PDA

View Full Version : Phoenix, Arizona

azhighlander
04.05.2009, 22:17
Arizona, po meni jedan od naj autentičnijih delova SAD, parče onog starog, dobrog divljeg zapada, gde je sve moguće...

:pucpuc2:

steficacvek
05.05.2009, 08:03
E to se traži :D
Jesi li ti trenutno nastanjen u Arizoni ili posjećuješ?
Imam toliko nekih pitanja, ne znam ni odakle da počnem ... Kakav je život u Phoenixu, osjeća li se kriza previše? Šta je najzanimljivije za vidjeti/raditi? Samo piši :)

I kaži mi molim te, koliko je stvarno gadno to ljeto u Az? :D

Edit:
Ja sam opet brzopleta kao i obično ... Sad sam ponovo pročitala tvoj post i vidim da si bio 6 mjeseci u Az. Ali svejedno, napiši štagod o iskustvima :)

azhighlander
05.05.2009, 11:02
U pravu si, trenutno sam u Nišu, što zbog porodičnih obaveza što zbog iščekivanja prve koverte. :smrc: Ali nadam se da ćemo pozeleneti! :==D:

Što se tiče krize koja tebe brine, ja iskreno mislim da je to užasna, veštačka tvorevina finansijskih institucija u cilju zamajavanja običnog naroda planete Zemlje. Ko zna nešto da radi tj. ima neki zanat u rukama neće crći gladan nikad. Phoenix je inače megalopolis sa skoro 5 miliona stanovnika sastavljen iz nekoliko manjih mesta, što bi mi rekli opština, ali ako neznaš gde si tačno nećeš primetiti prelaze, jedino po policijskim kolima koja se razlikuju... Inače najopasniji policajci su oni u Glendale-u, ništa ne praštaju, dok su najtolerantniji oni u centru Phoenixa (mislim na saobraćajne prekršaje), ja nisam imao nikakvih problema ali neki članovi porodice jesu...
Kad je vreme (atmosfersko) u pitanju, moraš biti spremna da nosiš vodu sa sobom svuda jer je vlažnost vazduha neverovatno mala. Ja sam doživeo vlažnost vazduha od samo 3% i osećaj je neverovatan, znojiš se a nisi mokar. Zimi temperatua je najniža oko nove godine i retko pada ispod nule. Kada ode i koji stepen u minus, a nikada ispod -2, opšta je panika jer je velika šansa da pomorandže i limun izmrznu. Koliko znam par pahulja su videli pre pet godina. Leti temperature idu i do 45 - 50 stepeni celzijusa uz monsunske kiše u periodu od 15. juna do 15. oktobra ali zbog opštih klimatskih promena i taj period je u zadnje vreme podložan korekciji. Kiša pada uglavnom u proleće kada pustinja ozeleni i to je predivno videti i doživeti.
Da ne bih sve strpao u jedan post ti pitaj šta te interesuje, biće mi drago da odgovorim i pomognem koliko mogu. :;D:

steficacvek
05.05.2009, 13:38
Ma to i ja kontam. Ko ima stav i ko hoce da radi, i moze. Ako nista, barem me optimizam drma.
Sto se tice dijela grada, kakav je Glendale? Ja cu biti negdje otprilike Glendale/West central, nisam bas sigurna u koji dio spada :) I zasto je policija tako zeznuta? Ako napravis prekrsaj ili znaju da gnjave i za sitnice? Kad smo vec kod policije, kakva je stopa kriminala? Onako iz prve ruke, koliko ste se stvarno osjecali sigurno?

Bas si me obradovao s tim da temperature ponekad mogu otici i u minus. Ja selim u najgore vrijeme, taman kad vrucine pocnu. Imam sliku da necu moci izaci na otvoreno cak ni navece, zbog vrucine ... Nadam se da grjesim, jer u suprotnom ako budem 3 mjeseca zatvorena u kucu/auto/t.centar/stagod ...

Sta vam je inace najzanimljivije bilo u Phoenixu? Je li dosadan grad, moja percepcija je pustinja i kuce od sperploce :smrc:
:grin:

Ako imas koju fotkicu, slobodno stavi :D

azhighlander
05.05.2009, 22:39
Vi žene i vaši strahovi... :eek:

Aman zaman, ne obraćaj pažnju na sitnice...
Policija je opasna u smislu da gotovo nikako ne praštaju saobraćajni prekršaj, pogotovo prekoračenje brzine. Za druge kriminalne radnje su haos strogi i uopšte nisu blagi ali moraš da znaš da je u Arizoni nabavka i nošenje oružja potpuno slobodno tj. ne treba ti nikakva dozvola. Ono što je moja preporuka je da dok voziš kola nosiš tamne naočari jer kontakt očima u određenim situacijama u saobraćaju može da bude vrlo opasan (pojedinci imaju kratak fitilj i odmah potežu cevi raznih dužina). Pucnjava tog tipa je gotovo uobičajena svakodnevna stvar, ali s obzirom na veličinu grada mala je šansa da sve to doživiš. Samo vozi umereno brzo, drži odstojanje i bez nervoze, što ja kažem, žuri polako.

Inače glavna faca je šerif Džo Arapajo i njegove specijalne jedinice za borbu sa ilegalnim imigrantima. Stalno pravi akcije po raznim blokovima i hapsi ilegalce. Ima dva ogromna kamiona, šlepera, koje je prepravio u komandni centar i jedinicu za obradu subjekata. Što u prevodu znači da ilegalci uđu na jedan kraj prikolice i na drugi izađu kompletno kriminalistički obrađeni uključujući i DNK. Nedeljno hapse na stotine ilegalaca i vraćaju ih u Mexico ali se oni vraćaju u još većem broju.

Što se kriminala tiče mislim da je vrlo sigurno. Naravno postoje delovi grada gde nebi trebalo zalaziti ali to je u svakom većem gradu isto. Poželjno je pogotovu noću, da ako vidiš policijski helikopter oko tebe sa upaljenim reflektorom, i čuješ ili vidiš policijska kola, uđeš u kuću i zaključaš vrata dok ne prođe gužva jer sigurno nekog jure. To je jako retko ali da znaš i to.

Toliko za sada, malo pravim pauzu. Stefka pitaj šta te još interesuje a u sledećem nastavku da pišem o arhitekturi i braon boji.

steficacvek
05.05.2009, 23:03
Hehehehehe, nisu strahovi vjeruj. Iskljucim se ja lako iz toga, uspjevam nekako. Ali kad smo vec na toj temi, pa da pitam :)
Znam to za oruzje, jebiga... Nesto s cim se moram pomiriti, pa hajd. U zadnje vrijeme sam citala nesto o ratovima bandi u Phx, do tad nisam ni razmisljala previse o kriminalu. Sa druge strane, sreca pa je sunca na pretek, pa su naocale obavezan detalj :D

Hvala za info, kad jos nesto padne na pamet pitacu ne brini. A ti slobodno pisi kako se cega sjetis, ima ko da cita :D

Sloba_Kg
06.05.2009, 18:33
Što u prevodu znači da ilegalci uđu na jedan kraj prikolice i na drugi izađu kompletno kriminalistički obrađeni uključujući i DNK. Nedeljno hapse na stotine ilegalaca i vraćaju ih u Mexico ali se oni vraćaju u još većem broju.

samo da ne pocnu da se vracaju sa novim virusom... :)

steficacvek
27.05.2009, 20:21
Pozdrav drugari. Da napisem i ja koju sa ove strane. Samo sam stravicno nenaspavana, to je lose, ostalo sve je super do sad.

Putovala sam iz Sarajeva, preko Zagreba i Londona. Moram reci da je Heatrow najbolji i najimpresivniji aerodrom na svijetu, naravno od onih koje sam ja vidjela :)

Onda direktno London-Phoenix, 10.5h leta. Let je bio izuzetno ugodan, ali brate smor. Jos noc prije nisam spavala skoro nikako, pa me bas dotuklo. Fino su nas nahranili i napojili, zaista nemam nikakvu primjedbu. Pored mene su sjedili jedan cikica iz Londona i jedna djevojka iz Njemacke i super smo se ispricali, zezali, bas je bilo ugodno sa njima. Zadnjih pola sata kako je krenulo spustanje, upadali smo u zracne dzepove svako malo, a ja nenaspavana i gladna mislila sam da cu dusu ispovracati.

Kad smo sletjeli, malo poljevanja vodom i opet kao nova. U avionu se popunjava obrazac koji je Land naveo, o prijavljivanju na carinu. S tim da je meni stjuardesa dala i formular za posjetioce sa vizom u pasosu i morala sam je ubjedjivati da meni to ne treba, jer viza koju imam je imigrantska. I bila sam upravu, ne dajte se zbuniti. Nisam nista prijavila, citam da je land prijavio caj. Meni to nije ni palo na pamet, iako sam caj imala u torbi. Samo sam prijavila $70 dolara poklona i to je to.

Pilot nas je upozorio da prvo idemo po kofere pa onda pasoska kontrola, medjutim nije bilo tako. Prvo nas je kontrola docekala. Ja sam isla u red US citizens and residents. Neki jako fin i veseo ciko me je docekao. Ispricali se, cestitao mi na lutriji, uslikao me i cijelo vrijeme me zvao Batgirl jer sam imala Batman majicu. Onda me odveo u neku odvojenu sobu gdje je vec 2 ljudi sjedilo i cekalo. Tu su bila dva policajca i skroz je djelovalo kao da cavrljaju i nista ne rade. Poslije su usli jos neko 2 i za njima neka zena koja je rekla njima prvenstveno da bi trebali prvo uzeti kofere da ih ne pokupe u lost and found ako se zadrzimo. Onda sam i ja otisla, uzela svoje kofere i vratila se nazad u cekaonicu. Kad sam dosla na red, opet me docekao Batgirl ciko, samo sam se potpisala, dala otisak kaziprsta. Pitao me je li ona navedena adresa ona na kojoj cu biti duze, jer ce oni tamo poslati GC. Isto tako mi je rekao da ce to biti kroz tri mjeseca najvjerovatnije, a za to vrijeme da meni viza u pasosu predstavlja Green Card i da vec sutra ako hocu mogu putovati i vratiti se sa tim bez problema. A SSN broj mogu da trazim vec sutra. I to je bilo sve. Onda carina. I tu su bili jako ljubazni, zamolili su me ako ne smeta da prodju koferi rendgen opet, za minutu je i to bilo gotovo. I to je to. Poslije toga sam kao sumanuta trcala vani i napokon docekala najdrazi zagrljaj i poljubac :1072: i jos uvijek sam na 7 nebu od istih ... :inlove:

Eto toliko o letu, cujemo se mi svakako uskoro

bibi
27.05.2009, 20:53
stefice, zelim ti sve najbolje!

a, mogla bi i ti blog :grin:

azhighlander
27.05.2009, 21:22
BRAVO!!!! :bravo:

Kad prodje medeni mesec napisi nesto... :1072:

Taji
28.05.2009, 06:53
O stefice, pa ja nisam ni znala da ces ti tamo pravac sa aerodroma na medeni:grin::1072::1081:
Prvo se ti nama dobro odmori i nauzivaj:obrva:pa mogla bi onda i ti otvoriti blog (ne smeta, ne smeta) pa da nam se raspricas a mi da citamo i uzivamo:bigkiss:
Sretno i tebi u osvajanju tih nasih amerika:beer:

wingreen
28.05.2009, 06:58
Cestitam Stefice, svako dobro ti zelim! :bravo:

moni
28.05.2009, 08:21
Pa nasa Stefica je zasuta:1081::bigkiss:.
Srecno.

Lande puno srece i naravno dollar-a.

dreamerns
28.05.2009, 14:41
Hehe....cestitam stefice...jedva cekam da cujem prve utiske.
Jeli ljudi, vidim vas sve slikaju...ja ne mogu da se setim da su mene slikali uopste :-)

wrath:of:the:lich:king
28.05.2009, 16:44
mene nisu slikali, ali nosioca GC jesu.
Stefi uzivaj :-) i naravno- blog?!!

Gringo
31.05.2009, 19:23
Stefi, samo da ti pozelim sve najbolje u novom zivotu. U petak uvece sam ti bio u Zenici- sve je na svom mjestu, politicari se prepucavaju kao i ranije, kisa pada...Znaci, ne propustas nista! Uzivaj, i nastavi da se javljas, nemoj nas sad zaboraviti :grin:

steficacvek
01.06.2009, 18:57
Gringo hvala ti puno! Steta sto nisi ranije svracao u Ze, da proslavimo GC :D
Hvala ti za vijesti iz Zenice, lakse mi je sada :grin:

Taji
02.06.2009, 15:36
Gringo hvala ti puno! Steta sto nisi ranije svracao u Ze, da proslavimo GC :D
Hvala ti za vijesti iz Zenice, lakse mi je sada :grin:

E stefice, a sto ja jos uvijek volim Zenicu:inlove:, samo da znas koliko...70', 80'..najljepse godine moje mladosti su bile protkane cestim odlascima u posjetu rodbini....ostao mi je joj u sjecanju Medo i Phoenix kafici, Kamberovic, privatne zurke do zore.....koja je to raja bila u to doba...e zeljo moja pusta...svi k'o jedno:1072:

steficacvek
24.07.2009, 22:04
Posto nam je forum malo utihnuo, a i ja nikako da se nakanim otvoriti blog, da vam napisem mali update iz AZ. Inace, nek se zna da iako ne postam tako cesti vise, forum posjecujem svakodnevno i pratim nova desavanja :)
Uglavnom u Phoenixu je trenutno najgore vrijeme. Temperature su oko 45 svaki dan i bukvalno ne mozes nigdje da mrdnes, osim po zatvorenim prostorima. Eh sad meni je tu problem i sto se svaki put smrznem gdje god da odem koliko je hladno i koliko klime rade. Stvarno ne znam kako su se ovi ljudi navikli i ostaju zdravi pored toga. Kino mi je bilo najbolnije iskustvo, sad vise ne idem bez jakne i farmerki u kino. A koji toplotni sok dozivim kad izadjem, to je nevjerovatno! Zato svi govore da je ostali dio godine prelijep i da se isplati izdrzati ove temperature zbog uzivancije poslije. To cu tek da vidim pa vam javim. Grad ko grad je prilicno rasprostranjen i velik. Ali bas americki i umjetan. Meni se jako svidjelo sto ima bas puno zelenila. Jeste da se vidi da je sve to umjetno, ali s obzirom da smo u pustinji, sve zeleno mi je super. Najvise mi se ne svidja sto grad nikako nije za pjesake, cak ni downtown. Ima nekih dijelova gdje je fino prosetati ali dozivljaj je kao da si u zatvorenom kompleksu izmedju zgrada i setaj. Svidja mi se opet sto ima mnogo jezera i super mjesta za hiking, pa cemo i to isprobati dok zahladni.
Kriza je prilicno pogodila Phoenix, narocito zato sto je housing market ovdje bio prilicno jak, ako ne i najjaci, tako da je sad i najvise foreclosures. Neki dan je veliki lanac supermarketa najavio bankrot i jos 1000 zaposlenika ostaje bez posla. Ja nemam licnog iskustva jer jos nisam ni pocela traziti posao. Dragi je opet imao nekih problema sa zdravljem, tako da smo fokusirani na to. Uostalom sada je prioritet da on bude bolje pa na druge stvari i ne obracam paznju. Sa druge strane mislim da kad pocnem u potragu za poslom, bicu prilicno kvalifikovana da apliciram i u doktorske ofise, tako da je to jedan plus :) Vozacki jos nisam polozila, namjeravam to sljedece sedmice. Do 6 mjeseci boravka mogu voziti sa stranom vozackom u Arizoni, tako da to koristim. Prilicno sam se navikla na voznju, za sve koji su vozili na Balkanu, vjerujem da ce voznja ovdje biti prava sega. Izlazila sam jednom na testove i nisam polozila, ali sam izasla bas nespremna, tek sam uzela manual i vise se pojavila tamo zato sto je bilo usput i da vidim kako izgleda. Imala sam 5 netacnih odgovora od 30, i s obzirom kako sam izasla, mislim da je super rezultat. Inace test se polaze na kompjuteru, sva pitanja su izmjesana, od znakova, zakona, raskrsnica, informacija ...
Eto toliko za sad, ne znam sta bih jos napisala. Dosla sam u fazu da me nostalgija malo hvata. Zapravo ne hvata me nostalgija, samo da mogu jedan dan da se vidim sa porodicom i prijateljima i opet nazad bilo bi idealno. Ali idemo dalje! Do sljedeceg pisanja, pozdrav svima!

Lucky
26.07.2009, 03:14
kad si vec u Phoenixu mozda bi mogla da razbijes jedan mit. Ljudi ovde na Floridi pricaju kako se tamo temperature mnogo lakse podnose jer nema vlage, vec ta pustinjska suva klima. Ja sam uvek govorio da je i u rerni suvo ali ne bih bas ulazio.

Kazes da je 45 stepeni, u poredjenju sa nasom klimom(Balkanskom) koiliko je to vise ili manje podosljivo?

steficacvek
27.07.2009, 19:00
Da, to i ovdje stalno govore. Ali ja dijelim tvoje misljenje, evo vec treca sedmica kako su temperature iznad 110F i ne znam koliko da je suho ne mozes podnijeti vise od 2 minute vani. Ove temperature su nepodnosljive, ali kad spadne na nekih 30tak nasih stepeni, vjerujem da je puno lakse za podnijeti bez vlage. Javicu ti krajem septembra koliko je lakse :D

dreamerns
27.07.2009, 19:57
Pazi...razlika se sigurno oseti. Evo kod nas u chicago je abnormalna vlaga (daleko veca nego u srbiji). Ja ovde jedva podnosim 25 stepeni (osecaj je kao 35 u srbiji). Kada predje 30, opsti haos. Doduse to se retko desava....cak je i 25 dosta retka temperatura.

stizeljeto
27.07.2009, 20:38
Nema vlage u Coloradu, nema ni bubetina. Ujutro oko 30, savrseno za bazen, popodne thunder storms, taman da osvjezi i da trava i dalje bude zelena :)) Savrsenstvo!

dreamerns
27.07.2009, 23:01
Nema vlage u Coloradu, nema ni bubetina. Ujutro oko 30, savrseno za bazen, popodne thunder storms, taman da osvjezi i da trava i dalje bude zelena :)) Savrsenstvo!

Znaci dok si na poslu, lepo je vreme....kada treba popodne da se razonodis, a ono thunderstorm :-(

Lucky
27.07.2009, 23:26
najidealnija je Florida od novembra do marta, eh kad bih mogao da zivim ovde samo u tom periodu. Svaki dan oko 20-25 nema vlage a kise nekad nema i mesecima.

stizeljeto
28.07.2009, 00:32
Znaci dok si na poslu, lepo je vreme....kada treba popodne da se razonodis, a ono thunderstorm :-(

Nije to pravilo da je tako svaki dan, ali sigurno pomaze kod ljetnih vrucina da se rashladis. T-Storms ne traju dugo, oko sat, dva i onda opet milina. Ovdje ima uzrecica: If you don't like the weather, wait for five minutes.... :)

dreamerns
28.07.2009, 15:19
Nije to pravilo da je tako svaki dan, ali sigurno pomaze kod ljetnih vrucina da se rashladis. T-Storms ne traju dugo, oko sat, dva i onda opet milina. Ovdje ima uzrecica: If you don't like the weather, wait for five minutes.... :)

Ta uzrecica ocigledno vazi za celu ameriku, jer postoji i ovde. Takodje ih ima jos nekoliko "ako ti se ne svidja vreme, idi iza coska", "ako ti se svidja vreme, nemoj da trepnes" i sl.

U svakom slucaju, kanda su topliji krajevi super preko zime, a leti je sranje svuda.

Zana
28.07.2009, 17:53
U svakom slucaju, kanda su topliji krajevi super preko zime, a leti je sranje svuda.

Kako? :) Gde ti tu uklopi West Coast :) ?

dreamerns
28.07.2009, 18:23
Pa dobro, nije ni ceo west coast divan, a i vecito leto moze da dojadi :-) Uostalom, vi imate zemljotrese, centralna amerika tornado, jug su uragani....gde god da odes....
Nema nigde onakve kontinentalne klime na koju smo navikli.
Ja sada samo gledam kolicinu padavina....posto mrzim kisu, tamo gde nema kise...meni super :-) Ufff....malo smo skrenuli sa teme...izvini stefice

steficacvek
26.09.2009, 00:52
kad si vec u Phoenixu mozda bi mogla da razbijes jedan mit. Ljudi ovde na Floridi pricaju kako se tamo temperature mnogo lakse podnose jer nema vlage, vec ta pustinjska suva klima. Ja sam uvek govorio da je i u rerni suvo ali ne bih bas ulazio.

Kazes da je 45 stepeni, u poredjenju sa nasom klimom(Balkanskom) koiliko je to vise ili manje podosljivo?

Eh sad mogu da dam info iz prve ruke :D Elem, ovdje je zahladilo, temperatura je pala na cak 35-36 celzijusa tokom dana i sad definitivno mogu da kazem da je mnoooooogo ugodnije na suhoj klimi nego kad je puno vlage. Nije dobro ako si direktno izlozen suncu, naravno, ali ako ima makar malo hlada da se sklonis zaista je ugodno. Jos posebno sto u restoranima i kaficima imaju sprinklers u bastama, onda je bas lijepo sjediti i uzivati u basti. Inace, svi ponavljaju da je zima u Arizoni najljepsa, pa za koji mjesec cu i to da provjerim :)

ben_lumumba
15.01.2010, 13:17
Ajde da malo ozivim ovu temu.
I ja se prijavio za GC,DV 2011,pa sam kao destinaciju posle dosta web pretrazivanja odredio Phoenix area.
Ima dosta vremena do iduce godine ako me uopste izvuku.
Imao bih dosta pitanja pa da se ne ponavljam,dosta su duga.Ovo je mnogo specificno jer se radi konkretno o Phoenix area i o profesijama.
Zato mislim da nije problem ako posaljem par linkova
gde se konkrektno o tome pise:

http://zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=608

http://www.city-data.com/forum/phoenix-area/862748-trends-construction-trades-masonry-tiling-plastring.html

Naravno,to se sad sve odnosi na Phoenix iako su ovim postovima pominjana druga mesta.
Bilo bi lepo da ozivimo ovu temu.:obrva:

steficacvek
17.01.2010, 23:22
Pozdrav ben!
Iskreno, nisam procitala sve u linkovima koje si naveo, ali gledajuci u profesije koje te zanimaju nije ni cudo da si se odlucio za Phoenix. Uglavnom se ekonomija i zasniva na gradjevinskim poslovima. Ne bih da te obeshrabrim, ali ova kriza je bas pogodila aArizonu i Phx. Nakon Kalifornije, najveca kriza i najgore pogodjena je Arizona. Ima tu i tamo poslica, ali ne kao prije. Opet prije ili kasnije ce se i to promjeniti. Dobra strana je sto i zivot nije toliko skup kao u drugim velikim gradovima. Ako se definitivno odlucis za Phx, gledaj da izbjegnes ljeto (koje traje manje vise do novembra) za dolazak jer je bukvalno pakao na zemlji. Puno je lakse zimi naviknuti se, seliti, raditi ...
Sretno!

leptir23
28.09.2010, 21:59
Pozdrav svima na forumu,Molim Stefi ,da svima nama koji zelimo u taj grad pruzi malo vise informacija.Pronasla sam na netu mnogo informacija,ali nekih nema.Koliki su mesecni troskovi za dve osobe ili racun za vodu,struju,gas,internet,tv, na mesecnom nivou? Da li je to vise od 250$ plus cena rente za jednosobni apartman u Phoenix?.Koji delovi grada nisu bezbedni i slicno?Koliko se moze verovati rent.comu?

steficacvek
29.09.2010, 06:05
Pozdrav leptir, dobrodosla na forum! Vec sam negdje pisala okvirne informacije, fin dvosoban apartman se moze naci za 700-800$, struje se puno trosi jer a/c mora da radi 9 mjeseci u godini, ali mislim da jedno 250$ moze pokriti troskove. Sto se tice Phoenixa, juzni dio je dio koji zelis da izbjegnes. Inace, ovdje se vise koristi izraz Valley of the sun (samo valley najcesce) jer se pod tim podrazumjevaju i drugi "gradovi" poput Scottsdale, Glendale, Litchfield park, Avondale, Tempe ... Scottsdale je bogatiji dio, ali i tu se moze naci apartmana veoma povoljno. Inace je prilicno snobovski, ali je najcisce i najuredjenije. Tempe je studentski dio i jedini dio gdje mozes vidjeti ljude da setaju ili voze biciklo ili uopste da ima zivota na ulici van automobila. Ako si osoba koja voli da seta, hoda, srece ljude, onda ovo nije mjesto za tebe. Auto ti treba za sve jer je sve jako siroko i udaljeno, a i temperature ne dopustaju bas da budes negdje gdje nema klime. Ovdje se ljudi hvale kako je zima najljepsa na svijetu, ja volim snijeg, pa meni nije. Zima je otprilike kao nase malo hladnije proljece. Kad je docekas napokon. Evo vec skoro ulazimo u oktobar a temperature su iznad 100F (37C). Ljeto pocne u aprilu i ne zavrsava do kraja oktobra. To je bas period kad mozes da zaboravis na bilo kakve aktivnosti vani. Sto se tice poslova, sad je teska situacija jer je ovdje najjaci bio housing market koji je totalno propao. Ali opet se polako oporavlja situacija. Ne znam zvanicno koja je minimalna satnica, ali mislim da najnize sto ce ti vecina poslodavaca ponuditi je 8$/h. Inace dosta starijih ljudi dodje ovdje nakon sto se penzionise, pa imas cijele gradove na sjeveru koji su puno 90togodisnjaka za volanom, sto je takodjer nesto sto je pametnije izbjegavati. Eto toliko za sad, ako imas neka konkretnija pitanja reci. Nadam se da sam koliko toliko pomogla.

leptir23
29.09.2010, 22:24
Draga Stefice,hvala na brzom odgovoru.Ima jos stvari koje me zanimaju-naravno.Preko rent.com-a sam nasla apartmane po najnizoj ceni od $350-jednosobne sa lepim okruzenjem,zelenilom i bazenom.Iz tog razloga sam pitala ,koliko se rent.comu moze verovati i koliki su ostali mesecni troskovi. Isto tako je bitno gde se nalazi apartman ,ne znam da li su ti apartmani u rizicnim erijama?Imas li neki sajt sa cenama zivotnih namirnica-voce,povrce,meso,hemija i sl.Sto se tice klime sve mi je jasno i bas nam odgovara (ja i dragi)volimo toplu i suvu klimu.Napomenucu samo da zivim u Africi 11 godina ,zeleni karton mi je odobren 17.08 (dragi je amer u penziji)iduce nedelje saljem pasos da stave vizu ,naravno gledamo karte i apartmane.
Da li nam u nasem slucaju treba necija garancija pri rentiranju apartmana jer sam procitala da negde i to traze?
Pozdrav svima,a tebi mnogo srece, ako je medeni mesec prosao i prva godina
neka sve naredne godine budu jos lepse.
Jos jednom ti hvala,pozdrav

steficacvek
30.09.2010, 00:42
Ok, vecina apartmana ovdje izgleda fino, 99% ima bazen. Ali ja sumnjam bas da mozes naci nesto dobro za 350$. Za 500$ vec ok. Ima i drzavnih apartmana, na jako finim mjestima, i koji imaju jako male rente ali nije bas lako upasti u njih. Sve zavisi zapravo sta hoces i na kolike kompromise ste spremni. Mozes mi poslati link koje apartmane ste gledali pa ti mogu nesto vise reci kakav je dio grada. Inace jedna milja zna da napravi veliku razliku izmedju dobrog i loseg okruzenja. Ako ste novi u USA, svaki apartman ce vam traziti depozite za milion stvari sto moze biti podosta, ali barem znas da ce ti te pare kad tad vratiti ako je kakva utjeha :)
Sto se tice cijena zivotnih namirnica, mislim da je prilicno prihvatljivo i jeftino. Ja najvise kupujem u Sprouts koji je vise orjentisan na "humano" uzgojenu hranu (ne nuzno organicnu), voce i povrce je cesto snizeno i jako povoljno. Mozes mozda da provjeris na web stranicama supermarketa (sprouts, fry's, wallmart, fresh&easy, safeway, bashas, food city, albetsons, target ... ) Zip codovi u Phx pocinju sa 85xxx pa potrazi. Sto se mene licno tice, mrzim ovo ljeto cijelu godinu, voljela bih da mogu da setam i ne ovisim o autu toliko, ali mislim da sam se navikla. Ako nista ima jako lijepih mjesta, jezera, skijalista svuda po Arizoni pa to popravlja stvar :)

leptir23
30.09.2010, 22:22
:bravo: Opet ja.Naravno pregledala sam na netu mnoge stvari koje su me zanimale,posebno cene zivotnih namirnica itd.Sve nam odgovara,moram priznati da je tu prilicno jeftinije nego ovde kod nas.Sto se tice zime ,ha mi vise volimo biti u ,,3"krpice a na vrucinu i suv vazduh-pa to nam je normalno.Ni ovde se ne moze bez auta,jedino sto se vozi levom stranom.Elem sto se tice apartmana rent.com ,myrent.com,apartments.com nude dobru ponudu zavisno rekoh od erije,gledala sam ponovo izbegavajuci juzne delove, slazem se sa tobom do 500$da moze da se nadje.Budzet nam dozvoljava da recimo ceo paket,znaci apartman +utilitis-sve ne prelazi sumu od 800$.Unfurnitured .Ono sto treba da sadrzi jednosoban apartman da ima erkone, otvorna kuhinja ,bilo bi bolje u prizemlju,da mozemo imati internet ,telefon ,tv.
Bitan je londry-moze zajednicki.Voleli bismo yard sa drvecem i travom.Gledali smo recimo:na rent.com-u
Valenci Park east Phoenix,1 soban 399$
Toscany Pointe nort Phoenix 1 soban 399-599$
Vista Ventana nort Phoeix near Metrocentre ,ovo su samo neki

Svakako moram stupiti u kontakt sa nekim agentima kada budemo znali datum dolaska.Tvoja pomoc mi mnogo znaci jer mi pruzas informacije iz prve ruke i tvoje utiske.Hvala ti mnogo.
Ako imas vremena pogledaj na gore navedenim sajtovima apartmane pa ako imas neku ideju ili poznajes kraj mozes mi dati savet.Pozdrav

azhighlander
12.10.2010, 05:33
Preporucujem apartmane na 28th str pored Metrocentra. Sa dve spavace sobe, bazenom u dvoristu i nadkrivenim i rezervisanim parking mestom je oko 500$.Mesto je fenomenalno, to je za mene najlepsa ulica u Phx, ima jezera i fontane sa obe strane.

leptir23
12.10.2010, 23:45
Dobro vece,hvala ti mnogo na savetu ,mi se pakujemo,cekam samo da mi vrate pasos iz amer ambasade pa kupujemo karte,imam nekoliko pitanja ,ako neko od nasih tamo ima vremena i volje da odgovori bila bih vrlo zahvalna!Kako naci privremeni smestaj do pronalaska apartmana?Da li je bolje (jeftinije)naci motel ili sta vec?Da li treba rezervisati ili se moze naci po sletanju u phoenix?Kako se krecu cene prenocista?Ja i muz smo sami i trazimo apartman bez namestaja jer nam stize kargo.E sad povodom toga ,moze li nam neko od nasih pomoci ,jer spremam kargo a nemam adresu.Sta i kako se radi u takvim situacijama?
Pozdrav svima

steficacvek
13.10.2010, 00:35
Preporucujem apartmane na 28th str pored Metrocentra. Sa dve spavace sobe, bazenom u dvoristu i nadkrivenim i rezervisanim parking mestom je oko 500$.Mesto je fenomenalno, to je za mene najlepsa ulica u Phx, ima jezera i fontane sa obe strane.

Jeste jako je lijepo, narocito oni townhouses juznije prema Peoria ulici. Ali u zadnje 2 godine je metro centar postao pravi geto, sve vise prodavnica se zatvara i sve vise je problema. Tako da ne znam bas koliko bih preporucila te apartmane.

Dobro vece,hvala ti mnogo na savetu ,mi se pakujemo,cekam samo da mi vrate pasos iz amer ambasade pa kupujemo karte,imam nekoliko pitanja ,ako neko od nasih tamo ima vremena i volje da odgovori bila bih vrlo zahvalna!Kako naci privremeni smestaj do pronalaska apartmana?Da li je bolje (jeftinije)naci motel ili sta vec?Da li treba rezervisati ili se moze naci po sletanju u phoenix?Kako se krecu cene prenocista?Ja i muz smo sami i trazimo apartman bez namestaja jer nam stize kargo.E sad povodom toga ,moze li nam neko od nasih pomoci ,jer spremam kargo a nemam adresu.Sta i kako se radi u takvim situacijama?
Pozdrav svima

Eh Olivera ti je mogla biti pomoc iz prve ruke ali sta joj ja mogu kad je izgubila sifru za forum :grin: Sve mozes naci preko interneta, motele, hotele,prenocista, uglavnom su cijene za noc oko 25-30$ u nekim prenocistima, sedmicno ili mjesecno vjerovatno mozes dobiti i neki discount. Mozes cak i da ugovoris apartman, samo budite spremni da cete morati dati depozit. Sta vam treba za kargo? samo da date neciju adresu, da neko to primi za vas? Imate li kakve poslove na vidiku, jeste li smislili koji dio grada biste voljeli.

leptir23
13.10.2010, 22:44
Dobro vece svima,pricam ovde prijateljima za ovaj forum,koji sam i sama nedavno otkrila i naravno, odusevila se -sve cestitke osnivacu i svima koji su podrzali i prikljucili se pomoci nasim ljudima.Lepo je siriti prijateljstva -na nevidjeno a jos lepse negde u svetu imati prijatelje itd.
Danas su mi javili iz amer ambasade viza u pasosu ,dhl moze da ga pokupi-sto ce i uraditi sutra ujutru.Sutra, nadam se bookiramo i kupujemo karte ,ako sve bude po planu u Phoenixu smo do 29.10.Povodom karga, kutije spakovane oko mene,ono sto nam treba je neko da nam pomogne i da svoj broj telefona i adresu (mi cemo doci pre karga i kontaktirati ,nadam se upoznati i videti,tako da kada kargo stigne prijatelj-ica nam javi i mi odemo po isti).Sto se tice erije u Phoenixu -samo da je safe i mirno i udobno za zivot.Moj muz je amer u penziji i ja u prvo vreme ne bih radila,kasnije part time...ali videcemo kada dodjemo.Ono sto me jos zanima je i kako i gde kupiti auto??najpovoljnije.Koji su dileri provereni,kojima se moze verovati itd ,Iskustva drugih bi nam mnogo pomogla.Isto tako je pitanje koji tip auta ?lokalni ili uvozni?Koliko je taxi-da nas ne ,,oderu" po sletanju?Da li je cena fiksna ili se moze pogadjati?Koju sim karticu kupiti ,gde i za koliko $ ?
Pozdrav svima ,unapred zahvalna

The Smokey Life
07.02.2011, 18:44
Vidim da su već neka pitanja postavljana, ali već neko vrijeme nije pisano na forumu. Pa ako nije problem da netko ponovi malo informacije.
Za sada se samo informiram pa nemam detaljnijih pitanja, nadam se da vam neće smetati.
Dakle zanimaju me troškovi života u Phoenix, Arizona.
Kolika bi recimo trebala biti minimalna mjesečna plaća da bi se pokrili troškovi života. Stan+režije, hrana, auto? Pa ako nekome ne bi bilo problem da malo raspiše o tome.
I kakve su mogućnosti zaposlenja u IT-u?

steficacvek
09.02.2011, 05:06
A sta da ti kazem ... U oglasima ces naci da mozes rentati apartman za 300-400$ al to ti je princip koliko para toliko muzike. Pretpostavljam da ne zelis zivjeti u getu, onda za nekih 600-900$ za fin dvosoban apartman. Rezije ... najgori je a/c ljeti, znaci struje 200-300$, ostalo manje. Auto ako imas kes da kupis nije skupo, ja placam osiguranje 71$ mjesecno za stari truck i mislim da je to prilicno dobar deal. Mjesecni troskovi zavise od toga kako zelis da zivis, hoces li da se hranis zdravije ili ti je svejedno, zelis li da izlazis ili hoces da stedis ... Kolika ti je porodica ili si samo ti? Za troclanu porodicu neki minimum je 3000$ mjesecno za osnovne troskove, bez luksuza, izlazaka i trosenja na bilo sta bespotrebno.I stvarno nemam pojma kakve su mogucnosti za posao u IT, zao mi je ... Inace ovdje je bio velik ekonomski krah zato sto je housing market glavni, ali kao malo se popravlja stanje. Nadam se da je pomoglo...

The Smokey Life
09.02.2011, 17:04
Dakle samo ja pa je izračun za jednu osobu.
Mogu li onda računati za neki jednosobni stan/apartman mjesečni troškovi (stan+režije) oko 1000$. I dali bi cca 700$ pokrilo mjesečne troškove hrane?
Što znači da auto nije skup. Znači neki auto da vozi a da se ne kvari, ne treba biti ništa specijalno, kolike su otprilike cijene? I koliko je zapravo potreban auto, da li se može preživjeti s javnim prijevozom?

Za jednu osobu da li bi mjesečna plaća od 2500-3000$ dolara bila dovoljna?

Više me sada zanimaju neki osnovni troškovi, i koliko je potrebno dakle da se može živjeti bez minusa.

Hvala na odgovoru.

dobrad66
10.02.2011, 20:32
e štefi sad si me malo poplašila ja se nabrijal na glendale i građevinu a ti veliš da je to prdnulo na rosicu,ali opet mislim da je bolje nego ovdje pogotovo u hrv. sve ide kvragu svako malo pa neko od mojih poznanika ostao bez posla il radi već pola god. a plaće nije na vidiku možda mi i poznaš ženinu familiju elez se prezivaju

dreadnot
11.02.2011, 16:36
Mogu li onda računati za neki jednosobni stan/apartman mjesečni troškovi (stan+režije) oko 1000$. I dali bi cca 700$ pokrilo mjesečne troškove hrane?
Što znači da auto nije skup. Znači neki auto da vozi a da se ne kvari, ne treba biti ništa specijalno, kolike su otprilike cijene? I koliko je zapravo potreban auto, da li se može preživjeti s javnim prijevozom?

Više me sada zanimaju neki osnovni troškovi, i koliko je potrebno dakle da se može živjeti bez minusa.

Hvala na odgovoru.

Osim u par velikih gradova sa jako dobrim javnim prevozom, svugde je potrebno imati kola... zapravo neophodno. Razdaljine su jako velike, pa se nikuda ne ide peske. Cak i tamo gde ima gradskog prevoza, vezan si za linije i ono sto je oko njih, a ako negde nema gradske linije, onda ti je nedostupno. Uzmi u obzir i vreme koje potrosis vozeci se prevozom, pa se da zakljuciti da su kola apsolutna neophodnost.

steficacvek
11.02.2011, 18:36

Hvala na odgovoru.

Za jednu osobu 2500$ je sasvim dovoljno za normalan, cak i fin zivot. Ni hrana nije toliko skupa, ako si voljan da manje jedes vani, vise kuhas mozes puno da ustedis. Dosta su pale i cijene apartmana, tako da mislim da za 1000$ mozes i da biras skuplje i bolje dijelove Valley (Phoenix i ostali gradici okolo). Kao sto je dreadnot rekao, na javni prijevoz ni ne racunaj. Ako imas ludu srecu da zivis na liniji koja ide od tvoje kuce do posla onda je super. Ali javni prevoz je prilicno nepouzdan i los. U downtown su napravili tramvaj i dosta ljudi koji rade u downtown ga koriste ali opet dovezu se autom do stanice i onda idu u tramvaj. Za izlaske, nocni zivot, zabavu, kupovinu, nabavku ... ni ne racunaj na autobus. Sto se tice auta recimo mi smo kupili Ford Focus 2001 godiste za 1700$. Focus mozes naci od 1500 do 4000 zavisno od godista i stanja. Ja mislim da je to jako dobar deal. Kao i sa svim, ako imas vise para, kupujes novije i bolje. Moj savjet je samo da kupis nesto za kes, a ne kod auto dealers jer se to nikako ne isplati za nove imigrante pogotovo.

e štefi sad si me malo poplašila ja se nabrijal na glendale i građevinu a ti veliš da je to prdnulo na rosicu,ali opet mislim da je bolje nego ovdje pogotovo u hrv. sve ide kvragu svako malo pa neko od mojih poznanika ostao bez posla il radi već pola god. a plaće nije na vidiku možda mi i poznaš ženinu familiju elez se prezivaju

A sta da ti kazem ... U oktobru je bila gadna oluja sa jakim gradom koji je ostetio dosta kuca i krovova, i sad na svakom koraku se popravljaju krovovi. Tako se javi poslova, krene pomalo ali generalno situacija je losa. Foreclosures na svakom koraku, svi su upside down sa kucama ... Nije ni blizu kako je bilo ali slazem se da je i dalje bolje nego na Balkanu. Jedno pravilo i dalje vrijedi, ko hoce da radi i ko nije lijen taj ce se snaci i pobrinuti za sebe.

mijan
11.02.2011, 19:16
[QUOTE=steficacvek;20898]Sto se tice auta recimo mi smo kupili Ford Focus 2001 godiste za 1700$. Focus mozes naci od 1500 do 4000 zavisno od godista i stanja. Ja mislim da je to jako dobar deal. Kao i sa svim, ako imas vise para, kupujes novije i bolje. Moj savjet je samo da kupis nesto za kes, a ne kod auto dealers jer se to nikako ne isplati za nove imigrante pogotovo.
{QUOTE]

Izvini, mozes li da objasnis ovaj deo oko kupovine auta. Za nas odavde iz Srbije svi su auto dileri i oni koji prodaju nova i polovna vozila.
Gde se kupuju polovna vozila za razliku od novih? Kako i gde doci do recimo takvog fokusa?

steficacvek
11.02.2011, 21:03
I ovdje ima dilera koji prodaju i nova i polovna auta i ona kojima je istekao lease pa su "kao nova" da ne bude zabune. Mi smo kupili preko oglasa i na to sam i mislila, craigslist.org pa gledajte cijene sta i kako kome odgovara.

The Smokey Life
12.02.2011, 19:01
[QUOTE=steficacvek;20898]Za jednu osobu 2500$ je sasvim dovoljno za normalan, cak i fin zivot. Ni hrana nije toliko skupa, ako si voljan da manje jedes vani, vise kuhas mozes puno da ustedis. Dosta su pale i cijene apartmana, tako da mislim da za 1000$ mozes i da biras skuplje i bolje dijelove Valley (Phoenix i ostali gradici okolo). Kao sto je dreadnot rekao, na javni prijevoz ni ne racunaj. Ako imas ludu srecu da zivis na liniji koja ide od tvoje kuce do posla onda je super. Ali javni prevoz je prilicno nepouzdan i los. U downtown su napravili tramvaj i dosta ljudi koji rade u downtown ga koriste ali opet dovezu se autom do stanice i onda idu u tramvaj. Za izlaske, nocni zivot, zabavu, kupovinu, nabavku ... ni ne racunaj na autobus. Sto se tice auta recimo mi smo kupili Ford Focus 2001 godiste za 1700$. Focus mozes naci od 1500 do 4000 zavisno od godista i stanja. Ja mislim da je to jako dobar deal. Kao i sa svim, ako imas vise para, kupujes novije i bolje. Moj savjet je samo da kupis nesto za kes, a ne kod auto dealers jer se to nikako ne isplati za nove imigrante pogotovo.

A kako to funkcionra s ovim manjim gradovima što se spominju oko Phoenixa, oni su prilično blizu Mesa, Scottsdale... da li se isplati recimo i tamo gledati posao?

Što je sa stopom zločina i kako to funkcionira. Dosta se sama Arizona spominje u negativnom smislu. Da li ovisi o kvartu u kojem se živi pa se te stvari ne primjećuju? Kakva su iskustva s time?

steficacvek
12.02.2011, 21:29
Ovdje su prilicno sitnicavi oko toga sta je Phoenix, sta Scottsdale, sta Mesa ... a u stvarnosti ne znas gdje pocinje jedan a zavrsava drugi. Meni licno je sve to Phoenix. Kao recimo Beograd i Novi Beograd ili Sarajevo i Dobrinja ... Nadam se da shvatas. Stopa zlocina je visoka i ne ide na bolje. Naravno da zavisi i od kvarta, bez daljnjeg. Ja nikad do sad nisam imala nikakve negativnosti ali opet sve je vise provala, napada, kidnapovanja ... o kradji auta da ne govorim. Jos Arizona ima jako liberalnu politiku prema oruzju sto je veliki minus po mom misljenju, bukvalno svako moze kupiti pistolj, dosta mjesta ni ne radi background check i jos pistolj mozes da nosis sakriven. Sad ludaci hoce da izglasaju novi zakon da mozes nositi oruzje u javne institucije i skole i koledze ... Najiskrenije meni se to nista ne svidja i ako izglasaju taj zakon ja se prva selim.

Yossarian
26.02.2011, 21:35
Mene najviše interesira kakva je situacija s pronalazenjem posla. Kako sam turistički već posjetio Arizonu, ona mi se najviše svidjela kao mjesto za zivot i smatram kako ne bi trebalo biti većih problema oko snalazenja i smjestaja, osim naravno pronalaska zaposlenja. Kao novom, tek pristiglom imigrantu, koliki je problem naći posao? Pod uvjetom kako si spreman raditi bilo što, jer baš i izbora nema.
Negdje iduće godine ako bude sreće bi trebao preseliti, možda se trendovi oko zaposlenja kreću prema boljem?
I da, intenzivno učim Španjolski, nekako mi se čini da bi mogao dobro doći!

steficacvek
27.02.2011, 22:14
Spanski ti je odlicna investicija. U Arizoni je vaznije da govoris spanski nego engleski. Za posao ne mogu reci da je lako ali ja i dalje vjerujem ko je uporan i hoce da radi moze i da nadje. Moras da skontas nacine i budes proaktivan, ako samo sjedis za kompjuterom i popounjavas aplikacije tesko da ce sta da se desi.

Yossarian
28.02.2011, 16:58
Da, vjerujem kako mi Španjolski može dobro doći.
Naravno, proaktivno je potrebno tražiti posao, a o nacinima moram još porazmisliti i smisliti strategiju.
Nekako razmišljam da bi za tri mjeseca trebao naći nekakav posao.

The Smokey Life
05.03.2011, 13:17
Da li ima nešto važno što poslodavac voli da se napiše u CV i Cover letter-u? I možda da li je netko zna koliko su voljni imati intervju preko skypa i zapošljavati ljude koji nemaju radnu dozvolu, ali ako ih zaposle agencija se brine za sve dokumente kod U.S vlade?
Ima ovdje neki IT poslodavac. :)))

TheNenad
05.03.2011, 14:30
Da li ima nešto važno što poslodavac voli da se napiše u CV i Cover letter-u?
- Iskustvo *vezano* za posao na koji apliciraš (sezonski rad u voćnjaku nikoga ne zanima)
- Portfolio, ako imaš zaista šta da navedeš u njemu
- Sve potrebne kontakt informacije
- E-mail adresa koja nije u formi "[email protected]"
- Realno napisan skillset, bez pretrpavanja i ubacivanja redundandnih skraćenica napamet (XML, UML, WML, XHTML), a ako ubaciš Photoshop i Office među C, Pascal i PHP, šanse ti drastično opadaju. Napravi prioritete.
- Cover Letter koji je max. 1 stranicu velik i koji ne priča tvoju životnu priču od A do Ž, nikako napisan u stilu jeftinih ljubavnih romana
- Ne zaboravi da navedeš bilo kakav dobrovoljni rad vezan za tvoju struku
- Ako ćeš navoditi hobije, to uradi samo ako je on barem malo vezan za potencijalni posao (u slučaju IT: hobi elektronika, mikrokontroleri, konstrukcija antena, telekomunikacije, demo scene, homebrew računari, indie game dev, fotografija, mehanika, itd.). Mnogi poslodavci ignorišu ako iko napiše da voli šetnje po plaži i svira gitaru, a onaj izraz "aktivno se bavim sportom" bacite u đubre. Ima naravno izuzetaka, pa tako nekad nije loše napisati da volite da dolazite biciklom na posao u cover letteru ako ste u mogućnosti, npr. (dajući do znanja da ste uporni, zdravi i "green")
- Ako apliciraš za ozbiljan IT posao, navedi sertifikate koji su bitni (ako ih imaš, a ako ne, to uopšte nije nikakav hendikep). Cisco i Microsoft sertifikati = OK, dok ECDL i diplome iz lokalne škole računara NI SLUČAJNO NE NAVODITI!
- Ne znam kakva je praksa kod amera, ali meni se sviđa kada neko u svoj CV navede tezu sa kojom je diplomirao, jer po mom mišljenju to mnogo govori o toj osobi

I možda da li je netko zna koliko su voljni imati intervju preko skypa i zapošljavati ljude koji nemaju radnu dozvolu
Ovde verovatno misliš na H1B vizu? Pa, ovaj scenario je moguć najviše sa poslodavcem kojeg poznaješ (ne mora uživo), ali nikako preko online oglasa (monster, craigslist i sl.), novinskih oglasa itd. Da bi bilo tako, ne bi ljudi disali od pakistanaca i indijaca. Osim naravno ako si takva dokazana faca u svojoj branši da bi neko umirao od želje da te zove na Skype, ali u tom slučaju ne verujem da bi tražio posao preko oglasa. :naughty:

Ima ovdje neki IT poslodavac. :)))
Nisam IT poslodavac trenutno, ali sam pre koji dan imao priliku da za jednog poslodavca pregledam, posortiram i izaberem CV-e za jedan IT posao, stoga mogu slobodno reći da sam doživeo "drugu stranu" CV-a, iako ne radim u HR sektoru ;)

E, da... Ovo ne mogu da napomenem dovoljno: BUDITE ISKRENI, i sa drugima i sami sa sobom. Nemojte navesti da znate programirati u C jeziku, a da ne znate šta je to for petlja. Nemojte navesti da znate Photoshop, a da ste u njemu samo seckali slike i povećavali nekome oči. Nemojte navesti da znate Adobe Illustrator, CorelDraw i sl. vektorske programe ako ste u njemu nacrtali 3 linije max. Nikako ne navodite znanje u AutoCADu ili 3DSmaxu ako niste napravili išta pametno i korisno u njemu, tj. nešto za šta biste mogli biti plaćeni! Time ćete uštediti vreme i sebi i poslodavcu.

The Smokey Life
05.03.2011, 15:24
Hvala za savjet.
Nego ja sam zaintereseirana za J-1 vizu, išla bi preko agencije, ali prije toga moram naći poslodavca. Samo sada me zanima, jer zapravo svi (forum, i tako su rekli u agenciji) spominju da jednostavno treba slati CV na oglase na online oglase tipa monster...

Ako će opet biti potrebe za pregedavanjem CV-a pošaljem ja svoj. :D
Konzultantski, za implementaciju sustava, pisanje dokumentacije, analiza poslovnih sustava.

TheNenad
05.03.2011, 16:50
Slobodno šalji CV-e, ali ćeš se susresti sa gomilom "Local applicants only" i "permanent residence required" natpisa. Jednostavno, mnogima je lakše da zaposle nekoga u okolini nego da čeka na tebe. Verujem da si ozbiljna, vredna, radna, poštena, itd. ali na takvu tebe jednu dolazi 1001 ludaka. Pogledajte koliko ljudi se prijavi za zelenu kartu, a nemaju ni srednju školu, pa šta misliš onda koliko njih u svetu bi "htelo da radi", a kada dođe do toga da se mora pakovati za put, onda odustanu... E baš zbog toga oni žele da se ti tamo pojaviš lično pa će te onda shvatiti mnogo ozbiljnije. Pošto nisi u mogućnosti da to uradiš, onda prilikom pisanja propratnog pisma svakako se potrudi za jedan stepen više da napišeš zašto si baš ti ta koja treba da dobije ovaj posao i šta te izdvaja od ostalih (imaj u vidu da su svi "vredni i timski orijentisani" na papiru, stoga napiši uvek nešto što će da te izdvoji od ostalih, nešto što neko drugi neće napisati, jer HR kancelarije ne vole generic copy&paste tekstove koje možeš skinuti sa interneta i pročitali su ih u tolikoj meri da će ih jednostavno zaobići čim ih namirišu).

Za J1 poslove imaš konkretno www.j1jobs.com i druge sajtove sl. namene, pa ti preporučujem da probaš njih, ali ne očekuj da ćeš naći preterano dobre poslove, jer su oni ti koji drže veze, a ne ti, a oni to vrlo dobro znaju.

dreamerns
06.03.2011, 05:01
Ja stvarno ne znam kakve veze J1 i CV (odnosno resume) imaju sa Phoenix, Arizonom?

lenhi
06.03.2011, 09:19
Ja stvarno ne znam kakve veze J1 i CV (odnosno resume) imaju sa Phoenix, Arizonom?
Kako nema veze sa Arizonom? Pa čovjek ima namjeru da na osnovu te vize šalje CV i da radi taj posao baš u Arizoni! :grin:

TheNenad
06.03.2011, 11:45
A šta ti meni bojler? :==D:

Trebalo bi prebaciti ovih par poruka u neku drugu temu, ja zaista mislio da je The Smokey Life zainteresovana za Arizonu pre nego što je J1 spomenuta...

The Smokey Life
07.03.2011, 18:11
Ja se ispričavam ako sam postavila ovdje i par krivih pitanja. Arizona je mjesto koje me zanima, možda sam ovo trebala postati negdje gdje se općenito priča o zapošljavanju, ali vjerujem da se razlikuju uvjeti od države do države i gradova.
Ok, ubuduće pitanja o klimi, životu i što me u budućnosti sve lijepo čeka kad jednog dana dođem tamo. :D

katarina
10.04.2011, 20:21
Kada smo dobili prvu kovertu mislili smo da cemo u Arizonu.Kako je vreme prolazilo odustali smo.Mnogo je vruce.

ZeljkoUSA
06.07.2011, 16:27
Auuu, sad pratim na vestima ovu oluju, kao na filmu!!!

