PDA

View Full Version : Iz kojeg puta ste izvuceni?

dragance
11.05.2009, 23:45
Nisam naisao na slicnu temu na forumu a mene neka radoznalost uhvatila pa eto da pitam:grin: Iz kojeg puta ste dobili tu cuvenu "prvu" kovertu? Vidim da ima ljudi na forumu koji vec godinama pokusavaju ali jednostavno nemaju srece:no:.

mariags
12.05.2009, 05:21
Mene su izvukli iz prvog puta!

Misa
12.05.2009, 07:34
Izvucen sam iz cetvrtog puta, s tim sto sam jedne godine omasio prijavu za pola satu zbog pogresnog poimanja AM i PM (s obzirom na to da mi je 4 srecan broj, racunam da su mi uracunali i taj pokusaj :;D:)

wingreen
12.05.2009, 07:36
Mi smo izvuceni iz drugog puta.

steficacvek
12.05.2009, 08:10
I kod mene je bila sreca iz prvog puta. Gospodja u ambasadi se zacudila i rekla da obavezno moram igrati bingo jer sam ocito sretne ruke, rijetko kad vidi da je neko jednom aplicirao i dobio :D

landlord
12.05.2009, 08:21
ja nisam tacno siguran koliko puta sam aplicirao. Dva puta sam licno slao kovertu, a ostalo preko neta. ja mislim da ej to 3 ili 4 puta..

PaulGarrett
12.05.2009, 09:37
to su me pitali u ambasadi.

http://img17.imageshack.us/img17/9240/trisny.jpg

koliko dugo postoji DV Lottery ? od koje god. ?

Taji
12.05.2009, 10:13
Ja sam izvucena od drugi put:grin:

Marky
12.05.2009, 11:28
Iz drugog puta.:wee:

Tarzan
12.05.2009, 12:29
Iz prvog - nadam se :;D:

.

goranm
13.05.2009, 06:47
koliko dugo postoji DV Lottery ? od koje god. ?
Od 1994, znaci 2009-1994=15*55000=825.000 dobitnika za 15 godina ako racunamo i ovu godinu. Uglavnom skoro svako ide sa nekim, tako da je sigurno do sada direktno u USA otislo oko 1.500.000 na ovaj nacin. Znajuci da ih ima 300.000.000 to je 0.5%. Jedna generacija je kazu 20godina. Na ovaj nacin ce do 2014 "uvesti" 0.67% novih i ako racunamo neku rodbinu dobitnika i onih koji su u medjuvremenu dobili drzavljanstvo sigurno oko 1%. Osvezavaju "krv" na ovaj nacin.

dreamerns
13.05.2009, 15:48
Hmmm.....mislim da ipak veliki broj ljudi ovu sansu ne iskoristi, a neki odu samo radi odrzavanja, neki pak budu neko vreme u USA, pa se vrate....a neki su ko onaj deda....malo stari za pravljenje dece.Tako da to ipak nije bas tako....
Mene je interesantno da je otprilike 7000 ljudi izvuceno iz Srbije do sada. Bas me interesuje koliko je njih ostalo u USA.

goranm
13.05.2009, 16:28
Znas kako, prijavljuje se maltene svako i oni sa i oni bez skole. Najjaci su mi oni bez skole kada se prijave. Misle da ce odlaskom u USA resiti sve svoje probleme iako nemaju skolu. Nazalost ne uvidjaju da im fali i skola i opste obrazovanje i znanje jezika, pa ako hoces na kraju i snalazljivost.
Ja sam recimo MSc. Mechanical Engineer i naravno da je meni jako zanimljivo da odem u USA iz razloga sto bi tamo zaista mogao iskazati pun potencijal i kvalitet, a sigurno bi se snasao. Mislim i ovde se solidno snalazim i OK mi ide.

kaneolopa
13.05.2009, 17:14
Ja sam recimo MSc. Mechanical Engineer i naravno da je meni jako zanimljivo da odem u USA iz razloga sto bi tamo zaista mogao iskazati pun potencijal i kvalitet, a sigurno bi se snasao. Mislim i ovde se solidno snalazim i OK mi ide.

I ja sam MSc. Engineer i jako mi je zanimljivo bilo doci u USA ali ovde stvari funkcionisu isto kao i u Srbiji, solidno sam se ja snalazila tamo (imala posao super platu i sve po redu), ali ovde isto ide sve na vezu i poznanstvo tzv "preporuku". Ovde je mnogo bitnije KOGA znas, a ne Sta znas... tako da ako imas nekoga ko zna nekoga ko drzi neku firmu to je ok... u ostalim slucajevima zaboravi.

dreamerns
13.05.2009, 17:30
Znas kako, prijavljuje se maltene svako i oni sa i oni bez skole. Najjaci su mi oni bez skole kada se prijave. Misle da ce odlaskom u USA resiti sve svoje probleme iako nemaju skolu. Nazalost ne uvidjaju da im fali i skola i opste obrazovanje i znanje jezika, pa ako hoces na kraju i snalazljivost.

Nadovezacu se na kaneolopu koja ovde vec sest meseci trazi posao ("bilo kakav" posao). Takodje sam primetio da ti skolovanje ovde moze samo skoditi, osim u slucajevima kada je ono cime se bavis izuzetno potrebno. Fora je da ti sa skolovanjem imas rupu u rezimeu...jer moras izostaviti te skole ako hoces neki slabo placen posao. Tako da je u pocetku teze...a kasnije moze biti lakse. Naravno, ako uspes naci posao odmah u struci, onda sve ovo pada u vodu....to je najbolja opcija.
Takodje, ne bih se slozio da je ovde isto kao u Srbiji sto se tice "veza". Mislim da je u Srbiji to mnogo blaze, jer se u**ani poslovi ipak mogu naci bez ikakve veze u Srbiji, a ovde ti i za najgore placene poslove isto treba jaaaka veza. Mislim da su ovde mnogo gore vezare sto se nalazenja posla tice, jedino sto je u Srbiji razvijenija "rodjacka" veza, a ovde vise "prijateljska-preporuka" veza. Ovde imas i rasnu diskriminaciju prema belcima sto se tice slabo placenih poslova.

pekka
17.05.2009, 09:38
Ja sam negde ranije rekao kako mi je aplikacija za DV 2010 treca po redu, ali sam ovih dana prevrtao neke papire pa sam pronasao odstampane sve aplikacije iz predhodnih godina i konstatovao da ih ima 5. Uobicajeno je da je treca sreca ali kod nekih kao sto sam ja to ume i da potraje - nikad nije kasno . . . . . :grin:

scum
18.05.2009, 08:47
bilo bi dobro da se u potpisu izvucenih pored ostalih podataka nadje i broj pokusaja... tako cemo mi koji "ocajavamo", bar malo da se utesimo :D

goranm
18.05.2009, 14:47
Ja sam negde ranije rekao kako mi je aplikacija za DV 2010 treca po redu, ali sam ovih dana prevrtao neke papire pa sam pronasao odstampane sve aplikacije iz predhodnih godina i konstatovao da ih ima 5. Uobicajeno je da je treca sreca ali kod nekih kao sto sam ja to ume i da potraje - nikad nije kasno . . . . . :grin:

Ako, ako, samo da si dobio. Nikada nije kasno, pa nemas 50 godina.

mariags
18.05.2009, 17:10
Nadovezacu se na kaneolopu koja ovde vec sest meseci trazi posao ("bilo kakav" posao). Takodje sam primetio da ti skolovanje ovde moze samo skoditi, osim u slucajevima kada je ono cime se bavis izuzetno potrebno. Fora je da ti sa skolovanjem imas rupu u rezimeu...jer moras izostaviti te skole ako hoces neki slabo placen posao. Tako da je u pocetku teze...a kasnije moze biti lakse. Naravno, ako uspes naci posao odmah u struci, onda sve ovo pada u vodu....to je najbolja opcija.
Takodje, ne bih se slozio da je ovde isto kao u Srbiji sto se tice "veza". Mislim da je u Srbiji to mnogo blaze, jer se u**ani poslovi ipak mogu naci bez ikakve veze u Srbiji, a ovde ti i za najgore placene poslove isto treba jaaaka veza. Mislim da su ovde mnogo gore vezare sto se nalazenja posla tice, jedino sto je u Srbiji razvijenija "rodjacka" veza, a ovde vise "prijateljska-preporuka" veza. Ovde imas i rasnu diskriminaciju prema belcima sto se tice slabo placenih poslova.

