PDA

View Full Version : Namestaj

Sloba_Kg
25.03.2009, 21:57
Pokrecem ovu temu jer me zanima kako ste se vi koji ste vec tamo snasli sto se namestaja tice, jer koliko ja znam stanovi koji su za iznajmljivanje su prazni pa sta raditi u prvo vreme?
Sta planiraju oni koji tek treba da idu?
Da li je pametno iznajmljivati namestaj, ili kupovati, koje su cene i slicno...?

dreamerns
25.03.2009, 23:05
Nama je prvo drugar doneo dusek (kao onaj iz top-shopa, samo bez pumpe).
Na njemu smo spavali jedno 3 nedelje. Imali smo pored toga 2 duseka za plazu (ona plasticna za 100 din) na kojima smo sedeli.
Kupili smo kuhinjske elemente (neke) u wallmart-u...to je posebna avantura.
Onda smo pazarili futon od 70$...popularno nazvan "govance". Veci krs u zivotu video nisam. Tu smo kicmu ostavili.
D$D nam je bio uzeo na garage sales neke stocice i sl....takodje smo jednom sa njim isli do IKEA.
Imas takodje i freecycle, gde nam je jedna zena poklonila trpezarijski sto, neke lampe i stolice.
Pre mesec i po dana smo konacno uzeli krevet. Namestaj smo pre dve nedelje uzeli na garage sales.

Neke stvari mozes kolima, ali namestaj i sl....to ti nece stati. Treba ti U-Haul....a za njega moras imati kreditnu i vozacku itd. Mi smo imali srecu da je drug imao kombi, pa smo preneli onaj namestaj.
Tesko je na pocetku dok ne opremis stan najbitnijim stvarima...

stizeljeto
26.03.2009, 17:21
Ja sam prije polaska napravila cijeli popis stvari - namjestaj i kuhinjske potrepstine, od tanjura, salica, casa, besteka i ostalog u Ikei i Walmartu. Ko zeli novo nema jeftinijeg od tamo. Medutim na kraju smo promjenili mjesto gdje cemo stanovati i Ikee nema ni za lijek. Tako da sam u zadnji cas morala mijenjati plan za namjestaj, a to je zapravo i najveci izdatak. Na kraju je to bila kombinacija Walmarta i jedne ogromne lokalne trgovine namjestajem koji imaju jako dobre cijene takoder.

I mi smo prvih par dana spavali na posudenom madracu na napuhavanje. Problem je bio sto smo dobili ili losu pumpu, nedovoljno jaku ili je madrac pustao i usred noci bi se nasli na podu. Muz je zato poceo spavat na kaucu (kojeg smo nekoliko dana priej nego smo uselili narucili da nam ga dostave iz trgovine. Kauc, trpezarijski stol i stolice su nam dostavljeni dan nakon sto smo uselili, pa je muz ostale noci spavao na kaucu, pa sam ja na podu zbog loseg madraca zavrsila tek ujutro. To je sve bilo zato sto smo narucili madrac iz Walmarta za fenomenalnu cijenu (ovdje su madraci uzasno skupi, zato je dobro pogledati u Walmartu i poredati ih po ocjeni ljudi koji su kupili. Tako sam ja kupila sve stvari - poredam po najjeftinijem i onda gledam koji ima visoke ocjene). Na kraju smo sami kupili madrac na napuhavanje za 20 dolara plus elektricnu pumpu i spavali ko bebe dok nije stigao i nas memory foam madrac. Posto nisam htjela one njihove dvostruke madrace, znaci box spring - podlogu koja se stavlja pod madrac, nego jedan madrac na klasicnom evropskom postolju, i to nismo mogli naci jer se gotovo ne prodaje, onda smo kupili zeljeznu bazu za madrac koja je visine nase evropske baze, i sa madracom kojeg smo kupili je one visine na koju smo navikli u Evropi.

Znaci ko kupuje novo, moze si narucit online i narucit da mu dode u vrijeme kad mu treba u stan. No, auto ce trebati ako se ide po garage sales ili kupuje preko craigsliste. Ja osobno volim thrift stores i flea markete ali za to opet treba imati auto i posjecivati cesto da se nade nesto posteno. Nekad se tamo nadu iznimno dobre stvari, elektronika, tanjuri, case, covjek se moze jako jeftino opremiti tamo.

Obavezno kad iznajmljujete stan i kad dodete do stanodavca recite mu da ste stan nasli na Rent.com jer ce vam onda REnt.com dati 100 dolara. Za to smo si mi kupili nesto namjestaja za stan.

Kolko cete odluciti potrositi ovisi o vama, koliko imate novca i koliko zelite da vam je sve sredeno kad uselite. Nekome je dovoljno da ima osnovno, neko ce htjet imati odma sve jer ima porodicu koja ima svoje potrebe.

Treba malo istraziti prije dolaska cisto da se znaju cijene. Ja sam si radila popis svega, do najmanje stvari u kuhinji, poput ribeza za sir. Tada cete vidjeti kolko ce to sve kostati i sto moze proci polovno, a sto vam je bitno da bude novo. Ja sam vagu kupila u Goodwillu za dva, tri dolara jer ju ne koristim cesto.Ovdje su recepti vecinom na cups, a to si obavezno kupite, kao i one male mjerice za zlice. Mikser sam kupila za sest dolara u Walmartu i radi ko lud, cak i ako crkne sto ne vjerujem da hoce tako brzo, nije steta da se kupi novi opet.

