PDA

View Full Version : Houston, Texas


Good Spirit
02.08.2012, 13:59
Zeleo bih da polako zapocnem temu o gradu Houston. Mi smo ovde vec 1.5 dana i mislim da mozemo da odgovorimo na neka osnovna pitanja o zivotu ovde. Mislim da je Texas nepravedno ali sigurno za neke i opravdano zapostavljen kao potencijalna destinacija za zivot i rad.

Znam da neki planiraju da dodje ali nadam se da ce poruke ovde biti i od koristi buducim imigrantima ili turistima.

Za pocetak cu da postavim jedan zanimljiv video.

http://youtu.be/_g0VCN39yw4
New York, Los Angeles, and Chicago are still America's largest metropolitan areas. But of the nation's 366 metropolitan areas, none added more people than Houston over the 2000-2010 decade. Based on analyses of the 2000 and 2010 censuses by the Kinder Institute for Urban Research at Rice University, the greater Houston metropolitan area grew by a whopping 1,231,393 people, increasing by more than 123,000 per year over the decade.

vuxanne
02.08.2012, 15:27
Gde je nafta tu su pare. Sto bi rekli "everything is bigger in Texas" Y'all

oskark
02.08.2012, 17:06
Da, a u svemu je najbolje da nema income tax. Jedino sell tax je negde oko 6.3% ako se ne varam, ali ima i skupljih zemalja. Iskreno da kazem ja vec odavn pecam texas za novi pocetak, samo eto...ako bude prilika idem tamo.

A sto mi je interesantno, ima dosta gradova koji nisu toliko zastupljeni, kao sto su Amarillo, Denton, Frisco, Lubbock, a imaju dobar standard, a bogami i mali procenat nezaposlenosti.
Mada se meni iskreno svidja vise Austin.:grin:

Ali ja sve sto znam jeste preko neta sto sa gledao/trazio/citao...znam da je to drugacije kad si tamo i kad se nastanis...

A Houston, ima 2.258.994 sa 7.3% unamployment rate, barem tako kaze u statistici...A jel realno gledamo ima posla tu?
:)

zvercica
04.08.2012, 21:05
Pa hajde, opiši nam malo kako ti se čini. Meni je Texas takođe vrlo zanimljiv i to možda pre Austin nego Huston. Ono što svi manje više gledamo je da nađemo dobar odnos plate/troškova života/mogućnost nalaženja posla/klima pa ako te ne mrzi napiši nešto o tome.

Good Spirit
05.08.2012, 04:20
Gde je nafta tu su pare. Sto bi rekli "everything is bigger in Texas" Y'all

Hehe, mada ta izreka mislim da je vise kao legenda i turisticki termin nego sto je u stvarnosti. Ili sam ja vec oguglao na te stvari pa ne primecujem :)

Da, a u svemu je najbolje da nema income tax. Jedino sell tax je negde oko 6.3% ako se ne varam, ali ima i skupljih zemalja. Iskreno da kazem ja vec odavn pecam texas za novi pocetak, samo eto...ako bude prilika idem tamo.

A sto mi je interesantno, ima dosta gradova koji nisu toliko zastupljeni, kao sto su Amarillo, Denton, Frisco, Lubbock, a imaju dobar standard, a bogami i mali procenat nezaposlenosti.
Mada se meni iskreno svidja vise Austin.:grin:

Ali ja sve sto znam jeste preko neta sto sa gledao/trazio/citao...znam da je to drugacije kad si tamo i kad se nastanis...

A Houston, ima 2.258.994 sa 7.3% unamployment rate, barem tako kaze u statistici...A jel realno gledamo ima posla tu?
:)

Jeste, nema state tax-a a sales tax je od 6.25% do 8.25% ako se ne varam.

Sto se tice poslova, meni ta statistika malo znaci. Sta znaci 7% nezaposlenost? U kojim sferama, koliko si ti strucan ... to je neka opsta statistika i kao bikini je :)

Ja sam od trenutka slanja prve prijave do prihvatanja ponude cekao 2 nedelje (U tom trenutku sam imao 2 ponude koje su cekale moj odgovor i prosao intervjue). Takodje svi ljudi sa kojima se ja druzim su ili u IT-ju, ili su PhD, Post Doc "studenti" ili su ljudi koji se bave naukom na univerzitetima ili industriji.

Hocu da kazem da ja imam kontakte sa visoko obrazovanim ljudima ili ljudima u IT na razlicitim pozicijama. I tu svi moji prijatelji imaju posao ili nisu imali poteskoca da ga nadju. U Hjustonu je "sicilijumska dolina" za medicinska istrazivanja i posla ima dosta ali i dosta ljudi ga trazi i dolazi ovde.

IT je drugaciji, centar je Austin, zbog jakih skola, sedista kompanija. Tamo su i manje plate ali se i dolazi lakse do posla. Ima gomila studenata koji posle skole pocinju da rade za male pare. Naravno ovo vazi za neke pozicije bez ili sa malo iskustva.

Rapisa se ja, sve da bih rekao da na pitanje kakvo je stanje sa poslom mogu da odgovorim samo sto se tice IT i donekle poslova koji se bave naukom. Naci posao u IT sektoru u Hjustonu je malo teze zbog Austina pa cak i Dalasa i San Antonia jer su svi ti gradovi blizu i imaju daleko bolju ponudu poslova.

Ovako generalno bih rekao da ima dosta poslova u finansijama, nafti, logistici i transportu.

Takodje Hjuston je cetvrti najveci grad u SAD i naravno da se mogu naci poslovi u svemu sto vam padne napamet i zato je sigurno dobar za imigrante bez iskustava a svakako sa iskustvom.

Pa hajde, opiši nam malo kako ti se čini. Meni je Texas takođe vrlo zanimljiv i to možda pre Austin nego Huston. Ono što svi manje više gledamo je da nađemo dobar odnos plate/troškova života/mogućnost nalaženja posla/klima pa ako te ne mrzi napiši nešto o tome.

Hjuston je sjajan grad za zivot ali veliko sranje za turisticke posete. Zaista nema nista zanimljivo da se vidi. Ima sjajnih muzeja koje obidjete za jedan dan (NASA je sranje verujte mi) i to je to. Sto se zivota tice, Hjuston pruza sve one prednosti metropola (restorani, klubovi, parkovi, sport, itd ...).

Pristojne plate, mali porezi i relativno jeftin za zivot. Ja vam tvrdim da u Hjustonu malo toga od Teksasa cete osetiti, bar onih predrasuda i negativnih prica. Postoje krajevi u koje se ne zalazi, bar tako kazu, nisam isprobavao, ali sve ostalo je ok.

Sto se tice Austina, treba otvoriti posebnu temu za njega ali evo mog misljenja. Prvih par puta kada sam otisao, rekao sam da cu da se preselim tamo. Sjajna priroda, podseca me na Kaliforniju, u kojoj doduse nikada nisam bio, ali bar po slikama i filmovima :) Za razliku od Hjustona koji bukvalno, ali bukvalno nema ni jedno brdo, Austin je brdovit i zanimljiv. Njega sada zovu i "Silicon Hills" zbog IT kompanija i prorode. Gomila studenata i mladih, zdrav zivot ili sto bi u Hjustonu rekli "tree huggers" :) To je jedna od stvari koja se meni mnogo svidja u Austinu u odnosu na Hjuston, brinu o zivotnoj sredini, svi voze bicikle, reciklaza ...

Nocni zivot je sjajan, ali, posle nekoliko puta sam ga izgustirao i dosao do zakljucka da sam ja to prerastao. Ne volim vise da izadjem uvece i gledam pijane studente, sada sam vise za lepe vecere i mirnije barove. Tako da sve zavisi sta hocete ... Imam dosta prijatelja koji svaki petak idu za Austin zbog provoda. Meni je provod sasvim super i ovde :)

Izvinjavam se na greskama i nepovezanosti, ovaj post pisem danima i nastavljam ga nekoliko puta vec jer uvek moram da prekinem zbog necegaa neko u medjuvremenu postavi novo pitanje :)

Pitajte i dalje a ja cu kada ugrabim vremena da napisem natenane neke stvari.

oskark
05.08.2012, 19:09
Nema veze, vazno je da si ti nama onako osiroko odgovorio. Stvarno sa uzivao u tvojim izlaganjima.
Pa generalno sto se poslova tice jeste u pravu si. Ja sam po struci ekonomista. Mada koliko sam skontao tamo uvek neki sertifikati fale, tako da verujem i za ovo.
A za Hjuston ti mogu reci da mi se jako svidja kako su ga uredili, stvarno je lep grad, bar koliko slike u Youtube moze docarati.

Kazi mi kako stoje stvari sa smestajem? Kakve su kirije tamo? Racuni?

MiCemoProbati
05.08.2012, 19:50
Evo na sta sam naletio prije par dana, mozda samo propaganda, mozda nekom pomogne, u svakom slucaju ne moze da skodi :)

http://www.vijesti.me/svijet/zaboravite-vasington-njujork-los-andeles-svi-zele-hjuston-clanak-84963

Good Spirit
05.08.2012, 20:55
Nema veze, vazno je da si ti nama onako osiroko odgovorio. Stvarno sa uzivao u tvojim izlaganjima.
Pa generalno sto se poslova tice jeste u pravu si. Ja sam po struci ekonomista. Mada koliko sam skontao tamo uvek neki sertifikati fale, tako da verujem i za ovo.
A za Hjuston ti mogu reci da mi se jako svidja kako su ga uredili, stvarno je lep grad, bar koliko slike u Youtube moze docarati.

Kazi mi kako stoje stvari sa smestajem? Kakve su kirije tamo? Racuni?

Hvala :)

Sto se tice smestaja, opet mogu da pricam iz svog iskustva i ljudi koje znam. Mi placamo $700 za 660sf i 1 bed stan. Mali stan ali u lepom kraju i veoma blizu centru grada i nasem poslu.

Hjuston ima fakticki tri centra grada da tako kazem. Jedan je Medical Center, drugi je Downtown i treci je Galleria. Posto je Hjuston neverovatno rastrkan, uporedio bih ga sa Instanbulom recimo, postoji vise tih urbanih celina sto mu daje smek. Mozete da se vozite miljama i miljama od centra i da naletite na oblakodere, fine krajeve, restorane, klubove, itd ...

Evo nasih racuna za stan
Kirija: $700
Struja: $~70
Voda, djubre, gas: $~40

U principu za 700-1000 mesecno sa komunalijama mozete naci lep stan u lepom kraju i blizu svega.

Da je lep grad, pa khm khm... ne bih se bas slozio sa time. Zavisi sta podrazumevas pod time. Ima puno zelenila i parkova ali grad kao grad nije lep. U poredjenju sa vecim gradovima koje sam imao prilike da obidjem (Atlanta, Denver, Chicago, Austin) je daleko iza po nekom planskom razvoju itd ... Da ne spominjem evropske gradove. Da me ne svhatis pogresno, meni se grad svidja ali eto cisto pravim paralele u odnosu na druge gradove. Meni Hjuston pruza sve sto zelim: Kulturni, Sportski, Nocni zivot ...

Ima dosta imigranata, postoje citavi "gradovi" i kvartovi kao i u svim vecim gradovima. Najzastupljeniji su Nemci, Latinosi, Bliski Istok, Kinezi naravno, itd ... Cuo sam da ima i dosta jugovica ali mi iskreno izbegavamo tu ekipu :)



Evo na sta sam naletio prije par dana, mozda samo propaganda, mozda nekom pomogne, u svakom slucaju ne moze da skodi :)

http://www.vijesti.me/svijet/zaboravite-vasington-njujork-los-andeles-svi-zele-hjuston-clanak-84963

Pa nije propaganda ali nekoliko razloga je uticalo na ovo. Uragan Katrina, dosta ljudi iz Luijizijane je preslo u Teksas posle katastrofe. Mada i inace je to siromasna drzava za razliku od Teksasa. Onda ova kriza je naterala ljude da se sele sa severa ka jugu jer je jug a pogotovo Teksas ostao postedjen.

Grad se fino razvija, na svkom koraku je vidljivo da se nesto radi. Grade novu liniju lakog metroa, novi stadion je podignut za godinu dana samo, bulevari ... Ono sto se meni svidja napokon se Hjuston okrece zastiti zivotne sredine i zelenijem gradu. od ove godine imamo "zelene" autobuse na bio gorivo, ulaze se u metro i javni prevoz, forsiraju se manji automobili, reciklaza, itd... Imam velika ocekivanja u narednih 10 godina.

oskark
06.08.2012, 11:45
Pa to nije ni toliko preterano skupo. Sasvim prostojna cena stanova, no dobro, meni bi svakako neki studio bio sasvim dovoljan tako da verujem da moze i za jeftinije da se nadje.

