PDA

View Full Version : Amerikanizacija

Smith6000
01.04.2010, 10:51
Naravno da je za početak najvažnije naći posao, pa kasnije i dobar posao i stan... ali šta posle? Pripadamo društvenim vrstama životinja, pa je i društven život isto potreban. :skviz:

Kad sam bio nešto mlađi, bio sam u Čikagu u poseti, i nekako sam primetio da se tamo Srbi drže zajedno, + što ima nekoliko crkvi i organizacija, pa čak i neku srpsku emisiju na kablovskoj. :bravo:

Pitanje dana je, koliko ste se amerikanizovali? Da li se više družite sa amerikancima, ili više ljudima sa zapadnog Balkana (da budem politički korektan)? Idete li u naše crkve, zalazite li u naše kafane/restorane, članovi ste neke iseljeničke organizacije?

Koliko se razlikuje druženje sa amerikancima, a kakvi su naši gastrabajteri tamo? :ziveli2:

dreamerns
01.04.2010, 17:31
Kad sam bio nešto mlađi, bio sam u Čikagu u poseti, i nekako sam primetio da se tamo Srbi drže zajedno, + što ima nekoliko crkvi i organizacija, pa čak i neku srpsku emisiju na kablovskoj. :bravo:

Pitanje dana je, koliko ste se amerikanizovali? Da li se više družite sa amerikancima, ili više ljudima sa zapadnog Balkana (da budem politički korektan)? Idete li u naše crkve, zalazite li u naše kafane/restorane, članovi ste neke iseljeničke organizacije?

Za sada vise sa nasima. Licno, ne pravim neku razliku niti razmisljam o tome sa kim se druzim. Druzim se sa svakim sa kim mi odgovara. Privatno to su u vecini nasi ljudi, a sto se tice zajednica....clan sam raznih organizacija...i tu je velika vecina ameri. Iseljenicka organizacija...clan sam ovog foruma :-)
Sto se ovih crkvi i ostalog tice, izbeagavam u sirokom luku...od toga sam i pobegao.

Koliko se razlikuje druženje sa amerikancima, a kakvi su naši gastrabajteri tamo? :ziveli2:

Pitanje je stvarno glupavo i kompletno generalizuje ljude. Po meni je gastarbajter pogrdna rec i sloj ljudi koji opisuje je isti i ovde i u nemackoj itd.....odnosno, ljude koje ja licno izbegavam. Ameri su isto tako ljudi ko i svi i ima ih svakakvih. Fakat je da vecina je dosta povucena po pitanju privatnosti i ono....malkice su otudjeni. Sa druge strane u stanju su da totalnog stranca pozovu kod sebe na rodjendansku zurku. Jednostavno, drugaciji je mentalitet.

pekka
02.04.2010, 20:08
Amerikanizacija je po meni potpuno individualna disciplina. Samo razmislite sa kakvim ste se ljudima druzili ovde, kakvi su vam afiniteti i pogledi na svet. Verovatno cete teziti istom i u Americi, samo nadamo se sa mnogo vise uspeha. Na kraju krajeva, cemu sav ovaj trud ?

kosmogonija
03.04.2010, 01:05
Amerikanizacija, vesternizacija, globalizacija... Nikad mi neće biti jasno otkud tolika fama, naročito u tzv. intelektualnim krugovima, povodom tih raznih "izama". Znam ko sam i tu stavljam tačku na svaku dalju propoved. Otvorena sam za drugačije, u meri u kojoj to širi a ne zatvara moje horizonte. I da, ima ljudi koji se "amerikanizuju", pretvaraju u vlastite karikature, u tikve bez korena. Nažalost, takva je većina emigranata koje sam ja do sada sretala u mnoštvu tragikomičnih situacija (tipa "uspeo sam tamo, imam lep garden, al' da mi je da umreeem pod mojom šljivom" :).

dare_ns
03.04.2010, 10:18
"uspeo sam tamo, imam lep garden, al' da mi je da umreeem pod mojom šljivom"

tužno ali istinito, i to je većinski onaj deo naše populacije koji je otišao na samom početku ''onih'' sukoba, bez želje da nauči jezik i da se socijalizije.

pekka
03.04.2010, 11:52
Potpuno se slazem sa prethodnim postovima. Vazno je da covek zna ko je i sta je, ma gde da se nalazio na ovome svetu.
Nasi razlozi za odlazak iz Srbije su najmanje ekonomske prirode. Upravo je to zelja za sirenjem vidika shodno nasim afinitetime, upoznavanje novih ljudi i kultura, putovanje po svetu, napredovanje u poslu u uslovima jednog drugacijeg, bogatijeg trzista u svakom pogledu. Tu je i mogucnost da podmladak ima mogucnost skolovanja u skoro idealnim uslovima, gde se ucenje i talenti ne omalovazavaju kao u nasem drustvu itd. Gde ona deca koja su zrelija i zele da se obrazuju nisu "streberi", a ona talentovanija nisu "frikovi" i "ludaci".
Samo sticanje materijalnih dobara nam nikada nije bio cilj niti kriterijum za poredjenje sa drugima. Sticanje materijalnih dobara je samo posledica kvalitetnog bavljenja sopstvenim poslom, a u meri koju diktira trziste i neka relativna sreca, koja je svakako neophodna za sve sto nam se u zivotu desava.
Dakle, amerikanizaciju posmatram kao sopstvenu projekciju na tom geografskom prostoru, medju najrazlicitijim ljudima koje cu tamo sresti.

dreamerns
05.04.2010, 17:47
Potpuno se slazem sa prethodnim postovima. Vazno je da covek zna ko je i sta je, ma gde da se nalazio na ovome svetu.
Nasi razlozi za odlazak iz Srbije su najmanje ekonomske prirode. Upravo je to zelja za sirenjem vidika shodno nasim afinitetime, upoznavanje novih ljudi i kultura, putovanje po svetu, napredovanje u poslu u uslovima jednog drugacijeg, bogatijeg trzista u svakom pogledu. Tu je i mogucnost da podmladak ima mogucnost skolovanja u skoro idealnim uslovima, gde se ucenje i talenti ne omalovazavaju kao u nasem drustvu itd. Gde ona deca koja su zrelija i zele da se obrazuju nisu "streberi", a ona talentovanija nisu "frikovi" i "ludaci".
Samo sticanje materijalnih dobara nam nikada nije bio cilj niti kriterijum za poredjenje sa drugima. Sticanje materijalnih dobara je samo posledica kvalitetnog bavljenja sopstvenim poslom, a u meri koju diktira trziste i neka relativna sreca, koja je svakako neophodna za sve sto nam se u zivotu desava.
Dakle, amerikanizaciju posmatram kao sopstvenu projekciju na tom geografskom prostoru, medju najrazlicitijim ljudima koje cu tamo sresti.

