PDA

View Full Version : Ušteđevina za US

Teda
21.10.2009, 23:23
Prijavila sam se na lutriju - DANAS. Išla bih sa suprugom i trogodišnjim sinom.
U Americi bih možda uspjela naći nekoga za malu pomoć (ali to bih samo ako je baš neophodno). Mene sad zanima koliko košta cijela procedura do odlaska u US (vize i sl ...) - bez avio karte. Koje su cijene stanova (manjih, skromnijih - za prvu ruku)? Koliko bih novca trebali ponijeti sa sobom ???

Hvala

steficacvek
21.10.2009, 23:54
Tesko da ti iko moze odgovoriti bas na to. Viza te kosta 775$, ljekarsko 110$, ne znam koliko je za djecu. Pored toga racunaj na troskove prikupljanja dokumenata, i tu najmanje 200 $ odvoji. Cijene stanova zavise od mjesta. Mislim da niko sa foruma nije u Bostonu, tako da ti je najbolje da proguglas to malo. Ovdje u Phoenixu se mogu naci pristojni stanovi za 300-400$, sad kako je frka dosta kompleksa nudi mjesec ili dva free ako potpises ugovor,bla bla ... Tu onda imas neke depozite, asocijacije, jos dodatnih troskova... Velika je stavka hocete li traziti posao vec odatle ili ne. Kao i u svemu, sto vise novca imate to je bolje. Ali mislim da je neki minimum 5-6 hiljada $. Vjerujem da ce se uskoro javiti i neko ko ti moze iz licnog iskustva reci kako su se oni snasli.

stizeljeto
22.10.2009, 00:29
Za cijene stanova u Bostonu si pogledaj na stranice poput www.rent.com i drugih na kojima se istrazuju stanovi. Naravno ako si sa djetetom gledat ces da je dio grada bolji, a to ces moci prepoznati i po Skolskom distriktu. Ako ti je dijete 3 godine vec sljedece ce mozda krenuti u Preeschool, znaci odluka ce pasti na najbolji ili medu boljima Distrikt u gradu i prema tome ces traziti i stan. Americke skole su podijeljene u distrikte i htjet ces se preseliti u Distrikt koji je sto bolji. po vlastitiom iskustvu i iskustvu novodoslih imigranata preporucila bi najmanje 10 000 dolara za pocetak a i najbolje je da ne dolazite u grad u kojem nemate nikoga. Ali o tom potom, kad te izvuku :) Sretno!

dreamerns
22.10.2009, 01:24
U Chicago su cene stanova od 900$ pa nadalje (u normalnim krajevima). U nekim predgradjima se mogu naci jeftiniji (oko 750$). Koliko znam Boston je dosta skup, ali pogledaj na craiglist.com

Zana
22.10.2009, 04:19
Iz ove perspektive jako je tesko reci koliko vam treba: sada moze da se desi da su vam potrebni meseci da pronadjete posao ali ako budete izvuceni - vi cete se seliti 2011. Do tada svasta moze da se promeni. Ekonomska situacija se u USA popravlja ali unemployment uvek ima delay - glavni udar se ocekuje u decembru i moze da uzme par meseci dok ne pocnu da se otvaraju nova radna mesta. Moze da se desi da u to vreme bude bolja situacija pa da vam ne uzme vise od dve nedelje da pronadjete posao, a moze da bude i totalno suprotno.

Prema nekim statistikama, cost of living u Bostonu je nekih 6 odsto nizi nego u LA ali ja cu da recimo stavim da je podjednak jer vi za razliku od mene imate dete. Recimo da treba da prezivite 3 meseca bez posla:

3 rente i security deposit - $4,000
3 meseca osnovnih racuna (gas, struja, voda, cells,internet, tv) - $1,200
3 meseca troskovi za hranu, kozmetiku i ostale potrepstine (kuvanje kod kuce, $10 po osobi na dan za jedan mesec to je 30x30= $900 i dodatnih $100 mesecno za hemikalije i ostalo) = $3,000

Dodaj $1,000 za potrebe za dete koje bas i ne mogu da se izracunaju, i $500 nepredvidjenih troskova - dodjemo do sume $9,700.

Ako se stegnete, moze i manje od ovoga (a moze i vise). Dakle ovo je neka moja gruba racunica za slucaj da tri meseca nemate prihoda a da hocete da zivite u Bostonu.

Ako imate kod koga bar na mesec, dva - tu ustedite oko $2,500 minimum. Racunajte i da vam treba namestaj i ponesto za stan ali to moze i na garage sales da se nadje. Auto nekako da se strpite na pocetku da nemate troskove i oko toga (osiguranje i ostalo). Opet kazem, moze da se desi i da odmah nadjete posao ali ja bih savetovala da budete bolje spremni za losiju varijantu pa ako ispadne bolje onda super.

Znaci, sa 10k bi trebalo da budete ok.

chicagopn
25.10.2009, 18:23
Nemoras ti doci u dvosoban stan ,staro pravilo je da je svaki pocetak tezak znaci u prvo vreme mozete i u studio a toga u Chicagu ima za 500$ moze se naci i jednosoban stan za 600$ pricam ti za lokaciju koja je north side konkretno 60640 zip pa pogledaj.Sto se para tice to ponesi sve sto imas i zna se sto vise to bolje. Znam ljude koji su dosli sa 100$ nigde nista a danas ti isti ljudi imaju 2 auta jedan nov i jedan malo stariji i sve je leglo na svom mestu.Desavalo se da ljudi kad dodju nemaju maltene za hranu i za 3-4 godine voze mecedes, nije neki mercedes najnovijeg tipa ali je mercedes.
Ma cudo je ova Amerika samo treba proci krizu jer je to najgore a ovde ima s dve krize u isto vreme finansijsku i onu nostalgicnu i mogu ti reci da se one slazu kao cigareta i kafa. Kad se udruze zaedno bogami sve ti prolazi kroz glavu.Tako da se treba spremiti za sve.

dreamerns
26.10.2009, 16:44
Ma da...u pravu si. Znam ja i za slucajeve, dosli sa 25 centi, morali su gace da prodaju da bi leba kupili....a za 2 meseca postali milijarderi. Inace, u chicago imas i za 100$ petosoban stan da iznajmis u centru, ali treba znati....ovi svi ostali su debili.

nemili
26.10.2009, 19:29
Joooj daj da re-rentiramo te stanove od 100$ za 500$ pa da postanemo milioneri! Pravi naski fazon, bez znoja :;D: :grin:

dejancic
26.10.2009, 22:02
Inace, u chicago imas i za 100$ petosoban stan da iznajmis u centru.

Prema nekim statistikama, cost of living u Bostonu je nekih 6 odsto nizi nego u LA
3 rente i security deposit - $4,000

Vidis ti koja je to razlika od drzave do drzave... :D

chicagopn
27.10.2009, 04:50
Ma da...u pravu si. Znam ja i za slucajeve, dosli sa 25 centi, morali su gace da prodaju da bi leba kupili....a za 2 meseca postali milijarderi. Inace, u chicago imas i za 100$ petosoban stan da iznajmis u centru, ali treba znati....ovi svi ostali su debili.

ja za sve sto napisem stojim iza toga ,ako hoces stan za 500$ slobodno mozes meni da se javis na private..... a ako si ti poneo 30000$ neznam sta trazis onda u Americi,ili verovatno neznas sta je muka ,ne vidim gde sam ja pogresio misam pominjao milijarde nigde,ali NISAM OD ONIH "NIJE NI OVAMO KAO STO JE BILO I OVDE JE PROPAST"

I NARAVNO DREAMERS
moras se pomiriti sa cinjenicom da ima ovde ljudi koju su pre tebe dosli u Americi i s toga su malo vise upuceni :)

dreamerns
27.10.2009, 16:42
ja za sve sto napisem stojim iza toga ,ako hoces stan za 500$ slobodno mozes meni da se javis na private..... a ako si ti poneo 30000$ neznam sta trazis onda u Americi,ili verovatno neznas sta je muka ,ne vidim gde sam ja pogresio misam pominjao milijarde nigde,ali NISAM OD ONIH "NIJE NI OVAMO KAO STO JE BILO I OVDE JE PROPAST"

I NARAVNO DREAMERS
moras se pomiriti sa cinjenicom da ima ovde ljudi koju su pre tebe dosli u Americi i s toga su malo vise upuceni :)

Kao prvo, ne moze porodica po zakonu da ide u studio....znaci mora jednosoban stan. Ako i nadjes u nekom kraju stan za 600$, onda u njega sigurno nije ukljuceno grejanje i sl. Posto je ovde grejna sezona 8 meseci godisnje, plin moze zestoko da te izadje....pa je taj stan onda 800$, a ne 600$ (znam koji su tako prolazili). Da ne govorim da u tim krajevima koje si gore pomenuo moras gledati da stan nadjes jaaaako blizu voza, inace moras odmah kupovati kola.
Ne vidis gde si pogresio? Pa ako si vec toliko iskusan i dugo u americi, onda bi trebalo da znas sta 100$ ovde znaci. Te ljude koje pominjes su mozda dosli sa 100$ ali kod rodjenog brata ili na neku foru da ih neko bukvalno izdrzava dok se ne snadju. Ovde 100$ nije dovoljno za mesecnu hranu, pa ni samo leba da jedes i spavas na ulici. Sto se tvog zadnjeg komentara tice, naravno da ima ljudi koji su daleko vise od mene upuceni, ali takodje sam upoznao ljudi koji su dosli 15 godina pre mene, a daleko su manje upuceni, jer ni jezik drzave u kojoj zive ne znaju. Od Amerike nisu videli nista osim srpskih crkvi, prodavnica i kafana....i da... voze mercedese (jer to je ono najbitnije).

nemili
27.10.2009, 18:31
@chicagopn
To za 500$ bi bilo kao da mene neko ubedjuje da ima u BG stan u centru za 150e, a ja znam da nema ispod 300e. Moze nekome tetka ili teca da izdaju jeftinije ali pricam o trzisnoj ceni. Malo mi je verovatno da je renta u CHI tako blizu BG-u!?

@dreamerns
Zelim ti da nikada nemas mercedesa, a za sve ostalo ces se snaci! :bravo:

Sloba_Kg
28.10.2009, 23:00
@chicagopn
To za 500$ bi bilo kao da mene neko ubedjuje da ima u BG stan u centru za 150e, a ja znam da nema ispod 300e. Moze nekome tetka ili teca da izdaju jeftinije ali pricam o trzisnoj ceni. Malo mi je verovatno da je renta u CHI tako blizu BG-u!?

@dreamerns
Zelim ti da nikada nemas mercedesa, a za sve ostalo ces se snaci! :bravo:

I ja sam cuo za te stanove u centru BG-a za 150 eura...

konislav
18.11.2009, 03:13
Moje misljene na osnovu onoga sto sam video tokom mojih odlazaka u USA, mislim da je svaki odlazak bez 30-40000$, osudjen na tesku muku i patnju sa mnogo teskim mogucim posledicama. Ja kad bih trebao da idem (poznajuci sebe) ne bi polazio bez 50-60000$ min..
Normalno da probam da brazlozim ovo.
Ako je mesecan zakup oko 800-1000$, ako ti za ostale mesecne potrebe odu jos 500-700$. Ako pretpostavimo da mozda nemozete naci posao narednih 7-8 meseci je min.1500x8=12000$
Ako pretpostavimo da vam treba auto, a mozda i dva to je minimum 2500$ (za krs), ako su dva to je 5000$. Ako vam treba namestaj dodaj jos min.5000$ ili ajde 3000$ za neko djubre. Mozda treba nesto polagati ili izvrsiti nekavu dokvalifikaciju ili prekvalifikaciju sto normalno kosta. Pakla cigara vam je 5.5$, jedan casopis je od 10-15$ pa nagore, meni nije uspelo da odem na naj obicniji rucak bez 20-30$ i to sam. Jedan izlazak na muziku u nekom klubu uvece za par nemoze izaci ispod 60$ .Normalno treba i imati nekakvu rezervu za nedaj boze, pa sad saberite. A price u stilu mozes doci sa 100$ su cisto sranje.

steficacvek
18.11.2009, 06:30
E jebiga sad ... Treba biti i realan. Naravno da je bolje doci sa sto vise para, ali u nasim uslovima je jako tesko skupiti/posuditi i 10000$ a kamoli vise ... A da dodjes sa 100$ i uspijes,e zato ti treba nevjerovatna sreca i nenormalna ludost, takve snove definitivno treba preskociti.

Zana
18.11.2009, 08:09
Moje misljene na osnovu onoga sto sam video tokom mojih odlazaka u USA, mislim da je svaki odlazak bez 30-40000$, osudjen na tesku muku i patnju sa mnogo teskim mogucim posledicama. Ja kad bih trebao da idem (poznajuci sebe) ne bi polazio bez 50-60000$ min..

Ne verujem da vise od 1% "lutrijasa" to moze da priusti sebi. Ne verujem ni da vecina ima takav lifestyle. Petina od toga je sasvim dovoljna dok se ne nadje posao. Ne moze sa $100... ali ne treba ni $60k. To sa koliko bi ti dosao je stvar tvojih finansija - prave ovde porodice skupa po $40k godisnje i lepo zive. Tvoja cifra je odraz tvoje finansijske situacije a ne neophodnosti u USA.

nemili
18.11.2009, 11:05

Stoji da je bolje sto vise, pa makar zlu ne trebalo. Ali vecina ljudi ne moze ni da sanja o tim parama.
To je moguce ako neko proda stan (pod uslovom da ga ima) i krene sa svim parama. Na Floridi ima finih stanova za 40-50k $. Ali ja bih pre krenuo sa 10k ustedjevine i pozajmljenih para, a kasnije razmisljao o prodaji nekretnine. Za to vreme moze da se to u Srbiji rentira i da ti dosta znaci u USA.

dreamerns
18.11.2009, 17:05
Stoji da je bolje sto vise, pa makar zlu ne trebalo. Ali vecina ljudi ne moze ni da sanja o tim parama.
To je moguce ako neko proda stan (pod uslovom da ga ima) i krene sa svim parama.

Ili radi za americku vojsku... :-)
Kao sto sam negde pomenuo, plate su nenormalne, tako da verujem da je coveku 50-60k je isto koliko ovde vecini 5-6k$
Medjutim, to nije pitanje ovde....99% ljudi sa ovog foruma se snaslo i sa daleko manjim novcem i sada lepo zive. Zavisi sta se definise kao lepo i kao mucenje. Nekom milioneru je ziveti sa 100.000$ mesecno mucenje, a nekome je 1000$ bogatstvo. Fakat je da 10k je dovoljno ako je covek stedljiv i ako ocekuje da ce naci posao za 3-4 meseca (normalan posao, ne part-time sa 8$ na sat).

konislav
18.11.2009, 19:29
Imam jedno jednostavno pitanje.
Ako treba mesecno bar 1500$ za prezivljavanje, ako treba bar nesto minimalno namestaja i bar nekakvo polovno auto i neki dolar za osiguranje, a desi se da nemozete naci posao 7-8 meseci, sto je dosta realno i za ocekivati. Kako ce te to izvasti, ako ste posli sa 10000$ ili jos manje kako neki ovde propagiraju.

dragance
18.11.2009, 20:02
Ljudi da imaju ovde $60k ne bi bas imali u planu da emigriraju bilo gde nego bi ovde uzivali u lagodnom zivotu.Odlaze tamo sa dosta manjim novcem, vecina ima za pocetak negde kod nekog da se smesti pa se tu ushtede neki osnovni troskovi, ostali se snlaze kako znaju i umeju.

steficacvek
18.11.2009, 22:47
Zavisi kakav posao trazis. Ovdje gdje sam ja i dalje se mogu naci poslovi za satnicu 10$ sto je ok za pocetak ako si dosao sa nekom ustedjevinom. Kriza je sa poslovima, ali ja i dalje vjerujem da se neki entry level poslovi mogu naci. Opet, nista ne mora da bude pravilo, imamo kaneolopin primjer. Ja samo znam da nema puno (ako ikoliko) lutrijasa iz ex Yu da mogu u godini dana organizovati 60000$. I definitivno ne mislim da to treba biti razlog odustajanja od lutrije.

Sloba_Kg
19.11.2009, 07:08
Ne znam odakle si ali ja da imam 60 000 dolara u steku u Srbiji i da sam dobio na lutriji green card (a jesam) verovatno ne bih ni razmisljao o preseljenju u usa vec samo o pukoj poseti ili nekom "odrzavanju GC"

SA 60 000$ ti u bilo kojoj zemlji Balkana mozes da opusteno zivis, i ne vidim razlog zasto bi se uopste prijavljivao a "djubre" od namestaja moze da se nadje i za manje od 3000 dolara, veruj mi.

Naravno, ti ako ces da pusis za 5.5$ po paklici mozes i da ustedis jer iste te u NYC kostaju 7.5$ i tako redom...

vecina ljudi odavde koji su otisli, otisli su sa mnoooooooogo manje para od tvojih projektovanih 60 000 a ja cvrsto verujem i znam da i pored nemogucnosti da se nadje posao i krize, to je opet moguce.
Kod nas u Atlanti se cak uveliko i zaposljava, naravno nisu to neki luksuzni poslovi ali ima i moze da se nadje, zavisi sta i kakav posao trazis.

Ja da imam 60 000 dolara znam sta bih uradio...

nemili
19.11.2009, 11:26
Dobro 60 000 u steku jeste velika stvar, ali mozda covek ima stan ili kucu koju hoce da proda. U tom slucaju i nije tako velika.
Nije toliko realno (ili mozda jeste) da neko ostavi direktorsko mesto ili svoju firmu koja mu je donosila lepe prihode, da bi u pocetku prao tanjire u USA, ali takvih je malo na Balkanu.

Sa druge strane ako imas nekretninu koja vredi i vise od 60 000 sasvim je druga prica. Nije ti to "stek" i ne mozes od njega lepo da zivis u Srbiji.
I ne idu ljudi sa ovih prostora samo radi pukog prezivljavanja. Nisu svi iz "radnickih" porodica, sa teskim zivotnim pricama, pobegli od nekuda. Ima i onih kojima ovo ovde jednostavno nije dovoljno i ne mislim samo na novac, nego na masu stvari koja ovde ne stima i verovatno nikada nece, bar ne u meri u kojoj je to u mnogo razvijenijim zemljama. Imam osecaj da mi uvek otkrivamo "toplu vodu" a ona je odavno otkivena. Tesko je i koristimo, ali nikada necemo biti "otkrovitelji". Jer kada kulturu kroji Grand parada, Pink, Farma, Milan Tarot, ultra-nacionalisticke organizacije sa majicama Karadzima, Mladica, Seselja, razbijanje gradova, javno pozivanje na linc gay populacije, prebijanja na smrt policajaca, navijaca, stranaca, i kada se vecina slaze sa svim tim ili trazi neku "pravdu za Urosa", odnosno ne protivi se, onda je normalno da jedan broj ljudi koji smatra da je bolji od toga odlazi van zemlje.

Izvinite sto sam malo oduzio i udaljio od teme, ali samo sam hteo da kazem da nije sve u novcu, ima necega i u glavi...

kaya
19.11.2009, 13:18
I ne idu ljudi sa ovih prostora samo radi pukog prezivljavanja. Nisu svi iz "radnickih" porodica, sa teskim zivotnim pricama, pobegli od nekuda. Ima i onih kojima ovo ovde jednostavno nije dovoljno i ne mislim samo na novac, nego na masu stvari koja ovde ne stima i verovatno nikada nece, bar ne u meri u kojoj je to u mnogo razvijenijim zemljama. Imam osecaj da mi uvek otkrivamo "toplu vodu" a ona je odavno otkivena. Tesko je i koristimo, ali nikada necemo biti "otkrovitelji". Jer kada kulturu kroji Grand parada, Pink, Farma, Milan Tarot, ultra-nacionalisticke organizacije sa majicama Karadzima, Mladica, Seselja, razbijanje gradova, javno pozivanje na linc gay populacije, prebijanja na smrt policajaca, navijaca, stranaca, i kada se vecina slaze sa svim tim ili trazi neku "pravdu za Urosa", odnosno ne protivi se, onda je normalno da jedan broj ljudi koji smatra da je bolji od toga odlazi van zemlje.

Naravno, postavlja se pitanje i skolstva i toga gde i u kakvoj drzavi ces decu podizati itd.

Hvala ti puno na ovom odgovoru, jer zaista je tesko objasniti da ne trazi svako hleba preko pogace.

abdulazizsarajevo
20.11.2009, 09:10
kaya upravo ovo sto rece je razlog prijave moje...vidjet cemo...

na zalost balkan je lose mjesto za zivjeti...

dreadnot
20.11.2009, 10:56
Konislav ima ispravnu racunicu, ali baziranu na sumnjvim, ako ne i pogresnim predpostavkama... Stoji da posao nije lako naci, ali ako ne biras u pocetku i prihvatis makar i part-time, eto priliva koji omogucava da se rastegne novac koji si poneo. Ako neces da zivis u stanu od 1000$ mesecno nego nadjes neki od 500$ (ili delis sa cimerom), eto opet ustede... Samo je pitanje racunice i volje da se stisnes dok "ne krene". Imali smo nedavno primer na forumu da su ljudi otisli u lep grad, ziveli u lepom kraju, trazili lep i dobro placen posao, pa se na kraju vratili kuci... Nekome ni 100.000$ moze da ne bude dovoljno ako sedi kod kuce i ceka da mu padne direktorsko mesto sa neba...

el magico
20.11.2009, 11:10
... Imali smo nedavno primer na forumu da su ljudi otisli u lep grad, ziveli u lepom kraju, trazili lep i dobro placen posao, pa se na kraju vratili kuci... Nekome ni 100.000$ moze da ne bude dovoljno ako sedi kod kuce i ceka da mu padne direktorsko mesto sa neba...

