PDA

View Full Version : Potrebni dokumenti za zaposlenje? USA


Jack Sparrow
18.07.2012, 16:46
Da li bi neko mogao da mi kaze sta je sve potrebno od dokumenata kad se ode kod poslodavca za zaposlenje?

Recimo za Austriju treba

MELDE CEDULJA (prijava boravka u magistratu na kojoj adresi zivis i pozeljno je da nisi kao podstanar nego da si ti nasao stan i iznajmio)

KOPIJA PASOSA (Samo prva strana)

VIZA (to je kartica sa nazivom aufenthhaltstitel koja moze da vazi na 1,2,5 godina za 1 godinu je vezano samo za jednu firmu, a na 2 po celoj Austriji ili samo opstini nisam siguran a 5 po celoj teritoriji Austrije)

E-KARTA (to je zdravstveno osiguranje,mada kada se zaposljavate prvi put u prvu firmu nju nemozete da izvadite sve dok vas neprijave)


Kakva je situacija u USA da li je razlika od drzave do drzave?

Konkretno me zanima Chicago i New York.

Ako neko vozi kamion u Chicagu neka napise sta je sve potrebno od dokumenata da bi ga prijavili,naravno i CDL dozvola tu ide.

Bas bi mi trebale ove informacije

Jack Sparrow
22.07.2012, 10:47
Moze li neko da mi odgovori na dato pitanje,stvarno bi mi trebale informacije
Hvala

vuxanne
22.07.2012, 13:22
Mozda ako imas zelenu kartu da im pokazes nju i da im se da SSN (Social Security Number).

Ako si na H1B vizi, ceo spisak papira sto treba za H1B vizu i naravno SSN. Ako si na J1 vizi, treba da im das SSN, mozda pasos na uvid.

Meni licno je u Micigenu trebao SSN i imigracioni papiri da smem da radim kod njih (CPT papirologija i I20 - gomila belih papira slicnih A4 formatu). U Indijani SSN i kopija OPT kartice (opet to je imigracioni dokument slican formatom zelenoj karti, plastican sa slikom i podacima na njemu).

Potvrda gde zivis i to da imas zdravstveno osiguranje koliko ja znam ne treba. E sad, zavisi gde i koji poslovi.

Pretpostavljam da u svakoj od 50 drzava treba SSN jer te tako prijavljuju za porez i ostala cuda. A i taj SSN moze da dobije neko ko je na vizi koja dozvoljava da se radi u SAD. I treba im nesto sa slikom da vide da si to ti.

Mada verujem da ne bi ovoliko ilegalaca radilo svuda da se svi pridrzavaju toga.

Jack Sparrow
22.07.2012, 14:55
Mozda ako imas zelenu kartu da im pokazes nju i da im se da SSN (Social Security Number).

Ako si na H1B vizi, ceo spisak papira sto treba za H1B vizu i naravno SSN. Ako si na J1 vizi, treba da im das SSN, mozda pasos na uvid.

Meni licno je u Micigenu trebao SSN i imigracioni papiri da smem da radim kod njih (CPT papirologija i I20 - gomila belih papira slicnih A4 formatu). U Indijani SSN i kopija OPT kartice (opet to je imigracioni dokument slican formatom zelenoj karti, plastican sa slikom i podacima na njemu).

Potvrda gde zivis i to da imas zdravstveno osiguranje koliko ja znam ne treba. E sad, zavisi gde i koji poslovi.

Pretpostavljam da u svakoj od 50 drzava treba SSN jer te tako prijavljuju za porez i ostala cuda. A i taj SSN moze da dobije neko ko je na vizi koja dozvoljava da se radi u SAD. I treba im nesto sa slikom da vide da si to ti.

Mada verujem da ne bi ovoliko ilegalaca radilo svuda da se svi pridrzavaju toga.Hvala Vuhanne,da SSN treba svuda a naravno njega uz radnu vizu mozes da izvadis,konkretno me zanima H1B viza i vezanjo za nju

Na koliko se maksimalno moze dobiti i da li je vezano za samo jednog poslodavca ili mozes promeniti poslodavca kao i to da u slucaju ako se prekine radni odnos,da li moram u nekom roku da ako nenadjem drugi posao napustim zemlju?

vuxanne
22.07.2012, 17:05
Hvala Vuhanne,da SSN treba svuda a naravno njega uz radnu vizu mozes da izvadis,konkretno me zanima H1B viza i vezanjo za nju

Na koliko se maksimalno moze dobiti i da li je vezano za samo jednog poslodavca ili mozes promeniti poslodavca kao i to da u slucaju ako se prekine radni odnos,da li moram u nekom roku da ako nenadjem drugi posao napustim zemlju?

