PDA

View Full Version : 20,000,000 gladnih u Americi and counting

malasestra
14.03.2009, 15:02
Bogami o'ladio sam malo od te Amerike, sve više gladnih, sve više beskućnika, crno vam se piše. Ameriku je ova kriza najviše pogodila a kažu da je to tek početak, ona prava kriza će da počne tek sredinom 2009.godine. Za vas koji ste tamo imam jedan savet. Nakupujte oružja koliko imate para jer će vam trebati, neće proći dugo kad će te se početi ubijati za tehničku robu a izgleda i za hranu.

Čuvajte novac gasterbajteri, trebaće vam! Vi što se otišli tamo bar imate (većina vas) gde da se vratite, nije nešto ali opet bolje od toga šta vas tamo čeka.

bibi
14.03.2009, 17:56
uuuuu, malasestra, bas si o'ladio....
ne kazem da nije kriza u americi (kako bih i mogla, kad je tamo izvor krize) ali ipak mi se odavde cini da je USA daleko, daleko, daleko od Srbije 90tih...
da je tesko - tesko je...
da nije ko u filmovima - nije...
ali ne daj da te to pokoleba. Tebi je, koliko se secam, zivotni san da odes u Njujork, pa ako se oladis od njega, moras da nadjes drugi... Jer je u prirodi ljudskog bica da tezi necem boljem. Treba samo biti hrabar i uporan, i nadasve iskren prema sebi...
Pa i ako se predomislis, boze moj, i to je ljudski...

steficacvek
14.03.2009, 17:56
Halo?! Kakav je ovo post? Nemoj biti zajedljiv i nemoj da se brines za druge, pogotovo da dajes idioske savjete. Svako ide svojim putem i snalazi se, ako nemas kakav pametan savjet, keep it for yourself!

malasestra
14.03.2009, 18:15
Pa dobro ako je moj post antihrišćanski onda se izvinjavam ali ne mogu da povučem to što sam napisao jer SAD tone u sve veću krizu i pitanje je vremena kad će da se uguši u vlastitom, da izvinete, govnu.

I ja bih volio da odem tamo da živim ali ne treba glavom kroz zid, ako misliš bibi da je bolje nego što je bilo u Srbiji 90', pa normalno da jeste ali neće biti baš toliko daleko od naših 90', tamo su veće razlike izmedju bogatih i siromašnih nego što su kod nas i veliki je psihički pritisak na ljude tamo jer nisu naučili da žive u bedi kao mi u Evropi.

steficacvek, kakav god da je savet ako ti se ne svidja ti ga ne primi, imaš vlastitu volju da činiš šta hoćeš. Ti se odmah ljutiš kao da sam ti nešto uzeo. Nedaj bože da sam ikome zavidan.

Ja zaista ne želim ništa loše američkom narodu ali mislim da je propast amerike kao što je znamo neizbežna. Ja sam za sad odlučio da se prebacim na posećivanje New York-a, a selidba kad prodje sva ta kriza. Želim vam svima puno uspeha i da premostite sve teškoće i sve što vas još čeka. Nadam se da će te izdržati ovo sranje što nas udesilo.

bibi
14.03.2009, 19:13
...a selidba kad prodje sva ta kriza...

jos imas nadu da ce sve da se resi i da ce kriza da prodje.

dobro je to...
daje ti snage i volje da tu gde jesi stvaras sebi uslove koji ce ti vise odgovarati...

steficacvek
14.03.2009, 23:56
Ok mozda sam i ja malo prenaglila. Ali bas sam osjetila zajedljivost u tvom postu. Nisam rekla zavidan.
Nisi slagao u vezi krize, gadno je. Kriza je i kod nas, samo sto se mi pravimo da nije. Moras igrati pametno i razmisljati i o kratkorocnim i o dugorocnim posljedicama kada donosis odluke, kako ovdje tako i tamo. Ovo je jako lose vrijeme zapocetak u Americi, slazem se. Imas ljude koji na zivot gledaju pozitivno i negativno. Koji ce jednostavnu neutralnu situaciju gledati kroz pozitivnu ili negativnu prizmu. Daleko od toga da treba zivjeti u iluzijama, ali gdje smo tu smo, idemo naprijed i pokusavamo se izvuci. Opet, jebes ga, pa nije apokalipsa ni tamo. Vidjecemo sta i kako ce biti, to u biti niko ne zna!

moni
15.03.2009, 00:58
Sad moram i ja da se ukljucim u raspravu. Malasestra brzo se pali i brzo gasi. Neke zajedljivosti u postu sam i ja osetila. Da nam je upalilo pre nekoliko godina sigurno bih bilo lakse, ali ovo je jedinstvena prilika koju ni u kom slucaju ne smemo propustiti.Tebi ce se mozda posreciti u neko bolje vreme, ako apliciras. Mozda se i razocaramo, potrosimo tu malu ustedjevinu koju imamo, ali ako ne probamo nikad necemo znati da li smo pogresili ili ne.mozda se neko i vrati ko zna. Eto 2009. nam se posrecila, mozda smo "generacija" koja treba da ocvrsne.Ko misli da vredi nesto ,taj ce da pokusa.
U svakom slucaju svi smo tu da pomognemo jedni drugima, a ne da trujemo druge. Na kraju i ti si dobio reci utehe ne tako davno,zar ne?

Sloba_Kg
15.03.2009, 01:05
P

tamo su veće razlike izmedju bogatih i siromašnih nego što su kod nas i veliki je psihički pritisak na ljude tamo jer nisu naučili da žive u bedi kao mi u Evropi.

Ne znas ti o cemu pricas. Navikli da zive u bedi...? Pa ti kao mislis da u Srbiji nema razlika u zaradama??
Pa ovde ljudi NE RADE evo jos malo pa uopste, a sa TV- a pricaju kako ce se u mom Kg-u proizvesti 60 000 Punta ove godine a ni onaj prvi nije u planu...

Ne mislim ja da je sjajno u usa ali nije da ne moze da se nadje posao. O tome sam vec jednom pisao, zavisi samo kakvi su pogledi na svet svakog od nas. Ima neko ko nikad ne bi radio neki posao i ovde i tamo...

Kazes glavom kroz zid! U svakom slucaju u USA su zidovi meksi nego kod nas tako da ni to nije problem...

dreamerns
15.03.2009, 02:50
Ne mislim ja da je sjajno u usa ali nije da ne moze da se nadje posao. O tome sam vec jednom pisao, zavisi samo kakvi su pogledi na svet svakog od nas. Ima neko ko nikad ne bi radio neki posao i ovde i tamo...