Znas kako, rekao sam da je lep grad, jer iz ove moje prespektive ogranicenih resursa izgleda lepo. Mogao sam da ga vidim na slikama i na youtube par videa, a ono sto sam video, meni se svidja.
Verujem da je tvoje iskustvo sasvim drugacije, jer da krenemo od toga da si ti vec par godina tamo i da si obisao dosta mesta, pa imas i sta da uporedjujes.
Sa atlantom ga ne bih uporedjivao nikako...Meni se Atlanta mnogo vise svidja, Al generalno kad pogledas svaki grad je lep za sebe :grin:

vuxanne
06.08.2012, 12:18
To su super povoljne cene. I za stan i za komunalije.Imas li ves masinu u stanu?

1. Prvi stan mi je bio 610 $ sa svim troskovima, internetom i kablovskom (50 m2) - Lafajet, IN.
2. Drugi stan mi je bio 900 $ pre troskova (studio) - Southfield, MI. (apartmansko naselje)
3. Treci stan (80 m2, dvosobni) u jednom jako malom mestu u Indijani (Angola) placala 525 $, vodu i djubre oko 100, struju 55, gas, 45. (duplex, prvi (americko drugi) sprat u kuci koja ima dva stana). Imala sam u stanu novu ves masinu i susac.
4. Sad sam se preselil u veci grad na juznoj obali (Norfolk, VA) i stan je 1100 $ (130 m2, dvosobni), troskove jos ne znam. (duplex, prvi (americko drugi) sprat u kuci koja ima dva stana). (U stanu imam prikljucke za ves masinu i susac, morala sam da ih kupim).

Good Spirit
07.08.2012, 01:16
Pa to nije ni toliko preterano skupo. Sasvim prostojna cena stanova, no dobro, meni bi svakako neki studio bio sasvim dovoljan tako da verujem da moze i za jeftinije da se nadje.

Znas kako, rekao sam da je lep grad, jer iz ove moje prespektive ogranicenih resursa izgleda lepo. Mogao sam da ga vidim na slikama i na youtube par videa, a ono sto sam video, meni se svidja.
Verujem da je tvoje iskustvo sasvim drugacije, jer da krenemo od toga da si ti vec par godina tamo i da si obisao dosta mesta, pa imas i sta da uporedjujes.
Sa atlantom ga ne bih uporedjivao nikako...Meni se Atlanta mnogo vise svidja, Al generalno kad pogledas svaki grad je lep za sebe :grin:

Nije skupo, kao sto sam rekao Hjuston nije skup grad za zivot. Mi placamo ispod cene za kraj u kome zivimo, realno bi bilo da bude za nekih 100-150 vise. Za nove stanare mislim da je tu negde cena.

To su super povoljne cene. I za stan i za komunalije.Imas li ves masinu u stanu?

1. Prvi stan mi je bio 610 $ sa svim troskovima, internetom i kablovskom (50 m2) - Lafajet, IN.
2. Drugi stan mi je bio 900 $ pre troskova (studio) - Southfield, MI. (apartmansko naselje)
3. Treci stan (80 m2, dvosobni) u jednom jako malom mestu u Indijani (Angola) placala 525 $, vodu i djubre oko 100, struju 55, gas, 45. (duplex, prvi (americko drugi) sprat u kuci koja ima dva stana). Imala sam u stanu novu ves masinu i susac.
4. Sad sam se preselil u veci grad na juznoj obali (Norfolk, VA) i stan je 1100 $ (130 m2, dvosobni), troskove jos ne znam. (duplex, prvi (americko drugi) sprat u kuci koja ima dva stana). (U stanu imam prikljucke za ves masinu i susac, morala sam da ih kupim).

Nemamo susilicu i ves masinu u stanu, ali imamo u okviru kompleksa, placamo klasicno na novcice. Mislim da je i cena zato malo manja jer od pogodonosti imamo mali bazen, djakuzi, perionicu i pokriven parking. Ogradjen je kompleks u super kraju (hipsterskom :)) U stanu imam renoviranu kuhinju i kupatilo (granit, stainless steel appliances, centralnu klimu, itd ...)

Sledece leto se sigurno selimo u nesto vece (townhome) a ko zna mozda i resimo da kupimo nesto, otom-potom.

vuxanne
07.08.2012, 13:17
U stanu imam renoviranu kuhinju i kupatilo (granit, stainless steel appliances, centralnu klimu, itd ...)


Ovde cim je kujna nabudzena skace i cena. Moja je ovde krsh. A centralna klima je divna stvar (ja je imam sad i imala sam je u Micigenu). Po mom skromnom misljenju najlepsa pogodnost ovih njihovih stanova. Milina. Napolju drma 40 C a nas briga...

Good Spirit
10.08.2012, 14:21
U Hjustonu je klima najbitnija ito je prvo sto se gleda i pita. U proslom stanu smo imali prozorsku klimu i ja sam poludeo. Bucna, ne hladi najbolje i trosi vise struje. A takvu klimu nazalost ovde mozes naci u vecini starijih zgrada.

Takodje treba videti kakva je izolacija, moj kolega sa posla placa po $500 za townhome struju tokom leta jer mu je izolacija losa i ima centralnu klimu. Srecom uspeo je da se dogovori sa vlasnikom, pa je spustio cenu rente pa nekako sada dele taj trosak lose izolacije i trosenja struje.

Mi smo se odlucili za manji stan ali da bude sve tip-top jer tako volimo. Za sledeci stan nam je uslov i da ima susilicu i ves masinu unutra ili bar prikljucke.

Brzo se covek navikne na dobro i sto je prokleto uvek hoces vise. :)

vuxanne
10.08.2012, 14:50
U Hjustonu je klima najbitnija ito je prvo sto se gleda i pita. U proslom stanu smo imali prozorsku klimu i ja sam poludeo. Bucna, ne hladi najbolje i trosi vise struje. A takvu klimu nazalost ovde mozes naci u vecini starijih zgrada.

Takodje treba videti kakva je izolacija, moj kolega sa posla placa po $500 za townhome struju tokom leta jer mu je izolacija losa i ima centralnu klimu. Srecom uspeo je da se dogovori sa vlasnikom, pa je spustio cenu rente pa nekako sada dele taj trosak lose izolacije i trosenja struje.

Mi smo se odlucili za manji stan ali da bude sve tip-top jer tako volimo. Za sledeci stan nam je uslov i da ima susilicu i ves masinu unutra ili bar prikljucke.

Brzo se covek navikne na dobro i sto je prokleto uvek hoces vise. :)

E i ja. Te prozorske su uzas. Mi smo imali dve u stanu od 88 m2. I hlade samo prostorije u kojima su i to previse, pa smo mi stavljali u one u kojima ne boravimo.

Covece, 500 dolara, pa to je nekom stanarina... A najgore kad udjes u ugovor o iznajmljivanju, to ti je sto ti je na godinu dana. Ja jos nisam videla nas prvi racun za struju, zeljno ga iscekujem jer dzandzimo klimu non stop.

A ves masina i susac, to je milina. Ja imam prikljucke a kupila sam nove, svoje. One sa horizontalnom osovinom ko nase. To je uzivanjac. Smucilo mi se bilo vise da gledam na sat kad ce da bude masina gotova da idem da stavljam u susac. Nekoliko puta smo se presli pa neko besan dodje pa izvadi nam ves i ostavi na stolu.

Aristotel
12.08.2012, 01:44
@Good spirit spomenu da u TX ima poslova u logistici! To je moja oblast Saobraćajni fakultet beograd/smer logistika) a imam iskustva u Trucking industriji, dispećar sam u jednoj američkoj firmi ( al nažalo još u srbiji) :) Znači u tom pravcu da gledam! :) TX, a ne volem vruće vreme! :(

Good Spirit
12.08.2012, 17:08
@Good spirit spomenu da u TX ima poslova u logistici! To je moja oblast Saobraćajni fakultet beograd/smer logistika) a imam iskustva u Trucking industriji, dispećar sam u jednoj američkoj firmi ( al nažalo još u srbiji) :) Znači u tom pravcu da gledam! :) TX, a ne volem vruće vreme! :(

To sam rekao na osnovu onoga sto sam cuo u kontaktima sa ljudima. Hjuston je veliki grad, ima najpromentniju luku u SAD i veliki broj kompanija koje se bave nekim vidom trgovanja.

Na osnovu svega toga trebalo bi da ima posla u tom sektoru.

Aristotel
12.08.2012, 18:25
Pa u pravu si , samo ja sam mislio da je Charlston SC veća luka! :) ma videčemo nešto!

Good Spirit
12.08.2012, 20:04
Evo sada sam bas pogledao, ovde je mnogo tesko naci ko je prvi, jer imaju milion nekih kriterijuma, te najveca, te najprometnija, te ovo te ono ...
U svakom slucaju jedna od najznacajnijih luka u SAD, to je mozda najispravnije reci. :)

Ja sam uvek pricao sa Hjustoncima o tome pa naravno da ce da kazu da je nasa najveca :)


The Port of Houston is a port in Houston — the fourth-largest port in the United States. The Port is a 25-mile-long complex of diversified public and private facilities located a few hours' sailing time from the Gulf of Mexico. It is the busiest port in the United States in terms of foreign tonnage, second-busiest in the United States in terms of overall tonnage, and thirteenth-busiest in the world

dinna3008
16.08.2012, 15:28
Pozdrav svima, moje pitanje nije baš u kontinuitetu sa ostalim pitanjima i odgovorima ali danas sam pročita da je u Dallasu epidemija komaraca koji izazivaju memingitis encefalitis i da je već 700 ljudi zaraženo a 17 umrlo od infekcije. Gradonačelnih Dallasa je proglasio elementarnu nepogodu i naložio zračno prskanje kompletnog grada, zanima me kakva je situacija u Houstonu?

Good Spirit
17.08.2012, 00:07
Pozdrav svima, moje pitanje nije baš u kontinuitetu sa ostalim pitanjima i odgovorima ali danas sam pročita da je u Dallasu epidemija komaraca koji izazivaju memingitis encefalitis i da je već 700 ljudi zaraženo a 17 umrlo od infekcije. Gradonačelnih Dallasa je proglasio elementarnu nepogodu i naložio zračno prskanje kompletnog grada, zanima me kakva je situacija u Houstonu?

Pa rekao bih da je situacija opusteno-umereno-oprezna :)

Navodno grad Hjuston zaprasuje od 2002 godine iz vazduha i sa zemlje komarce i larve a sve od kada je registrovan prvi slucaj zapadnog nila. Koliko sam stigao da vidim, mislim da do sada ima 10ak zarazenih i jedna starija osoba je preminula, mada pitanje od cega.

kazu da 80% ujeda ima slabe il nikakve simptome dok su fakticki ugrozeni mala deca i stariji ljudi jer imaju slabiji imunitet i onda u kombinaciji sa nekim drugim bolestima ili stvarima moze da bude komplikovano pa i fatalno.

Nista drugacije kao kod nekih drugih epidemija.

Poprskas se sredstvom za komarce i ne ides blizu vode i to je to. U Hjustonu ih i nema nesto puno bar da sam ja primetio. Svaki prozor skoro svuda ima mrezu tako da ne mogu ni da udju..

A uskoro ce valjda i to da prodje

dinna3008
21.08.2012, 17:38
E odlično, drago mi je da situacija nije alarmantna...jer mene ovi obični komaarci kad vide :1081: odmah se obraduju....:bravo: kažu evo ga Ručak, pojedoše me živu a još se stalno ko nešto prskam onim sprejem Autan protiv komaraca, nikog u mojoj porodici ne grizu osim mene :((( čini mi se što se više prskam sve me više grizu

dare_ns
21.08.2012, 22:32
Autan ne radi ništa. Američki "bug repellent" sprejevi rade 100% :D Koji god da sam probao, a Vermont je preko leta pun bubica i mušica koje ujedaju k'o đavoli, svaki je radio posao.
Tako da nemaš brige ;)

dinna3008
22.08.2012, 10:51
Čim sletim na američko tlo, kupujem ga i ima da prskam na sve strane i komšiluk za zaštitim :==D::==D:

Good Spirit
22.08.2012, 21:19
Zanimljiv clanak o Hjustonu

The Best Cities For Gen Y Jobs
http://www.forbes.com/sites/susanadams/2012/08/21/the-best-cities-for-gen-y-jobs/

Good Spirit
29.08.2012, 22:32
Evo mene sa jos linkova.

How Long Will You Need to Save to Buy a Home In Your City?
http://www.theatlanticcities.com/housing/2012/08/how-long-will-you-need-save-buy-home-your-city/3085/

Za Hjuston bih rekao da su uboli neke grube cifre. Mada rekao bih da je nedeljna prosecna plata mozda na gornjoj granici proseka a sf na donjoj ...
U svakom slucaju, bikini statistika :)

dreamerns
30.08.2012, 03:40
Evo mene sa jos linkova.

How Long Will You Need to Save to Buy a Home In Your City?
http://www.theatlanticcities.com/housing/2012/08/how-long-will-you-need-save-buy-home-your-city/3085/

Za Hjuston bih rekao da su uboli neke grube cifre. Mada rekao bih da je nedeljna prosecna plata mozda na gornjoj granici proseka a sf na donjoj ...
U svakom slucaju, bikini statistika :)

Svaka cast na ovom linku, odlican je. Situacija je bas kao sto sam mislio, SF presisao NYC. Atlanta mi stvarno nije jasna sto je tako jeftina? No, necu da skrecem sa teme :-)

vuxanne
30.08.2012, 12:06
Evo mene sa jos linkova.

