PDA

View Full Version : Koju banku izabrati - za kupovinu auta, kreditne kartice, građenje kreditne istorije

dreamerns
01.02.2010, 18:56
Nazalost. odgovor na to pitanje ja jos uvek ne znam, ali znam jednu stvar. Sta god uradili nemojte NI SLUCAJNO ici u JP Morgan Chase banku. To su najvece barabetine na planeti zemlji, za koje su i Jezda i Dafina dobrocinitelji. Ako zelite da svoje pare date nekome i ne dobijete nista zauzvrat....samo napred, idite u chase. Po meni je bolje pare u slamarici drzati, nego kod tih lopova.

steficacvek
01.02.2010, 22:21
e dreameru, dobru si temu postavio. ja jos nemam racun ni u jednoj banci, bas zbog toga. svi su manji ili veci lihvari i ako te neko zezne ili ti uzme pare sa racuna moras mjesecima da se ganjas. i dalje se ne mogu nacuditi da u BiH bankarski sistem i usluga bolje funkcionise ...

landlord
01.02.2010, 22:50
Nazalost. odgovor na to pitanje ja jos uvek ne znam, ali znam jednu stvar. Sta god uradili nemojte NI SLUCAJNO ici u JP Morgan Chase banku. To su najvece barabetine na planeti zemlji, za koje su i Jezda i Dafina dobrocinitelji. Ako zelite da svoje pare date nekome i ne dobijete nista zauzvrat....samo napred, idite u chase. Po meni je bolje pare u slamarici drzati, nego kod tih lopova.

Pa de malo pojasni.. sta se desilo.. Zbog cega nisi zadovoljan uslugom i sl.

dreamerns
02.02.2010, 00:58
Pa de malo pojasni.. sta se desilo.. Zbog cega nisi zadovoljan uslugom i sl.

Pa nije da nisam zadovoljan uslugom, nego usluge ni nema.
Ja im ostavio sve svoje pare, primam platu godinu i po dana kao direct deposit direktno kod njih. Placam im fee-eve koje sve treba. Uredna musterija. I onda kada meni oni zatrebaju...sada pazi ovako....kada meni oni zatrebaju DA JA NJIMA DAM NOVAC, e onda te odjebu kao malog majmuna. Prvo sam trazio nakon godinu dana kreditnu karticu (minimalnu sa najgorim mogucim apr) od njih....odjebase me, sada sam trazio auto loan...odjebase me. Koji ce mi onda banka djavo?
Sto se tice drugih usluga....a i tu su mutni. Nedaj boze da dva dana ne pogledas na stanje racuna na netu, tu vise bog otac ne moze pokopcati o cemu se radi. Niti vidis koliko si para imao, datumi svi pogresni kada je potroseno...kao i redosled...strava. U nekoliko navrata nisam bas bio najsigurniji da mi nije nestala lova (samo sto sam spustio gard na 2-3 dana). Oni kao stave datum onda kada je naplata prosla (sto ovde za razliku od srbije treba 10x vise vremena), ali ne vidim razloga zasto ne bi stavili datum i kada je upucen zahtev.
X-puta sam rekao sebi da cu kupovati keshom i da necu vise dozvoliti da me drzava i bankari i njihov smrdljiv FICO ponizavaju i omalovazavaju. I svaki put pogazim svoju rec, pa valjda jos vise popizdim zbog toga. Dodje mi da ih sve povredim, a ne mogu im nista...mogu samo da lajem na mesec, a to me onda jos vise cini besnim. Imam jos par interesantnih opcija, od kojih neka mozda upali (necu nista jos da pricam, dok ih ne probam).

Nisam ja jedini koji kroz ovako nesto prolazi, samo sam jedini koji o tome pise. Ima dosta ljudi koji prodju ovako, a ima i onih koji nakon par meseci ovde imaju kreditne uslove bolje od Bill Gates-a....sve ih zasipaju kreditnim karticama i 0% apr kreditima. Nema nikakvih pravila.

Lucky
02.02.2010, 02:07
To zasipanje kreditim karticama je proslost, toga vise nema, ja sam malo toga zakacio 2006-e, a od tada su zavrnuli slavinu. Sto se kartica tice tu su isto lopovi pa sad podizu kamate kako i kad im dune.

Sto se banaka tice ja bih predlozio Charles Schwab, kod njih imam checking i brokerage racun. Vrlo su korektni uvek usluzni, sto je najvaznije ne naplacuju nikakav fee ako koristis njihovu karticu u inostranstvu. Pare mozes da podizes sa bilo kog ATM i oni ti na kraju meseca vrate na racun sve dodate fees.

Kredit za auto bolje potrazi u nekoj dobroj kreditnoj uniji...mislim da se lakse dobija.

dreadnot
02.02.2010, 10:35
...Nisam ja jedini koji kroz ovako nesto prolazi, samo sam jedini koji o tome pise. Ima dosta ljudi koji prodju ovako, a ima i onih koji nakon par meseci ovde imaju kreditne uslove bolje od Bill Gates-a....sve ih zasipaju kreditnim karticama i 0% apr kreditima. Nema nikakvih pravila.

Nemam pojma, ali da pokusam da proniknem u ovo, a vi me ispravite ili pojasnite - da li je mozda ovo vezano sa njihovom procenom o tome koliko ces biti likvidan u narednom periodu, pa da recimo nekom lekaru, advokatu i sl., odmah grunu sve kredite jer znaju da takvi mlate pare, a drugim zanimanjima ili ako si negde na kratkom ugovoru i sl. ne daju jer ne znaju da li ce i koliko dugo imatiu posao i moci da placa? Potpuno je druga prica, ali znam da je jedan moj kolega svojevremeno otisao na Novi Zeland da izvidi situaciju da li mu se isplati da se preseli i da je malte ne iz zajebancije otisao u banku da ispita mogucnost dobijanja kredita - istog trena su mu napravili ponudu da otvori ordinaciju jer dobro znaju koliko veterinar moze da zaradi i da ce sigurno dobiti svoju lovu nazad.

dreamerns
02.02.2010, 16:59
Nemam pojma, ali da pokusam da proniknem u ovo, a vi me ispravite ili pojasnite - da li je mozda ovo vezano sa njihovom procenom o tome koliko ces biti likvidan u narednom periodu, pa da recimo nekom lekaru, advokatu i sl., odmah grunu sve kredite jer znaju da takvi mlate pare, a drugim zanimanjima ili ako si negde na kratkom ugovoru i sl. ne daju jer ne znaju da li ce i koliko dugo imatiu posao i moci da placa? Potpuno je druga prica, ali znam da je jedan moj kolega svojevremeno otisao na Novi Zeland da izvidi situaciju da li mu se isplati da se preseli i da je malte ne iz zajebancije otisao u banku da ispita mogucnost dobijanja kredita - istog trena su mu napravili ponudu da otvori ordinaciju jer dobro znaju koliko veterinar moze da zaradi i da ce sigurno dobiti svoju lovu nazad.

Ne....upravo suprotno. Osobe o kojima sam rekao da su jako brzo podobijali sve te kredite sa dobrim uslovima uopste nemaju stalan posao, niti dobro placen posao. Oni koji imaju su se mucili... Tako da, nema apsolutno nikakve logike u celoj ovoj stvari. Takodje, pominjao sam osobe koje su dosle 2008 ovde pa navise....ono ranije ne racunam, znam da se mnogo toga promenilo. Trenutno je kreditna kartica i sl problem kokoske i jajeta. Nemozes dobiti karticu ako nemas istoriju i obrnuto, nemas istoriju ako nemas karticu. Svemu tome moze ti secured pomoci...mada i tu znam raznih slucajeva (neki dobiju kreditnu nakon 3, 6 meseci, a neki i preko godinu dana cekaju). Sistem nema apsolutno nikakva pravila (ako ih i ima, ja ih nisam uklavirio).

dreamerns
02.02.2010, 17:29
Sto se credit union tice, juce sam prvi put za to cuo (odnosno, cuo sam da to postoji, ali nisam znao da mi obicni smrtnici mozemo da se uclanimo). Nazalost, da sam samo ranije za to znao. U prinicpu u vecinu credit union ni ne mozemo se uclaniti, jer su namenjeni za ratne veterane, policiju, vatrogasce itd. Neki su strogo korporacijski, tako da ako tvoja kompanija nije clan....nista od toga. Medjutim, postoje neki koji su bazirani na tome gde npr. zivis. Koliko sam citao na sajtu mog credit union, oni imaju plan za ljude koji nemaju nikakvu kreditnu istoriju. Treba da odslusas neko predavanje i onda ti daju kredit od 500$ na 6 meseci kako bi stvorio istoriju. Mislim da ovo nije losa ideja, cak zvuci bolje od secured kreditne. Necu jos nista da pisem dok ne vidim, a ici cu ove nedelje do njih. Generalno, rade od 1-3pm (komunizam sta ces :-)). Neki su recimo malo bolje organizovani pa sve mozes obaviti preko neta (recimo credit union za zapadni suburbs chicago), ali ovaj moj je neki mali.

Spisak credit uniona mozete pogledati u www.ncua.gov .

milimelo
05.02.2010, 22:37
Sto se credit union tice, juce sam prvi put za to cuo (odnosno, cuo sam da to postoji, ali nisam znao da mi obicni smrtnici mozemo da se uclanimo). Nazalost, da sam samo ranije za to znao. U prinicpu u vecinu credit union ni ne mozemo se uclaniti, jer su namenjeni za ratne veterane, policiju, vatrogasce itd. Neki su strogo korporacijski, tako da ako tvoja kompanija nije clan....nista od toga. Medjutim, postoje neki koji su bazirani na tome gde npr. zivis. Koliko sam citao na sajtu mog credit union, oni imaju plan za ljude koji nemaju nikakvu kreditnu istoriju. Treba da odslusas neko predavanje i onda ti daju kredit od 500$ na 6 meseci kako bi stvorio istoriju. Mislim da ovo nije losa ideja, cak zvuci bolje od secured kreditne. Necu jos nista da pisem dok ne vidim, a ici cu ove nedelje do njih. Generalno, rade od 1-3pm (komunizam sta ces :-)). Neki su recimo malo bolje organizovani pa sve mozes obaviti preko neta (recimo credit union za zapadni suburbs chicago), ali ovaj moj je neki mali.

Spisak credit uniona mozete pogledati u www.ncua.gov .

USAA iako pise da je za vojsku prima i clanove koji nisu u vojsci. Mi preko njih imamo auto osiguranje.

INGdirect isto mozes koristiti - imas opciju elektronskog bankarstva - jer nemaju svoje poslovnice. Mislim da se taj racun zove e-orange ili tako nesto. Prije nego sto sve profunkcionise moras imati racun u drugoj banci (znaci ne zatvaraj Chase prije toga). Oni daju i povoljnu kamatnu stopu na stednju.

Ja sam pocela raditi u aprilu 2008 i bez problema sam dobila karticu od Chase (unsecured) u junu. Limit prvi 500 dolara a od tada se povecava svaka 3 mjeseca bez da ista trazim. U septembru iste godine uzela AmEx i isto mi dali kreditnu liniju bez problema.

Auto uzeli krajem decembra 2007 preko finansiranja auto kuce (Toyota). Obicno te dodje jeftinije preko njih, posebice ako imaju 0% APR, nego preko banke.

dreamerns
05.02.2010, 23:14
USAA iako pise da je za vojsku prima i clanove koji nisu u vojsci. Mi preko njih imamo auto osiguranje.

INGdirect isto mozes koristiti - imas opciju elektronskog bankarstva - jer nemaju svoje poslovnice. Mislim da se taj racun zove e-orange ili tako nesto. Prije nego sto sve profunkcionise moras imati racun u drugoj banci (znaci ne zatvaraj Chase prije toga). Oni daju i povoljnu kamatnu stopu na stednju.

Ja sam pocela raditi u aprilu 2008 i bez problema sam dobila karticu od Chase (unsecured) u junu. Limit prvi 500 dolara a od tada se povecava svaka 3 mjeseca bez da ista trazim. U septembru iste godine uzela AmEx i isto mi dali kreditnu liniju bez problema.

Auto uzeli krajem decembra 2007 preko finansiranja auto kuce (Toyota). Obicno te dodje jeftinije preko njih, posebice ako imaju 0% APR, nego preko banke.

Koliko si ti dugo u americi? Mislim....ako su ti dali kola sa 0% APR. Kazes da si u aprilu 2008 pocela raditi i da su ti u junu dali karticu....jesi radila pre toga ili sl. Ja prosto ne mogu da verujem...evo vec vise od godinu dana radim za istu firmu i imam direct deposit od chase, ali me ne j**u 2%. Ja ne znam da li mene nesto posebno mrze bankari i ova drzava, ili je nesto drugo u pitanju.

milimelo
06.02.2010, 15:12
Koliko si ti dugo u americi? Mislim....ako su ti dali kola sa 0% APR. Kazes da si u aprilu 2008 pocela raditi i da su ti u junu dali karticu....jesi radila pre toga ili sl. Ja prosto ne mogu da verujem...evo vec vise od godinu dana radim za istu firmu i imam direct deposit od chase, ali me ne j**u 2%. Ja ne znam da li mene nesto posebno mrze bankari i ova drzava, ili je nesto drugo u pitanju.

U americi zvanicno od 31 maja 2007, zaista dosla u decembru 2007 (i muz USC i ja imali poslove da zavrsimo pa se tek onda vratili).

Jedino sto je meni moglo pomoci ali sumnjam, je da sam 2001 ovdje bila na godinu dana kao student - razmjena. Od tada imam SSN. Jedino sto sam radila je onih 20 sati na kampusu ali nije to bila neka lova da bi mi digla rejting sada (kojih 200 sedmicno). Mozda sto je moj muz potpisao takodjer za kredit za auto pa sam tako prosla? Ne znam.

Za kreditnu karticu je tako kako je bilo - imam isto direct deposit sa posla i jednom samo dosla u banku i pitam svog bankara mogu li dobiti kreditnu. On malo po kompjuteru i kaze moze.

Probaj otici kod svog bankara i pitati sta i kako je i kako da je dobijes. Imas jos i Discover i AmEx - za AmEx dobijes info u roku minut dobijas li karticu i na koju kreditnu liniju a sve sto traze su opsti podaci plus SSN, te info gdje radis i kolika ti je godisnja plata. Ja sam AmEx rijesila preko telefona.

dreamerns
06.02.2010, 17:10
U americi zvanicno od 31 maja 2007, zaista dosla u decembru 2007 (i muz USC i ja imali poslove da zavrsimo pa se tek onda vratili).

Jedino sto je meni moglo pomoci ali sumnjam, je da sam 2001 ovdje bila na godinu dana kao student - razmjena. Od tada imam SSN. Jedino sto sam radila je onih 20 sati na kampusu ali nije to bila neka lova da bi mi digla rejting sada (kojih 200 sedmicno). Mozda sto je moj muz potpisao takodjer za kredit za auto pa sam tako prosla? Ne znam.

Ako ti muz ima kreditnu istoriju....naravno, to je onda ko da je on uzeo kredit. Ako ti zeznes, remeti se i njemu kreditna istorija

Za kreditnu karticu je tako kako je bilo - imam isto direct deposit sa posla i jednom samo dosla u banku i pitam svog bankara mogu li dobiti kreditnu. On malo po kompjuteru i kaze moze.

Probaj otici kod svog bankara i pitati sta i kako je i kako da je dobijes. Imas jos i Discover i AmEx - za AmEx dobijes info u roku minut dobijas li karticu i na koju kreditnu liniju a sve sto traze su opsti podaci plus SSN, te info gdje radis i kolika ti je godisnja plata. Ja sam AmEx rijesila preko telefona.

Mislis da to nisam uradio? Otisao sam kod bankara i ona je rekla da moze...i onda mi je stiglo nakon 2 nedelje da sam ipak odjeban. Sve ovo ostalo je tacno...za sekund ti da informaciju da li moze ili ne...odnosno, odjebu me za sekund. Odobravanje kredita ili kreditne kartice ne radi vise niti bankar, niti bilo kakva osoba...nego kompjuter. I to ne kompjuter kao u terminatoru neka super vestacka inteligencija, nego obican kalkulator. To odlucuje o tome da li sam ja sposoban ili ne. Ma i ne interesuje me. Ja sam se vec uclanio u Union...tamo cu od sada drzati svoj savings. Bolje da njima dam novce nego glupavom chase-u.

Gringo
07.02.2010, 19:55
Buduci da sam se dosavsi u SAD ni kriv ni duzan obreo u ovim bankarskim vodama (brckam se u plicaku s ostalim sitnim ribama :grin:), moram da odgovorim na ovu temu. Svi su vec svjesni toga da su kriza, a i novi zakon koji regulise funkcionisanje potrosackih kreditnih kartica naglavacke okrenuli situaciju u odnosu na ono sto je bilo prije nekoliko godina. Kartice se vise ne dijele na sve strane, limit se drasticno skrese cak i za 5-6 dana kasnjenja s uplatom a banke su krajem prosle godine na skoro svim karticama podigle kamate da bi se dodatno obezbijedile i pokrile gubitke zbog novog zakona kojim se ukida overlimit fee, nacin distribucije uplata (do sada je bilo da ako na racunu imas vise bilansa s razlicitim kamatnim stopama, tvoja uplata bi se osim kamate primjenjivala na bilanse s najnizim stopama tako da bilansi koji stvaraju najvecu kamatu najduze ostanu na racunu) itd.

Dakle, nama koji smo jos uvijek friski u SAD ostaje da gradimo credit score ili onim karticama s najnepovoljnijim uslovima (ako ih dobijemo!) ili secured karticama, sto na neki srednji ili duzi rok- kako za koga- i nije losa ideja. Kazu da je secured karticu najlakse "unaprijediti" u unsecured ako mjesecno trosis 20-30% limita, odnosno iznosa depozita koji je polozen, a onda dug platis u cjelosti i na vrijeme. Znaci, nikako se ne priblizavati limitu i onda prenositi taj dug iz mjeseca u mjesec, a i nekoriscenje ili minimalno koriscenje kartice ne bi puno pomoglo credit scoreu.

Manje banke i kreditne zadruge zvuce kao dobra ideja, ali koliko sam cuo od ljudi koji znaju o cemu pricaju, u vecini slucajeva te manje banke i zadruge zbog nedostatka raznoraznih resursa servisiranje kartica prepustaju nekoj od velikih banaka koje to ne rade pod svojim imenom nego kao finansijska institucija/ servis XYZ.

Sto se tice cekovnih racuna, meni se cini da su te manje, lokalne banke pravi izbor jer im je stvarno stalo do svakog klijenta, vecina ih refundira koriscenje bankomata drugih banaka i administracija racuna je skoro uvijek besplatna. Kod nas je ovdje (Fargo, ND) jedna lokalna banka cak imala ponudu za potpuno besplatne racune, a ko zatvori racun u drugoj banci dodje kod njih dobije jos i $20 :grin:

@Dreamer
Prakticno isto iskustvo s Chase-om imam i ja- odem u Best Buy da apliciram za karticu kojom cu kupiti tv. To sam uradio koliko zbog tv-a toliko i zbog kredita. Kazu mi da je kartica odobrena, a onda kad ni poslije 2 sedmice nisam dobio nista- ni karticu ni odbijenicu- kad sam ih pozvao kazu mi da me nema u njihovom sistemu, sto znaci da sam odbijen!
A za kola bih obilazio dilere jer koliko sam cuo oni cesto nude bolje uslove finansiranja nego banke, a imam i neki osjecaj da bi tojota uskoro mogla davati bas dobre popuste :naughty:

dreamerns
08.02.2010, 01:53
Cisto da dodam da sam upravo proverio status i odbijen sam za SECURED credit card u bank of f**king america. E sada mi je stvarno pun k***c ovog sranja (izvinite na izrazavanju, ali ne mogu da pricam vise o kreditima i bankama a da ne psujem...jednostavno ne mogu). Ima li neko novih ideja? Orchard bank otpisite, jer tamo su mi napisali 2x da mi podaci ne valjaju (a valjali su).

Inace, za ovo sranje sam aplicirao: https://www6.bankofamerica.com/credit-cards/marketingdetail.action?context_id=marketing_detail&offer_id=ECOMM0908AZE00400800153260EN001

milimelo
08.02.2010, 02:20
https://www.usaa.com/inet/ent_utils/McStaticPages?key=banking_credit_cards_main&offerName=pubProdSvcBckt3_creditcards

Nazovi ove pa vidi mozes li od njih dobiti. Mi ih jos nismo koristili, ali muzevi prijataljei iz vojske obozavaju ovu banku.

Nama su bili odlicni za auto osiguranje jer su bez problema uzeli u obzir moju vozacku historiju iz BiH tako da vise nisam "novi" vozac dok nas je prije GEICO oderao sa premijama jer nisu htjeli priznati vozacku historiju prije dolaska ovdje.

Gringo
08.02.2010, 04:44
Cisto da dodam da sam upravo proverio status i odbijen sam za SECURED credit card u bank of f**king america. E sada mi je stvarno pun k***c ovog sranja (izvinite na izrazavanju, ali ne mogu da pricam vise o kreditima i bankama a da ne psujem...jednostavno ne mogu). Ima li neko novih ideja? Orchard bank otpisite, jer tamo su mi napisali 2x da mi podaci ne valjaju (a valjali su).

Inace, za ovo sranje sam aplicirao: https://www6.bankofamerica.com/credit-cards/marketingdetail.action?context_id=marketing_detail&offer_id=ECOMM0908AZE00400800153260EN001

Ne mogu da vjerujem da su te odbili za secured, nema nikakve logike. Vjerujem da si ljut ali ja bih njih ipak pozvao i trazio da mi neko objasni zasto su te odbili cisto da bi znao da li je u pitanju nesto vezano za njihovu internu politiku ili za nesto sto je u tvom credit reportu, a sto ti mozda ne znas. Ako je ovo drugo u pitanju pitaj ciji izvjestaj su koristili pa onda mozes traziti besplatan izvjestaj na annualcreditreport.com i rascistiti to, ako je do credit reporta, naravno.
Inace, po nekom zakonu iz 2004. svi imaju pravo na po jedan besplatan izvjestaj godisnje- dakle samo izvjestaj, bez scorea- od svakog od tri glavna kreditna biroa.

srdjevic
08.02.2010, 08:32
Da, prosto neverovatno da su odbili za secured. Slažem se sa Gringom, ali bih rekao da ne radiš ništa 10tak dana max dok ti ne stigne pismo da si odbijen. Moraju po zakonu da te obaveste poštom (zato approval dobiješ odmah, a za denied ti kažu "we will notify you by mail within 2 weeks of your status") zašto si odbijen... Ja tipujem na jedno od sledeća dva:

1. too many credit inquiries (ko zna ko ih je sve pingovao i zašto)
2. imaš brlju na kreditnom izveštaju koju ti neko napravio

Dakle sačekaj pismo (u međuvremenu ih možeš zvati, ali sumnjam da će ti išta reći preko telefona), pa pravac annualcreditreport da se uveriš svojim očima kako to izgleda.

Prosto za neveru. Nikad nisam čuo za ovako nešto. :smrc:

dreamerns
08.02.2010, 17:57
Pre nego sto ste to napisali sam bio na annual credit djavolu i pogledao sta je.

Imam 3-4 inquires za kreditne kartice otkada sam dosao i 2 za auto loan (diler se malo igrao sa mojim ssn....kao sto oni vole da se igraju). To je to....nema brlje, nema previse inquiries.
Jednostavno me mrze...i to je to. Inace receno mi je da imam bolji score od 0% amerikanaca....sto znaci da sam i zvanicno najgori od sve dece.

kaneolopa
08.02.2010, 20:24
https://www.usaa.com/inet/ent_utils/McStaticPages?key=banking_credit_cards_main&offerName=pubProdSvcBckt3_creditcards

Nazovi ove pa vidi mozes li od njih dobiti. Mi ih jos nismo koristili, ali muzevi prijataljei iz vojske obozavaju ovu banku.

Nama su bili odlicni za auto osiguranje jer su bez problema uzeli u obzir moju vozacku historiju iz BiH tako da vise nisam "novi" vozac dok nas je prije GEICO oderao sa premijama jer nisu htjeli priznati vozacku historiju prije dolaska ovdje.

Banka koju spominjes jeste super ali je upravo za to shto si rekla.... americku vojsku... tesko da bilo sta mozes dobiti od njih ako ti ili neko od clanova tvoje porodice, itd. nije sluzio ili je u sluzbi

srdjevic
08.02.2010, 23:21
drimeru, koji su vam datumi na upitima tim što ih imate na izveštaju (orijentaciono bar, znaš zašto pitam)? osim ako je to nešto staro, ja i dalje tipujem na too many...

ako jeste (tj ako napišu tako u pismu), ne gine ti par meseci čekanija, pa onda opet - na secured. :smrc:

kaneolopa
09.02.2010, 15:59
drimeru, koji su vam datumi na upitima tim što ih imate na izveštaju (orijentaciono bar, znaš zašto pitam)? osim ako je to nešto staro, ja i dalje tipujem na too many...

ako jeste (tj ako napišu tako u pismu), ne gine ti par meseci čekanija, pa onda opet - na secured. :smrc:

Lepo ti rece covek ima za godinu dana 4 prijave.... ni jedna nije jedna za drugom... vec se lepo prijavi pa saceka 3-4 meseca po ponovo i tako jovo nanovo.... Ako je 1 prijava za karticu po kvartalu too many..... onda ja ne znam shta da kazem

dejancic
09.02.2010, 16:38
A da li mozda moze da pomogne, da dok smo u Srbiji pocnemo da koristimo American express karticu u banci Intesa. A da zatim po dolasku u Ameriku potrazimo banku koja takodje saradjuje sa njima. Ako bi to mogli da izvedemo oni bi imali uvid u nase transakcije dok smo bili u Srbiji tj. da li smo duznici ili ne. Da li bi to mozda dovelo do nekih pogodnosti prilikom vadjenja drugih platnih kartica u banci za koju se opredelimo?

milimelo
09.02.2010, 16:44
Banka koju spominjes jeste super ali je upravo za to shto si rekla.... americku vojsku... tesko da bilo sta mozes dobiti od njih ako ti ili neko od clanova tvoje porodice, itd. nije sluzio ili je u sluzbi

Ti bi bio pod Other members:
Nazovi pa pitaj, ocito da mozes imati bankovne racune/kartice sa njima.

Link: https://www.usaa.com/inet/ent_utils/McStaticPages?key=why_choose_usaa_eligibility_main&wa_ref=wcu_main_member_banner

Other Individuals
USAA's investment products, most checking and savings products, credit cards, life insurance, and shopping and discounts are available to other individuals. While auto and property insurance policies are not available due to membership eligibility requirements, we can still help.

The following products are available to other individuals:

Product Availability
Insurance Life insurance
Auto insurance not available through USAA. Please call 1-888-870-8096.
Property insurance not available through USAA.

Banking Checking and Savings
Checking for Teens and College Students
Youth Savings
Certificates of Deposit (CDs)
CD IRAs
Prepaid Card
Credit Cards

Investments All products
Shopping and Discounts All products

dreamerns
09.02.2010, 17:33
A da li mozda moze da pomogne, da dok smo u Srbiji pocnemo da koristimo American express karticu u banci Intesa. A da zatim po dolasku u Ameriku potrazimo banku koja takodje saradjuje sa njima. Ako bi to mogli da izvedemo oni bi imali uvid u nase transakcije dok smo bili u Srbiji tj. da li smo duznici ili ne. Da li bi to mozda dovelo do nekih pogodnosti prilikom vadjenja drugih platnih kartica u banci za koju se opredelimo?

Cisto sumnjam, jer to nema veze sa bankom. Kreditni biro (ili kako se vec to prevodi) ti odredjuje te poene. Sve sto bankar radi je da ode u Internet Exploder, ukuca tvoj SSN i ostale podatke u svoju aplikaciju (sto i ti mozes uraditi preko neta) i onda ta aplikacija pogleda tvoju istoriju u kreditnom birou...vidi score....ako nema nista, prikaze bankaru rezultat da si odjeban. Sve ostalo nema veze sa zivotom...mozes zaradjivati milion dolara godisnje, ako ti je prazna istorija neces dobiti ni 300$ kredit. Mozes biti totalan golja, ako tamo pise score od 830 dobices milion dolara kredita bez problema. Da...sistem je toliko debilan. E sada, treba da vidis da li koriscenje American Express iz Inteze utice na tvoju kreditnu istoriju...odnosno da li se ona upisuje u americkom kreditnom birou. Sa obzirom da ti nemas ni SSN, cisto sumnjam...odnosno ne vidim nacin na koji bi se upisivalo.
Ovo je ovako u velikom broju slucaja....medjutim, postoje izuzeci zbog kojih niko ne konta logiku kako ovo radi. Jedan izuzetak sam ja, kojeg tretiraju kao da sam 3x bankrotirao, sluzio robiju, silovao nekog bliznjeg bankaru i izveo teroristicki cin nad sobom i drugima. Drugi izuzeci koje znam su dosli ovde, bili par meseci (nisu imali ni secured) i kartice su pocele da pljuste, kao i krediti sa 0% APR i slicno sto imas kao 5 generacija amerikanca sa score 830. Pravilo je da nema pravila...ili je toliko nelogicno da covek normalne inteligencije to ne moze da razume.

D$D
09.02.2010, 19:34
To sto su Dreamersa odbili Secured cred.karticu stvarno nema veze za logikom al s obzirom da je aplicirao u Bank of America nista me ne cudi.
To je totalno kretenska banka koja ima neka pravila koja nemaju veza sa mozgom, npr, ako nemate direct depozit duzni ste da ostavite svoj cek kod njih u depozitu, u slucaju da koristite taj svoj novac koji je kod njih u depozitu oni vam naplacuju neku ludacku kamatu to ne mogu nikako da shvatim jer se radi o mom novcu.
E sad ako primate mesecno platu kao npr moja supruga onda morate celu jednu platu da ostavite u depozitu pa tek onda da koristite svoju drugu platu ( pitano dva puta jer nisam mogao da verujem sta pricaju).
Sta smo uradili rekli neka hvala ustali otisli u banku preko puta i otvorili racun bez ikakvih gluposti i uslovljavanja i depozita, i dobili secured karticu bez problema.
Samo jedna mala napomena, mozda pomogne ali recimo Costco prodavnice nude kred karticu u paketu kad se uclanite kod njih i to je jedina cred kartica koja ide kod njih a rec je o American Express kred kartici.
To smo proverili kad smo se uclanjivali ali nismo uzeli karticu jer smo mi tu pricu oko kred kartica zavrsili tj imamo dosta kred kartica.
U svakom slucaju ne treba dizati tenzije i pricati kako je ovaj dobio karticu a ja nisam kad smo isti i sa kamatom velikom ili ne,slazem se da pravila nema ali postoji neko nacelno pravilo sa kojim smo svi koji smo ovde dosli poceli a to je secured kartica.
Druga stvar ta secured kartica treba da se vrti i da se sa njom igras oko godinu dana da bi ostavila neki trag a nama je ostavila na tu karticu smo za godinu dana dobili 300 poena i dosta nam je pomogla da dodjemo do kreditne sposobnosti sa bankovnu karticu koja zavisi od banke do banke ali okvirno pocinje od 660 bodova nisam bas sad 100%siguran.
pozzz....

srdjevic
09.02.2010, 20:32
Lepo ti rece covek ima za godinu dana 4 prijave.... ni jedna nije jedna za drugom... vec se lepo prijavi pa saceka 3-4 meseca po ponovo i tako jovo nanovo.... Ako je 1 prijava za karticu po kvartalu too many..... onda ja ne znam shta da kazem

Ah izvinjavam se, nisam video da reče taj deo o 1 upitu po kvartalu, videh samo deo "4 upita za 1god", a svi znamo da ako ako su 3 od te 4 napravljene u roku od 6 meseci, eto flag-a... :smrc:

Trebala si taj deo da mi citiraš, promakao mi. :;D:

Zana
09.02.2010, 20:39
Ne mislim da je pametna ideja da se sa zero FICO aplicira za Amex... Costco Amex je charge/cash card, jer je to jedina mogucnost placanja u Costco (no credit, no exception). Tu karticu takodje odobrava Amex a ne Costco. Costco nudi sto sta: zdravstvena i zivotna osiguranja, auto osiguranja i pakete za putovanja svojim clanovima – i u svakoj prici je samo ponudjac.

Za Amex Credit Card treba odlican “credit score”, i najvisa im je annual fee (zavisno od vrste kartice, od $55 do $450, one time fee za elitne kartice ide i do $5,000). Beneficije su velike – rebates, cash back, points, ... ali i proveravaju sve: vlasnik firme za koju radim ima jednu od ovih “elitnih” i svaka tri meseca moram da im dostavljam financial statements. Da ne govorimo o ostalom... Moje misljenje – ko ne ispunjava uslove za secured card, cisto sumnjam da ima bilo kakve sanse za Amex (bilo charge ili credit), na primer.

dreamerns
09.02.2010, 21:26
Jos jedna stvar je jako bitna i mislim da utice izuzetno dobro na kredit. Ako ste npr u Illinois drzavi (ne znam za ostale), obavezno uzimajte stan samo ako sami placate plin. Ni slucajno uzeti stan gde ti je to uracunato. Naravno, mnogo je isplatljivije kada je plin uracunat, ali samim tim to znaci da nema traga na tvojoj kreditnoj istoriji. Hoces kreditnu istoriju, izuvaj pare. Ja sam se tu zeznuo (nisam znao...sta cu), pa sam se imbecil grejao na struju...a posle nasao stan gde je grejanje ukljuceno. Sada nameravam kada mi istekne ugovor da se selim negde...iako mi se ovde jako svidja, ali trazim iskljucivo da placam ja plin. To deluju kao gluposti...i jesu totalne gluposti i veze sa mozgom nemaju, ali sistem je glupav i takav je. To sto ti placas kablovsku, att, struju, stanarinu...to veze sa mozgom nema....samo plin se racuna. Ovo je isto provereno, jer kada sam bio u kreditnoj uniji i krenuo da pricam svoje muke sa glupavim sistemom, odmah su me to pitali...da li placam plin.
Isto tako nemojte se cuditi kada dodjete ovde sto ce vas ameri gledati ko pali sa marsa kada im kazete da nemate istoriju (posto vam kreditna istorija se proverava za sve zivo...cak i vecinu poslova pri prijavi). Ono kao....kako nemas istoriju...odmah te gleda kao da nisi mozda terorista, ili pedofil....ni ne pomislja da si mozda tek dosao.
Sta ces...ja sam po prirodi Vulkanac (ko je gledao star trek zna sta pricam), i jednostavno moj mozak ima zescih problema da prihvati ovako glup sistem. Gledacu da se u njega uklopim, ali me niko ne moze ubediti da tu ikakve logike ima: This is, after all, essentially irrational :-)

dreamerns
09.02.2010, 21:28
Druga stvar ta secured kartica treba da se vrti i da se sa njom igras oko godinu dana...

Mnogi pricaju da je dovoljno 3-6 meseci i da ti onda skinu secured flag i krenu da te zasipavaju drugim karticama...

D$D
10.02.2010, 06:17
Mnogi pricaju da je dovoljno 3-6 meseci i da ti onda skinu secured flag i krenu da te zasipavaju drugim karticama...

Kao sto rekoh granica kred sposobnosti je oko 660 bodova, puno raznih informacija i dezinformacija kruzi ali to ti je lako videti koliko ti treba da vrtis secured karticu da bi dobio bankovnu kreditnu karticu.
Sam znas da ima kredit report koji mozes da uzmes jednom godisnje besplatno ali takodje postoji i opcija u bankama da gledas svoj kred report svaki dan ako hoces za cini mi se 10$ mesecno koliko oni to naplacuju, prvi mesec dobijes za dz.a ako hoces dalje onda je 10$ mesecno, tu vidis sve i mozes da vidis koliko ti tvoja secured kartica nosi bodova i koliko treba da je vrtis da bi dosao do 660 bodova, dok ne dodjes do te granice ne treba ni da se zamaras sa apliciranjem za druge kartice.

Dalje taj plin sto spominjes, jeste to je istina ali mislim da ti to nesto puno nece popraviti kred skor mislim u globalu opet ti treba dosta vremena da bi dosao do nekog skora za kred karticu.

Ove stvari umeju jako da nanerviraju coveka to znam ali svi prolaze kroz to oni koji kazu da nije tako nesto kriju i ne govore do kraja istinu

Misa
10.02.2010, 07:07
Dreamerns, mi smo nas kredit za auto (isto Toyota kao i milimelo) dobili sa 0% APR preko dilera od kojeg smo uzeli auto. Zanimljivo je da smo kredit dobili pre nego sto sam ja poceo da radim (samo smo im pokazali ugovor o zaposlenju). Jos su me pitali da li sam skoro diplomirao (srecom, godinama odugovlacio sa magistriranjem) pa na konto toga dobili i popust. Najzanimljivije je sto smo mi usli na taj plac da kupimo auto za maksimalno 2500 dolara (par dana ranije nas odbili kod Nissan-a za kredit, tacnije, trazili mi cosigner-a, sto mu opet dodje isto :), pa nismo hteli dalje da uzaludno pokusavamo) i kada nam se diler obratio, ja, vise price radi, objasnim u kojoj smo situaciji i da li moze da nam pomogne. Ibrahim (diler, sada prijatelj) nam lepo objasni da Nissan pravi dobre automobile, ali da im je kreditni sistem ocajan i da misli da moze da nam pomogne. Par sati kasnije smo izasli sa novim autom.

Tog dana smo potpisali ugovor po kojem im dajemo odmah 2500 dolara kao depozit, 1000 dolara mi oni poklanjaju kao svezem diplomcu i jos im dodjemo 1000 dolara (napisao im cek koji ce deponovati kada mi legne prva uplata od poslodavca); ukupno 4500 dolara kao depozit, kamata 1.9% APR, a naplata prve mesecne rate krece za mesec dana. Kada smo potpisavali ugovor receno mi je da cemo najverovatnije za par nedelja dobiti obavestenje da smo odbijeni za kredit, ali da se uopste ne brinemo oko toga, jer ce oni to sve srediti. Objasnjeno nam je da u Americi sve pitanje veza i da oni imaju dobre :). I stvarno je bilo tako...dobili pismo u kojem nam pise da smo odbijeni (ovo su bili obavezni po zakonu da nam posalju). Par nedelja kasnije nam javili da nisu uspeli da nam pronadju kredit sa onim uslovima, ali da postoje jos povoljnije opcije. Na kraju smo potpisali novi ugovor sa jos povoljnijom kamatom (0% APR) s tim da moramo da damo jos 1000 dolara depozita (umesto prve mesecne rate smo napisali jos jedan cek na 1000 dolara, a prva mesecna rata odlozena za sledeci mesec).

Kao sto vidis, pravila nema...bitno je samo biti na pravom mestu u pravo vreme :). Zaobidji banke i idi direktno kod dilera. Samo da napomenem da je sve ovo bilo pre zvanicnog velikog opoziva, tako da verujem da su sada uslovi finansiranja jos povoljniji ;).

Srecno u kupovini!

dreamerns
10.02.2010, 18:05
Dreamerns, mi smo nas kredit za auto (isto Toyota kao i milimelo) dobili sa 0% APR preko dilera od kojeg smo uzeli auto. Zanimljivo je da smo kredit dobili pre nego sto sam ja poceo da radim (samo smo im pokazali ugovor o zaposlenju). Jos su me pitali da li sam skoro diplomirao (srecom, godinama odugovlacio sa magistriranjem) pa na konto toga dobili i popust. Najzanimljivije je sto smo mi usli na taj plac da kupimo auto za maksimalno 2500 dolara (par dana ranije nas odbili kod Nissan-a za kredit, tacnije, trazili mi cosigner-a, sto mu opet dodje isto :), pa nismo hteli dalje da uzaludno pokusavamo) i kada nam se diler obratio, ja, vise price radi, objasnim u kojoj smo situaciji i da li moze da nam pomogne. Ibrahim (diler, sada prijatelj) nam lepo objasni da Nissan pravi dobre automobile, ali da im je kreditni sistem ocajan i da misli da moze da nam pomogne. Par sati kasnije smo izasli sa novim autom.

Tog dana smo potpisali ugovor po kojem im dajemo odmah 2500 dolara kao depozit, 1000 dolara mi oni poklanjaju kao svezem diplomcu i jos im dodjemo 1000 dolara (napisao im cek koji ce deponovati kada mi legne prva uplata od poslodavca); ukupno 4500 dolara kao depozit, kamata 1.9% APR, a naplata prve mesecne rate krece za mesec dana. Kada smo potpisavali ugovor receno mi je da cemo najverovatnije za par nedelja dobiti obavestenje da smo odbijeni za kredit, ali da se uopste ne brinemo oko toga, jer ce oni to sve srediti. Objasnjeno nam je da u Americi sve pitanje veza i da oni imaju dobre :). I stvarno je bilo tako...dobili pismo u kojem nam pise da smo odbijeni (ovo su bili obavezni po zakonu da nam posalju). Par nedelja kasnije nam javili da nisu uspeli da nam pronadju kredit sa onim uslovima, ali da postoje jos povoljnije opcije. Na kraju smo potpisali novi ugovor sa jos povoljnijom kamatom (0% APR) s tim da moramo da damo jos 1000 dolara depozita (umesto prve mesecne rate smo napisali jos jedan cek na 1000 dolara, a prva mesecna rata odlozena za sledeci mesec).

Kao sto vidis, pravila nema...bitno je samo biti na pravom mestu u pravo vreme :). Zaobidji banke i idi direktno kod dilera. Samo da napomenem da je sve ovo bilo pre zvanicnog velikog opoziva, tako da verujem da su sada uslovi finansiranja jos povoljniji ;).

Srecno u kupovini!

To je ono o cemu pricam. Vidis, ja sam isao kod zvanicnog nissan dealera isto ali su dosta losi...a polovna kola su im skupi krshevi. Kod toyote nisam bio. Reci mi (ako nije tajna), koji si auto uzeo i kolika ti je rata...bas me interesuje za nova kola kolika je rata.
Mogu pokusati...ali siguran sam da ce me odbiti. Ima dosta toga i do prodavca, ali i do drzave....a ova u kojoj sam ja je kompletno korumpirana i ne svidja mi se uospte.

dreamerns
10.02.2010, 18:27
Ove stvari umeju jako da nanerviraju coveka to znam ali svi prolaze kroz to oni koji kazu da nije tako nesto kriju i ne govore do kraja istinu

Mozda vecina (nisu svi) prolaze kroz to....ali jedino sam ja nakon vise od godinu dana u USA bio odbije za secured. Ne mozete mi oduzeti priznanje da sam najgori od sve dece....cak i kreditni biro mi to kaze :-)
I dalje imam osecaj da imaju neki poseban pik na mene i da me posebno nesto ne tolerisu... Ne volim ni ja njih, pa smo kvit :-)

Misa
11.02.2010, 06:32
To je ono o cemu pricam. Vidis, ja sam isao kod zvanicnog nissan dealera isto ali su dosta losi...a polovna kola su im skupi krshevi. Kod toyote nisam bio. Reci mi (ako nije tajna), koji si auto uzeo i kolika ti je rata...bas me interesuje za nova kola kolika je rata.
Mogu pokusati...ali siguran sam da ce me odbiti. Ima dosta toga i do prodavca, ali i do drzave....a ova u kojoj sam ja je kompletno korumpirana i ne svidja mi se uospte.

Naravno da nije tajna. U pitanju je Toyota Camry LX, model za 2010.

Osnovna cena: $22750.
Produzena garancija 72 meseca/100 000 milja: $1895 (smejali mi se ljudi na ovaj trosak s obzirom na reputaciju Toyota-e).
Lojack (protiv kradje): $695.
Porez i ostali troskovi dokumentacije: $2501.85.

Kredit smo uzeli na 5 godina. Mesecna rata je $372.36.

Osiguranje placamo $109.85 mesecno.

dreamerns
11.02.2010, 18:00
Naravno da nije tajna. U pitanju je Toyota Camry LX, model za 2010.

Osnovna cena: $22750.
Produzena garancija 72 meseca/100 000 milja: $1895 (smejali mi se ljudi na ovaj trosak s obzirom na reputaciju Toyota-e).
Lojack (protiv kradje): $695.
Porez i ostali troskovi dokumentacije: $2501.85.

Kredit smo uzeli na 5 godina. Mesecna rata je $372.36.

Osiguranje placamo $109.85 mesecno.

E hvala ti puno na ovoj informaciji. Covek uvek vidi ono $22750, a menee bas interesuju ove ostale stavke koje ti itekako nabiju jos cetvrtinu cene. Koliko vidim, osiguranje ti je jaaako skupo, jer to ono bumper to bumper...ili kako se vec zove :-)

landlord
12.02.2010, 00:51
U pitanju je Toyota Camry LX, model za 2010.

Miso, niste kupili auto vec ladju. Odlican auto. Neka bude sa srecom..

srdjevic
12.02.2010, 23:44
E hvala ti puno na ovoj informaciji. Covek uvek vidi ono $22750, a menee bas interesuju ove ostale stavke koje ti itekako nabiju jos cetvrtinu cene. Koliko vidim, osiguranje ti je jaaako skupo, jer to ono bumper to bumper...ili kako se vec zove :-)

Rekao bih da je garancija bumper2bumper, zato košta toliko.
Osiguranje je full coverage (http://www.google.com/search?q=full+coverage+auto+insurance+definition), što ne možeš izbeći dok je banka (tehnički) vlasnik vozila.

Misa
13.02.2010, 10:04

Zahvaljujemo! Prenecu mu komplimente ;).

Izvini na cekanju. Srdjevic ti je dobro odgovorio. Garancija je bumper2bumper, dok je osiguranje full coverage (ono je obavezno dok god ne otplatis auto; kasnije mozes da uzmes i obicno). Znam da izgleda da je osiguranje skupo, ali veruj mi, veoma je povoljno u poredjenju sa cenama koje sam cuo da ljudi placaju (priznali mi 10 godina voznje iz Srbije). Osiguranje smo inace uzeli od jednog od brokera za osiguranje kod dilera koji ti pronadje najpovoljniju ponudu (auto ne mozes da isteras iz salona dok nemas osiguranje).

Produzena garancija i alarm su ti opcioni, tako da auto mozes da kupis samo sa dodatkom poreza i ostalih troskova dokumentacije. Mi smo se odlucili za produzenu garanciju zbog fiksnih troskova (nema neplanskih dodatnih izdataka dok otplacujemo kredit), dok su nam alarm uvalili (kupovina trajala 5-6 sati, ne mozes ni da zamislis koliko ima papirologije, pa na kraju pristajes na sve samo da izadjes iz salona ;)). Ponudice ti i nesto sto se zove GAP (ako ti desi nesto sa autom i osiguranje ti isplati odstetu koja uglavnom ne pokriva 100% troskova, GAP ti doplacuje razliku do 100%). Moj savet ti je da unapred odlucis sta ces da uzmes, jer ces u trenutku kupovine biti verovatno podlozan uticajama, a oni znaju da budu posebno ubedljivi :).

Ovde su, kao sto si verovatno i sam primetio, japanci na velikoj ceni. Kada cujes price, onda i razumes zasto: zetov Mitsubishi star 12 godina, Honda prijateljeve majke stara 12 godina, Toyota njenog muza stara 6 godina...nijedan od tih auta nije imao kvar. Samo redovno odrzavanje i menjanje guma i akumulatora. S druge strane, jedno iskustvo mog kolege sa posla od pre par nedelja. Kupio je Subaru (poznat po kvalitetu) pre par godina tada starog 3 godine (uzeo kredit od banke sa 13% APR, tako da mu je rata oko $500). Do sada presao sa njim preko 70 000 milja, nijedan kvar. Vracajuci se iz LA ka San Diega-u u pokusaju da obori prijateljov rekord, spali motor (kasnije utvdjeno da nije imao dovoljno tecnosti za hladjenje koju nije proveravao od kada je kupio auto). Nov motor: $6000. Popravka: samo da mu otvore motor i vide u kakvom je stanju $1900. Odluci da ga ne popravlja i da kupi drugi auto, ali ne moze da dobije kredit jer jos ima $12 000 da otplati. Auto nema, para nema za drugi, a mesecna rata od $500 dolara je i dalje tu.

Treba uvek imati na umu da nismo vise u Srbiji i ne vozimo vise Zastave pa da mozemo da prodjemo sa par stotina dinara kod majstora (ovo je bar za mene vazilo :)) i napraviti dobru racunicu ukoliko se uzima veci kredit za polovno vozilo jer kupujes macku u dzaku. Ukoliko kupujes nov auto ili polovan za $1000 dolara, onda nemas brige, jer si u prvom slucaju pokriven garancijom, a u drugom u slucaju kvara kupis drugi za iste pare...

Lucky
13.02.2010, 15:56

Toliko je dobar da sam ubrzava

http://www.nytimes.com/2010/01/22/business/22toyota.html

Lucky
13.02.2010, 18:03
Moje misljenje je da je glupo kupovati nov auto osim ako ga ne uzimas za kesh, jer npr taj isti Camry star samo 3 godine vredi oko 13500 - 14000 znaci 10000 manje.

A ne mislim da je kupovina polovnog auta bas machka u dzaku, imas carfax report ...drugo sa japancima se zna...nema tu nekih ozbiljnijih popravki bar do 100 000 milja.

dreamerns
13.02.2010, 20:38
Moje misljenje je da je glupo kupovati nov auto osim ako ga ne uzimas za kesh, jer npr taj isti Camry star samo 3 godine vredi oko 13500 - 14000 znaci 10000 manje.

A ne mislim da je kupovina polovnog auta bas machka u dzaku, imas carfax report ...drugo sa japancima se zna...nema tu nekih ozbiljnijih popravki bar do 100 000 milja.

Slazem se sa tvojim misljenjem. Kod mene je to pogotovo slucaj, jer ja ga ne bih mnogo ni vozio. Da moram da predjem 30k milja godisnje, onda bih razmisljao...ovako, ako predjem i 10k znaci da sam se navozao :-) Upravo zbog toga mi se ne daju tolike pare.
Postoji tu i jos jedna caka. Ocigledno je skoro nemoguce dobiti kredit za auto skuplji od 10k ako nemas kreditnu istoriju. Dok za novi auto nema frke...cak dobijes i 0% apr. Ako bi cak i dobio kredit za polovni, apr ide od 20% pa na vise....negde cak i 30%...sto je brale mnogo. Onda cu to radije uloziti u auto, nego dati nekoj finansijskoj instituciji koju bi kod nas zvali "zelenasi". Znaci, ako imas do jaja istoriju i mozes polovan auto da kupis sa npr 8% kamate, onda je ovaj stav dobar.
Druga stvar je (bar u Chicago) da 99% automobila koji se prodaju, a stari su 2-3 godine nesto zesce fali. Ima razloga zasto ga se neko otarasio. Ili su pripadali rent-a-car agenciji, ili su imali zilion saobracajki. Ne mozes verovati. Ja sam bio nasao Nissan Versu 2007 ili 2008 godiste (sada se vise ne secam). Presla svega 23k milja. Izgleda bolje nego nova...sve mirisi. Tera se lepo. Diler nije imao carfax i meni tu nesto smrdelo. Ja lepo platio carfax...kad ono. U prvih godinu dana auto je imao jednu totalku, pa nakon 6-7 meseci jos jednu saobracajku. Kako ga ameri nameste...nije normalno. Nasi bi to zakrpili i prefarbali nekom farbom koja se ne bi uklapala sa originalnom...sve bi se videlo. Ameri zamene sve delove i nasteluju da nista na oko ne vidis. Onih 1% koji su se nasli na prodaju, jer je gazda izgubio posao, ili su bili na lizingu...to treba traziti ako se kupuje auto svega 2-3 godine star.

dreamerns
13.02.2010, 20:40
Inace, jedna digresija. U chicago u samom gradu nemas auto na prodji kod dealera koji je stariji od 2-3 godine. Takodje, cene su im abnormalne...3 godine auto sa npr 30-40k izgubi maksimum 20% cene.

dejancic
13.02.2010, 21:19
Kako ga ameri nameste...nije normalno. Nasi bi to zakrpili i prefarbali nekom farbom koja se ne bi uklapala sa originalnom...sve bi se videlo. Ameri zamene sve delove i nasteluju da nista na oko ne vidis.

Za ovo se veruj mi varas totalno. Ne bi verovao sta se sve prodaje i na sta je to licilo. Mi smo raj za kradena i slupana vozila iz ostatka Evrope tako da se pakuje sa jednog na drugi sve, ali bukvalno sve. A rezultat je na oko bolji nego da si auto odvezao u bilo koji ovlasceni servis.

Misa
14.02.2010, 22:29

Zasto je bolje kupovati nov auto u kesu (pod uslovom da ga imas), a ne uzeti kredit sa 0%APR i krenuti da gradis kreditnu istoriju?

Sto se tice polovnih automobila, tako sam i ja razmisljao dok nisam krenuo u kupovinu. U realnosti Camry star 3 godina za tolike pare je uglavnom poprilicno istrosen i opasno se priblizio cifri od 100 000 milja. Pod uslovom i da nadjes za te pare ekstra ocuvan auto i sa malom miljazom, ostaje problem finansiranja. Kredit nema sanse da dobijes za polovno vozilo od banke (bar ne u San Diego-u) bez kreditne istorije. Doduse, postoje dileri koji daju kredite za polovna vozila osobama bez kreditne istorije, ali su kamate fiksne i krecu se oko 25%APR, pa ti mesecna rata za polovno vozilo izadje kao i rata za nov. Ako kupujes auto za kes, onda naravno cela ova prica ne pije vodu (koliko sam ja razumeo, dreamerns zeli da uzme auto na kredit).

I ne, nisam ti odgovorio jer si mi uvredio auto. A i nije tacno da ubrzava, samo ponekad nece da stane...sta ces, mladost-ludost ;).

Macedonia
15.02.2010, 07:14
cestitam na auto stvarno lep izbor ali da se vratimo na izboru banke...
dosad koliko sam shvatila jedino sto mi bez kreditne istorije mozemo uraditi jest uzeti prepaid card iz neke manje banke.e sad, to je ustvari nas kesh koji i onako cemo potrositi samo kad ide kroz tu kartu onda se gradi credit history. ima ih sa 0% APR za prvih 3 ili 6 meseci.mene ustvari interesuje dali moze kad zavrse te prve 3 ili 6 meseci dali mozemo da cancelujemo tu pa da nabavimo novu opet sa 0% apr? prilikom otkazivanja dali se placa neko fee?i naravno za koliko vreme cemo izgraditi taj famozni Credit History?Ja se u ovoj branshi uopste ne razumem pa zato ispricavam se unaprijed svima ako sam istresla gluposte i ako neko ovo razume izvolte da nam razjasni. hvala

dreamerns
15.02.2010, 16:49
dosad koliko sam shvatila jedino sto mi bez kreditne istorije mozemo uraditi jest uzeti prepaid card iz neke manje banke.e sad, to je ustvari nas kesh koji i onako cemo potrositi samo kad ide kroz tu kartu onda se gradi credit history. ima ih sa 0% APR za prvih 3 ili 6 meseci.mene ustvari interesuje dali moze kad zavrse te prve 3 ili 6 meseci dali mozemo da cancelujemo tu pa da nabavimo novu opet sa 0% apr? prilikom otkazivanja dali se placa neko fee?i naravno za koliko vreme cemo izgraditi taj famozni Credit History?Ja se u ovoj branshi uopste ne razumem pa zato ispricavam se unaprijed svima ako sam istresla gluposte i ako neko ovo razume izvolte da nam razjasni. hvala

Koliko je meni poznato (a neka me neko ispravi ako gresim) pre-paid card je debit card, tako da ti to ne gradi kreditnu istoriju. Za gradjenje imas secured credit card...i uglavnom su im visoki APR. Doduse, ima gde je 0%, ali APR tebe ne bi ni trebalo da interesuje, jer ne treba ni da udjes u kredit. Platis, pa vratis sema...cisto da izgradis istoriju. Nakon 6-9 meseci bi trebalo da ti skinu secured i vrate pare (recimo, ako si zakljucao 500$ na savings, onda ti nakon 6 meseci vrate tih 500$ sa nekom mizernom kamatom....a kartica ti ostaje).

dreamerns
15.02.2010, 16:53
I ne, nisam ti odgovorio jer si mi uvredio auto. A i nije tacno da ubrzava, samo ponekad nece da stane...sta ces, mladost-ludost ;).

Hahahaha....e ova ti je dobra :-) Inace, bio sam juce na Auto Show u Chicago (navodno je najveci u americi). Verovao ili ne, ali Toyota je digla cene otkada joj se desio recall. Ja sam pre mesec -dva gledao isto cene i bile su daleko manje....sada su na sve automobile dodali 2k$. Ali ne cudi me, ovo je Amerika. Neki vidovi poslovanja me i dalje zacudzuju...valjda oni znaju sta rade.
Inace, takodje sam primetio....ovde svi automobili (osim Audi, Mercedes, BMW i sl) isto kostaju. Uzeo ti sedan Suzuki, Toyota, Honda, GMC, Ford. Kia, Chevy....ma sta god....sve ima istu cenu. slicno vazi i za SUV-e. Jedino Mercedes krece od 80k$...ali zato na njegovom standu jedino nas jezik cujes.....zna se koji narod ima para :-)

landlord
15.02.2010, 16:57
Samo da dodam ovo sto ej dreamer rekao,
ali moje misljenje je da nekad trebas platiti malo preko onoga sto ti dodje na statementu.. da im ostavis malo kamate samo da brze gradis istoriju..
I nemoj da placas prije nego ti dodje statement..

dreamerns
15.02.2010, 18:47
Samo da dodam ovo sto ej dreamer rekao,
ali moje misljenje je da nekad trebas platiti malo preko onoga sto ti dodje na statementu.. da im ostavis malo kamate samo da brze gradis istoriju..
I nemoj da placas prije nego ti dodje statement..

da...to su i meni rekli u credit union. Nazalost, jos nemam licno iskustvo sa tim....

steelers
15.02.2010, 18:49
Evo ja predlazem da Dreamer postane pocasni moderator ove teme. :grin:

srdjevic
15.02.2010, 20:52
@Misa: Zanimljiva je informacija koju je Miša samo dotakao u prolazu, a situacija nije ni malo naivna - imao sam upravo taj problem sad u subotu. Bio sam u prilici da prisustvujem kupovini auta pa imam prilično svežu (2dana staru) predstavu kako to ide ovde u IL.

Miša je dobro rekao da vam neće dati da izvezete auto bez full coverage insurance-a. Da podsetimo, ako uzimate auto na kredit, dok god je banka vlasnik vozila, mora biti osigurano full coverage polisom (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/osiguranje/auto.php).
Ukoliko već imate automobil, pa radite zamenu (trade-in (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/auto.php#tradein)), onda će vam na postojećoj polisi samo zameniti serijski broj auta na koji se vodi.

ALI! Mi ovde pričamo o prvom autu, a u takvoj situaciji (koju je imao Miša) bili smo prekjuče. Dakle, čak ni na moju polisu nije mogao da se doda auto, jer auto nije na moje ime, devojka ima svoju adresu, itd.

Dakle, morala je da ide online (subota, 7pm) da traži polise osiguranja, jer ni jedan agent nije radio, uključujući i mog, niko se ne javlja na telefon, ma show!

Naravoučenije: ako tražite auto u non-working hours, kada car insurance agenti nisu na radnom mestu, osuđeni ste da nađete online polisu osiguranja (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/osiguranje/auto.php#online) na licu mesta, da biste mogli da izvezete auto iz dealership-a. Alternativa je da ga ostavite kod njih (nikakav problem), sredite osiguranje, onda dođete da ga pokupite.

Prošli smo nekoliko osiguravajućih kompanija (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/osiguranje/auto.php#kompanije) na licu mesta, i na kraju se odlučili za Progressive.

Savet: ako idete da tražite auto vikendom, i već imate spisak kola koja želite da obiđete (ako ste ih našli na autotrader-u, pa imate VIN broj napisan), prvo od kuće nađite dobro osiguranje za kola (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/osiguranje/auto.php#kompanije), da znate kolika vas cena čeka. Onda, kad završite kupovinu auta (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/auto.php), iz dealership-a direktno otvorite osiguranje za auto online (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/osiguranje/auto.php#online), i vozite auto kući. :;D:

@Macedonia: drimer ti je dao potpun odgovor. Samo tako. Uskoro ćemo dati spisak ovde ko nudi secured credit card i pod kojim uslovima.

@steelers: Slažem se! :grin: Nego, ja bih da odemo i malo dalje:
prebacimo ovo u Imigracija - mnogo je više korisnih informacija no drimerovih ličnih stvari
dodamo u naslov i "za kupovinu auta"
glasajte (dajte đumlu zvezdica ovoj temi) da i ostali mogu da je pronađu lakše
povezaćemo ovu temu sa stranicama Kupovina kola (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/auto.php) i Osiguranje kola (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/osiguranje/auto.php) na glavnom sajtu, dodaćemo direkt linkove na sajtove za traženje kredita i osiguranja, ma biće fino. :;D:

srdjevic
19.02.2010, 02:18

Drimer ti je dobro odgovorio, ni u kom slučaju ne treba uzimati prepaid credit cards, to je ništa drugo do debitna kartica!
Vama treba secured kreditna kartica koja će vam izgraditi kreditnu istoriju (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/kreditna-istorija.php), dok prepaid neće!

Neminovno je da morate da ostavite depozit u iznosu u kom uzimate kredit, jer vam ne veruju, novi ste, nepoznati, kriza, prevare, itd. Ali to je i nebitno, jer ne možete računati na kredite u početku; treba na to gledati kao na (prepaid) debitnu karticu, i koristiti je svugde, jer svugde plastika radi, a imate izveštaj online.

Takođe, vrlo je bitna stvar naći karticu koja nadasve nema annual fee, iliti godišnju pretplatu! Razlog: na kreditnoj istoriji gleda se "najduži kredit". Ako ovu karticu ne zatvorite (nego skinete status "secured" posle godinu dana i podignete depozit, jer ste se dokazali), ona će vam stajati u izveštaju kao "longest credit period", i podizaće vam score. Tu karticu, jer je mala, možete da koristite za dnevne kupovine, i da je stalno otplaćujete, tako da vam interes na njoj onda i nije bitan.

I za kraj jedna nezvanična informacija (uskoro će bit' vest):
kontaktirao sam nekoliko banaka koje nude ovakvu uslugu (verovali ili ne, lista nije duga), saznao uslove...
Našao sam najbolju ponudu koja nudi sve gorenavedeno, i dobio uverenje da ne odbijaju ljude bez kredita i da će svako moći da dobije ovu secured kreditnu karticu.
Povezao sam nas sa bankom Public Savings Bank (http://www.tkqlhce.com/click-3804318-10706426)http://www.lduhtrp.net/image-3804318-10706426, preko koje možete dobiti secured kreditnu karticu sa 0% interesa na prvih 6 meseci, bez godišnje pretplate, prijavljuju vas na sva 3 kreditna biroa, i koju sigurno odobravaju (http://www.jdoqocy.com/click-3804318-10706430)http://www.awltovhc.com/image-3804318-10706430 - kartica je namenjena upravo za pravljenje kreditne istorije. Nude vrlo dobre uslove, a čak šta više, upravo sarađuju baš sa imigrantima, mi im kanda dođemo ka' ciljna grupa pa su bili baš fini. :grin:

Evo im ponude, sve im je online:
http://www.lduhtrp.net/image-3804318-10706098 (http://www.tkqlhce.com/click-3804318-10706098)

milimelo
19.02.2010, 17:27
Vezano za kartice - novi zakon nalaze da introductory rate mora biti na 12 mjeseci.

http://credit.about.com/od/consumercreditlaws/tp/new-credit-card-rules.htm

1. No interest rate increases for the first 12 months of your credit card.
You can enjoy your interest rate for at least the first year after opening your new account with two exceptions. First, your rate could increase in the first year if the creditor disclosed a rate increase when you opened the account. Second, if you don't make the minimum payment within 30 days of the due date you'll be subject to a penalty rate increase.

