PDA

View Full Version : San Francisco, California

bibi
30.12.2008, 21:22
A sto niko ne pominje SF? Nadam se da nisam jedina koju zanimaju pozitivne i negativne strane zivota u ovom gradu...
Bilo bi lepo da neko napise nesto na tu temu. Javite se vi, koji zivite u San Francisku, koji ste ziveli neko vreme tamo, vi koji ste makar posetili ovaj grad, a mogu i oni koji su "samo" culi od nekoga kako je.

bibi
08.01.2009, 21:40
Izgleda da niko nema neko konkretno iskustvo sa ovim gradom.... Znam da mogu dosta toga pronaci i na netu, ali sam se nadala informacijama od vas, koji ste mu blize.
Pa evo, posto se jos nadam da zbog drugih obaveza niste stigli da napisete par recenica na ovu temu, zamolicu jos jednom: molim vas postujte nesto sto nama moze da priblizi realne zivotne uslove u San Francisku :srbincve:

xeg
08.01.2009, 21:57
Ajde bar ono sto sam ja nacuo o SF-u... divan grad, fina klima, sa 3 strane okruzen vodom jer se nalazi na samom ulazu u SF bay, svima poznate iz filmova one "brezuljkaste" ulice i voznja trolley-em... na drugoj strani (po meni): lezi tacno na San Andreas Fault-u pa su zemljotresi strasno cesti i jedan od naj-gay gradova na svetu i to je u konstantnom porastu.
Naravno, ovo su samo infoi iz trece ruke, voleo bih i ja da neko ovde pusti nesto o San Fran-u.

bibi
08.01.2009, 22:12
Xeg, hvala na odzivu, nadam se da ce jos neko nesto napisati, jer se trenutno dvoumimo izmedju Bostona i SF. A buduci da nam je svima dosadilo da se smrzavamo (energetska kriza, sta da se radi :grin:), ovih dana bas naginjemo vise ka toplijim krajevima.

bibi
08.01.2009, 22:33
lezi tacno na San Andreas Fault-u pa su zemljotresi strasno cesti

BTW, koliko cesti? i koliko jaki?

Mislim, i na Balkanu se "ponekad zatrese"... Ja licno sam u Srbiji dozivela bar tri zemljotrescica, nije bilo bas prijatno, iako nije bilo tragicnih posledica.

Procitala sam negde da je poslednji "veliki" zemljotres u San Francisku bio 1989?

baraba
08.01.2009, 23:29
Xeg, hvala na odzivu, nadam se da ce jos neko nesto napisati, jer se trenutno dvoumimo izmedju Bostona i SF. A buduci da nam je svima dosadilo da se smrzavamo (energetska kriza, sta da se radi :grin:), ovih dana bas naginjemo vise ka toplijim krajevima.

Da mogu da biram definitivno bi izabrao Boston. Prvo zato shto je blizhi Evropi i a drugo, mnogo je "kulturniji" grad u svakom pogledu...

landlord
09.01.2009, 07:23
bibi..
dosta informacija imas na forumu city-data (dot) com
Stvarno je super forum, i tu mozes naci sve info o nekom gradu.. od ljudi koji zive tamo.. od stvari tipa gdje naci najbolje stanove.. do troskova mjesecnih, terena za rekreaciju.. i sl.

xeg
09.01.2009, 07:38
BTW, koliko cesti? i koliko jaki?

Mozes ovde (http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/recenteqsus/) da pratis zemljotrese na teritoriji USA mada puno ljudi zivi tamo tako da to verujem vremenom predje u naviku:w00t:

dreamerns
09.01.2009, 14:51
Ja koliko sam cuo SF je ekstremno skup grad (doduse i Boston je). Uglavnom ljudi u tim gradovima zive u predgradjima, jer je ziveti u samom gradu strasno skupo (cene stanova su od milion i po, pa navise). SF ima neku mikroklimu, tako da ne bude previse vruce....sef mi zivi tamo i kada je u maju bio u novom sadu, zaprepastio se koliko je vruce...kaze u SF nikada nije tako (a bilo je nesto preko 30 stepeni). Sto se zemljotresa tice....taj grad ce jednog dana sigurno doziveti katastrofu, samo se jos ne zna hoce li to biti za godinu ili sto godina, zbog pomeranja tektonske ploce koja se tu zavrsava.
Imam jednu drugaricu koja tamo zivi....njoj je kaze super, ali nisam se previse udubljivao u tematiku.

Ako bih birao izmedju Bostona i SF, sigurno bih izabrao SF....osim u slucaju da nisam student/diplomac Harvarda ili MIT-a.....sto nisam :-).

bibi
09.01.2009, 19:22
hvala svima na korisnim smernicama.
Zaista se tesko odluciti...

Prema podacima sa city-info, klima je savrsena!
Ne bi mi smetao poneki zemljotres s vremena na vreme, samo dok ne padaju knjige sa polica... Ipak, cini se da je to sa zemljotresima malo ozbiljnije.
Isto tako ni to sto ima geyeva mi ne smeta, smetaju mi neke druge ljudske karakteristike (podjednako rasprostranjenje i medju strejt i medju gay populacijom, i na istocnoj i na zapadnoj obali).

Uf, treba jos puno toga prostudirati :book:
I, naravno, bilo koja dodatna informacija je dobrodosla...

Lucky
10.01.2009, 04:07
Ja sam npr od jedne devojke koja je tamo zivela cuo da je njoj klima jako smetala jer tempretura previse oscilira, chak i oko 15-20 stepeni u toku jednog dana(od jutra do popodneva). A sto se zemljotresa tice nekad ih bude i po 20-ak u danu(naravno manjih)

bibi
11.01.2009, 02:30
Interesantno...
20tak dnevno je bas mnogo

ex-usa
11.01.2009, 09:43
ja sam ziveo 10 godina u San Francisco Bay Area, i odlicno poznajem ovaj grad i sve vezano za njega. klima uopste nije tako bajna kao sto se to obicno zamislja. javna je tajna da tamo leto zapravo uopste ne postoji! plaze? kupanje u moru/okeanu? to bolje odmah zaboravi, to tamo ne postoji. prosecna temperatura vode je 12-13 C, struje uzasno jake, talasi odvaljuju, zato i nije bilo moguce preplivati od Alkatraza do kopna, iako ga vidis i deluje ti blizu. najcesce duva uzasno jak, HLADAN vetar, koji ponekad malte ne obara ljude sa nogu. a cesto ima i magle (da ne kazem skoro svaki dan)....u to su se SVI uverili, i moj ti je savet ako si bas resila da ides tamo, ponesi dosta zimske garderobe, da dobro si procitala ZIMSKE! nekoliko ljudi smo na isto ovo upozoravali zena i ja, i oni nisu verovali, smejali se, pa su posle trcali kupovali dzempere, perjane jakne i slicno. tako da raspitaj se malo bolje. godisnje imas mozda 10 dana ukupno da mozes da ides u kratkim rukavima.

o cenama i ostalim "pogodnostima" ne bih ovom prilikom, jer nemam vremena, ali odgovoricu kasnije. samo imaj na umu da je to najskuplji grad u USA za zivot, iako kazu da je NY, SF je ipak skuplji. za one-bedroom, a da nije neki bas krsh, i da je na OK mestu treba ti izmedju 1,500-2,500. znaci preracunaj se prvo malo sta bi radila, i koliko mislis da bi mogla da zaradis, jer u ovom gradu da bi OK zivela treba ti otprlike plata od nekih 50,000-60,000 godisnje po osobi da bi se potkrpio. takodje kalifornija ima jedan od najvisih sales tax, tako da je i porez na svu robu veci nego u drugim States. ustvari sve je skuplje, a plate nisu toliko vece, iako se ljudi loze u fazonu "yes, it is expensive, but we make A LOT more" sto uopste nije tacno. plate su max. 5% vece nego u drugim delovima Amerike, a zivot 5-6 puta skuplji. uostalom to u vezi primanja mozes da proveris na www.salary.com ukucas lepo zip code, i zanimanje koje te zanima pa ti sve lepo pokaze. onda to uporedis sa drugim gradovima itd. ajd pa tako.....pozzzzzzzz

bibi
11.01.2009, 18:58
ex-usa, hvala na informacijama iz prve ruke. Molim te nadji vremena da napises jos neke utiske o ovom gradu.
A kakva je situacija sa klimom, zemljotresima i zivotnim standardom u neposrednoj okolini San Francisca? (npr. Mill Valey...)
Ono sa maglom mi se nimalo nije dopalo. Moj mali sin ima astmu, pa svakako gledamo da izbegavamo maglu.
Ako znas napisi malo i o tome kakvi su uslovi za zivot porodice sa malim detetom u SF i okolini: Health care, vrtici, parkovi, zabava?

ex-usa
09.02.2009, 13:10
ex-usa, hvala na informacijama iz prve ruke. Molim te nadji vremena da napises jos neke utiske o ovom gradu.
A kakva je situacija sa klimom, zemljotresima i zivotnim standardom u neposrednoj okolini San Francisca? (npr. Mill Valey...)
Ono sa maglom mi se nimalo nije dopalo. Moj mali sin ima astmu, pa svakako gledamo da izbegavamo maglu.
Ako znas napisi malo i o tome kakvi su uslovi za zivot porodice sa malim detetom u SF i okolini: Health care, vrtici, parkovi, zabava?

e evo da ti odgovorim posle duzeg vremena, da ne ispadne da sam te zaboravio, vec me jednostavno nije bilo...to za maglu nemoj da te brine ako sin ima astmu. to nije smog. vec magla, odnosno tzv. "marin layer" koji stize sa okeana. to su nekakvi niski oblaci koji se obicno svakog popodneva ukotrljaju (roll-in) u grad....znaci nije uopste zagusljivo, naprotiv, grad ima izuzetno cist vazduh, takoreci planinski, i smoga takoreci da nema nikad. nije kao u L.A.-u. Mill Valley ti je u Marin county, znaci sa druge strane Golden Gate-a, i to je jako lep, ali i jako skup kraj. smatra se burzujskim. tamo nema toliko puno poslova, tako da ako tamo resis da zivis ne gine ti commute, tj. svakodnevno putovanje preko mosta i nazad, ili kolima, autobusom, a ima i nekakvih trajekata (ferry) iz Tiburona, i drugih mesta sa te strane. mada je trajekt najlepsa opcija....takodje je i najskuplja. sto se parkova tice, ima prelepih parkova, i ima ih bas puno, u citavom zalivu, a u samom gradu imas park koji je po velicini mozda cak i veci od Central Park-a u NY, i zove se Golden Gate Park. u njemu imas sume, proplanke, jezera, sporstke terene, ma milina....ali ne bih preporucio setnju ili jogging u sumrak, jer zna da bude i opasno. ista stvar i sa Presidio Park, koji je prava pravcata divljina u sred grada! San Francisko je jako lep grad, na jako lepom mestu, ali kao sto rekoh malo mu je nezgodna klima, jer je skoro uvek hladno, i duva taj prokleti vetar, tako da uvek sa sobom moras da nosis nekakvu jaknu ili dzemper cak i u sred leta. sto se zabave tice, ima svasta....ali generalno, SF, kao i cela SF Bay Area nije bas family-friendly place. u celom gradu ne postoji ni jedna jedina igraonica za decu. vrtici su jako skupi, izmedju 1,000-2,000 mesecno. i pre nego sto pomislis kako za te pare sigurno dobijes extra kvalitet i uslugu...think again! to se uglavnom svodi na krov nad glavom za decu dok si ti na poslu. za dobar vrtic postoje dugacke liste cekanja, i ljudi bukvalno upisuju decu na te liste jos pre nego sto se deca i rode! skromnije, i jeftinije varijante, u koje mozes odmah da ih ubacis kostaju oko 800-1,000 mesecno, i to su tzv. daycares, odnosno "vrtici" u kucnoj reziji, ali to ti zaista ne bih preporucio jer to je uglavnom u podrumskim prostorijama, a posto su u SF uglavnom stare (i po 100 godina) drvene kuce, sve to odise nezdravim mirisom na vlagu i memlu (tzv. deadly mold). eto, ne znam, nadam se da sam ti makar malo pomogao, a da pri tome nije zvucalo isuvise "negativno" i "pesimisticki"....to je jednostavno tako, i to nije moje licno vidjenje i iskustvo nego iskustvo svih koji tamo zive....ako te zanima vise na tu temu idi ovde pa citaj:

http://parents.berkeley.edu/recommend/childcare/

http://sfbay.craigslist.org/kid/

ministar
07.05.2010, 12:17
Zdravo drustvo,

Ja u Nedelju letim za SF i pocinjem tamo.
Da l ima nekog sa foruma ko trenutno zivi u San Francisco-u?

Inace, posto imam 5 godina IT, software development and project management iskustva, dobio sam vise preporuka da idem u SF jer je tu Silicon Valley i najlakse je doci do IT posla.

Ja pocinjem pustolovinu sledece Nedelje - pa ako nekog zanima kako to ide - javljajte se

Inace, price o klimi i zemljotresima i da je to preskup grad - su totalno pogresan fokus prilikom procene zivota, jer su plate prilagodjene svim cenama i troskovima zivota.

Inace, bas svi mi preporucuju SF pre nego li LA (zbog mafije i gangova)
A usuput San Francisco vazi za najlepsi grad u USA - mozete naci gomilu preporuka i statistika na google.com...

Ako se neko razmislja da pocne u San Francisku - javite se ...

Marko3
07.05.2010, 15:19
[QUOTE=ministar;15551]Zdravo drustvo,

Ja pocinjem pustolovinu sledece Nedelje - pa ako nekog zanima kako to ide - javljajte se

[/QUO
Kao prvo puno srece ti zelim i da uspijes da si ostvaris sta si zeleo!Nego mogao si ti lijepo nama neki blog pokrenut i opisati nam tamo lijepo pripremu,putovanje,dolazak i tako to kao što su ućinili neki forumaši ali su nažalost prestali pisati te blogove:smrc:

dragance
07.05.2010, 15:50
Evo i ja sam zainteresovan da nam preneseš svoja iskustva kada stigneš tamo, naročito oko nalaženja posla u IT-u.

bibi
07.05.2010, 19:23
i ja sam zainteresovana da cujem tovje iskustvo, jer kad dobijem iseljenicku vizu, SF je na vrhu liste mojih potencijalnih destinacija...

28.07.2010, 13:43
Zdravo drustvo,

Ja u Nedelju letim za SF i pocinjem tamo.
Da l ima nekog sa foruma ko trenutno zivi u San Francisco-u?

Inace, posto imam 5 godina IT, software development and project management iskustva, dobio sam vise preporuka da idem u SF jer je tu Silicon Valley i najlakse je doci do IT posla.

Inace, price o klimi i zemljotresima i da je to preskup grad - su totalno pogresan fokus prilikom procene zivota, jer su plate prilagodjene svim cenama i troskovima zivota.

Inace, bas svi mi preporucuju SF pre nego li LA (zbog mafije i gangova)
A usuput San Francisco vazi za najlepsi grad u USA - mozete naci gomilu preporuka i statistika na google.com...

Ako se neko razmislja da pocne u San Francisku - javite se ...

Sretno i sve najbolje ti želim... :grin:

i meni SF vrlo primamljiva opcija možda jednog dana ako me izvuku pa baci koji redak da čujemo kako ide... :;D:

steficacvek
29.07.2010, 00:48
Sratno ti! I javi nam se sa utiscima iz prve ruke...

ministar
01.08.2010, 01:43
Zdravo drustvo

Veliki pozdrav iz prelepog San Francisco-a!!!

Da bih preneo sto vise detalja i iskustva o tome - poceo sam da pisem mali blog o San Francisco-u...