How Long Will You Need to Save to Buy a Home In Your City?
http://www.theatlanticcities.com/housing/2012/08/how-long-will-you-need-save-buy-home-your-city/3085/

Za Hjuston bih rekao da su uboli neke grube cifre. Mada rekao bih da je nedeljna prosecna plata mozda na gornjoj granici proseka a sf na donjoj ...
U svakom slucaju, bikini statistika :)

Wow. Pa da, to su ti prava poredjenja. Dzbe da kazes da imas platu od 50 000 kad ona ne vredi isto na lokaciji A i lokaciji B. Za ovaj moj grad treba 10.9 godina.

Good Spirit
31.08.2012, 00:07
Svaka cast na ovom linku, odlican je. Situacija je bas kao sto sam mislio, SF presisao NYC. Atlanta mi stvarno nije jasna sto je tako jeftina? No, necu da skrecem sa teme :-)

Imao sam srece da zivim i u Atlanti i evo sada u Hjustonu. Rekao bih da najvise ima veze sa time da ovi gradovi imaju mesta da se sire i dokle god bude tako cena nece puno rasti. Takodje strateski su bitni gradovi i centri ekonomije u svojim drzavama i jugu SAD pa su plate sasvim zadovoljavajuce.

Za Hjuston kazu da se cene nekretnina nisu bitnije menjale dosta dugo jer je drzava bogata i ima stabilnu ekonomiju. Moj sef je kupio svoju kucu pre 10god i i kaze da joj je vrednost manje-vise ista i danas (Malo je izgubila na vrednosti zbog starosti ali takodje je on sredjivao neke sobe)

Atlanta je takodje veoma razudjena, mozda ne kao Hjuston, ali veoma blizu. I moj utisak je da su stanovi i kuce dosta luksuznije i vece nego u Hjustonu za slicne pare (dobija se vise za ulozeni novac).

Inace Atlanta je i dalje na mojoj listi za zivot prva :)

Spencer :)
02.09.2012, 21:34
da li moze nesto o avio kartama za hjuston , planiramo sledece godine da skoknemo na odmor i da supruga obidje familiju ?

dare_ns
02.09.2012, 21:52
Obično su ili papirne (toplotno senzitivna folija / papir) ili kartonske. Piše gde slećeš, kada poleće zrakoplov, sa kog "gejta" - što je uglavnom ofrlje informacija, znači obavezno gledati na raspored letova... Da li ima obrok, čekirani prtljag... tako to. Ništa drugačije za Hjuston nego za BG - ZG npr.

A ako mislite gde kupiti najpovoljnije - postoji cela tema samo o avio kartama.
Pozdrav novom članu.

Spencer :)
03.09.2012, 19:26
hvala Dare , pronaci cu negde to o Avio kartama....

Mislio sam nesto brze informacije :naughty: i povoljnije o avio kartama bas za Hjuston .... :bravo:

vrhunski
03.09.2012, 19:49
Obično su ili papirne (toplotno senzitivna folija / papir) ili kartonske.

papirne avio-karte su ukinute odavno. Sada su iskljucivo elektronske.

jazg
21.09.2012, 08:16
Pozdrav!

vidim da se dosta priča o stanovima pa da se i ja uključim :)

naime, dobili smo žena i ja GC i planiramo preselit u Houston negdje u 2. mjesecu pa me zanima na koji način ste se vi snašli kad ste došli tamo po pitanju stanova? odnosno, zanima me ako netko zna kako rentati stan tu iz "juge" i koliko je to pametno? poslao sam par mailova na te neke stambene komplekse i uvijek me traže izvadak iz plaće u US ili co-signera :(

Good Spirit
21.09.2012, 18:20
Trazenje stanova iz juge ne preporucujem jer vrlo cesto slike koje vidis u oglasima ne oslikavaju pravo stanje stvari, takodje vrlo je tesko znati da li je to dobar kraj ili ne.

Mi smo vec imali istoriju iznajmljivanja stanova, SSN i supruga obezbedjen posao tako da mi nismo imali problema da nadjemo stan, dali smo standardan depozit i to je sve.

Za nove imigrante bez SSN-a, posla i istorije je veoma tesko naci smestaj. Ili ako negde moze, taj smestaj nije sjajan, skuplji je i traze 2-4 mesecne stanarine unapred.

Moj savet je trazite posao od kuce, mozda vam se posreci da vas neko primi ili izrazi zelju da vas primi, pa to mozda moze da pomogne oko pregovaranja, u suprotnom pokusajte da obezbedite dovoljno novca da mozete platiti veci depozit.

Krajnja opcija ako nemate nikoga ovde je da pogledate hotele koji cenama pariraju iznajmljivanju stana a imate ukljucenu struju, internet, i slicno. Pa onda kada dobijete SSN u toku prvog meseca i potencijalno nadjete posao mozete traziti stan.

Hoteli su vrlo povoljni ako se uzme na duze, npr mesec dana, pa vas moze ispasti oko $30-50 dnevno a imate sve ukljuceno. Imajte na umu cak i ako nadjete stan, treba da se prijavite za struju za koju ce vam takodje traziti SSN i depozit ako nemate istoriju.

Sve je to jedno zacarano kolo u kome je vrlo tesko poceti.

Da sumiram opcije:

- Dovoljno novca za depozit
- Hotel na bar mesec dana
- Mozete pogledati u oglasima sublet zasta uglavnom ne treba nista osim para

Izvinjavam se ako je malo zbrkano, na brzinu sam sa posla odgovorio. :)

Good Spirit
22.09.2012, 02:42
Posto tvoje pitanje nije vezano za Hjuston samo, jer situacija je slicna svuda, procitaj ovu temu malo i nastavi eventualno diskusiju ovde: http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=999

jazg
24.09.2012, 12:46
hvala na detaljnom odgovoru. pročitao sam skoro sve na ovom i na masu drugih foruma i mislim da ćemo otići tamo, predati zahtjeve za sve dokumente, otvoriti račun i vratiti se u hr pa onda za jedno 6mj kad dobijemo sve dokumente odseliti tamo.

bocko_1979
01.10.2012, 21:52
Pozdrav za sve!!

Prvi put sam na ovom forumu i prvi put se prijavljujem na "green card lottery"
E sad ovako:ozenjen sam i imam dvoje dece i ogromnu zelju da imigriram u USA.s'toga zanima me koje su opcije ako te izvuku i ako nemas nikoga(ama bas nikoga)tamo da se snadjes i smestis!koji su gradovi najpovoljniji i najbolji da se zivi sa porodicom?

lpastor
12.11.2012, 21:54
hi

u decembru ako bude sve u redu bi trebali da imamo intervju i vize .Planiramo Houston.
Ideja nam je da probamo da nadjemo posao iz Srbije. (zena i ja smo programeri sa preko 10 god staza) .cerkica ima 8 godina..

zanima nas neka preporuka za stanovanje. nemamo nikog pa nas sve zanima..
KOji kraj da izaberemo , prvenstveno nas zanima dobra i miran kraj , nemora da bude blizu centra ali da ima dobru osnovnu skolu..i naravno koje krajeve da izbegavamo ..

hvala unapred

ivkodrg
13.11.2012, 20:10
hi

u decembru ako bude sve u redu bi trebali da imamo intervju i vize .Planiramo Houston.
Ideja nam je da probamo da nadjemo posao iz Srbije. (zena i ja smo programeri sa preko 10 god staza) .cerkica ima 8 godina..

zanima nas neka preporuka za stanovanje. nemamo nikog pa nas sve zanima..
KOji kraj da izaberemo , prvenstveno nas zanima dobra i miran kraj , nemora da bude blizu centra ali da ima dobru osnovnu skolu..i naravno koje krajeve da izbegavamo ..

hvala unapred
Moj savet ti je The Woodlans ili Katy.
Vec sam negde pre na ovom forumu napisao da je Woodlans raj na zamlji za mene, apsolutno najuredjeniji deo grada mislim cak u celoj USA, jednostavno treba otici pa videti.
Naravno da je malo skuplji ali mislim da vredi svaku paru , imajuci u vidu sta se dobija, relativna sigurnost i dobre skole.
Mislim da je i Katy sjajno naselje, ima par fenomenalnih "townhouse" naselja....

Good Spirit
13.11.2012, 21:19
Pitanje je veoma uopsteno?

Zavisi sta mozes da priustis.

U zavisnosti od ovih odgovora treba traziti mesto:

Da li ces imati para da kupis bar jedan auto cim dodjes?
Da li ces imati para za depozit za stan/kucu?
Da li si spreman da vozis od kuce do posla od 30 minuta do 2 sata i nazad

- Woodlands je lep ali je dosta daleko (To nije Houston), Katy je blizi ali recimo jedno 30min kolima bez guzve i nesreca na putu.
- Moj savet ti je da za pocetak budes u Montrose, Mid-town, Heights, itd ... Jer blizu ti je centar, metro, autobusi, mocices da se kreces bez kola koliko-toliko. Poslovni distrikt ti je blizu, mozes da nadjes posao lakse, itd ...
- Takodje, meni vrlo bitan drustveni deo: U midtown, heights, montrose se nalaze muzeji, parkovi, barovi, restorani ... dosta toga gde mozes cak i peske.
- Zabluda je da dobrih skola nema blize centru.
- Sa druge strane, predgradja ti nude ameriku iz filmova, velike kuce za male pare i dobre skole.
- Ako zelis townhome onda se to gleda u prvom loopu (prva petlja), ako zelis kucu onda se ide van prvog i verovatno drugog loopa (zbog novca naravno, jer su nekretnine sto dalje to jeftinije)

Moje preporuka za pocetak i iznajmljivanje stana/townhome: Montrose, Neartown, Midtown, Heights, Medical Center. Za kuce: Cypress, Pearland, Sugarland, Katy ... u principu bilo sta osim istoka i juga (osim pearlanda), svuda mogu da se nadju lepa naselja, ali to se ne gleda preko interneta. Kupis kola, sednes u njih i obidjes.


Zavisi sta zelis i najbitnije sta mozes da priustis.

losos
08.12.2012, 16:31
Pozdrav!!!

Zanima me da li se može naći posao u Houstonu sa srednjom elektrotehničkom...
i kave su cijene garsonjera... I koliko je dovoljan mjesečni budžet sa jednu osobu sa svim troškovima!???

Nestor
12.06.2013, 16:25
Meni nekako najprivacnije deluje Spring, TX koj je nekih 40km i nekih pola sata voznje udaljen od Hjustona a prelep je mali gradic sa nesto vise od 50.000 stanovnika.

vuxanne
12.06.2013, 16:31
Pozdrav!!!

Zanima me da li se može naći posao u Houstonu sa srednjom elektrotehničkom...
i kave su cijene garsonjera... I koliko je dovoljan mjesečni budžet sa jednu osobu sa svim troškovima!???

Moras da prvo postanes licencirani elektrotehnicar.
Pogledaj ovaj sajt za drzavu Teksas http://www.license.state.tx.us/electricians/elec.htm

Moras da polozis neke stvari npr."National Electrical Code (NEC)". Ovde su sve drvene kuce, nema stemanja zidova. Prenos el. energije je dosta automatizovan, bandere su cesto isti krs kao i kod nas, cak cesto i drvene, ali stanice su im umrezene i njihova kontrola ide sve preko softvera.

Pogledaj ovo klikni (https://www.tdlr.texas.gov/App_Online/default.asp?LicenseType=ELE) Tu se prijavljuje za licence, a prouci onaj prvi sajt sta sve treba za licenciranje.

Evo nasla sam neko testiranje klikni (http://www.license.state.tx.us/electricians/elecexam.htm) i info vezan za to klikni (https://candidate.psiexams.com/bulletin/display_bulletin.jsp?ro=yes&actionname=83&bulletinid=350&bulletinurl=.pdf) Ako platis $ 850 mogu da ti prevedu na tvoj jezik. Izgleda da kosta 75 dolara testiranje a u ovom pdf-u imas sta testiraju za koji sertifikat.

lpastor
01.05.2014, 02:01
Pozdrav svima , prosle godine u februaru sam se raspitivao za houston ... Od toga je proslo dosta li najvaznije je da sam 15 meseci u USA , Arkanzas
sve je sredjeno SSN , auto , stan , skola ...
medjutim zbog posla ponovo dolazim na temu da bih se selio u Houston

vagali smo puno za zenom da li da se pali za LA ali mislim da je logisticki Houston laksi ....

za sada trazim posao u struci ... (IT .net developer sa preko 10 god staza)
ali me prvenstveno zanimaju dobre skole ,, cerkica mi zavrsava 3 razred , i zele bi dobru public skolu ... da li su relevatni podatci koje nalzim na sajtovima koji rangiraju skole ....? Da li neko ima neki savet po tom pitanju ?
Onda bi shodno tome tazio i apartmant u blizini , a posao vec kako dodje ...

sto se kaze ,, kada imas auto sve ti je uz put :)

toliko za ovaj put

pozzz

vuxanne
01.05.2014, 02:48
lpastor ja nemam pojma sto se Hjustona tice ali ovde kod mene su podaci na Zillow o skolama prilicno tacni sto se rangiranja tice. Najvise se baziraju na rezultatima testova i menjaju se iz godine u godinu. Evo ti mapa za Hjuston. (http://www.zillow.com/houston-tx/schools/public/elementary/) Srecno. Cini mi se da ih ima bas dosta sa ocenom deset (trenutno osam).