Zakon stupa na snagu od 22 februara, pa bih preporucila da tada uzimate kartice - prije se dobro raspitati sta i kako.

srdjevic
19.02.2010, 22:17
Vezano za kartice - novi zakon nalaze da introductory rate mora biti na 12 mjeseci.

Idi bre milimelo, ti navedeš link, a sama da ga ne pročitaš. Ova informacija je apsolutno netačna.. Kao prvo, ne odnosi se na introductory APR uopšte, već baš na onaj pravi APR koji dolazi posle promotivnog, a na koji se obavezujete aplikacijom; a kao drugo, ne odnosi se na kartice koje imaju variabile rate.

http://credit.about.com/od/consumercreditlaws/tp/new-credit-card-rules.htm

1. No interest rate increases for the first 12 months of your credit card.
You can enjoy your interest rate for at least the first year after opening your new account with two exceptions. First, your rate could increase in the first year if the creditor disclosed a rate increase when you opened the account. Second, if you don't make the minimum payment within 30 days of the due date you'll be subject to a penalty rate increase.

Na tom sajtu svaka stavka ima link. Kada kliknete na link, imate pojašnjenje šta su uslovi i na šta se odnosi.

Zakon stupa na snagu od 22 februara, pa bih preporucila da tada uzimate kartice - prije se dobro raspitati sta i kako.

Ovo je samo delimično netačno. Ako uzmete sada karticu, ne mogu vam pomeriti APR posle 22tog. Nije da morate da čekate posle 22gog da je izvadite. Ali svakako se dobro informisati o svim uslovima pre potpisivanja (ili klika na submit)!

Zana
19.02.2010, 23:06

Ne mogu da se slozim sa ovom konstatacijom, jer uslovi koji ce biti ponudjeni korisnicima kreditnih kartica nece nikako biti bolji nego sto su sada. Naravno - vlasnici kartica ce biti vise zasticeni zakonom i regulativom. S druge strane, banke su imale sasvim dovoljno vremena da sebe pripreme za ovako nesto (zakon je usvojen maja prosle godine). Mnogim korisnicima su zatvoreni racuni, kamate su povecane pre nego sto zakon stupi na snagu (znaci po staroj regulativi), a banke vec uveliko odbijaju sve koji ne mogu da dokazu da su "dobre platise".

Evo kako ce najverovatnije sve da izgleda nakon stupanja na snagu novog zakona: ponude nece biti dobre kao ranije - prost primer je Apple Financing. 22% su dobijali ranije samo oni koji imaju uzasnu kreditnu istoriju. Po svemu sudeci ova cifra ce sada da bude normalna - pa onda banke i nece imati potrebe da ih menjaju ni nakon godinu dana. Osobe bez kreditne istorije nece uopste moci da dobiju unsecured credit card, kao i osobe koje su tek pocele da grade kredit. Kreditne karte koje nemaju annual fee verovatno vise nece ni postojati.

Dakle regulativa je mozemo da kazemo dobra - svi oni koji su se zalili da ne mogu da procitaju i ne razumeju fine print (pa im je to bio razlog za deliquency), imace sada "krupni" print. Mene zivo interesuje koliko ce to da promeni stvari, jer elem ko ni ranije nije znao sta radi, nece nauciti ni sada. Ja iskreno ne volim kad se drzava mesa mnogo... volim da zakonski okviri budu jasni, ali da se drzava ne gura gde joj nije mesto. Moj licni stav je da - ko ne zna da radi business, kljuc u vrata; ko ne zna kakav kredit za kucu potpisuje i ne zna da racuna, onda i ne treba da potpisuje ugovor na 30 godina. Sad se svi vade na - banka me prevarila...

E sad evo: trazili ste, gledajte. Opet da kazem: drago mi je sto ce zakon da smanji zloupotrebu od strane banaka, jer bilo ih je dosta iako nije sve bila zloupotreba nego i glupost ljudi koji bi da imaju i trose tri puta veci novac nego sto zaradjuju. Nece banka tako lako moci da iskoristi neznanje ljudi. Nije mi drago jer cete svi vi koji sada dolazite i pocinjete, daleko teze graditi kreditnu istoriju. Dakle, secured kao pocetna opcija (http://www.tkqlhce.com/click-3804318-10706426) http://www.lduhtrp.net/image-3804318-10706426.

steelers
20.02.2010, 00:41
eee, jel vidite sa kakvim se znanjem ide u Ameriku :;D:

dreamerns
25.02.2010, 03:53
Elem, uspeo sam konacno da nadjem kredit i sada sam ponosni vlasnik Mazda 6 2008 godiste :-) Yeeeahhh :-)
Dobio sam dosta povoljno kredit za pocetnika 7.25% APR. U pitanju je bila kreditna unija. Tako da ovom prilikom mogu ih skroz preporuciti, daleko su bolji od banaka (doduse, treba imati racun i u banci, zbog lakseg pristupa novcu, veceg broja bankomata, kao i online usluga koje banke nude).
Kreditne unije su skroz drugacije koncipirane i uclanjivanjem u njih ti si ujedno i suvlasnik...odnosno, vlasnistvo credit uniona imaju njegovi clanovi. Moze se detaljnije o tome procitati na wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_union) E sada, problem je u tome sto ne mozes tek tako usetati u bilo koji credit union i uclaniti se. Veliki broj prihvata ljude iz vladinog sektora (vojska, policajci, vatrogasci, radnici gradskog saobracajnog preduzeca itd). To automatski podrazumeva da se i njihove porodice mogu uclaniti. Neki su pak korporativni (Motorola npr sponzorise credit union za svoje radnike). Medjutim, u neke se mozes uclaniti cak ako zivis u njihovom kraju (neighborhood). Ja sam tu za dlaku uspeo, jer da zivim samo jedan blok nize, ne bih se mogao uclaniti...a kraj ispod mene ne potpada ni pod jedan credit union. Spisak svih credit union-a se moze naci na stranici National Credit Union Administration http://www.ncua.gov/
Ja moram priznati da mi je u pocetku delovalo sve cudno. Otisao sam na sastanak nekog njihovog ogranka koji radi svega 2 sata nedeljno u konferencijskoj sali okolne bolnice. Usao tu i sedi jedna devojka sa laptopom i dolaze ljudi, traze informacije o svojim racunima itd. Izgleda da smo zena i ja bili jedini tu koji ne rade u toj bolnici. U svakom slucaju, ono sto se meni jako svidelo je sto razgovaras sa ljudima, a ne sa kompjuterom. Odnosno, odluke ipak donose sami ljudi, a ne kalkulator u centrali. Uzeo sam kod njih secured karticu i da budem iskren za kredit se nisam nesto ni nadao. HR menadzer iz moje firme mi je rekla da je ona radila ranije za credit union i da iako union ima mnogo povoljnije uslove, ne daju kredite ljudima koji nemaju istoriju. Medjutim, ja sam eto imao srece. Ovo govorim iz razloga da ne bude kasnije svako moze sigurno u bilo kom union-u dobiti kredit. Ali definitivno vredi istraziti tu opciju pored banaka. Ako se neko nadje na north side delu Cikaga, mogu slobodno preporuciti da se uclani u http://www.northsidecommunityfcu.org/ Naravno, na odluku da mi daju kredit mnogo je uticalo i to sto sam dao veci downpayment, sto sam stalno zaposlen od kada sam dosao ovde i sto sam uzeo kola od dilera sa kojim su oni partneri i kojem veruju. Doduse, sve te informacije su imale i ostale finansijske institucije, ali su me odbile. Iskreno, meni je ovako i draze. Lepse mi je sto znam da ce moju lovu zaraditi ovako neka institucija, nego velike bankarske koorporacije, od kojih nista dobro nije doslo (osim onima koji rade u njima).

pekka
25.02.2010, 11:58
Samo pretpostavka. Kreditne unije ipak kontrolisu bankari jer bi bilo veoma romanticno da pored razgranate i razradjene mreze banaka postoje udruzenja gradjana koji se tako lepo samoorganizuju u cilju zaobilazenja okrutnog finansijskog (vampirskog) sistema. Tako oni funkcionisu prividno po nekim drugim zakonima, humanije i umesto masina odluke donose ljudska bica - humane odluke. Onda se covek oseca dobro i kaze kako ipak jos postoji pravda - koliko toliko. Ovo sto sam izneo moze g. Moderator da prebaci u pretinac koji bi se recimo nazvao PARANOJA CONTEST.:blink:

kaneolopa
25.02.2010, 16:15
Samo pretpostavka. Kreditne unije ipak kontrolisu bankari jer bi bilo veoma romanticno da pored razgranate i razradjene mreze banaka postoje udruzenja gradjana koji se tako lepo samoorganizuju u cilju zaobilazenja okrutnog finansijskog (vampirskog) sistema. Tako oni funkcionisu prividno po nekim drugim zakonima, humanije i umesto masina odluke donose ljudska bica - humane odluke. Onda se covek oseca dobro i kaze kako ipak jos postoji pravda - koliko toliko. Ovo sto sam izneo moze g. Moderator da prebaci u pretinac koji bi se recimo nazvao PARANOJA CONTEST.:blink:

Josh jednom wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_union) a prva recenica kaze "A credit union is a cooperative financial institution that is owned and controlled by its members, and operated for the purpose of promoting thrift, providing credit at reasonable rates, and providing other financial services to its members."

dreamerns
25.02.2010, 17:22

Upravo zato sto bi bili velika konkurencija bankama, postoji i zakon o tome kako bi zastitio banke. Zato union ne moze da prima bas svakoga, nego mora da ima odredjenu kategoriju ljudi. Mogucnost da se mozes uclaniti u union zato sto zivis u njihovom kraju, je jedna od rupa koju su ovi uspesno iskoristili :-) Pored toga, clanovi biraju upravni odbor. Evo jos jedan quote sa wikipedie:

"Credit unions differ from banks and other financial institutions in that the members who have accounts in the credit union are the owners of the credit union[16] and they elect their board of directors in a democratic one-person-one-vote system regardless of the amount of money invested in the credit union."

dreamerns
26.02.2010, 16:41
dreamerns & kaneolopa čestitam! :bravo:

Nije džaba kaneolopa išla na časove :)

Nego, ako ste volji podelite malo one "nepristojne" informacije oko kupovine pošto verujem to zanima sve.

Cena auta, koliko ste dali odmah, kolika je rata, na koliko godina, osiguranje, koje osiguranje, kilometraža auta, itd ...

Pa generalno, uzeli smo auto od jednog lanca dealershipa kod kojih nema cenkanja. Oni saradjuju sa credit union i iako su mi oni rekli da ja mogu da idem kod bilo koga, oni preferiraju ovaj dealership. Odnosno, lakse ces dobiti kredit ako ides kod njih. Objasnili su mi i zasto...ako sam ih dobro razumeo u slucaju da se desi nesto sa autom, dealership ce voditi racuna da prvo izmiris obavezu prema svom kreditu, pa tek onda ako nesto treba sa njima. Takodje, daju ti automatski garanciju na sva vozila 12 meseci ili 12k milja....odnosno, ne prodaju automobile AS-IS. Svi automobili su sertifikovani od strane nezavisnog mehanicara. Mozda su malkice skuplji nego sto mozes da se iscenkas kod drugih dilera, ali ovde bar znas sta uzimas. Jedini je problem sto su im sva kola novija, a samim tim i skuplja...pa smo uzeli malo skuplji auto nego sto smo planirali...ali ok, bitno je dobiti kredu :-) Sto mi je D$D jednom rekao, neces uzeti auto koji hoces, nego onaj za koji mozes dobiti kredit :-) Auto je kostao nesto manje od 12k, ali smo mi uzeli i produzenu garanciju na 2 godine koja pokriva vise (osnovna pokriva samo mehanicki deo, ova pokriva sve sisteme). Takodje smo uzeli jos neke stvarcice, tako da sa porezom, tablicama i ostalim taksama sve je izaslo oko 14k. Dali smo 4k ucesce, ostalo je kredit. Uzeli smo kredit na 3 godine, jer ne volim da se zaduzujem na 5.
U principu, ja sam zadovoljan sa ovima, jer nisu onako odvratno napadni kakvi dileri umeju da budu i cene su im pristojne (nisu najjeftiniji, ali ni najskuplji). Ono sto je bitno je da su im sva kola proverena...mada smo mi i pored toga odneli kod mehanicara da on napravi jos jedan pregled :-) Imas takodje pravo da vratis auto u roku od 7 dana ako ti se ne svidja...no questions asked.

pekka
26.02.2010, 17:18
Josh jednom wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_union) a prva recenica kaze "A credit union is a cooperative financial institution that is owned and controlled by its members, and operated for the purpose of promoting thrift, providing credit at reasonable rates, and providing other financial services to its members."

