PDA

View Full Version : Ulazak i izlazak iz USA GC i SSN

coka
09.04.2010, 09:58
Dragi moji,

MOlim Vas za veliku pomoc,za 2 nedelje trebamo da krenem za USA.Po sletanju u NY sam skapirala sta i kako za GC i SSN.Samo me interesuje ako mi ne stigne za 2 nedelje ni SSN,ni GC a mi se vratimo za Srbiju,i nesto krene naopako sa SSN-om i GC kako opet uci u USA i resavati taj problem?
MOLIM VAS DA MI NEKO STO PRE POMOGNE ODGOVOROM NA OVO PITANJE!!

Pozdrav!

dreadnot
09.04.2010, 13:41
Koliko sam ja shvatio dosadasnje postove, imas vizu u pasosu sa kojom mozes da ulazis bez problema. Vazno je da je najpre aktiviras prvim ulaskom (u okviru onih 6 meseci od izdavanja), a potom mozes bez problema da putujes jer si im u sistemu sa svim podacima. Nek me neko ispravi ako se varam.

pekka
09.04.2010, 15:33
Mislim da je relativno skoro bilo reci na forumu o ovoj problematici. Koliko sam ja shvatio savrseno je moguce uci u USA pokrenuti postupak vadjenja SNN-a i GC-a, zatim napustiti teritoriju USA, a da vam neko (rodjak ili prijatelj ciju ste adresu naveli za SNN i GC) posalje te papire u Srbiju (ili gde cete vec biti).
U toj prethodnoj raspravi na ovu temu neko je ipak izrazio odredjenu sumnju u ovakav scenario, potkrepljujuci to mogucim problemima oko izdavanja pomenutih dokumenata, te potrebom da se podnosilac licno pojavi u toj nekoj sluzbi da bi se problem prevazisao. Mozda ima rezona za ovakvo razmisljanje, a mozda se sve eventualne teskoce mogu daljinski resiti (telefonski poziv, internet). :blink:

kaneolopa
09.04.2010, 15:42
dreamerns je blogovao o ovome.... njemu je stigao samo SSN, posle 2 nedelje po ulasku u US i u tom momentu je morao da ide na poslovni put za Kanadu. Bez problema i sa malo objashnjavanja je uspeo i izadje iz US i da se vrati u US, a GC mu je stigao posle mesec dana tj. dok je bio u Kanadi. Tako da nema problema samo je bitno da se prvi put udje... ostalo sve neka vam stigne na sigurnu adresu i da vam neko sa te sigurne adrese posalje sva dokumenta nazad za Srbiju, da ne bi imali problema iduci put kada ulazite u US.

coka
10.04.2010, 11:46
Hvala Vam.

U sustini ja razmisljam koji je najbolji nacin da se ne zadrzavam dugo u USA,a opet bih da imamo mogucnost da drugi put udjem u zemlju legalno naravno.
Da li imate predlog koga bih mogla da pitam za te stvari?

nemili
10.04.2010, 15:15
6 meseci + 1 dan godisnje proveden u USA je minimum kojim se ne rizikuju posledice oduzimanja zelene karte i ne dovodi u pitanje apliciranja za drzavljanstvo posle 5 godina. Sve krace od toga dovodi u sumnju posedovanje zelene karte, koja se dodeljuje onima koji zele da zive i rade u Americi.
Najbolje je za dodatne i konkretne informacije za tvoj slucaj da pitas ambasadu ili imigraciono (mozes anonimno).

dreamerns
10.04.2010, 19:25
Hvala Vam.

U sustini ja razmisljam koji je najbolji nacin da se ne zadrzavam dugo u USA,a opet bih da imamo mogucnost da drugi put udjem u zemlju legalno naravno.
Da li imate predlog koga bih mogla da pitam za te stvari?

Znam za slucaj lika koji je jednom godisnje dolazio na odmor u ameriku kako bi "odrzavao" zelenu kartu i nakon par godina su mu oduzeli.

pekka
10.04.2010, 21:06
To sto su cekali par godina pokazuje koliko su tolerantni zapravo.

coka
12.04.2010, 13:36
Ja ne planiram to da uradim,vec mi hocemo da odemo tamo kako bi pokrenuli proceduru da nam stigne SSN i GC,zatm da se vartimo u Srbiju i da se vratimo kroz par meseci tj da se definitivno preselimo u USA.
Samo sto mi nije jasno da li ako odem tamo recimo na 2 dana pokrenem proceduru da mi stignu SSN i GC,i zatim se vratimo za Srbiju da li postoji mogucnost da dodje do komplikacija i da onda to ne mogu na daljinu da resim...tj sta tada...

Ivan33
12.04.2010, 14:02
Coka, već je dovoljno napisano o eventualnim komplikacijama (greške u podacima aplikanata u GC - SSN-u i sl.) što za sobom naravno povlači i poteškoće oko samih zahteva za ispravku istih (lakše je kad to primetiš a da si na licu mesta, tj. u USA, nego iz SRB). E sad, ako misliš na komplikaciju izlaska iz USA nakon 2-3 dana, propratna pitanja od strane službenih organa na aerodromu, pretpostavljam da ne bi trebalo (isticao vam rok za aktivaciju - imate neke nezavršene obaveze kući, pa se vraćate za par meseci), ali u svakom slučaju dobićeš još neki odgovor na svoje pitanje od iskusnijih forumaša. Mada, iskreno ti za 2-3 dana ćeš tek moći da se donekle aklimatizuješ na vremensku razliku...pa...

coka
13.04.2010, 06:53
To bih i volela da dobije jos neki odgpvor.Nisam bukvalno mislila da ostanem 2 dana vec 2-3 nedelje pa da se vratim.

dreadnot
13.04.2010, 08:34
Problem sa tvojim pitanjem je to sto stoji na "sta ako". U takvom slucaju veoma je tesko dati precizan i definitivan odgovor jer ima mnogo mogucnosti. Mozda sve bude u redu i vama za tri nedelje stignu svi papiri. Super, pakujemo se i idemo nazad sa svim dokumentima. Kako Marfijevi zakoni najvise vole ovakve slucajeve, a ako ima makar najmanje mogucnosti da stvari krenu naopako, one ce sigurno tako krenuti, i to proporcionalno komplikacijama koje uzrokuju, nemoj da brines, ionako ne mozete tu nista da uradite, vise sile su u pitanju. Salu na stranu, ulazak na vreme i aktivacija vize garantuju normalan povratak u pristojnom roku (nekoliko meseci) i tu nema bas nista da te brine. Elektronska komunikacija moze da bude od velike pomoci, pa verujem da i ako iskrsne neki problem, on moze da se resi. Kako necete da koristite SSN i GC dok ste van Amerike, u najgorem slucaju mozete da prijavite greske, ako ih bude, i kada ponovo dodjete. Mozda ce vam uzeti dodatnog vremena, ali nista nije neresivo...

Zabica
13.04.2010, 12:43
Kako necete da koristite SSN i GC dok ste van Amerike, u najgorem slucaju mozete da prijavite greske, ako ih bude, i kada ponovo dodjete. Mozda ce vam uzeti dodatnog vremena, ali nista nije neresivo...

Upravo i ja tako razmisljam, u najgorem slucaju cete se malo z... kada drugi put konacno udjete u zemlju, ako je bilo problema i papiri nisu jos stigli. A sa vizom u pasosu svakako necete imati problema da udjete u zemlju drugi put...

coka
15.04.2010, 17:09
Kako mislis imamo vizue u pasos,imamo iseljenicku koja ce nam isteci do drugog puta.Koliko asm ja shvatila niko me nece pitati na izlasku iz amerike da im pokazem bilo sta da'l to bila viza ili ssn i gc?Hvala Vam svima na pomoci!

coka
16.04.2010, 10:43
Dreadnot,
Vidim da si ti dobio vizu u pasos u aprilu mesecu 2009.Sad sam cula informaciju da u toku te godine moras da budes 6 meseci u americi +1 dan.
Sto znaci da ja necu moci da ispunim taj uslov i da li si ti ispunjavao taj uslov tj kad si ti usao u USA i koliko si bio u toku te godine u americi.

nevena
16.04.2010, 11:34
Dreadnot,
Vidim da si ti dobio vizu u pasos u aprilu mesecu 2009..
mala ispravka- dreadnot je vize dobio u aprilu, da, ali u aprilu 2010.:==D:

dreadnot
16.04.2010, 14:05
Dreadnot,
Vidim da si ti dobio vizu u pasos u aprilu mesecu 2009.Sad sam cula informaciju da u toku te godine moras da budes 6 meseci u americi +1 dan.
Sto znaci da ja necu moci da ispunim taj uslov i da li si ti ispunjavao taj uslov tj kad si ti usao u USA i koliko si bio u toku te godine u americi.

Nisi dobro video, vizu smo dobili u aprilu ove godine, a planiramo da odemo krajem septembra, ukoliko nesto ne iskrsne ranije. To za boravak 6 meseci + 1 dan je da bi ti se ta godina racunala za drzavljanstvo i nista drugo. Pri tome, mozes 4 godine da budes u USA 6 meseci + 1 dan, da pete godine budes krace i onda ti se prethodnih 4 ne racunaju, vec moras sve Jovo nanovo. Da bi odrzavao zelenu kartu ne smes da budes van USA duze od godinu dana, a cak i to mozes ako podneses poseban zahtev da ti odobre uz valjane razloge... Dakle, osim ako ne mislis da se odmah vracas i da jaaakoo dugo odlozis sledeci odlazak u USA, ne brini, nema nikakvog posebnog uslova.

greenie
16.04.2010, 16:05
Planiramo da odemo na intervju i da sletimo u USA u narednih 6 meseci, onda da se vratimo nazad i malo bolje se pripremimo (sakupimo vise para) za "finalni" odlazak...trebali bi taj plan da funkcionise...ali me zanima koliko dugo posle toga mogu da odlazem, znam za ovo 6 meseci i jedan dan, ali neko rece da su mu ukinuli GC posle 2 i kusur godina. Da li oni salju neko upozorenje, da li te nekako obaveste o tome, ili jednostavno kad sledeci put preletis okean i probas da udjes tamo, a oni ti kazu: zao nam je, morate nazad? U tom najgorem slucaju, moze li negde da se proveri da li ti je GC ponovno aktivna?

coka
22.04.2010, 22:32
dreamerns jel mozes molim te da mi objasnis taj tvoj dogadjaj vezano za izlazenje iz usa bez gc i ssn.tj da li ja imam nesto u pasosu sa cim kogu da napustim usa bez ssn i gc i da li ce mi neko praviti problem pri izlasku?Hitno mi treba odgovor.