Ja se sa ovim ne bih slozio, ali ajde...vec sam hiljadu puta izrazio svoje misljenje. Generalno, u proseku se posao trazi 2-4 meseca ako si srecan. E sada, ima nekog ko ce ga mozda naci sutradan, a neko nakon godinu dana. Moja zena je htela da radi i kao spremacica itd....nikada se nije "gadila" poslova i trazila je sve i svast...i mrka kapa. Moj savet je da se ljudi batale poslova "baba sera" i da traze ono sto stvarno misle da ce da rade. Trebace isto vremena da nadjes posao koji znas i koji si radio, nego "baba sera" bez iskustva. jer...stavi se u poziciju onog ko zaposljava....trazi se radnik za "baba seru"....javi ti se 100 ljudi, od toga neko ko je to radio 10 godina...pre ces njega primiti. E sada, pre 6 meseci bi se javilo 2-3, i onda bi imao sanse....sada je sve drugacije....veruj mi, ako nisi bio u zadnjih 4 meseca u USA, nemoj se oslanjati na ranije iskustvo u trazenju poslova, jer je sada 20x teze...

Sto se sam krize tice, imali su oni i mnogo gore krize, pa su se izvukli.... Gadno je bilo i 1983 (cak kazu i gore nego sada), pa onda 1991, pa 2001 za programere kada je pukao dot com itd.

malasestra
15.03.2009, 03:11
Većina vas misli da pošto nisam dobio GC da želim ostale da vredjam, da sam im zavidan, da želim svima nesreću itd... vidim da ne podnosite loše vesti sportski pa bolje da sam mišljenje ostavio za sebe nego da ste skočili svi zajedno braneći SAD kao svetinju, pa nemam ja ništa protiv vas lično ljudi, vi ste ovo totalno pogrešno skontali. Ja ću i dalje da apliciram.

Napisao sam čitav esej objašnjavajuči svoj stav ali sam ga obrisao, nema smisla igrati tenis sam sa sobom. Izvinjavam se još jednom ako sam nekoga povredio sa ovim postom, povlačim reč. U SAD je vrlo lepo, nema beskućnika i svi imajo posao od 100k a u naredih godina biće još i lepše i nadam se da ću se i ja naći sa vama tamo za neko vreme. New York, New York!

Ako ima neki mod da učini uslugu i obriše ovaj čitav thread bio bih vrlo zahvalan, plaćam pivo kad stignem preko bare :1072: , da sam znao da će biti flejmovanja ne bih ništa ni započinjao, :papa: .

U buduće paziću šta pišem, I promise :beer: .

bibi
15.03.2009, 03:43
Sto se sam krize tice, imali su oni i mnogo gore krize, pa su se izvukli.... Gadno je bilo i 1983 (cak kazu i gore nego sada), pa onda 1991, pa 2001 za programere kada je pukao dot com itd.

Jel se to samo meni cini, ili se USA iz svake krize "izvlacila" tako sto je negde "posejala" rat?

steficacvek
15.03.2009, 09:51
Većina vas misli da pošto nisam dobio GC da želim ostale da vredjam, da sam im zavidan, da želim svima nesreću itd... vidim da ne podnosite loše vesti sportski pa bolje da sam mišljenje ostavio za sebe nego da ste skočili svi zajedno braneći SAD kao svetinju, pa nemam ja ništa protiv vas lično ljudi, vi ste ovo totalno pogrešno skontali. Ja ću i dalje da apliciram.

E ovo mi je najdrazi momenat. Sad kao mi ostali ne podnosimo lose vijesti i branimo SAD kao svetinju ... Nije tacno! Kao sto neko rece iznad, sansa se pruzila i trebamo je iskoristiti. Moguce je da ce biti bolje, mozda i gore. Vjeruj mi, ja sam svjesna sta me ceka. I to me plasi, a jos sigurno iza toga ima jos milion stvari o kojima sad ne razmisljam. Ali sta je tu je. Barem cu pokusati!
Ako smo pogresno skontali, to je i zato jer si ti pogresno napisao i izrazio se. Zao mi je sto ove rasprave tako shvatas. Niko nikog ne napada, ajmo se braniti svojim misljenjem i argumentima!
Iskreni pozdrav tebi i zaista ti od srca zelim da vec na iducem izvlacenju budes sretni dobitnik!

Zana
15.03.2009, 11:19

Napisao sam čitav esej objašnjavajuči svoj stav ali sam ga obrisao, nema smisla igrati tenis sam sa sobom. Izvinjavam se još jednom ako sam nekoga povredio sa ovim postom, povlačim reč. U SAD je vrlo lepo, nema beskućnika i svi imajo posao od 100k a u naredih godina biće još i lepše i nadam se da ću se i ja naći sa vama tamo za neko vreme. New York, New York!

Ako ima neki mod da učini uslugu i obriše ovaj čitav thread bio bih vrlo zahvalan, plaćam pivo kad stignem preko bare :1072: , da sam znao da će biti flejmovanja ne bih ništa ni započinjao, :papa: .

U buduće paziću šta pišem, I promise :beer: .

Overreaction i to klasican primer :grin: nema potrebe da ides iz krajnosti u krajnost, zaista.... niti svi imaju 100k platu, niti su svi gladni... postoji i jedno i drugo kao i u svakoj drugoj zemlji. Covek sam kroji svoju sudbinu. Sto pre shvatimo da ne samo odluke koje donesemo, nego i stavovi koje imamo odredjuju nas zivot na duge staze, to se lakse snalazimo u svakavim situacijama koje nam se desavaju u zivotu. Zemlje od cokolade i marmelade nema na ovoj planeti - nije u Americi sve sjajno niti ce ikad biti. Pitanje je samo u kojoj grupi ce svako od nas da bude - onoj gladnoj ili sitoj i zadovoljnoj? Ne dolazi se u Ameriku samo zbog dobre plate... mozes da imas i srednju platu i celog zivota rentas stan i budes srecan. Pitanje je koliko su ti htenja realna. Warren Buffet i dalje zivi u kuci koju je kupio 1958-me za $31,000. Zivi od svoje $100,000 godisnje plate. Do pre neki dan je bio najbogatiji covek na svetu. Velika kuca te nece uciniti srecnijim - ako nista drugo u tvom zivotu ne valja. Tako ni zivot generalno ovde - kada budes donosio odluku da li zelis da se preselis ovde ili ne, molim te upamti - kontinent ces promeniti, ali svoje kofere sa sobom nosis. Od sebe da pobegnes ne mozes. Ako mislis da kako pocne kriza treba da pakujes kofere i bezis u drugu zemlju - sta ces da radis sa krizama u braku, prijateljima, decom?

