PDA

View Full Version : Drugi utisak - sta vam se ne dopada u USA?

dreamerns
19.03.2009, 15:48
Moj cimer se bio prijavio na University of Phoenix on line.
Zvali su ama bas svaki dan.
Obecavali mu studentsku vizu, diplome doktora i sl.
Na kraju smo ih nekako otkacili.
Mozda ga i sad zovu i traze na tom broju hahahha

Tu bagru bi u svakoj civilizovanoj zemlji vec zatvorili, ali ne i u Americi. Upravo taj univerzitet u Phoenix-u je najgori sto se tice maltretiranja....ali se ne moras prijaviti na njega, kupe oni podatke pitaj boga odakle...i pitaj boga kojim kanalima. Ne bi me cudilo da se ovda za svotu novca mogu kupiti od drzave podaci o svakom.

Zana
19.03.2009, 20:40
Da na to dodamo da je americki sistem mobilnih telefona imbecilan i da ti skidaju pare i kada te neko zove (a ne samo kada ti zoves). Isto vazi i za SMS. Pa kada krenu ovakvi debili da ti skidaju 2-3$ dnevno, a ti im ne mozes nista, osim da ih psujes.

:nene: Pa dobro sad ispada sve ne valja? Nemoj pogresno da me shvatis - ali ne valja internet, kablovska, mobilna telefonija... ja dugo nisam isla u Srbiju ali sumnjam da je toliko naprednija tehnoloski u odnosu na US pa da je sad sve imbecilno ovde...

Uvedes fiksni telefon, i predjes sa prepaid na family plan i problem resen... :grin: i nema nerviranje :bravo:

D$D
20.03.2009, 03:27
Srbija je sa mobilnim telefonima,bankarskim sistemom daleko ispred Amerike.
Samo jedno poredjenje ne mogu da shvatim da mobilni telefon ne moze da radi u centru Chicaga ( bar ovaj T- mobile) sto ja imam.
uzeo sam mob da mogu da se cujem sa suprugom i na kraju sada ne mozemo da se cujemo jer nema signala u Sears -tower zgradi najvisoj zgradi u Chicagu.
poruke kada primas skidaju ti pare, kada zoves skidaju i tebi i onom kojeg zoves, cista pljacka.
Bankarski sistem i internet bankarstvo, ocajno, ja sam u Srbiji koristio internet bankarstvoi placao sa kartica kao i ovde to je ok.
Ali ja u Chase banci ne mogu da dobijem izvestaj na mob telefon o stanju mog racuna i sredstvima.
U Srbiji onog momenta kada sam platio nesto u radnji karticom sledeceg trenutka sam dobijao SMS na kojem mi je pisalo gde sam potrosio novac koliko, kada i koliko mi je raspolozivo na racunu , to ovde ne mogu da dobijem.
Ta usluga je naplacivana nesto simbolicno u Srbiji.
Jos nesto kada je uplata sedala na moj racun u Srbiji ja sam dobijao izvestaj na mobilni telefon o prispecu uplate.
O tim stvarima ovde mozete samo da sanjate.
Da mi je znati ko jos u savremenom svetu koristi cekove pa to je davna proslost i u Srbiji a ovde jos uvek imate nekih stvari koje ne mozete da platite bez ceka.
Mislim da treba da se neke stvari i iluzije razbiju o Americi.

Zana
20.03.2009, 08:37
Ja sam sad totally confused :nene:

Jesam naravno za razbijanje iluzija, pa hajde odmah da krenemo: niti placam svoje pozive sa mobilnog, niti tudje, niti placam poruke svoje, niti koje mi salju (osim za inostranstvo), niti placam media paket - SVE je uracunato u pretplatu od $49. Prepaid i post paid nije isto, prepaid koristi ko nema ili ima losu credit history, i ljudi koji privremeno borave ovde, ili oni koji ne zele da se zna ko su....prepaid je daleko skuplji nego post paid, i to o cemu sada pricamo pripada u service. Paketa i mogucnosti ima hiljadu.... Imam problem sa wireless mrezom na poslu - sto nije do mog providera nego do moje kompanije... Please razjasnite svi koji zamerate cenu usluga koju vrstu service imate - prepaid ili postpaid.

Sto se tice signala, i neke kuce na Beverly Hills nemaju dobar signal pa se instalira cell phone signal booster... T-mobile je daleko po koriscenju iza AT&T Cingular u LA (upravo zbog pokrivenosti signalom, ali cujem da je nasuprot tome, T-mobile jak na vasoj strani... Problem na visini je pre bih rekla ne gubitak signala, vec preklapanje vise njih (da budem iskrena, sapnuo mi je neko ko se u te stvari razume :) )...

Za banke....plata mi legne uvek u minut posle ponoci onda kad treba, svako vece proverim transakcije, i u svakom trenutku znam koliko para imam na racunu. Nikada za sve ove godine nisam cula da nekome fali obavestenje sms-om pogotovu sto sa vecinom telefona mozes da se ulogujes u bank account i da proveris stanje. Isto mozes i da pozoves broj sa debit kartice i cujes stanje. Ja licno ne znam ni sta bih radila sa sms porukom, mada make sense zaista (da me ne shvatis pogresno) - bar u istom trenutku mozes da uhvatis fraud :) verujem da kad bi bilo interesovanja za tako nesto da bi banke pocele i to da rade ... Nemaju sve banke isti service - ja nisam bila zadovoljna sa WaMu, sa BoA je bilo i ostalo ok... Ugasila sam racun u WaMu za manje od 2 minuta, pokupila novac, odvezla se u Wells Fargo i otvorila racune... Prezadovoljna sam uslugom sa njima. Radila sam car loan i sa Wachovia, izuzetno sam zadovoljna... Ako vam se ne svidja Chase promenite banku :) Ja u Wells Fargo imam bankara koji mi zavrsava sve sto treba (to mu je i posao, za vecinu stvari dobija proviziju, zar ne?), izuzuzetno su brzi kad je fraud u pitanju, 99% onoga sto vam treba moze da se zavrsi online (narucivanje cekova, transfer novca na razlicite racune, placanje racuna etc). Bar ovde postoji izbor - ako vas neko razocara i ne dopada vam se iz bilo kog razloga, promenite ih...

P.S.
Samo da objasnim sebe :) ovde gore govorim o checking/saving - o credit flow ne zelim ni da mislim a kamoli da govorim :) zaboli me glava odma'

Leona
20.03.2009, 12:39
Naravno, iluzije se trebaju razbijati, ali cini mi se da su usluge drugacije u pojedinim dijelovima Amerike. Vjerovatno je u svakoj State drugaciji sistem.

Inace ne mogu da shvatim da mobiteli u Chicagu tako funkcionisu, uzimanje para na sve nacine:blink:

Sloba_Kg
20.03.2009, 15:21
Srbija je sa mobilnim telefonima,bankarskim sistemom daleko ispred Amerike.
Samo jedno poredjenje ne mogu da shvatim da mobilni telefon ne moze da radi u centru Chicaga ( bar ovaj T- mobile) sto ja imam.
uzeo sam mob da mogu da se cujem sa suprugom i na kraju sada ne mozemo da se cujemo jer nema signala u Sears -tower zgradi najvisoj zgradi u Chicagu.
poruke kada primas skidaju ti pare, kada zoves skidaju i tebi i onom kojeg zoves, cista pljacka.
Bankarski sistem i internet bankarstvo, ocajno, ja sam u Srbiji koristio internet bankarstvoi placao sa kartica kao i ovde to je ok.
Ali ja u Chase banci ne mogu da dobijem izvestaj na mob telefon o stanju mog racuna i sredstvima.
U Srbiji onog momenta kada sam platio nesto u radnji karticom sledeceg trenutka sam dobijao SMS na kojem mi je pisalo gde sam potrosio novac koliko, kada i koliko mi je raspolozivo na racunu , to ovde ne mogu da dobijem.
Ta usluga je naplacivana nesto simbolicno u Srbiji.
Jos nesto kada je uplata sedala na moj racun u Srbiji ja sam dobijao izvestaj na mobilni telefon o prispecu uplate.
O tim stvarima ovde mozete samo da sanjate.
Da mi je znati ko jos u savremenom svetu koristi cekove pa to je davna proslost i u Srbiji a ovde jos uvek imate nekih stvari koje ne mozete da platite bez ceka.
Mislim da treba da se neke stvari i iluzije razbiju o Americi.

Sigurno ste ti i zena naseli na ljubazne i jako napadne prodavce i t-mobil radnjama.
Znam x slucajeva nasih ljudi koji su skroooz nezadovoljni sa njima i svi su uglavnom presli na AT&T.
Cak sam bio prisutan kad je zena izvadila listing da je cimer zvao Srbiju, a on covek nije ni koristio taj broj jer je uzeo drugi.
To je pokusaj da naplate jer je on dao pasos kad je uzimao telefon, i oni uredno sve prepisali i pokusali da naplate.
Na kraju su posle mnogo ubedjivanja su nasli nekog naseg koji radi kod njih i on je rekao da je sve u redu.
Ne znam na kom ste planu i kako je sad kod t-mobila ali mogli ste uzeti brojeve i family plan, i telefon za maalo vise para i da imate all unlimited nationwide.
Mnogo su lukavi a meni je 450 minuta zavrsavalo posao (pre paid za oko 46$) i za pozive unutar amerika i za poruke u srbiju koje su kostale 5 centi(mreza AT&T).
Mozda i ovo ne znate, ako vam vasi od kuce salju poruke na nase brojeve (064,065...) njih kosta poruka kao da ste u srbiji a vas kosta 36 din(telekom srbija)
Sto se mreza uopste tamo tice, znam da SPRINT jedini ima domet u podzemnoj zeleznici Chicaga...
Nadam se da sam makar malo pomogao

stizeljeto
20.03.2009, 16:56
Zana kojeg providera koristis i dali je to family plan za 49 dolara? Moj muz za sada jedini ima prepaid jer nam je skupo obvezati se na nesto skuplje. Medutim opet mjesecno potrosi oko 40 dolara a jako rijetko koristi telefon. naplacuju mu se sve dolazne poruke, pozivi iako je neko drugi zvao (primjerice radi imao je poziv koji je trajao 15 minuta i na kraju je platio 4 dolara iako on nije zvao), naplacuje se svaka primljena poruka takoder. Za svaki dolazni poziv i odlazni, bez otvaranja linije placa oko 25 centi. Voljeli bi se prebacit na neki post paid ali stvarno nema neki povoljni izbor. Svi nude hrpetinu besplatnih minuta ili poruka (ovdje ljudi nenormalno pisu poruke, a pogotovo se to vidi u svakom drugom vozecem autu usred ceste - strasno), ali mi niti pisemo poruke, niti zovemo vise od mozda deset poziva mjesecno. Na AT&T smo sada. Obicno sve pozive obavljamo skypeom za Evropu, a unutar Amerike znaci vrlo malo. Doma nemamo fiksni telefon, a vidim i sve vise ljudi ih iskljucuje radi smanjenja mjesecnih troskova. Sto bi nam preporucila?

dreamerns
20.03.2009, 18:09
Ja sam evo nezadovoljni korisnik AT&T i T-Mobile. Koristim i jedan i drugi (T-Mobile je za firmu). Generalno, T-Mobile ima mnogo bolji signal, ali cesto im internet riknjava....jako cesto po celo prepodne ili vece nema neta. At&t je djubre nevidjeno. Ja stalno imam jako slab signal, u Jewels kada udjes, pozdravi se sa signalom itd. Kada zovem zenu, imam isti osecaj kao u srbiji sa kraja devedesetih na analognim linijama. Okrenem, pa cekam...pa cekam, pa onda dobijem neki svoj odjek. Prekini, zovi ponovo...onda dobijem...pa se razgovor prekine za 20 sekundi...i tako stalno. Zana, koliko se secam...ni kod tebe kuci AT&T nema signal...znam da me danica nije mogla zvati.
U svakom slucaju, problemi sa signalom u americi su odavno poznati. Oni su prvi uveli mobilni, i koristili su mnogo vise frekvencije. To treba da prouzrokuje kvalitetniji zvuk, ali zato mnogo losiju pokrivenos. Mi smo uveli mobilni medju zadnjima, pa smo samim tim uzeli oprobanu tehologiju i zato bolje radi mobilni u srbiji. E sada....sto amerikanci kasnije nisu menjali sistem.....pitaj boga. Koliko cujem od amera Verizon je najkvalitetniji (ali i najskuplji).
Sto se family pack tice....kako ce to uticati da kada me debili zovu, ne skida mi pare sa racuna?
@Zana
Sto se prepaid tice, evo kako to radi u Srbiji. Odes u bilo koju trafiku i kupis sim karticu sa brojem za 3$. Pricas za jedno 5$ (za te pare mozes mesec dana da pricas...ako ne koristis mnogo). Poruka kosta 3 centa, i ne naplacuje se onom kojem saljes. Generalno, nasa mobilna telefonija jeste za pohvalu....i mnogo se popravila, pogotovo od kada su Telenor, VIP i sl dosli. Imas isto te family pakete i ostale stvari (za manje novce), ali je fora da kada imas prepaid ne pljackaju te. Jos jedna stvar, ne treba ti kreditna istorija da bi uzeo ugovor, dovoljno je da si stanovnik drzave.....dok je ovde obrnuto, mozes da si ilegalac, to nije ni bitno...bitna je kreditna istorija.
Sto se banaka tice, nije bas sve tako crno. Recimo ja sam Linux korisnik i uzasno me nerviralo u Srbiji sto sam morao IE da koristim da bih pristupio racunu....mislim da su im ovde sajtovi mnogo bolji. Sam sistem bankarstva deluje praistorijski (sa tim cekovima i obrnutom logikom). Da je ovaj sistem tako los dokazuje cinjenica da je phishing moguc samo u americi. Nigde drugde ti nemogu tako lako drmnuti pare sa racuna, kao sto to mogu ovde. Nigde drugde nije moguce tek tako ukrasti nekome identitet...da ovaj jadan mora da menja prezime kasnije. Kada na to pomislim...uzas. Ti hvalis tvoju banku jer brzo reaguju kada te pokradu....a vidim da ti se to dogodilo u 2 navrata, a da pri tom ti niko nije ukrao karticu. U srbiji (evropi generalno, a i sire) te mogu pokrasti samo ako ti u kradu karticu iz torbe (a ti lepo onda blokiras pre nego sto on stigne do radnje). Ovde je potkradanje identiteta ocigledno redovna pojava, sto pokazuje da sistem ne valja. Sto se chase banke tice, to je dobra banka iz prostog razloga sto ti je bankomat prisutan u svakom wallgreen-u :-) Isto jedna mana u americi, tebi tvoja banka skida proviziju kada ti uzimas sa tudjeg automata. U Srbiji kada odes na tudj automat, maksimalno ces platiti 25 centi...i to ce ti ta banka skinuti, ne tvoja.
Ako sam ja nesto lose protumacio, ti me slobodno ispravi...i ja se svaki da ovde ucim, a ono gore je kako sam ja do sada ukapirao stvari.
Internet je bolji nego u Srbiji, ali je daleko iza evrope. Problemi koje sam ja imao jeste stvar koja me nervira ovde...a to je da je sve dizajnirano da ide ko po loju. Ako slucajno ne bude sve savrseno, e onda problem...zovi podrsku, pricas sa automatom sat vremena...pogub totalni. Ne kazem da je u Srbiji to mnogo bolje (bas naprotiv), ali u nekim slucajevima (kao sto je taj sa internetom) ume da bude.
Za kablovsku sam se bunio kakva je u mom stanu, to je neki sattelite america...dace bog, doci ces nam u posetu, pa ces videti taj kvalitet slike... :-) Naravno, pretpostavljam da je comcast mnogo bolji.

