutnu proceduru i listu potrebnih dokumenata na zvanicnom sajtu ece.org

Nisam siguran. I za ovo pitanje je najbolje da konsultujete ece.org

Znaci u sustini je tada bilo dovoljno priloziti neoverene fotokopije i neoverene (mozda cak i sopstvene) prevode (diploma, indeksa, dodataka diplomi, programa...)

Moguce da se i nije promenilo od tada... ako ponesem samo neoverene fotokopije svega navedenog, tu mogu prevesti, i ukoliko se nije promenilo pravilo koje je tada vazilo, to bi moglo biti dovoljno...

ukoliko se nesto ipak promenilo, uvek mogu zamoliti nekog da mi donese iz Srbije originale... ako ih ja sam ne mogu tada doneti a trebaju mi npr...

ja nemam u planu da to uradim kao nesto od prvih stvari koje cu uraditi... mozda posle godinu dana ili tako nesto... nije mi zurba, samo se raspitujem...

Hvala na informacijama svakao

subman
05.02.2018, 22:37
Zanima me kakvo je sada stanje?
Ja bih da mi urade evaluaciju Fakulteta iz Beograda,
da li mora i opis predmeta i sta se ucilo iz njega - curriculum, znam jednom su mi u inostranstvu trazili kad sam se prebacivao na Faks tamo....

1) da li treba plan i program studija (curriculum) na engleskom da prilozim tamo gde mi evaluiraju?

2) Da li je uopste moguce zaposliti se s Fakultetom iz Srbije, moj je ekonomske struke

tile83
18.02.2018, 08:11
Zanima me kakvo je sada stanje?
Ja bih da mi urade evaluaciju Fakulteta iz Beograda,
da li mora i opis predmeta i sta se ucilo iz njega - curriculum, znam jednom su mi u inostranstvu trazili kad...
Suprug I ja smo odradili nostrifikacije preko WES (World Educational Services), pogledajte na njihovom sajtu detalje, a ako zelite na srpskom kucajte na krstarica forumu. U sustini, dok. Treba da posalje fakultet te vam fax mora udariti pecat na zatvorenu kovertu... Pozzz

18.02.2018, 22:58
Jedno pitanjce :) Da li se nasa Gimnazija ( bilo koji smer ) u Usa tretira kao High school,ili je potrebno pozavrsavati nesto dodatno da bi se nasao neki odgovarajuci posao? Ili se to ne vrednuje uopste? ( Upoznata sam da se nasa strucna sprema ne vrednuje tamo :no: i da je potrebno doskolovavanje,ali rekoh opet da pitam ). I da li se kurs 'Poslovna korespodencija na Engleskom jeziku' moze 'smatrati' ekvivalentnim ili je potrebno jos nesto dodatno?
Hvala puno na odgovoru :1072::1072::1072:

Aura
19.02.2018, 01:02
Jedno pitanjce :) Da li se nasa Gimnazija ( bilo koji smer ) u Usa tretira kao High school,ili je potrebno pozavrsavati nesto dodatno da bi se nasao neki odgovarajuci posao?

Priznaje se nasa Gimnazija kao americka High School i ne trebas nista dodatno zavrsavati. :)
I ja sam zavrsila Gimnaziju, prevela i nostrifikovala diplome i dalje sam bila spremna za rad i/ili nastavak skolovanja.
Za posao mi niko nije trazio diplome, samo u aplikaciji napises da imas zavrsenu high school i to je to.
Za dalje skolovanje sam morala predati jedan primjerak diplome.

19.02.2018, 19:25
Priznaje se nasa Gimnazija kao americka High School i ne trebas nista dodatno zavrsavati. :)
I ja sam zavrsila Gimnaziju, prevela i nostrifikovala diplome i dalje sam bila spremna za rad i/ili nastavak skolovanja.
Za posao mi niko nije trazio diplome, samo u aplikaciji napises da imas zavrsenu high school i to je to.
Za dalje skolovanje sam morala predati jedan primjerak diplome.

