PDA

View Full Version : put do drzavljanstva

Dany8
28.02.2011, 07:34
Interesuje me da li se od momenta dobijanja GC i ulaska u USA vreme (6 meseci +1 dan) racuna kalendarskim godinama ili od datuma do datuma ulaska u zemlju?
Odnosno, ako sam usao u maju 2010, da li sam sa januarom 2011 poceo da racunam novih 6 meseci + 1 dan ili cu taj period poceti da racunam tek od maja 2011???

ZeljkoUSA
28.02.2011, 09:43
Interesuje me da li se od momenta dobijanja GC i ulaska u USA vreme (6 meseci +1 dan) racuna kalendarskim godinama ili od datuma do datuma ulaska u zemlju?
Odnosno, ako sam usao u maju 2010, da li sam sa januarom 2011 poceo da racunam novih 6 meseci + 1 dan ili cu taj period poceti da racunam tek od maja 2011???

Mislim da je tu kljuc poreska godina...:==D: jer koliko sam upucen ukoliko provedes manje od 6 meseci u bilo kojoj drzavi na svetu nisi duzan da placas porez u istoj...

Bockyman
28.02.2011, 10:55
Mislim da je tu kljuc poreska godina...:==D: jer koliko sam upucen ukoliko provedes manje od 6 meseci u bilo kojoj drzavi na svetu nisi duzan da placas porez u istoj...

Не разумем се у тематику,али би по овој логици многе државе у свету остале без огромног дела колача који се зове порез. :obrva:
Ђоковић сигурно у Аустралији није провео више од 6 месеци,али је сигурно морао да плати порез (ваљда око 40%) на зараду на Аустралијен Опену!

ZeljkoUSA
28.02.2011, 12:49
Не разумем се у тематику,али би по овој логици многе државе у свету остале без огромног дела колача који се зове порез. :obrva:
Ђоковић сигурно у Аустралији није провео више од 6 месеци,али је сигурно морао да плати порез (ваљда око 40%) на зараду на Аустралијен Опену!

Platio je on zemlji organizatoru, ali na kraju godine kad se svede kolika mu je ukupna dobit u ovoj godini on placa Monte Carlu.

Zato se mnoge zemlje nadmecu poreskim olaksicama da privuku ljude sirom sveta sa velikom zaradom kako bi bas taj porez ostao njima, zato se i prijavljuju tamo i provode sto vise slobodnog vremena da bi mogli uopste da se vode da zive tamo...

Zana
28.02.2011, 17:03

Platio je on zemlji organizatoru, ali na kraju godine kad se svede kolika mu je ukupna dobit u ovoj godini on placa Monte Carlu.

Zato se mnoge zemlje nadmecu poreskim olaksicama da privuku ljude sirom sveta sa velikom zaradom kako bi bas taj porez ostao njima, zato se i prijavljuju tamo i provode sto vise slobodnog vremena da bi mogli uopste da se vode da zive tamo...

Ja bih samo da vas zamolim da ako ulazite vec u ovakve teme a ne poznajete tematiku (ili bar ne dovoljno) - to jasno i naglasite (da je nagadjanje u pitanju), jer dosta ljudi informacije sa ovog foruma uzima zdravo za gotovo.

Kao prvo - porezi su najkompleksnija tema u svakom fiskalnom sistemu, pogotovo kad je svetski sistem u pitanju. Zemlje imaju medjusobne sporazume o oporezivanju i dva ovakva foruma ne bi bila dovoljna da nabroje samo sva pravila i ugovore.

Drugo, Monaco nema porez na prihod (osim za dve kategorije) i Djokovic ne placa dolar/dinar jedan Monaco-u na ime poreza (sto je mnogima i razlog da zive tamo). Ne placa ni Srbiji, jer Srbija ne oporezuje svoje drzavljane za novac zaradjen u inostranstvu (individualna zarada, za poslovni prihod nisam sigurna).

Dany8
01.03.2011, 03:13
Dobro bre ljudi ima li neko odgovor na moje pitanje...
ne interesuju me takse nego od kada mi se racuna 6 meseci!!!
Odnosno da li mi se godine broje kalendarski (od januara do decembra) ili od momenta kada sam usao u zemlju do istog datuma sledece godine?
Ima li neko odgovor???
Znam da moram svake godine da provedem 6 meseci neprekidno u USA i da samo tako u narednih 5 godina ispunjavam uslov za drzavljanstvo.
U USA sa usao u maju 2010, i u prosloj godini sam napravio (6 meseci +1 dan) sada me interesuje da li mi se novih 6 meseci racuna od januara 2011 ili od maja 2011 (odnosno datuma kada sam usao u zemlju)?

ZeljkoUSA
01.03.2011, 09:46
Odnosno da li mi se godine broje kalendarski (od januara do decembra) ili od momenta kada sam usao u zemlju do istog datuma sledece godine?
Ima li neko odgovor???
Znam da moram svake godine da provedem 6 meseci neprekidno u USA i da samo tako u narednih 5 godina ispunjavam uslov za drzavljanstvo.
U USA sa usao u maju 2010, i u prosloj godini sam napravio (6 meseci +1 dan) sada me interesuje da li mi se novih 6 meseci racuna od januara 2011 ili od maja 2011 (odnosno datuma kada sam usao u zemlju)?

U pravu ste i ti i Zana, usli smo totalno u offtopic sa povrsnim znanjem, a ti nemas nikakvu informaciju.

Posto ja ne znam pouzdano (nisam siguran), a nije stvar za zezanje mislim da je najpametnije da se obratis USCIS-u i dobijes pravu informaciju... :obrva:

spectra
01.03.2011, 10:21

To se racuna u toku jedne kalendarske godine. Znaci od januara do decembra u toku iste godine trebas da provedes u USA min 6mjeseci + 1 dan.

Znaci, ako si usao u maju 2010 - to si ispunio vec u novembru 2010.

Ako bi otisao u septembru 2011, onda ti ta 4 mjeseca do 2012 "padaju u vodu" za tu godinu.. i pocinje se racunati od 2011.

spectra
01.03.2011, 12:15
Zvanicni dokument na ovu temu: A Guide To Naturalization (http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf)

Izdvojeno iz tabele na 18. str:

Requirements:
If you are at least 18 years old and:
Have been a Permanent Resident for the past 5
years and have no special circumstances.
NOTE: Over 90% of applicants fall into this category.

Time as Permanent Resident: 5 years
Continuous Residence: 5 years as a Permanent Resident without leaving the United States for trips of 6 months or longer.
Physical Presence in the United States: 30 months

ZeljkoUSA
01.03.2011, 12:47
@Spectra:
Bas to, nigde se u dokumentu ne spominje kalendarska godina.
Koliko sam ja procitao dokument ( na poslu :==D:), jedino sam video taj limit sto si i ti citirala "da se ne napusti zemlja duze od 6 mes. u jednom trenutku", odnosno "da se provede minimum 30 meseci u toku 5 godina".

If you need
more information about the
naturalization process and you
live in the continental United
States, you may call Customer
Service at no charge (1-800-
375-5283) for help.

Nije zgoreg pitati pa napisati na forumu, da se zna za sva vremena :D

spectra
01.03.2011, 13:33
@Spectra:
Bas to, nigde se u dokumentu ne spominje kalendarska godina.
Koliko sam ja procitao dokument ( na poslu :==D:), jedino sam video taj limit sto si i ti citirala "da se ne napusti zemlja duze od 6 mes. u jednom trenutku", odnosno "da se provede minimum 30 meseci u toku 5 godina".

If you need
more information about the
naturalization process and you
live in the continental United
States, you may call Customer
Service at no charge (1-800-
375-5283) for help.

Nije zgoreg pitati pa napisati na forumu, da se zna za sva vremena :D

Citala sam o tom racunanju vec negdje, ali sada ne mogu da nadjem gdje..

Uglavnom:
1. ne smijes biti izvan USA duze od 6 mjeseci 'u cugu'
2. moras ukupno imati 30 mjeseci boravka u USA u toku 5 god

Tako da i ako se racuna od pocetka godine, ili ako se racuna od maja po onom primjeru, opet ces doci na isto... :)

Evo, iskopah nesto slicno na ovoj temi, pa vi sad proturite neku konkluziju :): http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=518&page=3&p=11481&postcount=27

tataratira84
30.03.2011, 19:43
Ima li neko odgovor???

Samo da napomenem da u slucaju ako se ozenis sa americkom drzavljankom, to vise nije period od 5 god vec 3 god.
Mozda nije vezano za temu ali nikad se ne zna :)

milimelo
31.03.2011, 20:39
Samo da napomenem da u slucaju ako se ozenis sa americkom drzavljankom, to vise nije period od 5 god vec 3 god.
Mozda nije vezano za temu ali nikad se ne zna :)

Ne zaboravi da se mora ispuniti uslov i da je osoba u braku sa US drzavljaninom 3+ godine i da mora imati 3 godine stalnog boravka (zelene karte) manje 90 dana da bi se mogla ova opcija koristiti.

tataratira84
01.04.2011, 06:01
Ne zaboravi da se mora ispuniti uslov i da je osoba u braku sa US drzavljaninom 3+ godine i da mora imati 3 godine stalnog boravka (zelene karte) manje 90 dana da bi se mogla ova opcija koristiti.

Da naravno.
Uglavnom nije losa opcija i vjerovatno ce se neko naci u takvoj situaciji i stati na ludi kamen i samim tim znatno ubrzati proces dobijanja drzavljanstva :);)