Sloba_Kg
20.03.2009, 18:20
Ali mi i dalje nije jasno zasto poredis cene ovde i usa?
Bas nije istina da ovde ne kradu ali dobro da ne obazlazem.
Sama cifra od 12-18 dinara po minutu je cista pljacka!
Tvoja zarada ovde i tamo ne moze da se poredi kao ni troskovi.
Zabuna je uglavnom jer ima dosta operatera tamo pa zato.
Meni je AT&T bio extra.

dreamerns
20.03.2009, 20:03
hmm....ajd ovako, necu porediti cene direktno. Ja uglavnom ne poredim cene u Srbiji, kada ih poredim to znaci da je nesto ovde extra skuplje. Npr....ja sam tamo trosio 7$ mesecno na mobilni, imao sam dzabe minute i poruke sasvim dovoljno za te novce, ovde te takav paket izadnje 40-50$....izvini, ali meni plata nije bas toliko puta veca. Poenta je u tome da ti ovde naplacuju dolazni poziv i poruku, i da onda moras duplo racunati (za prepaid: minut 50 centi, poruka 40 centi). Izvini, ali u srbiji je 3 centa poruka, a meni plata nije preko 10x veca nego u srbiji....daleko je od toga.
AT&T je najvece djubre od provajdera koje sam koristio...i to ne samo zbog pokrivenosti, nego i kvaliteta (gore sam i opisao to).
Ne bunim se ja da je meni sve sranje u Americi...generalno, mozda to sto mi se ne svidja vise isticem. Fakat je da sam tehnicki geek i da iako nisam ocekivao da u americi pare rastu na drvecu, ocekivao sam da je amerika tehnicki 23 vek za srbiju...ma za evropu uopste....i tu sam se posteno razocarao, jer nije...pogotovo ne za evropu.

dreamerns
20.03.2009, 20:11
I obecavam da cene vise necu spominjati, svaki put kada ih spomenem dobijem packu "zasto poredim". Postoje stvari koje se ovde smatraju luksuzom, a kod nas su skroz normalne i svakodneve i obrnuto...upravo sam zato poredio. I radi jos jedne stvari...kada sam dolazio ovde, svi koji su bili u americi ziveli su mi napricali bajke kako je ovde sve jeftino. Niko nije rekao "jeftino u odnosu na platu", nego samo "jeftino". Pri tom su se uvek davali primeri stvari koje stvarno jesu jeftinije u US, ali i onih koje nisu. Pogotovo nasi cesto umeju da kazu "Oni zapadnjaci imaju vece plate, a kod njih sve jeftinije". Kada sam dosao ovamo naoruzan tim informacijama, umalo me fras nije uhvatio. Prvi zakljucak je bio "ili ja nemam pojma gde su prave prodavnice, ili svi lazu". Ispostavilo se da i u jednom i drugom ima istine. Jednostavno ljudi ovde naviknu naspram plata da je dolar-dva nista, dok u Srbiji to ima jacu vrednost. I onda se vrati u Srbiju i uvidi stvari koje jesu tamo skuplje (npr. garderoba) i da zakljucak da je Amerika jeftinija....a nije sve bas tako....samo covek valjda prvo vidi ono sto je skuplje, kao sto sam ja prvo uvideo da je ovde plastika==zlatu...jer im je zlato i dijamanti 5x jeftinije, a plastika 10x skuplja...naravno, ne mislim bukvalno :-)

landlord
20.03.2009, 20:40
ma molim te nemoj prestajati sa tim cjenama.. tako i mi koji jos nismo dosli tamo imamo kakvu takvu sliku sta nas ocekuje.. i mozemo se bolje pripremiti.

Sloba_Kg
20.03.2009, 22:12
I obecavam da cene vise necu spominjati, svaki put kada ih spomenem dobijem packu "zasto poredim".

Pa nije to packa, ali nije ni za poredjenje. Tacno je da svako ima svoje prioritete ali mislim da je telefon neophodan zbog svega.

Zana
21.03.2009, 07:16
Zana kojeg providera koristis i dali je to family plan za 49 dolara? Moj muz za sada jedini ima prepaid jer nam je skupo obvezati se na nesto skuplje. Medutim opet mjesecno potrosi oko 40 dolara a jako rijetko koristi telefon. naplacuju mu se sve dolazne poruke, pozivi iako je neko drugi zvao (primjerice radi imao je poziv koji je trajao 15 minuta i na kraju je platio 4 dolara iako on nije zvao), naplacuje se svaka primljena poruka takoder. Za svaki dolazni poziv i odlazni, bez otvaranja linije placa oko 25 centi. Voljeli bi se prebacit na neki post paid ali stvarno nema neki povoljni izbor. Svi nude hrpetinu besplatnih minuta ili poruka (ovdje ljudi nenormalno pisu poruke, a pogotovo se to vidi u svakom drugom vozecem autu usred ceste - strasno), ali mi niti pisemo poruke, niti zovemo vise od mozda deset poziva mjesecno. Na AT&T smo sada. Obicno sve pozive obavljamo skypeom za Evropu, a unutar Amerike znaci vrlo malo. Doma nemamo fiksni telefon, a vidim i sve vise ljudi ih iskljucuje radi smanjenja mjesecnih troskova. Sto bi nam preporucila?

Ja imam najobicniji porodicni plan sa AT&T koji je cini mi se basic od 550 minuta or so... to je meni stari deal za $39.99 za prvu liniju u porodicnom planu, i $9.99 za drugu liniju. Mislim da je sada taj isti deal $59.99 (http://www.wireless.att.com/cell-phone-service/cell-phone-plan-details/?q_sku=sku1250066&q_planCategory=cat1370013)...Mozes da pogledas na njihovom sajtu. Anyway, ja ne koristim mnogo telefon, tako da standardno roll oko 3,500 minuta. Jedan iPhone placam po starom planu dodatnih $9.99 a drugi po novom $19.99. Uglavnom, zajedno sa taksama placam, oko $90 mesecno, dolar gore dole zbog international calls and messages. Ja sam prvo imala prepaid, zvala ih jedan dan da ih pitam nesto za racun i oni mi ponudili da predjem na post paid, sto sam tada i uradila. Jeste da je bilo davno, ali mislim da bi isto i sada uradili ako nekoliko meseci koristite prepaid. Znaci, bez iPhones, sa standardnim telefonima koji dolaze za dzabe sa njihovim family planom mislim da racun mesecno za dva telefona (zavisno od taksi u vasoj state) ne bi trebalo da izadje vise od $65. Koliko nesto sad gledam Tmobile i Verizon, izgleda da AT&T ima najbolje planove. Samo cini mi se Nextel ima istu cenu....

E sada, iako nisam preterani korisnik telefona ja imam fiksni iz nekoliko razloga. Kao prvo, fiksni ima prioritet kad zoves 911 (za sada), posle toga mobilni a na skype imas upozorenje kad je u pitanju 911. Nekada administrativni pozivi mogu da traju i vise od sat vremena pa ako ti se zaredja nekoliko takvih u toku meseca, rate na mobilnom izvan plana je $0.45 po minutu. Eto, zato ja za sada imam fiksni. I nije neki trosak, neki flat rate sa nekoliko ekstra features i long distance, izadje oko $30. Ne vidim da bih nesto drasticno smanjila svoje troskove ako ga otkazem... nekako sam navikla.

Idi na sajtove vecih providera pa vidi sta nude...sigurno ce se naci nesto povoljnije od onoga sto imate...

Zana
21.03.2009, 07:58
Ako sam ja nesto lose protumacio, ti me slobodno ispravi...i ja se svaki da ovde ucim, a ono gore je kako sam ja do sada ukapirao stvari.
Internet je bolji nego u Srbiji, ali je daleko iza evrope. Problemi koje sam ja imao jeste stvar koja me nervira ovde...a to je da je sve dizajnirano da ide ko po loju. Ako slucajno ne bude sve savrseno, e onda problem...zovi podrsku, pricas sa automatom sat vremena...pogub totalni. Ne kazem da je u Srbiji to mnogo bolje (bas naprotiv), ali u nekim slucajevima (kao sto je taj sa internetom) ume da bude.
Za kablovsku sam se bunio kakva je u mom stanu, to je neki sattelite america...dace bog, doci ces nam u posetu, pa ces videti taj kvalitet slike... :-) Naravno, pretpostavljam da je comcast mnogo bolji.

Ne verujem da si lose protumacio, samo svi imaju drugaciju reakciju na ono sto se zbiva... ja se oko takvih stvari ne trzam ni najmanje, prvo sto kad sam dosla "odande" jos je bio samo dial up tamo tako da u odnosu na to mi je ovde super. Drugo, kod mene su strogo podeljene "obaveze" - ne razbacujem energiju vec svoju fokusiram na ono sto efektivno najbolje radim, a jaca polovina brine o tehnickim stvarima. Kategoricno odbijam da se mesam u te stvari.... interesuje me samo da sve funkcionise a kako ce to da se napravi me zdravo zivo ne interesuje. Sad to moze nekom da zvuci cudno, ali ja licno ne vidim zasto bi dve glave razmisljale o istoj stvari, kad te dve glave u isto vreme mogu da razmisljaju i resavaju dva razlicita problema ili situacije. To ne znaci da nisam informisana - naprotiv, vec da razmenjujem misljenja ali nisam aktivna. U suprotnom, ja bih onda samo dating i radila sve sama... meni je to sve samo dobra organizacija... Dakle - telefoni, internet i satelitska nisu nesto sa cime ja deal, funkcionise kako treba i ja sam ok sa tim. Sad skoro mi je internet imao neki problem, samo sam rekla da to treba da bude reseno do pocetka mog semestra u skoli... kako je reseno nemam pojma niti me interesuje, meni je samo vazno da funkcionise.... za ono sto meni treba -i cell service i internet su mi perfect. Bar koliko mi je receno :grin: ovako ce da ide dok ne stigne FiOS :grin: Sa bankama je vec druga prica i o tome mogu i te kako da polemisem.

Da, uzet mi je broj kartice dva puta - jednom u Walgreen, drugi put dok sam placala MSN GPS service za moju dragu Lolu (moj dragi saputnik hihihihih koja tako slatko ume za Bundy Dr. N. da tako slatko kaze "take exit, on right, Bundy Doctor North", uvek mi ulepsa dan).... sta da radim sad? E sad, pola ljudi u Srbiji koje ja znam su dobar deo godine u dozvoljenom minusu (sta cu kad se nisam druzila sa Miskovicima i Karicima jbg) te stvarno i ne vidim zasto bi bilo ko u Srbiji krao kartice kad i nema uglavnom neku vajdu od toga.... ali zato vidim da da smo kao nacija aktivni u Evropi sa organizovanom kradjom istih (malo citam Blic, je li)... Checkovi se koriste ovde, pogotovo starije generacije - i to je ok, ljudi navikli sta ces.... Moja baba (koleginica od 74) nece da placa karticom niti online i sta da joj radis... i meni je to ok, iako ja radim totalno suprotno. Sta da ti kazem - evo ti prost primer: volim sto imam opciju da gledam blizu 200 razlicitih kanala ali dok sam odrastala imala sam samo dva i nista mi ne fali... koristim kompjutere, informisana sam koliko i oni koji su imali vise od mene. Ali - u mojoj skoli niko nije bio "obese" osim par njih dok ovo sada od Pinka i igrica ne izlazi napolje po nedelju dana... Da li sam protiv istih - naravno da ne, ali ipak mislim da sam ja bila better off. Pretpostavljam i da svi ovi koji razmisljaju kao moja baba Lesly razmisljaju slicno - te verovatno stoga im i nije big deal nova tehnologija u bankarstvu....

Razumem te popuno - ali ja imam malo drugacije poglede te stoga i nisam upset oko istih stvari. Ja licno kad pomislim na Srbiju ne pomislim na internet i mobilnu telefoniju vec na to sto moja sestra koja je rodjena tamo, odrasla tamo, skolovala se tamo, udala i dobila decu, ima kucu tamo - ne moze da dobije srpsko drzavljanstvo jer je moj uncle crnogorac.... e vidis, to meni i gomila takvih stvari okrene zeludac...

Pretpostavljam da ovako reagujem jer je ovo sto sada imam ovde milion puta bolje od onog sto je bilo tamo 2001-ve kad sam se ja iseljavala.... i isto tako razumem da ti imas drugacije iskustvo.

Zana
21.03.2009, 10:58
Nadam se da su svi OK sa odlukom da se ovi postovi izdvoje iz teme o poslovima....

malasestra
21.03.2009, 14:30
Ne mogu da verujem da im je internet ološ, bruka. Japan->Evropa->US ali opet sam mislio da su malo bolji, kao što reče dreamerns mislio sam da su oni 23.vek za nas ali sad kad sam sve ovo pročitao ne mogu sebe zamisliti u takvom sistemu jer sam ovisan o tehno igračkama i navikao sam da sve radi "tip top".

Slovenija jeste daleko od neke Švedske ali ovde brale internet i telefonija rade bez problema 24/7, ovde da nestane signal ili nema interneta to bi bio skandal. Plaćam 20€/mesec za 12/2 liniju pa sam medju onim slabijim, 20/20 košta 35€ a za dodatnih 5€ dobijate telefonsku liniju i internet TV (bruka kanala).

A telefon plaćam 6€ mesečno + 3€ - 4€ ćaskanje, sms, internet i pričam ogromno svaki mesec, skoro nikad me ne izadje više od 10€ zajedno. Evropa je brate zakon za ovakve stvari, pogotovo sam pojačao mišljenje sad kad sam pročitao kako to funkcioniše tamo.

bibi
21.03.2009, 18:33
Svesna sam toga da cu otici pomalo off topic, ali Zana, ne moras braniti Ameriku time sto ces napadati Srbiju. Srbija 2008 nije ista kao Srbija 2001, toga si verovatno i sama svesna. A ovo mi bas ne zvuci realno:

Ja licno kad pomislim na Srbiju ne pomislim na internet i mobilnu telefoniju vec na to sto moja sestra koja je rodjena tamo, odrasla tamo, skolovala se tamo, udala i dobila decu, ima kucu tamo - ne moze da dobije srpsko drzavljanstvo jer je moj uncle crnogorac....

Ovo jednostavno nema veze sa zivotom. Jednostavno je nemoguce nekome takvom odbiti drzavljanstvo, samo iz navedenog razloga. Mora postojati jos nesto...

Ok sam sa time sto je tebi potrebno da branis svoj dozivljaj Amerike, cak me i raduje... Ali cini mi se da bi trebalo da razumes sto su ljudi pomalo razocarani nekim aspektima zivota u Americi, jer su svi normalno ocekivali da je USA u svakom pogledu razvijenija i naprednija od Srbije. A onda su u realnosti naisli na poteskoce... I tu su tvoji saveti neprocenjivi, kao i tvoj pogled na zivot, jer se ti tamo vec duzi niz godina uspesno snalazis.

Ali ono gore mi je zazvucalo kao "Amerika je super, jer je u Srbiji mnogo gore", a to nije valjan argument...

Sloba_Kg
21.03.2009, 19:20
Meni to zvuci sasvim realno, iako je tacno da neki sve rese odmah (ako imaju nekoga) a neki se muce godinama.
Mim drugu sa koim sam igrao kosarku, je rodjem u Dubrovniku a u Kg zivi vise od 25 godina (a ima 31) i nema sanse da dobije drzavljanstvo a time ni pasos Srbije.
Ali kao sto si rekla, to nije merilo sta je i gde je bolje ali se ovakve stvari retko gde desavaju.
Sto se mene tice administracija, zaposljavanje, mito i korupcija su stvari koje me uzasavaju a iste su kao 2001-ve godine, samo su se ljudi kojima se daje ili koji traze promenili.
Uostalom vecina vas iz Srbije znaju za slucaj korupcije na pravnom fakultetu u Kg a ti profesori posle par meseci zatvora i suspenzije opet predaju(a ko moze da me ubedi da i dalje ne uzimaju pare)...
Dakle to je Srbija danas....mada ima i jaaako pozitivnih strana...

Good Spirit
21.03.2009, 19:23
Ovde je stvar kako ko doživljava Srbiju i Ameriku.

U obe zemlje postoje stvari koje su bolje ili gore, mislim da je direktno poređenje neumesno i nemoguće (možda u nekim relativnim vrednostima, u apsolutnim nikako).

Npr. u Americi ja nisam imao nikakav problem sa Internetom i mobilnom mrežom. A mogao sam da povučem paralelu, jer sam u tom trenutku radio u jednom od najvećih srpskih Internet provajdera.

U USA sam dobio ADSL za nepunih 24 sata. Otišao na sajt AT&T (tj. u tom trenutku je to bila firma SouthBell ako se dobro sećam, pa ih je mesec dana od tada kupio AT&T) i uzeo paket za nekih ~$40 mesečno i naravno da je bio flat paket, brzina je bila 8mbt download i recimo nekih 512kbt upload što je za mene koji sam došao sa brzine 256kbt bilo kao munja.

Inače kao što rekoh poopunio prijavu na sajtu, sutra u toku dana zvoni mi fiksni, javim se, ono automat AT&T:"Vaš Internet je instaliran, ako ste naručili uređaj preko nas, moguće da ćete sačekati koji dan". Ja sam nabavio odmah neki modem od prijatelja i povezao se, za tri dana je stigao i wireless ruter.

Što se tiče mobilne mreže, pošto sam ja znao da ću biti samo 5-6 meseci u USA, nije mi odgovarao postpaid, već sam se odlučio za lokalnu mrežu MetroPCS (http://www.metropcs.com) kod koje sam uzeo neki paket za recimo ~$25 i uz to sam dobio telefon (neki krš, ali je poslužio), neograničen broj poziva u okviru Džordžije + neograničen broj poruka World Wide + sve to ide bez ugovora, prvi mesec sam dobio džabe, svaki sledeći se plaćao unapred, kada više nećeš baciš telefon (u naravno obeležene kante za recikliranje mobilnih ;)) jer je samo za njihovu mrežu. Da dodam MetroPCS nije dostupan svuda, pogledajte na sajtu gde i šta pokrivaju, probleme sa dometom nisam imao. Još jedna dobra stvar je što možete da uzmete najosnovniji paket i da dodajete usluge po želji, kao što sam ja dodao npr. da imam sms neograničeno ka svim zemljama, i to vam samo dodaju na osnovnu pretplatu.

Tako da sam poruke primao na svoj 063 broj u romingu, moje kod kuće je to normalno koštalo, a ja slao neograničen broj sa usa broja.

PS. Apropo Žanine i poruke od bibi, kao što rekoh sve zavisi kako je ko prhivatio Srbiju, odnosno Ameriku. Npr. mene toliko toga nervira u Srbiji da ne mogu da vam opišem, dok sam se u Americi osećao preporođen, dok moja devojka sa kojom živim, nema tih problema, njoj ovde i nije toliko loše ... znači sve je individualno.

Zana
21.03.2009, 21:11
Svesna sam toga da cu otici pomalo off topic, ali Zana, ne moras braniti Ameriku time sto ces napadati Srbiju. Srbija 2008 nije ista kao Srbija 2001, toga si verovatno i sama svesna. A ovo mi bas ne zvuci realno:

Ovo jednostavno nema veze sa zivotom. Jednostavno je nemoguce nekome takvom odbiti drzavljanstvo, samo iz navedenog razloga. Mora postojati jos nesto...