Isto tako treba se sjetiti da ce vam dugorocno odredeno stvari trebati i imati svoju vrijednost. Znaci stvari koje mislite imati duze se isplati kupiti kvalitetnije i za vise novca. Naprimjer kauc je nesto sto cete imati dugo. Ako sad kupite neko sranje, na to sranje cete opet potrosti, 50, 100 dolara, za par mjeseci cete ga se rjesit i morat cete kupit drugo. Te novce ste mogli potrosit opet na nesto sto cete imati duze. Znaci treba birati bitke i dobro isplanirati kako trositi novac. Ja osobno radije kupim odma ono sto mi treba i sto mislim zadrzati duze, nikad ne kupujem nesto privremeno. Za mene je to bacanje novca. Cak i taj madrac za napuhavanje cemo zadrzati za goste, inace ga nebi ni kupila nego bi se patila na tom sto smo posudili. Ako ste si odredili da cete potrositi odredenu svotu novca na nesto neohpodno kao namjestaj, odma gledajte da je to namjestaj koji zelite u svom domu duze vrijeme. Ima i jeftinog a lijepog namjestaja. Meni je bacen novac ako kupim nesto makar i za 50 dolara a znam da cu se toga htjeti rjesit prvom prilikom. RAdije ne kupujte akko mislite da si u tom trenutku ne mozete priustiti stvar koju zelite.

Kad kupujete kauc provjerite dali ce moci uci kroz vrata vaseg stana. na mnogim ce kaucima pisati da su oversized. NEma velike razlike, ali taj inch ili dva mogu poslati vas kauc na vas trosak natrag u trgovinu.

Za mene osobno je ovo najuzbudljiviji dio selidbe. Mi zene imamo potrebu da si uredimo gnjezno i cak planirati sa manjim budetom je uzbudljivo jer se opet radi o virtualnom planiranju i shopingu.

wrath:of:the:lich:king
26.03.2009, 18:18
Mi smo za sada kod rodbine, i ne razmisljamo jos o svom stanu dok ne nadjemo posao i ne uzmemo auto i polozimo voznju..ali definitivno cemo uzeti prazan stan, a ja jedva cekam da krenem da ga opremam, prvi put u zivotu po svojoj volji pa ma kako skromno bilo, nisam ni navikla na vece... bice to prava avantura:-)

dreamerns
26.03.2009, 19:57
Sve zavisi koliko covek ima novca. Ja stvarno ne savetujem kupovinu skupih stvari u pocetku. Tj....osim najosnovnijih stvari ne savetujem da se bilo sta kupuje dok se ne nadje posao. A posle onda od plate kupovati.
Madrac mora se kupiti nov...kakav...pa to zavisi od novca kojeg imate, moze biti od 200 do 4000$. Meni su poklonili box spring i postolje, da li cu kasnije mozda kupovati nesto drugo...videcu, nebitno mi je to trenutno. Sto se ostalog namestaja tice, ima tih garaznih rasprodaja, stvarno se super stvari mogu naci povoljno. Mi smo kupili koznu garnituru (trosed, dvosed, fotelja, otoman, dva stocica i kafe stocic) za vise nego upola cene...mator je svega godinu dana i jos je 9 god pod garancijom. Pre toga smo bili na "govancetu" dok se skoro raspalo nije. Meni je to sluzilo za 70$ par meseci, dok nisam od plate skupio za nesto bolje. Slazem se da kada se nesto novo kupuje, ne treba ustedeti 100$ i kupiti glupost. Treba bolje sacekati malo.
Sto se IKEA tice, to je najgori kvalitet namestaja koji sam ja u zivotu video. Generalno, u IKEA treba kupiti razne stvari za po kuci, ali futoni i stolice su im npr. ekstra skupe, a kvalitet 0. Treba dobro pregledati, nije sve u IKEA povoljno....ali jeste 99% stvari loseg kvaliteta.

stizeljeto
26.03.2009, 20:11
Ne slazem se da je u Ikei 99% stvari loseg kvaliteta. Ikea ima namjestaj raznih profila, cijene i namjene. Ono sto sam ja htjela kupiti iz Ikee su chest of drawers, znaci komodice napravljene od iverice, prekrasno izgledaju i sluze svojoj svrsi. Isto tako su mi se svidali njihovi jefitniji stolovi i stolice, setovi za 100, 200 dolara. To je od drveta, ne iverice. To su setovi za cetvero ili ako se skupis za sestero, ali ako neko zeli stol koji se razvlaci za vise ljudi, e to je malo skuplje. Sto se tice iverice od koje je napravljen povoljniji namjesta u Ikei nismo divljaci, necemo skakati po tome pa da se skrsi nakon pola godine. Iverica se naravno ne moze usporediti sa drvetom, ali ako je dovoljno cvrsto i lijepo izgleda, briga me sto nije najbolje kvalitete i sto niej drvo, glavno da izdrzi svakodnevnu upotrebu. Ikea ima puno modernog i funkcionalnog namjestaja i treba samo dobro pregledati i znati sto se kupuje. Iste stvari od iverice se mogu naci i u Walmartu i drugim velikim prodavnicama i zna se da su to pristupacnije, jeftinije stvari, ali da i kvalitet nije u nekim slucajevima najbolji.

Ja sam bila ekstra zadovoljna svim stvarima iz Ikee za kucanstvo, znaci manje stvari poput kuhinjskih, posteljinom, dekorativnim stvarima, tepisicima i slicnim. Toga sam imala pun stan u makedoniji, sve preslatko, moderno i povoljno. Sluzilo me stvarno i da imam Ikeu ovdje opet bi si pola stana opremila njihovim stvarima. Naprosto poludim od srece kad sam u toj trgovini, neznam sta bi si prvo uzela.