Nikolaniko
01.05.2014, 07:11
Ipastor, jesi definitivno gledao Houston ili razmisljas o Texas-u kao varijantu in general?

Ja sam izvucen prosle godine, i ako dodjem na red za intervju do kraja septembra, planiram da odemo u Plano,Tx, upravo zbog najboljeg rejtinga skola, blizine Dallas-a (samo 10ak milja) i ponude posla u IT svetu. Ja sam PM i CSM i vidim da ima dosta otvorenih pozicija u regionu Dallas - Forth Worth - Plano, Irving, sve je u radiusu od 30 min voznje.

Houston jeste dobra varijanta, ali ja ne podnosim vlagu koja je nepodnosljiva u toku letnjih meseci u Houston-u.

A ako si .net developer sa 10 godina iskustva, onda uopste ne treba da razmisljas o tome dali ces naci posao, Dallas, Austin i Houston su u konstantnom deficitu kvalifikovane radne snage iz IT sveta zbog sve veceg broja kompanija koje se sele na jug zbog nepodnosljivih poreza u CA.

Ja josuvek nisam tamo, ali pustio sam svoj CV na dice.com, sa fake adresom u VOIP broj telefona, cisto da ispitam trziste :) i dobio 4 ozbiljne ponude za posao u roku od nedelju dana, bez i jedne aplikacije.

Eto nadam se da sam ti bar dao temu o cemu da razmisljas :)

lpastor
01.05.2014, 15:40
Hvala svima ,

forum je bas super stvar... dobijes odgovor u roku od odmah ...

Sto se tice pitanja Dallas, ili Houston i mi smo dosta razmisljali.... malo nas brine ta vlaga u oku letnjih perioda, mada i zena i ja volimo toplo .. ali sa druge strane volimo more :) ... doduse oko Dallasa ima veliko jezero ... ma nisam pametan ...svakako nije greska ni jedan ni drugi grad pogotovo ako si u IT ... za sada ciljam na Houston pa cemo videti

@Nikoilaniko : ja sam uradio slicno ... otvorio sam preko skype telefon (15e za 3 meseca) cak sam i birao broj da bude sa takvim pozivnim da izgleda lokalni broj..
dobio sam posao u roku od 2 nedelje :) ... doduse u Arkanzasu ... tada sam imao probelem da im objasnjavam zasto nemam 4 zadnje cifre SSn i da li imam pravo da radim za bilo kog poslodavaca i slicno :)

sada mislim da ce biti lakse ....

javljam se kako mi ide ...:)

lpastor
01.05.2014, 15:58
Da se nadopunim na predhodni post

koliko je ta vlaga u Houstonu i koliko je to zaista nepodnosljivo .. neka se jave koji su tamo pa da nam prenesu utiske :)

..pozdrav:drool:

Nikolaniko
01.05.2014, 18:54
Ja sam bio u Hjustonu mesec dana, i to u sred leta, mesec Jul :)

Posto sam odlazio iz mesta sa relativno suvim vazduhom, nikada necu zaboraviti osecaj kada sam izasao sa aerodroma. Imao sam utisak da mi se pluca pune vodom, kao da disem neku plazmu a ne vazduh :) Naravno, to je bio prvi sok organizma. Trebalo mi je dve nedelje da se telo adaptira na te temperature i vlagu kako bih mogao da koliko - toliko normalno funkcionisem.

Do kraja sam nisam navikao na tu vlagu, koza ti se ulepi od vlage nakon dva minuta, konstantno onaj osecaj kao da si u magli, kao u furuni, greje sa svih strana :) Cisto kao poredjenje, ziveo sam tri godine u pustinji gde dnevna temeratura ide i do 65C, i ta vrucina mi nije tako tesko pala kao jedan mesec u Hjustonu :)

Ali opet, to je moje, mozda subjektivno misljenje i iskustvo. Mozda neko drugi podeli drugacije iskustvo :)

Pozz

Salec
01.05.2014, 19:04
Nikola, gde si ziveo u pustinji? Mi zbog prijatelja koji su nam tamo planiramo Phoenix, pa me cisto zanima da li si tamo bio?

Nikolaniko
01.05.2014, 19:15
Nikola, gde si ziveo u pustinji? Mi zbog prijatelja koji su nam tamo planiramo Phoenix, pa me cisto zanima da li si tamo bio?

Ma jok, moja pustinja je malo dalje :) Bio sam u Afghanistanu, okolina Kandahara

Nikolaniko
01.05.2014, 19:47
...ali to je druga tema, da ne budemo off topic, boje da se drzimo Houston-a ovde :)

lpastor
02.05.2014, 15:21
KOliko vidim , a koliko znam is dosadasnjeg iskustva ... vise bih voleo da zivim malo dalje od centra

znaci Sugarland, ili Katy..mozda ovo drugo pre ....
zanima me da li u ovim naseljima postoji nesto slicno kao apratmantska naselja...trenutno zivim u necem slicnom ... 2sobe i jedno kupatilo na oko 10m2... ogradjeno naselje za bazenom i teretanom i jezerom ...

ili su ovim krajevima samo kuce ... zanima me i cena rentiranja i globalno misljenje ... skola , bezbednost ...slicno

nikako da se jave ovi sto zive u Houstonu ....:)

koji kraj je lakse za comute ?



pozzz

Good Spirit
04.05.2014, 21:52
KOliko vidim , a koliko znam is dosadasnjeg iskustva ... vise bih voleo da zivim malo dalje od centra

znaci Sugarland, ili Katy..mozda ovo drugo pre ....
zanima me da li u ovim naseljima postoji nesto slicno kao apratmantska naselja...trenutno zivim u necem slicnom ... 2sobe i jedno kupatilo na oko 10m2... ogradjeno naselje za bazenom i teretanom i jezerom ...

ili su ovim krajevima samo kuce ... zanima me i cena rentiranja i globalno misljenje ... skola , bezbednost ...slicno

nikako da se jave ovi sto zive u Houstonu ....:)

koji kraj je lakse za comute ?


pozzz

Na vecini pitanje je odgovoreno, nije se nesto promenilo za par godina.

- Vlaga, da je vlazno jeste, da mozes da se naviknes, mozes. Ako si tip osobe da volis zimu nema sta da trazis na jugu onda.

- Apartmantski kompleksi postoje svuda, naravno vise su koncentrisani pri centru jer je sve skuplje ali ih ima u svim krajevima. U Hjustonu svaki kompleks ima bazen i vecina je ogradjena.

Za cene proveri online ili citaj starije poruke.

U Hjustonu su velike guzve i ja ne bih preporucio da ides daleko, pogotovo sto gledas stan a ne kucu.

lpastor
19.02.2015, 17:44
Samo da se javim , da sam se sa porodicom doselio u Houston u septembru 2014 Lokacija Sugar Land

I svidja nam se .. posao je dobar , klima je bas kakvu volimo (hot,hot & hot)
mada je zimi bilo I ladno .. pre neki dan je bilo I blizu nule :)

ali kada je u februaru termometar pokazao 27C .. znao sam da smo na dobrom mestu

...

pozdrav svima

dulei86
19.02.2015, 20:02
Samo da se javim , da sam se sa porodicom doselio u Houston u septembru 2014 Lokacija Sugar Land

I svidja nam se .. posao je dobar , klima je bas kakvu volimo (hot,hot & hot)
mada je zimi bilo I ladno .. pre neki dan je bilo I blizu nule :)

ali kada je u februaru termometar pokazao 27C .. znao sam da smo na dobrom mestu

...

pozdrav svima

Ipastor, da li mozes da napises nesto vise o Houstonu? Kakve su tvoje impresije gradom, ma bilo sta sto mozes da podelis sa nama koristice. :)

lpastor
06.03.2015, 16:34
Hmm..

pokusacu da sumiram ...mada se ogradjujem u startu ako neke stavi nisu tacne ..ja pisem samo iz mog ugla ..

U gradu Houstonu sam sada vec oko 7 meseci ...
Dosli smo u avgustu ..mnogi kazu da smo izbegli najtopliji talas ..Neznam meni nesmeta kada sunce przi asfalt .
Ja volim sunce i vikenod izlazavanje pored bazena .. A kako ima palmi malo lici na LA sa razglednica (nisam bio tamo jos )..
Kazu da u gradu ima i velika zajednica nasih ljudi u Sugar Landu (trenutno i sam zivim tu )
Ima i nasa crkva u Katy ..nisam jos stigao da odem ... :( Malo sam lenj..Bilo je lepo vreme pa smo vecinu vikenda provodili na okolnim plazama ...
Galvaston nisam "overio" rekli su da je dosta prljav ..vecimom sa isao na Matagor-u .. na nekih 1,5 od SL

Guzve su velike kao i u svakom velim gradu ... Houston je 4 grad (6 mil) po velicini u USA .. i to se vidi ..pogovoto u spicu ... gradski pokriva samo centar grada .. grad je sasatvljen od manjih gradica ..sugar land , Katy , Misuory City .... mislim da je precnik grada nekih 100 milja


Mesavina ljudi je kazu najveca u USA .. Uporedjuju Houston sa LA..
Latinosi, Azijati, Indijci, AfroAmerikacni, plus svih ostalih ... kada bi na ulici napravio presek ..milsim da bi nasao manje od 2% onih koji su se zaista tu rodili ...

Houston kao i stali delovi TX ima ekpanziju i konstantan priliv stanovnistva..nema state poreza, plate su ok, cene nekretnina su normalnije ..naravno nije sve med i mleko ... posla ima ali se na oglas javlja veca kolicina ljudi , preferiraju lokalce .. kao i svugde ako vredis uspeces ako radis kvalitetno i trudis se uspeces pre... ako si mediokritet tako ce ti i biti ..

Skolstvo je kao i u ostalom delu USA ... sa neke strane super sa neke onako sa druge boze sacuvaj ... tema za sebe

Zdravstvo ... ovde ona " zdravlje je najvece bogatstvo " se vidi na delu .. tema za sebe ..

Svi koji su zaiteresovani neka pitaju konktretno , koliko znam odgovoricu ...

Mani se svidja .. ako bude sve u redu ..ostajem ovde do daljeg .. bar dok mi cerka ne pocne pricu sa koledzom a to je za nekih 8 godina ..tako da sam dobar .. a posle ko zna


pozz

johnywalker
06.03.2015, 17:11
reci mi kako ste rjesili za smjestaj kada ste tek dosli? Bili kod nekoga od poznanika ili nesto drugo? kako se krecu kirije za 1 bedroom stan?

lpastor
11.03.2015, 14:25
Posto sam dosao iz Arkanzasa..

Prvi put kada sam bio u Houstonu (na razgovorima za posao , sam obisao 3 lokacije koje sam izabrao ranije on line)

Ima masa apartmanskih naselja ..posle review-a , pregleda skolskog districta ... a I blizine posla odlucili smo se za Sugar Land ...

Znaci ..bookinh hotel za jednu noc, seo u auto vozio 8 sati .. prespavao u hotelu ,, ujutro krenuo na intevjue za posao .. sve zavrsio do 3 popodne .. sledeca 2-3 sata obilazio naselja ...

Nasao koje mi odgovara ..podneo sve papire .. ostatak zavrsio telefonom...
Za 5 dana rentirao kamion u UHAUl ..upakovao stvari ... vozio kamion 10 sati ...nasao 2 studenta u Home Depo koja su mi pomogli da istovarim kamion .. i to je to .... nevolim da cimam prijatelje za stvari koje mogu resiti i sam ..(valjda zato jos uvek imam prijatelje :))

Cene su razne ... jeftinije nego u LA ..skuplje nego u Arkanzasu .. zavisi od amenitija , okruzenja , velicina soba i slicno

Genralno je da 1 bedroom se krece oko $1000/mesecno.. moze se naci i jeftinije ali i mnooogo skuplje

Aura
16.03.2015, 21:01
Ipastor, kako si nasao te studente da ti pomognu sa istovarom, samo otisao do home depoa i pitao ili.. i koliko im se otprilike plati?

lpastor
17.03.2015, 20:52
Bas tako

Otisa do home Depo, pitao prvog radnika da li zna neke koje su voljni da pomognu sa istovarom...
On pokaza na nekog mladica u fazonu idi pitaj njega ..

Otisao I pitao , mali pristao .. dosli on I drugar (ko od brega odvaljen) istovarili kamion za sat vremena .. kauci, stolovi, stolice , kreveti .. sve je bilo gotovo za manje od 1 sat

Dogovor je bio za 20$ na sat .. dao ima 50$ I svi srecni I zadovoljni

Ako pogledas po sajtu cene "profesionalnih" istovarivaca ..krecu se od 50 na sat po glavi ..minimalno je dva sata da rentiras .. unapred da zakases I slic

ovo je daleko bolja opcija ako nemas puno stvari ...

Jos bolje ako se dogovoris fiksno tipa ..istovarite mi kamion I to je cena ..a ne na sat... onda je I njima u interesu da ne vuku vreme ...vec da odrade sto pre I da se razilazite

Aura
18.03.2015, 14:57
To je odlicno i korisno za znati, zatreba nekad pomoc ove vrste a ljudi nemaju nikog ili ne vole zvati poznanike.

Hvala puno. :)

lafayette
25.03.2015, 22:39
...
Genralno je da 1 bedroom se krece oko $1000/mesecno.. moze se naci i jeftinije ali i mnooogo skuplje

Pominjao si da imaš ćerku, da li je "1 bedroom" stan dovoljan za tročlanu porodicu? Koja je kvadratura u pitanju?

lpastor
26.03.2015, 05:16
Da li je jednosoban stan dovoljan za 3 clana...?

Zavisi od tebe .. da prezivite je dovoljno ..zavisi od stana ..ali ima kvaka

Skoro sam siguran da ti u nece izdati 1 soban ako vas ima 3... Imaju pravila da po sobi mozes imati samo 2 clana

znaci mama+tata u jednoj , dete u drugu sobu
ako su deca mala mogu deliti jednu sobu po istom principu..cuo sam da su neki imali i problema ako su deca veca a suprotnog pola

znaci sve zavisi..

ali prosek je da je 1 soban apartan oko50 m2 , 2sobe od 90 pa na gore..zavisi koliko kupatila ima ..
u 3 sobnim imas bar 2 kupatila i slicno

da steknes utisak

http://www.apartments.com/

vuxanne
27.03.2015, 05:04
Tacno tako. Nas odkad je troje, samo nas uzimaju u obzir za dvosobne. Njihove dve spavace sobe, a baska kujna, kancelarija ili dnevna.

Aura
27.03.2015, 16:26
Postoje i one bedroom with den, znaci racuna se kao jednosoban ali imas jos jednu sobicu pored spavace i dnevnog boravka.
U mom slucaju je koristim kao ''radnu'' sobicu ili ako mi gosti dodju prenociti, a vidjela sam da neki od tog naprave i djeciju sobu.
Sad ne znam je li to svugdje ima...

vuxanne
28.03.2015, 03:37
Ja kad sam usla u prosli "dvosobni" stan nisam mogla da verujem koliko prostorija a racunaju kao 2 bedroom jer samo 2 sobe imaju "closet" tj ormar u zidu (u stvari nesto pre kao spajiz kod nas).

Dnevna soba, trpezarija, kujna, veseraj, kupatilo dve spavace plus "sun room".

Trpezarija a i "sun room" ladno bi mogle da prodju kao sobe. Stan od 1400 sq ft. iliti 130 m2...

kreta
28.03.2015, 14:39
Postoje i one bedroom with den, znaci racuna se kao jednosoban ali imas jos jednu sobicu pored spavace i dnevnog boravka.
U mom slucaju je koristim kao ''radnu'' sobicu ili ako mi gosti dodju prenociti, a vidjela sam da neki od tog naprave i djeciju sobu.
Sad ne znam je li to svugdje ima...

Aura, molim te ispravi me ako gresim: na mnogim planovima apartmana, u kompleksima, den je prikazan bez prozora, sa tri puna zida. Je li to stvarno tako ili je stamparska greska?

Hvala.

Pozdrav.

Aura
31.03.2015, 03:39
Sa prozorima je definitivno :) Jedna strana den sobe zida su prozori kao i u spavacoj ili dnevnoj...

I slazem se sa @vuxanne, i meni je to super sto se dobije raskosan stan, puno prostora i americke stambene racunice :)

sanchez
28.11.2015, 22:43
Jeste da je ovo tema o Houstonu, ali pošto ste pominjali i Dalas i Austin, čudi me da niko nije pomenuo San Antonio? Rente u San Antoniu su koliko vidim oko 35% jeftinije nego u Houstonu i generalno skoro da nisam našao jeftiniji grad od njega u rangu sa ostalim gradovima (Milion + stanovnika).

Ima li naših ljudi tamo i kakav je utisak ostavio vama koji ste ga posetili? :)

Whiplash
24.02.2016, 14:47
Kakav je Hjuston što se tiče sigurnosti?
Postoje li neki delovi grada koje treba izbegavati?

Ako dobijem gc Hjuston je jedna od destinacija za preseljenje pa me zanima što više informacija....

AmarM
27.03.2016, 19:53
Pozdrav svima,znam da je u državi Texas dozvoljen "open carry" (za one koji ne znaju - nošenje oružja na vidljivom mjestu u javnosti) i sad mene neopisivo zanima da li je neko od vas vidio tako te ljude po gradu i kako su se osjećali i šta misle o tome?

teodorinho
31.03.2016, 13:59
Pozdrav svima,znam da je u državi Texas dozvoljen "open carry" (za one koji ne znaju - nošenje oružja na vidljivom mjestu u javnosti) i sad mene neopisivo zanima da li je neko od vas vidio tako te ljude po gradu i kako su se osjećali i šta misle o tome?

Jao, bre, taman pomislim da sam nasla idealno mesto ako dobijemo GC, a onda procitam ovo, pa majku mu....

AmarM
31.03.2016, 19:24
Jao, bre, taman pomislim da sam nasla idealno mesto ako dobijemo GC, a onda procitam ovo, pa majku mu....
Moje misljenje je da je to ustvari dobra stvar,evo logicki razmisljajuci ; to je dozvoljeno građanima od strane policije,a policija nece to svakome dozvoliti.Ne daj Bože neke pucnjave,pljacke ili teroristickog napada ta osoba koja ima oruzje moze da te spasi.To ne treba da te sprijeci da se preselis tamo,u Arizoni je cak i "gore" i drugim juznackim zemljama.

Nati
08.04.2016, 16:41
Da li neko zna kakve su sanse za zaposlenje hemicara i biohemicara u Houston-u i da li su priznate diplome sa novosadskog Univerziteta?

Svenson
20.07.2017, 10:58
Da malo osvežim temu. Da li neko može da osveži informacije o Hjustonu? Interesuje me posao u IT struci i cene malih stanova.
Da li postoje garsonjere? Mislim da bi to bilo jeftinije od jednosobnog stana :naughty:

Ako prođem intervju, dolazim sa veoma malo para, pa me interesuje kako mogu da uštedim (na sve načine)

sanchez
28.08.2017, 22:00
Ima li nekog od naših u Texasu?

Kako izdržavate ove poplave?

superstarpizza
04.09.2017, 07:58
Jel stvarno nema niko u Houston...ako nema onda je dobro ...
Tamo ko sto vidim....apokalipsa....strasno!

Svenson
04.09.2017, 19:14
Ima li nekog od naših u Texasu?

Kako izdržavate ove poplave?

Javio mi se drug iz Houstona. Kaže da je bilo užasno. Na obali su bile velike poplave. Severni delovi Houstona su bolje prošli.

landlord
04.06.2018, 14:42
Narednih nekoliko mjeseci cu dolaziti poslovni u Houston. Moze li neko preporuciti neku nasu prodavnicu sa hranom, slatkisima... Neko mjesto gdje ima nasih ljudi I sl.

Hvala

Jocovics
19.12.2018, 19:08
Gledam Houston po internetu u poslednje vreme. Mnoge stvari su mi zanimljive: velika ponuda poslova, dobre plate, odlicno ocenjene javne skole, jeftine nekretnine.. Sta kazete vi na to?

Svenson
20.12.2018, 08:12
Gledam Houston po internetu u poslednje vreme. Mnoge stvari su mi zanimljive: velika ponuda poslova, dobre plate, odlicno ocenjene javne skole, jeftine nekretnine.. Sta kazete vi na to?

Moj drug (živi u Hjustonu) kaže da je odlično. Jako puno ljudi se doseljava. Hjuston je, pored Ostina i Majamija, grad za koji se predviđa veoma veliki porast stanovništva u narednih 5-10 godina. Prethodnih godina je imao veoma veliku stopu porasta stanovništva.

uran
20.12.2018, 22:10
O Texas-u sam cuo samo lepe reci od kad sam u Americi.

negde sam citao da kompanije polako beze iz Californie za Texas izmedju ostalog, cak zanm i jednu americku porodicu koja je napustila i otisla za Colorado.

pretpostavljam da ce nam Svenson javiti firsthand kakav je Houston pod pretpostavkom da konacno vec i ode tamo ! :obrva:

Svenson
21.12.2018, 18:28
O Texas-u sam cuo samo lepe reci od kad sam u Americi.

negde sam citao da kompanije polako beze iz Californie za Texas izmedju ostalog, cak zanm i jednu americku porodicu koja je napustila i otisla za Colorado.

pretpostavljam da ce nam Svenson javiti firsthand kakav je Houston pod pretpostavkom da konacno vec i ode tamo ! :obrva:

Polako se spremam (i meni je suviše polako). I ja jedva čekam da se preselim. :grin: Ima puno posla da se uradi pre odlaska. Čim se smestim, javljam kako je.

ivangradjanin
22.12.2018, 03:08
O Texas-u sam cuo samo lepe reci od kad sam u Americi.

negde sam citao da kompanije polako beze iz Californie za Texas izmedju ostalog, cak zanm i jednu americku porodicu koja je napustila i otisla za Colorado.

pretpostavljam da ce nam Svenson javiti firsthand kakav je Houston pod pretpostavkom da konacno vec i ode tamo ! :obrva:

Cak su poceli da im smetaju “doseljenici” iz Californije - toliko ih ima !

Austin je ... o.k. ... jos je rano da prenosim neke svoje utiske, ali ono sto mi za ovih 3 mjeseca posebno smeta je saobracajna guzva!
Jednostavno receno - Haos ( + nekultura u saobracaju).

Takodje , cijene zakupa ... 2 bedroom apt. - min.1500$

Jocovics
22.12.2018, 16:20
Moj drug (živi u Hjustonu) kaže da je odlično. Jako puno ljudi se doseljava. Hjuston je, pored Ostina i Majamija, grad za koji se predviđa veoma veliki porast stanovništva u narednih 5-10 godina. Prethodnih godina je imao veoma veliku stopu porasta stanovništva.

To mora da je dobro za pocetak novog zivota, da odes u grad koji ima tendenciju da raste. Mislim da su time i mogucnosti vece.

Jocovics
22.12.2018, 16:24
O Texas-u sam cuo samo lepe reci od kad sam u Americi.

negde sam citao da kompanije polako beze iz Californie za Texas izmedju ostalog, cak zanm i jednu americku porodicu koja je napustila i otisla za Colorado.


Da, i moj prijatelj i Cikaga zeli da se preseli u Teksas. Ima samo reci hvale.


pretpostavljam da ce nam Svenson javiti firsthand kakav je Houston pod pretpostavkom da konacno vec i ode tamo ! :obrva:
E pa Svensone, nemoj da nas zaboravis plizzz :grin:

Jocovics
22.12.2018, 16:28
Cak su poceli da im smetaju “doseljenici” iz Californije - toliko ih ima !

Austin je ... o.k. ... jos je rano da prenosim neke svoje utiske, ali ono sto mi za ovih 3 mjeseca posebno smeta je saobracajna guzva!
Jednostavno receno - Haos ( + nekultura u saobracaju).

Takodje , cijene zakupa ... 2 bedroom apt. - min.1500$

Jedino se toga plasim, da cene nekretnina ne skoce. Ja sam gledala na Zillow apertmane u naselju The Woodlands i bilo je sjajnih 3 bdr app za 1200$. Ne znam koliko je to realno.

Svenson
22.12.2018, 18:46
Jedino se toga plasim, da cene nekretnina ne skoce. Ja sam gledala na Zillow apertmane u naselju The Woodlands i bilo je sjajnih 3 bdr app za 1200$. Ne znam koliko je to realno.

Treba pogledati (mislim da je Zillow) kakvo je stanje u komšiluku po pitanju kriminala. Kažu da ima apartmana (1bedroom) i za $500, ali se spava sa pištoljem pod jastukom. :twitch:
Ne bukvalno (nadam se), ali komšiluk je užasan i opasan.

uran
22.12.2018, 19:37
Jedino se toga plasim, da cene nekretnina ne skoce. Ja sam gledala na Zillow apertmane u naselju The Woodlands i bilo je sjajnih 3 bdr app za 1200$. Ne znam koliko je to realno.

$1200 za 3B za veliki i prosperitetan grad a u dobroj zoni je sasvim OK cena da bih se ja cak zabrinuo koliko je taj kraj i dobar. :gun:

inace u Americi je trziste jako razvijeno tako da sve sto je jeftino ima razlog sto je jeftino...

landlord
23.12.2018, 17:02
Primjetio sam da su cijene nekretnina u Texasu nesto jeftinije nego u ostalim drzavama. Neki od razloga su sto Texas kao drugi nejveci state ima dosta zemlje, dosta je jeftinije da se izgradi kuca, istorijski gledano nije bilo velike potraznje za nekretninama u Teksasu kao npr. u drugim drzavama.

Sto se Housotn-a tice, jako veliki grad, koji skoro da nema javnog prevoza. Za sve ce vam trebati auto. Zbog ovoga bih vam preporucio da mjesto gdje planirate da zivite izaberete nakon sto ste nasli posao. Dobra stvar je sto stalno grade nove puteve i prosiruju postojece.

Neko je spomenuo ovde The Woodlands, ja nisam bio tamo, ali sam cuo dobre stvari o tom predgradju.
Predgradje koje se meni svidjelo je SugarLand. Ima super javne skole, jako je sigurno za zivot i svakako bi ga preporucio ljudima koji dolaze sa djecom.

Takodjer Katy i Cinco Ranch su predgradja koja imaju super skole, nalaze se zapadno od Houston-a, i tu uglavnom zive oni koji su u naftnoj industriji. Autoput 10 povezuje ova predgradja sa centrom Houston-a. Ovaj autoput je dosta zakrcen i ako radite u centru, provodit cete dosta vremena u autu.

Javite se ako imate nekih pitanja.

vuxanne
23.12.2018, 21:46
Landlord gde si ti sad u Cikagu ili u Teksasu? Pozdrav iz Virdzinije

landlord
24.12.2018, 18:39
Landlord gde si ti sad u Cikagu ili u Teksasu? Pozdrav iz Virdzinije

Pozdrav,

ja sam jos u Chicagu, ali sam poslovno proveo ovo ljeto u Houstonu. Cak sam mislio i da se preselim dole, ali za sada ostajemo tu gdje jesmo.

Jocovics
24.12.2018, 21:27
Treba pogledati (mislim da je Zillow) kakvo je stanje u komšiluku po pitanju kriminala. Kažu da ima apartmana (1bedroom) i za $500, ali se spava sa pištoljem pod jastukom. :twitch:
Ne bukvalno (nadam se), ali komšiluk je užasan i opasan.

To prvo gledam. Ukucam "Best Places to Raise a Family in..", pa onda trazim po tome. Drugi parametar mi je kako su ocenene javne skole u tom kraju.

Jocovics
24.12.2018, 21:31
$1200 za 3B za veliki i prosperitetan grad a u dobroj zoni je sasvim OK cena da bih se ja cak zabrinuo koliko je taj kraj i dobar. :gun:

inace u Americi je trziste jako razvijeno tako da sve sto je jeftino ima razlog sto je jeftino...

Ja mislim da je ovde konkretno slucaj sto je ovaj kraj Bogu iza tregera. Svi kazu da je dobar za zivot...E sad, ovaj smestaj konkretno..Odkud znam..Mozda je sagradjen na indijanskom groblju..:grin: To cu verovatno moci da utvrdim tek kada dodjem.

Jocovics
24.12.2018, 21:36
Primjetio sam da su cijene nekretnina u Texasu nesto jeftinije nego u ostalim drzavama. Neki od razloga su sto Texas kao drugi nejveci state ima dosta zemlje, dosta je jeftinije da se izgradi kuca, istorijski gledano nije bilo velike potraznje za nekretninama u Teksasu kao npr. u drugim drzavama.

Sto se Housotn-a tice, jako veliki grad, koji skoro da nema javnog prevoza. Za sve ce vam trebati auto. Zbog ovoga bih vam preporucio da mjesto gdje planirate da zivite izaberete nakon sto ste nasli posao. Dobra stvar je sto stalno grade nove puteve i prosiruju postojece.

Neko je spomenuo ovde The Woodlands, ja nisam bio tamo, ali sam cuo dobre stvari o tom predgradju.
Predgradje koje se meni svidjelo je SugarLand. Ima super javne skole, jako je sigurno za zivot i svakako bi ga preporucio ljudima koji dolaze sa djecom.

Takodjer Katy i Cinco Ranch su predgradja koja imaju super skole, nalaze se zapadno od Houston-a, i tu uglavnom zive oni koji su u naftnoj industriji. Autoput 10 povezuje ova predgradja sa centrom Houston-a. Ovaj autoput je dosta zakrcen i ako radite u centru, provodit cete dosta vremena u autu.

Javite se ako imate nekih pitanja.

Hvala puno na informacijama sa terena. Nama ovde znaci puno. :)
U kom delu Cikaga si ti? To nam je bila prva opcija, jer imamo prijatelje tamo, ali racunam: ako vec menjam zivot iz korena, idem negde gde je 365 dana sunce :grin:

landlord
25.12.2018, 07:28
Hvala puno na informacijama sa terena. Nama ovde znaci puno. :)
U kom delu Cikaga si ti? To nam je bila prva opcija, jer imamo prijatelje tamo, ali racunam: ako vec menjam zivot iz korena, idem negde gde je 365 dana sunce :grin:

Ja sam na zapadu. Mali gradic koji se zove Wheaton.
Ma razumijem te u potpunosti kad kazes da zelis da ides tamo gdje je 365 dana sunce, ali vjeruj da je ljeto u H. nepodnosljivo vlazno i toplo. Ljude tesko da vidis napolju. Tokom jeseni imaju dosta kisnih dana. Velika prednosti su ovi zimski mjeseci, kad mi koji smo u Chicagu ne izlazimo vani oni imaju OK vrijeme. Nigdje nemas win-win situaciju. Svaki dio ima svoj prednosti i mane. Ja bi uvijek prije izabrao mjesto gdje imam nekoga za pocetak. Ovde se najlakse preseliti. Mi smo prvo dosli u Wa state, pa onda preselili u IL.

uran
25.12.2018, 08:27
bogu iza tregera to je otpriike definicija Oregona ili mozda Idaho.:grin:

Svenson
25.12.2018, 17:56
Sve je to njima blizu. Ljudi putuju i do 50-tak milja na posao, pa se ne bune. Svakako, dobra stvar je kada postoji dobar gradski prevoz, ali može se i bez njega (kad imaš svoj auto :) ). Ljudi mogu da se priviknu na svakakve uslove.

Drago mi je da su se u diskusiju uključili stari članovi. Pozdrav @landlord
Hvala na savetima i lepoj analizi Hjustona.

uran
26.12.2018, 08:41
Sve je to njima blizu. Ljudi putuju i do 50-tak milja na posao, pa se ne bune. Svakako, dobra stvar je kada postoji dobar gradski prevoz, ali može se i bez njega (kad imaš svoj auto :) ). Ljudi mogu da se priviknu na svakakve uslove.

Drago mi je da su se u diskusiju uključili stari članovi. Pozdrav @landlord
Hvala na savetima i lepoj analizi Hjustona.

ne bune se jer nema vajde od toga.

Zemlja je prosto prevelika i takva kakva je. Neko koci ovde uvodjenje jeftinih letova iz nekog razloga.

Da ima toga ja bih za tri meseca vec obisao celu Ameriku...

Svenson
26.12.2018, 18:01
ne bune se jer nema vajde od toga.

Zemlja je prosto prevelika i takva kakva je. Neko koci ovde uvodjenje jeftinih letova iz nekog razloga.

Da ima toga ja bih za tri meseca vec obisao celu Ameriku...

Mislim da se jeftini letovi dobijaju skupljanjem milja na letovima. Skoro mi se drug hvalio da je išao do Vankuvera za $99 (povratna karta)

mveruovic
26.12.2018, 18:12
Ne postoji mnogo letova za 5$ kao u Evropi ali sa Frontierom ima za 20-30$ dosta ponuda, bar sto meni stize. I sa Deltom ima jeftinih letova, meni npr JFK-CLT povratna je 130-150$ sto uopste nije mnogo za takvu relaciju.

Svenson
05.02.2019, 05:59
Dragi moji forumasi. Konacno sam stigao u Hjuston. :1081:

Nije me docekalo cvece, nego svi moguci i nemoguci sokovi: kulturoloski, tehnoloski, meteoroloski i (naravno) distancoloski.
Da krenem od prvog:
kulturoloski - Ameri su veoma ljubazni i ne govore srpski. Kad vam kazu nesto, morate dobro da pazite, posto vam niko nece postaviti prevod u donjem delu ekrana. Mislim da mi je to bilo najteze prvih par sati. Onda sam se privikao i sad vodim prevodioca sa sobom dok se ne priviknem na juznjacki akcenat.

tehnoloski - Pripremite se da naidjete na neke stvari koje su potpuno drugacije. Na primer, slavine. Nemaju svi jednorucne slavine ili one stare sa dva ventila. Izblamirao sam se par puta, a onda sam poceo da primenjujem onu staru izreku: Ko pita, moze da opere ruke. :grin:

meteoroloski - Dosao sam u zimskoj jakni i dzemperu na 23C. Za ovo sam bio spreman: usao sam u prvi WC i obukao majcu na kratke rukave :;D:

distancoloski - E ovu rec sam izmislio, ali ima vezesa rastojanjima. Ovde je sve jako daleko. Cak i kad imate auto. Uzasno je. Ako mislite da cete brzo obaviti neki posao, varate se. Za sve vam treba vremena. Puno vremena.

Za kraj, malo o saobracajnim propisima: Ko li im je izmislio one glupe "stop" znake? Stani, pa kreni po redosledu dolaska. Da li su oni sigurni da su stigli 0,01 sekundu pre mene? Sta ako ja imam jaci auto?

Evo, dva dana se oporavljam od sokova. Sutra idem da se prosetam. Ako se ne javim do prekosutra, zaboravio sam da ukljucim GPS i mapiram "home" :smrc:

Lep pozdrav iz Hjustona. Orao je sleteo. Pozelite mu da se snadje. :beer:

P.S.
Kad smo kod ptica: video sam uzivo one lesinare iz kaubojskih filmova.
Idem u setnju sa kisobranom. Posluzice za odbranu dok ne kupim neki kolt .45 :naughty:

ivangradjanin
05.02.2019, 06:09
Welcome to Texas!!!


A to za lesinare ... ziva istina, kao u filmovima - nastradao “bambi” u saobracaju , i lesinari se ustremili na njega ... za 3 min. su ga do kosti ogulili ... uzas !

uran
05.02.2019, 09:19
Dragi moji forumasi. Konacno sam stigao u Hjuston. :1081:

Nije me docekalo cvece, nego svi moguci i nemoguci sokovi: kulturoloski, tehnoloski, meteoroloski i (naravno) distancoloski.
Da krenem od prvog:
kulturoloski - Ameri su veoma ljubazni i ne govore srpski. Kad vam kazu nesto, morate dobro da pazite, posto vam niko nece postaviti prevod u donjem delu ekrana. Mislim da mi je to bilo najteze prvih par sati. Onda sam se privikao i sad vodim prevodioca sa sobom dok se ne priviknem na juznjacki akcenat.

tehnoloski - Pripremite se da naidjete na neke stvari koje su potpuno drugacije. Na primer, slavine. Nemaju svi jednorucne slavine ili one stare sa dva ventila. Izblamirao sam se par puta, a onda sam poceo da primenjujem onu staru izreku: Ko pita, moze da opere ruke. :grin:

meteoroloski - Dosao sam u zimskoj jakni i dzemperu na 23C. Za ovo sam bio spreman: usao sam u prvi WC i obukao majcu na kratke rukave :;D:

distancoloski - E ovu rec sam izmislio, ali ima vezesa rastojanjima. Ovde je sve jako daleko. Cak i kad imate auto. Uzasno je. Ako mislite da cete brzo obaviti neki posao, varate se. Za sve vam treba vremena. Puno vremena.

Za kraj, malo o saobracajnim propisima: Ko li im je izmislio one glupe "stop" znake? Stani, pa kreni po redosledu dolaska. Da li su oni sigurni da su stigli 0,01 sekundu pre mene? Sta ako ja imam jaci auto?

Evo, dva dana se oporavljam od sokova. Sutra idem da se prosetam. Ako se ne javim do prekosutra, zaboravio sam da ukljucim GPS i mapiram "home" :smrc:

Lep pozdrav iz Hjustona. Orao je sleteo. Pozelite mu da se snadje. :beer:

P.S.
Kad smo kod ptica: video sam uzivo one lesinare iz kaubojskih filmova.
Idem u setnju sa kisobranom. Posluzice za odbranu dok ne kupim neki kolt .45 :naughty:

pazi da te ne uhvati san na nekoj klupici od jetlag-a, docice lesinar i ode ti

Jocovics
06.02.2019, 23:22
Dragi moji forumasi. Konacno sam stigao u Hjuston. :1081:
Sutra idem da se prosetam. Ako se ne javim do prekosutra, zaboravio sam da ukljucim GPS i mapiram "home" :smrc:
[/I]

Nadam se da ces se sutra javiti i nastaviti izvestaj. Ja ti jaaako zavidim na 23C i suncu. Ovde sivilo, depresivno vreme. Pozdrav!

