PDA

View Full Version : Walmart Nacin Zivota - Da ili Ne?


natural
17.06.2012, 13:06
eh evo nasao sam neki link za prehranu u USA,mislim da su cijene u vecini dijelova slične http://grocery.walmart.com/usd-estore/catalog/sectionpagecontainer.jsp?departmentid=125502778713 1

EC-WC
25.06.2012, 19:31
eh evo nasao sam neki link za prehranu u USA,mislim da su cijene u vecini dijelova slične http://grocery.walmart.com/usd-estore/catalog/sectionpagecontainer.jsp?departmentid=125502778713 1
Evo da budem kratak i precizan bez nepotrebnog razvlacenja:
prvo: Walmart u NYC neces naci pa prema tome nemoj da se vodis tim cenama. ako mozes(nisam gledao, ne znam da li ima online) potrazi "costco wholesale" na netu pa pogledaj njihove cene jer ces (veruj mi) pozeleti da tamo ides u svaku malo "vecu" kupovinu..
ovo bi bile neke cene iz costco-a:
meso - varira, u zavisnosti da li je organskog porekla ili ne
mlevena (organic)govedina - 18$/1.5lbs(oko 750g)
skinless boneless organic chicken - oko 14$/1.5lbs
farmed atlantic salmon ~ 20$/1.5lbs
smoked bacon - oko9$/1 lbs
eurocrem(SL) - 10$ ona kantica mala, mislim da je oko 500gr, nema u costco ima po ovim "european-friendly" marketima
eurocrem (nutella) - 9$/2 tegle po (valjda 200gr.)
drugo: osnovne namirnice mogu se kupovati po lokalnim "deli" marketima (grocery store), i cene su sledece:
mleko(organsko) - od 4-5.50$/ 1.75L - ona mleka sto se prodaju u galonskim plasticnim balonima ne bih preporucio nikome.
hleb(tost ili "beli", otprilike svaka vrsta) - do 3$
jaja - cene ovde dosta variraju u zavisnosti od "porekla" ali otprilike bi trebalo DO 5$ budu 12 kom.
jabuke - 1.59$ obicne pa sve do 3.50$/lbs (organske)
banane - stvarno jeftine, ne znam tacno ali idu otprilike 3-4/1$
limun/narandze - takodje oko3/1$
sokovi: pepsi,coca cola(2L) - oko2$(varira); orange juice 100%(1.75L) - do 5$

Cene cu iz Queens, Long Island City/Astoria.
Malo sam kasnije video ovaj post ali nadam se da ipak stize u pravom trenutku, ako treba jos nesto samo pitaj.

Amerashi
25.06.2012, 19:34
(EC-WC ) prvo: Walmart u NYC neces naci pa prema tome nemoj da se vodis tim cenama.

Ako ga ti nisi mogao naci , nemora znaciti da ga nema :;D:

EC-WC
25.06.2012, 20:36
(EC-WC ) prvo: Walmart u NYC neces naci pa prema tome nemoj da se vodis tim cenama.

Ako ga ti nisi mogao naci , nemora znaciti da ga nema :;D:
Wallmarta u NYC nema i to je cinjenica, nemam sta da polemisem to sa tobom. Meni je iskreno smesna tvoja opaska koju si postavio iz ne znam kog razloga!? Pokusao sam da dam neke korisne informacije a naisao na sta!? Ovaj forum bi bio mnogo produktivniji kad bi pojedini clanovi mogli da se uzdrze nepotrebnih komentara i usresredili se svi na medjusobno razmenjivanje preko potrebnih informacija i iskustava.

Amerashi
25.06.2012, 20:51
Wallmarta u NYC nema i to je cinjenica, nemam sta da polemisem to sa tobom. Meni je iskreno smesna tvoja opaska koju si postavio iz ne znam kog razloga!? Pokusao sam da dam neke korisne informacije a naisao na sta!? Ovaj forum bi bio mnogo produktivniji kad bi pojedini clanovi mogli da se uzdrze nepotrebnih komentara i usresredili se svi na medjusobno razmenjivanje preko potrebnih informacija i iskustava.

Komentarisao sam zato sto nisi u pravu , Wallmart ima i to znam
iz razloga sto imam par poznanika koji rade tamo :blink:
A ja sam na ovom forumu iskljucivo da citam ,, sve sto zelim znati tu je ,Zato ne postam nista , ali me je tvoja poruka natjerala drugacije :grin: ,Ja ne zelim nikakvu svadju i raspravu tako da ,nemoras planut odma sto sam te ispravio.

hope
25.06.2012, 20:59
u NYC ih nema. ali samo malo izađete van, u New Jersey ili Long Island i eto ih.

EC-WC
25.06.2012, 21:10
Komentarisao sam zato sto nisi u pravu , Wallmart ima i to znam
iz razloga sto imam par poznanika koji rade tamo :blink:
A ja sam na ovom forumu iskljucivo da citam ,, sve sto zelim znati tu je ,Zato ne postam nista , ali me je tvoja poruka natjerala drugacije :grin: ,Ja ne zelim nikakvu svadju i raspravu tako da ,nemoras planut odma sto sam te ispravio.
E pa druze onda ja vec duze vreme zivim u zabludi, ili mozda sam lud kao i jos nekih 10 miliona ljudi ovde. Da ponovim jos jednom(mada vidim da je hope delimicno dao odgovor na to) u NYC(5 borough) NE POSTOJI ni jedan Walmart superstore iz prostog razloga sto je unija trgovaca bila slozna u tome da zabrani otvaranje takvog centra. Dok su republikanci bili na vlasti postojala je inicijativa (cak i par projekata, sa sve targetiranim zemljistem) za izgradnju istih ali posto projekat nisu izgurali a nisu vise na vlasti pa od svega toga nista. BTW otprilike 90% clanova unije trgovaca u NYC je pro-demokratski orijentisana, tako da Walmarta u 5 borough area- nece biti skoro.. Ja bih te ovim putem i zamolio da vise ne produzujemo ovu polemiku (znam da ja necu) jer samo moze nekog da zbuni, a to nam(bar meni) nije cilj. Ovde govorimo cinjenice i ja ih iznosim iz PRVE ruke a ne preko nekog komsije/rodjaka/bratovog poznanika/snajkine komsinice iz devojackih dana..

Magelan
26.06.2012, 04:08
NYC se i dalje drzi sto se otvaranja vrata Wallmart-u tice. U Cikagu (u okviru teritorije koja se zvanicno smatra "within the City limits") je recimo do skora postojao samo 1 i to u Austin-u u koji zaluta samo onaj koji ne zna koliko je kraj nebezbedan (jedan od 5 najnebezbednijih hood-ova)... Neko nepisano pravilo je da ovaj lanac supermarketa radnje otvara po siromasnijim sredinama vecih gradova (sto mozda nije slucaj po unutrasnjosti i manjim mestima po USA), a NYC to nije...

Iako je CHGO zloglasno demokratsko leglo, Wallmart se ipak uvlaci... Bas pre neki dan videh dva nova Wallmart Express-a i to u poprilicno bogatim delovima grada (River North i Lakeview) i nadjoh se u rebusu :grin:

E sad, ko u NYC nadje racunicu da ide u Jersey City, NJ i placa tunelarinu kroz Lincoln ili Holland po povratku na Manhattan, ili ima vremena da se probija do nekog Wallmart-a po obodima metro area-e na Long Island-u i po Konektikatu, svaka mu cast :grin:

Kratak zakljucak, NYC je skup, nema Wallmart, ali ima "nesto" sto nema ni jedan drugi grad u USA :;D:

kaneolopa
26.06.2012, 04:31
NYC se i dalje drzi sto se otvaranja vrata Wallmart-u tice. U Cikagu (u okviru teritorije koja se zvanicno smatra "within the City limits") je recimo do skora postojao samo 1 i to u Austin-u u koji zaluta samo onaj koji ne zna koliko je kraj nebezbedan (jedan od 5 najnebezbednijih hood-ova)... Neko nepisano pravilo je da ovaj lanac supermarketa radnje otvara po siromasnijim sredinama vecih gradova (sto mozda nije slucaj po unutrasnjosti i manjim mestima po USA), a NYC to nije...

