PDA

View Full Version : Selidba i kućni ljubimci

tamacharly
23.07.2009, 10:40
ajde da ja bacim jedno novo pitanje! jeli neko do sada od vas nosio kucnog ljubimca. mi imamo psa i vec je 3 puta putovao sa nama u USA kao rucna prtljaga i nismo imali problema nikakvih na carini cak smo isli preko reda. e sad nemam pojma kako bi to sada islo.

imarkovic
16.02.2010, 20:05
Tamacharly, sta bi sa psom, je li stigao u USA? Ja sad imam istu situaciju i ne znam kako da prenesem pekinezera. Nikad nije letela, a mnoooogo je prgava. Kako je vas pas bio miran toliko dugo? Sta ako pocne da laje? Mi smo razmisljali da je umesto u kabinu s nama, stavimo u cargo. A imamo i macu, da joj pravi drustvo.:grin:

Zabica
17.02.2010, 01:11
Tamacharly, sta bi sa psom, je li stigao u USA? Ja sad imam istu situaciju i ne znam kako da prenesem pekinezera. Nikad nije letela, a mnoooogo je prgava. Kako je vas pas bio miran toliko dugo? Sta ako pocne da laje? Mi smo razmisljali da je umesto u kabinu s nama, stavimo u cargo. A imamo i macu, da joj pravi drustvo.:grin:

Uh, mi smo u istom problemu. U stvari, malo vecem.... jedno 35-40kg velikom problemu zvanom Kiki - japanski Akita-inu :1072: Tu dileme nema, on ide u cargo. Zvali smo Lufthansu, 300eur je karta za psa. Mora da bude u kavezu i to ima propis koliki kavez treba da bude (za Kikija najveci moguci, gnc) jer pas mora da moze da se okrene, ustane, ispruzi sape i sl. To je odeljenje sa kontrolisanom temperaturom, pritiskom, sve kao u kabini dakle nema frke, osim sto je dugo sam i moze da se uznemiri.
Opciju da saljes psa posebnom cargo kompanijom ne razmatraj, preskupo je!!!
Ako se odlucite za kargo, nas je savet da je sto pre privikavate na kavez i voznju a malo i na samocu, to je bar nasa strategija :blink:
Ali da imamo malog psa, sigurno bismo ga stavili u kabinu, da bude sa nama...
Pozz i srecno

dejancic
17.02.2010, 01:17
Zar ne moze veterinar da mu da odredjenu dozu sedativa da bi lakse podneo put i onda nema brige oko kaveza i samoce?

Zabica
17.02.2010, 01:26
Zar ne moze veterinar da mu da odredjenu dozu sedativa da bi lakse podneo put i onda nema brige oko kaveza i samoce?

Velika je to dilema, ima i za i protiv sedativa... Jos cemo se svakako raspitati. Nepoverljiva sam prema veterinarima (i lekarima haha). Kako da verujem coveku koji kaze da pas treba ceo zivot da jede granule??? No, skrenula sam s teme.
Ima neka prica da kad je pod sedativima pas ne dahce dovoljno i onda ne moze da se rashladi pa moze da se pregreje, meni zvuci kao SF ali sve opcije razmatramo...

tamacharly
17.02.2010, 09:22

putujemo sad u martu. idemo lufthansom, a nas pas je vec 3 puta putovao sa nama u usa.posto je mali ,ispod 8kg moze u kabinu samo moras puno prije traziti odobrenje jer u avionu gore moze biti samo jedna zivotinja po letu.on je super cijeli put prespava samo dize njusku kad prolazi hrana:obrva:.nama je veterinar za prvi put rekao da nikakvi sedativi nisu potrebni ako je gore sa nama jer mu je najbitnije da smo mi tu.ako ima slobodnih mijesta stavim ga kraj sebe a ako ne kod nogu nam je. ma sve to super prode samo ako je pas naviknut na putovanja autom to je velika prednost i kupite mu kavez prije da se navikne na njega.kad smo bili na razgivoru konzul rekao sve ok ako je cipiran i uredno cjepljen.

Good Spirit
17.02.2010, 13:14
@tamacharly

Mi planiramo da povedemo mačora, koji koliko smo videli staje u "gabarite" da ide ispod sedišta sa nama, ali ono što me interesuje je kada se stigne u USA. Čitam da ljubimac obavezno ide u karantin na neko vreme (našao sam od par dana do nekoliko meseci). Pa me interesuje kakva su vaša iskustva sa time?

Da li je išao u karantin?
Ako jeste koliko dugo?
Da li ste to plaćali?
Da li je bila neka specijalna procedura pred odlazak, kod veterinara (pregled, neke vanredne vakcinacije, itd ..) Jer koliko vidim u pasošu ima mesto da se ljubimac klinički pregleda i da se pečatira da je sposoban da izdrži put.
Da li ste nosili nešto od dokumentacije osim pasoša za ljubimca?

Hvala

wrath:of:the:lich:king
18.02.2010, 05:08
@tamacharly

Mi planiramo da povedemo mačora, koji koliko smo videli staje u "gabarite" da ide ispod sedišta sa nama, ali ono što me interesuje je kada se stigne u USA. Čitam da ljubimac obavezno ide u karantin na neko vreme (našao sam od par dana do nekoliko meseci). Pa me interesuje kakva su vaša iskustva sa time?

Ako jeste koliko dugo?
Da li ste to plaćali?
Da li je bila neka specijalna procedura pred odlazak, kod veterinara (pregled, neke vanredne vakcinacije, itd ..) Jer koliko vidim u pasošu ima mesto da se ljubimac klinički pregleda i da se pečatira da je sposoban da izdrži put.

Hvala

Majkiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!! Evo par dobrih linkova:
http://www.cdc.gov/animalimportation/cats.html
https://help.cbp.gov/cgi-bin/customs.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=56&p_created=1043364936&p_sid=Ud7IVPUj&p_accessibility=0&p_redirect=&p_srch=&p_lva=82&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfc m93X2NudD02ODUsNjg1JnBfcHJvZHM9JnBfY2F0cz0mcF9wdj0 mcF9jdj0mcF9zZWFyY2hfdHlwZT1hbnN3ZXJzLnNlYXJjaF9ub CZwX3BhZ2U9Nw!!&p_li=&p_topview=1
http://www.immihelp.com/immigration/pets.html
http://www.justlanded.com/english/USA/Articles/Moving/Pets-in-the-US

Ajde da vas izvuku pa da konacno upoznamo famoznog macora :1072:

tamacharly
18.02.2010, 09:10
@tamacharly

Ako jeste koliko dugo?
Da li ste to plaćali?

Hvala

za usa nema karantene bar sto se peseka tice.samo cijepljenje protiv bjesnoce redovno i potvrda od veterinara za put van zemlje.mora biti cipiran.i to ti je nase iskustvo.cjepljenje protiv bjesnoce mora se obaviti 21 dan prije puta.kad rezerviras karte najavis da imas ljubimca i koliko kg , cekas da ti potvrde da na taj let moze ici ljubimac s tobom,i kad kupis karte pise da imas rezervirano za pet in kab..dodes na aerodrom na chek in teta ti uzme papire ispuni uplatnicu i posalje te na salter da platis (mi placamo oko 100eur po smijeru)po kilazi se placa.i to ti je to putujes normalno.kad dodes u usa u karton koji dobijes u avionu upises da nosis zivotinju,oni tamo na carini pogledaju veterinarsku knjizicu ,datum cjepljenja protiv bjesnoce,nasmijese se jer su ludi za zivotinjama i mozes ici. cak smo putovali kad je bila ona frka prije par godina sa terorizmom u londonu pa su svi aerodromi bili pod pripravnosti i u frankfurtu stojimo u redu jedno 200met kad dode ciko vidi psa i kaze obitelj sa psom molim prodite naprijed i tako mi ostavimo sve te ljude iza sebe i odmah obavimo kontrolu i udemo u avion.

dreamerns
18.02.2010, 17:24
Kada smo vec kod kucnih ljubimaca, ja stvarno ne znam sta im ovde rade. Generalno, ovde psi uopste ne laju...ne naskacu na ljude i sl. Ma ne laju ni jedni na druge, ne tuku se....nista... Ne znam jesu li kastrirani, drogirani, ogrlica sa strujom...ili je svako ko poseduje psa ovde svetski prvak u treniranju pasa.

imarkovic
18.02.2010, 22:37
Dreameru, ne brini, to ce se promeniti kad stigne moj srpski pekinezer. To je cudo od zivotinje. Moj muz je zove gonic lavova.
U USA su psi kastrirani i sterilisani. Trazila sam hotele za pse u Teksasu, u slucaju da nam zatreba na jednu noc, skoro svi traze pored vakcina da je pas kastriran ili sterilisan.
A sto se tice aviona, ako moze samo jedna zivotinja u kabinu, onda definitivno ide u prtljaznik. Imamo i macku, pa nije lepo da ih razdvajamo. I mislili smo da je to najbolja ideja, samo nas plasi ono presedanje. A sedative niko ne preporucuje, pa necemo eksperimentisati. Prezivece 15 sati u kavezu.

lala
18.02.2010, 22:45
Ljudi,pravite decu manite se pasa i macaka. :naughty:

Zabica
19.02.2010, 07:57
Ljudi,pravite decu manite se pasa i macaka. :naughty:

Tata, mama, pa i vi ste na ovom forumu?? :1060:

dreamerns
19.02.2010, 16:35
Dreameru, ne brini, to ce se promeniti kad stigne moj srpski pekinezer. To je cudo od zivotinje. Moj muz je zove gonic lavova.
U USA su psi kastrirani i sterilisani. Trazila sam hotele za pse u Teksasu, u slucaju da nam zatreba na jednu noc, skoro svi traze pored vakcina da je pas kastriran ili sterilisan.
A sto se tice aviona, ako moze samo jedna zivotinja u kabinu, onda definitivno ide u prtljaznik. Imamo i macku, pa nije lepo da ih razdvajamo. I mislili smo da je to najbolja ideja, samo nas plasi ono presedanje. A sedative niko ne preporucuje, pa necemo eksperimentisati. Prezivece 15 sati u kavezu.

