PDA

View Full Version : Zamolio bih za pomoc!

20.05.2010, 00:29
Ima par pitanja, vezano za preduslove za odlazak na intervju, na koja nisam uspeo da pronadjem odgovore citajuci ostale teme (morate priznati da je forum krcat raznoraznim informacijama...) pa se unapred izvinjavam posto sigurno ponavljam vec obradjeno.

1) Kod mene u trazenim dokumentima stoji sledece:
- Birth certificates Izvod iz maticne knjige rodjenih? Predpostavljam da je potreban na medjunarodnom obrascu?
- Police certificates Potvrda o neposedovanju oruzja ili nesto drugo?
- Passports Crveni :D
- Deportation papers Takodje ne razumem... ako neko moze da mi pojasni.
- Court and prison records Potvrda iz suda da se ne vodi krivicni postupak ili nesto drugo?
- Military records Potvrda o odsluzenoj vojnoj obavezi?
- Marriage certificates Sam sam, kapiram da mi ne treba potvrda da nisam ozenjen... :)
- Termination of prior marriages ...
- Translations Uredno overeni + kopije.
- Evidence of required education or work experience Diploma + ako uspem da dobijem neku potvrdu o minulom radu.
+ Medicinski izvestaj

2) Da li mi je potrebno poneti jos nesto pored navedenog?

3) Da li je placanje troskova u ambasadi strogo vezano za dolare ili se moze platiti i u eur?

Hvala.

mitar
20.05.2010, 01:00
Iz koje zemlje si? To je veoma vazno da bi ti se javio neko ko ce ti dati tacan odgovor.

20.05.2010, 01:13
Izvinjavam se, Srbija je u pitanju.

mitar
20.05.2010, 01:26
E ovako, ja sam to ovako:
-Izvod iz knjige rodjenih obican nas domaci, ne na medjunarodnom obrascu i ne treba da se prevodi
-Potvrda da nisi hapsen. To se u SUP popunjava zahtev koji oni vec imaju.Ne treba da se prevodi.
-Pasos crveni.
-Potvrda iz suda da nisi osudjivan. Isto se popunjava zahtev koji dobijas u sud.Ne treba da se prevodi.
-Potvrda iz vojnog odseka da si osluzio vojsku ako jesi. Sa sobom poneses vojnu knjizicu u vojni odsek. Meni su tu potvrdu vratili na intervju.Ne treba da se prevodi.
-Ne treba ti potvrda da si ozenjen.
-Ne znam da li si zavrsio fakultet ili ne.Treba ti diploma srednje plus sva cetiri svedocanstva. Ja sam poneo sa sobom overene kopije i originale na uvid.Ne treba da se prevodi, kopije su zadrzali. Ako imas diplomu fakulteta onda samo njenu overenu kopiju i original na uvid.Ne kosta overa ako kazes da ti je za posao, bar se kod nas u Nis ne naplacuje za tu svrhu.
-Kovertu sa pregleda i snimak pluca, mada mi je sluzbenik pre intervjua vratio snimak i rekao da ne treba.Meni je doktorka rekla da ponesem i snimak.
-Ja sam platio u dolarima. Nisam upoznat da li se moze platiti u drugoj valuti. Znam da moze karticom da se plati.

20.05.2010, 01:58
Hvala na brzom odgovoru ;)
Jedino sto me brine je to sto iznad spiska pise da sva dokumenta koja donosim moraju biti prevedena na engleski...

mitar
20.05.2010, 02:04
I meni je to pisalo. Ali su za Srbiju to ukinuli jos prosle godine ako se ne varam.

20.05.2010, 02:04
Odlicno ako je tako. Obradovao si me :)

dejancic
20.05.2010, 02:17
2) Da li mi je potrebno poneti jos nesto pored navedenog?

Neku USA adresu.

dragonn
20.05.2010, 04:04
I meni je to pisalo. Ali su za Srbiju to ukinuli jos prosle godine ako se ne varam.

Ne varash se, ni ja nisam nista prevodio, nosio sam samo originale i obicne fotokopije istih.

20.05.2010, 07:45
Adresu cu naci neku i jos jednom hvala za potvrdu za prevode. :) Inace, krece lagano trema da radi...

Ivan33
20.05.2010, 09:23
Adresu cu naci neku i jos jednom hvala za potvrdu za prevode. :) Inace, krece lagano trema da radi...