Ma ja sam se samo malo salio zbog dreamersovih trauma sa, kako on to kaze, finansijskim institucijama. Sada je i to iza vas tako da mozete lepo da krstarite u vasem osobnom vozilu na motorni pogon.:bravo:

dreadnot
18.03.2010, 10:35
Evo novih ideja kako popraviti kreditni skor, jutros je osvanulo na Yahoo-u

http://finance.yahoo.com/banking-budgeting/article/109091/new-rules-for-credit-score?mod=bb-creditcards

kaneolopa
18.03.2010, 17:39
To vazi za ljude koji vec imaju kreditni skor i stoji im na jednom mestu vec nekoliko godina.... za nas pocetnike vaze drugacija pravila.

steficacvek
14.05.2010, 22:30
Ne znam gdje da stavim ovo, jel nemamo temu o auima i auto osiguranjima ili je ja ne mogu naci. Uglavnom moje pitanje je za nove emigrante sa autima: koliko placate osiguranje za auto. Meni svi daju neke lude cijene, nadam se da ima neka povoljnija opcija ...

dreamerns
14.05.2010, 23:43
Ma i mene su tu sacekali na prepad. Nisam stigao da se raspitam, jer nisam planirao da ce se ono sa kreditom brzo zavrsiti...a auto ne mozes izvesti iz dealershipa dok ne uzmes osiguranje. I onda sam tako zvao neke ponude i svi su se takmicili ko ce mi dati manju cenu. Trenutno placam 150$ na ugovor i 88$ mesecno, cetiri meseca (osiguranje vazi 6 meseci). Nije fora samo u tome koliko placas, nego i sta to sve pokriva. Sreca je da svakih 6 meseci ako ti se ne svidja, mozes promeniti :-) Voleo bih i ja vise da cujem od nekog ko se bolje razume u ovo, jer planiram bolje ovo da istrazim kada se zavrsi osiguranje. Takodje, ja imam i neku garanciju za gume od 5 godina i produzenu garanciju na kola koja pokriva sve zivo (ne samo mehanicki kvar). Ovo za gume nije lose imati u IL, jer su putevi sacuvaj me boze...

Lucky
15.05.2010, 06:26
u principu osiguranje mozes da menjas kad hoces ne moras da cekas 6 meseci. Mada ja uglavnom nakon tih 6 meseci krenem u razgledanje ponuda i uzmem onu koja mi najvise odgovara (citaj najjeftiniju)

Oba auta su mi otplacena tako mogu da osiguravam sta hocu i koliko hocu sto nije slucaj kada placas kredit pa te kreditor uslovljava

Najbitnije stvari su:
Bodily Injury Liability (placa troskove lechenja)
Collision Insurance (ako zveknete banderu, drvo uletite u shanac i sl)
Comprehensive insurance (shteta na autu nastala prirodnim nepogodama:grad, oluja, meteoriti:)
Liability Insurance (najjbitnije a to je pokriva troskove onome koga ste vi nedajboze skrljali)
Uninsured motoris (shtiti vas ako vas udari neko ko nema osiguranje)

Sve je stvar izbora ja nemam collision i coprehensive pa za dva auta placam $70 mesecno

Najpoznatije kompanije gde uvek mozete proveriti kvote onilne:

www.allstate.com
www.geico.com
www.statefarm.com
www.travelers.com
www.21st.com

steficacvek
15.05.2010, 07:12
da ... samo sto meni online quote daje mjesecne premije od $180 do $330 ... s obzirom da jos nema ni godinu dana kako imam americku vozacku dozvolu. kako je kod ostalih, priznaje li neko od osiguranja iskustvo prije americke vozacke?

Zana
15.05.2010, 09:56
Stefice, kao sto rece Lucky cena zavisi i koliki coverage (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/osiguranje/auto.php) kupis (iznos do kojeg pokrivaju stetu). Uradila sam ti dve kvote - nalupala sam se strasno oko adrese xoxo sta da mu radim kad svi traze detalje… ti si dakle Nina Stojev :grin: i zivis u 200 E. Fillmore # 206, Phoenix, AZ 85004 pa ti je sve i broj telefona 866.647.2670! Oni ce meni da traze SSN i sve ostalo xoxo pazi kad imam posebnu email adresu za takve pa neka salju dan i noc sto god hoce. Imaj u vidu da su "bolji" zip-ovi skuplji...

Dakle, quotes sam uradila na manji iznos od pokrica koje ja imam (100/300/100), mozes da krenes sa 25/50/25 pa kad prodje neko vreme i nabacis “staz” sa osiguranjem onda mozes da povecas pokrice. Ja savetujem vece od ovog za koje sam ti uradila, ali opet kazem – moze da saceka godinu dana. Quote numbers cu ti poslati na private tako da mozes da pristupis i vidis i sama, da modifikujes sta hoces pa da uporedis razliku u ceni a onda kad vidis sta hoces lepo ponovo odradis sve na svoje ime. Radila sam sa Progressive i Mercury (nisam Geico, ali su i oni tu blizu). Za sada zaobidji AllState i Farmers jer su skupi (jesu dobri moram da priznam), za AAA sam cula nimalo lepe komentare. Definicije oko osiguranja mozes da pogledas ovde (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/osiguranje/auto.php), a evo sta sam ja dobila za pomenutu lokaciju, jedan vozac, jedan auto (2007 Nissan Altima):

Mercury 6 meseci $706.50:

Bodily Injury $25,000/$50,000 $139.00
Property Damage $25,000 $111.00
Medical Payments Decline Coverage $0.00 (ovo bi trebalo bar $2,000 ako nemas zdravstveno)
Uninsured Motorist Bodily Injury $25,000/$50,000 $51.00
Underinsured Motorist Bodily Injury $25,000/$50,000 $18.00
Comprehensive $500 Deductible $98.00
Collision $500 Deductible $242.00
Loan/Lease Gap No $0.00
Rental $30 per day for 45 days $22.00
Full Glass Yes $0.00
Fee Auto Theft Fee per vehicle $0.50

Progressive 6 meseci $967.50/164.20 per month (dodaju fee za mesecno placanje):

General policy
Bodily Injury & Property Damage Liability $25,000 per person/$50,000 per accident/$25,000 property damage $469
Uninsured Motorist Bodily Injury $25,000 per person/$50,000 per accident $46
Underinsured Motorist Bodily Injury $25,000 per person/$50,000 per accident $24
Medical Payments No coverage $0 (ovo bi trebalo bar $2,000 ako nemas zdravstveno)
Comprehensive Actual cash value $500 deductible $111
Collision Actual cash value $500 deductible $277
Rental Car Reimbursement $30 per day ($900 maximum) $19
Roadside Assistance Coverage selected $3
Loan/Lease Payoff Coverage selected $18
Fee Information
Anti-theft fee $0.50

Za Progressive ako hoces puno osiguranje (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/osiguranje/auto.php) kao moje, dodaj $118 (razliciti iznosi dodaj od $2 do $228, ili za manje oduzmi $81). Kad se ulogujes u quote, idi na edit pored iznosa i dobices komparaciju zavisno od iznosa pokrica. Nakon izvesnog vremena smanjice ti premiju – ja imam Progressive od samog pocetka i za full 100/300/100 za dva vozaca placam $91. Ako hoces zero deductible veca je premija, ako hoces $1,000 deductible platices manje mesecno ali imaj u vidu da je vecina popravki kod sitnog cukanja do $1,000 (parkinzi i ostalo). Mislim da je $500 najbolji izbor.

dreamerns
15.05.2010, 17:46
U jeee....skuplje osiguranje od rate za novi auto :-)

Nikolica014
15.05.2010, 21:24
Dosta se pricalo o osiguranju ovih dana. Neka neko kaze kakva je situacija oko same registracije i tehnickog. Koliko ima istine u tome da je registracija manje vise ista za sve automobile, bez obzira na kubikazu, a da se tehnicki radi svake dve godine i da kosta oko 20-30$?

Zana
15.05.2010, 21:27
Pa ne bas :) auto je privilegija, a ne zivotna neophodnost :grin: ali da osiguranje udara budzet, to ne sporim.

Sto je stariji i manji auto, cena osiguranja je niza - dosta ljudi se odluci i da placa samo liability, sto je i jedino obavezno po zakonu. Sve ostalo odredjuju vlasnici auta i banke (ako je auto na kredit).

Rata za nov $20,000 auto je na pet godina sa 2.99% mesecno $360. Sad, ako hoces nov auto i puno osiguranje na maksimum pokrice a nov si u USA i nemas ni vozacko iskustvo ovde niti kreditnu istoriju (a i ne dobijes 2.99% za kredit nego malo vise) - to zadovoljstvo kosta :grin: A, da ne pricamo koliko tek kosta kad si vise od 50% odgovoran za udes ili par puta prodjes kroz crveno...tek da vidis kolike premije dobiju svezi americki vozaci koji tek pocnu da studiraju i voze, ili stariji od 65. Ziv primer moja baba na poslu - 75 godina, u nizu gluposti uspela pre neki dan da otkine crevo na pumpi :grin: e vidis, njena premija je oko $1,700 za 6 meseci (i to uz kombinovano osiguranje gde ima prilican popust), ubismo se da joj nadjemo povoljniju cenu i ne ide... hoce to kad neko dobije dva tiketa za brzu voznju, dva puta cukne neciji auto na parkingu, prodje kroz stop bez davanja prednosti i unakazi tudji auto, pa jos i otkine crevo na pumpi... tako da, veruj mi - $706 za "svezeg" vozaca na 3 godine staru altimu (trazena cena na auto koji je na kreditu, a verovatno je drugi auto u pitanju) je super cena :grin:

Zana
15.05.2010, 21:33
Dosta se pricalo o osiguranju ovih dana. Neka neko kaze kakva je situacija oko same registracije i tehnickog. Koliko ima istine u tome da je registracija manje vise ista za sve automobile, bez obzira na kubikazu, a da se tehnicki radi svake dve godine i da kosta oko 20-30$?

Na auto stariji od 5 godina se svake druge godine radi smog check (ne u svakoj drzavi) koji kosta toliko koliko si rekao, ne bih ja to zvala tehnickim pregledom. Registracija se placa jednom godisnje i cena zavisi od starosti auta, kubikaze i vrste auta. Mnoge drzave kroz registraciju pune budzet za odredjene namene - tako je CA dodala sada $50 (narod pristao na refendumu)...

Dobra stvar je sto se smog check ubacuje u DMV automatski, na racunu za registraciju dobijes PIN sa kojim mozes da se ulogujes i sve lepo platis online i dobijes postom sticker da ga zalepis. Nista narocito, uzme dva sata posla sa sve smog check...

Nikolica014
15.05.2010, 22:21
Vidis, jos jedna dezinformacija sa kojom sam ziveo! Meni je receno da je registracija 140$ i da je ista za sve vrste, kubikaze i starosti auta. Iako mi nije bilo logicno, bio sam sklon da poverujem u to jer nema amerikanca koji vozi korsu 1.2 dizel :==D:

Zana
15.05.2010, 23:45
Ne znam da li je za svaku drzavu isto - evo ovde (https://mv.dmv.ca.gov/FeeCalculatorWeb/index.jsp) je zvanicni calculator za CA.
Jedan deo je fiksna cena a ostatak zavisi od gore nabrojanog.

p.s.

Izgleda da te za IL nisu lagali, tj. izgleda da je za sve isto jer pise ovako "Because Illinois doesn't calculate its registration renewal fees based on the vehicle's estimated value like some other states, you can't deduct a portion of the renewal fee on your federal taxes.". Treba proveriti za svaku drzavu posebno.