No, pocela sam da filozofiram vec :grin: a poucena ranijim iskustvom - obicno nadrljam kad to radim, jer nekako je izgleda najlakse izvredjati onog ko ti sa distance objasni sta ti je... i ja nikako da se naucim da ljude treba pustiti da budu "crni" ako tako hoce...

Da se vratimo na "gladovanje"... gladnih je bilo i pre ove krize u Americi. Selekcija, valjda. Pa ti je to otprilike ovako:

- svake godine je u Americi otprilike 3.5 miliona beskucnika
- ratni veterani cine 40 odsto populacije beskucnika
- svaki peti beskucnik je mentalno oboleo
- 25 odsto beskucnika ima posao
- 22 odsto zena kao razlog sto su beskucnici navodi maltretiranje i nasilje u porodici

Los Angeles:
- 42 odsto populacije beskucnika su mentalni bolesnici i invalidi
- 50 odsto su African American
- 75 odsto konzumira alkohol i marihuanu
- 60 odsto koristi speed
- 41 odsto koristi heroin
- 33 odsto su GLBT (lesbian, gay, bisexual, ili transgender)
- 86 odsto beskucnika su americki drzavljani
- 41 odsto beskucnika ima zavrsenu srednju skolu
- 10 odsto beskucnika ima College diplomu
- 76 odsto beskucnika je imalo posao u trajanju od dve godine pre neko sto su postali beskucnici
- 54 odsto je imalo posao duze od 5 godina pre nego sto su postali beskucnici

Statistika je podlozna interpretaciji. Ja ne sumnjam da ce svako od vas doneti prave zakljucke i znati da proceni za koje je od ovih parametara odgovorna drzava i ekonomska kriza.

Ja pokusavam da pomognem da se broj beskucnika umanji. Svako zasluzuje drugu sansu. Mozda i neko od vas potrosi sat vremena nedeljno i pomogne - osecaj je priceless...

Zana
15.03.2009, 12:01
Jel se to samo meni cini, ili se USA iz svake krize "izvlacila" tako sto je negde "posejala" rat?

Ja ne bih rekla da je glavni razlog ulaska USA u vojne akcije ozivljavanje ili pomaganje ekonomije. Ja obicno podjem od prostih primera i apliciram globalno: gazda u kuci je onaj ko drzi novcanik; kad te dete ne slusa prvo upozoris, onda pretis, onda kaznjavas - na kraju ako treba i istuces. Rezultat je obicno da dobijes ono sto hoces - da li ce tvoje dete od toga imati koristi kroz zivot pokazace vreme, ali je u vecini slucajeva uradjeno za obostrano dobro... Resursi od kojih zavisi celi svet se na zalost nalaze na teritorijama koje su politicki vrlo nestabilne. Zbog te nestabilnosti trpe ekonomije ne samo na americkom kontinentu vec i u Evropi. USA je nakon velike ekonomske depresije i kraha berze 1929-te godine izasla sa planom New Deal koji je napravila vlada FDR-a. Plan na zalost nije uspeo da potpuno resi nezaposlenost. Kada je Amerika zvanicno usla u Drugi svetski rat, mirnodopske kompanije su preorjentisale svoju proizvodnju na "ratne proizvode", izmedju ostalog i oruzje... vremenom je problem nezaposlenosti resen... Amerika nije zapocela Drugi svetski rat, ali je iz njega izasla kao veca sila nego sto je bila.

Resavanje konflikta na svetskom nivou nije nesto sto je Amerika izmislila. Tokom vekova su "core" drzave isle u velika osvajanja teritorija i pokoravale druge zemlje i menjala njihova politicka uredjenja. Jedno od dobrih objasnjenja zasto dolazi do sukoba civilizacija dao je Samuel P. Huntington... podlozno razlicitim interpretacijama ali make sense.... meni licno mnogo vise nego teorija koju daje Francis Fukuyama. Ovo sto Amerika radi sada, radile su kroz vekove The Netherlands, Great Britain, France, Russia... razlozi su manje vise uvek bili isti, samo je sada drugaciji PR. Prost primer - svi pljuju Kinu jer je uvela ogranicenje radjanja (logicno resavanje makroekonomskog problema prenaseljenosti) a druge demokratske drzave to isto rade samo suptilnije kroz uskracivanje socijalnih primanja za vise od dvoje dece...

I da Srbija moze, i da toliko zavisi od pojedinih svetskih desavanja - resavala bi problem. Danas je to Amerika, sutra ko zna... Zanimljivo, ali odmah posle USA najveci izvoznici oruzja su Rusija, Brazil, Nemacka, Meksiko i Francuska. Da li Amerika kreira konflikte je pitanje na koje je u isto vreme i lako i tesko dati odgovor - zavisi od svacijeg zivotnog iskustva, obrazovanja, analiza... verujem da svaka osoba na kugli zemaljskoj ima razlicito misljenje o tome.

Leona
15.03.2009, 13:25
Tema jeste malo pretjerana.
Nigdje nije bajno, ama bas nigdje.
Kao sto ovdje imas ljudi koji kopaju po kontejnerima za koru hljeba, isto to imas i u Americi, ali kao sto je rekao dreamer jednom negdje, oni su izabrali takav put manje vise jer su rodjeni u SAD-u i imali su sansu, ne svi, ali neki da.
Tamo je narod navikao na preveliki luksuz i da izigrava gospodu, i ocekivao je da ga ne pogodi kriza, a to se mora desiti prije ili kasnije.
Kriza ce proci ako Bog da, i bit ce dobro.
Ali kao sto Zana kaze ne idu svi u SAD zbog novca.
Ja prva ne bih isla tamo zbog toga iskljucivo vec zato sto mi je SAD zivotna zelja.
GC je once in a life opportunity, koju treba iskoristiti naravno, i ne pomisljati na drugacije.
Na kraju krajeva u ovom vremenu krize, ko nije najbolji sa parama i ko nema nekoga tamo kod koga bi mogao biti neko vrijeme najbolje se posluziti onim odsustvom od godine dana max.
Udjes u States, zavrsis sta treba, i nazad, i raditi tako dok se kriza ne smiri, ili dok neko ako ima neke nedovrsene poslove ovdje zavrsi.
Niko od dobitnika 2008,2009 i dalje nije trazio ovu krizu, ali dobili su GC i sta ces sada, nista, ides pa ces da vidis kako je, ako ne ide vratis se, i to je sva filozofija.

Sloba_Kg
15.03.2009, 16:07
Tema jeste malo pretjerana.
Niko od dobitnika 2008,2009 i dalje nije trazio ovu krizu, ali dobili su GC i sta ces sada, nista, ides pa ces da vidis kako je, ako ne ide vratis se, i to je sva filozofija.

Tacno. Naravno da treba probati.
Niko ne brani Ameriku i ne prica da cim prodjemo imigration i stignu dokumenta, mi postajemo milioneri.
Naravno da bih i ja voleo da ona ona od Del Boya "Sledece godine u ovo vreme bicemo milioneri" :) bude istina, ali nije frka ni ako ne budemo :) Bicemo za dve god haha

Zana je u pravu da je razlicito gledanje ljudi na ameriku. Ima i onih koji zive tamo i koji pljuju amere i ameriku na sva usta, i onda na pitanje pa sto se ne vratis u Poljsku, samo kratko odgovore NIKAD.
Dakle sve je to relativno.

Lucky
15.03.2009, 18:26
Dakle ovako je malasestra pisao pre 20 dana :

Vi što ste dobili zelenu kartu nemate blage veze koje ste sreće, svakoga dana treba da budete zahvalni što ste dobili priliku za nov život, što živite nečije snove...

a danas:

Za vas koji ste tamo imam jedan savet. Nakupujte oružja koliko imate para jer će vam trebati, neće proći dugo kad će te se početi ubijati za tehničku robu a izgleda i za hranu.

Dakle stvarno ides iz krajnosti u krajnost, nadam se da uvek bar prespavas pre neke vazne odluke.

A istina je zapravo.....negde izmedju

xeg
15.03.2009, 20:52
Hehehe... bas interesantno, malo-malo pa dodje do nekog ovakvog threda.
Pa normalno je da ce na ovom forumu vecina ljudi (naravno i ja) skociti u odbranu USA nego protiv - pa zbog toga smo i ovde, to nam je zelja i naravno nasa slobodna volja.

A voleo bih i jos nesto da se razjasni, nisu nama ovde poklonjene vize i sve sto ide uz to nego smo imali srece da smo ODABRANI da AKO ZELIMO ulozimo u sopstveni zivot, rad, skolovanje... u Americi. I tako svi mi koji smo ODABRANI i koji smo ULOZILI naravno da branimo svoje zelje i investicije.
Veoma glupo zvuci kada mi neko kaze da idem u USA jer mislim da je tamo lako i da pare padaju sa neba, da on to i da mu POKLONE ne bi prihvatio - a mozda je to nekome tzv. kiselo grozdje. Nas dvoje smo vize, lekarski i ostalo sto treba platili $2.000, 2 avio karte $1.000, ponecemo minimum $5.000 i ovde za svaki slucaj ostavljamo par hiljada $ i naravno da nismo prodali sve sto imamo. Slozice se i ostali "zeleni" da je ulaganje za odlazak u USA preko $5.000 po osobi. Mozda su nekome te pare poklonjene ali nama nisu vec smo ih ovde zaradili i svesno ih ulazemo u sta zelimo i nikome nikada za to nismo duzni da polazemo racune.
S druge strane, oni koji ne zele da idu u USA ili bilo gde van svoje zemlje iz patriotskih ili kojih god pobuda trebaju se zahvaliti nama koji svojim odlaskom otvaramo radna mesta. Supruga i ja smo upravo nasoj dragoj i nikada prezaljenoj Srbiji:1072: poklonili 2 odlicna radna mesta - drzavni posao dipl. pravnika sa svim beneficijama i jedan Computer Technician u privatnom sektoru.

...

Nego sta htedoh reci:grin: - da, svi smo odrasli i sami odlucujemo gde idemo i kako trosimo pare tako da ne vidim potrebu za "virtuelnim psihijatrima" koji s vremena na vreme pokusavaju da od svog neuspeha naprave nas izbor losim. Ironicni saveti su takodje suvisni i krajnje nepozeljni.

Ovim se ne obracam MalaSestro tebi licno vec iznosim svoj stav vezan za ovu temu a ako si se osetio prozvanim... nema veze i ja se osecam provociranim tvojim postom.

Edited:
A sto se tice 20.000.000 gladnih u Americi, sta ja da im radim, znam samo da ce jos 2 ostati gladna kad nas dvoje odemo i uzmemo im posao. Tokom evolucije predatori najbolje prezivljavaju.

dreamerns
15.03.2009, 20:55
Sto se Amerike, ratova i krize tice....cela filozofija moze da se svodi na to da je Amerika osvajac, kao sto je nekada bio Rim itd. Generalno, uvela je novi nacin ratovanja i osvajanja drzava, kao sto je takvu revoluciju u svoje vreme imao Rim ("mi smo demokrate, svi ostali su varvari....sve treba da preobratimo....da razmisljaju kao mi, jer je to jedini ispravni put"). Krize postoje i bez Amerike, ali ih ona iskoristava kako bi posejala svoju "demokratiju" i nasla nacin da zavlada tom drzavom gde je kriza. Medjutim, ovaj zadnji rat im se nije isplatio, jer su ulupali trilion dolara u isti, a daleko manje su uspeli da uzmu...da ne kazem, da su se pojedinci vise nakrali, nego sto je drzava uspela. Ali ok....svi znamo da je Bush najveci debil i verovatno najgluplji vladar koji civilizacija pamti...verovatno on nije mnogo ni odlucivao, ali i dalje je debil :-)
Sto se vracanja u srbiju tice, pa odrzavanje zelene karte dok ne prodje kriza, imajte u vidu da ce to zadovoljstvo da vas kosta 700$ godisnje....tolika je taxa za GC ako nisi u Americi.
I na kraju, nije ovde bas tako crno....problem je naci posao...to je najveci problem. Kada jednom imas posao i pristojnu platu i dalje se lepo zivi. Za razliku od srbije, gde ti odjednom euro skoci, cene skoce, plate ostaju iste ili manje....pa ti u jednom momentu plata 500e, u drugom 300e....ovde ipak nije tako lose.

Leona
16.03.2009, 00:10
Sto se vracanja u srbiju tice, pa odrzavanje zelene karte dok ne prodje kriza, imajte u vidu da ce to zadovoljstvo da vas kosta 700$ godisnje....tolika je taxa za GC ako nisi u Americi.
I na kraju, nije ovde bas tako crno....problem je naci posao...to je najveci problem. Kada jednom imas posao i pristojnu platu i dalje se lepo zivi. Za razliku od srbije, gde ti odjednom euro skoci, cene skoce, plate ostaju iste ili manje....pa ti u jednom momentu plata 500e, u drugom 300e....ovde ipak nije tako lose.

Nisam znala da se odrzavanje GC placa:blink: znaci jos novina

A sa drugim ovim citiranim dijelom se slazem i to debelo se slazem

malasestra
16.03.2009, 01:44
Dakle ovako je malasestra pisao pre 20 dana :

Vi što ste dobili zelenu kartu nemate blage veze koje ste sreće, svakoga dana treba da budete zahvalni što ste dobili priliku za nov život, što živite nečije snove...

a danas:

Za vas koji ste tamo imam jedan savet. Nakupujte oružja koliko imate para jer će vam trebati, neće proći dugo kad će te se početi ubijati za tehničku robu a izgleda i za hranu.

Dakle stvarno ides iz krajnosti u krajnost, nadam se da uvek bar prespavas pre neke vazne odluke.

A istina je zapravo.....negde izmedju

Nisam ja kriv što se stvari menjaju. Istina je zapravo za 2 - 3 godine kad posledice ove krize dostignu vrhunac. Živi bili pa videli. :beer:

ljiljadule
16.03.2009, 08:45
Pa sve da je i tako kako ti kazes,ali zar ne vredi pokusati?Mozda bude krize i bude tesko,ali mozda se ti snadjes.Ako ne pokusas neces ni znati da li mozes sa svim tim da se nosis?A u svakom slucaju,u Srbiju uvek mozes da se vratis,ovo ovde te uvek ceka.Sve zavisi sta ocekujes od zivota i odlaska.Mislim da zivot nije samo novac,naravno da je veoma bitan,ali ima mnogo drugih stvari zbog kojih bi ja otisla u USA.Mislim da srecu kako je vec Zana rekla cini mnogo drugih stvari.A isto tako mislim da je to drzava koja moze da ti pruzi mogucnosti da biras,naravno ako radis i boris se.

steficacvek
16.03.2009, 09:24
Nisam ja kriv što se stvari menjaju. Istina je zapravo za 2 - 3 godine kad posledice ove krize dostignu vrhunac. Živi bili pa videli. :beer:

Tacno, nisi ti kriv. Ti si kriv sto si zajedljiv i ne znas da se nosis sa stvarima koje te muce. A zar mislis da je kriza u Americi pocela tek 2008?..

landlord
16.03.2009, 10:18
http://www.sarajevo-x.com/clanak/090316007

Ne vjerujem bas vijestima sa ovog portala, cesto se desi da nesto pogresno prevedu ili sl. ali eto nadam se da su jednom u pravu..:)

malasestra
16.03.2009, 11:26
http://www.sarajevo-x.com/clanak/090316007

Ne vjerujem bas vijestima sa ovog portala, cesto se desi da nesto pogresno prevedu ili sl. ali eto nadam se da su jednom u pravu..:)

Oni su i proizveli krizu, najveća privatna kompanija na svetu i jedina firma koja je iznad zakona, to nema nigde na svetu. Pošto svi mi zavisimo od dolara nadamo se da će kriza nestati što pre jer će onda i nama biti bolje.

Još da kažem ovim zli jezicima što me ogovaraju, po stoti put, ja nemam ništa protiv američkog naroda niti protiv naših odavde što žive tamo. Realnost je takva, ako vam se ne svidja ja mogu da budem sto puta zajedljiv ili kakav god želite ali to ne menja realnost. Meni je cilj da nastavim život u Njujorku i ja ću tamo otići u svakom slučaju jer se nadam da u skoroj budućnosti neću 100% zavisiti od redovnog posla pa će mi tako biti mnogo lakše živeti tamo.

Inače 1930-te za vreme "great depression" nezaposlenost je bila 8,7% a u decembru 08 nezaposlenost je bila 13,5% (što bi danas bilo oko 18%), u maju prognoziraju da će se broj povećati na 20% (to je U3 rate što je nerealno, računajući U6 brojka je danes gotovo veća od 20%). Kapitalizam je u Americi temelj društva pa tamo skoro nema nikog koji nije rob banaka tj. nije zadužen zato sad svi gube sve što imaju jer nisu finansijski sposobni. A ovom Bernanketu nikada dovoljno para.

To što se danas dešava se zove "mild recession" a prava recesija nastupiće tek za godinu, a to što se tiče nasilja to je sasvim normalno jer nasilje je obično rezultat ekonomske krize u društvu. To je bilo uvek kroz istoriju. Vi sad možete da si bacite dulum peska u oči ali to ne menja činjenicu da smo duboko u govnima i da nas ništa lepo ne čeka.

landlord
16.03.2009, 12:06
Molim te ako iznosis neku tvrdnju, daj link prema izvoru te tvrdnje. Ili reci da su to tvoja razmisljanja tj. opazanja.

poz.

malasestra
16.03.2009, 13:22
To su zvanični podaci, nije izmišljotina. Možeš svaki dan da pratiš vesti na Bloombergu ili uz malo zakašnjenja na http://www.forexfactory.com/calendar.php.

ljiljadule
16.03.2009, 14:22
"Robovi banaka kazes i zaduzeni"!Ovde ne mozemo da budemo zaduzeni,tj.nemozemo ni da zivimo na kredit,jer svako peti ima uslova da digne kredit.