čuo sam sličnu priču, vratili se posle dve godine u Srbiju, pa kada su videli da je ovde tek zajeb za posao i egzistenciju, vratili se nazad u US, stisli se, snašli se i ne vraćaju se već 5-6 god :)

život piše romane

konislav
22.11.2009, 23:47
Konislav ima ispravnu racunicu, ali baziranu na sumnjvim, ako ne i pogresnim predpostavkama... Stoji da posao nije lako naci, ali ako ne biras u pocetku i prihvatis makar i part-time, eto priliva koji omogucava da se rastegne novac koji si poneo. Ako neces da zivis u stanu od 1000$ mesecno nego nadjes neki od 500$ (ili delis sa cimerom), eto opet ustede... Samo je pitanje racunice i volje da se stisnes dok "ne krene". Imali smo nedavno primer na forumu da su ljudi otisli u lep grad, ziveli u lepom kraju, trazili lep i dobro placen posao, pa se na kraju vratili kuci... Nekome ni 100.000$ moze da ne bude dovoljno ako sedi kod kuce i ceka da mu padne direktorsko mesto sa neba...

Moram da ti postavim jedno pitanje, odnosno ne samo tebi, vec i svim ostalim diskutantima.
Koja je opravdanost odlaska u USA, ako ja treba da stiscem pa da delim stan sa nekim, pa da prihvatam da radim bilo kakav posao ili slabo placen posao. Dali to nije cinizam i dvolicnost ili mozda jos gore nekava podela licnosti.
Logika koju ja nikako nemogu razumeti je sledeca. U Srbiji ne zelim raditi bilo koji posao i zelim ziveti u svom stanu, ali u Americi mogu raditi bilo sta i mogu ziveti bilo kako. Zasto ljudi ne zele da ciste po zgradama u Srbiji, a kad odu vani to prihvataju. Platu koju ces primiti u Srbiji za taj posao za isto radno vreme racunajuci standard zivota je bolja od plate koju ces primiti u Americi, gledano po istim parametrima.
Po mojoj logici, ako covek ima neki minimum ispod kojeg nemoze ici, on taj mnimum ima za bilo gde na svetu.
Ja naprimer nebih prihvatio nekakav klosarski posao pa taman to bilo i na dvoru engleske kraljice i nebitno za koju paru.
Isto tako nerazumem sta je sporno ili lose ako je neko otiso u USA sa odredjenim ciljem, nije mogao da realizuje svoj cilj i vrati se nazad. Pa zar nije bolje da se vratis nazad od spustanja na dno drustvene lestvice,

wrath:of:the:lich:king
23.11.2009, 01:35
Koja je opravdanost odlaska u USA, ako ja treba da stiscem pa da delim stan sa nekim, pa da prihvatam da radim bilo kakav posao ili slabo placen posao. Dali to nije cinizam i dvolicnost ili mozda jos gore nekava podela licnosti.

Opravdanost je sledeca: u Americi ima MNOOGO vise mogucnosti za promenu posla, napredovanje, itd. Mozes cak i da promenis karijeru u 40oj godini. Ajde probaj to u Srbiji? Ako ces i da delis stan sa nekim, znas da je to privremeno. Ne ocekujes valjda da se preselis u Ameriku i da te ovde saceka direktorska fotelja, namesten stan i nova kola? Ali i uz prosecan posao ovde mozes sebi da priustis kola, a u Srbiji? Ovo pise neko ciji roditelji su i dalje podstanari, tamo negde u Vojvodini.

Sloba_Kg
23.11.2009, 01:41
Zanima me sta je za tebe klosarski posao (pa makar i na dvoru Britanske kraljice) ?

pekka
23.11.2009, 10:18
Dobro 60 000 u steku jeste velika stvar, ali mozda covek ima stan ili kucu koju hoce da proda. U tom slucaju i nije tako velika.
Nije toliko realno (ili mozda jeste) da neko ostavi direktorsko mesto ili svoju firmu koja mu je donosila lepe prihode, da bi u pocetku prao tanjire u USA, ali takvih je malo na Balkanu.

Sa druge strane ako imas nekretninu koja vredi i vise od 60 000 sasvim je druga prica. Nije ti to "stek" i ne mozes od njega lepo da zivis u Srbiji.

Izvinite sto sam malo oduzio i udaljio od teme, ali samo sam hteo da kazem da nije sve u novcu, ima necega i u glavi...

Nisi uopšte odužio i sve si odločno formulisao. Redovno posećujem forum i prijavio sam se nekoliko meseci pre dobijanja Velike Bele Koverte, kao da sam osetio da će ove godine konačno biti nečega konkretnog ( prijavljivali smo se prethonih 5 godina pa ništa ). Želim da se nadovežem na tvoje reči jer si pogodio pravo u centar kada su naša razmišljanja u pitanju ( kada kažem naša, mislim na moju suprugu i sebe ). Mi smo već u malo ozbiljnijim godinama, imamo dete, imamo sopstvenu firmu, direktori smo:grin:, živimo veoma pristojno i to ne samo po ovdašnjim merilima, a ipak želimo da odemo. Na žalost nije nam se pre ovoga ukazala konkretna prilika za odlazak negde na zapad ali ne mislimo ni da je sada kasno (nikada nije). Razlozi su upravo ti koje si tako lepo nabrojao (kao da smo se konsultovali prethodno), samo što bih ja dodao još neke detalje kao što su - jeziva nekultura svuda oko nas, prljavština i haos, neverovatna neljubaznost ljudi gde god da se krene, nedostatak profesionalnog odnosa gde god se okreneš . . . što bi rakao moj tata ti samo kritikuješ, ili kada ćeš se navići već jednom . . . Neću se nikada navići jer ne mogu i ne želim.
E sad imajući u vidu sve navedeno moram reći da ne prođe dan da ne vrtim u glavi film kako i šta da radim. Moramo uskladiti odlazak sa školskom godinom. Moramo završiti sve ugovorene obaveze prema klijentima. Moramo izvršiti obaveze prema državi (koje i inače redovno izvršavamo). Imamo mi konkretne planove za USA, ali šta ako ne ispadne baš sve po planu. Nećemo zatvarati firmu jer nikad se ne zna šta može da se iskomplikuje, a po prirodi posla možemo neke projekte za ovde da završavamo i tamo u USA pa da ih šaljemo internetom. Dakle kombinacija ima mnogo i stalno ih obrađujemo nadajući se da će sve ispasti baš onako kako želimo.
Dakle da ne davim više, razlozi za odlazak su možda najmanje ekonomske prirode a više zbog svega navedenog i još mnogo toga . . . da ne kritikujem više. Jednostavno želimo da kada izađemo na ulicu uživamo u prizoru koji nas okružuje, a ne da gledam gde stajem (da ne detaljišem oko toga) i da cipele brišem i glancam 5 puta dnevno, kola perem 2 puta dnevno . . . :no:
Ipak optimizam pobeđuje i nadamo se najboljem, kao i uvek.:grin:

kaya
23.11.2009, 11:13
Zasto ljudi ne zele da ciste po zgradama u Srbiji, a kad odu vani to prihvataju. Platu koju ces primiti u Srbiji za taj posao za isto radno vreme racunajuci standard zivota je bolja od plate koju ces primiti u Americi, gledano po istim parametrima.

Zato sto su ti poslovi uglavnom paceni ispod svakog minimuma, zato sto nemaju ni zdravstveno ni penzijsko, zato sto je cesto mnogo jefitinje da ostanes kuci nego da ides na posao.

Zato sto je tamo to privremeno, zato sto ako zavrsis skolu u 35oj niko te ne gleda kao poludelog matorca nego kao coveka koji se trudi da se usavrsava.

Zato sto tamo postoji "promena karijere", sto neko rece. To je jedna od stvari koja me zaista odusevljava u americi.

Ja naprimer nebih prihvatio nekakav klosarski posao pa taman to bilo i na dvoru engleske kraljice i nebitno za koju paru.

Ne bih ni ja. Pa nek crknem od gladi. Ko sam ja da radim klosarski posao???

:wtf:

lenhi
23.11.2009, 11:53
Sve zavisi na kakva odricanja si spreman, sa kog materijalnog nivoa odlaziš sa BAlkana, šta očekuješ od odlaska u USA, novog posla...? Tu nema jedinstvene formule, očigledno da ti pucaš na komforniji život u startu. Pominju se cigarete od 5 dolara. Pa ja bih prestao skroz da pušim ako treba za sebe za porodicu da bi došao do drugih ciljeva zbog kojih bi otišao. Očigledno da ti gledaš na odlazak sa dobre materijalne pozicije, pa sad vagaš šta bi a šta ne bi. To je tvoja prednost ili ne, ali nema tu jedinstvene formule, nismo mi svi na istoj startnoj poziciji.
Za većinu forumaša koji nemaju auto, stan i ono osnovno, bolje je tamo preživljavati bar za nijansu na nekom većem nivou nego ovde. To ti nemožeš razumjeti. Ovde se možeš uvijek vratiti ako nisi ništa ostavio. Čeka te isto ono što si ostavio. Nemaš šta izgubiti. A možeš dobiti time što ćeš djeci ostaviti neku alternativu u životu. Borba za bolji život porodice ponajviše djece je pravi razlog odlaska većine forumaša. Čovjek hoće da vidi zdravije okruženje gdje će bar djeca naći posao, budućnost, da vide neki život koji ima cilj, pravac. Kod nas možeš da ulažeš u sebe 20 godina to nikog ne interesuje. Na Balkanu se samo jedeš zato što djeci nemaš šta pružiti, a sebe i svoju budućnost si već otpisao.
Vidim da se priča o odlasku u Irak velikoj lovi...
Odlaskom za novac u Irak itd. ti gubiš porodicu (za one koji imaju porodicu). Za mene je nenormalna svaka razdvojenost porodice, nebitno da li je novac ili nešto drugo u pitanju. Koji će meni i USA i Avganistan, Irak ako ja nisam sa porodicom. Jebeš dolare i takav život.

kaya
23.11.2009, 12:08
Tu nema jedinstvene formule, očigledno da ti pucaš na komforniji život u startu. Pominju se cigarete od 5 dolara. Pa ja bih prestao skroz da pušim ako treba za sebe za porodicu da bi došao do drugih ciljeva zbog kojih bi otišao. Očigledno da ti gledaš na odlazak sa dobre materijalne pozicije, pa sad vagaš šta bi a šta ne bi. To je tvoja prednost ili ne, ali nema tu jedinstvene formule, nismo mi svi na istoj startnoj poziciji.

Ali ovo je nemoguce. Idi u drugi grad u Srbiji, bez igde ikoga ili jednog rodjaka i probaj da se snadjes. Daleko od komfora.

U pocetku svugde moras malo da "smanjis apetite".

I mislim da tamo uspevaju oni koji su ovde nezadovoljni, nevezano za inicijalni materijalni status, svakog vuce nesto drugo.

konislav
23.11.2009, 15:29
wrath:of:the:lich:king:

Opravdanost je sledeca: u Americi ima MNOOGO vise mogucnosti za promenu posla, napredovanje, itd. Mozes cak i da promenis karijeru u 40oj godini. Ajde probaj to u Srbiji? Ako ces i da delis stan sa nekim, znas da je to privremeno. Ne ocekujes valjda da se preselis u Ameriku i da te ovde saceka direktorska fotelja, namesten stan i nova kola? Ali i uz prosecan posao ovde mozes sebi da priustis kola, a u Srbiji? Ovo pise neko ciji roditelji su i dalje podstanari, tamo negde u Vojvodini.

Mi se nerazumemo lepo, nije pitanje "OPRAVDANOST ODLASKA U USA". Pitanje je: zasto prihvatam nesto u americi , a to isto nezelim prihvatiti kuci?
Kako znas da je privremeno, sta ako to potraje malo duze?
Inace namesten stan ocekujem (ako ne prebacim-donesem svoje stvari), direktorski posao ocekujem u svojoj firmi, ali ne odmah po dolasku vec nakon nekoliko godina, dok lepo upoznam sistem i lokalne obicaje. Sto se tice auta, mislim da cu po dolasku kupiti dva polovna automobila novijeg datuma. Ako hoces da ustedis i generalno prodjes bolje (kvarovi, osiguranje itd) kupi novije auto

Sloba_Kg:
Zanima me sta je za tebe klosarski posao (pa makar i na dvoru Britanske kraljice) ?

Klosarski posao po meni je:
cistac (bilo koji oblik osim ciscenja i odrzavanja oruzja)
sakupljac lisca po parkovima
ciscenje bazena
raznosenje pice ili bilo kakva dostava tog tipa
nosac stvari u hotelu
butler
setac pasa
vodovodzija (ne montaza na novim objektima) vec mislim na otpusavanja i sl.
fizicki poslovi tipa, kopanje, istovar-utovar (osim za svoje potrebe, ako bas nema ko drugi)
Ima ih jos, samo se nemogu setiti u momentu.

Cena cigareta od 5.5 dolara je navedena kao neka redovna(normalna) cena cigareta, a ne kao pokazatelje nekakvog luksuziranja. Jednostavno toliko kostaju cigarete u Houston, TX.

lenhi :

Vidim da se priča o odlasku u Irak velikoj lovi...
Odlaskom za novac u Irak itd. ti gubiš porodicu (za one koji imaju porodicu). Za mene je nenormalna svaka razdvojenost porodice, nebitno da li je novac ili nešto drugo u pitanju. Koji će meni i USA i Avganistan, Irak ako ja nisam sa porodicom. Jebeš dolare i takav život.

Sa ovim se nebi nikako slozio. Pa nisi ti u Iraku pet godina bez odmora. Mi smo imali odmor svakih cetiri meseca. Smatram da cetiri meseca i nisu neki dug vremenski period. Po mom misljenu bolje je da vidjas porodicu jednom u cetiri meseca, ali da ih vidjas srecne, zadovoljne, bogate. Nego da ih gledas svaki dan tuzne, nezadovoljne, siromasne.

Da se vratim na pocetak. Ja zivim u zgradi koja ima 20 stanova i mi placamo cistacicu 200 MKD ili 300RSD po svakom stanu, znaci od jedne zgrade 2000 MKD/3000RSD. Samo i ovom nizu ima preko 10-12 zgrada. Cistacica ima obavezu da pomete dva puta nedeljno i da jednom prebrise sredstvom za ciscenje. Znaci ne vise od pola radnog vremena dnevno (4 sata) i uvek imamo problem da nadjemo cistacicu jer niko ne zeli taj posao i uvek je to neka ciganka.
Ako neko uzme da cisti sve zgrade imace 24000MKD/36000RSD mesecnu platu, ako to prijavi kao privatan posao moze da uplacuje za staz.
Profisor u skoli ( sa fakultetom) ima manju platu. Ja naprimer nikad ne bih radio ovaj posao, ni u Makedoniji niti u Americi, nebitno za koju platu. Jer govno je govno, cije da je. A po vama, vi taj posao ne bi radili ovde, jer glumite neke velicine (niste se skolovali za to), a kad odete van Srbije onda je to uredu (tamo ste se skolovali za to). O tome ja pricam, o dvolicnosti.

Najlosiji posao koji sam radio kod nas ili u Iraku je elektricar ( ne postavljane kablova, vec serviser). Taj posao (kao najgori) ocekujem za pocetak i u USA. Ako za sest - do osam meseci ne pronadjem minimum takav ili bolji posao, ja se vracam nazad.

Sloba_Kg
24.11.2009, 06:43
Ne znam sta su klosarski poslovi, ali znam da su ovde svi cenjeni i placeni za razliku od moje zemlje.
Kod mene u naselju radi "Jonny the dog walker" i covek je tu verovao ili ne dan i noc tako mi se i zove firma i jako je simpatican lik.

Sto se vase cistacice tice, svaka joj cast kad toliko zaradjuje radeci part time.

Sto se tvoje opaske tice da radimo ovde ono sto necemo kuci, nisam siguran da znas sta bilo ko ovde od nas radi a ja i moja supruga radimo u struci za razliku od svoje zemlje... Eto ti razloga a Irak i ostale zajebancije su neprihvatljivi iz razloga navedenih od strane "Lenhi"

Drugo, ovde ima mnogo vise sanse za uspeh u biznisu ako imas samo malo srece i ideja i jako se brzo napreduje...

kaya
24.11.2009, 09:25
Da se vratim na pocetak. Ja zivim u zgradi koja ima 20 stanova i mi placamo cistacicu 200 MKD ili 300RSD po svakom stanu, znaci od jedne zgrade 2000 MKD/3000RSD. Samo i ovom nizu ima preko 10-12 zgrada. Cistacica ima obavezu da pomete dva puta nedeljno i da jednom prebrise sredstvom za ciscenje. Znaci ne vise od pola radnog vremena dnevno (4 sata) i uvek imamo problem da nadjemo cistacicu jer niko ne zeli taj posao i uvek je to neka ciganka.
Ako neko uzme da cisti sve zgrade imace 24000MKD/36000RSD mesecnu platu, ako to prijavi kao privatan posao moze da uplacuje za staz.
Profisor u skoli ( sa fakultetom) ima manju platu.

Pretpostavicu ovde da doticna osoba zaista prima 3000 dinara mesecno za dva puta po 4 sata (ili tri puta, nisam sigurna).

3000 dinara dobija mesecno za, u proseku 32 sata. Njen sat je, ugrubo, i zaokruzeno 100 dinara. i to 100 dinara bruto. Od tih 100 dinara ona bi trebalo da plati zdravstveno, penzijsko, markicu i topli obrok...

No da zanemarimo te "beneficije".

Dakle ona dnevno zaradi, pod uslovom da radi 8 sati 800 dinara. U tih 800 dinara ona treba da spakuje prevoz, klopu (ako radis 8 sati, ti MORAS da jedes nesto na poslu) i jos zaradu.

Plus ako se povredi na "poslu" moze da se cese, jer ona na poslu nije ni bila.

E sad kolika je njena maksimalna zarada, ukoliko radi 8 sati, 5 dana u nedelji?

Dakle:
8 sati * 100 dinara = 800 dinara - dnevnica

dnevnica * 5 = 4000 dinara - nedeljna plata

4 nedelje = mesec - 16000 dinara BRUTO PLATE za mesec dana.

Osim ako ne planiras da zena radi 12 sati dnevno 7 dana u nedelji? a i onda ne dostize tvojih 36k dinara.

Dalje, poredis NETO zaradu profesora sa BRUTO zaradom cistacice. Nije fer. Nek cistacica plati zdrvastveno i penzijsko od svojih vec videsmo 16000 dinara pa da vidimo koliko joj ostaje.

I posle se pitas sto niko to nece da radi?

Pa platite sat malo vise.

Ja naprimer nikad ne bih radio ovaj posao, ni u Makedoniji niti u Americi, nebitno za koju platu. Jer govno je govno, cije da je. A po vama, vi taj posao ne bi radili ovde, jer glumite neke velicine (niste se skolovali za to), a kad odete van Srbije onda je to uredu (tamo ste se skolovali za to). O tome ja pricam, o dvolicnosti.

A ja da nemam leba da jedem, odnosno da nema nista bolje radila bih i to. Jer znam sta znaci kad moras da platis racune, kupis hranu. Jebiga, od necega se mora ziveti.

Ja posao nisam birala ni dok sam bila mladja, ne biram ga ni sad. Cenim odnos ulozen napor/korist.

lenhi
24.11.2009, 10:10
Mislim konislave da na pogrešnom mjestu vodiš diskusiju. Ljudi sa foruma su skromnijih da kažem drugačijih mogućnosti i očekivanja vezano za odlazak u USA.
Uz to živiš u nekom svom svijetu, gdje ti je lova, luksuz i Irak preče od svega u životu.
Mislim da ovde na forumu nepotrebno mučiš samo sebe i druge ljude. Ali od volje ti, tvoja stvar.

dreadnot
24.11.2009, 15:52
Upravo to sto rece Lenhi - sit gladnom ne veruje... Ovakva diskusija gubi na smislu ako su polazne take razlicite a stavovi nepomirljivi. Nekome je svaki posao zlatan ako je u svrhu ispunjenja cilja, neko moze da bira jer ima cime da se finansira dok ne nadje ono pravo. Sta se tu dokazuje??? I jedni i drugi su u pravu, svako spram svojih mogucnosti i prohteva. Jedino ce vreme pokazati ko je i koliko bio u pravu...

dreamerns
24.11.2009, 15:56
Generalno, sto se vecine poslova tice, koje je Konislav nazvao "klosarskim", stvar jeste da se u USA zaradi manje nego u Srbiji. Naravno, ne fizicki manje, ali ti daje losiji standard. Jedna prodavacica na kasi ovde moze ili da se cimerise sa njih dvoje-troje i zivi u normalnom kraju, ili da iznajmi sama studio u delu grada gde svaki dan mora da nosi kondom kada se vraca sa posla, kako bi siledziju zamolila da je ne zarazi.
Ja ne kazem da u Srbiji prodavacica dobro zivi....ali prezivljava. Takodje, prodavacica na kasi u srbiji ima socijalno (kakvo-takvo), kao i puno radno vreme. Ovde ti to nikada ne daju, nego moras da radis na 2-3 mesta i da provedes ceo dan u prevozu, kako bi sastavio tih devet sati (a potrosis 12 sve ukupno). I na kraju, opet nisi osiguran.

Ovo je samo primer. Sto se tice rada u struci i sl stvari, to sve zavisi koliko je ko imao srece. Ja sam radio u struci i tamo i vamo. Ovde imam osecaj da mi je bolji ipak standard (jos nemam decu). Moja zena je tamo radila razne poslove (nijedan "klosarski"). Na samom kraju je bila office menadzer i nudili su joj dobru poziciju u dobroj firmi, koju je odbila jer smo dosli vamo. Ovde 9 meseci nista nije nasla, a sada (sa svojim masterom) radi kao prodavacica na kasi za 8$ na sat. Da ne kazem da je u Srbiji biti prodavacica 10x cenjeniji posao nego ovde.
Vecina ljudi koje ovde znam uopste ne rade u svojoj struci, niti rade posao koji umeju najbolje da rade i koji vole.
Ne zelim nekoga da odgovaram od dolaska ovamo, ali cisto kazem da ne cvetaju ruze i nije tako lako....i ne zivi se dobro od "klosarskih" poslova.

konislav
24.11.2009, 17:19
Pretpostavicu ovde da doticna osoba zaista prima 3000 dinara mesecno za dva puta po 4 sata (ili tri puta, nisam sigurna).