Nikolica014
16.05.2010, 00:45
Imas li neku informaciju kakva je situacija sa motorima? Da li su za njih osiguranje i ostale dazbine vece ili je slicno kao sa kolima? Hvala unapred

steficacvek
16.05.2010, 01:27
Evo uradila sam quote sa Progressive i dobila sam 98$ mjesecnu premiju jer je auto starije od Zaninog (Ford focus 01). Ali mi nisu stavili nikakav coverage na auto sto mi se ne svidja. Kad dodam ono sto mislim da treba premije idu gore naravno. Ali nema druge, strpiti se neko vrijeme sa ovakvim cijenama pa se nadam da cemo docekati i manje premije ...

vesnicica
25.08.2010, 13:19
Baš danas krenem u isčitavanje ovog dela foruma i skroz mi je bila simpatična priča oko kreditne istorije i dobijanja kreditne kartice, tačnije odbijanja, i slučajno sada nabasam na sledeći text na yahoo.Evo link, mislim da nije loše znati ŠTA NE TREBA DA RADITE...malo je poduži text ali dobro....
http://finance.yahoo.com/banking-budgeting/article/110441/10-things-not-to-do-when-applying-for-a-credit-card?mod=series-m-article-c

Magelan
25.08.2010, 16:28
Sta god da radis sa tim bankama - ne valja :smrc:

Potrebno je poznavati do tancina sve njihove "cake" i "zavrzlame" i skrivene i neskrivene stavke koje umeju da zabole... Mene je obicna debitna kartica u Chase banci za 6 meseci kostala $32 za kojekakve FEE-jeve i do ludila su me doveli. Na kraju sam zatvorio savings account jer od njega nikakve koristi - em ti zarobe $300 dolara, em sa njega samo 4x mesecno smes da povuces novac (u suprotnom dobijes packu od $10), ako nacnes malo od tih 300 zarobljenih dolara, opet packa od $4 ili $6 (nisam vise siguran) i tako u nedogled... A iskusno ti u startu kazu da MORAS da otvoris i checking i savings account. Moje je misljenje da je taj savings cista glupost kad te ogranicavaju koliko puta u mesecu sa njega mozes da uzmes sopstveni novac :no: A najnovije sto su smislili jeste da jednom ili dva puta mesecno na taj savings MORAS da uplatis po $25?! A zasto - da bi mogli da vrte tvoj novac... Kao sto rece Dreamer na pocetku ove teme - neopevane barabetine...

Najgore od svega to nije samo tako u Chase... Manje vise u svakoj banci sve dodje na isto.

U Chase banci ne postoji mogucnost dobijanja kreditne kartice ukoliko vec nemas kreditnu istoriju. Jedino ako imas direct deposit, mada to je samo teoretska mogucnost jer mene opet odbise... Hoces kreditnu istoriju - moras da imas kreditnu karticu; nemas kreditne kartice - nema ni istorije i tako ide zacarani krug...

Bas sam se juce u Bank of America prijavio za Secured Credit Card i dao im $300 depozit, i sto je najgore, cak i to ide na odobrenje?! Videcemo vec, ako ni kod njih ne upali idem u Citi Bank ili PNC ili Capitol ONE koji imaju te Secured Card jer ocito jedino tako moze da se zapocne taj glupavi proces gradjenja kreditne istorije.

Opsta pravila: Ne trositi nikako vise od 50% od limita kako bi kreditni score rastao sto brze, vrsiti uplate na vreme i ne ulaziti u overdraft. U roku od par meseci, kada kreditni skor naraste dovoljno, svi zivi lesinari od banaka ce vam slati ponude za njihove kreditne kartice...

dreamerns
25.08.2010, 17:46
U Chase banci ne postoji mogucnost dobijanja kreditne kartice ukoliko vec nemas kreditnu istoriju. Jedino ako imas direct deposit, mada to je samo teoretska mogucnost jer mene opet odbise... Hoces kreditnu istoriju - moras da imas kreditnu karticu; nemas kreditne kartice - nema ni istorije i tako ide zacarani krug...

Bas sam se juce u Bank of America prijavio za Secured Credit Card i dao im $300 depozit, i sto je najgore, cak i to ide na odobrenje?! Videcemo vec, ako ni kod njih ne upali idem u Citi Bank ili PNC ili Capitol ONE koji imaju te Secured Card jer ocito jedino tako moze da se zapocne taj glupavi proces gradjenja kreditne istorije.

Nazalost, ali mislim da ni direct deposit nista ne pomaze. Ja sam ga imao od samog starta i nakon godinu i vise dana mi nisu hteli dati karticu. Sto se Bank of America tice, te debilcine su uspele cak da me odbiju i za Secured karticu... :-)

U mom slucaju se za sada najivse isplatilo otici u neku kreditnu uniju i sa njima graditi istoriju. Oni ne nude dobre opcije online placanja i sl kao banke (tako da treba uvek imati i racun u banci cisto jer je tebi lakse), medjutim oko kredita i kreditne istorije su daleko bolji...i na kraju krajeva pricas sa ljudima koji imaju neki uticaj i mogu da donose odluke, a ne sa papagajima koji nemaju nikakav uticaj, nego trpaju u kompjuter sve sto ti pricas i onda na kraju sta kompjuter odluci...to je to (sto si uglavnom mogao i sam od kuce da uradis preko interneta).

Magelan
25.08.2010, 18:13
Rekose 5-7 radnih dana se ceka na odgovor... Zivo me intersuje da li ce biti vajde i od ovog pokusaja.

Sloba_Kg
26.08.2010, 02:25
Ha ha nisi jedini. I mene Bank Of America prosle god odbili za secured. Jelena dobila offer cim smo otvorili racune s tim da je ona od dokumenata imala samo pasos a nas bankar je stavio da je ona US citizen (nije imao opciju koja bi se poklapala, ja gledao) i odmah je odobrili. Ja sam mu kasnije kad smo poceli da se druzimo i kad smo odneli sva dokumenta da bi profil bio potpun, ljubazno rekao da to ispravi da on ne bi imao problema. Onda kao oni nudili povecanje kredit limita ali mi nismo hteli.

Kako rekoh mene su odbili iz prve a bio sam ranije ovde... Onda mi je sigao offer od Credit one Bank i Household Bank i na obe me odobrili. Nije nesto ali se vidi da se nesto mrda.

Jos jedna stvar, prijateljica koja ovde dugo zivi mi je rekla da je ona imala istu situaciju '99 kad je dosla i da je resenje Macy's.
Kazu ljudi tu ako vas odbiju onda nema druge nego da cekate. Pouzdano znam da se cak i store kartica vidi na kredit reportu.
Sve u svemu jednu kad uzmete sve je lakse.

dreamerns
26.08.2010, 16:34
Ma ja sam ovde vec skoro 2 godine, imam kredu za auto i secured....ali nijednu karticu jos nisam uspeo dobiti. Nisam ni pokusavao neko vreme (zbog recorda), a ljudi rekose cim budem imao 3 meseca ili 6 meseci secured i kredu na kola, oni ce sami poceti da nude. Ne znam kako drugima, ali meni niko nista ne nudi.

Magelan
26.08.2010, 16:40
Apliciraj sam, online, nemas sta da izgubis. Negde mora da upali. Drug koji radi u Chase banci mi rece da obavezno treba probati u Capitol One i PNC...

Ja cekam da vidim sta ce biti sa ovom glupavom Bank of America pa ako me budu odbili idem dalje. Sa tim bankama ovde je samo jedno pravilo a to je da nema pravila :smrc:

steficacvek
27.08.2010, 00:21
Wells Fargo ima dobru secured card, nema application fee, samo 18$ annual fee. Ne znam koliko ju je tesko dobiti, ja jos nisam aplicirala, planiram uskoro. Ima dosta opcija online, Orchard, Allied, Premium ... koji nude secured credit cards ali su visoke application fees, tako da ako das 300$ odmah na prvu ti na racunu ostane samo oko 200$. Al da je cijeli sistem blesav, blesav je ...

Magelan
27.08.2010, 03:16
Wells Fargo Banka bas i nije aktuelna na MidWest-u. U Cikagu ne postoji ni jedna jedina ekspozitura. Samo Niles, Evanston i Glenview pa je malo nezgodno juriti se sa njima ako nesto "zapne".

Gringo
27.08.2010, 03:24
Pozdrav svima. Ja navratim tu i tamo da vidim sta se desava, a sad cu se malo i ukljuciti u pricu o kreditnim karticama kao korisnik i kao neko ko radi posao vezan za njih.

Sto se tice Secured Cards, supruga i ja imamo kartice US Bank- $35 Annual Fee, minimalni depozit je $300 a maksimalni $5,000, i dobili smo ih u momentu kad sam ja u svom izvjestaju imao samo jednu stavku (upit od firme od koje smo iznajmili stan), a izvjestaj moje supruge je bio apsolutan prazan! Jedini problemcic (ako je i to) je bila adresa koju sam ja imao u svom Credit Report,a koja se nije poklapala s mojom trenutnom adresom pa su me zvali naknadno da to verifikuju. Poslije dva mjeseca i supruga i ja smo poceli da dobijamo svakog mjeseca po jednu pre-approved ponudu od Capitol One s nekim smijesnim limitom i jos smjesnijom kamatom, ali odlucili smo da sacekamo bar jos 5-6 mjeseci pa tek onda da sami trazimo neku ozbiljniju karticu.

Sto se tice gore pobrojanih banaka ja sam cuo dosta lijepih stvari o PNC, mada to vjerovatno ne znaci da bi sirom rasirenih ruku docekali nas bez kreditne istorije.

Neko spomenu Macy's karticu- po mom skromnom misljenju od tih Store Cards i rewards kartica uopste bi trebalo bjezati glavom bez obzira osim ako ne planirate bas velike i ceste kupovine koje biste odmah otplatili, bez prenosenja duga u naredni mjesec. Istina je da je nekada bilo lako dobiti te kartice, a cak i sad trpaju aplikacije u ruke svaki put kad prodjes pored radnje, ali vidjao sam posljednjih nekoliko mjeseci vise slucajeva kad bi neka Store Card prvo bilo odobrena, a onda bi se banka u medjuvremenu predomislila i odlucila da povuce odobrenje, kako se to lijepo kaze.

Magelan
27.08.2010, 03:40
Nece ni store cards da odobre ako nemas kreditnu istoriju. Sto rece Gringo, bukvalno ti ne daju da izadjes iz radnje dok ne das saglasnost da provore podobnost. Pre mesec dana kad sam pristao u Banana Republic radnji na licu mesta mi je prodavacica rekla da sam odbijen tako da vise ni ne pokusavam. Ako me i za secured card budu odbijali, preostaju mi jos kreditne unije koje dreamer pomenu u prethodnim postovima.

steficacvek
27.08.2010, 07:21
I kod mene isto iskustvo sa store cards. Prvo sam probala u Targetu da uzmem karticu ali nista od toga.

vesnicica
27.08.2010, 15:26
Aj sad sa kartica na štednju....kolike su kamate na oročenu štednju na 1 godinu?Ne znam koja je tamo terminologija ali s obzirom da ste apsolvirali poslovanje banaka znaćete sigurno.I ukoliko se kupuje nekretnina šta se sve plaća prilikom kupovine (ovo i nije baš u ovoj temi al ajd....nećete mi zameriti).

dreamerns
28.08.2010, 21:47
Te store credit cards isto odobrava neka banka, koja stoji iza te kartice. Znam da neke radnje imaju Chase, pa je samim tim aplikacija u tim radnjama identicna aplikaciji koju bi radio u Chase. Odnosno, ako te Chase odbije, odbice te i ta radnja (jer oni ne rade nista drugo, nego apliciraju u chase).

Smith6000
30.08.2010, 21:58
Mene interesira capital one banka... ima li netko iskustva sa tom bankom? poceli smo da istrazujemo banke za tekuci racun prvog dana da otvorimo... deluju mi povoljno :naughty:

Magelan
31.08.2010, 16:02
CapitalOne je odlicna za pocetak gradjenja kreditne istorije jer izgleda da imaju nize kritirijume za Secured Credit Card. Ja sam se bas juce igrao na njihovom sajtu i odobrise mi zahtev za tu karticu, a odobrise posle sinoc i mom rodjaku koji inace ima jako los kreditni skor pa kapiram da kod njih ne bi trebalo da bude cimatanja. A i interest rate im je medju najmanjima kada ih uporedis sa drugim bankama koje nude Secured Credit Card. Sad bukvalno cekam odgovor od Bank of America za taj Secured Card pa ako ne odobre, uplacujem u CapitalOne. Kod njih je cak i manji credit line - $200.

A za ostalo ih ne bih preporucio, bar ne u Chgo jer ta banka ima ekspoziture samo u par drzava na istocnoj obali i jugu (CT, LA, MD, NJ, NY, TX, VA). Zapne ti cash i onda treba drugoj banci da platis fee za podizanje novca jer tvoja banka nema bankomat u krugu od 1000 km :smrc: Ali ako planiras da se selis u neku od gore navedenih drzava, zasto da ne :;D:

Sloba_Kg
02.09.2010, 06:11
Pogledajte lepo one brosurice. I sa obicnom kreditnom karticom kad podizes kes sa bancinog maticnog bankomata ima fee po transakciji.
Nemam sad ovde (go paperless) ali mogu da potrazim pa cu da napisem. Uglavnom, za sve kreditne koje mi imamo ima fee za podizanje kesa, medju njima je i bank of america.