PDA

View Full Version : Plate/Kirije/Troskovi


Dome
05.04.2012, 23:37
Zanima me kolike su prosecne plate u USA,i za koji posao/struku su plate najmanje,takodje zelim da znam kolike su prosece kirije opet prosecnih pristojnih stanova,koliki su otprilike porezi i sl. i koliko coveku moze na kraju meseca ostati cista zarada ne ubrajajuci prehranu i sl. Hvala :)
Zeleo bih da mi neko eto ako moze to sto bolje prezicira ili pak okvrino objasni.
Evo pitanja za par struka:

Mesar ?
Pizza majstor ?
Trgovac ?
Konobar ?
Bastovan ?
Taxista ?


P.S Ja se izvinjavam ako teme koje otvaram smetaju ili zauzimaju prostor,mozda na ovom forumu ima negde odg. na ova pitanja,al iskreno muka mi je da rovim,pa mi je lakse da pitam sta me interesuje :)

dare_ns
06.04.2012, 00:00
http://gifs.gifbin.com/1234277022_ec4b302.gif

izvini, ali moraš odvojiti vremena i pročitati forum. Pa ako imaš nejasnoća, onda postavljaš pitanja. A naravno, posle čitanja i pre postavljanja pitanja, konsultovati Google-ta.

Puno sreće ka cilju.

vuxanne
06.04.2012, 17:45
Zanima me kolike su prosecne plate u USA,i za koji posao/struku su plate najmanje,takodje zelim da znam kolike su prosece kirije opet prosecnih pristojnih stanova,koliki su otprilike porezi i sl. i koliko coveku moze na kraju meseca ostati cista zarada ne ubrajajuci prehranu i sl. Hvala :)
Zeleo bih da mi neko eto ako moze to sto bolje prezicira ili pak okvrino objasni.
Evo pitanja za par struka:

Mesar ?
Pizza majstor ?
Trgovac ?
Konobar ?
Bastovan ?
Taxista ?


P.S Ja se izvinjavam ako teme koje otvaram smetaju ili zauzimaju prostor,mozda na ovom forumu ima negde odg. na ova pitanja,al iskreno muka mi je da rovim,pa mi je lakse da pitam sta me interesuje :)

Ovde ne postoji fiksan odgovor. Razlicite drzave imaju razlicite standarde pa i razlicite plate. Cene stanovanja nisu iste nigde a ni cena komunalija tako da jedinstven odgovor na ova tvoja pitanja ne postoji.

Sva ova zanimanja sto si nabrojao mislim da mogu da padnu pod ono sto oni zovu "minimum wage"

Evo ti ovde link za nihovo Ministarstvo za rad za oficijalne cifre pa klikni (http://www.dol.gov/whd/minwage/america.htm)

dreamerns
06.04.2012, 23:12
Zanima me kolike su prosecne plate u USA,i za koji posao/struku su plate najmanje,takodje zelim da znam kolike su prosece kirije opet prosecnih pristojnih stanova,koliki su otprilike porezi i sl. i koliko coveku moze na kraju meseca ostati cista zarada ne ubrajajuci prehranu i sl. Hvala :)
Zeleo bih da mi neko eto ako moze to sto bolje prezicira ili pak okvrino objasni.
Evo pitanja za par struka:

Mesar ?
Pizza majstor ?
Trgovac ?
Konobar ?
Bastovan ?
Taxista ?


P.S Ja se izvinjavam ako teme koje otvaram smetaju ili zauzimaju prostor,mozda na ovom forumu ima negde odg. na ova pitanja,al iskreno muka mi je da rovim,pa mi je lakse da pitam sta me interesuje :)

Aha, ma naravno....u potpunosti te razumem. Ponekad je stvarno tesko odvojiti par sati da se pronadje odgovor na sve, a i zasto bi? Ima ovde dovoljno ljudi placenih debele pare da te docekaju i odgovore po 100x na svako moguce pitanje koje imas :-)

AllenJohnJohnson
06.04.2012, 23:55
Zanima me kolike su prosecne plate u USA,i za koji posao/struku su plate najmanje,takodje zelim da znam kolike su prosece kirije opet prosecnih pristojnih stanova,koliki su otprilike porezi i sl. i koliko coveku moze na kraju meseca ostati cista zarada ne ubrajajuci prehranu i sl. Hvala :)
Zeleo bih da mi neko eto ako moze to sto bolje prezicira ili pak okvrino objasni.
Evo pitanja za par struka:

Mesar ?
Pizza majstor ?
Trgovac ?
Konobar ?
Bastovan ?
Taxista ?


P.S Ja se izvinjavam ako teme koje otvaram smetaju ili zauzimaju prostor,mozda na ovom forumu ima negde odg. na ova pitanja,al iskreno muka mi je da rovim,pa mi je lakse da pitam sta me interesuje :)

To ne možeš ni za Sloveniju pitat, a gdje kamoli za SAD...

curlika
07.04.2012, 01:17
Bogami...meni je trebalo od 20.februara da svaki da citam bar po pola sata sat (nekad i vise) da bi uspeo procitati...cini mi se sve...i jos svaki dan pratim nova pisanja. Koga zanima i planira da ode, citace i sto pise izmedju redova...nikad dosta informacija. :)

vuxanne
07.04.2012, 01:39
Nazalost ne postoji upustvo tipa "Zivot u SAD". Ali jedna od vestina koju moras je imati je poznavanje pretrazivanja interneta. Vecinu inofrmacija ti niko nece reci vec dr google.

Za plate imas ovaj sajt salary.com (http://www.salary.com/category/salary/)

Za stanove ima dosta sajtova pogledaj npr ovaj www.rent.com (http://www.rent.com/?keyword=apartments&mpch=ads)

Sve poslove koje si nabrojao ovde rade sljakeri i sigurna sam da je tu npr $6.5 do $8.25 na sat. Racunaj ako max radis 40 h nedeljno to ti je bruto od oko 1000 do $1300 dolara pre poreza i ostalih dazbina. Racunaj 70 % od toga za neto platu, oko 30 % ode na porez, zdravstvo, itd. Ljudi koji rade takva zanimanja neretko rade i 16h dnevno jer tolika plata ovde ne znaci puno. Obicno su takva zanimanja sastavljanje kraja s krajem. I putovanje za rodnu grudu maltene svake prestupne godine. A sljakanje po ceo dan, u Ekremovom stilu poso kuca poso kuca.

Stanovi mogu da budu od 500 dolara do 2500 dolara (pre komunalija), sve u zavisnosti od lokacije. Obicno se iznajmljuju nenamesteni.

Imas sajtove za poredjenje plata za razlicite gradove klikni (http://www.bankrate.com/calculators/mortgages/moving-cost-of-living-calculator.aspx?ec_id=m1025814&ef_id=S8pPbzu-ajIAAATV:20120407004546:s)

Dome
07.04.2012, 08:50
Meni je rekao neko s ovog sajta da se bas dobro placaju ti "Rucni" poslovi tipa : Mesar,Automehanicar itd..
A ovde (http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=United+States&city=New+York%2C+NY) gledam da je covek na cistom mesecno posle taxi 3,550.48 $ ,ili ja nisam lepo razumeo ovo..

dejancic
07.04.2012, 16:26
Meni je rekao neko s ovog sajta da se bas dobro placaju ti "Rucni" poslovi tipa : Mesar,Automehanicar itd..
A ovde (http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=United+States&city=New+York%2C+NY) gledam da je covek na cistom mesecno posle taxi 3,550.48 $ ,ili ja nisam lepo razumeo ovo..

To je cifra koja ti ostane posto ti odbiju porez. Isto tako treba uzeti u obzir da svaka drzava ima ili nema neke dodatne poreze, pa svaka firma ima ili nema zdravstveno osiguranje... Sve one stvari koje uticu na to koliko ces ti para dobiti od bruto plate. Problem je u tome sto po mom iskustvu firme ne idu na internet sajtove da vide prosecne cene namirnica, stanova, odlazka u bioskop i ostalih sitnica koje zivot znace. Oni imaju svoj budzet i gledaju da tebe uklope u njega. Samim tim sve ove internet informacije po pitanju kolika je plata naspram troskova zivota mogu da budu tu i tamo tacne, ali mogu da budu i debelo pogresno. Sve zavisi od osobe do osobe i sve ces to saznati kada dodjes ovde. Vecina ljudi se posle manje ili vise vremena ok uklopi sa troskovima zivota ovde i nadje neku svoju racunicu za ostanak.

vuxanne
08.04.2012, 00:22
Ja sam skeptik da ta zanimanja mogu da zarade godisnju platu od $ 55 000 dolara. Mozda neki prekovremeni rad. Nemam pojma...

Amerashi
08.04.2012, 00:48
Hmm , koliko sam ja procitao sa ovog foruma i dosadanje istrazivanje sto sam obavio , :D
zvuci jednostavno nemoguce !
znaci koliko bi tek plata trebala biti ako se ne oduzima porez i zdravstveno i ostali troskovi :D
mada mozda ti je to ta monthly salary od (3.350$ ) odbijes 30 % poreza zavisi kako koja drzava i zdravsto, i koliko ti izadje na kraju :D jedva da prezivis . :blink::blink::blink:

bora
08.04.2012, 02:58
1000-1700 za neke ''obicne'' poslove -rad u prodavnicama /restoranima itd
od 2000 pocinju neke ''profesionalne'' plate/taksisti /vozaci/obezbedjenje itd

troskovi oko 50 dolara dnevno minumm za stan i hranu /prevoz -
ovo su okvirne cifre za urbane delove amerika (SD/SF/MI/NY/CHI/ LA)

Dome
08.04.2012, 08:06
Zakljucak je jasan ,mora se stediti :)
Boro,kad si vec tako ljubazno sklon pojasnjivanju,kolike su plate za struke,frizer i sl. ?

vuxanne
08.04.2012, 13:23
Frizeri nemaju fiksnu platu nego iznajme stolicu u frizerskom salonu za neku cifru i onda od njih zavisi koliko musterija imaju. Da ovde radis kao frizer moras da dobijes licencu od drzave u kojoj bi radio.

Izgleda da mogu da zarade oko 23 809 dolara (19 000 - 29 000)- to ti je mesecno oko $ 1400 kesa na ruke.

Moj savet za ovakve pretrage je da ukucas u google "hairdresser + salary" i dobices informaciju. klikni (http://www1.salary.com/hairdresser-Salary.html)

Evo ti po drzavama za frizere http://www.hairdressing-schools.com/hairdresser-salary#average hairdresser salaries by state

Koliko dobro znas Engleski jezik?

highvoltage84
08.04.2012, 13:57
Ja evo da se pohvalim sto se tice posla,trebalo sutra-prekosutra da pocnem da radim u jednoj firmi koja se zove UNFI to mu dodje kao neka hladjaca koja se organskom hranom,ima vise sektora grocery,cooling,freezing pocetna satnica 12$ ako odem u cooling ili freezing mogu da teram i do 16$,overtime avaliable,radi se od ponedeljka do cetvrtka ali se moze subscribe da radis i na days off.Eto ja mislim da bolje nisam mogao da nadjem.

NadjaM
08.04.2012, 14:51
Odlicno,narocito kada se pogleda datum tvog sletanja tamo.
Sta konkretno radis?
Da li si sam nasao posao ili je neka preporuka u pitanju?
Imas li neke benefite?

...I puno srece na novom poslu i da doguras do tih 16$:grin:

Mikimax
08.04.2012, 22:29
Pazi sa cooling i freezing, sigurno radis non-stop u hladnjaci pa nije ni cudo sto je veca plata.
Smrzavanje i ostecenje pluca su u drugom planu.

highvoltage84
08.04.2012, 23:32
Zaposlio sam se u firmi gde radi jedan rodjak,doneo mi aplikaciju reko koju rec za mene i to je to,drug test odradio u subotu i ocekujem da pocnem stvarno uskoro.A upravljao bi nekom verzijom mini viljuskara,odem pokupim paletu doteram to trucka, u nekoj situaciji pomognem oko utovara i to je to.

vuxanne
09.04.2012, 02:26
Samo se ti drzi van te hladnjace, zdravlje se novcem ne moze kupiti. Sestra mi je radila u hladnjaci preko work and study, svi su se lecili posle mesecima...

highvoltage84
09.04.2012, 04:10
To mi uglavnom svi savetuju,kao da odem ako je u pitanju neka ispomoc i tako to,inace da budem vezan samo za taj sektor to treba da izbegavam u sirokom luku ali ok o tom potom.

Dome
09.04.2012, 14:05
Ja znam engleski poprilicno dobro,a i verenica takodje,pa eto kontam posto je ona po struci frizerka,pa se zato raspitujem,a ja sam po struci kuvarski tehn.(cetvorogodisnja skola) i trgovinski teh(cetvorogodisnja skola isto,al sam tu za trgovca vanredno zavrsio sto znaci da imam dve diplome odnosno dve srednje skole zavrsene),al radim ko mesar,solidno znam zanat,al radio bih sta bilo radio ako je dobra cifra odnosno dovoljna i normalna za troskove i osnovne stvari prvih nekoliko meseci dok se ne stane na noge,pa bi i verenica izabrala neku drugu alternativu ako ne bi mogla da nadje posao za frizera,tipa da cisti nesto i sl. te neke zenske poslove,pa se zbog toga raspitujem.

vuxanne
09.04.2012, 14:28
Bitno je da znate jezik, lakse cete naci posao. Ima ovde masa poslova za koje ne treba diploma vec samo JMBG (njihov SSN). Njima u prodavnicama radi bilo ko, obicno i mladi dok studiraju, nemaju posebne skole za to. To mozes uvek da radis. A mesare su na neidentifikovanim lokacijama, prave one industrijske. Ja jos nisam videla nijednu koja lici na one nase, mada ima da ti seku delove u velikim marketima.

Mikimax
09.04.2012, 23:22
Moja tetka koja slabo zna jezik, pocela je da radi kao frizer i u pocetku radila za druge, kasnije je iznajmila svoj deo u salonu (imaju saloni koji iznajmljuju ''boot'' ili tako nesto) i dok nije pocela kriza zaradjivala dobre pare. Tipovi su bili oko 100$ pa vi vidite koliko su bile frizure!

albertas
10.04.2012, 01:57
Sve zavisi od drzave do drzave od grada do grada,imas li papire ili ne..... znas li nekoga ili ne znas.....uglavnom poenta svega je kada dvoje rade barem ovde u njujorku moze se prezivjeti....da ti ne fali ni za kiriju ni za klopu znaci bilo kakvi stalni poslovi i nema zime sto se tice tih osnovnih stvari.....solidno za pocetak...a kasnije plivas sve zavisi sta zelis u zivotu....

dejancic
10.04.2012, 02:13
Moja tetka koja slabo zna jezik, pocela je da radi kao frizer i u pocetku radila za druge, kasnije je iznajmila svoj deo u salonu (imaju saloni koji iznajmljuju ''boot'' ili tako nesto) i dok nije pocela kriza zaradjivala dobre pare. Tipovi su bili oko 100$ pa vi vidite koliko su bile frizure!

Proveri sa tetkom, ali ona je mozda pricala o baksisu za ceo dan. Uzmi u obzir da po mom iskustvu ljudi uglavnom za usluge tog tipa daju baksis od 10 do 20% na cenu tako da mi je malo suludo da sisanje bude $1000. :-) I nemoj pogresno da me shvatis, cak i da je to dnevni baksis, slazem se sa tobom da su to jako lepe pare.

highvoltage84
10.04.2012, 03:33
Moja zena je frizer,ima 6 godina iskustva ali je zeza poznavanje jezika, tako da dok to ne savlada zvanicno nista nece moci da krene ali vec sada zahvaljujuci nasim ljudima cuje se sve dalje i dalje pa za jedno sisanje uzme 20$ ili sisanje i farbanje 50-60$,mene moji zezaju kao zena dosla i odma pocela da mlati pare,a ja musko nista :)...uglavnom sam doso do zakljucka zene na frizure bacaju dosta para cak i ako to nije kako zamisle progledaju kroz prste...

vrhunski
10.04.2012, 04:22
Moja zena je frizer,ima 6 godina iskustva ali je zeza poznavanje jezika, tako da dok to ne savlada zvanicno nista nece moci da krene ali vec sada zahvaljujuci nasim ljudima cuje se sve dalje i dalje pa za jedno sisanje uzme 20$ ili sisanje i farbanje 50-60$,mene moji zezaju kao zena dosla i odma pocela da mlati pare,a ja musko nista :)...uglavnom sam doso do zakljucka zene na frizure bacaju dosta para cak i ako to nije kako zamisle progledaju kroz prste...

Zena je placala 126$ FENIRANJE:nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene :
dok nismo nasli jednog naseg lika za 80$ zensko feniranje a meni sisanje za 60$. A btw na to svi ostavljaju tip.

Imate i cene ovde na sajtu http://www.jsalon.com/ klikom na menu.
Jedina opcija gde sam video za 20$ je u china town-u kod nekog koji mi deluje kao da je homeless i malo je ono strasno a i sporazumevanje je malo otezano.

Mikimax
10.04.2012, 09:59
@Dejancic

Moguce, ali ne sumnjam da je ponekad imala i tipove od 100$. Tada su zene imale visak para pa su bacale na dobre frizure.

Drzati sopstveni boot je mnogo zeznuto jer se mora konstantno odrzavati veza sa klijentima, reklamirati, itd.
Ukoliko se vratite kod svojih na 3 nedelje, pozdravite se sa redovnim klijentima.

vuxanne
10.04.2012, 12:34
Zena je placala 126$ FENIRANJE:nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene :
dok nismo nasli jednog naseg lika za 80$ zensko feniranje a meni sisanje za 60$. A btw na to svi ostavljaju tip.

Imate i cene ovde na sajtu http://www.jsalon.com/ klikom na menu.
Jedina opcija gde sam video za 20$ je u china town-u kod nekog koji mi deluje kao da je homeless i malo je ono strasno a i sporazumevanje je malo otezano.

Wow, ja ne bi dala toliko para na frizera, nema te frizure. Ja sam izgleda neki zenski izrod. Covece! Ali znam mnogo njih kojima je bitan imidz pa tu nema da se stedi...

Sto ne bi dobila baksis od 100 dolara, imas ljudi kojima je to nista. Ili baba koje dobro ne vide...

A nije boot (cizma) nego booth. klikni (https://www.google.com/search?rlz=1C1GGGE_en___US454&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=hairdresser+both+rent#hl=en&rlz=1C1GGGE_en___US454&sa=X&ei=IRuET4FEiZ7yBOTUuLwI&ved=0CDkQvwUoAQ&q=hairdresser+booth+rental&spell=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.,cf.osb&fp=c541f35354c9590f&biw=1280&bih=709)

dreamerns
10.04.2012, 17:38
Ovde su frizeri u vecini slucajeva takav ocaj, kakav se u nasoj drzavi nije mogao ni zamisliti. Prosecan frizer u USA u Novom Sadu ne bi mogao ni dvomesecni kurs upisati, jer je kompletni antitalenat. Ja ne znam da li ovde traze neki sertifikat, ali meni se cini da ko god ima 2 ruke moze da radi kao frizer. Ja sam u Chicago isao u extra frizerski salon "Floyds"koji je odlican i postoji u nekoliko gradova sirom USA (Austin, LA etc). Nazalost, SF nije jedan od tih. Znam da je Halo isto bio odlican. U ovoj silikonskoj dolini sam do sada naisao na nekoliko azijatskih frizeraja koji kostaju 30$ i posle kojih moja zena sa masinicom mora da popravlja situaciju (ja se inace sisam na celavo, ali ove kretencine nisu ni to u stanju da osisaju). Moze mene zena da osisa, ali ja eto volim da idem kod frizera...navikao sam. A ovi u Floyds su me posebno razmazili sa masazom i pranjem kose :-)
No, sada kada sam zavrsio sa pljuvanjem 99% frizera amerike koji blage veze nemaju sta rade i kostaju <30$, mogu da predjem na onih 1%. Taj 1% sisa bolje nego bilo sta sto sam video u Srbiji. Dok nismo nasli pravog frizera, zena se uvek u suzama vracala kuci. I da...tih 1% kosta >100$ ali se isplati svaki cent......i jos ti dodje toliko da ih tipujes. Da bi to neko razumeo, mora prvo da prodje ove majmune od 10$ da ih upropaste (i to je deo emigrantske skole :-)).

dreadnot
10.04.2012, 17:49
Ja se sam sisam, pa mi je cena koliko me je pre godinu dana kostala masinica u Wallmartu... jedno desetak dolara. Zena i klinac se sisaju u "Super klips" ili tako nekako, otprilike 10 - 12 dolara po sisanju plus koji dolar baksisa... sitna para a dobar posao, uvek budu zadovoljni... izgleda da zaista treba imati srece...

Dome
10.04.2012, 17:55
Ovde su frizeri u vecini slucajeva takav ocaj, kakav se u nasoj drzavi nije mogao ni zamisliti. Prosecan frizer u USA u Novom Sadu ne bi mogao ni dvomesecni kurs upisati, jer je kompletni antitalenat. Ja ne znam da li ovde traze neki sertifikat, ali meni se cini da ko god ima 2 ruke moze da radi kao frizer. Ja sam u Chicago isao u extra frizerski salon "Floyds"koji je odlican i postoji u nekoliko gradova sirom USA (Austin, LA etc). Nazalost, SF nije jedan od tih. Znam da je Halo isto bio odlican. U ovoj silikonskoj dolini sam do sada naisao na nekoliko azijatskih frizeraja koji kostaju 30$ i posle kojih moja zena sa masinicom mora da popravlja situaciju (ja se inace sisam na celavo, ali ove kretencine nisu ni to u stanju da osisaju). Moze mene zena da osisa, ali ja eto volim da idem kod frizera...navikao sam. A ovi u Floyds su me posebno razmazili sa masazom i pranjem kose :-)
No, sada kada sam zavrsio sa pljuvanjem 99% frizera amerike koji blage veze nemaju sta rade i kostaju <30$, mogu da predjem na onih 1%. Taj 1% sisa bolje nego bilo sta sto sam video u Srbiji. Dok nismo nasli pravog frizera, zena se uvek u suzama vracala kuci. I da...tih 1% kosta >100$ ali se isplati svaki cent......i jos ti dodje toliko da ih tipujes. Da bi to neko razumeo, mora prvo da prodje ove majmune od 10$ da ih upropaste (i to je deo emigrantske skole :-)).

Ja se srecom sisam na 0.5/1 na celavo,a zena mi je frizer,tako da sam na konjini sto se tice te oblasti :grin:

vuxanne
10.04.2012, 19:32
Mene su najbolje sisali u nekoj frizerskoj skoli za 5 baksova. Jedan moj drug iz Zagreba provalio. Trude se maksimalno jer rade stalno za ocenu.

dreamers: moze ona da te shisha, ali dok posle ocistis kucu potrosi te pare na struju hehe... Plus vreme sto potrosis...

A u Walmartu me je jedna koza uhvatila, izubijala mi je glavu, jedva sam cekala da zavrsi, skalp me posle boleo...

Good Spirit
11.04.2012, 05:25
Moje iskustvo je slično kao kod dreamersa. Prošao kroz nekoliko salona dok nisam našao pravi. Prvo sam se šišao sam, mašinicom, ali nisam hteo da budem ćelav više pa sam rešio da odem kod frizera. Prvih nekoliko katastrofa, sam sebe bolje ošišam.

Onda mi se otvorio jedan salon bukvalno na 3 minuta od mene peške, totalno urbano mesto, po mom ukusu (totalni geekovi, grafiti spolja, unutra industrijski fazon, svi frizeri su pravi umetnici i freekovi). Sve to košta naravno. Zavisno kod koga ideš muško najprostije šišanje je od $40 pa na više. Ja sam uglavnom u rangu od $40-$60 i zadovoljan sam.

Moja dupruga ide kod drugog frizera koji je isto dobar ali takođe košta. Nju izađe po $150-$200 jer ima pramenove i šta ja znam još ...

Ali činjenica je da nije kao u Srbiji. Moje iskustvo u Beogradu je da gde god sam otišao je dobar frizer (dok nisam našao svog kod koga sam išao godinama) a ovde je ili katastrofa ili super.

vuxanne
11.04.2012, 16:08
Moje iskustvo je slično kao kod dreamersa. Prošao kroz nekoliko salona dok nisam našao pravi. Prvo sam se šišao sam, mašinicom, ali nisam hteo da budem ćelav više pa sam rešio da odem kod frizera. Prvih nekoliko katastrofa, sam sebe bolje ošišam.

Onda mi se otvorio jedan salon bukvalno na 3 minuta od mene peške, totalno urbano mesto, po mom ukusu (totalni geekovi, grafiti spolja, unutra industrijski fazon, svi frizeri su pravi umetnici i freekovi). Sve to košta naravno. Zavisno kod koga ideš muško najprostije šišanje je od $40 pa na više. Ja sam uglavnom u rangu od $40-$60 i zadovoljan sam.

Moja dupruga ide kod drugog frizera koji je isto dobar ali takođe košta. Nju izađe po $150-$200 jer ima pramenove i šta ja znam još ...

Ali činjenica je da nije kao u Srbiji. Moje iskustvo u Beogradu je da gde god sam otišao je dobar frizer (dok nisam našao svog kod koga sam išao godinama) a ovde je ili katastrofa ili super.

Ma i najjeftiniji ce ti biti 25 (ako suse kosu - to naplacuju posebno, pa dok dodas baksis i porez...). A najcesce ne mozes da verujes kako su osisali. Ja sam uvek mislila da bih sama sebe bolje majke mi.

Ja sam nasla sad jednu stariju zenu koja vidim ima iskustva. Ok mi je. A farbam se sama...

Mada pazi - jeste kod nas jeftinije, ali sta je tebi sad tih 150 - 200 dolara u odnosu na platu? Zvuci to mnogo u odnosu na nase tamo plate, ali ovde u SAD nije to neka stavka. Mislim da je merodavniji procenat. Koliko kosta frizer u Srbiji u odnosu na mesecnu neto platu i koliko je ovde u odnosu na mesecnu neto platu. Ako tako poredimo - onda nije bas da su ovde skupi...

landlord
11.04.2012, 16:27
Mada pazi - jeste kod nas jeftinije, ali sta je tebi sad tih 150 - 200 dolara u odnosu na platu? Zvuci to mnogo u odnosu na nase tamo plate, ali ovde u SAD nije to neka stavka. Mislim da je merodavniji procenat. Koliko kosta frizer u Srbiji u odnosu na mesecnu neto platu i koliko je ovde u odnosu na mesecnu neto platu. Ako tako poredimo - onda nije bas da su ovde skupi...

Zensko shishanje traje maksimalno do sat vremena. Ko od vas ima satnicu 150 do 200 dollara?
Ako ti to nije puno posalji meni svaki mjesec stotinjak dollara. Tebi ne znaci puno a meni je veliko. :) Ne znamjeri na ovoj sali.

steficacvek
11.04.2012, 16:39
Oh don't get me started ... Jos uvijek ne mogu da se nacudim koliko su smotani frizeri, cak i oni u "boljim" salonima. Jos jedna caka postoji tu, mnogi rentaju samo stolicu u salonu, tako da salon moze da izgleda super ali onaj ko tebe sisa je neki smotanko koji je odlucio da na osnovu salona sebi malo podigne rejting. Moje prvo iskustvo sa farbanjem je bilo oocajno. Salon super izgleda, moderan, urban, dobre ocjene na Yelp... I onda mene zapadne glupaca (excuse my French) koja nema pojma. Pramenovi totalno razliciti od onoga sto sam htjela, i to samo vanjski sloj kose, kao ne rade se pramenovi na cijelu kosu nego samo ono sto se vidi (wtf?!). A onda sisanje! O Boze!!! Otprilike sam htjela duzinu do ramena i pametnica je pocesljala moju mokru kosu i onako iz dva poteza samo osisala ravno makazama sve odjednom! Ni dan danas ne mogu da vjerujem. I cijelo to iskustvo me kostalo $250 koje nikada necu prezaliti. Istina, nakon sto sam im ostavila iskren review na Yelp, vlasnik me kontaktirao sa ponudom da poprave situaciju, ali ja se ne vracam tamo ni za zivu glavu!
Poslije toga na sisanje idem u Great clips, i tu nekad nadjes nekog ko bolje radi, nekog ko losije radi ali barem kad platis $12 nije tragedija. Sad sam nasla frizera kojem idem na farbanje i pramenove, sisanje nije savrseno bas ali sve u svemu je ok, cijena pogotovo ($90). Uglavnom, u Americi ces definitivno da se napatis za ljepotu :)

misica
11.04.2012, 17:00
ja i moj muz nemamo tih problema,posto sam ja frizerka,sisam muza i sebe naravno jer sam sto puta bila unakazena..nadam se ako nas izvuku sad u maju da cu i u Americi da radim isti posao,mada mi je neko rekao da treba da idem na neke silne kurseve da bi radila taj posao..sto se tice jezika,nije problem..

Dome
11.04.2012, 17:11
A moze li zena npr. da radi u stanu,na crno,da sisa tipa ove nase zemljake po nekoj povoljnoj ceni,naravno ne da radi na crno vecno,nego eto donekle ?

Mikimax
11.04.2012, 17:16
@Dome,

Ako ides iz Srbije da bi pobjegao od svega, ne preporucujem ti da se toliko oslanjas na nase ljude.
Ako su nasi ne znaci da su dobri i da zele da ti pomognu. Ako ides sam ides sam, nadji posao i radi.
Na kraju ces vidjeti da ce ti bolji prijatelji biti Vijetnamci ili Ameri ili neki treci nego nasi ljudi.

Kada emigriras u drugu drzavu ti preuzimas jezik, obicaje, praznike, i sve ono sta cini te ljude takvima kakvim jesu. Ukoliko ne zelis da se integrises lose ti se pise - pojesce te nostalgija i sve ce te nervirati nakon cega ces zeleti da se vratis.

Zakljucak je, zaboravi na sisanje kod kuce :D

Dome
11.04.2012, 17:43
@Dome,

Ako ides iz Srbije da bi pobjegao od svega, ne preporucujem ti da se toliko oslanjas na nase ljude.
Ako su nasi ne znaci da su dobri i da zele da ti pomognu. Ako ides sam ides sam, nadji posao i radi.
Na kraju ces vidjeti da ce ti bolji prijatelji biti Vijetnamci ili Ameri ili neki treci nego nasi ljudi.

Kada emigriras u drugu drzavu ti preuzimas jezik, obicaje, praznike, i sve ono sta cini te ljude takvima kakvim jesu. Ukoliko ne zelis da se integrises lose ti se pise - pojesce te nostalgija i sve ce te nervirati nakon cega ces zeleti da se vratis.

Zakljucak je, zaboravi na sisanje kod kuce :D
Ne postoji nikakva vrsta nostalgije koja bi me vratila kad(ako) bih otisao tamo,tezim da prihvatim sve sto se moze prihvatiti od jezika,do thanks giving day-a :D ,a za savet Sisanja kod kuce ti hvala :D :)

vuxanne
11.04.2012, 20:43
Zensko shishanje traje maksimalno do sat vremena. Ko od vas ima satnicu 150 do 200 dollara?
Ako ti to nije puno posalji meni svaki mjesec stotinjak dollara. Tebi ne znaci puno a meni je veliko. :) Ne znamjeri na ovoj sali.

Meni licno jeste. Ja placam frizera plafon 20 dolara sa sve susenjem. Farbam se sama. Ne spadam u one sto prate trendove i budze frizure. Pramenove u zivotu nisam stavljala niti planiram. Imam istu frizuru godinama. Ja za 200 dolara mogu da platim i struju, vodu i gas.

Samo kazem da procentualno nije toliko strasno u odnosu na platu, mislim da je stavise slicno. Koliko je shishanje u Srbiji?

Kome je bitna frizura, taj i plati.

vrhunski
11.04.2012, 21:26
Meni licno jeste. Ja placam frizera plafon 20 dolara sa sve susenjem. Farbam se sama. Ne spadam u one sto prate trendove i budze frizure. Pramenove u zivotu nisam stavljala niti planiram. Imam istu frizuru godinama. Ja za 200 dolara mogu da platim i struju, vodu i gas.

Samo kazem da procentualno nije toliko strasno u odnosu na platu, mislim da je stavise slicno. Koliko je shishanje u Srbiji?

Kome je bitna frizura, taj i plati.

Sisanje u Srbiji je uglavnom za muskarce 4$ a najelitnije sto sam ja uspeo da nadjem ikada je 18$ :) ali tu se sisaju ono poznati :)

Treba da vidite posto je feniranje u Las Vegasu :)))) haos.

dreamerns
11.04.2012, 21:41
U svakom slucaju, koliko para toliko i muzike. Probali smo sve, razlika izmedju najbolje frizure (srece, samopouzdanja) i plakanja je 100$ na svaka 2-3 meseca. To je cena. Da li se isplati ili ne je diskutabilno, ali na kraju krajeva....najjeftinije je da uzmem ja makaze i osisam zenu. Bice ocajno i katastrofalno, ali ustedih i tih 20$. Stvar izbora :-)

landlord
11.04.2012, 21:57
Pa zene pustite malo duzu kosu i onda svakih pola godine odete na par dana u otadzbinu na sisanje, popravak zuba.. (nastavi niz usluga koje su jeftinije dole...) i spojite ugodno sa korisnim. Dakle po nekih 250 dollara svaka dva mejseca za sest mjeseci $750 i eto je karta. Pazite da ovo bude tipa oktobar, mart i eto rjesenja.

vuxanne
12.04.2012, 00:38
Pa zene pustite malo duzu kosu i onda svakih pola godine odete na par dana u otadzbinu na sisanje, popravak zuba.. (nastavi niz usluga koje su jeftinije dole...) i spojite ugodno sa korisnim. Dakle po nekih 250 dollara svaka dva mejseca za sest mjeseci $750 i eto je karta. Pazite da ovo bude tipa oktobar, mart i eto rjesenja.

Hehe, ja taj fazon furam. Dva put godisnje idem kod frizera. Totalno sam "cheap" sto bi rekla moja drugarica... Ma sve zavisi koliko ti je stalo i kakva je kosa. Ja sam zadnji put plakala u srednjoj skoli kad sam isla kod frizera. Ali opet onoliko koliko ja brinem o svom imidzu ne bi bas preporucivala ljudima...

Aaa, za svakih pola godine za $1500 za jednu kartu, osisas se u najfensi mestu i to vise puta da ne stigne ni kosa da ti poraste...

Ja sam bila glavni frizer u komsiluku uvek, jeste da mi nije zanimanje, ali nije ni neka velika nauka...

dejancic
12.04.2012, 02:13
E, kakvi ste stvarno, taman kad su novi lutrijasi koji tek treba da dodju u Ameriku napravili konacno spisak mesecnih troskova vi im poremetite racunicu sa ovim frizerajem :no: Ja bih zamolio ako neko moze da napravi u pdf-u presek cena svih frizerskih salona u svim americkim drzavama da bi tacno znali u koju drzavu da se ljudi isele :grin:

Great clips, Chicago $13; Sport clips, Aspinwall $18 i ne znam tacno kako se zove salon, ali Edgewater, Chicago frizerka Esmeralda :grin: sisa sve u 16, ona spanski ja srpski, rukom joj pokazem nemoj molim te samo da povuces crtu pozadi ona je naravno napravi nikad ravnijom i tako svakih mesec dana. E, crna Esmeralda gde mi je bila pamet da ti ozenim neku rodjaku meksikanku, otvorim frizerski salon u Chicago-u, ja u BG, na Kosi kafe Terasa, kratki sa mlekom i kiselu, salon razbija, ti saljes pare, svi srecni...

Bockyman
13.04.2012, 06:17
Слатко се исмејах са овим ценама фризераја! Мене срамота да кажем колико ја плаћам шишање, а до сада сам се шишао 2 пута...
Дакле, не знам како се зове салон, али је на Devon-у, на 4 мин пешака од мог посла. Фризер се зове Норман, арапин, старији човек али шиша одлично, што бих ја рекао стара гарда.
Даклем, шишање је 5$, а ја дам тип целих 20%, па изађе укупно 6$.
Када сам се први пут вратио са шишања чак је и моја жена рекла да ме је одлично ошишао (а у Србији је умела да налази мане фризерима који су ме шишали). Да додам да ја уопште нисам захтеван, а ни фенсер да платим у Даунтауну шишање по 130$ и не знам колико долара. Извините, али за мене је то сулудо! Па нови Kindle Fire кошта 199$ (размишљам да га купим, па сам га навео као поређење)!
Свака част људима којима цифра од 150-200$ не значи ништа! Ваљда има пуно људи на форуму који овде млате паре, али ја на жалост нисам један од њих, а и ако некада будем, никада, али никада не бих нешто платио нереално много...
Женско шишање је друго, али и ту треба имати меру...
Што рече Дејанчић, уплашићете потенцијалне нове емигранте са овим ценама...

dreamerns
13.04.2012, 22:07
Ljudi, ne mesajmo babe i zabe....zensko i musko sisanje nije isto (nije ni u Srbiji isto). Razlika je bar 3-4x u ceni. Sto se Chicago tice, Floyds je najbolji. Skroz je u Rock'n'Roll fazonu, lepo ti operu kosu, srede lice....ekstra frizura...i na kraju dobijes i masazu :-) Sve to za 25$ sa tipom. U severnoj kaliforniji za te pare ne mozes dobiti ni azijatkinju koja je toliki ocaj, da ne bi mogla da se kandiduje ni za najgoreg frizera na svetu (jer i da bi bio najgori frizer, moras ipak biti frizer). Ja trenutno nadjem ponekog berberina koji radi kada mu se hoce, pa moram unapred da se najavim par dana....ali fali mi Floyds zesce :-)
@Landlord....blago vama ako je iz Chicago povratna karta 750$, odavde je 1300$ van sezone.

landlord
14.04.2012, 16:22
@Landlord....blago vama ako je iz Chicago povratna karta 750$, odavde je 1300$ van sezone.

Ma karikiram za kartu, nemam pojma koliko je van sezone. Vise sam zelio da pokazem koliko mislim da nema smisla placati 250$ to sisanje.

Pa bolje da se mi manemo ovog programiranja, i da se prekvalifikujemo u frizere. Nevjerovatna satnica.

P.S. ima li tih igrica za xbox povoljno?

Bockyman
15.04.2012, 03:53
ma karikiram za kartu, nemam pojma koliko je van sezone. Vise sam zelio da pokazem koliko mislim da nema smisla placati 250$ to sisanje.

Pa bolje da se mi manemo ovog programiranja, i da se prekvalifikujemo u frizere. Nevjerovatna satnica.

P.s. Ima li tih igrica za xbox povoljno?


ја сам видео рекламу једне агенције, повратна карта за србију ван сезоне је 580$. и мени звучи невероватно, али је тако писало на плакату (мислим да је та цена важила до неког марта, са повратком до месец дана) а касније нешто око 700$ али и даље пре лета....

vuxanne
15.04.2012, 13:22
ја сам видео рекламу једне агенције, повратна карта за србију ван сезоне је 580$. и мени звучи невероватно, али је тако писало на плакату (мислим да је та цена важила до неког марта, са повратком до месец дана) а касније нешто око 700$ али и даље пре лета....

Ja sam jednom cula u jednoj agenciji da je cena drugacija za one sa drzavljanstvom SAD i drzavljanstvom Balkanskih drzava. E sad, ne znam da li je istina. I da li ima vise onih popusta za mladje od 25.

vuxanne
17.04.2012, 16:21
Zena je placala 126$ FENIRANJE:nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene :
dok nismo nasli jednog naseg lika za 80$ zensko feniranje a meni sisanje za 60$.


Evo u subotu sam rekla sebi ajde ides kod frizera da se ošišaš, da te ofarba i isfenira. Sve zajedno (pre napojnice) 61 dolarjeva. Frizura sasvim ok.

dreamerns
17.04.2012, 16:40
Evo u subotu sam rekla sebi ajde ides kod frizera da se ošišaš, da te ofarba i isfenira. Sve zajedno (pre napojnice) 61 dolarjeva. Frizura sasvim ok.

Gde to? Mislim, koje je mesto u pitanju? Ja zasigurno znam da ovde u bay area ili neces naci to za te pare, ili ako se cak desi da nadjes (mada sumnjam), neces biti zadovoljna :-)

vuxanne
17.04.2012, 16:46
Gde to? Mislim, koje je mesto u pitanju? Ja zasigurno znam da ovde u bay area ili neces naci to za te pare, ili ako se cak desi da nadjes (mada sumnjam), neces biti zadovoljna :-)

Pa kod mene u mestu. Salon sasvim ok. Sve u skladu sa platama. Ovde su mnogo manje nego u zalivu. Ovde ti je estimated median household income in 2009: $31,123 a tu kod tebe vidim $83,062 (2.7 puta vece). Pa valjda cijena prava sitnica u skladu sa tim.

Tako da je mojih ovde 61 $ tu kod vas 163 $.

vrhunski
17.04.2012, 17:36
pa dobro onda to je i u redu ako je tako.
Ali ovde je skupo zesce :D pa ja 1 pound lubenice placam 1.56$ Kad udjem i trazim "celu" na kasi me obavezno gledaju u fazonu 1.56$ je pound al sta cu naviklo se da kupujem "celu" lubenicu lol.

dreamerns
18.04.2012, 17:11
Pa kod mene u mestu. Salon sasvim ok. Sve u skladu sa platama. Ovde su mnogo manje nego u zalivu. Ovde ti je estimated median household income in 2009: $31,123 a tu kod tebe vidim $83,062 (2.7 puta vece). Pa valjda cijena prava sitnica u skladu sa tim.

Tako da je mojih ovde 61 $ tu kod vas 163 $.

Upravo to sam zeleo da istaknem :-) Ljudi se ovde takmice ko nadje jeftinije sisanje, ali nije isto gde zivis u Americi. Razlicite su cene rada (pa samim tim i cene usluga). Sada tih 150$ sisanje deluje skroz drugacije :-)

vuxanne
18.04.2012, 21:28
Upravo to sam zeleo da istaknem :-) Ljudi se ovde takmice ko nadje jeftinije sisanje, ali nije isto gde zivis u Americi. Razlicite su cene rada (pa samim tim i cene usluga). Sada tih 150$ sisanje deluje skroz drugacije :-)

Pa da. I garantujem ti da cena frizera nije ista u Kursumliji kao u Novom Sadu. To je apsolutno nebulozna rasprava.

Najjeftinije je - ne shishaj se uopste ili masinica. Ali cemu to? Kao pa da se shishamo svaki dan pa je to sad neki bitan parametar...

sova
23.10.2013, 18:33
tražila sam i pojma nemam gde da pitam pa aj ovde. ovako, ako imate nekog ko će da vas sačeka, imate stan i pomoći će vam za posao. koliko je realno potrebno novca za sam početak tamo? okvirno koliko poneti?

vuxanne
23.10.2013, 21:51
Pare su osetljiva tema cini mi se. Zavisi sve od grada do grada. U jednom ti 2000 nista ne znaci, u drugom ce duze da ti traju... I pravi odgovor je sto vise to bolje...

sova
23.10.2013, 23:07
u pitanju je čikago u ovom slučaju... znam da je osetljiva tema ali reko ajde da pitam čisto da vidim okvirno

Bockyman
24.10.2013, 03:07
u pitanju je čikago u ovom slučaju... Znam da je osetljiva tema ali reko ajde da pitam čisto da vidim okvirno

веома је битно када ћеш почети да радиш и зарађујеш. ја и жена смо имали пријатељицу код које смо се сместили, ја почео да радим после 65 сати од слетања (после непуних 3 дана) а жена недељу дана после мене. ми скоро да нисмо ништа потрошили од понетих пара јер смо веома брзо почели да зарађујемо (минималац, али и то много значи у старту). касније изнајмили и свој стан и све кренуло полако...
све зависи од посла... ако брзо нађеш и најслабије плаћен посао, моћи ћеш брзо да почнеш колико толико нормално да функционишеш и неће ти требати превелики новац за почетак, али ако се проналажење посла отегне, а немаш најбољу подршку (да баш не мораш одмах да тражиш стан), онда се паре брзо топе...
у сваком случају, имала подршку или не, нашла посао брзо или не, као што је већ речено, што више-то боље....

oskark
24.10.2013, 09:21
Slazem se. Sto vise para poneti sa sobom, pogotovu ako neko nema stan. Jer ovde po Cikagu uglavnom traze primanja oko 30,000 u suprotnom od jedne do dve mesecne kirije treba platiti unapred, sto nama koji dolazimo/dolazite dosta znaci. Pa onda opet struja, internet, svugde proveravaju kreditnu istoriju, sto znaci ako nemate istoriju treba i tu tri mesecne rate platiti unapred a to je vec dosta para.

Cene stanova ovde po Cikagu krece od $600 za garsonjeru pa nadalje. Jednosoban stan se moze naci za oko $700, a dvosoban nemam pojama iskreno, jer sam ja jurio jednosoban stan. Svugde traze depozit, ili ako nema depozit onda ima move in fee, sto je mene konkretno izaslo $350, sto naravno ne vracaju.

Internet ti izadje $35, ja uzimam kod RCN-a. E sad oni naplacuju i modem mesecno 5 plus uvale ti ruter isto za 5 dolara mesecno. A novi ruter kosta $50, tako da sam vratio ruter i sada koristim moj.

Struja izadje oko $20~$30 mesecno zavisi koliko se potrosi. Ostalo nam je ukljuceno u stanarinu.

Sto se tice kupovine hrane to sve zavisi gde kupujete i sta smatrate neophodnim. Najjeftiniji je ovde Aldi, Dominics i Jewel po meni su jednaki, nesto je jeftinije na jedno nesto na drugom. Inace galon mleka kosta u Aldi $1.90 dok u Jewel mleko izadje $2.49. Pakovanje virsle u Aldi pocinju od 99 centi dok u Jewel i dominics oko 1.50.

To su one neophodne stvari...ostalo kao sto je odeca, obuca i ostalo moze da se nadje i po jeftinijim cenama pogotovu ako je nesto an snizenju i na clearance. Pa tako na primer Majicu dugih rukava u Calvin Klein mozete kupiti i za $15:grin:

sova
24.10.2013, 13:06
hvala puno na odgovorima :) ovako, ja imam gde da budem, znači ne računam jurenje stana, stan je potpuno opremljen nema jurcanja ni interneta itd, kirija prihvatljiva to bi već bilo plaćeno unapred, što znači ostalo bi da se samo juri posao kad dođem, naravno kad stigne ssn. bilo bi nas dvoje što opet sa jedne strane umanjuje troškove stana itd a sa druge povećava za hranu itd :) iskreno se nadam da je u najgorem slučaju mesec dana do nalaženja bilo kakvog posla sa minimalnim primanjima za taj početak.

tanik
24.10.2013, 18:18
Prema mom iskustvu, ako planiras da sam spremas hranu, a da se pritom relativno zdravo i umereno hranis ne treba ti vise od 7 do 10 dolara dnevno, sto izadje 250 do 300$ mesecno. Tako da je hrana najmanja stavka od svega.
Ono sto je bilo malo skuplje nego sto sam ocekivao je pretplata za mobilni telefon. Ja je placam 44$ mesecno a ukljucuje neogranicene minute, sms u zemlji i inostranstvu i internet. U paketu za 50 dolara imaju i neograniceni internacionalni razgovori. Operater je Simple Mobile i kartica je prepaid bez ikakvih ugovorenih obaveza, zato mi se i svidja.

Bockyman
25.10.2013, 02:21
Prema mom iskustvu, ako planiras da sam spremas hranu, a da se pritom relativno zdravo i umereno hranis ne treba ti vise od 7 do 10 dolara dnevno, sto izadje 250 do 300$ mesecno. Tako da je hrana najmanja stavka od svega.
Ono sto je bilo malo skuplje nego sto sam ocekivao je pretplata za mobilni telefon. Ja je placam 44$ mesecno a ukljucuje neogranicene minute, sms u zemlji i inostranstvu i internet. U paketu za 50 dolara imaju i neograniceni internacionalni razgovori. Operater je Simple Mobile i kartica je prepaid bez ikakvih ugovorenih obaveza, zato mi se i svidja.

Да, али нема по тој цени (за $50) неограничени интернационални разговори са Србијом, тј. ту су укључене само одређене земље...

Ја тај исти пакет плаћам $39.59 а не $44... исто је Simple Mobile у питању. Како? Па, направите налог на pinzoo.com и плаћате преко тог сајта допуну и тако не плаћате таксу, а они још имају и попуст па се не плаћа $40 већ $39.79. Али, пошто сваком допуном добијате 20 поена, са следећом допуном искористите тих 20 поена па цена није више $39.79 већ $39,59.... Није то ништа, ништа то није, али - није да није... сваки пут се уштеди преко $4 а и ја и жена имамо истог оператера. А може да се подеси и аутоматско плаћање, па нема ни о чему да бринете...
Мени овај пакет највише значи јер могу да шаљем неограничене СМС-ове према сва три оператера у Србији (наравно и према многим другим земљама). Ово наглашавам, јер код неких оператера не може да се шаље СМС ка Теленору или ВИП-у....

tanik
25.10.2013, 04:41
Bockyman, hvala na info. Nisam znao za tu caku a 4$ su jedno pivo u baru pa nije lose da se pocastim na racun tax-a. :beer:

holmes
25.10.2013, 08:14
U paketu za 50 dolara imaju i neograniceni internacionalni razgovori. Operater je Simple Mobile i kartica je prepaid bez ikakvih ugovorenih obaveza, zato mi se i svidja.
Tanik, kakav je to paket? Ako je prepaid, da li imas obavezu da placas 40$ fix ili toliko jednostavno potrosis na prepaid?

tanik
25.10.2013, 08:49
Holmes, taj paket za 50 dolara ima internacionalne razgovore ali ne prema Srbiji. Moja greska sto to nisam odmah naveo, mada nisam ni znao, izvinjavam se zbog toga.

Njihov prepaid se razlikuje od naseg posto ovde uplatis mesecno koliko kosta paket (moj je 40) i onda ceo mesec koristis bez ogranicenja ono sto je u paketu (kod mene neograniceni minuti u USA, neogranicene poruke u USA i internacionalne i neograniceni internet i to mislim da imam 2GB brzog pa onda sporiji neograniceno). Znaci uplatis unapred sto ga i cini prepaidom ali nemas nikakav ugovor i mozes samo da prestanes da ih koristis kad god hoces.

Ima i neki jeftiniji paket 25 ili 30$ ali samo 100 MB interneta, i ima varijanta da placas za dane samo kad koristis telefon i to 2$ dan mada mislim da se to ne isplati.

Najbolje pogledaj njihov sajt SIMPLE MOBILE.

holmes
25.10.2013, 10:36
Hvala Tanik.

Koliki je prosjecan izdatak za registraciju i osiguranje automobila na godisnjem nivou? Znam da ovo zavisi od mnogo cega, zato sam napisao prosjecan, pretpostavljajuci da se vecina forumasa koji su tamo krece u tim okvirima.

pelcer224
25.10.2013, 14:25
Vidim da je taj Simple mobile popularna prica za prepaid kod forumasa, pa bih i ja da pitam nesto vezano za mobilne telefone. Kakav su iskustva sa koriscenjem fabricki otkljucanih telefona koje ste (ako ste) poneli sa Balkana? Recimo, ako neko ima malo bolji telefon tipa Galaxy, Iphone, i ponese ga sa sobom u Ameriku, da li ga moze normalno koristiti na toj Simple mobile mrezi kao prepaid korisnik ili mozda nekoj drugoj mrezi tog tipa? Glupo mi je da neko ponese telefon koji vrijedi mozda 400 dolara ili vise,i onda bezveze ga da drzi tamo i tako zarobi novac, jasno bolje ga je prodati ovde. Ako moze da se koristi zasto ne poneti i smanjiti troskove u startu. Opet kazem, pitanje se prvenstveno odnosi na skuplje telefone poput Iphone. Obicne i tamo mozemo dobiti za 20-30 dolara tako da takve i ne bih poneo.

Bockyman
25.10.2013, 15:59
Vidim da je taj Simple mobile popularna prica za prepaid kod forumasa, pa bih i ja da pitam nesto vezano za mobilne telefone. Kakav su iskustva sa koriscenjem fabricki otkljucanih telefona koje ste (ako ste) poneli sa Balkana? Recimo, ako neko ima malo bolji telefon tipa Galaxy, Iphone, i ponese ga sa sobom u Ameriku, da li ga moze normalno koristiti na toj Simple mobile mrezi kao prepaid korisnik ili mozda nekoj drugoj mrezi tog tipa? Glupo mi je da neko ponese telefon koji vrijedi mozda 400 dolara ili vise,i onda bezveze ga da drzi tamo i tako zarobi novac, jasno bolje ga je prodati ovde. Ako moze da se koristi zasto ne poneti i smanjiti troskove u startu. Opet kazem, pitanje se prvenstveno odnosi na skuplje telefone poput Iphone. Obicne i tamo mozemo dobiti za 20-30 dolara tako da takve i ne bih poneo.

Откључане телефоне можеш најнормалније користити код оператера који користе GSM картице (АТ&Т, Т-Мobile и њихове да кажем ћерке мреже као што је Simple Mobile). Verizon већ не може јер они нису GSM оператер. Значи, слободно понеси телефон ако ћеш користити неког оператера са GSM технологијом.

У срединама где има сигнала,по мом мишљењу Simple Mobile је најбоља варијанта, ако хоћете да имате неограничене позиве у УСА, неограничене поруке (СМС, ММС, међународни СМС) и неограничени интернет (за $40 првих 1GB су на 4G мрежи, остатак је на 3G мрежи. Али, или ја никада нисам потрошио тај 1GB, или нема неке велике разлике у брзини између 4G и 3G, или мој HTC One уопште и не хвата њихов 4G, али сам задовољан интернетом, наравно када имам сигнал, јер често нисам у Чикагу).

Ако сте у неком другом граду, где нема сигнала за Simple Mobile (који користи T-Mobile мрежу), онда треба тражити другу варијанту.
Verizon је убедљиво најбоља мрежа, али наравно и најскупља. Постпејд пакет код Verizon-а, да иоле вреди није испод $100. Имају припејд пакете за смарт телефоне (али онда је само 3G интернет, јер на припејду немају 4G) за $60 и $70+такса (која се може избећи ако се плаћа преко pinzoo.com сајта) и ти пакети нису лоши, али морате имати телефон за њихову мрежу... и имају и преипејд пакет за обичне базне телефоне (користим један такав због посла) где за $35+такса имате неограничене поруке, неограничен 2,5G интернет (GPRS, који је слабо употребљив на тим основним телефонима) и 500 минута за разговор (да подсетим да се овде наплаћују минути и када зовете и када вас неко позива).
Тих 500 минута је и мало и много... мени је више него довољно јер их користим само онда када сам недоступан на мом главном Simple Mobile броју.

Bockyman
25.10.2013, 16:10
Hvala Tanik.

Koliki je prosjecan izdatak za registraciju i osiguranje automobila na godisnjem nivou? Znam da ovo zavisi od mnogo cega, zato sam napisao prosjecan, pretpostavljajuci da se vecina forumasa koji su tamo krece u tim okvirima.

Регистрација возила за годину дана је $101
Осигурање зависи од неких фактора, али ево пример, ја сам за моје прво осигурање, за 6 месеци (одједном) платио $181 (Форд Фокус 2001.), у питању је најосновније осигурање од ауто одговорности. И тражио сам да нађем најјефтиније осигурање...
Морао сам да купим и Чикаго Сити Стикер, без кога не смеш да се паркираш на улици (око $91). Без обзира када купиш нелепницу, важи до краја јуна (тренутно 2014.)

Ово треба куповати и плаћати у DMV-ју, је сам ја све то плаћао (било ми хитно) у оближњoj Currency Exchange радњи а они за сваку ставку наплаћују fee по $17, па ме је све коштало око $50-$60 више...

Ако је нов ауто у питању, тада се не може узети само основно осигурање, па је ставка за осигурање много већа...

pelcer224
25.10.2013, 18:13
Откључане телефоне можеш најнормалније користити код оператера који користе GSM картице (АТ&Т, Т-Мobile и њихове да кажем ћерке мреже као што је Simple Mobile). Verizon већ не може јер они нису GSM оператер. Значи, слободно понеси телефон ако ћеш користити неког оператера са GSM технологијом.



Hvala na detaljnom odgovoru. Vidim da Simple mobile u ponudi ima klasicne i micro sim kartice, pa me zanima sta je sa nano karticama za IPhone. Po sistemu sam se snalazi kako i gdje isjeci ili to oni rade u svojim poslovnicama prilikom kupovine kartice?!

aspirin
25.10.2013, 19:11
Da li MMS poruke mogu da se salju u Srbiju sa simple mobile ili samo po USA?

wolf
26.10.2013, 00:15
Vidim da je taj Simple mobile popularna prica za prepaid kod forumasa, pa bih i ja da pitam nesto vezano za mobilne telefone. Kakav su iskustva sa koriscenjem fabricki otkljucanih telefona koje ste (ako ste) poneli sa Balkana? Recimo, ako neko ima malo bolji telefon tipa Galaxy, Iphone, i ponese ga sa sobom u Ameriku, da li ga moze normalno koristiti na toj Simple mobile mrezi kao prepaid korisnik ili mozda nekoj drugoj mrezi tog tipa? Glupo mi je da neko ponese telefon koji vrijedi mozda 400 dolara ili vise,i onda bezveze ga da drzi tamo i tako zarobi novac, jasno bolje ga je prodati ovde. Ako moze da se koristi zasto ne poneti i smanjiti troskove u startu. Opet kazem, pitanje se prvenstveno odnosi na skuplje telefone poput Iphone. Obicne i tamo mozemo dobiti za 20-30 dolara tako da takve i ne bih poneo.

Ja sam iz Srbije poneo moj Samsung galaxy. Na T-mobile mi nije radio internet, tacnije radio je samo gprs koji je mnogo spor.
Ovde imas vise informacija: http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1097&highlight=mobilni

Magelan
26.10.2013, 00:36
Verizon uopste nije toliko skup koliko je nekad bio. Na postpaidu su cene paketa identicne na AT&T-u i Verizon-u s tim sto Verizon ima neuporedivo bolju pokrivenost u svakom pogledu - i LTE i 3G. Ja konkretno mesecno sa sve taksom i ukljucenim osiguranjem (iphone full coverage) za 2 linije na Verizon shareble data planu (4 GB) placam $186 (sto bi bilo 93 po liniji). Sljaka fenomenalno, kako u urbanim sredinama tako i po mogucim i nemogucim cukama diljem Amerike ;-) Za kamiondzije, odlicna investicija. Za urbane sredine, hm, ocito svi imamo neke svoje favorite. Meni se licno ne odvaja od Verizon-a.

S druge strane, stari iphone 4s sam otkljucao i u njega ubacio Simple Mobile karticu. 3G radi sasvim ok.

Bockyman
26.10.2013, 03:59
Hvala na detaljnom odgovoru. Vidim da Simple mobile u ponudi ima klasicne i micro sim kartice, pa me zanima sta je sa nano karticama za IPhone. Po sistemu sam se snalazi kako i gdje isjeci ili to oni rade u svojim poslovnicama prilikom kupovine kartice?!

Simple Mobile нема пословнице, али има дилере, заступнике... код њих а и по сервисима за мобилне телефоне има оних секача картице, и за трен ти исеку картицу у који формат желиш, па и за iPhone, тј. нано сим.

Што се тиче слања ММС-а у Србију, не знам, нисам пробао... можда и ради... али ја генерално слабо користим ММС. Поштено говорећи, није ми ни пало на памет да шаљем ММС у Србију, мораћу ових дана да пробам...

cape011
26.10.2013, 11:40
Ko jos salje MMS pored whatsupp, i vibera a i skyp-a ?

Meni bi da sam tamo bilo bitno samo da ne kosta puno, da imam neogranicen internet i pozive unutar amerike. sve ostalo ide preko neta.

IgorMAD
26.10.2013, 12:33
Pa dobro tebi, ali imas ljudi koji imaju starije roditelje u Srbiji, koji verovatno ne znaju da koriste racunar. Tako da njima skype i internet ne znaci nista.

vuxanne
26.10.2013, 22:08
Регистрација возила за годину дана је $101
Осигурање зависи од неких фактора, али ево пример, ја сам за моје прво осигурање, за 6 месеци (одједном) платио $181 (Форд Фокус 2001.), у питању је најосновније осигурање од ауто одговорности. И тражио сам да нађем најјефтиније осигурање...
Морао сам да купим и Чикаго Сити Стикер, без кога не смеш да се паркираш на улици (око $91). Без обзира када купиш нелепницу, важи до краја јуна (тренутно 2014.)

Ово треба куповати и плаћати у DMV-ју, је сам ја све то плаћао (било ми хитно) у оближњoj Currency Exchange радњи а они за сваку ставку наплаћују fee по $17, па ме је све коштало око $50-$60 више...

Ако је нов ауто у питању, тада се не може узети само основно осигурање, па је ставка за осигурање много већа...

Kod mene u gradu moram da placam lokalnim vlastima oko $350 dolara da bih mogla da im parkiram auto na ulici... Ko god da ima kola u okviru grada placa tu taksu na godisnjem nivou. Blizu okeana, dosta vlage, dosta popravki, dosta autoputeva pa treba to malo i finansirati...

dreadnot
06.11.2013, 16:20
Регистрација возила за годину дана је $101
Осигурање зависи од неких фактора, али ево пример, ја сам за моје прво осигурање, за 6 месеци (одједном) платио $181 (Форд Фокус 2001.), у питању је најосновније осигурање од ауто одговорности. И тражио сам да нађем најјефтиније осигурање...
...

Registracija u Milwaukee-ju je $75 na godisnjem nivou. Osiguranje (GAICO) placam oko $72 mesecno zato sto vozim nova kola na lizing, pa su sve stavke (za mene, suvozaca, kola, drugu stranu - steta i povreda, sta ti ja sve znam sta jos) na maksimalnom plus $500 deductibles, tako mora po ugovoru. Do nedavno sam placao $68, ali kako su vozaci u Milwaukeeju kreteni i samo prosle godine smo imali tridesetak slucajeva izlaska na auto put u suprotnom smeru, osiguravajuce kuce su podigle premije za Milwaukee (da, i to utice na cifru, kakvi su vozaci u nekoj oblasti i koliko ima saobracajki), i na svakih 6 meseci ponovo uskladjuju sa policijskim izvestajem o nesrecama.
U naselju u kome zivim placam $30 garazu, tako da ne parkiram na ulici, mada i to moze, ali ne znam tacno kolika je kinta koju treba uplatiti lokalnojh policiji. Kod nas je fazon da ako nemas tu uplatu ne smes preko noci (nedelja - cetvrtak) da ostavis kola na ulici, moze samo petak na subotu i subota na nedelju. Imas i 12 puta godisnje pravo da prijavis policiji da ce kola ta i ta sa registracijom tom i tom prenociti na ulici, i to te ne kosta nista. Inace, ako ih zaboravis, sutradan ujutru te ceka papiric sa $20 kazne.

landlord
06.11.2013, 17:34
U naselju u kome zivim placam $30 garazu, tako da ne parkiram na ulici, mada i to moze, ali ne znam tacno kolika je kinta koju treba uplatiti lokalnojh policiji. Kod nas je fazon da ako nemas tu uplatu ne smes preko noci (nedelja - cetvrtak) da ostavis kola na ulici, moze samo petak na subotu i subota na nedelju. Imas i 12 puta godisnje pravo da prijavis policiji da ce kola ta i ta sa registracijom tom i tom prenociti na ulici, i to te ne kosta nista. Inace, ako ih zaboravis, sutradan ujutru te ceka papiric sa $20 kazne.

Mi uopste nemamo opciju da platimo da ostavimo kola na ulici. Jednostavno od 2 iza ponoci do 5 ujutro nije dozvoljeno ostaviti kola na ulici. I kod nas mozes nazvati policiju i reci da ces ostaviti kola na ulici mada ne znam jel taj broj ogranicen kao u Milw.

chicagopn
06.11.2013, 20:00
ali kako su vozaci u Milwaukeeju kreteni i samo prosle godine smo imali tridesetak slucajeva izlaska na auto put u suprotnom smeru, osiguravajuce kuce su podigle premije za Milwaukee (da, i to utice na cifru, kakvi su vozaci u nekoj oblasti i koliko ima saobracajki), i na svakih 6 meseci ponovo uskladjuju sa policijskim izvestajem o nesrecama.

Ja sam mislio da ih ima vise od 30 :grin: covece prvi put u Milvokiju kad sam naleteo kamionom na raskrsnici I94-I43 I794 meni se noge odsekle ,kao na roler koster u six flags ,kako sam ja tu prosao nemam pojma osvrtao sam se narednih 4-5 milja da vidim gde sam prosao,na prvi pogled mislim da se nezna gde ko ide.
A i neznam zasto meni gaiko podigao premiju u Cikagu od 517 na 549 (za 2 auta)
za 6 meseci ,ja razmisljam da ih menjam.

elefteros
02.07.2014, 19:59
Ovaj link najbolje odgovara nazivu ove teme..

Zanimlijiva statistika i pregled zarada po prosečnoj godišnjoj zaradi i vrsti posla:

http://flowingdata.com/2014/07/02/jobs-charted-by-state-and-salary/