Potpuno si u pravu! Ovde i za najjednostavnije poslove treba veza. Ja evo dva meseca trazim posao u pocetku samo u hotelima, sad u restoranima, marketima i to najprostije poslove da radim, popunila sam desetine i desetine aplikacija i nista... ni do dan danas nisam dobila ni jedan jedini poziv! Mislim da sam vec u jednom post-u napisala da i ovde sve ide preko neke veze.. neverovatno! :no:

kaneolopa
18.05.2009, 17:56
Potpuno si u pravu! Ovde i za najjednostavnije poslove treba veza. Ja evo dva meseca trazim posao u pocetku samo u hotelima, sad u restoranima, marketima i to najprostije poslove da radim, popunila sam desetine i desetine aplikacija i nista... ni do dan danas nisam dobila ni jedan jedini poziv! Mislim da sam vec u jednom post-u napisala da i ovde sve ide preko neke veze.. neverovatno! :no:

Moja topla preporuka ti je da lepo uzmes i vijas veze to je jedino, ja sam poslala ali bez zezanja preko 1000 rezimea za ovo vreme i sada sam prekinula sa time vec samo vijam veze. To da ti neko kaze da se zaposlio cisto iz oglasa ne verujem ni pod razno, uzmi lepo i pogledaj agencije za zaposljavanje, mozda budes imala vise srece sa njima.

mariags
18.05.2009, 19:31
Moja topla preporuka ti je da lepo uzmes i vijas veze to je jedino, ja sam poslala ali bez zezanja preko 1000 rezimea za ovo vreme i sada sam prekinula sa time vec samo vijam veze. To da ti neko kaze da se zaposlio cisto iz oglasa ne verujem ni pod razno, uzmi lepo i pogledaj agencije za zaposljavanje, mozda budes imala vise srece sa njima.

znam.. i moja sestra dok je zivela u ny je popunila na hiljade tih aplikacija za poslove i nista... a vec sam razmisljala o tim agencijama za zaposljavanje tako da mi je to najverovatnije sledeci korak. najveca ironija u svemu ovome je sto jedan ilagelac ako ima veze nacice posao pa cak i ok solidan posao, dok mi sa zelenim kartama bez veza...tesko pa cak i najobicnije poslove... :nene:

goranm
19.05.2009, 07:06

A od kada je to slanje CV i motivacionog pisma bila dobra taktika? Lepo brate odes na vrata kuc, kuc, ja sam taj i taj, treba li vam dobar radnik... oni dobiju desetine CV-a i kada vide vas sa GC samo vas cusnu u stranu kada ima jos bar 40 koji imaju drzavljanstvo. :no:

steficacvek
19.05.2009, 08:20
Ja mislim da nije zapravo neka prednost drzavljanstvo u odnosu na GC pri trazenju posla. Koliko sam cula, ne provjeravaju to bas. Vazno je da si legalno u zemlji i to je to.

goranm
19.05.2009, 08:39
Ja mislim da nije zapravo neka prednost drzavljanstvo u odnosu na GC pri trazenju posla. Koliko sam cula, ne provjeravaju to bas. Vazno je da si legalno u zemlji i to je to.

Dobro, mozda nije to, ali preporuka je u USA jako vazna. Ljudi bez preporuke ne gledaju se isto kao oni sa. S toga nije lose probati taktiku kuc, kuc, dobar dan...
Neke stvari se daju usmeno objasniti. U Srbiji nije obicaj da se daju preporuke i niko ih ne trazi.

steficacvek
19.05.2009, 09:23
To svakako. Uvijek je bolji pristup face to face. Ja sam se samo osvrnula na razliku izmedju drzavljana i legal residents prilikom trazenja posla.

goranm
19.05.2009, 12:31
To svakako. Uvijek je bolji pristup face to face. Ja sam se samo osvrnula na razliku izmedju drzavljana i legal residents prilikom trazenja posla.

Ma da. Svaki pocetak je uvek tezak, sigurno nije lako, ali treba imati strpljenja i volje i zelje i uspece se.

kaneolopa
19.05.2009, 15:46
A od kada je to slanje CV i motivacionog pisma bila dobra taktika? Lepo brate odes na vrata kuc, kuc, ja sam taj i taj, treba li vam dobar radnik... oni dobiju desetine CV-a i kada vide vas sa GC samo vas cusnu u stranu kada ima jos bar 40 koji imaju drzavljanstvo. :no:

Da to uradis i kazu ti kako ce odma da te zaposle samo prvo da ti brale ispunis prijavu za posao online ;)

kaneolopa
19.05.2009, 15:50
Dobro, mozda nije to, ali preporuka je u USA jako vazna. Ljudi bez preporuke ne gledaju se isto kao oni sa. S toga nije lose probati taktiku kuc, kuc, dobar dan...
Neke stvari se daju usmeno objasniti. U Srbiji nije obicaj da se daju preporuke i niko ih ne trazi.

Preporuka moze da bude i od Fransoa Miterana i dalje nista ne znaci sve dok ti Fransoa Miterani nije rekao da odes koj Jon Dear-a javis se Jon Doe i kazes da te poslao Fransoa Miteran, Meni ni jednom nisu trazili pismo preporuke, samo kontakt podatke i to je to. Ljudi ajmo ispocetka preporuka = veza, ili ti po srpski poslao me Djoka kod Pere da se javim.

kaneolopa
19.05.2009, 15:57
Ljudi nema veze na kojoj ste vi vizi ovde, osim turisticke... sve dok imate "preporuku"

steficacvek
19.05.2009, 16:01
kaneolopa, pratim tvoj slucaj i otrjeznila sam se dobrano kad vidim da magistrirani inzinjer ne moze naci posao 6 mjeseci, ali ipak mislim da kod vas uticu i neke druge okolnosti, velik grad, losa sreca ... ne znam. Nije vala bas sve toliko skroz crno da se nigdje nikakav posao bez stele ne moze naci. Opet je vecina forumasa nasla posao ... Moram da se tjesim i drzim pozitivan stav, bez toga nema nicega!

steficacvek
19.05.2009, 16:04
Ljudi nema veze na kojoj ste vi vizi ovde, osim turisticke... sve dok imate "preporuku"

Jasno mi je sta mislis pod "preporukom" ali ipak radi jasnije komunikacije predlazem da razdvojimo pojmove preporuka i veza/stela. Mislim da je preporuka sasvim normalna stvar, cak i pozitivna da poslodavac moze provjeriti tvoj background. Ali kada neko nekome nekoga konkretno "preporuci" na radno mjesto za koje je upitno postoji li znanje ili umjeca, onda je to vec veza.

kaneolopa
19.05.2009, 16:15
Da slazem se sa tobom. Hajde da gledamo samo ljude koji su dosli u poslednjih godinu i po dana, ako se izuzmu oni koji rade preko agencija, neka se molim lepo javi osoba koja je dobila posao preko craigs liste, careerbuildera, monstera, dice itd.

steficacvek
19.05.2009, 16:24
OK, ja jos nisam tamo i ne znam bas tacno kako funkcionisu agencije a kako web site za trazenje posla (gledajuci iz ove perspektive i ovdasnjeg iskustva to je manje-vise isto, i svjesna sam da tamo nije tako), ali sumnjam da su xeg, sunshine, suprug od stizeljeto, wotlk i njen suprug imali neke jake veze. U svakom slucaju neka nam prenesu iskustvo, ja sam svakako za!

kaneolopa
19.05.2009, 17:18
Mislim da bi ti bilo pametno da trazis posao jos pre nego sto stignes ovamo kao sto je Xeg uradio, da ne cekas da dodjes i onda da krenes da trazis posao. Volela bi da svi podele sa nama iskustva oko zaposljavanja :D

Taji
19.05.2009, 17:30
Mislim da bi ti bilo pametno da trazis posao jos pre nego sto stignes ovamo kao sto je Xeg uradio, da ne cekas da dodjes i onda da krenes da trazis posao. Volela bi da svi podele sa nama iskustva oko zaposljavanja :D

I meni to zvuci kao dobra ideja ali samo me interesuje na koliko mjeseci ranije prije dolaska bi bilo pametno traziti posao??:blink: Ja licno necu uci u USA prije druge polovine oktobra a vec gledam poslove i stanove tamo gdje mislim da zivim, ali samo gledam:obrva: Neznam da li da se vec pocnem prijavljivati ili da sacekam neki blizi period? :wtf: I sta za stan, da se i tu pocnem raspitivati kod stanodavca za novembar???:blink:
Sta ako mi ponude posao:grin:a ja ga ne mogu prihvatiti prije novembra a ko ce mi i ponuditi posao ako nisam tamo i nemam stalni boravak???:blink:
Sve mi se to eto mota po glavi:book::woohoo:

steficacvek
19.05.2009, 18:04
Znam da su xeg i sunshine u prijavi i pri prvom kontaktu odmah naglasavali kada dolaze tamo i sreca je da su nasli posao koji punom parom pocinje u sezoni, tj. u maju.
Stvarno sto vise citam forum i pratim, sve mi se vise cini da je ipak dosta bolja situacija u manjim ili manje popularnim velikim gradovima nego u NY, Chicago, Miami, LA i tako ...
Mozda i grijesim, vidjet cemo :)

mariags
19.05.2009, 18:05

Slazem se sa tobom, ja da sam znala da je ovde bas ovako katastrofalno stanje sa poslovima i da na primer ponovo krecem za Usa pre nego sto bih dosla trazila bih posao iz Srbije.. ili bar neku vezu za posao sto je ipak i najbitnije! Ovo preporucujem pogotovo onima koji ce placati racune od prvog dana kao ja.. pare brzo idu na stanarinu i ostale racune a posla nigde....

dreamerns
19.05.2009, 20:44
Znam da su xeg i sunshine u prijavi i pri prvom kontaktu odmah naglasavali kada dolaze tamo i sreca je da su nasli posao koji punom parom pocinje u sezoni, tj. u maju.
Stvarno sto vise citam forum i pratim, sve mi se vise cini da je ipak dosta bolja situacija u manjim ili manje popularnim velikim gradovima nego u NY, Chicago, Miami, LA i tako ...
Mozda i grijesim, vidjet cemo :)

Zavisi kakav posao hoces....u manjim mestima je manje dobrih radnih mesta, a ima vise poslova za minimalac i sl.
Sto se tice nekih stvari...slazem se sa Kaneolopom. Ja ne znam nijednu osobu koja je preko craiglist, careerbuilder i sl. nasla posao. Stvarno ne znam nijednu.
Svi bolji poslovi idu preko preporuke, a kada je kriza...onda ti traze i za usrane poslove.

Licno znam da su na jednom mestu trazili pomocnika (dosta lose placen posao), dobili su 430 prijava sa craiglist u toku dana....znas koliko su primili....nijednog. Uzeli su od direktorice, drugaricine drugarice cerku.

Svako ima drugaciju srecu i svako treba da proba. Ne mislim da zbog ovih info-a treba odustajati, ali treba biti obazriv.
Da je tesko....tesko je...
Ne slazem se da treba ici u neka mestasca....jer ces tamo mozda u pocetku lakse naci posao za 6$ na sat....ali ces kasnije nikako naci posao za 20+$....da ne govorim o jacim pozicijama.

kaneolopa
19.05.2009, 21:03
Danas sam cula jednu preteranu americku poslovicu kojom se manje vise svi ameri sluze "Fake it until you make it" ko razume shvatice ;)

steficacvek
19.05.2009, 22:21
Ma ja se zaista slazem sa svime sto ste rekli, treba zapeti i nigdje ne ide lako. Kao sto i poslovica kaze. Treba se znati prodati. Valjda sto me sve to ceka, pa moram da budem nabijena optimizmom. Al stvarno da mi je neko pricao da u Americi msc.inzinjer ne moze naci posao ne bih mu vjerovala ... Nadam se da ce se i to rjesiti uskoro.
I kad kazem manja i manje popularna mjesta, niposto ne mislim na neke zabiti i gradice od 10-20 hiljada stanovnika. Ali gradovi poput Phoenixa, Austin, Atlanta, Portland ... i manje popularne drzave poput Virginije, Marylanda ... sta znam, mislim da je mozda lakse tamo za pocetak. I nisam trazila statistike, ne znam kakva je situacija u ovim gradovima konkretno, osim u Phoenixu i iako nije lako ni tamo, ipak je lakse nego u velikim popularnim centrima. Opet, to je samo moje misljenje, ko zna ... Kad se malo poblize upoznam sa situacijom tamo, moci cu i vise da tvrdim/negiram ...

wrath:of:the:lich:king
20.05.2009, 15:37
@kaneolopa za agencije: TRUE. Preko craigslist sami spamovi. Evo muska polovina danas ide na intervju pa cemo videti je l jos jedan spam. Inace ovo nase mesto je kao NS, ali u blizini je Detroit. Mi bismo isli odavde ali gde cemo bez para i posla. Da je tesko tesko je jer je neizvesan i ovaj posao na kome smo trenutno, radimo 4 dana nedeljno. KAd bi uspeli da skupimo neki kes pa da odemo u drugi grad. Ali opet gde, kad nemas nikoga i ne znas maltene nista. Razmisljali smo i u Cikago, a ja navijam za Kaliforniju :D ali od toga svega, za sada, nista. Najradije bih ja na Tasos (Grcka) da gajim masline.

baraba
22.05.2009, 00:24
iz prvog puta

dejancic
22.05.2009, 00:55
iz prvog puta

Kratko, ali ubitacno:grin::bravo:

gox79
22.05.2009, 18:13
Iz drugog puta.
Da sam dobio prvi put, verovatno bi i otisao. Ovako drugi put iako sam dobio odustajem.

baraba
22.05.2009, 19:25
Iz drugog puta.
Da sam dobio prvi put, verovatno bi i otisao. Ovako drugi put iako sam dobio odustajem.

ne odustaj. udji vidi kako je pa posle odustani ali nemoj da ne probash.

23.05.2009, 03:37
Mi iz drugog
@gox uzmi vizu nece da se baci, jedino ako imas da je platis.. nemoj da se kajes posle...

gox79
26.05.2009, 21:25
ne odustaj. udji vidi kako je pa posle odustani ali nemoj da ne probash.
Pa jeste, samo sto to probavanje moze dosta da kosta...

dejancic
27.05.2009, 00:44

jaoo :krstise:

wingreen
27.05.2009, 08:54
gox79, i mi smo bili u slicnoj situaciji prosle godine (dete, suprug i ja), ja sam aplicirala iz ciste radoznalosti, nemajuci nikakav plan jer iskreno nisam ni verovala da mogu biti izvucena. Kada se to desilo bila sam u soku, i dugo smo razmisljali i premisljali da li da idemo ili ne, iz istog razloga kao i ti, sve je skupo i neizvesno a nikoga tamo nemamo. Imali smo prijatelje nasih prijatelja sto je bilo nesigurno a sada se ispostavilo da je zaista bilo nesigurno sto se tice pomoci tih prijatelja na koje smo godinu dana racunali.
Ali, znali smo da je to sansa koja se jednom pruza i dali smo sve od sebe da nekoga nadjemo ko ce nam se naci u pocetku. Neke kontakte smo i sami ostvarili, bukvalno smo poslali poruku i objasnili situaciju ne ocekujuci nista (neke ljude smo nasli na FB) i svim prijateljima rekli situaciju. Svi su nam odgovorili i to pozitivno, mogu ti reci naslo se dosta ljudi i to uglavnom ljudi iz naseg kraja, cak su neki sami zvali i nudili nam da oni kontaktiraju svoje prijatelje za nas. Mi smo se za sada odlucili za ove kontakte koje smo sami ostavrili. Nadamo se i verujemo da ce sve biti u redu.
Mozda te moja prica navede da razmislis jos jednom.
Pozdrav!

moni
27.05.2009, 08:58
E, nema sanse da ne uzmes.
Svi koji su imali prilike, a nisu iskoristili ceo zivot se kaju.
Para nije mala, ali je mnogo manje od "sto nisam -bas sam bio budala...."
Uzmi vizu idi, vidi, probaj, ako ne uspes bar ces imati malo duzi godisnji.
:no::no: ne odustaj na prvom stepeniku.

Leona
27.05.2009, 12:13
Samo da potpisem zadnja dva posta.
Dosta nas odavde nema nikoga tamo ali sve se moze kad se hoce.
Pare nisu male ali za njih dobijas jedinstvenu sansu.
Ja bih probala naravno.
Sretno :)

gox79
29.05.2009, 14:26
Sad ste me opet bacili u razmisljanje, ali i da se predomislim i odlucim da odem na razgovor, to je 03.06.. znaci za 4-5 dana, a ja jos nista od papira nisam prikupio a ni zakazao lekarski, tako da tesko da bude sta od toga...

tamacharly
29.05.2009, 14:32
5 sretan broj:grin:

dreamerns
29.05.2009, 16:21
Sad ste me opet bacili u razmisljanje, ali i da se predomislim i odlucim da odem na razgovor, to je 03.06.. znaci za 4-5 dana, a ja jos nista od papira nisam prikupio a ni zakazao lekarski, tako da tesko da bude sta od toga...

Mozes da pomeris intervju (ja sam to uradio), ali naravno....moras javiti koji dan ranije...tako da, nije kasno za tebe. Odlozi lepo intervju na mesec dana (taman da ti da malo vremena).
Odlazak u ameriku ti je velika sansa....a svaka sansa nosi i malo rizika. No....ko ne riskira, ne profitira.

baraba
01.06.2009, 21:03

:smil42d3:
u pravu si...
sedi di si...

chombe_bg
02.06.2009, 13:04

Koji si ti pajser...:no:

gox79
02.06.2009, 18:33
Koji si ti pajser...:no:
Cini mi se da ja nikog nisam vredjao na ovom forumu, i da imam pravo da iznesem svoje misljenje...