3000 dinara dobija mesecno za, u proseku 32 sata. Njen sat je, ugrubo, i zaokruzeno 100 dinara. i to 100 dinara bruto. Od tih 100 dinara ona bi trebalo da plati zdravstveno, penzijsko, markicu i topli obrok...

No da zanemarimo te "beneficije".

Dakle ona dnevno zaradi, pod uslovom da radi 8 sati 800 dinara. U tih 800 dinara ona treba da spakuje prevoz, klopu (ako radis 8 sati, ti MORAS da jedes nesto na poslu) i jos zaradu.

Plus ako se povredi na "poslu" moze da se cese, jer ona na poslu nije ni bila.

E sad kolika je njena maksimalna zarada, ukoliko radi 8 sati, 5 dana u nedelji?

Dakle:
8 sati * 100 dinara = 800 dinara - dnevnica

dnevnica * 5 = 4000 dinara - nedeljna plata

4 nedelje = mesec - 16000 dinara BRUTO PLATE za mesec dana.

Osim ako ne planiras da zena radi 12 sati dnevno 7 dana u nedelji? a i onda ne dostize tvojih 36k dinara.

Dalje, poredis NETO zaradu profesora sa BRUTO zaradom cistacice. Nije fer. Nek cistacica plati zdrvastveno i penzijsko od svojih vec videsmo 16000 dinara pa da vidimo koliko joj ostaje.

I posle se pitas sto niko to nece da radi?

Pa platite sat malo vise.

A ja da nemam leba da jedem, odnosno da nema nista bolje radila bih i to. Jer znam sta znaci kad moras da platis racune, kupis hranu. Jebiga, od necega se mora ziveti.

Ja posao nisam birala ni dok sam bila mladja, ne biram ga ni sad. Cenim odnos ulozen napor/korist.

Pa nije ti matematika bas dobra. Ako si dobro procitala, ja sam napisao da je 3000 od jedne zgrade, za taj posao je potrebno da pomete dva puta nedeljno (zgrada ima 5 sprata) i jednom prebrise. Znaci 2x1sat + 1x2 sata, sto je ukupno max. 4 sata odnosno max.16sati nedelno. Ako uzme sve zgrade i radi svaki dan po osam sati zaradice 36000 RSD, ako od toga zeli moze da plati za penziono i socijalno 10000-12000 i opet ce ostati 24000RSD.

lenhi:
Mislim konislave da na pogrešnom mjestu vodiš diskusiju. Ljudi sa foruma su skromnijih da kažem drugačijih mogućnosti i očekivanja vezano za odlazak u USA.
Uz to živiš u nekom svom svijetu, gdje ti je lova, luksuz i Irak preče od svega u životu.
Mislim da ovde na forumu nepotrebno mučiš samo sebe i druge ljude. Ali od volje ti, tvoja stvar.

Nisam ja na pogresnom mestu, jedino je problem sto vas plasi to sto pisem, pa vam remetim san. A cilj mog pisanja je da ljudima pomognem, da im otvorim oci pre nego podju u nepoznato. Posle moze biti kasno. Meni nije jasno kako neko polazi u USA, a lova mu nije sve u zivotu. Pa Amerika je zemlja surovog, najsurovijeg kapitalizma gde je lova i luksuz koren iz svega. U Americi nema socijalne brige za siromasne, nema obaveznog socijalnog da ti poslodavac placa. Imas samo osiguravajuca drustva i toliko, pa cak i da imas para neces dobiti osiguranje ako si rizican (tacnije ako osiguravajuce drustvo na tebi sigurno gubi, umesto da zaradjuje). U USA 68% od svih licnih bankrota ( tamo postoji i licni bankrot) je posledica ogromnih troskova za lecenje. I ti ces sad da ides u Ameriku, a pare ti nisu bitne. Pa sta ces da razvijas dufovne vrednosti, nemoj da se salis. Ako nemas para, mrtav si covek, ne postojis, nemozes ni u bolnicu da udjes. Bolje ti je otvori oci dok si kuci da te tamo ne zadesi sok.
Drugo, ako nesto nije tacno sta sam napisao demantujte to faktima, a ne nekim glupim i pateticnim pricama o skromnosti i drugacijim pogledima na svet.
Ako mesecno treba 1500$ da bi porodica pezivela, ako ne nadjes posao 8 meseci, znaci da ti treba 12000$. Kakva skromnos, kakvi dugaciji pogledi. Toliko ti treba inace si jebo jeza. Zadna dva puta kad sam bio u USA imao sam nogo slobodnog vremena pa sam malo setatao po Houston-u, pa me je interesiralo da vidim gde zive ljudi koji su "skromnijih ocekivanja". To je strasno, kod nas nisam video takvo nesto. Ziveo sam u Beogradu, ziveo sam u unutrasnjosti Srbije, sad zivim u Makedoniji, ali nigde nisam video takvo nesto strasno kao sto je sirotinjski deo grada u Americi. To je poenta moje price. Ako se ne pripremis ze igru, sigurno je gubis. Amerika bez para je pakao, nije nikako to raj gde ti pare nece biti nesto primarno. Ako nemas para ubio si i sebe i svoju porodicu u samom startu. Sta ces osetiti od onog sto se nudi, ako nemas para? Ako meni neverujes pitaj nekoga ko je tamo, pa neka ti kaze sta znace pare u Americi i dali se moze bez njih.
Pava se Amerika moze osetiti sam ako imas malo vise para, samo ako obezbedis prihod koji ti moze doneti preko 80000$ godisnje (posle takse) mozes osetiti lepotu i draz te zemlje, sve ispod toga je puno stresa i straha i to svakodnevog, konstantnog. Treba li da skolujes decu, treba li odplatis kucu, reba li sutra da odes u penziju. Pa nedaj boze da se razbolis, pitaj koliko to kosta. Koliko kosta zubar, ako nemas dobru platu, nemas ni dobro osiguranje, ako nemas dobro osiguranje nema ni lecenja. Jednostavno ako nemas para, neces dobiti medicinsku uslugu.
Ja znam da vecina vas ima nekakav paranoidan san o Americi, ali nemojte ziveci u tom paranoidnom transu da posle sjebete i sebe i svoju porodicu.
Moje su namere dobronamerne, mozda se nekome ne svidjaju, ali ako me makar jedan poslusa i lepo se pripremi za odlazak, ja sam uradio veliku stvar i ovaj je forum ispunio cilj svojeg postojanja.

dreamerns. djabe ti pises o sto pises. Sad ce i tebi da objasne da su ti pogledi nerealni, da si zaslepljen novcem i luksuzom i da je poenta u skromnosti.
Jebala vas skromnost, polaze u USA sa filozofijom o skromnosti. Pa sta je u Ameriri skromno, pa tamo sve mora biti veliko i glamurozno. Tamo je sve u novcu i sve je za novac. Nemojte da se povodite holivudskim filmovima, tamo nista nije realno. Pitajte kolko kosta skolovanje na naj jeftinijem koledzu i normalno pitajte kakav posao moze da ocekuje osoba koja to zavrsi. Pa sednite i izracunajte kolko su vam deca stara, i kolko bi morali mesecno da stedite za to skolovanje samo. Ako to neemozete da obezbedite, vi ste sjebali svoje dete, unistili ste mu zivot.

kaya
24.11.2009, 18:32
Pa nije ti matematika bas dobra. Ako si dobro procitala, ja sam napisao da je 3000 od jedne zgrade, za taj posao je potrebno da pomete dva puta nedeljno (zgrada ima 5 sprata) i jednom prebrise. Znaci 2x1sat + 1x2 sata, sto je ukupno max. 4 sata odnosno max.16sati nedelno. Ako uzme sve zgrade i radi svaki dan po osam sati zaradice 36000 RSD, ako od toga zeli moze da plati za penziono i socijalno 10000-12000 i opet ce ostati 24000RSD.

Kako konislave, KAKO?

ti si joj zaracunao jos veci broj sati nego ja.

Zena radi xy sati mesecno za odredjenu platu. Znaci da je PO satu placena plata/ukupan broj sati.

Pretpostavimo da joj svaka zgrada isto placa - 3000 dinara mesecno, za dva dolaska nedeljno po 4 sata.

To je ukupno osam sati nedeljno. Za potrebe obracuna, racunacemo da mesec ima 4 nedelje, sto nam daje mesecnu satnicu od osam sati puta 4 nedelje = 32 sata mesecno.

3000 dinara / 32 sata = 93.75

Zaokruzimo tu satnicu na 100 dinara, prosto da bi nam lakse bilo da zbrajamo i oduzimamo te velike pare.

Dakle, uobicajeno je da se racuna da mesec ima 160 radnih sati (radni dan = 8 sati *5*4)

160 radnih sati * 100 dinara = 16000 dinara.

Cak da radi i subotu, svaku, njen mesec bi imao 192 sata.

Ma nek ko necovek radi svaki dan, i prekovremeno, opet ne moze da dodje do tvojih 36 hiljada.

A cak i da ima 36000 od toga ce prilicno tesko preziveti.

Neko spomenu prodavacicu.

Ovde prodavacice uglavnom rade za 20ak hiljada dinara, s tim parama ni hranu ne mogu da kupe.

dreamerns
24.11.2009, 18:48
Ovde prodavacice uglavnom rade za 20ak hiljada dinara, s tim parama ni hranu ne mogu da kupe.

Da, ali su tu i mama i tata i muz i trt mrt....i minusi na racunima i krediti ovakvi onakvi itd. Toga ovde nema. Prodavacica ima 800-1000$ i to joj je, sto joj je. Prevoz joj nije placen, sto je dodatnih 86$ ako ide autobusom....ako mora da ide kolima, onda nema kraja lovi (te osiguranje, te benzin...rata ako su kola placena na kredit itd.). Garsonjeru tesko da ce naci ispod 550$ bez rezija (ili oko >700$ sa rezijama). Evo...skoro da ispucamo budzet, a do hrane nismo ni stigli. Naravno, ako se cimerise sa nekim, onda moze u jednosoban stan...pa ce je izaci oko 350$ (njih 3 da zive). Ako kuva svaki dan i ne jede po restoranima i ne pije cak ni kafu po kaficima...nista....hrana je nekih 100-150$.
Pri tome, ako se razboli....samo pregled kod doktora je 150$ (to je bukvalno dobar dan), jer nema osiguranje. Ako ima dete...samo za vrtic ce da bukne 900-1300$.

dejancic
24.11.2009, 18:58

Slazem se sa ovim, sa 20-ak hiljada je zaista tesko podmiriti sve troskove. Medjutim, zauvek ce mi ostati u secanju razgovor koji sam imao sa majkom mog najboljeg druga, koja je svojevremeno bila marketinski direktor firme koja je nazalost mnogo godina posle njenog odlaska upala u stecaj. Ona je imala obicaj da uzima u usta radnike njene tadasnje firme, koji su ceo svoj radni vek imali plate ranga prodavacice, i da kaze: ''Samo u Srbiji covek sa platom mnogo ispod drzavnog proseka moze tako slatko ziveti''. Ja se ponekad setim tih njenih reci i shvatam koliko je bila u pravu, jer kada se okrenemo oko sebe i saberemo sta sve uspemo da kupimo od nasih bednih plata vecina nas ce tesko naci racunicu kako to uspemo.
Mislim da mi svi treba da se ophodimo prema odlasku u SAD kao prema pokretanju privatnog biznisa, a svi vrlo dobro znamo racunicu pokretanja isplativog biznisa: Izracunaj sve rashode i prihode, onda rashode pomnozi sa dva, a prihode podeli sa dva i ako se i onda nalazis na pozitivnoj nuli ili plusu kreni da radis.

konislav
24.11.2009, 21:45
Kako konislave, KAKO?

ti si joj zaracunao jos veci broj sati nego ja.

Zena radi xy sati mesecno za odredjenu platu. Znaci da je PO satu placena plata/ukupan broj sati.

Pretpostavimo da joj svaka zgrada isto placa - 3000 dinara mesecno, za dva dolaska nedeljno po 4 sata.

To je ukupno osam sati nedeljno. Za potrebe obracuna, racunacemo da mesec ima 4 nedelje, sto nam daje mesecnu satnicu od osam sati puta 4 nedelje = 32 sata mesecno.

3000 dinara / 32 sata = 93.75

Zaokruzimo tu satnicu na 100 dinara, prosto da bi nam lakse bilo da zbrajamo i oduzimamo te velike pare.

Dakle, uobicajeno je da se racuna da mesec ima 160 radnih sati (radni dan = 8 sati *5*4)

160 radnih sati * 100 dinara = 16000 dinara.

Cak da radi i subotu, svaku, njen mesec bi imao 192 sata.

Ma nek ko necovek radi svaki dan, i prekovremeno, opet ne moze da dodje do tvojih 36 hiljada.

A cak i da ima 36000 od toga ce prilicno tesko preziveti.

Tebi trebaju casovi iz matematike. Odnosno casovi za matematiku iz osnovne skole.

Ako je osoba radila u jednoj zgradi dobila je 3000 RSD, ali ako je radila u dve zgrade dobila je 6000 dinara.
Ako je u jednoj potrosila 2x1 sat + 2 sata = 4 sata, kad bude radila u dve nema dva dolaska (nema troskove putovanja) imace 8 sati nedeljno ali ce joj plata biti 6000RSD ( dve zgrade po 3000 RSD).
Ako je potrosila 8 sata za 2 zgrade, znaci da ce za 12 zgrada potrosito 48 sati nedeljno i od tog posla ce zaraditi 36000RSD.
48sati nedeljno X 4 = 192 sati
36000:192= 187.5 RSD/sat

konislav
24.11.2009, 22:12
Osecam se malo frustriranim na ovoj diskusiji. Jednostavno ne razumem zasto niko ne zeli da me demantuje faktima, da iznese dokaze i empiriske pokazatelje koje ce demantirati moje stavove.

nevena
24.11.2009, 22:28
slažem se sa ovim, a o kreditnoj sposobnosti nekog ko zarađuje 20 hiljada dinara
ne bih ni diskutovala. koji je to iznos kredita koji osoba sa tom visinom primanja može da dobije- ista situacija je i sa dozvoljenim minusom na računu
i da, verujem da je teško prodavačicama i u US i da su im zarade tek dovoljne za podmirenje osnovnih troškova, ali plata prodavačice u Srbiji ni to ne pokriva.
pominjemo prodavačicu iz US koja sama snosi mesečne troškove nasuprot onoj iz Srbije kojoj u pomoć priskaču muž, mama, tata (i ko sve ne još) pa opet teško izlazi na kraj.
ona u US može postati šef prodavačica, i dobiti povišicu, ako joj se posreći, ili možda u potpunosti promeniti zanimanje, ova u Srbiji o povišici može da sanja.
ne znam, ovo je isključivo moje poređenje, možda nisam u pravu.

steficacvek
25.11.2009, 03:49
Ja ne razumijem uopste u cemu je rasprava na ovoj temi. Naravno da ti treba para za USA, bilo bi odlicno da nas sto vise moze odvojiti desetine hiljada dolara,ali nazalost nije tako. Svi buduci imigranti trebaju biti itekako svjesni situacije, ovdje je sasvim realno raditi i prezivljavati sa 700-800 $ mjesecno (u manje popularnim,malo jeftinijim gradovima). Puno ce zivaca, suza, znoja i krvi biti ali svi su dovoljno odrasli da sagledaju sitaciju sa svih aspekata. Smjesno je razgovarati i diskutovati o tome sta je bolje i gdje je bolje. U svakom slucaju sretno (nam) svima.

Zana
25.11.2009, 04:09
Pa da... ja ne vidim razlog zasto bi bilo ko demantovao neciji nacin zivota i principe. Svako najbolje zna kako moze da zivi a kako ne. Totalno je individualno sta koga cini srecnim u zivotu.

Sloba_Kg
25.11.2009, 04:56
slažem se sa ovim, a o kreditnoj sposobnosti nekog ko zarađuje 20 hiljada dinara
ne bih ni diskutovala. koji je to iznos kredita koji osoba sa tom visinom primanja može da dobije- ista situacija je i sa dozvoljenim minusom na računu
i da, verujem da je teško prodavačicama i u US i da su im zarade tek dovoljne za podmirenje osnovnih troškova, ali plata prodavačice u Srbiji ni to ne pokriva.
pominjemo prodavačicu iz US koja sama snosi mesečne troškove nasuprot onoj iz Srbije kojoj u pomoć priskaču muž, mama, tata (i ko sve ne još) pa opet teško izlazi na kraj.
ona u US može postati šef prodavačica, i dobiti povišicu, ako joj se posreći, ili možda u potpunosti promeniti zanimanje, ova u Srbiji o povišici može da sanja.

Pitanje da li zgrade placaju cistacicu na ruke ( mister je spomenuo da sama treba da plati osiguranje) tako da ona i ako dodje do cifre od 36000 nekom ludom srecom tesko da ce i imati dozvoljeni minus

P.Su Kg da bi radila u 12 zgrada ima da se naseta ( tu onda ubaci cenu cipela za sve sezone) plus cenu obucara za cipele, plus ako dobije postarsku petu troskove lekara (naravno ako ide peske na posao)

Sloba_Kg
25.11.2009, 05:01
i takodje je totalno individualno sta je za koga sica. Eto covek je zacrtao 60 000$

Ja te pare da imam ovde tacno znam sta bih radio. Mozda bih cak i platio transport namestaja :D da ne bih kupovao yard sale djubre.

Inace zasto te niko ne demantuje, pa zato sto ti nemas realan pogled na zivot ovde. To je bar moje misljenje.

kaya
25.11.2009, 08:30
Tebi trebaju casovi iz matematike. Odnosno casovi za matematiku iz osnovne skole.

Ako je osoba radila u jednoj zgradi dobila je 3000 RSD, ali ako je radila u dve zgrade dobila je 6000 dinara.
Ako je u jednoj potrosila 2x1 sat + 2 sata = 4 sata, kad bude radila u dve nema dva dolaska (nema troskove putovanja) imace 8 sati nedeljno ali ce joj plata biti 6000RSD ( dve zgrade po 3000 RSD).
Ako je potrosila 8 sata za 2 zgrade, znaci da ce za 12 zgrada potrosito 48 sati nedeljno i od tog posla ce zaraditi 36000RSD.
48sati nedeljno X 4 = 192 sati
36000:192= 187.5 RSD/sat

S tobom covek ne moze na zelenu granu.

Prvo radi 16 sati nedeljno pa osam pa sad 4 sata nedeljno za 3000 dinara mesecno.

Ne znas ti kako se zarade obracunavaju.

A i rekla bih da omalovazavas posao ciscenja. Nije to lako a ni lepo.

amilio
25.11.2009, 11:33
Citam ovu temu i razmisljam da li da pisem jer me malo smara ali me je dovoljno iziritirala pa "cu da kazem, sto da ne kazem" ..... verovatno i imam potrebu da svoj stav podelim i potvrdim sa ljudima koji su u slicnim okolnostima.

U situaciji sam da kazem da ovde dobro zivim, mozda ne ko konislav ali imam 30 i kusur godina, svoj stan, auto, nemam nikakve kredite cak ni dozvoljeni minus, uvek sam bezao od toga (znam da moram da menjam stav za USA;), mogu godisnje da ustekam par desetina k dolara uz veoma lagodan i kvalitatan zivot ne odricajuci se nicega.

Malo me iritiraju i komentari tipa sta ces u USA, sedi tu kad lepo zaradjujes i zivis. Verovatno cu doci u USA i prvih nekoliko god necu moci da priustim takav zivot ali je pitanje sta je kome "zivot", da pumpa kintu u Srbiji ili da otvori sebi nove vidike. Po meni je ovo drugo mnogo veci izazov, na kraju krajeva ako ne krene uvek se mozemo vratiti ali sa jednim velikim zivotnim iskustvom i nastaviti tamo gde smo stali. Ako verujes u sebe neces na to gledati kao na gubitak onoga sto si ovde stvorio nego da ides da napravis jos vise (ne mislim samo na materijalno). Znam da tamo ne cvetaju ruze i da je sve na izvolte ali gledam na to kao na sledeci nivo u igrici koji jeste tezi ali se i bolje boduje. Ako sumnjas u sebe onda je opravdan strah jer mislis da to sto imas nisi zasluzio i plasis se da ostavis jer cenis da neces moci ponovo da stvoris to isto, bilo ovde ili tamo. I sta da radim sa tim parama u Srbiji, u najboljem slucaju mogu ih potrositi na extra putovanja ali opet se svaki put vracas u kolotecinu koja te spusta, provrtis kanale na TV, pogledas kakva ti je buducnost deteta, nemozes da odes sa drugarima na pice kad ti se cefne jer veliki broj njih jedva sastavlja da plati kiriju za stan i onda ti se sve iznova smuci. Sta ce nam desetine k dolara ako nemozemo kvalitetno da ih utrosimo. Da ulazem u nekretnine, WTF, kad cu da zivim ako ne sada?

Mislim da je konisavljeva situacija otezavajaca okolnost jer od grma ne vidi sumu. Ja se nadam da sam uspeo stvari da postavim na pravo mesto u svojoj glavi i da to sto mi je ovde OK ne bude otezavajuca okolnost. Ruku na srce mnogo je lakse odluciti se otici bez icega i ne ostavljajuci nista ovde, cak je u neku ruku i prednost jer kreces sa predubedjenjem da moras tamo dosta da se potrudis i grizes a bez razmisljanja i zaljenjem sta si ovde ostavio a to razmisljanje moze dosta da smeta tamo, bar ja tako kontam.

U svakom slucaju mislim da ko nije spreman za izazov i avanturu u svakom pogledu bice mu dosta teze u USA ali ako ne mozes da kazes "puj pike ne vazi" realno je pitanje da li se uopste upustati u avanturu. "Dani mrmota" sam odgledao u Srbiji, hocu i u USA .....

Hot the road Jack i ne okreci se sine jer zivot pise romane ..... ;)

//Just my 2c

nemili
25.11.2009, 12:44
U potpunosti se slazem sa tobom amilio. Sto moj drugar iz Canade rece "ako si posteno zaradio i stekao to sto imas u Srbiji, taj stalez ces biti i preko, samo sto su ti tamo mogucnosti mnogo vece, pogotovo ako si doktor, naucnik, IT-jevac...". Sa druge strane i sto se slobodnog vremena tice (kada ga bude) postoji mnogo vise opcija, a za putovanja je raj jer je pozicija za "egzoticne" destinacije dosta povoljnija (bliza) od Evrope.

Hot the road Jack i ne okreci se sine jer zivot pise romane ..... ;)

Road jeste HOT, ali je poplocan dobrim namerama i nadam se da ce biti sladji! :==D:

amilio
25.11.2009, 13:34
U potpunosti se slazem sa tobom amilio. Sto moj drugar iz Canade rece "ako si posteno zaradio i stekao to sto imas u Srbiji, taj stalez ces biti i preko, samo sto su ti tamo mogucnosti mnogo vece, pogotovo ako si doktor, naucnik, IT-jevac...". Sa druge strane i sto se slobodnog vremena tice (kada ga bude) postoji mnogo vise opcija, a za putovanja je raj jer je pozicija za "egzoticne" destinacije dosta povoljnija (bliza) od Evrope.

Road jeste HOT, ali je poplocan dobrim namerama i nadam se da ce biti sladji! :==D:
xexe ....

Ako smo vec prelomili u najmanju ruku moramo biti optimisti da cinimo pravu stvar .... i sto kaze nas narod .... "Dao Bog zdravlja a bice para od umotvorina bogami tanka je vajda" .... ;)

nemili
25.11.2009, 15:05
"Dao Bog zdravlja a bice para od umotvorina bogami tanka je vajda" .... ;)

Osim za filozofe i knjizevnike. :;D: :D

konislav
25.11.2009, 16:19
Nije to bas tako. Ako se deklarirate ko neko ko hoce da pomogne drugome. Onda trebate biti iskreni i napisati kako stvari stoje u realnosti. Ako vec znate kako stvari realno izgledaju, onda to i napisite! Nemojte se preseravati bez potrebe, a na svako konkretno pitanje dajete nekakve demagoske i suplje odgovore.
Dali vam treba min.1500$ da prezivite, ako nemate posao 8 meseci, treba ce vam 12000$. Ako nemate te pare, sta ce te? Ako ste poveli decu sa sobom, ako su vam deca 13-14 godina, ona ce trebati za 4 godine da podju na fakultet. To je u Americi skupo i treba ce vam bar 20000$ po godini, ako vi niste zaradili te pare za te cetiri godine ili ih niste doneli vi ce te sjebati vase dete. Jednostavno nema skolovanja. Ako vi imate platu od 1500$, vi posle cetiri godina necete imati 500$ ustedjevine, vec samo dugove. Ko ce da vam pomogne? Ako imate malu platu, zivite u losem kvartu, ako zivite u losem kvartu, dete vam se druzi sa losim drustvom, a ako vi zivite u losem kvartu, i dete vam se druzi sa losem drustvom, koji je cilj odlaska u Ameriku.
Ne kazem ja da Amerika ne pruza vise mogucnosti, vec kazem da treba lepo razmisliti pre polaska. Nije vas problem resen samim dobijanjem na lutriji i prolaskom razgovora u ambasadi.
Treba sesti kuci i razmisliti, sta znate raditi i kome to mozete prodati i za koliko para.
A suplje price, udri brigu na veselje, bice sigurno bolje, u najmanju ruku su neozbiljne.

amilio
25.11.2009, 16:46
Nije to bas tako. Ako se deklarirate ko neko ko hoce da pomogne drugome. Onda trebate biti iskreni i napisati kako stvari stoje u realnosti. Ako vec znate kako stvari realno izgledaju, onda to i napisite! Nemojte se preseravati bez potrebe, a na svako konkretno pitanje dajete nekakve demagoske i suplje odgovore.
Dali vam treba min.1500$ da prezivite, ako nemate posao 8 meseci, treba ce vam 12000$. Ako nemate te pare, sta ce te? Ako ste poveli decu sa sobom, ako su vam deca 13-14 godina, ona ce trebati za 4 godine da podju na fakultet. To je u Americi skupo i treba ce vam bar 20000$ po godini, ako vi niste zaradili te pare za te cetiri godine ili ih niste doneli vi ce te sjebati vase dete. Jednostavno nema skolovanja. Ako vi imate platu od 1500$, vi posle cetiri godina necete imati 500$ ustedjevine, vec samo dugove. Ko ce da vam pomogne? Ako imate malu platu, zivite u losem kvartu, ako zivite u losem kvartu, dete vam se druzi sa losim drustvom, a ako vi zivite u losem kvartu, i dete vam se druzi sa losem drustvom, koji je cilj odlaska u Ameriku.
Ne kazem ja da Amerika ne pruza vise mogucnosti, vec kazem da treba lepo razmisliti pre polaska. Nije vas problem resen samim dobijanjem na lutriji i prolaskom razgovora u ambasadi.
Treba sesti kuci i razmisliti, sta znate raditi i kome to mozete prodati i za koliko para.
A suplje price, udri brigu na veselje, bice sigurno bolje, u najmanju ruku su neozbiljne.

Prvo ..... Konislave, obrati paznju na izrazavanje .....

Sto se ostalog tice, 8 meseci je predug period da se ne zaradi nista i da odes tamo da se svrckas okolo, ako za osam meseci ne zaradim pare i ne zaposlim se eto mene nazad ..... 12k$ nije isto sto i 60k kako si na pocetku rekao. Sto se dece tice postoji vise opcija, ne moraju da idu skupe fakultete, ako su stvarno talentovani mozda ih neko i stipendira a na kraju krajeva u najgorem slucaju nemoraju ni da idu na fakultet. Kakva im je ovde perspektiva za izbor fakulteta. Ako neverujes da mozes da zaradis 20k za koju godinu zasto onda i ides. Mislim da mi generalno imamo problem u glavi da treba zaraditi za sledecih 17 generacija, obezbediti im svima nekretnine i udoban zivot i jos ako to mozemo da ponesemo i preslikamo u USA bilo bi super.

Pored toga mislim da si malo i zamenio teze jer ja zastupam stav da se treba resetovati i krenuti sve iz pocetka ma koliko tesko bilo bez razmisljanja kako si ovde ziveo i da si ostavio backup da se vratis, to mi nemoras objasnjavati jer ces ti poneti 60k ne ja. Gde je tu realnost na koju se pozivas?

O tome sam i pricao, ako mislis da ces imati platu $1500 i krpiti kraj sa krajem cemu sve to. Ipak treba malo volje, duha i vere da bi napravio nesto. Ako pocnem da kukam pre nego odem i ne zelim da znam kako bih se tamo proveo.

Ako su ti moje price suplje sedi i razmisljaj o tome koliko zaradjuje cistacica dok ne izracunas do tancina a ja se vise necu uplitati u ovu raspravu da mi ne bi preneo tvoj pesimizam. Ne zelim da planiram svaki $ u narednih pet godina gde cu dobiti i potrositi, pusticu malo sudbinu da me vodi ali cu je ja usmeravati.

Zabica
25.11.2009, 17:02

Sto se ostalog tice, 8 meseci je predug period da se ne zaradi nista i da odes tamo da se svrckas okolo, ako za osam meseci ne zaradim pare i ne zaposlim se eto mene nazad ..... 12k$ nije isto sto i 60k kako si na pocetku rekao. Sto se dece tice postoji vise opcija, ne moraju da idu skupe fakultete, ako su stvarno talentovani mozda ih neko i stipendira a na kraju krajeva u najgorem slucaju nemoraju ni da idu na fakultet. Kakva im je ovde perspektiva za izbor fakulteta. Ako neverujes da mozes da zaradis 20k za koju godinu zasto onda i ides. Mislim da mi generalno imamo problem u glavi da treba zaraditi za sledecih 17 generacija, obezbediti im svima nekretnine i udoban zivot i jos ako to mozemo da ponesemo i preslikamo u USA bilo bi super.

Pored toga mislim da si malo i zamenio teze jer ja zastupam stav da se treba resetovati i krenuti sve iz pocetka ma koliko tesko bilo bez razmisljanja kako si ovde ziveo i da si ostavio backup da se vratis, to mi nemoras objasnjavati jer ces ti poneti 60k ne ja. Gde je tu realnost na koju se pozivas?

O tome sam i pricao, ako mislis da ces imati platu $1500 i krpiti kraj sa krajem cemu sve to. Ipak treba malo volje, duha i vere da bi napravio nesto. Ako pocnem da kukam pre nego odem i ne zelim da znam kako bih se tamo proveo.

Ako su ti moje price suplje sedi i razmisljaj o tome koliko zaradjuje cistacica dok ne izracunas do tancina a ja se vise necu uplitati u ovu raspravu da mi ne bi preneo tvoj pesimizam. Ne zelim da planiram svaki $ u narednih pet godina gde cu dobiti i potrositi, pusticu malo sudbinu da me vodi ali cu je ja usmeravati.

:bravo: :bravo: :bravo:

dreamerns
25.11.2009, 17:38

Ja ono sto sam napisao, potkrepio sam cinjenicama, jer znam kolike su cene u Chicago i koliko moja zena koja radi kao prodavacica (sa master diplomom) zaradjuje. Minimalac je minimalac u bilo kojoj drzavi i od njega se tesko zivi. Razlika izmedju srbije i amerike je ta sto radnik koji je u srbiji placen minimalno je ipak socijalno osiguran i ne daj boze da mu se nesto desi, ili deci...moze da ide kod lekara (a da posle ne dobije racun koji ce ceo zivot da otplacuje).
Ja nisam rekao da u americi covek nema sansu itd i da je ovde sranje. Ja sam samo rekao da se od tih "bilo kakvih" ili sto bi ih Konislav nazvao "klosarskih" poslova jedva prezivljava....a s obzirom da ovde nema mame i tate i da nisi medicinski osiguran....to prezivljavanje je jos gore nego u srbiji.

nemili
25.11.2009, 17:41
Ako neko planira da gradi zivot i buducnost svoje dece na minimalcu, onda ce tako i ziveti!
Za sve ostale tu je zdrav razum, usavrsavanje, rad i upornost... i naravno MasterCard :;D:

dare_ns
25.11.2009, 17:41
Evo ReshenjA :) (http://www.youtube.com/watch?v=tJ9UeNYGD_U) <- klik ;)

kaya
25.11.2009, 21:14
Razlika izmedju srbije i amerike je ta sto radnik koji je u srbiji placen minimalno je ipak socijalno osiguran i ne daj boze da mu se nesto desi, ili deci...moze da ide kod lekara (a da posle ne dobije racun koji ce ceo zivot da otplacuje).

1. kod nasih lekara za nesto ozbiljnije, aj probaj bez kuverte da odes
2. taj ko radi za 20k, obicno radi i na crno.

zaboraviste lose vrlo brzo

nevena
25.11.2009, 22:20
1. kod nasih lekara za nesto ozbiljnije, aj probaj bez kuverte da odes

za pregled magnetnom rezonancom- debela veza, još deblja koverta i šest meseci čekanja, minimum
Prvobitno poslao korisnik dreamerns
Razlika izmedju srbije i amerike je ta sto radnik koji je u srbiji placen minimalno je ipak socijalno osiguran i ne daj boze da mu se nesto desi, ili deci...moze da ide kod lekara (a da posle ne dobije racun koji ce ceo zivot da otplacuje).
ovde je socijalno i besplatno zdravstveno osiguranje samo privid.

konislav
26.11.2009, 03:58

Nisi ti nista razumeo od onoga o cemu sam ja pisao.
Osam meseci nije dug period da se nesta ne zaradi ako trazis pristojniji posao.Sad zavisi od tvog obrazovanja i ambicija koje imas. Ali osim meseci nije dugacak period za trazenje posla.
12000$ o kojima sam pisao je minimum minimuma. Ja planiram da ponesem mnogo vise od 60000$, ali smatram da je to nesto optimalno potrebno za jedan bezbolan start, jedno bezbolno prilagodjavanje.
Sto se tice plate ja se ne brinem za sebe, ja znam koliku cu platu primati. Cak i ako prihvatim najgori posao koji bi prihvatio kao opciju, a to je elektricar imacu min. 18-20$ sat, posle dve godine bice 24-28$/sat.
Ako nadjem posao kao CCNP sa mojim iskustvom imacu platu oko 70000-80000$/godisne. Tako da nemoj da izvrces temu i da mi pricas da se ja ne sekiram, ja sam bio, video, radio sa njima i znam koliko para treba tamo.
Ja pokusavam da vam otvorim oci, da se ne zajebete verujuci u americki san.
Ja ne zastupam stav da treba krenuti iz pocetka, vec zastupam stav da samo treba skliznuti u drugi kolosek, gde si ovde stao tamo nastavi.
Ne pricam da treba kukati pre polaska, vec da ako je matematika losa pre polaska, ne treba ni polaziti.
Druga opcija koja je po meni logicna je odlazak bez dece u pocetku.
Treca opcija ako nista drugo ne uspe je odlazak u Irak i brza akumulacija novca.
Ja sam napisao svoje misljenje, a na svakome je da odluci sta ce od toga prihvatiti. Jednog dana ce se neko setiti mojih reci i videce o cemu sam pricao.

kaya:
A i rekla bih da omalovazavas posao ciscenja. Nije to lako a ni lepo
Pa sta treba, da ga velicam? Jedan od klosarskijih poslova, sam dno.

Sloba Kg:
takodje je totalno individualno sta je za koga sica. Eto covek je zacrtao 60 000$

Ja te pare da imam ovde tacno znam sta bih radio. Mozda bih cak i platio transport namestaja da ne bih kupovao yard sale djubre.

Inace zasto te niko ne demantuje, pa zato sto ti nemas realan pogled na zivot ovde. To je bar moje misljenje.

Ja sam zacrtao mnogo vise od 60000$, ali sam taj iznos naveo kao optimalno potrebnim za jedno bezbolno uhodavanje u novi sistem zivota.
Ja planiram ka kupim kucu odmah po dolasku da posle ne bih morao da se brinem za posao, za kredit i tome slicno. Ako resis pitanje kuce u startu, nemas potrebe posle ni mnogo da radis ni da brines.

"Yard sale djubre" ne planiram da kupujem, nisam kupovao ni ovde polovne stvari, pa neplaniram ni tamo. Jedino nesto polovno sto mogu kupiti su antikviteti, automobil ili bilo koji elektronski uredjaj.

Sta nje realno u mom pogledu na zivot tamo?
Dali to sto sam napisao kolko kosta zivot tamo ili sto sam napisao koje poslove smatram klosarskim pa se neko od vas prepoznao u tim poslovima, a za vas je to veliki uspeh u zivotu. Uspeo u zivotu, nasao posao cistaca u Americi.

Lucky
26.11.2009, 05:15
Konislav me je zaista naterao da se zamislim zasto uopste zivim ovde, sto gubim vreme.

On npr smatra da pre dolaska ovde moramo doneti minimum $60 000 ili cak mnogo vise kao sto on planira. Ja te pare nemam ni danas nakon 3 i po godine ovde. Takodje on ocekuje direktorsko mesto a ja i dalje obican radnik. Nemajuci te novce, po njegovom, moj zivot je obicna patnja.
Dalje kaze da je isfrustriran, to mu verujem. Stvarno zvucis isfrustrirano avioni kamioni stotine hiljada dolara i sl.

Sada malo empirijski ko sto rece ultra giga mega sposobni kolega Konislav:

Mislim da je 10 000 dolara sasvim dovoljno za pocetak, a mozda i nesto manje od toga. Prvo ko god dolazi ovde verovatno ima nekoga za pocetak. Taj neko mu moze pomoci oko prvog stana i posla. A ako posla ne bude jedno vreme (par meseci) , prazan hod iskoristiti za ucenje jezika. Da se ne lazemo, ako niste ziveli ovde od rodjenja jezik mozete poznavati ali ste svi daleko od potpuno opustenog komuniciranja i za to treba dosta vremena(individualno od par meseci do par godina). Prvi posao kad se nadje po mogucstvu uklopiti smene sa supruznikom, a ako imate decu njih ili u obdaniste ili na naizmenicno cuvanje, ako su veca u skolu. Kupiti jedan solidan polovan automobil ($2000 do $5000), nesto osnovnog namestaja

I samo polako ...sve dolazi na svoje posle nalazenja prvog posla. Bez panike.

Konstatna primena matematike iz osovne skole pomaze(ovde se slazem sa isfrustriranim kolegom) narocito kod balansiranja cekovne knjizice, u prevodu "protezi se samo koliko si dugacak"

amilio
26.11.2009, 08:44
Malko mi se gade opcije odlaska bez dece ili u Irak radi brze akumulacije novca ..... ma izlisno je pricati, nikad se mi necemo skapirati .....

kaya
26.11.2009, 08:55
Pa sta treba, da ga velicam? Jedan od klosarskijih poslova, sam dno.

Samo da postujes posao koji ti ne bi radio ni za koje paer kako tvrdis.

Evo ja ne bih bila kucna pomocnica ukoliko ne moram. Ne bih, I zato postujem svaku zenu koja to radi.

Jer znam kako je to tezak posao. Gotovo rudarski. Znam kako je tesko odrzavati svoju kucu a kamoli tudju.

Zana
26.11.2009, 09:19
Hope -> Generosity and Openness -> Expansion of Ideas -> Motivation -> Moving Forward

Fear -> Rigidity of Thought -> Paranoia -> Racism, Sexism, and Hate

So, which path do you chose?

Or: To Take a Risk or To Give up? Optimist or Pessimist? To Believe in Your Self or To Be Carefull? Black or Red? Open Eyes or Closed Eyes? Hope or Fear?

p.s.
Happy Thanksgiving! Thank you all for being here and for sharing your thoughts with all of us! I hope we will all have a chance to meet in person very soon :)
All the best,
Z

kaya
26.11.2009, 09:41
Sta nje realno u mom pogledu na zivot tamo?
Dali to sto sam napisao kolko kosta zivot tamo ili sto sam napisao koje poslove smatram klosarskim pa se neko od vas prepoznao u tim poslovima, a za vas je to veliki uspeh u zivotu. Uspeo u zivotu, nasao posao cistaca u Americi.

E moj Konislave, pa po tebi svi radnici ovog sveta su niza vrsta od tebe, pametnog.

Samo jedno treba da imas na umu: bez radnika, cistaca, djubretara i ostalih bezvrednih ljudi, tesko da bi ti i mnogi od nas bili t ugde jesmo,. Treba ipak imati postovanja prema radnicima.

dare_ns
26.11.2009, 13:11
kapiram i njega i vas ostale, i sa neke strane ste i jedni i drugi upravu.
Samo mi nije jasno tih $60.000, kucja odmah na pochetku, pa i sam odlazak ako vecj imash kucju u rodnoj zemlji + dobar posao!?
Ali opet, imam i ja i stan i kucju, pa nekako zhelim da odem tamo, tamo gde me niko ne pita "chiji s` ti?" zato shto ovde prosechan posao, kakav bih imao kad zavrshim fakultet, ne pomazhe.
Shto da ne, za pochetak bih obrisao koji ulaz uzeo koji dolar tu i tamo, ali ne bih chekao godinu dana da mi se posrecji posao, i pritom samo bio teret nekome.

nemili
26.11.2009, 14:03
Ali opet, imam i ja i stan i kucju, pa nekako zhelim da odem tamo, tamo gde me niko ne pita "chiji s` ti?" zato shto ovde prosechan posao, kakav bih imao kad zavrshim fakultet, ne pomazhe.
Shto da ne, za pochetak bih obrisao koji ulaz uzeo koji dolar tu i tamo, ali ne bih chekao godinu dana da mi se posrecji posao, i pritom samo bio teret nekome.

Potpisujem ovo.

imarkovic
26.11.2009, 17:12
A meni nije jasno zasto ja ovo uopste citam. Tema je bezveze. Niko se nije prijavio na lutriju onako. Valjda je svako o tome dobro razmislio. Nema potrebe da razmenjujemo argumente za i protiv. Nije svacija situacija ista.

el magico
26.11.2009, 19:34
Ako nadjem posao kao CCNP sa mojim iskustvom imacu platu oko 70000-80000$/godisne. Tako da nemoj da izvrces temu i da mi pricas da se ja ne sekiram, ja sam bio, video, radio sa njima i znam koliko para treba tamo.

CCNP se ovde i bilo gde zavrsava kako hoces, sam znas sta te Amer pita, sta znas da radis, sta si radio, koje projekte si radio. Reci mi koliko posla za CCNP inzenjera ima u Srbiji, koliko njih je proslo taj drill?

kaya
26.11.2009, 20:11
A meni nije jasno zasto ja ovo uopste citam. Tema je bezveze. Niko se nije prijavio na lutriju onako. Valjda je svako o tome dobro razmislio. Nema potrebe da razmenjujemo argumente za i protiv. Nije svacija situacija ista.

pa nije bas tako brdo je nas koji smo aplicirali pa ako nas ubode, razmislicemo.

mnogi se osveste tek tamo kod druge koverte....

27.11.2009, 02:37
Konislav odma kucu kupuje.... Boze pa ja sam na samom dnu onda.

dejancic
27.11.2009, 02:41

Samo ako jos i radis klosarski posao :1060:

Sloba_Kg
27.11.2009, 05:55
ja koliko sam shvatio ti si bio u iraku i zaradjivao usa pare...tj.dolare ali izlisno je raspravljati se.

s druge strane ni blizu rata ne bih bio makar i za 10 tih tvojih kuca koliko god da kostaju...

Po meni ako ti treba 8 meseci da nadjes posao ovde onda jbg. Naravno treba i malo srece ali opet...

27.11.2009, 18:33
Samo ako jos i radis klosarski posao :1060:

pa jedan od poslova koji imam je u kaficu. pretpostavljam da je to klosarski :bravo:

dejancic
27.11.2009, 20:55
pa jedan od poslova koji imam je u kaficu. pretpostavljam da je to klosarski :bravo:

U kaficu ima nekoliko tipova poslova, budi malo konkretnija pa da ocenimo na skali klosarenja gde si :grin: Nisi valjda baba sera :lool:
I odmah da ti kazem da se ne nadas mnogo, cim se docepam Amerike postajem prvak klosarske sezone posto cu na skoro sve poslove da pristanem :1081:

Lucky
27.11.2009, 21:27
svi smo mi po malo klosharkashi

28.11.2009, 00:16
U kaficu ima nekoliko tipova poslova, budi malo konkretnija pa da ocenimo na skali klosarenja gde si :grin: Nisi valjda baba sera :lool:
I odmah da ti kazem da se ne nadas mnogo, cim se docepam Amerike postajem prvak klosarske sezone posto cu na skoro sve poslove da pristanem :1081:

Uh, ne, ja sam direktor sektora za posluzivanje :naughty:

konislav
28.11.2009, 01:28
Lucky:

Konislav me je zaista naterao da se zamislim zasto uopste zivim ovde, sto gubim vreme.

On npr smatra da pre dolaska ovde moramo doneti minimum $60 000 ili cak mnogo vise kao sto on planira. Ja te pare nemam ni danas nakon 3 i po godine ovde. Takodje on ocekuje direktorsko mesto a ja i dalje obican radnik. Nemajuci te novce, po njegovom, moj zivot je obicna patnja.
Dalje kaze da je isfrustriran, to mu verujem. Stvarno zvucis isfrustrirano avioni kamioni stotine hiljada dolara i sl.

Sada malo empirijski ko sto rece ultra giga mega sposobni kolega Konislav:

Mislim da je 10 000 dolara sasvim dovoljno za pocetak, a mozda i nesto manje od toga. Prvo ko god dolazi ovde verovatno ima nekoga za pocetak. Taj neko mu moze pomoci oko prvog stana i posla. A ako posla ne bude jedno vreme (par meseci) , prazan hod iskoristiti za ucenje jezika. Da se ne lazemo, ako niste ziveli ovde od rodjenja jezik mozete poznavati ali ste svi daleko od potpuno opustenog komuniciranja i za to treba dosta vremena(individualno od par meseci do par godina). Prvi posao kad se nadje po mogucstvu uklopiti smene sa supruznikom, a ako imate decu njih ili u obdaniste ili na naizmenicno cuvanje, ako su veca u skolu. Kupiti jedan solidan polovan automobil ($2000 do $5000), nesto osnovnog namestaja

I samo polako ...sve dolazi na svoje posle nalazenja prvog posla. Bez panike.

Konstatna primena matematike iz osovne skole pomaze(ovde se slazem sa isfrustriranim kolegom) narocito kod balansiranja cekovne knjizice, u prevodu "protezi se samo koliko si dugacak"

Mozda i trebas da se zapitas zasto gubis vreme, a mozda i ne trebas. Jednostavno mozda ti je toliko maksimum, jednostavno nemozes vise. Ja to neznam i nemogu se upustati u tu vrstu diskusije.
Teziti ka dnu i teme se zadovoljavati, jednostavno nije moj nacim razmisljanja.
Ja nisam rekao "mora doneti" vec sam rekao sledece: "Moje misljene na osnovu onoga sto sam video tokom mojih odlazaka u USA, mislim da je svaki odlazak bez 30-40000$, osudjen na tesku muku i patnju sa mnogo teskim mogucim posledicama. Ja kad bih trebao da idem (poznajuci sebe) ne bi polazio bez 50-60000$ min."
Tako da u nedostatku argumenata vi mozete da izvrcete moje reci, to nije nikakav problem. Vi podjite sa 6000$, ja cu poci sa 60000$, pa ako se negde sretnemo pricacemo kako je kome bilo na pocetku. Ko je imao veci pritisak i veci stres.
Ako poneses 10000$ ili manje, a kupis auto od 2000-5000$, mislim da ti se relativno lose pise.
Koliko kosta obdaniste? Koliko je zakup za stan?

imarkovic:

Ja bas mislim da se vecina javlja iz ocaja. A puno puta u trenucima ocaja, stanje svesti je malo izmenjeno, mogucnost realne percepcije je malo ogranicena. Jednostavno na to se gleda kao izlaz i jednostavno prihvataju se samo pozitivne informacije, koje se pritom uvelicavaju. Dok se puno negativnoga realno ne prihvata i time ne sagledava. Pa ima cela armija ljudi koji potvrdjuju ovo sto ja pricam. Koliko ima ljudi u USA koji su legalno usli, koji imaju legalan status, a i dalje zive na rubu ljudske bede i mizerije. Samo mi nemojte reci da toga nema !

wrath:of:the:lich:king:

Nemoj mi reci da ti ne bi htela/o da kupis kucu i da ti je bolje da placas najam ili ratu za kucu. Nemoj mi samo pokusati objasnjavati da je kupovina kuce glupost i da je bolje biti pod najam ili hipoteku. Pa vecina ce otplacivati kucu 20-30 godina i platiti kamatu za jos pola kuce i to je uredu, a ja sam budala sto mislim da kupim kucu.
A sto se tice dna, to se lako utvrdjuje.
Uzmes sredinu u kojoj zivis, pogledas socijalne staleze, standard, prihode i imovinsko stanje u toj sredini. Pogledas procentualnu zastupljenost populacije po odredjenom stepenu. Onda pogledas oko sebe, koliko zaradjujes, kakav ti je standard, kakav posao radis, kakvo ti je imovinsko stanje i lako vidis gde si u toj lestvici. Dali si na dnu, u sredini ili pri vrhu.
Ako ja dodjem u jedan grad od X stanovnika, pa pogledam da ima 5% nezaposlenih, 20% sa platom od >= 10$, 40-50% sa platom 10-18$, 15% sa platom od 20-25$ i ostatak je sa platom od >25$. Ako nadjem posao sa platom od min 20$ ili vecom, gde ja pripadam, ako mi to podje za rukom ja se ulogorim, kupim kucu i resim probem koji tamo imaju 80% populacije (nemanje vlastite kuce), ja sam zavrsio posao odlaska u USA. Ostaje mi samo uzivanje u blagodetima te drzave. Zato sluzi te pare koje sam ja pomenuo i tih osam i vise meseci za trazenje posla. Cilj igre je trazenje posla od min 18$/sat za pocetak. I to je mala plata za uzivanje, zato sluzi rezerva. Od rezerve se svaki mesec ubacuje po 1500-2000$ i tako se izguraju prvih dve-tri godine.
Ako ja mogu iz usrane Makedonije da odem na letovanje, na sajam, u restoran, to isto ocekujem i u Americi. Pa zasto sam isao u USA, da radim i da se patim?
Sloba_Kg:

ja koliko sam shvatio ti si bio u iraku i zaradjivao usa pare...tj.dolare ali izlisno je raspravljati se.

s druge strane ni blizu rata ne bih bio makar i za 10 tih tvojih kuca koliko god da kostaju...

Po meni ako ti treba 8 meseci da nadjes posao ovde onda jbg. Naravno treba i malo srece ali opet...

Da bio sam u Iraku i zaradjivao dolare, a cije su je neznam tacno. Meni nije ni mnogo bitno. Ja cu ponovo u Irak, ako treba i u Iran (ako amerikanci udju tamo), a neznam sto bi se mi raspravljali cije su pare.
Nemas ti obavezu da ides u rat, ja sam to predlozio kao opciju. Cak je i bolje da sto manje ljudi zele ici, jednostavno manje zainteresiranih-veca plata.
Kazi kolko bi tebi trebalo vremena da nadjes posao na primer: Rezidental electrician ( u boljem kvartu), network administrator, data base administrator, application software developer, ajde uzmimo i najgore- IT tehnician ( za pocetak). Ne ide to bas brzo, proverio sam. Ako me demantujes, ja cu biti srecan.

Lucky
28.11.2009, 03:08
Te stvari o kojima ti pricas letovanje, odlazak u restoran i slicno, su toliko normalne stvari ovde koje covek moze da postigne i sa mnogo manjim novcem nego taj o kome ti pricas.
Razumljivo je da svako ima razlicite ambicije i prohteve ali ti pricas o argumentima a ovamo se razbacujes ciframa i onako paushalno donosish neke zakljucke kao na primer da mnogo ljudi ovde zivi na granici ljudske bede i mizerije(pod ovim podrazumevas nase ljude). Gde su ti tu argumenti-ja recimo tvrdim da nikog sa nasih prostora nisam video da pati ovde (bar ne materijalno).

Jednostavno - smeta mi to sto dajes sebi za pravo da dajes neke kategoricne izjave i delis ljude na "kaste" (oni koji teze ka dnu i oni kao ti) a sve u okviru nekih tvojih umisljenih platnih razreda....

Malo gramatike :Konislav:
Mozda i trebas da se zapitas zasto gubis vreme, a mozda i ne trebas. Jednostavno mozda ti je toliko maksimum, jednostavno nemozes vise. Ja to neznam i nemogu se upustati u tu vrstu diskusije.

Ovo se pise odvojeno.

konislav
28.11.2009, 03:59
T

Jednostavno - smeta mi to sto dajes sebi za pravo da dajes neke kategoricne izjave i delis ljude na "kaste" (oni koji teze ka dnu i oni kao ti) a sve u okviru nekih tvojih umisljenih platnih razreda....

Nije to delenje na kaste, to je postupak utvrdjivanja ekonomskog statusa u drustvu. To nije utvrdjivane kvaliteta licnosti, vec utvrdjivanje materijalnog stanja, a time i mogocnosti obezbedjenja kvalitetnog zivota.

Moje misljenje je da je to u USA mnogo bolje reseno nego kod nas i da se mnogo preciznije moze utvrditi odnos visina prihoda- kvalitet zivota. Sto je i jedan od mojih motiva odlaska odavde.
Kod nas moze nekakav dzavni cinovnik sa platom 10% od moje, da za godinu dana obezbedi materijalna dobra 2x vece od mojih i da ga niko ne pita odakle.
Mislim da toga tamo ima jako malo i da se mnogo preciznije moze utvrditi kako neko zivi i sta moze priustiti na osnovu plate.
Znaci, ako je za minimum prezivljavanja potrebno 1500$, tvoja je plata 2000$, lako cemo utvrditi kolika ti je cerga. To ne znaci da si ti gori covek od mene, ni da sam ja dobar covek ako zaradjujem 3000$. To samo znaci da cu ja sebi moci priustiti lagodniji zivot, odnosno mogu sebi priustiti vise toga.
Imam ja jednu vecu grupu prijatelja tamo, pa znam kako zive. Znamo se mi odavde jako dobro, znamo koji su nam kriterijumi, pa kad se cujemo izvrsimo prebrojavanje. Tako da nemoj da mi pricas price, kako mozes sa malom platom da zivis dobro.

duskica
28.11.2009, 13:48
Pobogu Konislave,super sto imas 60000 da zapocnes lagodniji zivot nego vecina ovde,ali nemamo svi iste kriterijume o lagodnosti i dobrom zivotu,meni je dobar zivot kad mi je suprug svaki dan uz mene,a ne da ga vidjam jednom ili dva puta godisnje,pa makar zivela i u cergi.Neko ko ima milion tebi bi rekao da si lud kako se mozes sa samo 60000$ usuditi zapocinjati novi zivot,ti bi u njegovim ocima bio kao i mi u tvojim,a opet ti se osecas sigurno sa tom kolicinom novca i verujes da imas dobar zivot,e pa tako i mi.Svi imamo neke prioritete u toj "lagodnosti",nekome ce to biti letovanje i zimovanje,meni je sasvim ok. i samo letovanje,a za zimovanje cu zaraditi u Americi:).Ajde da svi spustimo lopte i zivimo onako kako mozemo,a trudimo se da zivimo onako kako zelimo.Poz za sve!

dejancic
28.11.2009, 14:45
Uh, ne, ja sam direktor sektora za posluzivanje :naughty:

Meni bas neko takav treba posto sam trenutno u fazi trazenja posla :;D:
Mlad, jak, ne previse inteligentan, nista narocito lep, moze da tegli i vuce tezak teret, jel ima nade za mene u tvom sektoru :grin:

30.11.2009, 05:34
Mlad, jak, ne previse inteligentan, nista narocito lep, moze da tegli i vuce tezak teret, jel ima nade za mene u tvom sektoru :grin:

Pros'o si, posalji resume... :naughty:

dejancic
30.11.2009, 13:15
Pros'o si, posalji resume... :naughty:

Opa, juhu :srbinigr: Prvi pokusaj posla i odma' pogodak :grin:

dreadnot
30.11.2009, 15:31
Koji si ti sreckovic...ts...ts...ts...

Bane
30.11.2009, 16:57
super....... vidi ako je dobra sljaka pa da oformimo sindikat..... znas ono borba sa direktorom sektora :wee: za nasa prava i bolje uslove :argue::guns2::67::trouble:

dejancic
30.11.2009, 17:05
Ne spominji formiranje sindikata, borbu i direktora sektora u istom postu dok ne dobijem napismeno od wotlk da je posao moj :grin:

01.12.2009, 03:25
Ne spominji formiranje sindikata, borbu i direktora sektora u istom postu dok ne dobijem napismeno od wotlk da je posao moj :grin:

Ma tvoj je, ako si spreman da zivis u vukojebini :naughty:

dreadnot
01.12.2009, 09:22
Koja je plata, radno vreme, cena stana u vukojebini, pa da se dogovaramo... Jel vam treba neko za Food Safety? Mogu i tacne da nosim, al ko velim, da li ima sta bolje?

dejancic
01.12.2009, 09:24
Koja je plata, radno vreme, cena stana u vukojebini, pa da se dogovaramo... Jel vam treba neko za Food Safety? Mogu i tacne da nosim, al ko velim, dal ma sta bolje?

Nemoj sad da se svadjamo, nisam online i odmah mi otimas posao :grin:

dare_ns
01.12.2009, 09:25
pochinjete kao kinezi, portorikanci i mexikanci, svaki cje raditi sve vishe za sve manje para, od konkurenta :D

dreadnot
01.12.2009, 09:30
Nemoj sad da se svadjamo, nisam online i odmah mi otimas posao :grin:

Vidis da samo trazim slicno u branshi, ne bih ja tebi oteo posao pa makar nemao hleba da jedem... ogrebacu se za pljesku... :naughty:

dejancic
01.12.2009, 09:36
Vidis da samo trazim slicno u branshi, ne bih ja tebi oteo posao pa makar nemao hleba da jedem... ogrebacu se za pljesku... :naughty:

Izvini, sad vidim da 'oce da nas posvadjaju, na nas nekoliko daju jedan posao :wtf:
Prokleta je Amerika :grin:

nemili
01.12.2009, 10:11
Ma tvoj je, ako si spreman da zivis u vukojebini :naughty:

Menjam svinjojebinu za vukojebinu! :grin: :==D:

Sloba_Kg
01.12.2009, 15:33

Da nisi kojim slucajem DIF-ovac??? :==D:

(za one koji misle da vredjam nekoga, ne, to je samo uopsteno shvatanje nas koji smo zavrsili taj fax) :bravo:

Sloba_Kg
01.12.2009, 15:58
Cilj igre je trazenje posla od min 18$/sat za pocetak.

to imamo.

Da bio sam u Iraku i zaradjivao dolare, a cije su je neznam tacno. Meni nije ni mnogo bitno. Ja cu ponovo u Irak, ako treba i u Iran (ako amerikanci udju tamo), a neznam sto bi se mi raspravljali cije su pare.

Ajde odluci se, isao si u USA ili u Irak? Da si zaradjivao dolare to znamo. Malo mi samo pojasni koliko dugo si ziveo u americi i gde? Ili samo imas pare i search engine i znas koje su cene kuca ovde (mada tesko da ima za 60 000 bar ovde gde ja zivim).
...I ovaj moj drug sto nekada igrao basket samnom nije raspravljao cije su pare pa zavrsio u zatvoru...mislim, sad ga zovu kralj kokaina.

Ako poneses 10000$ ili manje, a kupis auto od 2000-5000$, mislim da ti se relativno lose pise.Koliko je zakup za stan? .

I to smo uradili i super nam ide (doduse nemamo dete, jos uvek). Stan kosta 779$, one bedroom.

Zato sluzi te pare koje sam ja pomenuo i tih osam i vise meseci za trazenje posla. Cilj igre je trazenje posla od min 18$/sat za pocetak. I to je mala plata za uzivanje, zato sluzi rezerva. Od rezerve se svaki mesec ubacuje po 1500-2000$ i tako se izguraju prvih dve-tri godine.
Ako ja mogu iz usrane Makedonije da odem na letovanje, na sajam, u restoran, to isto ocekujem i u Americi. Pa zasto sam isao u USA, da radim i da se patim?

Ja imam totalno drugaciju matematiku od tebe a sad za novu godinu idemo na odmor (jesenovanje, zimovanje, kako god) bez da to udara nesto previse na kucni budzet.

Kazi kolko bi tebi trebalo vremena da nadjes posao na primer: Rezidental electrician ( u boljem kvartu), network administrator, data base administrator, application software developer, ajde uzmimo i najgore- IT tehnician ( za pocetak). Ne ide to bas brzo, proverio sam. Ako me demantujes, ja cu biti srecan.

Celim ovim svojim postom ne pokusavam da te demantujem uopste, jer mislim da si ti ubedio sebe da je to nemoguce pa zasto bih onda to ja radio i nesto se prepucavao.
Ali...resident electrician, IT poslove, mislim da bih mogao da nadjem sad, danas, da znam to da radim, a ne znam. Jbg. Poznajem par ljudi koji su vlasnici jako velikih kompanija (u atlanta metro area) bave se IT poslovima.
Sto se resident electrician tice, evo tri momka iz bosne rade u naselju do mog bas taj posao. A zivim u jednom od boljih krajeva ovog olimpijskog grada.

P.S. nikada oni nece uci u Iran....A ja i dalje ne zelim ratne dolare!Ciji god da su!

milena_ns
01.12.2009, 16:51
Još ću pomisliti da se iza nicka konislav krije Miroslav Lazanski. :wtf:

dejancic
01.12.2009, 17:40
Da nisi kojim slucajem DIF-ovac??? :==D:

(za one koji misle da vredjam nekoga, ne, to je samo uopsteno shvatanje nas koji smo zavrsili taj fax) :bravo:

Nisam, ali mogu da budem DIFR-ovac - Dobronamerni Izvodjac Fizickih Radova :grin:
Ako treba takvih u Atlanti javi :1072:

konislav
02.12.2009, 00:43
Ajde odluci se, isao si u USA ili u Irak? Da si zaradjivao dolare to znamo. Malo mi samo pojasni koliko dugo si ziveo u americi i gde? Ili samo imas pare i search engine i znas koje su cene kuca ovde (mada tesko da ima za 60 000 bar ovde gde ja zivim).
...I ovaj moj drug sto nekada igrao basket samnom nije raspravljao cije su pare pa zavrsio u zatvoru...mislim, sad ga zovu kralj kokaina.

Bio sam u USA i Irak. U USA sam bio tri puta, a kako sam imao dosta slobodnog vremena i viska novca, isao sam okolo i prikupljao informacije. Nisam samo trazio posao, jer sam ga imao. A u Iraku sam radio sa amerikancima, pa sam u razgovoru sa njima dobijao pretstavu o zivotu u Americi i cenama svega i svacega. Kad mi je nesto bilo cudno ili prosto neverovatno, terao sam ih da mi donesu racune da bih se uverio.
Gde sam ja to rekao da za 60000$ mozes kupiti kucu. Vrati se nazad pa lepo procitaj sta sam ja napisao.
Ako te toliko interesuju cije su pare, pitaj americko ministarstvo odbrane. Ja sam od njih dobijao platu, a odakle njima, to me ne interesuje.

Ali...resident electrician, IT poslove, mislim da bih mogao da nadjem sad, danas, da znam to da radim, a ne znam. Jbg.
Mozda samo mislis, mozda ne bi mogao.

Poznajem par ljudi koji su vlasnici jako velikih kompanija (u atlanta metro area) bave se IT poslovima.
Dali to pokusavas da me fasciniras nekim svojim poznanstvima ili samo prodajes zvaku kako si ti faca. Sest meseci si tamo i poznajes vlasnike velikih kompanija? To prodaj ortacima iz kraja, kad budes dosao na odmor (ako mozes da skupis pare za karte) kako si ti velika faca u Americi. Naravno mozes im obecati da ces im sigurno pomoci, kad budu dosli u USA. To je onako bas tipicno naski.

Sto se resident electrician tice, evo tri momka iz bosne rade u naselju do mog bas taj posao.

Inace su ta tri momka dosli pre dva-tri meseca i odmah uleteli u taj posao?

P.S. nikada oni nece uci u Iran....A ja i dalje ne zelim ratne dolare!Ciji god da su!

Kome je bitno kakve dolare ti zelis? Predog je dat kao jedna od opcija za brzo akumuliranje kapitala. Ko ne voli, ne mora ni razmisljati o tome.

el magico
02.12.2009, 01:43
bez bacanja hejta pls, svoje argumente mozes obrazloziti mnogo konstruktivnije i konciznije.
btw, tvoj cert ti tamo ne znaci puno bez iskustva.

Sloba_Kg
02.12.2009, 05:53
Nisam, ali mogu da budem DIFR-ovac - Dobronamerni Izvodjac Fizickih Radova :grin:
Ako treba takvih u Atlanti javi :1072:

Pa mogu da se raspitam...

Sloba_Kg
02.12.2009, 06:07
Bio sam u USA i Irak. U USA sam bio tri puta, a kako sam imao dosta slobodnog vremena i viska novca, isao sam okolo i prikupljao informacije. Nisam samo trazio posao, jer sam ga imao. A u Iraku sam radio sa amerikancima, pa sam u razgovoru sa njima dobijao pretstavu o zivotu u Americi i cenama svega i svacega. Kad mi je nesto bilo cudno ili prosto neverovatno, terao sam ih da mi donesu racune da bih se uverio.
Gde sam ja to rekao da za 60000$ mozes kupiti kucu. Vrati se nazad pa lepo procitaj sta sam ja napisao.
Ako te toliko interesuju cije su pare, pitaj americko ministarstvo odbrane. Ja sam od njih dobijao platu, a odakle njima, to me ne interesuje.

Mozda samo mislis, mozda ne bi mogao.

Dali to pokusavas da me fasciniras nekim svojim poznanstvima ili samo prodajes zvaku kako si ti faca. Sest meseci si tamo i poznajes vlasnike velikih kompanija? To prodaj ortacima iz kraja, kad budes dosao na odmor (ako mozes da skupis pare za karte) kako si ti velika faca u Americi. Naravno mozes im obecati da ces im sigurno pomoci, kad budu dosli u USA. To je onako bas tipicno naski.

Inace su ta tri momka dosli pre dva-tri meseca i odmah uleteli u taj posao?

Kome je bitno kakve dolare ti zelis? Predog je dat kao jedna od opcija za brzo akumuliranje kapitala. Ko ne voli, ne mora ni razmisljati o tome.

Definitivno ne mislim da sam faca, a drugari iz kraja ce nadamo se uskoro sami doci i videti koga znam. Ja sam spomenuo da POZNAJEM neke ljude, i ti ljudi imaju uspesne i velike kompanije. Mozda male na nivou na koji ti pucas ali za GA sasvim solidno velike.
Nisam rekao da mogu bilo kome sta da sredim ali da bih mogao da radim kod nekog od njih to definitivno kada bih znao IT sektor, a ne znam.

Momci su ovde od 1997, 1999 i 2001 godine, vec su drzavljani i mirni porodicni ljudi, dodji pa cu te upoznati, pravi primer kako se nasi ljudi druze (a pritom ne pokusavaju da zajebu nekoga)

Znaci ipak bi ti uzeo kredit za kucu od tih 60 000$. Ajde molim te opet, izbaci racunicu koliko bi placao mesecno ratu na 30 godina ili bi ti uzeo kredit i otplatio to za 6 meseci...

Pare su krvave i hvala ali ne hvala. Svakako kapiram da si imao dobru nameru i ja ne bacam hejt (sto rece neko) za razliku od tebe.

Nego mene zanima nesto drugo, jesi li ti uopste aplicirao za green card jer toliko dugo si aktivan (mislim mnogo za kratko vreme) a nemas potpis pa samo pitam.

Meni je ovde na jugu lepo, nas dvoje zivimo nas mali lep porodicni zivot, radimo oboje, i nama je dosta, ko hoce da slusa tvoje savete neka slusa, ja prosto tvrdim da posao ako ne nadjes za 8 meseci onda ili biras, ili nemas srece ili si totalno bez engleskog ili nesto cetvrto (da se ne izrazavam)

Na srecu ne gledamo svi na zivot isto jer bi bilo glupo da je tako.

Aj pa tako...

dejancic
02.12.2009, 12:09
Pa mogu da se raspitam...

Hvala majstore, salim se ja. Mene ce put, ukoliko odavde ne nadjem posao, verovatno odvesti u tvoj komsiluk, ako se ne varam. Ali o tom potom ima jos vremena...

konislav
04.12.2009, 01:03
Momci su ovde od 1997, 1999 i 2001 godine, vec su drzavljani i mirni porodicni ljudi, dodji pa cu te upoznati, pravi primer kako se nasi ljudi druze (a pritom ne pokusavaju da zajebu nekoga)

Pa kave veze ima neko ko je tamo 12 godina, sa pronalazenjem odredjenog posla odmah po dolasku. Pa za 12 godina mozes postati guverner ili kongresmen, a ne elektricar. Kazi ti meni kad vec poznajes toliko ljudi, kolko njih su dobili taj posao odmah po dolasku.

Znaci ipak bi ti uzeo kredit za kucu od tih 60 000$. Ajde molim te opet, izbaci racunicu koliko bi placao mesecno ratu na 30 godina ili bi ti uzeo kredit i otplatio to za 6 meseci...

Nadji mi bar jedno mesto gde sam ja pomenuo da cu kucu kupovati od tih 60000$ ili gde sam pomenuo da cu uzimati kredit. Nemoj da pises nesto samo da bi napisao, procitaj lepo sta sam napisao pa odgovaraj.

Pare su krvave i hvala ali ne hvala. Svakako kapiram da si imao dobru nameru i ja ne bacam hejt (sto rece neko) za razliku od tebe.

Ako su te pare krvave, zasto i ti dajes svoj doprinos, zasto uplacujes u taj fond?
"bacam hejt" mozes li mi prevesti? Ne razumem sta to znaci, a ne znam na kom je jeziku, pa ga ne mogu prevesti.

Meni je ovde na jugu lepo, nas dvoje zivimo nas mali lep porodicni zivot, radimo oboje, i nama je dosta, ko hoce da slusa tvoje savete neka slusa, ja prosto tvrdim da posao ako ne nadjes za 8 meseci onda ili biras, ili nemas srece ili si totalno bez engleskog ili nesto cetvrto (da se ne izrazavam)

Prvo si trebao da lepo procitas sta sam pisao, pa da se javis sa komentarom.
Pa kolko puta sam vec napisao da biram posao i da jedino normalnim smatram biranje posla. Pa ako sam otisao u Ameriku, trebam postati rob? Kolko puta sam napisao da ono sto ne bi radio ovde, ne bi radio nige na svetu. Klosarski posao je klosarski, ma gde bio. Procitaj sta je pisano pre, pa se javi da das komentar.

Zana
04.12.2009, 01:29
Konislave, a da nastavite ovu konverzaciju kad budes zavrsio viza intervju i budes dobio Useljenicku vizu? Bez trolovanja, molim!!!!

konislav
04.12.2009, 01:41
Konislave, a da nastavite ovu konverzaciju kad budes zavrsio viza intervju i budes dobio Useljenicku vizu? Bez trolovanja, molim!!!!

Moze, ako mi pojasnis kakve veze ima viza interju i nastavak diskusije.

steficacvek
04.12.2009, 05:46
Ovo je forum za one koji su vec dobili DV vizu ili su u procesu. Znaci razmjena koonkretnih iskustava. Tvoje teze vec smaraju.

konislav
04.12.2009, 08:35
Већина, и ту је поента, заправо бира да живи усрано, то је одлука здравог, а не последица ћопавог мозга. И свако ко је икада казао: ,,Аман, људи, на шта вам то личи?”, био је жигосан као државни непријатељ и узурпатор просечњачке идиле. Људима уопште не смета како живе него им смета како се то зове. Кад им саопштиш, веле да вређаш.
autor. Marcelo, Politika,Pogledi sa strane, 1.12.2009.
http://www.politika.rs/rubrike/Pogledi-sa-strane/Zubaru-koliko-naplacujete-da-mi-ovog-choveka-ishchupate-iz-korena.sr.html

Tako da vi mozete nastaviti da zivite kako vam drago, ja vam to ne uskracujem, jer nemam prava na to. Ali neznam odakle vama pravo da vi meni uskracujete pravo da ja o tome kazem sta mislim. To sto vas boli istina, to je vas problem. Ja cu i dalje svoje misljenje iznositi javno, kako na ovom tako i na nekom drugom forumu, nije ni toliko bitno.

Zana
04.12.2009, 09:16
Konislave, ti si nesto mnogo nervozan... mozda bi trebalo da se zapitas da li je taj privremeni rad u inostranstvu negativno uticao na tvoj nacin komunikacije i jos po nesto?

Ovde niko nikada nekom nije branio da zastupa svoje misljenje - cesto smo uletali u neobicne situacije: suprotstavljali misljenja, pravili debate, sukobljavali se, svadjali, mirili, izvinjali... non-stop se nesto desava i to je dobro i za nas i za forum. Ako nista drugo, bar je interesantno, a forum i dalje zivi...

Ali, da pitam ja tebe: odakle tebi pravo da se mesas u moje finansije (i s tim u vezi u bilo cije druge) pa uz to jos da prozivas jer necu da ti kazem koliko zaradjujem i trosim (ja ili bilo ko drugi)? Da nazivas nekog dvolicnim?

Svi mi smo na ovoj ili na onoj temi ispricali koliki su troskovi po gradovima - oni ocekivani i uobicajeni. Da si vise citao, a manje pricao (bar na pocetku), dosao bi i sam do istog zakljucka.

U svakom vecem gradu ima na hiljade restorana - u neke od njih verovatno necu imati prilike ni da udjem. Sta, ja sad treba da gubim vreme objasnjavajuci tebi na tenane koliko u kom restoranu kosta rucak za one koji imaju para i za one koji nemaju? Imas Google pa ako hoces detalje - izvoli pa trazi. Ja smatram da je dovoljno da se kaze da pristojan rucak kosta $15-$25. A gde ja jedem, koliko para trosim na hranu, na garderobu, sta imam u kuci, koliko zaradjujem, koliko imam ustedjeno - to se tebe ne tice.

Ti ako hoces - objavi svoj Income i Financial Statement. Iskreno, mene bas briga za tvoje finansije i sta jedes i gde hoces na odmor. Ja te samo upozoravam da ljude ne vredjas jer im ne pada na pamet da ti pravdaju svoj novcanik.

Kao sto rekoh - pisano je o "prosecnim" i "nuznim" troskovima na nekoliko tema i ja evo obecavam da ce se sve to staviti na jedno mesto na sajtu pa da ljudi ne moraju da previse pretrazuju. Ja sam citavu pricu shvatila kao nameru da ljudi saznaju koji je minimum novca bez kojeg ne mogu da opstanu ovde. Ako imaju vise od toga - super. Ako nemaju - trebalo bi verovatno da jos jednom razmotre svoje planove i ocekivanja. Ako je to slucaj - samo si im ti potreban da im objasnjavas da su niko i nista jer, pobogu, nemaju para za luksuz. Pa zato valjda i dolaze ovde - za novu sansu za drugacijim zivotom, da sebi stvore bolji zivot. Ako moraju da rade bilo kakve poslove - ko si ti da im to prebacujes?

U medjuvremenu Konislave - molim te smiri strasti i prestani da vredjas i prozivas ljude za "ne davanje" informacija. Nisi ni ti nikakve informacije dao osim kolika ti je ustedjevina i da si jednom ili vise puta imao priliku da "gledas" americki nacin zivota dok si bio ovde. Sve ostalo sto si napisao su nekakva prozivanja - visak vremena, sta li je... Doseli se u Ameriku pa trosi koliko hoces. Sad svi znamo da imas dovoljno novca da ne radis "klosarski" posao i ne jedes "jeftinu" hranu. Ponudio si ljudima opciju da zarade novac - hvala ti, lepo od tebe - koga interesuje, kontaktiracete preko privatnih poruka za detalje.

Dakle - za ostale clanove jos jednom podsecanje: izbegavajte da ostavljate licne podatke javno na forumu zbog svoje bezbednosti i sigurnosti. Ukoliko zelite, posaljite informacije drugim clanovima preko privatnih poruka. Dosta nas se i licno upoznalo - i nadam se bice jos poznanstava i prijateljstava, kao i cescih druzenja. Mnogo nas je medjusobno pomoglo jednom drugom i to je nesto cime ova zajednica treba da se ponosi. Ali u medjuvremenu, dok ne potvrdite prijateljstvo i nekog ne upoznate bolje - cuvajte svoju privatnost, pogotovo kada su u pitanju finansije.

konislav
04.12.2009, 09:37
Dakle - za ostale clanove jos jednom podsecanje: izbegavajte da ostavljate licne podatke javno na forumu zbog svoje bezbednosti i sigurnosti. Ukoliko zelite, posaljite informacije drugim clanovima preko privatnih poruka. Dosta nas se i licno upoznalo - i nadam se bice jos poznanstava i prijateljstava, kao i cescih druzenja. Mnogo nas je medjusobno pomoglo jednom drugom i to je nesto cime ova zajednica treba da se ponosi. Ali u medjuvremenu, dok ne potvrdite prijateljstvo i nekog ne upoznate bolje - cuvajte svoju privatnost, pogotovo kada su u pitanju finansije.

Ovo je neki tezi oblik paranoje! Inace boli mene K, koliko ti zaradjujes i koliko trosis, a posebno sta imas po kuci. Ali ako prodajes demagogiju kako mozes preterati mesec sa 1500$ i to pokusavas "prodati" nekome ko tek treba doci, redno je i da napises sta sebi mozes priustiti za te pare. Pa da covek sam vidi kako moze ziveti sa tim parama. Ako neko cisti wc, to je njegov problem. Medjutim nemojte ljudima pricati kako ima posla i mnogo se lako nalazi. Kazi te im ima posla, ali ako hoces da cistis wc, ako ne zelis taj posao, e onda je malo teze.
Ne smetaju meni ljudi koji rade klosarske poslove, ali ne mozemo te poslove nazivati uspehom i te ljude vidjenijima. Vec ce mo ih zvati ljudi sa drustveng dna, marginalci. A ko voli to i ne smeta mu, Amerika nudi ne slucenje mogucnosti za dodirivanje dna.

dreadnot
04.12.2009, 10:08
Kad smo vec poceli sa narodnim poslovicama, evo jos jedne primerene ovoj diskusiji: Ko u klin, ko u plocu. Ulubiste tastature pokusavajuci da dokazete nedokazivo.
Konislave, razumem tvoje stavove i moram da priznam da bi mi bilo mnogo draze da planiram odlazak u USA sa tvoje pozicije, ali nisam u njoj. Da li zbog toga treba da odustanem? Ne, hvala. Da li ocekujem tezak pocetak i mnogo muke, odricanje od svega sto se smatra luksuzom, pa i mnogo toga sto se smatra potrebom - DA. Ali, spreman sam na to jer postoji nada da cu vremenom ostvariti ono sto ovde ne mogu za jos 100 godina. Izneo si svoj stav, vise nego detaljno ga obrazlozio i dobio si na njega reakciju ljudi koji nisu u istoj poziciji kao ti, a takvih je vecina. I sta dalje? Koliko puta moras da im obrazlazes isto? Koliko puta moras da ponovis famoznih $60000 i Irak? Postavljas se kao da je to Bogom dano resenje, a vecina je protiv takve ideje.
Ako je svrha foruma razmena ideja i informacija, onda uporno dokazivanje sopstvenog stava, pa makar on bio potpuno ispravan, ne vodi nikuda, jer nisu svi u istim startnim pozicijama. Odabrati jedan put i postaviti ga kao jedini moguci, uz diskreditovanje svih drugih opcija nije nikakva pomoc, vec uzaludno trosenje vremena i prostora na forumu, suprotno je njegovoj nameni. Sto se tice informacija o teskocama na pocetku, problemu nalazenja posla i sl., hvala, primljeno k znanju, idemo dalje. Dajte konkretna iskustva, a ne prepricavanja i nagadjanja, kao i price iz druge ruke. Svi tvoji stavovi bi imali daleko vecu tezinu da si vec u USA, smestio se, kupio kucu, nasao posao, pa nam prenosis svoje konkretno iskustvo. Ovako, samo je spisak lepih zelja i "Sta cu i kako cu JA jednog dana ako mi daju GC".

lenhi
04.12.2009, 12:58
Gori ste vi od njega. Čovjek liječi komplekse i poremećaje iz Iraka na vama, a vi ne kontate. Ja sam fino čovjeka odmah bacio na "ignore" i posao završen. Kad ga svi bacite na "ignore" i dosadi mu prestaće da piše.

Zana
04.12.2009, 16:17
Ovo je neki tezi oblik paranoje! Inace boli mene K, koliko ti zaradjujes i koliko trosis, a posebno sta imas po kuci. Ali ako prodajes demagogiju kako mozes preterati mesec sa 1500$ i to pokusavas "prodati" nekome ko tek treba doci, redno je i da napises sta sebi mozes priustiti za te pare. Pa da covek sam vidi kako moze ziveti sa tim parama. Ako neko cisti wc, to je njegov problem. Medjutim nemojte ljudima pricati kako ima posla i mnogo se lako nalazi. Kazi te im ima posla, ali ako hoces da cistis wc, ako ne zelis taj posao, e onda je malo teze.
Ne smetaju meni ljudi koji rade klosarske poslove, ali ne mozemo te poslove nazivati uspehom i te ljude vidjenijima. Vec ce mo ih zvati ljudi sa drustveng dna, marginalci. A ko voli to i ne smeta mu, Amerika nudi ne slucenje mogucnosti za dodirivanje dna.

Hahahahahha - paranoja :grin: ma da! Treba da sakupimo SSNs i Tax returns da bi tebi dokazivali da svi zaradjujemo vise od $1,500! Koji si ti lik... IMA POSLOVA DRUGACIJIH OD CISCENJA WC! I sta hoces sad? Sue me!

Btw, jel' imas ti posao?

A sto se tice tog poslednjeg dela, u kom vremenu ti zivis? Izgleda da imas ili opasan vremenski preskok - ili si totalno omasio Forum: vreme gastarbajtera, ciscenja WC-a, jedenja 'leba i mleka zarad zidanja kuca u Jugi je proslo davnih 80-tih. To cisto da te update :)

A sad, sto rece Lenhi - Ignore! Da ne bi smo stvarno bili gori od tebe...

Sloba_Kg
05.12.2009, 06:17
Zidanje kuce u jugi, da, ali da bude veca od komsijine!!! :)

I da, IGNORE!

steficacvek
05.12.2009, 07:32
Kad ga svi bacite na "ignore" i dosadi mu prestaće da piše.

A sad, sto rece Lenhi - Ignore! Da ne bi smo stvarno bili gori od tebe...

I da, IGNORE!

I jos jedan ...

dejancic
05.12.2009, 10:01
I jos jedan ...

Nemoj Konislave da te pokolebaju, ja te necu ignorisati :grin:

Sad da Vas Srdjevic cuje postideo bi se, pa zar je svrha foruma da ignorisemo jedni druge :grin:

konislav
07.12.2009, 12:17
@lenhi
@Žana
@Sloba_Kg
@steficacvek

Pa vama je pametnije da cutite. Vi niste nista pameno ni napisali do sada. Tako da ja u potpunosti podrzavam vasu odluku da se uzdrzite od daljeg pisanja raznoraznih gluposti. Steta je da neko gubi vreme da vas cita.

P.S. ja vas necu "ignorirati", ja cu vam i dalje postavljati pitanja i pitanja.

chicagopn
05.01.2010, 19:52
ja se slatko nasmejah...

konisave ne daj se ..........nego i ja moram nesto da te pitam

kako to da ti neznas za Armed Forces Member green card, jel to oni tebe lagali u Iraku da ti trebas preko lutrije u Ameriku?

chicagopn
05.01.2010, 20:23
Ja za razliku od konisava volim da nastupam optimisticno
Nisam bas detaljio po forumu da li je negde opisano ali hocu da kazem i da uputim ljude na ovaj "All kids medical" plan koji je za decje zdravstveno osiguranje i vazi za celu drzavu Illinois koji nam je doneo nas bivsi guverner Blagojevic.

Ovaj plan je sto se tice vase dece da ne brinete, obezbedjena su zdravstveno sve kompletno .Ja sam danas vodio malog kod zubara gde takodje pokriven sa "All Kids" programom

Aplicira se veoma lako,znam da ljudi koji su imali decu na svojim osiguranjima malo teze realizuju ovaj program mislim da se nesto ceka ali bude na kraju.

Biras bolnicu i doktora kog ti zelis.

tako da svi ljudi koji krenu sa dolascima od ove godine i naravno dolaze u drzavu Illinois decu prvo u All Kids.

dreamerns
05.01.2010, 20:29
Ja za razliku od konisava volim da nastupam optimisticno
Nisam bas detaljio po forumu da li je negde opisano ali hocu da kazem i da uputim ljude na ovaj "All kids medical" plan koji je za decje zdravstveno osiguranje i vazi za celu drzavu Illinois koji nam je doneo nas bivsi guverner Blagojevic.

Ovaj plan je sto se tice vase dece da ne brinete, obezbedjena su zdravstveno sve kompletno .Ja sam danas vodio malog kod zubara gde takodje pokriven sa "All Kids" programom

Aplicira se veoma lako,znam da ljudi koji su imali decu na svojim osiguranjima malo teze realizuju ovaj program mislim da se nesto ceka ali bude na kraju.

Biras bolnicu i doktora kog ti zelis.

tako da svi ljudi koji krenu sa dolascima od ove godine i naravno dolaze u drzavu Illinois decu prvo u All Kids.

Slazem se....cak je i bolje nego da imas privatno osiguranje.... Ljudi sa privatnim osiguranjem puknu daleko vise para dodatno za npr porodjaj, nego ljudi koji nemaju uopste osiguranje.

chicagopn
06.01.2010, 03:10
isto tako vazi i za trudnice ukoliko ne poseduju ikakvo osiguranje u vecem su prednosu nego one koje to vec imaju

sve sto treba da uradite je da ostanete u drugom stanju prijavi te se na medical i imate lecenje potpuno sve apsolutno besplatno svih 9 meseci i zavrsno sa porodjajem koji ovde moze da kosta i do 7000$

zanimljiv zakon ali je istinit da u nekom slucaju bolje prolaze ljudi koji nemaju osiguranje

ima ovde raznih socijalnih programa koji trebaju da se prate i proprate
ljudi koji znaju to koriste

jer ovde nece niko da vam otvori novcanik i kaze vam uzmi koliko hoces,nego mora da se promuvas i potrudis i eto rezultata

ben_lumumba
07.01.2010, 21:13

Amen
Tako i mene proglasishe ludakom te se iz Beca prijavljujem za DV 2011

Pozdrav Ben

ben_lumumba
07.01.2010, 21:42

Nisam ja na pogresnom mestu, jedino je problem sto vas plasi to sto pisem, pa vam remetim san. A cilj mog pisanja je da ljudima pomognem, da im otvorim oci pre nego podju u nepoznato. Posle moze biti kasno. Meni nije jasno kako neko polazi u USA, a lova mu nije sve u zivotu. Pa Amerika je zemlja surovog, najsurovijeg kapitalizma gde je lova i luksuz koren iz svega. U Americi nema socijalne brige za siromasne, nema obaveznog socijalnog da ti poslodavac placa. Imas samo osiguravajuca drustva i toliko, pa cak i da imas para neces dobiti osiguranje ako si rizican (tacnije ako osiguravajuce drustvo na tebi sigurno gubi, umesto da zaradjuje). U USA 68% od svih licnih bankrota ( tamo postoji i licni bankrot) je posledica ogromnih troskova za lecenje. I ti ces sad da ides u Ameriku, a pare ti nisu bitne. Pa sta ces da razvijas dufovne vrednosti, nemoj da se salis. Ako nemas para, mrtav si covek, ne postojis, nemozes ni u bolnicu da udjes. Bolje ti je otvori oci dok si kuci da te tamo ne zadesi sok.
Drugo, ako nesto nije tacno sta sam napisao demantujte to faktima, a ne nekim glupim i pateticnim pricama o skromnosti i drugacijim pogledima na svet.
Ako mesecno treba 1500$ da bi porodica pezivela, ako ne nadjes posao 8 meseci, znaci da ti treba 12000$. Kakva skromnos, kakvi dugaciji pogledi. Toliko ti treba inace si jebo jeza. Zadna dva puta kad sam bio u USA imao sam nogo slobodnog vremena pa sam malo setatao po Houston-u, pa me je interesiralo da vidim gde zive ljudi koji su "skromnijih ocekivanja". To je strasno, kod nas nisam video takvo nesto. Ziveo sam u Beogradu, ziveo sam u unutrasnjosti Srbije, sad zivim u Makedoniji, ali nigde nisam video takvo nesto strasno kao sto je sirotinjski deo grada u Americi. To je poenta moje price. Ako se ne pripremis ze igru, sigurno je gubis. Amerika bez para je pakao, nije nikako to raj gde ti pare nece biti nesto primarno. Ako nemas para ubio si i sebe i svoju porodicu u samom startu. Sta ces osetiti od onog sto se nudi, ako nemas para? Ako meni neverujes pitaj nekoga ko je tamo, pa neka ti kaze sta znace pare u Americi i dali se moze bez njih.
Pava se Amerika moze osetiti sam ako imas malo vise para, samo ako obezbedis prihod koji ti moze doneti preko 80000$ godisnje (posle takse) mozes osetiti lepotu i draz te zemlje, sve ispod toga je puno stresa i straha i to svakodnevog, konstantnog. Treba li da skolujes decu, treba li odplatis kucu, reba li sutra da odes u penziju. Pa nedaj boze da se razbolis, pitaj koliko to kosta. Koliko kosta zubar, ako nemas dobru platu, nemas ni dobro osiguranje, ako nemas dobro osiguranje nema ni lecenja. Jednostavno ako nemas para, neces dobiti medicinsku uslugu.
Ja znam da vecina vas ima nekakav paranoidan san o Americi, ali nemojte ziveci u tom paranoidnom transu da posle sjebete i sebe i svoju porodicu.
Moje su namere dobronamerne, mozda se nekome ne svidjaju, ali ako me makar jedan poslusa i lepo se pripremi za odlazak, ja sam uradio veliku stvar i ovaj je forum ispunio cilj svojeg postojanja.

dreamerns. djabe ti pises o sto pises. Sad ce i tebi da objasne da su ti pogledi nerealni, da si zaslepljen novcem i luksuzom i da je poenta u skromnosti.
Jebala vas skromnost, polaze u USA sa filozofijom o skromnosti. Pa sta je u Ameriri skromno, pa tamo sve mora biti veliko i glamurozno. Tamo je sve u novcu i sve je za novac. Nemojte da se povodite holivudskim filmovima, tamo nista nije realno. Pitajte kolko kosta skolovanje na naj jeftinijem koledzu i normalno pitajte kakav posao moze da ocekuje osoba koja to zavrsi. Pa sednite i izracunajte kolko su vam deca stara, i kolko bi morali mesecno da stedite za to skolovanje samo. Ako to neemozete da obezbedite, vi ste sjebali svoje dete, unistili ste mu zivot.

Amen

Iako mi se malo ne svidja kako si sve pisao u proslim postovima na ovoj temi za OVO

AMEN

konislav
12.01.2010, 01:57
ja se slatko nasmejah...

kako to da ti neznas za Armed Forces Member green card, jel to oni tebe lagali u Iraku da ti trebas preko lutrije u Ameriku?

Pa nisam ja bio pripadnik armiskog sastava, ja sam radio za privatnu kompaniju koja pruza usluge americkoj armiji, tako da ne vidim da je neko nekoga lagao.

konislav
12.01.2010, 02:01
Amen

Iako mi se malo ne svidja kako si sve pisao u proslim postovima na ovoj temi za OVO

AMEN

Normalno je da se nekome i ne svidi moje pisanje, ali bih te zamolio da mi diskusiju ne kontaminiras versko-religioznim usklicima

chicagopn
12.01.2010, 02:27
Pa nisam ja bio pripadnik armiskog sastava, ja sam radio za privatnu kompaniju koja pruza usluge americkoj armiji, tako da ne vidim da je neko nekoga lagao.

pa bilo kakve veze da si imao, a radi se o Americkoj armiji imas pravo cak i na drzavljanstvo decko iz Iraka je radio kao prevodilac za American forces i postao U.S. citizen za veoma kratko vreme

ben_lumumba
12.01.2010, 02:44
Normalno je da se nekome i ne svidi moje pisanje, ali bih te zamolio da mi diskusiju ne kontaminiras versko-religioznim usklicima
pa dobro,
necu vise da komentarisam sa "..amen to that.."
kao sto je uobicajono na chat sajtovima
nego sa "... .. potpisujem... to " tako nesto u tom smuslu
jos nesto,dosta istrazujem web pa sam naso da je najveca stavka stan.Pa sam mislio dal znas drzave u USA za pocetak sa jeftinijem stanovima.
Odprilike znam sa ostalih web stranica da Midwest and Southern states su jeftinije,ali i sa nizim standardom,logicno.
Ali opet mislim,ako imam 20000,koliko me vrede te pare u NY,SF,LA a koliko u arkanzasu.
Da ,pojasnim, jedosoban stan u tim jeftinijim drzavama 300$ do 450$ mesecno,satnica AKO radim12$ ili
NY,SF i ostali luksuz gradovi-stan $$$ i mozda radim a mozda ne.
Rukujem se logokom da necu imati u NY.CHI 30$ iako su tamo stanovi 3 put skuplji,i uopsteno zivot.
Ja bih neko manje mesto.
Gledao sam generalno rentiranje stanova i to je otprilike tacno...
Sad ne znam ali sa 20000 (tolko mi je budzet)koliko moze da se otpocne bez nekih velikuh problema(naprimer da ne nadjem poso 3-6 meseci,a kupio sam kola za $$$ dolara),napominjem da sam samac,zidar/gradjevinac
Sad, da se ne bih ponavljao,shaljem straince sa drugih foruma gde sam postavljao te teme a odgovori su
taman tako
http://www.city-data.com/forum/searc...rchid=18226258
http://forum.krstarica.com/showthread.php?t=326976
http://zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=608
Bio sam i na serbian cafe ali tamo za mene nema nista,sve sami software developers/network ingeneers.
Ja jedini tamo zanatlija.

Pa sa,dal da splitujemo topik ili ovde da nastavimo.
Mislim za sumi novca koja da se ponese ovde
a za profesije tamo original post

Pozdrav,
Cao

nemili
12.01.2010, 12:58
pa dobro,
necu vise da komentarisam sa "..amen to that.."
kao sto je uobicajono na chat sajtovima
nego sa "... .. potpisujem... to " tako nesto u tom smuslu

Nemas razloga da se izvinjavas nikome! I slobodno nastavi da koristis AMEN ili AMIN, jer je to rec koja u prevodu znaci "neka bude", "zaista"... Nije samo verskog karaktera, nego se koristi u svakodnevnom govoru i bez povezivanja sa Hriscanstvom, Judaizmom, Islamom... i kao takvu ne vredja nikoga, a ponajmanje to od tebe treba da trazi neko ko niti je admin niti vlasnik foruma!

Jeste da je off-topic ali mislim da treba skrenuti paznju nekome ko iz hira ili neznanja stvara neprijateljsku atmosferu. Svi smo ovde sa jednim konstruktivnim ciljem (bar se nadam) i nadam se da kao razumni ljudi mozemo da razmenjujemo planove i iskustva nezavisno koje smo nacionalnosti, vere, boje koze, materijalnog stanja... Nadam se da ce tako i ostati.

konislav
12.01.2010, 15:59
pa bilo kakve veze da si imao, a radi se o Americkoj armiji imas pravo cak i na drzavljanstvo decko iz Iraka je radio kao prevodilac za American forces i postao U.S. citizen za veoma kratko vreme

Dali bi mogao da postavis nekakav link koji bi podkrepio tvoje tvrdnje ili je to sve na nivou rekla - kazala?

konislav
12.01.2010, 16:10
Nemas razloga da se izvinjavas nikome! I slobodno nastavi da koristis AMEN ili AMIN, jer je to rec koja u prevodu znaci "neka bude", "zaista"... Nije samo verskog karaktera, nego se koristi u svakodnevnom govoru i bez povezivanja sa Hriscanstvom, Judaizmom, Islamom... i kao takvu ne vredja nikoga, a ponajmanje to od tebe treba da trazi neko ko niti je admin niti vlasnik foruma!

Jeste da je off-topic ali mislim da treba skrenuti paznju nekome ko iz hira ili neznanja stvara neprijateljsku atmosferu. Svi smo ovde sa jednim konstruktivnim ciljem (bar se nadam) i nadam se da kao razumni ljudi mozemo da razmenjujemo planove i iskustva nezavisno koje smo nacionalnosti, vere, boje koze, materijalnog stanja... Nadam se da ce tako i ostati.

A zasto sve morate da userete i umazete verskim i nacionalnim obelezjima, pa jebala te crkva i svi oni popovi redom. I kazi mi ko to normalan koristi amin ili amen u svakodnevnom govoru. Nije pitanje dali nekoga to vredja ili ne, vec to kontaminira prostor.

ben_lumumba
12.01.2010, 16:13

Don´t care maaan.
eeeeej,maaaaan
I like gospeeel,maaaan
james Brown,sex mshine,bIg mAmA hAus,si gledo taj film
Martin Lawrence,Southern Comedy
Volim Southern Black Talk .Eddie Murphy...Arsenie Hall Show Chris Cater

Nego,brate, ako znas vidi ove linkove gore sto sam postovo pa pomazi
jel dosta ovih 20000$ ili ...
ne znam

nemili
12.01.2010, 16:20
A zasto sve morate da userete i umazete verskim i nacionalnim obelezjima, pa jebala te crkva i svi oni popovi redom. I kazi mi ko to normalan koristi amin ili amen u svakodnevnom govoru. Nije pitanje dali nekoga to vredja ili ne, vec to kontaminira prostor.

Sto se tice prvog dela mislim da sam bio jasan, nema toga i to ovde nije tema niti je nekome vazno!
A sto se tice prostora... Pa i tvoja nepismenost i nekultura kontaminiraju prostor, zar ne?

nemili
12.01.2010, 16:35
Don´t care maaan.
eeeeej,maaaaan
I like gospeeel,maaaan
james Brown,sex mshine,bIg mAmA hAus,si gledo taj film
Martin Lawrence,Southern Comedy
Volim Southern Black Talk .Eddie Murphy...Arsenie Hall Show Chris Cater

Nego,brate, ako znas vidi ove linkove gore sto sam postovo pa pomazi
jel dosta ovih 20000$ ili ...
ne znam

Kao prvo mislim da ti je rano da razmisljas o novcu! Prvo neka ti stigne prva koverta, a ostalo ce doci na red samo po sebi.
I ja sam samo ucesnik u forumu, nisam prosao taj pocetak da mogu da ti kazem koliko je meni trebalo, tako da mogu da imam samo neko subjektivno misljenje. Dosta je o tome pricano ovde na forumu i to na 2-3 topica. Kreni da citas lagano, kao sto sam ja jedno mesec dana i stvorices kakvu takvu sliku...
Sve je to relativna stvar, ali iz iskustva ljudi koji su sve to prosli i troskova koje su naveli, zakljucujem da je 20.000$ dovoljno za pocetak. Nekome je i 10.000$ i manje bilo dovoljno, a nekome mozda nece ni 60.000$.
Evo korisne teme za tebe: Koliko kosta zivot u Americi (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=594)

Taji
14.01.2010, 02:27

Hajde molim te chicagopn izbaci linkove gdje ovo pise sto ti tvrdis gore pa da dzaba ne cekam 5 godina da dobijem drzavljanstvo ako ga mogu dobiti odmah; postoji jos mnogo ljudi koji bi ovo iskoristili.

Hvala unaprijed

dare_ns
14.01.2010, 11:58
Sto se tice prvog dela mislim da sam bio jasan, nema toga i to ovde nije tema niti je nekome vazno!
A sto se tice prostora... Pa i tvoja nepismenost i nekultura kontaminiraju prostor, zar ne?

matori ;) B cool samo ovako:

http://icanhascheezburger.files.wordpress.com/2010/01/funny-pictures-kitten-ignores-you.jpg

;)

blisk
14.01.2010, 16:51
Hajde molim te chicagopn izbaci linkove gdje ovo pise sto ti tvrdis gore pa da dzaba ne cekam 5 godina da dobijem drzavljanstvo ako ga mogu dobiti odmah; postoji jos mnogo ljudi koji bi ovo iskoristili.

Hvala unaprijed

potrazi INA 328 i 329. koliko sam ja shvatio to vazi samo za Armed Forces i DOD, ali ne za contractore.

nemili
14.01.2010, 18:45
matori ;) B cool samo ovako:

http://icanhascheezburger.files.wordpress.com/2010/01/funny-pictures-kitten-ignores-you.jpg

;)

Hahaha. Znaci ovo je koleno od 60.000$+? ;)

dare_ns
14.01.2010, 22:30
xD hahahah :D da :D

TheNenad
17.01.2010, 18:52
http://usmilitary.about.com/od/theorderlyroom/a/citizenship.htm

Peacetime Military Service: Under INA Section 328, persons who have served in the U.S. Armed Forces (including active duty, reserves, or national guard), can file for Naturalization based on their current or prior U.S. military service. The requirements for eligibility are that the applicant must have served honorably or have separated from the service under honorable conditions, have completed one year or more of military service, and be a legal permanent resident at the time of his or her examination by USCIS on the Form N-400, Application for Naturalization. This used to be three years, but Congress changed it to one year in 2002. Filing for naturalization under this provision of the law, Section 328 of the Immigration and Nationality Act of 1952, as amended (INA), excuses the applicant from any specific period of residence or physical presence within the United States, so long as the application is filed while the applicant is still serving with the military or within 6 months of an honorable discharge.

konislav
18.01.2010, 01:22
Mozda bi trebalo dodati jos i ovo:

Peacetime Military Service: Under INA Section 328, persons who have served in the U.S. Armed Forces (including active duty, reserves, or national guard), can file for Naturalization based on their current or prior U.S. military service. The requirements for eligibility are that the applicant must have served honorably or have separated from the service under honorable conditions, have completed one year or more of military service, and be a legal permanent resident at the time of his or her examination by USCIS on the Form N-400, Application for Naturalization. This used to be three years, but Congress changed it to one year in 2002. Filing for naturalization under this provision of the law, Section 328 of the Immigration and Nationality Act of 1952, as amended (INA), excuses the applicant from any specific period of residence or physical presence within the United States, so long as the application is filed while the applicant is still serving with the military or within 6 months of an honorable discharge.

Koliko ja mogu razumeti, aplikant mora imati status rezidenta u momentu trazenja drzavljanstva ili to bi znacilo da mora imati zelenu kartu ili nekakav drugi dokument kojim se dozvoljava boravak (turisticke vize kao i ostale vize sa krakim vremenom boravka ne znace status rezidenta).
Drugo sto je takodje od presudnog znacaja, treba utvrditi dali je aplikant bio u vojnoj sluzbi, odnosno dali je radio za vojsku ili ne.

konislav
19.01.2010, 11:24
ja se slatko nasmejah...

Pa sta bi strucnjak, gde si se izgubio da nam pojasnis proceduru za dobijanje drzavljanstva i da mi pojasnis kako su mene lagali da mi treba lutrija.
Ajde lepo se javi pa kazi ljudima da nemas pojma o cemu se radi, da si negde nesto nacuo, ali nisi razumeo o cemu se prica. Medjutim neki egzibicionisticko-unutrasnji nagon te je terao da ovde onanises pred ljudima, a cim si se osvestio o cemu se radi, brzo si se sakrio u neku svoju rupu.

Taji
19.01.2010, 20:33
potrazi INA 328 i 329. koliko sam ja shvatio to vazi samo za Armed Forces i DOD, ali ne za contractore.

Tacno tako blisk, to sam i ja znala cijelo ono vrijeme jos dok sam radila za njih, ali eto covjek ovdje postavio neke nove informacije pa pomislih da bi bilo lijepo da ih potkrijepi i sa dokazima, cisto da se znaju izvori ali eto, njega nesto nema, ne javlja se.

konislav
20.01.2010, 12:47
Tacno tako blisk, to sam i ja znala cijelo ono vrijeme jos dok sam radila za njih, ali eto covjek ovdje postavio neke nove informacije pa pomislih da bi bilo lijepo da ih potkrijepi i sa dokazima, cisto da se znaju izvori ali eto, njega nesto nema, ne javlja se.

Javio bi se on sigurno da nije uvideo da se je uneredio, pa sad takav smrdljiv ne moze pred narod. Sad ce negde da cuti i da voajerise sa strane, pa kad se malo zaboravi o cemu se je pricalo pojavice se sa necim novim. U Bosni sam cuo jedan termin za ovakvu vrstu ljudi, kazu za nekoga da je PAPAK.

dreadnot
21.01.2010, 09:49
Nema potrebe za takvim prozivkama. Kazu da je ljudski gresiti, a zato su tu i drugi forumasi da dodaju, isprave i dopune informacije koje su postovane. E, pa sada, ko voli nek izvoli, ako mu se zuri do drzavljanstva, a on/ona lepo pod slem, pa udri... (slikovito, ne bukvalno, tek da ne bude ispravki)...

el magico
21.01.2010, 23:28
kažu ljudski je grešiti, ali je osećaj božanski :)

konislav
24.01.2010, 23:37
Ljudski je i priznati gresku, ali je neljudski kriti se i cutati.

goranm
10.02.2010, 11:55
Na kraju, da postavim prosto pitanja: Da li je 15k$ dovoljno za jednu osobu?

dejancic
10.02.2010, 12:31
Na kraju, da postavim prosto pitanja: Da li je 15k$ dovoljno za jednu osobu?

Ja se isto ovo pitam, ali za tri puta manju sumu :smrc:

el magico
10.02.2010, 13:51
my two cents:
1000$ za prvu stanarinu
1000$ za depozit
1000$ za sledeću (u slučaju da nisi našao posao)
1000$ za hranu za dva meseca
1000$ za auto (ako je neophodan, Ch, NYC može i GSP-om)
1000$ za svaki slučaj i da imaš povratnu kartu
i moja deviza je, uzmeš bilo koji pristojan posao na početku, restorani, prodavac, vozač i uporedo tražiš bolje, pa tako u krug dok ne dođeš do stručnog posla i dobre pozicije. Znači naša diploma, malo iskusta ovde, malo edukacije, kursa ili zvanja koje ćeš morati da stekneš u US, pa možeš aplicirati za ozbiljniji posao u struci. Uh, to može da potraje, sve zavisi u kojoj struci radite. ..

dragance
10.02.2010, 14:02
Ja se isto ovo pitam, ali za tri puta manju sumu :smrc:
Svaki odlazak bez 30-40000$, osudjen je na tesku muku i patnju sa mnogo teskim mogucim posledicama. Ja kad bih trebao da idem (poznajuci sebe) ne bi polazio bez 50-60000$ min..

dreadnot
10.02.2010, 15:19
Sve je to lepo u teoriji, ali gde u praksi naci tolike pare, a resio si da ides?

dragance
10.02.2010, 15:24
dreadnot,
to je zapravo deo konislavljevog posta, mislio sam da cete prepoznati, malo humora nije na odmet :)

dreamerns
10.02.2010, 18:09
Za ameriku ti treba onoliko para koliko ce ti trebati da nadjes posao...jednostavna logika. Pri tom, posao ne podrazumevam ono sto bi Konislav nazvao "klosarski", nego normalna neka dnevnica (od koje mozes iznajmiti stan i ziveti).
Ako ti treba 6 meseci da nadjes posao, onda ti treba 20k, ako ces ga naci za 1, onda ti je 10k vise nego dovoljno. Isto zavisi da li ides sa porodicom, ili solo.

dejancic
10.02.2010, 20:22
my two cents:
1000$ za prvu stanarinu
1000$ za depozit
1000$ za sledeću (u slučaju da nisi našao posao)
1000$ za hranu za dva meseca
1000$ za auto (ako je neophodan, Ch, NYC može i GSP-om)
1000$ za svaki slučaj i da imaš povratnu kartu
i moja deviza je, uzmeš bilo koji pristojan posao na početku, restorani, prodavac, vozač i uporedo tražiš bolje, pa tako u krug dok ne dođeš do stručnog posla i dobre pozicije. Znači naša diploma, malo iskusta ovde, malo edukacije, kursa ili zvanja koje ćeš morati da stekneš u US, pa možeš aplicirati za ozbiljniji posao u struci. Uh, to može da potraje, sve zavisi u kojoj struci radite. ..