Lepo si ovo srocio, svaka cast :-)

dreadnot
06.04.2010, 10:25
Svi zelimo da odemo u Ameriku, diskutujemo za koliko bi najkrace moglo da se dobije drzavljanstvo, a onda se postavi pitanje otpora prema "amerikanizaciji". A sta je zapravo ta amerikanizacija? Da li ce isti odgovor da da Zana sa pozicija zivota u L.A. ili WOTLK sa pozicija zivota u Ohaju? Ako se podrazumeva uklapanje u milje u kome se zivi, onda je mogucnosti daleko vise nego da nekome ponudite "srbizaciju". U svakom slucaju, za normalan zivot neophodno je prihvatiti okolinu, da bi i sam bio prihvacen. Kada si u Rimu govori kao Rimljani, kaze jedan stara maksima. Kada si u Americi, u bilo kom njenom delu, ponasaj se i govori kao ljudi koji te okruzuju, prihvati i postuj njihove obicaje i nacin zivota, ili izaberi da sebe i svoju porodicu getoiziras. Mi smo, na zalost, preterano uceni da se kunemo u nekakav vec odavno izlizani patriotizam i da mislimo kako je nase najbolje. Samo puki strah jednog malog balkanskog naroda (nekolicine malih balkanskih naroda) nam brani da mirne duse i otvorenog srca prihvatamo razlicitosti. Naravno, ima, a pogotovu ovde, na ovom foruimu, dovoljno osvescenih ljudi koji su odbacili predrasude i "plivaju niz struju" mudro, posmatrajuci svet oko sebe, uceci i prihvatajuci sve dobro, sto i njima samima donosi dobitak, a cuvajuci se onoga sto moze da im skodi. Biti zatvoren i zadojen samo svojim u velikom, multikulturalnom loncu kakva je Amerika, a sve u ime nekakvog odupiranja "amerikanizaciji" je u najmanju ruku glupo i jalovo, a posledice su neizbezne. Da citiram jos jednu poznatu poslovicu: Ubi bene ibi patria - Gde je dobro tu je otadzbina". Ako bas i nije rodna gruda, treba se barem potruditi da bude svoj kutak koji sami stvarate i cinite ga sebi vaznim tako sto u njega ulazete rad, emocije, zivot. U protivnom, ostaje vam da budete korov koga vetar nosi od mesta do mesta...

dejancic
06.04.2010, 13:39
Svi zelimo da odemo u Ameriku, diskutujemo za koliko bi najkrace moglo da se dobije drzavljanstvo, a onda se postavi pitanje otpora prema "amerikanizaciji". A sta je zapravo ta amerikanizacija? Da li ce isti odgovor da da Zana sa pozicija zivota u L.A. ili WOTLK sa pozicija zivota u Ohaju? Ako se podrazumeva uklapanje u milje u kome se zivi, onda je mogucnosti daleko vise nego da nekome ponudite "srbizaciju". U svakom slucaju, za normalan zivot neophodno je prihvatiti okolinu, da bi i sam bio prihvacen. Kada si u Rimu govori kao Rimljani, kaze jedan stara maksima. Kada si u Americi, u bilo kom njenom delu, ponasaj se i govori kao ljudi koji te okruzuju, prihvati i postuj njihove obicaje i nacin zivota, ili izaberi da sebe i svoju porodicu getoiziras. Mi smo, na zalost, preterano uceni da se kunemo u nekakav vec odavno izlizani patriotizam i da mislimo kako je nase najbolje. Samo puki strah jednog malog balkanskog naroda (nekolicine malih balkanskih naroda) nam brani da mirne duse i otvorenog srca prihvatamo razlicitosti. Naravno, ima, a pogotovu ovde, na ovom foruimu, dovoljno osvescenih ljudi koji su odbacili predrasude i "plivaju niz struju" mudro, posmatrajuci svet oko sebe, uceci i prihvatajuci sve dobro, sto i njima samima donosi dobitak, a cuvajuci se onoga sto moze da im skodi. Biti zatvoren i zadojen samo svojim u velikom, multikulturalnom loncu kakva je Amerika, a sve u ime nekakvog odupiranja "amerikanizaciji" je u najmanju ruku glupo i jalovo, a posledice su neizbezne. Da citiram jos jednu poznatu poslovicu: Ubi bene ibi patria - Gde je dobro tu je otadzbina". Ako bas i nije rodna gruda, treba se barem potruditi da bude svoj kutak koji sami stvarate i cinite ga sebi vaznim tako sto u njega ulazete rad, emocije, zivot. U protivnom, ostaje vam da budete korov koga vetar nosi od mesta do mesta...

pekka : dreadnot 0:1 :grin:

Svaka cast obojici, lepa objasnjenja, a i dovoljno prostora dato citaocima za razmisljanje :bravo:

Smith6000
06.04.2010, 16:05
Kada si u Rimu govori kao Rimljani, kaze jedan stara maksima. Kada si u Americi, u bilo kom njenom delu, ponasaj se i govori kao ljudi koji te okruzuju, prihvati i postuj njihove obicaje i nacin zivota, ili izaberi da sebe i svoju porodicu getoiziras. Mi smo, na zalost, preterano uceni da se kunemo u nekakav vec odavno izlizani patriotizam i da mislimo kako je nase najbolje. Samo puki strah jednog malog balkanskog naroda (nekolicine malih balkanskih naroda) nam brani da mirne duse i otvorenog srca prihvatamo razlicitosti.

Slažem se sa tobom! Postavio sam ovu temu, zato što sam iz osobnog iskustva video tu prvu generaciju doseljenika koji su getoizirani u Americi, koji su došli trbuhom za kruhom 1945+, kako kažu, dok su njihova deca prihvatili američki način života.

dreamerns
06.04.2010, 17:35

Nije to bas tako lako kao sto mislis. Ja prvi sam protiv getoizacije i sl, ali ume da bude ponekad malo problem uklopiti se u nesto strano, ma koliko ti to zeleo. Dobro si rekao da nije svuda isto. Negde "uklopiti se" znaci da budes daleko vise zatucaniji i gluplji nego gore pomenute grupacije. U nekim "vukojebinama" ljudi mozda imaju problem i da budu prihvaceni, cak i ako to zele. Velika je to razlika u mentalitetu. Cak i u velikim gradovima da budem iskren ja znam samo jednu osobu sa nasih prostora koja nije dosla kao klinac, a da ima vise prijatelja stranaca nego nasih. Ma...i ta osoba je ovde studirala i vecina njegovih prijatelja su strani studenti (opet ne amerikanci). Ja sam uvek bio socijalne prirode i lako stvarao nova poznanstva, ali moram priznati da sa nekim americkim drugovima nakon godinu i po dana poznanstva kada sednem da popijem pivo imam i dalje osecaj kao da sam prisao nepoznatoj devojci u baru da je muvam, a da pri tom ne mozemo da nadjemo temu za pricu. Znas onu cuvenu neprijatnu tisinu....pa onda neko kaze "bas je lep bar", odgovor "da....jeste"...tisina...."ufff....danas bas pada kisa"....odogovor "da, odvratno je vreme". Otud i ta cuvena prica o vremenskoj prognozi. Naravno, nisu svi ameri takvi....daleko od toga, ali je zacudjujuce velik procenat obrazovanih ljudi sa kojima ne mozes zapoceti temu. Naravno, ti nista ne znas o baseball-u i white sox i cubs.....a to je ovde na prvom mestu svakom amerikancu (odmah iza porodice i pre bilo kakve opsesije za poslom). Cak i oni najgori geekovi koji znaju samo za svoj posao, stavljaju na prvo mesto baseball ili fudbal. Ko sto rekoh, upoznao sam i par amera sa kojima sam stvarno imao super provode i uvek imam osecaj ko da su nasi, ali vecina je jako cudna za razgovor i teme su im cesto mnogo plitke. Ne volim da generalizujem ljude, ali to je nekako moj utisak do sada u odnosu na ljude koje sam ovde upoznao (a da pri tom nisu nasi).

dreadnot
07.04.2010, 10:52
KAo i u svakoj stvari o kojoj se diskutuje, tako je i ovde - mnogo je mogucih varijanti da bi se dala neka sveobuhvatna generalizacija, uvek ce biti izuzetaka koji se ne uklapaju u generalnu sliku. Ja sam hteo svojim postom da dam uopsteno misljenje, da se pozovem na nesto sto bi trebalo da bude polazni stav, a kako ce se on u praksi realizovati, to je vec do pojedinca. Slazem se da je strancima tesko da se uklope, evo zato primera moje koleginice koja je provela godinu dana na specijalizaciji u Nemackoj - "Kada su me moje nemacke kolege pozvale prvi put da izadjemo uvece i idemo (igrom slucaja) u Operu, odmah sam pristala. Znala sam da posle prvog odbijenog poziva nece uslediti drugi, pa sam se, iako mi se nije islo, spremila i provela vece sa njima. Tako je probijen led i kasnije smo se normalno druzili." Ne sumnjam da je mnogo teze nekom u vukojebini, sa primitivnim, introvertnim i nepoverljivim mestanima nego drugome u NYC, sa klimom internacionalizma na svakom koraku. Bio sam 2 nedelje u malom mestu (River Falls, Wisconsin) i neobavezno caskao sa par mestana, onako, u prolazu i sve je bilo OK. Nemam pojma o bejzbolu, ali sam siguran da cu prvog koji pokrene tu temu zamoliti da mi sto detaljnije objasni pravila i upuiti me u cari te igre i eto teme za i-ha-ha razgovora. I ja sebe smatram veoma socijalnim i komunikativnim, pa mislim da takve osobe mogu, ako zaista zele da se potrude i uloze vreme, da nadju zajednicke teme i sa totalnim strancima. Upravo je to crvena nit koja se provlaci kroz sve ove nase postove - koliko ko ima volje da, cak iako ga nesto ne zanima bas previse ili mu je gotovo potpuno nepoznato i strano, ulozi napor i potrudi se da o tome, ako je vazno drugima, sazna sto vise. Cak i banalni razgovor o kisi moze da se pretvori u prihvatljivu diskusiju ako se okrene na najgore vreme koje neko pamti ili katastrofe koje su se nedavno desile, a bile su na vestima. Naravno, tu je i mali trik - za uspesan razgovor mnogo je vaznije biti dobar slusalac nego govornik, a mi, imigranti, smo u maloj prednosti - za nas je toliko novog da lokalnom sagovorniku uvek mozemo da damo na vaznosti da nas "neuke" uputi u sve sto nas okruzuje. Treba samo "baciti kosku", biti strpljiv, i razgovor ce vec krenuti, a onda stupa na scenu stepen socijalizacije i stvarna vestina komunikacije za dalji razvoj odnosa.
Na forumu, a i u vodicima ima puno saveta da se treba ukljuciti u aktivnosti zajednice jer je to "americki" nacin zivota. I tu treba probati, ne jednom, nego koliko god treba puta. Ja sam siguran da ce se mojoj lepsoj polovini dizati kosa na glavi od nekakvih komsinica koje su besposlene, pa bi, po naski, da zvirnu u lonac, ali ako je to cena povezivanja sa zajednicom, onda dajte racun, pa da se plati. Ne sumnjam da je puno toga sto treba istrpeti, ali sve se moze kad se hoce, da ostanem dosledan narodnim mudrostima...

