PDA

View Full Version : DoD jobs or join the Army

konislav
17.11.2009, 03:39
Imam nekoliko pitanja za sve koji su vec duze vreme u USA, a jos uvek nisu nasli neki dobar posao.
Moje prvo pitanje je dali ste razmisljali da se zaposlite na poslovima koja su vezana za DoD ili za Ministarstvo odbrane, odnosno da ze zaposlite u vojsci ili da se prikljucite vojsci. Bilo kao civil ili kao vojnik ili oficir. Po americkim zakonima svako ko ima drzavljanstvo ili bar zelenu kartu moze dobiti Security clearance, a samim tim i posao u drzavnoj sluzbi.
Drugo pitanje, ima puno americkih civilnih firmi koje rade za vojsku, dali ste razmisljali o zaposljavanju u nekoj takvoj firmi.
Trece pitanje, po dobijanju vize na osnovu lutrije i ulasku u USA, koliko vremena se nesme napustati USA i dali neko zna kako se tretira odlazak u Iraq ili Afganstan sa vojskom ili nekom civilnom firmom.

dreadnot
17.11.2009, 09:22
Koliko sam do sada mogao da vidim, pregledajuci oglase za posao koje objavljuje USA Vlada, za sve je neophodan uslov da budes DRZAVLJANIN! U ovom slucaju ne vazi to sto imas GC, drzavljanstvo je najcesce navedeno kao jedini uslov bez koga nema dalje price. Predpostavljam da se to posebno odnosi na vojsku i DoD kao posebno osetljive delove drzavnog aparata. Pored toga, postoji zakon po kome ne smeju da zaposljavaju strane drzavljane (imali oni GC ili ne), vec uvek prednost ima drzavljanin USA kada su drzavni poslovi - administracija u pitanju. Jedini izuzetak je ako poslodavac uspe da dokaze da si toliko nezamenljiv kadar, tako strucan i poseban, da ne moze da se nadje slican medju njihovima. Mene, kao veterinara po struci, je zanimalo da radim, izmedju ostalih poslova, u sektoru bezbednosti hrane jer se time i ovde bavim, bilo za vojsku bilo kao vet. inspektor na teritoriji cele USA, dakle za FSIS (Food Safety Inspection Service), ali je svuda posebno istaknuto da moram da budem drzavljanin, pa tek onda kvalifikacije. Kada bih mogao da preskocim tu stepenicu, naravno da ne bih razmisljao ni trenutka, sladak je drzavni lebac, barem smo mi odavde tako nauceni. Ja to ostavljam za drugi petogodisnji plan, kada, Boze zdravlja, postanemo drzavljani...

dreamerns
17.11.2009, 17:18
Imam nekoliko pitanja za sve koji su vec duze vreme u USA, a jos uvek nisu nasli neki dobar posao.
Moje prvo pitanje je dali ste razmisljali da se zaposlite na poslovima koja su vezana za DoD ili za Ministarstvo odbrane, odnosno da ze zaposlite u vojsci ili da se prikljucite vojsci. Bilo kao civil ili kao vojnik ili oficir. Po americkim zakonima svako ko ima drzavljanstvo ili bar zelenu kartu moze dobiti Security clearance, a samim tim i posao u drzavnoj sluzbi.
Drugo pitanje, ima puno americkih civilnih firmi koje rade za vojsku, dali ste razmisljali o zaposljavanju u nekoj takvoj firmi.
Trece pitanje, po dobijanju vize na osnovu lutrije i ulasku u USA, koliko vremena se nesme napustati USA i dali neko zna kako se tretira odlazak u Iraq ili Afganstan sa vojskom ili nekom civilnom firmom.

Svi ti odmah traze security clearance...a to po defaultu nemas. Takodje, prvo zaposljavaju svoje. Zamisli kada bi to bilo tako lako....pa ovi teroristi uopste ne bi morali da se muce :-)

konislav
17.11.2009, 22:14
Mislim da se nismo bas lepo razumeli. Ja sam radio u dva navrata za USA DoD, naravno preko jedne americke kompanije, nemam drzavljanstvo niti zelenu kartu. Bio sam dva puta u Iraku i redovno pratim oglase za radna mesta, medjutim ne bih se slozio da se posao nikako nemoze dobiti bez drzavljanstva. Tacno je da se odredjeni poslovi nemogu dobiti, ali je isto tako tacno da se za svakoga ko ima zelenu kartu moze traziti Security clearance , naravno to nemozes uraditi sam, vec Security clearance za vas trazi vasa kompanija.
Ova sam pitanja postavio iz vise razloga i iskreno sam ocekivao vise odgovora.
Procitao sam 80% diskusija na ovom forumu i primetio sam da ogroman broj ljudi ima velikih finansiskih problema po dolasku u USA, a i kasnije. Isto tako sam primetio da se javljaju problemi kod pronalazenja posla, kao i mnogo male plate, pa sam u vezi toga hteo da pitam zasto se ljudi muce i mizeruju kad lep mogu da se prijave u vojsku ili u nekoj od kompanija koje daju podrsku vojsci. Time bi na jedan mnogo lak i brz nacin resili masu svojih problema.
Najmanja plata koju dobije neko ko dolazi iz USA, nezavisno kao drzavljanin ili sa zelenom kartom je 6700$ mesecno cista para, to je oko 80000 godisnje.
Dobijes jos i radni staz koji kasnije moze jako dobro doci kod trazenja posla, po povratku.

Zana
17.11.2009, 23:18
Mislim da se nismo bas lepo razumeli. Ja sam radio u dva navrata za USA DoD, naravno preko jedne americke kompanije, nemam drzavljanstvo niti zelenu kartu. Bio sam dva puta u Iraku i redovno pratim oglase za radna mesta, medjutim ne bih se slozio da se posao nikako nemoze dobiti bez drzavljanstva. Tacno je da se odredjeni poslovi nemogu dobiti, ali je isto tako tacno da se za svakoga ko ima zelenu kartu moze traziti Security clearance , naravno to nemozes uraditi sam, vec Security clearance za vas trazi vasa kompanija.
Procitao sam 80% diskusija na ovom forumu i primetio sam da ogroman broj ljudi ima velikih finansiskih problema po dolasku u USA, a i kasnije. Isto tako sam primetio da se javljaju problemi kod pronalazenja posla, kao i mnogo male plate, pa sam u vezi toga hteo da pitam zasto se ljudi muce i mizeruju kad lep mogu da se prijave u vojsku ili u nekoj od kompanija koje daju podrsku vojsci. Time bi na jedan mnogo lak i brz nacin resili masu svojih problema.
Najmanja plata koju dobije neko ko dolazi iz USA, nezavisno kao drzavljanin ili sa zelenom kartom je 6700$ mesecno cista para, to je oko 80000 godisnje.
Dobijes jos i radni staz koji kasnije moze jako dobro doci kod trazenja posla, po povratku.

Ja mislim da sam te odlicno razumela, osim sada oko ovog novog posta: na sta mislis sa "neko ko dolazi iz USA"?

Necu da govorim u tudje ime - ali evo ti moj odgovor: naravno da gledam government poslove i za svaki koji me interesuje je bilo potrebno drzavljanstvo. Sada kada ga imam, za pozicije koje me interesuju ili imam previse godina ili nemam dovoljan GS level.

Ako si mislio da se ide u Iraq - ja ne zelim i mislim da vecini ne pada na pamet. Ja se molim za vojnike da se zivi i zdravi vrate svojim porodicama, ali ne mislim da je finansijska dobit dovoljan razlog da se ode u rat (iz jednog od njih su mnogi dobitnici Zelene Karte jedva zive glave izvukli). Usostalom, ovde sam se doselila sa namerom da ovde i zivim i radim. Sa moje strane - pakete saljem kad god community organizuje i za to mi ne treba nikakva nadoknada. Treba da postoji i nesto vise sem novca po mom misljenju - recimo patriotizam koji "svezi" doseljenici nemaju u dovoljnoj meri da bi se covek normalan odande vratio. Lateral officer na ulicama Santa Monike, na bicikli ili konju, dobije vecu platu od toga sto ti navodis. Covek koji odrzava parkove (ili zena) za City dobija oko $5k mesecno - za to ne verujem da treba drzavljanstvo, ukoliko je covek ok da ima posao skupljaca lisca i skupljanja djubreta.

Inace, iz tvog posta nekako se stice utisak da je lako dobiti posao u firmama koje imaju government contracts, kao i za samu government. A nije.

dreamerns
18.11.2009, 00:24

1. Nije svako spreman da za novac postane ubica.
2. veliki broj ljudi je od ratova pobegao u USA....a kamoli sada da trci u novi...i jos gore da ratuje za tudju zemlju u tudjoj zemlji. Onda bi i legija stranaca bila sasvim ok resenje, bez potrebe da se igra zelena lutrija uopste.

konislav
18.11.2009, 02:42
Pod neko ko dolazi iz USA, mislim na nekoga ko dolazi iz USA u bukvalnom smislu te reci. Posto se skuplamo iz citavog sveta i svi radimo za USARMY, vecina dolazi iz USA, znaci neki su sa drzavljanstvom neki su samo sa zelenom kartom. Ove dve grupe su izjednacine isto vazi i za kanadjane i oni imaju u startu malo vecu platu od nas ostalih koji imamo mesto stanovana van USA.
Tokom mog boravka u Iraku (efektivno 19 meseci) sreo sam mnogo meksikanaca, portorikanaca i ostalih koji imaju samo zelenu kartu, a otisli su u Irak i nekoliko prostih razloga. Prvi normalno zbog novca, drugi (oni kazu) imaju bolju prodju kod postupka dobija drzavljanstva, treci naprave nekoliko godina radnog staza, koji im posle koristi kad trebaju da polazu za razne licence i sertifikate. Medjutim nisam sreo nijednog naseg coveka vodjen ovom logikom, pa mi nejasno zasto je to tako.

Sa moje strane - pakete saljem kad god community organizuje i za to mi ne treba nikakva nadoknada. Treba da postoji i nesto vise sem novca po mom misljenju - recimo patriotizam koji "svezi" doseljenici nemaju u dovoljnoj meri da bi se covek normalan odande vratio

Nerazumem kavi su paketi u pitanju i u kakvoj su vezi sa mojim pitanjem.
Isto tako nerazumem kakav je patriotizam potreban za to.
Tri puta sam bio u USA na nekakve treninge i dva puta u Iraku i nikad me niko nije pitao ni o patriotizmu ni o ljubavi prema americi niti sta uopste mislim o politici. Jednostavno svima je sve jasno, jedino o cemu se razgovara je plata i godisanj odmor .

Moram da dodam jos jednu anegdotu.
Kad su mog prijatelj pitali (na intervjuu za iseljenicku vizu) zbog cega zeli da ode u Kanadu kad ovde ima dobar posao, kucu i lokal. Covek je jednostavno rekao da misli da moze vise da zaradi, a o jezerima, planinama ili zaljubljenosti u Kanadu nema ni govora.

Zana
18.11.2009, 08:01
Konislave,

paketi za nasu vojsku su pomenuti da ti otprilike docaraju koliko ja daleko mogu da idem kad je konekcija sa vojskom u pitanju.

Sto se tice razloga - to sto si ti otisao u ta podrucja zbog para ne znaci da svi idu zbog toga. Amerikanci zaista vole svoju zemlju - i ima ljudi koji se zbog toga i prijavljuju u vojsku. Tebi mozda americki patriotizam nije jasan - meni jeste. Meksikanci i Portorikanci mogu da idu zbog drzavljanstva, novca, beneficija ili stipendija za studiranje. Znaci razumem motivaciju ilegalaca da tako rese svoj problem. Ali mnogim amerikancima je u pitanju i porodicna tradicija i cast da sluze svojoj zemlji i da se bore za nju. Od tebe koji ne zivis ovde - patriotizam se i ne ocekuje. Od mene se ocekuje, a pogotovo od onih koji su rodjeni ovde. Ja svoj patriotizam ovoj zemlji iskazujem kroz gore pomenute pakete americkoj vojsci, kroz nedeljne donacije u lokalnoj radnji da i vojska ima praznicni rucak, kroz volontiranje u svom gradu. U vojsku ako ne moram - necu ni zbog para ni zbog patriotizma.

Ljudi koji se dosele ovde - da se ponovim, jer sam i ja jedna od njih, imaju raznog nacina da nadju posao. Ne verujem da je prijavljivanje u vojsku resenje njihovih problema. Ako hoces da i po tvom postu armiju definisem kao posao - niko od nas nikada nije rekao da bi prihvatio bas svaki posao. Dosta ljudi se doselilo ovde jer nema zveckanja oruzjem - dosta im je. Na to sad moze da se odgovori - i Amerika je u ratu, i to bi bilo tacno ali ne na svojoj teritoriji. Ja licno ne samo da nisam za to - svidja mi se jako plata mnogih pozicija ali to ne znaci niti da imam kvalifikacije da to radim a u mnogim slucajevima i necu da radim takve poslove.

Meni licno - ako ne moram, ne zelim da gledam ubijanja i bombardovanja (nikad vise). Ako me neko napadne na pragu kuce, branicu se kao i svi koji zive ovde. Ako se desi jos jedan draft - desice se. Umesto toga, gledam da se oduzim vojnicima na drugi nacin, i kao i mnogi drugi, bar u mojoj drzavi, nikad necu postaviti pitanje ni za jedan jedini dolar koji se izdvaja na pomoc veteranima.

Centri za prijavljivanje u Army su na svakom koraku - bar u mom gradu. U svakim novinama su pozivi - tako da mislim da su ljudi veoma obavesteni da vojska dobro placa. Mene vise brine ono posle vojske znaci posle tri sluzenja... Da me ne shvatis pogresno, sigurna sam da tvoje stavove oko tih poslova deli mnogo ljudi. Ne vidim nista lose u svemu tome - naprotiv. Samo mislim da nema mnogo ljudi koji su dosli ovde preko DV lottery a da su zainteresovani za tako nesto.

Sto se tice tvog komentara za prijatelja i Kanadu - kod mene je obrnuta situacija. Ja sam imala suprotno pitanje "Zasto hocu da odem iz Srbije" i ja sam rekla da se ne vezujem za kuce i drvece, vec mi je u pitanju sansa za kvalitetniji zivot i to ne samo po pitanju finansija. Ali, ovde mi je bas lepo. Ne bih otisla tako lako odavde.

Eto, mozda moje razmisljanje ti objasni zasto nijednog naseg coveka nisi sreo tamo. Nece ljudi u rat ni za kakve pare.

lenhi
18.11.2009, 10:20
Konislave mislim da ti mnogo maštaš. Ti vidiš samo jedan put i ko tele gledaš samo pravo, i po tebi svi tako treba da razmišljaju.
Alo čovječe imaju ljudi i porodice nisu svi zaslijepljeni samo lovom.
Hoće ljudi da uživaju i u manjim stvrima pa makar se mučili.
Ako hoćeš u Irak možeš to i iz Bosne, Srbije da uradiš.
Šta da ti kažem imaš bujnu maštu.

dragonn
18.11.2009, 12:00
Konislave,

Ono sto je dosta ljudi i reklo ovde a i ja se slazem sa njima: ako sve bude u redu i prodjem taj famozni razgovor u ambasadi meni je jedan od razloga sto bih voleo da odavde odem taj da ne cujem za ratove i da stalno strepim da ce me pozvati da ginem nizasta jer o tome slusam od zavrsene srednje skole ( cak sam i u vojsci par puta izvisio da dodjem kuci na vikend zbog nekih pripravnosti ili kako se vec zovu jer sam sam svakog momenta ocekivao da me posalju u borbu). Jednostavno ne zelim da cujem ni rec o vojsci a narocito ratovanju, jer je ovaj balkan vrlo poznat po takvim stvarima nazalost...

A sto se finansijske strane tice, naravno da je vrlo bitna stavka, jer od nje zavisi mnogo toga, ali je takodje bitno da zelim da se bar jedno u zivotu otkacim nekih stvari koje mene ovde mnogo nerviraju...