Iako je CHGO zloglasno demokratsko leglo, Wallmart se ipak uvlaci... Bas pre neki dan videh dva nova Wallmart Express-a i to u poprilicno bogatim delovima grada (River North i Lakeview) i nadjoh se u rebusu :grin:

E sad, ko u NYC nadje racunicu da ide u Jersey City, NJ i placa tunelarinu kroz Lincoln ili Holland po povratku na Manhattan, ili ima vremena da se probija do nekog Wallmart-a po obodima metro area-e na Long Island-u i po Konektikatu, svaka mu cast :grin:

Kratak zakljucak, NYC je skup, nema Wallmart, ali ima "nesto" sto nema ni jedan drugi grad u USA :;D:

Ne mogu da verujem da je Lakeview dobio Wallmart .... dobro pobegoh na vreme.

Austin je inace prvi wallmart otovren unutar granica grada.

vuxanne
26.06.2012, 05:47
Ima i fora oko poreza i kome moraju da daju deo profita.

Ako neko ima vremena na pretek, mozete da pogledate Walmart - High Cost of Lower Prices (http://www.youtube.com/watch?v=Jazb24Q2s94), ima ceo na youtube-etu. I obratite paznju na pojam "Dead peasant (http://en.wikipedia.org/wiki/Corporate-owned_life_insurance)". Brrrr

Magelan
26.06.2012, 06:00
@kaneolopa

Samo Wallmart Express, mahom namirnice, vise je kao grocery store i kapiram da ima onaj odeljak za preuzimanje on-line narudzbina... Ali da je iznenadjenje, priznajem...

Ajd' taj express manje vise, ali Super Wallmart bukvalno na state line-u sa Indijanom, gde cikaski East Side izlazi na state line, bukvalno preko ulice koja deli dve drzave je podignut nov ogromni. To mu dodje Hammond, IN, ali fakticki je vise u SouthSide... Vidis, NYC drzi do sebe, a ovaj CHGO nema premca u tim mahinacijama :grin:

sonofamom
26.06.2012, 18:46
Ne mogu da verujem da je Lakeview dobio Wallmart .... dobro pobegoh na vreme.

Austin je inace prvi wallmart otovren unutar granica grada.



za pocetak, nije Wallmart, nego Walmart, a kao drugo, sta fali walmartu? ne razumem sto imate tolike predrasude?

landlord
26.06.2012, 19:33
za pocetak, nije Wallmart, nego Walmart, a kao drugo, sta fali walmartu? ne razumem sto imate tolike predrasude?

Vjerovatno zato sto nije umalo izgubila glavu zbog Walmart-a tek kad su dosli u Chicago. :)

Meni su ovi super centri sasvim ok. Cisti, dobro osvjetljeni...
Tu kupujemo za bebu pelene i formulu. Nigdje drugo nisam nasao jeftinije. Tako da se isplati.

Zana
26.06.2012, 20:09
za pocetak, nije Wallmart, nego Walmart, a kao drugo, sta fali walmartu? ne razumem sto imate tolike predrasude?

Ne znam sta je kod nje razlog, ali kod mene je SRI (Socially responsible investing). Za CA konkretno, svake godine su na raspolaganju podaci o socijalnim davanjima, po kojima ispada da radnike Walmart-a u stvari finansiraju taxpayers. Drze ih part-time i na takvim platama da su automatski kvalifikovani za drzavno osiguranje i beneficije. To sto bih ustedela na proizvodima kod njih, placacu sada kroz sales tax jer drzava nema para za skole... To je samo jedna crtica, sve moze da se pronadje online o tome kakva je njihova poslovna politika i kako uspevaju da odrze niske cene. To je moj razlog, ne ulazim u Walmart, Target, i sl. Dobro sam se pobrinula da mi nijedan dolar ne odlazi u investiranje u takve i slicne firme - svaka kupovina kod njih je u sustini investiranje... Nije u pitanju nikakva predrasuda niti ocenjivanje kvaliteta proizvoda, vec druge stvari.

sonofamom
27.06.2012, 19:21
Ne znam sta je kod nje razlog, ali kod mene je SRI (Socially responsible investing). Za CA konkretno, svake godine su na raspolaganju podaci o socijalnim davanjima, po kojima ispada da radnike Walmart-a u stvari finansiraju taxpayers. Drze ih part-time i na takvim platama da su automatski kvalifikovani za drzavno osiguranje i beneficije. To sto bih ustedela na proizvodima kod njih, placacu sada kroz sales tax jer drzava nema para za skole... To je samo jedna crtica, sve moze da se pronadje online o tome kakva je njihova poslovna politika i kako uspevaju da odrze niske cene. To je moj razlog, ne ulazim u Walmart, Target, i sl. Dobro sam se pobrinula da mi nijedan dolar ne odlazi u investiranje u takve i slicne firme - svaka kupovina kod njih je u sustini investiranje... Nije u pitanju nikakva predrasuda niti ocenjivanje kvaliteta proizvoda, vec druge stvari.



kapiram sta pricas. ali mene licno kao customer-a ne tangira previse njihova poslovna politika ako mi odgovaraju proizvodi i cene. nije moj posao kao potrosaca da ispravljam tudje krive drine u sistemu, jer kad bih tako rezonovao onda bih se stresirao non-stop posto takvih "nepravdi" ima milion...zato su meni i Walmart, i K-Mart i Target sjajne stores, i u njima mozes da kupis OK stvari obicno jeftinije nego na drugim mestima...

natural
28.06.2012, 19:34
Samo da kazem da Walmart ima u NY..Ne zelim raspravljati da kvarimo forum ali eto,prijatelj mi je rekao da ima..

Smith6000
28.06.2012, 21:15
Nema Wallmarta u Njujorku. Ima jedan u Valley Streamu, na granici sa Queens County, ali nije na teritoriji grada. Ovde kad god pomenu Wallmart, ljudi izadju na ulice. Cuo sam da ce im dati dozvolu, ali da ne mogu naci dovoljno velici plac. Za Target znam da placaju vise od minimalaca, nije nesto puno, ali toliko placaju i po gradu u manjim radnjama, ali zato cene u Targetu nisu iste kao u nekim manjim mestima po Americi.

sonofamom
28.06.2012, 22:19
Nema Wallmarta u Njujorku....


.....ali zato cene u Targetu nisu iste kao u nekim manjim mestima po Americi.



e sad si nam sve rek'o! pa sto ne napisa u kom smislu cene nisu iste? jesu vece? manje?? :)

a i slozismo se svi da je Walmart, a ti opet Wallmart.... ;)

Smith6000
28.06.2012, 23:39
vece! ma nemam pojma kako se pise, nisam nikad bio. :P

sonofamom
29.06.2012, 00:24
vece! ma nemam pojma kako se pise, nisam nikad bio. :P



pa sta pricas onda kad nisi ni bio! :woohoo: hehehehe

sto volim internet....

:)

vuxanne
29.06.2012, 16:47
Ja bila malopre (u to ime: Sexy People of Walmart (http://www.youtube.com/watch?v=ghrDIQ-K8mg))

sonofamom
29.06.2012, 23:00
Ja bila malopre (u to ime: Sexy People of Walmart (http://www.youtube.com/watch?v=ghrDIQ-K8mg))


i? jel stvarno bljak i za izbegavanje ko sto tvrde pojedinci ovde, ili je sasvim OK radnja? po meni i vise nego OK. a ja sad da regulisem socijalne ili koje vec nepravde po Amerikama, stvarno nemam nameru...