Cesto se moze naci vrlo povoljnih stolova i stolica za kuhinju na Craigslist. To se moze naci za oko 100,200 dolara. Vjerujte to je jeftino ovdje. Noviji setovi su oko 400, i to je ''dobra'' cijena za trgovine. Zato treba istraziti od najjeftinijih do najskupljih trgovina cisto da se vidi kako se krecu cijene, a onda se prema mogucnostima odluciti za najbolju opciju.

Evo jos jednog primjera kako je Ikea bolno daleko i zato sam morala triputa vise potrositi za djecju posteljinu. Tamo se posteljina moze naci za 12 dolara, a ja preko Ebaya niti preko najjeftinijih trgovina nisam mogla naci nista ispod 40 dolara. Neko je prodavao ikeinu posteljinu preko ebaya ali je napumpao cijenu i stavio skup shipping, tako da sam bila strasno ljuta sto se posteljina u Ikei ne moze naruciti online i morala sam kupiti skupu posteljinu na Ebaya, jos uvijek jeftiniju nego u trgovinama.

kaneolopa
26.03.2009, 20:21
Ne slazem se da je u Ikei 99% stvari loseg kvaliteta. Ikea ima namjestaj raznih profila, cijene i namjene.

Niti smo mi divljaci pa mi je stolica pukla posle manje od mesec dana koriscenja, ovo govori dreamerns iz licnog iskustva jer smo dosta stvari pazarili iz ikea-e
Dosta stvari se deli za dz. preko craigs liste samo treba pratiti, mislim da neke stvari tipa tv stand stolovi i stolice mogu da se nadju za jako lepe novce ili za dz a ono shto je dzabe i bogu je drago :D

Zana
26.03.2009, 20:56
Ikea ovde i u Evropi nije isto. Ja radim u Furniture industriji....Ikea je na donjoj lestvici po kvalitetu. I – to je i jedini nacin da uspeju u Americi, jer ovde ima dovoljno kvalitetnog namestaja za one koji imaju dovoljno novca. Znaci jedini nacin da opstanu je da imaju drasticnije bolju cenu. Zbog toga je pomalo stradao kvalitet – i namestaj sklapate sami. Meni licno su USA Ikeine sofe, dvosedi etc odvratni. Ne svidja mi se stil, niti materijali od kojih su napravljene. Imam njihove stolove, stolice i kabinete i police za knjige i sa tim sam zadovoljna ali samo zato sto je antique style i puno drvo. Da imam svoju kucu znala bih gde da uzmem namestaj, pogotovo sto preko firme dobijam i do 80 odsto popust. Na zalost, kad se iznajmljuje stan uvek postoji mogucnost selidbe i onda se javlja problem proporcija i ostalog tako da mi se i ne trosi mnogo para za nesto sto mozda necu mocu da uglavim u novi stan. Spavacu sam kupila u tadasnjem Robinson's May na credit...nekoliko meseci nakon duseka (with frame).

Posteljine u Ikei su po mom misljenju odvratnog dizajna (sa sve tim odvratnim sarama, sta cu kad vise volim elegantno jednobojno) i sve je kao od sifona. Grubo, koncici vire na sve strane... Od svih jastuka koje imaju, samo je par modela napunjeno finim paperjem (takodje i jorgani) i tu po ceni nista nisu ispod Bath, Bed and Beyond kad upotrebis 20% kupon a imaju ekstra kvalitet. Sudje im je jeftino – ali opet meni je ruzno. Volim kod njih da odem kad mi treba nesto od sitnog namestaja, ali i nisam isla davno jer sam vec kupila ono sto mi je trebalo. Decje sobe su im interesantne, lepe i prakticne - koliko su kvalitetne nemam pojma. Kuhinje su im ok, ali su meni ipak lepse one u Home Depot u tom levelu cena.

Posteljine italijanske, elegantne i kvalitetne, od 350 do 600 thread count od egipatskog pamuka, mogu da se nadju u Ross za 20-40 dolara, queen i king size, ili california king. Jos su lepse i kavlitetnije u ekskluzivnijim radnjama. Tako da – izvini Stizeljeto, ali platiti $40 za Ikeinu posteljinu (ako sam dobro razumela) ne znam koliko je bas dobra investicija u USA.... Again - da ne bude zabune - to je samo moje misljenje.... svako radi kako misli da je najbolje i kakve mogucnosti ima. Znaci kad pricam o ovako necem, ja polazim od pretpostavke da je budget limited i da mora da se ulaze ekonomicno.

Ja o tome gde treba i moze da se kupi namestaj ne bih previse jer sve zavisi od licnog budzeta. Ja se nisam odmah skucila, jer sam imala malo drugacije prioritete. Sad hvala Bogu imam sve sto mi treba. Ne volim da skladistim u kuci samo zato sto je nesto in imati. Ako koristim – tu je. Ako ne koristim – i ne kupim. Tako na primer ja ne kupujem serpe u kompletima, vec kupujem one velicine koje koristim non stop. Zasto bih kupila nesto od 8 komada zato sto je jeftinije, kad samo dve od njih aktivno koristim? Ali zato serpu od 4 quarts koristim non stop - te shodno tome sam kupila kvalitetnu i kakvu mi odgovara. Isto tako i ostalo...

Dakle prioriteti: dusek da se lepo odmorite da sutra idete da trazite posao....auto da mozete da nadjete posao... za par bez dece – dva tanjira, dva pribora, dve soljice za kafu – to ce vam sve doneti prijatelji za dobrodoslicu. A ako ne, servisi u Ross su za 6 osoba $13. Set pribora je oko $30. Set steak nozeva i ostalog moze da se nadje za $20. Pa kad pocnete da pravite pare, onda trosite na ostalo. Najbitnije dodje sa stanom – a to je kuhinja. Treba vam sto da jedete – i to mozete od nekog da dobijete za pocetak. Plakar za stvari ima svaki stan, znaci i tu ste ok. Od namestaja na pocetku su meni bitnije druge stvari na koje treba da se da novac – usisivac jer vam je definitivno neophodan, tv (bilo kakav) i neophodni servisi (internet, telefon etc).