Svako dobro naravno, ovo je moje misljenje o vojnim poslovima, pozz

konislav
18.11.2009, 14:53
Uredu, to je vase misljenje.
Samo da vas malo koregujem. Ne radi se o nikakvim ilegalcima, vec o ljudima koji imaju uredne zelene karte i koji su usli uredno u USA, kao sto ste i vi to uradili.
Ne pricam ja o klasicnom vojnickom poslu, pricam o civilnim poslovima za vojsku.
Nisam ni ja vojnik, ne nosim oruzje, ne izlazim iz baze, ne nosim uniformu.
Isto tako mi nije jasno sta je tu fantazija i zaslepljenost. Ja sam to vec video, to postoji i funkionira i ogroman broj ljudi tu mogucnost vec koristi, pa me ja samo interesovalo zasto nema nasih ljudi u tome.

nemili
18.11.2009, 16:15
Mozda nema toliko nasih ljudi zato sto nam je vise dosta ratova, bombardovanja... Kao ni vecini ni meni nema para koje be mogle da me stimulisu da odem u Irak, Afganistan, sutra Severnu Koreju. Cenim zivot vise od toga...

Imao sam 8 godina kada sam na letnjem raspustu kod babe u Vrnjackoj Banji gledao kako kolone izbeglica prolaze na traktorima i u prikolicama, bacali smo im trenerke i dukseve, sve sto nam se naslo pod rukom... Ne zelim da to gledam ponovo...
Pacifista sam po prirodi i ne bih ucestvovao u tome ni kao kuvar. Pre bih kopao grobove ili kupao leseve u mrtvacnicama nego da budem "glineni kolub". Neko je na to gadljiv, a ja sam gadljiv na rat, mucenja...

dreamerns
18.11.2009, 16:54
Ok...definitivno je postavljeno kao opcija....pa ko voli, nek izvoli. Fakat jeste da ako "odsluzis" svoje, dobijes drzavljanstvo i nenormalne benificije do kraja zivota. Uslovi za kredite za kucu i sl su vise nego povoljni za vojnike. Plate isto tako, vecina ljudi sa svojim poslovima nikada u zivotu nece zaradjivati ni priblizno toliko koliko vojnici dobijaju. Opcija postoji, ali vecina ljudi koji dolaze ovde upravo bezi od ratovanja i jednostavno ni za kakve pare ne zeli da se upusta u nove. Kao sto je neko i pomenuo, ako neko zeli tim putem, onda mu ni ova lutrija nije potrebna...moze i bez zelene karte. Mene fakat uzasavaju price kada cujem od tako nekih amera koji ne znaju geografski ni granice svoje drzave, kako idu na kosovo da brane ameriku. Od same reci "patriota" se blago jezim, jer sam se naslusao iste u milosevicevim i seseljevim govorima i previse. Po meni patriota nije neko ko je istrument pojedinaca u vladi u ostvarenju njihovih ciljeva, nego osoba koja preispituje te ciljeve i ako su pogresni, bori se protiv toga. U prevodu, osoba koja se pita "zasto ratujemo?" i kako bi to mogli da sprecimo. Najvece patriote u ovoj drzavi jesu Martin Luther King, Harvey Milk i njima slicni (a vala ima gomila takvih ljudi u americkoj istoriji i ova drzava stvarno ima cime da se ponosi), radije nego neki napaljeni marinac kojem nasilje tece venama i jedva ceka da nadje razlog i mesto gde to da izrazi. Takve "patriote" ce se sutra ako treba po komandi okrenuti i pucati na svoj narod bez trunke razmisljanja. Naravno, nisu svi vojnici takvi...vecina nije, ali nazalost ima i mnogo onih koji jesu.

Sloba_Kg
19.11.2009, 07:21

Kao sto rece neko pre mene u masi tih "drzavnih" poslova prvi uslov je CITIZEN (npr CDC) i tu je kraj razgovora. Tj. do razgovora i ne dodjes, samo potvrdni email koji kaze isto.
E sad, ti si bio u Iraku i to je totalno drugo, ali to ne znaci da si americki vojnik i da imas ista prava kao oni (mislim veteran)
Nisam nesto upucen u materiju ali mi je i te kako jasno zasto im je ok da nekoga placaju 80 000 godisnje da ratuje (mozda neprikladna rec)
za njih

A kasnije pri trazenju posla imas ra(t)dno iskustvo :)

Sloba_Kg
19.11.2009, 07:33
Ne radi se o nikakvim ilegalcima, vec o ljudima koji imaju uredne zelene karte i koji su usli uredno u USA, kao sto ste i vi to uradili.

