PDA

View Full Version : Atlanta, Georgia

mare9
02.01.2009, 22:38
Cuo sam puno lepih stvari o ovom gradu,pa bi zeleo da mi kazete par stvari o njemu ako znate ili ako ste bili u njemu...Hvala unapred

landlord
03.01.2009, 13:51
dobrodosao na forum..

Sloba_Kg
03.01.2009, 15:04
Cuo sam puno lepih stvari o ovom gradu,pa bi zeleo da mi kazete par stvari o njemu ako znate ili ako ste bili u njemu...Hvala unapred

Ja sam cuo da ima veoma jaku gay zajednicu (400 000) pa ako si solo to znaci mnogo zena za tebe haahhaha :)
To mi rece kolega koji zivi tamo sa zenom :)

dreamerns
03.01.2009, 18:37
Ja imam strica tamo, a i upoznao sam par ljudi koji su tamo ziveli.....sta ja znam....niko mi nije bio bas nesto uzbudjen o tom gradu....kao..ok je ono, ali nista specijalno.

Zana
03.01.2009, 21:39
Pozdrav Mare9 i dobrodošao na forum!
Moja bivša koleginica (sad u zatvoru - tako je to kad se u LA vozi pijan) je živela tamo godinama sa svojom devojkom i igrala softball. Pričala je da je ok živeti tamo, vrlo brzo je kupila kuću ali joj je bilo dosadno i nije volela odnose ljudi... šta znam, ja hoću da verujem da ne postoji loše mesto za življenje nego da samo treba da odaberemo koji mentalitet ljudi nam više odgovara i koja grana privrede pa po tome da se bira... čitala sam na netu o gradu - zvuči interesantno...

Good Spirit
04.01.2009, 11:35
Ja sam živeo 6 meseci u Atlanti prošle godine. Ajde pitaj malo konkretnije šta te zanima, pa da probam da odgovorim iz mog malog iskustva.

Evo par subjektivnih stvari:

Atlanta je najbrže rastuću grad u USA
Atlanta je grad sa najviše "single" osoba ;)
Atlanta je grad mnogih velikih kompanija (Coca-Cola, CNN, itd ..)

Što se tiče posla, mislim da ga nije preterano teško naći (mada mislim da to važi za sve veće gradove)

Porezi nisu veliki;

Ljudi su fenomenalni, gostoljubivi, spremni da pomognu. Mada možda to zavisi gde živiš (ja sam živeo u kraju Alpharetta, kao i u Sandy Springs)

Bez auta u Atlanti ne možeš ništa. Mada imaju metro (4 linije), kao i sistem autobusa (MARTA), ali ne povezuju sve krajeve. Atlanta zauziva ogromnu površinu i zbog toga auto je obavezan.

Troškovi života su veoma povoljni. Stan u kome sam ja živeo sa cimerom, Dve spavaće sobe, dnevna soba, dva kupatila, terasa, kuhinja ... ~800$ (komunalije su uključene).

Noćni život im je sasvim ok. Ima super restorana, kao i klubova.

Atlanta ima najveći akvarijum na svetu, jedini koji ima Beluga kitove u USA ;)

Takođe kao što reče Sloba_Kg postoji ogromna gay zajednica, mada ih ja nisam viđao po ulici ovako. Jedino sam to zaključio kada je bila parada, pa se skupilo u centru pola miliona ;)

Klima je po meni odlična, mada sam ja bio samo u periodu maj-oktobar. Veoma je toplo što meni ne smeta, malo je čudno što je uz velike temperature, leti npr. 40c bude i ogromna vlažnost, toga u Srbiji nema.

Eto ukratko ... pitaj šta te baš interesuje ...

PS. Naših ljudi ima, ali ne puno, bar koliko sam ja imao prilike da vidim ... poslednjih dve godine ja znam jedno 10-ljudi koji su otišli u Atlantu.

PSS. Ono što bih zaključio, ja bih definitivno preporučio Atlantu za život i rad. Moj plan je i da se vratim tamo. Samo moram da se ogradim, da nisam bio u drugim većim gradovima, pa ne mogu da povučem neku paraleelu.

Pozdrav

mare9
04.01.2009, 15:22
e hvala na odgovorima :) hteo bi da pitam da li je onako pravi americki grad ili malo vuce na evropske?kolika je plata na sat?i ako neko moze po vasem misljenju da kaze koje su lose strane koje ima ovaj grad..?:;D:

Good Spirit
04.01.2009, 16:23
Šta znam, ja bi rekao da ni malo ne vuče na evropske. E sada pošto nisam bio u nekom drugom većem američkom gradu, ne mogu ni da ti kažem da li je američki ;)

Dosta je čudna Atlanta, amerikanci afričko-američkog porekla su uglavnom u centru, dok sva bolja i bogatija naselja su na periferiji (gde sam i ja živeo).

ja sam bio nekih 25 milja ili kilometara sada ne mogu da se setim ;) od centra, ali to je 15 minuta kolima po autoputu, naravno van radnog špica, kada se autoput sa osam traka pretvara u parking. :D
U centru grada su samo predstavništa mnogobrojnih firmi i ništa više. Nema klubova, restorana, prodavnica, itd ... Sve je po periferiji. Kroz centar prolazi Inter-State autoput, tako da je povezanost dobra.

Što se tiče plata, nemam pojma, sve zavisi naravno koji posao, u kojoj firmi, gde ... ja sam radio sezonski posao, pošto sam bio na studentskom programu. Radio sam kao spasilac na bazenu i satnica mi je bila 9$ sat. Prekovremeno je bilo 50% od osnovne satnice, i sve preko 40 sati nedlejno se računa prekovremeno.

Za ozbiljnije poslove ne mogu da ti kažem ništa specijalno.

Lucky
05.01.2009, 14:41
Dosta je čudna Atlanta, amerikanci afričko-američkog porekla su uglavnom u centru, dok sva bolja i bogatija naselja su na periferiji (gde sam i ja živeo).

Ovo skoro pa da je pravilo u svakom gradu.

xeg
27.02.2009, 12:11
Da se upisem u ovu temu:grin:
Pocetkom aprila letimo za Atlantu i tamo zabadamo zastavicu. Zivecemo u Sandy Springs, kako smo za sada saznali fin kraj.
Rado cemo biti od pomoci svima koje Atlanta bude interesovala... samo da prvo odemo:;D:

Sloba_Kg
27.02.2009, 13:31
Ti razmisljao o Silver a odlazis u Sandy Springs.
:bravo:

wrath:of:the:lich:king
27.02.2009, 13:48
A, smem da pitam kako ste se odlucili bas za Atlantu?
Je l to bilo ono, zazmuris pa ubodes olovkom na mapi ili...

Leona
27.02.2009, 14:46
Yup i mene interesuje xege zasto bas Atl?
Upratila sam da nemate apsolutno nikoga u Americi, a citala sam negdje da ste kontali NY i CA zbog toga sto ti supruga ima zavrsen pravni fakultet, koji je priznat samo u te dvije states, pa sam bas mislila da cete tamo.

Jel bilo zabodi pa sta Bog da?:grin:

xeg
27.02.2009, 17:23
Evo obecavam da cu sve ispricati kad stignemo u Atlantu a za sada cu vam samo reci da smo tamo nasli posao, ja krecem da radim cim stignemo a moja draga mesec dana kasnije. Oba posla ce u startu biti minimalci ali mi razmisljamo bolje 2 minimalca nego 2 x nista :grin:

dreamerns
27.02.2009, 18:16
Uuu covece svaka cast....kako ste to uspeli? Evo ova moja zena vec 600 prijava je poslala i mrka kapa....mozda treba da se selimo u Atlantu, ovaj Chicago je s**nje sto se posla tice. Jel ima neka tajna? Govori...pomagaj :-)

kaneolopa
27.02.2009, 18:32
Evo obecavam da cu sve ispricati kad stignemo u Atlantu a za sada cu vam samo reci da smo tamo nasli posao, ja krecem da radim cim stignemo a moja draga mesec dana kasnije. Oba posla ce u startu biti minimalci ali mi razmisljamo bolje 2 minimalca nego 2 x nista :grin:

Cestitam vam od srca :1081: to sto ste tako izveli ce vam znaciti jako jako puno na pocetku :D

bibi
27.02.2009, 18:37
Cestitam vam xeg!