Zabica
23.04.2010, 10:20
Kako mislis imamo vizue u pasos,imamo iseljenicku koja ce nam isteci do drugog puta.Koliko asm ja shvatila niko me nece pitati na izlasku iz amerike da im pokazem bilo sta da'l to bila viza ili ssn i gc?Hvala Vam svima na pomoci!

dreamerns jel mozes molim te da mi objasnis taj tvoj dogadjaj vezano za izlazenje iz usa bez gc i ssn.tj da li ja imam nesto u pasosu sa cim kogu da napustim usa bez ssn i gc i da li ce mi neko praviti problem pri izlasku?Hitno mi treba odgovor.

Cek cek... kad smo pominjali "vizu" u pasosu, da, mislili smo na iseljenicku vizu, ali koliko sam ja shvatila ti imas rok 6 meseci da je "aktiviras" ali ne gubi ona vaznost za tih 6 meseci vec ti godinu dana sluzi umesto GC. Ako je tako kako sam ja shvatila, ti udjes, aktiviras, izadjes, i posle sa tom istom vizom normalno ulazis u tih godinu dana.
Ljudi, ajmo, ko je strucan na ovu temu???

pekka
23.04.2010, 12:10
I ja mislim da je to logicno. Svakako bi bilo smesno da iseljenicka viza u pasosu sluzi za jednokratnu upotrebu.:==D:

blisk
23.04.2010, 15:02
na vizi pise ovako:

http://www.zelenalutrija.com/forum/attachment.php?attachmentid=266&d=1272031055

znaci viza sluzi kao GC, odnosno LPR card u prvih godinu dana od dana ulaska...

steficacvek
23.04.2010, 16:54
Evo i ja da potvrdim jos jednom, da od momenta aktiviranja viza vazi kao Green Card godinu dana. Ako ne dobijes GC dok si u USA, mozes izaci i uci u drzavu sa vizom godinu dana.

tamacharly
25.04.2010, 02:03
pazi sad ovo sve je to ok u teoriji ali ako ti prode datum(onih 6 mj) isteka vize , a ti si usao prije u usa, odes da predas za ssn a teta kaze istekla je viza nemozete predati za ssn. i badava ti njoj pricas i pokazujes sitna slova u dnu vize ona kaze to je pravilo mi u kompjuter unosimo datum isteka vize i to je to. a ovo iz licnog iskustva jer smo za klince predali cim smo dosli i viza jos nije istekla i sve bilo u redu, a za muza nikako da stigne ssn pa mi odemo opet al tad vec datum istekao i nista ,isli tri puta ,pricali sa menaderom nista se nemoze dok nestigne green card. i stigo GC kad ono pogrijesili mu god rodenja ispao 30 god mladi. i sad smo GC vratili u texsas cekamo odgovor od njh pa sa tim odgovorom u USCIS da mu oni posebno ovjere vizu( iako ima dva pecata kad smo usli i a namber itd) tek sa tom ovjerom moze opet u SSA da preda za broj. tako da mogu stvari na glupostima da se zakompliciraju i sta onda ako niste tu!
to je nase iskustvo nas troje sve dobili i sredili ali cetvrti ceka.

dmi
25.04.2010, 05:34
kod nas je bio slucaj da moj SSN nije prepoznavao sistem.
za sva tri je predato istog dana. stigli su sa danom razlike, provo MM a onda i moj i detetov. mi smo odmah otisli u banku da otvorimo racun i mene su odbili jer je njima kompjuter pokazivao da moj SSN nije validan. (naravno svi te gledaju kao da si nesto smuljao )
onda sma morala opet u SSN office, pa su mi tamo izdali potvrdu na kojoj bukvalno pise da SSN nije FAKE. inace teta se tamo samo nasmejala i rekla da je to problem do njihovih kompjutreskih sistema.
sve u svemu moj SSN nije radio vise od mesec dana.
nijedan sistem ga nije prepoznavao.
druga dva SSNa su odmah bila OK.

blisk
25.04.2010, 10:39
pitanje je bilo ponovni ulazak bez GC samo sa useljenickom vizom, i to je OK u prvoj godini

greske, ispravke i slicno se mogu i kasnije rijesiti, bitno je doci prvi put na vrijeme

tamacharly
25.04.2010, 16:49
teoretski da praksa funkcionira drugacije nazalost!!! pa mislim ako neko vec doputuje da moze i ostati 1-2 mj da sve sredi.

Zabica
25.04.2010, 23:02
teoretski da praksa funkcionira drugacije nazalost!!! pa mislim ako neko vec doputuje da moze i ostati 1-2 mj da sve sredi.

To je, slozices se, ipak individualno, koliko ko moze ostati itd
Da rezimiramo, ako neko udje u okviru tih 6 meseci, preda za ssn i gc (dakle nije istekla viza) i izadje iz zemlje (ne sacekavsi papire), moze da udje ponovo cak iako je isteklo onih prvobitnih 6 meseci jer je on vec usao i aktivirao u zakonskom roku, a sada ulazi najnormalnije jer mu ta ista viza vazi kao GC u toku prvih godinu dana.

Da li se slazemo oko ovoga?
Ufff :blink:

pekka
26.04.2010, 08:51
Zvuci sasvim razumno, dakle slazemo se.:grin:

tamacharly
26.04.2010, 14:15
To je, slozices se, ipak individualno, koliko ko moze ostati itd
Da rezimiramo, ako neko udje u okviru tih 6 meseci, preda za ssn i gc (dakle nije istekla viza) i izadje iz zemlje (ne sacekavsi papire), moze da udje ponovo cak iako je isteklo onih prvobitnih 6 meseci jer je on vec usao i aktivirao u zakonskom roku, a sada ulazi najnormalnije jer mu ta ista viza vazi kao GC u toku prvih godinu dana.

Da li se slazemo oko ovoga?
Ufff :blink:
meni je stvarno zao sto unosim zabunu u vasa razmisljanja, ali bilo bi ne fer da vam ne prenesem nase iskustvo. dakle nakon razgovora od sat vremena u homeland securiti(ljudima koji izdaju GC) slijedi ovako, nakon sto datum na vizi istekne ona nevrijedi vise bez posebnog pecata kojim je oni ovjeravaju naknadno(a ne ovi na aerodromu).ona natpisi na vizi da vrijedi 1god vrijede samo sa njihovom ovjerom.Ni meni se to nedopada ali tako je! nazalost

milimelo
26.04.2010, 14:31
meni je stvarno zao sto unosim zabunu u vasa razmisljanja, ali bilo bi ne fer da vam ne prenesem nase iskustvo. dakle nakon razgovora od sat vremena u homeland securiti(ljudima koji izdaju GC) slijedi ovako, nakon sto datum na vizi istekne ona nevrijedi vise bez posebnog pecata kojim je oni ovjeravaju naknadno(a ne ovi na aerodromu).ona natpisi na vizi da vrijedi 1god vrijede samo sa njihovom ovjerom.Ni meni se to nedopada ali tako je! nazalost

Ja usla sa CR-1 vizom - na POE stavili preko vize pecat na kojem pise admission date i klasa (CR-1). To je bilo validno godinu dana - izasla nakon 15 dana u US i vratila se nakon 6 mjeseci bez ikakvih problema.

Ne znam s kim si ti pricao ali na POE se dobija pecat pri aktivaciji vize (ulazak) koji vazi godinu dana. Nakon godinu dana ako zelena karta jos nije stigla (cisto sumnjam) moze se napraviti INFOPASS u USCISu (koji je dio Dept of Homeland Security) koji ce dati novi pecat i produziti vazenje zelene karte.

tamacharly
26.04.2010, 15:05
Ja usla sa CR-1 vizom - na POE stavili preko vize pecat na kojem pise admission date i klasa (CR-1). To je bilo validno godinu dana - izasla nakon 15 dana u US i vratila se nakon 6 mjeseci bez ikakvih problema.

Ne znam s kim si ti pricao ali na POE se dobija pecat pri aktivaciji vize (ulazak) koji vazi godinu dana. Nakon godinu dana ako zelena karta jos nije stigla (cisto sumnjam) moze se napraviti INFOPASS u USCISu (koji je dio Dept of Homeland Security) koji ce dati novi pecat i produziti vazenje zelene karte.

eto vidis pecat imamo, datum vize istekao, zakazali sastanak i bili u Dept of Homeland Security i oni nam rekli sto je ranije napisano.

steficacvek
26.04.2010, 21:36
A zasto se ove dvije teme o SSN i GC ne spoje u jednu?

Zabica
26.04.2010, 23:02

eto vidis pecat imamo, datum vize istekao, zakazali sastanak i bili u Dept of Homeland Security i oni nam rekli sto je ranije napisano.

Eto ti ga sad :wtf:

Ivan33
09.03.2011, 08:15
Da probam ukratko, sa porodicom sam u avgustu 2010 bio u LA, aktivirali GC, iste smo svi sa SSN dobili vrlo brzo, posle mesec dana se vratili u Srbiju s obzirom da sam morao da resim status na poslu, da dete zavrsi I razred. Ja 21.04. idem za LA, supruga sa sinom ce pocetkom juna (da zavrsi skolu), vize u pasosima su nam istekle u oktobru 2010, ali svi imamo GC, jedino što sin ima novi pasoš (on ima 7 godina, pasoš važio samo 2 godine).......pa da li je to ok, mislim bicemo ispod 1 god van USA, da li je potrebno nesto kontaktirati ambasadu ili imamo cistu situaciju?

Takođe, da li može predstavljati problem što ne idemo svi zajedno, da li treba neka moja potvrda/saglasnost overena u sudu da sin ide sa majkom u USA, iako ću ja već biti tamo, da im ne naprave neki problem na bilo kom aerodromu, ili možda čak ne mogu ni karte da izvade za USA?

Na kraju, s obzirom da ja idem preko Londona, US viza mi istekla, imam GC ....da li mi je potrebna UK tranzitna viza, negde pročitah da ne treba, ali za svaki slučaj ako neko zna?

ZeljkoUSA
09.03.2011, 08:45
Na kraju, s obzirom da ja idem preko Londona, US viza mi istekla, imam GC ....da li mi je potrebna UK tranzitna viza, negde pročitah da ne treba, ali za svaki slučaj ako neko zna?

Sto se tice predhodnih pitanja ne mogu ti pomoci, a vezano za pitanje vize mogu. Ranije je bila potrebna tranzitna viza bez obzira da li se napusta zona medjunarodnih letova.

To sada nije slucaj, znaci NE treba ti tranzitna viza ukoliko se zadrzis u GB krace od 24h, cak iako menjas aerodrom (npr.Heathrow - Gatwick), a imas kartu za nastavak putaovanja.