Taji
16.03.2009, 14:54
Potpisujem sve pozitivne komentare ovdje......svaka cast, pravi ste borci i optimisti..:1072:

Koliko nam se puta u zivotu ukaze sansa da ucinimo nesto za i od nasih zivota?? Mozda jednom ili nijednom. Moja Bosna meni licno nikud pobjeci nece....cekat ce me tamo gdje cu je i ostaviti ako pozelim da se vratim....kud ce veca kriza u svijetu (za mene licno) nego sto je bosanska. U krizi je od 1992 i sve tone dublje...sad ovog momenta da prestane da tone nece se oporaviti i vratiti na stanje iz 1992 za 20 godina. Ja toliko vremena i zivaca nemam da sjedim i cekam...idem tamo gdje mislim da neke sanse za bolji zivot za neki kraci period od tih 20 godina ipak IMA:1081:kako za mene tako i za clanove moje uze porodice koji su svi preko 21 godine i moj odlazak moze promijeniti i njihovu buducnost u pozitivnijem smislu:obrva:
Vrijedi pokusati:beer:

malasestra
16.03.2009, 15:08
Taji, treba pokušavati i boriti se jer bez akcije nema reakcije i ko se preda odmah taj će ceo život trpeti samo pazi da se ne opustiš previše da te kasnije šta ne iznenadi. Kako je jednom rekao Tito "radi svaki dan kao da nikada neće biti rata a budi spreman kao da će sutra izbiti rat".

ljiljadule, SAD je najzaduženija zemlja na svetu i to daleko daleko ispred svih. Sad su još Kinezi prestali da šalju finansijske injekcije američkim bankama...

dreamerns
16.03.2009, 15:27
Dajte ljudi...preteraste i sa optimizmom i sa pesimizmom. Iskreno, trenutno su ljudi u Srbiji vise optereceni krizom u USA, nego sami Amerikanci. Svaki dan slusam zajedljivost..."Jao sto si sada otisao, amerika puca", "sta ces tamo? pa njima je sada sranje?"...i sl, od komentara na facebook-u...pa kako sa kim se cujem iz Srbije. Kao sto sam vec jednom rekao, jeste problem naci posao...to stoji, ali ako ga imas (neki normalan, ne "baba sera")...ok je...sada kako kome, neko zivi od plate do plate, neko nesto skupi...ali se u svakom slucaju zivi bolje nego u Srbiji....ako imas posao. Naravno da ljudi ovde gledaju sta ce se desiti i sl (bruje vesti o krizi), ali treba gledati i kako ces ti sam to preproditi, dok mocnici ne smisle resenje. Jer znate koja je ovo recesija po redu od 1930-e.....dvanaesta. I svaka je pretpostavljam bila najgora, kao sto je svako leto neki najtopliji dan ikada, ili zimi neki najhladniji dan ikada. Treba se izboriti i u ovim teskim vremenima, a vala video sam i gora....i to mnogo gora. Pa setite se samo kako 1993 smo imali 1.5$ mesecne plate....pa smo preziveli...ljudi ovo je med i mleko naspram toga.

Leona
16.03.2009, 15:33
@malasestra-ti kazes da ces u buducnosti nastaviti zivot u NYC-u, kao da si 100% siguran. Mozda nikada ne dobijes GC sta ti znas kakva je cija sudbina, osim ako ne planiras bit ilegalac.
Nego odoh ja sa teme.
Ja opet kazem treba otici, probati, ko zna sta ceka nekoga, neko ce se super snaci, kao xeg koji nije jos ni otisao, a neko nece.
To su sve ljudske sudbine.
@Taji-svaka ti je zlatna,prekopirala si moje misli :)
@dreamer-i meni se cini da je to tako.
Mislim da mi ustvari pretjerujemo i da mislimo da je tamo katasrofa, dok oni tome toliko ne pridaju paznje.
Ti znas najbolje :)

dreamerns
16.03.2009, 15:33
I jos jedna stvar je bitna, nije nama svima isto. Pored novca postoji jedna stvar zbog koje treba biti u USA i uzeti drzavljanstvo, a ta stvar se ovde najvise tice ljudi iz Srbije i Makedonije. Mi smo gospodo zarobljeni, mi ne mozemo da "prdnemo" iz tih drzava, a da nas ne zajebavaju po ambasadama i tretiraju kao stoku. Za vreme Milosevica mogao sam da idem u Madjarsku, Rumuniju i Bugarsku (makar eto okolina) bez vize....a sada kada je "demokratija" na vlasti, ne mogu da sa oprstenjem "prdnem" nikud osim u zemlje ex YU (osim Slovenije). Onaj ko zivi u Hrvatskoj ili jos bolje Sloveniji ovakvih problema nema.....oni su slobodni da putuju Evropom. Ovo je jako bitna stvar i naravno da je ljudima iz Srbije mnogo veca zelja da osete slobodu, nego nekome ko zivi u evropskoj uniji.

steficacvek
16.03.2009, 15:36
Dreameru, skidam ti kapu! Sve sto si rekao, slazem se 100%

Leona
16.03.2009, 15:36
I jos jedna stvar je bitna, nije nama svima isto. Pored novca postoji jedna stvar zbog koje treba biti u USA i uzeti drzavljanstvo, a ta stvar se ovde najvise tice ljudi iz Srbije i Makedonije. Mi smo gospodo zarobljeni, mi ne mozemo da "prdnemo" iz tih drzava, a da nas ne zajebavaju po ambasadama i tretiraju kao stoku. Za vreme Milosevica mogao sam da idem u Madjarsku, Rumuniju i Bugarsku (makar eto okolina) bez vize....a sada kada je "demokratija" na vlasti, ne mogu da sa oprstenjem "prdnem" nikud osim u zemlje ex YU (osim Slovenije). Onaj ko zivi u Hrvatskoj ili jos bolje Sloveniji ovakvih problema nema.....oni su slobodni da putuju Evropom. Ovo je jako bitna stvar i naravno da je ljudima iz Srbije mnogo veca zelja da osete slobodu, nego nekome ko zivi u evropskoj uniji.
tice se to i nas iz BiH nazalost.
Vec godinama se radi na tom ukidanju viznog rezima, ostalo nam je jos 48 uslova da ih ispunimo pa ce nam ukinuti vize. lol.
KO stoka se povlacimo po ambasadama, ponizavaju nas, jadno i gadno.
Ja kada prodjem Ferhadijom (nasom glavnom ulicom u Sa) i vidim skoro svaki 2,3 dan kolonu ljudi pred Svedskom ambasadom bude mi muka nekakva.

dreamerns
16.03.2009, 15:44
tice se to i nas iz BiH nazalost.
Vec godinama se radi na tom ukidanju viznog rezima, ostalo nam je jos 48 uslova da ih ispunimo pa ce nam ukinuti vize. lol.
KO stoka se povlacimo po ambasadama, ponizavaju nas, jadno i gadno.
Ja kada prodjem Ferhadijom (nasom glavnom ulicom u Sa) i vidim skoro svaki 2,3 dan kolonu ljudi pred Svedskom ambasadom bude mi muka nekakva.

