PDA

View Full Version : Pljeskavica osvaja Ameriku :-)

dreamerns
20.01.2010, 23:05
Ujedno i spisak nasih restorana u NYC

http://www.nytimes.com/2010/01/20/dining/20balk.html?ref=style

dejancic
20.01.2010, 23:26
Dreamere bas ti hvala, posle dve strane citanja sam toliko ogladneo da mi ne ginu kola i cekanje u redu za sis :belj:

TheNenad
21.01.2010, 07:36
Pojeo sam jednu sa mnogo luka pre par sati... i dalje mi greje stomak :drool:
Nema boljeg ambasadora u USA iz Srbije od naših kuvara :suure:

dreadnot
21.01.2010, 10:18
Ja sam razmisljao da zapocnem gajenje paprika i da pravim ajvar... a mozda i kajmak... ima da polude ameri...

dreamerns
22.01.2010, 01:53
Koliko sam cuo kajmak ne mogu da naprave dobar jer im nedostaje neka bakterija koja se nalazi na balkanskim prostorima :-)
Sa paprikom srecno....jer ovde kosta ko svetog petra kajgana. Kada bi pravio sam ajvar tegla bi me izasla oko 20$. Doduse, ako sadis sam paprike, onda je to druga stvar. Nije mi jasno zasto je paprika toliko skupa, ali krece se od 1$ komad pa na vise. Ta crvena je cak i skuplja od zelene.

Sloba_Kg
22.01.2010, 03:48
Koliko sam cuo kajmak ne mogu da naprave dobar jer im nedostaje neka bakterija koja se nalazi na balkanskim prostorima :-)
Sa paprikom srecno....jer ovde kosta ko svetog petra kajgana. Kada bi pravio sam ajvar tegla bi me izasla oko 20$. Doduse, ako sadis sam paprike, onda je to druga stvar. Nije mi jasno zasto je paprika toliko skupa, ali krece se od 1$ komad pa na vise. Ta crvena je cak i skuplja od zelene.

Chicago je izgleda dosta skuplji, ovde ima i za 50-ak centi komad (nesto slicno nasim baburama)
Ali kao sto si rekao, nema nista sladje od "nasih" paprika iz baste.
Mi srecom imamo prijatelje koji su ovde odavno i imaju svoje baste sa nasim povrcem. Nije kao u Srbiji ali je bolje nego ovo "organic"

Lucky
23.01.2010, 17:22
PLYESS-ka-vee-tsa:1097:

jednom sam doneo cevape na posao (ima ovde nasih restorana)

i Ameri su poludeli za njima...kakvi hotdogovi hamburgeri, bakrachi..

landlord
28.01.2010, 04:00
Pa kakva proizvodnja ajvara.. Covjece ovde u Chi mozes naci gomilu nasih proizvoda po skoro povoljnijim cijenama nego dole kod nas. Uzmi ovaj novi brnd sa mog avatara, upravo izasao iz Applea najnoviji iVar.

dreadnot
28.01.2010, 09:38
he...he...he... ova ti je dobra.... onda da pokusamo da uvalimo iMokac ili iKulinu supu...

dreamerns
28.01.2010, 17:09
Pa kakva proizvodnja ajvara.. Covjece ovde u Chi mozes naci gomilu nasih proizvoda po skoro povoljnijim cijenama nego dole kod nas. Uzmi ovaj novi brnd sa mog avatara, upravo izasao iz Applea najnoviji iVar.

Nijedan nije ni priblizan domacem :-) Doduse, moze se malo vise uprziti i dodati belog luka...dobijes za trecinu manju kolicinu, ali je ok...

dreadnot
29.01.2010, 12:11
Nijedan nije ni priblizan domacem :-) Doduse, moze se malo vise uprziti i dodati belog luka...dobijes za trecinu manju kolicinu, ali je ok...