;)

Smith6000
30.06.2012, 05:05
Nisam bio u Walmartu, posto toga ovde nema... u Targetu sam 40 sati nedeljno :P

dreamerns
02.07.2012, 17:38
Verovatno zavisi i od okruga gde se Wallmart nalazi. Bio sam u nekim koji su bas bljak, a bio sam i u nekim gde i nije toliko lose. Generalno je bljak i izbegavam tu radnju (mada ovde gde zivim je i nema u okolini). Sto se politickih razloga tice, ja licno podrzavam bojkot wallmarta, ali neko ko je tek stigao u Ameriku ne bi trebalo oko toga da se opterecuje. Tada je najbitnije razvuci dolar sto vise dok se ne snadjes i u pocetku se isplati prve stvari kupiti tamo (serpe, lonce i ostali inventar potreban).

hope
04.07.2012, 18:45
Sto se politickih razloga tice, ja licno podrzavam bojkot wallmarta, ali neko ko je tek stigao u Ameriku ne bi trebalo oko toga da se opterecuje. Tada je najbitnije razvuci dolar sto vise dok se ne snadjes i u pocetku se isplati prve stvari kupiti tamo (serpe, lonce i ostali inventar potreban).

e baš tako! i ja sam tako razmišljao. možeš ti i da spasavaš svet od zlih korporacija i zagađenja i da širiš mir i blagostanje po svetu, ali tek kad si sa obe noge na zemlji. mi koji ćemo tek sleteti u ameriku, moramo da se skrpimo najstrašnije u početku, neki će ići sa par hiljada. moramo da spavamo na dušecima sa cimerima studentima, delimo četkice za zube i sl. nema da biraš dal ćeš da kupuješ u walmart ili costco ili u nekom drugom diskontu. u početku se teško živi, ne pada ti na pamet nikakva politika i zaštita ljudskih prava. posle kad imaš dobar posao, stan, kola, život, prijatelje, devojku/momka, sve, onda posle bojkotuj i protestuj i radi te hippie stvari. :grin:

dejancic
04.07.2012, 20:33
moramo da spavamo na dušecima sa cimerima studentima, delimo četkice za zube i sl.

Nemoj brate k'o Boga te molim, evo bata Deki ce da ti kupi nekoliko cetkica za zube u razlicitim bojama da imas da menjas. :grin:

Taji
05.07.2012, 03:14
Verovatno zavisi i od okruga gde se Wallmart nalazi. Bio sam u nekim koji su bas bljak, a bio sam i u nekim gde i nije toliko lose. Generalno je bljak i izbegavam tu radnju (mada ovde gde zivim je i nema u okolini). Sto se politickih razloga tice, ja licno podrzavam bojkot wallmarta, ali neko ko je tek stigao u Ameriku ne bi trebalo oko toga da se opterecuje. Tada je najbitnije razvuci dolar sto vise dok se ne snadjes i u pocetku se isplati prve stvari kupiti tamo (serpe, lonce i ostali inventar potreban).

Walmart je prodavnica u koju moze uvijek da se ide, bez obzira kad se stiglo u Ameriku. Cijene su povoljne, sto je i najbitnije bez obzira koliko je neko dugo ovdje, koliko se zaradjuje i koliko se ima. Pogotovo oni koji imaju djecu (koja obicno jedu 6 puta na dan, pogotovo tinejdzeri:grin:) oni njabolje znaju koliko novca treba samo za hranu.
Samo dva primjera: Kesa cipsa Lay's od oko 300g kosta $4.29, standardna cijena. U Publix-u je na specials 2 kese za $7 a u Bi-Lo je 2 kese za $6. Pepsi-limenke 12 kom kostaju oko $4.85. Ovdje u SC to su dvije prestizne prodavnice prehrane. Reci ce te povoljno, zar ne? Pa u Walmartu je jedna kesa istog tog cipsa $2.50 a paklo Pepsi-limenke 24 kom kosta oko $5.50. Racunica je cista, pa ko voli da vodi politiku i placa vise negdje drugo za isti proizvod, od volje mu, licno nemam nista protiv. Svako zna svoje.
Svaki dan Walmart ima snizene cijene na preko 1000 artikala. Ko tome moze da konkurise???
Usteda je ogromna i za tu razliku para...pa komotno moze malo da se skone i do okeana ili ulozi u nesto sto je potrebnije...:obrva:

vuxanne
05.07.2012, 03:23
i? jel stvarno bljak i za izbegavanje ko sto tvrde pojedinci ovde, ili je sasvim OK radnja? po meni i vise nego OK. a ja sad da regulisem socijalne ili koje vec nepravde po Amerikama, stvarno nemam nameru...

;)

Ja idem u Walmart jer nemam previse vremena da gubim na kupovinu. Mrzim da idem da kupujem generalno a tamo volim sto imaju znakovi (i u Meijer-u). Lepo udjem, npr. trazim Baby - otrcim pokupim nabrzaka sta mi treba i strafta. I najvise volim self check out. Volela sam najvise ALDI, male prodavnice unutra sve sto meni treba za klopu. Udjem, za 10 min napunim korpu, zavisno od reda kad izadjem i cao. Minimalni gubitak vremena. Ovde mi to nedostaje.

I meni je licno mindadj za to koja korporacija se na koji nacin bogati na mojim plecima, za to sve trgovine i sluze. E sad da li ce da me ubede da im dajem pare za clanarinu ne bi li samo kod njih ekskluzivno isla i nabijala kakve poene koje ce da mi vrate ili davala Walton familiji, briga me bas.

Pa da sam brigala socijalne pravde u Srbiji ne bi u prodavnicu ni isla dok su sve te firme 90-tih davale radnicima mizerne ili nikakve plate.

hope
05.07.2012, 14:43
Pa da sam brigala socijalne pravde u Srbiji ne bi u prodavnicu ni isla dok su sve te firme 90-tih davale radnicima mizerne ili nikakve plate.

ma i danas je tako. ovo su 90te drugi deo. ako radiš kod privatnika, to ti je loto, možda dobiješ platu možda ne. a u kompanijama? najbolja drugarica radi u METRO Cash & Carry. zvanično radi 8h/dan. a realno: dok se posao ne uradi, oko 12h/dan, obično 7-19h. plata 18.000 din = 155 evra. radi i subotom. ima 3 nedelje godišnjeg na koji ide kad joj kompanija kaže, ne kad ona hoće. njen šef ima 20.000 platu i veliki je autoritet. kad je pitam kako je na poslu, samo mi: :grin:

ma ćutite! ako su takve cene u tom Walmartu, onda ćutite, tamo kupujte i uživajte. pa to je mnogo jeftinije nego u Srbistanu. ostane vam para za izlete, knjige, vutru ili šta god neko voli. :grin:

dreamerns
05.07.2012, 18:16
Ne delim misljenje uopste. Za 3 godine sve sto sam kupio u Wallmart je promenjeno....sav inventar. Razlog tome nije bojkot, nego kvalitet doticnih proizvoda. Ja kada skupim nesto novca volim da kupim kvalitetnije stvari i iskreno ne svidjaju mi wrangler pantalone. Sto se tice kese cipsa, mozes ih nabaviti i u costco za jos jeftinije. Neka slobodno kupuje ko gde hoce, ali se kasnije nemojte molim vas buniti sto se sve proizvodi u Kini i sto niko nema posla, jer po vama sva proizvodja treba da se ukine ovde kako bi ustedeli koji dolar. Isto tako, ne treba onda kukati za evropom i evropskim gradovima koji imaju male radnjice i mesare i szr itd. Nema potrebe da kukamo za tim, jer oni su zapravo glupavi. Ameri su ukapirali na vreme da to treba sve pobiti i otvoriti ogromni Wallmart. Ukapirali, dok nisu videli koliko su se zeznuli.... No, pored bojkota ja uglavnom ni ne kupujem proizvode koji se prodaju u wallmartu.

sonofamom
05.07.2012, 18:38
ja se izvinjavam mrziteljima Walmarta, ali meni cela ta prica smrducka malo na snobizam.


to me podseca na rivalstvo Mac vs. PC

Mac fanovi ce uvek extremisticki braniti sve sto ima veze sa Mac-om i Apple-om, ubedjujuci vas da su njihovi proizvodi neuporedivo bolji, a u stvarnosti se na PC-u moze sve isto uraditi kao i na Mac-u, ali za 3-5 puta manje para.

pa eto, neko voli da plati skupo, misleci da se time osigurao, jer je time dobio ne znam kakav extra kvalitet. sto u sustini uopste ne mora da bude tako. najcesce i nije...

dreamerns
05.07.2012, 18:46
ja se izvinjavam mrziteljima Walmarta, ali meni cela ta prica smrducka malo na snobizam.


to me podseca na rivalstvo Mac vs. PC

Mac fanovi ce uvek extremisticki braniti sve sto ima veze sa Mac-om i Apple-om, ubedjujuci vas da su njihovi proizvodi neuporedivo bolji, a u stvarnosti se na PC-u moze sve isto uraditi kao i na Mac-u, ali za 3-5 puta manje para.

pa eto, neko voli da plati skupo, misleci da se time osigurao, jer je time dobio ne znam kakav extra kvalitet. sto u sustini uopste ne mora da bude tako. najcesce i nije...

Mac vs PC je stvar izbora i da li je i koji je bolji je za drugu temu (takodje ovo poredjenje cena je cista glupost, jer sve zavisi koji PC kupujes). Prica sa Wallmartom nema veze sa tim.

sonofamom
05.07.2012, 19:08
Mac vs PC je stvar izbora i da li je i koji je bolji je za drugu temu (takodje ovo poredjenje cena je cista glupost, jer sve zavisi koji PC kupujes). Prica sa Wallmartom nema veze sa tim.


glupost? pa idi onda u Best Buy, pogledaj laptopove koliko kostaju, a onda idi u Apple store i pogledaj koliko kostaju njihova sranja istih performansi.

u Best Buy, mozes da nadjes sasvim solidne laptopove cije cene vec pocinju izmedju $300-$400, dok u Apple store nema NISTA ispod $1,000 i to za njihov laptop daleko losije konfiguracije (manje memorije, sporiji procesor, manji HDD). eto, pa ko voli nek izvoli!

neko voli da plati mnogo vise za ime, marku, firmu, a neko ne. vrlo prosto.

dreamerns
05.07.2012, 20:47
glupost? pa idi onda u Best Buy, pogledaj laptopove koliko kostaju, a onda idi u Apple store i pogledaj koliko kostaju njihova sranja istih performansi.

u Best Buy, mozes da nadjes sasvim solidne laptopove cije cene vec pocinju izmedju $300-$400, dok u Apple store nema NISTA ispod $1,000 i to za njihov laptop daleko losije konfiguracije (manje memorije, sporiji procesor, manji HDD). eto, pa ko voli nek izvoli!

neko voli da plati mnogo vise za ime, marku, firmu, a neko ne. vrlo prosto.

Ko sto rekoh, ovo nema veze sa temom pa necu ovde ni da se raspravljam, ali ovo sto pricas je posmatranje na jednom toliko plitkom nivou, da nije ni vredno rasprave. Ti kupi laptop od 300$, nema problema ali ne mozes nazivati snobom nekoga ko kupuje kvalitetnije stvari (bio to skuplji PC ili Mac). Kada bi imao malo vise znanja vezano za temu racunara ne bih ovakve stvari pricao. No, ja mislim da mozda i znas sam razliku, ali jednostavno si ljubomoran na ljude koji sebi mogu da priuste kompjuter skuplji od 300$ i to je ok.

Mislim da smo itekako odlutali od teme NYC, ako moze ovo da se pomeri u neku temu tipa wallmart da ili ne.

Zana
05.07.2012, 21:33
ja se izvinjavam mrziteljima Walmarta, ali meni cela ta prica smrducka malo na snobizam.


to me podseca na rivalstvo Mac vs. PC

Mac fanovi ce uvek extremisticki braniti sve sto ima veze sa Mac-om i Apple-om, ubedjujuci vas da su njihovi proizvodi neuporedivo bolji, a u stvarnosti se na PC-u moze sve isto uraditi kao i na Mac-u, ali za 3-5 puta manje para.

pa eto, neko voli da plati skupo, misleci da se time osigurao, jer je time dobio ne znam kakav extra kvalitet. sto u sustini uopste ne mora da bude tako. najcesce i nije...

Biti socijalno odgovoran i lokalno orjentisan, kao i imati sposobnost da se vidi suma a ne samo drvo - po mom skromnom misljenju nije snobizam. Kao sto je receno u komentaru koji je postovao DreamerNS, da parafraziram: ko zeli Miskovica u Americi i da ne sme da zucne dok radi za bedne pare i bez osiguranja jer ce da izgubi posao - ne mora da se toliko muci da dodje ovde. Takodje, nije ni cudo sto Amerikancima ne odgovaraju onda imigranti jer im nije jasno zasto dolaze ovde da bi "usadili" sistem iz kojeg su dosli, jer odluke koje donose su usmerene uglavnom na sopstvenu dobrobit a ne napredak celokupnog okruzenja.

Na koji nacin sve to utice na drustvo u celini i na privredno zdravlje ovih drzava nisu izmislili "snobovi" na ovom forumu vec su to analize vodecih instiuta u zemlji. Niko ovde nije tvrdio da je superioran jer ne kupuje u Walmart-u, vec da je socijalno odgovorniji. Ja nemam nameru da dalje polemisem na tu temu, jer mi ne prija da me neko sad secka na komade sto pokusavam da bar ovo ovde sacuvam kad nisam mogla tamo (moji roditelji i njihova generacija su bili ti na zalost koji su se pitali a ne ja - ja se trudim da svom detetu ostavim nesto bolje od toga i da svojim postupcima i izborima koje pravim ne dozvolim da se i ovo ovde pretvori u nesto vec vidjeno, ako je moguce). Ne zelim dalje, jer ako uzvratim po ovom sistemu: ako ja ili bilo ko drugi "smrduckamo" na snobizam da onda sad krenemo nazad da se castimo na sta smrduckaju oni drugi i sve je to totalno bezveze i ne vodi nikuda.

Situacija u Americi nece da se promeni inicijativom sa ovog foruma - tako da ono, ako mogu da pomognem, rado cu - a ovo cascenje i neka vrsta demokratije gde ko bajagi mozes da ostanes "nepocascen" samo ako si na istoj strani je neinteresantno. Niko nikome ne brani da kupuje u Walmartu. Niti da radi u istom ili Targetu. Niti da gradi svoj zivot kako hoce. Ne mora nikog da bude briga za "vise" ciljeve, nije obavezno - odvajkada je bilo volonterski. Ko dodje ovde neka ide da kupuje gde hoce - ne vidim gde tu ima mesta sad za podbadanje ljudi koji svoj zivot organizuju drugacije. Konstatovali smo da ne kupujemo tamo i rekli zasto, nikoga ne ubedjujemo - to su stvari do kojih covek ako ne dodje sam a na osnovu principa koje ima u zivotu, svodilo bi se onda na ne-demokratiju. Takav je pokusaj da se ljudi koji ne kupuju tamo sad prave raspikucama i snobovima a apsolutno ne znaci da bilo sta skuplje placaju stvari koje su im potrebne u svakodnevnom zivotu - s druge strane, zasto bih se ja ili bilo ko drugi osecao lose sto ne kupuje tamo?

E sad, druga je stvar ako je citava poenta da se podelimo u dva tabora i prozivamo (iz ko zna kakvog razloga (a ja to sigurno necu zbog Walmarta, jer mi je jedini cilj da budu sto dalje...) Pri kraju ovog posta sad videh da vise nije ni Walmart, ovo je izgleda sad po default " antiprotivnost"... :grin: Pozdrav od snoba koji ne ide u Walmart (e za ovo drugo moze pljuckanje pod prozor jer imam i Mac i PC, sluze i jedan i drugi za ono za sta su i kupljeni...).

Ko sto rekoh, ovo nema veze sa temom pa necu ovde ni da se raspravljam, ali ovo sto pricas je posmatranje na jednom toliko plitkom nivou, da nije ni vredno rasprave. Ti kupi laptop od 300$, nema problema ali ne mozes nazivati snobom nekoga ko kupuje kvalitetnije stvari (bio to skuplji PC ili Mac). Kada bi imao malo vise znanja vezano za temu racunara ne bih ovakve stvari pricao. No, ja mislim da mozda i znas sam razliku, ali jednostavno si ljubomoran na ljude koji sebi mogu da priuste kompjuter skuplji od 300$ i to je ok.

Mislim da smo itekako odlutali od teme NYC, ako moze ovo da se pomeri u neku temu tipa wallmart da ili ne.

Slazem se da je vreme da se sve ovo izignorise, jer ocigledno nije stvar u Walmart-u nego jednostavno napor da se dokaze da ako nisi isti, hoces bolje za sebe, jedes organic i balansirano, ucestvujes u lokalnoj zajednici, trudis se da zivis normalno - onda si snob i/ili se pravis vazan bez obzira sto cak trosis i manje novca na ovakav nacin zivota. A i da trosis vise novca - pa sta? Zar neko treba da se oseca lose i da se krije da mu dobro ide da ne bi bilo zavidnosti? Ne vodi ovo nikuda ni na ovoj temi, ni na drugim gde je slicno rezonovanje. Ovo jeste prebaceno, ali u principu ja mislim da treba da bude zakljucano... 90% clanstva ovog foruma ne zivi ovde, niti ima naviku da bojkotuje nekog tamo, niti treba da ih je briga za Walmart... ovo je tema za neko drugo mesto i sa drugim ljudima.

sonofamom
05.07.2012, 23:00
.................................................. .................................................. .....................................

sonofamom
05.07.2012, 23:03
.................................................. .................................................. ................................

olivera77
06.07.2012, 10:21
Ovo polemisanje sa Walmart za i protiv se moze uporediti i sa srpskom kampanjom "Kupujte domace".Upravo to se desava sada i US da se afirmisu grupe,a i prodavnice u kojima je sve "Made in America" i sasvim podrzavam to.

Nemam nista protiv da se za neki pocetak kupi u Walmart nesto osnovno,ali ipak moramo izgraditi svest o dobrobiti nas samih kupovinom onoga sto je proizvedeno u Srbiji ili US.

Ima ljudi koji kupuju recimo escajge,tanjire,serpe kod Kineza ovde,cena je 3 puta manja od cene domacih proizvodjaca,ali je isto tako i vek trajanja istih mnogo kraci.Pritom se pitas koju kolicinu teskih metala imaju ti proizvodi u sebi napravljeni u Kini.Mnogo puta je bilo u vestima o stetnim agensima koji se nalaze cak i u decijoj garderobi i igrackama.Pa ko voli nek' izvoli i kupuje kinesko.Ja jok.
Da se razumemo nemam ja nista protiv Kineza niti smatram da je sve njihovo lose,naprotiv,smatram da imaju i oni kvalitetnu robu,ali ona na zalost nije tako cesta kod nas na Balkanu.

@sonofamom ako nemas sta da napises ne spamuj teme :)

Photographer
06.07.2012, 10:38
:) Interesantno je sve ovo, pogotovo sto ljudi koji bojkotuju Walmart kupuju Apple proizvode iako su oni jos gori od Walmarta po pitanju dobrobiti za US ekonomiju :)

Ali dobro valjda to tako ide, neki jednostavno zele da budu veci katolici od pape :)

Edukacioni dodatak:

http://www.usatoday.com/tech/news/story/2012-04-29/apple-taxes/54633774/1

http://www.nytimes.com/2012/04/29/business/apples-tax-strategy-aims-at-low-tax-states-and-nations.html?pagewanted=all

vuxanne
06.07.2012, 12:25
Ne delim misljenje uopste. Za 3 godine sve sto sam kupio u Wallmart je promenjeno....sav inventar. Razlog tome nije bojkot, nego kvalitet doticnih proizvoda. Ja kada skupim nesto novca volim da kupim kvalitetnije stvari i iskreno ne svidjaju mi wrangler pantalone. Sto se tice kese cipsa, mozes ih nabaviti i u costco za jos jeftinije. Neka slobodno kupuje ko gde hoce, ali se kasnije nemojte molim vas buniti sto se sve proizvodi u Kini i sto niko nema posla, jer po vama sva proizvodja treba da se ukine ovde kako bi ustedeli koji dolar. Isto tako, ne treba onda kukati za evropom i evropskim gradovima koji imaju male radnjice i mesare i szr itd. Nema potrebe da kukamo za tim, jer oni su zapravo glupavi. Ameri su ukapirali na vreme da to treba sve pobiti i otvoriti ogromni Wallmart. Ukapirali, dok nisu videli koliko su se zeznuli.... No, pored bojkota ja uglavnom ni ne kupujem proizvode koji se prodaju u wallmartu.

U Costcu za bebe imas samo pelene, maramice i kremu za pozadinu. I to samo par vrsta pelena. Recimo za moje dete uopste ni ne prodaju odgovarajucu velicinu.

Walmart ima odlicnu sekciju za bebe, kao i Target, Meijer bar ja gde sam bila.

Falilo mi je hrane za bebu, udjem u Costco - a radnica mi kaze: " We do not carry baby food". To je ipak skladiste, ima svasta ali ne sve...

vuxanne
06.07.2012, 12:33
Ovo polemisanje sa Walmart za i protiv se moze uporediti i sa srpskom kampanjom "Kupujte domace".Upravo to se desava sada i US da se afirmisu grupe,a i prodavnice u kojima je sve "Made in America" i sasvim podrzavam to.

Nemam nista protiv da se za neki pocetak kupi u Walmart nesto osnovno,ali ipak moramo izgraditi svest o dobrobiti nas samih kupovinom onoga sto je proizvedeno u Srbiji ili US.

Ima ljudi koji kupuju recimo escajge,tanjire,serpe kod Kineza ovde,cena je 3 puta manja od cene domacih proizvodjaca,ali je isto tako i vek trajanja istih mnogo kraci.Pritom se pitas koju kolicinu teskih metala imaju ti proizvodi u sebi napravljeni u Kini.Mnogo puta je bilo u vestima o stetnim agensima koji se nalaze cak i u decijoj garderobi i igrackama.Pa ko voli nek' izvoli i kupuje kinesko.Ja jok.
Da se razumemo nemam ja nista protiv Kineza niti smatram da je sve njihovo lose,naprotiv,smatram da imaju i oni kvalitetnu robu,ali ona na zalost nije tako cesta kod nas na Balkanu.

@sonofamom ako nemas sta da napises ne spamuj teme :)

U mom mozgu je i dalje Kineska roba djubre. Ne bi kupila namestaj neki u walmartu nema leba naravno. Ali sto se tice stvari za licnu higijenu, volim da menjam razlicite marke i ne treba mi vise ogromnih prozivoda iste marke ko sto mozes da nadjes U Costco-u. Meni taj skladiste princip zvuci dobro za one koji uvek kupuju isto, vece porodice, one sa velikim spajizom.

Ja licno sam za mesano, ne iskljucivo ovo ili ono.

A sto se tice kupujmo domace, u jednom najnabudzenijem molu gde su me neki nasi koji zive ovde vec preko 10 godina i standard im je sasvim ok, a gde su rekli da idu "samo da gledaju", ja sam isla od stvari do stvari - Made in China, Made in China. A cene da se onesvestis. I tako ti ja dodjem do sekcije "Hugo Boss" kad ono imam sta da vidim "Made in Serbia". Pravi Zekstra.

dreadnot
06.07.2012, 15:01
Ja kupujem u Walmartu kojekakve kucne potrepstine, sredstva za higijenu, ukrase za praznike, igracke za plazu, Hals bombone, po nesto od klope i pica, u zavisnosti ko je proizvodjac, jer ako nadjem potpuno isti proizvod, u istoj ambalazi i od istog proizvodjaca, pa je u Walmartu jeftiniji, zasto bih davao pare Sendiksu ili Roundy-ju? Naravno, oni imaju neke druge stvari koje kupujem kod njih, kao na primer sveze voce i povrce i sl.
Walmart je dobar za punjenje kuce u pocetku, kada ti sve treba, jer mozes da kupis i gomilu malih kucnih aparata za skoro dzabe. naravno, kao sto rece dreamers, cim ti krene na bolje, pocnes sve to da menjas kvalitetnijim, iz boljih radnji. Prica da je nesto proizvedeno u Kini ne govori sama po sebi o kvalitetu, jer cak i najgora roba je bolja od kineske robe u Srbiji, a u boljim radnjama je kvalitetnija kineska roba, koja nece da se raspadne nakon dve upotrebe.
Pitanje ekonomije - da, USA izvozi jednostavnu industriju siroke potrosnje u zemlje treceg sveta, sve sto kupujemo ovde se pravi u Kini, Indiji, Pakistanu, Indoneziji, zemljama Latinske Amerike i sl. Tako njihove privrede jacaju, stizu im dolari odavde, pa mogu da ih koriste za kupovinu visoko tehnoloskih proizvoda koji se i dalje prave u USA. Najnovije tehnologije se ne izvoze, takvi proizvodi se rade ovde i oni nose americku industriju, a ne majce, gace, serpe i lonci koje pravi Kina.
Problem sa Walmartom, a i razlog zbog koga pojedini delovi grada, barem ovde u Milvokiju, ne dozvoljavaju da se kod njih izgradi jedan, je da zbog niskih cena privlace odredjene slojeve drustva koji nisu bas uvek pozeljni, posebno u boljim predgradjima. Ja se po nekada osecam kao u getu kada odem da nesto kupim, i moram da priznam da osecaj nije bas najprijatniji.

Zana
06.07.2012, 17:17
:) Interesantno je sve ovo, pogotovo sto ljudi koji bojkotuju Walmart kupuju Apple proizvode iako su oni jos gori od Walmarta po pitanju dobrobiti za US ekonomiju :)

Ali dobro valjda to tako ide, neki jednostavno zele da budu veci katolici od pape :)

Edukacioni dodatak:

http://www.usatoday.com/tech/news/story/2012-04-29/apple-taxes/54633774/1

http://www.nytimes.com/2012/04/29/business/apples-tax-strategy-aims-at-low-tax-states-and-nations.html?pagewanted=all

Jesi li mozda video da su "neki" rekli da medjunarodna trgovinska razmena, globalizacija i u odredjenim sektorima "outsourcing" nisu dobri za americku ekonomiju? Biti lokalno orijentisan ne znaci da ljudi ne zele nista iz uvoza. Niti "kupujmo domace" moze da se primeni na sve sektore. Mesas babe i zabe - hvala na linkovima, ali edukacija je zavrsena na drugom mestu i iz odgovarajucih prirucnika. Naravno, sve druge studije su pozeljne za citanje bez obzira gde su objavljene - pomazu informisanost. Ono cime Apple skodi americkoj ekonomiji nije vezano za mesto gde se njihov proizvod sklapa/pravi vec za finansijsku strukturu (koja je za sada po zakonu). Kupovati samo americko je nemoguce - i ne treba tako da bude, ali postoje mnoge druge stvari kod Walmart-like korporacija koje treba da se promene (u mnogim slucajevima je u pitanju direktno rusenje zakona). Walmart ideja je nekada bila sasvim nesto drugo - i onako kako je bilo na pocetku je bilo ok. Moze korporacija da opstane sa dobrom socijalnom politikom - Costco je jedan primer a ima i mnogih drugih (zasto je to tako sad bi smo mogli da razglabamo o Agency Theory). Kao sto rekoh nije mesto ovde za toliko ozbiljnu konverzaciju. Light verzija moze, samo bez fantaziranja i stavljanja reci u tudja usta. S tim u vezi, drago mi je da su od ona dva posta ostale samo tackice...

Zana
06.07.2012, 17:22
Ima ljudi koji kupuju recimo escajge,tanjire,serpe kod Kineza ovde,cena je 3 puta manja od cene domacih proizvodjaca,ali je isto tako i vek trajanja istih mnogo kraci.Pritom se pitas koju kolicinu teskih metala imaju ti proizvodi u sebi napravljeni u Kini.Mnogo puta je bilo u vestima o stetnim agensima koji se nalaze cak i u decijoj garderobi i igrackama.Pa ko voli nek' izvoli i kupuje kinesko.Ja jok.


Da, to je tamo kriticno jer oblast nije dovoljno regulisana. Desi se i ovde (uvoz takvih proizvoda) ali na svu srecu otkrije se na vreme (za sada). Strasno je sta sve stavljaju u te igracke a zna se da mala deca gotovo sve stavljaju u usta - jezim se i kad pomislim...

landlord
09.07.2012, 18:28
U Costcu za bebe imas samo pelene, maramice i kremu za pozadinu. I to samo par vrsta pelena. Recimo za moje dete uopste ni ne prodaju odgovarajucu velicinu.

Walmart ima odlicnu sekciju za bebe, kao i Target, Meijer bar ja gde sam bila.

Falilo mi je hrane za bebu, udjem u Costco - a radnica mi kaze: " We do not carry baby food". To je ipak skladiste, ima svasta ali ne sve...

Kako nemaju hranu za bebe? Zadnjih godinu dana kupujem je u Costco. Zao mi da nemaju i Pampers pelene tamo. Po njih moram u Walmart.

P.S. Nutela u Costcu otisla na 10 dollara.

vuxanne
09.07.2012, 19:51
Kako nemaju hranu za bebe? Zadnjih godinu dana kupujem je u Costco. Zao mi da nemaju i Pampers pelene tamo. Po njih moram u Walmart.

P.S. Nutela u Costcu otisla na 10 dollara.

Nemam pojma, ja sam pitala troje radnika rekli su da ne drze. Onu povrce, voce, meso u kasicama a ni ostale one puffs dzidza budze. Imaju samo AD mleko (formulu). A pelene samo te njihove i Huggies. I ja isto vise volim Pampers.

vuxanne
09.07.2012, 20:09
Ja generalno mislim da je taj "Walmart nacin zivota" pre svega vezan na orijentisanost na sto nizu cenu. Bio to Walmart, Target, Meijer, Kroger, Costsco, Aldi - kakva god da je prodavnica - najvesce je alfa i omega kriterijum za odlucivanje gde je bolje ta niza cena. Kvalitet cesto ko shisha, bitno da je koji cent dole. Mene ce uvek fascinirati to koliko su neki Ameri sposobni da jure te kupone, te "deal-ove", jure te neke kvazi rasprodaje, osecajuci ushicene kad su nesto kao sacuvali. A industrija je takva da ih ubedi da stvarno stede sto vise trose. Totalna nebuloza. I ma koliko oni para zaradjivali, njih ce sistem ubediti da zive skoro na ivici, da kupe kucu skupu maksimalno koliko mogu ili maltene jedva mogu, kola isto naravno, a onda ce da jure da ustede na namernicama. Ne svi, postoje i ljudi koji na hrani nece stedeti koji ce kupovati sve organik, sve energy efficient, vlada podrzava tako sto skida sa poreza da imas energetski efikasno vozilo, belu tehniku, dom. Da kupujes lokalno a mislis globalno i te fore. Ali velika vecina je totalno potrosacki nastrojena. Kupuje se jako puno, to im je i porodicna zabava i nacionalni sport. Ako odete u skoro bilo koji Americki grad i pitate se gde su ljudi - idite u velike shopping centre i mall-ove i nacicete buljuk. Neki se setaju i uzivaju u dobrim rashladnim sistemima, a masa groznicavo trazi nesto sto nije znala ni da im treba - novi proizvod, novo zadovoljstvo.

Ja bih rekla - taj "walmart nacin zivota" se moze sumirati u walmart misiji - Lower prices. To nije samo Walmart, to je masa drugih prodavnica. Bitno da se kupi, cena je bitna. A kvalitet, ceskacemo glavu kad se to raspadne samo dovoljno da se odlucimo za neko novo njesra koje cemo nabaviti da zameni to staro njesra.

Tako im je u industriji. Parametar nad parametrima je low cost. Sto jeftinije to bolje. Pa kad ti nabudzen auto crkne zbog Kineske (moze i Kambodzanske ili koje vec) komponente, no frks. Outsourcing how yes no. Globalization rocks. Walmart stil industrije. Cena vlada. Svuda je to prisutno.

Upravo drzim onlajn predmet imam samo Americke studente pa tako neke teme biraju za magistarske pa sam skroz u tom fazonu, ne zamerite ("International Studies"). Jedan hoce da poredi prebacivanje fabrika jel bolje u Kini ili Indiji (walmart stil bolje) a drugi isto nesto vezano za sto jeftnije opreacije/proizvode u nekim svetskim vuko...ama. I to sve Walmart style. Low cost.

A evo u tom stilu i jedna slidza za ilustraciju, poster onog dokumentarca sto sam ranije pominjala, svaka slucajnost sa bilo kojom drugom kompanijom nije slucajna

http://5wordmoviereviews.files.wordpress.com/2012/05/walmart_high_cost_poster.jpg

Photographer
09.07.2012, 21:03
Kao sto rekoh nije mesto ovde za toliko ozbiljnu konverzaciju. Light verzija moze, samo bez fantaziranja i stavljanja reci u tudja usta. S tim u vezi, drago mi je da su od ona dva posta ostale samo tackice...

Iskreno ja stvarno ne znam zasto ti odgovaras na moj post, niti sam te citirao niti sam ti stavljao nesto u usta. Takodje, nikakve light verzije i tvoja objasnjenja mi ne trebaju, cisto za protokol. ;)

noki
09.07.2012, 22:58
Da ti kazem pravo,ja bas volim te kupone i ne mora da znaci ako koristis kupone ces da kupis nesto sto nije kvalitetno.Na primer sampon Panten od 25 oz uobicajeno kosta $5.99,ja cekam kad je na sale $3.99 ,i ubacim i kupon,pa ti dodje to dzabe.Juce sam uzela 4 i kostao me jedan $2.50.A zamisli tako da zastedis na deset artikala po 2 dolara neka je i jedan,imas gorivo za celu nedelju.Preko 30 godina sam vodila skroman zivot u nasoj domovini i jedini nacin da zastedis pare tamo je da ne kupis nesto jednostavno da se odreknes.Ovde je razlicito ako imam sansu da kupim jedan isti proizvod po razlicitoj ceni normalno cu da odaberem nizu cenu(normalno ne kazem da bi radije uzela neki kineski sampon)ali tu uskacu kuponi pa mogu da si priustim kvalitet za nizu cenu.Isto vazi i kad kupujem sladoled uvek mozes da nadjes dobar kupon i kupim si kutiju snikers sladoleda za $1.99,kupon za majonez,kecap i sl,sve to koristim i bas mi godi ta stednja.Ne moram da se odreknem nicega samo treba da pratim ,sta je i gde je na "sale",izrezi kupon i trk u kupovinu.

sonofamom
09.07.2012, 23:16
meni je najinteresantnije u celoj prici saznanje da je Miskovic kriv sto u Americi postoje korporacije koje iskoriscavaju svoje radnike. ja sam mislio da smo mi taj ceo fazon uvezli upravo od Amerikanaca, a sad izgleda da je ipak obrnuto.

i ako nekome toliko smeta nepravedno poslovanje americkih korporacija, nije li za to kriv americki kongres koji im dozvoljava da tako posluju? sto se ne zalite onda kongresu? :)

vuxanne
10.07.2012, 02:03
meni je najinteresantnije u celoj prici saznanje da je Miskovic kriv sto u Americi postoje korporacije koje iskoriscavaju svoje radnike. ja sam mislio da smo mi taj ceo fazon uvezli upravo od Amerikanaca, a sad izgleda da je ipak obrnuto.

i ako nekome toliko smeta nepravedno poslovanje americkih korporacija, nije li za to kriv americki kongres koji im dozvoljava da tako posluju? sto se ne zalite onda kongresu? :)

Ja licno mislim da sve korporacije iskoriscavaju svoje radnike. Socijalizam kao sistem je postojao i propao je. Globalizacija na mala vrata donosi sve te korporativne sisteme svuda. I kod nas ce u bliskoj buducnosti biti masa megamarketa a jako malo malih prodavnica. Polako ce se gasiti, kao i ovde sve vise i vise. Sve zbog ustede. Low cost.

Mene opet cu ponoviti boli bas ko ce na meni da zaradjuje pa sto bi mi neko pruzao usluge prodaje za dzabe. Toga nema ni na internetu osim kad te placaju da testiras neke proizvode ako to negde ima. Bila to porodica Walton, porodica Miskovic ili X, Y, sve su to nijanse. Bogate se opet oni a ne ja na tome.

vuxanne
10.07.2012, 02:07
Da ti kazem pravo,ja bas volim te kupone i ne mora da znaci ako koristis kupone ces da kupis nesto sto nije kvalitetno.Na primer sampon Panten od 25 oz uobicajeno kosta $5.99,ja cekam kad je na sale $3.99 ,i ubacim i kupon,pa ti dodje to dzabe.Juce sam uzela 4 i kostao me jedan $2.50.A zamisli tako da zastedis na deset artikala po 2 dolara neka je i jedan,imas gorivo za celu nedelju.Preko 30 godina sam vodila skroman zivot u nasoj domovini i jedini nacin da zastedis pare tamo je da ne kupis nesto jednostavno da se odreknes.Ovde je razlicito ako imam sansu da kupim jedan isti proizvod po razlicitoj ceni normalno cu da odaberem nizu cenu(normalno ne kazem da bi radije uzela neki kineski sampon)ali tu uskacu kuponi pa mogu da si priustim kvalitet za nizu cenu.Isto vazi i kad kupujem sladoled uvek mozes da nadjes dobar kupon i kupim si kutiju snikers sladoleda za $1.99,kupon za majonez,kecap i sl,sve to koristim i bas mi godi ta stednja.Ne moram da se odreknem nicega samo treba da pratim ,sta je i gde je na "sale",izrezi kupon i trk u kupovinu.

Ma to je ok kad je nesto sto stvarno kupujes. Znas onu emisiju "Extreme couponing (http://tlc.howstuffworks.com/tv/extreme-couponing/videos)" kad oni kupuju masu nekih stvari samo ne bi li potrosile kupone. Sve neki junk u sustini. Mojoj sekretarici kad neko da kupon na 40 % za npr. Kohl's to je njoj signal da ide u shopping a da nije ni planirala. Da "sacuva".

noki
10.07.2012, 03:26
Da,da znam dosta ljudi sto gube glavu gde brze da potrose i kupone i pare,ali moras priznati da ustvari vecina ovde i bez kupona trose brdo para na stvari koje retko ili uopste nece ni koristiti,pa posle sve to ide sta u donaciju sta po garage ili yard sale.Moja poenta je bila da iako imamo stabilna radna mesta i ja i moj suprug,volim da znam gde mi ide novac,kupujem sta mi gde odgovara,u Walmart-u pretezno slatkise nista veliko ali i kad bi mi se dopalo nesto tamo ne bi se dvoumila da kupim-ko sto je napisao jedan od clanova,prvo ja da se sredim pa posle nekih 5,6,10 godina mogu da priustim sebi da se brinem o tome dali je ispravno kupovati u ovom ili onom marketu.

sonofamom
10.07.2012, 17:52
Ja licno mislim da sve korporacije iskoriscavaju svoje radnike. Socijalizam kao sistem je postojao i propao je. Globalizacija na mala vrata donosi sve te korporativne sisteme svuda.


pa objasni to ovima koji kazu "kupujte u Walmartu ako hocete da imate Miskovica u Americi", meni stvarno ne moras. :)

inace je takodje poznato da je Miskovic izmislio i globalizaciju... ;)

sonofamom
10.07.2012, 18:01
inace, bas sam sad za vikend bio u Walmart-u i nakupovao gomilu super i vrlo jeftinih stvari. jedva cekam da idem opet.

:)

Long Live Walmart!

vuxanne
10.07.2012, 18:47
Evo i ja se spremam, samo da vidim hoce li kisa. Treba da nabavim neke garnisne i zavese, imam 22 prozora u stanu verovali ili ne, samo da odlucim koji dobijaju zavese a koji ne i da ih dobro premerim...

sonofamom
10.07.2012, 19:44
to si trebala landlordu da trazis da stavi. ne treba ti da kupujes zavese o svom trosku.

landlord
11.07.2012, 15:53
................... Zasto bi joj ja stavljao zavjese? :)

vuxanne
11.07.2012, 16:58
................... Zasto bi joj ja stavljao zavjese? :)

Hehe, jerbo tako mora. Ako moze ove volmartske klikni (http://www.walmart.com/ip/Canopy-Crushed-Voile-Tailored-Panel-Green-Juniper/15637279) od deset dolarjeva, blagodaram:

http://i.walmartimages.com/i/p/00/07/63/89/00/0007638900473_300X300.jpg

sonofamom
11.07.2012, 18:46
Hehe, jerbo tako mora. Ako moze ove volmartske klikni (http://www.walmart.com/ip/Canopy-Crushed-Voile-Tailored-Panel-Green-Juniper/15637279) od deset dolarjeva, blagodaram:

http://i.walmartimages.com/i/p/00/07/63/89/00/0007638900473_300X300.jpg


cekaj stvarno, ne mogu da verujem da su ti izdali stan bez zavesa?!? a 22 prozora? jesu oni normalni? jel fali jos nesto po stanu? jel imaju kvake? slavine? utikaci? prekidaci? ko zna na cemu su se jos stekali.

Good Spirit
11.07.2012, 19:19
Pa pazi, uglavnom stanovi i kuće koji imaju dosta prozora nemaju zavese ili venecijanere. Zašto? Pa zato što takvi stanovi i kuće su skuplji baš zbog toga, znači ti plaćaš pogled i otvorenost. Takođe određen broj ljudi koji ovde žive duže su sasvim ok sa time da im svako sa ulice vidi sve u kući (nema ograde u dvorištu, samo travnjak i nema zavesa na prozorima)

Moj kolega sa posla plaća značajno više stan koji je na ćošku zgrade i ima prozore od poda do plafona i ne pada mu napamet da zaklanja pogled sa zavesama.

Meni je to bio jedan od prvih utisaka u SAD, sve je otvoreno i totalno drugačije od većine stanova i kuća iz Srbije gde uvek dižeš ogradu da ti niko ne vidi šta imaš unutra i obavezno imaš zavese

sonofamom
11.07.2012, 19:48
ako su tako otvoreni i nemaju ograde kao u Srbiji, onda predpostavljam da su Srbi izmislili i americku izreku "good fences make good neighbors", pored naravno kapitalisticke eksploatacije koju primenjuje Walmart.

:)

Bockyman
11.07.2012, 23:05
................... Zasto bi joj ja stavljao zavjese? :)

Ха-ха-ха, умирем од смеха!!!!! :grin::grin::grin::grin::grin:

vuxanne
12.07.2012, 04:16
cekaj stvarno, ne mogu da verujem da su ti izdali stan bez zavesa?!? a 22 prozora? jesu oni normalni? jel fali jos nesto po stanu? jel imaju kvake? slavine? utikaci? prekidaci? ko zna na cemu su se jos stekali.

Ja sam do zivela u 5 stanova u SAD i nigde nisu bile zavese kad sam se uselila. Venecijaneri da. Slavina radi, ali zato sudopera djene djene...Utikaci su svi jako u poda a moj todlercic je naucilla da vadi one stitnike iz stekera pa me to ne veseli bas previse. Kvake su nikakve, kuca iz 1948, juce smo se zaglavili u sobi ali se nekako iskobeljasmo citavi. Prekidaci rade. Gazda je lepo stavio ugovor maltene sto ne pise "as is". Cijena prava sitnica u odnosu na komsiluk, a ja se stipsarim. Bitno da mi radi klima (central air) a nek se sv okolo raspada i nek me gleda komsiluk, nije frka na spratu sam :)

Sto rece jedna moja drugarica iz Italije "J...bipbip...ni protestanti, sta mene briga sta oni unutra rade, egzibicionisti jedni".

landlord
12.07.2012, 14:20
Kada smo zivjeli u zadnjem stanu kojeg smo rentali, uspio sam ubaciti klauzulu da ako promijenim posao da mogu raskinuti ugovor i iseliti ranije. Ovo sam iskoristio i bez ikakavog penala iselio kad smo kupili kucu.

Ovo vjerovatno nije moguce ako rentate od kompanije, ali ako rentate kondo onda mozete mijenjati ili traziti dodavanje nekih stavki u ugovor.

vuxanne
12.07.2012, 16:06
Kada smo zivjeli u zadnjem stanu kojeg smo rentali, uspio sam ubaciti klauzulu da ako promijenim posao da mogu raskinuti ugovor i iseliti ranije. Ovo sam iskoristio i bez ikakavog penala iselio kad smo kupili kucu.

Ovo vjerovatno nije moguce ako rentate od kompanije, ali ako rentate kondo onda mozete mijenjati ili traziti dodavanje nekih stavki u ugovor.

Zato i ja volim obicne gazde. Ja kod proslih nakon isteka prvog ugovora nisam ni imala ugovor nego iznajmljivala mesec po mesec. Kad je video da smo gazda, nije ni trazio da imamo novi ugovor. Totalno su bili korektni ljudi. A kad sam zivela u apartmanu, jednom sam morala da platim 500 dolara taksu sto sam ostala SEDAM DANA duze nakon isteka ugovora a taj mesec sam uredno platila pride na tih 500 dolara (2 nedelje nakon carskog reza sam se iselila, sedam dana nakon operacije nisam bila ni za sta kamoli za selidbu ali to njih ne interesuje, masinerija i birokratija je bez srca i izuzetaka). Drugi stan sam iznajmljivala samo na 2 meseca ali placala 3 jer im je to min lease. A sa zivim ljudima koji su vlasnici kuca uvek moze "prorated" ili da ti racunaju tacno dan pod dan odkad ti odgovara.

sonofamom
13.07.2012, 17:41
da li to sto ti ipak trebaju zavese i ne volis da ti svako gleda kroz prozor znaci da se nisi dovoljno amerikanizovala i emancipovala? ;)

vuxanne
14.07.2012, 00:00
da li to sto ti ipak trebaju zavese i ne volis da ti svako gleda kroz prozor znaci da se nisi dovoljno amerikanizovala i emancipovala? ;)

Emancipovana sam ja i bez zavesa dovoljno. Sama izdrzavam svoju porodicu i zena sam profa na muskom faksu, gde ces vise emancipacije od toga. A kakve veze to ima sa zavesama?

**********
izvor: wikipedia (http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BF%D0%B0%D 1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0):

Еманципација је ослобађање од положаја зависности и стицање слободе и самосталности појединца, друштвене групе или институције. Често се повезује са стицањем статусне и акционе независности етничке, расне, верске или полне групе у савременом друштву. У ширем контексту користи се и као синоним за напредак у идеолошким, политичким, социјалним и другим подручјима људског живота. У психологији и социјалном раду често значи постизање независности у односу на породицу и друштвену средину.

*********

A sto se amerikanizovanja tice, tu i nemam neki prag dovoljnosti tako da sto se mene tice, zavese ce da budu tu. :1097:

sonofamom
16.07.2012, 18:53
Emancipovana sam ja i bez zavesa dovoljno. Sama izdrzavam svoju porodicu i zena sam profa na muskom faksu, gde ces vise emancipacije od toga. A kakve veze to ima sa zavesama?
:1097:


kako nema? ima veze sa sticanjem nezavisnosti od zavesa.

:)

vuxanne
16.07.2012, 22:43
kako nema? ima veze sa sticanjem nezavisnosti od zavesa.

:)

Zavesa free hihi. Nemam u kancelariji, mada u kom sam fazonu palo mi je na pamet da ih nabavim (totalni sam frik).

Nabavili smo 7 komada (za dnevnu i spavace). Na ulaznim vratima (dvoja) imaju od ranije.

Mozda ima veze sa walmart-om a mozda i ne. Kako im je zgodan ovaj sistem za kacenje zavesa. Kad se setim kuci onog veranja i gimnastike. Ovo lepo stavis na sipku i zakacis sipku (ne ja, muz, ne dobacujem toliko ali i njemu treba nekoliko sekundi). A garnisna je manje od dolar u walmartu, zavesa ova koju sam uzela 8. A kod nas je to u osnosu na platu mnogo nepovoljnije...

E sad, ja sam u Srbiji isto isla kroz fazu kucenja, a ovde evo ovo nam je cetvrti stan dok smo u SAD (treci grad). Pa svaki put iznova na pocetku, Walmart/SEARS/TJMaxx/ValueCityFurniture nacin zivota...

sonofamom
19.07.2012, 01:12
jaoj cuti, ja neki dan kupih podnu lampu u Walmartu, nista nije valjala, morao sam da vratim, sva kriva, nestabilna...delovi ne pasuju (posto se sastavlja)....samo cuti molim te da ne cuju Zana i Dreamer! ;)