PDA

View Full Version : Dokumenta za USA

Gugly
11.07.2011, 13:47
Da li neko moze da mi napise koja dokumenta odavde je neophodno (pozeljno) imati preko?
Sta da nosim da mi se prevede?

Verovatno skolska diploma i svedocanstva.. Izvod iz maticne knjige?
Vrede li uopste tamo nasa licna karta, vozacka dozvola, zdravstvena knjizica, ima li smisla nositi ih?

Orange
12.07.2011, 10:03
Diploma treba, ako ne za neko doskolovavanje, onda za posao - traze je kao dokaz o zavrsenoj skoli. Vozacka dozvola obavezno - na osnovu nje tj. vozackog staza se smanjuje auto osiguranje. Osim toga na osnovu vozacke i medjunarodne dozvole ja sam odmah posle polozenih testova dobila dvomesecnu temporary driver license - ovo u slucaju da se na slobodne tremine za polaganje voznje ceka malo duze pa voznju mozes da polazes tek za npr. mesec dana - ne znam da li ovo funkcionise i van Kalifornije, ali nikad se ne zna...

Ne mogu da se setim nijedne situacije gde su mi trazili prevod, za sve smo koristili originale (kopiraju sta im treba). Ako primas neku terapiju ili ides redovno na odredjene preglede ponesi obavezno nalaze i dokumentaciju koju imas kako bi lekar ovde mogao da ima uvid u tvoju "istoriju" (ovde moze da bude momenata za prevod). Nasa licna karta ovde ne vredi ali verovatno je neces ostaviti tamo - spremi se da imas sve duplo: licne karte, vozacke, kartice banaka, pin-ove....:grin:...

Gugly
12.07.2011, 15:01
'Fala fala..Imacu to u vidu.. Ako se neko seti jos neceg korisnog nek' predlozi.. :)

E, a izvod iz M.K.R.?

steficacvek
12.07.2011, 16:22
Diploma srednje skole i fakulteta, prevodi po mogucnosti i rodni list. Ako imas medjunarodnu vozacku super, ali pogledaj da li je potrebna uopste. U AZ mozes da vozis 6 mjeseci sa vozackom iz druge drzave, tako da meni medjunarodna vozacka nije ni trebala.

Gugly
13.07.2011, 04:24
Gracias Stefice Cwekice!:) Ako ti jos nesto sine, javi!:)
A svedocanstvo o osnovnoj skoli im ne treba?:) Znam da zvuci smesno..al opet..:)
Meni trenutno nista pametno ne pada na um..sto se da videti iz prilozenog :D

dmi
22.07.2011, 13:13
Diploma treba, ako ne za neko doskolovavanje, onda za posao - traze je kao dokaz o zavrsenoj skoli. Vozacka dozvola obavezno - na osnovu nje tj. vozackog staza se smanjuje auto osiguranje. Osim toga na osnovu vozacke i medjunarodne dozvole ja sam odmah posle polozenih testova dobila dvomesecnu temporary driver license - ovo u slucaju da se na slobodne tremine za polaganje voznje ceka malo duze pa voznju mozes da polazes tek za npr. mesec dana - ne znam da li ovo funkcionise i van Kalifornije, ali nikad se ne zna...

niko mi nigde nije trazio na uvid diplomu fakulteta samo resume
a zanima me ovo za voznju? koji DMV je u pitanju? nisi polagala voznju uopste?na osnovu cega su ti dali tepmp driving licence posle testova?
hvala

Gugly
22.07.2011, 14:37
a zanima me ovo za voznju? koji DMV je u pitanju? nisi polagala voznju uopste?na osnovu cega su ti dali tepmp driving licence posle testova?
hvala

A sta mu dodje resume? Spisak polozenih ispita, potvrda or what?

spectra
22.07.2011, 15:38

Ti ocigledno jos nisi trazio nista za posao... :)
Resume je CV, iliti Biografija ...

kaneolopa
22.07.2011, 17:53

Postoji razlika izmedju rezumea i CV-a evo linkova za jedno i za drugo
http://en.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9sum%C3%A9
http://en.wikipedia.org/wiki/Curriculum_vitae

Orange
22.07.2011, 19:23
hvala

Nije ni meni niko trazio diplomu, ali npr. mom dragom jeste.

Za voznju: kao sto napisah vec gore, tu privremenu su mi dali na osnovu moje vozacke i medjunarodne. Da, tom prilikom nisam polagala voznju uopste, samo testove, voznju sam imala zakazanu tek za mesec dana (ne zbog mene, nego zbog guzve :)). Posle polozenih testova i fotografisanja sam im pokazala ta dva dokumenta, sluzbenik se (samoinicijativno) konsultovao sa kolegom i odmah su mi dali tu privremenu na 2 meseca. Mesto desavanja je San Diego. Ako ti treba bas tacno koji je DMV mogu da potrazim.

Zana
22.07.2011, 19:56
California ne priznaje medjunarodne vozacke dozvole i sa istim ne moze da se vozi ovde. Moze da se vozi 6 meseci sa vozackom dozvolom iz zemlje porekla.

Privremena dozvola (http://dmv.ca.gov/pubs/vctop/d06/vc12506.htm)se ne daje na osnovu bilo koje druge dozvole, vec na osnovu polozenih testova: sluzi da moze da se vozi u prisustvu iskusnog vozaca do odredjene satnice (u svrsi ucenja voznje). Privremena dozvola se izdaje bez testova vozacima koji su bili licencirani u drugim US drzavama, dok ne poloze test (voznje su oslobodjeni). Druga kategorija privremene dozvole ne postoji.

Svako ko ima dozvolu iz svoje zemlje, moze da je koristi (a ne ovu privremenu dozvolu), dok ne polozi voznju i ne dobije CA dozvolu.

Tako je u CA i o tome je pisano u nekoliko navrata.

spectra
22.07.2011, 21:21
Postoji razlika izmedju rezumea i CV-a evo linkova za jedno i za drugo
http://en.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9sum%C3%A9
http://en.wikipedia.org/wiki/Curriculum_vitae

Naravno da postoji razlika, ali pitanje je bilo sta je to uopste, tako da je sustina ista. :)

Orange
22.07.2011, 22:31
Kul, znaci zaboraviti privremenu dozvolu osim u svrhe ucenja voznje i medjunarodnu posto se ne priznaje. Izvinjavam se za pogresan info. U to ime, da dam i ja neku korisnu informaciju:grin::

Moze da se vozi 6 meseci sa vozackom dozvolom iz zemlje porekla.
Svako ko ima dozvolu iz svoje zemlje, moze da je koristi (a ne ovu privremenu dozvolu), dok ne polozi voznju i ne dobije CA dozvolu.

….pored toga sto moze da se vozi 6 meseci, bitno je i sledece (pretpostavljam da mi spadamo u New Residents):

Adults Visiting California
Visitors over 18 years old with a valid driver license from their home state or country may drive in Cali- fornia without getting a California driver license as long as their home state license is valid.

New Residents
When you become a California resident and you want to drive in California, you must apply for a California driver license within 10 days. Residency is established in a variety of ways, including the following:
• Being registered to vote in California elections.
• Paying resident tuition at a California college or university.
• Filing for a homeowner’s property tax exemption.
• Receiving any other privilege or benefit not ordinarily extended to nonresidents.

http://dmv.ca.gov/pubs/dl600.pdf

Dontbelivehigh
02.07.2012, 22:39

Ne mogu da se setim nijedne situacije gde su mi trazili prevod, za sve smo koristili originale (kopiraju sta im treba). Ako primas neku terapiju ili ides redovno na odredjene preglede ponesi obavezno nalaze i dokumentaciju koju imas kako bi lekar ovde mogao da ima uvid u tvoju "istoriju" (ovde moze da bude momenata za prevod). Nasa licna karta ovde ne vredi ali verovatno je neces ostaviti tamo - spremi se da imas sve duplo: licne karte, vozacke, kartice banaka, pin-ove....:grin:...

Da li si siguran za to za auto osiguranje? Ovdje http://www.auto-osiguranje.ba sam čitao i nisam baš mogao da nađem tu informaciju