Upravo tako, i onda ti neko da zelenu kartu i sansu da postanes kroz par godina drzavljanin USA i da vise tih problema nemas....sigurno covek i o tome razmislja...bar ja jesam :-) Pogotovo sto mogu decu ovde napraviti, da automatski budu amerikanci... :-)

malasestra
16.03.2009, 16:01
A šta ako odeš tamo u posetu pa ti se žena porodi? Da li onda dete automatski dobija američko državljanstvo iako niko od roditelja nije državljanin?

landlord
16.03.2009, 16:06
Trebalo bi da je tako.. samo sine dragi.. znas li ti koliko bi tebe dosao taj porod?
Bez osiguranja i sl?

malasestra
16.03.2009, 16:13
Ma nemam ja ni ženu nego samo onako me zanima. U slučaju. :beer:

steficacvek
16.03.2009, 17:40
Trebalo bi da je tako.. samo sine dragi.. znas li ti koliko bi tebe dosao taj porod?
Bez osiguranja i sl?

A npr. prije puta zena plati putnicko osiguranje? Otputuje recimo u 3 mjesecu trudnoce i ostane do poroda? Pokriva li neko putnicko osiguranje ove stvari uopste?

moni
16.03.2009, 18:43
Mislim da dete po rodjenju ne ostvaruje drzavljanstvo, ako je majka turisticki u USA, a ako je ilegalac sa urednim placanjem poreza i osiguranja , dete dobija drzavljanstvo i s tim roditelji mogu da udju u proces za GC.

ljiljadule
17.03.2009, 08:32
mala sestra-i Jugoslavija je bila za vreme Tita jako zaduzena zemlja,i mi i dan danas ispastamo radi toga,ali je se ljudi rado sete iz tog perioda.Ja ne kazem da USA nije zaduzen i sve sto si rekao,ali mislim da ce se pre izvuci Amerika iz jedne takve krize nego Srbija.A drugo sada se obracam uopsteno.ne mogu da verujem da ljudi iz jedne ovakve drzave pricaju toliko u krizi,pa zar mi??Okrenite se unazad 20-tak godina pa mi smo tih 20 godina u krizi.Neki su mozda tada rodjeni pa nemaju nista bolje ni da pamte tj,nisu ni doziveli.Sad ne govorim ni kao optimista ni kao pesimista(kako je neko rekao)nego kao neko,ko realno sagledava ovaj sav uzas unazad dosta godina ,pa iz tog razloga bi volela da bar mogu da pokusam tamo negde.A ako je i tamo uzas i tesko,vraticu se ovo me uvek ceka.Ja bar tako gledaam na stvari.

ljiljadule
17.03.2009, 08:43
Propustila sam da kazem,da ja razumem ljude i shvatam zasto se boje krize u USA ukoliko odu,jer si u tudjoj zemlji i prepusteni sam sebi.Kucu koju uzmes na kredit ako neplacas gubis,sve je to tako,ali da kucu uzmes ovde na kredit i da je neplacas isto bi ti se desilo,samo ovde imamo mame i tate(Imamo gde da se vratimo).E to je ono sto je strasno,standard u nasoj drzavi je jako los pa hteli ne hteli dosta nas zivi kod roditelja.Jer kupovina kuce ili stana za mnoge je misaona imenica, i to je ono sto je grozno-sto se zove los standard.

landlord
17.03.2009, 11:55
ljiljadule.. bravo, to je ono sto sam htio reci.. mnogi moji prijatelji koji imaju do 30 godina, jos uvijek zive sa roditeljima. Vecina ih radi, neki imaju i dosta dobre plate, ali jednostavno sa tim dobrim platama, ne mogu da uzmu kredit, od 60000 Eura, i da ga vracaju narednih 20 godina, jer ne znaju ni do kada ce imati taj posao a ako ostanu bez istog tesko da ce naci novi jednako tako dobar. A tih 60000 Eura oni ce na kraju morati vratiti nekih 90000 Eura (super povoljne kamate..:))..
I onda ako je ta super plata 600-700 Eura, kad odbijes tu ratu ostane nesto jako sitno za zivot.
Jebi ga.. jebo to ako ce moja djeca cekati da ja umrem pa da uspiju nasljediti stan u kojem zivimo supruga i ja. Ne vidim neko poboljsanje ovde.. jos kakva je politicka situacija u BiH.. dabogdo se nesto pomjeri sa mrtve tacke i za 10 godina..

Sloba_Kg
17.03.2009, 12:08
Mozda ovo treba da bude u "Smesna strana imigracije" ali ja cu napisati ovde jer je to jedan jako aktuelan vic a odnosi se na krizu i povoljne kredite.
Naime Fiat Srbija (ono sto se nekad zvalo "Zavodi Crvena Zastava") u saradnji sa drzavom Srbijom nudi novog Punta po povoljnoj ceni od 1000 eura manje ako se zameni strari auto za novi Punto.
I sad sledi vic:

Dosli Amerikanac, Nemac i Srbin kod Svetog Petra i on ih pita sta se desilo tj.kako su stigli tu.
Amerikanas: Ja se vozio u svom Sevroletu, naleti neka budala, udari me i ja poginem.

Nemac: Ja vozio svog BMW-a, malo popio, zakucao se u stenu i poginuo.

Ati? pita srbina Sv.Petar,
Srbin: Ja sam kupio novog Punta na kredit i umro sam od gladi!!!
:grin:

Leona
17.03.2009, 15:29
ljiljadule i lande bravo, ravno u sridu:;D:

dreamerns
17.03.2009, 15:31
ljiljadule.. bravo, to je ono sto sam htio reci.. mnogi moji prijatelji koji imaju do 30 godina, jos uvijek zive sa roditeljima. Vecina ih radi, neki imaju i dosta dobre plate, ali jednostavno sa tim dobrim platama, ne mogu da uzmu kredit, od 60000 Eura, i da ga vracaju narednih 20 godina, jer ne znaju ni do kada ce imati taj posao a ako ostanu bez istog tesko da ce naci novi jednako tako dobar. A tih 60000 Eura oni ce na kraju morati vratiti nekih 90000 Eura (super povoljne kamate..:))..
I onda ako je ta super plata 600-700 Eura, kad odbijes tu ratu ostane nesto jako sitno za zivot.
Jebi ga.. jebo to ako ce moja djeca cekati da ja umrem pa da uspiju nasljediti stan u kojem zivimo supruga i ja. Ne vidim neko poboljsanje ovde.. jos kakva je politicka situacija u BiH.. dabogdo se nesto pomjeri sa mrtve tacke i za 10 godina..