Ok sam sa time sto je tebi potrebno da branis svoj dozivljaj Amerike, cak me i raduje... Ali cini mi se da bi trebalo da razumes sto su ljudi pomalo razocarani nekim aspektima zivota u Americi, jer su svi normalno ocekivali da je USA u svakom pogledu razvijenija i naprednija od Srbije. A onda su u realnosti naisli na poteskoce... I tu su tvoji saveti neprocenjivi, kao i tvoj pogled na zivot, jer se ti tamo vec duzi niz godina uspesno snalazis.

Ali ono gore mi je zazvucalo kao "Amerika je super, jer je u Srbiji mnogo gore", a to nije valjan argument...

Sta ti je Bibi nemoguce? Da Srbija i Crna Gora nemaju ugovor o dvojnom drzavljanstvu? Mislila sam da ne moram da opisujem sestrinu situaciju do detalja, racunajuci na obavestenost. Iznosenje facts nije napadanje. Ja samo znam da moj sestric hoce da dodje, a mama ne moze da ga dovede jer nema pasos, "a ka' ce, ne znamo" (Djekna jos nije umrla, prim. aut.) I u pravu si: zaista nema veze sa zivotom...

Ako ti je moj komentar gore zvucao kao "Amerika je super", that's ok... :grin: ja bih pre rekla da mi je lakse da prihvatim problem sa signalom od cell, nego sa nemanjem pasosa pa porodica ne moze da mrdne zbog tebe nigde... nekako mi je zivot u Americi mnogo siri pojam o toga - to meni, pa procitaj me ponovo ako ti je ovako nesto uopste bitno, pa ces videti da lepo kazem da razumem da su ljudima prioriteti drugaciji i dozivljaj drugaciji...

Da li se ja snalazim dobro ili ne je vrlo diskutabilno i zavisi od svacijih pogleda na svet - vecina ljudi to meri novcem, kucama, pozicijom na poslu, kvartom u kojem zivi... ja ne - ja se trudim da sacuvam dusevni mir jer nekako gledajuci sva "pucanja" u ovoj Americi, shvatih da svoju energiju hocu da upotrebim za veci "cause"... kako god da ko meri svoj uspeh i snalazenje, stizemo do istog - najbitinije je da osoba bude zadovoljna svojim zivotom pa cime god da meri i definise svoj zivot...

U Srbiji sam pokusavala da iz svake situacije izvucem maksimalno dobro za sebe i osobe oko sebe - pokusavala sam godinama i nisam uspela. Dva koraka i neko me saplete. Ovde uspevam i zato je meni ovde bolje in general. Ja sam se preselila ovde. Zivim ovde i nemam nameru nigde odavde. Ovde je moj dom. Da li je u Srbiji bolje sada nego ranije mi je isto bitno kao i da li je u Austriji bolje nego ranije, u Svajcarskoj ili u Italiji - tamo gde imam "nekog". Interesuje me i obavestavam se, ali sam sve vise de-attached. Jer, ja ovde zivim i OVO je moja zemlja.

Posto vidim da smeta uzdrzacu se, meni nije problem, ja ne moram da share bas sve - kazu da je bolje da ljude pustis da udare glavom u zid jer se lakse nauce. I ja bih volela da to ne dozivi niko od vas - ali hocete: u nasim crkvama, u nasim kaficima... i to je ljudski :) pa racunajte i na to a ja cu se uzdrzati od "I told you so". Ja nekako godinama pokusavam da dokazem drugacije - da ne mora toliko da boli. E sad - moj nacin pomaganja ljudima nikada nije bio poistovecivanje da bi im bilo lakse, vec ukazivanje na drugaciji put. Na svakom je choice. Kad se ne poznaje sistem i pravilne procedure, izgubi se mnogo vremena - ni za sta. Ovo je vec pocelo da uzima previse vremena na dokazivanja i pojasnjavanja zasto sam ja ok.... pa jesam, i nikome ne dugujem objasnjenje kako i zasto. Svako sam mora da pronadje balance. A i cini mi se da sam najbitnije stavke iz svog ugla vec opisala....

Da li je America sjajna - nije. Svaka realna osoba to ne bi ni trebalo ni da ocekuje. Ja suzu ne pustim za svakim - zbog razlike medju ljudima. Ni svoj zivot ne dajem na gluposti, jer postoje mnogo bolnije situacije od mnogih opisanih na ovom forumu. Eto...

landlord
21.03.2009, 21:20
Ako ti je moj komentar gore zvucao kao "Amerika je super", that's ok... :grin: ja bih pre rekla da mi je lakse da prihvatim problem sa signalom od cell, nego sa nemanjem pasosa pa porodica ne moze da mrdne zbog tebe nigde... nekako mi je zivot u Americi mnogo siri pojam o toga - to meni, pa procitaj me ponovo ako ti je ovako nesto uopste bitno, pa ces videti da lepo kazem da razumem da su ljudima prioriteti drugaciji i dozivljaj drugaciji...

U potpunosti se slazem sa ovim sto si napisala. Jebi ga, ljudi kad dodju iz goreg u bolje.. brzo zaborave govna u kojima su bili.. i onda naravno neke sitnice u novoj okolini im izgledaju strasne..

bibi
21.03.2009, 22:27
ma cenim ja tvoje savete Zana, kao i mnogi na ovom forumu...
i cenim tvoju energiju i pogled na zivot i svet (iako ga ne delim uvek :grin:).

Ali i sama znas kako iznosenje poluinformacija i informacija iz samo jednog ugla moze da formira iskrivljenu sliku. Prema Zakonu o drzavljanstvu Srbije svako ko je rodjen na teritoriji Srbije ima pravo na drzavljanstvo, pa samim tim i tvoja sestra i sestric, a to sto ne mogu da dobiju pasos sigurno nije "samo zbog toga sto im je uncle crnogorac" kako si napisala...

uostalom...

bibi
21.03.2009, 22:41
ah da, poanta:

naravno da je u Srbiji tesko, i mnoge stvari nisu u redu, pa zbog toga i ja pokusavam da odem odavde.

ali to da neko ne moze da dobije pasos samo iz navedenog razloga? e to je....

Amerikanac2009
21.03.2009, 22:55
Dragi moji,
u perodu 2006-07 nekih 6 meseci sam bio u Cikagu. U pocetku zbog prirode novinarskog posla pod hitno sam morao doci do mobilnog. U pocetku sam uzeo prepaid varijantu T-mobile iz nekoliko razloga:
- nisam tada osim pasosa imao drugih dokumenata
- za postpaid potreban je ugovor koji se zakljucuje na osnovu SSN, credit history-ja i drugih elemenata.

Napominjem da je prepaid neka turisticka varijanta i prilicno skupa. Posle odredjenog vremena kada sam dobio SSN i ID otisao sam u kompaniju US Cellular (ne znam da li jos uvek postoje) i potpisao ugovor za postpaid varijantu. Depozit je bio 50$, dobio mobilni tel. i mesecni racun je bio oko 40$ Imao sam 80 besplatnih minuta i nesto free SMS. Vikendom su razgovori besplatni i svakog radnog dana od 21-06h. Svuda su imali domet jedino ga nije bilo u podzemnoj. Srbiju sam zvao iskljucivo preko onih long distance kartica koji se kupuju na benzinskim pumpama. Ukucam lepo toll free number, zatim code i za 5$ pricam sa mojima sat ipo! Za te pare je nezamislivo iz Srbije zvati Ameriku. Sa US cellular sam bio prezadovoljan. U ugovoru sam striktno trazio da mi zabrane odlazne pozive ka inostranstvu i precizno mi rekli da se dolazni pozivi iz Srbije i bilo koja vrsta dolaznog SMs-a ne naplacuje! Naravno postavio sam im gomilu pitanja sto uzivo sto preko free customer service-a. Apsolutno su na svako vrlo ljubazno i detaljno odgovorili. To im je dakle posao!

Druga stvar tice se banaka: Otvorio sam racun u Chase bank i verovali ili ne obezbedili su mi menadzera koji je nas covekjer je moj engleski bio los. I njega sam hiljadu stvari pitao, cakme covek par puta nazvao da mi razjasni detalje koji me interesuju, jer sam dosao iz Srbije u kojoj sam morao da radim na crno, a cekovi, platne kartice i redovna plata koja uz to leze na bankovni racun bili su spansko selo - nazalost!

Svi koji imaju lose iskustvo sa bankama mobilnim i fiksnim telefonima ili internetom sami su krivi jer se nisu dodatno informisali (radio u kablovskoj kompaniji pa znam o cemu pricam).

I na kraju da ne idem u off topic ozbiljan pristup pocetku zivota u USA pocinje prakticno od kupovine avio karata. Mora da se covek iscima preceslja internet, posalje gomilu mejlova agencijama i okrene desetine brojeva dok ne dodje do najpovoljnije avio karte koja mu pritom odgovara po uslovima i ceni.

Zana je osoba koja apsolutno nepogresivo vidi stanje i sliku Srbije! Setite se koliko umeju da u nasoj administraciji da kidaju zivce dok skupljate dokumenta za intervju u ambasadi i sa druge strane uporedite kulturu ponasanja osoblja ambasade? Reci cu jos samo ovo kada sam dosao da pokupim vizirane pasose, cekali smo napolju nas troje ne zeleci da kucamo na vrata. jedna gospodja vise nije mogla da ceka, vec se popela uz stepenice pokucala na vrata, sluzbenik je izasao pozvao nas gore pitao za prezimena i na kraju samo rekao "buduci americki drzavljani nema potrebe da cekaju ipsred svoje ambasade' i slika od pre nekoliko nedelja nadrndane sluzbenice u sudu koja kaze coveku "mars napolje"!:;D:

Zana
21.03.2009, 23:18
ah da, poanta:

naravno da je u Srbiji tesko, i mnoge stvari nisu u redu, pa zbog toga i ja pokusavam da odem odavde.

ali to da neko ne moze da dobije pasos samo iz navedenog razloga? e to je....

O pobogu devojko... jel' ti mene citas uopste :no: ili citas ono sto bi ti htela da pise? To se zove figurative speech... da, meni ispada da je samo zato... da joj otac nije rodjen u Crnoj Gori, ne bi ni ona imala crnogorsko drzavljanstvo; da postoji sporazum izmedju dve drzave ona bi mogla da uzme srpsko drzavljanstvo bez odricanja crnogorskog...

Whatever, imam ispit... shvati kako god hoces... Zana out.

bibi
21.03.2009, 23:52
Zana, puno srece na ispitu...

i reci cu samo jos ovo na tu temu, i posle toga vise ni slovo:
ja citam, zbog toga sam i reagovala.

Zana
22.03.2009, 00:28
Ijuuuu hvala :grin: gotovo, ali videcemo za ocenu - covek lood, 25 pitanja za 35 minuta, castim pice za sve preko 80 % (9, 10) :beer:

bibi
22.03.2009, 00:34
usmeno ili pisano?

Zana
22.03.2009, 00:35
Pismeno, online... :grin: uh, pola od tih 35 minuta mi uzelo samo da pazljivo procitam pitanja...

bibi
22.03.2009, 00:49
e, mnogo mi se svidja ta opcija: online.
nekoliko ispita koji su mi bili potrebni da bih napredovala na poslu sam tako...

To u Srbiji jos ne funkcionise kako treba, a mnogima koji zele da se usavrsavaju bi ustedela i vremena, i cipela.
Ali to je za drugu temu...

dreamerns
23.03.2009, 02:20
Wooowww.....ala se raspisaste ljudi.
Generalno, uopste mi se ne svida pravac kojim je ova tema otisla, ali mislim da se iskazala poenta..a to je da svakom je ovde drugacije "Amerika je nekome majka, a nekome maceha". Mnogo toga zavisi i od srece i ne mozemo na sve bas uticati.
Vidim da su me neki ljudi i pogresno shvatili, samo zato sto sam rekao da postoje stvari koje ovde losije funkcionisu nego u Srbiji.
Ja sam trenutno ovde i bolje mi je nego u Srbiji (da to odmah rastumacim). Razlog zbog kojeg mi nekada nenormalno nedostaje Srbija nije bolji internet i mobilna telefonija, nego socijalni zivot...koji ovde za ovih 5.5 meseci uopste nisam uspeo da otkrijem....ali to je vec neka druga tema.
Internet je trebalo da nameste preko mesec dana i to me je maksimalno iznerviralo (ne zbog toga sto je toliko trajalo, nego zbog 10-15 poziva AT&T-u po 45 min). Od tada radi lepo..kuc,kuc,kuc :-)
Razlog sto ja ovde pominjem problem sa mobilnom telefonijom nije u tome sto mi je u Srbiji bolje radilo, nego zato sto mi ovde ne radi. Osecaj mi je isti koji sam imao u srbiji sa dvojnikom devedesetih godina...i taman sam se bio toga resio (dobio digitalno 2005-e)...i sada opet isto. Kada covek treba da nazove zenu da je pita iz radnje "jel treba jos ovo ili ono da uzmem?" i vidi da nema signal u jewels u centru lakeview-a, ili moram hitno da je nazovem da nesto pitam i shvatim da za to moram 5 puta da okrenem, da bih na kraju dobio 20 sekundi price...izvinite, ali ja ne mogu da to ovde ne pomenem. To je AT&T. T-Mobile mi radi daleko bolje sto se price tice, ali njemu net crkava cesto.

E sada, to je cisto moje iskustvo, ne mora biti i vase. Saveti tipa "a sto si uzeo at&t, uzmi US cellular (taj radi), uzmi ovaj, uzmi onaj..." Ja se izvinjavam, ali jednostavno ne mogu svaki dan da menjam provajdere...glupo je. Ja sam se raspitao i to dobro pre nego sto sam uzeo karticu. A pomogli su mi saveti i sa ovog foruma da odem na AT&T...ali jednostavno ja kada sam stigao u ameriku, nisam poznavao jos amere iz chicago-a. Kada sam ih upoznao, rekli su da je AT&T sranje na podrucju chicago....nisam to mogao znati.

Koliko sam sve shvatio, ovde pored saveta treba ostaviti i geografsku sirinu i duzniu gde oni vaze, jer ocigledno je razlika izmedju state-ova ogromna. A evo i primer:

U USA sam dobio ADSL za nepunih 24 sata. Otišao na sajt AT&T (tj. u tom trenutku je to bila firma SouthBell ako se dobro sećam, pa ih je mesec dana od tada kupio AT&T) i uzeo paket za nekih ~$40 mesečno i naravno da je bio flat paket, brzina je bila 8mbt download i recimo nekih 512kbt upload što je za mene koji sam došao sa brzine 256kbt bilo kao munja.

Postoji u AT&T-u nesto sto se zove U-Verse i rezervisano je (trenutno) samo za burzujska sela. Za nas ostale (ukljucujuci i ceo Chicago) max. brzina je 6 mbit-a (ni to ne moze svako). Minimum vremena za koji treba da te ukljuce je 10 dana...to je ako nema problema, meni je trebalo mesec. Ovo znam 1000% jer je moja zena prodavala pakete AT&T-a. E sada, vidim da si ti bio u GA, sto je ocigledno neka sasvim druga prica.

Jos jednu stvar koju moram dodati na pricu, a to je da su ovde ljudi zamrznuti sto se tice srbije u vremenu kada su stigli. Tako je meni kada pomislim na srbiju oktobar 2008, srdjevicu 2005, zani 2001 itd. To je sasvim normalno i prirodno. To je ono sto pamtis. Mozes svaki dan pratiti vesti odande i biti u toku, nece ti promeniti osecaj koji si imao kada si otisao.

Ja sam jos na prepaid iz prostog razloga....pa ljudi ja nemam ni koga sa tog telefona da okrenem. Koji ce mi djavo 50$ mesecno da dajem.... Ja sam na prepaid planu da mogu sa at&t da pricam za 1$ dnevno koliko hocu. Posto u proseku svaki drugi dan pricam sa zenom.....to mi 15$. Pored toga nemam kreditnu istoriju, od koje mi polako vec puca film...i jos cekam 15 dana pre nego sto odem da podnosim aplikacije za kreditnu karticu...pa kud puklo da puklo.

@Zana
Za banke sam rekao da mi se ne svidja sto neko moze da te pokrade, a bez da ti ukrade karticu (fizicki).

dreamerns
23.03.2009, 02:25
Svi koji imaju lose iskustvo sa bankama mobilnim i fiksnim telefonima ili internetom sami su krivi jer se nisu dodatno informisali (radio u kablovskoj kompaniji pa znam o cemu pricam).

O cemu pricas? Bas me zivo interesuje gde se to nisam dovoljno informisao....a i znao sam jos engleski (mozda i tu greska, jer sam dobio debelu crnkinju koja je pogresno napisala zenino ime na kratice, umesto nekog nebojse koji je nas covek).

