PDA

View Full Version : IT poslovi (iskustva)

pericp
13.12.2010, 09:30
-Kakvo je stanje trenutno u USA sto se tice IT poslova?
-Da li je istina da se obicno krece od neke entry pozicije bez obzira na iskustvo iz Srbije?
-Gde ima vise posla? East ili West coast?
-Plata?

Unapred hvala.

P.S. Ja planiram da probam u San Diegu kad budem otisao sledece godine.

dreamerns
13.12.2010, 14:41

Poboljsava se.

-Da li je istina da se obicno krece od neke entry pozicije bez obzira na iskustvo iz Srbije?

Ne

Zavisi sta trazis. U principu ih ima vise na West coast, ali je i veca konkurencija.

-Plata?

Zavisi sta radis, gde radis, koliko imas iskustva.

pericp
13.12.2010, 15:08
Hvala na brzim odgovorima.

Radim skoro 3 godine na poziciji network inzenjera (dizajn, instaliranje i odrzavanje racunarskih mreza - najvise cisco uredjaja) Firma je Cisco Gold Partner u Beogradu.

milelj
14.12.2010, 02:20
Hahaha...

MDS ili Saga?

Salu na stranu, sve zavisi od firme u kojoj trazis posao... Generalno, imas dve opcije: da ides ponovo da radis kod partnera, gde ti se vise radi za manje para, ili da konkurises kod nekog Cisco klijenta gde su vece pare i obicno se manje radi. Sanse su ti vece da ces naci posao kod partnera, jer klijenti najcesce zaposljavaju samo proverene konsultante. Takodje, mnogo ti zavisi i koje sertifikate imas i mozes li demonstriras potrebno znanje. Naravno, iskustvo se uvek racuna.

Mislim da bilo gde generalno neces imati problema za posao. Nemoj samo ici po nekim pustahijama, a vecina "normalnih" gradova vapi za Cisco inzenjerima.

Ako ti treba vise informacija, baci mi privatnu poruku.

Srecno!

dreamerns
14.12.2010, 16:58
Primetio sam da ovde dosta IT ljudi radi kompletnu administraciju sistema. Znaci, od cisco rutera, switcheva itd (mreze), pa sve do administracije raznih web klijenata i sl (pogotovo u manjim firmama). Ovde se takodje jos dosta koristi Solaris, tako da znanje aministracije tog sistema bi ti isto islo na ruku (pored linuxa i windowsa).

tamacharly
14.12.2010, 23:21
pa nebi bas rekla da vape za cisco inzenjerima, imam jednog kuci sa 15 god radnog iskustva koji 8 mj neuspijeva naci posao, a ima i prporuke regionalnog menadzera panduita iz europe, i to nismo u nekom gradicu vec u chicagu. ako nemas dobru vezu ili ludu srecu nije bas tako jednostavno.

milelj
15.12.2010, 03:19
pa nebi bas rekla da vape za cisco inzenjerima, imam jednog kuci sa 15 god radnog iskustva koji 8 mj neuspijeva naci posao, a ima i prporuke regionalnog menadzera panduita iz europe, i to nismo u nekom gradicu vec u chicagu. ako nemas dobru vezu ili ludu srecu nije bas tako jednostavno.

OK. Moja greska.

Opet, sve zavisi kako se prodajes, sta znas i koje sertifikate imas. Generalno, Cisco pokriva jako mnogo tehnologija, tako da sve zavisi... Security, Data Centers, routing and switching, IPT je nesto za sta ima posla... MPLS neces ni videti ako ne radis za ISP, DWDM i ostale stvari isto. Sad, ima poslova koji su placeni vise, a ima i onih koji su placeni manje... Sve zavisi sta trazis i sta mozes da ponudis za te pare. Pa i u Cikagu!

milelj
15.12.2010, 03:36
Primetio sam da ovde dosta IT ljudi radi kompletnu administraciju sistema. Znaci, od cisco rutera, switcheva itd (mreze), pa sve do administracije raznih web klijenata i sl (pogotovo u manjim firmama). Ovde se takodje jos dosta koristi Solaris, tako da znanje aministracije tog sistema bi ti isto islo na ruku (pored linuxa i windowsa).

Evo da se javim i drugom kolegi. Prvo, cestitke na novom poslu, svaka cast. Zadovoljstvo mi je i dalje koristiti Skype znajuci da neko koga "poznajem" radi tamo :) Srecno!!!

Sad da se vratim originalnom pitanju:

Sad sto se tice ostalih stvari... Ovde ti je prica slicna kao i bilo gde... Imas male firme gde imas jednog coveka za sve, od administracije rutera, sviceva, exchange i domena, do toga da ti korisnik kuka sto mu sporo radi internet i kako se formatira celija u excel.

Velike firme i partneri imaju poziciju network engineer". Jedino tu mozes da se nadas da ces nastaviti da se bavis mrezama, najcesce Cisco mreze, ASA ili Juniper ili Nokia kao FW, Cisco ili F5 kao load balanceri, BlueCoat ili websense kao web filteri... Ovo obicno vazi za one firme koje sam ja do sada video (tipa 100 i vise zaposlenih).

Puno pozdrava

pericp
15.12.2010, 08:16
Dal je moguce da covek sa 15g iskustva ne moze da nadje posao u Chicagu? Jel bar isao na neke razgovore ili je samo slao CV?

dreamerns
15.12.2010, 19:23
Evo da se javim i drugom kolegi. Prvo, cestitke na novom poslu, svaka cast. Zadovoljstvo mi je i dalje koristiti Skype znajuci da neko koga "poznajem" radi tamo :) Srecno!!!

Sad da se vratim originalnom pitanju:

Sad sto se tice ostalih stvari... Ovde ti je prica slicna kao i bilo gde... Imas male firme gde imas jednog coveka za sve, od administracije rutera, sviceva, exchange i domena, do toga da ti korisnik kuka sto mu sporo radi internet i kako se formatira celija u excel.

Velike firme i partneri imaju poziciju network engineer". Jedino tu mozes da se nadas da ces nastaviti da se bavis mrezama, najcesce Cisco mreze, ASA ili Juniper ili Nokia kao FW, Cisco ili F5 kao load balanceri, BlueCoat ili websense kao web filteri... Ovo obicno vazi za one firme koje sam ja do sada video (tipa 100 i vise zaposlenih).

Puno pozdrava

Slazem se, ali u svakom slucaju su ti vece sanse ako pored mreza administriras i domen i exchange i Asterisk i sl. Mnogo malih firmi trazi takve admine, ne mora bas biti skrnavez sa excel tabelom i sl :-)
Ja sam licno ovde clan linux udruzenja i cesto su se na njihovoj mailing listi pojavljivale ponude za admina u manjim (do 100 ljudi) i vecim firmama (do npr 200-300 ljudi). Velike firme su politika za sebe. Naravno, ako hoces bas da budes network engineer, onda je to posao u velikim firmama i tamo ne znam kako stoje stvari (nisam licno vidjao oglase, ali nisam u tom domenu). Mnoge firme sa do 200 zaposlenih traze nesto sto ovde zovu "IT guy", u nasem prevodu "ajd ti" :-) Administrira domen, mrezu, exchange, asterisk, vpn, razne alate potrebne firmi (ako je programerska to su cesto build serveri tipa hudson i sl). Povezivanje sa raznim grupama vezanim za sopstvenu struku je jako dobro, jer se tu upravo stvaraju kontakti. Postoji u Chicago i Tech Coctail gde dolaze strucnjaci i rekruteri i razmenjuju informacije, upoznaju se i sl. U pocetku je bio dzabe, sada se placa valjda 15$ i organizuje se 3-4 puta godisnje.

lafayette
09.01.2013, 17:48
Da osvežimo malo temu... pošto se počelo diskutovati o IT poslovima na temi
Najplaceniji poslovi u Americi (without Colledge degree) (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1206)

Postavio bih ista pitanja sa početka teme:

-Plata?

wolf
24.07.2013, 18:45
Molim vas, ako neko ima bilo kakvu informaciju o poslu quality assurance/software tester? Dobio sam ponudu od jednog recruiter-a ponudu za posao. Tacnije, prvo bi bila obuka, koju oni placaju a posle toga mi nalaze posao. Molim vas bilo kakva informacija bi mi dobro dosla.
Hvala unapred!

Nikolaniko
24.07.2013, 19:37
Wolf,

Neznam tacno gde ces tacno raditi QA i koji je development proces u firmi u kojoj ces raditi, ali pokusacu generalno da ti objasnim kakav je to posao.
Pre nego sto se bacim na objasnjavanje, molim te reci mi koje je tvoje iskustvo u IT-u, posebno u development, cisto da znam koje termine da (ne)koristim i odakle da pocnem sa objasnjavanjem :)

Pozdrav

wolf
24.07.2013, 20:33
Wolf,

Neznam tacno gde ces tacno raditi QA i koji je development proces u firmi u kojoj ces raditi, ali pokusacu generalno da ti objasnim kakav je to posao.
Pre nego sto se bacim na objasnjavanje, molim te reci mi koje je tvoje iskustvo u IT-u, posebno u development, cisto da znam koje termine da (ne)koristim i odakle da pocnem sa objasnjavanjem :)

Pozdrav

Nemam iskustva u development-u, imam malo iskustva sa serverima tacnije pohadjao sam kurs MCITP u Srbiji Ali nisam izasao da polazem. Recruiter mi je rekao da mi ne treba iskustvo I da oni drze obuku od mesec dana I da posle toga nalaze posao ( nista ne placam osim ako napustim obuku koja traje mesec dana). Recruiteru sam rekao da ne znam programiranje a ona mi je rekla da mi nije potrebno, vec samo njihova obuka. Iskreno malo sam zbunjen.
Imenjace hvala na brzom odgovoru.

Nikolaniko
24.07.2013, 21:04
Ok, pokusacu da ti objasnim o cemu se radi:

Software tester je osoba zaduzena da testira program ili web page koji naprave programeri. Logika programera je cesto drugacija od onog sto se trazi :) zato software tester treba da proveri dali program/web page radi kao sto treba. Tester treba da istestira program i da pokusa da nadje sto vise bug-ova ili greske u programu, ili drugim recima da pokusas da ga pokvaris :)
Kada nadjes greske, onda javljas programerima da taj deo programa ili strane na internetu ima gresku, i oni to poprave i opet vrate tebi da potvrdis da je sve ok.

E sad, Quality Assurance (QA) je malo kompleksnije zanimanje. Posao QA je da kad se dobije dokumentacija za program, i definicije svakog dela programa kako je zamisljeno da radi, QA treba da napravi test dokumentaciju, dokument u kom je opisano koji testovi treba da se rade, koji je zadovoljavajuci nivo kvaliteta, sta treba da prodje a sta ne treba, koji ce se sistem testiranja koristiti i sl. Kad se odradi ta test dokumentacija, programeri pocinju da programiraju. Kad zavrse, onda tu nastupa onaj tester od malopre :) i testira na osnovu one dokumentacije koju je QA napravio.
Kad sve prodje testiranje, onda QA upisuje rezultate testiranja u test dokumentaciju, po potrebi radi demosntraciju klijentima (da pokaze klijentima da to radi kako su oni trazili), onda oznaci taj program ili web page kao "Pass QA" i taj produkt je spreman za isporuku

Samo testiranje moze da bude rucno (kliktanje po programu ili web strani) ili da se koriste pomocni programi za testiranje, ali necu time da te smaram sada.

Kako god, moja pretpostavka je da ces ti za mesec dana obuke verovatno dobiti osnovna poznavanja za QA/Tester poziciju, ili ce te konkretno spremati za testiranje odredjenog programa ili web page, i ces dobiti uputstva kako da testiras nesto sto treba klijentima, posto realno, QA je dosta kompleksno zanimanje, koliko to zvucalo jednostavno u pocetku, i , nemoj da me shvatis pogresno, ali mislim da mesec dana obuke nemoze da pokrije sva polja zanimanja Quality Assurance/Software tester.

Posalji mi tvoj email, mogu ti poslati jednu knjigu u PDF format koja bi ti mozda pomogla, ako ne drugo bar da ti objasni neke termine sa kojima ces se cesto susretati na tom poslu

Pozdrav i zelim ti puno uspeha

Nikolaniko
24.07.2013, 21:07
BTW, neka sve ide kako treba, mozda mi das sledece godine kontakt recruiter-a kad ja budem dosao tamo preko bare, ako odlucim da napustim firmu u kojoj trenutno radim :naughty:

wolf
24.07.2013, 21:20
BTW, neka sve ide kako treba, mozda mi das sledece godine kontakt recruiter-a kad ja budem dosao tamo preko bare, ako odlucim da napustim firmu u kojoj trenutno radim :naughty:

To nije nikakav problem.
Pretpostavljam da je to neko kliktanje po programu I trazenje bagova. Krenucu na obuku pa sta bude nek bude. Poslao SAM ti privatnu poruku sa e mail-om. Jos jednom hvala puno na informacijama.

Nikolaniko
22.08.2013, 17:30
Vidim da niko ne pise nista ovde o IT poslovima, a verujem da bitan procenat izvucenih za 2014 godinu su na neki nacin povezani sa IT poslovima, pa bih voleo da opet pokusam da ozivim temu:

Naime, i ja sam jedan od "IT personal" koji cekaju termin za intervju ove ili sledece godine. Citao sam dosta po netu, i nasao sam neke informacije tipa prosecna plata po zanimanju, otvorene pozicije i sl... Dobio sam utisak da ima dosta posla za ljude iz IT sveta...

E sad, mene zanima, ukoliko moze neko od starijih clanova ovog foruma koji su prolazili kroz sve ovo da nam objasni dali je sve to "kao sto mali Djokica zamislja" :)
Dali se relativno brzo dolazi do posla, dali postuju prethodno radno iskustvo, dali moze u startu da se dobije solidan posao koji bi bio dovoljan da pokrije mesecne troskove troclane porodice itd... Znaci sve u svemu, informacija kakvo je realno stanje trenutno na trzistu u IT svetu.
Da. nisam napomenuo, ne zanima me ni jedan konkretan state, izabracu bilo koji lokaciju koja bi mi pruzila najbolje uslove za zivot, meni i porodici.

Hvala Unapred

dreamerns
22.08.2013, 21:00
E sad, mene zanima, ukoliko moze neko od starijih clanova ovog foruma koji su prolazili kroz sve ovo da nam objasni dali je sve to "kao sto mali Djokica zamislja" :)
Dali se relativno brzo dolazi do posla, dali postuju prethodno radno iskustvo, dali moze u startu da se dobije solidan posao koji bi bio dovoljan da pokrije mesecne troskove troclane porodice itd... Znaci sve u svemu, informacija kakvo je realno stanje trenutno na trzistu u IT svetu.
Da. nisam napomenuo, ne zanima me ni jedan konkretan state, izabracu bilo koji lokaciju koja bi mi pruzila najbolje uslove za zivot, meni i porodici.

Hvala Unapred

Jako ti je uopsteno pitanje i niko ti ne moze dati neki konkretan odgovor na njega. Evo da te ja pitam, kakvo je stanje sa IT poslovima u Evropi? Kakve su plate? :-)
Kao prvo, "IT poslovi" su jako sirok domen, a drugo sigurno plata nekog web developera nije ista u Svedskoj i Bugarskoj...nije isto ako radis za Google, Microsoft, Apple ili "Perina kompjuterska radionica DOO" :-)
Generalno je stanje sa IT poslovima povoljno svuda u svetu. Vecina ljudi koje znam ovde nisu imali nekih problema da nadju posao, ali ti isti ljudi nisu imali problema ni u Srbiji (bas naprotiv, dobro im je islo). Generalno, poslova vise ima na obalama (pogotovo zapadnoj obali), tako da bi sa IT mozda bilo najbolje da tu pokusas.

Nikolaniko
22.08.2013, 21:24
Ok, izvinjavam se sto nisam dao detalje o poslu koji me zanima :)
Ja sam IT Project manager i vec radim za jednu US softversku kompaniju (outsource, kao i vecina nasih na Balkanu) koja jako dobro kotira zbog specificnosti posla ali pre svega zbog velicine i broj klijenata koji koriste ERP sistem nase kompanije. Apsolutno se slazem sa tim da kvalitetan kadar moze fino da zaradi i na Balkanu.
Generalno, Project management je oblast gde plivam vec desetak godina, ali nisam sve vreme radio PM u IT. Radio sam na US Government projektima na bliskom istoku (Afghanistan), nakon toga sam radio na projekima izgradnje US ambasade, ali sam (na svu srecu) skontao na vreme da IT industrija pruza velike mogucnosti pa sam moju karijeru okrenuo u tom pravcu pre oko 4 godine.

Razlog zasto nisam u pocetku naveo sve ove detalje ranije je zato sto ne bih zeleo da neko pogresno protumaci moj post i da skonta da se malkice pros....am :)
E sad, sa svim gorenavedenim informacijama, moje pitanje je:
Kakva je situacija u US u IT sektoru i dali bi neko bio ljubazan da mi da svoje misljenje, dali jedan Project manager, sa svim gorenavedenim iskustvom i referencama, moze brzo i bezbolno da dodje do posla koji ce biti dovoljan da pokrije troskove zivota troclane porodice?
Znam da pitanje zvuci malo nepotrebno, ali isto tako znam da moje iskustvo i reference nisu mogli da mi obezbede posao na Balkanu, a isto tako sam cuo da kao new kid in the block, neretko i US kompanije zanemaruju iskustvo nasih ljudi koji emigriraju preko bare.
Eto toliko :)

Taji
22.08.2013, 23:50
Evo ti pa pogledaj onako uopstenu sliku o tome kolike su plate sa tvojim zvanjem...

http://www1.salary.com/IT-Project-Manager-II-Salary.html

http://www.indeed.com/salary/IT-Project-Manager.html

http://www.pmi.org/Professional-Development/Career-Central/10-Countries-with-Highest-Salaries-for-Project-Managers.aspx

Eto malo pregledaj pa vidi sa advance search da probers u kojem bi gradu zivio (izguglaj ZIP kode) pa ces vidjeti sta ces dobiti. U svakom slucaju, nemoj da te zavara visa plata u nekim gradovima u odnosu na druge jer veci gradovi su I skuplji za zivot pa kad odaberes grad, vidi prosjecnu platu pa onda saberi koliko bi te izasla rezija. Nije isto zivjeti u Greenville, SC i u recimo Boston-u, NY.....

:grin:

vrhunski
21.09.2013, 11:31
Ok, pokusacu da ti objasnim o cemu se radi:

Software tester je osoba zaduzena da testira program ili web page koji naprave programeri. Logika programera je cesto drugacija od onog sto se trazi :) zato software tester treba da proveri dali program/web page radi kao sto treba. Tester treba da istestira program i da pokusa da nadje sto vise bug-ova ili greske u programu, ili drugim recima da pokusas da ga pokvaris :)
Kada nadjes greske, onda javljas programerima da taj deo programa ili strane na internetu ima gresku, i oni to poprave i opet vrate tebi da potvrdis da je sve ok.

E sad, Quality Assurance (QA) je malo kompleksnije zanimanje. Posao QA je da kad se dobije dokumentacija za program, i definicije svakog dela programa kako je zamisljeno da radi, QA treba da napravi test dokumentaciju, dokument u kom je opisano koji testovi treba da se rade, koji je zadovoljavajuci nivo kvaliteta, sta treba da prodje a sta ne treba, koji ce se sistem testiranja koristiti i sl. Kad se odradi ta test dokumentacija, programeri pocinju da programiraju. Kad zavrse, onda tu nastupa onaj tester od malopre :) i testira na osnovu one dokumentacije koju je QA napravio.
Kad sve prodje testiranje, onda QA upisuje rezultate testiranja u test dokumentaciju, po potrebi radi demosntraciju klijentima (da pokaze klijentima da to radi kako su oni trazili), onda oznaci taj program ili web page kao "Pass QA" i taj produkt je spreman za isporuku

Samo testiranje moze da bude rucno (kliktanje po programu ili web strani) ili da se koriste pomocni programi za testiranje, ali necu time da te smaram sada.

Kako god, moja pretpostavka je da ces ti za mesec dana obuke verovatno dobiti osnovna poznavanja za QA/Tester poziciju, ili ce te konkretno spremati za testiranje odredjenog programa ili web page, i ces dobiti uputstva kako da testiras nesto sto treba klijentima, posto realno, QA je dosta kompleksno zanimanje, koliko to zvucalo jednostavno u pocetku, i , nemoj da me shvatis pogresno, ali mislim da mesec dana obuke nemoze da pokrije sva polja zanimanja Quality Assurance/Software tester.

Posalji mi tvoj email, mogu ti poslati jednu knjigu u PDF format koja bi ti mozda pomogla, ako ne drugo bar da ti objasni neke termine sa kojima ces se cesto susretati na tom poslu

Pozdrav i zelim ti puno uspeha

Zanimljivo. Moja zena radi bas to kao PM za manual testing, automatic scan, code review. Obicno su to externi resursi koji rade u 2-3 firme i veoma su placeni Interni zaposleni su uglavnom oni koji imaju "government security clearance" i ima ih jako malo. Prakticno ih zovu "legalizovani hakeri". Eto nije ni neka tajna software testeri su placeni oko $200-270 po satu za manual testing ili code review.
Na primer poznate firme koje zaposljavaju testere su http://www.accuvant.com/ ili http://www.matasano.com/ te dve firme rade testiranje za sve vece IT firme koje ste ikada culi kao eksterni vendori.

moje pitanje je:
Kakva je situacija u US u IT sektoru i dali bi neko bio ljubazan da mi da svoje misljenje, dali jedan Project manager, sa svim gorenavedenim iskustvom i referencama, moze brzo i bezbolno da dodje do posla koji ce biti dovoljan da pokrije troskove zivota troclane porodice?

Naravno i da stedi par hiljada mesecno bez problema. 10 god iskustva ti je = $60-70/Hr na W2 u startu barem u Kaliforniji.

togapyy
21.09.2013, 12:19
Pozdrav ljudi! :)
Evo moj prvi post ovdje. Citam vas vec dugo tako da sam dosta upucen u situaciju oko vize i sl. Inace sam iz Banja Luke i ove godine planiram prvi put aplicirati, imam 20 godina.

Dakle mene zanima, ako znate koji su najbolji kursevi za zavrsiti da bi se tamo moglo naci posla, sto se tice cijelog SADa?
Imam zavrsenu tehnicku skolu, elektro smjer tehnicar racunarstva. Idem na Masinski fakultet ali mi to bas i nije leglo :grin:

Naravno da je najbitnije da te izvuku za GC ali me zanima da pocnem nesto konkretno raditi, pa valjda ce se i ovdje nesto uspjeti naci. Zanima me PHP/SQL, Video editing Sony Vegas i sl, Joomla itd... Da li se moze u tim sferama naci posla tj ima li i da li je bitno jesu li kuresvi medjunarodno priznati? Naravno da jeste ali trazi li se na intervjuu konkretno znanje i da li poslodavci pregledavaju jesu li kursevi priznati? Ili ako imate bolji prijedlog u IT industriji pisite svoja iskustva i sta znate kao i gdje je najbolje zavrsiti tj u kojem IT centru (Banja Luka, Beograd) :)

Pozz ekipa. :pozz:

cape011
06.10.2013, 00:41
Pisalo se o tome vec dosta, Microsoft, Cisco, i ostali programerski i mrezni kursevi/setifikati dobro prolaze.
Priznati su sirom sveta pa i tamo.

Al bitnije je da to sto pise na papiru znas i da radis i da imas neko iskustvo.

Ja sad bas ucim to sve planiram neke sertifikate ako uspem da dobijem pa mozda posluzi.

togapyy
14.10.2013, 19:36
A ima li neko iskustva u trazenju posla u vezi web dizajna?
Konkretno, znanje imam. Papir/diplomu nemam. Moze li se sa dobrim portofoliom doci u kompaniju bez te diplome da dobijes posao?

vuxanne
22.10.2013, 06:44
Profile of an IT Worker (http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702303442004579123283162644524#!)
Forget the stereotype. For one thing, most of them don't have college degrees in computer science, technology, engineering or math - By MICHAEL TOTTY, Oct. 20, 2013

Who are these employees who install new computers, keep the corporate network running and help other workers reset their passwords? Cultural stereotypes about nerds with pocket protectors aside, what do we know about the people who keep the bits flowing and the digital lights on?

For instance, the IT guy—and they're about three times more likely to be men than women—doesn't necessarily have a computer-science degree. About a third come to IT with degrees in business, social sciences or other nontechnical fields. More than 40% of computer support specialists and a third of computer systems administrators don't have a college degree at all.

For this profile, we mainly focused on two job categories as defined by the federal Bureau of Labor Statistics: network and computer systems administrator, and computer support specialist. One way to think about these two groups is that systems administrators are charged with the upkeep of a company's back-office computer systems—servers, routers and the software to keep them working—and the support specialists are the face (or, increasingly, just the voice) of IT, who make sure other employees have the technology they need.

Demand for both administrators and support staff is expected to grow over the next decade. Jobs for systems administrators, for instance, are expected to grow 28% between now and 2020, twice the expected average growth rate for all occupations, according to the Bureau of Labor Statistics. "That's an indicator that the position is still pretty relevant in the business world," says Tim Herbert, vice president for research and market intelligence at CompTIA, a technology industry trade group.

Dzordz
31.10.2013, 10:51
http://marketing.dice.com/pdf/Dice_TechSalarySurvey_2013.pdf

IT Management (CEO, CIO, CTO, VP, Dir.) $ 123,081 6.2%
Systems Architect $ 121,248 8.3%
Data Architect $ 114,380 5.0%
IT Management (Strategist/Architect) $ 112,062 3.0%
Project Manager $ 106,130 1.7%
Security Engineer $ 97,994 0.2%
Software Engineer $ 97,742 4.9%
Database Administrator $ 94,430 2.9%
Developer: Systems $ 93,484 -2.3%
MIS Manager $ 92,806 -1.5%
Developer: Applications $ 90,020 3.9%
Developer: Database $ 89,131 -3.8%
Business Analyst $ 88,887 3.4%
Security Analyst $ 83,410 6.4%
Web Developer/Programmer $ 78,848 9.6%
Programmer/Analyst $ 78,624 2.2%
Network Engineer $ 78,389 5.0%
Technical Writer $ 77,656 2.0%
Quality Assurance (QA) Tester $ 74,504 -1.3%
Systems Administrator $ 72,904 5.8%
Network Manager $ 68,347 11.2%
Technical Support $ 51,791 1.7%
Desktop Support Specialist $ 49,093 5.0%
Help Desk $ 44,211 9.9%
PC Technician $ 38,700 3.9%

jony001
31.10.2013, 12:02
http://marketing.dice.com/pdf/Dice_TechSalarySurvey_2013.pdf

Sta znaci godisna plata u Americi od 90 000 dolara?
U smislu jel to dovoljno ili nije?

IgorMAD
31.10.2013, 12:05
Pa kako bre nije dovoljno :D
Kakvo je to pitanje :D
Jedino ako neces da zivis u kuci od 700 kvadrata, da svake godine kupujes najnovijeg porsea...

Dzordz
31.10.2013, 13:53
Ja bih rekao diskutabilno (na osnovu istrazivanja sa pogresne strane okeana) :)

Roditelji + 2 dece ce u regionima gde mogu novi emigranti da dobiju $90k+ placati $2.000, klopa i hemija i to po kuci ce biti ne manje od $1.000, dvoje kola + benzin i osiguranje tipa $800 a onda dodju odeca, elektronika i izleti i slicno a valjalo bi i zdravstveno osiguranje dodati.

90k je u rangu $5.000 mesecno neto sto sigurno nije lose ali nema ni govora o Porscheima i gigantskim stanovima/kucama.

Ako ste sami ili u paru a oboje radite 2 x $90k ce vam pruziti zivot kakav iz Srbije tesko moze i da se zamisli.

igor79
31.10.2013, 13:54
Vise nego dovoljno za jedan normalan zivot, sto podrazumeva da se koliko toliko zdravo hranis, izlazis, vozis solidan auto, ustedis za neko lepo putovanje... :)

jony001
31.10.2013, 14:09
Pa kako bre nije dovoljno :D
Kakvo je to pitanje :D
Jedino ako neces da zivis u kuci od 700 kvadrata, da svake godine kupujes najnovijeg porsea...

Pa ne iskreno nisam istrazivao koliko novca je potrebno za normalan zivot. Mozda ima napisano negde na forumu ali nisam stigao da procitam. Imam jednog rogjaka koj mi je pricao da zaragjuje malo vise od 100 000 godisnje i kaze da zivi dobro. Pa reko da pitam kako zive ovi sa manjim platama. :grin:

Dzordz
31.10.2013, 14:58
Sto kaze Igor vise nego dovoljno za pristojan zivot.

Uopste svugde u svetu prosecan IT-ovac zivi znacajno bolje od prosecnog coveka.

benefactor78
02.11.2013, 23:32
Pozdrav svima,

pregledao sam linkove sa prosecnim platama u IT sektoru, i to zaista deluje jako dobro.
Ono sto me zanima je npr. sledeca situacija…. Neko ne uspe odmah po dolasku da se zaposli kao Network inz. ili DBA npr., ali jelte mora od necega da se zivi.
Vidim da je razlika izmedju Network Engineer $ 78,389 i PC Technician $ 38,700 vise nego duplo. Kakva je recimo sansa za zaposlenje na tim nizim pozicijama u IT-u, dok ne nadjes nesto bolje? Npr. Help Desk ili PC Technician? Posto zamisljam da tu ima milijardu likova koji to znaju da rade i prckaju po hardveru, pa mi odavde deluje kao nemoguca misija zaposliti se na takvim pozicijama :grin:
Kakva je uopste mogucnost napretka sa takvih pozicija i da li firme npr. placaju kurseve svojim zaposlenima za koje procene da bi mogli upasti na neku bolju (visu) poziciju?

Izvinjavam se ako sam ugnjavio :;D:

minimaxus
03.11.2013, 20:53
Sto kaze Igor vise nego dovoljno za pristojan zivot.

Uopste svugde u svetu prosecan IT-ovac zivi znacajno bolje od prosecnog coveka.

O zakljucku iz prvog dijela komentara ne mogu da sudim jer sam upoznao par ljudi koji su u jednom dijelu USA jako dobro zivjeli sa 1500 evra mjeecno, dok u drugim nisu mogli da placaju garsonjeru i krpili su kako znaju i umiju...

Sa ovim drugim bih se slozio.

Dzordz
03.11.2013, 21:30
@minimaximus
Cek pa pricamo o 90k godisnje bruto ili $5.000 mesecno a ne o 1.500e ili $2.000 mesecno. Slazem se da u nekim delovima USA $2.000 mesecno moze biti poprilicno tanko.

vuxanne
04.11.2013, 05:27
Negde znaci vise, negde znaci manje. I zavisi koliko usta 'ranis...

mistikos
13.12.2013, 20:50
Zavrsio sam Etf u Beogradu.Smer telekomunikacije i informacione tehnologije.Imam CCNA i CCNP sertifikat.Nemam nikakvo iskustvo sto se tice profesije.Kakve su sanse naci posao u USA za nekog bez iskustva sa pomenutim obrazovanjem?

sombrero
13.12.2013, 21:32
Solidne makar kao junior network support, ukoliko imas GC.Cisco ti konkretno vise znaci od ETF-a i nudi dosta mogucnosti mada je i ETF veliki plus, ukoliko nemas GC i planiras da ides na H1B varijantu situacija je znatno komplikovanija i morao bi da prodjes niz intervjua, dobijes poslovnu ponudu itd...

Dzordz
14.12.2013, 10:30
@mistikos
Ako si stvarno savladao to sto imas polozeno onda mislim da nema zime za posao. Posto si iz BG postoji barem jedna firma u kojoj bi mogao da se zaposlis to da vezbas dok se nados zgoditku na lutriji :)

mistikos
16.12.2013, 12:45
Malo sam pretrazivao poslove na dice.com i indeed , ono sto me obeshrabruje jeste upravo to iskustvo gde skoro svi oglasi traze neko iskustvo i to 3-5 godina.Da li je zaista tako u praksi da strogo traze navedeno iskustvo?

Dzordz
16.12.2013, 13:39
10 x 1 godina iskustva je i dalje 1 godina iskustva :)

Mozda ces morati malo da nasminkas CV da prodje HR ali ako si savladao materiju i pokazes se za entry level poziciju ne bi trebalo da imas problema.

Naravno nemoj ni ti da gledas inzinjerske kojekakakve pozicije :)

djuvecar
22.12.2013, 10:47
pozdrav svima!

ovo mi je prvi post na forumu!

Želeo bih da pitam kakav je status freelancera koji rade od kuće u americi (tu mislim pre svega na web dizajnere i web developere) ? Kako je regulisana njihova penzija i da li imaju prava na kredite s obzirom na to da je zarada takvom tipu radnika prilično promenljiva?
Mene zanima ova tematika jer se bavim freelancingom i hteo bih da znam šta me očekuje ako kojim slučajem odem u USA i registrujem se kao freelancer.

A opcije za traženje posla kao web developer po firmama su mi verovatno limitirane jer nemam fakultet i sumnjam da bi me uzeli u obzir? Ili možda grešim ?

dxdx
16.01.2015, 16:52
Molio bih misljenje onih koji su u IT industriji. Gledam ovih dana Dev Bootcamp nacin skolovanja, tipa Bitmakerslab.com, Startupinstitute.com i Devbootcamp.com. Razumijem da je sve do samog covjeka, koliko zeli i moze da nauci kao i same kvalitete tecaja. Da li je ruby nesto u sto se isplati ulagati ili je bolje poceti uciti neki drugi jezik? Koliko je realno naci posao kao junior developer u USA vs EU, usporedbe radi.
Iz moje perspektive kada iza sebe imam dva fakulteta nevezana za CS (IT) i godine radnog iskustva, a zelim promjenu karijere mozda je pametnije zavrsiti neki jednogodisnji program tipa diploma u Americi ili Kanadi gdje bih dobio vise znanja. Znate li za koji takav program?

Hvala na komentarima.

ladolcevita
23.01.2015, 06:41
Mislim da ti to nece trebati. Bolje nauci sam i pokusaj da radis freelance kako bi se pripremio za US podrucje i ovdasnje poslove.
ako vec imas degree opusteno!

Cunami
23.01.2015, 14:34
Volio bi kada bi neko opisao kakvu perspektivu ima neko ko "poznaje" PHP, MySQL, HTML, CSS, JavaScript, Responsive design, Bootstrap, Codeigniter, Laravel, OOP, MVC, MS Access, RDBMS, VBA, Photoshop, Wordpress. Imam neko znanje, ali nemam radnog iskustva. Mogu za sebe reći da sam neki početnik Junior Programer.

vuxanne
23.01.2015, 14:56
Znam vise od tih sa liste a sebe ne definisem kao IT osobu. Znam i masu drugih vezanih za moju struku. Ali sto se mene tice, svi znaju da umem ovo ili ono, pa mi je problem da kazem ne na poslu kad me neko pita za nesto oko sajtova, uvek mi uvale da budem admin nekih zilion sajtova...

A koja si dva fakulteta zavrsio? Jesu li lukrativni?

dxdx
23.01.2015, 20:28
Zavrsio sam "Ship management" te kasnije "International Relations and Diplomacy". Inace vec nekih 18 godina radim vani; prvo na brodovima zatim kao manager i konzultant u pomorstvu i oil and gas industriji. Zivio sam u Australiji i Emiratima duze, isto tako od projekta do projekta i poslom boravio po EU, Aziji, USA i Kanadi. U Australiji sam skoro dobio PR, ali na kraju propalo zbog promjene tablice zanimanja itd.

Ono sto je realno je da zena ili ja upisemo MA ili PHD u Kanadi, i onda trazimo PR. Dobra stvar je ako jedan studira onda drugi moze raditi bez problema. Nisam siguran je li isto funkcionira u USA. Znam da mi je prijatelj studirao u USA i zena mu nije mogla raditi za vrijeme njegova studija.

Kako sam jos u srednjoskolskim danima stalno nesto radio po kompjutoru i pomalo programirao zelio bih se vratiti tome. Trazim nacin kako da udjem u posao, a da de moram studirati Computer Science
na BA levelu.

vuxanne
25.01.2015, 05:52
Zavrsio sam "Ship management" te kasnije "International Relations and Diplomacy". Inace vec nekih 18 godina radim vani; prvo na brodovima zatim kao manager i konzultant u pomorstvu i oil and gas industriji. Zivio sam u Australiji i Emiratima duze, isto tako od projekta do projekta i poslom boravio po EU, Aziji, USA i Kanadi. U Australiji sam skoro dobio PR, ali na kraju propalo zbog promjene tablice zanimanja itd.

Ono sto je realno je da zena ili ja upisemo MA ili PHD u Kanadi, i onda trazimo PR. Dobra stvar je ako jedan studira onda drugi moze raditi bez problema. Nisam siguran je li isto funkcionira u USA. Znam da mi je prijatelj studirao u USA i zena mu nije mogla raditi za vrijeme njegova studija.

Kako sam jos u srednjoskolskim danima stalno nesto radio po kompjutoru i pomalo programirao zelio bih se vratiti tome. Trazim nacin kako da udjem u posao, a da de moram studirati Computer Science
na BA levelu.

Bolje je sto se toga tice tamo, ovde ako jedno studira drugo obicno ima samo boravisnu vizu. Jedina sema da spouse radi je J1 i J2, ali nakon toga moras nazad u maticnu drzavu osim ako ti maticna drzava ne da neki waver. A to obicno mogu samo oni koji su dosli ovde sa nekih fakulteta tamo kao neka razmena.

A sto bi menjao karijeru, tek se u tim industrijama dobro zaradjuje, pogotovo u naftnoj? Pogledaj npr 'logistics management", "global supply chain", "international management" ili slicno nesto...

dxdx
25.01.2015, 21:14
Cuj, samo prosle godine sam imao 400.000 FF milja sa KLM, tako da mozes zamisliti koliko sam letio. Sve je to dobro, ali pomalo utjece na zdravlje i familju tako da. Inace kao sto je opce poznato vecina poslodavaca u EU i po bliskom istoku zaposljava "preferirani passport" na mid i top management, tako da nije uopce lako. Kada bi kojim slucajem dobio PR u Kanadi ili USA, vjerovatno ne bi bilo potrebe za promjenom. Hvala ti na postu.

vuxanne
28.01.2015, 05:24
Cuj, samo prosle godine sam imao 400.000 FF milja sa KLM, tako da mozes zamisliti koliko sam letio. Sve je to dobro, ali pomalo utjece na zdravlje i familju tako da. Inace kao sto je opce poznato vecina poslodavaca u EU i po bliskom istoku zaposljava "preferirani passport" na mid i top management, tako da nije uopce lako. Kada bi kojim slucajem dobio PR u Kanadi ili USA, vjerovatno ne bi bilo potrebe za promjenom. Hvala ti na postu.

Znaci ti kao George Clooney u Up in the Air (https://www.youtube.com/watch?v=rTL1FmvVCuA). Veruj mi razumem te. Prosle godine sam toliko dana provela u drugom gradu da sam vec Gold Memeber u Hilton Honors Club... A putovanje se nastavlja... Doduse ne avionom, ja sam vise kolima, cepn em po 400 km na dan u dva smera, evo ove godine u ovom prvom mesecu vec predjoh 1200 km za sada samo na toj relaciji tamo vamo... Nisam racunala celu godinu koliko je bilo, bio bi zanimljiv podatak. A preko 40 prenocista u hotelu (nekad putujem radim, prespavam, radim pa nazad kuci putujem)...

Isend
22.04.2015, 02:38
O perspektivi ove profesije mislim da nema potrebe pisati jer jasno je da ona postoji, pa bih voleo da se jave ljudi iz USA koji rade u ovoj profesiji i prenesu svoja iskustva i pre svega savete za nas koji smo jos van Amerike - sta nauciti (ako vec nismo), koji kurs eventualno zavrsiti i sve sto bi moglo pomoci u laksem dobijanju posla tamo...

greenie
22.04.2015, 03:52
Ako si već programer i imaš nekog iskustva u Srbiji, ostala ti je ješ jedna stvar: nađi vezu (ne u smislu da te ubaci ujka u firmu, nego u smislu da te neko preporuči u nekoj firmi gde već radi).

Sad ovo gore "programer" zameni sa bilo kojim drugim zanimanjem, i mislim da postavljeni zadatak i dalje važi.

milena_KV
22.04.2015, 05:02
Ja sam ti vec preporucila da "sakupljas" potencijalne klijente i buduce poslodavce preko freelance poslova

Ja imam dosta klijenata sirom Amerike...valjda ce me neko preporuciti ili zposliti kada budem otisla..Od jednog klijenta vec imam obecanje ali videcomo..U svakom slucaju iako ne bude nista od toga, uvek mozes to da nastavis da radis i u Americi i stices iskustvo i veze dok ne nadjes nesto drugo

snowflake
22.04.2015, 15:01
Ja sam ti vec preporucila da "sakupljas" potencijalne klijente i buduce poslodavce preko freelance poslova

Ja imam dosta klijenata sirom Amerike...valjda ce me neko preporuciti ili zposliti kada budem otisla..Od jednog klijenta vec imam obecanje ali videcomo..U svakom slucaju iako ne bude nista od toga, uvek mozes to da nastavis da radis i u Americi i stices iskustvo i veze dok ne nadjes nesto drugo

Apsolutno, to se inace zove 'portfolio'. Ljudi i volontiraju neko vreme da bi stekli neko iskustvo, s kojim onda idu dalje.

Isend
22.04.2015, 16:20
Nije mi problem da volontiram, posto me to zanima i zelim ucim...problem bi mozda bio kako da nadjem nekog ko ce da me primi, s obzirom da nemam nikakav "papir" vezan za IT...resenje vidim u nekom kursu prvo, a onda trazenje mesta volontera ili nekog posla, pa ako imate neki predlog koji kurs zavrsiti?

Vidoh u jednoj temi da predlazu CCNA kurs za pocetak, koji kako kazu nije toliko tezak i moze samostalno da se pripremi, a vredi imati taj sertifikat i u USA, pa eto to sam za sad planirao.

Pitao sam u jednoj skoli ovde kod mene u Nisu i kazu da moze samo ispit da se polaze a cena je negde oko 300$. U pitanju je IT Centar Nis, ako nekoga zanima. Inace, koliko sam video, imaju i sertifikaciju za PMP, TOEFL, ECDL pa eto mozda i to nekome zatreba s obzirom da ce izvlacenje ubrzo :)

Sad moram malo i da skrenem sa teme o IT-u posto me zanima da li vredi nesto posebno imati TOEFL i ECDL u USA ili se ne isplati davati pare i za to?

ggtron
22.04.2015, 17:32
Ja jos nisam u US pa ti ne mogu sa sigurnoscu nista reci, osim da mislim da ce ti kurs engleskog znaciti samo u Ambasadi, posle ce potencijalni poslodavac da vidi da li ti znas ili ne da komuniciras.

Sto se kurseva tice, svakako ce ti znaciti CCNA ili neki MS ili PMP sertifikat, uostalom pogledaj neke oglase za poslove pa ces videti sta se trazi.
ECDL je po mom misljenju najveca glupost i to moze da znaci samo nekome ko je na primer ekonomista, ili advokat - da dokaze da poznaje osnove informatike koju moze da primeni na primer u struci. Ako imas CCNA podrazumeva se da znas da koristis racunar. ;)

shanzy
22.04.2015, 21:41
Nije mi problem da volontiram, posto me to zanima i zelim ucim...problem bi mozda bio kako da nadjem nekog ko ce da me primi, s obzirom da nemam nikakav "papir" vezan za IT...resenje vidim u nekom kursu prvo, a onda trazenje mesta volontera ili nekog posla, pa ako imate neki predlog koji kurs zavrsiti?

Vidoh u jednoj temi da predlazu CCNA kurs za pocetak, koji kako kazu nije toliko tezak i moze samostalno da se pripremi, a vredi imati taj sertifikat i u USA, pa eto to sam za sad planirao.

Pitao sam u jednoj skoli ovde kod mene u Nisu i kazu da moze samo ispit da se polaze a cena je negde oko 300$. U pitanju je IT Centar Nis, ako nekoga zanima. Inace, koliko sam video, imaju i sertifikaciju za PMP, TOEFL, ECDL pa eto mozda i to nekome zatreba s obzirom da ce izvlacenje ubrzo :)

Sad moram malo i da skrenem sa teme o IT-u posto me zanima da li vredi nesto posebno imati TOEFL i ECDL u USA ili se ne isplati davati pare i za to?
ne znam za ove ostale kurseve sto si naveo, ali toefl je potreban za skole, fakultete, za (prve) poslove ne, posebno ne za programere. tako da, ko ne planira da upisuje faks nema potrebe da polaze toefl

Isend
22.04.2015, 22:13
Znaci CCNA za pocetak :)

Inace, ako nekog zanima, evo email-a koji sam dobio iz IT Centra kao odgovor:

================================================== ========
Poštovani,

Nije neophodno slušati CCNA trening da bi izašli na CCNA ispit.

Ukoliko smatrate da posedujete dovoljno znanja da bez prethodne profesionalne pripreme izađete na ispit, u IT Centru možete zakazati ispit od Ponedeljka do Četvrtka od 10:00h do 16:00h.

Potrebno je da se registrujete na sajtu www.pearsonvue.com i da karticom platite ispit. Cena ispita je bila 295 USD, ali ćete najbolje proveriti koja je cena kada se registrijete i odaberete ispit koji želite da polažete.
================================================== ========

Registrovao sam se i proverio, cena je ta koja pise, dakle 295$.

mcoja
24.04.2015, 00:58
Znaci CCNA za pocetak :)

==============================================

Registrovao sam se i proverio, cena je ta koja pise, dakle 295$.

Da bi dobio CCNA sertifikat, ispit se polaze u nekom od voa instituta (barem u Beogradu) i cena je oko $200. Prvo, po meni taj sertifikat nema veze sa programiranjem (ucim C#), vec je iskljucivo vezan za mreze, tj konfigurisanje rutera, switcheva, ucenje cisco ios jezika, troubleshooting itd... znaci odlicno kao polazna tacka za pocetnike i to je to otprilike.

Potpuno je besmisleno polagati samo ispit (koji pritom moze da se nabuba iz skripti sa neta - baza pitanja od proslih godina), a pritom ne znati nista. Jer dzaba ti sve u teoriji, ako nikad nisi usteko dva kabla u ruter, a o vlan-u, access listama, nat-u i svemu ostalom nemas pojma jer se to na ispitu ne radi, a to je osnov ako hoces iole bilo sta da radis sa tim sertifikatom (isao sam na pravu cisco akademiju, radio u laboratoriji sa njihovom opremom i to traje skoro godinu dana - to ti dovoljno govori koliko su neozbiljne te kvazi skole). Papir kao papir ti nista nece znaciti, ako nemas neku osnovu u praksi.

Ako si radio do sada sa opremom, pa ti treba samo sertifikat, unapred se izvinjavam, ali mozda ce jos neko procitati ko ne zna, pa ajd kao bolje i to da imam nego nista, a nije mala stvar baciti $200-$300

Isend
24.04.2015, 01:37
Svako misljenje je dobrodoslo :-)

Mozda nisam bio dovoljno jasan u svojim postovima ili mozda nisi procitao, ali u svakom slucaju gore pomenuti IT centar jeste ovlascen za izdavanje sertifikata, a uputstvo da se ispit zakazuje preko gore pomenutog sajta sam dobio od njih pa racunam da ljudi znaju svoj posao. Cena od 295$ je sa zvanicnog sajta pearsonvue pa neznam kako si ti uspeo da nadjes jeftinije :-)

Ja licno znam da CCNA nema veze s programiranjem ali dobro da si to pojasnio onima koji neznaju. Lepo sam rekao "za pocetak", znaci da se ima neka ulazna tacka, a naravno slazem se da treba imati iskustvo i znati to i raditi. Ja do sada nisam radio sa mrezama ali sto kazu nisam ni operisan od toga :-) zanima me IT, brzo i lako ucim, ali posto nemam nikakav "papir" iz te oblasti CCNA vidim kao neku sansu da eto bar negde dobijem volontersko mesto, ako nista drugo.

Slazem se da 300$ nisu male pare ali ako se vec dobije viza onda mislim da vredi uloziti bar toliko u sebe. Od dobijanja vize do iseljenja ima prostora od 5-6 meseci pa mislim da ko ima smisla za to moze CCNA da zavrsi za to vreme. Svakako je bolje krenuti sa necim, nego sa nicim.

margos13
24.04.2015, 05:06
mcoja, kao što si već napomenuo CCNA sertifikat nema neke veze sa programiranjem već je to sertifikat vezano za mreže i umrežavanje, i ne shvatam zašto si pohađao cisco akademiju ako se baviš programiranjem? Hoću reći, verujem da je dobro ako programer dobro poznaje i ove stvari, ali zar ne bi bilo bolje da si to vreme i novac i energiju koju si utrošio na cisco akedemiju, usmerio u drugom pravcu (učenju programiranja i programskih jezika i al). Nemoj me pogrešno shvatiti, ne shvatam zašto si išao na cisco akademiju, a ne na nešto drugo ili treće što je relevantnije za programiranje. Da li ti je poznavanje mreža neophodno za programiranje kojim se ti baviš (ili koje učiš)? Ja nisam iz IT profesije, ali se može reći da sam amater koji poznaje kompjutere i zna neke osnovne stvari u vezi mreža nešto više od prosečnog amatera (više puta sam sastavljao hardware sebi i prijateljima, instalirao op.sisteme, umrežavao komjutere i konfigurisao lokalne mreže do 10-15 komjutera). Daleko sam od profesionalca za mreže, ali znam šta su neki osnovni pojmovi kao što su statičke i dinamičke IP adrese,vlan, itd, i čačkao sam i radio neke osnovna podešavanja routera i sl, ali to nikada nisam radio za novac (ako bih imao neki problem, čitao bih help ili istraživao po internetu u vezi tog konkretnog problema). Znam da to nije dovoljno i svestan sam da treba dosta toga da naučim. Čitao sam nešto o CCNA pre nekih godinu dana, i ako se dobro sećam, nakon ovog sertfikata može se ići dalje i polagati cisco sertifikati koji su iznad CCNA i koji podrazumevaju još neka dodatna znanja u vezi mreža (ne sećam se tačnih naziva sertfikata nisu ni bitni ti nazivi, to se lako može pronaći). U svakom slučaju, nakon CCNA, znanja u vezi mreža mogu se dalje unapređivati, zar ne? Takođe, sećam se da su na netu postojali neki similuatori na kojima se može vežbati konfigurisanje mreža, itd... Takođe, ne shvatam kako je moguće da se na ispitu ne radi ništa u vezi vlan, nat, itd ..? Ja ne znam da li se to radi ili ne, ali to mi zvuči neverovatno. Uveren sam da se znatno bolje savlada gradivo i nauči posao ako se pohađa cisco akademija, ali ja lično sad nemam dovoljno vremena za to (niti novca), pa mi jedino ostaje da polažem za CCNA sertfikat. Molio bih da mi pošalješ neke linkove za te skripte na netu i baze pitanja (ukoliko ih imaš). Ova molba važi ne samo za tebe, već i za druge (Isend, itd...). Koliko košta cisco akademija i kakav je tempo rada tu (koliko časova dnevno, nedeljno i sl –u jednoj rečenici). Slažem se sa tobom da nakon CCNA sertfikata nisi baš osposobljen za ozbiljan rad, i da sam papir ne znači ništa, ali da bi čovek položio ispit, ipak mora nešto da nauči, a to znanje je više nego nikakvo znanje i prestavlja bar neki početak (slažem se i sa Isendom. Mislim da ste obojica na neki način u pravu). To znanje nakon CCNA sertfikata, može da se nadogradi naknadno i u Americi (tj. mora da se nadogradi da bi mogao da radiš). Ja razmišljam da polažem za CCNA sertifikat ne zbog papira, već da bih naučio nešto. Ako platim polaganje, onda ću učiti da ne bih pao na ispitu (u suprotnom, teško ću sebe naterati da krenem ponovo da učim). Sa tim znanjem, mogao bih možda krenem to da radim kao neki početnik ili da asistiram (pa ako treba, i volontirao bih besplatno da bih naučio posao, a radio bih neki drugi posao da bi imao od čega da živim), pa bih se vremenom usavršavao i učio. Programiranje je kompleksnija problematika i zahteva više vremena i truda, i tebi svaka čast na volji i želji da unaprediš svoja znanja, ali ja nisam siguran da u ovim godinama imam energiju, volju i mogućnost da krenem na tu stranu, i bojim se da bih brzo odustao. Moja poruka za sve klince koji još idu u školu, a ima ih i na ovom forumu je: Deco, vežbajte matemetiku i učite da programirate, to je jedna od najboljih stvari koje možete da učinite za sebe. Hvala ti unapred na informacijama, pozdrav...

Isend
24.04.2015, 08:38
Koliko sam ja shavtio CISCO sertifikacija pocinje od CCENT sertifikata koji je pocetnicki nivo, zatim ide nivo saradnika sa CCNA (Network Associate), preko nivoa profesionalca i CCNP (Network Professional) do nivoa eksperta i CCIE (Internetwork Expert) sertifikata.

Ima sad tu jos dosta sertifikata u okviru svakog nivoa, ali svakako da postoji mogucnost napredovanja u CISCO sertifikaciji. Evo na sledecem linku jednog zanimljivog teksta o tome sa prosecima plata za svaki nivo pa koga zanima neka pogleda. http://www.cpu.rs/Pages/SkolskiCentar/Cisco-sertifikacija.aspx

Nisam jos uvek trazio skripte i literaturu ali kad budem nasao postavicu linkove ovde, ili neka ostavi neko ako vec ima.

mcoja
24.04.2015, 10:42
To je po starom bilo, vise nema ccent, sad je pocetni ccna, s tim sto je prosiren nekim delovima koji su pre bili u ccnp. Imas na netu gomilu sajtova, ne znam tacno sad jer sam polagao prosle godine, ali nije tesko izguglati ("ccna exam dump"). U bg-u bih preporucio skole na etf-u, viser-u, rootplanet (dinamika zavisi od skole, ali recimo 3 puta nedeljno po 4-5h, cena? menja se svake god, evo prosle god polaganje bilo $200, sad izgleda $300... najbolje da pozoves i pitas). Naravno da na ispitu dodje neko pitanje iz svake oblasti, ali to je suva teorija i uopsteno. Lepo si rekao moze ici nadogradnja, e tu posle ima stvari koje nisu samo u mrezama. Nemojte da me neko pogresno razume, taj sertifikat je odlicna stvar, daleko bolji od pocetnih microsoft kurseva, samo smatram da je bolje nauciti nesto iz njega, a ne samo kako da se polozi.

Isend
24.04.2015, 16:54
Naravno da treba nauciti sto vise, a ne samo uciti da bi se polozilo. Ja bih to polagao zato sto bi se time i bavio i trudio da nekada dodjem i do CCIE, a ne da bih samo uzeo sertifikat u ruke. Smatram da je glupo ulagati u nesto cime ne planirate da se bavite, u bilo kojoj oblasti.

Isend
24.04.2015, 20:10
Po pitanju CCNA...u nekoj starijoj temi sam procitao da je za pripremu ispita najbolja knjiga koju je napisao Todd Lammle - CCNA: Cisco Certified Network Associate Study Guide...koliko sam video na njegovom sajtu poslednje je 7.izdanje ove knjige ali sam ja uspeo da nadjem samo starije 6.izdanje u PDF formatu...evo i linka:

CCNA: Cisco Certified Network Associate Study Guide, 6th Edition by Todd Lammle

http://www.birminghamcharter.com/ourpages/auto/2012/3/22/41980164/CCNA%20Electronic%20Book%206th%20edition.pdf

Svaka literatura je dobrodosla pa ako neko ima, ili nadje, neka ostavi link ili mi posalje PM.

katrin
13.07.2015, 06:59
Evo ja cu izneti moje iskustvo. Ja sam radila kao programer u Bg oko 2g. Zavrsila sam Matematicki fakultet smer za programera, mada mislim da to nije bitno, iskustvo jeste. Radila sam ne bas interesntne stvari, kao backend developer C, sql i posle toga malo VOIP na linux-u. Znaci nikakve atraktivne stvari, bar meni atraktivne :). Mislim da svako kada dolazi ovde treba da ide tamo gde ima dosta posla za njegovu struku, ne gde ima nekog , nego gde ima posla. Tako smo muz i ja dosli u Bay Area , jer smo oboje iz tehnickih struka. NY i Boston su jos bili u igri. Postavila sam svoj CV na par mesta i pocela da saljem na oglase ... Sve za Junior poziciju. Onda krenu regruteri da vas cimaju , retki su oni koji su fer...cimaju vas i navlace samo na Senior pozicije i tu izgubite mnogo energije jer hocete da pokusate a ipak znate da je to preveliki zalogaj za vas (bar sam ja takva).. Znaci ne skacite vise nego sto mozete. Ovde postoje valjda, pozicije sa beneficijama(full time) i pozicije bez beneficija (contractor) Google - ajte razliku . Meni je velika zelja bila da se prebacim na Web i JAVA-u tako da sam gadjala samo te pozicije, malo sam slagala u CV , dopunila svoje znanje , ucila. Kada vas pozovu prvi put na telefon onda vas malo procesljaju kroz CV cisto da vide dali ste normalna osoba a ne neko ko ih zaj..., a neki vas pitaju neke osnovne stvari ...rezlike izmedju C i JAVA, HTTP protokol metode i tako osnovno da vide dali ste u tim vodama, onda zakazu online testiranje koje je kucati po nekom work doc u real time i to neko pregleda sa druge strane .. zadaju vam neke kratke buzz zadacice(ja mislim da ih ovde tako zovu ) ili ako je za neke vise pozicije neki algoritam ili vas pitaju napisi mi stack strukturu u javi i tako (skinite knjigu cracking the coding interview pa na strebanje) i onda sledi oci u oci ...kada ste do toga dosli onda ste skoro vec tu :). Zovu vas non stop , po 10 puta dnevno . svaki dan cete imati zakazan inteviju , al ja sam nasla posao posle mesec dana boravka ovde kao Junior Java backend developer
Ovde imaju i neke firme koje te obucavaju udarno 3 meseca(8 sati dnevno) to nista ne placas i onda ti traze posao pa posle uzimaju 20-10 % od plate neko vreme. Al za detalje najbolje pitati Google :). Nekada dobijem mail od njih a i vidjam reklame. To su obicno za Web developera. Mozda mi je cak i to bolje , nego pohadjati neki kurs kuci pa sa tim traziti, mada je ovde zivot jako skup kada nemas posao. Elem mislim da za nas ovde nema zime, pogovotu u ovom trenutku kako cujem ima bas dosta posla . Oni znaju da mi dolazimo iz dobrih skola i da smo vredni a ja jos nisam ostala impresionirana svojim kolegama, nisam ni sa sobom :) , al nisam ni sa njima... Samo se spremite sto bolje za interviju, i ucite i trud ce se isplati kao i uvek.

Svenson
27.10.2017, 18:20
Vidim da je ova tema poslednji put osvežena pre 2 godine. Da li ima nekih novosti u IT sektoru?
@katrin je dala odličan povod za nastavak pisanja u ovoj temi.

Mene konkretno interesuje Houston, TX. Kakva je tamo situacija u IT sektoru?

Čujem i da se spominje Florida kao nova meka za IT. Kakva su vaša iskustva?