Puno srece sa prethodnim pitanjima :==D:

amella
09.03.2011, 16:12
Poz Svima
Moze li neko reci sa GC i pasos moze li putovati u drugim zemlama kao turisa bez vize ili treba ti viza iz te derzave...

lenhi
11.03.2011, 09:51
Ja bih ovde još da pitam da li pasoš treba nositi sa sobom u džepu po USA uz GC i u kojim situacijama može zatrebati na uvid?

ZeljkoUSA
11.03.2011, 11:58
Ja bih ovde još da pitam da li pasoš treba nositi sa sobom u džepu po USA uz GC i u kojim situacijama može zatrebati na uvid?

Ja sam putovao po USA sa prijateljima (vlasnici GC) koji uopste nisu nosili nista osim vozacke i LK sa sobom...

dragonn
11.03.2011, 16:00

Mislim da ti ne treba nigde po USA, a ne bi trebalo ni GC da ti treba - imash ID tako da je to dovoljno. Jedina mesta gde ce ti traziti GC jesu checkpointi u New Mexicu I-25 i Texasu I-10 u blizini El Pasa, tamo su meni uvek trazili kada sam prolazio, mada je meni to malo nelogicno posto ja nisam izlazio iz USA nego samo prolazio autoputevima tuda.

lenhi
11.03.2011, 17:15
Thanks, brzi ste nema šta!
Nisam samo mislio na putovanje kroz USA nego na svakodnevni život i potrebe.

gost
24.03.2011, 00:16
Pozdrav svima,
mene interesuje da ako dobijem GC preko mog buduceg muza, koji je vec uso u proces, da li moramo prvi put zajedno da udjemo da aktiviramo GC ili moze samo nosilac jer bih ja zbog mog posla morala da ostanem da zavrsim nesto ili moram da odem i da se vratim pa ponovo.....
Hvala....

lenhi
24.03.2011, 10:18
Pozdrav svima,
mene interesuje da ako dobijem GC preko mog buduceg muza, koji je vec uso u proces, da li moramo prvi put zajedno da udjemo da aktiviramo GC ili moze samo nosilac jer bih ja zbog mog posla morala da ostanem da zavrsim nesto ili moram da odem i da se vratim pa ponovo.....
Hvala....

U kom smislu je ušao u proces? Ako je on bio na razgovoru u ambasadi kao dobitnik bez tebe, gotovo je.

gost
24.03.2011, 11:05
Nije jos uvek bio, trebamo da se vencamo prvo :) Intresuje me posle oko ulaska da li moramo zajedno da udjemo u tom odredjenom roku ili moze samo on a ja naknadno..

spectra
24.03.2011, 11:32
Nije jos uvek bio, trebamo da se vencamo prvo :) Intresuje me posle oko ulaska da li moramo zajedno da udjemo u tom odredjenom roku ili moze samo on a ja naknadno..

On kao nosioc GC moze sam da udje u USA, ali ti ne mozes bez njega.
Prema tome, on moze sam da ode, i onda kada ti budes mogla (naravno, unutar tog roka 6 mjeseci za aktivaciju), vrati se po tebe. :)

lenhi
24.03.2011, 13:12
Prema tome, on moze sam da ode, i onda kada ti budes mogla (naravno, unutar tog roka 6 mjeseci za aktivaciju), vrati se po tebe. :)

To treba jednom ispitati i da ne bude više nikakve dileme. Možda može i bez njegovog povratka sama otići posle njega u tih 6 mjeseci. Možda je to obavezno samo ako su djeca u pitanju.

gost
24.03.2011, 17:26
Hvala vam punooo za informacije :) Nadam se bice sve ok.
Pozdrav!!

nemili
24.03.2011, 21:08

Ne mora da se vraca po nju, vec je bitno samo da dobitnik (nosilac) udje prvi a supruznik moze da udje posle sam!

lenhi
24.03.2011, 21:12
Ne mora da se vraca po nju, vec je bitno samo da dobitnik udje prvi a supruznik moze da udje posle sam!

A šta ako porodica ima i maloljetnu djecu kao članove porodice? Mogu li recimo u tom slučaju ući sa majkom naknadno kad je nosilac već otišao, ili moraju u prisustvu oba roditelja ući odnosno da otac mora doći po djecu a samim tim i po suprugu?

nemili
24.03.2011, 21:42
A šta ako porodica ima i maloljetnu djecu kao članove porodice? Mogu li recimo u tom slučaju ući sa majkom naknadno kad je nosilac već otišao, ili moraju u prisustvu oba roditelja ući odnosno da otac mora doći po djecu a samim tim i po suprugu?

Supruga moze uci sa decom naknadno bez problema. Evo to moze da potvrdi drug forumas Bode kome ce se supruga i deca prikljuciti naknadno.

batiša
25.03.2011, 07:05

Moj slučaj je upravo taj.Ja (kao nosliac) odlazim u Maju ,a supruga i daca (maloletna) u avgustu.
Ako su deca maloletna roditelj koji prvi odlazi pre putovanja mora da ostavi saglasnost da deca mogu da putuju sa drugim roditeljom (u pisanoj formi overeno u sudu ili opštini)

Ivan33
28.03.2011, 14:59
Ako su deca maloletna roditelj koji prvi odlazi pre putovanja mora da ostavi saglasnost da deca mogu da putuju sa drugim roditeljom (u pisanoj formi overeno u sudu ili opštini)

Ovo si proverio u MUP-u? Naime, na istoj temi sam već ostavio post koji je prošao bez odgovora...moja priča je malo drugačija, ja sam već bio u USA sa porodicom (supruga i dete), dobili svi GC i SSN, vratili se da dete završi razred....ja idem nazad krajem aprila a njih dvoje u junu. Ja sam isto razmišljao da li treba neko moje ovlašćenje/saglasnost da dete ide samo sa suprugom (s obzirom da ću ja već biti u USA), pa sam onda razmišljao da nema potrebe, zašto inače zahtevaju prisustvo oba roditelja pri vađenju pasoša?

Za svaki slučaj zvaću MUP (mada je i to relativno), ali ako neko već ima potvrđenu informaciju....

lenhi
28.03.2011, 15:56
Ovo si proverio u MUP-u? Naime, na istoj temi sam već ostavio post koji je prošao bez odgovora...moja priča je malo drugačija, ja sam već bio u USA sa porodicom (supruga i dete), dobili svi GC i SSN, vratili se da dete završi razred....ja idem nazad krajem aprila a njih dvoje u junu. Ja sam isto razmišljao da li treba neko moje ovlašćenje/saglasnost da dete ide samo sa suprugom (s obzirom da ću ja već biti u USA), pa sam onda razmišljao da nema potrebe, zašto inače zahtevaju prisustvo oba roditelja pri vađenju pasoša?

Za svaki slučaj zvaću MUP (mada je i to relativno), ali ako neko već ima potvrđenu informaciju....

To pravilo bi trebalo da važi samo u slučaju prvog ulaska u USA. Vi ste svi pojedinačno već dobili GC, obavili prvi ulazak, i to je gotova priča.
Zamisli sad svaki put kad porodica razdvojeno ulazi ili izlazi, treba da misliš o tome, i vadiš ovlašćenja?! Ja mislim da od toga nema ništa jer dete ima izdat GC, nije to prvi ulazak.

batiša
28.03.2011, 16:47
To pravilo bi trebalo da važi samo u slučaju prvog ulaska u USA. Vi ste svi pojedinačno već dobili GC, obavili prvi ulazak, i to je gotova priča.
Zamisli sad svaki put kad porodica razdvojeno ulazi ili izlazi, treba da misliš o tome, i vadiš ovlašćenja?! Ja mislim da od toga nema ništa jer dete ima izdat GC, nije to prvi ulazak.

Saglasnost jednog roditelja za odlazak maloletnog deteta u inostranstvo sa drugim roditeljom nema nikakve veze sa Green Card......npr. vodiš dete u Grčku na more sam....i na aerodromu na pasoškoj kontroli ti traže saglasnost drugog roditelja a ti je nemaš i ne možeš da otputuješ??...mada ako imaš sreće MOŽDA se provučeš bez "Saglasnosti"...................evo jednog zanimljivog slučaja http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/155066/Skandalozno%3A+Policija+kriva+za+otmicu+deteta.htm l

Ps:Ja ću uraditi saglasnost jer verovatno nije skupa a ne želim da se izlažem bilo kakvom riziku pošto će mi se porodica pridružiti pred sam istek viza.

lenhi
28.03.2011, 20:30
Svakako da više znate od mene jer ste dobitnici pa samim tim i informisaniji, ali po meni nije isto voditi dete na more turistički i tražiti saglasnost roditelja za to, i sa druge strane voditi dete tamo gde se živi i gde svi članovi porodice imaju legalan boravak i za to imaju odgovarajuće dokumente (mislim na izdat GC). Mislio sam da to važi samo za prvi ulazak.
Imam dosta rodbine po Evropi. Nikad nisam čuo od njih da roditelji međusobno imaju neke sudske saglasnosti o putovanju deteta na relaciji Nemačka-BiH, a to je ista logika kao u slučaju USA (prelazak granice bez prisustva oba roditelja).

Ivan33
29.03.2011, 09:49
Prvo, hvala Lenhi i Batiša na odgovorima. Delim isto mišljenje kao i Lenhi, ali ajde da ne izazivam sudbinu, uradiću tu saglasnost i istu overiti u sudu da ne razmišljam.

mira
10.05.2011, 17:18
ja sam nosilac vize, idem sama sa detetom, da li mi je potrebna saglasnost bivseg supuga za odlazak deteta u USA:;D:

Zana
10.05.2011, 17:44
ja sam nosilac vize, idem sama sa detetom, da li mi je potrebna saglasnost bivseg supuga za odlazak deteta u USA:;D:

Izvini, ali jako je neozbiljno sa tvoje strane da odgovor na to pitanje trazis na forumu - dobices nasa misljenja naravno, ali na to nikako ne bi trebalo da se oslonis u ovako ozbiljnoj situaciji.

Ni u jednom od svojih postova nisi napisala da li si prosla intervju i dobila vize za sebe i dete? Ako si prosla intervju, cudi me da ti nisu trazili dokaz o starateljstvu, odluku suda i pristanak supruznika na imigraciju deteta.

Koliko ja znam, imigracioni sluzbenici obicno traze ta dokumenta na POE.

Obrati se sluzbenicima Ambasade za pomoc, suvise je ozbiljna tema da bi se to resavalo na forumu.

cile
10.05.2011, 21:25

Da,naravno i neophodna je!Ali,s obzirom da je to ipak specificna situacija,nisi navela bitne detalje - da bi neko dao informaciju ili misljenje.
Svakako,radi izbegavanja neprijatnosti,nekako je logicna Zanina preporuka
Cestitam:bravo:

mira
11.05.2011, 13:26
prošla sam sve, dobile smo vize u pasoše. na intervju sam nosila papir o razvodu i starateljstvu tako da ne bi trebalo da bude problema ali mi tada nisu trazili njegovu saglasnost.
znam da je pitanje ozbiljno zato sam rešila da tražim saglasnost od bivšeg bez obzira da li treba ili ne
u svakom slučaju hvala na odgovorima:;D:

mira
08.06.2011, 21:30
na granici ne traze nikakvu saglasnost od bivseg supruznika, za odlazak maloletnog deteta iz zemlje- PROVERENO:=V::=V::=V:

vesnicica
10.06.2011, 22:15
na granici ne traze nikakvu saglasnost od bivseg supruznika, za odlazak maloletnog deteta iz zemlje- PROVERENO:=V::=V::=V:

Potvrđujem da mi niko ništa nije tražio za izvođenje maloletnog deteta! Mada su naši policajci mogli da vide kako dete maše tati! Ja sam za svaki slučaj i prevela kod sudskog ,ovlašćenog ali što se toga tiče sve je prošlo ok. Ali sam imala drugi problem kad sam se iskrcala u USA. Naime, officer mi je lupio peačat I-147 Adviced i ispod je napisao 6 months. Dobila sam sledeći odgovor u ambasadi u Bgd....to je neki previše revnosan činovnik koji je procenio da se ja zezam sa GC i da bi trebalo obratiti pažnju na mene i moja kretanja i po njima trebam da popunim formu I-131 dok sam u USA, to je ona forma po kojoj će mi se zamrznuti status na 2 godine tj neću morati da ulazim u USA 2 godine max. Ja sam ušla u USA posle 5 meseci, znači nije prošlo 6 meseci! E sad, čitajući to u vezi forme I-131 ja ne moram da je popunjavam ako ću ulaziti u USA za manje od godinu dana. Sačekaću ponedeljak i posavetovaću se sa lokalnim advokatom za imigrante pa ću dopuniti ovaj tekst. Eto, znači, nema ono moraš da uđeš u roku od i ostaješ ne znam koliko.....samo je stvar u službeniku. Ja sam inače ušla na O'Hara aerodromu. MEni je na sreću ili na žalost, ne znam takva situacija da mi je muž od 1.juna zaposlen u Bgd-u u firmi čiji su suvlasnici Amerikanci tako da nameravamo da on radi za njih neko vreme pa da se transferuje ovde i tako sebi napravi siguran posao. Nadam se da nisam obeshrabrila sve one koji su imali nameru da održavaj u GC na neko vreme...ali šta da se radi, takav je život. Ja se ne predajem i nadam se najboljem. Pozdrav za sve!

vesnicica
16.06.2011, 23:44
Omakla mi se velika greška u broju....upisali su mi u pasoš I 407 Advised...i to znači sledeće....moram da popunim formu I-131 i da je pošaljem na navedenu adresu i onda čekam do 30 dana da me obaveste kad će me u lokalnom office-u pozvati da ostavim otiske i da me slikaju i to zakazivenje može da traje još 30 dana.Što bi značilo 2 meseca u USA da bih dobila re entry permit. Ovo su informacije koje su dobijene od Američke ambasade iz BGS, lokalnog advokata i proverene preko nekog broja telefona koji se nalazi na uputstvu za popunjavanje forme I-131. Košta 360$ po glavi, uključujući i malu decu tj sve koji imaju GC i odrasli posle plaćaju još nekih 85$ za to slikanje. Za sada, kako stvari stoje jedino dok si u USA možeš da tražiš I-131.Ja ne znam šta ću sada jer je moj muž oduševljen svojim novim poslom u Bgd! :no: Smisliću već nešto jer ono što sam shvatila je da u Americi ne cvetaju ruže ali u Srbiji i korov vene! Izvinjavam se na komentaru ako je možda nekog povredio ali tako ja gledam na rodnu grudu:nene:....Pozdrav iz Il!

eliksir
27.09.2012, 18:21
S obzirom da je supruga dobitnik odlucili smo da ona i ja odemo bez deteta kako bi ona mene uvela u SAD kao dobitnik. Ona bi se vratila zbog deteta a ja bih nasao stan i posao pa bi njih dvoje dosli posle par meseci.
Da li ona moze da se vrati odmah posle 7 dana u Srbiju ili mora sacekati mesec dana dok dobije SSN i GC?
Kako da joj posaljem GC i SSN ako ode nazad u Srbiju nakon 7 dana? Da li moze imati problema i komplikacija prilikom drugog ulaska kad povede i dete?

landlord
27.09.2012, 19:19
@elisir, nema potrebe da joj saljes SSN. Samo joj posalji GC. Ja da sam na tvom mjestu bi koristio FedEx ili UPS. Nikako obicnu postu, jer je taj dokumenat ipak jako znacajan.
Ona nece imati nikakvih problema da izadje isti dan ako hoce.
Samo vodite racuna da morate aktivirati vizu i od djeteta u tih prvih 6 mjeseci. Da vam se ne desi da ona sa djetetom se vrati nakon vise od 6+ mjeseci. u tom slucaju bi mogli imati problema. Ja bi za svaki slucaj poveo i dijete pa svima odmah aktivirao vize, pa nek se oni vrate. Nikad ne znas koliko ce ti trebati da se ti sam snadjes prije nego oni mogu da se vrate nazad.

Pozdrav.

eliksir
27.09.2012, 19:38
Mnogo nam je da platimo za sve avio karte. Tanki smo sa finansijama. Naravno da cemo voditi racuna da svi moraju uci u prvih 6 meseci, pa cemo zato i otici domah po dobijanju viza.
Da li moze imati problem ako se vrati odmah u smislu da datum prvog izlaska bude stariji mozda od stvarnog dana izdavanja green card kod novog ulaska?
Postoji li bilo sta sporno ili rizicno u ovakvim planovima za odlazak na sta treba obratiti paznju osim da svi treba da udju u prvih 6 meseci?
Sta bi ona trebala da uradi u tih prvih 7 dana da ih iskoristi osim eventualno da podnese zahtev za SSN?

landlord
27.09.2012, 19:48
Pa da podnese zahtjev za SSN i za green card ako se dobro sjecam. Mozda da otvori racun u banci (mozete otvoriti i jedan zajednicki racun pa nek ona ponese karticu sa sobom nazad da ti je lakse ako budes joj morao pare slati).

Sto se tice izlaska, ona moze sutradan izaci ako hoce. Ipak ako moze da saceka tu green card bilo bi bolje da se ne trosis za FedEx (to ce te doci oko $120).

eliksir
27.09.2012, 20:34
Da li se zahtev za GC podnosi na aerodromu u imigracionom?
Mislio sam da podnese zahtev za SSN jer vidim da ljudima ne stize automatski nego da idu u SSA.
To bi bilo ekstra za zajedniciki bankovni racun ako moze samo sa pasosem i da stigne u 7 dana i karticu dobiti.

Zana
27.09.2012, 21:11
Da li se zahtev za GC podnosi na aerodromu u imigracionom?
Mislio sam da podnese zahtev za SSN jer vidim da ljudima ne stize automatski nego da idu u SSA.
To bi bilo ekstra za zajedniciki bankovni racun ako moze samo sa pasosem i da stigne u 7 dana i karticu dobiti.

Neces nista dobiti za 7 dana: ni zelenu kartu, ni SSN, ni karticu iz banke. Apsolutno nista. Na takve planove i zaboravi - ako stvarno idete na tu varijantu (za koju ja ne mislim da je dobra) onda se raspitaj kako ili da posaljes dokumenta ili da li moze ponovo da udje sa tim pecatom samo.
Z

eliksir
27.09.2012, 21:24
Ja i nisam rekao da ocekujem da joj za 7 dana bilo kakav dokument stigne?!
To mi je odmah bilo jasno. Poenta je da ako ce se oduziti vise od mesec dana dolazak dokumenata (sto mi niko ne moze graantovati da nece) da ne ceka nego da onda odmah ide nazad. Mene zanima da ne napravimo neki kiks u celoj prici, i sta moze u tih 7-10 dana korisno da odradi, a naci cu resenje da joj posaljem dokumente nazad u Srbiju.

landlord
27.09.2012, 21:52
Pa ne znam sta jos mozes u tih prvih 7 dana osim banke i SSN. Banka ce ti poslati kartice na kucnu adresu, mozda da posaljes pismo iz Srbije na tu adresu na kojoj ces biti u pocetku. Tako da vec iams nesto sa tom adresom. To ce ti trebati za otvaranje racuna.

Gdje dolazite u USA?

eliksir
27.09.2012, 22:03
Fokus i nije na tome da se nesto mora u tim prvim danima. To je onako usput ako se moze sta korisno uraditi. Bitno je ne uraditi nesto pogresno u celoj proceduri dolaska.
Znam dosta informacija sa foruma i ne ocekujem od njihove administracije nista ekspresno sto nisu ni drugi dobili. Bitno mi je da se svi posle 6 meseci nadjemo u USA.
Cikago, Atlanta i Florida su u opticaju. Za sada najblizi smo Cikagu da idemo.

joga
27.09.2012, 22:07
zasto je toliko bitno otvoriti odmah po dolasku racun u banci?sta se time dobija?ukoliko nemas odmah posao koji te ceka da li je taj racun uopste bitan....ja zaista neznalacki pitam?ja bih eventualno otvorila stedni racun za novac koji donosim u USA.?i zasto je toliko bitna ta kreditna istorija?sta ako sve placas kesom u pocetku i ne treba ti banka?i naravno ne planiras nista da uzimas na kredit?

vrhunski
27.09.2012, 22:20
zasto je toliko bitno otvoriti odmah po dolasku racun u banci?sta se time dobija?ukoliko nemas odmah posao koji te ceka da li je taj racun uopste bitan....ja zaista neznalacki pitam?ja bih eventualno otvorila stedni racun za novac koji donosim u USA.?i zasto je toliko bitna ta kreditna istorija?sta ako sve placas kesom u pocetku i ne treba ti banka?i naravno ne planiras nista da uzimas na kredit?

Ne mozes da rentiras kola bez viza kartice (ne primaju kes).
Ne mozes da kupis ovde neki public card transport (ne primaju kes).
itd...itd..."stedni racun" je saving account to ti je glupo ako nemas zaista neku znacajnu sumu novca. Otvori Checking account i to ti je to. Eventualno pogledaj da li ima negde "free checking" da ne naplacuju fee i sta ti smeta. Ja imam racun u US banci 5 godina i nikad mi nista nisu naplatili za to sto imam racun kod njih.

Ja kes ovde nisam nikad koristio niti imao. Eventualno ti treba za neki automat tipa pranje vesa :)

joga
27.09.2012, 22:40
Ne mozes da rentiras kola bez viza kartice (ne primaju kes).
Ne mozes da kupis ovde neki public card transport (ne primaju kes).
itd...itd..."stedni racun" je saving account to ti je glupo ako nemas zaista neku znacajnu sumu novca. Otvori Checking account i to ti je to. Eventualno pogledaj da li ima negde "free checking" da ne naplacuju fee i sta ti smeta. Ja imam racun u US banci 5 godina i nikad mi nista nisu naplatili za to sto imam racun kod njih.

Ja kes ovde nisam nikad koristio niti imao. Eventualno ti treba za neki automat tipa pranje vesa :)
eto to uopste nisam znala:) nadam se da mozes da rentiras stan kada dobijes ssn i nadam se da mozes da platis hotel kesom dok ne otvoris kreditnu karticu...da li vazi viza kartica iz beograda ako ne primaju kes...

vrhunski
27.09.2012, 22:46
eto to uopste nisam znala:) nadam se da mozes da rentiras stan kada dobijes ssn i nadam se da mozes da platis hotel kesom dok ne otvoris kreditnu karticu...da li vazi viza kartica iz beograda ako ne primaju kes...

Kartica iz Beograda vazi iz odredjenih banaka u odredjenim slucajevima :) al ne savetujem ti da je koristis nego otvori US racun odmah jer na primer nas je Intesa blago receno odrala kad smo placali za viza electron karticom :). Mozes i samo sa pasosem da otvoris racun.
Trazi da ti daju privremenu ATM karticu i odmah tako koristi za pocetak. Neke banke imaju "rush service" da ti izdaju karticu za 2 dana ali kosta 5$.
Hotel mozes da platis kesom ali najbolje je da platis i rezervises online. A stan da rentiras u ovom delu gde smo mi ne mozes dok ne nadjes posao. :) Mi tek sad posle 3 meseca (u hotelu) smo u stanju da rentiramo stan.
Mada mislim da ako nadjes neku oblast u kojoj nije tolika potraznja da su popustljiviji. U drugom slucaju dzaba ti i 40.000$ na racunu kad hoce da vide kontinuirani prihod u US $$ na racun u US banci.

joga
27.09.2012, 23:20
Kartica iz Beograda vazi iz odredjenih banaka u odredjenim slucajevima :) al ne savetujem ti da je koristis nego otvori US racun odmah jer na primer nas je Intesa blago receno odrala kad smo placali za viza electron karticom :). Mozes i samo sa pasosem da otvoris racun.
Trazi da ti daju privremenu ATM karticu i odmah tako koristi za pocetak. Neke banke imaju "rush service" da ti izdaju karticu za 2 dana ali kosta 5$.
Hotel mozes da platis kesom ali najbolje je da platis i rezervises online. A stan da rentiras u ovom delu gde smo mi ne mozes dok ne nadjes posao. :) Mi tek sad posle 3 meseca (u hotelu) smo u stanju da rentiramo stan.
Mada mislim da ako nadjes neku oblast u kojoj nije tolika potraznja da su popustljiviji. U drugom slucaju dzaba ti i 40.000$ na racunu kad hoce da vide kontinuirani prihod u US $$ na racun u US banci.
aha,dobro...
a za stan sam cula da je ipak moguce rentirati ga i u pocetku ali platiti unapred 6 meseci...uostalom sve je to i stvar srece,ili podeliti sa cimerima koji tamo vec uzimaju veci stan a potrebni su im cimeri,pa se udruzite a imate svoju sobu kao u hotelu,a platite malo manje...
bas lepo sto cete konacno rentirati stan,pretpostavljam da je za to vama uslov bilo zaposlenje...nadam se da vam se svidja tamo i da je vredno celog truda:)

vrhunski
28.09.2012, 00:30
aha,dobro...
a za stan sam cula da je ipak moguce rentirati ga i u pocetku ali platiti unapred 6 meseci...uostalom sve je to i stvar srece,ili podeliti sa cimerima koji tamo vec uzimaju veci stan a potrebni su im cimeri,pa se udruzite a imate svoju sobu kao u hotelu,a platite malo manje...
bas lepo sto cete konacno rentirati stan,pretpostavljam da je za to vama uslov bilo zaposlenje...nadam se da vam se svidja tamo i da je vredno celog truda:)

za cimere je moguce i mnogo je lakse ali jedan ko treba da rentira stan mora da bude eligible da bi mu izdali stan :( tj full time zaposleni, SSN, score 720+ itd. Ovde sam ja ponudio da platim 12 meseci unapred jedno 10 puta i niko nije hteo a svaki put ti uzmu 70$ za "background" check.

landlord
28.09.2012, 02:15
Lijepi Chicago :)

@joga: sa debitnom karticom ti se ne gradi kreditna istorija. To sam samo predlozio bio da covjek otvori ako bude trebao zeni slati pare u Srbiju, a da je ona karticu ponese sa sobom.

Ni ja skoro nikad nemam kesh sa sobom. Sve placam karticom. Toliko me nerviraju one kovanice da mi se uopste ne da peglati sa tim.

lucky strike
27.01.2014, 19:30
ako U PERIODU od 5 godina ulazite u USA svakih 6 meseci makar i po jedan dan,a ONDA RECIMO MOZETE OSTATI ODJEDNOM 2 I PO GODINE I ISPUNJAVATE USLOVE ZA DOBIJANJE US PASOSA.Ko ne veruje neka procita aplikaciju za naturalizaciju.

IgorMAD
27.01.2014, 19:34
Cuo sam od vise ljudi pricu da ukoliko tri godine ne izlazim iz USA mogu da trazim trzavljanstvo posle tri godine (ne mislim na zalenu kartu preko braka).

Nigde takav podatak nisam procitao, mislim da su samo neproverene informacije, ali opet bi bilo dobro da je tako :)

Zana
27.01.2014, 19:41
ako U PERIODU od 5 godina ulazite u USA svakih 6 meseci makar i po jedan dan,a ONDA RECIMO MOZETE OSTATI ODJEDNOM 2 I PO GODINE I ISPUNJAVATE USLOVE ZA DOBIJANJE US PASOSA.Ko ne veruje neka procita aplikaciju za naturalizaciju.

Nece da bude :grin: izmedju ostalog, pored tih 30 meseci (18 za brak), moras da ispunjavas i "continuous permanent residence" uslov za najmanje 5 godina (3 godine za brak). Ajd' sad ti procitaj tu aplikaciju opet (a bogami i definicije od uslova) i nemoj da preskaces redove :grin:.

noki
27.01.2014, 21:13
Zana je u pravu - moj otac je ovog leta polozio za Americko drzavljanstvo, posle skoro 8 godina boravka u USA.
On cesto ide kuci, a oni traze ukupno 5 godina u Americi, broje ti svaku nedelju i svaki dan proveden napolje, mora da imas punih provedenih 5 godina ovde.

lucky strike
27.01.2014, 21:52
pa to sam i ja rekao 30 meseci ukupno,a kako ne bi izgubio kontinuitet treba da ulazis svakih 6 meseci sto moze da bude i na jedan dan,a ne kao sto je neko napisao 6 meseci svake godine

lucky strike
27.01.2014, 21:56
Nece da bude :grin: izmedju ostalog, pored tih 30 meseci (18 za brak), moras da ispunjavas i "continuous permanent residence" uslov za najmanje 5 godina (3 godine za brak). Ajd' sad ti procitaj tu aplikaciju opet (a bogami i definicije od uslova) i nemoj da preskaces redove :grin:.
continuous permanent residence je da ulazis svakih 6 meseci a nigde ne pise kolko godisnje treba da si tamo ,ako zelis ostani prve godine 1 mesec nadoknadis sledece 11 meseci i u roku od 5 godina sakupis 30 meseci i dosta milja.

Zana
27.01.2014, 22:05
continuous permanent residence je da ulazis svakih 6 meseci a nigde ne pise kolko godisnje treba da si tamo ,ako zelis ostani prve godine 1 mesec nadoknadis sledece 11 meseci i u roku od 5 godina sakupis 30 meseci i dosta milja.

USCIS sve jako dobro objasnjava - sve je straight forward, samo treba da se cita. Ne znam cemu tolika tvrdoglavost, pogotovo sto je ovo objasnjeno na Forumu mnogo puta.

Sve pise samo sto, kao sto rekoh, treba da se cita sa razumevanjem i da se tumaci bas tako kako je napisano (nema nikakvih "repova" u njihovom pisanju). Rekoh ti da procitas definiciju:

http://www.uscis.gov/policymanual/HTML/PolicyManual-Volume12-PartD-Chapter3.html

Procitaj ovaj tekst, a pod C ti je objasnjenje boravka van zemlje koje uporno ignorises.

KeyMaker369
19.03.2014, 02:46
U stvari sa tog linka je kljucna ova recenica:
"In addition, absences of less than 6 months may also break the continuity of residence depending on the facts surrounding the absence."
Tako da nisam siguran da mozes da pravis takve kalkulacije ali ako neko zna da moze nek modeli tu info.

noki
19.03.2014, 20:28
Ja iz prve ruke znam da traze punih 5 godina prestoja u USA,pri tome da nisi ostao duze od 6 meseci napolje iz USA u toku jedne tekuce godine.
Kad smo ispunjavali mojim roditeljima dokumente za drzavljanstvo ima grafa gde treba da stavis ukupan broj dana kojih su provedeni izvan USA, i onda oni oduzmu te dane od ukupnog boravka u Americi.

allenton
20.04.2014, 12:12
Moze li mi neko jasnije reći koliko možeš ostati van USA nakon što dobiješ Green card

IgorMAD
20.04.2014, 14:14
Mozes da ostanes i duze od sest meseci ako podneses zahtev za to. Ali ako to uradis onda opet pocinjes od nule da brojis 5 godina do drzavljanstva :)

SRBghost
25.08.2014, 10:02
SA GC mozes biti napolju do godinu dana. Ovde su ti svi potrebni podaci:

http://www.uscis.gov/green-card/after-green-card-granted/international-travel-permanent-resident

MagedonMM
28.09.2014, 20:19
Neznam dali ovo moze da mi pomogne.
Posto na neke druge teme sam potrazio pomoc oko F2 Vize,dali je izvodljivo da udzem u americi na nekoliko dana u ovom roku od predvidzenih 6meseci da moramo da napustimo maticnu drzavu da bi zadzao pravo za GC,a onda da otpocnem proceduru za F2a.

Pozdrav

johnywalker
28.09.2014, 20:28
Neznam dali ovo moze da mi pomogne.
Posto na neke druge teme sam potrazio pomoc oko F2 Vize,dali je izvodljivo da udzem u americi na nekoliko dana u ovom roku od predvidzenih 6meseci da moramo da napustimo maticnu drzavu da bi zadzao pravo za GC,a onda da otpocnem proceduru za F2a.

Pozdrav

Ja ne kontam, jesi li ti to dobio gc prije nego si se ozenio i dobio djecu ili?

MagedonMM
29.09.2014, 15:57
Ja ne kontam, jesi li ti to dobio gc prije nego si se ozenio i dobio djecu ili?

Ni jedno ni drugo :)

Ove godine ima manjak vize i verujem da smo jedini u svetu koji su dobili samo dve vize a trebali 4.
Neverovatno je ali sta da se radi.

Pozdtav

mikiSA
29.09.2014, 16:42
Nevjerovatan slucaj, ali neka te tjesi cinjenica da postoji nacin da budes zajedno sa djecom, ostali nisu bili te srece ni da dobiju vize.

Ako je vec tako: ja bih usla sa zenom, i onda neka jedno ostane u US, a drugo proba dobiti advance parole http://www.uscis.gov/i-131) na dvije godine da moze da izadje iz zemlje, ovo je tako neobican slucaj da vjerujem da ce odobriti to. Kad se dobiju zelene karte odmah predati za djecu I-130 http://www.uscis.gov/i-130 (u medjuvremenu prikupiti sva dokumenta koja se traze, vidi instrukcije i pare naravno). Valjda ces se ti do tada smjestiti i kad djeca i zena dodju zajedno bice sve OK. Eto, ja ne znam stvarno kako drugo da te savjetujem, ali nadam se da ti je ovo dovoljno za pocetak da razmislite sta i kako dalje. Sretno!

MagedonMM
29.09.2014, 17:38
Nevjerovatan slucaj, ali neka te tjesi cinjenica da postoji nacin da budes zajedno sa djecom, ostali nisu bili te srece ni da dobiju vize.

Ako je vec tako: ja bih usla sa zenom, i onda neka jedno ostane u US, a drugo proba dobiti advance parole http://www.uscis.gov/i-131) na dvije godine da moze da izadje iz zemlje, ovo je tako neobican slucaj da vjerujem da ce odobriti to. Kad se dobiju zelene karte odmah predati za djecu I-130 http://www.uscis.gov/i-130 (u medjuvremenu prikupiti sva dokumenta koja se traze, vidi instrukcije i pare naravno). Valjda ces se ti do tada smjestiti i kad djeca i zena dodju zajedno bice sve OK. Eto, ja ne znam stvarno kako drugo da te savjetujem, ali nadam se da ti je ovo dovoljno za pocetak da razmislite sta i kako dalje. Sretno!

MikiSA
Hvala ti najvise na svetu za tvojoj nesebicnoj pomoc.
Sada je haos u glavu i neznam sta reci pametno.
Jedino mi preostaje da probam ovu opciju ili da ulazim na svakih 6meseca dok deca ne dobiju f2a vizu, i pod udlovom da odluce da mi poniste GC jer bi pravio samo ulaz i izlaz.
Pozdrav i hvala jos jednom

dsianroa
23.02.2015, 20:52
Pozdrav,javljam se po prvi put iako sam clan vec duze vrijeme. Kao prvo da kazem forum je super i samo tako dalje.
Da li sam dobro shvatio ovu proceduru izlaska i ulaska?! Recimo, udjes u US, dobijes GC i SSN i imas potrebu izaci (zavrsiti fakultet) mozes li recimo izaci na pola godine pa se vratiti na par mjeseci pa opet izaci na par mj? Znam da bi trebao biti u US 6 mj i 1 dan da bi zadovoljio prvu godinu boravka ali sta ako unutar godine izadjes 2 puta i vratis se a ukupno provedes u US 2-3 mj u tih godinu dana? Da li mogu raditi probleme? Ima li ko iskustva sa napustanjem US radi zavrsavanja fakulteta?
POzdrav svima

IgorMAD
23.02.2015, 21:17
Mislim da ukoliko to uradis u prvih godinu dana da ce ti progledati kroz prste. Ukoliko planiras to i posle toga da radis to moze da bude problem ukoliko ne napises onaj zahtev (zaboravio sam kako se zove) :)

Cunami
23.02.2015, 21:18
Mislim da taj boravak u US ( 6 mjeseci + 1 dan) igra ulogu samo za eventualno državljanstvo.

ziponja
08.03.2015, 22:51
Pozdrav ljudi, posto sam razne informacije prethodno citao i znam da imamo u zutoj koverti izvode, ali ipak da pitam, da li bi mi trebali prevoditi izvode iz MKR i MKV, ako ne za SSN, da li ce za nesto drugo trebati? Hvala unapred :-)

mikiSA
09.03.2015, 01:24
Ziponja ja sam ovdje evo 3 godine, jos mi niko nije trazio rodni list ( a da budem iskrena nisam ga ni ponijela) da pokazem.

jovancica
09.03.2015, 14:14
Ziponja ja sam ovdje evo 3 godine, jos mi niko nije trazio rodni list ( a da budem iskrena nisam ga ni ponijela) da pokazem.

A meni su rekli da treba rodni list da pokazem kad budem trazila SSN....ne znam dali da izvadim pre nego sto odemo?!

mikiSA
09.03.2015, 14:41
jovancica, ako ti je blizu, izvadi, jedan papir ti nije tesko ponijeti (izvadi onaj internacionalni, onaj drugi ces morati da prevodis)

Vlatko89
09.11.2015, 18:42
Zdravo
Imam jedno pitanje. Ushao sam US 04.08.2015 green card stigla mi je na 04.09.2015 Sad zelim se vratiti nazad zbog neki zdravstvene probleme ali jos nisu prosli te 6 meseca od ulaska. Ovde taj doktor samo za pregled tarzi 1500$ a za to bi trebalo idi najmanje 2-3 puta. E sad jel ima neko koj je to uradio za izadze prije 6 meseca i da udze opet bez problema nazad. Treba mi samo mesac i 20 dena za kuci. Zeli se da krenem na 15 decembar a se vratiti na 5 februar. Nekakav sovet od neki

grabovac84
09.11.2015, 19:45
Zdravo
Imam jedno pitanje. Ushao sam US 04.08.2015 green card stigla mi je na 04.09.2015 Sad zelim se vratiti nazad zbog neki zdravstvene probleme ali jos nisu prosli te 6 meseca od ulaska. Ovde taj doktor samo za pregled tarzi 1500$ a za to bi trebalo idi najmanje 2-3 puta. E sad jel ima neko koj je to uradio za izadze prije 6 meseca i da udze opet bez problema nazad. Treba mi samo mesac i 20 dena za kuci. Zeli se da krenem na 15 decembar a se vratiti na 5 februar. Nekakav sovet od neki

Vlatko.....tebe niko ne ogranicava da budes u Usa odredjeno vreme nakon ulaska.....dakle bitno je samo da udjes u Usa dok ti vazi viza a to je 6 meseci odprilike....a ti si mogao cak i isti dan da se vratis nazad i noko ti nebi pravio probleme....dakle putuj slobodno i ne brini nista.....imas pravo da budes odsutan iz Amerike do godinu dana bez posledica.....

Magelan
09.11.2015, 20:00
Zdravo

Kao sto rece grabovac84, ti mozes da putujes bez ikakvih posledica. Tih "6 meseci" ljudi cesto pogresno tumace. 6 meseci (+1 dan) je neki prosek na godisnjem nivou da bi se ispunio uslov za drzavljanstvo nakon 5 godina. Tih 6 meseci ne mora da bude u kontinuitetu. Sat za drzavljanstvo se resetuje tek ukoliko van US provedes duze od 6 meseci, ali ni tada ne ostajes bez zelene karte vec samo odlazes momenat kada ces ispuniti uslov za drzavljanstvo. 2 meseca van nece napraviti nikakvu razliku :)

Vlatko89
09.11.2015, 20:20
Fala puno. Ja sam cuo da neki imaju probleme kad se vrate nazad i da neki su chak izgubili i green card za to. Sovet za svi koi treba da dodze u americi "idite na napravite pregled na svakog doktora. Zubar, ginekolog (niko ne ode osobito muskarci ali chesto zna da ti tu padne imunitet i onda lesno zakacis infekcie cak i da nemas seksualne odnose) uzmite sekakve lekarstva najbitno e zdravje a USA je preskapa za te stvare.

markoss
10.11.2015, 08:46
u kom slucaju se ostaje bez zelene karte? sta treba da se narusi da bi se to ne daj boze dogodilo?

JelenaX
10.11.2015, 09:46
u kom slucaju se ostaje bez zelene karte? sta treba da se narusi da bi se to ne daj boze dogodilo?

Uprošćeno, u USA treba da se provodi više dana nego van USA.

Tikica
10.11.2015, 10:34

To nije sasvim tačno.
Može da bude, ali ne mora, jer zavisi od okolnosti.
Van USA godišnje možete biti i više od 6 meseci ali manje od 1 god., i to će uticati na mogućnost dobijanja državljanstva, tačnije produženje perioda čekanja na naturalizaciju, ali ne i na gubitak green card-a (naravno ako sve radite po propisima).
Ukoliko neko planira da bude van USA duže od godinu dana, treba da traži re-entery permit.
Službenik na ulazu u USA može ipak po svom nahođenju da dovede u pitanje bilo koje "duže" zadržavanje van USA (čak i 5 meseci, iako ne bi trebalo, on ima to pravo), ali ukoliko imate valjani razlog, redovno plaćate poreze, i dokažete da je vaša namera da ostanete rezident USA čvrsta (savings account, adresa, porodica u USA...) ne bi trebalo da bude problema.

Posebno vodite računa na ovu stavku koja se tiče poreza. Dakle bez obzira koliko ste dugo boravili u USA kao LPR, porez morate da platite na SVE PRIHODE, i one stečene van USA! Propust da ovo uradite dovodi do gubitka zelene karte!

Evo malo informacija pa koga zanima nek čita http://www.immihelp.com/greencard/retain-greencard.html

JelenaX
10.11.2015, 11:01
Zato i rekoh uprošćeno, ali je kao što Tikica kaže vrlo važno da imaš "ties" u US i to jače nego u nekoj drugoj zemlji.

Magelan
10.11.2015, 17:26

Ne bas :)

Dokle god nisi van duze od godinu dana nemaju pravo da ti oduzmu GC. Znam dosta ljudi koji godinama odrzavaju GC tako sto dodju na odmor mesec dana u US i onda nalevo krug za BGD.

Medjutim, imigracioni sluzbenici umeju da budu jako neprijatni i nezgodni. Bude tu milion nekih pitanja, cak i kad si van na kratko. Ja sam iz US izasao samo dva puta - jednom do Kanade na 2 dana, drugi put Grenada na 6 nedelja prosle zime. Po povratku sa Grenade me je carinik istresao iz gaca... Pravio mi problem zbog pumpice za astmu, krenuo da preti kako unosim nezakonitu supstancu u US i kako zakom Miami-Dade okruga za to predvidja zatvorsku kaznu... Brljao mi po mobilnom telefonu i citao poruke... Dakle nesto sto mi nikada nije palo na pamet da moze da se dogodi - dogodilo se. Sta je poenta - oni mogu da maltretiraju do besvesti ali taj GC se oduzima sudskim putem te na "granici" treba biti priseban i sacekati da oluja prodje.

Licno, zbog studija, morao sam van Amerike na duzi vremenski period. Ulazicu u US na svakih 4-5 meseci kada je pauza na faksu. Nosicu sa sobom poreske prijave, dokumenta da sam redovan student na off-shore univerzitetu i naravno print-out federalnog studentskog kredita - dakle dokaze koji me vezuju za US. Isto tako, nisam van u maticnoj zemlji, vec na totalno trecem mestu (stena u Karipskom moru otprilike sa kojom nemam nikakve veze osim sto se fakultet nalazi tu) pa cu i na to da se pozivam ukoliko ponovo krene bahanalisanje. U Srbiji nisam bio otkako sam emigrirao pa ni za to ne mogu da se uhvate. Ne idem vise preko Majamija, vec iskljucivo preko JFK-a.

JelenaX
10.11.2015, 17:58
Hvala mnogo na ovim informacijama. Mene stvarno zanima kako ti ljudi koji dolaze na po mesec dana dokažu "ties" službeniku na aerodromu. Pošto, osim tvog slučaja na MIA,.znam bar još deset koje su maltretirali sa dokazivanjem života u US a bili su vani 7 dana.

Magelan
10.11.2015, 20:17
Hvala mnogo na ovim informacijama. Mene stvarno zanima kako ti ljudi koji dolaze na po mesec dana dokažu "ties" službeniku na aerodromu. Pošto, osim tvog slučaja na MIA,.znam bar još deset koje su maltretirali sa dokazivanjem života u US a bili su vani 7 dana.

Veruj da ni ja ne znam... To izgleda kako se kome zalomi... Konkretno poznajem licno bracni par sa malim detetom. Da li kada vide dete ni ne pitaju, nemam pojma. Isto tako koleginica jedna je dobila na lutriji dok smo bili druga godina faksa u BGD, pa je u US dolazila preko letnjeg raspusta prvih 5 godina, a zatim se po zavrsetku staziranja konacno doselila.

Ovaj u Majamiju je bio neki Indijac, sa akcentom, zapisao sam mu ime, i dugo razmisljao da li da povucem neki potez, ali sam odustao od toga... Nije vredno cimanja...

steva27
17.01.2016, 05:42
Pa izgleda da je to sa carinicima bas tako, kako im dodje. Ali izgleda da je Majami stvarno vrlo nezgodan sto se toga tice, dakle zbegavajte ga. Ja sam sa porodicom dosao 2014. god i prosle smo svi otisli nazad, ja se vratio posle dva meseca a moji dan pre sest meseci preko SF, pa se carinik isto malo izivljavao i maltretirao suprugu, ali nista posebno. Uglavnom GC mislim da se vrlo retko oduzima.

Max73
17.01.2016, 21:35
Po pricama drugih ljudi mislim da je LA najbolji sto se tice ulaska i izlaska, ja stvarno nikada nisam imao ni najmanji problem a ulazio sam i izlazio dosta puta i uvek sam, cak i sa turistickom vizom!

elefteros
08.03.2016, 08:46
Boston, mislim da sam već pisao, baš neprijatno iskustvo.

Prvo je počeo od mene, gde sam više puta upitan ko mi je sponzor iako je na koverti sve naznačeno, a i u sadržaju koverte. Kada mi je više bilo muka da odgovaram sa "ne razumem pitanje" i njegovog "ko je tvoj sponzor", odgovorio sam "tvoja država!".

Onda je prešao na devojku, i njoj je takođe postavljao neprijatna pitanja sa akcentom na to što ostaje i kako će da zloupotrebi sistem i sl., ali je na kraju ipak pustio i da joj ulazak na 6 meseci.

Ne bi mi bilo neobično da to uradi neko ko baš izgleda kao Amerikanac, već je u pitanju osoba koja sigurno vuče isto imigrantsko poreklo.

oskark
24.03.2016, 04:12
Da kucnem u drvo, ja nisam imao problema. Kada sam prvi put isao u Srbiju bio sam tamo dve nedelje, a kad sam se vracao, propitivao me je sluzbenik onako u krug po tri puta,"Gde radis, Gde ste bili, Koliko ste bili tamo. A gde radite bese? Kod koga ste sada bili, na koliko? A kada se otisli tacno?" i tako. hteo je da me zbuni. :naughty:
E onda carinik je random upitivao ljude dal imaju nesto u torbi onako u prolazi. Par njih je povuceno u stranu na proveru, medju njma i ja. Pitao me je covek sta imam, ja rekoh, flasa rakije, slatkisi i tako to. Samo je provukao kroz skener i rekao mi je dovidjenja.

A sada u Sept kada sam se vracao iz Srbije, samo sam rekao Hello. Nista vise mi nismo pricao, ali bukvalno. Samo je pogledao podatke, otisci i to je to.

Vise sam imao neprijatnosti sa smardljivim govnima na beogradskom aerodromu.

MilosWorldwide
05.04.2016, 19:48
Hteo bih da podelim svoje specificno iskustvo u vezi izlaska i ulaska na drumskom grnicnom prelazu izmedju SAD i Kanade.

Sleteli smo u Seattle, prosli kroz proceduru, dobili ulazni pecat. Direktno sa aerodroma smo se uputili za Vankuver, izlazne kontrole nema, a kanadjani na ulazu pitali samo gde cemo i da li unosimo veliku kolicinu novca, nisu pitali za vizu kad su videli pecat, udarili svoj, preko njega hemijskom olovkom napisali LPR i to je bilo to.

Sest dana kasnije smo se istim putem vratili u SAD, kanadske izlazne kontrole nema, a na ulasku u SAD je bilo standardnih pitanja - gde smo bili, gde idemo i zavrseno za pola minute. Novih pecata nije bilo.

oskark
05.04.2016, 23:43
Hteo bih da podelim svoje specificno iskustvo u vezi izlaska i ulaska na drumskom grnicnom prelazu izmedju SAD i Kanade.

Sleteli smo u Seattle, prosli kroz proceduru, dobili ulazni pecat. Direktno sa aerodroma smo se uputili za Vankuver, izlazne kontrole nema, a kanadjani na ulazu pitali samo gde cemo i da li unosimo veliku kolicinu novca, nisu pitali za vizu kad su videli pecat, udarili svoj, preko njega hemijskom olovkom napisali LPR i to je bilo to.

Sest dana kasnije smo se istim putem vratili u SAD, kanadske izlazne kontrole nema, a na ulasku u SAD je bilo standardnih pitanja - gde smo bili, gde idemo i zavrseno za pola minute. Novih pecata nije bilo.

znaci Kanadjani su vam lupili pecat kad ste izlazili, a kad ste se vracali u US niko nigde nije lupio pecate? Samo da ne bude posle da nemate dokaza da ste se vratili, mada....znam ljude koji su proveli vise od godinu dana van zemlje, ali su izasli preko Kanade i vracali se preko Kanade, niko pecat nije lupio...
E a Kanadjani imaju izgleda problem sa US citizenima

Max73
14.04.2016, 18:41
Boston, mislim da sam već pisao, baš neprijatno iskustvo.

Prvo je počeo od mene, gde sam više puta upitan ko mi je sponzor iako je na koverti sve naznačeno, a i u sadržaju koverte. Kada mi je više bilo muka da odgovaram sa "ne razumem pitanje" i njegovog "ko je tvoj sponzor", odgovorio sam "tvoja država!".

Onda je prešao na devojku, i njoj je takođe postavljao neprijatna pitanja sa akcentom na to što ostaje i kako će da zloupotrebi sistem i sl., ali je na kraju ipak pustio i da joj ulazak na 6 meseci.

Ne bi mi bilo neobično da to uradi neko ko baš izgleda kao Amerikanac, već je u pitanju osoba koja sigurno vuče isto imigrantsko poreklo.

Sve zavisi na kakvog si sluzbenika naleteo u tom trenutku!

elefteros
14.04.2016, 22:11
Skapirao sam do sada i iz iskustava ljudi sa foruma, i iz iskustava mojih drugara koji su dolazili u Ameriku prošle godine kod mene...

Ne postoji pravilo..

I sada strepimo za devojku kako će da prođe... Još nije stigao odgovor da li joj je odobren produžetak turističke na mesec dana, iako smo već 6 meseci u Srbiji :)

Planiramo krajem juna da idemo na dve nedelje... Pa ono, pišem iskustva kada se to desi

markol
13.07.2016, 08:37
Kako naci posao u americi kad dobijes na lutriji zelenu kartu?
Da li oni obezbede posao ili se snalazis sam?

Sve zavisi na kakvog si sluzbenika naleteo u tom trenutku!

JelenaX
13.07.2016, 11:31
Molim vas krenite sa čitanjem foruma, sve informacije su već tu.

johnywalker
13.07.2016, 11:38
Kako naci posao u americi kad dobijes na lutriji zelenu kartu?
Da li oni obezbede posao ili se snalazis sam?

nađu ti oni i posao i stan i auto, ti samo treba da dođeš i počneš uživati.
pa naravno da ne nađu ništa. šta državu boli briga. dali su ti pravo na trajni boravak i dozvolu za rad i oni su sa tobom završili. Da je to tako kako ti misliš onda u Americi ne bi bilo beskućnika i slično. kao što rekoše već - čitaj forum, sve ti je već napisano i opisano u detalje

markoni
19.08.2016, 03:23
U Americi sam nesto vise od mesec dana, za sada sam dobio SSN karticu, ali zelena karta mi jos nije stigla u postansko sanduce. Imam par nedoumica:

1. Obzirom da planiram za nekoliko dana da idem u Srbiju na nekoliko meseci (verovatno na 5 ili 5,5 meseci, ili u drugoj varijanti na 10-tak meseci) da li mogu ocekivati neke neprijatnosti prilikom napustanja USA ili pitanja da im nesto objasnjavam ili sl ako ni prilikom tog izlaska iz USA ne budem imao zelenu kartu sa sobom?

2. Da li treba jos nesto da uradim pre nego sto napustim teritoriju Amerike? (osim podnosenja i dobijanja SSN kartice i uplacenih 165$ za troskove izrade zelene karte, koji su uplaceni dok sam jos bio u Srbiji)

3. Koliko smem najvise provesti van Amerike, a da ne bi trebalo da ocekujem probleme kada ponovo resim da dodjem u Ameriku?

BetterFuture
19.08.2016, 11:04
U Americi sam nesto vise od mesec dana, za sada sam dobio SSN karticu, ali zelena karta mi jos nije stigla u postansko sanduce. Imam par nedoumica:

1. Obzirom da planiram za nekoliko dana da idem u Srbiju na nekoliko meseci (verovatno na 5 ili 5,5 meseci, ili u drugoj varijanti na 10-tak meseci) da li mogu ocekivati neke neprijatnosti prilikom napustanja USA ili pitanja da im nesto objasnjavam ili sl ako ni prilikom tog izlaska iz USA ne budem imao zelenu kartu sa sobom?

2. Da li treba jos nesto da uradim pre nego sto napustim teritoriju Amerike? (osim podnosenja i dobijanja SSN kartice i uplacenih 165$ za troskove izrade zelene karte, koji su uplaceni dok sam jos bio u Srbiji)

3. Koliko smem najvise provesti van Amerike, a da ne bi trebalo da ocekujem probleme kada ponovo resim da dodjem u Ameriku?

1. Overen pasos prilikom dolaska u USA (I-551 stamp) je privremena GC u trajanju od godinu dana. Tako da tu ne bi trebalo da imas problema, mada citam da neke aviokompanije mogu da prave problem prilikom boardinga jer neki slizbenik mozda ne zna cemu sluzi I-551 i da te maltretira da nemas vizu

2. U principu ne, ali bi bilo dobro da otvoris racun u banci, mozda cak i da se raspitas u vezi poreske prijave za 2016 ukoliko bi bio duze iz USA, itd. Da imas sto vise dokaza koji te vezuju za USA ukoliko bi ti sluzbenik iz CBP (Custom Border Patrol) pravio probleme prilikom ulaska. Verovatno nece prvi put, pogotovu ako krace izostanes ali ako ucestalis sa odlascima sigurno ces jednom imati problem.

3. To ti niko ne moze tacno reci. Sve zavisi od gore navedenih sluzbenika na ulazu u USA. Ako mislis da ces izostati iz USA preko godinu dana obavezno apliciraj za re-entry permit (oko 450$)

Ja sve ovo pisem ne iz licnog iskustva vec samo sto sam "pohvatao" na forumima. Neko ko je vec ovo sve prosao ce ti konkretnije objasniti.

markoni
26.11.2016, 16:58
Posebno vodite računa na ovu stavku koja se tiče poreza. Dakle bez obzira koliko ste dugo boravili u USA kao LPR, porez morate da platite na SVE PRIHODE, i one stečene van USA! Propust da ovo uradite dovodi do gubitka zelene karte!

Citajuci ovo (deo posta sa strane 11) stekao sam utisak da treba da platim porez Amerikancima na platu koju zaradjujem u Srbiji? ako se nakon aktivirane GC vratim u Srbiju da radim do daljneg posao koji sam i pre nego sto sam izvucen za zelenu kartu radio, tj jos mi se ne daje otkaz, a npr iduce godine kada dodje vreme za novi godisnji odmor do tada radim, pa resim da ponovo idem u USA (znaci nakon provedenih 10-11 meseci van US, tj u Srbiji radeci), da li sam ja u obavezi da platim porez Amerima na plate koje sam primio u Srbiji radeci za Srpsku firmu (tih 10-11 meseci dok sam van USA-u Srbiji) tj. firmu u kojoj sam radio i pre nego sto sam prvi put otisao u Ameriku?

slucajni_prolaznik
26.11.2016, 18:19
Citajuci ovo (deo posta sa strane 11) stekao sam utisak da treba da platim porez Amerikancima na platu koju zaradjujem u Srbiji? ako se nakon aktivirane GC vratim u Srbiju da radim do daljneg posao koji sam i pre nego sto sam izvucen za zelenu kartu radio, tj jos mi se ne daje otkaz, a npr iduce godine kada dodje vreme za novi godisnji odmor do tada radim, pa resim da ponovo idem u USA (znaci nakon provedenih 10-11 meseci van US, tj u Srbiji radeci), da li sam ja u obavezi da platim porez Amerima na plate koje sam primio u Srbiji radeci za Srpsku firmu (tih 10-11 meseci dok sam van USA-u Srbiji) tj. firmu u kojoj sam radio i pre nego sto sam prvi put otisao u Ameriku?

Nemoj(te) me drzati za rec, pisem samo kako sam (na)cuo: stos je u onih 6 meseci - ako si preko 6 meseci u US, treba da platis porez, ali i pocinjes da stices pravo na drzavljanstvo (jedna od 5 uzastopnih godina kada si vise od 6 meseci u US). I mene ovo jako zanima, za sada imam samo ovu informaciju za koju (jos jednom kazem) nisam siguran da je istinita, ali od koga sam cuo - trebalo bi da jeste.

slucajni_prolaznik
04.04.2017, 03:49
Da li znate sa siguroscu ikoga da je po prvi put radi aktivacije vize usao u US na krace od jednog dana? Pise po raznim forumima da moze, a na drugoj strani na ovom linku https://travel.state.gov/content/dam/visas/iv-dv-supplemental/BLG%20-%20Belgrade.pdf pise i 'Do not travel outside of the United States until you receive your Permanent Resident Card'.

Hvala.

harmonija
15.05.2017, 09:09
Evo i ja da potvrdim jos jednom, da od momenta aktiviranja viza vazi kao Green Card godinu dana. Ako ne dobijes GC dok si u USA, mozes izaci i uci u drzavu sa vizom godinu dana.

Da probamo sumirati ovu temu kojoj je ovo bilo početno pitanje.
Ovo je prilično star post, ali bih voljela da čujem i neka novija iskustva. Da li je ovo ovako?
- Da od momenta ULASKA visa vazi godinu dana kao zelena karta ili od datuma izdavanja?
- I ukoliko ne dodje zelena (usljed nekih komplikacija) da li se može opet DRUGI put ući u USA samo sa tim pečatom u pasošu?

mikiSA
15.05.2017, 13:53
Da probamo sumirati ovu temu kojoj je ovo bilo početno pitanje.
Ovo je prilično star post, ali bih voljela da čujem i neka novija iskustva. Da li je ovo ovako?
- Da od momenta ULASKA visa vazi godinu dana kao zelena karta ili od datuma izdavanja?
- I ukoliko ne dodje zelena (usljed nekih komplikacija) da li se može opet DRUGI put ući u USA samo sa tim pečatom u pasošu?

Vazi od dana ulaska u US (od momenta kad ti stave pecat :endorse it)
Ti u tih godinu dana mozes izlaziti koliko god puta zelis i ulaziti, to ti je privremena zelena karta i to je dovoljno za put. Vrlo malo ljudi ceka zelenu kartu duze od par mjeseci (meni je dosla za tacno 28 dana od dana ulaska u US). A valjda ce ljudi odmah nakon par mjeseci da ne dodje poceti zivkati i pitati sta je sa kartom (bar bih ja tako uradila), a ne cekati godinu dana vrteci palcevima.

Morgy
15.05.2017, 21:21
Ja ulazim u oktobru i ostajem u US 2 nedelje, ako dođe do tada super, ako ne dođe poslaće je buraz DHLom ili će me čekati tamo dok ne stignem u maju

harmonija
16.05.2017, 11:12
Ja ulazim u oktobru i ostajem u US 2 nedelje, ako dođe do tada super, ako ne dođe poslaće je buraz DHLom ili će me čekati tamo dok ne stignem u maju

DA, tako i ja razmisljam u pozitivnom pravcu. Ali ako bi Marfi umijesao prste i zatrebalo recimo ponovno davanje otisaka a vi niste prisutni u US, mozete li uci opet u zemlju sa onim pecatom u pasosu da bi se razrijesile nastale komplikacije sa izradom zelene karte? Imali smo na forumu nekih slucajeva, doduse rijetkih, ali eto, ispostavi se da je potrebno vase prisustvo da biste rijesili nastali problem.

04.07.2017, 17:15
Ja sam izasla iz Amerike 5.11.2016 godina planiram da se vratim septembar opet natrag u Americi.Imam zelenu kartu koju sam dobula proslu godini.Necu da budem duze od godini dana van Americi ako se vratim septembar.Ima li neko iskustvo da bude toliko duze van Americi i kad se vracam dali bih imala nekakvih problema na aerodromu u New York.Ja se izvinjavam zbog mog loseg srpskog jezika jer sam iz Makedonije.

Taty2
05.07.2017, 14:18
Sve što je duže od pola godine je ovako ili onako problem i moglo bi da zakomplikuje situaciju , tako bar savjetuju njihovi immigration advokati ljudima koji bi da odu na duže vrijeme

06.08.2017, 14:20
Pisala sam u ambasadi u Skoplje.Rekli su mi da ako do godinu dana ne udzemo u USA tek onda gubimo status.Ne radi se o drzavjanstvo samo o zadrzanje statusa I green card.Pozdrav svima

BetterFuture
06.08.2017, 16:56
Pisala sam u ambasadi u Skoplje.Rekli su mi da ako do godinu dana ne udzemo u USA tek onda gubimo status.Ne radi se o drzavjanstvo samo o zadrzanje statusa I green card.Pozdrav svima
To sve stoji, ali mozete da "naletite" na nekog sluzbenika koji moze da Vam pravi probleme zbog dugog odsustva. Dakle, moze sve da bude bez problema ali nemojte da se iznenadite ako Vam budu postavljali neka pitanja.

diderot12
08.09.2017, 08:36
A da li se za dobijanje GC pokrece neka posebna procedura ili se sve zavrsava na aerodromu pri prvom ulasku i onda se samo ceka GC na adresu koju im date?

I jos jedno pitanje vezano za SSN - ja vec imam SSN jer sam bio ranije u US na J1 vizi, da li je potrebno da apliciram za novi ili koristim ovaj?

damagon
08.09.2017, 08:51
Ne secam se vezano za GC, ali kada jednom izvadis SSN to je to, ne treba ti novi

misternice
08.09.2017, 09:06
A da li se za dobijanje GC pokrece neka posebna procedura ili se sve zavrsava na aerodromu pri prvom ulasku i onda se samo ceka GC na adresu koju im date?

I jos jedno pitanje vezano za SSN - ja vec imam SSN jer sam bio ranije u US na J1 vizi, da li je potrebno da apliciram za novi ili koristim ovaj?

Jeste popunjavali DS260? Tamo imate pitanje koje je u vezi sa SSN. Ukoliko vec imate SSN, imate polje gde unosite taj broj.

diderot12
08.09.2017, 11:50
Jeste popunjavali DS260? Tamo imate pitanje koje je u vezi sa SSN. Ukoliko vec imate SSN, imate polje gde unosite taj broj.

Da,da ja sam tu stavio broj svog SSN. Samo me je zanimalo da li sad moram da se nesto posebno javim kad dobijem GC ili je to to.