Zana
23.03.2009, 03:00
Eto...ja se lepo spremila: fotografije, pet puta objasnila sta hocu i ne vredi... kako me je covek razumeo da od malo layered i duga kosa treba da je "otfikari" 15 cm meni nije jasno... pri tom mi jos nakon sto sam ga zaustavila kod prvog pramena rekao i da on moze da stane a ja da mogu da idem kod nekog drugog???????? A de bre da idem nedovrsena? Eto, kad me ne ubise u pojam ni ekonomske krize ni koje kakva sranja.... ali me kreten natera da placem (ali bukvalno) od jedanast jutros pa do pola cetiri popodne, dok me najzad ne odvedose kod drugog frizera na "opravku"... 7 godina trazim frizera u LA: isla sam na skupu i jeftinu varijantu, preporuke od prijateljica, koleginica - preporuke iz magazina... ne znam ni sta da kazem...ako neko ima dobrog neka javne, i avionsku kartu cu da platim :smrc: i ovo je ne drugi utisak, nego 55-ti... Ni H od Hollywood u frizerima ovde :no: biti ce da kurseve zavrsavaju online :;D: sa tri dana prakse.... uzas.... da sam "frizerski" razmazena jesam (sta cu kad mi je frizer u Vrscu bio odlican) ali ovo je neverovatno...

p.s.
sad pisem pisamce,sa slikama before and after hihihihihi i trazim novce nazad... bas me zivo interesuje sta ce da bude :)

dreamerns
23.03.2009, 03:10
Eto...ja se lepo spremila: fotografije, pet puta objasnila sta hocu i ne vredi... kako me je covek razumeo da od malo layered i duga kosa treba da je "otfikari" 15 cm meni nije jasno... pri tom mi jos nakon sto sam ga zaustavila kod prvog pramena rekao i da on moze da stane a ja da mogu da idem kod nekog drugog???????? A de bre da idem nedovrsena? Eto, kad me ne ubise u pojam ni ekonomske krize ni koje kakva sranja.... ali me kreten natera da placem (ali bukvalno) od jedanast jutros pa do pola cetiri popodne, dok me najzad ne odvedose kod drugog frizera na "opravku"... 7 godina trazim frizera u LA: isla sam na skupu i jeftinu varijantu, preporuke od prijateljica, koleginica - preporuke iz magazina... ne znam ni sta da kazem...ako neko ima dobrog neka javne, i avionsku kartu cu da platim :smrc: i ovo je ne drugi utisak, nego 55-ti... Ni H od Hollywood u frizerima ovde :no: biti ce da kurseve zavrsavaju online :;D: sa tri dana prakse.... uzas.... da sam "frizerski" razmazena jesam (sta cu kad mi je frizer u Vrscu bio odlican) ali ovo je neverovatno...

p.s.
sad pisem pisamce,sa slikama before and after hihihihihi i trazim novce nazad... bas me zivo interesuje sta ce da bude :)

Ajoj...bas mi te zao :smrc:
Ja sam do sada dva puta bio kod frizera, prvi put me lose osisao, drugi put me neka ukrajinka uzas osisala....zena kada me videla, poludela. Na svu srecu, musko sam, pa se kratko sisam i brzo mi naraste. Rekao sam zeni da sledeci put idem u Halo, za 45$...cisto da vidim i tu ekskluzivu od frizeraja :-)
Ono sto meni nije jasno je kako to da nasi frizeri, kojih ima dobrih, ne dodju vamo. Znam neke koji su isli, ali to uvek na neke brodove...
Generalno i sami saloni im deluju dosta jadno...cak i ti ekskluzivniji. Gledao sam dosta u filmovima one berberaje, slicne nasim....ja ne znam gde to da nadjem ovde...sve neki ilegalci sa 3 meseca kursom.

kaneolopa
23.03.2009, 03:37

p.s.

Joooj Žana :( ce da ga bijemo smo reci
Bolje traži da ti odrade hair extensions za to da barem malko imaš mira dok ne izraste kosa.
Još jedan od razloga zašto se ja nisam 5 meseci sisala od kako sam ovde... ali moraću uskoro ako uspe pišem.
Da li neko ima preporuku za dobrog frizera u Chi?

Zana
23.03.2009, 04:56
Hvala na podrsci narode :grin: ali jos uvek tuga pregolema... nista kad dodjete muske pakujemo u Floyd's (http://www.floydsbarbershop.com/), a nas dve u podragu za frizerom Zoranom po Venice Beach :1081: :1081: nema nam druge...

Nego evo ga kreten zvani Julian Perlingiero, sliku li mu njegovu ne mogu da ga tucem kad je u martial arts (http://www.cheungswingchun.com/g/4232/a-martial-art-for-the-mind.html)sunce mu njegovo, a i u akademiji je creative director... i kome ja sad da se zalim? Njemu na njega....

230

D$D
23.03.2009, 06:01
Dragi moji,
u perodu 2006-07 nekih 6 meseci sam bio u Cikagu. U pocetku zbog prirode novinarskog posla pod hitno sam morao doci do mobilnog. U pocetku sam uzeo prepaid varijantu T-mobile iz nekoliko razloga:
- nisam tada osim pasosa imao drugih dokumenata
- za postpaid potreban je ugovor koji se zakljucuje na osnovu SSN, credit history-ja i drugih elemenata.

Napominjem da je prepaid neka turisticka varijanta i prilicno skupa. Posle odredjenog vremena kada sam dobio SSN i ID otisao sam u kompaniju US Cellular (ne znam da li jos uvek postoje) i potpisao ugovor za postpaid varijantu. Depozit je bio 50$, dobio mobilni tel. i mesecni racun je bio oko 40$ Imao sam 80 besplatnih minuta i nesto free SMS. Vikendom su razgovori besplatni i svakog radnog dana od 21-06h. Svuda su imali domet jedino ga nije bilo u podzemnoj. Srbiju sam zvao iskljucivo preko onih long distance kartica koji se kupuju na benzinskim pumpama. Ukucam lepo toll free number, zatim code i za 5$ pricam sa mojima sat ipo! Za te pare je nezamislivo iz Srbije zvati Ameriku. Sa US cellular sam bio prezadovoljan. U ugovoru sam striktno trazio da mi zabrane odlazne pozive ka inostranstvu i precizno mi rekli da se dolazni pozivi iz Srbije i bilo koja vrsta dolaznog SMs-a ne naplacuje! Naravno postavio sam im gomilu pitanja sto uzivo sto preko free customer service-a. Apsolutno su na svako vrlo ljubazno i detaljno odgovorili. To im je dakle posao!

Druga stvar tice se banaka: Otvorio sam racun u Chase bank i verovali ili ne obezbedili su mi menadzera koji je nas covekjer je moj engleski bio los. I njega sam hiljadu stvari pitao, cakme covek par puta nazvao da mi razjasni detalje koji me interesuju, jer sam dosao iz Srbije u kojoj sam morao da radim na crno, a cekovi, platne kartice i redovna plata koja uz to leze na bankovni racun bili su spansko selo - nazalost!

I na kraju da ne idem u off topic ozbiljan pristup pocetku zivota u USA pocinje prakticno od kupovine avio karata. Mora da se covek iscima preceslja internet, posalje gomilu mejlova agencijama i okrene desetine brojeva dok ne dodje do najpovoljnije avio karte koja mu pritom odgovara po uslovima i ceni.

Zana je osoba koja apsolutno nepogresivo vidi stanje i sliku Srbije! Setite se koliko umeju da u nasoj administraciji da kidaju zivce dok skupljate dokumenta za intervju u ambasadi i sa druge strane uporedite kulturu ponasanja osoblja ambasade? Reci cu jos samo ovo kada sam dosao da pokupim vizirane pasose, cekali smo napolju nas troje ne zeleci da kucamo na vrata. jedna gospodja vise nije mogla da ceka, vec se popela uz stepenice pokucala na vrata, sluzbenik je izasao pozvao nas gore pitao za prezimena i na kraju samo rekao "buduci americki drzavljani nema potrebe da cekaju ipsred svoje ambasade' i slika od pre nekoliko nedelja nadrndane sluzbenice u sudu koja kaze coveku "mars napolje"!:;D:

I ja sam mislio tako, i nadao se da dolazim u jednu uredjenu zemlju u kojoj sve funkcionise u kojoj nema svega onog negativnog sto sam dozivljavao u Srbiji, ali kao sto rekoh posle odusevljenja ide otreznjenje pa na kraju mozda i razocarenje zavisi kako ko sta dozivi ovde.
Nemoj da me shvatis pogresno nije ovde lose meni, ali sam jako razdrazljiv kada se pocnu desavati iste stvari ko u Srbiji.
No nema veze dobro ti nama dosao,i sretno a to kako neko vidi Srbiju da li je to ovako ili onako to je najmanje bitno.
Ja ne volim Srbiju kao politicku zemlju ja volim samo ljude koji su u njoj moje prijatelje, drugove i rodbinu i ne mogu da kazem sta me briga sta se desava u Srbiji, ja nikada ne prelazim preko toga sta sam i ko sam i necu nikada imam jednu uzrecicu koju volim da kazem razum u glavi Srbija u srcu,

dejancic
23.03.2009, 11:23
Prvobitno poslao korisnik Amerikanac2009 Prikaz poruke
Posle citanja ovog posta, prva stvar koja mi je prosla kroz glavu je bila: Dreamere javi se:grin:....ostalo je istorija.....
O cemu pricas? Bas me zivo interesuje gde se to nisam dovoljno informisao....a i znao sam jos engleski (mozda i tu greska, jer sam dobio debelu crnkinju koja je pogresno napisala zenino ime na kratice, umesto nekog nebojse koji je nas covek).

dejancic
23.03.2009, 11:25

p.s.

Dragane!!!!!!! Dragane, javi se:smrc:

Sloba_Kg
23.03.2009, 14:18
Ajoj...bas mi te zao :smrc:
Ja sam do sada dva puta bio kod frizera, prvi put me lose osisao, drugi put me neka ukrajinka uzas osisala....zena kada me videla, poludela. Na svu srecu, musko sam, pa se kratko sisam i brzo mi naraste. Rekao sam zeni da sledeci put idem u Halo, za 45$...cisto da vidim i tu ekskluzivu od frizeraja :-)
Ono sto meni nije jasno je kako to da nasi frizeri, kojih ima dobrih, ne dodju vamo. Znam neke koji su isli, ali to uvek na neke brodove...
Generalno i sami saloni im deluju dosta jadno...cak i ti ekskluzivniji. Gledao sam dosta u filmovima one berberaje, slicne nasim....ja ne znam gde to da nadjem ovde...sve neki ilegalci sa 3 meseca kursom.

Za sve koji su u Chicagu mogu od sveg srca da preporucim mog bivseg frizera i cimera Milosa Marinkovica iz Kg-a.
Ako nekoga interesuje dacu sve od sebe da vam javim tacno gde radi pa idite. Bas lepo radi a nije ni skup.

@Zana
Sta reci, ja znam za nekog makedonca u NYC koji lepo radi zenski frizeraj, ako te zanima i za njega cu da se raspitam :)

stizeljeto
23.03.2009, 19:25
Ajoj da se i ja pridruzim jadikavkama zbog frizera. Muz doslovno zenskoj mora objasnjavat kolko jos da ga osisa i jos kad ga vidim padne mi mrak na oci jer ga tako malo osisa da ce mu vrlo brzo narasti i opet ce morat placat 20 dolara nakon mjesec dana. Za mene je opet druga prica. Od frendice sam naucila da obavezno doci sa cistom kosom, ako ne zelite placati pranje kose, sve skupa moze da dode i do 50 dolara. Ona je dosla jedan dan s totalno masnom kosom u mall u jedan frizeraj koji je super izgledao. Mislim da ju je uhvatila neka kineskinja (tamo u skoro svim frizerajima, a pogotovo pedikeri su koreanci ili kinezi - ne raspoznajem ih dobro) i sjela ona onako masna i mislila da ce joj zenska oprat kosu. Poslje je skuzila da im sve zivo treba reci, ona joj je samo pospricala kosu vodom i pocela ju sisat.Ova je umrla od srama jer joj je kosa bila grozna. Sve zene znaju o cemu pricam i kolko je to neugodno. Na kraju ju nije ni posusila, vec joj je rekla da ce se osusit putem kroz mall. Strava i uzas. Uzela joj oko 20 dolara. E sad ja sam dosla u isti frizeraj, na moju srecu dobila neku balavicu, ali sreca je bila u tome sto je napravila dosta dobar posao. sisala me bez mocenja kose, znaci kosa mi je bila svjeze oprana doma i isfenirana i ona je samo skratila kako sam htjela. Bila sam sretna jer sam platila samo 17 dolara, to je pocetna cijena, bez pranja, friziranja, peglanja jer sam si to sama doma napravila. Medutim doma sam vidjela da mi odozada viri pramen kose sto je zaboravila osisat, ne vidi se to ovako osim sto frizerka to ne bi trebala previdjeti. S obzirom na njenu mladost iznenadila sam se jer sam ''dobro'' prosla. Muz jos uvijek nemoze naci postenog frizera kojemu nemoras deset puta reci da treba jos sisati. Vec si razmisljam da si kupimo masinicu pa da se online naucit kako baratati s tim i skratimo si muke odlaska frizeru.

Naseg malog isto sisam ja, prvi put u zivotu odveli smo ga na sisanje ovdje u americi. super iskustvo, fenomenalan frizeraj sa igrackama i ekranima sa crtanima ispred djece, ali najosnovnije sisanje kosta ko za odrasle. Tako da sam ja uzela stvari u svoje ruke i za sad izgleda dobro kad nema jos puno kose pa se ne vidi ako i ima neka greska. Da bar muza mogu nagovorit da eksperimentiram na njemu malo.

Leona
23.03.2009, 22:07
Evo da se i ja pridruzim jadikovkama oko frizera samo ovih vamo, u mom slucaju sarajevskih.
Mene je danas moj frizer osisao prekratko ne znam sta mu bi:smrc:
A frizer prije mi je spalio kosu, ima tome dobre 2 godine, i nikada se nije oporavila, dabogda mu za lijeka zatrebalo:grin:

valjda nisam otisla off:suure:

dejancic
23.03.2009, 22:35
Jaoo, toliko informacija... U slucaju da dobijem gc ja necu znati da li prvo da trazim stan, posao, kola ili ..........frizera:grin:

malasestra
23.03.2009, 23:41
Frizera prvo, da ne dodješ zarastao na interviju a sa dugom masnom kosom niko ti neće izdat stan :==D: .

Sloba_Kg
24.03.2009, 13:11
Evo kao sto sam obecao,
Milos je napisao:

"faco ovako stoji stanje
Wells park barber shop 2350 W.Sunnyside ave 60625 12$
cetvrtak 12-7
petak 12-7
subota 8-5

State street barbers 3523 N. Southport Ave 60657 27$
nedelja 9-5
ponedeljak 4-9
utorak 4-9"

Eto pa se nadam da ce makar neko od vas u Chicagu normalno da se oshisa :)

dreamerns
24.03.2009, 15:50
aaa....sto je vise nego duplo nedeljom, ponedeljkom i utorkom? :-)

Sloba_Kg
24.03.2009, 17:44
aaa....sto je vise nego duplo nedeljom, ponedeljkom i utorkom? :-)

Pa koliko ja znam zato sto radi na drugom mestu.
Pogledaj imena radnje, nisu ista zar ne?
Ti ga pronadji pa se dogovorite.
Moje je bilo da vam preporucim dobrog i skolovanog, sa 10 i vise godina prakse, frizera.
Pa ko nece da pusta kosu evo resenja.
Znam da nasi u Philadelphi-ji idu kod neke ruskinje na šišanje, krece se tu oko 15 $

Zana
24.03.2009, 17:51
Ma ko te pita koliko kosta :papa: ne pitam za novce, bre!!!!! Nego sta ja da radim - da letim u Chicago na svaka 4 meseca jooooooj :belj:

Pojavila sam se jutros sveze ofarbana u crno (kucna radinost, ne ulazim do daljnjeg u frizerski salon ni za zivu glavu - imala zakazano za juce i otkazala sam), crni mantil, nove naocare (one "stare" su ostale kod ovog majmuna u salonu, pobegla sam glavom bez obzira) probala da udjem incognito u firmu od jutros.... ne vredi... svi prvo kazu Hi, i onda odmah komentari na kosu (nije ni cudo). A kakav mi je image moz' da mislite kad su me prozvali Serbian spy :papa::papa:

wrath:of:the:lich:king
24.03.2009, 18:48
Nisam citala temu, ali definitivno mi se ne dopada sto zivis u kolima, evo jaknu ne oblacim vec 2 dana iako je 0 stepeni, nema potrebe kad iz garaze udjes u kola, iz kola u moll i nazad... Ne dopadaju mi se debeli, ne debeli nego predebeli ljudi koji ne mogu ni hodati, a videla sam ih ihahaj, alidobro, meni ni iz dzepa ni u dzep...Dopadaju mi se nasi domacini, klopa (ko kaze da ju u Americi hrana losa nema pojma, samo biraj, izbora bar ima uuufffff), zelenilo (zivimo sa vevericama i jelenima, non-stop dolaze u dvoriste), kuce su predivneee,garderoba u radnjama jeftina uhh, stvarno raj za zene. Pozdrav i do kuckanja...

dreamerns
24.03.2009, 19:34
Ma ko te pita koliko kosta :papa: ne pitam za novce, bre!!!!! Nego sta ja da radim - da letim u Chicago na svaka 4 meseca jooooooj :belj:

Pa sta bi ti falilo :-) Taman fino malo da obidjes forumase, napravis friz... popijemo po koje :beer:

dreamerns
24.03.2009, 19:36
Nisam citala temu, ali definitivno mi se ne dopada sto zivis u kolima, evo jaknu ne oblacim vec 2 dana iako je 0 stepeni, nema potrebe kad iz garaze udjes u kola, iz kola u moll i nazad... Ne dopadaju mi se debeli, ne debeli nego predebeli ljudi koji ne mogu ni hodati, a videla sam ih ihahaj, alidobro, meni ni iz dzepa ni u dzep...Dopadaju mi se nasi domacini, klopa (ko kaze da ju u Americi hrana losa nema pojma, samo biraj, izbora bar ima uuufffff), zelenilo (zivimo sa vevericama i jelenima, non-stop dolaze u dvoriste), kuce su predivneee,garderoba u radnjama jeftina uhh, stvarno raj za zene. Pozdrav i do kuckanja...