Hvala puno :1072::1072::1072:
To me je jako interesovalo :) Prevescu diplomu Gimnazije da je imam tamo,tako sam i planirala :) Zbog posla me je samo interesovalo da li se moze naci posao samo sa High School :)
Hvala jos jednom :1072:

Ggaga
19.04.2018, 11:07
Sta mislite da li na osnovu ovakve potvrde 360 u prilogu mogu da se deklarisem (u CV) kao Msc? Naime ja sam studirala po starom studijskom programu pre Bolonje i postajanja Mastera pa je moj fakultet resio u medjuvremenu da se to priznaje tj predstavlja evikvivalent Mastera. Sa druge strane wes bi tu moju diplomu verovatno evaluirao kao Bs.
Hvala!

sremskesume
19.04.2018, 12:31
Mislim da ti neće priznati master za fakultet koji traje 4 godine , jer je master 5 godina. Kod mene je situacija ista,završio sam po starom programu Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu, i imam potrvdu od Rektorata da je dipl.inž. izjednačen sa masterom,ali mislim da to ne pije vode nigde osim kod nas. :-(

ikac89
19.04.2018, 13:22
Mozda je najbolje tj. najtačnije da se stavi Bachelor with honours.

Po Bolonji do Master diplome treba 5 godina - ili 3+2 ili 4+1. Najbolje bi bilo kada bi fakultet hteo da izda Master diplomu, ako već kažu da su te diplome jednake.

Svenson
19.04.2018, 19:11
@sremskesume @Ggaga
Probajte od fakulteta da tražite diplomu mo Bolonji. Možda će vam izdati na vaš zahtev. Kada su uveli Bolonju mnogi fakulteti su tražili da se za master polažu dodatni ispiti, pa su popustili i tražili samo da se ponovo uradi diplomski rad, a onda su navodno pod pritiskom počeli da priznaju diplomu onima koji su se javili. Za poslednji slučaj ne znam, ali znam da su neki moji poznanici dobili diplome na FTN-u u Novom Sadu.

Ggaga
20.04.2018, 10:37
@ikac89 sjajan savet!
@Svenson probala na zalost ne izdaju nista osim ovakve potvrde i to nisu hteli do skoro
@sremskesume Svakako ne bih da ih zbunjujem nasim nacinom edukacije pa ispadne da hocu da ih prevarim

Hvala drustvo!

uran
04.10.2018, 17:45
iscitao zam post ali slab je sta ko pisao o ekonomistima i racunovstvu.

Ne mogu da verujem da neko ne razume razliku izmedju prevoda i evaluacije.

Evo mene vec 5 dana setaju po telefonima jer niko ne zna ko je nadlezan.

----

sto se tice CFA neko je pisao to je za finansijske analiticare i ako uopste postoji legija stranaca u intelektualnom smislu to je to. Pakleni ispit iz tri dela od kojih svaki ima po 6 knjiga od oko 800 strana. Ko voli nek izvoli.

pretpostavljam da se na kraju i$$$plati

mveruovic
04.10.2018, 21:28
Mislim da "prevod" sa srp na engl nista ne znaci. Ja treba da posaljem ovih dana diplomu na evaluaciju u WES, ne znam da l je neko skorije radio sa njima? Malo su me cudno gledali na faksu kada sam im trazio zatvorenu pecatiranu kovertu.

uran
08.10.2018, 05:14
nisam radio sa WES-om jer ja idem preko jedne druge agencije, tj nemam izbora tako mi je nalozeno u proceduri.

Oni traze da im moj fakultet direktno posalje njima moju diplomu, plan studija, supplement i sl. Ne ja, vec moj fax gde sam diplomirao ! Inace nece ni obraditi zahtev, a fee je $220.

vuxanne
16.03.2019, 14:59
Koji si fakultet zavrsio? Moras da nadjes nekog tamo licno. Ili da posaljes nekoga sa kovertom sa placenom postarinom da na studentskoj sluzbi odstampaju to i posalju.

uran
16.03.2019, 19:11
Koji si fakultet zavrsio? Moras da nadjes nekog tamo licno. Ili da posaljes nekoga sa kovertom sa placenom postarinom da na studentskoj sluzbi odstampaju to i posalju.

samo da se setim sta sam pitao pre 5 meseci ?! :wtf:

To je bio CPA a oni rade evaluaciju u svom centru. Sve je jasno. :book:

vuxanne
16.03.2019, 22:54
samo da se setim sta sam pitao pre 5 meseci ?! :wtf:

To je bio CPA a oni rade evaluaciju u svom centru. Sve je jasno. :book:

Sta je CPA?

Bilo je o slanju transkripta iz Srbije direktno sa fakulteta.

uran
17.03.2019, 03:28
Sta je CPA?

Bilo je o slanju transkripta iz Srbije direktno sa fakulteta.

CPA je Certified Public Accountant (CPA) koju izdaje AICPA i oni imaju svoj centar za verifikaciju stranih diploma za njihove potrebe.