PDA

View Full Version : IRS i pocetni kapital

Score
20.05.2011, 20:11
Zanimalo bi me kako IRS gleda na novac koji unosite u zemlju kada se doselite?

Da li je to tax-free, (ako jeste, zasto?), sta spada pod klasifikaciju "doneo kad se doselio" a ako nije znaci placate porez dva puta na vec jednom oporezovanu sumu? :blink:

Takodje, ja sam vec jednom usao u zemlju, nisam nosio novac sa sobom u nekoj znacajnijoj svoti, par hiljada $, kada se budem vracao mozda ponesem vise ili transferisem neku sumu na moj saving racun u Wells Fargo (najbolja banka!). Da li se to racuna kao pocetni kapital ili sam propustio priliku?:nene::smrc:

E sad, ako ce taj transfer da bude tax free, znaci li to da sledeci, za recimo nedelju. dana nece i zasto ne, i uopste, kako se cela ta situacija definise u smislu prijavljivanja poreza na prihod?

Zana, ako bih mogao da te zamolim.....hvala unapred!

Zana
20.05.2011, 21:37
Ne postoji limit na unos u i iznos novca iz US, s tim da svaki iznos u gotovini, cekovima ili transfer preko banke koji je veci od $10k mora da se prijavi US Customs and Border Protection - Currency and Foreign Transaction Reporting Act (PL 97-258, 31 U.S.C. 5311, et seq.). Odgovarajuca forma je FinCEN form 105 (http://www.fincen.gov/forms/files/fin105_cmir.pdf).

IRS nema nista sa tim do trenutka dok ne dodje vreme za prijavljivanje prihoda (saving, investments, income from foreign countries with or without tax treaty), sto je sasvim druga prica i ne treba da se mesa sa ovom.

Score
20.05.2011, 22:08
Ne postoji limit na unos u i iznos novca iz US, s tim da svaki iznos u gotovini, cekovima ili transfer preko banke koji je veci od $10k mora da se prijavi US Customs and Border Protection - Currency and Foreign Transaction Reporting Act (PL 97-258, 31 U.S.C. 5311, et seq.). Odgovarajuca forma je FinCEN form 105 (http://www.fincen.gov/forms/files/fin105_cmir.pdf).

IRS nema nista sa tim do trenutka dok ne dodje vreme za prijavljivanje prihoda (saving, investments, income from foreign countries with or without tax treaty), sto je sasvim druga prica i ne treba da se mesa sa ovom.

E, pa to je ono sto me interesuje, da li se placa porez na uneti novac u zemlju?

Zana
20.05.2011, 22:27
E, pa to je ono sto me interesuje, da li se placa porez na uneti novac u zemlju?

Zavisi od porekla novca koji se prenosi i iz koje zemlje se prenosi - cinilo mi se da je ono sto je napisano u zagradi dovoljno razumljivo. To je otprilike maksimum koji ja mogu da objasnim sa raspolozivim informacijama i bez potpisanog ugovora o pruzanju profesionalnih usluga.

Score
20.05.2011, 22:49
Zavisi od porekla novca koji se prenosi i iz koje zemlje se prenosi - cinilo mi se da je ono sto je napisano u zagradi dovoljno razumljivo. To je otprilike maksimum koji ja mogu da objasnim sa raspolozivim informacijama i bez potpisanog ugovora o pruzanju profesionalnih usluga.

Aha...............ok, hvala puno.............(prekratka poruka, pa da ovim razvucem)