Ala je tebi dobro... :-)

Leona
24.03.2009, 21:45
mah pusti ljude, sta ces im:grin:
vazno je da je tebi dobro:beer:
Nego jestel vi dosli sada samo privremeno ili ostajete?
Kada nadjes malo vremena pa da nam detaljnije ispricas kako ste se snasli i sve...:)

25.03.2009, 03:22
Nema privremeno nista, dosli smo da osvojimo Ameriku :naughty: ovde u Ohio je prilicno ok situacija... opada nezaposlenost u Lucas county-ju.. mi smo optimisti ali za sada bez pokrica :)

Leona
25.03.2009, 17:28
e pa sretno onda u naumu:grin:
i samo polako, bice...:)

dreamerns
30.03.2009, 23:14
Ja imam najobicniji porodicni plan sa AT&T koji je cini mi se basic od 550 minuta or so... to je meni stari deal za $39.99 za prvu liniju u porodicnom planu, i $9.99 za drugu liniju. Mislim da je sada taj isti deal $59.99 (http://www.wireless.att.com/cell-phone-service/cell-phone-plan-details/?q_sku=sku1250066&q_planCategory=cat1370013)...Mozes da pogledas na njihovom sajtu. Anyway, ja ne koristim mnogo telefon, tako da standardno roll oko 3,500 minuta. Jedan iPhone placam po starom planu dodatnih $9.99 a drugi po novom $19.99. Uglavnom, zajedno sa taksama placam, oko $90 mesecno, dolar gore dole zbog international calls and

Bas sada gledam porodicne planove na at&t. Ako uzmes iPhone, onda moras placati i data plan, koji je jos 30$...generalno, 60$+30$+jos nesto poruka...tesko to bude ispod 100$ mesecno. Hmm...ovo je bogme bas skupo...
A ako oba clana hoce iPhone, onda ne moze da se uzme porodicni plan, nego svako odvojeno po nekih 60-70$.
Ja sam dao za prepaid 100$ kada sam stigao i trajalo mi je 4 meseca. Pri tom sam sa at&t imao foru da platim dolar i pricam taj dan koliko hocu. Ako u toku dana ne koristim telefon ne ode mi nista, ako koristim ode mi 1$ i pricam koliko hocu.
Generalno, ispada da je prepaid ipak najpovoljnija sema...ako pricas u okviru mreze.
Jedino sto bih presao je da imam iPhone, ali moram priznati da se ovi postpaid planovi uopste ne isplate...bar ne meni.

Zana
31.03.2009, 05:39
Bas sada gledam porodicne planove na at&t. Ako uzmes iPhone, onda moras placati i data plan, koji je jos 30$...generalno, 60$+30$+jos nesto poruka...tesko to bude ispod 100$ mesecno. Hmm...ovo je bogme bas skupo...
A ako oba clana hoce iPhone, onda ne moze da se uzme porodicni plan, nego svako odvojeno po nekih 60-70$.
Ja sam dao za prepaid 100$ kada sam stigao i trajalo mi je 4 meseca. Pri tom sam sa at&t imao foru da platim dolar i pricam taj dan koliko hocu. Ako u toku dana ne koristim telefon ne ode mi nista, ako koristim ode mi 1$ i pricam koliko hocu.
Generalno, ispada da je prepaid ipak najpovoljnija sema...ako pricas u okviru mreze.
Jedino sto bih presao je da imam iPhone, ali moram priznati da se ovi postpaid planovi uopste ne isplate...bar ne meni.

Pocinjem da verujem da postoji duboko nerazumevanje kako funkcionise sve ovo....

Prvo da te odmah ispravim - naravno da moze porodicni plan sa dva iphone pa da objasnimo kako to ide. Prvo, order za prvi iPhone i obican drugi telefon evo ovde 231. Ne moze za pocetak vise od jednog iPhone (activation fee svi placaju). Kad si pod ugovorom i dobijes besplatan telefon, pre nego sto ga upgrade mora da prodje neko vreme da bi se njima vratio novac za to - koliki je to period proveris sa njima. Mozda bi pristali i posle par meseci uz uslov da im vratis prvi telefon (nemam pojma iskreno, ja sam bila odobrena u to vreme za upgrade). Onda, sacekas period za upgrade, odes u radnju i kupis drugi iPhone ili ga narucis online. U medija plan ti je ukljuceno 200 poruka, znaci ne kupujes ih posebno.

Evo mog racuna:

prva linija base charge 39.99, iPhone 20, International 2.75, Other 1.92, Taxes 8.66 - Total 73.32

druga linija base charge 9.99, iPhone 20, Other 0.77, Taxes 3.52 - Total 34.28

Total za ovaj mesec 107.60

Sad, za dva iPhones oko $50 mesecno - ja ne mislim da je to "skupo". iPhone je luksuz, ali apsolutno mozes bez njega....ja imam stari model, vec sam ispunila uslov za nov upgrade... ali 3G mi ne treba jer imam i ovako brz net, mogu da se lociram i dobijem mapu i sa ovim modelom, GPS (moja Lola) imam a i iPhone ne moze da mi prica direkcije, daje izvestaj o guzvi, vremenu i cenama naokolo kao Lola i sve to dok vozim.... Da li cu uzeti novi model? Verovatno do pocetka leta jer sam svoj vec obecala bratanici... a Zoki svoj iPhone bratu.... ali da nije toga, ne verujem.

E sad, i ovo moram da te ispravim - apsolutno ne postoji prepaid opcija za besplatne razgovore sa $1 na dan ili bez. Ako platis dolar, minut te kosta 0.10 i imas besplatne mobil to mobil (sa suprugom ili sa mnom i bilo kim drugim ko je na istoj mrezi). Ako neces da platis dolar na dan, onda placas 0.25 po minutu i nemas besplatne mobil to mobil. To ti je sve ovde (http://www.wireless.att.com/cell-phone-service/cell-phone-plans/pyg-cell-phone-plans.jsp) samo idi na view details. Mozes i da imas mesecnu pretplatu, to ti je ovde (http://www.wireless.att.com/cell-phone-service/cell-phone-plans/pyp-cell-phone-plans.jsp).

Svako ima drugaciju racunicu, moja matematika kaze da se post paid daleko vise isplati. Ako se ustezes da koristis telefon - onda bi i tvoja racunica trebalo da bude ista.

Na kraju savet - pre donosenja odluke pazljivo i lepo ispitajte sve opcije i citajte pazljivo fine print. Nemojte brzopleto donositi zakljucke.

Bolje od ovog plana sa ATT da prodjes ne verujem da mozes... ako postoji nesto bolje, ako iko sazna - neka postuje linkove.

landlord
31.03.2009, 09:01
Dreameru i Zana, sta da vam kazem..
oboje ste iznijeli svoje vidjenje.. situacije sta je isplatnije? Mislim da je Zana u pravu da se pretplata vise isplati. Pogotovo ako uzmes family paket.
Ali Zana zaboravlja da novi imigrant ne moze tek tako da uzme pretplatu, jer nema credit history i njenu informaciju cu iskoristiti kad napravim neki credit history. Do tada ce vecina novih imigranata ipak morati koristiti opciju koju je dreamer predlozio. Hvala vam oboma na ovim jako korisnim informacijama. Evo ja sam naucio nesto novo..:)

U svakom slucaju ja cu imati srecu da cu biti ukljucen na family plan svog rodjaka. Tako da cu za 9.90 dollara dobiti jos jedan broj unutar tog paketa.

poz.

Zana
31.03.2009, 09:24
Nisam zaboravila :grin: moj odgovor se odnosio na tvrdnju ali moram priznati da se ovi postpaid planovi uopste ne isplate bez osvrtanja na kreditnu istoriju. Samo matematika....nista vise....:grin:

xeg
31.03.2009, 09:56
...ja cu imati srecu da cu biti ukljucen na family plan svog rodjaka...

Ima li koga raspoloznog da u svoj family plan "usvoji" za nedelju dana 2 sveza imigranta:smrc:

Ujace... rodjace... daleeeki rodjace...:no:

:belj:

dreamerns
31.03.2009, 15:43
prva linija base charge 39.99, iPhone 20, International 2.75, Other 1.92, Taxes 8.66 - Total 73.32

druga linija base charge 9.99, iPhone 20, Other 0.77, Taxes 3.52 - Total 34.28

Total za ovaj mesec 107.60

Cisto mala ispravka, posto smo Zana i ja juce offline razgovarali, utvrdili smo da "matori" iPhone vise ne postoji da se uzme, jedino 3g....a minimalna pretlata za family plan sa njim je 59.99$, znaci treba dodati jos 20$ na onu gore racunicu.

E sad, i ovo moram da te ispravim - apsolutno ne postoji prepaid opcija za besplatne razgovore sa $1 na dan ili bez. Ako platis dolar, minut te kosta 0.10 i imas besplatne mobil to mobil (sa suprugom ili sa mnom i bilo kim drugim ko je na istoj mrezi). Ako neces da platis dolar na dan, onda placas 0.25 po minutu i nemas besplatne mobil to mobil.
Ja sam se ocigledno pogresno izrazio, ali na ovo sa mislio. Ode ti 1$ dnevno, ali besplatno pricas sa mobilnim u AT&T mrezi. Meni je to ok....jedino sto mi vecina drustva ovde koristi t-mobile :-(
Generalno, t-mobile ima bolju mrezu u Chicago, ali AT&T ima iPhone :-)

Svako ima drugaciju racunicu, moja matematika kaze da se post paid daleko vise isplati. Ako se ustezes da koristis telefon - onda bi i tvoja racunica trebalo da bude ista.

Pazi, slazem se da svako ima svoju racunicu.
Evo opisacu dogadjaj koji mi se desio pre koji dan. Imao sam priliku da zovem sa najveceg funkcionalnog mobilnog telefona na svetu, koji je bio reklama za Cricket. Pri tom sam mogao da zovem samo u USA. Dok sam cekao u redu otvorio sam svoj imenik:
1. Zena (stoji pored mene da me snimi sa kamerom, nema smisla da zovem)
2. Zana (zovem..jos spava....kod nje je tek 8-9 ujutro u CA)
3. Srdjevic (ne javlja se)
4. Vlada (ne javlja se)
5. D$D (ispocetka nisam hteo da ga zovem, jer sam mislio da je na engleskom....ali na kraju mi nije ostala druga opcija....na svu srecu bio je dostupan i nije bio na engleskom :-)). Treba da okacim video na YouTube, pa cu postovati link.

Toliko o mom imeniku (sada je za nijansu veci). Jednostavno...cak i najskuplji prepaid bi mi bio jeftiniji od bilo cega...jer jednostavno ne zovem. Takodje, imam t-mobile firmin...pa ponekad i njega iskoristim...varam :-)
E sada, mi se razmisljamo o postpaid zbog Danice koja daleko vise trosi, jer ona obavlja sve pozive koji su nam potrebni za kucu u zadnje vreme. Takodje, tu su i intervjui za posao preko telefona i sl. Verovatno bi se najvise isplatilo da ostanemo na ovom planu i uzmemo fiksni....ali...ma hocu iPhone bre...eto...prodao sam se :-)

Sto se kreditne istorije tice...e ovde postaje zanimljivo. Otkud to da sam sada pokrenuo ovu temu.
Upoznao sam lika iz spanije koji ovde radi i studira. U USA je nesto manje od godinu dana i vidim da koristi iPhone. Ja ga pitam, kako stoji sa kreditnom i to....kaze da uopste nema jos kreditnu karticu, samo debitnu. Rekoh "pa otkud ti onda iPhone...jer si kupio otkljucan?". A on meni na to "Ma jok...sta ce ti kreditna istorija za iPhone....sve sto su mi trazili je SSN" :-)
Ocigledno ovo zavisi od prodavaca i nije stroga politika AT&T-a da ti trazi kreditnu istoriju. E sada, posto znamo prodavacicu iz lokalnog at&t store-a....nadamo se najboljem :-)

Uzgred, u Junu izlazi novi iPhone i starom bi trebalo da padne cena za 100$...mozda je tada najbolji trenutak za uzimanje...dok traju zalihe :-) (izvor: Zana) :-)

31.03.2009, 17:13
Jao mi smo uzeli prepaid kod t-mobile, uzeli neku nokiu za 19.99$... na njoj ima 3$:belj: a na drugi koji smo reaktivirali uplatili 25$... e sad, je l ovde skida kredit i onom ko zove i onom koga zovu? Nije bas povoljno... ali ok
A sto se tice fixnog, to ti je izvor zesceg spama u USA.. non stop zvoni,razni telemarketi i tako to.. pa su ga nasi iskljucili:) i mobilni se daje samo kad mora za posao ili nesto, inace ne prestaje da zvoni... odemo kod frizera-on te pita broj telefona..ma pali! Posle proda bazu nekom i nas udave ponudama za milionske cekove, sprave za vezbanje i ostala mazanja :belj:

Zana
31.03.2009, 17:14
:grin::grin: Da, da - pouzdani izvor zvani Zana hiihiihihihi!
Tako kazu ovi "upuceni" po strucnim magazinima....kazu da se ocekuje da prezentuju novi softver i odmah nakon toga izvade "malog" :papa:

E sad, mnogi pominju neki "entry iPhone" koji bi radio na 2.5G....nemam po'ma o cemu pricaju osim da bi taj kao imao manje funkcija i manju cenu....ja licno sumnjam da ce losijim proizvodom obarati sebi cenu, i ovako se razbijaju od prodaje a i da spuste cenu sada na $99 prosecni gross profit margin bi im od pocetka prodaje do sada bio 43%...malo li je....

dreamerns
31.03.2009, 18:12
:grin::grin: Da, da - pouzdani izvor zvani Zana hiihiihihihi!
Tako kazu ovi "upuceni" po strucnim magazinima....kazu da se ocekuje da prezentuju novi softver i odmah nakon toga izvade "malog" :papa:

E sad, mnogi pominju neki "entry iPhone" koji bi radio na 2.5G....nemam po'ma o cemu pricaju osim da bi taj kao imao manje funkcija i manju cenu....ja licno sumnjam da ce losijim proizvodom obarati sebi cenu, i ovako se razbijaju od prodaje a i da spuste cenu sada na $99 prosecni gross profit margin bi im od pocetka prodaje do sada bio 43%...malo li je....

A da .... pominju neki iPhone nano. Moguce da ce izbaciti tako nesto, vise za evropljane. Koliko vidim ameri vole budze od telefona....manje-vise svi su im takvi, pocevsi od onih blackberry....dok evropljani vise vole manje telefone, pa je moguce zbog toga izbaciti i neki...sibica edition :-)

landlord
31.03.2009, 22:13
Dreameru, ajd mi molim te objasni tu opcinjenost iPhoneom. Dakle interesuju me samo tehnicke prednosti.. Sta on radi sto neki prosjecni mobitel ne radi?
Koje su mu prednosti?

poz.

dreamerns
31.03.2009, 23:12
Dreameru, ajd mi molim te objasni tu opcinjenost iPhoneom. Dakle interesuju me samo tehnicke prednosti.. Sta on radi sto neki prosjecni mobitel ne radi?
Koje su mu prednosti?

poz.
iPhone nije mobitel, nego smartphone. Ono sto hocu da kazem....nema on nikakve prednosti kao mobilni telefon...cak ako mene pitas ima i mane (velicina).
Ono zasto je mene opcinio su sve druge funkcionalnosti.
Meni se kod iPhone najvise svidja sto on ima te sve funkcionalnosti, ali nije pri tom nepraktican. Ne moram da vadim olovkicu i zezam se sa njom, ne moram da otvaram tastaturu i koristim 2 ruke i sl.
Licno sam jako voleo nokia n810, ali on nazalost nije imao telefon...a i nije doziveo neku popularnost, zato sto je vise geek-ovska spravica nego bilo sta drugo. Meni se svidjalo da ga cackam jer ima linux,....pa sam mogao svasta da budzim.
E sada, ovde imas unlimited data plan, pa onda i sve aplikacije kod iPhone-a dolaze do izrazaja. Mozes koristiti gtalk, msn i ostale. Danas je izasao i skype za iPhone. Imas tonu igrica da ubijes vreme u putu i sl. Svidja mi se sto ima ziroskop...a i kako je user interface odradjen. Sve ide glatko, nema stucanja.
E sada....da li je on najbolji...mene to uopste ne interesuje...jednostavno svidja mi se.
Takodje, ovde je najpopularniji, pa za njega i imas najvise aplikacija. Da...mogu bez njega da zivim i posedovanje je cist luksuz.

Meni se svidjaju nokia telefoni, ali oni su ovde jako retki...ima svega par modela (od boljih) i dosta su skupi (mislim cak i skuplji od iPhone).