Ne znam...moguce. Samo mi nije jasno kako ih onda pare? Mislim, koliko znam kada covek kupuje psa sa dobrim pedigreom i te izlozbe i sl...to je sve radi novca u stencima...na tome mnogi zaradjuju. Moguce da te izlozbene pse ne kastriraju...ali ih i ne setaju po ulici, nego drze u boksovima u privatnim odgajivacnicama.
Inace, ovde se prema tim kucnim ljubimcima odnose bolje nego prema svojoj deci. Stvarno su malko sasavi...

milimelo
19.02.2010, 17:42
Mi smo donijeli nase dvije mace iz Bosne. Let od 13 sati su provele u cargo dijelu u zajednickom kavezu. Obavezno je bilo staviti im vodu i hranu (koju nisu ni dotakli vec samo prosuli po kavezu).

Nista sedativi, zivotinje se same smire u nepoznatom prostoru. Mislim da su meni trebali jer sam ja sve vrijeme mislila kako je njima dole samima.

Po dolasku na O'Hare prvo mi je bilo da ih preuzmem - ima poseban dio gdje se preuzimaju zivotinje - preko puta trake za prtljag. Onda smo cekali da dodje teta i pogleda ih - papire nije ni pogledala (nabavili pasose, papire za EU - certifikat o vakcinaciji protiv bjesnila, cipovani), samo je virnula u kavez. Macke isprepadane, gladne, od stresa dlaka na sve strane.

Srecom je muz ponio sto sam rekla kad je dosao po mene (kutiju sa pijeskom i hranu) pa su tokom voznje isli na wc.

Par mjeseci kasnije smo im uzeli vet osiguranje preko Banfield klinike (imaju je u skoro svakom PetSmart).

nemili
19.02.2010, 17:54
Moguce da te izlozbene pse ne kastriraju...ali ih i ne setaju po ulici, nego drze u boksovima u privatnim odgajivacnicama.

Nije moguce nego sigurno! Kastrirani nemaju prava da ucestvuju. Jedan od osnovnih kriterijuma kod muzjaka su dva pravilno spustena testisa.

20.02.2010, 01:38
Nije moguce nego sigurno! Kastrirani nemaju prava da ucestvuju. Jedan od osnovnih kriterijuma kod muzjaka su dva pravilno spustena testisa.

I kod mene :1060:

dare_ns
20.02.2010, 01:55
hahahah, a tvoj je uspeshno ocarinjen preko bare :D

Zabica
20.02.2010, 11:17
I kod mene :1060:

hahaha :lool:

Good Spirit
20.02.2010, 11:18
Hvala za informacije.

Naš mačor se redovno vakciniše, jednom godišnje, na besnilo, čak mislim da je po zakonu Srbije to i obavezno, navodno veterinar ne bi trebao da primi ljubimca na pregled ako nije vakcinisana.

Ono što me buni je čipovanje, u Srbiji se mačke ne čipuju, samo psi. Ja kada sam otišao i rekao da sam doneo mačora da se čipuje veterinar mi je to rekao. Moraću to da saznam od USA nadležnih institucija da li zahtevaju to ili ne.

Ja sam srećan što znam da će mačor moći sa nama u kabinu, jer ako ide u kargo mislim da bi se baš stresirao oko toga, pa još i minimum jedno presedanje ...

@milimelo: Mi se još razmišljamo oko sedativa, popričaćemo i sa veterinarima, naš mačor je velika kukavica prema novom, nepoznatim ljudima, tako da kapiram možda neki blagi sedativ bi ostavio manje stresa na njemu ... ne znam ... ima još vremena za to ...

PS. Ono što me izuzetno nervira u Beogradu što veterinari ofrlje popunjavaju pasoš od ljubimca, lepo nam je država napravila pasoš da popunjavaju sve što treba, a ja moram svaki put da ih podsećam i proveravam da li su napisali lepo S/N od vakcine, proizvođača, da li su pečatirali ... to me mnogo nervira što rade ofrlje ...

Zabica
20.02.2010, 11:28
Mi se još razmišljamo oko sedativa, popričaćemo i sa veterinarima, naš mačor je velika kukavica prema novom, nepoznatim ljudima, tako da kapiram možda neki blagi sedativ bi ostavio manje stresa na njemu ... ne znam ... ima još vremena za to ...

Cula sam od nekih ljudi da su koristili macinu travu tj valerijanu, e sad ne znam, ja nikad nisam imala macu, mozda oni lupetaju ali mozda i vredi razmisliti.

PS. Ono što me izuzetno nervira u Beogradu što veterinari ofrlje popunjavaju pasoš od ljubimca, lepo nam je država napravila pasoš da popunjavaju sve što treba, a ja moram svaki put da ih podsećam i proveravam da li su napisali lepo S/N od vakcine, proizvođača, da li su pečatirali ... to me mnogo nervira što rade ofrlje ...

Da su takve stvari ok u Srbiji, bile bi ok i one vaznije, pa mi svi ne bi bili na ovom forumu...

20.02.2010, 18:39
hahahah, a tvoj je uspeshno ocarinjen preko bare :D

Bolje da su ga stavili u karantin :belj:

imarkovic
20.02.2010, 19:09
@Good Spirit, mi smo cipovali macku, bas zbog odlaska u USA. I nista joj ne fali. Ako insistiras i objasnis zasto to hoces, verujem da moze, bez obzira sto to kod nas nije pravilo. Ali, mozda milimelo bolje zna da li je to obavezno u USA. Ako nije, ne moras da bacas pare.

lala
20.02.2010, 22:40
Naj efikasniji nacin da prenesete vaseg ljubimca ako ste vec toliko vezani je da odete do prve kafilerije i zamolite da od vaseg psa ili macke naprave sapun,tada moze da stane i u kofer bez problema. :naughty:

Good Spirit
20.02.2010, 23:50
Bolje da su ga stavili u karantin :belj:

To samo ako je vakcinisan na besnilo :D

Zabica
21.02.2010, 00:11
Naj efikasniji nacin da prenesete vaseg ljubimca ako ste vec toliko vezani je da odete do prve kafilerije i zamolite da od vaseg psa ili macke naprave sapun,tada moze da stane i u kofer bez problema. :naughty:

Javlja mi se neka zelja da od tvojih usiju napravim pihtije :budalo:

P.S. Naj efikasniji se pise zajedno :naughty:

tamacharly
22.02.2010, 09:10

to sto nisi normalna,nadi mjesto za pokazivanje na drugom mjestu pa se lijeci a ne ovdje , duso draga. od takvih mi se povraca i zato i bjezim sa ovih podrucja. tebi bolje da nades neki azerbejdzanski forum (ali mislim da su i oni civiliziraniji)

lala
22.02.2010, 11:45
tamacharly niti se pokazujem niti lecim ovde,u pitanju je bila sala a ne ozbiljna konstatacija,zato ne vidim razlog da me napadas ili vredjas,da si malo obrazovanija znala bi da mi doskocis na nacin na koji mi je doskocila Zabica,koji je isto saljive prirode bez uvreda.mozes ti sreco moja da bezis koliko hoces ali od sebe nikako ne mozes da pobegnes ni da hoces. :)

tamacharly
23.02.2010, 10:10
tamacharly niti se pokazujem niti lecim ovde,u pitanju je bila sala a ne ozbiljna konstatacija,zato ne vidim razlog da me napadas ili vredjas,da si malo obrazovanija znala bi da mi doskocis na nacin na koji mi je doskocila Zabica,koji je isto saljive prirode bez uvreda.mozes ti sreco moja da bezis koliko hoces ali od sebe nikako ne mozes da pobegnes ni da hoces. :)

bez komentara ,ovo se samo moze ignorirati!!!!:woohoo::woohoo::woohoo:

srdjevic
23.02.2010, 10:13
Vidim da divanite ovde o živuljkama, pa iako nemam skoro nikakvog iskustva s istim, živeo sam 9 meseci s džukcem jednim opakim kad sam se doselio... Vidim da su ovde baš pedantni oko nege ljubimaca, da kucov odmah dobija porodično prezime, svakakve boce dobijaju redovno (vodio ga i ja).... :grin:

No, da ne dužim puno, evo korisnih informacija: jedan od partnerskih sajtova (http://www.zelenalutrija.com/partneri.php) sa kojim smo imali čast da se povežemo skoro je JustAnswer (http://www.zelenalutrija.com/partneri.php#justanswer) - nude vrlo jeftinu uslugu (online) saveta direktno od strane veterinara (između ostalih) koji su trenutno online, a radi na fazonu napojnica...