Zana
21.05.2011, 00:55
Da ne bude zabune oko ovog - ja to radim "for living" i stoga ta reakcija, to su stvari na koje ne delim besblatne savete niti se mesam bez preke potrebe, pogotovo kad ne znam detalje. Kada budes prijavljivao porez, racunovodja ce ti objasniti pravila zavisno od porekla novca i kao sto vec rekoh ugovora koje US i zemlja iz koje dolazis imaju. Ukoliko imas bilo kakvih nedoumica, trebalo bi vec sada da se posavetujes da li je potrebno vec sada menjati "oblik novca" pre nego sto se prebaci u US. Ima i razlike da li se prebacuje pri ulasku i kasnije, ove godine ili sledece, veca ili manja kolicina novca. Primer - ne prijavis saving u inostranstvu ove godine, a sledece prebacis novac za koji napises da je sa "saving". To nece da prodje... nije podlozno porezu ali je podlozno kontroli i eventualnim kaznama ako nije prijavljeno. Prilicno je komplikovana oblast i na generalizovano pitanje koje si ti postavio nemoguce je tek tako odgovoriti sa Da ili Ne. I IRS kad zoves oni ti postave milion razlicitih pitanja, da bi bili u stanju da ti daju pravi odgovor zavisno od okolnosti u kojima se nalazis.

TheNenad
21.05.2011, 04:05
Kada se novac nosi sa sobom, uglavnom se ovako nešto popunjava:
http://www.irs.gov/pub/irs-prior/f4790--2002.pdf
(ima instrukcije dole)

Ipak, ako ćeš prebacivanje iz banke u banku, pretpostavljam da ti službenici u banci mogu objasniti detalje... to je ono što bi ja uradio.

Zana
21.05.2011, 04:18
Kada se novac nosi sa sobom, uglavnom se ovako nešto popunjava:
http://www.irs.gov/pub/irs-prior/f4790--2002.pdf
(ima instrukcije dole)

Ipak, ako ćeš prebacivanje iz banke u banku, pretpostavljam da ti službenici u banci mogu objasniti detalje... to je ono što bi ja uradio.

Ova forma vise nije u upotrebi, sto je takodje objasnjeno na formi 105 ciji sam link zakacila gore.

dejancic
21.05.2011, 16:43

Napokon da i Zana nekome napise: "necu ti kazem" :grin:

ZeljkoUSA
21.05.2011, 20:55

Mora od necega da se zivi... Zavrsice oni to na PP i, posle svega, mozda postati prijatelji :1081:

Sorry za offtopic..., bilo je jace od mene :==D:

TheNenad
22.05.2011, 01:35
Ova forma vise nije u upotrebi, sto je takodje objasnjeno na formi 105 ciji sam link zakacila gore.
Vidim da su slična pravila, i sličan je formular... ali ono što je interesantno je što sada ovo reguliše "Financial Crimes Enforcement Network"... tako da se uopšte ne osećaš kao krimos dok popunjavaš :naughty:
Hvala na ispravci

Score
23.05.2011, 13:41

Napokon? Sto napokon, jel se to ocekivalo? Ovo je forum gde se govori o sopstvenim iskustvima koje delimo ne bi li pomogli jedni drugima, mislim, ne razumem poentu tvoje poruke u smislu, najzad!...a nema ni veze.

Ajmo ljudi, vi koji ste vec tamo od prosle godine ili od ranije, doneli ste sigurno neke pare sa sobom, kako to i da li prijavljujete ove godine u porez?
Molim da odgovore samo oni koji su u stanju da daju besplatne savete i ne snose posledice po svoj livelihood!

dejancic
23.05.2011, 17:19
Napokon? Sto napokon, jel se to ocekivalo? Ovo je forum gde se govori o sopstvenim iskustvima koje delimo ne bi li pomogli jedni drugima, mislim, ne razumem poentu tvoje poruke u smislu, najzad!...a nema ni veze.

Ajmo ljudi, vi koji ste vec tamo od prosle godine ili od ranije, doneli ste sigurno neke pare sa sobom, kako to i da li prijavljujete ove godine u porez?
Molim da odgovore samo oni koji su u stanju da daju besplatne savete i ne snose posledice po svoj livelihood!

Evo ti jedan besplatan savet: ko prenosi iole vecu sumu novca po meni ne bi trebalo da se osloni na neciji post na forumu, pa sve da je clan foruma reinkarnacija John Pierpont Morgan-a. Po meni je vrlo jasno koje informacije imaju tezinu kada ih nekoliko clanova na forumu potvrdi, a koje informacije itekako treba proveriti sa nekim kome je to zanimanje. Jel ti meni stvarno hoces da kazes da ces ti napraviti transfer x sume novca i rizikovati probleme sa poreskom upravom za nekoliko godina, a time i rizikovati svoje drzaljavljanstvo, ako se odlucis na taj korak, zato sto je neko na forumu napisao da je on na taj i taj nacin to uradio?