To je zaista uspeh, da u roku od mesec dana oboje nadjete posao, odavde, i to u istom gradu, i to u vreme ekonomske krize:bravo:

Molim te, podeli sa nama to iskustvo, mozda pomogne jos nekom...

curcin
28.02.2009, 02:13
Bio,video,nervirao se 6 meseci i otisao.Mislim da tuda necu proci ni pijan.Osim u Atlanti bio sam neko vreme i u Washingtonu D.C.. Haahahahaha nebo i zemlja,dupe i oko,... Atlanta je grad za sve one bez ambicija.Pored tolike Amerike nikako nemojte dolaziti u Atlantu.Ima dobrih nasih ljudi ali bato ima i takvih otrova da ja to za svojih 40 godina nigde nevideh.A putovao sam,povremeno.:-) Poslusaj savet i nemoj pustati korenje tamo.uzmite ta dva posla odradite par meseci,otreznite se i paljba dalje.U neki grad koji vise daje a za isti trud i iste novce.Nisam avanturista.bio sam sa suprugom i dvoje dece.Da sam znao kako je to"napredan" grad odmah bi otisao od njega barem 3000-5000 milja.Ako ti treba neki detaljan info slobodno mi posalji private message.Neki detalji nisu za siri auditorijum i ja im se ovom prilikom izvinjavam. XEG tebi se obracam,:-) Dok nije prekasno!:no:

xeg
28.02.2009, 09:50
Ja sam živeo 6 meseci u Atlanti prošle godine.
...
Ljudi su fenomenalni, gostoljubivi, spremni da pomognu. Mada možda to zavisi gde živiš (ja sam živeo u kraju Alpharetta, kao i u Sandy Springs)
...
Ono što bih zaključio, ja bih definitivno preporučio Atlantu za život i rad. Moj plan je i da se vratim tamo.

Bio,video,nervirao se 6 meseci i otisao.Mislim da tuda necu proci ni pijan.
...
Da sam znao kako je to"napredan" grad odmah bi otisao od njega barem 3000-5000 milja.

E sada... ja mogu biti slican Good Spiritu ili Curcinu a mogu imati i sasvim trece misljenje, zelje i ocekivanja.
Curcin, molim te, pusti mi na PM sve sto mislis da mi moze pomoci ili me upozoriti na nesto.

Leona
28.02.2009, 10:15
Ja bih samo da kazem da ne treba temeljiti odluke na osnovu tudjeg vidjenja.
Uvijek je bilo tako da negdje nekome ide vraski dobro, dok drugi sklapa kraj s krajem, sve je to relativno.
Nemamo svi istu srecu, sanse, prilike.
Mozda xega dobro krene, sta znamo.
Uglavnom jako mi je drago sto se uspjeli naci poslove (ne znam kako:grin:) ali nek je sa srecom.
Pogledala sam malo i ovaj gradic, cini se bas lijep :)

stizeljeto
28.02.2009, 17:27
Svaka cas Xege za posao! Bas sam sretna za vas. Oboje nasli posao, pa to je fantasticno, da ste oboje dobili posao u ovakvoj krizi to je stvarno cudesno.

Ja imam jako dobre prijatelje u Alpharetti, GA. To je jedno od najboljih i najbogatijih predgrada Atlante, tamo smo trebali ici jer su nas zvali da dodemo kod njih. Medutim nije mi se svidala drzava, na svim listama dosta lose kotira (na listama kao Forbes listi Best cities i slicnim), ne svida mi se sto je dolje na jugu i sto je kao i ostatak istocne obale jako vlazno. U Atlanti je kriminal vrlo visok i dobro trebate prouciti gdje cete zivjeti. Naravno to sad ovisi o poslu, ali ja da sam isla smjestila bi se bas u Alpharettu ili jednu od drugih boljih dijelova Metro Atlante. No, sigurna sam da cete vas dvoje pametno odluciti gdje cete i gdje god dodete sigurna sam da cete imati uspjeh. To se pokazalo i na uspjesnom job hunt/u. Bravo!

dreamerns
28.02.2009, 18:22
Ja imam strica u Atlanti....mada ni on nije nesto odusevljen tim gradom...a sinoc ko za inat smo se nesto raspricali sa komsinicom kojoj nude posao tamo...i ona se razmislja jer mrzi taj grad (zivela je tamo 10 godina). Slazem se da su to sve subjektivna misljenja i da covek treba da ode sam i vidi sta mu se svidja. Svako drugacije prodje, ali i svako drugacije i trazi. Isto ko i u Srbiji...meni se Bg nikada nije svidjao....tacnije, smatram to najruznijom metropolom koju sam u zivotu video.....a nekom se svidi i obozava taj grad. Tako ti to i ovde :-) U svakom slucaju, mi svi koji smo dosli ovde po meni ne bi trebali da pustamo korenje bilo gde u pocetku.....ovo je Amerika...mozemo da biramo. Licno, isto nameravam jednog dana da odem odavde....pored svih tih okeana i planina i predivne prirode, koji cu ja djavo u Illinoisu? Za sada sam tu....ali za jedno godinu dana...ko zna? Mozda odem, pa se mozda ponovo vratim...nikada se ne zna :-) Treba sve videti....to je nekako moj moto...samo tako cemo moci upoznati ameriku i znati gde nam se najvise svidja da ostanemo.
Atlanta ima zeznut kriminal...to sam i ja cuo.

curcin
28.02.2009, 23:57
XEG molim te ako imas neka pitanja na koje trebas odgovore,molim te da ih napises i posaljes mi na PM.Ja kad bih poceo to bi trajalo danima a ja stvarno toliko vremena nemam i pored najbolje volje.sastavi tonu pitanja i posalji.obecavam ti veoma iskrene odgovore.objektivne ili subjektivne sad jeb....ga!
ajd raspali.
Slazem se sa ostalim diskutantima.Atlanta ima da ponudi lep akvarijum i nista vise bitno.A alpharetta je dragom Bogu iza nogu.takozvana vukojebina(izvinite na autohtonom izrazu).Sve je to smesno.umesto da ides tamo probaj po vojvodjanskim selima.isti je dozivljaj.jedino nemaju toliko svinja.Krava zato imaju.Atlanta? prosto je obozavam....:woohoo:

Zana
01.03.2009, 00:16
A zasto komunicirate preko PM? Mozda ima i drugih ljudi koje interesuje Atlanta story :no: zasto to ne podeliti sa drugima?

curcin
01.03.2009, 13:37
Zato sto bi se mogla pojaviti neka imena ili mesta u nasem razgovoru koja bi bila obojena u crnu boju.A sto se tice uopstenih tema one su svakako za javnu prepisku.nemam nista protiv.Ja se nekrijem iz kojekakvih slicica i nickova.Dakle mogu javno da istupam bez problema.Nego draga moja moderatorko Zana posto mi niste odgovorili na PM hocete li da to isto pitanje postavim ovde? Hvala na razumevanju.

Xeg odgovor sledi nocas.Noc mi je drug.:-):grin:

moni
01.03.2009, 17:40
Pa divno. :1081::bravo: Cestitam, divno. Pa ja uopste nisam informisana. Pa kad pre? Eto ima posla u toj Ameriki.
Sto se tice kriminala, neki kazu da je kod nas stopa kriminala po glavi veca nego tamo ?!:aa::aa:

Zana
01.03.2009, 20:38
Zato sto bi se mogla pojaviti neka imena ili mesta u nasem razgovoru koja bi bila obojena u crnu boju.A sto se tice uopstenih tema one su svakako za javnu prepisku.nemam nista protiv.Ja se nekrijem iz kojekakvih slicica i nickova.Dakle mogu javno da istupam bez problema.Nego draga moja moderatorko Zana posto mi niste odgovorili na PM hocete li da to isto pitanje postavim ovde? Hvala na razumevanju.

Xeg odgovor sledi nocas.Noc mi je drug.:-):grin:

Eh posto sam prozvana, pa da odgovorim... sto se tice postovanja tvog iskustva sa Atlantom, ja ti nisam rekla da postujes imena, vec ostale podatke koji bi znacili ljudima koji citaju a imena i telefone slobodno salji in private - naravno...

Drugo, kad odes da posaljes PM, ovo ti pise gore:
"Molimo Vas da poruke administratorima ili moderatorima ograničite na primedbe oko sajta. Administratori/moderatori ne odgovaraju na pitanja oko lutrije putem privatnih poruka, već isključivo preko foruma."

Nisam ignorisala poruku vec odgovaram "in order received" onda kad priorities dozvole (jer ih sada imam oko 30, pa bi valjda trebalo da puno radno vreme utrosim na odgovaranja), tako da izvini ako sam greskom uhvatila malo ironije u tvom postu ali zaista nema potrebe da me prozivas oko toga.... ja prvo treba da zavrsim svoje licne obaveze koje su uvek prioritet, pa da uradim moderaciju (sa svim spamovima i ostalim stvarima koje kao sto vidis retko ko od vas i uspe da vidi - jedino ako se zakace u vreme kad spavam), pa onda da odgovorim na postove ako mogu da dam bilo koju informaciju koja pomaze, pa onda odgovaram na PM...

Tako da - again - nisam ignorisala, odgovoricu...

Pozdrav, Zana

curcin
01.03.2009, 21:18
odrzala obecanje i odgovorila!hvala

Good Spirit
14.03.2009, 23:33
Da se upisem u ovu temu:grin:
Pocetkom aprila letimo za Atlantu i tamo zabadamo zastavicu. Zivecemo u Sandy Springs, kako smo za sada saznali fin kraj.
Rado cemo biti od pomoci svima koje Atlanta bude interesovala... samo da prvo odemo:;D:

Evo mene posle malo vremena, vidim raspisalo se :)

Super što ima i različitih mišljenja ;)

Nego što se tiče Sandy Springs-a mogu da ti dam po koji info. Sedište moje firme je bilo tu a takođe mesec dana sam živeo u tom kraju (ostala 4 u Alpharetta).