Opet, ako ste puni novca, javite mi se na private, pa cu vam reci gde koji show room da pronadjete u svakoj drzavi u USA... :grin::grin::grin:

stizeljeto
26.03.2009, 21:07
Neznam kolko se razlikuje evropska od americke Ikee. Ja sam kupovala u Grckoj i dosta sam komplicirana u vezi namjstaja, volim sto jeftinije ali ne stedim na kvaliteti. Isto tako se bavim unutrasnjim dekorom, jako mi je bitno da uzivam u tome sto kupim, uvijek vazem kvalitet i cijenu.

Nisam kupila Ikeinu posteljinu za 40 dolara. Djecja posteljina im je jako slatka i to sam planirala kupit. Ali posto nisam mogla online kupila sam posteljinu preko ebaya Eric Carle posteljinu za djecu. Nesto divno!!! I platila tri put vise nego bi platila u Ikei. Moj prvi izbor bi medutim bila ikea cisto da ustedim pare, ali posto nisam nasla, onda sam kupila drugi najbolji izbor po cijeni i kvaliteti.

Nisam do sada jos nikad bila u Rossu. Vidim da ima i posteljine i kucanskih stvari i cijene koje navodis su jeftinije nego u Walmartu, dakle isplati se istraziti. Mislila sam da se tamo prodaje samo roba. Sad cu definitivno ici pogledat sta imaju.

Zana
26.03.2009, 21:17
Ross je podeljen u departmane - definitivno imaju dosta stvari za kucu. Imaju i gluposti zaista - neke nepotrebne stvari koje ne znam ko kupuje i za sta im to treba u kuci... Ali peskiri mogu da se nadju kvalitetni (mora da se pregleda lepo, obavezno proveri etiketu koji je pamuk), posteljine isto i sudje... Malo su i oni utanjili zbog ove krize, ali ipak ima dosta i da se nadje. Case imaju isto lepe (obratite paznju na lead i ostala upozorenja, to je obicno note o nekoj od Propositions o zdravstvenoj bezbednosti)...

dreamerns
26.03.2009, 22:35
Najbolja stvar u IKEA je onaj njihov restoran. Nije uopste skup, a klopa je dobra :-)
Ne znam...nama je ta IKEA u Srbiji bila nesto...woow. Sada kada sam dosao ovde i video bio u istoj...ne da sam se razocarao, nego najstrasnije. Moguce da je ono sto kaze Zana u Evropi ipak kvalitet drugaciji u IKEA...pa zato. Nemojte me pogresno shvatiti, ja sam nasao u ikea veliki stakleni stocic za 20$....ima tamo povoljnih stvari solidnog kvaliteta, ali ko sto rekoh.....vecina je krs. Cak su neke stvari krsh, a skupe.

Marky
26.03.2009, 22:56
Ne možete tvrditi da je u Ikei sve katastrofa. U Ikei ima od jeftinog do skupog i kvalitetnog namještaja. Ako stolica dođe 5 dolara onda i ne može se očekivat da je vrhunska kvaliteta, ja sam imao od 15 dolara i dobro je drzala mojih 120kg i 2 metra. Najveća prednost je sto se sve moze kupit odjednom na jednom mjestu odmah ukrcat i odnijet doma (trodnevno slaganje necu komentirat). I s obzirom da mi je ovo 3 seljenje u 4 godine i to UK-HR-SAD-HR i sad nazad u SAD klincima kupim isti namjestaj i njima je odmah lakse.

Zana
27.03.2009, 00:11
Ma daleko od toga da je katastrofa...imam ja vazdan stvari od njih... Najludje mi je bilo kad sam shvatila da je medija set predvidjen za 60 lb a ja godinama drzala 200 lb :==D:

Doduse, cula sam da nesto krcka povremeno :bravo: ali traje, eno ga jos uvek na istom mestu...

Ikea je ok ako treba da budes "mobilan" odnosno ako treba brzo da se oslobodis stvari onda ti je nekako najlekse da se odreknes toga a da ti nije zao.... Svi u mojoj kompaniji imaju ponesto iz Ikea.

(ali su im sofe stvarno ruzne hihihihiihi)

steficacvek
27.03.2009, 00:23
Najbolja stvar u IKEA je onaj njihov restoran. Nije uopste skup, a klopa je dobra :-)

E svaka cast!!! Restoran je prva liga. Jeste da nema bas izbora ali ono sto ima, za male pare je super! Ja sam u bila u ruskoj IKEA i sve mi je izgledalo super. Doduse, namjestaj nisam kupovala niti zagledala previse, ali sam milion nekih sitnica nakupovala koje sam vukla nazad u BiH :grin:

Sloba_Kg
27.03.2009, 01:50
da li prave oni duswkw duze od 200cm?

kaneolopa
27.03.2009, 02:21
da li prave oni duswkw duze od 200cm?
Que? Ne razumem te mislis duseke ili jorgane ili sta ovde voledu da oversizuju pa ako nece po duzini po sirini ce sigurno da odgovara :D

Zana
27.03.2009, 06:00
E sad Slobo ne znam sta da ti kazem :nene: davno sam ja sa levo i desno presla na North i South (scenario - i tu skrenes levo: aaaaa moje levo ili tvoje levo hihihihihihi pa onda shvatis da im oznake nisu lude uopste), a sa 200 cm na queen i king... nemam pojma sta pitas grdan :nene: ako ti je problem sa visinom, pa jel ti stvarno mislis da ovde nema visokih muskaraca? Ima ovde mnogih od 6, 6.5 tako da come down. Eve da izmerim da izvines... brb

Queen je 60" x 80", sto je hmmmmm 152 cm x 203 cm
King je 76" x 80" (193 x 203)
a California King (pa ti vidi sad da li su kod nas niski :woohoo:) je 72" x 84" (183 x 213)
80" je duzina za sve sizes osim full i twin, a Ca King je oversized....