Pa sad kako su usli u USA to je diskutabilno a urednu zelenu kartu da imaju to verujem :)

P.S.u irak i Avganistan i tako jos masu baza mozes i iz srbije. Koliko ja znam, a slucajno sam sa tim upoznat. jedan bivsi jako visoki oficir nekih specijalnih jedinica u Srbiji, sada ima svoju agenciju preko koje vodi ljude, ili bolje reci, salje nase momke u Irak, Avganistan i svuda gde treba.

Sto se mene tice, hvala ali ne hvala!

abdulazizsarajevo
19.11.2009, 12:53
slazem se sa vecinom da je ljudima dosta ratovanja i ne bi to niko normalan prihvatio...ali mislim da nikako da pogeldate ovaj dio koju je pokretac teme pokusao provuci...

naime ima dosta poslova i firmi koji rade za vojsku ali nisu ratnici...

konretno...znam covjeka koji radi u afganistanu iz sarajeva je ima 4000 eura platu i elektricar je u bazi..covjek nikad nije vidio kako izlega afganistan...vec 3 godina..kad dodje kuci svi ga tjeraju da se vrati da ne ide..ali on ne konta sta je ljudima...posao mu nije rizican..tako bar on kaze...

sta mislite o tim poslovima i moguce da je pokretac teme mislio i na ove poslove...zasto ne?? mislite li da je bas rizicno..

a ako nakon toga sljede i neke povlastice u USA why not??

mozda grijesim ali novi sam ovdje i znam da vi ostali imate OGROMNO iskustvo...

super forum moram to svaki put reci..:)))

Taji
19.11.2009, 20:27
Evo ja cu da se malo osvrnem na ove postove ovdje i da dam svoj komentar Konislavu.

Provela sam u Iraku 4 godine i razumijem veoma dobro o cemu pricas i sta te zanima.
Evo ovako:
Kad dodjes ovdje sa zelenom kartom i ostvaris svoj status Permanent rezident, tacno je da si izjednacen sa amerikancima koji rade na Bliskom Istoku sto se tice plate ali isto tako kao nosilac zelene karte neces moci da racunas vrijeme provedeno van USA za dobijanje drzavljanstva jer ne smijes biti van USA duze od 6 mjeseci za godinu dana a znas i sam da tri godisnja odmora koja smo dobijali tamo iznose 45 dana a maksimalno se moze biti van USA do 30 dana a da se ne plati pun porez. Znaci, ako dodjes ovamo i apliciras da radis za neku od kompanija koje rade na Bliskom istoku (KBR, Fluor, etc) onda mozes da ides, al ti miruje staz za drzavljanstvo. Ja sam radila sa kolegom koji je vec 10 godina u USA, uzeo je i drugu zelenu kartu, iz Venecuele je, vec se godinama vuce po projektu i advokat mu je rekao da nece moci da aplicira za drzavljanstvo dokle god ne provede najmanje 18 mjeseci u komadu u USA, bez odlaska na posao na Bliski Istok ili bilo gdej drugo van USA.
Privilegija ovdje nemas sto se tice posla i vremena provedenog tamo i radom za americku vojsku kao Army Contrtactor. Jedino radno iskustvo moze biti kljucno da dobijes neki posao ovdje ali ne zato sto se to iskustvo steklo tamo, cisto zato sto ti je to struka pa se uklopilo kad treba sa tvojom skolom.
Nasi ljudi koji na Bliskom istoku rade kade Trades ovdje nece moci lako proci i pronaci posao jer nemaju certifikate bez kojih se ovdje ne moze dobiti skoro nikakav posao sto bi znacilo i za odlazak na Bliski Istok. Spominjes naseg elektricara. Dobro, on je dosao u Avganistan prije 01.01.2008 kad su skresali plate i zato dobro zaradjuje. Poslije tog datuma plate su date za balkance jako male, skoro iste kao sto ih daju Subcontract-ori po Lukavcu i Tuzli u zadnjih par mjeseci.
Odavde da odes na Bliski istok kao stolar, elektricar, vodoinstaleter, etc. moras da imas certifikat da mozes da obavljas taj posao i samim certifikatom stices pravo da konkurises da radis. Bez toga, sa nasim skolama i radnim iskustvom je mrka kapa druze moj.
Preko vojske se moze otici na Bliski Istok kao contractor ali poslovi koji se nude su administracija, HR, medic....traze visoko obrazovanje, diplome, 4-10 godina radnog iskustva na istim ili slicnim poslovima sto znaci, i za to nemamo "minimum requirements" jer nemamo zavrsene njihove koledze i fakultete.
Nije tacno da nije zivot ugrozen ako radis u bazama. Taj tvoj kolega nije spomenuo uzbune, granatiranja, nosenje pancira i sljema 24/7, letenja preko opasnih zona. On je u Avganistanu sto bi se moglo reci da je bilo tamo prilicno mirno do pocetka ove godine ali sad je tamo stvarno "gusto".
Sve zavisi od toga gdje dobijes posao. Irak je sirok pojam. Ja sam bila mirna prvu godinu dana a poslije je sve krenulo da se zakuhava pa samo vec 2007 godine bili medju najcrnjim bazama Iraka i svako se ziv zabezekne kad se sretnemo na BTC u Bagdadu i kad cuju gdje se vracamo i na sta se vracamo, da li smo normalni, nije sve u parama, valja glavu sacuvati...etc. Sve je to bilo nista u onosu na cilj koji se imao...pare. Svi koji su otisli na Bliski istok imali su jedno na umu (morat ces priznati) - ili pokojnik ili pukovnik. Kad se taj cilj ostvari.........bugija sa ratnog podrucja za sva vremena.
Narodu je dosta rata i za mnoge nema tih para da bi se neko otisnuo od kuce i otisao tamo gdje je "sve vec vidjeno" kod nas na Balkanu i ponovo to prezivljavati na jedan posve drugi nacin i nadati se da ce se vratiti kuci na nogama a ne u lezecem stavu.
Treba znati gdje je kraj, odrediti dan i reci DEMOB. Treba i zivjeti i uzivati u plodovima svoga rada, zar ne? Kome nikad nije dosta, onda eno mu Bliski Istok koji rasirenih ruku ceka, zove, mami,,,,,,
Nadam se da sam ti pomogla u rasvjetljavanju nekih tvojih pitanja gore postavljenih.
Pozzzzzzzzz:beer:

konislav
20.11.2009, 04:14
Taji, dali je to ime tvoje zadnje baze u koju si otisla iz G3?
Ako jesi, ja sam onaj lik(ako se secas) sto smo pili kafu uvece posle posla, sto ti je dao CD sa materijalom za spremanje Cisco ispita za tvog sina.Imam tvoj e-mail pa cu ti se javiti. Ako nisi, izvini, prepoznao sam se.

konislav
20.11.2009, 04:43
Posto je kontakt uspostavljen putem meila, nemoras mi odgovarati na gore postavleno pitanje.

abdulazizsarajevo
20.11.2009, 09:07
Taji,

Hvala na odgovoru i to iz prve ruke...slazes se sa tvojim postom..potpisujem...
mnoge stvari su jasnije ..

moze li se znati tvoja zivotna prica jesi li u americi kroz ovaj lottery program ili nekako drugacije...

kako za posao kakva je situacija cim se bavis...

hvala puno

abdulazizsarajevo
20.11.2009, 09:31
Taji

jos nesto...po dolasku sa ovom loterry GC koliko moraas provesti u USA minimum da bi dobio pasos i ostvari osva prava koja ima i rodjeni amerikanac..

OVO JE PITANJE I ZA OSTALE koji znaju ovaj odgovor..

hvala

srdjevic
20.11.2009, 10:13
Taji

jos nesto...po dolasku sa ovom loterry GC koliko moraas provesti u USA minimum da bi dobio pasos i ostvari osva prava koja ima i rodjeni amerikanac..

hvala

Pogledak članak na temu Put do državljanstva (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/drzavljanstvo.php). Ako tamo nije opisano sve što te zanima, pojasnićemo ovde.