Sve vesti i detalje mozete pratiti na

http://sfserbia.blogspot.com/

Javite se kad stizete u grad ;)

lanas
01.08.2010, 16:13
Super je blog i koristan. Srecno u SF:==D:

dreamerns
19.11.2010, 18:36
Evo i ja se zvanicno selim u okolinu San Franciska u decembru. Ima li nekog ko zivi u okolini Palo Alto?

TheNenad
19.11.2010, 21:52
Ima - Steve Jobs :==D:
Odnesi mu litru rakije i daće ti da spavaš na kauču ;)

steficacvek
20.11.2010, 00:42
Cestitam dreameru! Vidimo se u SF nekad! I kad postanes hot shot odvoji koju minuticu za forum, ok? :)

dragance
20.11.2010, 01:08
hehe šta je bilo dreameru, smrzo se u Čikagu ha ? :) super ako si dobio posao u okolini san francisca, to je san većine programera

blisk
20.11.2010, 04:03
ima nas u San Francisku, ali ovaj kauc je vec zauzet....

Score
20.11.2010, 10:13
Ako sad u ponedeljak sve bude ok na interview-u, eto i mene u SF, tj. u Bay Area negde, najverovatnije Palo Alto ili Mountain View.
Drago mi je da nas i tamo ima... :grin::bravo:

dreamerns
21.11.2010, 00:10
Hvala svima na cestitkama :-) Ja polako vec gledam stanove za palo alto. Izbor mi se ne svidja, a da budem iskren ni cene. No, nista novo....svuda je to tako. U Palo Alto se nalazi Stanford univerzitet, tako da na svakom oglasu je glavna reklama kako su u blizini Stanforda. Ne postoji stan u Palo Alto a da nije u blizini Stanford-a....cak i kada je 10 milja od njega :-) Kad god krenem da gledam te oglase, uhvati me tuga. Sto je popularnija i bolja lokacija, to su cene vece i stanovi veci krsh.

blisk
21.11.2010, 07:49
Jedino sto ti mogu reci je da ne gledas East Palo Alto, ili jednostavnije sve sto je preko autoputa 101 pored Palo Alta.
Ako ti nije bitno da budes bas u Palo Altu pogledaj npr. Burlingame i San Mateo. Ako krenes juzno od Palo Alta uglavnom su sva mjesta ista. Najveci grad, San Jose, se sastoji od hiljada kuca i nesto malo downtown solitera. Prakticno i ne znas kad si usao u San Jose, a kad izasao. Sve isto....

nocturno
30.11.2010, 06:17
Zdravo svima!

Ja sam od 10.06. ove godine u San Franciscu i evo podelio bih sa vama svoje iskusvo.

San Francisco je bez sumnje jedan od najzanimljivijih i najsadrzajnijih gradova SAD i po mnogo cijim procenama, najvise podseca na evropske gradove.

Nalazi se na poluostrvu i sa tri strane okruzen je Pacifikom (Zapad, Sever i Istok), dok je sa Juzne strane ogranicen drugom administrativnom teritorijom, tj tu vec pocinju drugi gradovi. Ovo onemogucuje sirenje San Francisca sto predstavlja glavni razlog visokih cena nekretnina. Ubraja se u tri najskuplja grada SAD pored NYC i Honolulua.

Kada kazem skup, mislim na to da se cena jednosobnog stana krece i do 1 milion USD. Iznajmljivanje isto takvog stana krece se i do 3500 USD mesecno.

Naravno, uvek mozete kupiti/iznajmiti manju stambenu jedinicu. Najjeftinija garsonjera u gradu je 200 000 USD za kupovinu, a najjeftinija za iznajmljivanje je 650 USD mesecno i ima 15 kvadrata, ako i toliko, i samo jednu prostoriju da smestite krevet, sto, stolice, u toj prostoriji je mesto za sporet, imate i WC sa tus kabinom, bez terase naravno, nema ves masine, niti mozete ugraditi vec ves nosite u laundry negde koji je obicno na novcice. Prozor je mali i gleda u zid susedne zgrade koja je vec dva metra od vase ili mozda malo vise pa imate utisak da nikada nije potpuno svanuo dan.
Ovo sam izdvojio najjeftinije u losijem delu grada, a kad kazem losijem, kasnije cu vam objasniti na sta mislim.

14. je po velicini grad u SAD i negde 4. u Kaliforniji, otprilike kao Zagreb, ako ne i manji. Izgleda kao kvadrat sa stranicama od 11km.
Na tako, relativno malom prostoru, smesteno je toliko toga da necete poverovati, svi ti restorani, muzeji, cuveni Fishermen's Wharf koji potpuno podseca na mediteran, predivni restorani sa morskim plodovima, muzika, oni divni stari tramvaju poput zicare (svi smo ih videli na filmovima), galerije, koncerti, Height-Ashbury najcuvenija raskrsnica koja i dan danas izgleda kao u doba 60-tih i 70-tih i u vreme dogadjaja opisanih filmom Kosa, totalnii hipi fazon, prepuna raznih prodavnica, najliberalnija i najopustenija tacka u SAD mozda, Embarcadero sa setalistem pored Pacifika i visokim elegantnim poslovnim zgradama, Union Square sa svim soping centrima, Ocean Beach (duga pescana plaza), Mission District prepun klubova i kafica i td.
Kaze se San Francosco is full of characters i to je toliko tacno, ljudi se oblace na najrazlicitije nacine, svuda su performansi na ulicama, jednog dana sam video i Avatara, prosao pored mene, znaci lik je potpuno istetoviran, hajde sto je potpuno istetovoran nego sto je to tako vrhunski uradjeno, do detalja, usi mu deluju siljato, uvece mozete videti devojku samo u cizmama i tanga gacicama, ne bi bilo dovoljno prostora za opisati, uglavnom mozete vec steci nekakav utisak. Dakle kao sto sam rekao jedan veoma sadrzajan i drustveno aktivan grad.

Medjutim, ono sto me je poprilicno razocaralo to je losa strana ovog grada.
Na relativno malom prostoru smesteno je isuvise delova u koje ne biste trebali da idete. Nazalost pun je beskucnika i cudnih ljudi koji tumaraju ulicama, u tome prednjaci deo grada koji se zove Tenderloin i nalzi se u centru. Mnogo beskucnika i mentalno bolesnih ljudi, posebno na ulicama Turk, 5th, 6th i 7th. Deluje veoma neprijatno, ali opet vremenom se naviknete. Mission district, koji ima najbolji nightlife, je opet rizican malo u pojedinim delovima. Od svih, najopasniji je Bayview.

Krajem septembra, cekao sam tamo tramvaj uvece nesto posle 10pm. Dok sam kuckao poruku na stanici, iznenada su me napali neku "likovi", polomili naocare, sedam puta udarili pesnicom u glavu, oteli mobilni i pobegli, bio sam krvav. Stanica se nalazi na glavnoj ulici u kraju, osvetljena i na njoj je bilo jos troje ljudi koji su se uplasili i udaljili se.

Ne zelim da kazem da je to pravilo, svestan sam da se svugde i svakome to moze dogoditi, ali reci cu vam samo jednu stvar, ja sam obisao 70 najznacajnijih zemalja sveta i bio u preko 200 gradova, imam zaista veliku iskustvo sto se tice putovanja i najrazlicitijih kultura i obicaja. Nikada mi se ovako nesto nije dogodilo, nikada i nigde.

Skoro sam pitao vozaca tramvaja, da li je ponekad svedok nekih problema, kaze svaki dan. Moje logicno pitanje, potom, bilo je i sta radite tada? Kaze "I hope"! Nisam imao vise pitanja.

Ali ako zelite da ustedite, sto je meni bilo jako vazno jer sam tek dosao i pocinjao da radim, onda birate jeftinije lokacije, ali kad razmislim sada, nisam zapravo nista ustedeo, kupio sam nov telefon, nove naocare itd.

Naravno, da me ne shvatite pogresno, ja zaista nikoga nisam poznavao u gradu, mnogo je lakse kad vas doceka neko ko je vec tu neko vreme i kada ne morate da mislite na smestaj neko vreme. Svestan sam, ipak, da je to samo ruzno iskustvo i to nece promeniti bitno neke moje utiske, ali mi ipak dosta govori jer da se ne ponavljam, obisao sam dosta toga i mnogo opasnije delove sveta i nisam se tome nadao u SF.

Nasuprot tome, da ne ispadne tako crno, upoznao sam dosta divnih ljudi, kolega i koleginica i grad je zaista divan. Kada mi se to desilo, moja sefica me je odmah nazvala i ponudila svaku pomoc ukljucujuci i da predjem u njenu kucu i budem sa njom, njenim muzem i njihovom decom, a da ce mi ona pomoci da nadjem bolji stan u mnogo boljem delu grada i rekla mi je da ovamo ne smem da ostanem jer su mogli i da me ubiju. Ovakvo saosecanje i pomoc opet nikada ranije nisam doziveo i mislim da u Srbiji ne bih nikada dobio takvu ponudu za pomoc od sefa kojeg sam tamo imao.

Klima mu je malo cudna, nekako je sveze do prohladno vecim delom godine, sto kad se naviknete, bude mnogo dobro i prijatnije nego na Balkanu. Nikada previse toplo niti previse hladno. Kada sam u julu putovao u Beograd na dve nedelje, kad sam izasao iz aerodromske zgrade na Surcinu imao sam utisak da sam upao u amazonsku sumu koliko je vazduh vlazan. Ovde toga nema.

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja, slobodno se javite, ja ne bih da ovako pisem od Kulina Bana pa sve nabacano vec, ako imate konkretno pitanje, tu sam.

Pozdrav svima!

wrath:of:the:lich:king
05.12.2010, 03:08
Hvala ti PUNO na ovom opisu!!! I bas mi je zao sto ti se to dogodilo, prilicno je traumirajuce... I meni dan danas nije jasno zasto nece da me puste da sama predjem put nocu (kafic nam je prekoputa stana)... a ne zivimo u losem kraju.... Valjda mozes samo da se nadas da se tebi nece desiti i da se klonis mracnih ulica i izbegavas da setas sam!

Hvala jos jednom na opisu SF!! Vidimo se tamo u 2011!! (I hope)

dragance
12.01.2011, 13:22
@dreamerns

Kako je u Palo Altu ? Kontam da ste tek stigli, ali prvi utisci su uvek zanimljivi :)

dreamerns
13.01.2011, 04:03
@dreamerns

Kako je u Palo Altu ? Kontam da ste tek stigli, ali prvi utisci su uvek zanimljivi :)

Pozitivni utisci:
Predivan mali gradic. Malko je urbaniji za gradice sa ovoliko stanovnika (ima npr. redovne autobuske linije i sl). Vreme je ok (kazu da je ovo najhladnija zima....cool ako ne ide gore od ovog). U principu, ima dosta zelenila i sl. Posao super, prostorije u firmi su ekstra dizajnirane, ima sve i svasta...ko u obdenistu. Dodje ti da ne ides kuci :-) Sve u svemu, ekstra...

Losi utisci:
Postoji jedan, ali vredan. Najskuplje shupe koje sam u zivotu video. Kazem shupe, jel je tesko reci da su to stanovi. Kada neko pogleda cene nekretnina ovde, pomislio bi ok....skupo, kao beverly hills, skupo ali je ekstra. Ne....ovde je samo skupo. Kvalitet stanova odavde do san franciska (tek je on posebna prica)....pa verovatno su samo u NYC gori. Ljudi imaju obraza da izdaju sve i svasta, ne ulagavsi u te stanove verovatno poslednjih par generacija. Cene stanova na peninsuli su ti za dvosobni, do 1000 sq feet do 2300 za shupu, onda ide praznina.....onda mozes da nadjes za 2800-3200$ za normalan stan. Ne napucan (stainless steel i ostala sranja), nego normalan. Takodje, bar u ovo doba godine ni nemas puno izbora. Moze se naci tu i tamo (jednom u mesec dana) lep stancic za manje para, ali to nije za nas. Tu uleti gomila ljudi i svi apliciraju. Prednost imaju beli ameri, koji su bar 5 godina ziveli u prethodnom stanu. Tako da tu redovno izgubimo. Takodje, tesko je naci bilo sta od 2-3 agencije koje spamuju craiglist 24/7 sa svojim koncentracionim logorima (jebi ga...zgrade izgledaju ko u ausvicu). Ma....e....ne mogu ja sada ni da opisujem cega sam se sve nagledao. Ako neko namerava da se seli ovde, stan koji u chicago mozes naci u lincoln park za 1000$, racunaj ovde na slican kraj da kosta oko 2500-3000$, a u san francisku 4000$ i vise mesecno (ako uopste takav stan u san francisku i postoji na izdavanje....cisto sumnjam).

Sta reci, kako se obogatiti u americi? Imas shupu od 50k$, onda jednog dana u tvom mestascu u nekoj garazi neka dva lika sklepaju nesto i obogate se....i otvore super firme....i eto tvoje shupe....sada vredi milion i vise, sto bi ulagao....

dreamerns
13.01.2011, 04:09
Hahaha....sada ispada napisao 2 reda sta je dobro, a 20 sta je lose :-) Ispada da mi grozno ovde, ali istina je stvarno daleko od toga. Svaki dan gledam kao da je jedno od onih toplih nedelja u sred zime i da ce od iduce krenuti ponovo sneg i hladnoca. I onda se osvestim da sam u CA :-) Ovde je zivot mnogo drugaciji od Chicago i trebace nesto vremena da se priviknem. Kazem, osim gore navedenog problema koji ce se kako tako srediti (naci cu neko manje zlo) sve je stvarno ekstra. Ja sam programer, ovo je za mene centar sveta. Nedostajace mi sigurno zivot u velikom gradu, ali zato ovde ima gomila drugih stvari da to nadoknade.

Marko3
13.01.2011, 11:43
Hahaha....sada ispada napisao 2 reda sta je dobro, a 20 sta je lose :-) Ispada da mi grozno ovde, ali istina je stvarno daleko od toga. Svaki dan gledam kao da je jedno od onih toplih nedelja u sred zime i da ce od iduce krenuti ponovo sneg i hladnoca. I onda se osvestim da sam u CA :-) Ovde je zivot mnogo drugaciji od Chicago i trebace nesto vremena da se priviknem. Kazem, osim gore navedenog problema koji ce se kako tako srediti (naci cu neko manje zlo) sve je stvarno ekstra. Ja sam programer, ovo je za mene centar sveta. Nedostajace mi sigurno zivot u velikom gradu, ali zato ovde ima gomila drugih stvari da to nadoknade.