Meni svi prijatelji imaju stanove u Srbiji...neki 5-6....posto je sada ona izgradnja kinder-jaje grada u ekspanziji u Novom Sadu. U svakom slucaju, oni su to nasledili, a ja nemam od koga ni sta da nasledim. Nihov start je mojih 30 godina rada. Toliko vredi sesdesetak kvadrati ogradjeni ciglom....strava i uzas. U svakom slucaju, ja cak i da odlucim da se vratim u srbiju, ovde mogu za mnogo kraci period skupiti te pare i da mi ode samo mladost u kupovini stana (ne mora i starost). Druga stvar je da (makar u Srbiji) ti ni ne mozes uzeti kredit na stan, ako nemas drugi stan (pazi ovu nebulozu) da das na hipoteku. Nasim govnarima nije dovoljan taj stan sto si uzeo da bude pod hipotekom, nego hoce bagra da te iscedi. Zato cesto roditelji moraju da im potpisuju, da bi uopste dobili kredit. Moj drugar radi u super firmi...trebalo mu je godinu i po da dobije kredit...kroz kakve je sve nebuloze prosao i sta su mu sve trazili...ma uzas....pa onda nece da ti da kredit, jer je izvodjac radova sumnjiv..pa ovo, pa ono.
Generalno, po meni su banke najveca posast drustva koja postoji....najgori paraziti na svetu....i vlasnici celog sveta i svakog od nas.

Dida
17.03.2009, 19:12
Koliko sam upratila, više manje svi imaju istu priču, strahove i želje.

Story of us ide ovako: Ja trenutno imam posao, ko fol u struci, s magistarskom diplomom, ugovorom na 3 mjeseca i platom koja se istopi u dvije kupovine namirnica. Drug muž je u boljoj situaciji, na ugovoru od godinu dana i relativno dobrim primanjima. Ono što nas najviše motiviše za odlazak u USA su djeca (koju još uvijek nemamo) i iskrena potreba da ih odgajamo daleko od BH torova i obora...potom obrazovanje..oboma nam je Ph.D. i bavljenje naukom nešto čime bi se voljeli baviti cijeli život...u međuvremenu smo spremni na velika odricanja mada mi se često čini da je najveće odricanje zapravo ostati ovdje...
I za kraj pikanterija iz njemačke ambasade: prije 10tak dana kada je prijateljica aplicirala za dobijanje vize, pored 6459 dokumenata su joj tražili i "dinamiku uplate na vaš račun" kako bi bili sigurni da pare za koje je donijela izvod iz banke nisu na računu privremeno i u svrhu dobijanja vize..šta je sljedeće??? potvrda o uplaćenom grobnom mjestu?!?

Leona
17.03.2009, 20:18
I za kraj pikanterija iz njemačke ambasade: prije 10tak dana kada je prijateljica aplicirala za dobijanje vize, pored 6459 dokumenata su joj tražili i "dinamiku uplate na vaš račun" kako bi bili sigurni da pare za koje je donijela izvod iz banke nisu na računu privremeno i u svrhu dobijanja vize..šta je sljedeće??? potvrda o uplaćenom grobnom mjestu?!?
fuj:smrc: mi smo dotakli samo dno u svakom mogucem aspektu.
zivim za dan kada cu otici iz ove drzave i od ovog naroda naseg.

Gringo
18.03.2009, 09:59
Drugarice Dida, mogao bih staviti svoj potpis pod tvoje prethodno izlaganje. Tim vise sto je i moja porodicna situacija, narocito ovo sto se tice ugovora, poslova, mjesecnih primanja, djece i BH torova je skoro pa potpuno ista.

ljiljadule
18.03.2009, 10:52
Drago mi je sto ima jos ljudi koji misle kao i ja.Pa zato se i prijavljujemo za green card.

Dida
18.03.2009, 14:10
@ Gringo

Gdje vi kontate?

Možda možemo skontat da nam se djeca druže ;)

ps. zaboravih ti reć da sam i ja u miraz donjela AoS

Gringo
18.03.2009, 17:38
@ Dida

Mi cemo za pocetak u Fargo, ND, a poslije bismo presli negdje na istocnu obalu, NY ako ikako bude moglo. Inace, neko je to vec na forumu ranije i spomenuo, izgleda da je ta Sjeverna Dakota drzava koju ova kriza i nije toliko pogodila. To smo culi i od suprugine tetke koja je tamo, a bas juce sam naletio na clanak u kome se kaze kako je u ND nezaposlenost stabilno na 5.1. U istom clansku se kaze i kako, sto se klime tice, ND zimi najvise podsjeca na Aljasku ali to je vec neka druga prica.

moni
18.03.2009, 22:24
http://www.trulia.com/sitemap/
http://www.trulia.com/for_sale/48038,48035_zip/2p_beds/0-30000_price/
Evo malo da se okucite za "male pare":;D:. Ona za 17.900 je moja , to ne dirajte:belj:. Mozda neko nadje jos povoljnije.
Ja :1072:USA.

malasestra
19.03.2009, 00:53
Uf gde si našla Detroit, moje mišljene opet ne važi pošto ne živim u Americi ali idi radije vidi u kakvom je bloku ta kuća.

moni
19.03.2009, 09:31
Eto nas teacher je iz Detroita, pa kaze da je to dobar kraj. Posto se i on ove godine vraca u USA, razmislja da kupi utu kucu.
E sad sto sam nasla Detroit, verovatno imam tamo nekog, zar ne?
Bas kucu necemo sigurno kupiti, za pocetak, a posle ko zna.

Leona
19.03.2009, 13:19
Detroit jeste jedan od gore rangiranih gradova USA-a po svemu, na svim listama, ali kada dolazis, ne mozes bas puno birati, ides vecinom tamo gdje imas nekoga, a kasnije sta Bog da

Sloba_Kg
19.03.2009, 15:55
Uf gde si našla Detroit, moje mišljene opet ne važi pošto ne živim u Americi ali idi radije vidi u kakvom je bloku ta kuća.

Zasto ne Detroit.
Pa Detroit je Kragujevac u Americi. :==D:

Sloba_Kg
19.03.2009, 15:56
Detroit jeste jedan od gore rangiranih gradova USA-a po svemu, na svim listama, ali kada dolazis, ne mozes bas puno birati, ides vecinom tamo gdje imas nekoga, a kasnije sta Bog da

Pa nije bas po svemu, imaju dobru NBA ekipu, prave dobre automobile... :)