02.06.2009, 18:44
Gox samo preskoci. Verovatno je coveku krivo sto njega nisu izvukli, tebe jesu, a ti neces. Ali svako ima svoje razloge

chombe_bg
03.06.2009, 07:46
Cini mi se da ja nikog nisam vredjao na ovom forumu, i da imam pravo da iznesem svoje misljenje...
Opusti se,"pajser" nije uvreda :naughty:
Samo,malo je bez veze tako lako prokockati pruzenu priliku...

gox79
03.06.2009, 16:15
Ono sto sam napisao da moze mnogo da kosta, pod tim sam mislio da neko kao ja, ko nema nikoga tamo kod koga bi mogao da bude neko vreme,ko bi mu pomogao za pocetak (ili ima ali taj neko je to prihvatio iz cistog moranja,preko volje), za njega mozda predstavlja veliki rizik da ovde napusti posao, pozajmi par hiljada evra (ili dolara), ode tamo,bude mesec, dva, tri, vidi da ne ide i vrati se ovamo. Nema vise posla ovde, a pozajmljene pare treba vratiti.
Znam da se takva prilika za odlazak ne pruza svaki dan,priznajem da je to jedno veliko zivotno iskustvo, video si Ameriku, probao si,pa ako ne ide sta da se radi...mirnija ti savest, bar si pokusao. Al sta posle?
Mozda ja gresim,mozda previse razmisljam o posledicama, mozda samo treba krenuti pa sta bude, uglavnom svako ima svoje razloge,zelje i mogucnosti, ne odgovaram nikog od odlaska tamo, ja da nisam imao zelju da idem ne bi ni aplicirao...
A da lako prokockavam priliku, nije bas tako, dugo, dugo sam ja razmisljao o ovome..

dreamerns
03.06.2009, 16:56
A da lako prokockavam priliku, nije bas tako, dugo, dugo sam ja razmisljao o ovome..

Generalno, mali je broj onih koji su tako lose prosli da su morali da se vrate. Jako je mali broj takvih...znaci, da je sreca bila na tvojoj strani. Ako bi morao da pozajmljujes novac, e onda je to vec malo zajebanija situacija.

goranm
04.06.2009, 06:57
Ono sto sam napisao da moze mnogo da kosta, pod tim sam mislio da neko kao ja, ko nema nikoga tamo kod koga bi mogao da bude neko vreme,ko bi mu pomogao za pocetak (ili ima ali taj neko je to prihvatio iz cistog moranja,preko volje), za njega mozda predstavlja veliki rizik da ovde napusti posao, pozajmi par hiljada evra (ili dolara), ode tamo,bude mesec, dva, tri, vidi da ne ide i vrati se ovamo. Nema vise posla ovde, a pozajmljene pare treba vratiti.
Znam da se takva prilika za odlazak ne pruza svaki dan,priznajem da je to jedno veliko zivotno iskustvo, video si Ameriku, probao si,pa ako ne ide sta da se radi...mirnija ti savest, bar si pokusao. Al sta posle?
Mozda ja gresim,mozda previse razmisljam o posledicama, mozda samo treba krenuti pa sta bude, uglavnom svako ima svoje razloge,zelje i mogucnosti, ne odgovaram nikog od odlaska tamo, ja da nisam imao zelju da idem ne bi ni aplicirao...

Moram priznati da mi nije jasno kako neko moze da promeni misljenje za samo godinu dana? Ako si vec aplicirao znaci i da si zeleo, a kada si posle 7-8 meseci izvucen onda nisi hteo?
Svakako nije lako otici, evo ja nemam bas nikoga tamo i kada bi me izvukli otisao bi bez i trunke razmisljanja. Ovde imam stalan posao, bas kao i ti sto imas. Jedina razlika je sto ja ne moram da pozajmljujem novac da bi otisao tj. ~10.000$ imam. Ti si rekao da ima stalan posao, a da pare moras pozajmiti. Posto smo isto 79. godiste ja na tvoju situaciju gledam ovako:
1. Ako vec nemas novac nisi li se ikada zapitao da li taj posao koji trenutno radis najbolje je i da napustis? Mislim ako vec nisat za nekoliko godina nisi ustedeo...
2. Zar zaista mislis da radna i vredna osoba (posto radis za lose uslove i platu sigurno jesi vredan) ne bi uspela u USA? Kreni idi, 100% uspevas.

Priliku koja ti je pruzena nemoj propustiti, ja ne bi svakako!

wingreen
04.06.2009, 08:06
Gox79, kazes da ipak imas nekog ali ko bi te primio preko volje, mozda si ti to samo tako shvatio da bi sebe opravdao, ali veruj mi niko te tamo nece prihvatiti oberucke pa cak ni najbliza familija, naravno ima izuzetaka ali uglavnom je tako. Mislim da si trebao prihvatiti i to jer ti ces se kod tih ljudi zadrzati mesec, dva najvise. Toliko si mogao da se strpis i ti i oni. Svakako bi, cim bi nasao posao, trazio stan da se osamostalis a sigurno bi u medjuvremenu nasao i neke druge ljude. Ne znam u koji grad si mogao da odes ali recimo u Chikagu imas dosta nasih crkava mogao si da odes jedne nedelje do crkve upoznas se sa ljudima sigurno ima jos dobrih ljudi koji hoce da pomognu. Ipak si sam, mi smo se na to odlucili sa malim detetom.
Naravno odluka je na tebi. Nije laka ni malo ali treba dvaput razmisliti.
Gox79, jeli to definitivno gotovo, propustio si intervju ili ima jos sanse da odes?

gox79
04.06.2009, 16:10
Gox79, kazes da ipak imas nekog ali ko bi te primio preko volje, mozda si ti to samo tako shvatio da bi sebe opravdao, ali veruj mi niko te tamo nece prihvatiti oberucke pa cak ni najbliza familija, naravno ima izuzetaka ali uglavnom je tako. Mislim da si trebao prihvatiti i to jer ti ces se kod tih ljudi zadrzati mesec, dva najvise. Toliko si mogao da se strpis i ti i oni. Svakako bi, cim bi nasao posao, trazio stan da se osamostalis a sigurno bi u medjuvremenu nasao i neke druge ljude. Ne znam u koji grad si mogao da odes ali recimo u Chikagu imas dosta nasih crkava mogao si da odes jedne nedelje do crkve upoznas se sa ljudima sigurno ima jos dobrih ljudi koji hoce da pomognu. Ipak si sam, mi smo se na to odlucili sa malim detetom.
Naravno odluka je na tebi. Nije laka ni malo ali treba dvaput razmisliti.
Gox79, jeli to definitivno gotovo, propustio si intervju ili ima jos sanse da odes?
Zvao sam ambasadu dan-dva pre intervjua i objasnio im da nisam skupio papire, da nisam bio ni na lekarskom i da jednostavno odustajem, jer nema vise vremena. Onda je ljubazni sluzbenik rekao da ne odustanem jos, jer ima vremena do 30. septembra da uzmem vizu. Tako da zovem i pokusam da zakazem intervju do tad ako se eventualno predomislim. Naravno, to sve vazi ako dotad ne bude popunjen broj onih koji dobijaju vizu. Inace ovi ljudi kod koje ja imam tamo su poprilicno daleko od Cikaga.
A sto se tice prethodnog posta, da nisam skupio pare i to, nisam zbog toga sto se nisam ni nadao da cu dobiti drugu kovertu, pa sam ulagao pare u neke druge stvari. Zbog toga se nisam mnogo ni angazovao oko svega, da trazim nekog tamo, da stupim u kontakt sa nekim ljudima...
Ja cestitam ljudima koji imaju hrabrosti da odu tamo bez igde ikoga, jos pogotovo sa malim detetom. Ja mozda jednostavno nisam takav.
Mada ja se i dalje pitam kako ljudi planiraju da se snadju tamo bez ikog za pocetak,cak iako imaju pare, kako krenuti, gde, odakle?

zoran80
04.06.2009, 17:15
Evo i ja da se uključim, mada mislim da se udaljavamo od ove teme na kojoj je pokrenuta ova diskusija o novcu za odlazak. Mislim da nepotrebno vršite pritisak na čovjeka oko toga, kako je navodno "lud" što nije iskoristio šansu a dobio je kovertu. Ne poznajem njegovu situaciju, ali vidi se da je čovjek normalan i realno razmišlja, i nije doneo odluku preko noći. Svi mi na prvu razmišljamo jao Amerika idem. Ovo je ozbiljna tema za razmišljanje za onog ko dobije kovertu. Nisu male pare recimo 10000$ koje se ovde spominju kao neka cifra potrebna za početak. Slažem se sa tom cifrom. Nije to lako skupiti. Onaj ko ima neki prosječan posao i porodicu, nije mu lako to pozajmiti, jer skupiti nemože sigurno. Jasno je da je nakon odlaska sve stvar snalažljivosti i splet sreće i upornosti ali niko ti ništa ne garantuje. Poštujem svačije mišljenje ali mislim da na ovo pitanje odgovor mogu dati samo ljudi koji su to prošli, a mi koji tek treba da odemo mislim da teško možemo pričati o procjenama. Mene takođe najviše brine ovo pitanje oko novca. Imam neke prijatelje na koje mislim da mogu da se oslonim za početak, ali nemam novac sa kojim bih otišao tamo. Postavlja se pitanje da li to znači da siromašni ili nezaposleni ljudi, nemogu gledati lutriju kao neku "dobru" šansu za odlazak? Ipak smo mi siromašni prostori gdje nema prilike za neku dobru zaradu, pa za mene svakako novac sa kojim bi otišao predstavlja najveći problem.
Pozdrav svima!

