PDA

View Full Version : Potreban savet u vezi US vize

Stranice : [1] 2

jasmanac
21.08.2010, 01:10
Cao svima,

S'obzirom da sam nov na ovom forumu a i nisam sklon pisanju uvoda, preci cu odmah na stvar.

Ja imam 10 godina iskustva u IT sektoru jer od '99 radim sa US klijentima. Bavim se dizajnom i trenutno radim kao lead dizajner u jednoj americkoj firmi. Full time posao iz Beograda.

Devojka je zavrsila farmaceutski fakultet u Beogradu (prosek 9,2) i trenutno radi u Galenici u sektoru za kontrolu kvaliteta.

Znam da devojka treba nostrifikovati diplomu, valjda sam pogodio, i vec sam nasao ljude koji ce nam objasniti ceo taj proces.

Moja dilema jeste za koju vizu inicijalno aplicirati i kako ostati sto duze?

Ja nisam vezan za office, tako da bih mogao raditi i od kuce pa iz tog razloga mi je potrebna vasa pomoc kako ne bih napravio pogresan korak na samom startu.

jasmanac
23.08.2010, 10:57
Pa nije valjda da niko nema nikakav savet?! Zaista mi je potrebna vasa pomoc.

Imam dilemu da li prvo aplicirati za turisticku vizu i tamo ostati 6 meseci pa onda tamo aplicirati za H2B? Ili odmah aplicirati za H2B?

Moja prednost je u tome sto ja radim od kuce tako da cak i da odem sa turistickom vizom ja mogu raditi od kuce. E tu je jedini problem SSN.

Pa vas s'toga molim za savet u vezi sa gore pomenutom dilemom.

Good Spirit
23.08.2010, 11:16
Zdravo jasminac i dobrodošao,

Poznat si mi sa nekih drugih foruma, no to je sada nebitno ;)

Što se tvog pitanja tiče, nije mi jasno šta je vaš plan? Da li devojka ili ti imate ponudu neku iz USA? Da li devojka planira da nastavi školovanje tamo? Da li tebi firma želi da sredi papire?

Koliko ja znam za H2B ti treba ponuda poslodavca? Ako je imaš sigurno je najbolja varijanta da apliciraš za nju odmah.

Ako nemate nikakvih ponuda, ostaje vam turistička koja se relativno lako dobija, pa da probate da nađete nešto u prvih 6 meseci. Ali to će vam biti veliki trošak, doduše ti možeš da kompenzuješ to sa radom od kuće, ali opet posle 6 meseci ispadate iz statusa i ja nikako ne preporučujem ostanak na crno.

Ajde daj još malo detalja.

Pozdrav!

jasmanac
23.08.2010, 13:10
Cao Good Spirit,

Yep, odmah sam te prepoznao ;)

Elem, sto se mene tice prilicno sam siguran da mi firma za koju sada radim moze obezbediti radnu vizu.

Sto se tice devojke, ona je zavrsila farmaciju i treba da nostrifikuje diplomu (FPGEE) i onda nakon toga da trazi posao. Siguran sam da ce naci posao jer je sama farmacija prilicno perspektivna.

E sada, ja sam mislio da odem tamo prvo na turisticu vizu a onda nakon toga da tamo apliciram za H2B. Da li je to moguce?

I sta nakon isteka tih 3 godina koliko maksimalno moze trajati H2B?

Magelan
23.08.2010, 14:05
Nije ti H2B bas neko resenje. Ta viza niti se lako dobija, a i tesko se odobrava transfer sa turisticke na H2B. U slucaju da se dokopas H2B vize, posle pomenute 3 godine postoji mogucnost da se prebacis npr. na studentsku F1, ako do tada nesto ne promene. Ili mozes da probas od starta sa F1, ona bar vazi 8 godina ako odrzavas status, a mozes ga odrzavati za $340 mesecno ako uzmes ESL (english as a second language) u nekoj jeftinoj skoli.

Ona, iako je zavrsila farmaciju, da bi dobila posao mora da ima radnu vizu, u ovom slucaju je to H1B. Tu bi bilo najbolje po internetu potraziti firmu tj. ustanovu kojoj treba farmaceut i koja je voljna da joj bude sponzor (opet petitioner) za H1B.

Doci "na bum" sa turistickom vizom i nije resenje. Kao sto su ljudi vec gore pomenuli to je preveliko ulaganje jer sa turistickom vizom nemas pravo da radis, a i kakva su vremena dosla ne mozes ni na crno da nadjes posao i onda si od starta na tankom ledu, a novac koji si poneo se izvuce zacas...

Pogledaj sta se nudi na www.myvisajobs.com a dolazak sa turistickom bolje skini sa liste opcija.

jasmanac
23.08.2010, 14:11
OK ova opcija oko F1 vize nije losa. Kakav je proces oko izbora i prijave u nekoj od tih skola?

Magelan
23.08.2010, 14:31
- Nadjes skolu koja ti odgovara i koja ima program za international students
- Izvrsis upis - neki cak prihvataju i skenirana dokumenta poslata e-mail-om
- Izvrsis uplatu ucesca - down payment
- Skola ti posalje I-20 obrazac koji je potreban za razgovor u ambasadi
- U ambasadi podnosis na uvid jos da imas neku nekretninu na svoje ime i ako imas posao potvrdu da si zaposlen (ako nemas, nadji bilo kakvu potvrdu o zaposlenju) i prikazes potvrdu da na deviznom racunu imas recimo 15.000.
- Uz malo srece eto vize

Good Spirit
23.08.2010, 14:38
Što se tiče ovih škola jezika, to će Magelan ili neko ko ima info iz prve ruke da ti objasni, ali te škole koliko ja znam mahom ljudi i koriste za održavanje statusa. Trebalo bi da po prijavi i plaćanja semsetra ili kako već ide oni tebi dostave formulare sa kojima ti ideš u ambasadu i dobijaš vizu.

Ono na šta bih ja išao u tvom slučaju je tvoja firma. Pošto već radiš za njih i voljni su da ti srede papire, to ti je najsigurnija varijanta.

Kod H2B vize je specifično to što poslodavac mora da dokaže da su mu baš ti potreban i da trenutno ne može da nađe nikoga drugog za tu poziciju. Takođe postoji određeni broj viza (peticija) koje se izdaju svake godine. Posle isteka H2B vize koliko ja znam ti možeš da apliciraš za produženje, tj. obnavljanje vize i dobra je stvar što tada ne zavisiš od za tu godinu odobrenih peticija.

E sada, naravno tu postoje neki troškovi za poslodavca kao i za tebe. Koliko se sećam kada sam ja tražio takvu varijantu, ako firma nije do sada nikog sponzorisala mora da se obrati Department of State (http://www.state.gov/) i plati tu aplikaciju zaboravio sam koliko ali mislim da je bilo nešto 1-3k da bih njih Department proverio i na kraju odlučio da li firma ispunjava uslove da može da dovodi strane radnike. I ta procedura mislim da traje par meseci. Ovo sve važi ako firma to radi prvi put, jer posle valjda nije obavezna da plaća taj trošak za proveru i odobrenje.

Naravno pošto pričaš o zajedničkom odlasku sa devojkom, pretpostavljam da si svestan da morate da se venčate ukoliko neko od vas dvoje želi da ide na osnovu partnerove vize. Ili ćete morati ponaosob da nalazite sponzore.

Sve ovo što sam napisao, uzmi sa dozom rezerve, ja sam se za ovo raspitivao prošle godine i nisu mi se složile kockice.

Što se tiče informacija o H2B vizi i uopšte o vizama, odličan sajt za to je ovaj (http://faq.visapro.com/H2B-Visa-FAQ3.asp), mada pretpostavljam da si već naišo na njega ;)

Magelan
23.08.2010, 14:48
CHGO ESL schools (evo ti par primera):

- www.solex.edu
- www.northpark.edu
- www.eastwest.edu

Gugluj malo, izacice ti sigurno jos desetak ovakvih skola. Pri tom, ti ako nisi zadovoljan jednom skolom, nakon zavrsetka programa imas rok od 60 dana da se prebacis u drugu skolu jer mozda u medjuvremenu nadjes i nesto povoljnije. Ako dodjes u CHGO, ima zaista takvih skola. Znam da sam pre neki dan video gomilu takvih oglasa u lokalnim bugarskim novinama, gde skole cak reklamiraju i pomoc oko dobijanja socijalnog broja i pomoc oko prelaska sa turisticke na F1, a cene su bas povoljne (cak cini mi se i manje od $340 mesecno).

Solex znam da kosta $340 mesecno, za druga dva ne znam cene. Istrazi malo, nacices sigurno. Sto se tice drugih drzava, zaista ne znam kako stvari tamo stoje. Ja sam se zaglibio u Illinoisu pa znam kako je ovde.

jasmanac
23.08.2010, 14:53
@magelan: Jel imas predlog neke skole a koju su koristili neki tvoji poznanici ili slicno? Cisto da ne lovim u mutnom :)

@GoodSpirit: Ja se mogu dogovoriti sa firmom da ja platim te troskove oko Department of State. Mada, firma je prilicno jaka tako da kapiram to nije veliki trosak njima.

U svakom slucaju, ako ova F1 viza traje 8 godina onda meni to resava problem donekle. Nekon tih 8 godina, stvari ce se valjda promeniti. Citaj, apliciracemo svake godine za GC.

Sto se tice devojke, ona je bila u Arizoni na razmeni studenata tako da imamo tamo coveka koji bi mogao da joj nadje posao. Covek radi u vojsci i prilicno je uticajan tako da bi nam izasao u susret.

Magelan
23.08.2010, 15:04
Ja sam na F1 vec skoro godinu dana. S tim sto sam ja dosao prvo na Kaplan, koji je preskup ali ja tad nisam ni znao za ove jeftine skole.

Upises bilo koju, Solex npr, pa ako ti ne daju potvrdu za soc broj, onda se prebacis u neku drugu koja ti to daje (u startu to razjasnis sa njima). Kazem ti, morao bih da se cujem sa ovim drugom da uzmem te novine pa da ti posaljem jos par linkova. Te skole u 99% slucajeva i pohadjaju imigranti koji odrzavaju status tako da neces biti ni prvi ni poslednji koji to radi :grin:

jasmanac
23.08.2010, 15:06
@magelan: Tnx za linkove!

Samo mi nije jasna jedna stvar, kako mogu ostati par godina ako studije traju samo par semestra?

Magelan
23.08.2010, 15:10
Ucis ESL svih 7 nivoa u jednoj skoli, pa onda u toj istoj skoli predjes npr. na accounting koji traje dve godine. Pa posle predjes u drugu skolu opet na ESL... Tako mozes da vrtis u nedogled. Dok placas, niko te ne dira :;D:

To ti je najmanja briga. Poenta je da ih namolis da ti izdaju potvrde za soc. broj kako bi mogao da izvadis lokalni ID i nadjes posao jer bez posla sve pada u vodu (kako ces da placas zivotne troskove, skolu..?)

jasmanac
23.08.2010, 15:16
Ma meni nije bitno da trazim posao, je vec imam posao ;) Tako da ne moram se cimati oko toga. Ali naravno, SSN je obavezan.

Takodje, ako se upisem na studije to znaci da moram davati ispite, right? :D

Koliki su mesecni troskovi zivota u Cikagu? Recimo za neki pristojan jednosoban stan, standardno internet/phone/cable i plus hrana, gorivo i svi ti dodatni troskovi?

Magelan
23.08.2010, 15:18
Imas o Cikagu vise tema, jednu sam i ja zapoceo pre par meseci. Odvoj malo slobodnog vremena pa iscitaj sta su cikazani ispisali :;D:

Magelan
23.08.2010, 15:19
Evo jednog od linkova:

http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=666

jasmanac
23.08.2010, 15:22
De nadje temu sa id-jem 666 :)

Magelan
23.08.2010, 15:24
Tako ispalo :grin:

A sto se davanja ispita tice, za prolaz tj. ocenu C svi nakrpre :grin:

jasmanac
23.08.2010, 15:29
OK super. Sada imam stiva za citanje pa se javljam sa pitanjima ;)

Magelan
23.08.2010, 15:32
Stiva imas napretek, manje vise sve informacije postoje na forumu pa polako :;D:

A za ostala pitanja i nedoumice, tu smo :beer:

Good Spirit
23.08.2010, 15:48
@GoodSpirit: Ja se mogu dogovoriti sa firmom da ja platim te troskove oko Department of State. Mada, firma je prilicno jaka tako da kapiram to nije veliki trosak njima.

Naravno, to je sve između tebe i firme, najbolje bi bilo da tvoja firma kontaktira svog advokata i da im on kaže šta sve treba i koliko to košta za tvoj slučaj. Pa onda vidiš i ti i firma da li vam se isplati na taj način ili neki drugi.

jasmanac
23.08.2010, 15:56
S'obzirom da sa F1 vizom ne mozes raditi kako onda to prevazici? Ok ja cu raditi od kuce ali kako sada razmisljam jedini problem ce mi biti naplata jer uplate ne mogu stizati na US account, videce se tamo odakle stizu.

Jedino da uplate idu preko Srbije pa da mi roditelju salju kao pomoc?

Magelan
23.08.2010, 16:02
Mozes da radis. Nece te niko juriti zbog toga, a sto se banke tice njih ne interesuje tvoj status - bitan im je samo priliv.

Good Spirit
23.08.2010, 16:13
S'obzirom da sa F1 vizom ne mozes raditi kako onda to prevazici? Ok ja cu raditi od kuce ali kako sada razmisljam jedini problem ce mi biti naplata jer uplate ne mogu stizati na US account, videce se tamo odakle stizu.

Jedino da uplate idu preko Srbije pa da mi roditelju salju kao pomoc?

Ja imam u USA račun, ali retko ko šalje pare sa računa na račun, ovde pričam o freelance poslu, ja najčešće dobijam čekove, koje lako možeš unovčiti bilo u USA bilo u Srbiji. Takođe imaš opciju PayPala koji vežeš za račun u USA i lako povlačiš sredstva.

jasmanac
23.08.2010, 16:14
Ovde kazu sledece:

Without prior authorization from Citizenship and Immigration Services (USCIS), students with an F-1 visa are limited in their employment opportunities.

Sto znaci da ja moram zatraziti posebno odobrenje od USCIS da bih mogao raditi?

Sa druge strane, sada sam pricao sa jednim drugom koji je imao problem sa tim pa je morao platiti penale od $3k:

i kad sam morao da sredim porez ovde
to je isplivalo
i morao sam da platim 3k kaznu

jasmanac
23.08.2010, 16:16
Da, sve to stoji ali na kraju godine kada trebas srediti porez mozes nadrljati zbog toga?

Mislim, nadam se da nije tako ali me je sada ovaj drug malo iscimao oko toga :)

Good Spirit
23.08.2010, 16:28
Pa limitiran si je je F1 studentska viza a ne radna, pa u okviru toga ljudi nalaze neko rešenje. A za porez ne znam šta da ti kažem, bolje neko iz prve ruke, sigurno postoji neka cifra preko koje podležeš porezu. Ti sa svakom vizom plaćaš porez na zaradu koji varira od države do države, konkretno F1 viza koja služi i za PhD studente koji primaju stipendiju podleže porezu (city, local, state). E sada ja ne znam nikoga ko ne prima nikakav novac na F1 vizi od škole (svi imaju stipendije), kao što bi bio tvoj slučaj :S
Magelan?

Magelan
23.08.2010, 16:43
Porez je isti za sve, nebitno koji status imas. Porez placaju i ilegalni imigranti. Na kraju godine svi podnose godisnji izvestaj IRS-u. Taj koji je platio penale to ocito nije uradio pa je globa bila zbog toga, a ne zbog statusa. IRS apsolutno ne interesuje tvoj status. Oni samo traze njihov deo i to je kraj price. Platis porez i ne mislis. Ne treba se oko toga sad nesto uzbudjivati.

U CHGO svi koji smo u ovom statusu (a i oni van statusa koji su dosli na letnji program pa ostali nakon isteka vize) radimo, placamo porez, na kraju godine se podnosi onaj godisnji izvestaj i to je to. Ja cekove u banci redovno unovcavam i niko mi oko toga ne pravi pitanje. Sto bi banka dizala frku oko priliva?

Tebe nece niko proveravati sto se toga tice. Bitno je da imas soc broj i drivers' licence da bi aplicirao za posao, a posle se opusti i uzivaj.

jasmanac
23.08.2010, 16:46
OK, verujem ti :)

Elem, mislim da cu ici preko Solex Collage e sada me samo zanima da li mi oni mogu zavrsiti za SSN i gde to pomenuti?

@Magelan: Preko koje skole si ti isao?

Magelan
23.08.2010, 16:53
Ja sam F1 dobio preko KAPLAN-a. Kao sto rekoh, nisam imao pojma o ovim jeftinim skolama. Kako je program na Kaplanu trajao samo 5 nedelja i nisu zeleli ni da razgovaraju o pomenutoj potvrdi sa kojom bih aplicirao za socijalni broj, ja sam nakon zavrsetka programa presao na ORT Institute prvo na ESL, a onda na Medical Assisting Program i uspeo sam da iskamcim tu potvrdu.

Skola tu potvrdu izdaje ako ti ponudi job on campus. Dakle, njihova dobra volja. Iskreno, bilo je malo cimanja, ali sam izvukao to sto mi je trebalo. Opet ponavljam, sasvim slucajno sam pre neki dan bacio pogled na te lokalne bugarske novine i gomila oglasa za skole koje ni ne kriju da pomazu oko davanja te potvrde.

Morao bih da dodjem do tih novina kako bih ti dao jos par linkova i najprecizniju mogucu informaciju. Budi samo malo strpljiv.

BTW, kontaktiraj SOLEX i budi malo bezobrazan u pregovorima po sistemu "upisujem se ako mi izdate potvrdu"...

jasmanac
23.08.2010, 17:06
Pa da, samo oni mogu reci da ce mi pomoci i ja se upisem a onda kazu ma jok, mi nismo nista obecali :)

U svakom slucaju, strpljiv sam sto se tice tih bugarskih novina pa da izaberem skolu i zapocnem proces.

Ova tvoja skola ima Graphic Design & Desktop Publishing (http://zg-ort.edu/chicago_graphic_design_publishing.php) tako da bih mogao i to da upisem pa da budemo kolege :)

Magelan
23.08.2010, 17:14
Da, imaju i to. Ti programi osim ESL-a imaju OPT (Optional Practical Training) nakon zavrsetka programa. Taj OPT traje godinu dana i to mu dodje kao praksa i tad nemas apsolutno nikakva ogranicenja sto se posla tice. A nakon OPT-a, opet mozes ponovo u skolu :bravo: i tako u nedogled. A nakon 8 godina ako bas nista ne nadjes imas pravo da vizu produzis na jos 8 tako sto posaljes imigracionom zahtev za produzavanje statusa. To produzavanje trenutno kosta $300, ali za 8 godina ces valjda nesto izboksovati.

Moja drugarica poljakinja je u ovoj skoli vec 4 godine. Bila je prvo na ESL-u, pa je onda bila na tom Web programu, pa je imala OPT od godinu dana, pa je sad na Medical programu... I nije jedina u skoli koja odrazava status po tom sistemu...

Nemoj previse da se obazires na "ogranicenja" u smislu podobnosti za rad... Sa F1 vizom bar imas nesto, a sa turistickom aman bas nista... Ja sam zato i odabrao F1. Nije najidealnije resenje, ali u mom slucaju to je najbolje sto sam mogao da nadjem jer nisam imao srece sa lutrijom, a za H1B nemam uslova jer mi treba licenca kako bih bio stomatolog i ovde, a da bih dosao do licence treba mi zelena karta i onda je to zacarani krug... Ovako cu vec nesto da smislim u narednih 7 godina :grin: :;D:

Magelan
23.08.2010, 22:04
Evo i linkova iz bugarskih novina:

- www.eastwest.edu
- www.chicagoivy.com
- www.i-l-a.net

East-West otvoreno reklamira pomoc oko SSN pa je mozda najbolje da kod njih zapocnes "karijeru" :;D:

jasmanac
24.08.2010, 15:07
Pitanje, kada popunjavam Affidavit of Financial Support from non-U.S. sponsors da li staviti svoje ime ili ime roditelja pa onda u banci prebaciti lovu da ime roditelja?

Koja je povoljnija opcija?

Magelan
24.08.2010, 15:10
Ja sam stavio svoje ime. Tako je lakse. Stavis na svoj racun novac (pozajmis u krajnjoj liniji), uzmes potvrdu iz banke na engleskom, i taj papir ti je dobar i za ambasadu i za upis skole.

jasmanac
24.08.2010, 15:28
Da. Mislim da cu aplicirati u Chicago Ivy (http://www.chicagoivy.com). Sada sam se cuo sa njim, neki indijac. Pitao ga za SSN i kaze kao ako si dobar student mozemo da ti damo posao i SSN. Drugim recima, hiljadu dolara puta sam ti rekao da cemo zavrsiti :)

Imaju termine 17 januar i 14 februar 2011. Jedan od ta dva cu tempirati. Cena je $3,300/32 weeks / year.

@magelan: Sta mislis jel ovo OK?

Magelan
24.08.2010, 15:47
To je to :bravo:

Kao sto ti rekoh, cena je manje vise ista u svim tim "imigrantskim" skolama :;D:

Jedino sto je malo bzvz u slucaju te skole je sto se nalazi u Wheeling-u ali ako si sa njima napravio dil, bar znas u kom ces delu grada da trazis stan :bravo:

jasmanac
24.08.2010, 16:03
Pazi nisam napravio nikakav dil jos uvek. Kakav je taj Wheeling de o grada? Sa druge strane, ja ne moram da budem tamo lociran?

Magelan
24.08.2010, 16:27
Niko ne kaze da moras da budes lociran. To je severno predgradje, belo stanovnistvo (mahom ruski jevreji). Sasvim je ok. Od CHGO voznjom do sat vremena (sad to malo i zavisi od toga ako si bas u CHGO u kom ti je delu grada stan i naravno od gustine saobracaja). Moja opaska je bila vezana za momenat kada/ako budes trazio stan jer kad znas gde su ti obaveze, onda trazis stan najblize moguce. Ja sam konkretno imao situaciju da je prva skola bila u Downtown-u i uzeo sam stan u HydePark-u (SouthSide of Chicago) koji je vozom na 15 min od centra. A onda sam se prebacio u skolu koja je u severnom predgradju i eto muke... Prva tri meseca sam isao vozom, u svakom pravcu mi je trebalo po 2h i uz to je na pesacenje otpadalo 5 km (znaci 10 tamo i nazad), a sad kolima krecem u 7:15 da bih stigao u skolu do 8:30. Zato ti kazem, kad se odlucis za skolu, onda juri stan negde blizu da ti zivot ne prolazi u koloni :grin:

Inace, sve skole ovog tipa su u severnim predgradjima (jedino Solex ima ispostavu u NorthSide mada je i njima sediste u tom istom Wheeling-u) pa nikako sa trazenjem stana ne idi na jug dalje od centra.

jasmanac
24.08.2010, 16:49
Ok, tnx za info. Ostaje da popunim ove forme pa da vidim oko diplome i da im posaljem dokumentaciju.

Kada dodje vreme za stan, i ostala pitanja poput vozacke dozvole, auta, etc.. onda cu opet da vam kukam ovde :)

Magelan
24.08.2010, 17:00
Obavezno proveri da li prihvataju skenirana dokumenta. Ukoliko prihvataju, ceo posao ti se svodi na 5 min :;D: i nema potrebe da se cimas i sve to saljes postom ako vec moze putem E-Mail-a.

U ovoj mojoj skoli znam da prihvataju jer sam tako upisao vec dvojicu drugova koji su mi u PDF formatu poslali skenirane diplome, izvod iz banke i prve strane pasosa i ceo upis je obavljen zacas, a vec sutradan su u skoli izradili I-20 i Letter of Acceptance koji su potrebni za razgovor u ambasadi. Za ExpressMail je potrebno 3 radna dana tako da se cela procedura upisa jako brzo zavrsi.

jasmanac
24.08.2010, 17:08
Sada cu da ga iscimam u vezi skeniranih dokumenata.

Nego da li je potrebno da svaki dan idem na predavanja ili ne? To bi bio potpuni overkill..

Magelan
24.08.2010, 17:22
Zvanicno moras da imas attendance 70% ili vise. To naravno zavisi i od slucaja... Ja trenutno imam nekog ruskog ludaka sa kojim se natezem bukvalno svaki put kada zakasnim i trudim se da ispostujem tih 70% jer ne zelim da me iko cima. Moj program je 4 dana nedeljno, pon-cet, od 8:30-13:30 sto znaci da smem jednom nedeljno da izostanem i da i dalje imam zadovoljavajuci attendance.

ESL je u mojoj skoli 5 dana nedeljno, mada postoji opcija za prepodne i popodne pa kako ti vise odgovara. Mislim da neke skole cak imaju i vikend varijantu gde imaju duple smene kako bi se ispostovalo tih 18h koliko je zvanicno full-time nedeljno.

Moje licno misljenje je da bi trebao da ides iz prostog razloga sto skole tog tipa cesto imaju inspekcije jer je javna tajna da tu ljudi idu samo zbog papira i u obavezi su da prijave imigracionom tvoje preterano izostajanje jer u protivnom skoli biva oduzeta dozvola. U mojoj skoli je npr. izbila prosle godine frka kad je jedna crnkinja profesorka namerno prijavila imigracionom da je jedan od ucenika stalno odsutan, samo zato sto su se prethodno pokacili (bas zbog nedolazenja).

jasmanac
24.08.2010, 17:28
Koliko vidim odavde (ESL Level I – Level IV) (http://www.chicagoivy.com/eng/administration.php) meni bi samo utorak, sreda i cetvrtak bili obavezni? To bi bilo extra.

Magelan
24.08.2010, 17:35
Izgleda tako, 3 dana ali duze ostajes. To sa njima sve proveris kad krenes. Ja sam u prvoj skoli bio obavezan pon-petak 9:00-12:20 sto i nije bilo strasno, pogotovo sto je ponedeljkom na reportoaru bio film :;D: A i profa se nije nesto preterano obazirao na prisustvovanje. Neki mali arapin, isto na F1 vizi, je bukvalno dosao 4 puta za tih 5 nedelja koliko sam ja bio tamo i niko mu nista nije prigovorio (mada je to ipak Kaplan gde je nedelja tog kursa kostala $360 pa im ocito nije bilo u interesu da izgube musteriju). U ovoj skoli sada, koliko sam za tri meseca uspeo da zakljucim manje vise svi dolaze i imaju tih 70%.

jasmanac
24.08.2010, 17:39
Pa dobro, nije bas da nije strasno jer mi je potrebno vreme za posao :) Ja ponekad radim i po 12 sati dnevno, zavisi koliki mi je workload ali cu smanjiti kada dodjem.

Magelan
24.08.2010, 17:41
Uklopices se svakako, koliko sam ukapirao u pitanju je posao koji bi obavljao od kuce?

jasmanac
24.08.2010, 17:46
Jeste posao od kuce, ali je prilicno zahtevan tako da i dalje zahteva ono 8 sati rada.

E sada, kada resim sve ovo oko upisa, onda da nadjem stan, kupim auto i onda najveci problem ce mi biti to oko SSN kao i priliva novca.

Magelan
24.08.2010, 17:49
Ove skole ti izdaju tu potvrdu za SSN. Ja sam SSN dobio tek posle 5 meseci pa ti vidi :smrc:

Nem sta da se brines oko priliva novca. Ovde svi poslodavci ili salju cek postom pa taj cek deponujes na bankomatu ili imaju direct deposit. Ne vidim sta te tu plasi?

jasmanac
24.08.2010, 17:54
Da, to za SSN moracu da sacekam ali s'obzirom da imam posao nije mi toliko hitan.

Plasi me samo to da sa F1 ne mogu raditi pa da ne ispadne na kraju godine kada popunjavas IRS da me pitaju "cekaj bre pa ti si dosao na F1 vizu a vidi koliko si zaradio? To je no-no..".

Naravno, nije to neka velika zarada vec vise u smislu da su uplate poslodavaca.

Magelan
24.08.2010, 18:01
IRS ne zna tvoj status. To je totalno druga firma u odnosu na imigraciono. Dobra je stvar sto ovde onaj iz IRS nema pristup Socijalnom, Socijalno nema pristum imigracionom i obrnuto (stite sisteme od upada)... Ono sto treba jeste da na kraju godine prijavis prihode, postoje i agencije koje to mogu da zavrse umesto tebe ako ne umes sam i to je sve. Ako imas low income, onda ti cak i vrate nesto, ako predjes u neki visi platni razred, onda treba da doplatis. Sve u svemu, problem nastaje onda kada napravis neki prekrsaj, toga se treba paziti. A kako je u USA ilegalni rad i boravak (a tebi je boravak ipak legalan) prekrsaj u rangu prelazenja ulice na crveno, onda stvarno nema mesta za panicenje :beer:

milelj
24.08.2010, 18:10
Jeste posao od kuce, ali je prilicno zahtevan tako da i dalje zahteva ono 8 sati rada.

E sada, kada resim sve ovo oko upisa, onda da nadjem stan, kupim auto i onda najveci problem ce mi biti to oko SSN kao i priliva novca.

Evo i ja da ostavim jedan post... Posto radimo u istoj industriji, evo jedne price koje ja znam.

Drugar je dosao u USA sa turistickom vizom, nasao posao, dogovorio se sa njima da ga sponzorisu za J1 vizu, radio 9 meseci za J1 vizom i na kraju dobio H1B (naravno, ista firma ga sponzorisala). Ne znam zasto se prica vrti oko H2B, to je privremena radna viza za sezonske poslove ili bas kad je manjak ljudi za specificnu vrstu posla. H1B ti je skilled worker viza (moras imati barem nasu visu skolu).

Za IT vlada pravilo da su svi delovi trazeni i deficitarni i nije problem ni jednoj IT firmi dokazati potrebu da zaposle bas tebe. U toj firmi i ja sada radim (ne na tu foru), imamo jos jednog momka iz Izraela koji isto sa H1B vizom ovde.

Cisto da ti kazem par stvari za H1B vizu, podnosi se zahtev pocetkom godine (mart-april, nisam siguran)i izvlace te u junu ili julu (ako se prijavi vise od godisnje granice za koju mislim da je 200.000 prijavljenih onda imas izvlacenje, kao lutrija, ako je manje onda svi koji ispune uslove dobijaju), i mozes da radis tek od Oct 1st. Na kraju citav proces traje pola godine. Ako imas barem visu skolu, to je put za tebe, a ne H2B viza.

Sto se tice da li doci na turisticku ili F1, generalno, mozda bolje na F1. U roku od godinu dana dobijes SSN i onda odes u neku firmu sa zahtevom da radis kod njih ali da ti treba pomoc oko dobijanja H1B vize. Mislim da bi za par meseci mogao da nadjes neku takvu i ako te dobijes H1B, nema predavanja, placanja i ostalih fora.

Kvota za H1B nije ispunjena prosle godine zato sto su firmama koje su uzele drzavnu pomoc za vreme krize zabranili da zaposljavaju ljude sa strane. Mislim da ni ove godine nece biti guzva, zato mislim da bi trebalo to da pojuris sto pre. Mogao bi aplicirati vec sledece godine.

Pozz

Magelan
24.08.2010, 18:24
To za H1B definitivno jeste istina. Ja cu i ici na tu foru, samo u mom slucaju je potrebno dve godine skolovanja u USA da bih ispunio uslov za H1B.

IT sektor definitivno i zaposljava najvise ljudi preko H1B, mada je to neuporedivo lakse obaviti kada si u USA nego iz Srbije.

milelj
24.08.2010, 18:41
To za H1B definitivno jeste istina. Ja cu i ici na tu foru, samo u mom slucaju je potrebno dve godine skolovanja u USA da bih ispunio uslov za H1B.

IT sektor definitivno i zaposljava najvise ljudi preko H1B, mada je to neuporedivo lakse obaviti kada si u USA nego iz Srbije.

Slazem se. Samo da budem jasan, posto to nisam napisao u prvom postu. Kada dolazis u Ameriku imas 2 koraka: doci i ostati.

Za dolazak u Ameriku najlakse je preko F1 ili turisticke vize.

Za ostanak, najbolje (ali nije i najlakse) H1B, pa onda sve ostalo... I to za ljude koji se bave IT-em i ispunjavaju uslove za H1B vizu.

Inace dobijanje posla i papira gde ti sedis u Srbiji i konkurises... Pa... Srecno sa tim... Ja znam barem 20 ljudi koji su dosli na razne nacine i ostali na razne nacine, a ne znam nikog ko je sve oko vize i posla zavrsio u Srbiji i samo dosao u USA.

Pozdrav

Sloba_Kg
24.08.2010, 20:14
H2B zaboravite, za to placate mnogo agencijama u srbiji, poslovi nisu ni blizu vase struke.
Od ove godine H2B se odobrava ali poslodavac mora da plati apsolutno sve troskove da bi neko dosao ovde (u usa) da radi za tu firmu.
Zato se sada svi orijentisu na J1 (mislim na agencije u Srbiji) jer H2B prosto nemaju.
Znam decka bugarina koji se mojoj jeleni danas zalio "KAKO SVI OSIM NJEGA IMAJU GREEN CARD" Inace je ovde 9 godina i papire nije uspeo da sredi.
Poslodavac ga ucenjuje da radi za njega bez povecanja plate i radnog vremena (radi dok ne kazem da si zavrsio) a obecava sredjivanje papira.
Ne kazem da su svi takvi ali cuvajte se raznih likova koji obecavaju svasta.
Puno srece

jasmanac
24.08.2010, 22:40
Dobro je znati ovo za H1B. Samo je problem sto ja nemam visu skolu jer u vreme kada sam ja ucio ovaj posao '98 tada kod nas jos uvek nisu postojali uslovi za tu struku.

Krenucu sa F1 pa cemo videti kako i sta dalje. Planiram da se prijavim i za GC pa videcemo, mozda budem imao srece.

Sto se tice posla, tu sam u prednosti jer ne moram da jurim isti. Posla imam dovoljno tako da ne moram juriti oko toga.

lanas
24.08.2010, 22:43
Izvini Magelan,

Vidim da dosta znas o skolama. Ako neko upise na tim skolama Accounting, da li moze da nadje posao?

Hvala unapred!

Magelan
24.08.2010, 23:26
Sto se posla tice, tu je uvek skakljivo... Moja skola konkretno ima "free job placement assistance", a accounting traje dve godine. Jos uvek nisam stigao do stadijuma da zatrazim njihovu pomoc jer se moj tekuci program zavrsava u martu sledece godine.

Koliko su uspesni u "udomljavanju" svojih studenata zaista ne mogu da ti preciziram. Svakako, kada dodjes do americkog sertifikata, to ti je priznatije X puta nego bilo sta sto si poneo iz Evrope pa su i sanse za nalazenje posla mnogo vece.

Magelan
24.08.2010, 23:28
@Jasmanac: Izmedju redova imas jos jedan odgovor - zavrsis npr. neki Computer Graphics ili Web Design ili bilo sta u vezi sa IT i imaces uslov za H1B :;D:

jasmanac
24.08.2010, 23:33
Da li to znaci da mogu zavrsiti Computer Graphics kod tebe i onda aplicirati za H1B? Ako je tako onda da ja odmah upisem CG kod tebe u skoli?

Magelan
24.08.2010, 23:36
Upisi prvo na IVY ili EastWest ESL jer su ti obecali SSN, a posle samo uradi transfer.

jasmanac
24.08.2010, 23:40
Pa sad, videcemo koliko ce ispostovati to obecanje ali zesce cu ih smoriti, u to budi siguran :)

Okay then, definitivno Ivy pa onda cemo dalje. Sada na rent.com da vidim ponudu. Koliko vidim nema stana ispod $850 u tom kraju..

Magelan
24.08.2010, 23:47
Probaj da vidis na www.rent.com stanove u Des Plaines ili Arlington Heights. To su jeftinija predgradja, a relativno su blizu Wheeling-a. Wheeling i ta area oko njega, pogotovo Northbrook, Glenview, Deerfield itd su ti rezidencijalna bogataska predgradja.

jasmanac
24.08.2010, 23:54
Tnx, sada imam orjentir gde traziti. U principu, meni je ok da stan izadje tu negde oko $1000 do $1200 sa svim troskovima. I guess :)

Magelan
24.08.2010, 23:59
Nemas neki preteranih troskova oko stana osim stanarine. Ja stanarinu placam $850 i za struju dolazi jos nekih $35 mesecno. Voda, topla voda i grejanje su uracunati u stanarinu, fiksni telefon nemam (nema potrebe za njim), internet $20 i to je u principu to. Kablovsku nisam hteo da uvodim jer i nisam neki preterani ljubitelj TV-a, a i sa obicnom antenom "hvatam" pedesetak kanala tako da sam i taj dodatni trosak izuzeo.

jasmanac
25.08.2010, 00:03
Da, bas sada pokusavam da napravim costs breakdown i za sada sve izgleda ok :)

Hvala puno na savetima i obecavam minimum jedan dobar rostilj tamo kad se budemo videli ;)

Magelan
25.08.2010, 00:07
:beer: :beer:
:;D:

tataprase
25.08.2010, 15:40
bar dan svima,ja sam opet hteo da postavim pitanje,nekom ce se ono ciniti glupo,a nekom ce odgovor mozda koristiti(ko ima slabiji internet)...pa,ovako...procitao sam na forumu da je bitno sa kojeg browsera apliciras,bla truc,mozilla ovo.explorer ono...nije mi jasno...da li je bitno koji pretrazivac imam?Za slike sam se snasao...hvala vam na savetima...Ja u USA nemam nikog,a ono bas nikog i idem na srecu i znam da cu se snaci,pa me jos interesuje zivot u new yorku,sta znam mozda i tamo krenu moji putevi i naravno zenini i sinovi.Kakvi su uslovi za decu?Gde je the best za klince?:obrva:

Zana
25.08.2010, 15:59
Tataprase,

procitaj jos jednom o cemu je ova tema - nijedno od tvojih pitanja nema veze sa ovom temom (a ni medjusobno)...probaj da ne spamujes svaku temu (moze da dodje i do brisanja btw). Drugo - zar ocekujes odgovor na pitanje koje je "veliko kao nebo"? Stvarno, ali gde je "best" za klince? U kom smislu i po kojim parametrima je nesto "best"? Jedino dugogodisnja istrazivanja mogu da ti kazu koje su bolnice najbolje, koji gradovi dobri za ove ili one, koje skole (opet za ove ili one)....Nema osobe ovde koja moze da odradi normalnu komparaciju. Suvise je u poslednje vreme "mozda" i "sbbkbb" pitanja, pa na kraju cudjenje zasto ljudi ne odgovaraju...

Meni licno jako smeta da se u ne znam koliko postova na ovoj temi govori o studentskim vizama, a onda odjednom ulece internet browser...

tataprase
25.08.2010, 16:07
nisam ja hteo nikoga da bunim.naopako,jednostavno sam pitao.:-_-;:

ZeljkoUSA
25.08.2010, 21:35
Pitanje za Megelana: Ukoliko sam pazljivo procitao post (koji sadrzi veoma korisne informacije) studentska viza moze da vazi do 8 god. sa mogucnoscu produzenja. Interesuje me da li svo to vreme osoba mora biti u statusu studenta kako bi i dalje bio potpuno legalno boravio u USA. Jos jedno pitanje: da li se moze uci sa turistickom vizom, a odatle upisati neku od ovih skola i dobiti SSN? Hvala unapred...

Magelan
25.08.2010, 22:00
@ZeljkoUSA

F1 viza funkcionise po sledecem sistemu: Viza se dobija na osnovu programa za koji se prijavis. Skola ti izdaje I-20 obrazac sa kojim se ide u ambasadu. Takodje se placa i SEVIS fee u iznosu od $200. Sevis je baza sa podacima o stranim studentima koji se skoluju u USA. U odnosu na pocetak programa, ulazak u USA ti je omogucen 30 pre pocetka programa. Nakon zavrsetka programa imas 3 mogucnosti:
- da ostanes u istoj skoli pa da ti izdaju novi I-20 i tako produzavas status
- ukoliko ne ostajes u istoj skoli imas rok od 60 dana da predjes u drugu skolu (posle tih 60 dana ne mozes nazad u istu nego samo u neku drugu skolu)
- ukoliko si jedan od onih koji zeli nazad, nakon zavrsetka programa imas rok od 60 dana za odmor, putovanje tj. sta god u USA

Imas mogucnost da dodjes sa turistickom vizom, pa da imigracionom podneses zahtev za promenu statusa. Tu su troskovi malo veci jer je sam taj fee za promenu statusa $300, a u mojoj skoli toplo preporucuju i imigracionog advokata koji bi ispratio ceo taj proces i za to advokati uzimaju $1.500. Sa turistickom vizom imas pravo da u USA boravis 6 meseci. Minimum 45 dana pre isteka tih 6 meseci neophodno je da imigracionom posaljes popunjene formulare za promenu statusa. Na odgovor se ceka u proseku 2-3 meseca, ali dok god ne dobijes odgovor od imigracionog, iako ti mozda i istekne onih 6 meseci, ti si u USA legalno.

Kao sto sam vec napisao, ta potvrda za SSN se dobija ukoliko ti skola ponudi posao "on campus", tako da pre nego sto se upise skola, obavezno sa njima treba razgraniciti da li su voljni ili ne da daju posao tj. potvrdu. Super je ako vec imas SSN, ali ukoliko ga nemas, zivot u USA bez tog parceta papira na kom je tekst stampan najbudjavijim matricnim stampacem ume da bude nevidjeno nezgodan...

ZeljkoUSA
25.08.2010, 22:16
Hvala puno na iscrpnom odgovoru, sad mi je jasnije.... Hm...
Videcu sve varijante, posto sam bio vise puta, turisticki, tako da nemam SSN. Medjutim, sad postaje jos uzbudljivije: ocekujemo devojka i ja prinovu, a oboje zelimo da odemo... Ostaje jos jedna nada za CG lutriju, a nakon toga, videcemo....
Hvala, jos jednom!!!

Magelan
25.08.2010, 22:18
Nema na cemu :;D:

Good Spirit
26.08.2010, 10:30
Ja bih samo napomenuo da ljudi ne shvate pogrešno. Ti studentsku vizu ne dobiješ odmah na 8 godina, ti možeš da je produžavaš na toliko. Moja drugarica koja je na PhD-ju koji traje bar 4-5 godina, dobila je F1 vizu na 2 godine, pa će se onda vratiti u Srbiju da je produži. Jer sam upis na neki fakultet ili školu koja traje npr 5 godina ne znači da ćeš ti i ostati tamo svih 5 godina.

E sada Magelan zna bolje da li mora da se vraća u zemlju ili produžavanje statusa je dovoljno.

Ono koliko ja znam, viza i status su sve različite stvari ali i uzajamno povezane na neki način, viza ti treba samo pri ulasku u zemlju a status tokom boravka u zemlji, pa može da se desi da ti viza istekne ali da i dalje imaš legalan status.

Magelan
26.08.2010, 12:58
Sa F1 to bas tako i ide. Meni viza istice u martu sledece godine, ali ako ti odrzavas status ti si u USA legalno bez obzira na datum koji stoji u vizi. Ljudima koji slete u USA umesto datuma isteka boravka na vizi stavljaju D/S sto mu dodje Duration of Status.

E sad, ja do marta sledece godine mogu teoretski da izadjem iz USA i da se vratim (sto mi ne pada na pamet), a nakon tog marta, kada mi istice viza u pasosu, kada bih otisao npr. u BGD, morao bih ponovo u ambasadu po novu vizu (sto opet ne dolazi u obzir jer nema sanse da ponovo prolazim kroz sve to). Dakle, posle marta, ja sam i dalje u statusu, legalno u USA, ali nisam u mogucnosti da izlazim i vratim se nazad bez vadjenja nove vize.

Dobro si primetio GoodSpirit, taj detalj "viza-status" sam potpuno prevideo u prethodnim postovima :bravo:

jasmanac
26.08.2010, 13:05
OK da li to znaci da ako meni viza traje 2 godine a ja odrzavam status odnosno upisujem nove nivoe, meni iako viza traje 2 godine ja mogu tamo ostati 4 godina?

Magelan
26.08.2010, 13:12
Moja viza je inicijalno dodeljena na 13 meseci, ali ja posto sam u statusu, mogu da je produzavam 8 godina. Jedino sto kad istekne tih 13 meseci ne mogu iz USA i nazad ako ne izvadim novu vizu. Inace je moj inicijalni program na conto kog sam dobio vizu trajao samo 5 nedelja sto znaci da meni iako je viza trajala 13 meseci, da nisam prelazio u drugu skolu meni bi status istekao 4 meseca nakon ulaska i onih ostalih 9 nista ne bi znacilo.

Poenta je da se preterano ne obazires na to koji je datum isteka vize. Dodjes u USA, odrzavas studentski status i u medjuvremenu gledas da izboksujes H1B ili GC.

jasmanac
26.08.2010, 13:24
OK, to mu dodje ovako.

U vreme trajanja vize, verovatno dobijes multiple entry sto znaci da mozes vise puta uci i izaci iz US. Medjutim, kada ti viza istekne, onda ne mozes izaci ali pre nego se ponovo vratis u US moras izvaditi novu vizu, right?

Magelan
26.08.2010, 14:50
Tako je. Viza je multiple entry. Kad istekne, mozes da izadjes, ali nema nazad bez nove vize u pasosu.

ZeljkoUSA
26.08.2010, 15:59
Ma nema izlaska do H1B ili GC... :;D:

Magelan
26.08.2010, 16:02
To i ja kazem :grin: Mozda propustim bratovu svadbu, ali ce svakako preziveti bez mene nekoliko godina :;D: A i uvek postoji mogucnost da ti neko dodje ovamo u posetu :beer:

lanas
27.08.2010, 08:25
Sto se posla tice, tu je uvek skakljivo... Moja skola konkretno ima "free job placement assistance", a accounting traje dve godine. Jos uvek nisam stigao do stadijuma da zatrazim njihovu pomoc jer se moj tekuci program zavrsava u martu sledece godine.

Koliko su uspesni u "udomljavanju" svojih studenata zaista ne mogu da ti preciziram. Svakako, kada dodjes do americkog sertifikata, to ti je priznatije X puta nego bilo sta sto si poneo iz Evrope pa su i sanse za nalazenje posla mnogo vece.

Puno hvala na odgovoru:==D:

Milosdv
27.08.2010, 23:42
Magelan

Ekstra informacije za svaku pohvalu, vrlo detaljno.

Ako skola izda odma po dolasku potvrdu za SSN i ja odem i podnesem zahtev, jel ista praksa kao i za sve ostale 15 dana do izdavanja SSN.

Koliko vidim ti si cekao 5 meseci jel u stratu nisi bio upucen, pa si menjao skolu, pa dok si nabavio potvrdu... itd

Magelan
28.08.2010, 02:28
Tako je. Sa potvrdom iz skole zahtev podnosis sam i procedura je identicna kao za sve ostale. Rok je 14 dana, mada meni je u sanducetu koverta sa SSN bila posle 7 dana (pon-pon).

Ono sto je u mom slucaju bio problem u SS ofisu jesu te potvrde. SSA je skolama dao samo smernice sa informacijama koje potvrda treba da sadrzi, dakle ne postoji nikakva sema po kojoj se pise ta potvrda i potrebno je da postoje dva potpisa razlicitih skolskih sluzbenika. Meni su izdali potvrde koje su u najvecem broju slucajeva "prolazile" u socijalnom uz napomenu da je vrlo moguce da ce me vratiti sa saltera. To se i dogodilo. U SS ofisu u Evanstonu sam (kao najgori baksuz) naleteo na sluzbenika koji naravno pojma nema i u zivotu otprilike nije video da se strani student prijavljuje za socijalni broj i onda je krenuo kod nacelnice da zapitkuje... Sume sumarum ispalo je da potvrde nikako nisu dobre, da su informacije u njima neprecizne i tu me oduvaju najgore. Znajuci sistem funkcionisanja njihovih salterskih sluzbenika koji imaju ta diskreciona prava da te vracaju zbog FT1P iako je sva dokumentacija tu, odem odmah u drugi SS office - Chicago Northwest gde sluzbenik (ispostavilo se nacelnik koji takodje radi sa strankama kad je spic) nije postavio ni jedno jedino pitanje. Uneo je sve podatke i ljubazno ponudio opciju da koliko vec sutradan dodjem sa pasosem ukoliko zelim da mi izdaju uverenje o dobijenom socijalnom broju (na kom i pise socijalni broj). Dakle treba se naoruzati strpljenjem i krenuti pozitivno u bitku sa americkom "Micom ubicom" :grin:

Magelan
28.08.2010, 02:47
A razlog sto sam cekao 5 meseci je bila neinformisanost :smrc:

Sama ideja za F1 je dosla sa strane sto je rodjakov drug iz gimnazije pre nekih desetak godina dosao sa studentskom vizom, obavio post-diplomske studije i nakon toga ostao. Ja sam krenuo po toj logici ovamo. Da ne duzim pricu, stvari su se u poslednjih nekoliko godina poprilicno promenile i prica da se socijalni broj u SSA dobija na dobar dan nikako vise ne vazi, a ja sam to saznao tek kad sam dosao ovamo :nene:

Kaplan, prva skola koju sam pohadjao u CHGO je jedna od onih koje ni u ludilu ne bi dale "job on campus", a kamoli te potvrde... U USA sam usao 3 nedelje pre pocetka programa. Program je trajao 5 nedelja. Nakon toga sam imao 60 dana da nadjem drugu skolu jer je plan za PhD propao. A onda je program u novoj skoli kasnio mesec dana. Tek kad program zvanicno pocne, skola sme da da "job on campus", i kad je cela sarada konacno pocela trebalo je ujuriti direktorku i to je trajalo bukvalno jos dve nedelje. Sve to u zbiru 5 meseci...

Svaka se skola placa... Zato sam i dao iscrpne informacije za sve forumase koji pohod na USA planiraju putem kojim sam ja isao, a da pri tom nemaju poteskoce koje su meni stajale na putu...

jasmanac
28.08.2010, 10:48
Da, koliko sam skapirao iz razgovora sa direktorom prvo trebas dobiti taj on campus job pa tek nesto posle toga pitati za SSN potvrdu.

Magelan
28.08.2010, 13:20
Cim dobijes job "on campus" odmah ti i izdaju potvrdu. To su uglavnom neki jednokratni poslici, ali sasvim dovoljni da se na zaradu moraju placati porez i ostale dazbine i samim tim je SSN neophodan.

jasmanac
28.08.2010, 16:36
Cool, to je super. Ganjacu ih samo tako :)

Milosdv
29.08.2010, 23:40
Magelan

Kazes uradi transfer ako skola iskulira za SSN, jel transfer moze da se uradi iako se krene na predavanja.
Sta je sa parama koje uplatis kod njih ?
Da li su oni u obavezi da sve prebace novoj skoli ili zakinu neku kintu.

Magelan
30.08.2010, 04:07
Ako si se sa skolom dogovorio da ti izda taj papir nece biti potrebe za transferom. Zna se tacno koja je svrha postojanja tih skola. Oni tako rade i funkcionisu da ljude odrzavaju u statusu, pomazu im oko dobijanja socijalnog broja, daju savete i smernice oko sredjivanja stalnih papira (u mojoj skoli je npr. pre dve nedelje imigracioni advokat drzao savetovanje koje je besplatno), a pri tom idu po ivici zakona ali ga ipak ne krse :bravo:

Transfer je moguc tek po zavrsetku programa. Ukoliko zelis da transfer uradis u toku trajanja programa, tu vec mogu da nastanu peripetije. Nisam to isprobavao :grin: ali cu proveriti sta pise na I-20 obrascu vezano za tu situaciju.

boca80
20.12.2010, 08:24
Ja sam dobio turisticku vizu na 10g i planiram u martu da dodjem u USA i zanima me kako mogu da dobijem socijalni br...planiram da ostanem?

boris_bgd
05.01.2011, 21:21
@ZeljkoUSA

F1 viza funkcionise po sledecem sistemu: Viza se dobija na osnovu programa za koji se prijavis. Skola ti izdaje I-20 obrazac sa kojim se ide u ambasadu. Takodje se placa i SEVIS fee u iznosu od $200. Sevis je baza sa podacima o stranim studentima koji se skoluju u USA. U odnosu na pocetak programa, ulazak u USA ti je omogucen 30 pre pocetka programa. Nakon zavrsetka programa imas 3 mogucnosti:
- da ostanes u istoj skoli pa da ti izdaju novi I-20 i tako produzavas status
- ukoliko ne ostajes u istoj skoli imas rok od 60 dana da predjes u drugu skolu (posle tih 60 dana ne mozes nazad u istu nego samo u neku drugu skolu)
- ukoliko si jedan od onih koji zeli nazad, nakon zavrsetka programa imas rok od 60 dana za odmor, putovanje tj. sta god u USA

Imas mogucnost da dodjes sa turistickom vizom, pa da imigracionom podneses zahtev za promenu statusa. Tu su troskovi malo veci jer je sam taj fee za promenu statusa $300, a u mojoj skoli toplo preporucuju i imigracionog advokata koji bi ispratio ceo taj proces i za to advokati uzimaju $1.500. Sa turistickom vizom imas pravo da u USA boravis 6 meseci. Minimum 45 dana pre isteka tih 6 meseci neophodno je da imigracionom posaljes popunjene formulare za promenu statusa. Na odgovor se ceka u proseku 2-3 meseca, ali dok god ne dobijes odgovor od imigracionog, iako ti mozda i istekne onih 6 meseci, ti si u USA legalno.

Kao sto sam vec napisao, ta potvrda za SSN se dobija ukoliko ti skola ponudi posao "on campus", tako da pre nego sto se upise skola, obavezno sa njima treba razgraniciti da li su voljni ili ne da daju posao tj. potvrdu. Super je ako vec imas SSN, ali ukoliko ga nemas, zivot u USA bez tog parceta papira na kom je tekst stampan najbudjavijim matricnim stampacem ume da bude nevidjeno nezgodan...

Pre svega cestitam novu godinu svim forumasima, sve najbolje u 2011. godini pa ako Bog da, da svi ostvarimo ove nase ne tako velike zelje (odlazak u USA) :)

Veliki pozdrav za tebe Magelan i stvarno se divim kada vidim da se jedna osoba toliko trudi da objasni, pomogne i izadje u susret tolikom broju ljudi sa razlicitim pitanjima.

Kao i svi na ovom forumu i ja imam par pitanja.

- Da li je uopste bitno koju skolu upisujes u USA, a koja se u potpunosti razlikuje od skole koju si zavrsio u Srbiji? Znaci da li je vezano za tvoju struku ili je totalno nebitno o kojoj se skoli radi?
- Ok, skontao sam proceduru online prijave za neku US skolu i sta sve treba da se plati unapred, ali me interesuje kada se placa kompletna skolarina? Video sam da se ta cifra krece od $3000 pa na gore?. Znaci nakon prijave dobijas onaj I-20 obrazac od skole, ides u ambasadu na razgovor i npr dobijes vizu, sta dalje? Javljas li nesto skoli, kada im i da li im odmah uplacujes pare ili sta vec?
- Sve prodje OK, dobijes vizu, odes u USA i javis gde treba. Unapred si dogovorio da ce ti obezbediti posao on campus i dobijes SSN. S obzirom da znam da taj SSN traje za ceo zivot i da se ne veze za poslodavca preko koga si ga i dobio, da li ga mogu iskorisititi i traziti posao na drugom mestu (znaci dati otkaz u campusu)? Jer F1 viza je studentska, pa ne znam kako na to gleda tamo neki poslodavac koji me prvi put vidi?
- Vidim da si par puta komentarisao IT struku, pa me interesuje da li nesto vise znas o tome kako se kotiraju Microsoft sertifikati? Da li je sa tim sertifikatima "lakse" dobiti posao? Pocevsi od MCSA pa na dalje... Ili bolje receno, kako se kotiraju sertifikati uopste? Adobe photoshop, Corel...

Nadam se da nisam ugnjavio pitanjima i da cu dobiti odgovor na iste. :bravo:

Ako ti to ne predstavlja problem, dobro bi bilo da mi posaljes tvoj mejl putem PP-a, jer imao bih nekih pitanja koja nisu bas za forum. :grin:

Unapred zahvalan...

Magelan
07.01.2011, 14:54
@Boris_Bgd

- U principu nije bitno koju skolu upisujes (osim sto je neophodno da skola izdaje I-20). Ukoliko program tj. skola koju upisujes nema veze sa strukom aplikanta, dobro bi bilo u ambasadi dati dobar razlog zasto bas ta skola i bas taj program (jer ce to pitanje sigurno i postaviti). Zato je najbezbolnija i najsigurnija varijanta, bar po mom misljenju, prvo upisati neku skolu jezika zbog "usavrsavanja" i "napredovanja" na postojecem poslu u Srbiji, a onda ovde u nekom momentu preci sa engleskog na nesto drugo.

- Sto se upisa tice, $3.000 je previse. Ja sam Kaplanu (prvoj skoli) platio sve ukupno nekih $2300 za 5 nedelja kursa jezika sto se ispostavilo kao vrlo skupo kad sam posle iskopao ove druge skole. U mojoj skoli I-20 dobijas tako sto skoli uplatis $850 i platis on-line Sevis fee koji je $200. Sevis placas drzavi, ne skoli. U skoli koja prima strane studente uvek postoji i osoba - refernet koji je zaduzen za strance i koji izdaje i salje I-20 obrasce. On ima pristup Sevis bazi i moze uvek da proveri kada si i da li si platio Sevis, da li si dobio vizu i gde (dakle sve mogu da vide) tako da kada se pojavis u USA i odes u skolu taj isti sluzbenik treba da te "aktivira" na Sevis sistemu kako bi se znalo da si u legalnom studentskom statusu. Umalo da zaboravim, skola ti izdaje I-20 tek kada uplatis dogovorenu sumu novca (od skole zavisi da li ce to biti $850 ili $30.000) :grin:

- Job-on-campus neces tako lako ugovoriti iz Srbije. Jedino da vidis da kontaktiras sve ove skole ciji su linkovi postavljeni u postovima na ovoj temi pa ti se mozda i posreci. Ja u prvoj skoli nisam uspeo da dobijem posao. Tek sam u drugoj uspeo da se izborim za te potvrde i to je bilo 5 meseci posle ulaska u USA, pa dok je SSN stigao, pa dok sam povadio vozacku i ID u zbiru ispade 6 meseci (bilo je poprilicno cupavo). Ti mozes otkaz na tom poslu da das kad hoces, to tebi niko ne brani, samo sto trazenje svakog posla van kampusa, a bez dozvole imigracionog zvanicno nije dozvoljeno i predstavlja kresenje zakona... Kao i svakom non-imigrant-u, i na tvojoj kartici socijalnog broja ce pisati da ti je rad dozvoljen samo uz autorizaciju DHS-a (Department of Homeland Security). Neki poslodavci na to nece obratiti paznju, mada uvek imas mogucnost da samo napises u prijavi socijalni broj pa onda oni sami rade proveru da li se broj poklapa sa tvojim imenom i prezimenom...

- IT i nije bas moje polje. Moji komentari su se uglavnom odnosili na to da ljudi sa IT iskustvom imaju dobre sanse da se "uglave" na dobro placene pozicije... Sta, kako, gde, zaista nisam kompetentan. Vise je jasmanac komentarisao IT jer je on u tom poslu, ja zaista ne znam nikog ovde u Cikagu licno ko se bavi IT strukom pa i nisam od neke pomoci...

Veliki pozdrav :;D:

boris_bgd
07.01.2011, 17:50
@Boris_Bgd

- Job-on-campus neces tako lako ugovoriti iz Srbije. Jedino da vidis da kontaktiras sve ove skole ciji su linkovi postavljeni u postovima na ovoj temi pa ti se mozda i posreci. Ja u prvoj skoli nisam uspeo da dobijem posao. Tek sam u drugoj uspeo da se izborim za te potvrde i to je bilo 5 meseci posle ulaska u USA, pa dok je SSN stigao, pa dok sam povadio vozacku i ID u zbiru ispade 6 meseci (bilo je poprilicno cupavo). Ti mozes otkaz na tom poslu da das kad hoces, to tebi niko ne brani, samo sto trazenje svakog posla van kampusa, a bez dozvole imigracionog zvanicno nije dozvoljeno i predstavlja kresenje zakona... Kao i svakom non-imigrant-u, i na tvojoj kartici socijalnog broja ce pisati da ti je rad dozvoljen samo uz autorizaciju DHS-a (Department of Homeland Security). Neki poslodavci na to nece obratiti paznju, mada uvek imas mogucnost da samo napises u prijavi socijalni broj pa onda oni sami rade proveru da li se broj poklapa sa tvojim imenom i prezimenom...

-
Veliki pozdrav :;D:

Magelan, pre svega hvala na odgovoru.

Imam samo jos neko pitanje vezano za SSN.

Ako sam dobro shvatio, pravo da radis sa F1 vizom ti je dozvoljeno SAMO za taj posao u kampusu? Kada odes da trazis posao na drugom mestu uz prikazivanje SSN-a poslodavcu, trazice ti i dokaz koju vizu trenutno posedujes. Jesam li dobro shvatio? Odnosno da li je autorizacija DHS-a to ili je u pitanju nesto drugo?

Sve te ovo pitam u vezi SSN-a, zato sto sam na dosta foruma citao o iskustvima ljudi kojima je bilo bitno da dok im traje ta prva legalna viza koja im dozvoljava vadjenje SSN-a, svi preporucuju da to prvo urade (uz vadjenje ID i DL), a posle i kada istekne viza KAO bas ih briga niko te vise nista ne pita. Malo mi je to cudno da niko ne vrsi proveru.

A i mislio sam da upisem neku skolu za ucenje jezika, jer sve ostalo odudara od moje struke (nije IT). :obrva:

Hvala jos jednom.

P.S. Jos ovo. :;D: Da li je upis u te USA skole i predaja papira u ambasadi (predaja za F1 vizu) ogranicena u toku godine (tipa septembar i april recimo) ili je upis u toku cele godine?

Magelan
08.01.2011, 01:03
@Boris_Bgd

- U prvoj godini F1 statusa ti je zvanicno dozvoljen rad samo u okviru skole (on-campus). Posle prve godine skolovanja, imas mogucnost da imigracionom posaljes zahtev za rad van skole (of-campus) ukoliko im prilozis dokaz da je doslo do drasticnih finansijskih promena kod osobe koja te sponzorise (to mozes biti ti ili npr roditelj ili neko trece lice ukoliko se odlucis da roditelja u onim formularima stavis kao sponzora). U tom slucaju dobijas dozvolu da radis van skole 20 sati nedeljno. Isto tako, ukoliko posle programa u skoli dobijes OPT (praksu) koja traje godinu dana, tada imas pravo da raidis off campus. U oba slucaja ti od imigracionog stize dozvola za rad koju prilazes poslodavcu. E sad, to sto ti poslodavci gledaju kroz prste pa ti ne traze dozvolu za rad dok je jos nema, to je njihov propust koji ide u tvoju korist (i neces biti ni prvi, a ni poslednji koji se tako provlaci). Uostalom, vecina njih ni ne zna sta znaci recenica koja je ispisana na kartici vezana za ogranicenje. Sve se na kraju svede na slogan "Don't ask - don't tell"...

- Imigraciono i poresko su do skoro bili totalno nepovezane firme i niko ti nije gledao u poreskom pod kojim ti uslovima, gde i kako radis ukoliko si na pocetku godine prijavio porez. U poslednje vreme (tako su mi bar rekli poznavaoci prilika), te dve "firme" su pocele diskretno da komuniciraju, i ume da bude nezgodno ako godisnje preteras 30k. Ukoliko imas neku manju platu ne bi trebalo niko da te dira (ume da bude "sumnjivo" ako on-campus zgrces preko 30k).

- U drzavi Illinois, provera se jos uvek radi samo na nivou poklapanja socijalnog broja i imena i prezimena. Jos uvek nisu poceli da proveravaju podobnost za rad (E-verify program u Ilinoisu i nije bas omiljena igracka), ali to ne znaci da ces biti lud i prijaviti se za posao u federalnoj ustanovi :grin:

- Skolu mozes upisati kad god hoces. Pogotovo za engleski imas stalno termine tako da nisi vezan za odredjene mesece u godini.

- Sa SSN-om mozes da izvadis ID i DL sa studentskom vizom jos samo u Illinoisu, a da ti pri tom ne ogranice trajanje dokumenta na datum isteka vize. U ostalim drzavama te ogranice, a kad viza istekne tesko ces nekom glupavom salterskom radniku da objasnis da si jos u statusu, iako je tvoja viza istekla i NEMA REIZDAVANJA osim za one koji su jos pod stare dane vadili ID i DL dok nije poostreno pre par godina. U Maryland-u si ranije mogao da dobijes sva dokumenta i nisu gledali datum isteka vize. Ko je tad izvadio sad samo produzuje, a novopridosli ostaju kratkih rukava. Znam gomilu njih koji iz ostalih drzava dolaze u Cikago pre isteka vize da bi izvadili vozacku i ID dok viza u pasosu ne istekne. Ovde lepo dodjes u DMV, prilozis pasos i SSN i daju ti dozvolu na 4 godine (4 godine plus do rodjendana), a ID na 5 godina (plus do rodjendana) i niko ti ne gleda kada istice viza - bitno je da jos nije istekla u tom momentu. Dokle ce tako biti, ne znamo. U svakom slucaju, za 4 tj. 5 godina ja se pojavljujem u DMV-u sa starom vozackom i samo vadim novu (bez pasosa).

jasmanac
08.01.2011, 13:39
Imam i ja jedno pitanje, da li nakon zavrsetka skolovanja moze da te zaposli americka firma?

Da znam da li posle skolovanja da jurim firmu ili zenu :D

Magelan
08.01.2011, 13:48
Naravno da moze. Neki standardni put za sredjivanje statusa ukoliko vec dolazis sa studentskom vizom je:

F1 -> OPT -> H1B -> EBx Green Card -> US Citizenship

OPT - Optional Practical Training (praksa u trajanju od godinu dana nakog zavrsenog programa u skoli)

EB1, EB2, EB3 - Employment based Green Cards (broj zavisi od nivoa obrazovanja i jos nekih parametara, to jos nisam proucio do detalja)

Ukoliko ujuris zenu u medjuvremenu, onda si skratio proces:grin: Koliko, to vec zavisi u kojoj etapi sklopis brak :grin: Jer ako se ozenis odmah po sletanju sa aerodroma, eto americkog pasosa za 3 godine (plus jos par meseci). Ukoliko se ne ozenis, onda sve ovo ume da se zestoko oduzi.....

jasmanac
08.01.2011, 15:42
Odlicno, bas mi je taj info trebao. Krecem polako sa pripremama ;)

Sa druge strane, nije mi toliko vazno da dobijem njihovo drzavljatsvo vec mi je vaznije da se dokopam H1B vize.

TheNenad
08.01.2011, 16:52
Odlicno, bas mi je taj info trebao. Krecem polako sa pripremama
Onda nabavi dobar parfem i lepu košulju, pa pravac u prvi bircuz!
...
A, mislio si na školovanje? Pa može i to... :==D:

A sada ozbiljno: H1B viza je teško za dobiti osim ako se ne zaposliš u nekim većim firmama (Microsoft, IBM, Cisco... za šta su iskreno šanse veoma male), jer je ta viza logistička noćna mora i košta poslodavca dosta para. Dakle, nijedan poslodavac ti je neće obezbediti ako ne bude baš siguran da mu ti trebaš.

Dobra stvar je to što se možeš prijavljivati na GC lutriju dok si na H1B vizi i lako preći na nju ako je dobiješ.

Magelan
08.01.2011, 18:04
@TheNenad

H1B vizu jeste tesko dobiti dok si u Srbiji. Medjutim, kada si ovde, nije toliki problem naci poslodavca koji ce te sponzorisati za H1B jer uvek mozes da se dogovoris da sam snosis troskove promene statusa. Ja vec imam ponudu za H1B, samo sto mi trenutno to i nije neki izbor pa cu sigurno sacekati da mi se zavrsi OPT, a onda cu da razmislim sta dalje...

jasmanac
09.01.2011, 14:25
Dakle, nijedan poslodavac ti je neće obezbediti ako ne bude baš siguran da mu ti trebaš.

Trenutno saradjujem sa 3 firme iz US i sve tri su mi ponudile radnu dazvolu tako da to mi je najmanji problem.

Bas to sto si rekao za GC, zato cekam maj i jun da vidim hocu li biti izvucen na lutriji ako ne onda je alternativa skola posle koje ide OPT i onda H1B.

TheNenad
09.01.2011, 15:07
Drago mi je da je situacija drugačija i da su firme spremne da se upuštaju u H1B avanturu za dobre radnike. :papa:

boris_bgd
10.01.2011, 16:57
Trenutno saradjujem sa 3 firme iz US i sve tri su mi ponudile radnu dazvolu tako da to mi je najmanji problem.

Druze, cime se ti bavis inace? Mozes odgovoriti i preko PP-a.

Hvala

boca80
25.03.2011, 21:13
@TheNenad

H1B vizu jeste tesko dobiti dok si u Srbiji. Medjutim, kada si ovde, nije toliki problem naci poslodavca koji ce te sponzorisati za H1B jer uvek mozes da se dogovoris da sam snosis troskove promene statusa. Ja vec imam ponudu za H1B, samo sto mi trenutno to i nije neki izbor pa cu sigurno sacekati da mi se zavrsi OPT, a onda cu da razmislim sta dalje...

Trenutno sam u Americi na turistickoj vizi a zeleo bih da promenim vizu da bih mogao da dobijem socijalni broj i mogucnost da polazem za vozacku dozvolu, jel neko moze da mi kaze dali je to moguce i kako?

kaneolopa
25.03.2011, 23:27
Ne! Sa turistickom vizom samo turizam, da si mislio na vreme mogao si da izvadis internacionalnu dozvolu pa da rentash i zezash se

nemili
26.03.2011, 01:23
Trenutno sam u Americi na turistickoj vizi a zeleo bih da promenim vizu da bih mogao da dobijem socijalni broj i mogucnost da polazem za vozacku dozvolu, jel neko moze da mi kaze dali je to moguce i kako?

Moguce je ako promenis status i predjes npr. na studentsku F1 vizu. Ali i u tom slucaju vadjenje ssn ne ide automatski, vec bi skola (college) morala da te zaposli ili makar izda potvrdu da radis "on campus" kako bi mogao da apliciras za ssn.
Ako budes menjao status budi spreman da cekas odgovor iz imigracionog oko 60 dana.

boca80
27.03.2011, 14:01
Moguce je ako promenis status i predjes npr. na studentsku F1 vizu. Ali i u tom slucaju vadjenje ssn ne ide automatski, vec bi skola (college) morala da te zaposli ili makar izda potvrdu da radis "on campus" kako bi mogao da apliciras za ssn.
Ako budes menjao status budi spreman da cekas odgovor iz imigracionog oko 60 dana.

Koji mi college preporucujes, odnosno da sam siguran da cu preko njih dobiti ssn?

boca80
27.03.2011, 14:04

Koji mi college preporucujes, odnosno da sam siguran da cu preko njih dobiti ssn?

ZeljkoUSA
27.03.2011, 14:58

Boco, procitaj ceo post od prve strane..., sve je objasnjeno :==D:

udo
02.04.2011, 13:43
pozdrav svima.

slučajno sam naišao na ovaj forum i moram priznati da je izvrstan. Kao i svi igram lutriju i nestrpljivo čekam rezultate ove godine. valjda će biti nešto :)

Za slučaj da ne bude planiram iskoristiti svoju turističku vizu i otići gore na blef.
kako sam bio na W&T opciji par puta imam ssn koji je vezan uz J1 vizu.

Znam da je lakše naći posao kada imaš ssn ali nisam siguran smijem li koristiti svoj postojeći jer je vezan uz studentsku vizu, a ja trenutno imam turističku.

Čemu poslodavcima uopće služi ssn ako plaće isplaćuju na čekove a ne po računu!? Ne želim dati poslodavcu ssn pa da negdje upali lampicu u sustavu i deportiraju me ....pomoć

Good Spirit
02.04.2011, 17:31
pozdrav svima.

slučajno sam naišao na ovaj forum i moram priznati da je izvrstan. Kao i svi igram lutriju i nestrpljivo čekam rezultate ove godine. valjda će biti nešto :)

Za slučaj da ne bude planiram iskoristiti svoju turističku vizu i otići gore na blef.
kako sam bio na W&T opciji par puta imam ssn koji je vezan uz J1 vizu.

Znam da je lakše naći posao kada imaš ssn ali nisam siguran smijem li koristiti svoj postojeći jer je vezan uz studentsku vizu, a ja trenutno imam turističku.

Čemu poslodavcima uopće služi ssn ako plaće isplaćuju na čekove a ne po računu!? Ne želim dati poslodavcu ssn pa da negdje upali lampicu u sustavu i deportiraju me ....pomoć

Tebi na SSN-u piše da smeš raditi samo uz dozvolu DHS-a. Zvanično da bi aplicirao negde za posao moraš da dostaviš i dodatnu papirologiju (od firme koja ti je sponzor).

Što se tiče plaćanja, tebi firma da bi napisala ček za platu mora da bude na tvoje ime, a opet ta firma mora da opravda to, a to će tako što ima tvoj ssn (plus verujem ugovor o poslu i ko zna šta još), jer bez ssn-a ne bi smela da te zaposli.

Osim ako i firma ne prihvati da radi na crno, ne postoje druge opcije da ti se plati (bar da su meni poznate).

Takođe i da bi otvorio račun u banci ti treba ssn, ali tamo ne gledaju da li si u statusu ili ne, dovoljno je uglavnom da samo kažem broj ssn-a.

tataratira84
03.04.2011, 02:50

Imas mogucnost da produzis i-94 na jos 6 mjeseci i tako das sebi fore da razradis plan kako i sta dalje sve u cilju da ostanes.
Sve dok ti vazi i-94 mozes da izvadis privremeni ID i privremenu vozacku dozvolu.
Sto se tice internacionalne, nije ti potrebna. Iz licnog iskustva ti pricam jer sam bez problema iznajmljivao auto bezbroj puta sa bosanskom vozackom i nikakvih problema nije bilo, sve dok ti pored maternjeg jezika pise i "driving license" bices ok da vozis ( moguce da je drugacije u odredjenim drzavama ).
Srecno

Magelan
03.04.2011, 19:59
@Udo

Zvanicno, sa pomenutim tipom socijalnog broja ne bi smeo da radis bez radne dozvole (work authorization). Na terenu, to moze i malo drugacije... Prvo, elektronsku proveru statusa i podobnosti za rad (E-verify) zasad koriste samo velike firme tako da tu ni ne ides da apliciras za posao. Ostale, manje vise to ne interesuje. Drugo, taj isti tip SSN-a dobijaju svi stranci koji rade u USA, dakle H1B, H2B, J1, J2, F1... To sto si na turistickoj vizi zasad nista ne stavlja u bolji polozaj od ostalih tako da mislim da ne bi trebao da brines. To je jako veliki broj ljudi i imam utisak da se niko ni ne tangira oko toga da ih proverava (bar ne u Illinoisu). Socijalno ocito ne pravi pitanje jer dobija novac od miliona ljudi koji nemaju nikakva prava na benefite koje social security moze da pruzi. Isti taj social security je u dugovima da guse tako da im po svoj prilici ne pada na pamet da proveravaju preko imigracionog podobnost za rad i tako direktno sebi krenu da kresu budzet... Federalnoj kasi to opet odgovara jer kada prijavis poreze kao non-resident (sto bi trebalo ako si na nekom od gore pomenutih tipova vize) oderu te kao jarca :smrc: Meni je povracaj ove godine manji od $100 a da sam ga prijavio kao resident ili citizen bio bi preko $1600!

Elem, moj ti je savet da ako vec menjas status sa turistickog da ga nikako ne menjas ponovo na turisticki vec na studentski ili bilo koji drugi moguci. Ako produzis kao turista to je jos samo 6 meseci i onda ponovo moras da saljes zahtev, a sve posle prvog puta ume da ima nesiguran ishod...

udo
06.04.2011, 20:36
@Udo

Zvanicno, sa pomenutim tipom socijalnog broja ne bi smeo da radis bez radne dozvole (work authorization). Na terenu, to moze i malo drugacije... Prvo, elektronsku proveru statusa i podobnosti za rad (E-verify) zasad koriste samo velike firme tako da tu ni ne ides da apliciras za posao. Ostale, manje vise to ne interesuje. Drugo, taj isti tip SSN-a dobijaju svi stranci koji rade u USA, dakle H1B, H2B, J1, J2, F1... To sto si na turistickoj vizi zasad nista ne stavlja u bolji polozaj od ostalih tako da mislim da ne bi trebao da brines. To je jako veliki broj ljudi i imam utisak da se niko ni ne tangira oko toga da ih proverava (bar ne u Illinoisu). Socijalno ocito ne pravi pitanje jer dobija novac od miliona ljudi koji nemaju nikakva prava na benefite koje social security moze da pruzi. Isti taj social security je u dugovima da guse tako da im po svoj prilici ne pada na pamet da proveravaju preko imigracionog podobnost za rad i tako direktno sebi krenu da kresu budzet... Federalnoj kasi to opet odgovara jer kada prijavis poreze kao non-resident (sto bi trebalo ako si na nekom od gore pomenutih tipova vize) oderu te kao jarca :smrc: Meni je povracaj ove godine manji od $100 a da sam ga prijavio kao resident ili citizen bio bi preko $1600!

Elem, moj ti je savet da ako vec menjas status sa turistickog da ga nikako ne menjas ponovo na turisticki vec na studentski ili bilo koji drugi moguci. Ako produzis kao turista to je jos samo 6 meseci i onda ponovo moras da saljes zahtev, a sve posle prvog puta ume da ima nesiguran ishod...

Momci hvala na odgovorima!

Magelan.
Dali to znači da se u manjim kompanijama ipak može raditi s tim ssn (pošto naveden agencije imaju koristi od toga) ili je to rad na crnjaka. Kako se ti snalaziš?

boca80
08.04.2011, 00:26
@Udo

Poruka za Magelana...jel mozes da mi posaljes tvoj broj telefona na mail [email protected], imao bih pitanje za tebe

dejancic
08.04.2011, 16:29
Magelan otvaraj agenciju za savetovanje, vidim ti finansijski dobitak u horoskopu :grin:

Magelan
08.04.2011, 19:35
Da znas :grin:

Finansijski dobitak? Vala, red je bio :grin:

Crockett
24.05.2011, 01:56
Pozdrav.

Dolazim ovog proleca sa J1 vizom, ali bih zeleo da ostanem. Na ovom topicu je uglavnom sve objasnjeno u vezi prebacivanja na F1 status, tj upisivanje na te skole jezika, ali bih imao jos nesto da pitam, prvenstveno Magelana - posto vidim da se najvise razume u to.

Kao sto sam video na sajtovima, svaka od tih skola, logicno, trazi da se prilikom upisa kao dokument prilozi izvod iz bankovnog racuna sa odredjenom sumom na njemu. Sad, zanima me kolika je to suma za skole ovog tipa u Chicagu ?

Magelan
25.05.2011, 16:59
Zavisi od programa koji se upisuje. Za ESL (English as a Second Language) je nesto oko $12.000 (cifra izmedju 12 i 13.000, da te ne slazem), a za neki od onih naprednijih programa je vise. Ovaj iznos za ESL je bio aktuelan u septembru prosle godine - kapiram da se nije nesto znacajno promenilo. Cifra koja je potrebna da stoji na potvrdi (Proof of Available Funds) zavisi prvenstveno od ukupne cene programa, a na to se dodaje iznos koji je US vlada procenila da je studentu potreban da prezivi (smestaj, hrana...) skolsku godinu. "Proof of funds" ne sme da bude stariji od 6 meseci ali je dobro sto je dozvoljeno doneti potvrdu iz strane banke. Zato je mozda najpametnije da potvrdu iz banke (u Srbiji) uzmes neposredno pred poletanje (2-3 dana) kako ne bi istekla do onog momenta kad krenes u proces promene statusa (po sistemu pozajmis novac, stavis na racun, uzmes potvrdu, vratis novac) :naughty: Imas i mogucnost da ti neko tvoj posalje naknadno iz Srbije fax-om.

Sto se ukupnih troskova promene statusa tice, to izgleda ovako:
- $850 International Student Deposit
- $200 SEVIS Fee (ovo J1 ne bi trebalo da placa jer je vec jednom placeno)
- $290 USCIS Fee (naknada koja se placa imigracionom za promenu statusa)

Zahtev za promenu statusa treba poslati (po pravilima imigracionog) najkasnije 45 dana pre isteka tekuceg statusa, mada su ljudi to slali i uminut do 12 pa je sve ispalo kako treba (dobili su promenu). Na promenu se ceka 60-90 dana u proseku.

slavezv
13.06.2011, 20:56
Covjece, svaka cast na strpljivosti, nesebicnosti i azurnosti, treba vremena da se sve ovo tvoje procita, a advokatski tim da te osporimo :))) salim se

U Cikagu sam i turisticka viza mi je istekla prije 15-ak dana, u toku je produzetak (dobio sam obavjestenje o broju predmeta i da sam u procesu) pa mislim da ce sve biti ok sto se toga tice. Tek nekoliko dana posle toga, dobijem informacije sasvim slucajno, za varijantu F1 i upustim se u to traganje. Bolje ikad saznati nego nikad. Prva skola (jezik) mi je pozitivno odgovorila i dali su mi formulare za prijavu i savjete za prateu dokumentaciju, koje sam planirao da popunim cim dobije produzetak statusa od imigracionog (po drugima, mislim u toku jula). citajuci tvoje savjete saznam da se SSN ne podrazumijeva i moracu koliko danas da njih zovem i da pitam da li su voljni da daju taj papir, odmah nakon upisa, koji pominjes vezano za taj famozni broj ili da kontaktiram druge skole.
Da ne davim sa mojim slucajem, zelim samo da postavim par pitanja, za cije se odgovore nadam da ti nece uzeti mnogo vremen:

1. Koliko otprilike traje procedura dobijanja F1 vize, tj promejene statusa, kada se sva navedena dokumentacija skupi i preda skupa sa svim uplatama. da li i to traje od 60 do 90 dana kao sto je slucaj sa produzenjem turisticke. da napomenem, posto je u pitanju jezik nemaju fiksne semstre vec se pocinje nakon dobijanaj pozitivnog odgovora od imigracionog.

2. novac koji treba da prikazemo uglavnom, kako vidim, vecina nema pa ni ja nisam izuzetak. imam racun u banci i imam nesto crkavice i ako mi neko ne potpise kao sponzor najverovatnije cu na fazon pozajmi-poloi-prikazi-vrati. E ya ovo mi treba kljucna informacija: koliko dugo treba da taj novac bude na racunu, da li dok traje proces rjesavanja statusa (ako imigraciono provjerava racun), ili se moze dici neposredno posle dobijanja bankovnog ovjerenog izvoda?

3. U Cikago sam nedavno dosao, i stvarno sam se iznenadio u vezi informacije za vozacku i ID, mislim na rok vazenja bez obzira na trajanje vize. Znaci nemam prebivaliste prijavljeno ovdje jos, namjeravam da ga prijavim posle produzetka. Gdje se prijavljuje i kako? Treba li neka odjava iz zadnjeg prebivalista (bio sam u Dzordziji), mogu li vaditi ID i polagati vozacki nakon prijave ili je to moguce kad predjem na F1 i dobijem taj SSN?

4. U sjevernom sam dijelu (kod spajanja ulica W Montrose i N St. Louis), ako znas, koja je skola preporucljiva od ovih jeftinijih naravno, a koje daju SSN...

hvala unaprijed na bilo kom odgovoru!

Magelan
14.06.2011, 07:18
@slavez

Stvari stoje ovako:

1. Promena statusa sa B1/B2 (turist) na F1 (student) traje otprilike isto koliko i produzenje turistickog statusa. Prosek je 60-90 dana, mada to ume da potraje i duze. Nekad se dogodi da traze da se prilozi dodatna dokumentacija pa onda to ispadne i 120 dana u zbiru... Kada dobijes pozitivan odgovor o promeni statusa, potrebno je da se javis skoli i krenes sa prvom narednom grupom. Sluzbenik za strane studente u skoli ima pristup SEVIS bazi i zna da li si odobren ili ne i sto je vrlo bitno KADA si odobren, tako da ako se ne pojavis u nekom roku (ne duze od 30 dana) skola obavestava DHS da se nisi pojavio i onda dobijas pisamce sa naredbom da napustis zemlju u roku od 7 dana. Ovo govorim zato je gomila nasih izgubila status misleci da ce da zafrknu sistem i kupe jos koji mesec jer navodno "jos uvek cekaju na odgovor imigraconog".

2. Novac: Bank Statement tj. izvod iz banke o novcanom stanju moze biti i iz srpske banke ali ta potvrda treba da bude na engleskom jeziku. Ako je iz srpske banke, koliko sam ja uspeo da vidim ne proveravaju trenutno stanje na racunu u datom momentu. Sto se tice izvoda iz americkih banaka, nemam iskustva sa tim, mada nesto cisto sumnjam da onaj tamo u konzulranom centru ima taj nivo pristupa da ti proverava bankovni racun (a cak i da ima pristup, ne verujem da ce se baviti tim sitnicama). To ti otprilike ide po sistemu da ako si uspeo da prikazes novac, imas ga.

3. Prebivaliste, sto se tice vadjenja vozacke i ID, dokazujes na osnovu ugovora o stanu tj. poste dobijene na pomenutoj adresi (DMV u Thompson Center je jedan od onih gde sluzbenici nisu toliko striktni pa mozes i sa pismom iz banke da se provues kao dokaz o adresi, a negde ce ti traziti utility bill ili lease aggrement). Nema onog klasicnog prijavljivanja adrese u MUP-u kao sto se radi u Srbiji :-) Ali, na vozacku i ID zaboravi dok ne dobijes SSN. I nikako nemoj da napravis gresku da kad/ako dobijes prelaz na F1 brzopleto izvadis onu visitors vozacku dozvolu. Visitors DL moze da ti napravi cirkus kad naknadno iskamcis SSN i ponovo odes u DMV - gledace te bledo i pitati sto si uopste dosao kao ti vec imas vozacku dozvolu. Btw, visitors vozacka dozvola ima stavku "not valid for ID" i neupotrebljiva je za vitalne svrhe...

4. Sto se skola tice, u ovoj temi imas spisak i linkove svih jeftinijih skola u CHGO. Svaka od njih moze, ali ne mora da ti izda potvrdu za SSN. Bilo bi jako neodgovorno sa moje strane kad bih te uputio na odredjeno mesto jer ja nisam osoba koja ti moze sa sigurnoscu potvrditi da ce ti taj neko izaci u susret... Ono sto je sigurno jeste da napredniji programi imaju opciju za OPT nakon zavrsetka, a ako/kad dobijes OPT nevezano za skolu, dobijas socijalni broj.

OPT - Optional Practical Training je period od godinu dana kada od imigracionog dobijas radnu dozvolu, na osnovu koje ti socijalno izdaje socijalni broj. Sta to znaci? Upises recimo Accounting koji traje 9 meseci. Nakon toga, imas pravo da se prijavis za praksu (OPT). Opet saljes zahtev u imigraciono, platis za to $380 i opet cekas 60-90 dana. Kad ti to odobre, dobijas radnu dozvolu, a sa njom odlazis u socijalno i oni ti izdaju broj. Dakle, ako ti cak niko ni ne izadje u susret, imas opciju da upises neki napredniji program (to u zbiru izadje oko 7.000-8.000) i onda da igras na kartu OPT...

U svakom slucaju, cekaj prvo da dobijes prvi odgovor, a do tad polako pripremaj dokumentaciju za narednu promenu, pa ako na kraju uspes da se dokopas F1 statusa, onda ce sve ostalo biti lakse...

Srecno :;D:

la grange girl
19.06.2011, 16:37
Cao svima...
Prvi put sam na forumu i mnogo sto sta sam procitala sto nisam znala..
Sve u svemu, zeznuta je USA. :)

IMam samo jedno pitanje, kakva je mogucnost dobijanja F1 vize, s tim da je ta osoba bila prvo 3 god na j1 vizi pa je ostao u usa prosle god i dobio turisticku vizu na 6 meseci i posle toga resio da ostane jos malo jer su se neke bitne stvari izdesavale , i sada je aplicirao za F1 ii skolu engleskog jezika?
Na sajtu USCIS smo videli da traze dopunu dokumentacije, sto je dobar znak ili?

Predpostavljam da ukoliko nije odbijen odmah, i ukoliko mu traze dopunu podataka i dokumentacije da to znaci da postoji velika mogucnost da mu odobre?

Da li je neko ima slican slucaj? Please, pomagajte :wtf:

Magelan
20.06.2011, 04:45
Ukoliko je zahtev za promenu statusa na F1 (student) podnet pre isteka turistickog statusa sansa (naravno) postoji.

Zahtev za podnosenje dodatne dokumentacije je cesta pojava. U principu ne bi trebalo da bude problema ako su rokovi ispostovani i dostavljena dodatna dokumentacija na vreme. Jedina losa stvar je sto sve to ume poprilicno da potraje (znam da je nekima taj proces prelaska trajao 4 meseca)...

slavezv
20.06.2011, 15:56
Cao svima...
Prvi put sam na forumu i mnogo sto sta sam procitala sto nisam znala..
Sve u svemu, zeznuta je USA. :)

IMam samo jedno pitanje, kakva je mogucnost dobijanja F1 vize, s tim da je ta osoba bila prvo 3 god na j1 vizi pa je ostao u usa prosle god i dobio turisticku vizu na 6 meseci i posle toga resio da ostane jos malo jer su se neke bitne stvari izdesavale , i sada je aplicirao za F1 ii skolu engleskog jezika?
Na sajtu USCIS smo videli da traze dopunu dokumentacije, sto je dobar znak ili?

Predpostavljam da ukoliko nije odbijen odmah, i ukoliko mu traze dopunu podataka i dokumentacije da to znaci da postoji velika mogucnost da mu odobre?

Da li je neko ima slican slucaj? Please, pomagajte :wtf:

izvini, ali samo cu iskoristiti da pitam: ako je sve popunjeno i predato kaka konkretno je dopuna podataka trazena i kakvih dokumenata? cisto pitam jer cu uskoro aplicirati na F1..... zanima me da ste licno popunili formulare, uplatili i predali ili se radi o propustu placenog profesionalca (advokat, notar)

Magelan
20.06.2011, 16:54
Od petoro ljudi koje poznajem licno, samo je jednoj devojci trazena dodatna dokumentacija. Pri tom, niko od njih nije isao kod advokata ili notara radi popunjavanja formulara. Advokati za tu uslugu popunjavanja formulara traze izmedju $1200 i $1500... Svima je prelaz odobren :;D:

E sad, svo petoro je prelaz vrsilo prvi put, tako da ne znam da li je mozda procedura "ostrija" kada se za "adjustment of status" prijavljuje drugi put. Ponavljam, ne bi trebalo da bude problema ako su svi rokovi ispostovani, ali ja bih, licno, u tom slucaju isao kod advokata...

la grange girl
21.06.2011, 01:09
Hvala puno za savet.
Papire smo sami popunjavali jer nam je advokat rekao da ne zeli da nam uzima pare za bzvz.... :) Fin neki nas Srbin.

A interesuje je isto i ova skola, da li to moze tipa da im dam unapred 6meseci iznos skolarine pa da se ne pojavljujem>
Dosta mije daleko od kuce a i nemam uopse potrebe ici na casove jer po ceo dan brbljam engleski na poslu i mislim da bi ja mogla da predajem u skoli.... :D:D:D:D:obrva::book::bravo::wtf:

Magelan
21.06.2011, 06:23
To slobodno zaboravi... 70% casova je minimum da bi se zadovoljio kriterijum imigracionog. I meni je to bilo najgore ali prosto izbora nema. Skola prosto ne zeli da zbog jedne individue kocka licencu za skolovanje stranih studenata.

Ranije (do recimo 4-5 godina unazad) je i moglo da se shvercuje, ali posle par nekih ekscesa sa pojedinim skolama "attendance is a must".

Cikaski Solex je zbog necije dojave o postojanju fantomskih studenata (koji su tako samo placali i nisu se uopste pojavljivali) izgubio licencu za strane studente i izdavanje I-20 obrazaca i nakon toga su ostale skole tog ranga jos vise poostrile pracenje pohadjanja stranih studenata.

Ako si na ESL, imas opciju da 3 dana ides a onda se recimo cetvrtkom ne pojavljujes i samim tim si zadovoljio onih 70%.

slavezv
22.06.2011, 02:28
ZA la grange girl: nadam se i ocekujem da je dopuna koju vam traze proceduralni propust i da nije nesto ozbiljno....

ZA Magelana:
posto sam prosli put iznio svoj slucaj i da sam jos u fazi da cekam odgovor od imigracionog o produzetku turisticke vize, posle cega apliciram za F1, zelim da pitam za savjet vezan za to. ovih dana sam u kontaktu sa jednim Amerom koji je nenadano napunio svoj bankovni racun (podobrio se otac od njegove supruge) i ima preko 30k na racunu trenutno. Zeli da potpise da bi mi bio sponzor za F1 vizu, i dodje mi kao idealna garancija, ali postoji jedan tehnicki problem. On to moze sada da uradi i datum bankovnog izvoda bi bio sadasnji. Da li, po tvom misljenju, to moze biti problem prilikom podnosenja aplikacije s obzirom da ja produzetak turisticke od imigracionog po mojoj procjeni ne mogu dobiti do pocetka avgusta ili cak kraja avgusta, da bih uopste mogao da apliciram za F1? Govorim ovo, jer je nemogu da mi on potpise u tom periodu cisto iz cinjenice sto ce do polovine jula on taj racun isprazniti na provode, putovanja i sl.... Da li je rizik da uzmem sada garanciju a apliciram u avgustu ili da trazim drugi izvor. unaprijed hvala na misljenju...

Magelan
22.06.2011, 06:48
Ja koliko znam, izvod iz banke ne bi smeo da bude stariji od 6 meseci. Ne bi trebalo da iko oko toga pravi problem. U skoli ti provereno nece praviti pitanje, a sto se tice imigracionog nisam video da je bilo problema oko toga (da te ne lazem, nisam siguran koliko su bili stari izvodi koji su slati u imigraciono).

To je najbolje da se posavetujes sa sluzbenikom za strane studente u skoli, oni su maheri za te stvari.

kaneolopa
22.06.2011, 07:06
Dosta mije daleko od kuce a i nemam uopse potrebe ici na casove jer po ceo dan brbljam engleski na poslu i mislim da bi ja mogla da predajem u skoli.... :D:D:D:D:obrva::book::bravo::wtf:

Mogao bi ti i taj poslodavac dati radnu vizu npr, da mozes predavati u skoli

Magelan
22.06.2011, 17:52
Sve je moguce :;D: U mojoj skoli su trazili profesore za pocetne nivoe tako da ne treba odbaciti ni tu opciju :)

la grange girl
24.06.2011, 03:07
To slobodno zaboravi... 70% casova je minimum da bi se zadovoljio kriterijum imigracionog. I meni je to bilo najgore ali prosto izbora nema. Skola prosto ne zeli da zbog jedne individue kocka licencu za skolovanje stranih studenata.

Ranije (do recimo 4-5 godina unazad) je i moglo da se shvercuje, ali posle par nekih ekscesa sa pojedinim skolama "attendance is a must".

Cikaski Solex je zbog necije dojave o postojanju fantomskih studenata (koji su tako samo placali i nisu se uopste pojavljivali) izgubio licencu za strane studente i izdavanje I-20 obrazaca i nakon toga su ostale skole tog ranga jos vise poostrile pracenje pohadjanja stranih studenata.

Ako si na ESL, imas opciju da 3 dana ides a onda se recimo cetvrtkom ne pojavljujes i samim tim si zadovoljio onih 70%.

Ok, koja je procedura na casovima?
Ja sma na nemam pojma cemu, sve u svemu, Advanced level...
AKo to ide poio principu potpisivanja, ju sto cu nekom da dajem $100 ili vise da me upisuje.....
Tek u ponedeljak je nastava, pa jos ne znam sta i kako, sem da imam casove pon sreda petak od 6pm do 10pm.a da ne pomenem da radim od 9-5 svaki dan...
jel te mrzi da mi objasnis kako to funkcionise u tvojoj skolii, pa da znam koga ovde treba da podplatim... :D :
thanks

Magelan
24.06.2011, 07:07
Ne znam koju si ti skolu upisala, ali u ovoj mojoj nisu stvari isle po sistemu potplacivanja (na zalost) :smrc: I sistem upisivanja nije da puste papir pa da se ti upisujes, nego bukvalno postoji dnevnik i profesor upisuje prisustvo. U prevodu, ako nekog podmicujes - to je nastavnik :grin:

Kao sto sam prethodno napisao, nije skoli u interesu da zarad tvojih ili bilo cijih $100 mesecno izgubi licencu za skolovanje stranaca (da ne govorimo o tome da vecina tih skola ne bi ni opstala da ne koriste nasu situaciju). U ovoj mojoj skoli nije bilo govora o izostajanju. 70% i ni makac dalje. Jos je u prva 4 meseca bio zesci problem oko kasnjenja jer sam u tom periodu imao nekog ruskog idiota za profesora koji je pravio nevidjene scene oko kasnjenja (a ti sad zamisli koja je sansa da ne zakasnim ako ti kazem da zivim u Hyde Parku koji je duboko u SouthSide a skola je u Skokiju). Posle toga je dosla druga profanka pa sam tu osetio da mogu da hvatam krivinu u tom smislu da sam se pojavljivao oko pola 10 (sat vremena kasnije) i izlazio sam pola sata ranije da bih stigao na posao (2-10 pm).

Sto se tice ESL-a, u mojoj skoli je bilo nastavnika koji su bili krajnje liberalni po pitanju izostanka (znam da su neke momci koji voze kamion dolazili bukvalno jednom nedeljno i to je nekako prolazilo), ali je zato jedna lujka zapisivala i bukvalno brojala do u minut i sabirala minutazu sto se izostanaka tice... Najgore od svega je sto se ljudi tuzakaju. Ako se ne pojavis nedelju dana, pa onda dodjes 1 dan, pa te opet nema 10 dana, mozda nastavnik (onaj gore liberalni) i nece napraviti pitanje, ali ce se naci neki idiot kome jednostavno nije pravo sto on dolazi a ti ne dolazis i eto problema...

abg
24.06.2011, 12:57
Da li je neko imao iskustvo kao moje i sta mislite sta ce biti u ambasadi?

2000te sa 16 god. sam isla na mesec dana ucenje jezika u host family u americi, vratila se na vreme

2002/2003 exchange student zavrsena 4ta god. tamo, vratila se na vreme
2007 w&t vratila se na vreme
2008 w&t vratila se na vreme
2009 odbijena za turisticku vizu

2011 aplicirala i primljena na koledz, uskoro idem na razgovor za vizu

Dakle, moj problem je taj sto ja vec imam zavrsen fax u BG, i sad krecem ponovo na komjuniti koledz, studiracu nesto sto nema veze sa prvim faxom,..

Da li treba da se brinem zbog razgovora koji sledi, i sta mogu da ocekujem od pitanja?
Unapred hvala!

Magelan
24.06.2011, 18:55
Apsolutno nema pravila. Sve zavisi od sluzbenika na kog naletis u ambasadi i od toga koliko si dobro pripremljen za razgovor. U principu - nema pravila...

Od nas 4 koji smo pokusali da u USA u udjemo sa F1 vizom, i svi smo imali zavrsene fakultete, score je bio 50:50
- 2009 sam u decembru imao razgovor. Diplomirao sam na stomatoloskom fakultetu nepuna 3 meseca ranije, i moj razlog za dolazak u USA je bio usavrsavanje jezika radi pripreme za postdiplomske studije (bio sam primljen samo u skolu jezika). U tom trenutku sam jos uvek bio zaposlen, ali taj papir mi niko nije ni gledao (posao nije bio u struci). Do tada nisam nikada bio u USA. Razgovor je prosao glatko, ni 2 minuta nije trajalo i dobio sam vizu - zenski sluzbenik.

- 2010 - avgust. Drug iz studentskog doma, zavrsen pravni fakultet, nikad nije bio u USA. Razlog posete - usavrsavanje jezika. Muski sluzbenik - razgovor trajao 30 minuta. ODBIJEN uz obrazlozenje da nije pruzio dovoljno dokaza koji ga vezu za Srbiju (imao je isto kao i ja uknjizenu nekretninu na svoje ime)
- 2010 - avgust, drug od mog rodjaka, 33 godine u tom momentu, zavrsen fakultet i nezaposlen, do tada nikad nije bio u USA. Razlog posete usavrsavanje jezika. Zenski sluzbenik - razgovor trajao 2 minuta. Dobio je vizu
- 2010 novembar. Drugarica od kolege sa bivseg posla, zavrsen veterinarski fakultet. Bila je pre toga 2-3 puta u USA turisticki, izlazila na vreme ali u jednom momentu je ostala 5.5 meseci. Pre dve godine je odbijena za turisticku vizu. Pokusala je ponovo studentski, isto kao i ja na usavrsavanje jezika zbog naknadnih postdiplomskih studija. Muski sluzbenik - razgovor i bahacenje trajalo pun sat. ODBIJENA uz obrazlozenje da nije imala dovoljno dokaza da ce se vratiti u Srbiju. Pitana za detalj zbog kog je odbijena prethodni put za turisticku vizu (tu treba dobro pripremiti odgovor i obrazlozenje), pitana zbog cega je ostala 5.5 meseci, ko ju je finansirao svo to vreme, zasto bas ta i ta skola, koliki joj je score na TOEFL-u i GRE potreban za upis postdiplomskih u Urbani... Njeno iskustvo definitivno nije bilo prijatno....

Pripremi se dobro za razgovor, i obavezno pripremi jako obrazlozenje za prethodno odbijanje. Ako je bila nepotpuna dokumentacija, navedi sta je tacno bio problem. Nekih ustaljenih pitanja nema. Ocito im je sistem takav da nema pravila jer bi u suprotnom svi imali pripremljni scenario... Budi koncizna, i ne ulazi preterano u raspravu jer im to, koliko sam uspeo da zakljucim, jako bode oci...

SRECNO!:;D:

la grange girl
24.06.2011, 20:27
Ne znam koju si ti skolu upisala, ali u ovoj mojoj nisu stvari isle po sistemu potplacivanja (na zalost) :smrc: I sistem upisivanja nije da puste papir pa da se ti upisujes, nego bukvalno postoji dnevnik i profesor upisuje prisustvo. U prevodu, ako nekog podmicujes - to je nastavnik :grin:

Kao sto sam prethodno napisao, nije skoli u interesu da zarad tvojih ili bilo cijih $100 mesecno izgubi licencu za skolovanje stranaca (da ne govorimo o tome da vecina tih skola ne bi ni opstala da ne koriste nasu situaciju). U ovoj mojoj skoli nije bilo govora o izostajanju. 70% i ni makac dalje. Jos je u prva 4 meseca bio zesci problem oko kasnjenja jer sam u tom periodu imao nekog ruskog idiota za profesora koji je pravio nevidjene scene oko kasnjenja (a ti sad zamisli koja je sansa da ne zakasnim ako ti kazem da zivim u Hyde Parku koji je duboko u SouthSide a skola je u Skokiju). Posle toga je dosla druga profanka pa sam tu osetio da mogu da hvatam krivinu u tom smislu da sam se pojavljivao oko pola 10 (sat vremena kasnije) i izlazio sam pola sata ranije da bih stigao na posao (2-10 pm).

Sto se tice ESL-a, u mojoj skoli je bilo nastavnika koji su bili krajnje liberalni po pitanju izostanka (znam da su neke momci koji voze kamion dolazili bukvalno jednom nedeljno i to je nekako prolazilo), ali je zato jedna lujka zapisivala i bukvalno brojala do u minut i sabirala minutazu sto se izostanaka tice... Najgore od svega je sto se ljudi tuzakaju. Ako se ne pojavis nedelju dana, pa onda dodjes 1 dan, pa te opet nema 10 dana, mozda nastavnik (onaj gore liberalni) i nece napraviti pitanje, ali ce se naci neki idiot kome jednostavno nije pravo sto on dolazi a ti ne dolazis i eto problema...

OMG!
Nadam se da cu ja vise srece imati.
Jer skolu vode poljaci... Znam da se oni mogu potplatiti.... mislim njihovi ljudi koje sam pre sretala... das $50 i ides preko reda...
Moje prijavljivanje u tu skolu je bilokrajnje smesno...
Samo aha, dosla si zbog vize, ok, evo ti papir... mozes vizu da produzavas na 3 god a neki rade i na 7 zavisi kako se posle prebacujes na druge skole i koledze....
Bam bam, stigao I20, stigla viza i to je to...
Problem je sto ja radim bas ozbiljan posao, i nemam bas vremena za ovo, i pritom jurcam na sve strane i pokusavam sebi nesto da stvorim ovde, tako da.... nisam za skolu....
skontala sam da cu ici u skolu, prve dve tri nedelje, pa cu videti kako funkcionise... onda cu da se rasplacem jedan dan posle cassa , kako ne mogu vise, kako sam premorena....bl bla.... i videcu da dolazim na testove ili sta vec postoji vikendom ili kad vec....
Skola je polish linqua tako nesto....
u Glenview....
A ja zivim na La Grange, sto dodje nekih 30milja daleko... srecom sad radim na 10milja daleko od skole, ali opet... tek oko 11pm svake veceri cu stizati kuci.....

to je problem...

Sve u svemu, hvala puno na svemu....
Drzi mi fige jer se nadam da ce mi uspeti ovo sto sam planirala...
:naughty::bravo::blink:

la grange girl
24.06.2011, 20:37
Mogao bi ti i taj poslodavac dati radnu vizu npr, da mozes predavati u skoli

E kad bi to moglo...
Vec sam zvala advokata, ali problme je sto sam ja ekonomista/ bankar a radim u trucking busssinessu....
Sve u svemu, jako tesko da dobijem tu vizu....

Jer ima tona njih koji su zavrsili saobracajni ili sta vec i mogu da rade moj posao.....

to je bilo objasnjenje advokata....

To bi meni banka mogla da uradi, ali u banci me nece placati ni blizu ovoliko koliko imam ovde veruj mi.... :):1081:

:obrva:

la grange girl
24.06.2011, 20:38
Sve je moguce :;D: U mojoj skoli su trazili profesore za pocetne nivoe tako da ne treba odbaciti ni tu opciju :)

Da li u tvojoj skoli placaju 20$ / sat ili vise ?

Ako da , eto mene....

Minimus 40sati nedeljno... i subota i nedelja slobodno...
plus placeni praznici :)

:obrva::1081::1081:

la grange girl
24.06.2011, 20:40
izvini, ali samo cu iskoristiti da pitam: ako je sve popunjeno i predato kaka konkretno je dopuna podataka trazena i kakvih dokumenata? cisto pitam jer cu uskoro aplicirati na F1..... zanima me da ste licno popunili formulare, uplatili i predali ili se radi o propustu placenog profesionalca (advokat, notar)

Ne znam gde se desio propust>
Mozda traze jos dokaza jer je ta osoba imala ovakve statuse

B2 > J1 > J1 > B2 >F1 sada trazi... :)

abg
24.06.2011, 21:25
SRECNO!:;D:

Hvala na brzom odgovoru! i ja sam odbijena od strane muskog sluzbenika uz obrazlozenje da nemam godinu dana radnog staza:wtf:
Sta bi ti naveo kao razlog upisa na komjuniti posle zavrsenog 4. godisnjeg faxa ovde?:grin:

la grange girl
24.06.2011, 21:31
Hvala na brzom odgovoru! i ja sam odbijena od strane muskog sluzbenika uz obrazlozenje da nemam godinu dana radnog staza:wtf:
Sta bi ti naveo kao razlog upisa na komjuniti posle zavrsenog 4. godisnjeg faxa ovde?:grin:

Da se Srb diploma nigde u svetu ne priznaje, a ti ipak zelis da napredujes i da izgradis karijeru? Maybe :)

abg
24.06.2011, 21:36
Da se Srb diploma nigde u svetu ne priznaje, a ti ipak zelis da napredujes i da izgradis karijeru? Maybe :)
a nesto tipa da i jedna i druga profesija mogu da mi pomognu kasnije u poslu, a da skole fotografije(to planiram da studiram tamo) u bg i nisu bas najbolje?:grin:

Milosdv
24.06.2011, 23:31
a nesto tipa da i jedna i druga profesija mogu da mi pomognu kasnije u poslu, a da skole fotografije(to planiram da studiram tamo) u bg i nisu bas najbolje?:grin:

Nemoj to, to nekako zvuci "ocajno mi treba ta viza"...

Bolje ovo sto kaze la grange girl
Da se Srb diploma nigde u svetu ne priznaje (malo podilazenje nije lose), a ti ipak zelis da napredujes i da izgradis karijeru.. + nigde neces steci bolje iskustvo nego u US...:grin:

la grange girl
Ti si za F1 mnogo dobro prosla kod tih poljaka, jesi otisla prvo na B2 ili ?

Magelan
25.06.2011, 06:14
Ma tako nema pravila sto se tih viza tice da je to zivi haos! Ovaj jedan sto je dobio, je bio u tom momentu nezaposlen! Sa 34 godine starom krstenicom i sa I-20 obrascem za ESL :wtf: Bukvalno kako im se svidis. I sto je najgore, koji god odgovor da das oni mogu da tumace na ovaj ili onaj nacin i, na zalost, obrazac za odgovore na ta njihova pitanja ne postoji...

Ja sam bio zaposlen u momentu razgovora, ali to zaposlenje je po mojoj logici moglo samo da mi odmogne jer sam kao stomatolog radio na poziciji operatera u Telenorovom Call Centru :wtf: (Zar to ne zvuci sumnjivo)?! Najinteresantnije je to sto ona niti je pogledala kopiju moje radne knjizice, niti me je ista pitala o zaposlenju. Ja sam se provukao i ocito je razlog bio sto je moja dokumentacija (HVALA BOGU) zapala kod one devojke. Taj drugi tip kazu da je nevidjeno neprijatan i arogantan.

Magelan
25.06.2011, 06:34
@la_grange_girl

Kreni malo u skolu, snimi situaciju, i onda "krivina" kad god je moguce. Ja odlicno znam sta znaci odrzavanje statusa u studentskoj varijanti (citaj: NEOPEVANO CIMATANJE), ali u datom momentu nisam imao drugog izbora. Mislis da je meni bilo potrebno dodatno skolovanje? Da je situacija kao sto nije koji bi normalan zubar isao u skolu za medical assistanta?! I taj program sam odabrao samo zato sto posle njega ima OPT (sad sam u fazi cekanja odobrenja za OPT) pa mi je od aprila ove godine, kad se zavsio program, obezbedjen boravak do kraja OPT-a sto pada 06/01/2012. Do tada cu vec nesto da izboksujem, a koliko mi je laknulo otkad se skola zavrsila, to ne mogu da ti opisem!

Meni je skola bila ujutru (8:30-13:30), a na posao sam isao odmah posle, i to sam morao da izlazim ranije da bih stigao na posao, a trougao koji sam svaki dan pravio je bio SouthSide-Skokie-Bolingbrook-SouthSide i kuci sam stizao oko 23-23:15.

Tebi je bar od Glenview do LaGrange oko pola sata voznje I-294 na kom retko kad ima ikakve guzve. Pojavis se posle posla u skoli, sacekas taman da malo prodje guzva i vec negde oko pola 8-8 pali kuci :;D:

la grange girl
25.06.2011, 07:50
la grange girl
Ti si za F1 mnogo dobro prosla kod tih poljaka, jesi otisla prvo na B2 ili ?[/QUOTE]

Ja sam poslednje 3god bila na j1 a sad sam presla na f1...

dEcko kog znam je prelazio sa i na b2 i j1 i sad trazi f1....

la grange girl
25.06.2011, 07:56
@la_grange_girl

Kreni malo u skolu, snimi situaciju, i onda "krivina" kad god je moguce. Ja odlicno znam sta znaci odrzavanje statusa u studentskoj varijanti (citaj: NEOPEVANO CIMATANJE), ali u datom momentu nisam imao drugog izbora. Mislis da je meni bilo potrebno dodatno skolovanje? Da je situacija kao sto nije koji bi normalan zubar isao u skolu za medical assistanta?! I taj program sam odabrao samo zato sto posle njega ima OPT (sad sam u fazi cekanja odobrenja za OPT) pa mi je od aprila ove godine, kad se zavsio program, obezbedjen boravak do kraja OPT-a sto pada 06/01/2012. Do tada cu vec nesto da izboksujem, a koliko mi je laknulo otkad se skola zavrsila, to ne mogu da ti opisem!

Meni je skola bila ujutru (8:30-13:30), a na posao sam isao odmah posle, i to sam morao da izlazim ranije da bih stigao na posao, a trougao koji sam svaki dan pravio je bio SouthSide-Skokie-Bolingbrook-SouthSide i kuci sam stizao oko 23-23:15.

Tebi je bar od Glenview do LaGrange oko pola sata voznje I-294 na kom retko kad ima ikakve guzve. Pojavis se posle posla u skoli, sacekas taman da malo prodje guzva i vec negde oko pola 8-8 pali kuci :;D:

Nadam se iskreno da cu moci...
Sizim pri samoj pomisi da treba da sedim tamo 4 sata svaki drugi dan...
Strasno...
A dobro...
Meni jos jedna stvar brine a to je da ja sa f1 mislim da ne mogu u srbiju na odmor jer koliko sam cula moram po vizu u ambasaduu a onda ce mi onaj tamo reci sta si trazila i produzavala status u usa mogla si doci kuci i odavde sredjivati,....
Iako , i to zavisi da li naletis na Jeniffer u amabasai ili na onog pola....
E taj je zeznut ali pusti.... :-_-;::nene:

Magelan
25.06.2011, 12:03
Odmor u Srbiji zaboravi dok ne sredis zelenu kartu, ukoliko ne planiras da u Srbiji ostajes za stalno :grin: Sto bi rizikovala sve ovde sto si stvorila, zarad sanse od 99% da ti nikad vise ne daju vizu i da ti jedina varijanta za povratak bude pesaka preko Meksika? :grin:

Sa tim stvarima se nikako ne treba igrati.

Milosdv
25.06.2011, 22:40
Obrni okreni sve je cimanje ali dobro, vazno je da postoji nacin...:grin:

Ko god od vas bude menjao status obavezno ukratko neka napise sa cim se zezao ako vec nije pomenuto negde na forumu.

slavezv
26.06.2011, 03:25
Nisam znao da dobijena F1 moze praviti porblem dolaskom u posjetu i prilikom apliciranja za vizu... Znaci nema povratka dok se ne dobije green card.... ok
Mene zanima iskustvo drugih: ako ja sada ostvarim F1, nadam se da hocu, i ako na obrascu I-20 navedem porodicu (supruga i dvoje dece) da li oni glatko prolaze u ambsadi za vizu? da li mogu da odbiju? imam opciju da dodju na B1/B2 nevezano za mene, pa da ih ovdje preformulisem, ako je ta prvobitna opcija sumnjiva. mada mi je to skuplje.

dobijanje F1 i dobijanje potvrde za SSN i njegovo izdavanje... znaci li da se vrijeme vazenja SSN i F1 podudaraju? i da li promenom skole, gubim prvobitno dobijen f1?....

Magelan
26.06.2011, 19:35
Ne pravi ti problem F1 nego ti pravi problem to sto si ostao duze nego sto je inicijalno receno u ambasadi. Ti tehnicki nisi narusio status i nisi bio ilegalno, ali koji ces ti njima dokaz da pruzis da ces se nekad u buducnosti vratiti za stalno u Srbiju. Koje ces ti njima objasnjenje dati za ta silna prlongiranja, promene i odugovlacenja? Ljudi koji u zivotu nisu krocili u USA budu odbijeni u sekundi zato sto su se tamo nekome ucinili sumnjivima. A zamisli nas dvojicu na razgovoru ponovo?! Ne razmisljaj o tome....

Supruga i dete, kada ti dobijes crno na belo promenu statusa na F1, imaju pravo da apliciraju za F2 (supruznicka studentska viza). SSN nema vreme vazenja. On je jedan za ceo zivot i ostaje isti koji god ti status imao. Onog momenta kad na red dodje zelena karta, SSN ostaje isti, samo ce ti izdati fizicki novu karticu na kojoj nece pisati DHS autorizacija. Zena na F2 nema pravo na SSN, ali ima pravo da i ona promeni status na F1 pa da onda krene u dalju proceduru.

Pri promeni skole ne gubis status. To je klasican transfer i za to se ne salje zahtev u imigraciono. Ja sam pre 14 meseci promenio skolu jer je prva (koja mi je izdala I-20) bila preskupa pa sam nasao jeftiniju i samo se prebacio. F1 status imas dokle god ides u skolu, a gubis ga kada skola posalje obavestenje imigracionom da se ti ne pojavljujes i da si narusio status. Tada dobijas pisamce da imas 7 dana da izadjes iz zemlje i tada zvanicno postajes ilegalac.

slavezv
26.06.2011, 20:24
mnogo hvala na sadrzajnim odgovorima!
ako sam te dobro razumio I-20 ima svoj rok vazenja, sto se podudara sa F1 (dodato za jos 2 mjeseca prije i 1 posle studija) i ako vrsis transfer iz skole u skolu ne remetis svoj status osim kada isti istekne pa namjeravas da ga produzis sa novom aplikacijom....
malo mi je zapetljano: upisujem npr skolu sa 4 levela, 8 mjeseci, a u polovini mijenjam skolu koja ima program od 2 godine, apliciram odmah zato sto je promjena bazicna ili apliciram po isteku one prve dozvole?... nacuo sam da skole nisu voljne bas da daju saglasnost da se iz jedne prebacis u drugu, logicno gube musteriju. da li je neophodna saglasnost skole koja ti je potpisala za I-20 ili je dovoljno da ona koja te primila potvrdi da si kod njih i da ispunjavas obavezu skolovanja...

Magelan
26.06.2011, 20:43
I-20 ima rok vazenja i zavisi od duzine trajanja programa, ali treba razgraniciti I-20 i F1 status. F1 status moze da traje do 8 godina ukoliko svo vreme studiras. Teoretski za tih 8 godina, mozes imati 10 izdatih I-20 obrazaca u 10 razlicitih skola, ali status ti je uvek isti - F1. Da bi ostao u statusu I-20 treba da bude vazeci, a koja ce ti ga skola izdati, to imigraciono ne interesuje. Sva prica koju ti imas sa imigracionim se zavsava onog momenta kad ti stigne potvrda o promeni statusa. Posle toga ti ides u skolu i kad zavrsis program u jednoj skoli niko ti ne moze zabraniti da se prebacis u neku drugu (koja takodje ima opciju za strane studente) i kada se vrsi transfer iz skole u skolu, za to se ne salje nista u imigraciono vec samo sluzbenik u jednoj skoli izdaje potvrdu o saglasnosti za prelaz (to dobijas kad izmiris novcane obaveze i pred kraj si programa), oslobodi tvoj SEVIS u bazi, a onda sluzbenik u novoj skoli prihvata tvoj SEVIS i izdaje ti novi I-20. Sve I-20 obrasce (ja ih vec imam 3 u arhivi) cuvas.

Sto se promene tice (ako sam dobro razumeo sta si zeleo da pitas) postoji pravilo da ukoliko zelis da izvrsis transfer, treba prvo da zavrsis program u tekucoj skoli, pa da tek onda pokrnes transfer. Koliko sam ja uspeo da snimim, ima i varijanta da se to uradi pre isteka programa, ali se u tom slucaju placaju neki penali (to bi morao da proveris dobro, ja nemam licnog iskustva sa tim jer nisam imao prilike da prekidam program zarad transfera - nije bar zasad bilo potrebe). Ukoliko ispunis sve obaveze prema jednoj skoli - zavrsis program i izmiris sve novcane obaveze, mogu oni u skoli da se ljute koliko hoce, ti imas pravo da se prebacis u drugu skolu i tu te niko ne moze drzati :;D:

slavezv
27.06.2011, 22:32
posto sam jos u fazi pripremanja dokuemntacije (cekam od imigracionog produzetak B2 vize) za F1, unaprijed se izvinjavam sto gnjavim, ali se nadam de ce moja pitanja pomoci jos nekom.
kontaktirao sam Ilinois Learning Academy koja se nalazi u Skokie Blvd, sve je bilo ok dok nisam pitao za SSN - ne dajemo! na EastWest ne rade sa nekima koji ne znaju engleski (pocetnik sam), pa tako da ih dalje nisam ni pitao. mada su mi jako interesantni zbog medicinskog obrazovanja kasnije (inace sam po zanimanju medic. tehnicar)... kontaktiram Solex, vidim blizu mi je (nalazim se u sjevernom dijelu Cikaga, blizu Irving Parka) sve je ok osim price o SSN.... ne omogucavaju!
Da li je to zvanican odgovor njihov ili je caka da sto manje izdaju tih potvrda (mozda su limitirani).... Zna li neko skolu koja pouzdano izdaje ili koji je metod da to postignem?

Milosdv
28.06.2011, 00:10
posto sam jos u fazi pripremanja dokuemntacije (cekam od imigracionog produzetak B2 vize) za F1, unaprijed se izvinjavam sto gnjavim, ali se nadam de ce moja pitanja pomoci jos nekom.
kontaktirao sam Ilinois Learning Academy koja se nalazi u Skokie Blvd, sve je bilo ok dok nisam pitao za SSN - ne dajemo! na EastWest ne rade sa nekima koji ne znaju engleski (pocetnik sam), pa tako da ih dalje nisam ni pitao. mada su mi jako interesantni zbog medicinskog obrazovanja kasnije (inace sam po zanimanju medic. tehnicar)... kontaktiram Solex, vidim blizu mi je (nalazim se u sjevernom dijelu Cikaga, blizu Irving Parka) sve je ok osim price o SSN.... ne omogucavaju!
Da li je to zvanican odgovor njihov ili je caka da sto manje izdaju tih potvrda (mozda su limitirani).... Zna li neko skolu koja pouzdano izdaje ili koji je metod da to postignem?

Pa dok ti Magelan ne preporuci nesto ti googlaj i zovi sve skole na koje naidjes nemas sta da izgubis.
Ovo sto si napisao EastWest ne rade sa nekima koji ne znaju engleski (pocetnik sam) pa koliko to traze da znas engleski, jesu skola ili nisu...

slavezv
28.06.2011, 05:23
nemam pojma koliko traze...danas je moj kum zvao i tip koji se javio je dao negativan odgovor... navodno imaju neke druge opcije ili su navikli da im upisuju i jezik ljudi koji ga vise-manje znaju ali treba im zbog statusa... mozda je i pogresna informacija, zvacu opet i njih i ostale.
malo sam zbunjen zbog odricnih odgovora za dobijanje SSN... ovi sto sam pominjao hladno kazu ne obezbjedjuju... pa koji ce mi onda da placam. ima pri crkvama i besplatnih skola a ja na crno mogu raditi i bez njih i skupljati lovu da kupim brak... optimista sam ipak da ce se naci pozitivan izlaz u vezi tog famoznog broja. :)))

Magelan
28.06.2011, 06:54
Da li ti zaista mislis da ce to neko da ti obeca preko telefona? :wtf:

Magelan
28.06.2011, 06:58
To se ide licno i pregovara.

Mislis da je meni to bilo ponudjeno tek tako na dobar dan? NE!

Ja sam intenciono i upisao medical assisting jer se posle njega ide na OPT i tad dobijas socijalni direktno jer dobijas radnu dozvolu na godinu dana. To sto sam ja uspeo da iskamcim potvrdu ranije, to je zato sto sam tamo po skoli kopao i rukama i nogama da mi daju neki posao kako bi imali opravdanje da mi daju potvrde.

Dakle, mani se telefona i put pod noge!:;D:

slavezv
28.06.2011, 07:16
ok... kontam sada..znaci daju ali ako sam dosadan....
malo je zeznutije onda ali moram tako. ne govorim engleski, ali cu povesti kuma sa sobom. tamo gdje sam vec bio dali su mi formulare i rekli da se javim sa popunjenim kad sve zavrsim.. znaci razgovor sa salterskim sluzbenikom ne dolazi vise u obzir, moramo zvati i zakazati prijem kod nekog od nadredjenih i sloziti pricu da posle jezika idem npr na medical assisting, kod njih.... da u meni vide dugorocnu musreriju, ne znam koji adut ponuditi drugi...
hvala mnogo!

abg
07.07.2011, 10:14
Cao svima, ja samo da se zahvalim na svim odgovorma i da javim da sam dobila vizu:1081:
imam jos 2,3 pitanja... koliko u kesu moze da se iznese iz srbije, koliko u kesu moze da se nosi po americi(domestic flights)?
da li se zezati sa j1 ssn i raditi na f1? na mom koledzu studenti ne mogu da dobiju posao...

la grange girl
10.07.2011, 16:23
Ne pravi ti problem F1 nego ti pravi problem to sto si ostao duze nego sto je inicijalno receno u ambasadi. Ti tehnicki nisi narusio status i nisi bio ilegalno, ali koji ces ti njima dokaz da pruzis da ces se nekad u buducnosti vratiti za stalno u Srbiju. Koje ces ti njima objasnjenje dati za ta silna prlongiranja, promene i odugovlacenja? Ljudi koji u zivotu nisu krocili u USA budu odbijeni u sekundi zato sto su se tamo nekome ucinili sumnjivima. A zamisli nas dvojicu na razgovoru ponovo?! Ne razmisljaj o tome....

Supruga i dete, kada ti dobijes crno na belo promenu statusa na F1, imaju pravo da apliciraju za F2 (supruznicka studentska viza). SSN nema vreme vazenja. On je jedan za ceo zivot i ostaje isti koji god ti status imao. Onog momenta kad na red dodje zelena karta, SSN ostaje isti, samo ce ti izdati fizicki novu karticu na kojoj nece pisati DHS autorizacija. Zena na F2 nema pravo na SSN, ali ima pravo da i ona promeni status na F1 pa da onda krene u dalju proceduru.

Pri promeni skole ne gubis status. To je klasican transfer i za to se ne salje zahtev u imigraciono. Ja sam pre 14 meseci promenio skolu jer je prva (koja mi je izdala I-20) bila preskupa pa sam nasao jeftiniju i samo se prebacio. F1 status imas dokle god ides u skolu, a gubis ga kada skola posalje obavestenje imigracionom da se ti ne pojavljujes i da si narusio status. Tada dobijas pisamce da imas 7 dana da izadjes iz zemlje i tada zvanicno postajes ilegalac.

Ti se bas razumes u ove F1 i te vize i vizice....
Ja neki dan sedim na casu i pricam sa jednom devojkom koja mi kaze da joj drugovi idu u solex i da niko ni ne brine tamo da li dolazis ili ne, oni kao odujednom u mesec dana i ro je to...
kod mene u skoli su svi neki bum dum koji stvarno idu da bi naucili negleski i ne bi prevarili nesto ili radili na crno.... bas svi neki moroni a da ne pomenem da pola njih ni ne prica engleski... omg....osecam se ko 8 svetsko cudo tamo,...
poljaci nisu popustili pod lovom, tako da moram da idem u skolu, ali me interesuje za solex, da li stvarno je tako kao sto ona kaze ili ?

Hvala za sve

Magelan
11.07.2011, 03:34
Solex je imao tu reputaciju da je moglo "i ovako i onako", a kakvo je stanje trenutno - ne znam. Licno ne znam nikog ko je pohadjao Solex.

Negde u martu ove godine su kruzile price kako im je imigraciono upalo u kontrolu i kako su im privremeno oduzeli licencu za dalji upis F1 studenata. Koliko je to tacno - pojma nemam (kazem, ne znam nikog ko ide tamo), ali da je neko tuzakao - to mogu da potpisem jer znam kakav se sve polusvet vuce po tim skolicama za odrzavanje papira. Ja sam se psihicki preporodio otkako se zavrsio program i iskreno se nadam da cu do juna sledece godine, kada bi trebao da mi istekne OPT, nesto izboksovati za papire jer mi se nikako ne vraca nazad u tu skolu. Osoblje je zaista OK, ali studenti... Mislim da bi o tome mogao knjigu da napisem kakvih je sve tu "profila" i diletanata. Posle par meseci sedenja sa tom ekipom u istoj prostoriji postanes blago depresivan i ne mozes da poverujes kolicinom glupaka kojom si okruzen...

Moj ti je savet da nadjes nekog ko ide u Solex i dobijes informacije iz prve ruke o mogucnostima za "hvatanje krivine". Ja njih nisam odabrao prosle godine kada sam menjao skole iz prostog razloga sto je program koji sam ja hteo da upisem kod njih postojao samo u kampusu u Wheeling-u do kog ima 3 dana jahanja od SouthSide (i to kroz sam centar Cikaga).

Zana
11.07.2011, 18:13
Interesantne li diskusije...

Nego, sto Magelan ti (posto mi se cini da imas visak vremena) i Osmo svetsko cudo ne prevedete sve ovo na Spanski i jos nekoliko jezika (dosuse za neke postove meni licno treba i prevod na Srpki, a izgleda da mi fali neka lekcija Pravopisa i Gramatike, mora da se opet nesto izmenilo) - narod Kalifornije bi vam bio zahvalan do kraja zivota za neprocenjive savete oko muvarenja i potplacivanja i legalizacije. Ne brigaj za engleski, to cu ja preko Google translator (sta cu kad nisam na listi svetskih cuda, moj Engleski nije tako savrsen). Ja mislim i da ce administracije pomenutih skola da budu presecne sto ih spominjemo u ovim diskusijama...

Ako moze i neka lista skola i u Kaliforniji (samo nemoj od ovog Popa sto ga uhapsise pre neki dan zbog studentskih viza), a ja cu zauzvrat da vam posaljem iz LA Times listu bolnica gde strane drzavljanske mogu da dodju u 4-om mesecu trudnoce i ostanu dok se ne porode da im dete bude americki drzavljanin (ima bre business da nam cveta), cisto da uzvratim uslugu....

Aman vise...

Magelan
12.07.2011, 06:30
Ja uporno pokusavam da objasnim devojci da te varijante vise nigde ne prolaze, al' reko' da ne kvarim optimizam :)

la grange girl
13.07.2011, 19:09
Interesantne li diskusije...

Nego, sto Magelan ti (posto mi se cini da imas visak vremena) i Osmo svetsko cudo ne prevedete sve ovo na Spanski i jos nekoliko jezika (dosuse za neke postove meni licno treba i prevod na Srpki, a izgleda da mi fali neka lekcija Pravopisa i Gramatike, mora da se opet nesto izmenilo) - narod Kalifornije bi vam bio zahvalan do kraja zivota za neprocenjive savete oko muvarenja i potplacivanja i legalizacije. Ne brigaj za engleski, to cu ja preko Google translator (sta cu kad nisam na listi svetskih cuda, moj Engleski nije tako savrsen). Ja mislim i da ce administracije pomenutih skola da budu presecne sto ih spominjemo u ovim diskusijama...

Ako moze i neka lista skola i u Kaliforniji (samo nemoj od ovog Popa sto ga uhapsise pre neki dan zbog studentskih viza), a ja cu zauzvrat da vam posaljem iz LA Times listu bolnica gde strane drzavljanske mogu da dodju u 4-om mesecu trudnoce i ostanu dok se ne porode da im dete bude americki drzavljanin (ima bre business da nam cveta), cisto da uzvratim uslugu....

Aman vise...

PAZI ti ovu pametnicu..
Jel tebe iko pozvao da ti sa nama diskutujes o ovoj temi?
Forum je( koliko ja znam) i uradjen da bi se diskutovalo o razlicitim temama i jedni drugim pomagali.
A to sto se ne obraca paznja na pravopis, to je vec druga stvar.
Mozda taj neko vozi auto i u istom trenutku pise odgovor ili pak mobilni dobro ne radi....
Sve u svemu, ovde nije fora u pravopisu, vec u pomaganju, savetima, iskustvima...
A ti ako nemas sta pametno da podelis sa nama, nemoj ni da komentarises!! Pitanje je bilo postavljeno osobi, koja je svoj odgovor dala i ne vidim razloga za tvoje mesanje
A da, jos jedna stvar.
To sto se neko snalazi smicanjem, prevarama, muljanjem i ostalim, to je iskljucivo stvar te osobe, njegove ili njene sposobnosti i izbora kako zeli i u kom pravcu, zeli da mu / joj ide....
Amerika je zemlja koja je stvorena za ljude koji su snalazljivi i uporni.
A oni koji to nisu ce sedeti ovde i raditi bzvz poslove i jedva sklapati kraj sa krajem, a mogu jako lepo da zive....
Pa ti razmisli.

A to sto covek ima visak vremena ili nema, to je iskljucivo njegov problem, i njemu hvala sto deli svoje iskustvo sa nama!!!!

la grange girl
13.07.2011, 19:27
Ja uporno pokusavam da objasnim devojci da te varijante vise nigde ne prolaze, al' reko' da ne kvarim optimizam :)

Bice da ipak negde prolaze... No, tnx na podrsci :)

Zana
13.07.2011, 19:40
Da - muljaze, potplacivanja Poljaka i ostale nebuloze i gluposti koje definises kao snalazljivost jesu zaista tvoja stvar; zato ih i zadrzi za sebe ili takve diskusije vodi na drugom mestu, ok? Ako ti nije jasno zasto, ukradi malo vremena od kucanja u toku voznje pa procitaj i shvati na kakvom Forumu ucestvujes... To ne bi trebalo da bude toliko zahtevno, ipak si ti svetsko cudo (doduse, nikako da ukapiras sta ti covek pise mozda i nisi toliko napredna?)

la grange girl
13.07.2011, 19:43
Da - muljaze, potplacivanja Poljaka i ostale nebuloze i gluposti koje definises kao snalazljivost jesu zaista tvoja stvar; zato ih i zadrzi za sebe ili takve diskusije vodi na drugom mestu, ok? Ako ti nije jasno zasto, ukradi malo vremena od kucanja u toku voznje pa procitaj i shvati na kakvom Forumu ucestvujes... To ne bi trebalo da bude toliko zahtevno, ipak si ti svetsko cudo (doduse, nikako da ukapiras sta ti covek pise mozda i nisi toliko napredna?)

Sta reci sem postala si sestro klasicna Amerikanka...
Jbg, sorry za tebe...

Sve u svemu, pametniji popusta, pa posto nisam napredna i ne kontam o cemu mi pricas, slobodno produzi i napreduj na obe :D

Magelan
15.07.2011, 06:20
@la grange girl

Nije poenta da se neko mesa ili ne mesa u raspravu, vec u tome da smo nivo rasprave doveli na nivo koji nije primeren ovom forumu. Ja definitivno jesam napravio gresku onog momenta kad prepisku nisam preusmerio na pvt, jer bez ljutnje, moras priznati da prepiska na prethodnu temu nije stvar za javnu izlozbu.

navarro
10.08.2011, 16:10
Magelan,
procitao sam skoro svih 17 strana u vezi skola,f1 vize itd..ali ako mozes molim te da mi malo vise pojasni oko te redovnosti na casovima u samim skolama?da li mozes da izostanes vise od tih dozvoljenih 30% bez nekih vecih posledica?i da li to zavisi od skole ili je sve do samog profesora?i da li si mozda cuo za neku "dobru" skolu u new yorku?
puno hvala

vrhunski
10.08.2011, 18:14
samo 3 dana u toku semestra mozes da izostanes za svoje potrebe. Za sve ostalo mora lekarsko opravdanje. Od kako su uveli SEVIS sistem sve je poostreno maksimalno.

Magelan
10.08.2011, 18:56
To zavisi i od skole i od profesora.

Community Colleges imaju veoma striktne propise, ne samo za strane vec i domace studente. Znam da je dozvoljeno jednom da se izostane u semestru po predmetu (bar u CCC - City Colleges of Chicago) sto mu dodje otprilike koliko ti je i "vrhunski" napisao - 3-4 puta po semestru jer da bi bio full time student (a to je uslov za F1) moras da pohadjas 3-4 predmeta po semestru.

Ja se (Hvala Bogu) nisam dosad "druzio" sa CCC tako da sam zaobisao tu torturu.

Kaplan, moja prva skola u USA je imala uslov 80% pohadjanja mada su se neki ljudi pojavili bukvalno samo par puta za tih 5 nedelja koliko sam ja bio tamo (mislim da je nas razred bio povlascen u smislu da je profesor pisao svima prisustvo pa nije bivalo problema).

U sledecoj skoli je uslov bio 70% i tu nije bilo mrdanja. Samo je jedan profesor ne ESL-u izlazio u susret pa je svima davao plus (prisustvo) i kad jesu i kad nisu prisutni, ali to je ipak samo izuzetak (mislim da su ga upozorili da to vise ne radi). Ja sam na kraju imao 91% attendance jer i da sam hteo, nije bilo pametno da izostajem jer je svaki dan bio neki kviz, test, lab... i onda ti se to gomila...

Jedina skola u NYC koju znam (a da nije Community College) je Bramson-ORT - ali kako funkcionisu - pojma nemam... Ja sam od starta zakopan u CHGO pa imam informacije o lokalnim skolama. Za Bramson znam zato sto je u istoj grupaciji kao ova skola u CHGO u kojoj sam ja bio.

snovolovka
04.10.2011, 10:29
Pozdrav svima, a posebno tebi Magelan, i hvala ti na iscrpnim odgovorima na ovih svih 18 strana teme.
Pročitala sam sve, i sad imam puno bolji uvid u F1 vizu (o kojoj nisam imala pojma do prije 2-3 dana). Ipak imam još par pitanja, pa bih vas molila za odgovor:
1. Znate li, iz nekog iskustva, je li lakše dobiti F1 u svojoj zemlji, pa se onda uputiti u USA, ili doći kao turista pa promjeniti status na F1 ?
2. Muž bi išao na neki jeftiniji koledž i uzeo nešto od IT programa. On ovdje (u BiH) studira vanredno informatiku. Je li pametno probati u ambasadi pričom kako nije zadovoljan našim fakultetima i kako se želi usavršiti u Americi jer su bolje mogućnosti i bla, bla...ili da ide na priču kako želi usavršiti jezik i sl.?
3. Ne kontam baš najbolje kako se ti koledži plaćaju...nisam još stigla pregledati ponude koledža (u LA), pa ako neko zna, može li se plaćati mjesečno, ili ti traže da uplatiš odmah cijeli semestar? Ako neko zna konkretno za SMC, super :) Iako imamo osiguran smještaj i hranu kod rodbine, ipak će muž morati kako zna i umije iskopati neki posao na kampusu da bi mogli plaćati školovanje (ne možemo im se toliko na grbaču privaliti).
I jel se stvarno može školovati za cifru od oko 300$ mjesečno?
4. I još samo ovo - nisam stigla naći informaciju (a počele prijave za DW-2013) možemo li aplicirati za lutriju, a u međuvremenu doći u Ameriku, studirati, raditi, pa ako nas izvuku odmah i ostati u Americi?
Eto toliko i hvala :)

snovolovka
04.10.2011, 11:13
Samo da se nadovežem na zadnje pitanje - znači, ako sad apliciramo za lutriju, možemo li npr. za mjesec dana otići u ambasadu i tražiti turističku ili studentsku vizu (imaju li oni podatke o prijavama na lutriju, pa po tome skontaju da želimo useliti u Ameriku i zbog toga nam odbiju ove vize)?

vrhunski
04.10.2011, 13:43
1. Znate li, iz nekog iskustva, je li lakše dobiti F1 u svojoj zemlji, pa se onda uputiti u USA, ili doći kao turista pa promjeniti status na F1 ?

Ne moze se u USA promeniti status iz b1/b2 u F1 vizu. (postoje neke izuzetne okolnosti ali 95% bi bili odbijeni). U ambasadi nije problem da dobijes F1 vizu ako dokazes da imas viska novca :) I da das dobro obrazlozenje zasto studiras.

2. Muž bi išao na neki jeftiniji koledž i uzeo nešto od IT programa. On ovdje (u BiH) studira vanredno informatiku. Je li pametno probati u ambasadi pričom kako nije zadovoljan našim fakultetima i kako se želi usavršiti u Americi jer su bolje mogućnosti i bla, bla...ili da ide na priču kako želi usavršiti jezik i sl.?

Nije pametno, barem ne iz perspektive ovog u ambasadi.

3. Ne kontam baš najbolje kako se ti koledži plaćaju...nisam još stigla pregledati ponude koledža (u LA), pa ako neko zna, može li se plaćati mjesečno, ili ti traže da uplatiš odmah cijeli semestar? Ako neko zna konkretno za SMC, super :) Iako imamo osiguran smještaj i hranu kod rodbine, ipak će muž morati kako zna i umije iskopati neki posao na kampusu da bi mogli plaćati školovanje (ne možemo im se toliko na grbaču privaliti).
I jel se stvarno može školovati za cifru od oko 300$ mjesečno?

Placanje zavisi od koledza do koledza uglavnom ako uplatis celu godinu unapred dobijas neki popust ili tako nesto ne znam za semestar.
Mislim da je 300$ jakoo malo, mozda nedeljno.
Uglavnom koledzi nude (posle izvesnog vremena studiranja) da radis kod njih part time kao npr asistent profesoru i da te placaju 1000$ mesecno + beneficije sto moze da bude neki dodatak budzetu.
Ali ni blizu potrebne mesecne sume (naravno zavisi od lokacije i fakulteta).

4. I još samo ovo - nisam stigla naći informaciju (a počele prijave za DW-2013) možemo li aplicirati za lutriju, a u međuvremenu doći u Ameriku, studirati, raditi, pa ako nas izvuku odmah i ostati u Americi?
Eto toliko i hvala :)

Naravno sa bilo kojom F1, F2, H1B vizom moze se uraditi "prilagodjavanje statusa" i jednostavno dobiti green card ako Vas izvuku.

vrhunski
04.10.2011, 13:46
Samo da se nadovežem na zadnje pitanje - znači, ako sad apliciramo za lutriju, možemo li npr. za mjesec dana otići u ambasadu i tražiti turističku ili studentsku vizu (imaju li oni podatke o prijavama na lutriju, pa po tome skontaju da želimo useliti u Ameriku i zbog toga nam odbiju ove vize)?

Imaju ali ne gledaju. Ja sam aplicirao 14 puta a isao sam po turisticku b1/b2 vizu 3 puta i nikada to nije bio problem. Ono sto moze da bude problem jeste da ako Vas izvuku (predate prvu kovertu) a vi onda trazite b1/b2 ili neku drugu vizu. Apliciranje za lutriju nema ama bas nikakve veze jer niste izvuceni i imate male sanse da budete izvuceni tako da ne gledaju to :)

snovolovka
04.10.2011, 14:23
Ma evo nađoh da Magelan kaže ovo:
"Imas mogucnost da dodjes sa turistickom vizom, pa da imigracionom podneses zahtev za promenu statusa. Tu su troskovi malo veci jer je sam taj fee za promenu statusa $300, a u mojoj skoli toplo preporucuju i imigracionog advokata koji bi ispratio ceo taj proces i za to advokati uzimaju $1.500. Sa turistickom vizom imas pravo da u USA boravis 6 meseci. Minimum 45 dana pre isteka tih 6 meseci neophodno je da imigracionom posaljes popunjene formulare za promenu statusa. Na odgovor se ceka u proseku 2-3 meseca, ali dok god ne dobijes odgovor od imigracionog, iako ti mozda i istekne onih 6 meseci, ti si u USA legalno."
Što se tiče plaćanja koledža, čini mi se da je Žana negdje napisala da na Santa Monica koledžu je 20$ po unit (a valjda pod unit podrazumijeva predmet:nene:), pa ja skontah ako ima 10-15 predmeta (ovo bubam :grin:) da je to nekih 200-300$...tako sam izvukla ovu cifru. Popodne ću zagrijati stolicu pa otići na www.smc.edu i sve proučiti do u detalje vezano za plaćanje.
ps. hvala na odgovoru :bravo:

vrhunski
04.10.2011, 15:52
Ma evo nađoh da Magelan kaže ovo:
"Imas mogucnost da dodjes sa turistickom vizom, pa da imigracionom podneses zahtev za promenu statusa. Tu su troskovi malo veci jer je sam taj fee za promenu statusa $300, a u mojoj skoli toplo preporucuju i imigracionog advokata koji bi ispratio ceo taj proces i za to advokati uzimaju $1.500. Sa turistickom vizom imas pravo da u USA boravis 6 meseci. Minimum 45 dana pre isteka tih 6 meseci neophodno je da imigracionom posaljes popunjene formulare za promenu statusa. Na odgovor se ceka u proseku 2-3 meseca, ali dok god ne dobijes odgovor od imigracionog, iako ti mozda i istekne onih 6 meseci, ti si u USA legalno."
Što se tiče plaćanja koledža, čini mi se da je Žana negdje napisala da na Santa Monica koledžu je 20$ po unit (a valjda pod unit podrazumijeva predmet:nene:), pa ja skontah ako ima 10-15 predmeta (ovo bubam :grin:) da je to nekih 200-300$...tako sam izvukla ovu cifru. Popodne ću zagrijati stolicu pa otići na www.smc.edu i sve proučiti do u detalje vezano za plaćanje.
ps. hvala na odgovoru :bravo:

Veruj mi na rec b1/b2 promeniti u US na F1 je prilicno tesko i retko odobravaju tako nesto.

"Yes it is technically possible, but it may not be desirable, as there could be risks in re-entering the U.S. After foreign travel. Therefore it is better to avoid switching from B2 to F1, especially soon after entry into the U.S., even if the USCIS (INS) initially approves the change of status to F1. For a situation like this you can contact an attorney."

I nema potrebe to da radis predate ovde za F1 i F2 vizu u ambasadi i to je to :)

Ovo za faks ne znam ne studiram :) Samo mi se cini previse malo.

Magelan
04.10.2011, 16:08
@vrhunski
@snovolovka

U Cikagu niko nikome nije odbijen prelazak sa b1/b2 na F1. U mojoj skoli, koja je mahom imigrantska, ja sam bio jedan od retkih koji je u USA inicijalno usao sa F1. 70% ostalih su menjali sa turisticke i bez problema dobili promenu statusa. Poenta je bila priloziti svu potrebnu papirologiju u imigraciono.

Ranije nisu dozvoljavali promenu statusa pa se moralo u maticnu zemlju po novu vizu. U poslednjih par godina to se rutinski radi.

@vrhunski
Ponovicemo, bez deznformacija. Kao neko ko je u USA jako dugo na studentskoj vizi i neko ko se poprilicno dugo "vukao" po imigrantskim skolama to sto sam pisao je TACNA informacija i recicu samo da je u mojoj prethodnoj skoli 70% stranih studenata uradilo prelaz sa b1/b2 na F1. I za ESL jeste mesecno rata $330-340 (dakle nije Harvard nego obicna skola ESL-a).

@snovolovka
www.laort.edu
Baci pogled na ovu skolu (koliko sam shvatio LA vam je destinacija).

vrhunski
04.10.2011, 17:23
@vrhunski
@snovolovka

U Cikagu niko nikome nije odbijen prelazak sa b1/b2 na F1. U mojoj skoli, koja je mahom imigrantska, ja sam bio jedan od retkih koji je u USA inicijalno usao sa F1. 70% ostalih su menjali sa turisticke i bez problema dobili promenu statusa. Poenta je bila priloziti svu potrebnu papirologiju u imigraciono.

Ranije nisu dozvoljavali promenu statusa pa se moralo u maticnu zemlju po novu vizu. U poslednjih par godina to se rutinski radi.

@vrhunski
Ponovicemo, bez deznformacija. Kao neko ko je u USA jako dugo na studentskoj vizi i neko ko se poprilicno dugo "vukao" po imigrantskim skolama to sto sam pisao je TACNA informacija i recicu samo da je u mojoj prethodnoj skoli 70% stranih studenata uradilo prelaz sa b1/b2 na F1. I za ESL jeste mesecno rata $330-340 (dakle nije Harvard nego obicna skola ESL-a).

@snovolovka
www.laort.edu
Baci pogled na ovu skolu (koliko sam shvatio LA vam je destinacija).

http://mistero.tripod.com/B2probs.html
http://www.avvo.com/legal-answers/can-i-change-status-from-b1-b2-to-f1-without-leavi-47016.html

Ja samo kazem da je mnogo jednostavnije da dobije F1 vizu u ambasadi nego da menja iz b1/b2 u F1 dok je u US. Ima mnogo tekstova o tome na internetu da je visok procenat odbijanja.

Ovo za skolu ok nisam razumeo da se radi o ESL-u. Mislio sam da hoce na neki IT colledge jer znam da su dosta skuplji. Za ESL je to onda to verovatno to.

snovolovka
04.10.2011, 17:58
Ja samo kazem da je mnogo jednostavnije da dobije F1 vizu u ambasadi nego da menja iz b1/b2 u F1 dok je u US. Ima mnogo tekstova o tome na internetu da je visok procenat odbijanja.

Ma i zanimalo je jel bolje da odmah ovdje zatražimo F1 il da dođemo kao turisti pa se prebacujemo. Vjerovatno je bolje ovo prvo....samo, već sam to negdje pitala al mi ne odgovoriše još - znači, recimo muža prime na koledž, izvadimo potvrdu iz banke da imamo 20.000$ (posudi-vrati:obrva:), muž ima nekretninu na sebi, odemo u ambasadu...koliko je sigurno da će dobiti F1 i pored svega navedenog? :ohman:

Ovo za skolu ok nisam razumeo da se radi o ESL-u. Mislio sam da hoce na neki IT colledge jer znam da su dosta skuplji. Za ESL je to onda to verovatno to.

Magelan, nisam još stigla pogledati stranice SMC i ORT koledža u LA, ali kolko sam skontala taj ESL je za one koji ne znaju baš najbolje engleski, a pošto moj muž i piše i govori odlično (radio je dugo kod Engleza), kontali smo da polaže taj TEOFL za strance i da uzme neki IT smjer tipa Computer Graphics & Desktop Publishing Diploma Program. E sad, jel to puno skuplje od tih 300-400$ mjesečno? Ili da ide na ESL pa kad stanemo na noge da se prebaci na svoj smjer?

Magelan
05.10.2011, 07:24
Sto se dobijanja F1 vize tice, razbijen je odavno mit da se taj tip vize dobija na "dobar dan"... Da ti neko garantuje da ces pored svih prikazanih stvarcica i para na racunu dobiti studentsku vizu - moze jedino ambasador ako ga licno poznajes. Pisao sam ranije na ovoj temi (do tancina je objasnjena studentska viza) da NEMA PRAVILA (nazalost).

Od nas petoro iz BGD koji smo konkurisali za F1 dobilo je troje. Svi su imali nekretninu na svoje ime, prikazan novac, I-20 obrazac i pismo o prijemu (i sve ostalo sto uz to ide) i opet je dvoje otpalo. Sistem im je takav da prosto nema pravila.

Moje licno misljenje je da je mnogo lakse dobiti turisticku nego studentsku vizu. Mnogo je vise obdijenih za studentsku nego za turisticku (pogotovo ako si stariji od 20). U vasem slucaju, ti si ta koja ima vece sanse da dobije taj tip vize jer vec imas neko obrazovanje i vrlo je izvesno da mozes da dokazes da u BIH ne postoji ustanova koja bi ti pruzila dodatno usavrsavanje (Master na nekom polju koji kod nas ne postoji).

Sto se skolarina tice, dva puta razmisli da li mozes sebi da priustis u startu nesto vise od ESL-a. Isto tako, ako nemas jasan cilj, bilo bi glupo bacati novac na neke skole od kojih sutra neces imati nikakve koristi (i ovde polako pocinje da biva zategnuto oko nalazenja pristojnog posla). Imaj u vidu da kada se upise skola, to podrazumeva X obaveza (legenda o tome kako se ovde skole zavrsavaju "u leru" i "lagano" je ziva glupost), a to za sobom vuce cinjenicu da si fizicki onemogucen da radis (ovo naravno ne vazi za ESL na kom nema tih obaveza i domacih i kojekavih ostalih projekata i radova...). Skole koje vrede cemu su jako skupe i o tome treba razmisljati tek kad se stabilizujes, a ne po sistemu "grlom u jagode" jer se skolarina za dobre skole placa unapred, ne na rate. To sto je Zana napisala za cenu unita na SMC se odnosi na California residents, dok strani studenti placaju po unitu mnogo vise. U Cikagu je recimo unit za strance oko $330 pa ti izracunaj koliko je 12 kredita plus kojekakvi skriveni troskovi svakog semestra oko upisa, registracije i ostalih zackoljica.

snovolovka
05.10.2011, 12:58
Ne znam više...nisam pametna :no:

Što se mog školovanja tiče, muka mi je više od škola i ispita, i nema šanse (bar u narednih par godina) da bih se natjerala upisati magisterij. Pošto sam svježe diplomirana, na sam spomen ponovnog učenja izgledam ovako :aa:.
A o cjenama mastera u USA neću ni da razmišljam :-_-;:

Ma vjerovatno ćemo probati na turističku pa šta nam Bog da dalje.

Samo me još jedna stvar brine - na intervjuu u ambasadi za turističku vizu, ako upitaju jesmo li se prijavili na lutriju, reći istinu ili ne. Znam da većina ovdje tvrdi kako je najbolje reći istinu, al ima ih i par koji samouvjereno tvrde kako ovi u ambasadi nemaju uvid u prijave na lutriju pa je bolje reći ne.
Nekako mi se ti činiš kao prava osoba za savjet, pa ću te poslušati šta mi god kažeš :suure:
I hvala ti još jednom što si odvojio vremena da mi pomogneš :ax:

vrhunski
05.10.2011, 13:46
hehe sad ipak dolazimo na moje. Znaci ipak je nesto vise od ESL-a bilo u pitanju :) Kao sto rekoh 300$ nedeljno je mozda ali samo mozda dovoljno za skolovanje ako je u pitanju neki colledge. Posto stranci placaju dosta vise.
Pacific University kosta oko 14.000$ godina (master) pa sam prema tome zakljucio da je ono bilo malo.

Inace na b1/b2 vizu ako odete nista necete postici tj samo dzabe bacate pare. Sa b1/b2 vizom nikada necete dobiti SSN i tu nastaje ceo problem. Ne mozete cak ni SIM karticu za mobilni telefon sa DATA servisom da uzmete na svoje ime. Jednostavno na milion mesta ce Vam traziti SSN. Ja sam bio 2 puta po 5 meseci sa b1/b2 vizom i komplikacija je za sve zivo. Npr za iznajmljivanje stana sam morao da stavim veci depozit od uobicajenog (3 puta po 1600$) zato sto nisu hteli da mi iznajme bez SSN-a jer nisu mogli da odrade 'credit check'. Kada se kupuje stan onda isto ima komplikacija jer moraju neka posebna odobrenja da se urade pa je najlakse registrovati LLC i kupiti stan na ime firme. Morao sam pasos da nosim sa sobom jer ima mesta gde pustaju samo sa "State ID-om" sto b1/b2 viza holderi ne mogu da imaju a F1 mogu. Nisam mogao da dobijem neke besplatne karte za odredjene stvari sto F1 studenti mogu zbog State ID-a itd.

Moj savet je ako se ide u US na duze od 15 dana bolje je da se odmah ima neka viza koja ce omoguciti vise stvari nego b1/b2. Npr mnogi su otisli na J1. Uglavnom treba igrati lutriju pa dobiti jer to je najbolje resenje :)

U ambasadi slobodno recite da igrate lutriju ali da to nema veze sa sadasnjim odlaskom. Ako Vas pitaju to znaci da oni vec znaju tako da je laganje potpuno bespotrebno. Ja sam bio 3 puta po b1/b2 vizu i nikad nisu pitali za lottery a uvek sam igrao.

Magelan
05.10.2011, 17:55
@vrhunski

Aman?!

Licno sam troje ljudi sa b1/b2 odveo u moju skolu i svi su dobili promenu statusa na F1 i nakon toga socijalne brojeve. Placaju ESL $330 mesecno i odrzavaju status. Dakle izvodljivo je. Kao sto sam vec napisao, u mojoj skoli od svih stranih studenata 70% je onih koji su presli sa turisticke, 20% koji su presli sa J1 i samo 10% onih koji su u USA usli sa F1.

O cemu ti pricas? SIM kartica = SSN?! SIM karticu sam kupio bukvalno po sletanju i niko mi nista nije trazio. I plan ima unlimited data. Bar 5 provajdera imaju unlimited servise (voice + text + data) i kupuju se bez ikakve provere (H2O unlimited, T-Mobile, Virgin, Boost, Kricket) jer su prepaid i mnogo su povoljniji od postpaid-a za koji traze SSN. Ja sam 5 meseci ziveo bez SSN i imao i racun u banci i SIM karticu i bez problema vozio sa medjunarodnom dozvolom. I ne samo ja nego i masa ostalih.

To za iznajmljivanje stana je isto i za tebe, i za mene i za sve ostale koji prvi put kroce u USA jer ni ti, ni ja ni onaj koji prvi put ulazi sa zelenom kartom NEMA SSN kad sleti, a i kad ga dobijes treba da prodje bar 6 meseci da bi ti skor presao 600 (u slucaju da cim dobijes SSN uzmes kreditnu karticu).

snovolovka
09.10.2011, 11:39
Evo mene opet da malo smaram :naughty:

Švrljala sam po forumu, čitala sve i svašta :book: al´ nisam uspjela naći neke informacije.

Zanima me slijedeće:

1. Recimo muž i ja idemo tražiti turističku vizu i zakazan nam intervju u ambasadi (u BiH ako je možda bitno). Da li nas posebno intervjuišu ili smo skupa na razgovoru? (Ovo mi je bitno pošto sam ja PR u našoj obitelji pa ako smo posebno onda ću morati muža dobro pripremiti za razgovor :rofl: )

2. Logično mi je da ne moramo imati kupljenu avio-kartu dok ne saznamo jel nam odobrena viza....e, smijemo li nakon odobrenja vize kupiti jednosmjerne karte, tj. hoće li nam onaj čiko što nas dočeka u US na ulazu gledati to i napraviti problem?

Hvaaaala :1081:

Neverhood
09.10.2011, 18:44

Švrljala sam po forumu, čitala sve i svašta :book: al´ nisam uspjela naći neke informacije.

Zanima me slijedeće:

1. Recimo muž i ja idemo tražiti turističku vizu i zakazan nam intervju u ambasadi (u BiH ako je možda bitno). Da li nas posebno intervjuišu ili smo skupa na razgovoru? (Ovo mi je bitno pošto sam ja PR u našoj obitelji pa ako smo posebno onda ću morati muža dobro pripremiti za razgovor :rofl: )

2. Logično mi je da ne moramo imati kupljenu avio-kartu dok ne saznamo jel nam odobrena viza....e, smijemo li nakon odobrenja vize kupiti jednosmjerne karte, tj. hoće li nam onaj čiko što nas dočeka u US na ulazu gledati to i napraviti problem?

Ne znam odgovore na tvoja pitanja, ali zasto bi uzimala karte u jednom smeru kada su u povratne jeftinije?

snovolovka
09.10.2011, 18:50
Ne znam odgovore na tvoja pitanja, ali zasto bi uzimala karte u jednom smeru kada su u povratne jeftinije?

Zar jesu :blink: ?
Nisam još gledala cijene karata, pa nemam pojma kako se kreću. Letjela sam na domaćim letovima i uvijek s povratnom kartom, pa nisam ni gledala cijene jednosmjernih...al nekako mi ne zvuči logično da je put u jednom smjeru skuplji nego tamo-vamo :grin:

Zana
09.10.2011, 21:18

Zanima me slijedeće:

Intervjue za turisticku vizu radite odvojeno. Ne treba da imas kartu pre intervjua, ne treba ti ni rezervacija. Ne mozes da kupis jednosmernu kartu, bez obzira na to koja ti cena vise odgovara.

snovolovka
09.10.2011, 21:29
Intervjue za turisticku vizu radite odvojeno. Ne treba da imas kartu pre intervjua, ne treba ti ni rezervacija. Ne mozes da kupis jednosmernu kartu, bez obzira na to koja ti cena vise odgovara.

Kratko i jasno :obrva:

..................................

Hvala :bravo:

ZeljkoUSA
09.10.2011, 22:08
Sto se karte tice pri drugoj poseti (turistickoj) su mi trazili povratnu kartu na ulasku u zemlju tako da se ne igras.

Sto se tice intervjua mi smo imali zajedno, u Beogradu.

Magelan
10.10.2011, 05:47
Sto Zeljko rece, sa kartom se ne igraj. Povratna se kupuje jer u suprotnom mogu na aerodromu glatko da te vrate nazad.

"Kakav si ti to turista a nemas povratnu kartu?"

snovolovka
10.10.2011, 21:08
Sto Zeljko rece, sa kartom se ne igraj. Povratna se kupuje jer u suprotnom mogu na aerodromu glatko da te vrate nazad.

"Kakav si ti to turista a nemas povratnu kartu?"

Zbunjeni :grin:

Ma volim ja sve opcije provjeriti, mada će mi garant nešto bitno promaći :ohman:

albertas
21.10.2011, 10:41
Pozdrav svima...moras li biti ovde student da se upise esl u americi ?

nemili
21.10.2011, 12:56
Pozdrav svima...moras li biti ovde student da se upise esl u americi ?

Ne, naravno da ne moras. Potrebna je samo diploma srednje skole i jos neka papirologija koju ti traze na koledzu koji zelis da upises. Sto se tice samog intervjua za vizu, tu treba da pokazes cvrste dokaze sa svojom zemljom. Znaci nekretnina, posao... I da ne zaboravim, potrebna ti je potvrda da ti ili neko ko te sponzorise ima oko 13.000$ na racunu.

albertas
24.10.2011, 10:56
Ne, naravno da ne moras. Potrebna je samo diploma srednje skole i jos neka papirologija koju ti traze na koledzu koji zelis da upises. Sto se tice samog intervjua za vizu, tu treba da pokazes cvrste dokaze sa svojom zemljom. Znaci nekretnina, posao... I da ne zaboravim, potrebna ti je potvrda da ti ili neko ko te sponzorise ima oko 13.000$ na racunu.

Hvala najljepsa na informacijama !pozdrav:;D:........

albertas
02.12.2011, 21:34
pozdrav svima...dobio sam tur. vizu prije par dana i kada sam ispunjavao formular ds 160 napisao sam da planiram ici tur. u new york 20 -tog decembra znaci ovog mjeseca...e sada tamo je bila stavka da li ste pazljivo isplanirali datum odlazka i povratka ...ja sam stavio ne....a 20 tog mi je i bukiran hotel tamo i sada mene zanima ako ja ne odem tog datuma dali cu imati neki problem na aerodromu tipa trebali ste doci 20 tog a dosli ste npr u januaru ili februaru?unaprijed hvala na odgovoru...

landlord
02.12.2011, 21:39
ne bi trebao imati nikakvih problema oko toga. Jedino sto ce te pitati za adresu, gdje ces biti smjesten. Bar moje uvijek pitaju kad dolaze. Tako da, budi spreman da im to pripremis.

nemili
02.12.2011, 21:46
pozdrav svima...dobio sam tur. vizu prije par dana i kada sam ispunjavao formular ds 160 napisao sam da planiram ici tur. u new york 20 -tog decembra znaci ovog mjeseca...e sada tamo je bila stavka da li ste pazljivo isplanirali datum odlazka i povratka ...ja sam stavio ne....a 20 tog mi je i bukiran hotel tamo i sada mene zanima ako ja ne odem tog datuma dali cu imati neki problem na aerodromu tipa trebali ste doci 20 tog a dosli ste npr u januaru ili februaru?unaprijed hvala na odgovoru...

Nece ti praviti nikakav problem. Ljudima se menjaju planovi i u skladu sa tim i datumi za putovanja.

albertas
04.12.2011, 13:55
Hvala vam najljepsa na odgovorima:bravo: veliki pozdrav...

Lykoss
16.01.2012, 14:36
@ Magelan

Vidim da kazes da si licno u tvoju skolu doveo troje ljudi?

Da li je to i dalje moguce?

Dobili smo b1/b2 vizu,i dolazimo uskoro u USA,da li je i dalje moguce preko skole engleskog dobiti SSN i F1 vizu ili sta vec?

mnogo hvala za info unapred!

Magelan
16.01.2012, 15:13
@Lykoss

Postavljas pitanja koja nisu u domenu ovog foruma (prvo porodjaj pa onda sredjivanje SSN-a itd.)

Sve informacije o studentskoj vizi su iznete i svaki dalji elaborat je suvisan i prevazilazi dozvoljene okvire.

Lykoss
16.01.2012, 16:03
@Magelan

Izvinjavam se ako sam nesto pogresno pitao...

da pitam za porodjaj jer postoji moucnost da se porodi dok budemo tamo...
Kakve to veze ima sa pitanjem u vezi SSN-a?

Nisam bio upoznat da ima dozvoljenih i ne dozvoljenih okvira u vezi informacija oko viza i ostanka u US.

Opet,izvinjavam se ako sam sta pogresno uradio!

kaneolopa
18.01.2012, 02:35
Citaj malo bolje "dozvoljeno i ne dozvoljeno" se odnosi na informacije izdate sa ovoga foruma a ne generalno. Ti stvarno mislis da smo mi svi pali sa kruske???

Lykoss
18.01.2012, 10:30
@ kaneolopa

Nista te nisam razumeo sta zelis reci...

Mozda sam pitao laicki ili kako god,ali nikakve loshe namere nisam imao
nema potrebe za kruskama ili cime god... Niti sam te uvredio,ni tebe niti ikoga ovde.
Ako sam loshe postavio svoje pitanje izvinjavam se,ali ne razumem sta ce vam taj hate bez razloga...

Magelan
18.01.2012, 15:24
@Lykoss

Dakle, nisi nista pogresno pitao, samo si pitao na pogresnom mestu. Pravilnik foruma jasno definise "DOs and DON'Ts", a informacije do kojih ti zelis indirektno da dodjes spadaju u "DON'Ts".

Na jednoj temi je potegnuto pitanje porodjaja sa turistickom vizom, pri tom dolazite sa b1/b2 vizom u trecem mesecu trudnoce (sto znaci da do devetog istice legalni status), a na ovoj temi se raspitujes o F1 vizi i socijalnom broju?

Ako vec dolazite samo u "baby turizam" cemu onda pitanje o ESL-u i F1 vizi? I sta ce ti SSN ako dolazis u baby turizam?

Nije poenta u "hate" niti u bilo cemu drugom - informacije vezane za hvatanje "rupa u zakonu" nikako nije pametno traziti po javnim kanalima jer zbog toga mozes da upadnes u problem... (A problema, ako dodjete ovde, ce biti previse tako da ti jos jedan sa zakonom nije potreban)

Lykoss
18.01.2012, 18:56
@Magelan

Ok razumeo sam to.

No mi ne dolazimo zbog baby turizma...
Vizu smo dobili josh u Oktobru,saznali da je trudna onog dana kada sam postavio pitanje ovde,nije nam bila namera da ostane trudna...
tako da se jednostavno desilo,vec smo imali i kupljene karte pre toga...pa sam zeleo da vidim kakve su nam opcije.

Hvala na odgovorima!

Milosdv
19.01.2012, 00:28
:woohoo:
Kako te cimaju Magelan heheheh.

Mogu ti reci da su one škole ekstra jeftine u poređenju sa školama na Floridi.

Možda ja ne uspevam da nađem one low cost škole a možda i nema...

Milosdv
19.01.2012, 00:49
Zaboravih da dodam mislim na Fort Lauderdale (Florida) sa okolnim mestima...

kaneolopa
19.01.2012, 03:03
Ja se volim tako igrati policije gledam ljude sta svasta moze da im padne na pamet... te shodno tome i pisem.

Super sto dolazite u Ameriku! Treba da vidite malko sveta :D Vize se koliko se secam izdaju na 10 godina... turisticke tako da sacekajte malko da dete poraste pa pravac Dizniled!

shanzy
19.01.2012, 13:42
Ja se volim tako igrati policije gledam ljude sta svasta moze da im padne na pamet... te shodno tome i pisem.

Super sto dolazite u Ameriku! Treba da vidite malko sveta :D Vize se koliko se secam izdaju na 10 godina... turisticke tako da sacekajte malko da dete poraste pa pravac Dizniled!
pa ne secas se dobro, to sto su produzili trajanje vize ne znaci da svako takvu i dobije. u januaru prosle godine, moj bivsi decko i ja smo dobili vize na tri meseca. oboje na umetnickim fakultetima, on pri kraju, ja doduse na polovini studija, ali sa obnovljenom godinom. pri tom je on vec jednom bio u americi sa multi vizom na tri godine. dobro je da su nam uopste i dali vize..

Lykoss
20.01.2012, 13:37
Yeah na 10 godina smo dobili turisticke ...

A videti malko sveta,da naravno!
Inace volimo da putujemo a Diznilend smo videli u Tokiu i Parizu,pa zasto ne i te tu originalne:)

Svakako hvala svima na odgovorima i pomoci,dosta nam je znacilo!

Pa cemo videti sta i kako nam buducnost i lutrija donesu;)

ipetrovic5
16.08.2012, 21:41
Pozdrav svima, ovo je moja prva poruka ovde. Da sam znao za ovaj forum dok sam bio u Srbiji sada bih drugacije razmisljao ali sada nema nazad.
Ja sam ovde dosao kao turista dakle na b1/b2 kod mog brata, koji je u Americi od 2003 i koji ima greencard (ozenio se u medjuvremenu Amerikankom). Dosao sam na poziv jednog biznismena nase gore list, koga zna moj brat i koji mi je obecao posao u njegovoj firmi. Njegove reci su bile neka dodje on ovde kao turista a posle cemo lako da ga prebacimo na radnu vizu. Medjutim posle dolaska ovde ispostavilo se da od posla nema nista. Objasnjenja su bila kao ispunjena kvota za te vize, pa mozda bi bilo bolje da upises neki fakultet. Dobro, sve sam to progutao ali kad sam krenuo da se raspitujem svaki koledz kao uslov za upis trazi neki od testova tipa TOEFL, GRE, ili GMAT a moj engleski je uzasan. Inace u Srbiji sam zavrsio Elektronski Fakultet smer elektronika-programiranje hardvera.
Jedino mi ostaje neki ESL program, a i to neznam koliko je pametno jer dok dobijem promenu statusa na F1 ja vec moram da idem nazad. Kao turista i sami znate ovde ne mogu nista da radim jer nemam prava na ssn, id...
Sta vi mislite, koji bi bio Vas savet, sta da radim, skola, trazenje novog sponzora za radnu vizu ili nazad Srbija.
Pozdrav.

Aristotel
16.08.2012, 23:13
Pozdrav svima, ovo je moja prva poruka ovde. Da sam znao za ovaj forum dok sam bio u Srbiji sada bih drugacije razmisljao ali sada nema nazad.
Ja sam ovde dosao kao turista dakle na b1/b2 kod mog brata, koji je u Americi od 2003 i koji ima greencard (ozenio se u medjuvremenu Amerikankom). Dosao sam na poziv jednog biznismena nase gore list, koga zna moj brat i koji mi je obecao posao u njegovoj firmi. Njegove reci su bile neka dodje on ovde kao turista a posle cemo lako da ga prebacimo na radnu vizu. Medjutim posle dolaska ovde ispostavilo se da od posla nema nista. Objasnjenja su bila kao ispunjena kvota za te vize, pa mozda bi bilo bolje da upises neki fakultet. Dobro, sve sam to progutao ali kad sam krenuo da se raspitujem svaki koledz kao uslov za upis trazi neki od testova tipa TOEFL, GRE, ili GMAT a moj engleski je uzasan. Inace u Srbiji sam zavrsio Elektronski Fakultet smer elektronika-programiranje hardvera.
Jedino mi ostaje neki ESL program, a i to neznam koliko je pametno jer dok dobijem promenu statusa na F1 ja vec moram da idem nazad. Kao turista i sami znate ovde ne mogu nista da radim jer nemam prava na ssn, id...
Sta vi mislite, koji bi bio Vas savet, sta da radim, skola, trazenje novog sponzora za radnu vizu ili nazad Srbija.
Pozdrav.

Moj savet, navali da učiš jezik! To em ce mnog da ti pomogne u budućem poslu a takodje i u životu! Samo napred! Pricaj razgovaraj za pola godine ćeš mnogo napredovati!

ipetrovic5
16.08.2012, 23:32
Aristotel, hvala na odgovoru za sad samo to i radim. Rosseta Stone, Fluency Mc, Asimil, pricam sa snajom neke osnovne stvari, valjda ce biti neke koristi od ovoga.

vrhunski
17.08.2012, 03:36
Dobro, sve sam to progutao ali kad sam krenuo da se raspitujem svaki koledz kao uslov za upis trazi neki od testova tipa TOEFL, GRE, ili GMAT a moj engleski je uzasan. Inace u Srbiji sam zavrsio Elektronski Fakultet smer elektronika-programiranje hardvera.
Pozdrav.

Mozes da upises ESL program pri koledzu a posle se samo prebacis na neko studiranje tipa doktorat. :)
Na tom koledzu ces dobiti mogucnosti da radis da ti placaju nesto tipa 1500$ mesecno i da ti potpuno plate studije. Tako ces dobiti i SSN.

vuxanne
17.08.2012, 04:58
Mozes da upises ESL program pri koledzu a posle se samo prebacis na neko studiranje tipa doktorat. :)
Na tom koledzu ces dobiti mogucnosti da radis da ti placaju nesto tipa 1500$ mesecno i da ti potpuno plate studije. Tako ces dobiti i SSN.

Ja sve sto poznajem na ESL programu su obicno neki koji su zavrsili Engleski jezik u nekoj drugoj zemlji. To su obicno profesori tog jezika. A na obicnim ESL kursevima koji nisu za kredite ne daju F1 vizu (moj muz je zavrsio 19 kurseva na F2 vizi). To je tipa fakultativna nastava. Ali ne znam za community college (vise skole) da li su njima neke druge fore.

ipetrovic5
17.08.2012, 05:39
Za sada sam odustao od ESL i promena vize, jer bi mi problem bio i prevoz do tog koledza gde ima ESL je bar 40km, jer ovde bez automobila nema mrdanja, pa zbog toga pitam, da li ja imam pravo da vozim kola od mog brata. Kod sebe imam medjunarodnu dozvolu koja vazi do 2013 i naravno pasos i licnu kartu. Moj brat mi kaze da mogu slobodno da vozim niko nece da me dira dok ne napravim neki prekrsaj, ali ja ne verujem. Da li mozda treba neko ovlascenje, ako ne mogu da vozim ispada da nasa medjunarodna dozvola ne vredi nista.

Magelan
17.08.2012, 07:45
Sa ESL-om mozes da odrzavas F1 status dok ne vidis sta mozes dalje. Ja sam na conto ESL-a i dobio F1 i na tom istom ESL-u proveo neka 3-4 meseca dok se nije iskristalisala situacija.

Sto se voznje auta tice, ne bi trebalo da bude problema sto se dozvole tice, ja sam sa njom vozio prvih 6 meseci dok nisam izvadio americku, ali je u osiguravajucoj kuci na polisi za auto pored vlasnikovog moralo da se uvede i moje ime.

Tamara85
17.08.2012, 12:09
Da li je moguce dok sam u Americi na turistickoj vizi da polazem IELTS bez promene vize u F1?

vuxanne
17.08.2012, 12:41
Da li je moguce dok sam u Americi na turistickoj vizi da polazem IELTS bez promene vize u F1?

Ja mislim da IELTS, TOEFL, GRE, GMAT radi po sistemu platis pa polazes, nema veze sa statusom studenta. Ja sam polagala GRE i TOEFL u Srbiji bez F1 vize.

A sto polazes IELTS, jel ides za Kanadu? U Americi obicno traze TOEFL...

Samo uplati i polazi.

Tamara85
17.08.2012, 18:03
Hvala za info. Da dolazim u USA na neko vreme turisticki, a hocu da podensem zahtev za iseljenje u Kanadu, pa da ne gubim na vremenu :)

Iako je USA moja prva ljubav, deluje da je Kanada daleko jednostavnija ili bar postoji ustaljen nacin iseljenja....

Jack Sparrow
17.08.2012, 19:23
Hvala za info. Da dolazim u USA na neko vreme turisticki, a hocu da podensem zahtev za iseljenje u Kanadu, pa da ne gubim na vremenu :)

Iako je USA moja prva ljubav, deluje da je Kanada daleko jednostavnija ili bar postoji ustaljen nacin iseljenja....Javi mi se da ti pustim neke linkove u vezi iseljenja u Kanadu [email protected]

Tamara85
17.08.2012, 22:12
Hocu, hvala!! Vec jesam :)

.................................................. .................................................. ..

Daliborable
17.08.2012, 23:54

Iako je USA moja prva ljubav, deluje da je Kanada daleko jednostavnija ili bar postoji ustaljen nacin iseljenja....

Kanada je odljcna ali su zakomplikovali proceduru birokratski. Pored toga smanjili su i kvotu sada je to mali broj i ide po zanimanjima. Ako se broj popuni po zanimanju onda te ladno odbiju. Meni su tri put napravili zackoljice pa mi vracali papire. Na kraju me odbili jer toboze nisu vidjeli koliko faks traje godina u papirima pa dali nula poena na education. Katastrofa. Uz to sve ne vrate pare za fee. Na polaganje eng. Se ceka cirka 3 mjeseca. Potvrda o uplati fee oko mjesec i fajnali odgovor na aplikaciju oko tri mjeseca. Preporuka je da posaljes pocetkom godine kad ima vise slobodnih mjesta u okvirru desired zanimanja. Doduse ko zna francuski to moze lakse da se sve zavrrsi i sretnije naravno.:bravo

Tamara85
18.08.2012, 13:14
Nama bi ovo bio prvi put, a spremamo se poprilicno, verovatno cemo i nekog zastupnika uzeti kako ne bi nesto sami promasili....
Ali pre toga idemo da se opustimo u NYC :D

ipetrovic5
18.08.2012, 16:41
Imam b1/b2 vizu i trenutno sam u Americi tri meseca . Pitanje ako apliciram za promenu na F1 i budem odbijen da li cu posle imati problema sa prvom vizom b1/b2 ili ako se odlucim da ponovo dodjem u USA. I da li neko ko ima radnu vizu da li moze sa tom vizom da studira.

zvercica
18.08.2012, 18:01
Nama bi ovo bio prvi put, a spremamo se poprilicno, verovatno cemo i nekog zastupnika uzeti kako ne bi nesto sami promasili....
Ali pre toga idemo da se opustimo u NYC :D

Sve što se tiče iseljenja za Kanadu imaš na ovom site http://www.cic.gc.ca/english/index.asp. Odličan forum sa odgovorima na sva moguća i nemoguća pitanja http://forum.krstarica.com/showthread.php/360020-Kako-do-Kanadske-iseljenichke-vize, i jedan strani http://www.canadavisa.com/
To je ono što mi pratimo pošto smo se mi dugo spremali da predamo papire za iseljenje. Međutim, prestali su da primaju aplikacije do kraja ove godine. Kažu da će ponovo početi da primaju od januara 2013, ali takođe postoji najava da će se menjati bodovna struktura i da će tražiti da se diplome akredituju.

Što se tiče zastupnika, moje mišljenje je da je najbolje platiti za jedan razgovor. Na tom razgovoru će vas potanko uputiti u sam proces, objasniti detalje, odgovoriti na sva vaša pitanja i to je to. Papire popunjavate sami i tu nema mnogo mudrosti, bitno je da odgovorite tačno na sva pitanja i to je to. Za uslugu razgovora, advokati naplaćuju oko 20 evra a za uslugu popunjavanja papira oko 2500. Nama je bilo OK da platimo ovih 20, pošto smo stvarno malo dublje ušli u sam proces a i dobili smo odgovore na mnoga pitanja koja su nas mučila. Međutim, potpuno je dranje ovih 2500, to vam stvarno ne treba. Oni ZAISTA samo popunjavaju papire za vas i ništa više od toga.

Tamara85
18.08.2012, 19:39
Hvala puno zvercice!!! Pratimo krstaricu iz dana u dan :) Razmisljali smo se da li zastupnici ili sami, ali jos smo u fazi prikupljanja informacija i strebanja jezika, tako da sto vise citam zvanicni sajt i krstaricu, cini mi se da to mozemo i sami :)

Jos jednom hvala ti puno, i - zivis moj san, i ja bih zelela da dobijemo GC a da se iselimo u Kanadu (USA do 35-40 god. a Kanada posle) :) Mada sad da biram od ta dva, zaista bih vise zelela Kanadu :) :inlove:

Jack Sparrow
18.08.2012, 21:37
Hocu, hvala!! Vec jesam :)

.................................................. .................................................. ..Hehe,Zvercica je vec dala linkove,tema na krstarici je odlicna :==D:

zvercica
18.08.2012, 23:15
Hvala puno zvercice!!! Pratimo krstaricu iz dana u dan :) Razmisljali smo se da li zastupnici ili sami, ali jos smo u fazi prikupljanja informacija i strebanja jezika, tako da sto vise citam zvanicni sajt i krstaricu, cini mi se da to mozemo i sami :)

Jos jednom hvala ti puno, i - zivis moj san, i ja bih zelela da dobijemo GC a da se iselimo u Kanadu (USA do 35-40 god. a Kanada posle) :) Mada sad da biram od ta dva, zaista bih vise zelela Kanadu :) :inlove:

Nema na čemu, uvek:).

Mi smo oduvek razmisljali samo o Kanadi, međutim od kako su uveli kvote, nama je nemoguće da se prijavomo pošto je moje zanimanje 1122 a to se popuni bukvalno posle dva tri dana od objavljivanja liste. U medjuvremenu smo izvučeni, tako da nema tu puno razmišljanja. Idemo tamo gde nas hoće :).

I da, upravo su objavljeni novi uslovi za FSW, tako da ti tek sad ni jedan advokat ne može pomoći. Uslovi se prilično razlikuju i biće jako zanimljivo pratiti http://www.canadavisa.com/canada-immigration-discussion-board/new-fsw-points-criteria-announced-new-federal-skilled-trades-class-fstc-t115576.0.html narednih nekolio meseci, pošto će sad krenuti razna tumačenja.

Tamara85
19.08.2012, 18:07
Zvercice a iseljenje po provincijama? Manitoba? Kvebek?
I ja sam 1122, mada zbog mastera mogla bih i da se ubacim u drugu neku sifru tj zanimanje, ali mi sve vise razmisljamo o Kvebeku, upravo zbog tih kvota...
Mada videcemo jos, zaista prebrzo popune nase zanimanje....

Da ne gusimo temu, mogu nas prebaciti u "A Kanada?"
Zaista ste dobre linkove dali za informisanje o iseljenju u Kanadu, citamo pa cemo videti, imamo bas jos dooosta nedoumica i nejasnoca :)

ipetrovic5
20.08.2012, 07:33
Vec sam jednom pitao ali da pitam opet. Ako podnesem zahtev za promenu statusa sa b1/b2 na F1 i ako mi taj status odobre, sta se desava sa mojom prvom vizom b1/b2 koja vazi 10 godine i koji ima status M mogu da ulazim i izlazim iz zemlje vise puta, jer koliko kapiram F1 viza se dobija na papiru A4,pa da li se tada turisticka viza ponistava, da li se nesto menja u mom pasosu. Da li na carini znaju da imam novi status. Pitam jer bih hteo da upisem ESL ali i hocu da odem u Srbiju, pre polaska u skolu. vidim ovde ljudi pisu na forumu da kad se vratis u Srbiju moras u ambasadu ponovo po F1. Koliko traje F1, godinu dana, koliko traje program ESL ili...?

Tamara85
20.08.2012, 16:30
To i mene zanima!!
Ja sam cula da se ponistava turisticka i izdaje F1, ali nije proverena informacija...

Magelan
21.08.2012, 21:40
Opcija 1: Direktno ides na intervju za F1 vizu. Dobijas je, u pasosu stoji fiktivni datum (na 3 meseca, godinu dana, 2 godine...), ali taj datum apsolutno nista ne ne znaci jer ti kad udjes u USA umesto datuma na I-94 (ono sto turistima daju na 6 meseci uglavnom) dobijas D/S sto bi znacilo "duration of status". Dokle god odrzavas F1 status u USA, a to u teoriji moze biti do 8 godina ti si legalno, a onaj datum koji stoji na vizi u pasosu je datum do kog mozes izlaziti i vracati se nazad u USA (uz odobrenje skolskog sluzbenika), a kad taj datum prodje, a ti izadjes iz zemlje, da bi se vratio moras ponovo u ambasadu na reizdavanje vize.

Opcija 2: Imas vec turisticku, bio si u USA, ona jos uvek vazi, ali sada bi na F1. Onog momenta kad ti izdaju F1 vizu, prethodna turisticka viza vise nema vaznost.

Opcija 3: U USA si usao sa turistickom i prebacio se na F1 status. U pasosu se nista ne menja, samo ti oni na sistemu promene status i posalju postom novi I-94 obrazac sa oznakom D/S

Tamara85
22.08.2012, 09:19
Sto znaci - prelaskom na F1 nemas vise turisticku vizu, ali i an F1 mozes ostati do 8 godina legalno?
Ok, ja ne bih prelazila na F1, samo dok sam tamo bih polagala test engleskog, eventualno malo isla na kurs nekog drugog jezika.... Ali cula sam da i sa turistickom mozes na kurs jezika do 4h dnevno valjda??

Magelan
23.08.2012, 16:30
Ne bi trebalo da ti iko pravi problem ako sa turistickom dolazis u USA pa upises i kurs jezika. Ja sam direktno aplicirao za F1, bas je i bio u pitanju kurs jezika - 5 nedelja pripreme za TOEFL.

Proveri sa skolom u koju zelis da se upises kakva pravila imaju prilikom upisa stranaca.

Tamara85
23.08.2012, 17:56
Hvala!!

I jos jedno pitanje za one koji su dobili GC i otisli, da li od papira treba potvrda o nekaznjavanju iz supa ili da se ne vodi krivicni postupak iz suda?

ipetrovic5
29.08.2012, 07:17
Magelan,
hvala ti na odgovoru a i na svim odgovorima ovde na forumu.
Ja sem resio da upisem ovaj F1 pa sta bude. Gledao sam skole koje si ti predlozio
a medju njima i Solex i sta treba od dokumentacije za upis. Ovo je sa njihovog sajta
2: Documents
-Passport (should be valid for at least 6 months beyond your intended period of study in the United States)
-Entry Visa (in passport)
-I-94 form arrival/departure (white card in your passport)
-DS-2019 form (only for J-1 students)
-Financial evidence that shows you or your sponsor has sufficient funds to cover your tuition and living expenses during the period of your intended stay
-Copy of High School or University Diploma (translated into English)
Imam pitanje za predposlednju stavku tj. za sponzora. Da li moze neko drugi ne ja, da izvadi potvrdu sa svog tekuceg racuna sa kojom potvrdjuje da ce biti moj sponzor i koja bi cifra bila adekvatna. Jer ja mislim posto sam turista ne mogu da imam tekuci racun.
Ja sam trenutno u Tulsi gde mi ostaje da vidim koje su cene po skolama ovde. Nasao sam 4-5. Mada, nije mi problem i da apliciram u Chikagu jer i tamo imam neke prijetelje.
Pozdrav.

Magelan
29.08.2012, 08:23
Ako si u USA, onda moze neko drugi da ti bude sponzor.

Mozes i kao turista da otvoris checking account (tekuci) u Bank of America.

Ne znam kakve su cene dole u Oklahomi za F1 studente, ali svakako proveri. Ako nema neke preterane razlike u odnosu na skole ovde u CHGO, toplo savetujem da ostanes dole jer u CHGO uskoro stize zima :grin:

Luda glava
26.11.2012, 17:26
Pozdrav ljudi.
Zamolila bih Magelana da mi pomogne oko moje situacije, a i ostale forumase ako mogu. Inace, danas sam bila u ambasadi i odbili su me za F1 visu. Poslusala sam savet i upisala jedan od skupljih kurseva engleskog koji je na Intaxu. Aplicirala sam na 2 meseca, i odbili su me. Ne znam da li je imalo uticaja to sto mi je sestra u Chicagu, i to sto sam je i navela da cu biti kod nje a da troskove skolarine placam sama. Inace, sluzbenik me je pitao zasto samo dva meseca, ostala pitanja o mom poslu, zasto tamo i na kraju mi je saopstio onu najgoru vest, da sam odbijena. Sta mi je ciniti??? :(
Svima zelim puno srece.
Hvala vam unapred

ivanmilosavljevic
26.11.2012, 17:32
Pozdrav ljudi.
Zamolila bih Magelana da mi pomogne oko moje situacije, a i ostale forumase ako mogu. Inace, danas sam bila u ambasadi i odbili su me za F1 visu. Poslusala sam savet i upisala jedan od skupljih kurseva engleskog koji je na Intaxu. Aplicirala sam na 2 meseca, i odbili su me. Ne znam da li je imalo uticaja to sto mi je sestra u Chicagu, i to sto sam je i navela da cu biti kod nje a da troskove skolarine placam sama. Inace, sluzbenik me je pitao zasto samo dva meseca, ostala pitanja o mom poslu, zasto tamo i na kraju mi je saopstio onu najgoru vest, da sam odbijena. Sta mi je ciniti??? :(
Svima zelim puno srece.
Hvala vam unapred
Zamolio bih te da objasnis malo objasnis situaciju,da li si student?Koliko imas god?Da li si igrala lutriju???

Luda glava
26.11.2012, 17:38
Zavrsila sam studije, pre tri godine. Upisala sam kurs engleskog, i dobila sva potrebna dokumenta od skole, I-20, pismo da sam primljena, placen sevis fee. Inace radim u porodicnoj firmi, i usavrsavanje engleskog sam upisala zbog moje buduce karijere. Nisu me nista pitali oko lutrije, ali gro ljudi se prijavljuje za green, tako da mislim da to nije presudno. Ono sto me buni je to sto me je pitao oko sestre i mog kursa u trajanju od dva meseca. Svu potrebnu dokumentaciju sam ponela, APR od radnje i ugovor sa buducom firmom o stupanju u radni odnos nakon mog povratka iz Amerike, tj. strugnog usavrsavanja. I odbili su me :(

oki9
26.11.2012, 18:07
Nazalost, i pored sve dokumentacije koja je uredna, sluzbenik u ambasadi zadrzava pravo *slobodne procene* rizika ostanka u usa ilegalno/ili promenom statusa...
Niko ne moze znati tacan razlog odbijanja vize, ali pretpostavljam da je *alarm* mogao da bude to sto ti je sestra tamo (sto se kaze ima ko da ti izburgija ostanak) i sto *potencijalno* postoji sansa da kad odes kod nje i po zavrsetku kursa - uradis promenu statusa vize ili slicno, cenim i da nisi udata i nemas decu, a to sto ti je stalno zaposlenje u porodicnoj firmi im verovano ne predstavlja neku garanciju - bas zato sto je porodicna tj tvojih roditelja...razumes?
u principu, ponavljam, njihova slobodna procena je da si rizik, i jednostavno moze im se da te odbiju...jbg, tako je kako je
zao mi je ali zelim ti srecu u izvlacenju

Luda glava
26.11.2012, 18:15
Nazalost, i pored sve dokumentacije koja je uredna, sluzbenik u ambasadi zadrzava pravo *slobodne procene* rizika ostanka u usa ilegalno/ili promenom statusa...
Niko ne moze znati tacan razlog odbijanja vize, ali pretpostavljam da je *alarm* mogao da bude to sto ti je sestra tamo (sto se kaze ima ko da ti izburgija ostanak) i sto *potencijalno* postoji sansa da kad odes kod nje i po zavrsetku kursa - uradis promenu statusa vize ili slicno, cenim i da nisi udata i nemas decu, a to sto ti je stalno zaposlenje u porodicnoj firmi im verovano ne predstavlja neku garanciju - bas zato sto je porodicna tj tvojih roditelja...razumes?
u principu, ponavljam, njihova slobodna procena je da si rizik, i jednostavno moze im se da te odbiju...jbg, tako je kako je
zao mi je ali zelim ti srecu u izvlacenju

Hvala ti na odgovoru. Strasno je to sta ljudi rade. Inace, sestra ima sredjen status tamo, a kao sto si pretpostavio nisam udata. Naravno, zadrzavaju pravo na detaljnija objasnjenja. Bilo mu je cudno sto sam aplicirala za kurs na dva meseca, i kad me je pitao zasto tako kratko, kako ces stici da naucis, rekla sam zbog posla, cak sam i ugovor o poslu imala, koji me ceka nakon povratka. Da sam aplicirala na vise, i to ne bi bilo dobro. Interesovalo me je da li ima neko slicno iskustvo i koliko je pametno da apliciram u drugoj skoli kurs na 7meseci, i da podnesem opet zahtev za F1 vizu?

Zana
26.11.2012, 19:35
Hvala ti na odgovoru. Strasno je to sta ljudi rade. Inace, sestra ima sredjen status tamo, a kao sto si pretpostavio nisam udata. Naravno, zadrzavaju pravo na detaljnija objasnjenja. Bilo mu je cudno sto sam aplicirala za kurs na dva meseca, i kad me je pitao zasto tako kratko, kako ces stici da naucis, rekla sam zbog posla, cak sam i ugovor o poslu imala, koji me ceka nakon povratka. Da sam aplicirala na vise, i to ne bi bilo dobro. Interesovalo me je da li ima neko slicno iskustvo i koliko je pametno da apliciram u drugoj skoli kurs na 7meseci, i da podnesem opet zahtev za F1 vizu?

Da li ces da apliciras za 7 meseci je tvoja odluka - u principu, osoblje Ambasade ne preporucuje ponovno apliciranje dok se okolnosti ne promene. Odbice te opet.

Na zalost, kod tebe nije u pitanju nikakvo diskreciono pravo sluzbenika da te odbije za vizu: ti si pravi knjiski primer kandidata za odbijanje. Nemas nikakve cvrste veze sa zemljom u kojoj zivis (skola zavrsena, nemas posao a obecanje o poslu moze da ti da komsija), nekakav dvomesecni kurs za engleski jezik je nacin na koji su mnogi ilegalci usli u zemlju (pogotovo oni koji imaju rodbinu ovde) - dvomesecni kurs engleskog mozes da zavrsis i u BG ili Londonu lakse nego u Americi. Da si trazila turisticku da posetis sestru - dobila bi vizu. U medjuvremenu si mogla i da zavrsis neki kurs sasvim legalno, dokle god uzmes casove ispod 6 units (dva kursa po 3 sata nedeljno).

A kad za sedam meseci konkurises u drugoj skoli - sta sa tim poslom onda sto bi te cekao nakon dva meseca ucenja engleskog kod sestre?

Don't shoot the messenger, pls :grin: imaj u vidu da sve sto si im sad rekla stoji im u file.

Zana

vuxanne
26.11.2012, 19:50

A sto nisi trazila turisticku vizu kad hoces na tako kratko da ides? To mi nije jasno. Ako hoces na duze upisi neke posledipomske ako hoces preko F1 da udjes ovde.

Mikimax
26.11.2012, 20:16
Pozdrav ljudi.
Svima zelim puno srece.
Hvala vam unapred

Koliko vidim najveca greska koju si uradila jeste sto si rekla da si upisala kurs Engleskog. Meni i vecini ljudi bi zvucalo kao da zelis da se pripremis za emigraciju.

Ako si planirala ostati 2 mjeseca trebala si traziti turisticku i onda tamo upisati kurs.

Skoro sam bio da trazim vizu, najbitnija stvari su:
- Gdje i kod koga idete,
- Sta ste planirali da radite u USA,
- Radite li,
- Koliko zaradjujete mjesecno,
- Koga imate u Srbiji,
- Dokaz o stanju na racunu.

Prisustvovao sam odbijanju preko troje ljudi cisto na ovim pitanjima.

Tipicna razmisljanja trece strane su da zelis da se udas tamo i ostanes, da preko te skole zelis da upises drugi fax i tako ostanes, da ces biti kod sestre i raditi ilegalno, itd, itd.

Zana
26.11.2012, 21:16
Pozdrav ljudi.
Svima zelim puno srece.
Hvala vam unapred

Ako smem da priupitam sta ti je ovo? Nikad cula za Intax (osim u income tax smislu :) i dalje mislim da si konkurisala za pogresnu vizu, znaci ili B-2 ili M je trebalo, jer F1 se izdaje samo za studiranje na odredjenim institucijama i na duzi period). Sta je Intax?

Z