Alpharetta jeste elitno naselje/grad i po meni najlepše. Ali Sandy Springs je takođe super. U zavisnosti u kom delu si blizu ti je metro, iam i par linija autobusa, što za Alpharetta i nije slučaj ... mada već sam rekao bez auta teško u Atlanti.

Ima dosta naših baš u Sandy Springs-u, ako ti je to uopšte uteha ;) U svakom slučaju izabrali ste po meni dobro mesto, posle Alpharette najbolje.

Srećno! I ako imate još neko pitanje, pitajte ... iz svog skromnog iskustva ću vam odgovoriti ;)

xeg
19.03.2009, 20:24
Hvala Spirit, mislim da sam nekada kada sam trazio informacije o Atlanti naisao na blog nekoga ko je tamo bio ali sa samo jednim postom, mislim da sam nekako povezao da je to tvoj. Valjda sam i komentar pustio.
Video sam i jos jedan blog nasih iz Atlante, moguce da ih poznajes, znam da su isli na skijanje na vodi jedan dan sa nekim Amerom na jezeru.
Koja se situacija s tobom? Ti si bio na W&T ako sam dobro ukapirao, ides li ponovo?

Good Spirit
20.03.2009, 19:12
Pa vrlo moguće da si naleteo na moj (bio je na adresi: usa.good-spirit.net), ali sam skoro ugasio domen. Mada bazu sa tog bloga sam sačuvao, pa bi i mogao možda da se iscimam i da podignem na drugi domen.

Ja sam se odlučio da pišem jer o Atlanti nije moglo da se nađe ništa iz našeg ugla, mahom jer je prva ekipa W&T studenata bila 2006, pa smo mi došli sledeće i od tada stalno ima nekoga tamo. Svi smo mahom radili za istu kompaniju SearsPool i to kao spasioci u supervizori.

Pokušaću da nađem sada neke od tih blogova, ali znam da mnogi nisu pisali redovno ... mada pokušaću :)

A taj blog što spominješ na jezeru, vrlo moguće da je u pitanju Lake Lanier kada je bila ekipa naših, mada taj amer je zapravo naš lik sa Kosova ali sa USA papirima ...

Situacija samnom je da jedva čekam da se vratim u USA. Vratili smo se ovde (moja devojka i ja) da bi završili faks, mada da sam seja pitao ne bi se ni vraćao ;) ali možda je ovako pametnije. Ona je upravo u fazi apliciranja u mnogim školama, da bi nastavila na PhD, pošto ima super prosek. A ja čekam da vidim da li će nju neko primiti i gde, pa da gledam kako ja da odem ...

xeg
19.04.2009, 14:45
Evo mene najzad iz Atlante :grin:
Par infoa iz prve ruke - fin grad, strasno je "razbacan" i zauzima ogromnu povrsinu, ima puno suma i drugog zelenila i izgleda kao da su naselja nikla po sumama. Sve je divno cisto i redovno se odrzava. Sto se klime tice, nesto je toplije nego kod nas, jutra su sveza a preko dana bas zna da upece i sada u prolece, kazu da su preko leta velike vrucine.
Ljudi - svi su strasno kulturni, fini i zele da pomognu po potrebi, ima puno crnaca koji meni ni najmanje ne smetaju, pedere koje je Sloba spomenuo na srecu nisam sretao (e oni bi mi vec smetali). Moguce da ima i te kuge ovde ali neka se drzi svojih rupa.
Kola su ovde jako potrebna ali moze gradskim prevozom da se stigne iz naselja do downtown-a bez problema. Saobraca lokalni prevoznik Marta sa autobusima i vozovima.
Neka to bude pregled na brzinu a po potrebi sam na raspolaganju:;D:

curcin
19.04.2009, 19:00
Pozdrav XEG i zelim ti dobrodoslicu u Atlantu.hehehe Pederi su svuda oko tebe.... Uzivaj u prolecu i kupi azbestno odelo za leto dok jos imas sigurnih novaca.Ma uzivaj iz a mene.caooooo

Sloba_Kg
21.04.2009, 10:22
Evo mene najzad iz Atlante :grin:

E drugar, ako mozete, svratite na Job Fair sutra. Nadam se da ce vam pomoci i da cete videti ovaj post
http://upcoming.yahoo.com/event/2256816

dreamerns
21.04.2009, 14:54
pedere koje je Sloba spomenuo na srecu nisam sretao (e oni bi mi vec smetali). Moguce da ima i te kuge ovde ali neka se drzi svojih rupa.

E polako prijatelju, sada si u Americi.....tolerancija :-)
Vidis sta je miss kalifornije izjavila....ispao opsti cirkus...trese se drzava zbog toga.

xeg
22.04.2009, 11:38
A sto bi jedna miss bila tolerantnija od mene, pa i ja se borim za mir u svetu... ali moram prvo da potamanim one koji mi smetaju:naughty:

Sloba_Kg
22.04.2009, 23:27
A sto bi jedna miss bila tolerantnija od mene, pa i ja se borim za mir u svetu... ali moram prvo da potamanim one koji mi smetaju:naughty:

A ta Miss ne zna da postoji zemlaj po imenu Hungary?

Lucky
23.04.2009, 01:44
Ma to sto miss ne zna to nije nista strasno....iznenadio bi se koliko ljudi nema predstavu o bilo kojoj manjoj zemlji u Evropi, cak i oni na menadzerskim pozicijama koji imaju skole.

dreamerns
23.04.2009, 14:55
Ajd sto ne znaju za drzave u evropi, nego sto mnogi misle da je evropa drzava.

curcin
24.04.2009, 01:07
ma bole njih patka za evropu.oni se ljudi loze na dolar a ne na tamo neki euro.i na plemena koja su se klala od kako evropa postoji a iz kojih su njihovi preci ili oni sami pobegli u novi svet. oni se medjusobno tukli par godina i sad uce o tome celo osnovno skolovanje.da mi to radimo isli bi u skolu po 18 sati dnevno i imali samo istoriju kao predmet.mozda malkice geografije.zanemarljivo.

jelenche
24.04.2009, 22:47
postovani druze xeg!
veoma mi je drago da si se smestio u USA jer si ti jedan od idejnih vodja na ovom forumu! posebno mi je drago da si nogama krocio na toliko obecano tlo bas na moj rodjendan... bilo bi lepo da si me povukao za nos ( tako se kaze da te neko sledi u nekom uspehu) da i mene sreca pogodi da mi stigne ta dugo ocekivana koverta!
jos jednom sve najbolje, nemoj da zaboravis da pises, tvoje informacije su nam dragocene!!!

xeg
29.04.2009, 11:38
Hvala jelenche!
Pa hajde osim nosa i palceve da ti drzim za ovu godinu:;D: i srecan rodjendan... sa zakasnjenjem:grin:

landlord
29.04.2009, 11:50
nemoj da zaboravis da pises, tvoje informacije su nam dragocene!!!

Ma ako zaboravi na srpskom neka pise na engleskom snaci cemo se mi..:)

29.04.2009, 14:41
hehehe da kad krenes da razmisljas na engleskom gotovo je :D samo psujes na srpskom!
kako stojite s engleskim, naglasak i to, je l vas pitaju svi odakle ste?

srdjevic
30.04.2009, 05:48
Najjače mešanje srpskog i engleskog koje sam do sada čuo je:

"Tek kada smo prošli stop znak smo rijalajzovali da smo trebali da skrenemo levo"

Kad taj dan nisam pogin'o od smeha, nikad neću. :bravo:

Lucky
30.04.2009, 13:53
Meni jedan lik kazao "Ovaj stan ti je blizu svega , mozes da valkash do prodavnice"

A ima i ono "Nisam hteo da te baderujem"

:bravo:

Sloba_Kg
30.04.2009, 13:59
znaci ne verujem.
Ali ubedljivo mi je najjaci mij drug Boki iz Cacka koji sa sve cacanskim akcentom tj.nacinom govora prica engleski.
:==D:

dreamerns
30.04.2009, 21:35
To baderovati je poznato da nasi koriste. Dosta sam cuo o tom dijalektu nasih u americi, koji nisu naucili engleski.....a a usput su kanda i srpski uspeli da zaborave, pa su smislili neki svoj jezik. Uzas i strahota.

Sloba_Kg
03.06.2009, 04:22
E pa drugari evo novosti i od nas posle skoro 20 dana i samo 6 dana sa internetom.
Jelena i ja smo u Atlanti, GA.
Zasto bas Atlanta? Pa bilo je 3 opcije: Philadelphia, Atlanta ili (naravno) Chicago.
Ja sam od samog starta zeleo da nas dvoje radimo zajedno i to se i ispunilo. Kao sto sam negde vec pisao vec 3 puta sam bioo u Philadelphiji na work & travel programu tako da su mi reference i iskustvo pomogle u trazenju posla (preko neta.
Za mene nije bilo problema, uvek treba iskusan lifeguard ali nismo znali sta cemo za Jelu.
Druga opcija je bila Philly gde mi je drugarica obecala mesto za jelenu u restoranu gde je ona manager, a ja bih radio vec nesto (sa drugarima) ali to nismo hteli jer se onda ne bi vidjali.
I tako u dopisivanju sa zaposlenima iz nekoliko kompanija ovde u Atlanti, dobijemo mail da imaju mesto za mena kao lifeguarda i swimming coach-a a za jelenu kao gate attendant.
Ja sam to iz cuga prihvatio jer je to idealna sansa za nase prilagodjavanje a i odmah imamo 2 plate u kuci.
Onda smo se dali u trazenje stana preko mog kolege sa faxa (koji je ovde vec 5 god) i njegovih prijatelja i uzeli smo stan u midtown-u na 20-ak min od posla bez SSN-a i kreditne istorije, samo uz skenirane vize i rezervisane avio karte.
Doleteli smo 14 maja u ponoc i sacekali su nas tast i tasta mog kolege i mogu reci da sam siguran da nije njih pocetak bi nam bio mnogo tezi.
Onda internet, jurili smo neku agenticu ciji smo br.dobili od menadzera naselja i ona nikako nije imala vremena za nas pa sam se ja zainatio i sam pozvao COMCAST i sve resio za 2 dana. Da kucnem u drvo sve radi ko sat.
Sad imamo nas mali home network tako da se ponekad dopisujemo iz sobe u sobu :)
O ostalim detaljima (let, avio kompanije, slike, posao i sl) u nekom od sledecih postova.
Jos jednom se izvinjavam forumasima na kasnjenju ali eto nije moglo drugacije.

Pozdrav svima iz vrele Atlante

P.S.kako smo sleteli u cetvrtak odmah u ponedeljak smo isli u SSO i SSN su stigli vec u subotu. Dakle nismo cekali famoznih 10 dana.

steficacvek
03.06.2009, 05:46
Slobo bez rijeci ode i odmah u glavu! Svaka cast na upornosti, divim vam se! Sretno u novom zivotu i u novoj sredini i ne zaboravi da nam se javis ponekad.
Pozdrav za Jelenu i tebe!

wingreen
03.06.2009, 07:33
Puno srece Slobo i javljaj se!

Sloba_Kg
03.06.2009, 20:58
Slobo bez rijeci ode i odmah u glavu! Svaka cast na upornosti, divim vam se! Sretno u novom zivotu i u novoj sredini i ne zaboravi da nam se javis ponekad.
Pozdrav za Jelenu i tebe!

Pa ako verujete, bukvalno do poslednjeg dana sam radio u kosarkaskom klubu, onda su dolazili prijatelji da posalju nesto svojima a za sve to vreme je bila jurnjava tolika da nam je 24 sata bilo malo-premalo da se sve zavrsi.
Na kraju smo sve odradili (najvise problema smo imali sa administracijom jeleninog fakulteta koji nisu hteli da posalju dokumenta sa faksa u World education service) i samo seli u avion i otisli.
Bilo je jako tesko, rece neko kad se setis lica svojih kad smo odlazili, teska tuga, sto kaze pevac Propagande 117 ali eto tu smo sad, oboje radimo (ja sam off danas, jeeee!!) i to je bio prvi postavljen cilj.
Non stop smo bili na vezi sa mojim kolegom koji je ovde svoje vreme potrosio da nam pomogne i na tome mu jedno veliko - najvece HVALA!! Naravno i porodici njegove zene. Da nije njih nasi prvi dani bi bili daleko tezi.
Svakako sve je za sad na svom mestu.
Leteli smo Jat-om do Londona, onda do DC-a pa do Atlante sa US airwais-om. Jaaako lepi letovi, samo dosta naporni. Dobra stvar je sto smo sleteli u ponoc i odmah otisli u krevet tako da je adaptacija trajala bukvalno jedan- dva dana. Ja se jesam budio ranije malo (oko 7 ujutru) ali to su valjda bile posledice leta. Plasio sam se kako ce Jelena reagovati na avion posto je prvi put letela, ali je ona vec na putu za London zaspala :)

Dolazak u D.C. je bio ok, imali smo 2 sata i 45 min izmedju 2 leta i sve papire smo zavrsili za nekih pola sata. Torbe nisu otvarali iako je jedna bila preko dozvoljene tezine (30 kg). Jedino sam se ja malo zbunio misleci da ce sluzbenik nesto da nas pita ali on je samo prekucao adrese iz pisma iz ambasade i reko nam da idemo a meni sto od umora- sto od gluposti nije palo na pamet da mu kazem za promenu adrese. Kad sam se setio vise nije hteo to da promeni ali nije bitno. Adresa koja je ukucana je takodje sigurna, samo sto nece stici u Atlantu nego u Philly a to resiti bar ovde nije frka.
Na posao smo stigli odmah u petak tu potpisali neke papire, upoznali neke ljude, i dobili raspored. Kako smo imali citavih 7 dana slobodno, njih smo trosili da idemo u Atlanta Aquarium najveci na svetu i da apliciramo za SSN. tu nas je docekala crnkinja koja ne govori engleski ni 1 % ali stvarno. Samo mase rukama (i verovatno nogama) i kuca u racunar i klima glavom. Meni je uzela moj stari SSN i dala nam papire da smo aplicirali. Posle samo 6 dana iznenadjenje u sanducetu-stigli SSN. Ne znam da je nekome stiglo brze :)
onda smo poceli da radimo, jela se lepo snasla sa jezikom iako ga nikad nije imala prilike pricati (ovde) trebalo je 2-3 dana za to, ali su ljudi imali strpljenja i sve je ok.
Ja sam dobio licencu swimming coach-a od organizacije SWIM AMERICA tako da sada dajem i casove plivanja. Sve u svemu bolje nas nije moglo docekati a ljudi ne veruju da smo posao nasli iz srbije i to preko neta.
Moguce da oni ovo sto mi radimo ne smatraju poslom :)
Eto malo opsirnije, sad odoh na bazen da pijem kafu pa posle da idem da pokupim jelu sa posla :)
Nadam se da ce uskoro biti i nekog bloga gde ce biti i slika (kojih ima prilicno )
Pozdrav svima i puno srece onima koji ocekuju kovertu
P.S.kako da promenim potpis?

Taji
04.06.2009, 06:40
Vidim da ste se dobro snasli, svaka vam cast:bravo:
Srecno Slobo u novom zivotu i tako, javi se po nekad sa nekom novoscu, radoznali smo, to znas i sam:beer::1081:

04.06.2009, 15:37
Slobo, svaka cast na organizaciji! Samo napred! U nove radne pobede!
Potpis: ides na KONTROLNA TABLA i sa leve strane ce ti se samo kasti :-)

ex-usa
09.06.2009, 10:44
jela se lepo snasla sa jezikom iako ga nikad nije imala prilike pricati (ovde) trebalo je 2-3 dana za to, ali su ljudi imali strpljenja i sve je ok.

e jebiga Slobo ti ga bas pretera! mislim svaka cast za vize, posao i ostalo....ali da neko ko nikad nije koristio engleski pocne da se super snalazi na istom posle samo 2-3 dana (?!?!?) je vec u domenu bajke, da ne kazem basne. prosto smesno....

ocekujem da uskoro u nekom od svojih sledecih postova napises kako ste zaradili svoj prvi milion.....hahahahah

Good Spirit
09.06.2009, 11:13
Mislim da je Sloba mislio da nije pričala sa nekim kome je engleski maternji jezik.

ex-usa
09.06.2009, 11:38
Mislim da je Sloba mislio da nije pričala sa nekim kome je engleski maternji jezik.

ne znam sta je mislio, ali velika (i krajnje simptomaticna) zabluda svih nasih koji odlaze u usa je kako ce toboze posle 5-6 meseci savrseno progovoriti engleski...niko od emigranata nikada savrseno ne progovori engleski, cak ni posle 40 godina. ako vam neko kaze drugacije znajte da laze. iako sam se i ja naslusao gomile slicnih prica....ovo je ipak apsolutni rekord, da neko za samo 2-3 dana pocne da se snalazi bez problema......

Sloba_Kg
09.06.2009, 13:15
ne znam sta je mislio, ali velika (i krajnje simptomaticna) zabluda svih nasih koji odlaze u usa je kako ce toboze posle 5-6 meseci savrseno progovoriti engleski...niko od emigranata nikada savrseno ne progovori engleski, cak ni posle 40 godina. ako vam neko kaze drugacije znajte da laze. iako sam se i ja naslusao gomile slicnih prica....ovo je ipak apsolutni rekord, da neko za samo 2-3 dana pocne da se snalazi bez problema......