H1b max na tri godine. Vazi samo za tog poslodavca koji ti je dao, ako predjes kod drugog moraju drugu H1b da ti prave. Dok je imas, smes samo da radis za onog ko ti je predao prijavu za nju, ne smes da radis sa strane. Maksimalno mozes da si sa njom u SAD 6 godina, ako to istekne a nemas zelenu ili se nisi prijavio za nju moras da odes u svoju/neku drugu zemlju na dve godine pa onda ponovo mozes da se prijavis za novu H1b vizu.

Ja imam nju, na nekoj temi sam napisala sta su meni licno trazili od dokumenata, a ne znam da pretrazujem forum posto kad ukucam na pocetnoj strani u "pronadji" i bilo sta da stavim za kljucne reci pise "database incorrect" nesto tako.

vuxanne
22.07.2012, 17:11
Evo nasla sam klikni (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=26636#post26636):

Evo jednog primera potrebne papirologije za H1B (osobe koja radi na OPT-u nakon isteka F-1 studentske vize):

1. Stalna adresa zaposlenog u domovini
2. Rezime
3. Kopije diploma, izvoda o polozenim ispitima sa prevodima overenim kod Sudskog tumaca
4. Kopije bilo kakvih izvestaja o ekvivalenciji diiploma i transkripta iz stranih drzava.
5. Kopije svake strane u pasosu za sve clanove porodice i zaposlenog
6. Kopije svih imigracionih dokumenata koje su zaposleni i svi clanovi porodice imali dok su u SAD (I-94 cards, visa stamps, I-797 Notices of Action, prior INS/USCIS petitions and applications, I-20 forms from universities, Employment Authorization Cards, etc.).
7. Pregled svih viza za SAD za zaposlenog i svakog clana porodice (datumi od kad do kad i vrste).
8. Planovi za putovanje u narednih 9 meseci od datuma prijave

Jack Sparrow
24.07.2012, 04:14
Hvala puno Vuxanne za detaljne informacije
50 karaktera

BgdKendo
28.07.2012, 01:23
Ljudi ja moram da pitam za jednu stvar - da li je moguce ako sam izvucen i sve prodje kako teba, da odem u ameriku i budem tamo dok ne dobijem zelenu kartu a onda da se vratim u srbiju na neko vreme (1-3 meseca) i onda ponovo odem u ameriku?

snowflake
29.07.2012, 22:11
Firma koja te zaposljava obicno angazuje advokatsku kancelariju koja odradjuje taj posao za njih, dakle evo sta oni traze:

1) Skenirani pasos i vize u njemu.
2) Skenirana diploma (original).
(Oni angazuju firmu koja je ovlascena da validira tvoju diplomu na srpskom)
3) Popunjen H-1B TN questionnaire.

Sto se tice ovog 3):

The questionnaire includes the following five sections:

SECTION 1: APPLICANT BIOGRAPHIC DATA -- This information relates to the
nonimmigrant applicant and should be completed in all cases.

SECTION 2: FAMILY MEMBER BIOGRAPHIC DATA -- This information relates to
family members of the nonimmigrant applicant and should be completed for family members
who will accompany the nonimmigrant applicant to the United States or who are already in the
United States.

SECTION 3: INFORMATION ABOUT PRIOR EMPLOYMENT -- This information
relates to the job(s) that the nonimmigrant applicant previously held.

SECTION 4: REQUIRED DOCUMENTS -- This chart lists the documents that are needed in
order to proceed with the nonimmigrant filing.

SECTION 5: INFORMATION ABOUT ELIGIBILITY -- This information relates to
nonimmigrant applicant eligibility.

Znaj jednu stvarm h1B viza je namenjena za ljude sa minimalno visokom strucnom spremomo, u principu prolazi i visa skola u kombinaciji sa radnim iskustvom pogtovo ako je ti je ovi levati pod 2) prevedu kao 'Bachelor's Degree' (sto je bio slucaj sa mojm kolegama)

snowflake
29.07.2012, 22:20
Da li bi neko mogao da mi kaze sta je sve potrebno od dokumenata kad se ode kod poslodavca za zaposlenje?



Uh, pardon sad tek vidim tvoje pravo pitanje...

"Kad se ode kod poslodavca za zaposlenje"...


Hmmm kako da odes ako nemas vizu?

Ako imas poslodavca onda procedura njihovog apliciranja za h1b za tebe ide sa gore navedenim dokumentima.

vrhunski
29.07.2012, 22:28
Ljudi ja moram da pitam za jednu stvar - da li je moguce ako sam izvucen i sve prodje kako teba, da odem u ameriku i budem tamo dok ne dobijem zelenu kartu a onda da se vratim u srbiju na neko vreme (1-3 meseca) i onda ponovo odem u ameriku?

naravno. .