I da, dobronameran savet, ajmo lagano u lb i inches.... inace bude problem....

Amerikanac2009
27.03.2009, 17:08
Kad vec pominjes lb i inches (dodao bih i Farenhajte), meni prave veliki problem kao i onaj oz.(valjda za tecnost). Ima li neka jednostavna fora za preracunavanje ili se mora uciti vremenom.... Hvala

dreamerns
27.03.2009, 17:15
Kad vec pominjes lb i inches (dodao bih i Farenhajte), meni prave veliki problem kao i onaj oz.(valjda za tecnost). Ima li neka jednostavna fora za preracunavanje ili se mora uciti vremenom.... Hvala

Za sve imas foru, osim za Farenhajte....tu moras tablicu uciti, jer je formula uzasno komplikovana.
Generalno, mere su im sulude, sto cak i sami ameri priznaju. U tim merama nije sve na 10 kao kod nas (100cm == 1m). Ovde ti je npr 16 oz == 1lb, pa onda 32 farenhajta im je 0 stepeni. Sa tim merama su ko englezi, moraju biti drugaciji od celog sveta.

dreamerns
27.03.2009, 17:16
Ne možete tvrditi da je u Ikei sve katastrofa. U Ikei ima od jeftinog do skupog i kvalitetnog namještaja. Ako stolica dođe 5 dolara onda i ne može se očekivat da je vrhunska kvaliteta, ja sam imao od 15 dolara i dobro je drzala mojih 120kg i 2 metra. Najveća prednost je sto se sve moze kupit odjednom na jednom mjestu odmah ukrcat i odnijet doma (trodnevno slaganje necu komentirat). I s obzirom da mi je ovo 3 seljenje u 4 godine i to UK-HR-SAD-HR i sad nazad u SAD klincima kupim isti namjestaj i njima je odmah lakse.

Ja za 15$ stolicu nisam video, ali jesam video za 100$ plasticnu stolicu.

Sloba_Kg
27.03.2009, 17:18
Eve da izmerim da izvines... brb

Queen je 60" x 80", sto je hmmmmm 152 cm x 203 cm
King je 76" x 80" (193 x 203)
a California King (pa ti vidi sad da li su kod nas niski :woohoo:) je 72" x 84" (183 x 213)
80" je duzina za sve sizes osim full i twin, a Ca King je oversized....

I da, dobronameran savet, ajmo lagano u lb i inches.... inace bude problem....

Pa na tom Californi king bi mi mozda ne bi visile noge... mozda

Sloba_Kg
27.03.2009, 17:23
Za sve imas foru, osim za Farenhajte....tu moras tablicu uciti, jer je formula uzasno komplikovana.
Generalno, mere su im sulude, sto cak i sami ameri priznaju. U tim merama nije sve na 10 kao kod nas (100cm == 1m). Ovde ti je npr 16 oz == 1lb, pa onda 32 farenhajta im je 0 stepeni. Sa tim merama su ko englezi, moraju biti drugaciji od celog sveta.

Ali na svakom proizvodu (uglavnom) pisu i cm i grami i sl
Sto se temperature tice tu se ne brini do 90 farenhajta
Preko toga je vruce.
Ko sto neko rece ispod 32 farenhajta je minus i tako
Generalno lako se nauci

stizeljeto
27.03.2009, 17:35

Ja sam si kupila onu Purex casu sa oznakama, imas Oz. imas dcl, cups i sve one 3/4 cup i slicno. Nisam praveci recepte trebala ici online da si izracunam, otkad imam to, mada ima hrpa stranica za takve stvari, cooking conversion ili tako upises i dobijes stranice koje preracunavaju.

Jedino za sta idem je kad mi pise temperatura pecnice, onda se odem podsjetit, ali i to se s vremenom zapamti :)

U goodwillu sam si za dva tri dolara kupila vagu koja ima lbs i kg. tako da i to vise nije problem za nas kuharice :)

27.03.2009, 17:44
a za temperaturu tj farenhajte, ako je 58, to je 58-32=26 i to onda podelis sa 2 i eto ti celzijusi :-) 26:2=13 precizno je 14 kad konvertujes, ali ovo je dobro za otprilike dok se ne nauci... ja sam jedva u osnovnoj naucila pretvaranje i merenje a tek sad, huuuuh! nema logike meni ovde nista..

Zana
27.03.2009, 17:54
Ne treba ti conversion (inace je (F-32)x5/9).... treba da dobijes osecaj... kao na primer kad tamo kazes "Uh sto je bilo vruce juce, mora da je bilo preko 30" i to ti je ono kao iskustvo i komparacija - tako isto i ovde dobijes osecaj da li je preko 90 ili 80 ili sto god... Znaci dodje vremenom. Ja sam dugo imala problem sa visinom, ali je i to nestalo posle odredjenog vremena. Inace se science ovde studira isto kao i kod nas... pa je i Amerikancima cudno m/s i C ali nauce. Iako je lakse deliti sa 100 i 1000 - oni su drugacije naviknuti...Tako i za kuvanje... kako tamo naucis da koru od belanaca za tortu ne treba da peces na jakoj temperaturi, vec je vise susis - tako i ovde naucis na koliko F treba rerna da bude. Ne ucis napamet - dobijes osecaj tokom vremena.