Za prvi milion sigurno necu javiti tebi! A sto se engleskog njenog jezika tice, naravno da ne govori tecno, ali zna da isprica ono sto je potrebno za posao i niko se ne zali, vec dobija pohvale i to direktno od vicepresident-a CEO, a dnevno prodje po 300 i vise ljudi tu gde je ona.
Meni je jasno da ti ne volis atlantu, ali pusti bar nas koji ovde (za sada) uzivamo da zivimo svoj zivot.

Sto se prvog miliona tice naravno "sledece godine u ovo vreme bicemo milioneri"

P.S.meni je cetvrti put da sam u usa i naravno da ne govorim savrseno engleski, ali poznajem sarajlije koji su ovde od 1995 i sada tecno (savrseno) govore engleski a imaju problem da predju na srpski/bosanski (kako hoces)
Aj please, napisi mi jos koju zabludu koja me ocekuje...

ex-usa
09.06.2009, 13:52
Slobo Srbine Srbija je uz TEBE! jeeeeeee

ko ti kaze da ne volim Atlantu? ja nisam nikad bio u Atlanti....i ne znam bukvalno nista o njoj......a to sto ti bosanci govore "savrseno" se tebi samo pricinjava jer nemas jos uvek izostreno uvo za taj jezik.....akcenat je moguce ispeglati potpuno samo ako se dodje pre zavrsetka puberteta....tako da u principu, moguce je, ali samo ako su dosli kao deca.....svi preko 18-e, nema sanse da savladaju jezik toliko dobro da bi ameri pomislili da su native speakers....vec cim otvore usta, oni detektuju akcenat.....

09.06.2009, 15:54
Ne bih se slozila, ali uopste.

ex-usa
09.06.2009, 16:37
Ne bih se slozila, ali uopste.

pa ne bih se ni ja slozio sa tobom, slazu se cepanice, a ljudi se usaglasavaju! ;)

09.06.2009, 17:21
Ne bih se usaglasila sa tobom?! Ajde ne pravi se pametan, molim te.

Taji
09.06.2009, 18:13
Imaju i ameri, kojima je to maternji jezik, svoje akcente pa zasto ih ne bi imali i mi bosanci, balkanci.....pih, vrlo vazno:grin:
Mnogi nasi ljudi ipak govore engleski jezik bez akcenta tako da ameri kad se upoznaju sa njima pitaju ih iz koje su drzave (misle na USA, naravno) i stvarno se zacude kad cuju da su to bosanci, makedonci, hrvati....tako cisto govore, cudo jedno:bravo:
Sve je to ljudi moji individualno jer nekome ide jezik da ga uci lako pa cak i bez skole i sa malo kursa a nekome ni 100 skola ne moze da pomogne jer cak i ako nauci nesto da prica to je tako "neobicno" slusati i pokusati razumjeti"sta je pisac htio da kaze", ma samo da vam je cuti, ma cut cete, garant:grin: Mislim da su u mnogocemu igrice, TV, muzika......pomogli nasim mladjim ljudima da se usavrse do stepena "bez akcenta" (licno znam par takvih primjera a bez skolskog predznanja-znanja) ili je to prirodno nadareno, vrag bi ga znao:grin:
Moja kolegica je ipak ucila engleski u skoli i na razgovoru za posao je bila najbolja bas iz tog razloga sto je perfektno govorila i bez akcenta sto amere mnogo impresionira (ali nije uvijek presudno tako dobro znati engleski, zavisi ko te ispituje i sta ces da radis) dok recimo ja sam samouka, bez i jednog dana skole ili obuke i moj akcent je eto nekim slucajem se vremenom pokazao kao "njemacki" (tako kazu ameri):blink::blink:
Bolji smo od nekih drugih dosljaka,,,,,da vam je da cujete kako indijci pricaju engleski jezik, lele, nista ih se ne moze razumjeti od prve nego tek od treci, cetvri put, isti akcent i svi pricaju k'o jedan, nema razlike:==D:
Nismo najgori:1072:

ex-usa
09.06.2009, 18:22
Ne bih se usaglasila sa tobom?! Ajde ne pravi se pametan, molim te.

ja uopste ne moram da se pravim pametan.....ja JESAM pametan.....

ma sta pametan...PREpametan, BRE!

LoL

ex-usa
09.06.2009, 18:30
Imaju i ameri, kojima je to maternji jezik, svoje akcente pa zasto ih ne bi imali i mi bosanci, balkanci.....pih, vrlo vazno:grin:
Mnogi nasi ljudi ipak govore engleski jezik bez akcenta tako da ameri kad se upoznaju sa njima pitaju ih iz koje su drzave (misle na USA, naravno) i stvarno se zacude kad cuju da su to bosanci, makedonci, hrvati....tako cisto govore, cudo jedno:bravo:
Sve je to ljudi moji individualno jer nekome ide jezik da ga uci lako pa cak i bez skole i sa malo kursa a nekome ni 100 skola ne moze da pomogne jer cak i ako nauci nesto da prica to je tako "neobicno" slusati i pokusati razumjeti"sta je pisac htio da kaze", ma samo da vam je cuti, ma cut cete, garant:grin: Mislim da su u mnogocemu igrice, TV, muzika......pomogli nasim mladjim ljudima da se usavrse do stepena "bez akcenta" (licno znam par takvih primjera a bez skolskog predznanja-znanja) ili je to prirodno nadareno, vrag bi ga znao:grin:
Moja kolegica je ipak ucila engleski u skoli i na razgovoru za posao je bila najbolja bas iz tog razloga sto je perfektno govorila i bez akcenta sto amere mnogo impresionira (ali nije uvijek presudno tako dobro znati engleski, zavisi ko te ispituje i sta ces da radis) dok recimo ja sam samouka, bez i jednog dana skole ili obuke i moj akcent je eto nekim slucajem se vremenom pokazao kao "njemacki" (tako kazu ameri):blink::blink:
Bolji smo od nekih drugih dosljaka,,,,,da vam je da cujete kako indijci pricaju engleski jezik, lele, nista ih se ne moze razumjeti od prve nego tek od treci, cetvri put, isti akcent i svi pricaju k'o jedan, nema razlike:==D:
Nismo najgori:1072:

pa ne kazem ni ja da je to nesto strasno sto ljudi imaju akcenat....ali to je jednostavno tako......i naravno da nismo najgori....najgori su kinezi, vijetnamci i indusi. njihov govorni aparat jednostavno ne moze da proizvede neke glasove nikako. mada, ja stvarno tvrdim da niko ne moze da ispegla do kraja akcenat ako je dosao kao vec odrastao i formiran covek. ja imam jako dobar i izostren sluh, i ja detektujem i najmanji akcenat. mogu da razlikujem i americke akcente medjusobno, i znam tacno ko je iz kog kraja, a i druge engleske akcente, npr. britanski, irski, kanadski, australijski, novozelandski.....cak ni rodjeni englezi ni drugi kojima je engleski maternji cesto ne mogu da savladaju do kraja americki akcenat.

znam i ja puno nasih koji skoro savrseno govore engleski, znaci gramaticki skroz ispravno, i tecno, ali tu i tamo na nekoj reci se ipak provali i oseti da nisu native speakers......a o vladanju jezikom posle 2-3 dana ipak nema govora. Sorry Slobo! ;)

dejancic
09.06.2009, 18:31
PREpametan, BRE!

PREdokon, BRE! :;D:

dejancic
09.06.2009, 18:34
ja imam jako dobar i izostren sluh, i ja detektujem i najmanji akcenat.

Detektor za akcenat :wtf:

ex-usa
09.06.2009, 18:39
Detektor za akcenat :wtf:

tebra, tako je zaista, nemam razloga da lazem....ja po akcentu mogu cak da razlikujem i ko je iz kog dela beograda....da li je neko sa dorcola, konjarnika ili ceraka....ili da li je neko iz zemuna, beograda, panceva ili mladenovca....a o unutrasnjosti da ne govorim....znam ko je iz sumadije, pomoravlja, dragaceva...itd.....

isto ti je i u USA...na primer Njujorcani nemaju isti akcenat kao ljudi iz Nju Dzerzija....ziva istina.....

dejancic
09.06.2009, 18:49
professor Henry Higgins glavom i bradom :grin:
Salu na stranu, akcentologija je jedna od retkih nauka koja se ne moze nauciti, talenat je neophodan, a ja sa sigurnoscu znam da su ljudi kao ti vise nego dobro dosli na filoloskom fakultetu, tako da nemoj oklevati. Sa tvojim talentom ti predvidjam blistavu buducnost!

09.06.2009, 20:23
Ne samo sto si PREpametan nego imas i jako dobar i izostren sluh ;-) tebraaa, pa sto se vrati u Srbiju!

PaulGarrett
09.06.2009, 20:57
tebra, tako je zaista, nemam razloga da lazem....ja po akcentu mogu cak da razlikujem i ko je iz kog dela beograda....da li je neko sa dorcola, konjarnika ili ceraka....ili da li je neko iz zemuna, beograda, panceva ili mladenovca....a o unutrasnjosti da ne govorim....znam ko je iz sumadije, pomoravlja, dragaceva...itd.....
.

znaci na osnovu govora premijera Cvetkovica mozes da zakljucis da je on iz Zajecara ???
You Tube - Mirko Cvetkovic (http://www.youtube.com/watch?v=2y3p1TrfL-w)

Lucky
10.06.2009, 03:28
Bez obzira na ove neke pretenciozne izjave, ex-usa je potpuno u pravu sto se pricanja engleskog tice.
Uvek ce postojati akcenat i niko ne prica savrsheno chak ni posle 10 godina, osim naravno klinaca koji su ovde dosli za vreme osnovne skole i ranije. Ali , vecina njih prica srpski sa akcentom ili ga ne prica uopste.

Ko mari za akcenat bre, bar ih u USA ima milion - samo furajte i sto se manje okruzite nasima bolje cete savladati jezik. Uvek nas bolje razumeju nego Indijce ili Azijate mada Shiptarima engleski bolje ide nego nashima (moje zapazanje)

Sloba_Kg
10.06.2009, 04:19
Slobo Srbine Srbija je uz TEBE! jeeeeeee

ko ti kaze da ne volim Atlantu? ja nisam nikad bio u Atlanti....i ne znam bukvalno nista o njoj......a to sto ti bosanci govore "savrseno" se tebi samo pricinjava jer nemas jos uvek izostreno uvo za taj jezik.....akcenat je moguce ispeglati potpuno samo ako se dodje pre zavrsetka puberteta....tako da u principu, moguce je, ali samo ako su dosli kao deca.....svi preko 18-e, nema sanse da savladaju jezik toliko dobro da bi ameri pomislili da su native speakers....vec cim otvore usta, oni detektuju akcenat.....

Mozda sam prebacio, bio je jedan clan foruma kome je lokacija bila "ne u atlanti" pa sam pomesao ali svejedno

Nemoj da si bukvalan, ali ovi koje sam ja upoznao imaju oko 30 a dosli su '95 ili tako nesto pa ti racumaj dal su tu od pre 18e ili ne ili dal su mogli da ga ispeglaju ili ne.Mene to apsolutno ne zanima. Moze i iz Zanzibara da je neko, ja s tim nemam problema, a jos manje sa akcentom

Sloba_Kg
10.06.2009, 04:25
da vam je da cujete kako indijci pricaju engleski jezik, lele,

Kao Apu: "Thank you and please come again!"

Sloba_Kg
10.06.2009, 04:28
a o vladanju jezikom posle 2-3 dana ipak nema govora. Sorry Slobo! ;)

Mislim da ne citas dobro, rekao sam "dobro se snalazi" a ne "dobro vlada jezikom" a sad ti shvati kako hoces.

Sloba_Kg
10.06.2009, 04:31

isto ti je i u USA...na primer Njujorcani nemaju isti akcenat kao ljudi iz Nju Dzerzija....ziva istina.....

Ma daj, sta si ti neki lingvista za ceo svet???
Mislim, sigurno da po primerima ljudi oko sebe to "mozes da detektujes" ali mislim da razlikujes ivanjicane i uzicane (dajem samo primer) ili sumadiju i pomoravlje, pa to svako ko malo vise dodira sa ljudima iz cele srbije moze.
Ali neka bude. A o Americi da ne govorim. Mora da si ziveo u 70 % drzava u usa kad tako pricas.... Mislim...

wingreen
10.06.2009, 06:26
Ako nista ex-usa razbije monotoniju na forumu i svi odjednom pocnu da se javljaju i diskutuju! :;D:

dreamerns
10.06.2009, 09:42
Ja mislim da u USA vecina nasih uopste ni ne prica engleski....kakav crni akcenat bre :-)
A dokaz da covek moze da savlada akcenat....pa evo ja sam zivi primer. Vratio sam se u Srbiju nakon svega 7.5 meseci i svi moji drugovi ponavljaju reci za mnom i smeju se, jer pricam kao Beogradjanin. Nije njima smesan beogradski akcenat, nego to sto sam ja promenuo svoj.
Grrrr.....kako oni BG-ovci nisu pokupili akcenat od mene, nego ja od njih. Eto...dzaba to sto mi ameri kazu da imam jako dobar akcenat, kada ja akcentovanje upijam verovatno vise nego sto bi trebalo. Sada sam na oporavku ovde...i vezbam ponovo laloski da vratim :-)

ex-usa
10.06.2009, 10:05
Bez obzira na ove neke pretenciozne izjave, ex-usa je potpuno u pravu sto se pricanja engleskog tice.

pa ja sam uvek u pravu, osim kad nisam! :D

mada Shiptarima engleski bolje ide nego nashima (moje zapazanje)

u potpunosti se slazem sa vasim zapazanjem kolega. sticajem okolnosti (verovatno cete misliti da opet lazem) ziveo sam oko godinu dana svog zivotu na Kosovu, i jako dobro poznajem Siptare, njihov mentalitet, a pomalo i njihov jezik. oni u svom jeziku imaju neke glasove, koji jako podsecaju na engleske....imaju to englesko tj. americko "r" i "the" itd....zato Siptari imaju daleko bolji akcenat od nas drugih.....

Slobo, sto si neUrozan? pa samo pricamo.....ne kazem ja da je to strasno ako neko ima akcenat, jer kao sto si i sam rekao Amerika je puna ljudi sa najrazlicitijim akcentima, ali ipak smatram da je imati sto manji akcenat jako bitno, ako nista drugo, time pokazujete domacinima u svojoj novoj zemlji da ste se stvarno potrudili da naucite njihov jezik....Amerikanci ne vole da vide strance koji se uopste ne trude da nauce Engleski. i upravo je taj akcenat ono sto nas dosljake odvaja od Amerikanaca...nista drugo....ni izgled, ni ime, ni poreklo, ni koliko para imate...samo se po jeziku, i akcentu vidi da je neko stranac.

Sloba_Kg
10.06.2009, 13:21
ali ipak smatram da je imati sto manji akcenat jako bitno, ako nista drugo, time pokazujete domacinima u svojoj novoj zemlji da ste se stvarno potrudili da naucite njihov jezik...

A kako onda objasnjavas meksikance u USA ili npr.kineze u Srbiji? Vidim ubise se da nauce ovi engleski ovi srpski...

Sloba_Kg
10.06.2009, 13:23
i upravo je taj akcenat ono sto nas dosljake odvaja od Amerikanaca...nista drugo....ni izgled, ni ime, ni poreklo, ni koliko para imate...samo se po jeziku, i akcentu vidi da je neko stranac.

I opet nisi u pravu ali dobro... Znaci samo nas jezik razlikuje?! :wtf:

dejancic
10.06.2009, 13:35
imaju to englesko tj. americko "r" i "the" itd....zato Siptari imaju daleko bolji akcenat od nas drugih.....

Ali zato imaju i lj na kilo:laugh1:

celestine
03.12.2010, 15:26
Evo ja bih da malo ozivim ovu temu jer mi je plan uputiti se upravo u Atlantu...... Dakle, vi koji ste tamo any words of advice?

mijan
26.02.2011, 18:06
Moze li neko reci malo svezih informacija o Atlanti?
Kakva je trenutna situacija oko ponude poslova? Kakve su cene stanova? itd.

fetus
12.06.2012, 08:04
nesto sam cackao,pa naleteo na ovo.amerikanac je pisao,ja samo prenosim:

Let me answer your questions on what is the price without subsidy and how do you figure it. You can Google this information and find lots of information on "Livable Wages." Here is one link to an article http://billmoyers.com/2012/04/02/making-the-rent-on-minimum-wage/

Please don't take this as liberal agenda. Just to figure a budget for your area you would find out these numbers for your area that are minimums:

Housing, Childcare, Food, Transportation, Healthcare, Taxes, Miscellaneous Household

In Atlanta, here are the monthly expenses for a household with 2 children and 2 working adults.