Za slučaj da Vam treba hitna pomoć oko ljubimca nakon selidbe, možete da se obratite njima... :;D:

dreadnot
23.02.2010, 10:49
Zasto da bacate pare kad imate veterinara na forumu? Nas zakon predvidja obavezno obelezavanje pasa mikrocipovima ili tetovir brojem. Ovo drugo je vec malo zastarelo, pa se uglavnom radi mikrocipovanje, posebno ako zivotinja ide van zemlje. Obelezavanje vrse veterinarske stanice i ambulante, o cemu obavestavaju Centralnu bazu Ministarstva poljoprivrede u koju se unose podaci o vlasniku i psu. Iako nije propisano za macke, moze da se koristi isti cip kao i za pse. Cip se aplikuje jednokratnim aplikatorom sa leve strane vrata (gornja polovina), mora da bude standardizovan i citljiv odgovarajucim citacem. Cipovanje je dozivotna mera obelezavanja jer ostaje u vezivnom tkivu vrata zivotinje do njenog uginuca. U izuzetno retkim slucajevima moze da migrira kroz vezivno tkivo i da se pomeri na neko drugo mesto, pa da ga je tesko ili nemoguce pronaci. U takvim slucajevima mikrocipovanje moze da se ponovi. Sam cip je od inertne materije i potpuno bezbedan.
Pravilnikom o izgledu i sadrzini pasosa za pse i macke propisan je izgled pasosa, sta sve treba u njega uneti i kako ga popuniti. Svi veterinari u veterinarskim stanicama i ambulantama bi morali to da znaju.
karantin ne mora da bude obavezna mera zastite za kucne ljubimce ukoliko su redovno vakcinisani, dehelmintisani (ocisceni od glista i drugih crevnih parazita), pregledani i nadjeno je da su zdravi, bez ikakvih vidljivih simptoma bolesti i spremni da podnesu put. Srecna okolnost je da nema bitnih zaraznih bolesti za koje bi psi i macke mogli da budu prenosioci ili vektori, pa ne ugrozavate zemlju u koju putujete. Da vam je ljubimac prase, sve bi bilo mnogo komplikovanije.
Kada je u pitanju upotreba lekova - sedativi u ovom slucaju - moguce je dati neki blag sedativ koji ce da primiri zivotinju. Kako je temperatura regulisana u kargo delu, ne treba se bojati da pas nece moci da dahce dovoljno, jer nece ni biti izlozen temperaturnom stresu. Ipak, treba imati u vidu da put dugo traje i da ce dejstvo sedativa svakako popustiti. Najvaznije je obezbediti dovoljno vode za pice, a nemam pojma ko o tome brine i da li je izvodljivo, ili barem zivotinju dobro napojiti neposredno pre polaska.

lala
23.02.2010, 12:11
tamacharly kad malo bolje razmislim stvarno vidim da ono sa sapunom vise nije in,osim na nasim prostorima,ali posto vidim da gines za zapadnom kulturom onda je naj bolja varijanta za tebe da svog ljubimca pretvoris u dijamant,mnogo je otmenije i onako deluje zapadnjacki,cisto da se ne osecas kao balkanka.
:grin::grin::grin:
evo ti kontakt:
http://www.dna2diamonds.com/pet-memorial/loss-of-a-pet/

Good Spirit
23.02.2010, 13:09
Zasto da bacate pare kad imate veterinara na forumu? Nas zakon predvidja obavezno obelezavanje pasa mikrocipovima ili tetovir brojem. Ovo drugo je vec malo zastarelo, pa se uglavnom radi mikrocipovanje, posebno ako zivotinja ide van zemlje. Obelezavanje vrse veterinarske stanice i ambulante, o cemu obavestavaju Centralnu bazu Ministarstva poljoprivrede u koju se unose podaci o vlasniku i psu. Iako nije propisano za macke, moze da se koristi isti cip kao i za pse. Cip se aplikuje jednokratnim aplikatorom sa leve strane vrata (gornja polovina), mora da bude standardizovan i citljiv odgovarajucim citacem. Cipovanje je dozivotna mera obelezavanja jer ostaje u vezivnom tkivu vrata zivotinje do njenog uginuca. U izuzetno retkim slucajevima moze da migrira kroz vezivno tkivo i da se pomeri na neko drugo mesto, pa da ga je tesko ili nemoguce pronaci. U takvim slucajevima mikrocipovanje moze da se ponovi. Sam cip je od inertne materije i potpuno bezbedan.
Pravilnikom o izgledu i sadrzini pasosa za pse i macke propisan je izgled pasosa, sta sve treba u njega uneti i kako ga popuniti. Svi veterinari u veterinarskim stanicama i ambulantama bi morali to da znaju.
karantin ne mora da bude obavezna mera zastite za kucne ljubimce ukoliko su redovno vakcinisani, dehelmintisani (ocisceni od glista i drugih crevnih parazita), pregledani i nadjeno je da su zdravi, bez ikakvih vidljivih simptoma bolesti i spremni da podnesu put. Srecna okolnost je da nema bitnih zaraznih bolesti za koje bi psi i macke mogli da budu prenosioci ili vektori, pa ne ugrozavate zemlju u koju putujete. Da vam je ljubimac prase, sve bi bilo mnogo komplikovanije.
Kada je u pitanju upotreba lekova - sedativi u ovom slucaju - moguce je dati neki blag sedativ koji ce da primiri zivotinju. Kako je temperatura regulisana u kargo delu, ne treba se bojati da pas nece moci da dahce dovoljno, jer nece ni biti izlozen temperaturnom stresu. Ipak, treba imati u vidu da put dugo traje i da ce dejstvo sedativa svakako popustiti. Najvaznije je obezbediti dovoljno vode za pice, a nemam pojma ko o tome brine i da li je izvodljivo, ili barem zivotinju dobro napojiti neposredno pre polaska.

Pa što ne reče da si veterinar :P
Pa ako si aktivan negde u Beogradu, ajde javi gde je to pa možda da te posetimo. Ja i dalje nisam naišao na veterinara sa kojim sam zadovoljan. :)

Ok znači za mačke može čipovanje, samo da vidimo da li je to obavezno u SAD, da ne radimo to badava.

Imam ja dosta pitanja na temu ljubimca, od hrane, do koliko često treba dovoditi ljubimca na kontrolu, itd
Možda da otvorimo neku posebnu temu za sve to :)

Zabica
23.02.2010, 21:17
Pa reko covek jos odavno da je veterinar. Ja citam pazljivo :)
Ali ja se sa njima ne bih konsultovala oko hrane, svi su oni indoktrinisani (cast izuzecima) kao i lekari. Prave posao proizvodjacima granula (a ovi drugi farmaceutskim kucama). Hills ili smrt, ma... beeep!
Hvala dreadnot na savetima, mi se za sada pripremamo bez sedativa, ali videcemo jos.
@ lala: ajde da se ne salis vise tako jer su ljudi stvarno vezani za svoje ljubimce cim se odlucuju da ih vode preko pola sveta u neizvesnost. I "naj bolja" se pise zajedno!!!

srdjevic
23.02.2010, 21:25
A da izdvojimo mi ovo u posebnu temu "Selidba sa kućnim ljubimcima"?

Da, pratim i ja, znam da je dreadnot veterinar, odlično je da ga imamo ovde! Kad dođe ovamo, imaće gomilu klijenata ako odluči da otvori nešto, vidim ja. :bravo:

S ovima smo se povezali za slučaj da dreadnot ne ostavi javno broj telefona, ili da slučajno ne otera nekoga u....pisaću mašinu zbog zvanja u 4 ujutru... :grin:

srdjevic
23.02.2010, 21:31
Evo izmestio sam je posebno... vlasnici živuljki, udrite "rate this thread" da buduća pokolenja znaju di da kopaju. :grin:

lala
23.02.2010, 21:56
@zabice,hvala na casovima pravopisa,to i ne plus glagoli me *ebu jos od gimnazije :) ,nisam ja hitler za kucne ljubimce vec sam se samo malko nasalio i sam sam ponosan vlasnik jednog dzukca,tj.ne ja vec moja devojka,ali posto zivimo zajedno dodje mu na isto.

Zabica
23.02.2010, 23:53
@zabice,hvala na casovima pravopisa,to i ne plus glagoli me *ebu jos od gimnazije :) ,nisam ja hitler za kucne ljubimce vec sam se samo malko nasalio i sam sam ponosan vlasnik jednog dzukca,tj.ne ja vec moja devojka,ali posto zivimo zajedno dodje mu na isto.

Hmmm... zvucis uverljivo, al ja jos uvek ne odustajem od onih pihtija... :naughty:

dreadnot
24.02.2010, 09:11
Ja jesam veterinar po struci, ali ne i po poslu kojim se bavim. 18 godina sam radio na Fakultetu veterinarske medicine, na Katedri za ishranu, a sada sam u Ministarstvu poljoprivrede, sto ce reci - nista od prakse, ne torbarim po gradu niti imam ambulantu (niti cu raditi kao veterinar u USA jer nema para ni zivaca da prakticno ispocetka studiram i dobijem licencu). Sto se tice preporuke, uvek cu reci da vodite svoje ljubimce na Fakultet, ako ste u prilici, tamo su ljudi koji jako dobro rade, imaju puno znanja, a po prirodi posla stalno se usavrsavaju (pa dobro, neki, mogu da preporucim najbolje)
Sto se tice ishrane pasa i macaka - moguce je na dva nacina: home made obrok i gotova hrana. U prvom slucaju sami birate sta cete dati ljubimcu, sami pripremate i brinete da hrana sadrzi sve potrebne sastojke. Da li znate dovoljno o tome koji je sadrzaj svih neophodnih materija u pojedinim hranivima i koliko treba psu/macki u odredjenom uzrastu ili stanju (graviditet, laktacija)? Najlaksi nacin da se upropasti stene i da ne izraste u lepo odnegovanog psa je vlasnik koji misli da sve zna i po svome hrani zivotinju. Sa druge strane, gotova hrana (granule sto rece zabica) je plod istrazivackog i naucnog rada i sadrzi sve sto odredjenoj vrsti i kategoriji treba. Necu ja da propagiram ni jednog proizvodjaca (dok ne odem u USA i pocnem da radim za nekog od njih), vec samo kzem da je to jednostavnije, cistije, sigurnije i ostavlja vam vise vremena za igru sa ljubimcem.

srdjevic
24.02.2010, 09:29
Dreadnot je u pravu - ovde nikoga nikad nisam video da se izmotava da pravi svoju hranu... Ma svi ima ovde da kupujete granule - sve spremno i na gotovs. :grin: A svaka prodavnica ima ceo red robe za kućne ljubimce, tako da ima toliko vrsta i podvrsta da vam neće biti dobro. :obrva: (Pa šta ću kad drže taj red između etničke hrane (mi) i plastike, pa se redovno prevarim te uletim u taj... :grin:)

Svako ko ima ljubimca nosi džakčinu sa sobom iz prodavnice... Oma vidiš kol'kog džukca šeta inače - ima i slika na džaku. :bravo:

Good Spirit
24.02.2010, 09:53
Evo izmestio sam je posebno... vlasnici živuljki, udrite "rate this thread" da buduća pokolenja znaju di da kopaju. :grin:
Al si se razleteo po forumu, ako ako, good job (ako si gledao hancock film, sve ti je jasno :P)

Pa reko covek jos odavno da je veterinar. Ja citam pazljivo :)
Ali ja se sa njima ne bih konsultovala oko hrane, svi su oni indoktrinisani (cast izuzecima) kao i lekari. Prave posao proizvodjacima granula (a ovi drugi farmaceutskim kucama). Hills ili smrt, ma... beeep!

Ih kada bih pamtio ja sve :)
Nego ja nemam problem sa savetima "stručnih lica" i njihovim savetima, okružen sam ljudima koji se bave naukom i koji se sreću sa sličnim predrasudama da rade za nekoga (farmacija je sada akteulna :)).

Uz savete stručnih lica i svoj zdrav razum, logiku i internet uvek dođem do po meni optimalnog rešenja.

Evo malo i o mačoru Majkiju:

Što se tiče hrane, mačora od kada sam ga udomio (procena je da je imao manje od 3 meseca) hranio sam ga isključivo granulama koje su mi preporučili vlasnici i veterinari, naravno u skladu sa starošću mačora, sada pošto je kastriran jede hranu prilagođenu njegovoj situaciji. Takođe u početku smo mu davali jednom/dvapu hranu u umaku raznih proizvođača, ali je vremenom odlučio da mu se ta hrana ne sviđa.

Sve ovo za sada rezultira da je mačor veoma fit, dlaka mu je sjajna, veoma je brbljiv (očekujem u narednih nekoliko meseci da progovori srpski :)) i naravno želi da se igra 24/7. Takođe ono što je meni bitno, a to je da se nije promenio uopšte po ponašanju posle kastracije, kao što su mi govorili da će, osim naravno da ne obeleževa teritoriju na neprijatan način, mada i dalje obeležava trljanjem brade o svaki mogući ćošak :)

Takođe mu dajem flaširanu vodu da pije, ustalom mi godinama već ne pijemo česmovaču tako da ni za njega nismo pravili izuzetak, samo sada za njega kupujemo "Prolom" vodu na savet veterinara posle kastracije, doduše čovek je rekao da uzemmo to za kratko vreme posle operacije ali mi smo nastavili i dalje.

Godišnje ga vakcinišemo na besnilo, na svakih 6 meseci mu dajemo front line za buve iako je on kućni mačor i nikada ne izlazi napolje (živimo na 4 spratu), i buve je imao samo kada smo ga udomili.

Što se tiče kastracije, za neke nepopularna tema, na to smo se odlučili isto uz dosta istraživanja i savetovanja. Mi smo sačekali sa kastracijom što smo duže mogli na savete veterinara, da bi mu se sve razvilo kako treba. A kastracijom da bi smo naravno sprečili da obeležava kao i predupredili česta oboljenja prostate i na kraju produžili mu životni vek.

Naš mačor je počeo da obeležava kada je imao oko godinu dana, i to za nas vema tužnom periodu jer smo i moja devojka i ja otputovali za SAD i ostavili ga na dva meseca. Kako smo otišli mačor je posle nekoliko dana prestao da jede, postao depresivan i počeo da obeležava mokraćom mesta. Kako su nam objasnili pošto je mačor veoma vezan za nas, stres mu je malo pogurao obeležavanje kao i gubljenje apetita.

Na svu sreću kada smo se vratili Majki se ljutio na nas samo jedan dan :) i posle toga je sve bilo po starom.

Eto za sada dovoljno

srdjevic
24.02.2010, 10:14
Al si se razleteo po forumu, ako ako, good job (ako si gledao hancock film, sve ti je jasno :P)

Ček ček, da to nije onaj što ne pazi, pa uništava sve oko sebe, 'nako u prolazu? :bravo:

Zabica
24.02.2010, 10:22
Nego ja nemam problem sa savetima "stručnih lica" i njihovim savetima, okružen sam ljudima koji se bave naukom i koji se sreću sa sličnim predrasudama da rade za nekoga (farmacija je sada akteulna :)).

Hehe ne mislim ja da oni rade za nekoga...jos gore... promovisu siroti neke stvari a da im niko za to ne placa. Nisu ovi ludi da potkupljuju pojedinacno lekare (veterinare), nego ih tako lepo uce jos u skolama... Pam pam paranoja! :grin: Nemoj pogresno da me shvatis, ne da sam okruzena istima, nego mi je muz lekar.

Uz savete stručnih lica i svoj zdrav razum, logiku i internet uvek dođem do po meni optimalnog rešenja.

E to je stav koji cenim!

@dreadnot: znam da su granule optimalne, kompletne i ostalo, ali nije nas mrzelo da nedeljama kopamo po internetu, pa kad smo videli da se vitamini i minerali u granulama nalaze tako sto se sprejom poprskaju... I tacno je da ne mozes da znas sta sve treba psu/macki, ali sto onda nemamo granule i za ljude? Pa ajde nek mi neko kaze da ima 3 dana za redom izbalansiranu ishranu. Ili da pitam ljubitelje bureka (tu sam i ja da ne bude zabune): koliko potrebnih vitamina i minerala i proteina i kojecega ima u vasem frtalju tepsije? :grin: Ovo sa granulama za ljude me je podsetilo na jednog mog rodjaka koji je pokusao da napravi "hranu za astronaute", nakon sto je sve obroke samleo u jednu ciniju, rekao je sebi "a sta jos covek voli?" i dodao i soljicu kafe :lool:
E, prosirila sam mnogo. Kad vidim kako Kiki jede zive papaline ili glodje zivu telecu glavu ili krcka pileca ledja, pa kako da mu dajem samo granule???
Jedino sto priznajem je da je smaranje nevidjeno i obaveza i sve, i mislim da je to jedini razlog sto i postoje granule jer ljudi nemaju vremena i lenji su, a "veliki brat" to doooobro zna i zato nam je nasao resenje :obrva:

dreamerns
24.02.2010, 17:16
Dreadnot je u pravu - ovde nikoga nikad nisam video da se izmotava da pravi svoju hranu... Ma svi ima ovde da kupujete granule - sve spremno i na gotovs. :grin: A svaka prodavnica ima ceo red robe za kućne ljubimce, tako da ima toliko vrsta i podvrsta da vam neće biti dobro. :obrva: (Pa šta ću kad drže taj red između etničke hrane (mi) i plastike, pa se redovno prevarim te uletim u taj... :grin:)

Svako ko ima ljubimca nosi džakčinu sa sobom iz prodavnice... Oma vidiš kol'kog džukca šeta inače - ima i slika na džaku. :bravo:

Da...ima i velik lanac prodavnica za ljubimce PetSmart. Tu mozete pred bozic dovesti svog kucnog ljubimca da se slika sa deda mrazom....