KanyeWest
04.06.2009, 17:25
gox79,
Prvo da ti kažem da bi ti 95% ovih koji se kriju iza nekih pokušaja da smisleno prokomentarišu tvoje razmišljanje u vezi ovoga svega, imali da kažu da si kreten, pičkica, glupak i slično, kada bi samo imali petlju da u javnost izlaze sa svojim pravim licem i da se ponašaju i pričaju onako kako zaista misle.

Vidiš ti nisi takav i očigledno je da se ne stidiš da kažeš sve ono što zaista misliš i kako se osećaš, pa makar to bilo potpuno pogrešno.

Jedini pravi razlog koji može da te sprečava da nastaviš sa tim procesom dobijanja vize i odlaska u US je nedostatak novca. Jer jedno je što 95% njih ovde i uopšte u javnosti priča kako imaju ili mogu da skupe ovoliko ili onoliko, a stvarnost je nešto sasvim drugo. I to je sigurno i glavna stvar zbog koje se ti dvoumiš, a što se cifre tiče 3000 eura je više nego dovoljno za sve troškove tokom procesa dobijanja vize, kartu do US i za početne troškove.

A ako te muči kako bi i šta bi tamo, nemoj da se brukaš i da ti koji si 79. godište pričas kao da si tek završio srednju školu. Jer ovo kako sada pričaš izgleda kao da te je neko na silu prijavio za DV Lottery, jer ako si se ti svojevoljno prijavio onda bi bilo logično da si već tada imao u glavi neki plan otprilike kako i šta.

p.s. Ja ipak mislim da je tvoj glavni problem nedostatak novca

wingreen
04.06.2009, 22:14
Gox79, nemoj pogresno da me razumes, ja te uopste ne osudjujem i ne mislim o tebi apsolutno nista lose. Smatram da si hrabar sto si izneo svoje misljenje. Samo sam pokusala da ti kazem da je velika odluka i da razmislis jos jednom. I sami smo bili u slicnoj situaciji i mozda jos goroj i veruj mi do zadnjeg dana nismo znali idemo li na intervju ili ne. Ali, s obzirom da ja ovde nemam posao i pored svog mog truda (zavrsila sam fakultet i jos mnogo toga pored fakulteta) a moj muz radi kod privatnika gde nije da mu je lose ali nije nista posebno i napravio je dobar dogovor sa gazdom, odlucili smo da pokusamo, jer u svakom slucaju bice nam ono:" Ko proba kajace se, ko ne proba kajace se!" Odlucili smo da pokusamo ako ne uspemo vraticemo se, podici cemo neki kredit i vratiti pare. Znam da za godinu dana ovde sigurno necu naci posao, moj suprug je sa gazdom napravio dogovor ako se vrati da nastavi sa poslom, tako da cemo valjda izgurati tu godinu nekako pa cemo znati na cemu smo. Ako ne uspemo ili nam se ne svidi vracamo se i znacemo da nismo za tamo i bicemo mirniji, to nam je sto nam je. To je nase razmisljanje sada.
Inace crkvu u Chikagu sam ti navela jer je tu najjaca srpska zajednica ali imas nase crkve svuda po Americi.
Zelim ti svako dobro i razumem te jer sam i sama aplicirala nemajuci konkretan plan, ne verujuci da ce me izvuci. Sta god odlucio zelim ti srecu.:)

goranm
05.06.2009, 06:56
Sve sto sam rekao zaista i mislim, da covek ima malo "pickica" u sebi, ima, ali verujem da i pored toga moze uspeti jer je vredan, a tamo se rad ceni, tj. ako si vredan tesko da mozes propasti. Zasto bi odustao? Imas priliku iskoristi je. To ti je bolje nego da te unaprede na trenutnom poslu. Ovde cak i sa dobrim radnim mestom tesko da ces preci 1200EUR, a tamo se to zaradjuje na prvom radnom mestu bez neke visoke kvalifikacije.
Savet je trci, vijaj papire i pravac USA, to je i dalje zemlja sansi i mogucnosti.

wingreen
05.06.2009, 08:06
Gox79, nisam te pitala, radis li u privatnoj ili drzavnoj firmi? Ne znam znas li ali imas zakonsko pravo da "zamrznes" svoj status na poslu godinu dana? Naravno u drzavnoj toj mozes bez problema ali sigurno ako radis kod ok ljudi u privatnoj firmi mozes isto. Uvek mozes da porazgovaras sa njima i objasnis o cemu se radi. Znaci ako ne uspes tamo ili ti se ne svidi vratis se ovde i nasatvis sa svojim poslom, ne gubis nista. A posto si mlad i vredan za godinu dana ces vratiti i dug. Sve je na tvojoj strani, i iz ambasade su ti izasli u susret za razgovor i oni su ti rekli da ne odustanes ali nemoj cekati zadnji mesec. Kreni sad, prvo razgovaraj sa tvojima na poslu tj poslodavcima, zovi ambasadu, skupljaj papire, trazi kontakte na sve strane i pravac USA! Pa se vidimo tamo! :;D:

dreamerns
05.06.2009, 11:13
@goranm
Pa nije bas da se toliko zaradi kao nekvalifikovana radna snaga. Ako radis za minimum zaradices nekih 1200$, ali minimum je jedan zakon sa kojim mozes s' oprostenjem "obrisati dupe", jer se uopste ne postuje. Postoje zilion rupa koje ameri uspesno iskoriscavaju, tako da imas gomilu ljudi koji rade ispod tog minimuma. Cak i da zaradis 1200e, to tamo i nije neki velik novac. Troskovi su ogromni i sa tako nekom platom mozes jedva da prezivis (ekvivalent 150-200e ovde, a iznajmljujes stan). Ispod 2000$ mesecno mozes smatrati nekako za prezivljavanje (naravno, zavisi i u kom gradu zivis....nisu isti troskovi u NYC i u nekom selu u centralnoj americi).

@wingreen
Nisam bas siguran da je godinu dana dovoljno da skupis novac koji treba da vratis. Racunaj da u USA ti nemas nista, i da treba covek i namestaj da kupi, kola itd...

goranm
05.06.2009, 13:25
@goranm
Pa nije bas da se toliko zaradi kao nekvalifikovana radna snaga. Ako radis za minimum zaradices nekih 1200$, ali minimum je jedan zakon sa kojim mozes s' oprostenjem "obrisati dupe", jer se uopste ne postuje. Postoje zilion rupa koje ameri uspesno iskoriscavaju, tako da imas gomilu ljudi koji rade ispod tog minimuma. Cak i da zaradis 1200e, to tamo i nije neki velik novac. Troskovi su ogromni i sa tako nekom platom mozes jedva da prezivis (ekvivalent 150-200e ovde, a iznajmljujes stan). Ispod 2000$ mesecno mozes smatrati nekako za prezivljavanje (naravno, zavisi i u kom gradu zivis....nisu isti troskovi u NYC i u nekom selu u centralnoj americi).

To sam dao samo kao primer. Verujem da bi se snasao i da bi lepo zaradjivao.

dragance
05.06.2009, 22:41
koliko sam primetio na ovom topicu jedino dreamerns razumno razmislja..znaci terate coveka u nesto nepoznato sto moze biti i sama propast, iako niste u istoj situaciji..prvo to jesu velike pare koje su potrebne da bi otisao,zamisli izpozajmljujes od prijatelja,rodbine, prosao si intervju i treba da ides..kako sam rece covek nema nikog ko bi ga oberucke primio, ko zna u kakvoj je situaciji taj kod koga bi gox79 potencijalno otisao kad vec sam prica da bi ga preko volje prihvatio,ja sigurno ne bih isao kod nekoga ko me ne zeli i da broji dane dok ne odem...zatim,recimo ajde da i ode kod nekog ko ga ne zeli, mora da pronadje posao, a kakvo je stanje u vezi posla dobro smo informisani od clanova ovog foruma kao i iz medija..ostaje mu da trazi najgore placene poslove i da jedva prezivljava sa tom crkavicom...a onaj primer sa 1200$ sto je neko dao je jako smesno poredjenje sto je i dreamer objasnio...posle nekoliko meseci prezivljavanja i dugovima shvatis da to nije to sto si zeleo i vracas se nazad i ljudima ne smes da pogledas u oce

to je samo jedan od realnih scenarija,pazite vecina koja je otisla sa ovog foruma taj novac je mogla da obezbedi bez veckih poteskoca i imala je tamo nekog ko bi ga sigurno prihvatio i pomogao...sve ova moja prica pada u vodu ako mozes naci normalno placen posao, sto je sada malo moguce...mislim da vecina srlja bez ikakvog plana sto moze biti kobno samo po njih i one koji ne razmisljaju svojom glavom i slusaju to...just my $0.02

wingreen
06.06.2009, 08:17
Ok, ja sam zavrsila....Gox79, nadam se da bar ti nisi shvatio da sam te terala na nesto nerazumno. Nije mi zaista bila namera.