Housing $966
Child Care $776
Food $ 544
Transportation $505
Healthcare $280
Miscellaneous $307
Taxes $866
Child Care Tax Credit -$80
Child Tax Credit -$100
Total Expenses $4,064
Annual family expenses $48,768

mijan
12.06.2012, 10:45
Ovo mi deluje mnogo skup zivot. Treba zaraditi toliki novac. Zar Atlanta nije predlagana kao jedan od jeftinijih gradova pogodan za dobitnike za odlazak?! :nene:

vuxanne
12.06.2012, 15:39
Ovo mi deluje mnogo skup zivot. Treba zaraditi toliki novac. Zar Atlanta nije predlagana kao jedan od jeftinijih gradova pogodan za dobitnike za odlazak?! :nene:

Miljane, ovo je realna procena za cetvoroclanu porodicu cak i u ovom malom mestu gde ja zivim. Nije isto jesi li samac ili imas troje ljudi jos da zivi. Ako dolazis sam bez zene i dece, treba ti manje para naravno.

landlord
12.06.2012, 19:20
Za Chicago za cetveroclanu porodicu uvecaj ovo bar za 30% ako ne i vise. Samo sto se vrtica tice ova cijena je za jedno djete..

sonofamom
12.06.2012, 22:38

pa mnogo, mnogo nego sta. ti si verovatno kao i mnogi od nas cuo bajke da je u Americi jeftino. kad tamo a ono medjutim. i kao sto neko lepo rece, za vece i skuplje gradove dodaj ti slobodno tu jos 30%-50%.

svako se ubrzo rasani nakon dolaska u usa, kad vidi koje su stvarno cene. a pogotovo koliko su male plate. kod nas svi zamisljaju da su prosecne plate u USA 5-6 hiljada, a kad dodju i skapiraju da su ustvari 2-3 hiljade, onda padnu u bedak. zato je po meni bolje znati takve informacije pre nego sto se dodje.

mijan
13.06.2012, 11:19
pa mnogo, mnogo nego sta. ti si verovatno kao i mnogi od nas cuo bajke da je u Americi jeftino. kad tamo a ono medjutim. i kao sto neko lepo rece, za vece i skuplje gradove dodaj ti slobodno tu jos 30%-50%.

svako se ubrzo rasani nakon dolaska u usa, kad vidi koje su stvarno cene. a pogotovo koliko su male plate. kod nas svi zamisljaju da su prosecne plate u USA 5-6 hiljada, a kad dodju i skapiraju da su ustvari 2-3 hiljade, onda padnu u bedak. zato je po meni bolje znati takve informacije pre nego sto se dodje.
I dobro sta si sad ti novo konkretno rekao nama poput prethodnih ljudi konkretno iz Amerike?!
Ja nisam cuo nikakve bajke o Americi niti sam Ameriku zamisljao kao bajku. Ok, krivo ti je sto se prijavljujemo na lutriju svi mi redom odavde sa foruma, eto ja vise necu da bi tebi smanjio nervozu. :grin:

vuxanne
13.06.2012, 13:54
pa mnogo, mnogo nego sta. ti si verovatno kao i mnogi od nas cuo bajke da je u Americi jeftino.

Jeftina je odeca (imaju akcije i outlet-e), jeftina je tehnika (u odnosu na to koliko deru kod nas), jeftina su kola (imas povoljnije kredite) ali zivot dan za dan nije. Skuplji su stanovi, komunalije, vrtici, skole i ostalo. A plus faktor skoci ti standard u glavi pa ne mozes odjednom bez stvari koje kuci nikad nisi koristio/la. Npr. mnogi od nas su ziveli i odrasli bez auta, a ovde je to druga prica samo za one bez para i totalne entuzijaste tipa bas sam ekolog ili idem bajsom na posao cisto vezbe radi nije zbog para (u mnogim gradovima ici peske ili bajsom je maltene totalno nemoguce ili ti treba jako puno vremena jer gradovi imaju ogomne povrsine, autoputeve, nemaju trake za bajsove itd).

1000 dolara u Srbiji i 1000 dolara u SAD nebo i zemlja. Jedino kolicina garderobe, cipela i tehnike (bele, sive kakve vec boje) je veca za ove pare u SAD nego u Srbiji. Sve ostalo ne.

Evo jedan od primera (dacu primer mojih nekih mesecnih troskova - dvosoban stan od oko 80 m2, selo u Indijani):
- stan 525 dolara
- struja 55 dolara
- gas (grejem se na njega ) 43 dolara (konstantno placam 12 meseci) - hladne su zime ovde
- voda, kanalizacija i djubre su mi 100 dolara mesecno
- internet, kablovska i fiksni telefon (mogu da pricam ceo dan da hocu u okviru Amerike i Kanade) - 100 dolara

- mobilni dve linije bez neta - 80 dolara
- osiguranje za stan (drvene kuce, sta znas a i trazi gazda) - 25 dolara
- rata za kola (ako imas kredit za kola - opet zavisi kakva imas nova, stara, mala, velika, domaca, japanska, nemacka itd.)
- osiguranje za kola - 95 dolara (ovo moze jeftinije zavisi koliko si paranoican/a)

P.S. garant sam nesto preskocila (moji ti "fiksni" troskovi bez automobila (kredita i osiguranja) su oko 1000 dolara mesecno)

U Srbiji mi je struja uvek bila skuplja od komunalija (a u njih je spadalo grejanje). Ako me secanje dobro sluzi.

Naravno da troskovi debelo zavisi od lokacije i od toga od koga dobijas usluge.

landlord
13.06.2012, 17:52
J

Evo jedan od primera (dacu primer mojih nekih mesecnih troskova - dvosoban stan od oko 80 m2, selo u Indijani):
- stan 525 dolara
- struja 55 dolara
- gas (grejem se na njega ) 43 dolara (konstantno placam 12 meseci) - hladne su zime ovde
- internet, kablovska i fiksni telefon (mogu da pricam ceo dan da hocu u okviru Amerike i Kanade) - 100 dolara

- rata za kola (ako imas kredit za kola - opet zavisi kakva imas nova, stara, mala, velika, domaca, japanska, nemacka itd.)
- osiguranje za kola - 95 dolara (ovo moze jeftinije zavisi koliko si paranoican/a)

Dosta vam je skupa voda, kanalizacija i djubre. Pogotovo sto ste u stanu. Ovde u Illinois-u, u apartmanima je to uglavnom ukljuceno u cijenu. Imaju onaj zajednicki kontejner u koji svi bacaju.
Osiguranje za stan ovde se placa vise dobrovoljno - tipa ako hoces. Ako posjedujes nekretninu pod hipotekom, onda je obavezno placanje osiguranja.

vuxanne
13.06.2012, 19:47
Dosta vam je skupa voda, kanalizacija i djubre. Pogotovo sto ste u stanu. Ovde u Illinois-u, u apartmanima je to uglavnom ukljuceno u cijenu. Imaju onaj zajednicki kontejner u koji svi bacaju.
Osiguranje za stan ovde se placa vise dobrovoljno - tipa ako hoces. Ako posjedujes nekretninu pod hipotekom, onda je obavezno placanje osiguranja.

Jeste, bas je skupa. Nismo u stanu, zivimo u kuci. Imamo svoju veliku kantu koje djubretari kupe jednom sedmicno. To za osiguranje zavisi od gazde, nas je trazio da uzmemo. Ne za kucu, nego za nase stvari - tkz. "renters inssurance". Npr. desio se pozar zbog dotrajale instalacije i ja da ne bi tuzila svog gazdu kako odrzava ovu kucu, ja lepo pokupim pare od osiguranja i mirna Backa. Sve zavisi sta je ko od njih doziveo od stanara...

landlord
13.06.2012, 22:55
Stanovi u kojima sam ja zivio do sada:

- jednosoban (ne znam kolika kvadratura) sa garazom oko $625, Spokane, Washington. Grijanje bilo na struju ali sam zivio samo neka 4 mjeseca tokom ljeta tako da nije bas validno.

-dvosoban Naperville, Il oko 100 kvadrata mjesecno bio $1235.(sad je isti stan oko $1400) Struja strasno jeftina u Naperville-u posto imaju neku svoju struju nevezanu za Comed. Od $25 do $45 dollara. Racun za gas zimi bio od $80-$110.

-dvosoban Naperville, IL oko 90 kvadrata, placali oko $900. Grijanje i sve ostale komunalije osim struje bile ukljucene u cijenu stana.

-Wheaton, IL kuca oko 150 kvadrata, placamo kredit oko 1380 dollara (ovo je sa taksom). Grijanje placam za sada $50 mjesecno. Ovu zimu su racuni bili od 80-125$. Struja je izmedju 60 i 70. Voda je izmedju 25 i 30. Kanalizacija isto kao i voda.

Kablovsku i telefon nisam ukljucivao jer svako bira sebi plan koji hoce, pa to drasticno mijenja cijenu.

vuxanne
13.06.2012, 23:14
Bas su ti ok komunalije. A deluje mi povoljno i koliko ti dodje za kredit za kucu, da li ti je to sa svim porezima i osiguranjima ili bez njih? Ma ta njivoa predgradja su sasvim ok. Da zivis tamo blize sto spada u Cikago uzu oblast, sta bi mogao da kupis za te pare? Garazu?

Mene prosto fascinira koliko ima je struja povoljnija od nase. A glavni izvor el. energije im je ugalj.

landlord
14.06.2012, 01:07
Ova cijena je sa taxama, ali ne ukljucuje osiguranje, jer to platis godinu dana unaprijed kad kupis nekretninu.

Pa ja sam kupio jednu od jeftinijih kuca u ovom gradicu. Ustvari to je townhouse da budem precizniji, a ne klasicna kuca.

Pa u Chicagu mozes da nadjes dosta povoljne stanove. Problem sa Chicagom je da su public skole jako lose i ne zelis da ti dijete ide u te skole. Poredjenja radi, public school u gradu imaju ocjene 1-3 od 10, a u boljim predgradjima su od 7-10.

Ajdina
17.06.2012, 21:33
Pozz svima...

Nova sam na forumu i bas sam ovu temu pretrazivala-zivot u Atlanti :) a izmedju ostalog trebala bih koju info vezano za visoko skolstvo u Atlanti
plsss ...

Zanima me prvenstveno kakve su cijene univerziteta i da li nasi mogu dobiti stipendije? ima li uopste "affordable" univerziteta (farmacija ili medicina)

Za sina je uradjena evaluacija diplome osnovne i srednje medicinske skole by IES US kao "above average"..trenutno studira farmaciju prva god je pri kraju...

Za Atlantu bi trebali ici kao turisti kod prijateljice sredinom Septembra mada ja to nebih nazvala turisticki nego vise kao izvidnica te "razgledavanje terena" :)
Po povratku mozda i ja budem u mogucnosti nekome pruziti konkretan odgovor ili pomoc kakva meni evo sada treba..

Unaprijed hvala!

vuxanne
20.06.2012, 12:23
Radila sam u firmi (letnja praksa) u kojoj ljudi sa MS diplomom dobijaju oko 65 000 dolara pocetnu platu u ekspozituri u gradu Alpharetta, Georgia klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/Alpharetta,_Georgia)koji se racuna u jedno od severnijih predgradja Atlante. Primetila sam da dosta firmi se locira daleko od centra jer je sigurno zivot povoljniji u tim predgradjima. Nisam radila tu, zamalo da dodjem tu, radila sam u jednim od predgradja Detorita (Southfield). U obe firme radnicima daju istu pocetnu platu. E sad, gde to vise vredi - ne znam.

valocean
12.04.2014, 11:55
Vidim da nema tema o Atlanti (ispravite ako griješim), pa ako netko živi tamo neka podijeli svoja iskustva i mišljenja za nas kojima je taj grad na listi poželjnjih za selidbu! :naughty:

Osobno me zanima kako se krecu cijene smještaja, ima li poslova, koliko je siguran grad, kakva je klima, kakav je mentalitet ljudi? Koliko je istinita ona njihova 'southern hospitality' etc... Hvala unaprijed! :obrva:

luka224
12.04.2014, 12:42
Kako nema?! Nemoj duplirati teme. Ja se juce registrovao pa nasao.

http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=384

mikagrubinen
09.05.2014, 08:15
Ima li neko neku svežiju informaciju o Atlanti?
Ja nisam čuo baš lepe stvari o njoj ali pošto tamo imam rodbinu koji su se sami ponudili da pomognu u početku, počeo sam da razmišljam i o toj opciji pa me zanimaju cene stanova, gradski prevoz, mogućnost zaposlenja, delovi grada koji su preporučnjivi za život i koji nisu i sl.

vuxanne
09.05.2014, 14:07
Jeftina je odeca (imaju akcije i outlet-e), jeftina je tehnika (u odnosu na to koliko deru kod nas), jeftina su kola (imas povoljnije kredite) ali zivot dan za dan nije. Skuplji su stanovi, komunalije, vrtici, skole i ostalo. A plus faktor skoci ti standard u glavi pa ne mozes odjednom bez stvari koje kuci nikad nisi koristio/la. Npr. mnogi od nas su ziveli i odrasli bez auta, a ovde je to druga prica samo za one bez para i totalne entuzijaste tipa bas sam ekolog ili idem bajsom na posao cisto vezbe radi nije zbog para (u mnogim gradovima ici peske ili bajsom je maltene totalno nemoguce ili ti treba jako puno vremena jer gradovi imaju ogomne povrsine, autoputeve, nemaju trake za bajsove itd).

1000 dolara u Srbiji i 1000 dolara u SAD nebo i zemlja. Jedino kolicina garderobe, cipela i tehnike (bele, sive kakve vec boje) je veca za ove pare u SAD nego u Srbiji. Sve ostalo ne.

- stan 525 dolara
- struja 55 dolara

P.S. garant sam nesto preskocila (moji ti "fiksni" troskovi bez automobila (kredita i osiguranja) su oko 1000 dolara mesecno)

U Srbiji mi je struja uvek bila skuplja od komunalija (a u njih je spadalo grejanje). Ako me secanje dobro sluzi.

Naravno da troskovi debelo zavisi od lokacije i od toga od koga dobijas usluge.

Sad sam u vecem gradu, gledam sve ovo 90% stavite sve ovo navedeno x 2.

mikagrubinen
10.05.2014, 23:55
Da da, bas gledam cene stanova na vise sajtova i svuda po USA su skoro pa duplo vise od tog tvog starog posta, tako da treba da racunam na to gde god da odlucim da idem,
Hvala vuxanne. Mislim da ipak nece biti Atlanta :/

NikolaBG
10.02.2015, 10:36
Pozdrav svima!

Moze li neko da napise mozda nesto svezije o Atlanti, neke generalne informacije (pogodna lokacija za zivot porodice sa decom, cene stanova/kuca, generalna situacija, kriminal koji se pominje tu i tamo....)

Planiramo uskoro tamo da se preselimo iz BG-a.....

Hvala unapred.....

vuxanne
10.02.2015, 17:26
Selo u Indijani (dvosoban stan):
- stan 525 dolara
- struja 55 dolara

Grad u Virdiniji (nije u Washington D.C.) - isto dvosoban samo bez Washer/Dryer-a - znaci jos gori nego onaj gore (oko $2000 mesecno):
- stan 910 dolara
- struja 95 dolara
- voda, kanalizacija i djubre su mi 65-85 dolara mesecno
- internet, kablovska (bez telefona ista kablovska ko Indijani) - 135 dolara
- mobilni dve linije 3 GB - 110 dolara
- osiguranje za stan (drvene kuce, sta znas a i trazi gazda) -39 dolara
- osiguranje za kola - 110 dolara (ovo moze jeftinije zavisi koliko si paranoican/a)
- porez godisnji za imanje kola na ulici 350 dolara
- 150 - pranje vesa napolju

+ obdaniste 865 dolara

rozalija
21.07.2015, 13:42
U oktobru stizem kod prijatelja u Atlantu, za taj famozni pocetak, sredjivanja papira i opipavanje pulsa, nisam slao prijave za posao jer svi traze br.tel. u popunjavanju istih, tako da se bacam na taj deo cim stignem. Inace trazim posao tipa uzgoj voca, povrca, plastenici, navodnjavanje, odrzavanje parkova, golf terena, dvorista, manje-vise sve u vezi smilja i bosilja, za pocetak dok poslodavac ne uvidi da sam inzinjer sa iskustvom. S obzirom da idem prvi, a zena i beba stizu kasnije radice se sve sto se ponudi, pa ako neko ima iskustva sa poslovima u Atlanti, zivotom uopste, molim da se javi i ostavi komentar.

johnywalker
21.07.2015, 16:28
mozes sebi preko skypa da kupis americki broj telefona. tri mjeseca za 15$. tako sam i ja uradio i onda taj broj zajedno sa email adresom stavljas na prijave. rjesen problem. po onome sto sam ja do sada iskusio, proces oko zaposljavanja, prijava i to sve je poprilicno dug...nazovu te prvi put pa jedan intervju, pa drugi itd... ne ide bas tako brzo kako sam ja mislio i zamisljao.

rozalija
21.07.2015, 18:58
mozes sebi preko skypa da kupis americki broj telefona. tri mjeseca za 15$. tako sam i ja uradio i onda taj broj zajedno sa email adresom stavljas na prijave. rjesen problem. po onome sto sam ja do sada iskusio, proces oko zaposljavanja, prijava i to sve je poprilicno dug...nazovu te prvi put pa jedan intervju, pa drugi itd... ne ide bas tako brzo kako sam ja mislio i zamisljao.

Hvala puno na info. Upravo procitah i tvoj blog koji mi je takodje bio od velike pomoci, samo nastavi:bravo: .Veliki pozdrav.

Mariquita
22.02.2016, 17:34
Zašto se xeg više ne javlja? Čitala sam njegov blog i oduševila me pozitivna energija koju šire on i njegova supruga. Šteta što više ne piše.

Magelan
22.02.2016, 18:18
Zašto se xeg više ne javlja? Čitala sam njegov blog i oduševila me pozitivna energija koju šire on i njegova supruga. Šteta što više ne piše.

Nema ga vec 6 godina na forumu. Obaveze verovatno.

MDario
11.10.2017, 08:30
Ima li ovdje još itko od aktivnih članova, a da živi u Atlanti?
Pročitao sam temu ali imam još nekoliko pitanja. Meni kao glazbeniku je Atlanta vrlo zanimljiva, jer kako kažu, glazbena scena je jedna od najboljih u USA, a neka mjesta poput Decatura stvarno imaju taj artistic vibe, što mi se jako svida.

damagon
04.01.2018, 14:45
Ima li nekog u Dzordziji?
Konkretno zanima me gradic u blizini atlante , Alpharetta.
Potencijalno sam nasao posao pa ako neko moze nesto vise da napise ...