Umalo da zaboravim da dodam: mozes gledati filmove :-)

Cemu sve to? Kada budes dosao vamo i vozio se autobusom do posla...samo ce ti se kasti :-)

01.04.2009, 00:01
Cemu sve to? Kada budes dosao vamo i vozio se autobusom do posla...samo ce ti se kasti :-)

a ako se vozis kolima, onda samo ukljucis radio :-))

steficacvek
01.04.2009, 10:09
Nije bas ontopic, al hajde. Posto je ovo dreamerns-ova tema, da stavim ovdje.
Sta sa-x kaze (preuzeto sa Askmen), koji je najbolji grad za zivot danas:

1. Chicago
Grad koji nudi perfektan balans između kozmopolitskog i ugodnog života kombinujući sve kulture, zabavu i sofisticiranost renoviranih destinacija. Chicago nudi neodoljiv način života i brojne institucije kao što je Institut umjetnosti, Symphony Orchestra, Međunarodni filmski festival i sjajnu pozorišnu scenu uz popularne festivale jazza i bluesa. Čak 39% američkih komičara dolazi upravo odavde.

Slazete li se, cikazani (ili kak god se vec zovu stanovnici Cikaga :D)

link: http://www.sarajevo-x.com/clanak/090331154

srdjevic
01.04.2009, 10:26
aye aye :da:

landlord
01.04.2009, 11:54
@dreameru puno hvala na pojasnjenju.. nisam se susretao niti interesovao za iPhone tako da su mi njegove specifikacije promakle..
Jebi ga.. ja ovde imam 3G telefon i od svih njegovih funkcija koristim onu za zvanje i slanje sms. A telefon sam platio 250E. Malo li je? Dakle koristim iste funkcije koje sma imao i sa N 33-10.

A jel ima GPS? jel moras kupiti mape ili ih ima i za dz?

Leona
01.04.2009, 12:07

1. Chicago
Grad koji nudi perfektan balans između kozmopolitskog i ugodnog života kombinujući sve kulture, zabavu i sofisticiranost renoviranih destinacija. Chicago nudi neodoljiv način života i brojne institucije kao što je Institut umjetnosti, Symphony Orchestra, Međunarodni filmski festival i sjajnu pozorišnu scenu uz popularne festivale jazza i bluesa. Čak 39% američkih komičara dolazi upravo odavde.

kako mi je ovo promaklo:blink:
SF treci:1072: al i najskuplji:smrc:
al dobro nisu ni Miami ni L.A. lose rangirani:grin:
Miami je meni prelijep ali brate uragani i ostale cake ga unistise

dreamerns
01.04.2009, 15:57

1. Chicago

Pa znas kako....slazem se donekle. Zasto donekle? Bio robin wiliams sa svojim cuvenim komicarskim nastupom....karta 900$. Dolazi elthon john, karta 260$...itd.
Vecina tih stvari su brutalno skupe i mnogo su pristupacnije u Srbiji, jer kada ti isti umetnici dodju budu 40$...sto je za srpsku platu daleko manje nego 300$ za americku.
Ja Jazz i Blues ne slusam, slusam hard rock i metal...i toga ovde slabo ima.
Ali jeste grad kulture na neki nacin...i stvarno se sve moze naci. Nezaobilazan je, a opet nije tako skup kao NYC. Slazem se u potpunosti za kombinaciju kulture, za pozorista i sl. Stvarno ih ima puno...a nekada karte i nisu tako skupe.
A restorani....najbolji izbor razlicitih nacionalnih kuhinja u USA. Ima 9000 restorana i 12000 pub-ova. Ma lep je ovo grad za zivot, samo da mu je klima normalnija :-)

14.04.2009, 18:46
Je l cuo neko nesto o firmi SAS Marketing? Ima neko iskustvo?

Sloba_Kg
15.04.2009, 13:43
Jeste malo off topic, ali nesto smo se uspavali sa postovima od kad
XEG i Zana nisu tu, tj.ne pisu cesto kao ranije.

ex-usa
09.06.2009, 13:01
Tu bagru bi u svakoj civilizovanoj zemlji vec zatvorili, ali ne i u Americi. Upravo taj univerzitet u Phoenix-u je najgori sto se tice maltretiranja....ali se ne moras prijaviti na njega, kupe oni podatke pitaj boga odakle...i pitaj boga kojim kanalima. Ne bi me cudilo da se ovda za svotu novca mogu kupiti od drzave podaci o svakom.

c,c,c....kako ste sam nezahvalni, ljudi hoce da vas skoluju, i to online, i zovu vas, brinu....a vi tako....nezahvalnici nijedni....sram vas bilo! ja bih vam odmah oduzeo green karte zbog takvog bogohuljenja! LoL :D

inace, to za mobilnu telefoniju nemojte uopste da vas cudi....u Americi je kvalitet usluge ko u Srbiji za vreme Slobe....ja sam bukvlano sve provajdere koji su postojali izmenjao u San Francisku pokusavajuci da nadjem nekog koji ce imati prijem na vecini mesta na kojima se krecem, i nisam uspevao. jedan je imao super prijem ispred zgrade u kojoj radim, ali ne i u samoj zgradi, drugi radi u zgradi ali na 10-om spratu, ali ne i ispred zgrade na ulici, kod treceg nesto deseto....ma da ne verujes....pa sam onda jedno vreme mislio da je problem u telefonu, pa onda menjaj silne telefone...i ne vredi....koliko mi se puta prekidala veza cim zadjem iza ugla, dok idem ulicom u samom centru grada....

Amerika, koja je inace proizvodjas svih tehnoloskih cuda, je jedna jako tehnoloski nerazvijena zemlja, i u mnogim firmama, verovali ili ne, se koristi jos uvek Windows 98!!!! ovo znam iz prve ruke....jer sam se bavio IT-jem......a Windows 2000 je i dalje "the latest & gratest" za mnoge.....XP i Vistu ce da gledaju tek u narednoj dekadi....hehehe

Sloba_Kg
09.06.2009, 14:26
Amerika, koja je inace proizvodjas svih tehnoloskih cuda, je jedna jako tehnoloski nerazvijena zemlja, i u mnogim firmama, verovali ili ne, se koristi jos uvek Windows 98!!!! ovo znam iz prve ruke....jer sam se bavio IT-jem......a Windows 2000 je i dalje "the latest & gratest" za mnoge.....XP i Vistu ce da gledaju tek u narednoj dekadi....hehehe

A kao u Srbiji svi koriste Vistu?? SUP u Kg koristi 2000 kao i opstina pa eto, bar smo tu na istom nivou...

dreamerns
09.06.2009, 14:55
Ma j***s vistu....to je ionako najvece djubre od OS-a ikada napravljeno :-)

Linux rulez :-)

ex-usa
09.06.2009, 15:04
A kao u Srbiji svi koriste Vistu?? SUP u Kg koristi 2000 kao i opstina pa eto, bar smo tu na istom nivou...

da ali mi se bar ne tripujemo da smo najveca svetska super sila, i "the world leader" u svemu....obrati paznju samo na smesne telefonske govornice u USA, i uporedi ih sa recimo telefonskim govornicama u EU....u Holandiji si jos pre 10 godina imao govornice sa tastaturama i LCD ekranima i drugim cudima, a u americi obicne limenke na novcice, koje izgledaju kao da su ne iz proslog, nego predproslog veka! inace, vidjao sam ja po americkim firmama i Windows 95 ranih 2000-ih, a bogami i nekakav IBM mainfraim sistem, star brat bratu jedno 20 godina, sa onim jednobojnim zelenim ekranima, ne secam se vise ni koji je model bio u pitanju, ali u svakom slucaju neki praistorijski....znaci sistem kod koga "kompjuteri" uopste nisu kompjuteri, nego nekakvi terminali....prikaceni na centralni server koji je velicine tenka...zauzima citavu jednu sobu....ma show

ex-usa
09.06.2009, 15:10
Ja Jazz i Blues ne slusam, slusam hard rock i metal...i toga ovde slabo ima.

zato brate da si bio ovde u BG pre 2 nedelje, us*ro bi se od srece.....mogao si da vidis svetski spektakl na Partizanovom stadionu....preko 40,000 dusha na koncertu AC/DC, bilo je nevidjeno.....Angus mu je *ebo kevu, svirali su kao na vrhuncu karijere, dogadjaj koji se pamti za citav zivot....a pre par meseci Iron Maiden u Areni, ista prica....jesu matori i jedni i drugi, ali ne da prashe chiche, nego nije normalno.........dosli su ljudi iz cele Evrope na ove koncerte......samo jos fali da svrati i Metallica opet, mada sam ih gledao vec u USA.....

p.s. inace slazem se to za blues i jazz, ubedljivo najdosadnija muzika...

Sloba_Kg
09.06.2009, 15:18

Ja bih ipak rekao da je Country muzika najdosadnija, mada se negde slazem i sa vama

ex-usa
09.06.2009, 17:31
Ja bih ipak rekao da je Country muzika najdosadnija, mada se negde slazem i sa vama

eeeeee eto da se slozimo u necemu, tacno, i kantri je uzas! gde njega da zaboravim....interesantno mi je to sto cak i ovde kod nas u Srbiji ima ljudi koji se loze na kantri?!?!

09.06.2009, 18:19
kako mozes da kazes da su jazz i blues uzas??
ne moras slusati, ali to u isti kos sa narodnjacima i ostalom uzas muzikom jednostavno ne moze. kad kazem uzas mislim po kvalitetu i znanju potrebnom da bi istu muziku proizveo!

ex-usa
09.06.2009, 19:20
kako mozes da kazes da su jazz i blues uzas??
ne moras slusati, ali to u isti kos sa narodnjacima i ostalom uzas muzikom jednostavno ne moze. kad kazem uzas mislim po kvalitetu i znanju potrebnom da bi istu muziku proizveo!

a sto nebi mogao to da kazem? u bluzu bukvalno (ali bukvalno!!!) vrte 3 akorda...i to je to....suvise dosadno, i sve je na isti kalup. nema nikakve virtuoznosti i umeca. ja znam o cemu pricam, jer sviram solo gitaru preko 20 godina, i lozim se na ipak malo kompleksnije stvari. u bluzu ako nesto i soliraju, to su uglavnom preproste pentatonike, koje smaraju. obrcu, prevrcu 5 tonova u krug....dzez sa druge strane jeste kompleksniji, i tu priznajem ipak ima virtuoznosti...ALI...uvek to ali....zavisi o kom dzezu pricamo? ako pricamo o starom dzezu, on je nekako sablonski, znaci sviran je u prepoznatljivim kliseima i nekoliko stilova, i to je bilo OK za to vreme....a moderni dzez je po meni totalna nebuloza...jer je potpuno disharmonican uz obavezno odsustvo ritma...najcesce uopste i nema klasicnu ritam sekciju?!? meni je eto recimo to uzas. muzika bez cvrstog ritma, mi nije muzika. od dzeza mogu jedino da slusam Latin Jazz, ili nekakav Jazz Fusion...

a sto se nasih narodnjaka tice, opet zavisi o kojim narodnjacima pricamo, i javno i odgovorno tvrdim, da i u nasoj narodnoj muzici ima i te kakvog kvaliteta! ko se razume u svirku, i obraca paznju i na druge stvari osim tekstova, uocice da manje-vise svaki narodnjacki bend ima extra muzicare. od harmonike, gitare, bas gitare, bubnjeva, klavijatura...a o trubacima i da ne pricam.....pa zar bi Iggy Pop radio u kooperaciji sa Bregovicem i trubacima da je to uzas? ja mislim da nebi....

dejancic
09.06.2009, 19:26
us*ro bi se od srece.....

Sta ce ti zvezdica? :grin:

ex-usa
09.06.2009, 19:32
Sta ce ti zvezdica? :grin:

navika. cesto posecujem neke druge sajtove gde kad napises ruznu rec, zamene je nekim znacima...tipa: [email protected]$$%

dreamerns
10.06.2009, 10:27
zato brate da si bio ovde u BG pre 2 nedelje, us*ro bi se od srece.....mogao si da vidis svetski spektakl na Partizanovom stadionu....preko 40,000 dusha na koncertu AC/DC, bilo je nevidjeno.....Angus mu je *ebo kevu, svirali su kao na vrhuncu karijere, dogadjaj koji se pamti za citav zivot....a pre par meseci Iron Maiden u Areni, ista prica....jesu matori i jedni i drugi, ali ne da prashe chiche, nego nije normalno.........dosli su ljudi iz cele Evrope na ove koncerte......samo jos fali da svrati i Metallica opet, mada sam ih gledao vec u USA.....

Sta da radim kada i jedni i drugi beze od mene. Ac/dc je svirao u chicago dan kada sam ja dosao, a u BG-u 2 dana pre nego sto sam dosao. Sto se maidena tice, na njih sam jako ljut. Ceo zivot sam ih cekao, bio mi je to omiljeni bend od detinjstva....i onda su dosli sa poslednjim albumom na onaj usrani sajam. Zvucali su....pa recimo jedna od najgorih svirki na kojoj sam u zivotu bio. Odlucili su da dodju u arenu kada sam otisao u USA....a USA turneju su odrzali pre toga (brze-bolje dok ja ne dodjem). Sada....da budem iskren, ni 100km zbog njih vise ne bih isao.

Ali zato slipknot....e to je band. Svirao u chicago mesec dana nakon sto sam dosao....i sada su mi dali jos jednu sansu dok sam ovde u Srbiji :-)

Sloba_Kg
10.06.2009, 14:25
Sta da radim kada i jedni i drugi beze od mene. Ac/dc je svirao u chicago dan kada sam ja dosao, a u BG-u 2 dana pre nego sto sam dosao. Sto se maidena tice, na njih sam jako ljut. Ceo zivot sam ih cekao, bio mi je to omiljeni bend od detinjstva....i onda su dosli sa poslednjim albumom na onaj usrani sajam. Zvucali su....pa recimo jedna od najgorih svirki na kojoj sam u zivotu bio. Odlucili su da dodju u arenu kada sam otisao u USA....a USA turneju su odrzali pre toga (brze-bolje dok ja ne dodjem). Sada....da budem iskren, ni 100km zbog njih vise ne bih isao.

Ali zato slipknot....e to je band. Svirao u chicago mesec dana nakon sto sam dosao....i sada su mi dali jos jednu sansu dok sam ovde u Srbiji :-)

He he ja cekam Pearl Jam ovde u Atlanti.

vuxanne
27.12.2011, 07:33
Meni se ne dopada ovo bozicno shopping ludilo. Danas u Walmartu borba oko proizvoda, svi zajapureni grabe, deca placu, ajooojjjjj. Svaki praznik im je dan za kupovinu i to im je glavna zeza. Neces videti zivih ljudi po ulicama u nekim gradovima, ali samo idi u prodavnicu, izgleda da tamo zive...:woohoo:

misica
27.12.2011, 08:11
Ljudi ja sam frizerka i ucila sam dve godine zanat,majke mi i imam dosta iskustva,drzala sam svoj salon dugo ako ikada stignem do Amerike ja cu da vas sisam..isti problem imam kao i vi,zato sisam samu sebe..hvala bogu,kose na pretek pa kad iz pogresnog ugla vidim iz ogledala onda ps.... samu sebe...:;D:

noki
27.12.2011, 14:02
Meni se ne dopada ovo bozicno shopping ludilo. Danas u Walmartu borba oko proizvoda, svi zajapureni grabe, deca placu, ajooojjjjj. Svaki praznik im je dan za kupovinu i to im je glavna zeza. Neces videti zivih ljudi po ulicama u nekim gradovima, ali samo idi u prodavnicu, izgleda da tamo zive...:woohoo:
Ma jest to tako,i ja imam isti utisak.Izgleda da im je soping stimulacija.Kupuju sve i svasta i za samo par meseci pukne Yard-sale sa stvarima koje im ne trebaju vise.Ja se uvek trudim da izbegnem ludilo,praktikujem da idem u kupovinu radnim danima,vikendi su uzas guzve u trgovskim centrima,prodavnicama i svugde.:no:

Jack.
09.01.2012, 22:52
Bio sam u jednom manjem mjestu u Vermontu. To mjesto je izuzetno bogato te mnogi iz Hollywooda imaju vikendice te dolaze preko ljeta ili zime na odmor. Također jako malo paprazza ima tako da im je to vrhunski predah.

Neke od stvari koje mi se nisu svidile u tako malom mjestu je jako skup shopping. Bio je samo jedan WalMart u cijelom stateu i trebalo je 40-ak minuta do tamo i to bez ikakvih guzvi, highwayom. Ispod kuce je bila mala radnja sa stvarima koje su i do 3x bile skuplje od Walmarta ili drugih chains.

U US bez auta zivot ne postoji. Prosao sam dosta istocne obale i bio u puno velikih i malih gradova ali nadam se da u Vermont necu nikad vise krocit. Totalno hipijevska drzava, koda ste na nekom pustom otoku koji nema veze s Amerikom.

Sta se tice prirodnih ljepota i zarade to je prilicno ok ali za sve ostalo sta mladi vole bolje je ipak u malo vece krajeve otic di ima puno vise izbora.

dare_ns
10.01.2012, 02:09
Meni se Vermont baš dopao. Što se tiče WalMart-a, išao sam u NH u WalMart, jer mi je isto bilo da li ću u Brattleboro ili preći preko mosta u NH (a u NH nema sales tax :D)

Nekako nisam osetio tu skupoću... a ni da nema gde za mlade... možda sam drugačije mlad, ali je meni tamo bilo odlično. Koncerti, svirke, pivo, pivo, pivo, jeftina odeća!? (kako to...)
Možda sam ipak hipik :D

Jack.
10.01.2012, 09:35
Drago mi je da ti se dopao! Po meni je jedino Burlington di se moze nac kakve takve zabave jer je college town. Ali nitko ne gleda na zabavu i na masu drugih stvari isto.

Meni je bilo skupo zbog te radnje dole jer nisam svaki put mogo do WalMarta ili nekog slicnog store-a.

Sta se pive tiče samo Switchback :)

Steta sta nije bottled!

dare_ns
10.01.2012, 12:28
E da, i Shaw's je bio OK sa cenama. Stalno neke akcije i još ako imaš njihovu customer card ... lepih popusta je tu bilo :)

nirmal
10.01.2012, 16:53
zdravo svima ,mene zanima jedna informacija dok sam zivjeo sa roditeljima dobijali smo dva puta garantno pismo za ameriku zavrsili smo sve razgovore u ambasadi u frankfurtu to je bilo prije nekih 10 godina medjutim nismo otisli iz nekih razloga ,,mene zanima dali postoje negdje u arhivi jos uvijek ti nasi papiri i dali bi mogao ja sam da ih obnovim u svoje ime dali su jos uvjek vazeci posto je proslo poprilicno od tada,,hvala

Jack.
10.01.2012, 17:00
Da Shaw's je ok sa cijenama. Mislim da je popust bio 10% na sveukupni racun. Isplati se kupovat sa tim karticama i raznim kuponima koji se mogu nac online (negovoreci samo za hranu vec i druge stvari).

Ne znam opcenito govoreci ne bih mogao zivit u mjestima poput Vermonta. Upoznao sam puno ljudi kojima je super, priroda, mir, nema kriminala, odvojenost od svega.

Ja recimo vise preferiram ono "ludilo" i volim grad, asvalt etc.

Dobra je stvar da je Amerika jako raznolika i svako moze nac svoje mjesto pod suncem.

mikiSA
10.01.2012, 17:22
zdravo svima ,mene zanima jedna informacija dok sam zivjeo sa roditeljima dobijali smo dva puta garantno pismo za ameriku zavrsili smo sve razgovore u ambasadi u frankfurtu to je bilo prije nekih 10 godina medjutim nismo otisli iz nekih razloga ,,mene zanima dali postoje negdje u arhivi jos uvijek ti nasi papiri i dali bi mogao ja sam da ih obnovim u svoje ime dali su jos uvjek vazeci posto je proslo poprilicno od tada,,hvala

Pozdrav nirmai,
Nazalost, papiri su vazeci samo godinu dana. Obzirom da je proslo vec 10 godina male su sanse da ces ih moci obnoviti. Ako nije problem, napisi kakvo garantno pismo ste imali, da li je bilo preko posla, familije ili nekako drugacije?

vuxanne
21.01.2012, 23:49
U US bez auta zivot ne postoji.

Zivela sam u SAD dve godine bez auta.

Doduse u gradu koji se vrti oko univerziteta, koji ima oko 100 000 ljudi i sigurne autobuske prevoze. Imale su linije do Walmart-a i do ostalih prodavnica, jeste da treba mnogo duze vremena i da se nosi sta moze u rukama da stane... Neki idu i taksijima, skupi ih se par komada pa natovare koliko moze da stane. Nakon dve godine smo kupili polovan Ford Taurus 1993 kantaci pravi za 450 $ i koristili ga samo za nabavku. I dalje smo isli peske i busom.

Ja mislim da postoji dosta gradova u SAD koji se vrte oko univerziteta i takva mesta obicno imaju dobar gradski prevoz. Ja da ponovo dolazim i da sam u situaciji kao vi da mogu da ide bilo gde (da imam zelenu kartu) ja bi isla u tako neka manja mesta gde moze bez kola na pocetku dok se ne stane malo na noge.

spectra
22.01.2012, 05:34
... Ja da ponovo dolazim i da sam u situaciji kao vi da mogu da ide bilo gde (da imam zelenu kartu) ja bi isla u tako neka manja mesta gde moze bez kola na pocetku dok se ne stane malo na noge.

Samo si zaboravila jednu "sitnicu" - u malim mjestima ili ima jako malo poslova, ili ih nema nikako - za novajlije posebno...

Ja upravo iz tih razloga svima kojitek dolaze preporucujem dolazak u vece gradove.

vuxanne
23.01.2012, 14:26
Samo si zaboravila jednu "sitnicu" - u malim mjestima ili ima jako malo poslova, ili ih nema nikako - za novajlije posebno...

Ja upravo iz tih razloga svima kojitek dolaze preporucujem dolazak u vece gradove.

Zavisi od tvoje strucne spreme. I kakav posao trazis. U njima ima isto toliko tih poslova za minimalac i na mnoge mozes da odes peske i da se vratis peske jer su manji i sigurniji gradovi. Ja opet kazem za pocetak dok se ne stane na noge, npr za prvih pola godine. Vecina nasih ljudi ima jako malo para kad dolazi ovde za americke uslove.

Npr. grad u kome sam ja zivela na pocetku je imao 100 000 stanovnika. Po kojim je to merilima mali grad ako mi u Srbiji imamo samo 3 grada veca od 100 000 - Beograd, Novi Sad i Nis?

Americki gradovi su drugaciji od nasih, grad moze da ima isti broj stanovnika kao neki nas grad ali da ima mnogo vecu povrsinu od tog naseg istog - tako da je i kilometraza puno veca izmedju jednog kraja do drugog. U ekstremno velikim americkim gradovima postoji jako puno oblasti koje su nesigurne za zivot i one dobre imaju skuplje stanove. Mora covek da nauci kuda je vise bezbedno, kuda manje bezbedno da se zivi i radi. U ovim gradovima koji imaju gradski prevoz (svaki univerzitetski ima) ne mora da se kupuje automobil. A ti poslovi za minimalac postoje i tamo itekako. Pogotovu ako se traze leti kad su studenti na raspustu pa postoji veca potraznja jer jako puno tih poslova rade bas studenti.

Evo konkretnih podataka - u tom mestu koje ja pominjem se jednosoban stan moze iznajmljivati vec od oko 550 dolara sto je za nekog doslog iz Srbije znatno manja stavka od 1000-1500 sto vas moze docekati u tim nekim milionskim gradovima. To je kao da se selite u Srbiju i zelite da zivite samo u Beogradu (kazem jer jedini ima preko milion stanovnika) a da ovi drugi gradovi ne postoje. Ja mislim da je sasvim ok prvih pola godine provesti u nekom manjem mestu koje vam nije na vrhu liste zelja, dok se ne dobije SSN, dok se ne upadne u sistem, a zatim odatle se moze traziti neki bolji posao kad se covek snadje. Ako odete npr odmah u skup milionski grad, treba da investirate u kupovinu pouzdanih kola (ne nekih koja ce da se zaustave na sred autoputa ili negde u nekom ne bas sigurnom kraju), da iznajmite stan - pa bar i za tih prvih 3 meseca koliko ce da kosta. Evo da lupim npr neki proracun - ajde neka kola ne bas totalno matora a ni previse nova: npr 6000 auto, aj nek vam je stan 1000 dolara mesecno (pre troskova) - vama onda za pola godine treba 12 000 dolara. Recimo ako racunamo ekstremno pesimistickom metodom - da se posao nece lako naci. Ko to ima u Srbiji? A u ovom gradu koji ja pominjem - imas bus, karta ti je $1 ako ga koristis a mozes i peske ili biciklom, stan opet kazem ima za 600 $ a i za manje ako se zivi sa cimerima. Tako da ti treba za 6 meseci pesimisticke procene da se nece odmah naci posao 3600 $. A sve i da nadjete posao i u jednom i u drugom gradu - minimalac vam je isti i na jednom i na drugom mestu. Pa racunajte.

Naravno sve je relativno, kako ko voli. Ako ne mozete da izdrzite 6 meseci u nekom mestu koje nije toliko ludo i brzo kao mesta na koja vecina ljudi iz Srbije tipuje - tipa Cikago, Njujork, San Francisko, Los Andjeles, Baltimor, Majami i ostala legendarna mesta onda naravno idite tamo... Ja licno misim da ne mora da se zivi na samo jednom mestu kad se dodje u Ameriku i da mozda budem prva koja ovako nesto i pomene na forumu, ali sto bi Ameri sami rekli "think outside the box".

Meni SAD nije prva drzava u kojoj sam se obrela. Zivela sam jedno leto u Spaniji i jedno leto u Sloveniji i tamo sam prosle procese dobijanja JMBG ili sto ovi ovde zovu SSN i ostale pa sam i tamo videla neke stvari takodje o tome kako se ko snadje na pocetku.

Ja opet kazem - ja da opet dolazim, sve i da imam zelenu kartu, znajuci ono sto znam za ove godine boravka u Americi (6), opet bi izabrala neki ne-milionski grad za pocetak. Moj razlog za ovu preporuku je - manji troskovi na pocetku i izbegavanje kupovine automobila.

NightSky
23.01.2012, 16:09
Ja opet kazem - ja da opet dolazim, sve i da imam zelenu kartu, znajuci ono sto znam za ove godine boravka u Americi (6), opet bi izabrala neki ne-milionski grad za pocetak. Moj razlog za ovu preporuku je - manji troskovi na pocetku i izbegavanje kupovine automobila.

Vuxanne, koje bi gradove konkretno preporučila? Koji su tvoji favoriti i zašto?

vuxanne
23.01.2012, 17:13
Vuxanne, koje bi gradove konkretno preporučila? Koji su tvoji favoriti i zašto?

Vec sam opisala zasto - zivela sam 2 godine bez automobila, imala sam gradski prevoz. Nasla sam dosta drustva pa mi zivot nije bio samo posao kuca.

Ja bih preporucila nesto sto je blizu velikih univerziteta sa velikim procentom internacionalne populacije. Zasto - gde ima puno stranaca u gradu, veca je sansa da ce imati sa kim da se slave rodjendani, da se prave zurke, da ce neko nekom da pomogne. Jer iz mog iskustva lakse je sprijateljiti se sa onima koji su u slicnoj prici kao ti, tj sa strancima. Bar meni je tako bilo. Jedni smo drugima pomagali i pravili drustvo i nalazili se pri ruci kad je stani-pani. Ja sam bila predsednik jedne studentske internacionalne organizacije i na dogadjaje (vecere, zurke) su nam dolazili i oni koji nisu studenti vec zive u tom gradu. Recimo - zbog socijalnog zivota - lakse je prevladati nostalgiju u takvom okruzenju, a cini mi se da ona na pocetku drma puno ljudi...A i moguce da bude neko nas tamo pa da imas koga da pitas za informacije kako, sta, gde...

Evo da budem konkretna:
klikni ovde (http://www.iie.org/Research-and-Publications/Open-Doors/Data/International-Students/Leading-Institutions/2010-11) za listu univerziteta sa najvecim brojem internacionalnih studenata
a proveri kakva su mesta ovde: klikni (http://www.city-data.com/) klikni ovde za detaljne podatke o mestu

For the tenth year in a row, the University of Southern California is the leading host institution, with 8,615 international students in 2010/11. University of Illinois at Urbana-Champaign hosts the second highest number of foreign students (7,991), with New York University a close #3 (7,988). Other campuses in the top 10 are: Purdue University (7,562), Columbia University (7,297), University of California–Los Angeles (6,249), Ohio State University (moving up from #15 the previous year, with 6,082), University of Michigan–Ann Arbor (5,995), Michigan State University (5,748), and Harvard University (moving up from #14 with 5,594).

Pa gledaj gde je koji, koliki su gradovi. Ja ti mislim da tu gde zive studenti, ima stanova za jeftinije pare i opcija da zivis negde sa nekim internacionalnim studentima za pocetak. Sve i da se ode u neki od ovih vecih gradova, kampusi su obicno mesta gde je pojacano patroliranje policije. Mada postoje neki koji bas nisu u bezbednim krajevima, ako su u centru grada i sl. Npr. Georgia Tech kampus, samo nadjite sajt policije pa vidite stope kriminala.

olivera77
23.01.2012, 17:28
Ne mora cak ni neki manji grad,navescu primer Dallasa,Tx.Grad ima preko 1 mil stanovnika,a sasvim ok javni saobracaj.Grad jeste ogroman i rasiren pa je i putovanje duze s jednog kraja na drugi javnim prevozom,ali bolje i to nego biti zavisan samo od auta.Cena jedne voznje je 1.75,u sistemu(bus i rail)dnevna je 3$,mesecna sistemska karta je 100$,samo bus ili samo rail je 65$.
Cene stanova su od 450$ pa navise za jednosoban,a verujte da za cifru od 550 do 600$ mesecno mozete naci odlican stan u odlicnom kraju u blizini mall-ova,supermarketa,raznih firmi,usluga....
Jedan od vecih problema su velikeee vrucine od maja pa do oktobra.

vuxanne
23.01.2012, 17:32
Pa jeste. Gde god da je sigurno i gde ima gradski prevoz, mislim da je bolje za pocetak. A sto se vrucina tice - imas klime i u busevima i u prodavnicama pa se covek prilagodi. Bolje to nego da brzo spiska pare zato sto je u nekom predivnom mestu na koje je odlucio da ode da zivi na osnovu informacija sa turistickih sajtova.

A sam Teksas je oblast koja kako se meni cini ima masu novih poslova, nisam sigurna za nivo zaposlenosti ali licno poznajem dosta ljudi koji su bas tamo otisli da rade pa mi se cini da ima dosta firmi koje primaju strance bez problema. Gde je nafta tu su i pare pa cak i u Americi :) A sto se mesta gde su ovi univerziteti koje ja pominjem, u Teksasu su to: Austin, Huston i College Station.

Ja sam samo bila u Ostinu (Austin) i ljudi koje sam srela u gradskim autobusima su bili stvarno prijateljski nastrojeni i pricljivi. Cak smo i na ulici upoznali dosta ljudi. Ja sam doduse svuda isla u grupi od nas sestoro ali mi se cini da je grad super i za nocni zivot - da li bi sesta i cetvrta ulica. Sve bar do bara sa odlicnom zivom svirkom. I videla sam jako puno ljudi koji su dzogirali na ulici na plus 40 C temperaturi. Imaju i neki sistem trolija (kao tramvaji) po centru tako da je zanimljivo razgledati grad. Tu opet ima veliki univerzitet i cini mi se dobre linije gradskog saobracaja.

dejancic
23.01.2012, 19:20
U ovim gradovima koji imaju gradski prevoz (svaki univerzitetski ima) ne mora da se kupuje automobil.

Ovaj deo bih uzeo sa dozom rezerve. U Chicago-u kao jednom od milionskih gradova po celom gradu imas i gradski prevoz, a i kuda da setas. Neki "univerzitetski" gradovi ti pruzaju istu slobodu. Medjutim, ajde da zamislimo da ja vise nisam student. I moje kretanje nije, uslovno receno, ograniceno na kuca-univerzitet. I kada pocnem da trazim posao onda uglavnom i nemam preterano mnogo izbora. I desi mi se da nadjem posao, ali lokacija je skoro u predgradju. I posao je mozda relativno blizu dela grada gde zivim. I mozda cak imam i javni prevoz na raspolaganju. Ali mi raspored autobusa ne ide na ruku. Ili je mozda poslednji autobus u 23h. Ili na primer dobar deo puta nemam trotoar za pesake. :smrc: Ako mene pitas, da li da kupim kola ili da stavljam glavu u torbu pesaceci putem, ja cu kupiti kola. I onda cu doci na forum da napisem da po mom skromnom misljenju velicina grada, broj univerziteta kao ni mnogi drugi faktori ne uticu na kvalitet javnog prevoza. I da ako zelis da zivis normalno, a da ne kupujes kola u startu onda treba da ides u par vecih gradova koji su mnogo puta izvikani na forumu sa pohvalama na racun javnog prevoza. Ili se treba detaljno raspitati o prevozu za tacan grad gde se ide, pa ako vam raspored i ruta odgovara, samo napred...

Pozzz

mijan
23.01.2012, 20:14
Ja ti mislim da tu gde zive studenti, ima stanova za jeftinije pare i opcija da zivis negde sa nekim internacionalnim studentima za pocetak. Sve i da se ode u neki od ovih vecih gradova, kampusi su obicno mesta gde je pojacano patroliranje policije. Mada postoje neki koji bas nisu u bezbednim krajevima, ako su u centru grada i sl. Npr. Georgia Tech kampus, samo nadjite sajt policije pa vidite stope kriminala..
Forumasi koji zive ili su bili u Atlanti nisu rekli da zive jako kriminalan zivot u Atlanti bez obzira na statistiku. Ne bih se slozio da samo na osnovu policijske statistike o visini kriminala treba izbegavati univerzitetske gradove za zivot poput navedenog Georgia Tech kampus ili nekog drugog grada u drugom delu USA. Svaki grad ima svoj kriminalni zivot koji treba prepoznati i izbegavati ga.

vuxanne
23.01.2012, 20:49
Forumasi koji zive ili su bili u Atlanti nisu rekli da zive jako kriminalan zivot u Atlanti bez obzira na statistiku. Ne bih se slozio da samo na osnovu policijske statistike o visini kriminala treba izbegavati univerzitetske gradove za zivot poput navedenog Georgia Tech kampus ili nekog drugog grada u drugom delu USA. Svaki grad ima svoj kriminalni zivot koji treba prepoznati i izbegavati ga.