Ovo za adresu shvati ozbiljno da sebi ne iskomplikuješ intervju koji je inače većini formalnost. Pročešljaj malo temu ''treba mi pozivno pismo. obrazac I-134'' koju je postavio forumaš Mare. Naravno, on je na intervjuu imao problem sa (ne)zaposlenjem, ali nakon toga je sve otišlo drugim trokom i tražili su mu zvanični obrazac I-134. Znači, obavezno pismo od nekog iz USA, čiju ćeš adresu i dati u ambasadi za GC i SSN. Po preporuci forumaša Mitra, meni je drug posalo dva pisma, jedan adresiran na ambasadu (overen kod ovlašćenog notara radi potvrde autentičnosti potpisa) a jedan na mene (bez overe). Sadržaj standardan - poziva te kod sebe na vreme koje ti bude potrebno, snosiće troškove...., navede kontakt podatke (adresa, tel).

pekka
20.05.2010, 10:21
Nama su, kada sam zvao ambasadu, rekli da potvrda iz suda nije potrebna, pa je nismo ni nosili. To sasvim logicno, jer ako imas potvrdu iz MUP-a da nisi hapsen, onda sasvim sigurno nisi ni osudjivan.
Sto se tice placanja, nama su opet sluzbenici ambasade rekli da moze i u dinarima, ali da je kurs nepovoljan. Kada sam ja pitao sta to znaci, sluzbenik je proverio i rekao mi koji je kurs za taj dan, a ja sam shvatio da je kurs sasvim ok (bolji nego u Raiffeisen Bank). Mi smo ipak platili u $.
Najvaznije je ono sto ti je Dejancic porucio, a to je da obavezno poneses neko pozivno pismo (e-mail) sa adresom domacina.
Srecno !

lanas
20.05.2010, 11:37
1.Da li je dovoljan samo email ili treba i original pismo?
2. Ako neko ima dovoljno sredstava na računu, da li je potrebno i pozivno pismo?
3. Koliko se sredstva na računu smatra neophodim?

pekka
20.05.2010, 12:43
Nas niko nije pitao apsolutno nista u vezi stanja na deviznom racunu, niti sam cuo da je neko od forumasa imao problema oko toga na razgovoru. Neki su, cini mi se nosili potvrdu iz banke, ali mi ni to nismo.
Pozivno pismo moze biti u formi odstampanog e-maila, ali sa obaveznom adresom domacina i kontakt telefonima. Mi smo upravo to odneli i nije bilo nikakvih pitanja oko toga.

zeljkobn
20.05.2010, 14:34
a sta ako nemas nikog u usa da ti posalje pismo kakva je onda procedura jel savljas svoju sadasnju adresu u srbiji izvinjavam se ako vec postoji o ovome tema

dragonn
20.05.2010, 15:38
Nas niko nije pitao apsolutno nista u vezi stanja na deviznom racunu, niti sam cuo da je neko od forumasa imao problema oko toga na razgovoru. Neki su, cini mi se nosili potvrdu iz banke, ali mi ni to nismo.
Pozivno pismo moze biti u formi odstampanog e-maila, ali sa obaveznom adresom domacina i kontakt telefonima. Mi smo upravo to odneli i nije bilo nikakvih pitanja oko toga.

Apsolutno isti slucaj je bio i kod mene.

20.05.2010, 18:19
U redu, ukoliko je dovoljan mejl onda u tako i uciniti. Imam robdinu u USA koja je odlicno situirana (inace rodjeni Kanadjani) ali nesto bas nisu voljni da pomognu... "Samo reci sta te interesuje!" i onda sedam dana nema odgovora na jedan prost mejl. Verovatno misle da cu da im se prisljamcim, mada sam im odmah skrenuo paznju da imam drugare u US koji ce mi pomoci u startu. Kako je krenulo njima cu se i obratiti za pozivno pismo. Jedan od njih ima dvojno drzavljanstvo tako da... :obrva:

EDIT: zaboravih da napisem, mozda ce nekome biti od koristi, jutros sam izvadio potvrdu iz suda (NBG) za 15min

31.05.2010, 09:47
Zavrsen lekarski pregled i pribavljena vecina potrebne dokumentacije... kazem vecina zato sto u SUPu nisu u stanju da za nedelju dana izdaju jednu obicnu potvrdu :(
Dobio sam obecanje da ce biti danas ali su mi jutros rekli da ce biti sutra... :nene::smrc: Navodno nista ne zavisi od konkretnog SUPa vec od centrale. Tako da radnika koji tamo radi zamisljam ovako nekako: :drool:
Inace intervju mi je sutra u 9:30. Sta da radim u slucaju da ne Homer ne odradi svoj posao kako treba?

dejancic
31.05.2010, 09:57
Odes u ambasadu i kazes da ces im dostaviti potvrdu naknadno. Nisi ni prvi ni poslednji dobitnik koji iz nekog razloga nije sakupio svu dokumentaciju.

31.05.2010, 16:56
Odlicno, hvaaaala. :beer:

Marko3
01.06.2010, 00:09
Kod navođenja adrese prijatelja,rođaka i sl. koji bi nam navodno pomogli u startu i to dali to znaci da onda moram i zivjeti u tom gradu gdje je ta osoba,mislim jel se provjerava to ili kad intervju zavrsi mozes kud te volja?

Taji
01.06.2010, 03:24
Kod navođenja adrese prijatelja,rođaka i sl. koji bi nam navodno pomogli u startu i to dali to znaci da onda moram i zivjeti u tom gradu gdje je ta osoba,mislim jel se provjerava to ili kad intervju zavrsi mozes kud te volja?

Adresu boravka u USA, koju navedes u papirima, mozes da promjenis na imigracionom prilikom ulaska u USA jer oni moraju znati gdje ces zivjeti da ti mogu poslati GC. Isto tako, cim dodjes moras da se prijavis za SSN. I ta kartica ce ti biti poslana postom.
Znaci, poslije razgovora u ambasadi, kad poletis i dodjes do imigracionog na ulasku u USA i predas im kovertu, pitat ce te da li ides na adresu iz papira a ti onda reci da imas novu adresu na kojoj ces da zivis (po svom izboru) i oni ce te onda upisati da ces da zivis na toj, novoj, adresi.

Marko3
01.06.2010, 13:41
Aha to me zanimalo!Hvala ti!

02.06.2010, 00:09
Ja sam jutros nosio mejlove sa nekoliko adresa... :D

Impresije se svode na sledece:
- medju prvima su nas uveli u ambasadu i to odvojeno od ljudi koji apliciraju za "ne iseljenicku" vizu (nas cetvoro),
- za razliku od ostalih, mi nismo imali brojeve tako da cekanje izgleda mnogo duze nego sto u stvari jeste... a dugo se ceka,
- intervju mi je delovao skroz ok, tacnije cela procedura deluje skroz pravolinijski... ne racunajuci moje nekompletne papire (dobio sam "odbijenicu" do kompletiranja dokumentacije),
- odlaganje pocetnog datuma vize mi nisu savetovali posto kazu da se u tom slucaju moze desiti da ostanem bez vize :( ali mislim da cu se snaci i ovako ;)

Sve nade polazem u to da ce se :drool: smilovati i uskoro mi izdati tu, toliko potrbnu, potvrdu... :obrva:

Milosdv
02.06.2010, 00:50
[email protected]
Ako si iz ambasade dobio tu "odbijenicu" na papiru ponesi to i idi u sup opet pa im slozi neku pricu tipa evo samo vas cekam ... pa i ako nisi idi tamo moli kukaj glumi malo :grin:

Pozdrav i srecno

Marko3
02.06.2010, 02:45
Nevjerojatno!Pa nije to neka znanost izdati potvrdu o nekažnjavanju (to je u pitanju ako se ne varam?),to bi trebalo ici kao po ledu,šta čekaju?

02.06.2010, 11:32
Evo jutros sam preuzeo potvrdu :) Istina islo je kao po ledu, malo malo pa padne :D:D:D Sta da se radi, tesko da ce se u Srbiji u skorije vreme iskoreniti ono cuveno "tako su radili pre nas" :(
Dansa treba da zovnem ambasadu da vidim kad da im odnesem potvrdu pa javljam sta sam uradio ;)

thrice
02.06.2010, 12:15
To ti je intervju za dv2010? imao si neki bas visok broj kada ti je tek sad intervju??

izvinjavam se na offtopicu

02.06.2010, 13:50
Ma nesto su mi vracali papire tako da je tek sad...

dreadnot
07.06.2010, 13:20
pozuri, jer je ocigledno blizu kraj raspolozivim brojevima za vize, tako da ce uskoro biti zavrsena ova sezona izdavanja...

17.06.2010, 09:51
Joj bih ja ali... sinoc drugi put ostavio poruku! :( Tako da cu najverovatnije sutra otici do ambasade... Ne znam sta bih drugo...

18.06.2010, 11:48
Jutros otisao u ambasadu, iako nisam imao zakazano uzeli su mi paprir koji je nedostajao i rekli da ce mi se javiti za 3-4 dana da dodjem da mi stave vizu u pasos :D:D:D :bravo: :;D:

tataprase
18.06.2010, 11:58
eeee,svaka cast,neka si se usrecio...praticemo svi tvoj put i naravno nadati se najboljem...cestitamo.:w00t:

18.06.2010, 14:20
Hvala, hvala. :;D:

25.06.2010, 20:59
Juce je u moj pasos usetala jedna viza... :D:D:D :1072:

celestine
25.06.2010, 22:15
Bravo! Cestitam i sretno!!!!!!!!!!!

oligoce
25.06.2010, 22:21
zna li neko da mi kaze otprilike za koliko dugo stigne drugi koverat?

Zana
26.06.2010, 00:37
zna li neko da mi kaze otprilike za koliko dugo stigne drugi koverat?

Oligoce,

iz kod razloga bombardujes sve moguce teme sa pitanjima na koje ti treba odgovor? Toliko vremena koliko se potrosi na ovo piskaranje naokolo, moze da se potrosi na pravilno postovanje (jer postoje teme o drugoj koverti)...

oligoce
26.06.2010, 17:40
e pa duso tebe svugde ima kao i mene :grin: hvala ipak, nasla sam temu koja mi treba i oprosti sto bas tebi smetaju moja pitanja.....pozz

dragance
26.06.2010, 20:36
Ne smeta samo Zani, smeta svakom ko je ulozio neko vreme u ovaj forum da pomogne i olaksa drugima da sto pre dodju do odgovora.No dobro, ima nas svakakvih..

celestine
26.06.2010, 21:09
oli stvarno si preterao/la. Zana je tu duze od tebe, u USA je i rado pomaze veoma korisnim savetima svima. Ja sam ti vec jednom dala odgovor-rekla ti da pogledas topic naslovljen Druga koverta....a ti i dalje navalio.....
No, pripisacemo to tvom mozda nedovoljno dobrom razumevanju serpskog jezika

lenhi
26.06.2010, 21:14
To što Žane ima svugdje nema veze sa tvojim upadima po temama!
Žana upada kada ima nešto da pomogne drugima sa svojim odgovorima. A šta ti radiš osim što kupiš informacije na brzinu i lupaš postove gdje god ti padne na pamet?!

oligoce
26.06.2010, 22:18
a sto to svi ste navalili protiv mene? ja sam pitala nasla sam post i sve je ok, i ne znam u cemu je problem...nikoga nisam navredila, dobro savladam srpski ali nema veze da se sad opravdam pred svima....hvala vam u svakom slucaju kad vi od nista pravite tenzije i probleme.

p.s izvinjavam se ako sam neko i nekako uvredila...nije mi bila ta namera

celestine
26.06.2010, 22:51
oli, ne radi se o tome. Nikog nisi uvredila, samo problem nastane sto se tema raspline, ode u nezeljenom pravcu i onda kada zelimo da nadjemo potrebne informacije to nije moguce jer previse postova nema apsolutno nikakve veze sa topic-om. Mene je tecimo interesovalo kako ce moj sin nastaviti skolovanje u USA. Zanimala me osnovna skola. Na topic-u vezanom za skolovanje u USA je vecinom bilo govora o fakultetima pa sam postavila ja svoj topic i par ljudi mi je odgovorilo i zahvalna sam im. Dakle oli, prvo pregledaj vec sve postojece topic-e i postove pa ako tu ne nadjes odgovor otvori novu temu.
E sad posto smo i mi otisli potpuno off topic, mogli bismo se bataliti ove zaludne price...
Pozdrav svima

11.12.2010, 16:15
Evo samo da iskoristim priliku da se zahvalim ljudima koji su mi pomogli oko ambasade... Da javim da sam od 26.10.2010 u NYC-u, da sam imao jako mnogo srece prilikom pronalazenja posla i da sam uspeo da nadjem solidnu sobu za iznajmljivanje (sad se vec lakse dise).
Inace, imao sam "problem" sa SSN-om. Na papirima za GC je, secam se dobro, bila stavka koja se ondnosi na to da li zelite da pokrenete proceduru za SSN. Koliko se secam cekirao sam ali "ljubazna" sluzbenica u SSS-u mi rece na nekom odvratnom kineskom naglasku da nema aplikacije koja odgovara mojim podacima i da moram da apliciram ponovo. Sad cekam, nadam se da ce i SSN i GC uskoro... Puno pozdrava i pisite ako imate pitanja, rado cu odgovoriti na svako. :book: