PDA

View Full Version : USA smor!

Siberian
22.05.2008, 16:47
u USA sam dosao u novembru pre nekih 6meseci, zivim sa svojom zenom u Kissimmee FL i ovom prilikom bih hteo svim srbima da se obratim za savet.

Meni je ovo sve smor i s..*.e, od kad sam ovde sve je jos gore , sem nekih stvari, Hrana nije ista kao u Beogradu, sve neki cudni ukusi nemogu da se naviknem da jedem tako, vrucina mi je vise dosadila, nemam prijatelje drugove nikog, idem u skolu al tamo svako gleda svoje dupe...dok sam ziveo u Srbiji imao sam najboljeg ortaka bili smo nerazdvojni malte ne ceo dan, sad nemam nikog ni familiju ni drugove, kad odemo naplazu se malo razveselim al i to mi se smuci jer moramo da vozimo sat ipo do plaze, planiramo da se odselimo za NJ ali meni je sve jedno najradije bih kuci da se vratim iako znam da tamo nemam nikakve buducnosti, ona me ubedjuje da ostanem a znam i kad bih se vratio cale i keva bi me osudili a kao vratio se iz amerike nista nije uradio i ti fazoni, najradije bih da sam u svojoj sobi kao pre, ja sam racunao za mene je ovde sve od nule poslove koje mogu da radim su do 10 dolara sat placeni i kad sve sracunam sa rentom i hranom osiguranjem gorivom za auto jedva da mogu da ustedim 3000dolara godisnje i to sa mojom zenom da placamo sve po pola... pa isto mi dodje u srbiji bar tamo neplacam rentu i malo jedem kuci i ustedim 2000e godisnje, ajde da kazemo ovde mogu da idem na koledz (pa da posle ocekujem bolju platu) sto nije isto kao u srbij, ali odakle da platim koledz i dok ga zavrsim platicu kao u srbiji iste te pare samo sto u srbiji dobije Bachelor Degree a ovde AA College, sta da radim ljudi pomagajte sve mi se smucilo, ocu kuci.

srdjevic
23.05.2008, 09:02
Zdravo, Tomislave.
Pročitao sam tvoju poruku nekoliko puta, pola dana razmišljam kako da ti odgovorim. Vidim da ti je teško, i pokušaću da ti se obratim kao drug, u najboljoj nameri. Nadam se da mi nećeš zameriti...

Našao sam to mesto Kissimmee FL (http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=Kissimmee,+FL&ie=UTF8&ll=28.825425,-81.408691&spn=3.878197,10.239258&z=7&iwloc=addr), iskreno nisam ni znao gde je (zanimljivo ime, btw). Nevezano za lokaciju (već za tvoju poruku), ja bih se na tvom mestu što pre odselio...
Ne znam koliko naših ima tamo i kako smo organizovani, ali mislim da to najviše pomaže, ubedljivo. Ako ti hrana ne odgovara, za početak (mi Srbi volimo reči kao što su "tranzicioni period") ako već nisi možeš da nađeš naše prodavnice i da tamo uzimaš sve što ti treba. Ja u kuhinji uvek imam Knjaz Ja kiselu, C# kafu, Munchmallow, Vegetu, Aleva papriku, the works. Kupujem ćevape, ima naših farmi gde ljudi kupuju pečenja, znam gomile porodica koje su totalno u tom fazonu, ništa im ne fali, stalno su samo sa našima... Mislim da za početak, dok se čovek ne navikne, ključno je da ima društvo, vodiča, nekoga za savet, pomoć, reč (srpskog!), itd, itd... Ali za takve stvari samo velike metropole dolaze u obzir. Ovde se ljudi okupljaju oko crkve, ima naših mesta za izlazak/kupovinu, svega je vrlo lako naći u velikim gradovima poput Chi i NY. Najiskrenije mislim da će ti prijati atmosfera. A i klima je bliža našoj... ;)

Vidim da si pomenuo školu i američku mangupariju ( = studentariju). Nažalost, u tome se sa tobom potpuno slažem. Ovo je drugi svet. Kod nas su studenti složni (protiv škole?), dok su ovde studenti svesni činjenice da je napolju svet surov, i prilično su samostalni (tj. idu jedni protiv drugih više nego što "pomažu drugu u nesreći"). Totalno drugačija priča! Tebi škola treba (lepo si rekao i zašto), a tamo pravo društvo nećeš naći. To ti je nešto što giljaš uveče/vikendom pored posla, ništa više...

Da se odmah razumemo, ni naši nisu isti ovi ovde i oni tamo. Da ti odmah kažem i zašto: što si duže ovde, dalje si od onoga tamo. Ja sam ovde u Čikagu našao puno dobrih ljudi, dosta njih mi je s prave strane srca, ali svi oni da se spoje, ne bi mogli da budu takav Zlobnik (http://milos.srdjevic.net/blog/?s=zlobni#post-62) kakvog sam tamo ostavio... :(

Dobar savet bi ti bio da probaš da skupiš nešto novaca i da odeš do BG-a na odmor. Mislim da bi ti to dosta pomoglo! Bolje bi uočio razlike, dobre i loše strane obe lokacije i da bi imao mnogo realniju sliku u glavi. Svaki put kad odeš, uočićeš veću razliku između sebe i onoga što si tamo ostavio. Činjenica. Valjda podsvesno kupiš dobre osobine iz ove sredine, to je neminovno, pa te ono tamo onda živcira, recimo... A kad se vratiš sa odmora, onda ćeš opet izvagati sve.

Samo četiri godine si mlađi od mene, pa ću ti reći nešto kao stariji brat (big brother - administrator, ima smisla :D) koji je isto kao i ti u USA došao pravo iz svoje sobe (odlično si to sročio, btw). Pokušaj tu misao da izbiješ iz glave. Koliko god ti to delovalo bolje i lakše, duboko sam ubeđen da ti ne bi odgovaralo. Praktično svi ljudi koje znam su, kada su jednom otišli od kuće i živeli sami, vrlo kratko izdržali nazad "kod svojih"... Jednostavno navikneš valjda da živiš po svom, šta li je...
Nažalost, jeste realno da će te i familija i ekipa odbiti od trpanja što si se vratio... To je u našoj sredini neminovno... :(
Tamo nećeš moći da studiraš uz posao da bi diplomirao (ne znam odakle ti info da ovde može samo AA, može ovde sve), nećeš sačuvati više novca nego ovde, nećeš moći da imaš ni približno onoga što imaš ovde (dobar auto, kuća (tvoji!), onda krediti!), i nadasve, nećeš voditi ni približno bogat život kao što možeš ovde, upravo zbog toga. Surova činjenica, svi smo mi tako računali, zato smo uostalom i došli ovamo, složićeš se... :cool:
Naravno, tek si na početku, sad mora biti teško. Odmah da ti kažem, skoro neće biti lakše. Ali će na kraju biti mnogo bolje...