dreamerns
27.03.2009, 18:54
Ne treba ti conversion (inace je (F-32)x5/9).... treba da dobijes osecaj... kao na primer kad tamo kazes "Uh sto je bilo vruce juce, mora da je bilo preko 30" i to ti je ono kao iskustvo i komparacija - tako isto i ovde dobijes osecaj da li je preko 90 ili 80 ili sto god... Znaci dodje vremenom. Ja sam dugo imala problem sa visinom, ali je i to nestalo posle odredjenog vremena. Inace se science ovde studira isto kao i kod nas... pa je i Amerikancima cudno m/s i C ali nauce. Iako je lakse deliti sa 100 i 1000 - oni su drugacije naviknuti...Tako i za kuvanje... kako tamo naucis da koru od belanaca za tortu ne treba da peces na jakoj temperaturi, vec je vise susis - tako i ovde naucis na koliko F treba rerna da bude. Ne ucis napamet - dobijes osecaj tokom vremena.

Slazem se za taj osecaj. Medjutim, ja sam sreo dosta amera koji otprilike znaju nase mere...jednostavno, tesko je ignorisati ceo svet. Fakat je da su njihove mere neprecizne u mnogo cemu.
Jedan primer je da ameri nisu imali meru za tecnost ispod galona :-) Znaci...imas galon, i imas ispod galona. E sada, posto domacice nisu kuvale za 100 ljudi, bile su im potrebne preciznije mere da bi znale kako da ponove recept. Onda su uzimale solje, kasicice, kasike i sl. i na taj nacin merile. Generalno i dan danas se tako radi, sto meni licno deluje dosta prakticno. Imas lepo da kupis set merilica (od solje, do osmine kasicice)....i sa tim tuces. Svi recepti su im tako napisani (one cup of flour, two table spoons of oil, etc). Mnogo bolje nego kod nas sa miligramima i gramima i stalno moras da se hvatas vage, i merilice za tecnost...pa onda ako je kriva podloga netacno meri i sl. Ovde zgrabis ovaj set i samo furas :-)

Leona
28.03.2009, 14:31
Ja i njihove mjere smo dva razlicita svijeta.
Tesko kontam to skroz, ali polako bit ce vremena

Sloba_Kg
29.03.2009, 17:56
Evo nasao sam jedan sajt tj.firmu koja vrsi rentiranje namestaja (to za one koji ce imati extra love u pocetku, ako ima takvih) a cene su im po meni iznenadjujuce jeftine.

http://www.cort.com/index

U principu mozda ce nekome da znaci pa rekoh da ostavim link, a i da se vratimo na temu

Zana
29.03.2009, 19:13
Slobo? Odakle ti dosla ta ideja?

Cort Furniture Rental je nas vendor i nije bas da su jeftini, a i ne verujem da bi ti rentali (https://furniture.cort.com/customer_service/home_credit_application.cfm) namestaj. Njihova glavna delatnost je rentanje office furniture i imaju exclusive housing solutions....

Namestaj rentaju businesses koji ne planiraju da ostanu na istoj lokaciji nakon isteka lease i bogatiji executives koji privremeno poslom dodju u neki grad...

Ne znam odakle ti ideja, niko od nas "malih, normalnih" ljudi nisam cula da renta namestaj....:grin::grin: E sad ako hoces, imam ja raznih rental kompanija u sistemu ako si zainteresovan:1081::1081:

stizeljeto
30.03.2009, 20:57
Ni meni se rentanje ni malo ne svida niti mi ima smisla. Najbolje ko nema para na garage sale, rentanje bilo kakvog tipa je bacanje novca, a u slucaju namjestaja nije uopce rentabilno. Mada po gradu vidim neke reklame tipa Rent to Own, moze se rentat od tehnike do namjestaja, ali mi nije jasno o cemu se radi i kome bi se to isplatilo.

Sloba_Kg
30.03.2009, 21:13
Slobo? Odakle ti dosla ta ideja?

Cort Furniture Rental je nas vendor i nije bas da su jeftini, a i ne verujem da bi ti rentali (https://furniture.cort.com/customer_service/home_credit_application.cfm) namestaj. Njihova glavna delatnost je rentanje office furniture i imaju exclusive housing solutions....

Namestaj rentaju businesses koji ne planiraju da ostanu na istoj lokaciji nakon isteka lease i bogatiji executives koji privremeno poslom dodju u neki grad...

Ne znam odakle ti ideja, niko od nas "malih, normalnih" ljudi nisam cula da renta namestaj....:grin::grin: E sad ako hoces, imam ja raznih rental kompanija u sistemu ako si zainteresovan:1081::1081:

Pa nije bas da sam zainteresovan ali sam slucajno naisao na baner trazeci razne rent.com i druge sajtove pa eto, ko moze i ko ne bi da zivi u praznom stanu a pri tom ne poznaje eriju tj.nema nikog svog tamo. Eto za to sam mislio da je korisno. A ako bude trebalo, naravno da cu te kontaktirati, mada je meni i Jeleni potrebno da imamo gde da prespavamo i to je to za pocetak.
A za sve ostalo cemo naci varijantu da kupimo, nadam se :)

xeg
18.04.2009, 13:18
Ovde ima strasno puno namestaja koji poklanjaju ili prodaju jako jeftino ali svi traze da dodjete po njega sami eventualno ce vam pomoci oko utovara. Ima oglasa ljudi koji vrse usluge prevoza a ja sam nasao 2 meksikanca koji ce ici sa mnom po namestaj po ceni od $10/h. Nikako ne stizem da to obavim ali videcemo danas posle posla. I dalje nam je jedini namestaj u stanu vazdusni krevet, poklonjeni TV, CD/radio i stona lampa a srecom je kuhinja kompletna. Ma bice svega, samo polako.:;D:

