PDA

View Full Version : Stavka "Higest level of education completed"

steficacvek
19.05.2008, 22:39
Prvo, izvinjavam se zbog novog thread-a, ali skroz sam se pogubila u temama i ne znam gdje da se uklopim :) Dobila sam prvu kovertu prije par dana, namjeravam ove sedmice da posaljem formulare nazad. Kad se dobija druga koverta? Znaci li da ako dobijes drugu kovertu, da si prosao? Ima li ikakvo pravilo za daljnju selekciju?
I jos nesto, imam jos diplomski i da zavrsim fakultet i ne znam sta je sad higest level of education completed. Ne mogu da stavim srednja skola, jer sam korak do kraja, a jos nisam zavrsila. Mozda da u other stavim, university, no degree, mislim da su nasi fakulteti ipak malo vise od njihovog college, ili se varam.
Hvala unaprijed za odgovore!

V777
20.05.2008, 03:06
Prvo, izvinjavam se zbog novog thread-a, ali skroz sam se pogubila u temama i ne znam gdje da se uklopim :) Dobila sam prvu kovertu prije par dana, namjeravam ove sedmice da posaljem formulare nazad. Kad se dobija druga koverta? Znaci li da ako dobijes drugu kovertu, da si prosao? Ima li ikakvo pravilo za daljnju selekciju?
I jos nesto, imam jos diplomski i da zavrsim fakultet i ne znam sta je sad higest level of education completed. Ne mogu da stavim srednja skola, jer sam korak do kraja, a jos nisam zavrsila. Mozda da u other stavim, university, no degree, mislim da su nasi fakulteti ipak malo vise od njihovog college, ili se varam.
Hvala unaprijed za odgovore!

Ne brini za novi thread, uklopicemo ga vec negde ukoliko imamo slicne stvari na vise mesta...Cestitamo za prvu kovertu, popunjavaj i salji sto pre nazad...Kad se posalje prva koverta, koja se popuni i salje u Kentaki, moze da se prati koverat, dok ne stigne druga koverta...u Kentaki konzular centru se vrsi provera tvojih podataka i svega relevantnog...negde oko avgusta ili pocetka septembra pocinje druga koverta...u junu ili julu mozes da im posaljes email i da vidis kako ide slucaj...das im tvoj broj pod kojim se vodis, datum rodjenja, ime i prezime i pitanje sta te interesuje, odgovaraju sigurno za dva - tri dana...imas mnogo vise o svemu ovome u blogu, procitaj o tome...O faksu...ti jos nemas degree, tako da ne mozes da napises fakultet zavrsen, ali s druge strane razumem da si na pola koraka od diplome...tako da je mozda najbolje da kontaktiras USA ambasadu da ti kazu sta da napises...za lutriju ti treba srednja zavrsena, tako da ti vec imas vise nego sto treba...nas faks je vise nego njihov koledz, ali opet sve zavisi koliko ce da ti priznaju posle faks, kad radis verifikaciju (nostrifikaciju, evaluaciju), moze da budes kompletni bachelor a mozes i da krenes od pocetka s faksom ili da priznaju delimicno..zavisi od faksa do faksa...

Pozdrav i sve najbolje!:)

srdjevic
20.05.2008, 03:21
Zdravo Stefice, i dobro nam došla. :)

Ja sam bio u istom problemu kao i ti. Međutim, situacija je prilično jasna: stavljaš srednju školu, kako je navedeno i u primeru (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=2). Njima je bitno da li si završila četvorogodišnju srednju školu. Fakultet nema nikakve veze, niti bi ubrzao tvoj proces. Kada budeš imala intervju, onda im daš i tu diplomu, i sve bude u redu, oni tada usklade, jer sada istu nemaš.

Povodom druge koverte: podstakla si me da otvorim novu temu (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=57) i da tamo počnem da pišem sve što deluje važno (kao, recimo, ovo što si ti pitala). ;)
I nema šta da se izvinjavaš, samo napomenjujemo da ljudi ostavljaju pitanja u prave forume da bi brucoši dogodine lakše pronašli iste informacije. Nadamo se da se nećete ljutiti ako malo ispremeštamo, ili eventualno preimenujemo teme kako se priča razvija, čisto da budu u skladu sa onim o čemu se priča. ;)

P.S. Ako nije problem (i ako već nisi), molim te da ostaviš poruku u temi gde ljudi prijavljuju da su izvučeni (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=23), čisto da imamo orijentaciono kad stižu koji brojevi... Unapred hvala. :D

gox79
23.05.2008, 16:47
Pozdrav svima, dobio sam prvu kovertu pre neki dan,planiram da je sto pre vratim u Kentucky, zanima me sta upisujemo u polje Higest level of school education ukoliko smo zavrsili Visu skolu? Takodje me zanima da li u polju gde navodimo sve skole (osnovne,srednje,fakultete) koje smo pohadjali, da li treba da navedemo samo one koje smo zavrsili ili bas sve koje smo pohadjali (posto sam ja zbog cestog seljenja promenio dve osnovne skole i tri srednje). Znaci treba li da navedem samo one skole u kojima sam zavrsio poslednju godinu i iz kojih imam diplomu ili sve?

xeg
23.05.2008, 19:56
Da ne pomisle da si izbacivan iz silnih skola ;) napisi samo one u kojima si zavrsio to skolovanje (osnovna, srednja...).
Njih nizi stepeni ne interesuju toliko vec je najbitniji onaj zadnji koji imas - u tvom slucaju visa skola. Nju pisi kao University Degree (jer si je i dobio na univerzitetu) a u delu gde se navodi Degrees or Certificates Received za fakultet na kome si zavrsio visu napisi Undergraduated (pa zvanje)
Ovako ja tumacim i to savetujem, mozda neko ima drugi predlog.
Just my 2¢

srdjevic
25.05.2008, 05:04
1. Pišu se škole koje su vam izdale diplome, dakle jednu osnovnu, jednu srednju i jedan fax.

2. Koliko sam ja upoznat sa ovim sistemom ovde, ekvivalenti idu ovako:

Osnovna škola - Elementary School
Srednja škola - High School Degree
Viša škola (2god) - Associate Degree
Fakultet (3bolonjska-4god) - Bachelor's Degree
Magistar - Master Degree
Doktor - Ph.D.

Schlbaizer
03.10.2008, 08:16
Zdravo svima i poseban pozdrav za Milosha. Pratim ovaj forum bukvalno od pocetka, prijavljivao sam se i ranije(vec dva puta i nista). zanima me nesto sto se tice mog radnog iskustva, naime zavrsio sam srednju skolu kao metalostrugar, a vec 13 godina radim kao ekstraher u fabrici ulja http://www.dunavka.com/ , da li ja ispunjavam uslov u Qualifying Occupations on the Department of Labor ? proverio sam na sajtu i ima dosta rezultata http://online.onetcenter.org/find/result?s=extraction&g=Go , ali bih voleo da cujem jos necije misljenje. jos jednom pozdrav svima

srdjevic
03.10.2008, 08:22
Pozdrav! :)

Ako ti nije problem, pojasni mi šta si mislio pod onim "prijavljivao sam se i ranije(vec dva puta i nista)", pa da sredimo ako imaš neki nepotvrđeni nalog. Možeš i na private ako hoćeš....

Povodom pitanja, stvarno nemam pojma. :( Pretpostavljam da i za ovo treba pitati ambasadu... Mada, ja bih rekao, prijavi se ti, pa kad (nema "ako" :cool:) te izvuku, raspitaš se, pa ako treba, malo promeni naziv radnog mesta u firmi da ti to stoji u radnoj knjižici ili gde već, pa se snađi nekako..... :rolleyes:

xeg
03.10.2008, 08:27
Pozdrav! :)

Ako ti nije problem, pojasni mi šta si mislio pod onim "prijavljivao sam se i ranije(vec dva puta i nista)"...:

Mozda misli na DV lutriju:confused:

srdjevic
03.10.2008, 08:35
heh, ja to povezao sa onim pre zareza.... :o izvinjavamo se... :D

EDIT: sad tek gledam otvorenih očiju, pa vidim da je čovek "drug član" još od '06te... :D

Schlbaizer
03.10.2008, 20:17
da, prijavljivao sam se na dv lutriju dva puta do sada i jos me nisu izvukli:(, probacu i ove godine, mozda bude treca sreca:).

V777
06.10.2008, 16:38
Prijavi se obavezno, nikad se ne zna....samo napred i puno srece!

dejancic
10.06.2009, 22:52
1. Pišu se škole koje su vam izdale diplome, dakle jednu osnovnu, jednu srednju i jedan fax.

Magistar - Master Degree
Doktor - Ph.D.

Odlicno, ovo mi je pomoglo po pitanju sta napisati za svoju diplomu vise skole. Medjutim i dalje mi nije jasno, kod obrazca DS-230 part 1 u delu gde navodimo koje smo skole pohadjali, zasto imamo opciju degree or diploma? Koja je razlika?

Taji
11.06.2009, 08:22
Odlicno, ovo mi je pomoglo po pitanju sta napisati za svoju diplomu vise skole. Medjutim i dalje mi nije jasno, kod obrazca DS-230 part 1 u delu gde navodimo koje smo skole pohadjali, zasto imamo opciju degree or diploma? Koja je razlika?

Mozda i grijesim pa neka me neko ispravi ali ja mislim da Diploma znaci bas to...da si polagao na kraju cetvrte godine srednje skole zavrsne ispite i dobio Diplomu. Degree moze da bude samo 4 razreda srednje skole (4 svjedocanstva) ali bez polaganja zavrsnog, diplomskog ispita jer mnogi nisu nikad mogli da poloze zavrsne ispite ni u jednom od tri roka i ostali su samo na svjedocanstvima. Recimo ja se sjecam svoje generacije iz koje oko 30% ucenika nikad nije uspjelo da dobije diplome za srednju skolu (propali na sva tri roka-juni, avgust, novembar) i tako i ostalo.:grin:

PaulGarrett
11.06.2009, 15:26

prevedi diplomu kod ovlascenog sudskog tumaca za engleski jezik, prosle godine je kostao prevod $10. mozes i telefonom, SMS-om, mailom da proveris da li si B.Sc, ili nesto drugo. Ja sam bio u Nisu kod http://www.piccadilly.edu.rs/tumac.html

lover
06.09.2010, 22:31

Magistar - Master Degree
Doktor - Ph.D.

Pozdrav!
Prvi put cu ove godine aplicirati, pa citam po redu sve teme i pade mi za oko ova stvar, sto si rekao! Pisu se skole koje su vam izdale diplome...
E sad, kod mene postoji problem kao i kod drugih, vezano za osnovno obrazovanje. Zbog rata 1992 - 1995 (BiH) sam morao napustiti rodno mjesto gdje sa pohadjao dio osnovne skole, U prvoj koverti u formularima stoji, kao sto si rekao, da se navede ime skole koja mi je izdala diplomu.
Tu sad ima jedna zackoljica!
Trazi se da se navede period od kad do kad sam pohadjao tu skolu, koja mi je dala diplomu. Ako bih naveo, od rata na ovamo, postavlja se pitanje gdje sam se skolovao do rata?:wtf:
Volio bih da cujem i ostale kolege koji su imali slican problem i da su ga uspjesno rijesili.
Inace zavrsio sam faks, po starom programu 4 god.(Bachelor's Degree).
Pozdrav!

sile2302
08.10.2010, 00:03
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje vezano za edukaciju.

Zavrsio sam arhitekturu u Sarajevu (5 godina), ali po starom nastavnom planu i programu. Ovi koji su je zavrsili to isto po Bolonji (isti predmeti, duzina studija...) imaju diplomu magistra tj. Master Degree, e sada me interesuje sta ja treba da napisem prilikom apliciranja, da li isto "Master Degree" iako mi na diplomi pise diplomirani inzenjer arhitekture, ili trebam staviti Bachelor's Degree.

Jednom sam na nesto slicno naisao (ne sjecam se tacno na kojoj stranici), i pisalo je:
- Master Degree ili 17. godina ukupne edukacije (8 Osnovna skola+4 Gimnazija + 5 Arhitektura = 17 godina).

Unaprijed hvala za sve informacije!

Pozdrav!

Zana
08.10.2010, 00:28
Treba da stavis ono sto ti pise na diplomi - ako nisi predao zahtev za novu diplomu (sto ako je moguce pretpostavljam da kosta), onda imas Bachelor Degree.

essential
08.10.2010, 00:44
Zavrsio sam arhitekturu u Sarajevu (5 godina), ali po starom nastavnom planu i programu. Ovi koji su je zavrsili to isto po Bolonji (isti predmeti, duzina studija...) imaju diplomu magistra tj. Master Degree, e sada me interesuje sta ja treba da napisem prilikom apliciranja, da li isto "Master Degree" iako mi na diplomi pise diplomirani inzenjer arhitekture, ili trebam staviti Bachelor's Degree.

Jednom sam na nesto slicno naisao (ne sjecam se tacno na kojoj stranici), i pisalo je:
- Master Degree ili 17. godina ukupne edukacije (8 Osnovna skola+4 Gimnazija + 5 Arhitektura = 17 godina).

Da li si master ili ne zavisi od fakulteta do fakulteta. Ja ti savetujem da odes do studentske sluzbe i zatrazis potvrdu o broju ESPB bodova/kredita. Na osnovu toga ces odmah znati da li si master ili ne. Cini mi se da je minimum 300 bodova. Ja sam takodje zavrsila po starom sistemu i dobila potvrdu da ispunjavam broj od 300 ESPB, koji odgovara Master diplomi i obezbedjuje ulov za konkurisanje na doktorske studije.

Pozdrav

sabby
30.01.2011, 04:35
Ciao

ja sam nova na vasoj str.i imam jedno pitanje.imam namjeru da se prijavim ove godine za GC sa obitelji ali nemam zavrsenu srednju skolu nego tecaj frizerstva!pa me zanima dal to prolazi kod njih kad se prijavljujes?i radila sam u Americi tj.na CARNIVAL CRUISE LINE 3 god.dal to dolazi u obzir kao radno iskustvo iako to nemam nigdje navedeno u radnoj knjizici...

unaprijed hvala

TheNenad
30.01.2011, 19:13
Bez četvorogodišnje srednje škole ne može. Druga mogućnost je dobijanje zelene karte na osnovu radnog iskustva (ali samo za određene poslove). Što se tiče frizera, vi ste na ovom spisku:

http://online.onetcenter.org/link/summary/39-5012.00
(zona 3)

Nažalost, za zelenu kartu tip posla mora da bude u zoni 4 ili 5, tako reče Zana (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=19130&postcount=17). Ako želiš da se prijaviš na osnovu bilo kog drugog radnog iskustva, pretraži termine na sajtu koji sam dao iznad i vidi zone u koje ti poslovi spadaju.

sabby
01.02.2011, 02:46
Education and Work Requirements

Applicants must have either a high school education or its equivalent, defined in the U.S. as successful completion of a 12-year course of elementary and secondary education;or two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience to perform. U.S. Department of Labor definitions, as indicated in the O*Net Online database, will apply.

E sad jos jedno pitanje,tu pise (or two years of work experience....)

zato me zanima dal se moze na bazi mog radnog iskustva prijavit za GC jer radnog iskustva mi ne fali,kao sto sam vec napisala radila sam dosta dugo cak i za njih na cruiseru(americkom)!!!voljela bi da mi neko odgovori ako zna ista u vezi sa tim!!!

sabby
01.02.2011, 02:57
The Nenad

hvala na trudu ali malo me zbunjuje to sto ste napisali da ne mozes bez srednje skole a na njihovoj str.sam nasla da se moze sa radnim iskustvom...bla,bla...
a na linku ako sam dobro procitala pise da frizeri upadaju u tu igru iako su u 3 zoni.jer njima navodno ne treba high level of education.
ispravite me ako grijesim.
ako izvuku mog muza on GC lutrija(on ima srednju skolu zavrsenu)dal ispada posto ja kao njegova supruga nemam SSS?
OK necu vise....znam da sam napisala jedno pitanje a vec ih je tri postavljeno :==D:
HVALA

ZeljkoUSA
01.02.2011, 09:13
The Nenad

hvala na trudu ali malo me zbunjuje to sto ste napisali da ne mozes bez srednje skole a na njihovoj str.sam nasla da se moze sa radnim iskustvom...bla,bla...
a na linku ako sam dobro procitala pise da frizeri upadaju u tu igru iako su u 3 zoni.jer njima navodno ne treba high level of education.
ispravite me ako grijesim.
ako izvuku mog muza on GC lutrija(on ima srednju skolu zavrsenu)dal ispada posto ja kao njegova supruga nemam SSS?
OK necu vise....znam da sam napisala jedno pitanje a vec ih je tri postavljeno :==D:
HVALA
To se odnosi na nosioca GC. Ukoliko suprug bude izvucen nema nikakvih prepreka da zajedno odete, makar nemala ni 4 razreda :;D:
Pozdrav i srecno !!!

TheNenad
01.02.2011, 10:41
Ako muž ima završenu četvorogodišnju srednju školu, onda je sve ok i može ići GC preko njega, kao što je rekao Željko.

A što se tiče radnog iskustva, evo ključne reči:
Applicants must have either a high school education or its equivalent, defined in the U.S. as successful completion of a 12-year course of elementary and secondary education;or two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience to perform. U.S. Department of Labor definitions, as indicated in the O*Net Online database, will apply.
Znači, u pitanju je iskustvo u poslovima za koje treba barem 2 godine obuke u USA-u. Izgleda da frizerski poslovi ne spadaju u to, nažalost.

Zana
01.02.2011, 16:59
Posle godina i godina "nadmudrivanja" na ovu temu, ko zna koliko otvorenih tema i postova, vreme je da se citava ova prica zavrsi jednom i za svagda - dokle god ne promene pravila vezana za skolsku spremu. Ne znam cemu selektivno kopiranje informacija, jer je u tim instrukcijama i dodatni podatak vezan za zone poslova.

Dakle:

Ako konkurisete na osnovu skolske spreme, onda treba minimum da imate zavrsenu srednju skolu. Vanredno zavrsen cetvrti stepen je komparativan americkom GED te ne dolazi u obzir (sto su potvrdili i ucesnici koji su odbijeni zbog ovoga). To je lepo objasnjeno u sekciji za cesto postavljena pitanja, pitanje broj 13, strana 8 u instrukcijama za 2012:

13. WHAT ARE THE REQUIREMENTS FOR EDUCATION OR WORK EXPERIENCE?

The law and regulations require that every entrant must have at least a high school education or its equivalent or have, within the past five years, two years of work experience in an occupation requiring at least two years’ training or experience. A “high school education or equivalent” is defined as successful completion of a twelve-year course of elementary and secondary education in the United States or successful completion in another country of a formal course of elementary and secondary education comparable to a high school education in the United States. Only formal courses of study meet this requirement; correspondence programs or equivalency certificates (such as the G.E.D.) are not acceptable. Documentary proof of education or work experience must be presented to the consular officer at the time of the visa interview.

Sto se tice radnog iskustva, zone su precizirane u sledecem pitanju - broj 14, koje se nalazi na dnu osme i pocetku devete strane pomenutog dokumenta:

14. WHAT OCCUPATIONS QUALIFY FOR THE DV PROGRAM?

To determine eligibility based on work experience, definitions from the Department of Labor’s (DOL) O*Net OnLine database will be used. The O*Net Online Database groups job experience into five “job zones.” While many occupations are listed on the DOL Website, only certain specified occupations qualify for the DV Program. To qualify for a DV on the basis of your work experience, you must have, within the past five years, two years of experience in an occupation that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) range of 7.0 or higher.

Ako nekome jos uvek nije jasno neka procita ponovo instrukcije na zvanicnom sajtu lutrije i ovu temu od prve do poslednje strane (po izboru i ostale teme). Ako i dalje nije jasno, treba da se procita ponovo ali sporije. Ako ni nakon toga nije jasno - teska posla od snalazenja i sa imigracijom i u Americi. Gubljenje vremena zaista. Sorry - zivot ponekad nije fer, a u ovim ujedinjenim drzavama je prilicno surovo ako elementarne stvari ne razumes.