Valjda je cela poenta ovoga što želim da ti kažem to da nije sve tako crno kao što trenutno osećaš. Da se ti i ja razumemo, svi mi se u jednom momentu osetimo upravo ovako kao ti, bez izuzetka! I nije to ništa strašno. Preživećeš. ;) Svane nov dan, razmisliš još malo (jutro je pametnije od večeri i te fore), stisneš zube, zapneš jače, i prođe to...

Voleo bih da mi popišeš (isto ovako) neke stvari koje ti se sviđaju u USA, dakle ono što ti je na pozitivnoj strani. ;)

Siberian
23.05.2008, 15:14
Hvala na dobrim savetima (big BraTe Milose):)

Ovde nema ni mrvce srpske hrane, sve meksicki, brazilski, uglavnom Latino restorani (a i prodavnice isto tako) Ovo za skolu ja sam rekao da za pare koje ces ovde da platis za AA degree za isto vreme i pare moze da se zavrsi Bachelor Degree U srbiji i to na prestiznom fax-u...
E sad ovako, dobre strane Amerike tacnije Floride:

Okean (nije more) je uvek dostupan sto je bitna razlika od Ade Ciganlije i prljavih bazena na Kostunjaku i Banjici...nacin na koji se oblacis (kupujes krpe)
je totalno drukciji od onog u Srbiji, nema vise kineza i buvljaka, mada ima i ovde buvljak sam sto se zove Bells:)Guess,CK,DKNY,QuickSilver,Oneil nisam mogao ni da zamislim u srbiji.
Ljudi:
Svi te postuju pa da si i onaj homless sto prosi kod semafora, sto je VELIKA razlika u Srbiji, kad udjes u neki butik radnju mozes da probas stvari gledas pipas!Sto je VELIKA VELika razlika sa Srbijom:)
Nemas brigu o glupavim srpskim pandurima da te zaustave i smaraju, ovde i ako te zaustave, uvek imaju dobar razlog i postuju te kad pricaju stobom a ne ko nasi:) (btw bili smo zaustavljeni zato sto smo zaboravili da platimo registraciju za auto, nista samo nam je dao opomenu (bez kazne) na 7dana i da za to vreme platimo)
Edukacioni system je (bar po meni) mnogo bolji, nije bogatiji ali je precizniji i bolji, sto ti daje mogucnost da lako i brzo napredujes.
Toliko...
:rolleyes:

Lucky
24.05.2008, 00:07
Siberian(komsija),

Evo da i ja napisem koju na ovu temu.Donekle te razumem kako se osecas i mogu da ti potvrdim da smo svi prosli kroz tu pricu.S druge strane s obzirom da si dosao u pre nekih 7 meseci,ako se ne varam,mozda bi ti malo strpljenja dobro doslo bar dok se ne savlada taj kulturni sok.Iskreno receno ja sa na neke stvari jos nisam navikao npr da svugde moras kolima i da svako zivi u nekoj svojoj maloj tvrdjavi.Veelika prednost Floride jeste okean i plaze tako da ako vec zivis ovde bezveze je ziveti u unutrasnjosti.Sto se nasih ljudi tice ovde ih ima i previse a to ti je na samo sat i po voznje od tebe.Takodje ima i bar 5 prodavnica sa nasom hranom,kafane i poslasticare.....
Odlican je savet koji ti je dao Milos za odlazak u Srbiju na odmor jer veruj mi ja sam po sletanju aviona na aerodrom u Tampi(a bili smo kuci posle tacno godinu dana),rekao zeni:
"Stigli smo kuci" ne znam ni sam zasto i ako mi je u Srbiji mnogo dragih ljudi...valjda sam se nesvesno navikao na tu cinjenicu.
Tesko da u Srbiji mozes da ustedis neki novac ako hoces da odrzis standard zivota koji je ovde.
Selidba u veci grad (u bilo koji State) je za vas pravo resenje.

srdjevic
24.05.2008, 02:38
Veliki pozdrav Lakiju! Hvala ti puno što si se uključio u priču; mislim da će koristiti. ;)
offtopic: Pazi samo koliko sličnosti ima! jbte, i vreme odlaska, i konstatacija, i sve! (O ovome (http://milos.srdjevic.net/blog/archives/serbia-2006) pričam...) Lucky, brate moj! :D

Sve u svemu, jako mi je drago da je Laki upravo potvrdio sve što sam ti napisao... nekako mi sad lakše. :o

Lucky
24.05.2008, 22:51
Takodje pozdrav Milose,mozda se jednom skockamo ja i zena pa zapucamo u "vetroviti grad",zelja mi je da oprobam u vecoj sredini.

...vidim da je forum polako zaziveo,sto mi je drago i nadam se da cu biti od koristi

srdjevic
25.05.2008, 01:11
Iako sam i dalje lenj da u forumu Lokacije pišem na temu Čikaga, stojim na raspolaganju za sve što treba, naravno. ;)

Hvala ti puno na pomoći, i meni je baš drago da je krenulo... Jeste sezona prvih koverti (biće i ona u oktobru još), ostatak će verovatno imati prilično opušten ritam, oko ambasada i to... Stvarno jest' zaživelo, imamo već oko 200 poseta dnevno, s tendencijom rasta... Fina cifra. :D

Siberian
29.05.2008, 18:52
danas treba da kupimo karte za NJ idemo sledece nedelje tamo u posetu njenoj sestri i ako nam se svidi nadam se selimo se tamo...

srdjevic
30.05.2008, 02:47
Odlično je to što tamo imate familiju! Javi utiske kad se vrneš, a ja se nadam da će u međuvremenu neko ko je nastanjen tamo već da napiše koju reč u forumu za lokacije.... Već imamo jednu temu za New York (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=18), a ja ću videti da iskopam još neki link... Iako ti niko ne može bolje reći od sestre joj. ;)

srdjevic
30.05.2008, 02:48
ahahahaha, al' sam sročio ovu zadnju :D

nelson
30.05.2008, 09:49
Pa ajde i ja nesto korisno da napisem kako bi ti docarao tu j..... nostalgiju koja svakom od nas pravi s.... u zivotu :-)))).Evo ovako...Ja sam bio u USA skoro godinu dana i isto tako bilo mi je skroz bezveze ali isto tako bilo je i lepih trenutaka.Nisam mogao uopste da se naviknem na njihovu hranu (mislim mogao sam ali nisam bas bio odusevljen-nedostajalo mi je sve odavde), na njihov nacin zivota, pravila...sve mi je bilo cudno.Iskreno, verovatno zbog toga sto su mi nedostajali svi moji odavde(porodica, prijatelji...), ama bas svi-cak i komsija kojeg ne gotivim, i pas od komsije koji me je svako jutro budio lajanjem u 5 sati ujutru zbog kojeg sam dobijao nervni slom, i ova beda od zemlje sa kojim sam se srodio i uvek imao za cigarete iako ni sam nisam znao odakle izvlacim taj novac-a nisam krao!!!!I eto...ja se vratio....bilo mi je super prvih mesec dana...video sam sve ljude koje sam zeleo...i zadovoljio potrebe nostalgije i istog momenta sam pozeleo nazad u USA, da se vratim mom novom boljem zivotu.Tako sam i uradio-ponovo sam se aktivirao i idem za koji mesec bez igde ikoga, idem u USA, vracam se.Opet cu biti sam, sa ljudima koje sam upoznao u USA i boriti se za bolje sutra. I veruj mi, dodji ako mozes i budi 2-3 nedelje u Bg-u i vec ces pozelet da se vratis. Svako od nas krece svojim putem i bira svoj put-nemoj da uprskas/te sansu koja se ukazuje samo jednom u zivotu...dobro razmisli...i kreni napred....
Sve najbolje!!!