Kako je to izgledalo uzivo, bas deluje strasno...?!?

jovke
06.07.2011, 20:35
Na jednom snimku na youtube u kadru se vidi autoput kako se talas priblizava. Autoput je pun vozila i gaze ljudi punom brzinom dok ne pade tama na ekran. Kakva li je onda vidljivost bila pri velikim brzinama....

steficacvek
07.07.2011, 00:35
Bilo je uzbudljivo bas! Na snimcima se puno bolje vidi i djeluje dramaticno, ovako uzivo samo odjednom ne vidis prst pred okom i puna usta i oci pjeska. Sreca pa su ljudi ipak pazljivi i uglavnom svi uvijek zaustave auto dok se ne smiri.
Jedina dobra strana Arizone i Phoenixa tacnije je to sto nema nekih elementarnih nepogoda, izuzev ovih pjescanih oluja. A izmedju tornada i ovoga nije bas tezak izbor ...

cedelita
06.08.2011, 10:53
Vidim da vas ovdje ima sa iskustvom, pa vas molim za savjet, bolje rečeno vaše mišljenje.
Odustala sam od lutrije (aplicirala preko USAFIS) predugo traje ta procedura, a od svih rezultata sam dobila jedino spam. Možda ni sama nešto nisam dobro napravila.....nevažno za ovaj post.

Zanima me da li se priznaje diploma srednje medicinske i kakve su šanse za naći neki posao s tom školom? Fakultet koji završavam je u drugoj branši ali me svejedno zanima kakva je situacija s priznavanjem i ima li šansi u dogledno vrijeme dobiti posao u policiji ili takvo što? Kako uopće gledaju na nas? Iako su multimilionski grad.

Šta je bolje, tražiti odmah neke useljeničke vize ili otići turistički pa vidjeti kako stvari stoje (što je skuplja i duža varijanta)????

Znam da su svi slučajevi individualni, a ja imam samo jednog poznanika tamo i ne znam koliko još dugo će tako ostati, pa imam i jednu dozu straha od upuštanja u avanturu a da se prije toga bar dobro ne informiram.

Čestitam svima koji su uspjeli i nadam se nekom odgovoru od vas :1081:

Magelan
08.08.2011, 03:56
Diploma srednje medicinske skole se na zalost ne priznaje u USA tako da to slobodno otpisi sa liste mogucih opcija. Ranije je bilo moguce sa visom medicinskom dobiti zelenu kartu po osnovu zanimanja ali je i to poostreno od 2008 jer cak vise ni nase vise sestre-tehnicari ne zadovoljavaju potrebne kriterijume. Problem je sto je za radnu vizu (H1B) koja naknadno vodi ka zelenoj karti potrebno biti BSN-RN (Bachelor of Science in Nursing - Registered Nurse) sto je na exYu prostorima nemoguce postati jer ne postoji (jos uvek) skola koja skoluje kadrove tog tipa. U teoriji, cak i da imas BSN, opet bi bilo zesce muke dokopati se Amerike. Od 2008 zbog prevelikog influksa BSN kadra, prvenstveno sa Filipina, vizni rezim je tako podesen da sad traze MSN (Master of Science in Nursing) da bi dobio GC po toj liniji...

Posao u policiji dobijaju drzavljani, tako da ni tu nemas izlaz.

Doci sa turistickom vizom i planom za stalni ostanak - to ne da je avantura nego je zesca glupost. Niko priseban se u to ne upusta (ne zove se taj tip vize dzabe turisticki).

Zasto ne razmislis o Kanadi? Kod njih postoji definisana procedura koja je u poslednjih par godina poprilicno ubrzana i mnogo je lakse doci do stalne iseljenicke vize.

pcelica
27.07.2012, 10:46
Pozdrav svima. Dugo se nije pisalo o Phoenix-u, a mene baš zanima kakvo je stanje ovih dana. Ima li posla? Kakve su plate? Koliki su mesečni troškovi? Da li je i dalje bolje tamo nego kod nas? Ima li zainteresovanih za phoenix u predstojećim izvlačenjima?

bora
27.07.2012, 11:38
Pozdrav svima. Dugo se nije pisalo o Phoenix-u, a mene baš zanima kakvo je stanje ovih dana. Ima li posla? Kakve su plate? Koliki su mesečni troškovi? Da li je i dalje bolje tamo nego kod nas? Ima li zainteresovanih za phoenix u predstojećim izvlačenjima?

rekordna nezaposlenost koliko znam + uglavnom ljudi (citaj "pravi ameri") napustaju taj grad ...ALI JE KLOPA SUPER (da parafraziram "vuxane ") i grad je "preljep"( "na slikama izgleda super")..ljudi su veoma druzeljubivi ( stalno zapitkuju za novac i cagarete).. i veoma "otvoreni" prema emigrantima
rekordan broj "right wing " politicara dolazi odatle
koliko se secam to je jedini grad gde se kriminal duplirao ili cak utrostrucio u zadnjih 5 godina otkako je pocela kriza (rece mi neki amer da je phoenix nesto kao "detroit of the south" -doduse to su mi rekli i za las vegas nekoliko puta )
ukratko pravo mesto za novopecenog "zelenasa" sa balkana

vuxanne
27.07.2012, 13:11
rekordna nezaposlenost koliko znam + uglavnom ljudi (citaj "pravi ameri") napustaju taj grad ...ALI JE KLOPA SUPER (da parafraziram "vuxane ") i grad je "preljep"( "na slikama izgleda super")..ljudi su veoma druzeljubivi ( stalno zapitkuju za novac i cagarete).. i veoma "otvoreni" prema emigrantima
rekordan broj "right wing " politicara dolazi odatle
koliko se secam to je jedini grad gde se kriminal duplirao ili cak utrostrucio u zadnjih 5 godina otkako je pocela kriza (rece mi neki amer da je phoenix nesto kao "detroit of the south" -doduse to su mi rekli i za las vegas nekoliko puta )
ukratko pravo mesto za novopecenog "zelenasa" sa balkana

Hehe, zvuci kao mesto gde cete imati minimalni kulturni shok. Meni je u onom Soutfieldu kod Detorita sve imalo nekav smek kao kod nas za vreme bombardovanja. Onaj predkatalkizmicki. Kad su svi oko tebe nadrndani i sa onim lepim izrazima lica koje mozes sresti na nasim ulicama svakodnevno. Uz koji ide onaj nas izraz: "prodji-me-se".

Evo bas vidim da im se procenat nezaposlenosti popeo u Feniksu na istorijskih 8 %. Bio je izgleda 4, popeo se na 12 % pa pao na 8 % opet. Izvor: google public data (http://www.google.com/publicdata/explore?ds=z1ebjpgk2654c1_&met_y=unemployment_rate&idim=city:PS040150&fdim_y=seasonality:U&dl=en&hl=en&q=phoenix+arizona+unemployment+rate). E sad, ako ste iz Srbije gde se pominju cifre od 23.7 % do 36.2 % (sve zavisi kakvim arsinima mere), mozda ce vam taj broj zvucati strasno a mozda i nece. Naravno da takodje zavisi od vrste posla kolika je nezaposlenost ne samo od generalnog broja.

E Srbiji je nezaposlenih u proseku 23,7 % a zaposlenih 35,3 % (ostali su ili previse mladi, ili penzioneri ili neaktivni). Prosecna zarada je 58712 dinara (609 dolara). E sad ko se u celim SAD kvalifikuje da je gori od ovog, grant ima negde, zanimljivo bi bilo naci. (Izvor: zavod za statistiku (http://webrzs.stat.gov.rs/WebSite/Public/ReportResultView.aspx?rptKey=indId%3d240100IND01%2 635%3d6%266%3d1%2c2%2c3%2c4%262%3d%23last%232%2640 %3d15%2cL15-64%26sAreaId%3d240100%26dType%3dName%26lType%3dSer bianCyrillic)). Naravno trebalo bi prvo ukapirati kako mere to tamo kako ovde. Da li su ovde nezaposleni samo oni koji apsolutno nikakav posao nemaju ili u njih spadaju svi oni koji imaju neke bilo kakve poslove ali koji se ne kvalifikuju za "full time".
Rata nezaposlenosti u SAD: klikni za google pretragu po drzavama i mestima po javnim informacijama (http://www.google.com/publicdata/explore?ds=z1ebjpgk2654c1_&met_y=unemployment_rate), mozda vam pomogne pri odlucivanju gde cete se uputiti.

vuxanne
27.07.2012, 13:27
Ili zvanican sajt njihovog ministarstva za zaposljavanje klikni (http://www.bls.gov/web/laus/laumstrk.htm/)

Po zvancinim podacima na osnovu kriterijuma rata nezaposlenosti izgleda da je Severna Dakota raj sa 2.9 % a Kalifornija jadna sa 10.7 %. To bi pilo vodu u nekom drustvenom uredjenju gde se na posao ceka redno, znaci stanes u red i onaj nezaposleni koji je prvi postao nezaposleni ce dobiti prvi posao, a ti kad na tebe dodje red u tom redosledu. Tako naravno u zivotu nije pa ta rata moze da ti nesto znaci ili ne.

Za Arizonu, istorijski nagori momenat sto se tice nezaposlenosti je bio izgleda u januaru 1983 11.6 % a najmanji jula 2007 3.5 %. klikni za poredjenja kad su bili najgore kad najbolje stope nezaposlenosti (http://www.bls.gov/web/laus/lauhsthl.htm)

Na osnovu ovog mog kratkog boravka u SAD i iz razgovorima sa ljudima ovde postoje ciklusi kad sve ide strmoglavo na dole (kao npr. Velika depresija, ovaj sad Housing bubble i sl.) i faze progresa. A ja koliko znam o svojoj domovini progres je bio posle 2. svetskog a od 1989 sve ide strmoglavo na gore ne primecujem neku tendenciju zaustavljanja.

steficacvek
27.07.2012, 18:07
Bora, ja zivim u Phoenixu od 2009 i nista ne prepoznajem od ovoga sto si napisao. Ja nemam pojma o cemu pricas.

Kriza i poslovi su otisli strmoglavo dole, zato sto su najjaci poslovi bili vezani uz housing and construction. Kako je market pao, tako je sve otislo u sunovrat. Sad je situacija daleko bolja, poslova ima, cijene su pristupacne, mislim da je standard ok, pogotovo za nekog ko dolazi sa Balkana. Nije preskupo kao LA, SF etc.

Sto se tice kriminala, naravno postoje dijelovi grada u kojima ne zelis da se izgubis ali ja nikad nisam osjetila neku nepriliku. Nedavno je bio skandal kad se otkrilo da su izvjestaji o Phoenixu kao gradu sa najvise kidnapovanja u USA totalno netacni.

Ako imas jos kakvo konkretno pitanje, rado cu ti odgovoriti. Sto se tice novih imigranata, ne racunaj na drzavne pomoci, ni za sebe ni za djecu. Nista ne dobijas bez 5 godina zivota ovdje. tako da u se i u svoje kljuse ...
Da je vruce, vruce je. To je nesto na sto se nikad ne naviknes. Mozda zvuci glupo ali meni je pocelo opasno da smeta sto je svaki Boziji dan suncano. Cak i zimi kad je hladnije, opet sunce udara. Par puta kad padne kisa ili je oblacno, nema sretnije osobe od mene :grin:

bora
28.07.2012, 19:43
[QUOTE=steficacvek;30584]Bora, ja zivim u Phoenixu od 2009 i nista ne prepoznajem od ovoga sto si napisao. Ja nemam pojma o cemu pricas.

Kriza i poslovi su otisli strmoglavo dole, zato sto su najjaci poslovi bili vezani uz housing and construction. Kako je market pao, tako je sve otislo u sunovrat. Sad je situacija daleko bolja, poslova ima, cijene su pristupacne, mislim da je standard ok, pogotovo za nekog ko dolazi sa Balkana. Nije preskupo kao LA, SF etc.

Sto se tice kriminala, naravno postoje dijelovi grada u kojima ne zelis da se izgubis ali ja nikad nisam osjetila neku nepriliku. Nedavno je bio skandal kad se otkrilo da su izvjestaji o Phoenixu kao gradu sa najvise kidnapovanja u USA totalno netacni.

Ako imas jos kakvo konkretno pitanje, rado cu ti odgovoriti. Sto se tice novih imigranata, ne racunaj na drzavne pomoci, ni za sebe ni za djecu. Nista ne dobijas bez 5 godina zivota ovdje. tako da u se i u svoje kljuse ...
Da je vruce, vruce je. To je nesto na sto se nikad ne naviknes. Mozda zvuci glupo ali meni je pocelo opasno da smeta sto je svaki Boziji dan suncano. Cak i zimi kad je hladnije, opet sunce udara. Par puta kad padne kisa ili je oblacno, nema sretnije osobe od mene :grin:[/QUOTE

ja rekoh da je grad "preljep" i "klopa" super ...zar to nije istina ??
sto se tice ostalih zapazanja opet dolazimo do problema koji se stalno javlja na ovom forumu i koji bar meni dosta smeta kao nekome ko je bio u US i "tabanao" okolo iste i to dosta
na primer phoenix je grad za koji cujes od ljudi koji su rodjeni u americi( neki ih zovu "amerikaci ") da je taj grad dobar za izbegavanje ..onda citas post ljudi sa foruma koji ti kaze da sve to nema veze ..
e sad nadji gde je istina
dali neko ko je rodjen tamo i generacijama zivi na istom mestu moze objektivno da ti kaze nesto o svom zavicaju /gradu gde zivi zadnjih 30/40/50 godina i kako se on promenio i menja na gore u poredjenju sa onim sto se on ili njegovi roditelji secaju iz veoma bliske proslosti
ili je blize istini opazanje nekog ko je tamo par godina i izolovan jezicki/kulturno/etnicki od tog istog grada i jedino je ukljucen u zivot tog mesta kroz poznatu semu "kuca-pos'o -kuca
sa minialnim socijalnim lokalnim kontaktima i zapazanjima koja se svode na "kroz prozor kola" kad se ide na posao i gledanjem televizije i eventualnim izlscima u lokalni shopping mall

ja sam u jednom od prvih svojih postova opisao jednu veoma interesantni -indikativnu pricu o "nasim" ljudima koji su pratili taj takozvani "americki" san ali su veoma pametno" osluskivali" sta se radi na tom nekom socio-ekonomskom nivou u americkom drustvu

oni su na kraju bas zbog toga koliko su bili neki nacin skepticni prema zemlji u koju su emigrairali i zahvaljujuci kontaktima u tom drustvu koje nisu ogranicili na internet forume nego na "veze" sa "pravim" amerima od nekog uticaja dobro reagovali na te neke ekonomske "devijacije" koje su se ispoljavale u americi u tom trenutku ..kao rezulat toga uspeli su da kad je kriza 2007-2008 dosla da spasu svoju ustedjevinu i rad i cak profitiraju ....dok su mnogi izgubili (pocev od kuca /imovine pa do posla ili brakova )

(potrazite neke od mojih starijih postova da sad ne bih copy paste -prica j o jednom bracnom paru koji je u ameriku otisao sredinom 90-tih kao izbeglice i vratio se 2007 nazad u ex Yu da zapocene gradjevinski biznis

naravno oni nisu jedini ljudi od kojih sam "pokupio " savete u vezi amerike ali je nekako simptomaticno da svi oni koji i danas zive dobro u americi ili su profitirali tokom boravka tamo otprilike imaju iste price i savete za dosljake i njihov taj neki generalni stav prema americi je dijamtralno suprotan od onoga sto citam u postovima kod nekih clanova foruma

vuxanne
28.07.2012, 22:41
Boro, sve zavisi sa kim pričaš. Ja ono što sam doživela ovde je veoma slično svim pričama onima koji su bili u SAD u akademskim varijantama: magistarske studije, doktorati, post doktorati, gostujući profesori, profesori. Nije mi ništa drugačije moje iskustvo od tih iskustava koje sam čula od više ljudi koji su bili ovde pre mene (neki ostali neki se vratili kući, sve zavisno od oblasti koju su studirali i kako su živeli tamo kod nas).

Mislim da nema šanse generalizovati iskustva, čak ni za isti grad. Postoje ljudi koji odmah kupe kuće, a imaš ljude koji do kraja života ne uđu u dug za nekretninu (čula sam jednog Amera dete dva Mađara emigranta iz Čikaga kako je ljut na mamu i tatu jer nisu kupili nikakvu nekretninu jer nisu hteli da se vezuju za neko mesto). Ima raznih ljudi, raznih poslova, raznih nivoa snalažljivosti. Život u najboljem mestu u SAD (ubacite neko glasanje pa dajte kriterijume šta vam čini grad najboljim pa da vidimo koji je bar ovim forumašima najbolji u SAD) ne bi bio isti za osobu A kao za osobu B.

Primer: živim ja u Novom Sadu u svom stanu, vozim svoja kola a moj najbolji drug nema ni kola ni stan a ni posao dovoljno dobar da bilo šta od toga nabavi, treći drug uzima kredit za stan, kola je polovna nekako nabavio. Znači naša lokacija je ista, Novi Sad. Jel naš život onda skroz isti samo na osnovu lokacije? A pretpostavka da smo svo troje dođoši (blaža vrsta imigranta ali možda se nekad i to bude računalo u imigraciju kako nam delidbe idu na Balkanu).

dejancic
29.07.2012, 15:36
na primer phoenix je grad za koji cujes od ljudi koji su rodjeni u americi( neki ih zovu "amerikaci ") da je taj grad dobar za izbegavanje ..onda citas post ljudi sa foruma koji ti kaze da sve to nema veze ..
e sad nadji gde je istina
dali neko ko je rodjen tamo i generacijama zivi na istom mestu moze objektivno da ti kaze nesto o svom zavicaju /gradu gde zivi zadnjih 30/40/50 godina i kako se on promenio i menja na gore u poredjenju sa onim sto se on ili njegovi roditelji secaju iz veoma bliske proslosti
ili je blize istini opazanje nekog ko je tamo par godina i izolovan jezicki/kulturno/etnicki od tog istog grada i jedino je ukljucen u zivot tog mesta kroz poznatu semu "kuca-pos'o -kuca
sa minialnim socijalnim lokalnim kontaktima i zapazanjima koja se svode na "kroz prozor kola" kad se ide na posao i gledanjem televizije i eventualnim izlscima u lokalni shopping mall

Kome verovati? Nekome ko 30, 40 ili 50 godina zivi u istom gradu i izvan njega nije provirio ili nekome ko je posle provedenih X godina u Evropi ili nekom drugom kontinentu dosao u Ameriku i na racun zivotnog iskustva zna da izvuce najbolje iz svakog grada gde ga zivot odnese. Nazalost ceo svet se menja na gore. Velika vecina gradova po pitanju standarda zivota ide silaznom putanjom. Po meni uporedjivanje kako je bilo pre par decenija nije dovoljno jak argument da me natera da odem iz grada gde se nalazim. Ali to sam samo ja...

mijan
29.07.2012, 15:55
I naravno sad dolazimo do vise puta vidjene situacije na forumu da tamo gde bora provokator upadne na temu ta tema je gotova, nema vise vrednost jer ce se svesti na obicno prepucavanje i ubedjivanje sa njim. Zbogom info o Arizoni i Phoenix-u...

steficacvek
30.07.2012, 21:47
Da ne bi bilo kao sto Mijan rece, ja cu kratko. Bora to tvoje "meni su pricali ljudi..." vrijedi otprilike isto koliko i da ja sad kazem meni su se javili iz druge galaksije da kazu kako je super zivot na Saturnu. Hajmo malo konkretnije u pricu.

Ja nisam forumas koji tek ceka da ode i gleda sve kroz ruzicaste naocale. Naravno da ljudi imaju razlicite preference i to je posebna prica. Istina je da Arizonu mnogi smatraju divljim zapadom i malo zaglupljenom drzavom, sto i nije toliko netacno u mnogo slucajeva. Ali opet govorim, to su licna zapazanja na osnovu onoga sto neko voli ili ne voli. Ja naprimjer ne mislim da je grad nesto posebno lijep, ima ljepsih i ruznijih krajeva, ali ako gledas ocima evropljanina koji zna sta je arhitektonska vrijednost i ljepota urbane sredine onda je smjesno. Sto se tice klope, ni bolja ni losija nego bilo gdje drugo.

Uglavnom sto se tice Phoenixa ja cu da odgovorim na sva konkretna pitanja bez problema. Sto se tice besmislenih diskusija, over&out!

pcelica
11.08.2012, 11:30
Naravno da su iskustva razlicita od coveka do coveka, i umeca pojedinca da se snadje u nekoj okolini ili ne snadje. Mene zanima da li sa minimalnom platom moze da se pregura mesec bez gladovanja? Jer kontam da sigurno necemo naci neki wauuu posao za pocetak.
I kakav je koji deo grada? Konkretno me zanima koji je najbolji deo za jednogodisnju bebu i koliko je skup taj kraj? Kakvo je stanje sa vrticima i kolko kostaju?

vuxanne
11.08.2012, 15:06
Naravno da su iskustva razlicita od coveka do coveka, i umeca pojedinca da se snadje u nekoj okolini ili ne snadje. Mene zanima da li sa minimalnom platom moze da se pregura mesec bez gladovanja? Jer kontam da sigurno necemo naci neki wauuu posao za pocetak.
I kakav je koji deo grada? Konkretno me zanima koji je najbolji deo za jednogodisnju bebu i koliko je skup taj kraj? Kakvo je stanje sa vrticima i kolko kostaju?

Pcelice ja imam dobru platu za kraj u kom zivim (nisam u Feniksu) ali jos uvek ne mogu da priustim da stavim dete u obdaniste koje je 825 dolara mesecno. Muz je cuva. Mada naravno to nije fiksna cena, u mestu gde sam zivela prethodnoje bilo 450 dolara ali da nosis pelene i hranu. Ovde u ovih 825 ne nosis nista. Obicno u toj varijanti dok je dete pre 5 godina neko sedi kuci sa detetom. Posle pet moze u javnu skolu pa se ne placa. A sto je starije jeftinije je.

Evo ja gledam neke sam nasla na netu ali ne vidim cenu (Feniks)klikni (http://www.childtime.com/our-schools/pricing/)

klikni za jos u Fenisku (http://linktown.azfamily.com/child-care/phoenix/az) pa idi na sajtove i probaj da nadjes cene.

Ako radis za minimalac 7.5 dolara (ne znam tacno) nedeljno, zaradjivaces oko 1200 dolara bruto plate (pre poreza i zdravstva). Zdravstveno za porodicu od troje je obicno oko 300-400 dolara ako radi jedna osoba. Porez mozda uzmu oko 200-250 dolara. Ne ostane mnogo. Ako dve osobe rade za minimalac eto vidi pa racunaj. Ali naravno ti koji rade za minimalac cesto rade i po 16 h dnevno i vise poslova (ako su srecni da nadju nesto sto se uklapa).

Evo kazu da je cena za obdansite od 100 do 400 dolara po nedelji (znaci mesecno od 400 do 1600 dolara sve u zavisnosti od lokacije). klikni (http://childcare.about.com/od/costofchildcare/qt/daycarecost.htm)

Napomena: ovo su sve moje pretpostavke, nek neko ispravi ako zna tacnije jer nisam nikad radila za minimalac pa ne znam bas

steficacvek
14.08.2012, 00:07
Pcelice, najvjerovatnije je da ces naci neki posao od 8-10$ na sat. Ne znam tacno kolike su cijene jednosobnih stanova ali mogu da se raspitam, uglavnom za oko 500 do 600 dolara mozes da nadjes super stan. Ima i nekih drzavnih apartmana koji su jeftiniji, ne znam tacno sta su uslovi da ih rentas.
Vrtici jesu uglavnom oko $100 sedmicno, s tim da mogu biti i jeftiniji ako uzmes na pola dana. Sa minimalnom platom, da oboje radite, mozete proci. Nece biti lako ali nije nemoguce. Najveci problem je sto ti treba auto, gradski prevoz nije los ali nije ni dobar. Plus ljeti kad su temperature preko 45C nije bas zgodno mjenjati buseve i cekati na stanici.
Sto se tice dijela grada moras mi reci sta ti je najvaznije da ima. Neki dijelovi van sredista grada su jeftiniji, ali je onda duzi put do posla. Uglavnom ima ponesto za svakoga.

Kad planirate dolazak? Kakav posao planirate da trazite? Moj savjet, ne dolazite u periodu od maja do oktobra, bice bas tesko za podnijeti.

pcelica
14.08.2012, 10:27
Kad nas izvuku sl god. znači dolazimo 2014-te ;)
Ja sam sad kući sa bebom, pa dok imam vremena i dok ne počnem da radim, htela sam sve da proverim i istražim da ne bude posle joj kud ćemo šta ćemo.
Iskreno, dvoumim se između Pxoenix-a i San Diega. Više bi mi odgovarao SD al kontam da ćemo se u Phoenixu lakše snaći, jeftinije je, a i imamo jedne poznanike pa bi nam oni pomogli za prvu ruku.
Za posao nam je skroz svejedno šta ćemo da radimo, bitno da nađemo bilo kakav. Ne bojimo se ničega, samo da odemo odavde. A inače smo oboje grafičari po struci.
Što se dela grada tiče, u principu je svejedno da li ima neki park ili nema, kad se ne izlazi baš toliko u šetnju, zato mi se i ne sviđa Pxoenix. Pošto je beba beba nije mi bitno ni da škola bude blizu, nego eto da nije baš preskup i da je siguran. Siguran u smislu da nema uživo filmova kad šerif Džo ili kako li se već zove, juri mexikance u ponoć, i da te niko ne gleda popreko u po bela dana :)

bora
14.08.2012, 17:34
Za posao nam je skroz svejedno šta ćemo da radimo, bitno da nađemo bilo kakav. Ne bojimo se ničega, samo da odemo odavde.

ayayayay:no:

steficacvek
14.08.2012, 20:39
Lol Pcelice! :) Nadamo se da ce serif Dzo odraditi svoje uskoro, ipak je proslavio 80ti rodjendan nedavno.
Iskreno izmedju SD i Phoenixa, ja bih odabrala SD. ALI ako kazes da imate poznanike u Phx koji bi vam pomogli, to je jako velika stvar za pocetak. Plus Phx jeste prilicno jeftin grad sa obzirom na broj stanovnika i velicinu. Opet ne zelim da kazem ni da je lako odseliti se jednom kad se smjestis, ali dobro izvagajte sta i kako.

Naravno da postoje bolji i losiji krajevi grada, ali ja mislim da se u prilicno finom dijeli i dalje moze relativno jeftino rentati stan. Ja zivim neki 300 metara od policijske stanice i iskreno nekako mi i to daje malo mira. Ali zaista za 3 godine koliko sam ovdje nikad nisam imala nikakav problem.

Sto se tice setnji, zimski period jeste fin ovdje. Mozes po cijeli dan da budes vani. Iznenadjujuce ali ljudi su dosta aktivni i cim malo zahladni dosta ljudi trci, vozi bicikla, ide na hiking ... Ljeto jeste grozno ali prezivis nekako.
S obizorm da imate dijete, svejedno sto nece u skolu uskoro, moram da kazem da je obrazovni sistem u AZ medju najgorima. Moja preporuka je Madison district u Phx, inace meni je to i jako fin dio grada za zivot. Kazu jos da je Kyrene district dobar, to je u Mesa, AZ, a ne znam bas tacno kako stvari stoje tamo.

pcelica
14.08.2012, 21:05
Hvala puno Stefice. Ako budem imala još pitanja znam gde ću da te nađem ;)

Salec
28.05.2013, 08:23
Phoenix je jedan od gradova koji nam ulazi u uži izbor iz raznoraznih razloga.

Šta mislite o delu grada Scottsdale I North Phoenix?

Mi bi smo došli porodično sa detetom od sada 11, a kada bi to bilo aktivno 12 g., što znači I škola nam je mnooooooogo važna!

I da li znate kakve su mogućnosti za jednog dobrog diplomiranog ekonomistu sa sjajnim iskustvom I znanjem iz oblasti finansijske analize? :grin:

Hvala Vam unapred!

Salec
25.06.2013, 14:22
Nikog vise nema na ovoj temi! Izgleda da još samo mene zanima Phoenix! :smrc:

A meni nekako izgleda od svih opcija najrealnije...

Svašta smo saznali u međuvremenu preko neta I da je toplo kada je toplo, I da mi ima raznih pustinjskih živuljki I da ima peščanih oluja I da su stanovi I kuće jeftinije nego pre I još puno stvari.

Ali me baš zanimaju neki svežiji utisci ljudi koji su otišli kao što mi planiramo.

Mnogi tvrde da je odnos prihoda I kvaliteta života ipak dobar generalno I da Phoenix ima svašta da pruži..

Ima li nekoga sa sličnim razmišljanjima kao što su naša? :obrva:

Green2014
25.06.2013, 15:14
Nikog vise nema na ovoj temi! Izgleda da još samo mene zanima Phoenix! :smrc:

A meni nekako izgleda od svih opcija najrealnije...

Svašta smo saznali u međuvremenu preko neta I da je toplo kada je toplo, I da mi ima raznih pustinjskih živuljki I da ima peščanih oluja I da su stanovi I kuće jeftinije nego pre I još puno stvari.

Ali me baš zanimaju neki svežiji utisci ljudi koji su otišli kao što mi planiramo.

Mnogi tvrde da je odnos prihoda I kvaliteta života ipak dobar generalno I da Phoenix ima svašta da pruži..

Ima li nekoga sa sličnim razmišljanjima kao što su naša? :obrva:

Mozda nema vise nikog ovde jer se nikom ne zivi u pustinji :nene:

Salu na stranu, znam osobu koja je zivela u Pho i kaze da je extra ko voli tople klime. Dobro je sto je vazduh suv i visoke temperature ne predstavljaju toliki problem

Salec
26.06.2013, 07:50
Mozda nema vise nikog ovde jer se nikom ne zivi u pustinji :nene:

Salu na stranu, znam osobu koja je zivela u Pho i kaze da je extra ko voli tople klime. Dobro je sto je vazduh suv i visoke temperature ne predstavljaju toliki problem

Dakle, svi su otišli! A meni niko nije javio?! Možda su otišli zato što su se uplašili da ću ja doći? :naughty: A nisu svesni da bi ja bila izuzetno nežna prema njima! :skviz:

Green2014
26.06.2013, 08:50
Dakle, svi su otišli! A meni niko nije javio?! Možda su otišli zato što su se uplašili da ću ja doći? :naughty: A nisu svesni da bi ja bila izuzetno nežna prema njima! :skviz:

Ako je tako, onda stizem i ja u Pho :obrva:

Ako sve prodje kako treba, do kraja godine cu morati da odlucim gde cu i kako cu. Imam rodjake u CA (kod Sacramenta), ali sve opcije su otvorene

minimaxus
26.06.2013, 21:20
Ono sto ja znam o Finiksu jeste od prica prijatelja koji su se tamo nastanjili. Posao nesto puno ne hvale, ali su zadovoljni drustvenim zivotom zbog velike Srpske zajednice. To pogotovo potencijaru osobe srednje zivotne dobi jer im je na taj nacin zivot u "tudjini" olaksan.

ivkodrg
28.06.2013, 14:44
Temperature su , pogotovo leti, stahovite.......... I vrlo tesko podnosljive, bez obzira sta god vam ko re:obrva:kao..........
Phoenix je takodje jedan od onih USA gradova gde apsolutno ne postoji ili vrlo slab gradski prevoz, bar je tako bilo pre 4 godine kad sam ja tamo zivio neko odredjeno vreme........
Zivot bez kola zbog toga je apsolutno nemoguc, imajte to u vidu..
Sto se tice srpske zajednice, jeste veoma brojna i odlicno organizovana....U nasem stilu.......imali smo cak dve crkve,koje nisu medjusobno bile u dobrim odnosima, naravno svak je isao u onu koja je njemu odgovarala, ne znam kako je sada ali tada je bilo tako..........:woohoo:
Moj utisak je da je odlicno resenje za neki prelazni period , prvih recimo godinu dana, a posle treba ici dalje............

ilinois
12.04.2014, 13:04
Zdravo svima, pazlivo sam procitao ovaj forum o Phoenixu, vidim da odavno niko nista nije pisao. Ja dolazim u Phoenixu pocetkom Maja. Zanima me kakvo je stanje sad tamo, oko posla, mesecnih troskova, kupovina auta i slicne stvari. Koliki je ukupan mesecni trosak sa inajmljeni jednosoban stan, telefon, struja is dr.. Hteo bih da dodzem sam za pocetak dok sredim stvari, pa za par meseci da dodze i ostatak moje familije (supruga i dvije velike dece). Bio bi zahvalan svakome ko moze da mi da prve informacije. Pozdrav

Jere
14.04.2014, 13:42
Pozdrav, evo i ja planiram skoro u phoenix..Ići ćemo žena, dijete i ja, koliko nam otprilike treba novaca mjesečno da možemo živit? Znači za stan, režije, zdrastveno..ako ima koja dobra duša da zna neka napiše :) koji kvartovi su dobri, za obitelj..hvala unaprijed

Nikolaniko
04.08.2015, 15:22
Cao svima,

Samo da pitam dali ima neko od forumasa u Phoenix, AZ? Mi se selimo 15-og ovog meseca iz Austina u Phoenix, pa cisto da imam neki kontakt, da me neko uputi gde da odemo na cevape i gde da kupujemo kafu :)

Pozzz