Jel to onaj sa ljuspicama, industrijski, sto nista ne valja sta god da mu radis? Nema ajvara dok se ne oljuste paprike, sve drugo je bljak...

dreamerns
29.01.2010, 16:39
Ovde imas podravkin i neki makedonski da nabavis.
Slazem se...ja licno volim ajvar od oljustenih paprika...dobro uprzen i bez dodavanja paradajza ili patlidzana.

dreadnot
01.02.2010, 10:01
Podravkin mi je prekiseo i uopste mi se ne dopada. Kupovao sam neki makedonski (MTK ili nesto slicno) i nije bio tako los.

dreamerns
10.02.2010, 21:05
Inace, clanak o pljeskavici je dosao i na google reklamu za buzz
http://www.youtube.com/watch?v=yi50KlsCBio

:-)
Nalazi se na nekoj 30 sekundi.

spectra
26.08.2010, 23:28
Film o hrani kakvu kupujemo i jedemo.. :( FOOD Inc (http://vimeo.com/11639401)

...iako ne mozemo puno birati, cisto da covjek bude na oprezu sta tamo kupuje...

steficacvek
27.08.2010, 00:17
Kao sto rekose i u filmu, svaki dan barem tri puta dnevno glasas za izbor koji hoces. Mozes da biras, cak i nije toliko skuplje. Samo je do svakog pojedinacno da donese prave odluke. U Americi je prednost sto imas izbor, a sta ces sa tim da uradis do tebe je.
Inace, Food Inc je odlican dokumentarac, i ja toplo preporucujem svima da pogledaju!

spectra
27.08.2010, 00:49
Kao sto rekose i u filmu, svaki dan barem tri puta dnevno glasas za izbor koji hoces. Mozes da biras, cak i nije toliko skuplje. Samo je do svakog pojedinacno da donese prave odluke. U Americi je prednost sto imas izbor, a sta ces sa tim da uradis do tebe je.
Inace, Food Inc je odlican dokumentarac, i ja toplo preporucujem svima da pogledaju!

Da, upravu si, samo sto maloprije nisam jos bila stigla do trece trecine filma. :)
I dobro su to rekli:
"Kada propustimo neki proizvod kroz skener na kasi, mi ustvari glasamo."

steficacvek
27.08.2010, 03:08
Upravo tako. I kad je Walmart uveo nekolicinu organicnih proizvoda (jos uvijek je to minimalan broj ali je tu) onda znas da se taj glas cuje.

dreadnot
27.08.2010, 13:20
Uzas... sad sam pogledao film, da ti se kosa digne na glavi. Ne samo zbog mogucih zaraza i trovanja, to znam, to mi je trenutno delokrug rada, vec zbog masinerije koja te melje ako probas da radis van sistema

dreamerns
28.08.2010, 21:58
Ja sam taj film gledao pre nekoliko meseci i odusevio me, pa ga zato toplo preporucujem. Inace, sto se restorana brze hrane tice, Chipotle koristi skoro sve organic (govedina im je 50/50, i kukuruz nije organic, sve ostalo jeste). Ljudi kupuju svinjetinu sa neke ogromne farme u Iowa, gde svinje trce slobodno po sumi.
Postoje lanci tipa Whole foods koji prodaju organic hranu, ali su malo skuplji. Najbolje je ako uspes naci neke lokalce, ili farmers market. Ono sto je recimo problem je naci organic soju i kukuruz. Toga stvarno malo ima.
Postoji negde i spisak namirnica koje su bitne da budu organic i koje ne toliko. One koje povlace valjda vise vode i minerala iz zemlje su bitnije. Npr...secam se da su stavili patlidzan kao namirnicu koja je potpuno nebitna da li je organic ili ne, dok je paradajz jako bitan i sl.
U pocetku je malko teze privici se na ovo, jer coveku koji je tek stigao iz Srbije, cinjenica da jedna paprika kosta blizu 2$ je da se onesvestis. Tako da, bar dok se ne nadje posao i sl i malo ne stabilizuje situacija, ljudi gledaju da ustede sto vise mogu (sasvim razumno).

steficacvek
29.08.2010, 17:06
Da, ovdje je dobro sto ima vise izbora. U AZ imamo Sprouts, ne znam tacno u koje jos drzave su se prosirili, gdje nije bas sve organic ali su meso i jaja uzgojeni na normalan nacin a ne tovljeni od goveda i kokoski tovljenih kukuruzom i zarobljenim u kavezima. Farmers markets su uvijek dobra opcija, kod nas su uglavnom subotom i blizu nekog parka, pa dobro dodje i malo izvesti djecu i prosetati i usput kupiti svjeze voce i povrce.