srdjevic
30.05.2008, 17:13
Bravo nelsone, pravi primer si dao, pozdravljam tvoju odluku, samo napred!

tiberije
01.06.2008, 05:54
Ja sam isto na floridi tacnije u tampa bay oblasti dakle komsije smo prakticno. Mislim da je ovde kao sto kaze Lucky efekat nostalgije utoliko manji sto mozes bukvalno da kupis sta god pozelis od nase hrane, ukljucujuci domaci hleb, cevape,ajvar,burek, cajnu,sremsku,pecenje, kafu,kiselu pa cak i jogurt(kefir), sve u svemu sa te strane bi ti bilo mnogo lakse, znam da meni jeste, ja sam ovde od decembra pre toga sam proveo 2 meseca u NY(gde sam bio mnogo vise nostalgican iz pomenutih razloga), eto vidis i ja sam dosao samo mesec dana pre tebe u US.Drugo ovde ima dosta nasih mahom iz Bosne, ali ne druzim se nesto preterano sa njima, naravno ima par ljudi sa kojima se vidjamo ali i ovde kao i u Srbiji druzim se samo sa ljudima cija interesovanja, pogledi na svet , vaspitanje i kultura slicni mojim i koji mi u tom pogledu odgovaraju, na zalost velika vecina ovde nije takva.Mada ako volis narodnjake i kafanu ima ovde i takvih mesta.

E sad jedan savet, ja iako sam dosao sa namerom da ostanem (bar neko vreme), u glavi sam imao neki tzv.petogodisnji plan. Dakle da ostanem dovoljno dugo da zavrsim skolu (MBA studije), da ja i zena stvorimo porodicu i dobijemo pasose, a ujedno se nadam da je to dovoljno vremena i da se u nasoj zemlji neke stvari promene na bolje, pa nakon toga cu stvarno sesti i razmisliti da li ostati ovde ili se vratiti, jer nece iz mene progovarati nostalgija vec iskustvo zivota tamo i ovde.Kao sto su ljudi vec rekli mi smo sada u nekom tranzicionom periodu, sa jedne strane svi smo iz nekih razloga otisli iz Srbije, ali opet dosli smo kao vec oformljen licnosti i tesko nam je da prihvatimo neke razlicitosti amerike, neke cemo vremenom i prihvatiti a neke verovatno nikada. Dakle ono sto hocu da kazem je nemoj da gledas na sebe i svoj trenutni polozaj kao nesto konacno, vec sve ovo posmatraj kao jednu etapu u tvom zivotu i budi zahvalan sto ti se ukazala prilika da dodjes ovde jer ma sta bilo i ma kakvu odluku ti doneo znaj da iskustvo koje ces steci ovde je neprocenjivo i daleko vrednije od onoga sto sto bi mozda doziveo u srbiji za ovo vreme. Ja znam da sutradan ako mi se ukaze prilika da se preselim opet negde u evropu (Engleska, Irska, nemacka...) ne bih oklevao ni trenutka i opet bih otisao odavde, jer neprestana promena i zelja za njom je ono sto nas na kraju pokrece .Dakle samo polako i ako ti je bas toliko tesko tamo uvek mozes da se preseli nekih 100 milja zapadnije u tampa bay, a nakon toga mozda i dalje do Cikaga ili NYC.

Siberian
02.06.2008, 15:27
@Nelson

Hvala na savetu i jos zahvalnijem utisku mnogo mi znaci:)
Pozdrav

@Tiberije
Daleko sam ja od narodnjaka i kafane, jos jedan razlog zasto sam otisao iz Srbije, znam da je tesko ovde naci pravog prijatelja, pozdrav
Black Swans krstarica:)

nelson
11.06.2008, 10:47
Tesko je naci pravog prijatelja-to je tacno...Ali uvek postoji bar jedna osoba na koju naletis a da je u istoj situaciji kao i ti...Osoba koja je takodje ostavila svoj zivot i sve sto je stekla i krenula u potragu za boljim...Ja sam bio dosao sam u USA...nikoga nisam znao-ama bas nikoga.Nemam cak ni rodbinu-ALI NIKOGA!!!!!!!Ti si bar ozenjen (bar tako mislim), imas nekoga ko ce biti uz tebe, sa kime ces da planiras.....zato pokusaj da uzivas, da iskoristis svaki moguci momenat na najbolji moguci nacin, i pre svega da budes OPTIMISTA i da verujes u sebe...

cinderella_man
11.06.2008, 12:15
Ovakav stav cenim!
Bravo Nelsone :)

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila.
Kineska poslovica

Pozdrav svima :)

xeg
11.06.2008, 12:24
Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila.
Kineska poslovica

Rece Kinez i poce da pakuje stvari za Srbiju:)

@Siberian
Drzim ti palceve da izdrzis i uspes. Ne mogu da ti delim savete o onome za sta se tek spremam ali poslusaj bar ove ljude koji su te kriticne faze prosli i - guraj dalje, verujem da ce ti uskoro biti drago zbog toga.

Siberian
27.06.2008, 01:30
E ovako, sad smo odlucili ja i zena da odemo iz Kissimmee -ja, imamo dva izbora St.Pitersburg FL ili NJ Drzava, interesujeme dali neko moze da mi kaze kakve industrije ima u St.P cisto dali moze da se nadje posao? il ako ima neko ko ima u NJ da se javi da kaze kako je kako zivi cost of living...
Iz ove nistarije Kissimmee bezimo, nadamo se ne u gore:)

nelson
27.06.2008, 14:01
hm....nemoj da gledas na to "...imamo dva izbora St.Pitersburg FL ili NJ Drzava..." imas celu Ameriku kao izbor samo se odluci sta zelis i to ces da dobijes.Svaki grad u USA ti je sam po sebi drugaciji pa isto tako i cena zivota.Meni licno prija/odgovara New York.Jeste, skup je to grad ali mozes i da zaradis (bar mi se tako cini na osnovu prica drugara koji su radili i koji jos uvek rade u NY).Sve ti je srazmerno veliki grad - skup zivot, veca plata (u odnosu na manje gradove), vise mogucnosti da se snadjes (menjanje poslova od boljeg ka boljem :))...Ali isto tako mali grad ima svoje prednosti...tako da ono sto ti ja preporucujem je da dobro razmislis sta zelis i kada doneses tu veliku odluku idi u grad koji si izabrao, usidri se u njemu i tragaj za onim sto zelis-nece biti lako ali vreme kao glavni cinilac cuda :rolleyes: ce uraditi i pokazati ishod, a to je tvoj cilj.
I nemoj da odustajes nikada od necega sto je moguce...;););););););)

V777
27.06.2008, 14:43
Siberian,

radim u firmi sa kolegom, koji je inace u penziji, dolazi da poseti decu u Indianapolisu preko leta, a zivi zimi na Floridi, (kao i mnogo drugih ljudi koji zive u Indiani!), Tampa bay, Clearwather, kaze da jeste super za zivot na Floridi, da je cak i humid (vlaznost vazduha) manja na Floridi nego u Indiani, ALI da je i izbor poslova mnogo mnogo manji, da su plate manje, da neki posao koji bi se u Indianapolisu radio npr. za $12 US na sat, u oblasti Tampa Bay-a bi bio max oko $9US na sat...pa sad ti vidi...ja sam ranije zivela u Houstonu, te mogu da kazem da je u Indiani mnogo jeftinije za zivot nego u Houstonu...a sad kolega kaze da mu se cini da je na Floridi jos malo jeftinije nego u Indiani, ali opet naglasavam, sve zavisi ko sta nadje da radi i za koje pare...

Takodje se slazem s misljenjem Nelsona, US je velika drzava, nikad ne znas gde ce zivot da te odvede, tako da nemoj da se ogranicavas na jedan ili dva grada, pogotovo ako se radi o malim gradovima....razmisli i odluci koji su ti prioriteti...

Pozdrav i puno srece!

Siberian
22.07.2008, 17:22
evo vode u Kissimmee na FL vec dva meseca ne mogu da nadjem nikakav posao, bar nesto pristojno radnja sa robom ili neki butik ma nista, katastrofa, mislim da ce da se vratim u srb.

xeg
23.07.2008, 09:54
MurphyUSA (http://www.snagajob.com/job-seeker/jobs/job-details.aspx?postingId=751340&ref=vseindeed) trazi Assistant Store Manager-a za 1461 East Osceola
Kissimmee, FL 34744

Job Requirements:
Driving
Not Specified

Language(s)
Not Specified

Minumum Age
18+ years old

Additional
Not Specified

Job Benefits:
Paid Vacation
Full Health Benefits
$2000 on average in commissions each year
College tuition reimbursement

Ako nije daleko od tebe skokni do njih, bolje nego posredno on-line.

Nije ovo nikakvo otkrovenje samo bih voleo da se razvije malo jaca kolegijalnost na ovom foruma.

A sta je bilo za ono preseljenje sto si navodio kao mogucnost?

wingreen
23.07.2008, 11:54
Bravo za Xega, svaka cast!!! To je prijatelj!:):):)

Siberian
24.07.2008, 16:57
MurphyUSA (http://www.snagajob.com/job-seeker/jobs/job-details.aspx?postingId=751340&ref=vseindeed) trazi Assistant Store Manager-a za 1461 East Osceola
Kissimmee, FL 34744

Job Requirements:

Job Benefits:

Ako nije daleko od tebe skokni do njih, bolje nego posredno on-line.

Nije ovo nikakvo otkrovenje samo bih voleo da se razvije malo jaca kolegijalnost na ovom foruma.

A sta je bilo za ono preseljenje sto si navodio kao mogucnost?

evo bas cu da idem sad, pa cu da vidim o cemu se radi, za preseljenje pukli bi skoro 5 soma a i sto bi bili bez posla i tamo, tako da mrtvo

Zana
24.07.2008, 18:50
Evo mene opet :) i veruj mi koliko kod sad ovo sto sledi opako zvuci, nije mi namera da te naljutim vec pomerim sa mesta i poguram. Ako si vec digao ruke od svega onda nemoj ni da citas dalje – Amerika ipak nije za svakog. Razmisli lepo i ako ne postoji makar jedan glasic iznutra koji ti kaze da je vredno da pokusas opet, onda kupuj kartu i vrati se nazad. I molim te, nemoj kao i pojedini da kad se vratis nazad pljujes po Americi i zivotu ovde. Nemoj licno iskustvo i neuspeh da generalizujes i krivicu svaljujes na drugog.
E sad, ja za mesto u kojem zivis nikada nisam cula, kao uostalom ni za mnoga druga u ogromnoj nam zemlji ali sam pronasla neke podatke na internetu. Mozda sam propustila neki od tvojih postova, ali nije mi jasno zasto si se bas tamo preselio. Ako imas neke poznanike tamo onda i mogu da razumem, ali ako ti to vec nisu jako bliski prijatelji iste savete bi dobio u bilo kojoj nasoj crkvi, u bilo kom drugom mestu. Nisi uradio dobro domaci zadatak – uvek ides u sredinu gde ti je veci izbor; jesu stanovi skuplji ali i veci izgledi da nadjes posao. I to brzo. Evo prostog primera – pronasla sam da je prodavnica Ralphs na nekih 10 milja od tvog postanskog broja, zasto ne probas da apliciras za posao tamo? Znas da pitas valjda musteriju da li hoce plasticnu ili papirnu kesu, da spakujes jaja u posebnu kesu i mekse povrce preko tvrdjeg... I to ce da se plati, $7 na sat. Posle tri meseca ucices u uniju i ako imas mozga poceces da radis na kasi, pa izdrzi godinu dana a u medjuvremenu zavrsi neki kurs pa trazi drugi posao. Moj suprug nekad putuje po 120 milja u jednom pravcu i sasvim je ok tako da ne verujem da ce nesto da ti fali za 20-30 milja putovanja dnevno. To je samo jedan predlog. I opet da kazem – mala sredina nije dobra za pocetak. Poredjenja radi, prodavnice ovde se nalaze na svakom koraku i uvek primaju radnike. Da zivis ovde, Ralphs ili Vons bi ti sigurno bili na milju razdaljine.... Ja sam radila u radnji, knjizari, pomoc u kuci i sta sve ne da zaradim novac za kiriju i hranu. Tako mora svuda prvih godinu dana. Ali, nisam imala skoro nikakve pauze izmedju poslova i to je prednost velike sredine. I sada da izgubim posao kao sto se mnogima desava zbog ekonomske situacije, uopste ne sumnjam da cu sledeci dan poceti da radim pa makar u susednom McDonalds ali bih imala za racune i kiriju. Sedi u autobus i otputuj u susedni grad ili bilo gde – obidji restorane i prijavi se za posao. Idi u hotele i prijavi se za bilo kakav posao. Uvek govori sebi da je to samo privremeno dok ne stanes na noge. Ako te je sramota da radis neznam kakve poslove za prvo vreme – onda neznam sta da ti kazem.
I sad, da ne duzim mnogo – ako si iole normalan covek (sto bi se reklo ako nisi neko razmazeno deriste kome se posrecilo da dobije papire :) nemoj ovo da shvatis licno jer te ustvari ne poznajem), i ako ikad resis da se doselis na zapadnu stranu, give me a call – pokusacu da te povezem sa nasim ljudima koji rade kao menadzeri zgrada da apliciras za stan, sacekacu tebe i tvoju suprugu na aerodromu i pomocicu ti da pronadjes posao :) toliko bi mi bilo drago da ucinim jer sam i ja dozivela isto od sasvim nepoznatih ljudi :) oko toga sta ces da radis dalje sa svojim zivotom ne mogu da ti pomognem – ali znas kako se kaze, “Why do we fall, sir? So that we might learn to pick ourselves up” (Batman begins) Ovo na kraju sam morala da ubacim, nisam mogla da izdrzim :) najzad sam uhvatila karte za film za nedelju posle 3 nedelje pokusavanja :) Kupiti karte za Arclight Dome je nemoguca misija ponekad :)
I na kraju, ja se opet izvinjavam na pojedinim grubim konstatacijama koje, svesna sam, umeju nekad da povrede...ali sta cu, takva sam – zivot me bas nije mazio i nesto bas ne volim da pricam bajke :)
Sto god da odlucis srecno!
Pozdrav, Zana

Olivera
25.07.2008, 12:55
Bravo Zana. :)

Pametno, prijateljski i sto je najvaznie REALNO napisano.
Svaka cast.

Pozdrav i zelim ti uspeha dalje u US.
Znam da ljudi kao sto si ti skoro uvek uspevaju da realizuju svoje snove.

Siberian sa srecom i tebi sta god odlucio da radis dalje. ;)

Lucky
25.07.2008, 16:07
Bravo Zana,svaka ti je na mestu. A sto se Siberian-a tice ja sam mu ostavio broj telefona jos ranije, pa javi se ako mogu da ti pomognem...ovde moze da se pronadje neki poslic

Siberian
25.07.2008, 20:26
@Zana:

Hvala na savetu i na ponudjenoj pomoci, ako odlucimo da idemo zapadno cucemo se:)
Ja sam iz Srbije dosao i sobe tako reci, nisam imao nekog velikog radnog iskustva i radnih navika, igrao sam fudbal i isao u visu trenersku, i visio sa ortacima, moja gajba je 15min kolima od Centra Beograda, ne bih da budem arogantan i "rude" ali ja mislim da za 7$ na sat sa sve racunima isto mi dodje kao u Beogradu.(racunam kad mi ostane kesa kad platim racune hranu osiguranje rentu)Ja sam dosao ovde jer sam upoznao u beogradu moju devojku/sada suprugu koja je odavde, pa smo misili mozda je ovde bolje mozda cu ja imati malo svetliju buducnost...Isao sam ovde i u hotele i u radnje i u restorane, skoro na svako mesto gde je bio "Now Hiring" znak, poslao sam preko net-a moj resume i aplicirao na preko 50 poslova, a i bio sam i aplicirao licno i na najmanje 20 mesta...niko me nije zvao.
Nisam odustao ali polako gubim veru u moguci uspeh ovde... Nisam sugav ili gubav zdrav prav normalno izgledam neznam u cemu je problem...
Mnogo mi nedostaje moj kraj Beograd i drugovi, ovde nisam srecan, ali probacu jos malo da izdrzim, u slucaju da pocnem da radim pa da vidim mozda ce biti malo drugacije malo bolje sta znam, mozda ovo nije za mene...

Toliko, pozdrav.

wingreen
26.07.2008, 08:45
Mislis da ces u Srbiji lakse naci posao i od te plate bolje ziveti? Jedino ako imas neku dobru vezu! Ne znam kad si otisao, pretpostavljam, posto kazes iz sobe, bez radnog iskustva, da si otisao kad si bio momak. Verovatno ti sad sve iz te perspektive izgleda ruzicasto...Ja licno ne znam kako je tamo ali znam kako je ovde. Tvoji drugovi pretpostavljam nemaju vise vremena da vise sa tobom po ceo dan, ako su zaposleni onda i oni rade po ceo dan a vecina i vikendom i veruj mi od te plate ne mogu sebi da pruze sebi neki zivot, da kupe stan, hranu, da placaju racune, odecu, putovanje i ostalo...neki cak ne mogu ni da iznajme stan vec zive sa roditeljima...Nemoj me pogresno shvatiti ali razlozi koje si naveo nisu neki da bi pokvario sve sto imas tu. Mozda bi bilo dobro da dodjes u Srbiju na mesec, dva, pa da odlucis..Licno mislim da je tvoj problem sto si u tako malom mestu.
Pozdrav!:)

cinderella_man
26.07.2008, 17:02
Prolece

Jednog dana, jedan slepi covek sedeo je na stepenicima jedne zgrade,
sa sesirom blizu svojih stopala i jednim natpisom na kome je pisalo:
"Slep sam, molim vas pruzite mi pomoc."

Jedan slucajni prolaznik, igrom prilika strucnjak za reklamu, koji je tuda prolazio, zaustavio se zapazajuci da je u sesiru bilo prisutno samo nekoliko metalnih novcica.

Savio se da bi mu pruzio novac, zatim, i bez pitanja za dozvolu,uzeo je karton, okrenuo ga ispisavsi novi natpis.
U toku popodneva slucajni prolaznik se vratio do slepog
coveka zapazajuci da je njegov sesir ovom prilikom bio pun novcica
i novcanica.

Slepi prosjak prepoznavajuci ga po koraku uputio mu je
pitanje da nije bio on taj koji je nesto napisao na kartonu i
sta je to mogao napisati.

Nasta ce prolaznik odgovoriti:

"Nisam napisao neistinu – samo napisah tvoju poruku na drugaciji nacin", nasmesi se i izgubi u guzvi.

I tako slepi covek nije saznao da je natpis jednostavno glasio:

"Danas je prolece … a ja ga ne mogu videti".

Promeni strategiju kada se oko tebe sve naopako krece
i videces da ce se pre ili kasnije okrenuti na bolje.

Za sve osobe čiji je osmeh taj koji cini boljim ovaj svet.

Siberian
27.07.2008, 03:47
@Walgreen:

Ja sam ovde od oktobra dve hiljade sedme, ne izgleda mi sve ruzicasto ali znam kako je tamo i ovde, nije sve ruzno ovde ali nije bajno i sjajno, iskreno lepse mi bilo kuci, znam kako je tesko kad sa svojom platom mozes da kupis samo nove tike, i ziveo sam sa roditeljima znam kako je.
Sve u svemu neznam kakva je tvoja situacija, ali ja sam ovde poceo College ali je strasno skup, dog bi u Srbiji zavrsio DIF na kosutnjaku za tri puta manje para...

@Zana i redapple, malo je offtopic napravite svoju temu za tako nesto, nista licno, inace ova tema tako izgleda neuredno:)

Zana
28.07.2008, 01:40
Da Siberian, malo smo ti zalutali sa teme – u pravu si.... ali kao i kod svakodnevne konverzacije, jedni druge inspiresemo na sirenje teme i dublju razmenu iskustva ili suprotno tome da se okrenemo na drugu stranu i ignorisemo sva pitanja i konstatacije koje sagovornik pruza. Nego da te pitam – da li si zapoceo temu da bi ti neko potvrdio tvoje misljenje i ohrabrio te da se vratis nazad? Ili mozda ne mozes da poneses odgovornost svoje odluke? Svi u zivotu gresimo i posledice su razlicite, nekad nas kostaju vise, nekad manje... i to je ono sto cini zivot time sto jeste. Pustolovina u kojoj nikad neznas gde te put vodi i sta te ceka na kraju. Bilo koju odluku da doneses, ako bude pogresna najbolje bi bilo da iz toga izvuces pouku jer od kajanja sem depresije ne dobijas nista drugo. Mozda je moj zakljucak pogresan, ali iz tvog recnika nekako zakljucujem da nisi nesto mnogo iznad 20-ak godina – pogotovo sto kazes da si dosao iz sobe sto je valjda prigodno za te godine i nisi jos zavrsio studije. Mada, iskreno – ja u poslednjih 10-15 godina znam samo nekoliko ljudi koji nisu nasli neki posao odmah posle skole bez obzira na studiranje (mozda je u Beogradu drugacije, neznam). Po pravilu, to su uglavnom oni ciji su roditelji mogli da pokriju troskove, mi ostali smo zaradjivali da pokrijemo pice i provod. Ista situacija je i sa podmlatkom sada – svi su pohvatali neke sezonske poslove. Ono sto ja pokusavam da kazem je da neznam dokle ti mislis da to moze da traje? I ovde se studira, radi u isto vreme i uvece ide u provod. Iz sobe ili stana, sve jedno. Ljudi znaju da se provode – vikendom i posle posla. Dakle:
1. Skolovanje nije neminovno skupo. Ako upises public college, sacekas da postanes resident da bi placao cenu kao i ostali u lokalu, sto ti ocigledno nisi uradio ako kazes da vec studiras. Primera radi, neko iz New York ko dodje da upise SMC ovde, placace istu cenu kao i international students dok ne stekne status. Ja sam cekala godinu dana i unit sam placala $20 sto uopste nije skupo. Po semestru ako upises full time (12 units) to je $240 – there you go. Kad prijavis taksu, konkurises za FAFSA i dobijes financial aid – ako nemas nikakve prihode mozes da dobijes grant koji ne moras da vracas i koji cak moze da ti pokrije i stan. Ako imas neke prihode ali ne prevelike mogu da te oslobode tuition i daju posao na college. Raspitas se sa kime imaju transfer ugovor – zavrsis AA sto ti pokriva lower division, prebacis se na University i das upper za sta ti treba od 15-18 meseci i dobijes BA/BS. Knjige koje kupis u kampusu odbijas od takse – prijavis prve dve godine Hope credit i dobijes sve pare nazad a posle toga Life earning i vrati ti se 20%. Ako hoces da ustedis, knjige kupujes na Amazon.com. Naravoucenije: raspitaj se malo bolje.
2. Ako te niko nije zvao na razgovor nakon aplikacije, moze da se desi da ti resume nije dobar. Ili da konkurises za pogresne poslove. Ili da ocekujes previse para. Svasta moze da bude razlog. Mozda je bolje da odes u agenciju koja ce da te testira i da vidi koje skills imas. Njima je u dobiti da te zaposle, jer ako nakon temp dobijes stalan posao njihova je provizija i do 10k. Ako treba poslace te i na kurseve da te usavrse. Ovo je posebno dobro ako nisi dobar na intervjuima, onda kad ides preko agencije da radis prvo kao temp, taj step se preskace. Za vreme probnog rada imas dovoljno vremena da se pokazes.
3. Pominjes neke ustedjevine nekoliko puta. Zlatno pravilo ovde kaze da bi trebalo da imas bar 6 mesecnih plata ustedjeno u slucaju da ostanes bez posla pa da ne mozes odmah da se snadjes (mada uvek mozes da sakupis unemployment benefits i prezivis). Ja licno ne stedim, jer jos nisam u mogucnosti. Sto zbog skolovanja, sto zbog toga sto volim da skoknem do Vegasa i imam fun, sto zbog toga sto mi svake godine neko skokne u posetu iz Srbije, sto zbog toga sto u stanu volim da imam sve ono sto tamo nisam sebi mogla da priustim. Stedim preko 401k i automatski banka prebacuje na saving neke novce ako ne daj Boze nesto zaskripi. Ja sam ovde dosla da zivim a ne da stedim. Ako pretekne super, ako ne nikom nista. Sad kako si ti mislio da prve godine ovde ustedis neke novce ja neznam zaista. Po mom misljenju sasvim nerealno ocekivanje ako si dosao bez medicinske ili elektrotehnicke diplome i savrsenog znanja engleskog jezika.
Imala bih jos sto sta da ti repliciram ali nedelja je pa ne bih da duzim. I sto bi ti rekao mozda je malo “rude” sa moje strane, ja bih ipak volela da ovo nazovem “stimulacijom”. Ja bih licno jako volela da ostanes i za par godina se smejes svojim nedoumicama. Uzmi ovo kako hoces i kako ti odgovara – ako si raspolozen da ovo nazoves savetom, super – ja cu da zakljucim sa ovom temom a ako bi zeleo da nastavimo, pisi mi na private. Ako si od samog pocetka trazio nekog da ti kaze da treba da ides kuci a ne da ti da savet kako da eventualno prebrodis trenutne probleme – consider this as a “yes”.

Za moderatora – da li nase replike u vezi sa trazenjem posla mogu zaista da se prebace u odgovarajuce teme? Hvala :)
Z

nelson
28.07.2008, 10:32
Siberian pokusavam da te shvatim i razumem te u potpunosti...ALI ALI ALI...da li je moguce da nemas hrabrosti da reskiras, da verujes, da zelis...najlakse je vratiti se i da blejis po ceo dan od kafica do kafica...CEMU TO :confused::confused::confused::confused:????Nisi vise dete, treba da imas ciljeve i osposobis sebe i svoj zivot u mladosti kako bi mogao da zivis lepo u starosti.Cim ti se ukazala ta prilika da si tu iskoristi to, daj maksimum od sebe, ne predaj se i veruj u sebe...danas ces skupljati mrvice hleba da prezivis ali zato uvek imaj u glavi da je mozda bas sutra taj dan kada ces se hraniti po naj lux restoranima.Nista ti nece pasti sa neba...zato napravi strategiju i plan i "go ahead"!!!

ZANA:
Najbolja si...takav covek dobije sve sto trazi i zasluzuje sve najbolje.Podrzavam te u svemu..Volim optimizam, veru i zelju kod ljudi...IPAK JE SAMO JEDAN ZIVOT I LEP JE KAKAV GOD DA JE...Sve najbolje ti zelim, mozda se i vidimo u USA kroz koji mesec.

Siberian
28.07.2008, 15:05
@Nelsone

Znam brate, hvala na o:)

xeg
12.01.2009, 15:34
Cisto me interesuje sta je novo sa Siberianom, kako posao, zivot i ostalo a i slucajno sam naisao na oglas za Job Fair u Orlandu za par dana pa mi se ova tema ucinila kao dobra za to
Job Fair/Career Event Information

Event: The Mayor's Job Fair in Orlando, Central Florida
Where: Central Florida Fair Exposition Park
4603 W. Colonial Dr.,
Orlando, FL 32808
Map and Directions (http://maps.yahoo.com/map?q1=4603%20W.%20Colonial%20Dr.%2C%20Orlando%2C% 20FL%2032808%20us&mag=5&ard=1#mvt=m&lat=28.552814&lon=-81.438901&mag=5&zoom=14&q1=4603%2520W.%2520Colonial%2520Dr.%252C%2520Orlan do%252C%2520FL%252032808%2520us)

Date: Wednesday, January 28, 2009
Time: 12:00 pm - 4:00 pm
For more information about this event, click here (http://www.cfec.org/index.html?http://www.cfec.org/jobfairsnext.htm)

Event Description

Need a new job? Then meet your next employer…in person…at The Mayor’s Job Fair located at Central Florida Fair Exposition Park, 4603 W Colonial Drive, Orlando on January 28, 2009 from 12noon-4:00pm where you will find over 70 employers offering hundreds of upper/mid/entry level career openings in all types of Central Florida Industries!!! Open to all Central Florida Job Seekers. Professional Interview attire is required; bring plenty of resumes; free admission and parking; and no children please. Register today by visiting Central Florida Employment Council’s Website at www.CFEC.org. Questions or need free employment assistance? Call Christian HELP, Inc. at 407-834-4022. Visit the event page for updated information www.CFEC.org

Siberian
21.01.2009, 02:29
Dhfyrhewiwiwirurytueieuryt

xeg
21.01.2009, 11:49
Dhfyrhewiwiwirurytueieuryt

Bas mi je, sto kaze Land, dragana da je tako!
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Avatar/ThumbsUp.gif

landlord
21.01.2009, 12:00
Uh ja sam mislio po ovim njegovim slovima da je lose.. a ne da je dobro...
Ako je dobro onda super.. da je tako.
I meni je isto dragana..

Siberian
22.01.2009, 02:57
Dragana, bila je jedna devojka zvala se dragana vujanovic isla je samnom u osnovnu i stvarno smo se dobro slagali, kad spomenuste draganu, z nam da to znaci drago nam je drago mi je...u svakom slucaju tyutuyreetret sam greskom napisao juce, hvala sto jos uvek se neko seca mene i moje price , sa srecom imam neki pristojan posao i idem fulltime college tako da nije lose...:1072:da da samo sto mi sve smucilo i radije bih kuci.:papa:eh da sam znao verujte mi da ne bi dolazio:woohoo:

landlord
22.01.2009, 08:18
ajd drago mi je da je malo pozitivnije.. za koji dan, mjesec, godinu ce valjda biti jos bolje.. kada zavrsis taj koledz..
samo naprijed..

wrath:of:the:lich:king
10.10.2011, 05:08
Dragana, bila je jedna devojka zvala se dragana vujanovic isla je samnom u osnovnu i stvarno smo se dobro slagali, kad spomenuste draganu, z nam da to znaci drago nam je drago mi je...u svakom slucaju tyutuyreetret sam greskom napisao juce, hvala sto jos uvek se neko seca mene i moje price , sa srecom imam neki pristojan posao i idem fulltime college tako da nije lose...:1072:da da samo sto mi sve smucilo i radije bih kuci.:papa:eh da sam znao verujte mi da ne bi dolazio:woohoo:

Siberian, kakva je situacija u 2011? Jesi li jos u USA, ili se setas po Kalemegdanu?

binky
11.10.2011, 00:28
Javi se bracala sta ima novoga kod tebe,zar si nas toliko zaboravi kad si zavrsio studije>Pozdrav

Siberian
20.10.2011, 17:14
Javi se bracala sta ima novoga kod tebe,zar si nas toliko zaboravi kad si zavrsio studije>Pozdrav

Siberian, kakva je situacija u 2011? Jesi li jos u USA, ili se setas po Kalemegdanu?

Jos uvek sam u usa mislim da ce tako i ostati na trecoj sam godini

fetus
03.11.2011, 13:09
siberian,
drago mi je da si ostao.
jesu li ovo tvoje fotke na flickr?dopadaju mi se.jesi upisao nesto u vezi sa fotografijom ili se bavis istom iz zadovoljstva?
jel radis nesto?
aj uzivaj

spectra
04.11.2011, 06:54
Fotke su fantasticne! :obrva::obrva::obrva: Svaka cast!

adojca
05.11.2011, 01:23
Inspirativna priča!
Samo napred!
Zana, respect!

vuxanne
05.11.2011, 03:20
u USA sam dosao u novembru pre nekih 6meseci, zivim sa svojom zenom u Kissimmee FL i ovom prilikom bih hteo svim srbima da se obratim za savet.

Meni je ovo sve smor i s..*.e, od kad sam ovde sve je jos gore , sem nekih stvari, Hrana nije ista kao u Beogradu, sve neki cudni ukusi nemogu da se naviknem da jedem tako, vrucina mi je vise dosadila, nemam prijatelje drugove nikog, idem u skolu al tamo svako gleda svoje dupe...dok sam ziveo u Srbiji imao sam najboljeg ortaka bili smo nerazdvojni malte ne ceo dan, sad nemam nikog ni familiju ni drugove, kad odemo naplazu se malo razveselim al i to mi se smuci jer moramo da vozimo sat ipo do plaze, planiramo da se odselimo za NJ ali meni je sve jedno najradije bih kuci da se vratim iako znam da tamo nemam nikakve buducnosti, ona me ubedjuje da ostanem a znam i kad bih se vratio cale i keva bi me osudili a kao vratio se iz amerike nista nije uradio i ti fazoni, najradije bih da sam u svojoj sobi kao pre, ja sam racunao za mene je ovde sve od nule poslove koje mogu da radim su do 10 dolara sat placeni i kad sve sracunam sa rentom i hranom osiguranjem gorivom za auto jedva da mogu da ustedim 3000dolara godisnje i to sa mojom zenom da placamo sve po pola... pa isto mi dodje u srbiji bar tamo neplacam rentu i malo jedem kuci i ustedim 2000e godisnje, ajde da kazemo ovde mogu da idem na koledz (pa da posle ocekujem bolju platu) sto nije isto kao u srbij, ali odakle da platim koledz i dok ga zavrsim platicu kao u srbiji iste te pare samo sto u srbiji dobije Bachelor Degree a ovde AA College, sta da radim ljudi pomagajte sve mi se smucilo, ocu kuci.

Podsetio si me na Muja u Floridi (http://www.youtube.com/watch?v=rXHvFCOHTKw)

Kog ste obrazovanja ti i zena? Ja licno mislim da su ta turisticka mesta skupa i da je zivot u malim gradovima daleko od Floride obicno jeftiniji. Ali tek bi se tamo smorio ako ti je Florida smor. Ne bi bio ni prvi ni poslednji koji se vratio kuci, nije to smak sveta.

Siberian
07.11.2011, 02:48
siberian,
drago mi je da si ostao.
jesu li ovo tvoje fotke na flickr?dopadaju mi se.jesi upisao nesto u vezi sa fotografijom ili se bavis istom iz zadovoljstva?
jel radis nesto?
aj uzivaj

da fotke su moje, hvala:)
upisao nesto vezano za umetnoscu ali sad dal ce biti fotografija mozda :)

Siberian
07.11.2011, 02:49
Srdjane ova tema ko mumija ozivela je :)

kako si mi ti kako u chickagu

adojca
07.11.2011, 22:01
@Siberian, pričaj kako ti je sad tamo, u odnosu na ono vreme kad si kukao takoreći :P

Renata
08.11.2011, 18:10
da fotke su moje, hvala:)
upisao nesto vezano za umetnoscu ali sad dal ce biti fotografija mozda :)

Vauuuu!!!!!! fotke su genijalne. Samo tako naprijed :bravo:

reg
19.03.2016, 17:34
"Za razliku od Srbije, i rekao bih dobrog dela Evrope (narocito mediterana), zivot u USA nema dve
poluperiode - aktivnu u kojoj covek svojim angazovanjem diktira zbivanja u zivotu, i pasivnu u kojoj
se prepusti da mu zivot nanese prijatne i zanimljive situacije, susrete sa prijateljima, lake zabave itd.
U USA ce se pasivnom cekacu malo toga desiti. Ukoliko covek nije u tokovima aktivnog zivota, prikacen
na clock svakodnevnog komunalnog stresa, moze vrlo lako i vrlo brzo da mu postane neizdrzivo dosadno.
Zivot je jednostavno namesten da covek svojom akcijom postigne strasno puno, da prosto ne veruje
ocima sta je sve uspeo da aranzira svojim planiranjem i neuporedivom kontrolom egzekucije, medjutim
na onu pasivnu stranu (sedeo sam danima za istim stolom u lokalnom kaficu pod lipom sa Perom, Zikom,
Mikom, Lazom, a onda je jednog dana naisla prilika koju sam dugo cekao...) je bolje da ne racuna uopste,
to se nece desiti. Prilike se ukazuju samo onome ko aktivno igra zivot. Za aktivne karaktere, one koji zive
i disu to sto rade, koji se odmaraju promenom pre nego lenstvovanjem, nema boljeg mesta na svetu.
Za pasivnije likove, ima mnogo boljih mesta, ukljucujuci i Evropu."

Citat: Milanche

Odlazak u USA ce doneti ghost of chance ali samo za onoga koji
ima nesto na cemu je dugo radio, sto ima strasan potencijal, i sto tek treba da se ispili.

vuxanne
20.03.2016, 04:55
Slazem se sa tvojom talasnom teorijom zivotnih aktivnosti. Ako si u masini, samo ide brze i brze, nemas vremena za kontemplaciju. Mene uvek.dohvati D Mol na odmoru i tada najcesce mu dam amplifajer na aktivnost i navalim da pisem, pozavrsavam brdo stvari i ne dam se nostalgiji. Zal za mlados' svakog hvata kad tad ma gde bio. Mada kad imas normalan dobro placen posao nist nije lepse od pauza za kafu ili rucak sa prijateljima sa posla odkojih ti poneko postane fitbit buddy sa kojim ces da prosetas i uzivas u suncu u pola radnog dana.

Dzordz
09.04.2016, 11:04
@reg
Ako vec copy/pastujes onda je red da postavis izvor :) Mnogo su mi poznato zvucale te reci pa sam ih nasao ovde ... http://arhiva.elitesecurity.org/t435106-Amerika-vs-Evropa

DzokicaMicev
19.04.2016, 22:52
Za razliku od Srbije, i rekao bih dobrog dela Evrope (narocito mediterana), zivot u USA nema dve
poluperiode - aktivnu u kojoj covek svojim angazovanjem diktira zbivanja u zivotu, i pasivnu u kojoj
se prepusti da mu zivot nanese prijatne i zanimljive situacije, susrete sa prijateljima, lake zabave itd.
U USA ce se pasivnom cekacu malo toga desiti. Ukoliko covek nije u tokovima aktivnog zivota, prikacen
na clock svakodnevnog komunalnog stresa, moze vrlo lako i vrlo brzo da mu postane neizdrzivo dosadno.
Zivot je jednostavno namesten da covek svojom akcijom postigne strasno puno, da prosto ne veruje
ocima sta je sve uspeo da aranzira svojim planiranjem i neuporedivom kontrolom egzekucije, medjutim
na onu pasivnu stranu (sedeo sam danima za istim stolom u lokalnom kaficu pod lipom sa Perom, Zikom,
Mikom, Lazom, a onda je jednog dana naisla prilika koju sam dugo cekao...) je bolje da ne racuna uopste,
to se nece desiti. Prilike se ukazuju samo onome ko aktivno igra zivot. Za aktivne karaktere, one koji zive
i disu to sto rade, koji se odmaraju promenom pre nego lenstvovanjem, nema boljeg mesta na svetu.
Za pasivnije likove, ima mnogo boljih mesta, ukljucujuci i Evropu.

Odlazak u USA ce doneti ghost of chance ali samo za onoga koji
ima nesto na cemu je dugo radio, sto ima strasan potencijal, i sto tek treba da se ispili.

Mislim da si u pravu ali ipak gde I da ides ako se nepomucis malo vise neces moci nista. E sad to sto kod nas na balkanu kolko I da radis isto ti se vata to je druga prica.

Ggaga
02.08.2017, 12:07
Zdravo svima!
Evo i 2017. godine mnogo kasnije nakon zacetka ove teme. ps.Neke teme su kao kad gledas seriju pa jedva cekas sledecu sezonu:-)

@Siberian kako si danas? Gde si?
Evo ako je za za utehu ima i nas nekih #tektrebadapostanemoemigrani i to u 40-tim pa citamo vase dogodovstine i zeljno iscekujemo sopstvene avanture

@Zana volela bih da te upoznam:-) Divim se tvojim stavovima i britkom nacinu iskazivanja:-)
Veliki pozdrav svima

predrag_ilic
11.09.2018, 18:55
Odlican post. Drago mi je da ima ljudi koji zele da podele svoja iskustva :)