Good Spirit
24.02.2010, 19:05
Da...ima i velik lanac prodavnica za ljubimce PetSmart. Tu mozete pred bozic dovesti svog kucnog ljubimca da se slika sa deda mrazom....

Jel deda mraz čovek ili pas/mačka? :ludak:

dreamerns
24.02.2010, 21:07
Covek naravno :-) Nisam video da li daje i poklone :-)

dreadnot
26.02.2010, 09:27
Zabice, lepo je sto ste se informisali na internetu, tako i treba, i ja kad god nesto ne znam kazem sebi "Cek da pitam Internet". Ipak, ako ne znas detalje, mozes da dodjes u zabludu, kao sto je slucaj sa tvojim postom da se vitamini i minerali dodaju prskanjem spreja. Nije to nesto kao lak za kosu ili dezodorans, sa freonom ili ko zna cime unutra. Tehnologija pripreme gotove hrane za zivotinje, uprosceno, ide ovako: pojedina hraniva koja ulaze u sastav obroka (kukuruz, brasno, sojina sacma, mesno brasni i sl.) se najpre odmere u potrebnim kolicinama (odnosu), a potom se medjusobno umesaju sto je homogenije moguce (1:10.000 do 1:100.000, tj, jedan deo neke materije je ravnomerno rasporedjen u 10 - 100.000 drugih delova). Nakon toga obicno ide kondicioniranje u posebnoj masini, gde se dodaju odredjene materije koje se posebnim prskalicama unose u vec umesanu hranu. Najcesce su to otopljene masnoce koje povecavaju energetsku vrednost i ukus, ali i rastvor vitamina i minerala, dodatne amino kiseline i sl. Nakon toga se hrana peletira u zeljenom obliku (to su te "granule"). Nema dakle govora da je to nekakav "sprej" vec uobicajena tehnologija koja se pokazala kao najoptimalnija.
Ja sam godinama imao macku, zvala se Macka i dozivela je duboku starost od skoro 20 godina. Jednom se macila i posle toga smo je kastrirali, negde sa oko dve godine. Nije ni u cemu promenila ponasanje, to je jedna od zabluda. Hranu smo pripremali sami na sledeci nacin: 2 kg govedjih pluca, 1 kg dzigerice, 1 kg papalina, 1 kg sargarepe i 1 kg hleba se dobro skuva, samelje i promesa. Od dobijene smese napunimo kese za zamrzivac, otprilike dvodnevna porcija, dobro ih stanjimo (kao pljesku) da se sto pre zamrznu, potrpamo u zamrzivac i po potrebi odmrzavamo. To je bilo sasvim dovoljno da dozivi duboku starost. Jedina mana je bila da dok kuvamo cela kuca smrdi kao da kuvamo leseve, ali sve za svog ljubimca. Ja samo kazem da je gotova hrana dobra, pouzdana, cistija, skuplja i manje vremenski zahtevna varijanta. Izbor je na vlasniku. Ima jedna cuvena maksima "Oko vlasnika hrani zivotinju". Onaj ko voli svog ljubimca videce sve promene na njemu i u skladu sa time ce da prilagodi nacin ishrane.
Jos jedno zlatno pravilo za sve koji hrane zivotinje - za razliku od ljudi koji ako treci dan za redom jedu cak i omiljeno jelo pocinju da gundjaju, zivotinje vole isti (prihvacen) obrok konstantno. Ako ste primorani da ga iz bilo kog rzloga menjate, neka to bude sto je postupnije moguce, najpre pomesan sa starim obrokom, a potom sve vise i vise novog dok potpuno ne predjete na njega. Sistem organa za varenje (posebno mikroorganizmi u crevima) se prilagode jednoj vrsti ishrane i nagli prelaz moze da dovede do "pobune" i posledica - kao kad se klinci najedu zelenih jabuka jer ne mogu da sacekaju dok sazru, pa ostatak dana provedu cedeci dusu i telo na WC solji.

nemili
26.02.2010, 11:55
Jos jedno zlatno pravilo za sve koji hrane zivotinje - za razliku od ljudi koji ako treci dan za redom jedu cak i omiljeno jelo pocinju da gundjaju, zivotinje vole isti (prihvacen) obrok konstantno. Ako ste primorani da ga iz bilo kog rzloga menjate, neka to bude sto je postupnije moguce, najpre pomesan sa starim obrokom, a potom sve vise i vise novog dok potpuno ne predjete na njega. Sistem organa za varenje (posebno mikroorganizmi u crevima) se prilagode jednoj vrsti ishrane i nagli prelaz moze da dovede do "pobune" i posledica - kao kad se klinci najedu zelenih jabuka jer ne mogu da sacekaju dok sazru, pa ostatak dana provedu cedeci dusu i telo na WC solji.

U potpunosti se slazem! Imam boksera od 5 godina koji jede 90% granule a 10% kuvanu hranu (ono sto sme). Na gotovu hranu se navikao, iako je kao stene izvoljevao. Sada kada pojede nesto vise ili nekoliko puta kuvanu hranu hoce da povrati sutradan (reakcija na promenu) i to je 100% do navika creva. Inace imao sam pre njega zenku haskija koja je bila alergicna na gluten i nije mogla da jede vecinu kuvanih stvari, kao ni vecinu gotovih hrana. E to je bilo "veselje" igrati se nutricioniste...
Nisu ni sve gotove hrane iste i treba se rukovoditi vise time kako vam zivotinja izgleda i kako se ponasa, nego reklamama i pricom prodavca u pet shopu kako su Royal Canin, Eukanuba i Hill's "najbolje za vaseg ljubimca".

Good Spirit
26.02.2010, 13:02

I ja potvrđujem ovo na primeru mog mačora. Kada smo ga kastrirali preporučili su nam da promenimo hranu i uzmemo prilagođenu njegovoj novonastaloj situaciji. Ta tranzicija je trajala jedno mesec dana minimum, iako samo uzeli hranu od istog proizvođača on je odbijao da je jede, sve dok nismo počeli da mešamo staru sa novom, prvo odnosom 1:4 u korist stare pa sve povećavali dok danas jede ovu prilagođenu za njega samu.

dreadnot
03.03.2010, 10:07
Eto, znam i ja po nesto :-))) Samo da jos Ameri ukapiraju i zaposle me...

nemili
03.03.2010, 10:17
Da sam na tvom mestu probao bih da apliciram u ASPCA ili nekom lokalnom centru humane society! Verovatno su mnogi od vas gledali na Animal planet-u kako je to sve organizovano i na kom nivou. Mozes da pitas za placen posao, honorarno part-time, ili volonterisanje neko vreme posle koga bi oni videli koliko vredis i odlucili da te zadrze... To je samo moja zamisao, na tebi je da probas.
Cuo sam dosta slucajeva ljudi koji su tako konkurisali i upisivali se na fakultete. Posalju 100 pisama sa preporukama i eventualno video materijalom i traze sportske stipendije, iako mozda nisu vrhunski sportisti...

made711
16.03.2010, 13:14
@dreadnot

Postovani veterinaru :)

moj macak ima 10 meseci, da li je rano da ga sterilisem? Mnogo mi ga je zao, bas se muci sa tom fazom "teranja", tapka gde stigne, ali su mi najstrasniji zvuci koje ispusta... Help! :) Hvala...

dreadnot
16.03.2010, 13:31
Da se ja pitam i da je moj macak, sacekao bih da barem napuni godinu dana, mozda i svih 18 meseci, da bude potpuno odrastao, pa bih ga tek tada sterilisao. Mi smo imali macku i sterilisali smo je nakon prvog macenja, zeleli smo da vidimo kakvi ce da ispadnu macici a i da joj priustimo barem jedno materinstvo. Ne znam da li je tvoj macak rasan, u tom slucaju bih preporucio da malo sacekas sa kastracijom jer ce mozda biti prilike da se pari sa zenkom iste rase, a ako je striter strpite se jos jedno pola godine, pa pod noz. To sto ispusta duboke, prodorne zvuke, to je samo ljubavni zov, nista ga ne boli, ali verujem da vas budi nocu pa da je to najveca smetnja. Nadam se samo da ne zapisava previse. Inace, macke su o prirodi dvosezonske zivotinje, polni nagon se normalno javlja dva puta godisnje, s proleca i jeseni. Kod kucnih ljubimaca to moze da bude znatno cesce zbog idealnih uslova zivota, pa priroda trazi svoje - kad ti je vec dobro, a ti se razmnozavaj. U nekim slucajevima, kao kod moje macke, ciste na jajnicima mogu da izazovu teranje svakog meseca, pa je to onda vise nego dobra indikacija za operaciju (da ima ciste i to citave grozdove, saznali smo tek tokom operacije, inace to slabo ko moze da dijagnostikuje kod nas).

made711
16.03.2010, 14:15
@dreadnot

Hvala na odgovoru!

Nista onda, sacekacu jos malo... Hvala Bogu, nije poceo da zapisava (samo mi jos to fali :) ), a na mjaukanje sam se navikla koliko je to moguce... Zao mi je sto se nece pariti, nije nikakva rasa, a posto je stalno u stanu, nema sansu ni da izadje malo u svet, jer ga verovatno nikad vise ne bismo videli... Sta je tu je, Mili ce morati da pati jos neko vreme... :nene:

Good Spirit
16.03.2010, 15:58
@dreadnot
Postovani veterinaru :)

moj macak ima 10 meseci, da li je rano da ga sterilisem? Mnogo mi ga je zao, bas se muci sa tom fazom "teranja", tapka gde stigne, ali su mi najstrasniji zvuci koje ispusta... Help! :) Hvala...

@dreadnot

Hvala na odgovoru!

Nista onda, sacekacu jos malo... Hvala Bogu, nije poceo da zapisava (samo mi jos to fali :) ), a na mjaukanje sam se navikla koliko je to moguce... Zao mi je sto se nece pariti, nije nikakva rasa, a posto je stalno u stanu, nema sansu ni da izadje malo u svet, jer ga verovatno nikad vise ne bismo videli... Sta je tu je, Mili ce morati da pati jos neko vreme... :nene:

Ja nisam veterinar ali sam se raspitivao dosta pa da podelim svoja iskustva.

Ja imam mačora isto nije rasan (domaća mačka), stalno je u kući, nema kontakta sa drugim životinjama itd ...

Meni su takođe savetovali da sačekam koliko god je to moguće da bi mu se razvile sve žleste i slično. Mislim da je imao oko 13 meseci kada smo ga odveli na kastraciju jer je počeo da zapišava, doduše kod njega u tom slučaju je uticalo to što sam ja otišao u USA na dva meseca pa su mi rekli da je stres malo ubrzao tu celu stvar, ali ne bitno. Sačekajte bar dok ne počne da obeležava i onda odvedite na operaciju koja je vrlo rutinska i brza, Naš mačak je već tog dana bio kao stari (čim je prošla anestezija) i evo i dan danas je dosada velika, samo hoće da se igra, ne kmeči ništa manje, doduše ovo je mjaukanje jer je razmažen i zna da će neko da se igra tada sa njim :)

made711
16.03.2010, 16:28
Sačekajte bar dok ne počne da obeležava i onda odvedite na operaciju koja je vrlo rutinska i brza,

Znaci nista bez zapisavanja? :blink: Igra mi oko, zaista... :)

spectra
28.01.2011, 23:12
Da aktiviram malo ovu temu...
Mackoljupci koji ste odslelili u USA, kako ste prevezli svog ljubimca? U kargo dijelu ili kabini? Sta vi preporucujete od to dvoje? Kako prevoz u cargo funkcionise s presjedanjem, obzirom da bi mi morali 2-3 puta presjedati...?

Da li se, za varijantu da je u kabini, moze koristiti box koji se nosi na ramenu?

npr nesto ovakvo:
http://www.camon.it/Thumb/phpThumb.php?src=/assets/images/COMFORT/CA608_verde.jpg&q=100&w=600&h=600&far=1&bg=FFFFFF

Ili mora biti bas plasticni box i za kabinu?

Bilo kakav savjet je dobrodosao...

Score
28.01.2011, 23:54
Da aktiviram malo ovu temu...
Mackoljupci koji ste odslelili u USA, kako ste prevezli svog ljubimca? U kargo dijelu ili kabini? Sta vi preporucujete od to dvoje? Kako prevoz u cargo funkcionise s presjedanjem, obzirom da bi mi morali 2-3 puta presjedati...?

Da li se, za varijantu da je u kabini, moze koristiti box koji se nosi na ramenu?

npr nesto ovakvo:
http://www.camon.it/Thumb/phpThumb.php?src=/assets/images/COMFORT/CA608_verde.jpg&q=100&w=600&h=600&far=1&bg=FFFFFF

Ili mora biti bas plasticni box i za kabinu?

Bilo kakav savjet je dobrodosao...

Ako mene pitas, niposto u kargo, jako rizicna stvar. Kao prvo u kargu nema svetla i nema grejanja a nema bogami ni vazduha previse. A izvan aviona na 10.000 metara minus 60 C, zimi - leti, pa ti vidi. Mislim moze da se upali i grejanje i svetlo i to...al ne mora...

Radio sam dosta vremena kao steward i secam se par pasa koji su se smrzli, ugusili i sta ti ga ja znam, grozna slika...kapetan dobio info o zivom tovaru, al zaboravio da ukljuci "life support" dole.

Mala maca stane u kutiju, mora da bude plasticna standardna kutija, a i najbolje je za macu, pa ispod sedista kao rucni prtljag. Druga stvar su dokumenta koja su potrebna, pa karantin, i zezancija sa vetrerinarskim vlastima na dolasku...Sacuvaj boze..

Sretno ti bilo sa tim!

spectra
29.01.2011, 00:15
Ako mene pitas, niposto u kargo, jako rizicna stvar. Kao prvo u kargu nema svetla i nema grejanja a nema bogami ni vazduha previse. A izvan aviona na 10.000 metara minus 60 C, zimi - leti, pa ti vidi. Mislim moze da se upali i grejanje i svetlo i to...al ne mora...

Radio sam dosta vremena kao steward i secam se par pasa koji su se smrzli, ugusili i sta ti ga ja znam, grozna slika...kapetan dobio info o zivom tovaru, al zaboravio da ukljuci "life support" dole.

Mala maca stane u kutiju, mora da bude plasticna standardna kutija, a i najbolje je za macu, pa ispod sedista kao rucni prtljag. Druga stvar su dokumenta koja su potrebna, pa karantin, i zezancija sa vetrerinarskim vlastima na dolasku...Sacuvaj boze..

Sretno ti bilo sa tim!

Tnx, kargo onda definitivno otpada..
Za ovo ostalo, plz ima li iko nekih pozitivnih iskustava, savjeta?
Ja se iskreno nadam da mace ne stavljaju u karantin... :no:

botexag
29.01.2011, 10:22
mi smo putavali sa malom civavom po evropi sa Lufthansom,a koliko sam cuo Lufthansa cak ima strozija pravila nego americke kompanije...

prvo je bitno iz koje zemje dolazite. posto pretpostvljamo da je to Srbija, to dosta kompikuje stvari jer smo mi na listi zemalja u kojima jos ima besnila.
pa onda morate ljubimcu da izvadite krv, da se utvrdi nivo nekih supstanci...pa mora biti vakcinisana protiv besnila...pa mora na vet.pregled 48 sati pre puta, pa po neki sertfikat u veterinarski institut...:smrc: i sve to kosta oko 100 eur

pa sad treba videti zakon u zemlji u koju zelite da putujete. negde je dovoljan ovaj sertifikat iz veteriarskog, a negde (Svajcarska) morate poslati sve papire njihovoj nadleznoj instituciji da odobri ulaz...i naravno da platite (pri ulazu u zemlju). takodje obratite paznju na datum putovanja, jer na primer mora min. 30 dana da prodje od vakcinacije....zaista puno propisa koje treba uskladiti sa datumom putovanja

ne znam za macke kakva je gore pomenuta procedura i verujem da je vrlo slicna, dok naredni tekst vazi i za pse i za macke.

kucni ljubimci do 8 kg (zajedno sa kavezom, torbom) idu u kabinu zajedno sa vlasnikom, drzite ih kod nogu. Ne mora plasticni kavez, moze i torba sa slike u postu od spectra. Bitno je da obezbedite vodu, to je vasa zakonska obaveza! zivotinja ne sme da se vadi iz torbe/kaveza, ali je mozete nahraniti ili dati vode. takodje ako mislite da treba ici u wc, lepo torbu u ruke i u wc, ponesite pelenu i....

ostali ljubimci tezi od 8kg, moraju u kargo, o tome nemam iskustava..

i jos dve veoma vazne stvari....
prvo, prevoz zivotinja morate najaviti avio kompaniji, jer u toku jednog leta samo jedan pas i jedna macka smeju biti istovremeno u kabini. pa morate uskladiti slobodan termin za putovanje
drugo, jako su razlicite cene prevoza, tako da morate sagledati sve opcije. neki prevoznici ne naplacuju, neki cak 50% od vrednosti vase karte:inluv:

spectra
29.01.2011, 12:38
mi smo putavali sa malom civavom po evropi sa Lufthansom,a koliko sam cuo Lufthansa cak ima strozija pravila nego americke kompanije...

prvo je bitno iz koje zemje dolazite. posto pretpostvljamo da je to Srbija, to dosta kompikuje stvari jer smo mi na listi zemalja u kojima jos ima besnila.
pa onda morate ljubimcu da izvadite krv, da se utvrdi nivo nekih supstanci...pa mora biti vakcinisana protiv besnila...pa mora na vet.pregled 48 sati pre puta, pa po neki sertfikat u veterinarski institut...:smrc: i sve to kosta oko 100 eur

pa sad treba videti zakon u zemlji u koju zelite da putujete. negde je dovoljan ovaj sertifikat iz veteriarskog, a negde (Svajcarska) morate poslati sve papire njihovoj nadleznoj instituciji da odobri ulaz...i naravno da platite (pri ulazu u zemlju). takodje obratite paznju na datum putovanja, jer na primer mora min. 30 dana da prodje od vakcinacije....zaista puno propisa koje treba uskladiti sa datumom putovanja

ne znam za macke kakva je gore pomenuta procedura i verujem da je vrlo slicna, dok naredni tekst vazi i za pse i za macke.

kucni ljubimci do 8 kg (zajedno sa kavezom, torbom) idu u kabinu zajedno sa vlasnikom, drzite ih kod nogu. Ne mora plasticni kavez, moze i torba sa slike u postu od spectra. Bitno je da obezbedite vodu, to je vasa zakonska obaveza! zivotinja ne sme da se vadi iz torbe/kaveza, ali je mozete nahraniti ili dati vode. takodje ako mislite da treba ici u wc, lepo torbu u ruke i u wc, ponesite pelenu i....

ostali ljubimci tezi od 8kg, moraju u kargo, o tome nemam iskustava..

i jos dve veoma vazne stvari....
prvo, prevoz zivotinja morate najaviti avio kompaniji, jer u toku jednog leta samo jedan pas i jedna macka smeju biti istovremeno u kabini. pa morate uskladiti slobodan termin za putovanje
drugo, jako su razlicite cene prevoza, tako da morate sagledati sve opcije. neki prevoznici ne naplacuju, neki cak 50% od vrednosti vase karte:inluv:

Hvala ti za ove info. Ovo za torbu mi je takodjer jako bitno, jer ne znam kako bih jos na kraj i s plasticnim boxom koji nikako nije praktican s presjedanjima u putu..

Inace mi cemo putovati na relaciji BiH - USA. Da li je potrebno da obezbjedimo papire koje nalaze samo USA zakon, ili moramo srediti papire za sve drzave u kojima cemo presjedati (u pitanju je jedan let, ali cemo presjedati u Londonu ili Munchenu)?
Pored ostalog, bice cipiran i naravno vakcinisan.

botexag
29.01.2011, 13:34
@spektra...

za sve informacije zoves avio kompaniju sa kojom hoces da letis.
znaci da li moze korpa ili kavez, koje papire traze za ulaz u avion, cena....
u principu oni od papira traze pasos i eventualno sertifikat od vet.zavoda

cipovanje i pasos sam zaboravio u proslom postu . OBAVEZNE SU OBE STVARI

ti kada letis i presedas negde, ako ne napustas aerodrom, onda spremi samo papire za USA, ako planiras negde da spavate onda moras i za tu zemlju

Ima na google mnogo podataka sta traze da kucni ljubimac poseduje da bi mogao da udje u USA...
na pr: http://www.aa.com/i18n/travelInformation/specialAssistance/travelingWithPets.jsp

ja sam zaboravio gde sam citao, ali cini mi se da nisu rigorozni kao evropljani, ali moze da se desi da ga stavi u karantin. ne znam koji su kirterijumi za to

napominjem jos jednom, proveri posle koliko dana od dobijanja sertifikata, od vakcinacije ljubimac sme da putuje! to je jako vazno

spectra
29.01.2011, 20:43
@botexag
Tnx za ovaj link, procesljala sam ga posteno...
Valja nam uskladiti sve te termine, zajedno s konekcijom 3 leta i jos ogranicenjem da bude samo jedan ljubimac u avionu...

Srecom, macor je naviknut vec na dosta stvari: na box, putovanje u autu, pa cak ga sad ucim i na povodac (u slucaju da bude htio protegnut noge na aerodromu :inluv:..)

botexag
29.01.2011, 21:23
@ spektra...

na svim evropskim aerodromima mozes prosetati ljubimca na povodcu...
u EU se mnogo vodi racuna o pravima zivotinja.

ne znam samo kako ce reagovati neki pas kad vidi tvoju macku u setnji....:bravo:

spectra
29.01.2011, 22:28
@botexag
Super, da znam iz prve ruke, a negdje sam citala da je lik tako uradio kad je putovao s mackom, pa da ja krenem da ga ucim na vrijeme.. :)

Hehhe, srecom, i psi su na povodcu :naughty:

Good Spirit
31.01.2011, 18:35
Evo ja da napišem iz prve ruke informacije. Mi smo pre neki dan sleteli u Hjuston letom iz Beograda i sa sobom smo poneli i našeg mačora.

Mi smo se odlučili leteti Lufhansom, let Beograd - Frankfurt - Houston. Naglašavam da je ceo let bio Lufhansin, obično je to malo skuplja varijanta ali jedino je Lufthansa htela da nam potvrdi da možemo mačora uneti gore sa sobom u kabinu. Npr. Continental nije hteo, pa je moglo da nam se desi da do Frankfurta može sa nama a od Frankfurta ne. Nismo hteli reskirati.

Da krenem od papirologije.

Neophodno je da se izvadi krv ljubimcu i pošalje na analizu (titar antitela), u Srbiji postoji samo jedna labaratorija za to i to u Novom Sadu. Mi nismo išli za NS naravno, nego je naš veterinar poslao uzorke. To nas je koštalo oko 7000din. Naravno veterinar uradi pri tome i osnovni pregled.

Naravno sve ovo vam ne vredi ako niste redovno vakcinisali ljubimca na besnilo, mada je u Srbiji to obavezno po zakonu, tako da verujem da svi to imaju. Ako kojim slučajem nemate, onda se morate konsultovati sa veterinarom koliko ranije mora da se vakciniše ljubimac pre vađenja krvi (ja mislim da sam negde pročitao da je namanje mesec dana). Takođe ja mislim da smo mi čekali jedno 7 dana na rezultate (Mi smo to radili u julu mesecu, tako da sam zaboravio tačno)

Dobra stvar je da titar antitela ne morate više nikada vaditi ako redovno posle toga vakcinišete ljubimca.

Znači, za sada imate uredan pasoš, vakcine u njemu, mi smo takođe vakcinisali mačora. Mali problem je bio u tome što se mačke ne vakcinišu u Srbiji, stoga ne postoje čipovi za njih. Uz konsultaciju za veterinarom a on je zvao ministartsvo, dali smo mu čip za psa, koji je samo koji milimetar veći.

od papira vam treba još potvrda od veterinara najviše 24h pred let da je ljubimac sposoban i zdrav da podnese let (klasičan pregled). Kod našeg veterinara to zvanično košta 600 din, ali ako ste redovni kod njega verovatbo vam neće naplatiti ništa.

Sa tom potvrdom idete kod veterrinarskog inspektora, u Beogradu se nalazi u zgradi Beomedicine na 3 spratu na Dušanovcu. Tamo će vam dati neke dve takse da uplatite, zbirno su 4200din.

Kada se vratite inspektor će vam dati sertifikat koji je na 3 jezika gde država garantuje da nije bilo besnila u krugu od X kilometara u poslednjih X dana. I da je ljubimac redovno vakcinisan. Ima tu još stvari koje pišu ali to vam je suština.

E sada ste skoro spremni za put: Imate pasoš sa vakcinama, pregledanog mačora, sertifikat i potvrdu od veterinara.

Sada gledate avion. Dilema je da li ići gore sa vama ili u kargo. Da samo razbijem pogrešne informacije odmah. Ljubimci u kargo delu se prevoze u posebnom delu, ne zajedno sa prtljagom. U tom delu su kontrolisani uslovi, tačnije uslovi su identični kao i u kabini gore, znači temperatura i pritisak su identični.

Od dileme gde će da ide ljubimac prvo zavisi koliko je veliki vaš ljubimac. Na letovima Lufhanse u kabinu može da ide ljubimac težak do 8-9kg (proveriti na sajtu, već sam zaboravio) sve zajedno sa transporterom. Naš mačor ima 4kg bez transportera a imao je 5,5kg sve zajedno. Transporter mora da bude vodootporan i sa tvrdim ivicama i u zbiru najviše 115cm. Takođe mora da ima odgovarajući komfor unutra, da ustane, da se okrene i slično.

To su zvanični propisi, u praksi, njega su samo izmerili na BG aerodromu kao prtljag, dali nam ceduljicu da odemo i da platimo 150 evra za njega. 150 evra je cena za let u jednom pravcu za ljubimce koji mogu da stanu u male i srednje transportere. Znači čak i ako vaš ljubimac mora da ide u kargo ali nije mnogo veliki plaćate tu cenu.

Ako ljubimac ide sa vama, tražiće vam uvek da ga vadite pre prolasku na skener, pa puste transporter na skener a vi prođete zajedno sa njime kroz detektor. I to je smaranje jer toga iam dva puta u BG-u i dva puta u Frankfurtu, dok u USA su naljubazniji i niko nije tražio da ga vadimo. Samo smo išli na poseban ulaz zbog njega, gde kada su videli koliko potvrda imamo za njega, rekli su produžite :)

Evo i naših iskustava sa njime. Nismo ga sedatirali uopšte, let je podneo mirno, mjauknuo je dva puta pri poletanju iz Frankfurta jer je bilo mnogo bučno. Nije jeo, pio ni išao u wc ceo put. Mi smo mu stavili dečije pelene na pod transportera za svaki slučaj.

Da sada opet putujem, dali bi mu sedativ, jer je bio toliko prestrašen kada smo došli da se tresao sat vremena u našem naručju, počeo je da jede tek sutradan. Evo sada se već navikao na novi stan.

Evo ovako malo nabacane informacije, nismo se još smestili, sutra će tek internet da nam uvedu, sada kradem od komšinice koja je stavili debilnu šifru. Tako da ću narednih dana još objasniti ako treba detaljnije šta i kako. A vi pitajte konkretno šta treba.

PS. U USA nema karantina, osim pretpostavljam ako ne bude nešto sumnjivo pri dolasku.

botexag
31.01.2011, 19:35
@Good Spirit..

..bas si sve lepo ovo objasnio...

spectra
31.01.2011, 22:47
@Good Spirit
..mnogo ti hvala na ovako lijepom i detaljnom objasnjenju.
Mislim da nemam pitanja, a javim ti se ako mi padne nesto na pamet, posto cemo prvi put avionom s njim putovati.

Evo, sjetih se necega - jeste li nakon polijetanja smjeli box da stavite u krilo? Ili je morao cijeli put da bude na podu? I je li hladno na podu?

PS. Smijem li jos pitati otkuda ti vec tamo, ako ti je broj 28xxx? Pripremas teren ili..?! :obrva: U svakom slucaju, puno srece i sve najbolje!

Good Spirit
31.01.2011, 23:13
Pa naš transporter iako je bio propisanih dimenzija nije mogao stati dole kod nogu. U principu smeš da ga staviš u krilo kada nije na snazi znak za vezivanje pojasa (poletanje, sletanje, turbolencije).

Nije hladno kod nogu, bar da sam ja primetio. A i životinje imaju krzno tako da ako je za jedan stepen niža temperetura regulisaće oni to sami. Vazduh u avionu je mnogo suv i to smeta meni a verujem i njima, pogotovo što oni od stresa ne piju vodu, bar naš mačor nije :(

Mi smo u USA drugim poslom, i tačnije ovo nam je već 3x u 3 godine, pokušavamo da dođemo ovde mimo GC jer to nikako nije sigurno, a ako se desi samo će nam olakšati sve.

Naravno, pratimo visa bulletin i ako vidimo da se nas broj približava, vraćamo se da završimo sve ;)

spectra
31.01.2011, 23:30
Hvla za informaciju.

I samo tako, hrabro naprijed - samo smjeli uspjevaju! :;D: Sretno!

katarina
10.04.2011, 20:32
Koliko pre mora da se najavi da pas putuje.U mom slucaju mali je pas od oko 8 kg mesanac dugogodisnji ljubimac.Posedujem karton o vakcinaciji.Sta moram jos da uradim pre puta.Molim vas pisite.

ZeljkoUSA
10.04.2011, 21:09
Koliko pre mora da se najavi da pas putuje.U mom slucaju mali je pas od oko 8 kg mesanac dugogodisnji ljubimac.Posedujem karton o vakcinaciji.Sta moram jos da uradim pre puta.Molim vas pisite.

Ovaj post ima 8 strana...., procitaj ih i naci ces odgovor... Samo letis aa teme na temu i postavljas pitanja :wtf:

Samo polako...!!!

katarina
11.04.2011, 17:24
Hvala na savetu da malo usporim sa pitanjima.Kako se priblizava vreme za putovanje sve je veca frka.Zato i postavljam pitanja na koja vec znam odgovore makar ono sto sam procitala.O stvarnom zivotu nasih ljudi pokusavam da stvorim sliku pre nego sto se pridruzim a to je uskoro u septembru.

spectra
26.06.2011, 12:57
Obzirom da sam u fazi priprema dokumentacije za macora, nadjoh na sajt http://www.pettravel.com (http://www.pettravel.com/passportnew.cfm), gdje samo odaberete drzavu u koju putujete (u kojoj imate konekciju letova) i dobicete listu potrebne dokumentacije.

USA je prilicno liberalna, ali EU dosta stroge propise.

Npr za putovanje preko Njemacke:
Ono sto sam primijetila, jeste da je Srbija na listi zemalja s visokim postotkom bjesnila, pa je zato potrebno uraditi i titar test (GoodSpirit je pisao o tome).

Srecom, BiH nije na toj listi tako da mi vjerovatno necemo to ni raditi (svakako je kasno jer se treba uraditi 3 mjeseca prije leta).

vuxanne
22.06.2012, 01:05
Kada smo vec kod kucnih ljubimaca, ja stvarno ne znam sta im ovde rade. Generalno, ovde psi uopste ne laju...ne naskacu na ljude i sl. Ma ne laju ni jedni na druge, ne tuku se....nista... Ne znam jesu li kastrirani, drogirani, ogrlica sa strujom...ili je svako ko poseduje psa ovde svetski prvak u treniranju pasa.

400 dolara kazna ako te komsija prijavi da ti pas laje i ometa njegovu meditaciju (cuvala sam neku decu i jedno kuce pa mi rekli). Ovde u ovom mom selu laju itekako, jedan komsija ima 8 komada razlictih pasa. Mislim da je pre svega u velikim gradovima tako da su psi unutra i obicno tihi.

albertas
22.06.2012, 19:54
Pozdrav zna li neko koliko bi moglo biti para da se posalje pas od nekih 30 tak kila za new york iz zagreba ili beograda....mozda je neko putovao?

sonofamom
23.06.2012, 00:14
e svasta ce covek ovde da procita....

pa ako vam je toliko bitno da vodite psa ili macku, sto ih onda niste naveli u prijavi za lutriju kao clanove svoje porodice?

:)

mikiSA
23.06.2012, 01:22
Pozdrav zna li neko koliko bi moglo biti para da se posalje pas od nekih 30 tak kila za new york iz zagreba ili beograda....mozda je neko putovao?

Zovi avio kompanije s kojima planiras da ides i pitaj ih. Moja sestra je platila oko $300 za dvije macke (bile su u kargo, dole s prtljagom) Pas mora biti vakcinisan, cipovan, mora imati svoj pasos, provjeri i sa svojim veterinarom... Sretno!

mikiSA
23.06.2012, 01:24

pa ako vam je toliko bitno da vodite psa ili macku, sto ih onda niste naveli u prijavi za lutriju kao clanove svoje porodice?

Zasto je to toliko cudno??? I kucni ljubimci imaju isti tretman kao i ostali clanovi porodice (jeste da nisu u rodbinskoj vezi:)) Malo ti je pitanje glupo, ako ne i zavidno....

Good Spirit
23.06.2012, 04:33

Pročitaj od početka temu, naćićeš sve što ti treba. Mi smo doveli mačora ovde i imaš objašnjen ceo proces. A koliko će da košta i kakvi su uslovi zavisi od avio kompanije.

Stvarno svašta će čovek da pročita ... :wtf:

sonofamom
25.06.2012, 19:45
Zasto je to toliko cudno??? I kucni ljubimci imaju isti tretman kao i ostali clanovi porodice (jeste da nisu u rodbinskoj vezi:)) Malo ti je pitanje glupo, ako ne i zavidno....

pa to i ja kazem, ako imaju isti tretman kao i clanovi porodice, sto ih onda nisu prijavljivali odmah kad i sebe?

uostalom, ako je to sve ocigledno toliko komplikovano izvesti prilikom useljenja (kao sto i sami pisete), ne vidim sto nebi mogli da ostavite nekome psa ili macku da ih pricuva dok se vi ne sredite prvo u novoj sredini, a njih mozete posle lako da dovede.

tako da ne mislim uopste da je moje pitanje glupo vec je glupo praviti toliki "problem" ono tako necega...

misica
05.10.2012, 17:57
I ovde si svi psi,mirni ali kad sam se malo bolje raspitala svi su uglavnom kastrirani..jedno pitanje u vezi psa,mi imamo patuljastog pinca,kada bi ga poveli sa nama da li on mora celo vreme da bude u transporteru ili moze malo kod nas u krilo..on je naviknut na putovanja jer putuje sa nama za Nemacku bez problema ali je malo zivcan pa je jedino to problem...:;D:

Good Spirit
05.10.2012, 20:43
I ovde si svi psi,mirni ali kad sam se malo bolje raspitala svi su uglavnom kastrirani..jedno pitanje u vezi psa,mi imamo patuljastog pinca,kada bi ga poveli sa nama da li on mora celo vreme da bude u transporteru ili moze malo kod nas u krilo..on je naviknut na putovanja jer putuje sa nama za Nemacku bez problema ali je malo zivcan pa je jedino to problem...:;D:

Zvanicno mora da bude u transporteru tokom celog leta.