I da... nažalost, nikad nećeš imati sva prava kao i amerikanac po rođenju (mogu da ti oduzmu državljanstvo), a pogotovo ne kao amerikanac rođen na tlu Sjedinjenih Država (ne možeš biti predsednik).

abdulazizsarajevo
20.11.2009, 10:35
zasto bi mi oduzimali drzavljasntvo..ovo mi je malo nejasno...izvinjavam se sto je offtopic ali molio bi malo vise detalja o ovome..

joj forum je lud ko struja...enciklopedija hahahah

srdjevic
20.11.2009, 22:48
zasto bi mi oduzimali drzavljasntvo..ovo mi je malo nejasno...izvinjavam se sto je offtopic ali molio bi malo vise detalja o ovome..

Pa do skoro je bilo ako živiš van USA preko 10 godina, oduzimali su... Međutim to su ukinuli 1994te (http://www.richw.org/dualcit/law.html#1994). Malo je teže pronaći više informacija na prvu loptu, ovo je šta sam uspeo na frku da izguglam.

Koliko ja znam, mogu da ti ga oduzmu ako uzmeš državljanstvo neke treće zemlje (verovatno bi pravili problem za Kubu ili tako nešto, ne za neku "normalnu" zemlju tipa naših), ako se baviš terorizmom/extremizmom/bilo-kakvim-izmom.... :grin: to su ti ovde 100% legitimni razlozi za šta ti se može oduzeti sve živo. užasni su. :grin:

joj forum je lud ko struja...enciklopedija hahahah

Živeli! :ziveli2:

srdjevic
20.11.2009, 22:51
offtopic:
Živeli! :ziveli2:

Kako me nervira ovaj smajli.... Stalno se nešto čukaju, a ni jedan ni da lizne... :grin:

dejancic
20.11.2009, 23:17
Kako me nervira ovaj smajli.... Stalno se nešto čukaju, a ni jedan ni da lizne... :grin:
Mozda nisi gledao dovoljno dugo da urade celu promenu :grin: Imaj vere i strpljenja :grin:

srdjevic
21.11.2009, 00:48
ti bi meni ceo dan da ubiješ, a?! evo već mi ruka impulsivno sama ide sa njima... :twitch: dobro je da su samo limenke kole u okolini, do sad bi već bio na patosu... pa nemam ja njihovu moć samokontrole.... :w00t: prsoh... :grin:

dejancic
21.11.2009, 01:03
ti bi meni ceo dan da ubiješ, a?! evo već mi ruka impulsivno sama ide sa njima... :twitch: dobro je da su samo limenke kole u okolini, do sad bi već bio na patosu... pa nemam ja njihovu moć samokontrole.... :w00t: prsoh... :grin:

:grin: Tek sad vidim koliko si nam falio dok si nemo posmatrao iz prikrajka... Dobro nam dosao domacine :1072:

milimelo
21.11.2009, 03:39
Taji

hvala

5 godina je uslov za prijavu od dana dobijanja zelene karte. 90 dana prije 5-te godisnjice se mozes vec prijaviti.

Barem 36 mjeseci moras provesti u zemlji.

Sve dodatne info potrazi u prirucniku za naturalizaciju - M-476

http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf

Taji
21.11.2009, 05:35
Taji,

Hvala na odgovoru i to iz prve ruke...slazes se sa tvojim postom..potpisujem...
mnoge stvari su jasnije ..

moze li se znati tvoja zivotna prica jesi li u americi kroz ovaj lottery program ili nekako drugacije...

kako za posao kakva je situacija cim se bavis...

hvala puno

abdulazizsarajevo,

Dosla sam u USA na DV Lottery a na sva tvoja gore postavljenja pitanja mozes da procitas odgovore u mojim dosadasnjim postovima (da se ne ponavljam kao papagaj:grin:). Nemam za sada nikakvih vise novosti, cim bude, ja cu da se javim ovdje :grin:

Pozzz