Score
23.05.2011, 17:55
Evo ti jedan besplatan savet: ko prenosi iole vecu sumu novca po meni ne bi trebalo da se osloni na neciji post na forumu, pa sve da je clan foruma reinkarnacija John Pierpont Morgan-a. Po meni je vrlo jasno koje informacije imaju tezinu kada ih nekoliko clanova na forumu potvrdi, a koje informacije itekako treba proveriti sa nekim kome je to zanimanje. Jel ti meni stvarno hoces da kazes da ces ti napraviti transfer x sume novca i rizikovati probleme sa poreskom upravom za nekoliko godina, a time i rizikovati svoje drzaljavljanstvo, ako se odlucis na taj korak, zato sto je neko na forumu napisao da je on na taj i taj nacin to uradio?

Naravno da ne, ideja foruma je da ti da predstavu cime treba da se pozabavis u nekom odredjenom slucaju i sta mozes da ocekujes. Reagovao sam jer nalazim da je dobar deo tvojih komentara po mom misljenju nekako maliciozan.

TheNenad
23.05.2011, 19:15
Evo ti jedan besplatan savet: ko prenosi iole vecu sumu novca po meni ne bi trebalo da se osloni na neciji post na forumu
Ja mislim da se to podrazumeva, ali savet odakle početi (kao npr. dokumenti koje je Zana ostavila) je uvek poželjan.

dejancic
23.05.2011, 19:45
Ja mislim da se to podrazumeva, ali savet odakle početi (kao npr. dokumenti koje je Zana ostavila) je uvek poželjan.

Naravno da je svaki savet koristan, ali kao sto si i sam napisao, ovo je savet odakle poceti, a za ovaj problem je velika verovatnoca da ces na kraju ipak zavrsiti kod profesionalca koji ce sve sam da uradi. Gledano iz tog ugla, zar tvoje istrazivanje do tog momenta nije gubljenje vremena?

botexag
23.05.2011, 23:15
Naravno da je svaki savet koristan, ali kao sto si i sam napisao, ovo je savet odakle poceti, a za ovaj problem je velika verovatnoca da ces na kraju ipak zavrsiti kod profesionalca koji ce sve sam da uradi. Gledano iz tog ugla, zar tvoje istrazivanje do tog momenta nije gubljenje vremena?

slazem se @score

ovo je mesto za ljude koji zele da pomognu, gde se jednostavno razmenjuju misljenja, gde covek moze da dobije ideju sta treba raditi....
niko ovde niciji odgovor ne uzima za konacni, niti je neko odgovran ako je poslao pogresnu informaciju

mislim da je zana dala puno doprinosa ovom forumu, vrlo je precizna, obavestena i ocigledno obrazovana...ali recenica o nudjenju profesionalnih usluga ...nije trebala biti u njenom postu...

ko ne zeli ili ne moze da pomogne, ne treba da odmogne...:nene:...samo preskocis temu

dreadnot
23.05.2011, 23:17
pa sad... ne vidim da je ista odmogla ako je rekla da taj deo posla radi profesionalno i da nece da daje besplatne savete u toj oblasti, posebno bez dovoljno podataka da savet bude precizan, merodavan i objektivno najprimereniji datoj situaciji.

Zana
24.05.2011, 00:10
slazem se @score

ovo je mesto za ljude koji zele da pomognu, gde se jednostavno razmenjuju misljenja, gde covek moze da dobije ideju sta treba raditi....
niko ovde niciji odgovor ne uzima za konacni, niti je neko odgovran ako je poslao pogresnu informaciju

mislim da je zana dala puno doprinosa ovom forumu, vrlo je precizna, obavestena i ocigledno obrazovana...ali recenica o nudjenju profesionalnih usluga ...nije trebala biti u njenom postu...

ko ne zeli ili ne moze da pomogne, ne treba da odmogne...:nene:...samo preskocis temu

Ja stvarno ne razumem o cemu ti govoris:

prozvana sam da odgovorim u prvom postu
nikome nisam nudila profesionalne usluge (za razliku od nekih koji se "frljaju" sa svojim tarifama i ko zna cime jos)
dala sam informacija koliko sam mogla - ne zelim da nagadjam niti dajem pogresne informacije iz oblasti kojom se profesionalno bavim. Svaka situacija je drugacija - i to sam napomenula u svom odgovoru.

Nesto ne vidim da se ovde prosipaju aplikacije, kodovi, besplatno overavanje, prevodjenje, voznja kamionom i ko zna sta jos - sto nikome nije problem, niti je bilo kome palo na pamet da pita... Nesto ne vidim da neko zove forumase vozace da vas seli iz stana u stan, jer pobogu to im je posao, ko ce to bolje da zna.

Bez izvinjenja, ali cist racun i duga ljubav - pomognem koliko mogu, u novcanik ne volim da se dira. I za mnoge druge stvari mi odavde istrazujemo po internetu jer je drugim ljudima mrsko - nisam ja nikad koristila socijalnu pomoc, niti aplicirala za Re-entry niti mnoge druge stvari... ali ono kao - ajde citaj, proveravaj, pitaj, pa pomazi...

Ali jbg, das prst pa ne valja kad ne das saku. Ja se taksama profesionalno bavim i mnogo toga sam na forumu objasnila kada su takse u pitanju, vrlo je lako naci te postove. Tips sam davala na sve strane. Nemam klijente na forumu, necu ih nikada ni imati - u pitanju je princip. Takodje, niti sam Tereza niti imam nameru da budem. Na post sam odgovorila jer sam licno pitana, u suprotnom ne bih - link ka formi postavljen, objasnjeno ko treba da se zove. Niti znam od cega su pare, niti kada se prenose, niti u koje namene - a ponajvise, ne mesam posao sa forumom. Iskustvo da, posao ne. Kome ne odgovara sta da mu radim.

Mrsko mi je zaista da mi se svaka rec tumaci na hiljadu pogresnih nacina, odavno ova "caskanja" prelaze granicu dobrog ukusa i vise nisu "druzenja" nego ocigledno ili podjebavanja ili iskoriscavanja (do one mere da je nekim ljudima mrsko da procitaju dve slozene recenice nego mora neko da im sazvace sa foruma). Nikakav benefit ja o toga ne vidim zaista, niti imam vremena za koje kakve gluposti i prepucavanja.

U zdravlje.

Orange
24.05.2011, 02:53
U principu bitne su dve stvari: Prvo, porez koji se obracunava i placa sledece godine za ovu godinu se obracunava samo za prihode stecene ovde u Americi. Znaci podlozno taksi je samo ono sto je ostvareno kao income ovde, nista drugo ih ne interesuje. To funkcinise vrlo jednostavno - od firme u kojoj radis ces dobiti potrebnu dokumentaciju sa kojom odes kod ovlascenog knjigovodje i zavrsis sve za 10 minuta. Mi smo knjigovodju nasli na sajtu IRS u mestu u kome zivimo, zakazali telefonom sastanak i to je to. Ako budes zapoceo ovde neki samostalni biznis, treba da se informises odmah i oko placanja poreza i zbog toga sto se za neke od tih samostalnih poslova - ne znam da li za sve - porez placa kvartalno.

Druga stvar je da SVE treba da se prijavi, i ima logike to je nesto kao "pocetno stanje" koje postoji u svakom knjigovodstvu: ako imas savings u zemlji iz koje dolazis, ako tamo i dalje ostvarujes prihode iako zivis i radis ovde ti prihodi se takodje prijavljuju ovde i taj savings treba prijaviti. E sad tu ne mogu nista vise da kazem zato sto meni to nije trebalo pa ne znam detalje, ali znam da se na prihode koji se ostvaruju u drugoj zemlji ovde generalno ne placa porez, samo treba da se prijavi - e sad i za te prihode i za ustedjevinu postoje varijacije na temu i cuveni izuzeci od pravila, od toga sta je po poreklu do toga koliki su iznosi u pitanju. U svakom slucaju ja bih se obavezno pre nego sto se krene na put informisala tacno o svim detaljima u skladu sa situacijom na racunima i planovima. Takodje treba videti sta ti tamo treba od dokumentacije za banku da bi prebacio iznos veci od 10K odnosno koliki je vec maksimum kod tebe (u Madjarskoj?). Znam za Beograd da moze preko racuna bez ikakve papirologije da se prebaci max 10K i to u odredjenom vremenskom intervalu, da li jednom mesecno ili tako nesto ne secam se. I naravno kes moze da se unese 10K po osobi max bez popunjavanja tih formulara to je vec poznato...

Inace, posto ja nameravam ovde zesce da se obogatim :woohoo: :beer:, imacete od mene informaciju sta posle sa tolikim parama :grin::grin::grin:

TheNenad
24.05.2011, 03:03
pa sad... ne vidim da je ista odmogla ako je rekla da taj deo posla radi profesionalno i da nece da daje besplatne savete u toj oblasti, posebno bez dovoljno podataka da savet bude precizan, merodavan i objektivno najprimereniji datoj situaciji.
Post je nekima izgledao kao da se nagoveštava "nuđenje" usluga... ja sam (barem mislim) shvatio poentu, i ne vidim prostor panici. Mada iskreno bih želeo da čujem kako su ostali regulisali svoje transfere, jer sve što je preko 10000$ izgleda da podleže malo detaljnijoj papirologiji.

Ukratko: don't get your panties in a bunch.

Score
24.05.2011, 09:03
U principu bitne su dve stvari: Prvo, porez koji se obracunava i placa sledece godine za ovu godinu se obracunava samo za prihode stecene ovde u Americi. Znaci podlozno taksi je samo ono sto je ostvareno kao income ovde, nista drugo ih ne interesuje. To funkcinise vrlo jednostavno - od firme u kojoj radis ces dobiti potrebnu dokumentaciju sa kojom odes kod ovlascenog knjigovodje i zavrsis sve za 10 minuta. Mi smo knjigovodju nasli na sajtu IRS u mestu u kome zivimo, zakazali telefonom sastanak i to je to. Ako budes zapoceo ovde neki samostalni biznis, treba da se informises odmah i oko placanja poreza i zbog toga sto se za neke od tih samostalnih poslova - ne znam da li za sve - porez placa kvartalno.

Druga stvar je da SVE treba da se prijavi, i ima logike to je nesto kao "pocetno stanje" koje postoji u svakom knjigovodstvu: ako imas savings u zemlji iz koje dolazis, ako tamo i dalje ostvarujes prihode iako zivis i radis ovde ti prihodi se takodje prijavljuju ovde i taj savings treba prijaviti. E sad tu ne mogu nista vise da kazem zato sto meni to nije trebalo pa ne znam detalje, ali znam da se na prihode koji se ostvaruju u drugoj zemlji ovde generalno ne placa porez, samo treba da se prijavi - e sad i za te prihode i za ustedjevinu postoje varijacije na temu i cuveni izuzeci od pravila, od toga sta je po poreklu do toga koliki su iznosi u pitanju. U svakom slucaju ja bih se obavezno pre nego sto se krene na put informisala tacno o svim detaljima u skladu sa situacijom na racunima i planovima. Takodje treba videti sta ti tamo treba od dokumentacije za banku da bi prebacio iznos veci od 10K odnosno koliki je vec maksimum kod tebe (u Madjarskoj?). Znam za Beograd da moze preko racuna bez ikakve papirologije da se prebaci max 10K i to u odredjenom vremenskom intervalu, da li jednom mesecno ili tako nesto ne secam se. I naravno kes moze da se unese 10K po osobi max bez popunjavanja tih formulara to je vec poznato...

Inace, posto ja nameravam ovde zesce da se obogatim :woohoo: :beer:, imacete od mene informaciju sta posle sa tolikim parama :grin::grin::grin:

Hvala brate narandzasti, takav sam odgovor prizeljkivao da vidim!

botexag
24.05.2011, 09:33
@orange....

ti si pravi pozitivni drug forumas....:bravo:

Score
24.05.2011, 09:51
@orange....

ti si pravi pozitivni drug forumas....:bravo:

Ma nisi ni ti los...:==D:..............................

Orange
24.05.2011, 18:17
@score
@botexag

u to ime :beer:

Nego Score update-uj nas posle sa tim vecim iznosima da ne lutamo sa koferima :grin:

tamacharly
24.05.2011, 21:28
mi smo prosle godine dosli iz hrvatske, sa iseljenickom vizom u putovnici mozes iznijeti koliko hoces svog novca nema limita. isto tako smo dali punomoc prijateljici koja nam je sa naseg racuna iz zagreba prebacila novce na racun ovdje nakon sto smo otvorili racun u banci. samo smo joj ostavili kopiju iseljenicke vize i prebacila je sve novce bez problema isto bez limita. prebacivanje su naplacivali po transakciji a ne po kolicini novca.u prijavi taxe smo sve stavili i nije bilo problem.

Orange
24.05.2011, 22:31
Juhu! Znaci kao iseljenik imas pravo da prebacis sve preko racuna, skroz ima smisla - ipak dolazis ovde da zivis, super info! :book: :bravo:

TheNenad
24.05.2011, 23:41
Znaci kao iseljenik imas pravo da prebacis sve preko racuna
Koliko sam čitao naokolo, samo se treba postarati da račun bude na istom (prez)imenu kao što je navedeno i u matičnoj zemlji, i to je dovoljno za otklanjanje sumnji o pranju novca. :suure:

Score
25.05.2011, 09:57
Koliko sam čitao naokolo, samo se treba postarati da račun bude na istom (prez)imenu kao što je navedeno i u matičnoj zemlji, i to je dovoljno za otklanjanje sumnji o pranju novca. :suure:

Ma ljudi, sve je to lepo i fino, ipak nekako imam utisak da se ne razumemo.

Pitanje nije koliko para mozes da poneses sa sobom ili uneses u zemlju (US) bilo kojim metodom, nego da li ce US poreznici (IRS) da te ganjaju da platis porez na unesenu sumu sledece godine, ili kad vec, na te donesene ili transferisane pare? :smrc: E to mene zanima, jel neko ko se doselio prosle godine pre 15 aprila, ukljucio tu sumu u prijavi licnog poreza ili ne? Jel neko koristio usluge profesionalca da mu kaze sta da plati a sta ne i sta mu je taj rekao?

Vuvuzela
25.05.2011, 11:24
@ Score

Mislim da su ti tu bitne dvije stvari koje trebaš provjeriti:
1. Da li USA ima potpisan sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s državom iz koje dolaziš
2. Da li se stope poreza koji je plaćen na taj novac razlikuju u USA

Dakle očito je da imaš neku ušteđevinu. Na taj novac već si platio porez (ovisno o tome kako je zarađen). Ako je stopa poreza ista u obje države onda ne plaćaš ništa. Ukoliko bi u USA stopa poreza bila veća od one po kojoj je plaćen porez u tvojoj zemlji onda plaćaš samo razliku. E tu ti sad treba stručna pomoć oko tih varijacija i obračuna.
Eto nadam se da će te ovo bar malo usmjeriti.:grin:

Orange
26.05.2011, 02:03
Evo da ja jos malo razjasnim ili da zapetljam :grin: Da, mi smo se doselili pre 15.4. prosle godine i yes, koristili smo usluge profesionalaca prilikom placanja poreza i naravno sve vezano za money smo im izlozili, ukljucujuci i to da smo sa sobom doneli novac i definitivno je da taj novac nije usao u obracun poreza - niti se prikazuje, niti se obracunava, i to bez obzira na poreklo novca i bez obzira koliki je iznos poreza koji je u maticnoj zemlji placen. U skladu sa tim, obracunato je samo ono sto je ostvareno kao prihod ovde. I to je 100% tako - govorim iz sopstvenog iskustva, a svakako nam obracun nije radio neki priuceni anonimus nego ovlascena firma i apsolutno verujem u njihove kompetencije. Osim toga, svuda je pitanje poreza ozbiljna stvar ali ovde je citava nauka napravljena od tih taksi i ljudi zaista profesionalno pristupaju obracunu svakog 1$, tako da nema sanse za bilo kakav previd. E sad, moja situacija je kada se unese ne vise od 10K po osobi. Dakle da rezimiramo na osnovu mog iskustva - ne placa se porez na unetih 10K po osobi. Ovo automatski znaci da AKO se placa porez na uneti novac to moze da ima veze pre svega sa iznosom. Ako znamo da iznos veci od 10K treba prijaviti kroz odredjeni formular IRS-u - onda se postavljaju sledeca pitanja: da li se porez placa na iznose vece od 10K, ili se ne placa vec uneti novac mora kroz taj formular samo da se prikaze? Ili postoji odredjeni prag, sad lupam iznos od 100K mora samo da se prikaze, a na sve preko toga se obracunava porez? I onda varijacije na temu - da li je taj novac ustedjevina od plate ili prodata nekretnina ili dobitak na lutriji idt. isl..... Dakle Score, ako niko ne bude znao odgovore cenim da si ti taj koji ce uskoro da nam raspetlja ko sta gde kako....:grin: :doctor:

shonsi
19.03.2013, 02:06
Da li mi mozete reci jeli dovoljno doci u USA sa 10k dolara cetvoroclana porodica i da moze da se snadje mesec dva, sa pretpostavkom da cemo naci posao za 2 meseca.?

Ivy
19.03.2013, 15:12
Da li mi mozete reci jeli dovoljno doci u USA sa 10k dolara cetvoroclana porodica i da moze da se snadje mesec dva, sa pretpostavkom da cemo naci posao za 2 meseca.?

Ovisi gdje ides. U vecini mjesta mislim da nije i ja se ne bih usudila.

Pretpostavke su gadne, a ako i nades posao za dva mjeseca, prva placa je dva tjedna kasnije, to je skoro tri mjeseca.

shonsi
21.03.2013, 09:56
hmm , pa ako bih imao 30k ne bih ni isao :) pokrenuo bih neki biznis ovde :grin:

ivanmilosavljevic
21.03.2013, 12:35
Racunaj da ces puci cim stignes za gajbu znaci prvi mesec,poslednji mesec+depozit u visini mesecne rate(koji dobijas nazad kad se iselis). Nek ti bude renta mesecna jedno 1400$,znaci 4200$ odmah.Ovo se odnosi na Floridu,ne znam kakav je tok rentiranja u ostalim federalnim drzavama.
Ali mislim da bi mogao da opstanes sa tom lovom za pocetak,ali i da sto pre nadjes bilo kakav posao.

Dzordz
21.03.2013, 12:39
Jel morate svi zajedno da idete? Ako odes npr. ti pa mozes maksimalno da smanjis troskove i da imas lufta ako ti bude trebalo vise od 1-2 meseca da nadjes posao.

vrhunski
21.03.2013, 13:45

Ako odete u neko bas maloooo mesto bogu iza tregera mozda mozete uspeti. Poenta je da Vas smestaj ne kosta vise od 500-600$ mesecno hrana ce Vam biti 1200$ i ostali troskovi 500$ ali ce transport biti izuzetan problem. Takodje zdravstveno je isto veliki problem za cetvoro. Moras posao naci sto pre svakako.

Dakle sve moze samo sto manje novca u startu = veci rizik.
I sto kaze Dzordz mozda je bolje da odes sam pa oni da dodju nakon par meseci. Iznajmis sobu i trazis posao.

shonsi
01.04.2013, 21:49
Auu ,pa ova emigracija je bas skupa. Kad izracunas koliko treba samo za pripremu papira i avio karte za nas cetvoro plus za poneti , fijuuu ...

Da se covek zapita uopste da li se upustati u ovo ili ne...
Ako treba cirka 20k$ sve ukupno i za papire i za karte i za poneti, to uopste nije naivna cifra, bar ne ovde u Srbiji.