nemili
07.04.2010, 11:55
Ma samo treba racionalno i razumno postupati od situacije do situacije. Imas svoj cilj i interesovanja i gledas da u okviru njih nadjes svoje mesto u drustvu. Ne treba se prilagodjavati po svaku cenu svakom drustvu i sredini, kao sto se klinci druze sa "opasnim" likovima samo da bi bili "cool".
Svako ima neke svoje teme i hobije, pa ce po njihovoj sirini (i svojoj sirini) sticati poznanike i prijatelje.
Eto ja npr. bas volim sport, posebno americki. Od malena pratim NBA ligu, a evo vec skoro punih 10 godina sam veliki fan NFL. Od 2001. propustio mozda 4-5 utakmica koje se igraju nedeljom. Sto se bejzbola koga sam trenirao rekreativno tice, tu su stvari malo drugacije, jer nije bas sport za TV nego ipak treba gledati uzivo... Poznato je da Amerikanci obozavaju sport i da je kod njih to jedan od najpopularnijih vidova zabave. Sto opet ne znaci da bih mogao da se sprijateljim sa svakim, nego su to cisto neke teme za pricu. Sve zavisi od slucaja do slucaja.
Moj kum je rodjeni Amerikanac naseg porekla (ne zna srpskii i pre dve godine je prvi put bio ovde), i nasli smo 100 tema za razgovor. Njegov najbolji drug koji zivi u San Francisku, takodje je totalno opusten i veoma lepo smo se druzili. Pricali smo o vinima, posto je somalijer, pa o raznim mestima koje smo posetili i jos gomilu tema koje smo dokacili usput. Pored njih na svadbi sam upoznao jos nekolicinu Amerikanaca i zaista se prijatno iznenadio njihovom otvorenoscu od trenutka upoznavanja. Kao da se znamo 10 god.

Kao sto dreadnot rece, ta interakcija sa "lokalcima" moze da bude i u vidu slusanja a i postavljanja pitanja iz kojih se opet moze doci do nekih zakljucaka ili saveta koji mogu biti korisni u prilagodjavanju i shvatanju sredine u koju je covek pristigao.
Dakle po meni Amerikanizacija nije stvar prilagodjavanja na klise i stereotipe, vec nalazenje svog "mesta pod suncem" u okviru svojih zanimanja. Bilo da su to sport, opera, koncerti, kampovanje, skupljanje salveta... Kao i svuda vazno je biti okruzen pravim ljudima!

dreamerns
07.04.2010, 18:04
Kao prvo, prezirem sport (ne da ga igram, nego da ga gledam). Licno ako bi mi neko ponudio meksicku sapunicu ili finale bilo kakvog kupa, ja bih odabrao radije sapunicu....ma bilo sta. Eventualno ako je drustvo i pivo u pitanju, onda bih radije sport.
No, vidim da nisam mozda dao dovoljno informacija, pa sam pogresno shvacen. Kao prvo u Srbiji sam bio clan nekoliko organizacija. U nekima sam bio i suosnivac. Poslednjih nekoliko godina sam retko provodio kuci, upravo zato sto sam bio dosta aktivan u tim organizacijama (od kojih najvise u udruzenju linux korisnika, sto i jeste na neki nacin moja struka). Imam nekoliko prijatelja nemaca i nekoliko sa drugih delova planete. Jednom mi je bio australijanac u poseti 2-3 dana kod mene i super smo se druzili itd. Bio sam domacin gomili predavaca. Poznavao sam mnogo stranih studenata i isao na njihove zurke, gde u jednom momentu ih je bilo iz 11 zemalja (ukljucujuci i ameriku). Kad sam vec kod amerike, sa njima sam se bas super druzio na toj zurci dok oni u jednom momentu nisu odlucili svi da napuste zurku u 22h jer je nova epizoda grace anatomy na televiziji, a to ne mogu da propuste :-) Pored toga zena i ja smo organizovali nekoliko puta docek nove godine na citavom spratu zgrade za 250 ljudi sa razlicitom tematikom u 7 prostorija i 3 razlicite muzike (jedna od toga uzivo). Tu su dolazili ljudi iz isto tako dosta zemalja (ne secam se vise broj). Ja jesam bio aktivan i u srbiji i o uclanjivanju u razne organizacije ne mora niko nista da mi kaze, jer to jeste prvo sto sam uradio kada sam ovde i dosao. Ne zato sto je neko rekao da ameri to rade, nego zato sto sam ja jednostavno takav. U Srbiji sam bio sektas i politicar i govno, a ovde je to nekako drustveno prihvaceno kao normalna stvar da si aktivan....cak i dobra.
Trenutno sam clan nekoliko organizacija ovde u Chicago (sve su vezane za struku kojom se bavim). Jedan sam od organizatora Barcamp Chicago koji traje dva dana i prosle godine je posetilo oko 300 ljudi. Posecujem redovno razne konferencije i sl. Nije da ja ne poznajem nijednog amerikanca, niti da se ne druzim sa amerikancima. Trenutno 90% mojih drugara jesu amerikanci, ali ono o cemu ja pricam su bliski prijatelji. Prijatelji koji ti dolaze u kucu na redovnoj bazi i ti kod njih. Koliki procenat tih prijatelja cine ameri? O tome ja pricam.
Necu da uzimam kolege sa posla kao primer, jer da budem iskren i u Srbiji se nisam druzio mnogo sa kolegama sa posla. Sa nekima postanem blizak, ali uglavnom tek kada napustim firmu. Medjutim, imao sam mnoge drugare u tim organizacijama, koje recimo nisam poznavao dok ih nisam tu upoznao, a kasnije smo postali izuzetno bliski. Hmm.....to nikako ovde da se dogodi. Postoji i razlog zasto...jednostavno je drugaciji mentalitet.
Sta ste vi svi radili ko deca? Trcali po ulici, igrali se zmurke, vijali oko zgrade, igrali fudbal, brali zelene kajsije sa komsijskom decom....socijalizovali se. Ovde to deca rade u crnackom getou i nigde vise. Belci zive u kucama po predgradjima i nema mnogo dece koja trce po ulici. Ako dete hoce da se igra, onda u kola i soccer mom ih vozi u parkic predvidjen za to. Tamo upozna neku decu, ali drugi put kada dodje to ce biti neka druga deca, treci put treca...mozda nakon par puta sretne nekog od prvog puta. Isto tako su im predavanja....nema ono...jedan razred, nego ovaj predmet slusas sa ovim, onaj sa onim. Upravo zato ti prosecan amerikanac mnogo lakse sklapa poznanstvo sa strancom nego recimo neki nas prosecan covek (to ces primetiti da ljudi tako te na ulici stopiraju i nesto pricaju), medjutim ono blize druzenje i sklapanje neceg jaceg od pukog poznanstva....jebi ga, nije im jaca strana.

dreamerns
07.04.2010, 18:06
Naravno, to ne znaci da je svaki amerikanac takav i sl.....ja samo govorim o vecini koju sam ja upoznao. Takodje, bilo ko na svom tlu i u nekoj poseti stranoj zemlji su dve totalno razlicite stvari.

nemili
07.04.2010, 19:08
@dreamerns
To za sport ti je veliki minus, pogotovo u Americi! :papa: Ali hvala bogu ima raznorazne druge ponude pa covek sigurno ima 1000 nacina da se zabavi. A i sredstava.
Za kartu u Super Bowlu bih dupe dao nekom liku iz te meksicke sapunice. Jos kada bi igrao Tampa Bay, moze i njegovom ocu za koga jos uvek ne zna da mu je otac :grin: :==D:

Inace sto se tice pravih prijateljstava o kojim pricas, verujem da si u pravu jer oni jesu slatkorecivi i laki na komunikaciji, ali kako moj kum kaze nije mu potrebno da mu neko visi kod kuce svaki dan. I tu se u potpunosti slazem sa njim. Vole neku svoju privatnost i to je meni sasvim ok. Dosta poznanika i par pravih prijatelja, to je to. Tako i ja funkcionisem ovde.
Na kraju zavisi kako je ko navikao ovde. Ako neko u Srbiji zivi zivotom ortaci, ortakinje, brate, gajba, blejanje, kuliranje, zurke svaki treci dan... onda ce mu verovatno nedostajati mnogo vise "rodna gruda".

dreamerns
07.04.2010, 22:15
@dreamerns
To za sport ti je veliki minus, pogotovo u Americi! :papa: Ali hvala bogu ima raznorazne druge ponude pa covek sigurno ima 1000 nacina da se zabavi. A i sredstava.
Za kartu u Super Bowlu bih dupe dao nekom liku iz te meksicke sapunice. Jos kada bi igrao Tampa Bay, moze i njegovom ocu za koga jos uvek ne zna da mu je otac :grin: :==D:

Sto mi je to za sport minus? Ja najiskrenije gledanje sporta ne razumem uopste kao zabavu. Radije cu bilo sta drugo raditi. Ljudi jeste li vi nekada bili sa grupom amera koji gleda neku utakmicu? Pa nije to ona euforija ko kada nasi gledaju vaznu utakmicu. Nema tu emocija, navijanja, skakanja, nervoze, deranja, lupanja rukom u sto, slavljenja.....nego svi sede, ne pricaju, svako cevci svoje pivo i gledaju u onu 150 incha plazmu ko telad. Na reklamama ili kada se nesto desi se okrenu jedni drugima i promrljaju nesto..."yeah, right...yeah" i onda nastave da gledaju ko telad :-) U srbiji mi bilo dosadno gledati sport, ali ovi ovde....pa zanimljivije mi gledati trku puzeva :-) Naravno, ima i kada odes sa drustvom....a oni skrenu pogled na svakih 20 minuta da vide sta se desava. Vecina je takva....kao ide na utakmicu, a ustvari totalno nezainteresovana sta se na terenu desava.
Karte za obicnu fudbalsku utakmicu krecu od 200$, superbowl ne smem ni da pomislim. Ja sam recimo covek za koncerte i radije bih otisao na bilo koju dobru klubsku svirku (ne mora uopste da je poznat bend) nego na neki NFL. No...stvar ukusa.
Isto tako sam navikao da se u barovima i pubovima prave koncerti. Ovde je to jako retko. Irski pub nema uopste irsku muziku, niti muziku uopste.....samo NFL i plazma televizori. Svuda je NFL i plazma televizori....i jukebox, pa ti ubaci 2$ i biraj pesmu. Ono sto je najsmesnije je sto se pored pub-a koji ima samo plazma televizore otvori jos jedan....konkurencija covece....a u tom drugom (verovao ili ne)....ima superbowl da gledas, i....isto je irski pub.....i isto ima plazma televizore....i...ustvari, ma nema uopste razlike od onog drugog :-) Svi ko klonirani, udjes u jedan pub i video si ih sve. Hvala bogu, pa ima nekolicina koji odstupaju od tog pravila....ali kada kazem nekolicina, mislim bukvalno....na 100 kloniranih, jedan normalan.

dreamerns
07.04.2010, 22:23
Inace, kada sam vec kod zabave, pogledajte ovaj sajt: http://www.lollapalooza.com/
To ti je najpoznatiji festival u americi i desava se zadnjih par godina u Cikagu. Bio sam prosle godine jedan dan i moj zakljucak je da je Lolla naspram Exita seoski vasar. Imaju 2-3 benda koja su poznata, ovo sve ostalo nikada cuo. Ma nije ni to bitno. Generalno, celokupan dozivljaj je daleko losiji od exita....ne moze se cak ni uporediti. A toliko sam bio uzbudjen jer je ta lolla tako naduvana u svetu....covek ocekuje....ma ja ne znam ni sta sam ocekivao. Kod nas je malko popularno bilo pljuvati exit, pa su tako mnogi novosadjani koji su imali priliku da idu u veliku i razvijenu drzavu Madjarsku govorili kako je sve tamo ultra mega giga. Kako cak i bend koji svira na exitu je 10x bio bolji u Madjarskoj i sl. Ja bih sada isto tako trebao da se duvam sa lolla.....ono da pravim njima zazubice, ali nazalost....realan sam covek, i sa objektivnog ugla.....stvarno je Exit 10x bolji. Znam da nema veze sa temom, ali mi doslo da pomenem, jer su juce objavili lineup koji je razocarenje za sve amere. Meni je licno ok, da budem iskren cak i bolji od prosle godine :-) ... ali i dalje daleko od exita.

dreadnot
08.04.2010, 08:55
Mislim da smo napravili jednnu malu gresku u koracima, da se sportski izrazim. Ne verujem da je moguce za godinu - dve, pa cak i vise od toga steci prave prijatelje u stranoj zemlji. Ipak su prijatelji nesto sto se stice u detinjstvu, u onom procesu jurcanja po komsijskim dvoristima i kradji zelenog voca koji je dreamerns opisao. Ne verujem da cu naci bas prave prijatelje, ali bih zeleo da stvorim sirok krug poznanika koje mogu, shodno prilici, da pozovem na rostiljanje i pivo, i da ocekujem da cu biti pozvan. Ne bih zeleo da mi vise svakog dana na gajbi, ali da se povremeno vidjamo, izlazimo ili se posecujemo, to je sasvim OK.
I ja bih radije na dobru svirku nego na utakmicu, nije da ne volim sport, ali se ne palim previse, volim s vremena na vreme da vidim dobre poteze, pa su za mene idealne sportske emisije sa digest izdanjima najboljih detalja. U zivotu nisam otisao na stadion da gledam neku tekmu, pa ne marim da pocnem pod stare dane. Sa druge strane, ako je dobra mjuza, pa jos da se malkice popije, e to je vec druga prica. Kad bi jos moglo i da se pusi, eto meraka...
Drago mi je da je neka tema, kao sto odavno nije bio slucaj, pokrenula diskusiju vrednu razgibavanja malih sivih celija... Cekam nastavak...

pekka
08.04.2010, 09:21
Da ne bude dugog cekanja, nastavak je vec tu. :grin:
Moja orjentacija je takodje muzika, a pre sporta. Mozda je jedino mali problem sto sam ja tokom godina postao malkice iskljuciv kada je izbor muzike u pitanju. Prica se svela na cetiri slova - JAZZ - ali tu sam opet prilicno sirok. Ne slusam samo odredjenu vrstu jazz-a, nego skoro sve sto se nudi svih ovih decenija, sa izuzetkom free jazz-a (valda nisam dovoljno inteligentan).:==D:
Kada sam rekao da je to problem, mislio sam na nasu situaciju, a u US cu se svakako vec snaci. Postoji vec spisak jazz klubova u CA koje cu posetiti, naravno cim obavimo primarne opracije po dolasku.:bravo:
Ima jedna interesantna stvar vezana za ovu temu, kada vec pricamo o muzici. Moji drugari, sa kojima sam svirao vise od 15 godina, su me pozvali da nastupim sa njima na lokalnom Jazz Festivalu ( koji je vec tradicionalan), kao da su znali da se rastanak primakao i da je ovo retka sansa da zasviramo zajedno (nismo jos razglasili da odlazimo odavde-znaju samo najblizi, tako je najbolje). Nismo svirali zajedno skoro 10 godina, pa se nadam dobrom provodu.
I da zavrsim sa osvrtom na sport. Nekada sam voleo i pratio razne sportove, ali sada mi je jasno da sve to postoji samo zbog kladjenja (gde se vrti neverovatna lova), pa nekako ne volim da gledam rezirane predstave na stadionu. To mi vise prija u teatru, a najvise mi prija neki dobar Jazz Club sa vrhunskom klopom i picem. Tu ipak najbolje plivam.:inlove:

dare_ns
08.04.2010, 09:59
JAZZ

http://www.youtube.com/watch?v=qx8MVVHfXIU

:)
Ako odem, tj. ako se desi da me izvuku i odem, voleo bih da nastavim da sviram... Shto sa nashim, shto sa ostalima.
Inache ne sviram Jazz, ali dosta dugo slusham poneshto od Jazza :D

lenhi
08.04.2010, 11:37
I da zavrsim sa osvrtom na sport. Nekada sam voleo i pratio razne sportove, ali sada mi je jasno da sve to postoji samo zbog kladjenja (gde se vrti neverovatna lova), pa nekako ne volim da gledam rezirane predstave na stadionu.

Vi ste uglavnom ekipa koju ne zanima sport i to je vaše pravo, ali ne može se tako paušalno reći sve je klađenje, sve je režirano, i sport je bezveze.
Iz ugla medicine više puta sam čuo da odlazak na sportske događaje prazni psihički čovjeka i da je zdravo. Sigurno je zdravije od alkohola i duvanskog dima po pabovima, ali ne kažem da ne treba nigdje izaći i popiti, pa i pojesti dobro sa roštilja. Ima još dosta faktora korisnog za život čovjeka koje su vezane i za sport, osim za dešavanja kroz pomenute sfere interesovanja.
A što se tiče stava o klađenju, svakako da ima i toga, ali onaj ko prati sport uglavnom zna šta vrijedi gledati i šta je kocka a šta zadovoljstvo i umjetnost igre.
Npr. ko god je sinoć gledao utakmicu Mančester-Bajern mogao je uživati u vrhuncu fudbalske igre, a ne nekoj režiranoj predstavi o prodaji utakmice zbog tiketa i kladionice.

dreamerns
08.04.2010, 17:10
Vi ste uglavnom ekipa koju ne zanima sport i to je vaše pravo, ali ne može se tako paušalno reći sve je klađenje, sve je režirano, i sport je bezveze.
Iz ugla medicine više puta sam čuo da odlazak na sportske događaje prazni psihički čovjeka i da je zdravo. Sigurno je zdravije od alkohola i duvanskog dima po pabovima, ali ne kažem da ne treba nigdje izaći i popiti, pa i pojesti dobro sa roštilja. Ima još dosta faktora korisnog za život čovjeka koje su vezane i za sport, osim za dešavanja kroz pomenute sfere interesovanja.
A što se tiče stava o klađenju, svakako da ima i toga, ali onaj ko prati sport uglavnom zna šta vrijedi gledati i šta je kocka a šta zadovoljstvo i umjetnost igre.
Npr. ko god je sinoć gledao utakmicu Mančester-Bajern mogao je uživati u vrhuncu fudbalske igre, a ne nekoj režiranoj predstavi o prodaji utakmice zbog tiketa i kladionice.

Ako mi se ista svidja u vezi sporta ovde, a to je da ljudi idu na te stadione da gledaju sport, za razliku od evrope (ne samo srbije) gde ljudi idu na utakmicu kako bi se tukli, demolirali stadion i sebe i ako je ikako moguce medjusobno poubijali....da ne govorim da droga i alkohol koji su ukljuceni u tom procesu su daleko veci nego oni na koncertima i pubovima.
Ovde nema kordon pandura (popularno nazvanih robocop zbog oklopa koji nose) da stoje na svakom cosku kako bi napravili red na sportskom desavanju. Ovde jeste onako kako bi trebalo da bude, ljudi nose odecu, dresove, salove svog voljenog tima i idu da popiju koje pivo i odgledaju utakmicu u miru. Tu im skidam kapu.

@dreadnot
nisam ja mislio da mi neko non-stop visi u stanu, upravo sam mislio na ta povremena druzenja i rostilj. By the way, ta prijateljstva koja je sticu u detinjstvu, ovde kada dodjes....veruj mi....sledi ubrzani proces toga :-) Jednostavno, mnogo nas je ovde doslo bez igde ikoga i mnogi ljudi su izasli u pomoc kompletnom strancu. Postoji ta neka nit koja ovde vezuje ljude mnogo jace i brze nego sto mozes zamisliti. Opet, zavisi ko je kakav....ali ja moram reci da sam ovde nasao dosta pravih prijatelja (veliki broj sa ovog foruma :-) ).

@pekka
za tebe nema brige ovde, imas Jazz koliko hoces. Ja slusam metal i hard rock muziku i toga ovde gotovo da nema. Kada kazem ovde, mislim na Chicago, jer ima toga koliko hoces malko juznije ili u NYC.

pekka
08.04.2010, 17:11
http://www.youtube.com/watch?v=qx8MVVHfXIU

:)
Ako odem, tj. ako se desi da me izvuku i odem, voleo bih da nastavim da sviram... Shto sa nashim, shto sa ostalima.
Inache ne sviram Jazz, ali dosta dugo slusham poneshto od Jazza :D

I ja volim da slusam pomalo velikog majstora, pokojnog Pastoriusa.:no:

dreadnot
09.04.2010, 14:50
@dreamerns
Onda se sasvim lepo razumemo. Raduje me da je proces "sprijateljivanja" ubrzan i da je moguce povezati se sa ljudima koji dele istu "muku". Tako sam nekako i zamisljao odlazak preko, nadao se da je bas tako, a sada si mi potvrdio. Ja sam ti od onih koji kad mu je dosadno u putu moze i sa nekom babom da cavrlja o iskvarenoj mladezi, a da ne pominjem kad je dobro drustvo, slicnog mentalnog sklopa, pa udri u zezanje. Malo su me naplasili postovi o ovdasnjoj emigraciji, onom primitivnijem delu, ali valjda necu biti u prilici da ikada budem upucen na nekog od takvih. Slazem se da je bas ovaj forum odlicno mesto da se naprave "pred-poznanstva" koja se u dalekim zemljama bruse i glacaju do perfektnog sjaja. No, to je opet prica o nama tamo. Mene zanima da li je moguce napraviti takvo povezivanje sa izvornim Amerom, recimo kolegom sa posla koga muce iste ili slicne stvari, koji ima ista ili slicna interesovanja, ili je to a priori izgubljena bitka? Na tome bih voleo da poradim kad odem...

A sto se tice muzike - moze jazz (na uzas moje gospodje, ona je teski roker u dusi), blues (mada ga mnogi pljuju da je prejednostavan), uvek rock (pa bio i tezak i metalan, uostalom, metalci prave najbolje rock balade), jedino ne znam koliko cu da zavolim tamosnju narodnu muziku, ma ne moze country da bude gori od Sase Popovica i Granda...

pekka
09.04.2010, 15:07
Naravno da od toga ne moze biti nista gore. U americkoj muzici nema sale, ma o kom stilu da se radi. Kada njihov narodnjak u pitanju, tu se moze cuti gomila izuzetnih muzicara i talenata da covek ne poveruje (da se razumemo, nisam ljubitelj te varijante). Cak i kod ovih silnih hip-hopera nema sale, tu sviraju samo extra muzicari. I sto je najinteresantnije sve se svira uzivo, nema matrica i kojekakvih nebuloza, pa kome se svidja - svidja se.
Ukratko, najbolja muzika se uvek radila i radice se u Americi, bilo da je to pop, rock, jazz, blues, country i ostali derivati i kokteli.

dare_ns
09.04.2010, 15:18
Dobar je Country, onako malo, da zagolica :) A i dosta Rocka i Metala je izniklo iz njega. Skoro svi "country licks&riffs" su iskorisceni u Rock i Metal muzici. Npr. Zack Wylde, koji sva svoja autorska dela temelji na blues pentatonici i par country licks. A pritom je zestoki heavy mjetal :)

http://www.youtube.com/watch?v=a1ThSi1wbqU :) Tractor Country :)

p.s. da ne davim dalje xD

dreadnot
09.04.2010, 15:38
neka, neka, lepo je cuti... ja sam svojevremeno slusao neke nemacke narodne pesme, pola od njih je vuklo na country, tek da se da naslutiti odakle koreni. Dodas tome malo irskih tonova i eto citavog zamesateljstva.

kaneolopa
09.04.2010, 17:09
Jao ljudi pa tek kada posetite Nashville TN skontate shta je Country .... nema nikakve razlike u odnosu na nase narodjnjake (menatilitet je svugde isti).... Bend na bini pevaljka se seta po stolovima i shanku, silikoni izbaceni, tu je naravno malko kulturnije kantica u koju se tip ubacuje... ;). Evo dokaza (http://picasaweb.google.com/kaneolopa/LANeshvill#5281665951046300882) Fora je da ova kafanica nije negde off road u po nedodjije, nego na glavnoj dzadi u sred centra. Razlika je samo u tome da je amerika stvarno velika pa od mora tih pevaljki i bendova, s vremena na vreme ispliva neko ko je ultra mega giga zvezda i to se smatra main stream-om. Generalno ameri gledaju na to ko mi na nase narodnjake.

dreamerns
09.04.2010, 18:42
@dreadnot upravo sam o tome i pricao, da je tesko sa amerima postici takvo prijateljstvo (ali ko sto rekoh...ima izuzetaka, ali vecina jesu malko otudjeniji).

Elem, sto se muzike tice, meni je ipak Britanija majka. Na jednom ostrvu da je toliko dobre muzike proizvedeno. Manje-vise je vecina zanrova tu stvorena (osim "crnacke" muzike koja ipak ima korene u americi). Doduse, ja rap, hip-hop i sl volim manje od nasih narodnjaka....odnosno, ne mogu bas da slusam (izleti koji hit koji mi bude ok, ali vecina mi je bljak). U Chicago nema mnogo country muzike i oni to ovde smatraju isto ko mi grand produkciju. Zato ima dosta blues muzike (sto je dobro), ali i gomila tih rap, hip-hop, gangsta Yo Yo from Da Hodd, What's up. what's up muzike (sto ja bas nesto ne voledem :-)).
Iskreno, kada putujem negde kolima volim iz zajebancije da odvrnem neku country stanicu, hehe...nekako doprinese celokupnom osecaju putovanja kroz ameriku :-) Koreni country muzike koliko je meni poznato su u Irskoj. Ja obozavam irsku muziku i kada sam cuo koliko irskih pubova ima u Chicago odusevio sam se.....medjutim, ni u jednom od njih se ne pusta irska muzika, niti bilo kakva ziva muzika.....nego, plazma tv, bud light, jukebox i sport. Kod nas se to zove sportska kladionica, ovde je to irski pub.

dare_ns
10.04.2010, 00:20
Ja obozavam irsku muziku i kada sam cuo koliko irskih pubova ima u Chicago odusevio sam se.....medjutim, ni u jednom od njih se ne pusta irska muzika, niti bilo kakva ziva muzika.....nego, plazma tv, bud light, jukebox i sport. Kod nas se to zove sportska kladionica, ovde je to irski pub.

:blink: Irish Pub bez trunke irske muzike? Naravno tu su Ginis i Kilkeni...? Kao i nash RedCow u NS, chista komercijala. Jedino mi je Dublin uvek imao smisla. Nije nikad bio strogo Irish, ali je muzika uvek bila odlichna. Rokabili, Punk, Rock, Heavy Rock, Brit Punk... i naravno The Dubliners, The Pogues... Itd.

A koji su uslovi za otvaranje kafane u Chi? Imam ja gomilu Irish-a :D Inache i sviram (raspao se bend :() IrishPunk :)

nemili
10.04.2010, 01:09
ljubitelj sam guinness-a, tako da u meni povremeno tece irska krv i uvek sam raspolozen za te varijante! odusevio sam se stepom pre par godina kada je u skc-u gostovao jedan irski sastav. e sad mogu da zamislim kako bih to izgledalo negde u usa gde ima dosta Iraca...

pekka
10.04.2010, 11:24
Nista nije kao nekad sto je bilo.:no:

Neverhood
10.04.2010, 12:02
@Zana trazio sam po forumu o zemljitresima ali nisam nista konkretno nasao. Posto vidim da si u CA, molio bih te da malo objasni situaciju. Poslednjih meseci se bas ljulja to podrucje pa me interesuje kako ti to dozivljavas. Ono sto sam citao o CA mi se svidja ali me plase ti zemljotresi. Kako to izgleda u real life?
Hvala!

dreamerns
10.04.2010, 20:31
@Zana trazio sam po forumu o zemljitresima ali nisam nista konkretno nasao. Posto vidim da si u CA, molio bih te da malo objasni situaciju. Poslednjih meseci se bas ljulja to podrucje pa me interesuje kako ti to dozivljavas. Ono sto sam citao o CA mi se svidja ali me plase ti zemljotresi. Kako to izgleda u real life?
Hvala!

Odmah da ti kazem, ovde svako podrucje ima svoje kataklizme. CA su zemljotresi, centar lupaju tornadoi, sever poplave i blizzard, jug uragani....

dreamerns
10.04.2010, 20:33
:blink: Irish Pub bez trunke irske muzike? Naravno tu su Ginis i Kilkeni...? Kao i nash RedCow u NS, chista komercijala. Jedino mi je Dublin uvek imao smisla. Nije nikad bio strogo Irish, ali je muzika uvek bila odlichna. Rokabili, Punk, Rock, Heavy Rock, Brit Punk... i naravno The Dubliners, The Pogues... Itd.

A koji su uslovi za otvaranje kafane u Chi? Imam ja gomilu Irish-a :D Inache i sviram (raspao se bend :() IrishPunk :)

Ma to je sve meni ok...nije irska muzika, ali su rock bendovi. Ovde je irski pub u istom stilu ko RedCow i sl, ali sada zamisli da tu ubacis tonu plazma televizora od 50 incha i vosti se sport na sve strane. Izem ga, ali nekako mi se ne uklapa u koncept nikako.

dare_ns
11.04.2010, 01:03
Moram otvoriti irsku kafanu... nema druge :D
Inache, ne znam da li si bio u Dublinu u poslednjih godinu-ipo dana, ali i Vlaci sad ima Plazmu :) Pushtaju se koncerti, spotovi, skroz je opravdano postojanje :D ... Mesto jednostavno ima dushu.