Svenson
28.02.2019, 01:57
Da osvezim malo temu novim izvestajem iz Hjustona, preciznije, okruga Fort Bend.

Bio sam u delu Hjustona koji se zove (Old) Richmond. To je deo koji treba obavezno da posetite. Videcete delove koji su stari koliko i SAD. Naravno, one gradjevine koje nisu gradjene od drveta su prezivele. Tu je i Fort Bend. Tvrdjava sagradjena 1822. godine na obali reke Brazos. Tvrdjave vise nema (samo poljana) iz vec navedenog razloga: Posetio ju je Pera detlic. :;D:

U nastavku je Rosenberg. Mozda cete ga posetiti kad budete vadili ID ili vozacku dozvolu. Tamo je jedan od centara za vadjenje ovih dokumenata i polaganje vozackog ispita.

U povratku smo prosli pored ranceva koji se nalaze u okolini. Preporucujem vam obilazak.

Na kraju puta sam pogledao koliko smo presli: 50 milja! :blink:

Nisam ni osetio da smo toliko presli. Znaci, poceo sam da se privikavam na Teksas i na sav taj neiskorisceni prostor. :;D:

nemanjaq
05.03.2019, 08:10
Hej Svensone,

Dobrodošao u Teksas.

Ja sam nekako uspeo da se "naviknem" da je "normalno" da mesečno prelazim po 700-800 milja. A zapravo radim nedaleko od mesta boravka.
Međutim, kako mi reče drugar, na ovom kontinentu se rastojanje ne meri u miljama, već u satima. :grin:

Svenson
06.03.2019, 05:27
Hej Svensone,

Dobrodošao u Teksas.

Ja sam nekako uspeo da se "naviknem" da je "normalno" da mesečno prelazim po 700-800 milja. A zapravo radim nedaleko od mesta boravka.
Međutim, kako mi reče drugar, na ovom kontinentu se rastojanje ne meri u miljama, već u satima. :grin:

Malo sam se "pipitomio", pa mi ne pada tako tesko da putujem, narocito kada ja vozim. :punk:

Moram da javim: Nije urbana legenda, u centru zaista ima biciklova. I to je veoma kul. Jedina mana je sto tamo kuda sam prosao nema zive duse na ulici (ne racunam automobile), iako ima trotoara (zamislite :blink:)
Eh, da mogu da vam posaljem slike, bilo bi bolje, ali ovako imate google maps, pa uzivajte u street view opciji. :;D:
Bio sam u jednom Walmart-u. Biciklovi su dzaba. Kasnije sam malo gledao na sajtu. Ko voli da zivi u centru, ima para za skuplji stan i zivaca za guzve, moze da uziva. Za nas sa (daleke) periferije ostaje da se klackamo po drumovima Hjustona i uzivamo kada naidjemo na pesacku stazu pored puta. :naughty:

Sto se tice kilometraze, iznenadio sam se kad sam video da smo presli 500 milja, a nije bila ni polovina meseca. MOracu sutra da pogledam konacnu miljazu za februar.

vuxanne
07.03.2019, 01:19
Evo za one koje mrzi da googlaju

Fort Bend Museum (https://www.google.com/maps/place/Fort+Bend+Museum/@29.5803343,-95.7620704,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipP0wKzoV-eivrsyv-50LD0MeQyV3rwoUrrtXiXA!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5 .googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipP0wKzoV-eivrsyv-50LD0MeQyV3rwoUrrtXiXA%3Dw114-h86-k-no!7i4160!8i3120!4m13!1m7!3m6!1s0x8640db32bee0c427 :0xb9f8633749b5ec55!2sFort+Bend+County,+TX!3b1!8m2 !3d29.5692614!4d-95.8142885!3m4!1s0x86411e7a85d93d11:0xa5dfc5504647 ebc6!8m2!3d29.5803339!4d-95.7620703)

Rosenberg Railroad Museum (https://www.google.com/maps/place/Rosenberg+Railroad+Museum/@29.5601266,-95.8081196,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipORKiTxQ59gUG0dglkXJCabOr sNRRH5aTe0XhSm!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5.googleu sercontent.com%2Fp%2FAF1QipORKiTxQ59gUG0dglkXJCabO rsNRRH5aTe0XhSm%3Dw129-h86-k-no!7i1087!8i720!4m13!1m7!3m6!1s0x8640db32bee0c427: 0xb9f8633749b5ec55!2sFort+Bend+County,+TX!3b1!8m2! 3d29.5692614!4d-95.8142885!3m4!1s0x86411c05c57fad71:0xa29050280900 6bcb!8m2!3d29.560346!4d-95.808152)

Gledam bas imaju dosta nekih crkvi i sta im je to "bail bonds"?

Svenson
07.03.2019, 01:37
Evo za one koje mrzi da googlaju

Fort Bend Museum (https://www.google.com/maps/place/Fort+Bend+Museum/@29.5803343,-95.7620704,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipP0wKzoV-eivrsyv-50LD0MeQyV3rwoUrrtXiXA!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5 .googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipP0wKzoV-eivrsyv-50LD0MeQyV3rwoUrrtXiXA%3Dw114-h86-k-no!7i4160!8i3120!4m13!1m7!3m6!1s0x8640db32bee0c427 :0xb9f8633749b5ec55!2sFort+Bend+County,+TX!3b1!8m2 !3d29.5692614!4d-95.8142885!3m4!1s0x86411e7a85d93d11:0xa5dfc5504647 ebc6!8m2!3d29.5803339!4d-95.7620703)

Rosenberg Railroad Museum (https://www.google.com/maps/place/Rosenberg+Railroad+Museum/@29.5601266,-95.8081196,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipORKiTxQ59gUG0dglkXJCabOr sNRRH5aTe0XhSm!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5.googleu sercontent.com%2Fp%2FAF1QipORKiTxQ59gUG0dglkXJCabO rsNRRH5aTe0XhSm%3Dw129-h86-k-no!7i1087!8i720!4m13!1m7!3m6!1s0x8640db32bee0c427: 0xb9f8633749b5ec55!2sFort+Bend+County,+TX!3b1!8m2! 3d29.5692614!4d-95.8142885!3m4!1s0x86411c05c57fad71:0xa29050280900 6bcb!8m2!3d29.560346!4d-95.808152)

Gledam bas imaju dosta nekih crkvi i sta im je to "bail bonds"?

Hvala na lepim linkovima. Nisam uspeo da posetim ova mesta u Rosenbergu. Moj drug i njegovi ukucani nisu ljubitelji istorije. Moracu da maznem auto :grin: i odem za vikend.
Inace, bio sam na mestu gde se nalazila "tvrdjava" Fort Bend. Bila je izgradjena pored reke Brazos.
Bas na tom mestu je Dzon Vejn presao ovu reku na konju, kad je bio u Fort Bendu da ih obavesti da dolaze indijanci. :konjanik:


Bail bonds je agencija koja placa kaucije. Ako si gledala film Jackie Brown, onda ces se setiti Max Cherry Bail Bond Agency. :grin:

A crkve... Ima ih na svakom cosku. Postoji i pravoslavna crkva u Hjustonu.

Eh, umalo da zaboravim:
Rozemberg i Richmond su spojeni. To su dva jako lepa starija mesta koje treba posetiti. Nisam siguran da su kuce i zgrade autenticne (vecina sigurno nije), ali izgledaju lepo.

SRBghost
12.03.2019, 05:04
Malo sam se "pipitomio", pa mi ne pada tako tesko da putujem, narocito kada ja vozim. :punk:

Moram da javim: Nije urbana legenda, u centru zaista ima biciklova. I to je veoma kul. Jedina mana je sto tamo kuda sam prosao nema zive duse na ulici (ne racunam automobile), iako ima trotoara (zamislite :blink:)
Eh, da mogu da vam posaljem slike, bilo bi bolje, ali ovako imate google maps, pa uzivajte u street view opciji. :;D:
Bio sam u jednom Walmart-u. Biciklovi su dzaba. Kasnije sam malo gledao na sajtu. Ko voli da zivi u centru, ima para za skuplji stan i zivaca za guzve, moze da uziva. Za nas sa (daleke) periferije ostaje da se klackamo po drumovima Hjustona i uzivamo kada naidjemo na pesacku stazu pored puta. :naughty:

Sto se tice kilometraze, iznenadio sam se kad sam video da smo presli 500 milja, a nije bila ni polovina meseca. MOracu sutra da pogledam konacnu miljazu za februar.

Ih, ja u NJ opusteno napravim 1100-1200 milja mesecno!! Samo uzivaj i opusti se. Kada ces da vidis sve ako ne sada. Videces, posle 3-4 meseca ces poceti da pravis manje miljaze.

Jocovics
14.03.2019, 20:40
@Svenson-e, druze, lepo ti je u Houston-u. Kada ces da nam obidjes Austin? Bas me interesuje sa lica mesta, da li je ono o cemu smo pricali?

uran
14.03.2019, 23:18
zadatak:

ako pravim 1100 milja mesecno u NJ, koliko cu praviti u Teksasu za 3 ?

Svenson
15.03.2019, 01:50
zadatak:

ako pravim 1100 milja mesecno u NJ, koliko cu praviti u Teksasu za 3 ?

U Texasu je sve tako (nepotrebno) veliko, tako da mislim da bi ti se ova miljaza ('ladno) udvostrucila, na mesecnom nivou. :;D:

Sto bi za tri meseca biiiiloooo.... :book: recimo... :1060: 12000 km :;D:

Salu na stranu. Nisam siguran koliko je NJ razudjen, ali ovde se stvarno ne stedi na prostoru. A i sto bi stedeli. Texas je ogroman :obrva:

Svenson
15.03.2019, 01:53
@Svenson-e, druze, lepo ti je u Houston-u. Kada ces da nam obidjes Austin? Bas me interesuje sa lica mesta, da li je ono o cemu smo pricali?

Cekam neki vikend da odem kod prijatelja u San Antonio. Proci cu kroz Ostin, cisto da vidim da li je grad lepsi.

ivangradjanin
15.03.2019, 04:05
Javljaj se da popijemo kafu ;)

Tj. Starbacks, ne kafu 😂

Svenson
15.03.2019, 16:52
Javljaj se da popijemo kafu ;)

Tj. Starbacks, ne kafu 😂

Dogovoreno. Cujemo se.

Moze i McDonalds. Retka (slaba) im je kafa, ali mislim da vise podseca na normalnu (nasu) kafu. :;D:

uran
22.03.2019, 08:19
jel osecas ti benzin u vazuhu cujem da vam je otisla u ***** neka rafinerija :smrc:

Svenson
23.03.2019, 02:17
jel osecas ti benzin u vazuhu cujem da vam je otisla u ***** neka rafinerija :smrc:

To je u juznom delu Hjustona (Texas City). Kazu da je bilo gadno. Javljaju da ljudi ne izlaze iz kuca, ako ne moraju. Vazduh je zagadjen. Jutros, magla. Nije bila strasna. Vidljivost je bila solidna (oko 20 metara).

Imam i dobru vest. Autobusi stvarno postoje u Hjustonu.:punk: Nije predizborna kampanja. :grin:
Jako su udobni i imaju klimu. Mana im je sto su (relativno) skupi. Voznja je $1,25. Dobra strana je a karta vazi u jednom smeru. Dakle, ko ide sa jednog kraja okruga Haris, na drugi, placa isto kao onaj koji se vozi desetak stanica. Morate imati sitno. Vozac ne vraca kusur i ne izdaje kartu. Ubacis pare i vozis se. Moze da se kupi dnevna karta za $3 ili mesecna (oko $50). Sve se porucuje preko interneta.

vuxanne
23.03.2019, 14:49
Super su im autobusi svigde. Jednom sam bila u Austinu i vozili smo se autobousom od one glavne zgrade do neke periferije. Usao jedan homeless. Smrdeo je kao dvadeset poljskih wc-a. Kad je autobus posao jedva izdrzah do destinacije. Jadan covek ali majko mila kakav je to bio smrad.

Svenson
23.03.2019, 17:19
Super su im autobusi svigde. Jednom sam bila u Austinu i vozili smo se autobousom od one glavne zgrade do neke periferije. Usao jedan homeless. Smrdeo je kao dvadeset poljskih wc-a. Kad je autobus posao jedva izdrzah do destinacije. Jadan covek ali majko mila kakav je to bio smrad.

Onda sam ja dobro prosao. :==D:

Problem je sto ima javnog prevoza samo u okrugu Haris. Mi u Fort Bendu smo prepusteni na milost i nemilost Uberu (ako nemamo auto). Srecom, uskoro se selim u okrug Haris. Autobuska mi je na 50m od stana. :obrva: Cekam da ga srede, pa da se preselim. Odatle imam "samo" desetak milja do posla. Sve mogu da prodjem autobusom.

nemanjaq
24.03.2019, 07:51
Ja sam video i voz :grin:. I ljude koji se voze u njemu.
Pomislio sam da su pruge, pružni prelazi i branici tu čisto iz zezanja, kad naiđe TexRail...

Šalim se. Mi živimo u predgrađu i javni prevoz ne postoji.

@Svenson: Kako napreduje potraga za poslom? Jesu li počeli intervjui?

Svenson
24.03.2019, 19:59
Ja sam video i voz :grin:. I ljude koji se voze u njemu.
Pomislio sam da su pruge, pružni prelazi i branici tu čisto iz zezanja, kad naiđe TexRail...

Šalim se. Mi živimo u predgrađu i javni prevoz ne postoji.

@Svenson: Kako napreduje potraga za poslom? Jesu li počeli intervjui?

Vec radim. Zaboravio sam da se pohvalim.
Nego, nervira me glupi stan. Nikako da ga srede, pa da se preselim. Stalno nesto fali.

Kad smo kod vozova, moram da kazem da sam vidjao samo teretne vozove. Nema putnickih. Teretni su tako dugacki, da kad stanes da ih propustis, zaboravis kuda si krenuo.

nemanjaq
25.03.2019, 03:53
Vec radim. Zaboravio sam da se pohvalim.
Nego, nervira me glupi stan. Nikako da ga srede, pa da se preselim. Stalno nesto fali.

Kad smo kod vozova, moram da kazem da sam vidjao samo teretne vozove. Nema putnickih. Teretni su tako dugacki, da kad stanes da ih propustis, zaboravis kuda si krenuo.

Baš lepo za posao. Samo polako i bez nervoze, stvari su počele da se slažu. :grin:
Sve najbolje!

Svenson
26.03.2019, 02:07
Baš lepo za posao. Samo polako i bez nervoze, stvari su počele da se slažu. :grin:
Sve najbolje!

To je dobro. Kada se krene sa mrtve tacke. Ne moze sve na brzinu da se postigne. Kad pomislim sta me ceka... To je milina. Sad dolaze samo lakse stvari: Novi auto, kuca, vikendica :grin:....

Svenson
17.04.2019, 05:15
Posto se duuuugo nisam javljao, da ne pomislite da sam se vratio. :naughty: Puj, puj, pomerio sam se sa mesta. :smil42d2:

Ljudi, otkrio sam autobuse. Nije legenda. Autobusi postoje, ali samo u Harris County. Voznja njima je prava milina. Cena, sitnica: $1,25. Karta ti vazi 3 sata. Druga opcija je dnevna karta: $3. To ne treba da objasnjavam.

Sabrao sam 2 i 2 i video da mi do posla treba nekih 50 minuta busom. To je ovde "iza coska".

Jedina mana je sto ne mogu da idem u Sugar Land, ali ko ce se vracati iz grada na selo. :lool: Kad me pitaju, odakle sam, mogu da im kazem da sam iz Hjystona, a ne iz neke tamo Slatke poljane. :grin:

Preporucujem vam, da kada birate mesto gde cete stanovati, pogledate kakva je okolina. Meni se desilo da se "neoprezno" vracam iz obliznje prodavnice u 10 uvece. Na poslu su me upozorili da to vise ne radim :no: narocito da se ne setam pored Sam Houston highway. :blink:
Video sam da me na ulici gledaju cudno. Verovatno su me culi kako pricam telefonom, pa su pomislili da sam Rus. Znaju da sa njima nije lako izaci na kraj. Uostalom, pitajte Klintonovu zenu kako Rusi namestaju izbore. :w00t:

Evo mog licnog utiska nakon 3 meseca:
Ljudi, tesko je, ali vredi doci i videti. Amerika se veoma razlikuje od Evrope. Ko nije spreman da okrene citav svoj zivot naopacke, ne treba ni da pomislja da dolazi, a kamoli da igra lutriju. Ko je spreman na promenu bice mu bolje nego tamo odakle sam, na primer, ja dosao.

Da li me drma nostalgija?
Ne, ali postoji nesto drugo. Bio sam u jednoj prodavnici raznih stvari za kucu. Posto sad iznajmljujem stan, ukrasi i razne sitnice mi vise nisu potrebne. Sta vise, smetaju kad se selis. To su one stvari koje cine dom. Svi ih imamo. Skupljaju prasinu na policama i po ormarima, ali znace nam puno. Video sam mnogo toga sto sam imao u svom stanu, video sam ljude kako biraju te sitnice. :smrc:
Izasao sam iz prodavnice, otisao do Specs-a (prodavnica pica, prim.autora), kupio jedno "unuce" votke i... zaboravio na unutrasnjost prodavnice. Od tada vise ne zalazim u takve prodavnice. Walmart i H.E.B. su zakon. Imaju samo robu za gastarbajtere. A tamo gastarbajteri uglavnom i zalaze.

Video sam beskucnike i prosjake. Propali su od siromastva i lose ishrane. Danas su se neki svadjali oko nekih stvari koje su nasli u kanti za otpatke. Podsetili su me na neke ljude u mojoj bivsoj domovini. Podsetili su me zbog cega sam ovde.

Bio sam i u Teslinom salonu (to su oni sto prodaju automobile, ne muzej naseg genija). Video sam kako ljudi potpisuju ugovor da cekaju auto godinu dana. Kupili su ga samo zato sto je to "Tesla". Ne zboj naseg zemljaka, nego zbog prestiza.

Stajao sam pola sata u redu da kupim specijalitet iz Luizijane. Kuvani recni rakovi su bili hit ovih dana. Tako je svake godine. Kao sto bi rek'o Mujo u onom vicu: "Lepa je banana, ali joj je velika kostica." Kad smo kod Muje, pricao sam na poslu taj vic Amerikancima (rodjenim ovde). Reakcija: Ne moze se opisati. Sutra im nosim banane na posao.

Ko vam kaze da nema "nase" kafe, taj vas je slagao. U H.E.B. ima da se kupi przena kafa na merenje. Izbor je veliki. Ima tridesetak vrsta. Postoji i mlin. Dok sam gledao kako se okrece na najsitnije, videh natpis: "Turkish". E rek'o, to mi je trebalo. Sutra im spremam kafu uz banane.

Kostice bacamo. :udri:

slucajni_prolaznik
17.04.2019, 05:34
Osecam potrebu da dodam koji redak na ovo pisanije.

U radnjama koje se zovu Dollar Tree se obicno moze naci gomila sitnica koja vam je potrebna za pocetak zivota i kosta 1$, a u Wallmart-u i kojekud kosta nekoliko puta vise - otvaraci za konzerve, grickalice, tanjiri, solje, cak i neka medicina.
Bilo koja americka kafa koju oni koriste u filter-aparatu se moze obicnim mlinom samleti "na sitnije", cime dobijamo velicinu zrna adekvatnu onoj na prethodnom kontinentu. E sad, sto je to cista kafa, a mi nismo mozda ni navikli na toliko cistu drugi je problem.

Jocovics
17.04.2019, 14:46
Pa gde si druže Svensone!!??
Bas mi je drago da se lepo uklapas. Animiras tamo raju na poslu ;)
Ja sam baš planirala da kofere napunim tim sitnicama koje čine moj dom i uspomene (knjige, slike, fotke, uspomene..). A odecu ne moram ni da spakujem. Taman da obnovim. :grin:

Svenson
18.04.2019, 02:32
Pa gde si druže Svensone!!??
Bas mi je drago da se lepo uklapas. Animiras tamo raju na poslu ;)
Ja sam baš planirala da kofere napunim tim sitnicama koje čine moj dom i uspomene (knjige, slike, fotke, uspomene..). A odecu ne moram ni da spakujem. Taman da obnovim. :grin:

Da, odeca moze da se kupi jako jeftino. Polo majce mogu da se nadju za 2-3 $.

Ako budete planirali da se nastanite u Hjustonu, javite se, pa cu vam pokazati dobre prodavnice i sve znamenitosti koje mogu da se vide autobusom. Kola jos nisam kupio. Cekam da skupim para za neki Dodge Charger :grin:

Ako budete isli u neki drugi grad, navratite u Hjuston. Ovde je strava.

BTW, opet nam dosao cirkus. Ovde je to dogadjaj, a na Balkanu vise nikom nije do toga. Tamo cirkus zaseo 30 godina i nikako da ode. :smrc:

Svenson
18.04.2019, 02:40
Osecam potrebu da dodam koji redak na ovo pisanije.

U radnjama koje se zovu Dollar Tree se obicno moze naci gomila sitnica koja vam je potrebna za pocetak zivota i kosta 1$, a u Wallmart-u i kojekud kosta nekoliko puta vise - otvaraci za konzerve, grickalice, tanjiri, solje, cak i neka medicina.
Bilo koja americka kafa koju oni koriste u filter-aparatu se moze obicnim mlinom samleti "na sitnije", cime dobijamo velicinu zrna adekvatnu onoj na prethodnom kontinentu. E sad, sto je to cista kafa, a mi nismo mozda ni navikli na toliko cistu drugi je problem.

Danas nisam nosio kafu. Nosicu je posle Uskrsa. Razlog: Nije bilo lepih banana. Sve neke zelene.

Kad smo kod banana; obavezno probajte plantens. To su krupnije banane i one treba da budu zrele kao obicne banane. Onda se iseku na kolutice i ispeku. A ukus je neponovljiv.

Nasao sam i neke crvene banane Nisam smeo da ih probam, posto niko nije umeo da mi objasni razliku izmedju zutih i crvenih banana. Mozda se kod ovih drugih ne jede kostica. :grin:

SRBghost
23.04.2019, 05:02
Danas nisam nosio kafu. Nosicu je posle Uskrsa. Razlog: Nije bilo lepih banana. Sve neke zelene.

Kad smo kod banana; obavezno probajte plantens. To su krupnije banane i one treba da budu zrele kao obicne banane. Onda se iseku na kolutice i ispeku. A ukus je neponovljiv.

Nasao sam i neke crvene banane Nisam smeo da ih probam, posto niko nije umeo da mi objasni razliku izmedju zutih i crvenih banana. Mozda se kod ovih drugih ne jede kostica. :grin:

Jesi probao one maleeeecke banane, velicine prsta? Bosanskog prsta (kad se Mujo opali cekicem "poprstu" pa natekne). Ako vec volis da probas nove stvari, evo da ti dam jedan bratski savet - nemoj da probas uni sushi.

Svenson
23.04.2019, 23:49
Jesi probao one maleeeecke banane, velicine prsta? Bosanskog prsta (kad se Mujo opali cekicem "poprstu" pa natekne). Ako vec volis da probas nove stvari, evo da ti dam jedan bratski savet - nemoj da probas uni sushi.

Te male banane sam probao jos u Evropi. Iste su kao obicne. Nisu ostavile nikakav utisak na mene.

Vodicu degustatore, pa ako prezive, probacu i ja. :grin: Nadam se da nije skupo. Mislim na sushi, ne na degustatore. :naughty:

Probao sam neku meksicku verziju leskovackog voza. Jedva sam izasao iz kafane. Stomak preteg'o. Sto su im dobri skampi urolani u slaninu. A tek pivo, pa tekila... :beer:
Salim se. Morao je neko da vozi, pa sam popio samo jedno pivo. Toliko je dozvoljeno. Ustvari, dozvoljeno je vise, ali treba se paziti.

Jocovics
24.04.2019, 19:21
Da, odeca moze da se kupi jako jeftino. Polo majce mogu da se nadju za 2-3 $.

Ako budete planirali da se nastanite u Hjustonu, javite se, pa cu vam pokazati dobre prodavnice i sve znamenitosti koje mogu da se vide autobusom. Kola jos nisam kupio. Cekam da skupim para za neki Dodge Charger :grin:

Ako budete isli u neki drugi grad, navratite u Hjuston. Ovde je strava.

BTW, opet nam dosao cirkus. Ovde je to dogadjaj, a na Balkanu vise nikom nije do toga. Tamo cirkus zaseo 30 godina i nikako da ode. :smrc:

Ipak smo se odlučili da prvo idemo u Čikago. Preživeću valjda jednu zimu. :smrc: Ali Hjuston nam je prvi na spisku za obilzak, a nadam se i preseljenje. Samo ti izvestavaj o blagodetima Hjustona, a ja ću da ložim ukućane. :grin:

Svenson
25.04.2019, 03:18
Ipak smo se odlučili da prvo idemo u Čikago. Preživeću valjda jednu zimu. :smrc: Ali Hjuston nam je prvi na spisku za obilzak, a nadam se i preseljenje. Samo ti izvestavaj o blagodetima Hjustona, a ja ću da ložim ukućane. :grin:

Chikago je puno bolji. Imaju normalan gradski saobracaj i grad je uredjeniji. Ovde ima nafte, pa niko ne mari za stednju goriva. Juce mi se komsija zalio. Kaze da je tri puta pokusavao da napravi bunar i svaki put umesto vode dobije naftu. Zena mu kaze da je nesposoban da nadje nesto normalno i upotrebljivo. :grin:

Uostalom kad Tramp ponovo pobedi na izborima za Predsednika, vi mozete brzo da pobegnete u Kanadu. Kud cu ja da bezim u Mexico? Oni beze kod nas u Texas. :smrc: