PDA

View Full Version : VoIP

Nikolica014
20.05.2010, 11:51
Danas mi u firmu upadne covek sa zanimljivom ponudom(pod uslovom da je nije neka prevara). Naime, firma iz Beograda, Abatel(www.abatel.rs) omogucuje da pozivanjem njihovog predbroja, pozovete bilo koji broj u Americi bilo fiksni ili mobilni. Cena jednog minuta je 4,8 dinara. Kada se uzme u obzir da je po telekomovoj tarifi minut poziva bez PDV-a kosta 37,5 dinara, ovo ispadne izuzetna ponuda. Tim pre sto ne postoji mesecna pretplata, i u svakom momentu se moze videti listing poziva u tom mesecu. Ima li neko iskustva sa ovom ili slicnom firmom koja nudi ovakve usluge? Ja cu probati, pa cu vam brzo preneti iskustva

lanas
20.05.2010, 12:35
Radim u jednoj internet firmi u BGD i nisam nikada čula za tu firmu. Imaš VOIP u svakoj firmi koja se bavi internetom. To je mnogo jeftinije nego da zoveš uobičajeno. Što je zemlja dalja(USA, Australija...) pozivi su jeftiniji.
Milsim da možeš da koristiš i SKYPE , ali nemam iskustva s tim.

Nikolica014
20.05.2010, 12:46
Da, ovde se upravo pominje VOIP. Skype koristim ali samo varijanta racunar-racunar. Nisam nikada probao onu opciju koja se placa, i gde mozes da zoves bilo koji telefon

nemili
20.05.2010, 13:00
Koristio sam SezamPro SIT kartice sa Amerikom i Australijom i cena je 5,9 din sa PDV-om, što je ista cena kao ova što si ti napisao pošto vidim da je ona izražena bez PDV-a. Kvalitetom sam extra zadovoljan.
Prodaju se kartice sa 330 i 850 din kredita, kao sto su nekada bile dopune za mobilne. Pri svakom pozivanju automat ti saopšti koliko ti je minuta preostalo. Evo ovde imaš više informacija http://www.sit.rs/
Inače sada u firmi imam Linksys IP telefone, koji isto idu preko VoIP-a, tako da sam malo batalio kartice. Sistem je isti, samo što imamo pored brojeva u Srbiji, zakupljene i brojeve u svim većim zemljama sveta tako da i ljudi iz inostranstva mogu da nas zovu po ceni lokalnih poziva.

dragonn
20.05.2010, 15:57
Da, ovde se upravo pominje VOIP. Skype koristim ali samo varijanta racunar-racunar. Nisam nikada probao onu opciju koja se placa, i gde mozes da zoves bilo koji telefon

Ja koristim Skype u obe varijante i racunar-racunar i racunar-telefon. Prva varijanta je naravno besplatna :), a druga je sto se poziva iz USA ka Srbiji tice sledeca: minut razgovora sa fixnim telefonom je 0,115$ a sa mobilnim brojem je 0,24$. Mogu se slati i SMS poruke sa skypa preko racunara na mobilni telefon i cena jedne sms poruke od 160 karaktera je 0.097$. Sve oko varijanti placanja i pretplate mozete videti na www.skype.com da ja ne duzim sa time.

dreamerns
20.05.2010, 17:04
Ja sam instalirao u Srbiji Linksys SPA-3102, koji je povezan sa asterisk serverom u nemackoj. Na taj nacin kada zovem mamu, njoj zvoni obican kucni telefon, a sve ide preko voip-a. Takodje mogu da pravim pozive po srbiji sa maminog kucnog telefona. Osim toga, skype deluje kao ok resenje. Takodje koristim i Google Voice koji je za sada dostupan samo preko pozivnica u Americi, ali je ekstra resenje. Znam neke ljude recimo koji su kupili onaj Magic Jack i odneli ga u Srbiju. To isto nije lose, platis nekih 19$ godisnje i mozes da pricas sa celom amerikom koliko hoces. To resava problem da tebe neko iz Srbije (roditelji i sl) dobiju. Ima gomila resenja, ali koliko sam video one kartice koje se ovde prodaju predstavljaju najlosije od svih. Problem je sto vecina ima neki dodatni i skriveni fee koji te odere. Ili neki nedeljni fee...ili fee po pozivu i sl.

Nikolica014
20.05.2010, 17:31
Pa da, mene prvenstveno zanimaju jeftini pozivi iz Srbije za USA. Skype je neizostavan metod, ali je ogranicen na kucnu upotrebu(pricamo o besplatnoj varijanti). Dragon je pomenuo da je skype kada se zove telefon oko 0,115$/min sto je blizu 10 dinara za jedan minut, pa onda ova varijanta ispadne jeftinija

Nikolica014
20.05.2010, 17:37
Da li je neko video Magic Jack u praksi u Srbiji? Koliko sam ja razumeo, on funkcionise samo na teritoriji USA?

Zana
20.05.2010, 18:30
Pa da, mene prvenstveno zanimaju jeftini pozivi iz Srbije za USA. Skype je neizostavan metod, ali je ogranicen na kucnu upotrebu(pricamo o besplatnoj varijanti). Dragon je pomenuo da je skype kada se zove telefon oko 0,115$/min sto je blizu 10 dinara za jedan minut, pa onda ova varijanta ispadne jeftinija

Skype iz Srbije za USA - $0.01 po minutu (isto kao USA-USA). Provereno (bar je tako bilo pre par meseci kad me kum "udavi" hahahah da bi istrosio par dolara kredita koji su bili pod isticanjem). Iz USA za Srbiju - $0.11 po minutu.

nemili
20.05.2010, 19:03

Nisi u pravu. Imas skype na mobilne telefone. Podrzani su symbian telefoni, iphone dok za android platforme imas nimbuzz (objedinjuje skype, msn, gtalk) koji ja koristim. Znaci prikacis se preko wi-fi (sada ima hot spotova svida po gradu) i pricas free sa nekim ko je za kompjuterom ili isto kao ti ima skype na mobilnom.
Magic Jack nisam probao, ali koliko sam cuo treba da se aktivira u USA i onda moze neko da ti posalje u Srbiju.

mitar
20.05.2010, 20:01
Magic Jack radi iz Srbije, stric mog druga je prosle godine njega koristio dok je bio na odmor. Stalno je visio na njega. Naravno samo treba da se tamo aktivira.

Magelan
20.05.2010, 20:17
MagicJack cak ne mora ni da se aktivira u USA (mada sam ja dosad ovde aktivirao pa slao da ovi moji nesto ne zafrknu prilikom aktivacije :-) ). Poslao sam prekjuce jos jedan za Beograd. Odlicna stvarcica. $40 kosta i ukljucena je prva godina pretplate, a svaka naredna godina $20. Znam jos minimum troje ljudi koji to koriste u Bgd da bi komunicirali sa nama ovde. Dakle - provereno RADI.

Potrebna ti je internet veza i obican fiksni telefon. Racunar naravno mora da bude ukljucen da bi bio dostupan. Vrlo jednostavna stvarcica, i jeftinija cak od skype-a. Ja sam npr skype koristio u prvih mesec dana intenzivno. Platio sam mojima 3 meseca pretplatu na skajpu za pozive ka USA sto je oko $9 (sto znaci da za godinu izadje $36 a MagicJack je $20). Oni samo uloguju skajp i zovu bilo koji broj u USA i Kanadi za dz. Taj nalog sa placenim skajpom ima i dalje gomila prijatelja sa kojima komuniciram. Uloguju se i pozovu me na mob. Tako je mnogo lakse prevazici prokletu vremensku razliku.

dreamerns
20.05.2010, 20:37
Jedini problem sa MagicJack je sto ne radi pod linuxom. Doduse, postoje nacini da se skenira koji SIP nalog koristi, pa se onda moze taj isti nalog koristiti preko bilo kog SIP uredjaja ili aplikacije. To je onda ekstra...mozes ga i na mobilni telefon.
Doduse, ako neko treba da zove za ameriku, skype kosta 2-3$ mesecno sa neograniceno price. To je onda za nijansu skuplje od magic jack na godisnjem nivou.

Nikolica014
20.05.2010, 21:29
Sto se linuxa tice to mi je najmanji problem-moji su jedva prevazisli DOS, tako da ce se neko vreme zadrzati na windowsu :D Ima li nekih ogranicenja na magic Jack? Nikako mi ne ide u glavu da za 20$ godisnje mozes da pricas 24h dnevno 365 dana godisnje...

nemili
20.05.2010, 21:58
I kada platis flat internet mozes da ga koristis 24 sata dnevno.

dreamerns
20.05.2010, 23:28
I skype mozes da pricas 24h za 3$ mesecno :-)

PedjaMiljkovic
25.06.2010, 22:40
Abatel pruza uslugu jeftinih razgovora Srbija-USA, ok. Interesije me ako mozete da mi pomognete informacijom dali radi i na destinaciji Srbija- Ujedinjeni Arapski Emirati( tacnije Abudabi) i ako da, koja bi cena po minutu bila? Kako da sto pre pocnem da ih koristim? unapred hvala!

Milosdv
26.06.2010, 00:32
Abatel pruza uslugu jeftinih razgovora Srbija-USA, ok. Interesije me ako mozete da mi pomognete informacijom dali radi i na destinaciji Srbija- Ujedinjeni Arapski Emirati( tacnije Abudabi) i ako da, koja bi cena po minutu bila? Kako da sto pre pocnem da ih koristim? unapred hvala!

Pa idi na njihov sajt (koji je trenutno puko, sramno a reklamiraju se kao isp i reklama im je prilicno jadna), kod Sezama mozes da zoves UAE, mozes i gore pomenute varijante da koristis samo baci pogled na cenu po zemljama.

dejancic
26.06.2010, 04:37
Mene interesuje da li neko koristi whistle phone za besplatno pozivanje americkih fiksnih i mobilnih brojeva? Ukoliko koristi da li se zna da li je za pozivanje mobilnih brojeva bitno koja je mreza u pitanju?

Isto tako me zanima da li u Srbiji radi opcija collect calls, tacnije znam da radi, ali da li se naplacuje? Dobio sam informaciju da pre par godina nisu mogli da naplate takve pozive.

PedjaMiljkovic
26.06.2010, 19:05
Znaci pukli su? Ne znam, neko mi je ubedio sestru da cemo kod njih proci najpovoljnije... Znaci da pogledam kod Sezama, Valjda ce cene biti prihvatljivije nego kod standardnog foxnog poziva.

nemili
27.06.2010, 13:24
Mene interesuje da li neko koristi whistle phone za besplatno pozivanje americkih fiksnih i mobilnih brojeva? Ukoliko koristi da li se zna da li je za pozivanje mobilnih brojeva bitno koja je mreza u pitanju?

Isto tako me zanima da li u Srbiji radi opcija collect calls, tacnije znam da radi, ali da li se naplacuje? Dobio sam informaciju da pre par godina nisu mogli da naplate takve pozive.

Koristim whistle i prezadovoljan sam. Do sada sam ga probao i radi dvosmerno sa mobilnom mrezom u Cikagu (773) i fiksnom u Kaliforniji (209), a na njihovom sajtu i pise da je free nationwide. BTW broj koji sam dobio prilikom reg je iz Seattle, WA. Dobro je jer nrp. u Srbiji moze da se setuje SIP na telefonima (koji podrzavaju) i ukoliko neko ima dobar data plan kod svog operatera, ili se kaci Wi-Fi moze da poziva US mobilne i fiksne besplatno. Ako je nekome potrebna pomoc oko ovoga neka mi napise pp.
Sto se tice collect calls nisam upucen, ali mislim da to lako moze da se proveri. Probas sa nekim ko ovde ima prepaid broj i kome je ostalo nesto malo kredita, pa ako prodje prodje.

Nikolica014
27.06.2010, 20:33
Abatel sam poceo da koristim od momenta objavljivanja ove teme, i do sada sam dobio prvi racun u iznosu od 68 dinara za usluge za taj mesec. Sto se tice poziva ka UAE, provericu ti u toku sutrasnjeg dana cenu pa cu ti javiti. Znam da je jedino za USA ista cena za fix i mobilni, u svim drugim varijantama je mobilni visestruko skuplji