Nego mogli bi nam malo apdejtat blog ako uhvatite vremena?Koju slikicu mjesta stavit i tako to:obrva:

dreamerns
13.01.2011, 16:37
Ja sam ovde stigao pre nedelju dana i odmah poceo da radim. Pri tom trazim stanove vikendom. Kada budem imao vremena za blog, updateovacu ga. Prvo da opisem putovanje, jer trenutno nemam nijedanu sliku iz Palo Alto.

coconut
13.01.2011, 20:52
E pa puno srece u novoj sredini! Jedva cekamo putopis sa Route66 i slike iz Kalifornije!
A gde sada stanujete ako niste jos iznajmili sta, jeste li u nekom hotelu/motelu i koliko to kosta priblizno, tacnije - pitam da li je to neko prihvatljivo resenje da se premosti prvo vreme kada se covek preseli u drugi grad/drzavu?
I kako ste prosli sa odjavom stana u Cikagu? Jel se placaju neki penali ako se napusti stan pre isteka ugovora i kog reda velicine su ti penali?
Veliki pozdrav

D$D
14.01.2011, 12:04
E pa puno srece u novoj sredini! Jedva cekamo putopis sa Route66 i slike iz Kalifornije!
A gde sada stanujete ako niste jos iznajmili sta, jeste li u nekom hotelu/motelu i koliko to kosta priblizno, tacnije - pitam da li je to neko prihvatljivo resenje da se premosti prvo vreme kada se covek preseli u drugi grad/drzavu?
I kako ste prosli sa odjavom stana u Cikagu? Jel se placaju neki penali ako se napusti stan pre isteka ugovora i kog reda velicine su ti penali?
Veliki pozdrav

Bolje izbrisi ovo zadnje oko penala da mu ne stajes na muku ako ovo bude video ima da podivlja

dreamerns
14.01.2011, 16:30
Bolje izbrisi ovo zadnje oko penala da mu ne stajes na muku ako ovo bude video ima da podivlja

Hahaha....e da znas :-)
Bicu kratak....penal za rano napustanje stana je 2500$. I to da si srecan sto ti uopste nude mogucnost, da ne moras sa njima da se vijas zakonski. Na to dodaj jos kiriju za decembar..... Recimo da je selidba iz jedne drzave u drugu ovde 3x skuplja nego dolazak iz srbije u ameriku.
Tako da je moj savet, osim ako nemas rodjake u nekom velikom gradu (ili okolini gde zelis da ides), zajebi striceve, tetke i ostalo.....pali odmah tamo gde zelis da budes, jer kasnije preci nije uopste jednostavno.

mijan
14.01.2011, 21:45
Hahaha....e da znas :-)
Bicu kratak....penal za rano napustanje stana je 2500$. I to da si srecan sto ti uopste nude mogucnost, da ne moras sa njima da se vijas zakonski. Na to dodaj jos kiriju za decembar..... Recimo da je selidba iz jedne drzave u drugu ovde 3x skuplja nego dolazak iz srbije u ameriku.
Tako da je moj savet, osim ako nemas rodjake u nekom velikom gradu (ili okolini gde zelis da ides), zajebi striceve, tetke i ostalo.....pali odmah tamo gde zelis da budes, jer kasnije preci nije uopste jednostavno.

S obzirom da si vec 2 godine tamo a verovatno toliko dugo si bio u jednom stanu, reci nam na koji vremenski period se potpisuju ti ugovori za stanovanje kad se placaju toliki penali?!

coconut
15.01.2011, 15:03
@D$D Eto vidis nije se naljutio :).
Svi mi koji tek treba da idemo smo prilicno izbezumljeni, sta gde kako, zato i zapitkujemo ovoliko, jer ipak je to potpuno drugaciji sistem pa je svaki savet i svako iskustvo zlata vredan. I zato skidam kapu i tebi i drimeru i svim clanovima foruma koji su i nakon sto su stigli u Ameriku ostali na forumu i hoce da podele svoja iskustva sa ostalima...
Drimeru, jel moze jos jedno pitanje: pretpostavljam da ste trenutno u hotelu, koliko odprilike kosta mesec dana u hotelu/motelu, i da li je to prihvatljivo resenje za neki prelazni period izmedju dva iznajmljivanja stana?

dreamerns
17.01.2011, 20:40
Ugovori se razlikuju u svakoj drzavi (a mozda i mestu). U Kaliforniji potpisujes ugovore na mesec, 3 meseca, 6 meseci ili godinu dana. Zavisi od stanodavca sta zahteva. Posle tog perioda placas od meseca do meseca (kao u srbiji). U Chicago je kompletno idijotski. Imas ugovor na godinu dana (ja nisam video da bilo ko nudi kraci), pa posle toga opet potpisujes na godinu dana. Tako da samo jednom godisnje mozes da se selis. Uglavnom se zato selidbe rade od maja do novembra. Tada se svi bukvalno sele. Posle toga, tesko ces videti U-Haul na ulicama grada. Takodje, u Chicago opet agencije cesto ne zahtevaju depozit (jedino privatni stanodavci), a cak i kada se placa depozit on je do pola rente. U Kaliforniji je uglavnom minimum jedna renta (neki traze i dve). Nema jasno ocrtanih pravila, mnogo toga zavisi od agencije koja izdaje stan i ugovora.
Sto se hotela tice, ja nisam u hotelu nego u namestenom malom stanu (garsonjera). Nasao sam dosta povoljno i placam 450$ prvu nedelju, ostale 400$ nedeljno.

spectra
30.01.2011, 12:49
Pozitivni utisci:
...

Losi utisci:
Postoji jedan, ali vredan. Najskuplje shupe koje sam u zivotu video. Kazem shupe, jel je tesko reci da su to stanovi. Kada neko pogleda cene nekretnina ovde, pomislio bi ok....skupo, kao beverly hills, skupo ali je ekstra. Ne....ovde je samo skupo. Kvalitet stanova odavde do san franciska (tek je on posebna prica)....pa verovatno su samo u NYC gori. Ljudi imaju obraza da izdaju sve i svasta, ne ulagavsi u te stanove verovatno poslednjih par generacija. Cene stanova na peninsuli su ti za dvosobni, do 1000 sq feet do 2300 za shupu, onda ide praznina.....onda mozes da nadjes za 2800-3200$ za normalan stan. Ne napucan (stainless steel i ostala sranja), nego normalan. Takodje, bar u ovo doba godine ni nemas puno izbora. Moze se naci tu i tamo (jednom u mesec dana) lep stancic za manje para, ali to nije za nas. Tu uleti gomila ljudi i svi apliciraju. Prednost imaju beli ameri, koji su bar 5 godina ziveli u prethodnom stanu. Tako da tu redovno izgubimo. Takodje, tesko je naci bilo sta od 2-3 agencije koje spamuju craiglist 24/7 sa svojim koncentracionim logorima (jebi ga...zgrade izgledaju ko u ausvicu). Ma....e....ne mogu ja sada ni da opisujem cega sam se sve nagledao. Ako neko namerava da se seli ovde, stan koji u chicago mozes naci u lincoln park za 1000$, racunaj ovde na slican kraj da kosta oko 2500-3000$, a u san francisku 4000$ i vise mesecno (ako uopste takav stan u san francisku i postoji na izdavanje....cisto sumnjam).

Sta reci, kako se obogatiti u americi? Imas shupu od 50k$, onda jednog dana u tvom mestascu u nekoj garazi neka dva lika sklepaju nesto i obogate se....i otvore super firme....i eto tvoje shupe....sada vredi milion i vise, sto bi ulagao....

Nadjoh neki link o rentanju stanova u San Jose, pa ne znam da li se nalaze u sigurnoj regiji, obzirom da je cijena studija oko 800$?

http://www.rent.com/search/results/?state_nb=19&freeform_submarket_nm=San%20Jose&minimumrent_at=100&maximumrent_at=99999999&bedroom_nb=&bathroom_nb=&dogscats=&landmark_id=&mode=search&searchtype=city&pte=PERSON.REGISTRATION

Meni izgledaju previse dobro (u poredjenju s onim sto si napisao..) - cak su studiji velicine reda 420sqare ft (128m2), ali citajuc ovaj tvoj post o shupama ne znam koliko je ta lokacija sigurna?

Evo npr, zna li iko ista o ovoj regiji?
Almaden Park Apartments
2820 Almaden Expressway San Jose, CA 95125 Map (http://www.rent.com/rentals/california/san-jose-south-bay-and-peninsula/san-jose/almaden/almaden-park-apartments/629088/?sp=1&searchrank=2&fl=)

Zna li neko koje regije u San Jose su ok, a koje je bolje zaobici?
Bilo kakav komentar opcenito o San Jose je dobrodosao..

Score
30.01.2011, 13:35
Nadjoh neki link o rentanju stanova u San Jose, pa ne znam da li se nalaze u sigurnoj regiji, obzirom da je cijena studija oko 800$?

http://www.rent.com/search/results/?state_nb=19&freeform_submarket_nm=San%20Jose&minimumrent_at=100&maximumrent_at=99999999&bedroom_nb=&bathroom_nb=&dogscats=&landmark_id=&mode=search&searchtype=city&pte=PERSON.REGISTRATION

Meni izgledaju previse dobro (u poredjenju s onim sto si napisao..) - cak su studiji velicine reda 420sqare ft (128m2), ali citajuc ovaj tvoj post o shupama ne znam koliko je ta lokacija sigurna?

Evo npr, zna li iko ista o ovoj regiji?
Almaden Park Apartments
2820 Almaden Expressway San Jose, CA 95125 Map (http://www.rent.com/rentals/california/san-jose-south-bay-and-peninsula/san-jose/almaden/almaden-park-apartments/629088/?sp=1&searchrank=2&fl=)

Zna li neko koje regije u San Jose su ok, a koje je bolje zaobici?
Bilo kakav komentar opcenito o San Jose je dobrodosao..

Ja idem sad u Aprilu u Fremont koji je samo nekoliko milja dalekjo od San Jose-a, i gledacu verovatno stanove/kuce tamo isto, izmedju ostalog. Iako se ceo grad ne moze generalizovati, osoba kod koje idem je "original" Amer, moj prijatelj, koja je provela dobar deo svog zivota tamo i ona kaze da je ceo San Jose dodgy zbog razlicitih gangova...? Videcemo...javicu.

Medjutim, jedno je sigurno, 420 Sqf nikako nije 128 nego 39 sqm! A onda i cela cena daje drugaciju impresiju...

pozdrav

spectra
30.01.2011, 14:28
Ja idem sad u Aprilu u Fremont koji je samo nekoliko milja dalekjo od San Jose-a, i gledacu verovatno stanove/kuce tamo isto, izmedju ostalog. Iako se ceo grad ne moze generalizovati, osoba kod koje idem je "original" Amer, moj prijatelj, koja je provela dobar deo svog zivota tamo i ona kaze da je ceo San Jose dodgy zbog razlicitih gangova...? Videcemo...javicu.

Medjutim, jedno je sigurno, 420 Sqf nikako nije 128 nego 39 sqm! A onda i cela cena daje drugaciju impresiju...

pozdrav

Aha, i meni je to izgledalo preveliko, zeznuo me neki online konverter.. :) U jednom momentu pomislila da ta cijena nije sedmicna naknada!? :blink:
Sad vec sve izgleda drugacije.. al u svakom slucaju daleko od supe...

Izvini, hajde mi prevedi ovo "da je ceo San Jose dodgy zbog razlicitih gangova...?"

Score
30.01.2011, 15:29
Aha, i meni je to izgledalo preveliko, zeznuo me neki online konverter.. :) U jednom momentu pomislila da ta cijena nije sedmicna naknada!? :blink:
Sad vec sve izgleda drugacije.. al u svakom slucaju daleko od supe...

Izvini, hajde mi prevedi ovo "da je ceo San Jose dodgy zbog razlicitih gangova...?"

Karen mi rece ovo: "You WON'T want to live in San Francisco. It's toooooo crowded, tooooo expensive, and toooo many homeless and bad areas.

San Jose isn't easy either in most areas with gangs, etc..."

Tako da ja zapravo znam samo ovoliko, kazem, javicu iz prve ruke cim saznam vise..a saznacu cim dodjem tamo.

Uskoro.

Sta li Dread ima da kze o ovome, pitam se? Javice se on...

Zana
30.01.2011, 16:39
Uh kalkulacija ti nije dobra. 420 sq ft je 39 kv metara. Po zakonu u CA, cetvoroclana porodica ne moze da renta studio. Povrsina nije linija pa da simply podelis 420 sa 3.28 :) pusta matematika :)

Zana
30.01.2011, 16:43
Uh kalkulacija ti nije dobra. 420 sq ft je 39 kv metara. Po zakonu u CA, cetvoroclana porodica ne moze da renta studio. Povrsina nije linija pa da simply podelis 420 sa 3.28 :) pusta matematika :)

Aj propustih citavu stranu postova hahaha nesto mi combo forum runner i iPhone ne ide od ruke! Sad nazad da utvrdim gradivo!

spectra
30.01.2011, 19:18
..
Sta li Dread ima da kze o ovome, pitam se? Javice se on...

Je, i mene interesuje...

I jos je li dozvoljeno da dvije osobe stanuju u studiju ili samo jedna? Koliko zapravo kvadrata mora biti po clanu?

spectra
30.01.2011, 19:34

'ebi ga.. brzina, zurba - desava se i najboljima :) :beer:

Zana
30.01.2011, 19:50
Je, i mene interesuje...

I jos je li dozvoljeno da dvije osobe stanuju u studiju ili samo jedna? Koliko zapravo kvadrata mora biti po clanu?

Ne verujem da tu ima kao odredjena kvadratura po osobi... vec poduze vreme Housing department pokusava da uredi ovu oblast, ali tako da ne dodje do diskriminacije. U principu, preporuka je "reasonable" broj osoba po sobi i drzava tu ostavlja vlasniku zgrade da odredi broj osoba. Drzava (Federacija tj.) "preporucuje" dve osobe po spavacoj sobi (single se tretira bez sobe, znaci za jednu osobu je), a CA kao ide sa dvoje po sobi plus jedna osoba (koja moze da spava u dnevnoj sobi).

Znaci ako Landlord kaze da za cetvoroclanu porodicu moze da renta samo dvosoban stan, to je "reasonable". Nije "reasonable" da nece da renta jednosoban stan paru sa malim detetom, ali ajde ti se dokazuj tu na sudu. Nije po zakonu da limitiraju broj dece, ali mogu da limitiraju kao sto rekoh broj osoba (bez pominjanja da li su u pitanju odrasli ili deca). Sve to moraju i napismeno da vam dostave.

U mom bivsem stanu pod ta pravila ne spada porodica koja dobije decu nakon useljenja, s tim da za drugo dete imaju pravo da podignu kiriju (sve to stoji u lease). Ovaj landlord nesto ne voli decu :no: to su nas odmah pitali kad smo aplicirali za stan... nema ni jednog deteta u zgradi - vade se oni kao cisto pitaju zbog bezbednosti, kao terasa, stepenice bla, bla...

U principu, ako gazda kaze da nece za 4 osobe da iznajmi jednosoban stan, drzava ce da stane na njegovu stranu - to u stvari pokusavam da kazem.

Kako oni na to gledaju mozete procitati u cuvenom Keating Memorandum (http://www.hud.gov/offices/fheo/library/occupancystds.pdf)- na njega se svi nesto pozivaju, covek proveo citav radni vek pokusavajuci da uredi ovu oblast... On tu pominje posredno i velicinu stana, kao i godine dece (pretpostavljam da su tu oni standardi do koje godine je ok da deca spavaju u sobi sa roditeljima, iskreno nisam citala do detalja...)

spectra
30.01.2011, 20:50
Nadjoh interesantnu slicicu za Palo Alto, pa da je postam ako jos nekoga interesuje..

Palo Alto Apartments Rental Market Trends
Based on 359 renter reports on 64 Palo Alto apartments

http://www.aptimg.com/simg?xSize=566&ySize=245&data1=2009,1818|2008,1626|2010,1802|2007,1747|2006 ,1530|2005,1304|2004,1318|2003,1290|2002,1544|2001 ,1665|2000,1067|&data2=2009,1971|2008,1825|2010,2408|2007,1741|2006 ,2178|2005,1619|2004,1660|2003,1651|2002,2033|2001 ,1793|&data3=2001,2600|2009,2700|2010,2800|2008,3500|2006 ,2175|2003,1650|&yMax=3600&yMin=1000&xMax=2010&xMin=2000
http://www.apartmentratings.com/rate/CA-Palo-Alto.html

dreamerns
13.06.2012, 22:13
Jedna takva kucica u silikonskoj dolini da iznajmis je oko 3-3.5k mesecno (mislim da je cak i skuplje). U San Francisko je oko 4.5k mesecno....cisto poredjenja radi :-) Inace, cak je i osiguranje za kola skuplje. Ja sam recimo kod progressive u IL imao osiguranje oko 80$ mesecno, da bi isto to osiguranje kod iste osiguravajuce kuce placao 130$ u Kaliforniji.

vuxanne
13.06.2012, 22:35
Jedna takva kucica u silikonskoj dolini da iznajmis je oko 3-3.5k mesecno (mislim da je cak i skuplje). U San Francisko je oko 4.5k mesecno....cisto poredjenja radi :-) Inace, cak je i osiguranje za kola skuplje. Ja sam recimo kod progressive u IL imao osiguranje oko 80$ mesecno, da bi isto to osiguranje kod iste osiguravajuce kuce placao 130$ u Kaliforniji.

Ali u Silikonskoj dolini je lepse, zive ljudi obrazovaniji nego prosek ovde i imaju prosecno vecu platu. Sve ti je to - koliko para toliko muzike. Ovde oko mene su 99 % Ameri, cesto sitna deca, masa je dosla iz vecih gradova dok gaji decu. Imam kolegu koji je prodao dvosoban stan u Njujorku i kupio ovde ogromantnu kucu za te pare.

Bas me zanima kolike su tu sve ove ostale komunalije.

Ja zivim u kuci, stan na spratu, ispod ima neka druga zena koja iznajmljuje, sto zovu duplex.

Aj napisite po vasim prebivalistima koliko su ove stvari kod vas, bas me interesuje...

Znaci kuca od 80 m2, dvosobna u Silikonskoj Dolini je prosek 3500 dolara mesecno za iznajmljivanje? Koliko su stanovi od 80 m2, dvosobni? Koliko dodju komunalije?

vuxanne
16.06.2012, 13:10
Jedna takva kucica u silikonskoj dolini da iznajmis je oko 3-3.5k mesecno (mislim da je cak i skuplje). U San Francisko je oko 4.5k mesecno....cisto poredjenja radi :-)

Moje je pre nesto kao ovo klikni (http://www.zillow.com/homedetails/1867-1869-19th-Ave-San-Francisco-CA-94122/15112255_zpid/) Jedino je kvadratura 3 x manja. Evo ovaj u San Francisku je 2,050 dolara mesecno, isto jedan sprat u duplex-u. Ili ovaj u Milibrae za 1850 klini (http://www.zillow.com/homedetails/1010-Magnolia-Ave-Millbrae-CA-94030/82963048_zpid/) - vise je kao ovo povrsinski samo kuca 1900 bez klime, masine za pranje sudova i ostalih nabudzenih stvari sto ovaj stan ima.

I ovde kod mene je skuplje ako imas hardwood floors, masinu za pranje sudova, klimu (central air), granite countertops i slicno.

Vidim tu da ima povoljnijih stanova sa druge strane zaliva, nasla sam pribliznijih 1000 dolara te stanove u duplex kucama u Hayward -u (ima jedan za 975 dolara klikni (http://www.zillow.com/homedetails/453-W-A-St-Hayward-CA-94541/2118727740_zpid/) a u Oakland-u ih bas ima dosta takvih od oko 1000 do 1400 dolara.

Verovatno zavisi od lokacije u San Francisko oblasti. U Richmond-u imas i za 725 dolara klikni (http://www.zillow.com/homedetails/1529-Potrero-Ave-A-Richmond-CA-94804/2118800767_zpid/), pa sad kome se putuje sto godina na posao radi manje kirije...

dreamerns
20.06.2012, 06:45
Moje je pre nesto kao ovo klikni (http://www.zillow.com/homedetails/1867-1869-19th-Ave-San-Francisco-CA-94122/15112255_zpid/) Jedino je kvadratura 3 x manja. Evo ovaj u San Francisku je 2,050 dolara mesecno, isto jedan sprat u duplex-u. Ili ovaj u Milibrae za 1850 klini (http://www.zillow.com/homedetails/1010-Magnolia-Ave-Millbrae-CA-94030/82963048_zpid/) - vise je kao ovo povrsinski samo kuca 1900 bez klime, masine za pranje sudova i ostalih nabudzenih stvari sto ovaj stan ima.

I ovde kod mene je skuplje ako imas hardwood floors, masinu za pranje sudova, klimu (central air), granite countertops i slicno.

Vidim tu da ima povoljnijih stanova sa druge strane zaliva, nasla sam pribliznijih 1000 dolara te stanove u duplex kucama u Hayward -u (ima jedan za 975 dolara klikni (http://www.zillow.com/homedetails/453-W-A-St-Hayward-CA-94541/2118727740_zpid/) a u Oakland-u ih bas ima dosta takvih od oko 1000 do 1400 dolara.

Verovatno zavisi od lokacije u San Francisko oblasti. U Richmond-u imas i za 725 dolara klikni (http://www.zillow.com/homedetails/1529-Potrero-Ave-A-Richmond-CA-94804/2118800767_zpid/), pa sad kome se putuje sto godina na posao radi manje kirije...

Veruj mi nismo mi svi pali sa kruske :-) Isto tako se klikom na pretrazivac pronadje da se u Cikagu u samom gradu moze naci kuca za 25000 dolara (ovo je neko ranije bio ovde okacio), ali realnost je drugacija.
Realnost je da je cena za stan u sf nesto ovako:
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3088715585.html ($4000 / 2br - 1100ft² - 2 bdrm/2 bath)
To nije nista narocito napucano, niti je neka prime lokacija. Cena prime lokacije je ovo:
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3078694622.html ($3500 / 1br - 737ft²)
ili ovo
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3088961249.html ($3750 / 1br - 816ft²)
a bas napucana lokacija i luxury kosta ovoliko:
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3088748861.html ($6500 / 2br - 2 BR, 2BA, garage, Doorman, Nob Hill)

Trenutno nisam mogao previse vremena da provedem trazeci kuce u sf, ali cena je tu negde slicno....mozda mozes ubosti ako se stvarno trudis i mesecima trazis nesto malko povoljnije. Kuca koju si ti navela se nalazi u okrugu skroz suprotnom od bilo kakvog biznisa u San Francisko. Sto znaci, odlazak na posao je voznja od 9 milja kroz gradsku guzvu. Takodje, ono zbog cega najvise pada cena u tom delu je da je to pacificka strana i prosecno ima 3 suncana dana godisnje. Sto bi moja drugarica rekla "kada je lepo, lepo je u p***u materinu....ali to je 3 dana godisnje". Ostatak je hladno i magla. Prosecna letnja temperatura je 15 stepeni.
Ova cena u Millbrae je realnost. Generalno, u Millbrae (pogotovo taj deo) je vecina azijatske populacije i samo mesto nije bog zna sta. Koliko znam i skole su dosta lose, tako da recimo cena kuca u Burlingame (odmah mesto do Millbrae) idu i do 30% vise iako su samo preko puta jedna drugoj. Znaci 1800$ za 750sq feet. prizemno (bar mi po slikama deluje da je prizemno). Cena je tu vec 200 dana i oni za ovo vreme nisu uspeli da izdaju, znaci da nesto bas i nije u redu (ovde dobar deal odleti za par dana).
U Haywardu ne bih ziveo ni da mi platis (hvala lepo), a sto se tice Pittsburg i sl oblasti, takodje ima razlog zasto su tamo cene normalne (kao i u ostatku amerike). Putovanje je uzas. Treba ti bar dva sata u jednom pravcu. Redovno se na tom potezu svako jutro desavaju nesrece. Dok ja ujutru ustanem oko 7h (jer mi se tako hoce...volim ranije da ustanem) i lagano doruckujem i kuvam kafu, na TV se mogu videti svako jutro nesrece na tom potezu i slike onih jadnicaka koji su u 4:30 ustali da izbegnu guzvu, kako su se ipak zaglavili na mostovima. U Richmondu i sl mestima nazalost zive dve vrste ljudi. Oni koji su u penziji i oni koji moraju tamo da zive. Niko tamo ne zivi da bi ustedeo (nije vredno toga). Eventualno mozda neko ima neki biznis tamo, ali takvi su retki. Samim tim, mesta imaju ipak dosta kriminala i skole su sacuvaj me boze (one trojke iz Cikaga bi tu bile 15). Oakland je super ako ga ekstra poznajes. Tamo je bukvalno jedan blok ok, drugi bolje ne izaci napolje. Moras tacno znati gde je bezbedno da zivis. Takodje, posao ti onda treba biti ili u SF ili na istoku, nikako silikonska dolina....jer ces opet ostati zaglavljen. Ako bih birao bilo sta na istocnoj strani, onda bi to bio juzni deo (blizi silikonskoj dolini). Mesta su ipak daleko bolja sto se tice kriminala i sl, jedino je most i dalje problem. Ovo mislim pre na mesta tipa Dublin i sl (Hayward i dalje ne dolazi u obzir). Samo mojih 5c.

Photographer
20.06.2012, 08:27
Ovde cene koje si naveo su extra napucane. 2br ima za $2500 (Inner Richmond, sunset/park side, inner sunset)...

Nema kriminala, skole su odlicne.

$2495 / 3br - 3br - (sunset / parkside)
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3088878704.html

$2100 / 2br - 950ft² - 2 Bedroom and 1.5 Bath with indoor Garage (sunset / parkside)
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3088490922.html

$2200 / 2br - Quiet, Sunny & Spacious 2 bedrooms and 1bath (inner richmond)
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3087383254.html

$2500 / 2br - 1300ft² - Inner Sunset large flat, close to UCSF, public transport (inner sunset / UCSF)
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3081632675.html

$2400 / 2br - Prime Inner Sunset Flat Near UCSF (inner sunset / UCSF)
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3078735357.html

Dakle sve oko i ispod $2500 za 2br.

Odlicna lokacija, nema kriminala skoro, dobre skole, blizu je Golden Gate park i okean (moze i pesice)....

Ako ti je posao u centru mozes i motorom ili bajkom, ne znam za ostale ali 5 Km se moze i prepesaciti a SF je mali.

Btw to sto si "nasao" je u centru kriminala :) da tako kazemo...

http://sanfrancisco.crimespotting.org/#lat=37.766&hours=0-23&dtstart=2012-05-23T22:20:31-07:00&dtend=2012-06-11T21:04:41-07:00&zoom=12&types=AA,Ro,SA&lon=-122.454

vuxanne
20.06.2012, 11:52
Veruj mi nismo mi svi pali sa kruske :-) Isto tako se klikom na pretrazivac pronadje da se u Cikagu u samom gradu moze naci kuca za 25000 dolara (ovo je neko ranije bio ovde okacio), ali realnost je drugacija.
Realnost je da je cena za stan u sf nesto ovako:
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3088715585.html ($4000 / 2br - 1100ft² - 2 bdrm/2 bath)
To nije nista narocito napucano, niti je neka prime lokacija. Cena prime lokacije je ovo:
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3078694622.html ($3500 / 1br - 737ft²)
ili ovo
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3088961249.html ($3750 / 1br - 816ft²)
a bas napucana lokacija i luxury kosta ovoliko:
http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/3088748861.html ($6500 / 2br - 2 BR, 2BA, garage, Doorman, Nob Hill)

Trenutno nisam mogao previse vremena da provedem trazeci kuce u sf, ali cena je tu negde slicno....mozda mozes ubosti ako se stvarno trudis i mesecima trazis nesto malko povoljnije. Kuca koju si ti navela se nalazi u okrugu skroz suprotnom od bilo kakvog biznisa u San Francisko. Sto znaci, odlazak na posao je voznja od 9 milja kroz gradsku guzvu. Takodje, ono zbog cega najvise pada cena u tom delu je da je to pacificka strana i prosecno ima 3 suncana dana godisnje. Sto bi moja drugarica rekla "kada je lepo, lepo je u p***u materinu....ali to je 3 dana godisnje". Ostatak je hladno i magla. Prosecna letnja temperatura je 15 stepeni.
Ova cena u Millbrae je realnost. Generalno, u Millbrae (pogotovo taj deo) je vecina azijatske populacije i samo mesto nije bog zna sta. Koliko znam i skole su dosta lose, tako da recimo cena kuca u Burlingame (odmah mesto do Millbrae) idu i do 30% vise iako su samo preko puta jedna drugoj. Znaci 1800$ za 750sq feet. prizemno (bar mi po slikama deluje da je prizemno). Cena je tu vec 200 dana i oni za ovo vreme nisu uspeli da izdaju, znaci da nesto bas i nije u redu (ovde dobar deal odleti za par dana).
U Haywardu ne bih ziveo ni da mi platis (hvala lepo), a sto se tice Pittsburg i sl oblasti, takodje ima razlog zasto su tamo cene normalne (kao i u ostatku amerike). Putovanje je uzas. Treba ti bar dva sata u jednom pravcu. Redovno se na tom potezu svako jutro desavaju nesrece. Dok ja ujutru ustanem oko 7h (jer mi se tako hoce...volim ranije da ustanem) i lagano doruckujem i kuvam kafu, na TV se mogu videti svako jutro nesrece na tom potezu i slike onih jadnicaka koji su u 4:30 ustali da izbegnu guzvu, kako su se ipak zaglavili na mostovima. U Richmondu i sl mestima nazalost zive dve vrste ljudi. Oni koji su u penziji i oni koji moraju tamo da zive. Niko tamo ne zivi da bi ustedeo (nije vredno toga). Eventualno mozda neko ima neki biznis tamo, ali takvi su retki. Samim tim, mesta imaju ipak dosta kriminala i skole su sacuvaj me boze (one trojke iz Cikaga bi tu bile 15). Oakland je super ako ga ekstra poznajes. Tamo je bukvalno jedan blok ok, drugi bolje ne izaci napolje. Moras tacno znati gde je bezbedno da zivis. Takodje, posao ti onda treba biti ili u SF ili na istoku, nikako silikonska dolina....jer ces opet ostati zaglavljen. Ako bih birao bilo sta na istocnoj strani, onda bi to bio juzni deo (blizi silikonskoj dolini). Mesta su ipak daleko bolja sto se tice kriminala i sl, jedino je most i dalje problem. Ovo mislim pre na mesta tipa Dublin i sl (Hayward i dalje ne dolazi u obzir). Samo mojih 5c.

Sve ovo sto si poslao je "condo" ili stan. Ja zivim u multi-family (duplex). Takvi stanovi su jeftiniji svuda jer nije klasican stan u nekoj zgradi, obicno neko ima kucu pa je izdaje iz sva dela. Obicno imas isti ulaz, samo si na spratu a neko u prizemlju... Uopste nismo gledali iste stvari...

Ovo u cemu ja zivim pre lici na te sto sam ti ja poslala, kuca je 1900. godiste, nema klimu, nema masinu za pranje sudova (nikakav jacuzzi, teretanu, hard floor, granite counter tops, stainless steel applicances, i slicne preverzije) . Ovo sto si ti nasao je sve sajber nabudzeno za ovo gde sam ja. Nisam ni ja provela nesto posebno vremena trazeci multifamily - duplex - cirka 10 min (ne zivim ja u celoj kuci vec na jednom spratu, to se zove multi family, nisam ni gledala te 'condo" varijante).

Pa to ti ja i kazem, ima jeftinije, ne rade svi na istim mestima, ogromna je to oblast. Ako ces npr. da dodjes preko lutrije i da imas zelenu kartu, a da npr. nemas fakultetsku diplomu, mozda bi nekom to bila bolja opcija jel da sljakas mozes bilo gde... Ti kad pominjes cene ides sa pretpostavkom da ce svi da rade gde i ti sto realno nema leba. A ako neko radi kao sljaker za minimalac a hoce da bude u toj dolini, mozda ce do SF samog da ide jednom nedeljno pa im je mozda bolja opcija ako treba da ide do tamo da se klacka i klacka (pod pretpostavkom da nije programer/inzenjer/nesto_sa_fakultetom). Ne rade svi tu visoko placene poslove.

Odosmo mi na temu San Francisko.

vuxanne
20.06.2012, 12:11
dreamers, ja se slazem da je u samom San Francisku vidim da je sve ekstra skupo i nema uopste ovih multi-family varijanti, ali u tim ostalim gradovima u toj dolini nije svugde ista cena. Ne tvrdim ja da si ti pao sa kruske nego samo tvrdim da ako svi budu se merili sa tobom i ljudima koji rade u Silikonskoj dolini kao programeri, nece ih se puno kvalifikovati za zivot tu. Npr. ako je neko samo sa srednjom skolom ili sa nekim drugim ne-kompjuteraskim zanimanjem, nece se tu para nesto nagledati a kamoli te stanove iznajmljivati.

Moj skroman zakljucak je (nemam pojma ne zivim tu, samo ovako virtuelno) - ne idi u SF bez dobre plate i posla u nekoj valjanoj industriji. Ako ces da sljakas za minimalac ili ces ziveti sa druge strane zaliva jer ces to moci da priustis ili bolje idi negde drugo... Zar ne?

dreamerns
20.06.2012, 17:49
Kao prvo, stvarno nisam mislio na stanove sa napucanim teretanama (to sam dao samo za primer onog od 6500$). Svi klikcete na najjeftiniji deo San Franciska....da, tu su kuce jeftinije i ima zasto su jeftinije. Da je potraznja velika, ne bi bile jeftinije. Photographer je bas dao i kucu do samog okeana. Ko sto rekoh, ako volis da ti je preko leta 15 stepeni i oblacno stalno....nema problema. Takodje, koliko je npr udaljena zeleznicka stanica za nekog kome to treba, koliko je udaljena finansijska cetvrt i ono sto bi rekli centar grada? Kada bi preneli ovo na Novi Sad i razgovarali o cenama u Novom Sadu, ja bih pricao o Limanu....a vi o Klisi i Adicama. Ocigledno se tu ne razumemo. Ja kada mislim na cenu u gradu....onda mislim na ipak neki prosek (i delove grada gde bi ljudi pozeleli da zive). Ni ovde Google, ni Facebook, ni MS nisu u centru grada, nego u predgradjima. Razlog tome nije zato sto je ljudima jeftinije tamo da zive, nego zato sto je tamo tzv industrijska zona (gde ces ti jedan googleplex smestiti u san francisko) i samim tim poslovni prostori su jeftiji. Sto se tice ljudi, slobodno mozes pogledati koliko kosta zivot u Mountain View ili Palo Alto. Samo molim vas nemojte googlati East Palo Alto...jer to nije ista stvar. Ja se slazem da ljudi zaradjuju drugacije ovde, ali ne zaradjuju svi. Isto imas ovde ljude koji rade za 8h na sat...i njihov izbor je da uzmu nesto jeftinije, sto je opet kako ste nasli 1800$. Koliko placaju stan ljudi u ostalim krajevima koji rade za 8$ na sat ? Koliko placaju inzenjeri? Posto sam bio u tom Wheaton koji je Landlord spominjao i znam o kakvim kucama prica, u takovm mestu ovde (sa losijim skolama) takav stan bi te izasao 750k$. E sada, ako vi uprete google vi cete naci i za 250k$ bogu iza tregera, ali to onda nije realno poredjenje. U Atlanti su kuce daleko daleko jeftinije nego ovde, i sama pomisao na poredjenje je glupa. Kada sam dosao ovde sam gledao sve zivo, i duplexe i stanove i sve zivo sto je bilo u ponudi (koja je bila siromasna). Uleti ponekad nesto povoljno, nas 30 se prijavi....nisam nikada ni dobio poziv nazad. Zasto? Pa zato sto nisam na prethodnom mestu ziveo 5-10 godina, zato sto ne radim u istoj firmi 5 godina i zato sto sam ozenjen sa zenskom osobom, sto znaci da cu mozda imati dece. Jednom smo nasli 2 bdr 1 bath za svega 2k$ u San Francisko. Ako nas nije bilo 50 u tom stanu koji smo popunili aplikacije, nije bio nijedan. Kada bi to bila realna cena....sigurno ne bi tolika navala bila.
Moj skroman zakljucak je (nemam pojma ne zivim tu, samo ovako virtuelno) - ne idi u SF bez dobre plate i posla u nekoj valjanoj industriji. Ako ces da sljakas za minimalac ili ces ziveti sa druge strane zaliva jer ces to moci da priustis ili bolje idi negde drugo... Zar ne?
Upravo tako :-)

Odleteli smo mi sa teme Atlante.

landlord
20.06.2012, 18:04
DreamerNS, iz tvog iskustva, da li bi nekom programeru preporucio da cim dodje u USA, da doesli u SF area-u? Ili da ode negdje drugo dok se malo ne snadje i ne nauci sve cake vezane za zivot u USA i onda da ganja posao u dolini?
Eto cisto za one koji tek trebaju da dodju u USA, a bez USA radnog iskustva su.

Photographer
20.06.2012, 18:48
Znaci problem su oblaci i 15c leti :)

Vidi, svako ima svoje prioritete i nije ok reci da ne moze da se nadje stan za toliko para kad to nije tacno. Dakle ako radis full time job min 10h dnevno nisi u tom stanu, 8h spavas. Dakle 6h dnevno treba da budes tamo, mislim da mi oblacnost i 15c leti nije neki problem... Sve je u prioritetima i u tome kako neko voli i je navikao da zivi. Stanovi koje sam postavio su u sredjenom kraju, blizu okeana (sto je plus meni licno), nema krimanala i ima dobrih skola. Oblacnost mi bas i nije nesto sto bi trebalo nekog da odvrati od tog kraja i odvede negde gde se svaki dan desi neka pucnjava ili pljacka :)

p.s. Mogli bi neki od poslednjih postova da se prebace u SF temu...

vuxanne
20.06.2012, 18:55
Zasto? Pa zato sto nisam na prethodnom mestu ziveo 5-10 godina, zato sto ne radim u istoj firmi 5 godina i zato sto sam ozenjen sa zenskom osobom, sto znaci da cu mozda imati dece.

Aaaa, upravo tako :bravo:

Ja sam sad skoro trazila stan, a sta mi je ta zena tamo rekla to je bilo za neverovati. Odakle sam? Muz joj je bio tamo negde stacioniran, mozda smo se negde i sreli (nije sigurno bio tamo da se svrcka turisticki). Nismo sestro, nismo, sto posto (nisam joj to rekla). Na kraju je pitala hocu li da iznajmin stan (koji jos nisam videla uzivo) na vise od dve godine. Naravno da necu. Uzmu tako brdo aplikacija, naravno svakog pitaju za SSN pa ti tako imaj strpljenja... A naci ce oni debilna pitanja samo da bi kao nesto opradali. To za iznajmljivanje stanova je kao audicija.

dreamerns
20.06.2012, 21:02
Znaci problem su oblaci i 15c leti :)

Vidi, svako ima svoje prioritete i nije ok reci da ne moze da se nadje stan za toliko para kad to nije tacno. Dakle ako radis full time job min 10h dnevno nisi u tom stanu, 8h spavas. Dakle 6h dnevno treba da budes tamo, mislim da mi oblacnost i 15c leti nije neki problem... Sve je u prioritetima i u tome kako neko voli i je navikao da zivi. Stanovi koje sam postavio su u sredjenom kraju, blizu okeana (sto je plus meni licno), nema krimanala i ima dobrih skola. Oblacnost mi bas i nije nesto sto bi trebalo nekog da odvrati od tog kraja i odvede negde gde se svaki dan desi neka pucnjava ili pljacka :)

p.s. Mogli bi neki od poslednjih postova da se prebace u SF temu...

Nemam vremena za ovu raspravu, neka tumaci kako god ko hoce. Da, moze se naci za 2500$ 2 bdr, pa nek neko samo klikne na onaj tvoj link i pogleda gde je to i koliko je udaljeno od onoga gde na google maps pise "San Francisco" (da, mislim na onaj deo u skroz suprotnom cosku). Meni bi recimo smetalo da na trenutni posao dodam jos 1.5 sati putovanja koliko bi mi trebalo da zivim u tom kraju. Tako da, to jeste medju najjeftinijim delovima San Franciska i tu zive pametni ljudi. U ostatku zive mentalno retardirani ljudi koji imaju previse para na bacanje i zele svaki dan da budu upucani ili opljackani :-)
@Landlord stvarno zavisi. Ako imas nekoga ovde za pocetak, mislim da je bolje odmah zapucati ovde. Cak i ako nemas, mozda je malko rizicnije (jer ti brze odlaze pare), ali zato sa druge strane ovde ima daleko vise posla za inzenjere nego u nekim drugim mestima (pa i samim tim je veca sansa za posao). Da ne govorim, da ovde ima daleko zanimljivijih firmi. Takodje, ako ostanes na nekom drugom mestu duze vremena dok se ne snadjes, onda ces vec imati i svoje stvari i ta selidba ce biti daleko skuplja i teza. Naravno, ako ti neko da posao dok si jos u Srbiji, ne treba se previse razmisljati :-)

PS> Molio bih admine ako mogu ovo preneti u SF temu, izvinjavam se, malko smo se zaneli :-)

Photographer
20.06.2012, 21:10
Govorimo o SF-u a ne o SF bay area, dakle ako imas posao u SF-u stvar je prilicno jasna. Iz bilo koje tacke u SF-u do bilo koje druge ne treba vise od 30min kolima. Ostali delovi SF bay regiona su druga prica i onaj ko radi tamo naravno da ce tamo ziveti a ne u SF-u, niko nije ni rekao drugacije. problem je samo sto nemaju svi privilegiju da zive i rade na 10 min peske od plaze i parka :-)

dreamerns
20.06.2012, 21:29
Govorimo o SF-u a ne o SF bay area, dakle ako imas posao u SF-u stvar je prilicno jasna. Iz bilo koje tacke u SF-u do bilo koje druge ne treba vise od 30min kolima. Ostali delovi SF bay regiona su druga prica i onaj ko radi tamo naravno da ce tamo ziveti a ne u SF-u, niko nije ni rekao drugacije. problem je samo sto nemaju svi privilegiju da zive i rade na 10 min peske od plaze i parka :-)

Zasto ne bi ziveli u SF-u? Imas voz koji te odveze gde god hoces bez ikakve guzve. Jedino sto onda ne mozes ziveti 9 milja od stanice, odnosno u gore navedenom kraju.

sonofamom
21.06.2012, 00:23
sto kaze nas narod:

"ako ne znas sta je lepo - pitaj sta je skupo!"

:)

vuxanne
21.06.2012, 01:10
sto kaze nas narod:

"ako ne znas sta je lepo - pitaj sta je skupo!"

Upravo tako. Vazi za svaki grad/drzavu u SAD a bogami i celu federaciju.

dreamerns
21.06.2012, 18:08
Ajd da dam neko realno poredjenje. Stan koji sam izdavao u Chicago sa rezijama za 1225$ (uracunato grejanje i gas) bi u San Francisco izasao oko 2500-3000$ bez rezija.

sonofamom
21.06.2012, 19:34
Ajd da dam neko realno poredjenje. Stan koji sam izdavao u Chicago sa rezijama za 1225$ (uracunato grejanje i gas) bi u San Francisco izasao oko 2500-3000$ bez rezija.

ti si valjda stan iznajmljiao a ne izdavao? ;)

dalje, upravo je to potvrda izreke koju sam predhodno napisao: "ako ne znas sta je lepo - pitaj sta je skupo"

San Francisko = skupo = lepo
Chicago = jeftino = ruzno

da je obrnuto ostao bi tamo... :)

dreamerns
21.06.2012, 21:02
ti si valjda stan iznajmljiao a ne izdavao? ;)

dalje, upravo je to potvrda izreke koju sam predhodno napisao: "ako ne znas sta je lepo - pitaj sta je skupo"

San Francisko = skupo = lepo
Chicago = jeftino = ruzno

da je obrnuto ostao bi tamo... :)

da iznajmljivao sam :-)
Hahaha...bas si me nasmejao, mada ovo poredjenje nije u potpunosti tacno :-) Deo Cikaga u kom sam ziveo je jako lep i po meni je Cikago kao grad lepsi od San Franciska (mada mi se mentalitet ovde daleko vise svidja). No, Cikago je sto se tice poslova u mojoj industriji daleko gori nego San Francisko. Takodje, on je dosta bio vezan za tesku industriju koja je preseljena u Kinu. Veliki broj ljudi se doseljava u oblast San Francisko zaliva. Problem koji San Francisko ima je slican NYC, a to je da nema gde da se siri. Broj mostova koji spajaju zaliv sa kopnom je mali u odnosu na potrebe, a ljudi i dalje koriste primarno kola, jer je daleko jeftinije i rentabilnije nego koristiti voz ili bilo koji gradski prevoz (o ovome mogu posebno pricati). U svakom slucaju, ziveti na kopnu a raditi na poluostrvu je grozno (osim eventualno relacije Oakland<->SF). Eto ti glavnog razloga za skakanje cena. Cene kuca su recimo i dalje iste, ali su uslovi kupovine nenormalni, tako da vecina ljudi iznajmljuje. Upravo zbog toga je trenutno veci broj potraznje nego ponude i to je prouzrokovalo da je u nekim delovima cena iznajmljivanja skocila za 100% od 2011.
Tako da....lep je Chicago ako imas sta tamo da radis i ako ti ne smeta klima. Sa druge strane, zivot u zalivu je daleko lepsi, ali moras se obogatiti da bi imao svoju kucu (ili da uletis u nenormalne dugove, mada i za to ti treba jedno 150.000$ depozita). Opet, ovo zavisi gde hoces da zivis. Da me ne krenu ispravljati, ovo je cena za poluostrvo izuzimajuci mesto tipa East Palo Alto gde je sansa da ti obiju stan u roku od nedelju dana 100% :-)

sonofamom
21.06.2012, 21:58
dreamer,

i tako je kao sto kazes, ali i nije. ;)

vidi, ako vec poredimo SF sa Cikagom, sto je po meni prilicno neuporedivo, onda treba da poredimo samo downtown Cikaga sa San Franciskom. a ako poredimo siri Cikago "Metro Area", onda to treba da poredimo sa celom SF Bay Area-om, jer to je otprilike taj odnos i povrsinski a i po broju stanovnika. samim tim, sto ides dalje od centra, tj. od San Franciska, cene vise padaju. mada za razliku od Cikaga, Bay Area ima vise biznis centara, eto bar dva, to su SF i SJ area, i zbog toga ima skupoce na vise lokacija a ne samo u centru zbivanja tj. SF-u. takodje pored biznis centara postoje i centari drugih desavanja, recimo obrazovnih, kao sto je Berkeley itd, sto dodatno dize cenu i u tim delovima.

uostalom ja nisam pricao samo o lepoti zgrada kad sam rekao da je lepse... eto i sam kazes da se u SF lepse zivi nego u Cikagu, o tome i ja pisem, a iskreno, ne bih se bas slozio ni da je Cikago kao grad lepsi. ni po arhitekturi, a ni po polozaju. isuvise je ravan, pod pravim uglom i dosadan. SF je totalno nepredvidljiv... ulice krivudaju, penju se, spustaju se, ima poglede i vizure iz raznih uglova da ti pamet stane. o mentalitetu i opustenosti i da ne pricam. a to sve kosta... :)

vuxanne
21.06.2012, 23:42
Za masu stranaca sto poznajem iz raznih krajeva ove nase planete sa americkim obrazovanjem cesto izbor gde bi da zive u SAD je ili San Francisko, ili Njujork, eventualno Cikago i slicni gradovi. Mislim da ih znam bar desetoro sto su otisli da zive u Silikonsku dolinu (naravno vecinom su to CS, CE, EE, ME zanimanja)...

Bila sam u Cikagu vise puta i u odnosu na sve ostale gradove u kojima sam bila za sada ovde u SAD (nisam bila jos u Kaliforniji pa to izuzimam a ni u svim drzavama) moj utisak je da je grad koji definitivno ima neki svoj smek. Retko u kom centru grada se mozes tako lezerno setati bez da te neki beskucnik non stop startuje. Lep i cist u centru, masa zanimljivih stvari ima da se vidi.

A gde ce covek ziveti da mu bude "lepse" zavisi pre svega od unutrasnje srece i mase faktora osim geografije i arhitekture. I sve je stvar licnih ukusa o kojima definitivno ne treba raspravljati. Mnogi ce da sele iz mesta u mesto tokom svog zivota ne uvek zbog geografije i arhitekture (mada bice i toga u odlukama naravno), ali pre svega ce to cesto biti zbog nepredovanja u karijeri (o, da ima i toga)... Koliko vidim dodjosi (u koje mi spadamo) ce uvek na kraju krajeva pre preferivati da zive negde je sto vise stranaca (sto bi ovi rekli "diversity") jer se tu bolje i prirodnije osecamo.

Da li je lepsi San Francisko ili Cikago mislim da je u principu totalno nebulozna diskusija. Cemu to? Retko sam cula Amere da uporede gradove, mesta i sela onim zarom koji se srece kod nasih ljudi (ex Yu). Npr. jedan je rekao za grad od 350 000 stanovnika da je selo (a u SAD je mesto od 8000 dusa - town a ne village). A kod nas je taj neki kolektivni identitet takav da neko daje sebi na vaznosti ako je iz necega grande mega giga naspram necega drugog sto zaboga za njegovu malenkost nema dovoljno lepo nesto.

Ja garantujem da oba spadaju medju "lepse" americke gradove. Ako neko proputuje preko 10 americkih drzava i vidi deset velikih gradova slicne dimenzije nek me ispravi.

sonofamom
22.06.2012, 00:29
vuxane,

mozda sam pogresno napisao tu narodnu izreku, mozda nije gde/sta je "lepo", nego gde/sta je "dobro", nisam siguran....ali to sve i nema puno veze, jer je u pitanju metafora koju je vrlo lako razumeti ako covek zeli, tako da ne moras bas da se hvatas za svaku rec bukvalno. a da li je nebulozno ili nije, je vec neka druga tema, ali da je ovo univerzalno pravilo apsolutno tacno, tu nema rasprave.

znaci: "ako ne znas sta je DOBRO - pitaj sta je skupo"

to vazi za sve stvari u zivotu, pa tako i za mesto stanovanja. a eto sticajem okolnosti, mnogo vise ljudi misli da je bolje/lepse u Kaliforniji, i zato je mnogo skuplja za zivot nego Illinois. da ovo nije tako, bilo bi obrnuto. sva ostala subjektivna misljenja i osecaje mozemo da ostavimo po strani, ali to je tako, to nisam ja izmislio, i mi tu nista ne mozemo...Kalifornija je svima pojam, zato toliko i kosta. a pojam je jer ima toliko toga da ponudi. Cikago i ne bas....zato je i jeftin za zivot.

sonofamom
22.06.2012, 00:32
"Ja garantujem da oba spadaju medju "lepse" americke gradove. Ako neko proputuje preko 10 americkih drzava i vidi deset velikih gradova slicne dimenzije nek me ispravi"

i jos ovo, ne znam o kojoj to dimenziji pricas, buduci da SF ima svega 800,000 stanovnika.... znaci ni blizu ko Cikago.....

vuxanne
22.06.2012, 06:20
i jos ovo, ne znam o kojoj to dimenziji pricas, buduci da SF ima svega 800,000 stanovnika.... znaci ni blizu ko Cikago.....

Tebi 800 000 nije veliki grad? Svasta. San Francisko zaliv ima 7,6 miliona stanovnika a Cikago metro oblast ima 9,8 miliona. Obe su ogromne, pogotovu za americke pojmove. Cela Srbija ima 7,1 milion stanovnika. U celim SAD ima oko 275 gradova sa preko 100 000 stanovnika klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_United_States_cities_by_population)
Cikago kao treci po velicini a i San Francisko kao 13. po velicini i oba definitivno spadaju u velike gradove.

Sta je za tebe "veliki grad"?

A sto se tice skupo a lepo ja koliko se razumem Aljaska je najskuplja iz poznatih razloga (zato sto je bogu iza tregera). Znaci tamo je najlepse i najbolje u SAD. Pa, ne znam bas...

Photographer
22.06.2012, 10:19
Opet se mesaju San Francisco i San Francisco Bay Area....

Mesate babe i zabe. To sto je u Palo Altu jedan cena stana a u SF-u druga (niza) nema veze ni sa klimom ni sa lepotom zivota tamo vec iskljucivo sa odnosom ponude i traznje koja opet nije takva zbog lepote i kvalitetnih skola vec zbog prisustva velikih softverskih kompanija i njihovih zaposlenih koji imaju nad prosecne plate...

vuxanne
22.06.2012, 11:30
Opet se mesaju San Francisco i San Francisco Bay Area....

Mesate babe i zabe. To sto je u Palo Altu jedan cena stana a u SF-u druga (niza) nema veze ni sa klimom ni sa lepotom zivota tamo vec iskljucivo sa odnosom ponude i traznje koja opet nije takva zbog lepote i kvalitetnih skola vec zbog prisustva velikih softverskih kompanija i njihovih zaposlenih koji imaju nad prosecne plate...

Ja pominjem San Francisko zaliv i Cikago metro oblast. Ameri obicno kazu ime tog downtown-a jer obicno racunaju ceo taj metro u nesto. Kao npr. zivis u Borci - ti si iz Beograda. A cak ljudi iz Meriville-a koji je u Indijani ce reci da su iz Cikaga. A kako je za San Francisko zalivsku oblast ne znam, nisam bila tu, ali sam cula ljude da kazu da zive u San Francisku ako zive i rade u Silikonskoj dolini. Masa ljudi tako kaze jer ovde obicno gledaju oblast a ne bas sta spada u neki zip code tacno (to im je vise administracije radi danas kad su se gradovi i mesta slili jedni u druge).

Slazem se da tu cenu zivota tu diktiraju kompanije sa zaposlenima koji imaju ogromantne plate u odnosu na mnoga druga zanimanja u razlicitim gradovima (pa cak i na ta ista samo na drugim lokacijama). Gledala sam stanove za iznajmljivanje u nekom gradu totalno sa druge strane (istocne). Neverovatno kako prisutstvo necega diktira cenu stanova i svega ostalog. Npr. imas dobru skolu, kuce i stanovi mogu da budu apsolutno isti kao neki koji su u susednoj oblasti, cak i npr. losiji, ali cene ce da budu vece samo zbog osnovne skole za koju tvrde da je najbolja u kraju. I ko ima dete taj uzrast, zivece tu samo da bi dete moglo da ide u tu top skolu.

Photographer
22.06.2012, 11:35
Tako je, samo sto ako zivis u Burlingame onda si tamo a ne u San Francisku. To je kao kada bi neko ko zivi u Kacu ili Zablju rekao da je u Novom Sadu... Udaljeno je 20 milja jedno od drugog i ne moze se porediti.

sonofamom
22.06.2012, 18:50
Vuxane,

u principu me mrzi da se raspravljam, narocito sto znam da to nikuda ne vodi. ali ako zelis, evo ja cu se javno izviniti i priznati da si u pravu za sve sto kazes, pa cak i za to da je grad od 800,000 stanovnika "veliki"....

vuxanne
23.06.2012, 00:45
Vuxane,

u principu me mrzi da se raspravljam, narocito sto znam da to nikuda ne vodi. ali ako zelis, evo ja cu se javno izviniti i priznati da si u pravu za sve sto kazes, pa cak i za to da je grad od 800,000 stanovnika "veliki"....

Ja volim. Sporta radi. Nije mi uopste bitno da sam u pravu :obrva:

sonofamom
25.06.2012, 18:35
ja ne volim. mozda samo ponekad, ali jako retko, a danas nije taj dan.

te s' toga, evo popustam pred svom silinom tvojih nepostojecih argumenata i javno priznajem da si pobedila!

;)

vuxanne
25.06.2012, 23:35
ja ne volim. mozda samo ponekad, ali jako retko, a danas nije taj dan.

te s' toga, evo popustam pred svom silinom tvojih nepostojecih argumenata i javno priznajem da si pobedila!

;)

Hehe, meni se bas cini da volis i to svakom porukom. Silina je bitna. :woohoo:

sonofamom
26.06.2012, 01:00
Hehe, meni se bas cini da volis i to svakom porukom. Silina je bitna. :woohoo:

kljucna rec je "cini" ;)

inace, kako volim, kad priznajem da si ti pobedila? :)

dreamerns
26.06.2012, 01:58
Tako je, samo sto ako zivis u Burlingame onda si tamo a ne u San Francisku. To je kao kada bi neko ko zivi u Kacu ili Zablju rekao da je u Novom Sadu... Udaljeno je 20 milja jedno od drugog i ne moze se porediti.

Isto kao sto je i lokacija koju si pokazao udaljena 15 kilometara od centra grada i bilo kakvog desavanja u SF (a i poslovnog centra). Tako da i taj kraj je za San Francisco ono sto bi okolina MB pivare bila za Novi Sad (ili kamenjar), pa je samim tim i cena stanova daleko jeftinija (plus ona magla i hladne temperature). Kada govorimo o cenama stanova u Novom Sadu, uglavnom bi pricali o Limanu, Grbavici, Novom Naselju itd....a ne nekom zabacenom kraju Klise i posljednoj stanici jedinice. Da...tamo je jeftinije, ali to nije prosek.

sonofamom
27.06.2012, 23:40
jeste svi sve dokazali sto ste imali, ili ima jos? :)

kako vas ne mrzi....

;)

hope
28.06.2012, 14:53
čitam ja tako po netu, dosađujem se, kad ono spomenu: Burlingame, Calif.

"Weird laws to know before you travel
...
6. Don’t spit
...
In Burlingame, Calif. spitting is illegal, except, understandably, in its natural habitat: on the baseball diamond."

LOL

ivano_belgrado
07.12.2012, 18:12
Ja i moja zena idemo u SF u februaru.

Moj rodjeni brat zivi tamo i kaze da je stan najbitnija stavka jer su cene paprene. On sa cimerima zivi u stanu koji mesecno kosta 2500$ i to zajedno otplacuju. Ziveo je na jeftinijim lokacijama radi ustede, ali zbog bezbednosti odlucio je ovako.

Iz njegove price nisam odusevljen SF-om, ali za pocetak idemo tamo.

ASSI
29.04.2013, 23:58
Nego drustvo kako ste se proveli na srpskom prvomajskom uranku? Jel bio neko od nasih forumasa?

Nestor
15.06.2013, 15:44
Trenutno po Americkim magazinima pise se kako je SF najbolji grad sto se posla tice, najvise ga ima i dobre su plate naravno zavisno od posla, jel to istina pitam ljude koji zive u SF?

Milosdv
15.06.2013, 17:13
Evo mene u SF, samo danas, jel neko raspolozen da mi pokaze grad?????:wtf:
Ja castim pice. :beer:

Sasa99
15.06.2013, 18:24
Evo mene u SF, samo danas, jel neko raspolozen da mi pokaze grad?????:wtf:
Ja castim pice. :beer:
Milisdv rado bih ti pomogao da ti pokazem grad ali ne znam ga ni ja. Mozda ti mozes meni da pomognes ako mi kazes kakav je to grad ima li posla za elektro inzinjere nisam IT planiram tamo da idem pa me malo strah kao ce sve to da ispadne racunajuci da ovde i ja i supruga napustamo posao odjedanput. Reci mi i ti kako si se snaso i na kraju krajeva jednostavno da pitam vredi li ta Amerika da se ide? Pozdrav za pice je lako :)

Milosdv
15.06.2013, 21:48
E ja sam samo u prolazu danas I sutra ne zivim ovde u SF, isto sam u IT. Pozdravljam :grin:

dreamerns
26.06.2013, 09:44
SF je odlican grad :-) U IT ima posla u gradu, ali ga ima mnogo vise malko juznije na poluostrvu (ipak su te vece kompanije van grada). Cene stanova jesu paprene i van svake pameti (cak i za ovdasnje plate), ali postoji vise opcija. Kao prvo, ne moras ziveti u gradu. Ako ti je posao u SF, mozes ziveti i u Oaklandu. Tu je jedino problem ako posao dobijes u dolini, onda ces da putujes satima. Generalno, istocni deo zaliva je ok sa cenama, ali commute do posla je uglavnom grozan (zavisi gde radis). Ono sto predstavlja najveci problem dolaska direktno u gradove kao sto su SF i NYC jeste sto jos nemas posao, trebace neko vreme da ga nadjes, a kinta donesena iz Srbije odlazi brzo (bas zbog tih paprenih cena za stanove). No, i dalje mislim da ako si u IT ovde jeste najbolje.

mikagrubinen
30.04.2014, 13:26
Prošlo je skoro godinu dana od vaših poslednjih postova. Žena i ja imamo razgovor sad u Maju i nadamo se da će sve proći ok i da ćemo dobiti vize. Planirali smo da već u avgustu, septembru dođemo u SF.

Ona je programer, a ja elektro inženjer telekomunikacija ali sam u zadnje vreme počeo da učim za web developera (php, mysql, html, css). Kakva je mogućnost zaposlenja kao početnik, junior, pošto mi izgleda da traže samo vrhunske stručnjake?

Nakon svih postova koje sam pročitao sad me baš strah da idemo u SF. Samo da odmah razgraničim da kad kažem SF mislim na SF Bay tj. širu okolinu. Nemojte da se ljutite ali po onome što sam pročitao, izgleda da tu samo može da živi neko ko izgleda mnogo ze*ebano, ima 2m visine, 130kg mišića, i par miliona na računu. :belj: Daj recite neku lepu o SF, a ne samo kako je skupo i puno kriminala, ako je ikako moguće.

Za početak planiramo da nađemo neki stan ili sobu preko airbnb, za prvih mesec, dva, a onda da se selimo u zavisnosti od toga gde nađemo posao.

Pišite vaše utiske sad sa distance od već godinu dana.

Loperamid
30.04.2014, 17:04
Bio sam u SF pre oko mesec dana i iz priče sa ljudima koji tamo žive, promenio se i za poslednjih godinu dana - još je skuplje :-)
Lokalno stanovništvo sve više migrira ka Oaklandu i drugim jeftinijim mestima jer je u gradu postalo skoro nemoguće živeti ako nisi u IT. Ili homeless, njih je sve više i zaštićeni su kao beli medvedi u smislu da im grad maksimalno pomaže.
Inače prelep grad, ima neki poseban šmek. I cela ta Bay area mi se sviđa.
Ne znam šta da vas posavetujem. Ako ste stvarno dobri u tome što radite i imate mnogo kinte za početak, ili obezbedite posao pre nego što stignete, razmislite o SF. Mi smo imali istu dilemu, ali smo ipak došli u LA samo zato jer smo imali smeštaj za početak. A slična su nam zanimanja s tim što smo mi oboje programeri, ali sam se ja zaposlio u telekomunikacijama.

Loperamid
01.05.2014, 22:11
Baš juče nađem ovaj članak gde je mnogo slikovitije opisano ovo što sam ja ukratko napisao:
http://m.vice.com/read/reasons-why-san-francisco-is-the-worst-place-ever?utm_source=vicefbus

@admins: **bo vas Forum Runner! Dajte nam TapaTalk!

dreamerns
02.05.2014, 17:23
Ko sto sam gore napisao, grad je skup ali ne moras ziveti u gradu. Vecina posla za IT nije uopste u gradu, vec van njega. Da je skupo, skupo je. Posla ima, ali kao junior sigurno nije lako naci. Sto se airbnb tice, ja savetujem da takodje pogledate vrbo, oni su em malko stariji sajt od airbnb, em su im cene skoro duplo manje. Pocnite da trazite posao kada dobijete vizu, imate 6 meseci. Moze se desiti da uspete nesto da pronadjete odatle. Ako ste oboje u IT svetu ja mislim da treba probati ovde. Jeste mozda malko veci rizik jer pare iz Srbije brze gore, ali isto tako je veca sansa naci posao.

Mitkoni
03.05.2014, 16:28
Citajuci ovako postove nekako se dojam dobije da nema zivota ako nisi strucnjak informacionih tehnologija :)

Sigurno ima jos razno raznih poslova, za koje ti cak mozda i ne treba jaka fakultetska diploma.
Kakvi su poslovi recimo u takvim gradovima kao sto je recimo San Francisco bez fakulteta, samo sa srednjom skolom npr.

I tamo kao i svugde ima tih sto nisu zavrsili velike skole pa zive sasvim normalno za Americki zivot.

:blink:

Nekako kada se cijatu neki postovi kao da hoce da kazu; ako nemas tu i tu skolu ne pomisljaj da dodjes ovde.

mikagrubinen
25.05.2014, 23:02
Kroz par postova se vec provukao Oakland pa aj da vidim sa vama jel imao neko iskustva sa ovim gradom.

Mi imamo drugaricu koja je zivela u Oaklandu 6 godina i rekla nam je uglavnom reci hvale za taj grad. Znamo da je skuplji od gradova u unutrasnjosti Amerike ali jeftiniji od SF. Ima, koliko mi se cini dobar prevoz (BART) pa smo blizu odluke da idemo tamo. Deluje mi i kao dobra baza za trazenje poslova u IT industriji u SF Bay Area.

Kakva je mogucnost za pronalazak nekog part time posla dok se ne nadje neki posao u struci...ako to uopste bude ostvarivo u pocetku?

dreamerns
29.05.2014, 17:01
Kroz par postova se vec provukao Oakland pa aj da vidim sa vama jel imao neko iskustva sa ovim gradom.

Mi imamo drugaricu koja je zivela u Oaklandu 6 godina i rekla nam je uglavnom reci hvale za taj grad. Znamo da je skuplji od gradova u unutrasnjosti Amerike ali jeftiniji od SF. Ima, koliko mi se cini dobar prevoz (BART) pa smo blizu odluke da idemo tamo. Deluje mi i kao dobra baza za trazenje poslova u IT industriji u SF Bay Area.

Kakva je mogucnost za pronalazak nekog part time posla dok se ne nadje neki posao u struci...ako to uopste bude ostvarivo u pocetku?

Oakland je ok, ali treba da znas gde da zivis (ima dosta opasnih krajeva). BART te povezuje sa finansijskim delom SF i to je otprilike to. Znaci, ako ces traziti poslove u SF onda je Oakland dobra lokacija, ali ako trazis poslove u silikonskoj dolini (gde je vecina IT poslova), onda je losa pozicija (treba minimum 2 sata voznje u jednom pravcu).

katrin
29.05.2014, 21:50
Oakland je ok, ali treba da znas gde da zivis (ima dosta opasnih krajeva). BART te povezuje sa finansijskim delom SF i to je otprilike to. Znaci, ako ces traziti poslove u SF onda je Oakland dobra lokacija, ali ako trazis poslove u silikonskoj dolini (gde je vecina IT poslova), onda je losa pozicija (treba minimum 2 sata voznje u jednom pravcu).

Znamo za te opasne krajeve. Oakland ce nam biti samo start pozicija(moramo da stedimo pare), dalje sve zavisi od posla. Hvala dreamerns! Ja idem u paketu sa mikagrubinen-om :)

Balloonranger
30.05.2014, 18:56
Mozda ti je bolja opcija da se smestis u Hayward, Fremont ili Union City. Samo predjes most i u dolini si a cene rente su nekoliko puta nize. Nema toliko kriminala.

Mitkoni
31.05.2014, 20:34
Oakland je ok, ali treba da znas gde da zivis (ima dosta opasnih krajeva).

Sta se podrazumeva tamo pod time kada se kaze - ima dosta opasnih krajeva?

Je li mozes da ocekujes nekog da ti upadne preko noci u stan dok spavas ili ce da te snima kada si odsutan pa ce uleteti da te opljacka?
Mada ne vidim tamo svrhu pljacke ako ti uleti u stan/kucu da uzme neku stvar lupam od vrednosti $200-400 za sta moze da dobije 'valjda' i par godina za to.

Sto se tice novca, sav novac je u banke. Ne znam jedino ljudi sa ovih krajeva da li ga drze u kuci (pod jastukom :==D:)

vuxanne
01.06.2014, 04:51
Sta se podrazumeva tamo pod time kada se kaze - ima dosta opasnih krajeva?

Je li mozes da ocekujes nekog da ti upadne preko noci u stan dok spavas ili ce da te snima kada si odsutan pa ce uleteti da te opljacka?
Mada ne vidim tamo svrhu pljacke ako ti uleti u stan/kucu da uzme neku stvar lupam od vrednosti $200-400 za sta moze da dobije 'valjda' i par godina za to.

Sto se tice novca, sav novac je u banke. Ne znam jedino ljudi sa ovih krajeva da li ga drze u kuci (pod jastukom :==D:)

Mene do sad nije nikad izdao familywatchdog (http://www.familywatchdog.us/) sajt. Gde god da sam do sad zivela, boravila, iznajmljivala stan ili hotel, dobro se pokazao. Obicno mozes lako da identifikujes geto na osnovu gustine crvenih tackica. Gde zive siledzije i pedofili. Oko njih obicno zive siromasniji ljudi, bude i ostalih zlocina vise. Bogati krajevi ili se baziraju oko dobrih skola gde ovi ne mogu da zive ili imaju bajagi zabavista u privatnim kucama koje rezidenti placaju samo ne bi li ove drzali sto dalje jer ima ogranicenje gde mogu da zive (tipa toliko i toliko metara/stopa od obadnista/skole i sl).

http://www4.slikomat.com/13/0601/mcm-okland.png (http://www.Slikomat.com/slika/5687119.htm)

A ako te detaljnije zanima kakvih zlocina ima, evo ti ovaj sajt klikni (http://www.crimemapping.com/map.aspx?aid=aabb6970-e7b7-4ce2-b155-cf04843f1625). Default je pet dana (cini mi se u poslednjih pet imaju dva ubistva). Mozes da menjas period i da menjas vrstu zlocina koju posmatras.

Ja obicno koristim ova dva ili neka ovakva slicna (ne radi za sve ovaj crimemapping) u kombinaciji pa pratim neko vreme dok ne odlucim gde da iznajmljujem stan/ idem u hotel...

A i kad odes u Zillow, obicno mozes da vidis i kakve su kuce i komsiluci... Na osnovu samo ove slike cini mi se sto vise u brda to bolje sto se Oklanda tice...

mikagrubinen
01.06.2014, 10:39
Svidja mi se CrimeMapping.com samo ispada sa se u SF i Oklandu ne smes ni pojaviti na ulici. Cak ni u Berkeley koji je studentski centar.

Citajuci www.city-data.com, sto se tice Oaklanda uglavnom se poklapaju sa CrimeMapping.com u pogledu delova grada koje treba izbegavati. Oko BART stanica Rockridge, Ashby pa i MacArthur moze da se zivi normalno. Ne spominjem delove u brdima jer do njih ne ide BART pa je tesko bez kola, a i poprilicno je skuplje.

Sve u svemu posto su karte vec kupljene za 29.avgust bice to jedno interesantno iskustvo. :)

Mitkoni
01.06.2014, 15:14
Mene do sad nije nikad izdao familywatchdog (http://www.familywatchdog.us/) sajt. Gde god da sam do sad zivela, boravila, iznajmljivala stan ili hotel, dobro se pokazao. Obicno mozes lako da identifikujes geto na osnovu gustine crvenih tackica. Gde zive siledzije i pedofili. Oko njih obicno zive siromasniji ljudi, bude i ostalih zlocina vise. Bogati krajevi ili se baziraju oko dobrih skola gde ovi ne mogu da zive ili imaju bajagi zabavista u privatnim kucama koje rezidenti placaju samo ne bi li ove drzali sto dalje jer ima ogranicenje gde mogu da zive (tipa toliko i toliko metara/stopa od obadnista/skole i sl).

http://www4.slikomat.com/13/0601/mcm-okland.png (http://www.Slikomat.com/slika/5687119.htm)

A ako te detaljnije zanima kakvih zlocina ima, evo ti ovaj sajt klikni (http://www.crimemapping.com/map.aspx?aid=aabb6970-e7b7-4ce2-b155-cf04843f1625). Default je pet dana (cini mi se u poslednjih pet imaju dva ubistva). Mozes da menjas period i da menjas vrstu zlocina koju posmatras.

Ja obicno koristim ova dva ili neka ovakva slicna (ne radi za sve ovaj crimemapping) u kombinaciji pa pratim neko vreme dok ne odlucim gde da iznajmljujem stan/ idem u hotel...

A i kad odes u Zillow, obicno mozes da vidis i kakve su kuce i komsiluci... Na osnovu samo ove slike cini mi se sto vise u brda to bolje sto se Oklanda tice...

Sad samo malo zbunjen. Dosao sam do zakljucka da se ljudi tamo poznaju po tome kakva im je kuca :==D:

Nisam dobio uopste konkretan odgovor na moje konkretno postavljeno pitanje. Valjda kako ovde tako i tamo vazi pravilo ne diras ga ne dira te. Trazim problem dobijes problem. :wtf:

Sta ima ogrnice sme dotle da ide i dalje ne? Pa je li u nekom zatvoru ili ima slobodu kretanja. Ako se igde vise praktikuje taj zakon tkzv. 'demokratija' onda ce to biti u Americi.
Ode da trazi neki posao i gazda ga taj pita - iz kog kraja dolazis? On kaze iz tog i to... Ahaaa, e pa ti ne mozes da radis ovde.

vuxanne
02.06.2014, 19:52
Sad samo malo zbunjen. Dosao sam do zakljucka da se ljudi tamo poznaju po tome kakva im je kuca :==D:

Nisam dobio uopste konkretan odgovor na moje konkretno postavljeno pitanje. Valjda kako ovde tako i tamo vazi pravilo ne diras ga ne dira te. Trazim problem dobijes problem. :wtf:

Sta ima ogrnice sme dotle da ide i dalje ne? Pa je li u nekom zatvoru ili ima slobodu kretanja. Ako se igde vise praktikuje taj zakon tkzv. 'demokratija' onda ce to biti u Americi.
Ode da trazi neki posao i gazda ga taj pita - iz kog kraja dolazis? On kaze iz tog i to... Ahaaa, e pa ti ne mozes da radis ovde.

Pitas veoma relativno pitanje na koje ne postoji jednostavan odgovor.

Ovde se ljudi raspoznavaju po zipcode-u ili komsiluku (neighborhood-u) - sto bi rekla Lorde u onoj pesmi "And I'm not proud of my address, In a torn-up town, no postcode envy".

U nekim krajevima ima nasumicne pucnjave nakon sumraka u nekim nema pucnjave skoro ikada. Npr. kod nas ovde jedan lokalni geto, zalutali metak pogodi dete koje sedi u svom stanu (drvene su kuce u pitanju), ili u drugom slucaju dete na ulici. Gledas valjda americke akcione, nije ovde svugde Wisteria Lane kao u Ocajnim domacicama.

U ovom mom kraju obicno kriminal bude neko ostavio otkljucana kola ili otvorenu garazu sve sirom pa nesto neko usput pokupi.

Adresa ti je ovde i cena kuce, i cesto i znak kom stalezu pripadas. Npr. u mom komsiluku mozes da kupis matoru kucu koja je ni za sta za 250 000 dolara a za te pare u Indijani kupis palatu od pet soba sa podrumom u manjem gradu. Moze da bude i sa bazenom.

vuxanne
02.06.2014, 22:46
Cak su napravili aplikaciju za telefone "Avoid Gheto" klikni (https://www.youtube.com/watch?v=LTcYH1YDV_4) i za dan su joj promenili ime u "Good Part of Town".

Ja sam se prvim putem sa tim susrela kad sam isla na festival La Semana Grande u Bilbao sa ekipom i kad mi je sef uzeo mapu i markerom prezvrljao oblasti u koje da ne zalazim.

dreamerns
03.06.2014, 16:56
U nekim krajevima ima nasumicne pucnjave nakon sumraka u nekim nema pucnjave skoro ikada. Npr. kod nas ovde jedan lokalni geto, zalutali metak pogodi dete koje sedi u svom stanu (drvene su kuce u pitanju), ili u drugom slucaju dete na ulici. Gledas valjda americke akcione, nije ovde svugde Wisteria Lane kao u Ocajnim domacicama.

Ovo je cesto i najveci problem u losim krajevima. Sto se Oakland tice nije retka pojava i drive-by pucnjava na putu...pa ako se nadjes na pogresnom mestu u pogresno vreme... Evo ti jedan primer http://www.ktvu.com/news/news/crime-law/man-wounded-school-locked-down-oakland-drive-shoot/nfpmm/
Potom, u losim krajevima cesce se desava da neko se napije, drogira, pa ukrade u po noci kola i jurca tako ko manijak i spuca se u neku kucu ili neki drugi auto i sl.
Nije bezbedno pesaciti, pogotovo ako si sam. U principu, tesko je to opisati. Treba videti svojim ocima. Nijedan grad u Srbiji nema nesto sto bi se moglo okarakterisati kao "los kraj" (bar ne u smislu o kojem ovde pricamo). Dovoljno je minut da se prosetas ovakvim krajem i da se najezis. Cesto kada zadjes u losiji kraj, oseti se da tu ne pripadas tako da ce te svi cudno gledati. Ti pogledi veruj mi nisu dobronamerni. Poneki beskucnik ce ti verovatno prici i poceti da prica nesto sa tobom, na sta ga ti neces nista razumeti sta brljavi...i situacija je krajnje neprijatna i ne znas kako na fin nacin da ga se otarasis.
Ono sto je problem u poslednje vreme je znati uopste koji su to krajevi. U mestima kao sto je SF i Oakland, svake godine ih je sve manje. Odnosno, ruse se stare zgrade i grade novi kompleksi cija cena stanova nije mala, tako da se kraj kultivise. U SF ima jedan kraj u kojem ces cesto cuti starosedeoce kako govore da tamo ne smes zaci jer ce te ubiti, medjutim u samo ovih par godina koliko sam ovde taj kraj se zestoko promenio. Prvi put kada sam tamo zasao uplasio sam se zesce, ove godine sam zasao nekoliko puta i nije vise ni priblizno tako lose. Vec sada trebas da si milioner da bi kupio tu stan, tako da...
Na to sve treba dodati da ako imas dete, situacija je jos gora...jer dete treba da ide u skolu/vrtic. Ne zelis da ti dete ide u skolu/vrtic u losem kraju.

vuxanne
04.06.2014, 05:48
Upravo dodojoh sa poslovne vecere. Isli smo u downtown jednog gradica ovde. Kako sam skrenula, tako sam videla za 5 min bar deset beskucnika sa brdo kesa svuda naokolo. Tuga ziva.

katrin
04.06.2014, 08:40
Gledacemo da izbegavamo crvene tackice :) koliko nam finansiska situacija dozvoljana za pocetak. U svakom slucaju, karte su kupljene 29.08 za Oakland...
California.... here we come ;)

dreamerns
20.06.2014, 16:05
Evo jedna zanimljivost iz Oakland :-) http://www.kmel.com/onair/shay-diddy-48395/ironic-bay-area-reporter-gets-robbed-12481836

katrin
20.06.2014, 21:18
Evo jedna zanimljivost iz Oakland :-) http://www.kmel.com/onair/shay-diddy-48395/ironic-bay-area-reporter-gets-robbed-12481836

Lepe zanimljivosti ;). A gde nam preporucujes da nadjemo smestaj u Bay Area da bude Ok siguran i ekonomican i dobar za startup ?!

MIKI VELIKI
21.06.2014, 21:04
Lepe zanimljivosti ;). A gde nam preporucujes da nadjemo smestaj u Bay Area da bude Ok siguran i ekonomican i dobar za startup ?!
moj predlog je SAN LEANDRO ili negde duz CALTRAIN rute prema jugu(vidi google)..sam SF je malo "zombiland" (jako puno ludaka ,beskucnika i narkomana )i treba ga izbegavati posebno i zbog toga sto je zvanicno postao skuplji i od NY-ka
mislim meni je prva asocijacija kad neko spomene SF miris neopranih ljudi ,urina i razbacano smece i beskucnici koji spavaju po ulici ili vriste okolo (urlaju bolje receno)

dreamerns
23.06.2014, 17:55
Ako imate prijatelje u Oakland koji zele da vam pomognu, najbolje je poci odatle. Posle cete vec videti sami u zavnisnosti gde dobijete posao i sl. Oakland jeste opasan, ali ima i ok delova....treba samo biti obazriv. SF treba izbegavati najvise zbog cena. Ako se dobije posao u SF, onda treba birati negde u okolini stan sa dobrom povezanoscu sa SF. Sve zavisi sta zelis, sta ti je bitno i sta mozes da priustis. Ako ste u mogucnosti i ako vam je posao u IT, najbolje je onda naci stan negde na peninsuli. U tom slucaju cak i da se dobije posao posle u dolini, ne moras se seliti.

mikagrubinen
24.06.2014, 19:03
Ako imate prijatelje u Oakland koji zele da vam pomognu, najbolje je poci odatle. Posle cete vec videti sami u zavnisnosti gde dobijete posao i sl. Oakland jeste opasan, ali ima i ok delova....treba samo biti obazriv. SF treba izbegavati najvise zbog cena. Ako se dobije posao u SF, onda treba birati negde u okolini stan sa dobrom povezanoscu sa SF. Sve zavisi sta zelis, sta ti je bitno i sta mozes da priustis. Ako ste u mogucnosti i ako vam je posao u IT, najbolje je onda naci stan negde na peninsuli. U tom slucaju cak i da se dobije posao posle u dolini, ne moras se seliti.

Necemo imati nikoga da nas doceka ali drugarica je zivela par godina u Oaklandu pa nam je rekla sta, gde i kako. Plan nam je upravo kako si ti rekao. To nam je pocetna baza, a gde cemo posle, zavisi od razvoja situacije. Hvala na savetima.

P.S. Malo off topic ali rece mi brat od strica da te je cak video par puta na nekim okupljanjima linuksasa u Srbiji, pre par godina, pretpostavljam. Nesto zena i ja spominjali forum i tvoj nick i tako malo kroz pricu ispostavi se da ste bili na nekom okupljanju. Nemam pojma koji mu je nick po tim forumima. :)

serceg
20.10.2015, 02:31
Ova tema je postala bas bajata.Da li ima neko nekih update-ova, novosti? Da li ima nekog novog u SF(bay)?

vuxanne
22.10.2015, 06:36
Ova tema je postala bas bajata.Da li ima neko nekih update-ova, novosti? Da li ima nekog novog u SF(bay)?

Evo ti jedna sveza danasnja, radnik zivi u kamionu na Google parkingu da vrati dugove za koledz i posto oseca otpor prema precenjenim stanovima. klikni (http://www.geekwire.com/2015/this-google-employee-lives-in-a-truck-in-the-companys-parking-lot-to-save-money-on-rent/)

iShone
23.11.2015, 19:13
Vidim da je tema prilicno neaktivna, a da joj treba dati paznje :)

Zivim u San Francisku vec godinu ipo. Radim i studiram bas u gradu, ne u Bay Area. Slobodno pitajte sta god vas zanima, da ne bih pisao sve o svim temama.

Pozdrav,

Nenad!

Markonato
23.11.2015, 20:55
Vidim da je tema prilicno neaktivna, a da joj treba dati paznje :)

Zivim u San Francisku vec godinu ipo. Radim i studiram bas u gradu, ne u Bay Area. Slobodno pitajte sta god vas zanima, da ne bih pisao sve o svim temama.

Pozdrav,

Nenad!Pozdrav Neso :beer:
Jesi li programer, ima li hleba bilo sta raditi u SF osim IT-a,kolike su neke minimalne plate citaj satnice,kolike su rente (skupo a kao supa izgleda),jel uvek hladno i duva vetar i bude magla,kakve su sanse zaposliti se u bilo koju ok IT firmu u SF?
Pucaj

iShone
27.11.2015, 00:48
Pozdrav Neso :beer:
Jesi li programer, ima li hleba bilo sta raditi u SF osim IT-a,kolike su neke minimalne plate citaj satnice,kolike su rente (skupo a kao supa izgleda),jel uvek hladno i duva vetar i bude magla,kakve su sanse zaposliti se u bilo koju ok IT firmu u SF?
Pucaj

Nisam programer, ali radim u startupu, tako da mu dodje na isto ;)

Minimalac je $12.25 a za koji mesec ce biti $13.00 (raste do $15 do 2018-te) tako da je zarada odlicna. Radio sam kao konobar pre, tako da ovaj minimalac + baksis lako dovede do $25-30 po satu, sto je dovoljno za ok zivot u Bay Area.

Rent je bas prica za sebe. Uglavnom stan deli vise osoba, retko znam nekog da zivi sam. Studio od $2500+, 1-bedroom od $3200+. Moze se naci povoljnije u predgradjima, ili u "nepopularnim" delovima grada. Izvodljivo je rentati master bedroom za oko $1000, sto sa gorepomenutom platom moze da se tolerise.

Uvek je hladnije od ostatka Kalifornije za oko 10 stepeni, zbog pozicije u zalivu. Leti su temperature do 30 stepeni....a samo 30 minuta voznje u bilo kom pravcu i vec je druga prica. Magla je alternativa za kisu... posto kisa ne pada, samo se pretvori u maglu...a vetar duva samo do obale, u gradu je ok (Ni blizu kao Chicago).

Sanse za zaposliti se u IT firmu su ogromne... posto brzo nastaju, velika je potraznja, i generalno ima mesta za sve. Posao se moze naci preko svih standardnih sajtova, ja generalno koristim Angel.co koji je startup orijentisan.

Grad je veoma ziv i dinamican, izgleda mi kao da je usmeren ka mladim preduzetnicima (20-35 god) :)

serceg
27.11.2015, 17:38
Drago mi je sto si se javio i sto si napisao za ovaj sajt za trazenje poslova.Ja sam web developer I cilj mi je trazim posao u nekom startup-u(mozda ubodem i neki equity :P).Mozes li da napises za koje vreme se moze naci posao-znam da je relativno ali eto neki prosek,koliko para je doovoljno poneti za pocetak dok se ne nadje posao ,na koji nacin doci do nekog sa kim ces deliti stan.Kakva je atmosfera u gradu izlasci restorani(uopste socijalni zivot).eto to je sto me zanima za pocetak,da te ne gnjavim previse :)

wakizashi
28.08.2016, 02:35
Koliko je udaljena Sillicon Valley od SF-a? Ima li neko da radi u SV u nekoj velikoj svetskoj kompaniji a da zivi u SF?

2015NB
28.02.2017, 03:13
Ja sam se preselila u Mountain View krajem avgusta 2016 i za sada je sve ok. Iskreno bez pomoci prijatelja bilo bi dosta teze, za mene gotovo nemoguce. Za sve treba preporuka, i za posao i za stan i za banku itd...
Mesto je slatko, mirno, bezbedno, dosta skuplje od onoga sto smo navikli, ali zato ima gomila firmi na svakom koraku. Posla ima (za sve struke). Za platu mora da se pregovara. Sa solidnim poslom moze lepo da se zivi. Preporuke su jako bitne. Za brzo zaposlenje dobar su izbor staffing agencies za contractor pozicije.
Za full time procedura zaposljavanja traje dosta duze oko 3 meseca.
Bitno je sta znate da radite a za neke pozicije i stepen obrazovanja. Bez obzira sto je diploma iz Srbije, priznaje se. Kod zaposlenja ce se raditi full background checkup ukljucujuci sve poslodavce koje ste naveli, fakultet i vozacka dozvola (bez obzira sto je iz Srbije).
Jako dobar izvor informacija o poslodavcima i platama https://www.glassdoor.com
CV prilagodite, treba da ima navedeno sve sto znate da radite, bez obzira sto nama to zvuci glupo. HR radi screening reci, tako da kada vas neko pozove za posao, 99% nije ni procitao vas CV. Ukoliko se vestine i iskustvo podudaraju u nekom procentu, kontakirace Vas telefonom ili emailom. Kroz razgovor cete proci sta je ono sto znate da radite i kakvi su zathevi pozicije.
Vrlo bitno: agencije znaju da nide jako malo para i to za firme Cisco, Google itd. malo vise od minimalca...ne nasedejte...morate da procenite koliko vredite i da idete u tom smeru. Mene je u pocetku uhvatila panika, i prihatila sam drugu ponudu contract za Google kao logisticar 26$/h. Sledeca ponuda posle mesec dana je u startu skoro 40% bolja + benefiti. Tako da
Stanovi su skuplji ali moze da se nadje i nesto relatvno prihvaljivo.
Ja sam nasla stan preko https://sfbay.craigslist.org/search/apa koji delim sa cimerkom. 2 spavace sobe, 2 kupatila za 2900$ mesecno. NIje nista specijalo ali za pocetak je ok.
Za pocetak bez kola se moze. Uber radi savrseno. Jeste da treba da se navikne da za prevoz dnevno ide oko 20$ ali kada se prevede u sate, to zaradite za manje od 1 sata.
Cim dodjete otvorite racune u 2 razlicite banke. Saving account mozete da otvorite u svakoj banci. Trazite da Vam daju potvrdu na kojoj je jasno navedeno vase ime i adresa u Kaliforniji. Sa time idete u DMV i vadite DL i vozacku dozvolu. Kalifornija trazi 2 zvanicne potvrde da ste rezidenti da bi vam izdali dokumenta. https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/online/dlrbi/dl_top2

katrin
03.03.2017, 02:43
I evo bejasmo mi u tom strasnom Oaklandu i nista se nije desilo. Malo su mi sve te price o sigurnom mestu ovde mnogo amerikanizovane. Ovde sam 3 godine, promenila 4 stana i 4 mesta u Bay Area i Oakland mi je najlepsi. Naravno odaberete dobar komsiluk, kao i svuda ( pa i Palo Alto ima East Palo Alto) i to je to. Svi cool ljudi se sele u Oakland, i malo je evropenizovano sto ja i trazim. Tako da oko lake Merritt ili Piedmont su super. Ima jos jedan deo u centru ...al zaboravih kako se zove.

katrin
03.03.2017, 02:45
Koliko je udaljena Sillicon Valley od SF-a? Ima li neko da radi u SV u nekoj velikoj svetskoj kompaniji a da zivi u SF?

SV ti je cela Bey Area i poznajem neke ljude koji rade u Cisco i zive u SF ili rade u startapu u SV a zivi u SF ...jer voli SF i zivot u gradu. Tako da je to moguce.

uran
18.01.2019, 06:05
tema poprilicno zamrla, nije ni cudo.

Imamo strasno mnogo izbeglica iz Califackin'fornie gde su troskovi zivota u Bay Area izgleda otisli beyond reasonable.

ima li prezivelih ?

Svenson
18.01.2019, 08:09
Kažu da u Texasu postoji izraz: "izbeglice iz Kalifornije". :blink:
Kažu da se toliko ljudi iseljava, kao da ih je zadesila neka katastrofa.

Nije ni čudo. Mehur sa zaradama i cenama svega i svačega mora da pukne ili da se izduva (manje tragično je ovo drugo), pa ljudi beže, dok još ima para i mesta da se pobegne. :smrc:

Lično mislim da je to normalno. Puno ih se doselilo na početku IT buma.

uran
18.01.2019, 11:42
Kažu da u Texasu postoji izraz: "izbeglice iz Kalifornije". :blink:
Kažu da se toliko ljudi iseljava, kao da ih je zadesila neka katastrofa.

Nije ni čudo. Mehur sa zaradama i cenama svega i svačega mora da pukne ili da se izduva (manje tragično je ovo drugo), pa ljudi beže, dok još ima para i mesta da se pobegne. :smrc:

Lično mislim da je to normalno. Puno ih se doselilo na početku IT buma.

u drzavi IDAHO kazu da uopste ne zele da primaju ove iz Kalifornije ILI da dodju i da budu manji od makova zrna i daim ne donose liberalna sranja u dobru hriscansku zemlju :bravo:

Svenson
18.01.2019, 20:29
Pa oni su nadrljali. Moraće da se sele u Kanadu :lool:

mikagrubinen
18.01.2019, 22:01
Mislim da se iz Kalifornije uglavnom sele ljudi koji su rodjeni u Kaliforniji i koji nisu u IT industriji jer su troskovi zivota preveliki. Uostalom, ako su vlasnici kuce koju su kupili za oko 300k i ako mogu sad da je prodaju za 1.5miliona, sto ne bi odselili. I ja bih rado sa milioncetom u dzepu otisao u bilo koju drugu drzavu, kupio kucu za oko 200-300k i "neradio" nista do kraja zivota. :D

uran
19.01.2019, 08:14
Mislim da se iz Kalifornije uglavnom sele ljudi koji su rodjeni u Kaliforniji i koji nisu u IT industriji jer su troskovi zivota preveliki. Uostalom, ako su vlasnici kuce koju su kupili za oko 300k i ako mogu sad da je prodaju za 1.5miliona, sto ne bi odselili. I ja bih rado sa milioncetom u dzepu otisao u bilo koju drugu drzavu, kupio kucu za oko 200-300k i "neradio" nista do kraja zivota. :D

pazi ovo si upravu. Znam zenu koja je sa muzem kupila manju kucicu an periferiji San Jose nekada davno i prijatelji su ih zalili. Jedino sto niko nije znao da ce 100m od njihove kuce Jobs otvoriti garazu. Skoro je prodala kucu za $1.2M nekom Rusu. I sama kaze da misli da je to nenormalno.

Pre neki dan sam sreo jednu devojku rodom iz SF i kaze> nisam IT, nisam doktor, nisam lawyer i morala sam da odem. Iako je ceo zivot zivela u SF, ali samostalana zivot ne moze da pocne. Ne moze da priusti.