Zana
06.06.2009, 10:20
...mislim da vecina srlja bez ikakvog plana sto moze biti kobno samo po njih i one koji ne razmisljaju svojom glavom i slusaju to...just my $0.02

Naprotiv, vecina dolazi sa planom. Nisam primetila da bilo ko ovde ne razmislja svojom glavom...

Pocetna plata je upravo to - pocetna plata. Postoji annual evaluation/review, te pocetna plata moze i da ne bude vise pocetna; ako je start $24,000 nakon toga bice $24,000 + 4 to 10%...ako se ne dobije povisica onda se "trpi" godinu dana, pa je u sledecoj kompaniji "pocetna" $28,000 and so on... that's so Corporate America. Naravno, ide i u suprotnom smeru - ne prodje ti dobro review, dobijes otkaz. Nije celog zivota plata $1,200 mesecno - te dolazimo do razloga zasto je ok da se "prezivljava" neko vreme, jer postoji "opportunity". Dugovi se naprave, dugovi se i vrate. Debt nije nista cudno niti neocekivano ovde. Eto, to ti je moj $1 (ja to kao malo iz perspektive nekog ko ima malo vise godina a i iskustva u ovim drzavama) - prosla sam i da ne budem placena, i da budem malo placena, i da dobijem povisicu, i da nadjem "naredni" posao sa duplo vecom platom nego na prethodnom... i da uletim u debt u visini svoje godisnje plate, i da isti vratim za godinu dana. A man's got to do, what a man's got to do. One must follow the dictates of conscience, whatever the consequences. Da je lako - nije. Ali velika je sansa da se na kraju trud isplati. Ja se vise i ne secam posle toliko godina ali - bese li bas lako (lakse nego ovde) u Srbiji pronaci posao bez prethodnog iskustva, pa makar i sa diplomom u dzepu? Ili bolje, koliko bi bilo lako Kinezu sa kineskom fakultetskom diplomom, bez iskustva u Srbiji i sa osrednjim znanjem srpskog jezika da pronadje posao?

Dakle, ili si spreman ili nisi. Nije to za svakog. Bitno je da se covek ne kaje zbog svojih odluka. Samo please nemoj da dajes izjave tipa "vecina srlja" jer...to jednostavno ne stoji. Ako nista drugo, bar svi "planiraju" da bolje zive u odnosu na tamo. Ili da pruze svojoj deci vise mogucnosti. Ili bilo sta drugo - svako ima svoje motive, kakvi god da su. E sad, nekim ljudima su mogucnosti tamo daleko vece nego ovde. Sto bi oni uopste dolazili ovde? Imam par prijatelja koji rade u Hemofarmu - imaju vecu platu tamo od mene ovde... Oni svoju decu mogu da skoluju sa takvim platama gde god pozele...

Sto se smestaja tice - ja sam bas ok sto nisam imala nikoga ovde. Ko zna gde bih zavrsila - jer teoretski jer vrlo lako spakovati se i iseliti se u drugu drzavu (ako si single, hrabar i imas nekog ko ce da ti da sofu za prvo vreme - ne treba ti pasos, nemas nikakve komplikacije). Prakticno - malo teze, tako da ja licno uopste ne mislim da je privremen, besplatan smestaj "bilo gde" u stvari prednost - pogotovo ako se zaglavi ko zna gde, a srce vuce u metropolu.

Eto, danas dolazim s posla - skoro sve discount radnje zaposljavaju, valjda im se povecao promet zbog ove krize jer svi pokusavaju da ustede neki dolar...Trader Joe's, Costco... McDonald's kod moje firme trazi radnike, startna satnica $13...eto i to je bolje nego $0 ili $1,200... e sad, ko prica perfektno engleski, ZNA kako funkcionise sistem u USA (a ne negde drugde), i ima dobru prezentaciju, i zna svoj posao, i ima dobru diplomu u dzepu - taj nema sta da se brine ni po ovakvoj krizi.

Sloba_Kg
06.06.2009, 14:44
Kratko, jasno i veoma tacno Zana.
@ OSTALI: :)
Mislim da je besmisleno raspravljati o tome da li ce covek doci ovde ili ne. Na kraju odluka je njegova.
Iz ambasade su mu rekli sta imaju i sigurno ce tako biti ako se on predomisli.
E sad, licno poznajem decka koji se uskoro vraca u srbiju. Dosao ovde, zavrsio Master degree, radi, stvara, lepo zaradjuje ali posle nekoliko (a najvise 5 godina) on i zena su resili da se vrate nazad u Srbiju. Jednostavno ne svidja im se da zive ovde.
Ali bili su, videli, radili, i sad se vracaju.
Moje misljenje-treba probati.
San odluci druze, i kako god odlucis, znas zasto si tako odlucio i ja te svakako podrzavam u tome

gox79
06.06.2009, 16:31
Ok, ja sam zavrsila....Gox79, nadam se da bar ti nisi shvatio da sam te terala na nesto nerazumno. Nije mi zaista bila namera.
Taman posla, nemas brige,nisam shvatio tako...mislim da si imala dobre namere i hvala ti na savetima, kao i svima ostalima. Jeste da je tema malo otisla u off topic ali meni je iskreno drago sto se za moj slucaj zainteresovalo dosta ljudi, pa ma kakav savet imali, jer to pokazuje da jos ima ljudi koji nadju vremena za druge i kojima je stalo...
Izgleda da je mozda na kraju ipak najveci problem novac...Jer sa novcem cak i da nemas nekoga tamo, vece su sanse da se snadjes, nije ti frka, ne moras da prihvatis bas svakakav posao...Ja sam se malo opustio, nisam ni racunao da cu stici do razgovora za vizu, pa sam pare ulagao u neke druge stvari...kad sam igrao lutriju, mislio sam lako cu, o tom cu razmisljati kad dobijem, i ako dobijem...ali eto, vreme prodje brzo, a ja sam se zatekao prilicno nespreman...
Sto se tice "zamrzavanja" statusa na poslu, od toga nema nista, kod mene u firmi ne mozes da uzmes ni dva dana neplaceno, a kamoli godinu...Tako da bih sigurno morao da napustim posao.
Uglavnom, ostalo mi je jos vremena da razmislim, mozda se nesto promeni...

dreamerns
06.06.2009, 17:41
Da budem iskren, mislim da si dobro i postupio. Ni ne treba imati neke velike planove vezane za USA dok ne dobijes na lutriji (osim ako ne zelis na neki drugi nacin da pokusavas da odes). Zamajavati se sa tim iz godine u godinu...cekajuci nesto sto mozda neces docekati. Ja sam isto tako krojio svoje planove vezane za zivot u Srbiji, u zelji i nadi da cu jednog dana uspeti otici. Kada je stigla ta koverta, ja nisam imao ni 500e na racunu. Medjutim, cim je stigla koverta, planovi su se izmenili i onda je pocelo da se razmislja skroz u tom pravcu. Za godinu i po smo zena i ja uspeli skupiti pare (sve se moze kada se hoce). Ja sam poceo u poslovnom zivotu daleko vise da rizikujem (jer mi posao u drzavnoj firmi u srbiji nije bio vise bitan) i samim tim poceo bolje da zaradjujem i na kraju krajeva svega par meseci pred odlazak zaposlio se u americkoj firmi koja mi je dala posao u USA.
Ono sto hocu da kazem je da postoje mnogi slucajevi ovde koji nikog nisu imali, a uspeli su da se snadju tamo (pogledaj Xeg-a). Ako se odlucis za potez odlaska, moras odmah da krenes na tome i da radis (skupljas pare, trazis poslove itd). Sto pre...to bolje. Na kraju...tvoj je izbor...da se ne lazemo, jeste rizik, ali ipak nije rulet.
Ako pak odlucis da se zadujuzes...onda gledaj da to budu dugovi bez kamata....koje mozes da oteglis i par godina (u prevodu, nemoj uzimati pare od zelenasa ili banke).

dreadnot
24.06.2009, 10:41
Posto je tema iz kog smo puta izvuceni, evo najpre odgovora na to - nisam siguran, izgubio sam racunicu, ali mislim da je jedno petnaestak godina u pitanju, 12 najmanje. I nikada nisam gubio nadu, zelja da odem odavde je dovoljno jaka. Konacno je supruga izvucena, sada popunjavamo formulare i saljemo ih krajem nedelje nazad.
Sto se tice neizvesnosti i slicnog - oboje radimo u ministarstvima, nemamo stan, imamo klinca od 3 godine, nemamo ustedjevinu, ne znamo sta cemo i kako cemo za pocetnu lovu, nadamo se da cemo prvih mesec dana biti kod moje rodjake, dok se ne snadjemo, pa ipka smo nakon temeljnog razmisljanja odlucili da prihvatimo sve rizike i krenemo u avanturu (samo jos da "pozelenimo"). Nije mi problem da radim bilo sta u pocetku, samo da dodjem do svoje crkavice, a vremenom ce sve krenuti svojim tokom, dok se osvrnes oko sebe, vidis sta ti se sve nudi, upoznas ljude i situaciju. Daleko od toga da nam je sve jedno, uvlacvimo i klinca u celu pricu, ali kad pomislim gde treba da raste, skoluje se, nadje posao i obezbedi sebi zivot, onda neka to bude ipak tamo gde ce imati vece sanse, ili barem gde ce moci da se probija na osnovu svojih kvaliteta a ne na osnovu maminih i tatinih (nepostojecih) veza, politicke pripadnosti i sl.

KanyeWest
24.06.2009, 17:03
...tamo gde ce imati vece sanse, ili barem gde ce moci da se probija na osnovu svojih kvaliteta a ne na osnovu maminih i tatinih (nepostojecih) veza, politicke pripadnosti i sl.

Tamo će jedino imati veće šanse, a diskriminacija vezana za rodbinske "veze" (oni čak imaju i termin za to: nepotism), političku, rasnu i drugu pripadnost ili opredeljenost je takođe prisutna u jednakoj ili daleko izraženijoj meri.

martinwerdel
24.06.2009, 18:21
Posto je tema iz kog smo puta izvuceni, evo najpre odgovora na to - nisam siguran, izgubio sam racunicu, ali mislim da je jedno petnaestak godina u pitanju, 12 najmanje. I nikada nisam gubio nadu, zelja da odem odavde je dovoljno jaka. Konacno je supruga izvucena, sada popunjavamo formulare i saljemo ih krajem nedelje nazad.
Sto se tice neizvesnosti i slicnog - oboje radimo u ministarstvima, nemamo stan, imamo klinca od 3 godine, nemamo ustedjevinu, ne znamo sta cemo i kako cemo za pocetnu lovu, nadamo se da cemo prvih mesec dana biti kod moje rodjake, dok se ne snadjemo, pa ipka smo nakon temeljnog razmisljanja odlucili da prihvatimo sve rizike i krenemo u avanturu (samo jos da "pozelenimo"). Nije mi problem da radim bilo sta u pocetku, samo da dodjem do svoje crkavice, a vremenom ce sve krenuti svojim tokom, dok se osvrnes oko sebe, vidis sta ti se sve nudi, upoznas ljude i situaciju. Daleko od toga da nam je sve jedno, uvlacvimo i klinca u celu pricu, ali kad pomislim gde treba da raste, skoluje se, nadje posao i obezbedi sebi zivot, onda neka to bude ipak tamo gde ce imati vece sanse, ili barem gde ce moci da se probija na osnovu svojih kvaliteta a ne na osnovu maminih i tatinih (nepostojecih) veza, politicke pripadnosti i sl.
Bravo...
Tvoj komentar me je odusevio...
Pozdrav,

dreadnot
25.06.2009, 09:07
Tamo će jedino imati veće šanse, a diskriminacija vezana za rodbinske "veze" (oni čak imaju i termin za to: nepotism), političku, rasnu i drugu pripadnost ili opredeljenost je takođe prisutna u jednakoj ili daleko izraženijoj meri.

Slazem se da nigde nije idealno, ali je barem zakonski regulisanije i imas sanse da se izboris, sto ovde najcesce nije slucaj. Nepotizam tamo mi deluje kao manje zlo od nepotizma udruzenog sa despotizmom ovde... mozda gresim, ali tako mi se cini. Jebi ga, svi smo mi nekada rasli sa ocima uperenim ka zapadu, verujuci u sve i svasta. Znam da nije tako, ali ipak biram da verujem da je barem malo bolje...

Hvala martinwerdelu na lepim recima!

Marko3
25.02.2010, 11:52
Zanimljivo!Prema ovome što sam do sada pročitao uglavnom svi koji su uporni i prijavljuju se svake godine na kraju budu i izvučeni!Netko iz prvog pokušaja netko iz petog ali budu izvučeni.Znači,strpljen spašen!Ja sam se za DV2011 prijavio prvi put i već sam se pripremio na razočarenje tako da se ne iznenadim.Stvarno sam mislio da je to nemoguća misija ali nakon pročitanih postova članova promijenio sam mišljenje i nastavit ću da se prijavljujem sve dok ne ukinu DV.Pa jednom će me valjda i izvući!I drugima puno sreće i dont give up!

barajevo31
25.02.2010, 19:20
Bogami ja sam se dobro napalio i teško ću da preživim razočarenje iako postoji velika mogućnost da me ne izvuku. Već duže vreme maštam o Americi i do ove godine nisam ni znao da postoji ova lutrija. Hebeno je biti izvučen u državi gde pola stanovnika jedva čeka da izadje iz zemlje.

steelers
25.02.2010, 19:28
Cekaj prvo da se prijavim na jesen, pa cu onda da vam kazem.

dreadnot
26.02.2010, 09:00
lutrija ko lutrija, sve je moguce, ali naravno da sto vise puta ucestvujes imas i vece sanse da te jednom zakaci... upornost se isplati...

goranm
29.03.2010, 14:42
lutrija ko lutrija, sve je moguce, ali naravno da sto vise puta ucestvujes imas i vece sanse da te jednom zakaci... upornost se isplati...

Koliko si ti ono bese puta ucestvovao? 10?
Svaka cast na upornosti!

dreadnot
29.03.2010, 16:12
Koliko si ti ono bese puta ucestvovao? 10?
Svaka cast na upornosti!

Izgubio sam preciznu racunicu, mislim da je 12... ko bi to jos pamtio, a posebno sada, kad je sve tako reci gotovo...

lukau13
20.04.2010, 19:30
Izgubio sam preciznu racunicu, mislim da je 12... ko bi to jos pamtio, a posebno sada, kad je sve tako reci gotovo...

Sve cestitke na upornosti, na kraju vam se isplatilo!

Cezar1
25.04.2010, 14:09
Ja sam dosad aplicirao za GC najmanje 7-8 puta, i NISTA, pa evo nadam se i dalje, cekam do jula ponovo.
Uporan i dalje, pozdrav za sve koji su otisli u USA i koji se nadaju da ce otici.

I koliko cujem od ortaka koji zive tamo 11 i vise godina, moras i tamo biti uporan kao bik, koristiti veze za posao, i boriti se, jer samo slanje CV-a cesto je bezuspjesno, i gubljenje vremena.

Pozdrav:dedica1:

ISTRIJANKA
28.04.2010, 00:14

Svaka cast na upornosti ali sad kad razmislis vjerujem da je vrijedilo....Cestitke i sretan put a ja cekam i dalje i nadam se........:bravo:

dreadnot
28.04.2010, 09:14
Hvala, samo da napomenem, za one koji se tek prijavljuju - to uopste nije tesko, nije bas pitanje neke preterane upornosti, kao morao si da zapnes, da prevrnes brda i planine... samo se treba setiti jednom godisnje kad dodje vreme da popunis formular i da se nadas.

pekka
28.04.2010, 10:36
Hvala, samo da napomenem, za one koji se tek prijavljuju - to uopste nije tesko, nije bas pitanje neke preterane upornosti, kao morao si da zapnes, da prevrnes brda i planine... samo se treba setiti jednom godisnje kad dodje vreme da popunis formular i da se nadas.

Nije lose setiti se u toku prvog meseca prijavljivanja (oktobru), jer kasnije zna da bude guzva na serveru, a pogotovo zadnjih dana pred zatvaranje prijava. Tada je stvarno potrebno veliko zalaganje da se uspesno obavi posao.

dreamerns
28.04.2010, 17:32
Nije lose setiti se u toku prvog meseca prijavljivanja (oktobru), jer kasnije zna da bude guzva na serveru, a pogotovo zadnjih dana pred zatvaranje prijava. Tada je stvarno potrebno veliko zalaganje da se uspesno obavi posao.

Ma nema pravila. Mi smo se prijavili predzadnji dan i dobili...i nije bilo nikakve guzve, sve je radilo super. Prethodne godine smo se prijavili prvi dan i nismo dobili. Bitno je samo setiti se na vreme

blisk
28.04.2010, 19:06
kao po pravilu, svi koji su dobili izvuceni su iz zadnjeg pokusaja...

pekka
28.04.2010, 19:17
Ma nema pravila. Mi smo se prijavili predzadnji dan i dobili...i nije bilo nikakve guzve, sve je radilo super. Prethodne godine smo se prijavili prvi dan i nismo dobili. Bitno je samo setiti se na vreme

Nisi me dobro razumeo. Nisam mislio da od toga kada si se prijavio zavisi da li cete izvuci na lutriji, nego sam mislio na guzvu koja se stvori zadnjih dana, pa server ne moze da primi i verifikuje prijave za lutriju. Onda moras da pokusavas sto puta dok ti ne prodje i dok ne dobijes potvrdu o prijavi koju ti savetuju da odstampas.

dreamerns
28.04.2010, 20:28
Nisi me dobro razumeo. Nisam mislio da od toga kada si se prijavio zavisi da li cete izvuci na lutriji, nego sam mislio na guzvu koja se stvori zadnjih dana, pa server ne moze da primi i verifikuje prijave za lutriju. Onda moras da pokusavas sto puta dok ti ne prodje i dok ne dobijes potvrdu o prijavi koju ti savetuju da odstampas.