Tako nekako i ja razmisljam, plus minus pomoc prijatelja :grin:
Uglavnom za par meseci cu znati rasplet sa sve finansijskim detaljima, pa cu ih Boze zdravlja objaviti za sve one koji se nalaze u slicnoj situaciji.

Taji
11.02.2010, 00:36
Tako nekako i ja razmisljam, plus minus pomoc prijatelja :grin:
Uglavnom za par meseci cu znati rasplet sa sve finansijskim detaljima, pa cu ih Boze zdravlja objaviti za sve one koji se nalaze u slicnoj situaciji.

Ovdje u COS-u uzimaju tri stanarine unaprijed + safety deposit, sto znaci 4 pune stanarine unaprijed (ugovor o stanovanju je na 13 mjeseci) jer si stranac koji je tek dosao, nemas posao i SSN i to cak ako i uspijes da dobijes stan bez da neko garantuje za tebe ili da ti rezervise stan prije nego dodjes. Meni je stizeljeto odradila rezervaciju prije mog dolaska (a i to se placa, dakako).
Ameri, tj svi oni koji vec zive i rade u USA mogu da prodju samo sa jednom stanarinom unaprijed + safety deposit i ugovor o stanovanju moze da se potpise samo na 6 mjeseci. :blink:
Naravno, uz to idu i svi ostali mjesecni troskovi grijanja, struje, vode, smeca, hrane, telefona, TV-a, intereneta, hrane, goriva..........

steelers
11.02.2010, 01:39
Ja evo vec istrazujem na netu koja je cena bubrega na svetskoj berzi. Ali ja imam vremena do 2013, skocice im cena valjda. :woohoo:

dejancic
11.02.2010, 02:51
Ovdje u COS-u uzimaju tri stanarine unaprijed + safety deposit, sto znaci 4 pune stanarine unaprijed (ugovor o stanovanju je na 13 mjeseci) jer si stranac koji je tek dosao, nemas posao i SSN i to cak ako i uspijes da dobijes stan bez da neko garantuje za tebe ili da ti rezervise stan prije nego dodjes. Meni je stizeljeto odradila rezervaciju prije mog dolaska (a i to se placa, dakako).

Jel mozes da mi pojasnis malo oko te rezervacije? Ako sam dobro razumeo napravila si razliku izmedju garancije i rezervacije. Jel to znaci da se moze iznajmiti stan bez kreditne istorije i necije garancije, tako sto ga neko ko je vec u USA rezervise ranije, a ja naravno platim neke penale?

dejancic
11.02.2010, 02:54
Ja evo vec istrazujem na netu koja je cena bubrega na svetskoj berzi. Ali ja imam vremena do 2013, skocice im cena valjda. :woohoo:

Bravo, strategija je najvaznija :grin:

konislav
11.02.2010, 03:11
Sve je to lepo u teoriji, ali gde u praksi naci tolike pare, a resio si da ides?

Nije to u teoriji, to je u tako u preksi. Zasto je bitno sta si resio, jednostavno ako nemas dovoljno para, ne ides.
Inace mozete vi ici i sa 1000$ + avionska karta, samo treba da resite. I ne dozvolite da vam ovde pricaju kako trebate platiti nekoliko kirija unapred, jednostavno ne uzimajte stan. Zivite slobodno ko beskuci, to je inace trenutan hit u Americi i bas vas briga. Ako vas nije briga kakav ce te posao raditi, zasto vam je bitno gde ce te spavati?

konislav
11.02.2010, 03:34
Za ameriku ti treba onoliko para koliko ce ti trebati da nadjes posao...jednostavna logika. Pri tom, posao ne podrazumevam ono sto bi Konislav nazvao "klosarski", nego normalna neka dnevnica (od koje mozes iznajmiti stan i ziveti).
Ako ti treba 6 meseci da nadjes posao, onda ti treba 20k, ako ces ga naci za 1, onda ti je 10k vise nego dovoljno. Isto zavisi da li ides sa porodicom, ili solo.

Tako je druze, samo dzaba ti pricas. Kazi mi, molim te, koja je verovatnoca pronalazenje dobrog posla u prvom mesecu po dolasku.
Pa 90% novo-pridoslih ne moze naci dobar posao ni u prvih sest meseci.
Moj prijatelj je platio zakup stana za godinu unapred, jos pre polaska iz Makedonije, jednostavno otiso je po dobijanju vize, zadrzao se jedno mesec dana izvrsio odredjene pripreme za iseljene, setao se i razgledao grad i okolinu i vratio se nazad u Makedoniju. Kad je bio spreman za odlazak uplatio je stan za godinu dana, poneo pare za tu godinu da nista ne radi i cekao posao (dobar posao) jedno osam - devet meseci i uspeo ga pronaci. Da nije pronasao dobar posao vratio bi se nazad.

dragance
11.02.2010, 05:15
Nije to u teoriji, to je u tako u preksi. Zasto je bitno sta si resio, jednostavno ako nemas dovoljno para, ne ides.
Inace mozete vi ici i sa 1000$ + avionska karta, samo treba da resite. I ne dozvolite da vam ovde pricaju kako trebate platiti nekoliko kirija unapred, jednostavno ne uzimajte stan. Zivite slobodno ko beskuci, to je inace trenutan hit u Americi i bas vas briga. Ako vas nije briga kakav ce te posao raditi, zasto vam je bitno gde ce te spavati?
Konislave, ono sto ti govoriš je zaista istina, koja vazi za 1% ljudi koji emigriraju te stoga većinu stvari koje kažeš niko ne može uzeti za ozbiljno.Ti bi lepo da ideš da izvidjaš godinu dana, da živiš ko car.Pa svi bi to zar ne?Ali realnost je malo drugačija.Prvo, ajmo realno odakle nekom onoliko para koliko ti spominješ, meni padaju na pamet nekoliko stvari: 1.nasledio 2.ukrao 3.radi kao direktor u nekoj dobrostojećoj firmi ili jednostavno ima znanje koje može dobro unovčiti 4.prodao stan/kuću.Shvataš da je jako mali procenat ljudi koji zadovoljavalju jedan od ta 4 uslova, ali eto ti si imao sreće pa si medju ljudima,svaka čast za to.Ono što ne shvataš očigledno je to da većina emigranata ne ide tamo da izvidja situaciju, već od prvog dana je spremna da radi kako si ih nazvao "klošarske poslove" jer veruju da će kad tad biti bolje, ne žele da idu u rat,da rizikuju svoj život kako bi se naglo obogatili.Eto ti za primer osnivač ovog foruma, i sad zamisli ti njemu dodješ da pričaš da mu treba 60k.

dreadnot
11.02.2010, 09:11
dragance, izvinjavam se sto nisam odmah prepoznao citat, nece se ponoviti:-)))

Prica iz prethodnog posta je vec zilion puta ponovljena u diskusijama sa Konislavom, pa nema potrebe da se nastavlja, zakljucili smo da je svako u pravu sa svoje tacke gledista. Sto bih ja lagodno otisqo da mi umre neka bogata nepoznata baba i ostavi kintu, ili da me usreci loto, ali sipak, nema nista od toga...

konislav
11.02.2010, 14:39
Konislave, ono sto ti govoriš je zaista istina, koja vazi za 1% ljudi koji emigriraju te stoga većinu stvari koje kažeš niko ne može uzeti za ozbiljno.Ti bi lepo da ideš da izvidjaš godinu dana, da živiš ko car.Pa svi bi to zar ne?Ali realnost je malo drugačija.Prvo, ajmo realno odakle nekom onoliko para koliko ti spominješ, meni padaju na pamet nekoliko stvari: 1.nasledio 2.ukrao 3.radi kao direktor u nekoj dobrostojećoj firmi ili jednostavno ima znanje koje može dobro unovčiti 4.prodao stan/kuću.Shvataš da je jako mali procenat ljudi koji zadovoljavalju jedan od ta 4 uslova, ali eto ti si imao sreće pa si medju ljudima,svaka čast za to.Ono što ne shvataš očigledno je to da većina emigranata ne ide tamo da izvidja situaciju, već od prvog dana je spremna da radi kako si ih nazvao "klošarske poslove" jer veruju da će kad tad biti bolje, ne žele da idu u rat,da rizikuju svoj život kako bi se naglo obogatili.Eto ti za primer osnivač ovog foruma, i sad zamisli ti njemu dodješ da pričaš da mu treba 60k.

Postoji i tacka.5, a to je rizikujes malo u zivotu i stvoris jednu brzu i pristojnu akumulaciju sredstava.
Ja i ako nekad dobijem zelenu kartu, opet cu se prijaviti za nekakav posao u Iraku, Afganistanu ili nebitno gde. Ako vi ne zelite da reskirate, moracete malo da klosarite, normalno ako ne ispunjavate jedan od cetiri predhodno nabrojana uslova.

Eto ti za primer osnivač ovog foruma, i sad zamisli ti njemu dodješ da pričaš da mu treba 60k.
Ovaj deo ne razumem. O coveku koji je osnivac ovog foruma ne znam nista i ne vidim po cemu se to on izdvaja od drugih, ako sam ja napisao sta mislim o iznosu potrebni sredstava za pocetak, to se odnosi i na osnivace i na ne osnivace raznih foruma.
Ima tu i jedan specifican slucaj kada vam ne treba velika suma para za pocetak, a koji nije medju gore nabrojanima.
Dobijete posao pre polaska, firma vam daje stan i odredjeni avans po dolasku.

konislav
11.02.2010, 14:43
dragance, izvinjavam se sto nisam odmah prepoznao citat, nece se ponoviti:-)))

Prica iz prethodnog posta je vec zilion puta ponovljena u diskusijama sa Konislavom, pa nema potrebe da se nastavlja, zakljucili smo da je svako u pravu sa svoje tacke gledista. Sto bih ja lagodno otisqo da mi umre neka bogata nepoznata baba i ostavi kintu, ili da me usreci loto, ali sipak, nema nista od toga...

Igras li redovno loto? Ako mislis da dobijes, moras redovno da igras. Inace da ti pomognem, bolje ti je da se kladis na sportskim dogadjajima, vece su ti sanse za dobitak.

dragance
11.02.2010, 15:22
Postoji i tacka.5, a to je rizikujes malo u zivotu i stvoris jednu brzu i pristojnu akumulaciju sredstava.
Ja i ako nekad dobijem zelenu kartu, opet cu se prijaviti za nekakav posao u Iraku, Afganistanu ili nebitno gde. Ako vi ne zelite da reskirate, moracete malo da klosarite, normalno ako ne ispunjavate jedan od cetiri predhodno nabrojana uslova.

Aha, ti si jedan od onih "get rich or die tryin'" ljudi.OK je to ako nemaš ženu i decu i takve si inače prirode.Medjutim, ti si do sada u svojim postovima pokazao kakva osoba deli savete: osoba koja ne ceni trud i rad i koja bi život rizikovala radi kratkotrajne finansijske sigurnosti.Ljudi su to provalili i onda se pitaš zašto su svi protiv tebe.

Ovaj deo ne razumem. O coveku koji je osnivac ovog foruma ne znam nista i ne vidim po cemu se to on izdvaja od drugih, ako sam ja napisao sta mislim o iznosu potrebni sredstava za pocetak, to se odnosi i na osnivace i na ne osnivace raznih foruma.
Ima tu i jedan specifican slucaj kada vam ne treba velika suma para za pocetak, a koji nije medju gore nabrojanima.
Dobijete posao pre polaska, firma vam daje stan i odredjeni avans po dolasku.
Osnivača sam pomenuo kao primer jednog od ljudi koji pretpostavljam nije poneo onoliko para koliko ti predlažeš da se bez njih ne može uspeti ili može ali biti klošar, koji je za početak radio kao security officer koji je moguće po tebi klošarski posao doduše nije na onoj listi :) ali za par meseci našao dosta dobro plaćeni posao.I šta sada da je neko tebe poslušao i odustao misleći da će živeti na ulici sa beskućnicima.Zbog toga pišemo da te demantujemo i pokušamo spustiti na zemlju.Toliko, aj srećno čoveče i da ne izgubiš život zbog šugavih para.

Taji
11.02.2010, 15:40
Jel mozes da mi pojasnis malo oko te rezervacije? Ako sam dobro razumeo napravila si razliku izmedju garancije i rezervacije. Jel to znaci da se moze iznajmiti stan bez kreditne istorije i necije garancije, tako sto ga neko ko je vec u USA rezervise ranije, a ja naravno platim neke penale?

Tacno tako. barem je to ovdje moguce. Ako imas nekog u USA on moze da ti rezervise stan na tvoje ime prije tvog dolaska. Ta osoba ti nadje stan, uplati za tebe troskove rezervacije (variraju cijene) a ti njemu/njoj posaljes pare ili platis kad stignes. Za mene je stizeljeto nasla stan, uradila rezervaciju i uplatila troskove - negdje oko 200$ je tada kostalo, sedmicu dana prije mog dolaska u USA. Onda sam ja dobila email od predstavnika apartmanskog kompleksa sa skicom stana, kvadraturom, cjenovnikom i total iznosom koji trebam da uplatim kad dodjem u USA tako da sam jos prije dolaska tacno u $ znala koliko trebam da izbrojim $$$$ da bih usla u svoj stan.........potpisala sam to i vratila im nazad - nesto kao predugovor na vec odradjenu rezervaciju. Kad sam stigla ovamo onda sam i potpisala pravi ugovor, dala $$$$ kao u gore navedenom postu (3+1) i usla sam u svoj stan prvi dan po dolasku:grin:,

Taji
11.02.2010, 16:26
Da, sad sam se sjetila da sam jos uplatila i pola mjesecne stanarine za oktobar posto sam tamo stigla 14 oktobra a ugovoor potpisala 15 oktobra. Znaci, 3,5 +1 jer se ovdje stanarina placa i racuna od prvog u mjesecu.

D$D
11.02.2010, 17:26
U Illinoisu mora neko da da renta i da garantuje za tebe kad uzimas stan.
Jednostavno nemas ni jedan validan dokumenat kad dodjes sa kojim bi ti potvrdio da si stanovnik USA.
Taj ko renta stan uglavnom bude u pocetku garant lizinga i sve se vrtii oko njega.
Dobro se secam kad smo dosli da smo potpisali gomilu papira i na svakom se morao potpisati i moj garant za stan.Posle par meseci pravili smo nove papire i skidali garanta sa liza od stana.Sad koliko to tacno iznosi u novcu ili kirijama ne bih vam znao tacno reci ali jedna stanarina je lezala cela kao depozit kod stanodavca drugu smo morali odmah pre ulaska u stan da uplatimo i jos neka osiguranja tako da je otprilike iznosilo oko 3 stanarine da se udje u stan.
Dalja procedura kad se dobije ugovor je da ides da vadis dokumente prijavljujes racune gde ti opet sve uzimaju duplo tj depozit koji ti na kraju vrate ili ti umanje racune za taj iznos ali morate imati te novce kad otvarate racune za struju telefon itd.
Ovo je vec negde opisano cini mi se al nije na odmet da se ponovi.

dreamerns
11.02.2010, 17:57
Meni je firma bila neki co-signer. Nije morao depozit da se daje, ali je morala da se da prva rata....koju su oni platili i kaasnije meni skidali u ratama od plate (nisu hteli sve odjednom da mi skinu....jer sam tek stigao i treba mi novac, pa da me ne opterete).

Taji
11.02.2010, 20:38
U Illinoisu mora neko da da renta i da garantuje za tebe kad uzimas stan.
Jednostavno nemas ni jedan validan dokumenat kad dodjes sa kojim bi ti potvrdio da si stanovnik USA.
Taj ko renta stan uglavnom bude u pocetku garant lizinga i sve se vrtii oko njega.
Dobro se secam kad smo dosli da smo potpisali gomilu papira i na svakom se morao potpisati i moj garant za stan.Posle par meseci pravili smo nove papire i skidali garanta sa liza od stana.Sad koliko to tacno iznosi u novcu ili kirijama ne bih vam znao tacno reci ali jedna stanarina je lezala cela kao depozit kod stanodavca drugu smo morali odmah pre ulaska u stan da uplatimo i jos neka osiguranja tako da je otprilike iznosilo oko 3 stanarine da se udje u stan.
Dalja procedura kad se dobije ugovor je da ides da vadis dokumente prijavljujes racune gde ti opet sve uzimaju duplo tj depozit koji ti na kraju vrate ili ti umanje racune za taj iznos ali morate imati te novce kad otvarate racune za struju telefon itd.
Ovo je vec negde opisano cini mi se al nije na odmet da se ponovi.

Meni su ovdje uzeli kopiju pasosa i vize - kao zvanican dokaz da sam nosilac zelene karte. To im je bilo dovoljno jer su znali da cu za par nedjelja da dobijem i SSN i GC dokumenta. Mozda zato sto znaju da GC postoji premda mnogi ovdje nikad nisu ni culi za to i nemaju pojama kako izgleda GC dokument pa kad su mi trazili neki dokument sa slikom a ja im pokazem GC a oni to onda okrecu, gledaju, cude se, slijezu ramenima al ipak na kraju kazu OK:grin:

dreamerns
12.02.2010, 16:25
Meni su ovdje uzeli kopiju pasosa i vize - kao zvanican dokaz da sam nosilac zelene karte. To im je bilo dovoljno jer su znali da cu za par nedjelja da dobijem i SSN i GC dokumenta. Mozda zato sto znaju da GC postoji premda mnogi ovdje nikad nisu ni culi za to i nemaju pojama kako izgleda GC dokument pa kad su mi trazili neki dokument sa slikom a ja im pokazem GC a oni to onda okrecu, gledaju, cude se, slijezu ramenima al ipak na kraju kazu OK:grin:

Kod nas u Chicago vecina stanova trazi kreditnu istoriju da imas. Neki ti omogucavaju da mozes ostaviti depozit u ovako nekom slucaju, ali vecina kada im kazes da tek dolazis u USA i nemas kreditnu istoriju pogube se totalno. Nije im jasno kako hodas planetom zemljom i nemas kreditnu istoriju. Takodje, kada se zaposlis i imas stalan posao, onda uglavnom nema problema i sto nemas kreditnu istoriju.

stizeljeto
13.02.2010, 07:10
Nama se niko nije cudio da nemamo kreditnu povijest, jednostavno za takve slucajeve kao i za losu kreditnu povijest dajes veci depozit. Moj depozit u drugom stanu u koji sam usla je iznosio 125 dolara (u Colorado springsu redovni depozit se krece od 100 do 250 dolara otprilike, dok recimo u Kaliforniji gdje trenutno gledam stanove obicno bude 500). Medutim za prvi stan u koji sam usla dok jos nismo imali kreditnu povijest i samo jedan od nas je imao SSN, te nismo imali posao platili smo depozit u cijeni mjesecne kirije, te tri mjeseca unaprijed.

Ono sto sam uplatila za Taji, tu ''rezervaciju'' ovdje zovu ''holding depozit''. Za nju sam nasla stan, poslala joj trenutni cjenik za taj stan koji je htjela (cijene se svaki mjesec mjenjaju, uvijek ima neki popust ili posebna cijena za odredene stanove u naselju) i kad mi je ona dala zeleno svijetlo uplatila sam sumu od 205 dolara, 125 za cuvanje stanja (holding depozit), application fee, administration fee. Administration fee sluzi za provjeranje kreditne povijesti i SSN/a, a u Tajinom slucaju jer nije imala nijedno su mozda provjerili na Imigracionom, a ko zna mozda uopce nisu. Uglavnom pare su uzeli. Medutim taj ''holding depozit'' oni uracunavaju u redovni depozit koji je u njenom slucaju iznosio jednomjesecnu kiriju jer nije imala SSN, kreditnu povijest, niti posao.

Kad je dosla potpisala je ugovor i prije nego je dobila kljuceve morala je prebaciti Plin i struju (Utilities) sa Naselja na svoje ime. E tu je problem bar u ovom naselju jer ona ne moze bez SSN/a prijaviti Plin i struju. Tu je uskocila Moni (a mi za Moni kad su oni dosli) i dali svoj SSN i prijavila Tajin plin i struju na svoje ime. Tako da je sad Moni imala dva racuna. Cudili su se u CS Utilities kako to da uzimamo takvu odgovornost na sebe, kako to da vjerujemo nekom da ce zaista platiti racun. Ali bez toga ni Moni ni Taji ne bi mogle uci u svoj stan. Kad je Taji dobila svoj SSN nakon dva tjedna nazvala je CS Utilities da prebace racun na njeno ime.

Ovo je nesto sto meni nisu rekli prije nego su mi dali da za Moni rezerviram stan. Ne vjerujem da nisu rekli namjerno, vec zato sto ne razmisljaju o tome da nekom mozda nece moci prijaviti Plin i struju jer nema SSN.

dreamerns
13.02.2010, 20:46
Mi nismo imali taj problem sa strujom. Moguce da smo ga prijavili tek kada je stigao SSN (sada se vise i ne secam). Znam da je i kod nas trajalo to prebacivanje neko vreme.
Stanovi u Chicago koji traze depozit (kada sam ja gledao) su trazili uglavnom 1-1.5 visinu rente. Depozit se drzi godinu dana ili ti ga vrate ako odes ranije. Koliko sam ja primetio, to veze nije imalo sa kreditnom istorijom. Neki su trazili bez obzira kakva je kreditna istorija (kazu ti to odmah), dok kod nekih to nema...samo credit check. Svi imaju neki app fee, a neki imaju cak i moving fee (koji je u mom slucaju bio 200$). Ono sto sam primetio je da te cene useljenja variraju. Jos nisam otkrio da li je u pitanju sezon (leti skuplje, jer se svi sele), ili je to zbog mene....jer bas kada sam se ja selio, svi su derali, a kasnije su davali prvi mesec dzabe i sl.