steficacvek
18.04.2009, 13:23
Ma dajte nam vise neki novi post ili bar nove slicice, kriziramo vec kao sto Zana rece ... :grin:

xeg
18.04.2009, 13:31
Ma sve cekamo taj namestaj da resimo, bar delimicno pa smo cim stignemo na oglasima i uvek iz nekog razloga odustanemo. Evo bice danas, radimo krace pa cu nesto stici da kucnem a bice i malo slicica. A problem sa netom nismo resili... i ne nameravamo jer ako trazimo kablovski net videce da imamo besplatnu kablovsku TV :;D: mada... nije besplatno, sigurno neko to placa a za internet blagosiljamo komsiju koji nije zatvorio bezicni ruter:naughty: pa kad oslabi i nije mu za zameriti.

stizeljeto
18.04.2009, 15:51
Joj, ucite na tudim greskama, umjesto u Walmart po kucanske sitnice (vilice,zlice, tanjure i slicno) obavezno idite u Ross. ja sam mislila da se tamo prodaje samo odjeca, a ono pravo otkrice (preko Zane), izvor stotinu cudesa, da sam znala isla bi si kupit tamo posteljinu, kuhinjske krpe, lonce, tanjure, bestek, sto drugih sitnica sto zivot znace. Mikser imate u Walmartu za sest dolara i radi savrseno.

Iva je sigunro luda od srece sto ce morat opremiti stan iznova :)

19.04.2009, 17:51
Hahahhaahahahh, ziveo komsija :-) ljudi ja iskreno jedva cekam da pocnemo sami da zivimo i da budemo prinudjeni da se snalazimo i trazimo mixer jeftiniji od 10$. Do sada smo ustanovili da je sisanje katastrofa lose i skupo, pa smo u wallmartu uzeli masinicu za 10$. Da li treba da napominjem da mi je muz sada osisan na maltene celavo :-) upropastila sam ga!!

Sloba_Kg
19.04.2009, 21:44
Hahahhaahahahh, ziveo komsija :-) ljudi ja iskreno jedva cekam da pocnemo sami da zivimo i da budemo prinudjeni da se snalazimo i trazimo mixer jeftiniji od 10$. Do sada smo ustanovili da je sisanje katastrofa lose i skupo, pa smo u wallmartu uzeli masinicu za 10$. Da li treba da napominjem da mi je muz sada osisan na maltene celavo :-) upropastila sam ga!!

A ja lepo ostavio adresu mog druga frizera iz chicaga (ne znam koliko vam je blizu) pa lepo da vas osisa...

sunshine
20.04.2009, 03:25
Mikser imate u Walmartu za sest dolara i radi savrseno.

Iva je sigunro luda od srece sto ce morat opremiti stan iznova :)

Priznajem da sam bila malo tuzna zbog namestaja koji smo ostavili i nekih nasih stvarcica :smrc: ali sada vidim da su ovde mogucnosti mnogo vece :grin:

Danas sam kupila mikser u Targetu za $6.99 i ima cak pet brzina... i sve rade:;D:

20.04.2009, 19:29
Hahahhaha, sve rade :-) i ako nadjes bolji- taj mozes da vratis :)

Slobo, mi smo na cirka 4h voznje od Chicaga, nisam sigurna da se isplati skoknuti na sisanje?! Kakav je to stres shishati muskarca, katastrofa!

xeg
22.04.2009, 12:47
Kakav je to stres shishati muskarca, katastrofa!

Evo sinoc i mi kupili neku masinicu na SALE za $10... a o stresu... auuu verujem da je obostrani:nene:

Vangelistexas
25.10.2012, 00:28
Pokrecem temu ponovo da bi ljudi koji bi se eventualno useljavali u stanove dobili svaku vrstu pomoci od ljudi koji su ili vec tamo ili imaju predstavu o tome kako je sa stanovima:

Naime, ja svakako planiram da iznajmim stan, i raspitao sam se oko potencijalnih stvari u stanovima, te cu potvrditi ono sto je Zana napisala na prvoj strani ove teme: stanovi uglavnom dolaze sa kuhinjama i ormarima, tako da je tu sve obezbedjeno. Konkretno, ono sto u stanovima postoji jeste: mikrotalasna, frizider, masina za pranje sudova, sporet/rerna, sudopera, kao i venecijaneri i osvetljenje :) Za sve ostalo se ide u kupovinu. Voleo bih da neko od novijih clanova i onih koji su u skorije vreme otisli napisu nesto za nas kako i gde jeftinije da prodjemo, gde da uglavnom trazimo, i sta da trazimo. Konkretno, iskustva sa: kupovinom kreveta, lampi, posudja, trpezarijskih stolova, usisivaca i slicno :)

mikiSA
25.10.2012, 00:44
Vidi kolega, imas dvije opcije kad iznajmljujes stan: namjesten/furnished ili nenamjesten /unfurnished.
Evo kod mene je npr dosao furnished (1 bdr): znaci pored osnovnog: masine za sudje, frizidera, sporeta dobila sam i sto i dvije stolice, u dnevnoj sobi kauc sa jos jednom foteljom, tri mala stolcica, dvijelampe na njima, u spavacoj krevet, jos jedan nocni stolcic, lampa na njemu, onda dresser (sa 5 ladica) i jos jedan sa 3 ladice, built in closet.

Ako bi radije nenamjesten evo par savjeta: ako si u gradu koji ima univerzitet, koledz pogledaj sa njihovim YMCA, ja sam bas volontirala za DUMP and RUN Sale i gledala cijene kauc (trosjed), dvosjed i fotelja sve za $70. Dan kasnije sve je bilo half off, a drugi dan nakon 2 pm sve je bilo FREE. (Da nisam imala namjesten stan uzela bih si set ovih kauca jer su bili samo godinu dana stari, izgledali novi (jedan veliki realtor je donirao preko 50 kompleta ovih : radili zamjenu namjestaja u svojoj zgradi i donirali "stare" nama)
Onda pogledaj u second hand stores: kod nas ovdje ima REhabitat (Habitatfor Humanity) koji imaju svoju prodavnicu i prodaju sve, YMCA skuplja donacije u namjestaju, posudju, knjigama, ma svemu od studenata i onda to prodaje u dva dana.
Goodwill je second hand store, a i Salvation Army.
Ljudi ovdje ostavljaju svoj stari namjestaj na ivicnjak/CURB? i to je onda slobodno za uzeti. Ili na Craigslisti imas Free sekciju, pa ko se prvi javi dobije.
Yard sales su isto dobra opcija, ali za to moras imati auto, neke lokacije su predaleko za voznju busem.
Eto, nadam se da sam pomogla bar malo.

Pokrecem temu ponovo da bi ljudi koji bi se eventualno useljavali u stanove dobili svaku vrstu pomoci od ljudi koji su ili vec tamo ili imaju predstavu o tome kako je sa stanovima:

Naime, ja svakako planiram da iznajmim stan, i raspitao sam se oko potencijalnih stvari u stanovima, te cu potvrditi ono sto je Zana napisala na prvoj strani ove teme: stanovi uglavnom dolaze sa kuhinjama i ormarima, tako da je tu sve obezbedjeno. Konkretno, ono sto u stanovima postoji jeste: mikrotalasna, frizider, masina za pranje sudova, sporet/rerna, sudopera, kao i venecijaneri i osvetljenje :) Za sve ostalo se ide u kupovinu. Voleo bih da neko od novijih clanova i onih koji su u skorije vreme otisli napisu nesto za nas kako i gde jeftinije da prodjemo, gde da uglavnom trazimo, i sta da trazimo. Konkretno, iskustva sa: kupovinom kreveta, lampi, posudja, trpezarijskih stolova, usisivaca i slicno :)

Vangelistexas
25.10.2012, 01:16
Vidi kolega, imas dvije opcije kad iznajmljujes stan: namjesten/furnished ili nenamjesten /unfurnished.
Evo kod mene je npr dosao furnished (1 bdr): znaci pored osnovnog: masine za sudje, frizidera, sporeta dobila sam i sto i dvije stolice, u dnevnoj sobi kauc sa jos jednom foteljom, tri mala stolcica, dvijelampe na njima, u spavacoj krevet, jos jedan nocni stolcic, lampa na njemu, onda dresser (sa 5 ladica) i jos jedan sa 3 ladice, built in closet.

Ako bi radije nenamjesten evo par savjeta: ako si u gradu koji ima univerzitet, koledz pogledaj sa njihovim YMCA, ja sam bas volontirala za DUMP and RUN Sale i gledala cijene kauc (trosjed), dvosjed i fotelja sve za $70. Dan kasnije sve je bilo half off, a drugi dan nakon 2 pm sve je bilo FREE. (Da nisam imala namjesten stan uzela bih si set ovih kauca jer su bili samo godinu dana stari, izgledali novi (jedan veliki realtor je donirao preko 50 kompleta ovih : radili zamjenu namjestaja u svojoj zgradi i donirali "stare" nama)
Onda pogledaj u second hand stores: kod nas ovdje ima REhabitat (Habitatfor Humanity) koji imaju svoju prodavnicu i prodaju sve, YMCA skuplja donacije u namjestaju, posudju, knjigama, ma svemu od studenata i onda to prodaje u dva dana.
Goodwill je second hand store, a i Salvation Army.
Ljudi ovdje ostavljaju svoj stari namjestaj na ivicnjak/CURB? i to je onda slobodno za uzeti. Ili na Craigslisti imas Free sekciju, pa ko se prvi javi dobije.
Yard sales su isto dobra opcija, ali za to moras imati auto, neke lokacije su predaleko za voznju busem.
Eto, nadam se da sam pomogla bar malo.

NARAVNO! ovakve postove sam hteo da vidim :D hvala mikiSA, ovo je za sve nas gustere lepo uputstvo! Neka se slobodno i ostali jave sa svojim iskustvima :) Ja cu biti u Austinu, Texas, tako da je opste poznato da je bas u njemu jedan od najpoznatijih univerziteta u Americi :)

milosx
04.11.2012, 04:45
Mi smo ovih dana presli u drugi stan pa smo kupovali namjestaj http://njujorker.blogspot.com/2012/11/kupovina-namestaja.html

A sto se tice uzimanja namestaja sa ivicnjaka, u NY nije zakonito jer iznosenjem postaje vlasnistvo grada. Prosle sedmice sam slusao price o ljudima koji su isli u zatvor zbog uzimanja bacenog namestaja. Neobicno, jer NY ima problem sa smecem a ne daju da im neko za dz raskrci ulicu malo.

vuxanne
04.11.2012, 14:46
Ja sam za prvu noc ponela duseke za plazu na naduvavanje iz Srbije posto smo dosli posle ponoci. Sutradan sam otisla u Walmart i kupila bracni krevet na naduvavanje koji smo koristili prvih meseci. A pukli smo bili oko 2000 dolara da opremimo stan svim stvarima od kompjutera, slusalica, do ostalih svih mogucih stvari vezanih za pokucstvo.Sav namestaj smo kupili na garage sale-sovima kojih ima po gradovima.