Ma znam...ali ko sto rekoh, mi smo se preko dial-up prijavili predzadnji dan i opet nismo imali tih problema :-)

spectra
03.05.2010, 21:35
Nesto citam po forumu, pa vidim da postoje "dobri" brojevi kod izvucenih, tj oni ispod 10 000. Za Evropu se valjda salje oko 20 000 (tako da je sigurno da prva polovina brojeva prolazi).

E sad mene interesuje, postoji li iko na ovom forumu da je izvucen sa nekim "vecim" brojem, a da NIJE dobio drugu kovertu???

nemili
03.05.2010, 21:56
Nesto citam po forumu, pa vidim da postoje "dobri" brojevi kod izvucenih, tj oni ispod 10 000. Za Evropu se valjda salje oko 20 000 (tako da je sigurno da prva polovina brojeva prolazi).

E sad mene interesuje, postoji li iko na ovom forumu da je izvucen sa nekim "vecim" brojem, a da NIJE dobio drugu kovertu???

Dobijaju do 20.000 sigurno. A kako su iskustva iz prethodnih par godina pokazala dobijaju svi do 26.000. broja, dakle i "rezerve".

dejancic
03.05.2010, 23:51

Na linku http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_1360.html imas arhivirane visa bulletin-e od 2002. godine pa do danas. Po njima se vidi da su poslednjih nekoliko godina svi brojevi iz Evrope dolazili na red.

Ivan33
04.05.2010, 09:06
Evo i mog primera, za DV 2010 (za koji sam i izvučen) sam poslao poslednjeg dana 2h i 45min pred zatvaranje i to sa posla jer me prilikom slanja od kuće već na prvoj strani prekidalo i znam da sam ludeo i za malo odustao od slanja...zatim došao na posao i kao da probam i prođe...i pojavi se čuveno ''success''! Znači, samo upornost. Srećno svima.

spectra
04.05.2010, 18:18
Hvala svima na odgovorima... nadam se da ce se taj trend nastaviti i ove godine.. :) nek nam je sa srecom!

@Ivan33 - iskrene cestitke za vizu :bravo:

Ivan33
04.05.2010, 23:05
Hvala svima na odgovorima... nadam se da ce se taj trend nastaviti i ove godine.. :) nek nam je sa srecom!

@Ivan33 - iskrene cestitke za vizu :bravo:

Hvala na čestitkama Spectra. Kao što si primtio/la Dejančić i ja smo preko 25000 pa smo prošli u drugi krug (dobili drugu kovertu), pa je moje lično mišljenje da ako prva koverta dokaže ispunjenje svih uslova, nema posebnog razloga da ne dođe i druga....ali ajmo redom, da navijamo za prvu!

Nikolica014
05.05.2010, 00:08
Tako je Ivane, lako cemo smarati za drugu kovertu i intervju kada bude doslo vreme :D Znas li jos nekog iz Valjeva ko je dobio GC?

Ivan33
05.05.2010, 09:07
Mislim da sam za DV 2010 jedini, naravno od registrovanih na forumu, a ovako u gradu nisam čuo.....ako grešim javiće se već :-)

imarkovic
05.05.2010, 16:23
Moj dragi je iz V.Kamenice, a ja sam tamo radila. Ako ste vas dvojica zainteresovani da se cujemo,ostavite neki kontakt na private, pa da se cujemo. Pozz!

ZeljkoUSA
13.05.2010, 04:53
11-ta godina...., ajde vise...!!!

pekka
13.05.2010, 08:08
11-ta godina...., ajde vise...!!!

Nemoj sada tako da pricas kada smo svi ukapirali da hoces da premasis rakord cenjenog clana foruma Dreadnot-a, koji je aplicirao 12 puta, ako se ne varam.:grin:

dreadnot
13.05.2010, 10:07
Ne dam ja prvo mesto tako lako... sad bas urgiram da izvuku Zeljka... :-)))

barajevo31
13.05.2010, 10:16
U jbt, 12x, za to treba imati čelične živce. Rispekt!

ZeljkoUSA
13.05.2010, 17:06
Ne dam ja prvo mesto tako lako... sad bas urgiram da izvuku Zeljka... :-)))

Slazem se, rado ti prepustam prvo mesto...:obrva: Prihvatam svaku vrstu urgiranja pa placam kafu u USA...

chombe_bg
14.05.2010, 02:28
Ma jok,posle 2. ili 3. prijave totalno iskuliras i kao masina,prijavljujes se i dalje al bez ikakvih emocija :;D:

dreadnot
14.05.2010, 09:03
Otprilike tako... samo cekas kad ce da dodje datum, posaljes i zaboravis... tek se negde krajem juna setis da ni ove godine nije bilo nista i cekas jesen... i tako to ide dok te jednom ne strefi...

pekka
14.05.2010, 10:58
Bilo bi glupo i sumanuto loziti se preko cele godine, ali ipak nisu mala uzbudjenja kada se u jesen prijavljujes i pomislis da je ta sezona bas tvoja, a onda kada grane prolece ocekujes kovertu. Od optimizma do nade i strepnje, pa mozda i razocarenja, ka novom pocetku. Kao sinusna funkcija.:grin:

Smith6000
15.05.2010, 10:54
Ja sam se prijavljivao, tj mene su prijavljivali 90ih nekoliko puta, kada sam bio maloletan... a od punoletnosti se prijavljujem skoro svake godine, od 2002, od kada sam legal, jednom sam omašio rok za 2 sata :(

... i devojku sam prijavio prošle godine i to prvi put, i nju ubolo iz prve, tj nas ... talk about lucky! :==D:

ego
16.06.2010, 22:32
Treća sreća. :bravo:

ego
17.06.2010, 00:36

Svaka čast, mnogi bi davno odustali!

vrhunski
17.06.2010, 02:07
Pozdrav,

Igram GC Lottery vec 12 god i nikad do sada nisam dobio (neverovatno). Ranije su se slala pisma nije moglo online kao sada :)

I izgleda da ni ove godine nisam dobio :(

ego
17.06.2010, 19:41
Pozdrav,

Igram GC Lottery vec 12 god i nikad do sada nisam dobio (neverovatno). Ranije su se slala pisma nije moglo online kao sada :)

I izgleda da ni ove godine nisam dobio :(

Ako učestvuje i supruga, šanse se dupliraju. :)

vrhunski
18.06.2010, 01:58
ma ucestvuje zadnje 3 god....koji smor. Prosle godine sam ja licno popunjavao GC Lottery za drugaricu i ona je dobila i sada je na Floridi........................................... .............

dreadnot
30.06.2010, 10:19
Ja sam dobio posle 12 godina, i sam sam nekada slao papirne verzije... nemoj da gubis nadu, mozda bude sledece godine.

Bode
30.06.2010, 11:36
I ja igram 10-ak godina, od toga zadnjih 5-6 saljem i na zenino ime. Bio sam tri puta da radim tamo i nikada nisam pozeleo da ostanem na crno. Digao sam ruke i od izvlacenja na lutriji zadnjih par godina. Slao sam prijave reda radi i konacno se isplatilo pre mesec dana. Zato kao sto dreadnot kaze, nemoj da gubis nadu, jer kad najmanje ocekujes stici ce ti koverta...

Ivana MS
01.07.2010, 08:25
Iz treceg puta :1081:

dreadnot
01.07.2010, 09:44
Sreca je nekome majka a nekome maceha...

Bockyman
01.07.2010, 13:10
Моја девојка је извучена из мислим трећег пута. Први пут папирна верзија,други и трећи пут електронска верзија.
Задња два пута сам се и ја пријављивао. Сећам се претпрошле године муке око слика... Одемо код фотографа,објаснимо да нам треба слика од 600x600 пиксела и не "тежа" од (сада се не сећам колико..) килобајта.
Клинка само климне главом,фотографише нас и пребаци слике на диск. Дођемо кући и имамо шта да видимо,нити одговара резолуција (што будимо искрени не верујем да је могуће одрадити без дорађивања у неком програму),нити величина. Одрадим ја то на компјутеру,према параметрима који су наведени на сајту лутрије,и испаднемо некако изобличени...
Прошле године,ја сам попуњавао пријаве и за мене и девојку и опет ставим те исте слике (после смо се плашили да смо можда погрешили што смо слали исте слике),али све је било ОК.
24.маја 2010. мајка моје девојке позвала је да јој јави да је добила неку коверту из Кентакија,а на коверти се помиње и Малме,Шведска...:==D:

spectra
01.07.2010, 18:52
Iz prvog! :1081::1081::1081: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

coconut
16.11.2010, 23:48
eto i ja da se javim, treca sreca :bravo:
a izvucena je moja uskoro zenica

Gugly
17.11.2010, 14:46
Mene iz prve.. Sad u maju 2010. Jbg.. U'vatilo me nespremnog ;)