Meni je rekao drug koji je radio na mom faksu i koji je sad tamo vec tri i po godine, da posle nekog doba tamo nema zive duse. Kampus na kome smo zajedno radili, ostajali smo do kad god i isli peske kuci (cak i u 3 h noci). Ja sam rekla Georgia tech kampus nesigurniji u odnosu na neke druge kampuse a ne kolika je sigurnost cele Atlante.

I napravno da je lakse sa kolima. Ali opet cu ponoviti: ima i nas koji smo ziveli koju godinu u SAD bez auta (nisam jedina).

NAPOMENA (pogotovu za one koji sa Balkana gledaju gde bi da idu u SAD): Uzmite sa rezervom SVE sto procitate na bilo kojem forumu. Naravno ovo moje sto pisem. Ponavljam, to su moji utisci i predubedjenja a ne apsolutne neoborive istine i cinjenice.

vuxanne
23.01.2012, 21:13

Poredjenje:

Atlanta ima 540 921 stanovnika. 1999 je u njemu bilo 34.8 ubistava po 100 000 stanovnika. Znaci 188 ubistvo u godini 1999. U celoj Srbiji je 1999 godine bilo 456 ubistava, sto je oko 2.5 puta vise nego u jednoj Atlanti (nasla sam podatke za ovu godinu zato nju navodim). Ako nadjete neku drugu, obavestite me.

U Srbiji je u 2012 u proseku 2,21 ubistvo na 100.000 stanovnika. izvor (http://www.istmedia.rs/894/)

E sad, sta je bezbedno a sta nije, zavisi od toga sa cim poredis i kako vrsis procenu. Ako je samo na osnovu tudjih utisaka, a ako te statistika ne interesuje, i to je ok. Ali ipak sto bi ovi rekli "do the homework" i dobro sam istrazi, ne oslanjaj se samo na tudje utiske i kratke price (a forum je definitvno takve forme).

A da li forumasi zive kriminalan zivot, opet zavisi od njihove okupacije ne od lokacije...

Izvori:
Podaci za Atlantu (http://www.city-data.com/city/Atlanta-Georgia.html)
Podaci za Srbiju (http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/1450-6637/2003/1450-66370304033S.pdf)

mijan
23.01.2012, 23:04
Nemoj me pogresno shvatiti ne napadam ja tebe uopste niti te kritikujem.Ja cenim to sto ti pises i sto se trudis cesto i dugackim postovima da preneses sto vise informacija ili svog iskustva.Samo sam dopunio nekim svojim odgovorom i razmisljanjima. Samo nastavi pisati realno iz svog ugla jer ovde ne sme biti potcenjivanja niti neke price sa visine.Svi mi radimo zajedno na prikupljanju sto vise informacija.Zasto bi bilo glupo opisivati zivot bez auta ili nesto tome slicno sto je svima nama od koristi?!

vuxanne
24.01.2012, 15:54
Nemoj me pogresno shvatiti ne napadam ja tebe uopste niti te kritikujem.Ja cenim to sto ti pises i sto se trudis cesto i dugackim postovima da preneses sto vise informacija ili svog iskustva.Samo sam dopunio nekim svojim odgovorom i razmisljanjima. Samo nastavi pisati realno iz svog ugla jer ovde ne sme biti potcenjivanja niti neke price sa visine.Svi mi radimo zajedno na prikupljanju sto vise informacija.Zasto bi bilo glupo opisivati zivot bez auta ili nesto tome slicno sto je svima nama od koristi?!

Ja kad sam se doselila u taj grad o kome pricam upoznala sam troje Beogradjana koji su takodje tvrdili da nema zivota u Americi bez auta. Oni su imali kola i svugde isli kolima. Ali oni su i u Srbiji svugde isli kolima pa nisu mogli da to lako promene cini mi se. Posao im je bio na 15 min peske kroz apsolutno siguran kraj pa su ipak voleli da odu autom. Lako se covek navikne na bolje. Ali ja licno znam koliki su budzeti i mogucnosti mnogih ljudi iz nasih krajeva. Razni ljudi dolaze sa razlicitim pocetnim kapitalom. Sve zavisi koliko imas za start. Ja i muz smo dosli sa pocetnih 2000 dolara od kojih smo 1000 potrosili prve nedelje za osnovne potrepstine, polovan skoro besplatan namestaj. Ali mi smo dosli organizovano, ja sam imala iznajmljen stan i gde cu da radim. Mesecna stipendija mi je bila manja od svakog Americkog minimalca pogotovu sto muz nije smeo da radi, samo ja i to 20 sati nedeljno.

Ja sam bila u aspolutno drugacijoj situaciji nego ljudi koji dolaze sa zelenom kartom. Zato stvarno mogu da vam kazem da imam iskustva kako da se zivi u Americi sa znatno manje para. Stedljivo, kuva se svaki dan, meso se jede ponekad, kupuje se polovna odeca ili neka bofl kineska u walmart-u na popustu - kao i kod nas u zlatnim decedesetim samo sto struju imas uvek. Do walmarta se ide biciklom (ko sto vec neko opisa na jednoj drugoj temi) ili pesaci po dva i po sata u jednom smeru da se ustedi (kroz oranja ali kad skontas da ima staza za bicikliste - eh te radosti). Meni je ostajalo od plate manje nego koliko mi je ostalo u Srbiji nakon svih dazbina. Ali opet ne mora niko da tako krene na pocetku. Vama je opet lakse da nadjete posao u bilo kom kraju Amerike jer ste slobodni da idete bilo gde. Kako god bilo na pocetku, to je sve samo privremeno stanje. Ja i muz smo to znali, stisnes se, trosis koliko imas i nemas dugove. Mogla sam naravno da opalim po kreditima posto imam brdo krednih kartica i da zivim po americki, ali nisam tako vaspitana. Sve je to stvar licnog izbora.

I zato ponavljam - moze i bez auta, nije udobnije naravno ali moze se.

nemili
25.01.2012, 22:23
Naravno da se moze, ali sa druge strane moze se spavati i na podu ili duseku na naduvavanje godinama i jesti hleb i "kajmak" ali to nije zivot, bar ne za vecinu. Zato se slazem sa Dejancicem, ako ces da trazis poslove na sve strane treba ti auto, koji nije luksuz. Za $2000 moze da se kupi solidan autic koji ce te sasvim ok sluziti. Evo ja vozim vec godinu dana Ford Mustanga iz 1997. koga sam platio 1600$ i sasvim sam zadovoljan za pocetak.
Ne znam cemu tajnovitost kada vec dajemo ljudima savete? Vuxanne u kom si studentskom gradicu zivela? Champaigne, IL, Bloomington, IN?
Po meni veci grad pruza vise mogucnosti za posao a i sve ostale aktivnosti. To ne znaci da u manjim gradovima ne moze da se zivi, pogotovo ako su 100-200 milja od neke metropole.
U severnom delu Chicago-a stanovi se krecu od 600-900 za 1 bedrooom ili 2 bedrooms u zavisnosti od kvaliteta. Nas dvojica smo 2 bedroom u Albany Parku placali $650 sa ukljucenom strujom i tamo smo bili skoro godinu dana. Sada (zbog blizine poslu) zivimo u Schaumburgu koji je 30 milja od downtown Chicago i novi 3 bedroom stan placamo $1180 sa ukljucenim grejanjem. Imamo parking ispred zgrade, jezerce, teniski teren, otvoreni bazen i teretanu. Ovo bi definitivno preporucio svakome ko trazi bezbedno naselje a opet sa druge strane ne nedostaje mu zabava za mlade jer ima puno dobrih barova i restorana i sa svojih 75.000 stanovnika prilicno je zivahan.

vuxanne
25.01.2012, 22:38
Naravno da se moze, ali sa druge strane moze se spavati i na podu ili duseku na naduvavanje godinama i jesti hleb i "kajmak" ali to nije zivot, bar ne za vecinu. Zato se slazem sa Dejancicem, ako ces da trazis poslove na sve strane treba ti auto, koji nije luksuz. Za $2000 moze da se kupi solidan autic koji ce te sasvim ok sluziti. Evo ja vozim vec godinu dana Ford Mustanga iz 1997. koga sam platio 1600$ i sasvim sam zadovoljan za pocetak.
Ne znam cemu tajnovitost kada vec dajemo ljudima savete? Vuxanne u kom si studentskom gradicu zivela? Champaigne, IL, Bloomington, IN?
Po meni veci grad pruza vise mogucnosti za posao a i sve ostale aktivnosti. To ne znaci da u manjim gradovima ne moze da se zivi, pogotovo ako su 100-200 milja od neke metropole.
U severnom delu Chicago-a stanovi se krecu od 600-900 za 1 bedrooom ili 2 bedrooms u zavisnosti od kvaliteta. Nas dvojica smo 2 bedroom u Albany Parku placali $650 sa ukljucenom strujom i tamo smo bili skoro godinu dana. Sada (zbog blizine poslu) zivimo u Schaumburgu koji je 30 milja od downtown Chicago i novi 3 bedroom stan placamo $1180 sa ukljucenim grejanjem. Imamo parking ispred zgrade, jezerce, teniski teren, otvoreni bazen i teretanu. Ovo bi definitivno preporucio svakome ko trazi bezbedno naselje a opet sa druge strane ne nedostaje mu zabava za mlade jer ima puno dobrih barova i restorana i sa svojih 75.000 stanovnika prilicno je zivahan.

Slicno tim gradovima. Zapadni Lafajet, Indijana, 3 h od Cikaga, 1h od Indijanapolisa. Meni je stan sa svim troskovima 2006 kostao 560 dolara. I jesmo spavali pola godine na duseku za naduvavanje. Velika stvar.

Opet podvlacim: ja ne savetujem da se stedi i zivi tako godinama (ali da se moze), vec za one koji nemaju pare na pocetku da kupe auto. Ali ako imate vise para kad dolazite, znate sami, samo pametno rasporedite. Sve zavisi od pomoci koju imate kad stignete. Ako nemate nikog, svaka para vam treba. A ako se smestite kod nekoga za pocetak, onda naravno da moze i vise da vam na pocetku ostane u dzepu.

Ja sam tek nakon dve godine uspela da kupim Ford Taurus 1993 godine za 450 dolara koji je presao 240 000 milja. I vozila sam ga samo do prodavnice jer je bio totalni krs. Ako sam putovala iznajmljivala sam kola. Ali opet, ja da sam otisla u McDonalld's da radim za minimalac, ako bi to provalili, deportovali bi me iz zemlje u roku od 3 dana. A vi (vlasnici zelene karte) to mozete da radite bez konsekvenci.

Nije neki zivot, ali ja sam docekala da sad vozim nova novcijata kola. Sta je koja godina vise manje ako imas jasan cilj i ako znas zasto radis sta kako radis. Ja sad radim OSAM meseci od DVANAEST koliko ima u godini. Meni je vredelo da neko vreme pesacim i spavam na duseku.

NAPOMENA: Ja ne savetujem nikome da radi kao ja, samo iznosim svoje iskustvo i dajem primer da moze i drugacije. Bez auta na pocetku, da sumiram.

nemili
25.01.2012, 22:57
Slicno tim gradovima. Zapadni Lafajet, Indijana, 3 h od Cikaga, 1h od Indijanapolisa. Meni je stan sa svim troskovima 2006 kostao 560 dolara. I jesmo spavali pola godine na duseku za naduvavanje. Velika stvar.

Opet podvlacim: ja ne savetujem da se stedi i zivi tako godinama (ali da se moze), vec za one koji nemaju pare na pocetku da kupe auto. Ali ako imate vise para kad dolazite, znate sami, samo pametno rasporedite. Sve zavisi od pomoci koju imate kad stignete. Ako nemate nikog, svaka para vam treba. A ako se smestite kod nekoga za pocetak, onda naravno da moze i vise da vam na pocetku ostane u dzepu.

Ja sam tek nakon dve godine uspela da kupim Ford Taurus 1993 godine za 450 dolara koji je presao 240 000 milja. I vozila sam ga samo do prodavnice jer je bio totalni krs. Ako sam putovala iznajmljivala sam kola. Ali opet, ja da sam otisla u McDonalld's da radim za minimalac, ako bi to provalili, deportovali bi me iz zemlje u roku od 3 dana. A vi (vlasnici zelene karte) to mozete da radite bez konsekvenci.

Nije neki zivot, ali ja sam docekala da sad vozim nova novcijata kola. Sta je koja godina vise manje ako imas jasan cilj i ako znas zasto radis sta kako radis. Ja sad radim OSAM meseci od DVANAEST koliko ima u godini. Meni je vredelo da neko vreme pesacim i spavam na duseku.

NAPOMENA: Ja ne savetujem nikome da radi kao ja, samo iznosim svoje iskustvo i dajem primer da moze i drugacije. Bez auta na pocetku, da sumiram.

Na duseku sam spavao 3 meseca dok ga nisam izbusio i mogu ti reci da nikada bolje nisam spavao (ovo nije reklama :obrva:). Dusek sam naveo kao jednu od stavki da bih ukazao na cinjenicu da ljudima ne treba da bude uteha "krpljenje" i to da se "moze ziveti..."
Sto se ove druge stvari tice zao mi je sto nisi bolje bila informisana. Verovatno bi ti bilo lakse. Hiljade studenata rade raznorazne poslove van fakulteta, a ja licno znam bar desetak ljudi koji imaju mnogo bolje poslove od McDonalds-a a koje zvanicno ne bi trebalo da rade. I to traje tako godinama... Nekima koji su dobili green card poslovi u proslosti nisu predstavljali nikakav problem.

vuxanne
25.01.2012, 23:03
Na duseku sam spavao 3 meseca dok ga nisam izbusio i mogu ti reci da nikada bolje nisam spavao (ovo nije reklama :obrva:). Dusek sam naveo kao jednu od stavki da bih ukazao na cinjenicu da ljudima ne treba da bude uteha "krpljenje" i to da se "moze ziveti..."
Sto se ove druge stvari tice zao mi je sto nisi bolje bila informisana. Verovatno bi ti bilo lakse. Hiljade studenata rade raznorazne poslove van fakulteta, a ja licno znam bar desetak ljudi koji imaju mnogo bolje poslove od McDonalds-a a koje zvanicno ne bi trebalo da rade. I to traje tako godinama... Nekima koji su dobili green card poslovi u proslosti nisu predstavljali nikakav problem.

Ja sam dobro informisana. Samo bez zelene karte i ne krsim zakon. I nije mi zao sto nigde nisam radila na crno i ugrozila svoj status. Radije cu da idem peske i da stedim. To "zvanicno ne bi trebalo da rade" verovatno podrazumeva da rade na crno, ili ne?

Ako ti fakultet da I20 za F1 vizu i ako ti daje stipendiju i placa studije. Ne smes da radis nigde van fakulteta a i za njega samo smes da radis 20 sati nedeljno. E evo i tebi link pa se informisi o takvoj situaciji klikni (http://www.iss.purdue.edu/Current/F1/Employment.cfm)

nemili
25.01.2012, 23:18
Da to bi znacilo na crno (tacnije to je siva zona). Studentima na SSN pise rad dozvoljen samo uz autorizaciju. Oni autorizuju za skolu, a za ostalo ne. E sad to veliki broj studenata zaobilazi. Kako? Pa kada se aplicira za posao uglavnom vas pitaju za SSN i vi upisete broj ili kazete gazdi. Na osnovu njega poslodavac izdaje formular na pocetku godine o tome koliko ste zaradili u prethodnoj. Znaci placate porez kao svaki drzavljanin ili GC holder. Takav rad krsi uslove vize, ali ne krsi federalne poreske i finansijke doprinose jer prema drzavi ispunjavate poresku obavezu (koja se kasnije racuna za penziju). Zato kazem da je siva zona. Dok god vam se to dozvoljava, a dozvoljava se stotinama hiljada ljudi, svi imaju interesa od toga. I strani studenti i drzava i crnci na South :grin:.

vuxanne
25.01.2012, 23:22
Da to bi znacilo na crno (tacnije to je siva zona). Studentima na SSN pise rad dozvoljen samo uz autorizaciju. Oni autorizuju za skolu, a za ostalo ne. E sad to veliki broj studenata zaobilazi. Kako? Pa kada se aplicira za posao uglavnom vas pitaju za SSN i vi upisete broj ili kazete gazdi. Na osnovu njega poslodavac izdaje formular na pocetku godine o tome koliko ste zaradili u prethodnoj. Znaci placate porez kao svaki drzavljanin ili GC holder. Takav rad krsi uslove vize, ali ne krsi federalne poreske i finansijke doprinose jer prema drzavi ispunjavate poresku obavezu (koja se kasnije racuna za penziju). Zato kazem da je siva zona. Dok god vam se to dozvoljava, a dozvoljava se stotinama hiljada ljudi, svi imaju interesa od toga. I strani studenti i drzava i crnci na South :grin:.

Na isti taj nacin svi koji su usli u zemlju na J1 vizi i dobili SSN mogu da ostanu. Znam ja za to naravno, svi "nasi" ljudi su mi savetovali od ulaska u Ameriku taj rad na crno (ili sivo kako god). Ali jednostavno nije rad na crno za svakoga. Za mene ne.

Moj faks je to lepo regulisao, vezani smo da koristimo njihov softver za poreze i moramo da poreske obrasce saljemo HR-u na uvid kad ih posaljemo. Ako ne posaljemo, zivkaju nas i mogu da blokiraju nam registraciju za semestar. Valjda tako cuvaju sve te low wage pozicije za lokalno stanovnistvo jer je na mom starom faksu svaki deseti student stranac.